Informator Swarzędzki nr 8 2022 - sierpień

Page 1

I SSN 1641 - 036X

Rok XXII 2022 nr 8 (273) Sierpień

ź Sołtysi z kasą - str. 2 ź Nowy autobus do Gruszczyna - str. 5

ź Miodowe Lato, Integracje i Zlot klasyków - str. 8, 9 i 11

gazeta lokalna || portal mieszkańców

@swarzedz24


Sołtysi z kasą - prawie milion złotych w ramach Funduszu Sołeckiego na 2023 Można powiedzieć, że gminni sołtysi wyszli z Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu z niezłą kasą – poznali wysokość Funduszu Sołeckiego na 2023 rok. Środki w wysokości blisko 1 miliona złotych zostaną wyodrębnione w budżecie Swarzędza na przyszły rok w ramach Funduszu Sołeckiego. Jak informuje UMiG wartość funduszu wynika z dochodów budżetowych gminy na mieszkańca oraz liczby mieszkańców sołectwa z ustawowym ograniczeniem do 10-krotności dochodu na mieszkańca. Stąd też w 2023 roku najwyższa wartość środków przyznanych sołectwu wyniesie 66 952,90 zł i przysługuje sołectwom mającym przynajmniej 800 mieszkańców. Środki są przyznawane w oparciu o ustawę o funduszu sołeckim, a do swarzędzkich sołectw trafiają już od 14 lat. Na jaki cel są przeznaczane pieniądze z funduszu? O tym decydują mieszkańcy podczas zebrań wiejskich. Ważne jednak, by wybrane działania stanowiły zadania własne gminy oraz wynikają ze strategii rozwoju gminy, a także służą poprawie warunków życia. Zebrania wiejskie będą miały miejsce w najbliższych miesiącach.

Poniżej można sprawdzić jakie środki zostały przyznane poszczególnym sołectwom. ź Bogucin 66952,90 zł ź Garby 65613,89 zł ź Gortatowo 66952,90 zł ź Gruszczyn 66952,90 zł ź Janikowo Dolne 34949,44 zł ź Janikowo Górne 32003,51 zł ź Jasin 66952,90 zł ź Karłowice 37694,51 zł ź Kobylnica 66952,90 zł ź Kruszewnia 58717,73 zł ź Łowęcin 53763,21 zł ź Paczkowo 66952,90 zł ź Puszczykowo Zaborze 15198,32 zł ź Rabowice 66952,90 zł ź Sarbinowo 24571,73 zł ź Sokolniki Gwiazdowskie 21424,94 zł ź Uzarzewo 47201,83 zł ź Wierzenica 28455,00 zł ź Wierzonka 37359,74 zł ź Zalasewo 66952,90 zł (red., fot. Mariusz Szrajbrowski; UMiG)


Sierpień

Wierzenica i Wierzonka będą miały chodniki Swarzędz dostanie 2 mln zł dofinasowania Dobra wiadomość dla mieszkańców dwóch miejscowości w północnej części gminy – Wierzenica i Wierzonka będą miały nowe chodniki dzięki dofinansowaniu wysokości 2 mln zł.

15 lipca 2022 r., w Pobiedziskach, podczas spotkania z samorządowcami, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński przekazał informację, że Gmina Swarzędz otrzyma środki wysokości 2 milionów złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych (Edycja III - PGR). Dzięki tym środkom mieszkańcy Wierzonki i Wierzenicy będą mogli cieszyć się długo oczekiwaną inwestycją. Dzięki pozyskanym środkom możliwe będzie położenie chodników na łącznym dystansie około 0,7 km. Nieco dłuższym chodnikiem będą mogli cieszyć się mieszkańcy Wierzenicy. Chodnik położony wzdłuż głównego ciągu komunikacyjnego ulic Wierzenickiej i Dębowej, będzie miał długość około 0,4 km. Odcinek ten, przylegający do jezdni, będzie miał szerokość 2 metrów. Częścią tej inwestycji będzie również umiejscowienie nowoczesnego oświetlenia lampami LED, a także odpowiednie odwodnienie.

Mieszkańcy Wierzonki dostaną do użytku chodnik o długości około 0,3 km. Zostanie on zlokalizowany wzdłuż ulicy Działkowej. Jego szerokość będzie różna w zależności od odcinka – od 1,25 do 2,9 metra. Również w tym wypadku wybudowane zostanie odpowiednie odwodnienie. Co więcej, oprócz chodnika położonego przy krawędzi jezdni, w ramach tej inwestycji, przy skrzyżowaniu z ulica Gminną powstaną miejsca parkingowe. Łącznie będzie to 8 miejsc postojowych dla samochodów osobowych. Jedno z miejsc będzie przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. (red., fot. Robert Domżał; UMiG)


ul. Gryniów 6 tel. 616 700 183 poleca HRS LIFTING – luksusowa pielęgnacja przeciwzmarszczkowa przywracająca gładkość i młodzieńczy kontur twarzy THALGOLIFT – masaż liftingujący na mięśniach opracowany przez chirurgów plastycznych EFEKT: -poprawa owalu twarzy, -napięcie mięśni, -wygładzenie, -pobudzenie mikrokrążenia, -zwiększenie produkcji włókien elastycznych, -poprawa jędrności skóry

62-241 Żydowo, ul. Kościuszki 39/1 Tel. 61 427 46 16; 603 19 82 95


Sierpień

Będzie autobus do Gruszczyna przez Zieliniec: nowa linia 416 od września Już od września będzie działać nowa linia 416 – autobus pojedzie z przez Zieliniec do Gruszczyna. O alternatywę dla konieczności podróży Swarzędzką Komunikacją Autobusową od dłuższego czasu walczyli mieszkańcy Zielińca. Ta dzielnica Poznania, położona jest częściowo przy Gruszczynie i jej mieszkańcy, by dotrzeć do centrum miasta, musieli korzystać z połączeń realizowanych przez swarzędzkie autobusy. Poznańscy radni przychylili się do głosów mieszkańców i już niebawem zostanie utworzona nowa linia, która umożliwi poruszanie się „zielonymi” autobusami.

Nowa linia 416 kursować będzie od przystanku zlokalizowanego przy ulicy Warszawskiej w Poznaniu, przez stację kolejową Poznań Antoninek, Zieliniec i docelowo autobus pojedzie aż do Gruszczyna. Podróżni będą mogli korzystać z minibusów, a rozkład jazdy linii o długości dziewięciu kilometrów, ma byś dostosowany do godzin odjazdów pociągów z Antoninka. W wypowiedzi dla Radia Poznań Tomasz Łapszewicz z Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu zauważa: – To wniosek mieszkańców rejonu ulicy Darniowej, to jest za Zielińcem, już przy samym Gruszczynie. Za leśniczówką jest jeszcze teren miejski, to są mieszkańcy Poznania, którzy są odsunięci bardzo daleko. W tej chwili jedyną możliwością było dla nich korzystanie z komunikacji gminy Swarzędz, bez możliwości dojazdu do centrum miasta. W kosztach utrzymania nowej linii będzie partycypować również Swarzędz. Działanie linii przez ostatnie cztery miesiące roku będą kosztowały łącznie 260 tys. zł. Kwota, którą się dokłada Swarzędz to 29 tys. zł. Poznań natomiast wykłada na ten cel 231 tys. zł. (red.)


Dofinansowane miejsca w punktach opieki dla dzieci do lat 3 – są nowe punkty Kolejne miejsca w Swarzędzu czekają na dzieci do lat 3. Pierwsze punkty, z których mogą skorzystać niepracujący rodzice, szybko się wypełniły. Teraz powstają nowe – na Osiedlu Dąbrowszczaków. Miejsca w punktach opieki czekają na dzieci, których opiekunowie chcą wrócić na rynek pracy. Wystarczy, że jedno z rodziców obecnie nie pracuje (nie jest konieczny status osoby bezrobotnej zgłoszonej do urzędu pracy) i chce to zmienić. Pomaga w tym projekt „Wracamy na rynek pracy – aktywizacja zawodowa osób powracających lub wchodzących na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem do lat 3” realizowany przez Metropolię Poznań. Stowarzyszenie tworzą samorządy, w tym Swarzędz. Pierwsze punkty w Swarzędzu już powstały i działają od kilku miesięcy. Zainteresowanych nie brakuje. Dlatego możliwe stało się uruchomienie kolejnej placówki. Na Osiedlu Dąbrowszczaków powstaną cztery takie grupy (jedna opiekunka zajmuje się maksymalnie 5 dzieci), które łącznie mogą przyjąć 20 podopiecznych. Są też jeszcze miejsca przy ul. Kórnickiej. Stowarzyszenie Metropolia Poznań zaprasza do udziału w projekcie niepracujących rodziców dzieci do lat t r ze c h . Z g ł o sze n i a p r zy j m o wa n e s ą n a a d re s biuro@projekt-opiekunki.pl. Informacje można uzyskać także pod numerem telefonu 786102024. Szczegóły projektu zostały zebrane na stronie internetowej projekt-opiekunki.pl. Podobne placówki działają m.in. w Mosinie i Kórniku, a kolejny taki punkt opieki dla dzieci do lat 3

otwiera się wkrótce w Poznaniu. Powyższe adres mailowy i telefon kontaktowy obowiązują także dla punktów działających poza Swarzędzem. O projekcie pisaliśmy już wcześniej. Wówczas Agnieszka Lewandowska, koordynatorka projektu w stowarzyszeniu Metropolia Poznań zapraszała rodziców: – Zapraszamy osoby bezrobotne, które są zainteresowane wsparciem w powrocie do pracy. Sednem naszego projektu jest kompleksowa pomoc rodzicom, którzy obecnie pozostają poza rynkiem pracy właśnie z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 3. Oferujemy nie tylko miejsca w naszych punktach, ale też profesjonalną pomoc ze strony doradcy zawodowego oraz szkolenia. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem, stąd organizowane są nowe miejsca. (Stowarzyszenie Metropolia Poznań, red.)

Aleksander Doba ma być patronem SP nr 2 w Zalasewie Uczniowie, pracownicy i rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie zdecydowali – patronem ma być Aleksander Doba. 31 maja 2022 r. odbyły się w SP2 w Zalasewie wybory. Uczniowie, ich rodzice, a także grono pedagogiczne oraz pracownicy administracji i obsługi

szkoły mogli głosując zdecydować kto miałby zostać patronem placówki oświatowej. 6 czerwca 2022 powołana przez Dyrektora szkoły Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki: patronem Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie ma być Aleksander Doba. Nie jest to jednak koniec drogi, by nadać imię placówce oświatowej. Teraz do organu prowadzącego, czyli Gminy Swarzędz, musi zostać wystosowany wniosek, którego autorem będzie rada pedagogiczna szkoły, rada rodziców i samorządu uczniowskiego. Dokument powinien zawierać uzasadnienie wyboru kandydata na patrona, a także ścieżkę podejmowanych kroków wraz z oczekiwanym terminem uroczystości nadania imienia. Dopiero w następstwie takiego wniosku, Rada Miejska w Swarzędzu będzie mogła podjąć stosowną uchwałę. (red.)


Sierpień

GABINET STOMATOLOGICZNY Anna Kowalewska Swarzędz, os. Kościuszkowców 13 wt., śr., czw.: 13:00 - 18:00 pt.: 8:00 - 13:00

tel.: 61 65 15 010

Umowa z NFZ tel. kom.: 605 857 126

GABINET LEKARSKI ORTOPEDYCZNY

przyjmuje: wtorki i czwartki w godz. 16.00-17.00


Druga edycja Zlotu Klasyków PRL-u 28 sierpnia w Gowarzewie 28 sierpnia 2022 roku odbędzie się druga edycja Zlotu Klasyków PRL-u. Wydarzenie zorganizowane zostanie na boisku przy strażnicy OSP w Gowarzewie (ul. Swarzędzka 14). Jednym z punktów programu jest rajd na trasie wiodącej przez gminę Kleszczewo o długości ok 25 km. Program wydarzenia: 10:00 - Uroczyste otwarcie 11:00 - Rajd "Slalomem przez Gminę Kleszczewo" (ok. 25 km). TRASA: Kleszczewo, Poklatki, Markowice,

LUX MED W PLACÓWCE KAMED SPECJALIŚCI

ZAPRASZAMY PACJENTÓW W RAMACH ABONAMENTU LUX MED DO PRZYCHODNI

KAMED SPECJALIŚCI UL. WARSZAWSKA 4A/96 62-025 KOSTRZYN WLPK. PRZYJMUJĄ:

OFERUJEMY:

LEKARZ INTERNISTA LEKARZ PEDIATRA ENDOKRYNOLOG NEUROLOG LABORATORIUM MEDYCZNE

TELEPORADY WIZYTY STACJONARNE RECEPTY ZWOLNIENIA

REJESTRACJA TELEFONICZNA:

735 130 812 W GODZINACH 9.00 - 15.00

Krerowo, Zimin, Śródka, Nagradowice, Komorniki, Tanibórz, Gowarzewo 13:00 - 16:00 - Prezentacja pojazdów - Premiera "Odrestaurowane auto 2022" - Konkursy historyczno-motoryzacyjne - Mistrzostwa Zlotu Klasyków PRL-u w grze w kapsle - Mała wystawa sprzętu RTV i eksponatów z epoki PRL - Atrakcje dla najmłodszych - Auto Zlotu Klasyków PRL-u 2022 - "SYRENA” Z g ł o s ze n i a p o j a zd ó w w z l o c i e przyjmowane są do 25 sierpnia 2022 r. W Zlocie może uczestniczyć maksymalnie 100 pojazdów jednośladowych i 200 pojazdów dwuśladowych. Decydująca jest kolejność zgłoszeń. Regulamin Zlotu oraz karta zgłoszeniowa dostępne są na stronach internetowych Urzędu Gminy Kleszczewo. Organizatorami Zlotu są Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kleszczewie, Urząd Gminy Kleszczewo oraz miłośnik Fiata 126p Daniel Iczakowski. (kch.)


Sierpień

Festyn pszczelarski w Swarzędzu „Miodowe Lato w Skansenie” już 7 sierpnia 7 sierpnia 2022 roku w Swarzędzu odbędzie się festyn pszczelarski „Miodowe Lato w Skansenie”. Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu zaprasza na festyn w godzinach od 11:00 do 17:00. Podczas festynu zaplanowano wiele atrakcji. Będzie można oglądać wspinaczkę bartnika na drzewo do barci po miód, pracę pszczelarzy przy podbieraniu miodu z ula i wirowaniu miodu, a także dowiedzieć się jak pomagać pszczołom samotnicom i poznać lecznicze i dietetyczne właściwości miodu i produktów pszczelich. Festyn pszczelarski w Swarzędzu to również okazja, by zaopatrzyć się w zapas miodu – zorganizowany bowiem zostanie kiermasz miodu i produktów pszczelich oraz giełda sprzętu pszczelarskiego. Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Przewidziano dla nich malowanie twarzy, zabawę z

pszczółkami, pokaz Klauna Cyrkowca oraz konkursy. Dzieci przebrane za pszczółki lub trutnie mają wstęp bezpłatny na festyn i mogą wziąć udział w konkursie na najładniejszy strój. (kch.)

Powstaną kolejne jadłodzielnie w Swarzędzu - będą dwa nowe punkty Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu poinformował, że otrzymał dofinasowanie, dzięki któremu powstaną dwie, kolejne jadłodzielnie.

O otwarciu pierwszej jadłodzielni pisaliśmy w grudniu 2021 roku. Okazuje się, że mieszkańcy Swarzędza bardzo polubili dzielenie się żywnością, a projekt okazał się sukcesem. Do kontenera, wyposażonego w lodówkę, zlokalizowanego przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Swarzędzu, trafia dużo żywności, która by mogła się zmarnować. Dzięki jadłodzielni, każdy potrzebujący może bezpłatnie skorzystać i poczęstować się pozostawionymi produktami. Jak informuje UMiG, teraz powstaną dwie kolejne jadłodzielnie w Swarzędzu. Gmina bowiem

dostała dofinasowanie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek podpisał 7 lipca umowę w dotyczącą pozyskania funduszy na stworzenie dwóch nowych jadłodzielni. Wysokość dofinansowania to niemal 43 tys. zł. Jest to kwota, która umożliwi organizację dwóch punktów dzielenia się żywnością. Pierwszy z nich powstanie na os. Mielżyńskiego, przy Szkole Podstawowej nr 5. Natomiast drugi zlokalizowany będzie w okolicach swarzędzkiego bazaru. Na stronach UMiG przytaczany jest komentarz burmistrza Szkudlarka w tej sprawie: – Jestem przekonany, że te decyzję sprawią, iż znacznie mniej żywności będzie się marnowało, a osoby potrzebujące uzyskają dodatkowe wsparcie. Zapraszamy do korzystania z tej formy dzielenia się żywnością, której niektórzy mają czasem w nadmiarze, a niektórym brakuje… Jak należy korzystać z jadłodzielni możemy przeczytać na stronie internetowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Swarzędzu. Działanie o nazwie „Swarzędzka jadłodzielnia” realizowane jest w ramach „Programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025ʺ i współfinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. (red.)


Budżet Obywatelski Gminy Swarzędz na 2023 rok – ruszyło głosowanie 20 lipca br. rozpoczęło się głosowanie na projekty zgłoszone do finansowania poprzez Budżet Obywatelski Gminy Swarzędz na 2023 rok. Zagłosować można do 7 września 2022 roku. W głosowaniu może wziąć udział mieszkaniec gminy Swarzędz. Każdy może oddać łącznie 3 głosy – po jednym głosie na projekt główny, lokalny i dodatkowy. Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej. Jeśli chcemy zagłosować, możemy to zrobić poprzez stronę internetową: swarzedz.budzetobywatelski.org. W tym roku na projekty z budżetu gminy przeznaczono 1 500 000 zł. Do głosowania przygotowano 21 projektów (4 propozycje projektu głównego, 6 propozycji projektu lokalnego i 11 propozycji projektu dodatkowego). Projekty główne: 1. Budowa boiska do piłki nożnej wraz zapleczem w Uzarzewie. 2. Budowa boiska wielofunkcyjnego w Rabowicach. 3. Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ul. Sokolnickiej z Paczkowa do Sokolnik Gwiazdowskich z oświetleniem. 4. Budowa kompleksu rekreacyjno-sportowego w Karłowicach. Projekty lokalne: 1. Przytulny plac zabaw przy ul. Staniewskiego. 2. Wiata dla uczestników parkrun Jezioro Swarzędzkie. 3. Suchą nogą do placu zabaw - projekt nawierzchni w ul. Jaworowej w Gruszczynie. 4. Utwardzenie parkingu przy świetlicy w Zalasewie. 5. Projekt budowy drogi rowerowej i remontu chodnika wzdłuż trasy 92 na odcinku od ul. Kirkora do ul. Sośnickiej. 6. Budowa oświetlenia w ulicy Falistej w Paczkowie. Projekty dodatkowe: 1. Czystsze powietrze, kolorowa szkoła - MURAL EKOLOGICZNY. 2. Projekt parkingu przy Szkole Podstawowej nr 2 w Swarzędzu. 3. Swarzędzki Trakt Historyczny. System tablic informacyjno-edukacyjnych. 4. Niech zapanuje porządek.

5. Strefa relaksu dla naszych seniorów czyli tor do gry w bule, stoliki szachowe i stoliki do gry w chińczyka. 6. Nowy Park w Garbach. 7. Budowa chodnika w Wierzonce przy ul Gminnej 11 i 13 pt. "Bezpieczny mieszkaniec osiedla". 8. Zakup i montaż żagli przeciwsłonecznych na placach zabaw przy ul. Pogodnej i os. Cegielskiego w Swarzędzu. 9. Wymiana ogrodzenia przy świetlicy wiejskiej w Zalasewie. 10. Skrzydlata Pijalnia. 11. Wierzenica - strefa sportu i wypoczynku w otulinie Puszczy Zielonki. Idealny punkt wypadowy na liczne szlaki turystyczne w tym szlak św. Jakuba. (red.)


Sierpień

Wakacyjne zajęcia w swarzędzkiej Bibliotece Pedagogicznej 22 lipca 2022 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu odbyły zajęcia dla dzieci biorących udział w półkolonii sołeckiej w Gruszczynie. Dzieci spędziły piątkowe przedpołudnie na poznawaniu kultury i obyczajów Japonii.

W pierwszej części spotkania uczestnicy półkolonii obejrzeli prezentację, zdjęcia i filmy, dzięki którym dowiedzieli się jak żyją, mieszkają, ubierają się, zachowują i spędzają wolny czas mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni. Dzięki przywiezionym przez nauczyciela bibliotekarza pamiątkom z podróży dzieci dowiedziały się czym jest laleczka kokeshi, do czego służy bento box oraz jakimi pieniędzmi płaci się w Japonii. Na spotkaniu nie zabrakło również dobrej zabawy i czegoś dla zmysłów – dzieci uczyły się jeść pałeczkami oraz piły prawdziwą japońską herbatę, która zdecydowanej większości nie przypadła do gustu.

Druga część spotkania miała charakter warsztatowy. Uczestnicy zajęć poznali historię origami oraz główne zasady tej sztuki. Następnie z kolorowych kartek papieru samodzielnie złożyli żurawie origami, które są symbolem szczęścia i długowieczności. Spotkanie w Bibliotece Pedagogicznej zakończyło półkolonię sołecką, w trakcie której dla dzieci przygotowanych było wiele ciekawych zajęć. (kch.)

XX Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE 2022 21 sierpnia 2022 roku odbędzie się koncert finałowy jubileuszowego XX Światowego Przeglądu Folkloru INTEGRACJE 2022. Koncert pt. „Muzyka w folklorze świata: HISTORIA JAK Z OBRAZKA” rozpocznie się o godz. 21:00 na Polanie przy ul. Strzeleckiej w Swarzędzu. Ponad trzystu tancerzy i muzyków z różnych zakątków świata zaprezentuje się na scenie w niepowtarzalnym przedstawieniu parateatralnym. Przewidziano również wiele innych niespodzianek. Festiwal trwa od 13 do 21 sierpnia 2022 r. W ramach festiwalu zaplanowano wiele atrakcji w różnych miastach (Poznaniu, Nowym Tomyślu, Grodzisku

Wielkopolskim, Luboniu, Wronkach, Pleszewie, Wrześni i Chludowie).


Od 1 sierpnia ceny biletów na pociągi Kolei Wielkopolskich idą w górę Od 1 sierpnia 2022 r. zmianie ulegają ceny biletów na przejazdy pociągami Spółki Koleje Wielkopolskie. Przewoźnik tłumaczy konieczność wprowadzenia zmian w cenach biletów wzrostem inflacji, i związanymi z nią podwyżkami cen paliw, energii elektrycznej, części zamiennych do taboru oraz kosztów usług, które mają bezpośredni wpływ na wzrost kosztów bieżącej działalności Spółki.

Do tej pory za bilet normalny w jedną stronę ze stacji Swarzędz do stacji Poznań Główny płaciliśmy 6,40 zł. Teraz za taki bilet będziemy musieli zapłacić 7,40 zł. Natomiast za typowy bilet dla osób dojeżdżających regularnie koleją, czyli imienny, normalny bilet miesięczny łączący Swarzędz z Poznaniem Głównym (połączenie w obie strony) trzeba było zapłacić 174 zł, a po zmianach koszt takiego biletu wzrasta do 200 zł. (red.)

Kazimierz Mielczarek Piotr Choryński photo

Naprawa dachów, obróbki, konserwacja Drobne prace budowlane Sprzątanie garaży, strychów, piwnic - Wycinka drzew

62-241 Żydowo, ul. Kościuszki 39/1 Tel. 61 427 46 16; 603 19 82 95

www.adrianna.swarzedz.net.pl


Sierpień

JBL Triathlon Poznań za nami Bez pływania, ale i tak wszyscy byli mokrzy Za nami starty kultowej imprezy z cyklu CIECH Tri Tour – JBL Triathlon Poznań! Pogoda była wymagająca, zawodnicy oprócz pokonywania własnych słabości musieli mierzyć się z silnym wiatrem oraz deszczem. Jednak po raz kolejny udowodnili, że nie bez powodu mówi się o nich, że są ludźmi z żelaza, a w dodatku zrobili to z uśmiechem na twarzy! Ponad 1500 zawodników konkurowało na dystansach 28,25 km, 56,5 km, 112,99 km.

Pierwszego dnia zawodów 9. edycji JBL Triathlon Poznań rozpoczęła się punktualnie o godzinie 11.00 startami na dystansie “ćwiartki”. Rywalizację na tym dystansie wygrał Filip Szymonik z czasem 1:52:09, który wygrał z drugim Adamem Wieczorkowskim o 5 minut i 14 sekund. Wśród kobiet najlepsza była Paulina Kotfica z czasem 2:04:47. Reprezentantka Szczecina pokonała drugą Angelikę Kowalską o 6 minut i 2 sekundy. Tego dnia linie mety pokonał z czasem 3:51:07 Pan Henryk Michałowski z kategorii mężczyzn 80+, który w zeszłym roku przechodził operację kręgosłupa, a w sobotę pokonał dystans 56,5 km. Podczas ceremonii wręczenia medali publiczność zareagowała wiwatem i głośnymi oklaskami. Sobota zakończyła się rywalizacją wśród młodych adeptów triatlonu! Najmłodsi zawodnicy startowali na dystansie 100 metrów, a najstarsi z nich pokonali 2,6 km. Na zawodach nie zabrakło

takich gości jak sam Adam Bielecki, który wraz z najmłodszymi przeprowadził rozgrzewkę i wspierał dobrym słowem. W niedzielę pogoda dopisała startującym, a t e m p e ra t u ra w y n o s i ł a 1 8 s t o p n i . Zw y c i ę zc y poszczególnych kategorii opisywali warunki, jako idealne do takich. Z samego rana zawodnicy zmierzyli się na dystansie “sprinterskim”. Tutaj najlepszy okazał się Igor Zalewski, który pokonał trasę w czasie 58 minut i 18 sekund, zwyciężając nad drugim Adamem Kusiem o 1 minutę i 24 sekundy. Wśród kobiet najlepsza okazała się Agnieszka Gadomska, która ukończyła trasę w 01:06:23, nie dając żadnych szans drugiej zawodniczce, która na metę wbiegła o 1 minutę i 33 sekundy później. 9. edycja JBL Triathlon Poznań zakończyła się zmaganiami na dystansie “połówki”. Zawodnikom dopisywała wspaniała pogoda. Lekki wiatr i rześkie powietrze tylko pomagało na tak wymagającym dystansie. Jako pierwszy linie mety przekroczył Kacper Stępniak, który swoją przewagę nad Łukaszem Kalaszczyńskim zdobył w trakcie etapu biegowego. W kategorii kobiet zwyciężyła Marta Łagownik nie dając żadnych szans Marii Cześnik, która na mecie pojawiła się 5 minut i 27 sekund później. Portal swarzedz24.pl był patronem medialnym wydarzenia informując Państwa zarówno o zawodach sportowych, jak i o utrudnieniach komunikacyjnych spowodowanych organizacja imprezy.

Pn - pt - 7.30 - 19.00


poleca firany dla każdego, dodatki do firan oraz usługę szycia z naszych materiałów firankowych ź

ź

Facebook Tanie Firany Swarzędz

ź ź

ź

gazeta lokalna || portal mieszkańców Redaktor wydania: Adam Choryński

ź ź

e-mail: redakcja@swarzedz24.pl, www.swarzedz24.pl

@swarzedz24 Darmowe ogłoszenia drobne zamówisz na www.swarzedz24.pl

Zgłoszenia do Informatora Swarzędzkiego przyjmujemy: pod adresem e-mail: redakcja@swarzedz24.pl lub pod numerem telefonu: 61 679 11 77

Ogłoszenia są widoczne w gazecie i na portalu swarzedz24.pl

Zamów: 81 74 318; 0698 622 192

I SSN 1 6 4 1 - 0 3 6X

9 771641 036000

S.C.

Kostrzyn, ul. Kórnicka 33 tel. 61 818 99 02, 501 477 960 tel./fax 61 817 89 20 www.budren.pl e-mail; budrensc@wp.p

Okna Parapety Drzwi wewnętrzne, zewnętrzne Rolety Roletki materiałowe Bramy garażowe


Sierpień

Poznaliśmy uczestników Memoriału Arkadiusza Gołasia Do triumfatora siatkarskiej Ligi Mistrzów oraz brązowego medalisty PlusLigi dołączyły dwa zagraniczne ze s p o ł y. Ty m s a my m p oz n a l i ś my w s z y st k i c h uczestników XVII Agrobex Memoriału Arkadiusza Gołasia. Pamięć o wybitnym reprezentancie Polski uczczą w tym roku zespoły z Niemiec, Ukrainy i oczywiście Polski. Dziś ruszyła także sprzedaż biletów. W dniach 24-25 września w Zalasewie pod Swarzędzem odbędzie się siedemnasta edycja Agrobex Memoriału Arkadiusza Gołasia. Jak dotąd organizatorzy poinformowali o dwóch polskich uczestnikach tej siatkarskiej imprezy. Wielkopolscy kibice podziwiać będą brązowego medalistę PlusLigi – Aluron CMC Wartę Zawiercie oraz dwukrotnego triumfatora Ligi Mistrzów – Grupę Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dziś zaprezentowano dwie zagraniczne drużyny, które potwierdziły swój udział w turnieju. – To czwarty Memoriał Arkadiusza Gołasia, którego będziemy gospodarzami – mówi burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek. – Dzięki tej imprezie już po raz czwarty gościmy czołowe zespoły PlusLigi. Cieszę się, że ponownie w hali Szkoły Podstawowej nr 2 będzie można podziwiać ekipy zagraniczne – dodaje.

Barkom Każany Lwów zadebiutuje na Memoriale Gołasia Trzecią ekipą, którą zobaczyć będzie można w Zalasewie jest Barkom Każany Lwów. Zdobywca Pucharu Ukrainy i wicemistrz tego kraju od najbliższego sezonu występować będzie na parkietach PlusLigi. Swoje mecze domowe rozgrywać będzie w Krakowie. Zanim ekipa ta spróbuje swoich sił w mistrzostwach Polski wystartuje w XVII Agrobex Memoriale Arkadiusza Gołasia. – Proces dołączania do polskiej ligi był długi i skomplikowany. Cieszę się bardzo, że będziemy mogli grać w lidze mistrzów świata – mówi Dariusz Biernat, wiceprezes Barkom Każany Lwów. – W imieniu naszego klubu dziękuję Pani Ani Sumelce za zaproszenie na Memoriał Gołasia. Cieszymy się, że dzięki występowi na turnieju i grze przeciwko tak uznanym markom sportowym, możemy cały czas tworzyć naszą historię – dodaje.

Berlin Recycling Volleys zamyka skład Memoriału Gołasia Ostatnim uczestnikiem XVII Agrobex Memoriału Arkadiusza Gołasia będzie Berlin Recycling Volleys. To dwunastokrotny Mistrz Niemiec (nieprzerwanie od sezonu 2015/2016), pięciokrotny zdobywca Pucharu i trzykrotny triumfator Superpucharu Niemiec oraz ćwierćfinalista Ligi Mistrzów z zeszłego sezonu. W swojej bogatej kolekcji ma także Puchar CEV (2016) oraz brązowy medal Ligi Mistrzów (2015). Nasi sąsiedzi gościli już na Memoriale Gołasia w 2017 roku. Niespodziewanie zajęli wtedy dopiero czwarte miejsce. – Na XVII Agrobex Memoriale Arkadiusza Gołasia zmierzymy się z drużynami z europejskiego topu – mówi Adam Kowalski, libero Berlin Recycling Volleys. – Miałem już okazję grać w tym znakomicie zorganizowanym turnieju. Bardzo cieszę się, że będę mógł pokazać się w swoim kraju oraz upamiętnić wspaniałego człowieka i siatkarza, jakim był Arek Gołaś – dodaje. Ruszyła sprzedaż biletów na Memoriał Gołasia Tradycyjnie wraz z ogłoszeniem wszystkich uczestników imprezy, organizatorzy udostępnili możliwość zakupienia biletów. Są one dostępne w serwisie Ticketos.pl. Można zakupić karnety dwudniowe lub na pojedyncze dni. – Siatkarze, którzy przyjeżdżają do Zalasewa bardzo chwalą sobie wspaniałą atmosferę panującą na trybunach – mówi Anna Sumelka, organizatorka XVII Agrobex Memoriału Arkadiusza Gołasia. – Serdecznie zapraszam do tego by w tym roku ponownie wspólnie uczcić pamięć o Arku – dodaje.


Oferujemy: - Terapia manualna, masaż, ćwiczenia rehabilitacyjne - Bieżnia wodna i sucha, fizykoterapia - Psi fitness

Małe zwierzęta przyjmujemy w gabinecie, do koni dojeżdżamy

Gruszczyn ul. Swarzędzka 29 tel. 783-486-144

ZAKŁAD POGRZEBOWY Zdzisław Czuba 62-020 Swarzędz, ul. Słowackiego 39 Biuro czynne do godz. 17.00

Tel. 61 817 35 71, 604 810 204 (24 h)

Trumny - cena od 650 zł - urny - krzyże - chłodnia ubieranie zwłok -przewóz zwłok -stypa - trąbka wieńce - przewóz księdza KOMPLEKSOWA ORGANIZACJA POGRZEBÓW Wypłata zasiłku z ZUS wraz z rozliczeniem pogrzebu Konkurencyjne ceny

Dni Swarzędza już za nami Dwa dni, wspaniali artyści, bogata strefa gastronomiczna, animacje dla dzieci i lunapark – za nami obfitujące w atrakcje Dni Swarzędza 2022. Święto Swarzędza przyciągnęło na polanę przy ul. Strzeleckiej prawdziwy tłum miłośników rozrywki na najwyższym poziomie. Tegoroczne Dni Swarzędza rozpoczęły występy Sekcji Wokalnej Ośrodka Kultury. Młodzi artyści zaprezentowali swoje umiejętności zgromadzonej pod sceną publiczności. W rockowy nastrój wprowadziły wszystkich zespoły Tommy Guns oraz B. Capello. Oba zespoły zaprezentowały kawał mocnego, solidnego rocka. Punktualnie o godz. 20:00 rozpoczął się koncert zespołu KULT, który wzbudził niesamowity aplauz wśród zgromadzonej publiczności i odwdzięczył się jej równie wspaniałym, pełnym energii trwającym dwie godziny koncertem. Na zakończenie pierwszego dnia obchodów miasta publiczność mogła bawić się przy muzyce klubowej, którą serwowali dla nas DJ HAZEL, Nina

Suerte i DJ Zet. Sety DJ`ów przyciągnęły niesamowity tłum miłośników muzyki klubowej. Niedzielne świętowanie obchodów Dnia Miasta rozpoczęła Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, a zaraz po koncercie orkiestry wystąpiła grupa sekcji tańca Ośrodka Kultury. Do wspólnego tańca zaprosili nas podczas Latin Show – Jason Brown i Jose Osorio. Następnie na scenę wkroczył swarzędzki zespół RH Blues 1986 prezentując bluesowe granie w najczystszej postaci. Ostatnią gwiazdą, która wystąpiła na Dniach Swarzędza, zwieńczając jednocześnie całą imprezę była Sylwia Grzeszczak. Dni Swarzędza to nie tylko pikniki i koncerty odbywające się na polanie przy ul. Strzeleckiej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również animacje dla dzieci oraz karuzele i inne atrakcje w lunaparku. Tegoroczne Dni Swarzędza pozostaną w naszej pamięci na długo. Mamy nadzieję, że już za rok spotkamy się ponownie na polanie przy ul. Strzeleckiej i wspólnie będziemy świętować kolejne Dni Miasta. Organizatorami Dni Swarzędza byli: Ośrodek Kultury w Swarzędzu i Urząd Miasta i Gminy Swarzędz. Ośrodek Kultury w Swarzędzu


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.