Informator Swarzędzki nr 5 2024 - maj

Page 1

Rok XXIV 2024 nr 5 (294) Maj

WYBRALIŚMY BURMISTRZA:

Marian Szkudlarek na następne 5 lat

Szczegółowe wyniki wyborów przedstawiamy na stronach 2 i 3

Zapraszamy do lektury:

ź swarzędzanie wzięli udział w ogólnopolskim przeglądzie artystycznym - str. 6

ź wicekurator oświaty z Zalasewa - str. 8

ź przyjadą zabytkowe pojazdy - str. 8

ź Swa-dzielnia zaprasza - str. 11

ź darmowe ogłoszenia drobne - str. 14

ź idużo,dużowięcej!

ISSN 1641-036X
@swarzedz24 gazeta lokalna || portal mieszkańców

Wybraliśmy burmistrza i radnych!

Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła oficjalne wyniki wyborów samorządowych w Swarzędzu. Już wiemy kto obejmie mandat radnego w Radzie Miejskiej oraz poznaliśmy burmistrza. Frekwencja wyniosła 53,54%.

Trzecia kadencja Mariana Szkudlarka

Jakjużpisaliśmywcześniej,naurządburmistrza,w pierwszej turze, wybrany został Marian Szkudlarek. Będzie to jego trzecia i zarazem ostatnia kadencja. Marian Szkudlarek uzyskał poparcie 51,45% głosujących swarzędzan. Ponownie zaufać aktualnemu i przyszłemu burmistrzowi postanowiło 10 758 mieszkańców naszej gminy.

Drugi wynik w walce o stanowisko szefa gminy uzyskał Wojciech Kmieciak Reprezentant Koalicji Obywatelskiej dostał 5 553 głosy, co przekłada się na 26,56% poparcia. Na trzecim miejscu znalazł się Szymon Kurpisz z KWW My Mieszkańcy Zagłosowało na niego 2 803 mieszkańców gminy, czyli 13,41% głosujących. Na ostatnim miejscu w wyścigu o ratusz znalazł się kandydat Prawa i Sprawiedliwości Marcin Lis. Dostał 1 795 głosów, codało8,58%biorącychudziałwwyborach.

Na pocieszenie dwóm przegranym w walce o stanowisko burmistrza pozostaje fakt, że uzyskali mandat radnego Rady Miejskiej w Swarzędzu. Mowa o Wojciechu Kmieciaku i Marcinie Lisie. Z samorządem żegna się natomiastSzymonKurpisz.

www.adrianna.swarzedz.net.pl

Wybraliśmy też

radnych

W wyborach do Rady Miejskiej wybieraliśmy 23 radnych. Ze względu na liczbę mieszkańców 13 mandatów przypada na miasto Swarzędz (w dwóch okręgach) i 10 mandatów na wsiach (również w dwóch okręgach). Warto przypomnieć, że pierwszy raz wybieraliśmy aż tylu przedstawicieli do lokalnej władzy uchwałodawczej Wcześniej było to 21 radnych. Jednak, jako że nasza gmina przekroczyła 50 tys mieszkańców, wzrosła nasza reprezentacja w Radzie o 2 mandaty. Kolejnego wzrostu liczbyradnych raczej prędko się nie doczekamy. Liczebność gminymusiałabyprzekroczyć100tys.mieszkańców. Poniżej prezentujemy zwycięzców wyborów do Rady Miejskiej w Swarzędzu. Należy jednak zauważyć, że mandat uzyskał również burmistrz Marian Szkudlarek oraz jego zastępca Grzegorz Taterka. Chcąc objąć stanowiska w urzędzie, będą oni musieli się zrzec mandatów. Wówczas radnymi zostaną kolejne osoby z tej samej listy, które uzyskałnajwięcejgłosów

Radni Rady Miejskiej w Swarzędzu

Okręg wyborczy nr 1 (południowy Swarzędz) – 6 mandatów:

ź TALAGA Zbigniew, KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ, 452głosów.

ź SŁOMIŃSKI Szymon, KKW KOALICJA OBYWATELSKA, 736głosów.

Maj

ź NOWOTARSKA Aneta Izabela, KKW KOALICJA

OBYWATELSKA,440głosów.

ź ROZMIAREK Wojciech, KKW KOALIC JA

OBYWATELSKA,206głosów

ź SZKUDLAREK Marian, KWW BURMISTRZA

MARIANASZKUDLARKA,567głosów,

ź MAJCHRZAK Tomasz, KWW BURMISTRZA

MARIANASZKUDLARKA,324głosów

Mandat za Mariana Szkudlarka obejmuje CHOLEWICKA

Elżbieta Jolanta, KWW BURMISTRZA MARIANA

SZKUDLARKA,315głosów

Okręg wyborczy nr 2 (północ i stare miasto) – 7 mandatów:

ź LIS Marcin, KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ, 616 głosów.

ź K M I E C I A K Wo j c i e c h , K K W KO A L I C J A

OBYWATELSKA,843głosów.

ź FILARY-ROGACKA Monika, KKW KOALICJA

OBYWATELSKA,353głosów.

ź TATERKA Grzegorz Michał, KWW BURMISTRZA

MARIANASZKUDLARKA,378głosów

ź KUCHARSKA Barbara, KWW BURMISTRZA

MARIANASZKUDLARKA,303głosów

ź KONYS Wanda Helena, KWW BURMISTRZA

MARIANASZKUDLARKA,332głosów

ź ZAWADA-CHMIEL Agnieszka Elżbieta, KWW SZYMONA KURPISZA – MY MIESZKAŃCY, 250 głosów

Mandat za Grzegorza Taterkę obejmuje BARANOWSKI

Piotr, KWW BURMISTRZA MARIANA SZKUDLARKA, 232 głosów.

Okręg wyborczy nr 3 (Garby, Jasin, Kruszewnia, RabowiceiZalasewo)–5mandatów:

ź WOJTYSIAK-TIERLING Joanna, KKW KOALICJA OBYWATELSKA,610głosów.

ź G A P I Ń S K I K r z y s z t o f, K K W KO A L I C J A OBYWATELSKA,453głosów.

ź K S I Ą Ż K I E W I C Z D a w i d , K W KO A L I C J A SAMORZĄDOWAOKSAMORZĄD,376głosów

ź SENYK Adrian Sebastian, KWW BURMISTRZA MARIANASZKUDLARKA,697głosów

ź BARANOWSKA-GRACZYK Anna, KWW SZYMONA KURPISZA–MYMIESZKAŃCY,200głosów

Okręg wyborczy nr 4 (Bogucin, Gortatowo, Gruszczyn, Janikowo, Karłowice, Katarzynki, Kobylnica, Łowęcin, Paczkowo, Puszczykowo Zaborze, Sarbinowo, Sokolniki Gwiazdowskie, Uzarzewo, Wierzenica, Wierzonka)–5mandatów:

ź SOBASZKIEWICZ-LESIŃSKA Anna, KKW KOALICJA OBYWATELSKA,563głosów.

ź BURA Jacek Adam, KW KOALICJA SAMORZĄDOWA OKSAMORZĄD,381głosów.

ź CZACHURA Barbara Henryka, KWW BURMISTRZA MARIANASZKUDLARKA,806głosów.

ź DYZMA Ryszard Stanisław, KWW BURMISTRZA MARIANASZKUDLARKA,298głosów

ź SUCHOMSKIAdrianBenedykt,KWWBURMISTRZA MARIANASZKUDLARKA,225głosów Radni Rady Powiatu w Poznaniu wybrani w okręgu wyborczym nr 4 (gmina Swarzędz)

ź BŁACHNIO Remigiusz Paweł, KW KOALICJA SAMORZĄDOWAOKSAMORZĄD,2014głosów,

ź BOCIAN Paweł, KKW KOALICJA OBYWATELSKA, 1901głosów,

ź NAWROCKA Elżbieta Antonina, KKW KOALICJA OBYWATELSKA,4358głosów,

ź NIEWIADOMSKI Armin Robert, KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ,2004głosy (ach.)

13:00-21:00

GABINET „MARLENA”

Kosmetyczny

Swarzędz ul. Gryniów 6

Tel. 61 670 01 83

62-241 Żydowo, ul. Kościuszki 39/1

Fryzjerski

Swarzędz os. Kościuszkowców 13

Tel. 61 817 42 55

Z!

Maj

KW apka – nowość dla pasażerów do zakupu biletów

10 kwietnia 2024 r. Koleje Wielkopolskie udostępniły podróżnym aplikację – KW apka – do zakupu biletów na pociągiwielkopolskiegoprzewoźnika.

KW apka to aplikacja dostępna na urządzeniach mobilnych z systemem Android oraz iOS. Instalując aplikację, podróżny ma możliwość zakupu biletów jednorazowych oraz okresowych, w tym biletów wg oferty BUS TRAMWAJ KOLEJ, a także biletu na przewóz psa, roweru oraz bagażu. Co ważne, dostęp do zakupionych biletów w aplikacji jest możliwy także w przypadku braku dostępudoInternetu.

Zalety aplikacji Kolei Wielkopolskich to m in możliwość wyszukiwania najbliższej stacji oraz zapisywanie ostatnio wybranych oraz ulubionych stacji, wyróżnienie najtańszych ofert, możliwość zakupu dla 6 osób biletów jednorazowych w jednej transakcji, podgląd

szczegółów wybranego połączenia (informacja o trasie wybranego pociągu oraz usługach na pokładzie pociągu) orazaktualnościiinformacjent.KoleiWielkopolskich. Aplikacja jest dostępna do pobrania na urządzenia zsystememAndroid,jakiIOS.

XXII Ogólnopolski Przegląd Artystyczny

– swarzędzanie brali udział

13 kwietnia 2024 r. w Specjalnym Ośrodku SzkolnoWychowawczymdlaDzieciNiesłyszącychwPoznaniu(na Śródce), odbył się XXII Ogólnopolski Przegląd Artystyczny. Był to specyficzny festyn muzyczny, na którym spotkali się ci, którzy kochają muzykę, taniec, teatr i śpiew.

Do tegorocznego Przeglądu zgłosiło się ponad 160 uczestników z całej Polski: z Wrocławia, Raciborza, Bydgoszczy, Kostrzyna, Swarzędza i szkół specjalnych miasta Poznania oraz dzieci i młodzież z Ukrainy. Oprócz dzieciimłodzieży,wystąpiliteżseniorzyzeSwarzędza. W uroczystości udział wzięli: Igor Bykowski –WielkopolskiKuratorOświatyorazDorotaKinal–Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, swarzędzkie Centrum Usług Społecznych reprezentowała Magdalena Tyblewska Z naszego miasta wystąpiły dwa zespoły: Senioritki, prowadzony przez Monikę Bogusławską, zaprezentowały dynamiczny taniec współczesny, drugi

zespół Śpiewający Seniorzy pod kierunkiem Szymona Dziwisza wykonał 2 piosenki „Pięknie żyć' i „A ja nie chcę czekolady”

Było dużo emocji, wszystkich łączyła muzyka i wspólna wspaniała zabawa (trwająca ponad trzy godziny), nie było rywalizacji i miejsc na podium, nieważne były wielkie nagrody. Chodziło o to, by występujący przed publicznością – jak to określił czuwający nad całą uroczystością Szymon Dziwisz: „dzielili się tym, co potrafią”, pokazali , że można pokonać tremę prezentując swoje umiejętności i przełamać własne bariery, bo „na tej scenie nikt nikogo nie ocenia” i jak zaśpiewali seniorzy ze Swarzędza „pięknie żyć to znaczy kochać świat” i pamiętać, co w naszym życiu jest ważne i co nas łączy Do zobaczeniazarok!

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

Rejestracja telefoniczna. Pon., śr., pt. - po rejestracji telefonicznej.

GABINET LEKARSKI ORTOPEDYCZNY

przyjmuje: wtorki i czwartki w godz. 16.00-17.00

ogłoszenia medyczne
Maj

Dyrektor z Zalasewa wielkopolskim wicekuratorem oświaty

15 kwietnia 2024 r. Wojciech Szulc został powołany na stanowisko wicekuratora oświaty w Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Powołanie

przez Minister Edukacji Barbarę Nowacką wręczył Wielkopolski

KuratorOświatyIgorBykowski. Wojciech Szulc był dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Zalasewie. W szkole tej przepracował 23 lata. Jak pisze sam wicekurator na stronie internetowejszkoły:

„Jestem idealistą, który niezmiennie wierzy, że może uczynić świat nieco lepszym Taka szansa

właśnie otwiera przede mną swoje drzwi Z dniem 15 kwietnia br zostałem powołany do pełnienia zaszczytnej funkcji wielkopolskiego wicekuratora oświaty i – przyjmując tę funkcję z pokorą – mam wielką nadzieję, że będę mógł działać dla dobra oświaty na skalę większą, aniżeli dotąd. Z całego serca dziękuję Wszystkim, których spotkałem na swej drodze jako nauczyciel, wicedyrektoridyrektor”

(kk, fot. Kuratorium Oświaty w Poznaniu)

Odkryj na nowo muzykę Komedy – koncert 11 maja

11 maja 2024 roku, w Sali Kameralnej Ośrodka Kultury w Swarzędzu, odbędzie się koncert „Komeda – Inspiracje” w wykonaniu kwartetu Buczkowski, Kałużny, Przybyłowicz, Wrombel – odkryj na nowo muzykę Komedy.

Koncert rozpocznie się o godzinie 18:00. Podczas wieczoru odbędzie się muzyczna podróż śladami twórczości Krzysztofa Komedy, mistrza polskiego jazzu i muzykifilmowej.

Wystąpiznakomitykwartetwskładzie:

ź WojciechBuczkowski–saksofontenorowy

ź PawełKałużny–fortepian

ź MarcinPrzybyłowicz–kontrabas

ź MichałWrombel–perkusja Artyścizaprezentująwłasneinterpretacjeznanych i mniej znanych kompozycji Komedy, czerpiąc inspirację z jego bogatego dorobku. Usłyszymy m.in. kołysankę z filmu „Dwaj ludzie z szafą”, bossanovę z filmu „Ludzie spotykają się i miła muzyka rodzi się”, balladę z polskiego westernu „Prawo i pięść”, piosenkę z filmu „Do widzenia, do jutra”, balladę z filmu „Nóż w wodzie”, kompozycje jazzowe: „Kattorna”, „Svantetic” i oczywiście kołysankę z filmu „Rosemary'sbaby”

Bilety w cenie 40 zł można kupić przez stronę kupbilecik.pl. (ai.)

III Swarzędzki Zlot Pojazdów Zabytkowych

Cofnijsięwczasieipoznajmotoryzacjęminionychepok–IIISwarzędzkiZlotPojazdówZabytkowych.

18 maja 2024 roku na Polanie Miejskiej przy ul. Strzeleckiej w Swarzędzu odbędzie się III Swarzędzki Zlot Pojazdów Zabytkowych To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć na własne oczy samochody, motocykle i motorowery z dawnych lat, zarówno te produkowane w Polsce,jakiteimportowanezzagranicy. Wprogramiezlotu:

ź Wystawazabytkowychpojazdów

ź Pokazy specjalne: cięcie auta, pierwsza pomoc, rzuty oponamidocelu,strzelnicaBractwaKurkowego

ź Dmuchanyplaczabawdladzieci

ź Konkursyznagrodami

ź KoncertzespołuIllusion(godz.20:00) Wstępnazlotjestbezpłatny!

Więcej informacji o zlocie można znaleźć na stronieinternetowejOśrodkaKulturywSwarzędzu. Chętni do zaprezentowania swojego zabytkowego pojazdu proszeni są o kontakt pod numerem telefonu 502 157929lube-mailem:bzykraiderswarzedz@gmail.com. (red.)

Biesiada Poetycka "Swarzędz wierszami rozkwita”

Tradycją swarzędzkich poetów są coroczne wiosenne spotkania w Bibliotece Publicznej w Swarzędzu. 25 marca 2024 r. podczas biesiady "Swarzędz wierszami rozkwita"swojewierszezaprezentowalilokalniartyści.

Temat przewodni nie ograniczył twórców, potraktowali go szeroko, znalazło się więc miejsce dla miłości,pięknakobietyiwięziznaturą.Oprawęmuzyczną zapewnił zaprzyjaźniony bard Tomasz Bateńczuk, a całość poprowadziłaKalinaIzabelaZioła.

Magdalena Kozłowska

Wyprzedaż garażowa w Swarzędzu – 12 maja

obok Castoramy

Centrum Usług Społecznych w Swarzędzu organizuje wydarzenie pod nazwą Gminna Eko Wyprzedaż Garażowa. Będzie można znaleźć skarby lub pozbyć się niepotrzebnychprzedmiotów.

Prawdziwa gratka dla miłośników pchlich targów szykuje się w maju w Swarzędzu Centrum Usług Społecznych w Swarzędzu zaprasza na wyprzedaż garażową. 12 maja 2024 r., od godziny 10:00 do 14:00, w miłej atmosferze będziemy mogli upolować prawdziwe skarby przechowywane w piwnicach i na strychach. Natomiast każdy, kto będzie chciał pozbyć się nie-

potrzebnych przedmiotów ze swoich szaf, a które mogą siękomuśprzydać,równieżbędziemiałkutemuokazję.

Gminna Eko Wyprzedaż Garażowa odbędzie się na parkingu, przy sklepie Castorama (Swarzędz, ul Sienkiewicza23).

Każdy sprzedawca lub wystawca powinien się zarejestrować Karta zgłoszenia, a także regulamin wydarzenia są dostępne na stronie internetowej CentrumUsługSpołecznychwSwarzędzu.

(red., grafika CUS w Swarzędzu)

Maj

Certyfikaty dla najlepszych atrakcji turystycznych w powiecie poznańskim - 6 swarzędzkich

18 marca 2024 roku w Dworze Skrzynki odbył się finał czwartej edycji Certyfikacji Atrakcji Turystycznych Powiatu Poznańskiego. Organizatorzy wydarzenia (Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, Powiat Poznański i Dwór Skrzynki) zdecydowali się wyróżnić miejsca, które zapewniają najlepszy relaks i wypoczynek.

Każdy z wyróżnionych obiektów musiał spełnić odpowiedni standard usług turystycznych Przyznanie certyfikatu potwierdza, że wybrane obiekty spełniają wymogi dotyczące wyposażenia, oferty i działań promocyjnych. Spośród 52 obiektów aż 47 uzyskało rekomendacjękomisji.Okolicznościowestatuetkirozdano w trzech kategoriach: muzea, parki rozrywki/ośrodki edukacjiirekreacja.

Wśród 47 wyróżnionych znalazło się 6 obiektów z gminySwarzędz:

ź Kategoria „Muzea": Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki, Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie oraz Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof RyszardaKosteckiegowSwarzędzu,

ź Kategoria „Rekreacja": Pływalnia ,,Wodny Raj" oraz LodowiskoSwarzędzkie,

ź Kategoria „Parki rozrywki/ośrodki edukacji": CascaderParkKobylnica. Główne nagrody trafiły do trzech obiektów: w kategorii „Muzea": Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczengo w Szreniewie; w kategorii „Parki Rozrywki/ośrodki edukacji": Deli Park natura w Trzebawiu;wkategorii„Rekreacja":TarnowskieTermy.

Spotkanie autorskie z Haliną Dziszyńską-Błachnio w swarzędzkiej Bibliotece Publicznej

Biblioteka Publiczna w Swarzędzu zaprasza na spotkanie autorskie z poetką Haliną Dziszyńską-Błachnio, które odbędzie się w środę, 15 maja 2024 r. o godz. 18:00 w siedzibieBibliotekiprzyos.Czwartaków1.

Halina Dziszyńska-Błachnio to znana i ceniona poetka,zrzeszona w ZLP Oddział Poznański.Wydała siedem tomów poezji. Z wykształcenia psychopedagog, doktor nauk humanistycznych, wykładowca na Uniwersytecie im. AdamaMickiewiczawPoznaniu.

Jej utwory poruszają ważne tematy egzystencjalne, takie jak przemijanie, miłość, strata, poszukiwanie sensużycia.PoezjaDziszyńskiej-Błachniojestpełnaemocjii głębokich refleksji, a jednocześnie prosta i dostępna dla szerokiegogronaodbiorców Podczas spotkania autorka zaprezentuje swoje wiersze z tomu pt. „Zranione ptaki”, opowie o swojej

twórczości i inspiracjach, a także chętnie odpowie na pytania publiczności Będzie to doskonała okazja, aby poznać bliżej poezję Haliny Dziszyńskiej-Błachnio i spotkać sięzautorkąwkameralnejatmosferze.

Rusza program opieki nad zwierzętami bezdomnymi

Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu poinformował, że rusza program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiabezdomnościzwierzątna2024rok. Programem w ramach swarzędzkiego magistratu zajmuje się Wydział Ochrony Środowiska. To właśnie tam można uzyskać wszelkie szczegółowe informacje na temat realizowanego programu (np. pod nr telefonów: 61 65 12 403i616510655).

Urząd poinformował, że istotą programu jest możliwość uzyskania wsparcia w zakresie sterylizacji i/lub kastracji wolno żyjących kotów oraz karmę na okresowe dokarmianie wolno żyjących kotów mogą uzyskać

opiekunowie społeczni. Od 19 kwietnia 2024 można już składać wnioski na zabieg sterylizacji (kastracji) wolno żyjących kotów oraz na karmę na okresowe dokarmianie wolnożyjącychkotów

Jednak, by móc starać się o uzyskania takiego wsparcia konieczne jest wpisanie się do Rejestru Opiekunów Społecznych na terenie Gminy Swarzędz Można to zrobić korzystając z dostępnego do pobrania pod poniższym linkiem wniosku. Co ważne, wystarczy raz się wpisać, osoby, które zarejestrowały się wcześniej nie musząponownietegorobić. (oprac. red.)

Odszedł Tadeusz Witkowski

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Tadeusza Witkowskiego, wieloletniego radnego i Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Swarzędzu

Odszedłwwieku79lat.

Samorządowieczpasją

Tadeusz Witkowski był związany z samorządem Swarzędza przez 24 lata. Po raz pierwszy wszedł do Rady Miejskiej w 1990 roku, a następnie pełnił tę funkcję w latach 1998 - 2014. W latach 2006 - 2014 był WiceprzewodniczącymRadyMiejskiej. Społecznikisportowiec

Oprócz działalności samorządowej, Tadeusz Witkowski angażował się w życie społeczne miasta. Był

członkiem Cechu Stolarzy Swarzędzkich, gdzie pełnił wiele funkcji, a także przewodniczącym Komitetu

Rodzicielskiego w Zespole Szkół Zawodowych w Swarzędzu. Tadeusz Witkowski był również zapalonym sportowcem. W młodości trenował zapasy, zdobywając wiele mistrzowskich tytułów Występował również w swarzędzkiej reprezentacji piłki nożnej. Przez 7 lat występowałwchórzemęskim„Akord". Odznaczeniaiwyróżnienia

Za swoją działalność został uhonorowany wieloma odznaczeniami i medalami, m in : Złotą Odznaką Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Swarzędzu, Złotą Odznaką Stowarzyszenia Dzieci Specjalnej Troski, Złotą Odznaką WZPN, Brązową Odznaką PZPN, Złotą Odznaką im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego", Złotą Odznaką Honorową za zasługi SKS Unia, Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla Cechu Stolarzy, Honorową Odznaką Rzemiosła Polskiego, Brązową i srebrną odznaką Polskiego Związku Zapaśniczego, Złotą Odznaką „Za zasługi dla sportu" przyznaną przez Ministra Sportu,ZłotąGwiazdąPolskiegoZwiązkuZapaśniczego.

Rodzinie Zmarłego składamy szczere wyrazy współczucia. Redakcja

Swarzędzka Swa-dzielnia zaprasza

Centrum Usług Społecznych w Swarzędzu zachęca wszystkich do korzystania ze Swa-dzielni. Swarzędzka Swa-dzielnia zaprasza do oddania swoich rzeczy, które mogą jeszcze komuś się przydać. To nie tylko sposób na recykling i dbanie o środowisko, ale również szansa na pomocinnym.

Swa-dzielnia działa w Klubie Integracji Społecznej w Swarzędzu, ul. Piaski 4. Czynna jest w godzinach pracy Klubu, tj. od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-16:00. Regulamin Swa-dzielni można znaleźć na stronie internetowejKISwSwarzędzu.

W Swa-dzielni każdy znajdzie coś dla siebie - od ubrań, przez książki, po sprzęt AGD Jeśli masz przedmioty, które są w dobrym stanie, ale już nie spełniają swojej roli u Ciebie, przynieś je do Swa-dzielni. Możesz też zajrzeć po coś dla siebie - wszystko jest za darmo. W Swa-dzielni można zostawić: ubrania i buty, pościele i ręczniki, książki, zabawki, kosmetyki, mały sprzęt RTV/AGD, artykuły papiernicze,dekoracje,bibeloty,biżuterię,małeakcesoria ogrodnicze,teżsadzonki.

W Swa-dzielni nie zostaną przyjęte: jedzenie, leki, niebezpieczne przedmioty oraz przedmioty wielkogabarytowe(meble,dywanyitp.).

Swarzędzkiej Swa-dzielni przyświeca idea zero waste, podniesienie świadomości ekologicznej w społeczeństwieorazpomocpotrzebującym. (kk.)

Maj

Poznaliśmy pierwszego

uczestnika Memoriału Gołasia

W ostatni weekend wakacji w Zalasewie odbędziesię XIX Agrobex Memoriał Arkadiusza Gołasia. Poznaliśmy pierwszego uczestnika, który weźmie udział w tej imprezie. To jeden z kandydatów do wygrania PlusLigi w obecnymsezonie.

Pierwszym potwierdzonym przez organizatorów uczestnikiem XIX Agrobex Memoriału Arkadiusza Gołasia jest Projekt Warszawa Podopieczni Piotra Grabana rozpoczęli sezon od wygrania ubiegłorocznego turnieju w Zalasewie, a w lutym zdobyli Puchar Challenge –pokonując w finale włoski Vero Volley Monza Na krajowym podwórku stołeczny klub spisuje się znakomicie – wygrał 22 z 29 meczów w PlusLidze i – obok Jastrzębia, Zawiercia i Rzeszowa – jest jednym z głównych kandydatów w walce o mistrzostwo Polski. – Udział w Memoriale Arkadiusza Gołasia jest dla nas wspaniałą okazjądowspomnieniaznakomitegoczłowiekaisiatkarza, jakim był Arek. Cieszę się, że wypełnione co roku trybuny w Zalasewie pokazują, że kibice w naszym kraju o Nim pamiętają. To wszystko sprawia, że chętnie tu wracamy –mówiPiotrGacek,wiceprezesProjektuWarszawa. W składzie stołecznej drużyny znajdują się tak znakomici siatkarze jak między innymi: Bartłomiej Bołądź, Damian Wojtaszek, Andrzej Wrona, Jan Firlej czy Artur Szalpuk. Nie brakuje w niej także zawodników zza granicy –jak – Kevin Tillie, Linus Weber, Igor Grobelny czy Taylor Averill. – Projekt Warszawa znakomicie zaprezentował się

przed swarzędzką publicznością na poprzednim Memoriale, gdy pokonał Grupę Azoty ZAKSĘ KędzierzynKoźle i Berlin Recycling Volleys – wspomina Marian Szkudlarek, burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz. – Z przyjemnością ugościmy tak uznaną siatkarską markę ponownie. Już dziś zapraszam wszystkich mieszkańców na dziewiętnastą edycję imprezy, która od 2018 roku odbywa sięwhaliSzkołyPodstawowejnr2wZalasewie–dodaje. W XIX Agrobex Memoriale Arkadiusza Gołasia udział wezmą cztery zespoły W tym roku turniej odbędzie się w ostatni weekend wakacji – 31 sierpnia i 1 września. –Sezon reprezentacyjny kończy się w tym roku w połowie sierpnia finałem igrzysk olimpijskich, stąd naszą imprezę zaplanowaliśmy znacznie szybciej niż dotąd – mówi Anna Sumelka, organizatorka Memoriału. – Zapraszam serdecznie wszystkich miłośników siatkówki, atrakcji nie zabraknie–dodajezachęcająco.

(fot. P. Rychter)

Policja poszukuje świadków wypadku ze skutkiem śmiertelnym

3 kwietnia 2024 w Swarzędzu doszło do wypadku ze skutkiem śmiertelnym – policja poszukuje świadków zdarzenia.

Do wypadku doszło 3 kwietnia 2024 r około godziny 17:10 W Swarzędzu, na skrzyżowaniu ulic Cieszkowskiego – Cmentarna – Kwaśniewskiego (obok EuroHotelu), miało miejsce zderzenie samochodu osobowego z motocyklem. Samochód marki Mercedes skręcając w lewo, zderzył się z jadącym z przeciwnej strony motocyklem marki Yamaha W wyniku zdarzenia prowadzącymotocyklponiósłśmierćnamiejscu.

W sprawie tego wypadku drogowego śledztwo prowadzą policjanci z Wydziału DochodzeniowoŚledczego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Funkcjonariusze poszukują każdego, kto był świadkiem wypadku lub ma istotne informacje na temat zdarzenia. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu proszą o

kontakt z Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym pod numerem telefonu: 47 77 136 11 Jest to kontakt bezpośrednio z osobą prowadzącą postępowanie. Można również dzwonić pod czynny całą dobę numer: 47 77 156 13 Kontakt ułatwi powołanie się na numer sprawy: D.IV.56011.74.2024.MK

Spotkania biegowe UKS LideRun Swarzędz

Organizator – Jacek Wójcik – zaprasza na spotkania biegowezUKSLideRunSwarzędz.

Organizator w takich słowach zachęca do udziału wspotkaniachbiegowych:

– Myślisz o tym by zacząć biegać – PRZYJDŹ – tylko ostrzegam,tenwirusuzależnia.

– Biegasz okazjonalnie – PRZYJDŹ – jesteśmy tu po to by pomóc zamienić bieganie w trening biegowy, a to spora różnica, pomożemy uporządkować aktywność, doradzimy jak się przygotować do planowanych startów, polecimy te starty które sami biegliśmy, więc profil trasy znamyzautopsji.

–Biegaszregularnie–PRZYJDŹ –patrzwyżej–jest z kim dzielić się swą wiedzą, a może masz obawy przed wejściemwświatULTRA?PRZYJDŹrozwiejemyteobawy. – Biegasz więcej – PRZYJDŹ – podzielisz się swym doświadczeniem i przy okazji zrobisz rozgrzewkę przed niedzielnym„Longiem” Nie porównujemy się, nie rywalizujemy, każdy z nas to indywidualna postać która tworzy niepowtarzalną historię. Szczegóły dotyczące tras oraz spotkań na naszej stronienaFacebooku,zachęcamdozapoznaniasię.

Jacek Wójcik

Pn - pt - 7.00 - 21.00
Maj

Darmowe ogłoszenia drobne zamówisz na www.swarzedz24.pl

Lider w Kadrze Wielkopolski

W dniach 25-28 kwietnia odbyło się pierwsze zgrupowanieKadryWielkopolskirocznika2011/12. Z dumą prezentujemy Liderki, które trenują pod okiem trenerów: Magdy Stawickiej, Kamila Słowika oraz KrzysztofaChmielarza: Maja Andrzejczak, Matylda Jęczmionka, Klaudia Kapturska,HaniaSzopka–niestetynieobecnażewzględu na kontuzję, Iga Nitschke – zawodniczka Byczej Akademii Gniezno grająca u nas na wypożyczeniu, Maria Sobańska – zawodniczka MKS Opalenica grająca na umowie szkoleniowej Wielkiegratulacje!

Marcin Madanowski

gazeta lokalna || portal mieszkańców

Redaktor wydania: Adam Choryński

e-mail: redakcja@swarzedz24.pl, www.swarzedz24.pl

Zgłoszenia do Informatora Swarzędzkiego przyjmujemy: pod adresem e-mail: redakcja@swarzedz24.pl lub pod numerem telefonu: 61 679 11 77

Ogłoszenia są widoczne w gazecie i na portalu swarzedz24.pl Zamów: 81 74 318; 0698 622 192

S.C. Kostrzyn, ul. Kórnicka 33 tel. 61 818 99 02, 787 935 058, 501 477 960 www.budren.pl e-mail; budrensc@wp.p Okna Parapety Drzwi wewnętrzne, zewnętrzne Rolety Roletki materiałowe Bramy garażowe
ź ź ź ź ź ź ź
ź
9 7 7 1 6 4 1 0 3 6 0 0 0 ISSN 1641 -036X
@swarzedz24

Kadetki U15K Lider BIOFARM

Swarzędz w Finale Mistrzostw Polski

Kolejny fantastyczny weekend swarzędzkiej koszykówki za nami – Kadetki U15K Lider BIOFARM Swarzędz zagrają wFinaleMistrzostwPolski!

W Toruniu Kadetki U15K trenerów Andrzeja Śniadka i Marcina Madanowskiego rywalizowały w półfinale Mistrzostw Polski. W piątek, 26 kwietnia, Liderki pokonały po zaciętym meczu MUKS Chrobry Basket Głuchołazy 44:35. Trenerzy bardzo dobrze przygotowali taktycznie zespół do rywalizacji, a zawodniczki bardzo dobrze realizowały założenia i przede wszystkim fantastyczniebroniły Drugiego dnia, również dobrą obroną, swarzędzanki pokonały UKS Huragan Wołomin 50:42 Drużyna Lidera w większości składa się z rok młodszych zawodniczek, dla których już sam udział w półfinale był wielkim osiągnięciem Dwa zwycięstwa w półfinale stawiałyLiderawdobrejsytuacjiprzedostatnimdniem.

W niedzielę, 28 kwietnia, w pierwszym meczu Wołomin pokonał Głuchołazy co dało Liderkom awans do Finału Mistrzostw Polski już przed meczem z gospodyniami z Torunia. Liderki uległy w ostatnim meczu MKKS Katarzynkom 44:71, ale awansowały z drugiego miejsca.

Jest to przeogromny sukces tego zespołu. Celem tego zespołu był awans do rozgrywek strefowych, a tutaj udało się awansować do ćwierćfinału, półfinału i ostatecznie do wielkiego finału, w którym zagra osiem najlepszychdrużynwPolsce.

Liderki zagrały w składzie: Laura Chmielewska (9,11,2), Amelia Cimińska (-,1,1), Aleksandra Kamińska (,0,2), Alicja Kobylińska (2,4,5), Lidia Kołodzińska (4,12,2), Hania Kozielczyk (-,0,3), Nadia Michalak (3,6,4), Milena Nowak (20,11,16), Alicja Rogowy (2,5,3), Wiktoria Sakowska (-,-,2), Julia Trząsalska (2,0,2), Pola Własny (-,0,) oraz Olga Woźniak (2,0,2) Finał Mistrzostw Polski odbędzie się w dniach 22-26 maja w Gdyni i będzie to wielkiesportoweświętodlategozespołu.

Młodziczki Starsze U13K Lidera w półfinale Mistrzostw Polski

Zespół Młodziczek Starszych U13K Lider BIOFARM Swarzędz trener Marty Urbaniak rywalizował w dniach 19-21 marca rywalizował w Gorzowie Wlkp. w ćwierćfinaleMistrzostwPolski. Liderki w piątkowym meczu pokazały siłę zespołu i wysoko pokonały MOSiR Bochnia 109:35. Po pierwszym dniu już można było stwierdzić, że sobotnie spotkanie z gospodyniami z ENEA AZS AJP Gorzów Wlkp będzie meczem o pierwsze miejsce w turnieju. Swarzędzanki dobrze rozpoczęły i prowadziły przez całą pierwszą połowę,anaprzerwęschodziłyprzywyniku39:28. Niestety kiepsko zaczęły trzecią kwartę i pozwoliły rywalkom wrócić do meczu. Doping obydwu grup kibiców był fantastyczny i mocno wspierał obie drużyny. Rywalki zbliżały się na kilka punktów, ale w trzeciej kwarcie nie udało im się wyjść na prowadzenie. W czwartej kwarcie emocje sięgnęły zenitu. Rywalki zbliżyły się na jedno posiadanie. W 32 minucie mieliśmy remis po 60, potem po 62 W 36 minucie gorzowianki wyszły w końcu na prowadzenie 66:65, ale prowadziły dokładnie 9 sekund, gdyż szybkim koszem odpowiedziała Iga Nitschke, która zaliczyła akcję 2+1. Liderki niesione dopingiem zdobyły kolejne11punktówiwygrały77:68.

Ostatniego dnia swarzędzanki wysoko pokonały TRS Siła Ustroń 107:43 i zajęły pierwsze miejsce w ćwierćfinale, a wysokość zwycięstw pozwoliła na rozstawieniedolosowaniawzpierwszegokoszyka. Półfinały odbędą się w dniach 10-12 maja, Liderki zagrają we Wrocławiu, gdzie zmierzą się ze Ślęzą, MUKS Bydgoszcz oraz MKS MOS Katowice. Jest to wielki sukces zespołu Marty Urbaniak, który jak burza przeszedł zarównorozgrywkistrefoweićwierćfinałowe.

Lider BIOFARM Swarzędz zagrał w składzie: Maja Andrzejczak (12,9,12), Lena Besztocha (5,0,2), Zuzanna Białas (6,2,12), Amelia Chmielewska (0,0,8), Matylda Jęczmionka (12,6,14), Klaudia Kapturska (9,8,11), Iga Nitschke (19,16,18), Lena Pruszkowska (15,0,10), Maria Sobańska (0,17,4), Lena Stróżyńska (8,9,7), Hanna Szopka (21,10,9),HaniaZawieja(2,-,0).

Marcin Madanowski

Maj

ZAKŁAD POGRZEBOWY

Zdzisław Czuba

62-020 Swarzędz, ul. Słowackiego 39

Biuro czynne do godz. 17.00

Tel. 61 817 35 71, 604 810 204 (24 h)

Trumny-cenaod650zł urny krzyże chłodnia ubieraniezwłok przewózzwłok stypa trąbka wieńce przewózksiędza

KOMPLEKSOWA ORGANIZACJA POGRZEBÓW

Wypłata zasiłku z ZUS wraz z rozliczeniem pogrzebu Konkurencyjne ceny

Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca

29 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Tańca, święto ustanowione w 1982 roku na pamiątkę urodzin francuskiego tancerza i choreografa Jeana Georges'a Noverre'a.

Z okazji tego święta zespół Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu zaprosił wszystkich do wspólnego zatańczenia poloneza(zmuzykąWojciechaKilara-ścieżkadźwiękowaz filmu „Pan Tadeusz”). W imprezie udział wzięły różne zespoły (a było ich dużo): dziecięce, młodzieżowe, dorosłych, m.in.: Łany, Łaniki , Modraki, Chludowianie. Swarzędz prezentował zespół taneczny „Zakręcone” (seniorki w kolorowych spódnicach i białych bluzkach z napisem„Zakręcone”)

O godzinie 18.00 (po przygotowaniu do występu) korowód taneczny w rytmie poloneza wyruszył z gmachu (siedziby) Polskiego Teatru Tańca przy ulicy Sanisława Taczaka, która stanowiła swoistą scenę, a każdy zespół zaprezentował swój przygotowany, krótki układ. Interpretacje poloneza i jego prezentacje były różne, tradycyjne, ale też improwizowane i pełne spontaniczności. Wodzirejem był Dominik Kupka. Do drugiego wykonania utworu zaproszono chętnych, wszystkich którzy mieli ochotę wspólnie zatańczyć , zarówno mieszkańców, turystów, widzów, każdy mógł wziąć udział w tym wspólnym świętowaniu, bawiąc się wspaniale.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska

- -- --

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.