Informator Swarzędzki nr 2 2023 - luty

Page 1

nr 2 (279) Luty

Zapraszamy do lektury:

ź Remontwiaduktunadul.Piaski-str.2

ź 31.FinałWOŚPzanami-str.3

ź Jednaapkadoparkowaniaibiletów-str.5

ź Gdziewyrzucićprzeterminowaneleki-str.6

ź StwórzmyspołecznąmapęSwarzędza-str.9

ź Dofinansowaniezmianyogrzewania-str.13

ź iwiele,wielewięcej!

ISSN 1641-036X
Rok XXIII 2023
@swarzedz24 gazeta lokalna || portal mieszkańców
Ponad 350 tys. zł w Finale WOŚP!

Remont wiaduktu nad ul. Piaski w Swarzędzu:

12 firm złożyło oferty, 2 lata na realizację

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że 12 firm złożyło oferty w postępowaniu przetargowym na remont wiaduktu nadulicąPiaskiwSwarzędzu.

Rozbudowany ma zostać wiadukt w ciągu drogi krajowej nr 92 (ul. Poznańska) nad ul. Piaski.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakłada rozbiórkę istniejącego wiaduktu i budowę dwóch nowych obiektów. Mają one spełniać obwiązujące normy i wymogi techniczne. Przebudowane zostaną też chodniki pod wiaduktem, biegnącewzdłużul.Piaski,atakżemuryoporowe.

Wśród 12 złożonych ofert, najniższą cenowo okazała się oferta firmy STRABAG Sp. z o.o. Opiewa ona na kwotę 15 922 756,13 zł. Najdroższa była oferta firmy NDI ENERGY Sp. z o.o. – przebudowę wyceniła na 20 829 020,05 zł. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaplanowała wydać nie więcej niż 17 409 202,63 zł. Komisjaprzetargowaterazprzeanalizujeisprawdzioferty, anastępniewybierzetęnajkorzystniejszą.

Remont ma potrwać maksymalnie 2 lata – tyle zakłada kontrakt W czasie przebudowy Generalna

Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że ruch na ul. Poznańskiej zostanie utrzymany Poprowadzony on będzie jednak jedną jezdnią, która w tym czasie stanie się dwukierunkowa.

Na trudności muszą się szykować również użytkownicy ul. Piaski. Będzie tam obowiązywał ruch wahadłowy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaznacza, że będą jednak sytuacje, w których nastąpi zamknięcie dla ruchu ulicy Piaski – dotyczy to określonychmomentów:

ź dopuszcza się możliwość zamknięcia ul. Piaski w godzinachnocnychod22:00do6:00,

ź dopuszcza się możliwość zamknięcia ul. Piaski na czas wykonywania robót związanych z wyburzeniem ustroju nośnego i montażem belek prefabrykowanych ustroju nośnego, jednak nie dłużej niż łącznie 1 miesiącdlakażdejjezdni,

ź dopuszcza się krótkotrwałe wyłączenia ruchu i zamknięcie ulicy Piaski dla ruchu do 4 godzin poza okresem szczytów komunikacyjnych nie częściej jak 3 razy w tygodniu (szczyt komunikacyjny poranny w godzinach6–9,popołudniowywgodzinach13–16). (red., fot. GDDKiA, OpenStreetMap)

31. Finał WOŚP za nami - swarzędzanie pokazali wielkie serce!

Kolejny, 31. Finał WOŚP już za nami. 29 stycznia 2023 udało się zgromadzić kwotę ponad 352 tys. zł, a będzie jeszczewięcej.

Niedzielna pogoda nie zachęcała do wysiłku, jednak nie wystraszyła dzielnych wolontariuszy z puszkami, ani samych mieszkańców gminy Swarzędz, którzy tłumnie wspierali zbiórkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W dniu 30 stycznia zadeklarowana kwota, którą udało się zgromadzić, wynosi 352 261 złotych. Ostateczną kwotę poznamy w przeciągu kilku tygodni, kiedy to Sztab otrzyma od Fundacji WOŚP potwierdzenie rozliczenia przez bank.

Na tegoroczny wynik złożyły się między innymi:

ź Wolontariusze i puszki stacjonarne: 180 458,35 zł

ź Licytacje: 118 676,00 zł

ź Swarzędzki Bieg WOŚP: 9 470,12 zł

ź Loteriefantowe: 6 122,90 zł

ź Swarzędzkie Morsy: 3 584,71 zł

ź E-skarbonka: 33 949 zł

To jednak nie koniec zbiórki. Przedmioty, których nie udało się zlicytować podczas niedzielnego finału będzie można zakupić na aukcjach Allegro. Licytacje rozpoczną się od środy 1 lutego i trwać będą do niedzieli

12 lutego 2023 roku. Cały czas można również wspierać akcję wpłacając dowolną kwotę na e-Skarbonkę

Tradycyjnie podczas swarzędzkiego Finału WOŚP można było wylicytować Złote Serduszko od Fundacji WOŚP. Serduszko zostało wylicytowane za kwotę 30 000 zł. Szczęśliwym posiadaczem serduszka został Pan Remigiusz Stein – gratulujemy!

Oprócz Złotego Serduszka największym zaintere-sowaniem cieszyły się m.in.: licytacja koszulki

Mikaela Ishaka, która została zlicytowana za kwotę 4 000 zł czy też Złoty Medal Ligi Mistrzów Zaksy który również osiągnął kwotę 4 000 zł, voucher na instalację fotowoltaiczną za kwotę 14 000 zł. Złote Serduszko JK Biżuteria za 1 150 zł, Klocki Lego Saturn 1 350 zł,

organizacja imprezy urodzinowej 1 250 zł. Weekend z nowym ID BUZZ wylicytowany został za 3 600 zł, zaproszenie na rajd przebierany z Bzyk Raider za 1 800 zł a kosz dziczyzny za kwotę 800 zł Ponadto występ Swarzędzkiej Orkiestry na dowolnej rodzinnej uroczystości wylicytowany został za 3 100,00 zł, a Chóru Akord za 1 000 zł Zaproszenie na 18 Memoriał Arkadiusza Gołasia wraz z dwoma koszulkami siatkarskimi osiągnął kwotę 1 500,00 zł.

Program imprezy obfitował w wiele, bardzo ciekawych punktów. Po raz 8 wystartował Swarzędzki Bieg WOŚP, który mimo niesprzyjającej pogody przyciągnął wielu sportowców, a pierwszy raz odbył się turniej piłki nożnej dla najmłodszych adeptów. Publiczność niezwykle żywiołowo reagowała na koncerty i występy Swarzędzkiej Orkiestry Dętej, Sekcji Gimnastycznej Unii Swarzędz, sekcji tanecznych i wokalnych Ośrodka Kultury oraz zespołu ERII, nagradzając każdego seriamibraw.

Podobnie jak w latach ubiegłych, do wspólnego grania przyłączyły się Swarzędzkie Morsy Ich wspólna kąpiel w swarzędzkim jeziorze wywołała duże uznanie. Podczas imprezy funkcjonował kącik zabaw dla dzieci w którym animatorzy z Maxi Fun zapewnili czas najmłodszym, Strefa Sportu umożliwiła poznanie sprzętów sportowych nieco starszym uczestnikom 31 Finału WOŚP.

Mieszkańcy gminy po raz kolejny nie zawiedli! Dziękujemy!

Ośrodek Kultury w Swarzędzu, oprac. red.

Luty
GABINET „MARLENA” Kosmetyczny Swarzędz ul. Gryniów 6 Tel. 61 670 01 83 Fryzjerski Swarzędz os. Kościuszkowców 13 Tel. 61 817 42 55 Z!
62-241 Żydowo, ul. Kościuszki 39/1

Autobusy i parkowanie w Swarzędzu z aplikacją

– teraz wystarczy jedna apka

Od początku roku w Swarzędzu pojawiło się spore udogodnienie – teraz bilety na swarzędzkie autobusy, jak i parkowanie pojazdu opłacimy jedną aplikacją –moBiLET.

pojazdu umieścić informację, że parkowanie opłacone przez aplikację moBiLET. Taką informację można napisać odręcznie lub wcześniej wydrukować sobie i wozić w samochodzie przygotowaną przez moBiLET winietę (jak ktoś woli, to można też na stałe nakleić ją na szybę). Istotne jest, by wcześniej wprowadzić numer rejestracyjny pojazdu, którym zamierzamy parkować, bez tego bilet będzie nieważny. Osoby korzystające z kilku pojazdów (np raz pojazd służbowy, innym razem prywatny) mogą wprowadzić kila numerów rejestracyjnych i podczas parkowania wybierać, którego pojazdu ma dotyczyć wykupionybiletwstrefie.

Oczywiście, by korzystać z możliwości aplikacji, trzeba najpierw doładować konto środkami. Można to zrobić w prosty i wygodny sposób, płatności w aplikacji można zrealizować choćby poprzez Blik lub Przelewy24.

Warto też pamiętać, że moBiLET to niejedyna aplikacja, dzięki której opłacimy parkowanie pojazdu w swarzędzkiej strefie lub zapłacimy za bilety Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej Aplikacja skycash pozwala zapłacić za pozostawienie samochodu w strefie płatnego parkowania, a aplikacja mPay umożliwia zakup biletów na swarzędzkie autobusy. Zatem możemy sami zdecydować, na którą aplikację się zdecydujemy.

Nowa funkcjonalność na pewno przypadnie do gustu wszystkim korzystającym ze swarzędzkich autobusów oraz parkującym czasem pojazd w centrum miasta. Nie ma potrzeby szukania biletomatów (te są zlokalizowane w kilku punktach miasta), nie ma też konieczności uiszczania opłaty za samochód w parkometrach. Aktualnie wystarczy jedna aplikacja – moBiLET

W przypadku chęci skorzystania ze Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej wystarczy wybrać przewoźnika (Swarzędz SPK), a następnie zdecydować jaki bilet potrzebujemy W tym miejscu warto odnotować, że oprócz biletów jednorazowych możemy się zdecydować na zakup biletów okresowych, które pozostaną w aplikacji do ewentualnej kontroli. Poprzez aplikację można korzystać również z komunikacji miejskiej w innych miastach.

Jeśli chcemy pozostawić pojazd w strefie płatnego postoju, wówczas należy wybrać miasto (przy wykorzystaniu aplikacji możemy korzystać ze stref również w innych miejscowościach) i zdecydować się na jaki czas pragniemy opłacić parkowanie. Teraz trzeba tylko pamiętać, by za szybą

(ach.)
Luty

Przeterminowane leki wyrzucimy do pojemników w kilku punkach w Swarzędzu

Ruszył pilotażowy program, dzięki któremu przeterminowane leki wyrzucimy nie tylko w PSZOK, ale także do specjalnych pojemników zlokalizowanych w kilku punktachwSwarzędzu.

Od początku 2022 roku mieszkańcy alarmowali, że nie mogą zwrócić przeterminowanych leków do aptek.

Zazwyczaj właśnie w aptekach można było bez problemu zostawić czy to medykamenty, które straciły ważność, czy też nieprzydatne już środki (np. antybiotyki po skończonej kuracji). Zgodnie z zasadami segregowania odpadów takich leków nie możemy wyrzucić wraz ze zmieszanymi odpadami. Zmiana wynikała z faktu, że od stycznia 2022 roku gmina Swarzędz przejęła gospodarowanie śmieciami, a co za tym idzie przeterminowane leki, które zazwyczaj odnosiliśmy do apteki, trzeba było przekazywać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Teraz jednak Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu poinformował, że ruszył pilotażowy program zbiórki przeterminowanych leków na terenie gminy, w ramach którego mieszkańcy będą mogli oddać przeterminowane leki dodatkowo do kilku wyznaczonych miejsc w godzinach ich funkcjonowania. Urząd podkreśla również, że dobrze, by przed wyrzuceniem medykamentów elementy opakowań, które można poddać segregacji wyrzucić do odpowiedniego pojemnika (np. ulotka dotycząca leku do pojemnika na papier). Ponadto do pojemników można wrzucać przeterminowane i niepotrzebne tabletki, kapsułki, czopki, proszki, co ważne, nie trzeba wyjmować tabletek z blistrów Syropy,

maści, żele roztwory, krople, proszki należy zamknąć w szczelnych opakowaniach zabezpieczonych przed wylaniem lub wysypaniem. Nie należy wyrzucać natomiast opatrunków oraz zużytych igieł, strzykawek, aerozoli, termometrów, glukometrów, pustych blistrów po tabletkach.

Punkty w Swarzędzu, w których wyrzucimy przeterminowane lekido specjalnych pojemników:

ź Urząd Miasta i Gminy – ul. Rynek 1, Swarzędz,

ź Straż Miejska – ul. Dworcowa 24, Swarzędz,

ź Ośrodek Pomocy Społecznej – ul. Poznańska 25, Swarzędz,

ź Pływalnia „Wodny Raj” – ul. Kosynierów1, Swarzędz,

ź Biblioteka – os. Czwartaków1, Swarzędz,

ź Biblioteka – E. Raczyńskiego 19, Swarzędz.

Wszelkie informacje dotyczące gospodarowania odpadami można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy dotyczącej działania PSZOK.

Należy dodać, że część aptek prowadzi odbiór lekówwewłasnymzakresie. (red.)

Aurelia jest pełną radości dziewczynką, która od urodzenia choruje na Mózgowe PorażenieDziecięce,zeznacznymstopniemniepełnosprawnościintelektualnej.

Co robimy i ile robimy, z czym i o co walczymy – długo by pisać. Przed nami wciąższaleniedalekadrogadojejsamodzielności.

Niemniej jednak tradycyjnie, jak co roku zwracamy się do Wszystkich, którzy jeszcze nie zdecydowali komu pomogą, o przekazanie 1,5% na leczenie i rehabilitację naszej córki Aurelii. Każdy Wasz wybór będzie właściwy – jest całe mnóstwo potrzebujących!

Jeśli zdecydujecie się przekazać Aurelce Wasz 1,5% podatku będziemy wdzięczni,gdyżjesttodlanasogromnewsparcie,szczególniewzakupiezaopatrzenia ortopedycznego(gorsetów,ortezorazwózka).

Z naszej strony obiecujemy pracować wytrwale kolejny rok i nie poddawać sięprzeciwnościomlosu.

Danedorozliczeniapodatkowego:

FundacjaDzieciom,,Zdążyćzpomocą"

w pozycji KRS0000037904

w pozycji cel szczegółowy 1,5%19181AureliaSzczepańska

1,5% Twojego Podatku dla Podopiecznej Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”

GABINET LEKARSKI

ORTOPEDYCZNY

ogłoszenia medyczne

przyjmuje: wtorki i czwartki w godz. 16.00-17.00
Luty

Swarzędz rozpisał przetarg na autobusy elektryczne wraz z infrastrukturą

Przetarg, który Swarzędz rozpisał na autobusy elektryczne zakłada, że pierwsze pojazdy pojawią się w ciągurokuodpodpisaniaumowy.

Termin na składanie określono na 6 lutego 2023 roku O wyborze oferty zadecyduje cena, a także parametry techniczno-eksploatacyjne. Gmina Swarzędz zamawia pięć autobusów o długości około 12 metrów oraz szerokości 2,5 metra z miejscami siedzącymi dla przynajmniej 80 pasażerów z minimum 27 miejscami siedzącymi. Pojazdy mają być wyposażone we wszystkie typowe udogodnienia dla pasażerów, jak diodowe

tablice informacyjne, tablice LCD, system nagłośnienia, porty USB do ładowania, monitoring wewnątrz i zewnętrzny.

Jak wskazuje branżowy portal transportpubliczny pl silnik elektryczny każdego autobusu ma mieć moc minimum 150 kW, a każdy pojazd ma być wyposażony w baterie trakcyjne o pojemności nominalnej minimum 275 kWh (jeśli w czasie min. 5-letniej gwarancji spadnie poniżej 80%, wykonawca będzie musiał je wymienić) Zasięg każdego z pojazdów powinienwynosić nie mniej niż 200 km.

W ramach przetargu zaplanowano także zakup odpowiedniej infrastruktury Są to dwie dwustanowiskowe ładowarki dające możliwość ładowania plug-in z mocą 60 kW (dwa pojazdy) lub 120 kW (jeden pojazd).

W z a j e z d n i m a r ó w n i e ż p o w s t a ć s t a c j a transformatorowa o mocy minimum 300 kW.

Od momentu zawarcia umowy dostawca będzie miał rok na przekazanie trzech autobusów i dwóch stacji ładowania. Na dostawę następnych dwóch pojazdów trzeba będzie poczekać przynajmniej do początku 2025 roku.

Koncert zespołu Cree w Zalasewie

18 marca 2023 roku o godzinie 19:00 w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Zalasewie odbędzie się koncert zespołu Cree.

Bilety na koncert są dostępne do kupieniaprzezinternet.Cenato80zł.Możnaje kupić poprzez stronę kupbilecik.pl (kliknij, by przejśćdosklepu).

Zespół Cree został założony w 1993 roku w Tychach przez Sebastiana Riedla i Sylwestra Kramka. Nazwę pomógł wymyślić ojciec Sebastiana, Rysiek Riedel, który zawsze

fascynował się życiem i historią Indian. Sam także wspominał, że chciałby mieć zespół o takiej nazwie. Syn spełnił marzenie ojca i tak powstał zespół Cree. Mottem zespołu i jego myślą przewodnią są słowa często używane przez Sebastiana Riedla: „Żeby żyć trzeba grać, żebygraćtrzebażyć”

Zespół Cree tworzą: Sebastian Riedel – gitara, śpiew, harmonijka, Bartłomiej Miarka – gitara, Lucjan Gryszka – gitara basowa, Kuba Majerczyk – perkusja, Adam Lomania – instr klawiszowe.

(red.)

Udoskonalaj przestrzeń

wokół siebie wirtualnie

- warsztaty z tworzenia społecznej mapy Swarzędza (i świata)

Serdecznie zapraszam na warsztaty z tworzenia społecznej mapy Swarzędza i okolic, które odbędą się 28 lutego 2023 r od godz. 18:00 w Ośrodku Kultury w Swarzędzu przy ul Poznańskiej 14. Jeżeli zauważasz niedoskonałości w swojej nawigacji, brak aktualnych informacji o remontach, a może po prostu mapy nie odzwierciedlają rzeczywistości to te warsztaty są właśnie dla Ciebie. Znasz najlepiej swoją okolicę, dzięki czemu to Ty możesz zostać edytorem map i pomóc innym użytkownikom. Dzięki warsztatom zdobędziesz wiedzę i umiejętności jak to zrobić. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ze względów organizacyjnych wymagane są zapisy SMS lub telefonicznie pod nr tel. 504 512 779.

Warsztaty opierają się na ogólnoświatowym projekcie OpenStreetMap, który zrzesza ponad 10 mln użytkowników. Codziennie każdy z nich dodaje i edytuje elementy tworzące mapę całego globu. Otwartość projektu i społeczne zaangażowanie użytkowników czyni je najdokładniejszymi na świecie, dlatego m in producenci nawigacji coraz częściej opierają swoje urządzenia o mapy OSM. W Polsce swoją

Dofinansowanie likwidacji

azbestu: można składać wnioski o udział w programie

Od 12 stycznia 2023 roku można składać wnioski o udział w programie likwidacji wyrobów zawierających azbest. Wniosek wraz z dokumentem potwierdzającym posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości należy złożyć w Urzędzie Miasta i Gminy w Swarzędzu do dnia 16 czerwca 2023roku.

W programie mogą wziąć udział podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej (w przypadku nie wykorzystania limitów finansowych uprawnione stają się równieżrolniczespółdzielnieprodukcyjne).

Środki na realizację programu likwidacji wyrobów zawierających azbest pochodzą z budżetu Powiatu Poznańskiego, który pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych (demontaż, odbiór, transportorazunieszkodliwienie).

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące programu oraz wniosek o udział w programie znajdują się nastronachPowiatuPoznańskiego.

nawigację udostępnia Yanosik, który patronuje wydarzenie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął BurmistrzMiastaiGminySwarzędzMarianSzkudlarek.

(kch)
Luty
Jacek Bura - członek Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska OpenStreetMap

Członkowie Harcerskiego Klubu Turystycznego „Azymut”

z medalami od Ministra Sportu i Turystyki

HonorowąodznakąprzyznawanąprzezMinistraSportui Turystyki zostali wyróżnieni członkowie Harcerskiego KlubuTurystycznego„Azymut”.

Od 35 lat w Swarzędzu działa Harcerski Klub

Turystyczny „Azymut” Jednostka ta realizuje swój program w ramach Związku Harcerstwa Polskiego oraz Oddziału „Meblarz” Polskiego Towarzystwa TurystycznoKrajoznawczego.

Trzej członkowie „Azymutu” – hm. Rafał M. Socha, hm. Tomasz Raatz oraz phm. Jakub Szmania – w uznaniu zasług dla rozwoju turystyki zostali wyróżnieni odznaką honorową „Za Zasługi dla Turystyki”. Medale swarzędzanom przyznał Minister Sportu i Turystyki, a dekoracji dokonała pani Beata Maszewska, Wicewojewoda Wielkopolski, w trakcie Zjazdu Chorągwi Wielkopolskiej ZHP Gratulujemywyróżnień!

W poniedziałek, 23 stycznia Oddział PTTK „Meblarz” w Swarzędzu świętował swoją 40 rocznicę powstania i 60 jubileuszPTTKwSwarzędzu.

23 stycznia 1983 roku odbył się założycielski zjazd Oddziału Zakładowego PTTK „Meblarz” w Swarzędzu. To właśnie wtedy na bazie koła PTTK działającego przy Swarzędzkiej Fabryce Krzeseł, stanowiącej później Swarzędzką Fabrykę Mebli, powstał świętujący jubileusz Oddział PTTK „Meblarz” w Swarzędzu. Można zatem stwierdzić, że historia Oddziału jest jeszcze dłuższa, gdyż sięga 1963 roku, w którym zaczęłodziałaćkołoPTTK.

„Meblarz” regularnie organizuje imprezy z zakresu turystyki kwalifikowanej oraz turystyki powszechnej.Niedawno,21stycznia2023roku,odbyłsię 46 Zimowy Rajd Meblarzy, a najbliższy odbędzie się 18 marca 2023 roku Jego meta będzie w Uzarzewie Aktualny kalendarz imprez można sprawdzić na stronie internetowejOddziału.

Nowe, energooszczędne oświetlenie zyskała hala sportowa Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji (SCSiR) – zamontowane lampy podnoszą jakość rozgrywekitreningóworazgenerująmniejszekoszty.

Nowe oświetlenie działa już od 4 stycznia 2023 roku. Hala sportowa SCSiR im. Zdzisława Schneidera, położona przy ul. Św Marcina w Swarzędzu stanowi jeden z najstarszych obiektów sportowych w naszej gminie. Oddano ją do użytku w 1989 roku, a od 2004 roku jest zarządzana przez Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji. Całkiem niedawno, bo sierpniu 2022 roku zakończył się remontobiektu,ahalazyskałanowyparkiet.

W hali SCSiR zamontowano nowe, efektywne i oszczędne światła 3 generacji. Jak zauważa Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji, dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu możliwa będzie oszczędność energii elektrycznejnapoziomie40do45%.

(red., fot. SCSiR)

(red.)
Hala sportowa SCSiR z nowym energooszczędnym oświetleniem Oddział PTTK „Meblarz” obchodzi jubileusz 40-lecia

Trwa nabór na Radnych

Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

Rozpoczął się nabór wniosków Radnych Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego I kadencji. Wnioski można składać do 28 lutego 2023 roku. Radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego może zostać mieszkaniec województwa wielkopolskiego, który najpóźniej w dniu 30 kwietnia 2023 roku ukończy 15 lat i nie przekroczy20rokużycia.

Młodzieżowy Sejmik Województwa Wielkopolskiego jest reprezentacją młodzieży zamieszkałej na terenie województwa wielkopolskiego Ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny dla organów Samorządu Województwa Wielkopolskiego. W skład Młodzieżowego Sejmiku wchodzi 39 radnych reprezentujących 6 okręgów wyborczych, którzy są klasyfikowani do danego okręgu wg kryterium miejsca zamieszkania. Kadencja Młodzieżowego Sejmiku trwa 3 lata Do zadań Młodzieżowego Sejmiku należy opiniowanie projektów uchwał Sejmiku Województwa dotyczących młodzieży, udział w opracowaniu dokumentów strategicznych Województwa Wielkopolskiego na rzecz młodzieży, monitorowanie realizacji działań strategicznych Województwa Wielkopolskiego na rzecz młodzieży, podejmowanie innych działań na rzecz młodzieży, w szczególności w zakresie edukacji obywatelskiej, na zasadach określonych przez Sejmik Województwa.

Wymaganedokumenty:

ź formularz zgłoszeniowy dla kandydata na Radnego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego,

ź rekomendacja samorządu uczniowskiego szkoły, której kandydat jest uczniem lub samorządu studenckiego uczelni, której jest studentem lub organizacji pozarządowej z terenu województwa wielkopolskiego, w której działalność jest zaangażowany,

ź samodzielnie napisana praca na temat Wielkopolska moich marzeń – Moja praca na rzecz Województwa Wielkopolskiego(do4000znaków),

ź zgoda na kandydowanie oraz sprawowanie mandatu

Radnego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego (w przypadku kandydata niepełnoletniego wymagana jest również zgoda rodzicalubopiekunaprawnego),

ź zgoda na przetwarzanie danych osobowych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu oraz upublicznienie koniecznych

informacji wskazanych w formularzu zgłoszeniowym (wprzypadkukandydataniepełnoletniegowymagana jestrównieżzgodarodzicalubopiekunaprawnego). Formularz zgłoszeniowy, zgoda na kandydowanie oraz sprawowanie mandatu oraz informacja i zgoda na przetwarzania danych osobowych znajdują się na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego WojewództwaWielkopolskiego.

Dokumenty można przesłać na adres Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu - Kancelaria Sejmiku (al. Niepodległości 34 61714 Poznań) z dopiskiem na kopercie „Młodzieżowy Sejmik”orazwskazaniemnumeruokręguwyborczegowg załącznika nr 1 do Statutu lub złożyć w Kancelarii Ogólnej Urzędu w zamkniętej kopercie z dopiskiem na kopercie „Młodzieżowy Sejmik” oraz wskazaniem numeru okręgu wyborczegowgzałącznikanr1doStatutu.

(kch.)
Luty

Koncert zespołu BIG CYC w Zalasewie – wiosną, bilety już w sprzedaży

15 kwietnia 2023 roku o godzinie 19:00 w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Zalasewie odbędzie się koncert zespołu BIG CYC.

Z okazji 35 rocznicy powstania zespół zaplanował akustyczną trasę koncertową. Bilety, w cenie 80 zł, można kupić nastroniekupbilecik.pl.

BIG CYC AKUSTYCZNIE to dobrze znane przeboje zagrane miękko, ciepło i radośnie. Akustyczne aranżacje nadają muzyce zespołu inną jakość Zgrabne, znane, pomysłowe melodie w anturażu “unplugged” przenoszą muzę Big Cyca w całkiem nowy klimatyczny wymiar Na koncercie oprócz starych

hitów takich jak “Makumba” czy “Rudy się żeni” pojawią się przebojowe piosenki rzadziej wykonywane przez zespół tj. “Teczka” czy “Nasz PRL”. Wszystko okraszone zaskakującymi, wypełnionym po brzegi dobrym humorem, zapowiedziami przygotowanymi specjalnie na ten koncert przez Krzysztofa Skibę. Takie oblicze Big Cyca znanego z ostrego rockowego grania może być absolutnym zaskoczeniem, jednak dla wszystkich fanów dobrej muzyki rockowej to pozycja obowiązkowa. W programie koncertu usłyszycie na pewno: Makumbę, Dres, Świat wg Kiepskich, Rudy się żeni, Facet to świnia,Guma.

www.adrianna.swarzedz.net.pl

Piotr Choryński 62-241Żydowo,ul.Kościuszki39/1 Tel.614274616;603198295 Naprawadachów,obróbki, konserwacja Drobnepracebudowlane Sprzątaniegaraży,strychów, piwnic - Wycinkadrzew Kazimierz
Mielczarek

Ruszył nabór wniosków na dofinansowanie

zmiany systemu ogrzewania

Od 2 stycznia do 31 sierpnia 2023 trwa nabór wniosków na dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania.

Powiat Poznański zamierza dofinansować likwidację użytkowanych przez mieszkańców powiatu poznańskiego urządzeń grzewczych opalanych węglem lub drewnem oraz zamianę ich na proekologiczne systemy ogrzewania. Rok 2023 będzie ostatnim na likwidację kotłów pozaklasowych.

W zasadach wprowadzonych w tym roku rozszerzano dotowanie proekologicznych systemów ogrzewania o pompy ciepła wraz z panelami fotowoltaicznymi oraz ogrzewanie elektryczne wraz z panelami fotowoltaicznymi Ponadto od stycznia 2023 r nie ma możliwości otrzymania dotacji na kotły węglowe opalane ekogroszkiem.

Wysokość dotacji wynosić będzie 100 % kosztówkwalifikowanych,aleniewięcejniż:

ź podłączeniedosieciciepłowniczej–10000zł,

ź ogrzewanieelektryczne–10000zł,

ź kociołnabiomasę–10000zł,

ź ogrzewaniegazowe–10000zł,

ź ogrzewanieolejowe–10000zł,

ź pompaciepła–15000zł,

ź pompa ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną –20000zł,

ź ogrzewanie elektryczne wraz z instalacją

fotowol-taiczną–20000zł.

Osoby zainteresowane uzyskaniem dotacji powinny szczegółowo zapoznać się z treścią

uchwały Rady Powiatu w Poznaniu nr XLIII/572/VI/2022 z dnia 21 września 2022 r. w sprawie zasad i trybu udzielenia dotacji celowych na likwidację źródeł niskiej emisji i zastąpienia ich rozwiązaniami proekologicznymi. Uchwała dostępna jest na stronach internetowych PowiatuPoznańskiego.

Wnioski można składać od 2 stycznia do 31 sierpnia 2023 roku bezpośrednio lub korespondencyjnie

w kancelarii Starostwa Powiatowego w Poznaniu (ul. Jackowskiego 18, 60-509 Poznań) lub na adres e l e kt ro n i c z n e j s k r zy n k i p o d awc ze j e P UA P /starostwopowiatpoznan/SkrytkaESP

Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc do StarostwaPowiatowegowPoznaniu:

Anna Musiał tel. 61 8410-545, Michał Kamiński tel. 61 2269-233,AgataSibila,tel.618410-750.

Pn - pt - 7.30 - 19.00
(kch) Luty

gazeta lokalna || portal mieszkańców

Redaktor wydania: Adam Choryński

e-mail: redakcja@swarzedz24.pl, www.swarzedz24.pl

Darmowe ogłoszenia drobne zamówisz na www.swarzedz24.pl

Ogłoszenia są widoczne w gazecie i na portalu swarzedz24.pl

Zgłoszenia do Informatora Swarzędzkiego przyjmujemy: pod adresem e-mail: redakcja@swarzedz24.pl lub pod numerem telefonu: 61 679 11 77

Zamów: 81 74 318; 0698 622 192

S.C.

Kostrzyn, ul. Kórnicka 33 tel. 61 818 99 02, 787 935 058, 501 477 960

www.budren.pl

e-mail; budrensc@wp.p

Okna Parapety

Drzwi wewnętrzne, zewnętrzne

Rolety Roletki materiałowe

Bramy garażowe

ź ź ź ź ź ź ź ź
9 7 7 1 6 4 1 0 3 6 0 0 0 ISSN 1641 -036X
@swarzedz24

Stadion Miejski w Swarzędzu na 3 miejscu

rankingu małych stadionów Głosu Wielkopolskiego

Na początku stycznia 2023 roku, na portalu swarzedz24.pl informowaliśmy, że Głos Wielkopolski opublikował subiektywny ranking najładniejszych i najlepiej zlokalizowanych stadionów piłkarskich w Wielkopolsce – na 3 miejscu uplasował się Stadion Miejski w Swarzędzu, a zestawienie wygrał obiekt wPobiedziskach.

Ranking Głosu Wielkopolskiego obejmował małe stadiony z obszaru województwa wielkopolskiego. Istotnymi elementami były wyróżniające się elementy na tle pozostałych boisk –świetne położenie, nowoczesna infrastruktura i ciekawe wydarzenia z ostatniegoczasu.

Najniższe miejsce na podium rankingu zajął Stadion Miejski w Swarzędzu Obiekt ten został oceniony jako jeden z najnowocześniejszych w regionie. Wyróżnia się zmodernizowanym budynkiem klubowym, doskonałym przystosowaniem do regularnych rozgrywek oraz jedną, częściowo zadaszoną trybuną, która pomieści do 1500 kibiców Na stadionie swoje mecze rozgrywa Unia Swarzędz, rywalizująca w III lidze (Grupa 2). Dziennikarze Głosu Wielkopolskiego docenili również malowniczą lokalizację stadionu, nieopodal Jeziora Swarzędzkiego. Zwróconoteżuwagęnafakt,żew2006rokuwSwarzędzu, na Stadionie Miejskim, odbyły się dwa mecze mistrzostw Europy do lat 19 – Austria – Czechy (1:3) oraz Turcja –Szkocja(2:3).

W rankingu najwyżej został oceniony Stadion Miejski w Pobiedziskach. Stadion ten dysponuje trybuną z miejscami dla 700 kibiców, a po przeciwległej stronie boiska znajduje się budynek klubowy wraz z zadaszoną trybuną oraz jedną boczną dla kibiców gości. Doceniono wyjątkowo wysokiej jakości murawę, a także piękne położenie – w bliskim otoczeniu Jeziora Biezdruchowo wraz z plażą miejską i terenami zieleni. Na co dzień mecze rozgrywa tu Huragan Pobiedziska (w IV lidze). Na tym stadionie również odbywały się mecze EURO U-19 w 2006 roku. Kibice mogli obejrzeć trzy pojedynki – Belgia –Czechy (4:2), Szkocja – Hiszpania (0:4), Portugalia –Hiszpania (1:1). W barwach La Furia Roja, zwycięzców całego turnieju, występował wówczas między innymi późniejszy topowy obrońca FC Barcelony i reprezentacji Hiszpanii, Gerard Pique (w Pobiedziskach strzelił Szkotom dwie bramki), a także, znany choćby z gry dla Valencii i Manchesteru United, pomocnik Juan Mata. Co więcej,

poza rozgrywkami piłkarskimi, w 2014 roku odbyły się tu meczewramachmistrzostwEuropydolat18wrugby.

Poniżej prezentujemy zestawienie Głosu Wielkopolskiego:

1. StadionMiejskiwPobiedziskach

2. StadionMOSTiRwMiędzychodzie

3. StadionMiejskiwSwarzędzu

4. StadionOSIRwTrzciance

5. StadionMiejskiwJarocinie

6. Stadionim.StanisławaBąkawWągrowcu

7. StadionMiejskiOSIRwKórniku

8. StadionMiejskiim.StanisławaKitkowskiegow Chodzieży

9. StadionOlimpijskiwWięcborku

10. StadionMiejskiim.JanaWojdywOpalenicy

Cały ranking, z opisami obiektów można znaleźć na stronach internetowych Głosu Wielkopolskiego (do przeglądanianazasadzieslajdów).

Luty
Adam Choryński, fot. Powiat Poznański

Gruszczyn ul. Swarzędzka 29 tel. 783-486-144

ZAKŁAD POGRZEBOWY Zdzisław Czuba

62-020 Swarzędz, ul. Słowackiego 39

Biuro czynne do godz. 17.00

Tel. 61 817 35 71, 604 810 204 (24 h)

- -- --

Trumny-cenaod650zł urny krzyże chłodnia ubieraniezwłok przewózzwłok stypa trąbka wieńce przewózksiędza

KOMPLEKSOWA ORGANIZACJA POGRZEBÓW Wypłata zasiłku z ZUS wraz z rozliczeniem pogrzebu

Konkurencyjne ceny

Hotel w Swarzędzu z wyróżnieniem

Działający pod marką Hampton by Hilton, niedawno otwarty hotel w Swarzędzu, może się poszczycić wyróżnieniem przyznanym całej marce, które przyznaje branżoweczasopismoHotelarz.

Hotel Hampton by Hilton Poznań Swarzędz zlokalizowany przy ulicy Tabaki 1 w Swarzędzu, został otwarty w drugiej połowie 2022 roku (pisaliśmy na ten temat wcześniej) Funkcjonuje on w ramach marki Hampton by Hilton I to właśnie ta marka została doceniona w podsumowaniu roku 7 NAJ 2022 w kategorii Hotelarska Marka Roku, przez branżowepismoHotelarz.

Swarzędzki hotel był jednym z czterech hoteli działających pod marką Hampton by Hilton, które zostały otwarte w 2022 roku w Polsce. Oprócz tego w Swarzędzu, otwarto je w Łodzi, Białymstoku i przy krakowskim lotnisku Jak się okazuje, marka ta

Hotelarska Marka Roku 2022

stanowi już drugą w Polsce pod względem liczby obiektów – ma ich już 18 (najwięcej ma Mercure), a także trzecia w kraju pod względem liczby pokoi – przeszło 2,5 tys. (zestawieniu przewodzą Mercure i Novotel). Marka Hampton by Hilton niebawem wzbogaci się o jeszcze jeden swój obiekt w pobliżu Poznania – w Tarnowie Podgórnym. (red.)