Informator Swarzędzki nr 4 2024 - kwiecień

Page 1

Zapraszamy do lektury:

ź Mamy nowych Zasłużonych - str. 2

ź Wybory już 7 kwietnia! - str. 3

ź Autobusy elektryczne i nowa linia - str. 5

ź Ośrodek Rehabilitacji otwarty - str. 10 i 11

ź Policjantka użyła broni, padł strzał - str. 12

ź darmowe ogłoszenia drobne - str. 14

ź idużo,dużowięcej!

1641-036X
XXIV 2024
@swarzedz24 gazeta lokalna || portal mieszkańców
ISSN
Rok
nr 4 (293) Kwiecień
numer 12 Okręg 2: centrum i północ Swarzędza
Lista

Obchodziliśmy Święto Patrona Miasta i Gminy Swarzędz

W tym roku obchody Święta Patrona Miasta i Gminy Swarzędz-św.Józefa–odbyłysię15i17marca.Najpierw w Swarzędzkiej Sali Koncertowej w Zalasewie odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, a w niedzielę 17 marca złożono kwiaty pod figurą św. Józefa przy skrzyżowaniu ulicWrzesińskiejiCieszkowskiego

W uroczystej Sesji Rady Miejskiej, oprócz radnych, wzięli udział goście – były poseł Stanisław Kalemba, członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego Paulina Stochniałek, Starosta Powiatu Poznańskiego Jan Grabkowski, swarzędzcy burmistrzowie, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy, sołtysi, przedstawiciele służb, a także wcześniej wyróżnieni tytułem „Zasłużony dla Miasta iGminySwarzędz”

Sesja nie mogła się rozpocząć bez tradycyjnego występu swarzędzkiego Chóru Męskiego Akord. Po

występie, przewodnicząca Rady Miejskiej w Swarzędzu Barbara Czachura otworzyła sesję i przywitała wszystkich gości. W dalszej kolejności wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia przedstawicieli władz samorządowych różnego szczebla – Mariana Szkudlarka, Jana Grabkowskiego i Pauliny Stochniałek.

Jak zawsze, podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej wręczone zostały wyróżnienia „Zasłużony dla Miasta i Gminy Swarzędz" Otrzymali je Andrzej Arentowski, Andrzej Bystry oraz Antoni Kobza.

W związku z dobiegającą do końca kadencją, Barbara Czachura wraz z Marianem Szkudlarkiem dziękując za współpracę wręczyli listy gratulacyjne radnym, sołtysom, dyrektorom i kierownikom gminnych jednostek organizacyjnych oraz kierownikom wydziałów swarzędzkiegomagistratu.

(opr. red., fot. A. Młynarczak, UMiG)

www.adrianna.swarzedz.net.pl

7 kwietnia wybieramy burmistrza!

Czterech kandydatów w walce o ratusz.

Termin zgłoszeń kandydatów na urząd burmistrza minął 14 marca, mamy czterech zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą chcących objąć stanowisko szefa Swarzędza.

Państwowa Komisja Wyborcza podała informację, że zrejestrowanych jest czterech kandydatów ubiegających się o stanowisko burmistrza Swarzędza w nadchodzących wyborach. Są to: aktualnie pełniący ten urząd burmistrz Marian Szkudlarek startujący z KWW Burmistrza Mariana Szkudlarka, Szymon Kurpisz, radny Rady Miejskiej z listy PiS startujący z KWW Szymona Kurpisza – My Mieszkańcy, Wojciech Kmieciak wiceprzewodniczący Rady Miejskiej z KKW Koalicja Obywatelska oraz były swarzędzki radny Marcin Lis startujący z KW Prawo i Sprawiedliwość. Warto przypomnieć, że Marcin Lis ubiegał się już o urząd burmistrza. W 2010 roku zdobył 16,58% głosów. Wygrała Anna Tomicka (w pierwszej turze).

Czytak,jakw2018rokuwystarczypierwszatura?

Niewiele brakowało, a w tym gronie znalazłby się piąty kandydat, również swarzędzki radny mijającej kadencji, Przemysław Garsztka, ale na kilka dni przed końcowym terminem zgłoszeń do PKW poinformował, że jednakniewystartujewwyborach.

Oprócz wyżej wymienionych komitetów, we wszystkich okręgach bierze udział jeszcze jeden KW Koalicja Samorządowa OK Samorząd, ale komitet ten udziela poparcia burmistrzowi Marianowi Szkudlarkowi. Podobnie, poparcia udzieliła Trzecia Droga, która nie wystawia swoich list do Rady Miejskiej.

Do wyborów samorządowych pozostały ostatnie dni - odbędą się w niedzielę 7 kwietnia 2024 roku. Jeśli w wyborach na burmistrza żaden z kandydatów nie uzyska przynajmniej 50% poparcia będzie przeprowadzona druga tura wyborów. W takiej sytuacji powtórzone drugie głosowanie będzie miało miejsce dwa tygodnie po pierwszej turze Staną w niej do walki kandydaci z największąliczbągłosów. W poprzednich wyborach mieszkańcy miasta i gminy Swarzędz burmistrza wybrali w pierwszej turze. Marian Szkudlarek zdobył ogromne poparcie 62,6% głosów, deklasując trójkę rywali. Kandydatka z ramienia KO, Bożena Szydłowska zdobyła 14,9% poparcia, co było drugim wynikiem. Dalej znalazła się Anna Tomicka (11,4%) i Witold Garstka z PiS (11,09%).

Niezależnie od sympatii i preferencji wyborczych, zachęcamy do udziału w wyborach. Jest to doskonała okazja, by zdecydować o przyszłości naszego najbliższego otoczenia.

(red., fot. materiały kandydatów)

Kwiecień
62-241 Żydowo, ul. Kościuszki 39/1
ul. Gryniów 6 Tel. 61
Swarzędz os. Kościuszkowców 13 Tel. 61 817
Z!
GABINET „MARLENA” Kosmetyczny Swarzędz
670 01 83 Fryzjerski
42 55
13:00-21:00

Kwiecień

Autobusy elektryczne dla Swarzędza

14 marca 2024 roku burmistrz Marian Szkudlarek przekazał do użytkowania nowoczesne i ekologiczne autobusy. Trzy z pięciu zamówionych zeroemisyjnych autobusów miejskich o napędzie elektrycznym to pojazdy Solaris Urbino 12 Electric o długości 12 m. Autobusy pomieszczą 82 pasażerów, w tym 31 na miejscachsiedzących.

Wartość kontraktu wyniosła 16.420.500 zł. Koszt 5 autobusów to 14.813.426,28 zł, a koszt infrastruktury ładowania to 1 607 073,72 zł Dofinansowanie tego przedsięwzięcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wyniosło 7.900.000zł.

Autobusy wyposażone są w silnik elektryczny o mocy 160 kW i baterie o pojemności 280 kWh Dodatkowo, wybudowane zostały dwie ładowarki o mocy 120 kW na bazie w Garbach, co zapewni odpowiednią infrastrukturę do obsługi nowych autobusów. Nowe

pojazdy są wyposażone w szereg udogodnień: biletomat, wifi dla pasażerów, gniazda ładowania USB dla pasażerów, monitor LCD w obudowie wandaloodpornej, bramki liczące pasażerów nad wszystkimi drzwiami oraz system monitoringu.

Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu podkreśla, że zakup tych autobusów to nie tylko innowacyjny krok w stronę autobusów bardziej przyjaznych dla środowiskowa, ale także spełnienie wymogów prawnych związanych z zwiększającą się liczbą pojazdów zeroemisyjnych we flocie komunikacyjnej. Udział autobusów zeroemisyjnych we flocie użytkowanych pojazdów powinien wynosić 10% od 2023 roku, 20% od 2025 roku i 30% od 2028 roku. (red., fot. Izabela Paprzycka i Miłosz Barański)

Nowa linia autobusowa 495 w Swarzędzu, Zalasewie, Kruszewni i Rabowicach

Od 4 marca 2024 uruchomiona została nowa linia autobusowa 495, która obsłuży pasażeróww Swarzędzu, ZalasewieiRabowicach.

Linia 495 jest tak zwaną szkolną linią autobusową, gdyż będzie funkcjonować w dni nauki szkolnej. Będzie mogłaobsłużyćszkołyzlokalizowanewpołudniowejczęści gminy,czyliSzkołyPodstawowenr1i2wZalasewie,Szkołę Podstawową nr 5 w Swarzędzu oraz Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu.

Wykonanie pętli z przystanku na os. Raczyńskiego na ten sam przystanek potrwa 40 minut. Autobus będzie jeździłdokońcabieżącegorokuszkolnego.

Do połowy sierpnia zainteresowani pasażerowie mogą zgłaszać swoje uwagi i sugestie odnośnie do funkcjonowania nowej linii. W tym celu należy wysłać maila na adres poczty elektronicznej: wnw@swarzedz.pl.

Dzięki temu, od września 2024 kształt linii 495 się zmieni, woparciuonadesłaneuwagi.

Autobus 495 zatrzymuje się na następujących przystankach:

ź Raczyńskiego – Graniczna – Kupiecka – Planetarna –Transportowa (rondo) – Planetarna – Polska –Średzka – Czarnoleska – Spółdzielcza – Czarnoleska –Średzka–Świerkowa

ź Świerkowa – Olszynowa – Średzka – Polska –Planetarna – Transportowa (rondo) – Planetarna –Kupiecka–Graniczna–Raczyńskiego

Rozkład jazdy jest już dostępny w aplikacji i na stroniejakdojade.pl.

(red.)

Spotkanie Przyjaciół słowa

15 marca 2024 roku Biblioteka Pedagogiczna w Swarzędzu, we współpracy z Centrum Usług Społecznych w Swarzędzu, zorganizowała kolejne spotkanie Przyjaciół słowa pt. „Dzieło literackie dzisiaj. Literatura dokumentu osobistego”.

W spotkaniu wzięli udział seniorzy z Centrum Aktywności Seniora oraz inni miłośnicy słowa z naszego regionu.

Wykład przeprowadziła Danuta Ewa Dachtera Uczestnicy spotkania wysłuchali ciekawej prelekcji na temat dzienników, listów i pamiętników, a w części

warsztatowej pracowali z tekstami: listem Jana Sobieskiego do żony Marysieńki, listem patrona roku 2024. Czesława Miłosza do drugiego patrona bieżącego roku Witolda Gombrowicza oraz fragmentem Dziennika Witolda Gombrowicza. Prelegentka omówiłarównież inne przykłady literatury dokumentu osobistego: esej Czesława Miłosza Zniewolony umysł, Pamiętnik Pawła Jasienicy oraz wspomnienia Michała Rusinka Nic zwyczajnego O WisławieSzymborskiej

Spotkanie zakończyło się dyskusją oraz wymianą refleksjinapodjętytemat.

Swarzędzcy policjanci zatrzymali złodzieja – kradł w Rabowicach

Swarzędzcy policjanci kryminalni z Komisariatu Policji w Swarzędzu zatrzymali złodzieja laptopów z kontenera biurowegowRabowicach.

W połowie stycznia 2024 roku w Rabowicach doszło do włamania i kradzieży laptopów Z kontenera biurowego na terenie budowy zniknęły dwa komputery przenośneowartościponad2tys.zł.

Funkcjonariusze policji podjęli czynności operacyjne, dzięki którym wytypowali potencjalnego

sprawcę Okazał się nim być 38-letni mieszkaniec Poznania. Jak informuje policja, poznaniak nie krył zdziwienia na widok mundurowych, którzy złożyli mu niezapowiedzianąwizytę.

W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy mężczyźnie postawiono zarzut kradzieży z włamaniem. Włamywacz przyznał się do winy. W związku z popełnionym przestępstwem mężczyźnie grozi 10 lat pozbawieniawolności. (red.,fot.ilustr.)

GABINET LEKARSKI ORTOPEDYCZNY

ogłoszenia medyczne

przyjmuje: wtorki i czwartki w godz. 16.00-17.00 Rejestracja telefoniczna. Pon., śr., pt. - po rejestracji telefonicznej.
Kwiecień

„Język Angielski – X Konkurs Czytelniczy” - już za nami…

W swarzędzkiej „Dwójce” gościliśmy po raz dziesiąty uczniów klas szóstych szkół podstawowych z naszej gminy na konkursie, w którym musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi lektury pod tytułem „London” w wersjianglojęzycznej.

Należało wykazać się umiejętnością zrozumienia tekstu odsłuchiwanego oraz czytanego, związanego tematycznie ze stolicą Wielkiej Brytanii. Konkurs odbył się 7 marca 2024 roku w naszej szkole. Uczestnicy wykazali się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego oraz lektury,osiągającwysokiewyniki.

Wśród zwycięzców konkursu znaleźli się : Mateusz Polityło z SP1 z Zalasewa, który zajął I miejsce, uczennica naszej szkoły Zofia Sołtysik zajęła II miejsce, natomiast Izabela Głąb z SP1 w Swarzędzu zajęła III miejsce. Komisja konkursowa przyznała również wyróżnienia dla Zuzanny SzczeszekorazTymoteuszaWujkowskiego-uczniomz SP4 w Swarzędzu. Zwycięzcy otrzymali zestaw nagród , w tym cenną książkę. Na wszystkich uczestników konkursu czekałrównieżpoczęstunek.

Uczniom biorącym udział w konkursie, jak i nauczycielom, którzy ich przygotowali serdecznie dziękujemy Gratulujemy i do zobaczenia za rok w kolejnej edycjikonkursu!

E. Szumińska, N. Białecka, E. Krasiel

Kwiecień
„Przyjaźń bez Granic”: jak wyglądały warsztaty na temat inkluzji w SP 2 w Swarzędzu

W ciągu przedostatniego tygodnia marca odbyły się niezwykle pouczające warsztaty na temat niepełnosprawności i zaburzeń prowadzone przez uczennice z 3 LOwPoznaniu.

Spotkania odbywały się zarówno w środę, jak i w piątek,zuczniamiklas3i4wSP2wSwarzędzu.

Uczestnicy nie tylko zdobyli cenne informacje na temat różnych aspektów niepełnosprawności i zaburzeń, ale również mieli okazję doświadczyć, z jakimi trudnościami na co dzień mierzą się osoby z niepełnosprawnościami. Poprzez próbę poruszania się na wózku inwalidzkim oraz czytanie z ruchu warg, dzieci miały możliwość zrozumienia i poczucia na własnej skórze czemutakważnesądziałanianarzeczdostępności.

Atmosfera podczas warsztatów była bardzo pozytywna, również ze względu na to, że w piątek w szkole odbywał się dzień w piżamie. Mimo tego urozmaicenia uczniowie wykazywali się dużą uwagą i zaangażowaniem.

To cenne doświadczenie pozwoliło uczestnikom lepiej zrozumieć potrzeby osób z niepełnosprawnościami izbudowaćwiększąempatięwobecnich.

Uważamy, że takie inicjatywy edukacyjne są niezwykle ważne dla budowania społeczeństwa pełnego zrozumieniaiakceptacjidlaróżnorodności.

Dobrawa Bukowska i Barbara Stefnako

„Zranione ptaki” - nowy tomik poezji

Haliny Dziszyńskiej-Błachnio

Niedawno ukazał się najnowszy tomik poezji Haliny Dziszyńskiej-Błachnio pt. „Zranione ptaki”. Wiersze swarzędzkiej autorki możemy przeczytać w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu na os. Kościuszkowców orazwBibliotecePublicznej.

„Zranione ptaki” to tomik poezji, która porusza tematykę życia z niepełnosprawnością. Wiersze w nim zawarte są pełne emocji, refleksji i nadziei. Dopełnieniem całości są rysunki samych bohaterów, uczestników

Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu, któredodajągłębiiautentyczności.

Halina Dziszyńska-Błachnio jest z wykształcenia psychopedagogiem, wykładowczynią na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poetka, zrzeszona w ZLPOddziałPoznański,wydałasiedemtomówpoezji.

(red.)

Integracyjny Ośrodek Rehabilitacji i Terapii

został oficjalnie otwarty

7 marca 2024 roku Integracyjny Ośrodek Rehabilitacji i Terapii w Swarzędzu został oficjalnie otwarty. Koszt budowy obiektu zlokalizowanego na tyłach Szkoły Podstawowej nr 3 (przy ulicy Zamkowej 39) wraz z wyposażeniem wyniósł ponad 13 mln zł. Skorzystają z niego m.in. podopiecznych Swarzędzkiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu.

Z 13 mln zł zdecydowaną większość funduszy, ponad 11 mln zł, Swarzędz pozyskał ze środków zewnętrznych–zRządowegoFunduszuPolskiŁad.

Obiekt został podzielony na 4 skrzydła mające służyć specjalistycznej terapii osób z niepełnosprawnościami.Pomocmająuzyskaćosobydorosłe,atakżedzieci. Zajęcia dla osób dorosłych mają się odbywać w systemiepobytudziennego–terapiizajęciowejwzakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej w prowadzonym przy stowarzyszeniuWarsztacieTerapiiZajęciowej.

W ramach zajęć dla dorosłych przygotowano pracownietematyczne:

ź pracownia gospodarstwa domowego – w pełni wyposażonepomieszczeniekuchenne,

ź pracowniazdrowegostylużycia(przygotowaniediet, zdrowegotrybużycia,terapiatańcemiśpiewem),

ź pracowniatechnikróżnych(wykonywanieprac),

ź pracowniaplastyczna,

ź pracownia komunikacji społecznej (praca z komputerem dostosowanym do potrzeb podopiecznych, przygotowywanie relacji i zdjęć ze wspólnych wydarzeń).

Natomiast dla dzieci od 4 miesiąca życia do 7 lat przygotowano szereg zajęć – wczesnej interwencji. Są to międzyinnymi:

ź zajęcia z dogoterapii w specjalnie przygotowanym i wyposażonympomieszczeniuprzyjaznymdlapsa, ź zajęcia z rehabilitacji – ćwiczenia najczęściej obejmują takie zakresy jak: sprawność psychomotoryczna, funkcjonowanie poznawcze,

Kwiecień

spostrzeganie wzrokowe i słuchowe, rozwój mowy, zabawa, budowanie kontaktów społecznych,

ź sala do integracji sensorycznej, gdzie dzieci poddawane są terapii, która ma na celu wzbudzaniezaplanowanychwrażeńiuczuć, ź sala doświadczania świata wyposażona w urządzenia do pobudzania zmysłowego (terapiaświatłem,zapachem,dotykiem, ź sala wczesnej interwencji to szereg wielospecjalistycznych oddziaływań diagnostycznych, leczniczo-rehabilitacyjnych i terapeutycznych, który ma na celu jak najszybsze wykrycie trudności rozwojowych i minimalizowanie ich tak, aby dziecko uzyskało możliwie najlepszy dla niego rozwój w sferze ruchowej, intelektualnej, emocjonalnej i społecznej.

W skrzydle fizjoterapii możliwe będą następującezajęcia:

ź zajęcia z rehabilitacji ruchowej z hydromasażem w sali rehabilitacyjnej wyposażonej w wannę oraz pomieszczeniu z urządzeniemdohydroterapiirąkinóg, ź ćwiczenia rehabilitacyjne przy użyciu m.in. kabiny do rehabilitacji ugul – indywidualna praca terapeuty z pacjentem z dysfunkcjami narząduruchu,

ź sala do gimnastyki wyposażona w drabinki, rowerki stacjonarne i worek bokserski oraz inneurządzeniadoćwiczeńsportowych. Czwarte skrzydło nowego obiektu jest przeznaczone dla dyrekcji Ośrodka, a także dla terapeutów z gabinetami terapii logopedycznej, pedagogicznej, psychologicznej.

(red., fot. IS i UMiG)

Niszczył

samochody

w Swarzędzu

- uszkodził 19 pojazdów

Policjantka musiała użyć broni, padł strzał

W nocy z soboty na niedzielę 16-17 marca 2024 mężczyzna niszczył samochody na ulicy Kaczorowskiego w Swarzędzu. Uszkodził 19 pojazdów. Swarzędzkie policjantkizatrzymałygo.

W nocy z 16 na 17 marca 2024 23-letni mężczyzna dewastował zaparkowane samochody przy ulicy Kaczorowskiego w Swarzędzu. Do Komisariatu Policji w Swarzędzu dotarło zgłoszenie w tej sprawie. Dyspozytor natychmiastskierowałpatrolpolicjinamiejscezdarzenia.

Pod wskazanym adresem, pomiędzy zaparkowanymi pojazdami policjantki zauważyły mężczyznę trzymającego drewnianą pałkę. Mężczyzna, gdy zauważył funkcjonariuszki momentalnie ruszył w ich stronę. Napastnik nie reagował na wydawane polecenia. Jedna z

funkcjonariuszek oddała strzał ostrzegawczy w bezpiecznym kierunku. Na to agresor zareagował ucieczką. Po krótkim pościgu policjantkom udało się zatrzymać mężczyznę.

Jak się okazało 23-latek, zamieszały w województwie kujawsko-pomorskim, jest poszukiwany listem gończym – miał odbyć karę niemal 2 lat pozbawienia wolności.

Policja prowadzi teraz prowadzi działania mające na celu określenie wartości poniesionych strat przez właścicieli uszkodzonych pojazdów. Mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Prokuratura postawi mu przedstawionyzarzutuszkodzeniamienia.

(red., fot. KMP w Poznaniu)

Kwiecień

Armata w Misiu Uszatku i Wielkopolskie ABC

W Przedszkolu nr 2 imienia Misia Uszatka w Swarzędzu stanęła prawdziwa armata! Z wizytą do najmłodszych przyszliBraciaKurkowi.

W ramach współpracy z rodzicami i realizacji projektu „Rodzic – Ekspertem” 12 marca 2024 roku w Przedszkolu nr 2 im. Misia Uszatka gościliśmy tatę Krysi i tatę Lilki, członków Bractwa Kurkowego w Swarzędzu. Opowieści o historii Bractwa, prezentację strojów i akcesoriów np. armaty wzbudziły we wszystkich grupach wiekowych, naszych milusińskich, zainteresowanie Dziękujemy rodzicom z grupy 6-latki za wizytę w naszym przedszkolu

Natomiast w środę 13 marca 2024 w Przedszkolu „Miś Uszatek” odbyła się kolejna edycja gminnego konkursuregionalnego„WielkopolskieABC” Wzięływnim udział dzieci z sześciu przedszkoli. Wszystkie zespoły wykonałyzadaniaizaprezentowaływielkanocne tradycjez pięknymirekwizytamiihumorem.

Dzieci z przedszkola gospodarzy wspaniale wykonały tańce regionalne, za które otrzymały od gości gromkie brawa. Gratulujemy rodzicom utalentowanych dzieci, możemy być dumni z naszych wychowanków KoordynatorprojektujestGretaStachowiak.

1,5% Twojego Podatku dla Podopiecznej Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”

Aurelia jest pełną radości dziewczynką, która od urodzenia choruje na Mózgowe PorażenieDziecięce,zeznacznymstopniemniepełnosprawnościintelektualnej.

Co robimy i ile robimy, z czym i o co walczymy – długo by pisać. Przed nami wciąższaleniedalekadrogadojejsamodzielności.

Niemniej jednak tradycyjnie, jak co roku zwracamy się do Wszystkich, którzy jeszcze nie zdecydowali komu pomogą, o przekazanie 1,5% na leczenie i rehabilitację naszej córki Aurelii. Każdy Wasz wybór będzie właściwy – jest całe mnóstwo potrzebujących!

Jeśli zdecydujecie się przekazać Aurelce Wasz 1,5% podatku będziemy wdzięczni,gdyżjesttodlanasogromnewsparcie,szczególniewzakupiezaopatrzenia ortopedycznego(gorsetów,ortezorazwózka).

Z naszej strony obiecujemy pracować wytrwale kolejny rok i nie poddawać sięprzeciwnościomlosu.

Danedorozliczeniapodatkowego:

FundacjaDzieciom,,Zdążyćzpomocą"

wpozycjiKRS0000037904

wpozycjicelszczegółowy1,5%19181AureliaSzczepańska

Pn - pt - 7.00 - 21.00
S.C. Kostrzyn, ul. Kórnicka 33 tel. 61 818 99 02, 787 935 058, 501 477 960 www.budren.pl e-mail; budrensc@wp.p Okna Parapety Drzwi wewnętrzne, zewnętrzne Rolety Roletki materiałowe Bramy garażowe ź ź ź ź ź ź ź ź ź Darmowe ogłoszenia drobne zamówisz na www.swarzedz24.pl Ogłoszenia są widoczne w gazecie i na portalu swarzedz24.pl Zamów: 81 74 318; 0698 622 192 9 7 7 1 6 4 1 0 3 6 0 0 0 ISSN 1641 -036X e-mail: redakcja@swarzedz24.pl, www.swarzedz24.pl Redaktor wydania: Adam Choryński gazeta lokalna || portal mieszkańców Zgłoszenia do Informatora Swarzędzkiego przyjmujemy: pod adresem e-mail: redakcja@swarzedz24.pl lub pod numerem telefonu: 61 679 11 77 @swarzedz24

Kwiecień

Porażka Liderek w pierwszym meczu Play-Off

Na tarczy wróciły koszykarki Lidera Swarzędz z pierwszegomeczupierwszejrundyPlay-OffwBochni. Liderki bardzo chciały wygrać pierwszy raz w mieście soli z miejscowym Contimax MOSiR. Niestety terminarz nie sprzyjał temu meczowi PZKosz mocno skomplikował terminarz i nawarstwił zawody. W ten sam weekend Juniorki Lidera rozgrywały ćwierćfinał MP w Siechnicach i zaraz po tym turniej trener Tomasz Eichert, prezes Marcin Madanowski i dwie juniorki Antosia Maj i Marika Mierzejewska musieli jechać do Bochni. Reszta drużyny pierwszy raz w historii leciała samolotem z PoznaniadoKrakowa.

Swarzędzanki zagrały dobrą pierwszą połowę, w której gra była wyrównana, a prowadzenie zmieniało się kilkukrotnie.Ostatecznietorywalkiprowadziłydoprzerwy 34:29. Niestety nasze koszykarki zupełnie przespały start trzeciej kwarty, którą rywalki zaczęły od 15-0. Przewaga urosła nawet do 22 punktów, ale Liderki tak jak cały sezon nie zwiesiły głów i sukcesywnie odrabiały straty Niestety udała się tylko zejść do 8 punktów. Ostatecznie to gospodyniecieszyłysięzezwycięstwa68:57.

Liderki zagrały w składzie: Szuba, Maj 11, Wojdalska 18, Mierzejewska, Ratajczak 12, Bartczak 3, Rogulska 6, Urbaniak 7, Littwin, Siwińska. Drugi mecz zaplanowany był na piątek 29 marca o 16:00 w hali SCSiR przyul.Św.Marcin1(jużpozamknięciuwydania).

Marcin Madanowski

Juniorki Lider BIOFARM Swarzędz z pewnym awansem do półfinałów MP

Trzy zwycięstwa Młodziczek Starszych U13K w Strefie

Juniorki U17K trenera Tomasza Eicherta w weekend 2224 marca rozegrały w Siechnicach turniej ćwierćfinałowy MistrzostwPolski.

Liderki okazały się bezkonkurencyjne pewnie wygrywając trzy spotkania. W piątek pokonały 105:52 KSW Spartakus Jelenia Góra. MVP meczu została Kasia Kosińska,którazaliczyłaimponującedouble-double16pkt i 16 zbiórek – Eval 32. Liderki trafiły aż 12 trójek – 5 Natalia Polak.

W sobotę w meczu o pierwsze miejsce swarzędzanki pokonały gospodynie z KS Basket Siechnice 77:63 –MVPmeczuzostałakapitanzespołuAntosiaMaj22pkti16 zbiórek–Eval32.

Ostatniego dnia nasze koszykarki pewnie pokonały KKS Agapit Olsztyn 85:49 i z pierwszego miejsca wywalczyły awans do półfinałów MP MVP meczu została Lena Olejnik. MVP całego turnieju została Kasia Kosińska. Dzięki wysokim wynikom Liderki losowane będą z drugiegokoszyka.

W piątek 22 marca rozpoczęły się rozgrywki strefowe Młodziczek Starszych U13K z woj. Zachodniopomorskim. Podopieczne trener Marty Urbaniak są czwartym zespołem Lidera w tym sezonie, który wyszedł dalej z rozgrywekwojewódzkich.

Liderki w piątek zmierzyły się z mistrzem woj.

Zachodniopomorskiego MKS Kusy Szczecin. Po pasjonującym meczu wygrały 75:60 i zrobiły ogromny krok do awansudoćwierćfinałówMP

W sobotę wysoko pokonały PGE Spójnię Stargard 94:32, a w niedzielę wywalczyły wygrają z MUKS Kotwicą 50Kołobrzeg69:47.

Liderki po tych trzech meczach są już pewne awansu do ćwierćfinałów Mistrzostw Polski, zagadką pozostajezktóregomiejscaawansują.

Lider przez ten weekend grał w następującym składzie: Andrzejczak (8,12,10), Beszotcha (0,-,0), Białas (2,3,4), Chmielewska (6,0,4), Gic (0,-,0), Jęczmionka (6,10,17), Kapturska (8,4,7), Nitschke (28,32,14), Pruszkowska (3,6,3), Sobańska (6,7,8), Stróżyńska (0,2,2), Szopka(8,14,-),ZawiejaH.(0,4,0).

Marcin Madanowski

ZAKŁAD POGRZEBOWY

Zdzisław Czuba

62-020 Swarzędz, ul. Słowackiego 39 Biuro czynne do godz. 17.00

Tel. 61 817 35 71, 604 810 204 (24 h)

Trumny-cenaod650zł urny krzyże chłodnia ubieraniezwłok przewózzwłok stypa trąbka wieńce przewózksiędza

KOMPLEKSOWA ORGANIZACJA POGRZEBÓW Wypłata zasiłku z ZUS wraz z rozliczeniem pogrzebu Konkurencyjne ceny Lista

- -- --
numer 12 Okręg 2: centrum i północ Swarzędza
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.