2 minute read

Bałtyk

Bałtyk

Niezwykłe morze dla każdego

Tekst i zdjęcia: Agata Turowicz

Zimne, ciemnie i tajemnicze – Bałtyk to niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju morze na całym świecie. Niepowtarzalność Morza Bałtyckiego spowodowana jest tym, że powstało zaledwie 12 000 lat temu, co czyni je najmłodszym morzem na Ziemi. W trakcie formowania Bałtyk raz był morzem, a raz jeziorem. W znanym nam dzisiaj kształcie uformował się dopiero 3 000 lat temu.

Położenie geograficzne, duży dopływ wody słodkiej z rzek oraz opady deszczu odpowiedzialne są za kolejną cechę wyróżniającą Morze Bałtyckie – jest ono bowiem najsłodszym morzem na naszej planecie. Średnie zasolenie mórz i oceanów wynosi ok 35‰ podczas gdy wody Morza Bałtyckiego mają średnią wartość 7‰.

Dzięki obu tym cechom dla naukowców Bałtyk jestdoskonałym obiektem do badań i obserwowaniazmian jakie mogą zachodzić w młodych morzach.Dla nurków natomiast to świetne miejsce, żebyzgłębiać tak niecodzienne i niepowtarzalne wody.

Morze Bałtyckie to skarbnica historii i raj dla nurkówkochających eksploracje wraków. Niskie zasolenie,stosunkowo zimna woda oraz niewielkailość organizmów poroślowych pozwalają zachować wraki statków na dnie Bałtyku w praktycznie nienaruszonym stanie. To właśnie tutaj, pomiędzy wyspami Gotlandią i Olandią, szwedzka ekspedycja, badająca sonarem dno morskie napotkała wrak, którego zatonięcie datuje się na XIV wiek. Burzliwa historia regionu Europy, w którym położone jest Morze Bałtyckie sprawiła, że tylko w polskiej strefie na jego dnie spoczywa około tysiąca jednostek.

Jednak nie tylko pasjonaci nurkowania wrakowego odnajdą w nim swoje ulubione miejsca. Wody Bałtyku to dom dla wielu niezwykłych organizmów. To właśnie tutaj można spotkać kuzynów koników morskich czyli iglicznię i wężynkę, które aby pozostać bezpieczne swoim kształtem i zachowaniem przypominają trawę morską, w której żyją. Na płytkich wodach często możemy obserwować ławicę cierników, które jeśli będziemy mieć szczęście, pokażą nam się w swoich błękitno-czerwonych barwach godowych. Wśród kamienistego dna z łatwością dostrzeżemy babki bycze budujące swoje gniazda oraz różne gatunki krabów podążających po dnie w poszukiwaniu pożywienia. Możemy nurkować wśród unoszących się w toni kapeluszy niegroźnych meduz. Wprawne oko nurka z pewnością zauważy prawie przezroczyste krewetki chowające się przy kamieniach lub wśród bałtyckiej roślinności. A to tylko jedno z niewielu zwierząt, które warto zobaczyć w Morzu Bałtyckim.

Bałtyk kryje w sobie wiele tajemnic, które tylko czekają, aż ktoś je odkryje. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Zarówno amatorzy nurkowań wrakowych jak i płetwonurkowie kochający podwodne życie. Aby przeżyć wspaniałą przygodę wystarczy tylko zanurzyć się w bałtyckich wodach i podziwiać ich niepowtarzalne piękno.