Page 1

Reisileht

‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡ ‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡ Neljapäev, 13. veebruar 2014

Toimetaja: Ia Mihkels | Projektijuht: Assol Aru » 614 4042 | Väljaandja: AS SL Õhtuleht | Trükikoda: Kroonpress

Päevapilet või edasi-tagasi reis Helsingisse

19 €

/in.

väljumised L ja P

http://bit.ly/tlnkgglply

http://bit.ly/tlnktns

Nutikalt pardale! Meie kiirlaevadel on kõige rohkem väljumisi mõlemalt poolt Soome lahte. Tallinki laevad on lahe kiireimaid, viies Su Tallinnast Helsingisse kahe tunniga - ning broneerimine on imelihtne. Club One’i liikmena saate Sina ja Su pere palju püsikliendisoodustusi. Liitu suurepärase seltskonnaga juba täna!

Broneeri reis www.tallink.ee


Neljapäev, 13. veebruar 2014

2

Vali parim reisikindlustus www.iizi.ee 7 erinevat pakkumist Keskmine sääst 21% Kes on IIZI kindlustusmaakler? IIZI tegutseb kindlustusmaaklerina alati teie huvides, pakkudes erinevaid kindlustuslahendusi ning soovitades sobivaimat varianti lähtuvalt teie kindlustushuvist. Tänu kliendikesksele ja kaasaegsele tehnoloogiale põhineval ärimudelil on IIZI tõusnud suurimaks kindlustusmaakleriks Eestis, omades 20% turuosa 36. kindlustusmaakleri seas. IIZI kindlustusmaaklerit usaldab oma kindlustuslepingutega üle 250 000 inimese, miks ei peaks seda tegema ka Sina?

Kindlustusteenuse pakkuja on IIZI kindlustusmaakler AS. Tutvu kindlustustingimustega www.iizi.ee või küsi lisainfot 16660.

info@iizi.ee  16660

Reisileht


Kuuma päikese alla kibelejail otsatult valikuid «Eestlastel on stereotüüp, et kui on puhkus, siis tuleb soojamaareisile minna – eks päikest ole tõesti meil kõigil vaja,» kõneleb Germalo Reiside reisikorraldaja ja -juht Ervin Org.

AIGI VIIRA AIGI.VIIRA@OHTULEHT.EE

Reisijuht märgib, et tema meelest ei ihka inimesed mitte niivõrd soojale maale, vaid puhkuse ajal argirutiinist välja. «Võib-olla ei olegi kõige mõistlikum end aastaajast välja kiskuda.» Ehkki Ervin soovitab kaaluda soojamaapuhkusele mineku asemel ka suusareisi, kas või selleks, et eneseületamisest rõõmu tunda, annab ta lahkelt soovitusi ka päikeselõõsa kätte kibelejaile.

Talvel kiika Omaani poole Traditsiooniliste Egiptuse ja Tai kõrval, kus praegu on ärevad ajad, tasub vaadata Dubai ja Omaani poole. «Need kaks on ilmselt uue hooaja superhitikandidaadid,» usub Ervin. «Omaan oleks ka eriti hea valik, see on erakordselt värvikas ja põnev araabiamaa ning ilma poolest on seal ka talvel väga okei. Stabiilsem kui Egiptus, ehkki hinnalt kallim.» Kellele elu esimese suusapuhkuse mõte meeldima hakkab, see vaadaku Austria, Prantsusmaa, Itaalia, Andorra, Šveitsi ja Soome poole, soovitab Ervin.

Kevadel katseta Vietnami või Ateenat «Eks kevadel on inimestel talvest väsimus ja vitamiinipuudus, siis oleks tõesti vaja minna meie kliimaga võrreldes paremasse paika,» möönab Ervin. «Kui tahad märtsi alguses nädalakese T-särgi väel käia, siis tuleks minna Madeirale või Tenerifele.» Uuematest sihtkohtadest võiks valida Maroko ja Punase mere riigid – Iisraeli või Jordaania. «Need aga, kel on julgust ja seiklushimu, võiksid katsetada Vietnami,» pakub Ervin. Päikesekummardajaile on ses riigis

hooaeg pikk – aprillist oktoobrini. «Vietnam on taskukohane ja turvaline. Natuke siblimist selle reisi korraldamine võtab, aga elu on kohapeal odav, toit maitsev ning silmailu pakub Vietnam Taist rohkem, sest on seni turistihordidest rikkumata.» Neil, kes eelistavad mõnusat linnapuhkust, tuleks kevadisel ajal lennata Ateenasse või Istanbuli. «Ateena on kevadel, kui nartsissid õitsevad, lihtsalt võrratu,» kiidab Ervin. Karastunud eestlastele on Egeuse merigi sel ajal suplemiseks juba piisavalt soe, mis sest, et vatijopedes Saksa turistid ja kohalikudki seda suplust imestunud pilguga vaatavad. Alates maist soovitab aga reisikorraldaja võtta sihtkohaks Itaalia või Bulgaaria.

Suvel rända Gruusiasse või Santorinile «Minu igavene armastus läbi suve on Gruusia, just Batumi,» õhkab Ervin. «Linn on äge, hotellid väga head, igapäevamelu, köök – see on kirjeldamatu! Ning pealegi, eestlane olla on seal uhke ja hää, tunned end kohe suure rahvana.» Need puhkajad aga, kes tahavad veel rohkem päikest, läkitaks

ta Vahemere äärde: Kreekasse ja Kreeka saartele (Kreeta, Rhodos, Santorini, Zakhintos). «Santorinil, kus on maailma ilusaimad päikeseloojangud, koged, kui kaunis on maailm. Seal pole ka võimalust, et kohe hakatakse kamaluga kultuuri pähe määrima,» muigab Ervin ning lisab, et Zakhintost Joonia meres võiksid külastada 1970. –1980. aastate Hollywoodi romantiliste filmide – nt «Mina ja mu armsam» – austajad. «Privaatsed rannad, imelised vaated, ehe romantika – paremat ei leia!»

3

Reisisiht

Neljapäev, 13. veebruar 2014

‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡

Reisileht

Sügisel lenda LõunaAafrikasse või Kuubale Enim puhkusepakkumisi on septembris-oktoobris, mis on Ervini sõnul ilmselgelt suvepikendusena mõeldud. Sõita tasub igas suunas, alates Türgist ja Kreekast ning lõpetades Florida või Kuubaga. «Kes tahab sügisel päikest ja põnevust, valigu Kuuba või Assoori saared,» ütleb Ervin. «Novembris-detsembris on samamoodi põnevust täis Lõuna-Aafrika.» Oktoobris-novembris on mõistlik otsida ihu- ja hingekosutust Kambodžast, Vietnamist, Indiast või Nepalist. «Need kõik võimaldavad ka aktiivset puhkust, seal on mõnusalt soe, mäed ning kokkuvõttes on need kõik superkohad.»

Kiire puhkus Riias Pikkade lennureiside asemel soovitab reisijuht Ervin Org valida kiireks lõõgastuseks aeg-ajalt hoopis mõni naaberriik. Ervin tõdeb, et pahatihti kõige käegakatsutavamaid puhkusepaiku ei märgata. «Riiat näiteks võiksin ma soovitada lausa iga aastaaja lõppakordiks,» ütleb ta. «Kui tahad mõistliku hinnaga luksushotelli, tahad nautida vanalinna ja kultuuri, siis mine Riiga! See on lähedal, ühtaegu tuttav ja tundmatu, ülimalt kosmopoliitne koht. Puhkus seal oleks ka väike austusavaldus lätlastele – eestlasi tuuakse sealmail pidevalt kohalikele eeskujuks.» Detsembris oleks aga lausa kohustuslik kord talvises Riias ära käia, muigab Ervin: «Kuidas siis teisiti – see on ju jõulukuuse sünnilinn!»

PANTHERMEDIA/SCANPIX, ERAKOGU

Touresti ERIPAKKUMISED 14.-16.02.2014 leiad meid Tourestilt, asume pealava vastas

www.sandberg.ee Weizenbergi 20B, Tallinn | tel 56 56 6814 | info@sandberg.ee


Neljapäev, 13. veebruar 2014

‡ Lastega reisile minnes

Laps ja reis

‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡

4

Reisileht

varu aega ja ole leidlik Väikeste lastega reisimises pole midagi võimatut, kuid siiski on hulk asju, millega tuleks arvestada, ja nippe, mis pisikeste reisisellidega rändamise hõlpsamaks muudavad.

ANNA-LIISA METS ANNA-LIISA.METS@OHTULEHT.EE

Mida iganes teie reisiplaan ka ette näeb – kui kaasas on laps(ed), tuleb alati ja kõikjal arvestada tavapärasest suurema ajakuluga – mida väiksem laps, seda rohkem aega kulub. Väikelapsed tahavad peatuda ka kohtades, mis suurtele huvitavad ei tundu, ja uurida pikalt asju, mis täiskasvanute tähelepanu ei köida. Kui nad oma uudishimu rahuldada ei saa või end muidu mingil põhjusel ebamugavalt tunnevad, aga ajapuudus ei luba asja rahulikult lahendada, muutub õhkkond kergesti närviliseks – see pole aga üheski olukorras mõnus, reisist rääkimata.

Kavanda reisi kulg ette Broneeri. Lastega reisides ei tasu minna välja sellele, et vaatate alles sihtkohta jõudes, kus õnnestub öömaja leida. Selline reisimisviis võib täiskasvanutele tunduda küll spontaanne ja seikluslik, aga need pole tingimata sõnad, mis peaksid iseloomustama perereisi. Broneerige ööbimiskohad varakult. Arvesta kliimaga. Uuri välja, milline on sihtkohas kliima, et saaksid lastele

kaasa võtta vajalikud rõivad. Suusareisile minnes jälgi, et suusariided oleks võsukestele parajad ja rõivaid saaks vastavalt ilmale kihiti lisada või ära võtta. Kui viid lapsed mäele ebamugavates rõivastes, on nad surmkindlalt seal kogu aja kehvas tujus ja rikuvad sedasi ka vanemate puhkuse. Kindlasti ei maksa lastele (nagu ka endale) võtta kaasa uhiuusi sissekandmata jalatseid – rakkus jalgadega ei suuda küll ükski laps viksilt vaatamisväärsuste vahet kõndida. Sellistest pisiasjadest sõltub tohutult palju.

Väldi maiustusi Ära püüa lapsi magusaga heas tujus hoida. Näksimiseks võta pigem kaasa juustukuubikuid, näkileibu ja puuvilju. Komme ja šokolaadi täis topitud lapse organism üleküllastub ühel hetkel suhkrust ja siis võib laste taltsutamatu käitumine panna su ootamatutesse ja üldse mitte meeldivatesse olukordadesse.

Kasuta ühistransporti. Eestis rännates ei maksa kõikjale minna autoga, sest lastele meeldib vahelduseks väga sõita rongi, bussi või laevaga – seegi on omaette elamus. Ühtlasi ei pea võõras riigis alati autot üürima, näiteks rongiga sõites võib vaid peatusenimede kordaminegi kogu perele palju nalja teha – lõbusas tujus läheb pikk sõit kiiremini.

Ära unusta hädavajalikku Meelelahutus. Meelelahutust tuleb lastele kavandada kõigiks pikka paigalistumist nõudvateks olukordadeks. Mõtle välja sõnamänge, paki kaasa puslesid või mõistatusteraamatuid jmt. Nutividinad. Kui sa pole totaalne digiajastu vastane, siis ei pea sa reisile kaasa vinnama tervet mänguasjakasti. Piisab

Enneta kaotsiminekut Väikelaps võib kergesti kaotsi minna – pruugib vaid hetkeks pilk kõrvale pöörata ja läinud ta ongi. Turvalisuse tagamiseks pole ükski ettevaatusabinõu liiast. Kui tead, et olete minemas suure melu keskele, on mõistlik kirjutada väikelapse käele oma telefoninumber, riputada talle kaela või kinnitada rinda kaardike oma andmetega. Netipoest saab soetada ka spetsiaalse lapseleidja: väike vidin, mis kinnitatakse lapsele jalanõu või vöö külge, ja jälgija, mis jääb sinu kätte – palju mugavam, kui siduda laps paelaga enda külge, et ta lennujaamarutus või võõra linna tänavasaginas kaotsi ei läheks.

PANTHERMEDIA/SCANPIX

tahvelarvutist või nutitelefonist, kuhu saad laadida üha uusi mänge põnevaks ajaveetmiseks. Desinfitseerijad. Kätepuhastamiseks mõeldud spreid ja niisked salvrätid on igal reisil omal kohal: nii saad kahtlase tasemega söögikohas söögiriistad üle käia, enne söömist käsi puhastada ja hoida kogu perest eemal toidumürgituse või mõne nakkuse. Ravimid. Lapsed kipuvad end ühtelugu kriimustama või põlvi katki kukkuma, samuti võivad nad kergesti haigestuda, seega tasuks kaasa võtta ravimipaun: esmaabivahendid, plaastrid, palavikualandaja, valuvaigisti, allergiaravimid, kraadiklaas jm. Püksmähkmed. Kui reis satub ajale, kus olete just alustanud lapse potitreeninguga (väikelapse vanemad teavad hästi, kui tähtis ettevõtmine see on!), siis võta pikemate sõitude jaoks kaasa püksmähkmed ja ära vaeva oma pead sellega, kas see rikub senised suure vaevaga saavutatud edusammud. Sihtkohta jõudes saate kusagilt ikka poti muretseda ja endistviisi jätkata, kuid lennukis või laeval on pissipotiga mässamine tüütu ja närvesööv nii endale kui ka kaasreisijaile.

Talleta reisimuljed Reisipäevik. Lapsed, kes veel kirjutada ei oska, võiksid pidada pildipäevikut, joonistades reisimist, sihtkohta jõudmist, hotellituba, päevaelamusi. Nii on võimalik laps iga päev mõneks ajaks rahulikult istuma saada. Kirjaoskaja võib end mõistagi lausete abil väljendada. Oma kaamera. Väikelastele, kes maast ja ilmast juba üht-teist jagavad, võiks reisi ajaks soetada oma lapsesõbraliku kaamera ja julgustada neid märkama ning pildistama kõike huvitavat, mis teele jääb. Kindlasti saad palju ebamääraseid pilte kellegi kehaosadest, aga sekka satub ka suurepäraseid reisifotosid, mida hiljem imetleda ja lähedastele reisimuljed jagades uhkusega näidata.

MEIL ON KOHTI VEEL JÄRGMISTELE REISIDELE: LONDON JA WINDSOR (lennureis) LÕBUS PÄEV MUUMIMAAL (bussireis) BARCELONA JA CALELLA RAND (lennureis) SEE MÄGINE AUSTRIA (bussireis) HORVAATIABOSNIASLOVEENIA (lennureis) TAANI LEGOLAND (bussireis) PIPIMAA JA SAFARIPARK (bussireis) PALANGANIDA (bussireis) ŠVEITS JA LIECHTENSTEIN (bussireis) PARIIS, ALPID JA MILANO (lennureis) ISLANDI SUUR RINGREIS (lennureis) MAALILINE GARDA JÄRV (lennureis) DUBAIARAABIA IMEDELINN (lennureis) OMAAN1001 ÖÖ MUINASJUTT (lennureis)

9.-12.05 al. 390 € 21.06 ja 9.08 al. 2976 € 25.06 -1.07 al. 740 € 8.-15.07 al. 397 € 11.-18.07 al. 795 € 19.-24.07 ja 12.-17.08 al. 108369 € 24.-27.07 al. 109239 € 31.07- 3.08 al. 197 € 1.-9.08 al. 510 € 5.-10.08 al. 795 € 12.-21.08 al. 1230 € 16.-23.09 al. 478 € 20.-27.10 al. 1035 € novembris

Ülikooli 12, Tartu, tel 742 0339, 631 3645, 522 6257, pere@kiirtee.ee, www.perereisid.ee


Reisileht

Neljapäev, 13. veebruar 2014

5 Aastast 1991 Saadab rännumehi reisile Matkapunkt

PLANEERI OMA PUHKUS!

PAKKUMISED PUHKEREISIDELE, LENNUPILETITELE, LAEVAPILETITELE JA BUSSIREISIDELE! KÕIK REISIKINDLUSTUSED 15% SOODSAMAD AASTANE EUROOPA RESIKINDLUSTUS 70 €

TOUREST MESSIPAKKUMISD ERITI SOODSATE HINDADEGA ! VARAJASE TELLIJA SOODUSTUSED KUNI 40 %!

PUHKUSEREISID:

LENNUPILETID: EUROOPA STOCKHOLM OSLO TRONDHEIM VILNIUS KOPENHAAGEN PETERBURI KIIEV MOSKVA BRÜSSEL AMSTERDAM PARIIS SPLIT NIZZA

AL. 55 € AL. 65 € AL. 75 € AL. 85 € AL. 107 € AL. 115 € AL. 115 €

Ühe suuna hinnad algusega Tallinnast. Küsige pakkumist ka edasi tagasi lendudele. Kohti piiratud arvul. Kõik lennupiletite eripakkumised müügis al. 14.02.14

SILJA EUROPA LAEVAKRUIISIGA IMEARMSALE GOTLANDI SAARELE! KRUIISID 6. JA 27. JUULIL NING 3. AUGUSTIL 2014. KRUIISI HIND ÜHELE REISIJALE ALATES 122 €

SUPERHINNAD JA PÄEVAPAKKUMISED! EGIPTUS: HURGHADA, SHARM EL SHEIKH AL. 375 € MAROKO: AGADIR 574 € HISPAANIA: TENERIFE AL. 499 €, MALLORCA AL. 399 €, COSTA DEL SOL 399 € IISRAEL: EILAT AL. 515 € TÜRGI: KEMER, ANTALYA, ALANYA, BELEK SIDE AL. 399 € ITAALIA: SITSIILIA AL. 439 €, RIMINI AL. 439 €, LIDO DI JESOLO AL. 599 € PORTUGAL: ALGARVE AL. 599 € KREEKA: KREETA AL. 399 €, RHODOS AL. 399 €, UUS: ZAKYNTHOS AL. 399 € SOOVITAME! SANTORINI AL. 439 € HORVAATIA, BULGAARIA AL. 345 € KÜPROS AL. 499 € TAIMAA: COH CHANG AL. 1220 €, PHUKET AL. 1440 €, AINULT LEND 669 € INDONEESIA: BALI AL. 1603 € / 14 ÖÖD KAMBOZA AL. 1544 € / 14 ÖÖD

Kõik messipakkumised müügis 14.02-16.02.14 meissil ja kodulehel!

:::0$7.$381.7((‡:::75$9(/(( Tallinn, Aia 3 www Passaaz 3.korrus

Avatud E-R 09-18.30, L 10-14

Tel. 661 6555, 504 2008 info@matkapunkt.ee

REISIKALENDER 2014 REISID

TEATER JA KONTSERT

3.05

(L) Läti Taimeparaad Siguldas (sissepääs tasuta) Arne Timm

4.04

10.05

(L) Lääne Virumaa tipud Jaan Masing UUS!

(R) kell 15:00 Galakontsert „Georg“ esinevad II rahvusvahelise S. Lemeševi nimelise vokaalkonkursist osavõtjad. Kontsert toimub Suure-Lähtru mõis.

14.06

(L) Imavere üllatused (Jaanalinnufarm, Piimandusmuuseum, Võhma küünlavabrik jpm) Arne Timm

4.05

(P) kell 16:00 Vanemuine „Kaks vana naist“

26.04

(L) kell 14:00 Ugala „Kahe isanda teener“

15.06

(P) Pühad paigad Virumaal (Kuremäe ja Vasknarva klooster jpm) Arne Timm

7.06

(L) kell 20:00 Kaunid kontserdid Käsmus Jaan Tätte ja ansambel Udupasun

28.06

(L) Vooremaa voorte vahel (Kassinurme mäed, Jääaja teemapark, Luua arboreetum jpm)

26.07

(L) kell 14:00 Kukruse polaarmõisa kõrvalhoones „Vassa Zeleznova“

3.08

(P) kell 20:00 Kõue mõisa pargis „Preili Julie“

18.-20.07 (R-P) Lätimaa mõisad Arne Timm UUS! 22.-23.07 (T-K) Põlvamaa ja Piirissaare Jaan Masing UUS! 26.07

(L) Imavere üllatused (Jaanalinnufarm, Piimandusmuuseum, Võhma küünlavabrik jpm) Arne Timm

SAARED 7.06

(L) Sirelilõhnaline Kihnu

27.07

(P) Narva (Sillamäe kultuurimaja, Narva Kolledži külastus, Narva, Narva Jõesuu jpm) Arne Timm

5.07

(L) Vormsi - Ormsö (rannarootslaste külaarhitektuur jpm) Ene Sarapuu

1.-3.08

(R-P) Kuramaale, liivlastele külla Margus Lääne

6.07

(P) Kesselaid - Kessulaid - Väinamere pärl

(L) Vooremaa voorte vahel (Kassinurme mäed, Jääaja teemapark, Luua arboreetum jpm)

13.07

(P) Pakri - Rukkisaar

19.07

(L) Prangli - Rango (ekskursioon veoautoga mööda saart koos kohaliku giidiga)

26.07

(L) Vormsi - Ormsö (rannarootslaste külaarhitektuur jpm) Ene Sarapuu

2.08

(L) Hiiumaa - Päeva saar sõidame Kohvilähkritele külla (kohvikute päev Kärdlas)

2.08

9.-10.08 (L-P) Narva ja Kirde- Eesti kant Jaan Masing 16.08

(L) Torupillitalu ja Mulgimaa pärlid (Suure-Kõpu mõis, Murri häärber, Taulide torupillitalu jpm) Mart Helme

23.08

(L) Lüübnitsa sibula- ja kalalaat Virve Kanger

30.08

(L) Pühad paigad Virumaal (Kuremäe ja Vasknarva klooster jpm) Arne Timm

2.08

(L) Kihnu kui unikaalne kultuuripärandi kandja

3.08

(P) Pakri - Rukkisaar

6.09

(L) Peipsiveere kolm ajalooliselt põimunud kultuuri (Alatskivi loss, Kallaste, Kolkja, Varnja jpm)

9.08

(L) Kihnu kui unikaalse pärandi kandja

13.09

(L) Narva (Sillamäe kultuurimaja, Narva Kolledži külastus, Narva, Narva Jõesuu jpm) Jaan Masing

10.08

(P) Paradiisisaar Koipsi

13.09 20.09

(L) Militaarne Lätimaa (Vienkoci park, Ligatne maaalune punker, Lustuza veinikelder jpm) Mart Helme (L) Suur Paunvere väljanäitus ja laat Palamusel Arne Timm UUS!

15.-17.08 (R-P) Ruhnu saar (laulvad liivad, ainulaadne puukirik jpm) 16.08

(L) Abruka - Abro kutsub loodust ja rahu nautima

23.08

(L) Prangli - Rango (ekskursioon veoautoga mööda saart koos kohaliku giidiga)

Info reiside ja hindade kohta: marje@raetravel.ee, tel. 665 4104, 524 9430 või Estonia pst. 5, kab 209. Reisikalender täieneb pidevalt! Reisiprogrammid leiate www.raetravel.ee


Neljapäev, 13. veebruar 2014

6

Tule reisima Comtouriga 7.-9.03 22.-23.03 15.-19.04 25.-27.04 30.04-4.05 2.-3.05 2.-3.05 10.-14.05. 15.-18.05 29.05-1.06 6.-7.06 6.-11.06 14.-15.06

Leedu suurim käsitöölaat Vilniuses. (7.03 Coppelia, 8.03 Jevgeni Onegin). City Gate***, buss. HIND 170 €. NB! SOODUS 4 inimesele = 3 hinnaga kuni 17.02. Riia ooperiteatris Puccini ooper Tosca. HIND 135 €. Latvija****, buss ja teatripilet. NB! SOODUS 4 inimesele = 3 hinnaga kuni 17.02. Istanbul. Giid Ott Sandrak. HIND 720 € – 5 päeva bussi, giid, 4 ööd ***hotell, Air Baltic. Reis Peterburi. 26.04 „Tulilind“, ooper „Sõda ja rahu“. HIND 180 € + viisa 62 € + piletid. Kevadõites Ungari. HIND 725 €. 4 ööd***, Finnair, buss, giid-tõlk. Sigulda aianduslaat – suurim Läti kevadlaat ja puukoolid. A. Aaspõllu. HIND 140 €. Kaks meeleolukat päeva Ida-Virumaal. Giid Enn Käiss. HIND 110 €. Põhja-Inglismaa aiad ja pargid (lend Manchesterisse). HIND 900 €. 4 KOHTA! Peterburi reis – Elukirja reis. Giid Ott Sandrak. HIND 280 € + viisa 62 €. Pihkva – Puskinskije Gorõ – Velikije Luki. Giid Boris Gorbunov. HIND 290 € + viisa 62 € – buss, 8 sööki, 3 ööd hotellis, kõik sissepääsud. Läti liigirikkad puukoolid, aiad ning käsitöölaat Riias. A. Aaspõllu. HIND 140 €. Põhja-Poola – Elukirja reis. Giid Jaak Viires. HIND 415 €. Pojengid meie aedades. Sulev Savisaare kevadõites kollektsiooniaed. Tartu Puukooli okaspuude kollektsioon. A. Aaspõllu. HIND 99 €.

25. REISIHOOAEG

14.-20.06 11.-12.07 11.-13.07 15.-17.08 18.-20.07 8.-10.08 25.-26.07

2014

Gotland ja Öland. Giid Jaak Viires. HIND 595 €. Kihnu merepäevad. HIND 180 € (laev, majutus, buss, 4 sööki, kontsert). 2 reisi Abruka. Vilsandi. HIND 225 € (laevad, majutus, 6 sööki, giid, buss) 2 reisi Ruhnu. HIND 190 € (laev, majutus, buss, 6 sööki, giid)

Kultuurilooline Viljandimaa. (Paistu, Helme, Karksi, Tarvastu kihelkonnad). Giid Ott Sandrak. HIND 99 € (buss, majutus, giid, 2 toitu) 25.-27.07 Laevasõit Emajõel, Peipsil, Piirissaare ja staroverid. Giid Toomas Jüriado. HIND 210 €. 1.-3.08 Laevasõit Emajõel, Peipsil, Piirissaare ja Setu kuningriigipäevad Mikitamäel. HIND 210 € (buss, 3 toitu, giid, laadapilet, majutus) 4.-8.08 Paremad palad Rootsist ja Soomest – erirõhuga meie ühisel minevikul. Giid Ott Sandrak. HIND 335 €. Laev Tln-Hel, Turu-ST (4-ne kajut), buss, giid, hotell, hommiku- ja õhtusöök. 12.-16.08 Kaliningradi oblast, Kura säär ja Klaipeda – kunagine Ida-Preisimaa tänase Venemaa ja Leedu koosseisus. Giid Ott Sandrak. HIND 330 € + viisa 62 €. 13.-20.09 Maaliline Dalmaatsia ja saared. Giid Ott Sandrak. HIND 1100 €.

Lauteri 7c, Tallinn, telefon 645 5925, 522 0009 comtour@comtour.ee, www.comtour.ee

SOODUSPAKKUMINE 17. veebruarini

Reisileht

Spaa teeb Vähe on eestlasi, kes ajal, kui külm õues (enamiku meelest) suplemist takistab, ei käiks spaades sulistamas. Miks seda tehakse ja kas see midagi ka tervisele annab? Kes teaks seda paremini kui spaafännid ise.

ANNA-LIISA METS ANNA-LIISA.METS@OHTULEHT.EE

Kolme lapse vanemad Marko (32) ja Kristi (31) käivad kogu perega spaas vähemasti kaks korda aastas. «Läheme kodust võimalikult kaugele, meie puhul tähendab see siis enamasti Saaremaad,» räägib Kristi. «Siis on ikka nagu päris puhkus.»

Nii lastega kui ka lasteta Kristi meelest on spaad eriti tänuväärsed kohad külmal ja kõledal ajal, kui kodumaal pole lastega peredele just liiga palju minipuhkuse võimalusi. «Terve päeva saab seal lastega ära sisustada ja kordamööda saame mehega ka hoolitsustes käidud,» kirjeldab ta. «Toa võtame alati esimesele korrusele, siis saame panna lapsed magama, jätta beebimonitori neid valvama ja ise endale enne und hotelli baaris veel mõne kokteili lubada. Kõik saavad lõõgastuda ja me ei pea lapsi kellelegi hoida jätma.»

8kuuse Marteni vanemad, 27aastane Margit ja sama vana Rain käivad peamiselt Pärnu spaades. «Me oleme mujal ka käinud, aga Raini vanemad elavad Pärnumaal ja nüüd, kui meil laps on, kasutame Pärnu spaasid selleks, et vahel endale üks öö kahekesi lubada. Laps vanavanemate juurde ja ise sulistama,» ütleb Margit. Lapsega pole nemad veel spaasse kippunud. «Ma kardan, et ta korjab sealt mõne viiruse külge. Las saab natuke suuremaks ja tugevamaks, jõuame veel käia küll,» arvab noor ema.

Hea stressimaandaja Miks spaas käia tuleks, selles on mõlemad naised ühte meelt. «Vesi aitab lihtsalt nii hästi lõõgastuda. Ja kui saad pool päeva basseinides sulistada ja saunades vedeleda ja siis keegi veel massaaži ka teeb näiteks – no mina ei oska mõelda välja paremat kiirpuhkust siin kodumaistes tingimustes!» ütleb Margit. Ta on kindel, et vesi mõjub üleüldse tervisele hästi.

PÕHJA-SAKSAMAA LOODUSE- JA KULTUURIREIS 26.VII – 2.VIII

Hind al 499.-

Majutus hotellides, 2-kohalised toad + hommikusöök. Mugav buss. Põgus tutvumine hansalinnade Lübecki, Wismari, Rostocki ja Stralsundiga. Usedom ja Rügen, Saksamaa kaks suuremat saart, tuntud omapärase looduse, põnevate ajaloo- ja kultuurimälestiste ning erakordselt kaunite liivarandade poolest. Rügeni sümboliks kujunenud säravvalged kriidikaljud Jasmundi rahvuspargis.Sõit Saksamaale läbi Poola.Tagasiteel Rügenilt praamiga Rootsi, Stockholmist laevaga Tallinna.

PETERBURI 25. – 27.VII

Hind al. 175.-

Majutus hotellis, 2-kohalised toad + hommikusöök. Mugav buss. Ülevaatlik linnaekskursioon Peterburis. Peeter-Pauli kindlus, Ermitaaz, Jussupovi palee. Maaliline Peterhofi park. Soovijaile laevasõit kanalitel. Viisa ja kindlustus lisatasu eest.Väljasõit Tartust, Jõgevalt, Rakverest.

AVASTAMATA VALGEVENE 31.VII – 3.VIII

Hind al. 264.-

Majutus hotellis, 2-kohalised toad + hommikusöök. Mugav buss. Ekskursioonid Minskis. Dududki Vabaõhumuuseum. UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud Nesviž, kuulsa Radziwillide suguvõsa endine residents. Põnev sõjaajaloo muuseum, sõjatehnika näitus ja partisanide küla. Lisatasu eest Valgevene viisa ja kindlustus. Väljasõit Tallinnast, Tartust, Valgast.

KURAMAA JA VENTSPILS 11. – 13.VII

Hind al. 150.-

Majutus mugavates kämpingumajades mere ääres, 2-kohalised toad + hommikusöök. Mugav buss. Ventspilsi kaunilt renoveeritud vanalinn, arvukate lilleskulptuuride ja purskkaevudega pargid, Lõunamuuli promenaad, Liivi ordulinnus, vabaõhumuuseum, ankrute rada, laevasõit Venta jõel. Liivlaste põlised asualad Kolka poolsaarel. Kuramaa põhjapoolseim punkt Kolka neem. Tagasiteel põgus peatus Kuldigas - Euroopa ühe laiema joa vetemäng ja maaliline tellissild üle Venta jõe. Teele Reisibüroo OÜ™Kompanii 1C, 51004 TARTU Tel: 744 1113, 744 1070™teele@teele.ee™www.teele.ee


kehale ja hingele pai PANTHERMEDIA/SCANPIX, ERAKOGU

Vees saavad leevendust lihaspinged, liikuvushäired ja liigesevalud, paraneb hingamine ja seedimine, tugevneb immuunsüsteem.

7

Mis võiks olla teisiti

Arst Merilin Vaher veeprotseduuride kasulikkusest inimese organismile

«Meil pole oma kolme last väga kellegi hoolde jätta, sellepärast on minu jaoks spaapuhkused asendamatud stressimaandajad,» tunnistab Kristi. «Lapsed käituvad alati nagu kullatükid, peaasi, et nad saaksid piisavalt veekeskuses lõbutseda ja meelepärast toitu tellida. Ülejäänud ajal on võimalik nendega täiesti mõistlikke kokkuleppeid sõlmida. Ja selles olen mina ka kindel, et veeprotseduurid ja saunad ja kõik see kupatus teeb ikka keha kõrval ka hingele pai,» ütleb Kristi. Et vesi tõesti igas vanuses inimestele hästi mõjub, kinnitab ka lastearst Merilin Vaher. «Igasugused massaažid ja veeprotse-

Spaapuhkus

Neljapäev, 13. veebruar 2014

‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡

Reisileht

duurid panevad ju vere kehas hoogsamalt ringlema, soodustades nii ka hapniku kui ka toitainete ringlust,» räägib arst.

Õnnehormoonide tase tõuseb Vees saavad tema sõnul leevendust nii lihaspinged ja liikuvushäired kui ka liigesevalud. Lümfisüsteem saab tuge keha jääkainetest puhastamisel, paraneb hingamine ja seedimine. «Peamine spaade tõmbenumber on aga see, et inimestele meeldib, kui neid poputatakse,» ütleb Merilin. «Tänu sellele kahaneb stress, õnnehormoonide tase tõu-

REISIKALENDER 2

seb – ja kokkuvõttes tugevneb immuunsüsteem. Terves kehas terve vaim!» Väikelastega spaas käimist arst ei tauni, vanusepiiri selles osas pole tema sõnul olemas, kuid meeles tuleb pidada, et lapsed on väiksema vastupanuvõimega ja haigustele vastuvõtlikumad. Seepärast peaks viirusterohkel ajal kogu perega spaade külastamisega siiski piiri pidama.

Igal asjal kaks otsa «Viirused ja bakterid levivad kas otsese kontakti või piisknakkuse kaudu ja veekeskused on väga soodsaks keskkonnaks nende

014

PÄRNU Kuninga 24 avatud E–R 10.00–16.30 telefon 742 7997, 502 6554 e-post info@eurotravel.ee

www.eurotravel.ee

» » » » » » »

paljunemisele,» selgitab ta. «Nii võib viiruste hooajal juhtuda, et mõnusale nädalalõpule spaas järgneb pikk ravikuur kodus, sest lapsed on suutnud endale mõne viiruse külge korjata.» Arst arutleb, et ehkki lastega kahtlemata tuleb koos aega veeta, ei saa vanemad päris väikeste lastega spaasse minnes siiski sada protsenti lõõgastuda, sest kogu aeg tuleb silma peal hoida sellel, millega järeltulijad tegelevad, eriti veekeskuse libedatel pindadel. Lapsed on ju lapsed – sõnade pealelugemine aitab korraks, ikka nad jooksevad ja rabelevad, ikka oskavad endale haiget teha või

Maaliline Toscana, Elba saar 21.05–31.05. al. 490 € Puhkus Aadria mere ääres – San Marino, Verona 6.06–14.06. al. 440 € Itaalia ja Prantsuse Riviera / San Remo 5.06–16.06. al. 490 € Vahemere pärl – Horvaatia 17.06–28.06, 16.09–27.09. al. 490 € Saksimaa – Tšehhi – Poola 28.06–5.07. al. 365 € Imepärane Šveits ja Prantsuse Alpid 27.06–5.07. al. 440 € Põhja-Itaalia – Alpid ja Prantsuse Riviera 8.07–19.07. al. 470 €

» » » » » » »

kukkuda. «Minu töös ei möödu päevagi, kui ma ei puutuks kokku lastega, kes on end kukkudes vigastanud,» räägib lastearst. Kui aga lapsed pole enam ülemäära tillukesed, pere oskab kõik hoolega läbi mõelda ja lastega sõnakuulamise asjus aegsasti vajalikud kokkulepped sõlmida («Spaas läheb see imelihtsalt!» kinnitab Kristi), on spaapuhkus suurepärane võimalus kiiresti korraks argirutiinist välja saada ja kõigile pereliikmetele lõõgastavat ning turgutavat vaheldust pakkuda. Kindlasti kulub see aeg-ajalt väga ära ka mõnusaks romantiliseks kahekesiolemiseks.

Majesteetlikud Alpid – Provence – Cote d' Azur 7.07–19.07. al. 495 € Prantsusmaa kauneimad paigad (laev, buss) 23.07–2.08. al. 450 € Poola ringreis 21.07–26.07. al. 255 € Saksamaa väikelinnad (laev, buss) 1.08–9.08. al. 415 € Püreneed – Andorra / Biarritz (laev, buss) 5.08–16.08. al. 490 € Rumeenia – Bulgaaria ringreis 19.08–30.08. al. 475 € Krimm – tervendav kliima ja imeline loodus 26.08–6.09. al. 490 €

» »

Alati saab paremini! Kiindunud spaakülastajad teavad nimetada üht-teist, mis nende meelest võiks nii mõneski kohas paremini olla. ^ Mähkimislaud peaks olema ka meeste riietusruumis, et ka isa saaks lapsega veekeskuses käia. ^ Soojem siseõhk: ebamugav on, kui mõnusa lõõgastuse asemel tuleb veekeskuses lõdiseda. ^ Hoolitsusi lastele: kui emaisa iluprotseduure naudivad, võiks ka lastel olla rohkem valikut (massaaže jm). Eriti tasuks mõelda poistele. ^ Rohkem võimalusi: kui veekeskus piirdub kahe basseini ja ühe kehvakese saunaga, on seda ilmselgelt vähe. ^ Keegi ei taha end spaas tunda nagu nõukaaegses sanatooriumis või kehvas hostelis. Sisekujundus on oluline, sellega tasub vaeva näha!

Imeline Lõuna-Itaalia / Sorrento 14.09–27.09. al. 590 € Itaalia ringreis 1.10–11.10. al. 425 € Soodustused kuni 10% broneerijatele kuni 1.03.2014, korduvreisijatele ja nende kaaslastele, lastega peredele, pensionäridele ja gruppidele alates 6 inimesest. Väljasõidud Tartust, Tallinnast ja Pärnust. Broneerimisel bussis kohad.

VT. REISIKIRJELDUSI: WWW.EUROTRA VEL.EE

ÄRA RALLITA TÄNAVAL - TULE TEE SEDA MEIL! MEIE TEEMAPARGIS ON ELAMUSED GARANTEERITUD! KORRALDAME SULLE MEELEOLUKA VÕIDUSÕIDU! š;bWcki[^jiW8CM"BWZWhWbb_Wkjel_XW]_heeb_i šAWhZ_i_j,&&clb_^eX_aWhZ_hW`Wb šI_ZkZae][dkZhWbb_f_beeZ_ahlWb š;aiabki__li[j[lWdWWkjeZ[;NFE šL_]khi_jjh_a_Wkje]W šCkZ[bWkjehWZW šIWkdW]Wfk^a[cW`WZ šI[c_dWh_hkkc_Z`Wae^l_a š<_hcW”h_jkij[`W#l_ijbkij[aehhWbZWc_d[ šCd]kZ[cW`W`WbWij[b__abkib_ddWa

Kõigest 30 minutit autosõitu Tallinnast! Hingu küla, Kernu vald, Harjumaa Tel. 671 6067, info@laitserallypark.ee, www.laitserallypark.ee


Superhead pakkumised Tourest messil Kui ostad hilot massaaži (55 €), anname majutuse tasuta!

Reisi plaanitakse tavaliselt ikka pikalt ette, kui välja arvata mõni eriti soodne sõit, mis võib tulla ootamatult. Sooduspakkumist passides oleks eriti hea, kui reisiraha kohe võtta oleks. Kuidas toimida, et reisimist saad endale lubada ka siis, kui sissetulekud pole kuigi suured?

ILLE GRÜN-OTS LEHT@OHTULEHT.EE

Nõu annab Swedbanki Eraisikute Rahaasjade Teabekeskuse juht Lee Maripuu.

Traditsiooniline Filipiini massaaž hilot aitab koos banaanilehtedega avada energiakanaleid ja anda kehale uut jõudu. Kampaaniahind kehtib ühele inimesele majutumisel perioodil 1. juuni – 30. september 2014. Ööbides toas üksinda, lisatasu 30 €.

Millest alustada, et reisiks vajalik summa kokku saada ka siis, kui tundub, et palgast ei saa midagi kõrvale panna? Kõige olulisem igasuguste väljaminekute puhul on eelarve plaanimine ja suuremate väljaminekute puhuks võimalikult pikaajaline korrapärane säästmine. Kui on ette teada, et soovitakse näiteks kord aastas reisida, võiks selle tarbeks kuusissetulekutest väiksegi summa kõrvale

Kui majutud 2 ööd (92 €), saad massaaži tasuta! Majutudes esmaspäevast reedeni vähemalt 2 ööd, anname 60-minutilise Rootsi või wellness-massaaži tasuta. Kampaaniahind kehtib ühele inimesele kaheks ööks, saabudes hotelli esmaspäevast kolmapäevani perioodil 16. veebruar – 30. aprill 2014 (va 17. – 21. märts). Ööbides toas üksinda, lisatasu 60 €.

’’

Reisileht

‡ Kuidas rei

Reisiraha

Aqva teeb seda jälle!

‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡

Neljapäev, 13. veebruar 2014

8

Mida kitsam on rahaga, seda hoolikamalt tuleb reisi kavandada – ja kindlasti kõik võimalikud kulud kokku liita.

panna – ja muuta see endale harjumuseks. Samuti tasub alati ootamatutest või ebaregulaarsetest sissetulekutest (näiteks tulumaksutagastus, jõulupreemia jms) osa rahast kõrvale panna. Nii on võimalik reisida ilma, et sellest tekiks eelarveauk või võlg pikemaks ajaks. Eelarve sõltub väga palju sõidu sihtkohast ja reisi kestusest. Ka sellest, kas reisitakse terve perega (lisaks täiskasvanutele lapsed jne) või üksi, kas reisi korraldamiseks on soovi ja aega ise parimaid pakkumisi otsida ja majutust-transporti broneerida või otsustatakse kogu teenus osta reisibüroolt. Reisi eelarve koostamisel tuleb kindlasti arvestada ka sihtkoha elamis- ja toitlustuskuludega. Kui näiteks Aasiasse lendamine on oluliselt kallim kui lend Lääne-Euroopa pealinnadesse, on viimastes kohapealsed elamiskulud märkimisväärselt kõrgemad – reisikulusid planeerides tuleb kõiki selliseid asju arvestada.

SUVI SÜDAMESSE!

LÄKSIME!

Kampaaniatooteid saab osta vaid valitud kuupäevadele Tourest messil kohapeal 14.-16. veebruar 2014. Tasuda saab sularahas või kaardiga. Loe pakkumistest ja reeglitest lähemalt: www.aqvahotels.ee/uudised.

Vaata lähemalt www.aqvahotels.ee Parkali 4, 44308 Rakvere

Lisaks teised sõbralikud ised! es m sipakkum

Info ja broneerimine: Eesti Näituste messikeskuse Novatoursi boksis (G1) 14.veebruaril kell 10:00-18:00; 15.veebruaril kell 10:00-18:00; 16.veebruaril kell 10:00-16:00. Prindi tasuta sissepääs: www.novatours.ee


Reisileht

Neljapäev, 13. veebruar 2014

9

isiks raha kokku saada?

PANTHERMEDIA/SCANPIX

Samuti tasub eelnevalt uurida, kui palju lähevad maksma muud vajalikud reisidokumendid (väljaspool Euroopat nt viisa), kindlustus, vaktsineerimine ja muud reisimisega seotud kulutused (teatud juhul tasu äraantava pagasi eest, reisile registreerimise tasu vms). Seega: oluline on panna enne reisi plaanimist kirja kõik oletatavad kulutused ning arvutada välja ka võimalik n-ö päevaraha, mida saab endale reisi vältel kulutamiseks lubada. Nii on juba enne reisi algust selge, milline on summa, millega peab arvestama, et reis üldse saaks kõne alla tulla. See aitab hoida pea külmana ja vältida ebamõistlikku kulutamist.

Kui aga pole taibatud aegsasti reisi nimel säästma hakata – mida siis teha? Kuna enamik inimesi reisib, olgu Eestis või välismaal, oma puhkuse ajal, siis üks mõistlik harjumus puhkusele minnes võiks olla see, et puhkuseraha ei võeta ette välja. Nii ei teki tunnet, et käes on ootamatult palju vaba raha, see omakorda aitab vältida olukorda, kus pärast puhkust saabub perre pikaajaline makaronisöömise periood, kuna kogu raha on ette ära kulutatud. Reisi rahastamiseks on õigupoolest mitu eri võimalust. Kõige mõistlikum ja soodsam, nagu öeldud, on raha sissetulekutest säästa, sest nii ei pea maksma reisiks võetud laenu või järelmaksu intresse. Kui aga sääste pole ja hea pakkumine kestab vaid lühikest aega, võib nii mõnelgi juhul olla tark tegu (rahaliselt soodsam) kohe piletid välja osta – hiljem võivad hinnad olla juba oluliselt kerkinud. Laenu võib paluda näiteks sugulastelt või perelt ning leppida kokku laenu tagasimaksmise aeg. Finantsasutustest reisi tarbeks laenu võttes tuleb kindlasti tähelepanu pöörata intressikulule ja arvutada välja, milline on

Mida napim eelarve, seda rohkem tasub reisi kavandades ise eeltööd teha: otsida soodsaid pileteid ja majutuskohti, uurida välja kõik võimalikud lisakulud ja valida kogutud info alusel oma rahakotile sobivaim reisisiht.

Kui kavatsete reisiks laenu võtta, laske enne täpselt välja arvutada, kui palju peate tagasi maksma. Iseenda arvutusi ei maksa usaldada – ehk pole te osanud arvesse võtta kõiki laenu vormistamisega seotud kulusid.

koos intresside tagasimaksmisega laenu kogukulu – kas pärast odavate piletite jaoks laenu võtmist saabki neid enam nimetada soodsateks. Kindlasti tuleks kiire rahavajaduse korral aga vältida kõikvõimalikke kiirlaene, mille intressid on väga kõrged. Millega veel arvestada, et reis rahaliselt soodsam oleks? Reisi pikk plaanimine ongi ka selles mõttes hea, et reisi saab sättida hooajavälisele ajale – nii on majutuse ja lennupiletite pakkumised reeglina soodsamad. Tasub uurida, kus on vahed tipp-

ajaga võrreldes eriti suured, millal on soodsaim aeg – ja kavandada reis just sellele ajale. Kuna paljud lastega pered saavad reisile minna ainult koolivaheajal, on nõudlus sel ajal suurem ja ka hinnad enamasti krõbedamad. Teisalt on väga häid pakkumisi võimalik saada väga lühikese reageerimisajaga. Nn viimase hetke pakkumised võivad sageli olla mitusada eurot soodsamad kui reisipaketti pikalt ette ostes. Viimase hetke pakkumisi saavad enamasti kasutada need inimesed, kelle töö- ja pereelu kor-

raldus võimaldab spontaanseid otsuseid ja kes on ka reisi sihtkoha osas paindlikud. Sellisel juhul võiks näiteks reisibüroode kodulehtedelt aeg-ajalt viimase hetke reiside hinnakirju uurida. Olemas on ka rahvusvahelised netiküljed, mis koondavad erinevate lennu- ja reisifirmade soodsaid pakkumisi. Iseseisev reisikorraldus võib algajalt esialgu nõuda tundidepikkust ekslemist internetiavarustes, kuid nii võib leida väga soodsaid pakkumisi ja saab panna kokku just sellise reisipaketi, nagu endale meeldib.

Arvesta lisakuludega ^ Ka väga soodsate pakkumiste korral hoia pea külm ja ära unusta arvestada kogukuludega. Alati tuleb hoolikalt läbi lugeda ka kõik piletite hinna- ja kasutustingimused. ^ Rahvusvahelisi pakkumisi vaadates (nt www.holidaypirates.com, www.lastminute.com, www.skyscanner.net) tuleks eelkõige uurida, kust reis algab. Kui näiteks Helsingist, Riiast, Stockholmist või Amsterdamist, tuleb reisi hinnale juurde arvestada ka alguspunkti saamise kulud. Need võivad sõltuvalt hooajast olla samuti märkimisväärsed. ^ Kas vajadusel saab reisi aega või reisijat muuta ja kui palju see maksab (odavate pakkumiste puhul seda enamasti teha ei saa)? ^ Kui palju pagasit võib pileti hinna eest kaasa võtta ja kas äraantava pagasi eest tuleb juurde maksta? ^ Kas lennujaamas check-in’i tegemine on tasuta või tasuline, kui tasuline, siis kui kallis? ^ Kas pileti hind sisaldab toitlustust pardal ja lennujaamamakse? ^ Uurida tasub sedagi, kui palju aega jääb jätkulennu puhul lendude vahele. Kui see aeg on pikk, tuleb lisaks arvestada ka ööbimis- või transpordikuludega lennujaamast linna, samuti söömisega lennujaamas, mis üldjuhul on päris kulukas. Teisisõnu – alati tuleks püüda ette näha kõiki tegelikke kulusid.


‡ Rühmareis

‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡

Rühmareis

Neljapäev, 13. veebruar 2014

10

Miks rühmareis? ^ Kõik on ette teada: marsruut on teada, majutus tagatud, päevakava paigas. ^ Kaasas on rühmajuht, kes aitab lahendada kõik tekkivad arusaamatused. ^ Teada saab rohkem, sest saatjaks on kutseline giid. ^ Kasina keeleoskusega inimesel pole karta hättajäämist. ^ Selliselt reisilt leiab uusi tutvusi, teinekord sõpruskonna või kaaslase kogu eluks.

KUBIJA SUPERPAKKUMINE TOURESTIL 2014 ! Paketi SAUN TERVISEKS kinkekaart kahele hinnaga

45

tavahind 65-75€

Pakett sisaldab: t Majutamine kahele 1 öö t Hommikusöök buffeelauas t Spaa- ja saunakeskuse kasutus (E-R 8-10 ja 14-22; L-P 8-22) t Hommikumantli ja spaasusside kasutamine t Karastavad saunajoogid ja juustuvaagen saabumisel t Käimiskeppide ja minigolfi kasutamine t Reedel ja laupäeval pääsmed Võru ööklubisse Club Tartu (v.a eriüritused) ja Club Capital t WiFi ja parkimine

Erihind kehtib vaid messi ajal Kubija hotell-loodusspaa messipinnal G7 Kinkekaart kehtib kuni 30.12.2014.

Kohtumiseni Tourestil 14.-16.02.2014

www.kubija.ee | www.unekliinik.ee | www.haanjamehetalu.ee Kubija hotell-loodusspaa | Männiku 43A, Võru | Tel + 372 50 45 745 | info@kubija.ee

Reisileht

Puhkusereisile läheb igaüks omal moel: kes seljakott seljas ja sihtkohta teadmata, kes perega kallisse viietärnihotelli. Suur osa rännuhuvilistest valib aga rühmareisi. On mõndagi, millega sellisel reisil arvestama peab.

ILLE GRÜN-OTS LEHT@OHTULEHT.EE

«Ah, eks see oli nagu oli – mõni daam nõudis aina pissipeatusi, kamp noori muudkui jorutas oma õllepurkide juures... Aga mis seal viriseda, reis oli odav ja nägi palju,» ütleb suure reisikogemusega Maie oma viimase sõidu kohta. Pensionär ei saa endale kalleid luksusreise lubada, nii lepib ta enamasti bussireisidega, kus hulk erinevaid egosid peavad päevade viisi ninapidi koos olema ja omavahel kuidagi sobituma.

Arvestada tuleb kõigiga Giid-reisikorraldaja Argo Kasela räägib oma töökogemuse põhjal rühmareisidega seonduvast lähemalt. Millega tuleks arvestada rühmareisile minnes? Kõigepealt tuleb endale teadvustada, et see on tõepoolet rühma reis. Kokku koguneb hulk väga erinevaid inimesi, kel kõigil on reisist oma visioon, omad ootused-lootused.

Igaühel on oma kombed ja harjumused ning paraku ka erinev rahakott. Seega peaks rühmareisile mineja arvestama sellega, et reisi tempo ja ülesehitus ei keerle ainult tema ümber – reisi korraldaja peab püüdma lükata kirikut keset küla, et kindlustada reisi ladus kulg ja kõikide rahulolu. Tihti juhtub, et peatuspaikades tahab mõni olla kauem, teised aga kibelevad juba minema järgmisse kohta – igaühel on ju omad eelistused ja huvid. Seega tuleb kogu aeg arvestada rühma üldise graafiku ja reisi sujuvusega. Järgmine murekoht on kella tundmine. Enamasti on Eesti rühmareisija ikka õigel ajal kohal, aga erandeid leidub peaaegu igal reisil. Kellaaegadest kinnipidamine näitab eelkõige lugupidamist teiste inimeste ja reisi korraldaja vastu. Kuigi rühm majutatakse üldjuhul ühte hotelli, juhtub tihti, et toad on siiski erinevad. Seda ei tasu võtta isiklikult, et naabri toas on punane vaip ja teil sinine, kuigi punane on just teie lemmik-


Reisileht

Neljapäev, 13. veebruar 2014

11

sile minnes jäta suur ego koju värv. Hotell jagab toad vastavalt nende vabanemisele ja reisijate saabumisajale. Paraku kipub nii mõnigi arvama, et talle on liiga tehtud ja teistest halvem tuba antud.

PANTHERMEDIA/SCANPIX

Üks viriseja rikub kõigi tuju Liigne virisemine on üldse kurjast. Grupis tekib ikka rühmavaim ja -emotsioon, aga üks negatiivne tegelane võib teistel reisi täiesti mokka keerata. Seega – positiivsus on see, mis muudab reisi paremaks ka siis, kui tekib tõrkeid, ja rahulik suhtumine aitab asju kiiresti lahendada. Vahel võivad kõik olla pikast päevast väsinud, ka giid. Suhtumine, et kõigepealt mina ja siis kõik teised, tuleks koju jätta. Rühmareisi suureks plussiks on see, et kaasas on rühmajuht, kes muredele lahenduse leiab. Korraldajal on kohapeal tavaliselt ka tugifirmad, kes võimalike probleemide korral samuti aitavad. Et olemas on kindel vastutaja, kelle ülesanne on tagada reisi tõrgeteta kulgemine, annab rühmareis suurema kindlustunde, et kõik sujub. Rühmareisidel leiab uusi sõpru ja tuttavaid, ka hingesugulasi, kellega teid hakkavad ühendama reisil saadud emotsioonid. Nende jagamine võib viia sellistegi sõprussidemeteni, mis jäävad kestma pärast reisi. Uute tuttava-

tega suheldes tekib vahel ka uusi mõtteid järgmiseks reisiks ja nii kujunevad välja huvitavad tulevased reisiseltskonnad. Kas reisi tellides on võimalik teada saada, kellega koos sõiduks läheb? Millele üldse reisi tellides tähelepanu pöörata? Siin tuleb osata kahe asja vahel vahet teha: ka puhkuse-tšarterreisid käivad rühmareiside hulka, ehkki siis jagatakse lennukitäis rahvast hulga hotellide vahel ning sihtkohas on kõigil vabad käed. Mõni käib ainult ekskursioonidel, mõni üürib auto ja kihutab omapäi ringi, mõni eelistab hotelli basseini ääres mõnuleda. Sellisel juhul on inimesi palju ja kunagi pole kindel, kes on teie kaasreisijad.

Giid jagab ohtralt teavet

Kahest üksikust inimesest võib reisil paar saada - ega siis asjata öelda, et reis on suhetele parim proovikivi. Alati ei pea tegu olema romantilise suhtega, reisilt või leida ka lihtsalt häid sõpru kogu eluks.

Rühmaringreisi puhul on rühmad väikesed ja siis on küll võimalik korraldajalt eelinfot küsida: kas reisil on nooremad, vanemad, paarid, sõpruskonnad, üksikud jne. Loomulikult ei avalikustata kaasreisijate nimesid, aga üldpildi seltskonnast saab küll. Korduvreisijad leiavad päris sageli tuttavaid, kellega pole aastaid suheldud, aga uuesti ühte reisirühma sattudes on jällenägemisrõõm suur. Kellele võiks rühmareis sobida rohkem kui omal käel seiklemine?

Rühmareis sobib neile, kes tahavad külastatavatest objektidest ülevaatlikku ja ammendavat pilti saada, sest rühmadega on kaasas kutselised giidid, kes selle eest hoolt kannavad. Omapäi võib küll kõvasti eeltööd teha ja sihtkoha kohta enne reisi palju lugeda, kuid tihti juhtub, et kohapeal on raske kogu seda teavet ja tekkinud kujutluspilti tegelikkusega kokku viia. Rühmareis sobib ka neile, kes eelistavad mugavust, sest reisi korraldaja on suure osa tööst ette ära teinud: marsruut on kindel, majutused valitud, päevakava paigas. Kui keegi tahab vabal ajal ise ringi käia, siis on ka, kelle käest soovitusi ja juhiseid küsida. Vanematele inimestele ja neile, kelle keeleoskus just kiita pole, võib rühmareisi soovitada juba seepärast, et seal saavad nad rohkem huvitavat infot ja uusi teadmisi – abiks on rännukaaslased ja reisikorraldajad. Samuti on rühmareis hea võimalus neile, kes otsivad uusi tutvusi ja tunnevad mõnu kambavaimust nii heas kui ka halvas: alates ühisest rõõmust kauni vaate üle kuni reisi võimalike tõrgeteni, mida on lõbusam ja kergem üle elada, kui keegi teine veel samas jamas on. Ka üksikud inimesed võiksid rühmareisidel käia – võib vabalt juhtuda (ja ongi juhtunud), et leiate sealt mõnusa seltsilise edaspidiseks eluks.


12

Neljap채ev, 13. veebruar 2014

Reisileht

Reisileht, 13. veebruar  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you