Page 1

vo ovoj broj

ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

1 5 денари

www.den.mk

КОНФУЗИЈА ВО СОВЕТОТ ЗА РАДИОДИФУЗИЈА

29o

Вторник, 25 септември 2012, година 1, број 159

БОМ и К-15 со легитимни договори 6

ДИРЕКТОРОТ НА КАРДИОЛОГИЈА ИМ СЕ ЗАКАНИ НА „НЕПОСЛУШНИТЕ“ ЛЕКАРИ

Ако протестирате, ќе ве пратам во „Идризово“ 5

Изборниот закон нашминкан за Штефан Филе 7 Владејачкото мнозинство побара прво да биде прифатен законот, па потоа да следат корекциите по препорака на ОБСЕ/ОДИХР

Претседателот на ФФМ си 41 додели плата Ѓорѓиоски потпиша менаџерски договор, со што првпат во историјата на македонскиот фудбал од волонтерска оваа функција стана платена


2

ВЕСТИ

Вторник, 25 септември 2012 година

ГОРИВАТА ПОЕВТИНИЈА ОД 1,5 ДО 3,5 ДЕНАРИ Бензините од ноќеска на полноќ поевтинија три денари, односно 3,5 денари, а дизелот 1,5 денар, одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика. „Еуросупер бс-95“ поевтини за 3,5 денари, а „еуросупер бс-98“ за три денари за еден литар. Новата цена на „еуросупер бс-95“ изнесува 83, а на „еуросупер бс-98“ е 85 денари за литар. „Еуродизелот“ се продава по 72 денари за еден литар, а цената на екстра лесното масло, која се намали за еден денар, изнесува 61 денар за литар. Намалувањето на цените на нафтените деривати се должи на пониската просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар, како и на понискиот курс на денарот во однос на доларот во изминатиот 14-дневен период.

ЅИНГО ПОВЕЌЕ НЕ САКА ДА БИДЕ ПРАТЕНИК Пратеникот Љубисав Иванов Ѕинго од Социјалистичката партија на Македонија вчера поднесе барање за престанок на пратеничкиот мандат од лични причини. На една од следните седници Собранието на Република Македонија треба да го констатира престанокот на пратеничкиот мандат на Иванов, по што се известува ДИК, која, пак, го предлага следниот на листата. Според Државната изборна комисија, следна на листата во изборната единица 3, од која доаѓа Иванов, е Марија Рашковска од ВМРО-ДПМНЕ, актуелна заменикдиректорка во Државниот испитен центар и поранешна пратеничка. Љубисав Иванов - Ѕинго беше пратеник во сите собраниски состави од самостојноста на Македонија.

УАПСЕН ЛАЖЕН ПИЛОТ Еден маж веројатно повеќепати го гледал филмот на Стивен Спилберг „Фати ме ако можеш“, па се соживеал со улогата на Леонардо ди Каприо. Полиција го уапсила мажот кој се претставувал како пилот и со помош на лажни документи патувал низ Европа во пилотската кабина, претставувајќи се како трет пилот. Андреа Сирло е името на лажниот пилот кој е фатен на аеродромот во Торино и е обвинет за загрозување на безбедноста и за лажно претставување. Имено, тој под тоа име имал и профил на „Фејсбук“, каде пријатели, меѓу другите, му биле лажни стјуарди и стјуардеси.

НОВИ СЛУЧАИ НА ЗАПАДНОНИЛСКА ТРЕСКА Потврдени се уште два позитивни случаи на западнонилска треска, информира раководителот на секторот за превентивна здравствена заштита, Јованка Костовска. - Се работи за пациентка на возраст од 84 години, сместена на Клиниката за инфективни болести и за дете на возраст од околу две години, сместено на Клиниката за детски болести. И двата пациента не патувале надвор од Македонија - изјави раководителката Костовска. Во Македонија досега се евидентирани петмина заболени од западнонилска треска, од кои еден почина. ИЗДАВАЧ: НОВА ПРЕС 2012, Водњанска 7-1 - 1000 Скопје, ПЕЧАТИ: Печатница „Серафимовски“ Скопје, ул. „Лисец“ бб (во кругот на „Еуромилк“), ДИСТРИБУЦИЈА: „Фокус прес“

redakcija@den.mk, 02/3162 666

ДЕПОНЕНТИ: Охридска банка, жиро-сметка 530-0101014688-20 Еуростандард банкa, жиро-сметка 370-0111002339-25 Стопанска банкa жиро-сметка 200-0024863780-03 ДАНОЧЕН БРОЈ: МК4080012526243, ISSN 1857-8012

Основач - Живко Серафимовски Управител- Јован Јовчески Главен и одговорен уредник - Бране Стефановски Заменик на главниот уредник - Љубиша Николовски Помошник на главниот уредник - Александар Сидоровски Уредници: Илија Лопарски, Анета Стојковска, Никола Ѓуровски, Александра Бубевска, Игор Стојановски Лектори: Тања Стевановска, Лилјана П. Кочовска Технички уредници: Зоран Инадески, Теодора Циклевска, Ивана Николовска, Дејан Јовески Уредник на фотографија: Андреј Гиновски, Радован Вујовиќ Систем-администратор: Огнен Митев marketing@den.mk

pretplata@den.mk

Маркетинг: 02/3211 - 551

Андреа Сирло (лево) и „колегата“ Ди Каприо

МАНУ ЌЕ ОСНОВА МАКЕДОНИСТИЧКИ ЦЕНТАР ВО УКРАИНА Основање македонистички центар во украинскиот град Харков, привлекување млади украински истражувачи за македонски јазик и за историја во земјава, македонски историски книги на Универзитетот во Харков преку Институтот за национална историја и соработка со Националната и универзитетска библиотека „Св. Kлимент Охридски“ се активностите што Македонија и Украина ќе ги преземат за поинтензивна соработка меѓу двете земји. Ова било договорено по одржувањето на „Деновите на науките на Македонија“ на Националниот универзитет „Васиљ Николајевич Kаразин“ во Харков од 10 до 14 септември. - Потребни се иницијативи од наша страна. Парите се фактор, но не фактор што го спречува развитокот на научна соработка со другите земји, особено што со Украинската и со Руската академија имаме посебна соработка. Пред да отидеме во Харков, таму не постоеше ниедна македонска книга. Тоа зборува дека мора да се ангажираме како соседните земји, кои имаат цели соби полни со своја литература. Особено бугарската наука е застапена речиси комплетно и таму има веќе околу 20 бугаристи, а македонистите допрва ги создаваме. Идната година Бугарија таму ќе организира еден меѓународен собир во врска со Букурешкиот договор. За жал, засега никој не е поканет од Македонија – рече академик Блаже Ристовски.


marketing@den.mk

Вторник, 25 септември 2012 година

МАРКЕТИНГ

3


4

АКТУЕЛНО

Вторник, 25 септември 2012 година

ГЕНЕРАЛНОТО СОБРАНИЕ НА ОН ЈА ВОЗНЕМИРИ АТИНА

Грците се правдаат пред Бан Ки-Мун

Деновиве во Грција е очигледна „раздвиженоста“ на медиумите и во официјалните институции во врска со прашањето за името на Република Македонија, јави дописникот на МИА од Атина

И

ако портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи Григорис Делавекурас на последната средба со странските дописници рече дека не очекува за време на Генералното собрание на ОН во Њујорк да има некакво придвижување по ова прашања, ниту некакви значајни средби, активно стите во Грција јасно покажуваат дека на Атина не à сеедно што (ќе) се случува во Њујорк. Министерот за надворешни работи Димитрис Аврамопулос синоќа во Њујорк се сретна со генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун, кому „му објаснил како

стојат работите денес и зошто не се продолжува во насоката што сите ја посакуваат, во рамките на процесот што се одвива под покровителство на ОН“. Дали поради денешниот штрајк на грчките новинари или поради вообичаената практика на грчките институции кога е чувствителна работа во прашање да молчат до последен момент, за средбата е објавена само пишана изјава на Аврамопулос на веб-страницата на грчкото МНР според која „тоа што процесот не

оди напред, не е поради Грција“. Нема ниту збор за тоа кои се аргументите на Грција, како Аврамопулос му објаснил на Бан Ки-Мун дека „Грција сака што е можно побргу да се одговори на преземените иницијативи“ и со кои факти ја поткрепил фактичката состојба за тоа која страна е конструктивна, а која не. Иако, наводно, грчкиот премиер Андонис Самарас му пишал писмо на шефот на македонската влада, Никола Груевски, уште на 4 септември во

кое ги одбива поканите за средби, весникот „Демократија“ дури вчера ја објави оваа информација. За време на Генералното собрание на ОН што се одржува во Њујорк, грчките медиуми објавуваат писмо на Самарас во кое тој ја критикува политиката на Македонија во врска со прашањето за името, демантира дека Грција ги попречува евроатланските интеграции на нашата земја, ги повикува македонските власти „да се приспособат“ ако сакаат да се разговара.


Вторник, 25 септември 2012 година

АКТУЕЛНО

5

ЛЕКАРИТЕ ПРОТЕСТИРАА ДОСТОИНСТВЕНО, НО ПОД ЗАКАНИ

В затвор ако излезат на протест Од Синдикатот тврдат дека на Клиниката за кардиологија раководството им се заканило на лекарите дека ќе ги апси доколку излезат на протест, а притисоци и наредби имало уште на пет други клиники

Менче АТАНАСОВА ТОЧИ

В

о сите болници во земјава вчера се одржа мирен получасовен протест за време на паузата за појадок. Некои беа организирани од синдикатот на скопските клиники, другите од синдикатот за здравство и за фармација и иако барањата во делот на платите им се различни, сите излегоа да го искажат своето незадоволство од моделот „плаќање според сработеното“ како и од ниските плати во здравството. На скопските клиники повеќе од 900 лекари излегоа од клиники-

те за да го поддржат протестот. Ним им се придружија медицински сестри, болничари, лаборанти и медицински техничари. Тие бараат зголемување на платите, укинување на моделот „плаќање според сработеното“ и надлежните да им се обраќаат со достојна почит. - Одѕивот е огромен. Ова се луѓе кои во дел од секунда одлучуваат за живот или смрт, зошто тогаш би се плашеле да излезат да го искажат своето незадоволство. Прашувам што ќе се случи доколку сите овие лекари престанат да работат. Знаете, за мене како лекар, е навредливо да го протуркам пациентот без да му обратам доволно внимание, а според новиот модел на работа, морам да го правам тоа - изјави Снежана Георгиева, претседател на Одборот на лекари. Од синдикатот велат дека се задоволни што 95 проценти од лекарите и другиот медицински персонал излегле на мирниот протест. Оттаму велат дека на Клиниката за кардиологија на вработените дури им се заканувале со затворска казна доколку го поддржат протестот. Но, и покрај притисоците и заканите, лекарите од оваа и од уште неколку други

клиники каде што имало опструкции излегоа на мирниот протест. - Ова покажува дека нашите барања се многу сериозни. Ниту големите притисоци, наредби, закани со затвор не ги спречија лекарите да излезат на протест. Вакви форми на притисок имаше на клиниките за кардиологија, нефрологија, неврохирургија, токсикологија, инфективна и на стоматолошките клиники - изјави Дејан Ставриќ, претседател на Самостојниот синдикат на клиниките. Објективот на фоторепортерот на „Ден“ забележа интересна глетка во која на влезот на стоматолошките клиники, раководството на клиниките стоеше со кафе в раце, точно во времето на одржувањето на протестот. Од кои причини - не е познато. - Од синдикатот велат дека и за време на протестот, иако беше пауза за појадок, имале организирани тимови кои ќе ги примаат пациентите. Истакнаа дека моделот не е добар бидејќи наградува лекари кои воопшто не заслужиле, а, за сметка на тоа, лекари кои си ги исполниле работните обврски се казнети со 20 проценти од плата. Затоа синдикалците од клиниките бараат нов модел кој нема да има недостатоци. Со овој став се

согласуваат и вработените во Градската хируршка болница „8 Септември“. И тие вчера на половина час ја напуштија болницата за време на паузата и излегоа на мирен протест. - Во нашата болница доаѓаат сите итни случаи што придонесе обемот на работа да се зголеми за 40 проценти. Не го прифаќаме моделот „плаќање според сработеното“ бидејќи има многу недостатоци - изјави Наташа Граматниковска, претседателка на синдикатот на болницата „8 Септември“. За денеска во 13 часот е закажана нова средба со министерот Тодоров и почнување нова рунда преговори. Синдикатот вчера поднесе жалба до Апелацискиот суд откако Основниот суд 2 донесе одлука штрајкот привремено да биде откажан. Тие сметаат дека нема причина, ниту правна основа одлуката за штрајк да биде оспорена на суд. Инаку, до затварањето на весникот, според последните информации, од синдикатот протестот бил масовен низ сите болници во внатрешноста, а во нивниот синдикат досега преминале 1.100 лекари од околу 1.800 специјалисти колку што ги има во цела држава.


6

АКТУЕЛНО

Вторник, 25 септември 2012 година

БЕСИМИ ЈА ПРОМОВИРАШЕ БЕЛАТА КНИГА НА ОДБРАНАТА

Безбедносните предизвици - помалку предвидливи Министерот за одбрана Фатмир Бесими денеска ја промовираше Белата книга на одбраната, чија цел е сеопфатно и транспарентно да ги претстави постигнувањата, идните планови и предизвици на безбедносната и одбранбената политика на Република Македонија

Н

овата Бела книга на одбраната на Република Македонија, по седум години од последниот ваков документ во 2005 година, се промовира во година кога се одбележуваат 20 години од формирањето на Армијата и на почетокот на новиот циклус на трансформација на одбраната. Во претстојната декада, нагласи во обраќањето Бесими, безбедносните предизвици ќе бидат и посилни и помалку предвидливи. Според него, Република Македонија не се соочува со директна конвенционална закана врз својата безбедност. Истакнувајќи дека Републи-

ка Македонија својата иднина ја гледа како членка на НАТО и на ЕУ, како стратегиски приоритети на надворешната, безбедносната и на одбранбената политика, Бе сими истакна дека одбранбениот систем е целосно подготвен да ги пре земе одговорно стите и обврските кои произлегуваат од тоа членство. - Верувам во мирот и во стабилноста како основа за одржлив развој. Во тој дух, евроатлантските интеграции ги гледам како најдобра алтернатива за иднината на Република Македонија и на Балканот. Иднината зависи само од нас – граѓаните на Република Македонија, од нашата посвете-

ност да се соочиме со предизвиците и да го искористиме целиот свој потенцијал за подобрување на животниот стандард и квалитетот на живеење - е пораката

НЕЈАСНОТИИ ВО СОВЕТОТ ЗА РАДИОДИФУЗИЈА

Кој е кој во австралискиот радиодифузен сектор На вчерашната седница Советот за радиодифузија доне се заклучок за начинот на прием и за верификација на документите за регистрирање на кабелските оператори и на радиодифузерите. Според тоа решение, на сите кабелски оператори и радиодифузери им се препорачува договорите да ги стават на увид пред Советот во оригинална форма или со копија заверена на нотар. „Ден“ дознава дека во меѓувреме од Австралија е доставен материјал од кој може да се види дека фирмата СЦТВ е регуларна и дека единствен договор за користење на телевизиските

права е направен само со „К-15“ и со ТВ „БОМ“. Ако е сето тоа точно, а за тоа по стои документ, Советот се доведува до непријатна ситуација да одговори на прашањето кој беше човекот што претседателот Зоран Трајчевски го претстави како сопственик на австралиската фирма пред две недели. Што е многу необично, СРД побара потписи и печати од австралиската фирма што не е вообичаено на запад, но овдешното претставништво го обезбеди и тоа.

што ја упати министерот за одбрана, Фатмир Бесими, на вчерашната промоција на Белата книга на одбраната во Домот на АРМ во Скопје.

Талат молчи, преведувачот чита Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Талат Џафери, вчера повторно ја смени тактиката и презентира нов начин како оваа партија ќе ја блокира расправата за законот за бранители во Комисијата за труд и социјална политика. Вчера Џафери рече дека своите ставови ги запишал на листови и му даде на преведувачот да ги чита место него. Претседателката на комисијата, Цветанка Иванова, вели дека побарала од стручните служби мислење за овој начин на дискусија од пратеникот Џафери, но добила одговор дека тие не се стручни за тоа.


Вторник, 25 септември 2012 година

АКТУЕЛНО

7

ОПОЗИЦИЈАТА ОБВИНУВА ДЕКА НЕМА НИШТО ОД ЗАБЕЛЕШКИТЕ НА ОБСЕ

Изборен законик како шминка за Филе Владејачкото мнозинство предлага измени на изборниот законик, но најавува нови брзи промени за негово подобрување

В

Тони АНГЕЛОВСКИ

ласта се обидува да протне фа личен изборен законик без да ги имплементира забелешките на ОБСЕ и на ОДИХР само за да се покаже пред Европската комисија дека работи на преземените обврски, обвини вчера опозицијата на комисиската расправа за изменување и дополнување на изборниот законик во Собраниската комисија за политички систем и одно си меѓу заедниците. Од владејачкото мнозинство признаваат дека не се имплементирани сите забелешки од извештајот на ОБСЕ и на ОДИХР, но, според заменик министерот за правда, Билјана Бришковска-Бошковски, специјална работна група работи на тоа поле и кога таа ќе заврши со работата, ќе се направат дополнителни измени на изборниот законик, што, пак, според опозицијата е скандалозно. - Зошто ни нудите да усвоиме изборен законик кој за некој ме сец повторно ќе мора да го менуваме? СДСМ ќе поддржи но сење на измени на изборниот законик, но во текот на второто читање ќе подготвиме амандмани со кои ќе се имплементираат забелешките кои се евидентирани и во извештајот на ОБСЕ и на ОДИХР. Што е уште по страшно, Министерството намерно не опфатило цели делови кои се одне суваат на

регуларно ста на изборите, а според деловникот, ние немаме право да подне суваме амандмани на нешто што не е предложено од предлагачот, односно Министерството за правда - рече пратеничката на СДСМ, Ана Павловска-Данева. Според неа, во измените на законот воопшто не е вградена препораката на ОБСЕ и на ОДИХР да се оддели вршењето на државната од партиската функција, што е една од клучните злоупотреби кои à даваат предност на партијата што е на власт. Според предложените измени на законот, министрите кога ќе станат кандидати за пратеници или градоначалници продолжуваат да ја вршат функцијата технички, но според Павловска-Данева никаде не стои што се подразбира под техничко вршење на функцијата, ниту, пак, е предвидена санкција за оние функционери што нема да ја почитуваат пре-

пораката. - Пред само три дена министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска го по сети Куманово во работен ден седејќи на партиски штанд во работно време за да прибира идеи за ВМРО-ДПМНЕ. Ако ова се случува во неизборен период, што ли нè очекува во време на официјална кампања. Па дури и ОБСЕ и ОДИХР во анализата за предложените измени велат дека нивните препораки не се имплементирани - рече пратеничката Ана Павловска-Данева. Опозицискиот СДСМ по сочи и дека нема никаква одредба со која би се регулирале појавите за застрашување на избирачите, какви што беа регистрирани на последните парламентарни избори минатата година, кога во јавно ста беа обелоденети списоци на административци кои мора ле да обезбедат 15 или 30 гласови, во зависност од позицијата на која

се наоѓаат. Покрај тоа, во медиумите беа објавени и информации за граѓани кои, наводно, биле уценувани од службеници на Фондот за здравство да донесат одреден број гласови доколку сакаат да дојдат на ред за оплодување ин витро. И претставниците на ДПА и на НДП ги повторија забелешките што беа изне сени од пратениците на СДСМ, а инсистираат и на прочистување на избирачкиот список, но според заменик-министерот за правда, Билјана БришковскаБошковски, тоа било по себен процес и е во надлежност на Државната изборна комисија. Пратеничката на владејачката ДУИ, Ермира Мехмети, рече дека оваа партија ќе го поддржи но сењето на изборниот законик затоа што тоа е обврска пре земена во рамките на високиот дијалог со Европската комисија, а за да се добие позитивен извештај од ЕК.


8

АКТУЕЛНО

ССМ очекува подобрување на стандардот на граѓаните

ССМ е задоволен од ветените нови зафати на Владата за подобрување на ликвидносната состојба во стопанството. - Мерките на Владата се добредојдени, со тоа работодавците нема да отпуштаат вработени и навреме ќе можат да ги реализираат сите побарувања. Заедно со мерките за доделување субвенциите за енергетска сиромаштија, со зголемувањето на пензиите, ќе се подобри економската ситуација во земјава и стандардот на граѓаните - вели Живко Митревски, претседател на Сојузот на синдикатите на Македонија.

АНКЕТА НА УПОЗ

Не се почитуваат колективните договори во администрацијата Во државните органи, право судните и во органите на локалната самоуправа не се почитуваат одредбите од законите и од колективните договори, покажува анкетата што ја спроведе Синдикатот на УПОЗ. Ре зултатите од анкетата укажуваат дека вработените во овие институции во про сек работат повеќе од 48 часа неделно, не им се исплаќа надомест за прекувремена, теренска и за ноќна работа и дневници за службени патувања, а немаат и оптимални услови за работа. Според податоците од анкетата, пет проценти од испитаниците во про сек работат повеќе од 48 часа неделно, 81 процент не добиваат ништо или добиваат до 20 проценти за секој час прекувремена работа, 83 проценти не добиваат никаков надомест за теренска работа, а 59 проценти немаат додаток за ноќна работа. Ретко или никогаш, како што велат испитаниците во анкетата, не им се исплаќаат дневници за службени патувања на 55 про-

центи, а слободни денови како надомест добиваат 13 проценти. Од УПОЗ оценуваат дека алармантен е и податокот дека на 71 процент од државните службеници не им се исплаќа недомест за степен на кариера, а на 12 проценти им се исплаќа надомест за понизок степен на кариера. Ова, сметаат од УПОЗ, укажува дека на 83 проценти од испитаниците кои се државни службеници соодветно не им се вреднува надоме стот за степен на кариера. Вработените во овие институции се жалат и на случаи во кои платата се определува според правилници или акти што е спротивно на Уставот и Законот за работни одно си, како и на случаи во кои не се исплаќаат бонуси определени со колективни договори на ниво на работодавец. Од УПОЗ се надеваат дека Владата ќе ги разгледа и прифати резултатите од спроведената анкета. Со анкетата биле опфатени 1.239 испитаници од 32 синдикални организации.

Вторник, 25 септември 2012 година

Повеќе од 140 пр купуваат струја н Од 1 јануари следната година повеќе од 140 индустриски потрошувачи ќе стекнат статус на ква лификуван потрошувач. Новите ква лификувани потрошувачи стекнуваат право да набавуваат електрична енергија на слободниот пазар и да бидат членки на балансната група на потрошувачи, преку која ќе биде решен проблемот на ба лансирање на нивната потрошувачка. - Со овие можно сти, во согласност со новите законски решенија, се овозможува нама лување на вкупниот трошок за електрична енергија на најголем дел од фирмите кои стекнуваат вакво право. Со обезбедувањето на статусот квалификуван потрошувач, тие стекнуваат право самите да набавуваат електрична енергија на слободниот пазар - рече Зорица Мешкова од Стопанската комора на Македонија на вчерашната прес-конференција. Во согласност со Законот за енергетика, МЕПСО, на својата официјална интернет-страница, го објави списокот на фирми кои од 1 јануари 2013 година стекнуваат право да се снабдуваат со електрична енергија на слободниот пазар. - Во овој момент, најголеми-

от дел од овие фирми трошокот за електрична енергија го плаќаат по два основи - за потрошена електрична енергија и за ангажирана електрична моќност. Најголемиот дел од овие

Признанија од ЕБОР за најд

„Европа“ – Скопје, „Контихидропласт“ - Гевгелија, „Киро Дандаро“ – Битола и „Беташпед“ се дел од компаниите кои со средства од фондот на Европската банка за обнова и развој инве стираа во про екти за енергет ска ефикасност. Признанијата за нивниот избор за најдобри про екти дене ска беа доделени во Скопје. И бизнис-секторот и Владата и финансиските институции се согласуваат дека инве стирањето во енергетска ефикасност

е исплатливо и неопходно. Според министерот за економија, Ваљон Сараќини, денешната пре зентација и наградите покажуваат дека и македонските компании почнуваат да вложуваат во енергет ската ефикасност. – Кога ќе видите дека за една инве стиција од 900.000 евра годишните заштеди се околу 300.000 евра и повратот на инве стицијата е за околу три години, навистина е многу паметно да се инве стира во та-


Вторник, 25 септември 2012 година

ретпријатија ќе на отворен пазар

фирми во моментов делот за ангажирана моќност го плаќаат преку максиграф. Тоа значи ангажирана моќност во интервал од 15 минути се плаќа како да е ангажирана цел ме сец во цели-

от период на работата. Таквата позиција најче сто прави платениот износ за ангажирана моќност да биде еднаков или поголем од изно сот платен за електрична енергија - додаде Мешкова. Стопанската комора очекува трошокот да се намали за околу 20 проценти иако познавачите велат дека пресметките сè уште не се завршени. Оттаму појаснуваат дека кога ќе се здружат во балансни групи, секој најавува кој, колку и што ќе троши и кога едната моќност во една фирма ќе падне, тогаш таа можност треба да ја преземе некој друг за тикот од максиграфот да не оди горе, односно про секот да биде до максималната линија. - Според нашите сознанија, 140 фирми се објавени, но само 15 знаат за можно ста иако новитетите даваат можност голем дел од компаниите да ги намалат трошоците за работење со самото нивно излегување на слободниот пазар на електрична енергија - рече Стојмирка Тасевска, виш советник во Управниот одбор на Стопанската комора Критериумите за компаниите да бидат ква лификувани се да имаат повече од 50 вработени и 10 милиони евра обрт.

добри енергетски проекти кво нешто - истакна на доделувањето на признанијата министерот Сараќини. Евроамбасадорот Аиво Орав истакна дека енергетската ефикасност кај компаниите нема да влијае само на намалување на трошоците за енергија, туку ќе ја подобри и нивната конкурентност. - Секое едно евро инве стиција во енергетска ефикасност заштедува повеќе од две евра од трошоците за енергија и од потрошувачката на горива.

Истовремено ја заштитуваме животната средина - рече Орав, додавајќи дека по стигнувањето на овие цели може да биде тешко и бара многу пари. Директорката на „Европа“, Савка Димитрова, порача дека инве стицијата во која било компанија што доведува до заштеда на енергија претставува голема добивка. За про екти за енергет ска ефикасност во Македонија преку програмата ВЕБЦЕФФ се предвидени 12 милиони евра.

АКТУЕЛНО

9

РЕАКЦИИ ПО ВЧЕРАШНОТО ОБРАЌАЊЕ НА ПРЕМИЕРОТ НИКОЛА ГРУЕВСКИ ПРЕД БИЗНИС-СЕКТОРОТ

Реакција на СДСМ Вчерашното обраќање на премиерот Груевски пред стопанствениците е задоцнето, контрадикторно и неискрено, изјави Зоран Јовановски, потпретседател на СДСМ, на прес-конференција. - Проблемот со доцнењето на плаќањето на долговите од Владата не е сегашен, како што сака премиерот да го претстави, туку е проблем што се повторува подолго време. Штетата што е направена не може да се поправи. Илјадници фирми мораа да отпуштаат работници и да го запираат производството, а голем број од нив и целосно да згаснат пред премиерот Груевски да се сети дека токму неодговорното одне сување на Владата го задушува стопанството. Тоа што до пред само една-две недели претставуваше ма ло задоцнување, кое редовно се сервисира, наеднаш се претвори во толку голем долг, за кој ќе бидат потребни шест ме сеци за да се санира и, внимавајте, не со заштедени пари во буџетот,

туку со нови задолжувања во странство - рече Јовановски. Тој нагласи дека контрадикторно стите во вчерашното обраќање на премиерот покажува ле дека тој нема план. Тој само купувал време за да направи привид кај граѓаните дека знае што прави. - Тој е све сен дека Македонија е во реце сија, не заради нешто друго, туку поради неговите економски политики на агре сивно, непродуктивно трошење и безмилосно луксузирање. Тој, иако се обидува да се претстави како искрен, свесно манипулира со вистината и прави обид да ја претстави кризата како нус-појава на неговите политики. Ако беше искрен, премиерот во вчерашното обраќање ќе кажеше колкав е долгот на државата кон фирмите. Така, сите ќе можевме да следиме да ли премиерот во но ември навистина им врати на фирмите половина од својот долг. Вака, нема контрола и никој ништо не знае - рече Зоран Јовановски на вчерашната прес-конференција.

Реакција на ВМРО-Народна Вла дата ко неч но наш ла бан ка од странс тво ко ја ќе àпо зај ми но ви 100 ми ли о ни евра, а отка ко ќе го ефе кту и ра креди тот, во но ем ври ќе исп лати и дел од дол го ви те. Вла дата ќе позај ми па ри од над вор не за пати шта, бра ни, мо сто ви, ту ку за плати, пен зии, дол го ви. Бу квал но, ја за дол жу ва ат др жа вата над во реш но за да раздол жу ва ат дел од внатреш ни от долг, се вели во пис ме ното со оп ште ние на ВМРО-На род на парти ја. „Вла дата ни ка жа де ка бу џет ски от де фи цит од 2,5 про цен ти ќе го зголе ми на 3,5 про цен ти, при што не тре ба да за бо ра ви ме де ка ед наш ве ќе бе ше на пра вен

ре ба ланс на бу џетот на Ре публи ка Ма кедо ни ја. Пра ктич но, и пре ми е рот и ми ни сте рот за фи нан сии вче ра офи ци јал но ни ја приз наа ката стро фал ната еко ном ска и финан си ска со стој ба, со кои ги доведоа во колапс и буџетот и се вкуп ната еко ном ска со стој ба во др жа вата. Во еко ном ската нау ка од лич но е об јас нето и до ка жа но де ка главни от ефект од за дол жу ва ње за раздол жу ва ње е но во по голе мо за дол жу ва ње“, се вели во ре ак ци јата на ВМРО-На род на парти ја по вче раш ното обра ќа ње на пре ми е рот Ни кола Груевски пред македон ски те биз нис ме ни.


10

АКТУЕЛНО

Пензионерите ќе се oпарат во март Министерот за труд и социјална политика, Спиро Ристовски, потврди дека пензионерите од март догодина ќе добијат пензии повисоки за седум проценти. Тој додаде дека за исто толку ќе се зголеми и социјалната помош на ранливата група на граѓани. - Пензионерите и социјалните граѓани се ставени во категорија каде нема да има замрзнување на ветувањата околу зголемувањето на нивните примања - изјави Ристовски Тој оствари и средба со економскиот соција лен совет, на која дискутирале околу предлозите за промени во повеќе закони од областа на работните одно си и пазарот на трудот. - Во делот на законот за работни одно си разговаравме околу упро стување на по стапката за ангажирање на се зонски работници. По стапката е во тек бидејќи има време со оглед на тоа дека се зонските работи допрва ќе почнат. Со новите измени, тие што ќе имаат потреба од се зонски работници, ќе може полесно да ги ангажираат рече Ристовски.

Вторник, 25 септември 2012 година

Втор меѓународен саем за транспорт и за логистика Повеќе од 30 транспортни и логистички компании од земјава и од странство ќе се претстават на Вториот меѓународен саем за транспорт и за логистика, што ќе се одржи од 26 до 29 овој месец на Скопски саем. Како специјализирана саемска манифестација, и оваа година саемот ја задржува концепцијата на изложбено комерцијално претставување на компаниите, на внатрешен изложбен простор од 3.000 квадратни метри во „Метрополис арена“ и на 1.000 квадратни метри надворешен изложбен простор во саемскиот двор. Ќе се презентираат и промовираат регионалните поморски пристаништа Солун и Драч, бродските компании МСЦ и кинеската „Коско шипинг“ преку претставништвото во Солун, „МЖ Транспорт“ АД Скопје од железничкиот транспорт, компанијата за брза пошта „Федекс“, шпедитерски и логистички центри, терминали и јавни царински складишта, меѓу кои „Фершпед“, „Шенкер, „Боми 10 логистик“, „Блубел маритајм“, „Логвин солушн“, „Мултишпед“... Од транспортните системи, товарни возила и возилата за утовар и истовар се најавува присуството на „Каргомакс“, „Волво Македонија“, „МАН импортер Македонија“, Мак ауто атар“, „Шмиц каргобул“. По отворањето на саемот во среда напладне, ќе се одржи тркалезна маса на тема „Актуелни со-

стојби и неопходни мерки за зголемување на конкурентноста на македонскиот транспорт и логистика во однос на соседните земји и пошироко“. Дебатата ја организираат Скопски саем и Царинската управа на Македонија, која е и покровител на саемот, што се одржува во партнерство на СИЗ Македонија сообраќај АМЕРИТ. Од Скопски саем укажуваат дека второто издание на Саеот за транспорт и за логистика ќе понуди единствена можност за согледување на состојбите во транспортно-логистичкиот сектор, за тоа кои се предизвиците со кои се соочува оваа индустрија, во која насока се движат пазарните трендови и местото на македонската логистика во меѓународни рамки.

- Активно учество ќе земат компаниите и научната јавност, при што отворено ќе се дискутира за горливите теми во транспортот, царинските поволности, вкрстувањето на двата транспортни коридори, Коридорот 8 и Коридорот 10, форсирањето на користењето на Коридорот 10 пред доста конкурентниот Коридор 4, како и доста актуелни теми - изјави Сања Кондарко, претставник на Скопски саем. Во текот на четирите саемски денови ќе се одржат билатерални средби на учесниците на саемот и индивидуални презентации и промоции на компаниите. Следните изданија на Саемот за транспорт и за логистика ќе бидат биенални, односно ќе се одржуваат на две години.


ДОСИЕ

Вторник, 25 септември 2012 година

11

РЕКОРДНА ИЗМАМА НА ГАТАЧКА ОД БУГАРИЈА

„Разбивајќи“ црни магии заработила 27.000 евра

Гатачка од Бугарија измамила Македонка од која извлекла 27.000 евра, ветувајќи à на жената дека ќе ги разбие црните магии, ќе ја излекува нејзината болна мајка, ќе à помогне да ги надмине депре сиите, ќе à доне се среќа и дека ќе стави крај на нејзините љубовни маки. За сите овие ветувања измамничката од жената добила 27.000 евра во текот на летово, сè додека жртвата не се по сомневала и не ја пријавила во полиција во петокот, кога Бугарката била уапсена додека очекувала нови 9.000 евра за да продолжи со магиите. Осомничената Г.И.М., на возраст од 49 години, е приведена, а судијата à одредил притвор во траење од 30 дена. Сагата почнала на почетокот од јуни годинава кога на жртвата на паркира лиштето зад републичкото Собранието à пришла измамничката и почнала да à раскажува дета ли од приватниот живот што се совпаднале со нејзината реална ситуација. Исто така, à кажа ла

дека може да à ја претскаже иднината, понудувајќи à помош во иднина да не à се случуваат лоши работи, соопшти полицијата. Бугарката трипати во станот на жртвата „изведувала некакви

ритуа ли за на оштетената да à ги разбие црните магии кои à биле направени, за да ја излекува нејзината болна мајка и за да нема повеќе проблеми во љубовната врска. За тоа оштетената трипати à дава ла по 9.000

евра за секој ритуал или вкупно 27.000 евра. Исто така à побарала и мобилен теле фон, по што оштетената à да ла теле фон „самсунг С3350“. Пријавената паричните средства ги бара ла со изговор дека à биле потребни за да може ритуалите да имаат ефект, наведува МВР. Очигледно дека парите што ги зема ла не ја задоволиле, па кон средината на ме сецот гатачката побарала уште 9.000 евра, кои требало да ги добие до петокот. За возврат на измамената à понудила дека „ќе à дадела некаква вода за прочистување од која понатаму нема да à се случуваат лоши работи“. Конечно, Македонката се по сомнева ла во приказната на Бугарката, па случајот го пријавила во полиција, која ја уапсила гатачката, кај која пронашла пари што претходно беа кримтехнички обработени, една икона, една монета со жолта боја, едно шишенце со непознат раствор и една амајлија наменета за оштетената.

Двајца повредени во верижен судир Украл куферче со накит Двајца луѓе се повредени во верижен судир на три автомобили што вчера утрото се случи во Скопје, во близина на поранешната фабрика „Алумина“. Според првичните информации, до несреќата дошло околу 8 часот на булеварот Митрополит Теодосиј Голога-

нов, при судир на „сеат“, „рено меган“ и на „фиат пунто“. Две од возилата удриле и во бандерите од уличното осветлување. Двајца возачи се пренесени во болница, додека третиот минал без повреди.

Засега непознат провалник од куќа во Охрид украл куферче во кое имало поголемо количество златен накит во вредност од околу 600.000 денари. Кражбата се слу-

чила ноќта меѓу саботата и неделата во куќа на улицата Карпош Војвода, сопственост на 56-годишен човек. Полицијата работи на расчистување на случајот.


12

СКОПЈЕ

Вторник, 25 септември 2012 година

ЌЕ СЕ ПОВТОРИ ЦЕЛАТА ПРОЦЕДУРА ЗА НОСЕЊЕ ГУП

Нацрт-планот уште еднаш на гласање

Н

Соња Т. ЈАНКОВСКА

ацрт-планот за новиот Генерален урбанистички план на Скопје вчера вторпат се врати во процедура на гласање кај советниците од Град Скопје. Градските власти се одлучиле за овој чекор бидејќи имало многу забелешки од општините што треба да се вметнат во нацртверзијата. Ова, практично, значи дека ќе се повтори целата процедура за носење на ГУП, а сегашната верзија ќе претрпи нови дополнувања и измени. Најмногу забелешки од општините имало околу намената на земјиштето, сообраќајниците и поделбата на квартови. - Одредени намени се ставени по инерција од општините бидејќи

не е обрнато многу внимание. Се дојде до заклучок дека одредени намени треба да се сменат во согласност со законските прописи за да се овозможи поголем развој на општината. Гледаме колку што е можно да се помогне околу легализацијата на дивоградбите. Со менувањето на намените се гледа да се стават некои поактуелни за таа општина што ќе привлечат и поголем број инвеститори. Имаше забелешки околу квартовите бидејќи две општини делеа еден ист кварт. Тоа веќе се среди и се избегна еден ДУП истовремено да треба да го донесат две општини. Мислам дека малку општини останаа да делат еден кварт - изјави скопскиот градоначалник Коце Трајановски.

Нацрт-верзијата беше изгласана. Советниците од СДСМ гласаа воздржано бидејќи, според нив, ова е уште еден доказ за непочитувањето на законските регулативи при носењето на еден ваков важен документ. -Тоа значи потврда за сите наши забелешки и за инсистирањата да се разоткрие овој фалсификат и по секоја цена да се спаси процедурата. Ова покажува каков однос има градоначалникот кон законите и кон регулативите, но ние и понатаму ќе следиме и ќе предупредуваме. Нашите забелешки остануваат околу поделбата на квартовите бидејќи определени квартови делат повеќе општини и ќе биде невозможно овој план да биде корисен за нив и за да можат

да се добиваат изводи од кои ќе се доработуваат деталните урбанистики планови. Сметам дека брзајќи да се донесе ГУП, нема оставено доволно техничко време да се изработи планот – смета Софија Куновска од СДСМ. Првата нацрт-верзија на ГУП беше изгласана во јуни. Сега, бидејќи се повторува постапката, нацрт-верзијата повторно ќе биде пред општините, па на стручна расправа. Доколку се појават забелешки на стручната расправа, Агенцијата за просторно планирање ќе треба да одлучи дали и тие ќе се вметнат во нацрт-верзијата. Новиот ГУП со ваквите пролонгирања се очекува да се донесе кон крајот на октомври и ќе важи 10 години.

Реконструкција на улицата Димитар Мирчев Општина Центар почна со комплетна реконструкција на улицата Димче Мирчев, која се наоѓа во близина на Министерството за внатрешни работи. Ќе биде извршено

асфалтирање на улицата, на потегот до Железничка, а на тротоарите од двете страни ќе се постават плочки на површина од 1.600 квадратни метри. Улицата ќе добие и ново улич-

но осветлување. - Целокупната инве стиција изнесува 14,5 милиони денари. Неодамна заврши и реконструкција и на паркинг-просторот пред МВР, на улицата

Димче Мирчев. Извршено е асфалтирање, а деновиве ќе се изврши и обележување на паркинг-просторот - изјави градоначалникот на Општина Центар, Владимир Тодоровиќ.


СКОПЈЕ

Вторник, 25 септември 2012 година

13

СДСМ СО ПРЕДЛОГ ДО СОВЕТОТ НА ГРАД СКОПЈЕ

Пензионерите да се возат без пари секој ден освен недела

С

оветниците од СДСМ на вчерашната седница на Град Скопје со амандман предложија пензионерите да добијат бесплатно возење секој работен ден од 9 до 15 часот и во сабота од 5 до 24 часот. Велат дека субвенциите од 10 милиони денари што Градот му ги дава на ЈСП „Скопје“ за оваа намена ќе бидат доволни за реализацијата на нивниот предлог. Тие велат дека со ваквиот предлог ќе се намали метежот што се создава во работните денови на кој се жалат студентите, учениците и вработените. Од СДСМ, исто така, тврдат дека на претпријатието му се заканува банкрот бидејќи трпело огромни загуби. - Имаме сомнеж дека нерен-

табилно ста и превработено ста со партиски војници се супституира со овие средства на име

на пензионерите, за кои е наменет овој политички маркетиншки трик својствен на ДПМНЕ.

Огромната загуба што ја има ЈСП од година во година бележи пораст и, според наши информации, за гориво и за ре зервни делови, кон фирми кои се јавуваат како доверители, ЈСП должи околу 6 милиони евра - изјави Александар Наумовски, советник од СДСМ. Директорот на ЈСП, Мишо Николов, ги отфрли ваквите обвинувања. - Загубата од година во година се намалува, а не се зголемува. Претпријатието тврдам дека работи рентабилно и покрај тоа што субвенциите секоја година се сè помали. Секаде во светот јавниот превоз се субвенционира со 80 проценти, само кај нас со 15 проценти - изјави Николов.


14

СВЕТ

Вторник, 25 септември 2012 година

ОПОЗИЦИЈАТА ГИ БОЈКОТИРАШЕ ПАРЛ

Лукашенк на марион Медиумски мрак во Грција Новинарите и техничкиот персонал во радиските и во телевизиските станици во Грција вчера стапија во 24-часовен штрајк поради промена на регулативите за работа, пренесува „Екатимерини“. Синдикатот на новинарите, пак, протестира поради одбивањето на издавачите да го потпишат колективниот договор за работа. Поради штрајкот вчера немаше никакви вести на радио и на телевизиските станици, а денеска нема да има весници. Штрајкот на новинарите доаѓа пред генералниот штрајк закажан за среда, кој, исто така, е мотивиран од новите мерки за штедење најавени од грчката влада. До скоро во Грција постоеја 11 телевизиски канали,71 радиостаница, повеќе

од 22 дневни весници и многу неделници и месечници. По избивањето на кризата, 30 проценти од новинарите останаа без работа, а многу весници, како „Елефтеротипија“ и „Косомос“, згаснаа поради драстично намалените тиражи. Од друга страна, грчката влада се обидува да ги убеди меѓународните кредитори (ЕЦБ, ММФ и ЕУ) дека работи на исполнување на мерките за штедење од кои зависи дали земјата ќе ја добие следната транша од кредитот за да избегне банкрот. Со мерките за штедење владата во Атина планира да заштеди 11,5 милијарди евра. Покрај тоа се планира намалување на платите и на пензиите и подоцно заминување во пензија.

Сите 110 мандати ќе останат во рацете на владата, изјави последниот диктатор во Европа, Александар Лукашенко

Б

елорускиот претседател Александар Лукашенко, кој веќе 18 години владее со својата земја, нема причина да стравува за својата позиција. По парламентарите избори во земјата беа избрани 109 пратеници од вкупно 110 во парламентот и тоа сите од владејачката партија бидејќи опозицијата ги бојкотираше изборите, пренесува „Дојче веле“. - Сите 110 мандати ќе останат во рацете на владата - изјави последниот диктатор во Европа, како што критичарите го нарекуваат Лукашенко. Тој истакна дека „кукавичката опозиција“ немала што да понуди.

Претседателката на iзборната комисија, Лидија Јермошина, потврди дека веќе се познати имињата на 109 идни парламентарци и оти за последниот пратеник ќе има прегласување. Притоа, според неa, е малку веројатно меѓу избраните да има припадник на опозицијата. Јермошина истовремено ги негираше информациите за ниска излезност на изборите. Важат само официјалните бројки, изјави таа, „останатото е чиста шпекулација“. Таа рече дека излезноста на изборите ги надминала сите очекувања бидејќи на гласање излегле 74 проценти од граѓаните. За изборите да бидат важечки, неоп-

Тепачка ја затвори фабриката за„ајфон 5“ Фабриката на компанијата „Фокскон“ во кинескиот град Таијуан, каде се склопува новиот „ајфон 5“, од вчера е затворена поради работничките немири и масовната тепачка во која учествувале околу 2.000 работници. Во инцидентот се повредени најмалку 40 луѓе, а има и десетина уапсени, пренесува американскиот печат. Според претставници на компанијата, немирите почнале во неделата претпладне, по еден личен судир меѓу двајца работници во работничката спална соба. Набргу тие се прошириле, по што е повикана да интервенира полицијата, која тензиите ги смирила во три часот попладне. Од друга страна, еден од вработените во познатата

фабрика тврди дека немирите избувнале откако еден од обезбедувањето во фабриката почнал да тепа еден од вработените. Инци-

дентот бил искра по која дошло до немири и до масовен бунт на вработените, во кои се уништени неколку производни линии и

запалено неколку згради од фабриката. Во оваа фабрика на „Фокскон“ работат 79.000 луѓе, додека во Кина оваа компанија има 1,1 милион вработени. Полицијата покрена истрага за инцидентот, а фабриката ќе биде под клуч најмалку три дена. Таа е еден од најголемите снабдувачи на меѓународните произведувачи на висока технологија, како „Дел“, „Хјулит Пакард“ и „Епл“. По извештајот за кршење на прописите за работа, а особено по скандалот со самоубиството на еден од вработените, овој разгранок на тајванската групација „Хон хаи“, минатата години тврдеше дека ги подобрил условите за работа во фабриките и оти имало зголемување и на платите.


СВЕТ

Вторник, 25 септември 2012 година

15

ЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ ВО БЕЛОРУСИЈА

о доби „парламент ети“ ходна е излезност од 50 проценти од околу седум милиони граѓани со право на глас во Белорусуија. Двете најголеми опозициони партии на Белорусија - Обединетата граѓанска партија и Белорускиот национален фронт, како и други опозициски партии ги бојкотираа изборите. Тие обвинуваат дека гласањето било манипулирано во корист на владејачката партија на Лукашенко. Шефот на Народниот фронт, Алексеј Јанукевич, изјави дека белоруските власти не

АПСЕЊА АКО ИМА ПРОТЕСТИ ЗА РЕЗУЛТАТОТ Организацијата за заштита на човековите права „Амнести интернешнл“ очекува масовни апсења доколку има протести против официјалните резултати од изборите. По претседателските избори во 2010 година полицијата истепа голем број демонстранти кои протестираа, а многу опозиционери беа уапсени. - Слична ситуација се очекува и овојпат - изјави

експертот на „Амнести интернешнл“, Јованка Ворнер. Многумина од уапсените, речиси две години по протестите сè уште се во затвор. Европската Унија и САД воведоа санкции против Белорусија поради кршење на човековите права. Санкциите, меѓу другото, предвидуваат забрана за патување и блокирање на сметките за Лукашенко и за неговите следбеници.

ја искористиле шансата за реформи да ги променат изборните закони и да ги ослободат политичките затвореници. Анатоли Лебедко од Белорускиот национален фронт изјави дека „лагата“ станала „визиткарта на властите“. Тој целосно го дискредитира изборниот систем во Белорусија. - Тоа е слепа улица - дополни Лебедко.

Иран предупредува за трета светска војна

Техеран не ја исклучува можноста за воен удар врз Израел со кој би го уништил неговиот атомски потенцијал. Конфликтот меѓу Иран и Израел може да доведе до трета светска војна, изјави бригадниот генерал Амир Али Хаџизадех, командант на воената авијација на Револуционерната гарда. - Не можам да замислам дека Израел

ќе почне војна против Иран без поддршка на САД, а потоа евентуалната војна ќе биде меѓу двете земји. Во таков случај сè ќе излезе надвор од контрола бидејќи други земји ќе се вклучат или на страната на Иран или против него и тоа може да доведе до трета светска војна - истакна Хаџизадех. Тој предупреди дека при евентуална

конфронтација со Израел, Иран ќе ги смета сите американски воени бази во реонот за американска територија и тие ќе станат негова мета. Западот и Израел тврдат дека Иран преку нуклеарната програма се обидува да дојде до атомска бомба, додека Техеран демантира тврдејќи дека неговата нуклеарна програма е наменета исклучиво за цивилни цели.


16

ФЕЉТОН

Вторник, 25 септември 2012 година

Фељтон

( 19 )

Наградуваниот европски бестселер „Собирач на светови“ е возбудлива приказна за извонредниот живот на сер Ричард Бартон, една од најинтригантните и најконтроверзните личности од викторијанската ера. Авторот за потребите на романот се упатил на тримесечно патување низ Танзанија по трагата на самиот сер Бартон, што на приказната à дава дополнителна автентичност. „Тројанов е извонреден раскажувач, неговата приказна содржи живописни слики на магија, на еротични средби и на ужас“ – „Тајмс литерари саплемент“ „Постојано задоволство... Тројанов ги ниже бројните наративни гласови во романот со совршен слух“ – Џајлс Фоден, автор на „Последниот крал на Шкотска“ „Волшебен роман“ – „Фајненшал тајмс“

ИЛИЈА ТРОЈАНОВ

ЕВРОПСКИOT БЕСТСЕЛЕР „СОБИРАЧ НА СВЕТОВИ“

К

аков вообразен грубијан. Неверојатно. Беше многу ситна риба во Бомбај во свое време; дел од неугледната маса на дното од хиерархијата. Предмет за шега во офицерската менза, кој никогаш не можеше да ги запомни имињата на своите подредени. Едноличен мал никаквец. Апетитите – и самопроценката – растат со напредувањето во кариерата. Начинот на кој се одне суваше кон него – тој надуен мал неуспех се замислува дека вечно ќе биде надреден. Заслужува добра клоца во задникот, но во моментов не може да си дозволи такво задоволство, не како Мир за Абдулах. Ќе привлече премногу внимание. Проклет ство. Заробен е во својата улога, препуштен на мило ста на секој имбецил. Облекувањето на алиштата беше лесно, и запомнувањето на правилата на пристојност и бонтон не беше тешко исто така, но сега ќе мора да научи и да ги издржи понижувањата што следуваа. Отмено лице? Што знаеше тоа кастрирано страшило, таа нула од човек, за отмените лица? Сепак, беше зачудувачко што овој варварин од Вилтшир го беше препознал. Не се беа виделе шест години. Како го беше забележал преку алиштата, маслото од орев и густата брада? Можеби начинот на кој одеше, неговото држење го беа издале. Некој како Киркланд, со сите негови денови поминати на параден полигон, да го забележи тоа. Но тој не беше до толку сигурен во она што го кажуваше како што тврдеше. Тоа е она што можеш да го земеш здраво за готово кај овие птичји мозоци: колку повеќе се дујат, толку се поне сигурни во она што го кажуваат. Но само пред домородците, се разбира; само пред домородците. Сепак, оваа средба беше предупредување – судбината му намигнуваше. Биди претпазлив, велеше, биди подготвен пред случајно ста; не среќи секогаш ќе го сопнуваат оној што е премногу самоуверен. „Сакам да подне сам барање за патни исправи.“ „Од каде си?“

„Од Индија.“ „Зошто ти се потребни патни исправи?“ „За на аџилак.“ „Име?“ „Мирза Абдулах.“ „Години?“ „Трие сет.“ „Профе сија?“ „Лекар.“ „Лекар? Аха, лекар од Индија? Не би требало да запишам ’надрилекар‘?“ „Повеќе претпочитам ’шарлатан‘.“ „Се дрзнуваш да ми противречиш?“ „Никако. Само го преиспитувам вашето мислење.“ „Особени карактеристики, покрај дрско ста?“ „Не.“ „Тоа ќе ве чини еден долар.“ „Долар?“ „Со тоа ти е осигурана заштита од моќното Британско кралство. Тоа чини долар.“ „На моќното кралство му е потребен мојот долар?“ „Јазикот зад заби, свекрво една, или ќе те исфрлам одовде. Потпиши се овде, ако знаеш да пишуваш. Или само чкртни не-

што како знак на твојата имбецилност. Таму. Сега мораш да одиш во забитот: локалната полиција мора да ги преправи патните исправи, во спротивно се безвредни.“ Тој одлучи дека нема само да биде лекар; ќе биде и дервиш. Одлична комбинација. Како лекар ќе ја стекне довербата на луѓето, ако може да им помогне... само ако може да им помогне, се разбира, но тој е сигурен во себе. Беше аматер во медицината со години и последните два ме сеца учеше интензивно, проширувајќи го своето знаење книга по книга. Сега му е потребна само практика, во Каиро не би требало да недо стигаат можно сти за тоа. Домашната медицина, со секој век е подалеку од својата златна доба и, во секој случај, повеќето луѓе во тие краишта се лечат преку суге стија, нешто за кое е мајстор. Неговата дервишка надворешност, во меѓувреме, ќе го заштити од фанатици. Ќе му овозможи одредена допуштања, што е привилегија на будалите. Необичното одне сување ќе му биде про стено. Дервишот може да создаде своја сопствена религија од непочитта кон законите. Ете, сè е осмислено: неговото име е Мирза Абдулах, тој е дервиш и лекар.


за патување 25.9.2012

Хотел како бродско едро

Алепо, проклетиот град

Еден ден во светот на бајките

Магични пирамиди во Судан


18 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

Салцбург, престолнина на барокот

А

ко во овој пре кра сен град на се ве ро за па дот на Ав стри ја, на гра ни ца со Герма ни ја, стиг не те со автомо бил или со авто бус, це ли от за мор предиз ви кан од дол гото пату ва ње ќе ви би де на доме стен. Пре крас ната при рода што го оп кру жу ва Салц бург, ри до ви те и ли ва ди те, осво ју ва ат уште на прв поглед. Са ми от град, пак, е при каз на за се бе. Пре крас ни от ба ро кен град ди ше со чи стота и со зе ле ни ло и ед но став но ве вра ќа во не кое ми нато вре ме. Ба рок ни от изглед на гра дот, кој потек ну ва од 17 век, до вел до тоа Салц бург да го на ре ку ва ат пре стол ни на на ки чот за ра ди не го ви те на ки те ни згра ди и фа са ди пре пол ни со де та ли. Салц бург го ос но ва ле Кел ти те, а сво е то име им го дол жи на бо гати те на о ѓа ли шта на сол во око ли ната. Гра дот се на о ѓа на ре ката Сал цах и се де ли на стар

и на нов град. Во ста ри от дел се на о ѓа ат пре крас ни катедра ли во гот ски и во ба ро кен стил, од кои не кои се из гра де ни и пред 10 век, по ра ди што гра дот во сред ни от век е на ре ку ван Се ве рен Рим. Сим бол на гра дот, кој, за сре ќа, ја из бег нал суд би ната на мно гу дру ги згра ди кои на стра да ле во Вто рата свет ска вој на, е тврди ната Хохен салц бург, око лу ко ја е форми ра но се гаш ното ја дро на гра дот. По крај по сво јата уба ви на, гра дот е поз нат и по сво јот прочу ен со гра ѓа нин Вол фганг Ама деус Мо царт, кој е ту ка роден во да леч ната 1756 годи на. Са ми от Мо царт, спо ред твр де ње то на исто ри ча ри те, не го са кал пре те ра но сво јот град, но Салц бург до стој но му се од дол жил. Цел е во зна кот на го ле ми от Ама деус. Не го вата род на ку ќа се на о ѓа во ули цата Ге трај де га се бр. 9, ко ја е нај жи вата ули ца во гра дот. Ку ќата е пре тво ре на во му зеј по све тен на го ле ми от ком по зи тор, а


ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

Вторник, 25 септември 2012 година

годиш но ја по се ту ва ат ил јад ни ци ту ри сти од це ли от свет. По крај овој му зеј по све тен на го ле ми от ком по зи тор, во гра дот по стои и по се бен Мо цартов му зеј. Уни вер зи те тот, исто та ка, го но си име то на овој голем умет ник и ту ка тра ди ци о нал но се из веду ва ат кон церти со не го ви де ла. Ду ри и по пулар ни от Салц бур шки фе сти вал, кој се одр жу ва од 1920 годи на, за дол жи тел но поч ну ва со из вед ба на ком по зи ции од Мо царт. Ту ри сти те во овој град се чув ству ва ат мно гу уба во, не са мо по ра ди уба ви те град би, ту ку и по ра ди љубез ни те и кул тур ни гра ѓа ни. Ло кал но то на се ле ние е мно гу го сто прим ли во и со за до волс тво ќе ви помог не во се ко ја при года. Во зачи те со нас ме вка на ли це то ќе ве про пу шта ат на пе шач ки пре мин, а и над вор од не го. По ста ри те се ко гаш ќе ве поздра ват со до бар ден, а прода вач ки те за дол жи тел но ќе про ве рат да ли ку су рот е точ но

19

вратен. Ра бот ното вре ме на продавниците е малку збунувачко за наши услови, однос но ра ботат од 9 до 17 ча сот. Би деј ќи ова е туристички град, еден од најпо сетените во Австрија, цените во продавниците се по ви со ки откол ку во оста нати те та мош ни гра до ви, па до кол ку пла ни рате купување, подгответе се за високите цени. Во Салцбург можете да дојдете во кој било период од годината. Напролет и лете можете да се восхитувате на убавината на цветните алеи што ги красат парковите, а особено убаво е уредена познатата па лата Мирабел. Покрај тоа, можете да се провозите по околните ридови или да се прошетате по дол ги те пе шач ки пате ки кои ги има на планините, кои го опкружуваат градот. Зиме овој град има многу да понуди затоа што во неговата околина се наоѓаат најпознатите австриски скија лишта и скијач ки цен три, па не ма да згре ши те и до колку тогаш го по се ти те Салц бург.


20 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

Магичн

Иако Гиза во Египет е најпознатата археолошка локација на пирамиди, во Судан постојат помалку познати, но исто толку значајни пирамиди. Се работи за престолнината на кралството Куш, Мерое, каде што владарите биле погребувани во исклучително необични гробници Пирамидите Мерое имаат пострмни страни отколку египетските и градени се од крупни тули, а во нив се погребувани кралевите што владееле со Египет. А, освен нив, во тој судански регион се пронајдени остатоци и од храмови и од домаќинства. Културата Мерое се развила од 22-та династија на третиот преоден период на стариот Египет, која била по потекло од Куш. Кога Римјаните го освоиле Египет, Кушанското кралство со центар во Мерое се проширило на север кон Египет. Во судирите кои следеле со Рим, кралството било поуспешно и ги опу-

стошило населбите околу Асуан. Најпосле двете царства ја утврдиле границата кај островот Самос, каде што е потпишан мировен договор. На врвот од моќта кралевите на Мерое владееле со долината на Нил во должина од преку 1000 километри. Локалитетот повторно е откриен во 1821 година, а поголемиот дел од пронајдените предмети сега се наоѓаат во музеите во Берлин и во Минхен. Современите археолози не биле во можност да го истражуваат локалитетот Мерое поради суданските граѓански војни од 1955 -1072 и од 1083 – 2005 година.


Вторник, 25 септември 2012 година

ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

21

и пирамиди во Судан


22 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

ЗА И ПРОТИВ КРСТОСУВАЊАТА

Незаборавни патувања со луксузни бродови

К

рстосувањата или ги сакате или не ги сакате. Оние што ги сакаат ги привлекуваат луксузот, масажите и новите егзотични дестинации, а оние другите, кои тврдат дека не сакаат крстосувања, веројатно, и никогаш не биле на ниедно затоа што се убедени дека тоа не е за нив или нема да им овозможи да ги запознаат локалните култури. Но, ако го прашате кој било вљубеник во крстосувањето, ќе ви рече дека единственото нешто што ги спречува некои луѓе да уживаат во патувањето и да доживеат незаборавни искуства во пристаништата се нивните предрасуди поврзани со крстосувањата. ЕВЕ ШТО СЕ КРИЕ ЗАД ТИЕ ЗАБЛУДИ: l крстосувањата се за пензионери Напротив! Статистиките велат дека просечната возраст на патниците е 49 години, а повеќе од 40 проценти имаат 40 или помалку години. Постојат многу видови крстосувања што нудат различни траси, б р од о в и , за ба -

ва,

па

привлекуваат и различни профили на патници. Некои патувања се посоодветни за семејство, додека други се попривлечни за помлади слободни луѓе. Малку истражување пред патувањето ќе ви помогне да видите што е тоа што вам ви одговара. l крстосувањата се досадни Повторно неточно. Друштвените игри и картањето се збогатени со качување по стени, лизгање, стрелаштво, часови за готвење, дегустации на вино, па дури и голф. Потоа, тука се пристаништата и мини-екскурзиите на брегот затоа што бродовите се луксузни, но, сепак, главната причина за патувањата се дестинациите. Екскурзиите на брегот се вистински извор на пари за бродовите и затоа ќе се обидат да ве уверат дека само преку нив можете да се забавувате во градот. Всушност, постојат алтернативни начини да одите во разгледување кои треба да ги земете предвид. Можете сами да резервирате ек-

скурзија во пристаништето, но тоа е малку ризично затоа што ништо не ви е гарантирано, а може и да не стигнете навреме да се вратите на бродот. Подобро решение е да си резервирате преку некој проверен сајт, а таму можете да ги видите и сите цени и да го изберете тоа што ви одговара, како и да ги проверите коментарите, впечатоците и фотографиите од туристите што веќе биле таму. l многу е гужва Апартманите обично се за четири до осум луѓе – доволно да собере едно семејство и да се чувствува удобно. Доколку не сакате големи бродови и безброј луѓе, на располагање се и помали кои угостуваат по неколку стотини патници или само неколку десетици. Многу мали бродови може да пловат на места на кои поголемите немаат услови, па овозможуваат единствено искуство и нови доживувања. l на крстосување се дебелее Иако шведските маси се

повеќе од привлечни, на располагање се спа-центри, сали за вежбање, часови по јога, разни работилници, а не треба да се заборават ниту прошетките и активностите кои можете да ги имате на копно кога бродот ќе вплови во пристаниште. Во зависност од дестинациите, тука е качување по карпи во Италија или шетање по дождовна шума во Порторико, јавање, нуркање, а сето тоа согорува многу калории. l крстосувањата не се за вистинските патници Кога ќе почне старата дебата „патник наспроти турист“, патникот ќе рече дека крстосувањето е во доменот на туристот – личност која не сака вистински да ја доживее автентичноста на земјата или културата и која, пред сè, ќе користи агенција од сопствената земја или храна на брод. Има малку вистина во овие критики. Доколку на вашата листа на она што сакате да го посетите се, главно, вообичаените атракции, навистина не може да се доживее автентичноста на земјата што ја посетувате.


Вторник, 25 септември 2012 година

ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ 23

Капија на Истокот

Н

ајновата градба во Кина веројатно ќе се вброи во најчудните облакодери во светот бидејќи има форма на панта лони. Оваа 700 милиони долари вредна висококатница во Сухо е наречена Капија на Истокот. Кога се градела, идејата била да прет ставува драматичен и препознатлив поглед на Истокот, која треба ла да ја засени и Триумфалната капија во Париз. Меѓутоа, проектот доби многу потсмешливи критики бидејќи за повеќето оваа градба потсетува на панталони. „Требало да ја наречат Панталони на Истокот, а не Капија“, напишал некој кине ски блогер. Ова чудо на британската архитектонска фирма РМЈМ, треба ло да го прет стави значењето на Кина во современиот свет. Завршувањето на изградбата се очекува до крајот на годинава.


24 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

Вторник, 25 септември 2012 година

ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ 25

НЕОБИЧНИ ДЕСТИНАЦИИ

Прошетка по ледници во Исланд И

сланд е островска држава во северниот дел на Атлантскиот Океан. Се наоѓа северозападно од Велика Британија, до самиот северен поларен круг, а земјата е карактеристична по гејзерите и по вулканите Хекла, Хванадалснукур и Ејафјатлајекитл. На север се наоѓаат многубројни фјордови. Главен град е Рејкјавик, а најблиски прекуморски со седи се Гренланд, Норвешка, Фарските Острови и Шкотска. Исланд е интересна земја која привлекува туристи заради својата необичност. Оние кои пре стојуваат таму задолжително мора да по сетат неколку интересни ме ста.

ЛАГУНАТА ЈОКУЛСАЛРОН

Настаната е од ледник. Феноменот се случил меѓу 1920 и 1965 година. Малите ледници пливаат над лагуната и нивните удари се спектакуларна глетка за секој турист. Во Исланд атракција е и прошетка по ледниците, кои се најцврсти во зимските месеци и без страв дали ќе пукнат може да се шета по нив.

ВОДОПАДОТ ГУЛФОС

Гулфолс е еден од најпопуларните водопади на Исланд. Прекрасен е особено ако дојдете во сончев ден кога над него се појавува виножито.

ПОЛАРНА СВЕТЛИНА

Ова е феномен кој имаат можност да го видат само тие во северните краеви. Поларната светлина на Исланд може да се види во периодот од септември до април.

СИНА ЛАГУНА

Сината лагуна во Исланд е совршено место каде можете целосно да се опуштите и да заборавите на секојдневните обврски. Центарот на своите гости им нуди најразлични погодности: сауни, масажи, геотермални бањи. Со неверојатните глетки што го одземаат здивот, Сината лагуна е вистински рај на земјата. Бањскиот центар се наоѓа на полуостровот Рејкјавик во југозападниот дел на Исланд, блиску до главниот град на Исланд, Рејкјавик. Сината лагуна е единственото место во светот каде длабокиот морски гребен излегува на брегот. Температурата во огромното насобрано водно пространство се движи од 37 до 39 Целзиусови степени. Водата содржи многу активни состојки, како што се силициум диоксид, соли и сино-зелени алги. Воедно, белата силиконска кал помага во омекнување и во ексфолијација на кожата.


26 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

Алепо, проклетиот град

Градот Алепо или Алеп, како што модерно се нарекува, е древен град, најголем индустриски центар во Сирија и центар на производство на маслинки. Бил трет по големина во Отоманското Царство, а денес е град кој има посебен шарм и кој туристите никогаш не ги остава рамнодушни. Во минатото - центар на трговијата, а денес магичен град, каде улиците се со калдрма, насекаде се чувствува мирисот на сапун од маслинки, егзотичните зачини и мирисот на

пржено кафе. Токму во овој град писателката Агата Кристи ја добила инспирацијата да го напише романот „Убиство во Ориент Експрес“. Секако, треба да се напомене дека тука се наоѓа и Арапскиот трговски центар, во кој веќе со векови се прават сите преговори и договори за работа. Овој град во минатото преживеал повеќе несреќи, како природни така и предизвикани од човекот. Во 1138 година, градот го потресол земјотрес, кој однел 230.000 жртви.

Но, во минатото градот честопати бил освојуван од различни војски, како најголем трговски центар во регионот и одлично наоѓалиште на железо и на бакар. За неговата богата историја, зборува и една од најдобро сочуваните средновековни цитадели. Денес Алепо со повеќе од 200 квадратни километри и со 2,5 милиони жители е најмногубројниот град во Сирија, во кој покрај сунитските муслимани, живеат и многу христијани.


Вторник, 25 септември 2012 година

ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ 27

Хотел како бродско едро Во Шпанија е изграден нов хотел во форма на бродско едро. „Даблју Барселона“ се смета за исклучителен пример за авангардна архитектура. Футуристичкиот хотел има 26 ката и 473 соби, а изграден е во Барселона близу Медитеранот, на познатото шеталиште Ла Барселонета. Објектот го проектирал архитектот Рикардо Бофил, користејќи светкави материјали, метал, мермер и меко осветлување кое на собите им дава футуристички изглед. Во апартманот „екстрим вау“ гостите можат да уживаат во величествен поглед на градот и на морето. По заоѓање на сонцето последниот кат станува елитно место каде гостите на хотелот уживаат во коктели со ритамот на шпанските диџеи. Хотелот со своите содржини нуди добра забава, ноќен живот, релаксација, кулинарски специјалитети и прекрасен поглед.


28 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

НАЈУБАВИТЕ ГРАДОВИ НА

Убави опу шт

М

Хаифа

Таормина

едитеранот е единствениот дел на светот каде животот, според мислењето на многумина, е поедноставен и поубав отколку на други ме ста. Сите знаат за Сен Тропе, Кан и за Монако, но по стојат и ме ста кои со години ги окупираат славните и богатите, а кои ги задржа ле својата оригиналност и шарм. Таормина, Италија Сме стен на источниот брег на Сицилија, Таормина че стопати се споменува како синоним за романтично италијанско летувалиште. Со векови наназад собира голем број сликари и поети, но и плејбои кои во овој град почнале да доаѓаат уште во 50-тите години на минатиот век. Каси, Франција Каси некогаш бил мала рибарска населба која ја сочувала чистотата и едно ставно ста на јужна Франција, без гламурот и сјајот на околните градови како што се Ница, Кан и Сен Тропе. Иако кај туристите не е доволно познат, во средината на минатиот век станал оаза и скривалиште на богатите Европејци. Ова гратче е познато и по неколку одлични винарски визби. Хаифа, Израел Хаифа е веројатно еден од најдобрите градови на Медитеранот. Сме стен на полуо стров, од три страни опкружен со море, прет ставува луксузно европско летува лиште со блискоисточен шарм. Се наоѓа близу Тел Авив, лесно е до стапен и на своите го сти им нуди разни културни настани. Портофино


ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ 29

Вторник, 25 септември 2012 година

А МЕДИТЕРАНОТ

ни за та ње

Тоса де Мар, Шпанија Ова ме сто е совршено за бегство или опуштање на сите чула особено откако ќе пре стојувате во бучната Барселона. Од главниот каталонски град оддалечен е околу 100 километри, а по сетителите ги мами со сликовити плажи, со тишината на стариот град и со прекрасниот средновековен замок. Со чаша добро вино во некој од градските барови, градот станува уште попривлечен. Тетоуан, Мароко Во однос на европската страна на Медитеранот, јужноафриканскиот брег, а особено во Мароко, останал недопрен и неразвиен. Тетоуан на берберски значи „очи“, а истовремено е еден од двата марокански најголеми пристанишни градови со прекрасна тврдина. Оваа единствена и по малку егзотична медитеранска де стинација препознатлива е по традиционалните градби со рамни покриви обоени во бело. Портофино, Италија Портофино е едно од најубавите ме ста не само на италијанската ривиера, туку во светот, каде истовремено можете и да се одморате и да се забавувате. Легендарната Брижит Бардо че сто го по сетува ла овој град. Заливот Портофино толку е восхитувачки, што негови копии се изградени во токискиот Дизниленд, во забавниот парк во Орландо, како и на новозеландскиот брег Хибискус. Иако имитациите се прекрасни, ниедна не може да се спореди со шармот и со гламурот на вистинското Портофино.

Тетоуан

Тоса де Мар


30 ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

ЗАБАВНИТЕ ПАРКОВИ, СОН НА СЕКОЕ ДЕТЕ

Еден ден во светот Секогаш кога се прават подготовките за одмор и се избира најсоодветната дестинација, не треба да се заборави на потребите и на желбите на најмладите во семејството. Парковите кои се из-

ДИЗНИЛЕНД „Дизниленд“ е првиот и најпознатиот забавен парк за деца. Во Париз овој забавен парк е поделен на „Дизниленд парк“ и на „Дизниленд студија“. Во рамките на целиот комплекс се наоѓаат и продавници, слаткарници и кафулиња.

градени според детските серии или цртани филмови нудат неповторлива забава за секое дете. Благодарение на огромниот број реквизити, децата можат да влезат во светот на бајките и да игра-

ат и да се дружат со своите омилени јунаци. Полициска станица со затвор, вселенска сонда, гусарски бродови или возови со железница се само дел од содржините што ги нудат овие паркови.


Вторник, 25 септември 2012 година

т на бајките

ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

31

Парковите кои се изградени според детските серии или цртани филмови нудат неповторлива забава за секое дете

ЛЕГОЛЕНД Најпознатите паркови „Леголенд“ се наоѓаат во Флорида и во Калифорнија, но, секако, многу се убави и забавни и тие во Англија, Германија и во Данска. Бидејќи повеќето се под отворено небо, најдобро е да се посетат во периодот од април до октомври. „Авантура“, „Земјата на фараоните“, „Земјата на викинзите“ и „Гусарско подземје“ се само дел од забавните содржини што ги нудат овие забавни паркови.

БАРБИ Сонот на секое девојче е да живее барем еден ден во светот на најпознатите кукли. Aпартманите во овој забавен парк се направени во розова боја, а особено внимание предизвикуваат креветите, малите масички, тоалети и сè што му е потребно на едно девојче.

ПЛЕЈМОБИЛ Клубот „Плејмобил“ се наоѓа во Атина, а во Париз и во Палм бич се наоѓаат најголемите забавни паркови од овој тип. Билетите се бесплатни за возрасните, но децата плаќаат за влез. Забавата овде е незаборавна за секое дете. Организаторите биле толку инвентивни, па се обиделе дури и храната да ја подготват во стилот на паркот. Секој оброк е во форма на некој лик или играчка од оваа игра.


32

ДЕН ЗА ПАТУВАЊЕ

redakcija@den.mk

На одмор во туѓ дом

Ако и оваа година немате пари за одмор, а сакате да излезете од својот град и да ги запознаете убавините на светот, тогаш посетете ја веб-страницата „Хоумексчејнџ“. На оваа вебстраница се нуди интересна можност место да трошите пари за скапи хотели или апартмани, да одите на одмор со едноставно менување на домовите или со отстапување на домот за одреден период, со луѓе кои, како и вие, сакаат да патуваат низ светот. Вие одите во нивниот дом, а тие во вашиот. На тој начин можете да запознаете нови места и да уживате во културата и во традицијата на многу народи. Кога ќе се регистрирате на оваа веб-страница, тре-

ба да оставите неколку фотографии од домот за сите кои се заинтересирани да можат да видат каде би престојувале, а вие можете да оставите податоци за земјите или градовите за кои сте заинтересирани. Предноста на овој тип патување е во тоа што можете да бидете релаксирани бидејќи сè што ќе ви биде потребно, како телевизор или пегла за алишта, веќе го имате, а пред да си одите или на вебстраницата можете да направите список на правила кои важат во вашиот дом, пример, околу одржувањето на куќата.


Вторник, 25 септември 2012 година

33

КУЛТУРА

Промоција на дивиди-изданието од филмот „Мајки“

В

о книжарницата „Култура“ на плоштад Македонија дене ска напладне ќе биде промовирано дивиди-изданието од филмот „Мајки“, на режисерот Милчо Манчевски. Според најавите, станува збор за луксузно издание кое ќе биде до стапно за сите љубители на по етиката и на естетиката на режисерот Манчевски. „Мајки“ е четврти филм на режисерот Манчевски, во македонско-француско-бугарска копродукција. Филмскиот триптих насловен „Мајки“, ја раскажува потресната приказна за познатиот македонски сериски убиец новинарот Владо Танески од Кичево, кој силувал и убивал пензионирани чистачки. Продуцентската куќа „Банана филм“ и дистрибутерите „Манаки филм“, минатиот ме сец упатија барање за финансиска поддршка на ова дивиди-издание од Министерството за култура, од каде што сè уште чекаат одговор. Претходните три изданија за

неговите филмови, беа финансиски поддржани од Министерството за култура. Сега издавач на дивиди-изданието „Мајки“ е издавачката куќа „Култура“, продуцент е

„Банана филм“, а дистрибутер е „Манаки филм“. Милчо Манчевски минатата седмица и официјално беше прогласен за национален уметник. Минатата година оваа титу-

Книга за тиранијата на либискиот диктатор Гадафи Француската репортерка на „Ле Монд“, Аник Којен, е авторка на штотуку објавената книга „Во харемот на Гадафи“, која доне сува сведоштва од девојки и од жени кои биле сексуални робинки на поранешниот либиски претседател Моамер Гадафи. Книгата говори за харемот што го по седувал либискиот диктатор, а каде на девојките им бил втеруван „страв во коски“. Меѓу девојките е и Сораја (станува збор за псевдоним за да се заштити вистинскиот идентитет на девојката) која станала робинка на 15 години. Харемот бил сместен во подрумот на резиденцијата, а го сочинувале цела низа мали простории и апартмани. Робинките биле повикувани во кое било време од денот и од ноќта. - Гадафи ги удирал, силувал, се изживувал над нив, ги мачел, а за

него токму тој начин на понижување било своевидно оружје и начин како да доминира над другите - вели авторката. Освен робинките, Гадафи, кој сонувал да биде крал на Африка, имал и десетици љубовници кои доаѓале дури и од редовите на дипломатските семејства, африканските династии, а сè со цел да му се додворат на либискиот претседател. Нив, меѓутоа, не ги малтретирал, туку ги опсипувал со луксуз

и со скапоцени камења. Приказната на Сораја е значително поинаква. Таа е киднапирана од нејзиното семејство кое сега се срами од неа поради фактот што била сексуална робинка на Гадафи. Нејзините браќа дури сакале да ја убијат. Некои од робинките од новите власти во Либија се прогласени за соработници на диктаторот и убиени иако на никаков начин не се согласиле на тоа што го преживеале. Н.П.

ла ја понесе маестро Симон Трпче ски. Со оваа титула Манчевски, како и Трпче ски, од државата ќе добиваат по 1.000 евра секој месец до крајот на животот.

Изјава на денот

„Актерот кај некои автори се третира како еден вид терорист, некој кој може да го скрши општествениот мир“. Ромео Кастелучи


34

КУЛТУРА

Вторник, 25 септември 2012 година

КУЛТУРНИОТ ЦЕНТАР „ИНТЕРАРТ“ ЈА П

Танцовата акаде холандски проек

П Три претстави и работилница денеска на МОТ Дене ска на програмата на фе стива лот МОТ, во МКЦ, публиката ќе ја види прет ставата „Хипермензија“, продукција на „Харте факт“ и на театарот „Битеф“, во режија на Селма Спахиќ. Од 21 часот, пак, ќе биде изведена претставата „Конфузија“ во режија на Билјана Радиновска во продукција на „Евро Балкан“ и на „Локомотива“. Во Албанскиот театар ќе биде изведена „Питачка опера“ во режија на Дино Мустафиќ. Утрово, со почеток во 10 часот почнува работилницата на тема „Независниот театар во Македонија и регионот“ која ќе ја води Александар Опиц. Претставата „Хипермензија“ го анализира потиснатото во проце сот на растење и во семејните одно си на осуммина млади родени во периодот меѓу 1976 и 1986 година, во заедничка држава, за денес да живе ат во три различни држави сме стени на истата територија. Преку нив разбираме колку социјалните и политичките околно сти во регионов влијаеле врз семејствата, ги менувале, уништува ле или зачувува ле -

велат авторите на претставата. Театaрскиот перформанс „Конфу зи ја“ е созда ден од де сетмина кре ативци, повр зани со те атарската, музичката, ли ков ната умет ност, низ ин ти мен про цес на истра жу ва ње. „Кон фу зи ја“ е сублимат од седум кратки раскази, напишани од самите учес ни ци, при каз на ко ја се рас ка жу ва низ пату ва ње во разни со стојби, расположе ни ја и коп не жи на ли ко вите. „Конфузија“ во себе крие две гледишта, она кое по стои како ре ално и она кое секој го но си во себе, свет без единици мерки, свет на копнеење. Копнеж за промена, копнеж за љубов, копнеж за вистина, копнеж за бидување. Играат Кристина Леловац, Анѓела Димитрова и Викторија Илио ска. Завчера во „Универзална сала“ снема струја, па претставата „Војцек“ беше прекината, а откако по околу 20 минути чекање дефектот бил отстранет, режисерот излезе пред публиката и рече дека претставата ќе почне од почеток. А.Б.

од мотото „Да го разбудиме танцот во нас“, Танцовата академија Скопје вчера го означи првиот академски час. Директорката Рисима Рисимкин информираше дека секој петок со почеток во 20 часот, во центарот „Зебра“ публиката ќе може да ги види новите продукции на Танцовиот театар и дека првпат еден студент од Полска се запишал на Академијата за танц во Скопје. - Нашата цел е да го развиваме современиот танц во Македонија, но и да го пласираме македонскиот танц надвор, со што ќе создадеме препознатлив и автохтон бренд во областа на танцот на европско и светско ниво - рече Рисимкин. На првиот академски час присуствуваше и амбасадорката на Кралството Холандија, Мариет Шурман - Танцовата академија Скопје е еден од нашите најуспешни прое-

кти во Македонија. Со 130.000 евра, за само три години Рисима Рисимкин успеа да направи академија и танцов театар и благодарение на тоа, Македонија си го најде местото на мапата на современиот танц во светот. Самиот факт што успева да привлече и студенти од странство, говори за успехот на академијата за танц. Она што е специфично е што и академијата и танцовиот театар им овозможуваат на младите луѓе да ги прошират своите хоризонти и да се изразат со универзалниот јазик на танцот рече амбасадорката Шурман. Годинава завршува тригодишниот проект на Амбасадата на Кралството Холандија за поддршка на формирањето на Академија и театар за танц во Скопје, но амбасадорката рече дека и понатаму ќе се наоѓаат нови форми за поддршка на современиот танц во Македонија - Во 2013 година ќе дипломира


Вторник, 25 септември 2012 година

КУЛТУРА

35

ОЧНА СЕЗОНАТАA 2012/2013

мија, најуспешен т во Македонија „Антички теракотни фигурини “ за Европски денови на културното наследство првата генерација на студенти на Академијата за танц и веќе на нашите студенти им се отвораат вратите за работа во странство, вели Рисимкин. Студентите на Танцовата академија во јули учествуваа во претставата “Така зборуваше Заратустра“, продукција на Битолскиот театар, во режија на Звездана Ангеловска и кореографија на Рисима Рисимкин. - Сезоната ја започнавме во Германија, на Саемот за танц во Дизелдорф. Интерарт културниот центар, од 29 август до 1 септември, се претстави со свој штанд на престижниот светски Саем за танц во Дизелдорф, Германија. Тоа е една од најголемите светски манифестации во областа на танцот, на кој учество земаат голем број на танцови компании, национални балети, фестивали, институти од целиот свет, вели Рисимкин. Интерарт, со поддршка на Министерството за култура, ја претстави македонската современа танцова сцена, како и фестивалот „Танц Фест“, Скопје танцовата академија и „Скопје танцовиот театар“, вели Рисима Рисимкин Скопје танцовиот театар на 30 август ја имаше германската премиера на “Човек во ходникот“ во “Културбункер“ театарот во Келн. Се работи за копродукција со Театарот ТКО, од Келн, а режијата и

кореографијата на претставата се на Рисима Рисимкин и Нада Кокотовиќ. Претставата во Келн ја гледала и Џенис Бренер, кореограф и професор по кореографија на познатата Џулијард школа во Њујорк. Интерарт е во преговори со Бренер за нејзино гостување на Скопје танцовата академија. Продолжува и соработката со професорите од Ротердамска танцова академија, па ќе предаваат Џоан ван дер Маст, Марио Камачо, Нил Ведрун, Тим Персент, а ќе гостуваат кореографите Ед Вуб, уметнички директор на Скапино Балет од Ротердам и Итцик Галили, чија што последна кореографија со Кралскиот балет од Лондон беше на Културната олимпијада, Џоан ван дер Маст и македонски кореографи. Во јануари, повторно двајца од студентите, студиски ќе престојуваат во Скапино балетот во Ротердам. А во јуни е планирано гостување на ИТС Амстердам – 24 издание по ред на фестивалот, кој претставува еден вид на берза на најдобрите европски театарски и танцови академии. Студентите се покажуваат со продукции на школите и излегуваат на пазарот можност за ангажмани во танцови компании, бидејќи фестивалот го следат уметнички директори, продуценти и менаџери на најпрестижните танцови компании. А.Б.

Со отворање на изложбата „Антички теракотни фигурини од Македонија“ вчера во Музејот на Македонија беше одбележано почнувањето на манифестацијата Европски денови на културното наследство. Изложбата премиерно беше поставена во мај во Рим во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на светите браќа Кирил и Методиј“, а сега првпат ќе биде презентирана пред македонската јавност. Во изложбата се вклучени

повеќе од 220 теракотни фигурини од античкиот период. Повеќето од експонатите потекнуваат од локалитетот Исар-Марвинци, а презентирани се и предмети од збирките на Стоби, Завод и музеј Охрид и Народен музеј Гевгелија. Автори на концепцијата за изложбата се Паско Кузман, директор на Управата за заштита на културното наследство, и Златко Видески, виш кустос во Археолошкиот оддел при Музејот на Македонија. Н.П.

„Антологија на новата македонска книжевност“ во Италија Од 24 до 26 септември во италијанските градови Рим, Бари и Лече ќе биде претставена „Антологија на новата македонска книжевност“, која под наслов „Македонија: книжевност што сонува“ неодамна излезе во превод на италијански јазик кај издавачот „Беса-Салентобукс“ од Лече. Станува збор за обемен избор, прв од ваков вид по неколкудецениско отсуство во италијанската средина, во кој на 200 страници се претставени 17 прозни и 28 поетски текстови од македонски автори, објавени во последниве дваесет години (1991-2011). Меѓу застапените прозни автори се наоѓаат Славко Јаневски, Влада Урошевиќ, Слободан

Мицковиќ, Луан Старова, Венко Андоновски, Александар Прокопиев, Гоце Смилевски и др., додека меѓу поетите се застапени Блаже Конески, Матеја Матевски, Анте Поповски, Радован Павловски, Богомил Ѓузел, Ристо Лазаров, Лилјана Дирјан, Лидија Димковска, Никола Маџиров и други. Приредувач на книгата е Анастасија Ѓурчинова, а текстовите од македонски на италијански јазик ги преведоа Марија Грација Цветковска, Лилјана Узуновиќ, Радица Никодиновска, Лучана Гвидо Шремпф, Маријанџела Бјанкофиоре Ахмети, Ирина Талевска и Катерина Миленова Захариев.


36

МОЗАИК

Сашко и Смиљана за свадбата се возеа во олдтајмер

Речиси сите млади брачни парови на денот на венчавката се возат во луксузни автомобили или изнајмени лимузини. Актерот Сашко Коцев запро сувањето го изведе на оригина лен начин, но и свадбената церемонија продолжи така во автентичната атмо сфера, во Капан ан со Старата скопска чаршија. Неве стата Смиљана и младоженецот Сашко на пат кон чаршијата се возеа во стар олдтајмер „буба“, едно ставно украсен со ма ли букетчиња цвеќе. Смилјана носела венчаница од модното студио „Ко-

Вторник, 25 септември 2012 година

СЕСТРИТЕ ПОСВЕТЕНИ НА ЖЕНСКАТА У

Тијана и Там холивудска П оп-пејачка Тијана Дапчевиќ по примерот на свет ските ѕвезди неодамна решила да направи ма ла интервенција за подмладување и за затегнување на лицето, што во моментот е хит меѓу филмските ѕвезди, а ре зултатите биле воочливи на минатонеделната роденденска забавата на српската телевизија „Пинк“, каде Тијана првпат се појавила во јавност по оваа естетска интервенција. - Го направив третманот „холивудски сјај“, кој подразбира подмладување и затегнување на кожата со помош на вбризгување коктел од витамини и од лековити супстанции со мали иглички во мезодермот на кожата. Потоа направив и мезотерапија на телото, која со промена на начинот на исхрана и со редовни вежби дава големи резултати. Со оглед на тоа што

кев“, додека Коцев бил облечен во елегантен црн ко стум. Меѓу го стите биле и лично сти од јавниот живот и од шоубизнисот, како и колегите на Сашко, дел од актерската екипа на филмот „Трето полувреме“.

ова го правам првпат и дека ова е нехируршко затегнување на лицето, јас сум пре задоволна. Лицето веднаш ми доби сјај и е позатегнато од порано - вели Дапчевиќ за српски „Ало“. Таа додава дека одлучила да го промени и режимот на исхрана за да се ослободи од ви-

Анџелина Џоли има хепатит Ц? Славната актерка Анџелина Џоли има сериозни проблеми со здравјето како последица на бурниот младешки живот. Се чини дека тие години на деноноќни забави конечно ја стигнуваат Енџи. Според најновите пишувања на а м е р и ка н с к и т е магазини , Џоли се бори со почетната фаза на хепатит Ц. - Исцрпената Анџелина Џоли покажува знаци на смртоносниот хепатит Ц, а пријателите се плашат дека на премалената убавица можеби ќе à треба трансплантација на

црниот дроб - пишува списанието. Таа тежи 40 килограми, неодамна доживеа страшен колапс и покажува класични симптоми на најче сто неизлечливата болест на црниот дроб. Нејзините другари се плашат дека вирусот таа го закачила со несовесното одне сување за време на лудите млади години , кои често вклучуваа и хероин. Очигледно, дури и ако Енџи се соочува со ваква здравствена криза, никој не очекува таа тоа да го признае јавно, барем не додека не мора.


МОЗАИК

Вторник, 25 септември 2012 година

ара во врвна форма

шокот килограми, а по само три ме сеци интензивно вежбање успеала својата линија да ја доведе како во нејзините тинејџерски години. - За освежување и за подмладување на кожата на лицето и на телото се потребни чест-седум вакви третмани кои се прават на

секои 10 дена и вкупно може да чинат по неколку илјади евра. Но, сепак, некогаш личното задоволство и среќа немаат цена изјавила пејачката. На неодамна одржаниот концерт на Тавитјан, по повод Денот на не зависно ста на Македонија, Тијана беше една од го стинките. И тогаш се забележуваше дека таа е во одлична физичка форма, а тајните на убавиот изглед сигурно à ги пренела и на својата се стра Тамара која деновиве на социјалната мрежа „Фејс бук“ се пофа ли со нови фотографии, на кои е очигледно нама лувањето на килограмите за што потврда се и коментарите од нејзините пријатели кои велат дека навистина ослабела. Тамара деновиве подготвува нов видеоспот во кој освен песната и приказната, ќе ја промовира и витката линија. С.М.

Боки 13 го покажа задникот

Добро познато е дека контроверзниот водител Бојан Јовановски по стојано добива провокации и негативни критики на „Фејсбук“ од тие што не го сакаат. За да им врати на погрдните зборови и намери, Боки го фотографирал задникот и сликата ја објавил по светувајќи им ја

токму на тие што се најнегативни со коментарите кон него. - Добро, еве, сакавме хаос, еве ни хаос. Нека пукнат душманите. А сега, отидов да спијам. Лека ноќ. П.С. „Хејтерите“ можат само да ме бакнат во она кое најдобро се гледа на фотографијава - напиша Боки.

Се отвори првиот американски ресторан за колачи и за торти Во Старата скопска чаршија вчера беше отворен првиот американски ре сторан за колачи и за торти направени според традиционалните американски рецепти. Кејт ни ги но си традиционалните американските торти, колачи и слатки специјалитети во Скопје, поточно во Старата скопска чаршија до винската визба „Темов“. Објектот го отвори амбасадорот на САД, Пол Волерс, со церемонијалното сечење на лентата, а Катлин Бекју, своето де сетгодишното профе сионално искуство во правење на слатки и торти ќе го преточи за нас во вкусни „мафинс“, „браунис“, „кап кејкс“, „чоколит чип кукис“...

живот и здравје

БАВИНА, СЛАБЕАТ И СЕ РАЗУБАВУВААТ

37

Во утрешниот број прочитајте се` за животот и здравјето


38

МОЗАИК

Вторник, 25 септември 2012 година

АКТУЕЛНОСТИ

Спајдермен во Кина Серијата „Татковина“ освои „Еми“ за најдобра драма Серијата „Татковина“ ја освои телевизиската награда „Еми“ за најдобра серија во категоријата драма. Во психолошкиот трилер, кој се емитува на телевизијата „Шоутајм“ учествуваат Клер Дејнс и Дејмон Луис и ова е прва награда за серијалот, која ја доби по првата сезона. Во Лос Анџелес беа прогласени и останатите добитници на „Еми“. „Модерно семејство“ на Еј-БиСи беше прогласена за најдобра серија во категоријата комедии. Со „Еми“ беа овенчани и актерите во серијата Ерик Стоунстрит и Џули Боуен за споредни улоги, како и режисерот Стив Левитан. Во неколку категории беше на-

граден серискиот филм „Промена на играта“ н а Ејч-Би-О, за вклучувањето на Сара Пејлин во натпреварот за вицепретседател во 2008 година. Тој ги доби наградите за минисерија, за сценарио, режија и актерска игра за Џулијан Мур. Режисерот и продуцентот Луис Си Кеј ја зеде наградата за сценариото за серијалот „Луи“. Џон Крајер од „Два и пол мажи“ доби „Еми“ за најдобар комедиски актер, а Џулија Луис Драјфус за најдобра актерка за „Вице“. Том Бергерн од „Танц со ѕвездите“ на Еј-БиСи ја освои наградата за најдобар водител. Наградите „Еми“ се доделуваат во 400 категории.

Ален Роберт, попознат како францускиот Спајдермен, викендов се искачи на највисоката кула на светот изградена од челик. Таа се наоѓа во градот Женгжу, Кина, далеку од родната земја на Ален, меѓутоа тоа никогаш не претставувало проблем за сега веќе 50-годишниот Французин. Тој е познат како човек кој се искачил на голем број згради, облакодери и висококатници низ целиот свет, а меѓу најпознатите градби што ги искачил спаѓаат и Ајфеловата кула во Париз, мо стот Голден гејт во Сан Франциско, Емпаер стејт билдинг во Њујорк и други. Во 2004 година тој се има искачено и на тогаш највисоката зграда во светот, облакодерот Таипеи 101 во Тајван, кој е висок цели 509 метри. На Ален најче сто не му е потребно многу опрема, но овојпат, поради специфично ста на кулата Централ плеинс фортазела во Женгжу, тој беше

Шерон Стоун се онесвестила од силна мигрена Шерон Стоун имала силни симптоми на мигрена за време на модната ревија на марката „Фенди“ во Милано, која се случува ла пред забавата во организација на фондацијата за истражување на сидата АМФАР. Актерката се оне све стила и била одведена во локалната болница, но подоцна сепак се појавила на забавата. Саботното појавување на 54годишната дива Шерон Стоун на модната недела во Милано било бурно, но сè завршило среќно.

- Шерон почувствува ла симптоми на мигрена и затоа ја одведовме во болница пред забавата. Докторите ја прегледаа и констатираа дека е здрава. Како што и самата изјави, ни диви коњи не би ја спречиле да присуствува на забавата - изјавил портпаролот на ѕвездата. Актерката подоцна се појавила на забавата облечена во елегантен црн фустан со деколте. Друштво à правело 27години помладото момче Мартин Мика.

принуден да користи јажиња и специјални помагала кои се прицврстуваат на стаклената надворешност. Тој се искачуваше „само“ 268 метри иако кулата е висока 388 метри и за тоа му беа потребни околу два часа. Дека воопшто не е лесно тоа што тој го прави (ако во некој момент се по сомневавте), говори и фактот што Ален има доживе ано голем број сериозни повреди и скршеници, а двапати има завршено и во кома. Сепак, тоа никогаш не го одвратило од неговата пасија, па така само еден месец пред искачувањето на кулата Таипеи, по пад од семафор заработен за време на позирање за слика за интервју, тој ја повредил раката при што за шиење потребни му биле 40 конци. Интересно е и што голем дел од качувањата ги извршил без дозвола, па за тоа неколкупати бил уапсен, а има платено и илјадници евра за казни. Овојпат тоа не беше случај и на врвот на највисоката челична кула го чекаа ве сели лица, а не полицајци со налог за апсење. М.Н.

Се повикуваат сите колумнисти, слободни артисти и други креатори на слични дела, слободно да ни ги испратите вашите колумни, стории, фотовести, статии, лични погледи и реакции на работи што ви се чини дека ќе бидат интересни за пошироката публика за да бидат објавени во оваа рубрика, на facebook@den.mk

статус:

РАДИЦА ЛЕЛОВА

Што е танцување? Вертикална положба на хоризонтални желби!:)


Вторник, 25 септември 2012 година

СПОРТ

39

ПРЕД СОСТАНОКОТ НА ЗДРУЖЕНИЕТО НА КОШАРКАРСКИТЕ ПРВОЛИГАШИ

Ќе замижи ли АМС и за кошаркарската лига? З Стеван ЦАНЕВСКИ

дружението на кошаркарските прволигаши треба да го утврди системот на натпреварување за следната сезона, кој треба да се разгледува на денешниот со станок, но тој сепак би можел дополнително да претрпи промени поради нејаснотиите околу ставот на Агенцијата за млади и спорт и имплементацијата на новиот Закон за спорт. Имено, сите прволигашки клубови во фудбал, кошарка и во ракомет требаше да се пререгистрираат како акционерски друштва, најдоцна до 31 јули. Со оглед дека терминот истече, а одредени клубови сè уште не се транс формирани, одговорот го има единствено АМС. Челниците на АМС остануваат цврсти на ставот дека законот е еднаков за сите и дека истиот мора да биде почитуван иако самите експресно се демантираат во тоа. Имено, ракометните шампионати во елитните друштва во машка и женска конкуренција веќе стартуваа иако сите прволигашки клубови не се пререгистрирани во АД, а истовремено се врши огромен притисок врз кошаркарските клубови истиот тој закон, кој би требало да е еднаков кон сите, да го почитуваат целосно.

Ќе биде донесен предлог за лига со осум клубови иако лесно може да се случи АМС дополнително да ги отстрани Вардар и Пелистер затоа што не се трансформирани во акционерски друштва

Во меѓувреме, кошаркарските прволигаши дене ска треба да доне сат одлука околу тоа во ка-

РАКОМЕТНИТЕ КЛУБОВИ ТЕРААТ ПО СВОЕ Фудбалските прволигаши успеаја да се трансформираат во акционерски друштва, дел од кошаркарските го сторија тоа, но останатиот дел го посочува примерот на ракометарите како нееднаквост во третманот. Имено, ракометните шампионати во Македонија во машка и женска конкуренција веќе стартуваа иако својата трансформација во А.Д. ја изврши само ЖРК

Вардар. Дури и машките клубови на Металург и Вардар про најавија солидаризација со останатите прволигаши, па не го завршија овој процес, но во оваа ситуација АМС воопшто не реагираше. Останува прашањето како може еден ист закон различно да важи за фудбалските, кошаркарските или за ракометните клубови, кога треба да ги опфаќа сите заедно.

ков формат на натпреварување ќе се одвива новата натпреварувачка се зона. Целосна транс формација во АД веќе имаат направено Работнички, Лирија, Фени индустри и Кожув, додека, според информациите што ги имаме, Куманово и Струмица го имаат почнато проце сот, но сè уште не се близу до целосна реализација. Дополнителен проблем прет ставува фактот дека Вардар (скопскиот клуб веќе испрати и жалба до Уставниот суд) и Пелистер го немаат ниту почнато проце сот на транс формација, па лесно

може да се случи овие два тима да бидат вклучени во системот на натпреварување, па потоа на реакција на Агенцијата за млади и спорт да бидат отстранети од Првата лига. - Мојот предлог ќе биде лигата да се со стои од осум клубови, кои што ќе се борат за првите пет ме ста, кои ќе водат во Суперлигата, каде што потоа ќе им се приклучи МЗТ Скопје. Тоа е со сема норма лен систем на натпреварување кој што функционира во многу земји. Да бидам искрен, не знам како би функционирала лигата со само шест екипи, иако сме свесни дека мораме да размислуваме и на таа опција – изјави Владимир Макревски, коме сарот за натпреварување при МКФ. Мора да се напомене дека и во крајниот рок што беше предвиден со законот, до 31 јули, беше испочитуван единствено од Работнички и од МЗТ Скопје („металците“ го пропуштаат првиот дел од сезоната поради настапот во АБА), така што доколку Законот целосно се почитува тогаш и де финитивно нема услови за играње на Првата лига. Од АМС никако не успеваат да дадат одговор како е можно законот да се „прекршува по потреба“, односно да се премолчи околу рокот на трансформација , но не и околу останатите критериуми, за кои што голем број од клубовите јавно проте стираа. Затоа, на денешниот со станок за Здружението на прволигаши ќе бидат извлечени и двојките за следната натпреварувачка се зона, но и тоа може да не значи премногу бидејќи доколку Вардар и Пелистер навистина бидат от странети од лигата, тоа ќе предизвика нови тензии, дилеми, па можеби дури и одложување.


40

СПОРТ

Вторник, 25 септември 2012 година

Само еден бод за Вардар во Кратово

ПРВ ПЛАТЕН ПРЕТСЕ

Претсе добива Никола ЃУРОВСКИ

Фудбалерите на Вардар не успе аја да ја продолжат победничката серија и на го стувањето против Силекс откако на теренот во Кратово одиграа само 0-0 против секогаш незгодниот противник. „Црвено-црните“ имаа привидна иницијатива, ја контролираа средината од теренот, но не успе аја да го најдат патот до мрежата на кратовци. Најубавата шанса за гол ја имаше Јован Ко стовски на две минути до крајот, кога голгетерот на „црвено-црните“ во два наврати од непо средна близина се обиде да го совлада домашниот голман, но не успеа во

својата намера. Шкендија ја оправда улогата на фаворит на градското дерби против Тетекс и стигна до очекуван триумф од 4-1. Ејупи со два погодоци беше најзаслужен за победата на поранешниот шампион, а по еднаш во листата на стрелци се запишаа и Положани и Неџипи. Дополнителен проблем за Тетекс претставува црвениот картон на голманот Јорде Георгиевски, кој сега ќе пропушти најмалку еден натпревар по суспензијата што ќе му биде доделена од страна на ФФМ. Пелистер предводен од

двојниот стрелец Главевски стигна до победа од 3-1 над Ренова, додека Брегалница неочекувано лесно се справи со Работнички и славеше со 2-0. РЕ ЗУЛТАТИ: Силекс – Вардар 0-0, Шкендија – Тетекс 4-1, Пелистер – Ренова 31, Брегалница – Работнички 2-0, Мета лург – Напредок 32, Дрита – Хоризонт 0-0. ТАБЕЛА: Вардар 16 бода, Хоризонт Здравје 14, Мета лург 12, Шкендија 11, Ренова 11, Пелистер 10, Брегалница 10, Работнички 10, Напредок 10, Дрита 8, Силекс 4, Тетекс 3 бода.

Н

овиот претседател на ФФМ, Ил чо Ѓор ѓи о ски, е првиот претседател во до сегашната историја на македонскиот фудбал кој ќе има платена функција за ра ко воде ње со федерацијата. Тоа вчера и офици јал но го потврди за „Ден“, откри вај ќи де ка чле но ви те на управ ни от од бор на ФФМ му „одобриле“ согласност за плате на функ ци ја на вто ри от со ста нок одр жан на 21 август, а потоа тој и потпишал менаџерски до го вор со ФФМ. Но, се пак, засега Илчо Ѓорѓио ски не е под готвен и јав но да ја открие сумата која ќе ја заработува како предводник на македонскиот фудбал. До сега, информацијата дека

Манчестер јунајтед со нов пресврт до триумф Манче стер јунајтед стигна до четвртиот триумф во низа во Премиерлигата откако „црвените ѓаволи“ славеа со 1-2 на го стувањето против вечниот ривал Ливерпул. Избраниците на Алекс Фергусон мораат да бидат среќни од трите бода на овој меч, со оглед на фактот дека Ливерпул имаше повеќе од играта, но го стите од Манчестер многу поумешно ги користеа своите шанси и стигнаа до триумф. Дури и во ситуација кога останаа со фудбалер помалку по исклучувањето на Шелви, „црвените“ одиграа максимално мотивирано и поведоа преку својот капитен Стивен Џерард. Сепак, јунајтед собра сили за уште еден ре зултат ски пре сврт, по оние против Фулам и Саутемптон, па со погодоците на Рафаел и Ван Перси (од пенал) стигна до нови три бода. Со овој пораз, уште повеќе се

продлабочи кризата на Ливерпул, откако „црвените“ освоија само два бода во првите пет кола, а згора на тоа менаџерот Брендон Роџерс во следниот период нема да може да смета на повредените Кели, Агер и Борини, како и на суспендираниот Шелви. Второто дерби на колото се одигра во Манче стер, каде што шампионот Манче стер сити одигра само 1-1 против Арсенал. „Граѓаните“ беа на чекор до триумф, но во самиот финиш го стинскиот дефанзивец Кошиелни најдобро се снајде по еден корнер и го по стигна израмнувачкиот погодок за „топчиите“ од Лондон. Тотенхем со два гола во второто полувреме славеше над Квинс парк ренџерс со 2-1, додека Демба Ба со својот трет погодок се зонава му ја доне се на Њукасл победата од 1-0 над Норвич.


СПОРТ

Вторник, 25 септември 2012 година

41

ЕДАТЕЛ ВО ИСТОРИЈАТА НА ФУДБАЛСКАТА ФЕДЕРАЦИЈА

едателот на ФФМ ќе а плата, а сумата е тајна претседателот Илчо Ѓорѓио ски ќе има платена функција не беше обе лоде не та во јав но ста, исто како и сите одлуки на новиот УО на ФФМ, а тоа федера ци јата го оправду ва со не функционирањето на официјал ни от веб сајт, кој на бр зо треба да биде ставен во функција. - Мислам дека тоа не е најваж ната од лу ка што УО на ФФМ ја има доне сено во изминати от пер и од отка ко но вото раководство застана на чело на феде ра ци јата, но потврду вам дека тоа е вистина. Имам потпишано менаџерски договор и ќе зе мам одреден фи нан си ски надомест затоа што ќе работам профе сионално во ФФМ за доброто на македонскиот фудбал – изјави Илчо Ѓорѓио ски. Тој, сепак, не сакаше да го открие из но сот на не го вата

Нема крај на клетвата на „Џузепе Меаца“ Интер неочекувано загуби со 0-2 од Сиена во рамките од четвртото коло од италијанскиот шампионат, со што беше продолжена серијата од дури осум натпревари во кои што екипите на Интер и на Милан на домашен терен не успеале да стигнат до триумф. Ова беше вкупно петти меч на „нероаѕурите“ сезонава, на кој што избраниците на тренерот Страмачони не им донесоа радост на своите миленици, по поразите од Рома и од Хајдук, како и нерешените натпревари со Васлуи и Рубин Казан. Во приказната за „клетва“ врз стадионот во Милано се надополнува и фактот дека и составот на Милан сезонава одиграл три средби на домашен те-

рен, притоа не постигнувајќи ниту еден единствен погодок. Доколку за Интер среќна околност се победите на гостински терен во досегашниот дел од сезоната, тогаш Милан нема никаква утеха, со оглед на фактот дека поразот од 2-1 од Удинезе беше трет за „росонерите“ на првите четири натпревари од Серија А. И покрај се, управата на клубот му искажува доверба на стратегот Масимилијано Алегри, во кого што Берлускони и Галијани гледаат идеален стручњак за „црвеноцрните“, кој што ќе успее да најде решение за резултатската криза. Горан Пандев ги одигра сите 90 минути за Наполи, но неговиот тим одигра само 0-0 на гостувањето против Катанија.

плата, инсистирајќи дека е тоа деловна тајна. - Во овој момент не би го откри вал из но сот, но оста вам про стор доколку тоа навистина à е важно на јавно ста, да ја дадеме и таа информација. Во секој случај, новото раководство на ФФМ е фокусирано на развојот на македонскиот фудбал и во иднина ќе се за ложиме да бидат ре а лизирани неколку нови про екти. Да биде изградена но вата „Ку ќа на фуд ба лот“, про ект кој беше во застој, да се изградат нови фудбалски игра лишта со вештачка трева, да се врати култот кон македонската фуд бал ска ре пре зен та ци ја – истакнува Ѓорѓио ски. Ме ѓу но ви те про е кти на ФФМ е и договорот со МТВ за директни телевизиски прено си на нат пре ва ри те од Пр вата фудбалска лига.


42

СПОРТ

Вторник, 25 септември 2012 година

ДВЕ МА КЕ ДОН СКИ РА КО МЕ ТАР КИ ВО ЕЛИТ НО ТО КЛУП СКО НАТП РЕ ВА РУ В

Николиќ и Ѓоргиевска дел Рускиот тим го освои првото место на „вајлд карта“ квалификацискиот турнир во Париз и ќе игра во иста група во ЛШ со актуелниот европски шампион, Будуќност

Ј

улија Николиќ со руската екипа Звезда Звенигород обезбеди ме сто во групната фаза од Лигата на шампионките. Рускиот тим, кој е европски шампион од 2008 година, го освои првото ме сто на „вајлд карта“ квалификацискиот турнир во Париз и обезбеди пласман во најсилното европско натпреварување. Во мечот за првото ме сто, Звезда Звенигород го победи францускиот Изи Париз со 26-20 (11-7). Белорусинката Анастасија Лобах беше најефикасна со пет гола, а Николиќ додаде два гола во победата на својот тим. Во првиот меч во групата за пласман во финалето, Звезда го победи германскиот Лајпциг со 26-21. Пласманот на Звезда во главната фаза од ЛШ ги спои во иста група двете единствени македонски репре зентативки

што настапуваат во најсилното европско натпреварување – Јулија Николиќ со Звезда и Елена Ѓорѓиевска која ја брани европската титула со екипата на Будуќност. Во групата Д од Лигата на шампионите, покрај Будуќност и Звезда се уште тимовите на Виборг и на Туринген. Двата бека на македонската репре зентација, Николиќ и Ѓоргиевска, ќе играат меѓусебе веќе во првото коло од групната фаза во ЛШ, на 13 октомври во Подгорица. Јулија Николиќ последен пат играше во ЛШ со Кометал ЃП во се зоната 2008/2009 тогаш под пре зимето Портјанко. Претходните три сезони таа настапуваше за францускиот Арвор 29, со кој минатата се зона ја освои и шампионската титула и две години по ред беше прогласувана за најдобар среден бек во Франција. Но, пора-

ди финансиската криза, клубот од Брест наме сто да настапи во ЛШ, летово се пре сели во вто-

рата француска лига, а повеќето од ракометарките го напуштија клуб. Николиќ заедно со

ПОРАДИ ИНЦИДЕНТОТ НА ТРКАТА ЗА ГН НА СИНГАПУР

Десет места казна за Михаел Шум

Михаел Шумахер ќе загуби де сет позиции на стартот на следната трка за ГН на Јапонија поради инцидентот со Жан Ерик Верн на неделната трка на патеката „Марина беј“ во Сингапур. Возачот на Мерцедес загуби контрола над болидот при сопирањето и удри во болидот на Торо росо и по инцидентот и двата болиди завршија крај патеката. Шумахер смета дека причина за инцидентот е во техничката неисправност и не можел да го избегне инцидентот. Но, тоа не беше доволна причина да биде помилуван од стјуардите кои го казнија со 10 места за следната

трка на патеката „Сузука“. На релативно здодевната ноќна трка во Сингапур по серијата грешки на дел од возачите, на крај победа славеше актуел-

ниот шампион, Себастијан Фетел од Ред бул, пред Џенсон Батон од Мекларен и Фернандо Алонсо од Ферари. На Фетел ова му е втора победа сезонава,

вкупно 23. во кариерата со која се врати на второто место во генералниот пласман на возачи со 165 бода, 29 помалку од водечкиот Алонсо. Иако победи, Фетел по трката призна дека не бил најбрз и дека во прилог му одел развојот на настаните на патеката. - Немавме најбрз пакет во Сингапур, но сепак победивме. Затоа сум среќен. Сепак, ние мора да напредуваме, во овој момент Мекларен има најбрз болид, а и Ферари е секогаш тука блиску. Со оваа победа се менува и ситуацијата во вкупниот поредок, сега таа изгледа многу подобро од претходно. Има


СПОРТ

Вторник, 25 септември 2012 година

ВА ЊЕ

од ЛШ француската репре зентативка Александра Лакрабер се приклучија во тимот на Звезда Звенигород. - Имаме одлична екипа, сите ракометарки имаат големо искуство за играње квалитетни натпревари. Амбициите на Звезда се вр зани со освојување на руското првенство и да оставиме што е можно подобар впечаток во Лигата на шампионите. Верувам дека оваа се зона можеме да направиме одлични ре зултати – истакнува Николиќ. По ква лификациите за ЕП 2012, Николиќ најави крај на репре зентативната кариера во македонскиот национален тим. Но, се уште по стојат шанси таа да го облече македонскиот дрес и на ЕП во Србија во декември, со оглед на тоа колку значи нејзиното присуство во репре зентацијата. Иако нејзиното име не е на списокот на репрезентативки за првиот собир на стартот од подготовките, селекторот Гино Стре зовски остава про стор да ја убеди Николиќ да остане во репре зентацијата. Б.Б.П.

махер

уште многу до крајот и тешко е да се предвиди што ќе се случи до крај. Се уште сме во игра за титулата, но мора да се потрудиме да ги завршуваме трките – истакнува Фетел. Најголем губитник на неделната трка беше Луис Хамилтон кој избори пол позиција и беше на водечката позиција до 18.круг кога поради дефект на болидот, предвреме ја заврши трката и остана без важни бодови. Од второто место, по откажувањето во Сингапур, Хамилтон падна на четвртата позиција во генералниот пласман со 52 бода заостанување зад Алонсо.

43

Утешна победа за ЖРК Металург Ракометарките на Металург го освоија третото место на квалификацискиот турнир за пласман во ЛШ што се играше во Норвешка и настапот на европска сцена го продолжуваат во третото коло од КПК. По поразот во полуфиналето од домаќинот Бјасен, што по трет пат ги елиминира од борбата за место во ЛШ, македонските шампионки славеа утешна победа во мечот за 3. место против холандскиот Далфсен со 34-26 (14-12).

Драгана Пецевска и Наташа Младеновска постигнаа по шест, а Соња Башиќ реализира пет гола за Металург. Во холандскиот тим најефикасна беше Јара Мариа Нибеот со пет погодоци. Првото ме сто во групата и пласман во групната фаза во ЛШ, обезбеди германскиот тим Букстехудер кој во финалниот меч го победи Бјасен со 26-22. Букстехундер во ЛШ ќе игра во групата А со Валчеа, Хипо,

Рандерс. Пласман во ЛШ во квалификациите обезбедија: Букстехудер, Клуж, ФТЦ, Виборг и Звезда Зверингород. Квалификантите ги комплетираа групите во ЛШ – Група А: Валчеа, Хипо, Рандерс, Букстехудер, Група Б: Ѓер, Крим, Подравка, Клуж, Група Ц: Ларвик, Динамо Волгоград, Савехоф, ФТЦ, Група Д: Будуќност, Турингер, Звезда Звенигород, Виборг.

Лазаров стандарден во триумфот на Атлетико Мадрид

Кире Лазаров по стигна шест гола од девет обиди во победата на Атлетико Мадрид на домашен терен против Хелветиа Анаитасуна со 36-31 (1516), во натпреварот од 3. коло во шпанската лига АСОБАЛ. Мадридскиот тим е меѓу водечките пет екипи со максимални три победи по првите три кола. Речиси идентично како и на претходниот дуел против Гвадалахара (33-27), Атлетико Мадрид победата ја обезбеди со по силно темпо во второто полувреме, а тренерот Талант Душебаев и на овој меч те стираше различни тактики и варијации во со ставот. Следниот првенствен натпревар тимот на Лазаров го игра утре во го сти против Палма дел Рио, а првиот голем предизвик се зонава Атлетико Мадрид го очекува в недела кога им го стува Кил во првиот натпревар од Лигата на шампионите.

Младинците ги пропуштаат квалификациите за СП Македонската младинска ракометна репре зентација го откажа настапот во квалификациите за СП 2013 за играчи до 21 година во БИХ. Вчера со ждреб беа одредени седумте европски квалификациски групи за младинското СП, во кои ја нема Македонија. Иако првично било планирано младинската репрезентација да настапи во овој квалификациски циклус, на последната седница на управниот одбор на РФМ беше сугерирано да селектираат

настапите на помладите категории врз основа на проценката дали тие ре ално имаат шанси да обезбедат пласман. Рестрикцијата во РФМ прво ги закачи младинците бидејќи терминот за младинските квалификации (4-6 јануари 2013) е непо средно пред сениорското СП во Шпанија (11-27 јануари) и младинската репре зентација во овој период ќе биде без најдобриот играч од оваа генерација, Дејан Манасков, кој ќе биде ангажиран во сениорскиот тим. Во квалификациите за мла-

динското СП 2013 учествуваат 32 европски репрезентации поделени во седум групи. Пласман на ЕП ќе обезбедат девет од нив (првите две репрезентации од групата 1 (Словенија, Исланд, Холандија, Украина) и групата 2 (Шведска, Португалија, Унгарија, Белгија) и по една од другите пет групи. Директен пласман на младинското СП 2013 имаат домаќинот БИх, актуелниот младински европски првак Шпанија и Хрватска како европски вицешампион.


44

КОЛУМНА

Вторник, 25 септември 2012 година

Танго за двајца Бранко РАДОВАНОВИЌ

На ја ве но то чес тву ва ње на сто годиш ни ната од Ку ма нов ската би тка, во Пр вата бал кан ска вој на, отво ра и пра ша ња и од го во ри. Ова, ка ко нај оп ти ми стич ка и мно гу возмож на ва ри јан та, дотол ку по ве ќе што почи ту ва ње то на тра ди ци и те е об вр ска на си те што исто ри јата не ја ко ри стат ка ко по ли тич ка слуг ни ка, ту ку, ка ко што рек ле лати ни те, ма ги стра ви тае. Би дејќи е најавено дека тоа ќе би де на стан на срп ско-ма ке дон ско др жав но рам ни ште, еве еден од го вор, но и ре ше ние: Зе бр њак, ме стото на кое се од ви ва ше Кума нов ската би тка, ге о граф ски не е да ле ку од „Прохор Пчин ски“, ма на сти рот во кој се одр жа Пр во то за се да ние на АС НОМ, но судеј ќи спо ред до се гаш ни те искус тва и од не су ва ња, бе ше да ле ку од умот. Но, да не бе га ме од од го во рот, а тој гла си: До бро, ќе го пре мол чи ме фа ктот де ка во и по таа вој на Ма кедо ни ја ет нич ки бе ше рас парче на, но не ма да за бо ра ви ме. Ќе под за бо ра ви ме де ка до се га бе ше по пречу ва но од бе ле жу ва ње то на годиш ни ната во вр ска со др жав но ста на Ре публи ка Ма кедо ни ја во „Прохор Пчињ ски“. И се то тоа за ед но води побли ску до умот, што ќе рече со поли тич ка вол ја да се по стиг не тра ен ме ѓудр жа вен до го вор за сла ве ње на исто ри ски те датуми.

Дневниот весник „Ден“ е отворен за различни мислења, но се оградува од ставовите на колумнистите

Та ка ќе се из бег нат си те не при јат но сти што се созда ва ат ме ѓу двата на рода и др жа ви кои во ед но бли ско ми нато имаа мно гу бли ски или, ка ко што то гаш се твр де ше, брат ски од но си. Та ка во Ма ке до ни ја ќе се из бег не затег ну ва ње то на од но си те со при пад ни ци те на срп ската на ци о нал на за ед ни ца, а и се гаш на ва срп ска по ли ти ка не ма да на ли ку ва на онаа на Сло бодан Ми ло ше виќ, во ко ја се сла ве ше нај голе ми от по раз на Ср би ја, но не и на српс твото. Та ка, и на шата др жа ва ќе се ос ло боди од не кои хи по те ки што и се на мет ну ва ат од со седс тво то. Се знае де ка ста ну ва збор за не кои ме ѓу на род ни ре ше ни ја од ти пот на Бу ку ре шки от до го вор, за што си те си обез бе ди ја др жа ва, а Ма ке дон ци те, што учес тву ваа на стра ната на ко а ли ци јата за ос ло боду ва ње од ос ман ли ско то ропс тво, и ната му, спо ред со седи те, ста ну ва ат опас ни за нив. Не ба ре сме во со стој ба да ја на пад не ме Гр ци ја, на при мер со 6 хе ли коп те ри. Но, да оста не ме на пр ви от че кор, добли жу ва ње то ме ѓу Ср би ја и Ма ке до ни ја е важ но во вре ме ко га и две те зем ји се пред влез во Европ ската Уни ја. За што, за да се вле зе во Евро па, тре ба да се почи ту ва ат и европ ски те норми, а пред сè сопс тве ни от на род. Ср би ја е на удар на свет ската по ли тич ка кри ти ка, а српс тво то из др жу ва. Иде ал но (чи тај крај но) време е да се позанимаваме со безбедноста на ма кедон шти ната.

Ај на кафе Матеја НИКОЛОВСКИ

Кафето е производ што се консумира во облик на течност од лица кои се имуни на растење опашка. Го има во најразлични варијации и пермутации, од кои најпозната е веројатно турската (барем кај нас и во Турција). Има три вида турско кафе, и тоа: благо за жени и за мекуши, средно за про сечни граѓани и горко за опасни момци и за фраери. Погрешна ви е претпо ставката дека јас пијам горко... Јас, всушност, и не пијам кафе, освен во ретки случаи, а и тогаш не пијам турско. Како и да е, а пиеле, а не пиеле, сите одиме на кафе, без разлика што ќе се напиеме. Ме интере сира кога и како настана ла оваа практика. Добро, може да претпо ставиме како, а кога... Па, белки, што би рекле старите, кога Турчин бегаше (инаку, прабаба ми, тогаш е родена). Оттогаш па навака, овој израз „Ај на кафе“ добил многу широка употреба, па дури може да се каже и универ зална употреба, на пример: 1. Кога сакаш да изле зеш со некоја девојка, ја каниш со „Ај на кафе“. 2. Каниш другар(к)и дома со „Ај на кафе“ (евентуално на

„мафе“ ако станува збор за другарки). 3. Пред и по факултет, со колеги и колешки се оди на кафе. 4. Кога не си се видел со другар(к)и од средно или од кој било друг што не го гледаш секојдневно, се договарате за на кафе. 5. Дополни сам. Сепак, би забележал дека, главно, ова се употребува во машко-женска комуникација, па и во женска-женска, а ние машките може да одиме и на пиво. Или, евентуално, кога се договараш за на „Пиво-фест“, не викаш „Ај на кафе“. Ехеј, а мора некој ден да одам во леблебиџилница. Тие што мислат дека се шегувам, никогаш не поминале низ Чаир. Не знам како се вика кога одиш во леблебиџилница... „Ај на леблебии“? Леблебии, бе, ај кажи дека не е смешен збор! А не можев и во претходната колумна вака да речам. Тогаш смешен збор ми беше „впрочем“... Па, всушност, да не не е смешен? Впрочем, кому му се оди во леблебиџилница нека каже зашто јас немам повеќе што да кажам. Впрочем, јас имам секогаш нешто да кажам, ама доста е за дене ска.


45

Вторник, 25 септември 2012 година

НА ДЕНЕШЕН ДЕН Денеска е Светски ден на срцето 1493 - Шпанскиот морепловец од италијанско потекло Кристофор Колумбо исплови од пристаништето Кадис на второто патување во Новиот свет, кој го откри во 1492 година. 1555 - Со мирот во Аугзбург германските протестантски земји правно се изедначени со римокатоличките држави. 1744 - Роден е прускиот крал Фридрих Вилхелм ИИ, кој во текот на владеењето од 1786 до смртта во 1797 година спроведувал политика на територијално проширување на земјата. 1825 - Меѓу Дарлингтон и Стоктон, во Велика Британија, е пуштена во сообраќај првата железничка линија за јавен сообраќај. Овој ден се смета за почеток на историјата на железниците не само во Верлика Британија туку и во светот. 1849 - Во Виена умре Јохан Штраус постариот, австриски композитор, татко на популарните виенски композитори Јохан, Јозеф и Едуард. Покрај Ленар, тој е најзаслужен за популарноста на виенскиот валцер во почетокот на 19. век. Роден е во Виена, на 14 март 1804 година. 1866 - Роден е италијанскиот државник Алесандро Пертини, претседател на Италија од 1978 до 1985 година, најпопуларен италијански политичар по Втората светска војна. Во 1918 година стана

ХОРОСКОП

21.03 19.04

20.04 20.05

21.05 20.06

21.06 22.07

член на италијанската Социјалистичка партија, повеќе години помина во фашистички затвори, а во Втората светска војна учествуваше во движење на отпорот. Пертини потоа беше пратеник и сенатор. 1897 - Роден е американскиот писател Вилијам Фокнер, добитник на Нобеловата награда за литература во 1949 година. Дела: „Сарторис”, „Светлина во август”, „Комарци, „Диво племе”, „Старец” и други. 1903 - На врвовите Гандач и Гола Чука, на Пајак Планина, четите на македонските војводи Апостол Птков и И. Карасулијата водеа жестока борба против турската војска, нанесувајќи и загуби од 180 загинати, а тие самите дадоа само една жртва. 1932 - На шпанската покраина Католонија и е дадена автономија. 1943 - Во Тирана умре Нико Нестор, еден од најголемите раководители и борец на народноослободителното движење во Струга и Струшко. 1946 - Во Скопје е основано Работничко културно-уметничкото друштво “Кочо Рацин”. Друштвото го формира Месниот синдикален совет на Скопје, со цел да ги обедини работниците и службениците заради развивање на културно-просветната дејност. 1960 - Во Охрид почна снимањето на „Мирно лето”, прв долгометражен филм во режија на македонски автор, режисерот Димитрие Османли, а во продукција на „Вар-

Овен - Премногу се сомневате во зборовите на луѓето што ве опкружуваат. Или почнете да им верувате или најдете нови пријатели. Совет: не преценувајте се самите. Бик - Доброто расположение, кое трае неколку дена, ќе продолжи и во наредниот период. Продолжете така. Совет: внимавајте колку трошите, деновиве ќе имате непланирани трошоци. Близ на ци - Од денешниот состанок зависи иднината на вашата кариера, затоа дајте сè од себе за да оставите добар впечаток. Совет: консумирајте повеќе витамини. Рак - Досега сè оди според планираниот ред, продолжете со исто темпо и успехот ќе ви биде загарантиран. Совет: иако здравствената состојба не е во најдобар ред, не кревајте паника.

23.07 22.08

23.08 21.09

22.09 23.10

24.10 21.11

дар филм”. „Мирно лето” истовремено е и првата и долго време единствена филмска комедија во Македонија. 1963 - Војската во Домениканската Република ја собори либералната влада на Хуан Бош, која беше формирана седум месеци пред тоа. 1970 - Умре Ерух Марија Ремарк, германски писател, голем противник на војната и на нацизмот. Во 1932 година од Германија емигрира во Швајцарија, а потоа во САД. Се прослави уште со својот прв роман “На запад ништо ново”, во кој прикажа еден период од Првата светска војна. Други негови дела се “Тројцата воени другари”, “Триумфална порта”, “Искра на живот” и други дела. Роден е во 1898 година. 1972 - Премиерот Какуе Танака допатува во Пекинг како прв шеф на јапонска влада кој по Втората светска војна стапна на тлото на Кина. 1998 - Во Скопје умре д-р Ангел Симов, редовен професор на Фармацевтскиот факултет во Скопје и еден од основачите на овој Факултет. Роден е во 1934 година. 1999 - Во Скопје, во издание на НИП „Нова Македонија”, излезе првиот број на дневниот весник „Скок”. 2000 - Во Скопје, првпат од отворањето на Центарот за трансплантација при Клиниката за хематологија, се изведени првите две пресадувања на коскена срцевина во Република Македонија.

Лав - Ако сакате да воспоставите ред во фирмата, мора да почнете и вие посериозно да се однесувате. Не барајте го од колегите тоа што вие не го правите. Совет: потребен ви е сон. Де ви ца - Направете добар план ако сакате да реализирате сè што планиравте. Внимавајте како се однесувате. Совет: не брзајте во носењето важни одлуки. Вага - Иако пријателите постојано ви кажуваат дека ова се вашите „пет минути“, вие како да чувствувате празнина и не сте задоволни од сработеното. Совет: не бидете толку самокритични. Скорпија - Сега е вистински момент да ги покажете своите способности на дело. Нема потреба да ве фаќа нервоза поради големиот број обврски. Совет: пазете се од колегите.

22.11 21.12

22.12 19.01

20.01 18.02

19.02 20.03

ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР

Денеска е Св. свештеномаченик Автоном Автоном беше епископ. Во Сореос ја подигна црквата Свети Архангел Михаил. Близу Сореос се наоѓаше местото Лимна, населено исклучиво со незнабошци. Свети Автоном го проповедаше Евангелието и тука и многумина обрати во евангелската вера. А незнабошците се озлобија поради тоа. Еден ден тие навалија во храмот Свети Архангел Михаил и го убија свети Автоном во олтарот, а убија и многу други христијани во храмот. Во времето на Константин на гробот на свети Автоном беше подигната црква, а 150 години потоа беа пронајдени и нетлените мошти на овој светител, преку кои многумина добија исцеление.

ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР

Денеска е Св. Никола вон Флуе Роден е во 1416 година, на планината Флуе во Швајцарија. Живеел пустински живот. Најголема необичност во неговиот живот е тоа што во текот на своите 19 ипол години живеел без храна, освен што се крепел со светата причест. Тој факт историски бил докажан. Тој пост бил испитан и утврден од страна на црковните и граѓанските власти. Луѓето кои доаѓале за совет во пустината каде што тој живеел, почнале да го слават како светец. Стрелец - Разочарувањето што го доживеавте на љу бовен план влијае на вашето расположение. Бидете оптимист, набргу повторно ќе се вљубите. Совет: зачувајте ја самоконтролата. Јарец – Не ветувајте им на пријателите и на партнерот работи што не можете да ги исполните. Тоа ќе предизвика револт кај вас. Совет: бидете понежни кон партнерот, покажете му дека го сакате. Водолија - Ако сакате да бидете успешни, тогаш мора малку повеќе да се ангажирате и да покажете дека навистина вредите. Совет: одете на прошетка во природа. Риби - Бидете пофлексибилни во своите ставови, не може постојано вам нешто да ви недостасува. Совет: посветете внимание на љубовниот живот, во последно време ви е многу пасивен.


46

информатор

Вторник, 25 септември 2012 година

„Бетмен-Издигнувањена темниотвитез“ Жанр:акција,криминалистика, драма Режија:Кристофернолан Почеток:20.00и23.00часот

Кино„МилениуМ“ „Лурдс“ Жанр:драма Режија:ЏесикаХашнер Почеток:понеделникичетврток во13.00часот „Леденадоба4“ Жанр:анимација,авантура, комедија Режија:СтивМартино,Марк Турмејер Почеток:15.00часот

одКоМуниСТичКиоТРеЖиМ Меѓународнаколекција отворенодвторникдонедела од10.00до18.00

Сала2: „Шрек“

МузејнАМАКедонијА „Традиционалнипредмети одметал“ „1+1Животиљубовниз македонскатаисторија“ MUNICIPiVMSTOBENSIVM– РимскамонетарницавоСтоби

„Платеници“ Жанр:акција Режија:СимонВест Почеток:секојденод23часот „Вонземјаниодсоседството“ Жанр:комедија,научна фантастика Режија:АкиваШафер Почеток:секојденод15часот

„Човекпајак“ Жанр:акција,хорор,научна фантастика Режија:РидлиСкот Почеток:17.00часот

Кино„РАМСТоР“ „Каубојциивонземјани“ Жанр:акција,авантура,научна фантастика,спектакл Почеток:10.30и13.00часот „Огледалце,огледалце“ Жанр:авантура,комедија,драма Режија:ТарсемСинг Почеток:16.00и18.30часот „Балканбазар“ Жанр:драма Режија:едмондБудина Почеток:21часот

Почеток:11.00и13.00часот „Првиотодмазник-КапетанАмерика“ Жанр:акција,авантура,научна фантастика Режија:ЏоЏонстон Почеток:15.00и17.15часот „Штодаочекуватекога очекувате“ Режија:КиркЏонс Жанр:комедија,романса Почеток:19.30и22.00часот излоЖБи МузејнАМАКедонСКАТА БоРБАзАдРЖАВноСТи САМоСТојноСТ,МузејнА ВМРоиМузејнАЖРТВиТе

МузејнАСоВРеМенА уМеТноСТ ИзложбанаделаодБорка Аврамова „Приказназаизгубениотрај“ МаринаЛешниковска НационалнаколекцијаГлигор Чемерски МеѓународнаколекцијаЈон Григореску МузејнАГРАдСКоПје Постојанапоставка нАционАлнАГАлеРијА нАМАКедонијА: даут-пашин амам,чифте-амамиМала станица Постојанапоставка објектитенанационалнатагалеријаработатод10.00до18.00

зрнца на мудроста добраесекојамакаштонè поврзуваилошоесекоедоброштонè раздвојува! ДушанРадовиќ Колкуепонекогаштешкодасерадувашна туѓиотуспех!Шалда

Повеќевредивојскакојајаводилав,отколнајголемоуживањеирадоствоживотот кувојсканалавовикојајаводимагаре! едапочувствуватедек анадругитесте Наполеон имдраги!! непредизвикувајзмијааконемашнамера МаксимГорки даà јаотсечешглавата! СадамХусеин

31

l

31

31

Гостивар

l Штип

30 30

l Кичево

33 l Кавадарци

25

30 25

l Охрид

l Радовиш

l Неготино

l Дебар

l Струга

l Делчево

Велес l

25

l Прилеп

31 l Струмица

33 l Гевгелија

Битола

26 l Ресен

26

Барселона

30

Букурешт

24

Будимпешта

26

Загреб

26

Софија

34

Атина

23

Приштина

25

Сараево

27

Белград

28

l Кочани

31

29

23

33

Скопје l

Тетово l

Крива Паланка

Куманово

30

l

Во те кот на де нот ќе ду ва слаб ветер од запа ден пра вец, кој ќе се дви жи со брзи на од 4 ки ло метри на час.

32

l

Врем етоден ес каќебидесонч евоитопл о,во Скопјемин им алн ата темп ер ат ур аќебид е 12целз иус ов истеп ени,амак сим алн ата32 степ ен а.Влажн ос тана возд ухотќебид е57 процента,авидл ивос та до10кил ом ет ри.Био метеотоеповолн о.

l

29 8 33 среда

7 34 четврток

8 34 петок


ISTA POSTAPKA, IZLITENOST, IZVETVENOST

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 кг спанаќ 200 г лебни трошки 100 г ориз 100 мл масло за јадење магдонос 50 г брашно 2 јајца 1 кг брашно црвен пипер ПРИГОТВУВАЊЕ: Спанаќот се вари, а потоа се цеди и се сечка. Во длабок сад се вари оризот и откако ќе се олади, се додава во спанаќот. Потоа се додаваат лебните трошки. Се замесува тесто за да се изедначи смесата. Се прават топчиња, од кои потоа се прават плескавици. Се попрскуваат со брашно и потоа се пржат во врело масло за јадење.

Ê

S

POZNATA SVETSKA MANEKENKA

GRANICA, GRANI^NA NORMA (MN.)

MESTO ZASADENO SO LIPI EDNA OD SAD

BEZBOEN ZAPALIV GAS

Ê

L

STARO ELINSKI FILOZOF

É

M

^UDNA SLU^KA, ^UDO JAKOV OBREHT

VID ZA^IN, ANASON

JAVEN INFORMATIVEN MEDIUM @ENATA NA HUAN PERON

ITALIJA PEGLA (MN.)

INDISKI JUNA^KI EP KU^E[KA TENIJA PI[UVA^ NA PESNI

Ä

METAR AMERIKANSKA ARTISTKA

P

EGIPETSKA BO@ICA NA NEBOTO PODRA^JE

TRIDNEVEN POST PRED VELIGDENSKI POSTI

@ITEL NA MARIOVO

LAMARINA CENTAR, SREDI[TE ARTISTKA FAN^OVI] VID PTICA, ZELENICA

IVAN CANKAR

IVO ANDRI] ARTISTKATA EME

STARO ELINSKI FILOZOF I MATEMATI^AR " SAGITTARIUS# TARIUS#

RADIUS SKOPJE GRE[KA, NEVNIMATELNOST GRADSKA TVRDINA

ARTISTKA SINATRA AMERIKANSKI AKTER KENET MA[KO IME AVTOMOBILISTOT HAJDFELD

SPISANIE ZA EKSTREMNI SPORTOVI

Æ

Z

VOLT SARAEVO

ZATE^ENO DETE VO NOV BRAK MAST VO OV^A VOLNA

SELEN NEUTRON

DEL OD ZAGREB

ELEKTRON

7 3 1 4 4 2 5 6 3 9

2 8

9

7 1 4 2 8

9

6 1

1 8

4 6 3 7 4

3 7

8

3 1 2 7 6

9

8

7 1 8 4 6 3 7 2 1 2 3 6 1 3 6 9 5 2 5 9 6 8 7 6 1 4 9 5 2 6 4 8

RE[ENIJA - SKANDINAVKA: TELEVIZIJA, EVITA PERON, RAMAJANA, I, EHINOKOKUS, POET, M, NUT, TRIMIR, LIM, IC, INES, IA, PITAGORA, R, GAF, NENSI, KORAV, DUKO, ZAVARENIK, V, LANOLIN, SE, E, TU[KANAC; SUDOKU: 1) 732 589 461, 918 436 725, 456 721 893; 143 692 587, 827 154 639, 569 378 142; 674 213 958, 285 967 314, 391 845 276; 2) 918 426 573, 752 193 846, 643 587 219; 529 361 784, 136 748 952, 874 259 361; 287 634 195, 495 812 637, 361 975 428

Рецепт на денот Плескавици од спанаќ

47

РАЗОНОДА

Вторник, 25 септември 2012 година


ВИЦОТЕКА

Кога Црногорците ќе изумрат? Кога ќе сфатат дека сексот е физичка работа! *** Разговараат две пријателки: -Маж ти уште работи во полиција? -Не, сега е во затвор! -Зошто? -Затоа што силувал една девојка додека бил на должност!

-А што прави девојката? -И таа е во затвор. -Зошто? -Заради спротиставување кон полицаец! *** Се сончаат две змии. Одеднаш првата прашува? -Дали ние сме отровни змии? -Мислам дека сме, одговара втората, а зошто прашуваш? -Па, се гризнав за јазик.

ТИКЕТ СЕК Ј Вест Хем Виган Фиорентина јувентус

Ман. Сити А. Вила

1

GG

Ајнтрахт Борусија Д.

Коефициент 6,1

1

GG

Den 25 Septemvri  
Den 25 Septemvri  

Dneven Vesnik Den