MUZIN červen 2024

Page 1

PROGRAM KABINET MÚZ

1. 6. SHIMMI

#hiphop #rap

3. 6. HIGH ON FIRE (USA) + REPELENT SS

#stoner #metal #sludge #hardcore

4. 6. VYPRODÁNO: HIGH ON FIRE (USA) + GOSPEL OF THE FUTURE

#stoner #sludge #metal

5. 6. LANDMINE SPRING + SELENE + BARE ESCAPE

#indie #emo #core #postrock

6. 6. WITCHING (USA) + HADÍ MORD + BLUES FOR THE RED SUN

#blackeneddoom #oldschooldeatmetal #sludge

7. 6. SOFTSPOT: MOSA.TECH (PL) + KLUCI Z GARÁŽE

#experimental #rap #pop #autotune

8. 6. ČERNÁ KREV A BÍLÁ NOC (PERFORMANCE + AFTERPARTY DJS)

#danceperfomance #photo-art-exhibition #party

10. 6. ROBIN SCHENK (KŘEST)

#alternative #rock #baroquepop

11. 6. ORA COGAN (CAN) + VDYD

#postpunk #psychrock #indierock

12. 6. GRÓA (ISL) + SHALLOV (SK) + DOMINIK PROK (SK)

#postpunk #noiserock #artpop #posthardcore #singersongwriter

13. 6. TOAD PLANET (KŘEST) + LEEB0RN

#alternative #rock #psychedelic #experimental

14. 6. IAM OSKAR + HOSTÉ #rap #hiphop

15. 6. SAMM734 + SUGOI KIMONO + PH1L + ZANDOME + DJS: MURIS + INVICTA

#electro #rap #hiphop

17. 6. LIBUŠE JARCOVJÁKOVÁ (T-CLUB)

#releaseparty #art #photography

str.: 10 10 11 11 12 14 15 14 16 16 10 13 16 17

17. 6. PLANET ON A CHAIN (USA) + GxUxTxSx + 50M ZNAK

#hardcore #punk

18. 6. DELANEY DAVIDSON (NZ) + BLIND KÜNSTLER (SOLO)

#darkambient #darkjazz

19. 6. WAYFARER (USA) + DREADNOUGHT (USA)

#western #atmospheric #blackmetal #postmetal

20. 6. FRANKIE & THE DEADBEATS + TIM SCHUMANN (USA) + LUKE LECHELER (USA)

#alternative #country #punkrock #singersongwriter

21. 6. MMNK + HIHIHAHAHOLKY

#progressivepunk #alternative #rap

22. 6. MAREK KOLEKTIV / KŘEST KATALOGU / KONCERT

#releaseparty #art

26. 6. YANNTRAY & TOKYO DRIFT – SILVER + SPECIAL GUEST (MESS)

#electronic #rap #autotune #experimental

27. 6. CELESTE (FR) + SLAŤ

#avantgarde #blackmetal #hardcore #sludge #stoner

28. 6. GOAT PIT: ZBYNEK + BLACK ROW + LEIN + AAKRUM + DAREBAX

#numetal #metal #alternative

29. 6. BURNINGBOY PRESENTS AFTERLIFE + SUPPORT ELECTRONIC BITCHES

16. 7. GRINDCORE CARTEL GATHERING VOL. I: SHITSTORM (USA) + LYCANTHROPHY + ØBLAST

#grindcore #powerviolence #extreme #hardcore

9. 8. MARATON HUDBY BRNO: MARIE KIESLOWSKI + BUDOÁR STARÉ DÁMY + MALÉ ZUBY

#punk #newwave #alternative #rock

10. 8. MARATON HUDBY BRNO: POVODÍ OHŘE + THE BLADDERSTONES + KABARET DR. CALIGARIHO

#alternative #rock #underground str.: 18 22 22 23 23 25 24 21 20 24 22 17 17

V rukou držíte 54. číslo Muzinu, což znamená, že se nám květen pomalu propršel do června a klubová sezóna 2023/24 se tím pádem chýlí ke konci. Je před námi posledních pár kilometrů pomyslného klubového maratonu a my v koncovce nezvolníme, ale naopak ještě přidáme. To nejlepší jsme si totiž letos jako zkušení kulturní stratéžky a stratégové šetřili až do cílové rovinky. Zde je na místě z hlubin našich srdcí poděkovat za vaši neutuchající podporu, se kterou k nám stále chodíte, protože bez ní bychom dopadli podobně jako účastníci legendárního cyklistického závodu La Coppa Cobram. Závěrečný spurt začneme hezky “zvostra” exkluzivním dvojkoncertem HIGH ON FIRE (laureátů ceny Grammy za nejlepší metalový počin roku 2019) s jejichž basákem Jeffem Matzem se nám podařilo pořídit rozhovor do tohoto čísla. Ve druhém rozhovoru, jsme pak vyzpovídali Briana Sterna, který se do Brna vrací po takřka čtvrt století jako člen hardcore party PLANET ON A CHAIN, jenž bude první kapelou z legendárního vydavatelství

Revelation Records hrající koncert v Kabinetu. Na brněnském koncertu Brianovy tehdejší kapely Dead And Gone byli v květnu roku 2002 dva členové našeho produkčního kanclu, tehdy ještě mladí a krásní, jeden jako návštěvník a druhý jako pořadatel.

Rozhodně si nenechte ujít červnovou edici progresivního elektronického večera SOFTSPOT. Tentokrát se představí polské duo Mosa.Tech a domácí projekt Kluci z garáže, který tvoří Toyota Vangelis, BoLs/sLoB a Sxilence. Pro milovníky temnějších

žánrů doporučujeme black-metalové kovboje Wayfarer a Dreadnought nebo legendární francouzskou partu CELESTE a Slať.

Co nového u našeho labelu Kabinet Records? Máme nový e-shop, který najdete na eshop.kabinetrecords.cz, takže pořízení desky z našeho krámu nebylo nikdy jednodušší. V červnu vydáváme album Toad Planet, které u nás v klubu pokřtíme 13.6.

Po krásných sedmi a půl letech končí provoz restaurace Die Küche. V současné době hledáme nového nájemce, protože bychom rádi, aby Kabinet MÚZ měl i nadále své místo na brněnské veganské gastro scéně. V Die Küche, jak ho znáte, se můžete najíst do konce června, poté bude kuchyně měsíc zavřená. V průběhu srpna provoz omezíme pouze na polední menu a od září již s novým nájemcem a novým konceptem. Rádi bychom poděkovali všem, kteří se podíleli na provozu i těm, pro které jsme vařili.

| 4 |
“POŘÁD JE TO UMĚLECKY PŘESVĚDČIVÉ A VĚK NENÍ ŽÁDNÉ OMEZENÍ”

ROZHOVOR BRIAN STERN (PLANET ON A CHAIN)

Brian Stern je borec. V 90. letech hrál ve vynikající kapele Dead and Gone a od té doby jich na svém kontě má nepočítaně, včetně té úplně nejaktuálnější –Planet on a Chain, která se chystá do Kabinetu a ke které tak logicky mířily i mé otázky. Kromě toho pomáhá s organizováním koncertů a má sítotiskovou dílnu na výrobu merche pro spřátelené kapely nazvanou Bad Skulls. Kdysi hrál také v California Love, kterým jsem dělal v Praze nezapomenutelný koncert a když u mě pak spali, tak jsme se nejen spřátelili, ale také mi při noční cestě z baru přinesli dlažební kostku z Karlova mostu. Pořád ji mám doma jako těžítko a kdykoliv se na ni kouknu, tak si na Briana vzpomenu. Proto jsme opravdu rád, že se teď po letech znovu uvidíme. A že to bude zrovna v Kabinetu. (otázky kladl Mr. Banana)

| 5 |

1/ Jaký je původ vzniku Planet on a Chain a kdo jsou současní členové a členky kapely? Můžeš nám o každém z nich říct pár slov?

Ahoj! Tobia hraje na basu a byla zpěvačkou Look Back and Laugh a baskytaristou v eX

Youth, Moses hraje na bicí a hrál v California Love a Look Back and Laugh, Alex hrál v Acts of Sedition, Negative Standards a Pills. Dave hrál v Tear it Up, Dead Nation a Obedience.

Já jsem hrál v PUNCH, Talk is Poison a Dead and Gone. Všichni kromě Davea hrají společně

také v Mutilated Tongue. POAC začali před pár lety, kdy jsme vydali nějaké demokazety, které jsme nahráli u nás doma během pandemie a pak je vyšly na vinylu na Blind Rage a 625.

2/ Změnila se během let tvoje motivace být v kapele, nebo je pořád stejná jako před 30 lety? Protože to vypadá, že dost starších pankáčů má tendenci zakládat další a další kapely. A necítíte se někdy v hc/punk scéně řekněme trochu zaseknutí?

Motivace je stále stejná - hrát, trávit čas s přáteli a bavit se. Co se týče koncertů, často se mi stane, že se na jednom koncertě nudím i inspiruji podle toho, kdo zrovna hraje! Jdu na koncert a vidím úžasnou kapelu a říkám si “sakra, takhle bych ty melodie chtěl taky umět zahrát”. Je to prostě touha dál dělat koníček, který mě stále baví. Jinak souhlasím s tím,

že se teď k hardcoru vrací spousta starších punks a zakládají mnohdy zajímavé kapely. Ale dost často je naprosto válcují všechny ty nehorázně dobré nové kapely. Každopádně, pokud to zní skvěle, jsem pro a nadšený, ať už jsou mladí nebo staří. Když jsem byl v polovině

80 let v pubertě, byli tu starší punkeři, kteří hráli fantastické skladby, které nás inspirovali k našim vlastním kapelám. Moc se toho vlastně nezměnilo, pořád je to umělecky přesvědčivé a věk není žádné omezení, což je super.

3/ Vy vydáváte své desky u Revelation Records, což mě upřímně řečeno docela překvapilo. Jak jste tu nabídku přijali?

Vydávání desek u Revelation je vlastně úplně super. Výborně se starají o své kapely a taky už dlouho dělají opravdu dobrou distribuci desek se spoustou DIY labelů. Jednoduše mají prostě rádi punk, tak jako my.

| 6 |

4/ Vaše živá vystoupení jsou energická a divoká. Jak moc je pro vás důležité hrát naživo? Bolí to víc, když ze sebe každý večer vydáte 100 %?

Snažíme se vždy předvést slušnou show: Nestaráme se moc pojmy jako “ vydali se na 100 %” nebo další sportovní klišé, se kterými se v tomto ohledu často operuje jako např. “nechali na hřišti všechno” či “odpálili to mimo stadion”. Chceme se prostě bavit a doufáme, že se budou bavit i lidi, co přijdou na koncert, to je pro nás to hlavní.

5/ Když řeknu Česká Republika, co tě napadne jako první?

Hlasité prdění, že? Myslím, že jste v tom na druhém místě hned po Kalifornii. Každopádně, jedny z mých nejoblíbenějších zážitků na této planetě byly v České republice, nemůžu se dočkat, až se tam teď vrátím, všechny vás znovu uvidím a samozřejmě i vaše kapely 50m Znak a GxUxTxSx.

| 7 |

“STÁDO NASRANÝCH A DUPAJÍCÍCH NOSOROŽCŮ

SE ŘÍTÍ PŘÍMO NA VÁS”

ROZHOVOR JEFF MATZ (HIGH ON FIRE)

Když mi Aleš Meduna (Gospel of the Future, Skiplife, Repelent SS) napsal, jestli nechci do Muzinu udělat rozhovor s Jeffem z High on Fire (a také Mutoid Man), okamžitě jsem mu napsal zpátky, že jasně. Jeho osobnost mě totiž skrze jeho kapely vždycky velmi zajímala a mít možnost ji trochu poodhalit skrze pár otázek mi přišlo jako super způsob. A to nejen kvůli mě, ale samozřejmě i kvůli vám. Od začátku byla také jasné, že jedna z otázek musí směřovat právě k Alešovi. Jak si s ní Jeff poradil a jak zvládl ty ostatní, se dozvíte na následujících řádcích. (otázky kladl Mr. Banana)

| 8 |

1/ Kdybys měl vši novou desku, kterou teď vydáváte s High on Fire popsat pomocí zvířecí říše, jaké bys použil přirovnání?

Zní to jako stádo nasraných, dupajících nosorožců, kteří se řítí přímo na vás.

2/ Co ti teď dává hudba? A mění se to v průběhu let?

Dává mi toho neskutečně moc a pořád něco objevuji. V poslední době např. velmi často cestuji do Turecka a studuji jejich lidovou hudby. Poslouchám stále nové a inspirativní kapely a hudebníky. Stále se snažím hledat nové, jiné a originální přístupy.

3/ Vnímáš se spíš jako umělec, nebo jako punkrocker? A vidíš mezi těmito dvěma přístupy vůbec nějaký rozpor?

Vnímám se jako milovník hudby, který měl to štěstí, že se může živit psaním, nahráváním a hraním koncertů. Snažím se příliš nelpět na škatulkách a žánrech, ale myslím, že můžu s jistotou říct, že já i všichni v naší kapele jsme na punk rocku vyrostli a máme ho v krvi.

4/ Všechny vaše kapely hrají těžkou a hlasitou hudbu. Je to hudba, kterou posloucháte vy sami? Jaké jsou zatím vaše nejoblíbenější nahrávky roku 2024?

Poslouchám spoustu různé hudby. Hodně nezápadní lidové a klasické hudby, jazz, starý rock, metal a oblíbený punk. A vždycky mě potěší, když slyším novou pořádně heavy hudbu, která se mi líbí. Co se týče novinek, moc se mi líbí nové album Mohama Saz. Líbí se mi také nová deska Pallbearer a nejnovější skladby od Alarm! (bývalí Victims) jsou také skvělé.

A Messa je jedna ze skvělých novějších kapel.

5/ Proč si HOF vybrali Kabinet? A co se ti nejvíc líbí na Aleši Medunovi?

Kabinet jsem si oblíbil hned, jak mě tam Aleš poprvé přivedl. Skvělí lidé, skvělá kavárna a velký výběr desek. Když jsme s Mutoid Man připravovali naše poslední evropské turné, navrhl jsem, abychom hráli právě v Kabinetu a nakonec z toho byla zabijácká show. Takže bude skvělé se tam vrátit na dva koncerty s HOF. A co říct o Aleši Medunovi... je to přírodní síla , kulturní ambasador a král powerviolence v Kojetíně. Je to také nesmírně pozitivní a veselý člověk a drahý přítel.

| 9 |

PROGRAM

1. 6. SHIMMI

#hiphop #rap

V sobotu 1. června 2024 přijede Shimmi do Kabinetu MÚZ v Brně, aby zde v rámci

Benihana Tour představil svou jedinečnou show. Vystoupí několik speciálních hostů a show doprovodí nová díla i osvědčená klasika.

3. 6. HIGH ON FIRE (USA) + REPELENT SS

#stoner #metal #sludge #hardcore

Kalifornská stoner-metalová kapela High On Fire, která v roce 1998 povstala z popela kultovních Sleep, odstartuje letošní evropskou šňůru v Brně na jediné zastávce v ČR.

Legendární kapela vydávající mimo jiné na labelu Relapse Records získala v roce 2019

Grammy Award za album Electric Messiah. Jejich all-star sestava Matt Pike (Sleep), Jeff Matz (Mutoid Man, Zeke) a Coady Willis (Melvins, Big Business) bude v Kabinetu MÚZ drtit kosti.

Nekompromisní hardcorové komando Repelent SS ve složení Meduna, xZkázax, Kos a Vorel zase po delší době proletí Kabinetem. Kapela byla v prosinci ve studiu u Amáka, kde natočila 4 nové songy. Čekej čerstvou energii, hardcorový skandál, konfety, flusance, zařezávačky

trenclí, pot a řev. Kdo zažil, ví. Dojdi si pro památný loket do žeber! A mělo by se křtít nové EP!

4. 6. VYPRODÁNO: HIGH ON FIRE (USA) + GOSPEL OF THE FUTURE

#stoner #sludge #metal

Druhý koncert kalifornské stoner-metalové kapely High On Fire, tentokrát s Gospel Of The Future.

| 10 |

5. 6. LANDMINE SPRING + SELENE + BARE ESCAPE

#indie #emo #core #postrock

Strakonice, odkud pochází legendární kapela Landmine Spring, byly pro českou HC scénu důležitým místem. Na začátku června nás v Kabinetu MÚZ čeká ojedinělý koncert party, která se u nás na přelomu tisíciletí stala etalonem indie/emo core. Jejich zvuk ovlivněný

třeba americkými Quicksand nebo Texas is the Reason zůstal vždy osobitý. Dodnes je v něm spousta emocí a autentický otisk tehdejší doby. Doby, kdy nebyl problém, aby Landmine Spring sdíleli pódium s kultovními Fugazi. Nadcházající koncert bude jedinečnou příležitostí

zastavit se a zavzpomínat! Vlastimil, Václav, Václav a Michael. Skvělá emo post-rocková

kapela Selene, která vznikla na podzim roku 2019 ze střepů strakonických kapel Jaywalker, Glasswall a Herdek filek. Celý koncert otevřou Bare Escape, kteří po dvou LP na Kabinet records právě dokončují práci na nové nahrávce.

6. 6. WITCHING (USA) + HADÍ MORD + BLUES FOR THE RED SUN

#blackeneddoom #oldschooldeatmetal #sludge

Kapela WITCHING, která se zformovala v roce 2017 ve Philadelphii, se postupně stala jednou z nejzajímavějších aktuálních undergroundových metalových kapel. Zvuk WITCHING absorbuje noční můry temného melodického death metalu, který zahrnuje nejen blackmetal, sludge, post-metal, ale taky doom. Pekelný ouroboros sebezničení a sebeobjevování, který naplňuje triumf a vytrvalost.

Hadí mord vznikl v roce 2018 a „Smuteční Slavnost“ je debutová nahrávka, která je inspirována českými trezorovými filmy z let šedesátých. V jeho řadách se ukrývají členové kapel Pigsty, Kandar, High Purity nebo třeba Slať. Filmový oldschoolový death metal je připraven zaútočit na vaše sluchovody!

Ultimátní težkotonážní bahno. Holešovská legendární temná doom-ambientní parta BLUES FOR THE REDSUN zatopí Kabinet neprostupným zvukem.

6/2024
| 11 |

7. 6. SOFTSPOT: MOSA.TECH (PL) + KLUCI Z GARÁŽE

#experimental #rap #pop #autotune

Kluci z garáže je unikátní projekt tří digitálních producentů-písničkářů BoLs/sLoBa (Matěj Dvořák), sxilence (Matteo Ruggiero) a Toyota Vangelise (Václav Peloušek), kteří drží prst na tepu aktuálních trendů klubové a elektronické hudby a vytvářejí eklektický žánrový mix zakotvený silným songwritingem a popovou chytlavostí. Vzniká tak klubový boyband s nejaktuálnějším sound designem ohledávající žánrové mutace UK garage, reggaetonu, Baile funku či anime soundtracků. V textech na debutovém EP Kluci z garáže se stahují do prostoru garáže, který poskytuje dostatečné odstínění od online světa a vyjadřují potřebu odhlášení se od informačního přehlcení. To nabízí dostatečné zpomalení na přezkoumání vlastní identity a metafora garáže nabývá podobu místa, kde je ještě sotva signál, který jedna z postav na přebalu desky snaží ulovit na stylizovaný flip-phone.

EP je výsledkem roční spolupráce, kdy se trojice navzájem potkávala ve studiu a na koncertech, a navazuje na už dřívější společné skladby, které budou také součástí nového živého vystoupení pod hlavičkou Kluci z garáže.

Trojici tracků doplňuje remix od progresivního brněnského DJe a producenta Counta. O mix a finální producentskou supervizi se postaral Oliver Torr, mastering zaštítil Gaex a o artwork se postarala lublaňská umělkyně Farah Sara Kurnik.

Mosa.Tech tvoří rap oscilující kolem problematické budoucnosti a virtuální reality, který často uvolňuje emoce mimo klasické hip-hopové imaginace. Pocity pochybnosti, nejistoty a smutku ztělesněné technologií jsou hluboce spjaty s myšlenkami transhumanismu a postantropocenu. Mosa.Tech je Varšavské experimentální hip-hopové duo, které v roce 2022 založili producent/rapper Uncaame a rapper Hemolgoblin. Jejich dvě nahrávky Reflektorem

EP (2022) a Becel EP (2023) výrazně rezonovaly v polském undergroundovém tisku a komunitě.

| 12 |
PROGRAM

8. 6. ČERNÁ KREV A BÍLÁ NOC (PERFORMANCE + AFTERPARTY DJS)

#danceperfomance #photo-art-exhibition #party

ČERNÁ KREV A BÍLÁ NOC je pohybově-hudebně-výtvarná performance a výstava fotografií.

Bude se hrát ve dvou časech: 19.30 a 21:00. Autorský projekt na pomezí tance, výtvarného umění a hudby, na kterém se podílí několik umělkyň. V rámci projektu budou uvedena ve společném večeru dvě pohybová představení doprovázená živou hudbou Já & já a Pod kůrou kůže, která se prolínají tematicky, personálně i výtvarně. Součástí uvedení premiéry projektu bude výstava fotografií Hany Němečkové. Název celého projektu Černá krev a bílá noc vychází z protikladu dvou barev, které jsou vzájemně propojené symbolikou světlé noci a temného dne. Obsahuje metaforu černé krve jako symbolu života a smrti, krve jako substance spojené s ženskou reprodukcí a ženským tělem a jeho proměnami. Vstupte do světa temného světla a zářící tmy.

Já & já

Dvě ženy tančí o jednom lidském nitru. Vnitřní rozhovory o hledání harmonie a ticha uvnitř sebe. Dialog o umění být sama se sebou. Já a já…

Choreografie a tanec: Lenka Gerža Široká, Petra Klementová. Hudba: Petra Klementová.

Projekce: Hana Němečková. Kostýmy: Anina Bartáková. Světelný design: Jitka Sedláková.

Produkce: Kateřina Hanzlíková

Pod kůrou kůže

Překračování hranice lidského společenství. Žena v dialogu se stoletou usychající třešní.

Tanečnice a stoletá třešeň, tanečnice jako bytost třešně. Tanečnice jako protějšek usychající třešně, která s ní navazuje dialog. Tanečnice jako polo-člověk, polo-strom, polo-zvíře, jako žena-třešeň. Vstupují do rozhovoru. Pod její zvrásněnou kůrou se nachází moje vrásnící se kůže. Pod její kůrou je můj/její život, moje/její otázky a odpovědi. Otázky o vrásnění, usychání, rozpadání a bílých nocích.

Choreografie a tanec: Michaela Ondrašinová. Hudba: Jana Vondrů, Žaneta Vítová. Projekce: Hana Němečková. Kostýmy: Anina Bartáková. Světelný design: Jitka Sedláková. Produkce: Kateřina Hanzlíková.

6/2024 | 13 |

PROGRAM

10. 6. ROBIN SCHENK (KŘEST)

#alternative #rock #baroquepop

Koncert a křest debutového alba Robina Schenka Paladins & Tyrants. Hudba na pomezí alternativního rocku a baroque popu, kde se zvuk zkreslené kytary prolíná se symfonickými plochami, syntezátory a nevšedními zvukovými barvami. Robin Schenk vystoupí s kapelou ve složení Petr Ptáček (bicí), Pavel Palát (elektrická kytara), Josef Stráník (baskytara), Štěpán Filípek (violoncello).

Robin Schenk, hudební skladatel, muzikant a herec, oceňovaný autor scénické divadelní hudby, se vydává na cestu hrdiny a představuje debutové autorské album Paladins & Tyrants. Ve spolupráci s Jeronýmem Šubrtem z Lake Malawi, s Norským producentem JOWSTem či Lukášem Chromkem a za přispění desítek dalších hudebníků z celého světa vzniklo odvážné dílo, experimentující s netradičními kombinacemi hudebních prvků a žánrů. Od chytlavých popových melodií přes symfonické plochy s operním zpěvem až po prvky elektronické hudby, hard rocku či metal core.

11. 6. ORA COGAN (CAN) + VDYD

#postpunk #psychrock #indierock

Temně zakouřené gotické country s psychedelickým nádechem, které se snoubí s postpunkem, psych-rockem i tradiční baladou. Kanaďanka Ora Cogan je známá svým jedinečným hlasem a filmovými kompozicemi, kde hledá nové reality v labyrintu dýmu a zrcadel naší kruté společnosti. Spolupracovala s mnoha umělci, jako například Lankum a na turné byla po celé Evropě a Severní Americe, kde sdílela pódium s interprety jako Grouper a Mazzy Star. Její aktuální a kritikou ceněné album Formless, které přiveze do Kabinetu MÚZ, vyšlo v srpnu 2023. VDYD představují tvárnou sílu na brněnské scéně. Toto kvarteto má za sebou léta působení, nesčetně odehraných koncertů a desítky ovlivněných hudebních vkusů. Ač svůj debut na Kabinet Records vydali teprve v roce 2021, jejich koncerty se těší hojné účasti snad už od nepaměti. A není divu; směsice post-punku a indie rocku, kterou tahle parta tvoří, je naprosto unikátní a nezapomenutelná.

| 14 |

12. 6. GRÓA (ISL) + SHALLOV (SK) + DOMINIK PROK (SK)

#postpunk #noiserock #artpop #posthardcore #singersongwriter

Islandská kapela GRÓA, která v roce 2018 vtrhla na globální punkovou scénu a svou nezkrotnou energií a nespoutaným projevem nadchla publikum po celém světě. Jejich hudba spojuje prvky post-punku, noise-rocku s náznaky art-popu a dosahuje tak dokonale výbušného zvuku, který zní naprosto velkolepě. Jejich živá vystoupení jsou jedinečná.

S publikem vytváří nové světy a společný zážitek plný neuvěřitelné energie a velké porce emocí. GRÓA letos v létě míří na své čtvrté evropské turné, v rámci kterého zavítají taky do Brna. Na turné si připravili obrovský setlist plný písní z jejich nejnovějšího alba. Připravte se na nevídanou explozi.

Shallov je hlučná, krehká, nahnevaná, smutná, pateticá, cynická, angažovaná, štylizovaná úprimnosť. Je to prirodzený vývoj od neriadenej zlosti k formulovanej existenčnej úzkosti.

Počas uplynulých desiatich rokov Shallov fungoval ako trojčlenná gitarová skupina, pre ktorú bola typická organická a spontánna skúšobňová tvorba. Aktuálne Shallov prechádza transformáciou, objavuje nové prístupy v tvorbe, väčšiu zvukovú rozmanitosť, minimalizmus, syntetizátory a prvýkrát tiež texty v slovenskom jazyku. Spoločným menovateľom je však rukopis a dramatická kompozícia, ktorá sa nesnaží nikam zapadnúť.

Shallov na koncerte predstaví doteraz nepublikované skladby z pripravovaného albumu, ktorého vydanie je plánované na jeseň 2024, v novej zostave, ktorú tvoria bratia Viktor Ori, Dušan Ori a hudobníci Antonín Kropáček a Kristie Kardio.

Dominik Prok (52 hertz whale) vydal nedávno (nehlučnú) sólovú platňu, ktorá je vyvrcholením jeho dlhodobejšieho sna o samostatnej umeleckej realizácii. Album “there is no rescue mission, we are safe” je slovenskou odpoveďou na tradíciu amerického či britského pesničkárstva, ktorých je Proky veľkým fanúšikom a obdivovateľom. Nejedná sa však o bezduchú kópiu. Je úprimnou výpoveďou jednej životnej kapitoly, s ktorou sa vyrovnáva po svojom. Hudbou.

| 15 | 6/2024

13. 6. TOAD PLANET (KŘEST) + LEEB0RN

#alternative #rock #psychedelic #experimental

Toad Planet, hudební projekt organicky zformovaný kolem muzikantů z Ostravy a divadelníků z brněnské JAMU, po třech singlech vydává 24.5. debutové album s názvem

Bloudím pod nezávislým brněnským labelem Kabinet Records. Do jejich multižánrové tvorby se propisují hlavně vlivy progressive a psychedelic rocku, ale také hip hopu, noise rocku, alt rocku atd. Nálože narativní hudby, projekcí, improvizací, roztékání, poletování...

Olízni žábu a proleť se s námi. It’s pretty self explanatory. Pro tvorbu olomouckých Leeb0rn jsou typické hudební zvraty a experimentální choutky, které spojují se zasněnými melodiemi. S aktuální deskou „Hauau“ přinesli do své hudby větší žánrový rozptyl – pohybují se od shoegazu či gothic rocku až někam k lo-fi popu. Živě se představí jako trio.

14. 6. IAM OSKAR + HOSTÉ

#rap #hiphop

IAM OSKAR je mladý alternativní umělec z Brna, který se dostává do povědomí veřejnosti. Svým osobitým stylem a přístupem k hudbě si získává čím dál větší fanouškovskou základnu. Rozhodl se tak uspořádat svoje první sólové vystoupení. Na své si přijdou jak posluchači rockové, tak populární a rapové hudby. Oskar si zakládá na emocích jak v hudbě tak v životě. Těší se až vás všechny uvidí na živo a předá vám svou energii!

15. 6. SAMM734 + SUGOI KIMONO + PH1L + ZANDOME + DJS:

MURIS + INVICTA

#electro #rap #hiphop Slovenská čerstvá rapová krev dojede 15.6. do Kabinetu MÚZ. Těš se na Samm734, Sugoi

Kimono, Ph1l, Zandome společně s DJs Muris a Invicta.

| 16 |
PROGRAM

17. 6. LIBUŠE JARCOVJÁKOVÁ (T-CLUB)

#releaseparty #art #photography

Křest a párty u příležitosti vydání nové knihy T-Club Libuše Jarcovjákové. Zajrají DJs

IAmNøt, Attempt a Rgh:Rslt. Akci pořádá Untitled a OFF/Format. Start v 17:00 a povinnost pro všechny fanoušky fotografie.

17. 6. PLANET ON A CHAIN (USA) + GXUXTXSX + 50M ZNAK

#hardcore #punk

PLANET ON A CHAIN jsou relativně nová kapela z Oaklandu, CA a Austinu, TX se vznikem v období pandemie Covidu a první nahrávkou na labelu 625 Thrash z roku 2021. V jejich řadách najdeš členy naprosto zásadních kapel DIY hardcore-punku a powerviolence DEAD NATION, TEAR IT UP, PUNCH, TALK IS POISON, LOOK BACK AND LAUGH, MINDLESS MUTANT nebo třeba DEAD AND GONE, kteří hráli v Brně již v roce 2002. Nutno zmínit i CALIFORNIA

LOVE, jejichž bubeník Moses (nyní bicí v P.O.A.C.) v roce 2007 absolutně srovnal Jelení v Praze se zemí!! Není pak divu, že i za tak krátkou existenci mají za sebou americké turné třeba s DROPDEAD nebo GORILLA BISCUITS a tři tituly na kultovním labelu REVELATION RECORDS. A posledním z nich je prdelnakopávající deska “Culture of Death” z letošního dubna, se kterou jedou P.O.A.C. své první Evropské turné s jedinou zastávkou v ČR a SK právě v Brně.

GxUxTxSx jsou skejtem nakopnutá (i odrovnaná) lokální hardcore-punková parta.

Zbrusu nová post-hardcore kapela 50m ZNAK se členy OR, HEVER a Banánem za mikrofonem.

18. 6. DELANEY DAVIDSON (NZ) + BLIND KÜNSTLER (SOLO)

#darkambient #darkjazz

Kritický smysl pro humor, divadlo neklidu a hlas označovaný jako „nekonvenčně krásný“.

6/2024 | 17 |

PROGRAM 6/2024

Delaney Davidson je novozélandský zpěvák, skladatel, hudebník a výtvarník, který si za

dvě dekády aktivní tvorby vytvořil vlastní identitu. Zpočátku inspirován písněmi Hanka Williamse nebo The Birthday Party a živými vystoupeními Johnnyho Cashe a Bustera Keatona, Delaney vše syntetizuje do své vlastní osobnosti. Davidsonovy texty, které se obecně zabývají temnější stránkou života sahají od klasických vražedných balad až po písně s hlubším vhledem do lidského bytí.

Nezastírá sympatii a přijetí nejrůznějších zvláštností života a souvisejících slabostí. Spojení pivního muzikanta a tradic pantomimy se zapojením publika dělá z jeho vystoupení neopakovatelnou show!

Blind Künstler je multižánrový projekt vedený Novozélanďanem Rhysem Braddockem

(Gerda Blank, Metronome Blues), v němž účinkuje taky český saxofonista Tomaš Továrek. Sólová vystoupení předvedou temný instrumentální gothic-jazz, zasněné ambientní

zvukové plochy, zasmyčkované textury a písně z eponymního alba „Blind Künstler“, které vyšlo v prosinci 2023.

19. 6. WAYFARER (USA) + DREADNOUGHT (USA)

#western #atmospheric #blackmetal #postmetal

Americký westernový black-metal WAYFARER z Colorada. Atmosférická kavalkáda zuřivosti, melancholie a zaprášené vyprávění Divokého západu ovlivněné americanou a “Denver Soundem” domácích umělců. Odvážná, rytmická a riffy nabitá hudební výprava přes

hranice blacku a extrémního metalu je podbarvena drsností a otiskem umělců jako Sixteen

Horsepower nebo Jay Munly. Black-metalový soundtrack ke kovbojkám s nádechem Ennia

Morricone a Sergia Leone.

Do Kabinetu MÚZ přivezou nové album American Gothic, které navazuje na desku

A Romance With Violence. Ta vyšla u Profound Lore Records v roce, se dostalo mimořádného uznání například v Decibel Magazine, Metal Hammer nebo Revolver Magazine. Rekviem za mýtus Divokého západu zachytil Wayfarer v nejintenzivnější a triumfální podobě. Tím kapela zaujala velký label Century Media Records, který s nimi v roce 2021 podepsal

| 18 |

PROGRAM

celosvětovou smlouvu. V letošním roce v rámci evropského turné zavítají na legendární

festival Roadburn a s jedinou zastávkou v ČR taky do Brna.

Progresivní post-metalová kapela DREADNOUGHT z Colorada, jejímiž členy jsou

Kelly SCHILLING, Jordan CLANCY, Kevin HANDLON a Lauren VIEIRA. Většina z nich jsou

multiinstrumentalisté, což se projevuje na bohatém a multižánrovém zvuku. Těš se na prvky metalu, folku, post rocku a jazzu.

20. 6. FRANKIE & THE DEADBEATS + TIM SCHUMANN (USA) + LUKE LECHELER (USA)

#alternative #country #punkrock #singersongwriter

Frankie & The Deadbeats jsou kočovníci s kořeny jak v české krajině, tak i v americkém

Nashvillu ctí a umně kombinují klasické americké country s divokostí jejich srdcí. Příběhy, které se jim kromě vrásek v obličeji otiskly i do duše, přenáší pomocí svých temných písní

na posluchače, které obejmou a už nikdy nepustí.

Na scéně se objevují v roce 2021 a to rovnou s jejich první dlouhohrající deskou

The Shining. Přesně po dvou letech vydávají svoji druhou řadovou desku nesoucí název

The Possibility That Love Is Not Enough. Banjo, trubka, klavír, i to jsou prvky, které posouvají

jejich přístup ke country music o kus dál.

Od zaplivaných lokálů, přes přední české festivaly, až po dvě akustické turné v USA. Frankie & The Deadbeats jsou doma všude tam, kam je zavedou cesty a kde v dálce zní teskná pedal steel kytara.

Tim Schumann vyrostl v polovině a na konci 90. let v Sioux Falls v Jižní Dakotě, kde hrál v punkových/hardcorových kapelách. Od té doby se hudbě věnuje i jako autor. V současné době žije v Minneapolis a věnuje se své současné kapele Loss Leader, která se chystá vydat svou novou desku na místním DIY labelu Dead Eagle Records. V roce 2010 vydal sbírku akustických písní nazvanou The Heart of Sea, v současné době je na spadnutí vydání nové sólové desky s názvem Rust and Snow, která vyjde rovněž u Dead Eagle Recordsv létě 2023. A právě tuto nahrávku představí Tim na nadcházejícím evropském turné.

| 20 |

Luke Lecheler strávil roky na turné po USA i v zahraničí, kde se dělil o autorství písní

a hraní na sólovou kytaru v hlučné twang-punkové skupině The Right Here a na klávesy s pravověrnými rockery ze středozápadu Nato Coles & The Blue Diamond Band. Je známou

tváří na festivalech The Fest v Gainesville, Pouzza Fest v Montrealu a právě se vrátil

z Evropy, kde hrál na Manchester Punk Festu na varhany s punkrockovými stálicemi

The Slow Death.

21. 6. MMNK + HIHIHAHAHOLKY

#progressivepunk #alternative #rap

Hudba MMNK je kombinací progresivního punku s nezbedným darebáctvím a texty nasáklými cynismem, černým humorem a melancholickým oplakáváním sebe sama. Jejich debutová deska navozuje atmosféru multiverzu MMNK, ve kterém “uměnelci” zaujímají role svých altereg. Floutkovství v textech se projevuje i četností vulgarismů, parafrází a přejatých cizích výrazů. Eklekticismus výše zmiňovaného hudebního uskupení má kořeny v literatuře beatníků, Power Rangers, Galactik Football, Pár Pařmenů a v neposlední řadě v Posledním pokušení. Kapela sama sebe škatulkuje do kategorie white trash. České texty, surová rytmika a ostré riffy, by se ale daly zastřešit pod progressive pop punk a cíleně míří za všemi fanoušky divné hudby a ujetostí. MMNK se dokonce dočkali označení “New Weird Czechia”, tedy po vzoru New Weird Britain označující novou vlnu kapel s radikálním přístupem k tvorbě.

Co jsou Hihihahaholky zač? Dvě holky ze srdce od srdce ze života od života holek dvou jou! Alternativně – rapově – hudebně – poeticky – melodicky – disharmonicky performativní duo Aleny Novotné a Štěpánky Todorové, které řeší life, girls and boys, problems a dobrej swag.

| 21 | 6/2024

PROGRAM

22. 6. MAREK KOLEKTIV / KŘEST KATALOGU / KONCERT

#releaseparty #art

Křest knihy bilancující vývoj (sbírky) současného umění a přinášející obecnější komentáře

ke sběratelství a uměleckému provozu vůbec. Samostatnou obsahovou linii tvoří ilustrace

Miroslava Bartáka, které dodávají obsahu lapidárnost, humor i sebeironii. Křest za účasti členů sběratelského kolektivu, editorek katalogu a mnoha dalších, kteří se na něm podíleli, je koncipován i jako koncert live performerů současné elektronické hudby.

26. 6. YANNTRAY & TOKYO DRIFT – SILVER + SPECIAL GUEST (MESS)

#electronic #rap #autotune #experimental

Yanntray & TOKYO DRIFT společná performance projektu “Silver”, kterou dali dohromady

yanntray & TOKYO DRIFT. Speciálním hostem bude Mess.

Rádio Wave píše: “Na Vinylu nominovaný hudebník yanntray a zářící hvězda alternativní

scény TOKYO DRIFT vydali společnou desku Silver. Dvanáct rozlámaných elektronických tracků vznikalo mezi Prahou a Paříží, kde aktuálně první jmenovaný přebývá. Dobrodružný zvuk má na svědomí Essei, dvorní producent brněnského labelu Butterclub. Tematicky album meandruje mezi dvěma póly – oslavou vandráctví i sklíčeností z odcizení.“

27. 6. CELESTE (FR) + SLAŤ

#avantgarde #blackmetal #hardcore #sludge #stoner

Lyonská kapela CELESTE je dlouhodobě považována za jednu z nejvýznamnějších kapel slavné “francouzské avantgardní black-metalové scény”. Není se čemu divit, protože tahle parta má na kontě více než 600 koncertů po celém světě, stejně jako vystoupení na nejprestižnějších festivalech extrémní hudby (Hellfest, Roskilde, Copenhell, SummerBreeze, Brutal Assault, Roadburn, Psycho Las Vegas, ...).

| 22 |

CELESTE hrají dokonalý mix sludge / post-hardcore s black-metalem a náznaky doomu.

Doporučujeme pro fanoušky Breach, Neurosis a starého Cult of Lunaor Deathspell Omega.

Temnota je opravdu slovo, které se ke kapele hodí. Naživo jsou CELESTE velmi specifickou

kapelou, protože hrají v naprosté tmě a ke svým vystoupením používají pouze červené

světlo, červené čelovky a stroboskop.

Bahnitý stoner doom metal. Brněnská parta Slať s životopisem popsaným v kapelách

Nikander, Gospel Of The Future, Kandar atd.

28. 6. GOAT PIT: ZBYNEK + BLACK ROW + LEIN + AAKRUM + DAREBAX

#numetal #metal #alternative GOAT PIT aneb Špička mladýho brněnskýho nu-metalu poprvé pod jednou střechou. Bude

to zakončení klubové sezóny, ze kterýho se nevzpamatuješ až do podzimu.

Od oltáře Freda Dursta rovnou na stage, ZBYNEK je pět zm#dů, který budeš poslouchat.

Tvrdej nu-metal, kterej ti dá doživotní PTSDj.

Co čekat od Black Row? Zaručeně dávku dopaminu, tahle pětice je zárukou kvality a nezapomenutelných shows. You know the movement.

Jako další zahraje prodigy metal band LEIN, dále začínající kapela AAKRUM, která kombinuje mnoho žánrů. Neotřelej zvuk, co ti nedá spát. A v novým složení a plní energie jsou DAREBAX připraveni znovu dobýt československou scénu.

29. 6. BURNINGBOY PRESENTS AFTERLIFE + SUPPORT ELECTRONIC BITCHES

#electronic #pop

Burningboy je zpět s 5. deskou Afterlife. Notorický bohém a rebel na ní vypráví o životním zlomu a o tom, jak končívá rock’n’rollová jízda. K tanci navíc zahrají Electronic Bitches.

| 23 | 6/2024

16. 7. GRINDCORE CARTEL GATHERING VOL. I: SHITSTORM (USA) + LYCANTHROPHY + ØBLAST

#grindcore #powerviolence #extreme #hardcore

Mighty Morphine Power Violence a Kabinet Múz uvádí: GRINDCORE CARTEL GATHERING VOL. I.

SHITSTORM z Miami na Floridě právě oslavili 20 let existence a po nedávných koncertech se Suppression v Asii vyráží na jejich vůbec první turné po Evropě s deskou “Only In Dade”! Po dnes již kultovních splitech s Magrudergrind, Sloth a Conga Fury servírují na novém albu na ploše necelých deseti minut (!) celkem 27 nekompromisních výstřelů maniakálního a naprosto přesvědčivého grindcore výplachu té nejvyšší kvality. Ono není divu, když v kapele hraje půlka lidí z legendárních TORCHE, v čele s kytaristou Jonathanem Nuñezem a bubeníkem Rickem Smithem, kterej škopkům nakládá blastbeaty s razancí heavy stoner rockových úderů…to musíš vidět!

LYCANTHROPHY není potřeba u nás velice představovat. Zajímavostí je ovšem fakt, že jak u nás uctíváme devadesátkovej extrémní hardcore americké provenience, tak ve Státech naopak zástupci námi opěvovaných kapel nedají dopustit na “Euro STOP&gGO” scénu, na které banda samorostů ze žďárských a pardubických lesů kraluje bezmála 25 let. Nesčetněkrát jsem od Američanů slyšel přirovnání “Lycanthrophy = kings of blastbeats”.

A není tomu jinak ani na poslední desce “On The Verge of Apocalypse”, kterou snad přivezou i do Kabinetu.

Trio ØBLAST z Jihlavy jsou poměrně novým přírůstkem na naší extrémní scéně, ale z nahrávek i koncertů zní velice přesvědčivý politicky (roz)laděný grindcore s nádechem powerviolence, prostě velice kvalitní Svědci Scott Hullovi! Jihlavanka – drtí hezky!

9. 8. MARATON HUDBY BRNO: MARIE KIESLOWSKI + BUDOÁR STARÉ DÁMY + MALÉ ZUBY

#punk #newwave #alternative #rock

Letos vůbec poprvé opouští páteční Indies stage prostředí Divadla na Orlí a přemisťuje

| 24 |
PROGRAM

7–8/2024

se do Kabinetu MÚZ. Komorní verze kapely Zuby nehty – Malé zuby ve složení Marka

Míková, Pavla Jonssová a Jana Kaplanová diváky dostanou osobitou směsí punku, nové vlny a alternativního rocku. Marie Kieslowski, pianistka a zpěvačka, představí příběh svého

života ve svých písních. Stálice alternativní brněnské rockové scény – skupina Budoár staré

dámy v čele se zpěvačkou a režisérkou dokumentárních filmů jako Jiříkovo vidění, Martou

Kovářovou (roz. Svobodovou) večer uzavře.

10. 8. MARATON HUDBY BRNO: POVODÍ OHŘE + THE BLADDERSTONES + KABARET DR. CALIGARIHO

#alternative #rock #underground

Sobotní Rock stage proběhne tradičně v Kabinetu MÚZ. Večer odstartuje Kabaret Dr. Caligariho, anonymní uskupení hudebníků přinášejících novou vlnu undergroundové hudby.

Vystoupí také chebská kapela Povodí Ohře, která na rockové hudební scéně není žádným nováčkem. Na závěr večera crossoverové trio – The Bladderstones – přinese vlastní fúzi dravých kytarových riffů, dynamických zvratů a nových zvuků.

DOPORUČENÉ AKCE MIMO

KABINET MÚZ

4. 6. Fléda – Sunbrella

5. 6. Ponava – Hello Marcel

7. 6. Kafara – Anki + Wodehn

9. 6. Sibiř – Besna (SK), Bjes (CZ), Weltenbrandt (AT)

13. 6. Alterna – Metastavy

13. 6. Ponava – Tygroo

14. 6. Vegalité – Botulism (DE) + Tremore (DE) + Průmyslová smrt + Marastic Blues

20. 6. Alterna – Kvietah + Člověk krve

29. 6. Sibiř – Atomski rat (RS) + Traumacorps

CHYSTÁME V KABINETU MÚZ:

9. 8. Malé Zuby, Marie Kieslowski, Budoár staré dámy

10. 8. Povodí Ohře, Kabaret Dr. Caligariho, The Bladder Stones

5. 9. ZVA 12-28 BAND (křest)

6. 9. Catastrofy (SK) + HOSTÉ

7. 9. Noví Kumpáni

10. 9. James P. Honey

11. 9. Vazio + Kal

12. 9. Plumdumplings (křest)

13. 9. Dušan Vlk + hosté

14. 9. Ultra Sunn (BE)

19. 9. WWW neurobeat

20. 9. Ničitel + REK + N00100000

21. 9. Stop and Go fest

23. 9. Jaroslav Rudiš & U-Bahn

25. 9. Big|Brave (CAN)

2. 10. Teepee (křest)

3. 10. Silent Stream Of Godless Elegy

4.–5.10. Festival BATCH

9. 10. Hm...

10. 10. Tchendos (křest)

11. 10. Esazlesa (křest) + Drom (křest) + FDK

12. 10. A Place To Bury Strangers (USA) + Stella Rose

14. 10. The Body (USA) & Dis Fig (D)

21. 10. Pharmakon (USA) & Kollaps (AU)

23. 10. Dva (křest)

29. 10. Stoned Jesus (UA) + Dopelord (Pl)

15. 11. Master boot record (It)

19. 11. Tempers (USA)

3. 12. Delving (USA/D) + Iron Jinn(NL) + Lambda (křest)

| 26 |

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.