MUZIN duben 2024

Page 1

PROGRAM KABINET MÚZ

2. 4. LAMENT (KŘEST) + CERMAQUE + NĚKDO JINEJ #rap #poetry #performance #electro

3. 4. ŠAMANOVO ZBOŽÍ (KŘEST) + TOAD PLANET #postpsychedelic #psychedelic #artrock #rock

4. 4. -123 MINUT #soul #groove #jazz #funky

5. 4. PAVILON B: BUTTERCLUB + GAV + SAMURAJ PÍTR + SWEETSCOVILLE (AUT) + DJ DOMINGO #hiphop #rap #party

6. 4. DEVIL MASTER (USA, RELAPSE) + DÖDSRIT (SWE) + ARA (AUT) #blackmetal #deathrock #punk #atmosphericblackmetal #dbeat

7. 4. HELLO MARCEL + FUMAR MATA! + CHORA SFAKION #punk #disco #elektronic #funk

8. 4. BRIXTN + MALONE + LEON #indiepop #indierock #rock #pop

9. 4. THE VALENTINES (KŘEST) + PRAZDNINY #indiepop #indierock #pop

10. 4. SOLD OUT: DUKLA (KŘEST) + ANKI + AID KID & TASYA B2B DJ SET #pop #postpunk #rap #elektronika

11. 4. TÁBOR + CARDO & DECUMANUS #folk #ambient #country #neofolk

12. 4. SOLD OUT: SCHYZO + DYZIVV + PYKO + SAKA + MADANSKY

13.

15. 4. RUFUS MILLER (UK)+ LASH&GREY (SK) #psychedelie #rock #folk

16. 4. EMMA SMETANA & JORDAN HAJ

17. 4. SOLD OUT: EMMA SMETANA & JORDAN HAJ

#rap #westcoast #gfunk
POP MESSE: RANGLEKLODS
#experiemntal
4.
(DK) + BLUE UANDI + ANA MI
#electro #postclub #pop
#pop #dance
#electro
#pop #dance #electro
4. BÁRA ZMEKOVÁ #jazz #folk #classics #electronic str.: 10 10 12 12 14 15 15 15 16 16 10 14 16 17 17 17
18.

19. 4. TATROFKA200025000 + BRIZOLIT + KOVOŠROT + BITTER SEASON

#punk #party

20. 4. MAT213, ZDENA + PERFECT WORKOUT

22. 4. DEAF CLUB (USA) + FUCK MONEY (USA) + DECULTIVATE + SKIPLIFE #hardcorepunk #noise #powerviolence

23. 4. HRUBÁ HUDBA #folk #folklore #nujazz #electronic

24. 4. BRATŘI ORFFOVÉ #alternative #folk

25. 4. OBLIGATNE (křest) + HOSTÉ #pop #jazz #soul

26. 4. THE STUBS (PL) + ARROGANT TWINS + NEURO BATS #hardcore #punk #stoner #rocknroll

27. 4. HENGE (UK) + LAMBDA + JAK SEN #poststoner #postrock

29. 4. RAEIN (IT) + STORMO (IT) + NERVY #screamo #posthardcore

30. 4. KORBEN DALLAS (SK) #rock

2. 5.

(KŘEST) + VČERA BYLO POZDĚ #punk

6. 5. CLOAKROOM (USA, RELAPSE) + PANENSKÉ PLAMENY #shoegaze #indierock #posthardrock

8. 5. ROLE + HOST #pop #indiepop

10. 5. LANDLESS + CROOKED NEES + NEWSPEAK #rock #metal #hardcore #metalcore

12. 5. WOLFHEART (FIN) + HOST

#hardcore
#pop #digitalsongwrititng
MÉTA MONDE +
#synthpop #alternative #pop
1. 5.
YASHA96
CHOROBOPOP
#melodicdeathmetal str.: 18 20 21 22 22 23 22 23 18 18 23 21 24 24 24 24

foto: Marek Reinoha

Jaro je tu a v ruce držíte 52. číslo dubnového Muzinu. Během dvou hodin, co zpracovávám data pro grafika se za oknem stihl prostřídat sníh, déšť i blankytná obloha a na malou chvíli se nad lesem objevila dokonce duha. Do hlavy se mi vkrádá kýčovitý příměr o tom, že náš dubnový program je pestrý stejně jako počasí letošního brzkého jara. Kýčovitost příměru je ovšem v naprostém protikladu s kulturní hodnotou, kterou jsme na duben připravili. Koneckonců budeme moc rádi, když se k nám o tom přijdete přesvědčit sami. Bez Vás to jaksi není a nemůže být nikdy ono. Mezi největší dubnová koncertní lákadla budou patřit Devil Master z Philadelphie, kteří dovezou punkově hraný death-rock a black-metal. Čeká nás taky vyprodaný koncert kapely Dukla nebo zahřívací večírek festivalu Pop Messe. Ten nabídne Rangleklods, Blue Uandi a Ana Mi. Divoké večery nás čekají s legendární italskou screamo partou Raein a post-hardcore kapelou Stormo nebo koncert zástupců kalifornského labelu Three One G, kapel Deaf Club a Fuck Money, kde domácí support zajistí Decultivate a Skiplife. Je toho zase opravdu hodně. Děkujeme že k nám chodíte. Těšíme se na všechny známé i neznámé tváře!

| 4 |

“POTVRDILO SE, ŽE TO ŽÁDNOU HODNOTU NEPŘIDÁ”

ROZHOVOR S LAMBDA

Jméno Lambda už jste asi slyšeli (zvláště jestli se alespoň trochu zajímáte o post rock nebo spřízněné žánry) a to i přesto, že jméno kapely možná rezonuje více v zahraničí, než v našich končinách. O tom, co kluky přivedlo k tomuto žánru, jak se přihodilo, že hrajou tolik koncertů mimo republiku a co mají rádi na domovském Českém Krumlově, jsme si povídali na následujících řádcích. (otázky kladl Mr. Banana)

| 5 |
foto: Kuba Zeman

1/ Cítili jste někdy nějaké limity ohledně toho, že jste z Českého Krumlova?

Mnoho lidí to možná překvapí, když máte za sebou nemalou porci koncertů v zahraničí.

Limit je to že, než jsme začali pořádně koncertovat, vymřela veškerá scéna a kluby na jihu Čech a přirozeně to vedlo k tomu, že jsme se rozlétli více po republice a Evropě.

2/ Vaše hudba je primárně označována jako post rock a myslím, že to sedí. Kdy jste se s tímto žánrem setkali poprvé a uhranul vás okamžitě, nebo jste si k němu museli hledat cestu? A nebyli jste někdy v pokušení začít zpívat?

V době kdy Fíla hrál ještě s kapelou Poslední Záhryz, tak jsme začali s Vencojem objevovat kapely jako Red Sparowes / Pelican / Maserati / Russian Circles a v neposlední řadě Lvmen. Myslím, že to bylo rychlé uhranutí. Oproti metalu a classic rocku, co jsme poslouchali do té doby, to byl rozmanitý žánr bez refrénů a slok s řádně temnou atmosférou. Taky nás hodně ovlivnila stoner/desert scéna - kapely jako Kyuss, Fu Manchu, Elder případně i 1000 Mods, Yawning Man nebo All Them Witches, se kterými jsme si měli možnost zahrát. Pokušení zpívat nebylo, jednou jsme to zkoušeli a potvrdilo se, že to žádnou hodnotu nepřidá.

3/ Jak moc řešíte technickou a zvukovou stránku věci? Jste tzv. gear nerds a řešíte každý zvukový detail, nebo jdete spíše punkovější cestou?

Fíla by se dal nazvat nerdem, ale v celkovém zvuku se to zas tak neprojevuje. Efektů používáme poměrně dost, ale místo jednotlivých detailů řešíme, jak zní celek.

4/ Dokážete si představit, že by Lambda fungovala v jiné sestavě? Rozhodně ne.

5/ Pět věcí, které máte a nemáte rádi na Českém Krumlově a jedna, kterou byste vyměnili z Brnem?

Věci co máme rádi:

Naší zkušebnu a nahrávací studio Ambit 1084 Studios a kapelu Tokaref, horu Kleť, okolní přírodu, bistro Picka, rodinu a kamarády.

Věci, co máme neradi:

Obecně hodně turistické město, vodáky, žádné hudební ani jiné kluby, vybydlené centrum (nic pro místní), lidi co skončí na tom, že chodí jen do hospody.

Rozhodně bychom si s Brnem vyměnili Kabinet Múz a celou hudební scénu. (+ indickou restauraci Annapurna)

| 6 |
“VE SKUTEČNOSTI POSLOUCHÁM

HLAVNĚ MLUVENÉ SLOVO”

ROZHOVOR JUSTIN PEARSON (DEAF CLUB)

Struggle, Swing Kids, Locust, Head Wound City. To je jen částečný výčet kapel, ve kterých se objevil Justin Pearson. Již od počátku 90. let je jedním z nějaktivnějších amerických hudebníků pohybujících se na hc/punk scéně, jejíž hranice se mu ale neustále daří posouvat a bořit. A týká se to jednoznačně i jeho současného projektu Deaf Club, se kterým se chystá i do Kabinetu. Následující rozhovor by pro vás měl být jedním z dalších důvodů, proč ho nepropásnout. (otázky kladl Mr. Banana)

| 7 |

1/ Kdo je Deaf Club a jaký je původ kapely?

Deaf Club jsou Brian Amalfitano, Scott Osment, Jason Klein a já. Počátky kapely vycházejí z projektu, který jsem dělal s Nickem Zinnerem a který se jmenoval More Pain. Dával jsem dohromady kapelu, která by hrála materiál More Pain naživo, což bylo původně pro filmovou hudbu. Ten nápad se nikdy neuskutečnil, ale vznikli Deaf Club. Tím, že jsme Briana a Scotta dostali do zkušebny, kde s námi pracovali na hudbě a všichni jsme si okamžitě sedli, bylo k regulérní kapele už jen malý krůček.

2/ Vaše hudba je brutální, hlučná a disonantní, což je něco, co je součástí vaší hudební DNA už více než 30 let. Cítíte, že je to vaše součást i na jiné, řekněme osobnostnější úrovni a hudba je váš způsob, jak to ze sebe dostat a zůstat při smyslech?

Dobrá otázka. I když bych na ni rád měl jednoduchou odpověď, myslím, že lidé jsou poměrně složití, mají emoce a činy, které vše komplikují. Myslím, že umění, které vytváříme, je odrazem světa, ve kterém žijeme. Je napjaté, absurdní, iracionální, ne vždy příjemné a nakonec slouží jako komunikační nástroj přesahující jazyk a sociální konstrukty. Osobně mám rád všechny druhy hudby a jen zřídka poslouchám otravné věci, jako je hudba, které jsem součástí. Ve skutečnosti poslouchám hlavně mluvené slovo. Ale moje DNA, jak o ní mluvíš, podle mě obsahuje mnohem víc než jen hudbu nebo hudební styl. Existují velmi relevantní důvody, proč nás to táhne k vytváření, sdílení a prožívání podivných zvuků, ať už jde o disharmonické akordy, nebo efekty, které posluchači upírají klasické hudební aspekty a nechávají mu zvuky, které se vymykají hudební teorii. A konečně, kdo je příčetný? Náš živočišný druh je na tolika úrovních vyšinutý. Dokonce i ti, kteří se zdají být příčetní, většinou příčetní nejsou. Jsme nesmírně arogantní tvorové.

3/ Když mluvíme o hudební DNA, nakolik je San Diego její součástí? Chodíte ještě na místní koncerty? A jaký máš pocit z místní scény obecně? No, kapela je technicky vzato ze San Diega jen částečně. Zbytek je z Los Angeles. Ale pro širší svět jsou si obě města možná podobnější než lidé, kteří žijí v jedné nebo druhé lokalitě. Ale pro mě osobně má San Diego přece jen určitou DNA. Myslím, že se tu může dařit určitému typu lidí. Město je kousek od Los Angeles, řekněme v jeho stínu, takže je tu takový zvláštní prostor pro klíčení a experimentování s něčím, co možná větší město, jako je Los Angeles, nemusí umožnit. Většinou nemáme k dispozici nástroje pro tvorbu umění, takže se uchylujeme k jakémusi mrchožroutství a nakonec i k navazování kontaktů nebo spolupráci s jinými lidmi, kteří se třeba nezabývají stejnými věcmi. Díky tomu máme kapely jako Drive Like Jehu, Crash

| 8 |

Worship, Antioch Arrow, Unbroken a další, které jsou samy o sobě velmi jedinečné. A ano, pořád chodím na místní koncerty. Ale představa o scéně je dnes zkreslená, zejména díky internetu, což má své klady i zápory.

4/ Můžeš nám trochu představit své spoluhráče? A co se ti na každém z nich nejvíce líbí?

Brian je nesmírně náročný na výsledek věcí, které vytváříme. Je to také kouzelník s pedály a má téměř nenucený přístup ke svému nástroji. Scott je hudební psychopat a je velmi praktický ohledně kapelních, ale úžasně nepraktický v některých jiných aspektech života. A Jason má ze všech lidí v kapele jednoduše nejhorší hudební vkus. Na basu však hraje jako bůh a má úžasnou energii na pódiu i mimo něj. Všechny tři z celého srdce miluju.

5/ Když řeknu Česká republika, co tě napadne jako první?

Myslím, že při slově Česká republika se mi vždycky vybaví Klub 007 a samozřejmě legendární pan Banán. Je to pro mě jedinečné místo na planetě a část světa, kam se vždycky rád vracím!

PROGRAM 4/2024

2. 4. LAMENT (KŘEST) + CERMAQUE + NĚKDO JINEJ

#rap #poetry #performance #electro

Brněnský křest debutového alba dua Lament, které povstalo z popela stejnojmenné desky Jakuba Cermaque z roku 2020. Rapující básník tentokrát spojil síly s jediným producentem: mladým hudebním mágem Pavlem Kielbergerem, který na desce i na pódiu buduje elektronickou krajinu v nejlepší tradici experimentálních tvůrců elektronické hudby posledních dekád a zavodňuje ji důmyslnými a emocemi nabitými kytarovými riffy. Apokalyptické vize i sociální kritika se v textech prolínají s intimitou a niternou výpovědí. Poezie, u které budete tančit. Deska PRŠÍ V PRÁZDNÉM DOMĚ vyšla letos v únoru u vydavatelství Indies Scope a na koncertě bude k dostání na CD i na vinylu. Někdo jinej je sólová performance energického kolohnáta a jazykového ekvilibristy Martina Fučíka, mj. principála vyhlášené znojemské raperské party Phoenix Old school rap nebo new age poetry? Kázání nebo zpověď? Posuďte sami.

3. 4. ŠAMANOVO ZBOŽÍ (KŘEST) + TOAD PLANET

#postpsychedelic #psychedelic #artrock #rock Čtyřčlenné hudební uskupení Šamanovo zboží balancujíce na hraně rockové lyriky a sonického experimentu. Vychází z klasického progrocku 70. let, který modernizuje digitálním thereminem, electro drumpady a rozličnými modulacemi do psychedelické jízdy. Na koncertech se šamani nerozpakují do skladeb improvizovat a rozvádět je spontánními jamy. Jejím posledním albem je apokalyptický počin Čtvrtá polnice. Nyní uvedou a pokřtí nové album Zeměkout. Nálože narativní hudby, projekcí, improvizací, roztékání, poletování. Olízni žábu a proleť se s námi. It’s pretty self explanatory. Toad Planet je hudební projekt, organicky zformovaný kolem muzikantů z Ostravy a divadelníků z brněnské JAMU, hrající především psychedelic a art rock s fúzi hip hopu, funku a noisu. V prosinci jim vyšel v pořadí druhý singl Ještěrky z připravovaného alba pod hlavičkou labelu Kabinet Records. V novém roce je v plánu vydání dalších singlů, videoklipu, live session a následně celého alba, takže je na co se těšit. V prosinci 2023 jim vyšel v pořadí druhý singl Ještěrky z připravovaného alba pod hlavičkou labelu Kabinet Records.

4. 4. -123 MINUT

#soul #groove #jazz #funky

Minus123minut jsou jedineční intenzitou a energičností svých koncertů, které jsou z velké části tvořeny improvizací. Propojují žánry jako soul, groove, jazz, blues, funky či world music. Kapelu tvoří trio uznávaných

| 10 |

PROGRAM 4/2024

muzikantů: zpěvák, kytarista, autor písní a českých textů Zdeněk Bína, baskytarista a autor anglických textů Fredrik Janáček a výjimečný bubeník Dano Šoltis. Minus123minut obdrželi cenu Anděl za Objev roku v roce 1999. V dalších letech byli dále dvakrát na tuto cenu nominováni. Jako jedna z mála tuzemských skupin slavili “Minuty” úspěchy také v zahraničí, kde odehráli kolem dvou set koncertů v klubech a na festivalech (Holandsko, Polsko, Francie, Slovensko, USA nebo Anglie). V letošním roce budou postupně představovat novinky z připravované desky.

5. 4. PAVILON B: BUTTERCLUB + GAV + SAMURAJ PÍTR + SWEETSCOVILLE (AUT) + DJ DOMINGO

#hiphop #rap #party Velkolepá rapová párty, na které tentokrát bude BUTTERCLUB, GAV, SAMURAJ PÍTR, SWEETSCOVILLE (AUT) a DJ DOMINGO.

6. 4. DEVIL MASTER (USA, RELAPSE) + DÖDSRIT (SWE) + ARA (AUT)

#blackmetal #deathrock #punk #atmosphericblackmetal #dbeat Extáze spojená s rouháním a existenciálním děsem. Pekelně ohnivé a bouřlivé riffy i kořeny v rituální black-metalové magii má kapela Devil Master z Philadelphie. V sestavě jsou členové Power Trip a Integrity! Aktuální album Ecstasies Of Never Ending Night z roku 2022 nahrával Pete DeBoer (Blood Incantation, Spectral Voice) a zachytil tak jedinečný punkově hraný death-rock a black-metal. Nebezpečný vír černoty a kakofonie, který trhá duše na kousky. Ze stinných pustých lesů Borlänge a rezavějící městské chlípnosti Amsterdamu přichází Dödsrit. Kapela Dödsrit spojuje extrémní black-metalové nápory, zrádně znepokojivé drony a sněhovou bouři D-beatu prosycené temnotou prudce burácejícího víru melancholie a drásající kakofonie. Nové album s názvem “Nocturnal Will” právě vyšlo na labelu Wolves of Hadesb! Speciálním hostem bude rakouská parta ARA. Chladné black-metalové šílenství tě sevře a nepustí. Členové a členky hráli a hrají v: Loather, Parasite Dreams, Molten Chains, Letheum a Pitva... na kytaru hraje taky starej dobrej mladej Dominik Pilnáček.

| 12 |

7. 4. HELLO MARCEL + FUMAR MATA! + CHORA SFAKION

#punk #disco #elektronic #funk

Duo Hello Marcel se pozvolna formovalo v průběhu roku 2017, kdy se chlapci Adam Sodomka a Michael Macek (alias Šmáca), kamarádi ze svitavského gymnázia, tak silně udeřili do hlavy, že dostali nápad postavit českou disco kapelku. První písně vznikali střídavě ve sdílené zkušebně ve Svitavách nebo u Šmáci v bytě na Anglické ulici v Praze. V únoru roku 2018 vydali debutové album s názvem Marcel, pojmenované po jejich vtipném a inspirativním kamarádovi. Vycházející pražská formace Fumar Mata, která okouzlujícím charismatem s atmosférou nezvdáleně připomínající vibe The Brian Jonestown Massacre láká do předních řad generaci nových nadšenců, kterým otevírá svět neo-psychedelie. Založená ve sklepě pražské kavárny Spoko, kde se pandemií strhaní adolescenti uchýlili k táhlým melodiím rozlazené Jolany. Z vinohradského sklepa se čím dál častěji přesouvali do nechvalně známých pražských klubů a barů, kam si je přicházelo poslechnout čím dál tím více lidí. V dubnu na svém turné k vydání první desky zahrají i mimo Prahu. Chora Sfakion je kapela ze Znojma, která v průběhu svojí roční existence hledala dirty zvuk v temných zákoutích suterénu a ještě v temnějších zákoutích garáže, kde ho nakonec našla. Identifikace a žárnová zařaditelnost je to, co stále hledá, ale už s mnohem menší urputností a vlastně s částečnou nechutí, kombinovanou s nadprůměrnou chutí k jídlu, která vedla až k vytvoření parodického pseudožánru „gastro-punk”. Pokud však zvídavé povahy i tak chtějí mít představu o tom, co od této garážové skvadry očekávat, tak se nejblíže hodí do područí škatulek typu post-punk, noise s prvky shoegazu.

8. 4. BRIXTN + MALONE + LEON

#indiepop #indierock #rock #pop

Kapela Brixtn vyrazí na jaře 2024 na své první klubové turné. Po několikaměsíční odmlce se kapela vrací do Brna. Na brněnské zastávce jako speciální hosté zahrají spřátelené kapely Malone a Leon. Můžete se těšit na propracovanou show a nabitý setlist. Kromě písní z prvního alba Cizí byty zazní i dosud nevydané novinky z připravované desky, včetně nejčerstvějšího releasu Bude to ještě hezký. V loňském roce Brixtn prošli zásadní změnou sestavy, odešel kytarista Hemi, ale kapele se podařilo rychle se z těchto změn vzpamatovat. Matěj se Štěpánem se rozhodli dál pokračovat ve dvou a v novém složení už obrazili desítky koncertů – za zmínku stojí například předskakování kapele Divokej Bill na jejich 25 LET TOUR.

PROGRAM | 14 |

9. 4. THE VALENTINES (KŘEST) + PRAZDNINY

#indiepop #indierock #pop

Křest prvního alba můžeš zažít jen jednou! OK, v případě desky “You All Look Beautiful When You Dance” třikrát (Brno, Praha, Hradec), ale to na věci nic nemění! Přijď si to s The Valentines udělat krásný a buď první, kdo ji uslyší live. Veselý písničky o těch nejsmutnějších věcech. Kytary, synťáky, růžová a mix indie popu, indie rocku, 80s zvuků a moderního popu v jednom autentickým balení z Hradce Králové. Českej bedroom popovej projekt Prazdniny z Brna-Králova Pole, kterej si zamiluješ. prazdniny s The Valentines mimo jiný pojí to, že v minulosti vyhráli hitparádu Startér Radia Wave.

10. 4. SOLD OUT: DUKLA (KŘEST) + ANKI + AID KID & TASYA B2B DJ SET

#pop #postpunk #rap #elektronika

Dukla je pražská kapela hrající kytarový pop nesoucí odkaz nové vlny, post punku, devadesátkových kytarovek ale i současné klubové hudby. Mají na kontě řadu singlů, několik EP a album Honza, za které sklidili pozitivní ohlasy a nominaci na hudební ceny Apollo za desku roku 2020.Česko-vietnamský cloud rapper Anki hledá své místo na rapové scéně, ale i v osobním životě. Autenticky, bez striktních linií nebo falešné jistoty. Motivy chudoby, periferií, změny životních poměrů a vlastní identity se tu potkávají s potřebou vyjádřit se bez okázalých póz. Za pseudonymem Aid Kid stojí muzikant, skladatel, producent a DJ Ondra Mikula.

11. 4. TÁBOR + CARDO & DECUMANUS

#folk #ambient #country #neofolk

Láska je srážka vlaků, smrt nečekej. Čekej svítání. Přichází do mrazivého dušičkového rána – právě pro něj jakoby bylo nahráno album Údolí hvězd pražské čtveřice Tábor. To přichází tři roky po debutové nahrávce Liebe. Adam, David, Kateřina a Magdalena po ten čas cizelovali pro Tábor typické atmosférické skladby, prodchnuté zvukem starého harmonia, tříbili a kultivovali to, co zaseli na Liebe. Údolí hvězd vznikalo koncem loňského října ve studiu Tropical Cell, sídlícím v pražských Kasárnách Karlín a vychází u plzeňského labelu Day After Records. Členové a členky kapely, které můžeme znát z dalších, na české nezávislé scéně zavedených kapel (Bahratal, Oswaldovi, Vole, Or a další), naplno rozvinuli mantrickou povahu svých kompozic. Odrážejí

4/2024 | 15 |

PROGRAM

se v nich uplynulá léta, do nichž se vepsaly nově nabyté rodičovské povinnosti i nečekané události. Atmosféra desky se tentokrát buduje pozvolněji, harmonické zpěvy dostávají více prostoru, bezútěšnost střídají chvíle, kdy se lze znovu nadechnout. Cardo & Decumanus je sólový project Václava Orcígra (baskytara v Or, Vlněna, violoncello v Paramount Styles a MaVa), ve kterém se z obvykle hlasitějších poloh jeho současných i bývalých projektů dostává do tišší polohy. Výsledná koláž inspirací dává vzpomenout na klasické české country i temnější neofolkové projekty.

12. 4. SOLD OUT: SCHYZO + DYZIVV + PYKO + SAKA + MADANSKY

#rap #westcoast #gfunk

Schyzo se vrací do Brna. Tentokrát s novým albem Kronika, které se jako celý večer ponesou ve zvuku west coast a g-funku. Samozřejmě nesmí chybět Dyzivv, Pyko, Saka a Madansky. Nemějte strach, zaznějí totiž i staré hity z alba Stavy nebo Delirium.

13. 4. POP MESSE: RANGLEKLODS (DK) + BLUE UANDI + ANA MI

#experiemntal #electro #postclub #pop

Rangleklods je dánský elektronický mág pohybující se ve vesmíru hudebních dualit. V jeho hudbě se zároveň odráží minulost i budoucnost, melancholické písničkářství se mísí s euforickou produkcí ve zvukových krajinách, které plynule přecházejí mezi organickými a elektronickými zvuky. Popové duo Blue Uandi oscilující mezi klubovou hudbou a experimentální elektronikou. Zpěvák a pianista Martin Konvička a producent a kytarista David Machovský debutovali v roce 2021 s EP 1000 Braids. Oba mají zkušenosti v různých žánrech a nespoléhají se na nic jiného než na svůj instinkt neustále přetvářet širokou škálu emocí. Původem brněnská DJka Ana Mi je organizátorka akce Sancti a čerstvá členka kolektivu.

#psychedelie #rock #folk

Britský zpěvák, kytarista a skladatel Rufus Miller vyráží v dubnu na společné turné s oceňovanou slovenskou dvojicí Lash&Grey. Rufus Miller je znám širšímu publiku především díky spolupráci se Stingem. Tvorba tohoto všestranného umělce z jižního Londýna je ale rozkročena daleko šířeji. Koncertuje s formacemi jako Riddles, Sleaze, Fragile, hostuje v kapele své sestry Misty Miller. Jeho žánrový záběr je zajímavý. Najdeme

| 16 |
15. 4. RUFUS MILLER (UK)+ LASH&GREY (SK)

zde vliv psychedelického, gothického rocku i uklidňující lidovou hudbu, s lyrickými tématy lásky, ztráty a melancholie. Rufus doposud vydal dvě alba (Pop skull a Make It) a také několik singlů. Rufus Miller se českému publiku před několika lety představil jako člen Stingovy doprovodné kapely. Letos budou mít fanoušci poprvé možnost si vychutnat jeho nezaměnitelný styl během turné v České republice v tříčlenné sestavě s Andy Thompsonem(b) a Ralphem Fullerem(d).

16. 4. EMMA SMETANA & JORDAN HAJ

#pop #dance #electro

Česko-francouzsko-izraelský pár EMMA SMETANA & JORDAN HAJ se vrací do Kabinetu MÚZ a pro velký zájem přidávají druhý dubnový koncert. Úspěšná novinářka, moderátorka, herečka, zpěvačka a vystudovaná politoložka (Sciences Po Paris a Freie Universitat Berlin) Emma Smetana a vystudovaný činoherní herec (DAMU), režisér, zpěvák a rapper Jordan Haj jsou rodiči dvou dcer.

17. 4. SOLD OUT:

#pop #dance #electro

EMMA SMETANA & JORDAN HAJ

Vyprodaný koncert česko-francouzsko-izraelské popové dvojice Emma Smetana a Jordan Haj.

18. 4. BÁRA ZMEKOVÁ

#jazz #folk #classics #electronic

Skladatelka a zpěvačka pohybující se ve svých písních s autorskými českými texty mezi jazzem, folkem, klasickou hudbou a jemnou elektronikou. Křehkost a naléhavost odlehčuje humorem a nadhledem a klavírní hru střídá se syntezátory. Posluchači její koncerty označují jako “soul trip” nebo “poezii v hudbě”, ale zaznělo také “ještě nikdy jsem se takhle nesjel hudbou.” Do povědomí posluchačů se Bára Zmeková dostala v roce 2013, kdy vyhrála soutěž 1band2play, objevila se poprvé na stagi festivalu Colours of Ostrava a vydala své debutové album Ještě kousek. Podílela se na vzniku významných hudebních kompilací (Hommage Bulisovi, Kittchen – Akt, Superhrdinky aj.) a v říjnu 2016 předskakovala na koncertě švýcarské zpěvačky Sophie Hunger v pražském Paláci Akropolis.

| 17 | 4/2024

PROGRAM 4/2024

19. 4. TATROFKA200025000 + BRIZOLIT + KOVOŠROT + BITTER SEASON

#hardcore #punk #party

Asi už nastal čas na pořádný finanční seminář v Brně, no ne? Tak pojďme na to, TATROFKA200025000 se vrací do Kabinetu MÚZ po boku svých bratrů Brizolit, svých dětí Kovošrot a svých otců Bitter Season. Bude se diskutovat o penězích, kryptoměnách, akciích i dluhopisek a společně budou z Kabinetu MÚZ všichni odcházet nejen duševně, ale i materiálně bohatší. Party hard!

20. 4. MAT213, ZDENA + PERFECT WORKOUT

#pop #digitalsongwrititng

Mat213 je talentovaný mladý umělec, hudbu a texty si píše sám. Hudební kritik Pavel Turek v profilu pro časopis Respekt o Matovi213 napsal, že: “přináší ničím nespoutanou představivost i poetiku generace Z.” Nejprve působil v kapele See You, Inside, která se žánrově zaměřovala na skladby od noise popu až po krautrock. V ní tehdy zpíval v angličtině. Později chtěl dát Mat213 průchod svým česky psaným básním a melodickým linkám, proto se zaměřil na sólovou tvorbou. Tu zkoncentroval v debutové album Forest behind Prague, které vyšlo v roce 2021. Šlo o jeho první česky zpívané album, ve kterém se stylizoval do jakéhosi barda. Experimentální folkové písně pohrdaly městem, buržoazním životem, konformismem a coming of age témata byla zaobalena do jakéhosi éterického hávu. Dva roky na to jeho tvorba prošla proměnou. “Album Party in Prague je určitá antiteze toho alba a v podstatě interpreta Mat213 pojí víc s mou osobu a míň s nějakou vymyšlenou postavou onoho barda. Bard odhazuje loutnu a vak z pavoučích vláken, který mění za tašku Bolt food a digitální syntezátor,” vysvětluje k hudební přeměně Mat213.

22. 4. DEAF CLUB (USA) + FUCK MONEY (USA) + DECULTIVATE + SKIPLIFE

#hardcorepunk #noise #powerviolence

Koncert zástupců kalifornského labelu Three One G, kapel Deaf Club a Fuck Money. Domácí support zajistí Decultivate a Skiplife. Surrealistická kytara, krkolomné tempo a ostré vokály. Americká parta Deaf Club z věhlasného labelu Three One G dorazí zbourat Kabinet MÚZ. Zběsilá zvuková hardcore-punková lázeň s prvky thrashe, crustu i grindu, za kterou stojí Justin Pearson (The Locust, Dead Cross, Planet B), Brian Amalfitano (ACxDC), Scott Osment (Glassing, Planet B) a Jason Klein (Run With The Hunted). Poháněni náporem společenského šílenství a dováděni k šílenství nebudou nikoho šetřit! Jak dát agresi lidskou tvář? Na to se

| 18 |

PROGRAM

snaží najít odpověď americká space-punková kapela Fuck Money z Austinu, která vznikla v roce 2020 a eponymní EP vydala na labelu Three One G v roce 2022. Jejich zvuk čerpá z punk-rocku, noisu, industrialu, nejrůznější extrémní hudby a dalších transgresivních subžánrů. Navrch přihazují nepředvídatelného zpěváka a energickou show, která nemůže nebavit. Skiplife je allstar tým, který drtí poctu starému dobrému powerviolence. Rychle a nahlas!!! Vyvětraný & v životní formě. Decultivate je tuzemská odpověď na kapely Cursed, Sect nebo Trap Them. Zběsilý hardcore výplach umazaný crustem a grindem.

23. 4. HRUBÁ HUDBA

#folk #folklore #nujazz #electronic Večer, kdy zahraje Jiří Hradil, Horňácká muzika Petra Mičky a Lesní zvěř. Hrubá hudba je společný koncertní projekt nu-jazzové kapely Lesní zvěř, jejího frontmana Jiřího Hradila a Horňácké muziky Petra Mičky. Vychází ze stejnojmenného vydavatelského titulu (2CD Hrubá Hudba, Indies Scope, 2019), který vedle sebe staví a propojuje autentickou podobu horňáckého hudebního folkloru v podobě Mičkovy kapely a autorskou hudbu Jiřího Hradila. Spojení těchto interpretů odlišných žánrů má však své počátky už v roce 2009, kdy Mičkovci hostovali na debutovém albu Lesní zvěře (Lesní zvěř, 2009). V průběhu dalších let následovaly příležitostné společné koncerty a účinkování na multižánrových festivalech (např. Beseda u bigbítu či Colours of Ostrava), v televizním dokumentu Slovácká suita (režisér Jiří Šindar), na Mezinárodním folklorním festivalu Strážnice či v rámci koncertu Teče voda, teče v pražském Rudolfinu 27.10.2018 k stému výročí české státnosti. Spolupráce Lesní zvěře, Jiřího Hradila a Horňácké muziky Petra Mičky vyústila právě ve specifický hudebně-vydavatelský projekt Hrubá Hudba. S koncertní podobou projektu interpreti přináší originální prolínání na první pohled dvou zcela rozdílných hudebních světů, které v moravském hudebním prostředí dosud nemá obdoby.Lesní zvěř se věnuje nadžánrovým hudebním výletům, které by se daly obecně zahrnout pod pojem nu-jazz. V tuzemském prostředí je nedílnou součástí alternativní hudební scény a tradičním účastníkem multižánrových festivalů. Specifický hudební jazyk a výrazové prostředky Lesní zvěře mají ale dosah i na zahraniční hudební scéně. Ve svém portfoliu má kapela účast na několika významných mezinárodních jazzových festivalech, např. Brusel Jazz Marathon, Eurojazz festival Mexico, Bialsko-Biala či Kaunas jazz festival. Horňácká muzika Petra Mičky působí na moravské folklorní scéně 20 let. Hudecký a pěvecký projev kapely vychází z bohaté tradice hudební kultury Horňácka a navazuje na ni v co možná nejpravdivější stylové podobě. Muzika spolupracuje s nejvýraznějšími regionálními zpěváky a soubory, s nimiž natočila řadu hudebních snímků. Záběr kapely je ale v posledních letech širší. Kromě tradičních folkloristických příležitostí se Mičkovci účastní nejrůznějších hudebních projektů a spolupráce mimo klasické folklorní spektrum, a to jak doma, tak v zahraničí.

| 20 |

24. 4. BRATŘI ORFFOVÉ

#alternative #folk

Málokterá kapela tolik rezonuje i po deseti letech od vydání poslední desky. Bratři Orffové navíc značně šetří i živými koncerty. Přesto si nacházejí nové fanoušky a příběh Serži Vantóše, stále přitahuje posluchače napříč generacemi.„Stěží byste hledali v Čechách kapelu, která ve svém žánru tak přirozeně atakuje světovou úroveň a zároveň se tak ostentativně brání vystrčit nos za hranice; Orffové působí dojmem, že je jim příliš velká i Praha, a jejich estetika zůstává pevně zapuštěna v domovském Krnově. Serža Vantóš, hrdina jejich skladeb, je klasickým příkladem maloměšťáka – jednak má k okolnímu světu, kterému nerozumí, přirozenou nedůvěru, jednak se vypořádává s životními situacemi tak, že je zasazuje do svého dobře známého kontextu,“ napsal Dominik Zezula (post-hudba) roku 2014 pro Aktualne.czBratři Orffové se na scéně pohybují od roku 2002, název je odkazem nejen k folkovému klišé “bratrství”, ale také k tvorbě průkopníkům využití syntezátorů v Československu, bratrům Ormům i k tzv. orffovým hudebním nástrojům. Kapela so prošla personálními obměnami, současnou sestavu tvoří kytarista a zpěvák Ivan Gajdoš, kytarista Lukáš Novotný, trumpetista Libor Martiník, bubeník Petr Odstrčil, basák Břetislav Koláček a klávesista a hráč na syntezátory Zdeněk Henych.

25. 4. OBLIGATNE (KŘEST) + HOSTÉ

#pop #jazz #soul

OBLIGATNE – Ve složení Kristína Mindová – Jan Čuma – Štěpán Havel vydává kapela Obligatne u Kabinet Records své poslední EP Emočne ospalí spievajú lahšie. Produkci alba má na svědomí producent Richard Grimm aka Boh Vajec a na tomto koncertě ho Obligatne pokřtí. V Kabinetu se ovšem představí nová kapela kolem klíčové postavy projektu, kterou je právě zpěvačka, kytaristka a skladatelka Kristína. Těšit se tak návštěvníci mohou na zcela nové pojetí starých skladeb i na skladby nové a celkově posunutý sound. I pro skladatelku samotnou se jedná o nové dobrodružství a příležitost chytit tvůrčí kontrolu za nové otěže. Její citlivost a nezaměnitelný rukopis zůstávají a současnou podobu kapely poznáte jedině, když přijdete na koncert. BOH VAJEC – SKLOBETON Pozoruhodný projekt na pomezí experimentální vážné hudby, slamu a performance. Richard Grimm ve spojení s dlouhodobým spolupracovníkem Františkem Pisarovičem chystají dynamické vystoupení postavené jak na pečlivém hudebním obsahu, tak na spontánní improvizaci. Grimm je zároveň hlavním aktérem ceněného projektu God & Eve a klasicky vzdělaným skladatelem na pražské HAMU. MIDNIGHT SWIMMERS – Kapela Midnight Swimmers, založená před pandemií v Londýně, ve své tvorbě balancuje na hraně undergroundu a pop music kombinováním indie-rockových groovů a zasněných melancholických ambientů.

| 21 |
4/2024

PROGRAM

26. 4. THE STUBS (PL) + ARROGANT TWINS + NEURO BATS

#hardcore #punk #stoner #rocknroll

The Stubs dovezou dokonalý garage-punk-blues-rock z Polska se potřetí vrací do Brna. Máš rád kapely z labelu Bad Afro nebo Get Hip records? Co takhle The Nomads, Eagles of Death Metal nebo Baby Woodrose? Varšavští The Stubs se pohybují někde mezi. Žádnej nepovedenej pokus o garage-rock revival. Spadá to sice do podobné kategorie, ale zároveň je to naprosto autentický! Neuro Bats jsou relativně nová kapela na scéně, ale plná samých matadorů (ex Kevorkian, Unholy Preachers, Eastern Star, Rocket Engines). Parta ve složení David Holý (vocals), Robert Robovski (guitar), Jirka Dražan (drums) a Kuba (basguitar) žánrově balancuje na pomecí hard-coru, noise-rocku i metalu. Někdy zabřednou do stoner-rocku a devadesátkovýho alternativního rocku. A vždycky je to zábava! Arrogant Twins tvoří Jiří Nedvídek (CZ) a Benjamin Daniels (UK), kteří hrají totálně nezávislý tuzemsko-britský punk’n’roll.

27. 4. HENGE (UK) + LAMBDA + JAK SEN

#poststoner #postrock

Henge se vrací do Kabinetu! Hudební crossover proplouvající vesmírem složeným z galaxií electroniky, progrocku, psychedelie, tanečních rytmů a podávaný osobitou koncertní performací. Není náhodu, že získali v roce 2018 ocenění za nejlepší koncertní kapelu v britských Independent Festival Awards. Stejné ocenění, které o rok dříve získali Idles. Lambda je čtyřčlenná instrumentální post-stonerová parta z Českého Krumlova. Aktuální deska Vere Modus obsahuje sedm skladeb, které reprezentují božstva antického pantheonu včetně domovské hory Olymp. Kapela v kompozicích pracuje s motivem přírodních živlů vody či země a nabízí typické delayové post-rockové plochy v kombinaci s hutnými stonerovými riffy. V rámci zahraničních turné hrála kapela Lambda po celé Evropě po boku jmen jako All Them Witches či Stoned Jesus. Žádná ořezávátka! Sobotní párty si vezme na starost Jak Sen (Prima Muisca). A to znamená jediné. Bude cosmic / psychedelic disco!

29. 4. RAEIN (IT) + STORMO (IT) + NERVY

#screamo #posthardcore

Legedární italská screamo kapela RAEIN nedávno znovu obživla, vyrazila na vyprodané turné po italských klubech a festivalech. Ideální příležitost zachytit RAEIN i poprvé v Brně. Šušká se i nové nahrávce. Raein

| 22 |

vznikli v roce 2002 a svým pojetím ema a hardcorepunku pobláznili celý svět. Na kontě mají splitka s Daïtro, Funneral Diner, Ampere, Loma Prieta, … talská post-hardcorová skupina STORMO v loňském roce vydala skvělé album Endocannibalismo na labelu Prosthetic Records. Po novém a úspěšném zářezu v diskografiii vyráží v roce 2024 na evropské turné. Představí novou tvorbu, zahrají na ikonickém Roadburn Festivalu v Tilburgu a 29.4. dorazí taky do Kabinetu MÚZ. Kapela je jedním z poctivých veteránů post-metalové scény a od svého založení v roce 2007 odehrála již přes 400 vystoupení po celé Evropě a sdílela pódium třeba s Converge, Full Of Hell a La Dispute. Nervy tvoří staří dobří členové Gattaca, Remek, V0NT a jejich odpověď na portladský disbeat.

30. 4. KORBEN DALLAS (SK)

#rock

Kapela Korben Dallas v roce 2024 vydá nové studiové album „Pohyb!“ Bude to nahrávka, která vám nedovolí sedět, ani prešlapovat na místě. Na jaře skupina představí skladby z nového alba na turné po slovenských a českých klubech, na kterém zazní i největší hity kapely.

1. 5. MÉTA MONDE + YASHA96

#synthpop #alternative #pop

Songwriter a synthmaster Jakub Baierl s baskytaristou a art directorem Romanem Gordienko promítají do své autorské hudební tvorby obsesi technologiemi a futuristickými vizuály. Hudba Méta Monde je inspirovaná širokým spektrem žánrů od post-punku, dreampopu, electra až po disco, je plná harmonických syntezátorů, dunivých basových linek, spletitých textů a úzce souvisí s jejich vizuálním stylem. V Berlíně usazený muzikant Jáchym Kovář alias Yasha 96 vydal na podzim 2023 druhou řadovou desku Filip, která je plná skvělého alternativního popu. Celá nahrávka je protkána audio nahrávkami jeho přátel a rodiny.

2. 5. CHOROBOPOP (KŘEST) + VČERA BYLO POZDĚ

#punk

Rožnováci Chorobopop pokřtí v Kabinetu své nové synťákové album! Speciálním hostem budou Včera bylo pozdě valašský punk řízlý písečnými dunami. Mladá krev z Rožnova pod Radhoštěm.

| 23 | 4–5/2024

PROGRAM

6. 5. CLOAKROOM (USA, RELAPSE) + PANENSKÉ PLAMENY

#shoegaze #indierock #posthardrock

Cloakroom jsou tři lidi, jedním z nich je posledních pár let i Tim Remis, kterej v kapele bubnuje (skvěle).

Cloakroom vydali tři desky, z nichž poslední dvě (“Time Well” z roku 2017 a “Dissolution Wave” z roku 2022) vyšly na Relapse Records. Je to ale asi nejmíň “Relapse-kapela”, jakou si dovedete představit: zvuk Cloakroom se spíš blíží k The God Machine (ale s optimističtějším odstínem), celková podivnost toho všeho možná odkazuje až k Shudder To Think (sic!), trochu Codeine, trochu metalový My Bloody Valentine.

Cloakroom letos hrajou na Roadburnu a Tim Remis přesvědčil zbylý dva borce, že MUSEJ hrát víc koncertů v Česku, takže je přivítáme taky u nás v Kabinetu MÚZ! Kopřivnický post-punk Panenské plameny s kořeny v hlubokých devadesátkách a ponurých beskydských textech s novou deskou “Herostratus”, která vyšla před pár dny za kooperace Korobushka / Piper Records / Dialog crew.

8. 5. ROLE + HOST

#pop #indiepop

Pražská trojice Role je součástí aktuální tuzemské kytarové scény. Garážový pop, lehký duch devadesátkové nové vlny hraný s nezaujetím. Svým indie-popem tak plynule navazují na generaci kapel jako Houpací koně nebo Priessnitz. Výrazné svěží melodie zahalené zasněným oparem doplněné o často opomíjený fakt, že i čeština má v indie scéně důležité místo. Role se stali finalisty pořadu Startér na Radiu Wave, v magazínu Elle se zařadili mezi deset nejlepších tuzemských desek.

10. 5. LANDLESS + CROOKED NEES + NEWSPEAK

#rock #metal #hardcore #metalcore

V květnu se do Brna vrátí Landless (modern rock/metal) a kromě jejich energické show se můžete těšit na Newspeak (metalcore) a domácí Crooked Nees (melo-hc/emo).

12. 5. WOLFHEART (FIN) + HOST

#melodicdeathmetal

Finští králové severu WOLFHEART vyráží na “King of the North over Balkans/Europe Tour” a v rámci své jízdy se zastaví v Brně! Kapela je známá pro své ledové příběhy o severském dědictví a je uznávána jako

| 24 |

jedna z nejrychleji rostoucích kapel na mezinárodní melodic death metalové scéně. Svou nově vydanou deskou “King Of The North, pokračují ve svém mrazivém vyprávění o bitvách a triumfech, a každá skladba z alba vypráví jiný příběh finské mytologie. Během pouhých dvou let si WOLFHEART upevnili svou pozici vydáním alba “Wolves of Karelia” (2020) a EP “Skull Soldiers” (2021), za což si vysloužili ocenění kritiků i fanoušků. Tato finská vlčí smečka vedená Tuomasem Saukkonenem je tak příslibem kvalitního severského „zimního“ metalu, charakteristickým svými originálními epickými melodiemi, neúprosnými, syrovými kytarovými riffy a dravým growlingovým vokálem.

DOPORUČENÉ AKCE

MIMO KABINET MÚZ

4. 4. Alterna – Tryo + Ginkgo Lanugo

4. 4. Kafara – Ida The Young + Barbora Hora

5. 4. Fléda – DJ Fresh (UK)

6. 4. Fléda – Moimir Papalescu & The Nihilists

5. a 6.4. Sibiř – Noise Fest

9. 4. Stará Pekárna – Longital (SK)

12. 4. Artbar – HRTL + 1flfsoap + François Svalis

12. 4. Vegalité – Viva Belgrado (ESP) + Innoxia Corpora + Lidské zdroje + Nervy + Lakka + Kulma + Marne

18. 4. Fléda – Berlin Manson (SK)

19. 4. Kafara – Vojtik (SK)

20. 4. Sibiř – Thalidomide + No vida + Neřád + HANAKUSO + Godot youth

25. 4. Fléda – Midi Lidi

26. 4. Vegalité – RozpoR + MÄRNØ + Distax

28. 4. Sibiř – Insanity Alert (AUT) + Faüst + Leptospirosy + Øblast + Death Culture Deprivation

| 25 |
5/2024

CHYSTÁME V KABINETU MÚZ:

13. 5. Domkraft + Sunnata

14. 5. kapela Kabinet

15. 5. Guitar Gangsters (UK) + Degradace + Liquid Jesus

16. 5. Manon Meurt (křest) + Marjari

18. 5. Bell Witch (USA) + The Keening (USA)

19. 5. Adam Stašek, Kryštof Bína & Samuel Bína

20. 5. Severní nástupiště + Šimanský/Niesner

22. 5. teepee

25. 6. Kule + hosté

26. 5. Jack Ladder (AUS) + Ivy Z

28. 5. Mike Watt & Il Sogno Del Marinaio (USA/IT) + Party Trasher

30. 5. Panoptikum + hosté

31. 5. Krang (křest) + Rabies + Heel Turn

1. 6. Shimmi + hosté

3. 6. High On Fire (USA) + Gospel Of The Future

5. 6. Landmine Spring + Selene + Bare Escape

6. 6. Witching (USA) + Hadí Mord

8. 6. Černá krev a bílá noc (perfomance) + DJs

11. 6. Ora Cogan (CAN)

12. 6. Groa (IS) + Shallov (SK)

13. 6. Toad Planet (křest)

14. 6. IAM Oskar + hosté

18. 6. Delaney Davidson (NL) + Blind Kunstler (solo)

19. 6. Wayfarer (USA) + Dreadnought (USA)

20. 6. Frankie & The Deadbeats + Tim Schumann (US) + Luke Lecheler (US)

21. 6. Cut Piece (USA) + MMNK + Hihihaha holky

28. 6. Zbynek + Black Row + Lein

Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.