__MAIN_TEXT__

Page 1

Program jĂşl / august 2019

Experiment. e-Glass Festival 2018 / Aleksandra Stencel / Ophelia


Poľský inštitút v Bratislave Námestie SNP 27, Bratislava Hlavná stanica

Bratislavský hrad

Hlavné námestie

Dunaj

→ → výstavy → → koncerty → → prednášky → → kurzy poľštiny → → filmy → → divadlo →

→ knižnica → čitáreň → noviny → časopisy → informačné centrum → podpora akcií


Bratislava Do 21. 7.

Konkrétne leto 2019 / Súčasné európske geometrické tendencie

Košice júl/august

Otvorená mestská galéria Wojciech Kołacz aka Otecki

Bratislava 4. – 22. 7.

Po Veľkej vojne. Nová Európa 1918 – 1923

Košice 8. – 30. 7.

Mesiac autorského čítania

Bratislava 10. 7. / 17:00

Országhovci. Príbeh zabudnutej slovenskej elity

Modra 10. a 11. 7.

Koncerty účastníkov 2. Vyšehradských hudobných majstrovských kurzov

Bratislava 11. 7. / 18:00

Orient2

Bratislava 15. 7. / 17:00

1989 – Spájanie Európy

Košice 16. 7. – 2. 9.

Ako vznikla bielo-červená šachovnica?

Bratislava 25. 7. – 23. 8. vernisáž: 8. 8. / 17:00

Experiment. e-Glass Festival 2018

Liptovský Mikuláš 27. 7. / 19:30

Mikulášsky jazzový festival: Jazz Band Ball Orchestra


Modra 28. 7. / 19:00

Radosław Wieczorek a Quartetto Nero

Bratislava 1. – 28. 8.

Som solidárny

Bratislava 5. 8. / 21:00

Bažant Kinematograf: Trénerova dcéra

Banská Štiavnica 7. – 11. 8.

4 živly: Dvojitý život Veroniky

Bratislava 9. 8. / 19:00

Natalia Kwiatkowska & Cheap Tobacco

Liptovský Mikuláš 27. 8. / 19:00

Mosty – Gesharim 2019

Bratislava Do 27. 10.

Rozlomená doba


Konkrétne leto 2019 / Súčasné európske geometrické tendencie Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.polinst.sk

atie v pr duj i Po

Bratislava Do 21. 7.

inštitút ho u ké

och Poľ tor s es

Geometrická abstrakcia predstavuje jeden princíp a nevyčerpateľné množstvo výtvarných možností, ktoré budú predstavené na tohtoročnom festivale Konkrétne leto 2019. V Bratislave sa z Poľska predstaví hneď niekoľko autorov. V oknách Poľského inštitútu budú nepretržite dostupné videoprojekcie Konrada Hajdamowicza a Jakuba Matysa. V Galérii Umelka budú zase vystavovať traja poľskí umelci Mark Starel (vel Wiesław Łuczaj), Joanna Żak a Przemysław Suliga spolu s kolegami z ďalších krajín. Okrem toho bude v Galérii Z vystavená zbierka poľského zberateľa geometrického umenia Waldemara Andzelma, s ďalšími poľskými autormi: Zofia Artymowska, Jan Berdyszak, Marcin Berdyszak, Jakub Ciężki, Jerzy Grabowski, Jerzy Kałucki, Ryszard Winiarski.


Otvorená mestská galéria Wojciech Kołacz aka Otecki Košice júl/august

www.sacsac.org

Otvorená mestská galéria (Open Mural Gallery) je výstavný priestor na fasádach obytných domov v Košiciach. Galériu tvoria monumentálne maľby od velikánov súčasného svetového muralizmu. Cieľom tohto projektu je rekultivovať mestský priestor a zároveň propagovať street art. V roku 2019 bude jeden z muralov na košickej budove realizovať poľský umelec Wojciech Kołacz aka Otecki, ktorý sa zaoberá grafikou a ilustráciou. Svoje muraly má napríklad na budovách v mestách Lodž, Kostrzyn nad Odrą a Łęczyca. Sledujte v letných mesiacoch v Košiciach budovu na Ladožskej 7.


Po Veľkej vojne. Nová Európa 1918 – 1923 Bratislava 4. – 22. 7.

Kamenné námestie www.enrs.eu

Plenérovú výstavu venovanú obnove Európy po 1. svetovej vojne pripravila Európska sieť Pamäť a Solidarita (ENRS) v spolupráci s historikmi z niekoľkých krajín. Expozícia ponúka ucelený výklad búrlivého začiatku medzivojnového obdobia. Nájdete na nej viac než dvesto archívnych materiálov, medzi nimi fotografie, dokumenty a filmy, ako aj osobné spomienky ľudí. Expozícia má formu bielo-strieborného pavilónu v tvare kocky s originálnou konštrukciou, pričom texty a archívne zábery sú umiestnené vo vnútri pavilónu, ako aj na vonkajších stenách. Bratislava je treťou zastávkou výstavy (po Prahe a Sarajeve) na trase po celej Európe.


Mesiac autorského čítania Košice 8. – 30. 7.

Knižnica pre mládež mesta Košice, Kukučínova 2 www.autorskecitanie.sk

Najväčší stredoeurópsky literárny festival Mesiac autorského čítania vznikol v roku 2000 v Brne a postupne sa rozšíril do ďalších miest. Festival sa už tradične začína práve v Brne, odkiaľ následne pokračuje v Ostrave, Košiciach, Ľvove a Vroclave. Celkovo sa v každom meste predstaví 62 spisovateľov. Na podujatí v Košiciach nemôžu chýbať ani poľskí majstri pera: Weronika Murek (8. 7. / 18:00), Małgorzata Rejmer (12. 7. / 18:00), Hubert Klimko-Dobrzaniecki (22. 7. / 18:00), Kamil Bałuk (26. 7. / 18:00), Waldemar Bawołek (30. 7. / 18:00).


Országhovci. Príbeh zabudnutej slovenskej elity Bratislava 10. 7. / 17:00

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.polinst.sk

Výstava Országhovci. Príbeh zabudnutej slovenskej elity poskytne unikátny pohľad na významnú a úspešnú, no doteraz málo známu slovenskú rodinu žijúcu v 19. a 20. storočí, ktorá stála napríklad aj za jedným z prvých obchodných domov vo Varšave, a vôbec v celom Poľsku. O tom ako súvisí olejkárstvo, Memorandum slovenského národa, Matica slovenská, obchodný dom BRATIA ORSZÁGH vo Varšave, Martinská deklarácia, textilka Slovenka, diplomacia, politika, odboj či lanovka na Lomnický štít s touto rodinou sa dozviete práve z expozície. Kurátorom výstavy je Michal Budaj z Neziskovej organizácie pre komunitný rozvoj. Výstava sa koná pod záštitou župana Bratislavského samosprávneho kraja p. Juraja Drobu. Výstava potrvá do 22. júla. Na výstavu nadväzuje uloženie venca na hrob Jozefa Országha – mjr. ruských légií na Ondrejskom cintoríne v ten istý deň o 11.00 hod. ako aj položenie pamätného kameňa (Stolpersteine) pre diplomata Jána Országha, ktorý zahynul v koncentračnom tábore Mauthausen, pred budovou Úradu vlády o 19.00 hod.


Koncerty účastníkov 2. Vyšehradských hudobných majstrovských kurzov Modra 10. a 11. 7.

Hotel Sebastian Dukelská 4 www.musicmasterclass.sk

Vyšehradské hudobné majstrovské kurzy prinášajú možnosť pre účastníkov zlepšiť svoju umeleckú úroveň. Triedy budú viesť prominentní V4 hudobníci – renomovaní pedagógovia a svetoznámi koncertní umelci. V druhom ročníku majstrovských kurzov sa ponuka rozšírila aj o kurzy na strunových nástrojoch (hru na gitare, husliach, viole a violončele) o kurz v hre na flaute. Na majstrovských kurzoch sa zúčastnia piati poľskí hudobníci (3 violisti a 2 gitaristi), ktorí sa predstavia aj na verejných koncertoch.


Orient2 Bratislava 11. 7. / 18:00 vernisáž 12. 7. – 6. 10.

Kunsthalle 1. poschodie Nám. SNP 12 www.khb.sk

Výstava Orient2 s medzinárodným zastúpením rozjíma nad existenciou východoeurópskej identity. Poukazuje na potlačovaný komplex menejcennosti ako možný dôvod súčasného nárastu nacionalizmu a nedemokratických tendencií vo východnej Európe. Expozícia formou terapeutickej re-inscenácie prekvapení, sklamaní, tráum a ponížení v rámci piatich žánrových scén dramatizuje neslávnu históriu regiónu za uplynulých tridsať rokov. Poľskými vystavujúcimi umelcami sú: Zuzanna Czebatul, Wojtek Doroszuk, Marlena Kudlicka a Kwiekulik. Kurátorom výstavy je Michal Novotný.


1989 – Spájanie Európy Bratislava 15. 7. / 17:00

Univerzitná knižnica Ventúrska 11 www.polinst.sk

Pri príležitosti 30. výročia pádu komunizmu pripravila Nadácia Karta expozíciu prezentujúcu cestu Poliakov a národov strednej Európy k demokracii. Výstava zachytáva dôležité poľské udalosti, ktoré doviedli do pádu komunizmu, ako napr. vznik Solidarity, apoštolské cesty Jána Pavla II., zavedenie stanného práva, rozhovory Okrúhleho stola, prvé čiastočne slobodné voľby či tiež udalosti v Nemecku, Československu, Maďarsku, Bulharsku či Rumunsku.


Ako vznikla bielo-červená šachovnica? Košice 16. 7. – 2. 9.

STM – Múzeum letectva Letisko Košice www.stm-ke.sk www.fhlp.org

Fotografická výstava v košickom Múzeu letectva prezentuje proces formovania sa znaku poľského vojenského letectva v rokoch 1918 – 1921, ktorý napokon vyvrcholil uznaním charakteristickej bielo-červenej šachovnice za jediné platné a záväzné označenie. Expozícia zároveň približuje prvé obdobie vojenského letectva 2. Poľskej republiky. Výstavu pripravila Historická nadácia poľského letectva.


Experiment. e-Glass Festival 2018 Bratislava 25. 7. – 23. 8. vernisáž: 8. 8. / 17:00

Poľský inštitút Nám. SNP 27 www.polinst.sk

Práce prezentované na výstave vznikli počas Dolnosliezskych workshopov umeleckého skla EXPERIMENT v dňoch 15. – 25. augusta 2018, ktoré pripravilo Stredisko kultúry a umenia vo Vroclave. Ide o pokračovanie tradície festivalov e-Glass, ktoré sa konali od roku 2008. Hlavnou ideou festivalu je výmena skúseností v oblasti umenia a dizajnu skla, a k hlavným cieľom podujatia patrí implementácia inovatívnych a zároveň rekonštrukcia starých – často zabudnutých – techník tvarovania skla za horúca, umelecké vzdelávanie, tvorivý prístup k matérii skla a jeho popularizácia. Kurátorom výstavy je Dr. Mariusz Łabiński.

atie v pr duj i Po

inštitút ho u ké

och Poľ tor s es


Mikulášsky jazzový festival: Jazz Band Ball Orchestra Liptovský Mikuláš 27. 7. / 19:30

Dom Kultúry Hollého 4 www.mjf.sk

Headlinerom sobotného programu 15. ročníka Mikulášskeho jazzového festivalu (26. – 28. 7.) bude poľská kapela Jazz Band Ball Orchestra. Jej história sa začala v roku 1962 v Krakove a odvtedy kapela koncertuje nepretržite s nepatrnými personálnymi zmenami. Počas svojej kariéry hrali v takmer všetkých európskych krajinách, ale aj v USA či Kanade. V roku 1987 vystúpili dokonca na slávnom festivale Sacramento Jazz Jubilee spolu s bubeníkom Barretom Deemsem a klarinetistom Joeom Muranyim známymi z poslednej zostavy Louisa Armstronga. V Liptovskom Mikuláši vystúpia s charizmatickým americkým bluesovým klaviristom a vokalistom Stanleyom Breckenridgom.


Radosław Wieczorek a Quartetto Nero Modra 28. 7. / 19:00

Nemecký evanjelický kostol Kostolná ul. www.kcmodra.sk

Radosław Wieczorek začal na gitare hrať v útlom detstve u svojho otca. V súčasnosti je študentom Hudobnej Akadémie v Krakove u prof. Janusza Sochackého. Doteraz získal množstvo cien na národných a medzinárodných gitarových súťažiach. Koncertoval v mnohých európskych krajinách, od roku 2013 je členom Sliezskeho gitarového okteta. Na letnom koncerte v Modre sa predstaví so sláčikovým kvartetom Quartetto Nero, ktoré sa špecializuje na interpretáciu hudby písanej v barokovom a klasickom období a hru na originálnych dobových nástrojoch alebo ich kópiách. Členmi kvarteta sú študentky a absolventky Hudobnej akadémie v Krakove a univerzity Mozarteum v Salzburgu: Agata Habera (historické husle), Paulina Woś (historické husle), Anna Wieczorek (historická viola) a Katarzyna Cichoń (historické violončelo).


Som solidárny Bratislava 1. – 28. 8.

Hviezdoslavovo nám. www.polinst.sk

21. augusta 1968 vkročili vojská Varšavskej zmluvy na územie Československa s cieľom potlačiť Pražskú jar. Ich súčasťou boli aj jednotky ľudového Poľského vojska, s čím väčšina Poliakov neoficiálne, ale aj oficiálne nesúhlasila, a svoj občiansky nesúhlas vyjadrovala prostredníctvom nápisov, letákov, plagátov či listov. Pri príležitosti 51. výročia týchto udalostí bude na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sprístupnená výstava Som solidárny venovaná predovšetkým poľskej podpore pre Pražskú jar a protestom v poľskej spoločnosti proti tomuto aktu agresie.


Bažant Kinematograf: Trénerova dcéra Bratislava 5. 8. / 21:00

Magio pláž Tyršovo nábrežie www.kinematograf.sk

Počas projekcií Bažant Kinematograf sa môžete tešiť aj na poľský film Trénerova dcéra (Córka trenera, rež. Łukasz Grzegorzek, 2018, 93 min.). Niekoľko rokov cestuje Maciej (Jacek Braciak) so svojou 17-ročnou dcérou Wiktoriou (Karolina Bruchnicka) po tenisových turnajoch. Maciej verí, že majú Wimbledon na dosah až do momentu, keď sa k nim pridá Igor (Bartłomiej Kowalski). Otec dospievajúceho dievčaťa sníva o tom, že sa jeho dcéra stane poľskou tenisovou majsterkou, no dievča začne robiť všetko pre to, aby so športom skončilo. Snímka má dve ceny z festivalu Off Camera za najlepšiu mužskú rolu a najlepší herecký debut.


4 živly: Dvojitý život Veroniky Banská Štiavnica 7. – 11. 8.

www.4zivly.sk

Na jednej z najstarších nesúťažných filmových prehliadok na Slovensku si diváci majú možnosť pozrieť zahraničné aj domáce filmy, ktoré sa nedostali do bežnej distribúcie, a preto by ich inde len ťažko uvideli. Tento rok sú hlavnou témou „Čísla“, pričom v programe je zaradený film Dvojaký život Veroniky (Podwójne życie Weroniki, rež. Krzysztof Kieślowski, 1991, 93 min.). Jeden z najznámejších filmov K. Kieślowského, prvý realizovaný mimo Poľska. V ten istý deň, v tú istú hodinu sa vo Francúzsku a v Poľsku narodia dve dievčatká. Obe dostanú to isté meno – Véronique a Weronika. To však nie je všetko, čo ich spája. Presný termín projekcie bude zverejnený na internetovej stránke festivalu počas júla.


Natalia Kwiatkowska & Cheap Tobacco Bratislava 9. 8. / 19:00

Múzeum obchodu Linzbothova 16 www.muzeumobchoduba.sk www.cheaptobacco.pl

V bratislavskom Múzeu obchodu opäť zaznie blues v poľskom prevedení. Na scénu sa postaví mladá kapela Cheap Tobacco s vokalistkou Nataliou Kwiatkowskou, ktorá bola vyhlásená za najlepšiu poľskú bluesovú speváčku rokov 2015, 2016 a 2018. Ich spoločný album Šum získal nomináciu na prestížnu poľskú hudobnú cenu Fryderyk 2019. Tento koncert tak zaručene bude „výbušnou zmesou čistej energie, autenticity a silného vintage zvuku s charizmatickým hlasom bieszczadského dievčaťa“.


Mosty – Gesharim 2019 Liptovský Mikuláš 27. 8. / 19:00

Synagóga Hollého 11 www.mosty-gesharim.sk

Mosty – Gesharim spájajú stredoeurópsky kultúrny priestor už viac ako dve desaťročia. V rámci projektu Vyšehradská spolupráca sa stretávajú poprední poľskí, slovenskí, českí a maďarskí umelci ako pódioví partneri v neopakovateľnom hudobnom projekte. Mená tohtoročných interpretov budú zverejnené na internetovej stránke www.mosty-gesharim.sk v priebehu júla. Záznam koncertu bude tradične vysielať RTVS v decembri počas vianočného programu.


Rozlomená doba Bratislava Do 27. 10.

GMB, Mirbachov palác Františkánske nám. 11 www.gmb.sk

Rozpad Rakúsko-Uhorska v roku 1918 a vznik nových štátnych útvarov sa podstatne dotkol vonkajšieho i vnútorného života jeho obyvateľov a odrazil sa vo výtvarnom umení: ovplyvnil komunikáciu umelcov, zasiahol do ich ľudských a politických postojov, podieľal sa na premene námetov a zrodu nových formálnych prístupov. Múzeum umenia Olomouc, Medzinárodné centrum kultúry v Krakove, Galéria mesta Bratislavy a Janus Pannonius Múzeum Pécs v tomto projekte mapujú podmienky a špecifiká vedúce k vzniku moderného umenia v jednotlivých nástupníckych krajinách Rakúska-Uhorska. Po Olomouci a Krakove v júni zavíta výstava malieb, grafiky, sôch a dizajnu do Bratislavy.


Poľský inštitút v Bratislave Nám. SNP 27 | P. O. Box 153 814 99 Bratislava +421 2 544 32 013 +421 2 544 32 030 program.bratislava@instytutpolski.org

fb: PolskyInstitutBratislava tw: @PLInstitutBrat

www.polinst.sk Poľský inštitút v Bratislave je pre verejnosť otvorený nasledovne: pon.-štv. 9:30 – 17:00 | piat. 9:00 – 15:00


Objavte Poľsko!

Discover Poland! Odkryj Polskę!

JÚL – AUGUST 2019 | Poľský inštitút v Bratislave  

Program Poľského inštitútu v Bratislave na júl a august 2019

JÚL – AUGUST 2019 | Poľský inštitút v Bratislave  

Program Poľského inštitútu v Bratislave na júl a august 2019