Issuu on Google+

women první unisexový magazín říjen 2011 zdarma

only

Ženy zločinu

Módní hvězdy

Jemné pohlaví? Ale kdepak

Svérázná lékárnička

Vraždily, krutě mučily a podváděly. V čem se liší od svých brutálních mužských protějšků?

Výtvory šestice mladých návrhářů, kteří chtějí změnit českou módu

Víte, že na migrénu pomůže tužka? A že s bradavicemi se vypořádá lepenka?

Dva magazíny v jednom

Z druhé strany si užijte čtení pro mladé muže


SLEVA

50 %

S Tupperware déle čerstvé!

VĚRNOST BODUJE Exkluzivní nabídka pro naše věrné zákazníky

VĚRNOST BODUJE


Proč mohou být ženy krutější? Ženy kriminálnice jsou fascinující téma. Vize matky, milující manželky a pečovatelky se zdá být v tak přímém rozporu se ženou, která je schopná nepředstavitelné krutosti. Přesto, a možná právě proto, to dává smysl. Jak dlouho se dá vydržet všechno to dobro? Proč by ženy neměly mít nárok na to být kruté, stejně jako muži? Statisticky je méně žen zodpovědných za strašlivé činy, ale jejich jednání se jeví tak nějak smysluplnější. Může se zdát, že ženská kriminalita je poměrné novým tématem, rozhodně tomu tak ale není. Spíše to bylo po dlouhá léta tabu. Svět fascinujících morbidností se u žen zdá být daleko vyhrocenější než u mužů. Ženy, které zabijí své děti, nám nahánějí daleko víc hrůzu než Jack Rozparovač. Proč?

 ILUSTRACE NA TITULNÍ STRANĚ: MARIANA DVOŘÁKOVÁ

 ILUSTRACE: MIROSLAV VOMÁČKA – VOMI

U Jacka si můžeme namluvit, že oběti měly prostě smůlu a s námi to až tak moc nesouvisí. Ale matka, která zabije novorozence, může být naše sousedka, nebo dokonce příbuzná. Jedná se o nevýslovnou tragédii, kterou si dovedeme

HOSTÉ ČÍSLA MARIANA DVOŘÁKOVÁ ilustrátorka

všichni představit a týká se nás, ať chceme nebo nechceme. Jednou z mých nejoblíbenějších antických tragédií je Euripidova Medea. Ve hře se manžel rozhodne znovu oženit s mladší a bohatší ženou a jeho manželka to neustojí. Otráví svoji sokyni a jejího otce - ale nemá dost. Manžel ji zradil a ona je vzteky bez sebe. Dojde jí, že nic ho nedokáže zranit víc, než když zabije také jejich děti. Když je vše dokonáno, ona sama není schopná tělíčka svých mrtvých dětí opustit, protože své děti nesmírně milovala, ale kvůli své zaslepenosti to nevnímala. Dává to smysl? Otřesné činy vykonané ženami mají často viditelný spouštěč, ať je to zrada, hormony, vyčerpání, zlost nebo frustrace. Proto jejich činy nahánějí daleko větší strach než podobné činy mužů. O tom, co všechno ženy dovedou, si přečtěte na stranách 10 až 14.

OBSAH

women only

4 Kulturní tipy Co nepropásnout v říjnu

5 Top 10 Deset zajímavostí o PJ Harvey

Autorka pracuje v londýnské redakci Metro World News.

6 Women koutek Office Zoo a svatba Barbie

7 Móda z ulice

Kdo se podílel na výrobě tohoto vydání STANISLAV SETINSKÝ ilustrátor

EVA HAUSEROVÁ spisovatelka

Ukažte světu, co nosíte

8 Můj svět Vhled do světa Terezy Kerndlové

9 Kosmetika Tipy na podzimní líčení

10 Téma čísla Ženy na šikmé ploše

16 Rozhovor Juliana Křížová a Jakub Vlček

Je autorkou ilustrace na titulce Women Only a ilustrací k tématu o ženách zločinu. Věnuje se ilustraci, grafice, komiksu a malbě. Studovala v Praze a Berlíně. Je členkou skupiny a labelu City Surfer. Jejich prvním dílem bylo v prosinci 2010 vydání vinylu s originální hudbou i grafikou. V roce 2011 plánují otevření galerie a ateliéru CS Office na Žižkově.

Je autorem psychedelicky působících ilustrací k článku o budoucnosti automobilů. Vystudoval knižní grafiku na VOŠG Hellichova, v současnosti studuje ilustraci a grafiku na VŠUP. Zajímá jej grafika, knihy, streetart a tzv. alternativní kultura. Hraje v pražské divnopunkové kapele Kočkolit (www.bandzone.cz/kockolit). Cestuje autostopem a jezdí na kole.

Na zadané téma „Konspirace“ pro nás sepsala povídku Všeobecné spiknutí. Spisovatelka, editorka, publicistka a překladatelka. Vydala několik románů a povídkových sbírek, jak žánru sci-fi, tak ze současnosti, naposledy román Rybí hry (říjen 2010). Sympatizuje se společenskými trendy ekologismu a feminismu, vede dílny tvůrčího psaní a ráda zahrádkaří.

19 Fashion Nové hvězdy českého návrhářství

24 Zdraví Domácí lékárnička úplně jinak

26 Na vlastní kůži Na jednu noc jsem byla pekařkou

28 Beauty Co je to silhouette?

30 Jídlo Kam na balkánské speciality

32 Povídka Konspirace podle Evy Hauserové

VÝKONNÝ ŘEDITEL Ondřej Sychrovský, ŠÉFREDAKTOR Josef Rubeš, ART DIRECTOR Petra Kubíková, VEDOUCÍ MAGAZÍNU Jan Pomuk Štěpánek, OBCHODNÍ ŘEDITEL Miroslav Mareš. Magazín MEN WOMEN ONLY vydává Metro ČR, a. s., člen skupiny Metro International S.A. Kováků 24, 150 00 Praha 5, telefon: 225 065 111, e-mail: menonly@metro.cz, womenonly@metro.cz. Logo MEN WOMEN ONLY je registrováno společností Metro Česká republika, a. s. Časopis je registrován na Ministerstvu kultury ČR, registrace MK ČR E 17768.

3


 TEXT: JAN JARVIS

 FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Zapište si

14. 10. 19.30

do diáreˇ

Zorganizovali jsme vám život na podzim. Opovažte se propást:

10. 10.

19.30 Vltava – křest alba, Palác Akropolis, Praha Před deseti lety vydali bestofku a vypadalo to, že už nic nevydají. A to by byla škoda. Vltavu, její texty, hudbu i karmu naše hudební scéna potřebuje jako sůl!

13. 10. 19.30

Jiří Stivín, Martinický palác Praha Vyloudí krásnou melodii z čehokoliv, do čeho foukne. Student Královské akademie v Londýně, původním povoláním kameraman. Fenomén Stivín.

Pro otrlé! 23. 10. Školička s Dádou, Městská knihovna Praha Chodíte rádi do knihovny? Tak 23. října tam raději nechoďte. Bude tam Dáda. A o literatuře to tam rozhodně nebude.

4

Načeva & Wright (UK) – The Sick Rose Tour 2011, Palác Akropolis Praha Kombinace moderní poezie, VJingu a živé i mixované hudby. Úspěšný projekt The Sick Rose (album nominováno na Anděla) se po dvou jevištních zkušenostech vrhá na lákavé tour.

14. 10. 22.00

Wonderland, SaSaZu Praha Kdo říká, že house je mrtev, má pravdu. Ale stejně jako se mrtvé disko či mrtvý punk snaží opět ožít, pokouší se o to i house. Jaká bude nová podoba house parties? Cosi mezi house a swingers party.

24. a 25. 10.

20.00 La Putyka, Šapitó Brno Geniální inscenace Rosti Nováka posbírala mnoho významných ocenění, diváci přešlapují v dlouhých frontách. Nenechte si ujít divadelní událost evropského rozměru i významu.

4. 11.

27. 10.

20.00 PJ Harvey Lucerna Praha, velký sál Všichni milujeme PJ Harvey. Je intelektuálně vydatná, hudebně silná, řemeslně precizní, osobitá, srozumitelná, netendenční, tvořivá, uhrančivá a charizmatická. Poprvé u nás!

31. 10.

19.30 P.R.S.A. premiéra, Strašnické divadlo Praha Iva Pazderková a Kristýna Leichtová – holky, co vám rozumí. Komedie o pěti ženách jedné rodiny a jednoho osudu.

20.00 Elvis Costello, Kongresové centrum Praha Elvis je posledním a žánrově nejpestřejším návštěvníkem Prahy z pětice legend Dylan, Cohen, Springsteen a Waits. A není dalších legend, které by s ním v minulosti nespolupracovaly.

18. 11.

21.00 Jamie Woon, Meet Factory Praha Zní to jako Craig David na antidepresivech, který zabloudil do hlubin zvukově dechberoucího dubstepového lesa. Pokud chcete slyšet, jak zní pop budoucnosti, hurá do Meet Factory.

23. 11. 19.30

Tom Jones, hala Rondo Brno Americká verze Waldemara Matušky roztančí všechny generace obou pohlaví. Vzhledem k tomu, že jde o neobyčejně charizmatického chlapíka, doporučujeme jeho koncert ženám. Pro ty hraje vystupuje stejně radši.

Bizarní akce pro milovnice perverzní zábavy 15. 10. Podorlický šmajd, N. Město nad Metují Co děláte 15. října? Nechcete si prošmajdnout trasu mezi sokolovnou v Libchini a sokolovnou v Dobrošově? Je to jen 28 kiláků... to by se toho 15. mohlo stihnout, ne?

11. 10. Desing seminář – dětské pokoje, MC Břežánek Břežany Chcete, aby se vaše mimčo pokakávalo v pěkném designu? V Břežanech to umí zařídit.

29. 10. Celostátní výstava plymutek, Chlumec nad Cidlinou Víte, co je to plymutka? Je to z a) vzduchová puška, nebo za b) drůbež, nebo za c) soška keltské bohyně mrvy Khrubly. Odpověď hledejte v Chlumci.


■ TEXT: JAN JARVIS

10

top

■ FOTO: PROFIMEDIA.CZ

1

Nejlepší chlap?

Nejlepší parťáci Na Stories from the City, Stories from the Sea spolupracovala s Thomem Yorkem z Radiohead. Tato spolupráce jí vynesla první Mercury Music Prize.

Byla partnerkou Nicka Cavea. Prý chtěli děti, ale on nechtěl svatbu. Rozešli se a Nick o tom pak napsal několik svých nejsilnějších písní, například Into My Arms.

2

Nejlepší spolupracovníci

Pracovala s Nickem Cavem, zpívala na desce Trickimu, napsala pět písní pro Marianne Faithfull a také napsala titulní píseň k broadwayské inscenaci Ibsenovy Hedy Gablerové.

PJ Harvey Nejlepší třetí debut V roce 1993 vydává sólové album To Bring You My Love a prodává více než milion kusů. Albem roku jej jmenují Village Voice, Rolling Stone a The New York Times.

3

Dvojnásobná prestižní Mercury Music Prize zavítá 27. října do pražské Lucerny. Představí své možná dosud nejlepší album Let England Shake.

9

Nejširší talent

Nesplněný sen

10

V rozhovoru pro Q magazine se svěřila, že by ráda zpívala s Tori Amos a Björk. Ke spolupráci došlo, oficiálně nikdy nic nevyšlo.

Co vyjde v říjnu

Indie-snílci Wilco na své osmé desce nijak nemění svůj styl. Což je dobře. Jejich country kořeněná melancholie je neoposlouchatelná.

V roce 1991 zakládá PJ Harvey trio a první koncert zpětně hodnotí jako katastrofu. Jakási žena na ni křičela: „Přestaňte hrát, klidně zaplatíme, ale přestaňte hrát!“

Nejlepší závěr Trio PJ Harvey se rozešlo v dobrém po turné s U2 a po TV vystoupení v show Jaye Lena.

8 7

5 6

První kapela

V devatenácti letech v roce 1988 vstoupila do kapely Automatic Dlamini. Jezdila turné po Evropě. Zdokonaluje se ve zpěvu, ve hře na několik nástrojů a učí se vystupovat před publikem.

6. října Pořádně strašidelný thriller o záhadné vraždě matky a jejích dětí se skvělým obsazením. Chvějte se strachy a užívejte si na plátně Daniela Craiga, Naomi Watts nebo Rachel Weisz.

B in the Mix: The Remixes Vol. 2 Britney se připomíná kolekcí remixů. Skladby z jejích posledních tří desek si vzali do parády třeba Tiësto nebo Benny Benassi.

The Whole Love

4

Dream House

Britney Spears

CD

V roce 1992 vychází album „Sheela-NaGig“, o kterém Kurt Cobain říká, že je to jeho šestnácté nejoblíbenější album vůbec. Rolling Stone tituluje PJ Harvey textařkou roku.

Nejhorší debut

Je i uznávanou sochařkou, která má za sebou úspěšné vernisáže a její obrázky se objevily vedle povídek Woodyho Allena nebo Ann Packerové v literárním magazínu Zoetrope.

Wilco

Nejlepší druhý debut

Dům

FILM

20. října Intimní drama Zuzna Liové s Miroslavem Krobotem. Magazín Variety film zařadil do přehlídky „Deset evropských režisérů očima Variety“.

KNIHA

Gossip Girl BB art Druhý díl manga série Gossip Girl. Něco jako Sex ve městě, ale japonštější.

5


WOMEN

■ TEXT: ALENA STARÁ

■ FOTO: ARCHIV FIREM A BÉATRICE DE GUIGNÉ

Office Zoo

Prachovka Občas je potřeba otřít tu vrstvu prachu na obrazovce. Udělejte to stylově. Plyšákem! A až se nikdo nebude dívat, můžete se s ním i pomazlit...

710 Kč www.thinkgeek.com

USB akvárko

Je váš šéf necita a zakázal v práci domácí mazlíčky? Zařiďte si v kanclu neškodný Zoo koutek. Mňau...

120 Kč www.amazon.co.uk 312 Kč

www.toptoys.cz Máte ráda kočky? Tak to si radši nekupujte tohle ořezávátko. Kromě toho, že ostří tužky, ještě vydává zvuky, takové realistické...

Animální vzkazy Jestli už vás nebaví výmluvy kolegů, že lísteček se smrtelně důležitou informací od vás v tom svinčíku na stole nějak přehlédli, je čas na revoluci! Japonští designéři (www.hi-mojimoji.com) přišli s nápaditou alternativou. A diskrétnější. (Oni Japonci tráví v práci hodně času, a tak se snaží trochu se při tom pobavit...) Vzkazy ostatním teď můžete psát na zvířecí kartičky ze série Deng On (v nabídce je zvěř domácí, lesní i exotická) a ty pak zaparkujete mezi klávesy jejich klávesnice. Jakou zprávu asi skrývá prasátko, které kolega objeví v klávesnici po návratu z oběda? Možná „Miluji tě“. Anebo „Smrdíš!“ 140 až 170 Kč/20 ks www.lazacca.com

6

Dokonalý relax do stresem prosyceného prostoru! Díky připojení přes USB se rybám filtruje voda, jsou tu i hodiny, budík a držák na tužky.

Skládačky Jak prodloužit životnost žlutých lepicích papírků? Ty od Suck UK na sobě mají předtištěné návody na skládání origami, které zvládne i začátečník. Příjemnou zábavu!

75 Kč www.naoko.cz

Barbie je pod čepcem! Foto: Béatrice de Guigné www.beatrice-dg.com

F

rancouzská fotografka Béatrice de Guigné zdokumentovala veselku Barbie s Kenem. Splnila tím panence sen, důvod byl ale prozaičtější. „Začalo to před rokem. Měla jsem v hlavě představu fotek, ale po ruce nebyl nikdo, s kým ji realizovat. Kromě Barbie,“ vzpomíná Béatrice. „Výsledek, který jsem zveřejnila na blogu, všechny pobavil. Pak už jsem si brala Barbie jako modelku pokaždé, když jsem si chtěla zkusit nějaké záběry.“ Celá svatba byla jen logický krok. Je nafocená s vtipem, ale i citem a grifem ženy, která se šest let živí focením svateb po celé Evropě. Než se Béatrice sama vdá, asi si zas vyzkouší scénář vdavek nanečisto s Barbie – modelkou, která je vždy k dispozici, nikdy se neunaví a hlavně do toho fotografce nekecá.

Kompletní svatební album zamilované Barbie si můžete prohlédnout na www.metro.cz/epaper/ magazin-men-women


 TEXT: ALENA STARÁ

 FOTO: ARCHIV FASHIONBOOK.CZ

Ukaž, co nosíš! Porovnejte svůj vkus s fashionblogery, stylisty i těmi, pro které je móda jen zábava.

Loli, Requirespassion. blogspot. com

I

nternet stírá rozdíly mezi elitou celebrit a prostým lidem, mezi záhadnými tvůrci a pouhými konzumenty. Toho využívá i módní projekt Fashionbook, portál hlavně (ale nejen) o módě, který můžete spoluvytvářet. Třeba tím, že pošlete své fotky v tom, v čem si myslíte, že vypadáte fakt dobře. Což vám pak ostatní potvrdí či vyvrátí.

Móda pro všechny

Eva, Evasblackbuttons. blogspot. com Simona, Cisarovenovesaty.blogspot.com

Anit

Hana, Foto: Strouhal.org

KDE SE TAKY MŮŽETE POCHLUBIT? www.lookbook.nu www.chictopia.com www.czechoriginalfashion.cz A DALŠÍ POULIČNÍ FASHION: www.thesartorialist.com www.streetpeeper.com www.hel-looks.com

Vítek, Landvstyle.blogspot.com, foto: Linda Zhengová

MÓDA

Anit, šéfredaktorka Fashionbook.cz

Fashionbook.cz vznikl před víc než dvěma lety, aby zpřístupnil módní branži i lidem zvenčí. A taky proto, že jeho zakladatelé, stylistka a módní autorka Anit a artdirektor David, už byli po letech práce v časopisech otrávení praxí, kdy se nudné layouty plní jen chválením toho, co si inzerenti zaplatili. Anit nemá ráda škatulky, proto nechce, aby se Fashionbooku říkalo blog. Nebo web. Je to vlastně něco mezi tím. Zpočátku musela k participaci přemlouvat kamarády, dnes už si z došlých fotek může vybírat. „Situace v Čechách se naštěstí mění, lidi už se nebojí trochu vyčnívat,“ říká Anit, která má s Fashionbookem velké plány. „Chceme růst. Plánujeme redesign, přibudou nové rubriky. Chceme, aby víc lidí mělo chuť posílat stylingy, fotit fashionstory, psát články, a pokud chtějí pracovat ve světě módy, aby viděli, že všechno je možný.“ Rozhovor s Anit na www.metro.cz/epaper/ magazin-men-women INZERCE

DENÍK METRO JE NA iPadu Stáhněte si ZDARMA aplikaci iMetro.cz a budete mít svůj oblíbený deník stále k dispozici. iMetro.cz tři dotyky a jste v obraze


to je můj svět

Tereza Kerndlová

„Miluju technické vymoženosti“ Zpěvačka Tereza Kerndlová v říjnu vydává své již čtvrté studiové album. Jmenuje se Schody z nebe a Tereza na něm se svým týmem pracovala téměř dva roky. A tohle jsou čtyři věci, které ji inspirují.

1 Sluchátka Když poslouchám muziku, potřebuju kvalitní sluchátka. Tyhle jsou navíc moje nejoblíbenější a vypadají dobře a dostala jsem je od svého přítele.

2 DVD Destiny’s Child Jedná se o poslední koncert Destiny’s Child před jejich rozpadem. Můžu na něj koukat stále dokola a nacházím tam pořád nové a nové detaily. Je to propracovaná show se spoustou překvapení jako třeba vodopád na pódiu.

3 DVD Prázdniny Film Prázdniny je jedna z nejlepších romantických komedií. Navíc zbožňuju Cameron Diaz, která má v tomhle filmu opět skvělou a vtipnou roli.

4 iPad

1

Miluju technické vymoženosti, takže jsem si pořídila nový iPad. Mám v něm oblíbenou hudbu, filmy a zajímavé hudební aplikace.

4 2 3

■ TEXT: KRISTÝNA HOLUBOVÁ ■ FOTO: TOMÁŠ BRABEC


 TEXT: MARINA ODVÁRKOVÁ

Namaluj si obrázek

KRÁSA

 FOTO: TOMÁŠ BRABEC

Dokonalá tvář díky báječným pomocníkům. Líčení je radost, využijte našich tipů a budete mít skvělý den.

1

Revoluce pro řasy

Rychle a s minimem úsilí vykouzlí pohled filmové star. To vše díky rotujícímu kartáčku – stačí zapnout a začnou se dít věci. Bourjois, 379 Kč 2

Kouřové opojení

Díky elegantní paletce stínů docílíte uhrančivého pohledu a vaše oči se promění v magnet přitahující vše v celém širém okolí. Avon, 149 Kč

3

3

Bio pohlazení

Pudr s otáčivým zrcátkem obsahuje rostlinný chlorofyl, jenž nejen chrání před nečistotami, ale navíc pleť okysličuje. Lněný pudr minimalizuje lesk až po osm hodin. Bourjois, 429 Kč 4

Bez chybičky

Paleta korektorů navržená hollywoodskou maskérkou hvězd Jillian Dempsey obsahuje krémové odstíny, které okamžitě zakryjí

jakékoliv nedokonalosti. Avon, 199 Kč/v e-shopu 138 Kč 5

a řidším zoubkům pevného kartáčku. A mrkací panenka je na světě! Oriflame, 219 Kč

Ukryté zrcátko

Vychytávka 3 v 1 nabízí nejen dokonalé odstíny, ale navíc pod víčkem uzávěru mini zrcátko a perleťový lesk pro opravdu neodolatelné rty. Avon, akční cena 159 Kč 6

7

Atmosféra kabaretu

Vysoce krycí lesk dodá perleťové odlesky a dramatické, přitom ultralehké rty jsou tu. Noc je mladá a tentokrát bude stát za to! Oriflame, 229 Kč/v e-shopu 59 Kč

Dvojí úder

Inovativní aplikátor zajistí dokonalý objem řas díky hustším

4

5 6 7

2

1

9


TÉMA

■ TEXT: MARINA ODVÁRKOVÁ

■ FOTO: PROFIMEDIA.CZ

■ ILUSTRACE: MARIANA DVOŘÁKOVÁ

Zločin bývá spojován s mužským pohlavím. Ostatně jak zločin, tak zločinec jsou slova mužského rodu. Což ale neznamená, že ženy nejsou schopny opravdu brutálních zločinů. Čím se ženy, které překračují hranici zákona, liší od mužů?

Ženy

na šikmé ploše 10


e pravdou, že i u žen existují zločiny z hamižnosti, vášně či velké lásky, dokonce i sériové vraždy. Ale ze statistik vyplývá, že co se týká četnosti, mají muži stále navrch,“ říká policejní psycholožka Ludmila Čírtková. Zároveň dodává, že ženy páchají násilí zejména v blízkém okolí, zatímco muži jsou schopni konat zlo i ve veřejném prostoru. Ostatně to potvrzuje i server agresorka. cz, který uvádí řadu studií poukazujících na nebezpečné chování matek a partnerek. Dozvídáme se, že je psychické či fyzické týrání, jehož jsou ženy schopny za domácími dveřmi, minimálně stejně kruté nebo i razantnější než u mužů.

J

Zákeřné vražedkyně Dorothea Puenteová „Hodná“ babička Na okolí a své podnájemníky působila jako laskavá babička z pohádek. Ona však místo toho vraždila bez výčitek. Nájemníky – většinou staré lidi – nejprve okradla, a poté zabila, aby mohla pobírat jejich sociální dávky. Na její zahradě bylo nalezeno zakopaných sedm těl. Zemřela letos přirozenou smrtí ve věku 83 let.

Co je doma, to se… týrá „Ze zcela pochopitelných důvodů je pro ženy specifickým deliktem vražda novorozence,“ říká docentka Čírtková. Ostatně médii čas od času prolétne zpráva o ženách, které zabijí své nově narozené dítě. Nedávno českou veřejností otřásl případ, kdy žena v Táboře tajila své těhotenství a pak své pár hodin žijící dítě zabila. Francií zase vloni otřásl případ, když žena doznala vraždu osmi novorozeňat. Francouzská nemocniční pečovatelka

Myra Hindleyová Děti v močálech Se svým milencem znásilňovali, mučili a následně zavraždili několik dětí. V polovině 60. let je usvědčila nahrávka křiku jedné z holčiček těsně před tím, než ji Myra zaškrtila. Těla zahrabávali do močálů. Hindleyová, odsouzená na doživotí, zemřela v roce 2002 v nemocnici na plicní infekci. Bylo jí šedesát let.

Beverly Allittová Sestřička magor Beverly, narozená roku 1968, byla od malička „ujetá“. Svazovala se, řezala, zraňovala. Během dospívání si vynucovala lékařská ošetření a vynutila si operaci zdravého slepého střeva. Dle vlastních slov toužila po jizvách. Přesto (a možná právě proto) se stala zdravotní sestrou, v jejíchž rukou zemřely čtyři děti a pěti způsobila vážné následky. Dostala doživotí.

Muže stáhla z kůže a kusy masa chtěla podat dětem k večeři

INZERCE

Super rychlý internet a digitální TV v jednom balíku za 649 Kč měsíčně 6x rychlejší internet a 80 digitálních TV programů

jen za

+ 60 Mb/s

80 programů

= 649 Kč měsíčně

✆ 844 084 084, www.upc.cz Cena balíku služeb s internetem a televizí platí při uzavření smlouvy se závazkem na 12 měsíců a je včetně DPH. Instalace a připojení obou služeb za 1 Kč! Pronájem základního set-top boxu jen za 49 Kč měsíčně a pronájem kabelového modemu také za 49 Kč měsíčně.


TÉMA

 TEXT: MARINA ODVÁRKOVÁ

 FOTO: PROFIMEDIA.CZ

 ILUSTRACE: MARIANA DVOŘÁKOVÁ

Wanted: Ženy (zlo)činu Od roku 1949 bylo na seznamu nejvíce hledaných osob FBI na pět set padouchů. Mezi nimi figuruje jen osm žen. Ruth Eisemann Schierová Zločin: V roce 1968 unesla s přítelem Garym Stevenem Kristem dceru floridského developera Barbaru, čímž se jako první žena zapsala na výše zmíněný list FBI. Únosci žádali výkupné půl milionu dolarů. Aby si pojistili, že peníze dostanou, pohřbili oběť zaživa a sdělili, že polohu těla sdělí, až obdrží peníze. Barbara ležela v těsné truhle 80 hodin, přesto hrůzu přežila. Trest: Únosci byli dopadeni po 79 dnech. Ruth ve vězení strávila čtyři roky a poté byla deportována do rodného Hondurasu.

Marie Dean Arringtonová Zločin: Pouhé tři měsíce po dopadení Ruth byla zatčena Marie za vraždu sekretářky veřejného obhájce. Ten se v jejích očích dopustil velké chyby, když její dva syny nedokázal obhájit za loupežné přepadení a oni museli do vězení. Odnesla to však zcela nevinná osoba. Trest: Arringtonová nejdřív dostala trest smrti. Z cely se jí podařilo uprchnout. Dva roky byla na útěku, což jí zachránilo život. Za tu dobu se totiž upustilo od takto radikálního trestu, a jí se tedy změnila náprava na doživotní žalář.

Angela Yvonne Davisová Zločin: V roce 1970 Jonathan P. Jackson přepadl se zbraní v ruce soudce v Marin County a chtěl vyjednat svobodu pro tři Afroameričany odsouzené za vraždu bílého dozorce. Vyšetřovatelé brzy zjistili Jonathanovo propojení s radikálním hnutím Černí panteři, kde figurovala i Davisová. Zbraně byly evidovány na její jméno, což bylo bráno jako usvědčující důkaz. Dva týdny unikala policii. Trest: Krátce po zatčení byla zproštěna obžaloby a začala vyučovat na univerzitě v Karolíně. V 80. letech kandidovala na viceprezidentku za komunistickou stranu. Pokračování na straně 14

12

Žena byla svým mužem tak dlouho týrána, až ho zastřelila Dominique vychovala dvě dospělé dcery, ale další potomky už evidentně nechtěla, proto se rozhodla každého dalšího dítěte zbavit. Těhotenství vzhledem k silné nadváze dobře maskovala, rodila doma a nemluvně ihned zadusila ručníkem, poté zakopala. Manžel ani sousedé prý o ničem nevěděli. Takový případ je extrémem, ale jemu podobné bohužel nejsou ojedinělé. Už vůbec není výjimkou psychické týrání, v němž jsou ženy mistry. „Vzpomínám na případ, který se odehrával v jedné zdánlivě noblesní rodině, kde rodiče týrali syna tím, že na něj kladli přehnané nároky. Chlapec neměl ani vlastní klíče od bytu ještě v době, kdy studoval vysokou školu. Synovi se nakonec v jedné konfliktní situaci ,spálily pojistky‘, a napadl své rodiče. Ono se na první pohled zdá, že psychické týrání je nepoměřitelné s týráním fyzickým, ale následky jsou v obou případech závažné,“ potvrzuje policejní psycholožka Čírtková. O tom vypovídá další případ, kdy byla žena dlouhodobě týrána naopak manželem, až podlehla tlaku a zastřelila ho. Kamila Velikovská prý stiskla spoušť více méně omylem, což dokázala vysvětlit (při hádce ji manžel provokoval, držel zbraň, ona mu ji chtěla sebrat a jemný kohoutek při přetahování jakoby sám vystřelil), ale už nikdy neobjasnila, proč spoušť stiskla hned dvakrát. Za vraždu dostala minimální trest deset let. Soud přihlédl k tomu, že byla dlouhé roky týrána, takže ji k vraždě dohnala neúnosná situace.

Zab ji, miláčku Další zdánlivou obětí svého muže byla Karla Homolka. Začalo to jako opravdová love story – láska na první pohled, která překoná

vše... Karla, dcera českého emigranta žijícího v Kanadě, potkala v roce 1987 při brigádě v prodejně svou životní lásku – Paula. Krasavce z bohaté, leč rozvrácené a poněkud problémy zavánějící rodiny (otec zneužíval mladé dcery, Paul se později dozvěděl, že je synem někoho jiného…). Zamilovaná dívka byla ochotná udělat pro svého (krvelačného) prince z (morbidní) pohádky vše. A tak neváhala a na jeho přání mu dala k narozeninám opravdu originální dárek – omámila svou mladší sestru a nechala Paula, aby si s ní užil. Pro Paula to nebylo nic nového, v té době měl už na svém kontě jedenáct znásilnění. Tammy se během sexuálních orgií udusila vlastními zvratky a přivolaná policie konstatovala smrt způsobenou nešťastnou náhodou. Karla se po jejich odjezdu převlékla do sestřiných šatů a obšťastňovala Paula dál. Zvrhlá dvojice má na svědomí ještě dalších sedm mladých dívek, přičemž všechny brutálně mučila, opakovaně znásilňovala a šikanovala. Manželé vše pro svou potěchu natáčeli, což je usvědčilo. Ačkoli ze záznamů bylo patrné, že Karla Paulovi pomáhá ochotně, a dokonce se na její tváři zrcadlí blažený úsměv, nakonec soud upustil od doživotního vězení a poslal ji za mříže jen na dvanáct let. Především proto, že musel dodržet původní dohodu – Karla poskytne usvědčující důkazy o manželově brutalitě v podobě videonahrávek, ale na oplátku nedostane nejvyšší trest. Pohor-

Karla měla pro svého muže originální dárek. Svoji vlastní sestru


Muži vs. ženy: Podíl na zločinnosti Krádeže vloupáním

Vraždy

7 651

Mravnostní činy

120

MUŽI

Zdroj: Policejní prezidium České republiky, údaje za rok 2009

Vojenské činy a činy proti ústavnímu zřízení

19

1 012

MUŽI

MUŽI

468

57

27

ŽENY

MUŽI

ŽENY

ŽENY

0

ŽENY

Zdroj: agresorka.cz

Léto 2011: 3 ostré historky Srpen: Řezák v Šanghaji

Srpen: Slzák v metru

Červenec: Zabíjely s matkou

Zraněním osmi dětí skončilo běsnění narušené Číňanky ve školce pro migrační dělníky na předměstí Šanghaje. Zaměstnankyně mateřinky na děti ve věku od tří do čtyř let zaútočila řezákem na kartonové krabice. Jedno z dětí je zraněno vážně, ostatní podle agentury Nová Čína skončily s lehčími poraněními.

Osmadvacetiletá žena podle policie napadla v pražském metru revizora slzným sprejem a nožem. Žena zaútočila při kontrole jízdenek, kdy mu nastříkala do očí sprej. Poté se dala se svým jedenatřicetiletým manželem na útěk. Revizor dvojici ale dostihl a zadržel. Při čekání na policii žena prý vytáhla nůž a začala revizora ohrožovat.

Jednatřicetiletá Slovenka společně se svou matkou v roce 2008 zabila otčíma. Matka zatčené ženy si již odpykávala trest, ale dceři se podařilo uprchnout do Rakouska, kde se vdala a vytvořila si novou identitu. Zatčená se prý již přiznala, že motivem vraždy bylo údajně to, že její matka měla milence. INZERCE

číslo

01 26. září 2011 19,90 Kč . 0,50 EUR

PRÁV STÁN Ě V PROD KU P OUZEEJI NA VA ZA 19 ŠEM ,90 K Č HUBNUTÍ JE RADOST

Pouze

19,90,GR  RG  

První kompletní jídelníček se všemi jídly na každý den

Rozhovor:

Zdeněk Pohlreich

Tipy na účinné spalování tuků Rozhovor s nejznámějším českým šéfkuchařem Zdeňkem Pohlreichem

SOUTĚ O jídeln Ž! íč na míru ek .

ru

První podrobný jídelníček na každý den

Hubnutí a psychika H.E.A.T. - cvičení pro každého


TÉMA

 TEXT: MARINA ODVÁRKOVÁ

 FOTO: PROFIMEDIA.CZ

 ILUSTRACE: MARIANA DVOŘÁKOVÁ

„Chtěla bych vidět muže zmláceného do krvavé hroudy, do pusy narvaný střevíc s vysokým podpatkem jako do prasečí tlamy.“ Feministka Andre Dworkinová

Katherine Ann Power a Susan Edith Saxe

Zločin: Spolubydlící z univerzity se přidaly k radikálním frakcím boje proti válce ve Vietnamu. Spolu s dalšími se rozhodly vykrást banku a za lup svrhnout vládu. Při akci byl však zastřelen bankovní úředník. Na rozdíl od kompliců se těmto dvěma podařilo uprchnout. Trest: Saxová byla na útěku pět let a Powerová dokonce unikala spravedlnosti po třiadvacet let, kdy se poté sama vzdala policii.

Bernardine Rae Dohrnová Zločin: Radikální aktivistka hnutí proti válce ve Vietnamu se ocitla na „černé listině“ FBI kvůli své prostořekosti a veřejné kritice tehdejší politické situace. Ostře kritizovala vládu a její postupy. Trest: Ve vězení strávila kvůli radikálním názorům dohromady něco kolem jednoho roku. Avšak až poté, co bylo její jméno staženo ze seznamu Nejvíce hledaných osob FBI.

Donna Jean Willmottová Zločin: Společně s Claudem Marksem se ocitla na seznamu FBI v roce 1987, kdy měli naplánováno vyhodit do povětří věznici v Leavenworthu, kde si odpykával trest terorista ze skupiny za osvobození Puerto Rica. Udělali fatální chybu, když koupili falešnou výbušninu od informátora FBI. Trest: FBI udělala také fatální chybu, a to když se zatčením otálela tak dlouho, až jim dvojice prchla a ukrývala se sedm let. Po dopadení jim nebyl připsán tak drsný trest jako před lety. Willmottové dost pomohl fakt, že se během let na svobodě velmi zasazovala v boji proti AIDS.

Shauntay Hendersonová Zločin: V roce 2007 byla obviněna z loupežného přepadení řidiče kamionu, který následkům útoku podlehl. Byla označena za vůdkyni organizovaného gangu. Trest: Dopadena byla téhož dne, kdy se ocitla na seznamu hledaných osob. Ve vězení strávila nakonec jen tři roky, protože byl její skutek přehodnocen z vraždy na dobrovolné sledování hrůzného činu. Ovšem za mříže se vrátila hned záhy, když byla přistižena při držení nelegální zbraně.

14

Násilí na mužích  Osmačtyřicetiletá Catherine Kieu Beckerová z Kalifornie uřízla penis svému muži a hodila jej do drtičky odpadu. Je obviněna z týrání a z těžkého ublížení na zdraví.  Teresa Lewisová (41) byla v roce 2010 odsouzena k trestu smrti za zosnování vraždy manžela a nevlastního syna kvůli čtvrt milionu dolarů (4,6 mil. Kč) z jejich životní pojistky.  Policisté v Ostravě vykázali v roce 2009 z bytu osmatřicetiletou ženu, která podle nich dlouhodobě týrala svého čtyřicetiletého muže. Obvinili ji z trestného činu ublížení na zdraví.

byly dobré hospodyně, manželky a matky,“ říká socioložka Kateřina Nedbálková z Masarykovy univerzity. Potvrzuje to i zjištění, že odsouzené nejraději vyšívají, což dokládá i server idnes.cz, jehož redaktoři nahlédli do ženské věznice ve Světlé nad Sázavou. Stěny kromě fotografií rodiny a náboženských motivů zdobí z velké části právě výšivky. Zároveň ale nechybí jeden boxovací pytel, který prý slouží k odreagování zadržených. Typický model ženy „kriminálnice“ prý neexistuje, protože většina je za jistých okolností schopna dohnat své chování do krajností, ale obecně – ať už pro muže, tak pro ženy – platí následující: „Lze říct, že ve vězení jsou spíše lidé méně vzdělaní, mladší, lidé páchající drobnou majetkovou trestnou činnost, lidé bez sociálního a ekonomického kapitálu, který jiným umožňuje vyhnout se obvinění soudů a policie,“ dodává docentka Nedbálková.

Zdroj: agresorka.cz

„Pro ženy je velmi důležité zabíjet muže!“ Feministka Andre Dworkinová, USA šená veřejnost slibovala odplatu a tušila, že i když se justice snažila ututlat, do jaké míry se Homolka účastnila na hrůzných činech, je stejně vinná jako Paul. V roce 2005 byla propuštěna, ale kvůli znepokojivým psychotestům musí být neustále pod dozorem a hlásit sebemenší změnu v soukromém životě úřadům. Ve vězení vystudovala psychologii…

Život za mřížemi A jak se ženy vyrovnávají s životem ve vězení? „Stejně jako muži obtížně. Zajímavé je, že náprava se často odvíjí po velmi genderované ose, to znamená, že muži jsou napravováni, aby byli silnými a svalnatými predátory (ve vězení chodí nejčastěji do posilovny), zatímco ženy jsou skrze různé kroužky vedeny k tomu, aby

Ženy ve vězení jsou vedeny k tomu, aby byly dobré hospodyně


Handmade

ORIGINÁL JE JEN JEDEN www.medovnik.cz

Tradiční dort Medovník® je díky společnosti Vizard sr.o. na trhu již 15 let. Je výráběn dle staroslovanské receptury a při výrobě je kladen velký důraz na kvalitu ingrediencí a konečnou podobu každého jednoho kusu. Vyberte si tu správnou velikost Medovníku® pro Vaši příležitost. Veškeré varianty zdobených či atypických variant Medovníku® najdete na www.medovnik.cz Medovník můžete zakoupit ve vybraných kavárnách, cukrárnách, restauracích a všech obchodních řetězcích v ČR.

Vyzkoušejte nový ráj labužníků americké a ruské kuchyně. Čeká na Vás útulná domácí restaurace a výborné zákusky. Najdete nás v Kamenici u Prahy.

www.pancakefactory.cz


ROZHOVOR

JULIANA KŘÍŽOVÁ & JAKUB VLČEK TEXT: JAN POMUK ŠTĚPÁNEK AUTOPORTRÉT A FOTO: JULIANA KŘÍŽOVÁ A JAKUB VLČEK

V době, kdy je každý s trochu lepším mobilem „fotografem“, jsou jejich technicky dokonalé snímky unikátem. Nadějní fotografové Juliana Křížová a Jakub Vlček, finalisté Czech Grand Design, ocenění na soutěži Frame 009, se vrátili z Londýna, kde převzali již druhou cenu Young Creative Chevrolet.

„Fotka a realita k sobě nepatří“ První otázka je nasnadě: Jak se fotí ve dvou? Kdo nakonec mačká spoušť?

Juliana: (směje se) Já bych řekla, že nám to jde skvěle. Doplňujeme se, pomáháme si. Jakub: Je to takovej přirozenej proces, ani nám to nepřijde ničim neobvyklý nebo zvláštní. Ale je pravda, že se nás na to lidi ptají. Juliana: Výhoda je i to, že máme nad výsledkem dvojitou kontrolu. O to je menší šance vydat se od začátku slepou cestou. Fotíte si také každý svoje sólo projekty?

Jakub: Máme každej svoje sólo záležitosti, hlavně co se týká komerčních zakázek. Juliana: Ale třeba architekturu, tu teď hodně rádi fotíme společně, se to tak nějak zvrtlo. Ať už ale fotíme spolu nebo sólo, esteticky se snažíme držet to na nějaký podobný rovině, aby to mělo nějakej náš rukopis a atmosféru. Aby to bylo pokaždý technicky dobrý.

JULIANA KŘÍŽOVÁ „Od základní školy jsem směřovala k tomu, přispívat zdejšímu prostředí něčím, co je vidět, a zároveň to směřuje k tomu, že prostředí se stává vkusnějším. Nikdy jsem netoužila dělat umění, ale spíše reklamu, která by ovlivňovala okolí a vkus široké veřejnosti. Nakonec se mým prostředkem stala fotografie. V současné době studuji magisterské studium v at. prof. Vojtěchovského v Ústí nad Labem, zároveň se věnuji komerční tvorbě. Domnívám se, že komerční a volná tvorba každého fotografa by k sobě měly mít velice blízko, o to se snažím i ve svých fotografiích.“

16

JAKUB VLČEK „Fotografií se poměrně dlouho živím, ale přesto jsem si před pár lety řekl, že by bylo fajn mít v tom oboru nějaké vzdělání. Takže teď dodělávám dálkově poslední rok magisterského studia ve Zlíně a předtím jsem studoval s Julianou v Ústí nad Labem. Co se týká zakázek, tak se teď soustředím hlavně na architekturu a reklamní fotografii spojenou s takovou náročnější postprodukcí.“


d

Z jejich volného souboru Transcendence (2009).

Jakub: Já třeba teď hodně fotim auta a to Julianu až tak nezajímá, občas si to takhle rozdělujeme. Juliana: Auto mě opravdu fotit moc nebaví. Maximálně to beru jako nějaký objekt, ale potěšení z focení aut nemám. Ani nejsou často moc hezký. U některých zakázek, kde je náročnější produkce, se postarám o tu produkci a Jakub se pak může soustředit jen na tu fotku. Když jste fotili kampaň pro Chevrolet, za kterou jste teď byli v Londýně oceněni, byla to více práce Jakuba, protože se jednalo o focení auta?

Jakub: To ne, je to určitě práce nás obou, já jsem možná strávil víc času na

postprodukci, ale to je jen jedna z mnoha částí procesu, kterým to vznikalo. Nejdůležitější asi bylo vymyslet nápad, který by odpovídal zadání, což bylo oslava 100 let Chevroletu, a na tom jsme se podíleli oba stejně. Juliana: Základ té myšlenky bylo použít koženou helmu, kterou nosil zakladatel Louis Chevrolet na automobilových závodech, a od toho jsme se postupně dostali ke konceptu s klukem, který jakoby najde tu helmu ve staré garáži a kromě ní tam objevuje věci, jež ukazují, že ta rodina si vždycky kupovala jenom chevrolety. Jakub: No a trvalo to celé hrozně dlouho, já myslím, že i tím vymýšlením a postprodukcí klidně tři týdny.

Přesto, to hledání kompromisu, o kterém jste mluvili, se může zvrhnout v to, že uděláte dva kompromisy z kompromisů a s výsledkem nebude spokojený nikdo.

Jakub: Jakože bychom měli větší svobodu, kdybychom fotili každý sám? Takhle to vůbec nebereme. V tom samotném výsledku v tom není nikdy žádný kompromis. Ještě se nám nestalo, že by jeden z nás musel nějak zásadně ustoupit. Je to i protože než jdeme fotit, hodně to promýšlíme dopředu. Takže když pak dojde na stisknutí spouště, nestane se nám, že bychom se začali od nuly dohadovat nad nějakou koncepční věcí. Takže pokud se dějí kompromisy, pak v rámci debaINZERCE

Kosmetická stomatologie Zubní kaz – jak se ho nejlépe zbavit? A jak probíhá lékařský zákrok? Jaký druh výplně je nejvhodnější? Samozřejmě anestezie, „injekce“, znecitliví okolí zubu, tam kde má být odstraněn kaz a zhotovena zubní výplň. Volba přístroje (klasická nízko-otáčivá vrtačka, vysoko-otáčivá turbína či laser), která je dalším krokem k odstranění zubního kazu, je závislá na individuální volbě, zručnosti, vzdělání a investici lékaře (-ky), je také ovlivněna lokalizací a rozsahem zasaženého místa zubu. Zubař(-ka) čistě vyvrtá a odstraní kaz, desinfikuje, ochrání postižené místo podložkou. Teprve potom začne spolu s vámi řešit tu inkriminovanou otázku: amalgám, bílou výplň nebo Inlay? Ale pozor! Zanechá-li váš ošetřující zbytky kazu v zubu, zub hnije i pod sebekrásnější plombou dále. Na druhé straně zanedbáváteli ústní hygienu, kaz zdolá i tu nejdokonalejší zubní výplň. Pro jaký materiál by jste se měli rozhodnout, závisí od mnoha faktorů, například: v jakém stavu je váš zub, jste alergik, jak vysoké jsou vaše estetické požadavky, jaký časový a finanční prostor jste vašemu zubaři či zubařce ochotni dát?

Zní to absurdně, ale vy sami, by jste měli znát na všechny tyto otázky vlastní laickou odpověď. Internet nebo odborná konzultace s ošetřujícím lékařem, to je cesta, která vás obohatí natolik, aby jste, „pokud“ vám ošetřujícího lékař(-ka) dá možnost volby, sami rozhodli. Ptáte se, která je ta nejzdravější výplň zubu, laicky řečeno – plomba? Ta nejzdravější není žádná. Proto, se o své zuby starejte, a pokud se na vašem zoubku objeví kaz, snažte si nechat tento zub, pokud možno, rychle ošetřit. Jaké druhy výplňových materiálů jsou k dispozici? Dnes je k dispozici několik druhů materiálů. K výplni zubu může být použito zlato, porcelán, artglass, amalgám, plast, pryskyřičné kompozitum či skloionomer. 1.Zlato (nepřímá výplň – Inlay) Výhodou nepřímých zlatých výplní je jejich trvanlivost 10 až 15 let, nezvětšují svůj objem a nekorodují, snesou lehce žvýkací tlak, který přesahuje až 80kp/cm2. Esteticky jsou vznešenější na pohled než amalgám. Nevýhodou jsou až

15x vyšší náklady než na obyčejný amalgám. 2. Amalgám I amalgámové výplně, při dobré ústní hygieně, mají trvanlivost 8 až 12 let, korodují a zvětšují svůj objem, proto je nutná během jejich trvání politura vnějších ploch. Jsou levnější než kompozitní výplně. Esteticky neodpovídají přirozené barvě zubu. Je třeba odstranit více zdravé části zubu pro jeho uložení. Alergií trpí méně jak 1% populace. 3. Kompozitní výplně Výhodou je celá škála barev přirozeného zubu. Jsou hlavně předurčeny pro výplně předních zubů a event.pro výplně 4-tého a 5-tého zubu horní a dolní čelisti. Bondig - chemické spojení zubu a výplně váže na sebe strukturu zubu a poskytuje jeho další podporu (např. ulomený růžek). Výhodou je minimální ztráta zdravé části zubu během preparace kavity. Nevýhodou je velmi často neuzavření „aproximální“

části zubu (spodní mezizubní části výplně). Zub z pohledu ústní dutiny vypadá skvěle, ale v mezizubí pokračuje tvorba kazu dále. Bílé kompozitní výplně nejsou rozhodně vhodné pro velké stoličky (6,7,8) horní a dolní čelisti. A to proto, že nejsou žvýkacím tlakům ani z poloviny tak odolné, jako je amalgám. Tato skutečnost také ovlivňuje jejich dobu trvání v ústní dutině, 2-4 roky. Naproti tomu ve frontálním úseku obou čelistí mohou setrvat až 8-10 let. 4. Artglass (nepřímá bílá výplň - Inlay) Výhodou je zhotovení výplně mimo ústa pacienta(-ky), v zubní laboratoři. Výplň je zhotovena pod mikroskopem v artikulátoru, v přístroji, který simuluje pohyby čelistních kloubů. Těsnost bílé výplně je kontrolována na separátním kontrolním modelu. Tak jako u kompozitní výplně váže bondig chemicky Inlay k zdravé struktuře zubu. Doba trvání 8-12 let. Finanční náklady jsou ca. jen 2,5x vyšší než náklady velké kompozitní výplně. Tvrdost materiálu simuluje tvrdost přirozeného zubu. A to je další výhoda této bílé výplně, protože v čase jejího dlouhého setrvání v zubu, se odírá stejně jako zub sám. U keramické nepřímé výplně je keramická Inlay často tvrdší než zub. Důsledkem toho, pak dochází k fyziologic-

kým změnám v kousacích svalech a kloubech obou čelistí. 5. Skloionomerní výplně Skloionomerní cement má mnoho podobných vlastností jako přírodní tvrdá zubní tkáň, ve srovnání se sklovinou a zubovinou je méně pevný. Pro účely stomatologie má význam pro svoji malou rozpustnost, dobrou pevnost, dále velmi dobře přilne k dentinu, sklovině i některým kovům, a to díky iontové výměně. Má protikazivé účinky, neboť obsahuje fluoridové anionty. Nicméně tento materiál je slabší než kompozitní pryskyřice a je více náchylný k opotřebení a lomu. Proto nesmí být vystaven přílišnému žvýkacímu tlaku. Skloionomerní výplň setrvá v ústech obvykle 4-5 let nebo méně. Náklady jsou srovnatelné s kompozitní výplní. Vyšší citlivost zubů po zhotovení zubní výplně je poměrně častá. Zuby mohou být citlivé na tlak, vzduch, sladká jídla, nebo změny teploty. Obvykle tyto potíže zmizí během několika týdnů. Neustoupí-li během 2-4 týdnů, kontaktujte Vašeho lékaře. Chcete-li si zachovat Vaše zubní výplně netknuté jako v den jejich zhotovení, dodržujte správnou denní ústní hygienu, navštěvujte pravidelně Vaši zubní lékařku či Vašeho zubního lékaře. MUDr. Milan Pospisil 100 10 Praha 10 Vršovická 65 Tel. 602 315 800 www.zubni-ordinace-praha.cz


ty o detailech, ale nikdy ne v samotném výsledku. Juliana: Ale nebudeme zastírat, jo, samozřejmě, že se občas hádáme.

s realitou. Ta fotka, kterou uděláš, nikdy nebude vypovídat o tom, jak to bylo, vždycky je to ovlivněné tím, jak chceš, aby to působilo na diváka.

Vnímáte nějak výrazněji genderový rozměr vašich fotek? Kdybyste měli nafotit modelku v mokrém tričku, určitě by to udělal jinak Jakub než ty, Juliano…

Tohle vaše esteticky, až fatální pojetí fotografie jde jakoby trochu proti času. Teď je v módě špinavější, až sociálně dokumentární pojetí…

Juliana: (směje se) No já bych mu to v první řadě zatrhla! Jakub: Je jasný, že to, jak se na některý objekt podívám já anebo jak Juliana, je rozdílný, ale já bych tomu nedával nějaký genderový podtext. Ten výsledek může být stejně tak diametrálně odlišný, jako když se na jeden objekt podívaj dva chlapi. Takže jestli tam něco takovýho je, pak hodně podvědomý. Možná konkrétně s tou holkou v mokrym triku – kdybych ji fotil já, asi bych se ji snažil nafotit prostě jako pěknou holku v mokrym triku, aby to zafungovalo, jak mělo, žánrově čistě. Juliana by ji, jak ji znám, zasadila do nějaký pěkný krajiny... Juliana: … kde by ta holka byla jen jako estetický doplněk.

Jakub: A já tomuhle současnějšímu přístupu rozumim, samotného mě to ale takhle dělat neláká. Juliana: Pro nás je ten estetizující přístup tak nějak přirozenější, není to něco, co bychom si vybrali proto, že to moc

jiných lidí nedělá, nebo že tušíme, že by to mohlo mít nějaký úspěch. Jakub: Ono se to možná tolik neprojevuje ve fotografii, ale když se půjdeš podívat třeba do kina na Larse von Triera, tak tam tohle, jak říkáš totálně estetizující pojetí, najdeš taky a přitom určitě nemám pocit, že by to působilo lacině nebo prvoplánově. I když je to vždycky balancování na hraně toho, co ještě nepůsobí jako prvoplánový kýč a co už ano. V Praze se teď koná výstava Kontroverze, která se dotýká právě i etické problematiky zobrazení reality. Třeba

Vaše fotky mají společnou neuvěřitelnou technickou preciznost. Jak dlouho na jedné vlastně pracujete?

Juliana: Na jednom souboru fotografií děláme v průměru půl roku. A ty fotky v tom souboru jsou často třeba jen čtyři. Jakub: Hodně si pak hrajeme i s retuší, často děláme montáže, základ ale je, že i když s fotkama pak pracujeme hodně, tak nechceme, aby ta postprodukce na nich byla nějak vidět. Juliana: Ale délka výroby je daná i tím, že se hodně dlouho věnujeme přípravě. Když mám nápad na fotku, mám většinou úplně přesnou vizi, kterou si rozkreslím do takových storyboardů... Jakub: ...A pak přijdu já a musim vymyslet, jestli to jde vůbec udělat (smích). Juliana: I proto tolik času věnujeme přípravám, abychom se co nejvíc přiblížili tý vizi nebo tomu, jak ji společně definujeme, tak to dá práci. Já mam v hlavě třeba nějakou krajinu, a to ji pak i celý týdny hledáme. Jakub: Co se týká lokalit, tak vlastně permanentně něco hledáme. Co myslíte, že by na tu vaši manipulaci fotek řekli ortodoxní fotografové, kteří se snaží, aby jejich fotky zobrazovaly realitu…

Jakub: Tenhle koncept fotky coby výřezu z reality, tak to je – prosimtě! – nějaký 19. století! (smích) Ale jo, vim, co myslíš. Předevšim nesouhlasím s tim, že fotka může být zobrazením reality. Fotka především není reálná, vždycky je to manipulace

18

Vítězná fotografie Jakuba a Juliany v letošní mezinárodní soutěži Young Creative Chevrolet.

TRIUMF ČESKÝCH KREATIVCŮ Umělecká soutěž Young Creative Chevrolet byla poprvé uspořádána v roce 2007 na podporu mladých talentovaných lidí a vede studenty k tomu, aby se podívali na Chevrolet svým vlastním jedinečným způsobem. Tato soutěž se rychle rozrostla z původních 32 uměleckých škol, které se zúčastnily v roce 2007, na 135 škol, které se účastní letošního ročníku. V kategorii video se na prvním místě (spolu s francouzským týmem) umístili Tomáš Hercog, Petr Bača a Jan Berghauer z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. V kategorii fotografie zase na prvním místě skončili právě Juliana Křížová a Jakub Vlček. Více na www.youngcreativechevrolet.eu

hodně silné výjevy trpících lidí. Půjdete se podívat?

Jakub: Výstavu jsme ještě neviděli, já osobně tenhle kurátorský přístup moc v oblibě nemám, ale třeba budu příjemně překvapený. Co se týká kontroverzních fotografií, tak to asi záleží na konkrétní situaci a je to asi něco, s čím by se měl vypořádat každý fotograf sám a stanovit si hranice, co je pro něj ještě přijatelné a co už ne. Pravda ale je, že ty kontroverzní fotografie dokázaly v minulosti, dnes už asi tolik ne, pohnout s myšlením lidí a obrátit věci k lepšímu. Juliana: Na výstavu se určitě chystáme, mě osobně téma reality ve fotografii již delší dobu zajímá, je jedním z hlavních témat historie fotografie a je zajímavé, jak se časem význam některých fotografií, u nichž bylo objeveno, že jsou manipulované, pozměňuje.


Naděje nové české módy

Katarina Halasová Foto: archiv návrhářky

Letošní ročník Prague Fashion Weekend nabídl v rámci prestižní přehlídky New Fresh Style kolekce tří desítek mladých českých návrhářů. Vybrali jsme ty nejzajímavější kolekce včetně tvorby vítězky letošního ročníku Viktorie Vittori.

Tereza Ujevičová Foto: archiv návrhářky

19


Viktoria Vittori Foto: Tran Minh Hoang

20


Veronika Kostkovรก Foto: archiv nรกvrhรกล™ky

21


Libor KomosnĂ˝

Foto: Jano HorĂĄk (www.liborkomosny.com)

22


INZERCE

Antonín Soukup Foto: Lukáš Dvořák


ZDRAVÍ

■ TEXT: MARINA ODVÁRKOVÁ

■ FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Tenisák

Dopřejte si masáž nohou. Stačí přejíždět ploskami a stimulujete řadu akupresurních bodů.

Vodka

Pokud vás trápí zápach nohou a osvědčené metody selhávají, zkuste nohám dopřát lázeň ve vodce.

Domácí lékař jinak Víte, že při stresu může pomoci třeba iPod nebo tenisák? A že na bradavici vystačíte s lepicí páskou?

M

ezi nejčastější domácí poranění patří říznutí. Rada babky kořenářky v tomto případě zní: zasypat ránu rozdrceným hřebíčkem. Ten obsahuje dezinfekční látky a navíc má schopnost tlumit bolest. Pokud si při netrpělivém čekání nad ohřátým jídlem spálíte při ochutnávání jazyk, otevřete mrazák a smočte popálené místo ve zmrzlině. Stejně vám může posloužit kostka ledu. Když vás po ránu trápí špatný dech, rada našich babiček zní sníst jogurt. Obsahuje totiž živé kultury, které poničí nezdravé

24

Tužka

Ve stresu automaticky svíráme sanice, což vede k bolestem hlavy. Tužka mezi zuby pomůže uvolnit tlak v jazyku.

Páska

Na bradavice podle sborníku Adolescent Medicine platí mnohem lépe než obvyklá metoda zmrazení tekutým dusíkem.

bakterie, čímž se eliminuje zápach v ústech. A když už jsme u úst, na opar je prý nejlepší ústní voda a její dezinfekční účinky. Stačí pár kapek, a puchýřek začne mizet. K další nepříjemné ozdobě na tváři patří bradavice. Těch se podle studie v magazínu Prevention zbavíte pomocí lepicí pásky. Stačí zalepit inkriminované místo odpovídajícím kouskem stříbrné nepropustné lepenky. Pásku je třeba na bradavici ponechat tři dny a tuto kúru opakujte, dokud odumřelá bradavice neodpadne.

Olej

Obklady z olivového oleje pomáhají, pokud máte suchou pokožku. Působí také na ekzémy.


Chvála olejíčku Až budete zbaveni drobných vad na kráse, vrhněte se do většího a příjemného zkrášlování. Víte, že zářivého úsměvu docílíte pojídáním jablek? Toto ovoce v sobě totiž obsahuje přírodní kyseliny, jež jemně působí na bělení skloviny. Trpíte-li suchou pokožkou, zaručeně pomůže olivový olej. Postiženou partii namažte, pro intenzivnější účinek můžete zabalit do mikrotenového sáčku, který také zajistí, že neumastíte nic jiného. Zhruba po dvaceti minutách můžete zábal odstranit. Kůže by měla být vláčnější a poddajnější. Olivový olej prý také blahodárně působí na ekzémy.

„Doktor není vždy třeba“ říká lékařka Jana Roztočilová

Jak se obecně staví lékaři k domácí „samoléčbě“?

Pokud se k této formě léčení přistupuje zodpovědně a s dávkou zdravého rozumu, dají se v tom shledat určitá pozitiva. Samozřejmě že pokud víte, že vám není nic vážného, přihlédnete k tomu, jak znáte své tělo a reakce, není nutné při každém zakašlání rovnou navštěvovat ordinaci. Je nějaká „babská rada“, kterou sama využíváte?

Mluvíme-li například o nachlazení, určitě

Hoďte se do klidu I na stres najdete účinný lék doma. Je dokázáno, že poslech oblíbené muziky ve sluchátkách snižuje svíravé pocity a uklidní tepovou frekvenci. Na bolení hlavy, která přepracování často provází, pomáhá prý obyčejná tužka. Když je člověk pod tlakem, automaticky svírá sanice a zatne zuby, což právě vede k bolestem hlavy. Když si do úst dáte tužku a jemně ji sevřete pomocí zubů, uvolní se vám žvýkací svaly a povolí tlak v jazyku, čímž by se mělo dostavit uvolnění, alespoň to slibuje profesor Fred Sheftell z New England Center for Headache ve Stamfordu.

Kouzlo z papáji Rozmixujte dvě čajové lžičky omyté a slupky zbavené papáji se lžící ovesné mouky a vzniklou pastu naneste na obličej. Nechte deset minut působit a poté setřete navlhčeným kapesníkem. Maska má pleť vyhladit a zbavit odumřelých buněk. Nejprve otestujte na malém kousku kůže.

nic nezkazíte čajem s citronem. Při vysokých horečkách lze zase snižovat teplotu chladnými nápoji. A co třeba říznutí? Je pravda, že lze ránu dezinfikovat hřebíčkem?

Tak o tom skutečně nic nevím. Pokud se doma říznete a nejde o ránu, z níž crčí krev, a nejedná se o cévní krvácení, vložte inkriminované místo pod tekoucí vodu, aby se vyplavila případná nečistota, a poté zalepte náplastí. Dá se popálení opravdu zmírnit díky zmrzlině?

Jistě, postižené místo je nutné podchlazovat, aby nepostupovalo popálení dál a bylo zachyceno na povrchu. Kromě zmrzliny lze použít cokoli chladného. Jogurt má prý schopnost zbavit nás špatného dechu…

V první řadě je nutné si uvědomit, že příčina špatného dechu není jednoznačná. Pokud zápach z úst způsobí špatný zub, tak jogurt určitě nepomůže. INZERCE

Inzerce

Podpořte imunitu proti chřipce a nachlazení Při oslabené imunitě hrozí, že snáze dostaneme např. chřipku, která je vyvolána viry, anebo angínu, jejíž původcem jsou bakterie.

Enzymy řídí fungování imunity Velký význam v našem těle mají proteolytické enzymy, které pomáhají zajišťovat rovnováhu a fungování imunitního systému. Při problémech s imunitou je namístě podpořit náš obranný systém podáváním obdobných enzymů zvenčí. Dlouholeté výzkumy ověřily účinnost unikátní směsi proteolytických enzymů, která je obsažena v jediném tradičním léku systémové enzymoterapie – léku Wobenzym.

Podpůrná léčba při chřipce a angíně Wobenzym působí proti zánětům a podporuje oslabenou imunitu, proto by ho měli lidé, které chřipka, angína nebo jiné záněty dýchacích cest ohrožují nejvíce, začít užívat už v období zvýšeného výskytu nemoci. Jestliže jsme chřipku nebo jiné virové onemocnění už dostali, Wobenzym ho posílením imunity pomáhá rychleji zvládnout, a zkracuje tak dobu léčby. Navíc pomáhá zabránit dalším komplikacím.

Aby se nemoc neopakovala

lék Wobenzym® může pomoci i Vám posiluje oslabenou imunitu snižuje nemocnost sn

Více na www.wobenzym.cz

I když už jsme z nejhoršího venku, tedy v období rekonvalescence, Wobenzym posiluje stále ještě oslabenou imunitu a je tak účinnou obranou proti případnému opakování nemoci a jejímu přechodu do chronického stavu.

NENÍ ENZYM JAKO ENZYM Enzymy jsou biologické katalyzátory. V organismu je několik tisíc druhů enzymů. Každý enzym je vyhraněný specialista: působí určitým způsobem pouze na určitou látku. Jen některé enzymy mohou být použity pro léčbu. Lék Wobenzym obsahuje unikátní směs enzymů, jejíž účinnost je ověřena rozsáhlým vědeckým výzkumem, řadou kontrolovaných klinických studií a více než 40 letou léčebnou praxí. Každý enzym a jeho přesně stanovené množství zde má svůj význam. Zvlášť cenný je živočišný enzym trypsin, který má výrazný protizánětlivý účinek a zlepšuje hojení. Účinek jiných enzymových směsí může být zcela odlišný. Wobenzym je tradičním lékem z přírodních zdrojů pro vnitřní užití. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci. konzultace na tel.: 800 160 000, MUCOS PHARMA CZ, s.r.o., Uhříněveská 448, 252 43 Průhonice


NA VLASTNÍ KŮŽI

■ PŘIPRAVILI: VIKTORIE ŠKORVAGOVÁ A JAN POMUK ŠTĚPÁNEK

Pekařkou na jednu noc Míchadlo utahá 30 kilo těsta

Je lehce po deváté večer a nám začíná noční směna v pražské brasserii La Gare. Slunce sice zapadlo, ale letní dusno, spousta fyzické práce a motání se kolem trub – to všechno nasvědčuje tomu, že při téhle práci se pořádně zapotíme.

P Umíchané těsto je třeba prohníst...

rostor pro hlavního pekaře La Gare Mirka Fiedlera a jeho pomocníka Tomáše je opravdu maličký, takže první minuty se snažíme hlavně nepřekážet a necháváme si vysvětlit, o co tady vlastně jde. „Děláme tu osm druhů pečiva, za noc tu zpracujeme, no, tak odhadem tři sta kilo těsta,“ utírá si Mirek ruce do zástěry. Obří míchačka právě začala hypnotickými pohyby zpracovávat asi třicetikilovou hromadu těsta čerstvě vyndaného z přístroje, kterému tu říkají kynárna. Tam těsto nakyne do požadované konzistence. A my se od Mirka dozvídáme, že nikdy neexistuje úplně přesná doba, jak dlouho si těsto v kynárně poleží. „Záleží i na vlhkosti, je to trochu alchymie. Já to poznám podle hmatu, mám cvik,“ vysvětluje Mirek.

Věděli jste o bagetách? ● První zmínka o bagetách, jak je

známe dnes, je datována do 17. století. Termín „bageta“ ale svět nepoznal do roku 1920. ● Ideální teplota, při které je bageta pečena, by měla dosáhnout 205 stupňů Celsia. ● Bageta je typickým až ikonickým produktem Francie, ale časem zmutovala po celém světě do svébytných verzí. Například ve Vietnamu se peče Bánh mi, což je cosi jako bageta, ale základem je rýžová mouka. ● Tradiční francouzská bageta by se ve své délce měla vejít do 65 centimetrů a neměla by být širší než 5 až 6 centimetrů.

S pekařem žádná nevydrží Mirek je totiž pekař-srdcař. Nedělá si o téhle těžké práceižádné iluze, ale když nám vysvětluje, jaké uspokojení je péct, věříme mu to. „Já už procestoval pekáren. A v těch potkal tolik strašně zajímavejch lidí. Ale málokdo u toho dlouho vydrží,“

vypráví Mirek a nastíní nám svůj program v týdnu, kdy má směny: „Do šesti pečeš, pak to tu poklidíš a v sedm rozvezeš. A pak jdeš spát.“ Uznává, že sociální život tím trochu trpí. „S pekařem žádná ženská nevydrží. A kdy chodíme chlastat? Když máme volno,“ směje se.

... a připravit do ošatek

Z válení baget člověka fakt zabolí ruce

26

Pod dohledem Mirka se učím nařezávat bagety

Naše první várka baget. Jsme hrdí!


Tvořit rukama něco, co chutná V La Gare je Mirek spokojený, protože tu má možnost dělat „pravou pekařinu“. „My nepoužíváme žádný přísady, stačí kvas, voda, mouka. To je výhoda malý pekárny,“ vysvětluje Mirek, že velké pekárny používají chemické přísady proto, aby mohly v jednu chvíli dát péct i osmdesát chlebů, které musejí být za půl hodiny hotové. „Jak chleba dělám já, tak za 40 minut nikdy nevykyne.“ Když pak vykynuté a umíchané těsto vyndáte, můžete jej zpracovat do nudličky, ze které bude později bageta, anebo jej zasadit do ošatky a bude z něj bochánek. A pak šup do pece. Mirek se zadívá skrze sklo, jak těsto pracuje. „Vidím, jestli to bude dobrý, už když se to peče,“ říká a za chvíli už vyndává podmanivě vonící bagety. „Tohle je moment, kterej mám nejradši, vyndat chleba a vidět, že se poved, že je v pořádku. Tady člověk opravdu něco tvoří. Navíc se to dá i jíst,“ usmívá se. A pak se zapovídá o tom, jak takový pekař relaxuje. „No zase rukama,“ říká. „Mám koníčka, maluju. Olej na plátno. Nejčastěji abstrakci, a když si k tomu sednu, lítají ze mě šílený věci,“ směje se a pak se zarazí: „Ježišmarja, mám v peci chleba. Sem se zakecal.“

Čtyři poznatky z mojí mise Co mě nejvíc překvapilo

Jak malý je v téhle pekárně prostor. Je pravda, že místa pekaři asi víc nepotřebují, ale prostor, který v místnosti zbýval pro pohyb, mohl čítat dohromady tak čtyři metry čtvereční. V místnosti jsou jinak dvě obrovské automatické „míchačky“ na těsto, bez kterých by byl proces výroby chleba o mnoho komplikovanější. Dále jsou v místnosti váhy, menší míchačky, dřez, pulty na válení těsta, v koutě chodby se krčí vozík na plechy, ale moc mu to nejde, protože je opravdu velký a opravdu neskladný. A do výše se tyčí police plné krabic, a ty krabice jsou plné všemožných přísad od semínek, oříšků, čokolády i po věci, co se mi nepodařilo identifikovat. Na hloupé otázky nebyl čas, i když jsem se snažila být hodně roztomilá, stejně jsem si netroufala ptát se na to, co je v každé krabici.

Co mě nejvíc bavilo

Být součástí něčeho, o čem člověk ví, že je to „čistá práce“. Jak práce pekaře, jeho výraz, když vyndá čerstvě upečené chleby, jak válí těsto a je vidět, že se při každém kroku na práci soustředí a chce ji dělat poctivě.

Co bych rozhodně už nikdy dělat nechtěla

Od vážení mouky přes míchání těsta – což díky bohu dnes dělá stroj, přes krájení těsta na příslušné proporce, dál válení, odnést těsto k peci, naříznout svrchu a šup do pece – není jediná vyloženě nepříjemná činnost. Čímž nechci zlehčovat práci pekařů, to vůbec, je to dřina, pekaři se nezastaví, musí kmitat, držet si ve své práci systém a soustředit se. A hlavně, když pracují v noci, jako jsme je zastihli my, musí vydržet do rána vzhůru a čilí.

Čeho jsem se nejvíc bála

Že budu překážet, nebo že třeba pokazím práci, která mi bude svěřena, něco jako že si nožem na odkrajování těsta useknu prst a někdo ho zítra najde u snídaně. INZERCE

LÁZEŇSKÝ POBYT VE FRANTIŠKOVÝCH LÁZNÍCH Lázeňské sanatorium Dr. Peták nabízí:

27.11. – 11.12. 2011

Předvánoční týdenní RELAX

Za 490,-Kč / den

ve Františkových Lázních * ubytování ve dvoulůžkovém pokoji * snídaně – teplý a studený bufet, müsli koutek * 10 procedur za týden 1 x klasická masហčástečná 2 x uhličitá minerální koupel 3 x bahenní zábal 1 x bahenní koupel 1 x parafínový zábal 2 x plynové injekce

Cena za týden a 1 osobu ve dvoul. pokoji: 3.430,-Kč Akce platí vždy pro objednání 2 osob (neplatí pro jednol. pokoje) Doplatek polopenze – 125,-Kč/den/os; doplatek plné penze – 250,-Kč/den/os

Klienti pojišťoven VoZP, ČPZP a OZP mají po předložení Návrhu na ambulantní rehab. léčbu nárok na rozšíření léčebných procedur na 3-5/den. Kontakt: Lázeňské sanatorium Dr. Peták, Františkovy Lázně Email: blosdar@seznam.cz Tel: 354 508 100 - recepce www.wellnesspetak.cz


BEAUTY

 TEXT: ELIŠKA ZIKMUNDOVÁ

 FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Jak to funguje? Doma vám zákrok asi nikdo neprovede, to je jasné. Ovšem několikadenního polehávání na klinice se při Silhouette liftu bát nemusíte. Celá akce nezabere víc než hodinu a výsledek bude znatelný takřka okamžitě. Výkon se provádí většinou jen místním znecitlivěním, po kterém můžete hned jít domů. V některých výjimečných případech se využívá ještě tzv. přispání neboli analgosedace, po které se ovšem stačí jen pár hodin dospat pod dohledem lékařů. „Při správné indikaci je efekt patrný hned po zákroku a ještě se zlepšuje během prvních dvou týdnů. Nehrozí navíc ani žádné větší komplikace. V podstatě přichází v úvahu jen drobné, výjimečně větší modřiny a mírný otok. To vše ovšem zhruba během týdne vymizí,“ říká Zdeněk Pros.

„Podle mého názoru nám Silhouette lift přináší něco, co jsme v tomto oboru léta postrádali. A to je nabídnout mladším věkovým kategoriím řešení prvních projevů stárnutí obličeje s efektem srovnatelným s klasickým faceliftem, a přitom jednoduchým provedením s minimálními riziky a velmi krátkou rekonvalescencí,“ říká plastický chirurg Zdeněk Pros z kliniky Perfect Clinic.

Nití

na vrásky

Kůže vypnutá, jako když vám bylo právě osmnáct, a to bez zbytečného řezání a bolesti. Zní to možná jako pohádka nebo sci-fi příběh z blízké budoucnosti, ale je to možné. Tajný elixír mládí nese jméno Silhouette lift.

O

pravdu to není tajný program z dílny NASA ani obratný trik prodavačů snů, ale nejnovější miniinvazivní metoda plastické chirurgie s názvem Silhouette lift. Hodí se hlavně pro mladší ženy mezi čtyřicítkou a padesátkou, které začínají bojovat a samozřejmě se nehodlají smířit s prvními příznaky stárnutí, ke kterým vrásky rozhodně patří. Jestliže dosud platilo, že na vrásky je pořádným bičem klasický a chirurgicky náročný facelift,

28

kdy vám lékaři vypnuli kůži na celém obličeji a vy jste se dva týdny museli maskovat kvůli otokům a podlitinám, tak tady můžete na podobné schovávačky směle zapomenout. A potvrzují to i odborníci.

Celá akce nezabere víc než jednu hodinu

Neviditelné nitky Fígl je ve speciálních nitích, které se zavádí pouhým vpichem pod kůži. Plastický chirurg vám provede ve vlasové linii malý, maximálně dvoucentimetrový řez. Vzniklým otvorem zavede pod kůží do oblasti tváře tenoučkou dutou jehlu. Pomocí duté jehly pak protáhne speciální nitě, které jakoby nadzvednou pokožku a krásně ji vyhladí. „Nit je vyrobena z nevstřebatelného vlákna, na kterém jsou v určitých pravidelných intervalech vytvořeny uzlíky a mezi nimi pohyblivé pohárky ze vstřebatelného materiálu. Tyto kuželíky dovolují vláknu se lépe zachytit v tkáni a tím udržet její napětí,“ vysvětluje Pros. Možná vás teď napadlo, že uzlíky nití budou vytvářet na obličeji malé bouličky a výsledný efekt sice bude bez vrásek, zato s věčnými pupínky. Pohyblivé pohárky na niti se během několika měsíců vstřebají, vlákno se obalí nově vytvořeným jemným a již dostatečně pevným vazivem. To nejlepší na celé zkrášlující akci je, že se dá poměrně snadno opakovat. „Pokud po pár letech dojde k poklesu, stačí se dostat k síťce a nitě pouze povytáhnout. Není potřeba žádného velkého zákroku,“ dodává MUDr. Pros.


Tipy pro rychlé

UZDRAVENÍ

CHCETE VE ZDRAVÍ PŘEČKAT PODZIMNÍ OBDOBÍ NACHLAZENÍ A CHŘIPEK? CHCETE ÚČINNĚ ČELIT VIRŮM, KTERÉ ÚTOČÍ NA VAŠE DÝCHACÍ CESTY? VSAĎTE NA PREVENCI. DBEJTE NA ŽIVOTOSPRÁVU, DOPLŇUJTE VITAMÍNY A LÁTKY, KTERÉ PODPOŘÍ VAŠI IMUNITU. POKUD VÁS VIRY PŘESTO DOSTIHLY, BOJUJTE S NACHLAZENÍM A KAŠLEM CO NEJÚČINNĚJI: BYLINKAMI, SPRÁVNOU STRAVOU A PŘÍRODNÍMI PŘÍPRAVKY Z LÉKÁRNY, KTERÉ OPRAVDU ZABÍRAJÍ. POSTAVTE SE KAŠLI A NACHLAZENÍ

P i kašli a nachlazení je výborné pít velké množství tekutin, alespo dva až t i litry denn , protože tekutiny zvlh ují sliznice a rozpoušt jí hleny. Dop ejte si nap íklad horké nápoje, které samy o sob pomáhají zbavit dýchací cesty zahlen ní, rozši ují cévy, a tak se proh ívá celé vaše t lo. Horké vodní páry navíc p ispívají k prokrvení sliznic. Náš tip: ostré a ko en né P i nachlazení a rým si každý den pochutnávejte na jídle s esnekem, k enem, feferonkami nebo kari ko ením. Ostré

pokrmy totiž pomáhají uvol ovat hlen. Doporučujeme: bylinkový hot drink Rychlou úlevu p i prvních p íznacích nachlazení, p i kašli, rým a ucpaném nosu vám zaru en poskytne ist p írodní, silný a ú inný rozpustný nápoj HERBALMED Hot drink Dr. Weiss® . Tento nápoj s unikátní kombinací více než 20 extrakt z bylin, který se rychle a snadno p ipravuje, koupíte v lékárnách.

ÚLEVA NEJEN PRO DĚTI

P i silném kašli se nejen u d tí, ale i u dosp lých doporuuje použít k natírání oblasti hrudníku i zad éterické oleje anebo osv d ené bylinné masti z lékárny. Ú inné látky lé ivých rostlin po aplikaci masti snadno pronikají do pokožky. Tká hrudníku se více prokrvuje a dít nebo dosp lý pacient m že snáz vykašlávat. P i inhalaci silic se navíc uvol uje a istí dýchací cesty, což nemocnému p ináší výraznou úlevu. Náš tip: domácí inhalace V nádob pova te vodu s bylinnými esencemi, nap íklad má-

Hýčkejte své namáhané KLOUBY

tou, eukalyptem a tymiánem. Pak se nad stoupající páry naklo te a vdechujte asi 5 až 10 minut. Doporučujeme: mast se švýcarskou recepturou Jedine ným pomocým níkem p i silném akašli, nachlazení a rým m je bylinná á mast PSÍ SÍ SÁDLO SÁ O Dr. Weiss® s unikátní švýcarskou recepturou. Obsahuje ú innou eukalyptovou a tymiánovou silici s protizán tlivými a desinfek ními esinfek ní ími ú inky. Mast s extrakty xtrakty 10 0 lé ivých bylin je vhodná dná pro d ti již od jednoho roku. u.

Naše svaly, klouby a cévy procházejí denn zat žkávací zkouškou. Aby vᚠpohybový aparát všechno bez bolesti a problém zvládal, m li byste t lu dop át pravidelnou starost a také si vybrat kvalitní a ú inné p ípravky. Máte-li potíže s hybností a bolestivostí kloub anebo regenerujete po operaci, ale také pokud fyzicky t žce pracujete, pop ípad jako sportovec klouby extrémn namáháte, jsou kolagen, glukosamin, boswelie a vitamíny y obsažené v Priessnitz Kloubní výživ FORTE s kolagenem pro vás to pravé. Tento vysoce ú inný p ípravek v tabletách, ch, který je k dostání v lékárnách, obsahuje ArthroFit komplex pro zdravé klouby a OsteoFit komplex pro zdravé kosti. Efektivn E ochra uje a vyživuje chrupavky, kosti, vazivo i šlachy. Nyní p i koupi Priessnitz Kloubní výživy y FORTE v lékárn získáte Priessnitz Kloubní mazání De Luxe zdarma. Ov te si sami, že jeho o aplikací na postižená místa m žete výrazn zmírnit otoky a ztuhlost svých namáhaných kloub . v Nezapome te také na pravidelný pohyb. Bolestivé klouby mají z stat v klidu, ale jakmile se stav zlepší, je dobré cvi it, aby se prokrvily svaly kolem postiženého kloubu a podpo ila tvorba kloubní-ho mazu. Odborníci v t chto p ípadech doporu ují cvi it pravideln a minimáln 2,5 hodiny týdn .


JÍDLO

 TEXT: PETR HOLEČEK

 FOTO: PETR HOLEČEK, PROFIMEDIA.CZ

Balkánci. Nacpou vás a prasknete To je hukot. Kila skvěle upraveného mletého masa, geniální zapékané misky a čerstvá zelenina. Balkánská kuchyně z vás udělá bohéma. Když neprasknete, zbude místo na černé kafe, co vás vrátí mezi živé.

M

áte hlad?“ založí ruce máma. Taková „jako máma“. Jmenuje se Zulhija Budimlić, je jí bajvočko tak padesát a ruce, kterými před chvilkou porcovala mleté maso, utírá do proužkované zástěry. Má přátelský, ale unavený pohled. Sedím u jednoho ze čtyř stolů v malinkém bistru Bosna Grill na Havlíčkově náměstí na pražském Žižkově. Ale jsem spíš v Bosně. Jako kdyby to bistro

vytrhla Zulhija i s kořeny ze Sarajeva a zašoupla o tisíc kiláků severněji mezi staré žižkovské domy. Venku dokonce stojí pro Balkán typický skútr.

Místo mincí tu melou hovězí Jediná čistě bosenská gastronomie v Česku zabírá sice jen dvacet metrů čtverečních i s kuchyní, záchodem a barem, zato je na Žižkově už třináct let od roku 1998. „Dřív tady byla zaplivaná herna. Předtím, než ji naši dali dohromady, měli pronajatou kuchyni v jedné pizzerii,“ vzpomíná mámina dcera Nermina, které je tak ke třiceti a vdala se za Čecha. Kolem našeho stolu se motá jejich malý syn. V září šel poprvé do školy. K pobavení ostatních říká, že má nejraději hamburgery z mekáče. Všichni ale vědí, že i kdyby je klaun Ronald McDonald přinesl na zlatém podnose, nikdy nebudou z tak kvalitního masa a v chlebu ze skvělého těsta jako čevapi od Budimlićů. „Manžela vyhnala

Bosenský hrnec Bosanski Lonac, tradiční dušené jídlo z masa a zeleniny, je symbolem Bosny. Na závěr zdejších žranic se podává silná turecká káva, která se připravuje v džezvě, kónické nádobce z mědi. Nebo můžete mňamky zapít kajmakem, což je druh kyselé smetany.

30


Další Balkánci Balkánská kuchyně je široký pojem. V Česku je dost bulharských podniků, ale ty si nechme na jindy. Středomořský restaurant může zahrnovat italskou pizzu i řecký salát. Ale i balkánské mleté a špízy – vyhlášené, ale drahé jsou v Praze podniky Gitanes (Tržiště) a Luka Lu (Újezd). Srbové si otevřeli restauraci Rusticana v Havlíčkově Brodě. A mix z Balkánu mají i v Mon Ami v pražských Vršovicích. Zbývají Albánci, rodina Llupi má už dlouho v Nymburce pizzerii Butrint.

nemám ještě ani druhý den ráno. Prostě skvělé. „Koření a vůbec celá výroba mletého je naším tajným receptem,“ říká Zulhija. Podnik, kam rád zajde kdokoli z bosenské ambasády, ale i třeba Lejla Abbasová nebo moderátor Karel Voříšek, se spoléhá na dvě řeznictví v Praze, která dodávají kvalitní maso, hlavně skopové. Na ajvar je potřeba sladká zelenina, proto si ji tahají až z Bosny. „Tam je nejpopulárnější sarma, vinné listy plněné směsí masa. My jsme prostě národ na maso. Když se sejde rodina, tak se griluje celý den, paříme až do rána. A víc vydržíme. V tom jsme jiní než Češi. V lednici máme vždy něco pro nečekanou návštěvu,“ uzavírá příjemnou návštěvu Nermina. To je Sašo. Na pozadí milovaného Ochridu drží čumlek, kde se dusí telecí maso.

z Bosny válka. Než aby bojoval v nesmyslné vojně, opustil tři hospody a zdrhnul v roce 1993 do Německa. V Praze pak potkal kamaráda, našel si práci a přijeli jsme za ním. Vzpomínám si, jak jsme spali na taškách jako bezdomovci, to nebyla dobrá doba,“ říká Zulhija. To už ale odbíhá do kuchyně, které dominuje kovový gril s digestoří. Na něm do hněda opaluje asi sto kusů čevapů – grilovaných tyčinek z mletého hovězího, které mi za chvilku změní život.

byl jsem v Bosna Grillu,“ vzdychnu. Sašo chápe. Nalévá mi čtvrtinku piva. Makedonec. Ví, co je to přežrat se skvělým jídlem.

Pizzu nechte Italům! Sašovi je líto, že neochutnám speciality makedonské kuchyně – sladkovodní ryby nebo „tavy“ různých způsobů. Tak mi aspoň ukazuje hliněnou nádobu. V té se pochoutka tava zapéká. Můžete si dát buď gravče na tavče – zapékané bílé fazolky, nebo elbasan tavu, jehněčí se špenátem, smetanou a vajíčkem. Turlitava je ze tří druhů mas. „Bílé fazole si vozím přímo z Tetova. Také zeleninu, tu kvalitní v Česku neseženu,“ říká. Třeba okra, vzácný plod ibišku jedlého, se podle něj dá sehnat jen ve Fruit de France. Pivo jsme vypili a Sašo se stále častěji zdraví s příchozími. „Makedonie hraje basket s Černou Horou,“ říká a jeho číšník už ladí projektor na plátno. Jméno Boem si pro restauraci vybral dobře. Je tu skvělá atmosféra. „Ten název mi povolil strejda. V Tetovu jsem vyrůstal v jeho hospodě Boem. Pak mi prozradil i recepty a dal mi posvěcení. Nechápu, proč Makedonci v Česku mají jen pizzerie. Vždyť máme tak skvělou kuchyni.“

Mamut podle Bosňáků „Tady máte polovičního mamuta,“ vyhrkne Nermina a k mému údivu přistane na stole obří talíř, kterému velí domácí chléb lepina. Z něho čouhají dvě tyčky čevapů, jedna větší šiška pálivého hovězího nacucky, dlouhá bílá klobása a telecí plátky z grilu. Vedle hromady ajvaru, další balkánské speciality z papriky, lilku, česneku a čili, leží líně grilovaná paprika a čtyři kusy cibule. Ukázku bosenské kuchyně zblajznu k obědu za deset minut a hlad

Jdu k bohémovi O dvě hodiny později vcházím do dvora makedonské restaurace Boem v Lublaňské ulici u pražského Pavláku. Břicho furt tahám za sebou. „Bavit se o jídle a neochutnat?“ zdvihne obočí čtyřiatřicetiletý sympaťák. Jmenuje se Sašo Tomoski a přišel do Prahy před čtrnácti lety z makedonského Tetova. Přijel s bráchou na dovolenou a už tu zůstal. „Už nemůžu,

31


dvě povídky,

jedno téma, dvě pohlaví, dva pohledy

Všeobecné spiknutí

ikomu ze sousedů nebylo divné, že pan Šmíd nevychází už několik týdnů ze svého bytu. Když ho před rokem poslali do předčasného důchodu, začal trávit celé hodiny sledováním televizních zpráv. Už předtím věděl, jaká je kolem něj všude špína a svinstvo, ale teď mu stydla krev v žilách. Pokud by nám vládli jen naši nemorální, hrabiví politici, bylo by to už dost špatné. Jenomže všechny ty groteskní figurky s prakticky zaměnitelnými obličeji a jmény jsou stejně jen loutky v rukou velkého byznysu a bank, jen odvádějí pozornost od toho, jak bezostyšně jsme všichni manipulováni. A bude hůř. Do města, kde pan Šmíd bydlel, zatím nedorazily vlny ozbrojených teroristických útoků, vraždění, hladomorů, zatím se zdálo, že může vyjít na ulici a nikdo mu neublíží, neoloupí ho, neunese ho jako rukojmí… ale on věděl, že to všechno je jen klid před bouří. Za tím zdánlivě klidným povrchem se skrývaly nesčetné oči, čidla registrující a ukládající do paměti každý jeho krok,

N

32

hnutí, nepatrnou odchylku od každodenních zvyklostí. Pochopil, že musí zneškodnit televizor, protože právě z něj se mu dostávají do mozku škodlivé signály a přeformátovávají ho. Jenže když přístroj rozbije, ONI to hned zaregistrují… nakonec ho odnesl do koupelny a ponořil do vany naplněné vodou. Tím jeho signály nenápadně odizoloval. Pak si všiml čárových kódů na potravinách. Další nebezpečí. Nějakou dobu kupoval jen suché rohlíky a nebalenou zeleninu, pak přestal kupovat jídlo úplně. Necítil hlad, byl příliš stresovaný. Přestal opouštět byt. Bylo příliš nebezpečné ukazovat se v té poklidné ulici s malým parčíkem, kam dobře viděl z okna. Věděl, které sousedy už dostali pod svůj vliv. Ta stará paní z přízemí, co nosí hořčičně žlutý baloňák, má strojové, každý den přesně stejné pohyby. Kdyby ho zaměřila pohledem, byl by ztracený. Stejně tak pejsek patřící té mladé dvojici, co bydlí pod ním. Ona ho chodí venčit do parčíku na minutu přesně v sedm ráno, pejsek přitom zaměřuje okolní domy a udržuje spojení, značkuje stromy a keře a zanechává stopy, které pak ONI využívají jako záchytné body. V noci v parčíku postává a pokuřuje prostitutka v minisukni a kožené bundičce. Pan Šmíd jasně vidí, jak zaměřuje svým mobilem, cigaretami a zapalovačem signály zanechané stařenkou v baloňáku a malým pejskem. Kdyby jen to. Křivky letu ptáků mezi stromy parčíku a střechami domů, kam až dohlédl, vytvářely obrazce plné významů. Volání havranů a holubů mělo velmi přesnou frekvenci. A ještě nad nimi čáry za-

nechávané za letadly na obloze. Nestíhal všechny ty úkazy zaznamenávat, popsal a pokreslil už celé velké album, původně určené na fotografie, které se teď stalo zásadním usvědčujícím materiálem. Pana Šmída ještě nedostali, ale kruh se zužoval. Citelně mu ubývalo sil. Pan Šmíd panikařil, protože nestačil všechna znamení zpracovávat. Začínal svůj boj prohrávat. Věděl, že se dopouští velkých chyb ve výpočtech, ale myšlenky se mu rozbíhaly a vsakovaly do plošek nekonečně složité reality jako do písku. Selhával. Pochopil, že nesmí pít ani vodu z kohoutku. To je jediný kanál, kterým se teď ONI k němu mohou dostat. Ale nepotřeboval pít. Už vůbec necítil žízeň. Před očima se mu míhaly změti siločar protínajících mozky lidí a zvířat, probíhajících elektrickým vedením, vesmírnými tělesy na obloze, buňkami v jeho krvi. Nedokázal chodit a nedokázal se udržet vestoje. Ležel v obýváku na koberci, siločáry mu pokrývaly zorné pole jako lepkavá pavučina. Za nimi prosvítalo okno a v něm kousíček oblohy. Nikomu ze sousedů nebylo divné, že pan Šmíd nevychází už několik týdnů ze svého bytu.

NA TÉMA

Konspirace napsala

Eva Hauserová ILUSTRACE

ZUZANA RAICH LOVÁmagazín WOMEN ONLY 10/11