Issuu on Google+

women only

první unisexový magazín květen 2012 zdarma

Svatební faux pas Jiný kraj, jiný mrav. Jak se chovat na  veselce v Irsku, Rwandě nebo v Mauretánii

Kristen Stewart Hvězda ságy Twilight je v novém filmu hodně drsná Sněhurka

Dva magazíny v jednom

Z druhé strany časopisu si užijte čtení pro muže


Svatba ztracená v překladu Co si jednou budete nejvíc pamatovat z vaší svatby? Určitě to nebude krásná květinová výzdoba, perfektní účes, nebo spořádané chování všech vašich hostů. To, co budete jednou s velkým gustem vyprávět všem vašim známým, jsou malé trapasy a nepovedenosti, které obřad provázely. Oblíbená historka z mojí svatby je o problému s překladem. Můj manžel je cizinec a pro takový obřad je zákonem nařízené, že musíte mít překladatele. Náš překladatel byl milý pán, ale tak nějak neuměl pořádně ani jeden jazyk, takže když překládal „berete si za manželku...“, celá ženichova strana osazenstva vyprskla smíchy. Nechápu, jak se to dá přeložit špatně, ba dokonce vtipně, ale stalo se. Při hostině mi rozjaření hosté vysvětlovali, že šlo o nějakou stylistickou nepřesnost, kvůli které vše vyznělo jako hrubá vesnická mluva.

Ale kdo ví. Máme to sice na videu, ale mě už to netrápí.

obsah

women only

A máme na videu zaznamenáno i to, že jsem si na obřad nevyndala žvýkačku z pusy a po veselém incidentu nervózně žvýkám. Kdykoliv to vidím, dala bych si pohlavek, a zároveň mě to strašně pobaví. I teď, když to píšu, tak se musím uculovat. Je to takový můj malý osobní punk. A další věc. Svatební dort byl ta nejošklivější sladká hrouda, jakou jsem kdy viděla. Jestli se vám nelíbil váš dort, věřte mi, ať byl jakýkoliv: vážně to nebyla „hrouda“.

Na jaké svatební záludnosti je třeba se připravit ve světě, čtěte na stranách 14 až 16.

■ foto na titulní straně: universal

■ ilustrace: Miroslav Vomáčka – VOMI

HOSTÉ ČÍSLA

Kdo se podílel na výrobě tohoto vydání

václav havlíček

MIA KORAB

zuzana raichlová

ilustrátor

designérka

ilustrátorka

4 Kulturní tipy Co nepropást v květnu

5 Top 10 Co možná nevíte o Kristen Stewart

6 Girl zone Romantické snídaně

7 Kosmetika Rtěnky pro jarní polibky

8 Můj svět Co je blízké Johaně Švarcové

9 Zdraví Na křečové žíly laserem

10 CodeMode Módní tipy z fashion přehlídky 12 A mám to zadarmo Co všechno si lze užít bezplatně 14 Svatební faux pas Podivné svatební zvyky 18 Rozhovor Kristen Stewart o přátelství a slávě

Jeho ilustrace doprovázejí článek o bizarních svatebních zvycích ve světě. Vystudoval ilustraci na UMPRUM. Věnuje se typografii, ilustraci, grafickému designu, dřevořezu, litografii a airbrushi. Systematicky prochází Bavorsko a oblast bývalých Sudet, kde na starý flexaret dokumentuje zemědělskou techniku, převážně traktory.

Je autorkou ilustrací k tématu o stěhování lidstva na Měsíc. Ilustrovala také vesmírnou fashion. V Česku působila jako artdirektorka v několika časopisech a nyní několik let pracuje v londýnské centrální redakci Metra, kde připravuje infografiky, ilustrace a design pro 19 zemí světa, ve kterých Metro vychází. Studuje kreativní tvorbu na University of the Arts, London. www.miakorab.com

Povídky Kristýny Leichtové a Benjamina Slavíka doprovázejí její ilustrace. Absolventka ateliéru intermediálního umění Ostravské univerzity strávila semestr v Braunschweigu na Hochschule für Bildende Künste. Po studiích se rozhodla pročistit si hlavu a na čas se přestěhovala do Yorku, kde pracovala v hotelu jako levná pracovní síla z východu. Nyní žije v Praze.

22 Fashion Co budeme nosit, až osídlíme Měsíc 26 Učím se vařit po italsku Vyzkoušeli jsme tradiční recepty 28 Nejlepší burgery Kam se v Praze vypravit na burger? 30 Cesty Zažijte Berlín úplně jinak 32 Opalování Jak se opálit a přitom nespálit 33 Povídka „Zadarmo“ Kristýny Leichtové

VÝKONNÝ ŘEDITEL Ondřej Sychrovský, ŠÉFREDAKTOR Josef Rubeš, ART DIRECTOR Petra Kubíková, VEDOUCÍ MAGAZÍNU Jan Pomuk Štěpánek, OBCHODNÍ ŘEDITEL Miroslav Mareš. Magazín MEN WOMEN ONLY vydává Metro ČR, a. s., člen skupiny Metro International S.A. Kováků 24, 150 00 Praha 5, telefon: 225 065 111, e-mail: menonly@metro.cz, womenonly@metro.cz. Logo MEN WOMEN ONLY je registrováno společností Metro Česká republika, a. s. Časopis je registrován na Ministerstvu kultury ČR, registrace MK ČR E 17768.

3


■ Text: jan jarvis

■ foto: profimedia.cz

do diáreˇ Zapište si

Zorganizovali jsme vám život v květnu. Opovažte se propást:

10.5.

The Lemonheads, Lucerna Music Bar Praha Málokterá americká kytarovka, která šplhala na vrchol před dvaceti lety, se někde kolem vrcholu drží dodnes. The Lemonheads se to podařilo. A proto přijedou do Prahy.

16.5.

Charlie Straight, Palác Akropolis Praha Kucí z Třince v rámci turné inzerce

5.6.

Slow Heartbeat pokřtí v Praze své nové album. Dost možná poslední pražský koncert, na který se jejich fanynky vejdou do Akropole. Pak O2 aréna?

30.5. 24.5.

Men In Black 3, premiéra Will Smith se vrací do roku 1969, aby našel mladého Tomyho Lee Jonese! Že se to celé bude odehrávat ve formátu 3D, to už snad ani nikoho nepřekvapí.

Stephen Marley, Lucerna Music Bar Praha Potomek Boba Marleyeho nedávno získal svou šestou Grammy a na světě už snad není nikdo, komu by bylo třeba dokazovat, že Stephen není „pouze“ synem svého otce. Stephen Marley je duší reggae. O nic menší než byl jeho otec.

Václav Neckář, Fléda Brno Václav Neckář zažívá snový comeback. Jaromír Švejdík a Dušan Neuwirth pro Neckáře sepsali a zprodukovali album Dobrý časy!, které jej nachází v příjemném stavu charismatického, životem obtěžkaného, zmoudřelého a pokorného pána s tím starým známým křehoučkým hlasem. Jedinečný koncert na Flédě!

30.5.

25. - 27.5.

Prague Food Festival, Míčovna Pražského hradu Letošní motto zní: Mysli globálně, papej lokálně.

Spitfire festival – Svět odsouzencův, Palác Akropolis Praha Spitfire Company patří k tomu nejlepšímu, co tuzemská scéna pohybového a vizuálního divadla nabízí. Inscenaci zdobí prestižní evropské ocenění Grand Prix na polském festivalu nového divadla Zdarzenia.

do 10.6.

The Human Body Exhibition, Výstaviště Expo Praha Přijďte si prohlédnout, jak vypadáte uvnitř, když se přejídáte, nebo když necvičíte, nebo když kouříte. Na vaše otázky jsou připraveni odpovídat studenti medicíny.


■ Text: jan jarvis

10

top

■ foto: profimedia.cz

Změna vzhledu kvůli filmu

1

Nejžádanější mladá herečka

I když je jí teprve dvaadvacet let má na kontě 28 filmových rolí. Jen v roce 2007 (v 17 letech) stihla účinkovat v pěti filmech. V letošním roce ji čekají tři velké hollywoodské premiéry.

2

Během příprav na roli prostitutky ve filmu Welcome To The Rileys se tvrdě omezovala ve spaní,   naučila se tancovat u tyče, jedla pouze mastná a nechutná jídla.

Občanská povinnost Přijala svou občanskou povinnost a pár dní po premiéře druhého dílu Twighlightu usedla k soudu jako náhodou vybraný soudce z lidu. Šlo o případ, kdy prostitutka nabízela sex policistovi v civilu – a prostituce je zde nelegální

4

Nejnovější film Sněhurka a lovec je velkovýpravný, akční a velmi ambiciózní film. Kristen se v něm představí jako Sněhurka. Ale nečekejte žádnou křehkou dívčinu.

3

Nejoceňovanější talent Hollywoodu Má na účtě 45 nominací na nejrůznější ocenění z toho 15 jich proměnila. Z MFF v Miláně si odnesla cenu pro nejlepší herečku, v rámci cen MTV si připsala cenu pro nejlepší polibek na plátně. Za roli v Twighlight byla paradoxně několikrát nominována na nejlepší i nejhorší herečku.

10

Kristen Stewart Hvězda ságy Twilight se promění ve Sněhurku. Pokud vás tahle mladá dáma zaujme, rozhovor s ní čtěte na straně 18-21.

5

Nejvtipnější výroky

Objevila se na mnoha titulních stranách, poskytla mnoho rozhovorů. V jednom říká: „Nechci točit filmy pro děti. A pro dospělé už vůbec ne.“ Nebo: „Herci si myslí, že dělají něco důležitého, jako kdyby zachraňovali životy nebo co.“ Moudřeji znělo: „Už nemám možnost udělat první dojem. Ten už si všichni udělali sami.“

9

Největší role

Definitivní vstupenkou mezi nejžádanější hereckou smetánku ji zajistila role v sáze Twighlight, kde ztvárnila postavu Belly Swan.

Nejpohádkovější start

7

Kristen objevil filmový agent na školní vánoční besídce. Kristen bylo osm let. Necelý rok ji tahal po konkurzech a byla z toho role v Disneyovském filmu Třináctý rok.

Nejlépe placený talent

8

V roce 2010 se objevila i v přehledu Vanity Fair nejlépe placených hollywoodských herců s ročním ziskem 28,5 milionu dolarů.

6

První Hollywood

Její první film byl The Flinstones 2. Nevešla se do hlavních titulků, ale o dva roky později si zahrála hlavní roli spolu s Jodie Fosterovou ve Fincherově thrilleru Úkryt. inzerce


women

■ Text: alena stará

■ foto: profimedia.cz a archiv výrobců

Láska prochází žaludkem Když se milujete, nosíte si modré z nebe i snídani do  postele. S těmito vychytávkami to bude snídaně šampiónů. Aby náhodou nebylo pochyb, co ke své drahé polovičce cítíte, připravte jí toasty v přístroji, který na každý kus chleba vypálí vzkaz: I love you. A až se milovat přestanete, tak holt bude o hladu. I love toast, Desbes.cz, 970 Kč

Když vám drahý přinese vajíčko v tomto keramickém stojánku, neznamená to, že jste podle něj slepice, ale že má rád skandinávský design. Autorkou je návrhářka Anna Olivia. Danishceramics. com, 21,5 euro

Zkažené líbánky

5 nejděsivějších destinací, kam jet na svatební cestu 1. Niagarské vodopády, Kanada

Jedinečnou osobu nebudete urážet obyčejným čajem... Je tu speciální čaj, který sbírají trénované opice vysoko v horách, kam se člověk nedostane. Tak to tvrdí legenda. Jinak je to prostě jen kvalitnější čínský oolong, ale psst. Monkey picked tea, Netradicni-darky.cz, 57 g za 620 Kč

Mlíčko do kafíčka přímo od kravičky. Tedy skoro. Džbánek na mléko, Fred Calf & Half, Naoko.cz, 645 Kč

Realita je tesknější než hukot Niagáry z romantické představy trampů. Od 19. století se tu kupí hotely, fastfoody a kaple pro svatební rychlokvašky.

2. Ljepaja, Lotyšsko

Z vězení v bývalé sovětské armádní základně Karosta je dnes hotel, který slibuje nevšední zážitky. Na svatební noc v cele na kovových postelích určitě nezapomenete. Pro fajnšmekry jsou k dispozici taky plynové masky.

3. Acapulco, Mexiko

Bývalo to módní letovisko pro boháče, proto sem vzal JFK na líbánky Jackie. Ale to bylo v roce 1953. Dnes je to město plné drog, zločinu a špíny. Loni tu našli 28 mrtvol, z toho 15 bez hlavy.

4. Disneyland, USA

Že váš vztah nemůže nic narušit? Tenhle hrnek otestuje, jak jste na tom se žárlivostí. A pořádkumilovností. Bestdarky.cz, 299 Kč

6

V pohádkovém světě riskujete první manželskou krizi či přímo domácí násilí při čekání v superdlouhé frontě plné vřískajících fakanů.

I kdyby vám miláček naservíroval k snídani jen kafe a piškoty, z tohoto exkluzivního tácu budou chutnat božsky. Present Time Champagne, Naoko.cz, 299 Kč

5. Al Hillah, Irák

Luxusní hotel v bývalém paláci Saddáma Husajna nabízí novomanželům za 180 dolarů noc v diktátorově posteli. A možná bude i ohňostroj.


■ Text: marina odvárková

Květen lásce vyloženě přeje, na nic tedy nečekejte a dejte najevo své nejhlubší emoce. Než políbíte svého prince, dobře zvolte, čím své rty zvýrazníte.

krása

■ foto: tomáš brabec

Májové

1

polibky

2

1 Úsměv, co vydrží

3

Dlouhotrvající rtěnka je voděodolná, neotírá se a nezanechává stopy. V nabídce je řada odstínů pro každodenní i večerní použití. Avon, 179 Kč

4

2 Perleťová krása

Bohatá paleta odstínů dává vybrat každé z nás. Třpytivé odlesky vyčarují rty k nakousnutí a rtěnka navíc dokonale hydratuje. Avon, nyní 129 Kč

5

3 Chytrá fixa

6

7 8

To tu ještě nebylo! Namalujte se touto neslíbatelnou vychytávkou, zafixujte pečujícím balzámem na druhé straně pera a efekt, jenž vydrží až 1000 polibků je na světě! Rimmel, 139 Kč

4 Třešňový kelímek

Zázračná klasika slaví 30 let, nyní můžete vyzkoušet tuto inovaci s vůní ovoce. Skvěle pečuje nejen o vaše rty, ale jakoukouli suchou a podrážděnou část vašeho těla. Oriflame, 219 Kč

5 Oslnivá záře

Lesk patří k základní výbavě. Vyberte si jeden z bohaté škály odstínů, příchutí i vůní. Oriflame, info o ceně na webu

6 Přesné linie

Vysunovací tužky na rty vytvoří přesnou kontoru potřebnou pro dokonalý vzhled. Jsou jemné, leč precizní a velmi dobře se s nimi pracuje. Avon, 139 Kč, Oriflame, 149 Kč

7 Šik design

Důkaz toho, že rtěnka může být i šperk. Kolekce inspirovaná francouzskou návrhářkou šperků bude ozdobou každého toaletního stolku či kabelky. Origlame, 309 Kč

8 Luxus z Milána

Perfektně vybrané barvy, dokonalé složení i péče o rty. Navíc jako bonus nevtíravý, leč originální vzhled. Kdo touží po kvalitě, sáhne po tomto produktu. Nee make-up inzerce

HUBNUTÍ JE RADOST

CO ZÍSKÁTE S PŘEDPLATNÝM ZDRAVÉHO HUBNUTÍ?

• Roční předplatné jen za 199 Kč • Dvě vydání ZDARMA • Každý měsíc doručení do vaší SCHRÁNKY Objednávejte na 225 985 225 nebo 777 333 370 či písemně na send@send.cz


to je můj svět

Johana Švarcová

1 Mikrofon

Mikrofon symbolizuje spoustu věcí, co dělám. Kapela, rozhlasové hry, improvizace Radio Ivo a v představení Nespatřen je to má prodloužená ruka.

2 Šňůry a kabely

Kabely jsou spojené s technikou, se kterou jsem pořád v kontaktu. Jsem s nimi v kontaktu vyloženě ráda.

3 Katalog

Hraji si se stehenní kostí

Katalog internetové televize artycok.tv nabizející informace ze současné umělecké scény v Evropě. Pracuji tam jako šéfeditorka.

Vyjmenovat všechny tvůrčí projekty Johany Švarcové, to je práce na dloho. Studuje na FAMU, hraje divadlo, zpívá v kapele Kazety, občas vystupuje jako dýdžejka nebo se účastní uměleckých performancí. V nejbližší době můžete vidět Johanu jako herečku v představení Nespatřen 9. a 10. května v experimentalním prostoru NoD.

4 Hračka

Stehenní kost je moje oblíbená hračka z dětství. Našli jsme ji na chalupě a bylo kolem ní hodně vymyšlených příběhů.

5 Retro sukně

Nejradši chodím oblečená ve stylu 50‘s. Tato skvělá kolová sukně je z autorské kolekce Lazy Eye.

6 Loutka

Zelená kočka je loutka, kterou vytvořil Jirka Havlíček pro jedno loutkové představení.

2 1

5

6 8

■ Text: kristýna holubová

4

■ foto: tomáš brabec

3


Laserem

■ Text: jana štefanová

■ foto: profimedia.cz

zdraví

Laserová operace křečových žil je šetrná a téměř bezbolestná

ke krásným nohám

K

řečové žíly dle odhadů trápí skoro každého třetího Čecha. A to muže i ženy, i když v dámské populaci je výskyt tohoto onemocnění častější. Jde jednak o estetický problém, ale stejně tak o zdravotní. V poslední době se stále více prosazuje moderní a šetrný způsob léčby křečových žil, a to jejich zatavení laserem. „Mnoho našich pacientů se s problémem křečových žil potýká. Proto jsme již nějakou dobu plánovali zařadit laserové operace do nabídky naší kliniky. Od nového roku se podařilo vše dotáhnout do konce,“ uvádí jeden ze zakladatelů a vedoucí lékař Perfect Clinic Roman Kufa. „Příčinou vzniku křečových žil je vrozená menší pevnost cévní stěny, která  umožňuje postupné rozšíření až zvlnění žíly,“ říká cévní chirurg Petr Štiegler z Perfect Clinic. Kromě genetických dispozic vznik onemocnění také ovlivňuje časté sezení nebo stání, nadváha, hormonální

vlivy a kombinace zátěžových momentů v těhotenství, po úrazech a zánětech.

Žíla se zataví a sama vstřebá

Laserové ošetření se provádí v šetrné  a krátkodobé celkové nebo v místní anestezii. „Do poškozené křečové  žíly se  zavede buď vpichem, anebo z maličké kožní ranky laserové vlákno a žíla je v poškozeném úseku uzavřena neboli zatavena,“ popisuje cévní chirurg s tím, že takto ošetřená žíla se později v těle sama vstřebá. „Vlastní uzávěr žíly laserem trvá jen dvě až tři minuty v závislosti  na délce  ošetřovaného  žilního  úseku, celý  výkon včetně  přípravy zhruba půl hodiny,“ shrnuje Štiegler. „Při operaci se netvoří žádné větší krevní výrony a celkový estetický výsledek je velmi dobrý,“ konstatuje Petr Štiegler. Pacienti mohou  po  výkonu prakticky okamžitě chodit a celý tento výkon nevyžaduje pracovní neschopnost, dodává.“ inzerce

Volejte na tel.: číslo

Nová seznamka na českém trhu ON hledá JI ■ Jarek 76, Kolín. Tolerantní optimista se chce těšit z pěkných dnů podzimu života - s tebou - milou, příjemnou a vyrovnanou dámou. Budu se těšit na Tvé zavolání. ■ Josef (70) z Mělníka, nejsi hezká ani ošklivá, nejsi hubená ani tlustá, máš ráda přírodu a kulturu? Pojďme naše životy propojit v jeden! Budu rád, když mi zavoláš. ■ Máš upřímné oči a dobré srdce? Pak Tě budu nosit na rukou! Jmenuji se Pepík, je mi 61 let a jsem od Benešova, vyjděme si navzájem vstříc! ■ Hledám zde aktivní sportovkyni! Jezdíš na kole, bruslích a v zimě na běžkách? Co si vyjet společně? Jmenuji se Václav, je mi 63 let a jsem z Dobříše. Ozvi se! ■ Karel (49) z Kladna, hledá temperamentní, mladší ženu ze Stř. kraje či Prahy. Osobní setkání napoví víc. Budu se těšit na Tvé zavolání! ■ Důchodce Josef (65) hledá důchodkyni s volným časem, ze Středočeského kraje. Tak rád bych s Tebou trávil všechny mé volné chvilky, povídal si a smál! ■ Antonín 51, Vavřinec. Přizpůso-

906 70 50 40

bím ti svůj život, pokud za to budeš stát! Vyzkoušejme to spolu! Volej, ať se poznáme blíže. ■ Nehledám městskou kočičku, ale ženu, která by dokázala žít na vesnici! Franta 61, Bezděkov. Jsi ze Středních Čech? Těším se! ■ Jiří 58, Mělník. Miluješ zahradničení, stejně jako já? Tak volej a obděláme si naší společnou zahrádku. ■ Vláďa 60, Hořovice. Samoty jsem si už užil nadmíru! Pomoz mi to změnit! Zavolej a v případě vzájemných sympatií se domluvíme na společné večeři. ■ Kdo říká, že fyzická krása není důležitá, neříká pravdu! Najdu tu hezkou a vitální ženu? Jiří 42, Mělník. ■ Václav 64, hledá do svého domečku ženu, se kterou by rád trávil volné chvilky, povídáním a čtením. Jsem spíše poklidnější, taková bys měla být i Ty. ■ Ať jsi jaká jsi, rád tě poznám blíže! Zavolej mi a zajdeme třeba na vínko :-)! Láďa 52, Ml. Boleslav. ■ Máš-li upřímný úsměv na tváři vyzařující z dobrého srdce - neváhej a ozvi se přátelskému padesátníkovi Lubošovi ze Středočeského kraje. S tebou květiny na mé za-

Založte si svůj osobní profil!

hradě rozkvetou samy. ■ Nevěřím, že se v okolí Mnichova Hradiště nenajde slečna či paní mezi 50 a 60 lety, která by neměla ráda společnost i přírodu. Nabídni mi kousek svého času, jistě nebudeš litovat. Jiří (64). ■ 61letý sportovec Jiří z Vlašimi se touto cestou snaží najít stejně naladěnou inteligentní a šarmantní dámu pro volné chvíle. Po společné kávě uvidíme, co dál. ■ Aktivní důchodce Miloslav ze Středočeského kraje by se rád seznámil se stejně čilým protějškem. Často se směji a vyrážím do společnosti. Jen už na to nechci být sám. ■ Zimní dny se krátí a jaro klepe na dveře, co takhle vyrazit na procházku? Je-li ti mezi 40 a 50 lety, Jan (53) ti ukáže své oblíbené cesty v okolí Kutné Hory. ■ Josef (68), Mladá Boleslav by se rád seznámil s věkově odpovídající dámou, která ví, co chce. Uvítám energické a cílevědomé ženy. Najde se taková? ■ Josef (41) ze Středočeského kraje by rád našel princeznu, kterou by mohl hýčkat a rozmazlovat. Pokud je ti mezi 36 a 50 lety, nestyď se a napiš. ■ Josef (58), Středočeský kraj by

Vyberte si partnera dle Vašeho přání a spojíme vás! rád poznal ženu mezi 55 a 60 lety, která si umí dělat legraci sama ze sebe. Můžeš být i nekuřačka, hlavně měj v srdci optimismus. Budeme se spolu smát? ■ Josef (64) Poděbrady, mít se s kým smát a milovat! To je to, co si přeji, máš to stejně? Jsi odněkud poblíž? Dej mi o sobě vědět! ■ Milan (22) z Příbrami vyhlašuje pátrání po dlouhovlasé princezně mezi 18 a 25 lety. Nezáleží mi na vzdělání ani majetkových poměrech, důležitá je duševní souhra. ■ Zdeněk 69, Slapy. Není toho moc, co bych ti nabídl! Pokud však hledáš jen lásku, čeká tu na TEBE! ■ František /58/ Srbsko by rád poznal ženu mezi 50 a 60 lety, která má ráda přírodu, trampování a zvířata. Rád se ti postarám o domek i zahradu. Stačí málo - ozvi se mi! ■ Miluška, 66 let z Kralup nad Vltavou hledá tímto způsobem hodného a spolehlivého muže ve věku 60- 70 let. Lehké tělesné postižení nevadí. Důležité je, abys měl rád přírodu a tanec. ■ Petr (45), Středočeský kraj má zdánlivě k životu všechno, co je třeba. Ta největší radost v podobě spřízněného protějšku se mi však stále vyhýbá. Jsi na tom stejně?

Nevybrali jste si? Pro další kontakty volejte na tel.: 906 70 50 40 Poskytuje E.M.A. Europe s.r.o., jen pro starší 18 let, 1 min/70 Kč vč. DPH, P. O. Box 14, 110 15 Praha 015, www.ema.bz, www.platmobilem.cz

■ Jsem staromódní pokud hledám ženu, která umí uvařit svíčkovou, touží po rodině a ještě si najde čas na romantickou procházku? Věříš v totéž? - ozvi se. Petr/41, Zruč nad Sázavou. ■ Miroslav /80/, Praha, Stř.kraj. Hledám - kamarádku pro popovídání, ženu pro vlídné pohlazení a hospodyňku pro provonění domácnosti. Stačí mi však jedna jediná. Najdu tě? ■ Umíš lásku nejenom brát, ale i dávat? Je ti 20 až 30 let a žiješ ve Středočeském kraji? A ještě ke všemu jsi svobodná? V tom případě se mi splnil můj sen! Volej Mirkovi (30 let)! ■ Milda /51/ ze Stř. Č hledá obyčejnou ženu se smyslem pro humor, kladným vztahem k přírodě a zvířatům. Nemyslím, že hledám příliš. Zavolej a poznej mě blíž sama. ■ Najdu zde tu pravou ženu pro život? Preferuji štíhlé typy vyšší postavy. Na všem ostatním už se domluvíme. Je ti 27 - 36 let a jsi z Prahy nebo Stř. Čech? Tak zavolej! Jiří, 31. ■ Pokud už víš, co chceš od života a dokážeš opravdu milovat, pak čekám právě na Tebe, dívko 18 25. Jan, 19, Neratovice.


móda

■ Text: Alena Stará a Kateřina Hlatká (Kuzmarkt)

■ foto: Jana Tapiová (Kuzmarkt)

Jarní úroda

Kdo přišel na dubnové Code:Mode? Nafotili a vyzpovídali jsme prodejce i návštěvníky stylového festivalu. Josepha, Morava. Má obchod Retrovintage (Vodičkova 10, Praha 1). „Šátek je po babičce, kalhoty ze sekáče.“

Anna Paulina Burakowska, Slovensko, na akci zastupovala svou značku Bu! (Facebook.com/ BuArtproducts)

CodeMode.cz Není to jen přehlídka nezávislé módní tvorby. Ani to není jen taková barevnější tržnice. K prezentaci návrhářů, výtvarníků i sběratelů přidejte hudbu, netradiční občerstvení (už jste někdy jedli mrkev v rohlíku?) a dětský koutek u Divokých matek a máte příjemnou akci s kosmopolitním nádechem. Letos žádné stánky v tovární hale, ale komorní atmosféra. Code:Mode na čtyři dny oživilo vybydlený dům v pražském Karlíně, kde prodejci zasquatovali pokoje od sklepa po střechu a zařídili si je tak, aby se v nich návštěvníci cítili jako doma. Davy nadšenců i turistů ale převyšovaly kapacitu budovy, a tak se tam ve špičce cítily spíš jak v metru. To ale byla jediná vada na kráse jarní edice multikulturní akce, jejíž kořeny sahají do roku 2006 a která u nás zvedla vlnu zájmu o módní i uměleckou alternativu.

10

Maria, Slovensko „Koupila jsem tu čelenku Licoreese (Licoreese.com) od Anny Piety.“

Kateřina, Praha, prodejkyně a výtvarnice značky United Kingdog (Unitedkingdog.com) Andrea, Praha „Obvykle nakupuju v běžné konfekci. Sem jsem přišla pro inspiraci.“

Veronika a Veronika, obě z Prahy „Inspirujeme se v časopisech, na ulici a letos poprvé i tady.“

Terezka Němcová, Praha „Oblečení mám ze sekáče. Code:Mode mě nakoplo k vlastní tvorbě.“

Katarína, Prešov „Nápady na oblékání odkoukávám na ulici, hlavně od zahraničních turistek.“

Saša, Rusko, prodejce Transgress.me. „Jsme mezinárodní platforma pro sdílení blogů a výstavního prostoru. Nabízíme vintage oblečení a foťáky.“

Postarší pankáč Duhan a fenka Olinka, oba z Prahy. Prezentoval tady vlastní značku PunkTura (Punktura.com). „Kromě kalhot, které jsou ze sekáče, jsem si všechno oblečení udělal sám.“


inzerce

BusUltra_INZ_WomenMen220x265:Sestava 1

27.4.2012

10:16

Stránka 1

Sexy podprsenka, na kterou všechny ženy čekaly

Proč Vám nabízíme slavnou Bust ultra confort ®

490 Kč

159 ?

Pohodlná podprsenka s technologií mikrovlákna

A

pouze za

Kč * za kus

no, je to slavná Bust ultra confort, kterou můžete mít nyní doma jen za 159 Kč*. Dříve než Vám prozradíme proč je tato úplně nová podprsenka se 17 výhodami dostupná za tuto skvělou cenu (z televize znáte za více než 460 Kč za kus), musíme Vám připomenout proč je skutečně revoluční, a proč jí již používá tisíce žen.

Bust ultra confort pouze za 159 Kč*. Avšak vzhledem na naši celoevropskou distribuci a množství objednávek, máme 2 malé podmínky: 1) Musíte si objednat minimálně 3 kusy (za 599 Kč ve 3 různých barvách) 2) Vaše objednávka musí být přijata do 31. května 2012.

Je tak pohodlná, že by jste v ní mohla i spát

Pro ty, které ještě váhají

Tajemství této zcela nové podprsenky beze švů a bez výztuže spočívá v exkluzivním revolučním elastickém mikrovlákně. Tento materiál, který je pružný a jemný zároveň dává podprsence skutečně vzhled druhé pokožky, která se stává skoro neviditelnou dokonce i pod nejtenčím oblečením. Působí jemně, se systémem přizpůsobivých ramínek nezanechává žádné stopy a zpevňuje Vaše poprsí na správných místech a tím jím dodává sexy vzhled. Vytvarování vašeho poprsí dosáhnete velmi pohodlně a Bust ultra confort se stane Vašim nejvěrnějším „spojencem“.

Stále ještě váháte? Myslíte si, že tato podprsenka není vhodná pro Vaše poprsí? Mýlíte se. Naopak, stačí jen velikost Vašeho trička (S, M, L, XL, XXL), ostatní zařídí Bust ultra confort (pokud máte obvyklou velikost trička L, Bust ultra confort velikost L Vám zcela sedne i bez rozlišení běžné velikosti košíčků). Obléká se velmi jednoduše a přizpůsobí se Vaší velikosti košíku A-D, bez toho aniž by Vás omezovala (některé ženy si ji před spaním zapomenou sundat). Skoncujte s padajícími ramínky, nepohodlnými kosticemi, Jak je možné, že nepřizpůsobivými košíčky a bez za takovouto cenu? zvýraznění Vašeho poprsím. To Odpověď je jednoduchá. Podprsenka, u které vidíte rozdíl vše s naší garancí plné spokoDíky velkému úspěchu na celém jenosti nebo vrácení peněz. světě jsme uzavřeli dohodu přímo s výrobcem této revoAno, výjimečná cena této nabídky není jedinou dobrou luční podprsenky. Bez zprostředkovatele, bez provizí, bez zprávou tohoto roku. Vzhledem k několika tisícům spoastronomických výdajů na reklamu, a konečně velký počet jených žen není pro nás žádným rizikem tato naše 100% objednávek vysvětluje, že u nás můžete dostat Bust ultra garance Bust ultra confort. Pokud nebude zcela spokoconfort pouze za 159 Kč*. jena (vytvarování poprsí, pohodlí) stačí zaslat objednané zboží zpět a po jeho doručení Vám budou Vaše peníze Každý může získat Bust ultra confort ihned vráceny poštovní poukázkou na Vaše jméno zpět. za tuto výjimečnou cenu Ano, všechny ženy, které chtějí vylepšit vzhled svého poprsí *Cena 159 Kč za 1 kus při objednávce 2 baleni po 3 kusech bez jakékoli námahy a bez bolestivých obtíží, mohou získat 17 výhod Bust ultra confort:

1 beze švů 2 bez kostic 3 bez zapínání 4 elastická 5 jemná na dotyk 6 tvaruje poprsí 7 vytváří sexy výstřih 8 prakticky neviditelná 9 přizpůsobí se každé velikosti košíčků 10 ramínka se nezařezávají 11 možno prát v pračce 12 možno čistit za sucha 13 bez háčků 14 lehké oblékání 15 v 3 nejpoužívanějších barvách 16 ušetříte 50% 17 garance spokojenosti nebo vrácení peněz

                

Viděli jste v TV

Před

Po

Technologie ve službách Vašeho poprsí

1) Ramínka, které se nezařezávají 2) Střih zkrášlující Vaše poprsí 3) Zadní část zeštíhluje postavu 4) Pevná obvodová část

Objednat můžete i telefonicky

800 778 800 volání ZDARMA

8:00-18:00 v pracovní dny

Kupon na vyzkoušení Bust ultra confort bez rizika ztráty jediné koruny Zašlete na adresu: Fast Mail Service, P.O. box 85, 120 21 Praha 2Ano, chci využít nabídky a vyzkoušet Bust ultra confort bez rizika ztráty jediné koruny (pokud nebudu spokojena, stačí zaslat zboží zpět a peníze mi budou vráceny poštovní poukázkou na mé jméno). Zde vyznačte počet balení – 1 balení obsahuje 3 kusy: Množství 1 balení po 3

Velikost S,M,L,XL,XXL

2 balení po 3

Cena

Vaše objednávka

599 Kč 954 Kč

Celková částka k úhradě Zasíláme v balení po 3 kusech ve 3 různých barvách (černá, bílá, tělová). Ve velikostech S, M, L, XL, XXL (Vámi vybraná velikost podprsenky se přizpůsobí velkosti Vašich košíčků A, B, C nebo D).

Poštovné + balné 139 Kč

Jméno: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Příjmení: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Ulice: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . PSČ: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Město/Obec: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Email: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Telefon* . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . *nepovinné

Já níže podepsaný(á ) souhlasím s opakovaným zpracováním mých osobních údajů k propagačním a obchodním účelům společností Fast Mail Service s.r.o. , P.O. Box 85, 120 21 Praha 2. Klient má nárok na bezpodmínečné odstoupení od smlouvy a je oprávněn podávat reklamace ve lhůtě 90 dnů ode dne obdržení zboží. PR 12515219


téma

■ Text: marina odvárková

■ foto: profimedia.cz

Zadarmo Co je zadarmo, nemusí být podezřelé. Toto je seznam věcí a služeb, o kterých jste možná netušili, že za ně nemusíte platit.

A

ť už prahnete po jízdě na koni, generálním úklidu nebo třeba skláda��ce Duplo, věřte, že vše můžete mít, aniž byste provětrali peněženku. Stačí mít hráčského ducha a trochu štěstí a můžete se radovat z bohaté výhry, která vás nebude stát nic. Nemáte co ztratit, tak proč to nezkusit. Seznam nejrůznějších soutěží včetně pravidel a podmínek účasti najdete na serveru www.souteze.cz.

Domácí miláček

Existuje celá řada specializovaných webů, kde najdete řadu upoutávek na nejrůznější savce, ptáky nebo ryby aj., bez poplatku. Důvodem darování bývá početnější vrh, alergie či třeba stěhování majitele. Zavítat samozřejmě můžete i do útulků, kde se to odloženými zvířaty jen hemží. Pořídíte si přítele na celý život a ještě uděláte dobrý skutek. V útulcích se většinou skládá drobný příspěvek na chod. Na webu bazar-zvirat.cz najdete k darování osmáky, štěňata, koťata i andulky aj. Stránky www.daruji-stene.cz hovoří za vše. www.utulky.estranky.cz přináší kompletní přehled útulků v ČR.

Kávička, dortíček, rumíček

Se slevovými portály se roztrhl pytel a kdo je sleduje, ví, že sem tam může získat něco se slevou maximální, tedy 100%! Takové nabídky se týkají většinou nápojů či zákusků. Pokud si pořídíte

12

tento výhodný kupón, čeká vás na účet podniku presso, medovník, či panák vybrané lihoviny.

Přehled všech možných slev a jimi se zabývajících serverů najdete např. na www.skrz.cz.

Pro potěchu ducha

Kultura povznáší, ale také něco stojí, ovšem ne vždy. Naštěstí existují volné vstupy, díky nimž můžete zhlédnout zajímavé výstavy, budovy či další exponáty, aniž byste si museli pořídit drahou vstupenku. Na www.prague-tourism.eu/volnyvstu najdete kompletní seznam míst, kam se dostanete zadarmo.

Kosmetické radosti

Milujete nové vůně, rádi zkoušíte krémy, laky, pěny atd.? Pak je tato stránka přímo pro vás. Nabízí zasílání kosmetických vzorků zdarma. Stačí vyplnit jednoduchý formulář a voňavý balíček už je na cestě k vám.

Lekce flamenga, pejsek, kosmetika? Vše zadarmo

Zkuste: www. vse-zdarma. cz/vzorky-zdarma

Nepostradatelné připojení

Co když opustíme své domácí připojení na net, nebo zrovna nejsme v práci a surfovat na mobilu je nám málo? Pak si přes tyto stránky:

www.wifi-in.cz - zde najdete nejbližší místo, kde mají bezdrátové připojení pro všechny a zadarmo.

Cvičme v rytme

Toužíte se po celém dni posedávání u počítače trochu protáhnout a pročistit si hlavu? Toto je pár tipů na úvodní či zkušební lekce různých pohybových aktivit zdarma. Na www.aquababyclub.cz si můžete otestovat plavání i se svým prckem a pod vedením zkušených lektorů. www.utancovatse.cz


nabízí zkušební lekci orientálních tanců. Na flamenkeria.cz si vyzkoušíte podmanivé kroky flamenga.

Bezva čtení

Knihomolové přivítají možnost stáhnout si oblíbené publikace bez poplatku. www.knihykestazeni.cz, www.e-knihyzdarma.info.

Hurá do ciziny

Rádi cestujete, ale chybí vám peníze? Lidí, kteří nabízejí své domovy druhým k přespání přibývá. Pro pocit bezpečí bývá pravidlem, že si při kontaktu se svým „ubytovatelem“ vyměníte kopii pasu, abyste věděli, s kým máte tu čest.

Zkuste některý z těchto webu: www.couchsurfing.org nebo www.hospitalityclub.org

Libé tóny

Nedokážete se obejít bez hudby, a přitom se bojíte nelegálního stahování? Zkuste se naladit na některé z tisíců online vysílajících rádií. A pokud vás v rádiích otravují reklamy, zkuste některou z mnoha stránek, kam dýdžejové z celého světa nahrávají své sety. Na play.fm si vyberete z desítek žánrů, od ambientu, po techno nebo dubstep.

Jde o výměnný obchod,

říká marketingová specialistka serveru Amplión.cz Pavlína Malá Proč nějaká firma nabízí něco zdarma? Co z toho má?

Firmy se rády uchylují k nabídkám zdarma ve chvíli, kdy chtějí posílit svou značku. Často se poslední dobou také setkávám s tím, že nabídky zdarma nejsou pouze o posilování povědomí o značce, ale dochází ke sbírání informací a „pěstování“ databáze dat. Co se týče benefitů, tak jak jsem zmínila, firma tak posílí povědomí o značce, což je z dlouhodobého pohledu velmi důležité, a zároveň získá informace o zákazníkovi – je to tedy jakýsi výměnný obchod. Jsou takto nabízené služby či zboží skutečně zadarmo, nebo v závěru zákazník stejně musí něco zaplatit?

Ve většině případů jsou služby nebo produkty opravdu zadarmo, ale je třeba brát v potaz, že nedostane například celou bábovku, ale jen kousek. Je to jakási ochutnávka toho, co přijde po tom, když zaplatí. Pokud dostanete poukaz na kávu zdarma, tak si v restau-

raci možná dáte ještě dezert, a v závěru to stejně zaplatíte. Jaké zboží či služby se takto nejčastěji nabízí?

Velmi často se nabízí právě káva, protože zde jsou velmi nízké náklady. Vzpomínám si na případ ze své praxe, kdy jsme rozdávali pexeso, které sklidilo velký úspěch. Vždy záleží na cílové skupině, kterou chcete oslovit. Osobně se pohybuji v online prostředí, kde se nabízejí dortíky, káva, ale také pivo nebo nakládaný hermelín. Existují i případy lidí, kteří vyhledávání věcí zadarmo úplně propadnou?

Ano. Osobně mě překvapilo, kolik jich je. Netušila jsem, kolik uživatelů je ochotno si založit několik fiktivních emailových adres, aby následně dostali kávu nebo palačinku zdarma třeba devadesátkrát. Pokud si myslíte, že využijí všechny poukazy, tak se opravdu mýlíte, mnohdy nevyužijí ani jeden. inzerce

Man Woman 220X132,5.indd 1

2.5.2012 11:16:20


téma

■ Text: Alena Stará

■ ilustrace: václav havlíček

Jak se neztrapnit na svatbě Irsko

Neopít se a nesvádět ženicha, případně nevěstu - když to není vaše svatba. To platí víceméně napříč světem. V různých koutech zeměkoule ale můžete narazit na tradice, které vás vyvedou z míry. Připravte se na ně! 14

Malajsie

Nenoste malajským snoubencům koláčky a nezvěte je před svatbou na drink. Podle staletí dlouhé tradice chudáci musí vydržet tři dny před obřadem, aniž by si zašli na záchod. Proto taky drží přísnou hladovku a pijí minimum vody. Celé příbuzenstvo dohlíží, aby mladí nepodváděli. Ti ale nemají důvod. Věří totiž, že jim tohle utrpení přinese plodnost a dlouhověkost pro jejich děti. Jasně, to má logiku.

„Uááá, nemám co na sebe!“ Klasický pokřik, který provází pozvání na svatbu (a mnohé jiné situace), ať jste, kde jste. Výběr navíc omezují různé pověry a dress cody... Jak moc krátká sukně se může nosit do kostela? Nezastíní příliš extravagantní róba nevěstu? Můžu jít v bílé, když se nevdávám? Jsou-li svatebčané z Irska, pozor na jejich národní barvu. Pokud dorazíte na irskou veselku v zelených šatech, nedivte se, když vás vyvedou ze dveří. Nechtějí, abyste jim přinesla smůlu.


Mauretánie

Zakládáte si na své štíhlé figuře? V některých koutech Afriky byste si u chlapů neškrtla. Žena, která je „hubená jak koza“, se nepovažuje za atraktivní. Proto se děvčata už odmalička pořádně cpou, aby získala přitažlivé tvary. To znamená čím tlustší, tím lepší. Za macatou nevěstu, která absolvovala výkrm na speciální farmě, jsou pak totiž muži ochotní rodině zaplatit slušný balík. Což je v oněch krajích důležitější než cukrovka, obezita a srdeční potíže.

USA

U nás tradici házení rýže na novomanžele taky známe, ale nikdy se nedá spoléhat na to, že všichni hosté pochopí, co mají dělat. Vypráví se o jednom ženichovi, který na svůj velký den nikdy nezapomene, protože ho při východu z kostela někdo trefil do hlavy pytlem rýže. (Ano, to se může stát jen v Americe.) Také se ale povídá, že se nemá házet rýží, protože ji následně sezobou holubi, v žaludku jim nabobtná a ptáci pak vybuchnou. Ornitologové vám vzkazují: Nevěřte tomu a klidně tu rýži dál házejte. Jen ji nezapomeňte rozbalit.

Snoubenec by měl svou nastávající trefit třemi šípy

Čína

Když snoubenec z jugurské kultury v Číně střílí po své vyvolené šípy, není to pokus o vraždu a pojistný podvod, ale zvyk, který jim má zajistit dlouhotrvající lásku. Jakmile ji trefí celkem třikrát, nevěsta šípy poláme a tím mají lásku posichrovanou. Šípy pochopitelně nejsou ostré, ale až na to jednou někdo zapomene....!

Keňa

Můžete si pomyslet něco o dobrých mravech a mezigeneračních střetech, ale to, že u Masajů otec plive na svou dceru, znamená čistě jen to, že jí v novém životě přeje štěstí. inzerce

129389.indd 1

2.5.2012 14:18:50


téma

■ Text: Alena Stará

■ ilustrace: václav havlíček

Anglie

Když vás anglická nevěsta pozve na svatbu, která se koná ve středu, nedělejte vlny, že se vám to nehodí, a neptejte se jí vyčítavě, proč se nevdává radši o víkendu. Přestože je nepochybně logičtější uspořádat celorodinnou sešlost v sobotu (a taky se v ten den uzavírá nejvíc manželství), na britských ostrovech se sobota považuje za nejméně šťastný den pro sňatek. Štěstí má zaručit právě středeční svatba.

Dánsko

Možná se vám stane, že zahlédnete dánské snoubence, jak si vyměňují šaty. Ne, nenachomýtla jste se na svatbu transvestitů. (I když i to je možné). Pravděpodobnější bude, že jste svědkyní místní tradice, podle které má záměna oblečení zmást zlé duchy. Ti pak novomanželům dají pokoj a nebudou je pokoušet.

Rwanda

Únos nevěsty je u nás obvykle velká sranda, kdy se dotyčná za bujarého veselí opíjí s kamarády v hospodě za rohem, zatímco nešťastný ženich objíždí celé město a snaží se partičku dohledat dřív, než udělá útratu přesahující jeho měsíční příjem. Únosu nevěsty v některých afrických a asijských zemích byste se ale účastnit nechtěla, na to vemte jed. Tam to totiž neberou jako zábavu, ale regulérní donucovací prostředek. Dychtiví ženichové si prostě vyhlédnou nějakou dámu a bez ohledu na to, jestli je zadaná, nebo jestli vůbec má zájem, si ji přitáhnou domů. Že ji zrovna nenosí na rukou, je zřejmé.

Házet rýži nebo ne? Holubi jsou proti

Indie

Nevolejte ochránce zvířat, ani docenta Chocholouška. V Indii se občas ženy prostě musejí provdat za kozla nebo psa či dokonce za strom, aby se zbavily prokletí. To si vysloužily tím, že se narodily při určité konstelaci planet nebo třeba s prořezanými mléčnými zuby. (A nebo jsou fakt, ale fakt hnusné.) Jakmile se ze sevření démonů takovým sňatkem vykoupí, mohou si klidně najít lidského manžela. Pokud je nějaký bude chtít.

Švédsko

Tady naopak máte povoleno vrhnout se na ženicha. Ale jen tehdy, jakmile nevěsta opustí slavnostní tabuli (když třeba musí na toaletu). Je to znamení, že všechny přítomné ženy teď mohou políbit ženicha. Když od stolu odejde on, můžou se zas pánové pokusit vlepit pusu nevěstě. Hezký zvyk, ale těžko říct, jestli vám projde i francouzák...

Co se může stát jen v USA?

Kongo

Dávat k dobru košilaté fóry z Kameňákova vám může zajistit nálepku nežádoucího svatebního hosta i u nás. Když však začnete vyprávět vtipy snoubencům v Kongu, může z toho být tragédie daleko větších rozměrů. Během obřadu se totiž ani jeden z nich nesmí smát. Poker face je znamením toho, že berou svatbu vážně. A smích může být záminkou ke zrušení celé té parády.

16

Maroko

Pokud na marocké svatbě uvidíte lidi vrhat na nevěstu s ženichem rozinky, datle a fíky, nepřidávejte se do boje s rajčaty a vajíčky. Nejde o projev opovržení či snad výzvu k válce klanů. Je to jen jiná forma onoho známého házení rýže (viz výše). Zvyk praktikovali už staří Egypťané a Římané. Házení různých zrn a ovocných plodů mělo párům zajistit plodné manželství.

Skotsko

Jestliže budete přítomná předsvatebnímu veselí v kraji lochnesské příšery, nedělejte unáhlené závěry o nevěstinných hygienických návycích a násilnických sklonech příbuzenstva. To, že nebohé dívčině před jejím velkým dnem chrstnou na hlavu kýbl tmavé páchnoucí břečky (může v ní být cokoli od zbytků jídla po zvířecí hovínka), je takový milý místní zvyk. Říká se tomu černění nevěsty a asi to má zařídit štěstí. Nebo ty dobré hygienický návyky.


inzerce

Dietolog NATURHOUSE radí: Obezita trápí Čechy stále víc, ale dá se proti ní bojovat! Je obezita jen pár kilogramů navíc? Estetický problém? Překážka při sportu? „Omyl! Obezita je nemoc. Je to vážné metabolické onemocnění, které způsobuje celou řadu dalších chorob. Jde o  významný rizikový faktor, který se podílí na vzniku a  rozvoji mnoha civilizačních onemocnění,“ říká výživová poradkyně Mgr. Eva Straškrábová z dietetického centra NATURHOUSE v Berouně, která je jednou ze čtyř hlavních dietoložek NATURHOUSE a  která se obezitou a  řešením jejích dopadů na lidský organizmus dlouhodobě zabývá. Slovo obezita se na nás valí z televize, rádií i časopisů. Co to ale obezita vlastně je? Obezita je už u nás všeobecně známé slovo. Popisuje stav, kdy hmotnost člověka překračuje výrazně ideální úroveň. Obecně se dá říci, že obezita není nic jiného, než nadměrné množství tělesného tuku a  vody v  lidském těle. Mnoho lidí, které obezita trápí, říká, že s ní stejně nemohou nic dělat, že to je prostě dědičné. Je to pravda? Na světě žije více než miliarda lidí s nadváhou, z toho jich je 300 milionů obézních. Víme, že obezita je zhruba ze 40 % podmíněna geneticky. Je tedy pravda, že u  dětí obézních rodičů je vyšší pravděpodobnost, že budou mít také sklony k obezitě. Neplatí ale, že s tím nemohou vůbec nic udělat. Je totiž vědecky dokázáno, že více než dědičnost má na obezitu vliv špatný příklad v rodině a nevhodné stravovací návyky z dětství. To jsou ale aspekty, které se dají při troše úsilí efektivně ovlivnit a jejich vliv eliminovat. Jak mohu zjistit, zda je má váha v pořádku, zda mám mírnou nadváhu, nebo se již u mě jedná o obezitu? O obezitě mluvíme tehdy, je-li tělesná hmotnost člověka o 20 a více procent vyšší než jeho ideální váha. Takovému stavu odpovídá index tělesné hmotnosti, tak zvaný BMI vyšší než 30 bodů. Dobře, ale jak zjistím své ideální BMI? Existují nějaké tabulky? Každý si může své BMI snadno vypočítat tak, že svou hmotnost v kilogramech vydělí druhou mocninou své výšky v metrech. Optimální BMI se pohybuje v rozmezí 20 až 25 bodů. Pokud je BMI mezi 25 a 30 body, hovoříme o nadváze. O obezitu jde v případě, že se hodnota BMI nachází mezi 30 a 40 body. Překročí-li ale 40 bodů, jedná se o těžkou obezitu s velmi vysokými zdravotními riziky. Spočítat si své BMI můžete také například na váhové kalkulačce: http://www.naturhouse-cz.cz/vahovakalkulacka

Často se hovoří o mnoha příčinách obezity. Co je ale tím hlavním důvodem? Příčin, proč lidé nejsou schopni udržet svou tělesnou hmotnost ve správných, lépe řečeno zdravých mezích, je několik. Je ale těžké určit, co je příčinou hlavní. Bezesporu má na obezitu zásadní vliv nadměrný příjem potravy, respektive kalorií a především pak tuků. Tuky totiž mají dvakrát více energie ve srovnání se sacharidy (cukry) a  bílkovinami. Dalším faktorem je nedostatek pohybu. Lidské tělo je k  pohybu velmi dobře přizpůsobené, a  pokud jej nepoužíváme, začne nám ochabovat svalovina a přibývat tuková tkáň. Lidé dnes

často vedou sedavý způsob života, dopravují se autem a nesportují. To má zásadní vliv na zdraví. Do třetice bych pak uvedla nepravidelné stravování. Kořeny špatných návyků v  tomto případě můžeme hledat v dětství. Na vině bývá také již zmíněný moderní způsob života. Mohu na  sobě běžným pozorováním zjistit, že již na tom nejsem v tomto ohledu úplně dobře? Jistě. Většinou se nadměrná váha projevuje zadýcháváním při fyzické námaze, zvýšeným pocením, bolestmi kloubů nebo páteře. Nepříjemná je také zapářka v  místech dotyku kožních laloků, z  hlediska estetiky

pak příliš vábně nevypadá visící břicho a křečové žíly. Nejzávažnější a nejzákeřnější jsou ale zdravotní dopady obezity na látkovou přeměnu, srdce a cévní systém. To však pouhým pozorováním člověk nezjistí. Z takovýchto poruch následně pramení celá řada zdravotních problémů. Sníženou výkonností a fyzickou kondicí počínaje a zvýšeným pocitem únavy, bolestmi zad a špatným držením těla konče. To zní dost děsivě! Ano, a to ještě není vše. Ke zdravotně závažným komplikacím obezity patří také onemocnění srdce a  cév, vysoký krevní tlak, cukrovka I. a II. typu, ateroskleróza, degenerativní změny kloubů a páteře, psychické poruchy, gynekologické problémy, zažívací potíže a mnoho dalších. Je evidentní, že důsledky obezity jsou více než hrozivé. Dobře, ale existuje způsob, jak s obezitou bojovat? Obezita je z  lékařského hlediska klasifikována jako chronická nemoc. Jako v  jiných případech je rozumné se poradit s  odborníkem. Pokud jste opravdu přesvědčeni, že s  nadváhou chcete bojovat, případně ji na  celý život porazit, budete to ale vždy především Vy, kdo bude hnací silou celé léčby. Ostatní Vám mohou být pouze nápomocni. Navíc, v  současné chvíli působí v  celé České republice více než 40 dietetických center NATURHOUSE, kde Vám zdarma poradí, jak co nejúčinněji bojovat proti obezitě. Nejbližší pobočku ve  Vašem regionu naleznete zde: www.naturhouse-cz.cz/pobocky Setkala jste se během své praxe i  se „ztracenými případy“? To víte, že ano. Nejčastěji se jedná o časově vytížené lidi, kteří zkusili několik diet, ale žádná z nich neřešila příčinu jejich nadváhy. Proto je bylo nutné naučit pravidelnému stravování a pitnému režimu. Když k tomu přidali lehký pohyb v podobě chůze do schodů nebo procházek se psem a naše exkluzivní produkty z laboratoří HOUSEDIET a  KILUVA, výsledky byly ohromující. Uvedu jeden příklad za  všechny. Jeden můj klient, který se řadu let potýkal s obezitou, za sedm měsíců dodržování zásad NATURHOUSE shodil 32 kg. Když pak jeho obvodní lékař viděl výsledky krevního obrazu, upravil mu dávky léků na vysoký krevní tlak i cholesterol. Uznejte, že to už je motivace k tomu zhubnout. Podrobnější informace získáte na: tel: 273 132 614 nebo e-mail: info@naturhouse-cz.cz

www.naturhouse-cz.cz

facebook.com/naturhouse.cz

Najdete nás: OC Palladium, nám. Republiky 1, Praha 1, tel. 273 130 732 OC Šestka, Fajtlova 1090/1, Praha 6, tel. 725 582 751

Rumunská 122/26, Praha 2, tel. 222 522 652

NG Fénix, Freyova 945/35, Praha 9 – Vysočany, tel. 725 804 540

Nádražní 25, Praha 5 – Smíchov, tel. 273 039 056 Europark, Nákupní 389/3, Praha 10 – Štěrboholy, tel. 273 132 613


rozhovor

kristen stewart překlad: JAN JARVIS foto: UNIVERSAL

Sněhurek není nikdy dost

věděli jste o ní? Její otec je televizní producent, její matka scénáristka. Má staršího bratra Camerona a adoptovaného brášku Taylora. ● Protože její herecká kariéra začala velmi brzy, v sedmé třídě musela přejít na dálkové studium. Sní o tom, že vystuduje vysokou školu. Ráda by studovala univerzitu v Sydney. Konkrétně literaturu. ● Ačkoliv to nikdy přímo nepotvrdila, snímky paparazzi potvrzují, že jejím přítelem je Robert Pattison, její filmová láska ze série Twilight. ●

Letošní filmové jaro je soubojem Sněhurek. Počátkem dubna prošla kiny Sněhurka s Julií Roberts a do Česka už míří Sněhurka s Kristen Stewart. „Srovnání se nebojím,“ říká. Sněhurka a lovec je překvapivě temný film...

Bylo to na něm nějak znát? Neměla jste z toho trochu obavy?

Tu temnou vizuální stránku do filmu vnesl režisér Rupert Sanders. Je to ten z filmů, kdy je vizuální složka v podstatě jednou z hlavních plnohodnotných postav.

Ne, ani trochu. Rupert je v tom, co dělá, dobrý. Je pravda, že ještě nikdy nevedl tak velký štáb a tak velký projekt, ale musím říct, že mu to šlo skvěle. Jako herec stejně nemáte na vybranou. Musíte svému režisérovi důvěřovat, ať už je to jeho první film nebo ne. Bez té důvěry to nejde a počet filmů na tom nezávisí. Ruperta znám a vím, že má velmi výrazné a zajímavé vizuální cítění a tenhle scénář byl pro něj jako dělaný. A nedá se říci, že by se držel při zdi. Herci museli být připravení na to, že se každý den může ve scénáři stát jakákoliv změna.

Ve Sněhurce jste se sama chopila řady kaskadérských scén. Která byla nejtěžší?

Jednou jsem musela seskočit z fakt vysoký skály. Prý to byly čtyři metry, ale mě se to zdálo jako osm. Navíc jsem skákala do ledový vody, bylo to fakt strašidelný. Do té doby bych neřekla, že mám nějaké problémy s výškami, ale tehdy jsem se fakt bála. Pro režiséra Sanderse bylo natáčení Sněhurky a lovce debutem ve světě velkorozpočtových hollywoodských filmů. Vy sama máte mnoho zkušeností.

Byl to scénář nebo osoba Ruperta Sanderse, co vás přimělo vzít tuhle roli?

Obojí, určitě obojí. A pak také Charlize Theron, která byla taková třešínka na dortu. Její roli obsadili jako jednu z prvních, takže když jsem slyšela, že hra-

Musela jsem skočit ze čtyř metrů do ledový vody. To jsem se bála.

je královnu, byla to obrovská motivace na tenhle casting jít a o roli Sněhurky se poprat. Občas se vám dostane do rukou úžasný strhující scénář, ale víte, že je tam spousta chytáků. Elementů, které mohou zapříčinit, že se ze skvělého scénáře nepodaří dostat maximum, a tak z takového projektu spíše vycouváte. Charlize v tomhle případě pro mě byla takovou pojistkou proti všem možným skrytým nástrahám, vyzná se a věřila jsem, že když na to kývla ona, tak to bude dobré. Co jste se od Charlize naučila?

Zbožňovala jsem ji už jako malá, vyrůstala jsem s tím, že ona je jedním z mých idolů. Když jsme spolu měli pracovat, pocítila jsem nervozitu a nejistotu, jakou už jsem už dávno nepocítila. Ona je z toho druhu lidí, kteří neustále strhávají pozornost. Ale nevědomky. Prostě jen vejde do místnosti a vy okamžitě zbystříte. Jak jste tuhle svou nervozitu překonala.

Ono se to tak nějak samo vyvrbilo. Většina našich společných scén je o tom, že spolu bojujeme, zápasíme a hádáme se. To člověka napruží, nemůže si dovolit žádné servítky, zdvořilosti, nervozitu.

19


rozhovor

kristen stewart překlad: JAN JARVIS foto: UNIVERSAL

Máte raději takovéhle velké hollywoodské produkce nebo spíše nezávislé filmy?

Oboje má něco do sebe. Je zábavné vypadnout někam na pár týdnů, bydlet v laciných hotelech a po nocích dopisovat scénář a druhý den improvizovaně točit. Ale nezastírám, že komfort velkých produkcí má také něco do sebe. Když za sebou cítíte podporu a energii stovek lidí, kteří ručí za to, že vše klapne přesně tak, jak má. V tomhle případě bylo ještě jakýmsi benefitem natáčení s Chrisem Hemsworthem. Jaké to bylo točit s takovým hezounem?

Od začátku jsme byli jakoby nalazeni na stejnou vlnovou délku... ...a jak se to pozná?

No třeba tak, že jsme dopředu nemuseli nic moc extra zkoušet. Prostě jsme šli rovnou do akce užívali si improvizace. Na podzim do kin zamířil další díl ságy Twilight, o pár měsíců později Sněhurka a lovec. Měla jste vůbec mezi natáčením nějaký volný čas?

Trochu jo. Mám ráda výzvy a tohle

20

sněhurka a lovec Sněhurka uprchla z domácího vězení do Temného lesa, odkud se ještě nikdo živý nevrátil. Zlá královna si najme odvážného lovce který dostane za úkol ji dostihnout. V kinech od 31. května.


pracovní nasazení je jednou z těch výzev, které mě lákají.

Když mluvíme o sáze Twilight – přinesla vám obrovskou slávu, ale také vás vystavuje posměchu a nenávisti filmových fandů. Jak vnímáte rozpolcení, které vám sága Twiligt přinesla?

Víte, já moc nerada mluvím o svých filmech a rolích, bývám nervózní a nevím, co říkat. Spousta lidí si to vysvětluje jako projev arogance. Takže pokud mě někdo nesnáší, protože působím odtažitě a arogantně, tak s tím nic neudělám, protože to tak může působit. Pokud mě lidé nenávidí z jiného důvodu, tak mě to nezajímá, protože jinak jsem si jistá a spokojená s prací, kterou dělám.

Mám naštěstí v životě kamarádku, se kterou jsem vyrostla a se kterou si jsme stále blízké. No a z těch jmen, které budete znát z časopisů a filmů? Jsme fakt velké kámošky s Dakotou Fanning. Bláznivá holka. Ale skvělá.

Twilight je skoro u konce. Cítíte, že by ono fanouškovské bláznění trochu opadlo?

Víte, ono žádné bláznění ani moc nebylo. Je to dost přifouknuté a trochu nahrané. Ne, že by blázniví fanoušci Twilightu neexistovali a ne že by na premiérách na nás lidé nekřičeli a neječeli, ale to se děje maximálně tak na premiérách a nebo na fanouškovských srazech. Běžně to nijak nepocítíte.

Bláznění fanoušků necítím Twilight cílí na dospívající dívky, které mají pocit, že jsou „jiné“, že nezapadají a tím pádem nemají šanci na plnohodnotný život. Co byste vy sama takovým dívkám doporučila?

Víte, to je strašně ošemetné. Je na  jednu stranu snadné si tu tak sedět a všem dospívajícím dívkám jako celku něco radit o tom, jak si zařídit život a být se sebou spokojená. Jediné, co mě napadá: berte věci s nadhledem. Když dospíváte, tak je jakákoliv odchylka od normálu mnohem výraznější jak pro vás tak pro vaše okolí. A je těžké mít nad tím nadhled. Přitom je ale třeba si uvědomit, že právě ta odlišnost, to je to, co dělá samou esenci vás, to jste vy. Takže opakuji: neřešte to jako problém.

nějakou dlouhodobou nejlepší kamarádku?

Sněhurka ve filmu projde přeměnou z nenápadné dívky v silnou ženu. Jaká poloha vám byla bližší?

Na tom filmu je ale právě zajímavé to, že to není film o zrání nebo stárnutí. Není to o tom, že by Sněhurka vyzrála. Ona si jen uvědomila své silné stránky a naučila se jich využívat. A to je vám blízké?

Určitě se s tím, jak se vyvíjím a stárnu cítím spokojenější. Je to uklidňující. ❶ Ve filmu The Runaways si zahrála

drsnou rockerku. Snímek mapuje osudy stejnojmenné kapely ze 70. let. ❷ Nezávislý snímek, romantická road-movie The Yellow Handkerchief stála 15 milionů dolarů a vydělala přes tři sta milionů. ❸ Spolu s Taylorem Lautnerem a Robertem Pattisonem z Twilight obtiskli vloni v listopadu své ruce do chodníku slávy před Grauman‘s Chinese Theatre.

Jaká je vaše oblíbená pohádka?

Popravdě, já na pohádky moc nejsem. Když už, tak klasické disneyovky. Moje nejoblíbenější je Kniha džunglí. Letos do kin zamířila ještě jedna filmová Sněhurka s Lily Collins. Nemyslíte, že je trochu přesněhurkováno?

Ne. Na světě je dost místa pro všechny Sněhurky.

V životě jaký vedete je asi těžké budovat a držet si nějaké běžné přátelství. Máte

21


Kabátek: Zuzana Kubíčková, 20 000 Kč

Space fashion Móda budoucnosti, aneb co bude in v době, až bude lidstvo obývat měsíční základny.

ilustrace: mia korab (miakorab.com) styling: Lucie trnková (leeda) foto: tomáš brabec

22


Triko: COS (www.cosstores.com), cca 1 200 Kč Lakovaný kabát: Zuzana Kubíčková, 4 800 Kč

23


Top: Leeda, 2 800 Kč Sukně: Zuzana Kubíčková, 9 000 Kč Korále: Markéta Richterová 25 000 Kč

24


Pelerína: Zuzana Kubíčková, 6 000 Kč Šaty: Zuzana Kubíčková, 4 000 Kč Náhrdelník: Jakub Polanka, cena u návrháře

25


na vlastní kůži

■ připravili: viktorie škorvagová a jan pomuk štěpánek

Pláty na lasagne nechat vysušit na ubrouscích

Pláty proložit bešamelem

Ani kapka bešamelu nazmar

Vařím po italsku Vypravili jsme se do pražské restaurace Al Forno, abychom si na vlastní kůži vyzkoušeli pizzu a lasagne podle domácích receptů maminek a babiček apeninského poloostrova.

Těsto na pizzu: co potřebuji? Základem pizzy je správně připravené těsto. Můžete si pak na pizzu vyskládat dobroty dle své chuti, ale bez dobrého základu dobrou pizzu neupečete. Co tedy potřebujete? ● 1 kg mouky ● kostka droždí ● půl litru vlažné vody ● deci mléka ● špetku soli ● 2 lžíce extra panen-

ského olivového oleje

Rozdrobte droždí do misky, k tomu přidejte vlažnou vodu, dvě lžíce olivového oleje a špetku soli. Celé to rozmíchejte. Směs s droždím přidejte do mísy k hladké mouce a zpracujte v suché vláčné těsto. Hotové těsto rozdělte na čtyři zhruba čtvrtkilové bochánky. Ty zabalte do fólie a nechte alespoň půl dne odležet.

R

estauraci Al Forno najdete na pražském Petrském náměstí, ironií osudu na tom samém místě, kde ještě před lety sídlila bizarní „řecká pizzerie“. Majitel Gianfranco Coizza o téhle kuriozitě ani nevěděl, takže ho tím hned na začátek pořádně rozesmějeme. „To mi připomíná, jak jsem poprvé do Prahy přicestoval v roce 1992, zašel do pizzerie a byl fakt zděšenej,“ vzpomíná „Ale to není jen česká specialita, pizzu przní třeba Němci i samotní Italové. V Římě byla nedávno hitem pizza s hranolkama,“ kroutí hlavou. Jeho Al Forno je pyšná na to, že všechny zdejší recepty jsou na kost ohlodané do samotných základů. Mají dát vyniknout tradičním recepturám. „Občas přijdou zákazníci a žádají, jestli bychom jim na pizzu mohli ještě přidat to či ono. Sna-

Krouživým pohybem vytvořím pěknou placku Nabrat pizzu chce grif. Musím trénovat

26

žíme se jim to vymluvit, my tu používáme staré historické recepty,“ říká Gianfranco a jako příklad udává zdejší pizzu Napolitanu: „Podle starého receptu stačí tomatový základ, ančovičky, oregáno.“ Al Forno má za cíl vařit podomácku jako u babičky. Poctivě, z dobrých surovin, nic pompézního, ale odvést čistou práci. Pro nás je to o to zajímavější, že si budeme moci zkusit něco, o čem nám zdejší kuchaři říkají, že je tak jednoduché, že to zvládne každá Italka.

Jak poznat dobré těstoviny?

O co jednodužší jsou zdejší recepty, o to důležitější jsou samotné suroviny, se kterými pracujete. Gianfranco nám při přípravě lasagně vysvětluje, jak jednoduše poznáte kvalitní těstoviny: „Špatná těstovina je ze všech stran na povrchu hladká. Správné těstoviny nejsou po oschnutí pórovité, naopak, jsou hrubší.“ Jen co Viktorie dokončí svou premiérovou várku lasagní, spokojeně konstatuje, že to bylo lehčí, než čekala. „Fakt nevím, proč jsem

Test pizzy: Gianfranco je snad spokojený


Pravé boloňské lasagne ● Hovězí maso 100 g ● Telecí maso 100 g ● Vepřové maso 100 g ● Čerstvá pancetta 100 g ● Mrkev 30 g ● Cibule 30 g ● Rozmarýn 10 g ● Parmezán 10 g ● Řapíkatý celer 30 g ● Čerstvé těstoviny (3 vajíčka, 300 g hladké mouky, 20 g soli) ● Mléko 1 l ● Muškátový oříšek 5 g ● Loupaná rajčata (z konzervy) 600 g ● Sůl 50 g ● Červené víno 2 dcl

Příprava masové směsi: Oloupejte Nakonec posypat parmezánem

si myslela, že jsou lasagně něco strašně složitého.“ O něco těžší zkouška ji čeká při přípravě pizzy. Nejde ani tak o výrobu, ale o manipulaci s pizzou na klasické pizzařské lopatě. Pizzu na plát nenandaváme rukama, to je barbarství. Je třeba lopatu pod těsto podsunout a lehkými příklepy ji dopravit doprostřed. Stejně tak je třeba s pizzou opatrně manipulovat, když se peče v peci. „Je třeba ji stále otáčet, aby se mi opekla rovnoměrně,“ dozvídáme se od Gianfranca. A ta nejsnadnější část přichází na závěr, samotná konzumace. To zvládne opravdu každý. Bon Appetit!

mrkev a cibuli, řapíkatý celer zbavte listů a vše omyjte. Rozemelte v mlýnku na maso. Stejně tak rozemelte maso. Do kastrolu dejte rozehřát olivový olej a nechte osmahnout zeleninu. Až bude orestovaná, přidejte maso a pancettu a nechte maso zhnědnout. Vše podlijte červeným vínem. Počkejte až se vypaří alkohol, přidejte rajčata, okořeňte solí, případně pepřem dle chuti a nechte vařit zhruba čtyři hodiny.

oleje. Nechte vařit několik minut. Poté lasagne zchlaďte ve studené vodě nebo ledem. Rozložte je na ubrousku, aby se osušily.

Příprava bešamelu: Na másle opražte mouku a po troškách přilévejte mléko a nastrouhejte muškátový oříšek. Směs vymíchejte do hustší omáčky. Mléko přidávejte po troškách a čekejte, dokud se všechno neprovaří. Jdeme do finále: Zapékací misku s vyšším dnem vytřete máslem. Pokryjte vrstvou bešamelu, lasagní, znovu bešamelem, masovou směsí, parmezánem a takto opakujte, dokud nevyčerpáte ingredience. Zhruba hodinu nechte péct při 180°C.

Příprava lasagní: Do hladké mouky přidejte sůl a vajíčka. Pokud je konzistence tužší, lze přilít i trochu vody. Těsto důkladně propracujte. Tence rozválejte a vykrojte obdélníky o velikosti zapékací formy. Pláty těsta uvařte s kapkou

inzerce

Wellness pobyty v Karlových Varech Prožijte nezapomenutelné chvíle v moderním prostředí

Spa Resortu Sanssouci****.

www.spa-resort-sanssouci.cz/metro5 (slevy platí od 11. 1. 2012 do 14. 11. 2012)

slevy až 30 %

SPECIÁLNÍ DÁREK PRO VÁS: prohlídka muzea Becherovky a ovocná mísa na pokoj ZDARMA. Stačí pouze při rezervaci zadat kód: METRO5. Chcete pobyt někomu darovat? Žádný problém. Vytvoříme pro Vás dárkový VOUCHER. Spa Resort Sanssouci, U Imperialu 11, 360 01 Karlovy Vary, www.spa-resort-sanssouci.cz Tel.: +420 353 207 113 ▪ Fax: +420 353 207 250 ▪ E-mail: reservation@sanssouci.kv.cz Member of Imperial Karlovy Vary Group


jídlo

■ Text: Petr Holeček

■ foto: profimedia.cz

Burger born A in the USA

merickou kuchyní se u nás myslí tři typy provozů – česká restaurace s českými kuchaři, kteří dělají výborné burgery a stejky, provinční country salón, kde dělají karbanátky a suchý pfeffersteak a pak podniky založené echt Amíky. A tak doporučení od kamarádů dostanete různé. Jedni vás posílají do pražské pobočky americké sítě restaurací Hard Rock Café, druzí do česky znějících podniků, kde se prý z burgerů posadím na zadek.

Zapomeňte na karbanátky. Z pravého amerického burgeru musí stříkat láska k mletému hovězímu. Vypátrali jsme nejlepší americké podniky u nás a ochutnali ty nejlepší infarktové záležitosti.

Hambáč ve fraku

Pravdu netřeba hledat. Je jedno, jestli má hospodu Američan nebo jeho kolega z Vysočan, burgery se musí umět. A třebaže letenský podnik Fraktal patří podle obchodního rejstříku Čechovi, Švédovi i Američanovi, burgery dělá opravdu skvělé. A nebojí se kombinovat. Lahůdky z mletého hovězího vám doručí i s hranolkami a chutnají báječně – můžete si objednat variantu s krevetami, kozím sýrem a pistáciemi nebo jalapeňo papričkami. Burgery tu stojí do dvou stovek, což je vzhledem k příjemnému prostředí i obsluze Kam pohoda. Americká kuchyně v praze za sebou často vláčí pejorana burgery tivní nádech. Jelikož Amíci mají doma hodně etnických Hard Rock Café kuchyní, tu vlastní ameMalé náměstí, rickou nemají do poslední Praha 1 ● špetky sole konstruovanou Síť TGI-Friday´s jako třeba Italové, Řekové, různě po Praze Asiaté nebo balkánské ● národy. Podle Miroslava Café Sladkovský Sevastopolská, Konvaliny, který v Praze Praha 10 řídí Americké centrum ● velvyslanectví Spojených Síť Bohemia států, Češi rádi házejí vše Bagel do jednoho pytle. Hamburtaky různě v Praze ● gery, hranolky a hot-dogy Yes Burger jsou sice jako fastfoodová Seifertova, jídla v USA oblíbená, ale Praha 3 národní pokrmy to nejsou. a Valentinská, „K těm patří spíše regionálPraha 1 ● ní pokrmy, jako například Na Urale Clam Chowder Soup, tedy Uralská, Praha 6 typická polévka pro Novou Anglii,“ dodává Konvalina. Američtí novináři se podle něj ve 30. letech minulého století snažili najít „autentickou americkou kuchyni“. Byli však zklamaní zjištěním, že je do velké míry převzatá a upravená. V každém koutě Států se vaří jinak.

Nejlepší BBQ v Praze

Typicky americkou hospodou je v Praze na Žižkově The Tavern. Má otevřeno jen ve čtvrtek, pátek a sobotu. A není snadné

28


se sem dostat. Stůl seženete po předchozí rezervaci. Na Facebooku se američtí majitelé dušují, že otevíračku ještě rozšíří. Malý podnik v Chopinově ulici 26 má skvělou atmosféru. Byl vyhlášený ještě dřív, než ho otevřeli. Už dřív totiž majitelé provozovali pojízdný catering Lokál burger a obráželi vybrané farmářské trhy a různé akce po celé Praze. Sláva jejich burgerů jim nakonec zajistila vlastní hospodu. Vlastně tavernu. Burgery za cenu kolem 120 korun tu mají fakt výtečné. Ovšem pyš-

ní se i jediným opravdovým BBQ v Česku. Zkratka označuje způsob grilování masa ve volné přírodě. „Před třemi lety jsme se v honbě za tím nejlepším BBQ vydali z Kentucky do Texasu po Southern Food Aliance BBQ Trail. Naším cílem bylo setkat se s BBQ experty a skalními fanoušky, odhalit regionální techniky a tajemství a přivézt je zpátky do The Tavern,“ říká kuchař a majitel v jedné osobě Dean Selby. „Díky tomu připravujeme maso tradičním domácím uzením na dřevě. Naše specialita, BBQ sendviče s křehkým

zauzeným vepřovým masem, je podávána se salátem coleslaw a pikantní BBQ omáčkou se slivovicí, to vše na domácí máslové housce.“ Sbíhají se sliny, když tohle Selby vypráví. V The Tavern si můžete dopřát i BBQ party s nabídkou uzeného a grilovaného masa s klasickými jižanskými přílohami jako jsou pečené fazole, makarony se sýrem, kukuřičný chléb, máslové sušenky a domácí dezerty.

Berounskej pes

Za pravou chutí The United States se klidně vydejte i za Prahu – a nemusíte daleko. V Berouně je vyhlášená The Black Dog Cantina, další z amerických podniků, na který milovníci mletého a domácí housky nenechají sáhnout. Podnik v Pivovarské ulici má zahrádku a uvnitř je malinký. Spolu s The Tavern patří Black Dog Cantina k provozům, které se ke slávě dostaly ze samého dna. Nejdřív byly provozovány jako stánky, až později se dostaly k vlastní kamenné restauraci. I Američan Scott Van Wagenen vyměnil New York za české město. Nejdřív měl stánek na berounském nádraží, teď si u něj musíte udělat rezervačku. Říká, že život je příliš krátký na to, aby lidé jedli špatné jídlo. V hospodě mu pomáhá manželka Eva. Osmatřicetiletý Američan, který plánuje expanzi do Prahy a chce koncept černého psa nabízet jako frančízu, si zakládá na tom, že vaří jen z čerstvých surovin od prověřených dodavatelů z okolí. Maso na burgery bere z jatek Vojetice. „Mám pět zaměstnanců. Nikdo z nich není vyučený v oboru, ale mají rádi jídlo a práce je baví. To je pro mě nejdůležitější. Otrávený personál je velkým minusem českých hospod,“ říká. Plusem podniku je otevřená kuchyně – můžete

Recept od Amíka Mleté hovězí kupujte radši u vašeho řezníka v ulici než v obchodním centru. Hovězí nesmí být moc mastné, protože se burger pak zcukne, ani moc libové, protože uschne. Něco mezi. Maso uplácejte v průměru větší, než je housková bulka, přecejen se scvrkne. Dejte ho do chladničky na několik hodin. Bulku pak rozkrojte a ogrilujte na řezné straně do zlatova. Pak maso na grilu nebo na mřížce deset cenťáků pod grilem grilujete 2 až 3 minuty na každé straně. Osolte a opepřete obě strany a bulku vymažte máslem, hořčicí a kečupem, to už je na vás. Někdo přidává plátky rajčete, cibule i sýra.

sledovat, jak se jídlo připravuje. Van Wagenen vzpomíná, jaké problémy měl s hygienou. Úředníci mu to nechtěli povolit, protože se s tím ještě nesetkali. Slávu jeho podniku dělá zejména Infarkt burger za 140 korun. Hovězí mleté, slanina, sýr, salát, rajče, cibule, guacamole, bylinková majonéza a Ancho chilli v briošce. Jinak řečeno: extáze v Berouně. Opravdu, ten pravý hamburger nestojí dvacku! inzerce


cesty

■ připravili: jan pomuk štěpánek a zuzana raichlová

Vybydlený Berlín

Zkuste Berlín jinak a vypravte se na dobrodružnou výpravu. Tohle město skýtá desítky strašidelně opuštěných míst, kde můžete ulovit úžasné fotografie a také adrenalinové vzpomínky na celý život.

P

řehoupneme se přes zídku hřbitova Emmauskirchof a stojíme v zahradách bývalé dětské nemocnice. Ještě nedávno tu fungovala jedna z největších německých pediatrických a gynekologických klinik, před sedmi lety ji město v rámci reorganizace městských zdravotnických center uzavřelo a od té doby tohle poněkud ponuře vypadající místo láká squattery, vandaly a dobrodruhy s foťáky. Dlouhatánské nemocniční koridory jsou posprejované, zaházené haraburdím, okna vymlácená, dveře vyvrácené. Některou z místností občas zdobí chuchvalec spacáků, napovídajících, že tu

30

někdo přebývá. Zdi jsou počmárané výhružnými vzkazy nechtěným návštěníkům. „Odejděte, nebezpečí cholery a tyfu,“ čteme na každém rohu. Strašidelné, fotogenické. Pro milovníky neobvyklých a vizuálně dechberoucích situací dokonalé. Připadáme si trochu jak v nějakém přihlouplém hororu, který klasicky začíná tím, jak nějací naivní lidé lezou, kam nemají, nejlépe do strašidelné nemocnice a netuší, že už po nich pasou zombíci. Když pak vítr práskne dveřmi, srdce vám málem vyskočí krkem. V přízemí nás pak načapou místní obyvatelé. V takovémhle místě bychom čekali nějaké mátoživé alko-pankáče se psy. A nebo

Vyprázděná nemocnice Na webu www.abandonedberlin.com, což je jakási fanouškovská databáze opuštěných a chátrajících berlínských objektů, patří zavřená pediatrie a gynekologie mezi nejpopulárnější. Krom popisu, jak přesně se tam dostat, se na webu zabavíte i desítkami historek, které tam návštěvníci zažili. Někdo vypráví o tom, jak na něj kdosi pustil psa, jiný se zase rozplývá nad tím, jaký je tam klid a jak se tam dá snadno přespat. Každopádně doporučujeme obezřetnost, některá patra jsou obydlená lidmi, kteří nemusí být nepřátelští, ale stejně tak nestojí o zvědavé turisty s foťáky.


klasické vousaté bezdomovce. Když se k nám ale rázným krokem blíží dvojka vysokých Arabů v blýskavých teplákách, je čas pomalu - ne spíše docela rychle - hledat východ. Je to trochu adrenalinová zábava, ale výlety po obskurních opuštěných místech vám dají trochu jiný pohled na jindy tak zorganizovaný Berlín.

...a s klauny přišly slzy

Navštivte i jiná opuštěná místa ● Továrna na led, Köpernicek Strasse Staričká továrna na led přežila obě světové války i několik požárů a nyní čeká na zbourání. Opuštěnou budovu opečovávají především sprejeři, kteří si z interiéru udělali skvělou galerii. ● Sanatorium pro nemocné tuberkulózou, Grabowseestraße, Oranienburg. Do konce druhé světové války zde bylo sanatorium, poté místo zabrali sovětští vojáci a zřídili si zde vojenskou nemocnici. V roce 1995 z východního Berlína odešli a od té doby si město s dokonale strašidelnou budovou neví rady. Místo je oplocené a občas sem zajede policejní hlídka. Takže bacha. A stejně tak bacha, kam šlapete, tenhle dům je hodně starý a pomalu se rozpadá před očima.

Tahle nemocnice je jednou z desítek opuštěných atrakcí, které Berlín nabízí. O den dříve jsme navštíili Spreepark, svého času slavný východoněmecký lunapark, který posledních dvacet let chátrá a nikdo neví, co si s opuštěným areálem počít. Velkoryse projektovaný park v jihovýchodní ● Obecní úřad Lichtenberg, Databáze opuštěných míst části města zůstal oplocen Ferdinand-Schultze-Straße Pokud pro začátek chcete něco méně a samozřejmě láká fotogra- Paneláková stavba, kde kdysi sídlil obecní úřad je ještě adrenalinového, není nic snazšího, než fy a dobrodruhy. Můžete se vypravit na letiště Tempelhof. Monuzkusit překonat plot a sna- stále zčásti vybavená nábytkem a dalším zařízením. mentální a zároveň nepoužívané letiště žit se vyhnout hlídkujícím nechal Hitler vyprojektovat ve 30. letech sekuriťákům a nebo zkusit od Alberta Speera, po válce jej na čas oficiální cestu a koupit využívali američtí vojáci a poslední čtyři roky je si za dvě eura lístek do dětského vláčku, který jinak děsivě velkolepý areál letiště pro letecký ruinami lunaparku projíždí. Vašemu fotoaparátu provoz uzavřen. Nekonečné letištní plochy jsou pak neuniknou takové scenérie, jako palouček teď plné lidí na in-line bruslích a kolech, trávou s popadanými modely dinosaurů, posprejované zarostlá místa obsazují párečky na pikniku labuťe nebo reznoucí ruské kolo. Atmosféra toa mezi nimi pobýhají děti s draky. Toto a další hohle místa je podmanivá, každou chvíli čekáte, desítky zajímavých a opuštěných míst, včetně kdy se z nějaké rozpadající se atrakce vypotácí toho, jak se tam dostanete a jak moc nebezpečnějaký zombie-klaun s motorovou pilou. A nebo né to tam může být, najdete na skvělém blogu sekuriťák. Když vás tu nachytají načerno, donutí www.abandonedberlin.com. vás smazat z foťáku všechny fotky. Scheize.

Opuštěný lunapark Třicetihektarový zábavní park byl slavnostně otevřen v roce 1969 a když zde pouťové atrakce v roce 2001 definitivně utichly, byl Spreepark zatížen dluhy ve výši jedenácti milionů euro. Od té doby to tu vše jen uspokojivě chátrá a láká sběratele nevšedních zážitků. Tohle místo nahání trochu melancholický strach, když chodíte mezi opuštěnými stánky se zmrzlinou a houpačkami, máte pocit, že jste se ocitli v nějakém post-apokalyptickém filmu. Areál je hlídaný, ale můžete si za dvě eura dopřát výlet mezi ruinami vláčkem a nebo si na berliner-spreepark.de objednat komentovanou dvouhodinovou prohlídku. Před několika lety zde vznikal mysteriózní a jak jinak než béčkový thriller Hanna.

31


Čokoládová opalovací kosmetika TOPVET …pokožku chrání i rozmazluje… Čokoládová opalovací mléka

SPF 20, 30, 50

vysoká UVA a UVB ochrana • unikátní technologie • kombinace fyzikálního a chemického ochranného filtru • ochrana před spálením, vysušením a trvalým poškozením

Čokoládové mléko po opalování • pro šetrné a dlouhotrvající opálení • chladivý a relaxační účinek

■ Text: Jana štefanová

■ foto: profimedia.cz

inzerce

Pro čokoládové opálení

zdraví

5

rad pro opalování

Sluníčko teprve vystrkuje paprsky, ale i teď na jaře umí být nebezpečné. I když zatím nepálí, může vám uškodit.

1 Používejte krémy s vysokým ochranným faktorem

Před sluněním se mažte. Na trhu najdete mnoho přípravků s různým stupněm ochranného faktoru. Jaký zvolit? Záleží na fototypu. Nejhůře jsou na tom lidé s fototypem I. Kůže na slunci vždy zrudne a člověk nikdy hnědého zabarvení nedosáhne. Tito lidé by se měli chránit nejvyšším možným faktorem. Je označován 50+. Fototyp II je na tom o něco lépe. Na slunci jeho pokožka obvykle rudne a někdy lehce hnědne. Zvolte faktor 30+ do 50+. Fototyp III je u nás nejrozšířenější: na slunci kůže rudne a dále vždy hnědne. Použijte faktor od 20+ do 30+.

2 Přes poledne se schovejte

Více informací a e-shop:

www.topvet.cz

Žádejte v lékárnách a specializovaných prodejnách.

Budete-li se opalovat v Česku u rybníka, pro začátek zvolte faktor 20+. U moře pak minimálně 30+. Postupně ho můžete snižovat, ale jen pokud se vám podařilo se nespálit. Na opalovacím přípravku nešetřete. Má-li být účinný, je nutné vetřít na jeden čtvereční centimetr jeden miligram. Mezi jedenáctou a třetí hodinou na slunce moc nechoďte, je nejagresivnější.

3 Chraňte oči i vlasy

I oči je potřeba chránit. Používejte brýle s tmavými skly a se slunečními filtry. Také vlasy na slunci trpí. Existují speciální přípravky s ochranným filtrem a reparační oleje, které vyživují vlasy vysušené zářením, do kterých se s oblibou přidávají další výživné látky, například kaviár.

4 Pozor na citlivá místa

Na sluníčko jsou zvlášt náchylné oblasti s tenkou kůží, které jsou nejvíce vystaveny slunci. Je to nos, ušní boltce, hrudník, ale také třeba nárty. Kdo se opaluje bez plavek, často si spálí prsa nebo zadek. „Tyto partie nemají ani minimální ochrannou pigmentovou vrstvu. Proto je potřeba tyto partie mazat obzvlášť vysokým faktorem,” radí primářka kliniky LaserPlastic, Marta Moidlová,

5 Malé děti by měly nosit trička i čepice

Pozor na sluníčku by si měly dát především děti, respektive jejich rodiče. Ti nejmenší, až do tří let věku, by se neměly slunit vůbec. Je třeba je chránit oblečením, nejlépe tričkem, košilkou, kšiltovkou nebo kloboučkem a také brýlemi proti slunci. Pro děti existují také speciální fyzikální ochranné filtry s oxidy titanu určené pro dětskou pokožku. Zanechávají na kůži bělavý neškodný film. Dítě s ním namažete půl hodiny předtím, než vyjdete na slunce.


Zadarmo B

na téma

Zadarmo napsala

Kristýna Leichtová ilustrace

zuzana raich lová

loumal ulicí a přemýšlel, co se to vlastně stalo, kdy, proč a za co? Bůh, nebo osud, nebo vesmír, či co se tam v neznámu vlastně skrývá, se k němu otočil zády.

Před třiceti lety opouštěl těžce vystudovanou vysokou školu, nadšený a plný očekávání. Chvíli hledal práci, ale jelikož byl cílevědomý a přizpůsobivý, netrvalo dlouho a nastoupil do velmi uznávané firmy. Pronajal si malý byt na okraji města a do práce dojížděl několika autobusy. V jednom z nich uviděl Marianu. Potkával ji každý den, kromě víkendů. Po měsíci ji oslovil. Byla zdvořilá, ale odmítavá. On se ale nevzdal, až s ním jednoho dne vystoupila o zastávku dřív než mívala ve zvyku. Bylo to na jaře, to si pamatoval. Všechno kvetlo a vonělo. Miloval tyhle procházky přírodou, miloval ji. Přestěhovali se do bytu v centru. Nájem byl velký a poplatky rostly. Drze si tedy zažádal o povýšení: buď to, nebo odejde. Samozřejmě že tak schopné lidi jako byl tehdy on, ve firmě potřebovali. Vzali se. Mariana chtěla děti. Tak začal hrát tenis. Moc dobře totiž věděl, že majitel firmy, ve které pracoval, je vášnivým hráčem. Potřeboval se dostat výš, kvůli rodině samozřejmě. Nebo kvůli sobě…? Narodil se jim první syn. Snažil se být mu dobrým otcem, minimálně tu hodinu denně když přišel z práce, kromě středy. To měl tenis se šéfem. A taky kromě víkendu dvakrát v měsíci, to musel na školení. Potřeboval být lepší, potřeboval peníze. Peníze na soukromou školku. Narodila se jim dcera. Snažil se jí, alespoň zahlédnout když spala v postýlce. Mariana začínala být podrážděná. „Vydrž ještě pár měsíců, povýší mě. Stanu se zástupcem ředitele. Budeme mít peníze, pojedeme na dovolenou kam budeme chtít, už se nebudeme muset o nic starat…“ Ten den se stal spolumajitelem firmy. Vyjel výtahem do posledního patra do své budoucí kanceláře. Byla prázdná, naprosto nic tam po předchozím spolumajiteli nezbylo. Jen ten krásný výhled, na město, na moře, na nebe. Mraky se před ním líně ploužily jako nějaká delegace, která ho

dvě povídky,

jedno téma, dvě pohlaví, dva pohledy

vítala v nové, konečně plnohodnotné funkci. Sedl si na zem doprostřed místnosti, díval se z okna a přemýšlel, jakou cestu sem musel urazit. Jakoby sem vystoupal bosý po schodišti posetém hřebíky. „Tak a odteď už chci navěky všechno zadarmo“. Náhoda. Druhý den potkal v rychlém občerstvení spolužáka ze studií, probírali život horem dolem, dokud mu za deset minut neskončila polední pauza. Vyměnili si vizitky a on pozval svého zapomenutého přítele na sobotní večeři k nim domů. Mariana, nešťastná z manželovi neustálé nepřítomnosti si ovdovělého spolužáka velice oblíbila. Společné večeře se opakovaly, někdy i obědy. Jednoho dne se vrátil opět pozdě do jejich společného bytu. Byli pryč. Mariana i děti. Na holém a smutném kuchyňském stole ležel vzkaz. „Nechceme po tobě nic, on nám dá to, co ty si vždycky jenom sliboval“. Nikdy už se s nimi nesetkal. Smutek. Zaháněl ho prací, alkoholem a sedativy. Jednou se pod vlivem zničujícího koktejlu uprostřed porady svlékl donaha, vyskočil na stůl a uprostřed před zraky podřízených spolupracovníků vykonal velkou potřebu. Pochopitelně dostal okamžitou výpověď. Prázdno. Nastoupil do léčebny a překonal absťáky. Začal konečně vnímat svět kolem sebe. Uvědomil si, že jeho snaha naplnit plnohodnotně svůj život se zbortila, jak domeček z karet. Jeho vinou. Řeka viny se vlila do moře prázdnoty. Nemoc. Byl červenec, vrátil se do jejich bytu. Neplatil a tak odpojili elektřinu. Stejně by tam nevydržel. Prodal ho neuvěřitelně pod cenou a koupil si malou chatku za městem. Smířil se sám se sebou. Žil v harmonii s okolím. Dokud mu nezačali docházet peníze. Hledal práci, ale neměl vůli. Nikde ho nevzali. Chatku prodal. Žil na ubytovně. Začal zase pít. Strach. V únoru mu zjistili rakovinu lymfatických uzlin v pokročilém a neléčitelném stádiu. Má dva týdny života. Proč? Protože sis to člověče přál! To jediné co je v životě opravdu zadarmo!

33


magazín WOMEN ONLY 4/12