Page 1

ME I N T E RV I E W Kateřina Tučková

ME F I L M Probudím se včera

10. dubna — 28. června 2012

JazzFestBrno.cz ME M U S I C Hudební novinky

Brno | No. 423 čt 15. 3. - st 28. 3. 2012


Gabriela Honza

725 117 344 gabriela.kyzlinkova@renocar.cz 602 764 596 jan.krivka@renocar.cz

BE MINI. TROUFÁŠ SI? RENOCAR Brno- Slatina, Řípská 5c, D1 exit 201 www. renocar.com/mini


E D I T O R I A L / K U LT U R N Í T I P Y Dobrý den, ahoj Banální ale věčnou otázku, co je a co není kultura, si můžeme cvičně zodpovídat každý den. Na stránkách tohoto čísla Metropolisu lze nacházet odpověď zase z dalšího úhlu. V záplavě článků o filmu, hudbě a výtvarném umění nám choreograf Vladimír Frank v rozhovoru říká, že móda je stejně jako jídlo či literatura nedílnou součástí lidské kultury. Tento pán s červenými brýlemi a v elegantním kabátu, kosmopolita žijící ve Švýcarsku, tvoří pomyslný protipól k dalšímu zpovídanému v tomto čísle – Karlu Altmanovi. Ten se již třicet let zabývá českými hospodami a kavárnami a jeho pohled, antropologie českých štamgastů, se dívá na člověka a jeho kulturu – pro našince – víc od podlahy. Frank zdůrazňuje „plaisir“ a lidskou touhu po visuální kráse a zážitku, Altman nás naopak podrobně zavádí do historie čepování, vysedávání a hospodského klábosení, přičemž přijde i na ceny piva Ke kultuře a člověku patří i láska, což si zopakujeme při čtení o filmu Probudím se včera. A to, že svět není jenom krásný, nám zase připomene film Promluvme si o Kevinovi. Příjemné čtení a snad i trochu zamyšlení přejeME.

redakce@metropolislive.cz

ME I N T E R V I E W

str. 4

ME C I T Y

str. 6

ME F I L M

str. 1 0

ME M U S I C

str. 1 6

ME D I VA D L O

str. 1 9

ME A R T

str. 2 0

ME S A L O N

str. 2 2

ME E V E N T S

str. 2 6

Lukáš Kopecký student režie na JAMU

Ludmila Haasová studentka dějin umění

Sára Šimků divadelní režisérka

Velmi se těším na Rusalku, kterou nastudovali v Janáčkově opeře Národního divadla Brno v režii Vladimíra Morávka. Jednoznačně nejúspěšnější operní dílo Antonína Dvořáka diváka vtahuje do fantaskního světa plného tajemných bytostí, a inscenátorům tak nabízí možnost popustit uzdu své fantazie. Podtitul inscenace nese zmínku o mystériu lásky, prohry a spasení, a to myslím je samo o sobě dostatečně výmluvné. Osobně očekávám opulentní, snivou scénickou báseň, toliko typickou pro Morávkův režijní rukopis. Velmi mě též zajímají kostýmy výtvarnice Sylvy Zimuly Hanákové.

Obrazy mysli/ Mysl v obrazech v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Moravské galerii (?) Poslední týden výstavy! Výstava nabízí nejenom díla da Vinciho, Rembrandta nebo Muncha, ale je hlavně projektem, který na brněnské scéně, dovolím si říci, neměl dosud obdoby, pohlížející na mysl výtvarně, tak vědecky – můžete shlédnout autoportréty od předních umělců, můžete se dívat na dvě LCDéčka, vertikálně umístěné na stěně, ze které se úzkostně krčí muž a žena sklíčeni depresí.

Poslední dva týdny jsem kinu kupodivu zasvětila. Mnozí lidé stahují filmy načerno, přitom vůbec nemusí. Například já přebíhám na jednu vstupenku ze sálu do sálu a zhlédnu tři filmy. A to může každý! První film, který jsem viděla, Hugo, krásný film pro každého, kdo má své sny, kdo věří, kdo nechá svou fantazii prorůstat vesmírem hvězd. Druhý film, Železná lady, kov broušený skleněným střevícem a dále? Třetí film nemám, ale mám jeden sen. Miluji knihu od Alfreda Kubina, Země snivců a doufám, že někoho konečně napadne tento námět vzít a udělat z něho film, který by neměl obdoby.

3


IN T ERV IE W

Kateřina Tučková

Pevné hranice neexistují… 4


Jste doktorandkou Ústavu pro dějiny umění na Univerzitě Karlově, pracujete jako nezávislá kurátorka a k tomu patříte k talentovaným současným autorům. Jak se vám to daří všechno skloubit dohromady? A kdo je vlastně Kateřina Tučková? Kurátorka, studentka, nebo spisovatelka? Když se to takto napíše, tak to zní doopravdy akčně. Ale co se týče studia, už to tak horké není – končím a píšu disertační práci. A kurátorování výstav spolu s literaturou se dobře doplňuje, střídám organizační dny a pak ty, ve kterých vypínám telefon a soustředím se na psaní. Při dobré organizaci času se to dá zvládat všechno dohromady. A kým jsem nejraději? Nejraději jsem ponořená v příběhu, který zrovna píšu. Ale to je fiktivní svět, ve kterém by se člověk mohl i ztratit. Kontakt s realitou je nutný. A v realitě jsem spokojená, když jsem v kontaktu s výtvarným uměním. Všemi svými aktivitami se pohybujete v uměleckých sférách, o kterých mnoho studentů humanitních oborů jenom sní. Co bylo vaším dětským snem? A jak moc se mu váš současný život blíží? Dětských snů jsem měla spoustu. A byla mezi nimi i role spisovatelky. Jenže problém byl, že u nás na malém městě nikdo takový nebyl, zaměstnání „spisovatelka“ bylo zhruba stejně nereálné jako „kosmonaut.“ Navíc se u nás po základní nebo střední škole chodilo do TOSky (továrny obráběcích strojů), kde se dalo dosáhnout zajímavých pozic, jako je např. sekretářka. Můj život měl být nalinkovaný zhruba tímto směrem, ale změnilo se to díky pedagogům na střední škole. Otevřeli mi svět kultury a pak už jsem si za ním šla, i když studium dějin umění vypadalo vysoce neperspektivně. Myslím,

že moje rodina se utěšovala faktem, že do té TOSky mě snad vezmou i s diplomem z dějin umění. Ve své předchozí knize jste se – na osudu Gerty Schnirch – věnovala problematice odsunu brněnských Němců, nyní zkoumáte fenomén žítkovských bohyň, v obou případech je hlavní postavou žena, na kolik je pro vás toto ženské hledisko důležité? Je to důležité, protože ženský prožitek světa umím, domnívám se, nahlédnout lépe než mužský. Proto jsou nositelkami mých příběhů ženy. Navíc, v obou případech šlo také o ryze ženský příběh, který mi vlastně diktovala historie. Z větší nebo menší části se to, o čem jsem psala, skutečně událo.

„Dětských snů jsem měla spoustu. A byla mezi nimi i role spisovatelky. Jenže problém byl, že u nás na malém městě nikdo takový nebyl, zaměstnání „spisovatelka“ bylo zhruba stejně nereálné jako „kosmonaut.“ Na příběhu Gerty mě zajímal fakt, jak křivda odsunu brněnských Němců zdevastovala život ženy, která na konci války byla teprve dvacetiletá a nesla vinu, přestože na válečném konfliktu neměla žádný podíl. Na příběhu rodu žítkovských bohyní mě zase fascinoval fakt, jak důležité byly tyto ženy pro kopanickou společnost a jak tvrdě byla jejich staletí předávaná tradice za normalizace utnuta. Ví se o vás, že při tvorbě knih se detailně zabýváte historickým prostředím příběhů. Jak jste postupovala při psaní Žítkovských bohyň? Jaký je váš vztah k duchovnu a magii a jakou roli podle vás mystično hraje v dnešní technokratické době? Důkladné studium je pro mě nezbytné – nejsem pamětník, příběhy vydobývám od těch, kteří události zažili nebo z archivů a odborných publikací. A je to zajímavá a pohlcující práce. Diktuje ji snaha sebrat a utřídit co

nejvíce faktů. Ale v případě rešerší pro Žítkovské bohyně jsem si uvědomila, že na faktech nestojí úplně všechno – že je něco i nad nimi. Duchovní svět, který má vlastní pravidla, svět, v němž se pohybují lidé, kteří jsou nositeli jiných, nepopsatelných schopností a zkušeností. Ve spojení s prací nad bohyněmi se mi stalo pár zvláštních náhod, které mě přesvědčily, že pevné hranice neexistují. A jsem za to ráda, myslím, že určitě rozšířily můj náhled na skutečnost. Za Vyhnání Gerty Schnirch, která byla vaším prvním románem, jste byla oceněna mimo jiné cenou Magnesia Litera, jaký to mělo vliv na psaní vaší druhé knihy, necítila jste se pod tlakem z očekávání odborné i laické veřejnosti? Ne, to snad ani nejde. Psaní je přirozený a intuitivní proces, nedá se u něj vyloženě kalkulovat. A proč taky. Mám ke svým knihám vztah jako k dětem – dala jsem jim, co jsem mohla, a z výsledku mám radost. Když se někomu nebudou líbit, nic se tím pro mě nezmění. V dnešní době je papírová podoba knihy na ústupu a informace se smrskly do pár vět v titulcích novin nebo na sociálních sítích. Kdybyste měla čtenáře nalákat na četbu (nejen) vaší knihy, co byste jim vzkázala? Ať si vzpomenou na to, jaké to bývalo, když jako malí hltali dobrodružné romány, o kterých se jim i zdávalo, ať si vybaví, jaké to je dočítat knížku a vědět, že s jejím koncem ztratí svět, ve kterém se jim poslední dny tak moc líbilo! Ať si napustí vanu nebo zapadnou do pohodlného křesla a vezmou si do rukou něco, co je láká a co je může skrz proud slov vtáhnout do fascinujícího příběhu – třeba žítkovských bohyní. Mimochodem, nevěřím, že je tištěná kniha na ústupu, myslím, že o takový požitek se nenechají lidé připravit. S internetem, čtečkami a e-booky prostě jen vznikl další kanál, kterým se literatura může šířit.

Hana Vašátková

Kateřina Tučková: Žítkovské bohyně křest knihy Skleněná louka | 13. 4. www.katerina-tuckova.cz

5

ME I N T E R V I E W

Mladá spisovatelka Kateřina Tučková zaujala již svým prvním románem Vyhnání Gerty Schnirch. Nyní vychází její druhý román, Žítkovské bohyně, který vypráví příběh z Bílých Karpat o magii, naší historii a bohyních, ženách obdařených výjimečnými schopnostmi. Křty knih proběhnou v Praze 29. 3. v Knihovně Václava Havla, v Brně 13. 4. na Skleněné louce.


CITY Foto: Miroslav Brno

Jedenáctá na Svobodáku – hodina kuličky „Jestli Izrael napadne Irák, tak máme třetí světovou. Bez prdele.“ Na náměstí se diskutuje. Muž s dlouhými šedivými vousy klade spoluobčanům nepříjemné otázky. „Na co jste hrdej? Na Jágra? To má být nějaký povědomí?“ Odpovědi vousatému muži jsou sice poměrně skromné ve stylu „já nevím, mě politika nezajímá,“ přesto se kolem rituálu z oroloje padající kuličky denně shromažďuje skupinka lidí a probíhá diskuse. Stejně jako ve starém Řecku se na Svoboďáku okolo falického orloje scházejí lidé, aby probírali otázky smyslu života, historie a politiky – aspoň z dálky to tak vypadá. Ne všichni však mají při rozpravách takovou hloubku jako dlouhovousý filozof. Paní, která chodí na kuličkovanou – stejně jako vousáč – pravidelně, bere celou věc daleko přízemněji. „Nestíhám,

6

ale chtěla jsem vidět, kdo to dneska chytí,“ říká na úvod. Na šťastlivce, který kuličku získá, pak vytáhne vlastní kuličku a neúspěšní chytači a čumilové se shromažďují okolo ní a dvou kuliček. „Ty barvy, to jsou barvy Brna,“ povídá okolí procítěně. Lovci kuliček i čumilové se skládají z pravidelných i náhodných příchozích. Protože otvory, ze kterých se dá kulička odchytit, jsou jenom čtyři, bývají obsazeny už i půl hodiny před jedenáctou. Zhruba polovina chytačů jsou „profíci,“ kteří se na odchytu objevují častěji a mají doma kuliček celou sbírku. „Šedesát? To už je minulost,“ usmívá se tajemně jeden z profi chytačů na skupinku dětí. Stavovská čest profíka se pozná podle toho, že úspěšnému konkurentovi, ať už z řad profíků či náhodných chytačů, jde vždy po úspěšém odchytu pogratulovat. Náhodných chytačů je

přibližně stejně, obvykle se jedná o studenty nebo rodiče. Filozofova chvíle je před samotným odchytem během čekání, kdy mluví buď k plénu, nebo k vytipovanému nešťastníkovi u otvoru na odchyt kuličky. Filozofův trik spočívá v tom, že pokud si chce člověk udržet šanci kuličku chytit, nesmí otvor opustit, a tudíž je každý jeho otázkám vydán všanc. Chvíle profi chytačů a paní s kuličkou nastává při a těsně po samotném odchytu. Nová kulička se obdivuje, chytač sbírá gratulace, paní vytahuje svou kuličku a všichni se postupně rozchází. Mírný zmatek nastane, když kuličku nechytí nikdo. Profíci chvíli dumají, proč se tak stalo, a pak se smutně rozcházejí.

cak


Těžko říct, jaké byly reakce obyvatel, když byl roku 1689 v Brně na tehdejším Dolním Trhu (Náměstí Svobody) odhalen Morový sloup. Jestli byl sloup terčem posměchu a legrácek všeho druhu se už nedozvíme. Zato novější dominanta hlavního brněnského náměstí – černý orloj – si získala punc komického ihned. Už v den uvedení přinesl svému dílu popularitu Petr Kameník, když sám na svých šestimetrových hodinách nedokázal určit přesný čas. Jeho úvodní představení vidělo na youtube přes deset tisíc lidí. Facebooková skupina „Má to koule, stojí to. Je to v Brně, co je to?” má dvacet pět tisíc fanoušků. Video, na kterém

mladý muž zlikviduje orloj granátem, vidělo na youtube přes čtyřicet tisíc lidí. Facebookem prolétl i obrázek z výšky vyfoceného do sněhu namalovaného panáčka. Tento počin pracuje s „různými interpretacemi,“ tvaru žulových hodin. Zatím posledního vylepšení se orloj dočkal na svatého Valentýna, kdy byl opatřen čelenkou s nápisem „Čas není, hlupáčku.“ Podle mluvčího brněnských strážníků, nebylo jasné, „zda se jedná o originální valentýnské vyznání, nebo o nevšední umělecké dílo.“ Pokud chcete v Brně dosáhnout popularity se svojí fotkou, videem nebo čelenkou, vzít si na paškál orloj, je ideální. O málokteré valentýnce se píše do novin, málokterá fotka oběhne internetem s takovou

ME C I T Y

Brněnský orloj žije na internetu

rychlostí. Je otázkou, jak dlouho to bude brňáky bavit, ale zatím se - po víc než roce – zdá, že dlouho. cak

V UTRPENÍ A BOJI

brněnští Židé v osudových momentech XX. století osobnosti, osudy, okamžiky Palác šlechtičen, Kobližná 1, Brno, 14. března - 25 srpna 2012, www.mzm.cz

INZERCE

7


CITY Foto: Miroslav Brno

Karel Altman:

Hospody jako stěžejní téma bádání Karel Altman, etnolog a historik, pravděpodobně největší česká kapacita věnující se takovým fenoménům jako je hospoda, štamgast, či kavárna. Napsal řadu článků i knížek věnující se této nesmrtelné části českého života. Pracuje jako vědecký pracovník v etnologickém ústavu Akademie věd české republiky a v poslední době dává – dle svých slov – před pivem přednost vínu. Jaký je podle vás rozdíl mezi pražskou a brněnskou hospodou? Rozdíly mezi Prahou a Brnem nebyly v tomto ohledu v posledních desetiletích zcela zásadní. Před převratem byly v Praze vyhlášené pivnice, známé

8

i brněnským ctitelům piva, ty brněnské hostince a pivnice určitě nebyly natolik proslulé po celém státě, případně jen některé. Po převratu drtivá většina slavných pivnic ve středu Prahy vzala rychle za své, proměnily se cenově nedostupné podniky sice lepšího vzhledu, možná i lepší úrovně (což je velmi vágní pojem), leč byly a jsou už určené jiným návštěvníkům, zejména zámožnějším národnostem a etnikům, než je to naše. V Brně se stalo prakticky totéž, i když ne v takové míře, což bylo dáno odvěkým nesrovnatelně nižším stupněm cizineckého ruchu v našem městě a v posledních dvou desetiletích zvláště. Přesto ani zde není snad žádná z kdysi tak oblíbených

pivnic a hospod. Místo toho zde vznikla řada „noblesních“ podniků, které se ovšem vždy potýkaly s návštěvností a velká část z nich měla jepičí život. Ale naštěstí jsou otvírány další hostince zcela nové, které díky poctivosti a přičinlivosti provozovatelů dokáží přilákat množství návštěvníků, z nichž se záhy stávají kmenoví hosté. Čím je podle Vás způsobená stálá obliba stylizace do „staré dobré hospody?“ Stará dobrá hospoda je do značné míry výplodem nostalgie a sentimentu za starými dobrými časy. K těmto pocitům jistě značně přispěla pozitivní zkušenost mnohých kmenových hostů


Proměnil se nějakým způsobem po roce 1989 fenomén štamgaství? Štamgasti jsou v zásadě stále stejně definovaní. Lze konstatovat, že socialismus sice více odsuzoval pobyt v hostinských zařízeních, ale na druhé straně pro něj vytvářel lepší objektivní podmínky, jistě neúmyslně. Zjednodušeně lze říci, že dříve bylo pro pobyt v hospodě více času, mimo jiné i v pracovní době. A zvláště pivo bylo relativně levnější než dnes, a v mnoha případech bylo zřetelně lepších kvalit, jako výrobek a zejména způsobem načepování. Jak se odlišuje kavárenský povaleč od klasického štamgasta?

Štamgasti existují v prostředí hostinských podniků různého typu, v pivnicích, vinárnách, hostincích, hospodách, restauracích, kavár-

„Zjednodušeně lze říci, že dříve bylo pro pobyt v hospodě více času, mimo jiné i v pracovní době. A zvláště pivo bylo relativně levnější než dnes, a v mnoha případech bylo zřetelně lepších kvalit, jako výrobek a zejména způsobem načepování. “ nách atd. Vždy záleží na jejich letoře a oblibě prostředí i občerstvení, které tam konzumují. Ovšem jeden a týž člověk nemusí být štamgastem jenom

v kavárně, může mít i svou oblíbenou pivnici. podniky střídá podle nálady, podle společnosti, se kterou se chce vidět, podle chuti na popití toho či onoho nápoje. „Kavárenští povaleči“ – to je jistě pradávný pojem, jehož obsah je relativně stejný jak před sto a více lety. Ctitel kaváren je do značné míry sociálně a možná i intelektuálně vyhraněn, čemuž vycházelo a dodnes vychází vstříc specifické prostředí kaváren, jejich sortiment občerstvení, i nabídka zábavy; tím mám na mysli zejména skutečnost, že zvláště v dřívějších dobách kavárny nabízely množství časopisů i denních listů. Jak vnímáte sám sebe jako „odborníka na hospody? Nevím, zdali jsem dostatečně kvalifikovaným odborníkem na hospody, ale je to stěžejní téma mých etnologických bádání. Zabývám se jím více než třicet let, vybral jsem si je sám, bez nátlaku, tato práce je mi zábavou a potěšením a považuji ji za své životní poslání. Jen těch peněz kdyby bylo víc…

red

Festival Bonjour Brno je tady! Přehlídka toho nejlepšího z francouzské kultury je připravena pro všechny milovníky země galského kohouta od 23. 3. do 18. 4. Na programu bude široká škála představení od tradičních žánrů až po ty nejmodernější. Novinkou letošního ročníku bude trh zboží a zážitků na Flédě pod názvem Koloniál. Stánky zde rozbijí tvůrci originální a nezávislé módy, ale také prodejci nejrůznějších francouzských pochutin. Večer pak vystoupí francouzská skupina IMG, prostě věřte, že je na co se těšit! Bonjour Brno 2012 představí také jednoho z největších umělců Bretaně Y.-F. Kemenera, kterého doprovodí brilantní francouzský violoncellista A. Ripoche. Do neopakovatelné atmosféry Bretaně,

i když v trochu jiném duchu, nás oba umělci přenesou ještě jednou během tradičního fest-nozu. Festival se bude věnovat také zatím často opomíjenému žánru, kterým je komiks. Poutavé přednášky doplní představení města Angoulême, Mekky evropského komiksu. A chybět nebude samozřejmě ani tradiční přehlídka filmů, degustace či turnaj v pétanque!

me

Festival Bonjour Brno 23. 3-18. 4. www.bonjourbrno.cz

9

ME C I T Y

s dobře vedenými podniky, nadto provozovaných za odlišných ekonomických, sociálních i společenských podmínek. Šlo zejména o kontrast mezi soukromým vlastníkem za první republiky a Jednotou či RaJ za socialismu. Soukromník byl jistě mnohem více motivován k úspěchu ve svém podnikání než socialistický hostinský, placený od hodiny.


FILM

Za pravou láskou do minulosti? Proč ne!

Probudím se včera

Když ji miluješ, nemůžeš čekat Ve školní komedii o cestování časem se z Filipa Blažka stane Jiří Mádl. Jde o studentskou lásku z léta 1989. Jde o všechno! Žánr komedií, které cestují časem, má u nás celkem bohatou tradici. Od dob klasických a oblíbených veseloher jako Zítra vstanu a opařím se čajem nebo Zabil jsem Einsteina, pánové jich ale moc nevzniklo. Přesněji řečeno žádná. Mezeru konečně vyplnila novinka Probudím se včera. Tedy film o tom, že když někoho milujete, musíte mu to

10

říct hned, nemůžete čekat. Děj školní komedie o cestování časem se částečně odehrává v přítomnosti, částečně v červnu 1989 a z nakrátko ostříhaného Filipa Blažka se v ní stane dlouhovlasý Jiří Mádl. „Poštou přišel scénář v modrých deskách a pár dní ležel na stole. Jednou se kolegyně začaly o něčem horlivě dohadovat, a tak jsem ho vzal do ruky a začal číst,“ říká producent a režisér Miloslav Šmídmajer. „Dialogy byly ohromně vtipné a záhy jsem zjistil, že

se to odehrává ve školním prostředí. Léta jsem scenáristy prosil, aby něco takového napsali, a nic. A najednou jsem měl před sebou nejen bezvadnou komedii, její příběh mě navíc tak vtáhl, že mě zajímalo, jak z té situace nakonec hlavní hrdina vybruslí.“ Věčně svobodného učitele češtiny právě opustila už osmá přítelkyně. Zatímco se jeho rodiče sázejí, jak dlouho s ním vydrží ta další, uvědomí si, že pravá lásku mu už dávno unikla. „Jde za maminkou se špinavým prádlem


V hvězdném a zároveň trochu svérázném učitelském sboru nechybí třídní Viktor Preiss, tělocvikář Roman Šebrle, chemkářka a matikářka Zlata Adamovská, ruštinářka Nela Boudová nebo protivně kovaný učitel občanky Miroslav Táborský. Milan Šteindler si s humorem sobě vlastním střihl učitele výpočetní techniky, mladého předmětu, který na konci 80. let na školách teprve pomalu střídal výuku psaní na psacím stroji. Jinými slovy: „Napřed nám předveď, že umíš Basic, a pak se můžeš chlubit s těma svejma Windejsi, nebo jak je to.“ Nechybí ani Karel Šíp jako prodavač nebo Ljuba Krbová se Svatoplukem Skopalem v roli rodičů. Zdaleka nejtěžší ale bylo obsadit králíka.

a najde pozvánku na sraz z gymplu i fotku bývalé spolužačky,“ vysvětluje Šmídmajer. „Řekne si, že Eliška byla stejně nejlepší holka, jakou potkal. Na srazu se na ni pořád ptá, až ho kamarád překvapí nápadem: Chceš se vrátit do minulosti? Zavolej ségře!“ Přes sestru vede cesta do futuristického výzkumného ústavu, kde vědec Petr Nárožný opečovává stroj času. Pak už se čtyřicátník ocitá v osmnáctiletém těle, místo Filipa Blažka vypadá jako Jiří Mádl, začíná léto, mobily neexistují, počítače jsou primitivní a směšné a na gymplu se v občance pořád učí o ÚV KSČ. Prostě se probudil včera. Miloslav Šmídmajer obvykle točí dokumentární filmy. Před třemi lety ale na sebe upozornil pohádkou Peklo s princeznou. Jiřímu Mádlovi v ní svěřil roli prince Jeronýma, mladá herecká hvězda jenže ani tak nebyla při obsa-

„Napřed nám předveď, že umíš Basic, a pak se můžeš chlubit s těma svejma Windejsi, nebo jak je to.“

Věděli jste, že... Jména jako Honzák, Doubrava nebo Křeček patří lidem z okolí režiséra Šmídmajera. Často jde právě o režisérovy bývalé spolužáky. Scény s ženským přirozením na tabuli nebo zlomenou křídu sám zažil. Chodník pomalovaný květinami si kdysi vymyslel pro jednu holku.

ME F I L M

zování nové komedie jasnou, dopředu danou volbou. Režisér chtěl původně někoho neznámého, stejně jako si vybral dvaadvacetiletou studentku DAMU Evu Josefíkovou. „Strašně moc na tom záleželo, protože to musela být holka, kvůli které stojí zato se vracet. I v čase! Dělali jsme několik castingů, ale s pouhým nahazováním to nebylo nic moc. Tak jsem požádal Jiřího Mádla, aby přišel na castingy, aby ty krásné mladé herečky trochu vyhecoval, zbavil zábran před kamerou, odhalil jejich možnostiˆ… a už nebylo pochyb,“ tvrdí Šmídmajer. „Když jsem pak viděl, jak se Jirka baví, že přichází se stále novými nápady, věděl jsem, že mám hlavního hrdinu. A bylo rozhodnuto!“

Probudím se včera je teprve druhý Šmídmajerův hraný film. Zároveň byl ale spolu režisérem muzikálu Johanka z Arku a natočil patnáct dokumentů mimo jiné o Lucii Bílé nebo Miroslavu Horníčkovi. Na svědomí má i povedený kousek Miloš Forman: Co tě nezabije… Vycházející hvězdička Eva Josefíková loni hrála ve třech filmech, což je víc, než se někdy povede některým jejím starším, zavedenějším kolegyním. Kromě Probudím se včera se objevila v pohádce Čertova nevěsta a nedávné komedii Signál, ve které ji svedl Viktor Dyk. Hnědý se totiž podle všeho nechá rychleji přesvědčit, aby prchal. „Králíci tam byli tři. Já jsem byl sám. A jim bylo jedno, jestli je ráno, jestli se něčeho bojím nebo mám průjem, takže já jsem si to každopádně musel odběhat,“ vtipkuje Mádl. Otázkou zůstává, jestli režisér někdy zatoužil vrátit se stejně jako hlavní hrdina do minulosti. „Po bitvě je každý generál a ví, jak to udělat nejlépe, ale co já vím, jestli bych se nerozhodoval hůř než tehdy?“ říká. „Vždy jsem miloval film a dnes pracuji pro film a s úžasnými lidmi, to bych za nic na světě nechtěl změnit.“

Radim Bartík Největší obavou Miloslava Šmídmajera bylo, že se králíkovi nebude chtít běhat. Hlavní hrdina se totiž své vyvolené snaží zavděčit odchytem neposlušného ušáka Waldemara, který hbitě kličkuje po trávníku na koupališti mezi pestrobarevnými dekami. Typicky pohádkově bílý králík kvůli tomu musel být vyměněn za tmavšího zástupce druhu, který se podobá spíše zajícovi.

Probudím se včera Česko, 2011, 120 min. komedie/sci-fi Režie: Miroslav Šmídmajer Hrají: Jiří Mádl, Eva Josefíková, Filip Blažek, Viktor Preiss, Miroslav Táborský www.bioscop.cz

v kinech od 15. 3.

11


FILM Film natočený během dvou dnů

Filmapalooza v Taosu (USA) je přehlídka filmů natočených během dvou dní po celém světě v rámci projektu 48hoursfilms. V České republice proběhla soutěž v říjnu loňského roku v Praze a vítězem se stal snímek No Country for Young Men v produkci BulvarArtu. Každý natočený krátký musel podle pravidel ukázat tři prvky, kterými byly postava - Tomáš nebo Eva Kublíkovi (spisovatel/ka pohádek), rekvizita - rohlík a věta - „Sny se vážně můžou splnit“. S nápadem natočit film za pouhých 48 hodin přišel v roce 2001 americký filmař Mark Ruppert. Zajímalo ho především, zda-li je to vůbec možné. Zjistil, že ano a jeho idea se díky soutěži 48hourfilm rozšířila po celém světě. Prvního pražského ročníku se zúčastnilo dvacet pět týmů, z nichž devatenáct soutěž dokončilo. No Country for Young Men režírovaná studentem dokumentaristiky na FAMU Robinem Kvapilem vyhrála v domácím kole takřka všechny hlavní ceny a podařilo se jí uspět i v USA, kde získala ocenění pro debutanty.

me

BulvarArt No Country for Young Men www.bulvarart.cz

12

Kluk na kole Cyrilovi se říká pitbul. V dětském domově mu tuhle přezdívku dali kvůli zarputilosti, se kterou hledá svého tátu a marně se snaží ho přimět, aby ho vzal zpátky k sobě. Místo jeho otce se o něho začne starat Samantha, místní kadeřnice. Jedni z nejzajímavějších filmařů posledních patnácti let bratři Dardennové se svým Klukem na kole jedou nenápadně, ale přece novým směrem. Podle plakátu zářícího teplými barvami, kde dvojice Samantha-Cyril jedou na kolech, by se mohlo zdát, že zrzoun na bicyklu je jakási koljovitá pohoda, se scénami, co chytnou pařáty za srdíčko, ale v závěru konejšivě pohladí. Filmy v Cannes oblíbených Dardennů (dva z jejich šesti filmů mají Zlaté palmy) téhle představě nemohou odpovídat méně. Jednoduše nazvané snímky Slib, Rosetta, Syn a Dítě jsou natočeny ruční kamerou, používají jenom přirozené osvětlení, hudbu vůbec žádnou, herecké obsazení míchá herce s neherci a včetně předposledního Dardenn flicku Mlčení Lorny se dají jednoduše definovat jako dramata o morálce s postavami z okraje společnosti. Z filmů vystudovaného filozofa a vystudovaného herce, co si

na kamery vydělávali v cementárně, utkvívají scény jako Rosettino klopýtání s plynovou bombou, kterou si přináší, aby spáchala sebevraždu, postava truhlářského mistra, který zaměstná vraha svého malého syna, nebo mladý otec v Dítěti, zlodějíček a sám ještě dítě, co se s těžkou situací vyrovná tak, že svého potomka prodá. Spirituální bratři Dardennové Klukem na kole dělají úkrok k realismu a sociálnímu dramatu a jejich poslední film je také více divácký stravitelný než všechny předchozí. Je možná vhodný jako úvod do dardennovské kinematografie. Dvanáctiletý Cyril, kluk z nefunkčního chaotického prostředí, přesvědčený o svém úkolu ho uspořádat, je pak ideální dveřník dardennovského vesmíru.

Táňa Zabloudilová

Kluk na kole (Le Gamin au vélo) Belgie / Francie / Itálie 2011, 87 min., drama Režie: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne


na sl kou ev p y íte až le 70 vn % ě

GAS ORLÍ 13 ...největší značkový outlet

13


FILM

Protesty, nepokoje, revolta i v brněnských kinech Slova, která shrnují události v řadě zemí světa odráží hlavní téma mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Jeho 13. ročník pořádá v Brně obecně prospěšná společnost Člověk v tísni 19.–27. března. Kampaň festivalu je postavena na postřehu, že napříč kulturami spojují všechny veřejné protesty dvě věci – emoce a vlastnoručně vytvořené transparenty. Festivalové plakáty zohledňují gesta, emoce a nástroje, kterými protestující hovoří k establishmentu – spreje, barvy a fixy. Snímky reflektují události v Egyptě, Tunisu, Libanonu, Bahrajnu, Bělorusku, Íránu. Doplňují je další příběhy z oblasti lidských práv – osudy dělníků z čínských dolů, reprezentantek

Afghánistánu v boxu či ruské novinářky Nataši Estemirové. Náročnější snímky vyvažují dokumenty zaměřené na lidské vztahy – mladí lidé žijící komunitním způsobem či bezdomovci na strašnickém hřbitově v Praze. Festival v Brně, to jsou 4 projekční místa, 8 dnů, 36 dokumentů a 73 projekcí, včetně těch v angličtině. Žáky a studenty čeká, pod záštitou SVČ Lužánky, speciálně vybraná nabídka filmů. Z doprovodného programu upoutá výstava fotografií S. Krupaře, vítěze Czech Press Photo 2011, divadelní představení hry V. Havla Prosím, stručně! či večer krátkých sociálních spotů.

Kateřina Petrášová

Jeden svět Brno | 19.–27. 3. www.jedensvet.cz/brno

Musíme si promluvit o Kevinovi Co prožívá matka, jejíž syn zastřelil sedm spolužáků a třídní učitelku? Film je adaptací slavného stejnojmenného románu Lionel Shriverové, jehož ústředním tématem je nefunkční vztah mezi matkou a jejím synem s extrémně tragickým vyústěním. V odosobněné atmosféře žánrově se blížící hororu jsme svědky konfliktu mezi nejistou a frustrovanou matkou Evou (Tilda Swintonová) a jejím nadprůměrně inteligentním synem Kevinem (Ezra Miller), záměrně a zákeřně využívajícím její mateřskou lásku ve svůj prospěch. Mrazivost celého filmu spočívá v univerzálnosti a obyčejnosti zobrazených konfliktů – nenávist se zde rodí u rodinného krbu a ty největší hrůzy vznikají přímo z mateřské lásky. Onen „nepovedený“

14

vztah matky a jejího syna nemá žádné jasné a zřejmé příčiny, obě dvě nejbližší bytosti se prostě postupně propadají do víru šikany a teroru. Tento pokřivený vztah nakonec ústí do obrovské tragédie – v den svých šestnáctých narozenin si Kevin bere s sebou do školy svůj oblíbený luk, kterým zabije několik spolužáků a třídní učitelku. Předtím ještě stihne zavraždit svého otce a svoji sestru… Celý film je vyprávěn matkou Evou v období po masakru, během kterého ztratila všechny své blízké. Eva bloudí jako zombie po ulicích města, kde žije, a čelí drtící nenávisti svých sousedů, z nichž někteří ztratili během školního masakru svoje děti…

me

Musíme si promluvit o Kevinovi (We Need to Talk About Kevin) GBR / USA, 2011 112 min. / drama / thriller Režie: Lynne Ramsay Hrají: Tilda Swinton, John C. Reilly, Ezra Miller www.acfk.cz

v kinech od 23. 3.


/ยบLVQOร† DFOUSVN 0NFHB

4-&7"

0ยปO5XQDQF[#SOP

EFOUZ QSPTUV

7ZCFSUFTJ[Wร†DFOFy

EGP[QF

    EFTJHOVรžUSJDรกFL

15


MUSIC

Portico Quartet | Foto: Toby Summerskill

Přelet nad hudebním hnízdem Pokud jste se od začátku roku těšili na novinky, které takříkajíc prorazí ledy, mohla se vám stát zcela standardní situace v podobě nezodpovězené otázky. Jak na to? Nabízí se snadná pomoc. Na stole leží letošní novinka starého pána, dnes již slavného muzikanta a zpěváka Leonarda Cohena Old Ideas (Sony Columbia 2012), která vás přesvědčí i o tom, že muzika se dá dělat nejen fortelně s nadhledem, ale nemusí se při tom na desce točit pes. Pokud jste tuto novinku z dílny Leonarda Cohena ještě neslyšeli, neváhejte a poslechněte si ji. Oživlé záhrobí je v tom dobrém slova smyslu při smyslech a osloví doslova každého. Jednoduše „starý pán“ umí, podmaní si vás, otevře vám srdce a uhrane vás po celou stopáž alba. Pokud ovšem sázíte na jistotu „amerického snu“, kupříkladu muzikanty, ze kterých upřímně valí pot při každém kytarovém rifu, hrdiny bez příčiny, možná se uvelebíte v sedmnácté studiovce Bruce Springsteena Wrecking Ball (Columbia Records,

16

2012, 11. 7. Praha naživo s E Street Bandem). Hudební dříč, multimilionář, ochránce obyčejných lidí nezapírá svůj hudební rukopis, táhne desku svou neúnavností a všude přítomnými irskými a gospelovými motivy. Album, které „Bossovi“ příznivce nezklame. Album, které i s trochou elektroniky navíc nevybočuje ze Spregsteenovské linky. Žádný pompézní hudební mejdan se nekoná. Ale nevěšte hlavu, zatím se točí. Hudební řečiště ještě nevysychá. Důkazem toho může být titul úplně z jiného hudebního šuplíku. Pokud vám nic neříká tvorba anglické čtveřice Portico Quartet, neoddalujte setkání s jejich pojetím hudby zvané post-jazz, která je velmi zdařile ztělesněna v jejich aktuálním eponymním albu (Real World Records 2012, v distribuci Indies Scope). Svět této hudby je klidným vletem do nadčasových fúzí jazzu s elektronikou, ambientní pohody a tanečního pábení. I když je zde mnoho nových inspirací, kapela staví na základech, které ji vynesly až na vrchol anglické indie scény. Tedy jazzové invence a novátorství ve své ryzí podobě. Naživo se

o tom můžete přesvědčit i 20. 4. v Praze a v létě na Colours of Ostrava. … a snad ještě jeden jazzový tip na závěr. Minulý měsíc se právě urodilo ve vydavatelství Animal Music nové album amerického kytaristy a producenta Steve Walshe s názvem Daily Specialist. Právě to natočil s kapelou sestavenou ze dvou Čechů, varhaníka Jana Kořínka a kontrabasisty Tomáše Lišky, a z v Praze žijícího slovenského bubeníka Daniela Šoltise. Album Daily Specials obsahuje Walshovy vlastní i převzaté skladby, jež se nesou vlnách syrového zvuku elektrické kytary, nepřeslechnutelným stylovým doprovodem hammondek a nekompromisní akustickou rytmikou (naživo v brněnské Alterně, 18. 3.). Wap11

http://stevewalshmusic.com/ http://porticoquartet.com/ http://brucespringsteen.net/ http://www.leonardcohen.com


Dub Inc. jsou dle mnohých nejlepší reggae kapela ve Francii. Jejich energická muzika ale navíc přesahuje škatulky snad do všech příbuzných stran, které vás napadnou. Přes prvotní nezájem médií získalo jejich debutové album DIVERSITÉ na alternativní scéně status „musím mít doma“. Kluci prodali přes deset tisíc CDs a vyprodali hromadu koncertů, které jim otevřely dveře i na ty největší festivaly po celé Evropě. Druhé album AFRIKYA pak už získalo i oficiální cenu “Nejlepší francouzské reggae album roku”, nebo vyhrálo internetové hlasování “Web Reggae Awards 2008”. Ať už Sarkozy hlásí cokoliv o francouzské identitě, země galského kohouta je dávno zcela multikulturní zemí. A tak logicky tento energický

mix reggae, ragga, dubu i arabských vlivů, sklízí úspěch napříč generacemi. Nadupanou kapelu vedou hned dva excelentní zpěváci Bouchkour a Komlan, kteří dokáží rozskákat i desetitisícové publikum. Jsme zvědavý, kolik lidí se 1. dubna vejde do pražského Lucerna Music Baru, kde Dub Inc. čeká česká klubová premiéra! V rámci mimořádné události pořadatelé navíc pozvali i exkluzivního předskokana, kterým bude mladý jamajský hitmaker Exco Levi. Ten vystoupí s jedním z nejlepších soundů Evropy, kterým jsou Silly Walks Discotheque z Hamburku. Bude to bez pochyb večer plný skvělé muziky a pozitivní energie, tak si nezapomeňte doma vlastní ručník a náhradní tričko. Zaručeně je propotíte, i když v klubu je slušná klimatizace. me

iy iyer yer V

I

J

A

ME M U S I C

Dub Incorporation si na Apríla posvítí na Prahu!

Dub Inc. Lucerna Music Bar | 1. 4. www.dubinc.org www.musicbar.cz

http://stevewalshmusic.com/ http://porticoquartet.com/ J O http://brucespringsteen.net/ N A T H A N http://www.leonardcohen.com

Y

kreisberg Q U A R T E T

usa

usa, gb

TRIO

18. 4. 19.30

SEMILASSO, BRNO

JazzFestBrno.cz

20. 4. 19.30

SEMILASSO, BRNO

JazzFestBrno.cz hlavní partneři

hlavní partner pro internet

oficiální partneři

partneři

za finanční podpory statutárního města Brna, Jihomoravského kraje a Ministerstva kultury ČR

velkoplošný tisk

focus Marketing & Social Research

oficiální dopravce

mediální partner

Festival se koná pod záštitou ministryně kultury České republiky Aleny Hanákové, hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška, primátora statutárního města Brna Romana Onderky a starosty MČ Brno-střed Libora Šťástky.

hlavní mediální partneři

pořádá

předprodej vstupenek V běžných předprodejích a v síti ticketstream. nebo v předprodeji Filharmonie Brno.

INZERCE

17


MUSIC

Blaze Bayley se vrací na Favál Blaze Bayley je anglický heavymetalový zpěvák a autor písní, který má za sebou dlouhou a neoddiskutovatelnou kariéru. Blaze zahájil svou hudební dráhu jako hlavní zpěvák v kapele Wolfsbane. Nejznámější se ale stal za svého působení v Iron Maiden v letech 1994 až 1999, kdy nahradil Bruce Dickinsona na pozici hlavního zpěváka. Po odchodu z Iron Maiden se Blaze Bayley obklopil mladými hudebníky a založil svou vlastní kapelu s názvem Blaze. Ta vydala v roce 2000 své debutové album Silicon Messiah. Následovalo další album Tenth Dimension a první živé album s názvem As Live As It Gets. Na konci roku 2003 začal psát Blaze podklady pro další studiovou desku Blood and Relief a v roce 2007 bylo nahráno živé DVD Alive in Poland. V nové sestavě a s pozměněným názvem Blaze Bayley Band

vyšlo v roce 2008 album The Man Who Would Not Die. To mimo jiné obsahovalo našlápnutý singl Robot. Kapela nahrála další DVD s názvem The Night That Will Not Die, které vyšlo v březnu roku 2009. Druhé album Promise and Terror vyšlo v únoru 2010 a od kritiků zazněly veskrze pozitivní ohlasy. Na podporu dalšího chystaného DVD vyráží Blaze Bayley napříč celou Evropou na turné s příznačným názvem The King of Metal. Skupiny Blaze Bayley Band v současnosti hraje ve složení: Blaze Bayley – zpěv, Cladio Tirincanti – bicí, Steve Deleu – kytara, Nick Meganck – baskytara, Dave Andrews – kytara. Jako předskokani se na Favále objeví italští D. B. Stroyer Band a česká skupina The Snuff.

me

Blaze Bayley Favál | 29. 3. www.blazebayley.net www.faval.cz

Jarní Večer legend tematicky v „květinovém“ duchu Už sedmý ročník divácky oblíbeného koncertu Večer legend opět spojí na jedno pódium legendární jména světového rocku, jejich špičkové interprety z České republiky i ze zahraničí a především pak několik generací rockových fanoušků. Právě to je jedním z poznávacích znaků celé této tradiční akce. Brněnské Semilasso bude opět po půl roce v pátek 13. 4. 2012 žít nabitým rockem, tentokrát woodstockového střihu. Ke slovu přijdou hvězdy éry „květinové doby“ – fenomenální Jimi Hendrix (revival Dani Robinson z USA), jedineční The Doors (revival The Doors Experience z Rakouska), neopomenutelní Led Zeppelin (revival Myst ČR) a nezaměnitelná Janis Joplin (revival ČR).

18

Dani Robinson je vynikající americký kytarista, který spolu se svými spoluhráči z USA a Čech spojuje v hudbě Jimiho Hendrixe dokonale věrnou interpretaci s vlastními invenčními vklady. The Doors Experience za sebou mají více než desetileté úspěšné koncertování po Evropě, na Večeru legend absolvují premiéru v ČR. Oblíbení brněnští Myst, kteří hrají nezaměnitelně energickým způsobem hudbu Led Zeppelin, naopak jako jediní vystoupili na všech ročnících tohoto festivalu. Zpěvačka Táňa Poláčková, hlavní aktérka Janis Joplin revival, ke svému vztah k této rockové ikoně říká: „Joplinka je ve mně.“

me

Večer legend Semilasso | 13. 4. www.vecerlegend.info


Pták Ohnivák & Six V tomto moderním baletním večeru zde proti sobě stojí v kontrastu Igor Stravinskij jako základní kámen moderní hudby 20. století a velikán minimalismu Steve Reich, stejně jako abstraktní a dějové hudební a choreografické pojetí díla. První část večera tvoří choreografie s názvem Six izraelského choreografa Iztika Galiliho, který jako autor a zralý choreograf má za sebou již na šedesát choreografií; spolupracoval a vytvářel své práce pro soubory stálých scén jako například Stuttgart Ballet, nebo Les Ballets de Monte Carlo. Hudebním doprovodem k choreografii je skladba Steva Reicha Six Marimbas, která je transkripcí jeho dřívějšího díla Six Pianos. Jde o první taneční scénické provedení díla tohoto světoznámého skladatele v České republice.

Nataša Novotná, která vdechla scénický život hlavní části večera Ptáku Ohnivákovi, je tanečnice a choreografka s dlouholetou zkušeností. Měla možnost tvořit a pracovat s předními světovými choreografy – J. Kyliánem, W. Forsythem, O. Naharinem, M. Ekem – a je držitelkou Ceny Thálie 2008. Balet Pták Ohnivák je přelomové dílo Igora Fjodoroviče Stravinského, které vzniklo v roce 1910. Tehdy si je u skladatele objednal slavný ruský impresário Sergej Pavlovič Ďagilev pro soubor Les Ballets Russes a jeho pařížské sezony. Stravinského hudba k baletu Pták Ohnivák spojuje prvky ruské tradice se vzdušností hudebního impresionismu.

red

ME D I VA D L O

D I VA D L O

Pták Ohnivák a Six Janáčkovo divadlo | 30. 3. www.ndbrno.cz

Svět velkých emocí na operních prknech Rusalka

Nejmilovanější českou operu tentokrát pro diváky zpracoval divadelní a filmový režisér Vladimír Morávek. Rusalka je jednoznačně nejúspěšnějším operním dílem Antonína Dvořáka. Překrásný pohádkový příběh vypráví o velké lásce, štěstí i bolu ze zklamání. Režisér Vladimír Morávek, umělecký šéf Divadla Husa na Provázku a režisér ceněného filmu Nuda v Brně, přibližuje uměleckou koncepci: Chceme vše, co pánové Kvapil s Dvořákem uviděli ve snu, v úctě vyprávět. Ale ne jako barvotisk, ne jako roztomilost – nýbrž jako mystérium. Mystérium o lásce. Prohře a spasení. Za hudebním nastudováním stojí Jaroslav Kyzlink.

Lazebník sevillský

Postavu mazaného lazebníka Figara zná dnes téměř každý a velkou zásluhu na tom má především G. Rossini. Známé jsou nepříznivé okolnosti, které provázely premiéru této opery. Obecenstvo ho uvítalo pískotem, tenorista měl při serenádě rozladěnou kytaru, představitel Basilia zakopnul, upadl a árii odzpíval se zakrváceným kapesníkem u nosu. Vrcholem byla vyděšená černá kočka, která přeběhla přes jeviště. Nechybělo ani házení shnilých rajčat. Nikdo z diváků toho večera netušil, že právě vypískali jednu z nejslavnějších oper… A pak že černá kočka nosí smůlu!

me

Rusalka Janáčkovo divadlo | od 24. 2. Lazebník Sevillský Mahenovo divadlo | od 13. 3. www.ndbrno.cz

19


ART Nehybná směna: obří mince v Moravské galerii v Brně Pavel Sterec: Nehybná směna. Foto: MG

Chcete vidět minci, která váží 450 kilo? A zjistit, zda a kde se s ní dá vůbec platit? To vše se dozvíte v Moravské galerii v Brně, která aktuálně hostí tvorbu mladého umělce Pavla Sterce. Finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého se nechal inspirovat kamennými mincemi rai, které se staly impulzem k výstavě i úvahám o hodnotě peněz. Vlastnictví mincí, které autor objevil na mikronéském ostrově Yap, je totiž mnohdy fiktivní. Mince kvůli své mohutnosti obvykle zůstávají na jednom místě jako neměnná směna a často se stává, že se majitelé spokojí s jejich umístěním „někde na dně moře“.„Ačkoliv se nám směnný princip založený na prosté důvěře může zdát primitivní, nabízí se zde srovnání se státními zlatými rezervami donedávna užívanými v západní civilizaci. Ty rovněž málokdo viděl na vlastní oči, a přesto sloužily obchodování,“ uvádí k výstavě kurátor Petr Ingerle. Na výstavě si můžete poslechnout i rozhovor se známým ekonomem Tomášem Sedláčkem.

me

Nehybná směna MG – atrium Pražákova paláce do 27. 5. www.moravska-galerie.cz

20

Paolo Caliari, zv. Paolo Veronese – způsob, Svatá konverzace se sv. Šebestiánem a sv. Rochem, Národní památkový ústav, státní zámek Velké Losiny, Foto: Národní památkový ústav

Milujete Benátky? Navštivte Colorito! Obdivovatele italské kultury a obzvláště Benátek potěší výstava Colorito. Malířství v Benátkách 16.–18. století z moravských a slezských sbírek. Díky ní se můžete přenést do romantického města plného lagun a gondol a vychutnat si atmosféru místa, kde tvořili takoví malíři jako Tizian, Veronese, Tintoretto a další. Výstavní prostory Místodržitelského paláce Moravské galerie v Brně zdobí celkem 41 olejů na plátně od umělců z tzv. benátské školy. Výstava Colorito představí převážně méně známá díla benátského malířství z moravských a slezských sbírek z období 16. až 18. století, obdivovat však můžete například i mimořádné dílo Paula Veroneseho. Prostřednictvím vystavených obrazů, které pocházejí ze zámků Valtice, Náměšť nad Oslavou, Jaroměřice nad Rokytnou,

Velké Losiny, ale i z arcibiskupské sbírky v Olomouci, si můžete udělat představu nejen o zvláštní až esoterické izolovanosti benátské kultury a široké škále malířských stylů a manýr, ale hlavně se kochat neobyčejně krásným barevným viděním světa. To vše vás okouzlí na výstavě Colorito, kde uvidíte známé i nově objevené mistry benátského malířství. Krásu benátské školy poodhalte v Moravské galerii v Brně do 20. května.

me

Colorito, Malířství v Benátkách Místodržitelský palác | do 20. 5. www.moravska-galerie.cz


Foto: Dana Tomečková

Pro žáky a studenty všech typů základních, středních, vyšší odborných i vysokých škol organizujeme animační programy pod vedením lektorského oddělení Wannieck Gallery ve spolupráci s katedrou výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.

REMAKE se vrací ke kořenům mediálního umění Putovní výstava REMAKE je kromě jiného mimořádná i tím, že se její expozice otvírají na etapy: po dvou vernisážích v Domě pánů z Kunštátu se připravuje třetí – 20. 3. v 18 h bude ve 4AM na Starobrněnské 18 zahájena výstava Václava Pelouška a Ondřeje Merty Standuino, jež je poctou Standovi Filipovi a lokálním hrdinům bastlení; při této příležitosti bude rovněž otevřen 4AM_media lab. REMAKE: REthinking Media Arts in C(K)ollaborative Environments prezentuje současná díla inspirovaná bohatou historií mediálního umění středovýchodní Evropy. Umělci a nezávislí kurátoři v síti spřízněných mezinárodních týmů společně přemýšleli nad způsobem, jak nejlépe přenést významná, ale „západní“ kunsthistorií často opomíjená průkopnická díla mediálního umění, do kontextu současné tvorby. Průlomová díla z „prehistorie mediálního umění“ dokazují, že se takto orientovaná tvorba odvíjela v obou geopolitických zónách souběžně a nachází odezvu i v dnešní umělecké praxi. Práce umělců, jako jsou Stanisław Dróżdż, Vladimir Bonačić nebo Jozef Malovec, ukázaly, že ve

ME A R T

Galerijní programy pro školy

svých postupech můžou být nedocenitelnou inspirací, zdrojem, předlohou a materiálem pro progresivní současné umění. Někteří tvůrci zapojení do projektu REMAKE si našli své vlastní umělecké „pionýry“, jejichž díla byla nejblíže jejich uměleckému přístupu: pro tým sestavený islandskou galerií Lost Horse se stala inspirací synestetická díla ruské skupiny Prometei ze 60. let minulého století, studentskou platformu Standuino k jejím aktivitám inspiroval hudebník a pedagog FaVU Stanislav Filip a specifická forma domácí technologické výroby, tzv. bastlení. Na mezinárodní platformě projektu tak vznikla díla, jejichž vzájemné vztahy a propojení vytvářejí subjektivní obraz důležité části kulturních dějin z oblasti umění a vývoje technologií.

red

Záměrem animací je nabídnout dětem i dospělým prostřednictvím vlastních zážitků, experimentů s výtvarnými technikami, debatou a společným hledáním bližší a osobnější setkání se současným výtvarným uměním. Naším cílem je, zvláště u dětí, obohatit je o zkušenosti s výtvarným uměním, přispět k rozvoji estetického vnímání, fantazie i názorové samostatnosti. Galerijní animace se snaží představovat výtvarné umění v kontextu ostatních odvětví lidské činnosti i v kontextu světa kolem nás, aby je děti mohly vnímat jako přirozenou součást života. Propojením výtvarného umění s českým jazykem a literaturou, historií, geografií, geometrií, společenskými vědami a dalšími předměty (vždy v závislosti na dané výstavě a na požadavcích pedagoga) usilují animace o zviditelňování mezioborové provázanosti. Při přípravě konkrétního animačního programu vítáme spolupráci s pedagogy výtvarné výchovy a jsme připraveni po společné dohodě vytvářet „program na míru“.

red REMAKE: Standuino 4AM | 20. 3. – 15. 4. www.remakeme.eu www.dum-umeni.cz

Wannieck Gallery www.wannieckgallery.cz

21


S A LO N

Brněnský lunapark aneb divadlo ke kávě 2012 Třetí ročník festivalu brněnských nezávislých divadel letos začíná 13. 3. a potrvá opět až do konce dubna. Během přicházejícího jara nabízí celkem 26 večerů ve 13 kavárnách za účasti 13 divadel (+ jednoho bonusového na zakončení akce), to vše za bohatého hudebního doprovodu! A co vás letos tedy čeká? Z divadel to jsou: Divadlo Anička a letadýlko, Buranteatr, Divadlo Aldente, Divadlo Atelier, Divadlo Dno, Divadlo Útulek 123, Divadlo v karanténě, DIVO4, KočéBR, Malé divadlo kjógenu, Ochotnický spolek Divadla Feste, Služebníci lorda Alfréda a Divadlo Šavgoč. Bonusovým divadlem bude na zakončení navíc uskupení NaMikrofon. Festival se letos odehrává v kavárnách Anděl café, café Gaviota, café Laundry, café Mezzanine,

22

café Podnebi, café Práh, café Tungsram, Jazzová kavárna Podobrazy, Kabaret Špaček, Karel Never Sleeps, kavárna Kunštátská Trojka, Leporelo+ a Untr pod Falkem. Anděl café navíc v průběhu celého roku uvede vždy jednou do měsíce jednu z festivalových repríz. A že některá divadla či kavárny ještě neznáte? Neváhejte využít tuto příjemnou možnost poznat blíže brněnskou nezávislou divadelní scénu v prostředí jedinečných kaváren, které jsou nedílnou součástí místního kulturního podhoubí, také vy. Festival je vhodný pro širokou veřejnost bez rozdílu věku – některá představení jsou vhodná i pro malé děti, zejména ta nonverbální, festival není určen jen pro studenty, velice dobře se na něm mohou cítit i vaše maminky, tatínci i prarodiče. Některé večery jsou také

plně „language barrier free“, můžete na ně proto klidně vzít také své zahraniční přátele. Akce není rozhodně vhodná pro sociofobní jedince, neboť už od prvního ročníku bylo na jednotlivých večerech dosti plno a my věříme, že tomu letos nebude jinak. Nenechte se tím ale odradit. Vyplatí se jednoduše přijít dříve a svá místečka si pěkně zahřát. Případně se připravte na variantu „na stojáka“. Představení právě z tohoto důvodu není nikdy delší než 45 minut, aby bylo „k ustání“ i pro později příchozí. Vstupné dobrovolné, začátek vždy v 18.00.

red Brněnský lunapark Kavárny v Brně | 13. 3. – 25. 4. www.brnensky-lunapark.cz


Otevírací doba úterý – pátek, neděle: 10:00 – 18:00 (poslední vstup v 17:15) pondělí, sobota: zavřeno Kontakt Bratislavská 67 Brno 602 00 tel: +420 545 571 798 media@rommuz.cz www.rommuz.cz MHD: tramvaj 2, 4, 9 zastávka Tkalcovská

Příběh Romů stálá expozice

www.rommuz.cz

23


S A LO N

Vladimír Frank

„Móda je součástí kultury“ Vladimír Frank se svými choreografiemi podílel na přehlídkách po celém světě. Letos se jeho choreografie objeví na přehlídkách v rámci Fashion days v brněnské Vaňkovce. Pro Vladimíra Franka, žijícího od sedmdesátých let ve Švýcarsku, jsou přehlídky místem, kde by měl každý člověk hledat inspiraci, zamyšlení a vizuální zážitek. Ústředním tématem fashion days je letos „My City“ a v duchu města a možností s životem ve městě spojených se odehrají i přehlídky. Jakým způsobem se připravujete na přehlídku a co to pro Vás znamená? Když dělám přehlídku, tak se snažím, aby to nebylo jenom laciné předvádění. I ty komerční přehlídky se dají udělat zajímavé výběrem hudby, vkusem, výběrem hadrů, jak já říkám. To vše je velice důležité. Lidé to třeba přesně nepoznají, ale když uvidí jinou přehlídku, tak ucítí, která byla lepší, ale nedokáží říct v čem. To se mi kolikrát stalo, že přijdou lidi a řeknou „vy jste to měl takový krásný,“ nebo se mi tady ve Vaňkovce stalo, měl jsem tam klasický tanečníky z národního divadla, a přišla paní a povídá „já vám musím poděkovat, můj muž, který nikdy nebyl v divadle, nikdy neviděl balet, u toho slzel“ a toto jsou věci, který mě velice potěší, to je to, co chci vyvolat. Já se vždycky snažím, aby publikum mělo zážitek, protože

24

i móda je nedílnou součástí kultury, tak jako literatura, film, jídlo, nebo vinařství. To všechno by měl člověk zvládnout jako složku kulturní, která ho i kultivuje. Jak vnímáte módu, jaký má podle Vás význam? Jako hru. Móda má význam, protože je to náš plaisir. Někdo třeba řekne, „je to jedno, důležitý je, co má člověk v hlavě.“ Ale když potkám na ulici dva lidi, z toho jeden bude špinavý, neupravený a bude cítit a druhý bude vypadat pro moje oko příjemněji, tak s kým se budu bavit? Zákonitě s tím příjemněji vypadajícím, čili to je první krok k tomu, abych poznal, co v tom člověku je. Máme oči, které nám slouží. Jak jste se dostal k povolání choreografa? V roce 1970 ve svých třiadvaceti jsem emigroval do Švýcarska. Asi rok jsem pracoval v nemocničním archivu a potom tak různě. Ještě v Československu jsem tančil v národním divadle - vedle toho, že jsem studoval dějiny umění a malbu. Ve Švýcarsku jsem dostal příležitost dělat manekýna, to jsem byl mladší, štíhlejší a pohyblivější než dnes. Kontaktoval mě jeden návrhář a tak jsem začal dělat přehlídky jako manekýn a odtud už to byl k choreografii jen krůček. Jedna moje známá, která měla řetězec butiků ve Švýcarsku a v Německu, mě požádala,

jestli pro ni nemůžu udělat choreografii. Ta otázka mě zaskočila, přemýšlel jsem o ní půl roku a pak jsem přišel a řekl jsem: „Sabino, jsem připravený.“ První přehlídka měla úspěch, začal jsem se tomu věnovat a už jsem u toho zůstal. Jaký je pro Vás rozdíl mezi avantgardními designovými přehlídkami a přehlídkami tady ve Vaňkovce? Ta práce je stejná. Základ pro mě jsou ty hadry a od toho se odvíjí určitá část věci jako například hudba. To si nechávám jako svoje privilegium, to vždycky o mě všude říkali, že mám výbornou hudbu. Hudba tvoří nedílnou součást šou a musí být dobrá, ne poslední hity z diskotéky, to ne. Používám vážnou hudbu, jazz, různé styly. Už samotný materiál, ze kterého je oblečení, něco vyjadřuje, nějak mluví. Muzika k vám taky nějak mluví a vy potřebujete mezi tím souhru, aby tam nebyla žádná disharmonie. To je pro mě důležitý. Tím výběrem strávím někdy dokonce několik dní.

cak

Fashion days Galerie Vaňkovka | 23.-25. 3. www.galerie-vankovka.cz


25


MUSIC B R N O

THE END OF COLOURS unplugged

VEČER POD TAKTOVKOU LEOŠE SVÁROVSKÉHO

Aneb The Doors Revival! Frontmanem téhle kapely je Pavel Baťek. Zde Vám ukáže svoji civilnější, přátelštější a divočejší tvář, než-li je jeho seriálová postava. Kapela pravidelně strhává na svých vystoupeních živelným projevem i množstvím prolitého Jamesona :) Tentokrát netradičně v akustické verzi. Vstupné 100,-

Fantastické provedení skladeb tří českých skladatelů již brzy pod taktovkou věhlasného Leoše Svárovského. První polovina večera patří skladatelům židovského původu, kteří tragicky zahynuli v koncentračních táborech během 2. světové války. Program doplní Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka skladatele Viktora Ullmanna v podání legendární pěvkyně Soni Červené.

Anděl Café | 22. 3. | 20:00 www.andelcafe.cz

Janáčkovo divadlo | 19., 20. 4. | 19:30 www.filharmonie-brno.cz

živelný

ANDĚL CAFÉ & BAR Peroutková 5 | 773 830 714 www.andelcafe.cz FRIDAY NIGHT DJ Jerome Austin nu jazz/latin/broken beat 16. 3. 21:00 BRNO SOCIAL KLUB DJ James and guest 17. 3. 21:00 SEARCHING DJ Jerome austin 21. 3. 20:00 THE END OF COLOURS The Doors Revival 22. 3. 20:00 SOUL OF SATURDAY NIGHT DJ Romeo Green | soul/latin breaks 24. 3. 21:00 GROOVEVILLE DJ Kryštof Wanieck 23., 30. 3. 21:00 WEDNESDAY-VINYL DJ Chepuchov | deep house/jazz/ dance 28. 3. 21:00 SOUL OF SATURDAY NIGHT DJ James 31. 3. 21:00 BASTILA Dominikánská 15 | 542 211 492 www.bastila.cz GUETTA NIGHT DJ Silent 15. 3. 20:00 LA´TRADITION PÁRTY DJ Krypta 16. 3. 20:00 CUBA LIBRE DOUBLE MINI DJ Folteen 17. 3. 20:00 FREE OPEN LOVE DJ Karlos 20. 3. 20:00 DANCE HISTORY NIGHT – BEST OF DJ Silent 22., 29. 3. 20:00 METAXA PÁRTY dj Krypta 23. 3. 20:00 MEEX SEX BY BASTILA DJ folteen 24. 3. 20:00 CHILL OUT COCKTAIL ZONE DJ Danns 25. 3. 20:00 ENERGIA DANCE MIX NIGHT DJ Cuba 6 26. 3. 20:00 LADIE´S NIGHT DJ Karlos 27. 3. 20:00 DANCE WORLD SPECIAL DJ Folteen 28. 3. 20:00 CAFÉ SKLENICK Kounicova 23 www.sklenick.cz LUNCHMEAT WARMUP Sky to Speak, Parabot, Don Pedropoulos AWACS, TOOMUCH party MOORIS, FIJU, FLPPS party TOM HOLIC, BUNNY J party TV PRODUKT, INK FLO, DARJEEL party EVA PORATING, CLICK JOE, KELLYS party

16. 3. 20:00 17. 3. 20:00 23. 3. 20:00 24. 3. 20:00 30. 3. 20:00 31. 3. 20:00

CARIBIC MUSIC CLUB Běhounská 22/24 www.caribic.cz DJ RAMZY párty 16., 23. 3. 21:00 DJ SATOSI párty 17., 24. 3. 21:00 CARIBIC STUDENT PARTY vodka, tequila, fernet, jablko 25,- / pivo 25,- / koktejly 60,- / info na facebooku caribic club brno oficial / po registraci na www.caribic.cz vstup zdarma 21., 28. 3. 21:00 CLUB ESCAPE KUŘIM Křížkovského 48 – zámek Kuřim www.clubescape.cz DRUM AND BASS BREAK TRIP PPRSKH, SULTHAN A DALŠÍ zlomené beaty 16. 3. 21:30 ELECTRONIC BEATS PETE RIPE, NELO, PATRIK PRELOVSKY party 23. 3. 21:30 THE FAKERS Pearl Jam cover band live 24. 3. 20:00 OLDIES + MIX PARTY DJ TOMME party 30. 3. 21:30 DĚLNICKÝ DŮM ŽIDENICE Jamborova 3323/65 | 548 216 927 www.delnickydumbrno.cz PLES jamu 14. 3. 20:00 TANEČNÍ PODVEČER Mr. Swing 21., 28. 3. 18:00 PLES chovatelé koček 23. 3. 19:00 PLES ČMSS 24. 3. 20:00 KRÁLOVOPOLKA odpoledne pro milovníky dechovky 25. 3. 16:00 WABI DANĚK – POZOR, ZMĚNA TERMÍNU!!! folk i country 29. 3. 19:00 DESERT Rooseveltova 11 | 608 079 226 www.dodesertu.com 100% koncert PEXA + JANESPAL jazzové standardy ve vlastních úpravách HADRY Z TĚLA + SPÁLENÝ SUŠENKY world music 11HEAVEN rock BUBBLETONES + DJ MATSUWA elektický a zcela vlastní pohled na hudbu JAZZ JAM RADIMA HANOUSKA koncert

15. 3. 20:00 19. 3. 20:00 22. 3. 19:00 24. 3. 20:00 28. 3. 20:00 29. 3. 20:00

ČVACHTAVÝ LACHTAN screamo, violence

31. 3. 20:00

FALK Gorkého 12 www.falkcafe.cz LIŠKA A ČÁP DJ set

21. 3. 20:00

FAVAL MUSIC CIRCUS Křížkovského 22 | 775 222 505 www.faval.cz EMERGENZA celosvětová soutěž kapel 14.-15. 3. 17:30 SALAMANDRA, LINE OF SIGHT, KARAKUM metal 17. 3. 20:00 ELEKTRïCK MANN alko-hiphop 22. 3. 20:00 HARDTECHNO PROVINCIE 8 poslední výkřik 23. 3. 20:00 FAVÁL MUSIC FEST VOL. 4 party | welcome drink zdarma pro prvních 50 příchozích 24. 3. 18:00 BLAZE BAYLEY D.B. Stroyer Band, The Snuff 29. 3. 20:00 DEAD DOLLS DISCO VOL. 5 Reactor, The Mescaline, Babies, Phosgene Girls 31. 3. 20:00 FLÉDA Štefánikova 24 | 775 376 004 www.fleda.cz ZUBAŘSKÉ PŮLENÍ DJ Fast, Aka, Dummy 15. 3. 20:00 O´SEEX SPARTAQUE DJ Spartaque 16. 3. 20:00 FREE DNB MONDAY Spool, Hrr.nec, Checkmate, Panzer 19. 3. 20:00 BRNO PARTY UNIVERZITY party 20. 3. 20:00 XINDL X, KOFE-IN party 21. 3. 20:00 STUDENTSKÝ PLES GYMNAZIA KŘENOVÁ ples 22. 3. 20:00 VENDETA Therapy Sessions Warm-up party 23. 3. 20:30 QUATTRO SPECIAL nekompromisní mejdan 24. 3. 20:00 NEDĚLE INTENZIVNÍ PÉČE 2 party 25. 3. 20:00 FREE DNB MONDAY Ufo, Pier, X.Morph, Holder, Casper 26. 3. 20:00 HANSON BROTHERS, INVASIVES párty 27. 3. 20:00 PRÁVNICKÉ PŮLENÍ párty 28. 3. 20:00 STO ZVÍŘAT koncert 29. 3. 20:00 PRINCE OF TENNIS + GWERKOVA + MEDULLA pro pamětníky seskupení Colorfactory 30. 3. 20:00 CHECKPOINT 303 palestinské – tuniský projekt 31. 3. 20:00 KLUB 14KA Jánská 14 | 542 221 839 www.klub14ka.cz POP ROCK DJ Cuba 6 MUSIC MIX DJ Pavel MUSIC MIX DJ Perfect MUSIC MIX DJ Ivo Hilszek NEJEN OLDIES DJ Cuba 6 LEITNEROVA Leitnerova 2 | 543 213 693 www.leitnerka.cz LEPORELO A MARCEL KŘÍŽ progresivní folk ROCKOVÁNÍ JIŘÍHO ČERNÉHO Rock

15., 22., 29. 3. 18:00 16., 23., 30. 3. 18:00 17., 24., 31. 3. 20:00 20., 27. 3. 18:00 21., 28. 3. 18:00

15. 3. 19:30 20. 3. 19:30

Metropolis – ve městě je dobře // Vydání 423 // Vychází 15. 3. 2012 // Registrováno u Ministerstva kultury pod číslem MK ČR E 13918 // šéfredaktor: David Tieku / editor: Martina Kotolová, Pavel Šplíchal (redakce@metropolislive.cz) / redakční okruh: Radim Bartík, Jan Bárta, Táňa Zabloudilová, Petr W. Vaněk, Hanka Vašátková // produkce: Martina Kotolová // grafika: STROMdesign / www.stromdesign.cz // inzerce: Kateřina Hetmánková, Iva Dobešová (739 201 309, obchod@metropolislive.cz, 605 208 470, inzerce@metropolislive.cz) // adresa: Čechyňská 19, Brno 602 00 / e-mail: info@metropolislive.cz / telefon: 542 422 300 / www.metropolislive.cz / www.facebook.com/metropolislive.cz / vydává: METROPOLIS LIVE, s. r. o. / Vydavatel nenese odpovědnost za ztráty vzniklé chybným uveřejněním dat. Reprodukce části či celku, včetně textu, je zakázána. Použité textové a obrazové materiály pocházejí z archivu redakce.

26


PREATORIAN rock COURAGE křest nového CD M13 MUZAK KLUB Dobrovského 29 | 775 343 018 www.m13klub.cz M13 ROCKOTÉKA rock OLD, EDIAN, PRIMITOVE CORE, L koncert M13 METAL NIGHT metal STAROPRAMEN A ŠIPKY kdo přijde, ten hraje FANDÍME KOMETĚ TV přenos JAM SESION party STUDENTSKÁ PAŘBA party M13 METAL NIGHT metal JIRKA ŠELINGER REVIVAL koncert DRAGO HYPNALIS, GRACE koncert STAROPRAMEN A ŠIPKY kdo přijde, ten hraje JUKE BOX A JACK DANIELS party JAM SESION party STUDENTSKÁ PAŘBA party

28. 3. 19:30 29. 3. 19:30

15. 3. 20:00 16. 3. 20:00 17. 3. 20:00 18. 3. 20:00 19. 3. 18:00 20. 3. 20:00 21. 3. 20:00 22. 3. 20:00 23. 3. 20:00 24. 3. 20:00 24. 3. 20:00 26. 3. 20:00 27. 3. 20:00 28. 3. 20:00

MELODKA Kounicova 20/22 | 733 669 731 www.melodka.cz RATTLE BUCKET, ATARI TERROR, SPHERE koncert 15. 3. 19:30 DEPECHE MODE PARTY DJ Silent 16. 3. 19:30 ST. Patrick´s party U2 Stay Revival 17. 3. 19:30 DIRTY PASSION, SEPARATOR koncert 18. 3. 19:30 AUDIOTEK KILL THE NIGHT LIVE! Final Fiction, Broumband, Side Effect, Fastbag 20. 3. 19:30 TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR world music 21. 3. 19:30 PUNK FLOID punk rock 22. 3. 19:30 BOMBS FROM HEAVEN křest CD 23. 3. 19:30 DAWN OF HEATHEN WARRIORS Aktarum, Nothgard, Panychida, Prarod, Odraedir 24. 3. 18:30 GERDA BLANK, THE POOH křest CD 28. 3. 19:30 HENTAI CORPORATION, SHOGUN, TOKUGAWA, 6IGN třaskavý večírek 29. 3. 19:30 MOJA REČ Moja Reč, Radikal 30. 3. 19:30 THE REST, IMODIUM, CIVILNÍ OBRANA, NOHOW The Rest křtí nové CD! 31. 3. 19:00

Tenisový večírek DJ Danns

31. 3. 20:00

METRO MUSIC BAR Poštovská 6 – Alfa pasáž | 515 533 452 www.metromusic.cz TOTÁLNÍ NASAZENÍ, ZAKÁZANÝ OVOCE koncert | DJ A 15. 3. 20:30 FRIDAY NIGHT FEVER! DJ Schaff 16., 23., 30. 3. 20:30 PETR SMETÁČEK – LOS RUMBEROS – METRO TANČÍRNA mezinárodní orchestr 17. 3. 20:30 MILAN KAŠUBA TRIO koncert 19. 3. 20:30 LED ZEPPELIN REVIVAL + SANNY´S INSTINCT koncert k výročí založení Gymnázia Matyáše Lercha 20. 3. 20:30 TOXIQUE koncert | DJ Olaf 21. 3. 20:30 PETR BENDE BAND koncert | DJ A 22. 3. 20:30 RED HOT CHILI PEPPERS REVIVAL BRNO pop/rock 24. 3. 20:30 METRO MONSTER FUNK SESSION VOL. 4 funk 26. 3. 20:30 BLUE EFFECT UNPLUGGED DJ Olaf 28. 3. 20:30 DUKLA VOZOVNA DJ A 29. 3. 20:30 BARMAN SHOW – HAVANA METRO CUP II exhibice barmanů 31. 3. 20:30

LOVE DJs Lil Berry, Johannes, Poco, A-roll, Doky 17. 3. 21:30 DNB NIGHT DJs Zua, Bushman, Murte, Zaion, Elwaca 21. 3. 21:00 MAXIMAL DJs Kaisersoze, Majkymajk, Pedro, Nois, Upgrade 22. 3. 21:00 COONK SPECIAL DJs Javas, Elio, Shala, Deivis, Pete White... 23. 3. 21:00 DNB NIGHT DJs Rybizzz, Kamikazeboy, You2, Spaboy, Dizztrickt 28. 3. 21:00 MAXIMAL DJs Marty Fish, Tokátko, Ufi DaMan, Wilda 29. 3. 21:00 MASTERMIX LIVE DJs Andrea Fiorino, Teddy S, Arco 30. 3. 21:00 POP DJs Luis, Deivis, Upgrade, LJ Doxster, Mut.Be, Martin Pop 31. 3. 21:30 PODOBRAZY Moravské nám. 1a – Místodržitelský palác 732 582 183 | www.podobrazy.cz SMALL TALKS poetické 21. 3. 20:00 SORRO koncert 30. 3. 20:00 VIOLA retro-šansonový projedt 31. 3. 20:00

NO STRESS – MUSIC CLUB & COFFEE BAR Roosseveltova 6 | 775 77 66 55 www.nostressbrno.cz PREZENTACE A OCHUTNÁVKA RUMŮ party 15., 22. 3. 20:00 DISCO PARTY DJ Philip 16., 23. 3. 20:00 OLDIES PARTY hity 60-90. let 17., 24. 3. 20:00 LIVE NIGHT s Martinem Zezulou a Martinem Kurcem 20., 27. 3. 20:00 COCKTAIL PARTY veškeré míchané nápoje za 66,- 21., 28. 3. 20:00

7. NEBE Jánská 9 | 777 994 494 www.7nebe.cz PÁRTY V PÁRTY čtvrteční mejdánek 15., 22., 29. 3. 20:00 DANCE STORM DJ Ivo Hilszek 16. 3. 20:00 PP – PONDĚLNÍ POSEZENÍ party 19., 26. 3. 20:00 STUDENTS NIGHT SPECIAL pro všechny fakulty 20., 27. 3. 20:00 ERASMUS PÁRTY DJ Ivo Hilszek vs DJ Jedla 21. 3. 20:00 IMPRESS party 23. 3. 20:00 OLDIES PÁRTY / DJ JEDLA party 24. 3. 20:00 SEXY SHOW LIVE party 30. 3. 20:00

PERPETUUM MUSIC CLUB Rooseveltova 9 www.perpetuum.cz MAXIMAL DJs Orbith, Fawkes, Martin Pop, Upgrade 15. 3. 21:00

SEMILASSO Palackého tř. 126 | 541 247 010 www.semilasso.cz MADRAGE moje krevní skupina tour 2012

15. 3. 20:00

MERSEY Minská 15 | 777 147 566 www.mersey.cz MERSEY OLDIES PÁRTY 50´ - 90´s hity, DJ Tim, Ukulele Troublemakers 15., 22., 29. 3. 20:00 NOCHE LATINA Výuka latinskoamerických tanců s Willim a Martinem 19., 26. 3. 20:00 Live Řáhol No.1 Electro-dubstep night DJ’s:Heavy Hev a další 16. 3. 20:00 Žabovačka, aneb samý hity, žádná rvačka DJ Tim/Danns 17. 3. 20:00 Zasun A Tanči Don Juan Disco, El Bitches, Cufia | electro, house, bassline 23. 3. 20:00 Freedom night- pokračování netradiční párty tentokrát pouze pro muže 24. 3. 20:00 B-Day party DJs: Orbith, Alyaz, Joshek, Hausaggregat a Electronic Bitche 30. 3. 20:00 INZERCE

27

ME E V E N T S

MUSIC B R N O


MUSIC B R N O / KINA B R N O ARAKAIN XXX BEST OF TOUR 2012 & LUCIE BÍLÁ koncert 22. 3. 19:00

QUANTI MINORIS + TRITONUS PRIEST progressive rock 31. 3. 20:00

SLOVAN CLUB Lidická 23 – pasáž hotelu Slovan 603 384 767 | 541 321 207 www.slovanclub.cz RETRO-DISCOMUSIC intimní prostředí 15., 20., 21., 22., 27., 28., 29. 3. 20:00 DISCO FRESH & OLDIES diskotéka pro třicátníky 16., 23., 30. 3. 20:00 SATURDAY NIGHT DISCO 17., 24., 31. 3. 20:00

ŠELEPOVA NO. 1 Šelepova 1 | 541 213 342 www.selepova.cz STAROBRNO OLDIES PARTY DVD projekce 16.-17., 23.-24., 30.-31. 3 20:00 ZÁVIŠ kníže pornfolku 22. 3. 20:15

STADION Kounicova 22 www.stadec.cz DEATLY HUNTA A KINGPIN reggae, rapp HYSTERICAL EDUCATION Hysterical Naked, Homoguru STARÁ PEKÁRNA Štefánikova 8 | 541 210 040 www.starapekarna.cz NEOČEKÁVANÝ DÝCHÁNEK etnošraml JOYRIDE – ROXETTE REVIVAL taneční večírek KARNEVAL JAZOO zoologický jazz KOLLAR, BORLAI, BARANYI koncert speciální mezinárodní sestavy ROMINA CAPITANI QUARTET top modern vocal jazz TUBABU + OIT západoafrické rytmy + totální alternativa JAZZOVÝ TANEČNÍ VEČER jazz 30. a 40. let MILOŠ ŽELEZŇÁK TRIO koncert vynikajícího kytaristy MULLIGANG modern jazz, bebop TEZEZA & GROOVE INN groove vocal jazz/soul DI GRINE KUZINE balkánský klezmer

15. 3. 20:00 24. 3. 20:00

15. 3. 20:00 16. 3. 20:00 17. 3. 20:00 19. 3. 20:00 20. 3. 20:00 21. 3. 20:00 22. 3. 20:00 24. 3. 20:00 26. 3. 20:00 27. 3. 20:00 28. 3. 20:00 29. 3. 20:00

TANEČNÍ ŠKOLA DYNAMIC Zábrdovická 25/2 | www.tsdynamic.cz SHUFFLE DANCE taneční novinka v TŠ Dynamic 15. 3. 19:30 SHUFFLE DANCE taneční novinka v TŠ Dynamic 16. 3. 19:30 DYNAMIC DANCE PARTY tančírna spol. tanců a dicso 17. 3. 18:00 HIGH HEELS taneční novinka v TŠ Dynamic 21. 3. 18:30 STREET DANCE JAM SESSION otevřený meeting tanečníků 21. 3. 20:30 SHUFFLE DANCE taneční novinka v TŠ Dynamic 22. 3. 19:30 SHUFFLE DANCE taneční novinka v TŠ Dynamic 23. 3. 19:30 DYNAMIC DANCE PARTY tančírna spol. tanců a dicso 24. 3. 18:00 VYHLÍDKA SOUND CAFÉ & BAR nám. Svobody 17 – Dům pánů z Kunštátu www.vyhlidka-cafe.cz POCO happy’n’latino house 15., 22., 29. 3. 20:00 SLIBNÉ VYHLÍDKY… Murphy + guest groovy’n’house classic 16., 23., 30. 3. 20:00 SOUND CAFÉ Poco + guest happy’n’latino house 17., 24., 31. 3. 20:00 KONEC NEDĚLNÍ NUDY V BRNĚ Leo Lycra | electro, progressive 18., 25. 3. 20:00 ARCO funky´n´jackin´house 19., 26. 3. 20:00 JOHANNES groovy’n’club music 20., 27. 3. 20:00 JEROME AUSTIN nu jazz exclusive 21., 28. 3. 20:00

ART Cihlářská 19 | 541 213 542 www.kinoartbrno.cz KULTOVNÍ FILMY: NOC V OPEŘE USA | 1935 | komedie | Malý sál 15. 3. 18:00, 21:00 KŮŽE KTEROU NOSÍM ESP | 2011 | drama 15. 3. 18:00, 20:30 FOTOJATKA festival tvůrčí fotografie 16. 3. 19:00 RANGO USA | 2011 | animovaný 17. 3. 10:00 PROBUDÍM SE VČERA CZE | 2011 | komedie 17.-18. 3. 15:30 JEDEN MUSÍ Z KOLA VEN GBR/FRA | 2011 | thriller 17.-19. 3. 18:00 STUD GBR | 2011 | drama 17.-18. 3. 20:30 KULTOVNÍ FILMY: JEDEN TAM NAHOŘE MĚ MÁ RÁD USA | 1956 | drama 19., 29. 3. 18:30, 21:00 ČLOVĚK Z MRAMORU POL | 1977 | drama 19. 3. 20:30 MUPETI USA | 2012 | animovaný 31. 3. 10:00 FILMY PRO SENIORY MŮJ TÝDEN S MARILYN GBR | 2011 | drama LURDY AUT | 2009 | drama THE ARTIST FRA | 2011 | romantický

13. 3. 15:00 20. 3. 15:00 27. 3. 15:00

FESTIVAL JEDEN SVĚT www.jedensvet.cz/brno PŘENAŠEČ USA | 2011 TRAFAČKA - CHRÁM SVOBODY CZE | 2011 KRÁLOVSTVÍ PANA EDHIHO BE/ESP | 2011 NOVÝ SVĚT EST | 2011 KE SVĚTLU CHN/USA | 2011 BAHRAJNSKÝ VÝKŘIK DO TMY QA | 2011 VZDÁM TO AŽ ZÍTRA UK/USA | 2011 EL MEDICO SWE/ EST/FIN/HU/ CUB | 2011 OD VIŠNÍ DO VIŠNÍ CZE | 2011

20. 3. 18:00 20. 3. 20:30 21. 3. 18:00 21. 3. 20:30 22. 3. 18:00 22. 3. 20:30 23. 3. 18:00 23. 3. 20:30 24. 3. 16:30

NEJVĚTŠÍ KULTURNÍ UDÁLOST ROKU

ALEXANDROVCI European Tour 2012

Hosté: BÁRA BASIKOVÁ a MARTIN CHODÚR

26.5. BRNO KAJOT ARENA

„Mr. Kalinka“ VADIM ANANEV

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK Minimální povolená velikost použití této varianty je 30 mm

WWW.ALEXANDROVCI.CZ

Minimální povolená velikost použití této varianty je 20 mm

INZERCE

Alex Metropolis 150x70 Brno.indd 1

28

Minimální povolená velikost použití této varianty je 12 mm

9.3.2012 15:35:06


ME E V E N T S

KINA B R N O

hororový

tvůrčí

filmový

Musíme si promluvit o Kevinovi

Fotojatka

Jeden svět Brno

Ústředním tématem filmu natočeného dle známého románu Lionel Shriverové je nefunkční vztah mezi matkou a jejím synem s extrémně tragickým vyústěním. V odosobněné atmosféře jsme svědky konfliktu mezi nejistou a frustrovanou matkou Evou a jejím „nepovedeným“synem Kevinem. Tilda Swintonová předvádí v roli Evy jeden z nejvýraznějšíchhereckých výkonů roku.

Projekční večer festivalu tvůrčí fotografie na plátně kina Art. Snímky z Balkánu řeckého autora N. Economopoulose, volná tvorba nizozemského fotografa E. Olafa, pohledy do umělých světů zábavních center Rakušana R. Riedlera a další! Moderovaný večer s přestávkou mezi dvěma promítacími bloky, cca 2×100 minut.

Nedáme se umlčet – v roce 2011 vyšli obyvatelé arabských zemí do ulic bojovat za svá práva a ukončení náboženských sporů. Příběhy mladých lidí, kteří už nedokázali déle mlčet, zaznamenali tvůrci v Tunisu, Egyptě a Libanonu. Zahájení festivalu s charitativní dražbou 19. 3. v 18.30 v HaDivadle.

v kinech od 23. 3. 2012 www.acfk.cz

kino Art | 16.-18. 3. www.fotojatka.cz

Brno | 19.–27. 3. www.jedensvet.cz/brno

MRTVÁ TRAŤ CZE | 2011 PUNK IN AFRICA CZE/ZA | 2011 PŘENAŠEČ USA | 2011 TROJMEZÍ CZE | 2011 BAHRAJNSKÝ VÝKŘIK DO TMY QA | 2011 FILMOVÝ MARATON JSEM LEPŠÍ SWE | 2011 NOVÝ SVĚT EST | 2011 ŽIVOT VE FOTOGRAFIÍCH ISR | 2011 ZÁVOD KE DNU CZE | 2011 NENÍ ÚNIKU DE | 2011

24. 3. 18:30 24. 3. 20:30 25. 3. 16:30 25. 3. 18:30 25. 3. 20:30

26. 3. 19:30 26. 3. 19:30 26. 3. 19:30 27. 3. 18:00 27. 3. 20:30

FESTIVAL FRANCOUZSKÉ KULTURY BONJOUR BRNO Bohémský život 28. 3. 18:00 Lurdy 28. 3. 20:30 Le Havre 29. 3. 18:00 Věčný návrat 29. 3. 20:30 Orfeus 30. 3. 18:00 Velká láska 30. 3. 20:30 Tintinova dobrodružství 31. 3. 15:00 Ticho lesa 31. 3. 18:00 Kluk na kole 31. 3. 20:00

BĚLORUSKÝ SEN RUS | 2011 Z POPELNICE DO LEDNICE GER | 2011 NON COMM 2011 NEDÁME SE UMLČET SWE | 2011 HLAS BARMY NOR | 2011 ZPĚT NA TAHRÍR CAN SPRAVEDLNOST NA PRODEJ NL | 2011 ZÁVOD KE DNU CZE | 2011 LÁSKA V HROBĚ CZE | 2011 POD SLUNCEM TMA CZE | 2011 BĚLORUSKÝ SEN RUS | 2011 ČEČENSKÝ SEN CZE | 1995

21. 3. 18:00 21. 3. 20:30 22. 3. 20:30 23. 3. 18:00 23. 3. 20:30 24. 3. 18:00 24. 3. 20:30 25. 3. 18:00 25. 3. 20:30 26. 3. 18:00 26. 3. 20:30 27. 3. 18:00

KDO ZABIL NATAŠU? FRA/SRB/HRV/UK | 2011 27. 3. 18:00 Opakování nejoblíbenějšího filmu brněnských diváků. Bude zveřejněno na webu. 27. 3. 20:30 CLUB ESCAPE KUŘIM Křížkovského 48 – zámek Kuřim www.clubescape.cz BEZ PŘEDSUDKŮ CZE | 2009 | komedie REC ESP | 2007 | horor

22. 3. 20:00 29. 3. 19:00

HADIVADLO Poštovská 8D | 542 212 761 www.hadivadlo.cz FESTIVAL JEDEN SVĚT www.jedensvet.cz/brno NEDÁME SE UMLČET SWE | 2011

19. 3. 20:30

BAKALA Žerotínovo nám. 6 | 542 212 405 www.fkbrno.cz FILMOVÝ FESTIVAL EXPEDIČNÍ KAMERA 2012 15. 3. 18:00-23:00 FESTIVAL JEDEN SVĚT www.jedensvet.cz/brno LÁSKA V HROBĚ CZE | 2011 ČERNOBYL - VĚČNÁ NOČNÍ M ŮRA BE/FR | 2011 DOPISY Z ÍRÁNU FRA | 2011

20. 3. 18:00 22. 3. 18:00 20. 3. 20:30 INZERCE

29


KINA B R N O / DIVADLA B R N O FILM JAKO BRNO CZE | 2011 TRAFAČKA - CHRÁM SVOBODY CZE | 2011 FILMOVÝ MARATON CHCEME SPRAVEDLNOST IN | 2011 HOLKY V RINGU CAN | 2011 OD VIŠNÍ DO VIŠNÍ CZE | 2011 KDO ZABIL NATAŠU? FRA/SRB/HRV/UK | 2011 Z POPELNICE DO LEDNICE DE | 2011 KINOKAVÁRNA nám. SNP 33 | 777 758 216 www.kinokavarna.cz MUŽI V NADĚJI CZE | 2011 | komedie

23. 3. 18:00 23. 3. 20:00

24. 3. 19:30 24. 3. 19:30 24. 3. 19:30 25. 3. 17:00 25. 3. 18:30

21. 3. 20:00

LUCERNA Minská 19 | 549 247 070 kinolucerna.info ŽELEZNÁ LADY GBR | 2011 | drama 24.-26. 3. 15:45 SIGNÁL 15.-16. 3. 20:30 CZE | 2011 | komedie 17.-19. 3. 16:00, 20:30 20.-21. 3. 20:30, 22.-28. 3. 18:00 MŮJ TÝDEN S MARILYN GBR | 2011 | drama 15.-21. 3. 18:30 MUPETI USA | 2012 | animovaný 17.-18. 3. 13:45 THE ARTIST FRA | 2011 | romantický 22.-26. 3. 20:30, 31. 3. 16:00 ALVIN A CHIPMUNKOVÉ 3 USA | 2011 | animovaný 24.-25. 3. 14:00 NEBEZPEČNÁ METODA CAN/GER | 2011 | drama 27.-28. 3. 20:30 HUNGER GAMES: ARÉNA SMRTI USA | 2012 | akční 29.-31. 3. 18:00 PROBUDÍM SE VČERA CZE | 2011 | komedie 29.-31. 3. 20:30 LORAX 3D USA 2012 | animovaný 31. 3. 14:00

FILMY PRO STUDENTY A DŮCHODCE ZA 50 KČ ŽELEZNÁ LADY GBR | 2011 | drama 26. 3. 15:45 SIGNÁL CZE | 2011 | komedie 18. 3. 16:00, 26. 3. 18:00 MŮJ TÝDEN S MARILYN GBR | 2011 | drama 18. 3. 18:30 FESTIVAL JEDEN SVĚT www.jedensvet.cz/brno MORAVSKÁ GALERIE V BRNĚ www.moravska-galerie.cz Zahájení projekcí v Uměleckoprůmyslovém muzeu proběhne 21. 3. v 19:00. FESTIVAL JEDEN SVĚT www.jedensvet.cz/brno HOLKY V RINGU CAN | 2011 ZPĚT NA TAHRÍR CAN JE MI OSMDESÁT OSM GBR | 2011 ŽIVOT VE FOTOGRAFIÍCH ISR | 2011 EPICENTRUM CZE | 1993 ČEČENSKÝ SEN CZE | 1993/1995

21. 3. 20:00 22. 3. 18:30 22. 3. 21:00 22. 3. 21:00 23. 3. 18:30 23. 3. 18:30

PROJEKCE KRÁTKÝCH FILMŮ TI DRUZÍ NL/ET | 2011 23. 3. 21:00 DĚTSKÁ PRÁVA – FATMA, PAMELA, MESBA NL | 2011 23. 3. 21:00 PŘÍBĚH ĎURIHO NL/RO | 2011 23. 3. 21:00 POJĎTE DÁL SK | 2011 23. 3. 21:00 269 MILIÓNŮ POD HLADINOU CZE | 2002 26. 3. 18:30 ČERNOBYL - VĚČNÁ NOČNÍ MŮRA BE/FR | 2011 26. 3. 21:00 ILEGÁLNÍ MÁMA AUT | 2011 27. 3. 18:30 EL MEDICO SWE/ EST/FIN/HU/CUB | 2011 27. 3. 21:00

BEZBARIÉROVÉ DIVADLO BARKA Sv. Čecha 35a | 541 213 206 www.barka.unas.cz VIVA LA MAMA Geatano Donizett komická opera 24., 26.-28. 3. 19:00 DIVADLO BOLKA POLÍVKY Jakubské nám. 5 | 542 214 692 www.divadlobolkapolivky.cz PICASSO J. Hatcher | drama Divadelní společnost Ansámbl 15. 3. 19:00 CAVEMAN R. Becker | one man show 17., 19., 27. 3. 19:00 LÍBÁNKY ANEB LÁSKA AŤ JDE K ČERTU N. Coward | komedie 18. 3. 19:00 RYBÁRIK KRÁL´OVSKÝ W. Douglas Home komedie | Štúdio L + S 21. 3. 19:00 OTEVŘENÉ MANŽELSTVÍ D. Fo, F. Rame | komedie | Studio Dva 22. 3. 19:00 PAN KAPLAN MÁ TŘÍDU RÁD L. Rosten komedie | Malé Divadlo Komedie 24. 3. 19:00 DETEKTOR LŽI J. Špalek | drama | Kašpar 26. 3. 19:00 MILOSTNÝ TROJÚHELNÍK P. Liška, J. Polášek, M. Zbrožek improvizace 29. 3. 19:00 GOEBBELS/BAAROVÁ O. Reese, D. Pařízek | drama 30. 3. 19:00 LÁSKA NARUBY J. Nvota | komedie 31. 3. 19:00 DIVADLO POLÁRKA Tučkova 3 | 541 247 274 www.divadlopolarka.cz KUTILOVÉ ANEB JAK SE STAVÍ DŮM H. Mikolášková | dětské 16., 18. 3. 08:30, 10:15 17. 3. 10:15, 15:30 IMPROVIZAČNÍ VEČER 20. 3. 19:00 URAŠIMA A MOŘSKÁ PRINCEZNA Z. Mikotová | dětské 21. 3. 08:30, 10:15 ZMATEK NAD ZMATEK R. Sikora, J. Verne | muzikál 22. 3. 09:30, 19:00 FESTIVADLO 23.-25. 3. 08:00-22:00 STVOŘENÍ SVĚTA R. Toman, M. Sopuch | pro 1. stupeň ZŠ 31. 3. 15:30

Jeden svìt Brno 19.–27. Protesty • Nepokoje • Revolta

3.

Festival dokumentárních filmù o lidských právech www.jedensvet.cz/brno

Za podporu festivalu Jeden svět v Brně děkuJeme těmto firmám a institucím:

INZERCE

30


DIVADLA B R N O

pohádkový

VESELÁ KAVÁRNA Veselá kavárna uvádí v sobotu 17. 3. v 10 hodin Brněnské písničkové tetiny s Pohádkou o jaru. Před pohádkou se děti dozví něco o střídání ročních období a v pohádce potom uslyší o velikonočním dobrodružství slepičky, zajíčka a jako obvykle i spoustu písniček. Veselá kavárna, Měřičkova 18, 621 00 Brno Řečkovice, tel.: 541 211 890. Veselá kavárna | 17. 3. | 10:00 www.veselakavarna.cz

DIVADLO RADOST Bratislavská 32 | 545 321 273 www.divadlo-radost.cz BABIČKA V TRENKÁCH dětské | Ořechovské divadlo 15. 3. 19:00 DLOUHÝ, ŠIROKÝ A BYSTROZRAKÝ K. J. Erben, V. Peška | dětské 18. 3. 10:00, 14:30 MÍČEK FLÍČEK J. Malík | dětské 25. 3. 10:00, 14:30 O NEZBEDNÉ KOMETĚ J. Mikota, V. Pešla | dětské 25. 3. 10:00 RYCHLÉ ŠÍPY ANEB KAM SE PODĚLI GENTLEMANI? J. Foglar 30. 3. 19:00 FALK Gorkého 12 | www.falkcafe.cz HOSPODIN aneb Kdopak by se Boha bar Divadlo Dno 28. 3. 19:30 HADIVADLO Poštovská 8D | 542 212 761 www.hadivadlo.cz PSYCHÓZA VE 4:48 S. Kane | drama MODELKA XXL ANEB MOJE STEHNA V PROKLATÝM DETAILU V. Borůvková | one woman show USTAF voiceband.cz | koncert | The Best Of ČESKÁ MĚNA A. Saavedra | komedie BE HAPPY J. Havlice | komedie INDIÁN V OHROŽENÍ J. Havelka a kol. | komedie SVĚT V OHROŽENÍ J. Havelka a kol. | komedie DOMA U HITLERŮ ANEB HISTORKY Z HITLEROVIC KUCHYNĚ A. Goldflam | komedie VŠICHNI JSME MARLENE DIETRICH ANEB STUDIE ODYSSEA SKUTR a kol. | komedie RAPE ME! M. Krátká | monodrama LISTOVÁNÍ: PROSÍM STRUČNĚ V. Havel | drama HUSA NA PROVÁZKU Zelný trh 9 | 542 123 425 www.provazek.cz

BESEDY S CK LIVINGSTONE ZAPOMENUTÝ SVĚT VENEZUELY promítání doprovázené živou besedou EVEREST promítání doprovázené živou besedou BHÚTÁN, ZEMĚ HŘMÍCÍHO DRAKA promítání doprovázené živou besedou

MY FAIR LADY A. J. Lerner, F. Lowe | muzikál 25.-26. 3. 19:30 27. 3. 18:00, 28. 3. 19:30, 29. 3. 18:00 HUDEBNÍ SCÉNA DIVÁ BÁRA M. Uhde, M. Štědroň, L. Kuba muzikál 23. 3. 14:00, 19:30, 24.-29. 3. 19:30 NÁRODNÍ DIVADLO BRNO JANÁČKOVO DIVADLO Rooseveltova 11 | 542 158 111 www.ndbrno.cz PERIKOLA J. Offenbach | opereta CENA DIVA 2011 galavečer hvězd RUSALKA A. Dvořák | opera NETOPÝR J. Strauss | opereta LA TRAVIATA G. Verdi | opera NABUCCO G. Verdi | opera PRODANÁ NEVĚSTA B. Smetana | opera RÓMEO A JÚLIA S. Prokofjev | balet TURANDOT G. Puccini | opera PTÁK OHNIVÁK / SIX I. Stravinskij | balet

15. 3. 19:30 15. 3. 19:30 15. 3. 19:30

DIVADLO U STOLU Zelný trh 9 | 542 123 420 www.divadloustolu.cz ZAPOMENUTÉ SVĚTLO J. Deml | drama 15. 3. 19:30 ORESTEIA I. (AGAMEMNÓN) Aischylos | drama 25. 3. 19:30 BÁSNĚ O LÁSCE A SMRTI ZE STARÉ ITÁLIE literární cyklus 27. 3. 19:30 NĚŽNÁ F. M. Dostojevskij | drama 28. 3. 19:30 TEĎ NA KRK OPRÁTKU TI VĚŠÍ F. Villon, F. Derfler | drama 29. 3. 19:30 MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO Lidická 16 | 533 316 301 | www.mdb.cz ČINOHERNÍ SCÉNA MOJŽÍŠ F. Vodseďálek | drama 15. 3. 19:30 DOKONALÁ SVATBA R. Hawdon | komedie 16., 19. 3. 19:30 OIDIPUS KRÁL Sofokles | drama 17., 18. 3. 19:30 ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY W. Shakespeare | komedie 20. 3. 19:30 BIDNICI_Metropolis_2012_Sestava 1 21.-22. 3. 18:00, 23., 30. 3. 19:30

15. 3. 18:00 16. 3. 19:00 17. 3. 19:00 20. 3. 19:00 21. 3. 19:00 22. 3. 19:00 23. 3. 19:00 24. 3. 19:00 27. 3. 19:00 31. 3. 19:00

MAHENOVO DIVADLO Rooseveltova 17 | 542 158 111 www.ndbrno.cz PAST NA MYŠI A. Christie | drama 15. 3. 19:00 IDEÁLNÍ MANŽEL O. Wilde | komedie 16. 3. 19:00 TAJEMSTVÍ PRALESA ANEB 800 MIL PO AMAZONCE J. Verne | komedie 17. 3. 17:00 HODINY JDOU POZPÁTKU J. Suchý | muzikál 18. 3. 19:00 LAKOMEC Moliére | komedie 19. 3. 19:00, 20. 3. 10:00 POPELKA J. a W. Grimmové, M. Dohnal, P. Juráš | dětské 20. 3. 18:00 JAK JE DŮLEŽITÉ MÍTI FILIPA O. Wilde | komedie 22. 3. 10:30, 18:00 3/8/12 2:3323.-24. PM Stránka 19:00, 26. 3.119:00, 27. 3. 18:00

15. 3. 19:30 15. 3. 21:00 16. 3. 19:30 17. 3. 19:30 18. 3. 19:30 20. 3. 19:30

MùSTSKÉ DIVADLO BRNO ve spolupráci

s CAMERON MACKINTOSH uvádí produkci

BOUBLILA a SCHÖNBERGA

21. 3. 19:30 22. 3. 19:30 26. 3. 19:30 27. 3. 19:30 25. 3. 21:00 Original London Production by CAMERON MACKINTOSH and THE ROYAL SHAKESPEARE COMPANY

Vstupenky lze zakoupit on-line a v pokladně MdB, Lidická 16, tel.: 533 316 410 INZERCE

31

ME E V E N T S

BALADA PRO BANDITU M. Uhde, M. Štědroň | muzikál 15. 3. 19:00 PROMĚNA ANEB BUDAŘ UŽ ZASE HOŘÍ, BURŠOVÁ SE NA TO DÍVÁ V. Morávek, J. Budař | hudební 16. 3. 19:00 MAESTRO A MARKÉTKA M. Bulgakov | drama 17., 19. 3. 19:00 TICHÝ TARZAN (ZCIZENÉ DENÍKY FANTOMA EROTICKÉ FOTOGRAFIE) S. Petrů, P. J. Kryštof drama | sklepní scéna 20. 3. 19:00 ROMEO, JULIE A JÁ J. Jelínek | komedie 24., 26. 3. 19:00 HORDUBAL (ACH, STŮL, ŽIDLE, SVĚTLO A SLOUP) K. Čapek | drama 22. 3. 19:00


DIVADLA B R N O / ART B R N O LAZEBNÍK SEVILSKÝ G. Rossini | opera VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ W. Shakespeare | komedie CYRANO Z BERGERAKU E. Rostand | drama ČERNÁ MADONA BRNĚNSKÁ Z. Plachý | drama ZLATÍ CHLAPCI (…VSTUPTE!) N. Simon | komedie

25. 3. 19:00 28. 3. 19:00 29. 3. 19:00 30. 3.19:00 31. 3. 19:00

MALÁ SCÉNA MAHENOVA DIVADLA ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA 17.-18. 3. 15:00 Ch. Perrault | dětské 31. 3. 14:00, 16:00 PERNÍKOVÁ CHALOUPKA V. Renč | dětské 24. 3. 15:00, 25. 3. 14:00 DIVADLO REDUTA Zelný trh 1 | 542 158 111 | www.ndbrno.cz HODNÝ PAN DOKTOR N. Simons komedie | Agentura Harlekýn 15. 3. 19:00 JAK DOSTAT MAMINKU DO POLEPŠOVNY J. Jelínek | dětské 17. 3. 15:00 EUROPEANA P. Ouředník | drama 18. 3. 19:00 KOLEGA MELA GIBSONA T. Jachymek | komedie Divadelní spolek Frída 19.-20. 3. 19:00 KOUZELNÁ NOC, LETNÍ DEN S. Mrožek | drama 23. 3. 19:00 KVAK A ŽBLUŇK A. Lobel | dětské 24. 3. 15:00 VALMONT P. A. Choderlos de Laclos, D. Špinar | drama 25. 3. 19:00 MEZI NEBEM A ŽENOU D. Gombár komedie | Divadelní spolek Frída 26. 3. 19:00 JULES A JIM H. P. Roché | drama, improvizace 27. 3. 19:00 PAPAGENO HRAJE NA KOUZELNOU FLÉTNU E. Streul | opera 29. 3. 17:00 KD RUBÍN Makovského nám. 3 | 541 213 704 www.kdrubin.cz MONOLOGY VAGÍNY komedie 28. 3. 19:30 VŠE O MUŽÍCH M. Gavran | komedie 29. 3. 19:30

STADION Kounicova 22 | www.stadec.cz CO SE VLASTNĚ STALO S JOHNEM CONNOREM S. Nyitrayová | komedie | Stadec dorost 17. 3. 19:30 MIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTI M. Crimp | drama | Divadlo Feste 18. 3. 19:30 LIMONÁDOVÝ JOE Divadelní studio Dialog | komedie 19. 3. 19:30 EXPRES NA ZÁPAD/THE SUNSET LIMITED C. McCarthy | komedie | Divadlo Stadion 20. 3. 19:30 PÁSLA KONĚ NA BALKÓNĚ K. Koišová, S. Machačová, J. Honzírek drama | Divadlo Feste 21. 3. 19:30 KABARET MOSKVA (MISTR A MARKÉTKA) DS Brnkadla – A spol 22. 3. 19:30 KOMEDIOMAT improvizační zábavná show 23. 3. 19:30 TROILUS A KRESSIDA Stadec dorost 25. 3. 19:30 MISANTROP Moliére | komedie | Buranteatr 27. 3. 19:30 PAN POLŠTÁŘ M. McDonagh | komedie | Buranteatr 28. 3. 19:30 HAZ.ART J. Honzírek | Divadlo Feste 29. 3. 19:30 FIKCE BRNO komedie | Divadlo Plyšového Medvídka 30. 3. 19:30 STUDIO MARTA Bayerova 5 | 542 591 512 www.studiomarta.cz BALKON J. Genet | drama MRZÁK INISHMAANSKÝ M. McDonagh | drama

15. 3. 19:30 19.-22. 3. 19:30

FILHARMONIE BRNO Komenského nám. 8 | 542 214 255 www.filharmonie-brno.cz SÓLISTÉ A KOMORNÍ SOUBORY JAMU Besední dům 15.-16. 3. 19:30 FILHARMONIE BRNO Kenichi Shimura | Besední dům 17. 3. 19:30 MLADÍ INTERPRETI Z BRNA koncert | Besední dům 20. 3. 19:30 FILHARMONIE BRNO Aleksandar Markovič | Besední dům 29.-30. 3. 19:30 PÉŤA A VLK Jakub Klecker | Besední dům 31. 3. 10:30

DŮM UMĚNÍ MĚSTA BRNA Malinovského nám. 2 | www.dum-umeni.cz DUMB.RICHARD HEALY – JIŘÍ MAHA – RICHARD NIKL společná prezentace do 1. 4. PAVEL HAYEK – OTTO ZITKO obrazy do 1. 4. SOCIAL INNOVATION CAMP BRNO 2012 burza nápadů 16.-18. 3. REMAKE umělecký projekt Dům pánů z Kunštátu, Galerie 99 7. 3.-15. 4. GALERIE TIC BRNO GALERIE KABINET Radnická 4 | www.kultura-brno.cz UMĚLEC JE VYVOLENÝ biografismus 21. 3.-10. 5. GALERIE MLADÝCH Radnická 4 | www.kultura-brno.cz VOJTĚCH FRÖLICH: KINO 21. 3 – 10. 5. GALERIE U DOBRÉHO PASTÝŘE Radnická 4 | www.kultura-brno.cz UMĚLEC JE VYVOLENÝ biografismus 21. 3.–10. 5. KNIHOVNA JIŘÍHO MAHENA Kobližná 4 | 542 532 111 | www.kjm.cz BŘEZEN MĚSÍC ČTENÁŘŮ podpora čtenářství 1.-31. 3. 2012 AMATÉRKSKÁ JESKYNĚ beseda Tomáše Mokrého 20. 3. 17:00 KAREL VIKTORIN: ŽIVOT NESLYŠÍCÍCH V JAPONSKU toulky japonskou kulturou 21. 3. 17:00 BURTON LANE A JEHO DIVOTVORNÝ HRNEC hudební pořad Jana Beránka | IN-centrum 21. 3. 18:00 O ŠTĚSTÍ V UMÍRÁNÍ podvečer nad knihou výtvarníka, publicisty a prozaika Jana Paula | Mahenův památník 21. 3. 17:00 SKANDINÁVSKÝ DŮM přednáška o kultuře a tradicích zemí evropského Severu 22. 3. 10:00 POCTA MAGDĚ OLIVERO ukázky nahrávek v podání Martina Bojdy | IN-centrum 26. 3. 18:00 DISKRIMINACE Z DŮVODU VĚKU přednáška JUDr. PhDr. Davida Elischera, Ph.D 27. 3. 10:00 MOŽNOSTI VYUŽITÍ MEZINÁROVNÍHO VISEGRÁDSKÉHO FONDU přestavení grantových a mobilitních programů 28. 3. 17:00, 28. 3. 18:30

SETKÁNÍ/ENCOUNTER SETKÁNÍ/ENCOUNTER 22. RO NÍK MEZINÁRODNÍHO FESTIVALU DIVADELNÍCH ŠKOL 22ND INTERNATIONAL FESTIVAL OF THEATRE SCHOOLS

www.encounter.cz 10.—14. 4. 2012

v Brně

www.facebook.com/setkani www.youtube.com/TVEncounter tel.: +420 542 591 334 email: info@encounter.cz INZERCE

32


fotografický

Vyzkoušejte cameru osbscuru! Výstava fotografií L‘étude d‘après nature. Fotografie a umění v 19. století v Moravské galerii v Brně vás zavede až k počátkům fotografování. Dozvíte se, jak se prolínal tehdejší svět fotografie s uměním, jak vypadaly dobové živé obrazy či snímky pořízené camerou obscurou, kterou si na výstavě můžete sami vyzkoušet. Moravská galerie v Brně | do 20. 5. www.moravska-galerie.cz

JAK TO, ŽE SKANDINÁVCŮM HUMOR NEZAMRZL? přednáška doc. PhDr. Jiřího Sedláka, CSc. Mahenův památník 29. 3. 17:00 VEČER S ANDERSENEM autorské čtení Miloše Kozumplíka 29. 3. 18:00 VEČER MUZIKÁLOVÝCH MELODIÍ muzikálové herectví | IN-centrum 29. 3. 18:30 NOC A ANDERSENEM pohádkové nocování v knihovně 30.-31. 3. MORAVSKÁ GALERIE V BRNĚ www.moravska-galerie.cz PRAŽÁKŮV PALÁC Husova 18 | 532 169 111 KNIHOVNA: ÚT A ČT 12:00-17:30, ST A PÁ 10:00-15:00 STÁLÁ EXPOZICE: MODERNÍ A SOUČASNÉ UMĚNÍ L´ETUDE D´APRÈS NATURE fenomén živých obrazů do 20. 5. PAVEL STEREC: NEHYBNÁ SMĚNA exotické reálie do 27. 5.

DOPROVODNÉ PROGRAMY OBRAZY MYSLI... výklad lektora OPV Uměleckoprůmyslové muzeum 15., 17., 3. 16:00 TVK / VYMALOVÁNO! POKLADY STŘEDOVĚKU výtvarná dílna Uměleckoprůmyslové muzeum 15. 3. 10:00, 16:00 TVK / ARCHITEKTURA NA DLANI II přednáška Uměleckoprůmyslové muzeum 15. 3. 14:00 TVK / COLORITO, HUDBA BAROKNÍCH BENÁTEK PRO DĚTI koncert 16. 3. 16:00 TVK / COLORITO, HUDBA BAROKNÍCH BENÁTEK koncert 16. 3. 19:00 TVK / SOBOTNÍ ATELIÉR, CESTA ZA BAREVNÝM SVĚTLEM výtvarná dílna Uměleckoprůmyslové muzeum 17. 3. 10:00-12:00 OBRAZY MYSLI / MYSL V OBRAZECH Záhady duše / záhada osobnosti Uměleckoprůmyslové muzeum 17. 3. 10:00-17:00 OBRAZY MYSLI... M. Rychlíková Uměleckoprůmyslové muzeum 17. 3. 17:00 OBRAZY MYSLI... testování IQ Uměleckoprůmyslové muzeum 18. 3. 13:00, 14:00 OBRAZY MYSLI... měření inteligence a Mensa Uměleckoprůmyslové muzeum 18. 3. 16:00 JEDEN SVĚT 2012 www.jedensvet.cz/brno 20.-27. 3. VYMALOVÁNO! MÓDA Z GALERIE výtvarná dílna Uměleckoprůmyslové muzeum 22. 3. 10:00, 16:00 VEDUTA NA SKLE M. Vejrostová Uměleckoprůmyslové muzeum 22. 3. 17:00 TVŮRČÍ DÍLNA PRO PEDAGOGY Jan T. Strýček | Pražákův palác 23. 3. 10:00-12:00 MORAVSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM www.mzm.cz DIETRICHSTEINSKÝ PALÁC Zelný trh 8 | 533 435 280 STÁLÉ EXPOZICE: ZANIKLÝ ŽIVOT NA MORAVĚ, SVĚT NEROSTŮ, PRAVĚK MORAVY, VELKÁ MORAVA, MORAVA VE STŘEDOVĚKU, PAMÁTNÍK PROF. KARLA ABSOLONA, KAMENNÁ DUHA minerály do 21. 3. KAREL HYNEK MÁCHA, KNÍŽE ČESKÉ POEZIE život a dílo a historie hledání básníkovy podoby do 16. 9.

BISKUPSKÝ DVŮR Muzejní 1 | 542 321 205 STÁLÉ EXPOZICE: FAUNA MORAVY, AKVÁRIUM SLADKOVODNÍCH RYB, DĚJINY PENĚZ NA MORAVĚ, MODELY RYB J. RULÍŠKA S HOUBAŘSKOU PORADNOU, HOUBAŘSKÁ PORADNA KAŽDÉ PO 09:00-12:00 A 13:00-18:00 ÚT 09:00-12:00 A 13:00-16:00 SVĚDKOVÉ Z ÚSVITU ČASŮ/POZNEJTE SVĚT LIŠEJNÍKŮ A MECHOROSTŮ modely, makrofotografie do 2. 9. PALÁC ŠLECHTIČEN Kobližná 1 | 542 422 361 MESSEL přírodní katastrofa po zániku dinosaurů do 7. 4. V UTRPENÍ A BOJI / BRNĚNŠTÍ ŽIDÉ V OSUDOVÝCH MOMENTECH XX. STOLETÍ instalace, fotografie do 25. 8. PAMÁTNÍK LEOŠE JANÁČKA Smetanova 14 | 541 212 811 STÁLÁ EXPOZICE: ŽIVOT A DÍLO LEOŠE JANÁČKA PARTITURY NÁHODY A RYTMY TICHA výstava o Johnu Cageovi 10. 3.-25. 3. PAVILON ANTHROPOS Pisárecká 5 | 543 212 414 STÁLÉ EXPOZICE: PŘÍBĚH LIDSKÉHO RODU, MORAVA LOVCŮ A SBĚRAČŮ, GENETIKA A VÝVOJ ČLOVĚKA, PRIMÁTI – NAŠE RODINA, PALEOLITICKÉ TECHNOLOGIE, PO STOPÁCH PLEISTOCÉNNÍCH SAVCŮ, ZDENĚK BURIAN: VIDĚL SVĚTY DÁVNO ZMIZELÉ…, NEJSTARŠÍ UMĚNÍ EVROPY UMĚNÍ AUSTRALSKÝCH DOMORODCŮ výstava od 7. 12. Doprovodné programy k výstavám a přehled přednášek na www.mzm.cz. MUZEUM MĚSTA BRNA www.spilberk.cz HRAD ŠPILBERK STÁLÉ EXPOZICE: KASEMATY, ŠPILBERK – OD HRADU K PEVNOSTI, ŠPILBERK – ŽALÁŘ NÁRODŮ, BRNO NA ŠPILBERKU, OD RENESANCE PO MODERNU, O NOVÉ BRNO, JOHN HEARTFIELD – FOTOMONTÁŽE, BAROKNÍ LÉKÁRNA, BAROKNÍ

MÍSTODRŽITELSKÝ PALÁC Moravské nám. 1a | 542 321 100 STÁLÁ EXPOZICE: UMĚNÍ OD GOTIKY DO 19. STOLETÍ COLORITO mistrovská díla benátského malířství z moravských sbírek do 20. 5. SBĚRATELÉ A MECENÁŠI IV.: MARIE RICHTEROVÁ (1927-2010) sbírka brněnské mecenášky do 9. 9. UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUZEUM Husova 14 | 532 169 111 STÁLÁ EXPOZICE: VÝVOJ A STYLOVÉ PROMĚNY NÁBYTKU, TEXTILU, SKLA, KERAMIKY, PORCELÁNU, DRAHÝCH A OBECNÝCH KOVŮ OBRAZY MYSLI / MYSL V OBRAZECH umělecké a vědecké zobrazování lidského těla a mysli do 18. 3. JURKOVIČOVA VILA J. Nečase 2 | objednávka vstupu na www.moravska-galerie.cz STÁLÁ EXPOZICE: DUŠAN JURKOVIČ – ARCHITEKT A JEHO DŮM JURKOVIČOVA VILA historie a obnova do 18. 3.

Alliance Française Moravské náměstí 15, tel. 549 240 338 Festival se koná za finanční podpory statutárního města Brna

Minimální povolená velikost pou ití této varianty je 30 mm

Minimální povolená velikost pou ití této varianty je 20 mm

INZERCE Minimální povolená velikost pou ití této varianty je 12 mm

33

ME E V E N T S

ART B R N O


ART B R N O

kontrastní

podzemní

hudební

Otto Zitko – Pavel Hayek

Amatérská jeskyně

Hudba barokních Benátek

Společná výstava rakouského umělce Otto Zitka a brněnského tvůrce Pavla Hayeka ukazuje dva z mnoha možných současných přístupů k malbě: velkorysá výstavní kompozice těží z kontrastu mezi propracovanými Hayekovými strukturami a rozmáchlým Zitkovým gestem.

Tomáš Mokrý, člen České speleologické společnosti, se na přednášce bude věnovat nejnovějším objevům v největším jeskynním systému ČR, který sahá až do propasti Macocha a tvoří netradiční chodby, v nichž jsou rozlehlé dómy s krápníky, část podzemí je zatopená. Jedná se o úvodní přednášku z cyklu Za tajemstvím jeskyní.

Jan Kvapil – flétny, Jan Čižmář – loutny Program italské barokní hudby, jehož těžiště tvoří sonáty a canzony, které zněly v Benátkách 17. století. Koncert k výstavě Colorito. Malířství v Benátkách 16.–18. století z moravských a slezských sbírek / Pořádá Moravská Galerie v Brně v rámci Týdne výtvarné kultury ve spolupráci s Hudební lahůdky, o.s.

Dům umění | 29. 2. – 1. 4. www.dum-umeni.cz

Knihovna Jiřího Mahena | 20. 3. | 17:00 www.kjm.cz

MG Místodržitelský palác | 16. 3. | 19:00 www.tvk-brno.cz

KAPLE, LAPIDÁRIUM, ROZHLEDNA, HRADNÍ STUDNA, ZVONKOHRA, VULCANALIA, JIHOZÁPADNÍ BASTION EXPOZICE HISTORICKÝCH HRAČEK ZE SBÍRKY MILADY KOLLÁROVÉ Měnínská brána dlouhodobě STÉ VÝROČÍ NAROZENÍ BOHDANA LACINY grafika DO 6. 5. MUZEUM ROMSKÉ KULTURY Bratislavská 67 | 545 581 206 www.rommuz.cz STÁLÁ EXPOZICE: PŘÍBĚH ROMŮ POD LUPOU 20 let Muzea romské kultury do 18. 3. LAČHO LAV SAR MARO / DOBRÉ SLOVO JE AKO CHLEBA černobílé portréty 16. 3.-27. 5. ROMANO SUNO – ROMSKÝ SEN básně, povídky a obrázky 16. 3.-27. 5. MUZEUM NA KOLEČNÁCH A ČERNÁ SÁRA beseda s reportérkou Českého rozhlasu Mgr. Janou Šustovou 20. 3. 17:00

Dům umění města Brna 29 02 — 01 04 2012 Pavel Hayek – Otto Zitko

07 03 — 15 04 2012 Remake 07 03 — 15 04 2012 Richard Loskot INZERCE

34

ME SOUTĚŽE Soutěžíme s Moravským

zemským muzeem

o dárečky a vstupenky na výstavu

www.dum−umeni.cz

29 02 — 01 04 2012 DUMB. Richard Healy Jiří Maha Richard Nikl

PEDAGOGICKÁ FAKULTA MU Poříčí 7 TÝDEN VÝTVARNÉ KULTURY www.tvk-brno.cz SEDM PLUS+ týden výměnného kočování učitelů po třídách do 18. 3. VÝTVARNĚ NA HRADĚ galerijní animace slovem a obrazem 15. 3. 10:30 UMĚLEC JE VYVOLENÝ tematický blok přednášek 15. 3. 12:30-14:00, 18:00-19:30 ARCHITEKTURA NA DLANI II Alice Stuchlíková 15. 3. 14:00 JURKOVIČEVA VILA / HISTORIE A OBNOVA krátkodobá expozice 15. 3. 14:00 Ó ŽIVLY Tiskařina, grafická dílna k výstavě Bohdana Laciny 15. 3. 15:00, 16. 3. 14:30 PÁTERNOSTER K POMALOVÁNÍ dlouhodobá výtvarná instalace vítězů výtvarné soutěže 15. 3. 16:00 OBRAZY MYSLI / MYSL V OBRAZECH lektorský výklad na výstavě 15. 3. 16:00

V utrpení a boji / brněnští židé v osudových momentech XX. století. Všechny informace o právě probíhajících soutěžích najdeš na www.metropolislive.cz v sekci soutěže.

PINPOINT – PINPOINT doprovodná výstava 15. 3. 17:00 REMAKE výstava 15. 3. 16:00-18:00 JSEM JEN UČITEL seminář 16. 3. 15:30 SEICENTO E SETTECENTO / HUDBA BAROKNÍCH BENÁTEK hudební bonbónek pro děti 16. 3. 16:00 SEICENTO E SETTECENTO / HUDBA BAROKNÍCH BENÁTEK speciální koncert k výstavě Colorito 16. 3. 19:00 DĚTSKÝ VÝTVATNÝ ATELIÉR pro děti 17. 3. 10:00-12:00 CESTA ZA BAREVNÝM SVĚTLEM co je na obrazech vlastně namalováno? 17. 3. 10:00-12:00 ZÁHADY DUŠE / ZÁHADA OSOBNOSTI M. Rychlíková 17. 3. 10:00-17:00 OBRAZY MYSLI / MYSL V OBRAZECH lektorský výklad na výstavě 17. 3. 16:00 MENSA ČR V OBRAZECH MYSLI základní testování IQ 18. 3. 13:00, 14:00 VÁCLAV FOŘTÍK / MENSA ČR přednáška 18. 3. 16:00 TECHNICKÉ MUZEUM V BRNĚ Purkyňova 105 | 541 421 411 www.technicalmuseum.cz STÁLÉ EXPOZICE: VODNÍ MOTORY A PAMÁTNÍK VIKTORA KAPLANA, PARNÍ MOTORY, HISTORICKÁ VOZIDLA, HISTORICKÁ STEREOVIZE, NOŽÍŘSTVÍ, KOVOLITECTVÍ, ŽELEZÁŘSTVÍ, SALON MECHANICKÉ HUDBY, OD TAMTAMU K INTERNETU, LETECKÁ HISTORIE A PLASTIKOVÉ MODELÁŘSTVÍ, KULTURA NEVIDOMÝCH, ULIČKA ŘEMESEL, ČAS NAD NÁMI A KOLEM NÁS, KABINET ELEKTRONKOVÉ MIKROSKOPIE, TECHNICKÁ HERNA PRYGL STORY výstava o brněnské přehradě do 1. 4. LABYRINT POZNÁNÍ interaktivní od 4. 10. 2011 ASEKOL – MUZEUM SPOTŘEBIČŮ výstava do 29. 4. WANNIECK GALLERY Ve Vaňkovce 2 | 543 256 072 www.wannieckgallery.cz PRINCIP ODKLÁDANÉ DOKONALOSTI výběr ze sbírky Wannieck gallery

do 13. 5.


SEED BANK:

AMSTERDAM

TY NEJKVALITNĚJŠÍ SEMENA ZA NEUVĚŘITELNĚ NÍZKÉ CENY žžžžžžžÝÎËÎÌÎÔŸ®ŸÊÎaÄËÔaÒÊ%Ÿ²°Ÿ®ŸÓ¹Ÿª³±¯Ÿ¶²¸Ÿ³±²Ÿ±´¯ žžžžžžžÝÁÑÍΟ®ŸSÏÈÓ%ËÊÀŸ°µŸ®ŸÓ¹Ÿª³±¯Ÿ¶¶²Ÿµ±²Ÿ±¯± èíåî¿áèîïëàíóò­âùŸûŸÏÎčÏ%Ÿ°¯č°·«ŸÒÎÁÎÓÀŸ°°č°µ

WWW.BIOPLANTS.CZ


Pod záštitou ministryně kultury Aleny Hanákové, hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška, primátora města Brna Romana Onderky, starosty MČ Brno-střed Libora Šťástky a biskupa brněnského Mons. Vojtěcha Cikrleho — www.mhf-brno.cz

1/4/2012/NE/17.00 kostel sv. Jakuba

— James MacMillan: Seven Last Words from the Cross (premiéra v ČR) František Emmert: Videns autem centurio (premiéra, skladba na objednávku festivalu) Arvo Pärt: Stabat Mater (premiéra v ČR) — Komorní sbor K012 Czech Virtuosi / dirigent Jaroslav Kyzlink

2/4/2012/PO/19.00 kostel sv. Janů

— Giuseppe Porsile: Il Sacrificio di Gefte (novodobá premiéra) — Zdeněk Kapl, Alena Máčová, Jana Bínová Koucká, Veronika Mráčková Fučíková, Jana Dvořáková, Ivo Michl / koncertní mistr Szabolcs Illés Sbor a barokní orchestr Hof-Musici od cembala řídí Ondřej Macek

4/4/2012/ST/19.00 chrám Nanebevzetí Panny Marie „u jezuitů“

— Jakub Jan Ryba: Responsoria pro Hebdomada sancta. Písně z barokních kancionálů — plzeňské Literátské bratrstvo sbormistr Miroslav Pšenička chlapecký pěvecký sbor Bruncvík sbormistryně Lenka Pištěcká :II:RITORNELLO:II: / kapelník Michael Pospíšil

11/4/2012/ST/19.00 bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně

— Ad monumentum venimus…! Ke hrobu jsme přišly…! Středověká liturgická hra Visitatio Sepulchri v tradici ženského benediktinského kláštera sv. Jiří na Pražském hradě — Tiburtina ensemble umělecká vedoucí Barbora Sojková

13/4/2012/PÁ/19.00 kostel sv. Tomáše

— [C M]: Sonata resurrectionis (novodobá premiéra) Heinrich Ignaz Franz von Biber: Missa Alleluia Pavel Vejvanovský: Sonata, Regina coeli Philipp Jakob Rittler: Sonata, Te Deum — Musica Florea / dirigent Marek Štryncl

15/4/2012/NE/19.00 katedrála sv. Petra a Pavla Franz Schubert: Lazarus (premiéra v ČR) — Marie Fajtová, Kateřina Kněžíková, Veronika Hajnová, Aleš Briscein, Tomáš Kořínek, Vladimír Chmelo Český filharmonický sbor Brno sbormistr Petr Fiala Filharmonie Brno dirigent Andreas Sebastian Weiser

V rámci festivalu se uskuteční doprovodné akce: — Tenebrae Hudba a slovo v závěru Svatého týdne. kostel Nanebevzetí Panny Marie „u jezuitů“ 5—6/4/2012 vždy ve 21.00 — Výstava 29/3—15/4/2012 Muzeum města Brna, gotická síň hradu Špilberk St—Ne 9.00—17.00 Křížová cesta a jiná zastavení, grafiky Jany Bergerové, vernisáž 29/3 v 17.00 — Koncert v divadle 3/4/2012 Janáčkovo divadlo, 19.00 Antonín Dvořák: Stabat Mater Pavla Vykopalová, Jana Wallingerová, Richard Samek, Martin Gurbaľ Sbor a orchestr Janáčkovy opery dirigent Jakub Klecker

VELIKONOČNÍ FESTIVAL DUCHOVNÍ HUDBY 2O12

Statutární město Brno finančně podporuje Filharmonii Brno, příspěvkovou organizaci

423 magazin Brno  

15. 3. - 28. 3. 2012 magazin Brno

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you