HURT & DETAL 2024 Luty

Page 1

RAPORT Rynek alkoholi w Polsce » s. 24

KATEGORIE PRODUKTÓW Słodkości na topie » s. 62

NOWOCZESNA FRANCZYZA Ranking sieci franczyzowych » s. 114

02/216 Luty 2024

ogólnopolskie pismo rynku fmcg


!

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi. (Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Edytorial Ogólnopolskie pismo rynku FMCG ul. Bagno 2/218, 00-112 Warszawa tel./fax: 22 847-93-67, tel.: 22 847-93-68 e-mail: redakcja@hurtidetal.pl www.hurtidetal.pl Redaktor Naczelny Tomasz Pańczyk e-mail: t.panczyk@hurtidetal.pl Z-ca Redaktora Naczelnego Monika Górka e-mail: m.gorka@hurtidetal.pl

Tomasz Pańczyk Redaktor Naczelny

Z-ca Redaktora Naczelnego ds. Mediów Cyfrowych Joanna Kowalska e-mail: j.kowalska@hurtidetal.pl

Drodzy Detaliści! Tradycyjnie już – wraz z wydaniem lutowym rozpoczynamy drugi etap konkursu Złoty Paragon – Nagroda Kupców Polskich, do którego producenci zgłosili blisko 400 produktów spożywczych, kosmetycznych i przemysłowych a które to umieściliśmy w załączonej ANKIECIE konkursowej. Serdecznie prosimy o jej wypełnienie i odesłanie (do 31 marca 2024 r.) – bezpośrednio do agencji badawczej KANTAR POLSKA w dołączonej – opłaconej już przez nas – kopercie.

Redaktor Monika Książek e-mail: m.ksiazek@hurtidetal.pl Anna Pańczyk e-mail: anna.panczyk@hurtidetal.pl Michał Pańczyk e-mail: m.panczyk@hurtidetal.pl

Wspólnie z agencją KANTAR POLSKA – stworzyliśmy dodatkową możliwość elektronicznego wypełniania i wysyłki ankiet konkursowych. Elektroniczny formularz ankiety dostępny jest na stronie internetowej www.hurtidetal.pl oraz www.zlotyparagon.pl.

Biuro Reklamy tel./fax: (22) 847-93-67 tel. (22) 828-93-66

Wyniki konkursu są bardzo ważne, ponieważ to właśnie od Was – Kupców zależy, które z produktów uzyskają tytuł Lidera Rynku i otrzymają prestiżową nagrodę „Złoty Paragon 2024”. Wyniki konkursu ogłosimy w maju 2024 roku a opublikujemy je w czerwcowym wydaniu miesięcznika Hurt & Detal.

Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Beata Łęcka e-mail: b.lecka@hurtidetal.pl

UWAGA!!! Pierwsze 200 osób, które odeślą prawidłowo wypełnioną Ankietę (w formie papierowej lub online), otrzyma atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez naszych Partnerów o łącznej wartości 60 000 zł. Informacja o nagrodach znajduje się w regulaminie konkursu na stronie www.zlotyparagon.pl.

Senior Account Manager Agnieszka Niewiadomska e-mail: a.niewiadomska@hurtidetal.pl Katarzyna Kałczyńska e-mail: k.kalczynska@hurtidetal.pl Rafał Chudzik e-mail: r.chudzik@hurtidetal.pl

Serdeczne podziękowania dla naszych Partnerów, którzy ufundowali atrakcyjne nagrody rzeczowe dla Kupców.

ANKIETA

da

ic h

oty Paragon Zł

ro Nag

KONKURSOWA

Account Manager Katarzyna Paciorek e-mail: k.paciorek@hurtidetal.pl

2024 k ls Kup ców Po

Joanna Daubek e-mail: j.daubek@hurtidetal.pl Projekt graficzny, skład Meds Studio Maja Bulwarska Wydawca Fischer Trading Group Spółka z o.o. ul. Bagno 2/218, 00-112 Warszawa NIP 712-290-97-55

Pierwszych 20 0 Detalistów, kt órzy odeślą prawidł owo wypełnioną An kietę * otrzyma atrak cyjne nagrody rzec zowe o

Druk: ArtDruk www.artdruk.com

łącznej warto ści 60.000 zł

Dystrybucja: zamknięta (wyłącznie do firm zajmujących się handlem detalicznym i hurtowym oraz produkcją w sektorze FMCG) Wszelkie uwagi i propozycje prosimy kierować: e-mail: redakcja@hurtidetal.pl Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam. Materiałów niezamówionych redakcja nie zwraca. Zastrzegamy sobie prawo odstąpienia od zamieszczenia reklam i tekstów, bądź też skracania treści artykułów. Prezentowane produkty nie stanowią oferty

ODEŚLIJ ANKIE PAMIĘTAJ! TĘ DO 31 MARCA 2024 ROKU. OPŁ INFORMACJA O NAG ACONA KOPERT RODACH ZNAJDU ANKIETĘ MOŻNA JE SIĘ W REGULA A JEST W ZAŁ WYPEŁNIĆ W WERS MINIE KONKURSU ĄCZENIU. JI PAPIEROWEJ LUB NA STRONIE WWW.ZL ELEKTRONICZNIE. ANKIETA DOSTPĘNA OTYPARAGON.PL. JEST NA STRONIE INTERNETOWEJ WWW .HURTIDETAL.PL.

Wypełnioną ankietę konkursową należy wysłać Pocztą Polską do dnia 31 marca 2024 roku, bezpośrednio do KANTAR POLSKA w dołączonej – opłaconej już przez nas – kopercie.

6 www.hurtidetal.pl

w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Prezentowane ceny mają charakter orientacyjny. Prezentowane wyroby alkoholowe stanowią informację wyłącznie dla celów handlowych.

ISSN 1896-3137 Nakład: 70 000 egz.Spis treści

Luty 2024 Z RYNKU FMCG 10 Wiadomości

RAPORT 24 Rynek alkoholi w Polsce

TRZY PYTANIA DO 16 Paweł Majchrzak, Gibar

KATEGORIE PRODUKTÓW 36 Wielkanocne zakupy 62 Słodkości na topie 76 Śniadanie na dobry początek dnia 92 Co dziś na obiad? 98 Smaki świata 102 Roślinny asortyment obowiązkowy

GABINET SPOŻYWCZY 20 Robert Ogór, Ambra ARTYKUŁ PARTNERA 21 Superowoce, a polskie 29 Ten rok będzie należał do prosecco 105 Wegański kubek i Wegańska micha Emix 115 Franczyza oparta na relacjach i szerokim wsparciu 121 Kompaktowy fiskalny POS dla branży retail

reklama

WYWIADY 18 Stephane Tikhomiroff, Perfetti Van Melle Polska

22 J acek Wyrzykiewicz, Hochland Polska

DROGERIA 106 Wiadomości 110 Czysta kuchnia: środki do zmywania NOWOCZESNA FRANCZYZA 114 Rynek franczyzowy w okresie zmian NOWOCZESNY RETAIL 120 Trendy na rynku wyposażenia sklepów OBIEKTYW NA HANDEL 124 Innere Stadt – serce Wiednia FELIETON PRAWNO-PODATKOWY 126 Jakie zmiany wymusi Krajowy System e-Faktur? 126 Co słychać na granicy, czyli sprawa polskiego embargo na zboże sprowadzane z Ukrainy

128 NOWOŚCI

reklama

reklama

P

O

L

S

K

A

Największy kanał spożywczy na YouTube #ROZMOWY SPOŻYWCZEJ #GABINET SPOŻYWCZY #NOWOCZESNY RETAIL #MARKET FOCUS #FMCG INSIGHT #FOOD STORY #FOOD&PACK

GABINET SPOŻYWCZY

MAMY APETYT NA PRZYSZŁOŚĆ Robert Ogór, Prezes Zarządu, Ambra

8 www.hurtidetal.pl

str. 20Z rynku FMCG

Puls FMCG Sklepy zakończyły 2023 r. na minusie W 2023 roku liczba wizyt w hipermarketach zmniejszyła się o 8,1% rdr. Dyskonty odnotowały niewielki wzrost, o 1,2% rdr. Natomiast wszystkie segmenty, bez wyjątku, straciły odwiedzających. Tu też na najmocniejszym minusie są hipermarkety – 3,4%. Supermarkety straciły 1,7% klientów rdr., sieci convenience i dyskonty zaliczyły spadki po 1,2% rdr. – wynika z badania przeprowadzonego przez Proxi.cloud i UCE RESEARCH.

Grudniowa sprzedaż wzrosła o 4,6% rdr. W grudniu 2023 r. wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych do 300 mkw. była o 4,6% wyższa niż przed rokiem, ale liczba transakcji spadła o niemal 5% – wynika z danych PIH i CMR Panel. Mniejsza niż przed rokiem liczba klientów to w dużej mierze efekt tego, że Wigilia i sylwester, czyli dni wzmożonych ostatnich zakupów uzupełniających przed świętami, w 2023 r. wypadły w niedzielę.

Wzrost zakupów do własnych pojemników W ślad z unijną dyrektywą Single Use Plastic, Ministerstwo Klimatu i Środowiska od nowego roku nałożyło na sklepy spożywcze i punkty gastronomiczne obowiązek przyjmowania od klientów opłat za pudełka, pokrywki, wieczka czy kubki plastikowe jednorazowego użytku. Polscy konsumenci, zabierają na zakupy własne opakowania wielokrotnego użytku. W sklepach Carrefour można już kupić do nich wszystkie produkty z lad tradycyjnych, od wędlin i serów po owoce morza, a także pieczywo, wyroby cukiernicze, owoce i warzywa, a nawet środki czystości i kosmetyki.

Grupa Eurocash łączy biznes hurtowy Eurocash z początkiem stycznia połączył w jedną jednostkę swoje dwa kluczowe biznesy hurtowe i zaczął intensywnie inwestować w ceny w kanale cash & carry. Połączenie Eurocash Dystrybucja i Eurocash Cash & Carry w jeden biznes pozwoliło istotnie uprościć procesy i poprawić efektywność. Fuzja ta niesie za sobą szereg konkretnych korzyści dla klientów: niskie ceny, szeroki asortyment, wielokanałowy serwis, prostą obsługę.

Przedsiębiorcy w lepszych nastrojach W 2024 rok firmy w Polsce weszły w lepszych nastrojach niż w poprzedni rok – wynika z opracowania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Miesięczny Indeks Koniunktury wzrósł w styczniu do poziomu 101,2 pkt, co oznacza przewagę nastrojów pozytywnych. Lepsze wskaźniki są w większych przedsiębiorstwach, przede wszystkim w usługach, produkcji oraz budownictwie.

10 www.hurtidetal.pl

„Wiemy, co w życiu ważne” Z początkiem lutego firma Iglotex rozpoczęła silną kampanię reklamową Warzyw na patelnię Proste Historie, która inauguruje także nowe hasło marki Proste Historie – wiemy, co w życiu ważne. Kampania reklamowa obejmuje stacje: TVN, Polsat, TVP, szereg stacji tematycznych, serwisy VOD i jest wzmocniona kampanią internetową oraz działaniami w mediach społecznościowych. Działania promocyjne w telewizji potrwają do końca marca, a w kanałach digital do końca kwietnia. Więcej na: prostehistorie.com.pl

!

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi. (Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Oreo z limitowaną edycją ciastek PAC-MAN Oreo od lat wprowadza limitowane edycje swoich produktów. Tym razem marka połączyła swoje siły z uwielbianym na całym świecie bohaterem gry PAC-MAN i stworzyła ciastka, które wyglądają jak jego labirynt! Wprowadzeniu na rynek towarzyszy kampania 360o, która obejmuje m.in. działania prowadzone w digitalu, loterię konsumencką oraz wsparcie sprzedażowe w sklepach. Co więcej, marka Oreo została sponsorem Snowlandii, czyli ogromnego śnieżnego labiryntu znajdującego się w Zakopanem. Aby wziąć udział w loterii, wystarczy kupić dowolne opakowanie Oreo, uzupełnić formularz zgłoszeniowy na www.loteriaoreo.pl i sprawdzić, czy się wygrało! Nagroda główna to tygodniowy wyjazd do Japonii dla 4 osób z wizytą w Namco Gaming Centre. Do wygrania także 70 zestawów składających się z przenośnych konsoli do gry i voucherów na grę PAC-MAN. Loteria trwa od 1.02.2024 r. do 30.04.2024 r. Szczegóły akcji znaleźć można w regulaminie zamieszczonym na stronie www.loteriaoreo.pl.

WIELKA LOTERIA „SMAKUJ WYGRANEJ NA OKRĄGŁO!” WIELKA LOTERIA promująca plastry Suchej Krakowskiej oraz Suchej Żywieckiej wystartowała 29 stycznia i potrwa do 7 maja 2024 r., czyli równe 100 dni. W loterii konsumenci mogą wygrać nagrodę główną – 100 000 zł oraz codziennie przez 100 dni – 5 x 100 zł. Aby wziąć udział w zabawie wystarczy kupić jedno opakowanie promocyjnego produktu, wypełnić formularz na stronie lub wysłać SMS-a na wskazany numer. Szczegóły i regulamin dostępne są na stronie www.loteriaolewnik.com.pl. Dodatkowo WIELKA LOTERIA będzie wsparta emisją spotów reklamowych w TV.


KONKURS

Smakuj wspomnienia

razem z Andante

NAGRODA GŁÓWNA

10 000 ZL / NAGRODA DRUGIEGO STOPNIA NAGRODA TRZECIEGO STOPNIA

PUZZLE ANDANTE ×50

Kup 4 dowolne opakowania biszkoptów Andante Zarejestruj dowód zakupu na andantemini.pl Opisz ulubiony smak dzieciństwa i wspomnienie z nim związane Promocja trwa od 19.02 do 31.03. Szczegóły i regulamin na www.andantemini.pl

Wizerunek nagród jest poglądowy

THERMOMIX®×2


Z rynku FMCG

!

Gibar zdobywa Złoty Laur Konsumenta 2024 Firma Gibar dziękuje klientom za okazane zaufanie! To niezwykłe wyróżnienie dla firmy to nie tylko nagroda, ale przede wszystkim zobowiązanie do utrzymania najwyższych standardów. To także ogromna motywacja do dalszego rozwoju i tworzenia jeszcze lepszych produktów. Producent jest dumny, że może dostarczać klientom innowacyjne rozwiązania, które zdobywają uznanie na rynku. Laur Konsumenta stanowi potwierdzenie wysokiej jakości oraz zaangażowania całego zespołu. To nie tylko zaszczyt, ale także dowód na to, że wytrwała praca i zaangażowanie prowadzą do osiągnięcia sukcesu. Firma wkracza w przyszłość pełna entuzjazmu, zaangażowania i determinacji w dążeniu do doskonałości.

!

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi. (Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

12 www.hurtidetal.pl

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi. (Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Hochland na Expo Sweet 2024 Największe w Polsce targi branży cukierniczej i lodziarskiej – Expo Sweet – odbywają się w tym roku 25 lutego i trwają 4 dni. Kolejny już raz nie zabrakło na nich stoiska Hochland Professional, na którym promowane są specjały przygotowane z wykorzystaniem produktów dostępnych w ofercie Food Service Hochland Professional. Odwiedzający mogą skorzystać ze szkoleń prowadzonych przez mistrzów cukiernictwa, poznać nowości produktowe i smakowe oraz rozwinąć kontakty biznesowe. Oprócz klasycznej części targowej, zaplanowano także trzy konkursy rangi mistrzowskiej: Desery, Mazurki oraz zawody uczniów szkół cukierniczych, a także liczne pokazy, w tym prezentację tortu, który zdobył mistrzostwo świata w Mediolanie. Wśród niemal 200 wystawców swoje stoisko ma Hochland Professional – dział oferujący produkty i profesjonalne rozwiązania przeznaczone dla branży HoReCa. Podczas targów przedstawiciele Hochland Professional prezentują innowacyjne smakowo wyroby cukiernicze, prowadzą pokazy cukiernicze oraz zapraszają do degustacji deserów, serników czy tart przygotowanych z wykorzystaniem serów Cremette i Creamland.

Konkurs marki Jeżyki #MojaCOOLGirl Od 1 lutego do końca marca potrwa konkurs konsumencki marki Jeżyki, realizowany z myślą o celebracji Walentynek i Dnia Kobiet. Każdy, kto zakupi Jeżyki Coolki MILK lub Jeżyki Coolki DARK w kartonikach promocyjnych, zarejestruje kod z opakowania na stronie akcji oraz prześle pomysłowe życzenia dla bliskiej mu osoby (np. przyjaciółki, mamy, siostry…) ma szansę wygrać gotówkę. Akcja będzie silnie wspierana komunikacyjnie w telewizji i VOD, a także w kampanii digitalowej, we współpracy z influencerami oraz w punktach sprzedaży. Na potrzeby konkursu opracowano specjalne opakowania z unikalną grafiką z motywem serc. Jeżyki Coolki to doskonały niezobowiązujący upominek dla bliskiej osoby w Walentynki i na Dzień Kobiet.


Z rynku FMCG

2024 rokiem pomidorów w JAMAR Wyobraź sobie pełną kontrolę nad produkcją już od momentu analizy gleby, przez wybór właściwych odmian surowca, kontrolę czasu zasiewu i zbioru, aż po dostawę i przerób na terenie firmy. ZPS „JAMAR” Szczepaniak sp.j. właśnie w taki sposób produkuje groszek i kukurydzę konserwową, a od roku 2023 również znaczną część przetworów pomidorowych. JAMAR to firma zarządzana przez braci Jarosława i Marka Szczepaniaków, którzy nieprzerwanie inwestują w rozwój. W roku 2023 postanowili powiększyć zarządzane przez JAMAR bazy surowców krajowych o uprawy pomidorów na soki i przetwory. Działania te zostały wsparte inwestycjami w infrastrukturę, a wszystko po to, aby przetwory pomidorowe JAMAR były jeszcze smaczniejsze i bardziej aromatyczne niż dotychczas. Rok 2024 staje się rokiem pomidorów w JAMAR.

Zimą „Głodny nie jesteś sobą”. Snickers® wystartował z kolejną odsłoną zimowej kampanii outdoor W okresie ferii Snickers® przypomina nam, że głodni nie jesteśmy sobą – zwłaszcza podczas zimowych wyzwań. Ogólnopolska kampania jest już widoczna w aż 16 miastach w Polsce oraz w 6 najbardziej znanych zimowych kurortach. Kreacje OOH z kultowym hasłem „Głodny nie jesteś sobą” pojawiły się również na stokach narciarskich oraz na wyciągach krzesełkowych. W przestrzeniach miejskich Snickers® jest widoczny za pośrednictwem nośników DOOH.

reklama

Karmelki funkcjonalne od FC „Pszczółka” „Power Candies” to karmelek funkcjonalny wzbogacony kofeiną i witaminami z Fabryki Cukierków „Pszczółka”. „Power Candies” to energia i witalność zamknięta w poręcznej 100 gramowej paczce. Zawarte w nim witaminy, w tym niacyna, witamina B5 czyli popularny kwas pantotenowy, B6, B12, wpływają pozytywnie na pracę układu nerwowego oraz mięśni, poprawiają nastrój, dodają energii i pomagają w syntezie niektórych hormonów. Nowość polecana jest osobom, dla których nie ma przeciwskazań do spożywania kofeiny. Spróbuj i doładuj się pozytywnie z „Power Candies”. Niebieskiej, połyskującej paczki szukaj w dobrych sklepach.

www.hurtidetal.pl

13


Z rynku FMCG

Od 2024 roku wszystkie sałatki Rio Mare Insalatissime z tuńczykiem mają certyfikat MSC

Odjazdowa loteria sklepów Chorten Dziesięć rowerów elektrycznych już trafiło do klientów, którzy wzięli udział w Odjazdowej Loterii w sklepach Chorten. W lutym z kolei konsumenci odbiorą kluczyki do sześciu Toyot Aygo X. Od października do grudnia Grupa Chorten premiowała zakupy w blisko 1000 swoich sklepów partnerskich. Wystarczyło wydać minimum 50 złotych, kupując przynajmniej jeden produkt wybranej marki uczestniczącej w programie lojalnościowym, zgłosić się do zabawy, a następnie mieć szczęście w losowaniu. Akcję promocyjną wsparło 33 topowych producentów. Nagrodą tygodnia w loterii był rower elektryczny marki Kross. Dziesięć jednośladów już znalazło swoich właścicieli. Z kolei wśród klientów sklepów partnerskich każdej ze spółek regionalnych, a jest ich sześć, rozlosowano auta.

Nowa kampania Jacobs Od ponad 125 lat misją marki Jacobs jest udoskonalanie kawy i jej wyjątkowego aromatu tak, by mógł jeszcze bardziej zachwycać. Każda filiżanka kawy Jacobs inspiruje do zauważania dobrych rzeczy wokół nas. Wystartowała nowa kampania reklamowa marki, która zwraca uwagę, że to co z pozoru codzienne, może mieć ogromną wartość. Producent zachęca w niej, by nad filiżanką kawy Jacobs doceniać to, co wspaniałe. Nowej kampanii towarzyszy odświeżenie opakowań. Zmiany rozpoczęły się w największych segmentach kawy w Polsce – kawach mielonych i rozpuszczalnych. Nowy wygląd opakowań w elegancki sposób łączący tradycję z nowoczesnością, podkreśla wysoką jakość, jaką od lat charakteryzują się kawy Jacobs.

C21277518_JDE_Poland_Jacobss_FYW_RollUP_1000x2000_V02.indd 2

24.01.2024 15:55

14 www.hurtidetal.pl

Rio Mare, włoska marka specjalizująca się w produktach z tuńczyka, planuje dalej wzmacniać swoją pozycję na rynku poprzez intensywne działania reklamowe w TV i w digitalu. Celem będzie promocja całego portfolio sałatek Insalatissime, które od tego roku posiadać będą certyfikat MSC gwarantujący, że znajdujące się w nich ryby pochodzą ze zrównoważonych połowów spełniających rygorystyczny Standard Zrównoważonego Rybołówstwa. W ten sposób Rio Mare wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy przywiązują wagę do proekologicznych rozwiązań. Sałatki z certyfikatem MSC będą trafiać do sklepów od połowy lutego, dzięki czemu konsumenci będą mogli cieszyć się nie tylko wyjątkowym smakiem, ale i świadomością, że wybierają produkty firmy dążącej do bardziej zrównoważonej przyszłości.

Wkrótce na półkach w sklepie

SILNE WSPARCIE MARKETINGOWE

Telewizja

Internet

Influenserzy

POS

PR

Sampling

*Market leader in Italy (IRI Y E. Sept 2023)

!

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi. (Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

„Z miłości do butów” – kampania kleju TADAM „Z miłości do butów” – pod takim hasłem rusza nowa akcja promocyjna błyskawicznego kleju do obuwia TADAM, który jest jednym z wiodących produktów, oferowanych przez firmę Bripox. Celem akcji jest, poprzez oddziaływanie przede wszystkim na strefę emocjonalną odbiorców, poszerzenie świadomości konsumentów w zakresie właściwości i działania tego bezkonkurencyjnego kleju. Często zdarza się, że z powodu przeróżnych uszkodzeń zmuszeni jesteśmy zrezygnować z dalszego użytkowania ulubionych, nierzadko kosztownych, butów. Klej TADAM rozwiązuje tego typu problemy. Jego żelowa, bezbarwna konsystencja już w 60 sekund stworzy estetyczne i trwałe połączenie, które pozwoli uporać się z uszkodzeniami bez względu na rodzaj materiału. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku firma BRIPOX przygotowała dla swoich dystrybutorów, a co za tym idzie również konsumentów docelowych, szereg akcji promocyjnych pt. „O RABATY PYTAJ SWOJEGO DOSTAWCĘ”. Wszystkie zainteresowane podmioty zaprasza do współpracy z lokalnymi dystrybutorami. Kampania promująca TADAM będzie również szeroko wspierana w mediach społecznościowych takich jak Facebook, YouTube i Instagram.Z rynku FMCG

Trzy pytania do... Trzy pytania do Pawła Majchrzaka, Dyrektora Operacyjnego i Członka Zarządu w firmie Gibar kieruje Joanna Kowalska. cia Roku 2023, potwierdzając tym samym, że nasze

i poszerzanie zasięgu to kluczowe elementy naszej

produkty zyskały uznanie w oczach konsumentów

strategii rozwoju.

– co dla naszej firmy jest niezwykle ważne. A już w kolejnym roku otrzymaliśmy Złoty Laur Konsu-

Jesteście dystrybutorem tureckiej firmy Elvan –

menta 2024, który utwierdził nas w przekonaniu,

czy zamierzacie poszerzać działalność importową?

że utrzymywanie najwyższych standardów jakości

Z dużym sukcesem już od dłuższego czasu współ-

i dostosowywanie się do potrzeb klientów przynosi

pracujemy z drugim producentem z Turcji odpo-

wymierne rezultaty.

wiedzialnym za markę 7 STICK, co umożliwiło

Gibar bardzo prężnie rozwija swoją działalność,

nam poszerzenie naszej oferty o wysokiej jakości

co nie pozostaje bez odpowiedzi rynku. Jakie

Na jakich działaniach skupiacie się obecnie?

produkty. A na horyzoncie tego roku czeka nas ko-

wyróżnienia otrzymała firma i jej produkty?

Nieustająco angażujemy się w poszukiwanie no-

lejna współpraca z nowym partnerem z tego kraju.

Firma Gibar kontynuuje dynamiczny rozwój, zdo-

wych, nietuzinkowych produktów, które wyróżnia-

Niedawno wprowadziliśmy do naszej oferty pro-

bywając uznanie rynku oraz wyróżnienia za swoje

ją się na tle konkurencji. Stawiamy na unikalność

dukty pochodzące z Grecji, co stanowi dla nas waż-

innowacyjne i wysokiej jakości produkty. Osiągnię-

i doskonałość w każdym calu wierząc, że inno-

ny krok w kierunku zróżnicowania asortymentu.

cia te stanowią dowód na to, że nasze wysiłki mają

wacyjność jest kluczem do satysfakcji naszych

Co więcej, już niebawem możemy spodziewać się

pozytywny wpływ na odbiór naszych produktów

klientów. Rozwijamy jednocześnie różnorodność

pierwszej dostawy produktów prosto z Indii – to

wśród konsumentów.

naszej oferty.

dla nas nie tylko kolejny etap rozwoju, ale przede

Naszą firmę i produkty docenił między innymi Laur

Aktywnie rozbudowujemy także sieć dystrybucji.

wszystkim szansa na zaprezentowanie naszym

Konsumenta przyznając nam najpierw tytuł Odkry-

Współpraca z nowymi partnerami handlowymi

klientom nowych smaków i doświadczeń.

reklama

NOWY RANKING PRASY HANDLOWEJ 2023

Najchętniej wybierane przez reklamodawców tytuły ogólnopolskiej prasy handlowej w 2023 roku (członkowie PBC) Poradnik Handlowca3

Handel2

800

Hurt & Detal – najchętniej wybierany tytuł ogólnopolskiej prasy handlowej do realizacji kampanii reklamowych przez firmy z sektora FMCG w 2023 r.1

600

Hurt & Detal – najwięcej zrealizowanych kampanii reklamowych w 2023 r.1

200

400

0

Na podstawie porównania liczby opublikowanych reklam – kampanii reklamowych w trzech wysokonakładowych czasopismach prasy handlowej (członkowie PBC) w roku 2023 /wyliczenia własne/. 2 Na podstawie 10 wydań. 3 Na podstawie 12 wydań. 1

16 www.hurtidetal.pl

Liczba reklam – kampanii reklamowych zrealizowanych w trzech największych tytułach prasy handlowej w 2023 roku (członkowie PBC)Wywiad

Ważna jest dla nas dystrybucja i ekspozycja w każdym sklepie Ikoniczne marki, ciągłe innowacje i odpowiadanie na zmieniające się oczekiwania konsumentów – to wyróżnia PVM na rynku. Z kolei wśród wielbicieli słodyczy niezmienne jest przywiązanie do wysokiej jakości i pysznego smaku, zaufanie i emocjonalna więź z ulubionymi markami, a także chęć nowych doświadczeń i odkrywania innowacyjnych produktów. Właśnie te cechy stanową podstawę sukcesu. O wsparciu sprzedaży w sklepach, utrzymaniu konkurencyjności oraz słodkich innowacjach opowiada Stephane Tikhomiroff, Dyrektor Generalny Perfetti Van Melle Polska.

Mentos to kultowa i Wasza flagowa marka. Chupa Chups to niezaprzeczalny lider w swojej kategorii. Czym zaskoczą konsumentów w najbliższym czasie? Czy w tych kategoriach wciąż jest miejsce na innowacje? Mentos i Chupa Chups to z całą pewnością ikoniczne marki. Osiągnęły ten status dzięki ciągłym innowacjom, które podtrzymywały zainteresowanie konsumentów wraz ze zmieniającymi się, nowymi oczekiwaniami. W zeszłym roku wprowadziliśmy limitowaną edycję Mentos Fanta, która osiągnęła wielki sukces na rynku łącząc dwie bardzo rozpoznawalne i wyraziste marki – wyjątkowy smak Fanty i ponadczasowy charakter Mentos. Kolejną nowością są atrakcyjne opakowania w formie torebek do dzielenia się. Podobnie w przypadku marki Chupa Chups zawsze możemy spodziewać się nowości. Nowy lizak XXL został wprowadzony do sprzedaży w zeszłym roku, a w tej chwili odświeżamy nasz inny istotny subbrand – Melody Pops – jedyny lizak, na którym można grać swoje ulubione melodie.

18 www.hurtidetal.pl

Dużą część rynku słodyczy dla dzieci, stanowią gumy rozpuszczalne, lizaki, cukierki, żelki. Jak zmieniają się preferencje najmłodszych klientów i ich rodziców. Czego poszukują? Czy łatwo jest sprostać tym wymaganiom? Z jednej strony są elementy, które od lat pozostają bardzo popularne, takie jak smak truskawkowy, żywe kolory opakowań czy możliwość zabawy z produktem. Z drugiej strony od czasu do czasu pojawiają się nowe trendy, jak słodycze o kwaśnych smakach, w mniejszych, pojedynczych opakowaniach lub większych, do dzielenia się z bliskimi. Niezmienne jest jednak przywiązanie konsumentów do wysokiej jakości i pysznego smaku, zaufanie i emocjonalna więź z ulubionymi markami, a także chęć nowych doświadczeń i odkrywania innowacyjnych produktów. Właśnie te cechy stanową podstawę sukcesu naszych produktów. Jaki procent sprzedaży odbywa się przez handel tradycyjny? Jak ważny jest on dla oferty Perfetti Van Melle? Czy planujecie ciekawe projekty pozwalające na zmaksymalizowanie sprzedaży w strefie kasy? Nasza sprzedaż rozkłada się mniej więcej po równo między rynkiem nowoczesnym i tradycyjnym. Ceny produktów PVM są niskie, aby konsumenci ze wszystkich miast i miasteczek w Polsce mogli je kupić bez problemu, dlatego tak ważna jest dla nas dystrybucja i ekspozycja w każdym sklepie. Nasi handlowcy i partnerzy mają w swojej ofercie produkty i ekspozytory dopasowane do odpowiednich formatów sklepów, w tym oczywiście sklepów tradycyjnych. Znajdziemy wśród nich np. krawaty, tuby, karuzele i megapuszki Chupa Chups, a także wysypniki, stojaki i regały promocyjne. Impulsowy charakter marek z portfolio Perfetti Van Melle zobowiązuje do odpo-

wiedniej ekspozycji produktów oraz wsparcia sprzedaży w placówkach handlu detalicznego. Na jakiego rodzaju działania marketingowe może liczyć detalista? Jak wspomniałem wcześniej mamy bardzo wiele sprawdzonych rozwiązań ekspozycyjnych, które poprawiają widoczność i ułatwiają konsumentom wybór ulubionych słodyczy. Ich zastosowanie pozwala znacząco zwiększyć rotację produktów impulsowych, które generują wysokie marże dla sklepu. Nasze siły sprzedaży mogą także zaoferować atrakcyjne pakiety sprzedażowe i promocje na wybrane produkty. Nasi klienci mogą jednak nie wiedzieć – ponieważ zazwyczaj nie są już grupą celową – jak dużo inwestujemy w nasze marki w mediach, a w szczególności w digital. Kampanie reklamowe na Tik Toku, Instagramie czy we współpracy z influencerami bezpośrednio wpływają na zainteresowanie naszymi produktami, co w efekcie przekłada się na decyzje zakupowe w sklepach. Na czym będziecie się koncentrować w 2024 roku? Jakie są Wasze najważniejsze cele i tegoroczne wyzwania, również pod kątem oferty produktowej? W 2023 r. konsumenci musieli zmierzyć się ze wzrostem cen produktów w niemal wszystkich kategoriach. W tym roku chcemy, aby ceny zostały na tym samym, przystępnym poziomie, co utrzyma konkurencyjność naszych produktów. Będziemy skupiać się na zwiększeniu sprzedaży poprzez poprawę dystrybucji oraz pozyskiwanie nowych konsumentów. Przed nami także kilka nowości produktowych, aby spełnić oczekiwania naszych klientów, ale jest jeszcze za wcześnie, aby o nich mówić. Dziękuję za rozmowę. Monika GórkaGabinet Spożywczy

Ambra: „Mamy

apetyt na przyszłość” Wino w ostatnim roku poradziło sobie lepiej niż inne kategorie alkoholowe i cały rynek spożywczy. O czynnikach, które obroniły kategorię, jej rozwoju, możliwych efektach zrównoważonej transformacji i planach firmy z Robertem Ogórem, Prezesem Zarządu firmy Ambra rozmawiają Wojciech Szeląg, gospodarz programu Gabinet Spożywczy oraz Michał Siwek, Dyrektor Departamentu International Food & Agri Hub BNP Paribas. Według danych NielsenIQ od maja do sierpnia 2023 roku wolumen sprzedaży wszystkich alkoholi obniżył się o 8,5% rok do roku. Wolumen sprzedaży wina spadł o 1,4%. Jakie są przyczyny? Na tę okresową sytuację koniunktury i dekoniunktury nakładają się dłuższe trendy i zmiany społeczne. Wino jest w średnio- i długoterminowym trendzie wzrostowym z uwagi na modernizację modelu życia. Jest kilka głównych czynników, które kojarzone są z rodzajem progresywności społecznej, m.in. wzrost roli kobiet, poziomu wykształcenia czy zmiany sposobu żywienia się, dbałość o zdrowie, otwarcie na świat i wzrost dochodów. Wino jest, najogólniej mówiąc, najbardziej kulturalną kategorią alkoholową pod względem wizerunku. Oprócz tego ma niską bazę konsumpcji, która nie przekroczyła 4 litrów na mieszkańca rocznie, czyli jest na poziomie jednej czwartej średniej europejskiej i przy tym najniższa w Europie. Razem te dwa czynniki – niska baza konsumpcji i trendy kulturowe – spowodowały, że wino od lat znajduje się na fali wzrostowej. To tłumaczy dlaczego na tle tak dużej, silnej dekoniunktury ogólnej ten minus na winie jest nieco mniejszy niż na pozostałych kategoriach. Dane wskazują, że spodziewana produkcja wina na świecie w 2023 roku będzie o 7% niższa niż w roku poprzednim. Jakie są przyczyny? Na ile jest to zagrożenie dla Polski, a na ile szansa? W krajach, w których produkuje się wino, konsumpcja tego trunku jest na wysokim poziomie ale spada. Natomiast sporo one wnoszą

20 www.hurtidetal.pl www.hurtidetal.pl

do konsumpcji światowej. Z kolei kraje północy, które się rozwijają, najwyraźniej tego nie kompensują. Tam zresztą poziom spożycia wina jest już wysoki. W Skandynawii sięga powyżej 20 litrów na osobę rocznie. Zmiany klimatyczne ograniczają jednak rozwój wina; w krajach takich jak Hiszpania warunki uprawy są coraz trudniejsze. I myślę, że to się nie zmieni. Globalne warunki rozwoju sektora nie są dobre. Czy jest to szansa dla Polski? Trudno powiedzieć. W Polsce mamy w tej chwili jedynie około 700 hektarów upraw. Są one również bardzo rozdrobnione, co podnosi koszty produkcji. Na pewno zmiany klimatyczne dla tych stref, w której znajduje się też Polska, są korzystne. Po 30 latach pionierskiej pracy pokonaliśmy najważniejszą barierę: w Polsce produkujemy dobre białe wino. Jest ono oczywiście bardzo drogie, ale zasługuje na swoją cenę. Na pewno polskie winiarstwo ma szansę chociażby w kraju. Popyt jest tak duży, że sektor nie jest w stanie nadążyć z produkcją. Pod tym względem warto próbować inwestować z perspektywą długoterminową. Przed nami transformacja gospodarki. Sieć Penny w Niemczech w ramach eksperymentu pokazała hipotetyczne ceny produktów żywnościowych, wliczając w nie koszty środowiskowe. Ceny mięsa były kilka razy wyższe. Czy wizja takich zmian jest możliwa? To nie jest właściwy obraz. Procesy rynkowe odbywają się w wielowymiarowej przestrzeni. Nowe produkty nie zastępują zerojedynkowo z dnia na dzień starych tworząc zasymulowany w cytowanym ujęciu szok konsumpcyjny. Zmiany już się dokonują i jak widzimy zupeł-

nie inaczej. Innowatorzy będą zdobywać swoją przestrzeń przyciągając najpierw zamożniejszych konsumentów. Później innowacje technologiczne spowodują obniżki cen i nowe segmenty się umasowią. Będziemy pewnie świadkami takiego procesu na przestrzeni powiedzmy 20-30 lat. W tym czasie jednak powstaną nowi liderzy. Warto do nich należeć. My mamy apetyt na przyszłość. Mam pewną radość z myślenia o przyszłości i w zasadzie trudno mi sobie wyobrazić, co bardziej dawałoby ludziom dzisiaj pewien optymizm niż myśl, że jesteśmy w stanie dokonać transformacji do społeczeństwa równowagi. A czy się nam uda? Zagrożenia są, były od zawsze, ale teraz mamy – choć nie jesteśmy tego świadomi – wyjątkowo wiele instrumentów, żeby się z nimi uporać. Jakie są najbliższe plany firmy Ambra? Usilnie pracujemy nad systemem ERP, czyli nowym systemem operacyjnym, który będzie przydatny dla całej grupy. Dalsze plany to głównie rozwój. Cały czas pracujemy nad innowacjami, których mamy więcej niż organizacja jest w stanie przetrawić. Pracujemy także nad wizją wina z tysiąca owoców, przekroczenia ograniczeń winorośli i czerpania z pełnego bogactwa natury. Już piąty rok testujemy kolejne zbiory i owoce, mamy na koncie nowe odkrycia technik winifikacji. Jest to nasz najbardziej fascynujący projekt, ponieważ sięga on samego DNA winiarstwa i zarazem rzuca tradycyjnemu winiarstwu wyzwanie. Cała rozmowa dostępna na kanale SpożywczaTV oraz portalach hurtidetal.pl oraz wiadomoscispozywcze.pl


Artykuł partnera

Superowoce, a polskie! Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej uznaje owoce jagodowe za polskie superowoce. Mamy sprzyjający klimat i tradycje uprawy, a w pandemii bardzo wzrosła świadomość ich walorów. Przedstawiamy wyniki najnowszych badań Kantar Polska*. Wiedza o tym co wybierają i co wiedzą konsumenci owoców jagodowych. *12/2023

W ramach monitoringu konsumpcji swoje historyczne maksima osiągnęły w 2023 r.: maliny, borówki, jagoda kamczacka, agrest, czerwone porzeczki, truskawki, jeżyny, rokitnik oraz minikiwi. Wieloletnie miesięczne „rekordy” były ustanawiane aż 36 razy. W samym tylko czerwcu truskawki jadło 90% Polaków 15+, tj. 29,1 mln osób. W lipcu penetracja jagody kamczackiej osiągnęła 17%, agrestu 29%, a czerwonej porzeczki 31%. W sierpniu jeżyny jadło 28% Polaków. W październiku polskie minikiwi próbowało 18% badanych. W grudniu przetwory z rokitnika jadło 13%. Spektakularne wyniki miesięczne odnotowały maliny, które w lipcu jadło 62% Polaków, tj. 20 mln osób. Borówki w sierpniu jadło po raz pierwszy aż 56% badanych, tj. 18,1 mln. W polskim sezonie – od lipca od września – „co najmniej raz w tygodniu” je borówki już blisko połowa Polaków (44%). Porównując częstotliwość spożycia owoców w 2023 r. do 2021 r. największy wzrost w grupie jedzących „w sezonie kilka razy w tygodniu” zanotowały właśnie borówki (wzrost o 7 p.p.) i maliny (wzrost o 5 p.p.).

Najpopularniejsze i ulubione Najpopularniejszymi są truskawki (97%), maliny (87%), borówki (80%), porzeczki

czerwone i czarne – co ciekawe w tej właśnie kolejności, bo odpowiednio 65 i 63% – a także aronia i jej przetwory (45%). Ulubionymi owocami Polaków są truskawki (41% – wzrost o 6 pp. w porównaniu z 2021 r.). Wśród owoców jagodowych na podium znalazły się maliny i borówki.

W sezonie i poza sezonem Najbardziej wyczekiwane są polski truskawki (59%). Większość (82%) jada owoce sezonowe także poza polskim sezonem. Najwięcej truskawki (23%), maliny i borówki (po 13%).

W czym tkwi atut jagodowych? Korzyści wynikające z konsumpcji wymienia każdy (97%). Zdaniem Polaków największą korzyścią płynącą z jedzenia owoców jest smak, deklarowany przez 4/10 badanych (41%). Poza walorami smakowymi, zwracamy uwagę na kwestie prozdrowotne. Co trzeci Polak równolegle wskazuje na zdrowe odżywianie (35%) czy wzmacnianie odporności (33%). Od początku pandemii o ponad 50% wzrósł odsetek osób, które postrzegają owoce jako wzmacniające odporność organizmu. W latach 2019-21 był to wzrost z 21 do 30 p.p., w okresie 2021-23 o dalsze 3 p.p.

Dalej znalazły się korzyści związane z zawartością witamin, minerałów i antyoksydantów. Aż 25% Polaków wskazało, że owoce jagodowe mają korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowy wygląd. Fokus na zdrowie zwiększa także konsumpcję przetworów z owoców i mrożonek owocowych. Zyskały one w ogólnym spożyciu względem pomiaru sprzed 2 lat (12/2023 vs. 12/2021). Wzrosło także spożycie owoców suszonych, kandyzowanych i liofilizowanych (11%, wzrost o 4 p.p.).

Czas na polski „berry time” Owoców jemy ciągle zbyt mało. Co piąty (19%) badany wie, że owoce i warzywa powinny stanowić połowę tego co jemy. Podobny odsetek Polaków odżywia się pod tym względem zgodnie z zaleceniami dietetyków. Wyzwaniem jest połowa badanych (50%), która sądzi, że ilość, którą spożywają jest wystarczająca. Co ciekawe, percepcja zbyt wysokich cen jest barierą dla 19% konsumentów. Potencjał do wzrostów na rynku owoców, zwłaszcza owoców jagodowych, jest zatem ciągle duży. Trzeba tylko skuteczniej komunikować zalecenia dietetyków. Owoce i warzywa powinny stanowić połowę tego co jemy. Badania pokazują, że dziś 4 na 5 Polaków jeszcze o tym nie wie.

źródło: Kantar 2019-2023 i sondaż z 12/2023, w ramach projektu KZGPOiW – „CORE TEAM – promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, III edycja”

www.hurtidetal.pl

21


Wywiad

30 lat Hochland w Polsce! Firma Hochland Polska jest obecna na polskim rynku od początku lat 90-tych. Przez ten czas istotnie przyczyniła się do rozwoju rynku mleczarskiego, wykreowała szereg nowych kategorii produktowych i rozwinęła aktywną komunikację z konsumentami, wpływając na zmianę ich nawyków żywieniowych. Do portfela marek dostępnych w Polsce należą najpopularniejsze sery – Hochland oraz Almette, które produkowane są w dwóch zakładach produkcyjnych w Kaźmierzu i Węgrowie. W 2024 Hochland świętuje jubileusz 30-lecia w Polsce! Rozmawiamy na ten temat z Jackiem Wyrzykiewiczem, PR & Marketing Services Managerem w Hochland Polska. dwoma wydarzeniami i dlatego właśnie w 2024 Hochland świętuje jubileusz 30-lecia w Polsce.

Jaka jest historia Hochland? Hochland należy do największych producentów serów w Europie. Historia firmy sięga 1927 roku, kiedy to w miejscowości Gosshloz w Bawarii powstał rodzinny zakład serowarski. Obecnie Hochland działa w kilku krajach, a Polska to jeden z ważniejszych etapów rozwoju firmy, a co za tym idzie, jedna z ważniejszych inwestycji. Historia Hochland w Polsce sięga końca lat osiemdziesiątych. Wówczas to zaszły zmiany ustrojowe, które stworzyły całkiem nowe możliwości i otworzyły rynek dla wyrobów importowanych, zwłaszcza z krajów Europy Zachodniej. W 1993 roku Grupa Hochland osiągnęła taki poziom importu, że można było pomyśleć o utworzeniu przedstawicielstwa firmy w Polsce. W grudniu 1993 roku w Ciechanowie została powołana do życia Spółka Hochland Polska. W 1995 roku uruchomiono w fabryce Hochland Polska w Kaźmierzu produkcję serów kremowych, opartą na polskim surowcu, silnej kadrze i sprawdzonej technologii. Data rocznicy obecności na polskim rynku liczona jest od roku pomiędzy tymi

22 www.hurtidetal.pl

Za co konsumenci cenią Państwa sery? Cenione są za bardzo wysoką jakość i, co za tym idzie, doskonały smak. Sery Hochland, Almette, Valbon jedzą wszyscy. Konsumenci mają w czym wybierać – nie brakuje zróżnicowanych smaków, rodzajów, kształtów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Swoją pozycję w Polsce Hochland zdobył i ugruntował dzięki umiejętnej strategii marketingowej i dystrybucyjnej, która trwa do dziś. Nadrzędnym planem Hochland Polska jest dalsze zdobywanie zaufania konsumentów i handlu skutkujące czołowymi miejscami w strategicznych segmentach rynku serów. Hochland Polska z sukcesem realizuje misję bycia liderem innowacji, a także poszukiwania nowych produktów i technologii na rynku. Jednym z ostatnich przykładów jest uruchomienie nowej linii do produkcji serków wiejskich Almette i wprowadzenie na rynek trzech wariantów smakowych. Jak bardzo ważny jest dziś obszar społecznej odpowiedzialności dla Hochland? W ostatnich latach firma bardziej przejawia aktywność w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Przyczyną są zmieniające się oczekiwania konsumentów, pracowników i społeczeństwa wobec biznesu. Konsumenci są dziś bardziej świadomi, a przez to coraz bardziej wymagający niż kiedykolwiek wcześniej. Zwracają większą uwagę na skład i pochodzenie żywności oraz jej oddziaływanie na zdrowie, a także na to, jak firmy oddziałują na środowisko naturalne. I praktycy, i teoretycy biznesu zgadzają się dziś z tezą, że firmy, które odpowiedzialnie kształtują swoje relacje z otoczeniem, są bardziej konkurencyjne.

Do powstania i wzrostu popularności idei odpowiedzialnego biznesu przyczynia się coraz powszechniejsza świadomość globalnych wyzwań, z którymi świat musi sobie poradzić. Te wyzwania to ocieplanie klimatu, wyczerpywanie się zasobów naturalnych, dojrzewanie społeczeństw, dynamiczny rozwój technologii teleinformatycznych czy pogłębiające się różnice społeczne. Jaki jest plan na celebrowanie 30 lat Hochland w Polsce? Z okazji 30-lecia Hochland w Polsce firma przygotowała wiele aktywności, w tym specjalne logo, które będzie jej towarzyszyć przez cały 2024 rok. Zaplanowaliśmy dużą loterię konsumencką, jubileusz będziemy świętować także na Święcie Chleba i Sera w Kaźmierzu i Węgrowie oraz na Hochland Półmaratonie. Odbędzie się również wydarzenie prasowe dla mediów połączone z wielkim finałem wspomnianej loterii. Równolegle zadbaliśmy o nową identyfikację wizualną Hochland, która idealnie wpisuje się w najnowsze trendy, a jednocześnie czuć w niej tożsamość marki. A więc sporo będzie się działo! Dziękuję za rozmowę. Joanna Kowalska


} S V Z } A x

ŧũƊŧū À ¶ ŧťŧũ

,,, W 7

k »

H 9H[|f;9 $ 9 ; , A ;

ªºÇÛ Àª ¶Ú Ç¢Ö Áª ûÇÁ

û ¸ ¶ Áª û ÓÇÀÁª Á ðÖ þ Áª ŷ

àÖ ¸ ¶ Ŵ ¶ û Á Õå § ª Ú ÀÇ §Ç § à Ö ÁÇðö §ź |ðª û Áª Ç ÖÇÁÁ ¶ ָ𪠪 À Áà Öû þö ÇðÚ¸ª ¢Çź

TWH$W AŴ

ũŪť |@ H Öà äÅËÞ é Ā ÝäŬ»

ƨƪǟƦƫ Ƕ ǟ }ŅŻŲđÂŻâ ŔÝŻæʼnŏğĂĕĨŬ ƧƪǡƦƦǟ ÝŻæʼnŏğĂÝŏŬħ Ŭ "ğĂŔ ?ÂğâĘħŬÝ ħŅÂŻ ÂĘŔ ?ÂğâĘħŬÝÂǟ \ÂʼnŏöłğĂæ ğħÝĘæù Ŭ ÿħŏæĘŔ } ?b &U łĘæğâħŅǪǪǪǪ ħŅÂŻ æŻŲâæğÝđĂ łĘæğâħŅǟ [ħžĘĂŬħŊÞ ĕħŅŻŲʼnŏÂğĂ Żæ ʼnŏŅæøŲ §æĘĘğæʼnʼnǟ ƨƫǟƦƫ Ƕ ŊğĂÂâÂğĂæ Ŭ ÿħŏæĘŔǟ 9ħâŻĂğ ƧƦǡƦƦ ŬŲđÂŻâ Ŭ ĕĂæŅŔğĕŔ ŲÜħŏŲÝŻ Ǵ SħĞłĘæĕʼn âħĞĕĨŬ "bUB\ §B Ƕ ğÂŏŔŅ ƨƦƦƦǟ ŅÂʼn Ʈƫ ĕĞǠ ÝŻÂʼn âħđÂŻâŔ ħĕħĝħ Ƨ ÿ Ʃƫ ĞĂğŔŏǟ 9ħâŻĂğ ƧƨǡƦƦ ħÜĂÂâ Ŭ ŲÜħŏŲÝŻÂÝÿǟ \ÂʼnŏöłğĂæ ŻÂĕŬÂŏæŅħŬÂğĂæ ħŅÂŻ ĕħŅŻŲʼnŏÂğĂæ Ż âħʼnŏöłğŲÝÿ ÂŏŅÂĕÝđĂ ĞǟĂğǟ ʼnŏŅŻæĘğĂÝÂǠ đÂŻâ ğ ńŔÂâÂÝÿ Ă ʼnÂĞħÝÿħâÂÝÿ ŏæŅæğħŬŲÝÿǟ }ħğÂâŏħ łŅŻæđŊÝĂæǬłŅŻæđÂŻâ ğ ùĨŅö Ă ŬʼnłĨĘğæ ħùğĂʼnĕħǠ ʼnæŅŬħŬÂğæ łħŏŅÂŬŲ Ż ùŅĂĘĘÂǟ ƨƬǟƦƫ Ƕ ŊğĂÂâÂğĂæ Ă ŬŲĕŬÂŏæŅħŬÂğĂæǟ ¶ŬĂæâŻÂğĂæ æŅĕŬĂĂ ŊŬǟ bğŔøŅæùħ Ŭ }ħʼnÂâŻĂæ ŲÜħŏŲÝĕĂæđ Ă ĞæğŏÂŅŻÂ ¹ŲâħŬʼnĕĂæùħǟ }ŅŻæđÂŻâ âħ SÂĘŬÂŅĂĂ }ÂÝĝÂŬʼnĕĂæđ Ă ŔÝŻæʼnŏğĂÝŏŬħ Ŭæ ĞʼnŻŲ ŊŬǟ \ÂʼnŏöłğĂæ łħŬŅĨŏ ŔÝŻæʼnŏğĂĕĨŬǟ

}¤ÃËÞ Ýõ̸ é Ā¬ à ¸éă Ā¬Ý¬ ¸ƨ } Ö¬Ýûƥ Ä ¾¤ËÙĀ ä ƣËĀˤǐÝÖ ¸ ¾ƣ ËÄƣÖ¾Ƥ Ěĝę ĜěĔ ĚĔė 25*$1Ζ=$725=< 6321625=<


Raport

Niemal

50 mld zł

22,9 mld zł

22,5 mld zł

-6,53%

wydatki Polaków na alkohol w 2023 r.

wydatki Polaków na piwa i cydry w 2023 r.

wydatki Polaków na alkohole mocne w 2023 r.

spadek wielkości sprzedaży piw i cydrów w 2023 r. Dane: NielsenIQ1

Rynek alkoholi w Polsce Rynek alkoholi w trudnym 2023 roku odnotował wzrost wartości, co jednak nie oznacza, że Polacy kupili więcej trunków. Dla większości podkategorii czas ten okazał się wyzwaniem. Co przyniesie przyszłość? Optymizm jest zauważalny – ale nie w każdej branży.

Monika Książek Redaktor

Poprzedni rok nie należał do łatwych. Wzrost kosztów prowadzenia działalności,

Według NielsenIQ 1 w 2023 roku Polacy

w z asadzie najważniejsz ym kanałem – gene-

wydali na alkohole niemal 50 mld z ł. Wśród

rują aż 77% liczby transakcji i 67% wartości

kategorii najwięcej wydaliśmy na piwa

sprzedaży. Dane CMR z 2023 roku raportują

i cydry, aż 22,9 mld zł, czyli o 7,8% wię-

dla tego kanału spadek wolumenu sprzedaży

cej niż rok wcześniej. Na kolejnym miejscu

na poziomie nieco ponad 8%. Z kolei wartość

pod wz ględem wydatków są alkohole moc-

sprzedaży wzrosła o ponad 3%.

ne, na które przeznaczyliśmy 22,5 mld zł, cz yli o 2,8% więcej niż w 2022 roku.

Piwo toczy walkę z inflacją

podwyżki akcyz y, rosnące kosz ty produkcji,

Rosnące wydatki nie odz wierciedlają

Ostatnie lata są bardzo trudne dla branży

surowców, opakowań i inflacja odbiły swoje

jednak sytuacji w całej branży ponieważ

piwowarskiej, która mierzy się z maleją-

piętno na rynku alkoholi, którego wartość

wielkość sprzedaży w większości z kategorii

cym popytem oraz obniżonymi nastrojami

nieznacznie rosła ze wz ględu na konieczne

odnotowała spadki.

konsumenckimi. „Niestety, trudno szukać

podwyżki cen.

Wydatki vs. wielkość sprzedaży Rok 2023 – jak przyznaje Anna Wagner z NielsenIQ – okazał się jeszcze trudniejsz y niż już pełen wyz wań rok 2022. „Każda z branż, czy to piwowarska, spirytusowa czy winiarska, odnotowały większe spadki wielkości sprzedaży aniżeli w roku ubiegłym. Co więcej wartość sprzedaży piw i alkoholi mocnych już nie rośnie tak sz ybko jak w 2022, co sugeruje, że rosnące ceny nie są już w stanie rekompensować spadków wolumenu” – mówi Anna Wagner, Client Business Partner. Jak przyznaje Roman Sz ymanda z CMR, rosnące ceny, spadające wolumeny skutkowały m.in. zmniejszeniem oferty w sklepach, rosnącej we wcześniej-

Dużą rolę w sprzedaży alkoholi odgry-

optymistycznych prognoz na prz yszłość, po-

wają sklepy małoformatowe o powierzchni

nieważ z apocz ątkowany w 2020 roku trend

do 300 mkw. W wieloletniej perspektywie są

spadkowy na rynku piwa nadal się utrz ymu-

!

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi. (Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

sz ych latach dość regularnie. źródło: NIQ Market Track, Cała Polska jako suma rynków: hipermarkety, supermarkety, dyskonty, duże, średnie i małe sklepy spożywcze, kioski, stacje benzynowe, Panel Handlu Detalicznego, wartość i wielkość sprzedaży, ostatni rok to 12 miesięcy kończących się na grudniu 2023 porównywany do analogicznego okresu z przed roku, kategorie: całe alkohole, w tym piwa, cydry, wina i alkohole mocne w tym drinki gotowe do spożycia.

1

24 www.hurtidetal.pl


!

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi. (Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)


Raport

je” – mówi Bartłomiej Morz ycki, dyrektor

alkoholowe. Stabilna wielkość sprzedaży

Ubiegły rok w kategorii piwa w sklepach

generalny Związku Pracodawców Przemysłu

smakowych cydrów wydaje się relatywnie

małoformatowych charakter yzował się

Piwowarskiego – Browary Polskie.

dobrym wynikiem, a ich wartość sprzedaży

także stabilizacją pod względem oferty.

steruje całkowitą sprzedażą kategorii” –

„Podczas gdy w poprzednich latach prak-

przyznaje Anna Wagner z NielsenIQ.

tycznie w większości kanałów dominował

Piwa w 2023 roku odnotowały największ y spadek wielkości sprz edaży we wsz ystkich formatach sklepów. „Spadkiem tym

Sklepy małoformatowe generują aż 80%

poz ytywny trend roz woju, tak w roku 2023

steruje pr zede wsz ystkim, największa

liczby transakcji piwa. „Rok 2023 był tu-

średnia oferta była porównywalna z rokiem

grupa – piwa alkoholowe bez dodatków

taj na pewno relatywnie trudny, wystarczy

wcześniejszym, wynosiła ok. 125 warian-

smakowych (-6,1%). Jedynie piwa bezal-

wspomnieć, że ceny piwa na tle innych

tów. Dla porównania, sklepy małoformatowe

koholowe niesmakowe mogą pochwalić

alkoholi wzrosły procentowo w najwięk-

do 300 mkw. oferowały klientom w najwyż-

się wzrostem pod względem wielkości

sz ym stopniu. Rok 2023 skończ ył się zatem

szym punkcie sezonu średnio 115 produk-

sprzedaży oraz dwucyfrowym wzrostem

ujemnym wynikiem wolumenowym, prze-

tów w roku 2020, a 120 w roku 2021” –

wartości sprzedaży. W 2023 nie widać już

kracz ającym 8%” – mówi Roman Sz ymanda,

wyjaśnia Roman Sz ymanda.

boom’u na piwa smakowe, zwłaszcza te

Manager ds. Rozwoju Produktu w CMR.

Na tle całej kategorii z perspektywy danych ze sklepów małoformatowych największ y spadek z anotowały piwa smakowe, które

Alkohole: zmiana wielkości sprzedaży 2022 vs 2021

Dane: NielsenIQ, suma rynków: hipermarkety, supermarkety, dyskonty, duże, średnie i małe sklepy spożywcze, kioski, stacje benzynowe, styczeń-grudzień 2023 vs. styczeń-grudzień 2022 r.

do tej pory, razem z piwami bezalkoholowymi, były najbardziej istotnie rosnącymi segmentami piwnymi. „Piwa bezalkoholowe poradziły sobie relatywnie najlepiej, ale ich wolumen też nieco spadł. Te zmiany

piwo i cydr

-0,2%

wino

-0,8%

alkohole mocne

-2,2%

spowodowały umocnienie się w udziałach największego w Polsce segmentu piwnego, cz yli lagerów. Pod kątem segmentów cenowych, nastąpiła zmiana polegająca na zahamowaniu wzrostu udziałów piw premium, a wzroście znaczenia segmentu mainstream” – mówi Roman Szymanda z CMR.

Alkohole: zmiana wielkości sprzedaży 2023 vs. 2022

Według CMR w 2023 roku najczęściej ku-

Dane: NielsenIQ, suma rynków: hipermarkety, supermarkety, dyskonty, duże, średnie i małe sklepy spożywcze, kioski, stacje benzynowe, styczeń-grudzień 2023 vs. styczeń-grudzień 2022 r.

powanymi piwami w Polsce były: Żubr (Kompania Piwowarska), Tatra Jasne Pełne (Grupa Żywiec) oraz Harnaś (Carlsberg) – wsz ystkie produkty w butelce bezzwrotnej 500 ml. „Bez wątpienia ogromny wpływ na sytu-

piwo i cydr

-6,5%

wino

-1,2%

alkohole mocne

-4,8%

ację na rynku piwa ma uderzająca w portfele Polaków inflacja oraz podyktowane nią podwyżki cen piwa, które wyniosły średnio 16% – a to znacząco odbiło się na wolumenie sprzedaży. Trudno dziwić się kon-

!

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi. (Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

26 www.hurtidetal.pl

sumentom, którz y z większ ą uwagą prz yglądają się swoim wydatkom i rez ygnują z tych, nieznajdujących się na liście produktów „pierwszej potrzeby”. Warto dodać, że konsumpcja spadła nie tylko w domach, ale również w gastronomii, która stanowi ważną część sprzedaży. Mówiąc o sytuacji na rynku piwowarskim, nie można też z apominać o nieustannie rosnącej akcyzie, która w 2022 roku wzrosła o 10%, a od stycznia 2023 r. do 2027 r. rośnie o kolejne 5% każdego roku. Czynniki te w znaczącym stopniu osłabiają rynek piwowarski, który jest ważnym ogniwem polskiej gospodarki” – komentuje Bartłomiej Morzycki z ZPPP – Browary Polskie.


!

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi. (Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)


Raport

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja

Kamil Gębski Dyrektor Marketingu Wódek CEDC International (Grupa Maspex)

w tych dwóch segmentach pod względem cenowym. „Podniesienie akcyzy przekłada

W 2024 roku obserwujemy kontynuację istotnych trendów na rynku alkoholi, które zdominowały poprzedni rok. Różnorodność smaków pozostaje niewątpliwie kluczowym aspektem, przyciągając uwagę producentów, którzy skutecznie dostosowują swoje oferty do rosnących oczekiwań rynku. Widzimy, że konsumenci są coraz bardziej zainteresowani nietuzinkowymi i innowacyjnymi smakami. W segmencie alkoholi smakowych marka Soplica wprowadziła na rynek CYTRYNÓWKĘ – produkt o wyjątkowej jakości. Również marka Żubrówka wykazała się innowacyjnością, prezentując kategorie alkoholi smakowych „Ready To Serve” z dodatkiem trawy żubrowej o różnych smakach. Wprowadzenie nowych wariantów, takich jak Apple ŻU, Sour Żu i Mint ŻU, znacznie nadbudowało sprzedaż ikonicznej wódki Żubrówki Bison Grass. W Polsce klienci poszukują nie tylko różnorodnych smaków, ale także zwracają uwagę na jakość i ekskluzywność. Konsumenci coraz chętniej sięgają po wysokogatunkowe alkohole, takie jak ekskluzywna Żubrówka Czarna, Scotch Whisky marek Grant’s i Glenfiddich czy Irish Whisky Tullamore D.E.W. Wśród kobiet zauważa się rosnącą popularność win Carlo Rossi oraz win musujących, szczególną uwagę przyciąga Prosecco LAMIA.

Wódka czysta traci na procentach

się w mniejszym stopniu na wódki smakowe, niż cz yste, ze względu na niższą zawartość alkoholu” – dodaje ekspert CMR. W prz ypadku wódek smakowych widać zresztą już długotrwały trend spadku zawartości alkoholu. Dane CMR wskazują, że wódki smakowe o z awartości alkoholu 30% i więcej w 2020 roku stanowiły znacznie ponad 90% wolumenu sprzedaży, w roku 2023 już tylko nieco ponad 30%. Za to aż 54% to wolumen sprzedaży wódek smakowych o z awartości alkoholu 28%, natomiast 11% stanowią wódki smakowe poniżej 28% zawartości alkoholu. Sklepy małoformatowe w 2023 r. zredukowały ofertę dla klientów, która dla wódek cz ystych to średnio ponad 34 warianty (spa-

w 2022, w 2023 roku kupiliśmy jej o 6,3%

dek vs. 2022 o ponad 1 produkt), a dla sma-

mniej. Wódki smakowe hamują nieco spadki

kowych ok. 62 wariantów na sklep (spadek

Wódka to kolejna podkategoria alkoholi,

wódek standardowych, ale same nie cieszą

o 2 produkty w stosunku do 2022).

która w poprzednim roku odnotowała spadek

się już tak dużym zainteresowaniem aniżeli

sprzedaży. „Obawiamy się kolejnego spo-

w 2022 r.” – zaznacza Anna Wagner.

Według CMR wśród wódek cz ystych w Polsce najczęściej kupowane w 2023

wolnienia w produkcji i sprzedaży, które i tak

Wódki cz yste i smakowe według CMR

roku produkty, to Żubrówka Biała 40%,

odnotowaliśmy już w 2023 roku, szczególnie

w znacznej mierze kupowane są w sklepach

500 ml (CEDC) i Żołądkowa Gorzka Czysta

na rynku wódek czystych. Zgodnie z danymi

osiedlowych. Za 85% wartości sprzedaży

de Luxe 40%, 500 ml (Stock). Natomiast

GUS sprzedaż napojów spirytusowych w trzech

wódek smakowych i 70% wartości sprzedaży

w grupie wódek smakowych sytuacja jest

pierwszych kwartałach poprzedniego roku była

wódek cz ystych odpowiadają właśnie sklepy

bardziej zróżnicowana. W rankingach wo-

niższa aż o 11,2%, a produkcja wódki czystej

małoformatowe do 300 mkw.

lumenowych w czołówce dominują małe

spadła o 16,91% w porównaniu do tego sa-

Jak wyglądał rok 2023 pod względem

pojemności, a najczęściej wybierane marki,

mego okresu w 2022 roku” – przyznaje Emilia

sprzedaży w tym formacie sklepów? „Tutaj

to Żołądkowa Gorzka (Stock), Cytrynówka

Rabenda, Prezes Zarządu Związku Pracodaw-

scenariusze były różne, bo o ile oba segmenty

Lubelska (Stock) i Soplica Pigwowa (CEDC).

ców Polski Przemysł Spirytusowy.

spadły w 2023 roku wolumenowo, to spa-

Alkohole mocne poradziły sobie najlepiej

Wódka według NielsenIQ w całej podka-

dek wódek czystych był znacznie głębszy,

tegorii alkoholi mocnych odpowiada za ¾

na poziomie aż 12%, przy poziomie – 4%

wartości sprzedaży. W związku z tym to ona

dla wódek smakowych (dla kanału sklepów

Kolejna kategoria , c z yli whisk(e)y,

definiuje to co dzieje się w całym segmen-

małoformatowych do 300 mkw.)” – zaznacza

po trudnym 2022 r., zdołała odbić się

cie alkoholi mocnych. „Po 2,6% spadku

Roman Szymanda.

w 2023 i zamknęła rok ze wzrostami za-

!

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi. (Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

28 www.hurtidetal.pl


!

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi. (Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)


Raport

Wina zakończyły rok ożywieniem

Alkohole: zmiana wolumenu sprzedaży

Dane: CMR, sklepy małoformatowe do 300 mkw., 01.2023-12.2023 r.

Według NielsenIQ wielkość sprzedaży win

+13%

drinki

podobnie jak piw i alkoholi mocnych jeszcze bardziej spadła w 2023 r., aniżeli w 2022. „Jednak w przeciwieństwie do pozostałych branż,

rum

-1%

wermuty

-3%

wódki smakowe

-4%

likiery, kremy

-4%

whisky i bourbon

-5%

piwo

-8%

wina musujące

-9%

wina spokojne

-9%

wynik. Spadki odnotowują natomiast wina mu-

gin

-10%

nadal trwa. Asti i cava również bardzo dobrze

wódki czyste

-12%

sobie radzą. To wielkość sprzedaży Igristoje

brandy, koniaki, winiaki

-16%

– przyznaje Anna Wagner.

udaje im się poprawić wynik wartościowy. Patrząc na sprzedaż win w podziale na segmenty cenowe, widzimy bardzo dobre wyniki win premium. Jednak stanowią one niecałe 14% wielkości sprzedaży, więc niewystarczająco dużo, aby zniwelować spadki, zwłaszcza w segmencie economy. Zagłębiając się w typy win, stabilna wielkość sprzedaży win stołowych w obecnych okolicznościach to bardzo dobry sujące. Uspokajam jednak, boom na prosecco

jest niemal o połowę mniejsza niż w 2025 r.” W prz ypadku win, a właściwie najważniejszego ich segmentu, czyli win spokoj-

równo pod względem wartości, jak i wiel-

Tequila, mimo że na rynkach zachodnich,

nych, w sporej mierze sprzedaż odbywa

kości sprzedaży. Jak przyznaje Anna Wa-

z właszcza w Stanach Zjednoczonych, zagraża

się w dyskontach (w okresie MAT 3 kwartał

gner z NielsenIQ, ten sukces zawdzięcza

takim gigantom jak wódka i whisky, w Polsce to

2023 generowały 44% wartości sprzedaży

przede wszystkim whiskey irlandzkiej,

nadal jedna z najmniejszych kategorii, która ro-

i udział ich rośnie). Według CMR wina spokojne

a także amerykańskiej. Whisky szkocka

śnie jedynie pod względem wartości sprzedaży.

w 2023 roku w kanale sklepów detalicznych

zakończyła rok 2023 nieznacznie poniżej

W sklepach małoformatowych do 300 mkw.

do 2500 mkw. odnotowały spadek na poziomie

wielkości sprzedaży z 2022. „Warianty sma-

sytuacja wygląda zgoła inaczej. Whisky i bour-

kowe ogółem nie odegrały tu istotnej roli.

bony to podkategoria, w której sklepy małego

Oferta win na rynku jest bardzo szeroka.

Brandy i cognac również nie odnotowują tak

formatu walczą o pierwsze miejsce z dyskon-

Poszczególne sklepy oferują oczywiście naj-

znacznych spadków jakich doświadczyły

tami, ich sprzedaż nie jest więc tak mocno

więcej win czerwonych, następnie białych,

w 2022, ale w przeciwieństwie do whisk(e)y

skoncentrowana w jednym kanale sprzeda-

a najmniej różowych. „Klienci mogą znaleźć

nie udało im się poprawić ubiegłorocznego

ży. CMR dla sklepów detalicznych do 2500

na półkach sklepowych od ok. 30 wariantów

wyniku. Ich wielkość sprzedaży nadal spa-

mkw. raportuje dla tego segmentu ok. 4%

w sklepach małoformatowych, do prawie 100

dała w 2023, ale już jedynie o 0,6%, z czego

spadek wolumenu sprzedaży w stosunku

wariantów w większych sklepach (supermar-

sama brandy tylko o 0,3%” – wyjaśnia eks-

do roku 2022. Wartość sprzedaży natomiast

ketach czy dyskontach)” – wymienia Roman

pertka z NielsenIQ.

wzrosła rok do roku o 2%. „Pozytywny może

Szymanda z CMR. Najbardziej popularne marki

ok. 8%, w stosunku do roku 2022.

Gin i rum, obok whisky, to nadal „zielone

być fakt, że grudzień 2023 (grudzień dla whisky

wśród polskich konsumentów w ubiegłym

wyspy”, których sprzedaż rośnie nie tyl-

to zawsze spektakularny wzrost sprzedaży

roku to Carlo Rossi (CEDC) i Fresco (Ambra).

ko pod względem wartości, ale i wielko-

na tle całego roku) był nieco lepszy wolume-

W prz ypadku win musujących i szampanów

ści sprzedaży. „Racjonalizacja wydatków

nowo od grudnia 2022” – wyjaśnia Roman

marki najczęściej pojawiające się na stołach

i odmawianie sobie w pierwszej kolejności

Szymanda z CMR.

Polaków to Martini (Bacardi Martini), Dorato

kategorii „dla prz yjemności” dotyka również

Według instytutu wiodącymi markami

(Ambra) i Mionetto Prosecco (Henkell). Bąbel-

i te alkohole. Tempo wzrostu ginu i rumu jest

w 2023 roku w tej grupie produktów były:

ków jednak w 2023 roku też wypiliśmy mniej.

niemal o połowę niższe niż w 2022 roku.

Ballantine’s (Pernod Ricard), Jack Daniels

Magdalena Zielińska, Prezes Zwią z-

W przeciwieństwie do innych kategorii al-

(Brown Forman) i Johnnie Walker (Diageo).

ku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa

koholowych, warianty smakowe radzą tu

Brandy i koniaki to kolejny segment alko-

potwierdza: za nami okres pełen wyzwań,

sobie doskonale. W prz ypadku ginu, to głów-

holowy, dla którego rok 2023 skończył się

bo z galopującą inflacją w tle, wojną trwa-

nie one sterują wynikiem całej kategorii.

wynikiem wolumenowym słabsz ym o ok. 9%

jącą za wschodnią granicą, zmieniającymi

W prz ypadku rumu, też odnosz ą dwucyfrowe

od roku 2022 w kanale sklepów detalicznych

się wyborami konsumentów. „Wymagało to

wzrosty, ale nadal jest to niewielka grupa,

do 2500 mkw. CMR raportuje, że dla skle-

od podmiotów z naszej branży odpowied-

stanowiąca poniżej 10% sprzedaży całej

pów małoformatowych spadek ten był jeszcze

niego przygotowania i dostosowania oferty

kategorii” – wyjaśnia Anna Wagner.

mocniejszy, bo przekroczył 15%.

do sytuacji ekonomicznej, a także potrzeb

30 www.hurtidetal.pl


!

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi. (Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)


Raport

nienia w produkcji i sprzedaży, które i tak

Grzegorz Bartol Wiceprezes Bartex Bartol

odnotowaliśmy już w 2023 roku, szczególnie na rynku wódek cz ystych” – mówi Emilia

W 2024 r. przewidujemy ciągły wzrost popularności win musujących, takich jak szampany, prosecco, cava oraz win musujących typu Vionelli Frizzante, nie tylko od święta. Zwiększy się również popyt na wina z mało znanych regionów, takich jak chociażby Tishbi z Izraela, czy The Wine Stone Marlborough z Nowej Zelandii. Związane jest to z rosnącą grupą eksperymentatorów, poszukujących niecodziennych, zaskakujących smaków oraz produktów wyprodukowanych z troską o środowisko. Nasza polska kraftowa whisky Paprocka została bardzo dobrze przyjęta przez konsumentów. Tak samo jak nasza linia Cydrów Sadowski, które produkujemy z jabłek od lokalnych dostawców i tłoczymy na miejscu, przez co znacząco skracamy łańcuch dostaw. To w połączeniu z wykorzystaniem energii odnawialnej, jaką stosujemy do produkcji naszych alkoholi, znacząco zmniejsza nasz ślad węglowy.

Rabenda, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Branża obawia się międz y innymi kolejnych podwyżek kosztów i rozwoju szarej strefy. „Znaczący wzrost kosztów energii i podwyżka akcyz y o 5% w 2023 roku już spowodowały zauważalny wzrost cen alkoholi mocnych i jesteśmy przekonani, że na tym nie koniec. Zapowiadane regularne podwyżki akcyz y w kolejnych latach o 5% na pewno nie będą sprz yjać z atrz ymaniu tego trendu. Dla branży alkoholowej wzrost cen oznacz a mniejszy wolumen zakupów i ograniczenie

klientów. W 2023 r. odnotowaliśmy spadki

ży alkoholi” – zaznacza Roman Szymanda.

inwestycji w roz wój coraz bardziej jakościo-

sprzedaży – konsumenci ewidentnie zmuszeni

Według danych CMR dynamika wzrostu

wych produktów. Dla konsumentów będzie

byli do rezygnacji z wydatków, które służyły

przekracza jednak 13% wolumenowo i 24%

to silny impuls, aby przejść do szarej strefy.

zaspokajaniu bardziej priorytetowych potrzeb.

wartościowo. Wiodące w kanale sklepów

W efekcie stracą na tym wsz yscy. Legalni

Końcówka roku przyniosła jednak wyraźne

małoformatowych do 300 mkw. (który odpo-

producenci alkoholu, budżet państwa i ocz y-

ożywienie. Grudzień jest zawsze najgorętszym

wiada za 70% wartości sprzedaży drinków)

wiście konsumenci, którzy zaczną spożywać

okresem i tak było również w tym roku” –

marki to Jack Daniel’s & Cola (Coca Cola)

większe ilości podejrzanej jakości alkoholi

przyznaje Magdalena Zielińska.

i Jim Beam & Cola (Stock).

z nieznanych źródeł, które mogą zawierać

Drinki i warianty bezalkoholowe wzmacniają całą branżę

Specyficzna grupa, to trunki bezalkoholo-

silnie trujący metanol oraz glikol, a także

we. Nie licz ąc piw bez alkoholowych i napojów

pozostałości skażalników, co może stanowić

musujących dla dzieci, zajmują one nadal

poważne zagrożenia dla ich życia i zdrowia”

Na tle wymienionych wcześniej podkate-

niewielki ułamek wartości sprzedaży – nieco

– wyjaśnia Emilia Rabenda.

gorii alkoholowych w kanale sklepów mało-

ponad 0,1%. „Dynamika wzrostu jest znacz-

Szereg wyzwań w 2024 roku dostrzega

formatowych do 300 mkw., a więc najistot-

na, nawet sięgająca 40%, przy czym w naj-

także Kamil Gębski, Dyrektor Marketingu

niejszym dla wielu z nich, relatywnie najmniej

większ ym stopniu prz ycz yniają się do niej

Wódek w CEDC International. „Presja infla-

spadł w 2023 roku wolumen omówionych

wina różnych segmentów (od musujących,

cyjna i rosnące stawki akcyz y są kluczowymi

już wódek smakowych, whisky, ale też rumu,

poprzez spokojne do wermutów), ale także

cz ynnikami, które mogą wpłynąć na spadek

czy likierów, są to bowiem spadki nieprze-

bezalkoholowe giny” – mówi ekspert CMR.

wolumenu sprzedaży w kategorii alkoholo-

kraczające 5%. „Właściwie jedynym wyjątkiem, który wyłamuje się z tego negatywnego

Obraz przyszłości

wej. Zwiększone kosz ty produkcji i podatków mogą wymagać dostosowania strategii ceno-

trendu są drinki, ale jest to segment, który

Dla producentów napojów spirytusowych

wej oraz poszukiwania efektywnych rozwią-

nieznacznie przekracza zaledwie 0,1% udzia-

2024 rok nie zapowiada się niestety optymi-

zań operacyjnych. Dodatkowo zmieniające

łu w wolumenie i 0,2% w wartości sprzeda-

stycznie. „Obawiamy się kolejnego spowol-

się preferencje konsumentów i rozwijające

!

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi. (Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

32 www.hurtidetal.pl

się trendy mogą stanowić wyz wanie dla producentów, wymagając od nich stałej innowacyjności i dostosowywania oferty do zmieniającego się rynku” – mówi Kamil Gębski. Z kolei branża piwowarska z optymizmem podchodzi do przyszłości. „Pomimo trudnej sytuacji i niepewności licz ymy na to, że 2024 rok przyniesie zahamowanie inflacji i wzrostu kosz tów produkcji, a także poprawę nastrojów konsumenckich. Wiążemy nadzieję z zaplanowanymi na ten rok wydarzeniami sportowymi (m.in. Mistrzostwami Europy w piłce nożnej), które zazwyczaj sprzyjają zwiększonej konsumpcji piwa” – przyznaje Bartłomiej Morzycki ze Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.


!

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi. (Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)


Raport

Kamil Pieniak Dyrektor kategorii alkoholi premium i piwa Coca-Cola HBC Polska i Kraje Bałtyckie Z obserwacji rynkowych wynika, że w Polsce wciąż najpopularniejszymi kategoriami produktów alkoholowych jest piwo i wódka. Widzimy, że konsumenci coraz częściej decydują się na produkty premium, poszukują dobrej jakości w atrakcyjnej cenie oraz chcą mieć wybór, jeśli chodzi o opakowania oraz warianty piw zero i smakowych. Rośnie także zainteresowanie mniejszymi pojemnościami. Rozwijamy naszą ofertę tak, by odpowiadać na te potrzeby. Budujemy rozpoznawalność i dystrybucję Corona Extra i Corona Cero, a w kolejnych miesiącach planujemy rozszerzenie portfolio o nową markę oferującą unikalny smak. Nasze piwa dostępne są także w butelkach i puszkach 0,33 l. Co więcej, pojawi się nowe opakowanie szcześciopaków półlitrowych puszek piwa Beck’s, dzięki któremu redukujemy zużycie foli w opakowaniach zbiorczych. Jeśli chodzi o alkohole mocne z półki premium, startujemy ze sprzedażą wódek Finlandia oraz nową marką wysokiej jakości mixterów dedykowanych kanałowi HoReCa – Three Cents.

i przechodzenie konsumentów do szarej strefy mogą całkowicie zahamować te poz ytywne trendy w konsumpcji alkoholi mocnych” – przewiduje Emilia Rabenda, Prezes Zarządu ZPPPS. Na rynku alkoholi niewątpliwie będą z yskiwać produkty z wyjątkowym DNA, tradycyjną recepturą i najwyższ ą jakością. Do tego w opakowaniu podkreślającym ten charakter, np. butelka z grubego szkła, grawerowane elementy, etykieta z grafiką nawiązującą do historycznych korzeni – wsz ystko w celu wyróżnienia niepowtarz alnego charakteru i wyjątkowości. Konsumenci coraz częściej przy wyborze kierują się historią, która stoi za produktem. Zwracają uwagę na składniki i sposób produkcji. Już teraz widać ogromny wzrost kategorii

Pozytywne nastawienie towarzyszy także

alkoholu. Nabywcy chętnie szukają produk-

wódek rzemieślniczych. „Co roku pojawia

branży winiarskiej. „Konsumenci wydawali

tów luksusowych znanych marek, jak buty,

się kilkadziesiąt nowych polskich etykiet.

się odreagowywać czas kryzysu i zakłada-

torebki itp. w sieci, bo można tam trafić

Trend postanowiły wykorz ystać duże kon-

my, że jest to zapowiedzią dobrego 2024

na okazje lub egzemplarze mało dostępne.

cerny, które udają małych producentów.

roku. W prz ypadku rynku wina potencjał

Podobnie jest z rzadkimi alkoholami. Nie

Dokładnie tak samo było kiedyś z piwem.

rozwoju jest jeszcze bardzo duży” – mówi

kupimy ich w sklepie osiedlowym. Regulacja

Mam 10-letnie doświadczenie z wprowadza-

Magdalena Zielińska.

sprzedaży online mogłaby prz ynieść wielkie

niem na rynek rzemieślniczej kolekcji Wódek

ożywienie w tym segmencie” – podkreśla

Dwór Sieraków. Obok regularnej produkcji,

Paweł Gąsiorek.

raz w roku wprowadzamy na rynek krót-

Również Paweł Gąsiorek, Prezes Zarządu Domu Wina PSA widzi wiele pozytywnych cz ynników napędzających gospodarkę.

Jak zaznacza z kolei Grzegorz Bartol, Wi-

kie serie alkoholu starzonego w beczkach

„Inflacja w zasadzie wygasła, a w każdym

ceprezes Bartex Bartol, największym wy-

z Bordeaux, ostatnio z Château Kirwan. Po-

razie jest mało odczuwalna. Oczywiście to

zwaniem dla branży będzie dostosowanie

mimo wysokiej ceny za butelkę, nie mamy

nie oznacza, że zniknęły wszystkie proble-

się do zmian w preferencjach i zachowaniach

problemu ze sprzedażą” – prz yznaje Paweł

my, bo ceny w ostatnim roku mocno poszły

konsumentów, którzy będą coraz bardziej

Gąsiorek Prezes Zarządu Domu Wina PSA.

w górę i minie trochę czasu, zanim konsu-

świadomi i wymagający w kwestii jakości,

Przewidywany jest także renesans konia-

menci się do nich przyzwyczają, a wzrost

pochodzenia, składu i wartości odżywcz ych

ków. „Zainteresowanie nimi może pojawić

zarobków dogoni wzrost cen. Złotówka się

produktów. „Branża będzie musiała również

się na fali popularności whisky. Podobnie

ustabilizowała i nadrobiła starty do euro

stawić czoło konkurencji z innych krajów

jak whisky, alkohol dojrzewa w beczkach.

i dolara, co jest dobrą wiadomością dla im-

i regionów” – dodaje Grzegorz Bartol.

Koniaki mają z łożoną kompoz ycję smakową

portera. Mamy też w bliskiej perspektywie napływ środków unijnych, co prz yspiesz y

Oczekiwania konsumentów

i zapachową, bogatą historię, szlachetne pochodzenie. W tym widzę potencjał. Za ko-

gospodarkę i w efekcie wzmocni popyt

Zmiany w sprzedaży na rynku alkoholi

niakiem rynek może otworz yć się też na ar-

na rynku. Zatem perspektywy oceniam do-

w 2023 roku już nieco wskazały na zmie-

magnac i calvados” – przypuszcza prezes

brze i myślę, że to będzie dobry rok. Jedyne,

niające się wybory konsumentów. Mocny

Domu Wina

co może zmienić ten krajobraz, to sytuacja

alkohol spożywany najczęściej w czystej

Wśród win szczególnym zainteresowa-

zewnętrzna. Świat jest dzisiaj mało przewi-

postaci ustępuje miejsca wariantom lżej-

niem będą ciesz yły się wina lekkie – o niż-

dywalny” – mówi Paweł Gąsiorek.

szym oraz spożywanym raczej w drinkach.

szej zawartości alkoholu, białe i różowe.

Niewątpliwie cała branża alkoholowa

Na rynku napojów spirytusowych z auważa-

„Spodziewamy się też, że ciągle będzie

zmierzy się z wieloma wyzwaniami. Wśród

ny jest ukłon w stronę kategorii premium.

utrz ymywała się moda na bąbelki – nie tylko

nich niepewności co do sytuacji światowej.

„Polscy konsumenci poszukują zdecydo-

prosecco, ale też inne rodzaje win musują-

„Różne wydarzenia mogą doprowadzić

wanie bardziej jakościowych produktów,

cych, mam tu na myśli cavę, asti cz y sz am-

do dużego kryzysu politycznego i gospo-

nowych smaków i częściej wybierają napoje

pany. Licz ymy też na dobry rok dla cydru.

darczego. Na naszym podwórku irytujący

spirytusowe o niższej zawartości alkoholu,

Smakowe warianty, które pojawił y się

jest ciągnący się temat sprzedaży wina przez

na prz ykład w formie koktajli. To właśnie

na rynku po zmianie przepisów regulujących

internet. Paradoksalnie zakaz najbardziej

w premiumizacji rynku producenci dostrze-

zasady produkcji, wyraźnie zainteresowa-

uderza w segment premium, cz yli wcale

gali największe możliwości rozwoju branży,

ły konsumentów i trafiły w ich gust. Wiele

nie ten odpowiedzialny za wzrost spożycia

ale spadek spożycia legalnych produktów

wskazuje na to, że ta kategoria będzie się

34 www.hurtidetal.pl


Raport

Wódki smakowe: lokalizacja sprzedaży

Konsumenci alkoholi coraz częściej doceniają także możliwości tworzenia koktajli

Dane: CMR, % wartości sprzedaży, 01.2023-09.2023 r.

czy łączenia alkoholi z potrawami. Jeśli chodzi o koktajle, wśród trendów na 2024 rok w tej

hipermarkety 2% dyskonty 6% supermarkety 301-2500 mkw. 7%

dziedzinie pojawił się minimalizm i zaskakujące połączenia. Powrót zanotują klasyczne koktajle w minimalistycznym wydaniu. Co

sklepy małoformatowe 85%

oznacza także ukłon w kierunku jakości zamiast ilości. Kolejnym z trendów jest wykorzystanie lokalnych, sezonowych składników. Natomiast wśród najbardziej zaskakujących połączeń pojawiło się wykorzystanie smaku „umami”, cz yli smak opisywany jako „rosołowy” lub „mięsny”. Oznacza to dodanie esencji z mięsa albo składników, które kojarzą się z kuchnią, np. oliwa z oliwek, grzyby, sok pomidorowy czy wywar z ziemniaków.

dalej roz wijać” – wymienia Magdalena Zie-

lat temu praktycznie nieobecne. Trochę

lińska, Prezes Związku Pracodawców Polska

wyczerpuje się potencjał Nowego Świa-

Inflacja spowalnia a konsumenci pomału

Rada Winiarstwa.

ta. Już nie widać wzrostów sprzedaży win

odzyskują optymizm. Nie oznacza to jednak

Z kolei Paweł Gąsiorek z wraca uwagę

z tych regionów. Za to w wielkim stylu wraca

braku wyz wań, bo tych na pewno nie zabrak-

na alkohole niszowe. „Dobrym przykładem

do łask konsumentów Europa. Z Nowego

nie. Koniec ulgowego VATu na podstawowe

jest sherry, a konkretnie jedna marka Tío

Świata nadal dobrze sprzedaje się Kalifor-

produkty od początku drugiego kwartału,

Pepe z winiarni González Byass, cz yli sherry

nia, ale inne, jak np. Afryka Południowa,

a także odmrożenie cen energii może boleśnie

typu fino (wytrawne). To jedno z najbardziej

przeżywają zastój. Być może wina z tego

przypomnieć niektórym o dalszej konieczno-

znanych win na świecie, w wielu krajach

rynku osiągnęły już swój maksymalny pu-

ści oszczędzania. Branża alkoholowa musi

marka numer 1, a w Polsce jeszcze kilka

łap” – mówi Paweł Gąsiorek.

uzbroić się na kolejny rok pełen wyzwań.

!

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi. (Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

www.hurtidetal.pl

35


Kategorie produktów

Wielkanocne zakupy

Wielkanoc to wyjątkowa okazja do rodzinnych spotkań. Ale też niezwykle istotny okres dla handlu. Które kategorie zyskują na znaczeniu w tym okresie i jak zaplanować ofertę świąteczną w sklepie? Przygotowania do świąt czas zacząć!

Joanna Kowalska Zastępca Redaktora Naczelnego ds. Mediów Cyfrowych

Tegoroczne święta Wielkiej Nocy wypadają na przełomie marca i kwietnia. Jak zawsze, producenci mają ogromne wyzwanie przed sobą, by skomponować swoją ofertę zgodnie z nowymi trendami i potrzebami klientów. Wielkanoc, podobnie jak Boże Narodzenie, to wiele tradycyjnych potraw – zarówno wytrawnych, jak i słodkich. Wśród produktowych „must have” z pewnością pojawią się jaja, kiełbasa (zarówno tradycyjna, jak i biała), chrzan, margaryna, masło, olej i inne tłuszcze, a także wszelkiego rodzaju produkty do wypieku ciast, bakalie i słodycze. Inflacja ma nieco niższą dynamikę wzrostu niż w czasie ubiegłorocznych świąt, jednak nadal nie wpłynie to na spadki cen. Optymizmem może napawać jednak fakt, że część typowo świątecznych produktów odnotowała spadki w skali roku. Po podwyżkach w latach 2021-22, produkty tłuszczowe jako jedna z nielicznych kategorii może zaprezentować znacznie niższe ceny.

Wyjątkowy okres Patrząc jednak z perspektywy kilku lat – nie jest to nadal powrót do poziomów znanych nam sprzed kryzysu. Z badania przygotowanego przez UCE RESEARCH

36 www.hurtidetal.pl

i aplikację BLIX w ostatnich lata wynika, że dla 74% Polaków przy wyborze towarów liczy się głównie cena. Kolejnymi najczęściej wybieranymi odpowiedziami były: jakość (69% respondentów) oraz promocja (51% ankietowanych). Będzie to z pewnością duże wyzwanie dla branży, by przekonać konsumentów do większych zakupów. Okres przedświąteczny to dla handlu zawsze czas wytężonej pracy, ale też dużych zysków. Sklepy muszą być przygotowane na większe dostawy pewnych kategorii produktów, potrzebują też pracowników. Według historycznych danych Polskiej Izby Handlu sprzedaż w sklepach małoformatowych do 300 mkw. wzrasta zwykle przed Wielkanocą ok. 15% w porównaniu z innymi miesiącami. Nie jest to tak znaczący wzrost jak przed Bożym Narodzeniem,

OLEWNIK

Sucha Krakowska z Szynki 80 g

Pieczona Krakowska z Szynki 90 g

Michał Tatara Dyrektor Sprzedaży Olewnik Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w Polsce. Naznaczone jest wieloletnią tradycją, zwyczajami, jak również symboliką – kiełbasą w święconce wielkanocnej – symbolem dobrobytu, zdrowia, płodności i dostatku. Dominuje też zdefiniowane menu na rodzinnym stole – jajka, żury, barszcz, wędliny, ryby, ciasta i słodycze. Jednym z wyjątkowych posiłków jest śniadanie wielkanocne, podczas którego nie może zabraknąć pysznego barszczu białego z białą kiełbasą. Mamy przyjemność zaprezentować Państwu naszą ofertę: różnego rodzaju kiełbasy, a szczególnie kiełbasę białą królewską, czyli klasykę wielkanocnego stołu i oferty marki Olewnik oraz jałowcową czy myśliwską – idealne do święconek. Kiełbasa jest jednym z najprostszych, a jednocześnie na tyle uniwersalnych dodatków, że na stałe wpisała się w wielkanocne menu.Kategorie produktów

GOODVALLEY POLSKA

Justyna Figiel-Kwapisz

Dolina Dobra Białe kiełbaski śniadaniowe 100% mięsa

Commercial Director of Retail Goodvalley Polska Wielkanoc to czas, w którym na polskich stołach królują przede wszystkim tradycyjne świąteczne potrawy, takie jak żurek z białą kiełbasą, wędzone szynki, pieczone mięsa, czy wędzona podsuszana kiełbasa, czyli nieodłączny element wielkanocnego koszyczka. W asortymencie Doliny Dobra najpopularniejsze w tym okresie są: Białe Surowe Kiełbaski, Kiełbasa 100% z polskiej szynki, Śniadaniowe Kiełbaski Białe i Wędzone, a także świeża karkówka, która sprzedaje się nawet lepiej od boczku. W marcu do naszego portfolio dołączą także dwie nowe kiełbasy bez konserwantów idealne na Wielkanoc: Biała parzona kiełbasa i wędzona Kiełbasa Dobra. Wszystkie produkty Doliny Dobra składają się jedynie z najwyższej jakości, polskiego mięsa wieprzowego, które idealnie nadaje się do zaserwowania najbliższym.

jednak handlowo jest to również istotny czas w roku. Według badania SW Research (przygotowanego specjalnie dla Hurt & Detal w styczniu2023 r., metodą CAWI na grupie 801 osób) wynika, że ¾ Polaków ubiegłoroczne święta wielkanocne (75,5%) planowało spędzić w sposób tradycyjny. Jednak zdecydowana większość respondentów rozumiała przez to spożywane potrawy (59%). Natomiast pozostałe 41% badanych zaznaczyło odpowiedź: „Święta Wielkanocne spędzam tradycyjnie: uczęszczam do kościoła, zachowuję post, przygotowuję dania typowo wielkanocne (jajka, żurek, mazurek)”. W swój własny sposób ten świąteczny czas spędza 18,9% badanych.

Zacznijmy od jajka Symbolem świąt wielkanocnych bez wątpienia jest jajko. A Polska – jeśli chodzi o produkcję – znacząco wyróżnia się na tle pozostałych państw. Produkcja jaj w naszym kraju znacząco przewyższa zapotrzebowanie naszego wewnętrznego rynku, dlatego Polska jest jednym z największych eksporterów tego produktu w Unii Europejskiej. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów, w 2021 r. za granicę sprzedano 141 tys. ton jaj za 160 mln euro, wobec 192 tys. ton i 204 mln euro w 2020 r. Mniejszy eksport jaj w 2021 r., w porównaniu z rokiem 2020, był wynikiem ograniczeń w handlu międzynarodowym oraz w funkcjonowaniu firm z sektora HoReCa wprowadzanych w celu przeciwdziałania rozwojowi pandemii koronawirusa oraz restrykcji w eksporcie spowodowanych występowa-

38 www.hurtidetal.pl

niem ognisk wirusa grypy ptaków, które ograniczyły bazę produkcyjną. Przed branżą są jednak nowe wyzwania. Polski sektor jaj będzie musiał przeznaczyć prawie 2 mld zł na odejście od chowu klatkowego, który to jest wycofywany z Europy na mocy postanowień organów UE. Po wprowadzeniu zakazu chowu klatkowego, producenci jaj będą mogli zdecydować się na trzy alternatywne systemy chowu: system ściółkowy, chów na wolnym wybiegu oraz chów ekologiczny. Na podstawie najnowszych danych Głównego Inspektoratu Weterynarii eksperci przyjęli, że obecnie w Polsce jest 38,3 mln stanowisk klatkowych dla kur niosek, które będą musiały zostać zastąpione przez inne formy. A np. chów ściółkowy jest o około 20% droższy od klatkowego.

Dolina Dobra Wędzony schab 100% polskiego mięsa

OSM PIĄTNICA

Ser Mascarpone

Twaróg Sernikowy mielony

Żur czy barszcz biały? Tradycje kulinarne Wielkanocy różnią się w zależności od regionu Polski. Zatem żur czy barszcz biały? Obie zupy mają podobny

Tomasz Głasek Dyrektor handlowy OSM Piątnica Na czas wielkanocnych przygotowań polecamy sprawdzone produkty z Piątnicy, które wyśmienicie podkreślą smak świątecznych potraw i wypieków. Do tradycyjnego sernika warto wykorzystać Twaróg Sernikowy mielony OSM Piątnica, który dzięki idealnemu połączeniu serka śmietankowego i twarogu ma optymalną zawartość tłuszczu. Powoduje to, że sernik nie wymaga już dodatku masła. Do ciast z kremami typu tiramisu czy beza Pavlova polecamy Mascarpone o wyjątkowo aksamitnej konsystencji. Warto także zwrócić uwagę na Śmietankę 30%, która świetnie się ubija oraz Śmietankę 36% OSM Piątnica – idealną do kremów czy deserów. Niezastąpiona w kuchni jest także Śmietana 18% z Piątnicy, która znakomicie sprawdza się do sałatek, zup czy sosów.


Ä(XURSHMVNL )XQGXV] 5ROQ\ QD U]HF] 5R]ZRMX 2EV]DUyZ :LHMVNLFK (XURSD LQZHVWXMąFD Z REV]DU\ ZLHMVNLH´ 0DWHULDá RSUDFRZDQ\ SU]H] *RRGYDOOH\ 6S ] R R ,QVW\WXFMD =DU]ąG]DMąFD 352: 0LQLVWHU 5ROQLFWZD L 5R]ZRMX :VL 0DWHULDá ZVSyá¿QDQVRZDQ\ ]H ĞURGNyZ 8QLL (XURSHMVNLHM Z UDPDFK SRGG]LDáDQLD Ä:VSDUFLH G]LDáDĔ LQIRUPDF\MQ\FK L SURPRF\MQ\FKUHDOL]RZDQ\FK SU]H] JUXS\ SURGXFHQWyZ QD U\QNX ZHZQĊWU]Q\P´ 3URJUDPX 5R]ZRMX 2EV]DUyZ :LHMVNLFK QD ODWD
Kategorie produktów

Jak często jadamy majonez? (%)

COLIAN

Dane: Kantar Polska, październik 2022-wrzesień 2023 r.

raz dziennie lub częściej 5-6 razy w tygodniu

Majeranek suszony Appetita

2,4 3,5

3-4 razy w tygodniu

10,8

2 razy w tygodniu

18,1

raz w tygodniu

16,6

2-3 razy w miesiącu raz w miesiącu rzadziej niż raz w miesiącu

wygląd, jednak nieco inny smak. Podstawową różnicą jest jednak rodzaj wykorzystanego do przygotowania dania rodzaj zakwasu. Żurek powstaje na bazie mąki żytniej, barszcz biały zaś – pszennej. Ten pierwszy ma bardziej wyrazisty charakter. A smak drugiego można określić jako nieco delikatniejszy. Niemniej jedna albo druga pozycja są obowiązkowe na świątecznym stole. Częstym dodatkiem do żuru jest kiełbasa i wszelkiego rodzaju wędzone wędliny, a wiele osób podaje go w wydrążonym chlebie. Natomiast klasycznym dodatkiem do barszczu będzie ugotowane jajko. Żurek to jeden z tych produktów, którego sprzedaż wyraźnie rośnie w okresie Wielkanocy. Z oczywistych przyczyn. Pokazują to dane CMR – w marcu 2021 r. (Wielkanoc wypadała wtedy 4 kwietnia) w sklepach małoformatowych do 300 mkw. liczba sprzedanych opakowań żurku do gotowania – produktu w torebkach, który następnie należy zmieszać z wodą – była o 96% większa niż miesiąc wcześniej, zaś w supermarketach ta różnica wyniosła aż 194%! Podobne tendencje można było zauważyć także w roku 2022 r. (Wielkanoc wypadała wtedy 17 kwietnia). W całym kwietniu w sklepach małego formatu sprzedano o 84% więcej opakowań żurku do gotowania. Z kolei w supermarketach sprzedaż tego produktu wzrosła o 104%. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku tzw. żurków mokrych – zup gotowych do odgrzania lub ich koncentratów. W marcu 2021 r. w sklepach małoformatowych sprzedano o 63% więcej ich opakowań niż w lutym, a w kwietniu 2022 r. – o 95% więcej niż w marcu. W supermarketach

42 www.hurtidetal.pl

25,1 10,1 Przyprawa do bigosu po staropolsku Appetita

13,6

te różnice są jeszcze większe – w 2021 r. w marcu sprzedano aż o 200% więcej opakowań żurku niż w lutym a w kwietniu 2022 r. – o 134% więcej niż w kwietniu. Z dostępnością żurku w sklepach nie ma problemu – nie tylko w okresie wielkanocnym. W ciągu roku jest dostępny niemal w każdym supermarkecie, w przypadku sklepów małoformatowych, jest to 6 placówek na 10. Sytuacja w okresie przedświątecznym nieco się zmienia – jego dostępność rośnie do poziomu 7 na 10 w przypadku placówek małego formatu do 300 mkw.

Majonez na święta Pozycją, która też nieodłącznie kojarzy się ze świętami, jest majonez. To dodatek, który zdecydowanie kojarzony jest z jajami i różnego rodzaju sałatkami czy wędlinami. Jak wynika z danych Kantar Polska – spożywanie tego produktu deklaruje prawie

Majonez: marki spożywane najczęściej TOP 10 Dane: Kantar Polska, badanie za okres październik 2022-wrzesień 2023r.

45,7% Winiary 30,6% Kielecki 18,0% Pudliszki 7,9% Majonez Babuni Hellmann's 7,1% Hellmann's (pozostałe marki) 5,0% Roleski 4,2% Kętrzyński 4,0% Mosso 3,9% Develey 3,5% Splendido

Joanna Kąkol Rzecznik Prasowy Colian Podczas Wielkanocy aromatu i wybornego smaku każdemu daniu nada marka Appetita, oferująca szeroką gamę przypraw jednorodnych, mieszanek przyprawowych i dodatków cukierniczych. Do propozycji idealnie wpisujących się w świąteczne menu należą: Majeranek suszony Appetita, jako dodatek do tradycyjnego żuru; Przyprawa do bigosu po staropolsku Appetita oraz świetne do ciast i deserów: Proszek do pieczenia Appetita, Cukier wanilinowy Appetita i Kwasek cytrynowy Appetita z linii Domowe Sekrety. Rosnąca wśród konsumentów chęć przygotowywania potraw w zaciszu własnego domu, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, to bardzo dobry czas dla przypraw. Posiadają wiele walorów smakowych i sprawiają, że dania nabierają niezwykłego charakteru i aromatu.Kategorie produktów

WSP „SPOŁEM”

Adam Jamróz

Majonez Kielecki 700 ml

Prezes WSP „Społem” Już dwa miesiące przed świętami obserwujemy zwiększone zapotrzebowanie na sosy zimne. W okolicach Wielkanocy sprzedaż naszego flagowego produktu – Majonezu Kieleckiego – wzrasta nawet o 200-300%. Jest to oczywiście związane z preferencjami polskich konsumentów, którzy wykorzystują te wyroby w tradycyjnych potrawach świątecznych. Dodatkowo w okresie okołoświątecznym zauważamy zwiększone zainteresowanie także innymi naszymi produktami – Sosami Kieleckimi (czosnkowym, tatarskim i chrzanowym) oraz Chrzanem Luksusowym. W ostatnich latach bardzo dynamicznie rozwijamy nasze portfolio produktowe, staramy się przede wszystkim odpowiadać na potrzeby konsumentów. Do najważniejszych nowości, które zostały wprowadzone na rynek w ostatnim czasie należą Ćwikła z chrzanem, Majonez Kielecki z papryką chipotle oraz Chrzan Luksusowy z jalapeno. Dlatego zarówno tych wyrobów, jak i innych produktów, o których wspominałem wcześniej, nie powinno zabraknąć na sklepowych półkach w okresie świątecznym. Przed Wielkanocą obserwujemy także większe zainteresowanie produktami o dużych gramaturach – Majonezem Kieleckim o pojemności 500 ml i 700 ml.

72% Polaków. Najwięcej osób, które lubią ten produkt, sięga po niego 2-3 razy w miesiącu, 2 razy w tygodniu – 18%, a raz – 17%. Smakosze tego produktu, którzy decydują się na dodawanie go do diety codziennie, to nieco ponad 2% badanych. A jakie marki są ulubionymi? Na pierwszym miejscu, według danych Kantar, jest majonez Winiary. Jego wybór deklaruje 45,74% respondentów. Na drugim miejscu znalazł się Kielecki z wynikiem 30,55%. Te dwie marki zdecydowanie wyróżniają się na tle konkurencji. Dalej w zestawieniu przygotowanym przez Kantar znajduje się Pudliszki (8,18%), Majonez Babuni Hellmann's (7,91%) oraz pozostałe warianty Hellmann's (7,14%). Ciekawe dane zebrał też instytut CMR. „Wolumen sprzedaży majonezu w sklepach małoformatowych do 300 mkw. zmniejszył się w 2023 roku o 9% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. W tym samym czasie wzrosły – i to wyraźnie – średnie ceny za produkty z tej kategorii. Za opakowanie majonezu w 2023 roku należało zapłacić w sklepach małoformatowych średnio 9,39 zł. To o 27% więcej względem roku 2022. Dlatego też średnia wartość sprzedaży majonezów w sklepach małego formatu wzrosła o 16%” – wyjaśnia Nikodem Pankowiak. Majonezy to też bardzo popularna kategoria. Znajdziemy je w 9 na 10 sklepów małoformatowych. W tym kanale, zgodnie z danymi przeanalizowanymi przez CMR,

44 www.hurtidetal.pl

zdecydowanym liderem pod względem udziałów w wartości sprzedaży jest firma Nestlé, dzięki marce Winiary (45%). Kolejne miejsca na podium zajmują odpowiednio Społem Kielce (19%) i Mosso (9%). Swoje badania na temat majonezu przeprowadził też Kantar Polska. Jednak badania te dotyczą deklaracji spożycia. Instytut zbadał – jak często Polacy po niego sięgają. Z ankiety (przeprowadzonej w okresie październik 2021-wrzesień 2022 r.) wynika, że raz dziennie (lub częściej) do menu włącza go 1,86% respondentów. Z kolei przynajmniej raz w tygodniu – aż 50,2% osób (5-6 razy w tygodniu 3,59%; 3-4 razy w tygodniu 10,05%; 2 razy w tygodniu 18,51%; raz w tygodniu 18,05%). Mini-

Ćwikła z chrzanem 340 g

Chrzan Luksusowy 180 g

GFS POLAND

Panettone INCOLA

Piotr Palewicz Dyrektor sprzedaży GFS Poland, producent certyfikowanej żywności bezglutenowej marki INCOLA Święta Wielkanocne to dla wielu konsumentów jedne z najważniejszych świąt w roku. To także czas, który kojarzy się z kulinariami innymi niż na co dzień. Bo przecież – poza świętami – rzadko zdarza się nam konsumować mazurka, paschę, pasztet, pieczonego baranka czy różne wariacje na temat jajek. Od lat obserwujemy rozwój obecności smaków z całego świata na talerzach naszych konsumentów. Naszą odpowiedzią na ten trend jest wielkanocna edycja bezglutenowego Panettone. Innym trendem, który obserwujemy w zwyczajach konsumenckich jest tzw. Zero Waste. I tu naszą propozycją jest gramatura wielkanocnego Panettone INCOLA, czyli 210 g. Naszym zdaniem to optymalna wielkość, która zwiększa szansę na 100% konsumpcję przy wielkanocnym stole. Wspaniałych i Smacznych Świąt Wielkanocnych życzy INCOLA.Kategorie produktów

KOMAGRA

Mateusz Szumny

OLEJ POLSKI rzepakowy olej rafinowany 1L

Brand Manager Komagra W Polsce popularne potrawy wielkanocne, takie jak mazurki, babki czy sałatki, często zawierają olej rzepakowy. Coraz chętniej samodzielnie przygotowujemy też domowy majonez – tak popularny na świątecznych stołach. Olej rzepakowy doskonale nadaje się do podobnych zastosowań. Sprawdzi się na zimno, ze względu na swoją neutralność smakową, a także na ciepło ze względu na wysoką temperaturę dymienia. Jest często wybierany jako alternatywa dla innych olejów ze względu na bogactwo kwasów tłuszczowych omega-3 oraz ich idealnej proporcji do kwasów omega-6 w stosunku 2 do 1. Stanowi również źródło cennych witamin E i K. Dlatego wielkanocne potrawy przygotowane z użyciem oleju rzepakowego nie tylko smakują wyśmienicie, ale także mogą przyczynić się do zdrowej diety. Ponadto zastosowanie oleju w świątecznych potrawach dodaje im symbolicznego wymiaru, ponieważ wiosenny rzepak, kwitnąc maluje pola złotem, doskonale odzwierciedlając ideę odrodzenia życia.

COLIAN

Cukier wanilinowy Appetita

mum raz w miesiącu spożywa go natomiast 34,62% badanych. Rzadziej – 13,31%. Wśród najczęściej spożywanych marek wyróżniają się 2 marki – Winiary i Kielecki, które były wskazywane przez odpowiednio 44,1% oraz 29,16% Polaków biorących udział w badaniu. Wysoko znalazł się też Majonez Pudliczki oraz Majonez Babuni Hellmann’s (odpowiednio 8,66% i 8,35%).

Olej i masło Tłuszcze to nieodłączna część wielkanocnych przygotowań. Są bazą zarówno do wytrawnych dań, jak i tych na słodko. Od kilku miesięcy, jak wskazują cykliczne dane z Raportu i Badania Koszyk Zakupowy przeprowadzonego przez ASM Sales Force Agency – ceny produktów tłuszczowych jako jedne z nielicznych kategorii w ostatnim roku odnotowały spadki.

Kantar Polska zbadał z jaką częstotliwością Polacy sięgają właśnie po oliwę czy olej. Codziennie znajdują się one w diecie 15,36% badanych. 19,35% ankietowanych wskazało natomiast, że używa ich 5-6 razy w tygodniu. Nieco rzadziej, bo 3-4 razy w tygodniu decyduje się na nie 36,65% ankietowanych. 2 razy w tygodniu do ich spożywania przyznaje się 19,52% osób. Natomiast raz w tygodniu lub rzadziej – 9,13%. Wśród najczęściej wybieranych marek zdecydowanie wyróżnia się jednak. W okresie lipiec 2022-czerwiec 2023, aż 62,95% respondentów wskazało na markę Kujawski. W 2023 roku wartość sprzedaży masła w sklepach małoformatowych spadła aż o 18% względem analogicznego okresu rok wcześniej, jednakże te spadki nie są spowodowane mniejszym wolumenem

Joanna Kąkol Rzecznik Prasowy Colian Wielkanoc to czas spotkań z rodziną i przyjaciółmi, którym sprzyja wspólna celebracja przy suto zastawionym stole. Obok tradycyjnych dań i przekąsek, niezmiennie pojawiają się na nim napoje w dużych, familijnych formatach. Ważne więc, by każda placówka handlowa zadbała o ich obecność na sklepowych półkach w okresie poprzedzającym świąteczne dni. Szczególnie warto zaopatrzyć się w orzeźwiające klasyki od polskiej marki Hellena: Oranżadę Hellena o pojemności 1,25 l w kolorach czerwonym, żółtym i białym. Wiosenna aura, towarzysząca Wielkanocy, to czas większego zainteresowania owocowymi smakami. Dobrą propozycją będzie więc cytrusowe trio: Hellena Citrus Mix, Hellena Orange oraz Hellena Citrus Lemon. Z kolei najmłodszym konsumentom polecamy Oranżadę Hellena Strzelająca. Wyższe temperatury za oknem sprzyjają kinderbalom, piknikom i zabawom na świeżym powietrzu, a ten produkt idealnie wpisze się w te okazje.

46 www.hurtidetal.pl

Oranżada Hellena Strzelająca

Oranżada Hellena 1,25 l

Kategorie produktów

Planowane wydatki na organizację świąt Wielkanocnych (%) Dane: Badanie prof. Dominiki Maison na panelu Ariadna, N=1047 osób, luty 2023 roku, metoda: CAWI.

0 zł

18

do 200 zł

21

201 – 500 zł

40

501 – 1 000 zł powyżej 1 000 zł

GRUPA DROSED

Pierś z gęsi mrożona

16 5

sprzedaży lub przechodzeniem klientów do innych kanałów sprzedaży. Decydującym czynnikiem są tutaj spadające ceny – w roku 2022 średnia cena kostki masła w tym kanale sprzedaży wyniosła ponad 8,20 zł, dziś to niecałe 6,70 zł, co oznacza spadek ceny o 19%. „Liderem kategorii pod względem udziałów w wartości sprzedaży jest firma Mlekovita z wynikiem 33%, kolejne miejsca zajmują Sobik (17%) i SM Mlekpol (14%). Zdecydowanie najważniejszym kanałem sprzedaży masła są jednak dyskonty, gdzie w okresie styczeń-wrzesień 2023 r. sprzedano już prawie 2/3 wszystkich opakowań produktów z tej kategorii” – wylicza Nikodem Pankowiak, analityk CMR. Udziały w sprzedaży supermarketów o powierzchni 301-2500 mkw. to 17%. Z kolei placówki małego formatu odpowiadają za 14% wolumenu. Pozostałe 5% należy do hipermarketów.

Słodkie (i nieco mniej słodkie) wypieki Planując wypieki świąteczne, musimy zaopatrzyć się w mąkę. Jest to coraz bardziej popularny produkt również na co dzień, gdyż wielu Polaków próbuje swoich sił w kuchni i decyduje się na własny wypiek nie tylko ciast, ale też pizzy czy chleba. Do wyboru mamy wiele rodzajów mąki – jej typy i rodzaj ziaren z jakich zostały zrobione jest różny i ma inne przeznaczenie. Na sklepowych półkach coraz częściej można też spotkać pozycje dla osób, które mają dietę bezglutenową – w tych przypadkach zboża zastępowane są innymi składnikami. I jak się okazuje – jest bardzo duży wybór w tej kategorii, np. mąka kukurydziana, ryżowa, gryczana, z tapioki, amarantusowa, jaglana, kokosowa czy z ciecierzycy. Z danych CMR wynika, że sklepy małoformatowe do 300 mkw. w okresie styczeń-

Filet z gęsi wolno gotowany

ZM SILESIA

Duda Delikatna kiełbasa z filetem z kurczaka

Co kupujemy na Wielkanoc? Dane: PayPo, badanie DIY wykonane na platformie Omnisurv by IQS w dniach 20-22.03.2023 r., próba ogólnopolska, wiek 18-64, N=500.

50 www.hurtidetal.pl

Słodycze i czekoladki

62%

Zabawki i gry

33%

Dekoracje świąteczne

31%

Dodatki do domu

22%

Kosmetyki

22%

Książki

16%

Ubrania

12%

Kwiaty

11%

Inne

17%

Delikatne Kiełbaski z kurczaka

Duda Kiełbaski z piersiąKategorie produktów

SUEMPOL

Paweł Piech Starszy specjalista ds. marketingu i PR Suempol Łosoś od firmy Suempol to wielkanocna tradycja, która trwa już od 35 lat. Choć to połączenie może wydawać się nie tak oczywiste jak w przypadku Bożego Narodzenia, to jednak statystyki pokazują dobitnie: Polki i Polacy bardzo chętnie sięgają po łososia również i w tym okresie. Niezmiennie królem stołów jest łosoś wędzony w plastrach, który może znaleźć szerokie zastosowanie w wielkanocnej kuchni. Warto zwrócić uwagę również na stale poszerzającą się ofertę garmażeryjną Suempol: roladki, gniazdka, łososia w kremie czy klopsiki. Wszystkie te produkty mogą stać się częścią szybkiej i pysznej potrawy na świątecznych stołach. Spożywanie ryb jest ważną częścią diety każdego z nas, również w Wielkanoc, a dzięki naszym innowacjom wyroby z łososia stają się przystępniejsze i znajdują coraz to szersze grono wielbicieli.

-wrzesień 2023 r. odpowiadały za niemal 1/4 wartości sprzedaży mąki pszennej i żytniej. „Warto jednak zauważyć, że w 2023 roku – w porównaniu do 2022 roku – zarówno wartość, jak i wolumen sprzedaży tej kategorii w tym kanale spadły odpowiednio o 5% i 7%. Średnia cena za kilogram pozostała praktycznie bez zmian – wzrosła jedynie o 3% do poziomu 4,05 zł” – wskazuje Nikodem Pankowiak, analityk CMR. Instytut ponadto sprawdził, że mąki pszenne i żytnie znajdziemy w 9 na 10 sklepów małoformatowych. Jednak sama kategoria pozostaje mocno rozdrobniona – w 2023 roku aż dwudziestu producentów osiągnęło przynajmniej 1% udziałów w wartości sprzedaży kategorii. Pierwsze miejsce na podium dzielą wspólnie firmy GoodMills Polska i Polskie Młyny z udziałami w wartości sprzedaży na poziomie

Pan Łosoś 100 g

Klopsiki z łososia z czarnuszką 250 g

15%. Za nimi plasują się produkty marek własnych z wynikiem 10%.

Bakalie i dodatki Podstawą świątecznego deseru będą z pewnością okraszone dużą ilością bakalii ciasta. Mazurki z mnóstwem migdałów, keksy pełne kandyzowanych owoców czy orzechów, a także makowce, w których pierwsze skrzypce gra mak. Nie możemy zapomnieć o masach kajmakowych czy makowych, które idealnie dopełnią wszelkie rolady i przekładańce, a także ozdobią wierzch naszych wypieków. Bakalie to bardzo powszechna kategoria w sklepach spożywczych. Jak podaje CMR, znajdziemy je w 8 na 10 placówek małoformatowych do 300 mkw. To kategoria, w której w 2023 roku ceny wyraźnie poszły w górę względem roku 2022. Z danych

HELIO

HELIO Mieszanka Keksowa

I.D.C. POLONIA

Figaro figurka zająca

Alina Wróbel Brand Manager I.D.C. Polonia Wielkanoc to bardzo ważny okres, w którym konsumenci zwracają szczególną uwagę na słodycze, które kupują. W końcu święta to czas kiedy pozwalamy sobie nie tylko na więcej, ale również na te droższe smakołyki. W przypadku prezentów jak i spotkań często wręczamy słodycze. W tym czasie świątecznym najlepiej sprzedają się wszystkie produkty czekoladowe, puste figurki i jajka. Świąteczna oferta marki Figaro to ogromny wybór wysokiej jakości produktów czekoladowych. Produkty te sprawdzą się nie tylko w roli świątecznej dekoracji, lecz również jako słodki upominek. W świątecznej ofercie Figaro znaleźć można również niezwykle smaczne wyroby czekoladowe z dodatkiem likierów alkoholowych dla dorosłych. W tym okresie bardzo dużą popularnością cieszą się także półprodukty, które ułatwiają nam wypieki. W naszej ofercie znajdują się doskonałe do tego biszkopty Andante. Mają one prosty skład: mąka, jajka i cukier (*sól w Lady Fingers), dlatego tak chętnie sięgają po nie konsumenci.

52 www.hurtidetal.pl

Figaro Liqueur


WIELKANOCNA

TŻŻDYŻJŻ, KTÓŻŻ TŻŻŻ

OBECNE OPAKOWANIE

NOWE, CZYTELNIEJSZE OPAKOWANIE JŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻ


Kategorie produktów

LALLEMAND POLSKA

Marek Mariańczyk

Drożdże Domowe

Dyrektor Regionalny Lallemand Polska Okres świąteczny i dni poprzedzające święta wielkanocne to czas wzmożonej pracy w piekarniach i cukierniach, ale również czas na świąteczne, domowe wypieki. Jako wiodący producent i dystrybutor drożdży w Polsce, chcielibyśmy szczególnie polecić Państwu nasze Drożdże Domowe. To flagowa marka naszej firmy, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem naszych klientów. Stawiamy na jakość, co w praktyce przekłada się na udane wypieki ciast słodkich, pączków, ciast drożdżowych, drożdżówek, chleba oraz ciast na pizzę. Lallemand Polska jako jedyna drożdżownia wprowadziła na rynek polski nowość – drożdże z naturalną witaminą D2. Witamina D w naszych drożdżach powstaje w taki sam naturalny sposób w jaki organizm człowieka przekształca promienie słoneczne w witaminę D. Produkt jest dostępny pod nazwą Drożdże Domowe VITA D. Warto nadmienić, że witamina D pełni bardzo ważne funkcje w naszym organizmie. Odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie mięśni, wspiera układ odpornościowy w walce z wirusami i bakteriami, utrzymuje prawidłowy poziom wapnia we krwi.

paragonowych wynika, że średnia cena za ich opakowanie wyniosła 4,55 zł, co oznacza wzrost o 22%, przy czym najbardziej, bo aż o 33% wzrosły ceny owoców kandyzowanych. „Z powodu rosnących cen wartość sprzedaży bakalii w sklepach małoformatowych w 2023 roku wzrosła o 14% przy jednoczesnym spadku wolumenu sprzedaży o 7%. Liderem kategorii pod względem udziałów w wartości sprzedaży jest firma Mirasol, kolejne miejsca zajmują produkty marek własnych, Sonpex i Bakalland” – wyjaśnia analityk Centrum Monitorowania Rynku.

Warzywne inspiracje Wszelkiego rodzaju warzywa – szczególnie te w puszkach i słoikach – to jed-

na z częstych pozycji na liście zakupów przed świętami wielkanocnymi. Do sałatek czy innych dań stanowią stały składnik podkręcając ich smak. Choć wartość sprzeda ży warzy w w puszkach w sklepach małoformatowych do 300 mkw. w 2023 r. wzrosła o 12% w porównaniu do 2022 roku, to w tym samym czasie wolumen ich sprzedaży spadł o 9%. „Wzrosty wartości sprzedaży spowodowane są więc wyłącznie rosnącymi cenami – te poszły w górę o 22%. Za puszkę warzyw w sklepach małoformatowych w 2023 roku należało zapłacić więc średnio 4,31 zł” – wyjaśnia Nikodem Pankowiak z CMR. Instytut sprawdził jak sprzedaż w sklepach małego formatu wygląda pod względem udziałów poszczególnych producen-

Drożdże Domowe VITA D

GRUPA MASPEX

Powidła Węgierkowe Łowicz XXL

SOFIO

LEKORNA wafle tortowe RAINBOW 90 g

Kateryna Malafieieva Brand Manager SOFIO Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt dla Polaków. Większość pragnie spędzić ten czas w rodzinnym gronie przy wspólnym stole. Na nim towarzyszą nam przeważnie tradycyjne dania. Jednak co roku prawie każda gospodyni zastanawia się nad listą potraw oraz ich podaniem. Korpusy do tartaletek LEKORNA to doskonały produkt, który może wnieść niezwykłe walory do świątecznego menu. Dzięki nim można pięknie zaserwować dowolną warzywną sałatkę lub pastę, jak i podkreślić smak samego dania. Korpusy są wytrawne, tak więc doskonale pasują do wielu potraw. Fantastycznie nadają się też do zapiekania. Unikalna receptura nadaje produktowi niepowtarzalny lekko słony smak i kruchość na długi czas. Korpusy mają zbitą, a jednocześnie cienką i chrupiącą strukturę oraz przyjemny aromat wypieczonego chleba. Korpusy pakowane po 6 szt. do wygodnego plastikowego pojemnika.

54 www.hurtidetal.pl

LEKORNA Koszyczki waflowe 22 g


Kategorie produktów reklama

Gwarancja UDANYCH wypieków

www.lallemand.pl reklama

www.hurtidetal.pl

55


Kategorie produktów

Wypieki idealne do świątecznego koszyczka Obsypany cukrem pudrem Baranek Wielkanocny 120 g i mini Babeczka Marmurkowa 40 g od Dan Cake to znakomity duet pasujący nie tylko do tradycyjnego, wielkanocnego koszyczka, ale również stanowiący efektowną dekorację świątecznego stołu. Baranek wypiekany jest z ciasta piaskowego o delikatnym, waniliowym aromacie, z wykorzystaniem wysokiej jakości surowców, a dodatkowo zapakowany jest w estetyczny kartonik, który zabezpiecza produkt przed uszkodzeniem i ułatwia ekspozycję w sklepie. Babeczka marmurkowa to z kolei mini-wypiek o waniliowo-kakaowym smaku, który dobrze się sprawdza także jako szybka przekąska na słodko.

Babka cytrynowa 250 g Babka Cytrynowa od Dan Cake to wypiek na bazie puszystego, odpowiednio wilgotnego ciasta biszkoptowego. Dzięki cytrusowemu aromatowi wyróżnia ją lekkość smaku i owocowa świeżość. Znakomicie podkreśla wiosenny nastrój Wielkanocy, sprawdzając się także jako słodki akcent do codziennej kawy czy herbaty. Wypiekana jest na bazie wysokiej jakości składników, z wykorzystaniem naturalnych barwników i aromatów. Nie zawiera konserwantów, a dzięki higienicznemu opakowaniu dłużej zachowuje świeżość i wyjątkowe walory smakowe.

tóa. Liderem pozostaje firma Bonduelle (32%), drugie miejsce zajmują produkty marek własnych (21%), podium uzupełnia zaś Kraft Heinz z wynikiem 18%. Dobrym wynikiem może pochwalić się też Dawtona – 13%. Pamapol w tym kanale uzyskał 4%. Pozostałe 12% rozkłada się pomiędzy innych producentów.

Świąteczne wędliny Wędliny w czasie Wielkanocy to pozycja obowiązkowa. Szczególnie kiełbasa. Nie dość, że jej kawałek powinien znaleźć się w święconce, to dodatkowo można nią okrasić tradycyjny żur, barszcz czy dodać do talerza wędlin. Jak potwierdzają to dane, w czasie poprzedzającym wiosenne święta, zarówno w kanale sklepów małoformatowych do 300 mkw., jak i supermarketów, rośnie wolumen sprzedaży kiełbas paczkowanych. Jak możemy dowiedzieć się z danych CMR – w sklepach małoformatowych w 2022 urósł on o 27% w porównaniu do roku 2021, w supermarketach – o 9%. Dane uzyskane na podstawie analizy paragonów wskazują, że kiełbasy paczko-

56 www.hurtidetal.pl

wane można zazwyczaj spotkać w 4 na 10 sklepów małoformatowych, a także w każdym supermarkecie. Jednak wspomniane dane dotyczą tylko klasycznego wariantu. Zdecydowanie trudniej dostępna jest kiełbasa biała. Ma je w swoim asortymencie co trzeci supermarket i zaledwie 1 na 20 sklepów małoformatowych.

Jednak wiosenne święta zmieniają tę sytuację. W sklepach pojawia się oferta sezonowa, dzięki której każdy zainteresowany znacznie łatwiej trafi na swoje ulubione pozycje. Podobna tendencja dotyczy okresu grillowego, z tą różnicą, że wtedy rośnie liczba klasycznych, wędzonych wariantów kiełbasy.

Świąteczne tradycje Tylko 18% Polaków twierdzi, że święta wielkanocne są ważne dla nich ze względów religijnych. Okazuje się, że inne czynniki są dla nas istotniejsze niż wymiar, który oferuje nam kościół katolicki. Jak wynika z badania prof. Dominiki Maison na panelu Ariadna, dla największej grupy Polaków (32%) święta, to przede wszystkim rodzinne spotkanie połączone z kultywowaniem tradycji. Wyniki przeprowadzonej ankiety pokazują, że coraz mniej z nas traktuje święta wyłącznie jako religijną tradycję. W większości Wielkanoc to dla nas okazja do spotkania się z najbliższymi, odpoczynku, a także jako forma odpoczynku od obowiązków służbowych, ponieważ jest to też państwowo czas wolny od pracy. Ostatnie lata przyniosły tu zdecydowaną zmianę, szczególnie po 2020 roku nasze wartości uległy modyfikacji. Lwia część z nas w ostatnich latach decyduje się na spędzenie świąt w domu. Najważniejsze, by byli z nami bliscy – rodzina lub znajomi. Z badania na panelu Ariadna wynika jednak, że kilka procent osób planuje już z wyprzedzeniem, święta

Jak Polacy spędzają święta Wielkanocne? Dane: Badanie prof. Dominiki Maison na panelu Ariadna, N=1047 osób w wieku od 18 lat wzwyż, luty 2023 roku, metoda: CAWI.

W domu tylko z domownikami

30%

W domu z zaproszoną rodziną lub znajomymi

27%

W odwiedzinach u rodziny lub znajomych

26%

Sami w domu

7%

W pracy

3%

Na wyjeździe wypoczynkowym

2%

Trudno powiedzieć

5%


Kategorie produktów

w samotności. Co ciekawe, w tej grupie największą reprezentację mają młodsi. Wśród 18-25-latków jest aż 13%, o dziwo więcej niż wśród osób najstarszych – powyżej 55 roku życia (9%). Osób samotnie spędzających święta jest również więcej wśród niechodzących do kościoła (10%).

Tradycja a religia Należy pamiętać, że Wielkanoc to święto kościelne, wynikające z wiary kościoła katolickiego. Struktura polityczna naszego kraju, ze względu na wysoki odsetek osób wierzących, ustaliła dni świąteczne również wolnymi od pracy. Oczywiście przepisy te były kreowane w momencie, gdy rzeczywiście większość naszego społeczeństwa deklarowała przynależność do kościoła, a także rzeczywiście praktykowała obrządki religijne. Szykowanie koszyczka wielkanocnego to jeden z wyraźniejszych symboli świąt. Nawet dla wielu osób niewierzących lub niechodzących do kościoła święcenie potraw jest okazją do pójścia raz w roku do kościoła. I rzeczywiście ma to

Wiktor Kowalski Head of Marketing Dan Cake Polonia Święta Wielkanocne są nierozerwalnie związane ze słodkimi wypiekami, które doskonale odnajdują się zarówno na świątecznych stołach, podczas spotkań w rodzinnym gronie, jak i w tradycyjnych koszyczkach ze święconką. W tym okresie niekwestionowanymi królowymi wypieków są różnego rodzaju okrągłe babki, które jako produkty sezonowe rokrocznie zyskują coraz większą popularność. W tej kategorii konsumenci chętnie sięgają po wypieki dekorowane, wzbogacone szlachetnym dodatkami – wiórkami kokosowymi czy kandyzowaną skórką pomarańczową. Bogaty asortyment babek uzupełniają nasze ciasta foremkowe o mniejszej gramaturze (300 g), które wyróżnia krótki skład i naturalne składniki. W tym roku poza ciastem kakaowo-bananowym i czekoladowym z pomarańczą do naszej oferty dodaliśmy ciasto o smaku cappuccino i kokosowo-kakaowe. Do wielkanocnego koszyczka tradycyjnie polecamy słodkie akcenty w postaci Baranka Wielkanocnego i mini Babeczki Marmurkowej, które stanowią dodatkowo efektowną dekorację świątecznego stołu.

odzwierciedlenie w deklaracjach uzyskanych w badaniu. Przed ubiegłorocznymi świętami aż 52% Polaków planowało iść do kościoła ze święconką. Natomiast 39% Polaków nie chce kultywować tej ważnej dla chrześcijaństwa tradycji. Wprost stwierdzili, że święcenie potraw nie jest wpisane w ich plany.

Oczywiście święcenie pokarmów – symboli Wielkanocy – koreluje z chodzeniem do kościoła. Wśród osób, które celebrują cotygodniowe lub nawet częstsze wizyty w świątyni, aż 84% powiedziało, że pójdzie poświęcić potrawy. Ciekawe również jest to, że wśród osób, które nie deklarują praktyk związanych z chodzeniem

reklama

www.hurtidetal.pl

57


Kategorie produktów

GRUPA MASPEX

Dorota Liszka Dyrektor ds. Komunikacji i Public Affairs Grupa Maspex

Krakus Chrzan

Wielkanocna oferta Grupy Maspex to przede wszystkim zestawienie tradycyjnych świątecznych potraw z większymi pojemnościami. Na polskich stołach od lat króluje wtedy żurek. W portfolio marki Krakus znajdziemy jego dwa warianty: koncentrat żurku 300 ml oraz gotową do podania wersję w kartonie, która w okresie przedświątecznym dostępna jest także w większej wersji familijnej 1,5 l. Wielkanoc to także chrzan Krakus, często podawany w towarzystwie jaj czy mięsa. Dostępny w kilku wersjach – klasycznej 180 g oraz z ćwikłą 300 g. Święta to wyjątkowy czas, który w swojej ofercie podkreślamy dodatkowymi pozycjami jak chrzan z jabłkiem oraz chrzan z żurawiną. Do wszelkiego rodzaju sałatek polecamy ogórki marki Krakus – konserwowe, korniszony i kiszone, a także te z dodatkiem chili lub czosnku.

do kościoła, cały czas jest spora grupa osób – aż 22% – które zamierzają zgodnie z tradycją pójść do świątyni i poświęcić koszyczek wielkanocny.

Wielkanocne wydatki Wysoka inf lacja i rosnące ceny, których doświadczaliśmy w ostatnich latach, mocno wpływają na nasze plany finansowe. Szczególnie jeśli chodzi o wydatki na święta. Jak wynika z badania prof. Dominiki Maison na panelu Ariadna – największa grupa Polaków – 40% – planuje wydać na organizację świąt Wielkanocnych między 200 a 500 zł. Wydatek między 500 zł a 1000 zł na tę uroczystość planuje 16% Polaków. Finanse świąteczne wynoszące powyżej 1000 zł to już plany tylko 5%. Badanie pokazało, że ilość wydawanych na święta pieniędzy

koreluje z dochodami i postrzeganiem własnej sytuacji materialnej jako dobrej. To z kolei bardzo wyraźnie widać przy wydawaniu dużych kwot, czyli powyżej 500 zł. Z badań wynika, że jest też inny czynnik, który ma znaczenie, a mianowicie ogólny stosunek do religii i kościoła. Osoby religijne i praktykujące cotygodniowe niedzielne msze lub nawet częstsze wizyty w kościele, są bardziej skłonne do tego, by przeznaczyć wyższy budżet na organizację świąt w porównaniu do tych, które pomijają w swoim życiu chodzenie na nabożeństwa. Dla przykładu – organizację świąt za 500-1000 zł deklaruje 25% osób chodzących regularnie do kościoła. Z kolei wśród osób nie uczęszczających na mszę, ten odsetek wynosi tylko 12%. Jak wynika z badania, są też Polacy, którzy nie planują wydać żadnych pie-

Jakub Ziemkowski

Krakus Żurek koncentrat

SDM W WIELUNIU

Masło Ekstra z Wielunia

Twaróg półtłusty mielony

VOG POLSKA

Kresto żurawina suszona całe owoce 400 g

Terenowy Kierownik Sprzedaży VOG Polska Najważniejszą zmienną, którą można zauważyć w okresie przedświątecznym jest przede wszystkim znaczący wzrost sprzedaży produktów wykorzystywanych do pieczenia ciast, w tym głównie bakalii i orzechów. Jest to obecnie asortyment, który dobrze sprzedaje się przez cały rok, jednak nadal w okolicach największych świąt, jak np. Wielkanocy, notuje się zauważalnie wyższy popyt. Konsumenci stają się też coraz bardziej świadomi i mocno zwracają uwagę na to, co wkładają do koszyka. Liczy się już nie tylko cena, ale przede wszystkim jakość oraz produkty, które nie zawierają konserwantów i nie są mocno przetwarzane. Świadomi klienci bazują na swoim doświadczeniu i wcześniejszych wyborach, dlatego przywiązują się do marki. Biorąc to pod uwagę, staramy się przede wszystkim zagwarantować powtarzalną jakość naszych wyrobów. Jednym ze sposobów jest hermetyczne pakowanie, w przypadku produktów mielonych jest to szczelna folia metalizowana, która zapewnia trwałość i zachowanie walorów przez długi czas. W przypadku bakalii i orzechów stawiamy natomiast na przezroczyste opakowania, tak, aby klient mógł zobaczyć co kupuje.

58 www.hurtidetal.pl

Kresto rodzynki Jumbo 400 g


Kategorie produktów

niędzy na święta i jest ich aż 18%. Wśród tej grupy jest więcej mężczyzn niż kobiet (22% vs. 15%) i bardzo dużo osób najmłodszych, między 18 a 24 rokiem życia – 45% w tej grupie nie zamierza wydać ani grosza na zbliżające się święta, co prawdopodobnie wynika z tego, że spędzą te święta w domu rodzinnym, gdzie inni domownicy będą odpowiedzialni za przygotowanie i sfinansowanie świąt. Kwoty, które zostały zadeklarowane w badaniu są powtarzalne. Badanie wykonane rok wcześniej przyniosło podobne wyniki. To świadczy o tym, że Polacy są świadomi cen i z wyprzedzeniem są w stanie ocenić możliwości swoich portfeli. Charakterystyczne dla świąt – zarówno wielkanocnych jak i bożonarodzeniowych – jest też to, że wiemy dużo wcześniej gdzie je spędzimy. Zwykle umawiamy się z rodziną i przyjaciółmi, kto odpowiada za poszczególne potrawy. Dlatego też ocena wydatków jest dość łatwa.

Co Polacy myślą o Wielkanocy? Dane: Badanie prof. Dominiki Maison na panelu Ariadna, N=1047 osób w wieku od 18 lat wzwyż, luty 2023 roku, metoda: CAWI.

Rodzinne święta połączone z kultywowaniem tradycji

32%

Okazja do spotkania z rodziną lub znajomymi

21%

Święta ważne ze względów religijnych

18%

Dni wolne od pracy

15%

Dobra okazja na wyjazd wypoczynkowy

4%

Dni pracujące

3%

reklama

Czy zajączek przynosi prezenty? Swoje badanie w kwestii wydatków świątecznych przeprowadził też PayPo. Skupił się jednak na tym, czy nasze zakupy obejmują prezenty. Z ankiety jaką udostępnił konsumentom wynika, że jedynie 37% Polaków kupuje upominki z okazji „Zajączka”, a 31% zdarza się to czasem robić. W ramach badania ankietowani musieli odpowiedzieć, kogo obdarowują z okazji świąt. Okazuje się, że najczęściej świąteczne podarki trafiają do dzieci – taką odpowiedź wskazało 42% ankietowanych. 25% z nich obdarowuje całą rodzinę, 20% jedynie małżonków, a 11% rodziców czy dziadków. 27% Polaków nie kupuje z tej okazji upominków nikomu. Okazuje się, że region z jakiego pochodzimy ma duży wpływ na to czy z okazji świąt planujemy dawać najbliższym podarki. I tutaj wyróżnia się kilka regionów. Bardzo ciekawe jest to, że najczęściej prezenty wielkanocne wręczają mieszkańcy województwa pomorskiego (aż 61% ankietowanych odpowiedziało twierdząco), a najrzadziej – województwa łódzkiego. Natomiast wyjątkowe zwyczaje dotyczą mieszkańców województwa zachodnio-pomorskiego. Na jego terenie panuje zwyczaj wręczania prezentów wszystkim członkom rodziny, nie tylko najmłodszym.

www.hurtidetal.pl

59


Kategorie produktów

„HERBAPOL – LUBLIN”

Anna Radowicka PR & Social Media Manager „HERBAPOL – LUBLIN” W świątecznym menu nie może zabraknąć tradycyjnych wypieków, a jednym z tych najbardziej popularnych jest bez wątpienia mazurek. Przygotowując to ciasto, warto z pewnością sięgnąć po powidła węgierkowe Herbapol – pyszne i o gęstej, esencjonalnej konsystencji. W wielu wielkanocnych deserach, jako dekoracja i dopełnienie smaku, doskonale sprawdzą się też musy owocowe Herbapol. Ich atutem jest łatwość użycia – wystarczy odkręcić, polać potrawę i zajadać! Natomiast do wykwintnych dań wytrawnych, zwłaszcza pieczonych mięs, polecamy między innymi konfitury Herbapol z malin odmiany polana, wiśni nadwiślanki, a także dżemy Herbapol, na przykład z owoców leśnych czy polskiego agrestu. A ponieważ święta wielkanocne mają niezwykle bogatą oprawę kulinarną, warte uwagi są też z pewnością produkty funkcjonalne, które wspierają układ trawienny czy detoks po obfitych posiłkach. W naszym asortymencie mamy kilka takich herbatek: Herbapol Trawienie, Big-Active Detox oraz Zioła Mnicha Na trawienie.

Konfitura z Malin

Powidła Węgierkowe

MONDELEZ POLSKA

Milka Bonbons Oreo

Co kupujemy na Wielkanoc? Jakie prezenty cieszą się największą popularnością w święta wielkanocne? Ankietowani zapytani przez PayPo wskazali, że najczęściej wręczają słodycze i czekoladki (62%). Rzadziej decydują się na zabawki i gry (33%). Wysoko w zestawieniu znalazły się też dekoracje świąteczne (31%) oraz dodatki do domu oraz kosmetyki (po 22%). Po kilkanaście procent wskazań uzyskały też książki (16%), ubrania (12%) i kwiaty (11%). Z kolei 17% Polaków wybiera jeszcze inny rodzaj prezentu z okazji Wielkanocy. Ile średnio wydajemy na świąteczne prezenty? Najwięcej Polaków, bo aż ¼, wskazało, że na prezenty w ramach świąt wielkanocnych wydaje średnio od 50 do 100 zł. 22% twierdzi natomiast, że przeznacza na nie mniejszą kwotę (10-50 zł. Natomiast 23% planuje wydatek około 100-200 zł, 12% – od 200 do 500 zł, a 3% więcej niż 500 zł.

Dodatkowo 16% ankietowanych wskazało, że jest to inna kwota niż wskazane wyżej. Porównując te dane z wynikami ankiety dotyczącej wydatków na organizację świąt możemy zauważyć, że prezenty są ułamkiem kwoty planowanej na cały okres wielkanocny. I oczywiście nie wszędzie panuje tradycja obdarowywania się z okazji Wielkanocy. Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, gdy spotykany się razem i wspólnie siadamy do posiłku. Niezależnie od tego, czy mają one dla nas wymiar religijny czy świecki, to chętnie planujemy rodzinne spotkania, bądź też podkreślamy ich wagę w inny, istotny dla siebie sposób. Czego zatem oczekuje konsument od producentów i detalistów? By oferta była skrojona pod jego aktualne potrzeby, sezonowy asortyment z wyprzedzeniem znalazł się na sklepowych półkach, a jego prezentacja ułatwiała robienie zakupów. Wesołych świąt!

Zając Milka Alpine Milk, White 45 g

GIBAR

Śliwka Luksusowa w czekoladzie

Paweł Majchrzak Dyrektor Operacyjny, Członek Zarządu Gibar W tym wyjątkowym okresie polecamy przede wszystkim naszą perełkę, jedyną taką – Śliwkę Luksusową. Stanowi ona niezwykłe połączenie najwyższej jakości składników i wyjątkowego smaku. Śliwka Luksusowa to przede wszystkim prosty skład: sam owoc – soczysta śliwka, otulona aksamitną czekoladą. Tylko tyle i aż tyle. Natomiast to nie tylko smak, to także elegancja i unikalność. Jako jedyna w swoim rodzaju zaskakuje wyrafinowanym charakterem oraz doskonałą równowagą chrupiącej czekolady i delikatnej śliwki. Zachęcamy do sięgnięcia po Śliwkę Luksusową i podzielenia się nią z bliskimi. To nie tylko słodka przyjemność, ale także wyjątkowy gest, który sprawi, że te święta będą jeszcze bardziej wyjątkowe.

60 www.hurtidetal.pl

Ceremony Guma do żucia bez cukru 7STICK (arbuzowa i dynamic)Kategorie produktów

Słodkości na topie

TERRAVITA

Cocoacara – czekolada gorzka 77% kakao z kawą i kardamonem

Rynek słodyczy mimo wielu perturbacji wciąż jest na fali wzrostowej. Słodkie wybory Polaków bywają klasyczne, ale również innowacyjne. Prezentujemy przegląd sklepowych paragonów.

Monika Górka Zastępca Redaktora Naczelnego

Słodycze to jedna z większych kategorii dostępnych w sklepach. Znajdują się na co czwartym paragonie wydawanym w supermarketach. Co więcej, liczba transakcji ze słoreklama

dyczami w 2023 roku w porównaniu do 2022 w tym kanale jeszcze wzrosła, o około 4%. Wzrost udało się osiągnąć pomimo wyższych cen. Jak podaje CMR w grudniu 2023 w porównaniu do grudnia 2022 indeks cen wyniósł około 12%. A w całym roku 2023 średnia cena słodyczy w przeliczeniu na kilogram wzrosła aż o 17%, czyli zdecydowanie więcej niż wynosi inflacja. A które kategorie w takich warunkach znalazły się na topie, które najwięcej zyskały?

Jak zmieniły się zachowania konsumentów? „Mogło by się wydawać, że konsumenci w większym stopniu skierują się ku postrzeganym jako tańsze markom własnym. I rzeczywiście w wielu kategoriach spożywczych można zauważyć taki trend. Jednak nie dotyczy on słodyczy. Biorąc pod uwagę zarówno sprzedaż wolumenową jak również liczbę opakowań udziały marek własnych w supermarketach w 2023 roku w porów-

Cocoacara – czekolada gorzka 77% kakao z yuzu i imbirem

naniu do 2022 roku spadły” – podkreśla Przemysław Bojanowski, Analityk CMR.

Top 5 największych kategorii słodyczy1 – Ciastka Największym segmentem pod względem wartości sprzedaży w supermarketach są ciastka, około 22%, praliny 15%. Łącznie wafelki impulsowe i batony czekoladowe to około 15% wartości rynku, na czwartej pozycji znalazły

Ilona Gorczyńska Kierownik Marketingu Terravita Jednym z kluczowych problemów, z którym będziemy musieli się zmierzyć, jest niezwykle wysoka cena ziarna kakaowego – najwyższa od 45 lat. W ciągu ostatniego roku odnotowano wzrost cen o około 70%, co znacząco wpływa na kształtowanie polityki cenowej w branży. Na przykład, koszty produkcji czekolady mlecznej o zawartości kakao na poziomie 34% zwiększyły się o 39%. Dodatkowo, od 23 czerwca 2023 roku obowiązuje rozporządzenie UE mające na celu przeciwdziałanie wylesianiu i degradacji lasów w łańcuchach dostaw (EUDR). Kakao jest jednym z kluczowych surowców podlegających nowym regulacjom. Operatorzy i handlowcy mają 18 miesięcy na wdrożenie nowych przepisów. Dla nas oznacza to ogromną niepewność związaną z kolejnym wzrostem kosztów zakupu surowców. W obliczu tych wyzwań, firmy z branży cukierniczej muszą szybko reagować i dostosowywać swoje strategie, aby utrzymać konkurencyjność i zminimalizować skutki wzrostu kosztów surowców. źródło: CMR, Supermarkety CENTRUM MONITOROWANIA RYNKU, Przemysław Bojanowski, Analityk CMR

1

62 www.hurtidetal.plKategorie produktów

Słodki rynek: perspektywy i wyzwania Jan Kolański, Prezes Zarządu Colian. wpływa na finalne ceny wyrobów gotowych, takich

ności gospodarki i jej rozwoju oraz z funduszy

jak czekolada czy praliny. Z tego właśnie powodu

FENG na realizację innowacji procesowych.

w najbliższym czasie Colian, w większym stopniu niż

Istotne znaczenie dla optymalizacji kosztów

dotychczas, będzie inwestował w aktywności marek

mogą mieć również programy wspierające inwe-

nieczekoladowych tj. wafle Familijne, Oranżadę

stycje poprawiające efektywność energetyczną

Hellena, żelki Akuku! oraz przyprawy Appetita. To

urządzeń produkcyjnych.

pozwoli nam optymalizować wydatki i strategicznie zarządzać portfolio pod względem kosztowym.

Nie bez znaczenia jest trend eko…

A inne wyzwania?

znaczeniu, jest przybierający na sile trend eko.

Wyzwaniem, ale w pozytywnym tego słowa

Jakie są perspektywy dla słodkiego rynku? Sytuacja na rynku jest dynamiczna. W 2023 r.

Kolejnym wyzwaniem są rosnące koszty pra-

Widać to bardzo dobrze na przykładzie opakowań

ceny surowców zaczęły się stabilizować, a mimo

cy oraz brak odpowiednio wyspecjalizowanych

– mają być przede wszystkim przyjazne dla środo-

to branża słodyczy odnotowała spadki w sto-

i doświadczonych automatyków, elektryków czy,

wiska tzn. zdatne do recyklingu i bez zbędnej folii

sunku do roku poprzedniego. Ostatnich sześć

ogólnie rzecz biorąc, pracowników prowadzących

czy plastiku. W Colian to cel, któremu nadajemy

miesięcy było jeszcze mniej optymistycznych.

konkretne procesy. Z roku na roku jest ich na rynku

bardzo wysoki priorytet. Już teraz inwestujemy

Ziarno kakaowe zaczęło drastycznie drożeć, co

coraz mniej. Niedobór zasobów ludzkich mobilizuje

w odnawialne źródła energii – w zakładach Colian

dziś stanowi ogromne wyzwanie – stawki osiąga-

firmy do inwestycji, a automatyzacja produkcji

w Opatówku powstała farma fotowoltaiczna.

ją poziom najwyższy od 70 lat. Stawia to produ-

może być jednym z rozwiązań. Dlatego potrzebne

Na pewno ekologia będzie bardzo istotna nie

centów w bardzo trudnym położeniu i znacząco

jest wsparcie z programów KPO dla konkurencyj-

tylko w 2024 roku, ale w ciągu najbliższej dekady.

się czekolady: 13%. Piątą największą kategorią są żelki i pianki z udziałami wartościowymi przekraczającymi 5%. Ciastka to nie tylko największy segment pod względem wartości ale również liczby wariantów. Według CMR średnio w supermarkecie można znaleźć około 150 różnego rodzaju ciastek. Część z nich to nowości. W 2023 roku było ich około 12 (tych, których dystrybucja osiągnęła co najmniej 10%). Wysokie udziały w liczbie

transakcji zyskały m.in. Hity Słodki Arbuzik i Zakręcone Banofle. Natomiast na podium spośród wszystkich ciastek pod względem udziałów wartościowych znalazły się 2 produkty Mondelez Delicje Szampańskie pomarańczowe 147 g oraz Oreo Original 176 g oraz jeden produkt Ferrero Kinder Cards 77 g. – Praliny Popularnym segmentem są również praliny. Tutaj konsument znajdzie nieco ponad 60 róż-

reklama

Słodycze: nowości w poszczególnych kategoriach (sztuki)* Dane: CMR sklepy detaliczne do 2500 mkw. (styczeń-grudzień 2023 r.).

Ciastka

12

Wafelki impulsowe

10

Batony czekoladowe

10

Żelki, pianki

8

Czekolady

7

Praliny pianki w czekoladzie

4

Cukierki funkcjonalne i odświeżające

3

Figurki czekoladowe

3

Batony chłodzone

2

Praliny

2

słodycze wprowadzone na rynek w okresie styczeń-grudzień 2023 w sklepach detalicznych do 2500 mkw. o dystrybucji co najmniej 10%; nie uwzględnia: zmiany opakowania, receptury, zawartości alkoholu, itp. oraz marek własnych

*

64 www.hurtidetal.plKategorie produktów

COLIAN

Joanna Kąkol

Śliwka Nałęczowska 150 g

Rzecznik Prasowy Colian Z okazji Wielkanocy Colian przygotował ofertę słodyczy idealnie wpisujących się w celebrację najbardziej radosnych świąt w roku. Na sklepowych półkach nie może więc zabraknąć klasyków, jak również tych produktów, które debiutują w portfolio firmy. Absolutnym „must have” jest nowość od marki Grześki – Zając Grześki z czekolady mlecznej z chrupiącym nadzieniem. Wśród wielkanocnych propozycji obecne są też Figurki Goplana. Kolekcja dziewięciu postaci zajączka, baranka i kurczaczka będzie pysznym dopełnieniem świątecznego koszyczka. W tym czasie polecamy także praliny Śliwka Nałęczowska i Złota Wiśnia w puszkach w kształcie pisanki oraz od marki Goplana Czekoladki mleczne o smaku pomarańczowym i Czekoladki o smaku miętowym – oba warianty z chrupiącymi drobinkami. Trafionym wyborem będą wafle Familijne o smaku malina-mascarpone ze świątecznej edycji limitowanej, a dla dzieci żelki Miśki od Jutrzenki oraz żelki Akuku!

nych wariantów. Największą popularność zyskały: Wedel Ptasie Mleczko waniliowe w deserowej czekoladzie 340 g, Merci Finest Selection Red 250 g oraz Ferrero Raffaello kokosowe 150 g. W porównaniu do ciastek w tym segmencie wprowadzono mniej nowości, w 2023 roku było 6. – Słodkie impulsy Najwięcej nowości przypadło na słodycze impulsowe, łącznie aż 20. Rozłożyły się one reklama

66 www.hurtidetal.pl

po równo: 10 nowych wafelków impulsowych i 10 nowych batonów czekoladowych. Odpowiadają one za około aż 2% udziałów w liczbie opakowań. 20 nowości to znaczna liczba, zwłaszcza w porównaniu do średniej liczby wariantów w supermarkecie około 90. Co więcej w 2023 roku liczba ta wzrosła jedynie o około 2 warianty. Oznacza to, że część nowości musiała zastąpić inne warianty. Jednak nie te najlepiej sprzedające się produkty. A w 2023 roku były to: 2 wersje Kinder Bueno oraz Prince Polo Classic XXL. – Czekolada W czekoladach nowości mają najmniejsze znaczenie, odpowiadają jedynie za około pół procent sprzedanych opakowań. W 2023 roku było ich 7. Najwięcej wprowadził na rynek Wedel. Również najlepiej sprzedające się nowości należały do tego producenta: Wedel Snack Fizzy Cola, Wedel o smaku bananowym z żelkami oraz Wedel Snack So Sour. Podium najbardziej popularnych czekolad jest bardziej zróżnicowane pod względem marek i producentów: Kinder Chocolate 100 g, Milka Alpine Milk 100 g oraz Wedel Mocno Gorzka 80% 80 g. W przypadku czekolad nowości nie przyczyniły się do wzrostu szerokości półki. Co więcej liczba wariantów spadła aż o 6 sztuk i wynosi około 85. – Żelki i pianki Piątą największą kategorią są żelki i pianki. Segment zwiększający wartość sprzedaży na przestrzeni ostatnich lat. Również wybór produktów staje się coraz większy. W przeciętnym supermarkecie konsument może znaleźć 45 wariantów to aż o prawie 4 sztuki więcej niż rok wcześniej. Do wzrostu przyczyniły się także nowości, których w 2023 roku było 8. Trzy żelki z największą liczbą sprzedanych opakowań to: Haribo Mega-Roulette 45 g, Haribo Złote Misie 85 g, oraz Zozole Hello Żelo Rainbow 75 g.

Złota Wiśnia 146 g

Goplana, Czekoladki o smaku miętowym z chrupiącymi drobinkami

Goplana, Czekoladki mleczne o smaku pomarańczowym z chrupiącymi drobinkami

Powyższe segmenty to top 5 największych kategorii słodyczy. A jak wygląda 5 kategorii z największymi wzrostami wolumenu sprzedaży? W 2023 roku w supermarketach były to: batony zbożowe, owocowe, sezamki słodycze dla dzieci oraz batony funkcjonalne. I właśnie ten ostatni rodzaj słodyczy jest zdecydowanym liderem wzrostów. O około 26% wzrósł wolumen sprzedaży w 2023 roku w porównaniu

Kategorie produktów Słodycze: udziały wartościowe kategorii (%)

MONDELEZ POLSKA

Dane: CMR, Supermarkety styczeń-grudzień 2023 r.

Oreo Pac-Man

Ciastka

22

Praliny

16

Czekolady

13

Batony czekoladowe

8

Wafelki impulsowe

7

Żelki, Pianki

5

Ciasta gotowe do spożycia

4

Gumy do żucia

4

Batony chłodzone

3

Słodycze dla dzieci

3

do 2022 roku w supermarketach. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tego rodzaju batonom. „Za wzrost tego segmentu odpowiada przede wszystkim rotacja – konsumenci częściej zaczęli sięgać po ten rodzaj batonów. Dystrybucja jest stabilna i nie wpłynęła na rozwój segmentu. Batony funkcjonalne można znaleźć praktycznie

w każdym supermarkecie. Liderem wzrostów jest jeden producent. Trzy produkty z najwyższymi wzrostami liczby sprzedanych opakowań to: Sante Go On! Energy orzechowo-karmelowy 50 g, Sante Go On! Protein Bar waniliowy z inuliną 50 g, Sante Go On! Protein Bar kakaowy 50 g” – podsumowuje Przemysław Bojanowski, Analityk CMR.

LOTTE WEDEL

E.Wedel Czekolada Nadziana Mleczna 100 g

reklama

Podsumowanie: Rynek słodyczy w 2023 r.2 „Ciastka, pierniki, wafelki, gumy, czekolady, chałwa, sezamki, żelki, draże – słodycze to rozbudowana kategoria w Polsce. Dostępnych jest wiele rodzajów, które są w stanie zaspokoić różnorodne gusta. A stara się o to około 150 producentów (tyle firm osiągnęło dystrybucje numeryczną równą co najmniej 5%) do tej liczby należy oczywiście dodać jeszcze wielu drobnych, lokalnych wytwórców. A około 10 000 konkretnych produktów osiągnęło powyższy

E.Wedel Czekolada Nadziana Deserowa 287 g

Malwina Kupska Brand Specialist Lotte Wedel Wraz z nowym rokiem marka E.Wedel wprowadziła do oferty nową linię produktową Nadziana, która została stworzona z myślą o miłośnikach czekolady. To w pełni nadziana przyjemność, czerpiąca wszystko, co najlepsze z dwóch światów czekolad mlecznych i gorzkich – łącząc w sobie rozpływającą się w ustach czekoladę oraz intensywność i głębię czekoladowego smaku. Nadziana czekoladowym nadzieniem czekolada występuje w dwóch wariantach (mlecznym/deserowym) i dostępna jest w dwóch rozmiarach (100 g/287 g). Dla prawdziwych koneserów przygotowaliśmy równie aksamitne i pełne czekoladowego nadzienia pralinki. Marka E.Wedel od lat skupia się na dostarczaniu konsumentom przyjemności, a nowa linia Nadziana to kolejny, jeszcze bardziej intensywny jej wymiar. źródło: CENTRUM MONITOROWANIA RYNKU

2

70 www.hurtidetal.plKategorie produktów

MARS WRIGLEY

Katarzyna Wasiak

M&M’s® Minis 20 g

Kierowniczka ds. Kategorii Mars Wrigley Dzisiejszemu konsumentowi towarzyszy duża niejednoznaczność wynikająca wprost z sytuacji społeczno-ekonomicznej. Według GFK (Shopping Monitor 2023) przybywa tzw. smart shopperów, którzy dążą do kupowania produktów możliwie najlepszej jakości w jednocześnie najlepszej cenie. W czasie niejednoznaczności konsument poszukuje poprawy nastroju poprzez chwile codziennego szczęścia. Widzimy to na przykładzie kategorii, które zyskiwały w 2023 roku, m.in. face care, make up czy też szczególnie nam bliskie – przekąski. Te ostatnie to już codzienna, przyjemnościowa rutyna, a tutaj świetną propozycją dla konsumenta są znane i lubiane słodycze impulsowe. Dlaczego znane? Ponieważ marka jest kluczowym czynnikiem w drzewie decyzyjnym w kategorii słodyczy impulsowych. Dlatego właśnie konsumenci od lat chętnie sięgają po produkty z portfolio Mars Wrigley, które dawno już zyskały miano kultowych, jak baton Snickers®, czekoladowe draże M&M’s® czy bezcukrowe gumy Orbit®. Wierzymy, że w myśl misji Mars Wrigley nasze produkty inspirują wiele chwil codziennego szczęścia.

poziom dystrybucji” – komentuje Przemysław Bojanowski, Analityk danych CMR. Tak szeroki wybór przekłada się na ponad 6 000 000 transakcji każdego dnia i około 250 000 na godzinę przez cały rok (dane dla rynku total: sklepy małoformatowe do 300 mkw., supermarkety, dyskonty, hipermarkety). Jak informuje Przemysław Bojanowski – średnio pojereklama

dyncza transakcja zawiera nieco ponad dwa różne opakowania słodyczy, czyli w jednej minucie sprzedaje się około 10 000 opakowań słodyczy. Znaczna liczba transakcji przekłada się na wysoką wartość rynku, która wynosi około 20 miliardów złotych rocznie. W przeciągu pierwszych 9 miesięcy 2023 roku w porównaniu do pierwszych 9 miesięcy 2022 roku wartość rynku wzrosła o około 10% (suma sprzedaży w kanałach: sklepy małoformatowe do 300 mkw., supermarkety, dyskonty, hipermarkety). Natomiast liczba transakcji nieznacznie spadła o 1%. Pięć największych segmentów rynku to: ciastka (udziały wartościowe 20%), czekolady (udziały wartościowe 13%), praliny (udziały wartościowe 12%), batony czekoladowe (udziały wartościowe 9%) oraz żelki i pianki (udziały wartościowe 6%). Przy czym w okresie pierwszych 11 miesięcy 2023 roku udziały wartościowe pralin zmniejszyły się a pozostałych wyżej wymienionych kategorii były stabilne lub wzrosły. Natomiast wysoki wzrost wartości sprzedaży zanotowały batony funkcjo-

Orbit® Refreshers Tropical

FABRYKA CUKIERKÓW „PSZCZÓŁKA” Ale Owoc 260 g

Chocolate Inspiration Cherry 1 kg

Justyna Budzyńska Członek Zarządu Fabryka Cukierków „Pszczółka” Praliny „Czekoladowe Inspiracje” Ajerkoniak to hit tegorocznych świąt Wielkanocnych z wyśmienitym, półpłynnym nadzieniem o smaku słodkiego likieru. W ubiegłym roku wspomniany produkt cieszył się powszechnym uznaniem dzięki czemu postanowiliśmy powtórzyć ten sukces. Praliny „Czekoladowe Inspiracje” Ajerkoniak łączą w sobie smak i elegancję, tworząc doskonały dodatek do świątecznej atmosfery Wielkanocy. Produkt jest dedykowany osobom dorosłym, ceniącym sobie niepowtarzalny charakter słodkich przyjemności oraz estetykę wykonania. Ajerkoniak z linii „Czekoladowe Inspiracje” od Fabryki Cukierków „Pszczółka” to odpowiedź na potrzeby najbardziej wymagających smakoszy, poszukujących niebanalnych słodyczy z najlepszych składników, bez konserwantów i oczywiście bez glutenu.

72 www.hurtidetal.pl


Kategorie produktów

nalne +70%, galaretki smakowe + 29% oraz gumy do żucia + 9%. Jak podaje CMR największa wartość rynku przypada na dyskonty 46%. Jedna trzecia na sklepy małoformatowe do 300 mkw., 15% na supermarkety a około 7% na hipermarkety. Każdy z tych kanałów sprzedaży charakteryzuje się innymi uwarunkowaniami. „W kanale obejmującym sklepy o najmniejszej powierzchni do 300 mkw. większe znaczenie mają słodycze impulsowe. Łącznie udziały w liczbie sprzedanych opakowań batonów czekoladowych i wafelków impulsowych wynoszą około 1/3. Natomiast w supermarketach numerem 1 pod względem udziałów w liczbie transakcji są ciastka – co 5 opakowanie sprzedanych słodyczy to właśnie ciastka” – komentuje Przemysław Bojanowski. Różni się również szerokość półki. W sklepach małoformatowych konsument ma do wyboru około 220 wariantów słodyczy, i w przeciągu ostatniego roku wynik ten wzrósł aż o 6 wariantów. Największy wybór dotyczy ciastek (54 warianty), batonów czekoladowych (24 warianty) i czekolad (27 wariantów). W supermarketach konsument znajdzie około 630 wariantów. Najwięcej ciastek ponad 150, czekolad około 85 oraz pralin około 60. Najszerszy wybór dotyczy największego formatu sklepów czyli hipermarketów: zdecydowanie ponad 1 000 wyrobów. Podobnie jak w poprzednich kanałach kategorią numer 1 pod względem liczby wariantów są ciastka: około 220 wariantów, następnie czekolady 160 i praliny 130.

Słodki konsument Jaki jest polski konsument słodyczy? Lubi eksperymentować, poznawać nowe smaki i połączenia oraz chętnie testuje multisensoryczne słodkie kompozycje. Nietypowe połączenia smaków, tekstur, aromatów – tego poszukuje wśród nowości. Na pierwszym miejscu stawia zdrowie, także psychiczne, a słodycze są kategorią, która w te oczekiwania wpisuje się znakomicie, ponieważ celem ich konsumpcji jest czysta i niczym niezakłócona przyjemność. Poszukiwanie zdrowych składników, naturalnych barwników czy ograniczona ilość cukru są równie istotne dla współczesnego konsumenta, który coraz częściej poszukuje oferty funkcjonalnej, z dodatkową korzyścią dla zdrowia. Nie bez znaczenia są także kwestie proekologiczne, świadomość konsumentów jest coraz wyższa. Surowce z certyfikowanych źródeł, produkcja i opakowania przyjazne środowisku czy redukcja odpadów to jedne z podstawowych wymagań wobec producentów słodyczy.

Czekoladowe prognozy pełne optymizmu3 Mimo krótkoterminowych wyzwań, w dłuższej perspektywie przewiduje się wzrost wartościowy całego rynku czekoladowego oraz większe spożycie słodyczy czekoladowych przez polskich konsumentów (o 8,5% do 2028 roku). Według analiz firmy Euromonitor, w najbliższych latach światowy rynek słodyczy czekoladowych będzie rósł. W 2022 roku jego wartość została określona na 113,6 mld USD. Co warto podkreślić, na przestrzeni lat 2022-2028 wartość globalnego rynku słodyczy urośnie o 51%, do ponad 170 mld USD4. Równie optymistycznie wyglądają długoterminowe prognozy spożycia wyrobów czekolado-

wych w naszym kraju. W ostatnich latach przeciętny Polak zjadał 5,8-5,9 kg słodyczy rocznie, co plasuje nas mniej więcej w środku światowej stawki. Nadal konsumujemy wyraźnie mniej niż np. Niemcy, którzy w 2022 roku zjadali 8,4 kg słodyczy, jednak sporo więcej niż Włosi (2,3 kg) czy Hiszpanie (2,7 kg). W ciągu najbliższych 5 lat apetyty na słodkości polskich konsumentów mają urosnąć, w 2028 roku oczekiwane jest spożycie w wysokości 6,4 kg na osobę . Wszystko wskazuje na to, że wyroby czekoladowe nadal pozostaną istotnym elementem naszego koszyka zakupowego. Komponując słodki asortyment warto już zwrócić uwagę na wielkanocną ofertę. Producenci przygotowali wiele ciekawych nowości.

reklama

P

O

L

S

K

A

Największy kanał spożywczy na YouTube

#ROZMOWY SPOŻYWCZEJ #GABINET SPOŻYWCZY #NOWOCZESNY RETAIL #MARKET FOCUS #FMCG INSIGHT #FOOD STORY #FOOD&PACK

źródło: Raport Lotte Wedel, „Światowy i polski rynek czekolady”

3

źródło: Euromonitor International, a market research provider

4

www.hurtidetal.pl

73
Kategorie produktów

Śniadanie na dobry początek dnia Dieta ma ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale też samopoczucie. Dobór odpowiednich produktów, właściwych porcji, dbanie o zawartość witamin i składników odżywczych odgrywają niebagatelną rolę. A wszystko zaczyna się od śniadania. reklama

GRUPA MASPEX

Joanna Kowalska

Lubella Cinisy

Zastępca Redaktora Naczelnego ds. Mediów Cyfrowych

Kluczową kwestią jest to, że śniadanie ma nam dostarczyć energii na cały poranek, a czasem nawet na dłużej. Instytuty badawcze cyklicznie sprawdzają przyzwyczajenia konsumentów i ich preferencje dotyczące pierwszego posiłku dnia. O ile pandemia zachwiała całym światowym rynkiem, otyle spowodowała, iż zdrowie zaczęło być postrzegane jako wartość nadrzędna dla większości osób. A właściwa dieta to pierwszy krok, by je zachować.

Lubella Miodokółka

Kanapka czy owsianka? Śniadanie, by było pożywne, powinno być zróżnicowane i zawierać produkty z każdego piętra piramidy żywieniowej. Nie sposób jednak, by codziennie łączyć choćby produkty zbożowe i ryby z owocami czy warzywami. Dlatego warto zaplanować w swoim menu zmiany. Śniadania można jadać zarówno na słodko, jak i wytrawnie, na ciepło czy na zimno, w postaci koktajlu

76 www.hurtidetal.pl

Lubella Choco piegołakiKategorie produktów

HOCHLAND POLSKA

Jacek Wyrzykiewicz

Almette serek wiejski z delikatnym serem ricotta

PR & Marketing Services Manager Hochland Polska Sery Hochland to idealny element śniadań. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie ze względu na to, że proponujemy szeroką ofertę: od serów kremowych twarogowych Almette, serków wiejskich Almette, poprzez całą paletę serów kremowych topionych Hochland, sery żółte plasterkowane, po sery pleśniowe Valbon! Sery są bogatym źródłem wielu składników odżywczych, które w pozostałych produktach mlecznych występują z dużo mniejszą koncentracją. Poza smakiem duże znaczenie ma skład produktu, jego pochodzenie oraz marka, która jest gwarancją jakości. Idealne śniadanie może stanowić zależnie od preferencji kanapka z serem żółtym Hochland lub serkiem topionym Hochland, czy też serem Almette i kromką chleba, serek pleśniowy Valbon lub też serek wiejski Almette chociażby z dodatkiem grzanek. Węglowodany spożyte pod taką postacią dostarczą niezbędnej energii dla mózgu i całego organizmu, natomiast białko zapewni odpowiednie uczucie sytości na następne kilka godzin.

czy też wieloskładnikowego posiłku. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Nasz tryb życia bardzo mocno wpływa na godziny posiłków. O ile każdy stara się spożywać posiłki regularnie, o tyle to efekt może być różny. Jednakże większości się to udaje. Różne badania wskazują, że rereklama

Mini Almette śmietankowy bez laktozy

gularne śniadania jada 75-83% z nas. Jak wynika z danych zebranych przez ARC Rynek i Opinia, najpopularniejszą porą pierwszego posiłku większości z nas są godziny pomiędzy szóstą a ósmą rano (48% badanych). Z kolei co trzeci Polak je śniadanie dopiero po godzinie 10, a zaledwie 1% – siada do niego przed szóstą. Natomiast wyniki ankiety „NESVITA dobry dzień” zrealizowanej wspólnie z agencją badawczą SW Research wskazują, że poza smakiem (51%), dla respondentów bardzo ważne są także łatwość i szybkość przygotowania śniadania (po 39% wskazań). Z pewnością dlatego tak chętnie sięgamy po gotowe produkty ułatwiające przygotowanie tego posiłku (takie, jak np. owsianki czy musli). Z różną częstotliwością spożywa je na śniadanie aż 89% respondentów. Jednak duże znaczenie ma pokolenie do jakiego należymy, bo najczęściej są to osoby w wieku 18-39 lat. Ciekawych danych dostarcza też badanie „Zwyczaje śniadaniowe Polaków” przeprowadzone na zlecenie McDonald’s Polska. Okazuje się, że ulubionym miejscem

Płatki śniadaniowe : marki spożywane najczęściej TOP 10 Dane: Kantar Polska, badanie za okres październik 2022-wrzesień 2023r.

21,6% Corn Flakes Nestlé 13,8% Corn Flakes Lubella 9,7% Cini Minis Nestlé 9,2% Chocapic Nestlé 9,0% Bakalland 8,9% Nesquik Nestlé 8,3% Cheerios Nestlé 7,5% Granola Sante 6,5% Musli Sante 6,5% Fitness Nestlé

Jak często jemy płatki śniadaniowe? (%)

Dane: Kantar Polska, październik 2022-wrzesień 2023 r.

Codziennie

8,8

5-6 razy w tygodniu

7,8

3-4 razy w tygodniu 2 razy w tygodniu raz w tygodniu lub rzadziej

78 www.hurtidetal.pl

19,3 24,2 40,0Kategorie produktów

TCHIBO WARSZAWA

Izabela Brzozowska

Eduscho Classic Coffee

Senior Brand Manager Tchibo Warszawa JEST SPRAWA, NOWA KAWA! Najpierw kawa, potem życie! Dla wszystkich tych, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez kubka kawy, a jednocześnie stojąc przed półką sklepową nie wiedzą, który produkt wybrać, jest nowa oferta na rynku – Eduscho, czyli po prostu dobra kawa, w dobrej cenie. Szerokie wsparcie marketingowe w TV, internecie oraz przestrzeni miejskiej sprawi, że o Eduscho będzie głośno. Dzięki wyjątkowej kolorystyce opakowania produkt przyciąga uwagę na półce, a czytelne etykiety sprawiają, że wybór kawy staje się łatwy. Każdy w portfolio Eduscho znajdzie coś dla siebie i będzie mógł cieszyć się ulubioną kawą. Każdego dnia, od rana do wieczora, samotnie, we dwoje, z przyjaciółmi lub rodziną.

na pierwszy posiłek dnia jest dom. Wybiera go aż 92% osób, które wzięły udział w badaniu. Zdecydowanie większość z nas na pierwszy posiłek wybiera coś wytrawnego (81%) niż słodkiego (11%). Łącznie ponad połowa (56%) ankietowanych zgodziła się ze stwierdzeniem, że śniadanie to dla nich najważniejszy posiłek dnia. Trendy się zmieniają z roku na rok. Od dłuższego czasu, nie tylko przy okazji śniadań, coreklama

raz większa grupa konsumentów decyduje się na roślinne posiłki. I badania w tej kwestii są bardzo dużą podpowiedzią dla producentów, którzy dbają o to, by ich oferta wpasowała się w potrzeby konsumenckie. MyEgg przeanalizowało zatem zwyczaje śniadaniowe wśród wegan i wegetarian. Najpopularniejszą opcją śniadaniową okazały się kanapki, wybierane przez blisko 3/4 badanych. Z kolei niemal połowa respondentów stawia na śniadanie w formie „płynnej”. Mogą to być np. płatki zbożowe, musli czy owsianka. Jaja są trzecim najpopularniejszym wyborem śniadaniowym respondentów. Wraz z jajami jedzone są najczęściej: jogurt, twaróg, omlet i ryby.

Eduscho Caffé Crema

Eduscho Instant Classic

Pole do innowacji Tak duże zainteresowanie tematem śniadania jest bardzo wyraźnym sygnałem dla producentów. Poszerza bowiem listę produktów, które można oferować konsumentom na pierwszy posiłek dnia. „Okazja śniadaniowa stanowi ważny obszar dla innowacji spożywczych z na-

Jak wygląda idealne śniadanie według Polaków? Dane: Mintel, badanie uwzględnia osoby deklarujące spożywanie śniadań

80 www.hurtidetal.pl

Łatwe i szybkie w przygotowaniu, ale też dające zastrzyk energii

55%

Zapewniające uczucie sytości na dłużej

47%

O niskiej zawartości cukru

36%

O wysokiej zawartości witamin

31%

O wysokiej zawartości białka

30%

O wysokiej zawartości błonnika

28%Kategorie produktów

STRAUSS CAFÉ POLAND

Kawa mielona MK Café Premium 500 g

Kawa mielona MK Café Crema 500 g

ciskiem na rosnące znaczenie benefitów zdrowotnych i tych związanych z dobrym samopoczuciem. Dane Mintel dla rynku polskiego wskazują, że ponad połowa (55%) respondentów jedzących śniadania poza łatwością reklama

i szybkością przygotowania poszukuje zastrzyku energii wybierając śniadaniowe produkty. Zapewnienie uczucia sytości na dłużej (47%) oraz niska zawartość cukru (36%) to również pożądane przez wielu konsumentów benef ity. Warto wskazać także na zawartość witamin (31%), wysoką zawartość białka (30%) oraz wysoką zawartość błonnika (28%) – obszary definiujące obiecującą przestrzeń dla nowych wdrożeń produktowych, które oferują tego typu korzyści” – opowiada Honorata Jarocka, Principal Analyst w instytucie Mintel. Osoby dbające o zdrowie są coraz lepiej wyedukowane w obszarze właściwej diety i suplementacji. Zdają sobie sprawę jak powinni się odżywiać i poszukują produktów, które zaspokoją ich szczególne potrzeby. Ekspertka zaznacza, że pojawia się tu wiele interesujących wątków.

„Ciekawym kierunkiem pozostaje także dobrostan jelitowy. Aż 81% polskich respondentów jedzących śniadania uznaje za interesujące produkty śniadaniowe ze składnikami, które wspierają zdrowe trawienie. Kolejnym oknem możliwości dla marek poszukujących ścieżek rozwoju w ramach kategorii śniadaniowej są mini porcje/formaty przekąskowe. Nie tylko zapewniają one lepszą kontrolę nad ilością kalorii, ale także mogą oferować większą różnorodność osobom preferującym przekąskowy charakter porannego posiłku. Dane Mintel mówią

Zwyczaje kawowe Polaków Dane: Kantar na zlecenie Tchibo Warszawa, Badanie "Coffee U&A" zostało przeprowadzone w okresie 12.05-8.06.2022 na reprezentatywnej grupie respondentów, deklarujących spożywanie napojów kawowych, w dwóch modułach: moduł I n=3000 respondentów; moduł II n=1800 respondentów. Uczestnicy badania byli w wieku 16-69 lat, pochodzili z Polski. Badanie przeprowadzono za pomocą kwestionariusza online.

82 www.hurtidetal.pl

tylu Polaków pija kawę codziennie

87%

wśród Polaków pijących kawę połowa robi to kilka razy dziennie

50%

tyle średnio kawy wypija statystyczny Polak

2,4 filiżanki

tylu Polaków pijących kawę na co dzień wybiera warianty z dodatkiem mleka lub jego roślinnego zamiennika

54%Kategorie produktów

GRUPA MASPEX

Lubella Owsianka z bananami i truskawkami

o tym, że aż 60% polskich konsumentów w tej kategorii decyduje się na kilka małych przekąsek w trakcie całego poranka niż na jedno duże śniadanie” – wyjaśnia Honorata Jarocka z Mintela.

Pij mleko! Kto z nas nie pamięta haseł promujących picie mleka i spożywanie nabiału, szczególnie reklama

przez dzieci. Jest to idealne źródło wapnia na mocne kości. Ale to nie tylko jeden z ulubionych śniadaniowych produktów najmłodszych – chętnie sięgają po nie także dorośli. Jak podaje CMR, ponad 50% transakcji z udziałem mleka w pierwszej połowie 2023 roku odbyła się w dyskontach, to około 3% więcej niż w pierwszym półroczu roku 2022. Na drugim miejscu znajdują się sklepy małoformatowe. W tego rodzaju placówkach w pierwszym półroczu 2023 odbyło się 27% transakcji z mlekiem. Co ważne, 3% wzrostu jaki odnotowały dyskonty, pochodzi właśnie z małego formatu sklepów. Supermarkety do 2500 mkw. realizowały wtedy 15% transakcji z mlekiem, a hipermarkety powyżej 2500 mkw. – pozostałe 5%. Zarówno w supermarketach, jak i hipermarketach udział we wszystkich transakcjach z mlekiem nie zmienił się. „Wartość sprzedaży mleka w sklepach małoformatowych do 300 mkw. porównując pierwszą połowę 2023 roku do analogicznego okresu rok wstecz wzrosła o 10%. Jest to jednak spowodowane zwiększeniem cen analizowanych produktów, gdyż zarówno wolumen sprzedaży, jak i liczba sprzedanych opakowań zaliczyły przy porównaniu tych okresów spadek o około 13%. Wzrost na wolumenie (o około 17% przy ww. okresach) zaliczyła w sklepach małoformatowych pokrewna kategoria, a mianowicie napoje roślinne” – wskazuje Krzysztof Michniewicz, analityk CMR.

Roślinne akcenty Wspomniane napoje roślinne, które promowane są jako wege zamiennik mle-

84 www.hurtidetal.pl

Kubuś Musy: Jabłko, Jabłko Mango, Jabłko Brzoskwinia

SERTOP

Ser topiony Złoty Ementaler 100 g

ka, to ciągle rosnąca kategoria. Do tego z ogromnym potencjałem. „Należy jednak pamiętać, że napoje roślinne w analizowanym formacie sklepów to tylko około 1% sprzedanych litrów całej kategorii mlecznej. Różnicę widać też w cenach tych produktów. Za litr mleka UHT lub świeżego w pierwszej połowie 2023 roku klienci małego formatu sklepów płacili około 4,70 zł i było to o złotówkę więcej niż w pierwszej połowie roku 2022. W tym samym czasie przy napojach roślinnych cena również wzrosła o około złotówkę – z ponad 10 zł za litr w pierwszej połowie 2022 roku do ponad 11 zł za litr w pierwszej połowie 2023 roku” – wyjaśnia ekspert CMR.


Kategorie produktów

JACOBS DOUWE EGBERTS

Aleksandra Pikus-Ptaszyńska

Kawa mielona Jacobs Krönung

Shopper Marketing Manager Jacobs Douwe Egberts Dla wielu konsumentów w Polsce kawa jest nieodłącznym elementem porannej rutyny – aż 90% Polaków wypija pierwszą kawę przed południem. To właśnie poranek jest dla lwiej części społeczeństwa ulubioną porą dnia na picie kawy. Co piąty Polak pije ją rano, aby dobrze „rozpocząć dzień”. Kawa jest napojem, który oprócz tego, że stanowi istotny element spotkań towarzyskich i dostarcza pozytywnych emocji, pełni również rolę energetyzującą. Już od ponad 125 lat misją marki Jacobs jest doskonalenie kawy i jej wyjątkowego aromatu tak, aby mogła ona zachwycać jeszcze bardziej. W lutym startuje nowa kampania reklamowa marki Jacobs, która zwraca uwagę na to, że to co z pozoru wydaje się codzienne, może mieć ogromną wartość. Zachęcamy, by każdego dnia doceniać to, co wspaniałe nad filiżanką kawy Jacobs.

Kawa rozpuszczalna Jacobs Cronat Gold

Świeże czy UHT? A teraz nieco o bardziej tradycyjnym wariancie. Mleko jest ewidentnie kategorią codzienną. I większość sklepów ma je w swojej ofercie. Jak wynika z danych instytutu – w statystycznej placówce małoformatowej średnia liczba wariantów mleka jakie klient ma do wyboru od lat jest niezmienna. Na półkach lub w lodówkach możemy znaleźć około 11 wariantów. Połowa z nich to warianty świeże, a druga

– UHT. Lwia część wariantów oferowana jest w opakowaniach kartonowych. Znacznie mniej wariantów jest w plastikowych butelkach. Z kolei ciekawą zależność można zauważyć obserwując udziały w liczbie sprzedanych opakowań. Dzieli się ona mniej więcej na pół z delikatną przewagą kartonowych wariantów. „Patrząc na rolę producentów w kategorii najwięcej udziałów w wartości sprzedaży posiadają Spółdzielnia Mleczarska

reklama

www.hurtidetal.pl

85


Kategorie produktów

BAKOMA

Bakoma MEN Skyr Jogurt pitny o smaku ciasteczka z czekoladą

Mlekpol oraz Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita. Pierwsza z nich zyskała na wartości kosztem drugiej przy porównaniu pierwszej połowy roku 2023 do pierwszej połowy roku 2022” – wylicza Krzysztof Michniewicz. Ekspert dodaje, że wariantami, które w pierwszej połowie 2023 roku były najreklama

86 www.hurtidetal.pl

częściej wybierane przez klientów małych sklepów spożywczych były: Świeże mleko Łaciate, 3,2% oraz 2% tłuszczu oraz Polskie Mleko Świeże od producenta Mlekovita również o zawartości tłuszczu 3,2% oraz 2%.

W aromacie kawy Polacy uwielbiają kawę. Szczególnie serwowaną o poranku do śniadania. Jak się okazuje – na tle Europy Środkowo-Wchodniej wypadamy jako naród zaangażowany w kategorię kawy i doceniający jej walory. Z najnowszych badań agencji Kantar na zlecenie Tchibo Warszawa wynika, że aż 87% z nas pije ją codziennie, a połowa deklaruje, że jest to więcej niż jedna filiżanka. Najwięcej osób decyduje się na dwie – 31%. Z kolei 22% w ciągu dnia 3 razy siada do kawy. Raz dziennie wypija ją 30% respondentów. Czarna czy biała? Jak się okazuje, większość wybiera wariant z dodatkiem mleka lub napoju roślinnego. Badanie potwierdziło, że taki wariant wybiera aż 54% Polaków. Roślinne alternatywy mleka przełomem weszły nie tylko na rynek, ale też do świadomości polskich konsumentów. Z badania Kantaru wynika, że najczęściej po taki zamiennik sięgają młodzi dorośli, szczególnie kobiety. W sumie po napoje roślinne sięga 19% badanych – wśród najpopularniejszych wariantów znalazły się te owsiane, migdałowe, sojowe oraz kokosowe. Skąd taki wynik? Coraz więcej osób zainteresowanych jest dietą wegańską. Na popularności zyskują

Bakoma MEN Skyr Jogurt pitny o smaku kokosowym

Bakoma MEN Skyr Jogurt pitny o smaku pistacjowym

zatem produkty wykluczające wszelkie odzwierzęce pochodzenie.

Jakie płatki? Śniadaniowe! Kategorią, która niezmiennie kojarzy się ze śniadaniem, są płatki zbożowe. Ich sprzedaż w Polsce rozkłada się podobnie do mleka, z tym że bardziej dominują dyskonty. Sklepy małoformatowe do 300 mkw. mają jeszcze mniejsze udziały. W pierwszej połowie 2023 roku miały około 21% udziałów w liczbie transakcji, natomiast cała kategoria płatków śniadaniowych w tym samym czasie we wszystkich formatach – zaledwie 14%. „Powodem na pewno jest cena produktów. Za kilogram popularnych płatków śniadaniowych w 1 połowie 2023 roku klienci sklepów małoformatowych do 300mkw. musieli zapłacić około 27 zł i było to ponad 20% więcej niż w pierwszej


Kategorie produktów

połowie poprzedniego roku. Kilogram płatków owsianych w lokalnym sklepie w pierwszej połowie 2023 roku to koszt około 9 zł” – zaznacza analityk CMR. Na korzyść płatków śniadaniowych wpły wa ich różnorodność. W sklepie małoformatowym klient znajdzie około 10 dostępnych wariantów. Najwięcej udziałów wartościow ych w sprzedaży płatków śniadaniowych w sklepach małoformatowych w pierwszej połowie 2023 roku posiadał producent Nestlé. Rozkładając wartość sprzedaży na marki na pierwszym miejscu znalazła się marka Corn Flakes od Nestlé z ponad 20% udziałów w wartości sprzedaży. Za nią Lubella Mlekołaki od Maspex, z udziałem w wartości sprzedaży powyżej 10%. Kolejne trzy miejsca to Cini Minis, Nesquik oraz Lion od producenta Nestlé. Około 5% udziału w wartości sprzedaży w pierwszej połowie 2023 roku w opisywanym formacie sklepów posiadały marki własne. Płatki śniadaniowe są dostępne w sprzedaży w ponad 85% wszystkich sklepów spożywczych małego formatu w Polsce. Mniejszą ofertę w sklepach małego formatu przedstawiają płatki owsiane. W pierwszej połowie 2023 roku na półkach powyższych sklepów klienci mogli znaleźć około 2-3 warianty tego typu produktów. Niemal wszystkie dostępne warianty występują opakowane w torebkę, głównie po 500 i 400 gram. Płatki owsiane podobnie jak płatki śniadaniowe

CZY WIESZ, ŻE... • Aż 81% polskich respondentów jedzących śniadania uznaje za interesujące produkty śniadaniowe ze składnikami, które wspierają zdrowe trawienie. • 60% polskich konsumentów decyduje się na kilka małych przekąsek w trakcie całego poranka niż na jedno duże śniadanie. Dane: Mintel

reklama

Ser żółty: marki spożywane najczęściej TOP 10 Dane: Kantar Polska, badanie za okres październik 2022-wrzesień 2023r.

25,3% Mlekovita 19,0% Światowid 16,0% Hochland 11,5% Włoszczowa OSM 11,0% Pilos 10,1% Sierpc 9,2% Mlekpol 9,2% Ryki OSM 8,3% Łowicz OSM 5,8% Bakoma

www.hurtidetal.pl

87


Kategorie produktów

SM "MLEKPOL"

Masło ekstra łaciate 200 g

Deser z nata de coco i kawałkami czekolady

są szeroko dostępne w panelu sklepów małoformatowych. Można je znaleźć w 80% takich sklepów w całej Polsce. Trochę mniej dostępna bo t ylko w około 50% sklepów małoformatowych do 300 mkw. jest podobna kategoria produktowa, a mianowicie płatki reklama

owsiane w saszetkach, gotowe do spożycia lub do przygotowania z wrzątkiem w kubku, z dodatkami lub bez. Jest to kategoria, która jeszcze w 1 połowie 2022 roku dostępna była w niecałych 40% sklepów w panelu, a więc jej dystrybucja się zwiększa (głównie za sprawą wejścia w kategorie producenta Maspex oferującego gotowe owsianki marki Lubella, a w 2023 wprowadzono do sprzedaży również produkty Tymbark Musly). Owsianki sprzedawane są głównie w saszetkach o pojemności nie przekraczającej 200 gram. W statystycznym sklepie małego formatu w pierwszej połowie 2023 roku klient mógł wybrać między pięcioma wariantami danej gamy produktowej.

Rolmlecz serek stracciatella

SM SPOMLEK

Serenada Radamer

Kanapka z dżemem Następną kategorią wartą odnotowania przy planowaniu śniadania są dżemy, konfitury i różnego rodzaju powidła. Ich sprzedaż dzieli się na typy sklepów bardzo podobnie do opisywanej wcześniej kategorii płatków zbożowych, z tym że tutaj sklepy małoformatowe i supermarkety posiadają delikatnie większy udział w liczbie transakcji kosztem sprzedaży w dyskontach. „Sama wartość sprzedaży przy porównaniu pier wszego półrocza 2023 roku z pierwszym półroczem roku poprzedniego w sklepach małoformatowych wzrosła o około 12%. Wzrost wartości sprzedaży zawdzięczany jest głównie wzrastającym cenom, gdyż sam wolumen kategorii przy porównaniu tych okresów spadł

88 www.hurtidetal.pl

Serenada Salami


Kategorie produktów

SOFIO

Grona krakersy DUKAT 244 g

LEKORNA wafelki sześciokątki 50 g

SERTOP

Ser topiony Protein Gouda Chili z bazylią wysokobiałkowy 140 g

Kateryna Malafieieva Brand Manager SOFIO Śniadanie to pierwszy zastrzyk energii po przebudzeniu. Ma ono być pełnowartościowym posiłkiem, by poczuć zadowolenie i gotowość na codzienne wyzwania. Mieszanki owocowe do przygotowywania napoju YÖGODA to doskonały sposób na dodanie świeżości i przyjemnego smaku do porannej kanapki. YÖGODA to zupełnie nowy produkt na polskim rynku. Z bardzo dobrym składem. Mieszanki owocowe YÖGODA to pyszna alternatywa herbaty lub kawy. To niezwykłe połączenie miąższu owoców wraz z przyprawami i miodem. Przygotowanie napoju YÖGODA jest niezwykle proste i szybkie. Wystarczy wlać zawartość saszetki, zalać wodą, wymieszać i delektować się jej pysznym owocowym smakiem. Produkt nie zawiera dodanego cukru, syropu, barwników oraz aromatów. Mieszanki owocowe YÖGODA mamy w pięciu wersjach smakowych – z miodem oraz bez dodatku cukrów, z maliną, czarną porzeczką, żurawiną oraz z rokitnikiem.

o około 9%. Średnia cena za opakowanie dżemu wzrosła o ponad 20% porównując pierwsze półrocze 2023 r. (gdzie średnie ceny wyniosły około 5,10 zł) do pierwszego półrocza 2022 r. (gdzie ceny wynosiły około 4,20 zł). Ceny pokrewnych produktów z kategorii takich jak: konfitury, powidła czy marmolady również wzrosły

na przy porównaniu tych okresów o ponad 20%. W sklepach małego formatu klienci mogą znaleźć około 9 produktów z tej kategorii, a średnio około 5 z nich to dżemy owocowe” – wskazuje Krzysztof Michniewicz. Jak wynika z danych CMR, liderem kategorii jest Maspex, posiadający w pierw-

reklama

www.hurtidetal.pl

89


Kategorie produktów

szej połowie 2023 roku około 55% udziałów wartościowych. Na drugim miejscu znalazły się marki własne z wynikiem około 20%, a na trzecim producent Herbapol Lublin ze swoimi 10% udziałów w wartości sprzedaży. Najczęściej wybierane przez reklama

klientów małych sklepów spożywczych produkty to dżemy Łowicz od producenta Maspex. Sprzedawane w słoikach o pojemności 280 g o smakach truskawkowym, wiśniowym, czarnej porzeczki lub brzoskwiniowym. Chociaż kategoria zdominowana jest przez dżemy, to na wykresie udziałów w liczbie sprzedanych opakowań doskonale widać sezonowe wahania. W okresie świąt Bożego Narodzenia widać wzrost udziałów produktów z podkategorii powidła, natomiast w lutym co roku widać wzrost udziałów najmniejszej podkategorii, a mianowicie marmolady – wzrosty spowodowane są oczywiście Tłustym Czwartkiem.

Nabiał na śniadanie Twarożek ze szczypiorkiem jest śniadaniowym wspomnieniem wielu milenialsów, którzy swoje wakacje spędzali na wsi u dziadków. Sentyment do tego produktu

przekłada się na stałą popularność serów białych i twarogowych. „Ich sprzedaż w Polsce rozkłada się podobnie jak w przypadku mleka, z tym że tutaj jeszcze większą przewagę zbudowały dyskonty, które w pierwszym półroczu 2023 roku posiadały około 61% wszystkich transakcji. W tym czasie na sklepy małoformatowe do 300 mkw. oraz supermarkety do 2500 mkw. przypadało około 15% transakcji. Pozostałe 9% transakcji odbyło się w hipermarketach” – dodaje ekspert CMR. Patrząc na sery twarogowe naturalne, to wartość sprzedaży przy porównaniu pierwszej połowy 2023 roku do pierwszej połowy roku 2022 wzrosła o około 15%, przy spadku wolumenu sprzedaży na poziomie – 5%. Kategoria jest dobrze dostępna, bo widnieje na półkach w niemal 80% wszystkich sklepów małoformatowych w Polsce i oferuje tam klientom wybór około 5 produktów. Kategoria jest bardzo zróżnicowana jeśli chodzi o producentów. Na pierwszym miejscu pod względem udziałów w wartości sprzedaży w pierwszej połowie 2023 roku w sklepach małego formatu znalazł się producent OSM Piątnica, oferujący najczęściej wybierane z kategorii przez klientów produkty takie jak: Twaróg wiejski półtłusty oraz tłusty w 250 gramowych opakowaniach. Na drugim miejscu w rankingu producentów znalazła się wspomniana już wcześniej przy temacie mleka Spółdzielnia Mleczarka Mlekpol z udziałami wartościowymi na poziomie około 12%. Na kolejnym miejscu z około 7% udziałów znalazły się marki własne. Jak wyjaśnia Krzysztof Michniewicz z CMR, za najpopularniejsze warianty serów twarogowych klienci sklepów małoformatowych w pierwszej połowie 2023 roku musieli

Na co dzień czy od święta – jak często Polacy jedzą ser żółty? (%)

Dane: Kantar Polska, październik 2022-wrzesień 2023 r.

Codziennie

10,5

5-6 razy w tygodniu

11,0

3-4 razy w tygodniu

27,3

2 razy w tygodniu raz w tygodniu rzadziej niż raz w tygodniu

90 www.hurtidetal.pl

22,6 15,1 13,5


Kategorie produktów

GFS POLAND

Anna Kalita

INCOLA Płatki owsiane

Dyrektor marketingu i współwłaściciel GFS Poland, producent certyfikowanej żywności bezglutenowej marki INCOLA Śniadanie to dla mnie i dla wielu Polaków kluczowy moment, aby cały dzień był pełen energii i zdrowia. Dla osób na diecie bezglutenowej to podwójnie ważna decyzja, bo posiłek musi być także bezpieczny. Produkty marki INCOLA to nie tylko gwarancja bezpiecznego i bezglutenowego posiłku, ale przede wszystkim wiele możliwości, by przygotować śniadanie. Polecam nasz najnowszy produkt, czyli słodką Bułeczkę, która smakuje bardzo dobrze z kawą lub słodkimi dodatkami i sprawdzi się jako szybkie śniadanie lub przekąska. Kajzerki, bajgle, bułki śniadaniowe i drożdżówki marki INCOLA od lat mają swoich fanów. Zimą polecamy ciepłe posiłki na śniadanie, a w naszej ofercie mamy płatki owsiane, bezglutenowe i certyfikowane. Płatki owsiane to wiele możliwości w kuchni, nie tylko na śniadanie. Jeśli nie płatki i bułki, to chleb – z ziarnami lub z makiem, a jeśli podawany na ciepło to zdecydowanie tostowy.

INCOLA Bułeczka słodka

zapłacić średnio ponad 6 zł i było to ponad złotówkę więcej niż w tym samym okresie roku 2022. Na rynku oczywiście można znaleźć produkty tańsze oraz droższe, jednak cała kategoria przy porównywanym okresie podrożała o około 20%. Niezależnie od tego jakie śniadanie najbardziej lubimy i jaki napój do niego

serwujemy – warto zadbać o to, by wprowadzać do niego nieco zmian. Producenci oferują wiele wariantów i cały czas wprowadzają nowości. Dodatkowo, sklepy ułatwiają nam poszukiwania i zwykle układają śniadaniowy asortyment na sąsiednich regałach, by cała kategoria dedykowana śniadaniu była w zasięgu wzroku.

WSPARCIE MARKETINGOWE

reklama

SOCIAL MEDIA

INFLUENCERZY

PRASA

IncolaPL

TV

DIGITAL

incola_glutenfree

www.incola.com.pl

www.hurtidetal.pl

91


Kategorie produktów

Co dziś na obiad?

Gotowanie to nie zawsze i nie dla każdego czysta przyjemność. Czasami potrzebujemy czegoś gotowego bądź wyjątkowo łatwego i szybkiego w przygotowaniu. Na ratunek spieszą producenci oferując ciekawą i smaczną ofertę.

Monika Górka Zastępca Redaktora Naczelnego

czej, wszystko zależy od tego jakie posiłki jadaliśmy „u mamy”, od czasu, jakim dysponujemy na przygotowanie, czy też zasobów energii jaką mamy danego dnia.

IGLOTEX

Warzywa na patelnię klasyczne 450 g Proste Historie

Comfort Food Co dziś na obiad? To pytanie często spędza sen z powiek, zwłaszcza, kiedy gotowanie nie jest naszą ulubioną czynnością. Tradycyjny polski obiad w każdym domu wygląda inareklama

Często obiady „na tygodniu” wyglądają zupełnie inaczej niż te weekendowe. Istotnym czynnikiem, decydującym o tym co ląduje na obiadowym talerzu, jest też fakt posiadania dzieci. Jedno jest pewne, dania gotowe – będą ratunkiem oraz szybkim, smacznym i wygodnym posiłkiem dla całej rodziny. Zwłaszcza, że rynek dań gotowych w Polsce rozwija się dynamicznie będąc w stosunkowo wczesnej fazie wzrostu. I chociaż rosnące tempo życia i chęć urozmaiconych posiłków nie idą z sobą w parze, to eksperci przewidują dużą różnorodność w kategorii makaronów i gotowych dań premium – ze składnikami wysokiej jakości. Platforma Pyszne.pl publikuje coroczny Raport Food Trendów, w którym przedstawia

Pierogi z serem chłodzone 360 g Proste Historie

Marek Rogoża Dyrektor Marketingu Iglotex Nasza kampania reklamowa skupia się na wdzięcznej kategorii produktowej, którą są warzywa na patelnię. Mają one szereg zalet, co przekłada się na bardzo dobrą rotację i wysokie wolumeny sprzedaży tego asortymentu. To po prostu wyśmienity posiłek na gorąco serwowany wprost z patelni. Może stanowić samodzielne danie lub być dodatkiem do mięs, ryb, czy też coraz bardziej popularnych zamienników mięsa. Warto zaznaczyć, że Warzywa na patelnię Proste Historie to jedyne na rynku certyfikowane produkty bezglutenowe w tej kategorii. Szerokie wsparcie marketingowe otrzymały także pierogi chłodzone Proste Historie. Smaczne produkty, z cienkim ciastem, bogatym nadzieniem i krótkim składem bez konserwantów. Nasze pierogi cechuje najdłuższy termin przydatności na rynku, co ma duże znaczenie w kategorii dań chłodzonych.

92 www.hurtidetal.plKategorie produktów

Dania mączne mrożone i chłodzone: udziały wartości sprzedaży (%) Dane: CMR, Sklepy małoformatowe do 300 mkw. 2023 r.

Dania gotowe mączne chłodzone

71

Pierogi mrożone

13

Pyzy mrożone

8

Uszka mrożone

4

Kluski mrożone

4

Pozostałe

1

preferencje żywieniowe Polaków. Jak wynika z raportu, niemal połowa (48%) użytkowników Pyszne.pl sięga po tzw. comfort food, czyli jedzenie, które budzi pozytywne emocje. Dla Polaków najczęściej oznacza to dania tradycyjne jak pierogi (42%) czy rosół (40%), ale również owoce i warzywa (38%).

Danie gotowe! Żyjemy w ciekawych czasach, kiedy, z jednej strony, wszechobecny pośpiech sprawia, reklama

94 www.hurtidetal.pl

że mamy coraz mniej czasu na ugotowanie wartościowych posiłków, więc poszukujemy rozwiązań łatwych i szybkich w przygotowaniu. Z drugiej zaś strony, jako konsumenci przykładamy coraz większą uwagę do składu i jakości kupowanych przez nas produktów. Producenci próbują wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom i oferują szeroką ofertę gotowych dań obiadowych. Sprawdźmy zatem, jak wyglądał rynek dań gotowych i jakie trendy można było zaobserwować w najważniejszych kategoriach w 2023 roku. Jak podkreśla Krzysztof Zięba, Centrum Monitorowania Rynku, najważniejszą kategorią dla gotowych dań obiadowych są dania mączne, rozumiane jako pierogi, kopytka, pyzy, kluski, itp. w wersji mrożonej i chłodzonej. Jest to kategoria, która najlepiej radzi sobie w dyskontach – w pierwszych 3 kwartałach 2023 roku dyskonty odpowiadały za 43% wszystkich transakcji w daniach mącznych. Kolejne na liście były sklepy małoformatowe do 300 mkw. (31% transakcji), supermarkety do 2500 mkw. (17%) i hipermarkety (8%). Tak jak sklepy małego formatu były ważne dla dań mącznych, tak i dania mączne były ważne dla sklepów małoformatowych, ponieważ w całym 2023 roku stanowiły najwięcej, bo prawie 30%, wartości sprzedaży wszystkich gotowych dań obiadowych. W 2023 roku wartość sprzedaży dań mącznych w sklepach małoformatowych do 300 mkw. urosła o 5,7% w porównaniu do roku 2022. Jest to przede wszystkim wynik wzrostu cen, ponieważ liczba transakcji spadła o 3,9%, a liczba sprzedanych opakowań o 5,2%. Wspomniana cena w analizowanym okresie urosła o prawie 12%, do poziomu 22,87 zł za kilogram. W całej kategorii dużo lepiej sprzedawały

się dania mączne chłodzone, które odpowiadały za ponad 70% całej wartości sprzedaży kategorii. Spośród produktów mrożonych, w 2023 roku, na czele były pierogi. „Dania mączne były dostępne w 80% wszystkich sklepów małoformatowych, gdzie do wyboru klienci mieli około 9 różnych produktów. Najczęściej wybierali oni produkty marek własnych – w 2023 roku prawie 15% udziałów w liczbie transakcji. Popularne były również produkty producentów: U Jędrusia, Jawo, Grześkowiak, Virtu oraz Iglotex” – informuje Krzysztof Zięba. Na rynku dań gotowych ważną kategorią są również dania gotowe w słoikach. W okresie od stycznia do września 2023, sklepy małoformatowe do 300 mkw. odpowiadały za 42% transakcji sprzedaży tej kategorii, supermarkety do 2500 mkw. za 18%, 34% wszystkich transakcji zostało zawartych w dyskontach, a 8% sprzedaży miało miejsce w hipermarketach. Jak podkreśla ekspert CMR, jeśli spojrzymy na sprzedaż dań gotowych w słoikach w całym 2023 roku w sklepach małoformatowych w porównaniu do roku 2022, okaże się, że wyniki nie były najlepsze. Wszystkie najważniejsze wskaźniki wskazują na spadek sprzedaży w 2023: wartość sprzedaży w dół o 2,5%, liczba transakcji – 19,7%, oraz liczba opakowań spadek o 21,7%. Znaczący spadek liczby transakcji oraz liczby sprzedanych opakowań może być efektem dużego wzrostu cen, ponieważ średnia cena za 1kg dań gotowych w słoiku w 2023 roku była o prawie 25% wyższa niż w rok wcześniej (18,30 zł vs. 14,67 zł). Kategoria dań gotowych w słoikach jest szeroko dostępna w sklepach małego formatu – produkty te znajdujemy w około 87% wszystkich sklepów, gdzie klient ma do wyboru średnio około 8 wariantów na półce. Najczęściej dostępnym wariantem wagowym jest opakowanie 500 gram i to ta waga opakowania jest najczęściej kupowaną w sklepach małoformatowych, gdyż odpowiada za prawie 64% wszystkich transakcji. „Najwyższe udziały w liczbie sprzedanych opakowań w 2023 roku miała marka Pudliszki (prawie 32%). Na drugim miejscu znalazły się marki własne z ponad 25% udziałów, a na trzecim marka Pamapol z wynikiem 18% i wzrostem o ponad 3 pp. w porównaniu do roku 2022. Top 3 produktów pod względem udziałów w liczbie transakcji to produkty marki


Kategorie produktów

BOLTON POLSKA

Rio Mare Insalatissime Sałatka meksykańska z tuńczykiem

Rio Mare Insalatissime Sałatka z tuńczykiem i kuskusem

Dominika Lewandowska Brand Manager marki Rio Mare BOLTON POLSKA Rosnące tempo życia sprawia, że Polacy poszukują gotowych i zdrowych posiłków. Linia Rio Mare Insalatissime łącząca tuńczyka ze świeżymi warzywami i zbożami doskonale odpowiada na te oczekiwania. Naszym bestsellerem jest sałatka meksykańska o wyrazistym, pikantnym aromacie. Miłośnikom delikatnych smaków proponujemy połączenie tuńczyka ze słodkością kukurydzy, marchewki i groszku. Koneserom przypadnie do gustu nawiązująca do kuchni USA sałatka teksańska. Amatorzy Włoch zasmakują w sałatce sycylijskiej, zaskakującej dodatkiem pomarańczy i kurkumy. Dla sportowców przygotowaliśmy wersje bogate w białko i superfoods: ciecierzycę, komosę ryżową czy soczewicę. Nasze sałatki można dodać do innych potraw lub zjeść bezpośrednio z opakowania. Bogactwo smaków sprawia, że Rio Mare nigdy się nie nudzi!

Pudliszki (producent Kraft Heinz): Fasolka po bretońsku z boczkiem i kiełbasą, Flaki wołowe po Zamojsku i Gołąbki w sosie pomidorowym” – podsumowuje Krzysztof Zięba. Kolejną istotną i chętnie wybieraną kategorią gotowych dań obiadowych jest pizza mrożona. Najczęściej kupowana w dyskontach – w pierwszych 3 kwartałach 2023 roku było to 39% transakcji. Sklepy małoformatowe do 300 mkw. odpowiadały

za 34% transakcji, supermarkety do 2500 mkw. za 17%, a dyskonty około 10%. Porównując rok 2023 do roku poprzedniego, pizze mrożone sprzedawały się odrobinę gorzej – w okresie styczeń – grudzień odnotowano spadek liczby transakcji o 2,4% oraz spadek liczby sprzedanych opakowań o 3%. Do poziomu 12,21 zł wzrosła za to średnia cena za opakowanie (wzrost o 19%), co finalnie przełożyło się na 15,5% wzro-

reklama

www.hurtidetal.pl

95


Kategorie produktów

Kateryna Malafieieva

SOFIO

Brand Manager SOFIO W dzisiejszych czasach i wzrastającym tempie życia, coraz więcej osób poszukuje zdrowszych, szybkich w przygotowaniu i bardziej zrównoważonych opcji żywieniowych. W tym kontekście, wprowadzenie do oferty produktów instant w kubeczku marki Go.To.Vo przede wszystkim kaszy kukurydzianej KUKURBUZ jest krokiem w stronę satysfakcji smakowej i dbałości o zdrowie. KUKURBUZ to połączenie kaszy kukurydzianej z kawałkami sublimowanej dyni, rodzynkami oraz mleczkiem kokosowym, które zapewnia niezwykły smak i daje jedwabistą konsystencję. Kombinacja tych składników sprawia, że KUKURBUZ to nie tylko pyszny posiłek, ale również zdrowa alternatywa dla tradycyjnych produktów. Danie jest odpowiednie dla wegan, nie zawiera wzmacniaczy smaku, żadnych substancji konserwujących i oleju palmowego. Dodatkowo w serii Go.To Vo naturalnych i szybkich dań mamy również zupy-krem w kubeczku oraz puree w proszku. Widzimy, że jest potrzeba na rynku na tego typu produkty, i mamy chęć rozwijać serie naturalnych z dobrym składem dań instant. Zachęcamy również do odkrywania nowych smaków i dbania o zdrowie jednocześnie, wybierając na szybki posiłek taki produkt jak KUKURBUZ.

stu wartości sprzedaży, w porównaniu do roku poprzedniego. Mrożone pizze dostępne są w około 8 na 10 wszystkich sklepów małoformatowych do 300 mkw., a klienci mają do wyboru średnio 6 wariantów pizzy. Wartości te utrzymują się na podobnym poziomie na przestrzeni lat. Jak podkreśla analityk CMR, najszerszą dystrybucję posiada producent Dr. Oetker, którego produkty w 2023 roku dostępne były w około 75% sklepów małoformatowych. Przekłada się to na zdecydowaną dominację tego producenta w udziałach sprzedaży pizzy mrożonej. W 2023 roku, produkty producenta Dr. Oetker odpowiadały za 75% transakcji, a kolejny producent (marki własne) tylko za 11%. Najchętniej wybieraną wielkością dania są produkty w trzech gramaturach: 335 g, 425 g i 380 g, które łącznie odpowiadały za ponad 50% wszystkich transakcji z pizzą mrożoną w sklepach małego formatu. Powyższe trendy znajdują potwierdzenie w liście top 3 najczęściej kupowanych produktów, do których należą 3 pizze Dr. Oetker Guseppe Pizza: z szynką i pieczarkami w pudełku 425 g, cztery sery w pudełku 335 g oraz z salami w pudełku 380 g. Na sam koniec nie sposób nie wspomnieć o kategorii frytek mrożonych, która rozwija się najlepiej spośród wszystkich dań gotowych. W sklepach małoformatowych w 2023 roku wartość sprzedaży frytek urosła o 31,7%, w porównaniu do roku 2022. Frytki są jedną z niewielu kategorii, która

96 www.hurtidetal.pl

w analizowanym okresie zanotowała zarówno pozytywną zmianę w sprzedanym wolumenie (wzrost o 0,6%), jak i w liczbie transakcji (w górę o 2,5%). Frytki nie uchroniły się też przed podwyżkami cen, ponieważ w grudniu 2023 roku za 1 kg frytek klienci płacili średnio 14,66 zł, a rok wcześniej było to 12,48 zł. „Niekwestionowanym liderem sprzedaży frytek w sklepach małoformatowych w 2023 roku było Aviko, które odpowiadało za około 57% wszystkich transakcji. Na podium znalazły się też marki własne (15%) i Iglotex (11%)” – podsumowuje Krzysztof Zięba. Co dziś na obiad? Decyzja będzie niełatwa, bo rynek oferuje sporo smacznych propozycji. Ważne, by oferta sklepu była kompletna i uwzględniała nowości w kategorii dań gotowych.

Soczebullo – Zupa-krem z soczewicy i cebuli ze śmietanką i grzankami, 45 g marka Go.To.Vo

Groso – Zupakrem z soczewicy i grochu z grzankami, 40 g marka Go.To.Vo

ZPS „JAMAR” SZCZEPANIAK

Passata BIO JAMAR 700 g

Passata Klasyczna JAMAR 700 g

Natasza Więch Kierownik Działu Marketingu JAMAR W tym roku firma JAMAR będzie wspierała przetwory pomidorowe silną kampanią wizerunkową. Brand Hero kampanii telewizyjnej jest Passata BIO, która stanowi doskonałe uzupełnienie konwencjonalnej linii passat JAMAR, na którą składa się aż 7 wariantów. Czerwone etykiety z sercem JAMAR’u będą widoczne również na 90 nośnikach outdoorowych w Warszawie, w prasie i Internecie. Duży nacisk na działania związane z promocją produktów pomidorowych idzie w parze z rozwojem bazy surowcowej, co pozwala na istotny wzrost znaczenia tej kategorii w całościowym portfolio firmy. JAMAR to rodzinna firma zlokalizowana na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Od niemal 30 lat dostarczamy do polskich domów przetwory warzywne, owocowe oraz ocet. Liczymy, że rok 2024 będzie rokiem, w którym nasze produkty pomidorowe trafią do kuchni i serc konsumentów w całej Polsce.


Kategorie produktów reklama

reklama

www.hurtidetal.pl

97


Kategorie produktów

Smaki świata

NORTH COAST

Makaron AGNESI

Polacy od zawsze chętnie degustowali dania rodem z dalekich zakątków świata. A w ostatnich latach rośnie trend samodzielnego przygotowywania takich potraw. I to nie tylko tych europejskich, na przykład z krajów basenu morza Śródziemnego, ale często z odległych państw Afryki czy Azji.

Joanna Kowalska Zastępca Redaktora Naczelnego ds. Mediów Cyfrowych

Ulubione orientalne, egzotyczne czy śródziemnomorskie smaki możemy odtworzyć w domowej kuchni. A produkty ułatwiające przygotowanie tajskiego czy chińskiego dania – coraz mocniej rozpychają się w przestrzeni handlowej zajmując coraz więcej miejsca na półkach i w ofertach placówek spożywczych.

Śródziemnomorskie inspiracje Kuchnia rodem z południa Europy od wielu lat inspiruje Polaków. Klimat Morza Śródziemnego może być czynnikiem do chęci odtworzenia we własnym

98 www.hurtidetal.pl

domu wielu pysznych dań, które jedliśmy na urlopie. Na śniadanie czy przystawkę idealnie pasuje włoska bruschetta – opiekana, skośnie pokrojona bagietka z farszem w postaci pomidorów, cebulki, mozzarelli i ziół. To danie oddaje klimat tej kuchni – prostota i intensywny, świeży smak. Nie można tu zapomnieć również o licznych potrawach z makaronem w roli głównej, z których najbardziej znane jest chyba spaghetti bolognese, gdzie niezbędny jest makaron, sos pomidorowy, warzywa i przyprawy. Poza tym we włoskim czy greckim stylu możemy przyrządzić caponatę, czyli faszerowane pomidory czy paprykę albo kolorowe, świeże sałatki. Producenci odpowiadają na potrzeby klientów wprowadzając do oferty wyjątkowe produkty. Realizując listę zakupów nie trudno już znaleźć prawdziwą włoską

Cirio Pomidorowa passata

Polenghi 100% soku z sycylijskich cytryn


Kategorie produktów

passatę, mąkę do pizzy, mozzarellę di bufala czy choćby odpowiednią oliwę.

Sebastian Bilnik

Na wschód: Azja

Manager ds. Rynku Detalicznego w Polsce NORTH COAST

A w ostatnich latach można zaobserwować też wyraźny wzrost zainteresowania kuchnią orientalną. Zauważa to również w swoich danych CMR. Przekłada się to bowiem na dynamiczny rozwój rynku przypraw orientalnych – zarówno jednoskładnikowych jak i mieszanek – oraz sosów w płynie (w tym też sojowego). „Przyprawy jednoskładnikowe takie jak imbir, kurkuma są bardzo często wykorzystywane w daniach orientalnych. Jak wynika z danych CMR klienci z roku na rok coraz częściej decydują się na zakup tych przypraw. W okresie od stycznia do listopada 2023 liczba transakcji sprzedaży imbiru i kurkumy wzrosła o ponad 11% w porównaniu do roku poprzedniego w sklepach małoformatowych i supermarketach. Konsumenci mogą znaleźć je na sklepowych półkach w połowie tych sklepów, wybierając z średnio dwóch dostępnych wariantów” – podkreśla Łukasz Macheta, analityk danych CMR.

NORTH COAST z sukcesem od ponad 30 lat promuje w Polsce kuchnię włoską. Dziś według badań to ulubiona kuchnia zagraniczna rodaków, dlatego na sklepowej półce nie może zabraknąć podstawowych produktów śródziemnomorskich np. mozzarelli, włoskich makaronów, pomidorów Cirio, czy wędlin Galbani. NORTH COAST jako największy dystrybutor włoskich specjałów premium oprócz samych produktów proponuje sklepom także szereg rozwiązań marketingowych, które pomagają przygotować kompleksową ofertę śródziemnomorskich smaków. Sztandarowym konceptem, który generuje średnio 30% wzrost sprzedaży są ekspozytory „Italia na talerzu”. Znaleźć tam można: włoskie oliwy, oliwki, kapary, sosy typu pesto, pomidory w różnych wersjach, kilka rodzajów makaronów, a także włoskie przekąski. Konsument dzięki temu ma wszystko czego potrzebuje w jednym miejscu, a właściciel sklepu zyskuje więcej miejsca na wystawienie produktów i ma możliwość stworzenia włoskiej strefy w swoim sklepie. Uzupełnieniem oferty mogą być topowe włoskie alkohole: doskonałe wina, aperitivo, likiery etc. na ekspozytorze „Italia w kieliszku”.

Z danych instytutu wynika, że średnia cena imbiru wzrosła o 12%, a w przypadku kurkumy prawie 9% porównując badany okres do analogicznego w roku poprzednim. Inflacja nadal pozostaje na wysokim poziomie, więc wspomniana podwyżka to wynik sytuacji gospodarczej w kraju.

„Czołowymi producentami jeżeli chodzi o liczbę transakcji sprzedaży imbiru i kurkumy są McCormick oraz Prymat. Jeżeli zobaczymy na przyprawy w formie mieszanek do kuchni orientalnej to trudno nie wspomnieć o Curry oraz Garam masala. Jeden i drugi produkt rośnie pod względem liczby

reklama

www.hurtidetal.pl

99


Kategorie produktów

DE CARE GROUP

Makaron z kurkumą 200 g

Makaron ryżowy z czarnym sezamem 200 g

transakcji rok do roku o około 2%. Curry jest popularne i dostępne w ponad połowie sklepów małoformatowych i supermarketów, natomiast Garam masala jedynie w 4% tych sklepów” – podkreśla ekspert CMR. Jak podaje Centrum Monitorowania Rynku – średnia cena mieszanek Curry w 2023 roku w porównaniu do poprzedniego wzrosła o 10%. Z kolei w przypadku garam masala cena w tym samym okresie wzrosła w niewielkim stopniu. Identycznie jak w przypadku przypraw jednoskładnikowych liderami sprzedaży są producenci Prymat oraz McCormick.

Sosy rodem z dalekiego Wschodu Kultura kuchni azjatyckiej, której doświadczamy dzięki popularyzacji wschodnich knajp czy restauracji w Polsce, a także w wyniku coraz bardziej dostępnych dla nas podróży w tamte rejony, nauczyła nas, że jednym z podstawowych elementów jej dań – są sosy. Z tym, że w większości oparte na soi lub z domieszką egzotycznych owoców, ryb i składników charakterystycznych dla kontynentu azjatyckiego. Szczególnie warto przyjrzeć się strukturze sprzedaży sosów w płynie. Według danych CMR od stycznia do listopada 2023 liczba

Makaron do Pho 200 g

Przyprawy: lokalizacja sprzedaży Dane: CMR, 01-09.2023, udział procentowy w liczbie transakcji

hipermarkety 10%

dyskonty 40%

100 www.hurtidetal.pl

sklepy małoformatowe 25%

supermarkety 301-2500 mkw. 25%

Pasta zupa Pho 50 g


Kategorie produktów

sprzedanych opakowań w tej kategorii wzrosła o ponad 10% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej w sklepach małoformatowych i supermarketach. „Najpopularniejszym sosem w płynie jest sos sojowy, który jest bardzo mocno związany z kuchnią orientalną i posiadający niemal połowę udziałów w liczbie sprzedanych opakowań w sprawdzanym okresie. Oprócz niego konsumenci coraz częściej sięgali po takie sosy jak teriyaki czy rybny, notują one największe niemal 30% wzrosty w liczbie sprzedanych opakowań rok do roku. Sosy w płynie dostępne są w 4 na 10 sklepów małoformatowych i supermarketach, ze średnią liczbą 4 wariantów dostępnych na sklepie” – wyjaśnia ekspert. Tutaj też, podobnie jak w przypadku przypraw, inflacja zachwiała cenami. Jak wynika z danych istytutu – średnia cena sosów w płynie wzrosła rok do roku o ponad 13%, natomiast największą zmianę średniej ceny zanotowały sosy sriracha – wzrost wyniósł ponad 40%. Jak podaje Centrum Monitorowania Rynku ponad połowa sprzedanych opa-

Rene Starzomska Członek Zarządu De Care Group Rok 2023 pokazał nam, że Polacy coraz śmielej i chętniej samodzielnie przygotowują dania kuchni azjatyckiej w swoich domach. I nie ma się co dziwić, w końcu kuchnia azjatycka jest nie tylko smaczna, ale również zdrowa i lekkostrawna. Widząc tak duże zainteresowanie tymi produktami, spełniamy potrzeby naszych klientów i ułatwiamy im rozpoczęcie tej kulinarnej podróży. Naszym hitem są gotowe pasty i sosy marki House of Asia, do których wystarczy dodać kilka świeżych składników oraz ulubiony azjatycki makaron i w 15-20 minut przygotować danie z ulubionego regionu Azji. Przez cały czas pracujemy nad ofertą, by móc zaproponować klientom nie tylko dania kuchni chińskiej, tajskiej czy japońskiej, ale także mniej znane potrawy jak koreańskie bulgogi lub indonezyjska zupa laksa. W tym roku zdecydowanie stawiamy na smaki z Azji!

kowań sosów w płynie była sygnowana markami TanViet (brandy Tao Tao i Vifon), który to producent zanotował prawie 11% wzrost ilości sprzedanych opakowań (porównując okres styczeń-listopad 2023 do analogicznego okresu rok wcześniej). Jak podkreśla Łukasz Macheta z CMR – spośród TOP 5 producentów największy wzrost sprzedanych opakowań w sklepach małoformatowych i supermarketach – wy-

noszący ponad 40% – zanotował producent Pamapol z marką Goong. Zagraniczna kuchnia od zawsze inspirowała naszych rodzimych kucharzy – a teraz także amatorów, którzy chętnie korzystają z produktów i przepisów, które producenci udostępniają. Można się spodziewać, że rynek będzie rósł, ponieważ zainteresowanie konsumentów jest coraz większe. Co doskonale odzwierciedlają pnące się w górę słupki sprzedaży.

reklama

www.hurtidetal.pl

101


Kategorie produktów

Roślinny asortyment obowiązkowy Czy produkty pochodzenia roślinnego podbiją menu Polaków? Z pewnością wiele zmienia się w świadomości konsumentów, a na sklepowych półkach znajdziemy sporo zamienników i alternatyw zarówno dla wegetarian, wegan czy fleksitarian.

Monika Górka Zastępca Redaktora Naczelnego

sezonowa, etykieta prosta (np. dwuskładnikowa), dania wykorzystywać lokalne produkty, realizując koncept „od pola do stołu”1.

GRANA

Inka Barista Migdałowe

Roślinne zamienniki nabiału Liczba konsumentów spożywających produkty roślinne z roku na rok rośnie. Jeżeli chodzi o zmianę nawyków żywieniowych – polskie społeczeństwo podąża śladem zachodnich sąsiadów. Na polskim rynku rośnie oferta produktów opartych na roślinnych składnikach, a producenci prześcigają się w przygotowywaniu konkurencyjnych towarów. Ograniczenie spożycia artykułów mięsnych i odzwierzęcych stało się faktem. 11 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Wegetarian, chociaż można powiedzieć, że „roślinożercy” zawładnęli już całym styczniem. Akcja veganuary rozpoczęła się dziesięć lat temu. Ten globalny ruch inspiruje miliony ludzi na całym świecie do spróbowania właśnie w styczniu diety roślinnej. Rok 2024 niesie wiele zmian, również w trendach związanych z kuchnią bezmięsną. W cenie będzie naturalność, prostota, dobre składniki i „powrót do korzeni”, czyli do jedzenia warzyw, owoców, strączków i grzybów. Eksperymenty nie będą w cenie. Kuchnia będzie musiała być

Wraz z rosnącą liczbą osób, które ograniczają lub zupełnie rezygnują z konsumpcji produktów pochodzenia zwierzęcego, na półkach sklepów przybywa roślinnych zamienników. Nie wszystkie roślinne zamienniki notują wzrosty sprzedaży w sklepach małoformatowych i supermarketach, co często wynika jednak z niewielkiej dostępności, ograniczonego wyboru oraz wysokich cen. Są jednak kategorie, które dzięki rosnącej dystrybucji i bardziej przystępnym cenom, nawet w tych mniejszych sklepach sprzedają się coraz lepiej. „Największą dostępność spośród tego typu produktów mają roślinne zamienniki mleka – obecnie ma je w ofercie co drugi sklep małoformatowy i wszystkie sklepy większego formatu. O ile klienci sklepów małoformatowych mogą wybierać średnio spośród 4 wariantów napojów roślinnych, to już w supermarketach oferta jest znacznie szersza – średnio 12 wariantów. Na rynku pojawiają się kolejni producenci, którzy oferują swoje produkty w atrakcyjnych cenach, przez co średnia cena za opakowanie napoju

Inka Barista Kokosowe

roślinnego zastępującego mleka w sklepach małoformatowych jest właściwie taka sama jak przed rokiem. Wszystko to przekłada się na imponujące wzrosty sprzedaży – w okresie od stycznia do listopada 2023 r. w sklepach małoformatowych liczba sprzedanych opakoźródło: www.unileverfoodsolutions.pl

1

102 www.hurtidetal.plKategorie produktów

EMIX

Magdalena Kaleta

Wegański Kubek Kaszy Kasza gryczana z suszonymi warzywami

Wiceprezes Zarządu EMIX W 2024 roślinne dania nie ograniczają się tylko do wegan i wegetarian. Rosnąca świadomość zdrowego odżywiania przyciąga różnorodną grupę konsumentów. Trend to powrót do żywności z roślin, wynikający ze świadomego wyboru dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Wzrost popularności diety fleksitarian, sięgających po produkty roślinne, rezygnując czasami z mięsa. W odpowiedzi na te zmiany prezentujemy Wegański Kubek Kaszy EMIX – nowość rewolucjonizującą szybkie i pożywne posiłki. Dostępny w dwóch smakach: kasza kuskus z warzywami i kasza gryczana z warzywami. To unikalne połączenie smaków, idealne dla wymagających podniebień. Wegański Kubek Kaszy wpisuje się w trend zdrowych przekąsek i szybkich posiłków. Ekspresowe przygotowanie sprawia, że to doskonały wybór na szybki lunch w intensywnym dniu pracy. Bez dodatku sztucznych substancji, oferuje nie tylko wyjątkowy smak, lecz także bogactwo błonnika. Zapraszamy do wypróbowania już dziś! Zdrowe jedzenie może być zarówno pyszne, jak i wygodne. Wegański Kubek Kaszy – smak, który podąża za najnowszymi trendami żywieniowymi!

wań roślinnych zamienników mleka zwiększyła się o 33%, natomiast w supermarketach o około 20%. Warto zauważyć, że w sklepach małoformatowych na każde 50 sprzedanych opakowań mleka przypada jedno opakowanie roślinnego zamiennika, w supermarketach proporcja ta wynosi już 30:1” – informuje Elżbieta Szarejko, CMR. Jak podkreśla Nikodem Pankowiak, Analityk danych sprzedażowych CMR, wartość sprzedaży roślinnych napojów w okresie styczeń-wrzesień 2023 we wszystkich sklepach w Polsce wzrosła o 36% względem analogicznego okresu rok wcześniej. O niemal tyle samo, bo o 33%, wzrósł wolumen sprzedaży tej kategorii. Napoje roślinne znajdziemy już w co drugim sklepie w Polsce, a ich dostępność regularnie rośnie. Średnia cena za litr wyniosła 6,53 zł. Warto przy tym zauważyć jednak sporą dysproporcję między cenami produktów marek własnych – ich średnia cena za litr w okresie styczeń-wrzesień 2023 wyniosła prawie 5 zł. W tym samym czasie śr. cena marki Alpro (Danone) wyniosła 9,66 zł za litr. Ponieważ tak jak inne produkty roślinne, napoje roślinne sprzedawane są najczęściej w dyskontach, marki własne stanowią 62% całego wolumenu sprzedaży napojów roślinnych.

Roślinne zamienniki mięsa W okresie styczeń-wrzesień 2023 wartość sprzedaży roślinnych zamienników mięsa we wszystkich sklepach w Polsce wzrosła o 43% i nie jest to spowodowane wyłącznie wzrostem cen. W tym samym okresie średnia cena za opakowanie wzrosła o 10% i osiągnęła poziom 7,05 zł. Najbardziej, o 20%, wzrosły ceny roślinnych wędlin – 5,48 zł za opakowanie,

104 www.hurtidetal.pl

Wegański Kubek Kaszy Kasza Kuskus z suszonymi warzywami

ZPS „JAMAR” SZCZEPANIAK

o 5% spadły za to ceny roślinnych burgerów i ich średnia cena za opakowanie wyniosła 7,44 zł. Trzy najważniejsze segmenty tej kategorii to kolejno roślinne kabanosy/parówki/kiełbasy (25,8% udziałów w wartości sprzedaży kategorii w okresie styczeń-wrzesień 2023), roślinne kotlety/pulpety (21,5%) oraz roślinne burgery (20%). Ponieważ jest to kategoria, której sprzedaż generowana jest przede wszystkim w dyskontach, produkty marek własnych odpowiadają za 36% wartości ich sprzedaży. Drugie miejsce zajmuje firma Kubara (marka Dobra Kaloria) z wynikiem 15%, podium uzupełnia Tarczyński, który osiągnął 10%. Roślinna dieta jest już stylem życia wielu polskich konsumentów. Na te trendy konsekwentnie odpowiadają producenci rozbudowując swoje portfolia o produkty wege. Weganie, wegetarianie i fleksitarianie mają więc coraz większy wybór, także w niewielkich osiedlowych placówkach półki z tego typu asortymentem rozrastają się.

Fasola Czerwona JAMAR 400 g

Fasola Piękny Jaś Karłowy 400 g

Roślinne zamienniki mięsa: udziały segmentów w wartości sprzedaży kategorii (%) Dane: CMR, Total sklepy w Polsce, styczeń-wrzesień 2023 r.

Roślinne kabanosy, parówki, kiełbaski

26 22

Roślinne kotlety, pulpety Roślinne burgery

20

Roślinne mięsa

16

Roślinne wędliny

8

Roślinne pasztety, pasty Pozostałe

7 1


Artykuł partnera

Wegański kubek i Wegańska micha EMIX – właściwości prozdrowotne produktów potwierdzone badaniami Dostępne wyniki badań naukowych dowodzą, że o właściwościach prozdrowotnych produktów spożywczych decyduje ich zasobność w substancje biologicznie aktywne (Wu i in. 2006). Do grupy tych substancji możemy zaliczyć szereg grup fitozwiązków, w tym za szczególnie istotne z żywieniowego punktu widzenia uważa się kwasy fenolowe, flawonoidy, karotenoidy, antocyjany, związki kwercetyny, betalainy, kwasy tłuszczowe oraz witaminy B, C, D i E. Niezbędne w tym układzie są również mikro i makroelementy.

Wymienione składniki mogą decydować o potencjale biologicznym produktów spożywczych, który jest opisywany między innymi przez właściwości przeciwutleniające – zdolność do zmiatania wolnych rodników (Wiczkowski i Piskuła 2004). Dotychczasowe badania wskazują na ogromne znaczenie wymienionych wyżej grup fitozwiązków jako składników żywności o właściwościach prozdrowotnych. Wynika to z szeregu aktywności biologicznych tych związków, z których jednymi z najważniejszych są właściwości antyzapalne, antykancerogenne, kardioprotekcyjne, poprawiające widzenie, przeciwcukrzycowe i przeciwneurodegeneracyjne (Zafra-Stone i in. 2007; De Pascual-Teresa i Sanchez-Ballesta, 2008). Biorąc pod uwagę powyższe dane naukowe w firmie EMIX Sp. z o.o. w ramach prac B+R opracowano i wdrożono koncepcję produkcji 2 rodzajów kasz z warzywami – Wegański Kubek Kaszy oraz Wegańska Micha Kaszy. Produkty te stanowią źródła wyżej wymienionych fitozwiązków (mimo obróbki termicznej w czasie przyrządzenia) m.in. dzięki zastosowaniu w ich produkcji unikalnych i oryginalnych surowców, o niskim stopniu przetworzenia. 3 Wegański Kubek Kaszy – kasza gryczana z warzywami oraz kasza jaglana z warzywami. Są to produkty jednoporcjowe o masie netto 50 g. Produkt jest gotowy do spożycia jako szybkie danie lunchowe po zalaniu wrzątkiem.

Prace B+R wykazały, że produkt oprócz składników odżywczych stanowi bogactwo substancji bioaktywnych o charakterze prozdrowotnym*. W tej linii produktów została użyta suszona kiszona kapusta czerwona i suszony kiszony burak ćwikłowy, które stanowią bogactwo związków biologicznie aktywnych o wysokiej pojemności przeciwutleniającej (Kanner i in. 2001, Hassimotto i in. 2005, Wiczkowski 2015, Sawicki 2016), mielone łuski cebuli, które stanowią naturalne źródło kwercetyny (Wiczkowski i in. 2014) oraz mielony ostropest plamisty, mający bardzo pozytywne znaczenie dla pracy wątroby (Radek i in. 2007). Ponadto użyte zostały czarna marchew oraz czerwona cebula, które są bardzo dobrym źródłem fitozwiązków (Hassimotto i in. 2005). Zastosowano także suszone inaktywowane płatki drożdżowe – charakteryzujące się delikatnym opiekanym orzechowym smakiem i zapachem, który podnosi walory smakowe i odżywcze żywności oraz stanowi naturalne źródło łatwo przyswajalnych białek, błonnika pokarmowego i mikroelementów oraz kompleksu witamin z grupy B (Muszyńska i in. 2013). 3 Wegański Micha Kaszy – kasza bulgur z warzywami oraz kasza orkiszowa z warzywami. Są to produkty pakowane w kartoniki zawierające po 2 saszetki 100 g wraz z 2 saszetkami oleju lnianego z witaminą D (po 2000 j.m. każda). Saszetki z folii perforowanej odpowiedniej do gotowania zarówno tradycyjnie we wrzącej wodzie

lub na parze. Prace B+R wykazały, że produkt oprócz składników odżywczych stanowi bogactwo substancji bioaktywnych o charakterze prozdrowotnym.* W tej linii produktów zostały użyte suszone kiszone buraki ćwikłowe, czarna marchew i czerwona cebula, o których pozytywnych właściwościach wspominano wyżej. W składzie znajdziemy także suszone pomidory i paprykę czerwoną, czyli warzywa szczególnie obfite w związki z grupy karotenoidów. Jest to bardzo cenna grupa fitozwiązków, które oprócz tego, że część z nich stanowi prowitaminę A, to w dodatku wszystkie wykazują się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi. Ponadto zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów, chorób układu krążenia oraz wzroku (Gryszczyńska i in. 2011). Szczegółowe wyniki wszystkich badanych związków oraz – zestawienie ilości badanych fitozwiązków oraz właściwości przeciwutleniających w opisywanych produktach, po przygotowaniu do spożycia – znajdują się w Raporcie dostępnym na stronie: www.emix.com.pl/projekty-unijne/ Opracowane mieszanki kaszowo-warzywne charakteryzują się różnorodną zwartością fitozwiązków, które determinują odmienne właściwości przeciwutleniające. Wegański kubek – kasza gryczana z suszonymi warzywami charakteryzuje się najwyższą zawartością sumy antocyjanów, witamin z grupy B i magnezu oraz najlepszymi właściwościami antyoksydacyjnymi testowanymi wszystkimi 4 metodami. Najwięcej związków kwercetyny zawierają Wegański Kubek Kaszy – kasza gryczana z warzywami oraz kasza jaglana z warzywami. Wegański Kubek Kaszy – kasza jaglana zawiera największe ilości kwasów tłuszczowych oraz wapnia. Wegańska Micha – kasza bulgur z suszonymi warzywami jest najzasobniejsza w sumę kwasów fenolowych, flawonoidów, sumę betalain oraz zawartość cynku i manganu. Wegańska Micha – kasza orkiszowa z soczewicą i suszonymi warzywami zawiera najwięcej karetonoidów.

źródło: Raport z badania profilu i zawartości związków biologicznie aktywnych (kwasów fenolowych, flawonoidów, karotenoidów, antocyjanów, związków kwercetyny, lotnych związków siarki, betalain, wit. B, C, D i E, kwasów tłuszczowych), mikro i makroelementów oraz właściwości przeciwutleniających w surowych mieszankach kaszowo-warzywnych oraz po ich ugotowaniu lub zaparzeniu.

*

www.hurtidetal.pl 105


Drogeria Floor płyn uniwersalny o zapachu

mydła marsylskiego

Firma Gold Drop wprowadziła do sprzedaży nowy rodzaj płynu uniwersalnego pod marką Floor o zapachu mydła marsylskiego. Jest to uniwersalny płyn do mycia podłóg, ścian i glazury z mydłem. Skutecznie usuwa zabrudzenia. Pozostawia piękny i przyjemny zapach mydła marsylskiego. Produkt zawiera aż 97% surowców pochodzenia naturalnego. Dostępny jest w opakowaniach o pojemności 1,5 l oraz 5 l.

Czysta przyjemność z mycia szyb!

Testuj za darmo SIDOLUX DO SZYB

Co wyróżnia płyny SIDOLUX? Wysoka skuteczność i wyjątkowo piękne zapachy! Marka SIDOLUX znana jest z niesamowitych zapachów swoich produktów, a cała linia płynów do mycia szyb i luster składa się aż z pięciu wariantów: Arctic, Cytrynowy, Kwiatowy, Wiśnia Japońska oraz Biała lawenda. W ofercie cyklicznie pojawiają się także limitowane kolekcje, inspirowane najpiękniejszymi zapachami z różnych zakątków świata, a także pór roku. Tej wiosny marka przygotowała wyjątkową specjalną serię limitowanych produktów, dzięki którym mieszkanie wypełni świeży, wiosenny zapach.

Marka SIDOLUX rusza z ogólnopolską aktywacją konsumencką opartą o mechanizm cashback (zwrot pieniędzy za zakup). W tym czasie klienci będą mieli możliwość wypróbowania produktów z linii SZYBY I LUSTRA za darmo. Warunkiem jest zakup i rejestracja paragonu. Promocja wspierana jest zintegrowanymi działaniami marketingowymi.

P&G inspiruje do troski o środowisko na co dzień W ostatnim czasie koncern Procter & Gamble wprowadził szereg rozwiązań w opakowaniach marek takich jak np. Ariel, Lenor, Gillette czy Always, redukując zastosowanie plastiku – wszystko po to, by ekologiczne wybory na co dzień były łatwiejsze i bardziej kuszące. Od 2023 roku wszystkie opakowania Lenor są produkowane z plastiku pochodzącego z recyklingu poużytkowego (PCR), a także w pełni nadają się do ponownego przetworzenia. Z kolei wprowadzone niedawno na polski rynek opakowanie kapsułek Ariel ECOCLIC ®

106 www.hurtidetal.pl

wykonane jest z kartonu, który w 70% pochodzi z recyklingu. Ponadto opakowanie nadaje się do ponownego przetworzenia. Z tworzyw sztucznych na rzecz kartonu rezygnują również marki Gillette i Gillette Venus. Nowe opakowania maszynek systemowych nie zawierają plastiku i są wykonane w ponad 50% z certyfikowanych przez FSC włókien pochodzących z recyklingu. Znajdująca się wewnątrz opakowania „tacka” na maszynkę wytworzona jest z kolei z papieru pochodzącego w 95% z odzysku. Całość nadaje

się do ponownego przetworzenia. Naukowcy P&G testujący alternatywne materiały opracowali również metodę produkcji cienkiego i wytrzymałego papieru. Rozwiązanie to już jest dostępne dla konsumentów – produkty Always Cotton Protection Pad są sprzedawane w papierowych opakowaniach nadających się do recyklingu. Do 2030 roku opakowania produktów koncernu mają w 100% nadawać się do recyklingu lub do wielokrotnego użytku. Na innowacje firma co roku wydaje ponad 2 miliardy dolarów.Drogeria

Velvet CARE

z certyfikatem BCorp

reklama

Firma Velvet CARE, właściciel marki Velvet, może się pochwalić uzyskaniem prestiżowego certyfikatu BCorp. Jest jedną z nielicznych firm w Polsce, która dołączyła w 2023 roku do tego elitarnego grona! Obecnie na świecie jest ponad 8000 BCorpów, ale ruch ten dynamicznie rośnie. Zdobycie statusu B Corp to kolejny ważny krok dla firmy na drodze do bardziej zrównoważonej przyszłości. Status B Corp dla Velvet CARE to po raz kolejny potwierdzenie spełniania szeregu rygorystycznych norm, ale jednocześnie zobowiązanie, by nie zatrzymywać się w miejscu i cały czas działać także dla dobra środowiska i społeczności. Istotne jest także, że status B Corp to potwierdzenie strategicznie obranego kierunku rozwoju organizacji oraz zobowiązanie do ciągłej pracy nie tylko w realizacji celów biznesowych, ale jednocześnie do działania dla dobra środowiska, ludzi i planety.

Meglio – niezawodność

i zaufanie konsumentów

Meglio to wyjątkowa marka na rynku środków czyszczących w sprayu. Zajmuje silną 3. pozycję w kategorii i wciąż dynamicznie rośnie. Produkty te skutecznie usuwają brud i tłuszcz, eliminując nawet najcięższe zabrudzenia. Dzięki tej niezawodności, grono konsumentów Meglio wciąż się powiększa – w 2023 roku produkty marki zakupiło 30% więcej gospodarstw domowych niż w roku ubiegłym. Marka cechuje się też wysokim wskaźnikiem lojalności, co potwierdza Laur Konsumenta 2024 (trzeci rok z rzędu). W okresie wiosennych porządków produkty Meglio będzie wspierać silna kampania reklamowa w TV, digitalu oraz działania in-store.

108 www.hurtidetal.plDrogeria

Czysta kuchnia – środki do zmywania

GOLD DROP

Gold Cytrus Flower 1 l

Czysty i zadbany dom to podstawa. Zwłaszcza jego serce, czyli kuchnia wymaga systematyczności i higienicznej czystości. Porządki w kuchni to przede wszystkim zmywanie, które wykonujemy po każdym posiłku. Nic dziwnego, że za czynnością tą stoi cały rynek innowacyjnych produktów, który wciąż rośnie.

Monika Książek Redaktor

Kuchnia w każdym domu jest jednym z najczęściej sprzątanych pomieszczeń niemal każdego dnia. Nic dziwnego ponieważ to tu przygotowujemy posiłki, często też je spożywamy, korzystamy z wielu produktów spożywczych i różnych urządzeń. A po każdym przygotowaniu posiłku, mimo że się nieraz bardzo staramy do tego nie dopuścić, pozostają sterty brudnych naczyń, okruszki na blacie, ubrudzenia na kuchence, mikrofalówce i wielu innych urządzeniach. O ile w większości przypadków ubrudzeń na meblach i urządzeniach szybko i skutecznie poradzimy sobie za pomocą ręcznika papierowego, nawilżonej ściereczki czy gąbki, o tyle w przypadku brudnych naczyń musimy się bardziej postarać. A więc – ręcznie czy w zmywarce? Zdania z pewnością są podzielone. Jednak skuteczne środki zarówno do jednego, jak i drugiego rodzaju zmywania naczyń oferują wiele właściwości, by zadbać nie tylko o naczynia, ale także o zmywarkę czy skórę dłoni. A czego oczekują konsumenci? Przede wszystkim skuteczności.

Rynek produktów rośnie Produkty do zmywania naczyń według NielsenIQ1 według wartości sprzedaży to ponad 1,28 mld zł (wynik ostatnich dwunastu miesięcy). Jak przyznaje Mateusz Śmietanka, Senior Client Consultant w NielsenIQ, jest to o przeszło 15% więcej niż w roku ubiegłym.

„Jednakże wzrostom wartościowym towarzyszyły również spore podwyżki cen. Średnio za jednostkę sprzedaży, czyli za wolumen w tej kategorii zapłaciliśmy o prawie 20% więcej. Pojedyncza sztuka produktu była średnio droższa o niecałe 15%” – wyjaśnia Mateusz Śmietanka. Przy tak rosnącej wartości sprzedaży, ilość sprzedanych produktów do zmywania nie odnotowywała znaczących wahań. „Przykładowo ilość sprzedanych opakowań zanotowała minimalny wzrost nieprzekraczający 0,5%. Zmniejszył się za to wolumen sprzedaży, o niespełna – 4%. Oznacza to, że nieco przychylniejszym okiem spoglądaliśmy na mniejsze opakowania (być może w celu redukcji kosztów przy jednorazowym zakupie)” – tłumaczy Mateusz Śmietanka. Zdaje się, że redukcja kosztów w kategorii produktów do zmywania miała duże znaczenie. Według danych NielsenIQ zauważalny jest

Płyn do czyszczenia z octem Uniwersalny +kuchnia 750 ml

Dix Płyn do czyszczenia zmywarki 250 ml

Liliana Ćwik Manager ds. Marketingu Gold Drop Firma Gold Drop w kategorii środki do mycia naczyń posiada kilka marek. Najbardziej znana to Gold Cytrus, dostępna w czterech wersjach zapachowych: rumianek, cytryna, kwiatowy oraz balsam. Kolejna marka to Dix, w skład której wchodzą trzy żele do mycia naczyń: jabłko, oryginal, balsam. Mamy także ekologiczny płyn Eko Line o pojemności 500 ml oraz hipoalergiczny płyn do mycia naczyń pod marką Origen. Seria Origen to produkty dedykowane osobom z alergiami lub uczuleniami. Ostatnio poszerzyliśmy kategorię produktów do zmywarek o płyn do czyszczenia zmywarki Dix poj. 250 ml oraz płyn nabłyszczający pod marką Dix poj. 1 l. Ponadto do zastosowania w kuchni proponujemy rewelacyjne produkty na bazie octu jak np. Płyn do czyszczenia z octem uniwersalny +kuchnia. Produkt ten zawiera 98% składników pochodzenia naturalnego. Jest on przyjazny środowisku, nie zawiera mikroplastiku a opakowanie nadaje się do recyklingu. W skład serii wchodzą dodatkowo płyn do czyszczenia łazienki oraz płyn do mycia okien. Preparaty są dostępne do użycia jako gotowy produkt o poj. 750 ml z funkcją spray. źródło: NielsenIQ, Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska z Dyskontami (Drug), sprzedaż wartościowa, wolumenowa w jednostkach sprzedaży i ilościowa w sztukach, okresy: Tydzień 48 2022 – Tydzień 47 2023, kategorie: Dishwashing (Produkty do zmywania) i koszyk Home Care (produktów do pielęgnacji domu).

1

110 www.hurtidetal.pl


Drogeria

wzrost zainteresowania markami własnymi. Ich udział w całej kategorii wynosi obecnie ponad 19% i znajduje się w trendzie wzrostowym (w ubiegłym roku przekraczał delikatnie 16%).

Zmywarki zyskują na popularności Obecnie zmywarkę posiada niemal 50% gospodarstw domowych. Według danych GUS w 2021 roku 47,6% gospodarstw domowych było wyposażonych w zmywarkę. W ostatnich latach to urządzenie zyskiwało na popularności, ponieważ jeszcze w 2003 roku zmywarkę posiadało tylko 3,1% gospodarstw domowych, w 2009 – 12,3%, w 2015 r. – 27,2%, a w 2020 r. już 45,7%. Pojedynek zmywanie ręczne versus zmywarka pod względem wartości całej kategorii wygrywa ten drugi segment. Według NielsenIQ udział wartościowy produktów do mycia naczyń w zmywarce wynosi prawie 59%. Z kolei preparaty do zmywania ręcznego zaliczają bardziej dynamiczne wzrosty. „W porównaniu do roku ubiegłego ich wartość sprzedaży zwiększyła się o ponad 22%, podczas gdy ich odpowiedniki do zmywarek zanotowały wzrost na poziomie przekraczającym 10%. Należy jednak pamiętać, że również ceny rosną dynamiczniej w przypadku produktów do zmywania ręcznego” – wyjaśnia Mateusz Śmietanka. Po produkty do mycia naczyń najczęściej udajemy się do dyskontów. Według NielsenIQ ten kanał sprzedaży odpowiada za 49% udziałów sprzedaży kategorii. „Jednakże jeszcze rok temu było to prawie 51%. Na tę redukcję główny wpływ miał wzrost znaczenia supermarketów i drogerii. Ten pierwszy kanał zwiększył swoją sprzedaż wartościową o 24% co przełożyło się na przyrost udziałów o 1,1 pkt procentowego (w efekcie ponad 15,5% udziału w wartości całej kategorii). Zadowolone mogą być również wspomniane wcześniej drogerie, które odnotowały wynik oscylujący w granicach udziałów na poziomie 13%. Rezultat podobny do drogerii odnotowały hipermarkety, aczkolwiek w ich przypadku przybiera on nieco gorzki smak, ponieważ niesie ze sobą spadek udziałów o 0,8 pkt procentowego” – wskazuje Mateusz Śmietanka. Jak podsumowuje ekspert NielsenIQ, mimo rosnących cen i mniejszej dynamiki sprzedaży wolumenowej produkty do mycia naczyń wciąż są istotną kategorią produktową. „Odpowiadają za prawie 15% sprzedaży całego koszyka chemii domowej, który również nie

uchronił się przed jednocyfrowymi spadkami wolumenowymi. Być może rosnące ceny zachęciły nas do oszczędniejszego korzystania z różnego rodzaju produktów (nie tylko chemicznych) i w efekcie nieco rzadziej sięgaliśmy po niektóre z dostępnych dóbr na półkach sklepowych, bądź też szukaliśmy oszczędności kupując nieco mniejsze opakowania, zmniejszając tym samym wartość naszego rachunku sklepowego” – dodaje Mateusz Śmietanka.

Z perspektywy sklepów małoformatowych Produkty i akcesoria do zmywania znajdują się także w wielu sklepach spożywczych. Mo-

żemy się po nie udać nawet do osiedlowych placówek, gdzie największą dostępnością cieszą się płyny do mycia naczyń. Jest to kategoria, która według CMR w sklepach małego formatu w okresie od stycznia do października 2023 r. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej, do pod względem wartości sprzedaży odnotowała wzrost o ponad 18%. Oczywiście, jak w przypadku wielu innych kategorii, wolumen sprzedaży odnotował niewielki spadek, a wzrost wartości wynika ze wzrostu cen. „Za litr płynu w październiku 2023 r. trzeba było zapłacić 9,56 zł, ponad 17% więcej niż w październiku 2022 roku” – informuje

reklama

www.hurtidetal.pl

111


Drogeria

VELVET CARE

Katarzyna Włodarczyk

Velvet Ręcznik papierowy Extra Long

Senior Brand Manager Velvet Care W ofercie Velvet Care mamy ręcznik papierowy Velvet Turbo, który jest numerem 1 w Polsce. Ma on 340 mocnych i bardzo wytrzymałych listków, nawiniętych na Giga rolkę. Trzy grube warstwy bibułki doskonale chłoną wilgoć i sprawiają, że ręcznik nie rozrywa się nawet gdy jest mokry, dzięki czemu wytrzyma największe sprzątanie. Nie zostawia pyłków, może być używany do mycia okien. Dodatkowo, TURBO to produkt stworzony z myślą o ekologii, tak aby zmniejszać ilość odpadów, gdyż ma bardzo dużo papieru nawiniętego na 1 tulejkę i mniej folii zużytej na opakowanie produktu vs. małe opakowania ręczników. Velvet Extra Long, to ręcznik z dwoma rolkami po 100 listków każda. Teraz w super ofercie o 10% więcej w tej samie cenie. Idealny do prac w kuchni, jak i do porządków w całym domu. Zmieści się na każdym stojaku kuchennym. Dwie poręczne rolki są wytrzymałe i wydajne w użyciu. Jedną możesz mieć w kuchni, a drugą np. w łazience. Oba ręczniki mają wszechstronne zastosowanie zarówno w domu oraz poza nim.

Joanna Gackowska-Paszkiewicz, Analityczka danych sprzedażowych w CMR. Kategoria płynów do mycia naczyń w omawianym okresie dostępna była w 8 na 10 sklepów małego formatu. Na półce sklepowej można było wybierać średnio z 7 różnych wariantów. Według CMR liderem sprzedaży pod względem udziałów wartościowych była marka Ludwik, spore znaczenie miały także produkty Fairy oraz marek własnych. Na paragonach najczęściej pojawiały się płyny do naczyń o pojemności 900 ml. Natomiast produkty do zmywarek nieco rzadziej dostępne są w sklepach małoformatowych. Jak zaznacza Joanna Gackowska-Paszkiewicz, wśród środków do zmywarek wyróżnić możemy kilka ważnych podkategorii, wśród których największe udziały wartościowe mają tabletki oraz kapsułki do zmywarek. Jak wynika z danych CMR, tabletki do zmywarek w pierwszych 10 miesiącach 2023 roku odnotowały wzrost wartości sprzedaży w sklepach małego formatu o blisko 20% względem analogicznego okresu w roku poprzednim. „Również w tej podkategorii wpływ na wzrost miała średnia cena, która w październiku 2023 r. była o prawie 30% wyższa niż w październiku 2022 r.” – wyjaśnia ekspertka. Tabletki do zmywarek można było w tym okresie znaleźć w co piątym sklepie małoformatowym do 300 mkw., wybierając ze średnio 2 wariantów. Według instytutu marki z najwyższymi udziałami w wartości sprzedaży to Somat i Fairy. Kapsułki do zmywarek to kategoria, która w okresie YTD październik 2023 r. zyskała w sklepach małoformatowych na popularności

112 www.hurtidetal.pl

Velvet Ręcznik papierowy TURBO

w porównaniu do okresu YTD październik 2022 r. „Wzrosty odnotował zarówno wolumen sprzedaży, jak i ilość sprzedanych opakowań, a wartość sprzedaży była wyższa o ponad 20%” – zaznacza ekspertka CMR. Kapsułki do zmywarek, podobnie jak tabletki, można było kupić w 1 na 5 sklepów, ale do wyboru był zazwyczaj tylko jeden produkt z tej kategorii. Na paragonach najczęściej pojawiały się produkty Finish i Fairy. Natomiast jeśli chodzi o sole do zmywarek – kategoria ta odnotowała w okresie styczeń-październik 2023 r. wzrost wartości sprzedaży o 10%, przy jednoczesnym spadku wolumenu sprzedaży. Sole do zmywarek dostępne były w mniejszej grupie sklepów małego formatu, średnia liczba wariantów do wyboru ograniczała się do jednego produktu. Liderem kategorii była marka Finish. Popularność produktów do zmywarek to sygnał także dla sklepów małego formatu – ich dostępność z pewnością ucieszy klientów. A ci muszą mieć wybór wśród produktów do zmywania zarówno między wieloma zapachami, jak i właściwościami. Usuwające tłuszcze i za-

nieczyszczenia, w skoncentrowanej formule, o właściwościach nawilżających i odżywczych czy dezynfekujące – to wszystko w kategorii płynów do mycia naczyń. Z kolei wielofunkcyjne, działające w niskich temperaturach, w biodegradowalnej folii, z silną i skuteczną mocą czyszczącą, ze specjalnymi technologiami, neutralizujące nieprzyjemne zapachy, ochraniające naczynia i zmywarkę a przy tym bezpieczne – to tylko niektóre właściwości produktów do zmywarek dostępnych na rynku. Oprócz produktów do zmywarek i zmywania istotne są wszelkiego rodzaju akcesoria. Oczywiście gąbki, zmywaki i czyściki to produkty komplementarne do płynów do mycia naczyń. Oferta sklepu z pewnością musi obejmować obie te kategorie. Wszelkiego rodzaju ściereczki do naczyń uzupełnią asortyment produktów do zmywania.

Środki do zmywarek: udziały w wartości sprzedaży (%) Dane: CMR, sklepy małoformatowe do 300 mkw., styczeń-październik 2023 r.

tabletki do zmywarek

46

kapsułki do zmywarek

30

sole do zmywarek

11

płyny nabłyszczające do zmywarek płyny czyszczące do zmywarek

7 4


MAXPOL

Organizator Międzynarodowych Targów Lider Usług Targowych z 33-letnim doświadczeniem

kompleksowa organizacja targów na całym świecie

projektowanie stoisk

zabudowa stoisk targowych

transport eksponatów

rezerwacja noclegów i biletów lotniczych

TARGI SPOŻYWCZE W 2024 ROKU PROWEIN NATURAL PRODUCTS EXPO WEST ALIMENTARIA IFE ANUGA SELECT BRAZIL ANUGA SELECT JAPAN

Niemcy USA Hiszpania Wielka Brytania Brazylia Japonia

Dusseldorf Anaheim Barcelona Londyn Sao Paulo Tokio

10-12.03.2024 12-16.03.2024 18-21.03.2024 25-27.03.2024 09-11.04.2024 10-12.04.2024

ISM JAPAN

Japonia

Tokio

10-12.04.2024

NATURAL & ORGANIC PRODUCTS EUROPE ANUGA SELECT CHINA DJAZAGRO SEAFOOD EXPO GLOBAL FOOD AND DRINK EXPO SWEETS & SNACKS EXPO SIAL CANADA PLMA’S WORLD OF PRIVATE LABEL

Wielka Brytania Chiny Algieria Hiszpania Wielka Brytania USA Kanada Holandia

Londyn Shenzhen Algier Barcelona Birmingham Indianapolis Montreal Amsterdam

14-15.04.2024 17-19.04.2024 22-25.04.2024 23-25.04.2024 29.04-01.05.2024 14-16.05.2024 15-17.05.2024 28-29.05.2024

PPH MAXPOL SP. Z O.O.

Złoty Paragon 2020

ul. Rolnicza 251, Dziekanów Leśny, 05-092 Łomianki (22) 506 41 11 (22) 506 42 22 maxpol@maxpol-targi.com.pl https://maxpol-targi.com.pl/


Nowoczesna

FRANCZYZA

Rynek franczyzowy w okresie zmian Chociaż w wielu przypadkach rozwój sieci franczyzowych nieco zwalnia, to nie ulega wątpliwości, że liczba 50 tysięcy ogólnospożywczych placówek handlowych działających pod szyldami franczyzowymi jest w tym roku w zasięgu ręki. dziedzinie zarysowujące się już na przestrzeni ostatnich kilku lat. Witold Nartowski Dziennikarz

W porównaniu z rokiem 2022 liczba sk lepów zr zeszonych w sieciach franczyzowych i partnerskich wzrosła w roku ubiegłym jedynie nieznacznie. Jednak w prezentowanym zestawieniu dostrzec można szczególne trendy w tej

114 www.hurtidetal.pl

Twarda w odwrocie Z jednej strony mamy do czynienia ze stagnacją w rozwoju sieci tzw. twardej franczyzy, a nawet w yraźnie malejącą liczbą sklepów funkcjonujących w ramach takich systemów. Natomiast wyraźnie rośnie udział w ogólnej ilości zrzeszonych sklepów tych działających jako tradycyjna miękka franczyza, czy wręcz w ramach sieci partnerskich. Klasycznym przykła-

dem może być tu Grupa Chorten, która przez ostatnie lata charakteryzowała się najbardziej spektakularnym wzrostem ilościowym, zaś rok ubiegły zamknęła przyłączeniem do swoich struktur kolejnych trzystu sklepów. Tezę o rosnącym zainteresowaniu sieciami partnerskimi, czy też działającymi w ramach miękkiej franczyzy potwierdza m.in. Podlaska sieć Eden. Liczba jej uczestników nierosła co prawda w takim tempie jak w przypadku Grupy Chorten, jednak Eden przez ostatnie lata charak-


Artykuł partnera

Franczyza oparta na relacjach i szerokim wsparciu Przez ponad 25 lat działalności sieć Żabka zdobyła pozycję lidera wśród sklepów convenience. Aktualnie współpracuje z nią ponad 8600 franczyzobiorców, z czego tylko w 2023 r. swój sklep pod szyldem Żabki postanowiło otworzyć 1000 osób. Aktywne wsparcie przedsiębiorców w prowadzeniu biznesu, atrakcyjna oferta handlowo-usługowa i rozpoznawalne logo sprawiają, że obecnie w całej Polsce funkcjonuje ponad 10 000 placówek.

Jak zacząć współpracę z siecią? Żabka daje możliwość prowadzenia własnego biznesu w bezpiecznym i sprawdzonym formacie każdemu, kogo cechuje przedsiębiorcze podejście, bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie. Pierwszym krokiem jest wzięcie udziału w rekrutacji, podczas której sprawdzane są predyspozycje kandydata. Nie jest wymagane doświadczenie pracy w handlu czy szerokie kompetencje dotyczące kierowania placówką oraz zespołem – te zagadnienia są omawiane na obowiązkowych szkoleniach, które przygotowują przyszłego franczyzobiorcę do samodzielnego prowadzenia sklepu. Wystarczy gotowość do własnej działalności, przedsiębiorcza postawa, zaangażowanie i motywacja, a także przyjazne nastawienie do klientów. Niezbędne szkolenia praktyczne i teoretyczne, dopuszczające kandydata do objęcia sklepu, odbywają się w sklepie trenerskim i zakończone są egzaminem. Franczyzobiorcy, którzy zdecydują się na współpracę, zakładają jednoosobową działalność gospodarczą i podobnie jak wszyscy przedsiębiorcy – są odpowiedzialni za kwestie zatrudnienia pracowników, odprowadzania podatków czy składek ZUS. Wkład własny wynosi jedynie ok. 5 tys. zł i jest przeznaczony na zakup koncesji (refundowanej po 3 miesiącach współpracy) czy kasy fiskalnej.

Żabka w przejrzysty sposób podchodzi do kwestii umowy. Przyszły franczyzobiorca otrzymuje ją na co najmniej 14 dni przed podpisaniem, ma więc czas na zapoznanie się ze wszystkimi jej zapisami i świadome podjęcie finalnej decyzji.

Szerokie wsparcie na każdym etapie Na każdym etapie franczyzobiorca może liczyć na pomoc w prowadzeniu biznesu. Opierając się na ponad 25-letnim doświadczeniu, a także dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz rozbudowanej bazie szkoleniowej, sieć pomaga zadbać o powodzenie biznesu. Przede wszystkim franczyzobiorca otrzymuje już wyremontowany, zaadoptowany pod standardy sieci sklep, który jest wyposażony w niezbędny sprzęt, meble, systemy informatyczne oraz jest w pełni zatowarowany. Oprócz początkowych obowiązkowych szkoleń, franczyzobiorcy otrzymują dostęp do bazy wiedzy, a także włączeni są w szereg inicjatyw, które pozwalają na podnoszenie kompetencji. W ubiegłym roku sieć wdrożyła nowy program Akademia Przedsiębiorczości realizowany we współpracy z Politechniką Warszawską, w ramach którego przedsiębiorcy mogą pogłębić informację na temat m.in. procesów w organizacji, technologii informacyjno-komunikacyjnej

czy efektywnego zarządzania małym zespołem. „Działamy zgodnie z ideą franczyzocentryczności – wszystkie nasze działania koncentrują się wokół franczyzobiorców, a sam model jest transparentny i elastyczny” – mówi Przemysław Kijewski, Dyrektor ds. Operacyjnych w Żabka Polska. „W ramach sieci działa m.in. Rada Franczyzobiorców, z którą jesteśmy w stałym dialogu, a dzięki tej współpracy możemy wdrażać wiele pomysłów indywidualnych przedsiębiorców i razem budować silną markę” – dodaje. Franczyzobiorcy Żabki otrzymują dostęp do szeregu narzędzi technologicznych, które ułatwiają nowoczesne zarządzanie placówką, a także wykonywanie codziennych czynności, dbałość o zaplecze logistyczne i wsparcie IT oraz serwisowe. Wśród nich znajdują się m.in. Pakiet Optiplan z Asystentem Żabka, aplikacja Cyberstore, tablet czy kolektor danych. Nie bez znaczenia jest także rozwój finansowy – w 2023 r. ponad 81% franczyzobiorców osiągnęło 25 tys. zł lub więcej przychodu miesięcznie. Każdy franczyzobiorca jest także objęty zbiorowym ubezpieczeniem – „Polisa na biznes”, które na zasadach określonych z zakładem ubezpieczeń chroni ich przed ewentualnym niepowodzeniem i zapewnia stabilność finansową w momencie zakończenia współpracy z siecią z ujemnym saldem.

Wieloformatowość przewagą Żabki Żabka cały czas też inwestuje w realizację i rozwój nowych formatów, które są odpowiedzią na potrzeby klientów. Wieloformatowość i dedykowane rozwiązania dają franczyzobiorcom możliwość otworzenia placówek w innowacyjnych na skalę kraju formatach oraz często w nieoczywistych lokalizacjach. Oprócz tradycyjnych sklepów, w sieci działają także placówki sezonowe, Żabka Nano, wyspy w galeriach handlowych, Żabka Eko Smart czy Żabka Drive. Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znaleźć można www.zabka.pl/franczyza. www.hurtidetal.pl 115


Franczyza

teryzował się stałym, stabilnym wzrostem prowadząc wobec franczyzobiorców konsekwentnie przyjazną politykę. Małgorzata Pogorzelska, Dyrektor Zakupów i Promocji w sieci Eden podkreśla, że istotą i siłą konkurencyjną sieci wobec detalistów jest przede wszystkim możliwość zachowania przez franczyzobiorców w pełni swojej autonomii. „Nie narzucamy naszym partnerom wskazanych przez sieć hurtowni uważając, iż jeżeli zapewnimy najkorzystniejsze warunki zakupowe u naszych hurtowych partnerów to uczestnicy sieci sami sięgną po taką ofertą. Ponadto nasz franczyzobiorca nie ponosi żadnych opłat z tytułu uczestnictwa, ani też nie jest zagrożony jakimikolwiek karami. Tak funkcjonujemy od lat i nie zamieniło tego także wejście sieci w struktury firmy Topaz, która w żaden sposób nie ingeruje w zasady działania sieci. Wszystko to składa się na sukces Edenu w ostatnich latach” – podsumowuje Małgorzata Pogorzelska.

Liderzy górą Kolejnym ciekawym zjawiskiem widocznym w tegorocznym zestawieniu jest fakt,

116 www.hurtidetal.pl

iż główny przyrost liczby sklepów franczyzowych przypada właściwie na pierwszą dziesiątkę zestawienia. Pomijając Żabkę, która jest specyficzną formą franczyzy i zwiększyła swoją liczebność o ponad 1000 placówek, największy wzrost charakteryzuje sieci należące do Grupy Specjał.

Tacy operatorzy jak Nasz Sklep, Rabat Detal, czy Livio pozyskali łącznie netto ponad 1370 sklepów osiągając łącznie niespełna 13 tys. placówek wyraźnie goniąc dominującą w tym zakresie od lat Grupę Eurocash, która zarządza około 15 tys. placówek franczyzowych.

Sylwia Władyko Wiceprezes Grupa Chorten Miniony rok przyniósł dla Grupy Chorten bardzo dynamiczny rozwój w kontekście powołania dwóch spółek. Pierwsza z nich to spółka regionalna Chorten Południe, która aktualnie odpowiada za współpracę z właścicielami sklepów spożywczych w województwach małopolskim, podkarpackim, śląskim i opolskim. Z powodzeniem dołączają na tym terenie kolejne placówki. Z kolei Chorten IT pracuje nad szybszym rozwojem technologicznym wszystkich spółek w grupie, wdraża automatyzację procesów biznesowych w firmie i sklepach partnerskich. Wśród jej zadań jest wprowadzenie nowej aplikacji konsumenckiej, jak również stworzenie szeregu narzędzi do podnoszenia rentowności sklepów Chorten. W ciągu 2023 roku Grupa Chorten podpisała ponad 200 nowych umów partnerskich z detalistami, co przy kurczącym się rynku handlu tradycyjnego można uznać za duży sukces. W związku z wysoką inflacją i rosnącymi kosztami prowadzenia sklepów, w tym i minionym roku Grupa Chorten na pierwszym planie stawia wzmocnienie biznesowe swoich partnerów, poprzez cykle szkoleń i stałą pracę nad poprawą warunków handlowych u producentów i dystrybutorów.


Franczyza

Specjał planował, że osiągnie pod koniec ubiegłego roku nawet pełne 13 tysięcy zrzeszonych w sieciach placówek, co jednak nie w pełni się udało. Krzysztof Tokarz, Prezes Specjału zauważa jednak, że nie jest to tragedia, bowiem i tak w porównaniu do konkurencji, charakteryzują się najwyższym tempem przyrostu ilościowego. „Należy też pamiętać, że nie tylko oferta franczyzowa na rynku jest bardzo bogata, ale i sklepów gotowych do uczestniczenia w sieciach franczyzowych jest coraz mniej. Konkurencja ze strony dyskontów, czy sieci własnościowych takich jak Dino, a nawet sieci convenience jak Żabka powoduje, że mimo naszego wsparcia sklepów tradycyjnych wypada z rynku coraz więcej. Dlatego obok wzrostu ilościowego skupiamy się w sieciach franczyzow ych nad stałym uatrakcyjnianiem oferty franczyzowej, aby była ona konkurencyjna oraz zapewniała detalistom godziwe zarobki. Dzieje się tak w ramach wszystkich naszych trzech sieci – Nasz Sklep, Livio i Rabat Detal. Ponadto wyraźnie rosnącym zainteresowaniem ze strony detalistów cieszy się nasza oferta szyldu Market Plus” – podkreśla Prezes Tokarz.

szym wzrostem liczebności zrzeszonych w jego sieciach sklepów. Jan Domański, rzecznik prasowy Grupy Eurocash podkreśla, że siłą sklepów partnerskich i franczyzow ych jest ich różnorodność. W ramach sieci Grupa Eurocash posiada m.in. supermarkety proximity z bogatą ofertą świeżych produktów czy też sklepy małoformatowe z określonym wg potrzeb klienta asortymentem. „Budując w ciągu ostatnich prawie dwóch lat Eurocash Sieci Partnerskie, skupialiśmy się do tej pory w dużej mierze na relacjach B2B, czyli na jak najlepszej ofercie dla detalistów (w tym

dla sk lepów A BC, Groszek czy Euro Sklep). Obserwując jednak zmiany rynkowe, konkurencję i zachowania konsumentów uznaliśmy, że potrzebujemy także pogłębić relacje B2C. Utworzenie marki parasolowej „Moje Sklepy” ma ułatwić współpracującym z Grupą Eurocash placówkom lepsze konkurowanie z ry walami, w yposażeniu ich w zupełnie nowe narzędzia i wspieraniu w zarządzaniu indy widualnie podchodząc do formatu. W ramach t ych dzia łań konsumenci otrzymali m.in. nową aplikację „Moje sklepy” oraz nowe gazetki, różne dla każdej marki, uwzględniające

reklama

; OBNJ [BSPCJT[ XJǗDFK

Niektórzy mają kłopoty Mimo znaczącego przyrostu liczby placówek handlowych u istotnej części operatorów wciąż pozostaje wiele sieci, w których albo trwa stagnacja, albo też charakteryzuje je spadek uczestników. Sieci te w większość znajdują się w fazie poszukiwania swojej tożsamości na zmieniającym się i coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Tak jest w przypadku m.in. sieci Top Market, Intermarche, czy SPAR. A tak na marginesie: wszystko wskazuje na to, że już wkrótce po raz kolejny spółka SPAR Polska zmieni właściciela. Wielu uczestników tej sieci nie jest już chyba w stanie zliczyć, ile razy mieli do czynienia z tą procedurą. Trudno w tej sytuacji nawet myśleć o stabilnym wzroście sieci. Możliwości dalszego rozwoju swoich sieci franczyzowych i partnerskich poszukuje także Grupa Eurocash. Od lat po dzień dzisiejszy największy operator na polskim rynku franczyzowym, który jednak od kilku lat ma trudności z dal-

;045"Ʃ /"4;:. &. 1"35/&3 t^W/ Z Dz ^WZ WZ ͗

'ĂnjĞƚŬŝ ƉƌŽŵŽĐLJũŶĞ WƌŽŵŽĐũĞ ƉůĂŬĂƚŽǁĞ ŝ ŽŬĂnjũŽŶĂůŶĞ <ĂŵƉĂŶŝĞ ďŝůůďŽĂƌĚŽǁĞ WƌŽŐƌĂŵLJ ůŽũĂůŶŽƑĐŝŽǁĞ ĚůĂ WĂƌƚŶĞƌſǁ nj ŶĂŐƌŽĚĂŵŝ >ŽƚĞƌŝĞ ŬŽŶƐƵŵĞŶĐŬŝĞ &ŝƌŵŽǁĞ ŵĂƚĞƌŝĂųLJ ƌĞŬůĂŵŽǁĞ WŽŵŽĐ ǁ ĂƌĂŶǏĂĐũŝ ƐŬůĞƉƵ ŝ ŵĞƌĐŚĂŶĚŝƐŝŶŐƵ

njų

<KZ z_ / > dtK: 'K / E ^h͗

KƚƌnjLJŵƵũĞƐnj ďĞnjŬŽŶŬƵƌĞŶĐLJũŶĞ ďŽŶƵƐLJ ƌĞƚƌŽ DĂƐnj ƉƌĞĨĞƌĞŶĐLJũŶĞ ǁĂƌƵŶŬŝ njĂŬƵƉƵ ƚŽǁĂƌƵ ŶŝĞĚŽƐƚħƉŶĞ ĚůĂ ŝŶŶLJĐŚ ƐŬůĞƉſǁ <ŽƌnjLJƐƚĂƐnj nj ǁLJŶĞŐŽĐũŽǁĂŶLJĐŚ ĚůĂ ĐĂųĞũ ŐƌƵƉLJ ǁĂƌƵŶŬſǁ ŚĂŶĚůŽǁLJĐŚ Ƶ ƉƌŽĚƵĐĞŶƚſǁ ŝ ĚLJƐƚƌLJďƵƚŽƌſǁ ^Ăŵ ǁLJďŝĞƌĂƐnj ĚŽƐƚĂǁĐſǁ ŝ ŽŬƌĞƑůĂƐnj ƉŽůŝƚLJŬħ ĐĞŶŽǁČ ƐǁŽũĞŐŽ ƐŬůĞƉƵ͕ ųČĐnjČ ŶĂƐ ƉƌŽŵŽĐũĞ hĚŽƐƚħƉŶŝĂŵLJ ƉƌŽƐƚČ ǁ ŽďƐųƵĚnjĞ ƉůĂƞŽƌŵħ ŝŶƚĞƌŶĞƚŽǁČ

%0 Ƌ$; %0 /"4 9521.24#%#"%*146'0 %1/ 2. www.hurtidetal.pl

117


Franczyza

Najliczniejsze sieci franczyzowe i partnerskie w Polsce – stan na koniec 2023 roku Lp.

NAZWA SIECI

FRANCZYZODAWCA

LICZBA SKLEPÓW

ZASIĘG

1

ŻABKA

Żabka Polska

10 000

ogólnopolski

INFORMACJE DODATKOWE

2

ABC

Grupa Eurocash

7 322

ogólnopolski

3

LIVIO

PSH Livio – Grupa Specjał

4 444

ogólnopolski

4

LEWIATAN

Lewiatan Holding i spółki zależne

3 229

ogólnopolski

5

NASZ SKLEP EXPRESS

PSH Nasz Sklep – Grupa Specjał

3 123

ogólnopolski

6

RABAT

Rabat Detal – Grupa Specjał

2 937

woj. śląskie

7

CHORTEN

Grupa Chorten i spółki zależne

2 700

woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, świętokrzyskie, lubelskie, małopolskie, łódzkie, pomorskie, kujawsko-pomorskie

Sieć sklepów partnerskich, w ramach której działa łącznie około 4000 sklepów, także pod innymi szyldami niż Chorten

8

GROSZEK

Grupa Eurocash

2 271

ogólnopolski

Stan na 31.09.2023.

9

ODIDO

Makro Cash&Carry

2 200

ogólnopolski

Stan na 31.09.2023.

Grupa Eurocash ma udziały tylko w części spółek Lewiatana

10

NASZ SKLEP

PSH Nasz Sklep – Grupa Specjał

1 575

ogólnopolski

11

DELIKATESY CENTRUM

Grupa Eurocash

1 467

ogólnopolski

12

EDEN

Sieć Sklepów Eden

1 087

woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie

13

MIRABELKA

Mirabelka – Maspol

682

woj. mazowieckie, lubelskie

14

CARREFOUR

Carrefour Polska

635

ogólnopolski

585 convenience, 48 supermarkety, 2 hipermarkety

15

DELIKATESY PREMIUM

PSH Nasz Sklep – Grupa Specjał

605

ogólnopolski

W tym 16 sklepów Premium Market Plus

16

GAMA

Partnerski Serwis Detaliczny – Grupa Eurocash

563

ogólnopolski

Stan na 31.09.2023 sieć dedykowana sklepom PSS Społem

17

TOP MARKET

Polska Grupa Supermarketów

461

ogólnopolski

18

EURO SKLEP

Grupa Eurocash

445

woj. dolnośląskie, śląskie, opolskie, małopolskie, świętokrzyskie, mazowieckie, lubelskie, łódzkie, podkarpackie

19

CHATA POLSKA

Chata Polska

390

woj. dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, pomorskie, wielkopolskie, zachodnio-pomorskie

20

POKUSA

Nasz Polski Detal Józef Bzowski Bzomex

325

woj. śląskie, małopolskie, podkarpackie

21

SPAR

SPAR

208

ogólnopolski

22

INTERMARCHE

Grupa Muszkieterowie

183

ogólnopolski

23

SKLEP POLSKI

Sklep Polski – PHUP Gniezno

170

woj. wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, zachodnio-pomorskie, lubuskie, pomorskie, łódzkie, dolnośląskie

W tym 40 własnych

24

BONUS

Bonus Bagpol

170

woj. mazowieckie

Sieć współpracuje z Detalem Polskim

25

KROPKA

Detal Polski

150

ogólnopolski

Organizatorem Detalu Polskiego jest PSH Unia SA

26

SEZAMEK

Sezamek Hurtownia Czempion

128

woj. małopolskie podkarpackie

27

HITPOL

FHU Hitpol Hurtownia Czempion

112

woj. małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie

28

STOKROTKA

Stokrotka – Maxima Grupe

86

ogólnopolski

Sieć jest częścią sieci sklepów własnych Stokrotka liczącej łącznie ok. 1000 placówek handlowych

29

POZIOMKA

Sieć Sklepów Detalicznych Poziomka

80

woj. mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie

Sieć współpracuje z Detalem Polskim

30

DELIKATESY SEZAM

PSH Nasz Sklep – Grupa Specjał

69

ogólnopolski, gł. woj. podkarpackie

Łącznie sklepów franczyzowych

47 817

118 www.hurtidetal.pl

Stan na 31.09.2023. W podanej liczbie jest też około 700 sklepów własnych Eurocashu działających także pod szyldem Delikatesy Centrum.

Stan na 31.09.2023.

Sieć działa w formatach SPAR, EuroSPAR i SPAR Express


Franczyza

ich specyfikę i grupę klientów. Podsumowując, stawiamy zarówno na dobrą ofertę produktową dla sklepów, jak też na lepszą komunikację z konsumentami” – informuje Jan Domański. Istotne zmiany, w związku z realizacją nowej strategii Delikatesy Centrum 2.0, zaszły także w tej najbardziej konsumenckiej sieci franczyzowej na rynku należącej do Grupy Eurocash. Sklepy pod tą marką są rozwijane przy szerokim udziale franczyzobiorców i w modelu zrównoważonego podziału zysków. Ważną rolę w strategii odgrywają dotychczasowe wyróżniki sieci: kategoria produktów świeżych, spersonalizowana obsługa i atrakcyjny asortyment uwzględniający m.in. rozszerzenie oferty marki własnej oraz oferty produktów regionalnych. Celem dla Delikatesów Centrum jest osiągnięcie pozycji numer 1 w segmencie supermarketów proximity w Polsce i dalszy rozwój, by ten format był atrakcyjny zarówno dla franczyzobiorcy, jak i klienta. Należy jednak pamiętać, że sieć ta to jedynie nieco w ponad połowie sieć

Wiesław Skorupka Prezes Zarządu Sieć Sklepów EDEN Dziś mogę powiedzieć, że rok 2023 okazał się lepszy niż zakładaliśmy, mimo iż był to ciężki czas dla handlu tradycyjnego. Ciągle rosnące koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (energii czy wynagrodzeń) nie zachęcają do działania małych przedsiębiorców. Wzrost kosztów nie jest proporcjonalny ze wzrostem obrotów w sklepie oraz marży. Klienci zmieniają swoje nawyki zakupowe, mają bardziej świadome podejście do cen, szukają tańszych produktów, a co za tym idzie następuje rozwój marek ekonomicznych. Musimy wspólnie z uczestnikami sieci dbać o wzmocnienie naszej konkurencyjności, zwiększenie sprzedaży i lojalność naszych klientów. Trzeba więc na bieżąco monitorować rynek i dostosowywać ofertę do aktualnego popytu. Sklepy niezrzeszone nie mają szans, aby w pojedynkę przetrwać przy tak prężnie działającej konkurencji wspomaganej kapitałem zagranicznym. Właściciele sklepów muszą szukać rozwiązań partnerskich. Taką ofertę na klarownych warunkach bez naruszania autonomiczności podmiotu, bez opłat i zawiłej umowy proponuje już od ponad dwudziestu lat Sieć Sklepów Eden.

franczyzowa, gdyż ponad 700 placówek działających pod tym szyldem to sklepy własne Grupy Eurocash. W tym roku bariera 50 tysięcy ogólnospożywczych placówek handlowych działających w ramach sieci franczyzowych

z pewnością zostanie pokonana. Mimo iż konkurencja jest na tym rynku coraz większa. Jeżeli jednak wielcy operatorzy pokonają obecne kryzysy organizacyjne to także na tym rynku pojawi się nowy impuls do wzrostu.

reklama

www.hurtidetal.pl

119


Nowoczesny retail

Trendy na rynku wyposażenia sklepów Branża handlu i logistyki stale ewoluuje, zmieniają się również wymagania dotyczące wyposażenia sklepów i magazynów. A świetny produkt i dobra cena na półce sklepowej to dziś stanowczo za mało, aby pozyskać i utrzymać klienta. Nowoczesne technologie pozwalają spełnić oczekiwania konsumentów związane z doświadczeniem zakupowym, wygodą i szybkością obsługi czy też dopasowaniem ofert do indywidualnych potrzeb.

Monika Książek Redaktor

Już ubiegłoroczne trendy na rynku wyposażenia sklepów uwidoczniły jak ważne dla branży retail są nowe technologie, automatyzacja procesów, bezpieczeństwo i sztuczna inteligencja, które zintegrowane w sprawnie funkcjonujących produktach i usługach wspierają właścicieli i zarządzających sklepami, a klientom zapewniają coraz lepsze doświadczenia zakupowe. Dodatkowo postęp technologiczny niejednokrotnie przyczynia się do zmniejszenia oddziaływania branży na środowisko naturalne, co zdecydowanie wpisuje się w kierunek rozwoju całej branży. Niewątpliwie jest ona skupiona na kliencie, którego potrzeby kształtują rynek wyposażenia sklepów.

120 www.hurtidetal.pl

Zmiany oczekiwań klientów kreują kierunki rozwoju Branża retail od zawsze wsłuchuje się i analizuje potrzeby klientów. A te nie zawsze są jednoznaczne, bo jak zaznacza Piotr Lutek Marketing Business Partner w Modern Expo, każdy z nich ma swój punkt widzenia. „Oczywiście można przytoczyć te najczęściej wskazywane oczekiwania, czyli po pierwsze obsługa osobista, której klienci nie mogą uzyskać online. Kluczem w tym aspekcie jest spójność doświadczeń we wszystkich kanałach zakupowych. Po drugie płynne przejście pomiędzy online i off line, po trzecie otwartość na oferty mobilne i ostatecznie zamiana identyfikacji konsumenta na atrakcyjne mechanizmy lojalnościowe. To jednak kierunki, o których przyjemnie się dyskutuje przy okazji wydarzeń branżowych, są one jednak dalekie od codzienności” – przyznaje Piotr Lutek.

Obraz przewidy wań i prognoz co do oczekiwań konsumentów nieco zakrzywiła pandemia, która nie wywołała spodziewanych stałych zmian w dokonywaniu zakupów. „Dość zbliżone dywagacje dotyczące kierunków zmian oczekiwań klientów pojawiały się w okresie pandemii i tuż po jej wygaszeniu. Konsumenci mieli drastycznie zmienić swoje potrzeby w kierunku bezdotykowej obsługi, czy drastycznego zmniejszenia czasu zakupów. W dość krótkim okresie wszystko wróciło do stanu pierwotnego. Nie chcę umniejszać istotności powyższych elementów, ale wg mnie, a obserwuję handel detaliczny blisko dekadę, klienci ciągle stawiają na dość przyziemne kwestie – dogodny układ przestrzeni handlowej, łatwy dostęp do informacji o produkcie i ofercie sklepu czy krótki czas spędzony w strefie kasy. W tych obszarach ciągle jest wiele do zrobienia” – wyjaśnia Piotr Lutek z Modern Expo.


Nowoczesny retail

Sieci handlowe od dawna korzystają ze stanowisk POS, które składają się z: komputera, drukarki fiskalnej, skanera, terminala płatniczego, wyświetlacza klienta oraz programu sprzedażowo-magazynowego wspieranego przez system lojalnościowy. Czy istnieje na rynku fiskalny POS stworzony dla detalistów? „fiskalnym POS-em”. Kompaktowa obudowa mieści w sobie komputer z systemem Android, dotykowy ekran, czytnik NFC. ELZAB T10 dostępny jest w dwóch wersjach aplikacji (elzAPP POS, elzAPP Sklep), które po połączeniu z systemem magazynowym są kompleksowym rozwiązaniem do zarządzania punktem sprzedaży. To również wbudowana drukarka fiskalna z obsługą bazy towarowej do 500 000 PLU. Oprócz paragonów czy faktur obsługuje również wydruki niefiskalne.

Liczy się miejsce Tradycyjne stanowisko POS w supermarkecie, tylko w małej obudowie – tak na szybko można zdefiniować ELZAB T10, które w nomenklaturze urządzeń fiskalnych jest

Oprócz sprostania tym przyziemnym kwestiom retailerzy starają się zapewnić klientom takie doświadczenia zakupowe, jakich nie oferuje nikt inny. „W kontekście nasilającej się walki konkurencyjnej o klientów, kluczowe staje się przyciągnięcie ich nie tylko ceną, ale dostępnością i atrakcyjnością prezentacji produktów” – mówi Piotr Adamski, Category Manager w MAGO. Ogromne znaczenie w budowaniu i wspieraniu rozwoju branży ma personalizacja. „Wyposażenie sklepów nieustannie ewoluuje, czego dowodem są ciągłe przebudowy otaczających nas największych placówek handlowych. Personalizacja już od dawna stała się kluczowym narzędziem do przyciągania i utrzymania klientów. Sieci handlowe gromadzą dane o preferencjach zakupowych klientów, dzięki czemu mogą szybciej i w punkt dostarczać spersonalizowane oferty, promocje i rekomendacje, co prowadzi do większego zaangażowania klientów” – zaznacza Piotr Adamski. Obecne zmiany jakie mają miejsce w retailu to zdaniem Piotra Adamskiego

Więcej niż kasa fiskalna, tańszy niż zestaw POS ELZAB T10 posiada funkcjonalności tradycyjnego stanowiska POS, a nie kasy fiskalnej. Warto pamiętać, że wszystkie ele-

z MAGO, sposób w jaki branża przygotowuje się na nową falę klientów generacji Z, którzy mają inne zachowania zakupowe. „Zakupy online, wrażliwość na cenę, znaczenie społecznych rekomendacji czy preferencja autentyczności to wartości, którymi się kierują. Szukają również nowych doświadczeń zakupowych zarówno online, jak i offline, stąd przebudowy i odświeżanie sposobu ekspozycji produktów” – mówi Piotr Adamski. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty buduje nam się pewien obraz trendów, które w dalszym ciągu będą rozwijać branżę.

Trendy 2024 „Numerem jeden na liście trendów, czy też prior ytetów, które w ynikają z warunków makroekonomicznych, jest energooszczędne chłodnictwo i kompleksowe efektywne rozwiązania zarządzania chłodem i ciepłem w sklepie. A także oświetleniem” – wymienia Piotr Lutek z Modern Expo. Biorąc pod uwagę rosnące koszty eksploatacji, nie ma w tym nic dziwnego. „Nasi

menty zestawu POS przedsiębiorca musi kupić oddzielnie. Urządzenie ELZAB zawiera wszystko w jednej obudowie i jest tańsze o ok. 30-50% od klasycznego stanowiska POS. ELZAB T10 do pracy potrzebuje tylko zasilania, a jeden przewód, zamiast plątaniny kabli, to ład i porządek na ladzie sklepowej.

Przewaga konkurencyjna detalisty Fiskalny POS ELZAB znajduje się na liście rekomendowanych urządzeń Europlatform oraz M/platform. To profesjonalne systemy do zarządzania promocjami. Dzięki dołączeniu do Europlatform lub M/platform detalista zyskuje dowolność w doborze promocji najlepiej dopasowanych do sklepu, które można niezwykle łatwo obsługiwać na dużym 10-calowym ekranie ELZAB T10.

klienci myślą o recyklomatach i stanowiskach parkingowych z ładowarkami do EV. Są do tego zobligowani co oczywiście wiąże się z bardzo kosztownymi inwestycjami” – przyznaje Piotr Lutek. Także jeśli chodzi o regały sklepowe uwidaczniają się pewne kluczowe kierunki rozwoju. „Jeżeli chodzi o regały, czyli f lagowy asortyment Modern Expo, to w zależności od klienta jak zwykle są dwa kierunki: poprawa jakości wyposażenia w celu obniżenia kosztów serwisowych, a u innych jak najniższa cena w celu realizacji planów rozwoju sieci” – wymienia Piotr Lutek. Oprócz samych regałów ważne jest otoczenie poszczególnych kategorii w sklepie. „Wspomniana wcześniej walka o zaangażowanie klienta wymusza tworzenie np. działów tematycznych w obszarach sklepów przez co zwiększa się autentyczność doznań i chęć zakupów w danej strefie. Strefa kuchenna, zdrowe odżywianie, kawa i herbata, wina i alkohole czy działy z produktami eko to jedne z obszarów, w których możemy zobaczyć szeroką ofertę

www.hurtidetal.pl

121

Artykuł partnera

Kompaktowy fiskalny POS dla branży retail


Nowoczesny retail

produktów w atrakcyjnym otoczeniu” – wymienia Piotr Adamski z MAGO. Wspomniane już odejście klientów od popularyzacji samoobsługowych form finalizacji zakupów odbiło swoje piętno także w obecnych trendach. „Pomimo ciągłego zwiększania samoobsługi klientów, chociażby w zakresie finalizacji płatności, coraz częściej daje się wyczuć potrzebę rozmowy i doradztwa. Po latach pandemii i wpajania nam zasad zachowania dystansu, ludzie łakną kontaktu. W ostatecznym rozrachunku to ludzie kupują od ludzi i pomimo zaawansowania technologicznego, interakcja międzyludzka, obsługa klienta i skuteczna komunikacja nadal pozostają kluczowym czynnikiem w sprzedaży” – zaznacza Piotr Adamski z MAGO. W obszarze tzw. „twardych dyskontów” raczej nie zauważymy istotnych zmian. Jak wskazuje Piotr Adamski, kierują się one przede wszystkim wąskim zakresem produktowym w bardzo niskich cenach. Kolejnym trend związany jest z coraz mniejszą dostępnością lokali usługowych. Piotr Lutek z Modern Expo widzi duże prawdopodobieństwo, że modne staną się sklepy kontenerowe. „Dostępność atrakcyjnych lokali usługowych zmniejsza się sukcesywnie ze względu na nasycenie sklepów

122 www.hurtidetal.pl

w ośrodkach miejskich” – wyjaśnia Lutek. Niestety wszelkim inwestycjom towarzyszą obawy. „To, co z pewnością będzie widoczne w roku 2024, to niezbyt duża chęć detalistów do szeroko zakrojonych inwestycji. Handel detaliczny ciągle liże rany i, moim zdaniem, wejdzie na szybszą ścieżkę wzrostu dopiero w kolejnym okresie” – przewiduje Piotr Lutek z Modern Expo.

W odpowiedzi na trendy Zaangażowanie w rozwiązania usprawniające dokonywanie zakupów, energooszczędne, minimalizujące negatywny wpływ na środowisko, poprawa jakości produktów i obsługi – producent wyposażenia sklepów pracują nad tym, by zaoferować produkty spełniające potrzeby klientów. Przykładem jest firma Modern Expo, która w tym roku będzie dalej rozwijała portfolio rozwiązań energooszczędnych. „Chcemy wdrożyć w tym roku urządzenia chłodnicze na CO2. Jeżeli chodzi o systemy regałowe, to staramy się wraz z naszymi instalatorami przygotowywać i proponować optymalne rozwiązania dla konkretnej placówki. Oczywiście dalej prowadzimy rozwój i testowanie mikromarketu Conveniq. To fantastyczny produkt, a wręcz cały segment handlu detalicznego, więc widzimy zdecydowanie szanse

sprzedażowe dla tego konceptu. Zresztą budził on ogromne zainteresowanie podczas listopadowych targów Retail Show. Mogę też uchylić rąbka tajemnicy, że Conveniq to nie jedyne urządzenie vendingowe, które rozwijamy. W dalszym ciągu pracujemy nad rozszerzeniem naszej propozycji terminali paczkowych oraz oprogramowania dla detalistów, które ma zadanie ułatwić zarządzanie sklepem” – wymienia Piotr Lutek z Modern Expo. Z kolei MAGO skupi się między innymi na rozwijaniu już istniejących rozwiązań. „Z uwagi na wrażliwość cenową, z mojej perspektywy trudno o innowacje w zakresie typowych produktów tworzących portfolio wyposażenia sklepowego. Będziemy koncentrować się na dostosowaniu i rozwijaniu istniejących rozwiązań do wymagającej spersonalizowania przestrzeni handlowej. Jako MAGO mamy wiele atutów, którymi przekonujemy do siebie nowych klientów oraz pogłębiamy relacje z istniejącymi. Jednym z nich jest chociażby elastyczność, doradztwo, gwarancja bezpieczeństwa naszych rozwiązań czy gwarancja dostaw na czas, która pozwala bezpiecznie realizować przebudowy i otwarcia w zaplanowanym budżecie i w określonym czasie. W kontekście szalejących cen, dostępności pracowników i optymalizacji kosztów są one bardzo ważne” – podkreśla Piotr Adamski. Oprócz samych rozwiązań producenci oferują także widzę i doświadczenie. „Duże sieci handlowe to też ludzie, którzy chcą być doskonale obsłużeni. Oferujemy nie tylko sprawną obsługę, ale również dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, pozwalamy rozwijać się naszym klientom, dzięki czemu nie ma miejsca na „bylejakość” chociażby w odniesieniu do konkurencji. W zakresie produktowym koncentrujemy się na nieustannym podnoszeniu kompleksowości dostarczanego wyposażenia” – mówi Piotr Adamski z MAGO. Najnowsze trendy kształtują sposób, w jaki firmy powinny zarządządzać swoimi przestrzeniami. Warto być z nimi na bieżąco. Eksperci podkreślają, że najważniejsze jest skierowanie uwagi na optymalizację procesu zakupowego i zwiększenie pozytywnych doświadczeń klientów. A dzięki nowym rozwiązaniom i technologiom jest to zdecydowanie ułatwione zadanie.Obiektyw na handel

OBIEKTYW NA HANDEL

Innere Stadt – serce Wiednia

Wizytówka Wiednia – wafelki Manner

124 www.hurtidetal.pl

Wiedeń, to jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów metropolii, dlatego też sprawdziliśmy jak wygląda handel spożywczy w najbardziej turystycznej części miasta, czyli w Innere Stadt. Co ciekawe, handel odbywa się przede wszystkim w formacie samoobsługowym. Pomimo wiedeńskiej architektury sklepy są imponujące, zarówno pod względem powierzchni, jak i bagactwa asortymentu.

Spotkamy tam takie marki, jak BILLA Corso, SPAR Gourmet, czy delikatesy Julius Mainl. To co nas zaskoczyło, to brak sklepów w formacie convenience, typu Żabka, czy 7Eleven. Może to wynikać z faktu, że podstawowe produkty dla turystów dostępne są również w sklepach z pamiątkami, których jest tu wiele, jak również z obecności sklepów firmowych HEINDL czy MANNER. Tomasz Pańczyk

Doskonale zaopatrzone stoisko wędliniarskie

Wieczorem klienci dopisują

Sklep z pamiątkami

Sklep firmowy Heindl

Materiał i Foto: E.T. Pańczyk

Innere Stadt – to centralna 1. dzielnica Wiednia i zarazem stare miasto otoczone okazałym bulwarem Ringstrasse. Najbardziej znanymi obiektami Innere Stadt są z pewnością – katedra św. Szczepana, od której rozchodzą się malownicze uliczki i szerokie deptaki pełne turystów a także jeden z największych kompleksów pałacowych świata – Hof burg, ze słynnym muzeum cesarzowej Sisi.


Obiektyw na handel

Stoisko owocowo-warzywne – imponujące!

Imponujace regały z alkoholami z całego świata

!

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi. (Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

Supermarket doskonale wkomponowany w wiedeńską architekturę

Supermarket SPAR

Supermarket BILLA

Sklep firmowy ze słodyczami Manner

www.hurtidetal.pl

125


Poradnik prawny

Jakie zmiany wymusi Krajowy System e-Faktur? PWN od wielu lat organizuje plebiscyt, w ramach któ-

zamiast 60 dni czy brak obowiązku przesyłania na żądanie

rego wybierane jest ulubione „młodzieżowe słowo roku”.

organów podatkowych struktury JPK dla faktur.

Gdyby słowo roku miałaby wybrać grupa przedsiębiorców

Wdrożenie KSeF wiąże się ze zmianą wielu obecnie

oraz środowisk księgowo-podatkowych w 2023 r. – zdecy-

obowiązujących zasad fakturowania, w tym m.in. likwi-

dowanie zwycięzcą zostałoby wyrażenie „KSeF”. Niestety

dacją not korygujących, brakiem możliwości dodawania

trudno zgodzić się, że byłoby to ulubione słowo roku, nie-

załączników do faktur, nowymi zasadami ustalania kursów

wywołujące wręcz strachu i paniki wśród przedsiębiorców,

stosowanych do faktur wystawianych w walutach obcych,

którzy będą zobligowani do wprowadzenia rewolucyjnych

a także zasadami fakturowania w trakcie awarii KSeF.

zmian w swoich przedsiębiorstwach.

Zgodnie z zapowiedzią, wraz z wprowadzeniem systemu

Dużymi krokami, bowiem od 1 lipca 2024 r. czekają

Katarzyna Adamowicz

nas istotne zmiany techniczno-podatkowe. Od technolo-

kontroli, ale automatyzacja sprawi, że będą one bardziej

gii nie ucieknie nikt z nas! Podatnicy muszą przygotować

Senior Tax Manager & Tax Advisor ALTO

się na korzystanie z obowiązkowego e-fakturowania

2025 r. niedopełnienie obowiązku wystawiania faktur

nowego systemu? Pewne ograniczenie może stanowić ko-

w ramach Krajowego Systemu Fakturowania Elek-

za pośrednictwem KSeF będzie sankcjonowane. Rewolucja

nieczność uprawnienia konkretnej osoby do wprowadzania

tronicznego (KSeF). KSeF to platforma zarządzana

w fakturowaniu ma przyczynić się do poprawy komuni-

jakichkolwiek zmian w KSeF. Brak podpisu lub pieczęci

przez Ministerstwo Finansów, służąca do zarządzania

kacji na linii podatnik-administracja skarbowa, a także

elektronicznej kwalifikowanej i brak profilu zaufanego

fakturami elektronicznymi, czyli wystawiania faktur

stanowić jeden z mechanizmów zwalczania wyłudzeń

spowoduje, że podatnik nie będzie mógł dokonywać żad-

sprzedaży i sprawdzania ich poprawności technicznej,

podatku przez podatników. Ministerstwo Finansów za-

nych czynności w systemie, łącznie z wystawianiem faktur

a także odbierania faktur zakupowych.

powiada też, że obowiązkowy KSeF pozwoli szybciej

ustrukturyzowanych. Należy także pamiętać o konieczno-

Za pośrednictwem platformy podatnicy mogą już teraz

weryfikować prawidłowość rozliczeń podatkowych bez

ści integracji dotychczasowych systemów z nowo obowiązu-

dobrowolnie wystawiać ustrukturyzowane faktury elektro-

angażowania podatników i wszczynania kontroli, a także

jącym rozwiązaniem, a dodatkowo ustandaryzować proces

niczne (od 1 stycznia 2022 roku) – ale dopiero od połowy

przewiduje korzyści wynikające z KSeF takie jak zwrot

wystawiania faktur w ramach organizacji. Nie sprawdzi się

przyszłego roku stanie się to obligatoryjne, a od 1 stycznia

podatku VAT naliczonego w krótszym okresie: 40 dni

już bowiem dotychczasowa praktyka papierowa.

teleinformatycznego będzie mniej przeprowadzanych ukierunkowane i skuteczne. A jakie są potencjalne wady

Co słychać na granicy, czyli sprawa polskiego embargo na zboże sprowadzane z Ukrainy Ciągnący się od września, ekonomiczny konflikt

sunków polsko-ukraińskich. Oczywistym było przecież,

z uwagi na regularnie pomijane cło. Brak rejestracji zboża

o ukraińskie zboże, trwa w najlepsze, zataczając coraz

że rządzącym Ukrainą nie w smak był taki obrót wyda-

skutkuje niekiedy również brakiem wystawiania faktur

szersze kręgi. W sporze ścierają się dwie strony – współ-

rzeń, o czym przekonaliśmy się niemalże natychmiast,

VAT. To z kolei napędza kolejne mechanizmy unikania

czucie dla znajdującej się w krytycznej sytuacji Ukrainy

kiedy to prezydent Ukrainy zagroził Polsce zgłoszeniem

opodatkowania związane z pominięciem zapłaty podatku

z dobrem polskich rolników i poszanowaniem zasad

sprawy do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

dochodowego oraz podatku VAT w Polsce. Taki proce-

uczciwej konkurencji.

Sprawa jest cały czas aktualna. Embargo pozostaje

der jest bardzo niebezpieczny, zarówno z perspektywy

W połowie września Komisja Europejska zadecydo-

w mocy, a aktualny minister rolnictwa pytany o ewentualną

podatkowej, jak i mikroekonomicznej. Nie ma przecież

wała o zakończeniu wspólnotowego embarga na zboże

datę jego zakończenia milczy. Zamiast daty słyszymy o ko-

możliwości, aby zachować konkurencyjność rywalizując

transportowane z Ukrainy. Prowadzące wojnę z Rosją

nieczności ustalenia obustronnych warunków przepływu

z tak uprzywilejowanym podatkowo procesem. Konse-

państwo, zostało zobowiązane do wprowadzenia skutecz-

takiego zboża z rządem w Kijowie. Proponowane przez

kwencje mikro- i makroekonomiczne takiego importu

nych środków kontroli eksportu zbóż. Kijów zgodził się

Polskę rozwiązanie jest kopią rozwiązania funkcjonującego

na szerszą skalę, mogą być wręcz opłakane w skutkach, nie

z wolą Komisji i zapewnił, że niebawem opracuje i wpro-

w relacjach ukraińsko-rumuńskich. Polega ono na wydawa-

tylko dla gospodarki krajowej, ale i gospodarki całej UE.

wadzi w życie odpowiednie narzędzia kontroli. Takie

niu przez ukraińskie urzędy specjalnych licencji na eksport

Kwestia ta zyskuje również coraz większe zaintere-

zapewnienie w zupełności wystarczyło, by UE stwierdziła,

oraz ich kontroli przez przedstawicieli Bukaresztu. Takie

sowanie w UE. Kolejne strajki rolników w Niemczech,

że zniknęły zakłócenia rynku rolnego w państwach gra-

rozwiązanie pozwala na monitorowanie zarówno skali

angażujące także rolników spoza Niemiec (w tym z Polski),

niczących z Ukrainą. Ówczesny polski minister rolnic-

wymiany, jak i jakości poszczególnych produktów.

przybierają na sile. Do rolników przyłączają się kolejne

twa, nie był jednak aż tak optymistycznie nastawiony

Niebezpieczeństwo związane z niekontrolowanym

grupy zawodowe, co zwraca uwagę niemieckiego rzą-

do obietnicy złożonej przez naszych wschodnich sąsiadów

importem zboża z Ukrainy dotyczy wielu aspektów.

du oraz innych krajów Unii Europejskiej. Abstrahując

i w konsekwencji, polski rząd, za pomocą rozporządzenia,

Abstrahując od jego jakości, istotną kwestią są bardzo

czy w efekcie własnych refleksji czy ulegając presji opinii

przedłużył embargo.

często omijane podatki. W listopadzie otrzymaliśmy

publicznej, Unia dojdzie do wniosku, że pozostawienie im-

Rolnicy i inne grupy interesu uważały tę decyzję za je-

szacunki, zgodnie z którymi około 1/3 ukraińskiego zboża

portu Ukraińskiego zboża do Europy bez regulacji, odbije

dyną możliwą i zgodną z polską racją stanu. Z drugiej

eksportowanego do Europy nie podlega opodatkowaniu.

się szerokim piętnem na całej gospodarce wspólnotowej,

jednak strony, tak radykalne stanowisko oznaczało, kolejne

Trudno wykrywalne transakcje gotówkowe są zupeł-

zataczając kręgi dużo szersze niż tylko te rozciągające się

już, spory z Komisją Europejską oraz pogorszenie się sto-

nie pozbawione kontroli – cierpi na tym polski budżet,

na sektor rolniczy.

126 www.hurtidetal.plNowości

!

Dostęp do tych treści mogą mieć wyłącznie firmy zajmujące się produkcją, obrotem hurtowym oraz handlem napojami alkoholowymi.

Nowy smak, nowa Mirinda Nowy, orzeźwiający wariant Mirindy, zainspirowany przez smaki z kategorii Tonic, adresuje inne potrzeby konsumenckie niż dotychczasowe słodkie warianty Mirindy. Mirinda Pink Grapefruit w wariancie zero cukru jest odpowiedzią na rosnącą popularność smakowych napojów bezcukrowych. www.PEPSICOPOLAND.com

(Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości)

JEST SPRAWA, NOWA KAWA! Najpierw kawa, potem życie! Jest nowa oferta dla tych, którzy wiedzą jak prawdziwe jest to powiedzenie, ale stojąc przed półką nie wiedzą, którą kawę wybrać. Eduscho to najwyższej jakości kawa, wyjątkowy smak, ale też dobra cena. Eduscho to oferta w 3 głównych segmentach kawy: ziarnisty, mielony i rozpuszczalny. Dzięki kolorowym opakowaniom Eduscho przyciąga uwagę na półce, a przejrzyste etykiety w łatwy sposób pokażą, jaką kawę możemy przyrządzić wybierając dany wariant. www.EDUSCHO.com

DELIKATNA – MK Café Crema Kawa to nie jest tylko napój. To często chwila relaksu i odpoczynku. Witaj w świecie nowej kawy mielonej, stworzonej po to, abyś mógł szukać chwil do namysłu w towarzystwie aromatycznej filiżanki. Często filiżanka kawy kojarzy nam się z miłą chwilą spędzoną pod kocem przy zapachu świec. Nowa delikatna kawa mielona MK Café Crema jest właśnie taka. To harmonia pomiędzy intensywnością a niską kwasowością. Produkt dostępny w sprzedaży od stycznia 2024 r. www.MKCAFE.pl

Kawa na roślinnym? Naturalnie od INKI INKA wprowadza dwa nowe smaki napojów roślinnych BARISTA dla tych, których naturalnym wyborem jest kawa z puszystą pianką, pysznym smakiem i dobrym składem bogatym w wapń i witaminy. Dzięki napojom Inka BARISTA, stworzysz caffe latte czy cappuccino – bez dodatku cukru, w trzech smakach do wyboru, z idealną pianą i łatwością tworzenia latte art, co potwierdza Mistrzyni Świata Baristów – A. Rojewska. www.INKA.pl

128 www.hurtidetal.pl

Zając Grześki Z okazji Wielkanocy w portfolio marki Grześki debiutuje Zając Grześki z czekolady mlecznej z chrupiącym nadzieniem. Nowy produkt to harmonijne połączenie czekolady Goplana, smaku kakaowego, tak dobrze znanego miłośnikom marki Grześki, oraz chrupkości charakterystycznej dla ulubionych wafli. Całość zamknięta w humorystycznej postaci zająca uśmiechającego się do konsumenta i opatrzonego zabawnym atrybutem w postaci klamry z literą „G” tworzy propozycję, jakiej w ofercie brandu jeszcze nie było. Absolutny „must have” tegorocznych świąt! www.COLIAN.comNowości

Słodycz, która inspiruje wszystkie zmysły Śliwka Nałęczowska to wyrafinowana rozkosz, pobudzająca wszystkie zmysły,

Goplana na Wielkanoc Figurki świąteczne Goplana o smaku karmelowym w czekoladzie to coroczny hit sprzedażowy marki. Kolekcja bestsellerowych 9 figurek z wizerunkami zajączka, baranka i kurczaczka jest dostępna w edycji limitowanej. Idealny słodki drobiazg na niezobowiązujący

idealna na każdą okazję. Łączy w sobie szlachetną, deserową czekoladę, aksamitny kakaowy krem i soczystą polską śliwkę, w sposób, któremu trudno się oprzeć. Te unikalne praliny stanowią doskonały prezent zarówno dla Ciebie, jak i ukochanej osoby. Teraz dostępne w limitowanej edycji opakowań z serii ART COLLECTION, wykorzystujących projekty nagrodzone w konkursie „Design by Śliwka Nałęczowska”. Solidarność, Śliwka Nałęczowska Art Collection 300 g. www.COLIAN.com

prezent, nie tylko dla dzieci, i element dekoracji wielkanocnego stołu. www.COLIAN.com

Nowe Smaki Czekolad Goplana: Klasyczna Mocno Gorzka 75% i Śmietankowa Marka Goplana ponownie zaskakuje, poszerzając swoją dotychczasową ofertę o dwie nowe tabliczki. Pierwsza z nich to Goplana Śmietankowa o zawartości 30% kakao, w której harmonijnie łączy się delikatny smak śmietanki z mleczną czekoladą. Drugą propozycją jest Goplana Klasyczna Mocno Gorzka 75%, wyróżniająca się intensywnym aromatem i dodatkową ilością masy kakaowej. Ta kompozycja tworzy doskonałą symfonię pomiędzy wyrazistą wytrawnością a lekko wyczuwalnym akcentem słodyczy. Nowe produkty są dostępne w sprzedaży zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym kanale dystrybucji. Producent: Colian sp. z o.o. www.GOPLANA.pl

M&M’s® Minis

Nadziana czekolada i czekoladki Aksamitne nadzienie, rozpływająca się w ustach konsystencja i głęboki smak to cechy, które najwięksi miłośnicy czekolady odnajdą w nowej linii produktowej od marki E.Wedel. Nadziana gwarantuje pełnię przyjemności zamkniętą w dwóch rodzajach tabliczek i wyjątkowych pralinach, które skradną serca koneserów czekolady. Czekolada Nadziana została zamknięta w skorupkach deserowych oraz mlecznych. Dostępna w dwóch formatach – małym (100 g) oraz dużym (287 g), przygotowanym z myślą o jeszcze większej przyjemności, którą można się podzielić z innymi. Miłośnicy pojedynczych czekoladek docenią natomiast praliny (114 g), które ze względu na zupełnie inne niż w tabliczkach proporcje nadzienia do czekolady, gwarantują odmienne wrażenia sensoryczne. www.WEDEL.pl

Poczuj moc smaku z nowym Orbit® Refreshers Na przełomie lutego i marca w portfolio marki Orbit® pojawi się nowość – Orbit®

W kwietniu na sklepowych półkach pojawi się zupełnie nowa odsłona uwiel-

Refreshers. Produkt dostępny będzie w aż trzech wariantach smakowych: Tropical,

bianych na całym świecie czekoladowych draży – M&M's® Minis. Miniatu-

Strawberry Citrus oraz Bubblemint. Nowa linia Orbit® ma postać „miękkich koste-

rowe drażetki dają nowe możliwości i zapewniają jeszcze więcej kolorowej

czek" oraz intensywny, odświeżający smak. Gumy będą dostępne w saszetkach

zabawy! Znany smak i tekstura kultowych drażetek M&M’s w czekoladowych M&M’s® Minis zyskuje cał-

po 12 sztuk oraz w kartonowych pudełeczkach po 7 sztuk. Produkt wspiera troskę

kowicie nowy wymiar. Moż-

jest jednym ze sposobów zapobiegania próchnicy. Orbit® Refreshers wpisuje

na je wykorzystać również

się również w nową

do dekoracji czy kolorowych

kampanię marki –

wypieków. Produkt dostępny

„żuje się dobrze”. www.MARS.com

będzie w opakowaniu 20 g. www.MARS.com

130 www.hurtidetal.pl

o zdrowie jamy ustnej – ponieważ żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu


Nowości

Popcorn Appetita

Migdały BIO KRESTO Migdały BIO KRESTO pochodzą z gospodarstw ekologicznych, w których duży

Marka Appetita rozszerza portfolio o popcorn w dwóch wygodnych formatach

nacisk kładzie się na ochronę środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem

– maślany i solony do szybkiego przygotowania w mikrofalówce oraz klasyczne

jakości gleby, powietrza oraz wody. Ich produkcja

ziarno do prażenia. Nowości są smaczną przekąską, która sprawdzi się m.in. pod-

odbywa się bez użycia środków ochrony roślin

czas domowych seansów filmowych w kameralnym gronie, spotkań z przyjaciółmi

i nawozów sztucznych oraz innych chemicznych

czy przyjęć organizowanych z myślą o najmłodszych. Wysoka jakość produktów

preparatów np. w postaci fumigacji chemicznej.

połączona z ich wy-

Migdały mają szerokie zastosowanie w kuchni

jątkową chrupkością

– pysznie smakują zarówno nieprzetworzone,

uświetni celebrację

jak i poddane obróbce. To nieodłączny składnik

każdej okazji.

wypieków, również w wersji wytrawnej – jak

www.COLIAN.com

pasztety czy pieczywa, sałatek czy owsianek. www.VOG.pl

Krakersy ROKERSY – baw się na maksa! Sofio przedstawia nowość w swojej ofercie krakersy ROKERSY (marka Grona). Niebanalny kształt, fantastyczna chrupkość i smak ROKERSÓW podbiją serca

Rewolucja na talerzu dla zdrowia i witalności NORTH COAST, największy w Polsce dystrybutor włoskich produktów premium,

każdego miłośnika krakersów. ROKERSY dostepne są w trzech wariantach smako-

wprowadza na rynek Mozzarellę High Protein marki Buona z wysoką zawartością

wych: klasyczne solone, o smaku sera Cheddar oraz skrzydełek BBQ. ROKERSY

białka i obniżoną zawartością tłuszczu. Pełnowartościowe białko zawarte w Mo-

nie tylko smakują wyjątkowo, ale także prezentują się stylowo. Widoczna nazwa

zzarella High Protein dostarcza organizmowi aminokwasów, które są niezbędne

oraz przezroczyste opakowanie pozwolą konsumentom szybko odnaleźć pro-

dla prawidłowej pracy mózgu, co po-

dukt na sklepowej

zytywnie wpływa na pamięć, koncen-

półce. A opako-

trację i ogólną funkcję poznawczą. To

wania krakersów 400 g wystarczy dla całej rodziny lub większego

niezwykle cenne wsparcie w naszym

grona przyjaciół. www.SOFIO.pl

szybkim tempie życia. Produkt już dostępny jest w najlepszych sklepach w całej Polsce. www.NORTHCOAST.pl

Nowość w marce BAKOMA MEN! Serek Wiejski wysokobiałkowy OSM Piątnica z większą zawartością białka

BAKOMA MEN SKYR – pitny jogurt typu islandzkiego to aż 26 gramów białka w funkcjonalnej butelce 300 g. Dostępny w trzech apetycznych, deserowych wariantach smakowych: kokos, pistacja, ciastko z czekoladą. Jogurty Bakoma

Serek Wiejski wysokobiałkowy OSM Piątnica to produkt funkcjonalny, który obok

MEN SKYR nie zawierają dodanego cukru! Są tak skomponowane, aby zaspokoić

wyśmienitego smaku zapewnia dużą porcję białka – teraz jest to aż 30 g! Jest on doskonałą i pożywną przekąską, którą docenią zwłaszcza osoby będące

potrzeby entuzjastów zdrowia i fitnessu, a także osób o wymaganiach dietetycznych.

na wysokobiałkowej diecie czy uprawiające sport.

prowadzić zdrowy tryb życia

Serek Wiejski wysokobiałkowy znakomi-

bez kompromisów w zakresie

cie sprawdza się przed i po aktywności

smaku. Wdrożenie podparte

fizycznej, pozwalając optymalnie wykorzystać benefity oferowane

silną kampanią reklamową w TV, mediach społeczno-

przez białko: budowę i regene-

ściowych oraz w siłowniach

rację mięśni. www.PIATNICA.com.pl

w okresie luty-marzec. www.BAKOMA.pl

To propozycja dla pragnących

www.hurtidetal.pl

131


Nowości

Sok wyciskany ze świeżych pomidorów! Idealne drożdże na święta W związku z zbliżającymi się świętami wielkanocnymi Lallemand poleca drożdże Lal^Ferm 01. Doskonałe do wypieku wszelkich ciast: pszennych, żytnich, mieszanych i słodkich. To uniwersalny produkt najwyższej jakości. Teraz dostępny w nowym opakowaniu – gwarantującym świeżość przez długi czas. Drożdże Lal^Ferm 01 to niezawodność i jeszcze lepsza jakość wypieków, a także krótki czas podnoszenia ciasta. www.LALLEMAND.pl

Czy wiesz, że JAMAR to nie tylko największy producent octu spirytusowego i jabłkowego w Polsce? Firma ma w swoim portfolio przetwory warzywne i owocowe, a od kilku lat również soki NFC – gęste i aromatyczne, wyciskane z polskich owoców. W roku 2023 do tej kategorii dołączył sok wyciskany ze świeżych pomidorów. Jeśli nie próbowaliście go jeszcze, to omija Was coś wyjątkowego. Sok jest wyciskany w kilka godzin od momentu zebrania pomidorów z pola. W składzie, poza samymi pomidorami, jest wyłącznie sól morska. Sok kusi smakiem, zapachem i wyjątkową konsystencją, co wyróżnia go spośród innych, dostępnych na rynku wariantów soku pomidorowego. www.JAMAR.pl

Kolorowe makarony ryżowe House of Asia Oferta makaronów ryżowych House of Asia została wzbogacona o makaron ryżowy z kurkumą oraz makaron ryżowy z czarnym sezamem. Naturalne barwniki, kurkuma i czarny sezam, sprawiają że makarony wyglądają efektownie na talerzu, a przy tym są bardzo smaczne i pełne wartości odżywczych. Obydwa produkty świetnie sprawdzą się podczas przygotowania dań azjatyckich, takich jak stir-fry, sałatki. Można je również używać jako zamienniki dla makaronu pszennego, gdyż są naturalnie bezglutenowe. www.HOUSEOFASIA.pl

Chrupiące fryteczki Psi Patrol ruszają do akcji! Ulubione danie dzieci to… frytki. Wie to mama, wie to tata. Marka Proste Historie wprowadziła zatem do swojej oferty frytki z atrakcyjnym opakowaniem, przedstawiającym bohaterów serialu Psi Patrol. Cienkie fryteczki podsmażane są na oleju rzepakowym i można przyrządzić je w piekarniku. Posiadają krótki, prosty skład i oczywiście oficjalny certyfikat produktu bezglutenowego. To idealny dodatek do dań, które pokocha każdy mały fan serialu. Czysta gratka dla niejadka! Producent: Iglotex SA www.PROSTEHISTORIE.com.pl

132 www.hurtidetal.pl

Nowość od marki Łowicz! Powidła Węgierkowe XXL od marki Łowicz to jeszcze więcej smaku, który pokochali Polacy. Teraz w większym ekonomicznym opakowaniu 490 g idealnym na świąteczne spotkania w rodzinnym gronie! Wielkanocny mazurek? A może mięsna rolada ze śliwkowym nadzieniem? Powidła śliwkowe XXL Łowicz to gwarancja smaku i najwyższej jakości oparta na tradycyjnym składzie i sprawdzonej recepturze z 50-letnią tradycją. www.MOJLOWICZ.pl

Mąki bezglutenowe INCOLA w nowych opakowaniach Wielkanocne bezglutenowe mazurki i ciasta upieką się idealnie dzięki certyfikowanym mąkom marki INCOLA. Prezentujemy pięć mąk jednorodnych w nowych opakowaniach. Już na pierwszy rzut oka wiadomo z jakich roślin każda mąka powstała. Dzięki QR kodom na opakowaniach użytkownicy mąk z łatwością odnajdą przepisy, nie tylko na ciasta i ciasteczka. Mąki kasztanowa, gryczana, jaglana, kokosowa i z ciecierzycy mają certyfikat „przekreślonego kłosa” – to ważna informacja dla osób chorych na celiakię. www.INCOLA.com.plNowości

Zupy-krem Go.To.Vo

Zupa Meksykańska – nowość od marki JemyJemy

Zupy-krem marki GO.TO.VO to linia pysznych i naturalnych dań do szybkiego

Do portfolio marki JemyJemy, należącej do firmy PROFI, dołączyła nowa Zupa

przygotowania w kubku. Głównymi składnikami zup są rośliny strączkowe, czyli

Meksykańska, która wzbogaciła ofertę linii Zupy Świata. Przygotowana z natu-

ciecierzyca, soczewica oraz groch. Dlatego każda pozycja ma wysoką zawartość

ralnych składników, bez konserwantów i sztucznych barwników, stanowi dosko-

białka i będzie pełnowartościowym daniem w ciągu dnia. Wszystkie zupy-krem

nałą propozycję dla konsumentów poszukujących

są odpowiednie dla wegetarian i mają dużo białka. Produkty nie zawierają

wyjątkowych i intensywnych doznań smakowych.

wzmacniaczy smaku i oleju palmowego. Poręczny format dania w kubku można

To lekko pikantna i aromatyczna zupa, ugotowana

szybko zjeść w pracy, w po-

z mięsem wieprzowym oraz bogatym zestawem wa-

dróży, podczas wycieczki.

rzyw, takich jak czerwona fasola, cebula, kukurydza

Czas przygotowania takie-

i papryka, wzbogacona ziołami i przyprawami. Jest

go dania wynosi 1 minutę.

idealna na szybki, smaczny obiad zarówno w pracy,

www.SOFIO.pl

domu, czy plenerze, jak również podczas spotkań w większym gronie. Zupę można podawać solo lub z nachosami i zapieczonym serem. www.JEMYJEMY.com

Biała parzona 100% polskiego mięsa od Doliny Dobra

Chrzan Luksusowy z jalapeno 180 g

Delikatna biała parzona została wyprodukowana w 100% z polskiego mięsa

no wielbicieli. Wyrób świetnie komponuje się z wszelkiego rodzaju mięsami,

wieprzowego. Charakteryzuje ją naturalny skład, brak konserwantów i sztucznych

wędlinami, kanapkami, zupami oraz sosami czy marynatami. Może być wy-

dodatków. Będzie doskonałym dodatkiem

korzystywany również jako dodatek do warzyw ponadto, jest odpowiedni

na świątecznym stole, jak i elementem co-

dla wegan i wegetarian. Podobnie, jak pozostałe wyroby firmy WSP „Społem”,

dziennego obiadu. Wyroby Doliny Dobra

Chrzan Luksusowy z jalapeno nie zawiera

powstają w unikatowym modelu produkcji,

sztucznych barwników. Za piękną barwę

opartym na własnych polach uprawnych,

sosu odpowiada rozdrobniona papryczka

paszach i zakładach przetwórczych, dzięki

jalapeno (17%), połączona z dużą ilością

czemu łańcuch powstawania produktów

tartego chrzanu (aż 40%). To ona wzmacnia

jest pod pełną kontrolą, co daje gwarancję

efekt ostrości, oferując konsumentom praw-

świeżości i smaku. www.GOODVALLEY.com

dziwe pikantne doznania. Informuje o tym

Perlicze nowości Drosed Perliczka jest ptakiem wolnorosnącym, karmionym paszami z dodatkiem zboża.

Chrzan Luksusowy z jalapeno 180 g to nowość, która znajdzie szerokie gro-

specjalny znak: „Extra ostry”. www.WSPSPOLEM.com.pl

Kabanosy ENJOY słodka papryka i ENJOY bekonowe Marka OLEWNIK rozpoczęła sprzedaż dwóch nowych wyjątkowych wariantów

Mięso perliczki jest niezwykle szlachetnym gatunkiem drobiu, cenionym głównie

smakowych kabanosów ENJOY – słod-

za wytworny smak podobny do dziczyzny oraz niezwykłe walory odżywcze.

ka papryka oraz bekonowe. Atrakcyjna

Jest wyjątkowo soczyste i delikatne, a przy tym posiada niewielką zawartość

i zróżnicowana oferta jest odpowiedzią

tłuszczu. Perliczka idealnie smakuje upieczona jak też przygotowana w postaci rosołu. Przygotowanie kró-

na potrzeby konsumentów, których zainte-

lowej zup zdecydowanie

bardzo wzrosło. Wysoka jakość produktu

ułatwi gotowy zestaw ro-

i atrakcyjne opakowanie dedykowane

sołowy premium – z nogą. Perliczka, ale to dobre! www.DROSED.pl

jest zwłaszcza młodszym klientom, którzy

134 www.hurtidetal.pl

resowanie tymi smakami w ostatnim czasie

najbardziej preferują przekąski w formie kabanosa. www.OLEWNIK.com.pl


Poznaj smak domowych wypieków!

8g www.drozdzebabuni.pl

100 g /i_jest_pysznie

100 g /DrozdzeBabuni

42 g /mistrzowiedomowychwypiekowTurn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.