3 minute read

SMART ROZWIĄZANIA W DOMU

Czy wiesz, jak zadbać o swoje finanse i skutecznie obniżyć rachunki za prąd? Czy chcesz, żeby w Twoim mieszkaniu było wygodniej i bezpieczniej? To wszystko umożliwia inteligentny dom (smart home), czyli system automatyki domowej sterowanej smartfonem.

Co to jest smart home?

Advertisement

Na jego system składają się komponenty funkcjonalne, czyli inteligentne kamery, alarmy, gniazdka, czujniki wraz z urządzeniami sterującymi w postaci inteligentnych przycisków, pilotów i sterowników. Połączenie ich ze sobą zapewnia domownikom kontrolę nad funkcjami i urządzeniami w mieszkaniu za pomocą telefonu bądź tabletu. „ ...smart home, czyli system automatyki domowej Co ciekawe, dzięki aplikacji mobilnej można sterować urządzeniami będąc w domu lub poza nim, ponieważ do tego jest potrzebne tylko połączenie z Internetem.

Sposób na oszczędność

Smart home umożliwia oszczędzanie dzięki ogrzewaniu pracującemu tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, np. gdy ktoś przebywa w pomieszczeniu. Oprócz tego rolety są automatycznie opuszczane i chronią dom przed nadmiernym wyziębieniem lub przegrzaniem, a urządzenia AGD, takie jak prlalka, pracują podczas niższej taryfy energetycznej.

A czy inteligentny dom nam pomoże, gdy zapomnimy wyłączyć żelazko, wychodząc z domu? Z pomocą przychodzi smart plug, czyli inteligentne gniazdko. Umożliwia ono aktywowanie bądź dezaktywowanie dopływu prądu za pomocą aplikacji mobilnej w smartfonie. Smart plug pozwala również na monitorowanie zużycia energii elektrycznej oraz ustalenie, które z domowych urządzeń pobiera najwięcej prądu. Odstrasza także potencjalnych włamywaczy dzięki włączaniu świateł o określonej godzinie, sugerując, że ktoś jest

w domu.

Jeden przycisk - wiele rozwiązań

Interesującym rozwiązaniem jest także inteligentny przycisk, który umożliwia wywołanie danej czynności. Można przypisać mu więcej niż jedną funkcję, czyli jedno naciśnięcie wywołuje jedną akcję, a następne kolejną. Inteligentny przycisk pozwala również na utworzenie danej sekwencji zdarzeń, która uruchamiana jest najczęściej dzięki przytrzymaniu dłuższą chwilę przycisku. Może być to na przykład sekwencja „ powrót do domu”, polegająca na podwyższeniu temperatury bądź włączeniu klimatyzacji, uruchomieniu ekspresu do kawy i włączeniu telewizora.

Wykres 1. Prognoza liczby inteligentnych domów na światowym rynku w latach 2017-2024 (mln).

Źródło: opracowanie własne na podstawie: www.statista.com/(mln)

Powyższy wykres przedstawia prognozę liczby inteligentnych domów na rynku światowym do 2024 roku. Zakłada ona, że będą stawały się coraz bardziej popularne. Zgodnie z prognozą, liczba inteligentnych domów na światowym rynku ma wynieść 375,3 mln w 2024 roku. Obecnie jest to 174,98 mln. Prognozy będą mogły jednak odbiegać od rzeczywistości z uwagi na pandemię koronawirusa, która znacząco spowolniła wzrost gospodarczy oraz zmniejszyła dochody ludności i popyt na smart rozwiązania. z różnych kategorii będzie oscylować wokół 1,4 mld sztuk. W latach 2019-2023 największy wzrost będzie charakteryzował sprzęt zapewniający bezpieczeństwo, co świadczy o tym, że ludzie cenią smart home w szczególności za zapewnienie im ochrony. Kategoria „inne” obejmuje czujniki i detektory, inteligentne przełączniki oraz cyfrowe urządzenia medyczne. Zakłada się wzrost ich dostaw z uwagi na rozwój rynków inteligentnych domów, co zwiększa zapotrzebowanie na nowe urządzenia, które wcześniej nie były połączone.

Wykres 2. Prognoza dostaw inteligentnych urządzeń domowych na całym świecie w 2018, 2019 i 2023 r. (mln szt.).

Źródło: opracowanie własne na podstawie www.statista.com

Wśród inteligentnych urządzeń największym zainteresowaniem cieszą się te, które zapewniają rozrywkę. W 2023 r. może być ich nawet 417,7 mln sztuk, a łączna liczba inteligentnych urządzeń Mogą one zapewnić więcej inteligentnych możliwości. W 2017 roku przychody z urządzeń inteligentnego domu wyniosły 24 mld USD, podczas gdy w 2020 roku przewiduje się, że wyniosą one około

101,1 mld USD. Wartość ta początkowo miała oscylować w granicach 120,6 mld USD, jednak pandemia koronawirusa (COVID-19) spowodowała zahamowanie zainteresowania smart home.

W latach 2019-2023 największy wzrost będzie charakteryzował sprzęt zapewniający bezpieczeństwo, co świaczy o tym, że ludzie cenią smarthome w szeczególności za zapewnienie im ochrony.

Podsumowanie

Pojęcie smart home będzie stawać się coraz bardziej popularne, a wraz z nim powszechność inteligentnych urządzeń, które sukcesywnie będą ułatwiać nam codzienne życie oraz pozwolą zaoszczędzić czas. Statystyki pokazują, że liczba inteligentnych domów wzrasta, a co za tym idzie przychody, co świadczy o coraz większym zainteresowaniu.

Angelika Lisiewska Finanse międzynarodowe Uniwersytet Łódzki angelika.lisiewska@gmail.com

Bibliografia:

1.

2.

3.

4. https://www.komputronik.pl/informacje/rozwiazania-smart-dla-domu-pytania-i-odpowiedzi/ (data dostępu: 11.07.2020 r.) https://www.fibaro.com/en/(datadostępu: 12.07.2020r.) https://www.statista.com/topics/2430/smarthomes/ (data dostępu: 20.07.2020 r.) https://budujemydom.pl/instalacje/dom-bezpieczny-i-inteligentny/a/10283-dlaczego-warto-zastosowac-w-domu-rozwiazania-inteligentne (data dostępu: 09.07.2020 r.) https://smart.tauron.pl/inteligentne-urzadzenia (data dostępu: 10.07.2020 r.)

This article is from: