Page 1

Wrzesień 2013 r. Nr 191 • Rocznik 38

Miasto w Andach „Santiago de los Caballeros de Mérida“ nazywa gondole nowej kolei miejskiej od nazw okolicznych wsi. Str. 20

Przybliżenie szczytów koleją wahadłową Więcej rozrywki dla narciarzy i mniej ruchu w sercu miejscowości. Str. 4

Najszybsza kolej linowa terenowa w Szwajcarii W Zermatt kolej jedzie przez tunel z prędkością 43,2 km/h. Str. 6

Kolej wahadłowa jako pewne połączenie ze wsią Wioska górska Aschbach obok Merano jest trudno dostępna drogą. Str. 8

„Kuracja odmładzająca“ w Szwarcwaldzie Najstarsza kolej o ruchu okrężnym w Niemczech. Str.10

Bardziej stromo chyba się już nie da Kolej linowa terenowa o nachyleniu 128 procent w Australii. Str.12

Rozwój miasta: nowa kolej gondolowa w Rio: Serce Rio wzbogaciło komunikację miejską o kolej gondolową. Str.22

Na świętą górę Tiantai można dotrzeć piechotą, kazać się zanieść w lektyce – a ostatnio szybciej i bardziej komfortowo dojechać koleją linową. Str. 18


Grupa Doppelmayr/Garaventa

2

Kronplatz: bezpłatny dostęp do Wlan Doppelmayr-Italia buduje na Kronplatz (Tyrol Południowy) kolej gondolową „Alpen Connecting” o 10-osobowych gondolach. Kolej będzie oddana na sezon zimowy 2013/2014.

K

ronplatz w Tyrolu Południowym należy do najnowocześniejszych obszarów narciarskich na świecie. Aby takim pozostał kolej gondolowa „Alpen“ o gondolach 6-osobowych (wybudowana przez firmę Doppelmayr w roku 1993) zostanie całkowicie zmodernizowana i przekazana do eksploatacji na sezon zimowy 2013/2014. Modernizowana obecnie kolej gondolowa o gondolach 6-osobowych pracowała bez zarzutu, zapewnia Matthias Pruggger — prezes SkiramaDolomiti/Kronplatz i członek zarządu spółki Olanger Seilbahnen AG. „Mimo, iż kolej znajdowała w doskonałym stanie, zdecydowaliśmy się na budowę nowej. Kolej nie odpowiadała już najnowszym osiągnięciom techniki.” Godne podkreślenia są wreszcie także bardzo długie stacje. Pozwala to na zmniejszenie prędkości jazdy przy wjeździe i wysiadaniu do 0,25 m/s (zwykle wynosi ona 0,4 m/s). Daje to bardzo przyjemne uczucie, kiedy narciarze mają dostatecznie dużo czasu na zabranie sprzętu narciarskiego z koszy umieszczonych na zewnętrz.

Matthias Prugger - prezes spółki "Skirama Kronplatz" (konsorcjum kolei linowych) i prezes spółki Olanger Seilbahnen AG: Kładziemy duży nacisk na komfort. W przypadku nowej kolei świadczą o tym kabiny o wysokości 2,10 m, pozwalające na wygodnie wsiadanie. Siedzenia wyłożone są skórzaną tapicerką. Kabiny natomiast mają duże panoramiczne okna i wyposażone są w bezpłatny dostęp do internetu w stacjach i w trakcie jazdy w kabinach. Do tej pory mieliśmy punkty Wlan w stacjach, ale że można korzystać gratis z sieci Wlan od stacji dolnej do górnej to już nowość w skali światowej!" Kronplatz położony na wysokości 2.276 m to szczyt na skraju Dolomitów, który od wysokości prawie 1.000 m włączony jest do ośrodka narciarskiego, a w lecie stanowi ulubiony cel wędrówek pieszych i wypadków rowerowych. W sąsiedztwie znajdują się tereny rezerwatów przyrody Fanes-Sennes-Prags, Rieserferner-Ahrn i Puez-Geisler.

10-MGD Alpen Connecting Zdolność przewozowa

3.100 Osób/godz

Czas jazdy

6,7 min

Prędkośc jazdy

6,0 m/s

Kabiny

75

Odstęp czasowy poj.

11,6 s

Długość trasy po stoku

2.200 m

Stacja górna

2.148 m

Różnica poziomów

534 m

Podpory

14

Napęd

St. górna

Napinanie

St. dolna Nr 191 • Wrzesień 2013 r.


Grupa Doppelmayr/Garaventa

3

Nowy duży ośrodek narciarski w Arlbergu Dzięki połączeniu koleją linową Lech-Schröcken/ Warth przez Weibermahd powstanie nowy ośrodek narciarski; największy ośrodek narciarski w Vorarlbergu, zapewnia Michael Manhart - prezes zarządu zarówno spółki Skilift Lech oraz kolei linowych Schröcken.

A

by utworzyć połączenie koleją linową, stację górną kolei typu kombi Weibermahd (1.923 m n.p.m.), wybudowanej w roku 2011 r. zamieniono na stację pośrednią, z której gondole zostały poprowadzone z Schröcken wzdłuż zachodniego skraju Auenfeld do oddalonej o dwa kilometry i położonej 67 m niżej stacji w ośrodku narciarskim Saloberkopf. Kolej umożliwia zarówno na ciągły przejazd do Lech, jak i pozwala na użytkowanie odrębne wyłącznie do Weiber-

Bre g en

ze

ra c

ld Auenfe

Weibermahd

h

Schröcken/Warth

mahd. W przypadku eksploatacji odrębnej 56 gondoli można wykorzystać do uzyskania przepustowości 2.050 osób/ godz.

10-MGD Auenfeld-Jet

Nr 191 • Wrzesień 2013 r.

Zdolność przewozowa

1.490 Osób/godz

Czas jazdy

8,2 min

Prędkośc jazdy

5,0 m/s

Kabiny

42

Odstęp czasowy poj.

24,2 s

Długość trasy po stoku

2.072 m

Usytuowanie st. dolnej

1.786 m

Różnica poziomów

67 m

Podpory

10

Napęd

St. górna

Napinanie

St. dolna

Codziennie być lepszym

S

ezon zimowy zbliża się dużymi krokami. Wspólnie z naszymi klientami pracujemy już nad tym, aby stworzyć warunki dla sezonu pełnego powodzenia. Do tego należy budowa nowy i rewizja istniejących kolei oraz szkolenie operacyjnych pracowników klientów. Doppelmayr stworzył wzgl. jeszcze ulepszył w tym celu wydajne struktury. Klienci doceniają nasz szybki serwis dostawczy, kompetentne doradztwo, bezpośrednie wsparcie, po które można sięgnąć w każdej chwili w czasie konserwacji oraz szybką i nie biurokratyczną kontrolę podzespołów istotnych dla bezpieczeństwa. Nasze grupy montażowe pracowały w tym sezonie ponad 50.000 roboczogodzin, nasi montażyści blisko 14.000 roboczogodzin i tendencja ta jest stale rosnąca. Dużym - i stale rosnącym - powodzeniem cieszą się organizowane przez nas szkolenia dla klientów: i tak w roku 2012 zgromadziły blisko 1000 uczestników. Dbamy także o przyszłych pracowników technicznych: we wrześniu rozpoczęło u nas pracę 24 uczniów, w sumie kształcimy 85 uczniów i angażujemy się w kształcenie w szkołach technicznych opierające się na praktyce. - Generalnie obowiązuje w firmie Doppelmayr/Garaventa zasada: stale dążyć do tego, aby sprostać aktualnym wymaganiom i potrzebom naszych klientów.

Michael Doppelmayr


Grupa Doppelmayr/Garaventa

4

Wagrain: Przybliżenie dwóch szczytów narciarskich Dwutokowa kolej wahadłowa „G-Link Wagrain“ na wysokości 230 m blisko dwukilometrowym przęsłem przecina dolinę pomiędzy dwoma ośrodkami narciarskimi Grießenkareck i Grafenberg.

Stacja dolna Grießenkareck jest wolnostojącym budynkiem poniżej stacji pośredniej kolei gondolowej 10-MGD Flying-Mozart.

K

olej „G-Link” pod wieloma względami jest godna podkreślenia. Na przykład przewieszenie liny przy pełnym obciążeniu wynosi do 150 m.

Christoph Baumann prezes zarządu spółki Bergbahnen Wagrain: „Kolej linowa znacznie podwyższa wartość regionu narciarskiego. Zmniejsza wahadłowy ruch samochodowy.”

Innowacyjny system ewakuacji Aby uniknąć zastosowania kolei ratowniczej — z powodu dużej odległości od gruntu wynoszącej 230m nie jest możliwa ewakuacja z wykorzystaniem opuszczania po linie — zastosowano po raz pierwszy w Austrii system ewakuacyjny dla kolei wahadłowych, który sprawdził się w Jackson Hole w USA na kolei o kabinach 100-ATW. Gwarantuje on, iż w razie awarii kabiny można sprowa dzić do najbliższej stacji. Duża moc silnika Stacje położone są prawie na tej samej wysokości. Kabina jadąca w kierunku stacji dolnej zużywa względnie mniej przeciwwagi do ciągnięcia w górę kabiny jadącej w kierunku stacji górnej. Zatem wymagana jest duża moc silnika. Wagrain, urlopowa miejscowość Salzburga położona jest po środku ośrodka narciarskiego amadé, największego ośrodka narciarskiego w Austrii.

130-ATW G-Link Zdolność przewozowa

1.300 Osób/godz/ kierunek

Czas jazdy

4,5 min

Prędkośc jazdy max.

12 m/s

2 Kabiny, z obsługą

à 130 P

Rozstaw toków

13 m

Odległość od gruntu max./min.

230 m/12 m

Długość trasy po stoku

2.309 m

Usytuowanie st. dolnej

1.233 m

Stacja górna

1.241 m

Różnica poziomów

8m

Podpory

2

Napęd 1596/1822 kW

St. górna

Ciezar napinajacy line napedowa

St. dolna

Liny nośne zakotwione na St. górna + St. dolna stałe Nr 191 • Wrzesień 2013 r.


Grupa Doppelmayr/Garaventa

Kolej wahadłowa prowadzi od kolei gondolowej 10-MGD Flying Mozart do węzła kolei linowych na szczycie Grafenberg.

Nr 191 • Wrzesień 2013 r.

5

Stacja górna Grafenberg zbudowana tuż przy stacji Grafenberg -Express I. Perony znajdują się na tym samym poziomie.


Modernizacja kolei linowej terenowej Zermatt w tunelu

W dniu 15 czerwca 2013 roku uruchomiono zmodernizowaną kolej linowa terenowa Zermatt-Sunnegga. Kolej jest ważną koleją dowożącą do ośrodka narciarskiego Sunnegga-Rothorn (z widokiem na Matterhorn; zdjęcie) w szwajcarskim Kantonie Wallis. Markus Hasler - CEO spółki Zermatt Bergbahnen AG: „Komplement za nadzwyczaj szybki montaż."

N

owa kolej ma znacznie większą zdolność przewozową od poprzedniczki, wybudowanej w roku 1980. Posiada dwa pociągi z trzema wagonami, a każdy z nich cztery bezstopniowe przedziały, przewożące zamiast 200, jedynie 170 pasażerów oraz przystosowane do przewozu rowerów górskich. (Wcześniej: dwa pociągi, dwa wagony, 10 przedziałów, każdy z jednym stopniem.) Przedziały są dłuższe, o większej powierzchni przeznaczonej dla każdego pasażera. Nowe wagony mają składane fronty tak, aby można było załadować na nie towary; rozładunek w stacji górnej odbywa się przez specjalnie poszerzone w tym celu drzwi boczne. Najszybsza kolej linowa terenowa w Szwajcarii Prędkość jazdy zwiększyła się o 20 procent do 12 m/s. Tym samym Sunnegga-Express jest najszybszą koleją linową terenową w Szwajcarii. Trasa, podobnie jak stacje znajduje się pod ziemią. Ponieważ sta-

cja dolna dostępna była wyłącznie korzystając z 200 m chodnika podziemnego, to zaistniała konieczność poprowadzenia toru pomocniczego, aby starymi wagonami można było wyjechać na powierzchnie, a nowymi dojechać do jezdni. Nowe koło linowe napędowe jest większe od starego. Do transportu przez tunel koło zostało podzielone na trzy części, a tunel miejscami poszerzono. Ponieważ napęd jest cięższy niż system poprzedni, konieczne było pogłębienie fundamentów oraz przedłużenie pomieszczenia maszynowni. 200-FUL Zermatt-Sunnegga Zdolność przewozowa

2.550 Osób/godz

Czas jazdy

3,0 min

Postój w stacjach

1,6 min

Prędkośc jazdy

12,0 m/s

2 pojazdy

à 200 osób

Długość trasy po stoku

1.521 m

Stacja górna

2.288 m

Różnica poziomów

677 m

Napęd 1.090/1.770 kW St. górna


Grupa Doppelmayr/Garaventa

8

Tyrol Południowy: Nowa kolej linowa jako środek komunikacji Od lipca 2013 roku eksploatowana jest ponownie kolej 35-ATW Saring-Aschbach niedaleko Merano. Została całkowicie zmodernizowana.

M

alownicza wioska górska Aschbach (1.360 m) leży w Gminie Algund, graniczącej z Merano. Z położonej Można się do niej dostać z doliny Etschtal tylko na dwa sposoby: albo 12 km drogą leśną z pali drewnianych, albo koleją wahadłową z dzielnicy miejscowości Saring.

więcej miejsca dla oczekających gości. W stacji górnej znajduje się duże pomieszczenie wielofunkcyjne. Służy ono jako lokal do organizowania imprez dla mieszkańców Aschbach i jako poczekalnia z poczęstunkiem, gdzie można się schować w przypadku nagłego załamania pogody.

Fatalne połączenie drogowe

Bardzo duża odporność na działanie wiatru

Ponieważ droga leśna jest niezwykle wąska, to natknięcie się na niej na inny pojazd stanowi zawsze duże wyzwanie, dlatego też mieszkańcy Aschbach preferują kolej linową jako środek transportu. Dla mieszkańców, uczniów, przedszkolaków, dowozu mleka, poczty i turystów Kolej wykorzystywana jest przez mieszkańców jako środek transportu do pracy, przez uczniów jako możliwość dojechania do szkoły, przez przedszkolaków do przedszkoli itd.. Koleją wahadłową zwożone jest mleko z gospodarstw rolnych, dowozi się chleb, pocztę i w razie potrzeby dojeżdza do wsi opieka medyczna. W taki też sposób docierają do wsi pasjonaci wędrówek pieszych i agroturyści, którzy chętnie korzystają z kwater we wsi. - Aschbach jest małe: liczy zaledwie 43 mieszkańców, ma kilka rozproszonych gospodarstw rolnych, gospodę, ale nie ma hotelu. Okolica jest ulubionym miejscem wypadów wielbicieli wędrówek pieszych i rowerzystów górskich. Stara kolej, wybudowana w roku 1971 o kabinach 10-osobowych miała jedną zasadniczą wadę: od dawna nie była w stanie sprostać rosnącym potrzebom nowoczesności i zdarzało się, że trzeba było na nią czekać godzinami, Długie okresy oczekiwania staną się w przyszłości passé, przekonuje burmistrz Ulrich Gamper. Poza tym w nowych budynkach stacji jest znacznie

Kolej jako "podwójna" kolej linowa jest odporna na działanie wiatru i komfortowa. Tym samym liczba wietrznych dni, w których kolej nie mogła jeździć, ulegnie znacznej redukcji: dotąd było do 25 do 30 dni w roku. Przyłączenie do komunikacji publicznej "Zamierzamy całkowicie włączyć kolej do komunikacji publicznej. Można będzie z niej wtedy korzystać posiadając bilet komunikacji autobusowej lub kolejowej."Jednakże już teraz dla mieszańców Prowincji Bolzano, Algunder i Aschbach wprowadzono taryfy ulgowe. 35-ATW Saring-Aschbach Zdolność przewozowa

340 Osób/ godz

Czas jazdy

7 min

Prędkość jazdy max.

10 m/s

Pojemność kabiny

à 35 P

Długość trasy po stoku

2.500 m

Usytuowanie st.górnej

1.349 m

Różnica poziomów

827 m

Podpory

1

Napęd moc nominalna 280 kW

St. dolna

Ciężar napinający lina napędowa 18 t, napinany mechanicznie

St. górna

Liny nośne stałe, zakotwione

St. górna + St. dolna Nr 191 • Wrzesień 2013 r.


Grupa Doppelmayr/Garaventa

Burmistrz Ulrich Gamper o firmie Doppelmayr-Italia: profesjonalna, terminowa, niezawodna jakościowo.

Kolej 35-ATW Saring-Aschbach: Kabiny przyozdabia sowa - symbol, na który mieszkańcy Aschbach zdecydowali w miejscowym referendum. Symbol ten powinno się zmieniać od czasu do czasu, co stwarza możliwość obecności w mediach i przynosi dodatkowy efekt marketingowy. Pomysł zrodził się wśród studentów Wydziału Wzornictwa i Sztuki Wolnego Uniwersytetu w Bolzano. Nr 191 • Wrzesień 2013 r.

9


Kuracja odmładzająca najstarszej kolei o ruchu okrężnym na świecie W dniu 30 kwietnia najdłuższa kolej o ruchu okrężnym w Niemczech o długości 3,6 kilometra została ponownie otwarta po gruntownej modernizacji.

K

olej uruchomiono po raz pierwszy w roku 1930 jako pierwszą kolej o ruchu okrężnym w Niemczech, w roku 1987/88 oraz 2012/2013 kolej zmodernizowano. Wymagało to niezwykłego wyczucia. Ponieważ kolej Schauinslandbahn jest nie tylko koleją znajdującą się pod ochroną, lecz także niezwykłą pod względem technicznym: pojazdy zaczepione są na dwóch linach napędowych prowadzonych w tej samej płaszczyźnie. – Zwykle przy kolejach typu 2S kabiny wiszą na jednej linie nośnej nad liną napędową. Liny nośne napięte są w stacji pośredniej – dzisiaj już nieczynnej – ciężarami betonowymi. Powód: w roku 1929 nie było jeszcze, ani możliwości wykonania lin nośnych o długości 3.900 m, ani też transportowania ładunków o tak dużych obciążeniach. – Liny ważyły 54 t. Dlatego, w stacji pośredniej prowadzone były za pomocą lin napinających i kół linowych napinających z okładziną drewnianą do ciężarów napinających. Rezerwy lin zdeponowano w stacji dolnej i górnej.

Dopasowanie do częstotliwości odwiedzin zwiedzających Kabiny przy wsiadaniu i wysiadaniu nie tylko zwalniają, ale zatrzymują się. Czasy postoju kabin można dostosować do ilości odwiedzających bez zmniejszania prędkości jazdy.

11-BGD Schauinslandbahn Zdolność przewozowa

700 Osób/ godz

Czas jazdy

15-20 min

Prędkośc jazdy

4 m/s

Kabiny

37

Odstęp czasowy poj.

57 s

Długość trasy po stoku

3.565 m

Stacja górna

1.219 m

Różnica poziomów

746 m

Podpory

7

Napęd

St. górna

Napinanie Lina nośna

środek

Lina napędowa i odciążna stacja dolna Nr 191 • Wrzesień 2013 r.


Günter Voigt (kierownik techniczny) i Christine Kury (kierownik handlowy) kolei Schauinslandbahn: "Garaventa wykonała zlecenie w sposób godny pochwały, poddając 80-letnią "damę" kuracji odmładzającej, która spełnia zarówno wymagania ustawowe jak i wymogi związane z ochroną zabytków."

Dobre połączenie z komunikacją publiczną Właścicielem i spółką zarządzającą koleją jest spółka Freiburger Verkehrs-AG (VAG), przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej należące w całości do miasta Freiburg i eksploatujące cztery linie tramwajowe i 22 linie autobusowe. Kolej Schauinslandbahn nie jest włączona do taryfy komunikacji publicznej, ale dostępna jest z centrum miasta tramwajem i autobusem po półgodzinnej jeździe. Po okazaniu karty regionalnej otrzymuje się rabat. Godziny eksploatacji : codziennie od godz. 9 do 17. Nr 191 • Wrzesień 2013 r.


Grupa Doppelmayr/Garaventa

12

Australia: Kolej linowa terenowa o nachyleniu 128 % Kolej linowa terenowa „Scenic Railway“ w australijskich Górach Błękitnych jest najbardziej stromą koleją linową terenową na świecie. Została całkowicie zmodernizowana i ponownie przekazana do eksploatacji na Wielkanoc 2013 r.

S

zyny układano w czterech etapach, dzięki temu można było w międzyczasie jeździć i korzystać z kolei w zakresie turystycznym. Także stacje zostały całkowicie przebudowane: Stacja dolna ma dwa perony, jeden dla pasażerów wsiadających i jeden dla pasażerów wysiadających. Stacja górna ma tylko jeden peron. Nowy napęd ze względów bezpieczeństwa wykonano w wersji redundantnej. Starego napędu nie zniszczono pozostawiono jako eksponat muzealny. Jeżeli z jakichś przyczyn dojdzie do awarii zasilania z sieci publicznej do dyspozycji jest generator 2-MW.

zachowawczą. Z czterech wagonów panoramicznych z przeszklonymi dachami rozpościera się wspaniały widok na dziewicze lasy i głębokie wąwozy.

Składane siedzenia podnoszą adrenalinę

David i Anthea Hammon prowadzą przedsiębiorstwo "Scenic World" w trzeciej generacji jako Co-Managing Directors. Anthea pełni funkcję Chief Engineer, David — Chief Financial Officer. „Posiadamy dwie inne koleje firmy Garaventa, kolej wahadłową „Skyway“ i „Cableway“; mają pierwsza dziewięć, druga trzynaście lat, funkcjonują zawsze bez zarzutu i także w zakresie serwisu nigdy nie było problemów. Koleje opierają się na podobnych zasadach technicznych. Ułatwia to ich eksploatacje i konserwację. Nasz personel jest zaznajomiony z tymi systemami i nie wymaga właściwie dodatkowego przeszkolenia.“

Pociąg zabiera 84 osoby, dokładnie tyle osób, ile może podróżować w typowym australijskim autobusie wycieczkowym. Składa się z czterech pojedynczych wagonów z drzwiami skrzydłowymi. Ławki mają możliwość regulacji nachylania w zakresie 20 stopni. Dzięki temu można przyjąć właściwą pozycję siedzącą — w zależności od mocnych nerwów: np. w pozycji „wiszenia na klifie” patrzy się z  nachylenia 64 stopni w przepaść. Jeżeli zaczynamy się czuć nieswojo, można wybrać ustawienie „standardowe”: czyli o nachyleniu jedynie 52 stopni. Kto zaś chce podróżować w sposób relaksujący wybiera opcję tzw. 84-FUL Scenic Railway, Katoomba Zdolność przewozowa

670 Osób/ godz

Czas jazdy

1,8 min

Czas postoju w stacjach

2 min

Prędkośc jazdy

4 m/s

1 pociąg z 4 wagonami

84+1 osób

Długość trasy po stoku

325 m

Różnica poziomów

210 m

Rozstaw toków

1.235 mm

Napęd 530 kW

St. górna

Uczucie jazdy kabrioletem Uczucie jazdy kabrioletem dają otwarte wagony po bokach - zabezpieczone są jednakże siatką drucianą o bardzo drobnych oczkach, aby dzieci nie mogły wystawiać rąk. Byłoby to bardzo niebezpieczne w 70 m tunelu. Cała kompozycja pociągu ma długość 24 m.


Grupa Doppelmayr/Garaventa

Stalowa jezdnia ma ekstremalne różnice nachylenia: tuż po opuszczeniu stacji dolnej prowadzi na stromy łuk (o promieniu 17 m) do góry, przed stacją górną obniża się równie gwałtownie (promień 19 m) do poziomu dworca.

Atrakcyjność Gór Błękitnych Katoomba jest miastem zamieszkałym przez 7.700 mieszkańców, położonym 110 km na zachód od Sydney. Nazwa Katoomba oznacza w języku aborygenów, pierwotnych mieszkańców - "spadająca wodę" i odnosi się do wodospadu, należącego do atrakcji terenu. W latach 1878 do 1930 transportowano tutaj węgiel, który wybudowaną w roku 1885 koleją Scenic Railway przewożono na płaskowyż. Po zakończeniu działalności a ni kopalni kolej Scenic Rale y ch ilway wykorzystywana % 8 na jest wyłącznie 2 /1 ° dla potrzeb 2 5 o turystyczD nych.

13


Grupa Doppelmayr/Garaventa

14

Peu à peu w Górach Żółtych Budowa kolei linowej terenowej w Górach Żółtych w Huangshan-Xihai wymagała niezwykłe drobiazgowej i starannej pracy: z powodu brakujących dróg dojazdowych wagony trzeba było rozebrać i dostarczyć w elementach. Łącznie wybudowano pięć tymczasowych kolei

L

iczące 1,5 mln mieszkańców miasto Huangshan jest łatwo dostępne: pociągiem z Szanghaju (13 godzin jazdy), statkiem rzeką Jancy lub samolotem z całego terytorium Chin. Z miasta, po półtoragodzinnej jeździe autobusem można się dostać do podziwianego traktu górskiego, przy którym pojawiają się malownicze wioski, głębokie wąwozy, mroczne lasy i gorące źródła Gór Huang, których skały połyskują na żółto w orannej mgle. Nowa kolej linowa terenowa firmy Doppelmayr/Garaventa prowadzi do głębi Wielkiego Kanionu i oszczędza pięciogodzinnego marszu. W czasie jazdy kolej zatrzymuje się na miejscach do fotografowania. Ze względu na trud-

materiałowych. 60-FUL Huangshan-Xihai

Kto chce przejść częścią szklaku może na żądanie wysiąść lub dosiąść się w stacji pośredniej.

Zdolność przewozowa

790 Osób/ godz

Czas jazdy

4,6 min

Prędkośc jazdy

8,0 m/s

Pojemność kabiny

à 60 P

Długość trasy po stoku

895 m

Stacja górna

1.703 m

Różnica poziomów

495 m

Napęd 500/700 kW

St. górna

nodostępny teren na potrzeby budowy kolei trzeba było wybudować pięć kolei materiałowych. Wagony skonstruowano w taki sposób, aby można je było łatwo rozbierać, ładować do kontenerów, a następnie sukcesywnie i bez dźwigu składać ponownie. Wymagało to specjalnej konstrukcji części mechanicznej i połączeń kablowych. Ze względu na limity obciążenia kolei transportowych i wielkość kontenerów pojedyncze elementy nie mogły ważyć więcej niż 3 t. Liny pomocnicze do ciągnięcia liny wwieziono za pomocą kolei materiałowych.


Nowa kolej linowa terenowa do wodospadów Niagara

Kolej linowa terenowa firmy VonRoll po kanadyjskiej stronie gwałtownych wodospadów Niagara przy wschodniej granicy Kanady z USA została po 47 latach całkowicie zmodernizowana. Mimo iż jest krótka to i tak ustanowiła rekord: jest najwolniejszą koleją linową terenową Ameryki Północnej. Oferuje niezapomniany widok na spadające masy wody.

W

łaśnie widok na gwałtowne widowisko natury usprawiedliwia jest zwolnioną prędkość jazdy. Na trzystopniowych wodospadach Niagara na długości półtora kilometra spada średnio 1.843 m3 wody na sekundę do 51 m głębi. (Wodospad Rheinfall koło Schaffhausen, największy wodospad Europy: ma wysokość 23 m, szerokość 150 m, ilość spadającej wody 700 m³/s). W samym centrum resortu wypoczynkowego

Dwutorowa kolej linowa terenowa leży w środku "Niagara Park" resortu wypoczynkowego i stanowi komfortowe połączenie pomiędzy hotelami na poziomie u góry i centrum Table-Rock-WelcomeCenter na dole w pobliżu wodospadów. Stąd można wygodnie przespacerować się do obszaru widokowego dla turystów "Fallsview Tourist Area" przez most kwiatowy ("Bridge of flowers"), most dla pieszych, drogą wiodącą przez park "Niagara Parkway", drogę widokową

i dojazdową, a następnie przez park wodny do miejsc parkingowych i do kasyna. Kolej została przebudowana według wytycznych ustawy o niepełnosprawnych z roku 2005. Teraz, dzięki nowym (otwartym) stacjom i nowym wagonom, których przednia połowa jest równa, a dopiero tylna część jest stopniowana, osoby na wózkach inwalidzkich samodzielnie wsiadają do wagonów. Nowe wagony zapewniają wszystkim pasażerom - a nie jak wcześniej tylko tym na przednich miejscach - swobodny widok na wodospady. Także szyny, napęd i sterowanie są nowe.


40-FUL Niagara Falls Incline Railway Zdolność przewozowa

1.050 Osób/ godz

Czas jazdy

48 s

Prędkośc jazdy

1,2 m/s

Pojemność kabiny

à 40 P

Długość trasy po stoku

57 m

Różnica poziomów

33 m

Napęd wiatrowy 63/107kW

St. górna


Nowa kolej na świętą górę Tiantai Doppelmayr wybudował kolej gondolową o kabinach 8-osobowych na najświętszą górę chińskiego buddyzmu.


N

owa kolej stała się niezbędna, ponieważ istniejąca kolej grupowa konstrukcji chińskiej nie była w stanie uporać się z naporem odwiedzających. Stara kolej jest nadal eksploatowana, ale w najbliższym czasie przewiduje się jej zdemontowanie. Góra Tiantai nie jest wprawdzie najwyższą w dzikich i romantycznych Górach Jiuhua, ale uważana jest za najważniejszą, ponieważ na jej szczycie w ósmym

wieku przed Chrystusem koreański książę i założyciel religii Kim Qiaoque zbudował swoją chatę i został mnichem. Blisko wysokiego na 1.325 m szczytu znajduje się relikwiarz, w którym przechowywany jest skamieniały odcisk stopy Kima. Góra wznosi się na 1,5 mln miastek Chizhou i jest całorocznym celem niezliczonych pielgrzymów i turystów. Właściciel, państwowa firma Anhui Jiuhuashan Tourism Development Co. Ltd jest wiernym klientem Grupy Doppelmayr/Garaventa i użytkuje w regionie już dwie koleje - jedną kolej gondolową 8-MGD i kolej linową terenową.

8-MGD Jiuhuashan Tiantai Zdolność przewozowa

2.000 Osób/godz

Czas jazdy

4,4 min

Prędkośc jazdy

6,0 m/s

Kabiny

38

Odstęp czasowy poj.

14,4 s

Długość trasy po stoku

1.244 m

Stacja górna

1.167 m

Różnica poziomów

470 m

Podpory

10

Napęd

St. dolna

Napinanie

St. górna


Gondole noszą nazwy wsi w kraju związkowym Mérida, którego stolicą jest Santiago de los Caballeros de Mérida.

Kolej gondolowa dla „Caballeros” W grudniu 2012 r. otwarta została kolej gondolowa 8-MGD Rio Chama, „TrolCable” w wenezuelskim mieście Mérida położonym w Andach. Kolej została włączona do sieci komunikacji miejskiej.

8-MGD Río Chama Zdolność przewozowa

1.827 Osób/godz

Czas jazdy

2,5 min

Prędkośc jazdy

5,0 m/s

Kabiny

19

Odstęp czasowy poj.

15,8 s

Długość trasy po stoku

444 m

Stacja górna

1.575 m

Różnica poziomów

151 m

Podpory

6

Napęd

St. górna

Napinanie

St. dolna Nr 191 • Wrzesień 2013 r.


„ “

Nr 191 • Wrzesień 2013 r.

Zdjęcia: Germán Saavedra Dział Prasy Tromerca

Milion ludzi, dumnych „Caballeros“, dżać często trudno przejezdny teren pa- merca”, miejskiej mieszka w i wokół miasta Mérida, le- górkowaty; zajmuje to półtorej godziny. linii autobusowej żącego na wysokości 1.700 m - stolicy Koleją gondolową dojazd trwa 3 minuty. „Trolebús Mérida, kraju związkowego o tej samej nazwie Obie stacje kolei są dostępne ze środ- C.A.” Odpowiedw zachodniej części Wenezunio olbrzymi jest zachwyt eli. W zasięgu wzroku znajduje miejscowej się najwyższy szczyt kraju, obMieszkańcy są tutaj ludności. lodzony Pico Bolívar (4.981 m). Mérida położona jest pomięniesamowicie zachwyceni. Inż. Miguelangel Rojas Uribe, — prezes Tromerca (zdjęcie) tak dzy dwoma rzekami: Rio Chama na wschodzie i Río Albarre- Wprost identyfikują się z ich podkleśla znaczenie kolei gongas na zachodzie. dolowej: „Obecnie dziennie odkoleją gondolową. notowujemy przewóz 16.000 W 3 minuty do miasta pasażerów; w najbliższej przyszłości liczymy na 22.000. Teraz zamiast w 90 minut bilety są za darmo; później wproKolej gondolowa znacznie skraca miesz- ków komunikacji powszechnej. Przy stacji wadzimy taryfę rozsądną i przyjazną dla kańcom Rio Chama drogę do centrum dolnej od strony miasta można przesiąść mieszkańców. Nasza kolej dała impuls miasta. Normalną drogą muszą objeż- się na autobusy komunikacji miejskiej „Tro- do rozbudowy infrastruktury.”


Kolej gondolową wybudowano w 15 miesięcy. Jest częścią „Porto Maravilha“- projektu miasta Rio, jednego z największych miejskich projektów modernizacyjnych w Brazylii. Do Igrzysk Olimpijskich w roku 2016 ma całkowicie zmienić wygląd dzielnicy portowej.

Nowa kolej gondolowa w Rio Morro da Providência najstarsza „favela” Rio de Janeiro wzbogaciła się o kolej gondolową. Stanowi ona część sieci komunikacji publicznej.

N

azwą „favela“ – określa się potocznie slumsy. Takie określenie dla tej dzielnicy miasta jest wysoce nieadekwatne. Dokładniej rzec ujmując Morro de Providência ma idealne położenie: blisko do centrum z widokiem na morze. W roku 2014 odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, w roku 2016 Igrzyska Olimpijskie. Największe stadiony znajdują się w pobliżu. Nad zwartą zabudową nadmorską Domy dzielnicy Morro da Providência tulą się szczelnie do siebie na wzgórzu o wysokości 115 m; nieprzypadkowo „Morro da Providência“ nazywa się wzgórzem opatrzności. Z dwóch stron gwałtownie się załamuje, z innych ma ła-

10-MGD Providência Zdolność przewozowa Czas jazdy Prędkośc jazdy Kabiny Odstęp czasowy poj. Długość trasy po stoku Podpory Napęd Napinanie

3.000 Osób/ godz/Richtung 4,5 min 5,0 m/s 46 9,6 s 721 m 9 Estação Gamboa Central do Brasil

godny przebieg. Nikt nie wie dokładnie, ile ludzi tutaj zamieszkuje. Szacuje się, że od dziesięciu do dwudziestu tysięcy. Kolej linowa jest jednym z dużych, prestiżowych projektów nowego Rio. Ma za zadanie przyłączenie dzielnicy Providência „do asfaltu“, jak się mówi tutaj Nr 191 • Wrzesień 2013 r.


Z nowej kolei linowej korzystają także turyści, ponieważ rozpościera się z niej wspaniały widok na port w Rio, Baia da Guanabara i centrum miasta. którzy chcieli się dostać na drugą stronę wzgórza lub do dworca głównego, czy też dworca autobusowego, najkrótsza droga prowadziła przez 600 m tunel z silnym nasileniem ruchu samochodowego. Robotnicy, samba, turyści

potocznie nazywa połączenie „ze światem”. Dotychczas gnieciono się w małych busach lub dzwoniono po taksówkę motocyklową, zabierająca jednego pasażera. Dwa reale i 80 centrów brał szofer za krótką jazdę. Ten środek komunikacji nie ma właściwie oficjalnego pozwolenia. Alternatywą dla mieszkańców wzgórza był długi marsz zatłoczonymi i niezbyt bezpiecznymi wąskimi uliczkami. Dla tych, Nr 191 • Wrzesień 2013 r.

Kto chce się dostać do pracy musi korzystać z ruchu wahadłowego. To, że kolej gondolowa jedną ze stacji ma w pobliżu „Cidade do Samba“ (miasteczka samby) ma bardzo istotne znaczenie. Szkoły samby zatrudniają wiele osób, które przez cały rok pracują nad przygotowaniem karnawału. Oczywistym jest, że nowa kolej gondolowa wprowadza bardzo duże ułatwienie. Stacje dolne znajdują się po dwóch stronach wzgórza i do dyspozycji jest jedna stacja pośrednia po środku dzielnicy. Kolej gondolowa tworzy najkrótsze połączenie z dzielnicy miasta Gamboa do węzła komunikacji miejskiej obok centrum miasta.


Szybszy serwis roczny w Atenach Otwarta w roku 2006 kolej Funitel na górę Parnes w Atenach w lecie 2013 - jak zwykle z udziałem Działu Obsługi Klienta firmy Doppelmayr - została poddana rewizji rocznej.

F

unitel wybudowano w miejsce 34-letniej kolei wahadłowej. Kolej ma 21 kabin 20-osobowych oraz dwie sześciomiejscowe kabiny VIP'owskie i przewozi rocznie milion pasażerów przez 363 dni w roku i przez 24-godziny dziennie do kasyna Regency na szczycie Parnes. W  okresie sześciu i pół roku od uruchomienia była w eksploatowana przez 58.000 godzin. W każdą środę przeprowadzana jest siedmiogodzinna rutynowa konserwacja. I zawsze wtedy nasilają się uwagi, że dojazd autobusem nie jest tak atrakcyjny jak jazda koleją. Wysoce ceniony jest profesjonalizm Działu Obsługi Klienta firmy Doppelmayr Panos Karamertzanis – dyrektor techniczny kolei Funitel, chętnie korzysta z Działu Obsługi Klienta firmy Doppelmayr przy rewizji rocznej.


Bardzo ceni sobie profesjonalizm teamu Doppelmayr'a. Pracują bardzo szybko i starannie; dokładnie tak, jak sobie życzą właściciele kasyna. „Nie byłoby to dla nas takie proste przeprowadzenie serwisu rocznego i związanego z nim licznych prac w tak krótkim czasie, pozyskanie dobrych mechaników, elektryków, hydraulików, fachowców od sterowania

itd., poza tym brakowałoby im potrzebnej rutyny. Doppelmayr natomiast wkracza z całym zespołem dobranych i zgranych fachowców.“ „W dzień od zgłoszenia zjawia się technik Doppelmayr'a!“ Abstrahując od tego, także w ciągu roku bardzo szybko i bez zbędnej biurokracji otrzymuję wsparcie, jeżeli jest mi ono potrzebne. Jeśli konieczne, technik zjawia się na miejscu w ciągu doby. „Ale taka sytuacja zdarza się, co najwyżej raz, dwa razy w roku.“ Normalnie personel obsługi doskonale radzi sobie z systemem kolei. „w przypadku części zamiennych mamy zero problemów. Po pierwsze wielce części mamy na magazynie, a po drugie przesyłki ekspresowe docierają do nas z Wolfurtu w najkrótszym czasie.“ Jadąc koleją na wysokości 572 metrów ma się wspaniały widok na Ateny. Jazda jest bezpłatna dla odwiedzających kasyno lub park krajobrazowy na majestatycznie

rozpościerającej się nad Atenami górze Parnes wysokiej na 1.055 m. Panos Karamertzanis od 2006 jest dyrektorem technicznym kolei Funitel Mt. Parnes. Bardzo zadowolony jest z tego zadania: „Nigdy jeszcze żaden z właścicieli nie zapytał mnie, dlaczego kolej ma nieplanowy postój.“ Zaletą jest fakt, że współpracuje z największym na świecie producentem kolei linowych, a do tego jego Dział Obsługi Klienta „reaguje szybko, ma doskonałe pomysły przy rozwiązywaniu problemów i jest oczywiście dostępny przez cała dobę.“


Grupa Doppelmayr/Garaventa

26

Zachwyceni uczestnicy kursu Sześciuset reprezentantów branży kolei linowych - kierownicy kolei, maszyniści, personel konserwacyjny itd. uczestniczyli w roku 2013 w ponad 30 kursach specjalistycznych w Centrum Szkoleń firmy Doppelmayr.

K

ursy i kierownicy kursów otrzymali od uczestników bardzo dobre oceny. Poniżej trzy oświadczenia od uczenistników kursu „HD 25 Napędy i Hydraulika dla Zaawansowanych“, który odbył się na wiosnę w Wolfurcie.

Jason Sedgwick z Whiteface Mountain, USA, konserwator kolei i traper-hobbista, specjalizujący się w polowaniu na bobry. Jego ośrodek narciarski położony jest w stanie Nowy York, niedaleko Lake Placid, miejsca organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1980 roku. „ Chciałem raz z bliska poznać numer 1 wśród producentów kolei linowych i kraj, z którego pochodzą nasze koleje linowe. Jestem pod wrażeniem: po pierwsze kulturą przedsiębiorstwa, po drugie profesjonalizmem wykładów i po trzecie otoczeniem.“

Nr 191 • Wrzesień 2013 r.


27

Grupa Doppelmayr/Garaventa

Jonathan Gingras – inż. MBA, dyrektor regionalny sąsiednich ośrodków narciarskich Mont Sainte-Anne i Stoneham, położonych około pół godziny jazdy samochodem na północ od miasta Québec przy St. Lorenz-Strom. „Otrzymaliśmy co prawda instrukcje obsługi dla naszych kolei i bardzo dobrze dawaliśmy sobie radę w oparciu o nie. Jednakże dla mnie, jako inżyniera to bardzo przyjemne uczucie spotkać się z ludźmi, którzy projektują koleje, porozmawiać z nimi bezpośrednio i móc z nimi podyskutować. Bardzo podobało mi się zwiedzanie firmy, jak czystko, uporządkowanie i wysoce profesjonalnie wszystko tutaj wygląda i przebiega. No i wszyscy pracownicy wydają się być zadowoleni.“

Garret Swygman – Alyeska Resort, Alaska, USA, pracownik nadzoru konserwacji kolei. Ośrodek narciarski dostepny jest z Anchorage po 45-minutowej jeździe samochodem. Alyeska ma obydwie, jedyne koleje wyprzęgane na Alasce. Garret chciał poznać ludzi odpowiedzialnych za projektowanie i produkcję kolei Doppelmayr'a, a także osoby odpowiedzialne za Dział Obsługi Klienta. „Dla mnie było to bardzo bogate doświadczenie móc się spotkać z kolegami z innych krajów i wymienić poglądy. A dokładniej rzecz ujmując mających te same problemy, troski i wyzwania jak my na Alasce.“

8% 4% 2% 47% 39%

Uczestnicy według zawodów Kierownik kol.

Prezes zarządu

Elektryk

Obsługa stacji

Maszynista 1%

1%

9%

1%

8% 2% 1% 2% 12%

63% Uczestnicy według narodowości

Nr 191 • Wrzesień 2013 r.

AT

ES

DE

SE

PL

NZ

CZ

FR

SK

Pozostałe


Grupa Doppelmayr/Garaventa

28

Kolej kabrio z klocków lego

Prezydent z wizytą

Pięcioraczki

Przy okazji wystawy klocków LEGO "ItLUG 2013" w Ballabio (Włochy) można było zobaczyć miniaturę kolei linowej Stanserhorn. Konstruktorzy już w roku 2009 na wystawę ItLUG wybudowali makietę kolei typ 3S Rittenerseilbahn (Bolzano).

Prezydent Austrii dr Heinz Fischer w połowie lipca razem z Kanclerzem Wernerem Faymann gościli w firmie Doppelmayr. Chwalono przy tym przedsiębiorstwo jako wiodące pod względem technologicznym i jako pracodawcę wykwalifikowanych młodych techników.

Fernando Garcia, pracownik firmy Doppelmayr-USA i jego żona Guillermina zostali rodzicami trzech dziewczynek (Esmeralda, Fatima, Marissa) i dwóch chłopców (Fernando, Jordan). Dzieci urodziły się zdrowe. Rodzina mieszka w Salt Lake City, USA. Serdecznie gratulujemy!

Żart ze Skippym

Cześć Dzieciaki! To znowu ja! Niedawno byłem w pięknej Szwajcarii. Jechałem tam kabrioletową koleją linową na Stanserhorn. Jazda na górnym pokładzie to prawdziwa przyjemność. Wiatr owiewa twarz i ma się ten fantastyczny widok na góry i jezioro Vierwaldstätter. Obydwa zdjęcia nie są takie same. Znajdziecie 10 różnic?

Właściciel mediów i wydawca: Doppelmayr Seilbahnen GmbH, A 6961 Wolfurt • Redakcja i wykonanie: WIR Public Relations Wolfgang Wagenleitner, 6850 Dornbirn • www.wirpr.at • wir@doppelmayr.com Nr 191 • Wrzesień 2013 r.

Wir 201309 pol doppelmayr  
Wir 201309 pol doppelmayr