Page 1

ž ťa

iP o n d a 2 y 4

ú

tr

a

3

Č. 183 • 36. ročník

S

O

S

Február 2011

V Arménsku postavila spoločnosť Garaventa najdlhšiu kyvadlovú lanovku sveta: dĺžka trate -5,7 km, štyri rozpätia od zeme 400 m. Str. 15

Svetová premiéra: 8/10-kombinovaná lanovka Kombinovaná lanovka s 8-sedačkami a 10-miestnymi kabínkami. Str. 2

Pozemná lanovka Parsenn bola optimalizovaná Po renovácii prvej sekcie nasledovala v roku 2010 druhá sekcia. Str. 11

Meran dostalo najväčšiu lanovku Južného Tirolska Do lyžiarskej oblasti Meran 2000 sa dá teraz dostať už za 7 minút. Str. 16

Nové sedačkové lanovky pre Holmenkollen … sú predpokladom pre usporiadanie zimných MS. Str. 19

Prvé oranžové bubliny v USA Canyons, Utah, je pyšný na mimoriadny komfort lanovky 4-CLD-B-O-S. Str. 20

Záchranný systém nahrádza vyprosťovacie lanovky Nové možnosti na stavbu lanoviek pre turizmus a mestá. Str. 22

Magazín pre zákazníkov a spolupracovníkov

Lanovka Gaislachkoglbahn v Sölden/ Tirolsko bola kompletne zrenovovaná. Nová - 8-miestna gondola a lanovka 3S žiaria mnohými high-tech-novinkami. Str. 8


Skupina Doppelmayr/Garaventa

2

Čarovná formulka 8/10 v Mayrhofen Mayrhofen v tirolskom údolí Zillertal oslavovalo otvorením kombinovanej

Mayrhofen

N

lanovej dráhy vedúcej na vrch Penken svetovú premiéru: Lyžiari si mohli po prvýkrát zvoliť medzi 8-sedačkami a 10-miestnymi kabínkami.

ová kombinovaná dráha nahrádza trojsedačku, rok postavenia 1984. Vedie z vrcholovej stanice kyvadlovej lanovky 2S-Penken do centrálnej časti lyžiarskej oblasti ležiacej medzi 900 m a 2000 m. Stanice boli vybudované úplne nanovo, vedenie trasy ostalo zachované. Prepravný výkon je enormný: 3.900 os./h. Vozidlá sú garážované oddelene v podzemných garážach údolnej stanice. Keďže môžu byť v obehu v ľubovoľnom poradí, je možné flexibilné prispôsobenie podľa okamžitej potreby: lyžiari s pripnutými lyžami používajú sedačky, ostatní pasažieri kabínky. Výhody kombinovaných dráh: Napr.: • optimálne prispôsobenie rozličným potrebám letnej a zimnej prevádzky • jednoduchá preprava detí lyžiarskych škôl • jednoduchý transport neskladného športového náradia a nákladov.

Údolná stanica

Nástupná stanica sedačiek

Údol. st.

Vrcholová stanica Slučka sedačiek

Výstupná stanica kabínok

Nástupná a výstupná stanica kabínok

Nástupná stanica kabínok Výhybky pre vedenie dopr. prostr.

Vrchol.st.

Výstupná stanica sedačiek

Slučka kabínok

Svetová novinka: Použitím dvoch oddelených slučiek pre sedačky a gondoly môžu byť bez problémov použité 8-sedačky a súčasne môže byť zachovaný vysoký komfort nástupu pri kabínkach. Aby sa zabránilo tomu, že širšie sedačky by pri nástupe ohrozovali používateľov kabínky, oddelili sa nástupné zóny sedačiek a kabínok. (To pri doterajšej bežnej kombinácii 6-sedačiek a 8-miestnych kabínok nebolo nutné, pretože dopravné prostriedky sú približne rovnako široké.) Oblasti nástupu pre sedačky a kabínky (vľavo vrch, vpravo údolie) sú oddelené, dopravné prostriedky sú taktované tak, že je zaručený bezproblémový príchod a odchod: kabínky sa v staniciach pohybujú rýchlosťou 0,15 m/s, sedačky 0, 75 m/s. Okrem toho je oblasť nástupu sedačiek organizovaná tak, že vstupná rýchlosť medzi pomalšími a rýchlejšími pasažiermi sa vyrovnáva. Č. 183 • Február 2011


Skupina Doppelmayr/Garaventa

3

Jasné vedenie na svetovom trhu opätovne potvrdené

S

Pomer kombinovania pri kombinovanej dráhe na Penken je dve sedačky ku jednej kabínke. V lete sa používajú len kabínky; pritom sa strieda 20 úplne zasklených štandardných kabíniek so šiestimi vzdušnými kabrio-kabínkami.

Riaditeľ Josef Reiter, Mayrhofner Bergbahnen: Naša nová kombinovaná dráha je rýchla, nekomplikovaná a pohodlná. Tým zohľadňujeme rozličné potreby našich pasažierov. Vyvinutím kombinovanej dráhy vytvorila spoločnosť Doppelmayr prepravný systém, ktorý optimálne zodpovedá potrebám všetkých skupín používateľov. Tak sú zásadne podľa ročného obdobia, počasia a želania zákazníkov možné všetky sedačkovo-kabínkové kombinácie. Č. 183 • Február 2011

8/10-CGD Kombibahn Penken Prepravný výkon

3.900 os./h

Čas jazdy

2,9 min

Jazdná rýchlosť

5,0 m/s

Počet kabínok

20

Počet sedačiek

34

Interval

8,0 s

Šikmá dĺžka

870 m

Výška údolnej stanice

1.793 m

Výška vrcholovej stan.

1.993 m

Prevýšenie

200 m

Počet podpier

11

Pohon

Vrchol.st.

Napínanie

Údol. st.

kupina Doppelmayr inštalovala v obchodnom roku 2009/2010* – v roku finančnej a hospodárskej krízy – 117 lanových dopravných zariadení. Hoci to nebol ľahký rok, podarilo sa nám odolať veľakrát spomínanej hospodárskej kríze a vďaka našim zákazníkom udržať stabilný obrat a hospodársky výsledok. Najmä v alpských krajinách sa zimný turizmus ukázal ako odolný voči kríze, a prostredníctvom toho mohol Doppelmayr dokázať, že aj v konjunkturálnych ťažkých časoch sme spoľahlivým a zaručeným partnerom do budúcnosti. K našim najdôležitejším faktorom úspechu patrí vysoká kvalita produktov, reakčná rýchlosť ako aj náš veľký inovačný potenciál. - Presvedčte sa sami: v tomto vydaní nášho magazínu „WIR“ opäť prezentujeme výber z najzaujímavejších zariadení a technických noviniek. Popri našom najdôležitejšom trhu – zimnom turizme – sme stále viac poverení s úlohami v mestskej osobnej doprave (VOD). Know-how spoločnosti Doppelmayr/Garaventa je žiadané aj pre transport kusového tovaru a ťažkých nákladov. Sme pevne rozhodnutí dôsledne pokračovať v našej osvedčenej stratégii, ktorou je orientácia na zákazníka pri vedení kvality, technológii a inovácii. To, že je to správna cesta, sa v neposlednom rade ukáže na aktuálnom súhrne došlých objednávok. Za tento dôkaz dôvery srdečne ďakujem našim zákazníkom po celom svete.

Michael Doppelmayr

* 1. apríl 2009 až 31. marec 2010


Skupina Doppelmayr/Garaventa

4

Lanovka Karspitzbahn bola predĺžená Lanovka Wiesenalmbahn v lyžiarskej oblasti Zell am Ziller bola predĺžená o jednu sekciu a opätovne pokrstená. Obe od seba nezávislé lanovky sa odteraz volajú Karspitz I a II.

S

Zillertal-Arena

poločnosť Zeller Bergbahnen nahradila v roku 2010 lanovkou 8-MGD Karspitzbahn II „športovú lanovku“, dvojsedačku z roku 1984.

Potom sa mohlo plynulo stavať, najmä preto, že už bolo mnohé pripravené.

Stavba s časovým oneskorením dvoch rokov

Normálne je lanovka v prejazdnej prevádzke, obe sekcie sú prirodzene od seba nezávislé. Vďaka tomu môže byť v prípade potreby ľubovoľne prevádzkovaná buď horná alebo dolná sekcia. Trasa sekcie 2 v podstate sleduje priebeh trasy starej športovej lanovky. Ako v údolnej stanici tak aj v medzistanici sa nachádza plnoautomatická stanica.

Vlastne sa to malo udiať v roku 2008 jedným ťahom stavbou bývalej Wiesenalmbahn. Avšak rokovania o malý pozemok pri vrcholovej stanici bývalej športovej lanovky sa natoľko predĺžili, že už viac nechceli čakať. Až v roku 2010 prišlo po dlhom presviedčaní k dohode.

Dve nezávislé sekcie

Č. 183 • Február 2011


Skupina Doppelmayr/Garaventa

Lepšie rozdelenie lyžiarov S touto druhou kyvadlovou lanovkou z lyžiarskej oblasti Zell am Ziller sa podarilo, ako hovorí obchodný riaditeľ Dieter Grepl zo spoločnosti Zeller Bergbahnen, vyrovnať kapacitné tiesne v čase dopravnej špičky pri dopravných prostriedkoch Rosenalmbahn I + II a optimalizovať rozdelenie zimných športovcov, bez toho, aby sa vybudovala nová zjazdovka. Prirodzene sa doplnilo zasnežovanie športového zjazdu a ďalšia zjazdovka sa vylepšila, rozšírila a zasnežila.

Obchodný riaditeľ Dieter Grepl, spoločnosť Zeller Bergbahnen: S naším dlhoročným partnerom spoločnosťou Doppelmayr - sme veľmi spokojní a chceli by sme sa poďakovať za profesionálny a presný výkon! – Doppelmayr zodpovedal za lanovú techniku a elektrotechniku, spoločnosť Zeller Bergbahnen AG za miestnu koordináciu stavby a zadávanie všetkých odborných prác.

5

8-MGD Karspitzbahn II Prepravný výkon 2.400 os./h Čas jazdy 6,7 min Jazdná rýchlosť 6,0 m/s Počet gondol 76 Interval 12,0 s Šikmá dĺžka 2.410 m Výška údolnej stanice 1.310 m Výška vrcholovej stan. 2.116 m Prevýšenie 806 m Podpery 13 Pohon Vrchol.st. Napínanie Údol. st.

Päť nových kabínkových lanoviek od spoločnosti Doppelmayr v Zillertal Doppelmayr postavil v roku 2010 v Zillertal päť kabínkových lanoviek: Penkenbahn v Mayrhofen a štyri v Zillertal Arena: Karspitzbahn II v Zell am Ziller, die Falschbachbahn v Gerlos a Dorfbahn I + II v Königsleiten. Zillertal Arena zahŕňa miesta Zell, Gerlos, Wald-Königsleiten a Krimml. Región disponuje 166 kilometrami zjazdoviek a 49 horskými dráhami s hodinovou prepravnou kapacitou 83 000 osôb. Ako sa domnieva Dietmar Grepl, obchodný riaditeľ spoločnosti Zeller Bergbahnen, budú obežné jazdy stúpať „vďaka mimoriadne atraktívnemu športovému zjazdu“. Je presvedčený, že tieto investície sa oplatia: „Týmito investíciami získame stratené podiely na trhu.“

Zdĺhavé rokovania o pozemku – optimálne riešenie: lanovka Karspitzbahn má prepravnú a rozdeľovaciu funkciu. Č. 183 • Február 2011


Skupina Doppelmayr/Garaventa

6

Gondolová lanovka podľa ankety hostí To, že gerloská strana vrchu Königsleitenspitze (Zillertal, Tirolsko) je sprístupnená vďaka lanovke 8-MGD, v neposlednom rade súvisí s anketou hostí.

G

ondola ako obežná lanovka uprostred lyžiarskej oblasti, to je nezvyčajné. Predsa sa však rozhodnutie o stavbe gondolovej lanovky opieralo o anketu hostí. Hlasovanie bolo jednoznačné, želanie komfortu a vhodnosti pre deti bolo rozhodujúce. Keďže lanovka Falschbachbahn je jedným z najviac frekventovaných zariadení v regióne a jediným spojením medzi vrchmi Gerlos a Königsleiten, „bolo pre nás dôležité,“ ako hovorí David Kammerlander, obchodný riaditeľ spoločnosti Schilift-Zentrum-Gerlos GmbH, „aby malo nové zariadenie vysokú prepravnú kapacitu a aby zaručovalo bezpečnú prevádzku.“ Lanovka Falschbachbahn sa nachádza v najvyššej časti lyžiarskeho kopca.

Zillertal-Arena

Je ľahko dostupná 6-sedačkou „Fußalm-X-Press“. 8-MGD-S Falschbachbahn Prepravný výkon

2-800 os./h

Čas jazdy

4,3 min

Jazdná rýchlosť

6,0 m/s

Počet gondol

50

Interval

10,3 s

Šikmá dĺžka

1.250 m

Výška údolnej stanice

1.868 m

Výška vrcholovej stan.

2.305 m

Prevýšenie

437 m

Podpery

9

Pohon

Údol. st.

Napínanie

Údol. st.

Nová 8-MGD Falschbachbahn nahrádza 4-sedačku, rok postavenia 1994. Stanice a vedenie trasy boli ponechané. Plnoautomatické garážovanie na odstavnej koľaji vedľa údolnej stanice je zabudované do kopca. Keďže z Königsleiten bola súčasne inštalovaná nová 8-miestna gondolová lanovka, získali lyžiarske oblasti Gerlos a Königsleiten zreteľne na atraktivite. Č. 183 • Február 2011


Skupina Doppelmayr/Garaventa

7

Dorfbahn v Königsleiten: funkčný klenot Spoločnosť Gerlospass Königsleiten Bergbahnen uskutočnila vďaka tri kilometre dlhej lanovej dráhe 8-MGD Dorfbahn 1 + 2 s vyhrievanými sedačkami najväčšiu investíciu vo svojej 45-ročnej histórii.

V

ďaka obom od seba nezávislým sekciám sa môžu využívať úseky dráhy aj jednotlivo; tým je napr. umožnené jazdiť len dolnou sekciou, ak poveternostné podmienky v hornej oblasti nedovoľujú riadenú lyžiarsku prevádzku. Ďalšou výhodou medzistanice je lepšie napojenie na Sonnwendkopfbahn – obľúbenú kyvadlovú a obežnú lanovku – na mierne stúpajúcej hornej časti lyžiarskej oblasti. Predtým sa čiastočne museli lyžiari na náročných zjazdovkách väčšinou zviezť inými dopravnými zariadeniami, a týmito sa opäť vyviezť hore. Údolná stanica leží v centre dediny. Jej fasáda je zo strany ulice zakrytá priesvitnou lamelovou stenou, ktorá opticky spája jednotlivé časti budovy - garáž,

pokladňu, sklad lyží, správu - a súčasne chráni pred slnkom a slúži ako zabezpečenie pre zhromaždisko na poschodí. Lyžiarsky autobus jazdí cez podzemnú garáž Zboku pod údolnou stanicou bola na svahu postavená dvojposchodová podzemná garáž. Z prevádzkovo-technického hľadiska je dobre premyslená. Tak napr. lyžiarsky autobus zastaví bezprostredne pred pohyblivými schodmi vedúcimi k nástupišťu gondolovej lanovky. Bezpečnostný systém zahŕňa aj dve križujúce sa sedačky V medzistanici sa nachádza plnoautomatická stanica pre obe sekcie. Lanovka kríži vlek, pevnú 2-sedačku a pevnú 4-sedačku. Kladkové batérie sú vybavené tak systémom kontroly polohy lana RPD, ktorý vyvinula spoločnosť Doppelmayr, ako aj spínačom, ktoré pri vykoľajení lana ihneď odstavia aj lanovku nachádzajúcu sa pod ním. 8-MGD-S Dorfbahn 1+2 Prepravný výkon

2.381 os./h

Čas jazdy

8,5 min

Jazdná rýchlosť

6,0 m/s

Počet gondol

90

Interval

12,1 s

Šikmá dĺžka

2.635 m

Výška údolnej stanice 1.594 m Výška medzistanica

1.920 m

Výška vrcholovej stan. 2.247 m

Lanovka 8-MGD-S Dorfbahn nahrádza dvojsedačkové lanovky „Königsleiten“ a „Larmachkopf“. Lanovka Larmachkopfbahn nebola s dĺžkou dva kilometre primerane moderná a najmä pri zlom počasí nebola prijateľná. Kabínky novej lanovky sú z dvoch tretín čierne a z jednej tretiny červené; vyhrievané sedačky majú čierne kožené čalúnenie. Č. 183 • Február 2011

Prevýšenie

653 m

Podpery

18+4

Pohon

medzistanica

Napínanie

1: Údol. st. 2: medzistanica


Skupina Doppelmayr/Garaventa

8

Rekordné lanovky na Gaislachkogl V polovici decembra 2010 boli v Sölden uvedené do prevádzky dve nové lanovky od spoločnosti Doppelmayr: 8-miestna gondolová lanovka a 3S-lanovka pre 30 osôb. Nahrádzajú lanovku DLM, rok postavenia 1988.

O

be nové lanovky sú od seba nezávislé, ale majú spoločnú „medzistanicu“: vrcholovú stanicu lanovky 8-MGD a údolnú stanicu lanovky 3S. Táto stanica leží na styčnom bode viacerých lyžiarskych zjazdoviek.

8-miestna gondola – svetový rekord 8-miestna gondolová lanovka je s hodinovou prepravnou kapacitou 3 600 osôb najvýkonnejšou lanovkou sveta. Jej údolná stanica sa nachádza uprostred dediny. K nástupnej plošine sa možno dostať prostredníctvom pohyblivých schodov na bočnej strane budovy alebo výťahom. Nad nástupišťom - a síce bez

Sölden

oddeľujúceho medzipodlažného stropu sa nachádza stanica pre kabíny. Pri medzistanici (2 174 m) sa nachádza výstupná plošina, kde sa obúvajú lyže. Kto chce ísť ďalej na vrch, prestúpi na lanovku 3S. Samotná staničná budova má 190 m² veľké okno, ktoré umožňuje prekrásny výhľad na Stubaiské Alpy. V podzemí sú dielne a garáže pre náradie. V medzistanici je integrovaná reštaurácia. Trojdimenzionálne nastavenie high-tech-základov Lanovka 3S má úplne nový koncept vyprázdnenia kabín (pozri str. 22). Jej vrcholová stanica bola v porovnaní so

Plast na fasádu staníc. Pre stanicu gondol - mimochodom prvú stanicu bez medzipodlažného stropu od spoločnosti Doppelmayr - boli v údolnej stanici potrebné veľmi veľké objemy. Dohliadalo sa na to, aby boli tieto masy opticky zlúčené s obrazom dediny a včlenené doňho. To sa podarilo použitím plastovej fólie ako vonkajšieho povrchu. Použitý plast nie je horľavý a je ľahší ako sklo. Malá váha umožnila udržať štíhlu oceľovú konštrukciu. Okrem toho sa miestnosť pod fóliu zohrieva podstatne menej ako pod sklom; to je príjemné najmä vtedy, keď svieti slnko. Architektonickej kancelárii DI Johann Obermoser z Innsbrucku sa každopádne podarila veľká vec!

Č. 183 • Február 2011


Skupina Doppelmayr/Garaventa

Betónová vaňa s hydraulickým základmi , ktoré sa dajú posúvať do všetkých smerov. Inštalovaná v oblasti s trvalo zamrznutou pôdou pri podpere III (obrázok) a pri vrcholovej stanici.

Vytvorenie lanovky Gaislachkoglbahn je veľmi dôležité pre hospodársky úspech. Hostia neplatia v prvom rade za techniku, ale za celkový zážitok. Ak zákazník povie „To je skvelá lanovka!“, potom to funguje ako marketingový nástroj. Každý potom chce aspoň raz cestovať lanovkou Gaislachkoglbahn. (Vedúci marketingu Mag. J. Falkner) Č. 183 • Február 2011

zbúranou DLM presunutá okolo 30 m na sever. Nová lokalita je geologicky vhodnejšia ako stará. Vrcholová stanica – a mimochodom aj tretia podpera – sa totiž nachádza v celoročne zľadovatenom teréne. Ľad je tmel, ktorý drží skaly pokope. Geológovia sa domnievajú, že skalné formácie by sa mohli dlhodobo roztápať. Nová lokalita je tomu menej náchylná. K tomu sa skonštruoval základ na vyrovnanie eventuálnych poklesov a posunov podložia, ktorý pozostáva z 23 delených základov, a ktorý je neustále vetraný. Tak zostáva pod základom chladno; ľad na zemi sa netopí. Ak by aj napriek tomu podlažie sadalo, môže byť horizontálne a vertikálne regulovaný

Ešte rýchlejšie, ešte stabilnejšie voči vetru s 3S Lanovka 3S má dve nosné laná ako jazdnú dráhu pre kabínky; tieto sú ťahané jedným ťažným lanom. Dvojité nosné laná tlmia bočné výkyvy dopravných prostriedkov, čo má za následok mimoriadne vysokú bočnú odolnosť voči vetru. Okrem toho môžu mať 3S-lanovky veľmi dlhé rozpätia.

9

a podmurovaný pomocou hydraulického lisu. Existuje ešte druhý dôležitý dôvod pre nové situovanie vrcholovej stanice: pre stavebné práce v dĺžke trvania dvoch rokov sa chceli vyhnúť tomu, aby sa premeškala zimná sezóna. Tak sa mohli už ku koncu leta 2009 začať práce na základoch 3S a až v apríli 2010 sa musela demontovať lanovka DLM.

Zaujímavé detaily • 200 t ocele na podperu III lanovky 3S •čierne lakované gondoly lanovky 8-MGD menia svoju farbu podľa zorného uhla a slnečného žiarenia. Sú popísané rozličnými sloganmi.

Gaislachkoglbahn

8-MGD

Prepravný výkon v os./h

3.600

2.600

3S

Čas jazdy v min

7,2

6,8

Jazdná rýchlosť v m/s

6,0

6,0

Dopravné prostriedky

107

19

Interval v s

8,0

41,5

Šikmá dĺžka v m

2.041

1.978

Prevýšenie

811

864

Počet podpier

16

3

Pohon

Vrchol. t. Vrchol.st.

Napínanie

Údol. st. Údol. st.


Skupina Doppelmayr/Garaventa

10

Bettmeralp: nový koncept pre rodinné sedačkové lanovky V lete postavila spoločnosť Garaventa v lyžiarskej oblasti Bettmeralp, kantón

N

ová 4-CLD-B-O bola postavená v lete 2010. V dolnej časti nahrádza obe paralelne vedúce lyžiarske zariadenia Bettmeralp z roku 1972; rovnako dlhý horný úsek je nový.

Wallis (Švajčiarsko), odpojiteľnú 4-sedačku s oranžovými bublinami.

Vhodná pre deti a pohodlná Lyžiarska oblasť leží tesne v 2000 m výške pri ľadovci Aletschgletscher, ktorý je dlhý 23 kilometrov a je najdlhším ľadovcom Álp. Štyri dediny regiónu sú zóny bez automobilovej premávky. Do oblasti Bettmeralp vedú dve kyvadlové lanovky. Z ich vrcholovej stanice sa odnedávna dá dopravným pásom dostať k údolnej stanici novej lanovky. (K starým vlekom museli lyžiari vystupo-

Riaditeľ Anton König, spoločnosť Bettmeralpbahnen AG: „Počas mnohých rokov sme získali dobré skúsenosti so spoločnosťami Doppelmayr a Garaventa. Za posledných desať rokov sme stavali so spoločnosťou Garaventa tri lanovky. Títo ľudia sa v tom vyznajú a my im úplne dôverujeme a veríme v ich kompetenciu a pripravenosť. vať niekoľko výškových metrov.) Odtiaľ pohyblivé schody dopravia hostí k nástupišťu, ktoré je vybavené zdvíhacou plošinou. Údolná stanica je architektonický skvost. Veľké presklenie vytvára emocionálny kontakt pasažierov s okolitou horskou krajinou. Pohon sa nachádza v medzistanici „Schene Bodu“. Dvojdrážkovým hnacím lanovým kotúčom sú prevádzkované obe čiastkové trate. Garážovanie sedačiek je plnoautomaticky realizované v medzistanici; z dôvodu ochrany krajiny bola stanica pre sedačky vybudovaná pod zemou. 4-CLD-B-O Bettmeralp – Schene Bodu/Blausee

Lanovky Bettmeralpbahnen kladú dôraz na vhodnosť pre deti novej 4-CLD vedúcej k Blausee: tak informuje video pri nástupe do sedačiek o správnom správaní sa, sedačky majú značky pre správnu pozíciu sedenia, pre sedacie časti, pre poistku proti vyšmyknutiu sa a široký čalúnený ochranný zatvárací rám.

Prepravný výkon

2.000 os./h

Čas jazdy

4.2 min

Jazdná rýchlosť

5,0 m/s

Počet sedačiek

69

Interval

7,2 s

Šikmá dĺžka

1.080 m

Prevýšenie

275 m

Podpery

13

Pohon

medzistanica

Napínanie

Údol. st. + Vrchol.st.

Výška vrcholovej stan.

2.212 m

Výška údolnej stanice

1.937 m Č. 183 • Február 2011


Skupina Doppelmayr/Garaventa

Optimalizovaná prevádzka pozemnej lanovky v Davose Pozemná lanovka Parsenn v Davose bola v roku 2010 predĺžená o druhú sekciu smerom na Weissfluhjoch. Lanovka je hlavným dopravným zariadením v oblasti Parsenn.

O

be sekcie lanovky Parsenn z dediny Davos k Weissfluhjoch boli začiatkom 30-tych rokov slávnostne uvedené do prevádzky. V roku 2002 sa uskutočnila rozsiahla renovácia 1. sekcie vedúcej k Höhenweg. V roku 2010 bola zrenovovaná druhá sekcia. Veľa zákrut, mostov, galérií Nová pozemná lanovka je dvojstopová a má veľmi veľa zákrut. Jedna tretina trasy vedie cez mosty a cez dve dlhé galérie. Tieto galérie nie sú žiadne stavby na ochranu proti lavínam; boli postavené v oblastiach, v ktorých sneh mohol byť len ťažko odstránený. Základ bol kompletne vynovený, jazdná dráha rozšírená; trasa

Novou lanovkou sa nám podarilo zvýšiť komfort pre našich pasažierov a prispôsobiť sa platiacim normám.

Markus Good, technické vedenie prevádzky Davos Klosters Mountains

110 FUL Höhenweg – Weissfluhjoch Prepravný výkon

970 os./h

Čas jazdy

5,0 min

Jazdná rýchlosť

9,0 m/s

Dopravné prostriedky

2

Šikmá dĺžka

2.214 m

Prevýšenie

449 m

Pohon

Vrchol.st.

Výška vrcholovej stan.

2.663 m

Výška údolnej stanice

2.214 m

Č. 183 • Február 2011

sa ponechala. Obe vozne pojmú súčasne 110 osôb. Jazdná rýchlosť sa z pôvodnej 6,2 m/s zvýšila na 9 m/s. V blízkosti lanovky sa nachádza aj päť horských reštaurácií ako aj inštitút pre výskum snehu a lavín. Obeh tovaru z prvej na druhú sekciu mohol byť vďaka novej spoločnej medzistanici podstatne urýchlený. Predtým sa musel materiál prekladať troma žeriavmi cez dve miestnosti z vozňa prvej sekcie na vozeň druhej sekcie1. Teraz sa obrat realizuje jediným žeriavom priamo z vozňa sekcie 1 na vozeň sekcie 2.

U lanovky Parsennbann sa používa v prípade potreby dodatočný vozeň (vpredu alebo aj vzadu) alebo batožinový kôš.

1

11


Skupina Doppelmayr/Garaventa

12

Rekordne podozrivé stavebné tempo Spoločnosť Bergbahnen Destination Gstaad AG (BDG) vo švajčiarskom kantóne Bern nahradila novou 8-MGD Rougemont – La Videmanette 4-miestnu gondolovú lanovku z roku 1959.

N

ová lanovka je západné hlavné nástupište v oblasti Eggli - La Videmanette. Cieľom bolo, hovorí riaditeľ Armon Cantieni, vytvoriť pohodlný, rýchly a bezpečný prístup k najdlhšej priebežne zasnežovanej zjazdovke v oblasti BDG (10 km). Ostatne, nová stavba bola už dlhšie plánovaná z dôvodu veku predchádzajúceho zariadenia. Nová stavba vrcholovej stanice Vjazd existujúcej vrcholovej stanice by bol pre nové gondoly príliš úzky. Preto bola vrcholová stanica nahradená novou stavbou; súčasne sa tunelom pre chodcov vylepšil prístup k zjazdovkám a turistickým cestám.

Riaditeľ Armon Cantieni zdôrazňuje ako zvláštne detaily novej gondolovej lanovky nasledovné: integrovaný záchranný systém ako aj rekordný stavebný čas. Demontáž starej lanovky začala až v polovici júna, montáž trate 10. septembra. 23. decembra bolo oficiálne otvorenie. Predovšetkým pripravenie materiálu predstavovalo zvláštnu výzvu: napríklad 80 t ťažkého lana bolo dopravené špeciálnymi transportérmi. Jeden z bežných ťažkých nákladov by most pred údolnou stanicou nemusel udržať. Prázdny transportér teda prešiel cez most, potom sa lano z jednej cievky previnulo cez most na druhú cievku.

Flexibilné využitie gondol Využitie gondol sa dá ľubovoľne meniť o 25%, 50% alebo 75% počas prevádzky. Dôležité je to na to, aby mohla byť lanovka v lete v málo frekventovanom čase prevádzkovaná ako skupinová lanovka s tromi vozidlami. Pre túto šesť-kabínovú prevádzku sa v stanici nachádzajú špeciálne štart-/stop-spojky. Prvýkrát vo Švajčiarsku: Nový záchranný systém od spoločnosti Doppelmayr/Garaventa Keďže lanovka kríži lavínové pásma, bola vybavená integrovaným záchranným systémom. Tento koncept obsahuje popri RPD, systéme kontroly lana, ktorý si patentovala spoločnosť Doppelmayr, vlastnosti pri núdzovom chode pohonov ako aj rozličné bezpečnostné zariadenia, aby v prípade pádu gondoly bolo možné dopraviť hostí do doliny. Toto je prvýkrát, čo bola gondolová lanovka vo Švajčiarsku vybavená takýmto záchranným systémom.

8-MGD Rougemont - La Videmanette Prepravný výkon

1.400 os./h

Čas jazdy

9,6 min

Jazdná rýchlosť

6 m/s

Počet gondol

56

Interval

20,6 s

Šikmá dĺžka

3.100 m

Prevýšenie

1.184 m

Podpery

17

Pohon

Vrchol.st.

Napínanie

Údol. st.

Výška vrcholovej stan.

2.152 m

Výška údolnej stanice

968 m

Úzke sieťovanie: Garaventa postavila v roku 2010 popri dôležitej kyvadlovej a obežnej lanovke Rougemont – La Videmanette v rovnakej oblasti zariadenie 4-CLDB-O Chalberhöni-Vorderes Eggli. Zo súhry oboch lanoviek vyplýva značné zvýšenie komfortu pre lyžiarov. Č. 183 • Február 2011


Skupina Doppelmayr/Garaventa

13

People mover pre Oakland DCC Doppelmayr Cable Car stavia v Oaklande (USA, San Francisco Bay Area) automatický People Mover typu CABLE Liner Pinched Loop.

V

ybudovaná dvojitá jazdná dráha je 5 100 m dlhá a v najvyššom bode vyčnieva 12 m nad úrovňou cesty. Maximálna vzdialenosť medzi podperami je 58 m. Systém pozostáva zo štyroch vlakov, ktoré majú vždy po tri vozne; spája oaklandské letisko so železničnou stanicou BART-Coliseum. Stavba sa začala koncom roka 2010, uvedenie do prevádzky je naplánované na rok 2014. Spoločnosť DCC bude toto zariadenie prevádzkovať 20 rokov. Moderná technika, ekonomickosť, ekológia Pri zadávaní zákazky sa mohla spoločnosť DCC presadiť pred silnou medzinárodnou konkurenciou predovšetkým vďaka osvedčeným technológiám, ekonomickosti a ekológii - dôležitá žiadosť zadávateľa je zlepšenie kvality vzduchu. Zadávateľ je najväčší prevádzkovateľ verejnej mestskej dopravy San Frauncisca, Bay Area Rapid Transit (BART).

The Oakland Airport Connector

Č. 183 • Február 2011

Dĺžka zariadenia

5.100 m

Prepravná kapacita

1.490 os./h

4 vlaky vždy pre

158 P

Rýchlosť

14,0 m/s

Čas jazdy

10,5 min


Skupina Doppelmayr/Garaventa

14

Grindelwald: Zariadenie Firstbahn bolo urýchlené Technicky zaujímavou prestavbou tretej sekcie 6-miestnej gondolovej lanovky sa podarilo zvýšenie kapacity o 12 percent.

R

ozhodujúce pre výstavbu lanovky boli, ako hovorí Christoph Egger, vedúci zimného športu + Firstbahn, dva faktory: „Po prvé, po 18 rokoch dosiahla lanovka približne polovicu svojej životnosti. To je správny čas na obnovenie lanovky. A po druhé, bolo nutné podstatne zvýšiť prepravnú kapacitu 3. sekcie, aby sa vyhlo dlhým čakacím časom na obežné jazdy.“ K zvýšeniu prepravnej kapacity viedli v podstate štyri opatrenia: • nahradilo sa riadenie, • niektoré kladkové batérie sa zosilnili, • do medzistanice Schreckfeld sa zabudovali rýchlejšie výhybky • a zadovážilo sa 10 ďalších kabínok.

Flexibilné prispôsobenie sa požiadavkám spôsobov prevádzky Desať nových kabín premáva do 10.30 cez všetky tri sekcie (prevádzkový režim 1). Od 11 hodiny je možné používať ich výlučne na 3. sekciu (prevádzkový režim 2). Nové kabíny premávajú potom len na najvyššej sekcii. Po 14 hodine môže byť riadenie dráhy opäť prestavené na prevádzkový režim 1 (doprava kabínami cez všetky tri sekcie). Pre nové kabíny sa rozšírila možnosť garážovania v stanici First, v ktorej sa využívala existujúca betónová strieška a odebnila sa drevom.

Christoph Egger, člen vedenia spoločnosti Jungfraubahnen ako aj vedúci lanovky Firstbahn a obchodnej oblasti „zimného športu“, v neposlednom rade pokladá za hodné zmienky, „že sme dosiahli o 50 % väčšiu prepravnú kapacitu, hoci sme si zadovážili len desať nových gondol!“ 6-MGD Schreckfeld-First, Sekcia 3 Prepravný výkon

1.800  os./h

Čas jazdy

3 min

Jazdná rýchlosť

5,0 m/s

Počet gondol

42

Interval

12,0 s

Šikmá dĺžka

919 m

Prevýšenie

213 m

Výška vrcholovej stanice

2.167 m

Výška údolnej stanice

1.954 m

Podpery

9

Pohon

Údol. st.

Napínanie

Vrchol.st. Č. 183 • Február 2011


Skupina Doppelmayr/Garaventa

15

Arménsko: Najdlhšia kyvadlová lanovka sveta V Arménsku postavila spoločnosť Garaventa najdlhšiu kyvadlovú lanovku sveta. Je takmer šesť kilometrov dlhá, dvojstopová, bez brzdy na behúni lanovky a záchranným konceptom vyprosťovania, ktorý zabezpečuje, aby bolo možné dopraviť kabínky za každých okolností do najbližšej stanice.

L

anovka spája malú dedinu Tatev Halidzor ponad široké údolie rieky Voghji so starobylým kláštorným opevnením Halidzor Tatev. To bolo v stredoveku významnou univerzitou. Aj dnes je ešte jedným z najdôležitejších posvätných miest Arménska. Putuje tam veľa Arménov. Darček od emigranta

Lanovku Tatev-Halizdor financoval majetný Armén žijúci v zahraničí, ktorý ju daroval štátu. Pri údolnej stanici má byť v budúcnosti postavená reštaurácia a hotel. Lanovka má 5,7 km, najdlhšie zo štyroch rozpätí má dĺžku 2,7 km. Podpery sú vysoké 20 a 60 m, najväčšia vzdialenosť od zeme je 400 m.

Ťažké podmienky pre stavbu Stavba sa ťažko realizovala vzhľadom na zlé cesty a extrémnu kontinentálnu klímu na náhornej plošine - v lete strašne horúco, v zime hrozne chladno. Najbližšie mesto, Goris, je vzdialené 10 km. Cesta z 320 km západne vzdialeného hlavného mesta Eriwan trvá päť hodín, pritom sa prechádza cez dva 2 000 m vysoké priesmyky. Cesta z Halidzor do Tatev bola kvôli stavbe lanovky rozšírená a vyasfaltovaná. To bolo tiež naliehavo nutné: Len samotná preprava náradia na ťahanie lana si vyžadovala 14 návesových ťahačov! Na montáž prvých šiestich nadzemných lán sa použila armádna helikoptéra.

25-ATW Tatev-Halizdor Prepravný výkon

120 os./h

Čas jazdy

12,0 min

Jazdná rýchlosť max.

10,0 m/s

Šikmá dĺžka

5.760 m

Prevýšenie

12 m

Podpery

3

2 nosné laná

40 mm

Ťažné lano

27 mm

Pohon / 355 kW

Halidzor

Rozpätie ťažného lana 17,4 t

Tatev

Pevné napínanie nosných lán

Vrchol.st. + Údol. st.

Nástupište Halidzor m.n.m

1.546 m

Nástupište Tatev m.n.m

1.534 m

Lanovka je veľmi plochá. Stanica Halidzor (obrázok) je otvorená konštrukcia, vchod je zastrešený sklom, strojovňa je v pivnici. Vedľa stanice sú ešte pokladne, malá čakáreň, kaviareň, toaleta a veľké parkovisko pre autobusy. Č. 183 • Február 2011


Skupina Doppelmayr/Garaventa

16

Nová atrakcia pre Meran Spoločnosť Meran 2000 Bergbahnen AG udelila v roku 2010 zákazku na kompletnú prestavbu viac ako 40-ročnej lanovej dráhy vedúcej z Meranu do lyžiarskej oblasti Meran 2000. S kabínami pre 120 osôb je najväčšou lanovkou Južného Tirolska.

Ú

dolná stanica Naif leží pri mestskej autobusovej zastávke na periférii mesta Meran. Lanovka má tri stanice. V údolnej a vrcholovej stanici sa vstupuje cez rampu a posuvnú plošinu: podľa toho, na ktorú stranu vojde kabína sa posúva nástupná plošina. Tým, ako hovorí riaditeľ Franz Pixner (obrázok), mohli byť staničné budovy zostať kompaktné a udržané, tak aby zodpovedali pozemkovým potrebám. To bolo v údolí obzvlášť zmysluplné, pretože inak by sa muselo stavať bližšie k rieke Niafbach a vznikli by vyššie náklady na ohradenie rieky. 50 m vysoká podpera II je koncipovaná ako medzistanica. V letnej prevádzke tu môže pasažier nastúpiť, resp. vystúpiť. Ťažký terén

120-ATW Naif-Piffing (Meran 2000) Prepravný výkon

850 os./h

Čas jazdy

7,0 min

Jazdná rýchlosť max.

11,0 m/s

Šikmá dĺžka

3.647 m

Prevýšenie

1.251 m

Podpery

3

Lanovka križuje neprístupný terén. Preto neboli výzvou len preprava a ťahanie lana - každé ťažné lano bolo štyri kilometre dlhé a vážilo 122 ton - ale aj demolácia piatich starých betónových podpier ako aj stavba troch nových priehradových podpier. Museli sa vybudovať príjazdové cesty. Na základe profilu bola predpísaná vyprosťovacia lanovka. Vozidlá tejto lanovky sú poháňané cez uzavretý lanový kruh vo vrcholovej stanici; súčasne pojmú 20 osôb. Jedno záchranné vozidlo je umiestnené v údolnej stanici, dve sú vo vrcholovej stanici.

Pohon 1000 kW (2x500) Vrchol.st. Rozpätie ťažného lana 20 t

Údol. st.

Pevné zakotvenie nosných lán

Vrchol.st. + Údol. st.

Nástupište údolná stanica 648 m Nástupište vrcholová stanica

1.899 m

Lanovka v lyžiarskej a turistickej oblasti Meran 2000 bola v lete 2010 zatvorená kvôli novej výstavbe a v decembri bola opäť otvorená. Dovtedy sa využívala kyvadlová doprava z Meranu ku gondolovým lanovkám v susednej obci Falzeben. Č. 183 • Február 2011


Skupina Doppelmayr/Garaventa

Č. 183 • Február 2011

17


Skupina Doppelmayr/Garaventa

18

Krkonoše: 6-CLD v národnom parku V poľských Krkonošiach, blízko hraníc s Nemeckom a Českou republikou, bola v „Skiarena Szrenica“ otvorená nová 6-CLD. Lanovka siaha hlboko do Krkonošského národného parku, do

S

zklarska Poreba je idylické malomesto nachádzajúce sa v Krkonošiach v Dolnosliezskom vojvodstve a je centrom rovnomennej lyžiarskej oblasti. Do tejto oblasti sa dá autom dostať z veľkých miest ako sú Drážďany (Nemecko) alebo Vroclav (Poľsko) za dve hodiny. Skvostom lyžiarskej oblasti je nová sedačka 6-CLD Sudetylift SB3 v Skiarena Szrenica“.

oblasti Natura 2000. Ekologický spôsob postavenia Údolná stanica sa nachádza na periférii mesta, vrcholová stanica v národnom parku. Primerane tomu sa pri stavbe muselo dbať na opatrnosť. Pri pozemných prácach sa nepoužívali stroje, aby sa tak zabránilo aj najmenším poškodeniam le-

sa; nápomocná bola nákladná lanovka. Spoločnosť Doppelmayr tu zúžitkovala dlhoročné skúsenosti s prácami v takto chránených oblastiach. – Doppelmayr bola generálnou spoločnosťou a bola zodpovedná aj za prívod elektriny. Celkovo trvali stavebné práce pol roka. Silná námraza – lano beží deň, noc Dráha so svojimi takmer dva a pol kilometrami je dĺžkou akurát vhodná pre 6-CLD, ale klimatické podmienky - vietor a vysoká vlhkosť vzduchu - spôsobujú extrémnu námrazu. Aby sa tomu zabránilo, môže sa prázdne lano nechať bežať aj v noci rýchlosťou až do 1 m/s. Sedačky sú garážované v údolnej stanici.

Vrcholová stanica Prepravný výkon

1.995 os./h

Čas jazdy

8,3 min

Jazdná rýchlosť

5,0 m/s

Počet sedačiek

92

Interval

10,8 s

Šikmá dĺžka

2.381 m

Prevýšenie

508 m

Podpery

18

Pohon

Vrchol.st.

Napínanie

Údol. st.

Údolná stanica

717 m

Vrcholová stanica

1.225 m

Nová lanovka dopĺňa neďalekú pevnú 2-sedačku, ktorej prepravná kapacita už dávno nepostačovala; čakacie časy o dĺžke trištvrte hodiny a viac boli na dennom poriadku. Teraz je to už minulosť, už sa plynulo postupuje dopredu. Okrem toho, v dolnej časti lyžiarskej oblasti, mimo národného parku, sa vybudovali nové zjazdovky. Č. 183 • Február 2011


Skupina Doppelmayr/Garaventa

19

Lanovky pre zimné MS v severskom lyžovaní 2011 Spoločnosť Doppelmayr dostala pri príležitosti zimných MS v severskom lyžovaní 2011 objednávku na postavenie dvoch pevných 2-sedačiek pre novú skokanskú arénu Holmenkollen.

S

kokanský mostík na Holmenkollen na periférii Osla, ktorý je vysoký 60 m, je jeden z najstarších a najznámejších skokanských mostíkov sveta. Tento bol zrenovovaný. Vybudoval sa veľký skoPrepravný výkon kanský mostík „HolmenČas jazdy kollbakken“, a normálny Jazdná rýchlosť menší skokanský mostík

„Midstubakken“. Avšak len toto by nestačilo na to, aby mohli byť zimné MS v severskom lyžovaní usporiadané v Osle. Medzinárodný lyžiarsky zväz dodatočne požadoval zlepšenie prístupovej infraštruktúry. Doppelmayr dodal na to dve pevné 2-sedačky. Jedna je prepravným prostriedkom k Midstubakken, druhá privedie lyžiarov z výbehu k vstupu pod rozbehovou dráhou Holmenkollbakkens. Odtiaľ sa ide šikmým výťahom najskôr cez tunel a potom v oceľovej konštrukcii skokanského mostíka k výstupnému otvoru v skokanskej veži. Aj tento šikmý výťah pochádza od spoločnosti Doppelmayr.

Šikmý výťah

LF

2-C

Skok anský

en akk

llb

nko lme Ho

Šik

mos tík

ťa h

Tunel

2-C

LF H

olm

enk ollb

akk en

Č. 183 • Február 2011

Štadión

2-CLF Holmenkollbakken

2-CLF Midstubakken

461 os./h

236 os./h

1,8 min

3,7 min

1,2 m/s

1,2 m/s

Počet sedačiek

15

15

Interval

15,6 s

30,5 s

Šikmá dĺžka

129 m

263 m

Prevýšenie

39 m

89 m

Podpery

3

3

Pohon

Údol. st.

Údol. st.

Napínanie

Údol. st.

Údol. st.


Skupina Doppelmayr/Garaventa

20

Prvá sedačka s oranžovými bublinami v USA Doppelmayr inštaloval v „Canyons“, v Utahu prvú sedačku s oranžovými bublinami v USA, odpojiteľnú 4-sedačku „Orange Bubble Express“ s vyhrievaním sedačiek.

L

anovka nahrádza „Golden Eagle“-Lift, 2-sedačku, rok postavenia '65. Je oveľa dlhšia ako stará Golden Eagle, ktorá viedla len po terajšiu medzistanicu, a predstihne jej prepravnú kapacitu presne o 47%. Údolná stanica sa trocha presunula, vedenie trasy dolnej sekcie sa zmenilo. Stavebné práce boli všetko, len nie jednoduché; v doline museli byť kvôli rozšíreniu stanice odstránené veľké skalné partie. Očakáva sa oveľa viac hostí Dielo sa podarilo a signalizuje pozdvihnutú náladu. „Teraz sme zvládli fázu renovácie lyžiarskej oblasti“, hovorí hlavný riaditeľ Mike Goar z prevádzkovej spoločnos-

ti „Canyons“ v novinách „Deseret News“. Očakávajú nárast hostí o 50 percent. 4-CLD-B-O-S Orange Bubble Express Prepravný výkon

2.400 os./h

Čas jazdy

9,4 min

Jazdná rýchlosť

5,1 m/s

Dopravné prostriedky

186

Interval

6,0 s

Šikmá dĺžka

2.700 m

Prevýšenie

464 m

Podpery

30

Pohon

Vrchol.st.

Napínanie

Údol. st.

Výška údolnej stanice

2.110 m

Výška vrcholovej stan.

2.574 m

V lyžiarskom rezorte The Canyons sú hrdí na to, že majú lanovku OrangeBubble-Express, ktorá sa vyznačuje svojím jedinečným dizajnom. Radosť je veľká: „Človek si pripadá, akoby bol v obrovských lyžiarskych okuliaroch, kde je ukrytý a kde je veľmi útulne.“ Vďaka za oranžové bubliny a vyhrievanie sedačiek. Č. 183 • Február 2011


21

Skupina Doppelmayr/Garaventa

Kopaonik: 3 lanovky jednou ranou

oblasti Kopaonik tri

K

lanovky: odpojiteľnú 6-sedačku a dve pevné 4- sedačky.

mali byť optimalizované lyžiarske zjazdovky. Údolná stanica – UNI-G-M s plnou strechou – sa premiestnila o 70 m smerom do údolia na úroveň lanovky 4-CLD Pančičev Vrh, ktorú v roku 2005 postavila spoločnosť Doppelmayr. V údolnej stanici je integrovaný servis s krátkou odstavnou koľajnicou. Vrcholová stanica, UNI-G-S s krycím variantom, bola posunutá o malý kúsok smerom k vrcholu. Podpery a základy mohli byť z väčšej časti ďalej používané.

Nová lanovka v srdci lyžiarskej oblasti 6-CLD Karaman Greben začína v centre lyžiarskej oblasti, kde je najviac hotelov a parkovísk. Nahrádza 4-CLF, rok postavenia 2003. – Vtedy sa jednoducho nepočítalo s tým, že by sa lyžovanie tak razantne rozvíjalo a že by tam chodilo tak veľa rodín s deťmi; na to sa odpojiteľná lanovka hodí oveľa lepšie ako pevná sedačka. Súčasne s novou výstavbou by

Nová 4-CLF Krst

4-CLF Pančiče v Vrh

Údolná stanica kompletne novej 4-CLF Krst sa nachádza v bezprostrednej blízkosti údolnej stanice sedačiek Pancicev Vrh und Karaman Greben. S týmto dopravným zariadením sa dá dostať na druhú stranu vrchu, kde sa nachádza zariadenie Sunčana. Zariadenie Krst je

6-C LD

G an ram Ka

re

4-CLF Krst

4-CLF Sunčana Dolina

Prepravný výkon

os./h

3.000

2.024

2.068

Čas jazdy

min

4,4

4,3

6,3

Jazdná rýchlosť

m/s

5,0

2,6

2,6

Dopravné prostriedky

počet

73

74

110

Interval

s

7,2

7,1

7,0

Šikmá dĺžka

m

1.225

671

983

Prevýšenie

m

179

116

191

Podpery

12

7

12

Pohon

Údol. st.

Údol. st.

Údol. st.

Napínanie

Údol. st.

Údol. st.

Údol. st.

m

1.725

1.721

1.609

Výška vrcholovej stan. m

1.904

1.837

1.800

Výška údolnej stan.

Č. 183 • Február 2011

en

4-C LF Su nč an aD

b

6-CLD Karaman Greben

rst

v lete 2010 v lyžiarskej

opaonik, tesne 300 km juhovýchodne od Belehradu, je najvýznamnejšia lyžiarska oblasť Srbska. Za dopravné zariadenia je zodpovedný štátny podnik „Ski Resorts of Serbia“. Doppelmayr je od roku 2003 generálnym dodávateľom Kopaoniku; vtedy vláda začala s energickým budovaním zimného turizmu.

4-C LF K

Doppelmayr inštaloval

ol i n

a

okrem toho ideálne na opakované jazdy. Premiestnené zariadenie v novom lesku Zariadenie 4-CLF Sunčana Dolina je vlastne bývalý vlek Karaman-Greben, ktorý musel ustúpiť odpojiteľnej lanovke; len podpery sú nové (až na tri, ktoré boli použité zo starej trasy). Tento vlek uľahčuje prístup z druhej strany vrchu do centra lyžiarskej oblasti.


Skupina Doppelmayr/Garaventa

22

Nový záchranný koncept S lanovkami 3S-Bahnen v mestách Koblenz a Sölden bol prvýkrát zrealizovaný záchranný systém pre lanovky, pri ktorom nemusia pasažieri v prípade náhlej poruchy opustiť gondoly.

N

ovým záchranným systémom sa inžinierom spoločnosti Doppelmayr podarilo splniť dlho očakávané želanie zákazníkov: cieľom vývoja je zabezpečiť technickými a organizačnými opatreniami, aby vždy mohli všetky kabíny dôjsť bezpečne do najbližšej stanice.

Najvyššia bezpečnosť - najlepší komfort Tým sa ponúka čo možno najvyššia bezpečnosť pri najvyššom komforte. To sa podarilo vďaka „redundancii“: všetky funkčne relevantné súčasti zariadení sú dvojité a prevádzkované nezávisle od seba. To platí pre lanové kladky, pohon, núdzový pohon atď.

ktoré doposiaľ stroskotali na nemožnosti únosného záchranného systému. To sa na jednej strane týkalo pasažierov, najmä pre príliš veľkú vzdialenosť od zeme, neprístupný terén alebo veľké vodné plochy. Na druhej strane zabraňovalo vybudovaniu osobných lanoviek prekročenie zákonom nariadeného maximálneho času na vyprostenie alebo - v mestách hustá doprava a vysoké budovy.

Vratné zariadenie Núdzový pohon Notantrieb

Nové možnosti pre výstavbu lanoviek Vďaka tomuto konceptu sa môžu zrealizovať aj lanovkové projekty,

Lanový kotúč

Pohon Prevodovka Elektromotor

Núdzový pohon Notantrieb

Lanový kotúč Hlavné uloženie

Núdzové uloženie

Č. 183 • Február 2011


Skupina Doppelmayr/Garaventa

23

Lyžiarska permanentka so Skippym Ahoj deti! Opäť som tu ja, váš Skippy! Aj dnes mi leží na srdci vaša bezpečnosť. Niektorí z vás mi písali, že radi jazdia vlekom. Samozrejme, že pritom zažijete veľa zábavy, ak na niečo budete dbať.

... a vľavo a vpravo a vľavo a vpravo ...

Nie je nebezpečné, čo robia tí dvaja, Skippy? Áno je. Tu sa ľahko môže všeličo prihodiť...

Na vleku vždy zostávame v jazdnom pruhu, Skippy. Presne tak! Vieme, ako to chodí!

Tieto kabíny sú tu pomiešane rozhádzané. Ale len dve kabíny sú úplne rovnaké. Viete ich nájsť?

Ak máte chuť, tak mi napíšte, čo všetko ste si pri lyžovaní všimli. Zastihnete ma na adrese: skippy@doppelmayr.com Č. 183 • Február 2011


Skupina Doppelmayr/Garaventa

24

QM-certifikáty pre spoločnosť Doppelmayr Transport Technology

O.I.T.A.F.lanovkový kongres 2011 Kongres O.I.T.A.F. 2011 v Rio de Janeiro (24. – 27. október 2011) nesie motto „Lanovky: Bezpečné, ekologické, v budúcnosti úspešné“. Jednotlivo sa bude hovoriť o nasledujúcich okruhoch tém, ktoré sa vzťahujú na súčasnosť aj budúcnosť: l „Lanovky v lokálnej oblasti“ (technické riešenia; stavba a prevádzka, ekonomické očakávania a sociálne aspekty). l „Lanovky a turizmus“ (zimný horský turizmus; plánovanie a prevádzka lyžiarskych oblastí vo svetle existujúcich rámcových podmienok; elektronicky podporovaný predaj lístkov; turisticky využívané lanovky v Južnej Amerike). l „Trvalá udržateľnosť lanoviek, životné prostredie, sociálne pomery a ekonomickosť“ l „Technika a bezpečnosť“ (posledné technické trendy v stavbe lanoviek pre osobnú prepravu; význam nákladných lanoviek a ich vývoj; laná nákladných lanoviek a lanoviek na prepravu osôb: rozdiely v použití a v kontrole). Na začiatku bude ponúknutá možnosť odbornej prehliadky vzniku lanovky na „Morro do Alemão“ a okružná cesta mestom. Ukončenie bude tvorené gala večerom. Konferenčné jazyky sú angličtina, nemčina, francúzština, španielčina a portugalčina. Ďalšie informácie sú na stránkach: http://www.oitaf2011.com.br a www.oitaf.org

Spoločnosť Doppelmayr Transport Technology GmbH dostala certifikát systému riadenia, ktorý zodpovedá normám ISO 9001:2008 (riadenie kvality), ISO 14001:2004 (riadenie životného prostredia) a OSHAS 18001:2007 (riadenie bezpečnosti) a ochrany zdravia pri práci. Hermann Frühstück, obchodný riaditeľ spoločnosti Doppelmayr Transport Technology s Kurtom Weltim, vedúcim audítorom Švajčiarskej organizácie pre systémy kvality a manažmentu (SQS).

Súťaž Spoločnosť Doppelmayr Vás srdečne pozýva na návštevu jej výstav na Interalpin 2011 (4. – 6. mája v Innsbrucku). Ďalšie informácie: ekkehard.assmann@doppelmayr.com.

Novinky v DoppelmayrUSA a Kanada 1. januárom 2011 zmena • z „Doppelmayr CTEC, Inc. (USA)“ po novom „Doppelmayr USA, Inc.“ (Head Office v Salt Lake City, Utah) resp. • z „Doppelmayr CTEC Ltd. (Kanada)“ po novom „Doppelmayr Canada Ltd.“ (Head Office v St. Jérôme, Quebec).

Súťažná otázka na Február 2011 znie: Aká vysoká je prepravná kapacita najvýkonnejších 8-miestnych gondol na svete? Hrá sa o tri iPody. Všetky práva sú vyhradené. Vaše odpovede zasielajte do 10. marca 2011 s predmetom „Gewinnspiel“ na mailovú adresu wir@doppelmayr.com. Správna odpoveď na súťažnú otázku z čísla 182/september 2010 znie: „Koblenz“. Zo správnych odpovedí boli lósom vyžrebovaní nasledujúci výhercovia: Reto Gehrig, Goldau (Švajčiarsko), M. Hibler, Bad Kohlgrub (Nemecko), Andrea Chiettini, Mezzocorona (Taliansko). Každý z nich vyhráva jeden iPod. Výhercom srdečne gratulujeme!

CEO pri CWA 8. marca 2010 prevzal Raimund Baumgartner vedenie podniku CWA. Vystriedal dlhoročného riaditeľa CWA Félixa Rhynera.

Vlastník média a vydávateľ: Doppelmayr Seilbahnen GmbH, A 6961 Wolfurt • Redakcia a producent: WIR Public Relations Wolfgang Wagenleitner, Weißacherg. 19, A 6850 Dornbirn• www.wirpr.at • wir@doppelmayr.com Č. 183 • Február 2011

Wir 201101 svk doppelmayr