ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS
äthemma Tips, recept och inspiration om mat och matkultur • Nr 1 | 2020
KORVEN TRENDAR
LISA LEMKE
Asiatiska smaker tar över i sommar
Tv-kocken som vill ge oss kunskap om råvarorna
FIKABRÖD ÄR LIVSVIKTIGT
KALLES KAVIAR
Hela Sverige bakar–vinnaren ger recepten för fikat
– och andra ansikten som blev ett varumärke
Med ugnen som hjälp
ENKEL KYCKLINGRÄTT KLAR I ETT NAFS Mathias Dahlgren ger recept för grå dagar
Vällingby
Vällingby
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS
2
På menyn! C Fingermat är allt man äter utan bestick, som mackor och pajer. Lisa Lemke kan allt om det och tipsar om det bästa att ta med till pulkabacken. Sidan 8
Redaktionens favorit just nu! Nätpåse i affären
Vad lagar man för mat en grå måndag? Sveriges mest framgångsrika kock, Mathias Dahlgren, ger oss de enklaste recepten som ni hinner med mellan hallen och tv-soffan Sidan 16
Vi gör det vi kan för miljön – äter mindre kött, sopsorterar och tar med oss en påse till mataffären. Nu kan man även ersätta de tunna plastpåsarna vid frukt och grönt med nätpåsar i tyg. Påsarna fyller du i matbutiken och väl hemma fungerar nätpåsen utmärkt som förvaringspåse. Varorna luftas och håller sig färska längre. Om påsen blir smutsig går det bra att tvätta den i maskin. jordklok.se, 95 kr/3-pack
Korvguide att spara. Vi reder ut vad som utmärker en bratwurst, chorizo och många andra korvsorter. Sidan 24 Prylarna som höjer köksupplevelsen. Sidan 28 Söta sidan – en avslutning på måltiden Sidan 31 Kalle, Chiquita och de andra. Vem är personen på några av våra klassiska livsmedelsförpackningar. Sidan 34
Omslagsreceptet
Kycklingplåt med parmesansås Tid: ca 60 minuter 4 portioner Perfekt fredagsrätt där hela rätten serveras ur en form. Den lena parmesansåsen är god till. 4–6 stora kycklingklubbor 500 g potatis 4 vitlöksklyftor 2 rödlökar 3 paprikor i olika färger 2 dl svarta eller gröna oliver med kärna av god kvalitet 100 g god salami i skivor 2 msk torkad rosmarin 1–2 msk olivolja flingsalt och nymald
svartpeppar ev. lite färsk rosmarin till dekoration Parmesansås 2 dl crème fraiche 1 riven vitlöksklyfta 1 dl fint riven parmesan olivolja salt och nymalen svartpeppar efter smak Gör så här: 1. Sätt ugnen på 225 grader. 2. Tvätta och skiva potatisen. 3. Hacka vitlöken grovt. Klyfta löken och paprikan och blanda allt med oliver och salami i en långpanna.
4. Lägg kycklingklubborna ovanpå och tryck ner dem i grönsaksblandningen. Krydda ordentligt med rosmarin, salt och peppar och ringla över lite olja. 5. Baka i mitten av ugnen cirka 30–35 minuter tills klar köttsaft sipprar ut när du skär i tjockaste delen på kycklingklubban. Dekorera gärna med färsk rosmarin. 6. Blanda crème fraiche, vitlök och riven parmesan i en liten kastrull och sjud till en sås på medelvärme ett par minuter. Smaka av med salt och peppar, droppa över lite olivolja och bjud såsen till.
Välkommen till Ät hemma!
en ledsen eller rent av deprimerad själ göra bra musik. Bevisligen är det så att musiken påverkar måendet. Samma sak är det med mat. Förutom det
rent fysiska att kroppen behöver mat för att fungera så behöver vår hjärna och vårt hjärta smaker, dofter och synintryck. Vi hoppas kunna inspirera dig
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
Idé och projektledning: Adjust AB, adjustmedia.se 08-400 263 60 Produktion: Fårm Stockholm AB, farmstockholm.se Redaktion och grafisk form: Lovstrom Content AB, lovstromcontent.se
Med glädje bygger man god mat Med glädje bygger man musik, sjöng Lill Lindfors i en sprittande glad schlager. Det är säkert sant att en glad människa kan göra bra musik. Men det har genom tiderna visat sig att även
äthemma
till att testa några recept som får både hjärta och hjärna att reagera. Men givetvis är de också fysiskt mättande. Kanske kan vi också tralla vidare på ”Med glädje bygger man god mat”.
Tryck: BOLD/DNEX Tryckeriet AB Ät hemma distribueras i Storstockholm
Erbjudandena gäller vecka 4, 20-26/1 2020. Reservation för slutförsäljning och eventuella tryckfel.
Vällingby
Erbjudandena gäller vecka 4, 20-26/1 2020. Reservation för slutförsäljning och eventuella tryckfel.
Veckans bästa erbjudanden! KYCKLINGBEN
COCKTAILTOMATER
5:-
15:- 29 CRISPIES
Polarbröd 250 g Jämförpris 40,00/kg
5:/ST
MOZZARELLA Alpinetta 125 g Jämförpris 47,60/kg
/FÖRP
/FÖRP
RÅGKAKA
Spanien 250 g Jämförpris 20,00/kg
Arla 500 g, normalsaltat 82% Jämförpris 59,90/kg
95
/FÖRP
BROCCOLI
SMÖR
Guldfågeln 1 kg
Spanien 250 g Jämförpris 20,00/kg
HEL FÄRSK KYCKLING
Findus 370 g Jämförpris 67,57/kg
Guldfågeln, Sverige
10:- 25:- 29
95
• JÄTTEFRANSKA • RASKER
/KG
/FÖRP
/FÖRP
SKÖLJMEDEL
Comfort 2 liter • Blå • Sommarfrisk Jämförpris 14,98/liter
FÄRSK KALVFÄRS EU
Pågen 1100-1200 g Jämförpris 16,67-18,19/kg
5
95 /FÖRP
20:- 29
95
/FÖRP
/FÖRP
49
För att hitta din närmaste butik, gå in på www.matrebellerna.se.
95 /KG
Erbjudandena gäller vecka 4, 20-26/1 2020. Reservation för slutförsäljning och eventuella tryckfel.
KOKOSMJÖLK
ÄGGNUDLAR
Santa Maria 250ml Jämförpris 40,00/kg
Santa Maria 200 g Jämförpris 25,00/kg
10:-
15:2 FÖR
/FÖRP
KRYDDMIXER
Santa Maria 30-40 g, olika sorter Jämförpris 250,00-333,34/kg
SWEET CHILISÅS
FÄRSK KYCKLINGFILÉ
15:-
59
Lantkyckling 800 g Jämförpris 74,94/kg
Santa Maria 500 ml Jämförpris 30,00/liter
10:-
/FÖRP
/FÖRP
INCREDIBLE BURGER
TORSKRYGG
20:-
39
Hälsans kök 226 g Jämförpris 88,50/kg
/FÖRP
SNACKPIZZA
Nice & Easy 120 g • Ost/Tomat • Ost/Skinka • Salami Jämförpris 62,50/kg
15:-
Kaluri 300 g Jämförpris 133,17/kg
95 /FÖRP
FÄRSK KYCKLINGFÄRS Guldfågeln 450 g
Jämförpris 66,56/kg
95
TONFISK
/FÖRP
VITOST
Mikado 185 g • I olja • I vatten Jämförpris 54,06/kg
/FÖRP
KYCKLINGFILÉ
39
95 /FÖRP
OXPYTT
Findus 1500 g Jämförpris 33,30/kg
49
95 /FÖRP
BRIE
Makler 800 g Jämförpris 31,25/kg
10:-
/FÖRP
Fine Poultry 800 g Jämförpris 49,94/kg
29
2 FÖR
95
Kolibrie 500 g Jämförpris 50,00/kg
25:/FÖRP
25:-
För att hitta din närmaste butik, gå in på www.matrebellerna.se.
/FÖRP
Erbjudandena gäller vecka 4, 20-26/1 2020. Reservation för slutförsäljning och eventuella tryckfel.
VANILJYOGHURT
Favorit 1 kg • Vanilj • Jordgubb/vanilj • Tropisk • Skogsbär
10:-
/FÖRP
MJÖLK
Mlekpol 1 liter, 3,2% UHT
SMÖRGÅSPÅLÄGG
Favorit 90 g • Basturökt skinka • Rökt skinka • Basturökt kalkon • Rökt kalkon • Pastramiskinka • Prickig korv • Kycklingpastrami • Kokt skinka Jämförpris 111,12/kg
10:-
/FÖRP
LINGONBRÖD Favorit 500 g Jämförpris 20,00/kg
10:-
/FÖRP
JUICE
Favorit 1 liter • Apelsin • Äpple
10:-
/FÖRP
KAVIAR
15:-
+PANT
MARMELAD
Favorit 400 ml, olika sorter Jämförpris 25,00/liter
Favorit 190 g Jämförpris 52,64/kg
10:-
/FÖRP
10:-
/FÖRP
MÜSLI
• GRÄDDOST • GOUDAOST
25:-
69
Favorit
Favorit 700 g, Frukt & Nöt Jämförpris 35,72/kg
/FÖRP
95 /KG
För att hitta din närmaste butik, gå in på www.matrebellerna.se.
Erbjudandena gäller vecka 4, 20-26/1 2020. Reservation för slutförsäljning och eventuella tryckfel.
MANGO
BLÅBÄR
Brasilien klass 1
Simply Superior 225 g Jämförpris 66,67/kg
5:-
15:-
/ST
/FÖRP
KEXCHOKLAD
BILGRANAR
Cloetta 60 g Jämförpris 83,34/kg
Ahlgrens bilar 140 g Jämförpris 35,72/kg
5:-
5:-
/FÖRP
/FÖRP
TUGGUMMI
LÄSK
10:-
10:-
Extra 35 g, olika sorter Jämförpris 285,72/kg
33 cl • Pepsi • Pepsi Max • Pepsi Max Raspberry • Pepsi Max Lime • Zingo • 7 Up • 7 Up Free • Mountain Dew • Pommac Jämförpris 10,11/liter
3 FÖR
+PANT
/FÖRP
BALLERINA Göteborgs 190 g Jämförpris 52,64/kg
TANDKRÄM
• CHOKLADASK • TRYFFLAR
Sensodyne 75 ml • Gentle Whitening • Fresh • Original Jämförpris 200,00/liter
Pergale 100-126 g, mjölkchoklad Jämförpris 79,37-100,00/kg
10:-
10:-
15:-
VÅTSERVETTER
DEODORANT
MASKINDISKTABLETTER
/FÖRP
Vendia 72-pack Jämförpris 0,14/st
/FÖRP
Nivea 50 ml, olika sorter Jämförpris 300,00/liter
10:-
/FÖRP
/FÖRP
Yes 41-pack Jämförpris 1,22/st
15:-
/FÖRP
49
För att hitta din närmaste butik, gå in på www.matrebellerna.se.
95 /FÖRP
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS
Mats-Eric Nilsson
FOTO: UNSPLASHED
Anne Lundberg och Paul Svensson sätter fingret på en av vår tids hetaste frågor – Matsvinnet.
FOTO: LENNART WEIBULL
7
Plastsugrören förbjuds
VISPA DEN PERFEKTA
GRÄDDEN
Vispgrädde ska inte vara svår att vispa. Trots det så misslyckas man ibland och står där med en bunke smör lagom till att tårtan skall garneras, eller att grädden inte blir fluffig hur mycket man än vispar. Här kommer tipsen för att lyckas med vispgrädde ● Vispgrädde med hög fetthalt är lättare att vispa. Under 30 % går ej att vispa. Laktosfri vispgrädde tar längre tid att vispa än vanlig. ● Vispgrädde som är för varm tar längre tid att vispa och förvandlas till smör lättare. Kyl gärna grädden tolv timmar innan du vispar den. Kyl gärna även bunken.
Veganmat, havremjölk och andra ”nyttigheter”– designat för ungdomar Hej hallå, det verkar som att alla nya förpackningar till nyttigheter skall se ut som serietidningar, ritat och skrivet för hand. Kan det vara så att handritade och handgjorda förpackningar signalerar ekologiskt och hållbart?
● Vispa långsamt med lätt lutad bunke så att mycket luft kommer in. Det gör grädden fluffigare. ● När det är lätt att bilda toppar med vispen är grädden färdig. ● Om du inte har en visp kan du fylla en förslutningsbar plastburk med grädde till max hälften. Sätt på locket och skaka burken tills grädden blir lagom tjock. Perfekt om man bara skall göra lite grädde och inte orkar ta fram både el-visp och stor bunke. ● Sockra grädden efter att du vispat den så håller fluffet bättre. Sockrar du innan tar det lite längre tid att vispa.
Om ett år är det förbjudet att sälja engångsartiklar i plast. Sugrör, plastbestick och tops försvinner från marknaden. Beslutet gäller hela EU och beror på miljöproblemet med plastavfall i haven. Redan nu har många valt att rensa ut plastartiklarna ur butikshyllorna och ersatt dem med miljösmartare alternativ.
Ta vara på brödrester Det finns ingen anledning att slänga bröd. Här kommer några tips på vad du kan göra av gammalt bröd.
ROSTBRÖD Skiva upp din gamla vissna limpa och spara skivorna i frysen. Plocka fram och rosta när det passar.
Dunderhonung
I förkylningstider finns det många beprövade huskurer. Vi tror mycket på dunderhonung eftersom honung har bakterie dödande substanser i sig om honungen inte värms upp. Att blanda honung i varmt te hjälper därför inte. 1. Pressa en hel citron i ett glas – massor av c-vitaminer 2. Lös upp en matsked (eller två matskedar) honung i citronen – bakteriedödande 3. 1 cm hackad ingefära – antiinflamatoriska ämnen och antioxidanter 4. Svep drycken!
PESTO Riv gammalt bröd i bitar, rosta i stekpanna och kör sen i mixer. Tillsätt rikligt med färsk basilika och vitlök och mixa igen. Blanda till sist ner olivolja, parmesan, salt och peppar. Klart! En underbart god pesto.
BRÖDSTRÖSSEL Bryt bitar av ett torrt bröd och rosta i en stekpanna. Låt brödet svalna och krossa därefter brödet till smulor på en skärbräda. Häll i en skål och blanda i kardemumma, råsocker, kokos och en nypa kakao. Strössla över vaniljglass och servera!
Tipsen kommer från Martin Johanssons bok Baka Bröd, Bonnier Fakta
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS
8
Lisa Lemke Ålder: 38 år Bor: Prästgården i Skrea backe som ligger en knapp mil söder om Falkenberg. Familj: Maken Marcus Nordgren och två barn. Karriär: Frilansjournalist och författare. Har publicerat mer än tio böcker där mat och recept varit centrala.
Lär dig mer om matinköpet
VET DU VAD VAD DU ÄTE ÄTERR? I hennes tv-program Timjan, tupp och tårta är kasten mellan olika rätter och olika matkulturer ofta snabba men alltid intresseväckande. Lisa Lemke är likadan. Orden sprudlar fram och det är inte långt mellan samtal om vilken bulgur som passar bäst för syrisk Kubba och värdet av svenska bönders dagliga slit. AV: HÅKAN LÖVSTRÖM • FOTO: MAGNUS CARLSSON
Recept på nästa sida
➥
DELAD GLÄDJE ÄR DUBBEL GLÄDJE Upptäck Daily Greens färgstarka sortiment av krispigt fräscha grönsaker, frukter och bär. Underlätta vardagen med färdigskuren sallad och frukt, smakrika side sallads och mättande matsallader. Frukt och grönt är det enkla sättet att leva hållbart med hälsan i fokus.
ANNONS 10
L
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
isa Lemke har en lång karriär som kokboksförfattare och matskribent bakom sig. Men det är först nu efter två säsonger med matprogrammet Timjan, tupp och tårta som hon blivit välkänd ute i stugorna. Hennes positiva energi går genom rutan. Det verkar inte som om något är omöjligt. Så verkar det vara i verkliga livet också för Lisa. Hon och hennes man, Marcus Nordgren, driver tillsammans sin omåttligt populära restaurang Prostens pizzeria i sin egen trädgård. Det är också där på den gamla prästgården som tv-programmet spelas in. Hos grannen har de tagit över ladan och byggt ännu en restaurang och snart även en matbutik, öppen 24 timmar om dygnet. Inte nog med allt detta. Lisa Lemke fortsätter producera kokböcker, den senaste heter Brödmat. – Jag älskar ju all mat som bygger på bröd och det finns i olika varianter över hela världen. Så varför inte göra en kokbok om några av mina favoriter, säger Lisa och hugger in på en frukostmacka. Men om vi ska ta det från början så är Lisa född i småländska Skillingaryd där hon också fick med sig kunskaperna om var maten kommer från. – Vi bodde nära flera bondgårdar och ganska ofta köpte vi en halv gris eller ett lamm av bonden. I dag är det så många som inte har en aning om varifrån köttbullarna eller brödet kommer. Man förstår inte vilket det arbete det är innan ens bagaren har mjöl till brödet.
ANNONS
Lisas mamma var dagmamma och matlagning från grunden var något alla barnen växte upp med. – Mamma hade en regel att vi fick vara i köket så mycket vi ville bara det såg likadant ut när vi gick därifrån. Många av dagbarnen fick ett stort matintresse och jag tror det blev tre totalt som blev kockar. Även min bror blev kock. För Lisa blev dock ett studiebesök på Jönköpingsposten avgörande för karriärvalet. – Jag blev väldigt fascinerad av att man fick ställa frågor hela tiden. Varför då?, Hur då? Det passade mig, förklarar Lisa Lemke. Det visade sig snart att det inte var så särskilt lätt att släppa matintresset för Lisa. – Jag bodde också en period i Skottland och köpte då ett magasin som heter Food & Travel. Det var där min resa startade. Då insåg jag att man kan skriva riktiga artiklar om mat. Lisas karriär gick vidare med att det i många av artiklarna också behövdes recept på all den goda maten hon skrev om. – Så småningom insåg jag att jag även kunde skapa recept som var lite enklare och mer anpassade till läsaren jämfört med stjärnkockarna jag intervjuade. – Min mission sedan jag började skriva är att jag vill få folk att göra bättre val i mataffären. Kunskapsbristen om varifrån maten kommer är väldigt stor. Få som växer upp i dag känner igen vilka råvarorna är och vad man kan göra med dem, berättar Lisa Lemke. Många äter på lunchen eller skolan och sedan endast några mackor eller hämtmat när det kommer hem. – I dag har folk råd att slänga mat. Inte är det så att om man köpt en tv eller cykel bara slänger den nästa dag för
Matglädje är Guld värt!
Recept & middagstips guldfågeln.se
»
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS 11
FATTEH 4 portioner 40 minuter Här gäller att man tar det man har hemma för att skapa en god rätt.
2–3 libabröd olivolja 1 stor gul lök, hackad 2 vitlöksklyftor, finhackade 400 g färs; lamm, fläsk, nöt eller kyckling 1 tsk kanel ½ tsk mald kryddpeppar 1 krm malda nejlikor 1 ½ tsk salt kokta kikärtor, 1 burk (400 g) salt ½ tsk nymalen svartpeppar 1 msk mald spiskummin SÅS 2 dl naturell yoghurt 1–2 vitlöksklyftor, rivna eller pressade 3 msk ljus tahini 1 stor ekologisk citron, saft (ca 1 msk) och rivet skal salt TOPPING ½ isbergssallatshuvud ½ gurka, hackad kärnorna från ½ granatäpple 150 g fetaost 50 g rostade pinjenötter ev
hackad mynta och persilja, ca 2 dl av varje 3 salladslökar, strimlade Gör så här 1. Första gången jag åt denna fantastiska rätt blev jag helt tagen – den har allt! Avskräcks inte av den långa receptlistan för vad det gäller tillbehör är det lite ”tager vad man haver-mentalitet” som gäller. Ta den krispiga sallad du har hemma, och har du inga pinjenötter blir det gott ändå. När alla smaker och konsistenser får mötas i den här rätten blir det magiskt och garanterat uppskattat av alla! Börja med att bryta libabrödet i bitar och fritera det gyllene i olivolja i en stekpanna (man brukar inte behöva så mycket olja). Låt rinna av och svalna på hushållspapper. Fräs lök, vitlök och kött i en stekpanna med olivolja, tillsätt alla torra kryddor – kanel, kryddpeppar, nejlikor och salt, och fortsätt fräsa tills köttet är brynt och löken är mjuk. Ställ åt sidan.
2. Sätt ugnen på 225 grader. Häll kikärtorna på en plåt med bakplåtspapper. Ringla över olivolja, krydda med salt, peppar och mald spiskummin. Ställ in i ugnen och rosta i cirka 15 minuter eller tills kikärtorna är gyllenbruna och krispiga. 3. Rör samman alla ingredienser till såsen och smaka av med salt. Nu är det dags att lägga samman rätten. Lägg ut friterat libabröd över ett stort fat. Fortsätt med hackad sallad, färs och kikärtor. Ringla över lite sås och fortsätt med gurka, granatäpple, fetaost och eventuellt pinjenötter. Ringla lite mer yoghurtsås över och avsluta med hackade örter och salladslök. Servera med resten av yoghurtsåsen vid sidan av.
F ler recept på nästa sida
➥
Länge leve
färskheten!
Alltid färskt. Aldrig fryst. Det är vårt löfte. Vi vet att du vill ha färskt bröd. Därför lägger vi aldrig våra nybakade bröd i frysen. 78% av Sveriges brödköpande konsumenter tycker att ett bröd som varit fryst inte är färskt*. Det tycker vi också. Därför bakar vi på natten och kör ut färska bröd till butiken varje dag**. Vi skriver ut bakdagen för att du ska veta när brödet är bakat. Om alla bröd inte blir sålda tar vi tillbaka dem och återvinner dem. Vi jobbar med ett kretsloppstänk för att minska matsvinnet. Det är att baka med kärlek. Länge leve färskheten!
*Källa: YouGov, Bröd och Färskhet, maj 2017. **Små butiker har inte leverans varje dag. Avvikelser förekommer geografiskt samt gällande söndagsleverans.
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS
12
»
LIBA – ARABISKT FLATBREAD Första dagen är bröden sega och mjuka, medan de till andra dagen börjar bli lite hårdare. Tänk på att lägga bröden i plastpåse när de kallnat för att förhindra att de torkar för snabbt.
6 bröd 1,5 timme jästid + 20 minuter 4 ½ dl fint vetemjöl 1 tsk salt 1 tsk strösocker 1 msk torrjäst 2 ½ dl varmt vatten olja med neutral smak Gör så här 1. Börja med att blanda samman mjöl, salt, socker och jäst i en stor bunke för hand eller allra helst i en assistent. Tillsätt vattnet och arbeta i cirka 15 minuter till en smidig och lite kladdig deg. Häll ut på lätt mjölat underlag och forma till en boll. Olja in skålen och lägg tillbaka degen, täck med plastfilm och låt jäsa i rumstemperatur i cirka 1 timme eller till dubbel storlek. 2. Häll ut degen på mjölat underlag, vik ihop degen ett par gånger och dela sedan i 6 lika stora delar. Forma till små bollar (enklast om du nyper ihop dem underifrån så att de spänns uppåt och då blir till släta bollar). Lägg på kökshandduk och platta försiktigt till bollarna till kakor, 1–2 centimeter tjocka. Mjöla dem noga på båda sidor och låt dem jäsa på kökshanddukar med dubbla kökshanddukar över sig i cirka 15 minuter. Kavla ut kakorna till tunna pannkaksliknande kakor på mjölat underlag och lag sedan tillbaka på kökshanddukar och låt jäsa övertäckta i ytterligare 20 minuter. Degen är mycket elastisk så du behöver inte vara rädd för att flytta den, men undvik att få några hål i degen för du vill behålla all luft inuti så att den inte pyser ut genom hålet under gräddning. Värm ugnen till 250 grader med en plåt inne i ugnen som får bli het. 3. Grädda en kaka åt gången på den heta plåten tills kakan puffar upp. Låt den vara inne cirka 30 sekunder till i ugnen när den har puffat och ta sedan ut den. Lägg på en kökshandduk och täck genast med dubbla kökshanddukar (för att brödet ska hålla sig mjukt). 4. Stapla resten av de färdiggräddade bröden på hög. Låt svalna under kökshandduk.
ROSTAD KYCKLING 4 portioner 30 minuter + 1 timme i ugn 1 hel, gärna färsk, kyckling KRYDDSMÖR 2 stora vitlöksklyftor ½ gul lök 75 g smör 1 ½ tsk torkad timjan 1 msk paprikapulver 1 msk mald spiskummin 2 tsk kanel 1 tsk honung 1 msk salt nymalen svartpeppar ½ tsk fint havssalt 1 gul lök 1 vitlöksklyfta 2 dl vatten, öl eller vin
BAKADE LÖKAR 2 gula eller röda lökar 1 msk honung 1 tsk olivolja 1 tsk torkad timjan salt SÅS 2 dl fet turkisk yoghurt 1–2 nävar rostade valnötter 1 ½ dl russin 2 tsk sumac salt TILLBEHÖR 150 g grönkål eller svartkål 1 msk grantäppelsirap 1 msk olivolja 1 msk äppelcidervinäger salt ½ granatäpple, kärnorna libabröd (se recept ovan)
Gör så här 1. Lägg kycklingen med bröstfiléerna neråt. Skär eller klipp upp bröstbenet så det delar sig på mitten. Använd en rejäl hushållssax eller en kraftig kniv (du får trycka till ordentligt). Vänd på kycklingen och vik ut den så att den blir platt. Mixa samman alla ingredienserna till kryddsmöret. Gnid in detta runt hela kycklingen men också in under skinnet (tryck in ett finger under skinnet och lossa det från huden försiktigt, tryck sedan in smör här och gnid in ordentligt under skinnet). Om du har tid, marinera gärna kycklingen dagen före men hinner du inte det går den självklart lika bra att tillaga direkt efter att du gnidit in smöret. Avsluta med lite fint havssalt
för att få en lite krispigare yta på skinnet, men inte för mycket då smöret redan är kryddat. Sätt ugnen på 200 grader. 2. Lägg kycklingen i en ugnsform, slå lite vätska i botten (till exempel vatten, öl eller vin) och lägg gärna en klyftad lök och krossad vitlök i formen. Baka i mitten av ugnen i cirka 45 minuter eller tills kycklingen är helt genomlagad. Låt kycklingen vila I minst 15 minuter innan du serverar den. Under tiden kycklingen tillagas i ugnen passar du på att använda ugnsvärmen till att baka lök till yoghurten. Skär löken i tunna klyftor och lägg i en ugnsform. Vänd runt med honung, olivolja, timjan och salt och baka i nedre delen av ugnen
(under formen med kyckling) tills löken är helt mjuk. Lägg upp yoghurten på en djup tallrik, toppa med lök (låt den svalna lite först), hackade valnötter, russin samt sumac och salt. 3. Tillred kålen genom att skära bort den grövre stammen och strimla resten av kålen fint. Rör samman granatäppelsirap, olivolja och vinäger till en dressing och massera in den i kålsalladen, smaka av med salt och avsluta med att vända ner granatäppelkärnor. Servera med kyckling, yoghurtsås och libabröd.
F ler recept på nästa sida
➥
DET ÄR
SKILLNAD PÅ PEPPAR OCH PEPPAR
VI SER TILL ATT VÅR PEPPAR ALLTID HÅLLER MÅTTET Svartpeppar från Indien har sedan urminnes tider ansetts vara den bästa. Vår Tellicherry Black Pepper odlas på flera tusen meters höjd i sydvästra Indien där förhållandena för odling är helt perfekta. Ju större pepparkorn desto längre har de fått vara kvar på pepparplantan. Storleken på pepparnkornet har stor betydelse för smaken och det är bara de största och finaste kornen som får kallas Tellicherry. Smaken på vår Tellichery är intensiv men balanserad, citrusdoftande och med en varm arom av trä och tea-tree oil.
Läs mer om våra val på santamaria.se/varjevalgorskillnad
santamariasverige
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS
14
»
att den känns som gårdagens. Men om du köper ett kilo morötter så slänger många de tre som inte gick åt. Det kostar för lite att slänga mat. När Lisa och Marcus hamnade i Falkenberg var det egentligen bara ett steg på vägen till att de skulle uppfylla sin dröm om att flytta till Italien och lära sig göra salami. Det blev aldrig någon flytt till Italien. I stället har hon skapat sitt eget lilla Toscana i trakterna kring Falkenberg. – Det här har blivit ett mat-Mecka där det hela tiden skapas lokal mat med lokala råvaror och folk vallfärdar hit. Den kanske mest enträgna och udda besökaren är en tysk man som dök upp en söndagskväll. – Det ringer på dörren till vårt boningshus och där står Christopher som säger att han och hans familj följt mina råd i en bok jag skrivit för flera år sen. De har flyttat ut till ett hus på landet skaffat gris, hönor och börjat odla sin egen mat. Tydligen hade de läst en tysk översättning av Lisa på landet. Nu var den tyske mannen på affärsresa i Sverige och tänkte att han måste få träffa Lisa i verkliga livet. – Jag kunde ju aldrig tänka att en bok jag skrivit inspirerat en tysk familj så mycket. Nu försöker Lisa inpirera till att fler lokala matproducenter ska kunna få ut sina produkter till konsument. – Hittills har vi fått ihop ett system här i Halland där restauranger kan beställa även från mindre lokala producenter. Men i vår ska vi även ha en liten matbutik vid Skrea backe där vi hoppas få in de lokala producenterna. Det är ett nytt koncept med en obemannad butik som är öppen 24 timmar om dygnet. Det är ingen brist på idéer hos Lisa Lemke. – Vem blir först med att starta ett Amazon där de små lokala matproducenterna över hela landet kan få hjälp med logistiken för att nå kunder var som helst. Hon och hennes man har 13 000 besökare till gården varje år. Men Lisa vill inte att restaurangen ska ta över hela hennes liv. Lite privatliv måste det få finnas. – Det finns en anledning till att vi inte har öppet hela tiden. Jag älskar ju också att bara få kissa i trädgården. Det går ju inte om vi alltid har öppet i restaurangen. • Fotnot: Kubba är en vanlig rätt i mellanöstern som kan jämföra med våra kroppkakor eller palt.
”Jag älskar all mat som bygger på bröd ”
Lisas senaste bok ges ut av förlaget The Book Affair.
EMPANADAS Cirka 20 stycken, 1 timme DEG 150 g kallt smör 8 msk kallt vatten 6–8 dl vetemjöl (eller blanda hälften vetemjöl och hälften något lite grövre mjöl) 1–1 ½ tsk salt 1 tsk bakpulver FYLLNING 1 gul lök, finhackad 3–4 vitlöksklyftor, finhackade olja till stekning 400 g nötfärs 2 tsk spiskummin och 1 tsk salt som smaksättning 2 msk paprikapulver 1 msk koncentrerad oxfond salt och nymalen svartpeppar 20 urkärnade kalamataoliver 3 hårdkokta ägg, skivade
Gör många empanadas på en gång och lägg i frysen.
½ dl russin lättvispat ägg att pensla kanterna med TILL SERVERING chilisås Gör så här 1. Sätt ugnen på 200 grader. Smält smöret och blanda med vattnet. Mät upp mjölet i en skål och häll ner smörblandningen tillsammans med salt och bakpulver. Knåda till en slät degmassa. Låt degen vila cirka 30 minuter i rumstemperatur med en handduk över. Gör fyllningen under tiden. 2. Hetta upp en stekpanna och fräs lök och vitlök I oljan. Vänd ner färsen och bryn med spiskummin, salt och paprikapulver. Tillsätt fond, rör om ordentligt
och låt puttra en stund på spisen på svag värme så att fräset kokar samman. Smaka av med salt och peppar. 3. Kavla ut degen tunt och skär den i cirklar som är cirka 12 centimeter i diameter. Det går enklast med ett glas med rätt omfång. Lägg cirka 1 ½ matsked färs i mitten av cirkeln. Lägg på 2 oliver, 2 skivor kokt ägg och några russin. Pensla kanterna med uppvispat ägg. Stäng pirogen och pensla ytterligare en gång innan du ”syr” igen kanten genom att trycka med en gaffel längs med kanten. Pensla sedan hela pirogen med ägg och nagga den några gånger. Baka av i mitten av ugnen i cirka 20 minuter. Servera gärna med chilisås. Pirogerna håller sig cirka 6 månader i frysen.
Alltid nära en god måltid Sedan 1925 har Gudruns tillverkat kött- och charkprodukter av allra högsta kvalitet. För oss är det en självklarhet att du ska veta var våra produkter kommer från. Därför har Gudruns svenska uppfödare, eget slakteri, egen förädling och egen distribution. Vi tar helt enkelt inga omvägar, allt går raka vägen från hage till mage.
gudruns.se
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS
16
MIDDAG EN MULEN MÅNDAG Vi har tio måndagar kvar innan april kommer med vårsolen. Tio gråmulna måndagar då mörkret dominerar och inspirationen är låg. Om de mörka månaderna har kocken Mathias Dahlgren skrivit en hel kokbok. RECEPT: MATHIAS DAHLGREN TEXT: KRISTINA FUNCK PORTRÄTTFOTO: THRON ULLBERG • MATFOTO: LENNART WEIBULL
Fetaost med hjortronsylt, vispgrädde och mandel 4 portioner
”Den här kombinationen, som påminner lite om ostkaka, gör jag hemma ibland. Jag minns inte exakt hur den uppstod, men troligen var jag sugen på nåt och hade inte så mycket hemma mer än fetaost och hjortronsylt. När jag smakade dem tillsammans tyckte jag att de hade nåt intressant. Nu är ju hjortronsylt min favoritsylt alla kategorier, men kanske är det inte din favorit alls. Prova gärna med en sylt du tycker
om och har hemma när du råkar bli sugen på nåt festligt en vardagskväll i livet. Konstigare saker har hänt.” 140 g fetaost 2 dl vispgrädde 4 msk hjortronsylt 16 saltrostade mandlar, gärna Valenciamandel eller annan god hel mandel 4 tsk olivolja, helst av alberquinaoliver
Gör så här 1. Öppna fetaosten och häll av vätskan. Smula ner osten i grova bitar i fyra små tallrikar. 2. Vispa grädden fluffig. 3. Lägg upp grädde och hjortronsylt på osten. 4. Krossa mandlarna grovt med knivbladets sida mot en skärbräda och strö dem över grädden. 5. Ringla till sist lite olivolja över varje tallrik.
F ler recept på nästa sida
➥
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS
18
Purjolökssoppa med bröd och ost 4 portioner
Mathias Dahlgren.
»
Mathias Dahlgren konstaterar att vi varken har så mycket grönsaker i säsong eller lust att göra annat än kura i soffan, och hur får vi ut en middag på det? Mathias lysande recept mot vintermörker är att laga vardagsmat på lök, ägg, frysvaror och halvfabrikat. Snabbt skall det gå och variation skall det vara – då känns den gråa måndagen som en solig söndag. Mathias är kanske Sveriges mest framgångsrika kock genom tiderna och ägare av flera lyxkrogar, bland annat Matbaren i Grand Hôtel. Men visst tar rotfrukterna och löken plats
”Frågan om vilken som är min favoritråvara har jag fått många gånger av journalister, gäster och andra, och jag brukar svara purjolök. Jag gillar purjolöken – en enkel, god, tillgänglig och prisvärd råvara. Trots sin enkelhet har purjolöken en viss elegans över sig både när det gäller hur den ser ut och hur den smakar. Den är därför mycket användbar såväl i det enkla som i det lite mer raffinerade köket. En rustik värmande purjolökssoppa en trist höstkväll får mig på gott humör.” 2 purjolökar 3 dl vitt vin 6 dl buljong av t ex svamp, grönsak eller kyckling (tärning är okej) 50 g smör dagsgammalt surdegsbröd 1 litet knippe gräslök ost i skivor, t ex appenzeller, långlagrad svensk hårdost eller fast blåmögelost lite olja till stekning salt, nymald svartpeppar Gör så här 1. Ansa och skölj purjolökarna och skär dem i mindre bitar. Hetta upp en vid gryta, tillsätt lite olja och lägg i purjolöksbitarna. Låt dem svettas under omrörning. Häll på vinet och låt puttra i några minuter. Häll på även buljongen och tillsätt smöret. Låt koka i cirka 10
minuter tills purjolöken är ordentligt mjuk. 2. Skär brödet i skivor och rosta dem i ugnen med grillfunktionen eller i brödrosten. 3. Smaka av soppan med salt och peppar. Skär gräslöken fint och vänd in i
F ler recept på nästa sida
soppan. Häll upp i fyra skålar eller djupa tallrikar. Lägg ner osten i soppskålarna. Bryt brödet i bitar och toppa med det.
➥
Easy doesn’t have to be boring Det måste vara enkelt, men först och främst måste det smaka gott. Därför kallar vi våra färdigrätter Nice ‘n’ Easy. Varumärket Nice ‘n’ Easy innfattar en serie av easy-to-cook-produkter. Innovation och fräscha idéer gör att vi fortsätter att servera nya, goda rätter till bra priser.
Smaklig måltid!
Geia Food A/S • www.geiafood.com
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS
20
»
Kokbok för grå dagar av Mathias Dahlgren, Bonnier Fakta.
på Mathias krogar också. För några år sedan stängde Mathias finkrogen Matsalen i Grand Hôtel och ersatte den med den vegetariska restaurangen Rutabag – som är gammalt svenskt ord och betyder kålrot. Trots kålroten så är kontrasterna från hans krogar till den gråa måndagen stor, precis som kontrasterna är med Mathias, som är uppvuxen i västerbottniska Storliden och numera bor i storstaden. I boken varvas vardagsrecept med finurliga små tips och härliga berättelser. Ett av de godaste tipsen är att lägga en kula glass ovanpå grädden i en semla. Semlan blir ännu godare så. En av berättelserna handlar om hur tiderna förändras, förr duschade man efter en tung dag på jobbet, idag duschar vi innan vi går till jobbet Uppväxten i Storliden speglas i många vinterhistorier om blåställ och kålpudding. Säkert är att vintrarna i Västerbotten var snörikare än vintrarna i storstaden, men maten passar lika bra en gråmulen dag i Stockholmstrakten. •
Kålpudding med lingon 4 portioner
”En kålpudding ska inte gå att skära i rutor, då är den för fast, enligt mig. Jag vill ha mycket brynt kål i min kålpudding och den ska vara ganska porös i konsistensen. Hemkokt lingonsylt kan vara en höjdare, medan köpt lingonsylt sällan är det. Nåt jag brukar göra hemma är att blanda lika delar frysta lingon och köpt sylt. Då får jag nåt som påminner om en bra sylt med mycket bär och lagom mycket socker. Rårörda lingon är annars populärt, men det gillar jag faktiskt inte nåt vidare. Av den enkla anledningen att rårörda lingon är gott till söt svensk mat av skånsk modell där man ofta har socker i både färs och sås. Jag är inte uppväxt med söt mat på tallriken utan med salt mat och den är godare med söt sylt till, precis som kombinationen här. Prova får du se!”
Pissaladière med lök, sardeller, oliver och citron 4 portioner
”Sydfransk street food i form av pissaladière, den provensalska ’pizzan’, är ett vanligt inslag på både marknader och torg i Sydfrankrike. Många av de vanligaste, godaste och mest älskade maträtterna både i Frankrike, Spanien och Italien har sitt ursprung i det ’fattiga köket’. Vällagad, enkel och skitgod mat slår det mesta man kan äta och servera. Traditionellt bakar man sardellerna i ugnen tillsammans med degen, men det tycker jag är synd då de är mycket godare som de är. Citron förekommer inte heller på den traditionella pissaladièren, men den ger ett lyft och tillför något jag gillar: syra och fräschör i mötet med djupa och mustiga smaker.”
1 köpt pizzadeg (eller gör egen om du vill) + vetemjöl till utbakning 4 gula lökar 100 g smör 2 msk brun farin 1 dl svarta oliver, kärna ur dem själv 1 liten glasburk sardeller, ca 80 g 1 litet knippe timjan, plockade blad ½ ekologisk citron, tvättad salt, nymald svartpeppar olivolja Gör så här 1. Skala och skär löken i grova bitar. Hetta upp en gryta, lägg i löken och smöret och sänk värmen. Häll i farinsockret och låt löken sakta brynas under omrörning tills den är mjuk och gyllenbrun. Häll över löken i en sil så att
600 g vitkål 2 gula lökar, skalade 100 g smör 400 g fläskfärs 2 dl ris (okokt), kokt i saltat vatten 3 dl mjölk + 1 ½ dl ströbröd, som fått svälla tillsammans 1 ägg salt, nymald svartpeppar Lingon 2 dl lingonsylt 2 dl frysta lingon, tinade
Gör så här 1. Sätt ugnen på 175 grader. 2. Skär kål och lök i grova bitar och stek i smöret i medelvarm panna tills kålen mjuknar och blir gyllene. Krydda med salt och peppar och låt svalna något. 3. Lägg hälften av kålen och löken tillsammans med fläskfärsen, det kokta riset, det blötlagda ströbrödet och ägget i en stor skål. Blanda till en homogen färsblandning och krydda med salt och peppar. Häll över den relativt lösa färsblandningen i en ugnsfast form och grädda i ugnen i cirka 30 minuter tills färsen har satt sig och ytan är gyllenbrun. 4. Ta ut formen och fördela resten av den stekta kålen och löken i formen och värm allt i ytterligare 3 minuter. Ta ut ur ugnen och låt svalna i 5 minuter innan kålpuddingen ska ätas. 5. Blanda lika delar lingonsylt och frysta tinade lingon i en burk eller skål och servera till.
smöret rinner av och krydda med salt och svartpeppar. 2. Sätt ugnen på 200 grader. 3. Rulla eller kavla ut pizzadegen på en mjölad arbetsbänk. Lägg över den på en plåt eller i en stor ugnsfast form. Bred ut den brunlagade löken över degen och lägg på oliverna. Grädda i ugnen tills botten är klar, det vill säga den är torr på undersidan och har fin färg på kanterna. Det tar cirka 20 minuter. 4. Ta ut ur ugnen och lägg på sardeller och timjan. Skiva citronen tunt över pizzan på en japansk mandolin med keramiskt blad. Krydda med svartpeppar och avsluta med att ringla lite olivolja över alltihop.
F ler recept på nästa sida
➥
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS
©2019 The Coca-Cola Company. COCA-COLA is a registered trademark of The Coca-Cola Company.
21
COCA-COLA ENERGY Den perfekta kombinationen. En energidryck med smak av Coca-Cola. En energidryck för arbets/ studiedagen efter jobb eller på väg hem eller till träning.
• Energidryck med en hint av Coca-Cola • 2 versioner: med socker och sockerfri • Koffein från naturliga källor – gröna kaffebönor
• Inget taurin • Guarana, B-vitaminer • 250 ml slim can
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS
22
Måndagstacopanna ”Förr i världen var det enklare att laga mat cykliskt, det vill säga rester gick ofta vidare och blev till nåt annat gott. Som exempel blev kanske en bit av söndagssteken och den kokta potatisen från tisdagens torsk med äggsås till en pyttipanna på onsdagen. En av ett fåtal återkommande rätter med hög frekvens som nästan alla äter i dag är fredagstacos. Här har jag gjort ett försök att göra nåt vettigt av resterna med samma gamla tänk. Dumt att kasta, gott att äta.” 1 burk svarta bönor, ca 400 g 4 ägg salt, nymald svartpeppar Rester från fredagstacon 1 avokado, delad och urkärnad några tomater lite rå lök chili (spansk peppar) färsk koriander några tacoskal lite salsa 1 lime flingsalt, nymald svartpeppar
Gör så här 1. Sätt ugnen på 175 grader. Häll av spadet från bönorna och häll bönorna i en stekpanna som tål ugnsvärme. Salta och peppra och knäck äggen över bönorna. Ställ in hela pannan i ugnen och baka tills äggen har satt sig och bönorna är varma, det tar cirka 10 minuter. 2. Skär avokadokött, tomater och lök i lämpliga bitar. Skiva chilin fint och skär koriandern grovt. Krossa tacoskalen till grova smulor. 3. Fördela all topping inklusive salsan över bönor och ägg i pannan så att det ser gott och trevligt ut. Raspa limeskal över alltihop och dela sedan limefrukten och pressa ner juicen. 4. Krydda med flingsalt och peppar. Bjud gärna en grönsallad till.
FOTO: ISTOCKPHOTO
4 portioner
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
NEW
FAZER HAR NÅGOT FÖR ALLA SMAKER!
ANNONS
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS
24
Grovmalen korv. Rökt korv.
Emulsionskorv.
Xxxxxxxx
KORVEN TRENDAR MED TILLBEHÖR Korvtrenderna pekar åt två håll samtidigt. Vi ser en efterfrågan på traditionella korvar som hedrar korv- och charkuterihantverket. Samtidigt har trenden med tillfälliga och oväntade smaker på korvar hållit i sig. AV: HÅKAN LÖVSTRÖM • FOTO: HKSCAN
Mathias Emilsson är Headchef och gastronomiskt ansvarig på HKScan, mer känt som Scan, där charkuteritraditionen och korvhantverket har levt sedan 1899. – Jag kommer från restaurangvärlden och är även utbildad sommelier. Mitt uppdrag är sätta in korvarna i ett sammanhang så att hela måltiden blir en upplevelse, säger Mathias Emilsson.
Korvkungen Mathias Emilsson.
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS 25
VÅRA VANLIGASTE TYPER AV KORV FÄRSKKORV Färskkorv eller råkorv innehåller alltid rent malt kött med tillsatt vätska. Det kan vara vatten, vin, mjölk, öl, buljong beroende på vilka smaker som önskas. Färskkorv är en färskvara som tack vare en lätt syrning har ganska lång hållbarhet. Dessa korvar måste tillagas innan de äts. Merquez och salciccia är bra exempel på färska korvar. Vanligt är att en färskkorv har ganska grovmalet kött vilket ger en härlig textur.
Lufttorkad korv.
EMULSIONsKORV Falukorv, grillkorv och wienerkorv är exempel på emulsionskorv. Köttet mals fint och blandas med vätska till en len smet. Efter stoppning så värmebehandlas den. Emulsionskorvar är klara att ätas som de är och behöver egentligen bara värmas. LUFTTORKAD KORV Torkningsprocessen görs för att korven ska konserveras. Många korvar lufttorkas en viss tid innan den värmebehandlas och röks. Exempel på lufttorkade korvar är salami, fuet, men även isterband och chorizo.
Färsk korv,
RÖKT KORV Rökning är vanligt inom korvtillverkning i Sverige. I andra länder som exempelvis Spanien så tillsätts ofta rökt paprikapulver istället för att röka hela korven. Kallrökning och varmrökning är de två metoder som används. Falukorv och wienerkorv är båda rökta korvar men smaken skiljer sig helt åt beroende på vilket trä och rökmetod som används samt hur länge den rökts. En jalapeno-cheddar sausage är kanske raka motsatsen till en falukorv men båda har en röksmak.
Korven älskar toppings! Klassiska toppings är så klart ketchup och senap, men idag går trenden mot ”extra allt”. Varför inte toppa den kryddiga korven med hemkokt BBQ-sås, majonnäs, rostad lök, syrad lök och chiligurka. Eller färskriven pepparrot och en dijonnaise med krasse.
Entusiasmen kring korv går inte att ta miste på. – Det är få maträtter som har en så stor spännvidd både ekonomiskt och kulturellt. Korv tillhör både några av våra mest älskade vardagsrätter, men har också en självklar plats på menyn hos många av finkrogarna, förklarar Mathias. En del av Mathias arbete är att ta
fram nya smaker, texturer och koncept kring korv. – Jag ser två tydliga trender. Den ena anammar det traditionella korvhantverket med tydliga och klassiska smaker, som för korvkulturen vidare. Den andra trenden är att korvarna får mer utmanande och bombastiska smaker. Till exempel lanserar vi på Scan inför OS i sommar korvar med
autentiska asiatiska smaker där vi verkligen tar ut svängarna. Till det här sortimentet kommer också helt nya tillbehör som passar till allt som läggs på grillen, berättar Mathias Emilsson. Trots olika korvtrender verkar stjärnkockarna ha en alldeles speciell favorit när de själva ska käka korv. – Bullens pilsnerkorv. Det är svaret
jag får från nästan alla kockar jag möter. Och visst är det härligt med en Bullens, avslutar Mathias Emilsson. •
Korvens bästa toppings
➥
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS
26
» 1.
2.
3.
TIPTOPP TOPPINGS 1. L ökringar, bbq-sås, lagrad cheddar 2. Pimientos de padron, picklad rödlök 3. Salsa Fresca, avocado, koriander
4.
5.
GÅRDSINIT IAT IVET
100 ÅTGÄRDER FÖR EN MINSKAD KLIMATPÅVERKAN Nu tar vi på Scan vårt nästa och längsta klimatkliv hittills. Vi kallar det Gårdsinitiativet. Svenskt nöt- och fläskkött har 60 respektive 50 procent lägre klimatpåverkan än genomsnittet i världen. Bra, tycker vi på Scan. Men det räcker inte – bra kan alltid bli bättre! Gårdsinitiativet sker i samarbete med våra gårdar och tillsammans ska vi arbeta för att minska klimatpåverkan och öka miljöfördelarna för svenskt kött.
Grisbonden Anders Gunnarsson har som mål att driva Halla Gård helt fossilfritt med ett helt slutet kretslopp.
LÄS MER PÅ SCAN.SE
6.
4. Sourslaw, friterad saltgurka 5. Ketchup med svartpeppar och picklad ingefära 6. Dragonmajonnäs, pommes allumette
Den Svenska Matrebellen är ett 70-tal butiker med stark lokal förankring som gått samman i en gemensam inköpsorganisation. Vi utmanar de stora blocken i handeln med gemensamma kampanjprodukter, en justare prisbild och marknadens bredaste sortiment. När du ser vårt märke på en butik ska du förvänta dig mer än vad de traditionella kedjorna erbjuder.
Välkommen att bryta vanans makt! Vällingby
Vällingby
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS
28
t n e m i t Binormettlsaorktosfritt
Förkläde i skinn, 799 kr, Åhléns.
GRYTANS FÄRGER Lite murriga toner passar till vinterns gryta AV: KRISTINA FUNCK
Butikspackat kött från A-Key AB Certifierad fullsortimentsleverantör av samtliga köttslag
08-722 40 40 www.a-key.se
Bricka i valnöt, 99 kr, Åhléns (gäller båda storlekarna).
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS
29
Svensk kyckling sedan 1965 Barnset, 249 kr, Cervera.
Lagerbergs har producerat svensk kyckling sedan 1965 och är medlem i branschorganisationen Svensk Fågel. Vi finns på Listerlandet i Blekinge och arbetar enbart med utvalda svenska bönder. Omsorgen om djur och natur är självklar för oss – liksom målsättningen att utveckla sortimentet så att det blir ännu enklare för svenska konsumenter att variera och snabbt laga riktigt god kyckling. Lagerbergs ingår i atria sweden. • Alltid svensk kyckling • Alltid från svenska bönder • Recept och inspiration på lagerbergs.se
Salladsbestick, 79 kr, Mio.
Kvalitetsprodukter från Atria Sweden
Grytlapp, 99 kr, Åhléns.
En värld av nöt, kalv, fläsk & lamm Stockholm World AB grundades hösten 2007 och har sedan dess etablerat och utvecklat sin position på den svenska marknaden med ett brett sortiment av utvalda köttprodukter från hela världen som uppfyller våra kunders högt ställda krav och förväntningar.
Fat och skål, 49 kr/st, Lagerhaus.
Sugrör av papper, 29 kr/100-pack, Ikea. Kanna, 249 kr, Mio.
08-556 139 50 www.stockholmworld.se
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS
NYA DAGENS ENKELT HAR ALDRIG SMAKAT SÅ GOTT
Nya DAGENS har förbättrade recept och mer grönsaker. Ännu godare helt enkelt! med ny design dessutom.
MAT FÖR EN BRED KOSTHÅLLNING Ekologiskt och glutenfritt från Naturens Skafferi
www.naturensskafferi.se
Charlotte Kallas styrkemacka!
VARUMÄRKET DELIA – EN KVALITETSGARANTI!
Vår vision med varumärket är ”att erbjuda alla nyfikna, matintresserade konsumenter de bästa produkter Medelhavet har att erbjuda”. Produkter som lever upp till våra 4 kärnvärden: ÄKTA - Vi skulle aldrig sälja något som inte är äkta. HÄLSA – Vi har ett ansvar mot er konsumenter att presentera produkter som är hälsosamma. SMAK - Vem vill äta något som inte är gott? UPPLEVELSE - Vet man historien bakom maten man äter blir det en helt annan sak.
Receptet hittar du på: polarbrod.se/recept/charlotte-kallas-styrkemacka
Delia står för god, äkta och hälsosam mat från Medelhavet som ger en härlig upplevelse varje dag året om. Och det ska inte kosta skjortan!
FoodCompetence AB, Tel 08-679 66 66 info@foodcompetence.se www.foodcompetence.se
Färsk Kycklingfilé 100% kyckling utan tillsatser
Intertrade AB, tel 020-22 30 88
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS
12 bitar 30 minuter + frystiden
FOTO: FRIDA WISMAR
Strawberry Mojito Cheesecake
Somrig dessert.
50 g smör 150 g digestivekex 4 ägg 2 dl socker 400 g Philadelphia Classic Naturell 2 tsk vaniljsocker ½ lime (rivet skal och saft) 2 dl färska, snoppade och hackade jordgubbar ½ dl färsk hackad mynta 4 dl vispgrädde
Cornflakeskakor 20 kakor 10 minuter
100 gr smör ½ dl sirap 1 ½ dl socker 4 msk kako 5–6 dl cornflakes
GARNERING ½ lime jordgubbar färsk mynta
INTE BARA BULLAR När man är uppvuxen på landet mellan Bullerbyn och Änglagård så har man lärt sig att baka sju sorters kakor och man vet vad fika betyder. Så
har livet sett ut för senaste vinnaren av Hela Sverige bakar, Linda Hansson. Lindas bok Fika är livet är som gjord för oss som behöver
svänga ihop något på kort tid. Linda själv säger att hon hatar att vänta och vill snabbt se resultat. Här bjuder Linda på två lätta recept som inte ens kräver ugn.
1. Smält smöret i en kastrull. Krossa kexen fint, gärna i en matberedare, och blanda med det smälta smöret. 2. Klä botten i en springform, 22–24 cm i diameter, med bakplåtspapper eller klä hela formen med plastfolie och tryck ut kexblandningen i formens botten. Låt stå i kylen medan du gör fyllningen. 3. Separera äggulor och -vitor i två olika skålar. Vispa äggulor och socker pösigt. 4. Blanda Philadelphiaosten med vaniljsocker, limeskal och pressad limesaft. Rör samman blandningen med äggsmeten, gärna med elvisp. Blanda i jordgubbar och mynta. 5. Vispa grädden separat och rör försiktigt ner den i ägg- och ostblandningen. 6. Vispa äggvitorna hårt och rör försiktigt ner i smeten. Häll sedan smeten i formen och ställ i frysen över natten. 7. Vid servering: Ta ut cheesecaken och ställ den i rumstemperatur ca 1 timme innan den ska avnjutas. Dekorera med hela, halva och kvartar av jordgubbar, halvmånar av lime och stora fina myntablad.
Sockersött– en söt skola Nej det är inte nyttigt med socker men det är gott. Sött har alltid varit en smak som människan tyckt om. Redan innan vi lärde oss utvinna socker så har vi sötat mat med dadlar och honung. Socker utvinns från antingen sockerrör eller sockerbetor. För 12 000 år sedan odlades sockerrör i Indien och Nya Guinea och har sedan spridits till andra varma trakter. Sockerbetan kom senare, först i slutet av 1700-talet lärde man sig utvinna socker ur sockerbetorna. I dag utvinns nästan hälften av allt socker ur sockerbetorna. Vi tar en titt på de olika
sockersorterna som vanligtvis finns i butikerna.
Honung. Det äldsta sötningsmedlet som honungsbin producerar av pollen och nektar. Den kan användas i all sorts matlagning, den är god att äta som den är och den finns även i hår- och hudvårdsprodukter. Sirap. Tillverkas av råsocker från både sockerrör och -betor. Sirapen ger bakverk en fin färg och den påskyndar jäsningen. Sirapen påminner i konsistens om honung. Lönnsirap. Traditionellt kallas alla trögflytande söta
1. Blanda och koka upp alla ingredienserna utom cornflakes i en kastrull. Ta kastrullen från värmen och blanda i cornflakes 2. Klicka ut i muffinsformar och låt kakorna svalna 5. Vispa grädden separat och rör försiktigt ner den i ägg- och ostblandningen. 6. Vispa äggvitorna hårt och rör försiktigt ner i smeten. Häll sedan smeten i formen och ställ i frysen över natten. 7. Vid servering: Ta ut cheesecaken och ställ den i rumstemperatur ca 1 timme innan den ska avnjutas. Dekorera med hela, halva och kvartar av jordgubbar, halvmånar av lime och stora fina myntablad.
FOTO: SHUTTERSTOCK
FOTO: FRIDA WISMAR
31
vätskor för sirap som nedkokta fruktjuicer eller saven från träd. Lönnsirap är sav från lönn som kokats ner till en flytande sirap. Äkta lönnsirap är 100 % lönnsirap, de billigare varianterna är utblandade med exempelvis majs. Lönnsirap går att använda i bakning, matlagning eller traditionsenligt; ringla den över pannkakor.
med lite restprodukter kvar av melass. Det är melassen som ger sockret dess bruna färg och fylliga smak. Rörsocker. Rörsocker är egentligen all sorts socker som utvinns ur sockerrör, men i recept så brukar råsocker och rörsocker vara samma sak. Numera hittar man även rårörsocker i butikshyllorna.
Strösocker. Görs av sockerbetor och är den vanligaste formen av socker. Strösocker kan användas i alla sammanhang.
ler och rörsockersirap. Den har en kryddigare smak.
Farinsocker. Farinsocker är en blandning av sockerkristal-
Råsocker. Råsocker är nästan färdigraffinerat socker men
Florsocker. Florsocker är ett väldigt finfördelat vitt socker med tillsats av stärkelse (potatismjöl) som gör att det inte klumpar sig. Det används i bakning, siktas över semlor och till kristyr.
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS
Visste du att Carl von Linné gav kaffets sitt namn? Kaffet är ett stort släkte med 129 olika arter, men det är bara två av arter som går att brygga kaffe på. I vardagligt tal kallas dessa för arabica och robusta. Den förstnämnde namngav Linné redan 1753, och den fick heta just arabica eftersom man trodde att arten uppkommit på den Arabiska halvön – i dag vet vi att kaffet ursprungligen kommer från Etiopien.
Turkisk yoghurt har en krämig konsistens och mild smak. Passar bra att äta som den är med frukt och bär. Fungerar fint i kalla såser, bakning och matlagning. Kan värmas men inte kokas. Blir grynig om den kokas. Tips, tillsätt yoghurten i slutet vid varm matlagning så den inte hinner bli grynig. Fetthalt 10 % Proteinhalt 4,2 g/100 g.
Crème fraiche kommer ursprungligen från Frankrike och betyder ”färsk grädde” på franska. Den har en frisk och syrlig smak och har en krämig konsistens. Tack vare dess höga fetthalt så passar den i all typ av matlagning. Den ger syra till grytor, går att koka och den är god att laga kalla såser av. Fetthalt 34 % Proteinhalt 2,3 g/100 g.
Grekisk yoghurt är fast i konsistensen och smakar syrligt. Passar bra i desserter och söta krämer där den kan tillföra både syra och konsistens. Kan ersätta fetare alternativ som gräddfil eller crème fraiche. Fetthalt 10 % Proteinhalt 5,2 g/100 g.
Skyr kommer från Island där den spelat en stor roll i matlagningen i århundraden. Förr sinade kornas mjölk under den karga vintern och då var Skyr en räddare. Skyr gick utmärkt att spara i flera månader och tack vare dess naturligt höga proteininnehåll och låga fetthalt var det ett viktigt födoämne. Den smakar syrligt och friskt med lite sötma. Idag uppskattas den i träningskretsar. Fetthalt 0,2 % Protein 10 g/100 g.
Rysk yoghurt mild och rund i smaken och har en krämig konsistens. Den kan kokas och blir inte grynig. Passar utmärkt i grytor och lika bra i desserter som pannacotta, fromage och tårtfyllning. Fetthalt 17 % Proteinhalt 3,4 g/100 g. Kvarg är en typ av färskost som påminner om Keso men har en slät konsistens och syrligare smak. Den har en hög proteinhalt och är därför populär bland idrottare. Kvarg är ett mättande mellanmål med frukt, bär och nötter. Fetthalt 0,2 % Protein 12 g/100 g.
DANSKT KÖTT AV HÖGSTA KVALITÉT www.skare.com
Smetana är syrad grädde och därmed ett av de fetaste och krämigaste produkterna i mejerihyllan. Ursprunget är från Ryssland där den serveras på blinier och biff stroganoff. Passar utmärkt i grytor, soppor, varma och kalla såser, gratänger, lasagne och dessutom i söta bakverk och desserter. Fetthalt 42 % Protein 2 g/100 g.
Snabbt, säkert och bekvämt. MT Svea är den lokala grossisten som snart firar 10-årsjubileum. Vi levererar allt inom kött, fisk, fågel och grön- saker till restauranger och livsmedelsbutiker. Från certifierade leverantörer
En tesked salt om dagen Kroppen behöver salt men inte mera än 6 gram per dag, det är en tesked, men vi äter dubbelt så mycket. Hälften av vårt saltintag får vi från vanliga livsmedel. För att minska på saltet men inte på smaken kan vi använda mera kryddor som färska och torkade örter, citron, vitlök, chili, ingefära och curry. Kryddor som får maten att smaka med mindre salt. FOTO: ISTOCKPHOTO
Skillnaden på olika sorters yoghurt
FOTO: ISTOCKPHOTO
32
Syra är årets smak 2020 Under året kommer vi att utforska och exprimentera mera med syrliga smaker visar en trendundersökning som Arla tagit fram med sitt smakråd. Trots att det finns många smaksättare att välja mellan så är det främst citron vi använder i dag.
världen över hämtar vi vårt breda sortiment och utvecklar det hela tiden utifrån era önskemål. Med vår höga kvalitet, rätt priser och snabba leveranser har vi i snart 10 års tid tillgodosett våra kunders hela behov.
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS
FOTO: ISTOCK PHOTO
33
Mest googlade maten och drycken 2019 Google har analyserat vad vi i Sverige googlat mest på under 2019. Årets lista visar att vi hade en fin höst med mycket rönnbär, fläder och kantareller.
1. Aperol Spritz 2. Gubbröra 3. Sellerijuice 4. Empanada 5. Rönnbärsgelé 6. Blinier 7. Syrensaft 8. Kantareller 9. Flädersaft 10. Raketost Sellerijuice: Skölj en knippe selleri, kör det i en juicemaskin, drick direkt. Om du inte har en juicemaskin hacka sellerin och mixa med 1 dl vatten. Sila juicen innan du dricker den. Gott? Njae, men sägs vara nyttigt.
VI ÄTER
I SNITT
15 KG
GODIS En svensk klassiker PER ÅR GUBBRÖRA ENLIGT
LIVSMEDELSVERKET
2 hårdkokta ägg 4 kokta potatisar 100 g ansjovisfiléer 2 msk finskuren dill 2 msk finskuren gräslök 1 dl crème fraiche 2 msk majonnäs 2 msk kaviar salt och svartpeppar
Mat Från Hela Världen... Simmo World Food AB Mejerigatan 1, 41276 Göteborg, Telefon: 031-21 06 42, 031-21 07 64, Fax: 031-219657, www.simmoworldfood.com.
1. Skala och tärna äggen och potatisarna. Låt ansjovisen rinna av och tärna den fint. 2. Blanda crème fraiche, majonnäs, kaviar, gräslök och dill. Vänd ner ägg, potatis och ansjovis. 3. Smaksätt med salt och svartpeppar. 4. Servera den gärna på knäckebröd eller kavring
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS
34
SÅ BLEV DE TILL Namnen vi alla känner igen. På sardinburkar, bananer och kaviar. Alla har de en historia.
Chiquita bananer Kvinnan med frukthatten på det blå klistermärket skapades 1944 av den amerikanska serietidningstecknaren Dik Browne. Hon döptes till Miss Chiquita. Ursprungligen var hon en animerad banan med frukthatt, kvinnoben och röst av en känd skådespelerska, först 1963 kom de blå klistermärkena som än i dag klistras på bananerna för hand.
Kalles kaviar Den blonda pojken på Abbas kaviartuber heter Carl Ameln, hans pappa var chef för Abba på 50-talet då Carl var sex år. Som tack för att Abba fick låna hans ansikte får Carl gratis kaviar resten av livet. Än i dag levereras tuberna till hans dörr.
ANNONS
Hela denna bilaga är en annons från Matrebellerna och Adjust Media
ANNONS 35
Kung Gustaf Sardinburkarna med Gustaf V har funnits i över 80 år. De började med en konservfabrikör i Strömstad som ville ha ett säljande namn på sina bästa sardiner. Han reste till Stockholm och fick Gustaf V:s tillstånd efter att han pratat med kungen om arbetslösheten i Bohuslän. Porträttet är målat av Bernhard Österman.
Uncle Ben’s ris Varumärket skapades på 40-talet av amerikanen Gordon Harwell. Legenden säger att Uncle Ben var en känd risbonde från Texas som prisats för sitt högklassiga ris. Fast troligtvis var det inte riktigt så, Ben var ett vanligt namn bland arbetarna på plantagen och Uncle användes för att beskriva män som var ärade och respekterade. Det blev ett bra namn. Mannen på bilden sägs dock ha varit hovmästare på Gordon Harwells stamkrog. Solstickan Stiftelsen Solstickan grundades 1936 och pengarna skulle användas till förmån för barn och gamla. Konstnären Einar Nerman fick i uppdrag att skapa en etikett till Solstickan. Det var brådskande att få fram etiketten så Einar använde en gammal tekning han gjort där Tummelisa bär på en fackla. Han tog bort facklan och la till solen. Modell för Tummelisa var Einars son Tom. Barnet på tändsticksaskarna är i dag en av Sveriges mest välkända symboler och kanske en av världens mest reproducerade konstverk. Idén med Solstickan var att tändstickor var en billig produkt och att ingen skulle avstå att köpa dem även om priset höjdes med ett halvt öre. Särskilt inte om man vet att pengarna går till ett behjärtansvärt ändamål. Än i dag går 8 öre per ask till bidrag och stöd för behövande barn och gamla.
Greken på den turkiska yoghurten Den folkdräktsklädde mannen Sverige och han stämsom pryder Lindahls turkiska mer mejeriet på 50 miljoner kronor. Han menar på yoghurt är egentligen en grek. Han brukade klä sig i folkdräkt att han är så kränkt av att och låta sig fotograferas av framställas som turk – på turister. Ett av fotografierna burk. Lindahls och greken hamnade på en bildbyrå som kom så småningom överens om att greken får 1,7 miljosålde bilden till mejeriet. Åtta år senare får den grekiske man- ner kronor och Lindahls får nen nys om att han finns på fortsätta använda den fina de turkiska yoghurtburkarna i bilden.
gröna vanor Krydda våren med
STOLT STO LT LE V E R A N T Ö R TIL L MMAT AT R E B E L L E RNA
Möt våren med nya sköna vanor. Här är tipsen som ger dig en god start på året. Krydda och njut! 1. Våga mer växtbaserat 2. Boosta med kryddor 3. Pimpa med crunch
KOCKENS EKOLOGISKA KRYDDOR
Kockens har ett stort urval av ekologiska kryddor – bra för miljön!
Grön smoothie
2 portioner
Ingredienser 1 liten selleristjälk, grovt skuren +1 till dekoration ½ avokado, urgröpt 2 dl spenat, färsk eller fryst 1–2 tsk kokosolja 2 dl yoghurt, naturell 1 ½ tsk Kockens ingefära malen, Ekologisk 1–2 krm Kockens kryddnejlika 1–2 nypor Kockens chili flakes, Ekologiska Tillagning 1. Mixa samman alla ingredienser, utom chili flakes, i en mixer eller med en stavmixer. 2. Häll upp i glas och garnera med en selleristjälk. Toppa med chili flakes.
FLER RECEPT PÅ KOCKENS.SE