2 minute read

“Balinanın Bilgisi” filmi projesi Londra’da tanıtıldı

Avrupa Ajansı | AVA- Londra

Mihrişah Safa’nın haberi film projesi için ekip ilk olarak KKTC Temsilcisi Büyükelçi Çimen Keskin’I ziyaret ederek, konuyla ilgili geniş bilgi verdi.

Advertisement

Londra’da kurulu İngiltere Kadın Platformu’nun uluslararası platforma taşıdığı, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini konu alan , “ Balinanın Bilgisi” adlı film projesi, başkentte Lordlar Kamarası, İngiltere ve Galler Barosu, KKTC Temsilciliği ve Middlesex Üniversitesinde tanıtıldı.

Geçtiğimiz aralık ayında İstanbul’da tanıtımı yapılan proje için Londra lansmanına Türkiye ve Hollanda’dan geniş katılım oldu. IKP’nin Başkanı Nilgün Yıldırım, bu “ Balinanın Bilgisi” adlı filmin çekimlerinin sürdüğünü, eril ve dişil enerji dengesizliğini konu alan ve buna karşı mücadeleyi konu alan projenin , uluslararası olduğunu belirterek, filmin festivallere de katılacağını söyledi. Londra tanıtımına IKP Londra’dan Nilgün Yıldırım, Ceren Seher Çalışkan, Fatih Boylu, Ayfer Orhan, Ertanç Hidayettin, Türkiye’den Psikiyatrist Dr. Aynil Yenel, Psikolog Didem Tolunay, filmin yapımcılarından Cihanfer Özgür, Hollanda’dan Dr. Özlem Eylem katıldılar.

Muğla’nın bir köyünde geçen film projesi için ekip ilk olarak KKTC Temsilcisi Büyükelçi Çimen Keskin’I ziyaret ederek, konuyla ilgili geniş bilgi verdi. Projeye büyük ilgi gösteren Büyükelçi Çimen Keskin, anlatılanları ilgiyle dinledi ve başarılar diledi.

Projenin tanıtımı Middlesex Üniversitesinde

2,5 saat süren bir konferans ve filmden kısa bir bölümün gösterimi ile devam etti. Üniversitedeki programda Prof. Eleonore Kofman evsahipliği yaparken, toplantının moderatörlüğünü

Liberal Demokrat Partili deneyimli politikacı Ayfer Orhan yaptı.

İngiltere Kadın Platformu’nun uluslararası platforma taşıdığı, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini , eril ve dişil enerji dengesizliğini konu alan proje , İstanbul’dan sonra Londra’da, Lordlar Kamarasında, İngiltere ve Galler Barosunda, KKTC Temsilciliğinde, Middlesex Üniversitesinde tanıtıldı. IKP Başkanı Nilgün Yıldırım , Türkiye ve Hollanda’dan gelen ekiple projeyi geniş kitlelere duyurduklarını belirterek, bunun çok uluslu bir proje olduğunu vurguladı

Projenin tanıtımının son durağı ise Lordlar Kamarası oldu. Türk toplumunun Lordlar Kamarasındaki ilk ve tek temsilcisi olan Barones Meral Ece-Hüssein’in ev sahipliğindeki toplantıya, proje ekibi ile toplumun ileri gelenleri, çeşitli sivil toplum kurumu başkan ve temsilcileri, diplomatlar katıldılar, filmle ilgili sorular sorarak, bilgi aldılar.

Konuşmacılar Helen Bendon (Üniversitenin Medya bölümü başkanı), Dr Özlem Eylem, Didem Tolunay, Dr. Aynil Yenel toplumdaki kadın – erkek arasındaki farklara, eril ve dişil enerji arasındaki dengesizliği kendi ülkeleri ve dünyadan örneklerle anlattılar. Cinsiyet eşitsizliğinin sadece kendi ülkemiz veya yaşadığımız ülkede olmadığını, küresel bir sorun olduğuna işaret eden konuşmacılar, ortak çalışma yapmanın faydalı olacağını vurguladılar. Üniversitede filmin ortak yapımcılarından Cihanfer Özgür film hakkında açıklamalarda bulunarak, ünlü yönetmen Önder Şengül’ün prodüktörlüğünü yaptığı filmden kısa bir bölümü gösterdi.

Avrupa Medya Grubu Başkanı Vatan Öz, Lordlar Kamarasında Barones Meral Ece ve Ayfer Orhan ile

Projenin tanıtımının son durağı ise Lordlar Kamarası oldu. Türkçe konuşan toplumun Lordlar Kamarasındaki ilk ve tek temsilcisi olan Barones Meral Ece-Hüssein’in ev sahipliğindeki toplantıya, proje ekibi ile toplumun ileri gelenleri, çeşitli sivil toplum kurumu başkan ve temsilcileri, diplomatlar katıldılar, filmle ilgili sorular sorarak, bilgi aldılar.

Konuklar, projenin sponsorları iş adamları Ahmet Üstünsürmeli ve Ali Eren Balıkel’in sahibi olduğu Antepliler ve Kilikya restoranlarında ağırlandı.

Balinanın Bilgisi projesinin üçüncü tanıtımının 28 Kasım’da İzmir’de yapılacağını açıklandı.

Middlesex Üniversitedeki programda Prof. Eleonore Kofman evsahipliği yaparken, toplantının moderatörlüğünü Liberal Demokrat Partili deneyimli politikacı Ayfer Orhan yaptı