Page 1

Luulevihik sisaldab Ala P천hikooli 6.-8. kl 천pilaste omaloomingut.

2010

Ala P천hikooli 6.-8. kl 천pilaste luulevihik

Seigeldes looduse raamatus


Suvest sügisesse Maarja Brunn (6. kl) Suvi oli liiga soe, kasvõi keldrisse sa poe. Kõmas kõu ja sähvis äike, päevad läbi paistis päike.

Metsas väike seenemees ei istu enam sambla sees. Suureks kasvab, ringi vaatab, seenelist ta metsa ootab.

Metsas väike seenemees istus paksu sambla sees. Välja tulla ta ei taha, sest päike teeb tal palju paha.

Sügis metsas ringi hiilib, puude lehed kirjuks maalib. Mättal punetavad pohlad – mine metsa, mis sa ootad!

Kiirelt suvi mööda läeb, käes september – kooliaeg. Päeval pole enam palav, tihti sooja vihma sajab.

„Looduses vahel võid kaotada pea“ Reelika Viitak (8. kl)


Suvi Kaspar Kähar (6. kl) Suvi on küll ilus, aga kui sajab, siis on halb, sest ei saa mängida väljas. Suvel saab ujuda, kui vesi on soe, ka päikest saab võtta. Kui ilm on halb, siis telerit vahtima peab. Vihm on ka hea, sest aiamaad ta kastab. Kui on sul farm, siis tööd on palju. Kui on korter, siis veidike vähem aias töötama pead. „Puhkus soojal maal“ Merit Sillaots (6. kl)

Sügis metsas Merit Sillaots (6. kl) Sügis saabunud on jälle, asjatoimetusi täis on mets. Metsakohin üle puude kõrva sisse vaikselt poeb. Siilikene sibab kiirelt, läbi metsa jookseb hunt. Karu sätib talveunne, enne koopa jäämist lumme. Talvevarud kogutud, pesakohad valitud. Nüüd läheb lahti tants ja trall, keerdu läheb sukk ja sall. Värvirikkad puud on reas, prisked seened nende seas. Sügis on ju imeline, seda ikka meeles pea. Mättal pohlad punapõsksed, hommikune hein on rõske. Võta korv ja tõtta metsa, siis sul ongi sahver täis.

Kui tahad puhkust, siis suvi on paras aeg reisida soojale maale. Suvel on hea rattaga sõita, autosõit liiga palav on. Suvel on maal hea olla, sest siin on palju tööd.

Laura Sillaots (8. kl)


Tere, loodus! Rauno Visor (6. kl) Tere, tere, loodus! Mulle meeldib käia looduses. Looduses on tore mängida. Looduses on tore käia ja seeni, marju korjata.

Tere, tere, mets! Metsas on palju loomi: kitsed, karud, hundid, sead. Sead on vahel väga pahad loomad, tuhnivad üles inimeste kartulid.

Tere, tere, mets! Metsast saab puid ning puudest saab sooja. Mets on tore paik, kus saab rahulikult olla.

Head aega, mets! Nüüd on aeg talvel puhata ja lumevaiba all olla.

Õli Elen Liigus (7. kl)

Merli Virki (8. kl)

Sügavsinine meri, soontes tukslev veri. Veepinnal ulpiv õli, raske pardipoja põli.

Järsku lõppes kalade mulin, vaibus viimnegi sulin. Loodushäälte helin. Äikse kuumav peegeldus õlil.

Kui suur laev tuli, ei kandnud enam pardisulg. Kostis surevate kalade mulin ja vaikne lainte sulin.

Kes küll niimoodi reostas, seda käsku teostas? See peaks maailma vaatama läbi trellide, mitte kallite prillide.

Siis hakkas põrgumürin, lipp laevamastis vaevu püsis. Piksenool aina sähvis, vana kalamehe koer klähvis.


*** Laura Sillaots (8. kl) Armastan loodust nagu laulu, laule nagu hernekaunu, nagu kala merd, nagu kiskja verd, nagu lill vett, nagu karu mett, nagu jänes porgandit, nagu rebane kasumit, nagu loom metsa, nagu madu kesta, nagu kuusk kaske, nagu jahimees laske, nagu sügis suve, nagu haigus tõbe, nagu pilv päikest, nagu ilm äikest, nagu räästas pääsukest, nagu hunt talle, nagu kiisu palle, nii armastan ma loodust.

Astrit Böning (6. kl)

*** Reelika Viitak (8. kl) Kõndisin kord kevadisel metsateel ja taipasin: kuidas armastab siga sooja pori, kuidas kiisu kalakest ja kuidas vulin ojakest. Kõndisin kord suvisel metsateel ja taipasin: kuidas armastab päike vikerkaart, kuidas lind lendu ja kuidas mesilane mett. Kõndisin kord sügisesel metsateel ja taipasin: kuidas armastab laine merd, kuidas tigu kojakest ja kuidas leht puud. Kõndisin kord talvisel metsateel ja taipasin: kuidas armastab karu talveund, kuidas kellukene lund ja kuidas pakane lapse nina. Kristi Vister (6. kl)


Maarja Brunn (6. kl)

Loodus Merli Virki (8. kl) Loodusel on suured silmad, väga erinevad ilmad. Jalutuskäigul loodus mulle seltsiks on, kuid oma nägu… ta pidevalt muudab. Tema näoilmest on näha, kui meile toob ta värvilise sügise. Mine metsa… ja austa loodust. Ilma temata poleks meil elu. Mine metsa… ja jälgi, kuidas kõik värviliseks muutub. Loodus on meie ümber nagu elumuutuja. Kui ta ka oma nägu muudab, mind see ei häiri, sest tema kurva näo pärast ei muuda ma meelt.


Haikud

Astrit Böning (6. kl) *** Vihma sajab ja lehed muudavad värvi, sügis ongi käes. *** Lund langeb palju ja kole külm on väljas, talv ongi meil käes. *** Päike paistab ja jääpurikad nutavad, kevad ongi käes. *** Päike on suur ja annab sooja kõvasti, suvi ongi käes.

Astrit Böning (6. kl)

Kristi Vister (6. kl) *** Lehed on puudelt langenud ja kasedki härmas, külmunud. *** Hanged on maas ja jõulud on käes. Kuid mees, kes on ukse taga? *** Puudel on lehed ja lilled õitsevad, me suve ootame. *** Me ujume koos täies hoos, siis sõidame veel rattaga ka.

Kristi Vister (6. kl)


Maarja Brunn (6. kl) *** Kui saabub sügis, siis lehed langevad, ka sajab meil vihma. *** Talvel sajab lund, ilm on külm ja tuuline. Saabub uus aasta. *** Kevad käes on taas, lumi sulab kenasti, loodus tärkab maast. *** Suvel päike soe, pruuniks paitab naha ta. Aeg on heinateoks. Maarja Brunn (6. kl)

Merit Sillaots (6. kl) *** Saabunud sügis, kollased lehed on maas varsti külmunud. *** Talvel on jahe. Tore on jõululaupäev. Uus aastagi käes. *** Õitsevad pungad. Juba laulavad linnud, sulab ka lumi. *** Kõrgel on päike, mere ääres on hea soe. Vaheaeg on käes. Merit Sillaots (6. kl)

Seigeldes looduse raamatus  

Ala Põhikooli 6.-8. kl õpilaste luulevihik

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you