Ku5ik: Päť Rokov Komunitného Centra v Trnave

Page 1Ku5ik: Päť rokov Komunitného Centra v Trnave 2012–2017

Vydanie druhéObsah

predhovor kapitola i. Starý kubík kapitola ii. Trnavský Rínek kapitola iii. Kubik 2.0 kapitola iv. Teambuilding kapitola v. Do it yourself kapitola vi. Pivnica kapitola vii. Galéria Výklad ďakujeme

2 4 12 14 20 26 30 32 36


9. Január 2012   Prvá obhliadka priestorov na ulici Andreja Žarnova.


Predhovor

V Trnave neexistuje žiadny iný priestor, v ktorom sa môžu realizovať kreatívni ľudia. Kubik im umožňuje aktívne vytvárať hodnoty, navyše v slobodnom a nezávislom prostredí. S týmto prístupom sa po piatich rokoch z Kubiku stal niečo ako žijúci organizmus, ktorého podobu tvarujú priamo jeho členovia a členky, a ich aktivity. Naše činnosti prerastajú z tradičných kultúrnych podujatí cez športové, environmentálne a umelecké projekty, až po uvedomené občianske iniciatívy. V roku 2007 sme začali makať na akciách a projektoch, ktoré nás spájali. Z prirodzenej potreby sme spoločným úsilím začali vytvárať to čo nám chýbalo. Prešlo päť produktívnych rokov, no stále neexistoval priestor, ktorý by naše aktivity zastrešoval. Miesto, kde bude mať myšlienka či nápad vhodné podmienky pre svoj rozvoj. Nakoniec sa pre nás našiel na ulici Andreja Žarnova a nazvali sme ho Kubik nápadov.

Po piatich rokoch máme jasný cieľ: ďalej šíriť naše vedomosti, motivovať a napomáhať rozvoju kultúry v našom meste bez nároku na honorár. Kubik je päť rokov starý a stále je len na začiatku. V posledných rokoch sa doň začlenila nová generácia, ktorá priniesla čerstvé impulzy a chuť drec. Terajšia apatia väčšiny spoločnosti voči narastajúcim problémom nás stále viac motivuje robiť veci, ktoré majú zmysel. Kubik ako nesmrteľný organizmus vymykajúci sa všetkým poučkám, žije preto, aby dával priestor všetkým dobrým nápadom.

2


Starý kubík

1. 1.  Spočiatku sme okupovali iba jednu miestnosť, v ktorej sme kúrili plynovým ohrievačom. Všetko smrdelo, oči štípali, no dreli sme. 2.  Vo fotokumbáli sme pod nánosom smoly objavili parkety. Houmlesáci im dali nový život. 3.  Z garáže na Kopánke sa Kunkovci presťahovali na poschodie, o ktoré sme rozšírili náš priestor. Vtedy mali jeden ateliér (kumbál) cca. 10–12 m2. 4.  Vianočná porada.

kapitola I.


2.

3.

4.

4


2.

1.

3.

kapitola I.


1.  Malý záškolák Andrej a Bayer, ktorý ešte vtedy nepil. 2.  Mário T. nám vždy poradil, pomohol a dal správny pohľad na vec. 3.  Porady na povale. Tí ktorí absolvovali, tak vedia.

Hore  Gonzo si na prízemí otvoril vinyl bazár. Kuco pracoval ako mechanik bicyklov. Fotografie z cyklu Sociologický portrét.

6


Hore  Jedna z prvých pravidelných akcií bola Burza kníh. Vpravo  Prvý koncert a vegánska večera s reggae kapelou Abrakadub.

kapitola I.


Hore  Takto vyzerali letné premietania na nádvorí.

8


Hore  Ostala len maľba od Dominiky Ž.

kapitola I.


So smútkom opúšťame priestor na ul. A. Žarnova. Od tohoto dňa už len „starý kubik“, ktorý sa ľuďom zapísal hlboko do srdca.

10


Trnavský Rínek

Od začiatku sme chceli, aby bol Trnavský rínek otvoreným, súčasným mestským trhom, ktorý dáva priestor malým výrobcom  prezentovať sa a zviditeľniť. Chceli sme trh s vecami, ktoré sa nám páčia, ktoré vyhľadávame, ktoré sú vyrábané v „malom“ a poctivo. Za organizáciou jedného dňa Rínku sú dva mesiace dobrovoľníckej práce po večeroch a vo voľných chvíľach. Základ organizačného tímu tvoria traja ľudia a za tie roky už každý z nás vie, čo má robiť: s kým hovoriť na mestskom úrade, s kým na elektrárňach, komu všetkému akciu oznámiť… Neznamená to však, že nás vždy niečo neprekvapí alebo nepotrápi. Jednou z najsilnejších skúseností spojených s Trnavským rínkom je, že v dňoch pred, počas a po trhu sa zmobilizujeme nielen my—celý Kubik, ale aj kopec našich kamarátov a iní dobrovoľníci a za niekoľko hodín dokážeme vytvoriť to, čím Rínek je.

12.10.2013  Jeden z prvých rínkov ešte na Divadelnej ulici. kapitola Ii.


12


Kubik 2.0 kapitola iii.

Hore  V nových priestoroch sa ku nám pridal Ryna, Fyris a Tomáš rozšíril vlčie bratstvo Kunkovcov.


Hore   Free Trees výstava. Vľavo   Zľava Linda M., Martin, Janka Ch., Marko P., Eva J., Alica U., Jana G., Peťo M.; 14


Vľavo  Jamovačka hore v dielni. Zľava Luki, Mathew, Tomáš, Vetrík, Viktor. Nižšie  Večera šampiónov, 2-krát študentská pizza a cesnakový dresing.

Vpravo  Pohodová atmosféra pri práci v Hoot ateliéri.

kapitola iii.


Hore  Peťa opúšťa ateliér.

1.  Utorkové večery patrili AKMF. Zľava Jozef.P, Veronika P., Gelko, Dia T., Nika H. 2.  Bantor a Vedúci Kubo B.

16


HOOT HOOT HOOT HOOT HOOT

kapitola iii.


KLAN hoot ateliér bol pre nás detskou izbou, ktorú sme nikdy nemali.

18


4.

Teambuilding kapitola iv.


Vpravo  Dvojnásobný otec podstupuje rituál cejchovania. Svedkovia tohto barbarského aktu ešte stále počujú škvrčanie kože a cítia zápach spáleného ochlpenia. Vľavo  Závadová mládež.

Hore  Marko aka. „The Creator” — Pocta antickému umeniu. 20


Vpravo  Dodávka pripravená na cestu do Slovinska.

Nižšie  Legendárny Pumpa fest v slovinskom meste Postojna.

Vyššie  Kubik poľná kuchyňa každým dňom prekvapovala naše vyhladovené žalúdky výberovými špecialitami. Dievčatá, ďakujeme! kapitola iv.


Vpravo  Deň strávený pri mori, kde Roman vytiahol túto chránenú ustricu na čerstvý vzduch. Foto: Viktória K.

22
Všetko sa začalo v opustenom železničnom depe, kde sa partia podzemných skejťákov snažila vybudovať to, čo im mesto nedokázalo poskytnúť. Únavné prísľuby skateparku sa rokmi obohrali ako stará platňa. Práve v depe nejakým zázrakom preskočila iskra nádeje. Z jedného sa stali dvaja, z dvoch zasa štyria, zo štyroch komunita ľudí, ktorá si sama postavila spot pre jazdenie na mieste, ktoré už roky chátra.

Vpravo  Na tomto mieste stál jediný trnavský skatepark.

D.I.Y. kapitola v.

Po prvom spote prišiel druhý, neďaleko depa pod starým mostom, kde už niekedy bola snaha o stavbu útočiska pre mladých nadšencov. Zo štyroch nakoniec boli približne štyridsiati a betónová minirampa bola zrazu na svete. Spolupráce, pomoc, radosť, skejt, share, kamoši, betón, minimum spánku, toto všetko je komunita okolo Kubiku. Prvým spotom to nekončí a už vôbec nie druhým, nikto však nevie ako ďaleko sa dostaneme.


Vyššie  Kľúče od miešacky môže mať len jeden — Majster Braňo. Vľavo  Na stavbu sa použilo cca. dva kubíky betónu.

26
Pivnica Koncerty 1.7.2016–30.11.2017 1. Litovsk (FR), Absinth drivers (SK) 2. Coco Bongo (SK), The Canyon Observer (SLO) 3. Seine (CRO), Erika je moja (SK), Nagy a Beny (TT), Hollywoodfun downstairs (NZ) 4. Trigal and bang (GE), Samčo brat dážďoviek (SK) 5. Dáša fon fľaša (SK), Hobos (IT), Zeit (IT), Noviot pochetok (MK) 6. Násilník (CZ), Edoshuv kurnik (CZ), Jožo Žemľa (SK), Loopata Makay (SK) 7. Zrada (UA), Tendencie (SK), The Wilderness (TT), Coco Bongo (SK) 8. It's everyone else (SLO) 9. Past (PL), Cannonball Statmann (US), Dáša fon fľaša (SK) 10. Blind Rättvisa (SK), Paskuda (SK), Old hammer (SK) 11. Oaken (HU), Shallov (SK) 12. Baestien (CZ), Cinnamon wind (SK), The Martinless (TT) 13. Erika je moja (SK), Hollywoodfun downstairs (NZ), Rana (SK) 14. Rosa Parks (CZ), Apolita (CZ) 15. Jayden (AT), Cryptic Commands (AT) 16. The Blenders (BE), VRV (BE), Sedem minút strachu (SK) 17. Eaglehaslanded (SRB) р а д о с т - с т р а д а њ е (BLR) 18. Ecowar (AU), Cannonball Statmann (US), Očistec (SK) 19. Mohawk (FR) 20. Cannonball Statmann (US) 21. Eke buba (CRO), Prach (SK) 22. Anyother (IT), The Homesick (NL) 23. Antisocial skills (SK/CZ), Box (SK) 24. Slabak (RUS), Ksilema (BLR), Jodie Faster (FR)

kapitola vi.


Kubikovská pivnica minulý rok naplno ožila, či už kultúrne alebo na stenách. Vznikla iniciatíva „Pivničná pleseň” a pod jej menom organizujeme v pivnici premietania a koncerty. Kubik tak ako nezávislý priestor prispieva k fungovaniu undergroundovej hudobnej scény a vďaka koncertom sme si už našli veľa nových kamošov z celého sveta.

1.

1. Pivnica   2. Kubik praská vo švíkoch 3. Moshpit na kapele Zrada  4. The Canyon Observer  5. It’s everyone else

2. 3.

4. 5.

30


Galéria Výklad

V júni 2016 sme získali staré výklady na pešej zóne, ktoré sme prerobili na galériu. Galéria sa zameriava na sitespecific umenie. Každá inštalácia vo výkladoch je jedinečná práve vďaka priestoru, ktorý svojím charakterom dotvára celé dielo.

Dole  Otvorenie výstavy.

kapitola vii.


Vystavujúci umelci do 30. Októbra: xy m2 Erik Michalčík, Lucia Milátová; sale Dudas Brothers; kamufláž Martina Chudá; odlišné bojiská Barbora Danišová; intenzívne využitie majetku Jakub Kapičiak; disturbia Miro Trubač; expozícia Peter Lančarič; paradigma Jana Mišeková; neustále návraty Nadežda Kvasňovská, Daniela Vančová; migrujúca architektúra Martin Kochan; občas je mi ľúto, že som už videl toľko obrazov Inka Karčáková, Richard Janeček; čas– –obeta Zuzana Kužmová; myš–maž indivíduum Eva Šrubařová; legal or illegal Matej Vida, Matej Mikuš; sobota Kristína Minaríčková

Hore  Náš priateľ a kurátor galérie Peter M. pri tom, čo ho najviac baví.

Dole  Dudas brothers.

32
Ďakujeme! A Adam Peciar Adriana Jakubcova Alica Uchytilová Alicka Füssiová Andrej Bíla Andrej Čipčala B Biok Boris Šipkovský Branislav Bilský Braňo Moravčík D Da Linka Daniel Fary Dáška Šefčíková Dávid Šima Denis Bango Denis Nádaský Dia Takácsová Dias DJ Whiteass Doktor Dominika Horňáková Dominika Žáková Ďuri Figura E Eva Janechová F Filip Bayer

Filip Paulo Filip Tomík Filip Zemčík

Ľubo Vetrík Lucia Horvátová Lukáš Kunka

CH Chaloši Zos Spišskej

M Marek Dúbravský Majka Korcová Mária Ščibravá Marek Bačík Mário Marko Mário Turner Marko Petko Maroš Mokošák Martin Ferenc Martin Fyris Martin Gádoši Martina Chudá Martina Slováková Matej Lorincz Matúš Hlinčík Matúš Zemčík Michal Trnka Milan Nižňanský Magda Lužáková Milanko Ščibravý Miroslav Hlinčík Mirka Hlinčíková

G Gabriel Kleiman I Igor Hanečák Irena Lančaričová J Jana Martišková Jana Mišeková Jano Kubala Jarl Bínovský Jozef Lúžák Jozef Pajerský Júlia Č. Oravcová K Kika Minaríčková Kočo Kubo Bednárik s rodinou Kubo Kunka Kubo Purelove L Lia Rusnáková Linda Mankovecká Lívia Lörinczová

N Nadežda Kvasňovská O Ondrej Haršány Ondrej Strážovec

P Peter Cagala Peťa Debnárová Peter Lančarič Peter Molari Peter Sit

Z Zlatica Hlinčíková Zuzana Jamborová Zuzka Lackovičová

T Tea Fidríková Ten Gonzo The Pluck Tomáš Husár Tomáš Giebel Tomáš Osvald Tomáš Kunka Tomáš Vavro

Spriatelené organizácie a skupiny S.U.M.A. SFcrew Kamarian Photography Crook_Křivák KVHC Not positive collective Consumeanddie Herbert sirupy Purelove Rádio Bunker Free Trees Spodnás Homeless crew Trnavský antikvariát AKMF Ten Podn!K BOYEES Cukru production FFUD fest team Ratz skates TREBADREC!

V Vajco Veronika Bucsuhazyová Veronika Pilátová Viki Zvalčáková

Pre všetkých, ktorých sme nejakým omylom zabudli vedzte, že vám taktiež veľmi pekne ďakujeme.

R Rasťo Danák Richard Lutzbauer Robčo Horák Roman Hornáček Roman Taliga s rodinou Rudko Rokošný Ryna Leffler S Soňa Lavová


36


Vydalo komunitné centrum Kubik Nápadov v spolupráci s nezávislým nakladateľstvom High Forehead v roku 2017 v Trnave. Vydanie druhé. Projekty Trnavský rínek Fb/TrnavskyRinek Trnavský piknik Fb/trnavskypiknik Trnavský blšák Fb/Trnavský-blšák Galéria Výklad Fb/galeriavyklad Free Trees Fb/volnestromy PureLove Fb/stylewithsense Mapovanie inej kultúry /peterlancaric.com Gelko Production /gelko.tumblr.com High Forehead Fb/highforeheadpress Hoot ateliér /hoot-blog.tumblr.com Amateri.art /amateri-art.tumblr.com Dizajn nieje len forma /davidsima.com

Koncepcia: Peter Kočiš, Dávid Šima, Peter Lančarič Fotografie © Peter Lančarič Grafický dizajn a sadzba © Dávid Šima Ilustrácie © Ryna Leffler Logo Proti Fašizmu © Naše Slovensko Text © Matúš Hlinčík, Mirka Hlinčíková, Peter Kočiš, Peter Lančarič, Rudko Rokošný, Dávid Šima

Srandizmus Chaloši zos Spišskej Fb/kamil.peteraj.71 Virtuálna galéria Sexy_cica25 /pokec.azet.sk/sexy_cica25 Galéria Búdka Fb/galeria.budka BOAJEO Insta/boa_jeo

Sadzba písmom Neue Haas Unica Titulka 200g/m2, sieťotlač Recyklovaný papier 80g/m2, digitálna tlač Print Kubik nápadov Všetky práva vyhradené.

Skate Sketord—Nejazdíš, Nepochopíš, Nezoženieš! DIY spots Trnava Fb/DIY-spots-TT Ratz skates /ratzskates.blogspot.com

Kubik nápadov Pekárska ulica 40, 917 01 Trnava www.kubiknapadov.sk

ISBN 978–80–972933–0–7
Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.