Page 1

ZELENÉ POKOJE

� Stolní tenis je opravdu skvělá zábava do zahrady. Trávník si nevyšlapujte a zamyslete se nad tím, zda se vám ke hře nehodí třeba zpevněná plocha v přístřešku pro auto nebo před garáží. Skvělé multifunkční využití.

192

193

Ukázka elektronické knihy, UID: KOS268681


Poměrně často se při zadání zahrady setkávám s tím, že obzvlášť pánové přicházejí s přáním zakomponovat do zahrady ryze soukromý pánský pokojíček, kde by se mohli mimo zdi domu setkat se sousedem nebo kamarádem a nerušeně s ním probrat chlapské záležitosti. Takovým prostorem může být útulná garáž nebo třeba zahradní altán. Stejně tak to může být i posezení v jakékoliv jiné místnosti, kterou si v zahradě vytvoříte. Já jsem se rozhodl tento pokojíček zahrnout do svých návrhů spíše proto, abych do diskuse o koncepci zahrady přizval i pány a připomněl jim, že jim velikost zahrady často nabízí splnění snů, na které už mnohdy možná zapomněli. Zahrada taková překvapení nabízí. Zažil jsem pánské altány vybavené stolním fotbálkem, kulečníkovým stolem, filmovým plátnem nebo funkční pípou. Atmosféru může dokreslit třeba i v prostoru altánu stojící nablýskaný motocyklový veterán. Prostě pánský svět, jak má být. Na nejkrásnější pokojíčky tohoto typu jsem narazil ve starých stodolách, které — doplněné například stylovým industriálním osvětlením, ohněm plápolajícím z otevřeného krbu, na zdech rozvěšenými fotkami legendárních borců konkrétních sportovních klubů — vlastně připomínaly velkorysý klukovský pokoj. Když se pak otevřela vrata do zahrady, vznikl prostor, který zahradě rozhodně dodal další rozměr a minimálně pro pány se stal jednoznačně největší motivací, proč se do zahrady vydávat.

194

ZELENÉ POKOJE

Gentleman’s club

195

Ukázka elektronické knihy, UID: KOS268681


Pod tímto kavárensky vznešeným názvem pro vás ve skutečnosti schovávám všechna ta zákoutí, trucovny a zašívárny, prostě místa, která si v zahradě rovrhnete přesně tak, aby vám nabídla dostatek osobního prostoru, soukromí a zároveň třeba ne­obyčejné pohledy na váš dům nebo do okolí. Čítárnu je vhodné plánovat někde hezky hluboko, do záhonu vyšších trvalek, případně keřů. Musíte se do ní trošku prosmýknout, to je jasné, vaši zašívárnu přece nemůže najít každý. Když do ní ale vstoupíte, musí se vám otevřít pohodlný, po všech stránkách příjemný prostor. Tady chcete odpočívat. Sem si vezmete svůj oblíbený časopis nebo knihu vonící novotou. Cestičku — nebo chcete-li vstup — do takového zákoutí veďte výsadbou podrostových, ale i vyšších trvalek a doplňte ji nášlapy. Ty mohou být kamenné, betonové nebo třeba z dubových trámů. Čítárně bude slušet i cesta z mlatu či písku. Dobrou alternativou může být také lávka z dřevěných prken nebo fošny. Vaší fantazii se meze nekladou ani při výběru podlahy. V případě, že se zde jen vyhoupnete do zavěšené sítě, hamaky nebo houpačky, skvěle zafungují nizoučké podrostové trvalky; takový zelený podklad skvěle dokreslí atmosféru „chci být schovaný v lese“. Avšak v případě, že se rozhodnete pro pohodlnější sezení v křesílkách, na venkovním gauči, lavici nebo třeba pro poležení v zahradní posteli, se opět nabízí celá škála materiálů — od dřeva přes kámen, staré cihly, beton, mlaty, štěrky, dřevěné paluby až k sekané travnaté mýtince.

196

ZELENÉ POKOJE

Čítárna

197

Ukázka elektronické knihy

Profile for Kosmas-CZ

Zelené pokoje (Ukázka, strana 99)  

Zelené pokoje (Ukázka, strana 99)  

Profile for kosmas-cz