Page 1

hovořily dříve, kalhotový nebo sukňový kostým funguje nejlépe, rozhodněte se ovšem podle vaší práce. Možná to budou kalhoty s košilí anebo trikem a přes ně sako nebo hezký svetřík, záleží na práci a situaci. Na večeři s přáteli nebo pracovní zase jiná uniforma, na večírek a tak dále… Jen pro zajímavost přikládám specifikace ošetření jednotlivých textilních výrobků. Nevím, jak vy, ale já jsem někdy kompletně zmatená značkami, které jsou na oblečení. Jistě, každá z nás zná základy, ale jen pro rekapitulaci: Vlněné výrobky – při praní v pračce používejte program na vlnu. Nikdy neždímejte ručně, nikdy nevěšte na šňůru, žehlete pouze suché. Výrobky z pravého hedvábí a jemných materiálů – používejte šetrné, neagresivní prací prostředky. Žehlete za vlhka, při teplotě stanovené výrobcem. Nikdy po ručním praní neždímejte, aby se neporušilo vlákno. Sušte naruby a nedávejte schnout na slunce. Džínové výrobky – jsou specifické, mohou mít mnoho ozdob a štepování, též barvy mohou pouštět, mají mnoho barvy, perte je proto samostatně a podle instrukcí výrobce. Plavky, elastické prádlo a výrobky s vyšším obsahem elasta‑ nového vlákna – vždy máchejte v čisté vodě a jemně přeperte obzvláště po použití v chlorované nebo slané vodě. Výrobky

98 Ukázka elektronické knihy, UID: KOS241582


Obuv a kabelky Vždy používejte doporučené spreje od výrobce. Jedná se hlavně o materiál, ze kterého výrobek je. Hladké kůže – používejte vhodný krém anebo leštící houbičky. Lakovaná kůže je velice choulostivá na fyzické poškození, otřete jen vlhkým hadříkem anebo použijte sprej od výrobce.

Změň svůj životní styl, nasaď si kyslíkovou masku a pak pomáhej druhým!

s obsahem elastanu je nutné po propocení vždy alespoň vymáchat, aby se odstranil agresivní pot, který může výrobky zničit. Je důležité neztratit pružnost vlákna. Vlasové výrobky – manšestr, samet a flís je nutné prát po rubu, pokud žehlíte, též po rubu, když instrukce výrobce dovolí. V průběhu nošení můžete výrobky občas prokartáčovat vlhkým čistým kartáčem, aby se z povrchu odstranila cizí a jinobarevná vlákna. Výrobky s dlouhým vlasem – angora, alpaka, mohér. Charakteristickým prvkem je mírný únik vlákna z vlasového povrchu. Používáním a pravidelnou péčí se tento jev stabilizuje, ale po celou dobu životnosti výrobku je třeba počítat s mírným únikem. Řiďte se pouze návodem výrobce. Oděvy s péřovou náplní – dodržujte pokyny výrobce. Všeobecná péče je prát v pračce o kapacitě 5 kg a více při teplotě 30 stupňů. Nepoužívat změkčovače, neždímat a sušit v bubnové sušičce minimálně 3 hodiny. V průběhu sušení vyndat a protřepat.

99 Ukázka elektronické knihy, UID: KOS241582


Kožešiny – přírodní materiál, a proto použijte čistě profesionální čistírny. Semiš – pozor barví a je třeba kartáčovat speciálním kartáčem, aby se odstranily nečistoty. Textil – ošetřete speciálními impregnačními prostředky, které oživí barvu a prodlouží životnost. Nappa je velice měkká kůže, používejte přírodní leštidla a krémy. Na skvrny použijte kaučukový kartáček a čistěte tak dlouho, dokud skvrnu neodstraníte.

D Dále přikládám význam symbolů pro ošetření textilních vý‑ robků. Vanička znázorňuje možnost a způsob praní v domácnosti (ručně nebo v pračce). Používá se pro poskytování informace o maximální teplotě a nejvyšším mechanickém působení. Symbol ruky nad vaničkou stanovuje nutnost ručního praní při teplotě prací lázně do 40 °C. Číslo uvnitř vaničky značí možnost praní v pračce do maximální teploty udané na symbolu. Na piktogramu je to teplota do 60 °C. Trojúhelník znázorňuje možnost bělení výrobku prostředky uvolňujícími chlor při použití studeného a zředěného roztoku. Žehlička znázorňuje možnost žehlení v domácnosti. Maximální teplota spodní plochy žehličky je označena jednou (do 110 °C), dvěma (do 150 °C) nebo třemi (do 200 °C) tečkami v symbolu.

100 Ukázka elektronické knihy, UID: KOS241582

Jsem příliš mladá, abych zestárla (Ukázka, strana 99)  
Jsem příliš mladá, abych zestárla (Ukázka, strana 99)