Page 1


Vilnius, 2018


Perskaityti pirmiausia: kaip naudotis šia knyga „Būdamas pakraštyje, pastebi daugybę dalykų, kurių nematai iš centro. Svarbius dalykus, apie kokius nė nesvajojo, pirmiausi pastebi žmonės, esantys pakraštyje.“ – Kurt Vonnegut (Kurtas Vonegutas)

„Protingam žmogui rutina – ambicingumo ženklas.“ – W. H. Auden (V. H. Odenas)

Aš maniakiškai užsirašinėju pastabas. Nuo kokių 18 metų fiksuoju pastabas apie praktiškai kiekvieną savo treniruotę. Kone 2,5 metro knygų spintos pločio mano namuose užima sustatytų užrašų knygelių nugarėlės. Noriu priminti, kad tai – tik viena tema. O jų – begalė. Galbūt kas nors tai pavadintų obsesiniu-kompulsiniu sutrikimu. Daug kas mano, kad tai – maniakiškas vėjo gaudymas laukuose. O aš žiūriu paprastai: tai – mano kaupiama gyvenimo receptų kolekcija. Mano tikslas – išmokti vieną kartą ir naudoti visą gyvenimą. Pavyzdžiui, po ranka pasitaiko mano nuotrauka, daryta 2007 m. birželio 5-ąją. Žiūriu ir galvoju: „Norėčiau vėl taip atrodyti.“ Jokių problemų. Nupučiu dulkes nuo 2007-ųjų tomo, peržiūriu 8 savaičių prieš birželio 5-ąją įrašus apie treniruotes ir mitybą, viską pakartoju ir – voilà – atrodau beveik taip pat, kaip jaunesnysis aš (tik plaukų mažiau). Ne visada būna taip paprasta, bet dažniausiai. Šioje, kaip ir kitose mano knygose, sudėti efektyvios veiklos receptai, kuriuos surinkau savo reikmėms. Tik vienas didelis skirtumas: šios knygos niekad neplanavau išleisti. –


Perskaityti pirmiausia: kaip naudotis šia knyga

Šias eilutes rašau kavinėje, Paryžiaus Rue Saint-Jacques gatvėje, iš kurios atsiveria vaizdas į Liuksemburgo sodą. Rue Saint-Jacques – turbūt seniausia gatvė Paryžiuje, liudijanti spalvingą literatūros istoriją. Už kelių kvartalų nuo mano kavinės gyveno Viktoras Hugo. Už keliolikos žingsnių kavą gerdavo Gertrude’a Stein ir su draugais šnekučiuodavosi F. Scottas Fitzgeraldas. Šaligatviais klajojo Hemingway’us, kurio galva būdavo visada pilna knygų, o kraujas, kas be ko, – vyno. Atvykau į Prancūziją pailsėti. Nuo visko. Jokių socialinių tinklalapių, jokio el. pašto, jokių visuomeninių įsipareigojimų, jokių išankstinių planų... išskyrus vieną projektą. Šį mėnesį atsidėjau persvarstyti visas pamokas, gautas iš beveik 200 pasaulinės klasės veikėjų, kuriuos kalbinau savo laidoje The Tim Ferriss Show. Neseniai ji peržengė 1 000 000 000 atsisiuntimų ribą. Tarp svečių – šachmatų genijai, kino žvaigždės, keturių žvaigždučių generolai, profesionalūs sportininkai ir rizikos fondų valdytojai. Marga kompanija. Su ne vienu iš jų bendradarbiaujame verslo ir kūrybiniuose projektuose – nuo investavimo iki nepriklausomo filmo kūrimo. Tad gėriau iš jų išmintį ne tik įrašinėdamas laidas, bet ir sporto salėje, improvizuodamas muzikos instrumentais su vyno taure, susirašinėdamas telefonu, vakarieniaudamas ar paskambinęs vėlų vakarą. Kiekvienu atveju turėjau progos pažinti juos giliau negu iš paviršutiniškų antraščių žiniasklaidoje. Įsimintų pamokų rezultatas – gyvenimas pagerėjo visose srityse. Bet čia – tik ledkalnio viršūnė. Didžioji dalis grynuolių vis dar glūdėjo tūkstančiuose rankraščių ir ranka keverzotų pastabų puslapių. Laukiau nesulaukiau, kada turėsiu progą viską distiliuoti į knygą. Taigi rezervavausi visą mėnesį informacijai peržiūrėti (ir, jei atvirai, pasimėgauti pan au chocolat), kad suguldyčiau galutinį žinyną sau pačiam. Tokią užrašinę, po kurios nebereikėtų daugiau jokių užrašinių. Tokią, kuri per kelias minutes suteiktų pagalbą, bet kurią būtų galima skaityti visą gyvenimą. Apsižiojau nemažai, ir tiksliai nežinojau, kokio rezultato tikėtis. Jau per pirmąsias savaites potyriai pranoko bet kokius lūkesčius. Nesvarbu, kokioje situacijoje atsidurčiau, šioje knygoje vis rasdavau pagalbą. Kai jaučiuosi užstrigęs, pasimetęs, bejėgis, susipainiojęs ar tiesiog neužtikrintas, pirma, ką padarau, tai viena ranka verčiu šiuos puslapius, o kita laikau stiprios kavos puodelį. Kol kas reikiamų vaistų

xvii


xviii

Tim Ferriss

sugebu susirasti per dvidešimt minučių, pabendravęs su šiais savo draugais, kurie dabar taps ir jūsų draugais. Reikia, kad kas nors pritariamai patapšnotų per petį? Čia gyvena toks. Abejingo tekštelėjimo per veidą? Ir tokių daugybė. Galinčio paaiškinti, kodėl jūsų baimės neturi pagrindo... arba kodėl jūsų pasiteisinimai – niekalai? Rasite. Šioje knygoje daug vertingų citatų, bet tai nėra tik citatų rinkinys. Tai įrankių dėžė, skirta gyvenimui keisti. Knygynuose netrūksta interviu knygų. Manoji – kitokia, nes aš savęs nelaikau interviu imančiu žmogumi. Aš save laikau eksperimentuotoju. Jei ko nors negaliu patikrinti arba atkartoti rezultatų sujukusioje kasdienybėje, manęs tai nedomina. Viską, apie ką rašau čia, patikrinau, ištyriau ir vienaip ar kitaip pritaikiau praktikoje. Begalę aprašomų taktikų ir filosofijų panaudojau svarbiose derybose, rizikingoje aplinkoje ar stambaus masto verslo sandėriuose. Tos pamokos man sukrovė milijonus dolerių ir sutaupė metų metus bergždžių pastangų bei nusivylimo. Jos veikia tada, kai labiausiai reikia. Kai kurie dalykai aiškūs iš pirmo žvilgsnio. Kiti – subtilūs, ir tas momentas, kai sušunki „O, vaikeli! Taigi čia šitaip!“, ateina po kelių savaičių turškiantis duše ar jau atsigulus miegoti. Daugybė vienos eilutės minčių atstoja krūvas knygų. Kai kurios išgrynina visos sferos esmę. Kaip pasakytų Joshas Waitzkinas (Džošas Veitskinas) (577 psl.), šachmatų genijus ir filmo Bobio Fišerio beieškant mūza, tokie vieno kąsnio pamokymai – tai būdas „perprasti makro per mikro“. Tų gabaliukų sujungimas tapo nušvitimu. Manydavau, kad jau esu matęs Matricą, bet klydau. Arba sugebėjau pamatyti tik 10 procentų jos. Kad ir kaip būtų, net tie 10 procentų – aišku, su pastabų salomis – sugebėjo pakeisti mano gyvenimą ir padėjo pasiekti 10 kartų geresnių rezultatų. Tačiau perkračius daugiau nei šimto protingų žmonių pasisakymus, dirbant ties vienu projektu, viskas staiga pasidarė žiauriai įdomu. Kino fanatikams galiu pasakyti, kad tai buvo lyg Šeštojo pojūčio ar Įprastų įtariamųjų pabaiga: „Raudona rankena! Suknistas Kobayashi kavos puodelis! Kaip galėjau nepastebėti?! Visą laiką buvo po nosimi!“ Kad padėčiau ir jums tai įžvelgti, pasistengiau sumegzti tendencijas visoje knygoje, pažymėdamas, kokius įpročius, įsitikinimus turi ir kokias rekomendacijas pateikia mano svečiai. Sudėliota mozaika – kur kas geriau už krūvą atskirų jos dalelių.


Perskaityti pirmiausia: kaip naudotis šia knyga

KUO ŠIE ŽMONĖS IŠSISKIRIA? „Apie žmogų daugiau pasako jo klausimai nei atsakymai.“ – Pierre-Marc-Gaston (Gastonas de Levisas)

Pasaulinio lygio veikėjai neturi jokių supergalių. Jų pačių susikurtos taisyklės leidžia pakreipti realybę taip, kad gali atrodyti, jog jie turi tų supergalių. Visgi jie mokėsi, kaip taip padaryti, tad ir jūs galite išmokti. Tos taisyklės dažnai būna neįprasti įpročiai ir išsamesni klausimai. Net stebėtina, kaip dažnai galia slypi absurde. Kuo absurdiškiau, tuo neįmanomesni klausimai ir tuo įvairesni atsakymai. Pavyzdžiui, paanalizuokime serijinio milijardieriaus Peterio Thielo (Piterio Tylo) klausimą, kurį jis mėgsta pateikti sau ir kitiems: „Jei turite dešimties metų planą, kaip ko nors pasiekti, reiktų savęs paklausti: o kodėl negaliu per šešis mėnesius?“ Galiu perfrazuoti šią mintį, kad atrodytų dar aiškiau: „Ką darytumėte, norėdami per šešis mėnesius pasiekti dešimtmečio tikslus, jei į smilkinį būtų įremtas pistoleto vamzdis?“ Dabar stabtelkim. Ar aš noriu, kad dešimt sekundžių pagalvotumėte ir tada stebuklingai įgyvendintumėte dešimties metų masto svajones per kelis mėnesius? Ne. Bet aš noriu, kad tas klausimas produktyviai perlaužtų jūsų protą, kaip drugelis, išsilaisvinantis iš lėliukės ir įgyjantis naujų galimybių. „Normaliai“ veikiančios sistemos, socialinės taisyklės, kurias sau primetame, standartinės gairės – jos neveikia, kai turime atsakyti į tokį klausimą. Būni priverstas nusimesti dirbtinius suvaržymus tarsi odą, kad suvoktumei, jog visada turėjai galimybę persvarstyti savo realybę. Tam tereikia veikti. Mano siūlymas būtų negailėti laiko šios knygos klausimams, kurie pasirodys patys absurdiškiausi. Trisdešimt minučių sąmonės srauto (224 psl.) gali pakeisti gyvenimą. Be to, nors visas pasaulis yra aukso kasykla, norint atkasti turtus, reikia raustis kitų žmonių galvose. Klausimai – jūsų kastuvai ir pranašumas. Ši knyga suteiks visą arsenalą, iš kurio galėsite rinktis.

xix


xx

Tim Ferriss

REZULTATUS GERINANČIOS DETALĖS Dėliodamasis visą medžiagą, atsisakiau varginančios 37 žingsnių programos. Tikėjausi rankų aukštyje nusvirusių vaisių ir greitos naudos. Šiuose puslapiuose pateikiamas vieno kąsnio taisykles laikykite rezultatus gerinančiomis detalėmis. Jas galima naudoti taikant bet kokį mokymo režimą (skaitykite: įvairios karjeros, asmeniniai polinkiai, unikalios pareigos ir t. t.), siekiant pakurstyti progresą. Laimei, dešimteriopai geresniems rezultatams ne visada reikia dešimteriopų pastangų. Dideli pokyčiai ateina mažose dėžutėse. Norint visiškai pakeisti gyvenimą, nebūtina bėgti 100 mylių lenktynėse, įgyti daktaro laipsnio ar visiškai savęs performuoti. Tie maži, nuoseklūs žingsneliai veda link didelių šuolių (pvz., ketvirtinės skeptikų revizijos, Taros Brak (Taros Brach) vedamos meditacijos, strateginis badavimas ar egzogeniniai ketonai ir t. t.). Šioje knygoje žodis „įrankis“ yra platus terminas. Jis apima tvarką, knygas, pokalbius su savimi, papildus, mėgstamiausius klausimus ir dar daug, daug kitko.

KĄ JIE TURI BENDRO? Šioje knygoje, žinoma, ieškosite bendrų įpročių ir rekomendacijų – tą ir turėtumėte daryti. Štai keletas tendencijų. Vienos atrodo keistesnės už kitas:

» Per 80 proc. interviu dalyvių kasdien praktikuoja sąmoningumo didinimą ar meditaciją.

» Stebėtinas skaičius vyresnių kaip 45 metų vyrų (ne moterų) nevalgo

pusryčių arba valgo labai nedaug (pvz., Lairdas Hamiltonas (Leirdas Hamiltonas), 92 psl.; Malcolmas Gladwellas (Malcolm Gladvelas), 572 psl.; generolas Stanley’is McChrystalas), 435 psl.).

» Daug kas naudoja „ChiliPad“ temperatūros reguliavimo sistemą savo lovoje.

» Entuziastingai kalba apie tokias knygas, kaip „Sapiens“, Poor Charlie’s Almanack, „Įtakos galia“, „Žmogus ieško prasmės“ ir kitas.


Perskaityti pirmiausia: kaip naudotis šia knyga

» Turi įprotį daug kartų klausytis vienos dainos, norėdami susikaupti (507 psl.).

» Praktiškai kiekvienas kūrė kokį nors papildomą projektą (dirbdami laisvu laiku iš savų kaštų, o tada siūlė galimiems pirkėjams).

» Yra

įsitikinę, kad „nesėkmė nėra ilgalaikė“ (žr. Robert Rodriguez, 628 psl.), ir panašiai.

» Kone kiekvienas svečias sugebėjo akivaizdžią silpnybę paversti milžinišku pranašumu (žr. Arnold Schwarzenegger, 176 psl.).

Žinoma, aš jums padėsiu sujungti šiuos taškus, bet tai nebus nė pusė šios knygos vertės. Kai kuriuos didžiausią paskatinimą teikiančius aplinkkelius rasite ten, kur jų mažiausiai tikitės. Noriu, kad ieškotumėte baltų varnų, kurios labiausiai atitinka jūsų išskirtinius bruožus. Stebėkite netradicinius sprendimus, tokius kaip Šėjaus Karlo (Shay Carl) kelionė nuo amatininko iki „YouTube“ žvaigždės, startuolio, kuris buvo parduotas už beveik milijardą JAV dolerių (441 psl.), bendraautorio. Kintamumas yra nuoseklumas. Kaip pasakytų programuotojas: „Čia – ne klaida, o funkcija!“ Skolinkitės į  sveikatą, unikaliai junkite informaciją ir susikurkite būtent jums tinkamą sėkmės receptą.

ŠI KNYGA – TAI ŠVEDIŠKAS STALAS: KAIP IŠ JOS IŠPEŠTI DAUGIAUSIAI 1 TAISYKLĖ: NEBIJOKITE PRALEISTI INFORMACIJOS. Siūlau praleisti jums neaktualius puslapius. Šia knyga reikia mėgautis. Ji – gausiai nukrautas švediškas stalas. Nesikankinkite: jei negalite pakęsti krevečių, tai ir nevalgykite jų. Laikykite knygą nuotykių katalogu, kuriame renkatės tai, kas jums patinka – aš ją rašiau tokią. Mano tikslas – kad kiekvienam skaitytojui patiktų 50 procentų knygos, nepaprastai patiktų 25 procentai, o 10 procentų jis atsimintų visą gyvenimą. Kodėl? Iš milijonų klausiusių mano laidų, daugybės šią knygą redagavusių žmonių, kiekvienas susideda absoliučiai skirtingas vietas į tas 50 / 25 / 10 kategorijas. Man atėmė žadą.

xxi


xxii

Tim Ferriss

Netgi paprašiau ne vieno šios knygos pašnekovo – žmonių, kurie savo srityje yra geriausi, – perskaityti tą pačią dalį ir atsakyti į klausimą: „Kurios 10 procentų dalies nė už ką neištrintumėt, ir kuriuos 10 procentų be gailesčio išmestumėt?“ Dažnai tai, ko vienas „nė už ką neištrintų“ būdavo būtent tai, ką kuris nors kitas „išmestų be gailesčio“! Čia pateikiamos mintys ne visus veikia vienodai. Tikiuosi, daug ko nesidėsite į galvą. Skaitykite apie tai, kas patinka.

2 TAISYKLĖ: GALITE PRALEISTI INFORMACIJĄ, BET TAI DARYKITE PROTINGAI Nepamiršdami to, ką sakiau anksčiau, mintyse pasižymėkite, ką praleidžiate. Galbūt pasidėkite taškelį puslapio kampe arba pasibraukite antraštę. Galbūt praleidžiate ir vengiate kaip tik tų temų ar klausimų, kurie gyvenime veda į akligatvius ir palieka neišspręstų problemų? Man taip tikrai buvo. Nusprendę ką nors praversti, pasižymėkite. Po kurio laiko sugrįžkite į tą vietą ir paklauskite: „Kodėl praleidau šitą dalį?“ Ji žeidė? Atrodė neverta dėmesio? Per sudėtinga? Taip pasirodė gerai pamąsčius, ar toks sprendimas tebuvo iš tėvų ir kitų žmonių perimtų nuostatų atspindys? Labai dažnai „mūsų“ įsitikinimai yra visai ne mūsų. Tokia praktika padeda kurti save, o ne atrasti save. Pastarasis variantas irgi turi savo vertę, bet dažniausiai tai – jau praeitis, galinio vaizdo veidrodėlis. Ten, kur nori, nuvažiuosi žiūrėdamas pro priekinį stiklą.

ĮSIDĖMĖKITE DU PRINCIPUS Neseniai stovėjau Place Louis Aragon, ūksmingame kampelyje po atviru dangumi ant Senos kranto, ir dalyvavau iškyloje su studijuojančiaisiais rašymą Paryžiaus Amerikos akademijoje. Viena moteris pasivedė mane į šalį ir paklausė, ką iš esmės tikiuosi atskleisti savo knygoje. Jau po kelių sekundžių mus parsitempė atgal į šurmulį, kuriame dalyviai iš eilės pasakojo apie savo kelionę į šią vietą. Praktiškai visi pasakojo, kaip metų metus – kai kurie ir 30, net 40 metų – svajojo atvykti į Paryžių, bet manė, kad tai – neįmanoma. Besiklausydamas jų pasakojimų, išsitraukiau popieriaus skiautę ir pasirašiau atsakymą į moters klausimą. Šioje knygoje iš esmės tikiuosi atskleisti štai ką:


Perskaityti pirmiausia: kaip naudotis šia knyga xxiii

1

Sėkmė, kad ir kaip ją apibūdintume, yra pasiekiama, jei sugebi susirinkti teisingus, praktiškai patikrintus įsitikinimus ir įpročius. Kažkas jau įgyvendino jūsų sėkmės versiją, o dažnai dar daug kas padarė kažką panašaus. Galite paklausti: „O jeigu, pavyzdžiui, noriu pirmas kolonizuoti Marsą?“ Yra receptų ir tam. Pažiūrėkite į kitokių tipų imperijų kūrimą, pažiūrėkite į svarbiausius sprendimus, kuriuos gyvenime priėmė Robertas Mosesas (paskaitykite The Power Broker), arba tiesiog pasidomėkite, kaip kas nors ėmėsi didelių darbų, kurie tuo laikmečiu atrodė neįmanomi (pvz., Waltas Disney'us (Voltas Disnėjus). Galite pasinaudoti bendra DNR.

2

Jūsų mintyse turimi superherojai (dievaičiai, žvaigždės, titanai, milijardieriai ir t. t.) praktiškai visi yra vaikščiojantys trūkumai, kurie sugebėjo maksimaliai išnaudoti savo vieną ar dvi stiprybes. Žmogus – netobulas sutvėrimas. Sėkmė pasireiškia ne dėl to, kad neturi silpnybių; sėkmė pasireiškia, kai atrandi savo unikalias stiprybes ir susitelki į įpročių formavimą aplink jas. Kad būtų ir vaikui aišku, tyčia įtraukiau dvi skiltis į šią knygą (197 ir 616 psl.), kurias paskaitę, pagalvosite: „Na, tas Timas Ferrissas – kažkoks prietranka. Kaip jis sugeba ką nors gyvenime nuveikti?“ Kiekvienas kovoja savus mūšius, apie kuriuos jūs nieko nenutuokiate. Šioje knygoje aprašomi herojai niekuo nesiskiria. Visi turi problemų. Tebūnie tai paguoda jums.

KELETAS SVARBIŲ PASTABŲ DĖL FORMATO STRUKTŪRA Šią knygą sudaro trys dalys: „Sveikas“, „Turtingas“ ir „Išmintingas“. Be abejo, tarp jų yra begalė sąlyčio taškų, nes tam tikra informacija yra universali. Tas dalis galite netgi įsivaizduoti kaip trikojį, ant kurio balansuoja gyvenimas. Žmogui reikia visų trijų, kad sėkmė ir laimė būtų tvarios. Šios knygos kontekste „turtingas“ reiškia kur kas daugiau nei pinigus. Sąvoka apima laiko, ryšių ir daug, daug kitko gausą. Mano pirminė idėja su 4 valandų darbo savaite, 4 valandomis kūnui ir 4 valandomis virtuvėje buvo sukurti trilogiją, paremtą žymios Beno Frank­ lino citatos tema: „Anksti gulęs, anksti kėlęs, būsi sveikas, turtingas ir išmintingas.“


xxiv

Tim Ferriss

Manęs dažnai klausia, ką rašyčiau 4 valandų darbo savaitėje, jei rašyčiau ją dabar, ką atnaujinčiau. To paties ir apie valandas kūnui bei virtuvei. Titanų įrankiuose yra didžioji dalis atsakymų į visus tris klausimus.

ILGOS CITATOS Prieš rašydamas šią knygą, paskambinau Masonui Currey’ui (Meisonui Kariui), Dienos ritualų autoriui. Savo knygoje jis aprašė 161 kūrybingų žmonių – tokių kaip Fransas Kafka ar Pablas Pikasas – ritualą. Paklausiau, kokie sprendimai jam labiausiai pasiteisino. Masonas atsakė: „Leidau kaip įmanoma daugiau kalbėti savo herojams. Man regis, tai buvo vienas iš tų teisingų sprendimų. Dažniausiai tai, kaip jie pasakojo apie savo rutiną ar įpročius, buvo įdomiau, negu patys įpročiai.“ Tai – labai svarbus momentas. Būtent dėl to daugelis citatų rinkinių nepelno didelės sėkmės. Paimkime, pavyzdžiui, vienos eilutės Jamie’o Foxxo (Džeimio Fokso) citatą: „O kas yra kitoje baimės pusėje? Nieko.“ Ji stipri. Galime iki begalybės ją interpretuoti. Visgi nebūčiau tikras, kad prisiminsite ją po savaitės. O ką, jei aš tą citatą nežmoniškai sustiprinčiau, pateikdamas tai, kaip pats Jamie’is aiškina šią maksimą, kaip vaikų mokymą pasitikėti? Kontekstas ir originali kalba moko mus MĄSTYTI taip, kaip pasaulinės klasės veikėjai, o ne tik mechaniškai kartoti citatas. Kaip tik tokių metaįgūdžių mes ir siekiame. Dėl to knygoje rasite daug ilgų citatų ir pasakojimų. Kai kurias vietas citatose paryškinau. Čia tai, į ką noriu atkreipti dėmesį aš, o ne mano pašnekovai.

Kaip skaityti citatas mikrolygmeniu ... = dalis dialogo praleista [žodžiai laužtiniuose skliausteliuose] = papildoma informacija, neminima interviu, bet reikalinga, norint suprasti, apie ką kalbama, arba mano rekomendacijos.

Kaip skaityti citatas makrolygmeniu Kartą parodžiau nepagražintą laidos įrašo kopiją vienam savo svečiui – vienam iš protingiausių mano pažįstamų žmonių. „Vaje! Paprastai apie save esu neblogos nuomonės, bet aš maišau būtąjį, esamąjį ir būsimąjį laiką kaip koks nemokša“, – komentavo jis.


Perskaityti pirmiausia: kaip naudotis šia knyga

Šnekamosios kalbos įrašai – negailestingi. Skaičiau savo. Žinau, kaip blogai kartais jie atrodo. Įsijautus taisyklinga gramatika gali iškeliauti su vėjeliu, ir ją pakeičia bereikalingi intarpai, sakinių fragmentai. Visi juk pradedame sakinius žodžiais „ir“ ar „na“. Aš, kaip ir milijonai kitų, linkęs sakyti biškį vietoj truputį. Daugelis supainiojame daugiskaitą su vienaskaita. Šnekant viskas atrodo normalu, bet, matydamas transkribuotą tekstą, kartais krūpteli. Todėl kai kurios citatos yra redaguotos, kad būtų aiškiau, konkrečiau, ir gerbiant pašnekovus bei skaitytojus. Stengiausi išlaikyti citatų dvasią bei esmę ir kartu paversti jas kuo lengviau skaitomomis. Kartais palikau jas gan padrikas, kad išlaikyčiau to momento kinetinę energiją ir emociją. Kitais atvejais nugludinau kampus (įskaitant ir savo mikčiojimus). Jei kažkas skaitysis kvailai ar keistai, tai dėl mano kaltės. Visi, apie kuriuos rašau šioje knygoje, yra nerealūs. Kaip įmanydamas stengiausi tai parodyti.

TENDENCIJOS Kai keli pašnekovai siūlo panašias rekomendacijas ar vadovaujasi panašia filosofija, tai nurodau skliausteliuose. Pavyzdžiui, jei Jane’ė Doe (Džeinė Dou) kalba, kaip naudinga pabandyti didinti kainas, galiu parašyti „Mark Andreesen, 170 psl.)“, nes į klausimą „Jei galėtumėte bet kur pristatyti savo reklaminių stendų, ką ant jų parašytumėte?“ jis atsakė: „Didinkite kainas“ ir vėliau išsamiai tai paaiškino. HUMORAS! Absurdo atseikėjau su kaupu. Visų pirma, jei visada būsime rimti, pavargsime dar nespėję užbaigti rimtų reikalų. Antra, jei visa ši knyga apie produktyvumą nė nemirktelėjus ir netinginiaujant būtų išdėstyta rūsčiu veidu, iš jos atsimintumėte labai nedaug. Sutinku su Tony’u Robbinsu (Toniu Robinsu) (210 psl.), kad mes neįsimename be emocijų gaunamos informacijos. Moksliškesnius paaiškinimus rasite pasiskaitę apie fon Restorfo efektą ir apie pirmumo bei naujumo efektą, bet ši knyga tyčia sudaryta taip, kad maksimaliai įsimintumėte . O tai veda prie…

xxv


xxvi

Tim Ferriss

TOTEMAI Taip, prie totemų. Knygoje neliko vietos nuotraukoms, bet vis tiek norėjau kokių nors iliustracijų, kad nebūtų nuobodu. Atrodė, kad nieko čia nepavyks sugalvoti, bet staiga – po vyno taurės ar keturių taurių – prisiminiau vieną savo viešnių, Alexis Ohanian (Aleksis Ohanian) (194 psl.), pasakojant, kad ji klausia savo potencialių darbuotojų: „Kas yra jūsų totemas?“ Eureka! Tad prie visų, kurie sutiko su manim pažaisti, matysite ir totemų paveikslėlius. O geriausia tai, kad dešimtys pašnekovų šitą klausimą priėmė labai rimtai. Su ilgiausiais paaiškinimais, emocijų pasikeitimais ir Veno diagramomis. Pasipildavo klausimai, tokie kaip „Ar tai gali būti mitologinis padaras?“, „Ar tai gali būti augalas?“. Gaila, kad nepavyko susisiekti su kiekvienu prieš knygos leidimą, todėl paveiksliukai bus ne prie visų pašnekovų. Knygoje, kurioje tiek praktiškų patarimų, tebūnie jie lyg mažytės absurdo vaivorykštės. Pašnekovams šis klausimas patiko. NE APYBRAIŽŲ TURINYS IR TIMO FERISO SKYRELIAI Visose knygos dalyse yra konkrečiai apybraižai nepriskiriamų arba mano paties informacijos gabaliukų. Juose paprastai išsamiau aprašomi svarbiausi, ne vieno pašnekovo minimi principai ir įrankiai. NUORODOS, SVETAINĖS IR SOCIALINĖ ŽINIASKLAIDA Neįtraukiau daugumos nuorodų, nes pasenusios nuorodos tik suerzina. Galiu užtikrinti, kad viskam, apie ką kalbu, parinkau tokias žodines išraiškas, kad informaciją galėtumėte nesunkiai susirasti Google ar Amazon. Visus mano laidų įrašus galite rasti fourhourworkweek.com/podcast. Paieškoje tereikia įvesti svečio vardą, ir garso įrašas, laidos pastabos, nuorodos bei šaltinių sąrašas iššoks prieš akis it skrebutis šaltą rytą. Beveik visų svečių apybraižose nurodau, kur su jais geriausia bendrauti socialinėje žiniasklaidoje: TW = tviteryje, FB = feisbuke, IG = instagrame, SC = Snapchat ir LI = LinkedIn.

LAUKTUVIŲ: TRYS ĮRANKIAI, SU KURIAIS GAUSITE IR VISUS KITUS Labai daug svečių šioje knygoje rekomendavo Hermano Hesės Sidhartą. Vieną konkrečią mintį Navalas Ravikantas (546 psl.) kelis kartus man minėjo ilgų pasivaikščiojimų gurkšnojant kavą metu. Pagrindinis veikėjas, Sidharta,


Perskaityti pirmiausia: kaip naudotis šia knyga xxvii

vienuolis, atrodęs kaip ubagas, atkeliauja į miestą ir įsimyli pagarsėjusią kurtizanę vardu Kamala. Jis bando kviesti ją į pasimatymą, o ji paklausia: „O ką tu turi?“ Žinomas pirklys irgi panašiai klausia: „Ką gali man duoti, ką pats esi išmokęs?“ Abiem atvejais vienuolis atsako taip pat. Šią ištrauką įterpsiu žemiau. Galiausiai Sidharta gauna viską, ko nori. PIRKLYS: „... Jei tu beturtis, ką gi tu duosi?“ SIDHARTA: „Kiekvienas duoda, ką turi. Karys atiduoda savo jėgą, pirklys – prekes, mokytojas – žinias, valstietis – ryžius, žvejys – žuvis.“ PIRKLYS: „Gerai, bet ką gi gali duoti pats? Ko išmokai?“ SIDHARTA: „Moku mąstyti. Moku laukti. Moku pasninkauti.“ PIRKLYS: „Tik tiek?“ SIDHARTA: „Regis, taip.“ PIRKLYS: „Bet kokia iš to nauda? Pavyzdžiui, pasninkavimas – kam jo reikia?“ SIDHARTA: „Jis labai naudingas, pone. Kai žmogus neturi ko valgyti, tada protingiausia pasninkauti. Jei, tarkim, Sidharta nemokėtų pasninkauti, jis turėtų tuoj pat kur nors eiti tarnauti: arba pas tave, ar kur kitur, nes verstų alkis. O dabar Sidharta gali ramiai laukti; jis nežino, kas yra nekantrumas, neturi būtinų reikalų, ilgai jis gali kentėti alkį ir juoktis.“ – Dažnai pagalvoju apie Sidhartos atsakymus, ir taip juos interpretuoju: „Moku mąstyti“  Turėti tinkamas taisykles priimant sprendimus ir tinkamus klausimus sau bei kitiems. „Moku laukti“  Sugebėti planuoti toli į ateitį, išsilaikyti ilgame žaidime ir nešvaistyti savo išteklių. „Moku pasninkauti“  Sugebėti pergyventi sunkumus ir nelaimes. Išmokti išskirtinio atsparumo ir išsiugdyti aukštą skausmo slenkstį. Ši knyga padės išsiugdyti visus tris dalykus. Parašiau „Titanų įrankius“ todėl, kad visą gyvenimą troškau tokios knygos. Viliuosi, jums patiks skaityti taip, kaip man patiko ją rašyti. Pura vida,* Timas Ferrissas Paryžius, Prancūzija *  Puertorikietiškai reiškia, kad nesvarbu, kokioje situacijoje esi atsidūręs, gyvenimas kitam gali būti ne toks sėkmingas.


Perskaityti pirmiausia: kaip naudotis šia knyga

1

SVEIKAS „Nesuvaržytas to, kas esu, tampu tuo, kuo galiu būti.“ – Lao Tzu „Šioje sunkiai sergančioje visuomenėje svarbiausia – ne sveikata.“ – J. Krishnamurti (J. Krišnamurtis) „Didžiausia pergalė – geras miegas.“ – Jodie Foster (Džudė Foster)

1


„Nesu stipriausia.

Nesu greičiausia. Bet galiu labai daug iškentėti.

Amelia Boone Amelia Boone (Amelija Bun) (TW: @AMELIABOONE, AMELIABOONERACING.COM) vadinama „kliūčių ruožo Maiklu Džordanu (Michael Jordan)“ ir laikoma puošniausia pasaulyje kliūčių ruožo bėgike. Per savo karjerą ji sukaupė 30 pirmųjų ir 50 prizinių vietų kolekciją. 2012 metų World’s Toughest Mudder varžybose, kurios trunka visą parą, (įveikusi 90 mylių (145 km) ir apie 300 kliūčių) ji finišavo antra iš VISŲ daugiau nei 1000 dalyvių. 80 proc. iš jų buvo vyrai. Vienintelis dalyvis finišą pasiekė vos 8 minutėmis greičiau. Svarbiausias pergales ji nuskynė Spartan Race World Championship ir Spartan Race Elite Point Series varžybose. Ji – vienintelė, sugebėjusi triskart laimėti World’s Toughest Mudder varžybose (2012, 2014 ir 2015 metais). 2014-aisiais ji laimėjo čempionatą praėjus 8 savaitėms po kelio operacijos. Amelia taip pat tris kartus įveikė Death Race, dirba visu etatu teisininke Apple kompanijoje, o visą laisvalaikį murkdosi bėgdama per purvynus (neseniai pateko į Western States 100 varžybas).

Totemas: karpis


Amelia Boone

* Ką parašytumėte ant reklaminio stendo? „Niekas nieko tau neskolingas.“

* Geriausias Amelia’os pirkinys, kainuojantis iki 100 JAV dolerių?

Manuka medaus kompresai. Amelia’os pečiai ir nugara nusėti randų, žyminčių spygliuotos vielos paliktas žaizdas.

* Dažniausiai dovanojama arba rekomenduojama knyga

Marko Danielewskio (Marko Danielevskio) House of Leaves: „Tai knyga, kurią turi laikyti rankose: kai kuriose vietose reikia ją apversti aukštyn kojom, kad galėtum perskaityti. Yra puslapių, kuriuos skaitai, ir knyga sukasi ratu. ... Ši knyga įjungia pojūčius.“

AMELIa’OS PATARIMAI IR TAKTIKOS

» Hidrolizuotos želatinos + burokėlių milteliai: seniau vartodavau želatiną jun-

giamajam audiniui atkurti. Tai truko neilgai, nes, sumaišius su šaltu vandeniu, želatina pasidaro kaip žuvėdros kakutis. Amelia išgelbėjo mano apetitą ir sąnarius, rekomendavusi hidrolizuotą želatiną (pavyzdžiui, Great Lakes su žalia etikete), kuri lengvai ir tolygiai išsimaišo. Įberkite arbatinį šaukštelį burokėlių miltelių (pavyzdžiui, BeetElite), kad neliktų karvių kanopų skonio, ir visai kitas reikalas. Amelia vartoja BeetElite prieš varžybas ir treniruotes ištvermei padidinti, bet aš juk dar kietesnis: šį derinį naudoju ir tortams, ir guminukams gaminti, kai dručkis Timas užsimano angliavandenių.

» RumbleRoller volelis: įsivaizduokite poroloninio volelio ir traktoriaus padangos hibridą. Anksčiau neturėjau nieko bendro su poroloniniais voleliais, tačiau šis kankinimo įrankis man padėjo labai greitai atsigauti. (Panaudojus vakare padeda lengviau užmigti.) Įspėju: nepersistenkite. Bandžiau mėgdžioti Amelia’ą, tad iškart padariau 20 minučių treniruotę. Kitą dieną jaučiausi, tarsi mane kas nors būtų įkišęs į miegmaišį ir kelias valandas trankęs į medį.

» Pėdos

masažas golfo kamuoliuku didina užpakalinių šlaunies raumenų lankstumą. Tūkstantį kartų geriau už lakroso (vartinio teniso) kamuoliuką. Tik po kamuoliuku, ant grindų, pasitieskite rankšluostį, kad neišmuštumėte savo šuniui akies.

» Concept2 SkiErg treniruoklis, jei traumuota apatinė kūno dalis. Po ke-

lio operacijos Amelia naudojo šį mažo poveikio treniruoklį ištvermei

3


4

Tim Ferriss

palaikyti ir pasiruošti 2014 metų World’s Toughest Mudder varžyboms, kurias ji laimėjo praėjus 8 savaitėms nuo operacijos. Šį treniruoklį taip pat labai mėgsta Kelly’is Starrettas (Kelis Staretas) (122 psl.).

» Intraraumeninė stimuliacija (angl. dry needling): niekad nebuvau apie ją girdėjęs, kol nesusipažinau su Amelia. „[Akupunktūros] tikslas yra nejusti adatos. Intraraumeninėje stimuliacijoje adata įvedama į raumenį, stengiantis, kad jis trūkčiotų, būtent tai ir atpalaiduoja įtampą ar skausmą.“ Metodas taikomas itin įsitempusiems raumenims atpalaiduoti, o adatėlės dažnai paliekamos. Jei neturite mazochistinių polinkių, patariu nedaryti šios procedūros blauzdoms raumenims atpalaiduoti.

» Pirtis kaip ištvermės didinimo priemonė: Amelia pastebėjo, kad pirtis didina

ištvermę. Šią tezę patvirtino ir keletas kitų sportininkų, tarp jų ir dviratininkas Davidas Zabirskie’is (Deividas Zabirskis), septyniskart JAV nacionalinio individualių dviračių lenktynių čempionato nugalėtojas. Jis teigia, kad treniruotis pirtyje yra praktiškiau už imitacines aukštikalnių palapines. 2005 m. Deividas laimėjo pirmą Tour de France etapą, tapdamas pirmuoju amerikiečiu, laimėjusiu etapus visuose didžiuosiuose lenktynių turuose. Zabriskie’is net keliomis sekundėmis aplenkė Lance’ą Armstrongą (Lensą Armstrongą), fiksuodamas vidutinį 54,676 kilometrų per valandą (!) greitį. Nuo šiol einu į pirtį bent keturis kartus per savaitę. Paprašiau Rhondos Patrick (Rondos Patrik), dar vienos mano laidos viešnios, paaiškinti, kur čia šaknys. Jos atsakymas yra 7 puslapyje.

* Su kokiu žmogumi jums asocijuojasi žodis „sėkmingas“?

„Triple H yra nuostabus pavyzdys [kaip sportininkas ypač sėkmingai perėjo į verslo pasaulį]. Taigi, su Paulu Levesque’u (Polu Levesku).“ (Žr. 128 psl.).

KELETAS FAKTŲ

» Į ritualinius Amelia’os pusryčius prieš varžybas įeina Pop-Tarts trapučiai.

» Jos

rekordinė dvigubo šokdynės persukimo vienu pašokimu serija yra 423. Tai rezultatas, kuris sužavėtų bet kurį namų atletą. Beje, jie


Amelia Boone

nežino, kad trečioje klasėje Amelia tapo savo valstijos šokinėjimo per šokdynę čempione. Nežino ir to, kad po 423 šuoliukų serija nutrūko dėl to, kad ji nesulaikė ir prisišlapino į kelnes.

» Amelia nepraleidžia progos treniruotis per lietų ir šaltą orą, nes žino,

kad jos konkurentai pabūgsta tokių sąlygų. Tai pavyzdys, kaip reikia ruoštis blogiausiam, kad taptum dar atsparesnis (žr. 474 psl.).

» Ji – talentinga akapela dainininkė, buvusi grupės Greenleafs Vašingtono universitete, Sent Luise, narė.

5


įsigykite

knygą dabar

Profile for knygos.lt

Titanu irankiai  

Knygos Titanu irankiai istrauka

Titanu irankiai  

Knygos Titanu irankiai istrauka

Profile for knygos.lt
Advertisement