Page 1


Iš italų kalbos vertė jūratė puodžiukynienė


erminas „dekupažas“ kilo iš prancūzų kalbos žodžio dècouper – iškirpti. Iliustracijų ar specialiai neapdirbtų piešinių karpymo technika ir jų naudojimas daiktų dekoravimui Europoje buvo paplitęs jau viduramžiais – vienuoliai taip gražindavo savo rankraščius. Dekupažo istorija prasidėjo nuo susidomėjimo specialia technika, kuri plito tarp Europos aukštuomenės. Šis dekoravimo būdas

XV a. atkeliavo iš Kinijos, o XVI a. pirmoje pusėje paplito Europoje kaip lakavimo menas. Ši technika garsėjo labai sudėtingu kūrybos procesu – baldai ar kitokie dekoruoti daiktai pavirsdavo itin puošniais brangiais dirbiniais, dengtais dešimtimis ypač blizgaus lako sluoksnių. Kiniškų lakuotų dirbinių kaina buvo didelė, o labai ribota jų gamyba nepatenkindavo augančios paklausos.

Suinteresuoti Venecijos baldžiai nusprendė pasiūlyti rinkai lakuotų miniatiūrų imitacijas. Baldai būdavo dekoruojami iškarpytais rytietiškų motyvų spaudiniais. Juos priklijavus, paviršių dengdavo specialia apsaugine derva, vadinima sandaraku. Baigtas darbas būdavo labai panašus į Rytuose gamintą originalą. Taip gimė vadinamasis varguolių menas, kuris


ilgainiui tapo tikrąja menine kūryba tiek spalvos, tiek kompozicijos požiūriu. Iš pradžių lakavimo technika labai greitai paplito Prancūzijoje, vėliau ir Anglijoje. Pastarosios šalies amatininkai kurdavo tikrus meno šedevrus, karpydami paveikslėlius iš nepaprastai plono popieriaus. XVIII a. anglų aristokratų namuose tikrą audrą sukėlė vadinamųjų spausdintų kambarių atsiradimas – patalpa buvo dekoruojama Europos miestų 6

estampais (grafikos spaudiniais). Juos klijavo tiesiai ant sienų, o apdailai naudojo įvairius papuošimus arba tiesiog didelius rėmus. Viktorijos epochos dekupažo technika visiškai pakeitė savo stilių. Aplinkui centrinį spaudinį pradėjo rastis netvarkingai vienas ant kito gulantys gėlių motyvai, įvairūs šventųjų vaizdai, angeliukai.

Prabėgus beveik šimtmečiui, dekupažas vėl atgimė. Šia technika galima greitai ir lengvai atnaujinti ar papuošti ne tik baldus, bet ir įvairius namų apyvokos daiktus. Didelė šiuolaikinių priemonių gausa ne tik labai palengvino kūrybos procesą, bet ir padarė jį labiau prieinamą daugumai.


7


8


DekoratyvinÄ— technika

9


K

arpymas

Gražiam dekupažui pirmiausia labai svarbu, kad norimas motyvas būtų tiksliai iškirptas. Yra paveikslėlių, kuriuos supa platus ir apvalus kontūras, todėl iškirpti pastarąjį daug sunkumų nekyla. Tačiau yra gausybė kitokių motyvų su begale mažų smulkių detalių, norėdami tiksliai jas iškarpyti, susiduriate su sunkumais. To negalima išvengti, bet darbą galima palengvinti, jeigu pasirinksite tinkamus instrumentus ir apsiginkluosite kantrybe bei noru pasiekti tobulą tikslą.

10

Vidutinio dydžio žirklės tinka nesudėtingų paveikslėlių karpymui pagal kontūrus ar tik kai kurių didesnių dalių iškirpimui, kad išvengtumėte įplyšimų. Kerpant labai svarbu tiksliai dirbti rankomis ir nuosekliai sekti paveikslėlio kontūrą. Tuo atveju, kai piešinėlis yra labai

sudėtingas ar išsišakojęs, geriausia naudoti mažas žirklutes. Idealu, jeigu jų galai šiek tiek lenkti, taip galima lengviau pasiekti ir pačias sudėtingiausias vietas. Skalpelis taip pat gali pasitarnauti kaip labai naudingas instrumentas, jei reikia ypatingo atsargumo ir kruopštumo. Jis labai aštrus, todėl pavojingas vaikams. Tačiau šis instrumentas nepakeičiamas, kai norima išpjaustyti vidinius piešinėlio kontūrus, kurių žirklėmis iškirpti neįmanoma. Pjaustant patartina paveikslėlį pasidėti ant lentelės. Galima nusipirkti jau paruoštų atskirų elementų bei rasti specialias lenteles popieriaus pjaustymui.


1.

3.

5.

Tiksliai iškirpkite paveikslėlį.

Paveikslėlį dėkite ant dekoruojamo paviršiaus, prispauskite pirštais nuo vidurio į kraštus ir išlyginkite. Taip pašalinsite klijų perteklių ir oro burbuliukus.

Po poros valandų klijai bus išdžiūvę. Tada jau galite tepti pirmąjį lako sluoksnį. Palikite natūraliai džiūti.

6. Praėjus 4–5 valandoms lakas bus visiškai išdžiūvęs. Nušlifuokite gaminio paviršiaus nelygumus smulkiu švitriniu popieriumi.

2.

4.

Blogąją paveikslėlio pusę ištepkite klijais, vos praskiestais vandeniu (1 dalis vandens ir 2 dalys klijų).

Ištepkite klijais visą kompozicijos paviršių. Padenkite klijais ir tas vietas, kurių nedekoravote. Klijai apsaugos paviršių nuo drėgmės, kuri užtepus lako sluoksnį gali sugadinti popierių.

7. Dar kartą viską nulakuokite. Kai išdžius, vėl pašlifuokite iškilusius paveikslėlio kraštus panaudotu (ne nauju) švitriniu popieriumi. Dabar lakuokite tol, kol perbraukus pirštu nejausite skirtumo tarp popieriaus ir nedekoruoto paviršiaus.

11


12

Dekupazas  

Dekupazo istrauka