Page 1


Sunkūs jausmai Tavo smegenys ir hormonai, kuriuos jos išlaisvina, sukelia daugumą organizmo pokyčių. Visą laiką, kol tampi suaugusi, nerimsti galvodama, kas tau darosi ir kaip geriausia į tai reaguoti. Kiekvienas žmogus yra kitoks, todėl tu ir jauti kitaip nei kiti. Kad suprastum savo jausmus, turėtum išsiaiškinti, kas esi.

Reikėtų žinoti Paauglių nuotaika dažnai kinta. Kartais ją nulemia hormonų veikla, o kartais organizmo pokyčiai. Tu gali patirti jausmų, kurių anksčiau niekada nejutai. Kartais jautiesi taip, lyg važinėtumeisi amerikietiškais kalneliais. Tačiau prisimink, nors ir ne visada gali kontroliuoti savo jausmus, gali nuspręsti, kaip elgtis.

52


Štai keli jausmai, kuriuos tau kartais sunku suvaldyti. Vienatvė Paaugliai dažnai jaučiasi vieniši. Taip yra todėl, kad keičiasi požiūris į pasaulį ir santykiai su aplinkiniais. Bet žinok viena: visi kartais jaučiasi vieniši. Tai žmogiška. Įniršis Įniršis yra įprastas dalykas ir jį suvaldyti ne taip jau lengva. Bet nėra prasmės jį slopinti. Tavo labui svarbu, kad turėtum galimybę išreikšti savo jausmus, nepakenkdama nei sau, nei kitiems. Pavydas Tai nemalonus jausmas, bet visi jį kartais patiria. Tačiau tu gali viską pasukti kitu kampu. Apie tai, ką norėtum turėti, pasistenk galvoti teigiamai. Pavyzdžiui, jeigu nesugebi kitų prajuokinti taip kaip tavo geriausia draugė, nesigėdyk to. Geriau surašyk ant popieriaus lapo viską, kas tau sekasi gerai. Kiekvienas žmogus turi gerų savybių. Tau geriau išmokti vertinti savąsias nei nuolat geisti to, ką turi kiti.

53


Liūdesys Kai miršta žmogus, kurį pažinojai, gali labai nuliūsti. Gali jausti susirūpinimą, ilgesį, įniršį, kaltės jausmą, o kartais ir baimintis dėl savo sveikatos. Liūdesiui numalšinti reikia laiko, energijos ir kantrybės. Kiekvienas gedi savaip ir kiekvieno gedulas trunka skirtingai. Apie savo jausmus būtų gerai pasikalbėti su žmogumi, kuriuo pasitiki. Būk tikra, kad stiprus liūdesys bėgant laikui atlėgs ir bus pakeliamas. Liūdesys ne visuomet susijęs tik su mirtimi, jis gali apnikti ir tada, kai nutrūksta draugystė, santykiai su kitu žmogumi, taip pat persikrausčius gyventi į kitą vietą. Baimė ir rūpestis Tai jausmai, kamuojantys žmones, kurie jaučiasi nesaugiai. Geriausia pamėginti rasti būdą, kaip atsipalaiduoti. Jeigu baimė trukdo tau atlikti kasdienius darbus, turėtum su kuo nors apie tai pasišnekėti.

54


Nuotaikų kaita ir kaprizai būdingi paaugliams. Jeigu tavo nuotaika per kelias minutes iš juodo liūdesio pasikeičia į netramdomą įtūžį, o paskui staiga tampi nenusakomai laiminga, gali atrodyti, kad eini iš proto. Taip būna dėl hormonų arba dėl PMS. Kai jauti, kad jausmų nesuvaldai ir nebežinai, ką daryti, būtinai su kuo nors apie tai pasikalbėk. Menkavertiškumo jausmas Gali nutikti taip, kad tu staiga tapsi be galo kritiška sau ir tave ims kamuoti jausmas, jog esi nepakankamai gera. Taip jaustis išties negera. Pagalvok, kodėl tave apniko tokie jausmai. Pasistenk suprasti, kas trukdo jaustis gerai, ir sukaupk visas pastangas, kad pasiektum, ko nori. Neleisk, kad negeri jausmai trukdytų mėgautis gyvenimu. Atrask savo gerąsias savybes ir didžiuokis savimi.

Geras patarimas Jeigu tavo jausmai taip pakriks, kad pati viena jų nebesuvaldysi, būtinai kreipkis į ką nors pagalbos.

55


Su kuo galiu pasikalbėti? Labai svarbu, kad tave užklupus itin dideliems sunkumams, kreiptumeisi į ką nors pagalbos. Gali pasikalbėti su drauge, seserimi, broliu, mokytoja arba tėvais. Su tuo, kuriuo pasitiki. Bręsdama apie save sužinai daugybę dalykų – kas esi ir kaip nori nugyventi savo gyvenimą. Paauglystės laikotarpiu keičiasi ne tik tavo kūnas, taip pat auga ir tavo siela. Su kai kuriais žmonėmis draugystė sustiprėja, o su kai kuriais gali nutrūkti. Kinta ryšiai su artimaisiais. Taip yra dėl to, kad pamažu vystosi tavo asmenybė, atsiranda savų interesų, tampi savarankiška suaugusiąja. Šeima gali būti puiki, apgaubti tave besąlygiška meile, paguosti, suteikti paramą. Taip pat gali tave skaudinti, erzinti, nuvilti, kelti įniršį. Dažniausiai tikrovėje būna ir taip, ir taip.

56


Būtų geriausia vieniems su kitais pasikalbėti, net jeigu nesutariate dėl paprasčiausių kasdienių dalykų. Tai nereiškia, kad turi namiškiams viską išsipasakoti. Juo daugiau informacijos jiems suteiksi apie kasdienius įvykius, kad ir apie tai, ką šiandien darėte per matematikos pamoką, tuo mažiau jie atakuos tave klausimais. Be to, tėvai pastebės, kad esi pakankamai protinga ir sugebi priimti protingus sprendimus.

Geras patarimas Jeigu savo jausmus aprašysi, daug geriau viską suprasi. Kai jausmus išreiški žodžiais, atitolsti nuo viso to chaoso, pamatai viską kitoje šviesoje, tuomet gali suvaldyti situaciją. Dienoraščio rašymas išties labai padeda.

57

Tik mergaitėms  

Knygos Tik mergaitėms ištrauka

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you