Page 1

84        Moters biblija


Padaryk áspûdá         85

Kaip susidoroti su nemaloniomis situacijomis „Drąsa – tai spaudžiama malonė.“ Ernestas Hemingway


86        Moters biblija

Kaip elgtis su ligoniu

Supurenk jam pagalves, užtrauk ar atitrauk užuolaidas, paduok stiklinę vandens ar puodelį arbatos. Paklausk, ką galėtum atnešti ir ką jam skauda. Jei jis tikrai negaluoja, gali pasiūlyti pasimatuoti temperatūrą, uždėti šaltą kompresą ar paduoti karštą pūslę. Jei liga užkrečiama, praverk langą, kad kambarys vėdintųsi ir mikrobai turėtų pro kur lengvai pasišalinti. Po ranka turėk medicinos knygą, išklausyk pacientą, paprašyk apibūdinti ligos požymius. Pažiūrėk, gal knygos turinyje rasi užuominų apie negalavimą. Tik žinok, kad būna trys ligos stadijos. Jeigu ligonis tik pradeda sirgti, jį pagydyti gali pati, antros stadijos atveju kviesk gydytoją, trečios – greitąją pagalbą. Išmok atskirti širdies priepuolį nuo dusulio. Reikėtų paklausti ligonio, kur jis gydosi, – valstybinėse ar privačiose gydymo įstaigose. Atsimink: būk maloni, dėmesinga, nuramink ligonį – elkis taip, kaip norėtum, kad jis elgtųsi su tavim. Jei išmoksi gerai elgtis su ligoniais, kai pati susirgsi, ir jie norės aplink tave šokinėti.

Kaip greitai ir madingai išsisukti nuo gripo

Laikykis atokiau nuo sergančiųjų gripu. Venk čiaudinčių, kosinčių ir šnirpščiančių draugų.


Padaryk áspûdá         87

Plaukis rankas, neliesk jomis akių, nosies ir burnos, kad išvengtum užkrato, jei mikrobų atsitiktinai papuolė ant rankų. Gerk daug vandens ir valgyk sveiką maistą. Jei labai trokšti šokoladinio pyrago, į tešlą įmaišyk ir šiek tiek vaisių. Stenkis per dieną išgerti 2 litrus vandens ir penkis kartus užkąsk vaisių ar daržovių. Jei pajunti, kad artinasi liga, padidink vitaminų dozes. Elkis taip, kaip norėtų tavo mama: valgyk daržoves, lankyk sporto salę ir mankštinkis – vaikščiok, daryk pratimus, bėgiok ar plaukiok. Juk turi būti kas nors, kuo galėtum (įstengtum) užsiimti.

Kaip pasirūpinti savimi susirgus gripu

Šiltai įsisuk ir nekelk kojos iš namų. Nėra prasmės eiti į lauką su raudona varvančia nosimi. Jei pradedi kimti, pamėgink skalauti gerklę vandeniu su trupučiu druskos ar tirpiuoju aspirinu. Karštas dušas ir karšti gėrimai ne tik tave nuramins, bet ir padės išprakaituoti. Jei pakilo temperatūra, gerk labai daug vandens, dar daugiau nei geria supermodeliai, nes skysčių tuomet netenki greičiau nei paprastai. Sveikti padės su meile namie išvirta sriuba, nusiraminti – pomidorai, o vištieną valgyk, kad pašalintum gleives. Brrr. Bet tikrai. Joje yra amino rūgšties, vadinamojo cisteino, padedančio valytis gleivėms. Atsisakyk pieno produktų, nes nuo jų užsikemša sinusai. Pakeisk juos karštu vandeniu ir citrinomis. Nepadaugink ledinukų nuo kosulio, nes jie stabdo kosulį, o tau reikia atsikosėti. Gulėk lovoje ir stenkis pailsėti. Pasistenk nesijaudinti dėl darbo, nes stresas neleis sveikti.


88        Moters biblija

Vaistinės žolelės Peršalusi bandyk gydytis ežiuolėmis, česnakais ir cinku. Nuo galvos skausmo gerk tokią arbatą: 1 šaukštą levandų, glindžių, mairūnų ir rožių žiedlapių sudėk į medžiaginį paketėlį ir užplikyk verdančiu vandeniu. Nuo kosulio ir peršalimo tau padės medus ir glicerinas. Kai skauda gerklę, 2 šaukštus džiovintų rozmarinų užplikyk puse litro vandens ir išgerk. Sutrikus skrandžio veiklai, išgerk pipirmėčių arbatos, o norėdama sumažinti nuovargį į vonią įsilašink kelis lašus levandų aliejaus. Jei po dviejų parų vis dar sergi, kvieskis gydytoją. Prašyk kokių nors antibiotikų ir, jei jis sakys, kad tai „tik gripas“, nesivaržyk pravirkti.

Kaip sergant likti dėmesio centre

Sirgdama neprivalai atsisakyti draugijos (žinoma, tai priklauso nuo ligos simptomų). Pas tave juk gali ateiti lankytojų, atnešti žurnalų, gėlių ir naujienų iš išorinio pasaulio. Apsivilk dailius šiltus naktinukus. Kad ir sergi, su kasdieniu chalatu priiminėti svečių nedera. Uždek kvapiąją žvakę. Nesvarbu, kad pati gal ir nieko neužuosi, visada reikia pagalvoti apie kitus. Neryški plevenanti žvakės šviesa pagyvins blyškią aplinką. Atsiremk pati į pagalves arba leisk, kad tau padėtų, turėk po ranka nosinių, aliejuko ir apklotą. Svečius laikyk kiek atokiau nuo savęs, juk nenori nei jų užkrėsti, nei parodyti, kokia raudona tavo nosis. Jei rimtai sergi, lankymo laiką apribok iki dvidešimties minučių, bet jei paprasčiausiai nuobodžiauji dėl sugipsuotos kojos, pasikviesk draugų kartu pažiūrėti DVD ar ką kita.


Padaryk áspûdá         89

Kaip sukomplektuoti pirmosios pagalbos vaistinėlę

Darbininkui reikia įrankių. Taigi, kad ant kilimo būtų mažiau kraujo dėmių ir netinkamu metu nekiltų isterijos, vonios spintelėje įsirenk pirmosios pagalbos vaistinėlę. Gali ją nusipirkti gatavą, bet geriau pačiai susidėti reikiamus vaistus į plastikinę pietų dėžutę. Taip sužinosi apie vaistus nuo gyvačių įkandimų, raganų užkeikimus nuo galvos skausmo ir kokių turi stebuklingų gėrimų. Pirmosios pagalbos vaistinėlėje būtina turėti: pakelį antiseptinių tamponų žaizdoms nuvalyti, gali įsigyti ir buteliuką antiseptikų, bet su jais būna daugiau terlionės ir labiau peršti; pakelį įvairių dydžių pleistrų; antiseptinio kremo; vaistų nuo skausmo; tvarsčių, marlės, vatos, lipnios juostos tvarsčiams, žiogelių ir žirkles (taip, tau reikia atskirų pirmosios pagalbos žirklių, nes prispyrus bėdai niekad nerasi kitų); pincetą rakštims, nuolaužoms ir panašiems dalykams traukti; akių lašų; pakelį popierinių nosinaičių ašaroms nusišluostyti; žibintuvėlį (o ką, jei susižeisi dingus elektrai); pakelį ledinukų (tinka susierzinus ir ištikus šokui, turėk tiek, kad užtektų abiem – tau ir sužeistajam); pagalbos telefonų numerių sąrašą.


90        Moters biblija

Kaip užsiklijuoti pleistrą ant piršto

Darbe dažnai galima įsipjauti su popieriumi. Tai labai skausminga ir bjauru. Tokioms žaizdelėms tikrai prireiks pleistro. Verta įsigyti peteliškės formos pleistrų, kuriuos galima lengvai apvynioti aplink piršto galiuką. Iš pradžių patikrink, ar žaizda švari ir per daug nekraujuoja, paskui užklijuok pleistru ir lengvai prispausk.

Kaip elgtis įgėlus vapsvai

Išsiaiškink, kam esi alergiška, ir to venk. Jei alergiją tau sukelia bitės ir vapsvos, visada nešiokis atitinkamą priešnuodį. Juk ne visuomet pavyksta šių vabzdžių išvengti, tad gali nutikti kas nors baisaus. Jei vabzdys įgels tik vieną kartą, su tuo galima susidoroti. Jei pasiseks, jis įgels ir nuzvimbs (vapsva) arba numirs (bitė), bet tu tuo metu dėl to jaudinsies mažiausiai. Privalai pašalinti geluonį, kad nuodų nepatektų giliau į odą ir kraujotaką. Nemėgink jo traukti, nes gali paleisti nuodus. Geriau imk pincetą arba atšipusį peilį (atkreipk dėmesį, kad jis turi būti neaštrus) ir pamėgink išgremžti geluonį. Jį pašalinusi nuplauk žaizdelę. Jei oda tinsta ir skauda, uždėk ant žaizdos šaldytų žirnių pakelį. Užtepk antiseptinio kremo ir, jei dar skaudės, išgerk skausmą malšinančių vaistų. Jei tau įgėlė į burną ar gerklę, tai jau rimta bėda. Trauk į ligoninės priimamąjį. Be to, jei tave užpuolė daugiau nei vienas vabzdys, gali patirti anafilaksinį šoką, o tai tikrai pražūtinga.

Moters biblija  

Knygos Moters biblija ištrauka

Moters biblija  

Knygos Moters biblija ištrauka

Advertisement