Page 1


RUČNÍ TISK Andrea Laurenová Z anglického originálu Block Print, vydaného nakladatelstvím Qaurto Publishing v roce 2016, přeložila Růžena Pokorná Vydala Metafora, s. r. o., v Praze roku 2017 Redakce Květa Svárovská Technická redakce Hana D. Benešová Sazba Metafora Vytištěno v Číně Vydání první

Všechna práva vyhrazena. Žádná část této knihy nesmí být rozmnožena v žádné formě bez písemného svolení vlastníků autorských práv. Všechny obrázky v této knize byly ofoceny s vědomím a předchozím souhlasem příslušných umělců. Výrobce, vydavatel ani tiskař nepřebírají zodpovědnost za jakékoli zasahování do autorských práv nebo jinak vyplývajících z obsahu této publikace. Snažili jsme se o dodání co nejpřesnějších informací. Omlouváme se za jakékoli nepřesnosti a v dalším vydání knihy se budeme snažit chybějící informace doplnit.

ukázka z knihy U Krbu 35 100 00 Praha 10 www.metafora.cz Copyright © 2016 Quarto Publishing Group USA Inc. Translation © Růžena Pokorná, 2017 Czech edition © Metafora, 2017 All rights reserved ISBN 978-80-7359-537-1


Vše, co potřebujete vědět pro tisk pomocí linoleových forem, gumových forem, pěnových archů a razítkových sad

RUČNÍ

tisk

ANDREA LAURENOVÁ Přeložila Růžena Pokorná


6 Úvod 8 Materiály pro tisk 14 Nástroje pro tisk 18 Návody pro tisk

— 26 Umělecká pěnovka KAPITOLA PRVNÍ 28 Pěnové čtverce: Delfská keramika 32 Jednoduché vyřezávané tvary: Pomeranče a citrony 38 Vícebarevný tisk: Květináč s palmou 42 Vitrážový tisk: Tukan — 46 Tiskové formy a techniky KAPITOLA DRUHÁ 48 Jednobarevný ruční tisk technikou duhového válečku: Barevná varianta – Králík s měsícem 54 Vícebarevný propojený ruční tisk: Amsterodam 58 Tisk přímými barvami: Peříčka 62 Dvoubarevný tisk: Ukulele 68 Ručně malovaný/kolorovaný linoryt: Korálový útes 72 Linoryt pomocí techniky chine-collé: Plachetnice 78 Tisk průhlednou barvou: Mořští koníci

84 Linoryt pomocí základní tiskové formy a přímých barev: Hnízdo červenky 88 Linoryt eliminační technikou: Kočka 94 Vícedeskový tisk: Retro váza s květinami 98 Dvoudeskový tisk: Pták na větvi — 102 R  azítka a kombinované techniky KAPITOLA TŘETÍ 104 Opakovaný tisk: Razítka se sovami 108 Předřezané razítko s vydlabaným razítkem: Stromy 112 Kombinace pěnovky, razítek a vydlabaných forem: Abstrakce — 116 Mezinárodní umělecká galerie 118 Mariann Johansenová-Ellisová 120 Bridget Farmerová 122 Nick Morley 124 Hitomi Murakamiová 126 Teresa Winchesterová 128 Linda Coteová 130 Amy Riceová

132 Giuliana Lazzeriniová 134 Mike Schultz 136 Evelyne Maryová 139 Slovníček 141 Rejstřík 144 Poděkování O autorce


ÚVOD Nejprve ucítíte omamnou vůni barvy. Až se budete chystat k prvnímu řezu do nově zhotovované tiskové formy, pocítíte nadšení. Uvidíte, že to bude teprve začátek. Až budete vyřezanou formou tisknout poprvé, zažijete ohromnou radost. Může to ve vás vzbudit dlouhodobou vášeň pro návrhářství, vyřezávání a tisk obrazů, právě tak jako se to stalo mně. K plastickému tisku je zapotřebí zručnost a zkušenosti, ale i přesto je dostupný umělcům všech úrovní vyspělosti. Lze jej využít pro všechny možné návrhy a kreslířské styly. Je také jednou z nejpřizpůsobivějších uměleckých forem: reliéfní tisk snadno převzal nové prostředky a technologie – začínal u dřevěných tiskových raznic, které používali japonští umělci ukijo-e a staří evropští mistři, pokračoval Picassovými a Matisseovými linoleovými tisky z počátku dvacátého století. A dnes dokáží umělci vyrobit potisky také pomocí gumy, pěnovky a předřezaných razítek. V této knize najdete řadu technik a inspirujících nápadů na tvorbu projektů nejen pro začátečníky, ale i pro již zkušené umělce. Krok za krokem se budete seznamovat se základy jednobarevného tisku, naučíte se vícebarevný tisk, budete objevovat způsoby, jak kombinovat materiály a zvládnout techniky potřebné pro rozmanitost tisku. Kniha se opírá o klasickou tradici a kombinuje ji s moderními způsoby. Díky ní docílíte nejen úspěchu, ale také pocítíte radost při vytváření vlastních uměleckých originálů.

Andrea Laurenová

6


TISKOVÉ FORMY/MATRICE Z AUTORČINA STUDIA

7


MATERIÁLY PRO TISK

Materiály, které budete potřebovat k tisku – tiskové formy/matrice, barvu a papír –, můžete koupit ve speciálních obchodech s výtvarným zbožím a v e-shopech. Jak je uvedeno v této kapitole, budou se tiskové formy, které zvolíte, lišit podle vašich zkušeností, možnosti využití nástrojů a druhu barvy. V knize doporučuji barvy smývatelné mýdlem a vodou a papíry japonského stylu; jsou jemné, a přesto pevné; kromě toho jsou určeny výhradně pro ruční tisk.

DESKY PRO VYŘEZÁVÁNÍ TISKOVÉ FORMY

Je mnoho druhů linoleových a gumových vyřezávacích desek. Do jisté míry jsou zaměnitelné, ale někdy se některá z nich hodí lépe. S každým typem se zachází jinak a některé vyřezávací nástroje jsou pro určité materiály vhodnější. Pracujete-li na projektu, kde používáte více tiskových forem, musejí mít stejnou výšku a je nutné je pečlivě označit.

8


POZNÁMKA Než se pustíte do vyřezávání, nahřejte si linoleovou desku fénem nebo si na ni na několik minut sedněte. Bude pak mít jemnější a poddajnější povrch.

LINOLEOVÉ FORMY Linoleová deska mívá obvykle šedou barvu a bývá považována za základní kámen této techniky. Způsoby tisku, které jsou v této knize popisovány, vyžadují především slabší linoleum. Tento materiál je pružný, má jutový podklad a lze jej proříznout profesionálním nožem určeným na linoryt. Vyřezávání rýh do tohoto druhu linolea není příliš vhodné pro začátečníky. Vyrábí se z mletého vápence a dost rychle otupí břity. Máte-li v plánu pracovat s tímto materiálem, budete potřebovat sadu vysoce kvalitních břitů, které musíte stále ostřit brusným nástrojem. Je také třeba vzít v úvahu stáří linolea. Časem vysychá a hůř se s ním pracuje. Protože je těžké posoudit, zda je novějšího či staršího data, vyplatí se jej koupit od zdroje, kde se desky běžně prodávají.

9

FORMY VYŘEZÁVANÉ Z GUMOVÉHO VINYLU Tento materiál je nový a poněkud hustší než řezbářský kaučuk. Vyřezává se snadno, podobně jako guma. Stejně jako v linoleu na něm zůstávají jemné linky. Nevysychá však a nedrolí se jako linoleum a břity se neotupí tak rychle. Tiskové formy z gumy a vinylu lze použít pro barvy rozpustné ve vodě nebo pro barvy na sójové bázi či pro smývatelné barvy.

TUŽŠÍ GUMOVÉ FORMY Gumové vyřezávané desky mají různou tloušťku a barevné provedení. S každým typem se zachází poněkud odlišně. Až si začnete osvojovat řezbářské techniky, dáte možná přednost pouze některým z nich. Tyto desky se snadno vyřezávají a hodí se pro začátečníky. Ostrost linek je jako vždy důležitá. Gumové desky se profesionálním nožem dobře upravují do požadované velikosti a jsou určeny pouze pro potisk barvami rozpustnými ve vodě. Musí se udržovat hladké. Při uskladnění je oddělte kartonem, aby se neslepily.


MATERIÁLY PRO TISK

RAZÍTKA A ARCHY

PŘEDŘEZANÁ RAZÍTKA

AKRYLOVÉ ARCHY

Lze si vybrat z velkého množství předřezaných razítek s řadou námětů a motivů. Můžete se pustit rovnou do práce buď pouze s nimi, nebo je kombinujte se svými vlastnoručně vyrobenými formami. Na papíře tak technikou chine-collé vytvoříte vzor, který bude ozdobou vašich uměleckých potisků.

Pevné akrylové archy (plexisklo), které často nahrazují sklo při rámování obrázků, zakoupíte v potřebné velikosti ve speciálních obchodech pro kutily. Z těchto archů společně s pěnovkou s přilnavým podkladem můžete vytvořit běžné silnější tiskové formy, které lze pomocí profesionálního nože a pravítka oříznout do požadované velikosti. Akrylové archy také skvěle poslouží jako paleta pro roztírání barvy.

PĚNOVÉ ARCHY Pěnové archy se skvěle hodí pro začátečníky a pro ty, kdo rádi experimentují. K tisku pěnovým razítkem nepotřebujete řadu rýh. Špičatým nástrojem, jako je například jehlice, kuličkové pero bez inkoustu nebo pletací jehlice, si do pěnovky udělejte vroubkované značky. Nůžkami vyřezávejte tvary. Rozeznáváme dva druhy pěnovky: hrubou pěnovku, kterou lze označovat a řezat, ale lze s ní tisknout jen několikrát; a řemeslnou pěnovku. Ta je měkčí a má přilnavější podklad. Pěnovku tak lze přilepit k akrylovému archu a využívat ji stále.

10

MATERIÁLY pro RUČNÍ TISK


POZNÁMKA

 Barvy rozpustné ve vodě se liší od barev smývatelných vodou. Akrylová barva vysuší roztírací válec a zničí bloky. Neberte si akrylovou barvu jako náhražku za barvy rozpustné ve vodě.  Tradiční olejové tiskařské barvy jsou sice krásné, ale při domácím používání mohou způsobit problémy.  Většinu barev je nutné odstranit chemickou cestou, přitom však nezapomeňte řádně větrat. V této knize nebyly použity pro žádný projekt.

BARVY

VE VODĚ ROZPUSTNÁ BARVA

SÓJOVÉ BARVY

Ve vodě rozpustné barvy se snadno smývají mýdlem a vodou, proto jsou vhodné pro začátečníky a domácí použití. Lze vybírat z řady odstínů, i s metalickým nádechem. Mají krátký čas schnutí; to znamená, že rychle schnou a je třeba s nimi pracovat efektivně.

Sójové barvy napodobují tradiční tiskařské olejové barvy. Výhodou je, že se dají snadno smýt mýdlem a vodou. Mají dlouhý čas schnutí, tvoří bohatou škálu odstínů, sytou čerň a jsou stálé; jsou proto žádanou alternativou k jiným ve vodě rozpustným barvám.

BARVY NA TKANINY A MODIFIKÁTORY Některé barvy určené pro tkaniny lze také použít na papír. Nejprve si ale přečtěte návod výrobce. S tiskařskou barvou lze účelově kombinovat mnoho speciálních produktů. Modifikátory barev, které zvyšují nebo snižují jejich trvanlivost, se míchají s barvou proto, aby se prodloužil čas schnutí, tj. čas, během něhož barva zaschne. Transparentní produkty se míchají s tiskařskou barvou kvůli úpravě její jasnosti. Tyto výrobky lze koupit všude tam, kde se prodávají tiskařské barvy. BEZPEČNĚ SMÝVATELNÉ BARVY Alternativou k tradičním olejovým tiskařským barvám jsou netoxické, bezpečně smývatelné barvy. Jsou stejně jako sójové barvy vysoce odolné a světlostálé.

11


MATERIÁLY PRO TISK

PAPÍR

Rozeznáváme dva druhy grafického papíru: papír západního typu vyrobený z bavlny a japonský z rostlinných vláken, například moruše, gampi nebo mitsumata. Papír západního typu je silnější a lépe se hodí pro tisk. Kniha se zaměřuje na ruční tisk, proto vám doporučuji používat papír japonského typu waši (washi).

PAPÍR WAŠI Japonské papíry jsou tenké, ale silné. Jsou součástí tradice ruční práce se dřevem, která se vyvíjela stovky let. Kupte si balení cenově dostupného morušového papíru ve standardní velikosti a můžete se pustit do práce. Tento papír se vyrábí nejen v mnoha přírodních barvách, ale i v jasných odstínech červené, žluté a černé, které se skvěle hodí pro chine-collé nebo při kombinaci s bílou barvou. Až si prohloubíte zkušenosti s tiskem, zjistíte, že pro toto krásné japonské umění existuje mnoho úžasných grafických papírů.

OZDOBNÉ PAPÍRY Ozdobné papíry jsou nejlepší pro grafickou techniku chine-collé. Neobsahují kyseliny a přilnou k potiskovanému papíru. Na fotografii jsou vyobrazeny japonské papíry čijogami (chiyogami). Můžete vybírat z mnoha krásných vzorů a metalických odstínů.

12


POZNÁMKA Při ručním tisku se nedoporučují: kreslicí papír, karton, akvarelový papír nebo lesklý papír.

LEPIDLA A PASTY

NEPOSTRADATELNÉ PAPÍRY A ACETÁT NOVINOVÝ TISK Velké archy nebo role novinového papíru jsou v tiskárně nepostradatelné. Budete je potřebovat nejen pro testování tisků, ale i pro ochranu pracovního povrchu. PRŮSVITNÉ ARCHY Tisknete-li několika formami (matricemi) současně, je nutné je označit, abyste je od sebe při práci rozeznali. S průhlednými archy je to snadné. Průhledný acetát neboli transparentní film či film pro zpětný projektor se prodává v balení volných archů. PAUZOVACÍ PAPÍR Pauzovací papír budete potřebovat pro přenášení originální kresby na desku pro výrobu tiskové formy (matrice). Umožní vám umístit kresbu přesně a snadno přenést čáry i tenké linie nakreslené grafitovou tužkou.

13

PAPÍR ATEGAMI Je to tenký, hladký, voděvzdorný papír, podobný voskovému, který možná máte doma v kuchyni. Používá se k ochraně grafického papíru při ručním tisku. Když se papír položí na barvenou tiskovou formu, může se potom přikrýt archem papíru ategami. Ategami se chová jako bariéra, která papír chrání, když na něj tlačíte či jej přejíždíte barenem při přenosu barvy. Jeden arch papíru ategami lze využít několikrát.

Při tisku chine-collé aplikujte lepidla a pasty bez obsahu kyselin a nanášejte je malým kartáčkem. Lepidlo PVA, pasta nori a pšeničná pasta jsou klasické reverzibilní ustalovače, které se speciálně vyrábějí pro práci s papírem. Díky nim se předejde tomu, aby se papír zmačkal, vyboulil nebo aby lepidlo vytvořilo tvrdý povrch.


NÁSTROJE PRO TISK

Nástroje pro začátečníky v oblasti uměleckého tisku jsou vcelku cenově dostupné. Se základním vybavením – žlábkovým dlátkem a ručním válečkem na barvu – se již můžete pustit do prvních tisků. Až získáte zkušenosti, zjistíte, že existují i jiné nástroje, které vám pomohou dosáhnout požadovaných výsledků.

ŘEZBÁŘSKÉ NÁSTROJE

ŽLÁBKOVÁ DLÁTKA/RYDLA Lze vybírat z mnoha druhů a typů dlátek. Reliéfní řezba do linolea a gumy se většinou provádí různě velkými břity ve tvaru U a V. Zvolíte-li si dvě až čtyři dlátka s různými typy břitů, od tenkých a jemných až po širší ve tvaru U, které snadno odstraní velké množství materiálu, budete moci vytvořit pomocí linorytu a gumových forem všechna možná vyobrazení. Pro začátečníky se nejlépe hodí základní řezbářský nástroj, který má šest vyměnitelných břitů různých velikostí. Při vyřezávání linolea se díky jeho hustší struktuře břity otupí rychleji než při vyřezávání gumy, proto počítejte s tím, že je třeba koupit velice kvalitní dlátka. Rukojeti se liší podle druhu nástroje; vyberte si typ, který se vám bude držet nejlépe. NÁSTROJE PRO ŘEZÁNÍ PĚNOVKY A ZNAČKOVAČE Pro vyřezávání tvarů z archů umělecké pěnovky si vezměte ostré nůžky. Označte si pěnu různými nástroji. Pro detailní práci v řadě jsou efektivní suché leptací jehly a dotykové hroty. Tyto specializované nástroje lze nahradit pomůckami, které najdete v domácnosti – pletacími jehlicemi, prázdnými kuličkovými pery, zubními párátky, jehlicí na špízy a jinými předměty, které vytvářejí zajímavé vroubkování a značení.

14

NÁSTROJE pro RUČNÍ TISK


BRUSNÉ NÁSTROJE PROFESIONÁLNÍ NŮŽ/ SKALPEL Tento užitečný nástroj s vyměnitelnými břity se skvěle hodí pro vyřezávání velkých tvarů do gumových desek (forem) a pro řezání tenkého linolea obvyklých velikostí. Zakřivený břit #10 je skvělý pro jemné řezání gumových desek na tenké plátky. Standardní břit #2 ve tvaru klínu řeže linoleum velmi dobře.

Dlátka se musí ostřit pravidelně; budete pak mít z vyřezávání větší radost. Kombinovaný ostřič, například Flexcut SlipStrop, dokáže nejen vyhladit dřevěnou plochu, ale navíc obsahuje tyčinku lešticí pasty a využívá svůj kožený brusný povrch. Ostří se tak kvalitně vyleští a nabrousí.

NÁSTROJE NA NANÁŠENÍ BARVYY ROZTÍRACÍ VÁLEČKY Roztírací válečky, které se používají k nanášení barvy na tiskovou formu, mají různou šířku a vyrábějí se z řady materiálů. Válečky z měkké gumy jsou praktické pro většinu ručních tisků: lehká pružnost gumy umožňuje, aby barva plně pokryla formu, aniž by ucpala jemně řezané linie obrázku. Tisknete-li často, je užitečné mít po ruce válečky různých šířek, ale pro nejmenší projekty se hodí i jediný váleček o šířce 10 cm. Větší tisková forma se nejlépe barví válečkem, který je nejméně tak široký jako nejkratší strana formy. O válečky pečujte: před vyschnutím barvy je řádně omyjte a položte tak, aby válcová část směřovala nahoru a nepromáčkla se. Roztírací válečky patří k nejdůležitějším nástrojům. Chcete-li docílit požadovaného výsledku, zacházejte s nimi opatrně. BARVICÍ DESKA Pro barvení válečkem a pro míchání barev je základem jemný, neporézní povrch. Skvělou volbou bude tabulka bezpečnostního skla se zkoseným okrajem. Můžete také použít plexisklo, zrcadlo, jednorázové paletové polštářky nebo sklo z obrazového rámu. Vezmete-li sklo z obrazového rámu, musíte jeho okraje zakrýt krycí páskou a zacházet s ním nadmíru opatrně.

15


NÁSTROJE PRO TISK

NÁSTROJE NA PŘENOS TLAKU/BARVY

DALŠÍ NÁSTROJE

BARENY

ŠTĚTINOVÉ ŠTĚTCE

Grafický papír se položí na nabarvenou tiskovou formu. Potom se musí rovnoměrně přitlačit (přejíždět a tlačit), aby byl tisk dokonalý. Pro ruční tisk se obzvlášť hodí japonský ruční lis baren.

Štětinové štětce se používají k odstranění nečistot, které se skrývají v jemně vyřezaných liniích (linkách) formy. Možná že tyto nežádoucí kousky zachytil během barvení váleček a pak se objevily v hotovém tisku. Štětinové štětce jsou také praktické při nanášení barvy typu india na povrch linoleových forem před vyřezáváním.

Moderní bareny se vyrábějí z plastu s hladkým povrchem, z plastu se vzorem z hrbolků a z kovu vybaveného malými kulatými úchytkami. U malých tiskových ploch, jako jsou barevné puntíky, nahradí bareny konečky vašich vlastních prstů; zvláště při práci s gumovými formami.

KOSTĚNÝ NÁSTROJ/KOSTICE

LŽÍCE, VAŘEČKA

Tento jemný ruční nástroj s tupými okraji využijete při přenášení tužkového náčrtu na desku přejížděním po zadní straně kresby. Je také vhodný jako nástroj při přenášení tisku z linoleových tiskových forem s jemně řezanými liniemi.

Zaoblená spodní část vařečky, kovová lžíce nebo tvořítko na suši výborně poslouží jako nástroje při přenosu barvy z formy na papír. Pro umělecký tisk nejsou předepsané žádné zvláštní lžíce, proto můžete vyzkoušet různé typy těchto pomůcek a přesvědčit se tak, co pro vás bude nejlepší. Jako alternativu lze vzít ploché dřevěné úchytky od zásuvek.

16

NÁSTROJE pro RUČNÍ TISK


9

8

6 / Postupujte podle návodu na barvení na str. 24. Válečkem na desce tence rozetřete barvu. 7 / Na tiskovou formu stejnoměrně naneste tenkou vrstvu barvy. (Pro každou tiskovou formu můžete zvolit jinou barvu.) 8 / Na kousku papíru vyzkoušejte tisk čtverců. Jeden čtverec zvedněte za okraje. Opatrně jej otočte barvenou stranou dolů a takto jej položte na papír. Rukou nebo knihou jej stlačte. Pak jej opatrně zvedněte a odložte. Test vám pomůže naučit se nanášet správné množství barvy a vyvíjet vhodný tlak.

9 / Test využijte k rozvržení čtverců při konečném tisku. Uvažte, kolikrát budete čtverce tisknout; bude to záležet na velikosti grafického papíru. Při tisku musí být potiskovaný papír v jedné rovině se čtverci; proto jej položte na řezací podložku s mřížkami a pomocí průhledného pravítka si narýsujte okraje každého tisku. Čtverce tiskněte za sebou, jeden po druhém. Postup opakujte, dokud nebude výrobek dokončen. 10 / Tisk odložte a nechte zaschnout. Výrobek si zarámujte nebo jej vystavte všem pro radost!

Pokud vás kniha zaujala, můžete si ji zakoupit v našem e-shopu

http://www.metafora.cz/cz/katalog/pro-sikovne-ruce.html 31

0282473  
0282473