Page 1

prosinec 2018

CVAk!

5-9 let

…a baví mě číst časopis pro malé čtenáře

tipy na skvělé knížky z

…UŽ LEtÍME Všude‚ kam se podíváš‚

SPIDEr-MAN

ČESNEČKA

od babičky z Hrobu

Lucie noci upije

tVOŘENÍ


2 CVAk


na úvod

Vybírám si ty nejlepší pamlsky

Ilustrace: Ilona Komárková

Jmenuju se Cyril. Miluju návštěvy cukráren. Tolik dobrot, mezi kterými si můžu vybírat. Nakonec ale stejně skončím u žloutkového věnečku. I do knihkupectví chodím rád. I tam mají spoustu lákadel, ale kupovat pořád jednu a tu samou knížku je nesmysl. O to je to zábavnější. A tohle je můj kocour. Raději než do cukrárny chodí do řeznictví. Jeden z nás dvou je cvok! Hádej kdo?

ř it n v u u t č e ř p i s Co 10

14

16

portrét Co možná nevíš o Jirkovi Královi

čtení Lež o hračkách a čápovi luštění Spider-Mani na niti

27

30

38

vystřihni si Tuhle knihu znič ve jménu matematiky! hra „Cvakni“ se do příběhů! dějiny Inspektor Hopkins – Ztracený palcát

pohyb Jóga podle zvířat

46

48

50

jednorožci Perla z Duhového údolí recept Česnečka od babičky z Hrobu

Přehled o vydávaných titulech Cvak! vydává Euromedia Group, a.s., Nádražní 896/30, 150 00 Praha 5 – Smíchov. Vychází v listopadu 2018. Kontakt: cvak@euromedia.cz. Fotografie Shutterstock. Více o jednotlivých titulech na www.knihyzpikoly.cz.

3 CVAk


Foto: Shutterstock

fotka vypráví

4 CVAk


Učtené čivavy Výpravy do světa příběhů v knížkách bývají napínavé, akční, překvapivé a nevyzpytatelné… A taky pořádně unaví! To by snad jeden usnul… Zvlášť, když se venku za okny povaluje mlha, mrzne, prší. A Štědrý den pořád daleko!

kluci, vstávejte. LenošeNí neNí v módě. další kNížka už čeká!

5 CVAk


zajímavosti

Cože? Kdo by to byl řekl! Na světě je 1 386 milionů trilionů vody. Nuda! Kmen stromu obsahuje asi 1 256 tun dřeva. Nuda! Proton, malá částice v atomu, měří jednu miliontinu nanometru. Nuda, nuda, nuda! Podobné výsledky měření se učíš ve škole. Ale co z toho, když ti stejně nic neřeknou? A co se na svět podívat takhle?

Kůže dospělého člověka by po natažení zabrala plochu 2 metrů čtverečních, což odpovídá velikosti přikrývky na spaní. Fuj, kdo by se přikrýval lidskou kůží!

Na to bych nepřišeL, kdybych se na hlavu stavěl.

Kmen stromu baobab v sobě zadržuje 120 tisíc litrů vody, to je jako 774 naplněných van ke koupání. To by se naráz vykoupala celá naše škola.

Každý den se narodí na 360 tisíc dětí. To znamená, že každé 3 sekundy vznikne jeden fotbalový tým včetně brankáře. Pozor, jedná se o smíšený tým - kluci a holky napůl. 6 CVAk


Asi čtvrtině všech lidí na Zemi je méně než 15 let. Je na čase, aby nás děti začal zbytek planety více poslouchat.

Nejvýš létajícím druhem hmyzu je čmelák. Létá až do výšky 9 kilometrů, což je výše než vrchol nejvyšší hory světa Mount Everest. A to všechno bez padáku a helmy.

V nejmenším státě Vatikán žije kolem 800 obyvatel. Všichni by se vešli do jediného letadla Airbus A380! A kdyby, nedej bože, spadlo, celý stát zanikne.

Foto: Shutterstock

Na zemi borci vyskočí do výšky i přes dva metry. Na pLanetě pluto je jen 6 % zemské gravitace. sportovec by tak vyskočil přes 32 metrů. Oko olihně má v průměru asi 27 centimetrů. Je tedy o něco větší než basketbalový míč. A já, proč se na mě ten balón na basketu tak divně kouká.

Slinné žlázy člověka vytvoří za den až 1,5 litru slin. Za rok by to vydalo na naplnění 3 a půl vany slin. Když vidím čokoládu, naplnil bych za rok i deset van.

Baví tě taková měření a jejich vzájemná srovnávání? Na stovky podobně zajímavých a zábavných informací narazíš v knize Změř si svět. 7 CVAk


fotoreportáž

Hraček plné ulice

seiffen neleží nijak daleko. jen 4 kilometry za hraNicí s německem v krušných horách za městem Litvínov (z prahy je to přibližně 100 km).

Mnoho měst v Čechách pořádá předvánoční trhy, které jsou si podobné jako vejce vejci. Stačí ale zajet jen pár kilometrů za německé hranice do krušnohorského městečka Seiffen, kde na vás dýchne adventní atmosféra jinde neviděná. Seiffen se totiž pyšní jedním rekordem žije tu nejvíc řezbářů na metr čtvereční 8 CVAk

na světě. A všichni vyrábějí jen a jen hračky, betlémy, vánoční ozdoby a dekorace. Už desítky a desítky let. Od malinkých až po ty obrovské, od přírodních jen z čistého dřeva až po pestrobarevně ručně malované. Slovo ručně je tu nejdůležitější – žádné tovární automaticky vyráběné kusy tu nenajdete, každá hračka projde šikovnýma rukama mistra řezbáře.


Největší událostí seiffenských vánočních trhů je Velký horský pochodi s více než 400 účinkujícím v řemeslnických i hornických krojích. Letos proběhne 15. prosince od 15:30 hodin.

Po celý rok lze v Seiffenu navštívit muzeum hraček. Výstavní plochou o tisíci metrech čtverečních ročně projdou desítky tisíc turistů.

Foto: Shutterstock

Vyrábět hračky vypadá na první pohled lákavě. Řezbáři ale před sto lety, aby se uživili, většinou pracovali 13 až 15 hodin denně.

Ti tu mají své dílny doslova na každém rohu a během adventních víkendů otvírají dveře dokořán. Každý návštěvník může vstoupit dovnitř a zblízka se podívat řezbáři přímo pod ruce či jeho díla ihned zakoupit. O sobotách se pak uličky v centru města zcela uzavřou pro auta a nic už tak neruší skutečně pohádkovou atmosféru. Na ulicích vyhrává živá hudba, voní klobásy, vánočky, horký čaj i punč.

Kolem roku 1900 se vývozní clo platilo podle váhy zboží. Seiffenští řezbáři proto začali vyrábět miniaturní hračky, které se vejdou do krabičky od sirek. 9 CVAk


portrét

Co možná nevíš o Jirkovi Královi Jirka Král ve 22 letech zkoušel štěstí na televizi Nova. Pak ovládl český internet. A nyní si ho můžeš užít na papíře v komiksovém výběru.

Foto: TV Nova

soutěžích bylo odvezeno na tajné místo - farmu na samotě, kde měli hospodařit bez elektrické energie a vynálezů mladších sta let. Vítězem soutěže s odměnou milion korun se zaplaťpánbůh tehdy nestal Jiří (pod tímto jménem Jirka Král v show vystupoval). Namísto utrácení vyhraného milionu se naplno vrhl do natáčení internetových videí. Ta jeho totiž, i když i v nich se najde spoustu kravinek a hloupostí, patřila k těm inteligentním, bez zbytečného podbízení, sprosťáren a škodolibosti. A po zásluze si nakonec s přehledem vydělal i nějaký ten milión. Jirka Král. Asi nejznámější youtuber v českých vlnách internetu. Platí to stále, i když už Jirka s natáčením videí pro tenhle kanál před nedávnem seknul a věnuje se jiným aktivitám. Dnes už málokdo asi ví, že dosáhnout slávy se pokoušel ještě dříve před youtubem prostřednictvím televizní obrazovky. Před šesti lety se přihlásil do reality show Farma, kterou vysílala televize Nova. Dvanáct

10 CVAk

Jirka komiksák Po tři roky vydává Jirka Král svůj vlastní komiksový časopis. A to už je dost dlouhá doba na to nabídnout výběr toho nejlepšího z Jirkova komiksu. to vše na 264 stranách úhledně svázaných do pevné vazby. Přestaň chvíli civět na Jirku na displeji a přilep oči na Jirku v papírové podobě.


11 CVAk


komiks

WENDy

Říkají o Nás, že jsme torNáda. vůbec nechápu proč?

MAJDA

líbiLo by se mi být na wendiNě místě - už jen proto, že bych měla tak skvělou ségru, jako jsem já!

Jako vejce vejci Když můžou, dělají si naschvály. Majda se po Wendy ráda opičí, bere jí šminky, poslouchá za dveřmi pokoje a občas se dokonce snaží vypáčit zámeček od jejího tajného deníku. Wendy zas nechápe, že malá ségra neusne bez 12 CVAk

svého plyšáčka. Vůbec nic si nedarují. Když jde ale do tuhého, pomůžou si. Mají se totiž opravdu rády. Inu, jsou to superhrdinky obyčejných dnů. Poznáte samy sebe v jejich komiksových příbězích?


Repro z knihy Ségry (Jako vejce vejci), Cazenove a William. Vydalo nakladatelství Pikola.

Prožívejte spolu s Wendy a Majdou každodenní handrkování v komiksové knize Ségry.

13 CVAk


čtení

lež o hračkách a čápovi Oskara štvalo, že ten, komu se říká dítě, nemá skoro nikdy pravdu. Pravdu považují za svou ti, co si říkají dospělí. Nesl to těžce. Za to, aby měl pravdu, by klidně dal všechny hračky. Tedy ne všechny hračky, co měl doma – nebyl padlý na hlavu –, ale všechny hračky, co mají v obchodě. Věděl totiž naprosto jistě, že mu rodiče stejně nikdy všechny ty hračky nekoupí. Odbydou ho kázáním, že je nepotřebuje, k čemu by mu tolik hraček bylo, že nikdo nemůže mít všechno a taky že by je nebylo kam dát. I tohle vydávají za pravdu, přestože je to nesmysl. Někam by se ty hračky určitě vešly, když se vejdou do hračkářství… A tak to bylo se vším. Dospělí prostě občas lžou a vydávají své lži za pravdu. Poprvé to Oskarovi došlo, když se dozvěděl, že čápi jsou stěhovaví ptáci, co od nás odlétají koncem srpna do Afriky a zůstávají tam až do března. Z toho usoudil, že tím pádem nemohou nosit děti, jak mu tvrdila maminka. Kdyby 14 CVAk

ty věříš, že děti nosí čáp? pak kdo je tu cvaklej!

děti nosil čáp, tak by se v Africe mohli rodit černoši jen na podzim a v zimě a děti u nás jenom od března do srpna! A jak to, že on se narodil v lednu, kdy u nás žádného čápa nenajdete? Napadlo ho, že to s dětmi musí být nějak jinak. Jak, to mu druhý den ve školce vysvětlil Dežo. Dežo sice neuměl žádnou básničku o čápovi, ale o tom, jak přicházejí děti na svět, toho věděl překvapivě hodně. Když se Oskar v první třídě naučil psát, začal si zapisovat do notýsku všechny odhalené lži, kterými dospělí děti krmí. Hned pod zápisem o čápovi bylo: Koprovka je hnusná, a né že ne! Dále: Ježíšek není! Ale je mi to fuk, hlavně že jsou dárky. Mikuláš je přestrojený pan Jeřábek a čert je buď Werner, nebo Tichý, podle toho, kdo má čas. Pohlavek není důkaz, že to naši se mnou myslí dobře, zmrzlina jo. Když dostanu špatnou známku, máma mi řekne, že jsem lajdák, a zakáže mi Xbox,


Ukázka z knihy Inspektor Vogo. Text Miloš Kratochvíl. Ilustrace Lenka Jasanská. Vydalo nakladatelství Pikola.

komp i televizi. Ale když připálí omáčku, tak si do lajdáků nevynadá a nezakáže si seriály v televizi. A ještě navíc mě to nutí jíst a dělat, že to není tak hrozný. Nevím, proč mámu vytáčí, že si s Matouškem a Bláhou říkáme vole. Řekne vždycky: „Copak vypadáte jako volové?“ Ale tátu nikdy neokřikne, když panu Hrdličkovi a panu Baumanovi říká kluci, i když jsou starý a pupkatí a klukům se podobají asi tak stejně jako my volům. Když táta řekne: Jdu na jedno, vypije v hospodě vždycky nejmíň tři piva. To já počítám do tří bez chyb už od první třídy. Objevily se tam ale i pozoruhodnější úvahy o lžích a nespravedlnostech. Například: Když mi v matice vyjde 23 namísto 20, vzteká se máma, že je to špatně, ale když jde koupit dvacet deka salámu a prodavačka se zeptá, jestli to může nechat, když

je toho o tři deka víc, řekne: „To je v pořádku.“ Táta s mámou si za všechno můžou sami. Kdyby nezestárli, chápali by mě mnohem víc a neříkali by, že zlobím. Když dospělí něco nechápou, řeknou, že je to pitomost. Zápisů v notýsku přibývalo, jak Oskar postupem času sbíral důkazy, že se dospělým nedá věřit úplně všechno, že dost často dělají, že mají pravdu, i když ji nemají. Oskar Benda možná toužil po pravdě víc než jiní. Začal cestu k ní hledat. Cestu rychlou a spolehlivou, aby nemusel čekat, až bude dospělý. Navíc ho napadlo, že ani jako dospělý právo na úplnou pravdu doma získat nemusí, protože rodiče budou vždycky o něco dospělejší, než je on. Usoudil, že tohle se dá vyřešit jedině tak, že přestane být klukem Oskarem a stane se někým jiným.

V koho se Oskar promění? V policistu! Na policii ho skutečně přijmou – jako policejního psa. S šarží inspektora, protože jiná uniforma mu nepadne. A tak se Oskar Benda alias inspektor tý Vogo pouští do honby za padouchy. S růžovou vodní pistolkou. tramvají. Popřípadě na bicyklu. Vrhni se do čtení Oskarových dobrodružství. 15 CVAk


luštění

jen jeden spider-man? Není to zbytečně málo?

Spider-Mani na niti Miles Morales je docela obyčejný americký kluk. Prožívá docela stejné chvíle štěstí i trápení, jako jeho spolužáci. Dokud mu osud nepostaví do cesty výzvu - stát se Spider-Manem, oním jediným vyvoleným všemi milovaným hrdinou. Jediným? Co když to tak není, Spider-Man není jen jeden, je jich hned několik? Je to vůbec možné? To se dozvíš již brzy ve zbrusu novém filmu Spider-Man: Paralelní světy. 1. Miles bydlí v New Yorku ve čtvrti zvané _ _ _ _ _ _ _ _. Je to nejlidnatější část této americké metropole. Život tu pulsuje non stop, bez přestání. Ale zvláště v noci, jak už to bývá u velkých měst, je třeba být na pozoru před různými kriminálními živly.

1 2 3 4

legenda: 1. jedovatý had, 2. jméno zpěváka Gotta, 3. naklonované organismy, 4. pohyby při chůzi, 5. zadrhává při mluvení, 6. dřevěný přístavek na nářadí, 7. hlodavec žijící v kanálech, 8. zakončení

5 6 7 8

16 CVAk

K K K K K K K K


©&TM 2018 MARVEL. ©2018 SPAI. All Rights Reserved

Spider-Man: Paralelní světy v kinech od 13. 12. 2018

17 CVAk


jdi! Lap ho!

2. Ne každý, kdo se touží stát spider-manem, má čisté úmysly. ten, kdo mysLí jen na sebe, nikoli na druhé, si takovou poctu nezaslouží. prokličkuj pavoučí sítí! pomoz milesovi chytit padoucha! 3. je sNadné poznat toho správNého spider-mana, když je jen jedeN. ale když je jich víc? pomoci může jakýkoLi detail třeba na kombiNéze. Čím se liší jednotLiví spider-mani? Najdi odlišnosti, které mají postavičky b), c), d) od postavičky a).

A)

B)

4. kdo je tedy spider-maN? kdo jsou všichni spider-mani? Na složitou otázku existuje docela jednoduchá odpověď. použij klíč a rozkóduj odpověď.

18 CVAk

D)

A

B

C

D

E

F

g

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

r

S

t

U

V

y

Ý

Z

Ž

kdo je spider-man? kdo jím může být? K

C)


luštění

©&TM 2018 MARVEL. ©2018 SPAI. All Rights Reserved

začni tady.

5. některé lidi děsí, jiNí se jich nebojí. jsou i takoví, kteří si je chovají jako domácí mazlíčky! spoj jednotlivé tečky podle číseL, jak jdou po sobě, a objevíš obrázek. ten pak vybarvi. 19 CVAk


Psi mají perfektní čich, dokážou dokonce poznat‚ jakou má jejich pán náladu.

Psí čenich je jedinečný‚ jako otisky prstů u lidí. m

ec ště ha kac ni í sm us

Psi jsou barvoslepí‚ ale dobře vidí v noci. I psům se zdají sny. ík bn so in zá sl

zívání znamená spokojenost

Psí řezáky slouží i k drcení kostí. Psi se chladí rychlým oddechováním. A nepotí se.

gen válení se v blátě

v z hr ál yz iba án íb ot

I pes může být pravák nebo levák.

centrum hodnocení jídla

největší

nejmenší

láska ke dvounožcům

německá doga (111‚8 cm)

čivava Mini (9‚6 cm)

Unavení psi za sebou nechávají mokré skvrny.

Na první pohled obyčejný pes. Pod srstí hafana se ale skrývá důmyslný soubor funkcí, vlastností a potřeb. Prozkoumej tohohle pejsáčka skrz naskrz. Ták čoklíku, nevrť se, ukaž, co v tobě je. 20 CVAk

nesnášenlivost čokolády

Čichám, slintám…

srdce, věrnost a oddanost

zábava


vrtící mechanismus aportovací středisko

pach připravený na rozprášení

Ukázka z knihy Zvířata zábavná anatomie pro děti. Text a ilustrace Nikola Kucharská. Vydalo nakladatelství Pikola.

Vzpřímeným ocasem Když má pes ocas dává najevo svou stažený mezi nohama, dobrou náladu. znamená to, že se bojí.

NOVINKA NAKLADATELSTVÍ ČTYŘLÍSTEK!

středisko značkování syndrom zahrabávání kostí

hrabače

Vrtěním ocasem si psi značí teritorium a ohlašují svoji přítomnost. Baví tě zajímavosti ze světa zvířat? Odpovědi na všetečné otázky najdeš v chytré a zábavné anatomii zvířat.

inzerce

centrum sympatií a antipatií k jiným psům

21 CVAk


zábava

Všechna zvířata jsou plná elánu. Jako by neměla jít za chvíli spát.

haló, potřeboval bych obrousit přední zuby.

dědo jardo, ty žížaly, co přinesl kurýr, máš na chytání ryb?

ach. já se tak rád koupu.

ráda bych šla s tebou. přála bych si rybářský prut.

Klářin pokoj

mojmír zase otevřel terárium. hele, ty velká, dej mi ještě jetel.

22 CVAk

dědo, podívej se. Slinta už umí aportovat.

Ukázka z knihy Zvířata zábavná anatomie pro děti. Text a ilustrace Nikola Kucharská. Vydalo nakladatelství Pikola.


Kecal chce sušenku! hneeed! kecal chce sušenku!

V pokoji

V tomhle pokoji není nikdy klid. Pozorně si prohlédni obrázek, přečti, kdo co říká a co si myslí zvířátka. Pak jistě dokážeš odpovědět na naše otázky:

vojto to jsou moc dobré rostlinky.

Klářin pokoj

pu!

vstu zákaz

další bobek.

ještě kousek a mám to tričko!

kláro, tady je ale živo. Nepřinesla mi pošťačka dnes nějaký balíček?

ha. mufíkovy stopy.

1. Jak se jmenují obě děti a jejich dědeček? 2. Proč přišel děda do pokoje? 3. Čí je pokoj plný zvířátek? 4. Mají potkani rádi vodu? 5. Co je v poštovním balíčku? 6. Po čem touží papoušek? Jak se jmenuje? 7. Jaké rasy je pes slinta? 8. Jak se jmenuje pes s mokrými tlapkami? 9. Na co myslí morče? 10. Jaký dárek by si přála Klára? 11. Co by potřeboval králík? 12. Na co má chuť želva? 13. Co chytil chameleon? 14. Jak se jmenuje ještěr 15. Jakou barvu v teráriu? 15. Jakou barvu má pohozené tričko? 16. Na čem si pochutnává ryba? tričko? pohozené 17. U Kláry doma je ráno nebo večer? 18. Co dělá ptáček zavřený v kleci? 19.máJaký nápoj Klára nedopila? 20. Kolik myší je na obrázku? 23 CVAk


Oživlé stíny jabloňové čarodějky Petronela je jabloňová čarodějka a bydlí v jablku. Společnost ji dělá kamarád brouk Roháč jménem Lucián. Oba si užívají klidu zahrady. Dokud se do mlýna v sousedství nenastěhuje rodina Koláčkova se zvědavými dvojčaty Leou a Lukášem. Petronela se všemi kouzelnými prostředky pokouší nevítané sousedy vyhnat. Zpočátku nechala Petronela rodinu Koláčkových na pokoji. Snažila se odpozorovat každodenní chod jejich domácnosti. To aby ji náhodou nenačapali. S rodiči nebyl problém. Maminka byla přes den v bistru, kde pracovala, a tatínek většinou ležel až do oběda v posteli. Vstával teprve krátce před příchodem dětí ze školy a pomalu se šoural do kuchyně, aby připravil jídlo. Největším nebezpečím byly nepochybně děti. Jakmile přišly ze školy, už šmejdily kolem mlýna a v sadě. Ne že by pro jejich objevné výpravy neměla Petronela pochopení. Právě naopak. Po několika dnech s údivem zjistila, že dokonce čeká, až oba zvědavci konečně přijdou do zahrady. Takhle to ovšem nemohlo jít dál. Chlapec a děvče byli zvědaví jako opičky. Teď je navíc začalo bavit lezení na stromy. Riziko prozrazení už bylo příliš veliké. 24 CVAk

Ještě toho večera si Petronela u svých čarodějných sester, které bydlí na východě a umí kouzlit s počasím, objednala na půlnoc pořádnou bouřku s vichřicí, blesky a hromy. V tu samou dobu Koláčkovi ve mlýně večeřeli a o temných mracích, které se nad nimi stahovaly, neměli ani tušení. „Zahrada je mnohem lepší, než jsem si myslel,“ prohlásil Lukáš s plnou pusou. „Dá se v ní parádně lézt na stromy. Chceme si s Leou postavit zítra domeček na stromě.“ Petronela se pečlivě chystala na půlnoční představení. „Předvedeme jim vše, co máme v zásobě. Možná by ses mohl taky připravit, co říkáš?“ Když se Lucián v osvětleném mlhovém oparu postavil na zadní nohy a zvětšil svůj stín, vypadal opravdu strašidelně.

Ukázka z knihy Petronela Jabloňová čarodějka - Kouzelný mlýn. Text Sabine Ständigová. Ilustrace Sabine Büchnerová. Vydalo nakladatelství Pikola.

čtení


Obzvlášť jeho obrovitá kusadla působila příšerně. V domě mezitím vše utichlo. Nikdo kromě Petronely neslyšel vichřici, která se hnala směrem k mlýnu a v ranci měla sbalené kroupy, blesky, hromy a mlhu. Malá čarodějka si zamnula ruce. „Tak do toho, Luciáne. Za několik minut může představení začít.“ Petronela se vyškrábala Luciánovi na záda a letěla s ním k mohutné vrbě, která rostla přímo před oknem do dětského pokoje. „Hned uvidíš, co jsem si vymyslela za přízráček,“ chichotala se Petronela. Brouk se dlouze zadíval do okna. „Podívej, jak klidně spí.“ „Pche,“ odfrkla si Petronela. „Kdyby se sem nenastěhovali, mohli taky klidně spát.“ Schválně ignorovala divný pocit, který projel její myslí. Špatné svědomí teď nemůže potřebovat. Vichřice mezitím dorazila až ke mlýnu. Petronela mávla kouzelnou hůlkou a dala znamení mlze, která pohltila mlýn a jeho okolí. Zmizel v ní starý dům, jabloně, rybník, a dokonce i Petronela, sedící vysoko ve větvích vrby. „Rozvlň se, stará vrbo. Nech své větve tančit ve větru!“ zvolala a pokynula kouzelnou hůlkou také bouřce. Zvedl se

prudký vítr, zaburácel kolem domu a vší silou se opřel do větví staré vrby, až její větve narážely do okna jako ťukající prsty. Potom Petronela ukázala na mraky. V tu ránu z nich vyšlehly blesky a prořízly oblohu jako velkolepý ohňostroj. „Na scénu, Luciáne!“ zvolala do toho všeho dunění a burácení. Kolem běsnila bouře, ale zahrada se zahalila do bílého závoje mlhy. Blesky osvětlovaly mlhu jako plátno, připravené k promítání hrozivé stínohry. Petronela naposledy zakroužila kouzelnou hůlkou a Luciánova silueta se začala zvětšovat. Jeho stín v mlze rostl a rostl. Pak se postavil na zadní nohy a zacvakal kusadly. Vypadalo to, jako když nějaká hrozitánská příšera brousí nože. Z toho pohledu opravdu naskakuje husí kůže, uvažovala Petronela. V ten samý okamžik uslyšela hlasité zařinčení. Okno dětského pokoje prasklo a rozsypalo se na tisíc kousků. Petronela se přikrčila a zaklela: „Zatraceně, stará vrbo! Musíš tak přehánět?“ Přibližující se vichřice probudila Leu s Lukášem. Se strachem poslouchali hrozivé dunění hromu. Když ještě bydleli ve vysokém činžáku, bouřky se nikdy nebáli. Ale tady, ve starém mlýně, zněla úplně jinak. Každý blesk, který rozčísl oblohu, strašidelně ozářil velký strom před jejich oknem. Vypadalo to, jako by strom přibližoval svůj rozbrázděný obličej k oknu, aby lépe viděl dovnitř. Lukáš se tam raději nedíval. Teď strom natáhl větve a zaklepal na okno. Nejprve tichoučce, poté stále důrazněji. Jako by šeptal: Otevři, pusť mě dovnitř. Nakonec větve narážely do okna tak prudce, až ho rozbily. Sklo se s řinčením rozlétlo na tisíc kousků. Do místnosti 25 CVAk


čtení

pronikl ledový vítr. A pak se to objevilo. Strašidlo v mlze! Mělo šest rukou, žádnou hlavu a cvakalo obrovskými nůžkami. Lea s Lukášem byli ochromení strachem. Nezmohli se na nic jiného než vyděšeně zírat na tu příšeru za oknem. Trvalo to téměř věčnost, ale pak se Lea probrala. Donutila se odtrhnout zrak od okna a natáhla se k bratrovi, který stále jako v hypnóze zíral ven. „Rychle pryč, Lukáši!“ vykřikla a strhla ho z postele. Vyběhli z pokoje do temné chodby, přímo do náručí rodičů, kteří uslyšeli řinčení skla a chtěli vědět, co se děje. Když spatřili rozbité okno v dětském pokoji, vylekali se a současně je popadl hrozný vztek. „Nikdy jsme se do toho domu neměli stěhovat,“ hubovala maminka. „Jen náhodou se nikomu nic nestalo.“ Lea a Lukáš se třásli po celém těle. Rozčilením a zimou.Teprve v kuchyni, nad velkým hrnkem horkého kakaa, které jim maminka uvařila, se jim vrátila barva do tváří a řeč. Rozpovídali se oba najednou. „Strom za oknem našeho pokoje se k nám díval. A pak to okno rozbil.“

Zajímá tě, jak to bylo dál s Petronelou, Luciánem a zvědavými dvojčaty Leou a Lukášem? Najdou si k sobě cestu a stanou se z nich přátelé nebo budou už navěky lítými soupeři? Ve hře je totiž vítězství v soutěži o nejlepší koláč, po první ceně touží úplně všichni! 26 CVAk

„Ano, a vypadal dost naštvaně,“ řekl Lukáš. „Vypadal naštvaně?“ divila se maminka. „Chtěl nás stáhnout do rybníka!“ dodala jeho sestra.„Do rybníka…?“ „A pak se objevilo ještě strašidlo!“ „Takže ještě strašidlo!“ Rodiče se na sebe s pochopením podívali. „Vypadalo jako obrovský brouk, který se postavil na zadní nohy. Ovšem mohl by to být taky transformer,“ prohlásil Lukáš vážně. „Vy moje chuděry!“ zvolala maminka a přitiskla děti pevně k sobě. „Tenhle dům už je opravdu moc.“ Pan a paní Koláčkovi uložili děti k sobě do postele. Poté ještě dlouho seděli v kuchyni a povídali si. Nakonec se rozhodli. Podívají se po nějakém jiném bydlení a z toho hrozného domu se co nejrychleji odstěhují. „Ale ještě předtím prořežu tu nebezpečnou vrbu,“ prohlásil pan Koláček. „Hned ráno zajedu koupit ty největší nůžky na větve, které budou mít. A děti vezmu s sebou. „Chudáci děti,“ prohlásil Lucián po návratu do jablka. „Ale co, strašidlo je strašidlo,“ opáčila Petronela umíněně. Nechtěla přiznat, že jí bylo dětí také líto a že se sama lekla, když se rozbilo okno. Obě děti se třásly jako osiky a vypadaly k smrti vyděšené. Navíc strachy ztratily řeč. Tentokrát opravdu zašla příliš daleko. Příště musí zapojit jablečné mužíky. Další strašení zatím odloží.


vystřihni si

✂ Ukázka u knihy Tuto knihu znič ve jménu matematiky. Text a ilustrace Mike Barfield. Vydalo nakladatelství Pikola.

Matika že je nuda? S touhle knihou tedy ani náhodou! tím spíš, že ji můžeš zničit – ale pozor, pouze v zájmu vědeckých pokusů.

27 CVAk


28 CVAk

Ukázka u knihy Tuto knihu znič ve jménu matematiky. Text a ilustrace Mike Barfield. Vydalo nakladatelství Pikola.

vystřihni si


Ahoj, jmenuju se Cyril! Ale kamarádi mi neřeknou jinak než Cvak. Původně sice kvůli tomu, že jsem se na vodáckém táboře co chvíli na kánoi převrátil, jak říkají vodáci prostě cvak. Ale tohle si už pamatuje málokdo. Prý mi říkají Cvak, protože jsem trochu (někdo říká i hodně) cvaklej. Prý kvůli tomu, jaký jsem čtenář. Aby bylo jasno, nejsem žádný knihomol. Spousta spolužáků přečte mnohem víc knížek než já. Raději jdu ven, jezdím na skejtu nebo si hraju s naším kocourem. Ale když už se do nějaké knížky začtu, tak je konec. V hlavě mi to udělá cvak a okolí pak nevnímám. Nevidím, neslyším, jsem úplně vcuclý do děje, hrozně všechno prožívám. Prý u čtení vydávám i různé

ahoj, já jsem cvak. Nejraději Lítám venku, aLe nevadí mi ani čteNí. můžem se spolu čas od času proletět světem knížek. jo a to bLáznivý zvíře za krkem se jmeNuje cvok.

zvuky. Směju se, funím, úpím, vrčím. Taky kaboním obličej, vyplazuju jazyk a mžourám očima. A taky čtu ve škole pod lavicí. Takže uznávám, že malinko cvaklej možná jsem. Jo a kocour se jmenuje Cvok. Proč? To nevím. Na vodu nejezdí a knížky nečte. Ale úplně jako by uměl mluvit, na očích mu vidím, co si zrovna myslí. Tak to jsme my, Cvak a Cvok!

Ilustrace: Ilona Komárková

„Cvakni“ se do příběhů!

hra

Jak hrát? Ke hře ti stačí hrací kostka a pro každého hráče figurka (může být i barevné víčko od fixy nebo knoflík). Figurku si hráč nasadí na start hned po prvním hodu. Každý hází vždy jen jednou, nestanoví-li jinak barevné políčko s úkolem. Figurky se navzájem nevyhazují, hráč namísto stejného pole skočí vždy na nejbližší další volné políčko. 29 CVAk


hra

Rozhoduješ se, zda si číst nebo hrát na počítači. Jednou hoď. Padne-li sudá, jdeš s knížkou dál na č. 29. Když lichá, vrátí tě počítač na č. 20.

„Mami, odpadky vynesu za chvíli. Tuhle napínavou kapitolu prostě musím dočíst!“ „Dobře, chvíli koš počká.“ Máš k dobru jeden hod kostkou navíc.

Je už večer, venku se setmělo a ty jsi v posteli s rozsvícenou lampičkou. Knížka, kterou čteš, je trochu strašidelná. Nedá se nic dělat, budeš muset počkat do rána. Dvě kola neházíš.

Jsi opravd čtenář. políčko pře hráče před první, jd

Knížka tě pohltila už na první stránce. Nemůžeš se od ní odtrhnout a bez ustání čteš. Tímhle tempem ji přelouskáš za chvíli. Skoč rovnou na políčko číslo 7.

30 CVAk

Ilustrace: Ilona Komárková


du skvostný Jdi o jedno ed nejbližšího d sebou. Jsi-li di na pole č. 47.

Do konce knížky zbývá už jen pár stran, a proto si čteš ve škole pod lavicí. Učitel tě ale načapá a musíš knihu do konce vyučování nechat v jeho šuplíku. Musíš se vrátit o 3 políčka zpět a navíc za trest jedno kolo neházíš.

Ale ale, přeskočit hned dvě kapitoly knihy, to se nedělá. Teď ti část děje utekla, nevíš, co se v příběhu odehrálo, a to tě zpomalilo ve čtení. Dvě kola neházíš. 31 CVAk


soutěž

Vyhraj atlas

Jaký to je asi pocit, když má člověk svět v hrsti? Možná se ti to podaří odhalit, když vyhraješ v naší soutěži.

5x Jiný kraj, jiný mrav…a také jiná chuť. V knize objevíš typická jídla všech koutů světa od Jižní Ameriky po Evropu, od Blízkého východu po Austrálii… Jak se potraviny připravují. Odkud se dovážejí. Co se jí při oslavách.

5x New York? Londýn? Tokio? Paříž? Jak to tam asi vypadá? Poznej 20 nejzajímavějších velkých měst. Jak je nejlépe poznat? Co si nenechat ujít? Jaké speciality ochutnat? Zajímavosti, které se na cestách zaručeně hodí.

5x Koho by nefascinoval rozmanitý svět zvířat? Která jsou nejrychlejší? Která nejpomalejší? Která největší, nejmenší, ale i třeba nejroztomilejší? Poznej je díky ilustracím Febe Sillaniové.

32 CVAk

Jak na to? Nakresli místo na Zemi, kam se toužíš jednou vypravit. O místě svých snů můžeš napsat také krátký příběh. Autoři nejlepších výtvorů získají jeden z těchto atlasů. Piš na cvak@euromedia.cz. Nezapomeň uvést svůj věk a adresu. Pravidla soutěže najdeš na webu www.knihyzpikoly.cz/ochrana-udajusouteze/.


vystřihni si

33 CVAk


34 CVAk

vystřihni si


Umění loutky

Skleněné nebo slaměné vánoční ozdobičky, proč ne? Zkus ale něco supermoderního. Třeba vlastní ozdobičky vyrobené pomocí 3D pera, které je alternativou 3D tiskáren. Vyzkoušej ho každý víkend až do Vánoc v liberecké iQLANDII.

kino

Spejbla a Hurvínka i další historické dřevěné loutky si od konce listopadu můžeš přijít prohlédnout na výstavu na brněnský hrad Špilberk. Manželé Jiráskovi z Brna je sbírají celé desítky let, pochlubili se s nimi už například v USA a Číně, v domovském Brně budou kupodivu k vidění poprvé. (podrobnosti www.spilberk.cz) Foto: Shutterstock, Falcon, Muzeum města Brna

Ozdobičky 3D perem

tip

výstava

Jak pomocí dlouhé tyče rozsvěcí lampář plynové lampy na Karlově mostě, tak jako v dobách před vynalezením elektřiny, můžeš od začátku prosince až do Vánoc sledovat na vlastní oči každý den po 16. hodině. Vyráží se z Křižovnického náměstí po jedné straně mostu, po druhé pak zpět.

rozcestník

akce

Následuj lampáře

kudykam

Čertí brko Co se stane, když se samotnému šéfovi pekla Luciferovi ztratí kouzelné Čertí brko, které od nepaměti zapisuje všechny hříchy pozemských lidiček? Zemi ovládnou vychytralci, lenoši a šejdíři. I samotného Lucifera zajmou. Veškerá náprava pak leží na bedrech trochu popleteného řadového čerta Bonifáce. Zvládne to? Přijď to zjistit do kina, kde promítají zbrusu novou pohádku Čertí brko. (premiéra 29. 11. ) 35 CVAk


dějiny

36 CVAk

Tajná společnost hlídačů historie sleduje, jestli dějiny proběhly opravdu tak, jak byly popsány v dílech historiků. Jakmile někde v čase zjistí nějakou odchylku, vyšle pomocí stroje času do akce tajného agenta inspektora Hopkinse, aby vypátral narušitele.


Ukázka z knihy Inspektor Hopkins zasahuje. Text a ilustrace Honza Smolík. Vydalo nakladatelství Pikola.

V této knize najdeš všech 46 případů inspektora Hopkinse. Pomoz mu je všechny vyřešit.

37 CVAk


Ukázka z knihy Inspektor Hopkins zasahuje. Text a ilustrace Honza Smolík. Vydalo nakladatelství Pikola.

dějiny

38 CVAk


39 CVAk


zajímavosti

Nevěříš? Věř! Praváci obvykle žvýkají na pravé straně, leváci na levé.

Člověk je schopen přečíst až tisíc slov za minutu. tak šup do kNihkupectví koupit hromadu kNížek!

Myslíš, že znáš dobře své tělo? Přesto tě asi překvapí několik anatomických zajímavostí. A to si piš, že jsou pravdivé.

Každý den ztrácíme průměrně 60–100 vlasů. Neplatí to pro plešaté, ty neztratí ani vlas.

Při kýchání se zastaví všechny tělesné funkce včetně srdce. Pšík, stop! 40 CVAk

Svůj nos vidíš nepřetržitě po celý život, ale mozek se ho naučil ignorovat. Podobně to bývá s učitelkami!

děti rostou nejrychLeji v létě. hurá, zima je tu!

Dětem zuby ve skutečnosti nerostou, jen se prořezávají dásněmi. Všech 20 mléčných zubů mají uložené v lebce už od narození.


Když si s někým při chůzi povídáš, po chvíli se vám synchronizují kroky.

Naše dna je z 50 % shodná s dna baNánů. Neznamená to snad, že jsme jen o polovinu chytřejší než baNán?!

Lidské oko reaguje jako první na žlutou barvu. Už víš, proč jsou taxíky nabarveny na žluto?

Repro z knihy Přírodní vědy nás baví. Vydalo nakladatelství Pikola.

Foto: Shutterstock

mozek necítí bolest, i když se do Něj třeba i vrtá. tohle doma nezkoušejte!

Průměrný člověk si za den prdne 14x. Tohle doma vyzkoušejte!

Lidé mnohem pravděpodobněji vrátí ztracenou peněženku, pokud uvnitř najdou fotografii dítěte. Poučení: Nedávej si do peněženky fotografii dědečka.

Nemůžeš polechtat sám sebe. he he he, to nefunguje! Zajímavosti nejen o lidském těle najdeš v knize Přírodní vědy nás baví! 41 CVAk


Lucie noci upije Svátek svaté Lucie je 13. prosince. Ve Švédsku se tento den slaví zvláštním způsobem: děvčata nosí na hlavě věnec se svíčkami. Tento hezký švédský zvyk můžeš přenést i k vám domů.

Naše Lucie je slepená ze dvou špalíčků dřeva a vlasy má z krepového papíru. Vlasy můžeš udělat i z jiného materiálu — například vánočních třásní.

dozadu můžeš přidat kousek dřeva, aby Figurka Lépe stála. Postavičku Lucie slepíš z těchto dílů. 42 CVAk


tvoření

Ukázka z knihy Velká kniha nápadů pro šikovné ruce od Sabine Lohfové. Vydal Knižní klub.

vyrobit Podobným způsobem si můžeš . Když Mikuláše nebo třeba trpaslíka í ě, stoj je dřevo dole uříznuté rovn stát postavička sama. Bude však ještě pevněji, pokud dolů přilepíš jeden kousek dřeva.

Z takovýchto kousků dřeva uděláš Mikuláše.

Více tipů na tvoření najdeš zde:

43 CVAk


čtení

Pučmeloud Čmelda s Brumdou slyšeli mockrát o strašidlech. Z vyprávění znali všecky bubáky, ale opravdické strašidlo ještě neviděli. Největší strach měli před loupeživým strašidlem Pučmeloudem. Je to nejhorší čmeláčí nepřítel, loupežník a kradač. Jednou se vypravili čmeláčci s maminkou za medovým práškem na celý den. Letěli k poli, co bylo růžové do dálky a květy na něm jako míčky. Kluci si vesele pobzukovali a poletovali z bambulky na bambulku. Pili sladký nektárek a sbírali medový prášek. Den jim při práci hezky ubíhal a než se nadáli, sluníčko se schovalo.

44 CVAk


Ukázka z knihy O čertech, medvědech, myškách a všech mých přátelích. Text Jiří Kahoun. Ilustrace Lucie Dvořáková. Vydalo nakladatelství Pikola.

Domů se vraceli s večerem a prohýbali se pod nákladem medového prášku. Když přiletěli k chaloupce, leželo kolem šero a večerní ticho. Čmelda dal vztyčený prst k puse a šeptal: „Psst! Poslouchejte!“ Maminka s Brumdou poslouchali a slyšeli buchy buchy. Někdo dupal v jejich chaloupce. Opatrně nahlédli okýnkem – a hrůza hrůzoucí! Uvnitř chodil veliký, zarostlý, černý Pučmeloud. Lízal med z hrnečků, převracel židle a strašidlově bručel. Čmeláčci s maminkou se přikrčili. „Kdybych byl větší, já bych mu ukázal,“ povídá tiše Brumda. „Majznul bych s ním, že by si to dlouho pamatoval.“ „Kluci, sami na něj nestačíme,“ špitala maminka. „Musíme přivést posilu.“ Klepali na vosy hrabalky, ale nemohli je probudit. Ťukali na okolní čmeláky, jenže se nikdo neozval. Všecko spalo doubkovým spánkem. A vtom nad nimi někdo povídá hlubokým hlasem: „Proč ťukáte? Budíte mě ze spánku.“ Byl to bouřkový vítr. „Do chaloupky se nám nastěhoval Pučmeloud,“ řekla maminka, „a chce nám

všecko sníst.“ „Kradač jeden,“ houkl vítr, „tak na něj!“ Zatočil se nad chaloupkou a strčil do střechy. Pučmeloud zlodějská nic, ani hlavu nevystrčil. „Já to zařídím,“ řekl Brumda a přejel klacíkem po okně. Zvědavý Pučmeloud otevřel a vítr hup dovnitř! Vyfoukl zloděje a hnal ho někam před sebou. „Pomóc! Pomóc!“ ječel Pučmeloud. Čmeláčci si pak vlezli do postýlek a povídali si, jak Pučmeloudí strašidlo uhánělo. A moc se tomu smáli.

Za devatero horami a devatero lesy… tak nějak začíná každá pořádná pohádka. Začíná tak i knížka O čertech, medvědech, myškách a všech mých přátelích, výběr nejhezčích příběhů Jiřího Kahouna s výpravnými ilustracemi Lucie Dvořákové. Vhodná pro děti od 6 let. 45 CVAk


pohyb

Meda cvičí jógu od 4 let. Je pro ní velká zábava. Někdy cvičí na pláži, pozoruje moře a napodobuje racky. Při cvičení si může hrát, že je silná jako lev, rozplácnout se jako želva nebo napodobit elegantní pohyb sloního chobotu.

Jóga podle zvířat

tygr

Tygr tě naučí dravosti. Začni v pozici kočky - vydechni a prohni svá záda. Zkus se pravým kolenem dotknout čela. Nadechni se a pořádným švihem

46 CVAk

vykopni pravou nohu zpátky vzad. Dívej se dopředu, jako když sleduješ les kolem sebe. Zkus zařvat jako tygr. Opakuj na druhou stranu.

Repro z knihy Hravá jóga. Text Lorena V. Pajalunga. Ilustrace Anna Láng. Vydalo nakladatelství Pikola.

Při józe se člověk učí soustředit, získává sebevědomí a vytrvalost. Různé pozice cvičení jsou inspirovány oblíbenými zvířátky, vyzkoušej si s námi některé z nich!


Spoustu veselé inspirace najdeš v této knížce.

kočka Začni v pozici stolu na čtyřech nohách. Nadechni se a prohni se v zádech. Vydechni, přitom zakulať svá záda vzhůru a podívej se na pupík. Jsi kočka, která se protahuje, několikrát opakuj. inzerce

47 CVAk


Jednorožci

Perla z Duhového údolí Perla pochází z prastarého rodu jednorožců. Svým rohem dokáže léčit ostatní poníky i jiná zvířata. Bydlí společně s Princeznou v Paláci snů.

Vyprav se za jednorožci do této knížky. Obsahuje i 60 samolepek! 48 CVAk

Repro z knihy Jednorožci a kouzelný poníci z Duhového údolí. Vydalo nakladatelstvi Pikola.

Najdeš správnou cestu labyrintem?


tipy

Co si přečtu? Pro Myšinku je škola něco jako hororový film. Po chodbách potkává naparáděné zombíkovské holky, které nemají mozek. Myšinka je jiná. Originál. I proto se přihlásí do filmového klubu, aby natočila svůj první film! Podaří se jí to? ~ od 8 let ~

200 přemýšlivých otázek a odpovědí ze světa zvířat. Čím se živí? Jaké mají nepřátele, kde bydlí, jak přezimují a zda jim nehrozí vyhubení? Knížka nabízí půvabné a vtipné ilustrace, nechybí ani tři listy se samolepkami. ~ od 6 let ~

Pod kopcem Duhovákem je vesnička Bezestín a v ní žijí skřítci. Občas jsou trochu popletení, ale nechybí jim odvaha. Možná i proto se jejich cesta balonem kolem světa brzy mění ve velké bláznivé dobrodružství. ~ od 6 let ~

kdy už dorosteš aspoň deset kNížek?

49 CVAk


recept

Repro z knihy Neboj se, vždyť máš česnek - Emil a Upíři. Text Pavel Brycz. Ilustrace Ilona Komárková. Vydalo nakladatelství Pikola. Foto: Shutterstock

Dal bych tam taky pórek. Jo?

Česnečka od babičky z Dnes nám školák Emil uvaří silnou česnekovou polévku podle receptu své babičky z Hrobu. Neboj - Hrob se píše s velkým H, protože to je městečko na severu Čech, kde Emilova babička s dědou žijí. Vlastně, trocha strachu je na místě. Oba totiž pracují na hřbitově a od rána do večera

50 CVAk

se ládují česnekem. Proč? No protože mezi hroby se ukrývá rodinka vyhládlých upírů. A ti, jak známo, česnek tuze neradi! Nauč se vařit tuhle obrannou (a velmi chutnou a voňavou) polévku. Nikdy nevíš, kdy se ti to bude hodit. Navíc je opravdu zdravá, kromě upírů tě ochrání i před řadou nepříjemných nemocí.


Ochrání Emila babičina česnečka před upíry? A co dalšího hrůzostrašného si nimi užil, se dozvíš v této knize.

Potřebujeme: 1 až 2 paličky česneku 1 cibule 4 brambory 1 kostka masového bujónu ~ starší chléb ~ sýr eidam ~ sůl, mletý pepř, majoránka, drcený kmín

Hrobu

Očistíme cibuli a česnek. Cibuli jemně nasekáme. Česnek také. Nebo ho nakrájíme na plátky či prolisujeme. Podle chuti. Oloupané brambory nakrájíme na kostičky. V kastrolu rozehřejeme sádlo a osmahneme cibulku. Přidáme česnek. Krátce rozpálíme na tuku a zalijeme horkou vodou. Vložíme brambory a kostku masového bujónu. Polévku osolíme. Opepříme a přidáme drcený kmín. Česnečku vaříme do změknutí brambor. Na konci přidáme majoránku. Pro silnější účinek proti upírům můžeme přidat další stroužky česneku. Horkou polévku nalijeme do talířů a posypeme opečenými kostičkami tvrdého chleba a nastrouhaným eidamem. Hned podáváme. Přejeme dobrou chuť vám, ne upírům!

51 CVAk


básničky

„Můžu zářit jako neon?“ zamyslel se chameleon. Ze všech sil teď barvy mění‚ až je z toho unavený. Tatínek mu moudře radí: „Jen ať tě to neprozradí! Zamaskuj se nenápadně‚ nikdo tě pak nepřepadne.“

Lištička „Proč do tlapek sníh mě zebe? Zrzavá jsem podle tebe? Proč jsem vlastně neobutá?“ lištičce zas hlavou vrtá. Maminka jí odpovídá: „Nevědět nic — to je bída! To však nebude tvůj případ‚ neboj se vždy na vše zeptat.“ inzerce

52 CVAk

Repro z knihy Básničky o zvířátkách. Text Ivona Ďuričová. Ilustrace Adrián Macho. Vydalo nakladatelství Pikola.

Chameleon


Hádej a spojuj

Prohání se po savaně‚ nosí tričko pruhované. Kdo je to?

Po stromě vyšplhá‚ na druhý skočí‚ hlava se jí nezatočí. Kdo je to?

Okřídlenou tmavou myš přes den létat nevidíš. Kdo je to?

Ve škole učit se nemusí‚ celé dny jen žvýká bambusy. Kdo je to?

Na trávu se mu sbíhají sliny‚ bečí a všude má kudrliny. Kdo je to?

Žije v lese‚ nemá gatě‚ s chrochtáním se válí v blátě. Kdo je to?

I když se po zemi jenom plazí‚ náladu mu to nepokazí. Kdo je to?

Šedivý chundelatý ospala — přesně tak vypadá

Zvířátka, všude kam se podíváš. Nenech si ujít knížku: inzerce

Doporučuje deset z deseti mozků

Zábavná knížka pro zvídavé děti o tom, jak funguje lidský mozek a tělo

53 CVAk


na závěr tak už víš, kdo je tu cvok? jestLi ne, tak to nejsi moc pozorNý čteNář. zkus se vrátit o pár stránek časopisu nazpět... to já kdybych uměl číst, nezapomenu se podívat na stránky wWw.knihyzpikoly.cz.

Řešení úkolů ~ str. 16 luštění - úkol 1. tajenka: BROOKLYN; úkol 3. postava B nemá červenou špičku boty, postava C nemá obrázek pavouka na hrudi, postava D nemá červené prsty pravé ruky; úkol 4. tajenka: Každý, kdo je ukryt za maskou! ~ str. 22 zábava (odpovědi) - 1. Vojta, Klára, děda Jarda; 2. Shání poštovní balíček; 3. Kláry; 4. Ano, rádi se koupou; 5. Žížaly; 6. Papoušek jménem Kecal touží po sušence; 7. Jezevčík; 8. Mufík, 9. Na bobky; 10. Rybářský prut; 11. Obrousit přední zuby, 12. Na jetel; 13. Mouchu; 14. Mojmír; 15. Červenou; 16. Na rostlinkách; 17. Večer; 18. Zpívá, 19. Čaj; 20. Dvě. Jedna bílá na koberci a druhá od počítače. ~ str. 37 dějiny - Pachatelem byl levák, takže komorná Rozina. ~ str. 38 a 39 dějiny - 1. DŘEVĚNOU NÁSADU, vypadává Vojta; 2. NEMÁ VE JMÉNĚ HÁČEK, vypadává Ješek; 3. MĚL NA HLAVÉ PŘILBU, vypadává Olbram; 4. POKLÁDAL ZA KVEDLAČKU

Zadání soutěže Napiš nebo nakresli nám příběh, co bys udělal/a ty, kdybys byl/a Spider-Man? Autoři nejlepších výtvorů získají jeden z 5 balíčků k filmu Spider-Man: Paralelní světy. Příspěvky posílej na cvak@euromedia.cz. Nezapomeň uvést svůj věk a adresu. Pravidla soutěže najdeš na www.knihyzpikoly.cz/ ochrana-udaju-souteze/.

54 CVAk


ENCYKLOPEDIEv _, o NEJLEPSICH OKAMZIKU POSúEDNÍCH STA LET hisforie n�.ŠÍ z.erv,ě.

Vycház.í f:J/c.é j:J/c.o ZÁBAVNÁ VĚDOMOSTNÍ HRA.

č.o ro/<1 fo ortiná/ní h�revná

Obrazová publikace nabízí na více než 200 stranách výběr událostí. vynálezů, děl, ale i věcí každodenní dvo4sfr.in.i M.ipl1}íc.í jeden vyz.n.iMný prve/<. potřeby, které měly a mnohdy stále mají na českou Co desefilefí1 fo ohec.ně)ší z..iMyšlení .i vysfiž.ení 11 d4c.h.i republiku pozitivní dopad. Podporují myšlenku. že dohy'. ?4h{il<.ic.e vz.ni/<.l.i n.i F.i/<.4/fě deS�4 .i 4Mění máme na co být hrdi. a ukazují. že na historii je udisl.iv.i '54fn.ir.i v Piz.ni pod vedenÍM .i4forf<y1 možné dívat se i z jiného úhlu pohledu. ná F4čí/cové. výfv.irnic.e .i ped.i ož.i< Re g-

y

-fy

55 CVAk


TAKY MILUJES FANTASTICKÉ PŘÍBĚHY?

TEĎ MŮŽEŠ MÍT

DVRNÁ[T PŘÍBĚHŮ

ÚŽASNÉHO VYPRAVĚČE

�i�

Nádherně vyvedený komplet obsahuje 12 nejoblíbenějších přiběhů. Představ si Matyldu, Karlíka, Jirku, Dannyho, Obra Dobra, pana Ušáka, Jakuba se Stonožnikem a Žížalákem a další úžasné kamarády všechny pohromadě. To je ten nejbáječnější sen, co se ti může zdát! 56 CVAk

CVAK 12/2018  

Časopis pro malé čtenáře

CVAK 12/2018  

Časopis pro malé čtenáře