Page 1

ZáHADY

ZAPOJ MOZKOVÉ ZÁVITY A VYŘEŠ 10 HRŮZOSTRAŠNÝCH PŘÍPADŮ

Tato kniha patří:

Sem zapiš své jméno v zašifrovaném jazyce, použij přitom dešifrátor (Na straně 9 se dozvíš, jak ho správně použít)


ENIGMAS DE HORROR © Original edition, Zahorí de Ideas © Illustrations, Víctor Escandell, 2019 © Texts, Ana Gallo, 2019 Translation © Jiří Pešek, 2018 ISBN 978-80-7617-753-6

ZÁHADY Zapoj mozkové závity a vyřeš 10 hrůzostrašných případů Ilustrace Víctor Escandell Texty Ana Gallová Ze španělského originálu Enigmas de Horror, vydaného nakladatelstvím Zahorí de Ideas v Barceloně v roce 2018, přeložil Jiří Pešek Odpovědná redaktorka Jana Kotrlová Technický redaktor David Dvořák Vydala Euromedia Group, a. s., v edici Pikola, Nádražní 30, 150 00 Praha 5 v roce 2019 jako svou 10 894. publikaci Sazba TypoText, s. r. o., Praha Vytištěno ve Slovinsku Počet stran 72 Vydání první Kniha byla vydána s podporou:

PRO DĚTI OD 8 LET www.euromedia.cz Naše knihy na trh dodává Euromedia – knižní distribuce, Nádražní 30, 150 00 Praha 5 Zelená linka: 800 103 203 Tel.: 296 536 111 Fax: 296 536 246 objednavky-vo@euromedia.cz

Knihy lze zakoupit v internetovém knihkupectví www.booktook.cz www.knihyzpikoly.cz


ZáHADY

ZAPOJ MOZKOVÉ ZÁVITY A VYŘEŠ 10 HRŮZOSTRAŠNÝCH PŘÍPADŮ

10

ZÁHAD

inspirovaných hororovými postavami


ÚVOD F R A N K E N ST E I N

FRANKENSTEINŮV ÚKRYT

NÁVOD NA POUŽITÍ KNIHY str. 6

VLK OD L AK

str. 12

HRAB

Ě DRÁKULA

ČARO DĚ J NICE

VALPURŽINA NOC str. 18

VLKODLAK VE VSI

HALL OWE EEN

str. 24

DRÁKULOVIC RODINA

VĚČNÝ SLIB

str. 30

str. 36


ZOMBIE

M UMI E

NE H C LO

ZOMBIE Z PRALESA

SSKÁ PŘÍŠE

RA

OK

EK J R TO

Y L L A PAN

str. 48

HY

LOCHLANDOVY DCERY

DE

D

str. 42

FARAONŮV SYN

DUCHOVÉ

str. 54

PODIVNÝ PŘÍTEL PANA JEKYLLA

PODKROVÍ PLNÉ DUCHŮ

str. 60

str. 66


VÍTEJ V KNIZE HRŮZYPLNÝCH ZÁHAD Dávej dobrý pozor !

Najdeš v ní příběhy, v nichž vystupuje skutečná strašidelná elita. Některé z této desítky děsivých postav, jako Frankenstein, doktor Jekyll, mumie nebo Drákula, jsou čistě výplodem spisovatelovy představivosti, zatímco jiné jako čarodějnice, vlkodlaci či duchové vycházejí ze strachu obyčejných lidí. Strach dokáže být nesmírně tvůrčí záležitostí ! V následujících příbězích však není všechno tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. V každém z příběhů se nabízí otázky, na něž je třeba najít odpověď. A právě tady se ke slovu dostáváš ty. Část kouzla této knihy spočívá v tvé schopnosti najít odpověď na otázku, která se nachází vždy na konci každého příběhu. Řešení si pak můžeš ověřit v zašifrovaném textu pod otázkou.

JAK VYŘEŠIT JEDNOTLIVÉ ZÁHADY? K vyřešení otázek na konci každého příběhu je důležité plně se soustředit. Tak si povšimneš i těch nejmenších detailů ilustrací nebo rádoby náhodně pronesených slov jednotlivých postav. Lépe si tak všimneš nápověd skrytých v textu či v obrázcích. Někdy danou záhadu vyřešíš za pomocí logiky, jindy zase díky představivosti. Vyzkoušej své schopnosti a postav se strachu !

VYDEJ SE PO STOPÁCH… A POUŽIJ

Řešení najdeš v textu nebo v obrázcích… Dobře si přečti text a pozorně si prohlédni zobrazené scény!

LOGIKU

O Soustřeď se od samého začátku! Přečíst si úvodní text k příběhu je důležité, abys pochopil počínání některých temných bytostí, protože to může být klíčové pro vyřešení některé ze záhad. O Důkladně si prohlédni obrázky: pozoruj barvy doprovázející některé ze scén, všímej si i výrazů hlavních postav na začátku a na konci každého příběhu a nezapomínej ani na všechny ostatní obrázky, sebemenší detail může prozradit skutečný význam celého příběhu.

6

O Čti pomalu, aby ti neunikly důležité stopy ukryté v textu: může to být jediné slůvko nebo delší promluva některé z postav.


SOUSTŘEĎ SE…

A ŘIĎ SE INTUICÍ O Není vždy potřeba si něco sáhodlouze zdůvodňovat, aby to pak člověk pochopil. Občas se odpovědi můžeš dopátrat i prostřednictvím informací a pocitů, které tvá mysl zachytí, aniž by sis to uvědomil. Z toho důvodu je důležité zvolit si ke čtení této knihy vhodné prostředí (na následující straně ti dáme několik tipů).

Zahrajeme si v týmU?

O Pokud si nejsi jistý odpovědí, zkus si přeříkat vše, co tě v souvislosti s otázkou a celým textem napadne. Možná v tobě příběh zanechal spoustu informací, které si neuvědomuješ, a možná tě tak napadne zajímavá myšlenka, jež povede k další a další… až tě napadne to správné řešení ! O Soustředění ti napomůže, aby k tobě slova a obrázky promlouvaly (opravdu, aniž by sis to uvědomoval). O Jestli se ti podařilo najít správnou odpověď, ověř si ji rozklíčováním zašifrovaného textu na konci každého příběhu.

Není třeba uhádnout přesné znění zašifrovaného řešení, stačí ZÁKLADNÍ MYŠLENKA.

HRAJEŠ SÁM NEBO V TÝMU? Řešit strašidelné záhady je jednoduché, neboť to můžeš dělat sám nebo v týmu. Jakmile se ti podaří vyřešit konkrétní záhadu, a to bez použití DEŠIFRÁTORU, zaznamenej si počet lebek, který je za jednotlivá řešení, a na konci je všechny sečti. Pokud je vás víc, ať každý svou odpověď napíše na papír a neukazuje ji ostatním, dokud si společně neověříte správné řešení.

V T ÝM ECH PŘÍBĚH DRÁKULA FRANKENSTEIN MUMIE ČARODĚJNICE CELKEM BODŮ

TÝM 1

2O 2O 4O

TÝM 2 4O 5O

9O

7


ROZKLÍČUJ

ZAŠIFROVANÁ ŘEŠENÍ

V rozlehlém světě snů a fantazie žijí zlovolná stvoření, která pro svou existenci potřebují dětský strach. Vždy se však našel někdo, kdo se těmto stvořením postavil a dokázal je porazit. Mezi ně patří i hrdinové příběhů, s kterými se potkáš v této knize. Vítězit dokázali i díky pochopení skutečnosti, že všechna strašlivá stvoření mají své slabiny. Naši hrdinové je dokázali porazit i díky bytostně lidským vlastnostem a hodnotám, jakými jsou empatie, inteligence, starostlivost, poznání, pozorování či vytrvalost. V této knize využiješ své vlastní schopnosti k odhalení řešení záhad, jež jsou ukryty v šifrované řeči zlovolných stvoření. VELMI DŮLEŽITÉ: Nejprve vyřeš záhady sám za sebe a až poté použij pro ověření správnosti odpovědi DEŠIFRÁTOR.

K řešení záhad použij logiku i představivost.

8

Řešení se může nacházet v obrázcích i v textu… Dobře si přečti text a pozorně si prohlédni zobrazené scény!

Dobře si svou odpověď rozmysli, spěch ti k řešení nepomůže.


JAK POUŽÍVAT DEŠIFRÁTOR DEŠIFRÁTOR se skládá ze dvou kruhů. V každém z nich je jedna abeceda. Šifrovaná řeč je zapsána abecedou ve vnějším kruhu, toho s většími písmeny. Písmena z vnitřního kruhu ti poslouží k dešifrování řeči zlovolných bytostí. PÍSMENO 0 ODPOVÍDÁ PÍSMENU L

LK

TS

A

z PÍSMENO C ODPOVÍDÁ PÍSMENU X

DEŠ

I F R ÁT O R

SLOUŽ Í K RO ZŠIFR ŘEČI OVÁN ZLO Í

y

ZY

GF ED C I H B

Snaž se přijít na odpověď nejprve sám/sama a teprve potom si ji ověř pomocí dešifrátoru.

t uvwx rs

RQ

PÍSMENO V ODPOVÍDÁ PÍSMENU E

q

lmno k i j PO NM p L J

cd e fg b a h XWVU

PÍSMENO K ODPOVÍDÁ PÍSMENU P

PRO SPRÁVNÉ ROZKLÍČOVÁNÍ ODPOVĚDI POUŽIJ BLOK NEBO PAPÍR. POD KAŽDÉ ZAŠIFROVANÉ PÍSMENO NAPIŠ PÍSMENO, JEŽ MU PODLE DEŠIFRÁTORU ODPOVÍDÁ.

VOLNÝ CH BYTO STÍ

I FKR R UPI

HGI

ZXS

STR

ACH

9


KDE a JAK

ČÍST TUTO KNIHU?

Když se díváš na hororový film, často můžeš leknutím vyjeknout nebo vyskočit z křesla, avšak číst strašidelný příběh je docela jiný zážitek. U knihy nehrozí náhlá leknutí, a ty si tak příběh můžeš vychutnat všemi smysly. K dokonalému zážitku z této knihy ti radíme vytvořit si kolem sebe zvláštní prostředí, kde bude jen tato kniha, ty a případně i tví kamarádi. Hlavním cílem je vytvořit si kolem sebe prostředí izolované od okolního světa, jeho hluku a rušivých elementů, aby ses mohl perfektně soustředit na veškeré dojmy, které v tobě čtení této knihy vyvolá.

V posteli, zachumlaný pod pokrývkami. Světlo baterky ti pomůže osvětlit stránky a zároveň navodí příjemnou atmosféru.

NAJDI SI TEN SPRÁVNÝ ČAS A MÍSTO KE ČTENÍ. VYTVOŘ SI TEN SPRÁVNÝ ÚKRYT PŘED ZLOVOLNÝMI BYTOSTMI.

HRR

R

RR

OO O O

OO

!!! M oo

AHH!

Ideální chvilkou může být večer či noc, kdy je venku tma. Nebo při bouřce, kdy se vnitřek domu ponoří do ticha.

KOLEDU, NEBO NĚCO VYVEDU.

Pokud knihu čtete ve více lidech, je třeba posílit strašidelnou atmosféru. Můžete se s kamarády třeba přestrojit za některé hororové postavičky…

10

Pokud máš doma stan, můžeš si ho sám nebo s přáteli postavit třeba na zahradu či na terasu a číst si v něm.

?


Také spolu můžete mluvit zašifrovanou řečí zlovolných bytostí. Může vám sloužit jako tajný kód… ML QZHMV!

?

KIVXGVNV HR WMVH EVXVI GF PMRSF?

Celý zážitek můžeš ještě umocnit ponurou hudbou… Stačí zadat do vyhledávače na internetu „hudba ke čtení strašidelných historek“ nebo hledat zvuky bouřky či kvílejícího větru.

BODOVÁNÍ Každá záhada je bodována dle své obtížnosti různým počtem lebek. Jedna lebka je za 10 bodů.

DVĚ LEBKY = NEJJEDNODUŠŠÍ

OBTÍŽNOST

POČET LEBEK PŘEDSTAVUJE RŮZNOU BODOVOU OBTÍŽNOST

ŠEST LEBEK = NEJTĚŽŠÍ

BODY

2O 3O 4O 5O 6O 11


FRANKENSTEIN Anglická spisovatelka Mary Shelleyová (1797–1851) napsala knihu

Frankenstein neboli moderní Prométheus před více než dvěma sty lety během pobytu s přáteli na venkově. Kvůli špatnému počasí nemohli chodit ven, a tak se jednoho dne rozhodli, že každý z nich pro ukrácení dlouhé chvíle vymyslí nějaký strašidelný příběh. Za takových okolností tehdy devatenáctiletá Mary vymyslela příběh bytosti sešité z jiných těl zesnulých doktorem Viktorem Frankensteinem. Byla to tak děsivá a odpudivá bytost, že ji opustil i její stvořitel. Všemi zatracován pro svůj vzhled, postupně v něm rostla touha po pomstě svému krutému stvořiteli.

UŽ NIKDY NIKOMU NEUBLÍŽÍM. NAVŽDY ZMIZÍM.

12


FRANKENSTEINŮV

ÚKRYT

Poté, co zabil snoubenku svého stvořitele, Frankenstein utekl. Doktor ho potom pronásledoval až na severní pól, avšak zemřel ještě předtím, než dokázal netvora dostihnout. Frankenstein, litující svých zločinů, se nad mrtvolou svého stvořitele zapřísahal, že navždy zmizí ze světa a přestane škodit. Netvor dál putoval po místech pro lidské pokolení nehostinných, obvykle velice chladných, neboť na ty se jeho hřmotná postava adaptovala lépe nežli na tropy. Až ho jednou silná bouřka zavedla na ostrůvek poblíž irských břehů. Ostrov tvořila dvojice skal tyčících se zde z hloubi moře. Frankenstein se usídlil v opuštěné jeskyni, kde mu společnost dělalo jen hejno papuchalků uhnízděných poblíž netvorovy jeskyně, jelikož Frankensteinova přítomnost plašila zdivočelé racky, kteří papuchalkům kradli jídlo a vejce.

13

Profile for Knižní klub

0041215  

0041215