Page 1

NATASHA COURTENAY-SMITHOVÁ

BLOG ZA MILION


The Million Dollar Blog by Natasha Courtenay-Smith Copyright © 2016 by Natasha Courtenay-Smith First published in Great Britain in 2016 by Piatkus, an imprint of Little, Brown Book Group ISBN 978-80-7549-764-2


Předehra Místo dění: Soho, Londýn. Událost: Londýnský týden módy a největší vzruch přichází… ne, ne odtamtud, kde byste to čekali, ne z přehlídkového mola… Známá scéna: smetánka světového módního průmyslu vyrazila do ulic, žene se z jedné přehlídky na druhou oděná v nejúchvatnějších modelech, prsty přilepené k iPhonům, jak všichni posílají zprávy na sociální média. Dnes se však ve vzduchu vznáší jiný ruch, ruch nových VIP světa módy. V předních řadách, kde dříve stávali redaktoři časopisů a fotografové, ti mocní hráči módy, spatříme dnes docela nový druh vlivných osobností, obklopených zájmem a obdivem návrhářů… … módní blogery. A mají už i svou vlastní „zónu“ pro celebrity! „The Apartment“ je taková dílna týdnu módy, kam má exkluzivní přístup nejvlivnějších sto padesát módních blogerů světa. Čisté, bílé zařízení, káva dodávaná z Aubaine, police zaplněné lahvičkami s kokosovou vodou a sodovkou, to je moderní verze luxusního hotelu propojeného s návrhářskou dílnou. V hlavním sále je vše, co je zapotřebí k vytvoření a editování obsahu: od počítačů, zaplněných nejnovějším editovacím softwarem, přes špičkové smartphony až po tablety, které poskytla firma Three. Na stěny se projektuje živý stream z mol. Tohle není nepohodlný prostor běžných kanceláří, hvězdní blogeři tu nalézají pohodlí v měkkých kožených pohovkách a houpacích křeslech značky Eames.


6

VIP zacházení tím však nekončí. Mark Hill, jeden z předních anglických kadeřníků, je v Beauty studiu se svým týmem k ruce sto padesáti vybraným blogerům, aby je oblažil VIP stylingem. Nechybějí tu nejslavnější firmy specializované na prodlužování řas nebo na manikúru. Značky jako Urban Outfitters, Boden nebo Genevieve Sweeney složily v showroomu zásoby šatů a doplňků pro blogery, kteří ovládají umění představit se nejméně ve třech různých outfitech za den.

Není to jen londýnský fenomén… Podobná scéna se odehrála na Newyorském týdnu módy, kde vlivní módní blogeři jako Bryanboy nebo Leandra Medina seděli v prestižních předních řadách u mola spolu s tradičnějšími hvězdami tohoto světa, např. s šéfredaktorkou Vogue Annou Wintourovou. A proč? Nejen proto, že je sleduje obrovské publikum, které se obrací i k tradičním médiím, jako jsou např. tištěné časopisy, televizní pořady nebo noviny, ale také proto, že právě blogeři mají publikum nejoddanější. Špičkoví módní blogeři jsou slyšet, lidi je mají rádi, jsou autentičtí, nejsou ničím zatížení, nemusejí se držet žádných pravidel kromě těch svých – a proto jim publikum věří mnohem víc než tradičním médiím. Není divu, že jim značky věnují pozornost. Značky, které musely strpět, jak lidé netrpělivě převracejí stránky s jejich reklamou v časopisech, přestože pro ně použily nejlepší fotografy i modely. Značky, které viděly, co se děje – a teď chtějí také zasáhnout, ovlivnit a zaujmout. Značky, které přeochotně vydávaly ročně miliony na tradiční podniky, dnes nabízejí totéž blogerům a ti získávají rok co rok lukrativnější smlouvy. V roce 2016 byla stanovena nová hranice,


Předehra

7

když módní blogerka Kristina Bazarová – jejíž blog Kayture (kayture.com) je nejvlivnější ve Švýcarsku a má čím dál větší vliv po celém světě – podepsala smlouvu s firmou L’Oréal údajně v sedmimístné hodnotě na rok. A to je Kristině teprve jedenadvacet! Jak řekl viceprezident kosmetického oddělení firmy L’Oréal Yann Joffredo: „Je mostem mezi klasickou reklamou a spotřebitelem. Kristina dokonale vyhovuje všem hodnotám naší značky.“ Na Instagramu má Kristina téměř dva a půl milionu sledovatelů a její blog navštíví více než dva miliony lidí za měsíc!

Neděje se to jenom ve světě módy V blogosféře jsou nejviditelnější a nejznámější patrně módní a lifestyloví blogeři. Ti jsou takovým internetovým ekvivalentem hollywoodských hvězd ve starších typech médií – ti, kteří zdánlivě vedou ten nejlepší život a dělají ty nejlepší věci. Zdá se, že mají svět u nohou. Je to jako moderní pohádka o Popelce, a to jen díky laptopu a schopnosti napsat větu. Ukazuje se, že mladý člověk může projevovat své názory, a díky nim a obsahu se dostat na vrchol každého oboru, který se jako móda zdál nedobytný. Ale módní blogování je pouze jednou částí obrovské a výnosné blogosféry. Ať děláte cokoli, ať jste kdokoli, ať vás zajímá cokoli, ať znáte cokoli, ať vedete jakýkoli byznys, blogování vám může pomoct a může vám změnit život.

Blogování se vyvíjí Blogování není nic nového. Ve 2. kapitole nahlédnete do historie a seznámím vás s tím, kdy to všechno začalo a jak se to vyvíjelo.


8

Ale dnešní módní blogeři ukazují, jak daleko už tento svět došel. Už to není prostý prostředek k tomu, abyste vyjádřili svůj názor na síti, jak tomu bylo před deseti lety, dnes je to zuřivé soupeření o pozornost se zpravodajstvím, značkami, celebritami a také s kamarádkou blogerkou, která píše o chování dětí u stolu. A to znamená, že nikdy dřív nebylo tak obtížné ve světě příběhů na síti vyniknout. Ale jak se ve světě, kde chce každý blogovat a kde se blogy podobají jeden druhému, prosadit? Jak se z vás ve světě blogování stane z nuly někdo? Jak jako majitel nějaké firmy máte využít obsah toho, co děláte, k budování vlastní značky, svého profilu a úspěchu? V této knize vás provedu filozofiemi, strategiemi i technikami světově nejúspěšnějších blogerů, kteří se podělí o svoje příběhy. Budu mluvit i o praktických a teoretických aspektech blogování – ale nenabízím vám tu průvodce krok za krokem, jak si založit blog. Spíš chci přinést něco navíc, nabídnout pochopení blogosféry a také příležitostí, které blog může přinést pro jednotlivce i majitele firem. Hovořit k vám budou ti, kdo si díky vlastnímu blogu vytvořili život, jenž zdaleka přesáhl jejich představy. Je jedno, kdo jste: můžete být matka v domácnosti, začínající módní bloger nebo majitel malé firmy. V této knize poznáte filozofii, strategii a zákulisí, které za úspěšnými blogy stojí. Ať už si blog teprve chcete založit a nemáte představu, jak na to, nebo svůj blog už máte a chcete ho povznést na další úroveň, ať pracujete jako nezávislý poskytovatel určité služby, nebo expert, anebo jste majitel malého či velkého podniku a ptáte se, jak blogování může pomoct k růstu a získávání nových zákazníků nebo k budování pozice lídra v oboru, je tato kniha určena přímo vám. Základem knihy je povídání o textu na internetu (to je podle mého názoru základem všech úspěšných blogů, osobních, obo-


Předehra

9

rových i firemních), ale budeme se bavit také o osobní značce, o vlogování a sociálních médiích – protože v dnešním propojeném sociálním a konverzujícím světě je úspěch a profil vašeho blogu nerozdělitelně spjat s tím, jak vystupujete nejen na svém blogu, ale také na celé té obrovské sociální platformě dneška. V cestě za blogem za milion nemůžeme oddělovat jedno od druhého. Všechny části tohoto internetového světa je třeba propojit dohromady, jak sami uvidíte. A dost možná také zjistíte, že potřebujete vytvářet jinou podobu obsahu pro blog a jinou pro další kanály sociálních médií. Bez ohledu na to, co je vaším cílem, se v této knize naučíte ovládnout sílu obsahu, abyste si vylepšili profil, vytvořili nové příležitosti, vydělali peníze a nakonec dosáhli třeba i hvězdné slávy.


1. ČÁST Před startem Rozhodli jste se stát hvězdou blogosféry nebo chcete blog využít k tomu, abyste rozvíjeli svůj podnik či profil. Možná že blog (nebo osobní profil) už máte a  jen ho chcete rozvíjet. Báječné! V tomto světě totiž existuje jedna aktivita, která vám umožní převzít kontrolu nad vaším životem a vydat se docela novým směrem anebo třeba i malý nápad přetavit v něco velkého. Tato aktivita se jmenuje „vytvořit obsah a digitálně se zviditelnit“. Stačí tedy posadit se k  počítači a  něco napsat, nebo ne? Částečně ano, ale na druhé straně to zase tak jednoduché není. Víte, úspěch na síti nepřichází z jediného směru, úspěch obsahuje různé úrovně a podoby komunikace a vy se na ně potřebujete podívat ze všech možných úhlů a tento způsob komunikace pochopit. V  první části této knihy vás seznámím se základy toho, co k  úspěchu na síti potřebujete. Mnozí blogeři se snaží vybudovat blog, a přitom nevidí tuto disciplínu v plném rozsahu, jak se to naučíte vy. A  pokud ano, mohli třeba na cestě škobrtnout. Vy si tu cestu užijete.


1. kapitola Den v životě hvězdy blogu (a 13 důvodů, proč blogovat)

Největší stěhování lidstva Především díky nejsledovanějším módním a lifestylovým blogerům se psaní blogů stalo tou „nej“ kariérou moderního světa. Průzkum provedený v roce 2014 odhalil, že 25 procent Britů ve věku pod 25 let považuje blogování za vhodnou kariéru (ve srovnání s pouhými 14 procenty těch, kdo si vybrali sport, a 9 procenty volícími politiku). V uvedeném průzkumu bylo analyzováno, proč je blogování tak přitažlivé: • Blogeři nemusejí moc pracovat (29 procent respondentů). • Blogeři vydělávají hodně peněz (22 procent). • Blogery ostatní obdivují (19 procent). • Blogování je hračka (16 procent). Statistiky to potvrzují. Jen ve Velké Británii lidé každý měsíc zadají do vyhledávače Googlu přes 100 000 dotazů na téma „jak blogovat“ a „jak si mám založit blog“. Celosvětově je každý den pouze na platformě WordPress otevřeno 50 000 blogů. Většina z nás zná někoho, kdo si myslí, že by blogovat měl, nebo se o blog už pokusil.


14

Před startem

Kultura celebrit musí dnes obsáhnout i tento nový druh slavných, tedy „hvězdné blogery“ – blogery, kteří jsou tak úspěšní, že se z nich stávají milionáři a přitahují tolik pozornosti jako klasické celebrity. Tento status celebrity se opakovaně potvrzuje tím, že blogeři jako hvězdy vystupují na různých akcích (za hvězdný honorář) a předvádějí značkové zboží, dostávají zdarma letenky a nabízí se jim luxusní ubytování hrazené výrobci, kteří své zboží těm nejvlivnějším z nich dávají, aby je představili. Lukrativní blogování však není omezeno jen na svět luxusu a celebrit. V byznysu se používá takzvaný content marketing neboli marketing založený na obsahu (to je disciplína, která v oblasti vaší značky nebo podniku dává vzniknout určitému kvalitnímu obsahu informací, aby se přilákali potenciální kupci, posílila se oddanost značce a šířilo se vaše poselství – označuje se to i jako „blogování pro byznys“) – a tento trh dnes jen ve Velké Británii obsáhl asi 4 miliardy liber! Podniky buď zaměstnávají agentury, aby pro ně vytvářely obsah blogu, a skutečně vůdčí firmy, jako je třeba Burberry, mají vlastní studia, kde se rodí nekonečný přísun obsahu na firemní internetové stránky firmy a na její stránky na sociálních médiích – to pak zvyšuje prodeje a pomáhá firmě unikat před jejími konkurenty, kteří na síti aktivní nejsou. Internetový časopis firmy Coca-Cola, nazvaný Journey, má po celém světě 24 internetových edicí a miliony čtenářů každý měsíc a dosahuje na síti nepřetržitě virtuálního úspěchu. Blogování používají i nejrůznější profesionálové: od lékařů přes instruktory fitness až po konzultanty a PR odborníky, aby si vylepšili své postavení experta, zvýšili autoritu a byli ve svém oboru víc vidět.


Den v životě hvězdy blogu

15

Co přitáhlo k této knize právě vás? (13 důvodů, proč s blogováním začít) Blogování může přinést slušné zisky, ať se pohybujete ve světě módy, nebo poskytujete jakékoli profesionální služby. A tak není divu, že jste tuto knihu vzali do rukou, ať už vás k tomu vedly jakékoli důvody. Je ovšem možné, že v zisk pořád nevěříte anebo přesně nechápete, jak blogování může přinést peníze nebo v čem je jeho výhodnost. Zde je 13 důležitých důvodů, proč byste měli s blogem začít…

Jednoduchá cesta k vytvoření vlastního byznysu 1. Blogovat je snadné Stále budu připomínat, že stát se blogerem s vysokými výdělky není žádná hračka – ale sám proces blogování jednoduchý skutečně je. Když chcete založit vlastní malý podnik, pak založení takového blogu je asi ta nejjednodušší cesta. Většina byznysu si žádá mít na začátku peníze, ať už na pořízení zásoby či nástrojů, nebo třeba na pronájem prostor. Ale blogovat na WordPressu můžete zadarmo, anebo si vyberte vlastní značkovou doménu se svým jménem za méně než 100 liber (v ČR vás vlastní doména přijde v průměru na 500 Kč ročně). Vytvoření základní podoby blogu zabere velmi málo času a ani k tomu nepotřebujete vlastní počítač (bude to však s ním mnohem jednodušší a počítačové vybavení je také čím dál dostupnější). Zábrany pro vytvoření vlastního blogu jsou tedy minimální a úspěchy druhých tak uhrančivé, že není důvod, proč to nezkusit.


16

Před startem

Příležitost vylepšit vlastní životní styl 2. Můžete vydělat peníze Já jsem to dokázala! V roce 2008 jsem začala psát blog pro podnik, který jsem tehdy vlastnila a který patřil k předním britským agenturám internetového zpravodajství – jmenoval se Talk to the Press (Hovory s tiskem). Ve zkratce: Podnik poskytoval publicitu a správu mediální komunikace obyčejným lidem, kteří se chtěli podělit o svůj příběh s novinami, časopisy nebo televizními stanicemi. Během let jsme pomohli tisícům obyčejných lidí zvládat zájem tisku o jejich život, dostat se s příběhem do ženských časopisů nebo celostátních novin, viděli jsme, jak se příběhy jednotlivců proměňují v knihy, ti lidé se objevovali v televizních programech i dokumentech. Byli jsme zodpovědní za desítky předních stran různých novin a někteří z našich klientů zažili i neskutečný převrat: jako když se na základě případu zneužívání v dětství změnily některé zákony. Agentura také získala řadu ocenění a mě jste mohli vidět v prestižním seznamu 35 lidí pod 35 let v Management Today mezi nejúspěšnějšími Britkami; také jsem vyhrála v kategorii „Ženy podnikatelky“ ve Startups Awards. Jak jsme toho všeho dosáhli? Docela jednoduše – prostřednictvím blogování. Zveřejňovali jsme blogy v oblasti našeho působení, blogy o našich úspěších, přinášeli jsme obrázky ze zákulisí byznysu, debatovali jsme, ukazovali a předváděli, jak můžeme pomoct a jak už jsme pomohli lidem a nejrůznějším dobrým věcem. To celé dvakrát týdně. Naše pozice ve vyhledávači Googlu rostla, až jsme obsadili přední místo ve všech klíčových slovech, což nám přinášelo nové zájemce o naše služby. Když si někdo otevřel naše internetové stránky, udělalo to na něj dojem, že má co do činění s důvěryhod-


Den v životě hvězdy blogu

17

nou firmou s pevným názorem (a to v době, kdy novinářům nikdo nevěřil!), a v rámci oboru se na naši firmu začalo nahlížet jako na nejlepší v daném sektoru – však jsme také získávali ceny. Během let moje blogovací strategie pomohla našemu podniku k prodejům v hodnotě několika milionů dolarů a udělala z nás jasného lídra v oboru. V roce 2014 jsem mohla podnik (spolu s blogem) výnosně prodat jako celek. Ale věřte, můj úspěch je jen maličkost ve srovnání s jinými příběhy! Někteří lidé prodávají své zavedené blogy za miliony a další zase ze svých blogů vydělávají každým rokem stovky tisíc, ba i miliony. Ještě víc lidí se blogováním docela slušně uživí, i když se milionáři nestanou – buď si vylepší své úspory (viz také třetí bod níže), anebo prostě jen vydělají dost, aby si mohli dopřát trochu pohodlí.

3. Můžete vystoupit z pověstných krysích dostihů Už víme, že laptop, e-mailová adresa a internetové připojení v mnoha oborech znamenají, že můžete pracovat, odkudkoli se vám zlíbí: z kavárny, z hotelového pokoje nebo od stolu v kuchyni. Někteří lidé používají internet a svůj blog k tomu, aby všechno dovedli ještě dál. Blogování je často mezinárodní záležitost, čtenáři se najdou po celém světě. Proto se tu nebavíme o práci, která by byla nějak svázána místem. Digitální nomádi, kteří si všechno řídí podle sebe, se tak stávají novým živočišným druhem – a líbezné krajinky vlasti blogerů jsou nahrazovány obrázky z Bali nebo z Thajska. Hashtag #workfromwherever hlásá, že pracovat se dá odkudkoli. Stát se digitálním nomádem je snem mnoha blogerů a úspěšné blogování je pak ideální profesí, ve které můžete „pracovat odkudkoli“. Nejlepší na tom všem je, že se nevzdáváte kariéry, nerezignujete na vydělávání peněz ani na naplnění vlastních ambicí. Dál si budujete kariéru a svůj profil po síti, a přitom žijete tak, jak se těm, kdo šplhají po korporátních žebříčcích, může jenom zdát.


18

Před startem

Jen si to představte: takový digitální nomád se probudí v chýši na pláži, v 7 hodin ráno si odcvičí jógu u moře a pustí se do práce v prostředí, kde má výtečné připojení k wi-fi, vidí na moře a neplatí moc za nájem. K tomu popíjí čerstvou kokosovou vodu. Děti učí za pochodu doma. Mnozí tito lidé mají blog zaměřený na cestování nebo na životní styl, jiní zase nabízejí konzultační služby, copywriting nebo navrhují weby na dálku a klienty lákají právě svým blogováním. Pokud vám to připadá moc hipísácké, nespěchejte s odsudkem. V Ubudu na Bali existuje sdílené pracovní místo Hubud (představte si stavbu z bambusu, v níž si uvaříte biokafe a na jejíž zahradě si hrají opice), kde je superrychlé broadband připojení pro 200 místních i návštěvních digitálních nomádů, ke kterým patří podnikatelé v oboru nových technologií, doktoři na dálku, módní návrháři nebo třeba fotografové. Ale nemusíte snít hned o něčem tak extrémním. Možná jste jenom máma, která chce zvládnout práci i péči o děti, anebo prostě jenom toužíte odjet z města a žít nově na venkově, a přitom nepřijít o svou pozici a roli v daném oboru – a blogování vám to může umožnit. Ráda bych vám teď představila dvě sestry, které stojí za americkým blogem A Beautiful Mess. Nejrůznější firmy stojí ve frontě, aby s nimi mohly pracovat, a peníze tato děvčata získávají hned z několika různých zdrojů. Jejich blog jim umožnil zbavit se dluhů a vybudovat si životní styl na základě toho, co je jejich vášní. A přitom daly vzniknout globální mediální značce.

Sestry Elisa Larsonová a Emma Chapmanová z Missouri jsou majitelky blogu a značky A Beautiful Mess (abeautifulmess.com), což je blog o všem možném, co zvládnete udělat sami, a také o jídle. Jejich blog


Den v životě hvězdy blogu

vynáší přes 1,5 milionu dolarů ročně. Elsie s Emmou byly v roce 2010, kdy blog zakládaly, zadlužené, ale dnes zaměstnávají 5 lidí a několik dalších, které najímají na zakázky. Jejich blog má každý měsíc kolem 1,5 milionu návštěvníků. Pro výdělek nabídly svůj blog za účelem prodeje inzerce a pracovaly už se značkami jako Canon, Adobe, H & M a Valspar. Prodávají také internetové kurzy výroby vzpomínkových sešitů nebo šití a také kurzy z oblasti blogování a využívání Photoshopu a Instagramu. Navíc mají vlastní řadu papírenského zboží, knih, plánovačů, pomůcek k výrobě vzpomínkových sešitů s výstřižky, obaly na iPhone, karty, umělecké tisky i aplikace – jejich populární aplikace na editování obrázků zaznamenala přes milion downloadů. Co stálo za nápadem založit A Beautiful Mess? V červenci 2007 jsem (Elsie) založila A Beautiful Mess jako osobní projekt pro vlastní zábavu. Sdílela jsem tam hlavně stránky ze svého sešitu výstřižků a osobní fotky. Tehdy jsem netušila, že blogování se může vůbec kdy stát něčím jako druhým úvazkem, natožpak mojí hlavní kariérou. Je blogování průmysl? Vím, že někomu možná vadí říkat tomu průmysl, ale on to průmysl opravdu je. Blogování je formou mediální komunikace, která se vyvíjí závratnou rychlostí. Je to práce na plný úvazek pro tisíce lidí. Je to legitimní způsob, jak firmy (od obřích korporací až po miniaturní start-upy) můžou dělat reklamu svému zboží a službám. Blogování není dobré jenom pro zahájení kariéry, je to kariéra sama

19


20

Před startem

o sobě. A podle mě blogování ještě ani není na vrcholu – coby průmysl je pořád ještě v plenkách. Je to tedy kariéra? Když jste součástí průmyslu, který je teprve v plenkách, sami pokládáte základy a určujete pravidla. Nemusíte se držet žádných zavedených postupů, je jen na vás, jakým směrem si svou kariéru navedete. Blogování přináší ohromné příležitosti. Všichni víme, že reklama vydělává, ale je toho ještě mnohem víc. Jsou tu takřka nekonečné příležitosti ke spojení s určitou značkou či s designem, je to šance napsat knihu, mít vlastní pořad v televizi, vlastnit celou produktovou řadu a tak dál. Když si něco dokážete vysnít, nejspíš je možné toho i dosáhnout. Je jasné, že věříte v rozvětvený tok příjmu – odkud tedy přišel ten nejnovější? Ano, snažíme se přidat každý rok nejméně jeden nový zdroj příjmu. Některé fungují výborně, jiné se neuchytí, proto se pokoušíme vždycky jich rozjet několik. V tomto roce (2016) jsme se sestrou spustily už třetí aplikaci, což je svébytný byznys. Jmenuje se A Color Story a je to aplikace pro filtry a úpravy snímků. Máte nějakou radu pro začínající blogery? Pokud jste letos zamířili na nějakou blogerskou konferenci a dověděli se „všechno, co musíte vědět“, příští rok to nejspíš bude zase všechno jinak. Kdybyste absolvovali 10 kurzů u 10 různých specialistů na blogování, dostalo by se vám dost možná spousty protichůdných informací. Tyto


Den v životě hvězdy blogu

21

protimluvy přijímejte. Udržujte si mysl otevřenou. Blogování nemá jen jednu správnou cestu a nikdy ji mít nebude. Změna je váš přítel, na to nezapomínejte, a tak mějte oči neustále otevřené. Na co jste nejpyšnější? Dostaly jsme s Elsie hodně tvrdých lekcí a napáchaly hromadu chyb. Ale nejpyšnější jsem asi na tyhle dvě věci: mám práci, kterou absolutně miluju, a finančně jsem svobodná. S Elsie obě víme, jaké to je mít dluhy a žít od výplaty k výplatě. Štěstí nemá nic společného s tím, kolik vyděláváte, ale když máte finanční svobodu, je život opravdu o něco snazší a nabízí vám víc prostoru tvořit a užívat si to dobré, co vám přijde do cesty.

4. Dostáváte věci zadarmo! Všichni máme rádi věci zadarmo, nebo ne? Když jsem po dvacítce pracovala v řadě luxusních časopisů, užívala jsem si všechny ty vzorky produktů, co k mé práci patřily a díky kterým jsem ušetřila – nemusela jsem si kupovat make-up, šampony, toaletní potřeby, doplňky do vlasů ani dárky pro kamarádky. Tohle všechno nám výrobci posílali, aby nás přesvědčili, že o tom máme napsat. Dokonce jsem se dostala i na báječné dovolené zdarma – byly to lyžařské výlety, víkend v lázních, letenka první třídou do Mexika nebo třeba pobyt na soukromém ostrůvku u Barbadosu. Přidejte k tomu hodnotu všeho toho zboží zdarma, a uvidíte, že to bylo jako další hodně slušný plat! Dneska se děje naprosto to samé, ale první třídou už nelíta-


22

Před startem

jí novináři z časopisů – lítají tam blogeři. Mediální svět se vyvíjí a značky čím dál častěji vnímají, jak jsou blogeři důležití.

Příležitost k profesnímu růstu 5. Můžete si zvýšit profil V dnešním, nestabilním světě je bezpečí dlouholeté pracovní pozice už minulostí – každý profesionál v podstatě neustále hledá způsob, jak si vylepšit vlastní profil v oboru a zajistit si ještě lepší pozici. Ať děláte cokoli, vylepšení vlastní osobní značky a profilu vám opravdu pomůže – a to platí, když vlastníte kavárnu nebo kadeřnictví, jste veterinář nebo lékař, profesionální maskér, moderátor v televizi, řečník, celebrita, herec nebo popová hvězda. Pokud nejste jen organizace bez lidské tváře, osobní značka a profil mají na vaši úspěšnost obrovský vliv. A upřímně, i organizace bez tváře můžou profitovat z klíčových zaměstnanců, když se snaží vyvinout osobnější značku, aby svému činění dodaly trošku smyslu – jen si uvědomte, jaký vliv měla tvář Stevea Jobse na Apple, co udělala tvář Richarda Bransona pro společnost Virgin a jak se profiloval James Dyson v Dysonu. Blogování tento váš profil zvyšuje a dobré blogování vám přidává na profesionální reputaci, což znamená, že…

6… dostanete víc šancí Zlepšit profil znamená mít víc příležitostí. Možná že v tom, co děláte, jste nejlepší a nejnadanější na světě nebo jste pro danou věc nejzapálenější nebo jste nejkreativnější pletařka svetrů z vlny získávané přímo od ovcí – ale pokud to o vás nikdo neví, příležitost, kterou si zasloužíte, nikdy nedostanete.


Den v životě hvězdy blogu

23

V této knize budu opakovat, že je vrozenou lidskou chybou čekat na příležitost, místo abyste se po té příležitosti rozhlíželi. Jen jsme holt ta skromná květinka a chceme, aby na nás prstem ukázal a slova „Jak jsi úžasná!“ vykřikl někdo jiný. Jenomže internet všechno změnil. Poskytl nám nástroj, jak si šance vytvářet sami. Když dnes tolik lidí rozpráví, konverzuje, bloguje, vytváří a sdílí tolik úchvatného obsahu, musíte to dělat také – pokud tedy chcete získat šanci.

7. Naučíte se nové techniky práce na síti Tohle vám možná nepřijde jako nějaká supervýhra, ale zamyslete se – na kolika pracovních pozicích dneska potřebujete umět dobře nakládat s internetem a digitálními médii? Vím naprosto jasně, že mezi námi žijí zástupy fantastických potenciálních blogerů, kteří váhají a s blogováním nezačnou, protože si připadají jako techničtí dinosauři, kteří nezvládnou ani změnit velikost digitální fotky. I kdyby byl tedy blog jen příjemným koníčkem na konci pracovního dne, rychle vás naučí zvládat technické a digitální triky: updatovat stránku, manipulovat s obrázky, editovat video. Vážně to není nic složitého. Jen potřebujete nějakou motivaci – a kdo říká, že vám to třeba nepřihraje nějakou báječnou novou pracovní příležitost?

Příležitost k rozvoji už existujícího podnikání 8. Blogování může pomoct vaší už existující webové stránce Psané blogy tvoří hlavní část takzvaného obsahového marketingu – a pokud máte vlastní podnik, dobře víte, že obsahový marketing je ten nejmocnější nástroj, který máte a který nesmíte přehlížet.


24

Před startem

Musíte podporovat růst své značky a uchovat její pozici na internetovém tržišti. Blogování to může zařídit – dokonale zvolená obsahová strategie, do které patří psané blogy, videoblogy a multimediální obsah, vám pomůže zachovat konkurenceschopnost, protože vám na stránky přivádí zájemce – a to je součást obchodní strategie. Chce to nějaký čas, ale blogování vám může přinést ještě další výhodu…

9. Dává vašemu podniku duši a identitu Chytré telefony, tablety a internet otevřely dveře do světa, který dříve nabízel jen přísně kontrolovanou veřejnou tvář nějakého podniku. Dnes chtějí lidé vidět, co se děje za scénou – jsme od přírody zvídaví a těžko odoláváme, když máme možnost podívat se někomu pod pokličku! Za pečlivě upraveným veřejným obrazem chceme vidět skutečného člověka. I když tedy budete mít ten nejlépe se prezentující podnik na světě, s otáčivými skleněnými dveřmi u vchodu a řadou krásných recepčních, které vítají zákazníky, ještě víc důvěry si získáte, když oněm zákazníkům poodhalíte i kousek své duše. Zveřejněte fotku svého týmu při večeři nebo na oslavě velkého obchodu; vyprávějte svůj vlastní příběh majitele, proč jste podnik vůbec založili a jaké cíle před sebou máte. V mé internetové tiskové agentuře často zveřejňujeme snímky ze zákulisí, kde stojíme s moderátory Holly a Philem, když jsme zrovna některého našeho klienta dostali do pořadu This Morning. A klienti to milují! Koneckonců, oni do toho pořadu jít chtějí, aby mohli mluvit o své situaci, a my jim ukazujeme, že zrovna tento týden jsme tam někoho dostali. Ještě lepší to je, když stojíme s klientem, s Holly a s Philem uvnitř ve studiu. Takové obrázky dávají návštěvníkům našich internetových stránek jasně znát, že jsme ta správná agentura, která je má zastupovat.


Den v životě hvězdy blogu

25

Moderní svět si potrpí na opravdovost a autentičnost a blogování pomůže vašemu podnikání tím, že ukáže i vaši lidskou stránku – a zákazníci to přijmou s úsměvem.

10. Vylepší to SEO vaší stránky Obsah je základ marketingu – ale jako podnik pořád potřebujete hlavně lidi, kteří si vás budou „googlit“, což zajistí, že se vaše stránka bude zobrazovat ve vyhledávačích na předních místech. Říká se tomu SEO (podle anglického search engine optimisation – optimalizace vyhledávání). Tím se vám dostane ještě větší návštěvnosti a vytvoříte si ještě víc příležitostí k prodeji svého zboží a služeb. Blogování s pečlivě vybranými klíčovými slovy, která lidé používají při zadávání dotazů do vyhledávače, je základ toho, abyste ve vyhledávačích „vyskakovali“. Použití správného klíčového slova přináší hned násobný výsledek. Pokud budete dodávat další blogy se stejnými klíčovými slovy, nejenže budete do vyhledávače přidávat neustále čerstvý obsah, ale každý další blog přidá další vrstvičku klíčových slov, aby vyhledávač poznal, čemu přesně se vaše blogová stránka věnuje. S každým dalším blogem poroste i fyzická velikost vaší internetové stránky – Google kromě jiného hledí i na to, jak je která stránka velká. Je to jeden z mnoha složitě propojených indikátorů, ale stránka, která roste, protože na ní neustále přibývá obsah, ukazuje, že daný podnik je zatraceně při životě.


Obsah Předehra . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

5

1. ČÁST: PŘED STARTEM 1. kapitola: Den v životě hvězdy blogu (a 13 důvodů, proč blogovat) . . . . . . . . . . . . . . .

13

2. kapitola: Co je blogování? . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

36

3. kapitola: Proč mě to má zajímat? . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

60

4. kapitola: Objevte svou osobní značku . . . . . . . . . . . . . . .

91

5. kapitola: Naval prachy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 116

2. ČÁST: SPUŠTĚNÍ BLOGU, JEHO SPRÁVA – A ŘEŠENÍ PRVNÍCH PROBLÉMŮ 6. kapitola: Spuštění blogu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 143 7. kapitola: Tvoření obsahu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 169 8. kapitola: Návštěvnost . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 192 9. kapitola: Socializujte se . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 216 10. kapitola: Digitální otisk vaší firmy . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 241 11. kapitola: Když to nejde a další bloky blogera . . . . . . . . . 262 Přišel váš čas – chyťte šanci za pačesy! . . . . . . 274 Rejstřík . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 277


Natasha Courtenay-Smithová BLOG ZA MILION Z anglického originálu The Million Dollar Blog vydaného nakladatelstvím Piatkus v Londýně roku 2016, přeložila Alexandra Fraisová. Obálku navrhl Ivan Brůha Odpovědný redaktor Jan Grabec Technická redaktorka Růžena Hedrichová Počet stran 288 Vydala Euromedia Group, a. s., v edici PRAGMA, Nádražní 30, 150 00 Praha 5, v roce 2018 jako svou 9770. publikaci. Sazba Ivan Brůha Tisk FINIDR, s. r. o., Český Těšín Vydání první Naše knihy na trh dodává Euromedia – knižní distribuce, Nádražní 30, 150 00 Praha 5 Zelená linka: 800 103 203 Tel.: 296 536 111 Fax: 296 536 246 objednavky-vo@euromedia.cz Knihy lze zakoupit v internetovém knihkupectví www.knizniklub.cz

0038764  
0038764