Page 1


baba jaga An Leysenová

KNIŽNÍ KLUB


Baba Jaga je ošklivá stará ježibaba. Rezavý čarodějnický kotel má, jenž létání ovládá. Baba Jaga svou sukovou holí máchá a pádluje po okolí, koštětem za sebou stopy zametá, studenou, temnou nocí prolétá. Chaloupku tuze divnou má, nahnutou, křivou docela, na dvou kuřích pařátech se kolíbá, tancuje, točí se dokola. Jaga má tvář plnou bradavic, raduje se z ropuch a pijavic. Na rukou dlouhé hnědé drápy, v puse dva poslední zuby, zkažené, leč ostré jak nože. To proto, že…

zlobivé děti jíst může!


OLGA nevěděla, koho se má bát víc, jestli Baby Jagy nebo macechy. V kapse zástěrky nahmatala panenku, kterou dostala od maminky, a s pláčem ji prosila: „Panenko moje milá, MUSÍŠ mi pomoct! Macecha chce, abych od Baby Jagy přinesla jehlu a nit, jenže já se bojím, že mě ta zlá ježibaba sní!“ Olinka sebou překvapením málem plácla na zem, když jí panenka zničehonic odpověděla: „To víš, že máš strach. Žádné dítě, které se k babě přiblížilo, se ještě nikdy nevrátilo. Ale když uděláš, co ti řeknu, nic se ti nestane. Než se vydáš na cestu, zabal si do uzlíčku pár kousků masa, kapesník a trochu sýra.“ Olga bez otálení vběhla do kuchyně, kde našla zbytky sýra a několik ohlodaných kuřecích stehýnek. Všechno si nacpala do velkého kapesníku, ten svázala do uzlíku a vyběhla ze dveří. Vydala se k lesu.

NA KONCI široké cesty se do lesa vinula úzká pěšina. Olga se po ní vydala. Šla celé hodiny, dokud neslyšela jen praskající větévky pod nohama a zurčení potůčku. Došla k polorozpadlé kamenné zdi. Přelezla přes ni. V dálce na mýtině spatřila tetin dům. Údivem otevřela pusu dokořán.


„Baba Jaga je doma,“ upozornila ji služka potichu. „Myslím, že tě očekává.“ Olga sebrala všechnu odvahu a zaťukala. Dveře s rozvrzanými panty se samy pomalinku otevřely.

UVNITrˇbyla ještě větší zima a tma než v lese, a Olince chvíli trvalo, než se ve tmě rozkoukala. Úplně vzadu v koutě seděla Baba Jaga a předla. Ta je ale OŠKLIVÁ! A tak stará! Určitě jí je přes sto let. Obličej měla celý vrásčitý a plný bradavic. Na zkroucených, kostnatých prstech jí rostly dlouhé hnědé nehty, vypadaly jako drápy! Na hlavě jí seděla odporná zelená ropucha, která na Olgu výhružně hleděla.

0038260  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you