Page 1

Na louce Louky musí být udržovány člověkem, aby nezarostly dřevinami. Většinou jsou to živinami bohaté, žírné louky a pastviny, méně často živinami chudé a  suché trávníky. Roste zde mnoho využitelných planých rostlin, jako jsou pampelišky a sedmikrásky. Po pokosení vyrazí znovu.


Na louce: Jaro Tip do terénu Pozor při sběru: U citlivých lidí může šťáva řebříčku v kombinaci se slunečním světlem způsobit podráždění kůže.

Řebříček obecný

ČERVEN–ŘÍJEN

Achillea millefolium Znaky Rostlina je vysoká 20–70 cm a při rozemnutí má kořennou vůni. Stonek je hranatý a chlupatý. Listy nejsou proti sobě ve stejné výši, ale vyrůstají na stonku střídavě. Skládají se – podobně jako ptačí péro – z mnoha jemných lístků. Lístky jsou dvou- až pětilaločné a vybíhají v úzkou špičku. Květenství je ploché, podobné okolíku. Jednotlivé úbory mají po 4–6 bílých nebo něžně růžově červených jazykovitých květech. Trubkovité květy uvnitř úborů jsou žluté. Výskyt Roste hojně na lukách, pastvinách a okrajích cest. Využití Mladé listy chutnají nejlépe od března do dubna, dříve, než se vyvine květenství. Jemně nasekané jsou vhodné jako aromatické koření do salátů, polévek, bylinkových solí, tvarohů nebo másel. Starší listy jsou trochu hořké. Používají se nejlépe společně s květy pro přípravu dobře chutnajících čajů.

vícekrát zpeřené lístky

Tip do terénu Přednostně sbírejte mladé, polootevřené úbory. Ty mají nejjemnější vůni. Plně rozvinuté úbory chutnají trochu hořce.

34–35

Sedmikráska obecná

ÚNOR–LISTOPAD

Bellis perennis Znaky Známá „chudobička“ je vysoká 5–15 cm. Okrouhlý stonek je bezlistý a chlupatý. Listy jsou uspořádány v růžici na povrchu půdy. Jsou kopisťovité, chlupaté a na okrajích vroubkované. Úbory květů mají zevně bílé, někdy jemně narůžovělé jazykovité květy. Uprostřed jsou žluté trubkovité květy. Květní lůžko je duté. Výskyt Roste velmi hojně na lukách, pastvinách, v trávnících a na okrajích cest. Využití Mladé listy, nasbírané na jaře, jsou vhodné za syrova na saláty a bylinkový tvaroh nebo podušené jako přísada do polévek a zeleniny. Mají ořechovou příchuť, která připomíná polníček. Květy a poupata se hodí jako jedlé dekorace a také na čaj. Čaj má příjemnou, lahodnou chuť, pomáhá proti kašli a povzbuzuje látkovou výměnu. Poupata naložená do octa se dají použít jako náhražka kapar.


Na louce: Jaro Tip do terénu Listy pampelišek rostou těsně u země. Nejzdravější a nejméně znečištěné jsou listy ve středu růžice.

Tip do terénu Sbírejte vrcholy stonků s poupaty krátce před rozkvětem. Tehdy mají zvláště jemnou a pikantní chuť.

světle fialové květy a šešule

36–37

Pampeliška

DUBEN–ČERVEN

Taraxacum sect. Ruderalia Znaky Pampelišky jsou vysoké 10–40 cm a obsahují bílou mléčnou šťávu. Stonek je bezlistý a dutý. Listy vyrůstají v růžici těsně u země. Jsou podlouhlé, nepravidelně hrubě laločnaté a lysé. Úbory se skládají ze žlutých jazykovitých květů. Plody jsou opatřeny deštníčkovitým chmýrem. Výskyt Roste hojně na loukách, pastvinách, v zahradách a u cest. Využití Pampeliška je mezi planými kuchyňskými rostlinami superstar. Mladé listy, sbírané v březnu a dubnu, poskytují lehce nahořklý salát, podobný čekankovému. Starší listy je třeba vložit na 1 hodinu do vlažné vody, aby nechutnaly moc hořce. Poupata jako zelenina jsou lahůdka, připomínající růžičkovou kapustu. Žluté jazykovité květy zbavené zeleného zákrovu mají trochu nasládlou chuť a jsou vhodné pro dekoraci pokrmů. Úbory se používají také pro přípravu čaje, želé nebo sirupu. Kořeny, vyryté na podzim, slouží jako náhražka kávy.

Řeřišnice luční

KVĚTEN–ČERVEN

Cardamine pratensis Znaky Víceletá rostlina je vysoká 30–60 cm. Vzpřímený stonek je na průřezu okrouhlý, dutý a lysý. Z báze vyrůstající listy jsou zpeřené s okrouhle vejčitými lístky a zřetelně větším koncovým lístkem. Stonkové listy jsou menší, jejich lístky jsou úzce podlouhlé. Květy jsou světle fialové nebo skoro bílé. Mají 4 do kříže uspořádané květní lístky s tmavými žilkami. Prašníky jsou žluté. Výskyt Hojná luční rostlina na vlhkých lukách, na březích vod a v lužních lesích. Využití Nejlepší aroma mají rostliny před rozkvětem v březnu a dubnu, pak již jsou stále víc hořké. Jemné listy, mladé vrcholky a poupata slouží jako koření do polévek, omáček a salátů. Celá rostlina má ostrou chuť podobnou řeřiše a obsahuje vitamin C. Čerstvě nasbíraná na louce je dobrým kořením do bylinkového tvarohu a másla. Květy slouží k ozdobě pokrmů. Semena mají ostrou chuť a jsou dobrou náhradou pepře.


Na louce: Jaro Tip do terénu Vrcholky větévek sbírejte nejlépe v dubnu, dokud na nich ještě nejsou špičaté trny.

Tip do terénu Zběhovec plazivý se snadno zamění s popencem (▶ s. 40). Ten má podobné květy, ale úplně jiné listy.

38–39

Jehlice trnitá

ČERVEN–SRPEN

Ononis spinosa Znaky Víceletý polokeř, vysoký 30–60 cm. Větévky jsou jednořadě nebo dvouřadě chlupaté a opatřené špičatými trny. Spodní listy jsou trojčetné. Jejich lístky jsou vejčité a na okrajích zubaté. Růžové motýlokvěté kvítky vyrůstají většinou po dvou v úžlabí listů. Na spodním lístku je malý zobánek. Výskyt Roste s oblibou na suchých, slunných loukách, na náspech a okrajích cest. Využití Jemně nasekané mladé výhonky se přidávají k salátu nebo zeleninovým jídlům. Mají trochu ostrou kořennou chuť, a proto se mají přidávat jen v malém množství jako koření. Ozdobnými květy se posype salát. Nasládle vonné kořeny se kdysi používaly na přípravu bylinkových likérů. Vyrývají se v září a říjnu. Dříve se z nich připravoval močopudný čaj, který byl také oblíbený jako kloktadlo.

Zběhovec plazivý

DUBEN–ČERVEN

Ajuga reptans Znaky Zběhovec je víceletý, vysoký 15–30 cm. Jeho stonek je čtyřhranný a většinou dvouřadě chlupatý. Přízemní listy vyrůstají v růžici těsně u země. Jsou kopisťovité a skoro celokrajné. Stonkové listy vyrůstají po dvou vždy proti sobě. Modré pyskaté květy jsou přisedlé po 2–6 v úžlabí stonkových listů. Jejich spodní pysk je trojlaločný, horní pysk chybí. Výskyt Je široce rozšířený na lukách, okrajích cest, ve smíšených lesích a křovinách. Využití Mladé výhonky a listy se používají od dubna do května v malých dávkách jako koření do polévek, salátů, bramborových a vaječných jídel. Chutnají podobně jako čekanka. Jsou-li pro vás příliš hořké, naložte je před použitím asi na 1 hodinu do teplé vody. Ze stonků otrhané květy se dobře hodí jako jedlá dekorace pokrmů. Na rozdíl od trpkých listů je jejich chuť trochu mírnější. Zběhovec je stará léčivá rostlina, která se dříve používala pro přípravu kloktadla při zánětech v krku.


Na louce: Jaro Tip do terénu Sbírejte jen mladé listy z vrcholků stonků. Starší listy mohou mít nepříjemnou ostrou pachuť.

Tip do terénu Jitrocel kopinatý je velmi citlivý na otlačení. Pro přípravu čaje ho sbírejte opatrně, aby nezčernal.

rovnoběžně probíhající listové žilky

40–41

Popenec obecný

BŘEZEN–ČERVEN

Glechoma hederacea Znaky Víceletá rostlina je vysoká jen 15–40 cm a plazí se po zemi. Svisle nahoru rostou jen kvetoucí výhonky. Stonek je čtyřhranný. Listy vydávají kořennou vůni. Jsou srdčité až okrouhlé, vstřícné a na okraji hrubě pilovité. Těsně nad horními páry listů vyrůstají po dvou až po třech modrofialové pyskaté květy. Výskyt Roste hojně na loukách, v zahradách, u cest a na lesních okrajích. Využití Mladé listy se hodí jako koření do salátů, polévek, bramborových jídel, tvarohu, bylinkového másla, likérů a čajů. Mají ovšem velmi intenzivní aroma, a proto se musí dávkovat velmi úsporně. Květy, jejichž chuť je jemnější, slouží jako hezká dekorace pokrmů. Nejvhodnější doba sběru je od března do dubna, když rostliny počínají rozkvétat. Listy popence byly dříve tradiční součástí polévky na Zelený čtvrtek.

Jitrocel kopinatý

KVĚTEN–ZÁŘÍ

Plantago lanceolata Znaky Víceletá rostlina, vysoká 10–40 cm. Bezlistý květní stonek je brázditý. Listy vyrůstají v přízemní růžici. Jsou dlouhé 10–20 cm, úzce kopinaté a celokrajné. Podélně probíhající listové žilky jsou na rubu jasně zřetelné. Nenápadné, béžově hnědé přisedlé květy tvoří klas. Nápadné jsou dlouhé bělavé tyčinky. Výskyt Roste hojně na loukách, pastvinách a okrajích cest. Využití Mladé listy se sklízejí před rozkvětem od března do května. Hodí se na saláty, polévky a jako zeleninové jídlo. Nejchutnější jsou listy ze středu růžice; po delším dušení rozvinou překvapující houbovou vůni. Starší listy se dobře hodí na čaj proti kašli. Šťáva z nich vylisovaná se považuje za „první pomoc“ na poštípání hmyzem a drobná poranění kůže. Mladá tmavá poupata chutnají při chroupání za syrova nebo po podušení na másle jako žampiony.


Na louce: Jaro Tip do terénu Sbírejte mladé lístky dříve, než se objeví květní stonek. Tehdy jsou lístky jemně nakyslé.

Tip do terénu „Kapky rosy“, které se nahromadí na bázi listů, používejte jako pleťovou vodu na obličej. Působí osvěživě a pomáhá proti velkým pórům.

42–43

Šťovík kyselý

DUBEN–SRPEN

Rumex acetosa Znaky Víceletá rostlina, vysoká 30–100 cm. Stonek je brázditý a ve spodní části červeně naběhlý. Listy jsou střelovité a na bázi mají hrálovité, dozadu směřující cípy. Na vrcholu stonku vyrůstají řídká květenství z nenápadných, načervenale zelených květů. Výskyt Velmi častý na loukách, pastvinách, na okrajích cest a březích vod. Využití Mladé listy a poupata je možno použít jako koření velmi příjemně nakyslé chuti do salátů, polévek, omáček, tvarohu a bylinkového másla. Nejlépe chutnají před rozkvětem v březnu a dubnu. Jemně nasekané na chlebu s máslem mají jemně nakyslou chuť, připomínající citrony. Ve Francii má používání šťovíku, bohatého na vitamin C, dlouhou tradici. Šťovík patří také mezi 7 bylinek slavné frankfurtské omáčky. Nesmí se však požívat ve větším množství, protože jeho listy obsahují kyselinu šťavelovou.

Kontryhel žlutozelený

KVĚTEN–ZÁŘÍ

Alchemilla xanthochlora Znaky Trvalka, vysoká 20–50 cm. Kvetoucí stonek je hustě chlupatý. Okrouhle ledvinité listy jsou vějířovitě zřasené a na rubu chlupaté. Jsou sedmi- až jedenáctilaločné a na okrajích zubaté. Listy vylučují kapky vody, která se shromažďuje v nálevkovité bázi. Malé, žlutavě zelené květy vyrůstají v klubíčkách na vrcholu stonku. Výskyt Často se vyskytuje v horách na loukách, pastvinách a lesních okrajích. Využití Mladé měkké listy se sbírají od dubna do května a jemně nasekané se používají do salátů nebo na zeleninová jídla. Chuťově vzdáleně připomínají kedlubny. Květy se hodí jako jedlé dekorace pokrmů nebo se společně s listy používají pro přípravu čaje. Čaj svou chutí připomíná trochu černý čaj a bývá považován za pomoc při menstruačních potížích. Protože rostlina pro obsah tříslovin zanechává v ústech nepříjemně svíravou chuť, mísí se s lahodnějšími bylinkami, jako je bršlice nebo ptačinec žabinec.

0036272  
0036272