Page 1

Palačinky Připrav si také: síto mísu metlu na sníh pánev na smažení naběračku odměrku obracečku hrnec s pokličkou velký talíř

Budeš potřebovat: 300 gramů mouky 1 lžičku soli 2 vejce 300 ml mléka 5 lžic oleje 5 lžic oleje nebo másla na smažení

Dáme se do práce: Do mísy prosej mouku a přidej sůl. Do mouky udělej důlek. Postupně rozklepni vejce do šálku (má to výhodu, že můžeš případně snadno odstranit kousek skořápky). Vejce pak nalij do důlku v mouce a přidej trochu mléka. Všechno důkladně míchej metlou a přilévej postupně trochu mléka, dokud nebudeš mít hladké těsto. Přidej také olej a dobře ho vmíchej do těsta. Pánev postav na plotýnku sporáku a zapni na nízkou teplotu. Do pánve dej kousek másla nebo nalij trochu oleje a pánví pohybuj tak, aby se tuk rozlil po celé ploše. Naběračkou nebo odměrkou nalij do pánve tolik těsta, aby v tenké vrstvě pokrylo celé dno. Pánev dej znovu na plotýnku a čekej, až vrchní strana palačinky oschne. Obracečkou můžeš uvolnit okraje. Teď je potřeba palačinku obrátit. Můžeš použít pokličku. Jednou rukou drž pánev a druhou rukou pokličku a sesuň palačinku na pokličku. Nyní otoč pokličku nad pánev a palačinku opeč také z druhé strany. Trvá to jen chvíli, proto dej pozor, aby se palačinka nepřipálila!

32


Aby zůstaly všechny palačinky teplé, naplň hrnec do poloviny vodou a dej na sporák. Uveď vodu do varu a potom příkon tepla zase stáhni. Na hrnec polož talíř. Hotové palačinky na něj můžeš vrstvit. Seshora je přikryj pokličkou a palačinky zůstanou teplé. Palačinky můžeš plnit skoro vším, co ti chutná: cukrem, sirupem, marmeládou, ovocem nebo pokud miluješ pikantní, pak salámem, sušenou šunkou nebo sýrem.


Tuňákový salát Budeš potřebovat: 2 malé konzervy tuňáka 5 lžic majonézy 2 velké, uvařené brambory (studené) 1 kyselejší jablko půl lžičky soli na špičku nože pepře několik listů salátu Připrav si také: otvírák na konzervy mísu menší nůž vykrajovač jádřinců vařečku Dáme se do práce: Otevři konzervy tuňáka a nech odkapat olej. Nejlépe to půjde, když dáš do dřezu síto a obsah konzervy do něj vyklopíš. Maso tuňáka pak dej do mísy a smíchej s majonézou. Brambory pokrájej na kostičky. Oloupej jablko a odstraň jádřinec. Také jablko nakrájej na malé kostičky. Brambory i jablko opatrně vmíchej do tuňáka s majonézou. Ochuť solí a pepřem a znovu dobře promíchej. Jestli nebudeš salát hned jíst, bude potřeba dát ho do lednice. Na talíř uprav několik listů zeleného salátu a na ně kopeček tuňákového salátu. Jako příloha se hodí bageta.

34


Rybí burger Budeš potřebovat: 3 lžíce másla 10 rybích prstů 5 housek z bílé mouky máslo na potření 5 listů salátu 2 rajčata 2 lžíce Pommes Sauce 1 lžíce kečupu Připrav si také: pánev obracečku škrabku misku lžíci talíř Dáme se do práce: Na pánev dej máslo a plotýnku zapni na nízký výkon. Vlož do pánve rybí prsty a zvyš příkon tepla. Rybí prsty opékej dozlatova, z každé strany asi 3 až 4 minuty. Rozkroj housky a potři je máslem. Na spodní polovinu polož jeden list salátu. Omyj rajčata a nakrájej je na tenké plátky. V misce promíchej Pomme Sauce s kečupem. Na spodní díly housky polož vždy dva rybí prsty, navrch ještě dva plátky rajčete. Teď ještě trochu omáčky a můžeš přiklopit vrchní poloviny housek. Hotovo!

36


Cibulová polévka Budeš potřebovat: 5 středně velkých cibulí 40 gramů másla 40 gramů mouky 1 litr zeleninového vývaru špetku soli 4 lžíce strouhaného uleželého sýra Připrav si také: nůž prkénko na krájení hrnec (raději větší) metlu na sníh vařečku Dáme se do práce: Oloupej cibule a rozkroj na poloviny. Obě poloviny nakrájej vždy na tenké plátky. Na sporák postav hrnec a dej do něj máslo. Nech ho při nízké teplotě rozpustit. Když je rozehřáté, přisyp nakrájené cibule. Zvyš příkon tepla a orestuj proužky cibule dozlatova. Nezapomínej přitom stále míchat vařečkou! Nyní opět příkon tepla sniž a cibuli popraš moukou a zase důkladně promíchej. Opatrně přilij zeleninový vývar a polévku nech asi 20 minut zvolna vařit. Nakonec přidej podle chuti sůl. Než začneš polévku jíst, posyp ji lžící nastrouhaného sýra. To je dobrota!

38


Makarony

se šunkou a sýrem Budeš potřebovat: trochu oleje 1 lžičku soli 300 gramů makaronů 150 gramů šunky v plátcích 1 malou konzervu hrášku 1 malou konzervu kukuřice 200 g strouhaného sýra 1 lžíci másla

Připrav si také: hrnec vařečku kuchyňské rukavice cedník nůž prkénko na krájení menší hrnek s rukojetí misky

Dáme se do práce: Vodu v hrnci uveď do varu. Přidej olej a sůl, potom makarony. Počkej, až se voda zase začne vařit a makarony krátce promíchej. Stačí, když je budeš vařit 7 minut. Po 7 minutách stáhni hrnec z plotýnky. Použij rukavice, hrnec je horký! Makarony nalij do cedníku a nech okapat. Zatímco se makarony vaří, můžeš nakrájet šunku na kostičky. Hrášek a kukuřici nalij včetně nálevu do hrnce s rukojetí a nech prohřát. Makarony vrať zpátky do hrnce a teplotu zapni na nízký výkon. Přisyp šunku a sýr a všechno dobře promíchej. Hrášek s kukuřicí musíš nejprve přecedit, pak je dej do misky. Navrch polož pár vloček másla. Makarony přesyp do jiné misky a nech si chutnat!

40


0035768  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you