Page 1

Krรกlovna

24


Kompozice 8 x 10 cm POTŘEBNÝ MATERIÁL: 45 gramů zelených korálků 15 gramů růžových korálků 15 gramů bílých korálků 15 gramů světle zelených korálků zelený drátek 0,30 zelená lepicí páska (gutaperča) nízká váza / rychleschnoucí akrylová hmota / tráva ZHOTOVENÍ KVĚTY Na zelený drátek navlékněte dostatečný počet různobarevných korálků (s převahou růžových a bílých), na začátku nechte drátek v délce 15 cm, vezměte 5 korálků, drátek skruťte a utvořte oko, další oko z 5 korálků utvořte vedle předešlého, mezi jednotlivými oky nechte vždy 1 cm, postup opakujte, dokud nebudete mít 15 ok.

Na konci nechte drátek v délce 15 cm a zbytek odstřihněte. Drátek přeložte napůl, aby 8. oko zůstalo nahoře, pod ním spojte vždy 2 a 2 oka a skruťte je. Ohněte špičku a opřete ji doprostřed 3. větvení; zmáčknutím ok proti sobě vytvoříte větvičku s květem nahoře. Vytvořte 6 větviček s květy.

25


LISTY Na zelený drátek navlékněte přiměřený počet zelených korálků, na začátku nechte 15 cm volných, vezměte 22 korálků, utvořte smyčku, skruťte ji a dostanete list. Totéž učiňte s dalšími 22 korálky; mezi jednotlivými listy nechávejte 1,5 cm, postup opakujte, dokud nebudete mít 9 listů. Na konci nechte drátek v délce 15 cm a odstřihněte ho. Přeložte ho napůl, nahoře zůstane 5. list, dál spojte vždy 2 a 2 proti sobě, skruťte.Vytvořte 5 větviček s listy.

SESTAVENÍ Spojte 6 květů dohromady, skruťte drátky, kolem naaranžujte 5 listů, jejich stonky skruťte a výsledek oviňte zelenou gutaperčou. Opatřete si nízkou bílou porcelánovou vázu, až po okraj ji naplňte akrylovou hmotou, potřete vinylovým lepidlem a pokryjte umělou trávou; do středu naaranžujte květy. Nechte 24 hodin zaschnout.

26


Čtyři roční období

jaro

27

léto


podzim

28

zima


Kompozice 36 x 30 cm POTŘEBNÝ MATERIÁL:

90 gramů korálků v různých barvách pro každé roční období (viz fotografie) zelený drátek 0,35 hnědý drátek 0,35 hnědý drátek 0,40 květinové dráty vřes a listy akrylová modelovací pasta hnědá lepicí páska (gutaperča) akvarelové barvy hotový rámeček a sklo odpovídající velikosti

ZHOTOVENÍ Na zelený drátek navlékněte přiměřený počet různých korálků, na začátku nechte 25 cm volných, vezměte 7 korálků, drátek skruťte a vytvořte oko, totéž učiňte s dalšími 7 korálky, oko udělejte vedle předešlého; mezi jednotlivými oky nechávejte vzdálenost 1 cm. Postup opakujte, dokud nebudete mít 9 ok.

Na konci nechte drátek v délce 25 cm a odstřihněte ho. Pak drátek přeložte napůl, aby 5. oko zůstalo nahoře, spojte vždy 2 a 2 oka, drátek skruťte. Vytvořte 78 větviček.

29


SESTAVENÍ Rozdělte květinové dráty na polovinu. Na špičku drátu připevněte jednu větvičku hnědým drátkem, obtočte ho v délce asi 1 cm, na pravou stranu umístěte další, drátek obtočte 1 cm, zase připojte jednu větvičku z levé strany a obtočte 1 cm, potom umístěte ještě jednu vpravo a drátek obtočte v délce 3 cm. Stejným způsobem si připravte 3 celé větve. Další 3 větve udělejte tak, že z jedné větvičky uděláte špičku a 2 a 2 umístíte střídavě vpravo a vlevo. Další 3 větve udělejte tak, že z jedné větvičky uděláte špičku, 3 větvičky vpravo prostřídáte se 2 větvičkami vlevo. Pak ještě udělejte 3 větve tak, že z jedné větvičky uděláte špičku a prostřídáte 3 větvičky vpravo se 3 větvičkami vlevo. Nakonec 1 větev udělejte tak, že 3 větvičky umístíte na špičku, poté spojíte dalších 9 do půlkruhu ve vzdálenosti několika milimetrů. Když vložíte poslední větvičku, která vytvoří špičku, drátek spirálově obtočte 2 cm. Postupně připojte další připravené větve, jednu vpravo, drátek spirálově obtočte 1 cm, jednu vlevo, drátek spirálově obtočte 1 cm, jednu doprostřed, spirálově obtočte 1 cm. Pokračujte vložením větví s 5 větvičkami, zachovávejte systém jednu větev vpravo, jednu vlevo a jednu doprostřed. Pak připojte větve se 6 a větve se 7 větvičkami. Když vložíte poslední se 7 větvičkami, pravidelně obtočte dalších 10–12 cm drátku, abyste vytvořili kmen, doprostřed jako oporu vložte květinový drát rozříznutý napůl. Když stromek dokončíte, přesahující větvičky zkraťte a konce obtočte 2 cm hnědou gutaperčou; tu zakryjte snítkami vřesu nebo ozdobte jiným přírodním materiálem dostupným v dané sezoně. Podle vlastní fantazie si připravte akvarely v barevných odstínech podle ročních období. Hotové jednoduché obrázky překryjte sklem a vložte do rámečku (malbou dospod). Připravený stromek přilepte na vrchní stranu skla silikonem nebo lepidlem na mozaiky. Kompozici na skle potom lze bez obav omývat.

30


POTĚŠENÍ v kazetě

POTĚŠENÍ v kazetě


Souprava šperků

32


POTŘEBNÝ MATERIÁL: 1 balení průsvitných lila korálků 6 mm 1 balení perliček v barvě zlata 2 mm zlaté zamačkávací rokajly nylonové nebo hedvábné lanko obojkový drát (obruč) v barvě zlata kaloty s očkem v barvě zlata šroubovací uzávěr v barvě zlata náušnicové afroháčky ZHOTOVENÍ NÁHRDELNÍK Na lanko navlékněte 2 korálky v barvě lila, 1 zlatou perličku a lanko protáhněte dvěma lila korálky. Poté lanko protáhněte kalotou, udělejte dva uzly, lanko ustřihněte těsně nad nimi, nahoru kápněte trochu lepidla na bižuterii a kleštěmi zamáčkněte.

Podle obrázku nahoře si připravte závěsné články v tomto počtu: 2 kusy se 2 korálky 2 kusy se 3 korálky 2 kusy se 4 korálky 2 kusy s 5 korálky 2 kusy se 6 korálky 1 kus se 7 korálky Připravte si pevný obojkový drát, navlékněte na něj zamačkovací rokajl, 1 lila korálek a závěsný článek se 2 korálky, navlékněte další korálek a pokračujte s připravenými závěsnými články se 3/4/5/6/7/6/5/4/3/2 korálky, mezi ně vždy vložte jeden další korálek. Zakončete jedním korálkem a zamačkávacím rokajlem. Hotový náhrdelník umístěte do středu obojku a zamačkávací rokajl zmáčkněte kleštěmi, aby korálky držely uprostřed. Obojkové dráty obvykle bývají opatřeny uzávěrem, stačí je zaháknout.

33

0035526