Page 1

Papír a čtvrtka

K největším potěšením ze skládání papíru patří estetický a hmatový požitek, který získáte zacházením s nejrůznějšími druhy papírů, dnes běžně dostupných. Stejně užitečné a podnětné jako samotné skládání je vybírání barev a vzorů tak, aby se

vzájemně obohacovaly a pozvedly kvalitu předkládaného návrhu.

P

apír origami koupíte v papírnictvích, ve specializovaných hobby prodejnách a v obchodech s výtvarnými potřebami, stejně jako papíry a čtvrtky s texturovaným a dekorativním povrchem. Pěkně vzorovaný bývá i dárkový balicí papír z běžných papírnictví. Tam nakoupíte také papíry s perleťovým leskem a kovové fólie s papírovým podkladem. K nákupu papírů můžete využít také internet. Všechny papíry i čtvrtky mají směr vlákna. Pokud přehýbáte po směru vlákna, vytvoříte dokonalý, ostrý přehyb, v opačném případě se musíte pro dobrý výsledek víc snažit a zřejmě i tak vytvoříte poněkud nepravidelný okraj. Chcete-li najít směr vlákna, zlehka přehněte čtvrtku po délce i po šířce a poznáte, kterým směrem se přehýbá snáze. Důležité je správné skladování papíru, čemuž se často nevěnuje příliš pozornosti. Nikdy nenechávejte velké archy dlouho srolované, nepůjdou pak rozbalit; nevystavujte papír přímému slunci, vybledne; neskladujte jej ve vlhké

Čtvrtky jsou základní součástí každé skládanky. K dostání jsou v mnoha barvách a druzích, např. s pergamenovou, perleťovou či žebrovou povrchovou úpravou, nebo s jemným vzorovaným potiskem. Vybírejte čtvrtky dostatečně pevné, aby se ve svislé poloze nevlnily, ale ne tak silné, aby se nedaly přeložit.

místnosti, vlákna absorbují vlhkost a archy se zvlní. Zakupte dostatečně velké plastové desky na uložení speciálních papírů a šanon na menší archy. Zábava začíná už výběrem odpovídajícího papíru. Najít vhodný papír je vzrušující úkol a na hotových výtvorech uvedených v knize uvidíte, co jsme vybrali z vlastních zdrojů, aby dílka vypadala co nejlépe. Pro nácvik je dobré mít zásobu levných papírů. Nejlépe poslouží xeroxový papír, který běžně pořídíte v kopírovacích centrech, popř. kancelářský papír. Pro výtvory uvedené v knize je nevhodný papír, který se v záhybech odlupuje nebo praská. Také zářivě barevné papíry mohou u některých výtvorů působit neesteticky. U čtvrtky většinou poznáte, zda je dosti pevná, aby odolala mírnému opotřebení, nebo zda se ihned po ozdobení zkrabatí. Vždy kupujte nejlepší materiál, jaký si můžete dovolit. Kvalita se projeví a z dlouhodobého hlediska šetří čas, peníze i úsilí. Při výběru nejlepších papírů pro jednotlivé návrhy vám pomohou následující informace:

Dvojbarevný papír je na každé straně jinak barevný. To je pro skládanky velkým přínosem – hotový výtvor má střídavě odlišně barevné plochy.


Duhový papír – proužky tenkého barevného papíru. Ideální je dárkový papír – nesmí ale být příliš silný, protože výtvory bývají vytvořeny z mnoha vrstev. Nejlépe vypadají vzorované papíry a papíry s abstraktními motivy.

Kovové fólie, perleťové a lesklé papíry – obtížněji se s nimi pracuje, ale pokud vytrváte, výsledek bude skvělý. Bývají k dostání v rolích s dalšími dárkovými papíry, hlavně vánočními, mívají zlatou, stříbrnou, zelenou nebo červenou barvu.

Texturovaný papír – je k dostání v mnoha povrchových provedeních, od hladkého přes vlnkovaný a hoblinovitý až po imitaci zvířecí kůže. Skládanky pak vypadají opravdu zajímavě. Velín je průhledný papír s hladkým povrchem. K dostání je různě barevný, vzorovaný i s vypouklou strukturou. Lehčí velín se lépe stříhá, rýhuje i přehýbá, těžší je vhodnější pro výtvory, které by měly déle vydržet.

Hedvábný papír – je ze všech papírů nejtenčí, téměř průhledný. Vyrábí se v mnoha odstínech, zahrnujících bezmála celé barevné spektrum duhy, které se dají úžasně kombinovat. Je k dostání také v baleních po několika barevně sladěných arších.

Origami papír – bývá Dárkový papír – velmi dobře se s ním pracuje, bývá dostatečně pevný. K dostání je v nepřeberném množství druhů. Nekupujte lesklý – podél přeložených linií se vlní a sklady mají tendenci k rozevírání.

Ručně vyráběný papír – často bývá měkčí a víc podobný tkanině než strojově vyráběný. Japonský washi a další papíry mívají přírodní nebo syté barvy, ale hodně se vyrábí i zajímavě vzorovaný, někdy věrně připomínající brokát.

většinou z lícové strany sytě barevný, z rubové bílý. K dostání jsou balení s papíry jedné barvy i široké palety barev. Vytváří ostrý přehyb, nevlní se, v místě přehybu nebledne.

Papíry na čajové sáčky mívají pěkné květinové vzory. Archy bývají potištěné jedním nebo dvěma vzory. Je možno vystříhat čtverce z dárkového papíru (pokud má opakující se vzorek). V Maďarsku a Nizozemsku se používají papírové sáčky na bylinkové čaje.


Základní potřeby Je vhodné předem si pořídit všechno potřebné vybavení, protože tytéž předměty budete používat pro každou skládanku. My máme naši soupravu náčiní již několik let a stále ji doplňujeme. Patří k ní i nástroje v následujícím seznamu – všechny byly použity pro výtvory uvedené v knize. Kromě toho budete ke zhotovení jednotlivých dílek potřebovat ještě další věci a také vhodný papír či čtvrtku – viz návody. Guma na vymazávání vodicích čar. Vyberte takou, která po sobě nebude zanechávat skvrny.

Lepidlo v tyčince lepí čistě, rychle a kvalitně. Je ideální pro práci s lehčími druhy papíru. Buďte opatrní, abyste jím nerozmazali tištěný vzor. Ihned po použití znovu zavíčkujte, aby lepidlo nevysychalo.

Adhezní lepidlo je účinný, předem namíchaný bílý roztok, po zaschnutí neviditelný. Pro jemnou práci kápněte několik kapek do misky a nanášejte napichovátkem na jednohubky. Při větším množství se papír rozmáčí a zvlní. Při slepování tenkých papírů dbejte, aby lepidlo neprosáklo. Děrovačka poslouží pro dírky na dárkových jmenovkách, kterými se pak protáhne stužka a jmenovka se připevní, nebo pro ozdobné dírky v papíru. Nůžky budete potřebovat dvoje – velké na delší linie, malé pro Modelářská podložka je nejvhodnějším povrchem pro řezání papíru modelářským nožíkem, protože zářezy se samy zarovnávají a nezůstávají rýhy. Podložka chrání pracovní plochu a je pružná, takže řezání je snadnější. Hodí se ale jen pro svislé řezy – při šikmých budou vznikat zubaté okraje.

složitější stříhání. Ostří udržujte v čistotě – po stříhání adhezívní pásky nebo slepených papírů mohou zůstat znečištěná.

Pinzeta je užitečná pro perfektní úpravu drobných skladů a usazování malých papírových tvarů vyražených děrovačkou.

Pravítko budete potřebovat k měření a značení materiálu.

Maskovací páska slouží k přichycení šablony k papíru.

Pokud jej použijete i při řezání a rýhování, opatřete si celokovové nebo alespoň s kovovým okrajem. Na plastovém vytvoří nůž vrypy a znehodnotí ho.

Je lehce přilnavá, po odstranění nezanechává stopy.

Lepicí páska je vhodná pro přilepování papíru a opravování lehčích předmětů.

Kostěný přehýbač vám umožní rýhovat a přehýbat papír a čtvrtku tak, aby dílo mělo čistou, profesionální úpravu.

Modelářský nůž je často vhodnější než nůžky, hlavně při řezání dlouhých přímých linií nebo složitých oblouků. Nejlepší a nejlevnější jsou nože, jejichž želízko je uloženo v trupu a postupným opotřebováváním se zkracuje. Můžete použít i skalpel. Ukládejte jej bezpečně: čepel pokud možno zatáhněte nebo alespoň zapíchněte do korku. Čepel pravidelně vyměňujte, tupé ostří neprovede čistý řez.

Průsvitný papír slouží k přenášení šablon na materiál. Lze použít i dopisní papír pro leteckou poštu nebo pergamenový papír.

Oboustranná páska lepí z rubu i z líce a je velmi užitečná při přikládání čtvrtek na sebe a přilepování podkladových papírů a růžic z čajových sáčků na čtvrtku. Odstřihněte potřebnou délku, přilepte jako běžnou pásku a pak odstraňte vyztužovací pásek, čímž odkryjete druhou lepicí stranu.

Tužka A 2B je pro kreslení a značení nejvhodnější, protože se dá snadno vygumovat. Na tmavý podklad použijte bílou tužku.

Červený popisovač se středně silným hrotem je ideální pro barevné značení, zvýrazňování detailů a kreslení malých motivů na blahopřání nebo jmenovky. Červené kuličkové pero je neocenitelné při přenášení šablony na materiál.

12


Ozdoby Dotváření celkového dojmu ozdobami je nejpříjemnější součástí práce s papírem. Zajděte do nejbližšího obchodu pro kutily a pusťte se do experimentování s bohatou nabídkou barevných předmětů. Dekorativní doplňky mějte uložené v samolepicích sáčcích, kde zůstanou čisté a uspořádané. Nám se při konečné úpravě výrobků z papíru osvědčily tyto drobnosti: Korálky je možno navléknout na různé nitě nebo drátky a přišít či přilepit na čtvrtku. Vyrábějí se v nepřeberné škále barev a velikostí. Porozhlédněte se po nich v obchodech s charitativním zbožím, odstříhejte je ze starých oděvů, kupte v galanterii.

Stuhy dodají originálnímu papírovému výtvoru příjemné oživení. Adhezívní pěnové polštářky jsou čtverečky přilnavé po obou stranách. Přilepený předmět zvedají, čímž vytvářejí plastický dojem.

Samolepky jsou k dostání Dekorativní děrovače vytvářejí dírky různých tvarů, což se vám může hodit. Děrovač držte vzhůru nohama, abyste viděli, kam jej umisťujete.

Lepidlo s lesklými třpytkami je možno aplikovat přímo vymáčknutím z lahvičky.

Mizuhiki jsou barevné papírové provázky, jaké používají Japonci k balení dárků. Bývají dvojbarevné: nejlépe vypadají červeno-bílé a zlato-stříbrné. Barevné nálepky, sklíčka, kvítky z lesklé fólie, perličky, bižuterie a třpytivé hvězdičky se obvykle nalepují jako barevný doplněk nebo kvůli lesku.

v nepřeberném množství barev a vzorů.

Nůžky se zoubkovaným ostřím neboli nůžky s okrajem jako ruční papír mohou být zajímavým pomocníkem při závěrečné úpravě výtvoru. Pro přesné stříhání předznačte tužkou tenkou linii.

Drobné potřeby – zapínací háčky k náhrdelníkům, podložky k brožím, náušnicové úchytky a cvočky – běžně používané k dotvoření bižuterie vyrobené technikou origami jsou na pultech široce zastoupené.

O Z D O B Y

13


Symboly

Pro označení směru přeložení papíru jsou v návodech použity mezinárodně platné symboly. Jste-li nováčky, pak dříve, než se dáte do díla, vezměte několik čtvercových papírů a seznamte se s následujícími symboly a postupy skládání. Pečlivě si prohlédněte nákresy, všímejte si, kde vedou čárky, tečky a šipky přes, skrze a pod papír, a podle toho skládejte.

1

Žlábkový sklad. Přehněte směrem k sobě neboli vpřed. V nákresech značeno přerušovanou čarou a plnou šipkou, která značí směr přehnutí papíru.

4

2

Stříškový sklad. Přehněte směrem od sebe neboli vzad. V nákresech značeno přerušovanou čarou s tečkami a prázdnou šipkou. Šipka, stejně jako v předchozím případě, udává směr přehnutí papíru.

5

Přeložte a rozložte. Vracející se šipka značí přehnout papír, přitisknout naplocho a rozložit do předchozí pozice viz obrázek.

Vnější obrácený sklad. Plné a prázdné šipky a přerušované čáry pro žlábkový sklad značí oddělit vrstvy papíru a žlábkovým skladem přehnout jednu navrch, druhou dospodu.

3

14

S Y M B O LY

Stupňovitý sklad. Klikatá šipka značí přehnout papír vyznačeným směrem. Stupňovitý sklad vytvoříte žlábkovým a následně stříškovým skladem.

6

Dvojitý sklad. Šipka se smyčkou značí směr překládání papíru. Každá přerušovaná čára znamená jedno přehnutí.


7

Vnitřní obrácený sklad. Vlnitá šipka s přerušovaným ohonem a linií pro střešní sklad značí vtlačit špičku dovnitř ve směru šipky.

10

Rozevřete a stiskněte. Prázdná šipka s krátkým, vroubkovaným ohonem značí rozevřít vrstvy papíru a opatrně urovnat do pozice podle nákresu.

11

Zasuňte. Šipka s přerušovaným ohonem v přední části znamená zasunout špičku do kapsy podle nákresu.

12

8

Užitečné rady

9

✿ Objevíte-li zvláštní papír, který se vám opravdu líbí, kupte několik archů a poznamenejte si jméno obchodu nebo dodavatele. Není nic horšího než zjištění, že vám zbyl jen růžek pěkného papíru a nepamatujete si, kde jste jej koupili. ✿ Nepřehýbejte papíry ani čtvrtky po jedné straně natírané – praskají. ✿ Zajistěte si rovnou, hladkou a uklizenou pracovní plochu. ✿ Než začnete pracovat, připravte si potřebné náčiní (viz str. 8) a doplňky. ✿ Po skončení práce ukliďte pracovní plochu pro další tvůrčí počin.

Obraťte. Šipka se smyčkou značí obrátit papír (nebo výtvor) daným směrem.

Otočte. Dvě rotující šipky značí posunout papír (nebo výtvor) do dané pozice.

Rozstřihněte. Nůžky a pevná čára značí rozstřihnout papír. Pevná čára udává linii stříhání.

✿ Než začnete, pečlivě si pročtěte návod. Stínované plochy v nákresech představují barevnou stranu papíru. Sledujte podle nákresů, jaké tvary mají po jednotlivých krocích vznikat. ✿ Pro snazší pochopení nákresů jsou strany papíru označeny jako „bílá“ a „barevná“. Skutečné barvy mohou být samozřejmě jiné, podle toho, z jakého papíru právě tvoříte. ✿ Rozhodně neztrácejte naději, když se dílo nedaří. Projděte jednotlivé nákresy, zkontrolujte, zda jste si řádně přečetli pokyny a nepřehlédli důležité slovo nebo symbol. Jestliže ani poté nejste schopni výtvor dokončit, odložte jej a vraťte se k němu později, s jasnou hlavou.

S Y M B O LY

15


Jak skládat

Důležité je, aby všechny sklady byly přesně provedené. V opačném případě výtvor dokončíte s obtížemi a výsledek bude žalostný. Než se dáte do skládání, vezměte si několik čtverců origami papíru o straně 15 cm a vyzkoušejte si základní sklady. Všechny záhyby provádějte směrem od sebe – bude se vám lépe zacházet s papírem a snáze skládat. K vytvoření ostrých, plochých skladů výborně poslouží ploška nehtu. Pokud raději použijete náčiní, vezměte si k ruce kostěný přehýbač.

Knížkový sklad Papír přeložený na poloviny připomíná knihu – odtud název.

Položte čtverec origami papíru na pracovní desku bílou stranou navrch. Horní okraj přidržte. Spodní okraj přehněte pomocí žlábkového skladu k hornímu.

1

Přidržte okraje a ukazovákem přejeďte od středu horních okrajů kolmo ke spodnímu okraji, čímž stanovíte střed skladu.

2

Pak přejeďte ukazovákem po obou stranách podél spodního okraje, přitlačte. Dbejte, aby horní okraje stále spočívaly v jedné linii.

3

Úhlopříčný sklad Čtverec papíru přehnutý úhlopříčně na poloviny. Americký termín, mezinárodně používaný.

Posuňte čtverec origami papíru šikmo tak, že připomíná kosočtverec. Bílá strana leží navrch. Pomocí žlábkového skladu přeložte spodní růžek tak, aby se překrýval s horním.

1

16

J A K

S K L Á D A T

Růžky přidržte, ukazovákem přejeďte od růžků kolmo ke spodnímu okraji, čímž stanovíte střed skladu.

2

Pak přejeďte ukazovákem podél spodního okraje k oběma rohům, přitlačte. Dbejte, aby růžky stále spočívaly v jedné linii.

3


Rozevřete a stiskněte Uvedený sklad má řadu použití, proto je nutné tuto techniku – byť nijak složitou – dokonale zvládnout. Vyzkoušejte ji podle následujících pokynů na čtverci úhlopříčně přeloženého origami papíru.

1

Pootočte úhlopříčně přeloženým čtvercem tak, aby růžky směřovaly k vám. Za pomoci žlábkového skladu přehněte v polovině zprava doleva.

2

Nadzvedněte horní polovinu.

3

Zasuňte ukazovák mezi vrstvy papíru, začněte je rozevírat a…

… volnou rukou jemně tiskněte hrot papíru směrem k podložce tak dlouho, až docílíte tvaru…

5

… šikmo ležícího čtverce.

6

Výsledný sklad by měl vypadat takto.

4

Vnitřní obrácený sklad Spočívá v obrácení chlopně či špičky tak, že je zcela skrytá uvnitř výtvoru nebo po straně přečnívá. Vyzkoušejte následující kroky na čtverci papíru úhlopříčně přehnutém.

Nejprve proveďte jednoduchý žlábkový sklad, který poslouží jako „předzáhyb“. Uhlaďte a sklad rozložte.

1

2

Stejným způsobem vypracujte stříškový sklad. Rozložte.

Oddělte papírové vrstvy. Dále vám jako vodítko poslouží linie přehybu vzniklé podle pokynů č. 1 a č. 2. Vtlačte papír…

3

J A K

S K L Á D A T

17


4

… dovnitř výtvoru. Upravte a uhlaďte viz foto.

Uvolněte. Všimněte si, že část papíru, kterou jste obrátili, nyní spočívá vložená mezi vnějšími vrstvami papíru.

5

6

Výsledný sklad by měl vypadat takto.

Vnější obrácený sklad Technika je podobná té předchozí, jen vrstvy papíru jsou obrácené směrem ven, čímž dochází ke změně úhlu. Vyzkoušejte následující kroky na čtverci papíru úhlopříčně přehnutém.

1

Nejprve proveďte jednoduchý žlábkový sklad, který poslouží jako „předzáhyb“. Uhlaďte a sklad rozložte.

2

Stejným způsobem vypracujte stříškový sklad.

3

… špičku směrem ven, jako byste obraceli manžetu rukávu. Uhlaďte a upravte viz foto.

5

Uvolněte.

6

4

18

J A K

S K L Á D A T

Oddělte vrstvy. Dále využijte vodicích linií vytvořených podle pokynu č. 1 a č. 2 a obraťte…

Výsledný sklad by měl vypadat takto.


✿ Obal na kulatou krabičku

Co je potřeba

V obchodech se často objevuje zboží uložené ve válcovitých pikslách a s balením bývají potíže. Nabízíme vám ideální obal, který spolehlivě přidá dárkové krabici na zajímavosti. Zhotovíte jej snadno, jen je zapotřebí přesně měřit.

Arch dárkového papíru o rozměrech: šířka: průměr krabice plus její výška délka: průměr krabice x 3,5

průměr + výška

2 samolepky Stuha o něco delší než obvod krabice Základní vybavení

U dna krabice postupně překládejte papír přes kulatý okraj směrem ke středu tak, aby přebytečný papír vytvářel malé záhyby.

3

průměr x 3,5

1

Arch papíru položte šikmo, rubovou stranou navrch. Krabici umístěte na výšku doprostřed viz obrázek.

2

Postupujte jedním směrem, dodržujte pokud možno pravidelnou vzdálenost mezi záhyby. Záhyby pevně přitiskněte, střed zajistěte samolepkou.

5

4

Po pravé straně ve vzdálenosti 1 cm od kraje proveďte žlábkový sklad. Pak zleva doprava oviňte papír pevně kolem krabice, přičemž dbejte, aby horní i dolní okraj zůstal v jedné linii. Přeložený okraj připevněte kouskem izolepy.

Krabici postavte na výšku a pokyn č. 3 opakujte také u vrchní části.

Krabici v obalu pak můžete doplnit stylovými papírovými květy zhotovenými technikou skládání z čajových sáčků – návod viz str. 30.

Střed zajistěte zbývající samolepkou. Nakonec oviňte krabici stuhou a pevně zavažte na mašli.

6

J A K

S K L Á D A T

19

0034103  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you