«Голоси Яскравої Країни» 2018

Page 1


Шановні керівники та учасники фестивалю!

Щиро вітаємо Вас у столиці мальовничого Закарпаття – місті Ужгороді. Ми пишаємося, що до нашого мальовничого краю вже вчетверте завітав фестиваль хорового мистецтва «Голоси Яскравої Країни», адже саме хоровий спів, що лунає від серця до серця, здатен надихати, очищувати та лікувати душі, створювати почуття єдності, яке робить нас народом, з одним серцем і одним голосом. Сподіваємось, що всім учасникам запам’ятається наш щедрий й гостинний край, прикрашений пишним цвітінням сакур і теплим весняним сонцем, та щиро вірю в те, що кожен захоче ще не раз побувати на Срібній Землі й поділитися своїм співочим талантом із закарпатцями! Щиро бажаємо кожному із вас невичерпної життєвої енергії та вдалих виступів!

З повагою, Департамент культури Закарпатської ОДА Дорогі друзі!

Нарешті попри всі холоди до нас прийшла справжня весна! Легендарна закарпатська гостинність і ваш незвичний підхід до традицій хорового співу вже четвертий рік поспіль надихають нас на проведення фестивалю «Голоси Яскравої Країни». Напевно, це найбільш натхненне та духовно наповнене свято музики та краси. І так приємно, що саме на час його проведення Ужгород перетворюється на справжній квітучий рай, в якому зацвітають фантастичні сакури, магнолії, квіти айви і маленькі райські яблучка. Їхнє весняне пробудження нагадує мені розквіт ваших талантів та захоплюючих творчих ідей. Дякую вам за вашу довіру, підтримку та ініціативність! Своїми яскравими виступами ви знову і знову демонструєте, наскільки цікавим та сучасним може бути наймасовіший вид мистецтва – хоровий спів. За гостинність та щорічну підтримку дякую також Закарпатській обласній державній адміністрації. Бажаю вам, дорогі друзі, весняного тепла, енергії і справжнього задоволення від того, що ви робите! Нехай всі ваші мрії обов’язково справджуються!

З любов’ю до вас, директор фестивалю Обласова Ольга Вітаю учасників четвертого Всеукраїнського фестивалю «Голоси Яскравої Країни» з відкриттям свята хорового мистецтва! Хоровий спів є всесвітньо визнаним видом музичної творчості, який в останній час набуває особливого підйому. По-весняному розквітає хорова творчість в Україні, адже його чистим джерелом є народна пісня – носій генетичного коду народної душі. Чудово, що це явище особливо проявлене в дитячо-юнацькій творчості. Хоровий фестиваль в Ужгороді – цьому мальовничому місті з багатою історією та дивовижними краєвидами – це подія, яка залишається в пам’яті на все життя. Хіба можна забути натхненність виконання, творче хвилювання та напруження майже спортивної боротьби під час виступу і найголовніше –радість отриманої перемоги? Хіба можна забути нові хорові прем’єри, музичні враження та нових друзів? Бажаємо кожному хору під час змагань проявити свої найкращі якості та піднятися на нову сходинку творчих досягнень!

2

З повагою, голова журі Ніна Георгіївна Заболотна


ЖУРІ IV ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ВІДКРИТОГО ХОРОВОГО ФЕСТИВАЛЮ-КОНКУРСУ «ГОЛОСИ ЯСКРАВОЇ КРАЇНИ» Голова журі Ніна Георгіївна Заболотна, м. Одеса Кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри хорового диригування ОНМА ім. Нежданової, лауреат міжнародних конкурсів.

Члени журі Петро Олександрович Андрійчук, м. Київ

Заслужений працівник культури України, професор КНУКіМ, художній керівник та диригент заслуженого народного ансамблю пісні і танцю України «Дарничанка», секретар Національної всеукраїнської музичної спілки, член правління Всеукраїнського хорового товариства ім. М. Леонтовича, член Національної ліги українських композиторів, керівник секції «Хорове мистецтво» Товариства «Україна-Світ», кавалер ордена «За заслуги» ІІІ ступеня. Концертував у Австрії, Великобританії, Іспанії, Італії, Польщі, Румунії, Сербії, Словаччині, США, Угорщині, Франції, Чехії, республіках колишнього СРСР. Автор понад 100 інструментовок для ансамблів та оркестру народних інструментів, обробок та оригінальних творів для народного хору.

Світлана Артеменко, м. Київ

Музичний критик, журналіст, ведуча музичних програм Українського радіо з 1983 р. (веде передачі «Перлини світової музики», «Золотий камертон», «Духовна музика» тощо), висвітлює актуальні музичні події в Україні та за кордоном: фестивалі й конкурси в Ніжині, Каневі, Івано-Франківську, Кіровограді, Києві, Одесі та містах Хайнувка (Польща), Нансі, Сант-Африк, Сувіньї (Франція), Превеза (Греція), Лорето (Італія). За пропаганду і розвиток українського хорового мистецтва її ім’я занесене до Енциклопедії сучасної України (1т.), Української музичної енциклопедії (1т.). Член Національної спілки журналістів України з 2000 року.

Валентина Степанівна Зелінка, м. Ужгород

Заслужений працівник культури України. Викладач-методист та завідуюча вокально-хорового відділу Ужгородської ДМШ №1 ім. П.І. Чайковського. Викладач-методист Ужгородського музичного коледжу ім. Д. Є. Задора.

Наталія Йосипівна Петій-Потапчук, м. Ужгород

Заслужений працівник культури України, диригент-художній керівник Заслуженого академічного Закарпатського народного хору, кавалер ордена княгині Ольги ІІ і ІІІ ступенів.

3


Дитячий хоровий колектив «Fusion Sound» ДМШ №15 ім. Т. І. Боєвої Художній керівник та диригент – випускниця м. Одеса Одеської Державної Академії ім. А. В. Нежданової – Єлизавета Юріївна Ведмедовська Концертмейстер – випускниця Азербайджанської Державної Консерваторії ім. У. Гаджибекова – Ліана Іллівна Ікаєва За свій невеликий період існування колектив неодноразово здобував звання Лауреатів Міжнародних, Всеукраїнських і місцевих вокально-хорових конкурсів, а також став лауреатом І ступеня Хорового конкурсу ім. Г. Музическу (Румунія, м. Ясси). Хор є візитівкою своєї школи і завжди виступає активним учасником міських заходів: «Одеський хоровод» (до Дня захисту дітей), «Одеса запалює зірки», святкування Нового року та Різдва. На тематичних та звітних концертах своєї школи хор завжди виступає як фінальний акорд. У репертуарі колективу різноманітна музика: від класичних українських та зарубіжних до сучасних авторів, а також обробки народних пісень, колядки. Проте вагому долю займають сучасні композитори та обробки керівника хору сучасних пісень.

Ведмедовська Єлизавета Юріївна

Студентський хор «Gloria»

Одеського училища мистецтв та культури ім. К. Ф. Данькевича Художній керівник та диригент – Ігор Клюшніченко м. Одеса Хормейстер – Ганна Сомкіна Клюшніченко Ігор Концертмейстер – Л.В. Тіхонова Хор «Gloria» як самостійний навчальний та концертний колектив почав свій творчий шлях з 1987 року. До цього періоду існував зведений хор музичного училища та консерваторії. Першим художнім керівником училищного хору став В.І. Доронін. Під його палким та чітким керівництвом студентський хор став лауреатом 1-ої премії на ІІ Всеукраїнському конкурсі хорових колективів ім. М. Леонтовича. З 1994 року художнім керівником та диригентом є І. В. Клюшніченко, який стрімко продовжує творче життя колективу. Хор неодноразово стає лауреатом та дипломантом багатьох міжнародних та всеукраїнських хорових конкурсів та фестивалів, серед яких: ІІ місце у конкурсі «Південна Пальміра», І місце «Музика сонячного міста» (м. Одеса), І місце «Maestoso» (2015р., м. Херсон), І місце І Всеукраїнський конкурс юніорів вокально-хорового мистецтва «Перлини моєї країни» (2017р., м. Одеса). Хор ОУМК ім. К.Ф. Данькевича веде активну концертну діяльність, із радістю виступає в рідному місті: Одеська Філармонія, Національна Музична Академія ім. Нежданової, Будинок Вчених та інші. Секретом творчих успіхів колективу стало органічне поєднання методичних праць видатного хормейстера, педагога, заслуженого діяча мистецтв та професора Костянтина Костянтиновича Пігрова.

4


Дитячий хор «Gloria» КЗ Дитяча школа мистецтв ім. Л. Нагаєва Диригент – Ірина Віталіївна Шааф Хормейстер – Анастасія Вікторівна Галушко Концертмейстер – Ганна Василівна Кулік Дитячий хор «Gloria» сформований у 2014 році на базі музичного відділення школи мистецтв м. Чорноморська. Активно бере участь у шкільних та міських заходах, неодноразово ставав лауреатом обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсів, здобув звання володаря ГранПрі обласного огляду-конкурсу хорових колективів м. Одеси та Одеської області 2016 року.

Шааф Ірина Віталіївна

м. Чорноморськ, Одеська обл.

«Народний художній колектив» хор «Васильки» ім. Василя Бурноса Носівської районної гімназії м. Носівка, Чернігівська обл.

Євсович Наталія та Сергій, Сарібєкян Світлана Василівна

Художні керівники і хормейстери – Євсович Наталія Олександрівна та Сергій Валерійович Концертмейстер – Сарібєкян Світлана Василівна

Зразковий дитячий хор «Віват, музико!» Міський Палац дітей та молоді

Хормейстер – Наталія Миколаївна Павлючук м. Рівне Концертмейстер – Марина Володимирівна Мельничук Павлючук Наталія Миколаївна Зразковий дитячий хор «Віват, музико!» засновано у 2000 році на базі Палацу дітей та молоді м. Рівне. З 2010 року художнім керівником та диригентом є Наталія Павлючук. У колективі займається понад 100 дітей віком від 5 і до 18 років. Хор активно пропагує дитячо-юнацьке хорове мистецтво та концертує як в Україні, так і за кордоном. За час свого існування колектив брав участь у багатьох регіональних, всеукраїнських та міжнародних хорових конкурсах і фестивалях (Польща, Болгарія, Німеччина). «Віват, музико!» є учасником творчих хорових ательє з професорами Гансом де Гільдом (Голандія) та Робертом Гьостлом (Німеччина). Концертний склад хору має численні грамоти і дипломи лауреатів всеукраїнських і міжнародних фестивалів. У репертуарі колективу – музика Ренесансу, бароко, класика, обробки українських пісень та музика народів світу, фрагменти мюзиклів, твори сучасних вітчизняних і зарубіжних композиторів.

5


Камерний хор Київського інституту музики ім. Р. М. Глієра Томсон Зоя Олександрівна

Хормейстер - Зоя Олександрівна Томсон Концертмейстер - Анна Леонідівна Щегловська

м. Київ

Колектив було створено на диригентсько-хоровому відділі у вересні 2000 року. Очолює Камерний хор його незмінний керівник – заслужений діяч мистецтв України Зоя Томсон у співдружності з концертмейстером хору, лауреатом міжнародних конкурсів Анною Щегловською. У творчому доробку хору представлені твори різних епох від Ренесансу до сучасності, від класики до народних пісень. Хор постійно співпрацює з українськими композиторами, особливо з лауреатом Шевченківській премії В. Степурком. Колектив виступає у кращих концертних залах Києва і України (Дніпро, Полтава, Одеса, Івано-Франківськ, Кам’янець-Подільський, Глухів, Біла Церква). Завдяки своїм перемогам на міжнародних конкурсах і фестивалях хор відомий за межами країни. Почесні нагороди стали гідним визнанням його високого професіоналізму і майстерності. Камерний хор – володар Гран-прі і нагороди «За краще виконання твору сербського композитора» ХХІІІ Міжнародного хорового фестивалю в Сербії; Лауреат ХХХІІІ Міжнародно-го хорового конкурсу ім. проф. Г. Димитрова в Болгарії та володар нагороди «За краще ви-конання конкурсного твору болгарського композитора»; учасник Міжнародних фестивалів НСПУ «Музичні прем’єри сезону», «Київ Музик Фест», ХІ Міжнародного фестивалю «Universitas Cantat» в Польщі, «Пасхальної Асамблеї» в Києві та багатьох інших. Художній керівник Зоя Томсон неодноразово була нагороджена Дипломом «Кращий диригент».

Зразковий хор «Кантилена»

Дитяча школа хорового мистецтва ім. С. К. Крижановського Сомкіна Ганна Борисівна

Художній керівник та диригент – Ганна Борисівна Сомкіна Хормейстер – Ганна Сергіївна Кондратьєва Концертмейстер – Ольга Миколаївна Бондаренко

м. Одеса

Академічний хор «Кантилена» заснований С. К. Крижанівським 50 років тому в 1966 році. Багато років його беззмінним керівником був С. К. Крижанівський. Під його керівництвом хор ставав неодноразовим лауреатом міжнародних та республіканських конкурсів, їздив з гастрольними поїздками республіками колишнього СРСР і ближнім зарубіжжям. Кришталева чистота інтонації і високохудожнє виконання творів різних стилів та епох, стали зразком звучання дитячого хору. З 2004 року хором керувала учениця С. К. Крижанівського Юлія Лунга, за цей період хор отримав нагороди на різних конкурсах в Одесі, Києві, Празі. З 2012 року хором керує Сомкина Ганна. За цей час хор ставав лауреатом багатьох конкурсів, серед яких: ХХ Міжнародний конкурс «Південна Пальміра» (2013р., 2 премія), участь у польсько-українському проекті «Надія» (2014р., м. Поронін, Польща), ІІІ регіональний фестиваль вокально-хорового мистецтва «MAESTOSO» (2015р., 1 премія, м.Херсон), ХХІ Міжнародний конкурс «Південна Пальміра» (2015р., 1 премія) У репертуарі хору твори, що охоплюють різні стилі та епохи: від невеликих пісень до вокально-хорових кантат, від творів епохи бароко до творів сучасних композиторів. Це українська, російська і західноєвропейська класика, духовна музика, народні пісні, пісні народів світу. Склад хору: 30 учасників 10-18 років.

6


Хор храму святого Климентія папи Марія Йосифівна Кошелінська-Мартинюк

Хормейстер – Марія Йосифівна Кошелінська-Мартинюк

м. Львів

Супровід бандур – Наталія Бас та Андрій Піцишин Соло і гітара – Святослав Малкуш

Хор створений 6 років тому активною молоддю християнської організації «Родина». Ініціатором створення був отець Ігор Галей, регентами – Надія Шпайхер та Наталя Бас. З 2017 року колектив очолює Марічка Кошелінська-Мартинюк. Основною діяльністю хору є недільна Літургія, також співає шлюби і хрестини і бере участь у заходах, що відбуваються в церкві. У серпні цього року хор мав сольний концерт, присвячений Дню Народження колективу, а у вересні брав участь у фестивалі давнього монодійного співу у Львові.

Хор старших класів УДМШ №1 ім. П.І. Чайковського м. Ужгород Хормейстер – Тимчик Олена Йозефівна Концертмейстер – Боговська Інга Володимирівна

Молодший склад «Ластів’ята»

зразкового художнього колективу дитячого хору «Ластівка» Будинок дитячої та юнацької творчості Голосіївського району м. Києва Керівник хору – Оксана Георгіївна Урсатій Хормейстер – Наталія Володимирівна Журавель Концертмейстер – Лілія Олександрівна Рудько

м. Київ

Навесні 2005 року в Будинку дитячої та юнацької творчості Голосіївського району Києва засновано дитячий хор «Ластівка», що працює під керівництвом Оксани Урсатій за принципом хорової студії. Юні хористи в умовах позашкільного закладу навчаються мистецтву хорового співу та академічного вокалу, вивчають музичну грамоту та сольфеджіо, вчаться грі на фортепіано. Хор «Ластівка» – це, по суті, хорова школа, в якій працюють 7 педагогів і займаються понад 150 дітей. У 2011 р. хор отримав звання «Зразковий художній колектив». У 2014 р. колектив видав свій перший аудіодиск «Benjamin Britten Missa brevis A Ceremony of Carols». Молодший склад «Ластів’ята» складається з дітей 6-10 років і є лауреатом всеукраїнських і міжнародних конкурсів: регіональний фестиваль студентських і дитячих хорових колективів з нагоди 180-річчя НПУ ім. М.П. Драгоманова «Якщо заспіває школа – заспіває країна» (диплом І ступеня); ХІІ Всеукраїнський фестиваль хорового мистецтва «Жайвір скликає друзів» (диплом І ступеня); IV Міжнародний вокально-хоровий конкурс «Victoria» (диплом І ступеня).

7


Хор Львівської духовної семінарії Святого Духа УГКЦ Капітан Наталія Петрівна

Хормейстер – Наталія Петрівна Капітан

м. Львів

Співоча традиція Львівської духовної семінарії сягає своїми коренями початків існування семінарії у Львові. Перші згадки про хор є вже з 80-х років XIX ст. Тоді він був чи не єдиним українським хоровим колективом високого рівня виконання в Галичині і налічував 80 співаків та добрих солістів. У 20-х роках ХХ ст. хор входив у трійку кращих хорових колективів Львова. Для гастрольних виїздів існував камерний склад т. зв. «шістнадцятка». Розмах гастролей хору вражає: з нагоди 125-річчя від Дня уродин М. Шашкевича з 6 по 27 серпня 1935 року хором було дано 20 вечірніх концертів у 20-ох містах і містечках Галичини. З відновою Львівської духовної семінарії у смт. Рудно відроджується і традиція хорового співу. Першим керівником відновленого хору став професор Володимир Головко. Тоді хор отримує назву «Надія Церкви». Саме під керівництвом В. Головка хор здійснює європейське турне, давши концерти у Німеччині, Австрії, Франції (Лурд). З 2015 року керівництво колективом перейняла Наталія Капітан. Зараз хор бере активну участь у житті Церкви, супроводжуючи Богослужіння не лише у рідному місті, а й поза його межами. Нещодавно колектив брав участь у фестивалі семінарійних хорів у м. Стрий, святкуваннях 70-річчя заснування благодійної організації «Церква в потребі» у португальському місті Фатіма, фестивалі-конкурсі «Аскольдів глас» у Києві, різдвяному фестивалі «Велика коляда».

Дитячий хор «Пектораль»

Центр творчості дітей та юнацтва Оболонського р-ну Барановська Олена Миколаївна

Хормейстер – Олена Миколаївна Барановська Концертмейстер – Дар’я Вадимівна Малина

м. Київ

Дитячий хор «Пектораль» засновано у вересні 2016 р. на базі Центру творчості дітей та юнацтва Оболонського р-ну м. Києва. Ідея створення колективу – духовний розвиток дитячої творчості та пропаганда хорових творів сучасних, українських та зарубіжних класиків. Хор складається із трьох вікових груп: нульовка – 4-6 років, молодша – 6-8 років і старша – 8-12 років. Колектив брав участь і одержував перемоги у багатьох міжнародних конкурсах та фестивалях, неодноразово виступав на сценах багатьох концертних залів та відкритих майданчиках. Солісти хору беруть участь у фестивалях та конкурсах, у різноманітних творчих заходах і отримують вищі нагороди. До репертуару хору входять твори західноєвропейських класиків, сучасних композиторів та обробки українських народних пісень, українських класиків та сучасних композиторів.

8


Змiшаний хор «Плунге» Урнежєне Ріта

Хормейстер – Ріта Урнежєне Концертмейстер – Юдита Станкуте

м. Плунге, Литва

У вересні 2017 р. група любителiв та ентузіастів музики з досвiдом хорового спiву, що живуть у литовському мiстечку Плунге, згуртувалася в хоровий колектив з бажанням присвятити своє дозвілля хоровому мистецтву. З самого початку творчого шляху колектив почав активно займатися концертною діяльністю. Виступав на заходах, присвячених 100-річчю відновлення Незалежності Литви, на благодійних вечорах суспільства LION м. Плунге, на фестивалі сакральної музики в Латвії. Репертуар хору включає в себе класичну, духовну та сучасну музику, спiричуелси, хоровi твори та обробки народних пiсень литовських композиторiв. Рiта Урняжєне – хородиригент, керівник хору «Плунге» і хору хлопчиків, директор школи мистецтв ім. Миколая Огінського м. Плунге, член спілки хородиригентів Литви, член ради директорів музичних шкіл та шкіл мистецтв, магістр едукологіі і музики, вчитель методист сольного і хорового співу, колишня учасниця тринадцатикратного лареата міжнародних конкурсiв мiшаного хору Концертного залу м. Клайпеди «Аукурас».

Хоровий колектив «Шкільний корабель» Дитяча музична школа №24

Войцехівська Галина Миколаївна

Хормейстер – Галина Миколаївна Войцехівська Концертмейстер – Ольга Володимирівна Поліщук

м. Київ

Хоровий колектив «Шкільний корабель» був заснований у 1973 році. Засновником і незмінним художнім керівником та диригентом хорового колективу є Галина Миколаївна Войцехівська, діяльність якої неймовірно багатогранна: вона хормейстер, концертмейстер, аранжувальник, викладач вокалу, скрипки, керівник вокального і струнного ансамблів, методист-викладач хорового співу. Очолюваний нею хоровий колектив «Шкільний корабель» отримав звання лауреата багатьох конкурсів як в Україні, так і за кордоном: V Міжнародний конкурс «Хай буде людству мир» (Японія); Бронзова медаль на Всесвітній хоровій олімпіаді (брали участь 83 країни світу) (Німеччина, 2004р.); Гран-Прі на V Міжнародному конкурсі «Золоті таланти світу» (Київ, 2006р.); срібна нагорода на Всесвітній хоровій олімпіаді (учасники з 104 країн світу) (Австрія, 2008р.); І місце на IX Міжнародному Павлівському фестивалі ім. М. Глінки (Росія, 2011р.); Срібний диплом І-го хорового конкурсу «Кан ель Мар» (Іспанія, 2012р.); I місце відкритого конкурсу на VIII Всесвітніх Хорових іграх у Латвії (2014 р.) та багато інших. Роботі художнього керівника та хоровому колективу присвячено сторінки книги А. Лащенко «З історії Київської хорової школи», енциклопедії «Юні таланти України» та ін. Колектив бере участь у різноманітних заходах на головних майданчиках країни: з 1981 по 2017 рр. хор «Шкільний корабель» став учасником заключних концертів «Дитячої філармонії» в Колонній залі ім. Лисенка Національної філармонії. У світовому рейтингу хорів (TOP-1000) MUSICA MUNDI WORLD RANKING LIST станом на жовтень 2016 року хор посідає 460 позицію.

9


Ужгородці вже звикли до червоної будівлі у псевдомавританському стилі, що знаходиться у східній частині площі Театральної. Історики та архітектори кажуть, що це найбільша єврейська синагога Закарпаття і одна з красивіших синагог Європи, аналогів якої у Старому Світі немає. Зведена вона зі спеціально привезених матеріалів з Італії на кошти громади ортодоксальних євреїв-ашкеназів на березі ріки Уж. Стосовно дати зведення синагоги та її відкриття, а також пріз-

10

вищ архітекторів, що розробили проект, дані різняться. За даними офіційних джерел - вона відкрита у 1904 році і зведена по проекту архітекторів Дюли Паппа і Саболча Ференца, які збудували таку ж синагогу і в столиці Австрії. Споруді вдалося пережити фашистську руйнацію єврейських сакральних будинків часів Другої Світової війни, коли Закарпаття було захоплене Угорщиною – фактичним союзником Німеччини. Розповідають, що в останні роки перед визволенням Ужгороду німецькі та угорські війська використовували синагогу як конюшню. Приміщення було у жалюгідному стані. Після війни радянська влада реконструювала будівлю, підправила її вигляд та заснувала в приміщенні синагоги філармонію. Уся єврейська символіка була знята, і з тих пір богослужіння більше тут ніколи не проводилися. Багато радикальних архітектурних змін реконструкції торкнулось як фасаду, так і інтер’єру будівлі. Наприклад, повністю був змінений дах будівлі. Прозорий мозаїчний купол, через який сонце красиво освітлювало всю будівлю, був закритий бляшаним покриттям. Зсередини будівля була одноповерховою, з традиційними балконами для жінок, а після «модернізації» приміщення по рівню балконів розділили на два поверхи. На першому поверсі обладнали вестибюль, на другому - зал на 830 місць і сцену.

Значною подією для філармонії стало встановлення у 1974 році органа з трьома клавіатурами, одного з кращих в Україні. Привезли старий орган аж із Прибалтики, попередньо відремонтувавши у Празі. Сьогодні Ужгородська філармонія - не тільки пам’ятник архітектури, але й культурна складова міста. Сцена Філармонії приймає відомих музикантів та співаків. Особливо приємно, що Гала-концерт фестивалю «Голоси Яскравої Країни» проходить саме у цій легендарній споруді.

т

Цікавий фак

У столиці Черага хії, місті Пер егтакож зб ога, аг н си сь ла яка є майже ровесницеюком та близнюкої Ужгородсьії. філармон


Ужгород – місто унікальних архітектурних пам’яток і споруд. Крокуючи його вулицями, ніби здійснюєш мандрівку в часі. На вулиці Волошина розташована красива двоповерхова будівля. Угорськомовний напис на мармуровій табличці нагадує, що це колишній «Будинок Гізелли» – перший церковний дівочий виховний заклад міста, а зараз тут розташовується осередок музичної культури краю, одне з найзахідніших музичних училищ України – Ужгородське державне музичне училище ім. Д. Є. Задора. Фундаторами закладу стали вихованці Віденської, Празької консерваторій, Угорської королівської музичної академії, Санкт-Петербурзької, Свердловської та Київської консерваторій, які забезпечили високий рівень музичної освіти. А першим його директором був засновник професійної музичної культури краю, видатний піаніст, педагог і фольклорист, диригент і орга-

ніст, музикознавець і публіцист – Дезидерій Євгенович Задор, ім’ям якого у 1991 році було названо заклад. Чимало видатних людей головували в училищі за роки його існування, а з 2000 року його очолює заслужений працівник культури України, дипломант Міжнародного конкурсу, «Відмінник освіти України» Світлана Стегней. Ужгородське музичне училище займає серйозну нішу в міжнародному світі музики. Її облаштовували та облаштовують донині такі відомі імена як Євген Станкович, Анатолій Затін, Гізела Ціпола, Віктор Теличко, Етела Чуприк, Йосип Ермінь, Еміл Сокач, Н. Петій-Потапчук, Іван Попович, Марія Зубанич, Петро Матій та багато інших. Іншими словами, якби протягнути струни крізь міста і країни, де працюють у світі музики його випускники, то обвили б ними всю земну кулю. Адже саме в цих стінах удалося фахівцям розкрити низку милозвучних талантів і поблагословити їх у велику життєву дорогу, через що училище часто називають храмом музики. У рік відкриття - 1946 - студентами училища було всього 30 чоловік, які навчалися на відділах фортепіано, струнних, духових та народних інструментів, вокалу та хорового диригування, а зараз його випускниками є більше 5000 фахівців! Більшість із них стали музикантами-педагогами, артистами та концертмейстерами оркестрів, солістами, композиторами та диригентами. Крім того, чимало випускників

удостоєні високих почесних звань. Студентське життя в училищі вирує: проводяться конкурси різних рівнів, мистецькі акції, концерти викладачів та студентів, які постійно збирають багато зацікавлених слухачів та поціновувачів музичного мистецтва, організовуються поїздки на міжнародні конкурси. Традиційно саме у будівлі музичного училища проходить конкурс нашого хорового фестивалю. Свята Гізелла, яка прикрашає фронтон будівлі та є покровителькою навчального закладу, завжди чекає на гостей та друзів, тож ласкаво просимо до Ужгородського державного музичного училища ім. Д. Є. Задора!

11