Page 1

HIND 1,85 EUROT DETSEMBER 2012

Tarmo Rüütli:

püüan teha sujuva põlvkondade vahetuse Hooaja lõpetamine Estonias

Märt Siigur palli ei peksa

Ats ja Tõnis Lukas sinatavad jalgpalli Sandra Reivik eelistab vutti modellindusele Eliitliigad aitasid U17 koondise Eliitringi Klubilood: Tartu Santos Kõik liigatabelid & väravakütid

ISSN 1736-7379

2012 DETSEMBER JALKA Postrid: Nõmme Kalju / Eden Hazard / Willian

1


SPORT

ALATI

SINUGA!


a ita ts u u k

sisukord

päeva janda aasta sa i ll a p lg ja selt “Eesti ult kui tolla r Pohlak min a iv A is ä k sa l ee idas aks uurimas, ku t il tr is in sm lakul oli ka haridu se viia. Poh es d li o o k em k koolides jalgpalli roh aastal kõigis l to a d a st , alu Hea idee oli sädelev idee imänguga. ll a p lg ja t a .” kooliaast gil toppama aga jäi kusa

Kaanelugu lk 24 Tarmo Rüütli räägib põhjustest, mis viisid meid eelmises EM-valiktsüklis play-off-mängudeni ja vajadusest viia koondises läbi põlvkondade vahetus, mida tuleb teha pehmelt.

lk Tõnis Lukas,

Persoonid & intervjuud Reio Laabus

HIND 1,85 EUROT DETSEMBER 2012

Märt Siigur Tõnis ja Ats Lukas Sandra Reivik

29 30 38 50

38–40

14

TARMO RÜÜTLI:

püüan teha sujuva põlvkondade vahetuse HOOAJA LÕPETAMINE ESTONIAS

MÄRT SIIGUR PALLI EI PEKSA

Kolumnid

ATS JA TÕNIS LUKAS SINATAVAD JALGPALLI

Raimo Nõu

SANDRA REIVIK EELISTAB VUTTI MODELLINDUSELE ELIITLIIGAD AITASID U17 KOONDISE ELIITRINGI

Indrek Schwede

KLUBILOOD: TARTU SANTOS KÕIK LIIGATABELID & VÄRAVAKÜTID

5 12

ISSN 1736-7379

2012 DETSEMBER JALKA Postrid: Nõmme Kalju / Eden Hazard / Willian

1

Esikaanel: Tarmo Rüütli Foto: Lembit Peegel Nr 12 (60) 2012

Eesti Jalgpalli Liidu ajakiri Ilmub 12 korda aastas Peatoimetaja: Indrek Schwede

Rubriigid Nimed & numbrid Kuu pilt Lood & tsitaadid Lembit Peegli peegeldused Klubilood: Tartu Santos

indrek@jalgpall.ee

Meistriliiga

Toimetaja: Alver Kivi alver@jalgpall.ee

Naiste meistri-, I ja II liiga

Fotograaf: Lembit Peegel

Meeste III liiga

Ajakirja makett: Jaanus Samma Kujundaja: Marju viliberg

Meeste I ja II liiga Meeste IV liiga Saalijalgpall Lisaaeg

20 4 6 8 22 42 52 60 61 62 63 64 66

Keeletoimetaja: Liisi KÜTNER Reklaam: mail@saleshouse.ee +372 664 4010 Kolleegium: Ülev Aaloe, Lennart Komp, Neeme Korv, Aivar Pohlak, Indrek Schwede, Anu Säärits, Mihkel Uiboleht Väljaandja: Eesti Jalgpalli Liit

Muu Hooaja lõpetamine U17 EM-valikturniir Tallinnas Eestlased turvakoolitusel Naiste U17 kogemus

Tellimine: www.post.ee / eraklient / perioodika tellimine / Eesti väljaanded / Jalka Tellimishinnad: Aasta 22.24 eurot Poolaasta 11.12 eurot Toimetuse postiaadress: Jalka, Eesti Jalgpalli Liit, Asula 4c, 11312 Tallinn Trükitud printallis

t

14 20 46 48

38

Postrid Nõmme JK Kalju Eden Hazard Willian 2012 DETSEMBER JALKA

3


nimed & numbrid

kuu +

Jalgpalliliit pole kõrvaltvaataja võitluses jalgpalli tabanud pahedega. Koondise teine koosseis võitis võõrsil Omaani.

kuu

-

Narkootikumid. Kihlveopettused. Need lõhuvad klubide hoolega ehitatud mainet. Eriti esimese puhul tähendab see kaasaaitamist inimelude hävitamisele.

kuu

?

Kas Oliver Konsa juhtumi juured ulatuvad Nõmme Kalju rahastamiseni? Kas Narva Trans jääb jälle karistamata ja säilitab koha meistriliigas?

1.

... kohale asetas Eesti Päevaleht Eesti mõjukate sporditegelaste pingereas Eesti Jalgpalli Liidu presidendi Aivar Pohlaku.

79

... pallurit on pärast Henri Anieri ja Jarmo Ahjupera tabamusi Araabias skoorinud Eesti koondise eest. Tervelt 26 neist on löönud ainult ühe värava.

457

... tundi ja 35 minutit kestis mängukatkestus Eesti–Walesi U17 EM-valikmängus, mis katkes 10. oktoobril ägeda lumetuisu tõttu. Vahepeal jõudsid uelslased kodus käia, et 14. novembril uuesti Sportland Arenal platsile joosta ja 1 : 0 eduseis maha mängida – Eesti võitis 3 : 1.

4

JALKA DETSEMBER 2012

Foto: Lembit Peegel

Telefonitorge Küsisime Eesti Jalgpalli Liidu infojuhilt Mihkel Uibolehelt, kuidas Tartu Tammeka uuesti meistriliiga lävele jõudis? Mihkel Uiboleht: Kaks aastat tagasi andsid FC Viljandi ja Viljandi JK Tulevik teada, et esimene neist on n-ö vaheetapi klubi ehk ajutine Viljandi esindaja tipptasemel. Tuleviku tegevus siirdus tagasi Viljandisse ja FC Viljandi pidi plaani järgi jääma linna esindusklubiks seni, kuni Tulevik tippu tagasi tõuseb. Pärast käesoleva hooaja lõppu, kui oli selge, et Tulevik on taganud koha esiliigas, teatas FC Viljandi jalgpalliliidule, et nad loobuvad meistriliiga kohast ega taotle selle litsentsi. Sellist olukorda reguleerib meistriliiga ja esiliiga juhend, mille järgi loobumise korral saab õiguse vabanenud kohale järgmine meeskond sportlike kriteeriumide alustel. Selleks on Tartu Tammeka.

Kokkuleppemängude kontekstis sahistati ka FC Viljandist. Kas see asjaolu võis saada meeskonna tagasiastumise põhjuseks? Kuna see mõte käidi välja juba kaks aastat tagasi, siis sel ei ole otsest seost nende kahtlustega.

Kuidas ma korraks jalgpallisõltlaseks sain

Mäng kõige kohutavamal väljakul

Seega on Viljandi asemel meistriliigas esindatud Tartu? Jah, Tammeka taotleb meistriliiga litsentsi järgmiseks hooajaks, aga liigade lõplikud koosseisud selguvad pärast litsentsimist, kui vastavad nõuded on täidetud. Jalgpallisõpradele on see kindlasti hea uudis, sest aastaid on räägitud, et Viljandi klubi võiks koosneda ja olla juhitud kohalikest mängijatest. Nüüd on selleni jõutud, et Viljandil on kohaliku identiteediga esindusmeeskond.

Andrus Vaarik Näitleja

Mikk Laas Tartu Tammeka mängija

See oli ikka väga palju aastaid tagasi, kui olime Draamateatriga Saksamaal gastrollidel ja osalesime Bonnis ühel 7-8päevasel teatrifestivalil. Sõitsin sinna juba haigena ja enesetunne oli päris kehv. Seal diagnoositi mul angiin ja pandi antibiootikumikuurile. Nii ma pidin hotellis istuma ja ennast ravima. Kuna ma saksa keelt suurt ei mõika, siis polnud televiisorist midagi erilist vaadata ja kuna jalgpall tundus sel hetkel kõige arusaadavam, jäin selle juurde. Ei mäleta, kas olid maailma- või Euroopa meistrivõistlused, igatahes vaatasin seni, kuni olid juba veerandfinaalid ja poolfinaalid. Teised möllasid kõrtsides, aga mina muudkui vaatasin jalgpalli. Karjusin, teadsin meeskondi ja mängijate nimesid. Hiljem elu mulle sellist võimalust ei ole enam pakkunud ja minu sõltuvus jalgpallist läks üle. Sain terveks ja suur fänn ma enam pole.

Noorena sai pidevalt Rootsis turniiril käidud ja üks lahe kogemus pärineb Dalecarlia Cupilt. Turniiri esimesed päevad olid kõik head: nautisime ilusat ilma ja võitsime mänge. Mida päev edasi, seda kehvemaks ilmad muutusid, poisid pidid hakkama ise riideid pesema, kuna väljakud muutusid suhteliselt poriseks, märjaks ja väga libedaks. Juhtus nii, et meil läks väga hästi, saime poolfinaali! Selleks ajaks oli ilm teinud ikka katastroofilise pöörde, sadas mega vihma ning väljakud olid porihunnikud. Mäletan, et pori ulatas ikka mõnusalt üle putsa ääre. Joosta oli suhteliselt võimatu ning karistuslööki sai lüüa ainult nii nagu rannas – enne tuli porist hunnik teha ning pall sinna peale asetada.   Mäng läks penaltite peale ... Lüües mõni poiss isegi kukkus selles vihmas ja poris. Tulemus oli õnneks positiivne, suutsime hiljem ka finaali võita.


3 veergu

LHV pangakaart aitab kujundada klubipatriotismi

Raimo Nõu

JK Tallinna Kalev president

L

äbi mitme Jalka numbri on avaldatud erinevaid arvamusi, kuidas saaks igaüks panustada koduse jalgpallielu arendamisse. Suurema tähelepanuta on jäänud aga üks konkreetne võimalus – hakates kasutama eelmisel aastal turule tulnud LHV Panga jalgpallikaarti, saab igaüks anda väga konkreetse panuse oma klubi toetamiseks. Igakuise Jalka viimasel sisuküljel olev edetabel LHV Panga jalgpallikaardi kasutamisest on kui lakmuspaber, mis näitab hästi, kui palju klubi oma liikmetele tegelikult korda läheb. Näeme ära, et mõnel pealinna suurklubil on toetajate-mõttekaaslaste arv marginaalne, samal ajal kui mitmes väikelinnas on oma klubi nii oluline, et kohalikud või sellest asulast pärit inimesed haaravad väikesest toetusvõimalusest koheselt kinni. Kusjuures nendes asulates pole isegi LHV kontorit. Heameel on tõdeda, et tänavu kahvatuid tulemusi näidanud Kalevi esindusmeeskonna kõrval on just LHV Panga jalgpallikaardi edetabel pakkunud Kalevile suurimat rõõmu: kaardi

kasutajate ja kasutusmahu edetabelis esikohal paiknedes näeme, et meie klubi läheb nii liikmetele kui ka toetajatele ja mõttekaaslastele väga korda. Tänan selle eest ligi sadat kalevlast, kes on otsustanud LHV jalgpallikaardi avamise ja aktiivse kasutuse kaudu meid toetada! Mul kui klubijuhil pole kahtlustki, et LHV Panga jalgpallikaardi projekt on viimaste aastate mastaapseim ja parim algatus jalgpalli arendamiseks. Tõsi, seda eeskätt suurematele klubidele, kuid miks mitte ei või sellest märkimisväärset kasu lõigata ka tugeva kogukonnaga väikeasulate amatöörklubid. Kalev oli üks esimesi jalgpalliklubisid, kes viis kõik oma arveldused, ligikaudu veerand miljonit eurot, LHV Panka. Säästsime sellega enam kui 130 eurot ülekannete teenustasudelt, saime suurepärase klienditeeninduse osaliseks ja tänu LHV Panga jalgpallikaardile oleme saanud märkimisväärse toetuse oma noortefondi, mis peaks tulevikus kujunema meie noorteprojektide rahastamise üheks alustalaks.

Mitmes väikelinnas on oma klubi nii oluline, et kohalikud või sellest asulast pärit inimesed haaravad väikesest toetusvõimalusest koheselt kinni. Kusjuures nendes asulates pole isegi LHV kontorit.

Iga kaardiomanik toetab poes kaardiga makseid tehes sümboolse summaga oma koduklubi. Tänavu moodustas saadud toetus Kalevi eelarvest küll kõigest 0,1% ja kuigi usume, et järgmistel aastatel see pidevalt kasvab, siis meie jaoks on tänasel päeval LHV jalgpallikaardiga

kaasnevad teised väärtused finantstulust märkimisväärselt olulisemad. Mitmed meie toetajad on tänu LHV jalgpallikaardi edetabelis esikohal asumisele mõistnud, et eksponeerime oma sponsoreid tõesti selliselt, et nende sõnumid jõuavad nii meie kogukonnani kui ka laiema avalikkuseni. Seda argumenti kasutades loodame edaspidigi uusi toetajaid leida. Viimase poolaasta jooksul on minu juurde tulnud 6-7 lapsevanemat, näidates uhkusega kättesaadud pangakaarti – asusin ka klubi toetajaks! Kui siia lisada juurde nii meie esindusmeeskonna kui ka amatöörvõistkondade mängijad, siis on see kaart suurepäraseks viisiks klubipatriotismi tõstmiseks. Igaüks neist mõistab, et seda kaarti kasutades ja propageerides aidatakse klubil ehitada tugevamat finantsvundamenti. Jah, nii mõnigi neist hoiab seda kaarti esialgu teiste pangakaartide vahel, kuid loodetavasti leiab LHV kaart peagi enam kasutust. Ülaltoodust lähtuvalt oleme Kalevis teinud mitmeid samme jalgpallikaardi propageerimiseks. Nii on LHV Panga infotelk olnud väljas meie suurematel üritustel. Novembri alguses peetud hooaja lõpetamisel lisandus koguni viis uut pangakaardi kasutajat. Samuti on Kalevi staadionil võimalik täita taotlusankeet ja panna see spetsiaalsesse postkasti. Kõik Kalevi fännidest jalgpallikaardi omanikud saavad Kalevi kodumängudele tasuta sisse ning LHV Panga arveldusarvet kasutavad lapsevanemad saavad liikmemaksu tasumisel soodustust. Kui siia lisada EJLi poolt pakutavad soodustused, saab kaardiomanik märkimisvääörset tulu. Kutsun Kalevi liikmete-fännide-sõprade kõrval ka teiste klubide poolehoidjaid aktiivselt oma klubi sellisel moel toetama. See on lihtsaim moodus näitamaks, et hoolite oma klubist! 2012 DETSEMBER JALKA

5


kuu pilt Foto: Lembit Peegel

6

JALKA DETSEMBER 2012


kuu pilt

Kellele kuulub meistrikarikas? Nõmme Kalju pole esimene, kes tähistas oma Eesti meistritiitlit Kadrioru staadionil. Aga ta on üle hulga aja esimene, kelle võidu ümber oli elevust ja glamuuri. Kui Kadriorus võeti karikas vastu päevavalguses, siis kahekordse bussiga linnatuurile suunduti juba õhtupimeduses. Kõike seda kullasära vaatasid ka väikeste inimeste lapsesilmad, need, kellele meistrid peaksid olema eeskujuks. Nädala jagu hiljem, pärast Oliver Konsa (sõõris) vahistamist kahtlusega narkokuriteos, vaatame võidupilte teise pilguga: on rõõmutsev meeskond, Kalju juhtkond, nende poolt kutsutud VIP-looži külalised, kellest osal kahtlane kuulsus ja Eesti meistri karikas nende vahel.


lood & tsitaadid

nii nad

Jalka neljandat korda Eesti meistriks jalgpalli mälumängus

“Lisan veel, et Eesti Jalgpalli Liidu ambitsioon lüüa kaasa EOK juhtimises ei ole suur, aga oleme otsustanud, et juhul kui olümpiakomitee seda soovib, siis oleme valmis kaasa lööma ning seda nii Madis Kallase kui ka Neinar Seli juhitavas organisatsioonis.” Eesti suurima spordiorganisatsiooni juht Aivar Pohlak

Ajakirja Jalka võistkond võitis neljandat korda peetud Eesti jalgpallimälumängu meistrivõistlustel neljandat korda esikoha. Koosseisus Lennart Komp, Indrek Schwede ja Mihkel Uiboleht esineti kolmandat korda järjest. 2009. aastal kuulusid võidukasse kolmikusse Schwede kõrval Malle Koido ja Steiv Silm. Seekord oli Tallinki hotelli kokku tulnud rekordilised 41 võistkonda – pikk saal meenutas mandritevahelise hiigellennuki salongi, kus pingiread kadusid kaugusesse ning nende vahel kandsid kaunid stjuardessid (jalgpalliliidu tüdrukud) ja asjalik stjuuard (Siim Juks) küsimusi laiali ja toimetasid hiljem vastused kokpitti (žürii laule). Traditsiooniliselt kuulus küsimuste autori, Piirissaare vallavanem Siim Avi repertuaari ka kuulamis- ja vaatamisküsimusi ehk siis muusika- ja piltküsimusi. Oli ka jalgpalliga kaudselt seotud silmaringiküsimusi (näiteks Haapsalu nimi kohalikus murrakus, Ukraina naisõiguslaste organisatsiooni Femen logo jt). Seegi oli varasemast tuttav. Olulisimaks muutuseks oli ehk esiotsa võistkondade suur punktisumma. 2009. aastal kogus Jalka 79 punkti (II koht 76 ja III koht 61 punkti). 2010. aastal sai Jalka 68 (II koht samuti 68 ‒ võitja otsustas lisaküsimus – ja III koht 64) punkti ning 2011. aastal 73 (II ja III koht vastavalt 70 ja 64) punkti. Nüüd tõusid need näitajad uuele kõrgusele: Jalka sai kokku 94 punkti sajast, kusjuures eksiti ainult ühe kahepunktilise küsimuse puhul – seega saadi vähemalt punkt 49 vastuse puhul 50st! Teise koha saavutanud Õhtuleht kogus 86 ning kolmanda koha saanud FC Levadia 77 punkti. Et küsimused olid sedapuhku lihtsamad, näitab ka kõigi osalejate õigete vastuste protsent, mis tänavu oli 51. Eelmisel aastal oli see näitaja 41, 2010. aastal 46 ja 2009. aastal 46. Ilus seeria katkes Levadial, mis suutis igal aastal koha võrra kõrgemale tõusta ja pidanuks selle loogika põhjal tänavu võitma: esikolmikus oldi mullu (II koht) ja tunamullu (III koht), 2009. aastal oli võistkond neljas. Kaks korda on esikolmikus lõpetanud ka jalgpalliliidu juhatus (2009 – II ja mullu III koht). Lõpetuseks üks meistrivõistlustel kõlanud hea küsimus ka: kes on see jalgpallur, kes kuulus USA koondise koosseisu (nr 19) küsimuste lehele lisatud mängu protokollis? (vastajatele anti Nigeeria–USA mängu U17 MM-mängu protokoll, kus USA koondise algkoosseisus oli mängija nr 19 nime kohal tühi koht). Küsimus, mis näis absoluutselt rahvusvahelise jalgpalli valda kuuluvaks, osutus siiski väga lähedalt meie kodumaise vutiga seotuks: küsitud mängija oli tänavu Tartu Tammekas mänginud Alex Nimo! See osutus parajaks pähkliks, mille arvasid ära üksnes kuus võistkonda. Veel kangemaks osutus vaid kaks küsimust: neist ühes taheti teada, mis ühendab nimekirja kuulunud üheksat persooni ja õige vastus oli, et nad oli eestlastest FIFA kohtunikud enne teist maailmasõda ning vaid neli võistkonda teadsid, et klubid, nagu Galt FC, Christian Brothers College ja St. Rose Parish, osalesid St. Louisi 1904. aasta olümpial (esimene neist esindas esikoha võitnud Kanadat, teine ja kolmas hõbeda ning pronksi saanud USAd). Oli tore võistlus heade küsimustega!

ütlesid “Kui mul vähegi aega on, käin vanema poisi jalgpallivõistlusi vaatamas.” Telemees Hannes Hermaküla “Suurinvestoriks on aga ZIKil ärimees ja Eesti jalgpallikoondislase Sergei Zenjovi koduklubi Karpatõ omanik Petro Diminski ning seda on näha ka ZIKi kontoris, kus kõik kiiskab uuest tehnikast ja puhtusest.” Postimehe ajakirjanik Kadri Veermäe Ukraina telekanalist ja valimistest “Peame töötama nii, et kui oleme kõik koos laval, kanduks publiku tähelepanu ühelt mängijalt teisele täpselt nõnda, nagu see käib jalgpallis. Vahel on hetki, mil kogu meie seltskond mängib selle ühe palliga. See on teine asi! Te peate täpselt teadma, kus ja millal on pall teie käes – siis on teie soolo. Kui aga pall ei ole teie valduses, töötate partneri heaks, kelle käes see on. Kõik üksteist mängijat töötavad selle ühe heaks, kes värava lööb. Ka meie töötame ühiselt värava löömise nimel!” 29. oktoobril surnud Eestis elanud Bulgaaria teatrilavastaja Mladen Kiselev näitlejatööst “Taivo enda arvates olid põhjuseks tema sportlikud saavutused (ta oli laagris väga populaarse jalgpallimeeskonna kapten), kuid Ennu poolt oli see puhtpoliitiline käik: selle asemel et suunata eraldi igaüht meie paarikümneliikmelisest kambast, võis ta olla kindel, et kõik, mida ta Taivosse sisendab, jõuab varem või hiljem ka kõigi teisteni.” Jaan Isotamm poliitvangidest: luuletajast Enn Uibost ja jalgpallitreenerist Taivo Uibost “Ja eks lehed kirjutavad eelkõige jalgpallist.” Mait Patrail käsipalli Bundesligast Saksamaal “Mis inspiratsiooni annab mängija, kes oma vannitoa sisustusele mõeldes palli sihilikult selja taha laseb?” Eesti Päevalehe juhtkiri

8

JALKA DETSEMBER 2012

Indrek Marjamaa

Foto: Oliver Oli

Mälumängu kohta loe ka lk 12–13.

Eesti mälumängu meistrivõistluste võidukarikad lähevad iga aastaga aina kõrgemaks!


lood & tsitaadid

Rahvaliiga võidud Narva ja Põlvasse

nii nad

ütlesid “Suhete loomiseks läks ta Eestis kohalikega jalgpalli mängima, kukkus aga mängu käigus nii õnnetult ühele naisterahvale otsa, et too pidi neli kuud kipsis jalaga ringi käima.” Eesti Päevaleht Eesti roomakatoliku kiriku piiskop Philippe Jourdanist, kes juhtunut omakorda kommenteeris: “See oli mu esimene kontakt eestlastega.”

Foto: Gertrud Alatare

Põlva mängijad (vasakult) Juta Saan (nr 28), Kadri Raag (nr 33) ja Merili Tamm on võtnud piiramisrõngasse roosas särgis Paide mängija Vanessa Vaheri. Rahvajalgpalli liiga 2012. aasta turniiri võitis meestest Narva Elektrijaamad ja naistest Põlva Lootos. Eesti Jalgpalli Liidu rahvajalgpalli tegevjuht Ants Juhvelt hindab tänavuse rahvaliiga hooaja kordaläinuks. “Võistlust alustas 150 võistkonda, maist novembrini kestnud turniiril osales üle kahe ja poole tuhande mängija, kõik mängud said mängitud ja võitjad selgitatud,” rõõmustab ta, lisades, et au ja kiitus võistkondadele, kes nende võistlustega hakkama said. Meeste turniiri võitja selgitamine kujunes Narva siseasjaks. Finaalis alistas Elektrijaamade võistkond Eesti Energia Õlitööstuse 5 : 1 ja kordas sellega oma eelmise aasta võitu. Poolfinaalis alistas Eesti Energia Õlitööstus Tartu 2. grupi parimaks tulnud FC BTIsolatsiooni 5 : 2. Narva Elektrijaamad võitis 2 : 0 Pirita tsooni võitja JK Sisehoovi Legendid. Kolmanda koha pälvis BTIsolatsioon. Ants Juhvelti sõnul on Narvas jalgpall heal tasemel ja põnev finaal pakkus kõike vajalikku. “Oli tempot ja ilusaid tehnilisi sooritusi,” selgitab ta. Naiste turniiri parim selgus teise ringi mängudega Paides toimunud ühepäevasel turniiril, kus osales neli tugevamat naiskonda. Kõige edukam oli Põlva FC Lootos, kes kogus 5 punkti. Järgnesid TÜ Fauna Female 3 ning Tallinna Väle Vibu ja Paide Linnanaiskond 2 punktiga. Kui tänavu osales turniiril kuus naiskonda, siis tulevikus tahetakse seda arvu suurendada, kuid nii, et meistrivõistlustel osalevate võistkondade arv ei väheneks. Esimest korda mängiti rahvajalgpalli ka miniväljakutel ja ajaloo esimeseks miniväljakute liiga võitjaks krooniti Villiger Puhja meeskond, kes alistas superfinaalis FC Salme 5 : 2. Eeskätt rahvaliiga meeskondadele mõeldud võistluse finaalturniiril osales neli meeskonda. Lisaks Saaremaa grupi võitjale Salmele, Elva parimale Puhjale ka Rahu SK Tartust ja Vanalinna Hariduskolleegium Tallinnast. Puhja kaotas küll alagrupimängudes Salmele 1 : 4, ent lõpuks jäädi võrdsete punktide peale ja see tähendaski esikohamängu. Teiseks jäänud FC Salmele järgnesid Vanalinna Hariduskolleegium ja Rahu SK. “Tahame ka seda turniiri jätkata, kuigi probleemiks kujunes osalejate arv,” selgitab Juhvelt. “Täiskasvanud ei võtnud sellel võistlusel millegipärast vedu. Aga Eestis on 50–60 miniväljakut ja neid tuleks sihipärasemalt kasutada. Kui nad seisavad tühjalt, pole ka hea ning kahjuks on mõned jäänud peremeheta seisma.”

“On muuseas huvitav, et Venemaal on muutuv välisvaenlaste edetabel. See meenutab jalgpalliliiga edetabelit, kus on võimalik ülespoole tõusta. (..) Aga selles tabelis saab ka langeda.” Briti ajakirjaniku Luke Hardingi sõnul on Eesti selles edetabelis kõrgel kohal “Ei suutnud pärast lõpuvilet riietusruumi meeskonna juurde minna. Istusin pool tundi platsil külma käes ja mõtlesin: kuidas ometi sai viltu minna?” Joel Lindpere New Yorgi Red Bullsi väljakukkumisest MLSi veerandfinaalis “Coo ajal oli üks meie traditsioon pühapäevased jalgpallimängud: iga kord eri kohas linnas tuli seltskond kokku ja mängiti palli, see oli meie linnaruumi aktualiseerimise projekt.” Arhitekt Katrin Koov arhitektituuribüroost Coo Arhitektid “Alguses tahtis jalkatrenni minna vaid kaks last, kuid tänu käijate vaimustusele ja õhinale käib meil praegu trennis viis poissi ja üks tüdruk.” Narva-Jõesuu SOS Lasteküla juhataja Riho Kangur “Lapsena olin trennis alati väga hoitud, mind hoiti võibolla natuke ülegi, sest viidi-toodi trenni autoga, kogu aeg käis minu ümber möll ja kui tuli uus varustus, siis sain selle mina. See ilmselt rikkus mind ära, kuna ma polnud valmis treenerimuutusteks, erinevateks treeningustiilideks ning teatud tüüpi treeneritega oli raske kohaneda, kui nad mind enam samamoodi ei hoidnud ega kõike ette-taha ära ei teinud.” Kristen Viikmäe vaatab tagasi “Enda puhul ei suuda ma muidugi ära imestada, kuidas ma alles aasta tagasi pidasin jalgpalli täiesti mõttetuks mänguks, kus poolteist tundi joostakse ringi ja seis on enamasti 0 : 0, aga nüüdseks on mul pidev hääl-ära-seisund ning 0 : 0-mäng on mulle enamasti põnevamgi kui 17 : 0.” Nõmme Kalju leidnud Sven Soiver

2012 DETSEMBER JALKA

9


Euroopa jalgpalliliigades on kolmandik mängudest peetud Euroopa suurimataes jalgpalli liigades on mängitud enam-vähem kolmandik mängudest, seega esimesi väikseid kokkuvõtteid saaks juba teha – kellel on läinud hästi, kellel halvasti, kes on üllatanud meeldivalt ja kes ebameeldivalt. Inglismaa Premier League‘is on mängitud 11 vooru ja tabeli esikolmik on ootuspärane. Manchesteri duo, kes suudab mängude lõpud enda kasuks pöörata, ning ilusat ja resultatiivset mängu näitav Chelsea on nendel kohtadel, kus neid ka enne hooaega loodeti näha. Need kolm suurt on ka näidanud, kui just mitte kõige kindlamat mängu, siis vähemalt oskust mänge enda kasuks kallutada. Kui nad seda oskust suudavad ka edaspidi häst kasutada, siis nende kolme vahelt peab otsima ka selle aasta meistrit. Pettumust valmistav hooaja algus on kindlasti Liverpoolil, kes suutnud esimese 11 mänguga saavutada vaid 2 võitu ja seda pettumust ei tee ka kergemaks teadmine, et igipõline linnarivaal Everton on alustanud hooaega ülihästi. Kirjas vaid 1 kaotus ja juba 8 punkti enam, kui Suuremal vennal. Arsenal, Tottenham ja Newcastle ei suuda kuidagi leida staabiilset mängu ja tänu sellele on väga raske kaasa rääkida kõrgete kohtade nimel. Tabeli tagaotsas peavad kiiremas korras midagi oma tegemistes parandama QPR, Southampton ja Reading, sest kolme peale saavutatud 1 võit liigas ei ole kindlasti see, mida need klubid ootasid. Mäng peab paranema ja punkte peab hakkama tulema kolme kaupa, sest rongi tuled veel paistavad aga seda pole kauaks. Bundesligas on Bayern München näitamas nii kõva minekut, et see aasta rändab meistri trofee Dortmundist Münchenisse. Bayerni mäng tundub nii võimas, et selle kõrval jääb mulje, et teised satsid mängiksid kui kuskil teist liigat. Kui jätta Bayern München välja, siis on tabel päris põnev.Teise ja kaheteistkümnenda meeskonna vahe on 10 punkti. Nii et tegelikult pole ei Schalkel ega Dortmundil põhjust muretsemiseks, kui vaid seda Bayern Münchenit poleks. Muretsema peaksid oma mängu pärast Hamburg, Stuttgart, Werder ja eriti Wolfsburg. See on juba mitmes hooaeg järjest nendel meeskondadel, kellelt oodatakse viibimist tabeli ülemises osas, nemad aga võitlevad, et mitte langeda tabeli põhja. Augsburgil ja Greuther Fürthil läheb selles seltskonnas püsimine väga raskeks. Tundub, et pole lihtsalt võimu see hooaeg. Kuid see on alles hooaja esimene kolmandik - palju võib muutuda nii paremuse kui ka halvemuse poole. Marko Kristali blogi leiad internetist http://blog.paf.com/kristallkuul

10

JALKA DETSEMBER 2012


Jalkale lisab p천nevust Paf


1-teist mõtet

Mõningaid mõtteid mälumängust. Pirina saatel

J

alka võistkonna neljas järjestikune võit Eesti jalgpalli mälumängumeistrivõistlustel tekitas arusaamatu pahameeleporina osa tabelis tahapoole jäänud võistkondade suust. Kuulsime ja internetiportaalidest lugesime, et meie võidule aitavat kaasa asjaolu, et küsimused on “enamuses” võetud Jalka ajakirjast. Huvitav, kust selline arusaam? Fakte tahaks! Esiteks kõige peamine: küsimuste koostaja Siim Avi kinnitas, et pole võtnud ainsatki küsimust Jalkast ja jättis ühe küsimuse lausa välja, kuna teadis, et sellest oli kirjutanud ka Jalka. Ise tegin küsimuste seas huvi pärast korraliku kammi ja leidsin ainult ühe teema, mille kohta oli mälumängus küsimus ja mida Eesti ajakirjanduses on minu teada kajastanud ainult ajakiri Jalka. Kui keegi leiab üle ühe sellise küsimuse, palun lahkesti ühendust võtta!

Väga palju sõltub sellest, kas suudetakse ära aimata võimalikke teemasid ja leida tunnike-paar, et end selleks ette valmistada.

Kõik muud teemad on läbi jooksnud ka mujalt meediast ja samahästi võiks kahtlustada, et küsimused on “enamuses” võetud Soccernetist või Õhtulehest või Eesti Päevalehest (nimetatud võistkonnad olid ka osalejate seas) või kusagilt neljandast kohast. Ja kust siis küsimuste koostaja peaks ja tohiks ülepea küsimusi võtta, kui eestikeelsest meediast võetu pälvib halvakspanu, aga ürituse üks eesmärke on just eestikesksus? Jalka-foobiat põdevatelt kaasvõistlejatelt tahaks viisakalt küsida: miks te ei irise selle üle, 12

JALKA DETSEMBER 2012

et tänavustel meistrivõistlustel oli üheks vastuseks “Indrek Zelinski” ja mees ise oli Levadia võistkonnas sellele küsimusele vastamas? (Koos Tarmo Tuule arvesse mitteläinud boonusküsimusega oli Zelinski koguni kahe küsimuse vastuseks. Sarnaseid juhtumeid on olnud ka varasematel aastatel ja tegelikult ongi raske küsimuste koostajat süüdistada, sest võistkondade koosseisu tema ju ette ei tea ja tegelikult on tore, kui ka meie jalkalegendid osalema tulevad). Miks ei kuule hädakisa, et üheks küsimuseks oli tsitaat Eesti Päevalehest ja ajalehe võistkond oli sellele vastamas? Miks julges Soccernet kajastada tänavusi Aafrika meistrivõistlusi – kas nende tiim siis ei teadnud, et selle toimumiskoha kohta tuleb mälumängul küsimus? Jne. Ma kirjutan, kuidas meie meeskond on meistrivõistlusteks tavaliselt “relvastunud”. Esimesel (2009) ja teisel (2010) aastal ei teinud me mälu järgi mingit ettevalmistust. Läksime külmalt peale. Eelmisel aastal jagasime mingid teemad ära ja igaüks lasi silmad päev-paar enne võistlust materjalidest üle. Tänavu toimus kõik enam-vähem samamoodi: Mihkel Uiboleht vaatas üle eelmise (ja vist ka üle-eelmise aasta) küsimusi ning kaardistas saadud andmete järgi ära, mille kohta küsimusi võib tulla. Noh, et kindlasti küsitakse suvise EMi ja teiste maailmajagude meistrivõistluste kohta, et võib tulla küsimusi olümpia ja Eestis toimunud U19 EMi kohta ning eestlastega seotud välisklubide ja Eesti jalgpalli ajaloo kohta. Kuna minu “erialaks” on eelkõige Eesti ja maailma jalgpalli ajalugu, vaatasin Mihkli näpunäidete järgi natuke Andres Operi kohta (Mihkel arvas, et võib tulla küsimus end koondises taasleidnud Operi kohta). Kogu mu “treeningust” oli kasu niipalju, et oskasin Operi nime kindla häälega välja

Foto: Artjom Korotajev/ITAR-TASS/Scanpix

pakkuda Tarmo Tuule boonusküsimuses (ei läinud meistrivõistluste arvesse, nagu mainitud), kus küsiti, kes peale Argo Arbeiteri on veel Andorrale löönud eri mängudes vähemalt neli väravat. Meie võistkonna kõige tulemuslikum mängija oli Mihkli ja minu arvates seekord Lennart (Komp). Esimeses viieküsimuselises paketis oli kolm sellist, mille vastused oli Lennart samal hommikul kenasti järele vaadanud (tõsi: üht neist vastustest oleksime ka ilma tema eeltööta teadnud). Seega saime hea stardi üksnes tänu hommikusele eeltööle ja selle magusaid vilju maitsesime ka edaspidi. Ajakirjas Jalka avaldatu mõjutas meie tulemust minimaalselt. Kui keegi arvab, et “enamik” küsimusi tehakse Jalkas avaldatu põhjal, oleks ettevalmistus mälumänguks ju õige lihtne: jagage viimane aastakäik omavahel ära, iga võistkonnalii-


1-teist mõtet 90. võit ja 200. kaotus Oktoobris tähistas Eesti jalgpallikoondis oma kõigi aegade 90. võitu, kui MM-valikmängus alistasime Andorra (pärast võitu Omaani üle on meil neid nüüd kokku 91). Neli päeva varem olime saanud aga oma kõigi aegade 200. kaotuse – Ungarilt (pärast mängu Araabia Ühendemiraatidega on meil 201 kaotust). Mõned ilusad tähised on peagi tulemas. Meie kõigi aegade väravate vahe on 390 : 689. Huvitav, kas meie jõuame esimesena 400. või vastased 700. tabamuseni? Loodetavasti jõuab enne seda Tarmo Rüütli oma koondisekarjääri 25. võiduni – sinnani on ainult üks võit. Konkurendid on ta kaugele maha jätnud: Arno Pijpersil on teisena kaukas 16 ja Teitur Thordarsonil 13 võitu.

Kui alluda saamatutele mälumängijatele, siis ei tohi Jalka enam üldse jalgpallist kirjutada, isegi mitte EM-finaalturniirist – kohe saab hädaldada, et küsimused on võetud Jalkast!

ge loeb neli numbrit ribadeks ja meistritiitel ongi teie! Kui Jalkas on vastused reas ootamas, miks te siis ei loe Jalkat?

Milline on iga liikme kasutegur? Eks mälumängul osalejad jagunevad laias laastus kaheks: ühed naudivad osavõttu ja enese proovilepanekut ja tahavad lihtsalt teada saada, kui palju nad teavad. Teised jahivad võitu või kõrget kohta. (Kolmandad teevad nii esimest kui ka teist). Need, kes võita tahavad, peaksid tõsiselt mõtlema võistkonna komplekteerimise peale. Kui satsis on näiteks kolm liiget, keda kõiki huvitavad eelkõige välismaised tippliigad, on edulootus olematu. Esiteks jäävad ju katmata ajaloo-, muusika- ja silmaringiküsimused. Teiseks pole

kohale jõudnud, et Eesti küsimuste suur osakaal on olnud teadlik – tegemist on ju Eesti meistrivõistlustega. Vaatasin tagantjärele, et oleksin üksinda võisteldes saavutanud 58–62 punkti. Täpset arvu ei saa välja käia, sest sageli olid meeskonnakaaslased nobedalt õige vastuse kirja pannud ja osa küsimuste puhul mul jääbki teadmata, kas oleksin iseseisvalt õige vastuse välja haudunud. Nii et 58 punkti on miinimum, aga 62 punkti pole tingimata maksimum, mille oleksin saavutanud. Aga veelgi olulisem on järgmine arv: ilma minuta kogunuks meeskond umbes 20 punkti vähem. See tähendab, et teadsin 20 punkti väärtuses vastuseid küsimustele, mida ei teadnud minu partnerid. Neist 20 punktist 16 puhul skoorisin täiesti üksi ja 4 punk-

ti saavutasime sellest, et nimetasin kahtlevalt esimesena õige vastuse või käisin välja märksõna, millest aretasime üheskoos välja õige vastuse. Ehk siis – oluline pole vastuste teadmisel ühisosa, vaid need punktid, mille iga üksik liige saab oma võistkonna kontole lisada. Nii et huumoriga pooleks: minu puhul läks umbes 38–42 punkti raisku, sest neid vastuseid teadsid ka kolleegid. Teate, mis veel! Kuna mu osavõtt oli sel aastal küsimärgi all, siis selleks juhuks oli kaubeldud meie võistkonda Jalka kaasautor Tiit Lääne. Palusin tal hiljem eksperimendi korras vastata nendele küsimustele, milles võistkonnale 20 punkti tõin. Mul on meie konkurentidele halb uudis: Jalka oleks võitnud ka ilma minuta ja koos Tiit Läänega! Eesti meistrivõistlustel mälumängus kipuvad etteotsa jõudma võistkonnad, kes igapäevaselt jalgpalliga tegelevad. See on ka loomulik. Meie näite põhjal võib öelda, et väga palju sõltub sellest, kas suudetakse ära aimata võimalikke teemasid ja leida tunnike-paar, et end selleks ette valmistada. Samasugust lähenemist pole keegi keelanud teistelegi. Kes takistab enesele selgeks tegemast selliseid elementaarseid asju nagu kontinentide valitsevad meistrid, viimaste tiitlivõistluste toimumiskohad, maskottide nimed jms? Tehke ka, tehke paremini! Kõik, millest äsja kirjutasin, on sedavõrd elementaarne, et imestan isegi, miks seda tegin. Ju viskas see kõrva kostunud õnnetu pirin lihtsalt üle.

Indrek Schwede JALKA peatoimetaja 2012 DETSEMBER JALKA

13


jalgpalligala Foto: Lembit Peegel

Eesti jalkahooaeg lõppes Estonias Teist aastat jutti lõpetas jalgpallipere oma hooaja pidulikult ja tumedates ülikondades Estonia kontserdisaalis. Parima jalgpalluri autasud said Pille Raadik ja Ragnar Klavan, kes töö tõttu kohal ei saanud olla. Head muusikat pakkus tšellokvartett C-Jam.

Õ

Aivar Pohlak alustas hooaja pidulikku lõpetamist Estonia kontserdisaali laval pika pausi, luuletuse ja langetatud peaga.

htu kulminatsiooniks oli parima meespalluri avalikustamine. Ülekaalukas võitja Ragnar Klavan ise kohal ei olnud, sest nagu ta saali naerupahvaku saatel oma videopöördumises teatas: “Töö tuli vahele.” Augsburgi klubi meediaruumis oma tänukõne kaamerasse lugev Klavan tänas perekonda, loetles riburada üles kõik tema karjääri olulisemad treenerid ja ütles suure tänu tervele Eestile ja eestlastele. Videoläkitusega pöördus saalitäie peoliste poole ka samal päeval Motherwelli eest skoorinud parimaks noorjalgpalluriks nimetatud Henrik Ojamaa. Aasta naispalluri, Pille Raadiku nime kuulutas välja näitleja Lembit Ulfsak. Lauljatar Lea Liitmaa kutsus lavale parima meistriliiga mängija Igor Morozovi, kes sai ka Soccernet.ee fännide poolt väljapandud parima palluri auhinna.

Foto: Lembit Peegel

99aastane Estonia oli rahvast täis.

14

JALKA DETSEMBER 2012


aasta jalgpallur

Aasta parim jalgpallur on Ragnar Klavan Ragnar Klavan on üheteistkümnes jalgpallur, kes on alates 1992. aastast valitud Eesti parimaks.

Foto: Lembit Peegel

Foto: Petr Josek/AP/Scanpix

Teist aastat järjest valisid aasta parima jalgpalluri Eesti Jalgpalli Liit ja Eesti Jalgpalliajakirjanike Klubi liikmed (varem jalgpalliajakirjanike klubi ja tema poolt valitud ajakirjanikud). Kummastki organisatsioonist oli 15 valijat. Reastati esikolmik (I koht andis 3, II koht 2 ja III koht 1 punkti).

Tulemused: (Nime järel punktide ja jalgpallurile antud esikohtade arv) 1. Ragnar Klavan 84 punkti (27) 2. Konstantin Vassiljev 35 (1) 3. Sergei Pareiko 29 (2) 4. Henrik Ojamaa 11 5. Andres Oper 7 6. Joel Lindpere 4 7.–8. Alo Bärengrub 2 Tarmo Neemelo 2 9.–14. Taavi Rähn 1 Taijo Teniste 1 Tarmo Kink 1 Igor Morozov 1 Enar Jääger 1 Martin Vunk 1

EJLi poolt valisid:

Are Altraja: 1. Konstantin Vassiljev, 2. Alo Bärengrub, 3. Ragnar Klavan Nikolai Burdakov: 1. Ragnar Klavan, 2. Sergei Pareiko, 3. Konstantin Vassiljev Christian Happel: 1. Ragnar Klavan, 2. Konstantin Vassiljev, 3. Sergei Pareiko Andri Hõbemägi: 1. Ragnar Klavan, 2. Konstantin Vassiljev, 3. Henrik Ojamaa Janno Kaljuvee: 1. Ragnar Klavan, 2. Konstantin Vassiljev, 3. Sergei Pareiko Josep Katsev: 1. Sergei Pareiko, 2. Ragnar Klavan, 3. Andres Oper Peeter Küttis: 1. Sergei Pareiko, 2. Andres Oper, 3. Taijo Teniste Ainar Leppänen: 1. Ragnar Klavan, 2. Konstantin Vassiljev, 3. Sergei Pareiko Aivar Pohlak: 1. Ragnar Klavan, 2. Konstantin Vassiljev, 3. Taavi Rähn Priit Penu: 1. Ragnar Klavan, 2. Sergei Pareiko, 3. Henrik Ojamaa Anne Rei: 1. Ragnar Klavan, 2. Sergei Pareiko, 3. Konstantin Vassiljev Eduard Rõžov: 1. Ragnar Klavan, 2. Sergei Pareiko, 3. Konstantin Vassiljev Arvu Sild: 1. Ragnar Klavan, 2. Konstantin Vassiljev, 3. Henrik Ojamaa Tõnu Sirel: 1. Ragnar Klavan, 2. Konstantin Vassiljev, 3. Andres Oper Vaapo Vaher: 1. Ragnar Klavan, 2. Henrik Ojamaa, 3. Sergei Pareiko

EJAKi poolt valisid:

Andrus Allika: 1. Ragnar Klavan, 2. Sergei Pareiko, 3. Andres Oper Ott Järvela: 1. Ragnar Klavan, 2. Konstantin Vassiljev, 3. Andres Oper Marko Kaljuveer: 1. Ragnar Klavan, 2. Tarmo Neemelo, 3. Henrik Ojamaa Madis Kalvet: 1. Ragnar Klavan, 2. Konstantin Vassiljev, 3. Sergei Pareiko Gunnar Leheste: 1. Ragnar Klavan, 2. Sergei Pareiko, 3. Martin Vunk Tarmo Lehiste: 1. Ragnar Klavan, 2. Konstantin Vassiljev, 3. Sergei Pareiko Oliver Lomp: 1. Ragnar Klavan, 2. Joel Lindpere, 3. Igor Morozov Andres Must: 1. Ragnar Klavan, 2. Sergei Pareiko, 3. Enar Jääger Siim Pulst: 1. Ragnar Klavan, 2. Konstantin Vassiljev, 3. Henrik Ojamaa Raivo Rauts: 1. Ragnar Klavan, 2. Konstantin Vassiljev, 3. Sergei Pareiko Kristjan Roos: 1. Ragnar Klavan, 2. Konstantin Vassiljev, 3. Henrik Ojamaa Indrek Schwede: 1. Ragnar Klavan, 2. Henrik Ojamaa, 3. Konstantin Vassiljev Joosep Susi: 1. Ragnar Klavan, 2. Sergei Pareiko, 3. Henrik Ojamaa Aet Süvari: 1. Ragnar Klavan, 2. Joel Lindpere, 3. Tarmo Kink Andres Vaher: 1. Ragnar Klavan, 2. Konstantin Vassiljev, 3. Andres Oper

Ragnar Klavan valiti esimest korda Eesti parimaks jalgpalluriks.

Eesti parimad jalgpallurid 1992–2011 Päevalehe ringküsitluse põhjal (1992–1994), Eesti Päevalehe ringküsitluse põhjal (1995–2000), EJAKi ringküsitluse põhjal (2002–2003), EJL/EJAKi ühise ringküsitluse põhjal (alates 2004). Paremas tulbas EJLi iseseisev ringküsitlus (1994–2003). 1992 Urmas Hepner 1993 Mart Poom 1994 Mart Poom Mart Poom 1995 Martin Reim Martin Reim 1996 Marek Lemsalu Marek Lemsalu 1997 Mart Poom Mart Poom 1998 Mart Poom Urmas Kirs 1999 Andres Oper Andres Oper 2000 Mart Poom Mart Poom 2001 valimata Indrek Zelinski 2002 Andres Oper Raio Piiroja 2003 Mart Poom Mart Poom 2004 Andrei Stepanov 2005 Andres Oper 2006 Raio Piiroja 2007 Raio Piiroja 2008 Raio Piiroja 2009 Raio Piiroja 2010 Konstantin Vassiljev 2011 Konstantin Vassiljev 2012 Ragnar Klavan

2012 DETSEMBER JALKA

15


jalgpalligala Foto: Lembit Peegel

Foto: Lembit Peegel

Tänavune olümpiapronks Gerd Kanter autasustas Eesti meistreid: medali saab kaela Nõmme Kalju peatreener Igor Prins. Foto: Lembit Peegel

Esiliiga parim mängija Kouakou Fabrice Elysee Kouadio Infonetist lõi rahvale kulpi! Foto: Lembit Peegel

Noortekoondiste eesotsast lahkuvat Frank Bernhardti autasustati jalgpalliliidu hõbemärgiga. Foto: Lembit Peegel

Pärnu JK kapten Heleri Saar Eesti meistrikarikaga. Foto: Lembit Peegel

Madalamate liigade paremaid autasustanud jalgpalliliidu tehnilisel direktoril Arno Pijpersil jätkus kõigi jaoks lai naeratus ja häid sõnu. Pildil võtab karika II liiga meistri HÜJK Emmaste mängija Vahur Vahtramäe.

16

JALKA DETSEMBER 2012

Võita on alati hea – Eesti meistri Nõmme Kalju kapten Alo Bärengrub näitab seda meeleldi välja.


jalgpalligala Foto: Lembit Peegel

Foto: Lembit Peegel

Esimest korda Eesti parimaks jalgpalluriks valitud Ragnar Klavan tänas oma videokõnes perekonda, kõiki treenereid, Eestit ja kõiki eestlasi. Foto: Lembit Peegel

Anastassia Morkovkina oli nii meistriliiga parim väravakütt kui ka parim mängija.

Eduard Rõžov tänab aktiivseimat naiskohtunikku Anni Pohlakut (55 mängu).

Foto: Lembit Peegel

Naiste esiliiga parim väravakütt Lea Saapar Pärnu JK II naiskonnast.

Foto: Lembit Peegel

Igor Morozov – parim meistriliiga mängija nii Soccernet.ee fännide kui ka jalgpalliliidu arvates.

Foto: Lembit Peegel

Aktiivseim meeskohtunik oli Arger Pormann (73 mängu).

Foto: Lembit Peegel

Näitleja Lembit Ulfsak autasustab aasta parimat naismängijat Pille Raadikut.

2012 DETSEMBER JALKA

17


jalgpalligala Foto: Lembit Peegel

Parim noor naispallur Tiina Trutsi Tallinna Florast. Foto: Lembit Peegel

Rannajalgpalli meistrikarikas Augur/Autoabi kapteni Antti Arsti käes sätendas kõige kuldsemalt.

Foto: Lembit Peegel

Pärnu jalgpalli kauaaegne eestvedaja Helmut Hunt sai jalgpalliliidu hõbemärgi. Foto: Lembit Peegel

Aivar Pohlak on suutnud imestava ilme välja manada hõbedase Levadia peatreenerilt Marko Kristalilt. Foto: Lembit Peegel

Foto: Lembit Peegel

Kristel Sooaru Baltmanist kuulutas aasta stiilseimaks jalgpalluriks Ragnar Klavani.

18

JALKA DETSEMBER 2012

Jalgpalliliidu peasponsor LHV Pank sai Aivar Pohlakult tänukirja ja koondise särgi. Autasu võtab vastu Liis Roosimaa.


ROYALI DRESSID 37 EUR

ROYALI LÜHIKENE VORM 22 EUR

PÕLVIKUD 3,50 EUR

PUMA PALL * Püsiklientidele hinnasoodustus -10% * Klubidele eripakkumised

LEGEA JALGPALLISAAPAD 31 EUR

Asume Tartus, Eedeni Keskuses, Kalda Tee 1c


U17 EM-valikturniir & eliitliigad Foto: Lembit Peegel

Frank Liivak (keskel pikali) on löönud värava Põhja-Iirimaale ning ootab kinnisilmi ja kõige alumise elemendina külakuhja kerkimist.

Eliitliigad tagavad kõvema konkurentsi 2008. aastal loodi Eestis noortejalgpalli arendamiseks eliitliigad. Nüüd nopime noortekoondiste edu taustal toona istutatud seemnete vilju. Alver Kivi

E

M-valiksarja esimesest ringist on viimastel aastatel kaks korda edasi saanud Eesti U19 koondised, nüüd sai samaga esimest korda hakkama U17 koondis, kes jõudis eliitringi ehk Euroopa 28 tugevama võistkonna hulka. Sealt edasi on järgmiseks etapiks juba finaalturniir. Eesti-suguses väikeses riigis on vanusegruppide mänguklass erinev, vahel on andekaid mängijaid rohkem ja teinekord vähem. Mängijate valik kajastub üldiselt ka koondise tulemustes. Eesti Jalgpalli Liidu noortetöö juht 20

JALKA DETSEMBER 2012

ja koondise norralasest peatreener Lars Hopp märgib, et praeguses 17aastaste noormeeste koondises mängivatel poistel on aidanud sellisele tasemele jõuda kaks aastat mängimist Eliitliigas ja piirkondlikud koolitused. Kuid positiivsetele tulemustele aitavad kindlasti kaasa ka klubi- ja individuaalsed treeningud, haritud treenerid ja loomulikult vajalik talent. “Kaks aastat tagasi, kui nad alustasid liigas mängimist, ei oleks ma öelnud, et 1996. aasta poisid on andekamad kui teised,” räägib ta. “Eliitliiga mängud on väga tasavägised ja põnevad, kus iga

mängija viga võib minna kalliks maksma. Poisid on teinud kõvasti tööd ja ma loodan, et nad jätkavad oma arengut ka järgmistel aastatel.” Koondisesse enim mängijaid andnud FC Flora treener Marko Kuusik ei oska öelda, kas poisid mängiks eliitliiga kogemuseta teisiti, sest võrdlusmoment puudub. “Taktikaliselt on see vaevalt mängu mõjutanud, aga kindlasti annab liiga koondise treeneritele ülevaate meie parematest mängijatest, kuna meeskondades on haaratud tegevusse kõik


U17 EM-valikturniir & eliitliigad vanusegrupi parimad,” märgib treener, kelle viis õpilast koondisesse kuulus. Tartu Tammeka kuni 17aastaste meeskonna Eesti meistrivõistlustel hõbemedalile tüürinud treener Indrek Koser leiab, et koondis ei mängi mitte sellepärast hästi, et mängijad on karastunud Eliitliigas, vaid 1996. ja 1997. aastal sündinud poistest on meil hea aastakäik. “Eestis ei saa olla kõik vanusegrupid ühte moodi head, aga Eliitliiga annab kindlasti juurde,” toonitab ka tema liiga olulisust mängijate arendamisel.

Valikturniir tõestas kvaliteeti Eesti U17 koondis pidas EM-valikgrupis kolm kohtumist. Esimeses mängus jäädi alla Inglismaale 0 : 2, teises viigistati Põhja-Iirimaa eakaaslastega 1 : 1 ja kolmandas alistati Wales 3 : 1. Sellega jäi Eesti koondis Inglismaa ja Põhja-Iirimaa järel kolmandaks, kuid sellest piisas, et minna edasi ühena kahest parimast kolmanda koha omanikust. Teiseks edasipääsejaks oli Hispaania. Lars Hoppi hinnangul oli väga hea see, et meie koondis oli kõigis mängudes võimeline võitlema lõpuni. Ta tõstab esile tiimi meeskonnavaimu ja positiivse atmosfääri. Norralane selgitab: “Nad ärgitavad teineteist, aitavad ja õpivad üksteiselt ja meeskonna esitused on arenenud aina paremaks. Koondises puuduvad superstaarid ja kõik mängijad on valmis töötama meeskonna edu nimel, mitte mõtlemata oma isiklikule kasule. Iga meeskonna liige on võistkonda teretulnud, ja mis oluline, on tekkinud perekondlik atmosfäär, mis on enamasti omane väikeriikide koondistele.” Üheks edu aluseks on ka koondises valitsev konkurents, kus igale positsioonile on võimalus panna mitu mängijat. Koondises tuleb noormeestel mängida tihti hoopis teisel positsioonil, kui koduklubis on harjutud. Nii on koondises oma klubis ründajatena mängivad Rauno Sappinen, Andre Järva, Pavel Petrov, Sergei Andrejev, Mark Oliver Roosnupp, Frank Liivak, ja Svjatoslav Jakovlev. Koondises peavad neist paljud tegutsema hoopis teistel positsioonidel. Lars Hopp märgib, et see on sobiv talle ja hea mängijatele,

sest siis õpitakse rohkem. “Selline vajadus nõuab mängijatelt positiivset suhtumist, sest kuigi sa ei mängi oma lemmikpositsioonil, tuleb seda teha meeskonna huvides ja nad teevad seda sajaprotsendiliselt,” selgitab ta.

Eliitliiga õpetab võitlema Lars Hoppi sõnul on noormeeste A- ja B-klassis väravate vahe keskmiselt 4,5. See tähendab, et kui üks mäng võidetakse 1:0, siis järgmine 9 : 0 ja see ei arenda kedagi. Sellised suure skooriga mängud (9 : 0, 12 : 1) on võitjatele liiga lihtsad – mängijad ei pea võitlema lõpuni ja see kultiveerib arrogantset suhtumist. Ka kaotajatele on palju negatiivseid efekte – mängija kaotab julguse ja jalgpallist saadava lõbu, mille tulemusena kasvab palju viletsaid mängijaid või kaovad nad jalgpalli jaoks üldse. Kuni 17aastaste Eliitliigas on keskmine väravate vahe 2,5. See tähendab, et mängud on konkurentsitihedamad, kõik mängijad peavad võitlema lõpuni ning nii võitjad kui ka kaotajad saavad tunde, et nad on mängus sees. Tulemuseks on enam positiivseid emotsioone ja rohkem õppimisvõimalusi kõigile mängijatele.

Oma klubide eest mängides võitsid nad enamiku mänge, kuid U15 satsiga tuli neil võibolla esimest korda kogu karjääri jooksul ette situatsioone, kus tuli võidelda iga sentimeetri eest.

Praeguse noortekoondise poisid on mänginud eliitliigas kaks aastat ja osalenud piirkondlikel talenditreeningutel, mis toimuvad 13- ja 14aastastele mängijatele kord kuus Tallinnas, Tartus, Pärnus, Narvas ja Viljandis. Lars Hoppi sõnul on eliitliigal veel mitmeid positiivseid mõjusid. Praeguse koondise poisid alustasid koos mängimist juba kuni 15aastaste meeskonnas, nad õppisid üksteist ja meie rahvuskoondise süsteemi lähemalt tundma. Samal ajal kogesid nad mängimist väga

Foto: Lembit Peegel

U17 koondise peatreener Lars Hopp (vasakul) ja Sergei Terehhov viisid meeskonna eliitringi.

tugevate vastastega, Eesti paremate mängijatega, kes olid neist kaks aastat vanemad. “Nendes mängudes sa pead õppima, kuidas olla vintske või sul tekivad suured probleemid ja seda mitte ainult füüsiliselt, vaid ka mentaalselt,” räägib Hopp. “Oma klubide eest mängides võitsid nad enamuse mänge, kuid U15 satsiga tuli neil võib esimest korda kogu karjääri jooksul ette situatsioone, kus tuli võidelda iga sentimeetri eest.” 16- ja 17aastaselt mängisid samad poisid oma klubide eest, kuid said samuti pidevalt raskeid mänge. Indrek Koseri hinnangul võimaldab eliitliiga koolitada ja arendada tugevamaid mängijaid, kuna klubidel on võimalik kaasata oma võistkondadesse paremaid ka teistest meeskondadest. Samal ajal saavad poisid mängida ka oma klubi eest B-klassi meistrivõistlustel, mängude graafikud on kooskõlastatud ega kattu. “Konkurents on korralik, vaid U15 oli nõrgem,” lausub ta. “Teistelt võisid kõik meeskonnad võtta punkte.” Suureskooriliste mängude vähendamine saab olema lähitulevikus Eesti Jalgpalli Liidu üks peamisi väljakutseid. Lars Hoppi sõnul peavad treenerid ja lapsevanemad mõistma, et noorte jalgpallis ei ole kõige olulisem võitmine, sest võimalikult suurele arvule lastele tuleb anda positiivseid emotsioone jalgpallimängust, võimaluse õppida ja areneda. Kui üks võistkond võidab teist 10 : 0 pole see hea kellelegi. Lars Hopp selgitab: “Väikeses riigis tuleb eriti igaühest hoolida. Hea treener annab võimalikult palju mänguaega ka varumängijatele. Euroopas võetakse noorteliigades üha rohkem vastu reegleid, kus iga mängija peab mängima vähemalt ühe poolaja.” 2012 DETSEMBER JALKA

21


peegli peegeldused

Lumesõda Walesiga, mis

lembit peegel

Järgnev pildirida annab edasi Eesti–Walesi U17 koondiste EMvalikmängu, mis venis 20päevaseks: 26. oktoobril katkestati mäng lumetormi tõttu külaliste 1 : 0 eduseisul ja 14. novembril jätkati. Üks pilt on ka viigiga lõppenud mängust Põhja-Iirimaaga. Eesti–Walesi lumetormimäng katkestati pidevalt, et jooned lumest puhtaks ajada.

Walesi fännid ja nende lipp harjumatus kliimas omasid toetamas.

Nõutud: piirikohtunik ja Walesi esindaja.

Kas piiga põsel olevast sõnumist peab aru saama nii, et kaasa elatakse meie meeskonna number kolmeteistkümnele, Mark Oliver Roosnupule?

Rauno Sappinen (keskel, nr 8) ei suutnud kasutada üks-ühele-olukorda. 22

JALKA DETSEMBER DETSEMBER2012 2012 JALKA


peegli peegeldused

lõppes siiski hästi

Märten Kuusk skoorib jätkatud mängus teiselt korruselt Walesi vastu 3 : 1.

Frank Liivak võitleb palli pärast põhjaiirlase Liam Donnellyga.

Kordusmäng: Svjatoslav Jakovlev on Eesti 2 : 1 juhtima viinud.

Lõpp hea, kõik hea! 2012 DETSEMBER DETSEMBER JALKA 2012

23 23


Foto: Lembit Peegel

usutlus

Eesti aasta treener 2011 Tarmo R端端tli koos Kristjani kujuga.

24

JALKA DETSEMBER 2012


usutlus

Tarmo Rüütli: püüan läbi viia sujuva põlvkondade vahetuse

Eesti koondise peatreener Tarmo Rüütli möönab, et koondist ootab ees verevahetus. Aasta tagasi meid EMi playoff’i viinud osa mängijaid on pildilt taandunud ja ükski liin ei mängi kindlas koosseisus. Indrek Schwede

E

elmise valiktsükli algus meile edu ei tõotanud, aga lõpuks mängisime play-off’is. Seekordse valiktsükli algus meile edu ei tõota, aga ... Kuidas sa lause lõpetaksid? Olukord on suhteliselt sarnane. Ka alagrupi tugevus on sarnane. Mängitud mängud näitavad, et on võimalik kõigiga mängida, aga pole midagi garanteeritut. Meie tase on kahjuks selline, kus peab olema hea päev, et olla edukas. Asjad ei sõltu sellest, mida oskad või planeerid, vaid vajame sportlikus mõttes õnne. Eelmise tsükli tormilisest ja rõõmsast lõpust on aasta möödas. Kas mõtted on jõudnud settida: mis olid meie edu põhjused? Laias laastus ikkagi meie soov mängida jalgpalli. Meeskonnal on juba klassi, me ei tunne liialt aukartust vastaste ees, meil on omad plaanid, mida me ei karda ellu viia. Meeste võimekus ja ka meie filosoofia sobis vastaste puhul. Õigel ajal olid õiged mehed olemas. Kõik läks täkkesse. Mida eelnenud valiktsükkel sulle treenerina andis? Pole lühikest vastust sellele küsimusele. See on protsess, olukorrad muutuvad, vaja on planeerida: mis mehed olemas on, mis seis on kaartidega jne. Aga iga treener tahab mingil hetkel edukas olla. Seda edumaitset sain tunda, mis pole ehk väga igapäevane.

Me peame hoidma ja valdama palli, aga me pole meeskond, kes oleks võimeline mängima pikki rünnakuid vastase poolel.

Aga enesekindlus – kas seda ei tulnud juurde? Ei, seda ma ei ütle. Ma pole eriti pabistaja tüüp olnud. Seda (enesekindlust – I. S.) on olnud niigi, sellest pole puudust. See ei käi mul üles-alla. Mängija võib olla enesekindel, treener ei lähe enesekindlusega ... Pärast mängu saab vaadata, mis mille taha kinni jäi, aga võib öelda, et mänguplaani taha pole midagi jäänud. Enamasti jääb asi võimekuse puudumise ja sundimatute vigade

taha. Meie klass ei lase alati plaane ellu viia. Me jääme klassiga alla – teised on teatud tasemel stabiilsed, meie oleme mingil tasemel teatud ajal stabiilsed. Ma ei tegele enesekiitusega, aga plaanidega pole me puusse pannud. Vahetustega on ka nii, kuidas näkkab – ostad Selverist pileti ja homme oled ehk õnneseen. Meil on inimesi, kellega arutada asja enne mängu ja mängu ajal. Kas play-off-mängus kavaldas Giovanni Trapattoni sind üle? Mitte mingil juhul. Seda kavala rebase juttu võib rääkida hommikust õhtuni. Ise panin puusse ja kui nii ütlen, siis pean nimetama nimesid. Mul oli valik keskkaitses (Taavi) Rähni ja (Andrei) Stepanovi vahel. Panin Stepanovi ja sealt kärises – tuli kollane ja punane kaart. Pole mingit Trapattoni kavalust! Eesti rahvas on suusarahvas ja teab, et klassikat sõites ei tohi suusk tagasi anda, muidu sõbrad lähevad eest ära. Võibolla oli minu viga, et me kümnekesi ei kaotanud lootust ja üritasime mängida, olime mängus sees. Ei olnud enam harjumust, et läheme kasti ette ja peksame palli tagasi. Aga meie suusk andis tagasi. Kas sa sel vähemusse jäämise hetkel ei mõelnud, et terve teine mäng on ees? Mängu käik oli sel hetkel selline, et kui jäime kümnekesi, siis vastane ei surunud meid kasti ja me üritasime mängida, nagu olime varem mänginud. Mida tagantjärele teisiti teeksid? Tagantjärele mõtlen, et pidanuksin panema Rähni. Stepanov oli väga püüdlik, aga see oli ülipüüdlikkus. See kõik on muidugi võibolla, sest nad on võrdsed mängijad, ei saa öelda, et Rähn on kindlasti parem. Aga ma panin Stepanovi. Selline see mäng on, ega ma tema peale kauna kanna. Need on asjad, mida otsustab treener. Mõnikord lähevad täkkesse, mõnikord ei lähe. Aga Trapattoni kavalust mina ei näe, kuigi olen teda aastaid hinnanud väga kõrgelt. Oleme olnud tugevad ja edukad, sest ei ole värisenud kellegi ees. Alanud tsükli kolm esimest kohtumist kaotasime. Kas vastased oskasid meid seekord karta ega lasknud end üllatada või oli asi meis? Mõlemad asjad. Vastased tunnevad meid ja vaatavad teise 2012 DETSEMBER JALKA

25


usutlus Foto: Lembit Peegel

selles rollis tõestanud. Mõnes muus elemendis saab tema puudumist kompenseerida. On variante, aga mitte nii häid. Kas meil on mängijaid, kes suudavad ära kasutada asjaolu, kui Vassiljevit terasemalt jälgitakse, ning ise rohkem avaneda ja mängu enda peale võtta? See oleks aktuaalne, kui ta oleks ründaja ja tegutseks kasti lähedal, aga ta mängib distantsilt. Kui ta oleks Ronaldo või Messi, siis kuluks tema valvamise peale rohkem ruumi. Oleme proovinud, et ta mängib ründeliini all või äärt, aga tema potentsiaal on ikkagi parim mängujuhina. Tema söödukvaliteet on heal päeval väga hea.

Tarmo Rüütli Levadia särgis ise mänguhoos.

pilguga. Võõrsil, meie juures kasutavad nad ettevaatlikku varianti, on kannatlikud ja ootavad oma šanssi. Meie võimekus neid murda on kehvem. See on sõltuvuses meeste situatsioonist klubides ning sellest, kui värsked nad on. Meie valmisolek pole olnud see. Kuidas on lood meie pallivaldamise taktikaga: kas saame seda tugevate vastu endile lubada? Saame kindlasti. Kogu aeg tuleb balansseerida. Hoida kätt pulsil, et ei tekiks ülemängimist. Me peame hoidma ja valdama palli, aga me pole meeskond, kes oleks võimeline mängima pikki rünnakuid vastase poolel. Peame vastase kaitsekolmandikus mängima otsustavamalt ja teravalt. Tuleb leida tasakaal: ei tohi olla liiga kärsitu ega end üle hinnata. Me pole piisavalt head olukorras, kui kaotame palli vastase poolel. Kui palju sõltume Vassiljevi mängust? Üsna palju. Meie mäng ja tulemused on kindlasti paremad, kui tal on hea päev. Ta on hästi andekas mängija, aga kõik sõltub tema füüsilisest seisundist, sellest, mis päev tal parajasti on. Paraku peame palju kaitses mängima ega saa teda loovas rollis nii palju kasutada. Väikese valiku juures on see paratamatu. Mõni aasta tagasi ütlesid, et tahad või ei taha, aga Piiroja on asendamatu. Kas sama kehtib praegu Vassiljevi kohta? No, ma ei ütleks päris nii. On juba olukordi, kus on võimalik teda asendada. Keskväljavalik on paremaks läinud. Aga kui on trahvilöök 20 meetrilt, siis teist sellist ei ole, kes oleks end 26

JALKA DETSEMBER 2012

Milline liin sulle kõige enam muret teeb? Kõik liinid on sellised. Meil on tekkinud uus paikaloksumise periood: ei saa üheski liinis tüüpe paika. Pole kedagi, kelle puhul on automaatselt teada, et see on parim valik siin ja see siin. Piiroja langes välja vigastuste tõttu, nihutasime sinna Klavani. Morozov on tulemas, meil on Bärengrub ja Rähn. Jääger on järele andnud ja on Šišoviga võrdne paar. Teniste on värskem tõusja, aga tal on vigastusi, mida on vaja kogu aja lappida. Raudkindlaid ääri, et see on parem kui teine, meil pole. Ründes on vanameister Oper meid aidanud. Ta on võtnud liidrikoha endale, aga kord on ta paariliseks Ojamaa ja kord mitte nii palju. Õnneks on koondisemängud läbi, vaatame, kuidas meestel klubimängud lähevad. Valikmängudeks saame loodetavasti read korda. Vaadates keskkaitset: Piiroja on audis, Klavani stiil näib koondise jaoks liiga lahtisena, Rähn pole esimeses nooruses, Morozov ja Bärengrub tulevad mängima meistriliiga tempo pealt? Nii on, see on meie valik. Ka keskväljapaar Vassiljev ja Dmitrijev hakkab lagunema. Ei ole enam nii, et ärkad hommikul ja tead, et keskväli on olemas. Võib juhtuda, et uued võtavad keskvälja üle: Mošnikov ja Antonov said viimati hakkama. Kas koondises on probleemiks mängijate tasemete ebaühtlus: näiteks et Klavan on harjunud Bundesligas mängima teisiti ja meisterlikemate partneritega ega oska kohandada enda mängu lihtsamate lahenduste kasuks? Loomulikult, nii see ongi. Sõltub, kes on sinu ümber, mis roll sul on, et ei peaks tegema harjumuspäratuid asju. Tulebki laveerida kõige selle vahel. Kus sa selle kompromissi teed: kas loobud suunamast mängijaid mängima seda meie arust ilusat mängu koos kvaliteetsete söötudega või minna sellise mängu peale, mis mõnikord toob edu? Nagu Chelsea ja Barcelona Meistrite liiga finaalis: muidugi, kui oled Chelsea poolt, siis oled õnnelik, et võitsid, aga sellist mängu iga päev vaadata ei tahaks. Kahe viimase maavõistluse järel Omaani ja Araabia Ühendemiraatide vastu ütlesid, et koondisekoht pole garanteeritud kellelegi. Kes kõige kõvemini põhikoosseisu uksele koputavad? Mošnikovil peaks olema noore mängija periood möödas ja ta peaks kogemuse pealt hakkama mängima. Antonovil on head omadused, aga on vara nõuda, et ta oleks põhitegija.


usutlus Foto: Lembit Peegel

Tarmo Rüütli treenerikarjääri magusaim võit pärineb Belgradist 2010. aastal – äsja on kaotusseisust võidetud Serbia 3 : 1!

Aga paari aasta pärast võib kujuneda koondises juhtivaks mängijaks. Koputajaid on pildil olnud teisigi. Ma loodan, et praegusele tasemele jääb pidama Luts. Ta on väga hea võimekas ja noor mängumees, kes tundub olevat valmis loovat äärt mängima ja ka musta tööd tegema. Ei häbene ütlemast, et jäin viimasel turneel rahule ka Henri Anieriga. Tema mehistumine on silmanähtav – ta on muutunud tugevamaks, lisandunud on mängijatarkust. Sellise ründealusena on ta üks paremaid. Mõnda ei ole saanud proovida, näiteks Artur Rättelit. Kui oleks Oper 25. Aga ta on 35. Noored peaksid koondiseukse korralikult lahti lükkama.

Ka keskväljapaar Vassiljev ja Dmitrijev hakkab lagunema. Ei ole enam nii, et ärkad hommikul ja tead, et keskväli on olemas.

Järgmist EM-tsüklit alustab vist noorem koosseis? Ma arvangi, et see on ka oluline, et ma ei oleks treener, kes kasutab ära selle, et kogenud mehed tõmbaks rihma pingule ja teeks asja ära. Aga mis edasi saab? Siis peaks alustama tühjalt lehelt. Teen kõik selleks, et üleminek oleks võimalikult pehme, ja järgmises tsüklis oleksid mehed, kes on nuusutanud A-koondise õhkkonda ja võtaksid asja sujuvalt üle. Värsket verd on vaja. Maavõistlused on teadagi proovimiseks, punkte ei jagata, aga FIFA edetabelikohta need mõjutavad. Kui oluliseks pead seda reitingut? Kuidas öeldagi – ei pea pöörama tähelepanu asjadele, mis ei sõltu minust. Sõltub ikka – kui võidame, siis tõuseme selles tabelis ning kui kaotame, siis langeme. No aga kui lähed mängima endast selgelt tugevama vas-

tasega ega saa oma tugevamaid kokku, siis ei saa põdeda! Tuleb võtta asja positiivselt ja positiivne on see, et osaled rahvusvahelises jalgpallielus ega lähe antijalgpalli mängima. Need mängud on vaja ära mängida. Kui oleks valikmängude reiting – see oleks ehk objektiivsem. Meil ei ole (tabelites) hõisata, sest me ei ole suures jalgpallis väga kõva tegija. Hea, et saame mänge, et meid tahetakse vastasteks. Eesti koondis on läbi aegade võitnud 91 mängu, sina oled aidanud sepistada neist tervelt 24. Milline neist kõige magusam on? Kõige konkreetsem, mis meeles on ja meelde jääbki, on võõrsilvõit Serbia üle. Siin pole midagi öelda, enne seda valikmängudes selliseid üllatuspaiku ei olegi olnud. Me jäime vist selles mängus taha ka, jah? See võit on ja see jääb. Võita võõrsil Serbiat – see oli magus suutäis. Neid järgmisi on juba mitmeid. Põhja-Iirimaale lõime kodus ka palju kolle, võitsime võõrsil Sloveeniat ja Põhja-Iirit. Aga kuidas jääb Uruguayga? See muidugi ka, aga mängukvaliteet ja õhkkond oli teine. See tuli vastase hapu oleku pealt ja õnnega pooleks. Statistiliselt on see muidugi suur saavutus – võit mitmekordse maailmameistri üle. Aga arvestama peab ka konkreetset olukorda: meil polnud midagi kaotada, nemad oma mängu mängida ei saanud. Olen märganud, et Pärnust pärit pallurid ja treenerid rõhutavad ründava stiili olulisust nende käekirjas. Praeguses ajakirjas teeb seda näiteks noortetreener Märt Siigur. Kas selles tähelepanekus on mingi iva sees? See on arvestatav mõte. Ei taha küll liiga teha kellelegi, kasvõi Viljandile. Võibolla need, kes sealt tulnud, väärtustavad seda ja üritavad seemet külvata. See on natuke seotud selle keskkonnaga. 2012 DETSEMBER JALKA

27


PANE OMA MUGAVUS PROOVILE! XTR ALUSPESU TÖÖTAMISEKS JA SPORTIMISEKS

Snickers Workwear XTR soe aluspesusärk art 9430/0418

HIND 52.- € Uue põlvkonna soe aluspesusärk, mille loomisel on kasutatud parimaid materjale ja parimat tehnoloogiat. Särk hoiab sind kuiva ja värskena, see on mugav ning juhib higi ja niiskuse kehapinnalt eemale. Riietus pakub kaitset, isoleerib ja ventileerib just õigeid kehapiirkondi. Materjal on kõrgtehnoloogiline AVS kangas (56% polüamiid, 40% polüpropüleen, 4% elastaan, 200g/m2). Värvus: tumehall/must

Snickers Workwear XTR pikad aluspesupüksid art 9431/0418

Hinnad sisaldavad käibemaksu 20% ja kehtivad kuni 31.12.2012 või kuni kaupa jätkub!

HIND 47.- € Uue põlvkonna aluspesupüksid, mille loomisel on kasutatud parimaid materjale ja parimat tehnoloogiat. Püksid hoiavad sind kuiva ja värskena, mis on mugavad ning juhivad higi ja niiskuse kehapinnalt eemale. Riietus pakub kaitset, isoleerib ja ventileerib just õigeid kehapiirkondi. Materjal on kõrgtehnoloogiline AVS kangas (56% polüamiid, 40% polüpropüleen, 4% elastaan, 200g/m2). Värvus: tumehall/must

Snickers Workwear Wool Mix sokid art 9202/0418

HIND 17.- € Mugavad, elastsed ja soojad töösokid, sobivad hästi ka sportimiseks. Tugevdused kanna ja varba osas, õhem ja elastne jalavõlvi osas, talla all sooned niiskuse juhtimiseks. Kanna taga hõõrdumist vähendav paksendus. Materjal WoolFusion isoleeriv segulõng 60% vill, 20% polüamiid, 6% siid, 4% Lycra. Värvus: tumehall/must

Mugavus. Vastupidavus. Funktsionaalsus. Disain. TAMREX OHUTUSE OÜ TALLINN Laki 5, Pärnu mnt 130, Katusepapi 35

Tel 654 9900 Faks 654 9901 e-post: tamrex@tamrex.ee www.tamrex.ee TARTU Aardla 114, Ringtee 37a

PÄRNU Riia mnt 169a, Savi 3

RAKVERE Pikk 2

VILJANDI Riia mnt 42a

JÕHVI Tartu mnt 30

VÕRU Piiri 2

VALGA Vabaduse 39

NARVA Tallinna mnt 19c

HAAPSALU Ehitajate 2a, Uuemõisa


mängija luubi all

Reio Laabus

FC Flora ja Eesti U21 koondise mängija Reio Laabuse oskusi hindavad tema treener noorteklassis Norbert Hurt ja endine FC Flora juhendaja Martin Reim.

Foto: Gertrud Alatare

Norbert Hurt: Ta on ülesandele orienteeritud mängija ja edule panustav jalgpallur.

Väljakunägemine

Õhuvõitlus Norbert Hurt: Üldjoontes pole see tema tugevam külg, aga positsioonivõitluses mänguga saab hakkama. Kaitsefaasis suudab puhtaks lüüa, ka rünnakul tuleb vajadusel toime. Vastasega kontaktis olle s on vaja juurde panna. Martin Reim: Tänu pikkusele korralik, aga füüsiline konditsioon on ka siin määrav. Arg ta ei ole.

Sisu

Norbert Hurt: Tema tugev külg ja trump. Briljantne mängija, kes teab enne pallisaamist, kuhu see edasi viia. Suudab õigel ajal avaneda ja mängida ühe-kahe puutega. Martin Reim: Kindlasti tema tugevus, mis aitab jõuda kaugemale. Otsuste vastuvõtmine väljakul on õige.

Norbert Hurt: Tema tugevus on ülesandele keskendumine, ta teab, mida tuleb väljakul teha ja üritab selle korralikult ellu viia. Vastasega ei lähe ta duelli võitma, vaid tahab palli kätte saada. Martin Reim: Tal on võitlusvaim täiesti olemas, nüüd tuleb see lihtsalt välja saada. Ta on hästi tagasihoidlik ja vaoshoitud noormees. Teeb asju täiega, hätta jäädes verest välja ei löö ja alla ei anna. Kohati isegi liiga hea ja intelligentne. Oleks vaja, et ta oskaks rohkem oma tahtmist vastasele peale suruda. Aga eks see kõik tuleb kogemustega.

Mootor Norbert Hurt: Töövõime ei ole tal kõige parem, aga heal tasemel. Sel aastal oli tal väga raske, aga potentsiaali arenguks on. Martin Reim: Ta ei ole füüsiliselt veel väljakujunenud ja arenguruumi on veel isegi meistriliiga tasemel. Tulevikus on füüsilist võimu juurde vaja, aga see pole kõige keerulisem asi arendamiseks.

Kiirus Norbert Hurt: Kiiruslikud omadused on head. Martin Reim: Stardikiirus pole tema kasvust tulenevalt kõige parem. Pikema kiirusega võib rahul olla, aga äärel jääks ta hätta. Kindlasti pole see tema trump.

Löök & sööt Martin Reim: Lühem sööt on korralik, pikka söötu peaks harjutama. Sellist kuullööki, teravat ja kontrollitud nagu on Tarmo Kingil, Reiol pole. Kauglöögi puhul saab asja paremaks teha, vaist on tal igatahes olemas. Norbert Hurt: Sööduoskus on ta tugev külg ja ta võiks seda rohkem kasutada. Löök on tal ka olemas, kuid paraku ei kasuta ta seda alati. Tihti otsib ka heal positsioonil sööduga oma partnerit. Võiks ennast rohkem usaldada.

Tehnika

cv Sündinud: 14.03.1990 Klubi: Tallinna FC Flora Treenerid: Arnold Jädal, Norbert Hurt, Marko Kristal, Kristjan Tiirik, Martin Reim ja Frank Bernhardt Eelmine klubi: Tartu Tammeka

Norbert Hurt: Tehnika on tal hea. Oma pikkuse kohta on tal korralik pallitunnetus, oskab anda pikka söötu. Tehniliselt vajab arendamist veel tema vasak jalg. Martin Reim: Eesti liiga jaoks piisavalt korralikul tasemel. Loomulikult on vaja tegutseda kiiremini ja täpsemini.

Liikuvus Martin Reim: Ta on seda tüüpi mängija, kes mõtleb enne, kui teeb. Temast ei saa välkkiiret triblajat, aga ta kompenseerib selle oma muude plussidega. Ta on kontrolliv poolkaitsja ja ei pea eriti ettepoole liikuma, kuid ka siin on vaja juurde panna. Aga tal on pea olemas, oskab kohta valida ja õigel ajal õiges kohas olla. Norbert Hurt: Otsib väljakul pidevalt kohta, et oma mängijaid aidata. Väga head pööramised palliga.


Foto: Lembit Peegel

M채rt Siigur teab, mida noortele 천petab. Foto: erakogu 30 JALKA

NOVEMBER 2012


treener

Märt Siigur:

palli ei peksa ja sukeldumist ei õpeta Ligi veerandsada Eesti noortekoondise poissi ja viis A-koondislast üles kasvatanud Pärnu noortetreener Märt Siigur ei armasta pika palli ettepeksmist ja vigade väljameelitamist. Indrek Schwede

“P

ärnus oli jalgpall ala number üks, käisin poisikesena mänge vaatamas ja tundsin, et selles meeskonnas ja selle rahva ees tahaks mängida,” räägib tuleva aasta 3. märtsil 70. juubelit tähistav, aga ikka treenerina tegutsev Märt Siigur. See unistus saigi teoks, Siigur pallis läinud sajandi kuue- ja seitsmekümnendatel Pärnu esindusmeeskonnas Eesti meistrivõistlustel. Tinglikult võib Märt Siiguri treenerikarjääri alguseks lugeda 1973. aasta jaanilaupäeva, kui Eesti NSV meistrivõistluste mängus Narva Kreenholmiga tollal 30aastane Pärnu kalevlane oli üks-ühele-olukorras vastase väravavahiga. Viimane hüppas kahe jalaga Siiguri tugijalale sisse. Mängijakarjäär oligi läbi. Edasine läks iseenesest. Siigur treenis Pärnus erinevaid meeskondi, aga eriti edukas on ta olnud noortetreenerina. Sealjuures on ta alati tähtsaks pidanud isiklikku eeskuju. “Isiklik eeskuju on oluline: ma pole kunagi suitsu tõmmanud ega kahtlaste lõhnadega trenni läinud,” räägib Siigur, kelle sõnul märkavad noored selliseid asju kohe. “Ta oli alati korrektne, mis pole vähe tähtis,” rõhutab Eesti rahvuskoondise 103-kordne internatsionaal Indrek Zelinski. “Ei mäleta, et treeneri pärast oleks treening ära jäänud või et ta oleks hiljaks jäänud. Kui see ka juhtus, oli see alati ette teada. Mulle on see meelde

jäänud ja püüan ka ise samamoodi käituda.” Zelinski möönab, et oskas sellist joont hinnata, sest oli kodust kaasa saanud analoogse kasvatuse. Ta tõstab esile Siiguri mitmekülgsust, sest toona ei andnud treenerid oma gruppe teistele üle, vaid juhendasid oma kasvandikke algusest kuni nende täisealiseks saamiseni välja. Zelinskigi mängis Siiguri käe all pea kümme aastat. Peale Zelinski on Siiguri juurest suurde jalgpalli jõudnud Eesti koondislased Sergei Terehhov, Sergei HohlovSimson, Igor Prins ja Jaanus Veensalu. Pluss veerandsada noortekoondislast ja Pärnu esindusmeeskonna viimaste

Olen öelnud oma õpilastele, et ise teate, kas kukute kastis või mitte, aga mina noorteklassis seda teile ei õpeta.

aastate peatreener Kalev Pajula. “Ta pööras palju tähelepanu tehnikale,” mäletab 94 korda rahvusmeeskonnas mänginud Sergei Terehhov. “Tegime treeningul palju seinasööte. See oligi kõige tähtsam sellises vanuses. Kui saad tehnika varakult kätte, siis on hiljem lihtsam mängida. Paljud, kes tehnikat korralikult ei omanda, jäävad pärast jalgpallist eemale. Tema tegi seda tööd suurepäraselt ja tema poisid jäid jalgpalli juurde. Minagi olen juba 30 aastat olnud jalgpalli juures!” “Mulle ei meeldi pikkade pallide ettepeksmine,” ütleb Märt Siigur, kes tüüris Pärnu Kalevi 1990. aastal Eesti noortemeistriks B-klassis ja aasta hiljem A-klassis. “Muidugi ei pääse ka sellest, aga minu kreedo on, et pall peab maas olema ja mängijad söötu mängima.”

Esmaseks peab Siigur tehnikat, millele lisandub taktika: “Näen, et mõnel poisil on kõik olemas: ta ei vaatagi palli, vaid otsib pilguga ruumi. See peab olema kaasasündinud. Kui pallitunnetus on halb, siis ei saagi vaadata väljakut. Kui pallitunnetus käes, on pall kontrolli all ja on aega väljakut vaadata. Aga andekusest sõltub vahest kolmandik. Kaks kolmandikku sõltub tööst.” Kuigi Siigur on läbi teinud aja, mil jalgpall polnud Eestis soositud ning meil puudus 14 aastat isegi esindusmeeskond, mis oleks võistelnud Nõukogude Liidu meistrivõistlustel, pole talle kunagi tulnud mõttessegi jalgpallile selga keerata. “Sellisteks mõteteks polnud aega,” reageerib Siigur tuliselt. “Talvel oli jäähoki, suvel jalgpall. See on kutsumus. Sada protsenti. Vahel, kui on raske, mõtlen, et milleks ... Aga siis puhkad natuke. Kuid et minna mõne teise ala peale ...” Endiste aegadega võrreldes on praegu kolme vanusegruppi treenival Siiguril praegusele põlvkonnale mõndagi ette heita: “Suhtumine on muutunud, pingutada ei taheta. Minulgi on koos tore viisakas seltskond. Lust on kuulata, mida nad arvavad meistriliiga mängijatest, kuidas arvustavad treenereid. Nad on targad ja haritud, maailm on ees lahti, aga ... Eks terve maailm käib seda läbi. Juba hakkab pendel jälle teisele poole liikuma – tüdrukutele ei meeldi enam poisid, kel on õllelõhn juures. Aga viljad tulevad hiljem.” Üks asi on Siigurile veel tähtis. Ta ütleb end olevat rahulik treener, aga läheb närvi siis, kui näeb toorest mängu. “Mulle ei meeldi ka vigade väljameelitamine ning olen öelnud oma õpilastele, et ise teate, kas kukute kastis või mitte, aga mina noorteklassis seda teile ei õpeta. Eks seda peab tegema ka, aga noorteklassis mina seda ei õpeta!” 2012 DETSEMBER JALKA

31


Foto: Scanpix

32

JALKA DETSEMBER 2012

Londoni Chelsea

Belgia

Eden Hazard


Willian Brasiilia

Donetski Ĺ ahtar

33

2012 DETSEMBER JALKA


Allreas (vasakult): George Cole, spordidirektor Sergei Terehhov, Tihhon Šišov, Eino Puri, Juri Jevdokimov, Oliver Konsa, Tarmo Neemelo, Kristen Viikmäe, Alo Bärengrub, Ken Kallaste, Andres Koogas, Tanel Melts, Yankuba Ceesay. Ülareas (vasakult): Domiano Quintieri, Marco Bianchi, Kaido Koppel, arst Istvan 34füsioterapeut JALKA DETSEMBER 2012 Koso, Reigo Jorsi, peatreener Igor Prins, treener Fredo Getulio Aurelio, administraator Toomas Kaldma, Vitali Teleš, Jorge Rodrigues, Hidetoshi Wakui.


2012 DETSEMBER JALKA

35


Foto: Scanpix

36

JALKA DETSEMBER 2012


Foto: Scanpix 2012 DETSEMBER JALKA

37


Foto: Aldo Luud

k채bi & k채nd

Ats ja T천nis Lukas on himukad jalgpallim채ngijad.

38

JALKA DETSEMBER 2012


käbi & känd

Tõnis ja Ats Lukas on jalgpalliga sina peal Kui riigikogu liige ja endine haridusminister Tõnis Lukas tahab jalgpallimurul olla ründaja ja väravaid lüüa, siis poeg Ats eelistab mängida väravavahi või kaitsjana. Alver Kivi

R

ohkem poliitikuna tuntud Tõnis Lukas on asjaarmastajana mänginud jalgpalli ülikooli ajal ajaloolaste koondises, hiljem ka EÜE, EÜSi, Rõngu kooli, riigikogu ja haridusministeeriumi meeskonnas. FC Toompea ridades osales ta aastaid Eesti meistrivõistlustel. 1991. aastal käis ta sõpradega EÜSist isegi üliõpilaste jalgpalli Mondialito-nimelistel maailmamängudel Montpellier’s. Praegu Tõnis Lukas jalgpalli enam nii aktiivselt ei mängi, kuid kui keegi kutsub ja pakub võimalust, on ta mängumees. “Mängin riigikogu meeskonnas, seega olen jalgpallipropaganda eesliinil,” räägib ta. Lukase sõnul on sel sügisel olnud üle hulga aja riigikogu koondisega mitmeid jalgpallikohtumisi – nii lühikesi turniirimänge erinevate Tallinnas paiknevate suursaatkondade esindustega kui ka üks “päris” mäng Tallinnas õppivate ja töötavate prantslastega. “Oma väravad lõin ikka enamvähem ära,” tunnistab ta. Viimati käis Tõnis Lukas septembris Soomes Hyvinkääs riigikogu ja Eduskunta vahelisel jalgpalliturniiril. Meeskond, kuhu kuulusid riigikogu aseesimees Jüri Ratas ning liikmed Arto Aas, Deniss Boroditš, Tõnis Lukas, Eiki Nestor, Indrek Saar, Rainer Vakra ja Rannar Vassiljev, kaotas põhjanaabrite esindusele seekord kahjuks mõlemad mängud. Tõnis Lukas on oma jalgpallurikarjääris mänginud ainult rünnakul ja

tegutsenud tipuründajana. Talle meeldib olla üksinda ees ja ta armastab teha resultaati ka tabavate pealöökidega. “Väravaid on ikka löödud ning kui vahel mõnes sellises amatöörmängus kolm ära lööd, on eriti hea tunne,” on ta oma sooritustega jalgpallimurul üldiselt rahul.

“„

Mängin riigikogu meeskonnas, seega olen jalgpallipropaganda eesliinil.

Kuigi viimastel aastatel on Tõnis Lukast köitnud jalgpall, on ta koolipõlves tõsiselt tegelenud kergejõustikuga. Kümnevõistluses häirisid teda paraku vigastused, seetõttu tuli keskenduda heitmisele ja tõukamisele. Tõnis Lukase sõnul valdabki ta jalgpallis enim kergejõustiklase oskusi – jooksu, hüppeid ja tõukeid. Kooliajal oli Tõnis Lukas kooli võrkpallikoondise kapten, pisut mängis ta ka korvpalli ja kunagi maletki. Praegu hoiab ta ennast füüsiliselt vormis ikka pigem jooksmisega. “Jalgpallimänge on ju harvem, aga kui mõni tuleb, siis ajan vormi üles,” selgitab Tõnis. “Võistlusmäng ise oma meeleoluga on ju vaimne doping.”

Atsile meeldib jalgpall, sest kõik ju mängivad Kaheksa-aastasele Ats Lukasele meeldib jalgpalli mängida, sest kõik poisid ju mängivad, nii ka tema. Koos sõpra-

dega ajab ta tihti palli taga sünnipäevadel ja koduõues. Seepärast on Atsi alavalik igati loogiline. Mänguisu rahuldab poiss Tartu Tammekas ja treeningud meeldivad talle väga. Aga erinevalt isast tahab poeg olla väravavaht ja kaitsja. “Isa küsib vahel pärast mängu “Mitu väravat sa lõid?”, aga mulle ei meeldi, kui ta õpetab,” räägib Ats, kes on käinud ka isa mänge vaatamas. “Ta oskab väga hästi jalgpalli mängida.” Tammeka võistkonnas mängiva poja mängudele kaasaelav Tõnis ei ole rahulik pealtvaataja ja nagu tõelisele vutifännile kohane pääsevad ka temal tihti emotsioonid valla. “Ats teeb mulle ikka märkusi, et ma karjun liiga palju,” lausub ta. Ats Lukase lemmikmängija on Cristiano Ronaldo, sest ta on väga hea mängija. Lemmikmeeskond on Tammeka, kuna ta käib seal ise jalgpalli mängimas. Tõnis Lukase sõnul ei ole Atsile esialgu seatud jalgpallis mingeid sportlikke eesmärke. “Las ta proovib praegu veel erinevaid asju – baas peab tugev olema,” selgitab isa. “Ats käib veel ka kergejõustiku ja judo treeningutel. Eks hiljem jõuab spetsialiseeruda.”

Sport on peres au sees 50aastase riigikogu liikme ja endise haridusministri Tõnis Lukase abikaasa Liina tegeleb iluuisutamisega. 22aastane tütar Triinu on kõige rohkem harrastanud võistlustantsu, kuid mingi konkreetse spordialaga ta praegu ei 2012 DETSEMBER JALKA

39


käbi & känd Foto: Aldo Luud

Lastekirjanik Mika Keränen: Tõnis on tõeline ründaja Tõnis Lukas on jõuline tipuründaja, ministeeriumi Hristo Stoichkov. Oleme mänginud korduvalt koos jalgpalli Eesti noorteühenduste vastu ja mul on hea meel, et võin alati usaldada teda ründes. Austusest Tõnis Lukase vastu saab minu järgmises lasteraamatus noore tipuründaja nimeks Tõnka. Olen tänulik, et Lukas tõi ministeeriumi Tallinnast ära ja ootan tartlasena pikisilmi, millal saame siia teisi ministeeriume.

Ats Lukas eelistab kaitsemängija või lausa väravavahi rolli, aga võib palliga ka pikalt triblada.

tegele. Kõige aktiivsem sportlane on keskmine tütar, 12aastane Linda, kes harjutab Eesti tipptreeneri, Sanna Remesi juures iluuisutamist. 8aastane poeg Ats on aga valinud jalgpalli ja Tammeka treeningud. Kuigi Lukaste meespere on jalgpallilainel, igapäevaselt jalgpall kõneaineks siiski pole. “Naine ja tütred ei tunne jalgpalli vastu erilist huvi,” tõdeb Tõnis Lukas. “Atsi puhul on jalgpallilust ju normaalne – väikesed poisid peavad kõik jalgpalli mängima. Kui olen ise kusagil 40

JALKA DETSEMBER 2012

mängimas käinud, siis tütred ikka vähemalt küsivad, kuidas läks. Minu puhul leiab perekonnas vutiharrastus pisut aasimist, sest kui tavaliselt mängult tagasi tulen, siis üldiselt mõne kergema vigastusega.” Kui treeningute, töö ja koolitükkide omandamise kõrval vaba aega jääb, siis taovad Tõnis ja Ats vahel jalgpalli, maadlevad, mängivad malet ja kaarte. Isa ja poeg leiavad alati ühise keele. Kord kui käidi sõprade peredega Soomes Lapimaa bussimatkal, siis võeti tihti pall välja ning tehti kusagil

peatuspaigas isade ja laste jalgpallimänge. “Olime Atsiga nendest hetkedest mõlemad vaimustuses,” räägib Tõnis Lukas. Jalgpalli vaadatakse ühiselt ka televiisorist ning suurimaks lemmikuks on Eesti koondis. Tänavuste Euroopa meistrivõistluste tähtsamaid mänge vaadati koos kohalikega Põhja-Itaalias. “Eriti Itaalia mängude ajal uudistas Ats kohalike poiste temperamentset käitumisstiili. Põhjamaist rahu seal märgata polnud,” meenutab Tõnis ühiseid hetki lemmikspordialale kaasaelamisel. Tõnis Lukas on juba pikaaegne ja kogemustega vutifänn. Riikidest on läbi aegade olnud tema lemmikud Argentina ja Holland. “Ilmselt juba Ayala ja Cruyffi aegadest 1970. aastate algul,” täpsustab ta. Üldiselt meeldib Tõnisele itaallaste, hispaanlaste, portugallaste ja lõunaameeriklaste mäng. Eelmiste maailmameistrivõistluste lemmik oli Uruguay, sest rünnak teeb ikka jalgpallist jalgpalli. Aga kas jalgpallisõbrana, parlamendi liikmena ja endise haridusministrina näeb Tõnis Lukas võimalust, et jalgpall võiks kunagi saada Eesti kooliprogrammi osaks? “Eesti jalgpalli sajanda aastapäeva eel käis Aivar Pohlak minult kui tollaselt haridusministrilt uurimas, kuidas saaks jalgpalli rohkem koolidesse viia,” meenutab ta. “Pohlakul oli ka sädelev idee alustada tol aastal kõigis koolides kooliaastat jalgpallimänguga. Hea idee oli, aga jäi kusagil toppama.”


12 põnevat turniiripäeva, 600 pingelist jalgpallilahingut, 5000 mängijat, lugematu hulk väravaid!

u p õ l a t s Aa r i i n r u t 17. - 30. detsember Kalevi Spordihallis Tule minijalgpalli maratonile kaasa elama! PEATOETAJA

SUURTOETAJAD

TOETAJAD

MEEDIAPARTNERID


klubilood

Santose 2003. aasta grupi poisid tänavusel Santos Cupil.

Tartu Santos on ikka Tartu Santos Suuremale osale vutisõpradest seostub jalgpalliklubi Santos peamiselt maailmakuulsa brasiillase Pelega. Tartlased peavad kohalikku Santost ikka enda omaks ja selleks soovitakse ka jääda.   Alver Kivi

“N

ime kohta on palju küsitud,” tunnistab Tartu FC Santose president Meelis Eelmäe. “See on algusest peale olnud meie teadlik valik. Nimi viitab

42

JALKA DETSEMBER 2012

tehnilisele jalgpallile ja samuti sellele, et jalgpall on meie jaoks püha, mida sõna santos otseselt tähendab.” Eelmäe pole kuulnud, et keegi oleks neid väga Brasiilia klubiga segi ajanud. Pealegi on Santoseid ju ka Mehhikos, Lõuna-Aafrika Vabariigis ja kindlasti kusagil veel. Samas märgib klubi president, et Tartu FC Santos võiks tavainimesele ja jalgpallisõbrale seostuda tehnilise jalgpalliga, mida mängivad lapsed või täiskasvanud, kes austavad iseennast ja oma vastast. 2006. aasta aprillikuus asutatud FC Santos on praeguseks saanud Lõuna-

Eesti suurimaks jalgpalliklubiks, kus treenib üle 800 lapse vanuses 3–15. FC Santose eesmärk on edendada efektiivselt Lõuna-Eesti jalgpalli, jagada lastele vutialaseid oskusi ja teadmisi, arendades neid nii füüsiliselt kui ka vaimselt. Eelmäe sõnul pole 800 last kindlasti klubi võimete lagi, sest ideaalis võiks olla Santoses kuni 1500 poissi ja tüdrukut. Selle numbri täitumiseni läheb natuke aega, eeskätt on vaja juurde väljakuid ja saale, kus harjutada. “Samuti peab Santos ise inimeste seas tuntumaks saama,” leiab ta. “Kui esimesed meie kasvandikud välisklubides pallima hakkavad, siis tuleb ka


klubilood

Foto: Hermo Soodla

Foto: Hermo Soodla

Santos Cupi autasustamine: esikoha karikaga Joonas Kartsep, mille andis üle Andy McKnight.

kuulsus ning kindlasti soovib siis meiega liituda rohkem lapsi kui praegu.”

Väikesed treeningugrupid mitme treeneriga Tartu FC Santos sai alguse lasteaia lastele mõeldud projektist “Saame sõbraks jalgpalliga”. Projekt võeti lasteaedade

poolt väga hästi vastu ja nii sündis Santose jalgpallikool. Samal ajal alustati ka esimese treeningugrupi loomisega ja esimesel päeval osales seitse last. Nüüdseks on alustatud ka neidude grupiga, kus osaleb 25‒30 8‒12aastast tüdrukut. Meelis Eelmäe räägib, et klubil läheb lasteaedades jätkuvalt hästi, huvi on suur ja lastele treeningud meeldivad. “Trennid toimuvad lasteaedades korra nädalas, treeningugrupis on 10‒12 last, sest nii jõuab treener kõigini,” lausub ta. Erinevalt paljudest teistest klubidest ongi FC Santose eripäraks väikesearvulised treeningugrupid. Treeninguid viiakse läbi ühe või kahe ning vajadusel enama treeneri juhendamisel, mis annab võimaluse läheneda igale lapsele individuaalselt. FC Santose eelisteks on professionaalsed treenerid ning lapsesõbralikud treeningumeetodid. Klubi treenerid on enamuses noored juba ülikooli lõpetanud või siis veel ülikoolis tarkust omandavad inimesed. Tähtis roll on ka Eesti tipptasemel jalgpalli mänginud või mängivatel meestel. Eelmäe selgitab: “Eelistame inimesi, kes tahavad õppida ja areneda ning on võimelised oma kogutud jalgpallialaseid teadmisi lastele normaalselt edasi andma. Treeneritöös on alati väga palju emotsioone ja seetõttu on oluline, et treener suudaks kõigele vaatamata jääda rahulikuks ja tasakaalukaks, sest ainult nii on ta võimeline analüüsima ning selle analüüsi tulemusel võtma vastu arukaid otsuseid. Meie treenerid ei saa olla inimesed, kes ei suuda end vaos hoida ja oma emotsioone laste peal välja elavad.” Peale noorte treenerite on klubis olnud noortetööd juhtimas suurte kogemustega spetsialistid. Varasemalt oli noori treenereid aitamas Anton Joore Hollandist ja tänavu Andrew McKnight Inglismaalt. Treeninguteks kasutab FC Santos Annelinna ja Tamme staadioni kunstmuruväljakuid ja Tartu koolide muruväljakuid, aga ka väljakuid Luunjas ja Ilmatsalus. Meelis Eelmäe sõnul klubil maakonnast väljapoole laienemise plaane ei ole.   “Santos seostab end kogu Tartu ja Tartumaaga, sest treeningud toimuvad kõigis linnaosades ja lisaks veel ka

Treeningugrupid (Grupi liikmete sünniaasta ja treenerite nimed) 1998 ‒ Timo Teniste ja Mikk Laas 1998/2000 ‒ Mikk Laas 1999/2000 ‒ Timo Afanassjev ja Marko Sonn 2000/2002 ‒ Anti Kangur 2001 ‒ Timo Teniste ja Dan Lõhmus 2002 ‒ Timo Afanassjev ja Siim Säesk 2003 – Karel Otto ja Allan Zirk 2004 ‒ Allan Zirk ja Karel Otto 2004 ‒ Timo Afanassjev ja Siim Säesk 2004/05 ‒ Siim Säesk 2005/06 ‒ Aleksei Kuzmin ja Egert Sults 2005/06 ‒ Marko Sonn ja Ivar Sova 2007/08 ‒ Aleksei Kuzmin ja Egert Sults Annelinna tüdrukud ‒ Kristina Bannikova ja Sirje Roops Luunja grupp ‒ Dan Lõhmus Ilmatsalu grupp ‒ Marko Sonn Väravavahtide trenn ‒ Siim Säesk Foto: Hermo Soodla

Treener Timo Afanasjev oma grupiga Santos Cupil.

Faktid FC Santose kohta: • Santos tähendab hispaania keeles “pühakud” • Santose värvid on punane-valgeroheline • Santose logo keskosa ühendatud käed sümboliseerivad ühendamist, koostööd ja sõprust • Roheline värv tähistab jalgpalli (muru) • Valge ja punane värv tähistavad Tartut • FC Santoses on töötanud treeneritena Ricardo Lunstedt Brasiiliast, hollandlane Anton Joore ja inglane Andy McKnight • FC Santose treeningutes on osalenud ja osalevad vene, jaapani, ukraina, gruusia, leedu, itaalia, hispaania ja rootsi rahvusest lapsed • FC Santose kodu asub aadressil Annemõisa 6, Annelinna staadioni kõrval • Santoses kehtib põhimõte: “Koostöös saavutatakse häid tulemusi!”

2012 DETSEMBER JALKA

43


klubilood Foto: Hermo Soodla

Andy McKnight: Santoses tehakse head tööd FC Santosele kogemusi jaganud Inglismaa jalgpallitreener, Wolverhampton Wanderersi ja West Bromwich Albioni noortevõistkondades mänginud Andy McKnight avaldab Santose juhtidele tunnustust. “Minu arvates teevad Leino Lõnsu ja Meelis Eelmise väga head tööd selle klubi arendamisega,” räägib kompanii Revo Coaching omanik McKnight. “Nad on väga ambitsioonikad jalgpalliinimesed, kes teevad oma tööd südamega, mis on kogu selle protsessi juures kõige olulisem asi. Ma arvan, et FC Santos võib jõuda väga kaugele.” Selleks et FC Santose esindusmeeskond mängiks kümne aasta pärast Euroopas, on vaja tema hinnangul teha väga palju tööd. “Oluliselt rohkem on kontorisse vaja inimesi ja palliplatsile treenereid. Selle kõige aluseks on vaja palju ressurssi,” selgitab Andy McKnight.

Nõo saaliturniiril peab Timo Teniste kohtunikuametit. Foto: Hermo Soodla

Treener Karel Otto jagab poistele õpetussõnu enne järgmist kohtumist.

maakonnakeskustes,” selgitab president. Klubil on plaanis ehitada ka oma baas, kuid selles suunas liigutakse rahulikult ja järjekindlalt. Kuna klubikeskuse ehitamine on seotud väga suurte summadega, siis ei soovi Eelmäe prognoosida, millal klubi selleni jõuab, aga kindlasti tehakse see valmis.

Võidud pole olulised Kui seni on Tartu FC Santos olnud vaid noorteklubi, siis järgmisel aastal hakkab esindusmeeskond mängima meeste meistrivõistluste teises liigas. Meelis Eelmäe tunnistab, et Santosel on kõrged eesmärgid ja tahetakse, et treeningutel osalevad lapsed või vähemalt osa neist jõuaks tipptasemel Euroopa klubidesse mängima. Kuid igal asjal siin maailmas on oma aeg ja igat asja tuleb teha õigel ajal. Kuid president toonitab, et võistkondadele ja treeneritele ei saa ega tohi lastespordis anda kõrgeid või madalaid eesmärke, ainus eesmärk on areng. Lastes tuleb arendada jalgpallialaseid teadmisi ja oskusi nii hästi kui võimalik 44

JALKA DETSEMBER 2012

ning aidata noorel poisil või tüdrukul valmistuda eelseisvaks eluks. Lapsed õpivad treeningutel teistega arvestama, muutuvad võistlustel ja laagrites iseseisvamaks. “Kui on aeg arendada lastes paindlikkust, siis tuleb seda teha, kui on aeg arendada tehnikat, siis tuleb tegeleda sellega, kui on aeg arendada kiirust, siis tuleb ka see ette võtta,” selgitab Eelmäe klubi põhimõtteid. “Kõike peab tegema õigel ajal ja ei tohi võidu nimel hakata last üle treenima või valesti treenima. Ületreening annab küll kiire resultaadi, kuid pärsib hilisemat arengut ja soodustab vigastuste teket enne tippsporti jõudmist.” Eelmäe sõnul ei ole tähtis, millisel kohal turniiridel või Eesti noorte meistrivõistlustel ollakse, tähtis on laste arendmine, ja kui neil on looduse poolt piisavalt eeldusi, siis on oluline, et klubi suudab neid õigesti aidata ja aitab neil jõuda võimalikult kõrgele. Klubi kõige vanemad kasvandikud on praegu 14­‒15aastased.

Võistkondadele ja treeneritele ei saa ega tohi lastespordis anda kõrgeid või madalaid eesmärke, ainus eesmärk on areng.

Meelis Eelmäe märgib, et kui vaadata süsteemi, mis praegu on jalgpalliliidu poolt noormängijate arendamiseks loodud, siis iseenesest toimib kõik väga hästi, ainult et Eesti noortemeistrivõistlustel võiks hakata lapsed mängima natuke hiljem ‒ alles 14‒15aastaselt.

Ta täpsustab: “Sest igasugune tiitlivõistlus sunnib lapsi ja treenereid liigselt võidu nimel pingutama ja see omakorda seab ohtu treeningu kvaliteedi, sest treenerid võivad hakata liiga vara treenima lapsi tulemusest, mitte ealisest arengust lähtuvalt.” Tartu FC Santoses treeninguprotsess toimib, plaanid ja eesmärgid on paigas. Meelis Eelmäe sõnul pole klubil ühtegi sellist muret, mida peaks teistega jagama: “Kõigile asjadele on olemas lahendused ja iga lahendus tekitab uusi huvitavaid olukordi. Ma ei näe, miks peaksime halama ja muretsema selle asemel, et lihtsalt klubist ja tema poolt pakutavast rõõmu tunda.”

Firmamärgiks noorteturniirid Treeningute kõrval on Santose teine ja üha kasvav töösuund olnud noorteturniiride korraldamine Lõuna-Eestis ning nüüdseks ollakse sel alal laienetud ka mujale Eestisse. Aasta-aastalt on klubi enda korraldatud turniiride hulk kasvanud ja üha rohkem on hakatud kutsuma klubisid välismaalt. Üks suurimaid Santose korraldatavaid rahvusvahelisi turniire on Tartu Cup ja klubi endise treeneri Hillar Otto Memoriaal. Ühel turniiril osaleb 100–120 võistkonda 6–8 riigist. Sõprussidemed on loodud Riia Skonto, Vilniuse Žalgirise, HJK ja GBK (Soome), Amsterdami Ajaxi (Holland), Luton Towni ja Histon FC (Inglismaa) jt klubidega. Suhtlus klubidega toimib juhatuse tasandil, kuid samuti ka treenerite ja tegevjuhtidega. Vahetatakse teadmisi ja kogemusi ning võistkonnad mängivad klubide noortevõistkondadega sõprusmänge.


2012 DETSEMBER JALKA

45


turvalisus

Eesti õppis ja õpetas

rahvusvahelises turvaprojektis Foto: erakogu

Leedulased vajasid turvaprojekti korvpalli EMi õnnestumiseks.

Oktoobri lõpus võeti Leedu linnas Trakais kokku rahvusvaheline projekt, mille käigus käis osalejaid koolitamas Eesti Jalgpalli Liidu turvanõunik Margus Kotter. Samas õppisid ka 30 meistri- ja esiliiga linnadest pärit politseinikku Eestist.

tab Margus Kotter. “Käsitleti ka sel suvel Poolas ja Ukrainas toimunud jalgpalli EM-finaalturniiri, kus kaks meie politseinikku käisid hindamas turvalisuse tagamist poolfinaalmängus Saksamaa‒Itaalia. Teemaks oli politseitöö suurtel spordiüritustel ja koostöö partneritega. Jalgpall oli olulisel kohal, sest just jalgpallis kasutatavad metoodikad ja taktikad on praktikas läbi proovitud ja jõudnud nüüd teistesse spordialadesse.” Kotteri sõnul viis projekt partnereid üksteisele lähemale. Toodi vastastikku elust võetud näiteid, vaeti nende põhjusi, Indrek Schwede soovitati lahendusi. “Koos olid kuue riigi eksperdid, kes 011. aastal Leedus peetud korvpalli koolitusi läbi viisid,” räägib Kotter. “Need EM-finaalturniir oli korraldajaile on inimesed, kes tegelevad nende teemasuur väljakutse ka turvalisuse mõtdega igapäevaselt. Kuulajatele ei öeldud, tes. Selle probleemiga on suurimad kokkumis on õige, mis on vale, vaid arutati puuted aga maailma publikurohkeimal koos, mis võiks olla õige ja mis vale. Eri alal, jalgpallil. Nii otsustasidki leedulased riikide politseinikud said samu ülesankokku kirjutada rahvusvahelise projekti, et deid ja see tõi hästi välja erineva mõtleEuroopa Liidu rahalise toega korraldada mise. Poola tahtis probleeme lahendada koolitus. 106 osalenud politseiniku seas oli jõuga, Eesti aruga. Meie ressursid ongi ka 30 Eesti politseinikku (linnadest, kus väiksemad ja me peamegi taiplikumad on meistri- ja esiliiga meeskonnad) ning UEFA turvaametnik Margus Kotter oli olema.” üheks koolitajaks. Vastastikuse suhtlemise käigus loodi Foto: erakogu “See projekt oli laiem kui ainult kasulikke kontakte. Näiteks kuus meie Leedus toimunud korvpalli EM,” selgi- Margus Kotter korvpalli-EMi maskotiga. politseinikku õpivad Poolas veekahuri

2

46

JALKA DETSEMBER 2012


turvalisus Foto: erakogu

Foto: erakogu

Selline Google’i-tõlkeline tervitus ootas eestlasi Leedus.

kasutamist, sest nagu ütleb Kotter: “Nemad lasevad vett pea igas meistriliiga voorus.”

Jalgpallihuligaansusest on saanud spordihuligaansus

Staadionil tehakse turvatööd ka rahva silme eest varjul.

Peale konkreetsete ja praktiliste küsimuste arutati ka, kus ja päästeametiga. Kotter kiidab ka Eesti sporditeadlikku publiasub politseinike valulävi vastasseisu puhul agressiivse kut, kes käib alati vaatamas häid ja kõrgetasemelisi võistlusi. publikuga. Üheskoos sedastati, et jalgpallifänni vastu ei “Kui on tipp koduõuel, siis tullakse vaatama,” ütleb Kotlähe politsei kunagi – ta läheb huligaani vastu. Otsiti ka ter. “Meiegi tunnetame, et jalgpalli U19 finaalturniiri järel vastust küsimusele, kas saab rääkida eraldi jalgpallihulija mõjul on 20% publikust vahetunud – rohkem on noori gaansusest või spordihuligaansusest? ja peresid. See teeb rõõmu, sest nad toetavad just nimelt Suund on selles suunas, et huligaanid liiguvad eri alade sporti ning on leidnud tee A-koondise mängudele. Head vahel ja otsivad sobivat väljundit. Neil võivad olla näiteks jalgpallimängud on üles leidnud jalgpallifännid, kes nüüd on poliitilised või muud eesmärgid, aga enamasti neil spordiala leidnud tee tribüünile!” enda vastu huvi pole. Peale jalgpalli arvukate näidete esineb Artikli valmimisele aitas kaasa Euroopa Liidu kuritegevuse Šveitsis vägivalda jäähokis; veepalli MMil tulid Horvaatia ja vastu võitlemise ja ennetamise programm. Serbia vahelises mängus end maandama sõjaveteranide pundid; Kreekas on valulapseks korvpall. “Sport pakub hea võimaluse olla pildil,” selgitab Kotter põhjust, miks spordihuligaanid otsivad just võistlusi kohana, kus vägivallatseda. Tänu meediale jõuab nende sõnum sageli kohale. Politsei üheks töölõiguks on ennetav tegevus. Tänavu märtsis selgitati ka meie jalgpalli- ja korvpalliliidu esindajatele oma töö põhimõtteid ja seda, miks politsei teatud olukordades niimoodi käitub, nagu ta käitub. Euroopa Liidus on tehtud käsiraamat, mis reguleerib politsei tegevust jalgpallivõistlustel, samuti on loodud vastav infopunkt. Praegu on kavas infopunkti haaret laiendada ka teiste spordialade peale. “Väga tähtis on infovahetus: kui palju on fänne saabumas, millised on riskid,” räägib Margus Kotter. “Näiteks Ungariga toimis meie infovahetus väga hästi ja selle info põhjal võtsime Tule ujumist õppima ja oma ujumisoskusi täiendama Eesti–Ungari MM-valikmängul Tallinnas staadionile sisenenud fännidelt pürotehnilised vahendid. Varem pole Uued ujumiskursused nii algajatele turvatöötajad neid välisfännidelt kätte saanud.” kui ka edasijõudnutele algavad jaanuaris 2013. Eesti politsei tööd hindab Kotter REGISTREERU MEIE UJUMISKURSUSTELE JUBA TÄNA! heaks, sest väike riik annab rida eeliwww.ujumiskool.ee seid: esiteks tuntakse võimalikke ohuinfo@ujumiskool.ee tekitajaid, teiseks suudetakse kiiresti reageerida. Head sidemed on ka linna

KALEVI UJUMISKOOLI!

2012 DETSEMBER JALKA

47


naised

Noortekoondise suured kaotused tegid mängijad tugevamaks

Foto: Lembit Peegel

Kindlasti on Eesti naistevutis õpipoiss ja maailma tipptasemele ei jõuta ilmselt kunagi. Kuid U19 koondise 0 : 16 ja 0 : 11 kaotused sunnivad tegema järeldusi. Alver Kivi

N

aiskonna peatreener Keith Boanas märgib, et kuna ta ootas oma võistkonnalt parimat esitust, siis puuduvad mängijate aadressil vabandused, kuid ta kaitseb neid igasugustel asjaoludel. “Me püüame neid asju suunata ja mängijaid aidata,” selgitab inglane. “Aga paraku halvab kõik ühe või kahe tüdruku vigastus, haigus või käitumisprobleemid.” Seekord jäid vigastuste ja haigustega turniirilt eemale kaitsemängijad Grete Ojala, Kärt Mere ja Gerli Israel. Varumängijad ei suutnud neid vajalikul tasemel asendada. Koondise mängus andis väga palju tunda meie esiväravavahi Teele Toomsalu puudumine. “Teele käitus täiesti kohusetundetult ja vedas naiskonda alt, kui ei ilmunud treeningutele,” oli treener oma koju jäänud esiväravavahi aadressil kriitiline. “Tal oli küll palavik ja muud jalgpalli mittepuutuvad põhjused, kuid ta rääkis neist viimasel minutil.”

“ „

Me oleme püüdnud julgustada väravavahte, kuid laagrites ütlevad nad alati – keegi ei treeni meid meie klubides.

Boanas ei kahtle, et ilma puuduvate mängijateta oleks Eesti kaotanud Hispaaniale ja Soomele palju väiksema skooriga, kindlasti oleks võidetud Bulgaariat. “Raskustest hoolimata kasvasid need tüdrukud vaimselt ning said kogemuse võrra rikkamaks,” selgitas Boanas. “Ma nägin neis sellist võitlusvaimu, millist ma polnud varem kogenud ja lõpuks olin ma uhke, et saan olla nende treener.” 48

JALKA DETSEMBER 2012

Merily Toom lõi meie naiskonna ainsa värava Bulgaaria vastu.

Vastased murdsid vaimu, kuid mitte võitlustahte Bulgaarias toimunud valikturniirile saabusid meie konkurendid kaks päeva enne, Eesti koondis vaid päev varem. Eestlased lendasid algselt Bukaresti ja sealt sõideti bussiga edasi võistluspaika. Sihtkohta jõuti kuuetunnise sõidu järel õhtul kell seitse. Kuna aeg oli hiline ja tüdrukutel oli vaja süüa, siis jäi ära õhtule kavandatud treening. Järgmisel päeval aga mängiti võistkonnaga, kes oli turniiri üks kindel favoriit. Valikturniiri avakohtumises sattus Eesti Hispaania turmtule alla. Vastased võitsid poolaja 7 : 0 ja kogu mängu 16 : 0. Keith Boanase sõnul andis mängus väga palju tunda meie esiväravavahi Teele Toomsalu puudumine. Kuni 19. minutini suutis Eesti hoida 0 : 0 seisu, siis tuli kaks kerget viga, mida Toomsalu oleks suutnud vältida. Arvestades reisiprobleeme ning väljakul kujunenud olukorda, kaotasid tüdrukud energia ja võitlusvaimu. Hispaanlannad kasutasid meie peataoleku ilusti ära. “Aga me ei tohi süüdistada rohkem neid väravavahte, kes olid väljakul, kui seda, keda polnud,” ei tee treener postide va-


Kui ainult veest ei piisa ja mineraalidest tuleb puudu... hel seisnud Kertu Abrasele ja Karina Korgile etteheiteid. Pärast ebaõnnestunud mängu kogunesid tüdrukud algul oma koosolekule, seejärel arutati olukorda koos treeneritega, sest taheti teada, kuidas teha asju paremini. Kõik andsid moraali tõstmiseks endast parima ja koos viidi läbi õnnestunud treening. Enne kohtumist Soomega oli naiskonna tuju parem, kuigi teati, et tegu on väga tugeva oponendiga. 40. minutil, seisul 0 : 4 tegi Eesti kapten Liis Lepik viimase mängijana ründajale vea ja sai punase kaardi. Pärast kümnekesi jäämist oli koondise eesmärgi realiseerimine saanud võimatuks ja väljakult lahkuti 0 : 11 kaotusega. Kohtumises Bulgaariaga sooviti oma uhkus tagasi saada. Kahjuks ei saanud Liis Lepiku kõrval vigastuste tõttu teha kaasa veel mitmed meie põhimängijad, kuid see andis võimaluse teistele tüdrukutele. Paraku rikkusid ka siin kaks kerget väravat Eesti võimalused paremale tulemusele. Eesti värava lõi 62. minutil Merily Toom.

Töö, töö ja veel kord töö Keith Boanase sõnul vajab Eesti Euroopa paremikule järelejõudmiseks klubides heal tasemel ning pühendunud treenereid ja mängijaid, kes panustavad ala arengule. “Mina üksi ei suuda mängijaid mängima panna,” räägib Boanas. “Me oleme püüdnud julgustada väravavahte, kuid laagrites ütlevad nad alati – keegi ei treeni meid meie klubides.” Koondise kõrval ka kogu Eesti naistejalgpalli koordineeriv Boanas tõdeb, et U19 mängijatel on veel palju arenguruumi, et saada paremaks mängijaks ning nad peavad õppima selle nimel ohvreid tooma. Areng on aga pikk protsess. Seada et mitmed ettevõetud sammud on end õigustanud, tõestab suvel mängitud Balti turniir, mille Eesti neiud võitsid. Keith Boanas rõhutab, et selle tulemuste põhjal ei saa kaugeleulatuvaid järeldusi teha, sest Baltimaade taset ei saa võrrelda Euroopa meistrivõistluste valikvõistlustega. Ka meie lõunanaabrid ei võitnud ühtegi mängu, Läti jäi samasuguste tulemustega alla Hispaaniast ja Soomest palju nõrgematele naiskondadele. Bulgaarias mängitud alagrupiturniiri võitnud Soome kogus 9, Hispaania 6, Bulgaaria 3 ja Eesti 0 punkti.

Eesti koondises mängisid: Kertu Abras (Tartu JK Tammeka), Karina Kork (JK Tallinna Kalev), Grete-Lilijane Küppas (Tartu JK Tammeka), Liis Lepik (Tallinna FC Flora), Silja Goroško (Tartu JK Tammeka), Tiina Trutsi (Tallinna FC Flora), Merily Toom (Tallinna FC Flora), Eneli Õigus (Tartu JK Tammeka), Heddi Pruul (FC Kuressaare), Sixtina Ladva (Põlva FC Lootos), Vlada Kubassova (Tallinna FC Levadia), Ragne Hindrimäe (Tallinna FC Flora), Kelly Rosen (Tallinna FC Flora), Eva Nõmme (Tartu JK Tammeka, Lisa-Marie Nüüd (Tallinna FC Flora), Karoliine Maalinn (Pärnu JK), Eleri Pastak (Tartu SK 10 Premium), Mari Abel (Põlva FC Lootos) Treenerid: Keith Boanas, Katrin Kaarna, Getter Laar

www.essentuky.ee 2012 DETSEMBER JALKA

49


naismängija

Sandra Reivik eelistab modellindusele jalgpalli Pole vist tüdrukut, kes ei tahaks saada modelliks. Sandra Reivikul on võimalus, kuid neiu eelistab paljude unistusele pühenduda jalgpallile.

Foto: Egon Tintse

Alver Kivi

A

gentuuri Living Models vahendusel on Tallinna FC Floras ja Eesti kuni 17aastaste neidude koondises mängiv 15aastane Sandra Reivik osalenud juba moe-show’del ja fotosessioonidel. Paljud neiud annaksid kõik, et sama teha. “Mina olen seni eelistanud jalgpalli ja paaril korral on just sellepärast ka mõnel moeetendusel osalemata jäänud,” räägib Sandra, kellele moemaailm pakub pigem vaheldust. Tallinnas Saksa Gümnaasiumi 9. klassis õppiva Sandra Reiviku sõnul suhtuvad vanemad tema valikutesse positiivselt ja oma soove pole peale surunud. “Emale meeldib, et ma modellindusega tegelen, aga jalgpalli vastu ei ole tal midagi, kuigi ta seda asja väga ei jaga,” selgitab neiu, lisades, et ainult siis, kui ta on saanud mõne vigastuse, on ema öelnud, et lõpeta ära. Sandra kaksikõde Karmen käib võrkpalli mängimas, Sandrale paraku see mäng ei meeldinud. “Võibolla sellepärast, et isa mängis võrkpalli ja väikesena käisime temaga kogu aeg trennis kaasas. Aga issi on väga selle poolt, et ma jalgpallis käin,” toob ta välja oma eelistuste tagamaad.

“„

Olen seni eelistanud jalgpalli ja paaril korral on just sellepärast ka mõnel moeetendusel osalemata jäänud.

Nagu paljud teisedki tüdrukud hakkas Sandra Reivik mängima jalgpalli koduõues koos poistega palli taga ajades. “Poistega oli äge mängida,” meenutab Sandra. Algul tegeles Sandra kuus aastat kergejõustikuga ja käis aasta tantsutrennis. Kaks aastat tagasi läks ta sõbrannaga FC Florasse trenni. Seal sai ta veidi aega mängida, kui treener tegi pakkumise ala tõsiselt ette võtta. Neiu nägi, et just see on tema koht. “Olin vaimustuses,” räägib ta oma esimesest kogemusest. “Sain palliga teha kõike, mida tahtsin, ja enda oskusi näidata. Teiste tüdrukute tase ei olnud väga hea ja see tegi minu treeningutega liitumise kergemaks.”

50

JALKA DETSEMBER 2012

Sandra Reivik karikamängus Nõmme Kalju vastu.

Peagi pani treener Sandra juba vanemate tüdrukute gruppi. Viimasel ajal on neiu võtnud sisse keskpooliku koha. Ta on oma uue positsiooniga rahul, kuna võib nüüd suhtuda mängu loominguliselt. Seni on ta mänginud FC Flora II-s, jõudnud esindusnaiskonna pingile, kuid mängu veel mitte. Kindlasti tahab ta mängida kõrgemal tasemel juba järgmisel aastal. Meistriliiga kogemus on Sandra Reivikul mängudest noortekoondisega. “Tahaksin ennast juba näidata ja see oleks ikka suure unistuse täitumine,” on noor poolkaitsja kärsitu. Neiu ei varja, et unistuste eesmärk on saada välismaale mängima. Kõige paremini sobiks mängupaigaks Saksamaa, sest ta oskab keelt ja seal oleks võimalus ka koolis käia. Eesti U17 koondises on Sandra Reivik kuulunud põhikoosseisu, kuigi on kaaslastest kaks aastat noorem. Endast vanematega mängimist ei pea neiu raskeks, sest füüsiliselt ei jää ta kaaslastele alla. Vastupidi, ta tahab ennast tõestada ja paremaks mängijaks saada. Augustis alistas Eesti Balti turniiril tema väravast Läti 1 : 0. Septembris Sloveenias toimunud neidude EM-valikturniiril kohtus Eesti teises voorus Islandiga ja kaotas 1 : 5. 33. minutil lõi Sandra Reivik penalti mööda. Seda ei taha ta meenutada. “Pärast oli halb tunne, treenerilt sain ka riielda,” räägib Sandra. “Teised tüdrukud on trennis ka seda olukorda hiljem aasinud, aga sõbralikult.” Õpingud koolis, jalgpallitrennid ja töö moeagentuuris teevad usinal neiu päevad pikaks. Tavaliselt jõuab ta õhtuti koju pärast üheksat. “Eks ikka väsitab. Aga ma siis puhkan veidi ja alustan uuesti,” sõnab optimistlik Sandra Reivik.


2012 DETSEMBER JALKA

51


meistriliiga

Tipus luges stabiilsus Medalikolmiku treenerid kinnitavad, et paremusjärjestuse tipus pani paika stabiilsus või selle puudumine. Tagapool maadles iga klubi oma muredega. Alver Kivi

M

eistriliiga viiendas voorus hõivasid esikolmikukohad Nõmme Kalju, Tallinna FC Levadia ja FC Flora ning ei loovutanud oma positsioone enam kordagi. Selgitamist ootas vaid, kes mis värvi medalid võtab. Aga nagu Kalju märtsi lõpus liidriks tõusis, nii ta sinna ka jäi. Tiitlivõitjate peatreeneri Igor Prinsi hinnangul sai paljuski määravaks meeskonna stabiiline ja ilma ärakukkumisteta sooritus, mille käigus suudeti positsiooni hoida ja teha häid esitusi. “Oluline oli mitte kaotada punkte tabeli alumise poole meeskondadele ning omavahelised mängud peakonkurentidega enda kasuks pöörata,” selgitab Prins, kelle sõnul said määravaks stabiilsus, mängijate suhtumine, ühtsus ja tahe. Tähtsa euroliiga koha tagava neljanda koha nimel võitlust pidanud Narva Transi ja Sillamäe Kalevi duellist väljusid võitjana nimekamad. Medaleid ihanud klubid hindavad hooaja ebaõnnestunuks. Kui Paide Linnameeskonnal ja FC Viljandil polnud asja medalitele, ei pidanud nad ka eriti muretsema püsimajäämise pärast. Kolmele viimasele kohale käinud võitluses FC Kuressaare, Tallinna Kalevi ja Tartu Tammeka vahel jäid viimaseks tartlased.

Levadia mõõnas ja Flora kaotas usu Talvel tõsise noorenduskuuri ette võtnud Tallinna FC Levadia püsis augusti lõpuni kaotuseta. Järgnes ligi kuu aega 52

JALKA DETSEMBER 2012

Foto: Lembit Peegel

Paide mängija Tiit Tikenberg duellis Tallinna Kalevi puurilukuga.

kestnud mõõn, mis kukutas Levadia tiitlikonkurentsist. Hooaja lõpus suudeti end koguda ja Flora vääratus viimases kohtumises Transi vastu päädis hõbemedali võiduga. FC Levadia peatreener Marko Kristal on rahul, et eesmärk võita medalid täideti. “Noor meeskond tegi head tööd, sai aru, mis väljakul teha tuleb ja andis endast maksimumi,” kiitis ta oma mängijaid. Kristali sõnul oleks võinud tulla ka meistriks, aga see jäi kahjuks selle mõõna taha, mis meeskonda suve teisel poolel tabas. Kaljul õnnestus sel aastal seda vältida.

Kristal lisab: “Kui tahad kuldmedaleid võita, siis ei tohi endale ärakukkumisi lubada. Tegelikult juhtub pikal hooajal igal meeskonnal kergeid mõõnasid ja meie noore meeskonna puhul sai siin määravaks kogenematus. Isegi hea, et see meil suuremaks ei kujunenud ja poisid suutsid end hooaja lõpus uuesti kokku võtta.” Kaljut suve lõpuni pinge all hoidnud tiitlikaitsja FC Flora jõud rauges lõpusirge alguses. Meeskonda juhendanud Martin Reimi sõnul langes meeskond tiitlivõitlustest pärast augusti lõpus saadud 4 : 5 kaotust Levadiale. “Sinnamaani me ikka uskusime, et saame paremaks ja meil on võimalus,” räägib ta.


meistriliiga

Ida-Virumaa duo jäi medalita 2009. aastal võitsid JK Sillamäe Kalev ja Narva JK Trans Tallinna FC Levadia järel vastavalt hõbe- ja pronksmedali. Tänavu heitlesid meeskonnad neljanda koha eest, kus võrdsete punktidega jäi peale Trans. Transi president Nikolai Burdakov ei ole rahul, sest eesmärk olla pjedestaalil jäi täitmata. Ta tõdeb, et paljuski jäi see kehva alguse taha. Viimati 2008. aastal medalita jäänud Trans oli veel 10. vooru järel turniiritabelis 1 viigi ja 5 kaotusega viimasel kohal. Tõsi, seoses mängude edasilükkamisega oli neil kolm mängu vähem mängitud. “Siin on erinevaid põhjusi,” räägib Burdakov. “Uus treener tuli oma vaadetega, ta tegi vigu ega leidnud mängijatega vajalikku kontakti, samas ei olnud ka ettevalmistustingimused kõige paremad. Püüdsime hooaja edenedes asja parandada, kuid lõpuni see meil siiski ei õnnestunud. Tahtsime olla konkurentsis, aga rida mängijaid, kellega arvestasime kui meeskonna liidritega, ei olnud ülesannete kõrgusel.”

Bondarenko on hea treener, aga meeskonnaga ühist keelt ta millegipärast ei leidnud.

Sillamäe Kalevi president Aleksandr Starodubtsev märgib, et eesmärk oli medal. Selleks toodi hooaja algul treeneripingile Valeri Bondarenko. Kehvad tulemused sättisid aga suvel tüüri juurde senise abitreeneri Algimantas Briaunyse, kuid medalid jäid kaugele. Meeskond pidi võitma kindlalt tabelis tahapoole jäävaid meeskondi, kuid hästi mängiti just tugevamatega. “Mängisime kevadel halvasti,” tunnistab president. “Bondarenko on hea treener, aga meeskonnaga ühist keelt ta millegipärast ei leidnud. Võibolla

Taset näitavad euromängud Meistriliigat jälginud Eesti koondise endine peatreener Uno Piir tunnistab küll mõningat põnevust, kuid meie põhiprobleemi näeb ta selles, et kui minnakse euroliigasid mängima, siis pannakse meid kahjuks paika. On vaja, et meie meeskonnad suudaksid ka seal midagi ära teha. “Oma liivakastis võime ju toimetada, aga niipea kui nina välja pistame, saame ka suvaliste soomlaste käest vastu pead,” on Piir kriitiline. “Niikaua kui noored, kellel kael veidigi kannab, tahavad kohe välja minna ja klubid sellele panustavad, pole asi õige. Meie paremad mängijad tuleks kokku koguda ja tasemel mängumehed kodus hoida.” Piiri sõnul ei saa panustada noortele ja püüda nendega midagi ära teha. Noored peavad küpsema. “Lõpetame luulud noortest ära, meistriliigas tuleb panustada mängijatele, kellel on taset,” räägib ta. “Häid välismaalasi meie rahaliste võimaluste juures pole võimalik palgata, tuleb kasvatada ikka oma mängijaid. Loota, et konveier töötab ja kiirelt välismaale minejate asemele sirguvad kohe uued peale, kahjuks ei toimi.”

ka meil ei jagunud kannatust ja oleks tulnud lasta tal kauem töötada.”

Hilinenud lõpuspurt ja hääbunud superstart Septembri alguses vireles Tartu Tammeka 9 punktiga tabeli põhjas ja eelviimasest kohast lahutas neid 10 punkti. Näiliselt lootusetus olukorras hakkas vilja kandma suvel palgatud kreeklasest treeneri Joti Stamatopoulose ning mitme mängija lisandumine. Nii oli enne viimast vooru olukord, kus soodsate tulemuste korral jäänuks meeskond isegi liigasse püsima. Tammeka presidendi Jane Afshari sõnul jooksid mitmed asjaolud kokku. “Raske oli leida treenerit, sest mitmed inimesed loobusid ja Stamatopoulos tuli alles juulis,” selgitab ta. “Probleeme oli ka välismängijatega, kes ei saanud viisat. Kui oleks need asjad varem korda saanud, oleks läinud ka mäng paremini.” Afshar lisab, et neid samme ei tehtud kohe aasta algul, sest klubi eesmärk oli finantspool korda saada. Seepärast loodeti liialt treener Kristjan Tiirikule ja samadele meestele, sest sügisest oli hoog sees. “Paraku nii ei läinud. Läksime riskile, aga süüdistada ei taha kedagi,” lausub Afshar. Tallinna Kalev mängis end nelja vooruga teisele kohale, 12 vooru järel hoiti veel viiendat kohta, aga hooaja lõpuks suudeti 24 mänguga lisada veel vaid 6 punkti. Üleminekumängudega meistriliiga koha säilitanud Tallinna Kalevi treener Sergei Ratnikov räägib, et algul mängiti

Foto: Lembit Peegel

Reimi sõnul jättis soovida mängijate stabiilsus ja mingil hetkel ka ründeteravus. Polnud liidrit, kes oleks suutnud meeskonda raskel ajal aidata. Nii vahetati kuldsed autasud seekord pronksiste vastu.

Karl Palatu (vasakul) ja Ingemar Teever kehastavad Flora Levadia põhimõttelist vastasseisu.

hästi ja kõik tuli välja. Siis aga hakkasid tulema tagasilöögid. Murranguliseks peab treener kohtumist Levadiaga, kus juhiti veel 89. minutil 1 : 0, kuid mäng ikkagi kaotati. Järgnesid veel mõned mängud, mis viimasel hetkel käest ära anti ja vanker hakkas mäest alla veerema. “Enesekindlus kadus ära,” leiab treener. “Mehed kaotasid kontsentratsiooni ja eneseusu, või olid hoopis muud põhjused. On vaja mõelda, mis juhtus. Stabiilsus saab alati määravaks.” 2012 DETSEMBER JALKA

53


meistriliiga

Pilguheit Tarmo Neemelo: 22 korda algkooseisus, 22 väravat Nõmme Kalju ründaja Tarmo Neemelo usub, et kui vigastus poleks takistanud, oleks ta tõusnud taas parimaks väravakütiks ja ka 40 kolli on meistriliigas endiselt võimalik. Kuidas personaalselt oma hooajaga rahul oled? Ütleme nii, et palju läks vigastuste nahka – suvel kaks kuud ja hooaja lõpus kaks nädalat. Poleks seda olnud, oleks saanud rahul olla. Aga olin põhis 22 mängus ja lõin 22 väravat ‒ pole paha.

Foto: Lembit Peegel

On habemega nali, et koondises pole sa jalga valgeks saanud, sest Türgile koksasid ju peaga. Vast tekib veel võimalusi jalga ka valgeks saada. Peaksin enne klubi leidma, sest uut lepingut Kaljuga mul praegu pole. Tuleb läbi rääkida. Mingid variandid on ka välismaal, aga ma ei kipu sinna iga hinna eest.

Kokku osalesid 27 mängus, sinust värava enam löönud Vladislav Ivanov 34 mängus. Parima väravaküti tiitel napsati nina eest. Kas see natuke tuju ka rikkus? Noh, väheke, õige vähe. Ma oleks võinud pingutada ja katkise meniskiga mängida, aga ei näinud sel mõtet. Aastaid on veel ees, tuleb kaotatu tagasi võtta.

Kas meistriliiga tase on tõusnud või langenud? Väga suuri ärakukkujaid sel aastal polnud, näiteks nagu Ajaxi aegadel – seal võis kolm punkti ära kirjutada. Tase on selline, et esimesed viis on rasked ja Paide sekkus ka jõuliselt. Alla pole tase kindlasti langenud ja seda just tublide amatööride arvelt. Iga mäng algab 0 : 0 pealt ja moraal langeb tugevate vastu mängides siis, kui lastakse esimene ära lüüa.

Kas 40 väravat meistriliigas on jälle võimalik? On, kui hea võistkond on ümber. Kui soone peale satud, siis kindlasti on see võimalik. Aga eesmärk omaette see pole. Kas kutse Eesti koondisse oli üllatav? Jah, juba see maikuune kutse Balti tur-

meistriliiga 1 Nõmme JK Kalju 2 Tallinna FC Levadia 3 Tallinna FC Flora 4 Narva JK Trans 5 JK Sillamäe Kalev 6 Paide Linnameeskond 7 FC Viljandi 8 FC Kuressaare 9 JK Tallinna Kalev 10 Tartu JK Tammeka

väravakütid 36 36 36 36 36 36 36 36 36 36

29 25 26 16 15 11 6 5 4 4

5 8 3 7 10 9 8 11 9 8

Kalju edestas napilt Florat Publikuvõistluses alistas Kalju lõpuspurdiga seni juhtinud Florat õige napilt. Võrreldes päristabeliga on silmapaistvalt kõrgel kohal Tartu Tammeka ja Tallinna Kalev. Seda just kahe Ida-Virumaa klubi arvelt. Kokku külastas 180 mängu 34 318 pealtvaatajat, mis annab keskmiseks 191 huvilist. Eelmisel aastal oli see number 205, üle-eelmisel 159. 54

JALKA DETSEMBER 2012

niiri aegu oli üllatus. Leedu vastu sai mängitud. Kutse valikmängudele oli samuti üllatav, aga sisimas lootsin seda saada.

2 106 : 17 3 85 : 22 7 87 : 24 13 52 : 44 11 51 : 43 16 34 : 52 22 33 : 88 20 31 : 80 23 27 : 87 24 30 : 79

92 83 81 55 55 42 26 26 21 20

1 Vladislav Ivanov 2 Tarmo Neemelo 3 Zakaria Beglarishvili 4 Juri Jevdokimov 5 Igor Morozov 6 Rimo Hunt 7 Andre Frolov 8 Artur Rättel 9 Hidetoshi Wakui 10 Aleksandr Aleksejev

Narva JK Trans Nõmme JK Kalju Tallinna FC Flora Nõmme JK Kalju Tallinna FC Levadia Tallinna FC Levadia Tallinna FC Flora Tallinna FC Levadia Nõmme JK Kalju Narva JK Trans

23 22 17 13 12 11 10 10 10 10

Keskmine Keskmine- Keskmine Kodu- kodu- Võõrsil- võõrsil- Publik publik Meeskond publik publik publik publik kokku kokku 1. Kalju 2. Flora 3. Levadia 4. Tammeka 5. Kalev 6. Paide 7. Sillamäe 8. Trans 9. Kuressaare 10. Viljandi

6094 4080 4922 4513 3518 2590 2934 2107 1943 1617

339 227 273 251 195 144 163 117 108 90

4337 6129 3724 2585 3111 3231 2856 2403 3147 2795

241 340 207 144 173 180 159 134 175 155

10 431 10 209 8646 7098 6629 5821 5790 4510 4490 4412

290 284 240 197 184 162 161 125 125 123


meistriliiga

Eesti meistrivõistlused 2012

Foto: Lembit Peegel

Ka sel aastal avaldame Heigo Niilopi koostatud statistika (lk 55–58) Eesti meistriliiga kohta.

Jalgpalliliidu president Aivar Pohlak annab Kalju kaptenile Alo Bärengrubile üle Eesti meistri karika.

VÄRAVALÖÖJAD Edetabel IVANOV Vladislav NEEMELO BEGLARIŠVILI Zakaria JEVDOKIMOV Juri MOROZOV Igor HUNT Rimo FROLOV Andre WAKUI Hidetoshi ALEKSEJEV Aleksandr RÄTTEL Artur MINKENEN Valeri QUINTIERI Damiano SUBBOTIN Igor ALLIKU Rauno FC KABAEV Evgeny BEBIHH Aleksandr KONSA Oliver VIIKMÄE Kristen TAAR Albert TEEVER Ingemar PROSA Albert GOLDBERG Stanislav TOOMET Janar MÖÖL Karl ILVES Andre AIDARA Kassim CEESAY Yankuba PURI Eino KAMS Gert PAJUNURM Märten LEIMANN Jaan MÜTT Marten GNEDOJUS Kazimieras BÄRENGRUB Alo MELTS Tanel MITSUYAMA Hiroyuki

JK Trans Narva, JK Kalev Sillamäe 13+10 Tarmo JK Nõmme Kalju 22 FC Flora Tallinn 17 JK Nõmme Kalju 13 Tallinna FC Levadia 12 Tallinna FC Levadia 11 FC Flora Tallinn 10 JK Nõmme Kalju 10 JK Trans Narva 10 Tallinna FC Levadia 10 FC Flora Tallinn 9 JK Nõmme Kalju 9 Tallinna FC Levadia 9 Flora Tallinn 8 JK Kalev Sillamäe 8 JK Kalev Sillamäe 8 JK Nõmme Kalju 8 JK Nõmme Kalju 8 Tallinna FC Levadia 8 Tallinna FC Levadia 8 FC Flora Tallinn 7 Paide Linnameeskond 7 Tallinna FC Levadia 7 FC Flora Tallinn 6 FC Kuressaare 6 JK Kalev Sillamäe, JK Tallinna Kalev 2+4 JK Nõmme Kalju 6 JK Nõmme Kalju 6 FC Flora Tallinn 5 FC Kuressaare 5 FC Viljandi 5 FC Viljandi 5 JK Kalev Sillamäe 5 JK Nõmme Kalju 5 JK Nõmme Kalju 5 JK Tallinna Kalev 5

Alo Bärengrub võidukarikaga (ülal), all on pallurid šampusesurve all. 2012 DETSEMBER JALKA

55


meistriliiga KALDOJA Kaspar GUSSEV Vitali LEONTOVITŠ Sergei METS Karol LUIGEND Karl-Eerik JÜRGENSON Markus TIKERBERI Mairo VALMAS Elari KRILLO Eron TŠEGODAJEV Martin PAPONOV Maksim ZAHOVAIKO Vjatšeslav ALIJEV Rejal JK Tallinna NIMO Alexander Frank BARRY Elhadj Ousmane MEDECKIS Dmitrijs DUBÕKIN Aleksandr RÕIVASSEPP Sander MÄGI Andre LEITAN Vitali LUTS Siim MAŠITŠEV Nikolai PALATU Karl KÖNNINGE Greger LUUP Amor VOLODIN Aleksandr TEREHHOV Sergei RATNIKOV Eduard KASE Martin TOMSON Rasmus HURT Martin TIKENBERG Tiit KALJUMÄE Marek Tallinna ANTONOV Ilja LAURITS Taavi PIKK Artur Tallinna PUKK Martti BELOV Aleksei POHLAK Pelle SINILAID Sander INDERMITTE Joel LAHT Sander ŠIŠOV Tihhon KOOGAS Andres KÄGO Risto STÜF Edwin PERLIN Olari SAKS Janno GRUZNOV Maksim KUTUZOV Vitali ETERIA Tengiz TUBARIK Carl VARENDI Lauri KÕLL Ervin PEBRE Andero Tallinna LAABUS Reio TOROP Kaarel REINSALU Raido RAJAVER Margus VIIRA Sander RAJAVER Urmas OTTIS Ott KLEMMER Bert LÄTT Silver PODELIS Gintas MALININ Vladimir GLADILINS Romans VIHROV Sergei TAMBERG Tanel VALAITIS Eimantas SILLASTE Ats COLE George KALLASTE Ken GUNTHER Garreth Wayne PAABUT Ander VALTNA Mikk TŠERNJAVSKI Marek VALTNA Siim TIIRIK Kristjan TAMM Heiko LAAS Mikk PAKK Maido TUTK Rauno KAZAKOV Sergei ZAICEVS Nikolajs BUKATKIN Nikolai

56

JK Tammeka JK Trans Narva JK Trans Narva FC Flora Tallinn FC Flora Tallinn FC Flora Tallinn FC Kuressaare FC Kuressaare FC Viljandi FC Viljandi JK Kalev Sillamäe JK Kalev Sillamäe Kalev K Tammeka JK Tammeka JK Trans Narva JK Trans Narva Paide Linnameeskond Paide Linnameeskond Tallinna FC Levadia FC Flora Tallinn FC Flora Tallinn FC Flora Tallinn FC Kuressaare C Kuressaare JK Kalev Sillamäe JK Nõmme Kalju JK Tallinna Kalev JK Tallinna Kalev JK Tallinna Kalev JK Tammeka Paide Linnameeskond FC Levadia Tallinna FC Levadia FC Viljandi FC Levadia FC Flora Tallinn FC Flora Tallinn, FC Viljandi FC Kuressaare FC Viljandi FC Viljandi FC Viljandi JK Nõmme Kalju JK Nõmme Kalju JK Tallinna Kalev JK Tallinna Kalev JK Tammeka JK Tammeka JK Trans Narva JK Trans Narva Paide Linnameeskond Paide Linnameeskond Paide Linnameeskond Paide Linnameeskond FC Levadia FC Flora Tallinn FC Viljandi FC Kuressaare FC Kuressaare FC Kuressaare FC Kuressaare FC Viljandi FC Viljandi FC Viljandi JK Kalev Sillamäe JK Kalev Sillamäe JK Kalev Sillamäe JK Kalev Sillamäe JK Kalev Sillamäe JK Kalev Sillamäe JK Kalev Sillamäe JK Nõmme Kalju JK Nõmme Kalju JK Tallinna Kalev JK Tammeka JK Tammeka JK Tammeka JK Tammeka JK Tammeka JK Tammeka JK Tammeka JK Tammeka JK Tammeka JK Trans Narva JK Trans Narva JK Trans Narva

JALKA DETSEMBER 2012

5 5 5 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 2 1+1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Foto: Lembit Peegel

Tiitel tuli! Kalju fännid loovad fooni karika üleandmisele. IRIE Bi Sehi Elysee KUPLOVS-OGINSKIS Aleksejs GRIGORJEV Erik FJODOROV Vladislav VEIS Andrei IŠTŠUK Mihail NÕMME Mait ROOBA Urmas REINSOO Eerik ALLAS Teet VOOLAID Karel RAUDSEPP Andreas KULINITŠ Aleksandr PODHOLJUZIN Maksim

JK Trans Narva JK Trans Narva JK Trans Narva JK Trans Narva Paide Linnameeskond Paide Linnameeskond Paide Linnameeskond Paide Linnameeskond Paide Linnameeskond Paide Linnameeskond Paide Linnameeskond Tallinna FC Levadia Tallinna FC Levadia Tallinna FC Levadia

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Omaväravad

27.03.2012 Mait NÕMME Paide Linnameeskond (JK Nõmme Kalju 1 : 3) 14.04.2012 Hiroyuki MITSUYAMA JK Tallinna Kalev (Tallinna FC Levadia 1 : 2) 21.04.2012 Uku LILLEVÄLI JK Tammeka (JK Nõmme Kalju 0 : 4) 16.06.2012 Aleksei SAVITSKI JK Tallinna Kalev (JK Nõmme Kalju 0 : 5) 14.07.2012 Alo BÄRENGRUB JK Nõmme Kalju (JK Tammeka 4:1) 28.08.2012 Sami-Sander KIVI FC Kuressaare (JK Nõmme Kalju 0 : 9) 01.09.2012 Aleksei BELOV FC Viljandi ( JK Tallinna Kalev 2 : 2) 18.09.2012 Aleksandrs ABRAMENKO JK Trans Narva (Tallinna FC Levadia 0 : 6) 18.09.2012 Aleksandr BEBIHH JK Kalev Sillamäe (JK Tammeka 3 : 1) 02.10.2012 Sergei PRIHHODKO JK Trans Narva (Paide Linnameeskond 3 : 2)

Foto: Lembit Peegel

Florakas Siim Luts (vasakul) ja Kalju mängija Yankuba Ceesay kemplevad palli pärast.


meistriliiga Foto: Lembit Peegel

Hoiatused mängude kaupa (mitmes mängus mitu kaarti näidati [11 mängus 0 kaarti jne])

Kaardid minutite kaupa 120 100

15

80

Nõmme Kalju lõpetab tiitliga lõppenud hooaja, nagu peab: kahekorruselise bussiga läbi linna sõites!

60 40 20

KAARDID

0

Kollased kaardid (66 „edukamat“) ARMEAN Ionel KÄGO Risto ABRAMENKO Aleksandrs REINSOO Eerik ALIJEV Rejal IRIE Bi Sehi Elysee LIIVAMÄGI Elvis MÜTT Marten NÕMME Mait ILVES Andre KLEMMER Bert VOLODIN Aleksandr KALDOJA Kaspar LAAS Mikk POHLAK Pelle SINILAID Sander MALININ Vladimir GNEDOJUS Kazimieras ŠIŠOV Tihhon Kuplovs-Oginskis Aleksejs Aleksejev Aleksandr PODHOLJUZIN Maksim JÜRGENSON Markus NIMO Alexander Frank KALD Rauno MINKENEN Valeri LUIGEND Karl-Eerik VALMAS Elari KRILLO Eron TAMBERG Tanel VALAITIS Eimantas NESTEROVSKI Roman STÜF Edwin KABASHI Elbasan MAMEDOV Rameš TUTK Rauno VALTNA Siim LEONTOVITŠ Sergei GRIGORJEV Erik KITTO Stanislav TUBARIK Carl MÄGI Andre KULINITŠ Aleksandr ANTONOV Ilja KALJUMÄE Marek RÄTTEL Artur MOROZOV Igor LUTS Siim KIVI Sami-Sander

JK Tallinna Kalev JK Tallinna Kalev JK Trans Narva Paide Linnameeskond JK Tallinna Kalev JK Trans Narva FC Viljandi FC Viljandi Paide Linnameeskond FC Kuressaare FC Viljandi JK Kalev Sillamäe JK Tammeka JK Tammeka FC Kuressaare FC Viljandi JK Kalev Sillamäe JK Kalev Sillamäe JK Nõmme Kalju JK Trans Narva JK Trans Narva Tallinna FC Levadia FC Flora Tallinn JK Tammeka Paide Linnameeskond FC Flora Tallinn FC Flora Tallinn FC Kuressaare FC Viljandi JK Kalev Sillamäe JK Kalev Sillamäe JK Kalev Sillamäe JK Tallinna Kalev JK Tallinna Kalev JK Tallinna Kalev JK Tammeka JK Tammeka JK Trans Narva JK Trans Narva JK Trans Narva Paide Linnameeskond Paide Linnameeskond Tallinna FC Levadia Tallinna FC Levadia Tallinna FC Levadia Tallinna FC Levadia Tallinna FC Levadia FC Flora Tallinn FC Kuressaare

14 13 12 12 10 10 9 9 9 8 8 8 8 8 7 7 7 7 7 7 7 7 6 6 6 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4

4

1 1 1 4 51

1 11 01

1

0

23

21

0 24 52

GERASIMOV Vladimir KLUGE Märt ALJAS Rene MUNSKIND Rasmus LEIMANN Jaan GLADILINS Romans J AIDARA Kassim QUINTIERI Damiano PURI Eino KASE Martin TOMSON Rasmus RATNIKOV Eduard SAKS Janno ALLAS Teet VANNA Tõnis KÕLL Ervin TAAR Albert

14 02

53

03

0 27 54

FC Kuressaare FC Kuressaare FC Kuressaare FC Viljandi FC Viljandi K Kalev Sillamäe JK Tallinna Kalev JK Nõmme Kalju JK Nõmme Kalju JK Tallinna Kalev JK Tallinna Kalev JK Tallinna Kalev JK Tammeka Paide Linnameeskond Paide Linnameeskond Paide Linnameeskond Tallinna FC Levadia

2

2 1

46

33

42

2

4 35

41

2

44

3

0 36

86 53

50

15 04 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4

55

05

56

06

57

BRAUER Elton MALININ Vladimir JÕGISTE Deniss TOMSON Rasmus VNUKOV Denis LAAS Mikk SAKS Janno IRIE Bi Sehi Elysee Kuplovs-Oginskis Aleksejs NÕMME Mait

07

58

08

59

FC Viljandi JK Kalev Sillamäe JK Tallinna Kalev JK Tallinna Kalev JK Tallinna Kalev JK Tammeka JK Tammeka JK Trans Narva JK Trans Narva Paide Linnameeskond

0 0+1 0+1 0+1 0+1 0+1 0+1 0+1 0+1 0+1 0+1

Foto: Lembit Peegel

Punased kaardid (otsene + teine hoiatus) ARMEAN Ionel JK Tallinna Kalev KÄGO Risto JK Tallinna Kalev KABASHI Elbasan JK Tallinna Kalev REINSOO Eerik Paide Linnameeskond Mašitšev Nikolai FC Flora Tallinn ALIJEV Rejal JK Tallinna Kalev Beglarišvili Zakaria FC Flora Tallinn GNEDOJUS Kazimieras JK Kalev Sillamäe ILVES Andre FC Kuressaare IVANOV Vladislav JK Kalev Sillamäe KALTENHAUSER Michael Patrick JK Tammeka KÕLL Ervin Paide Linnameeskond LAVRENTJEV Mihhail FC Kuressaare LEONTOVITŠ Sergei J K Trans Narva LORTKIPHANIDZE Daviti JK Kalev Sillamäe METS Karol FC Flora Tallinn MOROZOV Igor Tallinna FC Levadia MÜTT Marten FC Viljandi PEDÕK Stanislav FC Flora Tallinn RÄTTEL Artur Tallinna FC Levadia SUURJÄRV Kristjan JK Tallinna Kalev TIKENBERG Tiit Paide Linnameeskond VOLODIN Aleksandr JK Kalev Sillamäe LUTS Siim FC Flora Tallinn TRASBERG Taavi FC Kuressaare KLUGE Märt FC Kuressaare

1+1 0+2 0+2 0+2 1+0 1+0 1+0 1+0 1+0 1+0 1+0 1+0 1+0 1+0 1+0 1+0 1+0 1+0 1+0 1+0 1+0 1+0 1+0 0+1 0+1 0+1

Paide mängija Andrei Veis on Tallinna kalevlase, Rasmus Tomsoni selja taha jätnud.

2012 DETSEMBER JALKA

57


meistriliiga Penaltid

Väravad minutite kaupa

Lööjad nimi Igor MOROZOV Juri JEVDOKIMOV Valeri MINKENEN Märten PAJUNURM Hiroyuki MITSUYAMA Andre MÄGI Eron KRILLO Kaspar KALDOJA Tiit TIKENBERG Vladislav IVANOV Nikolai Mašitšev Sander LAHT Zakaria Beglarišvili Hidetoshi WAKUI Vitali GUSSEV Andre ILVES Andre FROLOV Maksim PAPONOV Alexander Frank NIMO KOKKU

Lööjad meeskonnad nimi Tallinna FC Levadia FC Flora Tallinn JK Nõmme Kalju FC Kuressaare Paide Linnameeskond FC Viljandi JK Tammeka JK Tallinna Kalev JK Kalev Sillamäe JK Trans Narva KOKKU

löödud 7 5 4 3 3 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 40

realiseeritud 7 3 3 3 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 0 34

protsent 100,00% 60,00% 75,00% 100,00% 66,67% 100,00% 100,00% 100,00% 50,00% 100,00% 100,00% 100,00% 100,00% 100,00% 100,00% 100,00% 100,00% 100,00% 0,00% 85,00%

löödud 7 7 6 4 4 3 3 3 2 1 40

realiseeritud 7 6 4 4 3 3 2 2 2 1 34

protsent 100,00% 85,71% 66,67% 100,00% 75,00% 100,00% 66,67% 66,67% 100,00% 100,00% 85,00%

KOHTUNIKUD

50 40 61

30 20 10

19

28 17

8 2 5 6 6 2 3 3 3 2 1

75 73 90 55 77 62 44 40 40 28 21 Foto: Lembit Peegel

5 8 2 5 9 3 2 2 1 2 1

27

18

51

01

52

Väravavahid

02

53

nimi löödud Mihhail STARODUBTSEV 5 Mart-Mattis NIINEPUU 5 Andrus LUKJANOV 4 Stanislav PEDÕK 4 Alan VENTSEL 3 Mihhail LAVRENTJEV 3 Vladimir MALKOV 3 Sergei Prihhodko 2 Aiko ORGLA 2 Riido REIMAN 2 Roman Smiško 1 Michael Patrick KALTENHAUSER 1 Siim-Sten PALM 1 Mart KALJUSTE 1 Daniil SAVITSKI 1

03

realiseeritud 0 0 0 1 0 1 1 0 0 1 1 0 1 0 0

mänge

esimene piir

24 24 22 22 22 21 21 21 20 20 20 17 15 15 15 14 11 11 10 6 5 4

19 15 17 6 10 16 11 17 2 6 11 5 6 9 7 9 2 4 3 1 2 2

Sten KLAASEN Silver KÕIV Jaanus MUTLI Neeme NEEMLAID Heigo PAGLANT Hannes REINVALD Artur TELLING Martin LEMBER Marger PORMANN Aron HÄRSING Dmitri VINOGRADOV Marek LILLMAA Andrei KARHU Raul KAIVOJA Lauri SALEI Gunnar NUUMA Joonas JAANOVITS Ago KÄRTMANN Maikel MIKSON Kaur LILLIPUU Toomas NÕMMISTE Marko LEEVAND

54

04

protsent 0,00% 0,00% 0,00% 25,00% 0,00% 33,33% 33,33% 0,00% 0,00% 50,00% 100,00% 0,00% 100,00% 0,00% 0,00%

teine piir

nimi mänge

Juri FRISCHER Mart MARTIN Jaan ROOS Hannes KAASIK Raul KOPPELMAA Raul KAIVOJA Miko PUPART Timo TENISTE Martin LEMBER Martin SALONG Veiko MÕTSNIK

58

JALKA DETSEMBER 2012

24

16

Varukohtunikud

Levadia ja Transi lahing: mehed ootavad palli.

37

34

27

32

30

28

34

30

39

35

0

nimi

nimi mänge penalteid hoiatusi eemaldamisi

22 22 21 21 20 20 13 12 11 10 8

60

Assistendid

Väljakukohtunikud Eiko SAAR Jaan ROOS Roomer TARAJEV Kristo TOHVER Martin SALONG Hannes KAASIK Ainar KUUSK Miko PUPART Mart MARTIN Juri FRISCHER Toomas NÕMMISTE

70

5 3 2 2 2 2 2 2 1 1 1

5 9 5 16 12 5 10 4 18 14 9 12 9 6 8 5 9 7 7 5 3 2

55

05

56

06

57

Stanislav TOKAREV Vitali TELEŠ KOKKU

07

58

08

59

0

1 1 40

0 0 6

0,00% 0,00% 15,00%

löödud 8 5 5 5 5 4 4 2 1 1 40

realiseeritud 0 0 0 2 1 1 1 0 0 1 6

protsent 0,00% 0,00% 0,00% 40,00% 20,00% 25,00% 25,00% 0,00% 0,00% 100,00% 15,00%

Meeskonnad nimi JK Tallinna Kalev JK Tammeka JK Kalev Sillamäe FC Kuressaare JK Trans Narva FC Viljandi FC Flora Tallinn Paide Linnameeskond JK Nõmme Kalju Tallinna FC Levadia KOKKU

Hoiatuste põhjused Hoolimatu viga 255 Lubava rünnaku peatamine 150 Demonstratiivse leppimatuse eest kohtuniku otsusega 65 Korduva mängureeglite rikkumise eest 41 Aja venitamise eest 24 Kinnihoidmine 18 Lugupidamatus mängu vastu 14 Ebasportlik käitumine 14 Tahtlik käega mängimine 8 Simuleerimine 8 9.15 meetri vahemaa eiramise eest 7 Omavolilise väljakult lahkumise või sisenemise eest 1

Eemaldamise põhjused Teise hoiatuse eest 20 Vägivaldse käitumise eest 9 Tõsise reeglite rikkumise eest 7 Reeglite rikkumise eest takistamaks värava saavutamist 3 Tahtlikult käega mängu eest takistamaks värava saavutamist 1 Vanim väravalööja GRUZNOV Maksim (Narva JK Trans) 38 aastat 182 päeva (20.10.2012 FC Viljandi vastu)

Noorim väravalööja RAUDSEPP Andreas (FC Levadia Tallinn) 18 aastat 238 päeva (07.08.2012 Paide Linnameeskond vastu)

Resultatiivsem minut 90 minut 28 väravat

Üleminekumängud:

Vanim mängija

Meistriliigast kukkus välja viimaseks jäänud meeskond, keda asendas Esiliiga võitja. Meistriliiga eelviimane pidas kaks üleminekumängu Esiliigas 2. koha saanud meeskonnaga. 10.11 Rakvere JK Tarvas - JK Tallinna Kalev 1 : 2 17.11 JK Tallinna Kalev - Rakvere JK Tarvas 1 : 0 Meistriliiga koha säilitas JK Tallinna Kalev

NAUMOV Alexey (JK Sillamäe Kalev) 40 aastat 110 päeva (22.05.2012 JK Tallinna Kalev vastu)

Noorim mängija ŠKINJOV Artjom (JK Narva Trans) 16 aastat 215 päeva (22.09.2012 FC Kuressaare vastu)


KINGIKOTI

MAIUSPALAD

SINU DIGIPOOD

HP soovitab: opsüsteemi Windows 8.

Windows 8 on kohal. HP Envy m6-1102sa ekraan

Windows

AMD

aku tööaeg

15.6"

8

mälu

kõvaketas

8GB

1000GB

kaal

garantii

9:25 2,27kg

Quad-Core A8-4500M

3a

699.kuumakse alates 48 kuud

Compaq Presario CQ58-255SA ekraan

15.6" Intel

Celeron B830

Windows

8

kaal

2,45kg

mälu

4GB

359.kuumakse alates 48 kuud

kõvaketas

320GB

• DVD-kirjutaja • kuni 782MB Intel HD graafika • WiFi • 3xUSB • HDMI • VGA

9.09€

HP Pavilion g6-2109sy ekraan

15.6" aku tööaeg

Windows

8

kaal

6:30 2,48kg

AMD

Dual-Core A4-4300M

garantii

3a

459.kuumakse alates 48 kuud

mälu

6GB

11.62€

kõvaketas

750GB

• HP ProtectSmart kõvaketta kaitsesüsteem • kuni 3060 MB AMD Radeon HD 7420G graafika • DVD-kirjutaja • WIFI • HDMI • VGA

HP Pavilion g6-2246ea ekraan

Windows

aku tööaeg

kaal

15.6"

8

5:45 2,48kg

AMD

Dual-Core E2-1800

garantii

3a

17.69€

499.kuumakse alates 48 kuud

mälu

8GB

12.63€

kõvaketas

1000GB

• HP ProtectSmart kõvaketta kaitsesüsteem • AMD Radeon HD 7340 graafika • DVD-kirjutaja • WIFI • HDMI • VGA

www.klick.ee osta kodust lahkumata. Kaup kätte 2-5 tööpäevaga. Kiire ja mugav järelmaks.

TALLINN: Viru Keskus 6668160 | viru@klick.ee; Kristiine Kaubanduskeskus 6668116 | kristiine@klick.ee; Rocca Al Mare kaubanduskeskus 6668155 | rocca@klick.ee; Ülemiste Kaubanduskeskus 6668159 | ulemiste@klick.ee; Järve Kaubanduskeskus 6668154 | jarve@klick.ee; Lasnamäe Centrum 6668128 | mustakivi@klick.ee; Mustika Kaubanduskeskus 6668151 | kadaka@klick.ee; Sikupilli Kaubanduskeskus 6668156 | sikupilli@klick.ee; 2012 Eeden DETSEMBER Pirita Selver 6668158 | pirita@klick.ee; TARTU: Tasku keskus 666 8163 | tasku@klick.ee; Lõunakeskus 6668153 | lounakeskus@klick.ee; Kaubanduskeskus 6668164 JALKA | eeden@klick.ee; PÄRNU: Kaubamajakas 6668152 | parnu.papiniidu@klick.ee; VILJANDI: Viljandi Centrum 6668166 | viljandi@klick.ee; JÕHVI: Kaubanduskeskus Tsentraal 6668168 | johvi@klick.ee; RAKVERE: Põhjakeskus 6668177 | rakvere.pohjakeskus@klick.ee; VALGA: Valga Maxima 6668121 | valga@klick.ee; PAIDE: Ringtee 2, 6668124 | paide@klick.ee; KURESSAARE: Auriga Keskus 6668117 | kuressaare@klick.ee; VÕRU: Kagukeskus 6668173 | voru@klick.ee.

59

Mahatõmmatud hindade näol on tegemist toodete tavahindadega. Kampaania kestab 04.12.2012 - 31.12.2012. Kaupa on piiratud koguses. Kõik pildid on illustratiivsed.

• kuni 6132 MB / 2GB eraldiseisev AMD Radeon HD 7640G + 7670M graafika • sõrmejäljelugeja • HP ProtectSmart kõvaketta kaitsesüsteem • DVD-kirjutaja • WIFI • HDMI • VGA • 3xUSB3.0 • 1xUSB2.0 • Beats Audio - 2 kõlari ja 1 basskõlariga


naiste meistriliiga, I ja II liiga Naiste Meistriliiga 1 2 3 4 5 6 7

Pärnu JK (N) Tallinna FC Flora (N) Tallinna FC Levadia (N) Tartu JK Tammeka (N) Põlva FC Lootos (N) JK Tallinna Kalev (N) Noortekoondis(N)

18 16 18 12 18 9 18 6 12 4 12 2 12 0

1 2 2 2 1 1 1

1 4 7 10 7 9 11

75 : 6 70 : 21 47 : 21 19 : 38 22 : 29 13 : 65 4 : 70

Väravakütid

49 38 29 20 13 7 1

Naiste liigades peeti tänavu üleminekumängude asemel üleminekuturniire: meistriliiga üleminekuturniiril pääses kõrgeimasse sarja kolm esimest iseseisvat klubi ja I liiga üleminekuturniiril viis esimest naiskonda.

1 Anastassia Morkovkina 2 Margarita Žernosekova 3 Katrin Loo 4 Liis Emajõe 5 Signy Aarna 6 Kristina Bannikova 7 Miina Kallas 8 Daniela Mona Lambin 9 Saron Läänmäe 10 Vlada Kubassova

Pärnu JK (N) Pärnu JK (N) Tallinna FC Flora (N) Tallinna FC Flora (N) Põlva FC Lootos (N) Tartu JK Tammeka (N) Tallinna FC Flora (N) Tallinna FC Levadia (N) Tallinna FC Flora (N) Tallinna FC Levadia (N)

37 21 16 14 14 10 8 8 8 7

Pärnu JK II (N) Pärnu JK II (N) Tartu SK 10 Premium (N) Nõmme JK Kalju (N) Pärnu JK II (N) Põlva FC Lootos (N) Tartu JK Tammeka II (N) Pärnu JK II (N) Tln FC Flora II (N) Tartu SK 10 Premium (N)

24 12 12 9 8 8 8 7 6 5

Narva JK Trans (N) Tallinna FC Levadia II (N) Narva JK Trans (N) Tallinna FC Levadia II (N) Narva JK Trans (N) JK Tallinna Kalev II (N) JK Sillamäe Kalev (N) Viljandi JK Tulevik (N) JK Tallinna Kalev II (N) Tallinna FC Levadia II (N)

14 13 11 10 9 9 6 6 5 5

Naiste Esiliiga 1 2 3 4 5 6 7 8

Tartu SK 10 Premium (N) 14 10 Pärnu JK II (N) 14 10 Nõmme JK Kalju (N) 14 8 Tln FC Flora II (N) 14 7 Tartu JK Tammeka II (N) 14 4 Kohtla-Järve FC Lootus (N) 14 3 FC Kuressaare (N) 14 2 FC Infonet(N) 14 1

2 2 5 1 4 3 2 3

2 2 1 6 6 8 10 10

35 : 12 71 : 10 28 : 11 31 : 28 30 : 28 10 : 32 6 : 41 6 : 55

Väravakütid

32 32 29 22 16 12 8 6

1 Lea Saapar 2 Karoliine Maalinn 3 Cathreen Selgis 4 Gerli Israel 5 Kristel Eier 6 Signy Aarna 7 Kristina Bannikova 8 Liis Ude 9 Kaire Tekku 10 Geili Rehkli

Naiste II liiga 1 2 3 4 5 6 7

Narva JK Trans (N) Tallinna FC Levadia II (N) Viljandi JK Tulevik (N) JK Tallinna Kalev II (N) Valga FC Warrior (N) Rakvere JK Tarvas (N) JK Sillamäe Kalev (N)

12 12 12 12 12 12 12

9 8 5 5 3 2 2

2 1 3 3 2 2 1

1 3 4 4 7 8 9

41 : 13 39 : 21 19 : 17 28 : 11 10 : 22 6 : 32 11 : 38

29 25 18 18 11 8 7

Esiliiga üleminekuturniir

Meistriliiga üleminekuturniir 1 2 3 4 5 6

Põlva FC Lootos (N) JK Tallinna Kalev (N) Pärnu JK II (N) Tartu SK 10 Premium (N) Nõmme JK Kalju (N) Tln FC Flora II (N)

5 5 5 5 5 5

5 3 2 1 0 0

0 1 0 2 3 2

0 1 3 2 2 3

24 : 0 11 : 8 7 : 18 6 : 10 5 : 12 2:7

15 10 6 5 3 2

Väravakütid 1 Signy Aarna 2 Kadri-Ann Valgeväli 3 Karoliine Maalinn 4 Sandra London 5 Mari Abel 6 Tuuli Pungas 7 Anett Vilipuu 8 Eleri Pastak 9 Alina Petrovski 10 Pille Parre

60

JALKA DETSEMBER 2012

Väravakütid 1 Jelena Bulõnina 2 Vlada Kubassova 3 Anastasia Andrejeva 4 Ljubov Maksimova 5 Nadežda Ivanova 6 Kadri-Ann Valgeväli 7 Alina Višenkova 8 Gerty-Liis Mandri 9 Jana Pipar 10 Inna Zlidnis

1 2 3 4 5 6

FC Kuressaare (N) Kohtla-Järve FC Lootus (N) Narva JK Trans (N) Tartu JK Tammeka II (N) FC Infonet(N) Tallinna FC Levadia II (N)

5 5 5 5 5 5

3 2 1 1 1 1

2 1 3 3 2 1

0 2 1 1 2 3

9:3 3:3 11 : 6 6:6 2:4 2 : 11

Väravakütid Põlva FC Lootos (N) JK Tallinna Kalev (N) Pärnu JK II (N) Põlva FC Lootos (N) Põlva FC Lootos (N) Nõmme JK Kalju (N) Nõmme JK Kalju (N) Tartu SK 10 Premium (N) Tartu SK 10 Premium (N) JK Tallinna Kalev (N)

14 6 5 4 3 2 2 2 2 2

1 Jelena Bulõnina 2 Anastasia Andrejeva 3 Helen-Triin Lõhmus 4 Gristi Adrat 5 Anastasia Dodeltseva 6 Kateriin Pani 7 Irina Snjatkovskaja 8 Marin Aleksejeva 9 Darja Karhanina 10 Karolina Bessalova

Narva JK Trans (N) 6 Narva JK Trans (N) 4 Tartu JK Tammeka II (N) 4 FC Kuressaare (N) 3 Tallinna FC Levadia II (N) 2 FC Kuressaare (N) 2 Kohtla-Järve FC Lootus (N) 2 FC Kuressaare (N) 1 Kohtla-Järve FC Lootus (N) 1 FC Infonet(N) 1

11 7 6 6 5 4


I / II liiga Meeste Esiliiga 1 FC Infonet 2 Tallinna FC Flora II 3 Rakvere JK Tarvas 4 Tartu SK 10 5 Tallinna FC Levadia II 6 Kiviõli Tamme Auto 7 FC Puuma 8 Tartu JK Tammeka II 9 Pärnu Linnameeskond 10 Kohtla-Järve FC Lootus

Väravakütid 36 36 36 36 36 36 36 36 36 36

26 20 21 15 15 12 12 10 9 6

5 9 5 9 8 8 7 7 9 1

5 7 10 12 13 16 17 19 18 29

94 : 33 66 : 32 66 : 58 65 : 58 77 : 56 78 : 83 55 : 61 55 : 83 43 : 72 40 : 103

83 69 68 54 53 44 43 37 36 15

1 Kouakou Fabrice Elysee Kouadio FC Infonet 2 Maksim Lipin FC Infonet 3 Tõnis Starkopf Kiviõli Tamme Auto 4 Joonas Ljaš Rakvere JK Tarvas 5 Nikita Koger Tallinna FC Levadia II 6 Aleksei Mamontov Tartu SK 10 7 Henri Hang Rakvere JK Tarvas 8 Georgi Ivanov Tartu SK 10 9 Marten Saarlas Tallinna FC Levadia II 10 Marek Šatov Kiviõli Tamme Auto

31 21 21 14 14 14 13 13 12 12

Seoses I liiga reformimisega moodustab tuleval aastal I liiga A- ja B-tasand (kummaski 10 meeskonda). Vastavate üleminekumängude jm kohta loe II liiga tabelite alt.

II liiga Ida-põhja piirkond 1 Jõhvi FC Lokomotiv 2 JK Sillamäe Kalev II 3 Nõmme JK Kalju II 4 Tallinna JK Legion 5 Tallinna FC Ararat TTÜ SK 6 Tallinna JK Dünamo 7 Kohtla-Järve JK Alko 8 JK Kaitseliit Kalev 9 FC Maardu 10 JK Tallinna Kalev II 11 Lasnamäe FC Ajax 12 FC Infonet II 13 FC M.C. Tallinn 14 FC Velldoris

26 26 26 26 26 26 26 26 26 26 26 26 26 26

20 15 16 14 12 12 10 9 9 8 9 6 5 2

6 8 2 7 7 5 3 5 4 7 4 3 4 5

0 3 8 5 7 9 13 12 13 11 13 17 17 19

Väravakütid 79 : 16 82 : 26 59 : 34 63 : 38 58 : 46 58 : 46 65 : 74 56 : 56 62 : 61 45 : 49 42 : 42 26 : 59 48 : 115 29 : 110

66 53 50 49 43 41 33 32 31 31 31 21 19 11

Lääne-lõuna piirkond 1 HÜJK Emmaste 2 Viljandi JK Tulevik 3 Vändra JK Vaprus 4 FC Elva 5 Tartu SK 10 II 6 Paide Kumake 7 Pärnu Linnameeskond II 8 Tallinna FC Flora III 9 FC Tarvastu 10 Keila JK 11 Sörve JK 12 Türi Ganvix JK 13 JK Luunja 14 FC Nõmme United

26 26 26 26 26 26 26 26 26 26 26 26 26 26

19 17 15 15 15 14 12 12 11 11 7 7 4 3

3 5 6 5 1 3 2 1 4 3 3 0 2 2

II liiga finaal: Jõhvi FC Lokomotiv ‒ HÜJK Emmaste 0 : 3 I liiga A-tasemele tõusid kahe piirkonna võitjad ja teise koha omanike üleminekumängu võitja. I liiga B tasemele tõusid II liiga 3.‒5. koha saanud meeskonnad pluss üleminekumängu kaotaja. II liiga üleminekumänge ei toiminud, kuna III liiga põhja piirkonnas saavutas 3. koha JK Tallinna Kalev III ja III liiga ida piirkonnas Lasnamäe FC Ajax II, kes on II liigas mängivate samanimeliste

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Artisom Kavaliou Vassili Kulik Aleksandr Volkov Avetis Harutjunjan Maksim Židkov Maksim Gussev Vitali Bolšakov Tanel Tammemägi Rauf-Roman Mikailov Aleksandr Borodinov

Kohtla-Järve JK Alko 21 Jõhvi FC Lokomotiv 18 JK Sillamäe Kalev 17 Tallinna FC Ararat TTÜ SK 16 Tallinna JK Dünamo 16 Tallinna JK Legion 15 Jõhvi FC Lokomotiv 15 Nõmme JK Kalju II 14 Tallinna JK Legion 13 FC M.C. Tallinn 12

Väravakütid 4 4 5 6 10 9 12 13 11 12 16 19 20 21

114 : 34 100 : 32 68 : 39 65 : 29 96 : 50 83 : 46 77 : 75 76 : 77 69 : 69 51 : 63 32 : 72 52 : 122 39 : 126 25 : 113

60 56 51 50 46 45 38 37 37 36 24 21 14 11

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Ergo Eessaar Kristen Saarts Jürgen Kuresoo Rasmus Luhakooder Tõnis Kaukvere Henry Rohtla Rauno Kööp Ranet Lepik Rauno Rikberg Indrek Klein

võistkondade duubelvõistkondadeks ning ei saa seetõttu üles tõusta. Siiski: JK Tallinna Kalev III ja Lasnamäe FC Ajax II mängisid omavahel kaks kohtumist, et välja selgitada omavaheline paremusjärjestus juhuks, kui ühel neist võistkondadest peaks tekkima õigus tõusta II liigasse. Selline olukord võib tekkida siis, kui nende võistkondade II liigas mängivad põhivõistkonnad tõusevad esiliiga B-tasemele ja üks II liiga võistkond loobub meistrivõistlustel osalemast. Seega, II liigasse tõusevad III liiga piirkondades 1. ja 2. koha saa-

Tartu SK 10 II Pärnu Linnameeskond II FC Elva Viljandi JK Tulevik HÜJK Emmaste Keila JK Paide Kumake Vändra JK Vaprus Paide Kumake FC Tarvastu

39 27 25 23 23 21 20 19 18 18

vutanud võistkonnad ning lisaks III liiga lõuna ja lääne piirkonna 3. kohale tulnud võistkonnad. II liigasse jäävad püsima mõlemas piirkonnas 14. kohale jäänud võistkonnad. Üleminekumängud: JK Tallinna Kalev III ‒ Lasnamäe FC Ajax II 1 : 2 ja 2 : 3 JK Sillamäe Kalev II ‒ Viljandi JK Tulevik 0 : 0 ja 1 : 4 Esiliiga A- ja B-tasandi üleminekumäng (võitja pääseb A- ja kaotaja B-tasandile): Viljandi JK Tulevik – Tammeka II 1 : 1 ja 2 : 1 l. a. (1 : 1)

2012 DETSEMBER JALKA

61


III liiga Ida piirkond 1 Raasiku FC Joker 1993 2 JK Baltika Keskerakond 3 Lasnamäe FC Ajax II 4 JK Loo 5 Tallinna FC Štrommi 6 Rakvere JK Tarvas II 7 JK RGR Airon 8 Kiviõli Tamme Auto II 9 JK Visadus 10 FCF Järva-Jaani SK 11 Kuusalu JK Rada 12 FC Balteco

22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22

17 14 14 12 10 9 8 8 7 6 5 4

0 4 2 2 3 4 5 3 3 2 4 4

5 4 6 8 9 9 9 11 12 14 13 14

63 : 26 61 : 35 70 : 33 46 : 41 32 : 40 31 : 42 37 : 40 47 : 54 39 : 66 43 : 64 38 : 40 49 : 75

51 46 44 38 33 31 29 27 24 20 19 16

Väravakütid

22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22

17 16 13 12 10 10 9 7 6 6 3 3

4 2 5 4 3 3 3 3 3 3 4 3

1 4 4 6 9 9 10 12 13 13 15 16

77 : 32 : 00 76 : 28 : 00 51 : 20 : 00 56 : 33 : 00 59 : 51 : 00 49 : 48 : 00 47 : 47 : 00 37 : 49 : 00 32 : 48 : 00 24 : 61 26 : 71 27 : 73

55 50 44 40 33 33 30 24 21 21 13 12

Väravakütid

22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22

20 16 15 12 11 10 9 7 6 6 4 3

1 1 2 0 1 3 3 4 4 4 1 2

1 5 5 10 10 9 10 11 12 12 17 17

115 : 21 76 : 38 75 : 33 64 : 45 35 : 40 50 : 52 48 : 59 39 : 53 32 : 67 33 : 58 40 : 85 52 : 108

61 49 47 36 34 33 30 25 22 22 13 11

Väravakütid

22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22

21 13 13 12 12 9 8 8 8 5 2 4

0 4 3 4 3 2 5 3 3 2 1 4

1 5 6 6 7 11 9 11 11 15 19 14

99 : 21 73 : 38 58 : 36 66 : 40 59 : 38 42 : 63 52 : 49 42 : 55 40 : 52 27 : 63 26 : 106 38 : 61

63 43 42 40 39 29 29 27 27 17 7 16

Väravakütid

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Andrei Kobjakov Denis Pavlov Raimo Laid Roman Agruzov Sergei Kuzmitšjov Ott Reinike Janar Pragi Taavi Idavain Vladislav Iljin Kristo Kanarbik

Lasnamäe FC Ajax II FC Balteco JK Loo JK Baltika Keskerakond Lasnamäe FC Ajax II Raasiku FC Joker 1993 Raasiku FC Joker 1993 FCF Järva-Jaani SK JK Baltika Keskerakond JK Visadus

22 15 13 13 13 12 12 12 11 10

FCF Tallinna Ülikool Saue JK Laagri Saue JK Laagri JK Tondi JK Tallinna Kalev III JK Tondi Koeru JK Saue JK Laagri FCF Tallinna Ülikool Tallinna JK Piraaja

21 19 17 16 16 14 12 12 12 11

Tartu Quattromed Jõgeva SK Noorus-96 Valga FC Warrior Tartu Quattromed Tartu Quattromed Tartu Quattromed Viljandi JK Tulevik II Põlva FC Lootos Jõgeva SK Noorus-96 Viljandi JK Tulevik II

33 31 25 24 18 18 17 15 13 13

Eesti Koondis JK Kernu Kadakas Kärdla LM JK Kernu Kadakas Rummu Dünamo FC Metropool Pärnu Rummu Dünamo Eesti Koondis Rapla JK Atli Rapla JK Atli

35 19 18 18 18 16 13 13 12 11

põhja piirkond 1 FCF Tallinna Ülikool 2 Saue JK Laagri 3 JK Tallinna Kalev III 4 Koeru JK 5 JK Tondi 6 Tallinna FC Akhtamar 7 JK Kaitseliit Kalev II 8 FC Hell Hunt 9 Tallinna JK Piraaja 10 FC Eston Villa 11 FC Concordia 12 Tallinna FC Olympic

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Even Laanemaa Janar Pajo Carl Sõlg Vitali Ivahnenko Aleksei Naariste Andrei Tšurikov Artur Müür Kristjan Suurjärv Rauno Nõmmiko Leo Kuuse

lõuna piirkond 1 Tartu Quattromed 2 Jõgeva SK Noorus-96 3 Viljandi JK Tulevik II 4 Võru JK 5 JK Welco Elekter 6 Põlva FC Lootos 7 EMÜ SK 8 FC Otepää 9 SK Tääksi 10 Navi Vutiselts 11 Suure-Jaani United 12 Valga FC Warrior

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Ivar Sova Mairo Tikerberi Marek Naal Alar Alve Timo Teniste Taavi Vellemaa Hegert Heil Erik Listmann Kristjan Kuldmägi Aron Kristjan Kovru

lääne piirkond 1 Eesti Koondis 2 Rummu Dünamo 3 FC Metropool Pärnu 4 JK Kernu Kadakas 5 Kärdla LM 6 Kehtna FC Flora 7 Saaremaa JK aameraaS 8 Rapla JK Atli 9 Saaremaa JK 10 FC Kose 11 Märjamaa Kompanii 12 Tabasalu Jalgpalliklubi

III liiga finaal: Eesti Koondis ‒ FCF Tallinna Ülikool 3 : 1 Poolfinaalid Eesti Koondis ‒ Quattromed 3 : 2 FCF Tallinna Ülikool ‒ Raasiku FC Joker 1993 3 : 1 II liigasse tõusid kõigi piirkondade kaks esimest meeskonda. III liiga piirkondades viimaseks

62

JALKA DETSEMBER 2012

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Dmitri Skiperski Artur Nüüd Tõnis Koppel Raigo Abel Mihhail Šrubkovski Hannes Kivilo Roman Maršev Martin Taska Sander Niit Teet Kallaste

jäänud võistkonnad pidasid üleminekumänge IV liigas 3. kohale tulnud võistkondadega, nende mängude võitjad tõusid III liigasse. Üleminekumänge ei toimunud III liiga lõuna ja lääne piirkonnas, kuna Tabasalu JK diskvalifitseeriti meistrivõistlustelt, mistõttu Valga FC Warrior jääb III liigasse ning JK Tartu Löök ja FC Haiba tõusevad III liigasse ilma üleminekumängudeta. Üleminekumängud: Ambla Vallameeskond (IV

Ida 3. koht) ‒ FC Balteco (III Ida 12. koht) 1 : 2 ja 0 : 1 Kristiine JK (IV Põhi 3. koht) ‒ FC Olympic (III Põhi 12. koht) 1 : 3 ja 2 : 0 Kristiine JK ‒ Ambla Vallameeskond 1 : 0 ja 2 : 4 III liigast ei lange välja ühtegi võistkonda ning IV liiga kõigi piirkondade kaks paremat tõusevad järgmisel hooajal III liigasse. III liigasse tõusis peale kahe parema igast piirkonnast ka üleminekumängude kaudu Ambla Vallameeskond.


IV liiga Ida piirkond 1 Tallinna FC Levadia III 2 Jõhvi FC Lokomotiv II 3 Ambla Vallameeskond 4 SK Eestimaa Kasakad 5 Viimsi FC Igiliikur 6 JK Suema Cargobus 7 FC Kiiu 8 FC Pokkeriprod 9 Narva JK Trans II 10 JK Tallinna Kalev Juunior 11 Tallinna JK Piraaja II 12 Rakvere JK Tarvas III

22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22

16 14 14 12 8 8 8 8 7 5 4 2

4 5 3 7 6 6 4 4 7 1 2 3

2 3 5 3 8 8 10 10 8 16 16 17

83 : 27 89 : 26 85 : 35 49 : 25 44 : 30 36 : 53 33 : 57 41 : 32 67 : 37 23 : 43 24 : 105 18 : 122

52 47 45 43 30 30 28 28 28 16 14 9

Väravakütid

22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22

16 12 11 10 11 11 9 9 8 8 5 2

1 5 7 8 4 3 3 2 4 1 0 2

5 5 4 4 7 8 10 11 10 13 17 18

73 : 29 49 : 30 43 : 29 37 : 24 39 : 32 38 : 32 34 : 33 42 : 42 46 : 56 40 : 49 34 : 81 19 : 57

49 41 40 38 37 36 30 29 28 25 15 8

Väravakütid

16 14 15 14 12 10 9 6 5 3 3 2

5 6 2 4 5 3 3 3 4 5 3 3

1 2 5 4 5 9 10 13 13 14 16 17

73 : 22 67 : 25 73 : 46 95 : 42 85 : 43 54 : 39 49 : 48 41 : 75 41 : 61 28 : 76 22 : 72 26 : 105

53 48 47 46 41 33 30 21 19 14 12 9

Väravakütid

19 16 13 13 10 9 9 10 8 6 4 2

1 3 2 2 7 3 3 0 3 1 0 1

2 3 7 7 5 10 10 12 11 15 18 19

117 : 25 92 : 45 64 : 46 69 : 40 76 : 52 47 : 44 54 : 59 53 : 59 41 : 58 29 : 58 26 : 76 33 : 139

58 51 41 41 37 30 30 30 27 19 12 7

Väravakütid

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Urmas Raaper German-Guri Lvov Raido Vespere Sergei Klimotškin Märt Mere Kirill Kurenko Rasmus Raidla Oleg Semjonov Stanislav Hatkevitš Valery Nichik

Ambla Vallameeskond Narva JK Trans II Ambla Vallameeskond Jõhvi FC Lokomotiv II Viimsi FC Igiliikur Jõhvi FC Lokomotiv II Tallinna FC Levadia III SK Eestimaa Kasakad Jõhvi FC Lokomotiv II Narva JK Trans II

22 17 15 14 14 14 13 13 13 12

Trummi SK FC Soccernet Tallinna FC Twister FC Hansa United FC Hansa United JK Jalgpallihaigla Tallinna SK Mercury FC Soccernet Trummi SK Pirita JK Reliikvia

20 19 15 13 11 11 11 10 10 10

Tõrva FC Warrior JK Tartu Löök SK Imavere Forss Tõrva FC Warrior FC Pubi Trehv Viljandi JK Tulevik Vanakesed Tartu Ülikool Fauna SK Imavere Forss JK Tartu Löök Võru JK II

32 29 28 27 20 19 17 17 16 13

Läänemaa Jalgpalliklubi PSK Alexela Maccabi FC Haiba Läänemaa Jalgpalliklubi Lihula JK Lihula JK Taebla JK Viimsi MRJK Maccabi

56 25 23 18 17 17 15 14 14 12

põhja piirkond 1 Trummi SK 2 JK Jalgpallihaigla 3 Kristiine JK 4 Nõmme JK Kalju III 5 Tallinna FC Twister 6 Pirita JK Reliikvia 7 Saku Sporting 8 FC Hansa United 9 FC Soccernet 10 Tallinna FC Reaal 11 Tallinna SK Mercury 12 FC Majandusmagister

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Sven Haas Lauri Kipper Lauri Lilleste Ruslan Tihhomirov Margus Reinaru Toomas Eenlo Paul Peljo Silver Leetma Kristjan Lainjärv August Sai

lõuna piirkond 1 FC Pubi Trehv 22 2 Viljandi JK Tulevik Vanakesed 22 3 JK Tartu Löök 22 4 Tõrva FC Warrior 22 5 SK Imavere Forss 22 6 Võru JK II 22 7 Tartu Ülikool Fauna 22 8 Tartu Quattromed II 22 9 FC Aspen 22 10 Vändra JK Vaprus II 22 11 JK Welco Elekter II 22 12 Tartu JK Tammeka III 22

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Oliver Suur Kuno Veskioja Alar Arula Martin Orlo Sander Kilk Aivo Stern Maksim Mitrofanov Risto Liiv Eduard Kovbasnjuk Kert Joakit

lääne piirkond 1 Läänemaa Jalgpalliklubi 2 Maccabi 3 FC Haiba 4 Lihula JK 5 Taebla JK 6 FC Lelle 7 Viimsi MRJK 8 PSK Alexela 9 Kärdla LM Dagöplast 10 Keila JK II 11 FC Toompea 1994 12 JK Leisi

22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22

IV liiga finaal: 20. 10 Tartu FC Pubi Trehv – Trummi SK 2 : 1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Mark Kolosov Meelis Reiss Maksim Konovalov Kristjan Jägel Aleksandr Molkov Madis Sibul Mairo Kanter Tanel Kruuspan Karl Anton Sõerde Sergei Balbutski

Poolfinaalid: Tartu FC Pubi Trehv – Läänemaa JK 4 : 1 Trummi SK – Tallinna FC Levadia III 2 : 1

III liigasse tõusid kõikide piirkondade kaks paremat meeskonda.

2012 DETSEMBER JALKA

63


saalijalgpall

Augur Enemat ihkab meistritrooni Augur Enemat tahab saalijalgpalli Eesti meistrivõistlustel eelmiste aastate valitseja FC Anži troonilt lükata.

Foto: Lembit Peegel

Alver Kivi

V

iimastel hooaegadel hõbemedaliga leppima pidanud Augur Enemati mehed on täis tahet meistritiitel endale saada. FC Anži kõrval nähakse konkurentidena veel narvalasi, kellel on õnnestunud meeskonna tuumik säilitada. Just oma kodusaalis on FC Narva United eriti tugev. Augur Enemati esindaja Mihkel Siimu sõnul mängitakse ikka võidule. “Kerge ei saa see loomulikult olema, sest vastaste mängijad saavadki keskenduda saalijalgpallile, meie mehed mängivad rohkem rannas ja ettevalmistus sisehooajaks on lühem,” märgib ta. “Auguri meeskonna tuumik on säilinud ja võtame mängu korraga. Kõigil on hirmus tahtmine, aga kindlasti on vaja meil taktikaliselt juurde panna. Üldiselt on liiga tase väga ühtlane, igas mängus tuleb pingutada lõpuni ja punktide nimel võidelda.” FC Anži püüab oma neljandat järjestikust meistritiitlit. Treener Anton Smetanin räägib, et kuigi viimastel aastatel on jäädud Eestis võitmatuks, ei ole tiitlite saamine saanud meeskonnale rutiiniks ja eesmärkide täitmine kujuneb ooodatult raskeks. “Meil on tugev koosseis, palju mängijaid ja meeskonnasisene konkurents on hea,” lausub treener. “Kui õnnestub parandada veel meeste füüsilist poolt, siis saame veelgi paremaks.” Smetanini sõnul suudavad kullaheitlusse sekkuda veel Augur Enemat, Narva United ja Maccabi. Treener tõdeb, et saalijalgpalli tase on Eestis samm-sammult tõusnud, konkurents on muutunud tihedamaks ja iga võidu nimel tuleb rohkem pingutada. 64

JALKA DETSEMBER 2012

Anži meeskond. Esireas vasakult: Jevgeni Kurjanov, Jevgeni Merkurjev, Erik Šteinberg, Sergei Kostin, Dmitri Kulikov, Anton Smetanin, Rafael Kušnir, Aleksei Budõlin. Tagareas vasakult: Dmitri Klimov, Oleg Maksimov, Dmitri Renin, Mark Boskin, Dmitri Skiperski, Bogdan Jasevitš, Zeinulla Araktšejev, Gadži Abdullajev.

Kolmel eelneval aastal on Tallinna FC Anžile järgnenud SK Augur Enemat. Eelmisel aastal kogus Anži 37 ja Augur 29 punkt. Omavahelistes mängudes jäi meister peale 5 : 2 ja 4 : 0. Mihkel Siimu hinnangul on varasematel aastatel oma peakonkurendile alla jäädud erinevatel põhjustel. Peamise miinusena toob ta välja konkreetse treeneri, sellise nagu varem oli Risto Sarapik, puudumise.

Auguri meeskonna tuumik on säilinud ja võtame mängu korraga. Kõigil on hirmus tahtmine, aga kindlasti on vaja meil taktikaliselt juurde panna.

“Ka taktikaliselt ei mänginud me kõiki mänge kõige paremini ja õnne polnud ka alati. Kui suudame nendes elementides juurde panna, on edu võimalik,” lausub Siim, kelle sõnul mängijatel konkurentide ees aukartust küll ei ole. Meistriliigas mängivad sel aastal FC Anži Tallinn, Raitwood EMÜ, Maccabi, FC Narva United, FC Cade Mainor, SK Augur Enemat, FC Ararat TTÜ SK, FC Raketa.

Esimest korda lõpeb saalijalgpalli meistriliiga hooaeg kohamängudega, kuhu pääsevad kuus paremat meeskonda. Anton Smetanini hinnangul on meistrivõistlused pikad ja uus süsteem sobib Anžile. “Alustame rahulikult ja püüame olla tippvormis kevadel,” avalikustab ta tiitlikaitsja strateegia. Esimese tiitli on FC Anži juba saanud, kui saalijalgpalli superkarika finaalis alistati 9 : 4 Maccabi. Superkarika võit näitas, et meeskonna mänguvorm on juba meistrivõistluste alguses hea. Anton Smetanini sõnul oli tulemus hea, aga mängukvaliteet oleks võinud olla parem. “On, mida oma mängus parandada,” lausub treener. Saalijalgpalli meistrivõistluste esiliigas mängivad sel hooajal Aseri SK, Salavat Julajev, FC Starbunker Maardu, Kliimaseade, Sillamäe Almaz, Nõmme BSC Triobet, Rummu Dünamo ja Tartu Ülikool.   Teise liiga ida tsoonis mängivad: SJK Dina, Kirde Kaitseringkond, FC Jerevan, JK Sparta, FC Kehra, SK Augur II, SK Kadrina ja FC Tiigrid JK Loo. Põhja-Lõuna tsoonis mängivad: FC Ajax Lasnamäe, Rantipol, Harju Jalgpallikool, Aruküla Mariine Auto, JK Kohila, Maccabi II, PSK Alexela ja Kiili JK.


alates

59 € 90

Lennuperiood 05.01-31.08.2013.

Stockholm, Trondheim, Göteborg al. 49.90€ Peterburi al. 60.90€ Nizza, London al. 79.90€ Kampaania tingimused: Pakkumine kehtib pileti ostuks lendudele, mis toimuvad ajavahemikus 01.03.-31.08.2013. Ühe suuna hinnad algusega Tallinnast, ostes pileti Estonian Airi kodulehelt. Hinnad sisaldavad kõiki makse ja tasusid. Kampaanias näidatud hinnaga kohtade arv on piiratud.

www.estonian-air.ee


Detsembrikuu sünnipäevad:

Ragnar Klavan: lapsed ei peaks energiajooke tarbima

01.12 Lembit Rajala 42 01.12 Vitali Leitan 34 02.12 Mati Püü 50 04.12 Aivar Gutmann 48 04.12 Kethy Õunpuu 25 05.12 Argo Arbeiter 39 05.12 Karl Palatu 30 05.12 Ilja Antonov 20 06.12 Enn Läänmäe 48 09.12 Martin Taska 26 11.12 Kaido-Meinhard Kukli 42 12.12 Are Altraja 42 12.12 Heigo Niilop 41 13.12 Andreas Raudsepp 19 14.12 Eesti Jalgpalli Liit 91

Eesti parim jalgpallur Foto: Lembit Peegel Ragnar Klavan (pildil) jälgib tippsportlasele kohaselt väga täpselt oma menüüd ning on selleks kaasanud isegi toitumisspetsialisti. Ta toetab poekett Rimi hiljutist algatust, kus pööratakse tähelepanu noorte liiga suurele energiajookide lembusele. “Olen kindlasti nõus sellega, et energiajooke ei tohiks tarbida karastusjoogina või nn trendijoogina, nagu seda praegusel ajal järjest süvenevalt tehakse,” ütleb Klavan. “Teatud erandlikes situatsioonides, kus näiteks on vajalik pikaajaline vaimuerksus või kui on näiteks vaja pikalt autoga sõita, on aktsepteeritav, et energiajookide tarbimine jääb riske arvesse võttes iga inimese vabaks valikuks. Kuid ausalt öeldes ma ei näe põhjust, miks lapsed peaksid üldse energiajooke jooma.” “Oleme sellest teemast ka koondises rääkinud,” jätkab Bundesligas palliv Klavan. “Energiajoogid ei anna ju tegelikult energiat juurde, vaid mobiliseerivad organismi selliselt, et hakatakse rohkem organismis leiduvaid ressursse kulutama, energiat tootma. Nad ei anna rohkem energiat kui tavaline limonaad.” Klavaniga nõustub Eesti koondise arst Kaspar Rõivassepp: “Suurtes kogustes või pikaajalisel regulaarsel tarbimisel võivad energiajoogid põhjustada näiteks peavalu, rahutust, ärevust, erinevaid südameprobleeme, soodustada psüühiliste probleemide teket, halvendada une kvaliteeti, aeglustada taastumisprotsesse koormuse järel, tekitada sõltuvust jne. Näiteks kofeiin viib organismist vedelikku ja kaltsiumi välja, mis soodustab lihaskrampide teket ja pikas perspektiivis luude hõrenemist.” “Spordis aitavad sooritusele ja arengule kaasa tark treenimine, õige treeningu ja puhkuse tasakaal, kvaliteetne uni, tervislik ja mitmekülgne toitumine,” rõhutab Rõivassepp. “Energiajooke ei tohiks segamini ajada isotooniliste spordijookidega, millel on spordis oluline koht.”

66

JALKA DETSEMBER 2012

Koolidevahelisel võistlusel osales 6370 last Mööduval aastal korraldatud Eesti Koolispordi Liidu (EKSL) ja Tallinna Haridusameti koolidevahelistel jalgpallivõistlustel osales 6370 last. Suurima osalejate arvu andsid 6.–9. klassi poisid – neid oli 253 koolist ja kokku 2740. Sellele vanusele korraldas EKSL veebruaris saalijalgpalli turniiri, kus osales 1030 poissi.

Enim raha kogunud klubid LHV Panga seekordne pingerida näitab, milline klubi (või jalgpalliliit) on enim pangakaartide kasutamisest rahalist kasu saanud. Meistriliiga klubidest on mõnevõrra üllatav Flora ja Levadia tagasihoidlik paiknemine teises kümnes. 1. Eesti Jalgpalli Liit 2. JK Tallinna Kalev 3. Tartu JK Tammeka 4. Nõmme JK Kalju 5. Põlva FC Lootos 6. Võru JK 7. JK Jalgpallihaigla 8. Martin Reimi JK 9. FC Hell Hunt 10. Rapla JK Atli

11. Rahvuskoondise fännklubi Jalgpallihaigla 12. FC Eston Villa 13. Tartu Quattromed 14. JK Welco Elekter 15. Tallinna FC Flora 16. FC Kuressaare 17. Saku Sporting 18. FC Viljandi 19. Tallinna FC Levadia 20. FC Elva

7

Kunstmuruväljakud Eestis Eestis on 39 täismõõtmetega kunstmuruväljakut, mida on ehitatud alates 2000. aastast. Parim aasta oli 2005, kui valmis seitse väljakut, mullu ei lisandunud ainsatki.

14.12 Tauno Tekko 19 17.12 Henri Anier 22 21.12 Taivo Keinast 62 23.12 Kert Küttis 33 25.12 Atko Väikmeri 36 26.12 Daniel Meijel 38 27.12 Tõnu Metsson 49 28.12 Marko Kuusik 38 28.12 Maksim Smirnov 34 29.12 Argo Zirk 26 29.12 Vjatšeslav Zahovaiko 31 30.12 Aivar Vood 43 30.12 Pelle Pohlak 24

6 5 4 3

4 3 2

1

1

2 1 0

2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012


Maksa LHV jalgpallikaardiga ja võida Kia! Kõik kaardiomanikud, kes teevad 20. juunist kuni 20. detsembrini vähemalt 50 makset, osalevad sõiduauto Kia cee'd loosimises. Õnnelik võitja selgub juba enne jõule. Vaata oma kaardiga tehtud maksete arvu LHV internetipangast.

lhv.ee/kia Tutvu tingimustega lhv.ee/kia ja küsi lisainfot meie asjatundjatelt 6 800 400. Kampaania partner on KIA Auto AS. 2012 DETSEMBER JALKA

67


JALKA (detsember 2012)  

Tarmo Rüütli kavandab valutut põlvkonnavahetust!