Page 1

Úspešná

podnikateľka 4/2016. október – november – december

V časopise nájdete:

Rozhovor s trénerkou hotelového personálu Ivetou Pupišovou Ako môžu talenty ovplyvniť našu budúcnosť? Vychovám (nielen) z môjho dieťaťa podnikateľa Inšpirácie z Nemecka o podnikaní a rodovej rovnosti Darčeky pre business partnerov Byť alebo nebyť slovenským manažérom Naše postoje a stereotypy Tajomstvo účinnej komunikácie Úspešná business komunikácia Zaujímavé internetové adresy Knižné okienko Elektronický magazín Úspešná podnikateľka vydáva Združenie žien v podnikaní, Bulíková 15, 851 04 Bratislava. IČO: 36069795, tel.: 0948226993, mail: office@zzvp.sk, www.zzvp.sk. ISSN 1337-9739, EV3340/09. V prípade záujmu o zasielanie časopisu, nás kontaktujte mailom.

1 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


Milé dámy, slnečné leto a peknú jeseň už máme za sebou a teraz sa tešíme z chladnejšej a blížiacej sa zimy. Počasie nám dáva signál, že sa pomaly blíži koniec roka a mnohé z nás sa snažia dobehnúť zameškané úlohy, vyriešiť problémy a dopracovať rozrobené záležitosti, ideálne do vianočných sviatkov. V poslednom tohtoročnom čísle sa od hotelovej poradkyni a mystery shopperky dozvieme, aké štandardy má mať 4 a 5 hviezdičkový hotel. Každá z nás chce byť úspešná a spokojná. A taktiež každá z nás chce vychovať zo svojich detí úspešných ľudí. Ponúkame rady skúsenej lektorky s osobnými skúsenosťami, ako to dosiahnuť. S nami sa dozviete, ako využiť svoj talent, či už pri zmene práce alebo hľadaní novej práce. Skúsená koučka radí, ako premeniť svoj pracovný kolektív na Dream Team. Väčšina z nás komunikuje každý deň. Komunikujeme však efektívne? Dáme si poradiť? Do akej miery nás v živote a v rozhodovaní ovplyvňujú naše postoje a stereotypy? Veľa z nás čerpá inšpirácie nielen z domova, ale aj zo zahraničia. Byť alebo nebyť manažérom/manažérkou na Slovensku? Akí sme slovenskí manažéri/manažérky? V predstihu Vám ponúkneme reklamné predmety k Vianociam nielen pre rodinu, ale aj pre obchodných partnerov. U nás nájdete rady a tipy na darčeky, ktoré potešia. Otázky podnikania, rodovej rovnosti a tradičné a obľúbené recepty z Nemecka nám porozpráva veľvyslanec Nemeckej republiky na Slovensku. V časopise tiež nájdete užitočné frázy v anglickej komunikácii, odporúčané knihy a internetové adresy. Veríme, že v našom časopise nájdete inšpirácie, dobré rady a pri čítaní užitočne strávite voľný čas. Prajem príjemné čítanie. Ivana Kondášová riaditeľka Združenia žien v podnikaní

2 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


O hotelierstve a mystery shoppingu s mentorkou a poradkyňou Ivetou Pupišovou: „Ideálny hotel je ten, kde si spokojná a máš z toho ZÁŽITOK“.

Si hotelová manažérka, radíš, motivuješ ľudí, organizuješ hotelovú akadémiu. Ako si k tomu dostala, ako si sa k danej pozícií prepracovala? V oblasti hotelierstva som strávila 23 rokov, od recepčnej až po riaditeľku hotela. V mojom rozhodnutí pracovať ako trénerka hotelového personálu ma ovplyvnila práca v hoteloch FORUM a CROWNE PLAZA, kde som prišla do styku s prácou v sieťovom hoteli. Tiež ma veľmi ovplyvnila práca na pre-oppeningu a zároveň práca riaditeľky SKARITZ HOTEL & RESIDENCE. Tu som pochopila, aká dôležitá je práca s ľuďmi v službách. Pamätáš si ešte na svoje začiatky? Čo Ťa posunulo v kariére? Aké dobré, prípadne zlé skúsenosti si zažila? Som človek, ktorý sa potrebuje posúvať, prijímať nové výzvy a pracovať na sebe. Na svoje začiatky si veľmi dobre pamätám. Prvý deň na recepcii som presádzala muškáty, druhý deň vysávala a tretí deň zbierala ohorky z cigariet okolo hotela. Keď som to „dokázala“ začala som pracovať na recepcii. Líšia sa štandardy ubytovania na Slovensku so zahraničím? Čo očakávajú Slováci? Máš skúsenosti s inými národnosťami? Kto sa podľa teba správa najlepšie? Smutné je to, že nie všetky hotely a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí majú štandardy. Tie sú veľmi dôležité pre prácu. Štandardy sú ako základy domu. Slováci očakávajú servis na patričnej úrovni, úctivosť a dobré služby tak, ako ostatné národy. V zahraničí napríklad v Rakúsku a Nemecku sú rodinné podniky, ktoré budujú generácie. U nás sme s tým po revolúcii začali a to ešte potrvá. Veľmi sa teším, keď prídem na Slovensku do rodinného podniku, kde si vážia hostí a venujú sa klientskemu servisu. Veľa cestujem a trénujem po Slovensku. Za posledný polrok som stretla veľmi veľa mladých ľudí s vysokou orientáciou na pohostinnosť. Ako môžem vedieť čo môžem očakávať od 3 a 4 hviezdičkového hotela? Vieš nám poradiť, ako zistiť a porovnať si, na čo mám nárok a čo už je prehnaný nárok? Začala by som inak. Keď si vyberáš hotel, mala by si vedieť, čo chceš. Aký typ hotela. Či ideš s dieťaťom, domácim miláčikom, či chceš wellness alebo hotel iba pre dospelých. To je základ.

3 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


Keď budeš vedieť o aký hotel máš záujem, tak hľadáš. Čo sa týka náročnosti na kvalitu služieb, tak rovnako by sa ľudia mali snažiť v penzióne, ako v 5* hoteli. Rozdiel je však o komforte. Ministerstvo hospodárstva vydalo Vyhlášku o kategorizácii ubytovacích zariadení, kde si viete pozrieť aký je rozdiel medzi 3 a 4* hotelom. Tu je presne predpísané, čo má mať vo vybavení izba a ostatné priestory hotela.

Posudzuješ stav hotela, správanie sa personálu, výzor aj jedlá. Aké je tvoje obľúbené jedlo? Vždy si vyberiem v hoteli akékoľvek dobré jedlo, ktoré je uvarené s láskou. Rada ochutnávam nové jedlá, mám rada zážitkovú gastronómiu. Dala som sa nahovoriť aj na hamburger a musím povedať, že to bola lahôdka. Vždy keď chutnám jedlo, tak dodržujem gastronomické pravidlá a nekombinujem. Dám si jedlo tak, ako ho kuchár pripravil. Na raňajkách si rada pochutím na chlebe vo vajci Aké chyby robia najčastejšie hostia a v hoteli? Na druhej strane, ja som sa stretla v 3* hoteli s tým, že mi čašníčka nemala vydať, vraj nemá drobné. Inokedy som bola sama v reštaurácií a čašníčka ako by nebola prítomná. Musela som prísť k baru a tam si objednať. Je to správne? Väčšinou ryba smrdí od hlavy. Nesprávne nastavené podniky, všetci robia všetko, a keď robia ani nevedia čo majú robiť. Nie sú nastavené procesy, popisy prác, zatrénovaný personál, čo má kto a kedy robiť. Ľudia si myslia, že prevádzkovať hotel alebo reštauráciu je hračka. Je to však tvrdá práca. Čo podľa teba ľudia hľadajú v hoteloch ? Sú naše hotely lepšie ako v zahraničí? Akí sú Slováci ako hostia? Máš nejaké dobré aj zlé skúsenosti? Nerada kategorizujem. Nemôžeme porovnávať zahraničie. Niekedy si oddýchneš v penzióne v Tatrách lepšie ako v 4* hoteli v Turecku. Mám zlé skúsenosti aj zo zahraničia, kde som bola bezmocná a personál ma ignoroval.

„Ideálny hotel je ten, kde si spokojná a máš z toho ZÁŽITOK“. Máš taktiež bohaté skúsenosti s riadením a vedením tím. Preferuješ mladé alebo staršie kolektívy, čo je podľa teba lepšie ? Ja rada kombinujem múdrosť šedín s mladou dravosťou. Obe skupiny si majú čo odovzdať. Organizuješ hotelovú akadémiu? Je o ňu záujem? Sú výsledky viditeľné? Ako vlastne vznikla, prečo vlastne vznikla? V hoteloch, priamo na mieste robím uzatvorené tréningy. Na ich popud vznikla akadémia hoteliera, kde sú však tréningy otvorené. Pre malé penzióny a hotely bolo finančne náročne organizovať tréningy a tak sme otvorili v spolupráci s Aston Bussines Hotelom, Akadémiu hoteliera. Mame rôzne moduly: AKO SA STAŤ DOBRÝM MANAŽÉROM V HOTELIERSTVE, GASTROMANAŽMENT, ONLINE

4 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


MARKETING, HOTELOVÚ ANGLIČTINU. Všetci lektori musia mať prax v hotelierstve.

Našim

krédom je „viete uspieť v praxi“.

Tvoje meno sa často krát skloňuje so slovom mystery shopping. Niekoho napadne záhadné nakupovanie? O čo ide a pre koho je určené? Mystery shopping je marketingový nástroj, kedy mystery shopper „MS“ v roli bežného nakupujúceho vyhodnotí skutočne poskytnuté služby. Rozdiel medzi mnou a inými /nie odborníkmi v tejto oblasti/ je ten, že to viem objektívne zhodnotiť a navrhnúť aj riešenia. Ja „MS“ využívam na to, aby som následne vedela ako nastaviť tréning personálu tak, aby sa veci mohli pohnúť k lepšiemu. Nemám záujem kritizovať, ale pomáhať. Ukazujem ľudom, ako sa veci dajú robiť lepšie. Trošku k tebe samotnej. Ako na sebe pracuješ? Čo tebe pomáha, čo ťa posúva? Najviac ma posúva vpred to, keď mi majitelia povedia, že to boli najlepšie investované peniaze do tréningu alebo keď mi poslucháči zatlieskajú. Keď mi pošlú email, že niektoré veci pochopili a som pre nich motivátor. Teším sa z ich každého úspechu. Spoznala som veľmi mnoho šikovných ľudí v hotelierstve, ktorí sa stali moji klientami, a teraz už aj priateľmi. Veľa ľudí inšpirujú prípadne motivujú rôzne mottá. Máš aj Ty nejaké motto, ktorým sa riadiš? „Všetko je v ľuďoch a o ľuďoch“. Máš aj voľný čas? Čomu sa venuješ?? Potrebujem veľa psychohygieny pre seba. Rada však trávim čas s priateľmi a v prírode. Chodíš sa inspirovať do zahraničia? Cestuješ často? Chystám sa na stáž do zahraničia, aby som sa opäť posunula. Za posledný rok som však pre pracovnú vyťaženosť veľa cestovala len po Slovensku. Vždy sa rada vraciam do Bratislavy, ktorá je už 13 rokov mojim domovským prístavom. Veľa úspechov a spokojných klientov prajeme !

Autor článku: 5 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


Ako vychovať (z môjho) dieťaťa podnikateľa? Kto už raz okúsil slobodu, ktorú môže dať človeku podnikanie, len ťažko by sa tohto statusu vzdal. A to aj napriek tvrdej drine, neistote a rizikám, ktoré so sebou prináša. No ak sa darí dobre, tú nezávislosť na „systéme“ by asi nemenil.

A preto, často aj mnohým z nás – rodičov, vŕta v hlave, ako vychovať zo svojho dieťaťa úspešného a nezávislého podnikateľa. V skutočnosti nám samozrejme ide o to, aby bolo úspešné a šťastné. Už bolo popísaných mnoho múdrych slov i celých kníh o vodcoch a nasledovníkoch. Určite sú mnohé inšpiratívne. Niet pochýb, že je skvelé poznať a ovládať vodcovské schopnosti a manažérske zručnosti. No je jedna vec, bez ktorej to pravdepodobne jednoducho nejde. A tá rozhoduje o tom, či z niekoho bude líder alebo ten, kto bude „musieť“ lídra nasledovať. A nie je to doba, v ktorej žijeme. Ani rodinné pomery, z ktorých sme vyšli, či krajina, kde sme vyrástli. Nebudú to ani rôzne okolnosti, ktoré by nám mohli poskytnúť skvelé „zdôvodnenia“, prečo sa nám nedarí. Rozhodujúca je odvaha. Odvaha urobiť krok do neznáma, vyjsť s kožou na trh a premeniť myšlienku na realitu. Odvaha spoznávať svet a žiť v pravde. S rizikom možnosti zlyhania. Preto, ak sa niekto pýta, ako vychovať zo svojho dieťaťa podnikateľa (rozumej šťastného a úspešného jedinca – nie nevyhnutne podnikateľa), odpoviem: „Naučme svoje deti odvahe.“ Ako? V prvom rade tak, že v nich nebudeme živiť strach.

6 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


Deti sa boja kriku a násilia. Neistoty a zmätku. Že nie sú dosť dobré, že to nedokážu, že nás sklamú… A možno najviac toho, že ich opustíme… Prežívajú množstvo najrôznejších strachov. Sú krehké a dajú sa ľahko zlomiť. Zo zlomenej a ustráchanej bytosti nikdy vodca nebude. Následne podporujme ich sebavedomie, teda pomôžme im tú odvahu v sebe budovať. Z mojej skúsenosti matky a manažérky odporúčam dodržať voči deťom tieto princípy, ako na to: 1. Nechajme ich rozhodovať. Moje deti napríklad od skutočne „malého malíčka“ rozhodujú o všetkom, o čom nemusím rozhodnúť ja – ktoré ponožky či tričko si oblečú, či sa pôjde na ihrisko alebo do lesa, ktoré knihy si v knižnici požičajú… Samozrejme, že im poskytujem nevyhnutnú asistenciu. Avšak len do tej miery, do akej si ju vyžaduje ich bezpečnosť alebo oni sami. Ak sa mi ich rozhodnutie nezdá, snažím sa im povedať svoj názor a objasniť, čo môže nasledovať. No konečné rozhodnutie aj tak nechám na nich a ja sa pripravím na nežiaduce následky, ktoré by ich mohli v nejakom ohľade ohroziť. 2. Vytvárajme s nimi dohody, ktoré platia – do bodky. Pritom ich nechajme navrhnúť vlastné riešenie, ak nesúhlasia s tým našim. Vyjednávajme s nimi, až kým nie sme z toho obe strany ok. A potom dodržme svoje slovo. Naučia sa tak čestnosti, spoľahlivosti a brať do úvahy potreby iných. Úsmev na tvári mi vybehne vždy, keď môj malý syn príde za mnou a povie: „Mamíííí, ja navrhujem, že…“ 3. Dovoľme im pracovať – a dotiahnuť prácu do konca, až kým nebudú sami so sebou spokojné. Deti prirodzene cítia potrebu prispievať tým, ktorí im poskytujú zázemie, lásku a bezpečie – tak, ako je to v ich možnostiach. Moja skúsenosť je, že deťom nie je potrebné vymýšľať hry a/alebo určovať im, s čím sa majú hrať. Najvďačnejšie sú, keď ich prizveme k bežným činnostiam a pracujeme s nimi. Doprajme im náš obdiv a uznanie, prípadne občas nečakanú odmenu. Nebudú tak mať dlhodobý pocit nesplateného záväzku za našu starostlivosť, teda budú „vo výmene“, nie „mimo výmeny“. Naučia sa tiež, kde majú veci doma svoje miesto – kde ich nájdu a kam ich majú po práci odložiť. Vypestujú si tak prirodzeným spôsobom zmysel pre poriadok. A v neposlednom rade tak získavajú koncept produktu. „PRÁCA VYSTREĽUJE MORÁLKU DO HVIEZDNYCH VÝŠOK“. 4. Nechajme ich napraviť chyby. Rozlejú mlieko? Rozbijú tanier? Potrhajú knihu? Niečo sa nepodarí? Zachovajme pokoj, nekričme, no ani ich neľutujme. Ak si s tým sami nevedia rady, urobme to spolu s nimi. Ukážme im, ako sa to dá spraviť, kde sú doma handry, metly, vysávač, zalepme spolu s nimi roztrhnutú stránku. Tak porozumejú tomu, že existuje príčina a následok a že byť zodpovedný za svoje činy neznamená „byť vinný“. Tu sa ju naozaj učia prijímať a nebyť efektom života. A hlavne, naučia sa, že na všetko je riešenie a naučia sa tie riešenia hľadať a vykonávať. 5. Vzbudzujme v nich zvedavosť o svet. Zároveň im však neprekážajme v objavovaní sveta nimi samými.

7 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


Často pozorujem dva extrémy. Rodičia si buď deti nevšímajú, prípadne ich nevnímajú s plnou pozornosťou, keď sa ich na niečo pýtajú. Rodič si myslí, ako dobre zamaskoval svoj nezáujem či nudu „zahmkaním“, no deti to cítia. Veď aj my taký prístup cítime, či nie? To, predpokladám, frustruje každého z nás. Ignorácia v komunikácii asi dokáže človeka rozladiť zo všetkého najviac. Ten druhý extrém vidím, keď sa z prílišnej lásky a starostlivosti rodič snaží objasniť a popísať dieťaťu úplne všetko. Stačí, že sa dieťa zahľadí na kývajúci sa strom vo vetre a napriek tomu, že sa na nič nepýta, mama spustí podrobné rozprávanie o anatómii stromu, vetra, zeme… Aj takáto nutkavá potreba dieťa vo všetkom „vzdelať“ môže na dieťa pôsobiť ako ignorácia a môže ho „prevalcovať“. Následne sa dieťa prestane spontánne zaujímať a pýtať, veď mama (otec) sám uzná za vhodné, čo mám vedieť.

Toto sú, myslím, tie podstatné veci, ako by sme mali k deťom pristupovať. Všetko ostatné nájdu oni sami, lebo sa nebudú báť hľadať. Možno nesplnia naše sny a nestanú sa podnikateľmi, lekármi, umelcami… Ale rozhodne budú mať väčšiu šancu nájsť svoje vlastné sny, nájsť samých seba a môcť napĺňať svoj osobný účel na zemi. Deti nám totiž nepatria. Patria sami sebe. My len máme to privilégium ich sprevádzať, kým to potrebujú. Vytvárajme im bezpečné prostredie, kde to všetko môžu v pokoji zistiť. Počúvajme ich a odpovedajme im na otázky. Buďme čestní, statoční a dôslední vo všetkom, čo robíme. Že sme to už toľkokrát pokazili? Asi áno. To už nezmeníme. Ale to, čo bude, je hlavne na nás. No – ale tiež na nich. A budú aj šťastné, aj úspešné… Autor článku: Ing. Elena Vargová, Riaditeľ marketingu, Konzultant, vargova@consultpoint.sk

8 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


Ako môžu talenty ovplyvniť našu budúcnosť? Podľa najnovších údajov Štatistického úradu je aktuálne na Slovensku 20 320 voľných pracovných miest, čo je oproti minulému roku nárast o 4 208 miest (26,1%). Miera nezamestnanosti na Slovensku sa však s hodnotou 9,3% (približne 256 271 nezamestnaných) stále drží nad európskym priemerom (8,6%).* Dôvodov prečo je to tak je množstvo a dalo by sa o nich nekonečne polemizovať. Spôsobov ako to zmeniť, je tiež dosť, otázkou je, ako ich využiť.

V ideálnom svete síce nežijeme, ale aj tak je medzi nami množstvo ľudí, ktorí naozaj radi chodia do práce a teší ich to čo robia. Ako je to možné? Jednoducho tak, že si vedeli Predstavte si, že v ideálnom svete každý človek robí to, čo má rád, čo ho baví a napĺňa.

identifikovať oblasť svojho záujmu a s cieľom uplatniť sa v tejto oblasti sa vzdelávali, pripravovali a časom dosiahli svoj sen. A niektorí z nich využili svoj talent, ktorý rozvíjali do takej miery, aby im zabezpečil živobytie. Veľa ľudí sa hľadá. Skončia strednú či vysokú školu, prípadne sa vrátia z materskej dovolenky s nechuťou do pôvodného zamestnania. A robia to, čo ich nikdy nebavilo a nenapĺňalo. Ovplyvňuje to ich súkromie i celkové naplnenie života.

Veľmi dôležité je uvedomiť si hodnotu času. Život máme len jeden. Viete koľko času strávime počas svojho života v práci? Je to neuveriteľných 20 rokov. Dvadsať rokov !!! Chceme tento čas premrhať? Prečo je na Slovensku toľko talentovaných ľudí nezamestnaných? Možno len nevedia, ako svoj talent využiť. Aj podnikatelia, keď začínajú na zelenej lúke rozhodujú sa, v akej oblasti začať. Ideálne je začať s tým, čo Vás baví, čo robíte s ľahkosťou a vášňou. Ale ako zistiť, čo to vlastne je? Môžete si položiť nasledovné otázky: Keď uložíte deti do postele, na čo máte chuť okrem televízie a čipsov :) Počas dňa si nájdete chvíľku na seba, čo najčastejšie robíte? Keď máte na starosti nejakú úlohu a prokrastinujete, čo robíte namiesto toho? Skúste si zodpovedať na tieto otázky a možno budete prekvapení. Pokiaľ ste ešte stále neprišli na to, čo by bola vaša ideálna oblasť uplatnenia sa, môžete sa obrátiť na kariérového poradcu.

9 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


Kariérové poradenstvo, dá sa povedať, je novinkou na slovenskom trhu. V západnej Európe veľmi známy „career counselling“ zabezpečuje klientom psychodiagnostiku, identifikáciu silných stránok, životných hodnôt, osobnostných čŕt, ideálneho povolania, resp.smeru. Na Slovensku je to ešte stále niečo nové, ale každý kto si kariérovým poradenstvom prešiel zistil, že to nie je nič fádne, nudné, nezáživné. Práve naopak, formou zážitku, využitím vizuálov, dialógom so svojim životopisom, interview ohľadom Vášho detského sna ukážeme klientovi, že nemusí celý život robiť to, čo mu prišlo do cesty, ale môže využiť svoje nadanie na rozvoj svojej kariéry. Väčšina metodík, ktoré v kariérovom poradenstve využívame vychádza z práce známeho psychológa Carla Junga. Úlohou kariérového poradenstva nie je nájsť a dať ľuďom prácu. Prostredníctvom interaktívneho vzťahu medzi klientom a poradcom ukázať klientovi, v akej oblasti môže na základe svojich daností, zručností, vzdelania, záujmov a talentov hľadať svoje uplatnenie a nasmerovať ho na cestu za vysnívanou prácou. V ďalších krokoch vie kariérový poradca klientovi pomôcť napísať atraktívny životopis, pripraviť ho na pracovný pohovor, konzultovať a aj poskytnúť mu ďalšie možnosti osobnostného rozvoja. Príklad z praxe: Pani Martina pracovala 15 rokov v účtovníctve, lebo jej rodičia si mysleli, že len v oblasti financií si akotak zarobí na živobytie. Chceli pre svoju dcéru tú najlepšiu budúcnosť, ale ona sa vo finančníctve necítila dobre. Rozhodla sa pre zmenu, vyhľadala ma a využitím zážitkových metód kariérového poradenstva sme prišli na to, že jej detským snom a túžbou bolo písať. Dnes je z nej úspešná copywriterka. Pani Petra zase zvažovala návrat po materskej dovolenke do pôvodného administratívneho zamestnania. Po identifikácii jej silných stránok a zručností sme zistili, že má veľkú dávku kreativity a dnes pracuje u toho istého zamestnávateľa, ale na marketingovej pozícii, kde navrhuje letáky.

„Každý z nás má v sebe nejaký talent, len niekedy buď o ňom nevieme, alebo nemáme odvahu ho prejaviť vo svojej aktuálnej práci. Pokiaľ máte túžbu niečo zmeniť a neviete ešte ako, obráťte sa na kariérového poradcu, možno budete prekvapení aké zmeny Vám to prinesie“. Aby som sa vrátila k úvodu článku, myslím si, že v ideálnom svete jedným z riešení ako zmeniť uvedené čísla do budúcnosti, je začať od detstva. Už v detstve vieme zistiť, v čom dieťa vyniká a pokiaľ budeme vedieť ako, môžeme v ňom postupne podporovať jeho talenty a silné stránky a smerovať ho k úspešnému produktívnemu životu. Žijeme v dvadsiatom prvom storočí a táto doba si vyžaduje nový prístup aj ku vzdelávaniu. Treba si však uvedomiť, že absolvovanie kariérového poradenstva je len začiatok. Je to ako keď dostanete mapu. Máte ju v rukách. Možno už máte na nej aj vyznačený CIEĽ, kam sa chcete dostať. Už stačí len ROZHODNÚŤ SA a spraviť PRVÝ KROK. Možno sa cestou niekde zamotáte, stratíte sa, zakopnete, možno aj padnete. Pokiaľ však máte stanovený jasný cieľ, ktorý chcete dosiahnuť, určite doňho prídete, len sa NEVZDÁVAJTE. Všetkým, čo majú záujem a chcú spraviť zmenu, rada pomôžem nájsť to svoje „pravé orechové“ . Autor článku: Zuzana Záhradníková, kariérový poradca. Kontakt: info@careerspring.sk, www.careerspring.sk *Zdroje: http://www.teraz.sk/ekonomika/pocet-volnych-pracovnych-miest-vzra/216020-clanok.html http://profesia.pravda.sk/zamestnanie/clanok/405622-nezamestnanost-v-auguste-klesla-na-dlhodobe-minimum/

10 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


Inšpirácie z Nemecka. Na slovíčko s veľvyslancom Nemecka na Slovensku o podnikaní, rodovej rovnosti s J.E. Joachimom Bleickerom.

Vaša Excelencia. Ste veľvyslancom Spolkovej republiky Nemecko na Slovensku. Ako dlho ste na Slovensku a prečo ste si vybrali práve Slovensko? J.B: Na Slovensko som pricestoval len tento rok v auguste - práve v čase mnohých dôležitých stretnutí na najvyššej úrovni, ktoré sa konajú v súvislosti so slovenským predsedníctvom Rady EÚ v Bratislave. Predtým som pracoval na ministerstve zahraničných vecí v Berlíne, kde som bol zodpovedný za vzťahy Nemecka k ostatným 27 štátom EÚ a za cezhraničnú spoluprácu. Moja nová práca nemeckého veľvyslanca na Slovensku je tým pádom prirodzeným pokračovaním mojej doterajšej práce. Slovensko už poznám z viacerých návštev, či už pracovných alebo súkromných. Moja prvá návšteva vo Vašej krajine bola v roku 1993 na lyžovačke vo Vysokých Tatrách. Už vtedy som si túto prekrásnu prírodu, očarujúce mestečká a dediny zamiloval. Veľkú časť môjho profesionálneho života som strávil v strednej Európe a mám rád jej atmosféru, ľudí, ich kultúru a našu spoločnú históriu. Ako sa Vám páči Slovensko, čo sa Vám najviac páči? J.B: Slovensko je výborné miesto na život, priamo v srdci Európy, s krásnymi horami, jazerami a riekou Dunaj, je blízko Álp i Jadranského mora, ale tiež k mojej domovskej krajine a Baltickému moru. Krajina je bohatá na rozmanitú históriu, s veľmi priateľskými a pohostinnými ľuďmi. Milujem tunajšie jedlo a mnoho možností na šport ako bicyklovanie, plávanie alebo lyžovanie. Ale so Slovákmi je aj radosť pracovať - mnohí ovládajú cudzie jazyky, sú scestovaní a pracovali v zahraničí. Dobre poznajú svet a prechovávajú skutočnú lásku k svojej krajine. Keď porovnávame Slovákov a Nemcov, čo je typické pre Nemecko? J.B: Ja osobne nie som veľký fanúšik národnostných stereotypov. Úprimne verím, že každý by mal byť súdený podľa svojich vlastných zásluh. Všeobecne si myslím, že Slováci a Nemci majú veľa spoločného: pracujú tvrdo, sú hrdí na to, čo robia, radi si vychutnajú pohár vína či piva, oslavujú rovnaké sviatky,

11 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


zvlášť Vianoce a Veľkú noc. Milujú šport, hlavne futbal (v ktorom sú Nemci trošku úspešnejší) a hokej (kde sú Slováci lepší!), radi lyžujeme, plávame. Taktiež v ženskom tenise majú obe naše krajiny úspešné hráčky. Možno všeobecne sú Slováci trochu pobožnejší a tradičnejší, Nemci zas zvyknutejší žiť s ľuďmi veľmi rôznych kultúr a pôvodov. Nemci milujú mať veci zorganizované a pripravené. Skoro každý je členom aspoň jedného alebo dvoch združení alebo klubov, spolu cvičia a športujú, spievajú v zbore, hrajú hudbu, starajú sa o zvieratá alebo prírodu, venujú sa záhradkárstvu alebo maľovaniu, dobrovoľníctvu v hasičských zboroch, zlepšovaniu prostredia v susedstve, pomoci ľuďom v núdzi (nezamestnaným, bezdomovcom alebo utečencom). Pre Nemcov je vzdelanie veľmi dôležité, ale to neznamená, že musí ísť o univerzitné vzdelanie (mnohí študujú, ale mnohí sa s hrdosťou vyučia nejaké technické alebo iné povolanie – čo tiež ponúka výborne platené pracovné miesta). Niektorí Nemci berú život príliš vážne a potom sa zdá, že im chýba zmysel pre humor a sebairóniu – ale iste ich nie je väčšina a vo všeobecnosti milujeme život a snažíme sa užívať si ho naplno. Kde vidíte možnú vzájomnú spoluprácu medzi Slovenskom a Nemeckom? J.B: Možnosti vzájomnej spolupráce vidím vo viacerých oblastiach: určite v hospodárskej, kde je Nemecko najväčším obchodným partnerom Slovenska, kde stovky nemeckých podnikov investovali a vytvorili desaťtisíce pracovných miest. Na prvom mieste v tomto smere je automobilový priemysel, ale aj iné odvetvia strojárstva, energetika či životné prostredie sa vyvíjajú sľubne. Taktiež v oblasti IT a tzv. priemysle 4.0 (= 4. premyslená revolúcia, teda automatizácia, výmena dát a technológií, pozn. redaktora). A samozrejme v turizme - Slováci radi cestujú do Mníchova či Berlína a stále viac a viac Nemcov objavuje krásne hory, zámky a mestá na Slovensku. A napokon, sú tu vynikajúce predpoklady pre výmenu v oblasti kultúry a diplomatickú či politickú spoluprácu, predovšetkým v rámci EÚ. Vedeli by ste povedať, aké je postavenie žien v Nemecku? Prípadne uviesť, aký počet žien podniká, prípadne koľko percent žien zastáva manažérsku pozíciu. J.B: Rodová rovnosť je zakotvená v článku 3 nemeckej ústavy. Štát je povinný presadzovať tento cieľ a znižovať nevýhody, ak nejaké stále existujú. Celá štátna moc je viazaná týmto základným právom. To znamená, že v čisto právnej rovine existuje absolútna rodová rovnosť, ale v praxi sú ženy ešte stále konfrontované s prekážkami častejšie než muži. Nemecko je v poradí druhou krajinou v EÚ s najvyšším podielom zamestnaných žien a to je 69.9 percent, v tomto smere ho prekonáva len Švédsko (74%) a len mierne Dánsko (70.4%). Zároveň však podiel žien v manažérskych pozíciách tvorí iba 22.5 percenta. To je stále nedostačujúce, preto existujú vážne snahy v právnej oblasti, smerujúce k zvýšeniu tohto čísla. Mimochodom, na ministerstve zahraničných vecí je podiel žien 48 percent – avšak počet žien vo funkcii veľvyslankýň a riadiacich pracovníčok je celkovo rovnako nízky ako v súkromnom sektore. „Od 1. januára 2016 bola v Nemecku stanovená 30 percentná rodová kvóta pre členky v novo menovaných dozorných radách v burzovo evidovaných spoločnostiach a je úspešná. Odvtedy proporčne pomer žien v dozorných radách neustále narastá. Celkovo je dnes v Nemecku v dozorných radách 1554 členiek, čo predstavuje 27,2%“. Ako vyzerá platová rovnosť v Nemecku? J.B: V Nemecku stále existuje rozdiel v platoch medzi mužmi a ženami a predstavuje asi 21 percent v neprospech žien, či nie je dobré číslo v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami. V Nemecku je ešte vždy ťažké zlúčiť pracovný a rodinný život. Podiel žien v niektorých profesiách, priemyselných oblastiach a najvyšších pracovných pozíciách stále nie je dostatočný. Každopádne, nerovnosť platov sa v Nemecku snažíme zmierniť špeciálnymi politickými opatreniami. Pripravovaný zákon o väčšej platovej rovnosti medzi mužmi a ženami poskytne väčšiu transparentnosť odmeňovania. Podľa tohto „Zákona o väčšej rovnosti odmeňovania medzi ženami a mužmi“ sa v budúcnosti v podnikoch s viac ako 200 zamestnancami bude možné spýtať zamestnávateľa na mzdy kolegov na podobných pozíciách.

12 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


Existujú nejaké formy podpory pre ženy podnikateľky v Nemecku? J.B: Ženy sú na vzostupe – v ekonomike, politike aj v oblasti vedy. Avšak, oveľa menej žien než mužov využíva ako možnosť svojho uplatnenia práve v podnikaní: tento potenciál nie je v Nemecku ani zďaleka využitý. Z tohto dôvodu Spolkové ministerstvo hospodárstva a energetiky spustilo v roku 2014 iniciatívu “Ženské podniky”. Úspešné podnikateľky povzbudzujú ženy, aby sa stali samozamestnávateľkami a inšpirujú mladé ženy, aby zvážili možnosti začať podnikať. Je oficiálnym cieľom zvýšiť prítomnosť a viditeľnosť podnikateliek na verejnosti a preto bola iniciatíva Ženské podniky predĺžená o ďalší rok. Profesionálna nezávislosť žien získava v Nemecku na dôležitosti. Podľa prieskumu Microsensus (2014) tvoria ženy 32,4 percent všetkých podnikateľov. Účasť žien na start-upoch zaznamenáva rekordnú úroveň už tretí rok za sebou. Od roku 2013 tvoria ženy podnikateľky 43 percent zo všetkých start-upov. Za týmto pokračujúcim trendom vidíme práve veľké zastúpenie vysokoškolsky vzdelaných zakladateľov podnikov. Majú ženy po návrate z materskej dovolenky nejaké výhody prípadne garancie ? Ako funguje systém part-time job v Nemecku? J.B: V prvom rade treba spomenúť, že v Nemecku je tzv. rodičovská “dovolenka“, ktorá je obsiahlejšia než materská dovolenka a môžu ju (a aj by mali) čerpať aj otcovia. Federálna vláda podporuje akčným plánom ženy a mužov, ktorí na niekoľko rokov vystúpili z pracovného života, alebo si znížili pracovné úväzky s perspektívnou možnosťou znovunastúpenia do profesijného života alebo rozšírenia si predchádzajúceho úväzku. Zamestnanie s ohľadom na rodinu vo veľkej miere ovplyvňuje práve ženy. Hlavným cieľom Spolkového ministerstva pre rodinu je preto vytvoriť férové perspektívy a kvantitatívne i kvalitatívne posilniť zamestnanosť žien počas ich celého profesijného života. Ako funguje systém part-time job v Nemecku? J.B: Počet žien, pracujúcich na skrátený úväzok, výrazne narastal od roku 1990, teda po znovuzjednotení Nemecka. Minulý rok pracovalo na polovičný úväzok milión žien, čo je 2x viac ako v roku 1991. Čiastočných pracovných úväzkov je u žien stále viac než u mužov, keďže ženy viac inklinujú k zníženiu si počtu pracovných hodín z rodinných dôvodov. Rodičia majú možnosť po narodení dieťaťa získať rôzne modely rodičovských príspevkov. Je to veľmi zaujímavé pre rodičov, ktorí chcú pracovať na čiastočný úväzok aj počas rodičovských povinností. Prostredníctvom tohto systému dostávajú rodičia po narodení dieťaťa finančnú podporu aj počas práce na čiastočný úväzok. To povzbudzuje budúcich rodičov, aby so začiatkom kariéry neváhali. Ďakujeme za rozhovor! Ivana Kondášová

13 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


Byť alebo nebyť slovenským manažérom? Čo sa o slovenských manažéroch môžu dočítať ich zahraniční kolegovia (napríklad rakúski)? Čo máme spoločné? Nedávno som sa zúčastnila na odbornej konferencii v Rakúsku, ktorá sa zameriavala na obchodné vzťahy v multikultúrnom prostredí. Slovensko bolo na tejto konferencii označené ako jeden z najdôležitejších obchodných partnerov. Položme si otázku: Vedia Slováci, aká je slovenská obchodná kultúra? Vieme, čo o nás hovoria odborné zdroje z oblasti medzikultúrnej komunikácie? Keď sa zahraniční manažéri pripravujú na prácu na Slovensku, často si preštudujú krátke odporúčania vo forme tzv. Do’s and Dont’s. Mnohé časopisy a odborné publikácie často uvádzajú prestavanie slovenskej obchodnej kultúry s ohľadom na kultúrne dimenzie, ktoré spracoval Geert Hofstede. Pozrime sa teda na to, ako je predstavená slovenská obchodná kultúra v porovnaní s rakúskou obchodnou kultúrou. Z čoho vychádzajú napríklad rakúski manažéri, ktorí prichádzajú na Slovensko.

Vzťahy medzi vedením a zamestnancami: Výsledkom porovnania dimenzií rakúskej a slovenskej obchodnej kultúry je, že na Slovensku vláde v súkromných spoločnostiach prísnejšia hierarchia ako v Rakúsku. To by malo znamenať, že každý člen pracovného tímu alebo oddelenia má jasne stanovené úlohy a právomoci. Zvyčajne neprekračuje svoje hranice a pohybuje sa po vopred nakreslených značkách. Keď náhodou „nelegálne“ prekročí svoje hranice, mal by mať na to povolenie od svojho nadriadeného, aby nevznikli problémy. Na základe konzultácii, ktoré vediem pre zahraničných manažérov, ktorí prišli na Slovensko, môžem dodať, že podľa nich u nás vládne silná hierarchia. Vedúci projektov alebo riaditelia sa snažia kontrolovať všetko. Na prvý pohľad sa im zdá, že Slováci sú malo iniciatívni pri riešení problémov a preberaní zodpovednosti. Keď im však ako noví režiséri ponúknu slobodu, zistia, že Slováci majú veľkú kapacitu prichádzať s novými efektívnymi riešeniami. Sú pre Slovákov dôležité vzťahy pri obchodnej spolupráci? Podľa porovnania kultúrnych dimenzii, môžeme povedať, že vzťahy pri obchodnej spolupráci sú takmer rovnako dôležité v prípade Slovákov ako aj Rakúšanov. Podľa hodnotenia zahraničných manažérov, s ktorými som sa počas svojej konzultantskej činnosti stretla, sú osobné vzťahy pre Slovákov dôležité. Snažia sa ich budovať predovšetkým s kolegami na rovnakej

14 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


riadiacej úrovni. Avšak individuálny úspech a individuálne dosahovanie cieľov je pre nich viac dôležité, ako výsledok celej skupiny. Neobetujú svoje výsledky v prospech tímu a motiváciou je pre nich individuálne hodnotenie. V práci sa zameriavajú na dosiahnutie výsledkov a hoci sú vzťahy medzi členmi pre nich dôležité, nie sú pre nich podmienkou pre úspešnú spoluprácu. Dodržiavanie pravidiel a plánovanie Dodržiavanie zákonov, pravidiel v cestnej premávke a detailných postupov je jedným z kritérií, podľa ktorého sa určuje obchodná kultúra. Podľa výskumov v danej oblasti existujú zovšeobecnenia, na základe ktorých Taliani majú zákony a pravidlá na to, aby ich obchádzali. Nemci nedokážu urobiť krok bez toho, aby dodržiavali stanovené pravidlá a predstavitelia českej obchodnej kultúry vedia nájsť medzery, ako si zákony a pravidlá prispôsobiť. Po porovnaní kultúrnych dimenzií rakúskej a slovenskej obchodnej kultúry môžeme konštatovať, že rakúski obchodní partneri sa snažia dodržiavať stanovené pravidlá viac ako Slováci. Keď ich však porovnáme s nemeckými obchodnými partnermi, ich výsledky sú oveľa nižšie. Dôležitá je oblasť, na ktorú sa zameriavame. Rakúski manažéri často oceňujú našu flexibilitu. Schopnosť pracovať dlhšie, keď si to projekt vyžaduje. Schopnosť zmeniť organizáciu projektu v krátkom čase, keď sa pôvodná štruktúra ukázala ako málo efektívna. Na ich strane si to vždy vyžaduje viac času. To, čo im však spôsobuje problémy alebo je príčinou nedôvery, je nedostatok pravidiel a detailných návodov, ako sa projekt bude realizovať. Tu často hovoria o tom, že Slovákom chýba profesionálnosť. Nie je to otázka profesionálnosti, ale obchodnej kultúry. Ak obe strany vedia o týchto rozdieloch, vedia predvídať čo ocení druhá strana. A práve tu zohráva dôležitú úlohu znalosť osobitostí medzikultúrnej komunikácie, ktorej profesionálni bankári, IT odborní a technici pripisujú malú dôležitosť. Často narážajú na vzájomné nepochopenie bez toho, aby si uvedomili, že rokujú a spolupracujú s kolegami z inej kultúry.

Orientácia na dlhodobé ciele Jednou z oblasti, v rámci ktorej môžeme porovnať rakúsku a slovenskú kultúru s ohľadom na dlhodobú orientáciu, je narábanie s finančnými prostriedkami a šetrenie. Bez ohľadu na to, či ide o profesionálnu alebo súkromnú oblasť Rakúšania a aj Slováci patria ku kultúram, ktoré sa snažia vytvárať si finančné zásoby do budúcnosti. To isté platí aj pre finančné zdroje spoločností. Projekty, ktoré pripravujú sa snažia naplánovať s ohľadom na dlhšie časové obdobie. Nie je pre nich dôležité len to, čo je aktuálne práve teraz. Pre kultúry, ktorých obchodná kultúra sa zameriava predovšetkým na krátkodobé ciele, sú Slováci málo flexibilní. Boja sa riskovať a sú ochotní čakať na postupný rast. Autor článku: PaedDr. Eva Gáboríková, PhD., M.A. e-mail: www.evagaborikova.eu. Zdroj: Uverejnené v časopise Zisk manažment.

egaborikova@gmail.com,

15 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


Tajomstvo účinnej komunikácie Ľudia si myslia, že ako rozprávajú, tak komunikujú. Že keď nemajú problém hovoriť s ľuďmi, tak vedia komunikovať. Je to ale naozaj tak? Komunikácia nie je len o hovorení. Je hlavne o porozumení, o počúvaní a pochopení druhej strany. Pri komunikácii je nesmierne dôležité to, aby ste druhej strane odovzdali informáciu a tá ju v nezmenenej forme prijala. Ide vlastne o výmenu myšlienok medzi dvoma ľuďmi. A toto je naozaj dôležité si uvedomiť.

Tak ako v celom živote aj tu je dôležitá rovnováha. Obe strany komunikácie by mali môcť povedať druhej strane a byť pri tom pozorne vypočuté. Inak môže vzniknúť disharmónia a neskôr odcudzenie a zlom v komunikácii. Väčšina z nás uzná, že komunikácia je kľúčovým nástrojom úspechu. Množstvo hádok a nedorozumení pramení práve zo zlej, resp. nedostatočnej komunikácie. Pýtať sa druhej strany na niečo a dopredu si myslieť, že vieme správnu odpoveď je veľmi neprofesionálne.

Úspešní ľudia si nedomýšľajú, čo druhá strana chce povedať a veľmi pozorne počúvajú, aké sú odpovede na ich otázky. Úspešní obchodníci častokrát ani netušia, prečo sú vlastne úspešní. Komunikujú s klientom úplne prirodzene a dodávajú klientom presne to, čo oni chcú. Sú úspešní, lebo riešia problémy svojich zákazníkov. A oni sú im za to vďační a častokrát sú za správne riešenie ochotní zaplatiť omnoho viac, ako najnižšiu cenu na trhu. Neúspešných obchodníkov na druhej strane častokrát počujete hovoriť, že klienti v tejto dobe sú strašní, vymýšľajú si stále nové a nové požiadavky a menia svoje rozhodnutia. Je to preto, že sa nikdy dopodrobna nedozvedeli, aké má klient skutočné potreby a čo vlastne chce. Častokrát namietajú, že obchody nejdú, lebo cena konkurencie je nižšia. Vedia predať len s najnižšou cenou, lebo nevedia zákazníkovi „predať“ skutočnú hodnotu riešenia jeho problému. A preto sú nútení dávať zľavy a bojovať s konkurenciou. Existuje zvláštna spojitosť: Ak máte niekoho radi, prípadne ste do neho zaľúbený, ste ochotný sa s ním celé hodiny baviť a tým aj získať spoločnú realitu a získať náhľad na jeho život. Ak ale na druhej strane dôjde k vážnemu sporu, rozvodu a podobne, ľudia podvedome prestanú s druhou stranou komunikovať a nie sú ochotní sa na ničom dohodnúť, s niečím súhlasiť. Čo z tejto spojitosti vyplýva? Je to to, že akékoľvek nedorozumenie sa dá vyriešiť dobrou komunikáciou a získaním reality druhej strany.

16 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


Zároveň ak niekoho dobre nepoznáte, dobrá komunikácia vám zaistí, že ho dokážete lepšie spoznať, pochopiť a získať tak na svoju stranu.

Z hore napísaného vyplýva teda najhoršia vec, ktorú môžete urobiť, ak sa vám niečo nepodarilo, niečo ste nestihli odovzdať, alebo ste nemohli dodržať svoje slovo, ktoré ste dali zákazníkovi – prestanete komunikovať. Prestanete dvíhať telefóny, reakciu na rozhnevaný mail odkladáte na neskôr. A oprávnený hnev zákazníka rastie každou hodinou. Je potrebné si uvedomiť nasledovné - nie všetko sa vždy podarí presne tak, ako ste zamýšľali a ako ste sa s klientom dohodli. Najdôležitejšie je ale v takejto situácii neprestať so zákazníkom komunikovať. Zavolajte mu čo najskôr, hneď ako ste zistili, že nebudete vedieť dodržať slovo. Predbehnite ho a oznámte mu, čo a prečo sa stalo. Áno, možno sa na vás zosype spŕška nepekných slov, ale keď prvý nápor hnevu odíde, tak si vás zákazník bude veľmi vážiť. Lebo ste mali guráž mu dopredu sám zavolať a priznať sa. Ale zároveň ste mu navrhli reálne riešenie tejto situácie. Je nevyhnutné komunikovať s našimi zákazníkmi. Lebo ak nekomunikujú s nami je veľká šanca, že komunikujú s našou konkurenciou. Ako sme už napísali, kvalitná komunikácia je hlavným nástrojom úspechu, nakoľko zaisťuje porozumenie a súhlas oboch strán. Buďte pozitívnou energiou pre vaše okolie a využite v každodennom, nielen pracovnom živote tieto jednoduché pravidlá a nebudete môcť pred úspechom utiecť. Z hore napísaného vyplýva teda najhoršia vec, ktorú môžete urobiť, ak sa vám niečo nepodarilo, niečo ste nestihli odovzdať, alebo ste nemohli dodržať svoje slovo, ktoré ste dali zákazníkovi – prestanete komunikovať. Prestanete dvíhať telefóny, reakciu na rozhnevaný mail odkladáte na neskôr. A oprávnený hnev zákazníka rastie každou hodinou. Je potrebné si uvedomiť nasledovné - nie všetko sa vždy podarí presne tak, ako ste zamýšľali a ako ste sa s klientom dohodli. Najdôležitejšie je ale v takejto situácii neprestať so zákazníkom komunikovať. Zavolajte mu čo najskôr, hneď ako ste zistili, že nebudete vedieť dodržať slovo. Predbehnite ho a oznámte mu, čo a prečo sa stalo. Áno, možno sa na vás zosype spŕška nepekných slov, ale keď prvý nápor hnevu odíde, tak si vás zákazník bude veľmi vážiť. Lebo ste mali guráž mu dopredu sám zavolať a priznať sa. Ale zároveň ste mu navrhli reálne riešenie tejto situácie. Je nevyhnutné komunikovať s našimi zákazníkmi. Lebo ak nekomunikujú s nami je veľká šanca, že komunikujú s našou konkurenciou. Ako sme už napísali, kvalitná komunikácia je hlavným nástrojom úspechu, nakoľko zaisťuje porozumenie a súhlas oboch strán. Buďte pozitívnou energiou pre vaše okolie a využite v každodennom, nielen pracovnom živote tieto jednoduché pravidlá a nebudete môcť pred úspechom utiecť. Autor: Soňa Sopóci Brchnelová, AntiStres konzultant, www.affida.sk

17 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


Tipy na reklamné predmety pre obchodných partnerov a zamestnancov S blížiacim sa koncom roka prichádza obdobie obdarovávania. Je už zaužívaným zvykom udržiavať dobré vzťahy s obchodnými partnermi aj vlastnými zamestnancami venovaním darčeka či reklamného predmetu. Originalita nikdy nie je na škodu, preto aj spomínané predmety by mali byť zaujímavé a podľa možnosti vždy iné. Jasnou voľbou sú darčeky vo vašich firemných farbách. Na svoje logo ste predsa právom hrdí. Prečo ho teda nepoužiť všade, kde sa dá? Kalendáre a diáre Mnoho spoločností zostane len pri kalendároch a diároch. Nemusí to byť vyslovene zlé, avšak tieto predmety sa nedajú považovať za darčeky v pravom slova zmysle. Sú to skôr veci praktického využitia. Skúsme teda tento rok byť viac kreatívni a sami uvidíte ako sa vám to neskôr pozitívne odzrkadlí na vašom obchode.

Klasické reklamné predmety Už klasickými reklamnými predmetmi sú perá/ceruzky, šálky či nesmrteľné dáždniky. Momentálny trend je potláčať ich motivačným citátom alebo vtipnou myšlienkou. Na výbere si dajte záležať a uveďte aj meno autora. Hand-made výrobky Veľmi „IN“ stále zostávajú hand-made darčeky a všetko čo je BIO a EKO. Napríklad biokozmetika, biočaje v krásnych krabičkách alebo exkluzívna káva priamo z pražiarne, ktorá sa nedá bežne zohnať v obchodoch. Pre milovníkov sladkostí odporúčame aj čokoládové pralinky, na ktoré si logo môžete dať vytvoriť priamo z polevy. Tematika vianočných sviatkov zase ponúka možnosť darovania formičiek na sviatočné pečivo. Upečené dobroty v tvare vášho loga potom zaujímavo ozvláštnia každý vianočný stôl. Hobby darčeky Samostatnou kategóriou prezentov môžu byť pomôcky na cestovanie. Najmä manažérov a obchodných zástupcov, ktorí sú často na cestách, poteší cestovný vankúš, prenosná sada kozmetiky, či značkový kufor s potlačou. Pre fanúšikov fotenia je vhodná napríklad taška na foto výbavu alebo selfie tyč.

18 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


Kožené predmety a elektronika Zamestnancov si vždy nakloníte aktovkami, koženými zápisníkmi alebo darčekmi zo sveta elektroniky – napríklad populárnymi USB kľúčmi, trendovými powerbankami, bezdrôtovými myšami s potlačou a pod.

Luxusné darčeky Čo sa týka značkových alebo luxusných predmetov, aj tu platí staré známe, že menej je viac. Vždy je lepšie venovať jeden drahší darček, ako viac lacných a menej praktických darčekov. Dôraz je predovšetkým na slove kvalita. Hneď po ňom sa zamerajte na primerané balenie. Ide predsa o darčeky a sami najlepšie viete ako veľmi obal predáva. Nebojte sa ani nezvyčajného designu.

Ženy vs. muži Ak máte vo firme mužov aj ženy, je dobré darčeky rozlišovať. Platí to aj pri darčekoch pre obchodných partnerov, resp. partnerky. Ženy poteší šatka, sada na manikúru alebo kniha s podpisom autora. Mužov poteší napríklad značkový švajčiarsky vreckový nôž či hodinky s koženým remienkom.

Rada na záver: Pri výbere reklamných predmetov buďte originálny, vkusný, praktický a darčeky venujte cielene. Každý z nás má individuálny vkus a páči sa nám niečo iné. S logom a potlačou narábajte opatrne. Niekedy stačí malé, vhodne umiestnené logo, ktoré tak nenaruší design výrobku. Autor článku: Mária Pohanková Zahatlanová, konateľka reklamnej a PR agentúry Complete reklama, s.r.o. www.completereklama.sk www.completereklama.sk, www.reklamne-polepy.sk

19 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


Naše postoje a stereotypy Vieme, čo nám v živote pomáha a čo nás naopak brzdí? Sú dlhé obdobia, keď zotrvávame v rovnakých stereotypoch. Môžu nám pomôcť dosahovať krátkodobé ciele, ale tie dlhodobé sa nám akosi dosiahnuť nedarí. A tak sa snažíme, bojujeme a výsledky sú stále v nedohľadne. Môžu za to nielen naše stereotypy, ale predovšetkým naše postoje. Sú to akoby vzorce nášho myslenia a správania sa. Kým sa naozaj nerozhodneme niečo zmeniť a naštartovať život po novom, náš život bude vyzerať rovnako. Nikto z nás nežije na opustenom ostrove, žijeme medzi ľuďmi, v komunitách – v rodine, v pracovnom tíme, medzi priateľmi a známymi. Okolie nás ovplyvňuje a my ovplyvňujeme svoje okolie. Našimi postojmi, stereotypmi a správaním. Vieme, ako spraviť zmenu? A predovšetkým vieme definovať, čo konkrétne by sme mali zmeniť? Aký postoj, aký stereotyp? Vďaka našim vzorcom myslenia a správania na to zvyčajne sami neprídeme. Systémy, aj tie ľudské, dlhodobo fungujú vždy vtedy, keď sú v rovnováhe. Vtedy potrebujú málo energie. Žijeme v rovnováhe?

Existuje nástroj, s ktorým na to prídeme rýchlo a bezbolestne. Slová a farby vytvárajú v našom podvedomí asociácie. Vďaka týmto asociáciám môžeme zmerať naše postoje a stereotypy. Dokonca aj interakcie s našim okolím. Stačí k tomu 20 minút času, klikanie na farbičky a asi hodinová osobná interpretácia. Tá je dôležitá. Na konzultácii s koučom prídeme na to, ako pomerne rýchlo a bezbolestne zmeníme možno iba jeden z päťdesiatich nameraných parametrov tak, aby sme sa dostali do rovnováhy. Balance Management pomáha jednoduchým spôsobom opísať špecifiká a jedinečnosť vlastného stereotypu a tým porozumieť našej súčasnej životnej stratégii. Svoju interakciu tak môžeme viac kontrolovať, stereotypy žiaducim spôsobom meniť a svoj obmedzený čas a energiu v danom prostredí využívať efektívnejšie a účelnejšie. Vďaka tomu dosiahneme výsledky s výrazne menšou námahou a tým sa staneme výrazne konkurencieschopnejší. Cieľom konceptu Balance Management je identifikovať menej namáhavé a efektívne stereotypy a pomôcť účastníkom získať väčšiu rovnováhu. 3

Balance Management prináša nielen jednotlivcom v osobnom aj profesijnom živote, ale aj manažérom konkurenčnú výhodu, ktorá im pomôže cielene viesť a riadiť výkon jednotlivcov alebo skupín. Výsledky: • sú presné a spoľahlivé (z podvedomej úrovne, odpadá racionálna korekcia), • zohľadňujú okrem rozumovej zložky i emócie, vzťahy a telesné prežívanie,

20 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


• sú zrozumiteľné a aplikovateľné do praxe, • obsahujú konkrétne pojmy, • sú porovnateľné v čase - meranie rozvoja. Chceme zistiť to, čo máme v podvedomí? Čo nám bráni žiť život v rovnováhe? Chceme to zmeniť? Dá sa to celkom jednoducho zistiť, ale to treba chcieť. Zistíme to jednoducho. Ale treba chcieť. V prípade záujmu Vám odporúčame osloviť a kontaktovať pani Evu Martinovičovú, ktorá Vám pomôže zmeniť, prípadne zlepšiť Váš život. Vaša zmena a úspechy potešia nielen vás, ale aj vaše okolie. Kontakt: Eva Martinovičová, koučka, thetahealing terapeutka a lektorka martinovicova@edwell.sk www.edwell.sk FB: edwell, feelwell

Úspešná obchodná korešpondencia. Téma: Organizácia stretnutia 

Boli by sme Vám vďační, keby ste nám pomohli zorganizovať stretnutie so zástupcami tejto spoločnosti. We would be thankful if you could assist us to arrange the meeting with the representatives of the company.

Avšak termín je príliš krátky na vypracovanie správy, ktorú máme predložiť na stretnutí. However, the term is too short to work out the report that we should submit at the meeting.

Vzali sme na vedomie Vaše pripomienky. We have taken into consideration your comments.

Dovoľujeme si Vás upozorniť, že toto je najdôležitejší bod a budeme mu venovať hlavnú pozornosť pri rokovaní. We would like to draw your attention to the fact that it is the most important point and we would pay our primary attention to it while negotiating.

Dovoľujeme si Vás pozvať na stretnutie, ktoré sa bude konať pod záštitou našich partnerov z Nemecka. We would like to invite you to the meeting that will be held under auspices of our partners from Germany.

© PaedDr. Eva Gáboríková, PhD. Publikácia: Translation Exercises of Professional Sentences from Letters and Emails for Everyone

21 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


Zaujímavé internetové adresy www.duolingo.com

www.goeuro.com

22 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


Knižné okienko Kniha: Kváskovanie. Recepty z kvásku. Varíme a pečieme s láskou s kváskom Autor: Naty Žúreková Štefková, Daniela Rau a kolektív Obsah: Kniha je plná jedál, ktoré dokazujú, že kváskovať sa oplatí. Kniha je vhodná pre všetkých, ktorí majú problémy s trávením, alergie, intolerancie, alebo vyhľadávajú kvalitu a zdravý životný štýl. V knihe nájdete prehľad 65 sladkých i slaných jedál napečených, navarených alebo usmažených pomocou kvásku.

Kniha: Žiadne stretnutie nie je náhodné Autor: Kay Pollak Obsah: Autor je presvedčený, že pri každom stretnutí s nejakým človekom sa môžeme niečo naučiť. Predkladá sériu jednoduchých nápadov, pohľadov, rád a cvičení, ktoré nám pomôžu pravdivo vidieť sami seba aj druhých.

Kniha: Kúzelné upratovanie . Japonské umenie, ako zbaviť dom neporiadku a nájsť životnú harmóniu Autor: Marie Kondo Obsah: Úspech knihy nevychádza len z toho, že ľudia nezvládajú svoj boj s neporiadkom. Kniha ponúk jednoduché a účinné metódy. Spočíva v radikálnom vytriedení vecí, ktorými sme sa obklopili a v ich správnom uložení. Stačí sa držať niekoľkých jednoduchých pravidiel. Veci treba vytriediť v presnom poradí a uložiť iným spôsobom, než sme boli doteraz boli zvyknutý.

Kniha: Život na šľachtickom dvore. Odev, strava, domácnosť, hygiene, voľný čas Autor: Tünde Lengyel Obsah: Po nešťastnej bitke pri Moháči v roku 1526 sa krajina stala vojnovým teritóriom, po ktorom sa preháňali rôzne vojská. Aj v týchto ťažkých časoch ľudia túžili po krásnych šatách, po dobrom jedle, zábave, chceli mať pekne a pohodlne zariadené domovy, chceli cestovať, vzdelávať sa a dopriať si niečo viac. S knihou zistíme, ako žili príslušníci najvyšších spoločenských vrstiev. Dozvieme sa, aký mali ľudia denný rozvrh, ako to bolo s hygienou, čo sa dostávalo na stôl, čo si obliekali a aké boli ich možnosti trávenia voľného času, ale aj aké zvieratá chovali.

23 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk


odporúča začínajúcim podnikateľkám ale aj skúseným manažérkam a konateľkám sa poradiť prípadne vyskúšať bezplatnú konzultáciu:

Začnite podnikať v podnikaní úspech!

s istotou

a radosťou.

S nami

dosiahnete

 Chcete si zrealizovať sen, naštartovať svoje podnikanie a rozbehnúť úspešne váš START – UP? Máte nápad, sen na podnikanie a neviete, kde začať? Nechcete robiť v podnikaní chyby?  Nemáte na nič čas a vaše úlohy sa vám začínajú kopiť? Nefunguje vám time-manažment? Zhoršuje sa vám zdravie, nemáte čas na rodinu, koníčky a aj tak vašu prácu nestíhate?  Dlhodobo podnikáte a firma stagnuje a prestala rásť? Máte firmu a nefunguje úplne podľa vašich predstáv? Potrebujete využiť krízový manažment na zvládnutie terajšej situácie?  Funguje vaša firma na 100% počas vašej neprítomnosti? Chcete mať vo firme zavedený systém práce?  Ste si istí, že vo Vašej firme každý robí to, za čo ho platíte? Podľa čoho platíte svojich zamestnancov? Viete, kto je vo vašej firme nenahraditeľný ešte predtým ako vám dá výpoveď?  Ako sa dá jednoducho zvýšiť efektivita pracovného tímu?  Chcete odovzdať svoju fungujúcu firmu nasledovníkom?

So všetkými týmito otázkami Vám vieme pomôcť. Objednajte si bez rizika bezplatnú konzultáciu na www.affida.sk na 0905 58 99 56 a dosiahnite zaslúžený rast.

24 Úspešná podnikateľka č. 4/2016

www.zzvp.sk

Úspešná podnikateľka 4 2016  

V časopise nájdete: Rozhovor s trénerkou hotelového personálu Ivetou Pupišovou Ako môžu talenty ovplyvniť našu budúcnosť? Vychovám (nielen)...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you