Page 1

17-24 MAYIS 2010 YIL 2 SAYI 34

ENGELLİLERİN İLK VE TEK GAZETESİ

DURDURUN BU İŞKENCEYİ Devletin engelliler için ön gördüğü yardım ve özel eğitim haklarından yararlanmak isteyen engelliler ile aileleri her yıl yenilenmesi gereken “heyet raporu” işkencesi artık vatandaşı canından bezdirdi. Sabahın 03:00 ünden itibaren Heyet raporu vermeye yetkili Devlet Hastaneleri Heyet Kurulları önünde sıraya giren engelliler uzun kuyruklar oluştururken, zaman zaman sıra yüzünden sert tartışmalar yaşanıyor. Engelliler ve Ailelerinin ortak talebi ise bu çağdışı uygulamaya bir an evvel son verilerek, daha uygar, daha akla yakın yöntemlerin hayata geçirilmesi gerektiği ve konuyla ilgili yetkililerin artık harekete geçmeleri gerektiğini vurguladılar.

İYİ Kİ VARSIN HOCAM Medical Park Gaziantep Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi ekibi büyük bir başarıya daha imza attı. Göğüs ağrısı ve öksürük şikayetiyle hastaneye başvuran 24 yaşındaki Adem Tutar isimli hastanın yapılan muayene ve tetkiklerinde kalbe giden en büyük damarda “Aort Diseksiyonu” adı verilen bir yırtılma olduğu tespit edildi. Aort damarındaki yırtığın beyin damarlarına yırtılması ve bu yırtığın beyin damarlarına doğru doğru ilerlediği anlaşılınca hasta, kalp ve damar cer- ilerlemesi oldukça riskli bir durumdu. Zamanında rahisi ekibi tarafından acil olarak ameliyata alındı. müdahale ederek hastamızı sağlığına kavuşturduk.” Ameliyat sırasında kalbi ve kan dolaşımı durdurulan, vücut ısısı 16 dereceye düşürülerek, kanı boşaltılan hasta, yaklaşık 8 saat süren operasyon sonrasında sağlığına kavuşturuldu. “Bu kadar genç yaştaki bir hastada Aort damarı yırtılması ile ilk kez karşılaştık, bu operasyon kalp ameliyatları içerisinde en zor ve en riskli operasyonlardan biridir. Hastanın tam zamanında hastaneye yetiştirilmiş olması, doğru zamanda doğru teşhis konularak hızla ameliyata alınması hayati önem arz etmekteydi. Bu kadar genç yaşta aort damarı

www.bizdevarizgazetesi.org


www.gaziantep-bld.gov.tr

www.bizdevarizgazetesi.org

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

3

“ORTAK AKLI”MIZ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziantep’te faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının bir araya getirmeyi amaçlayan ‘Gaziantep Ortak Akıl Platformu’ binası çalışması devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından Topraklık mevkiinde 750 metrekare alan üzerine kurulan, 125 kişilik konferans salonu ve 15 adet (her biri onar kişilik) toplantı odaları ile “Ortak Akıl Platformu” binasının Gaziantep’te Sivil Toplum Kuruluşlarını bir araya getirmesi planlanıyor. Gaziantep’e katkı sağlamak üzere kurulan Sivil Toplum Kuruluşlarını bir çatı altında toplamayı amaçlayan “Ortak Akıl Platformu” binasında STK’ların bir araya gelebilecekleri, toplantılarını yapabilecekleri düzgün ve geniş mekânlar bulunuyor. Sivil toplum kuruluşlarının, derneklerin ve odaların rahatça çalışabilecekleri çok amaçlı salon ve ofislerin bulunduğu ‘Gaziantep Or-

tak Akıl Platformu’ GOAP’ın şehrimizin çok sesliliği ve fikirsel zenginliğinin merkezlerinden biri olması hedefleniyor. Gaziantep’i hak ettiği yere taşıyabilmek için bu şehirde yaşayan herkese sorumluluk düştüğünü belirten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey “Gaziantep ortak akıl noktasında sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek kendi arasında paylaşım içerisinde çalışacağı bir kent olacaktır. “Yeni Gaziantep Vizyonu” ortak akıl üzerinde yükselecektir. Bu nedenle inşaatına başladığımız Ortak Akıl Platformu binası en kısa sürede tamamlayarak sivil toplum kuruluşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

MEDENÍ TOPLUM ENGELLÍSÍNE SAHÍP ÇIKMALI

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Engelliler Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajda, ‘Dünyada 500 milyon civarında özürlü bulunduğu, birçok ülkede her 10 kişiden birinin en az birinin fiziksel, zihinsel veya duygusal nedenlerle özürlü olduğu bilinmektedir. Türkiye Özürlüler Derneği’nin araştırmasına göre özürlülerin durumu aileleri ile birlikte 25 milyon kişiyi yakından ilgilendiren toplumsal bir sorun olduğu üzücü bir gerçektir’ dedi. Engelli yurttaşlarımızın yeterlilik ve işlevselliklerini en üst düzeye çıkarmak, toplumsal destek ve rehabilitasyon programlarını geliştirmek önemlidir. Bu onların başkalarına gereksinim duymadan yaşamlarını sürdüren, kendine yeten, üretken bireyler olabilmeleri için zorunludur’ diye konuştu. Yerel yönetimler ve kamu kurumlarının bu konuda hassas olmanın ötesinde bilinçli olmaları gerektiğini vurgulayan Güzelbey, ‘Bizler karar mekanizmaları olarak engelli vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştırmak için atılacak adımlara önayak olmalıyız. Hepimizin birer engelli adayı olduğu dünyamızda, engelli vatandaşları toplumun dışına itmek medeni toplumların içine düşmemesi gereken önemli bir durumdur. Biz Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak bunun bilincindeyiz ve her zaman engelli vatandaşlarımızın yanındayız. Engel Yok otobüsümüzle, Engelli Basketbol Takımızla, kaldırımlardaki düzenlemelerle ve üst geçitlerde yaptığımız asansörlerle engelleri kaldırmak için çalışıyoruz’ diye ifade etti. Bu duygularla Engelliler Haftası’nı kutlar, sağlıklı ve engelsiz bir dünya dilerim’ dedi.

Başkan Güzelbey, ‘Ülkemizde yaklaşık 8,5 milyon engelli vatandaşımız yaşıyor. Bunların büyük bir kısmı da temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Bunun yanında planlanmamış şehirler de onların yaşamını zorlaştırıyor. Çünkü şehirlerimiz, yıllar önce engelli vatandaşlarımız düşünülerek inşa edilmemiştir” dedi.

YAYIN SAHİBİ İsmail TUNÇ www.bizdevarızgazetesi.org bizdevarizgazetesi@gmail.com

Reklam ve Halkla ilişkiler Emine ÖĞÜÇ

İDARE MERKEZİ Kozanlı Mah. Kastel Başı Sk. No:12/B Şahinbey - GAZİANTEP İLETİŞİM 0 342 232 32 52

1100 METRE DUBLE YOL Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, OğuzeliYeşildere bağlantı yolunun 1100 metrelik bölümünü duble yol haline getirilmesi için satih çalışmalarına başladı. Büyükşehir Belediyesine bağlı Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri tarafından yürütülen Oğuzeli-Yeşildere arası 1100 metrelik yol çalışmasında mucurlamanın ardından satih kaplama gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Hasan Sülü yaptığı açıklamada “Gaziantep’te günden güne artan araç trafiğinin yarattığı yoğunluğu kaldırabilecek genişlikte ve kaliteli yollar temel ihtiyaç haline gelmiştir. Açtığımız yeni yollar ile mevcut yollardan bozulanlarının asfaltlanması, satih kaplanması ve yama çalışmalarının yapılmasını büyük bir titizlikle takip ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi sınırları içersinde kalan Oğuzeli-Yeşildere bağlantı yolunun 1100 metrelik bölümünün alt yapı çalışmaların bitiren ekiplerimiz satih kaplama çalışmalarına başladılar” dedi. Sülü “Büyükşehir Belediyesi sınırları içersinde kalan diğer mahallelerde gerçekleştirdiğimiz asfaltlama, satih kaplama ve yama çalışmaları ile vatandaşımıza kaliteli ulaşım ve Gaziantep’e yakışır yollar sunacağız” dedi.

Grafik Tasarım Kadir AKARSU FİYATI 2.5 TL

BASKI EFE TANITIM MATBAACILIK Kocao¤lan Mah. Kenan Evren Blv.No: 35 Kat:2 GAZİANTEP


4 ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ ASLINDA ONLARA ÖZGÜRLÜKLERİ VERİLDİ

www.sahinbey.bel.tr

www.bizdevarizgazetesi.org

Engelli Hiçbir Olanaktan Yoksun Kalmamalıdır.

Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında geçtiğimiz yıl 30 engelli vatandaşa akülü tekerlekli sandalye hediye eden Şahinbey Kaymakamlığı ve Şahinbey Belediyesi düzenlediği bir programla 40 engelli vatandaşa daha akülü tekerlekli sandalye hediye etti. Şahinbey Belediye binası önünde düzenlenen ¬törene Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Ak Parti Gaziantep Milletvekilleri Özlem Müftüoğlu ve Mehmet Erdoğan, Şahinbey Kaymakamı Ali Çınar, Zirve Üniversitesi Rektörü Dr. Adnan Kısa, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep İl Emniyet Müdürü Halil Yılmaz, Sakatlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Hulisi Kalender, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı. Engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için çalıştıklarını ifade eden, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Şahinbey Kaymakamlığı işbirliği ile geçtiğimiz yıl 30 engelli vatandaşımıza akülü tekerlekli sandalye hediye ettik. Bu gün ise düzenlediğimiz programla 40 engelli vatandaşımıza akülü tekerlekli sandalye hediye ediyoruz. Yerel yönetimlerin ve devletin amacı insanlarımızın hayatını kolaylaştırmaktır. Bu amaçla belediyemiz ve kaymakamlığımız ortaklaşa bir proje yaptık. Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için böyle bir çalışmaya girdik. Bizler engelli vatandaşlarımızın kendi mahallelerinde spor yapmaları için tüm parklarımıza engelli kondisyon aletleri yerleştireceğiz. Yine 200 görme engelli vatandaşımıza beyaz baston dağıttık. Büyükşehir Belediyemizle işbirliği içinde tüm kaldırımlarımızı engelli vatandaşlarımızın rahat bir şekilde kullanabilmesi için dizayn edeceğiz. İlçemiz genelinde ne kadar engelli vatandaşımız olduğu konusunda kesin bir sonuç yoktur. Bizler bunu net bir şekilde bilmek ve ihtiyaç duyulan bölgeye gerekli hizmeti yapmak için bu yılsonuna kadar tamamlayacağımız kent bilgi sistemi ile ne kadar engelli vatandaşımız olduğunu tespit etmiş olacağız hizmetlerimizi de ona göre daha sağlıklı bir şekilde yapacağız. Bizler her zaman engelli vatandaşlarımızın yanında olacağız.”dedi. Şahinbey Belediyesi ile engelliler adına birçok olumlu projelere imza attıklarını ifade eden Şahinbey Kaymakamı Ali Çınar, “medeni toplumlar özürlü insanına sahip çıkabildiği kadar medenidir. Bizler kurumlar arası işbirliği yapıyoruz. Yıl içerisinde birçok yardımlar yapıyoruz bunların hiçbirine tören yapmıyoruz. Bu tür programlara tören yapıyoruz çünkü vatandaşlarımızın bu konuda bilinçlenmesini sağlamak ve toplumsal duyarlılığı sağlamak istiyoruz.”dedi. Törende konuşma yapan Ak Parti Gaziantep Milletvekilleri Özlem Müftüoğlu ve Mehmet Erdoğan’da ise, hükümet olarak her zaman engelli vatandaşların yanında olduklarını belirterek, görüşmeleri tamamlanan yeni Anayasa’da engelli vatandaşların tüm haklarının kanun altına alınacağını söylediler. Program sonunda Şahinbey Belediyesi tarafından kültür merkezinde düzenlenen eğlence programına katılan engelli vatandaşlar Şahinbey Belediye Halk Müziği ve Folklör ekibinin bir birinden güzel türküleri ile eğlendiler.

Engelliler Haftası ile ilgili bir kutlama mesajı yayınlayan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Engelliler Haftasında önemli olan sadece engelli vatandaşlarımızın sorunlarının tartışılması değil, bu sorunlarına çözüm olacak hizmetlerin nasıl sağlanacağı olmalıdır. Çünkü insan haysiyetine yaraşır ve toplumla kaynaşan hayat tarzı, engellilerin en tabii hakkıdır.”dedi. Engelli vatandaşların hiçbir olanaktan yoksun kalmaması gerektiğini vurgulayan Başkan Tahmazoğlu, “engellilerimizin toplumun diğer bireyleriyle eşit pozisyonda yer alabilmeleri için desteklenmesi yalnızca devletimizin değil, biz yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin ve toplumun diğer kesimlerinin de ortak görevidir. Bu nedenle yol, kaldırım, park vb. çalışmalarımızda engelli vatandaşlarımızı dikkate alarak çalışmalarımızı o yönde yapıyoruz. Bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz. İlimizde faaliyet gösteren engellilerle ilgili derneklerimize de imkanlarımız ölçüsünde desteklerimizi sürdürmekteyiz. Engellilerimizin sorunlarını önemseyip, çağdaş hizmet modellerini geliştirerek engellinin tüketen değil, üreten ve bağımsız yaşayabilen insanlar haline getirilmesini hedeflemekteyiz. Unutulmamalıdır ki her insan bir özürlü adayıdır. Onları anlamak, onlarla bütünleşmek toplum kurallarının bir gereğidir. Bu duygu ve düşüncelerle engelli vatandaşlarımızın problemlerinin toplum içinde en aza indirgenmesini diliyor, Engelliler Haftası’nı kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımıza mutlu bir yaşam diliyorum.”dedi.

LABORATUARDA TASARIM

Şahinbey Belediyesi bünyesinde hizmet veren sosyal tesislerde eğitim alan takı tasarım kursu kursiyerleri toplumsal duyarlılık projesi kapsamında Gaziantep Üniversitesi Takı Tasarım Teknolojileri bölümünü ziyaret ederek, bölüm öğrencileri ile birlikte Takı tasarım bölümü laboratuarlarında çalışmalar yaptılar. Proje kapsamında beş haftadır Gaziantep Üniversitesi Takı Tasarım bölümünü ziyaret eden ve çoğunluğu ilkokul mezunu kursiyer aynı zamanda Üniversite ortamını görerek, tanıma imkanı buluyor. Gelen kursiyerlere takı tasarım alanında kullanılan malzemelerin nasıl kullanacağı konusunda yardımcı olduklarını belirten Gaziantep Üniversitesi Kuyumculuk ve takı tasarım bölümü öğrencisi Fulden Gökkaya, toplumsal duyarlılık projesinin Üniversite şehir kaynaşması adına atılmış önemli bir proje olduğunu kaydederek, hem kursiyerlere meslek adına bir şeyler öğrettiklerini hem de eğlendiklerini söyledi. Üniversite öğrencileri tarafından takı tasarım çalışmalarının inceliklerinin anlatıldığı ve birlikte çalışma imkanın sağlandığı projenin kursiyerlere büyük fayda sağladığını ifade eden Gaziantep Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nuri Durucu, “toplumsal duyarlılık projesi kapsamında bölümümüz öğrencileri burada öğrendikleri bilgileri kursiyerlerimizle paylaşıyor ve karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuyorlar.

Bölümümüz uygulamanın ağırlıkta olduğu bir bölüm burada öğrencilerimiz takı tasarım adına güzel işler yapıyorlar. Şehrimizde turizmin gelişmesi ile el sanatlarımızı da tanıtıcı ürünler çıkartıyoruz. Bakırlarda bulunan motifleri gümüşün üzerine işliyoruz. Gaziantep’te yaygın olarak kullanılan sedefi takıya uyarlıyoruz. Böylelikle şehrimize gelen turistlere alternatif imkanlar sunuyoruz. Toplumsal duyarlılık projesi kapsamında bizleri destekleyen Gaziantep Üniversitesi Rektörümüz Yavuz Coşkun’a ve Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ediyorum.”dedi.


www.bizdevarizgazetesi.org

www.sehitkamil.bel.tr

AB ŞEHİTKAMİL’İ TANIYOR

Avrupa Birliği tarafından Finansa edilen ve Birleşmiş Milletler kalkınma programının teknik desteğiyle yürütülen “Türkiye’de Yerel Yönetim Reform Uygulamasının Devamına Destek Projesi (LAR II. Aşama)” kapsamında, “Pilot Yerel Yönetimler Tanıtım ve Bilgilendirme Semineri” 17 Mayıs Pazartesi günü başlıyor. Proje için seçilen 11 pilot yerel yönetimden biri olan Şehitkamil Belediyesi’nde, yerel yönetimlerde kapasite artırımı, yerel katılım mekanizmalarının güçlendirilmesi, hizmet sunum süreçlerinin iyileştirilmesi gibi çok kapsamlı proje faaliyetleri gerçekleştirilecek. Ayrıca ilgili faaliyetler kapsamında çok sayıda yerli ve yabancı uzman ilçede çalışmalar yürütecekler. Türkiye’de Yerel Yönetim Reformu adıyla 74 Belediyenin yarıştığı ve 4 Milyon Euro bütçeye sahip olan projede, 11 Pilot yerel yönetim arasına girmeyi başaran Şehitkamil Belediyesi; Avrupa Birliği Entegrasyon Sürecinde, avantajlı bir konum elde etti.

“BEYAZ UMUTLAR PROJESİ” BAŞLADI

.Proje tanıtım törenine: Şehitkamil Belediyesi ve Türk Büyükşehir Belediye Başkan vekili; Anneler Derneği Gaziantep Ünsan Göksen, Şehitkâmil Belediye Başkanı; M. Rıdvan Fadıloğlu, Ak Şubesi’nin iş birliğiyle, “Beyaz Parti Şehitkamil İlçe Başkanı Cuma Umutlar Projesi”, Şirinevler Güzel, Türk Anneler Derneği Gazian- Mahallesinde yapılan törenle tep Şube Başkanı; Süheyla Tahaoğlu, çok sayıda basın mensubu ve davetli- tanıtıldı. Proje kapsamında, Pilot Bölge olarak seçilen, Şirinevler ler katıldı. FADILOĞLU: “BAŞARI Mahallesinde bulunan evlerin sıva, İÇİN, TOPLAM KALİTE OLMALI” boya ve badana işleri yapılacak Şehitkamil Belediye Başkanı M. Rıdvan Fadıloğlu yaptığı konuşmada; “Bildiğiniz gibi Şirinevler Mahallemizdeki evlerin dış cephelerinin sıvasını ve boyasını yenilemek için, Türk Anneler Derneği’nin desteğiyle yeni bir proje başlatıyoruz. Evlerin duvarlarını, kapılarını, pencerelerini boyamak yaşadığınız ortamın rengini, havasını bir parça değiştirebilirse ne mutlu bizlere. Hem sağlık açısından, hem de çevrenin güzelleşmesi için el ele bu çalışmayı bitireceğiz. Yine bu bölgede inşa edilecek olan 1+1 Sosyal Konutları yoksul vatandaşlarımıza kaloriferli modern bir yaşam alanı sunacak fakat bizler eski yapılarda hayatını sürdüren insanlarımızı da unutamazdık. Onların yaşadıkları çevreyi düzenlemek ve yaşam koşullarını iyileştirmek çalışmalarımızın ana amacını oluşturuyor. Çünkü bir yerde başarıdan söz edebilmemiz için toplam kalitenin eşit yayılması gerekiyor. Hazırlanan Projeyle birlikte, bu bölgede çevre düzenlemesi ve ağaçlandırma hizmetine de hız vereceğiz. Kısmet olursa bu mahallemizin çehresini hep birlikte değiştireceğiz.”dedi. Başkan Fadıloğlu; “Bu noktada, Türk Anneler Derneği’ne göstermiş oldukları samimi ve özverili çalışmadan ötürü, teşekkürlerimi sunuyor ve bizlere ilham kaynağı olduklarını bilmelerini istiyorum.”diye konuştu.

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

5

“GENÇLİK KUPASI”NIN PEŞİNDE

Şehitkâmil Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çerçevesinde düzenlenen “Gençlik Kupası” (Liseler arası basketbol turnuvası) 10 – 14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Gençlik Turnuvası 13 Lisenin katılımıyla Şehitkâmil Belediyesi Atatürk Spor ve Kültür Merkezinde gerçekleştiriliyor. Kupada birinciliği alacak liseye Projeksiyon Cihazı, ikinci olan liseye Masa Üstü Bilgisayar ve üçüncülüğü alacak liseye de yazıcı armağan edilecek. Şehitkâmil Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğünce organize edilen turnuva ile gençlerin bayramında, onlara takım ruhunu yaşatacak güzel bir ortam sağlanması hedefleniyor. Ödül Töreni 14 Mayıs Cuma Günü Şehitkâmil Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde final maçından sonra yapılacak.

“GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN” Şehitkamil Belediye Başkanı M. Rıdvan Fadıloğlu Hemşireler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında; “İsimleri, sağlık, hoşgörü ve huzurla bütünleşen hemşirelerimizin Hemşireler günü’nü kutluyorum” dedi. Başkan Fadıloğlu; “Hemşirelik, güç çalışma şartlarını gerektiren, özveri, sabır, hoşgörü kavramlarını içinde bulunduran zor bir meslektir Hemşirelik, diğer mesleklerde olduğu gibi, toplumsal ihtiyaçlardan doğan, insan hayatıyla yakından ilgili bir meslektir. Günümüzde hemşirelik mesleği ve hemşireler sağlık sektörünün vazgeçilmezleri arasındadır.Özellikle diğer sağlık personelleriyle sinerji yaratarak ortak amaçlara ulaşmada önemli rolleri bulunmaktadır.”diye konuştu. Şehitkamil Belediye Başkanı M. Rıdvan Fadıloğlu; “Hemşireliğin doğasında insana saygı ve insan haklarına değer verme vardır. Hasta haklarının, değişen sağlık ihtiyaçlarının, hasta ve hasta yakınlarının beklentilerinin karşılanması ile etkili, verimli ve duyarlı sağlık hizmeti sunulmasında hemşirelere önemli görevler düşmektedir. Milliyet, renk, inanç, yaş, cinsiyet, siyasi ve sosyal statü hemşirelik hizmetini kısıtlayamaz. Hayatımızı ve sevdiklerimizin hayatlarını emanet ettiğimiz hemşirelerimize görevleri boyunca başarılar diliyorum ve bu özel günlerini bir kez daha kutluyorum” dedi.


6

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

www.gto.org.tr

www.bizdevarizgazetesi.org

Halının Sorunları Gto’da

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) tarafından sektörlerin sorunlarının tespiti ve çözüm önerileri konusunda görüş alışverişinde bulunulmak üzere ilgili meslek gruplarının da katılımıyla gerçekleştirilen toplantılara devam ediliyor. GTO’ da son olarak halı sektöründeki sorunların tespiti ve çözüm önerileri hakkında görüş alışverişinde bulunulmak üzere geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi. GTO Meclis Salonu’nda düzenlenen ve halı sektörünün sorunlarının tartışıldığı toplantıya GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan ve Marka Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Şensoy’un yanı sıra Gaziantep’te faaliyet gösteren halı firmalarının temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, halı sektörünün Gaziantep’in lokomotif sektörlerinden biri olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıl halı ihracatında yüzde 7’lik bir daralma olduğunu, Türkiye’de yapılan halı ihracatının yüzde 70–75’inin Gaziantep’ten gerçekleştirildiğini kaydeden Başkan Aslan, “Halı üretiminin merkezi konumunda olan Gaziantep’te Halı İhracatçıları Birliği’nin kurulması için 5 yıl boyunca çaba sarf ettik. Sonuçta Birliğin Gaziantep’te kurulmasını sağladık. Sektörün gelişimi ve içinde bulunduğu sorunların aşılması için Halıcılar Odamızla birlikte çalışmalar yürütüyoruz. Bugün burada gündeme getirilecek sorun ve çözüm önerileri de dikkatle ele alınacak ve sektörün daha iyi koşullara kavuşturulması için çalışmalar yürütülecek” dedi. Başkan Aslan, konuşmasında Oda olarak 30 Eylül – 3 Ekim 2010 tarihleri arasında Ortadoğu Fuar Merkezi’nde (OFM) Gaziantep Halıcılar Odası ve Marka Fuarcılık işbirliğinde gerçekleştirecekleri

Ortadoğu Halı ve Dekorasyon Fuarı ile ilgili bilgiler de verdi. Başkan Aslan, “Fuar, şimdiden uluslar arası boyutta büyük ilgi görmeye başladı. Fuarın uluslararası satın almacıların yoğun ilgisini çekeceğini düşünüyoruz. Dünyada makine halısı üretiminde söz sahibi bir merkez konumunda olan Gaziantep’te böylesine önemli bir organizasyona 3. kez ev sahipliği yapacak olmanın mutluluğu ve heyecanını yaşıyoruz. Sizlerin de bu heyecanı bizlerle paylaşıp, katılımlarınızla fuarımıza destek vermenizi bekliyoruz” dedi. Marka Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı

SGK İl Müdürü, Gto’yu Ziyaret Etti Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Gaziantep İl Müdürü Ahmet Yetim ve beraberindeki heyet, Gaziantep Ticaret Odası’nı (GTO) ziyaret etti.

Ziyarette konuşan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Sosyal Güvenlik Haftası’nı kutlayarak, SGK’nın toplum için önemine dikkat çekti. Konuşmasında, “SGK’nın son dönemde gerçekleştirdiği yenilikler ve bu yeniliklerin yansımalarını memnuniyetle izliyoruz” ifadelerine yer veren GTO Başkanı Aslan, “SGK son dönemde gerçekten önemli yeniliklere imza attı. Çalışmalarını takdirle karşılıyoruz. Bu noktada kendilerine her türlü desteği verme gayreti içerisindeyiz. SGK, günümüzde geçmişte olduğu gibi artık vatandaşın kendisine gelm-

esini beklemiyor, kendisi bizzat vatandaşın olduğu yere gidiyor. Bu anlamda ben başta SGK İl Müdürümüz Sayın Ahmet Yetim’e ve tüm teşkilat mensuplarına teşekkür ediyor, Sosyal Güvenlik Haftası’nı tebrik ediyorum” diye konuştu. Ziyarette GTO Meclis Başkanı Zeki Yağcı, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle bir araya gelen SGK İl Müdürü Yetim, hafta dolayısıyla düzenlenen etkinliklerle ilgili bilgiler verdi. Kurumun çalışmalarıyla ilgili de bilgiler veren Ahmet Yetim, kayıt dışının önlenmesi yönünde de ciddi çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Yetim, sosyal sigortacılık ilkelerine dayalı, etkin, adil, kolay erişilebilir, mali açıdan sürdürülebilir ve çağdaş standartlarda sosyal güvenlik hizmeti verdiklerini de sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından SGK İl Müdürü Ahmet Yetim, Sosyal Güvenlik Haftası sebebiyle GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan’a çiçek takdim etti.

Sebahattin Şensoy da konuşmasında fuarla ilgili katılımcılara detaylı bilgiler aktarırken, Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan, “Sektörün içinden gelen birisi olarak sorunların farkındayız. Gerek Ticaret Odamız, Gerekse Sanayi Odamızla birlikte hareket ederek sorunların çözümü için kolları sıvadık. Önümüzdeki dönemde sektörün gelişimi için hep birlikte önemli çalışmalara imza atacağımıza inanıyorum” diye konuştu. Toplantıda söz alan firma temsilcileri ise üretim ve satış konularında karşılaştıkları sorunlarını dile getirdi. SUNGUROĞLU LİSELERİ GAZİANTEP’İ GURURLANDIRDI Özel Sunguroğlu Liseleri, 29 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Türkiye finalinde matematik dalında Türkiye ikinciliği ve dördüncülüğü, bilgisayar dalında Türkiye ikinciliği elde ederek büyük bir başarıya imza attı. Proje koordinatörü Abdulgafur Taşkın, çok iddialı projelerin bulunduğu yarışmada aldıkları derecenin önemli bir başarı olduğunun altını çizdi. Taşkın şöyle konuştu: “Türkiye finaline katılan projeler kendi bölgelerindeki yüzlerce proje arasından birincilik kazanmış projelerdi. Ankara’daki final en iyi projelerin yarıştığı çok zor geçen bir yarışmaydı. Burada öğrencilerimizin almış olduğu dereceler bu açıdan çok önemli. Ayrıca bu derecelerin Gaziantep’in matematik ve bilgisayar dalındaki ilk ikincilik dereceleri olması, önümüzdeki yıllar için bu alanda çalışma yapacak öğrenci ve öğretmenlere motive kaynağı olması, elde edilen başarının önemini artırmaktadır.


www.bizdevarizgazetesi.org

GÜNCEL

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

Engelli Dernekleri Vali Kamçı’yı Ziyaret Ettiler Vali Süleyman Kamçı, Gaziantep’te faaliyet gösteren engelli sivil toplum örgütleri ve derneklerinin temsilcilerini makamında kabul etti. Dernek başkanları ve engellilerden oluşan heyette bulunan; Zihinsel Engelliler Koruma Derneği Şube Başkanı Bilge Kazaz, Türkiye Sakatlar Derneği Şube Başkanı Hulusi Kalender ve Gör-Bir Şube Başkanı Mehmet Aysel, sorunlarını dile getirip, kendilerini her platformda destekleyen Vali Süleyman Kamçı’ya teşekkür ettiler. Engelli dernek başkanları özellikle vatandaşların ön yargılı tutumlarından ve trafik karmaşasından duydukları rahatsızlıkları dile getirerek, devletin uygulamaları noktasında ise iyileşmeler olduğunu belirttiler. Engelli vatandaşların karşılaştığı sorunları yakından takip ettiğini söyleyen Vali Kamçı, ‘Her vatandaşımız bir gün özürlü olabileceğini unutmamalıdır. Bu bilinçle davranarak etrafımızdaki engelli vatandaşlarımıza daha anlayışlı ve hoşgörülü davranabiliriz. Toplumumuzda bu konuda belirli bir kanaat oluşmuş durumda. Tabi bazı olumsuz durumlarla da karşılaşıyoruz. İnşallah bunları da zamanla aşacağımızı düşünüyorum.’

ifadesine yer verdi. Engellilerin özlük hakları konusunda büyük adımlar atıldığını belirten Vali Kamçı, ‘Sosyal Devlet anlayışının gereği olarak engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Mahalle mahalle taramalar yapılarak engelli insanlarımıza ulaşıyoruz. Bu konuda ciddi bir mesafe kat ettik. İlimizde 2007 yılından bu yana 3 bin 133 vatandaşımıza evde bakım yardımı yapılıyor. Bunu gören diğer vatandaşlarımız da engelli çocuklarını gizlemekten vazgeçerek Sosyal Hizmetler kurumumuza müracaat etmeye başladı. Artık Gaziantep’te hangi evde ne kadar engelli vatandaşımız yaşıyor biliyoruz.’ dedi. Vali Kamçı ayrıca; 140 engellinin yatılı rehabilitasyon merkezinden yararlandığını, SODES projesi kapsamında kabul edilen 2 proje ile yaklaşık bin engelliye işaret dili ve evde bakım kursu verildiğini de sözlerine ekledi. Heyet, engelli derneklerinin açtığı kurslarda yapılan bir tablo ve meyve sepetini Vali Kamçı’ya temsili olarak hediye ettiler.

KÜÇÜKCAN ‘REFERANDUMA HAYIR’ Demokrat Parti İl Başkanı Kemal Küçükcan, halkı bilinçlendirmeden, dayatma yoluyla yapılmak istenilen Anayasa değişikliği referandumunda ‘Hayır’ oyu kullanacaklarını açıkladı. HALK BİLİNÇLENDİRİLMEDİ Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Küçükcan, yapılacak olan referandumda ‘Evet’ oyu kullanmalarının mümkün olmadığını dile getirdi. Küçükcan, “Anayasa Değişikliği ve referandum süreci ile ilgili halk hiç bir şekilde bilinçlendirilmedi. 1982 yılında olduğu gibi dayatma yoluyla halkımızın önüne getiriliyor. Bu şartlarda doğal olarak ‘Hayır’ diyeceğiz. Gönül isterdi ki, halkımız tam anlamıyla bilinçlendirilsin ve neye evet veya hayır diyeceğini bilsin. Ancak ne yazık ki bu yapılmadı” şeklinde konuştu. 50 YILLIK SİYASETÇİYE BU YAPILIR MI? CHP Genel Başkanlığı görevinden istifa eden Deniz Baykal’la ilgili tartışmalara da çok farklı bir yorum getiren Küçükcan, “Dört duvar arası bir insanın namahremidir. Bu görüntülerin

yayınlanması komplodur. Böyle bir komployu gerçekleştirenlerin Allah’tan korkusu yok mu? 50 yıllık siyasetçiye bu yapılır mı? Siz 50 yılını siyasete adamış ve ana muhalefet genel başkanı bir insana dahi bunu yaparsanız, dürüst insanları nasıl siyasete çekebilirsiniz? Bu olayın gündeme getirilmesini şiddetle kınıyorum” dedi.

7

“O ÇAGİN ÖTESİNDE BİR İNSANDİ, HERKESE ÖRNEK OLDU”

Gan çeyreginde so le ik ll ze ö fsan20. yüzyilin asını vuran e g m a d e in is y n 2. ziantep Sana glu ölümünü o çu p o T ci a N evi Sanayici törenle düzenlenen a d n sı a b ri sı bir yılında meza yi ve iş dünya a n sa p te n a anildi. Gazi n çağın opcuoglu’nu T e d n re tö i araya gediğ en Gülgunu söyley u ld o n sa in Musötesinde bir rulu Baskani u K m ti e n ö Y ı aşan san Holding opcuoğlu çağ T ci a N “ lu g lider tafa Topçuo çi çalişkan bir ik il n e y , ip h bir vizyona sa di” dedi. ve iş adamiy

Geçirdigi kalp krizi sonucunda hayata gözlerini yuman efsanevi sanayici Merhum M. Naci Topcuoglu’nun ölümünün 2. yılında mezarı başında düzenlenen bir törenle anıldı. Törene OSB Başkanı Cahit Nakıboğlu, Sanayi Odasi Başkanı Vekili Atilla Güner ve Yönetim Kurulu üyeleri, Ticaret Odasi Yönetim Kurulu Üyeleri, Örnek Sanayi Sitesi Dernek Başkanı Mehmet Haratoğlu, Topçuoglu Otomotiv Yönetim Kurulu Başkani Ali Topçuoglu, GÜLSAN Holding Yönetim Kurulu Baskani Mustafa Topcuoglu, GÜLSAN Holding Yönetim Kurulu Üyesi kardesi Vedat Topcuoglu Merhum Naci Topçuoglu’nun oğlu GÜLSAN Holding Yönetim Kurulu Üyesi Naci Topçuoglu, kızları Gülden ve Fulden, damatları Cemil Karsligil ve Barış Saka ile ailenin diger üyeleri de katildi. Gaziantep sanayisinin önde gelen isimleri, iş adamları, kalabalık bir vatandaş topluluğunun katildığı anma töreninde okunan dualarin ardından Topçuoglu ailesi adına konusma yapan aile büyügü Ali Topçuoglu, törene katılanlara teşekkür ederek “Bugün burada Gaziantep ve ülkemiz sanayisine bilgi ve birimleriyle yön vererek Gaziantep sanayisinin çok önemli başarılar elde etmesinde önemli katkıları olan çok kıymetli kardeşimiz Naci Topçuoglu’nu anmak için toplanmis bulunmaktayiz. Naci Topçuoglu çagini asan bir vizyona sahip, yenilikçi çaliskan bir lider ve is adamiydi. Bunun yani sira içinde yasadigi toplumun sorunlarina olan duyarliligi ve bu sorunlarin giderilmesine yönelik çözümleriyle de gerçek bir hayirsever ve vatanseverdi. Hayırsever bir insan olan büyügümüz Naci Topçuoğlu egitim, saglik ve kültürel alanlarda birçok kurumun Gaziantep’e kazandirmis ve katkilar saglamistir.


8

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

GÜNCEL HABERLER

www.bizdevarizgazetesi.org

Güneydoğu Özel Eğitim Kurumları Derneği Yönetim Kurulu <GÜNDER> Başkanı Yener DOĞRUER, EÇEY projesini enine boyuna siz değerli okuyucularımız için anlatdı.

İşte yılın röportajı

ERKEN ÇOÇUKLUK ÖZEL EĞİTİM HİZMETLERİNİN YAYGINLAŞTIRILMASI (EÇEY ) KİMLERİ İÇERMEKTEDİR   

Kadınları, Gençleri Engellileri, içeren bir projedir.

PROJENİN GEREKÇESİ Bölgede, erken çocukluk özel eğitim hizmetlerinde yetersizlik yaşanması. Bu yetersizliğin azaltılmasına ve hizmet niteliğinin artırılmasına ihtiyaç duyulması. Kız meslek lisesi mezunlarının, işgücü piyasasında aktif rol üstlenememeleri. Özel gereksinimli çocuklara, erken yaşlarda eğitim vererek onların engelinin etkilerinin en aza indirilmesi Erken çocukluk özel eğitiminin önemi ve yararları bilinmesine rağmen, bu hizmetleri verebilecek nitelikli eğitimci personel bulmakta sıkıntı yaşanmaktadır. Bu nedenle, bölgemizde gerçek erken çocukluk özel eğitimi sunulamamaktadır. Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin İllerinde bulunan kurumlarda yapılan incelemeler, erken çocukluk alanında sertifikası olan eğitimci sayısının yok denecek kadar az olduğunu göstermektedir. Buradan hareketle, GÜNDER bu projeyi uygulamaktadır. GÜNDER’in Bölgede Projeyi Uygulaması ile, Neler Değişecek Erken çocukluk özel eğitim hizmetleri

konusundaki farkındalık artacak, Özel gereksinimli çocuklara, nitelikli erken çocukluk özel eğitim hizmetleri verilecektir. Proje; nitelikli eleman yetiştirme, anne baba eğitimi konularında kalıcı gelişmeler sağlayacaktır. Projenin Uygulanmaması, Durumunda Neler Yaşanabilir Dünyada yaşanan bunca gelişmeye rağmen, Bölgede erken çocukluk özel eğitimi konusunda farkındalık oluşturulamayacaktır. Çocuklar, kaliteli erken çocukluk özel eğitim hizmeti alamayacaklardır. Uzun dönemde bölgede özel eğitime ihtiyacı bulunan çocukların yetersizliklerinin ve özel eğitim gereksinimlerinin daha fazla artmasına yol açacaktır. İleri yıllarda özel eğitim hizmetlerine daha çok kaynak aktarılmasını gerektirecektir. Alt yapısı hazır olan kız meslek lisesi mezunlarının istihdam edilememesi, ciddi iş gücü kaybına yol açacaktır FAALİYETLER TABLOSU Projenin genel faaliyet akışı 5 aşamadan oluşmaktadır. Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin İllerinde STK ve yerel yönetimlere “Erken Çocukluk Özel Eğitiminin Önemi, Yararları ve Gerekliliği” konulu seminerler düzenlenecektir. Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin İllerinde yaşayan ve herhangi bir İşte çalışmayan Kız Meslek Liselerinin ilgili dallarından mezun olan genç kızlar belirlenecektir. 45 saat kuramsal, 15 saat uygulamalı olmak üzere toplam 60 saatlik KAEEP Kursu 30’ar kişilik gruplarla her üç ilde de 2’şer kez olmak üzere uygulanacak ve kursu başarılı bir şekilde tamamlayanlara KAEEP Katılım Belgeleri verilecek, katılımcıların memnuniyetleri İncelenecektir. Kursu başarılı bir şekilde tamamlayan mezunların erken çocukluk özel eğitim alanında çalışabilecekleri kurum ve kuruluşlarda İstihdam edilmeleri sağlanacaktır. Bölgede faaliyet gösteren sağlık kurum ve kuruluşlarından tanı almış engelli bebeklerin/küçük çocukların ailelerinin erken çocukluk özel eğitimine yönlendirilmeleri sağlanmaya çalışılacaktır. SONUÇ: Projemiz kadın, genç ve engellileri içermekte olup , ülkemize / bölgemize toplumsal adalet, ekonomik katılım, toplumsal katılım boyutlarında katkı sağlayacaktır. Erken çocukluk özel eğitim hizmetlerinin nitelik ve niceliği artırılacak, alanda farkındalık oluşturulacak ve kız meslek lisesi mezunlarına istihdam imkanı sağlanacağı için; Bu projeye en uygun uygulayıcı kurum olduğumuza, tüm samimiyetimizle inanıyoruz.


www.bizdevarizgazetesi.org

GÜNCEL HABERLER

SEÇKİN HOCALARIMIZ MEDİCAL PARK’DA

ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ

9

MEST OLDUK Gaziantep Büyükşehir Belediyesi kültür etkinlikleri kapsamında GTO Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi ‘nin hazırladığı Türk Halk Müziği korosu konseri izleyenleri büyüledi. Konser ‘ de Muğla, Tokat, Eleşkirt, Malatya, Erzincan, Şanlıurfa, Kütahya, Gaziantep, Erzurum, Şarkışla, Zonguldak, Silifke ve Kırıkkale türküleri

seslendirildi ve büyük beğeni topladı

Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar sa-

lonunda düzenlenen konser sonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı

Settar Çanlıoğlu koro şefi Mustafa Karadağlı’ya teşekkür edip çiçek takdim etti.

Medical Park Gaziantep Hastanesi alanında uzman ve deneyimli hekimleri bünyesine dahil ederek, Seçkin hekim kadrosu ile hizmet vermeye devam ediyor. Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesinden emekli olan Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı Op Dr Selim Tuna UZALP, Medical Parkta hasta kabulüne başladı.

SELİM TUNA UZALP KİMDİR? 1945 yılında istanbulda doğan Uzalp, Ankara Üniversitesi İbni Sina Tıp Fakültesini bitirdi. İstanbul Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Beyin ve Sinir Cerrahisi alanında ihtisasını tamamladıktan sonra Ankaraya dönerek, Dışkapı SSK ve Ankara Numune hastanesinde görev yaptı. İstanbul’da ihtisasını tamamladığı Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir süre görev yapan Op Dr Selim Tuna Uzalp daha sonra Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesinde emekli oluncaya kadar görev yaptı. Spinal cerrahi, bel ve boyun fıtıkları, spinal stenoz, beyin tümörleri, kafa-beyin travma cerrahisi konularında adından söz ettiren deneyimli hekim, ulusal ve uluslar arası arenada 30’un üzerinde bilimsel araştırma ve makale çalışmasına da imza attı. Medical Park’ta hasta kabulüne başlayan Uzalp, evli ve iyi derecede Almanca bilmektedir.

BEYAZ MELEKLER

12-18 Mayıs Hemşireler Haftası nedeniyle Medical Park Hastanesi toplantı salonunda bir kutlama yapıldı. Hemşireler için yapılan kutlama törenine Medical Park Gaziantep Hastanesi Genel Müdürü Hayrullah Kubba, Başhekim Sedat Nuri Özdede, doktorlar ve hemşireler katıldı. Hastane yönetimi, hemşireler haftası nedeniyle servisleri dolaşarak hemşirelerin bu özel günlerini kutladı ve onlara birer karanfil takdim etti. Hemşireler Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Genel Müdür Hayrullah Kubba, burada yaptığı konuşmada, sağlık hizmetleri konusunda hemşirelerin önemine değinerek, birlikte çalıştığımız hemşire arkadaşlarımıza gösterdikleri uyum gayret ve başarılarından dolayı, teşekkür ederiyor, uzun yıllar birlikte çalışmayı ümit ediyorum” dedi. Başhekim Sedat Nuri Özdede ise özveriyle çalışan tüm hemşirelerimizin ve sağlık çalışanlarının hemşireler haftasını kutluyorum dedi. Gün sonunda da Hemşireler haftasına özel hazırlanan pastayı, yönetim, doktorlar ve hemşireler birlikte keserken, objektiflere hatıra pozları verildi.

BELEDİYE MÜZELERİ ÜCRETLİ OLDU Büyükşehir Belediyesi Müzeler Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Her yıl yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan Büyükşehir Belediyesi Müzelerinin, kültürel ve tarihi değerlerin unutulmaması açısından halkın hafızasını temsil ettiği” belirtildi. Açıklamada, “Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi’nde Gaziantep’in geleneksel mutfak kültürünün, Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması Müzesi’nde Antep halkı tarafından gösterilen mücadele ve kahramanlığın, Bayazhan Gaziantep Kent Müzesinde ise Gaziantep’in yöresel el sanatlarının yanı sıra Antep işi çeyiz ve baklavacılık yapımının anlatıldığı” vurgulandı. 2009 yılının Mayıs ayında hizmete giren müzeleri bugüne kadar yerli yabancı 352 Bin kişinin ziyaret ettiğini belirten yetkililer Büyükşehir

Gaziantep’in kültürel mirasının korunması ve yaşatılması, tarihini, kültürünü, gelenek ve göreneklerini, dününü ve bugününü anlatmak üzere Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan üç müze 10 Mayıs 2010 tarihinden itibaren ücretli oldu. Belediyesi Müzelerinin 10 Mayıs 2010 Pazartesinden itibaren ücretli olacağını bildirdiler. Müzelerin herkes tarafından rahatlıkla ziyaret edilebilmesi için ücretleri düşük tuttuklarını söyleyen müze yetkilileri, öğrencilerden 50 Kuruş, diğer ziyaretçilerden de 1 TL ücret alınacağını belirttiler.

ALT YAPIDA “İSMET SAVCILIOĞLU DÖNEMİ”

Gaziantep Büyükşehir Belediyespor Alt Yapıda için İsmet Savcılıoğlu ile anlaştı.

Yeni dönemde alt yapı çalışmalarına hızlı başlayan Büyükşehir Belediyespor alt yapı için teknik adam İsmet Savcılıoğlu ile anlaşmaya vardı. Büyükşehir Belediyespor Kulüp Başkanı Ünsal Göksen, “2007–2008 sezonunda Büyükşehir Belediyespor A Takımında Teknik Direktör olarak görev yapan İsmet Savcıoğlu ile 12 Mayıs 2010 Çarşamba günü Yönetim Kurulunun aldığı kararın ardından imza için masaya oturduklarını” söyledi. Ünsal Göksen “Alt yapıya büyük önem veriyoruz. Çünkü buradan yetişecek yetenekli sporcular şehrimiz futboluna ve hepsinden önemlisi Türk Futboluna hizmet edeceklerdir” dedi.


10 ENGELLİLERİN İLK VE TEK SESİ ATASÖZLERİ

ATASÖZLERİ ATASÖZLERİ - Ağlama ölü için, ağla deli için. - Adamak kolay, ödemek güçtür. - Ağaç ne kadar yüksek olsa da yaprakları yere düşer. -Açın karnı doyar gözü doymaz. - Ağır kazan geç kaynar.

MİZAH

www.bizdevarizgazetesi.org

İLER

G FAYDALI BİL

in; yemek ek kokuları iç m e y tü kö iş a sinm rke yarısı --- Fırınınız asına yarısı si rt o ın ız ın n rı nce fı ızı birkaç yapmadan ö koyun. Fırının a v ta ir b ş u lm ırakın. su ile dolduru soğumaya b ra n so a h a d ıtın dakika için ıs ek için, kirleri giderm ki a d n rı la ka ya kısmına --- Gömlek n önce yaka a d a tm a e y e n gömleği maki kletin. 15 dakika be sabun sürüp


biz de varız  

engellilerin ilk ve tek sesi

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you