DEELNEMERS – GEMEENTEN
I.
VOORWOORD ............................................................................................ 4
II.
STATUTEN, VENNOTEN EN BESTUURSORGANEN ....................................... 5
III. VERSLAG V/D RAAD VAN BESTUUR A/D ALGEMENE VERGADERING .......... 9 IV. KOSTENVERDELING PER BEDRIJFSTAK EN BIJDRAGEN DOOR DEELNEMERS-GEMEENTEN ......................................... 35 V. JAARVERSLAG MILIEUCOÖRDINATOR....................................................... 39 VI. AFREKENING PER GEMEENTE ................................................................... 40 VII. VERSLAG VAN DE COMMISSARIS-REVISOR .............................................. 90 VIII. TOELICHTING BIJ DE JAARREKENING ........................................................ 95 IX. JAARREKENING ......................................................................................... 97 X. KENNISGEVING PRESENTIEGELDEN ........................................................ 104
I. VOORWOORD Beste lezer Als intercommunale levert I.V.I.O. jaar na jaar een betekenisvolle bijdrage aan een duurzaam en integraal afvalbeleid voor al haar 11 gemeenten. Duidelijkheid en uniformiteit, daarop is de visie van onze recyclageparken gestoeld. Op die manier zorgen we dat inwoners weten waar ze aan toe zijn en met welke fractie ze waar terecht kunnen. Met dank aan onze gedreven en goedlachse parkwachters wordt die visie bovendien organisatiebreed uitgedragen. We zetten verder in op netheid. Vooral in het publiek domein ging aandacht naar het proper houden van de glasbolsites. Een huzarenstuk waarvoor we onze technische op handen moeten dragen. De sluikstortproblematiek blijft groot. Toch slagen zij erin om de sites week na week op te ruimen. Ook in de toekomst voeren we de strijd tegen sluikstort op en zetten we verder in op sensibilisering. 2021 was voor I.V.I.O. een kanteljaar. We zetten verder in op het uitrollen van een langetermijnvisie en investeerden nog meer in mensen en middelen om onze dienstverlening naar een hoger niveau te brengen. Elke dag werken onze bedienden aan de optimalisatie van processen en zetten ze in op het beperken van de milieu-impact van onze activiteiten. 2021 was ook een jaar vol nieuwigheden. We gingen van start met de huis-aan-huis-ophaling van asbest en rolden de ‘De Nieuwe Blauwe Zak’ uit in onze gemeenten. Daarnaast konden mensen ook gratis met matrassen terecht op recyclageparken. Het spreekt voor zich dat ook die nieuwe elementen ook de nodige uitdagingen op vlak van communicatie en sensibilisering met zich meebrachten. I.V.I.O. blijft een onmisbare schakel tussen de gemeenten en de afvalophalers. Ook in de toekomst blijven we zorg dragen voor de ons toevertrouwde opdrachten. Alle aangesloten gemeenten en hun inwoners vinden in ons een partner om de afvalberg te doen krimpen. Als belangenbehartiger van onze gemeenten en hun inwoners staan we ten dienste van de wijk, de buurt, de gemeente en de stad. Dit jaarverslag biedt een overzicht van de belangrijkste activiteiten van het afgelopen jaar. Uiteraard is er ook voldoende aandacht voor het financiële luik. Ik kan al verklappen dat we er ook in 2021 in slaagden om binnen de grenzen van het budget te blijven en dat onze werking ook op financieel vlak aan de verwachtingen van de gemeenten voldoet. Ik wens u, in naam van het volledige I.V.I.O.-team, veel leesplezier en hoop oprecht dat u bij het neerleggen van dit jaarverslag dezelfde trots voelt ten aanzien van al onze medewerkers. Dankzij hun tonnen inzet en flexibiliteit bleef de dienstverlening van I.V.I.O. ook in deze coronatijden meer dan overeind. Dankzij ieder van hen kunnen we tevreden op het afgelopen jaar terugblikken.
Dries Dehaudt Voorzitter I.V.I.O.
4/105
II. STATUTEN, VENNOTEN EN BESTUURSORGANEN STATUTEN INTERGEMEENTELIJKE VERENIGING VOOR DUURZAAM MILIEUBEHEER IN IZEGEM EN OMMELAND – I.V.I.O. Intercommunale maatschappij beheerst door de wet van 22 december 1986 betreffende de intercommunales en het decreet van 1 juli 1987, 6 juli 2001, 22 december 2017 betreffende de werkwijze van, de controle op en de vaststelling van het ambtsgebied van de intercommunales. Zetel van de vereniging Lodewijk de Raetlaan 12, 8870 Izegem tel.:051 31 17 96 e-mail: info@ivio.be website: www.ivio.be Rechtsvorm: Opdrachthoudende vereniging Register van de burgerlijke vennootschappen die de vorm van een handelsvennootschap hebben aangenomen Kortrijk BV nr.6 Machtiging tot oprichting K.B. van 22 november 1973 Stichtingsakte en statuten Gepubliceerd in de bijlagen tot het Belgische Staatsblad van 12 januari 1974 onder het nummer 151-1 Goedgekeurd bij K.B. van 17 juli 1974
Wijiging van de statuten Bij besluit van de Jaarvergadering van 28/04/1981 en goedgekeurd bij M.B. van 26/04/1982 Bij besluit van de Jaarvergadering van 29/04/1986 en goedgekeurd bij M.B. van 08/01/1987 Bij besluit van de Jaarvergadering van 19/04/1988 en goedgekeurd bij M.B. van 16/08/1988 Bij besluit van de Jaarvergadering van 18/04/1989 en goedgekeurd bij M.B. van 16/08/1989 Bij besluit van de Jaarvergadering van 23/09/1991 en goedgekeurd bij M.B. van 13/01/1992 Bij besluit van de Jaarvergadering van 29/04/1992 en goedgekeurd bij M.B. van 25/08/1992
5/105
Bij besluit van de Jaarvergadering van 27/04/1993 en goedgekeurd bij M.B. van 07/10/1993 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 24/03/1997 en goedgekeurd bij M.B. van 09/07/1997 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 26/04/1999 en bekendgemaakt in de bijlagen tot het Belgisch Staatsblad van 20/05/1999 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 23/04/2001 en bekendgemaakt in de bijlagen tot het Belgisch Staatsblad van 26/05/2001 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 27/06/2002 en goedgekeurd bij M.B. van 24/04/2003 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 16/12/2002 en bekendgemaakt in de bijlagen tot het Belgisch Staatsblad van 14/04/2003 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 24/04/2003 en bekendgemaakt in de bijlagen tot het Belgische Staatsblad van 22/05/2003 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 06/11/2003 en bekendgemaakt in de bijlagen tot het Belgische Staatsblad van 10/12/2003 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 09/12/2013 en bekendgemaakt in de bijlagen tot het Belgische Staatsblad van 13/02/2014 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 14/12/2015 en bekendgemaakt in de bijlagen tot het Belgische Staatsblad van 25/03/2016 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 10/12/2018 en bekendgemaakt in de bijlagen tot het Belgisch Staatsblad van 31/12/2018 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 09/12/2019 en bekendgemaakt in de bijlagen tot het Belgisch Staatsblad van 23/12/2019 Verslag van de Raad van Bestuur aan de Jaarvergadering der Aandeelhouders op 16/05/2022. Jaarrekening per 31/12/2021 – zevenveertigste boekjaar
6/105
VENNOTEN AANDEELHOUDERS A Materiële aandelen Ardooie Dentergem Ingelmunster Izegem Ledegem Lendelede Meulebeke Oostrozebeke Pittem Ruiselede Tielt TOTAAL A
2.161 1.703 2.361 5.872 2.073 1.214 2.413 1.591 1.448 1.124 4.302 26.262
Immateriële aandelen
Totaal 11 9 11 29 11 6 11 8 7 7 22 132
2.172 1.712 2.372 5.901 2.084 1.220 2.424 1.599 1.455 1.131 4.324 26.394
AANDEELHOUDERS B 1. Intercommunale IMOG – Harelbeke
10
2. Intercommunale IVBO – Brugge
10
3. Intercommunale IVOO - Oostende
10
4. Intercommunale IVVO - Veurne
10
5. Intercommunale MIROM – Menen
10
6. Intercommunale MIROM - Roeselare
10 TOTAAL B
7/105
60
BESTUURSORGANEN 1.
RAAD VAN BESTUUR
Dries Dehaudt Danny Bossuyt Eveline Vandenbogaerde Rudi Neirynck
voorzitter ondervoorzitter secretaris permanent deskundige
Voor de publieke sector – stemgerechtigd Wesley Lannoo Tonny Berteloot Jean-Pierre Deven Greta Vandeputte Nico Parmentier Anne-Sophie Verschoore Paul Lambrecht Chris Dewinter Roos Tack
Ardooie Dentergem Ingelmunster Ledegem Lendelede Oostrozebeke Pittem Ruiselede Tielt
Voor de publieke sector met raadgevende stem Geert Leenknecht Izegem An Vanden Bussche Tielt
2.
COMMISSARIS REVISOR
Bedrijfsrevisorkantoor Callens, Pirenne, Theunissen & C°
3. HET TEAM ACHTER I.V.I.O. Algemene leiding Dirk Aelvoet (tot 19/04/2021) Cindy Coucke – waarnemend algemeen directeur (vanaf 20/04/2021) Financiën Pierre De Weirdt Mirjam Van Neste Exploitatie Cindy Coucke (tot 19/04/2021) Filip Laridon waarnemend (vanaf 20/04/2021) Communicatie Emily Meiresonne Administratie Martine Spriet Sophie Seyns Jonas Debaveye (tot 31/03/2021) Romina Adriaens (vanaf 29/03/2021)
8/105
III. VERSLAG VAN DE RAAD VAN BESTUUR AAN DE ALGEMENE VERGADERING VAN I.V.I.O. In overeenstemming met de wet en in toepassing van de statuten, brengt de Raad van Bestuur hierbij verslag uit over de financiële resultaten en de werking van de intergemeentelijke vereniging I.V.I.O. gedurende het boekjaar 2021.
CIJFERS Hierbij hebben wij de eer u ons verslag voor het boekjaar 2021 voor te leggen.
FINANCIELE EN STATISTISCHE GEGEVENS
Bedrijfstak 1: ophaling, overslag en sensibilisatie tonnages budget
werkelijke tonnages
tonnages
restfractie grofvuil (brandbaar) papier en karton PMD Asbest
17.500 ton 0 ton 5.800 ton 2.500 ton 200 ton
2021 17.236 ton 0 ton 5.585 ton 2.798 ton 813 ton
2020 18.063 ton 0 ton 5.797 ton 2.268 ton 300 ton
groen in rolcontainers KGA glas
800 ton 180 ton 4.250 ton
986 ton 170 ton 4.276 ton
505 ton 192 ton 4.379 ton
totaal
31.230 ton
31.864 ton
31.504 ton
Bijdragen budget 2021 4.524.983 EUR
Werkelijke bijdragen 2021 4.783.123 EUR
werkelijke bijdragen 2020 4.482.682 EUR
Bemerkingen: De restfractie in totaliteit is gedaald met 4,58% (827 ton) tegenover 2020, vooral door de invoering van de P+MD-fractie en de sensibilisering errond. De invloed van de COVID-19 crisis is ook minder geweest. De light version van de lockdown, thuiswerk e.d.m. hadden nog een beperktere stijging van de ingezamelde tonnage en een stijging van het aantal opgehaalde kg per inwoner tot gevolg. Het grofvuil is ook in 2021 volledig verdwenen omdat de beperkte ophalingen op aanvraag op de recyclageparken werden aangevoerd. De gerichte acties tot beperking van het huishoudelijk afval en de beperktere impact van COVID-19 heeft ervoor gezorgd dat alle gemeenten van I.V.I.O. met het totaal brandbaar per inwoner toch dichterbij de doelstellingen van het aantal kg restafval per inwoner geëvolueerd zijn. De tonnage van het huis-aan-huis opgehaalde papier en karton is gedaald met 3,66% t.o.v. vorig jaar. Op de parken daarentegen is de aangevoerde tonnage papier/karton licht gestegen met 2,78% ten aanzien van 2020. Voor het glas ingezameld in glasbollen en ondergrondse glascontainers is er in 2021 een daling met 3,52% voor de wijkinzameling en een stijging met 8,29% op de parken. In absolute cijfers hebben deze afwijkingen voor gevolg dat de glasinzameling in totaal ongeveer 103 ton of 2,35% lager uitvalt tegenover 2020. De opgehaalde tonnage PMD is in stijgende lijn en is 530 ton hoger dan in 2020 t.g.v. de invoering van de P+MD-fractie, die zorgde voor een uitbreiding van het aantal toegelaten pmd-fracties. Groeninzameling in rolcontainers kent een lichte 9/105
stijging van het aantal abonnees en is met 481 ton fors gestegen tegenover vorig jaar (+95,25%) vooral door de natte weersomstandigheden in voorjaar, zomer en najaar. KGA is met 22 ton (-11,46%) gedaald tegenover vorig jaar. De reden is hiervoor dat een aantal verpakkingen nu ook toegelaten zijn in de P+MD-fractie De kosten in bedrijfstak 1 zijn 5,70% boven het budget gebleven en 6,70% hoger dan vorig jaar. In vergelijking met het budget en ook met de kosten van vorig jaar, is dit te wijten aan een gewijzigde rapportering van de transportkosten voor de afvoer huis-aan-huis ingezamelde fractie papier/karton en pmd (vorig jaar nog een onderdeel van het verwerkingstarief en nu afzonderlijk gerapporteerd). De aankoopprijzen van de huisvuilzakken zijn vrij behoorlijk gestegen (duurdere uitvoering door gewijzigde samenstelling op basis van de gerecycleerde materialen) en er zijn ook meer huisvuilzakken in omloop.
Bedrijfstak 2: beheer recyclageparken tonnages budget 2021 27.446 ton
werkelijke tonnages 2021 25.432 ton
tonnages 2020 25.529 ton
bijdragen budget 2021 1.607.994 EUR
werkelijke bijdragen 2021 1.658.367 EUR
werkelijke bijdragen 2020 1.343.748 EUR
Bemerkingen:
De aangevoerde tonnage op de parken is licht gedaald (-97 ton of -0,38%). De ingezamelde tonnage op de parken is in totaal dus nagenoeg gelijk aan vorig jaar, maar onderling zijn er wel substantiële verschillen bij sommige fracties. De lagere aanvoer t.o.v. het budget is nog steeds het gevolg van de angst voor veel contacten t.g.v. COVID-19. De aanvoer van bouw-en sloopafval, inerten, en houtafval is gedaald. De fractie bouw & sloop (-11,91%) is fors gedaald, evenals inerten (-7,40%). De fractie tuinafval is dit jaar beduidend hoger door het natte jaar (+1.297 ton of +15,66%). De fractie houtafval is gedaald met 187 ton of -4,32%. De belangrijkste afvalfractie blijft tuinafval (38%), gevolgd door bouw & sloop en inert (20%). De derde fractie blijft hout (16%). Door een aantal éénmalige kosten op sommige parken (o.a. voorziening groot onderhoud van 72K€ voor herstellen van de omheiningen), de stijging van het verwerkingstarief voor sommige selectieve fracties, de toepassing van de diftarisering, de hogere bezettingsgraad van het personeel en de gestegen transport en overslagkosten, is de inzamelkost op de parken tegenover vorig jaar gestegen met 324.619 EUR (+23,41%). De beheersing van de kosten is een constant gegeven. T.o.v. het budget is de stijging minimaler en bedraagt 50.373 EUR of 3,13%.
Bedrijfstak 3: afzet en commercialisatie bijdragen budget 2021
werkelijke bijdragen 2021
werkelijke bijdragen 2020
4.277.802 EUR
2.766.738 EUR
4.002.660 EUR
Bemerkingen: In deze bedrijfstak zijn de kosten veel lager dan vorig jaar (-1.235.922 EUR of -30,88%) en ook lager dan het budget (-1.511.064 EUR of -35,32%). De minkost t.o.v. vorig jaar is te wijten aan de sommige 10/105
lagere ingezamelde tonnages huis aan huis, de forse marktstijging van de prijs voor oud papier, de substantieel betere prijzen voor oude metalen en betere opbrengsten voor o.a. textiel, frituurolie en andere oliën en vetten. De belangrijkste redenen voor de afwijking t.o.v. het budget zijn van identieke aard. Tevens moet gemeld worden dat de gemeentelijke ophalingen van bouw & sloop, tuinafval en brandbare fracties hier ook in verrekend worden, doch hiervoor geen budget is voorzien. Dit wordt wel aan de respectievelijke gemeenten aangerekend, doch binnen de voorziene bijdragen. In 2021 is deze dienstverlening goed voor 83.516 EUR. Tevens wordt ook de inzameling van groen in Izegem via composteerbare huisvuilzakken apart aangerekend aan Izegem en dit was budgettair ook niet voorzien. Het bedrag bedraagt ca. 35.664 EUR.
ALGEMEEN: Budget 2021
bijdrage
bijdrage
9.389.692 EUR
2021 8.754.510 EUR
2020 9.121.632 EUR
EVOLUTIE BIJDRAGE EN RETRIBUTIES 2019
2020
2021
%21 vs 20
voorschot
Ardooie
639.216
673.300
663.072
-1,5%
679.889
-16.817
267.790
395.282
Dentergem
609.318
626.432
613.328
-2,1%
658.132
-44.804
254.890
358.438
Ingelmunster
748.547
813.699
773.898
-4,9%
828.596
-54.698
372.236
401.662
1.918.438
2.112.909
1.981.488
-6,2%
2.110.588
-129.100
899.177
1.082.311
Ledegem
653.357
710.299
687.410
-3,2%
717.482
-30.072
286.018
401.392
Lendelede
399.262
428.340
425.466
-0,7%
436.107
-10.641
171.626
253.840
Meulebeke
745.252
788.943
750.895
-4,8%
819.393
-68.498
337.673
413.222
Oostrozebeke
557.709
583.611
575.186
-1,4%
601.109
-25.923
254.800
320.386
Pittem
488.317
488.481
466.789
-4,4%
544.675
-77.886
205.848
260.941
Ruiselede
Izegem
verschil
retributie
Bijdr.retributie
374.788
393.786
364.008
-7,6%
419.395
-55.387
146.039
217.969
Tielt
1.460.365
1.501.832
1.452.970
-3,3%
1.574.326
-121.356
642.427
810.543
Totaal
8.594.568
9.121.632
8.754.510
-4,0%
9.389.692
-635.182
3.838.525
4.915.986
Bemerkingen:
Uit bovenstaande cijfers blijkt dat de werkelijke bijdrage 367.122 EUR of 4% lager is dan vorig jaar en dat is beter dan de gemiddelde inflatie (2,44%). Hierbij moet vermeld worden dat de vergelijkbaarheid van de cijfers beïnvloed wordt door het starten per 1/1/2021 van de P+MD-inzameling. Omwille van het voorzichtigheidsprincipe is in 2020 een voorziening van 152.090 EUR aangelegd om de voorspelde daling van de papieropbrengsten tegenover het ondernemingsplan op te vangen. Deze voorziening is in het kader van de op termijn verwachte daling van de tarieven voor oud papier verder aangehouden. In het kader van toekomstige noodzakelijke onderhoudswerkzaamheden, werd een voorziening voor groot onderhoud aangelegd ten bedrage van bijna 200.000 EUR, voor o.m. dakherstellingswerken, onderhoudswerkzaamheden aan administratief gebouw en magazijn en herstelling van omheiningen
11/105
recyclageparken. De werkelijke bijdrage is 635.182 EUR (-6,8%) lager dan het aangerekende voorschot. De als voorschot aangerekende bijdragen zijn gebaseerd op het budget en ook het aftrekken van de retributies is op basis van dit budget. Sinds 2014 wordt het netto van deze beide bedragen opgevraagd. Voor het component bijdrage (kosten) is het negatief verschil 635.182 EUR en voor het component retributie bedraagt het negatief verschil 33.191 EUR. In verband met het overschot op de bijdrage zal aan de vennoten voorgesteld worden dit bedrag te reserveren in een “Beschikbare reserve” als buffer voor autofinanciering van een gedeelte van de geplande investeringen. Belangrijk op te merken hier is dat de retributie ca. 44% van de kosten dekt en dat de verwerkingskost van I.V.I.O. per inwoner gedaald is tot 70,4 EUR/inwoner. De onderlinge verschillen tussen gemeenten zijn niet erg groot. In onderstaande vergelijking worden de verschillen met de cijfers van 2020 als volgt verklaard: Vergelijking kosten en opbrengsten 2021 versus 2020 1. Huis-aan-huis ophaling 1.1 Inzameling Restfractie: tarief 2021 lager dan in 2020 door negatieve index Papier/karton: tarief 2021 lager dan in 2020 door negatieve index PMD: in 2021 gestart met duurdere P+MD-inzameling Groen: kost inzameling terwijl in 2020 anders gerapporteerd Groen in zakken Izegem : hogere tonnage ingezameld Glasbollen eigen inzameling : hogere kost opkuis glasbolsites Glasbollen onderhoudskost : hogere onderhoudskost rollend materieel Overslagkosten: minder ton in overslag + lager tarief + minder restafval Transport HaH: hoger transporttarief afvoer P+MD Kosten zakken: minder zakken in omloop door lagere tonnage restafval 1.2 Verwerking Restfractie : 827 ton minder ingezameld Papier/karton: minder ton ingezameld + forse stijging tarief opbrengst Sorteringskosten PMD : sorteerkost rechtstreeks tussen verwerker en F+ Groen: stijging aantal klanten + verwerking anders gerapporteerd Asbestplan = kost minus betoelaging OVAM Gemeentelijk brandbaar: minder tonnen gemeentelijk afval ingezameld Bijdrage Kringwinkel: indexverhoging 2. Recyclageparken 2.1 Inzameling Hogere loonkost: snellere indexverhoging + interimkost Afschrijvingen: bijkomende investeringen in beheerssysteem+voertuigen Meer transportkosten door toename afvoerbeurten groencontainers Overslagkosten : overslag matrassen maar kost vergoed door Valumat Diversen: lichte toename onderhoudskost + provisie kosten omheining Opbrengst particulieren : minder aanvoer door particulieren KGA inzameling: lagere tonnage ingezameld 2.2 Verwerking Brandbaar: lichte daling tonnage Papier/karton: lichte stijging tonnage + forse verhoging markttarief Bouw&sloop + inerten: minder tonnen ingezameld Tuinafval: 1.297 ton meer ingezameld
12/105
-46.758 -4.368 101.560 283.787 6.362 6.337 1.702 -28.889 7.429 -13.996 -86.315 289.238 -404.319 155.801 -26.668 -4.431 453
36.588 110.173 31.664 35.312 90.000 -14.613 -3.666
-7.259 146.469 -17.204 59.155
Asbest: 374 ton minder ingezameld op RP’s door opstart Huis-aan-huis Metaal: veel hogere afzetprijzen tot boven 200 €/ton Hout: lager verwerkingstarief Recupel e.a.: hogere afzettarieven textiel en oliën + doorrekening inzamelkosten en verwerking matrassen Transport overslag: lagere kost door minder aanvoer op parken KGA: lagere tonnage ingezameld 3. Overhead 3.1 Algemeen Wedden: ontslagvergoedingen + 1 extra functie Adm. Bediende wel betoelaagd + hogere responsabiliseringsbijdrage + snellere indexatie Huisvesting en onderhoud : opname prov. onderhoud dak + overig GO Advies en studiekosten: Financieel Directeur + vervanging exploitatiemanager + studiekost onderzoek GFT door VITO 3.2 Algemene kosten en opbrengsten Hogere tussenkomst Fost Plus t.g.v. P+MD inzameling maar wegvallen doorrekening sorteerkost PMD vanwege rechtstreekse facturatie VW Andere inkomsten: vorig jaar voorziening lagere papieropbrengsten (150KEUR) + verrekening verhoudingsgetal BTW (18K€) Afschrijvingen: oudere assets volledig afgeschreven + opbrengst kapitaalsubsidies
-26.058 79.217 -6.333 58.333 -35.206 -14.854
24.786 110.000 145.381
-277.808 -232.021 -111.050 -728.583
De selectiviteitsgraad bedraagt in 2021 68,6% ten overstaan van 66,8% in 2020. Deze stijging is het gevolg van lichte herneming aanvoer van selectieve fracties op de parken en vooral door de toename van inzameling P+MD. Het totale overschot op het nettobedrag van bijdrage min retributie is 601.990 EUR t.o.v. 170.878 EUR in 2020. Dit is na afrekening van het gemeentelijk afval en de groeninzameling Izegem. Het overschot per gemeente is als volgt berekend: teruggave
extra dienst
totaal
Ardooie
18.651
25.794
44.445
Dentergem
44.286
33
44.319
Ingelmunster
76.210
1.626
77.836
Izegem
97.209
36.429
133.637
Ledegem
30.370
1.559
31.929
Lendelede
3.827
8.988
12.815
Meulebeke
65.935
123
66.058
Oostrozebeke
11.827
4.492
16.319
Pittem
78.978
26
79.004
Ruiselede
52.170
4.367
56.537
Tielt
122.527
79
122.606
Totaal
601.990
83.516
685.507
13/105
Aangezien de werkelijke bijdragen gebaseerd zijn op de werkelijke ophaalkosten en de werkelijk ingezamelde tonnages, zijn het deze gemeenten die de meeste maatregelen nemen in het kader van afvalpreventie die de grootste teruggave/inwoner boeken. In 2021 is het eindresultaat tussen kosten en opbrengsten een overschot van 635.182 EUR. Er wordt aan de algemene vergadering voorgesteld dit bedrag onder te brengen in een beschikbare reserve. Er zal met de gemeenten-vennoten een afrekening gebeuren voor de retributie voor een terug te vorderen bedrag van 33.191 EUR. De waarderingsregels zijn opgesteld in de veronderstelling van continuïteit van de activiteiten na de datum van 31/12/2021. De elf gemeentebesturen hebben in de loop van 2019 de opdrachthoudende vereniging via een statutenwijziging verlengd voor een periode van achttien jaar. Ook In het jaar 2021 heeft I.V.I.O. een zekere impact ondergaan van COVID-19 op haar resultaten. Voor de huis aan huis fracties heeft dit geleid tot blijvend hogere ingezamelde tonnages en hogere verwerkingskosten. De verplichte hygiënische maatregelen hebben bijkomende kosten voor gevolg gehad.
FEITEN Visie I.V.I.O. voorziet in een uniform en duurzaam afval- en materialenbeleid door huishoudelijke afvalstoffen op een efficiënte manier te beheren en zo bij te dragen tot een beter milieu. Burgers moeten I.V.I.O. linken aan goede dienstverlening inzake afvalinzameling. Wij willen een antwoord bieden op de afvalvragen die leven bij de inwoners, de KMO’s, de scholen en de gemeentelijke diensten. I.V.I.O. wil een toegevoegde waarde zijn voor de diensten van de diverse gemeenten. Continue sensibilisering, zowel passief als actief, van de burgers en samenwerkingspartners met als doel hen bewust te maken van de economische en ecologische impact van afval en het belang van afvalpreventie. I.V.I.O. dient hierbij een voorbeeldfunctie te vervullen in het voldoen aan de wettelijk gestelde eisen. Door samenwerkingsverbanden en netwerken op te bouwen, wil I.V.I.O. een breed draagvlak creëren voor het gevoerde afvalbeleid. I.V.I.O. draagt waarden uit naar alle stakeholders: Klantgericht
Performant: kwaliteitsvol, slagkrachtig, transparant
Vooruitstrevend en innovatief
Opdracht houdende vereniging De gemeenten zijn volgens het materialendecreet bevoegd voor de inzameling en verwerking van huishoudelijke afvalstoffen. De bevoegdheid betreffende de zorgplicht werd door de gemeenten aan I.V.I.O. overgedragen. I.V.I.O. streeft ernaar om de gemeenten proactief en maximaal te ondersteunen conform de statuten en in de mate dit maatschappelijk vereist, financieel & economisch haalbaar en ecologisch verantwoord is. I.V.I.O. rapporteert op zeer regelmatige basis aan haar gemeenten. Duur van de opdracht van I.V.I.O. Alle 11 aangesloten gemeenten stemden in de Bijzonder Algemene vergadering van 9 december 2019 voor het verlengen van de opdracht houdende vereniging I.V.I.O. voor een termijn van 18 jaar, dus tot 9 december 2037.
14/105
Raad Van Bestuur De Raad van Bestuur kwam maandelijks bijeen behalve in augustus of 11 vergaderingen op jaarbasis. Adviserend overleg Het adviserend overleg is ter voorbereiding van de Raad van Bestuur. Het overleg bestaat uit de voorzitter, ondervoorzitter, algemeen directeur, financieel directeur en de expert. Dit overleg vond 10 maal plaats in 2021. Regelgeving Het ‘I.V.I.O.-beleid’ is vandaag minstens onderhevig aan volgende regelgevingen: - Materialendecreet - Vlarema - Uitvoeringsplan huishoudelijk afval en gelijkaardig bedrijfsafval 2016-2022 - Uitvoeringsplan Organisch-Biologisch Afval - Fost Plus - Decreet Intergemeentelijke Samenwerking - Subsidiebesluit - Wetgeving overheidsopdrachten Inzameling en vermarkting afvalstoffen in COVID-jaar 2021 Om het beheer van de aangebrachte afvalstromen zo kostenefficiënt mogelijk te houden, beoogt I.V.I.O. een optimalisatie van de organisatie. Kwaliteit, duurzaamheid en milieuvriendelijkheid zijn prioriteiten. Innovatie moet I.V.I.O. futurproof maken om deze prioriteiten en de dienstverlening adequaat te vervullen. Binnen haar voorbeeldfunctie dient I.V.I.O. garant te staan voor een bestuurswijze die rekening houdt met de veiligheid en gezondheid van de medewerkers en het milieu beschermt. Nieuwe technologieën welke een bijdrage hiertoe kunnen leveren dienen een kostenbaten analyse te ondergaan. De dienstverleningsopdracht tot het ‘inzamelen en vermarkten van afvalstoffenmaterialen’ met Ecowest 2.0. werd op een dynamische wijze verdergezet in 2021. De COVID-19 pandemie had een noemenswaardige invloed op de inzamelactiviteiten en dit zowel voor onze dienstverlener als voor de inzameling in eigen beheer. Naast de impact op de hoeveelheid afval was het vooral de uitval van personeel omwille van COVID-besmetting of quarantaine die van invloed was. Door de flexibiliteit van onze werknemers en hun inzet zijn we erin geslaagd om de continuïteit van de inzameling te garanderen. Ook op onze recyclageparken werden heel wat maatregelen genomen om de COVID-19 pandemie zo veilig mogelijk door te komen. Het dragen van mondmaskers werd als verplichting of als aanbeveling, afhankelijk van de geldende maatregelen, via sociale media en affichering kenbaar gemaakt aan de bezoekers. De parkwachters stelden toegangsbeperkingen in om de hoeveelheid mensen tegelijk op het park aanwezig te beperken. Een 3-tal halve dagen werd telkens één recyclagepark gesloten, een afschakelplan werd hiervoor goedgekeurd. De impact van COVID uitte zich ook op een andere wijze. We stellen enerzijds een forse stijging van prijzen vast voor o.a. restafval-, PMD- en asbestplaatzakken, en anderzijds gunstige opbrengsten voor enkele stromen zoals metalen, papier & karton en textiel.
15/105
Ondernemingsplan 2019-2024 - dienstjaar 2021 Het ondernemingsplan 2019-2024 geeft de richting aan waarin de maatschappelijke opdracht van de intergemeentelijke vereniging tot inzameling en verwijdering van huishoudelijke afvalstoffen kan/moet evolueren in de komende beleidsperiode en welke strategische keuzes daarbij best genomen worden. De diverse aspecten ervan werden in 2021 gekenmerkt door: - Uitbreiding ophaling PMD naar PMD-PLUS waarbij meer plastiek verpakkingsmateriaal in de PMD zak toegelaten werd; - Het afstemmen van de inzamelrondes op de verkeersdrukte rond dorpskernen, scholen en op marktdagen. Regelmatig werden er aanpassingen gedaan aan het parcours en/of kleinere voertuigen ingezet als ophaalwagen; - Klachtenregistratie via website om de dienstverlening te verbeteren; - Aanpassing van huisvuilzakken als antwoord op de klachteninventarisatie; - Projecten rond handhaving, duurzaamheid en preventie; - Zwerfvuilaanpak: handhaving door inzetten mobiele camera’s en wekelijkse opkuisrondes van de sites; - Vervangen bovengrondse glasbollen door ondergrondse glascontainers op sluikstortgevoelige plaatsen om geluidshinder tegen te gaan; - Informatiseren van de recyclageparken; - Administratieve processen & rapportering inzichtelijk maken en vereenvoudigen door informatisering; - Energie-efficiënte maatregelen door overschakeling alle recyclageparken naar led-verlichting; - Nieuwe ergonomische trappen die het de burger makkelijker maken hun afval in de containers te deponeren en eenvoudig verplaatsbaar zijn voor de parkwachters; - Vervangen van de motorolietanks op de recyclageparken door dubbelwandige tanks; - Uitwerking geven aan het asbestafbouwbeleid door ophaling huis-aan-huis van asbest; - Het scheiden van het afvoerstelsel op het recyclagepark te Ingelmunster; - Het project ‘uitbreiding RP Meulebeke’; - Plaatsen van camerasystemen op alle recyclageparken met het oog op handhaving en veiligheid ; webcam-beelden toegankelijk voor de burgers via onze website waardoor men vooraf de drukte op het recyclagepark kan checken; - Studieopdracht voor de reductie van biologisch afval - GFT; - Aankoop van een nieuwe milieuvriendelijke bestelwagen en kraanwagen; - Make-over voor onze milieukrant en ophaalkalender om I.V.I.O. meer herkenbaarheid te geven bij de burgers. Ook de sociale mediakanalen werden ruimer als communicatiemiddel gehanteerd; - Aanpassing van het organigram met toevoeging van 3 bijkomende administratieve en managementfuncties en 2 technische functies.
OPERATIONEEL Bedrijfstakken I.V.I.O. verdeelt haar ondernemingsopdrachten in drie bedrijfstakken: Bedrijfstak 1: ophaling, overslag en sensibilisatie;
Bedrijfstak 2: beheer van 11 recyclageparken: Ardooie, Dentergem, Ingelmunster, Izegem, Ledegem, Lendelede, Meulebeke, Oostrozebeke, Pittem, Ruiselede en Tielt;
Bedrijfstak 3: afzet en commercialisatie van secundaire grondstoffen.
16/105
Prioritair voor I.V.I.O. doorheen de drie afzonderlijke bedrijfstakken is zonder twijfel de openbare dienstverlening, in de mate deze: - maatschappelijk vereist en toegelaten; - financieel-economisch haalbaar; - en ecologisch te verantwoorden is.
Bedrijfstak 1: ophaling, overslag en sensibilisatie OPHALING: Restafvalcijfers: er werd rekening gehouden met de richtlijnen van OVAM waarbij in de berekeningsmethode de cijfers van het restafval en incl. grofvuil samen worden gerapporteerd (zie grafiek). In 2021 werd 147,18 kg/inw. restafval ingezameld, een daling van -4,56% tegenover 2020. Er wordt een intergemeentelijke restafvalcijferdoelstelling van 138 kg/inwoner naar voor geschoven als richtsnoer. Maar de uiteindelijke doelstelling is per gemeente gebaseerd op de socioeconomische clustering per Belfiuscluster. Elke gemeente afzonderlijk mag in 2022 maximaal de hoeveelheid restafval/inwoner produceren die is toegekend aan de cluster waaronder de gemeente valt. Specifiek is dit voor: Dentergem, Ingelmunster, Lendelede en Oostrozebeke: Ardooie, Izegem, Meulebeke en Tielt: Ledegem: Ruiselede: Pittem:
136 kg/inwoner 141 kg/inwoner 135 kg/inwoner 134 kg/inwoner 137 kg/inwoner
In hiernavolgende grafiek valt af te lezen dat we nog ruim boven de intergemeentelijke OVAMdoelstelling van 138 kg/inwoner liggen. Het spreekt voor zich dat corona en thuiswerk nog steeds als een verhogende factor hebben gespeeld. Drie van onze gemeenten slagen er in om eind 2021 de door OVAM opgelegde restafvaldoelstellingen te benaderen, voor vier gemeenten is de kloof nog meer dan 12 kg/inwoner. Een actieplan 2022 werd uitgewerkt en besproken met de gemeenten. In onderstaande cijfers wordt geen rekening gehouden met het gemeentelijk afval. Tevens moeten de gemeenten straat- en veegvuil, afval van de publieke vuilnisbakjes en afval van het opruimen van sluikstorten rapporteren in MATIS (nieuw Materialen Informatiesysteem van OVAM). Deze gewichten zijn ook een onderdeel van de OVAM-doelstelling restafval. Bij de gewichtsproeven restafvalzakken stellen we vast dat het gewicht van de 60 liter en 30 liter zak is toegenomen. Voor 2021 wordt het vooropgestelde gewicht van 9,5 kg/zak behouden. Voor de berekening van de retributie blijft het gemiddelde gewicht ongewijzigd op 9,5 kg per grote restafvalzak en 4,3 kg voor een kleine.
17/105
Vernieuwde restafvalzak: vanaf 1 januari werd een vernieuwde restafvalzak ingevoerd. De restafvalzak bestaat uit 100% gerecycleerd plastic, en voldoet hiermee aan de wettelijke verplichting. De restafvalzak kreeg ook een restyling en beschikt niet meer over een wave-top maar bevat twee lange draaglussen. Het nieuw ‘Marcel’-model is praktischer en gebruiksvriendelijker. De ontvangen klachten werden geïnventariseerd maar bleven beperkt. In het najaar 2021 voorzag I.V.I.O. tevens in een omwisselactie bij de verdeelpunten. Hierdoor verdwenen geleidelijk de huisvuilzakken die niet uit recyclaat bestaan uit het straatbeeld. Vernieuwde P+MD-zak: ook de P+MD-zak werd vernieuwd. De ‘Nieuwe Blauwe Zak’ voldoet aan alle wettelijke bepalingen. Op basis van de ontvangen klachten werden de samenstelling en het treklint aangepast. Ook voor de PMD-zakken werd een omruilactie georganiseerd. In 2021 werd er 22,51 kg per inwoner ingezameld. Een ruime stijging (+ 22,95%) ten opzichte van het jaar voordien. Te wijten aan de invoering van de P+MD. In de nieuwe blauwe zak, mogen behalve plastic flessen, blikjes en drankkartons ook o.m. botervlootjes, yoghurtpotjes, plasticfolies, bloempotjes, … ingezameld worden. Dankzij de start van het inzamelen van P+MD konden we het restafval verminderen met ongeveer 4 kg/inwoner. Volgens Fost Plus kunnen we hier zeker nog een 4-tal kg extra winst boeken. Groeninzameling: de selectieve inzameling huis-aan-huis van groenafval kende sinds de aanvang een gestage groei, maar in 2021 was de groei heel wat groter dan afgelopen jaren. Er werd 985 ton ingezameld via rolcontainers. In vergelijking met 2020 is dit een toename van 480 ton. In het I.V.I.O.werkingsgebied is het aantal klanten met containers voor tuinafval in 2021 toegenomen van 1.525 klanten tot 1.874. In stad Izegem werd 305 ton via de tuinafvalzakken ingezameld. Een toename van 52 ton. Glasbollen: het ledigen en het onderhoud van de glasbollen gebeurt in eigen beheer. In totaal werd 4.276 ton glas ingezameld (wijkinzameling 3.806 ton, recyclagepark 470 ton). Ten opzicht van 2020 is dit een daling van -2,35%. Wekelijks gaan onze opruimploegen langs om de 104 sites te onderhouden en zwerfvuil op te ruimen. In 2021 werd 268,25 m³ sluikstort gevonden aan de glasbollen. Het gaat om een ingeschatte hoeveelheid door onze opruimploegen.
18/105
In het controle-rapport opgemaakt door bureau Veritas (in opdracht van Fost Plus) scoort I.V.I.O. terug zeer goed. Volgens het rapport waren de staat van de glasbollen en de netheid van de glasbollen in 2021 goed onder controle. In 2021 werd de goedkeuring gegeven om een aantal sites met een hoge graad aan vervuiling door sluikstort aan te passen naar ondergrondse in plaats van bovengrondse glasinzameling. Ook voor bepaalde nieuwbouwprojecten kozen de gemeenten voor het ondergrondse systeem. Een ondergrondse glascontainer biedt niet alleen het voordeel dat het mooier oogt in het straatbeeld, daarnaast nodigt dit systeem ook uit de site netter te houden én is er minder geluidsoverlast voor de bewoners. Er werd geopteerd voor een zogenaamd ‘buizensysteem’ waarbij het glas via een koker tot in de container wordt geleid. In 2021 werden in 3 gemeenten nieuwe ondergrondse glascontainers voorzien nl. Tielt, Ardooie en Dentergem. Telkens ging het om het plaatsen van een glascontainer voor wit glas en een glascontainer voor gekleurd glas. Een subsidieaanvraag werd goedgekeurd, wat toch een stukje van de investeringskost voor de gemeenten compenseerde. Dit project wordt verder uitgerold in 2022 en 2023. Naast de inzameling van glas via ondergrondse containers wordt in 2022 tevens de ondergrondse inzameling van andere fracties op welbepaalde locaties geanalyseerd. Glaskraanwagen: de huidige glaskraanwagen is door zijn leeftijd minder betrouwbaar geworden en heeft geen optimaal laadvermogen en dat terwijl het aantal opdrachten, met de start van de huis-aan-huis inzameling van asbest, toeneemt. In 2021 werd dan ook over gegaan tot de bestelling van een nieuwe kraanwagen met een groter laadvermogen en onmiskenbare voordelen op vlak van ergonomie, verbruik, veiligheid en duurzaamheid. Camerabewaking aan de glasbollen: zwerfvuil en sluikstort staat bij I.V.I.O. hoog op de agenda, maar op heterdaad betrappen blijft echter zeer moeilijk. In de strijd tegen het sluikstorten werden in 2021 terug de mobiele camera’s ingezet. Een spreidingsplan werd opgemaakt zodat gegarandeerd wordt dat de camera’s afwisselend in de I.V.I.O.-gemeenten worden uitgezet. Het doel van de camera’s blijft de potentiële vervuilers afschrikken, overlast voorkomen, vaststellingen en bewijzen verzamelen. I.V.I.O. heeft in 2021 wekelijks 3 camera’s ingezet om sluikstorters te betrappen. De camera’s blijven 6 dagen gedurende 3 weken op dezelfde locatie staan. In 2021 werden de 3 camera’s 840 dagen geplaatst. Er werden 96 bestuurlijke verslagen opgemaakt. In 2021 werd een nieuw bestek uitgeschreven voor de aankoop van 3 extra’s camera’s. Dit betreft een subsidieproject in samenwerking met OVAM en wordt in 2022 geïmplementeerd. Aan ophaalpunten bij wegenwerken werden veel problemen met sluikstort en niet-conforme zakken vastgesteld. In 2022 wordt bekeken om het cameraproject verder uit te breiden en ook hiervoor mobiele camera’s in te zetten. Inzameling grofvuil huis-aan-huis op afroep: I.V.I.O. biedt deze dienstverlening 2 maal in het jaar (voor- en najaar) aan zodat inwoners met minder logistieke mogelijkheden de kans krijgen om zich op een betaalbare manier reglementair van hun grof vuil te ontdoen. 95 inwoners hebben zich
19/105
ingeschreven, een afname van 20 klanten ten opzichte van 2020 en goed voor 176,14 m³ grofvuil en 16 AEEA-apparaten. Na ophaling staat I.V.I.O. in voor de selectieve uitsortering zodat voldaan wordt aan de strenger wordende regelgeving. Asbestophaling aan huis: op 1 maart 2021 werd gestart met asbestophaling aan huis via plaatzakken of container. De burger kan met vragen rond asbest terecht bij de asbestmedewerker. Via de diverse communicatiekanalen van I.V.I.O. en de gemeenten werden de burgers geïnformeerd. Een folder met alle informatie werd opgemaakt. De website werd aangepast zodat zowel de aanvraag als de betaling online kan gebeuren. Dit verloopt vlot en de burgers zijn tevreden van de dienstverlening. In 2021 werd er in totaal 812,970 ton asbest via de huis-aan-huis-ophaling opgehaald. 124 containers werden geplaatst op 104 verschillende adressen, alsook werden 448 plaatzakken opgehaald op 290 verschillende locaties. Er werd meer asbest aan huis opgehaald dan er aanvankelijk werd ingeschat. De aanbreng van asbest op de recyclageparken is hierdoor wel gedaald. Voor het zelf huis-aan-huisophalen van asbest diende I.V.I.O. een kwaliteitsborgingsysteem uit te werken. Een keuringsinstelling werd aangesteld en de keuring werd bekomen.
Textiel: in 2021 schreef I.V.I.O. een nieuwe aanbesteding uit voor de inzameling van textiel in de I.V.I.O.-regio. Vanaf januari 2022 zal er op een uniforme manier textiel worden opgehaald. Dit gaat gepaard met het vernieuwen van de textielcontainers en het frequenter ledigen waardoor we het aantal kunnen reduceren. Op die manier zorgt I.V.I.O. ervoor dat de inzamelaars niet enkel bruikbaar textiel meenemen, de nodige inspanningen leveren om de in het straatbeeld opgestelde textielcontainers tijdig te ledigen en wordt er bijkomende aandacht gespendeerd aan het verwijderen van sluikstort rond de containers. Via een web-platform zullen we dit beter kunnen opvolgen én bovendien wordt een proefproject uitgevoerd waarbij camera’s aan de textielcontainers ingezet worden om sluikstort tegen te gaan.
20/105
In 2021 daalde het tonnage textiel ten opzichte van vorige jaar van 8,30 kg/inw. tot 7,57 kg/inw. In 2020 was het tonnage hoger wellicht door de invloed van de Covid-maatregelen. Kurkinzameling: dit is een project onder leiding van de Provincie West-Vlaanderen. Vlaspit is de organisatie die instaat voor de ophaling en het recycleren van de kurken. Er werd een totaal van 975 kilogram ingezameld.
Kringwinkel: ook in 2021 bleven we onze krachten bundelen met de Kringwinkel Midwest! Samen richtten we ons tot de burgers uit de I.V.I.O.-gemeenten en riepen op om zoveel mogelijk herbruikbaar materiaal aan te leveren in de Kringloopwinkel of te brengen naar de Kringloophoek op onze recyclageparken. De boxen werden in 2021 vergroot en er werd overgestapt op een efficiëntere samenwerking voor het ophalen van de goederen door de Kringwinkel. Momenteel kunnen de burgers steeds terecht in de Kringwinkels in Izegem en Tielt of het centraal magazijn in Ingelmunster. In 2022 zal een proefproject opgestart worden waarbij de aanbrengmogelijkheden worden verruimd. De Kringwinkel haalt ook op afroep bij de burger of bedrijven zelf bruikbaar materiaal op. In 2021 werd door de Kringwinkel bij alle I.V.I.O.-recyclageparken 702 ton of 5,7 kg/inw. materiaal opgehaald voor hergebruik. Dit is een stijging van 17% ten opzichte van vorig jaar.
COMMUNICATIE EN SENSIBILISATIE Eén van de vele belangrijke activiteiten van I.V.I.O. is het sensibiliseren van de burgers. Heldere communicatie naar de verschillende doelgroepen (lokale besturen, inwoners, scholen, bedrijven en partners) is onmisbaar. De missie van een sterk communicatie- en sensibiliseringsplan is het duurzaam milieubeleid in Izegem en Ommeland te ondersteunen. Hierbij is een duidelijk dialoog en een goede samenwerking tussen alle betrokken partijen van groot belang. I.V.I.O. zet heel wat middelen in om de betrokkenheid van de doelgroepen in de bewustwording van een integraal afvalbeleid te verhogen. Daarvoor maakt I.V.I.O. gebruik van verschillende kanalen zoals onze website, persberichten, sociale media en communicatiedragers zoals de milieukrant, folders, de ophaalkalender, de recyclageapp. Onder normale omstandigheden voorziet I.V.I.O. tevens in rondleidingen en allerhande vormingen, perscontacten, e.d. maar door de coronacrisis was dit in 2021 niet frequent. Online opleidingssessies werden aangeboden als alternatief. 21/105
Website: de website is een belangrijk informatiekanaal om richtlijnen, campagnes en activiteiten te delen met de bevolking. In 2021 werden er verschillende aanpassingen uitgevoerd
zoals het toevoegen van
recyclageparkplannen (handig om de wagen vooraf goed te vullen), een klachtenformulier, aanpassingen informatie P+MD, asbest, …
We constateren een algemene daling van het online verkeer op onze website. In 2021 waren er 134.000 unieke bezoekers, een daling van 3,5% t.o.v. 2020. Daarnaast waren er ook 477.995 paginaweergaven, een daling met bijna 10%.
Deze daling kunnen we voornamelijk toeschrijven aan de spectaculaire stijging in 2020, naar aanleiding van de sluiting van de recyclageparken en alle verdere maatregelen door de coronacrisis. Maandelijks vinden 12.000 mensen de weg naar onze website, en meer dan 65% doet dit via de smartphone. De meest bezochte pagina is klassiek de ophaalkalender, met 14%. Op onze website werden meer dan 20 nieuwsberichten geplaatst, voornamelijk over afvalinzameling, beter sorteren en praktische zaken zoals infrastructuurwerken enz. In 2022 gaan we voor een restyling van de website waarbij we trachten de betrokkenheid van onze burgers met I.V.I.O. te vergroten. Social media: Twitter, Facebook-, Instagram en LinkedIn: in 2021 werd er meer gecommuniceerd via de verschillende kanalen op social media, telkens met doorverwijzing naar de website. I.V.I.O. had eind 2021 op Facebook 1.059 volgers, opnieuw een stijging van meer dan 30% in vergelijking met begin 2021. De LinkedIn-pagina heeft slechts 93 volgers, toch een stijging van meer dan 43% in vergelijking met het begin van het jaar. De Twitter-pagina werd pas eind 2020 aangemaakt en heeft slecht 10 volgers, doch meer dan 12.000 views het afgelopen jaar. Het bericht met de meeste views werd gepost op 26 maart, dit betreft de melding dat de recyclageparken open bleven tijdens de lockdown. De Instragrampagina werd pas in de loop van 2021 aangemaakt en heeft tot op heden 80 volgers. Het bedrijfsprofiel werd uitgewerkt voor de verschillende recyclageparken op Google. Ook hier werden o.a. de recyclageparkplannen toegevoegd. Regelmatig ontvangen we beoordelingen van bezoekers via deze weg.
22/105
I.V.I.O. in beeld: we werken aan het verbeteren van het bedrijfsimago. Deze campagne wordt verder uitgerold in 2022, maar vormde reeds een item in het laatste milieumagazine. Milieukrant: in 2021 verscheen de milieukrant in de maand mei en november. In mei lag de nadruk op introductie van ‘De Nieuwe Blauwe Zak’ en op het voorbereiden van een bezoek aan het recyclagepark. In november kreeg het magazine een nieuwe look en naam: ‘OPGERUIMD, I.V.I.O.-magazine over afval en milieu’. In deze editie lag de focus vooral op het doen dalen van het restafvalcijfer en de Week van het Afvalteam. Ophaalkalender: bij het ontwerpen van de ophaalkalender 2022 werd gekozen voor dezelfde frisse look als het milieumagazine. We opteerden terug voor 1 versie per gemeente. Deze ophaalkalenders zijn voorzien van extra sorteertips en -regels, vermits de ophaalkalender het grootste bereik heeft als communicatietool. Volgens een onderzoek van de VVSG blijkt ook dat de burgers voornamelijk via deze weg geïnformeerd wensen te worden. Folders: naast de folder uitgewerkt in het kader van het asbestproject, voorzag I.V.I.O. tevens in folders met informatie omtrent P+MD, wat burgers en KMO’s konden doen met hun folies en bloempotjes, welke de verboden fracties zijn op het recyclagepark en waarvoor men terecht kan bij I.V.I.O. Recycle App: de Recycle! App is gratis voor de bevolking en een gemakkelijke tool voor de burgers. De app geeft alle ophaaldata, openingsuren van de parken en sorteerinformatie weer. Op dit ogenblik gebruiken een goede 8.000 burgers uit het I.V.I.O.-gebied de app, dus hier is zeker nog ruimte om te groeien! Zwerfvuilacties: om het zwerfvuil terug te dringen worden sinds jaar en dag individuen en doelgroepen betrokken. I.V.I.O. benut hierbij optimaal de logistieke en financiële ondersteuning van Mooimakers. Ondanks de coronacrisis werden er toch verschillende zwerfvuilacties georganiseerd, zowel door scholen als door gemeenten. Meer dan 100 nieuwe persoonlijke initiatieven werden doorgegeven via de website van Mooimakers, een stijging boven de 50% in vergelijking met 2020.
23/105
Week van de afvalophaler en recyclageparkwachter: deze campagne, in samenwerking met Interafval, is een oproep tot hoffelijk gedrag ten opzichte van het volledige afvalteam. De campagne vond plaats van 15 tot 21 november 2021. Er werd dankbaarheid geuit voor deze mensen die door weer en wind, op snikhete dagen, zelfs door vrieskoude en sneeuw, aan de slag gaan en zorgen dat de inzameling of aanvaarding en sortering van afval optimaal verloopt. Dit jaar werd er een online wedstrijd aan gekoppeld. Provinciaal werkgroep communicatie: de 6 West-Vlaamse afvalintercommunales en de provincie West-Vlaanderen hebben in 2021 geen gezamenlijke projecten uitgewerkt. Er was wel een informatiesessie over herbruikbaar cateringmateriaal. Week van de Handhaving: van 4 tot en met 10 oktober hebben meer dan duizend handhavers in heel Vlaanderen acties opgezet om te controleren op zwerfvuil en sluikstorten. Er waren ruim 2.000 deelnemers tijdens de 499 acties in 194 deelnemende gemeenten. Dat leidde tot meer dan 3.000 GAS- vaststellingen voor zwerfvuil en sluikstort, alsook boven de 2.000 aanmaningen en 340 pv’s voor overtredingen (voornamelijk sluikstorten). Dit is meer dan een verdubbeling t.o.v. vorig jaar. Rondleidingen: in 2021 werden door de coronacrisis slechts 3 rondleidingen georganiseerd op de recyclageparken. We willen deze rondleidingen attractiever maken en organiseren daarom volgend jaar een opleiding voor geïnteresseerde personeelsleden. Interactieve animatielessen voor scholen: in samenwerking met Fost Plus werden interactieve animatielessen aangeboden, en uitgevoerd door Good Planet: “Wat is er aan de hand in Viesvuilland” en “Leren afval beheren op school”, voor het lager onderwijs. Er werden slechts 45 animaties uitgevoerd in 2021, een kleine stijging t.o.v. 2020, maar nog laag door de COVID-crisis. De vorming 'Ik zie wat jij niet ziet', in samenwerking met Djapo, is nieuw voor het secundaire onderwijs. Tot op heden werden nog geen vormingen aangevraagd.
24/105
Evenementencontainer/compostmobiel/afvalspellen: onder invloed van de coronacrisis waren er weinig ontledingen. Slechts 7 effectieve ontleningen van de evenementencontainer en de gratis rolcontainers werden 3 maal uitgeleend. De compostmobiel werd geen enkele keer gereserveerd. Spelen zoals Mister Jekkes werd 3 maal ontleend en het hinkelspel 2 maal. Herbruikbare bekers: het uitlenen aan verenigingen, vrijwilligers en scholen is gratis en wordt beheerd door de Kringwinkel. Ook hier was er een sterkte invloed van COVID, slechts 9 organisaties hebben bekers ontleend voor hun activiteit, een stijging van 30% t.o.v. 2020. In totaal werden bijna 10.000 bekers gebruikt, bijna een verdubbeling t.o.v. het jaar voordien, gerelateerd aan de versoepelingen van de coronamaatregelen die we doorheen het jaar hebben gekend. Helaas werden 170 bekers beschadigd of zijn niet teruggekeerd. Kringloopkrachten: door de corona-omstandigheden kon er opnieuw niets concreets georganiseerd worden met de kringloopkrachten. De compostwerking lag in sommige gemeenten stil. In 2022 zal hier meer op gefocust worden, gezien composteren een belangrijke tool is om de afvalberg te verkleinen. Verkoop compostvaten & -bakken: er werden 143 (-23) compostvaten, 115 (+20) compostbakken en 20 (-40) aanbouwelementen verkocht. Informatiesessies: in 2021 werd i.s.m. Vlaco verschillende online informatiesessies georganiseerd. 13/07/21: 24/08/21: 9/09/21:
Kringlooptuinieren in een notendop Koken met restjes Koelkast beheer
De interesse voor deze online infosessies is in stijgende lijn. Voor 2022 staan al verscheidene infosessies op de planning.
Compostlessen: door de coronacrisis werden er in 2021 geen compostlessen georganiseerd in de scholen.
25/105
Bedrijfstak 2: beheer recyclageparken
Recyclageparken: om hergebruik en/of recyclage mogelijk te maken, zijn bronsortering en kwaliteit van de afvalfractie essentieel. De nabijheid en de ruime dienstverlening maken dit inzamelcircuit heel bereikbaar. In totaal werd via de recyclageparken 25.207 ton ingezameld, gemiddeld 202,79 kg/inwoner/jaar. Dit ligt in de lijn met vorige jaar (lichte stijging van 0,06%).
Diftarsysteem: 99% van de gezinnen die het recyclagepark bezocht hebben, hadden voldoende met de 24 gratis toegangsbeurten. Zelfs 79% had voldoende met 12 toegangsbeurten. Er werden 722 extra toegangsbeurten aangekocht. Het aantal bezoeker-gezinnen is met 1% afgenomen. Het aantal bezoeken met 10% toegenomen. Gemiddeld telden we over alle parken 19 bezoeken/uur/recyclagepark. Aantal bezoekers (gezinnen en ETK-klanten) BEZOEKERS
2018
Bedrijven
2019
2020
2021 vs 2020
2021
299
300
306
297
-3%
Organisaties
41
38
33
39
18%
Particulieren
36.559
37.302
37.662
37.298
-1%
Scholen
23
21
18
24
33%
Stadsdiensten
24
24
21
20
-5%
38.040
37.678
-1%
Eindtotaal
36.946
37.685
2018
2019
Aantal bezoeken BEZOEKEN Bedrijven
2020
2021
2021 vs 2020
1.485
1.540
1.362
1.468
8%
Organisaties
174
193
130
150
15%
Particulieren
281.271
295.750
256.670
281.505
10%
97
120
64
81
27%
581
517
322
324
1%
Eindtotaal
283.608
298.120
258.548
283.528
10%
EID totaal
281.271
295.750
256.670
281.505
10%
ETK totaal
2.337
2.370
1.878
2.023
8%
Scholen Stadsdiensten
Het onderhoudscontract voor het beheersysteem van onze recyclageparken werd voor de laatste maal verlengd. Een nieuwe aanbesteding werd uitgeschreven waarbij geopteerd werd om de inrit-, uitrit- en betaalconsoles te vernieuwen, alsook de software. De huidige slagbomen worden behouden indien deze nog goed functioneren. Vanaf 1 januari 2022 wordt op de I.V.I.O.-
26/105
recyclageparken gefaseerd overgeschakeld naar een moderner en gebruiksvriendelijker beheerssysteem. Spreiding van de bezoekers over de recyclageparken
Door de uniformiteit van het beleid en de solidarisering van de recyclageparkkosten kan iedere inwoner naar elk I.V.I.O.-recyclagepark gaan. In totaal is 87,2% van de bevolking trouw gebleven aan het park van zijn eigen gemeente.
Diftar-inkomsten op de recyclageparken: mede door de daling van de tonnage betaalfracties zijn de inkomsten in 2021 met 6,5% gedaald ten opzichte van 2020. De totale inkomsten bedroegen € 207.410 (KMO-afval: € 13.641 en particulier afval € 193.770). Omgerekend werd per inwoner in 2021 dus € 1,66 betaald.
Veiligheidsbeleid toegangscontrole recyclageparken: in uitvoering van de richtlijnen van de Commissie voor de bescherming van de persoonlijke levenssfeer voert I.V.I.O. een veiligheidsbeleid uit. In 2021 behield I.V.I.O. de aan de directie toegekende certificering van het Rijksregister om de mutaties te bestendigen van de persoonsgegevens voor het toegangscontrolesysteem van de recyclageparken.
Camerabewaking recyclageparken: op de recyclageparken werden we regelmatig geconfronteerd met schade door aanrijdingen of door inbraken. Tevens voelden parkwachters zich soms niet veilig door agressieve reacties van bezoekers. De sorteerregels zijn heel wat strenger geworden en bij vaststelling van non-conformiteiten volgt snel een kostenaanrekening. Bijgevolg voorzag I.V.I.O. in 2021 alle recyclageparken van camera’s. Een voordeel voor de bezoekers is dat die voortaan een kijkje kunnen nemen op de website via de webcam-beelden om de drukte op de parken na te gaan. In 2021 werden er inbraken gepleegd op de recyclageparken te Izegem, Ingelmunster en Tielt. Een
27/105
samenwerking met een externe bewakingsfirma werd voorgesteld en goedgekeurd. Dit zal zijn uitrol krijgen in 2022.
Infrastructuurwerken recyclageparken: op alle parken werd een reorganisatie doorgevoerd waarbij de plaatsing van de containers werd geoptimaliseerd. Naast de onderhoudswerken werden de werken gestart om het afvalwater aan te sluiten op het rioolnet van het recyclagepark Ingelmunster. Het recyclagepark van Izegem ligt langs een drukke verbindingsweg, waar in drukke periodes lange aanrijfiles ontstaan. De aanpassing zodat men slechts vanuit één richting kon aanrijden, bleef zorgen voor verkeersproblemen. Een nieuwe inrit werd gecreëerd waardoor ongeveer 30 wagens kunnen aanschuiven zonder de rijweg te blokkeren. In een tweede fase (2022) worden grondige terreinaanpassingen gedaan zodat de bruikbare oppervlakte groter wordt en er meer recipiënten geplaatst kunnen worden. Met de komst van camera’s op de recyclageparken was een aanpassing van de internetconnecties noodzakelijk. Om de burgers beter de informeren op het recyclagepark werd een eerste ontwerp van nieuwe borden ontworpen met de tarieven en een grondplan van het recyclagepark. Het bouwplan voor de heraanleg recyclagepark Meulebeke werd geconcretiseerd en de omgevingsvergunning werd ingediend. In 2021 werden er grote inspanningen geleverd m.b.t. het conform stellen en keuren van de elektrische installaties, alsook werden de rookmelders vernieuwd in de parkwachtershuisjes. De inzamelzones voor asbest op de recyclageparken extra geïdentificeerd en afgescheiden van de overige afvalstromen.
Gratis inzameling matrassen: vanaf 1 januari 2021 werden de matrasproducenten ertoe verplicht om te betalen voor de inzameling en verwerking van afgedankte matrassen. Vanaf die datum konden burgers hun matrassen gratis aanbieden op de recyclageparken. I.V.I.O. voorzag op ieder recyclagepark een aparte container voor deze inzameling. De aanlevering van gratis matrassen werd goed onthaald door de gemiddelde burger. In totaal werden er 3.495 éénpersoonsmatrassen en 1.803 tweepersoonsmatrassen aangeleverd op de recyclageparken.
Asbest verplicht verpakt aanbrengen: om alle risico’s voor bezoekers en personeel in te perken, moet sinds 1 januari 2021 hechtgebonden asbest verplicht verpakt aangeleverd worden op het recyclagepark van Ingelmunster, Ledegem, Oostrozebeke en Tielt. De politiereglementen van de 28/105
gemeenten werden aangepast. Voor kleine hoeveelheden asbest kunnen burgers plastic asbestzakken in 2 formaten aankopen op het recyclagepark. Via een folder en via diverse communicatiekanalen van de gemeenten en van I.V.I.O. werden de burgers hieromtrent geïnformeerd. Tevens werden speciaal ontworpen brede trappen voorzien aan de asbestcontainers om de burger de mogelijkheid te geven de verpakte zakken met 2 personen op een veilige manier in de container te leggen. Er werd goedgekeurd om het inzamelen van asbest op de recyclageparken uit te breiden met een bijkomend inzamelpunt nl. recyclagepark Meulebeke (bij de heraanleg).
Overeenkomst met Valorlub: de kosten voor het aanvaarden, verzamelen en verwerken van afvalolie, werden vanaf 1 januari 2021 vergoed door Valorlub. Inzameling afvalolie wordt vergoed volgens een berekeningsformule op basis van aantal inwoners, tonnage ingezamelde olie en referentie vergoedingen voor beide. Voor de kosten afhaling en verwerking ontvangt I.V.I.O. een forfait. De oude motorolietanks werden op 10 recyclageparken vervangen door gekeurde dubbelwandige tanks. Hiervoor werd een toelage bekomen van € 1.800/recipiënt (1 keer om de 10 jaar).
Recupel: een nieuwe samenwerkingsovereenkomst m.b.t. hergebruik werd aangegaan met Recupel.
Groenonderhoud: het groenonderhoud werd grotendeels door eigen personeel uitgevoerd (1.390 u). Voor het snoeien van hagen en bomen werd beroep gedaan op externe aannemers (186 u.).
Milieucoördinator: een milieuaudit werd op 22 oktober 2021 uitgevoerd in aanwezigheid van de milieucoördinator D. Mertens, waarbij de aanwezige activiteiten en inrichtingen getoetst werden aan de geldende milieuwetgeving.
Bedrijfstak 3: afzet en commercialisatie Recyclagefracties: De kwaliteit van de fracties op de recyclageparken waren in overeenstemming met de acceptatievoorwaarden, die wel steeds strenger worden. De markt voor het groenafval stond onder druk waardoor het noodzakelijk was om de boomstronken terug selectief af te voeren. Ondanks de invoerstop in China van verschillende recyclagematerialen van huishoudelijk oorsprong heeft I.V.I.O. toch alle materialen kunnen afzetten. Voor huishoudelijk plasticafval moest worden bijbetaald. De referentiewaarde van Fost Plus voor papier en karton werd in 2020 reeds vervangen door een maandelijks aanpasbare prijs, rekening houdend met de Filpap variatie revised index. Via de huis aan huis inzameling werd 5.585 ton ingezameld (-3,66%) en op de recyclageparken 1.738 ton (+2,78%). Totaal gemiddelde bruto opbrengst voor 2021 was € 100,50/ton tegenover € 23,14/ton in 2020. Van deze opbrengst moet I.V.I.O. 32%/ton afstaan aan Fost Plus. D.w.z. dat we voor 2021 op een nettoprijs van € 68/ton uitkomen. De meer-opbrengst voor papier en karton is in totaal € 380.153 t.o.v. 2020. De tonnage frituurolie en –vetten is gedaald met 11% tot 106 ton. Essentieel blijft om de kwaliteit van de fracties goed te houden teneinde de afzet van de materialen te verzekeren.
29/105
Markconformiteit: De deskundige heeft, gewoontegetrouw, nagegaan of de marktconformiteit van de prijzen en de ecologisch verantwoorde afzet en commercialisering van de door haar verworven secundaire grondstoffen werd bevestigd.
ALGEMEEN Overleg met externe besturen: om het beleid grondig te kunnen uitvoeren, treedt I.V.I.O. op als een constructieve gesprekpartner van diverse instanties zoals OVAM, Interregionale verpakkingscommissie, provincie, Interafval, Vlaco en organisaties opgericht in het kader van de terugname- en aanvaardingsplicht: Fost Plus, Recupel, Bebat, Val-i-pac, Valorlub, Valumat, … I.V.I.O. en de deelnemers-gemeenten hebben een samenwerkingsakkoord met De Kringwinkel MidWest voor de aanmoediging van hergebruik. I.V.I.O. zetelt in de Raad van Bestuur. Binnen Interafval is I.V.I.O. actief betrokken in de plenaire vergaderingen en in de werkgroepen communicatie en inzameling. De West-Vlaamse communicatiewerkgroep vergaderde digitaal om diverse projecten uit te werken. Doordat er geen evenementen doorgingen werden geen projecten in praktijk uitgevoerd. De werkgroep inzameling en de plenaire vergadering gingen tevens overwegend digitaal door omwille van COVID-19. In functie van de informatie-uitwisseling met de aangesloten deelnemer-gemeenten werden op 27 april en 17 december een stuurgroep-vergadering georganiseerd met de milieuambtenaren. Interne communicatie: Maandelijks, met uitzondering van de zomervakantieperiode, vond een intern overleg plaats waarbij de actuele dossiers werden besproken met de bedienden. Door de coronamaatregelen kon echter geen personeelsvergaderingen georganiseerd worden. Via elektronische weg werden de personeelsleden constant op de hoogte gehouden van nieuwe wendingen in het beleid, zoals bijvoorbeeld het verpakt inzamelen van asbest. Aanvullend werd het personeel d.m.v. dienstnota’s ingelicht. Afvalstoffen rapportering (MATIS) In oktober 2021 lanceerde OVAM een nieuw Materialen Informatie Systeem, kortweg ‘MATIS’. Vroeger werden de ingezamelde hoeveelheden huishoudelijk en vergelijkbaar bedrijfsafval gerapporteerd via de jaarlijkse afvalstoffenenquête. Europa roept echter op om de afvalstromen in kaart te brengen en te uniformiseren. Met MATIS wil OVAM hier een antwoord op bieden. Vanaf 2022 dient deze input van gegevens maandelijks te gebeuren, wat een impact heeft op de workload van de gemeenten en van I.V.I.O. Bijgevolg nam I.V.I.O. Orbid onder de arm om via aangepaste files de gegevensoverdracht vlotter te kunnen laten verlopen. Het is de intentie om de gemeenten hier naar de toekomst toe te kunnen bijstaan en alle rapportering door I.V.I.O. te laten gebeuren. De haalbaarheid wordt in 2022 geëvalueerd.
30/105
Asbestafbouwdossier: In 2018 keurde de Vlaamse regering het Actieplan Asbestafbouw goed. Dit actieplan bestaat uit 2 gedeelten: 1e gedeelde aanvoer asbest: steden en gemeenten kregen om de verwachte hogere aanvoer van asbest naar recyclagepark te compenseren een tegemoetkoming. Dit bedrag werd per gemeente berekent op basis van bewonersaantal en oppervlakte. Er werd hiervoor een toetredingscontract opgemaakt. I.V.I.O. neemt hierin de projectopvolging op zich en zorgt voor de rapportering voorjaar 2022. 2e gedeelte: bronverpakking en bronophaling: In 2021 heeft OVAM hiervoor aan I.V.I.O. een subsidie ten bedrage van € 116.920 uitbetaald.
PERSONEEL Algemeen
I.V.I.O. verkende de markt om de personeels- en uurregistratie te digitaliseren. Vanaf voorjaar 2022 zullen de personeelsleden kunnen in- en uitklokken via een geïntegreerde systeemapp. Ook de werkplanning en vakantieaanvragen werken via deze tool.
De fietsvergoeding is in vergelijking met 2020 met 29% gestegen tot 18.610 kilometer.
Procentuele verdeling van de arbeidsprestaties. arbeiders Permanentie recyclageparken Glasbollen inzameling Onderhoud Diverse transporten Houtsnippers + groen scheppen Diversen
2019 74,6% 5,1% 11,6% 3,4% 1,2% 4,1%
2020 70,6% 5,8% 12,2% 2,7% 2,2% 5,1%
2021 68,3% 5,5% 13,1% 4,9% 1,9% 4,6%
Welzijn op het werk
Het Hoog Overlegcomité (HOC) kwam 1 maal keer samen in 2021, en het Bijzonder Overlegcomité (BOC) kwam 3 keer samen.
Bij de arbeiders waren er 4 arbeidsongevallen en 1 ongeval op de weg naar het werk. We noteerden hierdoor een afwezigheid van 598 uren. Het ziekteverzuim van de bedienden en de arbeiders samen bedraagt 12,74%. (arbeiders 12,57%, bedienden 0,17%). Het verzuimpercentage bestaat hoofdzakelijk uit langdurige zieken (>1 maand).
Er werd een omzendbrief van de Vlaamse regering overgemaakt (Omzendbrief OMG 2020/0 2021/1) betreffende de aanlevering van verpakt asbestcement op recyclageparken. De vermelde veiligheidsbepalingen werden toegevoegd aan het Codex welzijn op het werk.
I.V.I.O. kende een ½ dagdeel klein verlet toe om het mogelijk te maken voor de werknemers zich te laten vaccineren tegen corona.
Er werden nieuwe ergonomische bureaustoelen aangekocht. 31/105
Wijzigingen personeelsbestand
Met het oog op optimalisatie van de takenverdeling en coaching personeel werd een aangepast organigram voorgesteld en goedgekeurd. Nieuw opgenomen functies: -
Toevoeging functie verantwoordelijke inzameling en projecten Toevoeging functie stafmedewerker financieel en project deskundige Toevoeging functie communicatie en sensibiliseringsverantwoordelijke Toevoeging functie assistent ploegchef Toevoeging functie chauffeur-technisch medewerker
Aan de parkwachters werd de mogelijkheid geboden om over te stappen naar 30,4u tewerkstelling i.p.v. van 29,5u. Deze regeling zal ingaan vanaf januari 2022. De resterende uren zullen bij voorkeur ingezet worden voor opleiding. Dit stelt hen in de mogelijkheid om de functie te combineren met een flexi-job. Aanwervingen
Ter ondersteuning van de ploegleider werd in januari 2021 een hulpploegleider aangesteld in niveau D4-5. Dit gebeurde via een interne bevordering.
In het voorjaar traden de algemeen directeur en de verantwoordelijke asbestinzameling uit dienst. De exploitatieverantwoordelijke nam vanaf april de functie over als waarnemend directeur. Op 29 maart startte een nieuwe administratief – en projectmedewerker. De exploitatieverantwoordelijke werd vervangen door een waarnemend exploitatieverantwoordelijke tijdelijk ter beschikking gesteld vanuit Ecowest 2.0.
32/105
De procedure tot aanstelling van een stafmedewerker financieel & projectdeskundige verliep moeizaam. Uiteindelijk kon I.V.I.O. overgaan tot de invulling van deze functie met start van deze nieuwe werknemer begin januari 2022.
Een reintegratieproject werd opgestart voor een deeltijds parkwachter die sinds februari 2019 arbeidsongeschikt was. De arbeidsgeneesheer oordeelde dat de werknemer definitief ongeschikt is voor zijn functie en tevens niet in staat is om een ander aangepast werk uit te voeren. In overleg werd de arbeidsovereenkomst stop gezet wegens medische overmacht.
Via interne bevordering werden 2 chauffeurs/technisch medewerkers aangesteld.
In het najaar hebben 2 parkwachters I.V.I.O. verlaten.
Omwille van verschillende langdurige zieken gecombineerd met de uitval door COVID-19 deed I.V.I.O. beroep op ondersteuning via interim. Na een marktbevraging werd hiervoor een samenwerking aangegaan met een uitzendbureau. Een 9-tal interimkrachten werden ingezet, dit gedurende 2052,80u of 1726,4u meer dan in 2020. Tijdens de vakantieperiodes werden 26 jobstudenten ingeschakeld, goed voor 1575,25u wat in dezelfde lijn ligt als 2020. Er werd tevens beroep gedaan op externe consultancy om het vast personeel van bepaalde taken te ontlasten of extra expertise in huis te halen. Sociale tewerkstelling:
Samenwerking met Halte R: In 2021 konden 24 personen een werkstraf op het recyclagepark uitvoeren, samen 1260 u.
Samenwerking met Mivalti: één persoon wordt ingezet op RP PIttem
2 werkstage begeleidingsprojecten werden opgestart, in samenwerking met VDAB
Opleiding: Wegens de verstrengde veiligheidsmaatregelen COVID-19 waren er zo goed als geen groepsopleidingen voor de parkwachters. Enkel in de maand december konden enkelen een gecertificeerde asbestopleiding volgen. Via toolboxen werden er persoonlijke opleidingen gegeven door de verantwoordelijke op het recyclagepark. O.m. het aanvaarden van harde plastics, asbest en Recupel werden aangebracht. Voor de technisch medewerkers werd een opleiding heftruck georganiseerd. De chauffeurs genoten de noodzakelijke bijscholing Code 95. De assistent ploegchef kreeg de mogelijkheid om zowel een opleiding voor het behalen van het rijbewijs BE als C te volgen, welke hij succesvol voltooide. De bedienden volgden een opleiding over het nieuw uurregistratiesysteem Book’u alsook werden rond bepaalde thema’s interne opleidingen gegeven. Evaluatie: om een uniforme en objectieve beoordeling te doen, werd een nieuwe beoordelingsmethodiek uitgewerkt. Naast de beoordeling met een score, werd voor iedere werknemer een schriftelijke motivatie meegegeven met opname van eventuele opmerkingen van de werknemers zelf. Met uitzondering van 1 werknemer werden alle andere werknemers gunstig beoordeeld. Het nieuwe beoordelingssysteem werd zeer goed onthaald.
33/105
Personeelsbehoefte: I.V.I.O. heeft behoefte aan gedreven medewerkers met een goede basisopleiding teneinde de continuïteit van onze goede dienstverlening te waarborgen. In 2021 stelden we vast dat vacatures moeilijk ingevuld geraakten, we niet altijd de juiste profielen aantrekken en dat weinig mensen ons als een goede werkgever kennen. I.V.I.O. dient zich meer te profileren als een betrouwbare en aantrekkelijke werkgever. Er is nood aan een actieplan om gemotiveerd personeel aan te trekken en te behouden.
-
Herwerken personeelsstatuut en arbeidsreglement; Motiverend personeelsbeleid voeren met inspraak; Opleiding aanbieden om medewerkers te doen ‘groeien’ in hun functie; Stimuleren flexibiliteit en inzetbaarheid voor verschillende activiteiten; Zorgen voor een aangename en veilige werkomgeving; Vacatures aantrekkelijk opstellen; I.V.I.O. beter bekend maken bij de burger; Stages aanbieden.
Om aantrekkelijk te zijn als werkgever en dit te blijven werden reeds enkele stappen gezet in 2021. -
-
Telewerk in functie van de coronamaatregelen werd beperkt tot de administratief bedienden. De mogelijkheid werd als een plus beschouwd en I.V.I.O. behoudt dit dan ook voor bepaalde administratieve functies weliswaar beperkt tot 1 dag/week. Organisatie teambuilding binnen werkuren werd goedgekeurd maar kon niet doorgaan wegens COVID. Permanentievergoeding werd goedgekeurd en zal in voege gaan vanaf 2022. Bijkomende kantoorruimte wordt gecreëerd voor de administratieve diensten in navolging van de extra aanwervingen.
34/105
IV Kostenverdeling per bedrijfstak en bijdragen door deelnemers-gemeenten Vanaf 2003 zijn de principes, die sinds de herinrichting van de intercommunale op 1 april 1997 gelden voor de aanrekening van de bijdragen aan de deelnemers-gemeenten, lichtjes gewijzigd. Dit heeft te maken met de verlenging van de Opdrachthoudende Vereniging en het verlagen van de tarieven. -
Voor bedrijfstak 1 (ophaling en overslag) en bedrijfstak 3 (transportkosten en verwerkingskosten voor opgehaalde tonnages) worden op basis van werkelijke tonnages, inwoners en ophaalkarakteristieken de kosten verdeeld over de 11 gemeenten. De verwerkingskost per ton voor de verschillende fracties is dezelfde voor alle gemeenten onafhankelijk van de verwerkingssite.
-
Bedrijfstak 2 (recyclageparkbeheer) is volledig gesolidariseerd. Dit betekent dat alle kosten op de 11 intergemeentelijke recyclageparken samen verdeeld worden over de 11 gemeenten in deze bedrijfstak en wel in functie van het inwonersaantal.
-
De overheadkosten en opbrengsten worden verdeeld over alle deelnemers-gemeenten eveneens in functie van het inwonersaantal.
Er is dus een grotere vorm van solidarisatie gekomen aangezien iedereen mee participeert in alle bedrijfstakken. Vanaf 2014 werden netto bijdragen (na aftrek retributies) opgevraagd bij de gemeentelijke deelnemers via maandelijkse aanrekeningen. De netto-bijdrage voorzien voor 2021 is in het budget 2020 opgenomen en is ingeschreven in de gemeentelijke begrotingen. Het jaarbudget voor het jaar 2021, dat als basis dient voor de maandrapportering bedraagt € 9.389.693. Het jaarbudget 2021 dat opgesteld is in functie van de dienstverleningsopdrachten die ingegaan zijn per 1/1/2020, is € 471.922 hoger dan het bedrag voorzien in het budget 2020. Deze verhoging is toe te schrijven aan de hogere tarieven in de dienstverleningsopdracht ten gevolge van de stijgende inflatie, de invoering van de duurdere inzameling P+MD, nieuwe initiatieven, noodzakelijke investeringen en een bijkomende FTE in personeel. De bruto bijdrage (de kostenaanrekening) van het jaarbudget 2021, bedroeg € 9.389.693. Dit is € 268.061 hoger dan de reële cijfers van 2020, vooral ten gevolge van de hogere inzamelingskost voor P+MD en verder ook door een stijging van het verwerkingstarief van sommige selectieve fracties. De totale werkelijke bijdrage voor 2021 bedraagt € 8.754.510, hetzij € 367.122 lager dan 2020 en € 635.183 lager dan het budget 2021. Een belangrijke kanttekening die hierbij moet gemaakt worden is dat een aantal gemeenten opteren om met hun bijdrage een aantal extra gemeentelijke diensten te financieren en dit voor € 83.516. Het ongunstig verschil is in feite met dit bedrag lager. De analyse van de verschillende kosten per bedrijfstak, is als volgt: In bedrijfstak 1 wordt vastgesteld dat de ophaalkosten € 258.140 hoger dan het budget liggen. Dit is vooral te wijten aan een andere manier van rapporteren van de transportkosten en een stijging van de kostprijs van de restafvalzakken. De verwerkingskosten voor de opgehaalde fracties zijn € 1.181.908 lager dan het budget. Dit is vooral toe te schrijven aan de veel hogere dan budgettair voorziene opbrengsten papier en karton en het
35/105
wegvallen van de sorteerkost van de P+MD-fractie, die nu rechtstreeks door de verwerken aan Fost Plus wordt aangerekend. In bedrijfstak 2 zijn de inzamelkosten € 50.373 hoger dan het budget wegens hogere afschrijvingskosten vanwege vervanginvesteringen in het beheerssysteem en een provisie groot onderhoud voor de herstelling van de omheiningen van de recyclageparken. De verwerkingskosten op de parken zijn € 329.155 lager dan budget. De reden hiervoor is vooral betere marktprijzen voor de opbrengstenfracties papier/karton, metalen, textiel, oliën en vetten en door de doorrekening van de kosten matrassen aan Valumat in het kader van de producentenverantwoordelijkheid. Globaal is de werkelijke kost van de intergemeentelijke recyclageparken € 278.783 (of 8,54%) lager dan gebudgetteerd. De overheadkosten zijn € 166.710 hoger dan het budget. Dit is toe te schrijven aan hogere advies- en studiekosten door inzet externe financiële directeur, exploitatieverantwoordelijke en een externe begeleiding bij een aantal projecten. Verder werd een belangrijke provisie aangelegd voor grote onderhouds- en herstellingswerken o.a. aan dak administratief gebouw en magazijn, koeling, zonnewering e.a. De andere opbrengsten zijn € 390.250 lager dan budget door het wegvallen van de doorrekening van de sorteerkosten van de PMD. De inkomsten Fost Plus zijn wel op het voorziene niveau.
actual
jaar-1
budget
%
1.913.857 0 672.278 725.947 400.355
1.960.615 0 676.646 624.387 122.930
2.075.992 19.651 784.012 833.661 84.500
92,19% 0,00% 85,75% 87,08% 456,84%
112.532 14.288 46.110 83.131 59.577 401.788 353.262 0 4.783.123
150.507 15.020 36.292 76.794 57.875 394.359 367.258 0 4.482.682
121.714
92,46%
70.000 60.000 117.606 272.569 85.278 4.524.983
118,76% 99,30% 341,64% 129,60% 0,00% 105,70%
534.567 1.123.800
256.536 1.087.212
516.486 1.091.508
103,50% 102,96%
Bedrijfstak 1 + transport bedrijfstak 3 Ophaling Restfractie Grofvuil + Metaal P/K PMD Groen Overslag Restfractie Glas PMD Glasbollen eigen inzameling Glasbollen onderhoud Transport afv. hàh Kost zakken Exploitatiemgt. Subtotaal
Bedrijfstak 2 RP-inzameling (excl. lonen) Lonen
36/105
Bedrijfstak 3 Verwerkingskosten Restfractie Grofvuil P/K Sortering PMD Groen Asbestplan Gemeente bs./t./brand RP verw. Kringwinkel verg. Subtotaal Totale overhead Algemene kosten en inkomsten Inkomsten Fost Plus Andere inkomsten Afschrijvingen Financiële opbr. (pm) Andere uitz. Opbrengsten Totaal Groot-totaal
actual
jaar-1
budget
%
1.953.595
2.039.910
1.998.733
97,74%
-379.332 0 240.335 -26.668 46.444 1.327.625 58.742 2.766.738 1.243.028
-90.094 404.319 -57.866 0 50.875 1.597.228 58.289 4.002.660 924.025
-78.880 600.456 34.113 7.000 0 1.656.780 59.601 4.277.802 1.067.318
480,90% 0% -626,35% -380,97% 0,0% 80,13% 98,56% 64,68% 116,46%
-1.668.822 -17.631 -10.293 0 -1.409 -1.698.155 8.753.102
-1.946.630 214.390 100.757 0 0 -1.631.484 9.121.632
-2.071.209 -167.951 150.755 0 0 -2.088.405 9.389.693
80,57% 10,50% -6,83%
81,13% 93,22%
1.123.800 202.599 185.173 35.312 7.944 37.906 233.464 0 -13.641 -193.770 39.581 1.658.367
1.087.212 92.426 153.509 0 7.941 38.006 143.355 0 -13.565 -208.383 43.247 1.343.748
1.091.508 117.466 151.397 113.687 20.250 40.500 194.393 40.000 -17.000 -180.000 35.792 1.607.994
102,96% 172,47% 122,31% 31,06% 39,23% 93,59% 120,10% 0,00% 80,24% 107,65% 110,58% 103,13%
actual 119.772 -118.692 0 1.541 18.593
jaar-1 127.031 -27.777 0 1.635 44.651
budget 96.152 -23.120 0 1.694 52.635
% 124,56% 513,37% 0,0% 91,00% 35,83%
RECYCLAGEPARKEN Bedrijfstak 2: Inzamelkosten Loonkost Afschrijving Transport Overslag Huur containers Tel, el., water Onderhoud Diversen Opbrengst kmo’s Opbrengst brb. fr. KGA ophaling Totaal
Bedrijfstak 3: verwerkingskosten Brandbaar Papier/karton Brandb bedrijven Glas Asbest + Inliners
37/105
Bouw&Sloop + inert Tuinafval Metaal Hout Recupel en andere Transportkosten overslag KGA verwerking Totaal Groot-totaal
153.066 415.644 -167.774 299.096 -111.403 634.675 83.106 1.327.625 2.985.991
170.270 356.489 -88.557 305.429 -53.070 869.881 97.960 1.603.942 2.947.690
190.652 441.344 -76.000 309.021 -59.272 514.681 90.448 1.656.780 3.264.774
80,29% 94,18% 220,76% 96,79% -187,95% 123,31% 91,88% 80,13% 91,46%
Wedden Bedrijfsrevisor Bestuurdersverg. Drukwerk, sensibilisering Post, telefoon Ond. kantoorm., verz. Docum, lidgelden Reg. kst., weddecen. Receptiekosten Kantoorbenodigdheden Huisvesting Rein. mat., diversen Adv. & studiekosten Werkkledij Kst hakselaar + ondh dtk Voorafbet. bel/fin. kst Kost recipiënten Totaal
508.383 4.500 65.799 49.931 29.653 25.400 21.574 7.976 4.654 17.528 129.809 2.910 292.313 5.290 43.668 2.381 31.260 1.243.028
483.597 4.182 60.349 60.194 16.831 19.133 21.311 8.996 5.814 12.692 28.614 5.994 146.932 15.776 15.839 2.039 15.731 924.025
518.518 4.000 100.000 100.000 40.000 12.000 25.000 8.000 15.000 22.000 47.000 15.000 82.000 25.000 50.800
98,05% 112,50% 65,80% 49,93% 74,13% 211,67% 86,30% 99,70% 31,02% 79,67% 276,19% 19,40% 356,48% 21,16% 85,96%
3.000 1.067.318
1.041,99% 116,46%
Algemene kosten en opbrengsten Inkomsten Fost Plus Andere inkomsten Afschrijvingen Financiële opbrengsten Andere uitz. opbrengsten
-1.668.822 -17.631 -10.293 0 1.409
-1.946.630 214.390 100.757 0 0
-2.071.209 -167.951 150.755 0 0
80,57% 10,50% -6,83
Totaal
-1.698.155
-1.631.484
-2.088.405
81,31%
Overhead
38/105
IV. JAARVERSLAG MILIEUCOÖRDINATOR Bijdrage milieucontactpersoon werkjaar 2021 I.V.I.O. beschikt over een intern milieuzorgsysteem, om gestructureerd de milieu-gerelateerde acties en uitdagingen te borgen, te plannen en op te volgen. De jaarplanning milieu vormde de basis voor het bepalen van de milieu-gerelateerde prioriteiten in 2021. Relevante milieu-gerelateerde projecten die in 2021 plaatsvonden zijn o.a.:
De rioleringswerken op het recyclagepark van Ingelmunster. Deze infrastructuurwerken werden opgelegd in de omgevingsvergunning en zorgen voor een scheiding van het sanitaire water, het potentieel verontreinigd hemelwater en het zuivere dakhemelwater. De vergunningsaanvraag voor de uitbreiding van het recyclagepark van Meulebeke. De extra inspanningen die doorgevoerd zijn om gebonden asbesthoudend afval veilig in te zamelen op de recyclageparken van Ingelmunster, Ledegem, Oostrozebeke en Tielt. De jaarlijkse interne audit van alle recyclageparken die in oktober plaatsvond, waarbij alle aanwezige activiteiten en inrichtingen getoetst werden aan de geldende milieuwetgeving. Deze audit resulteerde niet in het vaststellen van relevante inbreuken tegen de wetgeving. De positieve vaststelling tijdens de audit is het uniforme beheer van de parken en de goede orde en netheid van de parken. Uit de plaatsbezoeken blijkt bovendien dat de parkwachters de door de burgers aangeleverde afvalstoffen verder stroomlijnen om een optimaal gesorteerd eindproduct te bekomen.
Ook in 2022 zal het intern milieuzorgsysteem de leidraad vormen van het milieubeleid van I.V.I.O., met oa. het het uitvoeren van diverse bodemonderzoeken en de concrete uitbreiding van het recyclagepark van Meulebeke. Duurzame en integrale milieuzorg blijft ook de volgende jaren een van de voorname pijler van haar beleid.
Diederik Mertens Milieucontactpersoon I.V.I.O. 18 februari 2022
39/105
V. AFREKENING PER GEMEENTE
40/105
41/105
ARDOOIE aantal inwoners: 9147
overzicht ingezamelde tonnages 2021 1. Haalmethode Restfractie Kringloop Papier/karton PMD asbest h-a-h groenafval rolcontainers TOTAAL 2. Wijkinzameling Glasbollen Textiel TOTAAL 3. Recyclageparken Grofvuil Matrassen Kurk & CD’s Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Tuinafval Houtafval Metaal Vlak glas Glas KGA KGA bebat toners Frituurolie Motorolie Textiel Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde plastiek TOTAAL 4. Totaal Restfractie+GV rp Selectieve fractie GROOTTOTAAL %selectiviteit 5. Gemeentelijk afval Brandbaar Groen TOTAAL
2020
2021
kg/inw
1239,77 24,42 445,38 169,46 36,78 1915,81
1195,88 27,22 433,42 213,68 114,26 83,78 2068,23
130,74 2,98 47,38 23,36 12,49 9,16 226,11
277,62 86,95 364,57
275,62 77,96 353,58
30,13 8,52 38,66
89,46 0,33 121,52 4,44 312,80 77,18 654,69 297,45 60,10 22,38 36,37 15,53 1,39 0,16 10,34 2,52 4,58 3,44 58,77 1,66 2,27 51,14 1828,50
74,84 2,19 0,41 116,48 0,55 288,20 81,18 688,24 284,70 58,01 19,58 36,26 12,93 0,96 0,24 9,57 2,16 7,54 3,55 60,74 0,00 0,13 53,42 1801,87
8,18 0,24 0,04 12,73 0,06 31,51 8,88 75,24 31,12 6,34 2,14 3,96 1,41 0,11 0,03 1,05 0,24 0,82 0,39 6,64 0,00 0,01 5,84 196,99
1329,23 2779,66 4108,89 67,60%
1270,72 2952,97 4223,69 69,90%
138,92 322,83 461,76
37,90 235,72 273,62
34,74 392,80 427,54
42/105
43/105
44/105
45/105
DENTERGEM aantal inwoners: 8634
overzicht ingezamelde tonnages 2021 1. Haalmethode Restfractie Kringloop Papier/karton PMD Asbest h-a-h groenafval rolcontainers TOTAAL 2. Wijkinzameling Glasbollen Textiel TOTAAL 3. Recyclageparken Grofvuil Matrassen Kurk en CD’s Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Tuinafval Houtafval Metaal Vlak glas Glas KGA KGA bebat toners Frituurolie Motorolie Textiel Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde Plastiek TOTAAL 4. Totaal Restfractie+GV rp Selectieve fractie GROOTTOTAAL %selectiviteit
2020
2021
kg/inw
1200,34 9,04 383,23 148,82 57,17 1798,60
1145,23 14,59 364,44 183,85 46,15 82,08 1836,34
132,64 1,69 42,21 21,29 5,34 9,51 212,69
234,11 53,04 287,14
236,78 44,06 280,85
27,42 5,10 32,53
92,22 0,33 138,00 4,44 384,80 86,72 664,16 333,29 73,54 20,62 41,80 16,12 1,02 0,16 8,33 2,70 6,23 3,44 65,71 0,60 2,27 59,52 2006,01
90,14 3,04 0,41 143,72 0,55 364,24 89,30 817,06 332,84 67,32 27,99 41,51 14,59 1,32 0,24 7,61 2,97 6,12 3,55 67,77 1,86 0,13 53,56 2137,83
10,44 0,35 0,05 16,65 0,06 42,19 10,34 94,63 38,55 7,80 3,24 4,81 1,69 0,15 0,03 0,88 0,34 0,71 0,41 7,85 0,22 0,01 6,20 247,61
1292,56 2799,20 4091,76 68,40%
1235,37 3019,65 4255,02 71,00%
143,08 349,74 492,82
46/105
47/105
48/105
49/105
INGELMUNSTER aantal inwoners: 11181
overzicht ingezamelde tonnages 2021 1. Haalmethode Restfractie Kringloop Papier/karton PMD Asbest h-a-h groenafval rolcontainers TOTAAL 2. Wijkinzameling Glasbollen Textiel TOTAAL 3. Recyclageparken Grofvuil Matrassen Kurk & CD’s Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Asbest Tuinafval Houtafval Metaal Vlak glas Glas KGA KGA bebat toners Frituurolie Motorolie Textiel Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde plastic TOTAAL 4. Totaal Restfractie+GV rp Selectieve fractie GROOTTOTAAL %selectiviteit 5. Gemeentelijk afval Brandbaar TOTAAL
2020
2021
kg/inw
1651,53 62,18 503,80 212,96 53,11 2483,58
1554,51 70,85 499,36 256,54 24,67 109,81 2515,73
139,03 6,34 44,66 22,94 2,21 9,82 225,00
332,21 88,49 420,70
329,71 79,44 409,15
29,49 7,10 36,59
129,30 0,33 154,22 4,44 618,08 140,98 187,36 941,37 516,71 99,61 40,12 38,76 18,56 1,30 0,16 10,89 2,70 6,21 3,44 79,64 0,92 2,27 77,73 3075,10
125,62 3,20 0,41 174,24 0,55 532,86 123,92 38,48 1081,71 499,72 97,10 27,99 41,86 17,42 1,27 0,24 9,56 3,06 8,52 3,55 78,76 1,54 0,13 85,76 2957,47
11,24 0,29 0,04 15,58 0,05 47,66 11,08 3,44 96,75 44,69 8,68 2,50 3,74 1,56 0,11 0,02 0,86 0,27 0,76 0,32 7,04 0,14 0,01 7,67 264,51
1780,83 4198,55 5979,38 70,20%
1680,13 4202,22 5882,35 71,40%
150,27 375,84 526,10
2,90 2,90
5,35 5,35
50/105
51/105
52/105
53/105
IZEGEM aantal inwoners: 28520
overzicht ingezamelde tonnages 2021 1. Haalmethode Restfractie Kringloop Papier/karton PMD Asbest h-a-h groenafval rolcontainers groenafval compostb, zakken TOTAAL 2. Wijkinzameling Glasbollen Textiel TOTAAL 3. Recyclageparken Grofvuil Matrassen Kurk & CD’s Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Tuinafval Houtafval Metaal Vlak glas Glas KGA KGA bebat toners Frituurolie Motorolie Textiel Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde plastiek TOTAAL 4. Totaal Restfractie+GV rp Selectieve fractie GROOTTOTAAL %selectiviteit 5. Gemeentelijk afval Bouw&sloop TOTAAL
2020
2021
kg/inw
4310,09 235,60 1301,95 521,21 125,71 272,88 6767,45
4161,59 255,64 1231,96 650,44 58,05 316,04 305,02 6978,75
145,92 8,96 43,20 22,81 2,04 11,08 10,70 244,70
1060,33 232,41 1292,74
985,82 202,77 1188,58
34,57 7,11 41,68
187,40 0,33 262,10 4,44 751,06 190,08 1097,06 694,87 152,01 37,80 63,62 32,15 1,94 0,16 20,42 3,15 9,34 3,44 136,47 2,46 2,27 116,30 3768,87
198,18 5,54 0,41 253,60 0,55 622,15 189,52 1232,04 680,76 136,30 27,99 60,40 29,02 2,13 0,24 16,89 4,41 10,25 3,55 133,22 2,42 0,13 105,18 3714,87
6,95 0,19 0,01 8,89 0,02 21,81 6,65 43,20 23,87 4,78 0,98 2,12 1,02 0,07 0,01 0,59 0,15 0,36 0,12 4,67 0,08 0,01 3,69 130,26
4497,49 7331,56 11829,05 62,00%
4359,77 7522,44 11882,21 63,30%
152,87 263,76 416,63
0,00 0,00
7,82 7,82
54/105
55/105
56/105
57/105
LEDEGEM aantal inwoners: 9718
overzicht ingezamelde tonnages 2021 1. Haalmethode Restfractie Kringloop Papier/karton PMD Asbest h-a-h groenafval rolcontainers TOTAAL 2. Wijkinzameling Glasbollen Textiel TOTAAL 3. Recyclageparken Grofvuil Matrassen Kurk & CD’s Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Asbest Tuinafval Houtafval Metaal Vlak glas Glas KGA KGA bebat Toners Frituurolie Motorolie Textiel Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde Plastiek TOTAAL 4. Totaal Restfractie+GV rp Selectieve fractie GROOTTOTAAL %selectiviteit 5. Gemeentelijk afval Landbouwfolies TOTAAL
2020
2021
kg/inw
1309,87 13,45 438,90 178,86 53,91 1994,99
1280,86 13,48 449,26 218,18 43,85 71,31 2076,93
131,80 1,39 46,23 22,45 4,51 7,34 213,72
325,61 86,31 411,92
304,63 72,79 377,42
31,35 7,49 38,84
91,04 0,33 133,90 4,44 442,24 110,50 47,56 683,72 383,65 82,87 31,03 32,36 14,95 0,80 0,16 8,55 1,80 5,55 3,44 68,50 0,60 2,27 61,60 2211,24
89,28 3,24 0,41 147,04 0,55 352,38 103,60 13,18 797,26 351,38 78,66 27,99 38,16 13,90 1,02 0,24 7,45 2,43 7,87 3,55 68,19 0,74 0,13 62,24 2170,88
9,19 0,33 0,04 15,13 0,06 36,26 10,66 1,36 82,04 36,16 8,09 2,88 3,93 1,43 0,10 0,02 0,77 0,25 0,81 0,37 7,02 0,08 0,01 6,40 223,39
1400,91 3217,25 4618,16 69,70%
1370,14 3255,09 4625,23 70,40%
140,99 334,95 475,94
30,70 30,70
8,10 8,10
58/105
59/105
60/105
61/105
LENDELEDE aantal inwoners: 5764
overzicht ingezamelde tonnages 2021 2020
2021
kg/inw
811,36 23,92 265,44 104,47 36,46 1241,64
770,680 28,65 253,76 125,04 17,60 67,61 1263,34
133,71 4,97 44,02 21,69 3,05 11,73 219,18
159,70 31,82 191,51
141,29 28,55 169,83
24,51 4,95 29,46
97,96 0,33 137,38 4,44 407,90 109,54 705,54 344,29 79,23 22,38 36,77 15,27 1,31 0,16 11,70 0,90 6,55 3,44 58,34 0,70 2,27 51,84 2098,23
106,12 2,74 0,41 138,32 0,55 387,84 96,48 823,04 346,02 78,39 19,58 41,67 15,19 1,29 0,24 9,84 1,80 7,23 3,55 66,39 2,50 0,13 54,68 2204,40
18,41 0,48 0,07 24,00 0,10 67,29 16,74 142,79 60,03 13,60 3,40 7,23 2,71 0,22 0,04 1,71 0,31 1,25 0,62 11,52 0,43 0,02 9,49 382,44
Restfractie+GV rp Selectieve fractie GROOTTOTAAL %selectiviteit 5. Gemeentelijk afval
909,32 2622,07 3531,39 74,30%
876,80 2760,77 3637,57 75,90%
152,12 478,97 631,08
Brandbaar Groen TOTAAL
27,68 88,96 116,64
21,74 69,42 91,16
1. Haalmethode Restfractie Kringloop Papier/karton PMD Asbest h-a-h groenafval rolcontainers TOTAAL 2. Wijkinzameling Glasbollen Textiel TOTAAL 3. Recyclageparken Grofvuil Matrassen Kurk & CD’s Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Tuinafval Houtafval Metaal Vlak glas Glas KGA KGA bebat toners Frituurolie Motorolie Textiel Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde Plastiek TOTAAL 4. Totaal
62/105
63/105
64/105
65/105
MEULEBEKE aantal inwoners: 10875
overzicht ingezamelde tonnages 2021 2020
2021
kg/inw
1585,12 37,05 503,08 199,72 42,71 2367,68
1516,24 47,64 482,66 246,20 87,41 70,67 2450,82
139,42 4,38 44,38 22,64 8,04 6,50 225,36
334,67 81,82 416,49
319,85 77,30 397,14
29,41 7,11 36,52
81,30 0,33 170,24 4,44 351,52 91,70 743,50 415,49 74,88 22,38 33,68 16,09 1,36 0,16 11,53 1,35 5,10 3,44 69,73 0,76 2,27 63,52 2164,76
84,10 2,04 0,41 169,30 0,55 305,80 81,36 835,22 363,00 66,18 19,58 41,68 13,79 0,94 0,24 9,95 2,34 5,08 3,55 59,36 0,92 0,13 56,54 2122,05
7,73 0,19 0,04 15,57 0,05 28,12 7,48 76,80 33,38 6,09 1,80 3,83 1,27 0,09 0,02 0,91 0,22 0,47 0,33 5,46 0,08 0,01 5,20 195,13
1666,42 3282,52 4848,94 66,30%
1600,34 3369,67 4970,01 67,80%
147,16 309,85 457,01
1. Haalmethode Restfractie Kringloop Papier/karton PMD Asbest h-a-h groenafval rolcontainers TOTAAL 2. Wijkinzameling Glasbollen Textiel TOTAAL 3. Recyclageparken Grofvuil Matrassen Kurk & CD’s Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Tuinafval Houtafval Metaal Vlak glas Glas KGA KGA bebat toners Frituurolie Motorolie Textiel Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde Plastiek TOTAAL 4. Totaal Restfractie+GV rp Selectieve fractie GROOTTOTAAL %selectiviteit 5. Gemeentelijk afval Brandbaar TOTAAL
0,46 0,46
66/105
67/105
68/105
69/105
OOSTROZEBEKE aantal inwoners: 7935
overzicht ingezamelde tonnages 2021 2020
2021
kg/inw
1257,62 14,17 349,10 161,72 39,88 1822,50
1144,72 11,39 340,94 184,08 47,19 63,06 1791,38
144,26 1,44 42,97 23,20 5,95 7,95 225,76
249,55 60,06 309,61
237,51 53,53 291,05
29,93 6,75 36,68
62,04 0,33 121,10 4,44 281,96 58,06 83,44 649,12 312,53 59,60 13,49 29,12 12,05 0,64 0,16 9,70 1,80 5,95 3,44 54,25 0,56 2,27 43,28 1809,32
57,52 1,90 0,41 123,08 0,55 238,60 52,28 73,38 750,22 283,70 52,47 27,99 35,09 10,49 0,96 0,24 8,50 1,80 6,78 3,55 59,76 0,78 0,13 40,22 1830,41
7,25 0,24 0,05 15,51 0,07 30,07 6,59 9,25 94,55 35,75 6,61 3,53 4,42 1,32 0,12 0,03 1,07 0,23 0,85 0,45 7,53 0,10 0,02 5,07 230,68
1319,66 2621,77 3941,43 66,50%
1202,24 2710,59 3912,83 69,30%
151,51 341,60 493,11
60,68 60,68
0,26 77,64 77,90
1. Haalmethode Restfractie Kringloop Papier/karton PMD Asbest h-a-h groenafval rolcontainers TOTAAL 2. Wijkinzameling Glasbollen Textiel TOTAAL 3. Recyclageparken Grofvuil Matrassen Kurk & CD’s Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Asbest Tuinafval Houtafval Metaal Vlak glas Glas KGA KGA bebat toners Frituurolie Motorolie Textiel Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde Plastiek TOTAAL 4. Totaal Restfractie+GV rp Selectieve fractie GROOTTOTAAL %selectiviteit 5. Gemeentelijk afval Brandbaar Groen TOTAAL
70/105
71/105
72/105
73/105
PITTEM aantal inwoners: 6785
overzicht ingezamelde tonnages 2021
1. Haalmethode Restfractie Kringloop Papier/karton PMD Asbest h-a-h groenafval rolcontainers TOTAAL 2. Wijkinzameling Glasbollen Textiel TOTAAL 3. Recyclageparken Grofvuil Matrassen Kurk & CD’s Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Tuinafval Houtafval Metaal Vlak glas Glas KGA KGA bebat toners Frituurolie Motorolie Textiel Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde Plastiek TOTAAL 4. Totaal Restfractie+GV rp Selectieve fractie GROOTTOTAAL %selectiviteit
2020
2021
kg/inw
966,44 12,90 322,00 119,60 8,17 1429,11
921,64 17,80 304,00 157,58 70,82 15,22 1487,06
135,83 2,62 44,80 23,22 10,44 2,24 219,17
189,00 44,89 233,89
186,24 42,03 228,27
27,45 6,19 33,64
54,08 0,33 131,76 4,44 241,34 76,64 594,94 288,89 60,76 30,49 36,13 15,23 1,01 0,16 7,62 1,62 4,11 3,44 52,79 0,00 2,27 47,98 1656,02
59,20 1,21 0,41 136,86 0,55 252,04 64,40 712,86 289,24 52,91 27,99 37,75 11,14 0,94 0,24 7,69 2,07 3,63 3,55 54,09 0,76 0,13 45,22 1764,88
8,73 0,18 0,06 20,17 0,08 37,15 9,49 105,06 42,63 7,80 4,13 5,56 1,64 0,14 0,04 1,13 0,31 0,54 0,52 7,97 0,11 0,02 6,66 260,11
1020,52 2298,50 3319,02 69,3%
980,84 2499,37 3480,21 71,80%
144,56 368,37 512,93
74/105
75/105
76/105
77/105
RUISELEDE aantal inwoners: 5371
overzicht ingezamelde tonnages 2021
1. Haalmethode Restfractie Kringloop Papier/karton PMD Asbest h-a-h Groenafval rolcontainers TOTAAL 2. Wijkinzameling Glasbollen Textiel TOTAAL 3. Recyclageparken Grofvuil Matrassen Kurk & CD’s Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Tuinafval Houtafval Metaal Vlak glas Glas KGA KGA bebat toners Frituurolie Motorolie Textiel Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde Plastiek TOTAAL 4. Totaal Restfractie+GV rp Selectieve fractie GROOTTOTAAL %selectiviteit 5. Gemeentelijk afval Groen TOTAAL
2020
2021
kg/inw
703,77 9,92 264,66 92,90 10,72 27505,00
652,06 9,47 246,16 116,84 104,65 13,59 1142,77
121,40 1,76 45,83 21,75 19,48 2,53 212,77
135,56 37,61 173,17
135,02 40,39 175,41
25,14 7,52 32,66
74,68 0,33 116,80 4,44 312,88 76,10 672,80 314,41 61,92 20,67 34,33 14,22 0,91 0,16 5,59 1,44 4,50 3,44 57,47 0,00 2,27 49,60 1828,95
67,68 1,86 0,41 120,54 0,55 265,17 65,90 791,30 287,70 55,52 19,58 37,46 11,48 0,95 0,24 5,34 1,53 4,70 3,55 55,12 0,90 0,13 46,24 1843,84
12,60 0,35 0,08 22,44 0,10 49,37 12,27 147,33 53,57 10,34 3,65 6,97 2,14 0,18 0,04 0,99 0,28 0,88 0,66 10,26 0,17 0,02 8,61 343,30
778,45 2305,63 3084,08 74,8%
719,74 2442,29 3162,03 77,20%
134,00 454,72 588,72
56,12 56,12
81,92 81,92
78/105
79/105
80/105
81/105
TIELT aantal inwoners: 20373
overzicht ingezamelde tonnages 2021 2020
2021
kg/inw
3027,18 155,92 1019,66 358,26 40,67 4601,68
2892,92 204,87 979,46 445,22 198,32 92,41 4813,20
142,00 10,06 48,08 21,85 9,73 4,54 236,25
646,88 160,66 807,54
653,86 145,46 799,32
32,09 7,14 39,23
105,38 0,33 204,32 4,44 396,90 117,48 212,48 877,58 426,55 93,33 20,67 50,66 21,36 1,58 0,16 15,07 3,51 7,42 3,44 95,32 0,58 2,27 82,34 2743,16
106,98 3,54 0,41 215,12 0,55 356,14 103,64 31,98 1052,38 421,74 89,46 19,58 57,91 19,52 1,59 0,24 13,47 2,34 9,44 3,55 80,28 1,36 0,13 67,66 2659,00
5,25 0,17 0,02 10,56 0,03 17,48 5,09 1,57 51,66 20,70 4,39 0,96 2,84 0,96 0,08 0,01 0,66 0,11 0,46 0,17 3,94 0,07 0,01 3,32 130,52
3132,56 5019,82 8152,38 61,60%
2999,90 5271,62 8271,52 63,70%
147,25 258,76 406,00
1. Haalmethode Restfractie Kringloop Papier/karton PMD Asbest h-a-h groenafval rolcontainers TOTAAL 2. Wijkinzameling Glasbollen Textiel TOTAAL 3. Recyclageparken Grofvuil Matrassen Kurk & CD’s Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Asbest Tuinafval Houtafval Metaal Vlak glas Glas KGA KGA bebat toners Frituurolie Motorolie Textiel Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde Plastiek TOTAAL 4. Totaal Restfractie+GV rp Selectieve fractie GROOTTOTAAL %selectiviteit
82/105
83/105
84/105
85/105
86/105
87/105
I.V.I.O. aantal inwoners: 124303
overzicht ingezamelde tonnages 2021 1. Haalmethode Restfractie Kringloop Papier/karton PMD Asbest h-a-h groenafval rolcontainers groenafval compostb, zakken TOTAAL 2. Wijkinzameling Glasbollen Textiel TOTAAL 3. Recyclageparken Grofvuil Matrassen Kurk & CD’s Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Asbest Tuinafval Houtafval Metaal Vlak glas Glas KGA KGA bebat toners Frituurolie Motorolie Textiel Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde Plastiek TOTAAL 4. Totaal Restfractie+GV rp Selectieve fractie GROOTTOTAAL %selectiviteit 5. Gemeentelijk afval Brandbaar Groen Landbouwfolie TOTAAL
2020
2021
kg/inw
18063,09 598,56 5797,20 2267,98 505,30 272,88 27505,01
17236,33 701,61 5585,42 2797,65 812,97 985,56 305,02 28424,56
138,66 5,64 44,93 22,51 6,54 7,93 2,45 228,67
3945,25 964,05 4909,30
3806,33 864,27 4670,61
30,62 6,95 37,57
1064,86 3,54 1691,34 48,83 4501,48 1134,98 530,84 8284,48 4328,14 897,25 282,03 433,60 191,53 13,25 1,76 119,72 23,49 65,53 37,84 796,98 8,84 25,00 704,85 25190,17
1059,66 30,50 4,49 1738,30 6,04 3965,42 1051,58 157,02 9581,33 4140,80 832,32 265,86 469,76 169,86 13,39 2,63 105,86 26,91 77,15 39,03 783,67 13,78 1,42 670,72 25207,50
8,52 0,25 0,04 13,98 0,05 31,90 8,46 1,26 77,08 33,31 6,70 2,14 3,78 1,37 0,11 0,02 0,85 0,22 0,62 0,31 6,30 0,11 0,01 5,40 202,79
19127,95 38476,53 57604,48 66,80%
18295,99 40006,68 58302,67 68,60%
147,19 321,85 469,04
69,72 455,34 30,70 555,76
62,55 629,60 8,10 700,25
88/105
89/105
VI. VERSLAG VAN DE COMMISSARIS-REVISOR
90/105
91/105
92/105
93/105
94/105
VII. TOELICHTING BIJ DE JAARREKENING 2021 Alle bedragen zijn in EUR. ACTIVA De totale activa bedragen 4.567 K EUR. De belangrijkste posten zijn de liquiditeiten (1.053 K EUR), handelsvorderingen (1.006 K EUR), de voorschotten retributies (749 K EUR) en de vaste activa (1.575 K EUR). VASTE ACTIVA De vaste activabestaan vooral uit de materiële vaste activa (1.565 K EUR). Deze activa worden voornamelijk gevormd door het gebouw (215 K EUR) en de terreinen (403 K EUR), gebouwen en installaties op de recyclageparken (853 K EUR), door meubilair en rollend materieel (74 K EUR) en activa in aanbouw (20 K EUR). In 2018 werd een bedrag van 172 K EUR geïnvesteerd in ondergrondse glascontainers. De post van de vaste activa is met 49 KEUR gedaald t.o.v. vorig jaar (vooral afschrijvingen). FINANCIEEL VASTE ACTIVA Dit is de deelname in de Kringwinkel (1,5 K EUR). VORDERINGEN OP MEER DAN EEN JAAR Deze vordering heeft betrekking op een voorschot aan retributies reeds uitgekeerd aan de gemeenten. Dit voorschot werd in belangrijke mate verhoogd in 2008 en bedraagt nu 749 KEUR. VOORRADEN De voorraad van 118 K EUR bestaat uit huisvuilzakken, PMD-zakken en compostvaten. VORDERINGEN OP TEN HOOGSTE EEN JAAR Deze post bestaat uit de volgende elementen: vorderingen op deelnemers-gemeenten vorderingen op andere debiteuren handelaars zakken te ontvangen subsidies terug te vorderen BTW overige vorderingen TOTAAL
280 K EUR 560 K EUR 155 K EUR 11 K EUR 0 K EUR 0 K EUR 1.006 K EUR
GELDBELEGGINGEN EN LIQUIDE MIDDELEN Deze post (1.053 K EUR) bestaat uit liquiditeiten van 1.053 KEUR. PASSIVA 35% van het totaal vermogen wordt gevormd door het eigen vermogen. De solvabiliteitsratio is fors gestegen (+13,33%) t.o.v. vorig jaar en is met 35,48% door reservering terug op een normaal peil na een aantal jaren aan de lage kant vooral ten gevolge van de kapitaalvermindering in 2014 en de uitkering van reserves naar aanleiding van de overgang van rechtspersonenbelasting naar vennootschapsbelasting vanaf boekjaar 2015 en de uitstap uit het kapitaal van de private vennoot begin 2019.
95/105
EIGEN VERMOGEN Na de winstverdeling is het eigen vermogen 1.621 K EUR Het eigen vermogen is als volgt opgesplitst: kapitaal van de publieke vennoten uitgifte premies herwaarderingsmeerwaarden wettelijke reserve onbeschikbare reserve beschikbare reserve kapitaalsubsidies TOTAAL:
662 K EUR 8 K EUR 0 K EUR 69 K EUR 46 K EUR 638 K EUR 198 K EUR 1.621 K EUR
VOORZIENINGEN Voorziening voor contractverliezen oud papier Voorziening voor grote herstellingen en groot onderhoud
152 K EUR 198 K EUR
SCHULDEN OP TEN HOOGSTE EEN JAAR De schulden op ten hoogste één jaar bestaan uit 2.363 K EUR en zijn als volgt samengesteld: leveranciers en te ontvangen facturen verkoop zakken dividenden en zitpenningen, e.a. sociale en fiscale schulden teruggave gemeenten en retributies TOTAAL:
1.040 K EUR 1.232 K EUR 0 K EUR 83 K EUR 0 K EUR 2.363 K EUR
RESULTATENREKENING De resultatenrekening wordt, na eliminatie van de opbrengsten en kosten m.b.t. de gesubsidieerde lening, samenvattend als volgt voorgesteld: opbrengsten (in K EUR) bijdragen deelnemers-gemeenten 76% opbrengst Fost Plus opbrengst Recupel aanrekening aan burgers op de parken KMO recyclageparken andere opbrengsten opbrengsten afvalfracties financiële opbrengsten terugstorting voorafbetaling belasting TOTAAL kosten (in K EUR) aankopen handelsgoederen kosten ophaling, overslag en verwerking (60) andere kosten lonen en wedden (incl. bestuurdersvergoedingen): afschrijvingen andere bedrijfskosten en fin.kosten voorziening voor grote herstellingen en groot onderhoud belastingen TOTAAL Resultaat van het boekjaar:
9.390 1.669 64 180 14 381 988 31 0 12.717 315 8.567 1.108 1.657 224 13 198 0 12.082 635
De verwerkingskosten zijn ca. 31% van de 60-reeks kosten; het andere gedeelte bestaat uit ophaal-, overslag- en transportkosten. 96/105
VIII. JAARREKENING
97/105
98/105
99/105
100/105
101/105
102/105
103/105
IX.KENNISGEVING PRESENTIEGELDEN INGEVOLGE ART. 60, 2DE LID VAN HET DECREET INTERGEMEENTELIJKE SAMENWERKING
Berteloot Tonny Bossuyt Danny Dehaudt Dries Deven Jean-Pierre Dewinter Chris Lambrecht Paul Lannoo Wesley Leenknecht Geert Parmentier Nico Tack Roos Vanden Bussche An Vandeputte Greta Verschoore A.-Sophie TOTAAL
1E SEM 1.523,13 1.523.13 3.046,26 1.523,13 1.087,95 1.087,95 1.523,13 1.305,54 1.523,13 1.305,54 1.523,13 1.523,13 1.523,13
BRUTO 2E SEM 1.109,70 1,109,70 2.219,39 1.109,70 665,82 1.109,70 1.109,70 887,76 1.109,70 1.109,70 887,76 1.109,70 887,76
TOTAAL 2.632,83 2.632,83 5.265,65 2.632,83 1.753,77 2.197,65 2.632,83 2.193,30 2.632,83 2.415,24 2.410,89 2.632,83 2.410,89
20.018,28
14.426,09
34.444,37
104/105
VERPLAATSINGSVERGOEDING 1E SEM 2E SEM TOTAAL 24,80 37,42 62,22 13,86 20,91 34,77 2,77 4,18 6,95 6,27 7,48 13,75 18,96 38,16 57,12 16,19 24,44 40,63 10,80 16,29 27,09 2,04 4,11 6,15 9,19 13,87 23,06 14,44 43,59 58,03 24,36 24,51 48,87 12,55 18,93 31,48 19,40 29,28 48,68 175,63
283,17
458,80
I.V.I.O. Intergemeentelijke vereniging voor duurzaam milieubeheer voor Izegem en Ommeland Lodewijk de Raetlaan 12 – 8870 Izegem tel. 051 31 17 96 – info@ivio.be – www.ivio.be