Skip to main content

Jaarverslag 2018

Page 1

2018 ACTIVITEITENVERSLAG


DEELNEMERS – GEMEENTEN


I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X.

VOORWOORD

4

STATUTEN, VENNOTEN, KAPITAAL EN SAMENSTELLING VAN ORGANEN

5

VERSLAG V/D RAAD VAN BESTUUR A/D ALGEMENE VERGADERING

10

KOSTENVERDELING PER BEDRIJFSTAK EN BIJDRAGEN DOOR DEELNEMERS-GEMEENTEN

28

JAARVERSLAG MILIEUCOÖRDINATOR

33

AFREKENING PER GEMEENTE

35

VERSLAG VAN DE COMMISSARIS-REVISOR

85

TOELICHTING BIJ DE JAARREKENING

89

JAARREKENING

90

KENNISGEVING PRESENTIEGELDEN INGEVOLGE ARTIKEL 60, 2de LID V/H DECREET INTERGEMEENTELIJKE SAMENWERKING 99


I. VOORWOORD 2018 was het laatste jaar van ons ondernemingsplan 2013-2018, maar ook het laatste jaar als gemengde intercommunale. In de toekomst gaat I.V.I.O. als zuivere intercommunale verder werken, met dezelfde gemeenten maar met een eigen managementteam. 2018 was een positief jaar voor I.V.I.O. en als wij spreken over een positief jaar, dan is dit meer dan alleen een financieel gegeven. Met I.V.I.O. is het de bedoeling om inzake afvalbeheer de burger de best mogelijke service te geven aan de beste prijs. Zoals u kunt lezen in dit verslag, is afvalbeheer veel meer dan alleen het ophalen van de gele en blauwe zakken. De materie wordt meer en meer complex, de uitdagingen groter, de taken omvangrijker en toch moeten we de kosten blijven in het oog houden. Dat we daar in geslaagd zijn, is een verdienste van alle medewerkers binnen het I.V.I.O.-verhaal, de private partners, de interne medewerkers en het managementteam. Een bijzonder woord van dank ook voor het afscheidnemend directiecomitÊ en de leden van de raad van bestuur. Ervaring, interesse, kennis en positivisme waren sleutelwoorden in een goede samenwerking tussen de gemeentelijke vertegenwoordigers. De nieuwe raad van bestuur staat voor de belangrijke opdracht I.V.I.O. in de nieuwe vorm verder te beheren met oog op kostenbeheersing en kwaliteit van dienstverlening. Ondertussen lopen de procedures om keuzes te maken wie de partners gaan zijn in de verdere dienstverlening. Ook in deze procedures zijn parameters opgenomen om te kunnen blijven het optimale evenwicht te behouden tussen een uitgebreide en kwalitatieve dienstverlening en een lage kostprijs voor de gemeenten en hun inwoners. Daarnaast blijven we inzetten op de sensibilisering omtrent afval en sluikstorten en ondersteuning inzake opsporing van vervuilers door middel van camerabewaking. We zijn een intercommunale met een zeer ruim aanbod van recyclageparken en met ruime openingsuren. Veel van het zwerfvuil kan daar gratis worden achtergelaten. Ook een woord van dank voor onze Mooimakers, vrijwilligers die jaar in, jaar uit zwerfvuil opruimen en zorgen voor een properder milieu. Hopelijk zijn zij ook een inspiratiebron voor jong en oud om te blijven streven naar een mooie en propere leefomgeving voor iedereen. Tonny Berteloot, waarnemend voorzitter – I.V.I.O.

5


II. STATUTEN, VENNOTEN, KAPITAAL EN SAMENSTELLING VAN ORGANEN STATUTEN INTERGEMEENTELIJKE VERENIGING VOOR DUURZAAM MILIEUBEHEER IN IZEGEM EN OMMELAND – I.V.I.O. Intercommunale maatschappij beheerst door de wet van 22 december 1986 betreffende de intercommunales en het decreet van 01 juli 1987 en van 06 juli 2001 betreffende de werkwijze van, de controle op en de vaststelling van het ambtsgebied van de intercommunales

Zetel van de vereniging Lodewijk de Raetlaan 12, 8870 Izegem tel.:051 31 17 96 – Fax: 051 31 67 39 e-mail: info@ivio.be website: www.ivio.be Secretariaat Dominiek Pillaert Ommegangstraat 32 8850 Ardooie Rechtsvorm Coöperatieve vennootschap met beperkte aansprakelijkheid Register van de burgerlijke vennootschappen die de vorm van een handelsvennootschap hebben aangenomen Kortrijk BV nr.6 Machtiging tot oprichting K.B. van 22 november 1973 Stichtingsakte en statuten Gepubliceerd in de bijlagen tot het Belgische Staatsblad van 12 januari 1974 onder het nummer 151-1 Goedgekeurd bij K.B. van 17 juli 1974 Wijziging van de statuten Bij besluit van de Jaarvergadering van 28/04/1981 en goedgekeurd bij M.B. van 26/04/1982 Bij besluit van de Jaarvergadering van 29/04/1986 en goedgekeurd bij M.B. van 08/01/1987 Bij besluit van de Jaarvergadering van 19/04/1988 en goedgekeurd bij M.B. van 16/08/1988 Bij besluit van de Jaarvergadering van 18/04/1989 en goedgekeurd bij M.B. van 16/08/1989 Bij besluit van de Jaarvergadering van 23/09/1991 en goedgekeurd bij M.B. van 13/01/1992 6


Bij besluit van de Jaarvergadering van 29/04/1992 en goedgekeurd bij M.B. van 25/08/1992 Bij besluit van de Jaarvergadering van 27/04/1993 en goedgekeurd bij M.B. van 07/10/1993 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 24/03/1997 en goedgekeurd bij M.B. van 09/07/1997 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 26/04/1999 en bekendgemaakt in de bijlagen tot het Belgisch Staatsblad van 20/05/1999 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 23/04/2001 en bekendgemaakt in de bijlagen tot het Belgisch Staatsblad van 26/05/2001 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 27/06/2002 en goedgekeurd bij M.B. van 24/04/2003 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 16/12/2002 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 24/04/2003 en bekendgemaakt in de bijlagen tot het Belgische Staatsblad van 14/05/2003 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 06/11/2003 en bekendgemaakt in de bijlagen tot het Belgische Staatsblad van 03/12/2003 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 09/12/2013 en bekendgemaakt in de bijlagen tot het Belgische Staatsblad van 13/02/2014 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 14/12/2015 en bekendgemaakt in de bijlagen tot het Belgische Staatsblad van 25/03/2016 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 10/12/2018 en bekendgemaakt in de bijlagen tot het Belgisch Staatsblad van 31/12/2018 Verslag van de Raad van Bestuur aan de Jaarvergadering der Aandeelhouders op 20/05/2019. Jaarrekening per 31/12/2019 – vierenveertigste boekjaar

7


2. DE AANGESLOTEN VENNOTEN

Ardooie Dentergem Ingelmunster Izegem Ledegem Lendelede Meulebeke Oostrozebeke Pittem Ruiselede Tielt TOTAAL

Materiële aandelen 2.161 1.703 2.361 5.872 2.073 1.214 2.413 1.591 1.448 1.124 4.302 26.262

Immateriële aandelen 11 9 11 29 11 6 11 8 7 7 22 132

AANDEELHOUDERS B

Totaal 2.172 1.712 2.372 5.901 2.084 1.220 2.424 1.599 1.455 1.131 4.324 26.394

AANDELEN

1. Intercommunale I.M.O.G. – Harelbeke

10

2. Intercommunale I.V.B.O. – Brugge

10

3. Intercommunale MIROM – Menen

10

4. Intercommunale I.V.O.O. – Oostende

10

5. Intercommunale MIROM – Roeselare

10

6. Intercommunale I.V.V.O. – Veurne

10

TOTAAL B

60

AANDEELHOUDERS C

Ecowest

8

Materiële aandelen 2400

Immateriële aandelen 1184

Totaal 3584


3. BESTUURSORGANEN Raad van bestuur Piet Seynaeve Tonny Berteloot Dominiek Pillaert Rudi Neirynck

voorzitter ondervoorzitter secretaris permanent deskundige

Voor de publieke sector – stemgerechtigd Linda Devisch Enigo Vandendriessche Nadine Verheye Julie Vandewatere Nadia Staes Greta Vandeputte Nico Parmentier Danny Bossuyt Christine Goethals Anne-Sophie Verschoore Paul Lambrecht Veerle Lanssens William Coppens John Van Hollebeke Els De Rammelaere

Ardooie Ingelmunster Ingelmunster Izegem Izegem Ledegem Lendelede Meulebeke Meulebeke Oostrozebeke Pittem Ruiselede (tot 01/03/2018) Ruiselede (vanaf 19/04/2018) Tielt Tielt

Voor de publieke sector met raadgevende stem Geert Leenknecht Christine Dehaemers

Izegem Tielt

Voor de private sector Mieke Hoorens Rik Dekeyser Geert Maes

Ecowest nv Ecowest nv Ecowest nv

DirectiecomitĂŠ Piet Seynaeve Tonny Berteloot Dominiek Pillaert Rudi Neirynck

9

voorzitter ondervoorzitter secretaris permanent deskundige


Voor de publieke sector: Enigo Vandendriessche Veerle Lanssens Anne-Sophie Verschoore Els De Rammelaere

Ingelmunster Ruiselede (tot 01/03/2018) Oostrozebeke (vanaf 22/05/2018) Tielt

Voor de private sector: Mieke Hoorens

Ecowest nv

Voor I.V.I.O. Frank Bulcke

Managementteam Frank Bulcke Pierre De Weirdt Henk Schotte Heidi Deruytter

Commissarisrevisor Martin Derycke

10

algemeen directeur financieel directeur exploitatieverantwoordelijke administratief verantwoordelijke


III. VERSLAG VAN DE RAAD VAN BESTUUR AAN DE ALGEMENE VERGADERING VAN I.V.I.O. In overeenstemming met de wet en in toepassing van de statuten, brengt de Raad van Bestuur hierbij verslag uit over de financiĂŤle resultaten en de werking van de intergemeentelijke vereniging I.V.I.O. gedurende het boekjaar 2018.

1. CIJFERS Hierbij hebben wij de eer u ons verslag voor het boekjaar 2018 voor te leggen.

FinanciĂŤle en statistische gegevens

Bedrijfstak 1: ophaling, overslag en sensibilisatie tonnages budget

werkelijke tonnages

tonnages

2018

2017

16.900 ton 0 ton 6.050 ton 1.950 ton

16.869 ton 0 ton 5.810 ton 1.995 ton

16.726 ton 0 ton 6.002 ton 1.927 ton

groen in rolcontainers KGA glas

880 ton 210 ton 4.045 ton

653 ton 173 ton 4.077 ton

629 ton 180 ton 4.049 ton

totaal

30.035 ton

29.577 ton

29.513 ton

restfractie grofvuil (brandbaar) papier en karton PMD

Bijdragen budget 2018

Werkelijke bijdragen 2018

werkelijke bijdragen 2017

2.959.241 EUR

2.913.696 EUR

2.857.589 EUR

Bemerkingen: De restfractie in totaliteit is licht gestegen met 0,85% (143 ton) tegenover 2017, vooral toe te schrijven aan een lichte stijging van het aantal opgehaalde kg per inwoner. Het grofvuil is ook in 2018 volledig verdwenen omdat de beperkte ophalingen op aanvraag op de recyclageparken worden aangevoerd. Maar ook met de lichte stijging van het huishoudelijk afval blijven alle gemeenten van I.V.I.O. met het totaal brandbaar per inwoner in de buurt of onder de strengere normen. De tonnage van het huis-aan-huis opgehaalde papier en karton is gedaald met 3,20% t.o.v. vorig jaar. Op de parken is de aangevoerde tonnage papier/karton ook gedaald met 1,52% ten aanzien van vorig jaar. Voor het glas ingezameld in glasbollen is er een stijging met 2,34% voor de wijkinzameling en dit jaar een daling met 9,08% op de parken. In absolute cijfers hebben deze afwijkingen voor gevolg dat de glasbolleninzameling in totaal ongeveer 28 ton hoger uitvalt als vorig jaar. De opgehaalde tonnage PMD is in stijgende lijn en is 68 ton hoger dan vorig jaar. Groen in rolcontainers is met 24 ton 11


gestegen tegenover vorig jaar (+3,82%) door de verdere toename van het aantal deelnemers. De tonnage is ook in 2018 beïnvloed door de drogere periode in de zomermaanden met minder aanvoer. KGA is met 7 ton (-3,89%) gedaald tegenover vorig jaar. De kosten in Bedrijfstak 1 zijn 1,54% onder het budget gebleven en 1,96% hoger dan vorig jaar. In vergelijking met het budget is dit vooral te wijten aan de lagere dan voorziene statutaire indexverhogingen voor de ophaaltarieven. De aankoopprijzen van de huisvuilzakken zijn vrij stabiel gebleven en er zijn minder huisvuilzakken in omloop. De stijging van de inzamelkosten tegenover vorig jaar kan toegeschreven worden aan een forsere indexstijging door o.a. de stijging van de brandstoftarieven als onderdeel van de index.

Bedrijfstak 2: beheer recyclageparken tonnages budget 2018

werkelijke tonnages 2018

tonnages 2017

25.807 ton

24.445 ton

23.635 ton

bijdragen budget 2018

werkelijke bijdragen 2018

werkelijke bijdragen 2017

1.536.983 EUR

1.363.810 EUR

1.351.245 EUR

Bemerkingen: De aangevoerde tonnage op de parken is gestegen (810 ton of +3,43%). De stijging is vooral het gevolg van hogere aanvoer van tuin- en houtafval. De aanvoer van de overige fracties is stabiel of hoger. De opwaartse trend van vorig jaar zet zich dus door. De invloed van de invoering van diftar is dus minder merkbaar. De fractie bouw & sloop (+1,41%) is licht gestegen. De fractie tuinafval is dit jaar beduidend hoger door het natte voorseizoen (386 ton of +4,52%). De fractie houtafval is andermaal gestegen met 295 ton of +8,73%. De belangrijkste afvalfractie blijft tuinafval (36%), gevolgd door bouw & sloop en inert (25%). De derde fractie blijft hout (15%). Ondanks een aantal éénmalige kosten op sommige parken, de stijging van de indexatie verwerkingstarief voor sommige selectieve fracties en de toepassing van de diftarisering is de inzamelkost op de parken tegenover vorig jaar slechts licht toegenomen met 12.564 EUR (0,9%). De beheersing van de kosten is een constant gegeven. T.o.v. het budget is er een bonus van 200.173 EUR.

Bedrijfstak 3: afzet en commercialisatie bijdragen budget 2018

werkelijke bijdragen

3.020.930 EUR

2.777.879 EUR

2018

werkelijke bijdragen 2017 2.518.133 EUR

Bemerkingen: In deze bedrijfstak zijn de kosten hoger dan vorig jaar (+259.746 EUR of +10,32%) en lager dan het budget (-243.051 EUR of -8%). De belangrijkste redenen voor de

12


gunstige afwijking t.o.v. het budget zijn de lagere tonnages, hogere papieropbrengsten en de lagere verwerkingstarieven voor een aantal fracties. Tevens moet gemeld worden dat de gemeentelijke ophalingen van bouw & sloop, tuinafval en brandbare fracties hier ook in verrekend worden, doch hiervoor geen budget is voorzien. Dit wordt wel aan de respectievelijke gemeenten aangerekend, doch binnen de voorziene bijdragen. In 2018 is deze dienstverlening goed voor 42.200 EUR. Tevens wordt ook de inzameling van groen in Izegem via composteerbare huisvuilzakken apart aangerekend aan Izegem en was budgettair ook niet voorzien. Het bedrag bedraagt ca. 27.500 EUR.

ALGEMEEN: Budget 2018

bijdrage

bijdrage

2018

2017

7.367.863 EUR

6.735.526 EUR

6.299.317 EUR

EVOLUTIE BIJDRAGE EN RETRIBUTIES 2016

2017

Ardooie

461.458

468.670

Dentergem

424.039

430.262

Ingelmunster

539.122

546.078

1.424.238

1.430.676

Ledegem

470.672

480.420

Lendelede

296.267

294.936

Meulebeke

551.360

552.644

Oostrozebeke

397.252

409.394

Pittem

356.346

362.136

Ruiselede

279.410

284.067

Tielt

1.030.808

1.040.034

Totaal

6.230.974

6.299.317

Izegem

2018 501.281 464.221 589.025 1.527.239 508.748 322.880 581.049 435.731 383.623 309.684 1.112.045

6.735.526

%18vs17 7,0% 7,9% 7,9% 6,7% 5,9% 9,5% 5,1% 6,4% 5,9% 9,0% 6,9%

6,9%

voorschot

verschil

retributie

Bijdr.retributie

537.936

-36.655

233.605

267.676

505.104

-40.883

219.825

244.396

645.960

-56.935

306.009

283.016

1.649.580

-122.341

799.211

728.027

561.420

-52.672

243.164

265.584

339.108

-16.228

149.213

173.667

660.168

-79.119

299.511

281.538

468.984

-33.253

225.625

210.106

421.080

-37.457

174.318

209.304

332.808

-23.124

132.601

177.083

1.245.912

-133.867

562.710

549.335

7.368.060

-632.534

3.345.793

3.389.733

Bemerkingen: Uit bovenstaande cijfers blijkt dat de werkelijke bijdrage 436.209 EUR of 6,9% hoger is dan vorig jaar en dat is hoger dan de gemiddelde inflatie (2,05%). De werkelijke bijdrage is 632.534 EUR (-8,6%) lager dan het aangerekende voorschot. De aangerekende bijdragen zijn gebaseerd op het ondernemingsplan en ook het aftrekken voor de retributies is op basis van dit ondernemingsplan. Sinds 2014 wordt het netto van deze beide bedragen opgevraagd. Voor het component bijdrage (kosten) is het gunstig verschil 632.534 EUR en voor het component retributie bedraagt het verschil 2.567 EUR. Belangrijk op te merken hier is dat de retributie ca. 50% van de kosten dekt en dat de verwerkingskost van I.V.I.O. per inwoner gestegen is tot 13


55 EUR/inwoner. Verhoogd met de kost van het dividend aan de private partner wordt de kost per inwoner 59 EUR. De onderlinge verschillen tussen gemeenten zijn niet erg groot.

Bij vergelijking tussen 2018 en 2017 zijn de cijfers 2018 hoger (436 KEUR) dan vorig jaar en de verschillen kunnen als volgt verklaard worden:

1. Huis-aan-huis ophaling 1.1 Inzameling Restfractie (iets meer tonnen + hogere index/sa+ brandstof) Papier/karton (hogere index) PMD (hogere index) Groen (index + stijging aantal klanten) Glasbollen - onderhoud sites Overslagkosten: meer tonnen restafval Transport HĂ H: meer tonnen restafval Kosten zakken (minder zakken in omloop)

53.268 5.406 13.549 7.438 0 4.061 3.197 -30.680

1.2 Verwerking Restfractie - meer tonnen opgehaald

21.867

Papier/karton: minder tonnage ingezameld

39.840

Sorteringskosten PMD meer ingezamelde tonnage

16.674

Gemeentelijk brandbaar: hogere tonnage

9.047

2. Recyclageparken 2.1 Inzameling Hogere loonkost: terug full bezetting aantal FTE's Afschrijvingen: sommige assets volledig afgeschreven Meer transportkosten door stijging ingezamelde tonnage Meer overslagkosten door stijging tonnage

45.200 -10.780 18.937 9.204

Diversen: lagere kosten

-36.046

Opbrengst brandbare fractie

-11.282

2.2 Verwerking Brandbaar: hogere tonnage Papier/karton: lagere tonnage

5.286 6.942

Bouw & sloop + inerten: stijging verwerkingsprijzen

17.346

Tuinafval: stijging tonnage

20.347

Metaal: betere afzetprijzen

-6.283

Hout: stijging ingezamelde tonnen

37.600

Recupel en andere: achterstand bijdrage Tranport overslag: hogere kost t.g.v. stijging tonnage + 800 ton

36.938

KGA: minder tonnen ingezameld

-5.109

56.765

3. Overhead 3.1 Algemeen Wedden: vooral hogere responsabiliseringsbijdrage Advies en studiekosten: implementatie GDPR

14

30.039 8.944


Verschillende posten: lichte kostenstijging

24.000

Ecowest management team: kost verlenging

67.420

3.2 Algemene kosten en opbrengsten Meer tussenkomst Fost Plus + regularisatie 2017

-62.835

Andere inkomsten: BTW teruggave

27.948

Afschrijvingen: ingebruikname OGC

12.225

436.473 De selectiviteitsgraad bedraagt thans 68,3% (na correctie van de KMO-zakken en de rolcontainers voor scholen en openbare gebouwen) ten overstaan van eveneens 68,3% in 2017. De daling is vooral te wijten aan de nieuwe voorstelling van de cijfers van de restfractie die de selectiviteitsgraad met ongeveer 1,5% doet dalen. De totale teruggave op het nettobedrag van bijdrage min retributie is 629.967 EUR t.o.v. 936.167 EUR in 2017. Dit is na afrekening van het gemeentelijk afval en de groeninzameling Izegem. De teruggave per gemeente is als volgt berekend, maar er wordt voorgesteld het terug te geven saldo over te dragen naar boekjaar 2019:

teruggave

extra dienst

totaal

Ardooie

35.624

18.526

54.150

Dentergem

44.780

44.780

Ingelmunster

58.648

58.648

121.033

23.491

144.524

Ledegem

51.876

3.440

55.316

Lendelede

17.649

11.634

29.283

Meulebeke

80.442

Oostrozebeke

32.798

Pittem

41.112

Ruiselede

22.165

Izegem

Tielt

123.841

Totaal

629.967

80.442 4.780

37.578 41.112

3.853

26.018 123.841

65.724

695.691

Aangezien de werkelijke bijdragen gebaseerd zijn op de werkelijke ophaalkosten en de werkelijk ingezamelde tonnages, zijn het deze gemeenten die de meeste maatregelen nemen in het kader van afvalpreventie die de grootste teruggave/inwoner boeken. Bovendien wordt niet het volledig verschil teruggestort. De belangrijkste reden is enerzijds het feit dat in het ondernemingsplan voorzien is dat vanaf 2016 de tussenkomst van de gemeenten in absolute waarden hetzelfde blijft in de 3 laatste legislatuurjaren en anderzijds werd voor 2016 een vermindering van de aanrekeningen op het ondernemingsplan van 1.028.000 EUR toegepast. In 2018 zijn kosten en opbrengsten in evenwicht en is er geen resultaat te verdelen. De waarderingsregels zijn opgesteld in de veronderstelling van continuĂŻteit van de activiteiten na de datum van 31/12/2018. De elf gemeentebesturen hebben in 2017 een intentieverklaring tot verderzetting na 31/12/2018 van de opdrachthoudende vereniging goedgekeurd. In de loop van 2019 zal de opdrachthoudende vereniging overgaan tot een statutenwijziging waarin de verlenging voor een periode van achttien jaar wordt vastgelegd.

15


IV. FEITEN I.V.I.O. wil bijdragen tot een duurzaam en maatschappelijk verantwoord omgaan met materialen en energie door het aanbieden van een geïntegreerd beheer voor alle huishoudelijke afvalstoffen. Volgens het materialendecreet zijn de gemeenten bevoegd voor de inzameling en verwerking van de huishoudelijke afvalstoffen. De bevoegdheid van de deelnemers gemeenten betreffende de zorgplicht werd aan I.V.I.O. (zie statuten) overgedragen. I.V.I.O. zet in op een kostenefficiënte, kwaliteitsvolle en innovatieve dienstverlening met aandacht om afval te voorkomen, grondstoffen te recycleren en hernieuwbare energie te ontwikkelen. I.V.I.O. streeft ernaar om in alle transparantie te werken en op zeer regelmatige basis te rapporteren aan haar gemeenten. De intergemeentelijke vereniging werd opgericht als een kosten-delend samenwerkingsverband die haar toegevoegde waarde haalt uit de schaalgrootte van diverse initiatieven en de opgebouwde expertise. I.V.I.O. hanteert bij het bepalen van de koers een maximale vorm van uniformiteit en solidariteit. Dit leidt ongetwijfeld tot een betere service en lagere kosten. Het centrale uitgangspunt voor de deelbeslissing die tijdens de beleidsperiode moet worden genomen, blijft ongetwijfeld de openbare dienstverlening. I.V.I.O. verdeelt haar ondernemingsopdrachten in drie bedrijfstakken: 1. ophaling, overslag en sensibilisatie; 2. beheer van 11 recyclageparken: Ardooie, Dentergem, Ingelmunster, Izegem, Ledegem, Lendelede, Meulebeke, Oostrozebeke, Pittem, Ruiselede en Tielt; 3. afzet en commercialisatie van secundaire grondstoffen. Prioritair voor I.V.I.O. doorheen de drie afzonderlijke bedrijfstakken is zonder twijfel de openbare dienstverlening, in de mate deze: -

maatschappelijk vereist en toegelaten; financieel-economisch haalbaar; en ecologisch te verantwoorden is.

De Raad van Bestuur komt maandelijks bijeen behalve in juli en augustus (of 10 vergaderingen op jaarbasis). Het directiecomité verzekert het dagelijks bestuur en kan dringende maatregelen treffen van bestuurlijke aard. Het directiecomité komt maandelijks 2 maal samen met uitzondering van augustus (of 21 vergaderingen op jaarbasis). Het ‘I.V.I.O.-beleid’ regelgevingen: -

is

vandaag

minstens

onderhevig

aan

volgende

Materialendecreet Vlarema Uitvoeringsplan huishoudelijk afval en gelijkaardig bedrijfsafval 2016-2022 Uitvoeringsplan Organisch-Biologisch Afval Fost Plus (erkenning 2014–2018) Decreet Intergemeentelijke Samenwerking Subsidiebesluit.

Het ondernemingsplan 2013-2018 geeft de richting aan waarin de maatschappelijke opdracht van de intergemeentelijke vereniging tot inzameling en verwijdering van huishoudelijke afvalstoffen kan/moet evolueren in de beleidsperiode en welke strategische keuzes daarbij best genomen worden. We houden hierbij rekening met de evoluerende regelgeving, maatschappelijke tendensen en onze eigen 16


sterktes/zwaktes en opportuniteiten/bedreigingen. In dit plan werd een duidelijke visie en missie naar voor geschoven, die via strategisch management de beleidsdoelstellingen omzetten in concrete actieplannen. Jaarlijks worden via dit plan prioriteiten gesteld. 2018 is gekenmerkt door: -

projecten rond handhaving, duurzaamheid en preventie; zwerfvuilaanpak via onderzoek, handhaving en camerabewaking; inbraakpreventie; administratieve processen & rapportering inzichtelijk maken vereenvoudigen; kosteneffectief handelen; goede dienstverlening geven; energie-efficiënte maatregelen.

en

Bedrijfstak 1: ophaling, overslag en sensibilisatie OPHALING:  Restafvalcijfers: in 2018 werd rekening gehouden met de nieuwe richtlijnen van OVAM waarbij in de berekeningsmethode de cijfers van het restafval (incl. grof vuil) en vergelijkbaar bedrijfsafval samen worden gerapporteerd (zie grafiek). In 2018 werd 144,08 kg/inw. restafval ingezameld, een stijging van 0,6% tegenover 2017. Hiermee liggen we ruim boven de OVAM-doelstelling (2022) van 138 kg per inwoner. Bovendien moeten de gemeenten straat- en veegvuil, afval van de publieke vuilnisbakjes en afval van het opruimen van sluikstorten rapporteren in de OVAM-enquête. Die gewichten zijn ook een onderdeel van de OVAM-doelstelling restafval 2022.

restafval per inwoner 160,00

144,08

150,00 140,00 130,00 120,00 110,00 100,00

restafval hah/inw.

grofvuil rp/inw

Voor de berekening van de retributie blijft het gemiddelde gewicht ongewijzigd op 9,5 kg per grote restafvalzak. 17


 Groeninzameling: de selectieve inzameling van groenafval huis-aan-huis in Izegem werd ook in 2018 verdergezet. 180,23 ton werd ingezameld, een toename van 36 ton. In het I.V.I.O.-werkingsgebied is het aantal klanten met containers voor tuinafval in 2018 opnieuw toegenomen met 74 klanten tot 1.226.  Glasbollen: het ledigen en het onderhoud van de glasbollen gebeurt in eigen beheer. In totaal werd 4.076,74 ton glas ingezameld (+0,67%). Voor de opkuis van de sites en het rein houden van de glasbollen werd er 1.251 uren gepresteerd. Omgerekend is dit ±12 u/glasbolsite/jaar. Uit het controlerapport opgemaakt door bureau Veritas, in opdracht van Fost Plus, is gebleken dat I.V.I.O. zeer goed scoort op vlak van netheid van de glasbolsites, de staat van de glasbollen en de vullingsgraad.  Aankoop ondergrondse glasbollen: tien glasbolsites werden uitgerust met 2 ondergrondse mono-containers voor glas. In het voorjaar van 2019 volgt een elfde site. Hiervoor werd een subsidiedossier ingediend bij OVAM. Slechts 2 sites werden goedgekeurd. In uitvoering van artikel 13 §1 heeft Fost Plus ingestemd met een subsidie van 50% voor de aankoop en plaatsing van 7 glasbolsites.

 Camerabewaking aan de glasbollen: in de strijd tegen het sluikstorten aan de glasbollen werd het proefproject in Tielt verder uitgerold. De camera’s werden af en toe verplaatst. Een medewerker van I.V.I.O., aangesteld als GAS-vaststeller, heeft 29 bestuurlijke verslagen opgemaakt voor Tielt. Twee werden geseponeerd. Bijgevolg werden er in 2018 voor € 2.700 pv’s opgemaakt. De goede samenwerking met de politiezone leidt tot dit succes. Het doel van de camera’s blijft de potentiële daders afschrikken, overlast voorkomen en vaststelling en bewijzen verzamelen. Op de sites waar een camera werd geplaatst, registreerden we 37% minder sluikstort. Op de andere glasbolsites was er een daling van 29%. De campagne werkt dus wel degelijk in de breedte.  Inzameling grofvuil huis-aan-huis op afroep: werd 2 maal in het jaar georganiseerd (voor- en najaar). 76 inwoners hebben zich ingeschreven, een afname van 12 klanten en goed voor 133 m³ grofvuil.

18


 PMD: in 2018 werd er 16,24 kg per inwoner ingezameld. In vergelijking met 2017 een stijging van 3%. I.V.I.O. behaalde een lager PMDresidupercentage van 15,01% t.o.v. het Belgisch gemiddelde van 17,74%. Het bestek voor de aankoop van PMDzakken werd opnieuw gegund aan Powerpack voor een periode van één jaar, verlengbaar met één jaar.

PMD: kg/inw. 16,5

16,2

16,2 15,8

16,0 15,4 15,5

15,0

15,0 14,5 14,0 2014

2015

2016

2017

2018

 Textiel: na enkele jaren van stijgende tonnages kenden we in 2018 een daling van 2,7% tot 7,54 kg/inw. Dit ondanks de Ovam-campagne, met persaandacht, om naast herbruikbare kledij en schoenen ook versleten kledij, beddengoed, keuken en badkamertextiel e.d. in te zamelen. Wel stellen we een verhoogde activiteit vast van illegale textielinzamelaars.

 Kringwinkel: door de goede samenwerking met de Kringwinkel Midwest wordt heel wat materiaal hergebruikt en blijft zodoende gespaard van de afvalberg. Deze materialen kunnen in de Kringwinkels in Izegem en Tielt of het centraal magazijn in Ingelmunster worden binnengebracht. De Kringwinkel haalt ook op afroep bij de burger of bedrijven zelf materiaal op. In totaal werd 748 ton of 6,09 kg/inw. materiaal uit het I.V.I.O- werkingsgebied ingezameld door de Kringwinkel. Dit is een sterke daling van 27,5%. Deze daling is echter het gevolg van een nieuwe en accuratere wijze van registratie van de binnenkomende goederen. Globaal zijn de resultaten van de Kringwinkel goed.

19


COMMUNICATIE EN SENSIBILISATIE Een goed milieubeleid kan enkel worden gevoerd mits een volgehouden dialoog, en een goede en gecoördineerde samenwerking tussen alle betrokken partijen. I.V.I.O. streeft continue naar herkenning, sensibilisatie en informatie die onmisbare middelen zijn om de betrokkenheid van de doelgroepen in de bewustwording van een integraal afvalbeleid te verhogen. Hierbij werken druk en digitale themakanalen ondersteunend.

1.

Passieve communicatie & sensibilisatie Verschillende communicatiemiddelen dienen om de inwoners te sensibiliseren en te informeren: sociale media, website en communicatiedragers zoals: milieukranten, folders, ophaalkalender, recyclageapp, vormingen voor de verschillende graden van het onderwijs, perscontacten enz. 

Milieukrant/ophaalkalender: er verschenen 2 milieukranten. De recycle! App is gratis voor de bevolking. De app geeft alle ophaaldata, openingsuren van de parken en sorteerinformatie weer.

Website/sociale media: de website en Facebookpagina werden intens gebruikt om informatie, richtlijnen, campagnes en activiteiten te delen met de bevolking. Op de website werd heel wat informatie opgezocht. In 2018 waren er 55.853 unieke bezoekers met 257.751 paginaweergaven. De meest bezochte pagina is nog steeds de ophaalkalender (17,21%).

2.

Actieve communicatie & sensibilisatie a. Acties samen met de burgers: Voor de gemeenten en I.V.I.O. is de zwerfvuilproblematiek een blijvend aandachtspunt. Om het zwerfvuil terug te dringen werden individuen en doelgroepen hierbij betrokken. Voor de financiering werd de ondersteuning van middelen (subsidies) en materiaal van Mooimakers optimaal benut.  Hoffelijkheidscampagne: de hoffelijkheidscampagne, die oproept tot hoffelijk gedrag ten opzichte van afvalophalers en recyclageparkwachters vond plaats van 19 tot 23 november.  Campagne

‘Red de restjes’: 327 burgers hebben deelgenomen aan de wedstrijd rond voedselverspilling. Zo won er per gemeente 1 deelnemer het kookboek ‘Red de restjes’.

20


b. Acties met Provinciale werkgroep: De 6 West-Vlaamse afvalintercommunales en de provincie West-Vlaanderen werken samen aan provinciale initiatieven betreffende voorkomen, sensibilisering en handhaven. De samenwerking leidt tot schaalvoordeel, taakverdeling en kostenefficiëntie. Tevens is de boodschap naar de burger over de intercommunales heen eenduidiger en krachtiger. De kosten verbonden aan de projecten worden maximaal gefinancierd met subsidies.  Let’s do it in je buurt in de vuilbak – langdurige vrijwilligers: ondertussen is het aantal langdurig vrijwilligers die hun buurt proper houden bij I.V.I.O., gegroeid tot 209 (totaal West-Vlaanderen ongeveer 1.800). I.V.I.O. voorziet in opruimmateriaal en communicatiemateriaal. Daarnaast ontvangen nieuwe langdurige vrijwilligers een blauwe jas met label van Let’s do it en Mooimakers.

Let’s do it op school in de vuilbak: de denktank bestaande uit directieleden, leerkrachten, technisch personeel van het middelbaar onderwijs, de provinciale werkgroep, professor Tim Smits (doet onderzoek naar gedragsverandering) en het communicatiebureau O2 doen via het Let’s do it op schoolproject onderzoek om een gedragsverandering bij jongeren te realiseren in de strijd tegen zwerfvuil. 5 proefprojecten met elk een apart thema werden uitgewerkt en uitgerold in 16 West-Vlaamse scholen. Daarvoor werd op iedere deelnemende school een rondgang met leerkrachten en leerlingen uitgevoerd. Alle foute nudging werd weggehaald en goede nudging (juiste afvalrecipiënten, goede inwerpopeningen, juiste kleur per afvalsoort, uniforme school gerelateerde communicatie op de recipiënten) werd toegepast vooraleer de proefprojecten van start gingen. Een tussen- en eindmeting van de hoeveelheid zwerfvuil en de opruimkost van het zwerfvuil worden uitgevoerd in 2019 en afgetoetst met de nulmeting van april/mei 2018. Het project wordt gefinancierd door Mooimakers.

21


 Project Handhaving: in de week van 17 tot 23 september vond de handhavingsweek plaats. Handhavers gingen toen op pad om burgers die het goede voorbeeld toonden aan te moedigen en vervuilers op hun plichten te wijzen. Er werden ook proces-verbalen uitgeschreven.  Cycling Vlaanderen: Cycling Vlaanderen, de provincie en de IC’s hebben een zwerfvuilproject uitgewerkt met als doel wielerwedstrijden zwerfvuilvrij te maken. Op verschillende wielerwedstrijden werden afgebakende afvalzones met beachvlaggen voorzien. Mooimakers heeft op wedstrijden metingen uitgevoerd betreffende wat, waar en hoeveel werd weggegooid. Het onderzoek toont aan dat het meeste zwerfvuil, vooral sigarettenpeuken, wordt veroorzaakt door de bezoekers. c. Acties met scholen en verenigingen  Rondleidingen: tijdens 20 rondleidingen (483 deelnemers) op het recyclagepark werd informatie verstrekt over afvalpreventie en sortering. Met de compostmobiel kwam het kringlooptuinieren uitvoerig aan bod. Als beloning kregen de bezoekers een brooddoos.  Interactieve animatielessen voor scholen: in samenwerking met Fost Plus worden interactieve animatielessen aangeboden: LABO, Da’s proper, Viesvuilland en Ten afval. Er werden 103 animaties uitgevoerd door Good Planet.  Jeugdboek zwerfvuil ‘De wraak van ridder Piepus’ auteur Marc De Bel: alle kleuter- en lagere scholen in het werkingsgebied kregen de kans om het jeugdboek aan te vragen voor in de schoolbibliotheek.  Evenementencontainer/compostmobiel/afvalspellen: in totaal waren er 75 ontleningen, een lichte stijging t.o.v. 2017.  Evenementenkits: I.V.I.O. biedt evenementenkits (PMD en restafvalcontainers) gratis ter beschikking ter evenementen. Er werden opnieuw een aantal kits bij de gemeenten geleverd voor ontlening aan verenigingen.  Herbruikbare bekers: het uitlenen aan verenigingen, vrijwilligers en scholen is gratis en wordt beheerd door de Kringwinkel. Hiervoor krijgt de Kringwinkel van I.V.I.O. een vergoeding van € 48 per uitleenbeurt. 23 organisaties (t.o.v. 13 in 2017) hebben de bekers geleend voor hun activiteit. Slechts 6 organisaties zijn er in geslaagd om de bekers in orde terug te brengen. Van de 16.450 bekers die werden uitgeleend zijn er 538 (3%) die beschadigd of niet teruggekeerd zijn.

22


d. Acties met gemeenten  Coachingtraject: naast de gemeente Lendelede is Meulebeke ook in het coachingtrajectproject gestapt. Het 2-jarig project die een optimale aanpak van zwerfvuil en algemene netheid in de gemeente beoogt, werd aangepast. De gemeente krijgt hiervoor een kostenvergoeding van € 30.000.  Eenmalige opruimacties: in samenwerking met de gemeenten werden op specifieke zones eenmalige opruimacties gehouden tijdens de Lenteschoonmaak. Scholen, vrijwilligers, verenigingen, … namen hieraan deel. I.V.I.O. leverde (via Mooimakers) opruimmateriaal, schonk aan alle deelnemers een gadget. De gemeenten kunnen bij het indienen van een aanvraag bij Mooimakers voor hun opruimactie € 500 subsidies krijgen. e. Acties met kringloopkrachten (compostbeheer) I.V.I.O. werkt nauw samen met de cel thuiscomposteren van Vlaco in de begeleiding van de gemeenten en de intercommunale zelf bij de promotie van kringlooptechnieken, o.a. thuiscomposteren en voedselverlies, bij de burgers. Kringloopkrachten en –ambassadeurs kregen bijscholing over diverse thema’s.  Kringloopkrachtenwerking: verschillende infosessies werden gehouden voor de kringloopkrachten. I.V.I.O. kreeg 3 nieuwe kringloopkrachten bij. In totaal zijn er 49 actieve kringloopkrachten.

23


 Jaarvergadering kringloopkrachten: de jaarvergadering ging door op 31 januari 2018. Er werd toelichting gegeven over vrijwilligerswerk, Vlacoplannen, verkoopcijfers compostrecipiënten en vormingen. Als dank kregen de 29 kringloopkrachten elk 2 polo’s van I.V.I.O.  Verkoop compostvaten & -bakken: er werden 141 compostvaten, 90 compostbakken en 50 aanbouwelementen verkocht, een lichte daling t.o.v. 2017. Een nieuwe aanbesteding werd gegund aan Plastic Omnium voor de vaten en aan Eco Oh! voor de bakken en aanbouwelementen. De lichte prijsstijging werd doorgerekend. Om het composteren verder te stimuleren, zijn er gemeenten die de compostvaten en –bakken tegen een lager tarief verkopen aan de burger.  Voedselverspilling: in juni gingen kringloopactiviteiten door met als thema ‘red de restjes’. Om het kringlooptuinieren te promoten waren de kringloopkrachten aanwezig op jaarbeurzen, de dag van het park, demoruimten, enz. Vlaco hield op 11 en 12 juni het Kringloopweekend. Burgers kregen de kans om deel te nemen aan een wedstrijd. Hierbij won een inwoner uit Pittem een kookworkshop.  Infocursussen:  compostlessen: 3 kringloopambasadeurs hebben les gegeven in de scholen ‘t Spoor (Tielt) en St.-Tillo (Izegem) rond composteren en kringlooptuinieren. Daarbij leren kinderen om groenten-, fruit- en tuinafval te verwerken in een compostvat. Met compost die daaruit ontstaat, planten de kinderen bloemen in composteerbare potjes met compost om zo het kringlooptuinieren volledig aan te leren.  Pesticidencampagne: de VMM heeft in het voorjaar een communicatiecampagne gehouden om burgers te sensibiliseren rond pesticiden en pesticidevrij tuinbeheer. Recyclageparken werden voorzien van affiches, banners en flyers. Bezoekers kregen een voegborstel om het terras en de stoep onkruidvrij te houden. Parkwachters en kringloopkrachten kregen een opleiding. Tevens werden er 3 infoavonden georganiseerd i.s.m. een lesgever Vlaco, Mirom en het West-Vlaamse Hart. Op 28/03 kregen de kringloopkrachten een bijscholing ‘pesticidevrij beheer van tuin en terras’.  (Vierkante meter) moestuinieren: op 2 juni was er een infosessie omtrent het opstarten van een (vierkante meter) moestuin.

24


Bedrijfstak 2: beheer recyclageparken 

Recyclageparken: om hergebruik en/of recyclage mogelijk te maken, zijn bronsortering en kwaliteit van de afvalfractie essentieel. De nabijheid en de ruime dienstverlening maken dit inzamelcircuit heel bereikbaar. In totaal werd via het brengsysteem 25.150 ton ingezameld, gemiddeld 204,7 kg / inwoner / jaar. In vergelijking met 2017 is dit een stijging van 2,6%.



Diftarsysteem: 99,3% van de gezinnen die het recyclagepark bezocht hebben, hadden voldoende met de 24 gratis toegangsbeurten. Zelfs ruim 78% had voldoende met 12 toegangsbeurten. Slechts 270 gezinnen dienden extra toegangsbeurten aan te kopen. Het aantal bezoekers is met 1,6% toegenomen alsook is het aantal bezoeken met 2,8% gestegen. Gemiddeld telden we over alle parken 19,2 bezoeken per uur. Aantal bezoekers (gezinnen en ETK-klanten) BEZOEKERS

2014

Bedrijven

2015

2016

2017

2018 vs 2017

2018

310

290

291

295

299

1%

Organisaties

54

50

41

35

41

17%

Particulieren

36.186

35.491

35.803

35.992

36.559

2%

Scholen

27

26

22

22

23

5%

Stadsdiensten

24

24

23

25

24

-4%

36.601

35.881

36.180

36.369

36.946

2%

2018

2018 vs 2017

Eindtotaal

Aantal bezoeken Spreiding van de bezoekers over de recyclageparken BEZOEKEN Bedrijven

25

2014

2015

2016

2017

1.484

1.295

1.400

1.490

1.485

0%

Organisaties

250

196

178

194

174

-10%

Particulieren

278.993

274.744

280.215

273.357

281.271

3%

Scholen

118

122

68

84

97

15%

Stadsdiensten

559

590

522

529

581

10%

TOTAAL:

281.404

276.947

282.383

275.654

283.608

3%

EID Totaal

278.993

274.744

280.215

273.357

281.271

3%

ETK Totaal

2.411

2.203

2.168

2.297

2.337

2%


11 5 418 9.181 945 17.208 23 2 2 0 2 120 27.917

249 50 1.135 263 2 18 22.583 92 197 4 1.688 29 26.310

1 7 20 6 11 6 22 0 19 13.591 3.087 29 16.799

ta al

Ti

is u R

it P

O

10 607 164 14 106 23 91 62 7 4 6 1 1.530 358 18.673 8 26 17.585 5 12 135 974 16 46 20.769 19.694

To

28 0 23 335 22.624 114 2 1 0 0 0 19 23.146

rp

515 6 1.575 43.456 113 93 120 22 12 12 61 64 46.049

rp

156 16 22.113 2.421 31 304 827 1.615 36 3 35 30 27.587

os t

r

2 18.987 10 12 2 0 96 197 4 3 586 131 20.030

rp

rp

20.516 0 45 128 3 5 31 8 80 15 47 32 20.910

rp

rp

M eu

rp

Le nd

rp

Iz

g In rp

Le d

t en D

rd A

rp

bez Ard bez Dent bez Ing bez Iz bez Led bez Lend bez Meu bez Oostr bez Pit bez Ruis bez Ti bez BW TOTAAL

rp

be z

oe k

en

Door de uniformiteit van beleid en de solidarisering van de recyclageparkkosten kan iedere inwoner naar elk I.V.I.O.-recyclagepark gaan. In totaal is wel 88,1% van de bevolking trouw gebleven aan het park van de gemeente.

91 22.186 350 19.599 32 25.500 42 55.997 6 23.748 1 17.756 718 26.310 216 20.834 202 18.163 156 13.801 32.567 39.182 16 532 34.397 283.608 249.903

% eigen aan gemeente 2018 98,1% 94,8%

80,2%

94,4%

97,7%

61,6%

85,8%

89,9%

89,3%

80,9%

94,7%

88,1%

2017

97,8%

95,1%

78,3%

93,8%

97,3%

61,9%

86,2%

90,3%

85,8%

81,3%

94,6%

87,5%

2016

96,5%

95,4%

71,6%

95,0%

97,0%

58,3%

86,5%

95,5%

90,0%

82,4%

94,9%

86,8%

2015

98,2%

95,9%

79,5%

95,1%

97,3%

67,6%

87,6%

92,0%

91,3%

83,4%

95,0%

89,6%

Diftar-inkomsten op de recyclageparken: mede door de stijging van de tonnage betaalfracties zijn de inkomsten met 5,9% gestegen. De totale inkomsten bedroegen € 210.750 (KMO-afval: € 17.467 en particulier-afval € 193.283). Omgerekend werd per inwoner in 2018 € 1,57 betaald.

Infrastructuurwerken recyclageparken: RP Ardooie: het eindrapport betreffende de betonwerken op het park werd door OVAM goedgekeurd en de laatste schijf subsidies werd uitbetaald. - RP Ingelmunster en Ledegem: er werd een nieuw scherm op de ingangszuilen geplaatst. Deze schermen zijn veel beter leesbaar bij (fel) zonlicht. Groenonderhoud: door een tekort aan eigen personeel werd het groenonderhoud op de parken en kantoorgebouw uitbesteed aan 3 aannemers. -

 

26

Milieucoördinator:

-

Milieuvergunning: voor de parken Ardooie, Meulebeke en Tielt werd een milieuvergunning afgeleverd mits naleving van bijzondere voorwaarden. Voor het op punt zetten voor het lozen van bedrijfsafvalwater heeft een externe firma door middel van een cameraonderzoek het rioleringsstelsel in beeld gebracht.

-

Milieuaudit: uitgevoerd in aanwezigheid van de milieucoördinator D. Mertens vond plaats tijdens het najaar waarbij de aanwezige activiteiten en inrichtingen getoetst werden aan de geldende milieuwetgeving.

Veiligheidsbeleid toegangscontrole recyclageparken: in uitvoering van de richtlijnen van de Commissie voor de bescherming van de persoonlijke levenssfeer (CBPL) voert I.V.I.O. een veiligheidsbeleid uit. De werkgroep veiligheidscoördinatie kwam opnieuw samen om het beleid te evalueren. I.V.I.O. vroeg het Rijksregister om een nieuw certificaat te bekomen teneinde de mutaties te bestendigen van de persoonsgegevens voor het toegangscontrolesysteem van de recyclageparken.


Bedrijfstak 3: afzet en commercialisatie 

Recyclagefracties: de kwaliteit van de fracties op de recyclageparken waren in overeenstemming met de acceptatievoorwaarden. De markt voor het groenafval stond onder druk waardoor het noodzakelijk was om de boomstronken terug selectief af te voeren. Ondanks de invoerstop in China van verschillende recyclagematerialen van huishoudelijk oorsprong heeft I.V.I.O. toch alle materialen kunnen afzetten. Voor huishoudelijk plasticafval moest worden bijbetaald. De papierprijs zakte wel met meer dan € 40/ton tot gemiddeld € 90/ton. De tonnage frituurolie en –vetten is vorig jaar terug met 20% gedaald. Door het wegvallen van de aanvaardingsplicht en de vervanging van een nieuw wettelijk kader voor de inzameling bij eindverkopers. De extra inzamelpunten zorgen niet voor een extra tonnage. Essentieel blijft om de kwaliteit van de fracties goed te houden teneinde de afzet van de materialen te verzekeren.

Markconformiteit: de deskundige heeft gewoontegetrouw een verantwoordingsnota neergelegd waarin de marktconformiteit van de prijzen en de ecologisch verantwoorde afzet en commercialisering van de door haar verworven secundaire grondstoffen werd bevestigd.

ALGEMEEN Overleg met externe besturen: om het beleid grondig te kunnen uitvoeren, treedt I.V.I.O. op als een constructieve gesprekpartner van diverse instanties zoals OVAM, Interregionale verpakkingscommissie, provincie, Interafval, SOM en de organisaties opgericht in het kader van de terugname- en aanvaardingsplicht: Fost Plus, Recytyre, Recupel, Bebat, Val-i-pac, … I.V.I.O. en de deelnemers-gemeenten hebben een samenwerkingsakkoord met De Kringwinkel Mid-West voor de aanmoediging van hergebruik. I.V.I.O. zetelt in de Raad van Bestuur. Binnen Interafval is I.V.I.O. actief betrokken in de plenaire vergaderingen en in de werkgroepen communicatie en inzameling. De West-Vlaamse communicatiewerkgroep kwam samen om diverse projecten uit te werken, o.a. de Lenteschoonmaak, Let’s do it in je buurt, Let’s do it op school, … In functie van de informatie-uitwisseling met de aangesloten deelnemer-gemeenten werden twee stuurgroep-vergaderingen georganiseerd met de milieuambtenaren. GDPR: om I.V.I.O. in overeenstemming te brengen met de AVG (GDPR), werd voor de analyse samengewerkt met SpotIT – Merelbeke en voor de uitwerking en implementatie met Vandelanotte Security & Privacy. Interne communicatie: er werden 2 personeelsvergaderingen gehouden. Het recyclageparkbeheer werd in al zijn aspecten besproken, naast parallel lopende acties naar de bevolking. Aanvullend aan de personeelsvergadering werd het personeel d.m.v. dienstnota’s ingelicht. In het intern overleg konden de bedienden van gedachten wisselen over de voortgang van de onderneming. 27


Asbestafbouwbeleid In opdracht van de gemeenten heeft I.V.I.O. voor de gemeenten een subsidiedossier ingediend bij de OVAM en verkregen. De subsidies werden betaald aan de gemeenten en moeten niet terugvloeien naar I.V.I.O. Die éénmalige ondersteuning voor de te verwachten verhoogde aanvoer van asbestcement op de recyclageparken bedroeg in totaal € 246.985. Tevens heeft I.V.I.O. voor de bronophaling asbest aan huis een subsidieaanvraag bij de OVAM ingediend.

PERSONEEL Algemeen  De fietsvergoeding is in vergelijking met 2017 met 52% gestegen tot 7.699 kilometers.  Tijdelijk extra medewerkers hebben gezorgd voor meer uren permanentie op de recyclageparken. Ten opzichte van het totaal aantal gepresteerde arbeidsuren is er wel een lichte daling.

arbeiders permanentie recyclageparken glasbollen inzameling onderhoud diverse transporten Houtsnippers + groen scheppen diversen

2016

2017

2018

74,7% 5,4% 11,1% 2,7% 2,3% 3,8%

73,0% 5,0% 10,9% 3,1% 2,5% 5,6%

72,3% 4,6% 11,7% 3,7% 2,3% 5,4%

Welzijn op het werk: het Hoog Overlegcomité (HOC) en het BOC kwamen 2 maal samen. Bij de arbeiders waren er 5 arbeidsongevallen met werkverlet. We noteerden hierdoor een afwezigheid van 335 uren. Het verzuimpercentage van de bedienden en de arbeiders samen bedraagt 9,58%. (arbeiders 10,46%, bedienden 0,1%). Het verzuimpercentage bedraagt 6% indien rekening wordt gehouden met de langdurige zieken, meer dan 1 jaar. Ondanks de invoering van een verzuimbeleid blijft het verzuimpercentage van de arbeiders zeer hoog. Hoofdzakelijk te wijten aan de langdurige zieken (81,5% van de totale afwezigheid wegens ziekte). De frequentiegraad is 113.9 en de ernstgraad 1. Wijzigingen personeelsbestand Aanwerving: twee parkwachters zijn uit dienst getreden en werden vervangen. Een voltijds administratief bediende werd aangeworven ter vervanging van een deeltijds administratief medewerkster. De deeltijds financieel-administratief medewerkster (24/38) werd wegens pensionering eveneens vervangen. Opleiding: de arbeiders hebben 294 uren opleiding gevolgd o.a. in vakbekwaamheid C-rijbewijs en EHBO. 28


V. Kostenverdeling per bedrijfstak en bijdragen door deelnemers-gemeenten Vanaf 2003 zijn de principes, die sinds de herinrichting van de intercommunale op 1 april 1997 gelden, voor de aanrekening van de bijdragen aan de deelnemersgemeenten, lichtjes gewijzigd. Dit heeft te maken met de verlenging van de Opdrachthoudende Vereniging en het verlagen van de tarieven. -

-

-

Voor bedrijfstak 1 (ophaling en overslag) en bedrijfstak 3 (transportkosten en verwerkingskosten voor opgehaalde tonnages) worden op basis van werkelijke tonnages, inwoners en ophaalkarakteristieken de kosten verdeeld over de 11 gemeenten. De verwerkingskost per ton voor de verschillende fracties is dezelfde voor alle gemeenten onafhankelijk van de verwerkingssite. Bedrijfstak 2 (recyclageparkbeheer) is volledig gesolidariseerd. Dit betekent dat alle kosten op de 11 intergemeentelijke recyclageparken samen verdeeld worden over de 11 gemeenten in deze bedrijfstak en wel in functie van het inwonersaantal. De overheadkosten en opbrengsten worden verdeeld over alle deelnemersgemeenten eveneens in functie van het inwonersaantal.

Er is dus een grotere vorm van solidarisatie gekomen aangezien iedereen mee participeert in alle bedrijfstakken. Vanaf 2014 worden nettobijdragen (na aftrek retributies) opgevraagd bij de gemeentelijke deelnemers via maandelijkse aanrekeningen. Bovendien zijn deze nettobijdragen vastgelegd volgens het ondernemingsplan 2014-2018, ingeschreven in de gemeentelijke begrotingen. Het jaarbudget 2018, dat als basis dient voor de maandrapportering, is € 1.099.471 lager dan het bedrag voorzien voor 2018 in het ondernemingsplan. Wel worden in de jaarcijfers van 2017 de werkelijke cijfers vergeleken met dit jaarbudget. Bijgevolg als men beter scoort dan het jaarbudget, scoort men zeker beter dan het bedrag ingeschreven in het ondernemingsplan. De brutobijdrage (de kostenaanrekening) van het jaarbudget 2017, bedroeg € 7.235.454. Dit is € 936.137 EUR hoger dan de reële cijfers van 2017, vooral ten gevolge van het indexeringsmechanisme en een stijging van het verwerkingstarief van sommige selectieve fracties. De totale werkelijke bijdrage voor 2018 is € 6.735.526, hetzij € 436.209 hoger dan 2017 en € 632.534 lager dan het budget. Een belangrijke kanttekening die hierbij moet gemaakt worden, is dat een aantal gemeenten opteren om met hun bijdrage een aantal extra gemeentelijke diensten te financieren en dit voor € 65.724. Het gunstig verschil is in feite met dit bedrag hoger.

De analyse van de verschillende kosten per bedrijfstak, is als volgt: In bedrijfstak 1 wordt vastgesteld dat de ophaalkosten € 45.500 lager dan het budget liggen. Dit is vooral te wijten aan een lagere dan voorziene indexering voor de ophaalkosten. De verwerkingskosten voor de opgehaalde fracties zijn € 180.500 lager dan het budget. Dit is vooral toe te schrijven aan de hogere dan budgettair voorziene opbrengsten papier en karton. 29


In bedrijfstak 2 zijn de inzamelkosten € 173.000 lager dan het budget wegens een zuinig kostenbeheer op de parken en hogere opbrengsten voor de brandbare en KMO-fractie. De verwerkingskosten op de parken zijn € 62.500 lager dan het budget. Ook hier spelen de hogere opbrengsten van papier/karton een rol en ook de betere opbrengsten voor de andere opbrengstenfracties waaronder textiel. Globaal is de werkelijke kost van de intergemeentelijke recyclageparken € 236.000 (of 9%) lager dan gebudgetteerd. De overheadkosten zijn € 179.000 lager dan het budget. Dit is toe te schrijven aan een zeer zuinig beheer, want op de meeste posten is er een gunstige afwijking. De andere opbrengsten zijn € 9.000 lager dan het budget en omdat de BTWteruggave wegens een beter BTW-verhoudingsgetal verdeeld is over alle posten.

30


actual

jaar-1

budget

%

Bedrijfstak 1 + transport bedrijfstak 3 Ophaling Restfractie Grofvuil + Metaal P/K PMD Groen

1.391.772 0 399.994 379.403 87.695

1.338.504 6 394.588 365.854 80.257

1.441.967 18.194 413.250 373.728 64.499

96,5% 0,0% 96,8% 101,5% 136,0%

Restfractie Glas PMD Glasbollen eigen inzameling Glasbollen onderhoud Transport afv. hàh Kost zakken Exploitatiemgt. Subtotaal

72.188 14.219 0 76.036 55.562 56.860 299.071 80.898 2.913.696

68.127 14.276 0 76.943 56.769 53.663 329.751 78.851 2.857.589

83.082 0 0 69.999 59.998 54.087 286.435 94.002 2.959.241

86,9%

108,6% 92,6% 105,1% 104,4% 86,1% 98,5%

479.889 883.921

512.523 838.721

608.483 928.500

78,9% 95,2%

1.903.586

1.881.719

1.913.752

99,5%

-588.571 362.869 16.399 42.233 985.116 56.247 2.777.879 917.409

-628.411 346.195 16.303 33.186 813.255 55.886 2.518.133 786.958

-370.260 350.732 22.880 0 1.047.605 56.221 3.020.930 1.096.803

159,0% 103,5% 71,7% 0,0% 94,0% 100,0% 92,0% 83,6%

-1.337.350 9.342 90.738 0 0 -1.237.269 6.735.526

-1.274.515 -18.606 78.513 0 0 -1.214.608 6.299.316

-1.273.173 -80.000 107.079 0 0 -1.246.094 7.367.863

105,0% -11,7% 84,7%

Overslag

Bedrijfstak 2 RP-inzameling (excl. lonen) Lonen

Bedrijfstak 3 Verwerkingskosten Restfractie Grofvuil P/K Sortering PMD Groen Gemeente bs./t./brand RP verw. Kringwinkel verg. Subtotaal Totale overhead Algemene kosten en inkomsten Inkomsten Fost Plus Andere inkomsten Afschrijvingen Financiële opbr. (pm) Andere uitz. Opbrengsten Totaal Groot-totaal

31

99,3% 91,4%


Recyclageparken Bedrijfstak 2: Inzamelkosten Loonkost Afschrijving Transport Overslag Huur containers Tel, el., water Onderhoud Diversen Opbrengst kmo's Opbrengst brb. fr. KGA ophaling

838.721 189.875 153.195 100.653 16.964 39.908 97.279 54.775 -16.992 -182.001 58.869 1.351.246

928.500 192.571 149.252 113.687 20.250 40.500 146.600 40.000 -14.000 -150.000 69.623 1.536.983

95,2% 93,0% 115,3% 96,6% 79,6% 97,9% 62,7% 51,8% 124,8% 128,9% 87,9% 88,7%

94.652 -182.484 0 1.999 41.640

89.366 -189.426 0 1.997 39.613

73.730 -104.040 10.100 2.400 36.400

128,4% 175,4% 0,0% 83,3% 114,4%

122.805 245.550 -108.231 257.279 -160.837

105.459 225.203 -101.948 219.679 -197.775

129.500 240.240 -75.000 252.000 -122.990

94,8% 102,2% 144,3% 102,1% 130,8%

Transportkosten overslag KGA verwerking

530.392 142.351

473.627 147.460

432.855 172.410

122,5% 82,6%

Totaal Groot-totaal

985.116 2.348.927

813.255 2.164.500

1.047.605 2.584.588

94,0% 90,9%

Totaal

883.921 179.095 172.132 109.857 16.125 39.657 91.869 20.729 -17.468 -193.283 61.177 1.363.810

Bedrijfstak 3: Verwerkingskosten Brandbaar Papier/karton Brandb bedrijven Glas Asbest + Inliners Bouw&Sloop + inert Tuinafval Metaal Hout Recupel en andere

32


Overhead

actual

jaar-1

budget

%budget

Wedden Bedrijfsrevisor Bestuurdersverg. Drukwerk, sensibilisering Post, telefoon Ond. kantoorm., verz. Docum, lidgelden Reg. Kst., weddecen. Receptiekosten Kantoorbenodigdheden Huisvesting Rein. Mat., diversen Adv. & studiekosten Werkkledij Kst hakselaar + ondh dtk Voorafbet. bel/fin. kst Ecowest mgt. team Kost recipiĂŤnten

278.824 4.100 98.031 26.720 30.259 12.349 15.331 7.064 10.628 7.309 28.619 6.911 9.444 11.946 14.173 100 333.581 22.022

248.785 4.004 95.912 24.445 28.457 10.919 17.237 6.668 12.643 5.958 29.175 8.343 500 10.466 19.313 -24.358 266.161 22.330

287.000 4.000 100.000 115.000 40.000 12.000 23.000 8.000 15.000 22.000 47.000 15.000 10.000 25.000 30.000 0 340.803 3.000

97,0% 102,0% 98,0% 23,0% 76,0% 103,0% 67,0% 88,0% 71,0% 33,0% 61,0% 46,0% 94,0% 48,0% 47,0%

Totaal

917.409

786.958

1.096.803

84,0%

98,0% 734,0%

Algemene kosten en opbrengsten Inkomsten Fost Plus Andere inkomsten Afschrijvingen Financiele opbrengsten Andere uitz. Opbrengsten

-1.337.350 9.342 90.738 0 0

-1.274.515 -18.606 78.513 0 0

-1.273.515 -80.000 107.079 0 0

105,0% -12,0% 85,0%

Totaal

-1.237.269

-1.214.608

-1.246.094

99,0%

33


VI. JAARVERSLAG MILIEUCOÖRDINATOR Bijdrage milieucontactpersoon werkjaar 2018 Ook in 2018 heeft de Intergemeentelijke Vereniging voor duurzaam milieubeheer voor Izegem en Ommeland (I.V.I.O.) haar missie voor het voorkomen van afval en het correct inzamelen ervan met succes voortgezet. Dit o.a. via de intensieve sensibilisering en frequente communicatie met zijn burgers. O.a. via de uitgebreide website www.ivio.be, haar facebookpagina en de halfjaarlijkse milieukrant krijg je concrete informatie over afvalpreventie en sorteer-informatie. Wist je bijvoorbeeld dat je met je school of vereniging een bezoek kan brengen aan een van de I.V.I.O.-recyclageparken of demoruimten voor thuis composteren? Ook kan je voor je evenementen gratis herbruikbare bekers ontlenen. Zo kan je je evenement afvalarm en milieuvriendelijk te maken. I.V.I.O. stelt bovendien aan jeugdbewegingen het groepsspel ‘Ten Afval’ ter beschikking. Op een plezante manier leer je in groep afval voorkomen, sorteren en recycleren. Naast de website, Facebook en de milieukrant, is de rol van de parkwachter voor sensibilisering van onschatbaar belang, omdat zij als specialisten het eerste contactpunt zijn met de burger en zij de burger persoonlijk kunnen bijstaan. Gedurende de afgelopen jaren heeft I.V.I.O. aanzienlijke inspanningen geleverd om het sorteren voor de burgers duidelijker en eenvoudiger te maken. Dit steeds met aandacht voor de snel geëvolueerde milieuwetgeving. I.V.I.O. beschikt over een “meerjarenplan milieu”, om gestructureerd de milieugerelateerde acties en uitdagingen te plannen en op te volgen. Dit meerjarenplan milieu vormde de basis voor de milieu-gerelateerde prioriteiten in 2018.

34

In juli 2018 werden de werkplannen van de recyclageparken Tielt, Ardooie en Meulebeke geactualiseerd en ter goedkeuring overgemaakt aan de omgevingsinspectie. In dit werkplan is de werking van het recyclagepark en het naleven van de milieuvergunning in detail uitgeschreven.

In 2018 vonden de voorbereidende werken plaats voor het optimaliseren van de rioleringen van de recyclageparken Tielt, Ardooie en Meulebeke. Deze infrastructuurwerken werden opgelegd in de milieuvergunningen, en worden uitgevoerd in de eerste maanden van 2019. Het hemelwater dat in contact komt met afvalstoffen, wordt op deze parken nu gezuiverd via een olieafscheider.

In oktober 2018 vond de jaarlijkse milieuaudit van alle recyclageparken plaats, waarbij de aanwezige activiteiten en inrichtingen getoetst worden aan de geldende milieuwetgeving. Deze audit resulteerde niet in het vaststellen van grote inbreuken tegen de wetgeving.

De orde en netheid op de recyclageparken springt nog steeds positief in het oog!


Uit de plaatsbezoeken blijkt bovendien dat de parkwachters de door de burgers aangeleverde afvalstoffen verder stroomlijnen om een optimaal gesorteerd eindproduct te bekomen. Ook in 2019 zal dit “meerjarenplan milieu” de leidraad zijn van het milieubeleid van I.V.I.O. Duurzame en integrale milieuzorg blijft de volgende jaren één van de voorname pijlers van haar beleid. Een mooi voorbeeld hiervan is de aankoop van de elektrische wagen die in januari 2018 in gebruik werd genomen. Zo start IVIO de omschakeling van fossiele brandstof en dus ook de CO2-uitstoot van zijn wagenpark.

Diederik Mertens Milieucontactpersoon I.V.I.O. 10 april 2019

35


VII. AFREKENING PER GEMEENTE

36


37


38


39


40


41


42


43


44


45


46


47


48


49


50


51


52


53


54


55


56


57


58


59


60


61


62


63


64


65


66


67


68


69


70


71


72


73


74


75


76


77


78


79


80


81


82


83


84


85


VIII. VERSLAG VAN DE COMMISSARIS-REVISOR

86


87


88


89


90


IX. TOELICHTING BIJ DE JAARREKENING 2017 Alle bedragen zijn in EUR.

ACTIVA De totale activa bedragen 4.366 K EUR. De belangrijkste posten zijn de liquiditeiten (594 K EUR), handelsvorderingen (758 K EUR), de voorschotten retributies (749 K EUR) en de vaste activa (2.009 K EUR).

VASTE ACTIVA De vaste activabestaan vooral uit de materiĂŤle vaste activa (2.007 K EUR). Deze activa worden voornamelijk gevormd door het nieuwe gebouw (455 K EUR) en de terreinen (403 K EUR), gebouwen en installaties op de recyclageparken (890 K EUR) en door afzetcontainers (53 K EUR). In 2018 werd een bedrag van 172 K EUR geĂŻnvesteerd in ondergrondse glascontainers. De post van de vaste activa is met 183 K EUR gedaald t.o.v. vorig jaar (vooral afschrijvingen).

FINANCIEEL VASTE ACTIVA Dit is de deelname in de Kringwinkel (1,5 K EUR).

VORDERINGEN OP MEER DAN EEN JAAR Deze vordering heeft betrekking op een voorschot aan retributies reeds uitgekeerd aan de gemeenten. Dit voorschot werd in belangrijke mate verhoogd in 2008 en bedraagt nu 749 K EUR

VOORRADEN De voorraad van 94 K EUR bestaat uit huisvuilzakken, PMD-zakken en compostvaten. VORDERINGEN OP TEN HOOGSTE EEN JAAR Deze post bestaat uit de volgende elementen: -

vorderingen op deelnemers-gemeenten: vorderingen op andere debiteuren: handelaars zakken: te ontvangen subsidies: terug te vorderen BTW: overige vorderingen:

- totaal

15 457 282 122 0 27

K K K K K K

EUR EUR EUR EUR EUR EUR

903 K EUR

GELDBELEGGINGEN EN LIQUIDE MIDDELEN Deze post (594 K EUR) bestaat uit liquiditeiten van 594 K EUR.

PASSIVA 28% van het totaal vermogen wordt gevormd door het eigen vermogen. De solvabiliteitsratio is dus opnieuw licht verbeterd (+2%) t.o.v. vorig jaar, maar blijft met 27,50% nog aan de lage kant vooral ten gevolge van de kapitaalvermindering in 2014 en de uitkering van reserves naar aanleiding van de overgang van rechtspersonenbelasting naar vennootschapsbelasting vanaf boekjaar 2015.

91


EIGEN VERMOGEN Na de winstverdeling is het eigen vermogen 1.201 K EUR. Het eigen vermogen is als volgt opgesplitst: -

kapitaal van de publieke vennoten: kapitaal van de privé vennoot: uitgifte premies: herwaarderingsmeerwaarden: wettelijke reserve: onbeschikbare reserve: beschikbare reserve: kapitaalsubsidies:

- totaal:

661 90 8 7 69 39 3 324

K K K K K K K K

EUR EUR EUR EUR EUR EUR EUR EUR

1.201 K EUR

SCHULDEN OP TEN HOOGSTE EEN JAAR De schulden op ten hoogste één jaar bestaan uit 2.532 K EUR en zijn als volgt samengesteld: -

leveranciers en te ontvangen facturen: verkoop zakken: dividenden en zitpenningen, e.a.: sociale en fiscale schulden: teruggave gemeenten en retributies:

- totaal:

92

1.145 1.187 18 156 26

K K K K K

EUR EUR EUR EUR EUR

2.532 K EUR


X. JAARREKENING

93


94


95


96


97


98


99


XI. KENNISGEVING PRESENTIEGELDEN INGEVOLGE ART. 60, 2DE LID VAN HET DECREET INTERGEMEENTELIJKE SAMENWERKING

100


101


102


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Jaarverslag 2018 by IVIO - Issuu