Feiten IVIO
2014
ARDOOIE
LENDELEDE
DENTERGEM
MEULEBEKE
INGELMUNSTER
OOSTROZEBEKE
IZEGEM
PITTEM
LEDEGEM
RUISELEDE
TIELT
2
I.
voorwoord
3
II.
statuten, vennoten, kapitaal en samenstelling van organen
4
III.
verslag van de Raad van Bestuur aan de Algemene Vergadering
9
IV.
evaluatie inzameling en recyclageparken
27
V.
kostenverdeling per bedrijfstak en bijdragen door deelnemers-gemeenten
32
VI.
jaarverslag milieucoรถrdinator
37
VII. afrekening per gemeente
39
VIII. verslag van de commissaris-revisor
88
IX.
toelichting bij de jaarrekening
91
X.
jaarrekening
94
I. VOORWOORD Het voorbije jaar was het startjaar van het nieuwe ondernemingsplan waarin het principe van “de vervuiler betaalt” nog meer werd benadrukt. We werden geconfronteerd met de nieuwe strategische keuzes en moesten ons hieraan aanpassen. De invoering van de diftar, waardoor bepaalde fracties betalend werden, en de beperking van het aantal gratis toegangsbeurten tot de recyclageparken zorgden voor een enorme daling van de aangevoerde tonnages op de parken. Het resulteerde ook in een spectaculaire daling van de inzamel- en vewerkingskosten. Mede daardoor bedroeg de netto bijdrage van de gemeenten in het werkingstekort van I.V.I.O. in 2014 nog slechts 31,35 euro per inwoner tegenover 45 euro per inwoner in 2013. De diverse sensibilisatiecampagnes en het gebruik van allerlei communicatiemiddelen, gericht op het milieubewuster maken van de inwoners, droegen hier zeker ook toe bij. Daarenboven zorgde de doorgevoerde kapitaalsvermindering in de loop van 2014 voor extra inkomsten voor de diverse I.V.I.O.–gemeenten. Daarnaast zal de uitkering van de reserves er ook voor zorgen dat de bijdragen van de gemeenten in de komende jaren ook merkelijk beneden de vooropgestelde cijfers zullen liggen, wat voor de deelnemer-gemeenten weer extra financiële mogelijkheden zal bieden. In dit uitgebreide jaarverslag vindt u een overzicht van de werking, de financiële resultaten, de inzamelcijfers en de gevoerde sensibiliserende acties. U kan er nalezen dat we op goede weg zijn om de doelstellingen uit het ondernemingsplan op een kwaliteitsvolle en kostenefficiënte wijze te realiseren. Tot slot wil ik niet eindigen zonder een welgemeende dank je wel te zeggen aan alle leden van het directiecomité en de raad van bestuur voor hun medewerking en betrokkenheid en aan alle medewerkers voor hun dagdagelijkse inzet, de basisvereiste voor een succesvol verhaal. Piet Seynaeve I.V.I.O. - voorzitter
3
II. STATUTEN, VENNOTEN, KAPITAAL EN SAMENSTELLING VAN ORGANEN 1. STATUTEN INTERGEMEENTELIJKE VERENIGING VOOR DUURZAAM MILIEUBEHEER IN IZEGEM EN OMMELAND - I.V.I.O. Intercommunale maatschappij beheerst door de wet van 22 december 1986 betreffende de intercommunales en het decreet van 01 juli 1987 en van 06 juli 2001 betreffende de werkwijze van, de controle op en de vaststelling van het ambtsgebied van de intercommunales Zetel van de vereniging Lodewijk de Raetlaan 12, 8870 Izegem tel.: 051 31 17 96 - Fax: 051 31 67 39 e-mail: info@ivio.be website: www.ivio.be Secretariaat Dominiek Pillaert Ommegangstraat 32 8850 Ardooie Rechtsvorm Coöperatieve vennootschap met beperkte aansprakelijkheid Register van de burgerlijke vennootschappen die de vorm van een handelsvennootschap hebben aangenomen Kortrijk BV nr.6 Machtiging tot oprichting K.B. van 22 november 1973 Stichtingsakte en statuten Gepubliceerd in de bijlagen tot het Belgische Staatsblad van 12 januari 1974 onder het nummer 151-1 Goedgekeurd bij K.B. van 17 juli 1974
4
Wijziging van de statuten Bij besluit van de Jaarvergadering van 28/04/1981 en goedgekeurd bij M.B. van 26/04/1982 Bij besluit van de Jaarvergadering van 29/04/1986 en goedgekeurd bij M.B. van 08/01/1987 Bij besluit van de Jaarvergadering van 19/04/1988 en goedgekeurd bij M.B. van 16/08/1988 Bij besluit van de Jaarvergadering van 18/04/1989 en goedgekeurd bij M.B. van 16/08/1989 Bij besluit van de Jaarvergadering van 23/09/1991 en goedgekeurd bij M.B. van 13/01/1992 Bij besluit van de Jaarvergadering van 29/04/1992 en goedgekeurd bij M.B. van 25/08/1992 Bij besluit van de Jaarvergadering van 27/04/1993 en goedgekeurd bij M.B. van 07/10/1993 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 24/03/1997 en goedgekeurd bij M.B. van 09/07/1997 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 26/04/1999 en bekendgemaakt in de bijlagen tot het Belgisch Staatsblad van 20/05/1999 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 23/04/2001 en bekendgemaakt in de bijlagen tot het Belgisch Staatsblad van 26/05/2001 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 27/06/2002 en goedgekeurd bij M.B. van 24/04/2003 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 16/12/2002 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 24/04/2003 en bekendgemaakt in de bijlagen tot het Belgische Staatsblad van 14/05/2003 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 06/11/2003 en bekendgemaakt in de bijlagen tot het Belgische Staatsblad van 03/12/2003 Bij besluit van de Buitengewone Algemene Vergadering van 09/12/2013 en bekendgemaakt in de bijlagen tot het Belgische Staatsblad van 13/02/2014 Verslag van de Raad van Bestuur aan de Jaarvergadering der Aandeelhouders op 18/05/2015. Jaarrekening per 31/12/2014 – veertigste boekjaar
5
2. DE AANGESLOTEN VENNOTEN AANDEELHOUDERS A
AANDELEN Materiële aandelen
Immateriële aandelen
Totaal
Ardooie
2.161
11
2.172
Dentergem
1.703
9
1.712
Ingelmunster
2.361
11
2.372
Izegem
5.872
29
5.901
Ledegem
2.073
11
2.084
Lendelede
1.214
6
1.220
Meulebeke
2.413
11
2.424
Oostrozebeke
1.591
8
1.599
Pittem
1.448
7
1.455
Ruiselede
1.124
7
1.131
Tielt
4.302
22
4.324
26.262
132
26.394
TOTAAL A
AANDEELHOUDERS B
AANDELEN
1. Intercommunale I.M.O.G. – Harelbeke
10
2. Intercommunale I.V.B.O. – Brugge
10
3. Intercommunale MIROM – Menen
10
4. Intercommunale I.V.O.O. – Oostende
10
5. Intercommunale MIROM – Roeselare
10
6. Intercommunale I.V.V.O. – Veurne
10
7. Intercommunale I.V.I.O.
10
TOTAAL B
70
AANDEELHOUDERS C Ecowest
6
Materiële aandelen
Immateriële aandelen
Totaal
2.400
1.184
3.584
3. BESTUURSORGANEN 3.1 RAAD VAN BESTUUR Piet Seynaeve Tony Berteloot Dominiek Pillaert Rudi Neirynck
voorzitter ondervoorzitter secretaris permanent deskundige
Voor de publieke sector – stemgerechtigd Pieter Callens Enigo Vandendriessche Nadine Verheye Filip Lombaert Nadia Staes Bart Dochy Greta Vandeputte Nico Parmentier Danny Bossuyt Christine Goethals Anne-Sophie Verschoore Paul Lambrecht Veerle Lanssens Birger De Coninck John Van Hollebeke Els De Rammelaere
Ardooie Ingelmunster Ingelmunster Izegem Izegem Ledegem (tot 25/05/2014) Ledegem (vanaf 12/06/2014) Lendelede Meulebeke Meulebeke Oostrozebeke Pittem Ruiselede Tielt (tot 06/11/2014) Tielt (vanaf 06/11/2014) Tielt
Voor de publieke sector met raadgevende stem Noël Vansteeland Christine Dehaemers
Izegem Tielt
Voor de private sector Annick Martin Didier Naesens Rik Dekeyser Geert Maes
Ecowest nv (tot 27/08/2014) Ecowest nv (vanaf 01/09/2014) Ecowest nv Ecowest nv
3.2 DIRECTIECOMITÉ Piet Seynaeve Tonny Berteloot Dominiek Pillaert Rudi Neirynck
voorzitter ondervoorzitter secretaris permanent deskundige
Voor de publieke sector Enigo Vandendriessche Veerle Lanssens Els De Rammelaere
Ingelmunster Ruiselede Tielt
7
Voor de private sector Annick Martin Didier Naesens
Ecowest nv (tot 27/08/2014) Ecowest nv (vanaf 01/09/2014)
Voor I.V.I.O. Frank Bulcke 3.3 MANAGEMENTTEAM Frank Bulcke Bruno Desmet Henk Schotte Heidi Deruytter
algemeen directeur financieel directeur exploitatieverantwoordelijke administratief verantwoordelijke
3.4 COMMISSARISREVISOR Martin Derycke 3.5 PERSONEEL Administratie: Martine Thermote Carine Schelpe Martine Spriet Martine Naert
boekhouding directiesecretaresse administratief medewerkster administratief medewerkster
Technisch personeel: Dries Anseeuw Yves Arteel Guy Bekaert (loopbaanonderbreking tot 23/04/2014 - verlof zonder wedde vanaf 24/04/2014) Sven Carette (van 17/03/2014 tot 24/08/2014) Rik Cauwelier Geert Decloedt Ivan Degraeve Isabelle Delaere Christa Deplancke (in dienst 26/02/2014) Kevin Desmedt (uit dienst 04/08/2014) Pedro Durnez Danny Espeel Peter Glas Sigrid Heytens Didier Robaert (in dienst 01/12/2014) Dirk Snoeck
8
Patrick Swaenepoel Dries Tytgat (uit dienst 01/05/2014) Stefan Van Oost Frank Vanderbeken Nico Vandeverre Geert Vandewaetere Hilde Vanhoutte Isolde Vanhuyse Kurt Vanneste Siska Vanpeteghem Johan Verbanck (op pensioen vanaf 01/01/2015) Annemie Vergote Rik Verhulst (in dienst 01/02/2014) Matthew Verschuere Jurgen Zutterman
III. VERSLAG VAN DE RAAD VAN BESTUUR AAN DE ALGEMENE VERGADERING VAN I.V.I.O. In overeenstemming met de wet en in toepassing van de statuten, brengt de Raad van Bestuur hierbij verslag uit over de werking van de intergemeentelijke vereniging gedurende het jaar 2014.
1. CIJFERS Hierbij hebben wij de eer U ons verslag voor het boekjaar 2014 voor te leggen. Financiële en statistische gegevens BEDRIJFSTAK 1: OPHALING, OVERSLAG EN SENSIBILISATIE
restfractie grofvuil (brandbaar) papier en karton PMD groen in rolcontainers KGA glas TOTAAL
tonnages budget
werkelijke tonnages
tonnages 2013
16.700 ton 150 ton 6.100 ton 1.800 ton
16.829 ton 0 ton 6.690 ton 1.804 ton
16.902 ton 782 ton 6.167 ton 1.782 ton
750 ton 180 ton 4.000 ton
651 ton 164 ton 4.005 ton
498 ton 198 ton 4.016 ton
29.680 ton
30.143 ton
30.345 ton
bijdragen budget 3.322.719 EUR
werkelijke bijdragen 3.165.463 EUR
werkelijke bijdragen 2013 3.370.025 EUR
Bemerkingen: De restfractie is gedaald met 0,4% (73 ton). Het grofvuil is volledig verdwenen omdat de beperkte ophalingen op aanvraag op de recyclageparken worden aangevoerd. Het aandeel restfractie KMO (zwarte KMO-zakken: 769 ton en de gemeentelijke containers: 418 ton) zijn beduidend lager dan vorig jaar. Hierdoor steeg het huishoudelijk restafval met 659 ton (of ca. 5 kg per inwoner). De daling van de zwarte zakken heeft vooral te maken met de terugname van de oude zwarte zakken wegens stijging retributieprijs en de niet evenredige herinvestering bij de winkels in dit type zakken. Ondanks de stijging van het huishoudelijk afval blijven alle gemeenten van I.V.I.O. met het totaal brandbaar per inwoner onder de strenge 150kg norm. Het tonnage van het opgehaald papier en karton is gestegen met 8,5% t.o.v. vorig jaar. De reden hiervoor is dat veel minder papier/karton op de parken wordt gebracht wegens het beurtensysteem, maar in totaal daalt het ingezameld papier/karton met 3% op de rp. Voor het glas ingezameld in glasbollen stellen we hetzelfde fenomeen vast, een stijging met 7,2% voor de wijkinzameling en een daling met 32% op de parken. In absolute cijfers zijn deze afwijkingen even groot zodat de glasbolleninzameling in totaal dezelfde cijfers geven als vorig jaar. De opgehaalde PMD fractie blijft zeer stabiel in tonnage. Groen in rolcontainers blijft stijgend (+27%), de grootste stijging sinds de start van deze activiteit. KGA kende een terugval (-17%) na de sterke stijging van vorig jaar.
9
De kosten in die bedrijfstak zijn 4,7% onder het budget en 6% lager dan vorig jaar. Dit is vooral te wijten aan de lagere dan voorziene statutaire indexverhogingen, zowel voor de ophaaltarieven als voor de aankoopprijzen van de huisvuilzakken. BEDRIJFSTAK 2: BEHEER RECYCLAGEPARKEN tonnages budget 34.895 ton
werkelijke tonnages 23.585 ton
tonnages 2013 35.390 ton
bijdragen budget 1.857.728 EUR
werkelijke bijdragen 1.646.578 EUR
werkelijke bijdragen 2013 1.728.009 EUR
Bemerkingen: De aangevoerde tonnage op de parken is spectaculair (-11.310 of -32%) gedaald met de invoering van de diftar t.o.v. verleden jaar. De belangrijkste daling is bij de fracties bouw&sloop en inert (bijna 60%), wegens het betalend maken van die fracties. Ook de andere fracties kenden een weliswaar lagere daling tengevolge van de invoering van het beurtensysteem. De belangrijkste afvalfractie is nu tuinafval (39%), gevolgd door bouw&sloop en inert (26%). De derde fractie is hout (11%). Dankzij deze hoge daling in tonnages en de diftarisering is de inzamelkost op de parken gedaald met 263.000 EUR (15%). T.o.v. het budget is er zelfs een bonus van 393.000 EUR. BEDRIJFSTAK 3: AFZET EN COMMERCIALISATIE bijdragen budget 3.395.786 EUR
werkelijke bijdragen 2.646.215 EUR
werkelijke bijdragen 2013 3.112.102 EUR
Bemerkingen: Ook in deze bedrijfstak zijn de kosten in belangrijke mate lager dan vorig jaar (-466.000 of -15%) en lager dan het budget (-750.000 EUR of -22%). De belangrijkste redenen voor de gunstige afwijking t.o.v. het budget zijn de hogere papieropbrengsten, de lagere verwerkingskosten brandbaar maar vooral de lagere ingezamelde tonnages op de parken. Tevens moet gemeld worden dat de gemeentelijke ophalingen van bouw&sloop, tuinafval en brandbare fracties hier ook in verrekend worden, doch hiervoor geen budget is voorzien. Dit wordt wel aan de respectievelijke gemeenten aangerekend, doch binnen de voorziene bijdragen. In 2014 is deze dienstverlening goed voor 32.000 EUR. Tevens wordt ook de inzameling van groen in Izegem via composteerbare huisvuilzakken apart aangerekend aan Izegem en was budgettair ook niet voorzien. Het bedrag is ca. 29.000 EUR. ALGEMEEN budget 8.652.578 EUR
10
bijdrage 2014 7.133.750 EUR
bijdrage 2013 8.270.380 EUR
EVOLUTIE BIJDRAGEN EN RETRIBUTIES dec/12
dec/13
dec/14 % 14vs13 voorschot
verschil retributie 103.149 122.708 125.466 282.040 163.049 77.490 156.905 86.246 119.890 101.623 246.821
bijdr. - retributie
231.209 219.384 307.501 792.037 236.296 148.586 303.887 223.559 172.667 124.583 564.220
297.946 271.293 318.895 823.978 298.516 187.497 337.623 233.280 238.738 187.652 614.403
Ardooie Dentergem Ingelmunster Izegem Ledegem Lendelede Meulebeke Oostrozebeke Pittem Ruiselede Tielt
573.931 607.680 529.155 534.050 567.655 490.677 727.458 626.396 676.497 1.771.250 1.880.523 1.616.015 583.631 619.086 534.812 357.684 392.193 336.083 707.379 754.713 641.510 517.769 456.839 487.546 449.445 475.761 411.405 360.054 312.235 336.402 1.288.069 1.367.488 1.178.623
-12,9% 632.304 -13,6% 613.385 -13,9% 751.862 -14,1% 1.898.055 -13,6% 697.861 -14,3% 413.573 -15,0% 798.415 -11,8% 543.085 -13,5% 531.295 -13,3% 413.858 -13,8% 1.425.444
TOTAAL
7.765.884 8.270.380 7.133.750
-13,7% 8.719.137 1.585.387 3.323.929 3.809.821
Bemerkingen: Uit bovenstaande cijfers blijkt dat de werkelijke bijdrage voor 2014, 1.585.387 EUR (-13,7%) lager was dan in 2013. De aangerekende bijdragen zijn gebaseerd op het ondernemingsplan en ook het aftrekken voor de retributies zijn op basis van dit ondernemingsplan. Sinds 2014 wordt het netto van deze beide bedragen opgevraagd. Voor het component bijdrage (kosten) is het gunstig verschil 1.585.387 EUR en voor het component retributie is het gunstig verschil 24.709 EUR. Belangrijk op te merken hier is dat de retributie ca. 47% van de kosten dekt en dat de verwerkingskost van I.V.I.O. per inwoner gedaald is tot 58 EUR/inwoner (van 66 EUR in 2013). De verschillen tussen gemeenten zijn niet erg groot. Bij vergelijking tussen 2013 en 2014 kan men de volgende belangrijke afwijkingen vaststellen: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13.
Wegvallen ophaalkost grofvuil (intern opgelost) Daling kost zakken Loonkost stijging (incl. wedden) Geen verwerkingskost grofvuil Hogere onderhoudskosten op de RP Lagere verwerkingskost bouw&sloop en inert (tonnage) Lagere verwerkingskost hout (tonnage) Hogere opbrengsten parken Lagere kost KGA (tonnage) Lagere kost tuinafval Hogere BTW verhoudingsgetal Lagere transport- en overslagkost op de parken Lagere andere overheadkosten (incl. reserve en RPB)
TOTAAL
-97.000 EUR -56.000 EUR 44.000 EUR -85.000 EUR 16.000 EUR -151.000 EUR -31.000 EUR -96.000 EUR -40.000 EUR -21.000 EUR -41.000 EUR -367.000 EUR -194.000 EUR -1.119.000 EUR
De selectiviteitgraad bedraagt thans 69,5% (na correctie van de KMO-zakken en de rolcontainers voor scholen en openbare gebouwen) ten overstaan van 74,5% in 2013. De daling is te wijten aan de dalende aanvoer op de parken.
11
De totale teruggave op het netto bedrag van bijdrage min retributie is 469.588 EUR t.o.v. 316.676 EUR in 2013. Dit is na afrekening van het gemeentelijk afval en de groeninzameling Izegem. De teruggave per gemeente is als volgt: teruggave
extra dienst
totaal
Ardooie Dentergem Ingelmunster Izegem Ledegem Lendelede Meulebeke Oostrozebeke Pittem Ruiselede Tielt
27.737 32.082 43.302 103.792 39.456 20.294 46.279 30.421 26.692 20.301 79.232
10.673
38.410 32.082 43.302 132.888 40.914 30.174 46.279 35.748 26.692 25.427 79.232
TOTAAL
469.588
61.560
29.096 1.458 9.880 5.327 5.126
531.148
Aangezien de werkelijke bijdragen gebaseerd zijn op de werkelijke ophaalkosten en de werkelijk ingezamelde tonnages, zijn het deze gemeenten die de meeste maatregelen nemen in het kader van afvalpreventie die de grootste teruggave/inwoner boeken. Bovendien wordt niet het volledig verschil teruggestort. De belangrijkste redenen zijn enerzijds het feit dat in het ondernemingsplan voorzien is dat vanaf 2016 de tussenkomst van de gemeenten in absolute waarden hetzelfde blijft in de 3 laatste legislatuurjaren en anderzijds wordt voor 2015 een vermindering van de aanrekeningen op het ondernemingsplan van 718.000Â EUR toegepast. In 2014 werd tevens een kapitaalsvermindering van 983.800 EUR voor de gemeenten deelnemers uitgevoerd en was er een kapitaalsverhoging door de private deelnemer van 60.000 EUR. De beschikbare en onbeschikbare reserves worden dit jaar maximaal uitgekeerd. In functie van de goede resultaten werd in december, na toezicht en gunstig advies van de commissaris, een interim-dividend van 400.000 EUR goedgekeurd. Wij vragen u derhalve om de exploitatiewinst na belasting van 2.574.167,18 EUR, als volgt te verdelen: - statutaire dividenden: - beschikbare reserve:
12
574.167,18 EUR 2.000.000,00 EUR
2. FEITEN Volgens het materialendecreet zijn de gemeenten bevoegd voor de inzameling en verwerking van de huishoudelijk afvalstoffen. De deelnemers gemeenten hebben die bevoegdheid overgedragen aan het intergemeentelijk samenwerkingsverband (zie statuten I.V.I.O.). Het beleid dat I.V.I.O. voert is bijgevolg grotendeels het beleid dat door haar gemeenten wordt aangestuurd. Om die reden streeft I.V.I.O. om in alle transparantie te werken en op zeer regelmatige basis te rapporteren aan haar gemeenten. I.V.I.O. verdeelt haar ondernemingsopdrachten in drie bedrijfstakken: ophaling, overslag en sensibilisatie beheer recyclageparken afzet en commercialisatie van secundaire grondstoffen Prioritair voor I.V.I.O. doorheen de drie afzonderlijke bedrijfstakken, is zonder twijfel openbare dienstverlening, in de mate deze: maatschappelijk vereist en toegelaten financieel-economisch haalbaar en ecologisch te verantwoorden is. De intergemeentelijke vereniging werd opgericht als kosten delend samenwerkingsverband die haar toegevoegde waarde haalt uit de schaalgrootte van diverse initiatieven en de opgebouwde expertise. I.V.I.O. hanteert bij het bepalen van de koers een maximale vorm van uniformiteit en solidariteit. Dit leidt ongetwijfeld tot een betere service en lagere kosten. Het centrale uitgangspunt voor de deelbeslissing die tijdens de beleidsperiode moet worden genomen, blijft ongetwijfeld de openbare dienstverlening. Het ‘I.V.I.O.-beleid’ is vandaag minstens onderhevig aan volgende regelgevingen: Vlarema Uitvoeringsplan Milieuverantwoord Beheer van Huishoudelijke Afvalstoffen 2008-2015 Uitvoeringsplan Gescheiden Inzameling Bedrijfsafval van Kleine Ondernemingen Uitvoeringsplan Organisch-Biologisch Afval Fost Plus (nieuwe erkenning 2014 – 2018) Bekrachtiging op 18/01/2013 van decreet IGS houdende bestuurlijk toezicht en wijzigingen aan het uitvoeringsbesluit van 04/06/2014.
13
Samen met de regelgeving geeft het ondernemingsplan 2013-2018 de richting aan waarin de maatschappelijke opdracht van de intergemeentelijke vereniging tot inzameling en verwijdering van huishoudelijke afvalstoffen kan/moet evolueren in de beleidsperiode en welke strategische keuzes daarbij best genomen worden. 2014 is gekenmerkt door: 1. De verhoging van het retributietarief van de restafvalzakken per 1 januari 2014 van €1,50 naar €1,80 en voor de PMD zakken van €0,125 naar €0,15. 2. Invoering van 2x/jaar grofvuilinzameling op afroep tegen betaling. 3. Diftarisering op de parken o.b.v. volumemeting en dit conform het Vlarema. 4. Invoering van 24 gratis toegangsbeurten (fietsers & voetgangers ½ beurt). 5. Voorbereiding textielinzameling door middel van textielcontainers.
BEDRIJFSTAK 1: OPHALING, OVERSLAG EN SENSIBILISATIE OPHALING RESTAFVALZAKKEN Het nieuwe Vlarema verplicht de gemeenten om te evolueren naar het rechtstreeks doorrekenen van de werkelijke afvalkosten aan de burger. De volledige kost voor aankoop, distributie, ophaling en verbranding van de restafval bedraagt €2,21/zak. De verhoging naar €1,80/zak komt tegemoet aan het principe “de vervuiler betaalt”. Hiermee wil men de inwoners ertoe aanzetten nog beter te sorteren, om nog bewuster om te gaan met afval. De invoering van de prijsaanpassing werd uitgebreid gecommuniceerd via diverse communicatiekanalen. Er werd een extra editie uitgegeven van de milieukrant en het retributiereglement werd aangepast. Gelijktijdig aan de prijsaanpassing werd het kleur van de restafvalzakken aangepast: geel voor particulier en grijs voor KMO. Oude zakken kunnen steeds verder gebruikt worden mits het kleven van een waardesticker. Uit een gewichtsproef is gebleken dat het gemiddeld gewicht per restafvalzak licht is toegenomen tot 9,52 Kg.
14
GROENINZAMELING Er was een duidelijke toename (65 ton) merkbaar van groenafval in composteerbare zakken (project stad Izegem). Het aantal klanten met containers voor tuinafval is in het werkingsgebied ook met 15% toegenomen tot 977 klanten. Ondanks de positieve evolutie is I.V.I.O. minder succesvol t.o.v. de buurintercommunales. GLASBOLLEN I.V.I.O. staat in voor de lediging en het onderhoud van de glasbollen. Er werden 1.167 uren besteed aan de opkuis van de sites en het rein houden van de glasbollen, omgerekend per jaar ruim 11u/glasbolsite. Van OWS, de organisatie die in opdracht van Fost Plus periodieke controles uitvoert op het glasbollenetwerk, kregen we dan ook telkens een positief rapport. INZAMELING GROFVUIL HUIS-AAN-HUIS Werd 2 maal in het jaar georganiseerd. 67 klanten waren goed voor 108m³ grofvuil. PMD-RESIDU I.V.I.O. scoort na 10 jaar het beste resultaat, namelijk 14,41%. Hiervoor worden inspanningen geleverd bij zowel de ophaaldiensten als de burgers.
Winnaars PMD-campagne
PMD-CAMPAGNE Er werd een sensibiliseringscampagne (15/10-15/11) gehouden voor burgers door middel van sorteerrichtlijnen en het inrichten van een wedstrijd. Ongeveer 2.600 formulieren kwamen ingevuld terug waarvan een 11-tal fout ingevuld. 3 winnaars kregen een waardebon van 500,- euro voor de aankoop van een fiets, 200 andere winnaars kregen per post een troostprijs (fleece sjaal/muts).
15
Daarnaast werden de ophalers een jaar aangemoedigd om een correct en strenger stickerbeleid te voeren. Tijdens de prijsuitreiking op 04/12 werden ook de ophalers bedankt voor hun inspanningen met frietjes en een drankje. De campagne kwam tot stand i.s.m. Fost Plus.
TEXTIEL In uitvoering van het ondernemingsplan 20132018 werden alle voorbereiding getroffen om op 1Â januari 2015 te starten met de selectieve inzameling van textiel in ons werkingsgebied. De textielinzamelaar VICT kreeg 6 gemeenten toegewezen, Curitas 5 gemeenten. Het politiereglement werd aangepast conform de wijzigingen in het ondernemingsplan.
RECUPERATIE VAN GEDRAGEN KLEDING
Deze container is bestemd voor selectieve recuperatie van: - alle draagbare kleding voor kinderen, vrouwen en mannen - alle huishoudtextiel en beddegoed - oude schoenen (gepaard), handtassen en lederwaren - A.U.B geen matrassen noch enig ander afval
RECUPERATIE VAN GEDRAGEN KLEDING
Deze container is bestemd voor selectieve recuperatie van: - alle draagbare kleding voor kinderen, vrouwen en mannen - alle huishoudtextiel en beddegoed - oude schoenen (gepaard), handtassen en lederwaren - A.U.B geen matrassen noch enig ander afval
KRINGWINKEL Via de Kringwinkel wordt heel wat materiaal terug in het circuit gebracht en van de afvalberg gespaard. Deze materialen kunnen in de Kringwinkels in Izegem en Tielt of het centraal magazijn in Ingelmunster worden binnengebracht. De Kringwinkel haalt ook zelf materiaal op, op afroep bij de burger of bedrijven.
16
COMMUNICATIE EN SENSIBILISATIE Een goed milieubeleid kan enkel worden gevoerd mits een volgehouden dialoog, en een goede en gecoördineerde samenwerking tussen alle betrokken partijen. Herkenning, sensibilisatie en informatie zijn onmisbare middelen om de betrokkenheid van de doelgroepen in de bewustwording van een integraal afvalbeleid te verhogen. Via actieve en passieve communicatie & sensibilisatie, doelgroepenwerking en campagnes werden preventie, duurzaamheids- en communicatiedoelstellingen bewerkstelligd. 1. PASSIEVE COMMUNICATIE & SENSIBILISATIE
HET RECYCLAGEPARK
Verschillende communicatiemiddelen dienen om de inwoners te sensibiliseren en te informeren: sociale media, website en communicatiedragers zoals: milieukranten, folders, ophaalkalender, een recyclageapp, vormingen voor de verschillende graden van het onderwijs, perscontacten enz. Flyer diftar: Er werd een specifieke folder opgemaakt voor de invoering van diftar op de parken waarbij ook het nieuwe beurtensysteem toegelicht werd.
WEGWIJS OP HET RECYCLAGEPARK
Vanaf 1 februari 2014 krijgt ieder gezin 24 gratis toegangsbeurtenper jaar en wordt het registratie-systeem uitgebreid met diftar voor bepaalde afvalfracties. Om gebruik te maken van de I.V.I.O.-recyclageparken moet je ofwel je e-ID (particulieren) ofwel een eTK (niet particulieren) gebruiken en in het werkingsgebied van I.V.I.O. wonen. WAT WIJZIGT ER? Invoering van een beurtensysteem, 24 beurten per gezin. Naast grofvuil, ook bouwafval, inert afval en asbest betalend. Aangepaste openingsuren.
BEURTENSYSTEEM: 24 GRATIS TOEGANGSBEURTEN Per aansluitingspunt (gezin) worden 24 gratis toegangsbeurten op jaarbasis (01/01-31/12) toegekend. Vanaf de 25ste beurt wordt 2,5 euro per beurt aan de ingangszuil aangerekend (geen mogelijkheid meerdere beurten aan te kopen) en moet vervolgens aan de betaalzuil - voor het verlaten van het recyclagepark - onmiddellijk betaald worden. Beurt = één toegang tot het park per gezin per wagen (voor voetgangers/fietsers wordt een halve beurt in rekening gebracht). Daarmee kan je terecht op het recyclagepark voor het afleveren van gratis of betalende (hangt af van de afvalsoort en de hoeveelheid die je aanbrengt) afvalfracties. Op het scherm van de toegangszuil verschijnt het aantal gratis beurten dat je nog rest. Niet gebruikte toegangsbeurten vervallen na 31/12.
REGISTRATIE MET DIFTAR* stappenplan, zie ommezijde VOOR PARTICULIEREN TE REGISTREREN AFVALFRACTIES AAN DE TOEGANGSZUIL? Fractie Grofvuil (< 1/4m3) Grofvuil Puinafval (bouw)/inert afval (< 1/4 m³): Puinafval (bouw)/inert afval (vanaf 1/4 m³): Asbest* (tot 1m³ per jaar gratis per huisgezin):
Wat kost het? € 2,5 € 25/m³ gratis € 20/m³ € 50/m³
(*enkel op de recyclageparken aan te brengen van Ingelmunster, Ledegem, Oostrozebeke en Tielt.)
Voor bijkomende informatie m.b.t. alle andere fracties en tarieven verwijzen we naar het huishoudelijk reglement.
VOOR NIET PARTICULIEREN **? Verwijzen we naar het huishoudelijk reglement (www.ivio.be of recyclagepark)
Milieukrant/ophaalkalender: Er werd een nieuwe prijsvraag gehouden voor lay-out en druk van de milieukrant en de ophaalkalender. B-Arts uit Ingelmunster kreeg de opdracht voor de milieukrant toegewezen (voor een periode van 3 jaar) ARDOOIE en Hannibal 2015 uit Roeselare kreeg de opdracht voor de ophaalkalender toegewezen (voor een periode van GROFVUIL OP AFROEP 3 jaar).
OPHAALKALENDER intergemeentelijke vereniging voor duurzaam milieubeheer in Izegem en ommeland Lodewijk de Raetlaan 12 - IZEGEM
(**bedrijven, organisaties, scholen en stadsdiensten)
Download de GRATIS APP
ZIE ACHTERZIJDE KALENDER VOOR MEER INFO
VERMIJD PIEKMOMENTEN! Wachten vooraleer het park binnen te rijden is voor niemand aangenaam. We helpen je graag mee om je bezoek te plannen op de minder drukke momenten. Vermijd klassieke piekmomenten: - op woensdagnamiddag (tussen 14 en 15u - geen school) - op zaterdag - een eerstvolgende openingsdag na een feestdag - bij de start van schoolvakanties
OPENINGSUREN maandag:
14.00u.-16.45u
dinsdag:
14.00u.-18.45u
woensdag:
maandag
- maandagnamiddag - dinsdagnamiddag (tussen 16 en 18.45u) - woensdag (na 16u) - vrijdag (na 11u en na 14u)
dinsdag
woensdag
14.00u.-17.45u
donderdag:
gesloten
vrijdag:
9.30u-17.45u
zaterdag:
9.30u-15.45u
15 minuten na sluitingstijd moeten alle bezoekers het recyclagepark verlaten hebben.
vrijdag
rood: piekuren
Vraag indien nodig hulp aan de parkwachter, verantwoordelijke voor de goede gang van zaken op het recyclagepark.
I.V.I.O. Intergemeentelijke vereniging voor duurzaam milieubeheer in Izegem en Ommeland Lodewijk de Raetlaan 12 - 8870 Izegem Tel: 051 31 17 96 Fax: 051 31 67 39 e-mail: info@ivio.be www.ivio.be
Kom op rustiger momenten of tijdens daluren:
geel: normaal
zaterdag
groen: daluren
grijs: gesloten
Website/sociale media: Systematisch werden nieuwe richtlijnen, activiteiten, campagnes en foto’s via Facebook en de website verspreid. De website van I.V.I.O. is een goed bezocht medium. Meest bezochte pagina is de ophaalkalender, de sorteerrichtlijnen, de toegangscontrole, tips, enz. Zo werden 230.986 unieke paginaweergaves genoteerd met in totaal 323.474 bezochte pagina’s.
17
2. ACTIEVE COMMUNICATIE & SENSIBILISATIE De invoering van de nieuwe restafvalzakken, informatie over de nieuwe zakken, de tarieven en het gebruik van de resterende voorraad oude zakken met een waarde sticker werd via alle communicatiekanalen bekend gemaakt. ACTIES 2014 SAMEN MET DE BURGERS I.V.I.O. gaat al jaren ten strijde tegen zwerfvuil. Hiervoor betrekken we individuen, doelgroepen, … De zwerfvuilproblematiek is een blijvend aandachtspunt! Voor de financiering werd de ondersteuning van middelen (subsidies) en materiaal van indevuilbak.be optimaal benut. Let’s do it in je buurt in de vuilbak: opruimacties waarbij individuen en groepen stukken in hun buurt claimen en zwerfvuilvrij houden zowel eenmalig of via een langdurig engagement. Verschillende gemeenten hielden een opruimactie. Op 04/12/2014 kwamen langdurige vrijwillige opruimers bijeen op een terugkomdag in Brugge. Ze maakten er kennis met de PMD-sorteerlijn van SITA en achteraf werden ze getrakteerd op frietjes. Let’s do it Tope in de vuilbak: Een subsidiedossier (74.000 euro) werd ingediend bij OVAM/Fost Plus (indevuilbak fonds) voor de sensibilisatie van jeugdbewegingen en hun buurt in West-Vlaanderen. 76 jeugdbewegingen (of +- 8.500 jongeren) schreven zich in. Gedurende 1 jaar moeten ze een aantal uitdagingen waarmaken en 2 opruimacties organiseren. De campagne loopt van september 2014 tot augustus 2015. Bij I.V.I.O. zijn er 11 verenigingen die deelnemen. Recupel organiseerde in gans Vlaanderen een campagne ‘Recycleergem’ (21/03 – 29/03). De gemeente die op het einde van de actie het meest aantal kilo’s per inwoner AEEA ingezameld had won een ontbijt voor al haar inwoners. Meulebeke kwam als 3de in Vlaanderen uit. Taxusinzameling ‘Vergroot de hoop’: 125,1m³ taxus werd ingezameld, goed voor een schenking van €6.255,- aan het Kinderkankerfonds. Inzamelmaand frituurolie: ging door in oktober. Via de radiokanalen Q-Music, Studio Brussel, MNM en Joe FM werden spotjes uitgezonden. Doel is om ook de jongere bevolking aan te sporen om gebruikte frituurvetten en –oliën te brengen naar het recyclagepark.
18
DOELGROEPENWERKING Provinciale werkgroep Werkte sinds de SO samen aan projecten rond milieu en duurzaamheid. Met het wegvallen van de SO kwamen de West-Vlaamse afvalintercommunales en de provincie West-Vlaanderen samen om na te gaan of een samenwerking kon behouden blijven. Hieruit volgde een engagements-verklaring tot verdere samenwerking. I.V.I.O. ondertekent dit engagement om zo de samenwerking met de ‘cel communicatie’ van de provincie verder te zetten en deel te nemen in de provinciale initiatieven betreffende sensibilisering en daarbij een voordeel te halen uit schaalvergroting, verdeling taken, kostenefficiëntie, eenduidiger en krachtiger boodschap naar de burger. De kosten verbonden aan de projecten worden zoveel als mogelijk gefinancierd met subsidies. Scholen en verenigingen Rondleidingen: In 2014 werden 39 rondleidingen verzorgd. We geven informatie over hoe men afval kan voorkomen en wat men kan sorteren. Daarnaast komt het kringlooptuinieren met de compostmobiel uitvoerig aan bod. Als beloning krijgen de bezoekers een duurzame brooddoos.
Interactieve animatielessen voor scholen: In samenwerking met Fost Plus worden interactieve animatielessen aangeboden: LABO, Da’s proper, Viesvuilland en Ten afval. Er werden 83 animaties uitgevoerd door Good Planet. Mister Jekkes afval spel: het Mister Jekkes spel helpt kinderen spelenderwijs afval voorkomen, sorteren, … Het werd 7x ontleend. Evenementencontainer: In 2014 werd de evenementencontainer of rolcontainers voor selectieve inzameling op hun evenementen in totaal 47 maal ontleend. Evenementenkits: jaarlijks levert Fost Plus aan I.V.I.O. evenementenkits (20 kits/jaar). I.V.I.O. besliste om alle deelnemers gemeenten evenementenkits (PMD en restafvalcontainers) te bezorgen om gratis ter beschikking te stellen op evenementen zodoende ook daar het sorteren van afval te promoten.
19
3. KRINGLOOPTUINIEREN (COMPOSTBEHEER) I.V.I.O. werkt nauw samen met de cel thuiscomposteren van Vlaco. Vlaco begeleidt gemeenten en IC’s bij de promotie van kringlooptechnieken, o.a. thuiscomposteren en voedselverlies, bij de burgers. Het netwerk kringloopkrachten vraagt een actieve ondersteuning en opvolging. I.V.I.O. zorgt hierbij voor de rekrutering, opleiding, bijscholing en ondersteuning door bijvoorbeeld de ontlening van de compostmobiel. In het werkingsgebied zijn 42 kringloopkrachten actief. Deze vrijwilligers geven uitleg op de demonstratieruimten thuiscomposteren op de recyclageparken, op activiteiten in de gemeenten, bij voordrachten, in scholen, … Jaarvergadering/updatesessie kringloopkrachten: De updatesessie kringlooptuinieren ging door op 28/01/2014. De jaarvergadering ging door op 06/02/2014. Kringloopfestival: Op 11/05/2014 werden de kringloopkrachten uitgenodigd op het 1ste Kringloopfestival. I.V.I.O. stond in voor het busvervoer en een picknick. Infoavond kringlooptuinieren: I.V.I.O. organiseerde op 10/06/2014 een infoavond kringlooptuinieren, gratis aangeboden voor alle inwoners. 15-jaar Kringloopwerking: Om de kringloopkrachten te danken voor hun vrijwilligerswerk werd naar aanleiding van het 15-jarig bestaan van de kringloopkrachten een daguitstap aangeboden door I.V.I.O. Kringloopweekend: In juni werden heel wat kringloopactiviteiten georganiseerd: zo waren de kringloopkrachten aanwezig op jaarbeurzen, de dag van het park, demoruimten, enz. om het kringlooptuinieren te promoten. Vlaco hield op 7 en 8 juni het Kringloopweekend. Alle activiteiten voor en na het weekend werden mee opgenomen in hun promotiecampagne. SOM (Stuurgroep Organisch-biologische Materialenkringloop): overlegcomité met Vlaco om het Kringlooptuinieren en het compostmeesterbeleid uit te stippelen Compostvaten & -bakken: In 2014 verkocht I.V.I.O. aan de gemeenten 91 compostvaten en 80 compostbakken. Een sterke daling t.o.v. 2013. Aanbesteding compostbakken: een dossier werd opgestart i.s.m. Mirom, IVOO, IVVO, IVBO en I.V.I.O. De kostprijs voor compostbakken is t.o.v. het vorige aanbestedingsdossier sterk gestegen. In de raad van bestuur van december 2014 werd bijgevolg beslist om de compostbakken vanaf 01/01/2015 te verkopen aan (kostprijs €71,20/stuk +21% BTW – €19,-/ stuk subsidie) €65,20/stuk.
20
BEDRIJFSTAK 2: BEHEER RECYCLAGEPARKEN DIFTARSYSTEEM Op 03/02 werd fase 2 van het diftarsysteem ingevoerd. Grofvuil, bouw & sloop, inert en asbest worden op basis van volumemeting aangerekend. Tegelijkertijd werden deze beperkt tot 24 gratis toegangsbeurten op jaarbasis. 98% van de gezinnen die naar het recyclagepark komen hadden hiermee voldoende; slechts 623Â gezinnen dienden extra toegangsbeurten aan te kopen.
Het aantal gezinnen dat gebruik maakt van het recyclagepark is in vergelijking met 2013 met 2% gestegen. Het totaal aantal bezoeken is met 36,8% afgenomen. Aantal bezoekers
BEZOEKERS Bedrijven Organisaties Particulieren Scholen Stadsdiensten Eindtotaal
Aantal bezoeken
BEZOEKEN Bedrijven Organisaties Particulieren Scholen Stadsdiensten Totaal eID Totaal ETK Totaal
2011 267 41 34.067 18 21 34.414
2012 257 38 35.428 18 22 35.763
2013 243 40 35.470 14 22 35.789
2014 310 54 36.186 27 24 36.601
2013 vs. 2014 27,6% 35,0% 2,0% 92,9% 9,1% 2,3%
2011 2012 2013 2014 2.142 2.131 2.034 1.484 462 531 427 250 449.198 437.817 441.613 278.993 162 155 206 118 905 898 882 559 452.869 441.532 445.162 281.404 449.198 437.817 441.613 278.993 3.671 3.715 3.549 2.411
2013 vs. 2014 -27,0% -41,5% -36,8% -42,7% -36,6% -36,8% -36,8% -32,1%
21
Spreiding van de bezoekers over de recyclageparken heen. Door de uniformiteit van beleid en de solidarisering van de recyclageparkkosten kan elke inwoner naar elk I.V.I.O.-recyclagepark gaan. Toch blijft ruim 90 % van de bevolking hun afval aanbieden op het recyclagepark van de gemeente.
DIFTAR HULPMIDDELEN Samen met nieuwe folders met duiding over het diftarsysteem werden ook op alle parken kubussen gezet (1mÂł en 1/4mÂł) zodat een beeld kan gevormd worden van de hoeveelheid afval. Aan de ingangszuil werden borden geplaatst met de stappen van de te doorlopen schermen van de ingangszuil. De parkwachters kregen een meter om het aangeleverde volume na te meten.
22
MILIEUVERGUNNING De milieuvergunningsaanvraag van het recyclagepark Ledegem werd opgemaakt en overgemaakt aan de provincie. VEILIGHEIDSBELEID TOEGANGSCONTROLE RECYCLAGEPARKEN In uitvoering van de richtlijnen van de Commissie voor de bescherming van de persoonlijke levenssfeer (CBPL) voert I.V.I.O. een veiligheidsbeleid uit. De werkgroep veiligheidscoÜrdinatie kwam opnieuw 2x samen om het beleid te evalueren. I.V.I.O. vroeg aan het Rijksregister toestemming om ook in 2014 toegang te bekomen tot de FTP-server om het certificaat te bekomen die een bestendiging van de persoonsgegevens voor het toegangscontrolesysteem van de recyclageparken toelaat. FRITUUROLIE- EN VETTEN I.V.I.O. start op 01/06/2014 met de gescheiden inzameling van gebruikte frituurolie en –vetten en past hierbij de wettelijke inzamelvoorwaarden toe. Via de gebruikelijke infokanalen worden de burgers op de hoogte gebracht van de gescheiden inzameling. DEMORUIMTE Lendelede heeft stappen ondernomen om op hun demoruimte ook in beperkt mate GFT afval te aanvaarden. De demoruimte werd voorzien van een aparte ingang. RECYCLAGEPARKREGLEMENT Bij de uitvoering van het ondernemingsplan werd het recyclage-reglement in februari 2014 en november 2014 aangepast.
23
BEDRIJFSTAK 3: AFZET EN COMMERCIALISATIE GFVO Door een verdere daling van de marktprijzen is de verwerkingsprijs voor gebruikte frituurvetten en -oliën in 2 stappen gedaald. MARKTCONFORMITEIT De deskundige heeft gewoontegetrouw een verantwoordingsnota neergelegd waarin de marktconformiteit van de prijzen en de ecologisch verantwoorde afzet en commercialisering van de door haar verworven secundaire grondstoffen werd bevestigd.
ALGEMEEN OVERLEG MET EXTERNE BESTUREN Om het beleid grondig te kunnen uitvoeren treedt I.V.I.O. op als een constructieve gesprekpartner van diverse instanties zoals OVAM, Interregionale verpakkingscommissie, provincie, Interafval, SOM en de organisaties opgericht in het kader van de terugnameplichten zoals Fost Plus, Bebat, Recupel, … Binnen Interafval is I.V.I.O. actief betrokken in de plenaire vergaderingen en in de werkgroepen communicatie en inzameling. Maandelijks kwam de communicatiewerkgroep van het provinciaal overlegplatform samen om diverse projecten uit te werken, o.a. algemene zwerfvuilopruimacties, Let’sdoitinjebuurt, Let’s do it Tope, voedselverspilling, … Om de aangesloten deelnemer-gemeenten op de hoogte te houden over het reilen en zeilen van de intergemeentelijke vereniging vonden er 3 stuurgroepvergaderingen plaats met de milieuambtenaren. INTERNE COMMUNICATIE Er werden 2 personeelsvergaderingen gehouden. Het recyclageparkbeheer werd in al zijn aspecten besproken, naast parallel lopende acties naar de bevolking. Aanvullend aan de personeelsvergadering werd het personeel d.m.v. dienstnota’s ingelicht. In het intern overleg (2 maal) konden de bedienden van gedachten wisselen over de voortgang van de onderneming. De leden van de raad van bestuur werden via infosessies geïnformeerd over de verschillende thema’s van de intergemeentelijke vereniging.
24
PERSONEEL Voorbereidingen werden getroffen om vanaf 01/01/2015 te starten met elektronische maaltijdcheques via Edenred. De modaliteiten werden ook opgenomen in het geldelijk statuut. Het contractueel statuut werd aangepast aan het eenheidsstatuut arbeiders-bedienden. In 2014 werd slechts gebruik gemaakt van 2,5% interim krachten en jobstudenten. Totaal interim Totaal jobstudent Totaal arbeiders
2012 0,32% 1,98% 97,71%
2013 0,39% 2,46% 97,14%
2014 0,05% 2,45% 97,50%
De permanentie op het recyclagepark bedraagt 72,5% van de effectief gepresteerde uren. Arbeiders permanentie park glasbollen inzameling onderhoud diverse transporten houtsnippers diversen
2012 70,51% 5,67% 12,70% 2,79% 3,02% 5,30%
2013 72,32% 5,14% 11,27% 3,80% 2,70% 4,78%
2014 72,15% 5,11% 11,82% 3,31% 2,55% 5,06%
WELZIJN OP HET WERK Het verzuimbeleid werd uitgewerkt en goedgekeurd in het BOC van 08/12/2014 en zal met ingang van 01/01/2015 worden toegepast. Het arbeidsreglement werd aangepast aan de nieuwe wetgeving ‘Psychosociaal Welzijn’, in werking sinds 01/09/2014. Het Hoog Overlegcomité is tweemaal samengekomen in 2014. Een procedure werd uitgewerkt betreffende werken met derden binnen het bedrijf. In 2014 hadden we bij de arbeiders 2 arbeidsongevallen met 179 uren werkverlet. Dit betekent een verbetering ten opzicht van 2013. De frequentiegraad bedraagt 60,0 en de ernstgraad 0,71. Het verzuimpercentage van bedienden en arbeiders samen is gedaald tot 5,91%. Dit cijfer ligt nog net iets hoger dan het nationaal gemiddelde van 5,1%.
arbeiders bedienden TOTAAL
2012 3,78% 0,74% 3,48%
2013 9,57% 0,40% 8,66%
2014 6,46% 0,00% 5,91%
25
WIJZIGINGEN PERSONEELSBESTAND Guy Bekaert kreeg een goedkeuring om verlof zonder wedde op te nemen tot en met 24/04/2015. Annemie Vergote kreeg een verlenging arbeidsduurvermindering met één jaar vanaf 01/01/2014. Volgende parkwachters kregen een contract van onbepaalde duur (D1 en 29,5u/week) Dirk Snoeck (01/02/2014) Rik Verhulst (01/05/2014) Christa Deplancke (04/08/2014) Dirk Robaert (01/12/2014) Dries Tytgat nam ontslag op 01/05/2014 en Kevin Desmet nam ontslag op 4/08/2014. Johan Verbanck is per 01/01/2015 met pensioen. OPLEIDING Alle parkwachters kregen een opleiding ‘hoe omgaan met stress en agressie’. Het totaal pakket opleidingsuren bedroeg 243 uren voor een totale prijs van €4.233,88. Opleidingen parkwachters: EHBO, rijbewijs C, vakbekwaamheid rijbewijs C, bezoek recyclagepark Mirom toegangscontrole, omgang met agressie, ioniserende stralingen. Opleidingen bedienden: opleiding preventie, arbeidsongevallen, ioniserende stralingen, brandbestrijding, Papyrus (Belfius), wet op de overheidsopdrachten, voeren van verzuimgesprekken op de werkvloer, opleiding vennootschapsbelastingen.
CONCLUSIE De implementatie van het Vlarema gekoppeld aan het principe de vervuiler betaalt heeft geleid tot de beheersing van het huishoudelijk afval. Per inwoner werd 440 kg afval geproduceerd t.o.v. 531 kg/inwoner in 2013. De daling 17% per inwoner had uiteraard een positief effect op de resultaten. Dankzij goede communicatie en sensibilisatie, inzet van de parkwachters en constructieve houding van de gemeenten verliep de overgang naar een diftarrecyclagepark zeer goed. Wij danken de personeelsleden van I.V.I.O., de milieuambtenaren van de deelnemer-gemeenten, de leden van de raad van bestuur en directiecomité en de private partner Ecowest voor de positieve samenwerking en inzet. Dank zij hen kan I.V.I.O. deze zowel ecologisch als economisch gunstige resultaten voorleggen.
26
IV. EVALUATIE INZAMELING EN RECYCLAGEPARKEN 1. TABEL De tabel «overzicht ingezamelde tonnages 2014» (zie volgende pagina) geeft per afvalfractie en per inzamelmethode een beeld van de ingezamelde hoeveelheden afval in het volledige ambtsgebied van I.V.I.O. Tevens kunnen de resultaten per maand afgelezen worden. Via de totalen 2013 en 2014 en de overeenkomstige gewichten per inwoner kunnen de evoluties worden afgelezen. Tenslotte dient gewezen op het belang van de selectiviteitgraad.
2.
EVALUATIE VAN DE HOEVEELHEDEN
De totale hoeveelheid afval door I.V.I.O. ingezameld is gedaald met 17,31% t.o.v. 2013 (- 11.199,208 ton). De recyclageparken hebben een enorme daling gekend (- 33,24%). De huis aan huis inzamelingen daalden zeer licht (- 0,38%). De wijkinzameling (enkel glasbollen langs openbare weg) tenslotte kende een stijging van 7,18%. De selectiviteitgraad (hoeveelheid selectief ingezameld afval t.o.v. de totale hoeveelheid afval) is gedaald van 74,5% naar 69,5%. Dit is hoofdzakelijk het gevolg van de verminderde aanvoer van selectie fracties op de recyclageparken
3. INZAMELMETHODE De totale hoeveelheid afval wordt op verschillende wijzen ingezameld: haalmethode, brengmethode en via de Kringwinkel. Per inzamelmethode kunnen volgende conclusies worden geformuleerd. 3.1. HAALMETHODE Globaal zijn de huis aan huis inzamelingen met 0,38% gedaald. De wekelijkse ophaling van restafval (totale hoeveelheid inclusief KMO-restafval en restafval afkomstig van scholen en gemeentelijke diensten) daalde lichtjes; t.t.z. – 0,43%. Het particulier restafval kende een stijging van 4,40%. Dit is het gevolg van een kleinere verkoop van de KMO-restafvalzakken. Vanaf 2014 kon grofvuil enkel nog op afroep en tegen betaling worden aangeboden. Het opgehaalde grofvuil werd op het recyclagepark te Ingelmunster gedeponeerd. De huis aan huis inzameling van papier & karton steeg met 8,49%. Dit compenseerde gedeeltelijk de sterke daling van de inzameling van papier & karton op de recyclageparken. PMD steeg met 1,21%. Tevens werd de ophaling van tuinafval door middel van rolcontainers (en tegen betaling) verder gepromoot. In 2014 werd 651,48 ton groen ingezameld (= + 30,94%). Dit is een zevende opeenvolgende stijging. De
27
28
26967,268
Totaal
3479,914
Totaal
5. Gemeentelijk afval Brandbaar Groen Bouw&Sloop Landbouwfolie Totaal
63,380 317,080 19,920 21,860 422,240
53489,654 69,5%
16293,919 37195,735
4. Totaal huishoudelijk Brandbaar Select. fractie
Groottotaal %selectiviteit
651,740 36,040 1949,400 62,988 5309,160 935,140 447,220 9172,640 2561,890 614,000 279,780 524,682 154,646 8,472 1,668 152,400 17,280 79,068 43,142 771,127 3,820 21,300 467,800 24265,403
Grofvuil Bedrijfsafval Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Asbest Tuinafval Houtafval Metaal Vlak glas Glas KGA KGA bebat toners Frituurolie Motorolie Textielgoederen Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde plastiek Totaal
3. Recyclageparken
3479,914
Glasbollen
2. Wijkinzameling
16829,070 768,521 418,370 15642,179 0,000 0,000 840,498 6690,200 1803,500 651,480 152,520
2014
Restfractie totaal Restfractie kmo Restfractie rolcont. Restfractie huish Grofvuil - brandbaar Grofvuil - metalen Grofvuil - kringloop Papier/karton PMD Groenafval rolcont Groen compostb zk
1. Haalmethode
Totaal
4274,016 65,4%
64.689
15,720 11,100 0,000 0,000 26,820
1477,323 2796,693
49,340 0,000 173,220 4,356 562,220 78,940 35,380 259,640 184,420 68,230 16,040 48,047 14,987 0,000 0,475 15,540 0,900 8,038 5,027 81,701 1,540 2,200 32,400 1642,641
16.470 48.218
705 57 2.735 71 13.346 1.750 601 10.326 3.023 667 326 769 188 9 1 176 19 118 48 831 10 26 542 36.347
349,892
3.247
2299,470
27.071
349,892
1532,730 69,883 34,864 1427,983 0,000 0,000 0,000 608,240 158,500 0,000 0,000
16.902 1.486 433 14.983 782 56 798 6.167 1.782 498 87
3.247
jan/14
dec/13
Aantal inwoners
0,000 17,540 0,000 0,000 17,540
3287,884 62,6%
1228,753 2059,131
41,540 0,000 134,560 4,596 314,000 87,360 33,360 191,620 162,440 31,040 37,160 36,484 9,574 0,000 0,000 8,950 0,720 4,484 2,596 48,843 0,000 0,000 29,640 1178,967
273,814
273,814
1928,050
1280,160 58,083 34,864 1187,213 0,000 0,000 0,000 509,740 138,150 0,000 0,000
feb/14
10,560 30,240 11,820 0,000 52,620
4425,055 70,3%
1314,713 3110,342
69,620 0,000 155,660 5,484 467,240 75,700 24,720 707,790 213,040 54,220 18,600 40,556 9,804 2,125 0,000 14,510 2,520 5,612 4,367 72,167 0,000 1,040 31,640 1976,415
289,444
289,444
2254,213
1340,110 60,153 34,864 1245,093 0,000 0,000 222,653 548,910 142,540 0,000 0,000
mrt/14
121.545
0,000 30,660 0,000 0,000 30,660
4612,210 70,1%
1376,790 3235,420
44,780 9,260 149,640 6,828 620,640 79,800 46,460 806,660 215,980 53,700 29,440 40,163 15,632 0,000 0,403 17,520 1,800 7,490 3,168 59,760 0,000 2,040 44,040 2255,204
301,156
301,156
2167,330
1434,230 67,356 34,864 1332,010 0,000 0,000 0,000 560,900 149,480 0,000 22,720
apr/14
0,000 33,080 0,000 0,000 33,080
4552,706 70,1%
1359,948 3192,759
69,140 0,000 150,580 4,356 522,460 98,060 29,100 921,920 215,620 47,320 15,200 40,118 11,931 0,000 0,327 12,200 0,000 6,262 2,420 51,862 0,000 3,160 37,160 2239,197
287,762
287,762
2122,990
1388,050 62,378 34,864 1290,808 0,000 0,000 0,000 565,080 147,900 0,000 21,960
mei/14
jun/14
8,100 35,120 8,100 0,000 51,320
4722,255 73,4%
1254,324 3467,931
43,740 10,160 157,280 5,436 412,380 52,540 30,980 1125,620 203,760 61,910 29,980 49,794 10,172 2,135 0,000 11,670 0,720 5,575 3,146 52,979 0,000 3,060 40,160 2313,198
277,507
277,507
2235,336
1304,210 58,761 34,864 1210,584 0,000 0,000 191,886 560,700 155,060 0,000 23,480
Overzicht Ingezamelde tonnages 2014
1,620 16,220 0,000 0,000 17,840
5104,882 71,1%
1474,842 3630,040
69,500 0,000 190,720 5,676 512,620 102,380 38,440 1082,920 275,200 60,580 30,320 53,286 14,870 0,000 0,054 10,870 1,620 9,368 2,431 66,452 0,840 2,460 50,500 2581,107
304,693
304,693
2325,420
1511,680 71,474 34,864 1405,342 0,000 0,000 0,000 626,300 169,900 0,000 17,540
jul/14
0,000 18,440 0,000 21,860 40,300
4565,158 70,2%
1360,302 3204,856
70,540 0,000 179,720 4,728 474,340 103,720 46,380 976,440 258,960 64,820 13,920 44,290 18,057 0,000 0,000 14,140 3,330 8,560 6,358 78,133 0,000 1,820 55,360 2423,616
265,770
265,770
1972,170
1386,160 61,534 34,864 1289,762 0,000 0,000 0,000 418,430 146,940 0,000 20,640
aug/14
7,100 34,820 0,000 0,000 41,920
4814,323 72,1%
1343,910 3470,413
61,700 0,000 154,480 5,184 420,160 53,900 30,400 1089,680 219,080 47,760 31,580 47,106 13,265 2,174 0,000 10,460 2,250 5,664 3,311 73,684 0,000 1,080 35,640 2308,558
273,613
273,613
2329,552
1379,610 62,536 34,864 1282,210 0,000 0,000 229,632 541,220 153,790 0,000 25,300
sep/14
6,380 44,460 0,000 0,000 50,840
4519,309 67,5%
1467,501 3051,809
43,220 10,860 156,660 5,256 387,080 76,820 51,860 908,270 213,190 48,520 20,120 40,485 17,106 0,000 0,409 14,760 1,080 8,218 4,895 65,205 1,440 1,760 38,920 2116,134
265,235
265,235
2253,880
1529,360 70,215 34,864 1424,281 0,000 0,000 0,000 550,400 153,240 0,000 20,880
okt/14
2,980 31,860 0,000 0,000 34,840
3676,516 67,1%
1207,946 2468,570
43,320 0,000 149,680 4,908 281,760 64,080 38,380 634,940 172,580 41,960 29,620 31,544 10,391 0,000 0,000 7,990 2,340 5,652 2,068 43,060 0,000 1,720 37,660 1603,653
252,657
252,657
1912,130
1256,550 57,060 34,864 1164,626 0,000 0,000 0,000 522,440 133,140 0,000 0,000
nov/14
dec/14
10,920 13,540 0,000 0,000 24,460
5022,101 71,6%
1427,568 3594,533
45,300 5,760 197,200 6,180 334,260 61,840 41,760 467,140 227,620 33,940 7,800 52,809 8,857 2,038 0,000 13,790 0,000 4,145 3,355 77,281 0,000 0,960 34,680 1626,715
338,371
338,371
3166,727
1486,220 69,088 34,864 1382,268 0,000 0,000 196,327 677,840 154,860 651,480 0,000
in ton
440,08 0,01
134,06 306,02
5,36 0,30 16,04 0,52 43,68 7,69 3,68 75,47 21,08 5,05 2,30 4,32 1,27 0,07 0,01 1,25 0,14 0,65 0,35 6,34 0,03 0,18 3,85 199,64
28,63
28,63
221,87
138,46 6,32 3,44 128,69 0,00 0,00 6,92 55,04 14,84 5,36 1,25
kg/inw
12
groeninzameling door middel van composteerbare zakken in Izegem werd verdergezet. Hierbij werd 152,52 ton groen opgehaald (+ 75,8%). 3.2. BRENGMETHODE Glasbollen De inzameling van glas via glasbollen langs de openbare weg steeg met 7,18%. Recyclageparken In totaal werd tijdens 2014 op de intergemeentelijke recyclageparken 24.265.403 kg afval ingezameld. Er werd 33,24 % minder afval via de recyclageparken ingezameld dan tijdens 2013. Hoofdoorzaak is uiteraard het diftarsysteem dat op 3 februari 2014 van start ging. Vooral het bouwafval daalde zeer sterk. Via de diftar werd gepoogd het bedrijfsafval, dat onder de noemer particulier afval wordt binnen gebracht, te weren van de parken. Dit is zeker en vast goed geslaagd.
2014 Grofvuil Bedrijfsafval Papier & karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Asbest Tuinafval Houtafval Metaal Vlak glas Glas KGA KGA bebat Toners Frituurolie Motorolie Textielgoederen Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde plastiek Totaal
2013 verschil (ton)
verschil (%)
651,740 36,040 1.949,400 62,988 5.309,160 935,140 447,220 9.172,640 2.561,890 614,000 279,780 524,682 154,646 8,472 1,668 152,400 17,280 79,068 43,142 771,127 3,820 21,300 467,800
705,420 56,780 2.735,180 71,220 13.345,950 1.749,640 601,380 10.326,340 3.022,620 667,490 326,460 769,107 188,192 9,335 1,418 176,125 19,323 118,373 48,109 830,818 9,660 25,720 541,960
-53,680 -20,740 -785,780 -8,232 -8.036,790 -814,500 -154,160 -1.153,700 -460,730 -53,490 -46,680 -244,425 -33,546 -0,863 0,250 -23,725 -2,043 -39,305 -4,967 -59,691 -5,840 -4,420 -74,160
-7,61% -36,53% -28,73% -11,56% -60,22% -46,55% -25,63% -11,17% -15,24% -8,01% -14,30% -31,78% -17,83% -9,24% 17,60% -13,47% -10,57% -33,20% -10,32% -7,18% -60,46% -17,19% -13,68%
24.265,403
36.346,620
-12.081,217
-33,24%
29
3.3. KRINGWINKEL De Kringwinkel heeft tijdens 2014 in totaal (opgehaald en door de burger zelf gebracht naar een kringwinkel of het centraal magazijn) 840.498 kg materiaal binnen gekregen en deze van de grofvuilstapel gered. Dit betekent een lichte stijging (+ 5,36%) van de inzamelresultaten t.o.v. vorig jaar. 3.4. RESTAFVAL PER INWONER Absolute cijfers geven een eerste, niet onbelangrijke, indicatie over de tonnages. Evenwel krijgt men een beter beeld indien de gewichten per inwoner worden beschouwd. Een vergelijking tussen de verschillende gemeenten kan zodoende worden gemaakt. Tevens dienen voor het halen van de normen uit het Uitvoeringsplan Huishoudelijk Afval bepaalde streefwaarden te worden behaald. In nevenstaande tabel wordt een overzicht per gemeente gegeven van het restafval. Uit de tabel blijkt dat iedere gemeente/stad de norm van maximaal 150 kg restafval per inwoner haalt. Het gemiddelde restafvalcijfer 2014 bedraagt 136,19 kg restafval / inwoner; in 2013 was dit 137,31 kg / inwoner. Twee grote factoren hebben dit verschil bepaald. De daling van het particulier restafval is vooral te wijten aan de stopzetting van de inzameling bij grofvuil. De daling van de verkoop van de KMO-afvalzakken (-48,15%) heeft de hoeveelheid restafval niet negatief beïnvloed.
30
31
restafval wekelijks 1.165.860 128,22
1.112.900 133,49
1.557.800 144,32
4.009.300 146,63
1.193.800 125,43
751.130 130,84
1.541.180 139,25
1.132.370 147,77
871.130 128,92
629.140 119,56
2.864.460 143,45
16.829.070 138,46
Ardooie 9093
Dentergem 8337
Ingelmunster 10794
Izegem 27343
Ledegem 9518
Lendelede 5741
Meulebeke 11068
Oostrozebeke 7663
Pittem 6757
Ruiselede 5262
Tielt 19969
IVIO 121545
RESTAFVAL I.V.I.O. 2014
651.740 5,36
71.750 3,59
46.060 8,75
40.790 6,04
50.570 6,60
51.150 4,62
63.040 10,98
55.910 5,87
76.710 2,81
87.540 8,11
64.710 7,76
grof recyclagepark 43.510 4,78
259.884 2,14
41.270 2,07
10.332 1,96
14.623 2,16
17.301 2,26
22.814 2,06
12.040 2,10
19.410 2,04
62.214 2,28
23.707 2,20
16.367 1,96
768.521 6,32
170.872 8,56
51.100 9,71
-39.655 -5,87
64.561 8,42
81.890 7,40
61.417 10,70
49.811 5,23
211.978 7,75
58.999 5,47
58.757 7,05
in min
PMD-residu restafval via KMO-zak 19.807 -1.209 2,18 -0,13
418.370 3,44
45.358 2,27
11.534 2,19
0 0,00
56.559 7,38
63.058 5,70
7.348 1,28
24.064 2,53
109.168 3,99
60.551 5,61
21.071 2,53
rolcontainers 19.659 2,16
in min
16.553.804 136,19
2.761.250 138,28
622.898 118,38
966.198 142,99
1.079.121 140,82
1.470.196 132,83
757.444 131,94
1.195.245 125,58
3.827.078 139,97
1.549.497 143,55
1.114.148 133,64
totaal 1.210.727 133,15
totaal kg kg/inwoner
totaal kg kg/inwoner
totaal kg kg/inwoner
totaal kg kg/inwoner
totaal kg kg/inwoner
totaal kg kg/inwoner
totaal kg kg/inwoner
totaal kg kg/inwoner
totaal kg kg/inwoner
totaal kg kg/inwoner
totaal kg kg/inwoner
totaal kg kg/inwoner
V. KOSTENVERDELING PER BEDRIJFSTAK EN BIJDRAGEN DOOR DEELNEMERSGEMEENTEN Vanaf 2003 zijn de principes, die sinds de herinrichting van de intercommunale op 1 april 1997 gelden voor de aanrekening van de bijdragen aan de deelnemers-gemeenten, lichtjes gewijzigd. Dit heeft te maken met de verlenging van de Opdrachthoudende Vereniging en het verlagen van de tarieven. Voor bedrijfstak 1 (ophaling en overslag) en bedrijfstak 3 (transportkosten en verwerkingskosten voor opgehaalde tonnages) worden op basis van werkelijke tonnages, inwoners en ophaalkarakteristieken de kosten verdeeld over de 11 gemeenten. De verwerkingskost per ton voor de verschillende fracties is dezelfde voor alle gemeenten onafhankelijk van de verwerkingssite. Bedrijfstak 2 (recyclageparkbeheer) is volledig gesolidariseerd. Dit betekent dat alle kosten op de 11 intergemeentelijke recyclageparken samen verdeeld worden over de 11 gemeenten in deze bedrijfstak en wel in functie van het inwonersaantal. De overheadkosten en opbrengsten worden verdeeld over alle deelnemers-gemeenten eveneens in functie van het inwonersaantal. Er is dus een grotere vorm van solidarisatie gekomen aangezien iedereen mee participeert in alle bedrijfstakken. Vanaf 2014 worden netto bijdragen (na aftrek retributies) opgevraagd bij de gemeentelijke deelnemers via maandelijkse aanrekeningen. Bovendien zijn deze netto bijdragen vastgelegd volgens het ondernemingsplan 2014-2018, ingeschreven in de gemeentelijke begrotingen. Het jaarbudget 2014, dat als basis dient voor de maandrapportering is 49.686 EUR lager dan het bedrag voorzien voor 2014 in het ondernemingsplan. Wel wordt in de jaarcijfers van 2014 de werkelijke cijfers vergeleken met dit jaarbudget. Bijgevolg als men beter scoort dan het jaarbudget, scoort men zeker beter dan het bedrag ingeschreven in het ondernemingsplan. De bruto bijdrage (de kostenaanrekening) van het jaarbudget 2014, bedroeg 8.587.056 EUR. Dit is 382.000 EUR hoger dan de reële cijfers van 2013, vooral tengevolge van het indexeringsmechanisme. De totale werkelijke bijdrage voor 2014 is 7.133.750 EUR, hetzij 1.136.630 EUR lager dan 2013 en 1.518.828 EUR lager dan het budget. Een belangrijke kanttekening die hierbij moet gemaakt worden is dat een aantal gemeenten opteren om met hun bijdrage een aantal extra gemeentelijke diensten te financieren en dit voor 62.000 EUR. Het gunstig verschil is in feite met dit bedrag hoger. De analyse van de verschillende kosten per bedrijfstak, is als volgt: In bedrijfstak 1 wordt vastgesteld dat de ophaalkosten 157.000 EUR lager dan het budget liggen. Dit is vooral te wijten aan een lagere dan voorziene indexering voor de ophaalkosten en een lagere kostprijs van de huisvuilzakken. De verwerkingskosten voor de opgehaalde fracties zijn 232.000 EUR lager dan het budget. Dit is vooral toe te schrijven aan de hogere dan budgettair voorziene opbrengsten papier en karton In bedrijfstak 2 zijn de inzamelkosten 393.000 EUR lager dan het budget wegens de belangrijke daling van de aanvoer op de parken met als gevolg minder transport- en minder overslagkosten.
32
De verwerkingskosten op de parken zijn 517.000 EUR lager dan budget. Ook hier spelen de hogere opbrengsten van papier/karton een rol, maar het is vooral de dalende tonnages (van bouw & sloop, inert, asbest en hout) die zowel lagere verwerkingskosten als lagere transportkosten meebrengen. Globaal is de werkelijke kost van de intergemeentelijke recyclageparken 910.000 EUR (of 28%) lager dan gebudgetteerd. De overheadkosten zijn 146.000 EUR lager dan het budget. Dit is toe te schrijven aan een zeer zuinig beheer, want op de meeste posten is er een gunstige afwijking. De andere opbrengsten zijn 72.000 EUR beter dan budget te wijten aan hogere BTW-teruggaven wegens een hoger BTW-verhoudingsgetal.
33
Actual
Jaar - 1
Budget
%Budg.
1.357.255 0 392.571 335.801 87.376 359.025
1.366.510 96.981 386.350 336.650 78.709 407.736
1.391.161 18.774 393.405 344.809 50.001 399.385
97,6% 0,0% 99,8% 97,4% 174,7% 89,9%
Overslag Restfractie Grofvuil Glasbollen eigen inz. Glasbollen ophaling onderhoud
74.152 0 69.172 49.281
81.040 7.570 68.988 40.468
81.985 1.472 70.001 60.000
90,4% 0,0% 98,8% 82,1%
Transport afval huis-aan-huis Dividend
58.409 0
74.619 0
51.313 7.209
113,8% 0,0%
297.598 84.823
229.938 84.275
359.320 93.884
82,8% 90,3%
3.165.463
3.259.834
3.322.719
95,3%
535.559 929.019
927.991 889.793
913.600 944.128
58,6% 98,4%
Verwerkingskosten Restfractie Grofvuil P/k Sortering PMD Groen Gemeente bs/t/brand Recyclagepark verw. Kringwinkel verg
1.814.812 0 -465.386 314.101 16.826 32.465 883.780 49.616
1.823.713 85.357 -432.659 308.378 12.944 29.798 1.258.569 49.616
1.859.545 17.137 -274.499 318.105 21.781 0 1.401.195 52.522
97,6% 0,0% 169,5% 98,7% 77,2%
Subtotaal
2.646.215
3.135.716
3.395.786
77,9%
Totale overhead
1.099.351
1.305.716
1.245.950
88,2%
Algemene kosten en inkomsten Inkomsten Fostplus Andere inkomsten Afschrijvingen FinanciĂŤle opbr. (pm)
-1.186.665 -150.082 94.889 -5.279
-1.158.027 -108.822 93.406 -5.036
-1.197.185 -80.000 107.580 0
99,1% 187,6% 88,2%
Totaal
-1.241.858
-1.173.442
-1.169.605
106,2%
7.133.750
8.345.609
8.652.578
82,4%
Bedrijfstak 1 + transport bedrijfstak 3 Ophaling Restfractie Grofvuil + Metaal P/k PMD Groen Dividend
Kost zakken Exploitatiemgt Subtotaal Bedrijfstak 2 Recyclagepark-inzameling (excl. lonen) Lonen Bedrijfstak 3
GROOT TOTAAL
34
63,1% 94,5%
Recyclageparken
Actual
Jaar - 1
Budget
%Budg.
651 1.949 36 447 6.244 9.172 614 2.561 1.909
705 2.735 57 601 15.096 10.326 667 3.023 2.178
1.100 2.600 100 650 13.400 11.000 600 3.000 2.445
59,2% 75,0% 36,0% 68,8% 46,6% 83,4% 102,3% 85,4% 78,1%
23.584
35.387
34.895
67,6%
929.019 216.079 142.947 99.448 17.654 37.437 91.840 0 25.631 33.833 -18.046 -168.037 56.774
889.793 219.676 234.459 190.795 19.023 38.316 76.260 0 28.846 143.421 -35.743 -53.989 66.927
944.128 232.105 239.880 189.479 20.250 40.500 119.000 4.000 40.000 60.894 -60.000 -40.000 67.492
98,4% 93,1% 59,6% 52,5% 87,2% 92,4% 77,2% 0,0% 64,1% 55,6% 30,1% 420,1% 84,1%
1.464.578
1.817.784
1.857.728
78,8%
Verwerkingskosten Brandbaar Papier/karton Brandb. bedrijven Glas Asbest + Inliners Bouw&Sloop + Inert Tuinafval Metaal Hout Recupel en andere
71.156 -160.612 4.208 8.940 40.018 133.811 249.734 -86.751 71.298 -134.510
76.955 -191.836 6.666 12.837 54.739 285.458 270.897 -98.630 102.406 -151.036
125.675 -117.000 11.425 17.424 53.875 242.000 319.440 -96.000 83.490 -129.040
56,6% 137,3% 36,8% 51,3% 74,3% 55,3% 78,2% 90,4% 85,4% 104,2%
Transportkosten overslag Dividenden transport KGA verwerking
457.029 81.072 148.388
598.764 110.771 180.577
623.494 87.598 178.814
73,3% 92,6% 83,0%
Totaal
883.780
1.258.569
1.401.195
63,1%
2.348.359
3.076.353
3.258.923
72,1%
Tonnages in ton Brandbaar Papier/karton Brandb. bedrijven Asbest Bouw&Sloop + Inert Tuinafval Metaal Hout Andere Totaal Bedrijfstak 2 Inzamelkost Loonkost Afschrijving Transport Overslag Huur containers Tel., el., water Onderhoud Exploitatie Diversen Dividenden Opbrengst KMO’s Opbrengst brb.fr. KGA ophaling Totaal Bedrijfstak 3
GROOT-TOTAAL
35
Actual
Jaar - 1
Budget
%Budg.
244.770 4.009 91.971 36.758 31.864 5.752 11.816 7.791 14.466 19.584 31.810 10.257 1.102 11.634 22.277 148.348 304.577 331
239.844 4.006 91.246 76.077 38.179 8.743 14.640 7.679 11.495 20.674 44.077 10.752 2.607 10.858 14.383 274.550 302.514 23.597
285.750 4.000 100.000 110.000 40.000 12.000 23.000 6.500 15.000 22.000 54.000 14.000 10.000 25.000 30.000 0 338.476 3.000
86% 100% 92% 33% 80% 48% 51% 120% 96% 89% 59% 73% 11% 47% 74%
100.237
109.795
153.224
65%
1.099.351
1.305.716
1.245.950
88%
Inkomsten Fost Plus Andere inkomsten Afschrijvingen Financ. Opbrengsten
-1.186.665 -150.082 94.889 -5.279
-1.158.027 -108.822 93.406 -5.036
-1.197.185 -80.000 107.580 0
99% 188% 88%
Totaal
-1.241.858
-1.173.442
-1.169.605
106%
Overhead Wedden Bedrijfsrevisor Bestuurdersverg. Drukwerk, sensibilisering Post, tel. Ond. kantoorm., verz. Docum., lidgelden Reg. kst., weddecen. Receptiek. Kantoorben. Huisvesting Rein., mat., div. Adv. & studiekosten Werkkledij Kst. hakselaar + ondh. dtk. voorafbet. bel/fin. kst Ecowest mgt. team Kost recipiĂŤnten Fost plus bijdrage Dividend Totaal
90% 11%
Algemene kosten en opbrengsten
36
VI. JAARVERSLAG I.V.I.O. BIJDRAGE MILIEUCOÖRDINATOR WERKJAAR 2014 Ook in het afgelopen jaar heeft de Intergemeentelijke Vereniging voor duurzaam milieubeheer voor Izegem en Ommeland (I.V.I.O.) haar missie voor het voorkomen van afval met succes voortgezet. Dit o.a. via de intensieve sensibilisering en frequente communicatie met zijn burgers. O.a. via de website www.ivio.be en de milieukrant krijg je concrete informatie over afvalpreventie. Ook de rol van parkwachter is hierbij van onschatbaar belang, omdat zij als specialisten het eerste contactpunt zijn met de burger, en zij de burger persoonlijk kunnen informeren en sensibiliseren. Via sensibilisering kan de hoeveelheid huishoudelijk afval aanzienlijk beperkt worden. Wist je bijvoorbeeld dat een belangrijk deel van het huishoudelijk afval kan relatief eenvoudig zelf worden verwerkt? Het groente-, fruit- en tuinafval (gft-afval) maakt ongeveer de helft uit van al het huishoudelijk afval. Door het thuis te verwerken tot compost, halveert u niet alleen uw huisvuilzak, maar bekomt u een bodemverbeteraar voor uw eigen tuin. Thuiscomposteren kan op verscheidene manieren: het compostvat, de compostbak, de composthoop of de wormenbak. Meer informatie hierover is terug te vinden via www.ivio.be/thuiscomposteren. Gedurende het afgelopen jaar heeft I.V.I.O. aanzienlijke inspanningen geleverd om het sorteren voor de burgers duidelijker en eenvoudiger te maken. Dit steeds met aandacht voor de snel geëvolueerde milieuwetgeving. Uniformisatie van de recyclageparken met een duidelijke identificatie van de te scheiden afvalstromen zijn geleverde inspanningen en investeringen die zichtbaar en nuttig zijn voor alle burgers. In 2014 werden de toegangsborden aan de recyclageparken vernieuwd. Achter de schermen werden diverse inspanningen geleverd om de milieuvergunningsvoorwaarden na te leven. I.V.I.O. beschikt over een meerjarenplan milieu, om zo gestructureerd de milieugerelateerde acties en uitdagingen te plannen en op te volgen. Dit meerjarenplan milieu vormde de basis voor de milieugerelateerde prioriteiten in 2014.
37
In de loop van 2014 werden de laatste “werkplannen” overgemaakt aan de toezichthoudende overheid, waarin de werkwijze van het recyclagepark in detail is uitgeschreven. Op 9 januari 2014 werd de milieuvergunninghernieuwing van het recyclagepark van Dentergem integraal toegekend voor een periode van 20 jaar. In september 2014 werd de hernieuwingsaanvraag van de milieuvergunning van het recyclagepark van Ledegem ingediend. Op 15 januari 2015 werd deze vergunning integraal bekomen voor een periode van 20 jaar. Op 26 september 2014 vond de jaarlijkse milieu-audit van alle recyclageparken plaats, waarbij de aanwezige activiteiten en inrichtingen getoetst worden aan de geldende milieu-wetgeving. Deze audit resulteerde niet in het vaststellen van grote inbreuken tegen de wetgeving. De orde en netheid op de recyclageparken springt steeds positief in het oog! Uit de plaatsbezoeken blijkt bovendien dat de parkwachters de door de burgers aangeleverde afvalstoffen verder stroomlijnen om een optimaal gesorteerd eindproduct te bekomen.
Ook in 2015 zal dit meerjarenplan de leidraad zijn van het milieubeleid van I.V.I.O. Zo zal bv. tegen einde van dit jaar de hernieuwingsaanvraag van de milieuvergunning van het recyclagepark van Izegem worden ingediend. I.V.I.O. maakt de komende jaren van de door AQUAFIN voorziene infrastructuurwerken rond de recyclageparken van Izegem, Ardooie, Dentergem en Oostrozebeke gebruik om ook op deze recyclageparken het bedrijfsafvalwater maximaal te scheiden van het hemelwater. Deze werken kunnen eventjes voor hinder zorgen, maar ze komen het milieu ten goede. Duurzame en integrale milieuzorg is voor I.V.I.O. blijft de volgende jaren één van de voornaamste pijlers van haar beleid. Dit oa. via het sensibiliseren van de burgers; het streven naar een steeds betere scheiding van het afval aan de bron; het optimaliseren van de inzameltechnieken. Diederik Mertens Milieucontactpersoon I.V.I.O. 27 februari 2015
38
VII.  AFREKENING PER GEMEENTE
39
40
41
1881,018
Totaal
3668,298 67,5%
Groottotaal %selectiviteit
49,080 82,940 0,000 0,000 132,020
1190,920 2477,378
43,510 2,590 138,060 5,052 262,760 69,260 0,000 630,740 179,660 44,130 18,680 41,272 10,409 0,720 0,152 9,480 0,720 5,161 3,922 52,729 0,760 1,936 37,260 1558,963
Brandbaar Selectieve fractie
5. Gemeentelijk afval Brandbaar Groen Bouw&Sloop Landbouwfolie Totaal
4. Totaal
Grofvuil Bedrijfsafval Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Asbest Tuinafval Houtafval Metaal Vlak glas Glas KGA KGA bebat toners Frituurolie Motorolie Textielgoederen Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde Plastiek Totaal
3. Recyclageparken
249,357
249,357
Glasbollen
Totaal
2. Wijkinzameling
1165,860 -1,209 -0,0010370 19,659 19,659 1147,410 0,000 0,000 30,208 506,010 137,450 41,490
2014
Restfractie totaal Restfractie kmo Restfractie rolcont. Restfractie huishoudens Grofvuil - brandbaar Grofvuil - metalen Grofvuil - kringloop Papier/karton PMD groenafval rolcont Groen compostb zk
1. Haalmethode
Gemeente Ardooie
Overzicht ingezamelde tonnages 2014
0,320 0,236 1,820 1,840 73,984
0,584 0,457 6,698 0,200 1,860 75,039
7,860 7,860
24,380
230,706 60,3%
15,720 8,660
236,114 61,0%
92,166 143,948
91,626 139,080
1,050
0,620
0,043 0,890
3,207 0,914
52,640 14,160 3,420 0,880 3,945 0,356 0,138
9,560 13,000 2,620 2,460 2,542 1,082
14,980 9,460 6,670
9,980
6,480 3,500
318,390 64,4%
113,238 205,153
0,095 2,940 131,129
0,326 0,397 3,462
16,160 0,480 20,540 7,220
10,620 0,504 15,060 9,500
9,060 0,336 16,580
2,920
19,290
19,290
2,200
19,866
19,866
10,480
10,480
285,266 69,3%
87,610 197,656
0,185 3,060 135,050
0,546 0,288 5,769
0,037 0,870
52,520 14,820 3,240 3,150 2,511 1,722
4,180 0,540 9,660 0,432 31,520 0,000
24,146
24,146
128,160
35,420 7,760
4,214 42,480 10,960
169,494
84,980 -0,088 1,638 83,430
apr/14
111,840 -0,116 1,638 110,318
mrt/14
9093
3,100
25,149
25,149
138,400
37,130 10,300
37,120 9,740
137,470
90,970 -0,094 1,638 89,426
feb/14
90,610 -0,094 1,638 89,066
jan/14
aantal inwoners
4,220
4,220
321,101 70,7%
93,966 227,135
0,287 3,200 151,091
0,452 0,220 2,730
0,030 0,810
65,980 15,080 2,600 1,080 3,760 0,530
9,800 0,312 32,400 7,200
4,620
20,144
20,144
151,410
48,200 12,320
90,890 -0,094 1,638 89,346
mei/14
12,460
4,780 7,680
344,818 68,4%
109,084 235,734
0,278 1,600 138,591
0,383 0,286 3,002
0,650
76,660 15,760 5,040 0,660 2,771 0,393 0,280
9,740 0,348 18,120 0,000
2,620
19,293
19,293
188,460
5,270 59,220 15,980
107,990 -0,112 1,638 106,464
jun/14
5,680
5,680
323,286 72,3%
89,463 233,823
0,224 4,260 164,105
0,561 0,221 4,844
0,005 0,430
75,980 21,600 3,000 1,510 5,145 1,265
12,260 0,480 19,140 10,240
2,940
21,038
21,038
139,690
40,540 11,080
88,070 -0,091 1,638 86,523
jul/14
4,440
4,440
324,427 68,0%
103,962 220,464
0,165 4,800 166,283
1,020 0,720 0,467 0,578 10,639
67,020 16,840 6,140 2,320 2,771 1,303
9,320 0,480 25,740 7,600
8,360
17,861
17,861
141,820
32,160 12,520
97,140 -0,101 1,638 95,602
aug/14
14,420
6,480 7,940
352,813 68,4%
111,417 241,396
0,098 3,280 159,127
0,357 0,301 3,588
0,800
79,060 16,660 3,120 2,300 5,426 0,973
14,140 0,564 26,840 0,000
1,620
23,741
23,741
171,468
11,568 37,440 11,140
111,320 -0,115 1,638 109,797
sep/14
14,040
6,380 7,660
283,813 66,8%
94,156 189,657
0,418 0,445 2,577 0,760 0,160 3,480 130,078
0,037 0,850
57,860 14,820 3,160 1,570 2,394 0,635
4,510 1,750 12,060 0,372 15,220 7,000
15,229
15,229
141,800
40,380 10,230
91,190 -0,095 1,638 89,646
okt/14
12,240
12,240
274,211 66,7%
91,444 182,766
0,156 3,360 117,161
0,427 0,188 3,698
0,240
46,120 13,240 2,640 1,450 2,082 0,828
9,280 0,432 19,880 9,600
3,540
18,885
18,885
139,710
39,680 10,580
89,450 -0,093 1,638 87,904
nov/14
11,820
9,240 2,580
373,353 69,8%
112,787 260,565
0,087 3,580 117,324
0,320 0,305 3,902
1,250
32,360 14,220 2,480 1,300 4,718 0,408 0,302
2,900 0,300 15,960 0,312 21,720 10,900
24,715
24,715
233,136
9,156 56,240 14,840 41,490
111,410 -0,116 1,638 109,887
dec/14
403,42
130,97 272,45
4,78 0,28 15,18 0,56 28,90 7,62 0,00 69,37 19,76 4,85 2,05 4,54 1,14 0,08 0,02 1,04 0,08 0,57 0,43 5,80 0,08 0,21 4,10 171,45
27,42
27,42
206,86
128,22 -0,13 2,16 126,19 0,00 0,00 3,32 55,65 15,12 4,56
kg/inw
42
0
100.000
200.000
300.000
400.000
500.000
600.000
700.000
529.155
1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
ARDOOIE
43
44
45
1726,217
Totaal
3713,306 70,4%
Groottotaal %selectiviteit 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000
1097,782 2615,524
64,710 2,110 152,600 4,152 380,980 58,380 0,000 743,430 187,020 46,440 18,700 41,428 10,950 0,544 0,152 9,180 1,440 6,549 3,922 52,170 0,000 1,936 37,620 1824,413
Brandbaar Selectieve fractie
5. Gemeentelijk afval Brandbaar Groen Bouw&Sloop Landbouwfolie Totaal
4. Totaal
Grofvuil Bedrijfsafval Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Asbest Tuinafval Houtafval Metaal Vlak glas Glas KGA KGA bebat toners Frituurolie Motorolie Textielgoederen Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde plastiek Totaal
3. Recyclageparken
244,614
244,614
Glasbollen
Totaal
2. Wijkinzameling
1112,900 58,757 21,071 1033,072 0,000 0,000 13,647 428,480 113,580 57,610
2014
Restfractie Restfractie kmo Restfractie rolcont. Restfractie huishoudens Grofvuil - brandbaar Grofvuil - metalen Grofvuil - kringloop Papier/karton PMD Groenafval rolcont Groen compostb zk
1. Haalmethode
Gemeente Dentergem
Overzicht ingezamelde tonnages 2014
0,0528 21,071
21,371
19,018
23,050
0,366 0,236 3,002 2,100 84,769
0,585 0,457 7,273 0,200 3,920 119,058
0,000
292,326 63,7%
106,236 186,089
0,000
223,727 62,9%
83,100 140,627
0,460
0,450
0,043 1,110
4,925 0,777
58,420 13,160 3,820 0,880 2,193 0,867 0,128
15,660 13,280 2,480 2,460 2,250 1,241
18,320 11,820 6,040
0,000
302,425 70,9%
87,943 214,483
0,095 3,500 156,591
0,463 0,397 4,040
12,580 0,408 35,820 10,060
9,300 0,204 27,160
15,200 0,408 37,880 6,840
9,300
23,050
4,580
19,018
0,000
329,679 71,1%
95,133 234,546
0,185 3,140 170,651
0,750 0,288 3,321
0,037 1,100
64,280 12,680 3,620 3,150 4,014 1,366
12,380 0,420 46,300 7,000
6,620
23,455
23,455
142,360
34,200 12,860
2,762 32,780 8,600
129,022
95,300 5,032 1,756 88,513
apr/14
84,880 4,481 1,756 78,643
mrt/14
8337
3,260
21,371
126,170
33,080 8,340
39,860 9,060
159,490
84,750 4,475 1,756 78,520
feb/14
110,570 5,838 1,756 102,976
jan/14
aantal inwoners
0,000
314,835 72,5%
86,524 228,311
0,287 1,760 171,671
0,661 0,220 7,917
0,030 1,070
68,160 18,260 3,940 1,080 3,283 0,787
14,280 0,396 35,620 8,340
5,580
21,420
21,420
128,110
32,160 8,640
87,310 4,610 1,756 80,944
mei/14
0,000
322,779 73,8%
84,533 238,245
0,278 3,420 168,089
0,610 0,720 0,449 0,286 2,458
92,040 15,100 3,860 0,660 4,711 0,863 0,118
1,420 1,000 11,720 0,396 27,980 0,000
25,231
25,231
136,945
2,305 35,660 9,380
89,600 4,731 1,756 83,113
jun/14
0,000
334,571 70,8%
97,653 236,918
0,224 3,580 180,099
0,681 0,221 3,857
0,005 0,630
82,360 16,400 3,660 1,510 4,761 0,614
15,160 0,156 29,600 11,120
5,560
20,379
20,379
141,080
30,340 11,660
99,080 5,231 1,756 92,093
jul/14
0,000
329,218 70,8%
96,208 233,009
0,165 4,280 185,733
0,900 0,578 6,582
0,880
83,820 16,020 6,280 2,320 2,973 1,123
14,040 0,312 30,980 6,320
8,160
16,856
16,856
133,390
28,360 10,220
94,810 5,006 1,756 88,048
aug/14
0,000
349,285 77,1%
80,099 269,186
0,098 3,420 177,926
0,405 0,301 4,126
0,610
87,880 18,900 1,520 2,320 3,305 1,325 0,196
12,600 0,420 37,500
3,000
19,083
19,083
158,427
4,497 64,580 6,100
83,250 4,395 1,756 77,099
sep/14
0,000
325,005 67,0%
107,107 217,898
0,160 1,720 160,818
0,506 0,445 3,943
0,037 0,900
70,230 19,160 4,540 1,570 2,908 1,255
10,040 0,384 28,920 8,700
5,400
16,120
16,120
155,590
33,720 12,640
109,230 5,767 1,756 101,707
okt/14
0,000
259,081 68,6%
81,242 177,839
0,156 4,180 125,693
0,470 0,720 0,468 0,188 2,108
59,880 11,520 4,240 1,450 2,809 0,732
10,660 0,372 21,540
4,200
16,766
16,766
122,770
31,220 8,360
83,190 4,392 1,756 77,042
nov/14
0,000
330,376 72,2%
92,003 238,372
0,087 2,600 123,314
0,315 0,305 3,543
0,890
42,380 20,720 2,440 1,300 3,296 0,000 0,102
7,630 1,110 14,640 0,276 21,680 0,000
21,865
21,865
192,863
4,083 32,520 7,720 57,610
90,930 4,801 1,756 84,373
dec/14
445,40
131,68 313,72
7,76 0,25 18,30 0,50 45,70 7,00 0,00 89,17 22,43 5,57 2,24 4,97 1,31 0,07 0,02 1,10 0,17 0,79 0,47 6,26 0,00 0,23 4,51 218,83
29,34
29,34
207,05
133,49 7,05 2,53 123,91 0,00 0,00 1,64 51,39 13,62 6,91
kg/inw
46
0
100.000
200.000
300.000
400.000
500.000
600.000
490.677
1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
DENTERGEM
47
48
49
2454,056
Totaal
5518,483 72,4%
Groottotaal %selectiviteit 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000
1525,789 3992,693
Brandbaar Selectieve fractie
5. Gemeentelijk afval Brandbaar Groen Bouw&Sloop Landbouwfolie Totaal
4. Totaal
Grofvuil Bedrijfsafval Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Asbest Tuinafval Houtafval Metaal vlak glas Glas KGA KGA bebat toners Frituurolie Motorolie Textielgoederen Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde Plastiek Totaal
87,540 8,400 183,620 6,036 706,020 122,300 149,300 994,570 311,840 67,580 36,000 41,423 18,113 0,868 0,152 15,840 1,710 7,469 3,922 82,580 0,000 1,936 57,220 2904,439
Totaal
3. Recyclageparken
287,938
287,938
Glasbollen
2. Wijkinzameling
1557,800 58,999 0,038 60,551 60,551 1438,249 0,000 0,000 52,601 626,950 164,520 52,185 0,000
2014
Restfractie Restfractie kmo Restfractie rolcont. Restfractie huishoudens Grofvuil - brandbaar Grofvuil - metalen Grofvuil - kringloop Papier/karton PMD Groenafval rolcont Groen compostb zk
1. Haalmethode
Gemeente Ingelmunster
Overzicht ingezamelde tonnages 2014
28,813
25,496
25,382
0,411 0,236 2,458 3,360 122,438
0,626 0,457 12,110 0,200 4,680 188,475
0,000
453,426 65,3%
0,000
322,554 64,6%
114,040 208,514
0,640
0,043 1,720
157,318 296,108
1,710
2,710 0,687
3,285 1,906
0,000
451,732 73,3%
120,715 331,018
0,095 3,480 242,351
0,417 0,397 5,541
13,600 0,528 61,040 9,640 4,260 78,310 31,580 4,600 13,320 2,456 1,135 0,302
10,940 0,396 39,480 9,160 11,360 17,860 16,220 2,100
24,800 0,468 64,060 8,400 6,240 20,660 21,940 8,100
9,940
25,382
4,420
25,496
0,000
494,961 74,3%
127,223 367,738
0,185 5,440 282,236
0,037 2,100 0,900 0,795 0,288 7,728
2,869 2,174
1,920 3,600 12,380 0,660 91,680 9,860 20,280 87,480 23,900 7,960
27,722
27,722
198,780
50,840 12,460
7,975 53,170 12,080
193,605
135,480 5,131 5,046 125,303
apr/14
120,380 4,559 5,046 110,775
mrt/14
10794
8,780
28,813
184,180
49,880 15,120
69,860 17,740
247,230
119,180 4,514 5,046 109,620
feb/14
159,630 6,046 5,046 148,538
jan/14
aantal inwoners
0,000
452,176 73,6%
119,530 332,645
0,287 6,620 257,998
0,595 0,220 3,746
0,030 1,110
3,217 1,197
14,140 0,456 75,280 7,760 10,220 93,180 26,600 3,680
9,660
22,767
22,767
180,980
49,700 11,840
119,440 4,524 5,046 109,870
mei/14
0,000
488,181 75,6%
119,144 369,037
0,278 4,960 281,428
0,496 0,286 7,198
1,340
3,401 1,049
8,860 1,500 14,800 0,600 52,560 18,240 14,900 119,060 24,800 7,100
23,815
23,815
194,024
15,414 46,100 12,640
119,870 4,540 5,046 110,284
jun/14
0,000
583,474 74,7%
147,565 435,909
0,224 6,240 337,249
0,893 0,221 6,899
0,005 1,060
18,880 0,636 81,380 10,200 14,380 120,260 37,780 7,560 11,980 5,660 1,851
11,140
21,220
21,220
235,620
69,700 18,880
147,040 5,569 5,046 136,425
jul/14
0,000
490,849 75,3%
121,437 369,411
0,165 7,400 305,219
1,780 0,810 0,698 0,578 7,262
3,218 2,084
13,780 0,504 77,380 12,720 16,720 109,240 33,580 6,580
10,720
24,772
24,772
170,460
38,660 11,480
120,320 4,557 5,046 110,717
aug/14
0,000
474,121 76,3%
112,442 361,679
0,098 3,640 270,040
0,585 0,301 7,079
0,990
4,858 1,454 0,359
14,280 0,456 57,880 11,920 5,500 123,360 25,000 6,120
6,160
21,315
21,315
192,194
18,884 44,700 12,900
115,710 4,382 5,046 106,282
sep/14
0,000
479,382 70,0%
143,839 335,543
0,160 3,780 263,795
0,730 0,445 5,427
0,037 1,260
6,740 3,000 16,080 0,408 45,200 6,640 18,580 105,080 28,240 6,760 10,700 2,503 2,025
21,628
21,628
207,600
47,860 12,000
147,740 5,595 5,046 137,099
okt/14
0,000
368,094 70,6%
108,378 259,716
0,156 3,800 181,985
0,687 0,188 8,848
0,930
4,528 1,220
14,300 0,408 30,460 10,000 14,020 66,880 18,160 3,620
3,780
21,811
21,811
173,660
47,940 11,760
113,960 4,316 5,046 104,598
nov/14
0,000
459,532 70,8%
134,158 325,374
0,087 3,820 171,224
0,536 0,305 8,284
1,200
2,718 1,331 0,207
5,420 0,300 15,640 0,516 29,620 7,760 12,840 53,200 24,040 3,400
23,197
23,197
275,723
10,328 58,540 15,620 52,185
139,050 5,266 5,046 128,738
dec/14
511,25
141,36 369,90
8,11 0,78 17,01 0,56 65,41 11,33 13,83 92,14 28,89 6,26 3,34 3,84 1,68 0,08 0,01 1,47 0,16 0,69 0,36 7,65 0,00 0,18 5,30 269,08
26,68
26,68
227,35
144,32 5,47 5,61 133,25 0,00 0,00 4,87 58,08 15,24 4,83 0,00
kg/inw
50
0
100.000
200.000
300.000
400.000
500.000
600.000
700.000
800.000
626.396
1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
INGELMUNSTER
51
52
53
6810,997
Totaal
Groottotaal %selectiviteit
Brandbaar Selectieve fractie
5. Gemeentelijk afval Brandbaar Groen Bouw&Sloop Landbouwfolie Totaal
4. Totaal
Grofvuil Bedrijfsafval Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Asbest Tuinafval Houtafval Metaal Vlak glas Glas KGA KGA bebat toners Frituurolie Motorolie Textielgoederen Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde Plastiek Totaal
3. Recyclageparken
0,000 0,000 0,000 0,000 0,000
11311,154 66,7%
3764,864 7546,290
76,710 6,280 293,700 12,204 999,980 178,200 0,000 1427,360 451,640 108,090 38,060 76,733 28,666 1,268 0,152 31,110 3,420 10,569 3,922 140,486 0,760 1,936 74,640 3965,886
861,697
861,697
Glasbollen
Totaal
2. Wijkinzameling
4009,300 211,978 0,053 109,168 109,168 3688,154 0,000 0,000 369,555 1599,000 431,740 248,882 152,520
2014
Restfractie Restfractie kmo Restfractie rolcont. Restfractie huishoudens Grofvuil - brandbaar Grofvuil - metalen Grofvuil - kringloop Papier/karton PMD Groenafval rolcont Groen compostb zk
1. Haalmethode
Gemeente Izegem
Overzicht ingezamelde tonnages 2014
96,380
63,303
66,925
69,561
0,185 7,380 406,064
0,095 6,200 358,563
0,000
912,583 64,7%
321,990 590,593
0,000
638,813 55,3%
285,564 353,249
1,780 139,256
0,000
1002,468 69,5%
305,497 696,971
0,742 0,288 12,228
3,010 1,800 0,882 0,397 17,851
2,210
0,043 3,150 0,593 0,236 5,932
5,743 1,584 0,317
5,143 1,358
1,161 0,457 15,768 0,760 0,200 5,760 281,373
119,180 36,500 10,780
27,500 24,300 4,800
40,620 35,860 11,350 7,640 8,399 3,637
0,000
959,111 66,1%
324,726 634,385
0,037 3,780
136,960 47,560 10,280 10,540 6,560 2,364
22,600 1,044 92,200 23,580
18,260 0,924 35,660 10,560
0,500 2,000 23,960 1,200 120,580 18,920
69,561
24,680 0,708 102,840 11,360
66,925
14,800
63,303
535,910
0,000
941,182 65,4%
325,367 615,815
0,287 5,880 387,282
0,693 0,220 10,007
0,030 2,210
5,517 2,894
152,100 42,080 9,720
24,380 0,624 101,000 12,700
16,940
79,793
79,793
522,890
21,960
22,720 602,813
131,920 33,760
129,140 32,120
122,083 131,040 33,160
335,250 17,725 9,097 308,427
mei/14
351,930 18,607 9,097 324,226
apr/14
316,530 16,735 9,097 290,697
mrt/14
27343
6,980
96,380
461,800
118,580 32,110
178,420 41,400
562,020
311,110 16,449 9,097 285,564
feb/14
342,200 18,093 9,097 315,010
jan/14
aantal inwoners
0,000
996,233 71,7%
281,454 714,779
0,278 6,740 426,426
0,842 0,286 7,799
2,410
169,940 37,780 11,860 10,200 8,216 2,015 0,380
8,430 1,570 25,440 0,900 110,420 20,920
64,222
64,222
555,481
23,480
78,251 123,080 32,800
297,870 15,749 9,097 273,024
jun/14
0,000
997,820 65,7%
342,001 655,819
0,224 8,020 405,175
1,547 0,221 14,142
0,005 2,420
8,505 3,035
151,820 48,700 9,240
31,900 1,236 104,060 14,580
5,520
84,224
84,224
554,350
17,540
124,920 47,020
364,870 19,291 9,097 336,481
jul/14
0,000
846,718 63,3%
310,635 536,082
0,165 8,300 359,823
1,192 0,578 10,946
2,580
6,408 3,114
143,260 47,380 11,380
25,520 0,840 72,740 18,060
7,360
60,419
60,419
473,650
20,640
85,660 37,540
329,810 17,438 9,097 303,275
aug/14
0,000
988,642 66,7%
328,734 659,908
0,098 6,380 380,571
0,717 0,301 13,600
1,920
162,540 40,740 8,420 9,680 5,327 2,118 0,434
25,420 0,876 80,160 10,020
11,820
57,723
57,723
602,944
25,300
85,074 114,460 33,900
344,210 18,199 9,097 316,914
sep/14
0,000
866,219 61,8%
330,991 535,228
0,160 6,020 321,841
1,176 0,445 12,292
0,037 3,460
7,230 3,157
140,960 30,760 7,180
4,360 2,000 24,380 1,524 66,640 10,060
72,517
72,517
522,580
20,880
116,380 30,850
354,470 18,741 9,097 326,631
okt/14
0,000
775,912 64,4%
275,979 499,933
0,156 6,020 271,078
1,880 1,620 0,679 0,188 6,503
4,878 1,690
106,940 31,500 8,500
21,260 0,984 64,260 14,020
62,095
62,095
467,750
133,220 33,540
300,990 15,914 9,097 275,979
nov/14
0,000
1232,933 73,1%
331,926 901,007
0,087 6,160 228,433
0,345 0,305 13,418
2,080
4,807 1,700 0,137
75,540 28,480 4,580
0,710 25,900 1,344 49,420 13,420
84,535
84,535
948,809
84,147 212,180 43,540 248,882
360,060 19,037 9,097 331,926
dec/14
413,68
137,69 275,99
2,81 0,23 10,74 0,45 36,57 6,52 0,00 52,20 16,52 3,95 1,39 2,81 1,05 0,05 0,01 1,14 0,13 0,39 0,14 5,14 0,03 0,07 2,73 145,04
31,51
31,51
249,09
146,63 7,75 3,99 134,88 0,00 0,00 13,52 58,48 15,79 9,10 5,58
kg/inw
54
0
200.000
400.000
600.000
800.000
1.000.000
1.200.000
1.400.000
1.600.000
1.800.000
2.000.000
1.616.015
1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
IZEGEM
55
56
57
58
0
100.000
200.000
300.000
400.000
500.000
600.000
700.000
534.812
1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
LEDEGEM
59
60
61
62
0
50.000
100.000
150.000
200.000
250.000
300.000
350.000
400.000
450.000
336.083
1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
LENDELEDE
63
64
65
2384,124
Totaal
4604,187 68,6%
Groottotaal %selectiviteit 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000
1447,383 3156,804
51,150 0,870 159,640 4,380 459,540 75,900 0,000 865,560 209,820 51,010 18,680 44,872 12,868 0,612 0,152 15,460 1,710 7,189 3,922 60,236 0,000 1,936 35,300 2080,807
Brandbaar Selectieve fractie
5. Gemeentelijk afval Brandbaar Groen Bouw&Sloop Landbouwfolie Totaal
4. Totaal
Grofvuil Bedrijfsafval Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Asbest Tuinafval Houtafval Metaal Vlak glas Glas KGA KGA bebat toners Frituurolie Motorolie Textielgoederen Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde Plastiek Totaal
3. Recyclageparken
285,073
285,073
Glasbollen
Totaal
2. Wijkinzameling
1541,180 81,890 0,053 63,058 63,058 1396,233 0,000 0,000 29,686 610,270 158,320 44,668
2014
Restfractie Restfractie kmo Restfractie rolcont. Restfractie huishoudens Grofvuil - brandbaar Grofvuil - metalen Grofvuil - kringloop Papier/karton PMD Groenafval rolcont Groen compostb zk
1. Haalmethode
Gemeente Meulebeke
Overzicht ingezamelde tonnages 2014
24,945
24,095
23,505
0,460 0,236 6,103 1,880 110,615
0,809 0,457 5,366 0,200 2,020 129,363
0,000
338,477 62,9%
125,669 212,808
0,000
295,102 65,6%
101,602 193,500
1,350
0,920
0,043 1,590
1,900 1,082
68,660 18,520 3,860 0,880 3,398 1,025 0,123
27,860 10,600 2,060 2,460 4,295 0,701
19,640 18,180 5,900
0,000
358,805 69,2%
110,479 248,327
0,095 1,960 3,820
0,510 0,397 4,644
13,200 0,312 35,940
13,420 0,360 28,040 7,960
11,020 0,336 47,760 9,840
6,740
23,505
3,260
24,095
0,000
405,568 66,9%
134,358 271,210
0,185 3,800 186,750
0,037 1,730 0,900 0,736 0,288 4,206
64,860 15,240 5,780 3,150 3,741 1,269
2,980 0,400 11,200 0,528 57,320 8,400
26,480
26,480
205,660
49,360 12,000
5,788 51,940 12,220
185,058
144,300 7,667 5,255 131,378
apr/14
115,110 6,116 5,255 103,739
mrt/14
11068
3,220
24,945
171,460
49,210 12,840
49,360 12,360
196,590
109,410 5,813 5,255 98,342
feb/14
134,870 7,166 5,255 122,449
jan/14
aantal inwoners
0,000
369,597 68,6%
115,888 253,709
0,287 3,340 177,015
0,652 0,220 3,049
0,030 1,140
79,120 17,320 2,140 1,080 3,251 0,594
12,560 0,312 39,940 8,040
3,940
17,834
17,834
186,580
50,520 12,280
123,780 6,577 5,255 111,948
mei/14
0,000
396,705 72,7%
108,313 288,392
0,278 3,160 203,920
0,495 0,286 6,148
1,120
112,200 17,420 6,570 0,660 4,253 0,874 0,224
2,680 0,220 12,200 0,492 34,640
20,873
20,873
183,609
5,959 48,180 12,360
117,110 6,223 5,255 105,633
jun/14
0,000
473,689 70,0%
142,242 331,448
0,224 3,580 226,648
0,703 0,221 4,754
0,005 1,380
102,960 22,400 5,080 1,510 2,959 1,312
14,420 0,360 50,020 8,820
5,940
24,720
24,720
235,520
67,460 18,560
149,500 7,944 5,255 136,302
jul/14
0,000
384,643 70,4%
113,788 270,854
0,165 3,880 200,277
0,812 0,578 5,582
1,270
93,620 19,760 3,720 2,320 6,200 1,806
18,200 0,324 30,460 7,780
3,800
23,497
23,497
172,590
37,880 13,000
121,710 6,467 5,255 109,988
aug/14
0,000
430,406 67,8%
138,430 291,976
0,098 3,620 199,976
1,180 0,810 0,538 0,301 3,519
95,820 18,740 5,100 2,300 2,777 0,509 0,120
11,420 0,204 40,820 8,580
3,520
22,355
22,355
221,195
10,965 49,280 12,920
148,030 7,865 5,255 134,910
sep/14
0,000
380,449 71,6%
108,062 272,387
0,160 2,140 188,136
0,733 0,445 5,744
0,037 1,370
88,560 14,160 3,000 1,570 4,829 1,140
11,480 0,288 40,660 7,980
3,840
26,991
26,991
176,720
48,980 12,120
115,620 6,143 5,255 104,222
okt/14
0,000
310,855 64,4%
110,515 200,339
0,156 3,940 139,945
0,429 0,188 3,812
0,930
60,980 18,120 4,840 1,450 1,892 1,500
16,020 0,348 19,340
6,000
21,014
21,014
161,310
35,360 10,020
115,930 6,160 5,255 104,515
nov/14
0,000
459,891 70,0%
138,038 321,853
0,087 1,980 156,547
0,312 0,305 7,309
1,480
51,280 19,360 2,960 1,300 5,377 1,056 0,145
5,230 0,250 14,500 0,516 34,600 8,500
28,764
28,764
287,832
6,974 72,740 17,640 44,668
145,810 7,748 5,255 132,808
dec/14
415,99
130,77 285,22
4,62 0,08 14,42 0,40 41,52 6,86 0,00 78,20 18,96 4,61 1,69 4,05 1,16 0,06 0,01 1,40 0,15 0,65 0,35 5,44 0,00 0,17 3,19 188,00
25,76
25,76
215,41
139,25 7,40 5,70 126,15 0,00 0,00 2,68 55,14 14,30 4,04
kg/inw
66
0
100.000
200.000
300.000
400.000
500.000
600.000
700.000
800.000
641.510
1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
MEULEBEKE
67
68
69
1698,530
Totaal
3623,644 70,7%
Groottotaal %selectiviteit 0,000 68,000 0,000 0,000 68,000
1061,820 2561,824
50,570 2,550 147,020 4,464 414,980 56,640 65,700 679,480 183,680 42,760 17,680 33,848 9,508 0,524 0,152 10,550 1,440 6,530 3,922 56,477 0,000 1,936 34,000 1824,411
Brandbaar Selectieve fractie
5. Gemeentelijk afval Brandbaar Groen Bouw&Sloop Landbouwfolie Totaal
4. Totaal
Grofvuil Bedrijfsafval Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Asbest Tuinafval Houtafval Metaal Vlak Glas Glas KGA KGA bebat toners Frituurolie Motorolie Textielgoederen Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes harde plastic Totaal
3. Recyclageparken
224,373
224,373
Glasbollen
Totaal
2. Wijkinzameling
1132,370 64,561 0,057 56,559 56,559 1011,250 0,000 0,000 15,714 385,860 120,060 44,526
2014
Restfractie Restfractie kmo Restfractie rolcont. Restfractie huishoudens Grofvuil - brandbaar Grofvuil - metalen Grofvuil - kringloop Papier/karton PMD Groenafval rolcont Groen compostb zk
1. Haalmethode
Gemeente Oostrozebeke
Overzicht ingezamelde tonnages 2014
19,562
17,686
17,261
0,272 0,236 6,025 4,460 112,031
0,631 0,457 3,593 0,200 1,720 121,217
9,680 9,680
2,440
249,599 67,8%
2,440
280,873 62,3%
80,262 169,337
0,960
0,620
0,043 1,080
105,913 174,959
3,313 0,470 0,138
2,421 0,677
10,680
10,680
279,994 70,0%
84,011 195,983
0,095 1,980 137,742
0,467 0,397 5,094
4,160 43,720 12,260 4,820
11,640 0,408 44,360
13,460 0,300 35,020 8,200 4,620 15,020 13,840 2,840
10,960 0,288 45,440 6,200 5,460 11,080 12,160 5,320 8,400 2,704 1,161
5,440
17,261
4,020
17,686
7,260
7,260
325,775 71,5%
92,911 232,864
0,185 3,340 171,778
0,643 0,288 5,241
0,037 0,990
1,723 0,867
10,180 0,504 51,680 8,100 9,560 53,140 17,780 2,780
4,740
23,146
23,146
141,180
33,760 8,920
5,240 29,840 9,360
132,760
98,500 5,616 4,713 88,171
apr/14
88,320 5,035 4,713 78,571
mrt/14
7663
6,040
19,562
129,490
34,920 8,720
28,820 9,680
149,410
85,850 4,895 4,713 76,242
feb/14
110,910 6,323 4,713 99,873
jan/14
aantal inwoners
3,980
3,980
305,995 73,7%
80,423 225,572
0,287 2,040 173,634
0,548 0,220 3,687
0,030 0,920
3,907 0,915
80,500 14,220 5,160
11,460 0,360 37,500 8,520
3,360
16,238
16,238
125,780
30,660 8,400
86,720 4,944 4,713 77,063
mei/14
4,820
4,820
303,520 72,6%
83,293 220,227
0,278 3,900 156,879
0,350 0,286 2,683
0,800
2,141 0,457 0,160
3,420 1,100 11,100 0,504 29,600 0,000 3,860 79,420 13,520 3,300
20,020
20,020
137,548
2,708 29,920 15,220
89,700 5,114 4,713 79,873
jun/14
3,580
3,580
351,830 71,3%
101,039 250,791
0,224 1,980 196,288
0,803 0,221 5,654
0,005 0,890
13,120 0,336 34,940 7,740 5,420 81,380 21,040 3,760 9,280 4,116 0,863
6,720
17,759
17,759
146,280
32,340 8,920
105,020 5,988 4,713 94,319
jul/14
3,720
3,720
279,113 71,2%
80,271 198,841
0,165 4,420 153,738
0,680 0,578 4,975
0,690
1,889 1,241
4,580 71,340 17,300 3,240
14,620 0,300 24,700
3,020
17,983
17,983
117,060
21,100 9,040
86,920 4,956 4,713 77,251
aug/14
3,120
3,120
317,575 74,7%
80,380 237,195
0,098 1,940 173,158
0,880 1,440 0,543 0,301 3,857
3,779 0,818
12,020 0,420 18,840 9,120 6,880 87,880 16,520 3,940
5,920
21,574
21,574
130,305
5,265 29,280 11,800
83,960 4,787 4,713 74,460
sep/14
5,220
5,220
319,571 67,1%
105,061 214,510
0,160 1,840 164,419
0,726 0,445 7,200
0,037 1,010
2,222 0,847
10,620 66,260 16,460 3,600
6,660 0,312 42,860
3,160
14,591
14,591
151,720
25,620 13,040
113,060 6,446 4,713 101,901
okt/14
4,880
4,880
238,158 69,0%
73,845 164,313
0,156 2,100 110,519
0,555 0,188 3,274
0,700
1,824 0,794
49,440 12,440 1,860
15,460 0,408 9,780 8,760
2,780
17,014
17,014
119,920
30,860 8,700
80,360 4,582 4,713 71,065
nov/14
8,620
8,620
371,643 74,6%
94,411 277,231
0,087 4,280 140,785
0,312 0,305 5,194
1,010
3,809 0,398 0,226
1,950 1,450 16,340 0,324 40,260 0,000 10,540 40,300 16,140 2,140
21,539
21,539
217,077
2,501 58,740 8,260 44,526
103,050 5,875 4,713 92,461
dec/14
472,88
138,56 334,31
6,60 0,33 19,19 0,58 54,15 7,39 8,57 88,67 23,97 5,58 2,31 4,42 1,24 0,07 0,02 1,38 0,19 0,85 0,51 7,37 0,00 0,25 4,44 238,08
29,28
29,28
221,65
147,77 8,42 7,38 131,97 0,00 0,00 2,05 50,35 15,67 5,81
kg/inw
70
0
100.000
200.000
300.000
400.000
500.000
600.000
456.839
1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
OOSTROZEBEKE
71
72
73
3061,668 68,9%
Groottotaal %selectiviteit 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000
951,575 2110,093
Brandbaar Selectieve fractie
5. Gemeentelijk afval Brandbaar Groen Bouw&Sloop Landbouwfolie Totaal
4. Totaal
Grofvuil Bedrijfsafval Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Asbest Tuinafval Houtafval Metaal Vlak Glas Glas KGA KGA bebat toners Frituurolie Motorolie Textielgoederen Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde Plastiek Totaal
40,790 1,950 142,460 4,992 312,200 64,540 0,000 596,660 154,460 38,350 37,240 40,012 10,108 0,628 0,152 9,250 1,800 5,131 3,922 54,368 0,000 1,936 30,500 1551,449
177,778
Totaal
3. Recyclageparken
177,778
1294,736
871,130 -39,655 -0,046 0,000 0,000 910,785 0,000 0,000 15,065 298,480 101,480 8,581
2014
Glasbollen
2. Wijkinzameling
Totaal
Restfractie Restfractie kmo Restfractie rolcont. Restfractie huishoudens Grofvuil - brandbaar Grofvuil - metalen Grofvuil - kringloop Papier/karton PMD Groenafval rolcont Groen compostb zk
1. Haalmethode
Gemeente Pittem
Overzicht ingezamelde tonnages 2014
10,960 13,440 1,700 11,800 2,865 0,835
11,360 10,560 4,890
0,000
259,560 63,0%
95,930 163,630
0,200 3,760 121,068
0,626 0,457 7,956
0,043 0,910
0,000
204,070 64,5%
72,460 131,610
1,540 89,940
0,680 0,720 0,364 0,236 4,080
9,560 0,300 19,880 8,580
3,463 0,739
2,400
6,580
14,330
14,330
12,820 0,324 46,060 10,320
14,342
14,342
96,750
22,400 7,340
27,460 7,340
120,260
67,010 -3,050 0,000 70,060
feb/14
85,460 -3,890 0,000 89,350
jan/14
aantal inwoners
0,000
228,136 66,9%
75,564 152,572
107,174
0,095
0,466 0,397 3,593
1,140
3,185 0,501 0,125
42,380 8,900 3,820
9,960 0,432 29,520
2,660
12,690
12,690
0,000
268,413 72,5%
73,868 194,545
0,185 4,000 153,498
0,501 0,288 3,274
0,037 0,920
3,171 0,938
60,440 12,740 1,780
5,940 0,480 12,620 0,564 39,180 6,440
16,727
16,727
95,710
23,000 7,740
2,108 25,460 7,800
105,098
64,970 -2,958 0,000 67,928
apr/14
69,730 -3,174 0,000 72,904
mrt/14
6757
0,000
269,826 66,6%
90,208 179,618
0,287 2,080 130,938
0,341 0,220 3,177
0,030 0,650
1,262 1,039
55,420 14,400 4,060
8,620 0,312 25,080 13,960
15,240
15,240
119,720
22,320 11,120
86,280 -3,928 0,000 90,208
mei/14
0,000
264,442 72,6%
72,356 192,086
0,278 2,040 149,388
0,376 0,286 1,820
0,710
74,720 9,460 3,360 12,460 4,898 0,495 0,161
4,010 0,870 13,120 0,444 19,880
13,397
13,397
99,551
3,081 20,700 10,400
65,370 -2,976 0,000 68,346
jun/14
0,000
272,381 73,2%
73,089 199,292
0,224 3,740 155,570
0,635 0,221 2,691
0,005 0,660
4,552 0,726
74,400 15,020 2,800
14,800 0,456 23,580 7,080
3,980
16,822
16,822
96,980
22,080 8,800
66,100 -3,009 0,000 69,109
jul/14
0,000
278,186 66,2%
93,940 184,245
0,165 3,420 143,356
0,368 0,578 5,594
0,860
3,095 1,060
64,000 18,640 3,600
12,560 0,396 20,400 5,640
2,980
14,149
14,149
116,720
21,880 7,840
87,000 -3,960 0,000 90,960
aug/14
0,000
258,032 72,1%
72,039 185,993
0,098 2,060 133,910
0,315 0,301 8,626
0,590
3,059 1,253 0,156
75,680 7,740 3,100
9,420 0,372 18,200 0,000
2,940
17,670
17,670
103,443
5,593 23,800 7,960
66,090 -3,009 0,000 69,099
sep/14
0,000
287,438 68,4%
90,735 196,703
0,160 3,680 132,912
0,037 0,800 1,080 0,625 0,445 2,960
3,374 1,139
61,700 12,320 3,240
2,650 0,570 10,700 0,372 20,440 6,620
10,631
10,631
140,630
45,120 11,260
84,250 -3,835 0,000 88,085
okt/14
0,000
241,935 69,7%
73,385 168,550
0,156 2,020 126,966
0,264 0,188 3,812
0,230
40,100 14,200 2,720 12,980 2,042 0,814
13,680 0,420 30,120
3,220
14,404
14,404
97,510
23,300 7,100
67,110 -3,055 0,000 70,165
nov/14
0,000
229,250 70,3%
68,001 161,248
0,087 2,160 106,728
0,250 0,305 6,785
1,100
5,046 0,569 0,186
25,500 17,040 3,280
3,430 0,030 14,600 0,600 19,860 5,900
17,376
17,376
102,364
4,283 20,960 6,780 8,581
61,760 -2,811 0,000 64,571
dec/14
453,11
140,83 312,28
6,04 0,29 21,08 0,74 46,20 9,55 0,00 88,30 22,86 5,68 5,51 5,92 1,50 0,09 0,02 1,37 0,27 0,76 0,58 8,05 0,00 0,29 4,51 229,61
26,31
26,31
191,61
128,92 -5,87 0,00 134,79 0,00 0,00 2,23 44,17 15,02 1,27
kg/inw
74
0
50.000
100.000
150.000
200.000
250.000
300.000
350.000
400.000
450.000
500.000
411.405
1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
PITTEM
75
76
77
2615,073 76,6%
Groottotaal %selectiviteit
0,000 100,480 0,000 0,000 100,480
612,566 2002,507
Brandbaar Selectieve fractie
5. Gemeentelijk afval Brandbaar Groen Bouw&Sloop Landbouwfolie Totaal
4. Totaal
Grofvuil Bedrijfsafval Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Asbest Tuinafval Houtafval Metaal Vlak Glas Glas KGA KGA bebat toners Frituurolie Motorolie Textielgoederen Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde Plastiek Totaal
46,060 3,800 128,780 3,684 270,580 56,620 0,000 693,780 152,160 42,290 18,680 45,836 9,167 0,697 0,152 7,270 0,630 5,268 3,922 51,079 0,000 1,936 31,640 1574,031
102,535
Totaal
3. Recyclageparken
102,535
1004,941
629,140 51,100 0,081 11,534 11,534 566,506 0,000 0,000 6,700 276,980 71,700 20,421
2014
Glasbollen
2. Wijkinzameling
Totaal
Restfractie Restfractie kmo Restfractie rolcont. Restfractie huishoudens Grofvuil - brandbaar Grofvuil - metalen Grofvuil - kringloop Papier/karton PMD Groenafval rolcont Groen compostb zk
1. Haalmethode
Gemeente Ruiselede
Overzicht ingezamelde tonnages 2014
0,410 0,236 2,020 2,600 88,233
0,645 0,457 4,599 0,200 2,700 98,545
0,000
193,717 67,2%
63,525 130,192
0,000
160,014 73,4%
42,580 117,434
0,630
0,370
0,043 0,880
4,828 0,903
50,880 13,760 3,380 0,880 3,944 0,828 0,164
14,340 10,020 1,920 2,460 3,241 0,000
29,200 11,620 5,850
5,340
5,340
192,259 75,3%
47,539 144,721
0,095 2,280 116,262
0,407 0,397 6,849
9,320 0,288 19,360
12,020 0,216 21,800 12,960
11,740 0,240 20,260
2,800
6,037
6,037
3,620
7,981
7,981
12,920
12,920
225,931 80,0%
45,187 180,744
0,185 1,720 147,503
0,636 0,288 2,658
0,037 0,460
56,080 11,220 4,740 3,150 4,359 0,802
7,640 0,528 50,420
2,580
8,281
8,281
74,960
22,260 5,280
1,022 18,660 5,540
74,962
47,420 3,852 0,961 42,607
apr/14
49,740 4,040 0,961 44,739
mrt/14
5262
4,380
8,407
8,407
68,290
19,480 5,360
19,460 8,160
93,040
43,450 3,529 0,961 38,960
feb/14
65,420 5,314 0,961 59,145
jan/14
aantal inwoners
12,300
12,300
227,074 72,6%
62,236 164,838
0,287 1,960 136,777
0,346 0,220 4,171
0,030 0,840
65,320 11,500 1,640 1,080 3,175 0,568
12,380 0,300 16,400 11,080
5,480
7,621
7,621
88,740
20,560 5,360
62,820 5,102 0,961 56,756
mei/14
11,900
11,900
241,976 82,3%
42,840 199,135
0,278 3,780 158,922
0,330 0,286 4,112
0,690
89,400 13,700 5,040 0,660 5,094 0,899 0,125
1,400 2,000 12,020 0,288 18,820
11,250
11,250
78,513
2,643 24,060 5,660
46,150 3,748 0,961 41,440
jun/14
6,960
6,960
278,505 78,6%
59,568 218,937
0,224 4,280 164,561
0,005 0,630 0,630 0,586 0,221 3,005
83,680 13,580 5,180 1,510 4,021 1,041
9,940 0,468 17,600 13,320
4,640
8,376
8,376
111,470
41,900 8,740
60,830 4,941 0,961 54,928
jul/14
10,280
10,280
249,158 77,7%
55,588 193,570
0,165 3,820 167,816
0,432 0,578 4,126
0,640
74,680 15,620 4,320 2,320 3,108 0,747
10,800 0,240 33,660 6,020
6,540
7,794
7,794
78,930
18,680 5,820
54,430 4,421 0,961 49,048
aug/14
12,160
12,160
228,119 81,5%
42,132 185,986
0,098 2,100 152,584
0,356 0,301 8,150
0,400
85,560 12,480 1,680 2,300 3,240 0,598 0,309
10,860 0,312 18,940 0,000
4,900
9,443
9,443
70,429
1,619 21,660 5,580
41,570 3,376 0,961 37,232
sep/14
18,140
18,140
234,964 75,4%
57,770 177,194
0,160 4,120 144,251
0,500 0,445 6,635
0,037 0,700
67,300 12,900 3,860 1,570 3,052 1,384
1,730 1,390 10,760 0,228 21,540 5,940
8,063
8,063
90,040
22,460 5,540
62,040 5,039 0,961 56,040
okt/14
8,140
8,140
178,514 73,3%
47,657 130,857
0,156 2,280 96,985
0,340 0,188 2,108
0,400
44,420 10,100 2,240 1,450 2,907 0,720
7,940 0,216 9,740 7,300
4,480
7,772
7,772
78,620
25,120 5,460
48,040 3,902 0,961 43,177
nov/14
2,340
2,340
204,841 77,6%
45,943 158,898
0,087 0,000 101,591
0,280 0,305 2,646
0,630
32,920 15,660 2,440 1,300 4,867 0,677 0,099
3,510 0,410 13,360 0,360 22,040 0,000
11,510
11,510
96,947
1,416 22,680 5,200 20,421
47,230 3,836 0,961 42,433
dec/14
496,97
116,41 380,56
8,75 0,72 24,47 0,70 51,42 10,76 0,00 131,85 28,92 8,04 3,55 8,71 1,74 0,13 0,03 1,38 0,12 1,00 0,75 9,71 0,00 0,37 6,01 299,13
19,49
19,49
190,98
119,56 9,71 2,19 107,66 0,00 0,00 1,27 52,64 13,63 3,88
kg/inw
78
0
50.000
100.000
150.000
200.000
250.000
300.000
350.000
400.000
312.235
1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
RUISELEDE
79
80
81
4632,086
Totaal
7956,247 65,8%
Groottotaal %selectiviteit 0,000 0,000 0,000 0,000 0,000
2719,980 5236,267
Brandbaar Selectieve fractie
5. Gemeentelijk afval Brandbaar Groen Bouw&Sloop Landbouwfolie Totaal
4. Totaal
Grofvuil Bedrijfsafval Papier/karton Plastic folies Bouw&sloop Inert materiaal Asbest Tuinafval Houtafval Metaal Vlak Glas Glas KGA KGA bebat toners Frituurolie Motorolie Textielgoederen Isomo AEEA Autobatterijen Bloempotjes Harde Plastiek Totaal
71,750 3,400 278,720 7,200 505,420 94,280 170,880 1097,060 287,150 67,020 38,700 67,402 21,525 1,040 0,152 20,680 1,620 10,534 3,922 98,769 0,680 1,936 53,600 2903,440
640,351
Totaal
3. Recyclageparken
640,351
Glasbollen
2. Wijkinzameling
2864,460 170,872 0,060 45,358 45,358 2648,230 0,000 0,000 261,591 1151,160 286,400 68,475
2014
Restfractie Restfractie kmo Restfractie rolcont. Restfractie huishoudens Grofvuil - brandbaar Grofvuil - metalen Grofvuil - kringloop Papier/karton PMD Groenafval rolcont Groen compostb zk
1. Haalmethode
Gemeente Tielt
Overzicht ingezamelde tonnages 2014
3,960 0,000
0,944 0,457 7,186 0,200 2,040 0,000
0,000
602,645 61,9%
0,000
485,334 57,9%
204,239 281,095
0,597 0,236 5,426
0,043 1,970
229,351 373,294
1,060
5,278 1,689
2,120
49,510
49,510
15,240 0,672 24,120 6,520 11,260 17,960 17,820 3,780 10,600 4,514 1,380
24,840 0,444 54,140 9,380 14,300 37,280 22,620 6,520
67,263
67,263
325,400
84,760 21,680
91,760 24,940
364,620
218,960 13,061 3,780 202,119
feb/14
247,920 14,789 3,780 229,351
jan/14
aantal inwoners
0,000
693,179 67,9%
222,410 470,769
0,095 3,500 230,995
1,760 0,720 0,652 0,397 10,637
6,446 1,321 0,215
21,900 0,612 38,980 7,720 11,720 83,340 25,920 6,880
8,180
64,302
64,302
0,000
653,245 63,4%
239,341 413,904
0,185 5,280 248,527
0,853 0,288 8,199
0,037 2,730
4,050 1,869
6,360 1,000 23,980 0,876 43,080 6,840 12,020 100,560 25,180 5,140
51,677
51,677
372,840
90,720 30,340
63,572 94,720 25,360
415,492
251,780 15,019 3,780 232,981
apr/14
231,840 13,830 3,780 214,230
mrt/14
19969
0,000
664,818 67,7%
214,875 449,943
0,287 5,220 287,940
0,762 0,220 6,004
0,030 1,730
20,300 0,516 64,320 6,440 15,500 114,760 23,900 5,600 8,720 5,793 1,598
6,240
47,963
47,963
346,170
97,460 22,820
225,890 13,475 3,780 208,635
mei/14
0,000
715,613 70,6%
210,446 505,167
0,278 3,740 263,361
0,841 0,286 6,085
1,510
4,980 1,200 20,320 0,588 30,380 8,040 7,840 136,940 22,800 6,160 3,360 6,266 1,428 0,319
52,158
52,158
418,348
65,268 107,900 22,660
222,520 13,274 3,780 205,466
jun/14
0,000
787,374 67,2%
257,909 529,466
0,224 6,720 329,911
1,202 0,221 12,264
0,005 1,340
5,453 2,422
27,260 0,540 63,720 7,480 13,480 136,000 32,140 8,260
11,180
53,855
53,855
423,280
137,380 19,500
266,400 15,891 3,780 246,729
jul/14
0,000
657,582 67,7%
212,128 445,453
0,165 6,200 295,156
2,160 0,900 1,487 0,578 6,862
5,197 2,655
30,880 0,492 49,700 17,980 16,200 112,540 27,560 5,960
7,640
49,397
49,397
330,020
85,540 23,000
221,480 13,212 3,780 204,488
aug/14
0,000
773,065 70,2%
230,568 542,496
0,098 3,500 293,384
0,854 0,301 9,827
1,310
22,000 0,564 46,520 7,360 14,960 126,860 23,800 6,480 8,080 9,682 2,170 0,278
8,740
53,244
53,244
444,528
74,708 95,940 33,960
239,920 14,312 3,780 221,828
sep/14
0,000
649,767 62,6%
243,300 406,466
1,142 0,445 8,028 0,680 0,160 5,480 259,264
0,037 2,310
4,797 2,759
4,480 0,700 25,640 0,576 36,180 8,320 18,700 108,520 26,450 3,860
45,122
45,122
365,250
85,880 21,380
257,990 15,390 3,780 238,820
okt/14
0,000
550,008 63,3%
201,902 348,105
0,156 3,860 194,962
0,812 0,188 3,674
0,690
17,600 0,528 27,600 8,200 20,320 70,900 15,960 4,420 7,940 4,421 0,913
6,780
44,323
44,323
327,120
94,480 21,120
211,520 12,618 3,780 195,122
nov/14
0,000
723,617 65,0%
253,509 470,108
0,087 4,100 183,343
0,388 0,305 14,577
2,110
5,505 1,321 0,228
5,050 0,500 28,760 0,792 26,680 0,000 14,580 51,400 23,000 3,960
61,537
61,537
499,018
58,043 84,620 19,640 68,475
268,240 16,001 3,780 248,459
dec/14
398,43
136,21 262,22
3,59 0,17 13,96 0,36 25,31 4,72 8,56 54,94 14,38 3,36 1,94 3,38 1,08 0,05 0,01 1,04 0,08 0,53 0,20 4,95 0,03 0,10 2,68 145,40
32,07
32,07
231,96
143,45 8,56 2,27 132,62 0,00 0,00 13,10 57,65 14,34 3,43
kg/inw
82
0
200.000
400.000
600.000
800.000
1.000.000
1.200.000
1.400.000
1.600.000
1.178.623
1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
TIELT
83
84
85
86
87
0
1.000.000
2.000.000
3.000.000
4.000.000
5.000.000
6.000.000
7.000.000
8.000.000
9.000.000
1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Kostenevolutie (totaal) 1990-2014
VIII.  VERSLAG VAN DE COMMISSARIS-REVISOR
88
89
90
IX. TOELICHTING BIJ DE JAARREKENING 2014 Alle bedragen zijn in EUR.
ACTIVA De totale activa bedragen 6.637K EUR De belangrijkste posten zijn de liquiditeiten en beleggingen (1.584 K EUR), handelsvorderingen (859 K EUR), de voorschotten retributies (749 K EUR) en de vaste activa (3.117 K EUR).
VASTE ACTIVA De vaste activabestaan vooral uit de materiële vaste activa (3.116 K EUR). Deze activa worden voornamelijk gevormd door het nieuwe gebouw (757 K EUR) en de terreinen (403 K EUR), gebouwen en installaties op de recyclageparken (1.657 K EUR) en door afzetcontainers (267 KEUR). Deze post is met 335 K EUR gedaald t.o.v. vorig jaar (vooral afschrijvingen).
VORDERINGEN OP MEER DAN EEN JAAR Deze vordering heeft betrekking op een voorschot aan retributies reeds uitgekeerd aan de gemeenten. Dit werd in belangrijke mate verhoogd in 2008 en bedraagt nu 749 KEUR.
VOORRADEN De voorraad van 173 K EUR bestaat uit huisvuilzakken, PMD-zakken en compostvaten.
VORDERINGEN OP TEN HOOGSTE EEN JAAR Deze post bestaat uit de volgende elementen:
vorderingen op deelnemers-gemeenten : vorderingen op andere debiteuren handelaars zakken te ontvangen subsidies terug te vorderen BTW overige vorderingen
Totaal
68 K EUR 495 K EUR 296 K EUR 24 K EUR 81 K EUR 46 K EUR 1.010 K EUR
91
GELDBELEGGINGEN EN LIQUIDE MIDDELEN Deze post (1.584 K EUR) bestaat uit korte termijn beleggingen van 813 K EUR en liquiditeiten van 770 K EUR.
PASSIVA 20 % van het totaal vermogen wordt gevormd door het eigen vermogen. Dit is een drastische daling van de solvabiliteitsratio en is vooral het gevolg van de kapitaalvermindering in 2014 en de uitkering van reserves naar aanleiding van de overgang van rechtspersonenbelasting naar vennootschapsbelasting vanaf boekjaar 2015.
EIGEN VERMOGEN Na de winstverdeling is het eigen vermogen 1.304 K EUR Het eigen vermogen is als volgt opgesplitst:
kapitaal van de publieke vennoten: kapitaal van de privé vennoot: uitgifte premies: herwaarderingsmeerwaarden: wettelijke reserve: kapitaalsubsidies:
Totaal:
661 K EUR 90 K EUR 8 K EUR 46 K EUR 69 K EUR 430 K EUR 1.304 K EUR
SCHULDEN OP TEN HOOGSTE EEN JAAR De schulden op ten hoogste één jaar bestaan uit 5.333 K EUR en zijn als volgt samengesteld:
leveranciers en te ontvangen facturen: verkoop zakken: dividenden en zitpenningen: sociale en fiscale schulden: teruggave gemeenten en retributies:
Totaal:
92
903 K EUR 1.248 K EUR 2.181K EUR 523 K EUR 478 K EUR 5.333 K EUR
RESULTATENREKENING De resultatenrekening wordt, na eliminatie van de opbrengsten en kosten m.b.t. de gesubsidieerde lening, samenvattend als volgt voorgesteld:
Opbrengsten (in K EUR) Bijdragen deelnemers-gemeenten: 75% Opbrengst FOST Plus Opbrengst Recupel Aanrekening aan burgers op de parken KMO recyclageparken Andere opbrengsten Opbrengsten afvalfracties FinanciĂŤle opbrengsten Totaal
8.274 1.187 61 168 18 234 1.041 69 11.052
Kosten (in K EUR) Aankopen handelsgoederen Kosten ophaling, overslag en verwerking (61) Andere kosten Lonen en wedden (incl. bestuurdersvergoedingen) Afschrijvingen Andere bedrijfskosten en fin. kosten Belastingen
232 6.706 558 1.262 373 52 671
Totaal
9.854
Terugname reserves
1.376
Resultaat van het boekjaar:
2.574
De verwerkingskosten zijn ca. 50% van de 61-reeks kosten; de andere helft bestaat uit ophaal-, overslagen transportkosten.
93
X.  JAARREKENING
94
95
96
97
98
99
100
101
102
103
104
105
106
107
108
109
110
111
112
113
114
115