Inter Truck Nr.17

Page 1

inter TRUCK LIEPA 2022

ŠIUOLAIKIŠKAS LEIDINYS KOMERCINIO TRANSPORTO VERSLO PASAULIUI

„MERCEDES-BENZ TRUCKS“ PRISTATO NAUJĄ VARIKLIO „OM 471“ KARTĄ SANKABOS KEITIMAS „SCANIA R 450“

NAUJAS TIEKĖJAS ŽEMĖS ŪKIO RINKAI

„E-CAT“ KATALOGAS INTUITYVIAU, IŠMANIAU IR DAUG PAPRASČIAU!


LENGVŲJŲ IR SUNKVEŽIMIŲ PAKABOS DALIŲ ASORTIMENTAS

„Reinhoch“ prekės ženklas apima platų pakabos ir vairo mechanizmo prekių asortimentą, skirtą komercinėms transporto priemonėms ir lengviesiems sunkvežimiaims, taip pat ir lengvųjų automobilių rinkai. „Reinhoch“ prekės ženklas pasirinko kokybiškų produktų strategiją, kuri už yra užtikrinama „Inter Cars“ turimos INTERMEKO laboratorijos.

PREKĖS ŽENKLO PRIVALUMAI: ◾Dauguma atsarginių dalių turi išgraviruotą logotipą ant korpuso. Toks ženklinimas apsaugo nuo padirbinėjimo; ◾Pakuotės turi sidabro spalvos hologramas, kurios apsaugo nuo pakotės atidarymo ir dalių išbarstymo; ◾Standartizuotos etiketės su informacija apie gamybos partijos numerius; ◾Platus produktų asortimentas, aukšta kokybė ir prieinama kaina; ◾Atsarginės dalys su aukštomis eksploatacinėmis savybėmis.

REINHOCH.EU

PAGRINDINĖS PREKIŲ GRUPĖS: ◾Pakabos svirtys ◾Vairo traukių antgaliai ◾Stabilizatorių traukės ◾Vairo traukės ◾Variklio pagalvės ◾Svirčių šarnyrai ◾Svirčių pagalvės ◾Stabilizatorių pagalvės ◾Pavarų dėžių tvirtinimo elementai ◾Pakabos sijų pagalvės ◾Variklių pagalvių šarnyrai


TURINYS

TURINYS 2–23

AKTUALIJOS

24–31

TECHNINĖ INFORMACIJA

32–59

TIEKĖJAI

60–76

PRODUKTAI

ŽURNALAS „INTER TRUCK“ Redakcijos adresas:

UAB „Inter Cars Lietuva“ Titnago g. 6, Vilnius Tel. (8 5) 249 10 72 www.intercars.lt

Redaktoriai:

Jaroslav Lozovskij, Alvydas Muznikas

Maketavimas: Vaivara Gumenienė el. p.: vaivara@maketuoju.lt Kalbos redaktorė:

Aušra Daugvilaitė

Išspausdinta:

UAB „Standart Impressa“

Dėl reklamos kreipkitės: Jaroslav Lozovskij, tel.: (8 5) 249 10 72 el. p.: jaroslav.lozovskij@intercars.eu Prenumerata:

jaroslav.lozovskij@intercars.eu

Tiražas:

800 egz.

UAB „Inter Cars Lietuva“ neatsako už reklamas ir jų kalbą.

Sveiki, visą pasaulį šokiravęs karas Ukrainoje tęsiasi, o jo pabaiga, deja, kol kas sunkiai prognozuojama. Prasidėjus karui, daugelis Ukrainoje veikiančių įmonių, taip pat ir „Inter Cars“, kuriam laikui sustabdė veiklą, kad galėtų evakuoti žmones. Nepaisant nuostolių dėl sunaikinto centrinio sandėlio Bučos kaimynystėje, vos po kelių savaičių „Inter Cars Ukraina“ atnaujino veiklą karo sąlygomis ir buvo viena pirmųjų tai padariusių kompanijų. Transporto remontas Ukrainoje tapo pirmojo būtinumo paslauga, būtina su agresoriumi kovojančiai valstybei. „Inter Cars“ bendruomenė išreiškė savo paramą ir palaikymą Ukrainos tautai ne tik žodžiais, bet ir darbais: nesenai įkurto „Inter Cars“ fondo lėšos ir organizacinės pastangos skirtos padėti asmenims iš Ukrainos. Lietuvoje ir kitose Europos šalyse „Inter Cars“ grupė ir toliau tęsia plėtros projektus. Įmonių grupė jau kelis metus aktyviai plečia žemės ūkio technikos asortimentą, o šiais metais žemės ūkio technikos dalių rinkoje aktyviai veikti pradėjo ir „Inter Cars Lietuva“ – įmonė siūlo įsigyti žemės ūkio technikos padangų, alyvų ar atsarginių dalių. Kaip ir kituose verslo segmentuose, klientai gali tikėtis greito pristatymo ir plataus asortimento, o tai padeda sutrumpinti technikos remonto laiką. Šių metų pavasarį „Inter Cars“ atidarė naują padalinį Kėdainiuose. Jame klientai gali įsigyti ne tik lengvųjų automobilių, bet ir sunkvežimių, motociklų, valčių, žemės ūkio ar kitos technikos dalių, alyvų, padangų, akumuliatorių bei aksesuarų, taip pat autoserviso įrangos ir įrankių. Padalinys Kėdainiuose yra vienas didžiausių prekybos taškų šiame regione, jo bendras sandėlio ir prekybos plotas siekia beveik 700 kv. m. Mūsų klientai jau senokai parodė didelį interesą, kad toks padalinys atsirastų Kėdainiuose, todėl džiaugiamės galėdami geriau patenkinti jų poreikius ir pagerinti aptarnavimo kokybę. Įmonė „Inter Cars Lietuva“ surengė jau devintąjį nacionalinį Geriausiojo jaunojo automechaniko konkursą, kuriame dalyvavo beveik visos Lietuvos mokyklos, ruošiančios automechanikus ir autoelektrikus. Balandį vykusiame Lietuvos nacionalinio konkurso finale dalyvavo 10 geriausių šios profesijos mokinių, o Lietuvos finalo nugalėtojas, Jonas Akelaitis iš Marijampolės, pateko į tarptautinį konkurso „Young Car Mechanic“ finalą Vengrijoje. Šis konkursas yra itin svarbus „Inter Cars“ grupės projektas, kurio tikslas – populiarinti automechaniko profesiją, skatinti mokinius domėtis naujausiomis technologijomis, įgyti daugiau žinių, konkuruoti tarpusavyje ir konkurso metu įvertinti geriausius mokinius. Apie konkursą plačiau skaitykite šiame žurnalo numeryje. Taip pat šiame numeryje kviečiame susipažinti su kitomis rinkos naujienomis ir aktualijomis: vandeniliu varomų variklių perspektyvomis, „Inter Cars“ verslo procesų robotizavimu, nauju „Mercedes“ varikliu OM 471 ir naujais žemės ūkio technikos rinkos tiekėjais. Taip pat paruošėme jums ir daug kitos naudingos techninės informacijos. Malonaus skaitymo! Jaroslav Lozovskij

1


2

AKTUALIJOS

NAUJAS PADALINYS KĖDAINIUOSE! „Inter Cars“ žinoma kaip įmonė, siūlanti plačiausią prekių asortimentą, ir galinti patenkinti įvairiausius klientų poreikius, o padalinio atidarymas Kėdainiuose leis tai įgyvendinti dar greičiau ir efektyviau! Naujasis padalinys duris atvėrė kovo 24 dieną. Padalinys Kėdainiuose išsiskiria ypač gausiu alyvų asortimentu ir prieinamumu klientams, motociklų prekėmis, pasaulinį pripažinimą turinčių prekės ženklų automobilių dalių gausa. „Tai ne tik dar vienas padalinys, bet ir galimybė plėstis autoservisams, kurie lengvai galės įsigyti reikiamas dalis už prieinamą kainą!“ – teigia lengvųjų automobilių dalių pardavimų vadovas Ugnius Katkauskas. „Inter Cars Lietuva“ padalinys Kėdainiuose yra vienas didžiausių prekybos taškų šiame regione, jo bendras sandėlio ir prekybos plotas siekia beveik 700 kv. m. „ Jau seniai mūsų klientai rodė didelį susidomėjimą, kad toks padalinys atsirastų Kėdainių mieste. Pagrindinė naujo padalinio misija yra padėti savo klientams, autoservisams, didelėms įmonėms su savo remonto dirbtuvėmis ir visiems kitiems klientams, norime pasiūlyti labai platų ir kokybišką„Inter Cars“ prekių asortimentą. Įsiklausysime į savo klientų poreikius ir labai stengsimės augti kartu su jais!" – teigia naujo padalinio vadovas Nerijus Sipavičius. Naujasis „Inter Cars Lietuva“ padalinys yra įsikūręs visai šalia pagrindinės Kėdainių miesto arterijos – J. Basanavičiaus g. 91F. Padalinys pritaikytas klientams ir turi puikų privažiavimą, didelę stovėjimo aikštelę. Pati parduotuvė yra lengvai pastebima, iškabos ir stendai palydės jus iki pat parduotuvės durų. Šią vietą nesunkiai ras Kėdainių miesto gyventojai, nes naujasis „Inter Cars“ padalinys įsikūręs netoli Kėdainių autobusų stoties, taip pat šalia yra„Senukai“,„Maxima“ ir „Topo Centras“ parduotuvės. „Inter Cars“ grupė užima pirmą vietą tiek pagal lengvųjų automobilių, tiek pagal sunkvežimių dalių prekybą Rytų ir Centrinėje Europoje. „Inter Cars“ grupė jau kelis metus iš eilės užima 2 vietą Europoje (ir net 8 pasaulyje) pagal prekybą automobilių dalimis. 2019 metais įmonių grupės pajamos pirmą kartą viršijo 2 mlrd. Eur ir įmonė toliau jas didina. Visoje„Inter Cars“ organizacijoje dirba daugiau nei 14 000 žmonių.

Kėdainiuose atidarytas naujas „Inter Cars Lietuva“ padalinys, kuriame klientai gali įsigyti lengvųjų automobilių, sunkvežimių, motociklų, valčių, žemės ūkio ir kitos technikos dalių, alyvų, padangų. akumuliatorių bei aksesuarų, taip pat autoserviso įrangos ir įrankių.

INFORMACIJA J. Basanavičiaus g. 91F Tel.: +370 347 53 056 lt.l62.vady@intercars.eu P-Pn: 08:00 -18:00 Š: 09:00 – 14:00 Primename, kad prekių pristatymas „Inter Cars Lietuva“ yra nemokamas, o populiarias prekes dažniausiai pristatome užsakymo dieną!

J.BASANAVIČIAUS G. 91F

TRUCK.INTERCARS.LT


Safe Braking Products

Saugus stabdymas - mūsų prioritetas Dėl išsamesnės informacijos kreipkitės į Jus aptarnaujantį vadybininką arba artimiausią „Inter Cars Lietuva“ atstovybę.


4

AKTUALIJOS AUTORĖ DINA SERGIJENKO

Vilniuje pasibaigė jau devintasis nacionalinis profesinio meistriškumo konkursas „Geriausias jaunasis automechanikas 2022“. Pergalę jame pirmą kartą konkurso istorijoje išplėšė Marijampolės profesinio rengimo centro auklėtinis Jonas Akelaitis, o konkursą drauge su profesinio rengimo įstaigomis organizuojanti bendrovė „Inter Cars Lietuva“ jau dabar žada, kad jubiliejiniame, dešimtajame, konkurse kitais metais laukia nemažai naujovių. Konkurso finalui prireikė dviejų dienų ir dešimties užduočių, kurių ėmėsi dešimt geriausių Lietuvos profesinių mokyklų mokinių. Jie kelialapius į finalą iškovojo įveikę beveik 400 konkurentų iš visos Lietuvos. Finalo užduotis pateikė bene garsiausios visame pasaulyje automobilių pramonės įmonės: ZF, „Bosch“, „Schaeffler“, „Ferdinand Bilstein“,„ElringKlinger“,„Continental“ ir kitos. Į kovą dėl kelialapio į tarptautinį „Young Car Mechanic 2022“ konkursą Vengrijoje stojo geriausi jaunieji mechanikai iš visos Lietuvos. Vilniaus regionui atstovavo Mantas Lazarkevičius ir Adomas Leonavičius iš Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos, Kaunui atstovavo Mykolas Sutkevičius ir Lukas Meletaitis iš Kauno technikos profesinio mokymo centro. Dėl pergalės finale rungėsi ir Rokiškio krašto atstovas Martynas Pupelis iš Rokiškio profesinio mokymo centro, Utenai atstovavo Dominykas Pipiras iš Utenos regioninio profesinio mokymo centro, pajūrio krašto garbę gynė Povilas Bielicas iš Klaipėdos paslaugų ir verslo mokyklos. Į finalinį konkurso etapą pateko ir Audrius Bartnikas iš Alytaus profesinio rengimo centro, o Marijampolei atstovavo Jonas Akelaitis ir Antanas Leškevičius iš Marijampolės profesinio rengimo centro.

TRUCK.INTERCARS.LT

PRIMINĖ TEORINIŲ ŽINIŲ POREIKĮ Finalui buvo parengta gausybė užduočių. Pavyzdžiui, „Meyle“ atstovai patikrino, ar būsimieji automechanikai moka pakeisti automatinei pavarų dėžei alyvą, ZF atstovai – kaip mokiniai atlieka tokio tipo pavarų dėžės patikrą. „Delphi Technologies“ specialistai tikrino, kaip mokiniai keičia degalų sistemų degalų purkštuvus, ar moka nuskaityti jų parametrus naudodami kompanijos diagnostinę įrangą ir oscilografą, o „Bosch“ nusprendė pasižiūrėti, kaip atliekama diagnostika benzininiam varikliui, naudojant bendrovės kuriamą diagnostinę įrangą. Renkant itin svarbius taškus, mokiniams teko ir keisti alyvą, ir įvertinti stabdžių skysčius, ir pademonstruoti žinias apie aušinimo sistemas, pakeisti paskirstymo grandinę bei paskirstymo diržą. Kad nepasirodytų pernelyg lengva, kiekvienai užduočiai įveikti buvo skirta vos 45 minutės laiko. Dvi dienas tikrinę kiekvieno mokinio žinias ir gebėjimus, pasaulinių kompanijų atstovai akcentavo, kad išties buvo dalykų, kurie tikrai nustebino. Pavyzdžiui, „Delphi Technologies“ atstovas Egidijus Šedys pabrėžė, kad visi dalyviai – veržlūs ir smalsūs, tačiau


5

AKTUALIJOS

GERIAUSIŲ JAUNŲJŲ AUTOMECHANIKŲ PAIEŠKOJE AUTOMOBILIŲ PRAMONĖS GIGANTUS NUSTEBINO LIETUVOS MOKINIŲ ŽINIOS IR GEBĖJIMAI tačiau vertėtų į šalį nenumesti ir automechanikos teorijos. Apie tai kalbėjo ir „Ferdinand Bilstein“ atstovas Giedrius Matulevičius. Beje, šios įmonės parengtoje užduotyje, susijusioje su automobilio aušinimo sistema, geriausiai pasirodė J. Akelaitis, nugalėjęs ir nacionalinio meistriškumo konkurse. Ričardas Vaškelis, „Shell“ atstovas, pasidžiaugė, kad dalyvaujant šiame konkurse išties galima pajusti, kad į rinką ateina nauja automechanikų karta, o mokinių paruošimo lygis – labai aukštas. „Ateityje viskas bus gerai. O dabar svarbu neskubėti, įsiskaityti į sąlygas ir perskaityti daugiau teorijos“, – pabrėžė jis.

NUSTEBINO ŽINIOMIS

norint tobulėti, reikėtų kaupti ne tik praktines žinias, bet ir pasidomėti teorija. „Dalyvausiantiems kitąmet linkiu gerai įsiskaityti į užduotis ir daryti tai, ko reikalaujama. Be to, svarbu ir tai, kad būtumėte keliais laipteliais aukščiau, nenusivertinkite – esate verti būti finale ir gauti gerus balus“, – kalbėjo jis, nepamiršęs padėkoti ir mokytojams, radusiems laiko savo auklėtiniams ir atidavusiems daug jėgų pasiruošimui. Praktinių įgūdžių mokiniams netrūksta,

„Schaeffler“ atstovas Reinis Noritis prisipažino, kad vienas labiausiai jį nustebinusių dalykų – puiki moksleivių anglų kalba ir tai, kad atliekant užduotį didžioji dalis jų apsiėjo be jokių klausimų. „Kitąmet tikrai reikės paruošti sunkesnių užduočių“, – juokavo jis. Apie tai, kad mokiniai nustebino žiniomis, pasakojo ir Dangirutis Šapranauskas,„Bosch“ atstovas. Kompanija finalui parengė užduotį, kurioje mokiniai, naudodami įmonės diagnostinę įrangą, privalėjo atlikti benzininio variklio diagnostiką. „Siekiame, kad būtų pakeltas diagnostinių įgūdžių lygis – tai vis aktualiau. Maloniai nustebau: mokinių gebėjimai, dirbant su sisteminiais diagnostiniais įrenginiais, tikrai auga“, – akcentavo jis. Tiesa, pasitempti taip pat yra kur. D. Šapranauskas atkreipė ypatingą dėmesį į darbų saugą, mat jaudulio kamuojami mokiniai ne visus veiksmus atliko taip, kaip to reikalauja darbų metodika. Patrickas Stüdemannas,„Meyle“ kompanijos atstovas, atviravo, kad lietuvaičių žinios – stulbinančios. Negana to, puikų įspūdį jam paliko ir konkurso finalui pasirinkta Vilniaus automechanikos ir verslo mokykla. Jis akcentavo, kad čia, sektoriniame praktinio mokymo centre, kompanija gavo absoliučiai viską, ko reikėjo užduoties stendui įrengti ir tinkamai pasiruošti konkursui. Kompanija

nacionalinio meistriškumo konkurso finale moksleivių paprašė pakeisti automatinės pavarų dėžės alyvą. „Mokinių žinios paliko labai didelį įspūdį, labai, – pabrėžė jis. – Kartais žmonės mokydamiesi net neturi galimybės prisiliesti prie automatinės pavarų dėžės, o čia – tokios žinios.“

PERGALĖ IŠKELIAVO Į MARIJAMPOLĘ Susumavus visų užduočių metu surinktus taškus, paaiškėjo, kad devintajame nacionalinio meistriškumo konkurse „Geriausias jaunasis automechanikas 2022“ trečiąją vietą pelnė Dominykas Pipiras iš Utenos regioninio profesinio mokymo centras. Mokinį konkursui paruošė mokytojas Romas Barauskas. Antroji vieta atiteko Adomui Leonovičiui iš Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos (VAVM). Konkursui jį parengė mokytojas Vitalij Kabelis. Pirmąją vietą, nuo antrosios atsiplėšęs vos dviem svarbiais taškais, pelnė Marijampolės profesinio rengimo centro auklėtinis, antrakursis Jonas Akelaitis. Išbandymams nacionalinio meistriškumo konkurse jį parengė mokytoja Loreta Adomaitienė.

LAUKIA JUBILIEJINIS KONKURSAS Ateinančiais metais bendrovė „Inter Cars Lietuva“ organizuos jau dešimtąjį, jubiliejinį, nacionalinio meistriškumo konkursą „Geriausias jaunasis automechanikas“. Andrius Žilėnas, „Inter Cars Lietuva“ Mokymų skyriaus vadovas, pasakojo, jog vienas iš pokyčių – siekis konkursą išplėsti. „Ateities planuose yra noras organizuoti didesnį konkursą, išplėsti jį ir užduočių, ir dalyvių skaičiumi“, – kalbėjo organizatorių atstovas. Jis neslėpė, kad norisi žvilgtelėti ir į ankstesnių konkursų nugalėtojų pasiekimus, išgirsti, kaip išbandymus vertina mokyklos, mokytojai, partneriai. Pasak A. Žilėno, jubiliejiniai metai yra puiki proga pasitikrinti, kaip sekasi visiems nugalėtojams, išgirsti, kokios naudos jiems atnešė ši patirtis ir kaip pasisuko jų karjeros keliai.

INTERCARS.LT


6

AKTUALIJOS

„MICHELIN“ SUSTABDO GAMYKLOS VEIKLĄ RUSIJOJE IR EKSPORTĄ Į ŠIĄ RINKĄ

„Michelin“ grupė informuoja apie savo pramoninės veiklos sustabdymą Rusijos rinkoje ir eksporto į šią šalį nutraukimą. „Michelin“ gamykloje, esančioje Davydovo vietovėje, Rusijoje, dirba apie 750 darbuotojų. Gamykla gamina padangas lengviesiems automobiliams ir restauruoja sunkvežimių padangas, daugiausia skirtas vietinei rinkai. Kaip yra rašoma gamintojo pranešime, šioje labai sunkioje pasauliniu mastu situacijoje „Michelin“ grupės prioritetu tampa paramos suteikimas visiems krizės paveiktiems darbuotojams, taip pat asmenims iš rusiško „Michelin“ padalinio. „Michelin“ grupė nuolat seka įvykius ir savo tolesnius veiksmus derins pagal susiklosčiusią situaciją.

„MICHELIN“ RUSIJOJE „Michelin“ grupė Rusijoje veikia nuo 1997 m. ir buvo pirmuoju užsienio gamintoju, atidariusiu ten savo gamyklą 2004 metais.„Michelin“ padalinys Rusijoje įdarbino apie 1000 darbuotojų, iš kurių 750 dirba gamykloje Davydovo vietovėje, nutolusioje apie 100 km nuo Maskvos. Gamyklos pajėgumai siekia nuo 1,5 iki 2 milijonų padangų per metus, daugiausia lengviesiems automobiliams. Didžiausia gaminių dalis yra skirta Rusijos rinkai, mažoji dalis – kitoms Šiaurės Europos šalių rinkoms. „Michelin“ pardavimai Rusijoje sudaro 2 proc. visų „Michelin“ grupės pardavimų ir 1 proc. globalios padangų gamybos lengviesiems automobiliams.

Nuoroda į straipsnį TRUCK.INTERCARS.LT


AKTUALIJOS

7

DĖL KARO UKRAINOJE SUSTOJO SUNKVEŽIMIŲ GAMYBA

Kabelių sunkvežimiams tiekėjai negali vykdyti gamybos savo įmonėse Ukrainoje, kai kuriose įmonėse ši gamyba yra labai ribota. Dėl to kyla pavojus, kad sunkvežimių gamyba gali būti sustabdyta net keliems mėnesiams ir yra galimas didelis gamybos apimties sumažėjimas antrame ketvirtyje. Šie apribojimai neapima autobusų MAN. „Šios dramatiškos situacijos akivaizdoje bendrovės „MAN Truck & Bus SE“ valdyba ėmėsi neatidėliotinų veiksmų situacijai kontroliuoti. Tuoj pat po karinių veiksmų pradžios pradėjome veiksmus, kurių tikslas – atkurti ukrainietiškų kabelių sunkvežimiams tiekimo struktūras kitose šalyse. Tačiau tokio sprendimo įgyvendinimas reikalauja bent kelių mėnesių. Be to, priėmėme sprendimą užblokuoti visas išlaidas veiksmams, kurie neturi kritinės reikšmės mūsų veiklai bei laikinai sustabdėme įdarbinimą. Gamybos įmonėse Miunchene, Niurnberge, Salzgitter ir Wittlich buvo pailgintas sutrumpinto darbo laiko terminas, kuris taip pat yra taikomas administracijos darbuotojams. Taigi, piko metu net 11 000 MAN įmonių darbuotojų dirbs sutrumpintu darbo grafiku. Darbuotojams užsienio filialuose yra taikomos vietinių įstatymų nuostatos. Dėl drastiškos situacijos per artimiausius tris mėnesius Valdybos nariai nutarė atsisakyti didelės dalies savo atlyginimo, tokiu būdu išreikšdami solidarumą su darbuotojais“, – sako Alexander Vlaskamp, bendrovės „MAN Truck & Bus“ valdybos pirmininkas.

Karas Ukrainoje turi įtakos didžiulėms prastovoms. Stringa kabelių, kurie reikalingi „MAN Truck & Bus SE“ gaminamiems sunkvežimiams, tiekimas. Dėl šios priežasties nuo kovo 14 dienos tęsiasi prastovos sunkvežimių gamybos įmonėse Miunchene ir Krokuvoje, sulėtėjo gamyba ir įmonėse, esančiose Niurnberge, Salzgitter ir Wittlich.

Kadangi susiklosčiusioje situacijoje įmonė neturi galimybės įvykdyti sutartyse numatytų sunkvežimių tiekimo terminų įsipareigojimų, MAN suteikė savo klientams galimybę atsisakyti savo užsakymų. Taip pat jie gali pateikti užsakymus su naujomis sąlygomis.

INTERCARS.LT


8

AKTUALIJOS AUTORIUS MATAS ŠALČIUKAS

ROBOTINIŲ PROCESŲ AUTOMATIZAVIMAS – PRIVALUMAS KIEKVIENAM VERSLUI

Kai kalbama apie ketvirtąją pramonės revoliuciją, dažniausiai minimi jos akcentai yra dirbtinis intelektas, daiktų internetas, duomenys ir jų panaudojimas. Šios naujovės iš esmės keičia verslo pasaulį, pradedant nuo darbo organizavimo, klientų aptarnavimo ir pereinant į kitas sritis. O viena esminių naujosios eros sudėtinių dalių – robotinių procesų automatizavimas (angl. Robotic Process Automation, RPA). Tai yra technologijos, kurios leidžia automatizuoti įvairius paprastus pasikartojančius veiksmus, kad jų nereikėtų daryti darbuotojams. Taip siekiama suskaitmeninti rankinius darbus ir pagreitinti procesus. Robotams galima patikėti užduotis, kurios reguliariai kartojasi, yra vienodos, monotoniškos ir kurių vykdymui nereikalinga intuicija, empatija, emocijos ar sudėtingų sprendimų priėmimas. RPA robotai padeda darbuotojams už juos atlikdami paprasčiausius darbus ir suteikia daugiau laiko resursų didesnę pridėtinę vertę kuriančiai veiklai. RPA itin sparčiai populiarėja tokiose srityse kaip bankininkystė, finansai, draudimas, sveikatos priežiūra ir pan. Tai yra verslai, kuriuose daugiausiai vyksta didelių ir daug žmogiškųjų išteklių reikalaujančių procesų. Kita vertus, RPA yra labai lanksti technologija, kuri lengvai pritaikoma prie konkrečių verslo

TRUCK.INTERCARS.LT

reikalavimų. Kad procesų robotizavimas gali būti sėkmingai įgyvendinamas automobilių dalių ir autoservisų įrangos versle, įrodo tarptautinės kompanijos„Inter Cars“ pavyzdžiai.

40 ROBOTŲ PAKEIČIA 60 DARBUOTOJŲ „Inter Cars“, antrasis pagal dydį automobilių dalių platintojas Europos rinkoje ir aštuntasis pasaulyje, savo veiklą RPA srityje skaičiuoja nuo 2018 metų. Pirmasis įmonėje„įdarbintas“ robotas buvo pavadintas simbolišku vardu „Adam“. 2019 metų kovo mėnesį pradėjęs veikti programinės įrangos robotas buvo įtrauktas į pirkimų procesus – jo užduotis buvo įvedinėti padangų pristatymo duomenis į ERP sistemą. Robotas Adamas iki šiol dirba kartu su savo „seserimi“ Anna, kuri tą patį daro įvairiuose departamentuose. Adamas ir Anna surenka sąskaitas iš„Inter Cars“ tiekėjų (iš el. laiškų arba internetinių platformų), nuskaito jas ir galiausiai į sistemą įveda duomenis apie gaminius, jų kainas ir jų kiekius. Skaičiuojama, kad šie du robotai atlieka 5-6 pilnu etatu dirbančių žmonių darbą. Abu jie vis dar tobulinami, nes RPA technologija taip pat toliau vystosi. 2022 metų pavasario duomenimis, „Inter Cars“ įmonėje yra įdiegta daugiau nei 40 programinės įrangos robotų, kurie atlieka


9

AKTUALIJOS

Istorijoje galime rasti daugybę pavyzdžių, kai sėkmingi verslai, nesusidoroję su savo laikmečio iššūkiais, buvo priversti užleisti vietą kur kas novatoriškesniems konkurentams. Inovacijos visais laikais skatino progresą, o šiuo metu vykstanti vadinamoji ketvirtoji pramonės revoliucija kelia skaitmeninimo bangą, kuri pažangiai mąstančius gali iškelti, o gyvenančius vakarykštės dienos pasiekimais – negrįžtamai nuplauti. maždaug 55–60 žmonių darbą.„Virtualūs kolegos“ dirba daugelyje skirtingų verslo sričių – pirkimų, logistikos, finansų, pardavimo ar tvarkant elektroninius dokumentus. Robotai duoda naudos visai įmonių grupei – ne tik centrinei „Inter Cars“ įmonei, bet ir Lenkijoje bei užsienyje veikiančioms dukterinėms įmonėms.

NEBŪTINA IŠMANYTI IT Vadinamoji ketvirtoji pramonės revoliucija neišvengiamai turės platų poveikį darbo santykiams, verslams, verslo modeliams, galiausiai – visuomenei. Ekonomikos ekspertai tvirtina, kad nuo to, kaip sėkmingai įmonės įgyvendins su skaitmenizacija susijusius pokyčius, priklausys kokią naują vertę jos įgis. Todėl „Inter Cars“ tik didina dėmesį RPA technologijos diegimui. Pavyzdžiui, prieš keletą metų „Inter Cars“ įmonėje pradėjus diegti RPA technologiją, pirmieji robotai buvo sukurti bendradarbiaujant su išorės partneriais. Tačiau labai anksti reikiamos RPA kompetencijos buvo sutelktos „Inter Cars“ įmonės viduje – taip buvo sukurta komanda, dedikuota procesų automatizavimo kūrimui. Vis dėlto naujus automatizavimo sprendimus kompanijoje plėtoja kur kas daugiau nei tik

viena komanda. Pagrindinis skirtumas tarp RPA ir klasikinės IT sampratos – RPA įgalina ir net reikalauja aktyvaus už verslo vystymą atsakingų kolegų įsitraukimo kuriant automatizuotus sprendimus. Šis reiškinys net turi savo pavadinimą –„IT demokratizacija“. Taip yra todėl, kad neatsiejama automatizavimo kūrimo dalis yra kruopšti proceso analizė, kuri neįmanoma be įsitraukimo tų, kurie atsakingi už verslo vystymą. Be to, norint sukurti paprastą automatizavimą nėra būtina išmanyti IT. Siekiant dar didesnio darbuotojų įsitraukimo, „Inter Cars“ įmonėje buvo sukurta programa „IC Robot Ninja“, kuri skatina už verslo procesus atsakingų sričių ir kitų departamentų darbuotojus aktyviai dalyvauti automatizavimo projektuose. Ši iniciatyva greitai pradėjo duoti apčiuopiamų rezultatų – šiuo metu maždaug pusė visų automatizavimo sprendimų yra kuriami dirbant su „Robot Ninjas“ programos dalyviais.

PERRAŠOMA DARBO ISTORIJA Pripažįstama, kad RPA supaprastina darbo procesus, todėl įmonės tampa pelningesnės, lankstesnės ir greičiau prisitaiko prie verslo aplinkos pokyčių. Įdiegti automatizuoti procesai taip pat padidina darbuotojų pasitenkini-

mą, įsitraukimą ir produktyvumą, pašalindami rutinines užduotis iš jų kasdienių darbų sąrašo. Pažangioje šių laikų įmonėje pasikartojančius ir mažesnės vertės darbus turėtų atlikti ne žmonės, o programinės įrangos robotai. Prie tokių darbų galima priskirti failų ar duomenų perkėlimą, kopijavimą, formų užpildymą, statistikos analizes, ataskaitų paruošimą ir kt. Pažangūs robotai jau netgi gali atlikti pažinimo procesus, pavyzdžiui, interpretuoti tekstą, dalyvauti pokalbiuose ir suprasti nestruktūrizuotus duomenis ir pritaikyti pažangius mašininio mokymosi modelius, kad priimtų sudėtingus sprendimus. Kai robotai atlieka tokio tipo pasikartojančias didelės apimties užduotis, žmonės gali sutelkti dėmesį į tai, ką daro geriausiai, ir labiau mėgautis savo darbu sutelkiant dėmesį tam, kas suteikia didesnę vertę: kurti, planuoti, diegti naujoves, bendrauti su klientais. Procesų automatizavimas įmonėms taip pat suteikia neabejotinos naudos. Taigi, šiuo metu RPA dėka jau perrašoma darbo istorija, o ateityje galima tikėtis dar didesnio automatizavimo, RPA technologijos integracijos su kitomis technologijomis, dirbtiniu intelektu pagrįstų sprendimų. Neabejojama, jog RPA technologija lems vieną didžiausių IT sistemų technologinių pokyčių artimiausiu metu.

INTERCARS.LT


10

AKTUALIJOS AUTORIUS RENALDAS GABARTAS

TRANSPORTO PASAULYJE – BEPRECEDENTĖ KRIZĖ

Rusijai užpuolus Ukrainą ir mainais sulaukus neregėto masto ekonominių sankcijų, jau pirmosiomis savaitėmis kai kuriuos ūkio sektorius ištiko paralyžius. Automobilių gamyba ir prekyba neabejotinai bus tarp nukraujuosiančių labiausiai, nes iš 34 Rusijoje veikiančių automobilių gamyklų, absoliuti dauguma surenka užsienietiškus automobilius arba didžiąją dalį komponentų gauna iš užsienio gamintojų. Net pačiuose primityviausiuose rusiškuose automobiliuose importinių detalių skaičius viršija 50 proc. Todėl tokių inžinerinių kompanijų kaip„Bosch“ ar„Continental“ sprendimas sustabdyti bet kokį detalių tiekimą reiškia, kad rusai negali pasigaminti nieko arba beveik nieko. Net numojus ranka į šiuo metu pačius minimaliausius saugumo ar aplinkosaugos reikalavimus, keliamus automobiliams, dienos šviesą galėtų išvysti nebent seniausi VAZ ir „Niva“ modeliai. Pavyzdžiui KAMAZ vadovybė, kai nutrūko „Daimler“ (šiam Vokietijos koncernui priklauso 15 proc. akcijų) technologijų ir detalių tiekimas, liko be amerikietiškų „Cummins“ variklių, vokiškų pavarų dėžių ZF,„Bosch“ kuro įrangos, švediškų SKF guolių, „Knorr-Bremse“ stabdžių ir kitų esminių sistemų, krūvą geležies paverčiančių transporto priemone. KAMAZ vadai į tai atsakė turintys alternatyvų

TRUCK.INTERCARS.LT

planą – gaminti istorinius, dar aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje sukonstruotus K3 ar net „KAMAZ-740“ sunkvežimius. Šiuos pareiškimus vertinę ekspertai pastebėjo, kad net tokiam sugrįžimui į 1980-uosius prisireiktų penkmečio. Rusų portalas „Avtovzgliad“ rašė apie GAZ (Gorkio automobilių gamykla) užmojus patiems gaminanti variklius, pavarų dėžes, tiltus ir t. t. Tačiau kur jie gaus detalių, pakeisiančių vakarietiškas, nežino niekas. Panaši padėtis ir su UAZ. Bene žinomiausiame šio fabriko produkte, visureigyje „Patriot“, daugiau nei pusė naudojamų detalių yra tiekiamos iš užsienio. Tiesa, nemaža jų dalis atkeliauja iš Kinijos, tačiau tai tikrai neišsprendžia visų problemų. Kovo antroje pusėje kremlėnams buvo šmėstelėjusi viltis, kad darbą tęs„AvtoVAZ“: pirmosiomis dienomis po sankcijų įvedimo beveik 45 000 šio monstro fabrikuose dirbusių žmonių buvo išleisti „korporacinių atostogų“. Tačiau po poros savaičių automobilių gamyba buvusiame„Moskvič“ fabrike buvo atnaujinta pačios Prancūzijos vyriausybės, postringavusios esą „vakarų šalys neturėtų kovoti su „paprastais“ Rusijos žmonėmis“. Tačiau po kilusios milžiniškos pasipiktinimo bangos ir Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio kreipimosi į Prancūzijos parlamentą,„Renault“

galiausiai priėmė sprendimą trauktis iš Rusijos. Toks sprendimas prancūzams neabejotinai itin skausmingas: „Renault Group“ turi net 68 proc.„Avtovaz“ akcijų. Rusija yra antra „Renault“ rinka pagal dydį, kurioje lig šiol kompanija uždirbdavo apie 12 proc. visų koncerno pajamų. Automobilių – tiek naujų, tiek naudotų – kainos Rusijoje iškart po invazijos į Ukrainą šoktelėjo daugiau nei 30 proc., o praktiškai visi vakarų šalių gamintojai nutraukė savo produkcijos tiekimą. Tą patį padarė ir didieji padangų gamintojai.„Pirelli“ uždarė dvi savo gamyklas Voroneže ir Kirove, „Continental“ – du fabrikus Kalugoje, konvejeriai sustojo „Bridgestone“ gamykloje Ulijanovske. Taip pat pasielgė didžiausias pasaulyje padangų rinkos žaidėjas „Michelin“, turintis gamyklą netoli Maskvos. Šios permainos reiškia ne tik tai, kad be darbo lieka keli tūkstančiai žmonių, o rusų iždas – be pajamų (apie 20 proc.„rusiškų“ padangų buvo eksportuojama į Skandinavijos šalis), bet ir tai, kad labai greitai nebus kuo„apauti“ Rusijoje eksploatuojamų automobilių. Socialiniuose tinkluose jau pasipylė sarkazmas, esą kitame žurnalo „Za ruliom“ numeryje greičiausiai bus mokoma, kaip namų sąlygomis dygliuoti vasarines padangas ar pačiam išsipjaustyti protektorių. Tiesa, kadangi didmeniniai vasarinių pa-


11

AKTUALIJOS

Logistikos verslas dažnai vadinamas visos ekonomikos lakmuso popierėliu: jei didžiaisiais Senojo žemyno transporto koridoriais pirmyn ir atgal zuja pilnai pakrauti sunkvežimiai, prekiniai traukiniai bei lėktuvai, tai reiškia augantį BVP, didėjančias algas, pensijas ir panašius dalykus. Ir atvirkščiai: jei tik krovinių srautas senka, užsakymų mažėja, transportas stringa, lauk stagnacijos.

dangų užsakymai ir pristatymas paprastai vyksta tuo metu, kai lauke šėlioja pūgos, artimiausiam šiltajam sezonui planuotas kiekis Rusiją jau yra spėjęs pasiekti. „Continental“ eksporto pardavimų ir rinkodaros vadovas Baltijos šalims Arūnas Kiaušas, komentuodamas situaciją, teigė, kad nors prasidėjus karui produkcijos tiekimas buvo sustabdytas, su tikrai rimtomis problemomis Rusijos automobilininkai susidurs rudenį. Faktas, kad padangų gamyba taip pat yra gerokai sudėtingesnė, nei gali pasirodyti pašaliečiui: be tam tikrų chemijos ir technologinių gudrybių padanga viso labo yra menkavertis gumos gabalas. Kaip tik dėl šios priežasties patys rusai sukandę dantis kalba apie alternatyvas iš Kinijos. Protektoriaus rašto kopijavimas dar niekam nepadėjo laimėti nei vieno palyginamojo padangų testo. „Svarbus dar vienas dalykas – žaliavos.„Conti“ labai atidžiai stebi savo žaliavų tiekimo srautus ir nors lig šiol nepastebėjome jokio poveikio mūsų logistikos grandinei, atsargumo sumetimais sukūrėme skubios pagalbos planus, į kuriuos įtrauktos prevencinės priemonės, pvz., atsargos ir alternatyvūs tiekėjai. Mūsų avariniai planai yra skirti užtikrinti žaliavų tiekimą, kad galėtume įvykdyti padangų tiekimo įsipareigojimus. Be to, pastaruoju metu padangų gamybai nepirkome jokių

žaliavų iš Ukrainos, todėl kalbant apie aprūpinimą kitose rinkose, jokių keblumų kilti neturėtų“, – teigė A. Kiaušas. Vertinti koks bus tolimesnis poveikis autopramonei kol kas anksti, nes didžiosios rokiruotės dar tik prasideda. Jau pirmosiomis invazijos į Ukrainą dienomis Rusijai buvo užverta praktiškai visa europinė oro erdvė: daugelis ES šalių patvirtino nepriimančios lėktuvų iš Rusijos oro bendrovių, buvo įvestas draudimas parduoti visus orlaivius, atsargines dalis ir įrangą, taip pat kosmoso sektoriuose naudojamas prekes ir technologijas. Kadangi net trys ketvirtadaliai dabartinio Rusijos komercinio oro laivyno buvo pastatyti ES, JAV arba Kanadoje, net po didžiausios lėktuvų vagystės komercinės civilinės aviacijos istorijoje (politinio sprendimo neteisėtai pasilikti 400 išnuomotų orlaivių) netrukus jie bus priversti nusileisti ir likti ant žemės, nes nebus kaip atlikti privalomų techninio aptarnavimo operacijų. Analogiški sprendimai priimti ir laivybos sektoriuje: Europos uostai atsisakė įsileisti laivus, kurie dirba su Rusijos vėliava, atplaukia iš Rusijos Federacijos uostų arba planuoja plaukti į agresorės uostus. Tiesa, norint realiai apriboti jūrų kelius, analitikams teks padirbėti ir identifikuoti laivus, kurie formaliai plaukia su kitų valstybių vėliavomis, bet

iš tiesų priklauso Rusijos įmonėms. Skausmingi sprendimai laukia Lietuvos transporto kompanijų, dirbusių Rusijoje ir Baltarusijoje, nes jos neišvengiamai turės pačiu artimiausiu metu persiorientuoti į kitas rinkas. Net jei kažkoks krovinių judėjimas nebūtų uždraustas, atjungus Rusijos bankus nuo SWIFT sistemos sutriktų mokėjimai už paslaugas. Remiantis vežėjų asociacijos „Linava“ duomenimis, Lietuvos transporto portfelyje paslaugų prekyba su Rusija iki šiol sudarė iki 20 proc. apyvartos, tad netekus šios rinkos, nuostoliai bus ženklūs. Prognozuojama, kad ypač skausmingai Vakarų sankcijos paveiks smulkias ir vidutines mūsiškių transporto įmones, kurios dirbo su NVS šalimis. Kita vertus, jokios kitos išeities tiesiog nebeliks, nes iš Rusijos ir Baltarusijos traukiasi vežėjų klientai, gamybininkai, o sankcionuojamų prekių sąrašas nuolat papildomas. Kita vertus, ekonomistai pastebi, kad lietuviškos kilmės eksportas į Rusiją yra apie 0,7 proc. Lietuvos BVP. Didesnė problema ta, kad anapus Rusijos ir Baltarusijos yra Kazachstanas bei kitos vidurinės Azijos šalių rinkos, kuriose mūsiškiai vežėjai intensyviai dirbo. Kaip keisis logistikos grandinės nutraukus vilkikų eismą per šalis agresores, kol kas nėra aišku.

INTERCARS.LT


12

AKTUALIJOS

NEEFEKTYVI

AUŠINIMO SISTEMA?

KLAIDINGI APTARNAVIMO SPRENDIMAI IR JŲ PASEKMĖS Aprašytos situacijos pasekmės – tai ne tik vairuotojo nerimo akimirkos, kuriomis jis jaudinasi, ar jo transporto priemonė sugebės pasiekti kelionės tikslą, pakilti ir nusileisti nuo kito kelio pakilimo. Sunkvežimio prietaisų skydelyje užsidegs įspėjamoji lemputė apie netinkamą variklio darbą ir jo patikros bei aptarnavimo dirbtuvėse poreikį. Pasiekus dirbtuves, mechanikai patikrins transporto priemonę testeriu ir tikriausiai nepastebės jokių klaidų, išskyrus padidintą azoto oksidų (NOx) emisiją. Po šios brangios – taip pat ir dėl sugaišto laiko – prastovos transporto priemonė vėl pajudės pirmyn, bet tikriausiai panaši situacija pasikartos dar ne vieną kartą. Ar tokio tipo problemų galima išvengti? Žinoma, galima. Kaltės dėl aprašyto gedimo negalima priskirti nei vingiuoto Alpių kelio projektuotojams, nei saulėtos Ispanijos klimatui. Taip pat negalime kaltinti transporto priemonės variklio, kuris optimaliomis sąlygomis tikriausiai susidorotų net su labai sunkia trasa. Kaltinti galime tik neefektyvią aušinimo sistemą. Kur slypi priežastis? Transporto priemonės savininkas nutarė pakeisti susidėvėjusį radiatorių biudžetiniu, žemos kokybės pakaitalu. Naujas produktas (nors savo išvaizda ir primena tuos, iš viršutinės lentynos) nesugeba atlikti savo užduoties, t. y. palaikyti optimalią variklio darbo temperatūrą.

TAUPUMAS, KURIO NEGALITE SAU LEISTI Radiatorius – tai transporto priemonės elementas, kuris turi daug įtakos kitų komponentų darbui. Funkcionuodamas tinkamai, jis privalo užtikrinti, kad aušinimo skysčio temperatūra nebūtų nei per žema, nei per aukšta, nepriklausomai nuo to, kokiomis sąlygomis juda transporto priemonė. Deja, žemos kokybės radiatoriai dažnai blogai pasirodo ekstremaliose situacijose. Tai patvirtino įmonės TITAN X inžinieriai, kurie atliko tokių produktų palyginimo analizę su pirmojo montavimo radiatorių parametrais. TITAN X specialistų nuomone, ypač pavojingos yra situacijos, kuriose transporto

TRUCK.INTERCARS.LT

Įsivaizduokime tokią situaciją: sunkvežimis juda vingiuotais karštos Ispanijos keliais arba kyla į vaizdingas pietų Alpių kalvas. Puikūs vaizdai... Bet jie praranda savo žavesį, kai transporto priemonės vairuotojas pastebi variklio temperatūros rodyklę pavojingai artėjant prie raudonojo lauko ir pajunta stiprų variklio galios kritimą.


13

AKTUALIJOS

priemonės variklis yra stipriai apkrautas, o radiatorius nesugeba tinkamai pašalinti aušinimo skysčio, gaunamo iš variklio, šilumos. Tuomet vyksta galios ir sukamojo momento kritimas, nes į degimo kameras patenka mažesnis oro masės srautas. Tokiais atvejais padidėja ne tik degalų sąnaudos. Netinkamas degalų-oro mišinio degimo procesas taip pat sukelia padidintą kenksmingų medžiagų emisiją, ypač azoto oksidų (NOx). Dėl per aukštos temperatūros įsijungia radiatoriaus ventiliatorius, kuris dirbdamas aukštomis apsukomis papildomai apkrauna variklį, generuodamas dar didesnes degalų sąnaudas. Ir tai dar ne viskas! Variklio terminės apkrovos augimas turi neigiamos įtakos atskirų komponentų ilgaamžiškumui: stūmoklių, vožtuvų, kolektoriaus ir turbokompresoriaus. Apie kokius skaičius kalbama? TITAN X atlikto testo metu buvo palyginti originalios įrangos (OE) kokybės

ir biudžetinis, žemos kokybės radiatorius. Testo metu, kai variklis dirbo visu pajėgumu, nustatytas temperatūros skirtumas variklio įėjime siekė net 25 °C.

PATIKIMAS REMONTAS AR BRANGIOS PRASTOVOS? Apibendrinant, žemos kokybės radiatoriaus montavimas sunkvežimyje – tai tik menamas taupumas. Kai transporto priemonė dirba sunkiomis sąlygomis, neefektyvi aušinimo sistema turi įtakos transporto priemonės galios ir sukamojo momento kritimui. Aukštos variklio apkrovos taip pat padidina degalų sąnaudas ir kenksmingų azoto oksidų emisiją. Tai gali reikalauti autoserviso pagalbos, o tai yra susiję su brangiai kainuojančiomis transporto priemonės prastovomis. Be to, per aukšta variklio temperatūra pagreitina jo komponentų susidėvėjimą.

KAIP IŠVENGTI PANAŠIŲ SITUACIJŲ? Receptas yra labai paprastas. Tais atvejais, kai sunkvežimyje būtina pakeisti radiatorių, reikia rinktis aukščiausios kokybės produktus, geriausiai – iš gamintojų, tiekiančių savo produkciją pirmajam montavimui į transporto priemonių surinkimo konvejerius. Šiandien tokie gaminiai jau yra pasiekiami antrinėje atsarginių dalių rinkoje. Pavyzdžiu gali būti TITAN X prekės ženklo pasiūlymas. Šiuo metu TITAN X yra vienas svarbiausių žaidėjų OE rinkoje. Nuo 2010 metų šio gamintojo radiatoriai yra montuojami, pvz., „Scania“, „Mercedes“, „Iveco“ arba „Volvo Trucks“ markių sunkvežimiuose. Keisdami savo transporto priemonėje susidėvėjusį radiatorių į TITAN X būsite užtikrinti, kad jo darbo parametrai bus tokie patys kaip gamyklinės įrangos. O tai reiškia laiko ir pinigų taupymą vėlesnių remontų metu ir mažiau prastovų.

INTERCARS.LT


14

AKTUALIJOS

STABDŽIŲ PATIKRA SU „PARTS SPECIALISTS“ KOMANDA Problema, su kuria šį kartą teko susidurti mechanikams, buvo vienpusis dešiniojo stabdžio „mieguistumas“. Tikrinant stabdį iš karto matosi, kad yra pažeistos įvorės. Siekiant išsiaiškinti problemos esmę, Kevin demontavo stabdžių apkabą ir stabdžių trinkeles kartu su apkabos atrama. Tuo metu Lars išnagrinėjo įvairias klaidų schemas, analizuodamas skirtingus stabdžių trinkelių komplektus. Dėl susidėvėjimo ir paviršiaus sustiklėjimo susilpnėja sąveikaujančių elementų kontaktas. Be to, melsvas ir porėtas paviršius rodo ekstremalų terminį stresą. Dėl to stabdžiai tampa standūs arba atsiranda kitų stabdžių sistemos pažeidimų. Tai yra nesaugu, nes stabdžių trinkelės priglunda prie stabdžių diskų ne visu savo paviršiumi ir dėl to sumažėja stabdymo efektyvumas. Dauguma transporto priemonių

TRUCK.INTERCARS.LT

turi stabdžių trinkelių susidėvėjimo daviklius (paprastus kontaktinius arba skaitmenines aptikimo sistemas), kurie praneša apie stabdžių trinkelių susidėvėjimą. Tai leidžia laiku aptikti pažeidimą arba „normalų“ elementų susidėvėjimą. Terminė perkrova taip pat pasireiškia būgninių stabdžių trinkelių paviršiuje – tai sustiklėjimas, spalvos pasikeitimas, įtrūkimai ir net dalių perplėšymai. Nepriklausomai nuo stabdžių tipo (hidrauliniai ar pneumatiniai), norint išvengti su stabdžių sistema susijusių problemų, būtina užtikrinti tinkamą slėgį transporto priemonės stabdžiams. Kitame žingsnyje abu komandos „Parts Specialists“ mechanikai parodo, į ką būtina atkreipti dėmesį keičiant stovėjimo stabdžio trinkeles. Be to, negalima pamiršti apie dalių tepimą, tačiau būtina elgtis atidžiai, kad te-

palas nepatektų ant stabdančiųjų paviršių. Nauja stabdžių apkaba yra montuojama kartu su remontiniu komplektu, kurio sudėtyje yra kreipiančiosios, varžtai, įvorės ir tepalas, kuris užtikrina tinkamą elementų veikimą. Svarbi „Parts Specialists“ komandos pastaba: svarbiausia yra švara, nes teršalai, kurie pateks į stabdžių sistemą arba stabdžių skystį, gali sukelti vidinių įvorių arba riebokšlių pažeidimų. Dėl to gali įvykti pasikartojantis stabdžių apkabos pažeidimas. Komanda pataria, kad stabdžių diskų susidėvėjimo patikrai pravers specialus slankmatis su matavimo antgaliais. Po visiško stabdžių sistemos pakeitimo, „Transporter“ rankinis stabdys yra užtraukiamas ir lėtai apvažiuojama aikštelė. Detalesnės informacijos apie atskirus darbo etapus galima rasti šiame vaizdo įraše.


15

AKTUALIJOS

Naujame vaizdo įraše iš dirbtuvių komandos „Parts Specialists“ nariai Lars ir Kevin detaliau išnagrinėjo „Transporter“ stabdžių sistemą, o po to ją suremontavo. Žiūrovai, kaip visuomet, susipažins su įvairių rūšių klaidomis ir gaus informacijos apie jų priežastis bei padarinius, o taip pat praktinių patarimų, kaip jas išspręsti.

NUORODA Į VAIZDO ĮRAŠĄ

„DT Spare Parts“ prekės ženklo asortimente rasite beveik 5 000 prekių, skirtų stabdžių sistemai. Asortimentą sudaro ne tik stabdžių pleištai, trinkelės, žarnelės, apkabos, vamzdeliai ir cilindrai, jame taip pat rasite kompresorių, oro balionų ir daug kitų atsarginių dalių. Asortimentas neapsiriboja vien pasiūla„Transporter“, bet taip pat apima ir sunkvežimiams, priekaboms, autobusams ir kitam pritaikymui skirtus produktus.

Jei kilo klausimų ar techninių problemų, „Parts Specialists HelpDesk“ pagalbos skyrius yra pasiekiamas visiems mechanikams bet kuriuo metu:

INTERCARS.LT


16

AKTUALIJOS AUTORIUS MATAS ŠALČIUKAS

Jei paklaustumėte dviejų didžiausių pasaulio automobilių gamintojų vadovų, kokia ateitis transporto laukia po 20-30 metų, sulauktumėte skirtingų atsakymų. „Volkswagen“ atstovai pasakytų, kad važinėsime baterijose elektros energiją kaupiančiais automobiliais, o „Toyota“ turi vandenilinę viziją. Elektra varomi automobiliai vis dažniau matomi gatvėse, tačiau ar tokio pat proveržio kada nors sulauks ir vandenilį naudojantis transportas? Automobilių gamintojai jau senokai eksperimentuoja su vandenilio degalų elementais varomais automobiliais, tačiau dėl įvairių veiksnių masinės jų gamybos perspektyvos vis dar gana miglotos. Nors„Toyota“ sako, kad jų tyrimai šioje srityje prasidėjo dar prieš tris dešimtmečius, kita japonų kompanija„Honda“ galėtų pasigirti, kad 2008 metais pirmieji savo klientams pasiūlė įsigyti vandenilio degalų elementų technologiją naudojusį „FCX Clarity“. Dabar šis modelis – tik istorija, tačiau per daugiau nei dešimtmetį šio tipo automobilių rinkoje mažai kas pasikeitė. Buvo sukurti keli eksperimentiniai modeliai, o 2021 metais iš esmės buvo parduodami tik du serijiniai vandeniliu varomi modeliai – „Toyota Mirai“ ir „Hyundai Nexo“. Nors pernai vandenilinių automobilių pardavimai visame pasaulyje išaugo kone dvigubai ir pirmą kartą istorijoje peržengė simbolinę 10 tūkst. ribą, akivaizdu, kad kol kas tai tėra miniatiūrinė niša automobilių rinkoje. Tad kas gamintojus skatina investuoti į vandenilinių variklių tobulinimą? Ko gero, tiksliausias atsakymas būtų toks: tobulinti šią technologiją skatina vizija, kad vieną dieną turėsime transporto sistemą, kuri visiškai neterš aplinkos. Kol kas atrodo, kad tai labiau teorinė galimybė. Net ir šiandien deklaratyvūs teiginiai, kad iš vandeniliu varomo automobilio duslintuvo išmetami tik vandens garai, dar nereiškia, kad toks transportas neteršia aplinkos. Visų pirma, nors vandenilis mūsų planetoje yra vienas iš labiausiai paplitusių cheminių elementų, grynas jis niekur neaptinkamas, nes susijungęs su deguonimi tampa vandeniu. Todėl norint naudoti vandenilį, pirmiausia jį reikia pagaminti. O šiandien vandenilis dažniausiai gaminamas iš dujų ir tokia gamyba nėra pigi bei teršia aplinką. Pagal gamybos būdą vandenilis išskiriamas į tris grupes: „pilkasis“, „mėlynasis“ ir „žaliasis“.

TRUCK.INTERCARS.LT

Šios rūšys chemiškai yra identiškos, skiriasi tik jų gamybos būdai. Pats populiariausias yra „pilkasis“ vandenilis – jo gamybos metu į aplinką išskiriamas metanas ir anglies dvideginis, tad toks poveikis nėra draugiškas aplinkai. „Mėlynasis“ vandenilis yra gaminamas skaidant gamtines dujas – tai irgi „nekvepia“ tvarumu. Visai kas kita – „žaliasis“ vandenilis, kurio gamybos metu neišskiriama žalingų emisijų, kadangi tam naudojama elektros energija iš atsinaujinančių išteklių, pavyzdžiui, vėjo ar saulės elektrinių. Problema ta, kad „žaliojo“ vandenilio gamybos proveržio bus galima tikėtis tik tada, kai elektros gamyba iš atsinaujinančių išteklių taps pertekline. Taip yra dėl to, kad vandenilio gamybai naudojant elektrą patiriami dideli elektros, kaip energijos rūšies, panaudojimo nuostoliai. Kur kas efektyviau elektrą naudoti tiesiogiai, t. y. pramonei, paslaugoms, namų ūkių poreikiams, elektromobilių įkrovimui ir t. t. Tad kol neturime „žaliosios“ elektros pertekliaus, tol ją naudoti vandenilio gamybai nėra efektyvu. Kad ir kaip būtų pagamintas vandenilis, jį panaudoti transporte galima dviem būdais: „sudeginti“ tam pritaikytame vidaus degimo variklyje arba panaudoti specialią degalų elementų (angl. Fuel Cells) technologiją, kuri vandenilio reakciją su oru verčia elektra, o ši suka variklį.

VANDENILIO VARIKLIAI: UŽ IR PRIEŠ Palyginti su baterijomis, vienas iš pagrindinių vandeniliu varomo transporto privalumas yra tai, kad jo bakus galima papildyti taip pat greitai kaip ir benzino ar dyzelino – tai trunka iki 5 minučių. Be to, vandenilį galima transportuoti ten, kur elektros tinklų apskritai nėra. Baterijų trūkumas – ne tik ilgas įkrovimas, bet ir tai, kad jei jos įkraunamos didele įkrovimo galia, ilgainiui sparčiau menksta jų darbiniai parametrai.

Kitas svarbus vandenilio degalų elementais varomų automobilių pliusas – nuvažiuojamas atstumas. Jeigu naujausiems ir talpiausias rinkoje siūlomas baterijas naudojantiems elektromobiliams viena įkrova nuvažiuojamas 500 km atstumas vis dar sunkiai pasiekiamas, jau pirmosios kartos „Toyota Mirai“ vienu baku nuvažiuodavo pusę tūkstančio kilometrų. Neseniai pasirodęs naujasis modelis jau gali įveikti ir 650 km, o nuvažiuojamam atstumui greitis ir oro sąlygos nedaro tokios įtakos, kaip elektromobiliams. Nepaisant šių privalumų, kelyje pamatyti vandeniliu varomą automobilį prilygtų stebuklui. Šiam transportui išpopuliarėti neleidžia vis dar brangi technologija (pavyzdžiui, „Mirai“ Lietuvoje kainuoja nuo 67,5 tūkst. eurų) ir infrastruktūros trūkumas. Nors degalų papildymas ir greitesnis už baterijų įkrovimą, tačiau degalinių infrastruktūra kol kas yra „embriono“ stadijoje. Skaičiuojama, kad Japonijoje yra apie 150 viešų vandenilio papildymo degalinių, Vokietijoje – apie 100, JAV – vos pusšimtis, iš kurių absoliuti dauguma vienoje valstijoje, Kalifornijoje. Lietuvoje kol kas tokių degalinių neturime, arčiausiai mūsų veikianti vandenilio degalinė yra Rygoje. Dar vienas ir bene svariausias elektromobilių šalininkų argumentas – prastas vandenilinio automobilio efektyvumas (skaičiuojant energijos nuostolius tam pačiam atstumui nuvažiuoti). Jei palygintume, pavyzdžiui, kiek kilovatų iš 100 kW elektros energijos panaudoja elektromobilis ir kiek vandenilinis automobilis, gautume drastišką skirtumą. Konsultacijų įmonės „Horváth & Partners“ atliktos studijos „Automotive Industry 2035 – Forecasts for the Future“ duomenimis, baterijomis varomų elektromobilių efektyvumas siekia 70-80 proc., o vandenilinių automobilių – tik 25-35 proc. Taip yra todėl, kad net 45 proc. energijos yra prarandama pagaminant vandenilį, o iš likusių 55 proc. dar maždaug pusė energijos yra prarandama automobilio degalų elementuose vandenilį konvertuojant į elektrą, sukančią variklį. Tuo tarpu įkraunant įprastų elektromobilių baterijas prarandama tik 8 proc. energijos, dar apie 18 proc. elektros energijos netenkama perduodant ją elektros varikliui. Tai reiškia, kad palyginti su baterijas naudo-


17

AKTUALIJOS

VANDENILINIAI VARIKLIAI NEREIKALINGI AR BŪTINI? jančiu elektromobiliu, vandeniliniu varikliu varomam automobiliui nuvažiuoti tą patį atstumą reikia 2-3 kartus daugiau elektros energijos.

GERIAUSIAS PANAUDOJIMAS – SUNKVEŽIMIAMS Kita vertus, vandenilis nėra pasmerktas – dalis gamintojų vis dar galvoja apie vandenilį kaip apie gerą alternatyvą baterijoms, ypač kalbant apie sunkvežimių ir autobusų sektorių. Būtent tokiam transportui pritaikyti dabartinių elektromobilių sprendimus sukelia nemažai iššūkių: kuo sunkesnė transporto priemonė, tuo galingesnių baterijų reikia, o kuo galingesnės baterijos, tuo jos sunkesnės ir ilgiau tenka jas krauti. Dėl to vandenilio degalų elementai perspektyviausiai atrodo galvojant apie ekologiškų ir ilgus atstumus važiuojančių transporto priemonių ateitį. Dabartinė vandenilio degalų elementų technologija vertinama kaip pranašesnė ilgų distancijų sunkiajam transportui, nes ja aprūpinti vilkikai yra lengvesni ir dėl to gali gabenti daugiau krovinių, nei baterijomis varomas transportas. Dėl šios priežasties didieji šios rinkos žaidėjai, tokie kaip „Daimler Truck“, „Volvo Trucks“ ir „Hyundai“, įsitraukę į vandenilinių technologijų bandymus. Be to, tokiam transportui kur kas lengviau išvystyti degalų papildymo tinklą – tam pakaktų specialių degalinių užmiesčio keliuose. O sukurti baterijų įkrovimo tinklą yra nepalyginamai sunkesnė užduotis, nes tam reikia ir elektros tinklų pertvarkos. Taip pat svarstoma, kad vandenilis galbūt taps nišiniu kuru ne tik sunkiajai technikai, bet ir lėktuvams bei laivams.

PROVERŽIS – PER 20 METŲ? Akivaizdu, kad pasiekėme transporto perversmo slenkstį – vidaus degimo varikliai palaipsniui užleis vietą mažiau taršioms technologijoms. Perėjimas prie elektromobilių sparčiai įsibėgėja, tačiau vandenilio degalų elementų technologija šiandien yra pernelyg brangi masinei gamybai. Tad ar vandenilis bus masiškai naudojamas ateities kartų? Nemažai vilties vandeniliui gali įpūsti ir Eu-

ropos Sąjungos ar Kinijos sprendimai. Jeigu šiose rinkose būtų nuspręsta finansiškai skatinti vandenilio technologijų plėtrą kaip vieną iš kuro rūšių šildymui ir transportui, tai gali iš esmės pakeisti požiūrį į vandenilio ateitį. Be to, kai kurie automobilių gamintojai vandenilio technologijų pritaikymą vertina kaip draudimo polisą tuo atveju, jeigu Europos Sąjunga uždraustų nuo 2035 metų gaminti vidaus degimo variklius naudojančius automobilius. Ilgus metus Japonijos kompanijos „Toyota“, „Honda“ ir „Nissan“ bei Pietų Korėjos „Hyundai“ buvo vienišos kuriant vandenilio degalų elementų automobilius, tačiau šios technologijos gerbėjų gretos pastaruoju metu pasipildė. Kinijoje keletas automobilių gamintojų investuoja į vandenilio variklių plėtrą, o tarp Vokietijos automobilių gamintojų BMW išsiskiria kaip aktyviausia vandenilio šalininkė. Bavarijoje įsikūrusi kompanija žada, kad maždaug 2030 metais rinkai pasiūlys serijinį vandeniliu varomą modelį. BMW jau šiemet planuoja pradėti vandenilinio X5 bandymus – šį projektą iš dalies finansavo Vokietijos vyriausybė. Kompanijos atstovai vandenilio degalų elementais varomus automobilius vertina kaip papildomą pasirinkimą prie baterijomis varomų elektromobilių – jie būtų skirti tiems klientams, kurie neturi įkrovimo galimybės namuose, nori nuvažiuoti ilgus atstumus ir greitai pasipildyti degalų. „Nesvarbu, ar ši technologija bus skatinama politikų, ar rinkos poreikio, mes būsime pasiruošę pasiūlyti savo produktą. Esame tikri, kad dar šį dešimtmetį pamatysime vandenilio technologijos proveržį. Ateitis yra emisijų neskleidžiantis transportas, todėl mes tikime, kad šiam tikslui pasiekti du sprendimai yra geriau nei vienas“, – teigia BMW vandenilio degalų elementais varomų automobilių programos vadovas Jürgenas Guldneris. Tuo tarpu„Volkswagen“ grupės vadovas Herbertas Diessas praėjusiais metais dar kartą pabrėžė, kad masiniam vartojimui reikia baterijų, o ne vandenilio, ir šis kuras esą neturi galimybių pakeisti benzino ar dyzelino. Nepaisant skeptiško„Volkswagen“ vadovo nusistatymo, kita šios grupės įmonė -„Audi“ - iš daugiau nei 100 mechanikų ir inžinierių subūrė komandą,

kuri jau yra sukūrusi keletą prototipų ir tyrinėja vandenilio technologijos galimybes bei jų pritaikymą visos„Volkswagen“ grupės mastu. Autorinkos konsultacijų kompanija LMC prognozuoja, kad masinis vandenilio technologijų pritaikymas lengviesiems automobiliams užtruks dar ilgai. Manoma, kad tai įvyks tik po to, kai šie sprendimai bus panaudoti kituose sektoriuose – komerciniame transporte, aviacijoje, energijos kaupiklių sistemose ir kt. LMC vertinimu, 2030 metais tik 0,1 proc. Europoje parduodamų automobilių bus vandeniliniai. Didesnio proveržio esą galima tikėtis po 2035-ųjų. Panašiai ateitį įsivaizduoja ir korėjiečių kompanija„Hyundai Motor Group“, kuri žada, kad iki 2028-ųjų visos jų gaminamos komercinės transporto priemonės, tokios kaip sunkvežimiai ar autobusai, bus varomi tik baterijomis arba vandenilio degalų elementais. Jeigu tai taps realybe, „Hyundai“ bus pirmoji kompanija pasaulyje pasiekusi šį tikslą. Korėjiečiai taip pat yra įsipareigoję iki 2045 metų tapti CO2 neutralia kompanija, kuri dar iki 2040 metų didžiausiose rinkose atsisakys iškastinio kuro naudojimo. Per artimiausius du dešimtmečius „Hyundai“ taip pat žada pristatyti platų spektrą vandeniliu varomų lengvųjų automobilių, traukinių, laivų ir kitų mobilumo sprendimų. „Mes stipriai tikime, kad norint pereiti prie netaršaus mobilumo, mums reikia abiejų technologijų – baterijų ir vandenilio degalų elementų. Kova su klimato kaitos iššūkiais ir atsinaujinančių išteklių energetikos skatinimas neįsivaizduojamas be vandenilio“, – teigia kompanijos valdybos pirmininkas Euisunas Chungas. Tad nors vandenilio perspektyvos dabar atrodo miglotos, nereikėtų pamiršti, kokiais automobiliais važinėjome dar prieš 20 metų – V8 ir V6 varikliai buvo įprasti, o šiandien jau primena egzotiką. Jeigu pokyčiai transporto sektoriuje bus skatinami tokiu pat tempu mažinant emisijas, o elektromobilių infrastruktūra nesivystys taip sklandžiai, kaip tikisi kai kurie gamintojai, žvelgiant kelis dešimtmečius į priekį, vandenilio technologijų panaudojimas serijiniuose automobiliuose atrodo kaip realus sprendimas, pereinant prie nulinės taršos transporto.

INTERCARS.LT


18

AKTUALIJOS

„PURRO“ PLEČIA SAVO ASORTIMENTĄ RINKOJE Vairavimo saugumas ir patogumas, o komercinio transporto atveju – ir saugumas kasdieniame darbe, yra pagrindiniai veiksniai, kuriais vadovaujasi „Purro“, pildydama savo asortimentą naujais gaminiais. Kiekvienas šių produktų visose gamybos etapuose yra daugelį kartų kontroliuojamas tam, kad filtras, kuris bus sumontuotas automobilyje, atitiktų griežčiausių europietiškų normų reikalavimus.„Purro“ produktai yra gaminami moderniausiose, pilnai automatizuotose gamybos linijose, tiriami profesionaliose laboratorijose ir turi gamybos partijų žymėjimus. Sužinokite daugiau apie „Purro“ kokybės valdymą.

„PURRO“ NAUJIENOS „INTER CARS“ ASORTIMENTE Nors „Purro“ turi platų salono, oro, alyvos, degalų ir hidraulikos filtrų asortimentą populiariausių markių, modelių ir pagaminimo metų transporto priemonėms, jį nuolat plečia. Atsakydamas į augančius klientų poreikius, gamintojas per kelias pastarąsias savaites asortimentą papildė dar 130 pozicijų. Be to, gamintojas žada, kad artimiausiais mėnesiais asortimentą papildys produktai, skirti naujiems automobilių modeliams. Klientams svarbu tai, kad „Purro“ plečia savo produktų asortimentą ne tik naujoms, bet taip pat ir senesnėms transporto priemonėms. Sužinokite, ką „Purro“ siūlo savo klientams. Susipažinkite su filtrais lengviesiems automobiliams ir komerciniam transportui, sunkvežimiams ir autobusams bei žemės ūkio ir statybinei technikai. Sužinokite, ką „Purro“ siūlo savo klientams. Susipažinkite su filtrais lengviesiems automobiliams ir komerciniam transportui, sunkvežimiams ir autobusams bei žemės ūkio ir statybinei technikai.

TRUCK.INTERCARS.LT

„PURRO“ NAUJIENŲ PAVYZDŽIŲ SĄRAŠAS: » PUR-HC0011 - Salono filtras tinka: SCANIA P,G,R,T 03.04» PUR-HC0005 - Salono filtras tinka: DAF 95 XF, SB, XF 105, XF 106, XF 95 01.97» PUR-HA0093 - Oro filtras tinka: MAN TGA, TGS, TGX D0836LF41-D3876LF02 06.99» PUR-HC0002 - Salono filtras tinka: MAN E2000, LION´S STAR, TGA, TGL I, TGS I; NEOPLAN TOURLINER, TRENDLINER 01.93» PUR-HC0008 - Salono filtras su aktyviąja anglimi tinka: MAN E2000, LION´S COACH, LION´S STAR, TGA, TGL I, TGM I, TGS I, TGX I; NEOPLAN TOURLINER 06.99» PUR-HO0031 - Alyvos filtras tinka: IRISBUS DAILY TOURYS; MULTICAR FUMO; TEMSA PRESTIJ; IVECO DAILY CITYS, DAILY IV, DAILY LINE, DAILY TOURYS, DAILY V, DAILY VI, MASSIF 4P10-7AT4-F1CGL411C 05.06» PUR-HC0028 - Salono filtras tinka: VOLVO FH, FH II, FH16 II, FM, FM II, FMX, FMX II 09.05» PUR-HA0036 - Oro filtras(filtro įdėklas) tinka: MERCEDES ATEGO, ATEGO 2, ATEGO 3, AXOR, AXOR 2 OM900.911OM936.910 01.98» PUR-HC0020 - Salono filtras tinka: MERCEDES ACTROS, ACTROS MP2 / MP3 04.96» PUR-HC0001 - Salono filtras tinka: DAF LF 45, LF 55; VOLVO B10, F10, F12, F16, FH, FH II, FH12, FH16, FH16 II, FM, FM II, FM12, FM9, FMX II, N10 01.76» PUR-HA0093 - Oro filtras tinka: MAN TGA, TGS, TGX D0836LF41-D3876LF02 06.99» PUR-HA0146 - Oro filtras(filtro įdėklas) tinka: MAN EM, HOCL, LION´S CITY, ND, NG, NL, NM, NÜ, SM D0826LOH01- E2876LUH07 08.87» PUR-HA0108 - Oro filtras(filtro įdėklas) tinka: DAF XF 105, XF 106 MX-11320-MX375 10.05» PUR-HA0024 - Oro filtras tinka: IVECO EUROTRAKKER, TRAKKER; MAN E2000, TGS, TGX 8210.42K (TCA)-F3HFE611D 01.93» PUR-HA0199 - Oro filtras tinka: DAF 75, 95, F 1700, F 1900, F 2300, F 2800, F 3300, F 3600, N 2800; IVECO M, MK, P/PA, P/PA-HAUBENFAHRZEUGE; MAN G90, L2000, M 2000 L, M90, NM, SM 8060.24.601-WS295M 01.74» PUR-HC0007 - Salono filtras tinka: MAN TGS I, TGX I; MERCEDES ATEGO, ATEGO 2, ATEGO 3; RVI PREMIUM 2; VOLVO 7700, FH, FH II, FH16, FH16 II, FM, FM II, FM12 01.98» PUR-HC0549 - Salono filtras tinka: SCANIA L,P,G,R,S 09.16» PUR-HC0003 - Salono filtras tinka: IVECO STRALIS I, S-WAY, TRAKKER I, TRAKKER II, X-WAY; MAN E2000, TGS I, TGX I; ASTRA HD 9 05.00-


19

AKTUALIJOS

„Purro“ – tai aukštos kokybės filtrų gamintojas, siūlantis asortimentą beveik visoms transporto priemonių rūšims: lengviesiems automobiliams, komercinėms transporto priemonėms, sunkvežimiams, autobusams, žemės ūkio ir statybinei technikai. Įmonė nuolat plečia savo asortimentą, o pastaruoju metu jį papildė dar 130 pozicijų. Visi filtrai yra parduodami „Inter Cars“ prekybos tinkle.

INTERCARS.LT


20

AKTUALIJOS

„MERCEDES-BENZ TRUCKS“

Į RINKĄ IŠLEIDŽIA TREČIĄJĄ VARIKLIO „OM 471“ KARTĄ „Mercedes-Benz Trucks“ pagrindinį vaidmenį atlieka pavaros sistema, kuri yra atsakinga maždaug už pusę sunkvežimio generuojamos vertės dalies. Integruota pavaros sistema yra paremta „Mercedes Benz Trucks“ varikliu OM 471 ir apima variklio sistemą, pavarų dėžę ir ašis. Visa tai yra optimaliai suderinta ir gaminama pagal kokybės standartus nuosavose pavarų sistemų gamyklose. Pagrindinį vaidmenį čia atlieka „Mercedes-Benz“ gamybos įmonė esanti Manheime – tai „Daimler Truck“ variklių sunkiosioms transporto priemonėms kompetencijų centras, kuriantis pasaulinį pavaros komponentų gamybos tinklą. Kartu su savo trečios kartos pavaros sistema, kuriai jau galima pateikti užsakymus (ji rinkoje bus pasiekiama 2022 m. spalį), „Mercedes-Benz Trucks“ pradeda kitą etapą ir savo geriausiai parduodamame variklyje sunkiosioms transporto priemonėms taiko daugybę inovacijų, kurios padidina jo efektyvumą. Visi šie patobulinimai suteiks galimybę patenkinti aukštus flotilių operatorių ir profesionalių vairuotojų reikalavimus.

„Kurdami variklio OM 471 trečiąją kartą susikoncentravome į klientų poreikius. Mūsų pagrindiniu tikslu buvo bendros nuosavybės kainos (TCO) ir degalų sąnaudų sumažinimas. Dėl to laimi tiek mūsų klientai, tiek aplinka“, – sakė Karin Rådström, „Daimler Truck Holding AG“ valdybos narė. Trečiosios kartos varikliai OM 471, montuojami transporto priemonėse „Mercedes-Benz Actros“ ir „Mercedes-Benz Arocs“, pasižymi techninėmis inovacijomis.

TRUCK.INTERCARS.LT

„Visos šios inovacijos yra tiesiogiai nukreiptos į bendros nuosavybės kainos (TCO) sumažinimą, pasitelkus taupų važiavimą, mažesnes eksploatacines išlaidas ir aukštesnį pelningumą, tačiau kartu išsaugant galią, važiavimo dinamiką ir patogumą“, – paaiškina Christoph Mertens, naujo„Daimler Truck“ variklio projekto vadovas. Optimizavimo procesas apėmė stūmoklio dugno įdubos geometriją, įpurškimo purkštuvo konstrukciją ir cilindrų galvutės parametrus, kurie yra labai svarbūs dujų apykaitoje. Tokiu būdu suslėgimo laipsnis vienos eilės šešių cilindrų variklyje padidintas nuo 18,3:1 iki 20,3:1, o tai prisideda prie efektyvesnio degimo, esant didžiausiam uždegimo slėgiui, kuris šiuo metu siekia 250 barų. Vienas svarbiausių sprendimų, kuris padidina šiuolaikinių dyzelinių variklių energetinį efektyvumą, yra turboįpūtimo optimizavimas. Kartu su trečiąja OM 471 karta „Mercedes-Benz Trucks“ įveda du naujus turbokompresorius, suprojektuotus ir gaminamus savo reikmėms, pritaikytus plačiai klientų poreikių gamai. Ekonomijos atžvilgiu optimizuotoje versijoje didžiausias dėmesys buvo skirtas mažiausioms degalų sąnaudoms – tai turbokompresoriai, skirti tolimųjų reisų transportui, variklių versijoms, kurių galia siekia iki 350 kW (476 AG). Antrasis turbokompresoriaus variantas buvo sukonstruotas siekiant gauti aukštus parametrus ir didelę stabdymo varikliu galią, todėl jis yra tinkamas sunkiųjų transporto priemonių ir statybinės technikos segmentui, variklių versijoms, kurių galia siekia iki 390 kW (530 AG). Žemesnėse ir vidutinėse variklio

OM 471 galios klasėse maksimalus degalų taupymas, palyginti su pastarąja šio variklio karta, siekia iki 4 proc., o aukštesnės galios klasėse – iki 3,5 proc. Dėl mažesnių degalų sąnaudų sumažėja eksploatacinės išlaidos, o taip pat sumažėja CO₂ emisija. Didelės galios turbokompresorius taip pat yra naudojamas žemesnės galios klasės varikliuose, „Arocs“ statybinėse transporto priemonėse. Be degalų sąnaudų ir turboįpūtimo, trečias svarbus veiksnys, kuris turi įtakos energetinio efektyvumo pagerinimui – tai trinties mažinimas. Siekiant šio tikslo, trečios kartos OM 471 variklyje panaudotas naujos konstrukcijos variklio alyvos slėgio reguliavimo vožtuvas. Jis yra sumontuotas po variklio alyvos siurblio, prieš alyvos termostatą. Elektrinis stiprintuvas suteikia galimybę valdyti redukcinį vožtuvą pagal charakteristikų žemėlapį. Galimas variklio alyvos slėgio sumažinimas yra nustatomas pagal sudėtingą matricą, įvertinančią visus variklio komponentus ir jų specifinius poreikius, pvz., tepimo arba aušinimo. Alyvos


21

AKTUALIJOS Nuoroda į straipsnį:

slėgio reguliavimą palengvina naujai sukurta žemo klampumo variklio alyva, kuri padidina degalų naudojimo efektyvumą, bet nereikalauja trumpesnių laikotarpių tarp alyvos keitimo ir nesukelia greitesnio tam tikrų variklio elementų susidėvėjimo. Dar vienas elementas, kuris turi įtakos energetiniam efektyvumui - tai visiškai modifikuota išmetamų dujų valymo sistema, kuri buvo pritaikyta naujai degimo ir variklio OM 471 valdymo sistemai. Ji sumažina išmetimo slėgio pasipriešinimą ir padidina „AdBlue“ efektyvumo indeksą, o tai pagerina NOx konversijos procesą ir sumažina degalų sąnaudas. Dėl NOx daviklių sistemos naudojimo kartu su uždara, prisitaikančia NOx valdymo grandine ir SCR nuspėjančiuoju temperatūros modeliu, pavyko pagerinti emisijos stabilumą. Tai galimybė atitikti visus griežčiausius išmetamų dujų emisijos reikalavimus, pvz., normos EURO VI reikalavimus, kurie numato išmetamų dujų emisijos apribojimą visu transporto priemonės eksploatacijos laiko-

Didelė galia, maksimalus patikimumas, kasdienės eksploatacijos ekonomiškumas, mažos degalų sąnaudos ir dinamiškumas – transporto įmonės kelia savo sunkvežimiams įvairius reikalavimus, nes būtent tai sudaro galimybę gauti pelną. Dabartinėje situacijoje, kai labai trūksta vairuotojų, verta turėti stiprių argumentų, o vairuotojai mielai renkasi „Mercedes-Benz Trucks“ sunkvežimius. tarpiu normaliomis eksploatacijos sąlygomis. Trečiosios kartos varikliu OM 471 „Mercedes-Benz Trucks“ eilinį kartą parodė dėmesį ir kitam, klientams svarbiam, parametrui – važiavimo dinamikai. Šiam tikslui konstruktoriai sutelkė savo dėmesį į pavaros perdavimo sistemą. Pavyzdžiui, nauja, automatizuota pavarų dėžės valdymo sistema „PowerShift Advanced“ dėl savo pavarų perjungimo tikslumo suteikia galimybę greičiau, bet tolygiau pajudėti iš vietos ir greitėti įvairiose situacijose. Greitesnis pavarų perjungimas aukštesnėse ribose sutrumpina sukamojo momento perdavimo pertraukas net 40 proc. Be to, buvo optimizuoti akceleratoriaus pedalo parametrai. Padidintas jautrumas apatinėje pedalo eigos dalyje suteikė galimybę gerokai tiksliau manevruoti, o tiesioginė reagavimo charakteristika jo viršutinėje eigos

dalyje prisideda prie didesnio dinamiškumo, esant didelėms apkrovoms. Tai palengvina žiedinių sankryžų įveikimą ir leidžia laisvai greitėti išvažiavus iš žiedo. Dar vienas aprašomo variklio privalumas – tai praplėstas diapazonas „Top Torque“. Šią funkciją turi varikliai, kurių galia 330 kW (450 AG) ir 350 kW (476 AG), komplektuojami kartu su pavarų dėže G281, jie dabar padidina alkūninio veleno sukamąjį momentą net 200 Nm, kai esant įjungtos pavaroms nuo 7 iki 12, važiavimo programoje„A Standard“.„Galia nuspaudus mygtuką“ – tai yra papildoma galia, kuri pasiekiama tada, kai jos tikrai reikia, pavyzdžiui, įvažiuojant į automagistralės srautą arba lenkiant. Ir tai pasiekiama kartu su dyzelinių degalų taupymu. Tai dar viena pridėtinė vertė, kuri yra naudinga tiek vairuotojams, tiek flotilių operatoriams.

INTERCARS.LT


22

AKTUALIJOS

„Q-SERVICE TRUCK“

DAUGIAU NEI TINKLAS! Jau daugiau nei dvidešimt metų rinkoje veikiantis nepriklausomų komercinio transporto autoservisų tinklas „Q-Service Truck“ – tai kur kas daugiau nei panašūs sprendimai rinkoje. Tai ne tik geriausių autoservisų sąranka, bet taip pat kasdienė parama ir pagalba žmonių, kurie dažnai yra bičiuliai privačiame gyvenime. „Q-Service Truck“ – tai „Inter Cars“ iniciatyva, pradėta prieš du dešimtmečius. Ji vienija geriausius komercinio transporto autoservisus, kurie pasižymi profesionalumu, ryžtu padėti klientams ir suteikti jiems aukščiausio lygio aptarnavimą. Autoservisų įvairovė suteikia galimybę remontuoti praktiškai visų markių sunkvežimius, o taip pat autobusus, žemės ūkio ar pramoninę techniką. Klientai, nusprendę savo transporto priemones aptarnauti„Q-Service Truck“ priklausančiose dirbtuvėse, gali tikėtis daug privalumų ir patogumų. Organizacija jau daugelį metų vysto savo prekės ženklą Lenkijos ir Europos rinkoje, tačiau iš konkurentų tarpo ją išskiria daugybė savybių. + Profesionalumas ir patirtis – virš 20 metų veiklos – tai nesuskaičiuojamas sudėtingų ir specifiškų remontų skaičius. Mumis pasitiki tūkstančiai patenkintų klientų. + Greitas ir aukščiausios kokybės remontas – vertiname savo laiką, bet pirmiausia rūpinamės klientų, kurie palieka savo transporto priemones mūsų dirbtuvėse, patogumu. Žinome, kad „laikas yra pinigai“, todėl dedame visas pastangas, kad remontas būtų atliktas kuo greičiau, kaip tik įmanoma. Visuomet pirmenybę suteikiame kokybei. Būtent aukštas remonto paslaugų lygis yra mūsų tinklo

TRUCK.INTERCARS.LT

+

+

+

+

simbolis – kokybė (angl. Quality, pirmoji raidė naudojama organizacijos logotipe) yra mūsų esminė vertybė. Gamintojų autorizacija – sunkvežimių technologijų plėtra reikalauja ne tik specializuotų įrankių, bet taip pat prieigos prie techninės informacijos, be kurios remonto darbai yra neįmanomi. Gavę atsarginių dalių gamintojų autorizaciją, autoservisai „Q-Service Truck“ turi žinių, kurios suteikia galimybes suremontuoti praktiškai bet kurią komercinę transporto priemonę. Visi darbai yra atliekami pagal technologijas atitinkančius gamintojų standartus. Visų markių remontas – remontuojamų transporto priemonių įvairovė suteikia mums persvarą prieš autorizuotus autoservisus. Tinklo įvairiapusiškumas reiškia, kad nors atskiros dirbtuvės specializuojasi tam tikrų markių aptarnavime, kartu – kaip visuma – galime suremontuoti bet kurio gamintojo transporto priemonę. Mobilumas – tai galimybė pašalinti nežymų gedimą trasoje. Tai privalumas, kurį vertina visi transporto įmonių savininkai. Sustojusi transporto priemonė – ne tik finansiniai nuostoliai, bet ir įmonės įvaizdžio smukimas. „Q-Service Truck“ tinkle dauguma autoservisų suteikia savo klientams mobilaus remonto paslaugas. Tinklo garantija – kiekvienai suteiktai

paslaugai yra suteikiama tinklo garantija. Ką tai reiškia praktikoje? Kad garantija galios ne tik tose dirbtuvėse, kuriose buvo atliktas remontas, bet ir kiekvienose „Q-Service Truck“ tinkle esančiose dirbtuvėse. Netgi automobiliui sugedus trasoje, galite drąsiai remontuoti savo automobilį atokiame Lenkijos kampe, nes esant poreikiui pretenzijas bus galima pateikti bet kuriame tinklui priklausančiame autoservise. + Patikimos pirmaujančių gamintojų atsarginės dalys – mūsų autoservisuose montuojamų dalių kokybe rūpinasi„Inter Cars“. Tai rinkos lyderis, savo asortimente turintis visų svarbiausių tiekėjų produktus. Tai aukščiausios kokybės produktų garantija visoms dalims, montuojamoms kiekvieno remonto metu. + Konsultavimas ir ekspertų pagalba – mūsų autoservisų darbas neapsiriboja vien transporto priemonių remontu. Kiekvienas klientas papildomai gali tikėtis profesionalaus konsultavimo ir ekspertų pagalbos diagnostikos srityje. Profesionalūs mechanikai, kuriais gali pasigirti visi „Q-Service Truck“ tinkle esantys autoservisai, maloniai pasidalina savo žiniomis ir gali padėti bet kurioje srityje, susijusioje su komercinio transporto remontu. + Kokybės kontrolė – rūpinimasis klientų patenkinimu yra mūsų prioritetinis tikslas. Norėdami įsitikinti teikiamų paslaugų lygiu, atliekame vidinius ir išorinius auditus, kuriuos periodiškai privalo praeiti visi mūsų autoservisai. Tai suteikia mums galimybę išlaikyti aukštą teikiamų paslaugų lygį, o taip pat užtikrina bendrus remonto standartus visiems tinklo nariams. Pasirinkdami paslaugas„Q-Service Truck“ tinkle, busite tikri, kad savo transporto priemonę patikėjote į geriausias rankas!


AKTUALIJOS

23

Šiuo metu tinklas „Q-Service Truck“ vienija 80 sunkvežimių autoservisų Lenkijoje ir virš 110 dirbtuvių visoje Europoje: Ukrainoje, Vengrijoje, Rumunijoje, Čekijoje, Slovakijoje bei Lietuvoje ir Latvijoje. Po kelių mėnesių dar turi prisijungti autoservisai Bulgarijoje ir Kroatijoje. Tai užtikrins kompleksinį klientų aptarnavimą Europoje. Tinklas plečiasi labai dinamiškai ir, svarbiausia, ši plėtra yra kokybiška: visi naujai priimami autoservisai atitinka labai griežtų audito normų reikalavimus. Tinklas „Q-Service Truck“ – tai aukščiausia teikiamų paslaugų kokybė. Iniciatyva puikiai atspindi šūkį „Kartu kuriame, remiame, tiekiame“: kuriame didžiausią tokio tipo nepriklausomą organizaciją, remiame klientus, ieškančius geriausių sprendimų, ir tiekiame dirbtuvėms žinias bei įrangą aukštos kokybės verslo kūrimui.

INTERCARS.LT


24

TECHNINĖ INFORMACIJA AUTORIUS JERZY HORBATY

SANKABOS KEITIMAS „SCANIA R 450“

Dėl didelio kiekio klausimų, susijusių su sankabos elementų patikra ir diagnostikos problemomis, „Schaeffler“ rengia seriją teorinių-praktinių mokymų šiomis temomis ir pateikia rekomendacijas sankabos elementų keitimo klausimais. Tokį sankabos keitimą atlikome automobilyje „Scania R 450“, kurio rida 595 000 km. Problema buvo įvardinta kaip triukšmas sankabos korpuso srityje ir bildesys perjungiant pavaras. Sankabos keitimą atlikome servise „Auto-Bodex Miastko“. Nepriklausomai nuo patikros rezultatų, buvo nutarta profilaktiškai pakeisti visą sankabos komplektą, nes rida artėjo prie 600 000 km. Ši transporto priemonė turi robotizuotą pavarų dėžę, kurios valdantysis kompiuteris reikalauja perprogramavimo po sankabos keitimo. Tačiau šiame balniniame vilkike „Scania“ perprogramavimas vyksta savaime pirmo bandomojo važiavimo metu. Sankabos elementų keitimo metu būtina patikrinti sankabos veleno būklę, kad būtų išvengta naujos sankabos pažeidimo dėl galimų neatitikimų išmynimo sistemos elementuose arba sankabos veleno guoliuose. Išmynimo sistema yra atsakinga už vadinamąjį pirminį įtempimą, t. y. nuolatinį atraminio guolio kontaktą su diskatoriaus lėkštinės spyruoklės galais. Dėl netinkamo pirminio įtempimo dyla lėkštinės spyruoklės galai ir pagalbinis žiedas, pritvirtinantis prie jos atraminį guolį, kuris šiuo atveju per greitai susidėvi. Be išmynimo sistemos elementų, taip pat būtina patikrinti smagračio frikcinio paviršiaus būklę. Pavarų dėžės demontavimo metu iškilo problema: nebuvo galimybės atskirti atra-

TRUCK.INTERCARS.LT

minį guolį nuo diskatoriaus. Problemos priežastimi buvo didelis įtempimas išmynimo sistemoje dėl sankabos stiprintuvo poveikio. Šioje transporto priemonėje stiprintuvas yra integruotas su sankabos valdymo agregatu, todėl turėjome šį komponentą atsukti nuo pavarų dėžės korpuso. Po pavarų dėžės demontavimo buvo patikrinti sankabos elementai ir su ja sąveikaujančios dalys. Smagračio frikcinis paviršius neturėjo mechaninių, terminių pažeidimų ar eksploatacinio susidėvėjimo. Smagratis buvo nuvalytas nuo purvo ir riebalų. Sankabos disko antdėklai dar nepasiekė visiško susidėvėjimo ir neturėjo terminių perkrovų žymių, sukamųjų virpesių slopintuvas taip pat neturėjo per didelių laisvumų. Tokia būklė rodo tinkamą variklio darbą ir teisingą sankabos valdymo sistemos funkcionavimą. Disko stebulės išdrožų jungė ir sankabos velenas neturėjo per didelio susidėvėjimo žymių. Be to, nebuvo pastebėti laisvumai sankabos veleno guoliuose pavarų dėžėje. Tačiau buvo pastebėtas nedidelis laisvumas (susidėvėjimas) sankabos disko vidinėje išdrožų jungėje (stebulės sujungimas su sukamųjų virpesių slopintuvu), tai patvirtino įvardintą bildesį perjungiant pavaras. Sankabos diskatoriaus prispaudimo plokštės paviršius neturėjo terminių perkrovų ir mechaninio susidėvėjimo žymių. Diskatoriuje buvo pastebėtas lėkštinės spyruoklės galų nudilimas, o tai nurodo į vieno iš ele-

mentų išmynimo sistemoje susidėvėjimą. Dėl šios problemos buvo minimaliai padidėjęs atraminio guolio darbo triukšmas. Atlikus išmynimo sistemos elementų patikrą, buvo nustatytas šakės, perkeliančios jėgą ant atraminio guolio, ašies laisvumas. Dėl to buvo pakeistas sankabos diskatorius, diskas ir atraminis guolis bei šakės. Nuolatinio triukšmo priežastimi buvo sankabos veleno atraminio guolio smagratyje didelis laisvumas. Sankabos veleno atraminis guolis buvo įpresuotas smagratyje įvore, remiantis į guolio riedėjimo išorinį paviršių. Diskas buvo montuojamas naudojant centruojantį strypą – tai palengvino sankabos veleno įkišimą ir neleido susidaryti įtempimams frikcinių antdėklų nešančiajame paviršiuje ir stebulėje. Iki pirmojo sankabos išmynimo išliekantys įtempimai gali pažeisti diską. Be to, disko nustatymas sankabos ašyje palengvina sankabos veleno montavimą. Ašių nesutapimo atveju sankabos velenu trenkiame į stebulės išdrožų viršūnes, jos yra deformuojamos ir dėl to sankabos jungimo metu diskas negali laisvai judėti ant veleno. Atlikus dalių montavimą pagal „LuK“ technologiją (informacija pasiekiame portale repxpert.com) ir transporto priemonės gamintojo rekomendacijas, buvo atliktas bandomasis važiavimas (automatinis valdančiojo kompiuterio perprogramavimas). Nebuvo pastebėta jokių neatitikimų, todėl automobilis gali būti eksploatuojamas.


1

TECHNINĖ INFORMACIJA

25

2

3

4

5

6

7

8

9

10

INTERCARS.LT


26

TECHNINĖ INFORMACIJA

EGR SISTEMŲ IŠMETAMŲ DUJŲ RADIATORIŲ REMONTINIAI KOMPLEKTAI Vietoje išmetamų dujų radiatoriaus remontinio komplekto galima pasirinkti regeneruotą radiatorių. Kitas palengvinimas, remontuojant EGR sistemas, yra regeneruotų išmetamų dujų radiatorių su pridedamu nauju arba regeneruotu EGR vožtuvu asortimentas. Išmetamų dujų radiatorius profesionalios regeneracijos metu gauna naują šerdį, o vožtuvo komponentas yra sutvarkomas, pvz., pakeičiamas vožtuvo korpusas arba judantis vožtuvo elementas. EGR sistemų remontas naudojant dalis iš AVA asortimento leidžia gerokai sumažinti remonto išlaidas, sumažina remonto trukmę, o taip pat – kas šiuo metu yra labai svarbu – mažina CO₂ emisiją į atmosferą. Procese yra naudojamos jau paruoštos dalys, todėl nereikia eikvoti energijos naujų gamybai.

TERŠALŲ EMISIJOS NORMOS Ekologijos normos, taikomos automobilių pramonei, reikalauja iš variklių gamintojų nuolatinio kenksmingų medžiagų išmetamose dujose mažinimo. Prie pagrindinių

TRUCK.INTERCARS.LT

toksiškų medžiagų šiuo metu yra priskiriamos CO₂, NOx ir suodžių dalelės. Šios medžiagos susidaro degant angliavandenilio degalams vidaus degimo varikliuose. Degimo proceso pritaikymas prie veikiančių emisijos normų reikalauja įvairių sprendimų taikymo. Iš vienos pusės, jie pagerina varikliui tiekiamo degalų mišinio paruošimą, o iš kitos pusės, apima veiksmus, susijusius su degimo kamerose susidariusiomis dujomis. Dėl šių veiksmų varikliai atitinka emisijos normų reikalavimus ir išskiria mažiau CO₂, kuris turi didžiulės įtakos šiltnamio efektui.

IŠMETAMŲ DUJŲ RECIRKULIACIJA Vienas tokių plačiai naudojamų būdų toksiškų medžiagų išmetamose dujose mažinimui yra išmetamų dujų recirkuliacija. Šis procesas yra pagrįstas tuo, kad į įsiurbimo kolektorių yra įvedamas tam tikras kiekis išmetamų dujų iš išmetimo kolektoriaus. Išmetamos dujos, įvestos į įsiurbimo kolektorių, mažina temperatūrą degimo kameroje, dėl to sumažėja NOx (azoto oksidų) susidarymas. Be to, pakartotinis išmetamų dujų įvedimas į degimo kamerą sukelia papildomą ilgųjų angliavandenilių grandinių deginimą, o tai sumažina suodžių dalelių susidarymą. Tai labiausiai yra taikytina dyzeliniams varikliams, kuriuose yra deginamas dyzelinas, kurio pagrindas sudarytas iš ilgųjų angliavandenilių grandinių. Pakartotinis išmetamų dujų įvedimas į degimo kameras, ypač dideliuose dyzeliniuose varikliuose, sumažina vadinamąjį kietojo veikimo efektą, o tai sumažina variklio generuojamą triukšmą ir pagerina darbo patogumą vairuotojui. Benzininiuose varikliuose recirkuliacija taip pat sumažina suodžių dalelių susidarymą, bet šis efektas dėl degalų sudėties yra mažiau reikšmingas. Abiejų rūšių varikliuose išmetamų dujų recirkuliacija gerokai sumažina CO₂ emisiją.

Išmetamų dujų recirkuliacija iš variklio darbo perspektyvos atrodo tarsi naujo degalų mišinio dozės „nuodijimas“, kuris mažina degalų energijos panaudojimo efektyvumą. Siekiant, kad būtų išlaikyti variklio parametrai ir tuo pat metu įvykdyti ekologijos reikalavimai, į įsiurbimo kolektorių nukreipiamas išmetamų dujų kiekis turi būti tiksliai kontroliuojamas. Šią funkciją atlieka variklio valdymo blokas, kuris apskaičiuoja, koks išmetamų dujų kiekis konkrečiu momentu turi būti įleidžiamas į degimo kameras. Vykdantysis elementas, kuris dozuoja išmetamų dujų kiekį, patenkantį į įsiurbimo kolektorių, yra EGR vožtuvas.

EGR VOŽTUVAI EGR vožtuvas yra sudarytas iš dviejų dalių: mechaninio vožtuvo ir valdymo dalies. Mechaninė dalis – tai dažniausiai grybo formos vožtuvas, kuris uždaro išėjimą iš išmetimo kolektoriaus ir įleidžia išmetamas dujas į specialų sujungimą su įsiurbimo kolektoriumi. Daugeliu atvejų, o ypač komercinio transporto varikliuose, išmetamos dujos, nukreiptos į įsiurbimo kolektorių, yra aušinamos išmetamų dujų radiatoriuje. Aušinimui yra naudojami šilumokaičiai: išmetamos dujos – oras arba išmetamos dujos – aušinimo skystis. Sprendimas priklauso nuo variklio dydžio, parametrų ir paskirties. Į įsiurbimo kolektorių išmetamos dujos pro vožtuvą patenka nuosavu slėgiu. Kita vožtuvo dalis – tai valdymo sistema, kuri reguliuoja mechaninių elementų darbą. Vožtuvo valdymo sistema yra reguliuojama variklio valdymo bloko. Čia yra naudojamos dvi EGR vožtuvų valdymo sistemos: vakuuminis stiprintuvas arba sistema su žingsniniu varikliu. Vakuuminis stiprintuvas yra sujungtas su variklio įsiurbimo sistema – jis naudoja įsiurbimo kolektoriaus vakuumą vožtuvo


TECHNINĖ INFORMACIJA

valdymui. Stiprintuvo įėjime yra elektrinis vožtuvas, reguliuojamas variklio valdymo bloko. Jei vožtuvas yra atidarytas, tai vakuumas patraukia stiprintuvo membraną, o ši atidaro išmetamas dujas praleidžiantį vožtuvą. Vožtuvo atidarymo trukmė lemia išmetamų dujų kiekį, kuris dalyvauja recirkuliacijos procedūroje. Kitas valdymo sprendimas – tai sistema su žingsniniu varikliu. Variklis per pavarą yra sujungtas su vožtuvu ir įgalina tolygų jo atidarymą ir uždarymą. Signalas iš variklio valdymo bloko reguliuoja žingsninio variklio darbą ir nustato EGR vožtuvo padėtį. EGR vožtuvai gali būti pažeidžiami dėl degėsių apnašų ant vožtuvo judančių arba sandarinančių dalių. Degėsiai susidaro naudojant prastos kokybės degalus arba kai variklis yra stipriai susidėvėjęs ir nemažas variklio alyvos kiekis patenka į degimo kameras. Judantys elementai taip pat gali užsikirsti dėl aukštos temperatūros poveikio, susijusio su, pvz., su netinkama sudėtimi, į degimo kameras paduodamu mišiniu, EGR sistemos išmetamų dujų radiatorių pažeidimu arba našumo praradimu. Mechaninė dalis turi būti labai atspari aukštai išmetamų dujų temperatūrai, o medžiagos, iš kurių yra gaminami vožtuvo elementai, turi juos apsaugoti nuo užsikirtimo ir matmenų pokyčių dėl temperatūros poveikio. Mažuose varikliuose, dažniausiai benzininiuose, naudojamų EGR vožtuvų konstrukcija nenumato jų remonto. Pažeidimo atveju būtina pakeisti visą vožtuvą. O štai komercinio transporto varikliuose, pvz., balniniuose vilkikuose, statybinėje technikoje ir pan., yra naudojamos EGR sistemos, kurioms yra gaminami ir tiekiami remontiniai komplektai. Tokie komplektai suteikia vartotojams galimybę sutaupyti perkant atsargines dalis, o taip pat leidžia sudaryti tam tikras „atsargas“, kurios ateityje gerokai sutrumpina remonto laiką.

27

Įmonė AVA siūlo platų asortimentą išmetamų dujų recirkuliacijos sistemų remontinių komplektų populiarių markių MAN ir SCANIA automobilių varikliams, o taip pat šių markių autobusams. Asortimentas apima elementus ir komponentus, kuriuos galima suremontuoti be žalos varikliui ir degimo procesui. Ypač patrauklūs yra EGR sistemų išmetamų dujų radiatorių remontiniai komplektai. Tokį komplektą sudaro nauja radiatoriaus šerdis ir visi reikalingi sandarinimo bei tvirtinimo elementai.

INTERCARS.LT


28

TECHNINĖ INFORMACIJA

NAUJAS DALIŲ ŽEMĖS ŪKIO TECHNIKAI TIEKĖJAS ĮMONĖS ISTORIJA Įmonės ADR istorija prasidėjo 1954 metais Uboldo mieste, esančiame netoli Milano, kuriame Givanni Radrizzani ir jo žmona Antonia atidarė nedidelę gamybos įmonę. Šeima greitai sulaukė sėkmės ir 1960 metais verslas išsiplėtė – įmonė pradėjo gaminti ratlankius. 1970 metais įmonė ADR pradėjo ašių ir pusašių žemės ūkio technikai gamybą, pradėjo eksportuoti savo produktus į Centrinę ir Vakarų Europą. 1996 metais įmonė įsteigė naują įmonę Lenkijoje, kurią pavadino ATW. Jos specializacija – atsarginių dalių gamyba susijusioms įmonėms. ATW taip pat buvo įtraukta į ašių ir pakabos elementų gamybą ir eksportą į Rytų Europą ir buvusias sovietines respublikas. Šiuo metu įmonė ATW (pavadinimas buvo pakeistas į „ADR Polska“) yra didžiausias „ADR grupės“ gamintojas.

VEIKIA VISAME PASAULYJE „ADR grupė“ susideda iš: ◾ 12 gamybos įmonių, esančių keturiuose kontinentuose; ◾ 180 000 m2 gamybos ploto; ◾ 1 040 darbuotojų. „ADR grupės“ produktai yra eksportuojami į daugiau nei 50 šalių.

„ADR POLSKA“ „ADR Polska“ specializuojasi ašių ir pusašių žemės ūkio technikai ir pramoniniam pritaikymui gamyboje. Pagrindinės įmonės produktų realizacijos rinkos yra Centrinėje ir Rytų Europoje.

KOKIUS PRODUKTUS SIŪLO „ADR GRUPĖ“? ADR asortimente yra: ašys (standžios ir pasukamos), pusašiai, mechaninės pakabos, pneumatinės pakabos, hidraulinės pakabos, ratlankiai, padangos, atsarginės dalys ir „ADR Gleba“, t. y. dalys dirvos apdirbimo technikai, dažniausiai naudojamai agresyvioje aplinkoje.

TRUCK.INTERCARS.LT

„ADR Group“ – tai naujas „Inter Cars“ grupės tiekėjas, kuris specializuojasi ašių, pusašių, pakabos elementų, ratlankių, padangų, ratų ir aksesuarų, skirtų žemės ūkio technikai, gamyboje.

„ADR Polska“ turi gamą technologiškai labai pažangių produktų, kurie atitinka visus rinkos reikalavimus: nuo mažų ašių, kurių leistina apkrova iki 200 kg, iki ašių, kurių leistina apkrova iki 40 tonų, su visoje Europoje homologuotais stabdžiais nuo 30 km/h iki 105 km/h. Įmonė taip pat siūlo moderniausias Europoje pasukamas ašis, kurioms naudojami patentuoti sprendimai, pripažįstami visame pasaulyje. Įmonės „ADR Polska“ asortimentas yra platus ir patenkina visus europietiškos ir neeuropietiškos rinkų reikalavimus. Be ašių, įmonė savo asortimente turi visą seriją vienaašių, dviašių ir net triašių pakabų – linginių ir pneumatinių. Šiuolaikinės koncepcijos pakabų asortimentas leidžia įmonės klientams išspręsti visas problemas, kurias kelia vis reiklesnė rinka.

TYRIMAI IR PLĖTRA Prieš 20 metų įmonė ADR sukūrė strategiją, paremtą savo inžinerinių galimybių plėtra ir atidarė „Korporatyvios inžinerijos testavimo centrą“, kurio įranga suteikia galimybę testuoti tiek pavienes dalis, tiek pilnai surinktus ADR gaminamus komponentus, taip pat atlikti kokybės įvertinimą ir galutinę kontrolę. Dėl techninių tyrimų centro ADR tapo ne tik atsar-

ginių dalių tiekėju, bet ir inžinerine įmone. Po laboratorinių tyrimų produktams yra atliekami kelių ir darbo laukuose testai. Jie gali būti atliekami techninių tyrimų centre arba tiesiogiai pas klientą.

TIRIAMIEJI-EKSPERIMENTINIAI DARBAI ADR tarptautiniu mastu bendradarbiauja su aukštosiomis mokyklomis, geriausiais transporto priemonių gamintojais ir svarbiausiomis pasaulio standartizacijos institucijomis. Naujų produktų plėtra – tai nuolatinių eksperimentinių darbų su naujais techniniais sprendimais ir šių sprendimų patikros ekstremaliomis darbo sąlygomis rezultatas. Ašys inovatyviame ADR tyrimų centre yra testuojamos tiek konstrukciniu, tiek stabdymo efektyvumo požiūriu. Paskutiniuoju rezultatu yra išvada, pateikiama bendradarbiaujant su pagrindiniais priekabų gamintojais.

HOMOLOGACIJA ADR stabdančios ašys turi homologaciją, atitinkančią ES direktyvų reikalavimus. ADR produktų techninės charakteristikos yra pripažįstamos visose ES ir su ja susijusiose valstybėse. ADR produktai yra patvirtinami pagal vietinius teisės aktus.

Apie ADR produktus


TECHNINĖ INFORMACIJA

29

PRAMONINĖS PADANGOS EKSKAVATORIAMS-KRAUTUVAMS

„Inter Cars“ nuolat plečia savo dalių ir pramoninių mašinų įrangos asortimentą, tad pristato padidinto pravažumo padangas, skirtas būtent tokiai 4 ratų statybinei technikai. Mūsų asortimente rasite populiarių matmenų 12.5/80-18 (340/80-18) padangas.

12.5/80-18 PGX SIL – „GALAXY SUPER INDUSTRIAL LUG“ Padidinto pravažumo padanga su būdingu protektoriaus raštu, vadinamuoju „hockey“. Šis protektoriaus raštas užtikrina didesnį padangos patvarumą važinėjant keliais. Tvirtas karkasas užtikrina patikimą vairavimą ir mašinos stabilumą. Tai protektorius, kurį renkasi pirmaujantys pramoninių mašinų gamintojai, pvz., CASE.

12.5/80-18 PGX BB 14PR – „GALAXY BEEFY BABY“

12.5/80-18 PCA SLR4 12PR – „CAMSO SLR4“

340/80-18 PMI PCL – „MICHELIN POWER CL“

Masyvi padidinto pravažumo„Galaxy“ prekės ženklo padanga. Protektoriaus briaunų plotis užtikrina ilgesnį tarnavimo laiką (didesnio padangos ploto sąlytis su paviršiumi) ir patikimesnę mašinos trauką. „Inter Cars“ siūlomos šio protektoriaus padangos yra 14PR versijos – padidintos apkrovos.

Padidinto pravažumo padanga su sustiprinta karkaso konstrukcija, tinkama dirbti su didelėmis apkrovomis. Dėl sustiprintos konstrukcijos padanga yra atsparesnė šoniniams ir priekiniams pažeidimams, o taip pat užtikrina patikimą vairavimą net sunkiausiomis sąlygomis. „Hockey“ tipo protektorius puikiai tinka naudoti vykdant statybos darbus ant klampaus paviršiaus.

„Aukštos kokybės padangos guma užtikrina naudojimo patvarumą net ant kieto pagrindo, o padidinto pravažumo protektorius palengvina darbą ant bet kokio paviršiaus. Dėl tvirto karkaso padanga yra atsparesnė pradūrimui, o taip pat užtikrina reikalaujamą stabilumą vykdant kelio darbus.

INTERCARS.LT


30

TECHNINĖ INFORMACIJA 1. „PRO-LINE“ PRIEMONĖ, PALENGVINANTI PURKŠTUKŲ ATSUKIMĄ

2. LIM3381

Tai speciali priemonė įvairių stipriai prikibusių nešvarumų, rūdžių, nuosėdų nuo purkštukų, kaitinimo žvakių ir kt. detalių šalinimui. Priemonė ištirpdo rūdis bei nešvarumus ir leidžia lengvai išmontuoti detales. Tirpiklis pasižymi išskirtinėmis valomosiomis savybėmis, kurios leidžia išvalyti, net sunkiai pašalinamus nešvarumus.

2. „PRO-LINE“ PURKŠTUKŲ IR PAKAITINIMO ŽVAKIŲ TEPALAS Tai specialus dalinai sintetinis tepalas purkštukų ir pakaitinimo žvakių sutepimui, prieš įmontuojant juos į variklį. Priemonė apsaugo nuo drėgmės ir korozijos. Palengvina purkštukų ir pakaitinimo žvakių išmontavimą. Sudėtyje nėra metalo.

1. LIM3379

3. „PRO-LINE PTFE“ PURŠKIAMI MILTELIAI

3. LIM7384

Tai universalaus naudojimo teflono miltelių pagrindu pagamintas purškiklis, kurio sudėtyje nėra riebalų. Šis sausas tepalas nepritraukia dulkių ir purvo. Pašalina detalių girgždesį ir cypimą. Veiksmingas esant nuo -40 ºC iki + 250 ºC temperatūrai. Aerozolis naudojamas judančioms dalims sutepti, pvz., bėgiams, vyriams, uždarymo, diržų ir kt. mechanizmams. Ypač tinkamas vietoms, kur negalima naudoti silikono ir / ar riebalų turinčių priemonių.

4. „PRO-LINE“ AEROZOLIS – KERAMINĖ PASTA Atstoja apie 90 % įprastai naudojamų pastų. Naudojama sutepimui, apsaugai nuo nusidėvėjimo ir korozijos. Pasta yra atspari karštam ir šaltam vandeniui, rūgštims ir šarmams. Veiksminga esant nuo -40 ºC iki +1400 ºC temperatūrai.

4. LIM7385 5. „PRO-LINE“ AEROZOLIS ELEKTRONIKAI

5. LIM3110/8047

TRUCK.INTERCARS.LT

Visiškai sintetinis, su plastiku suderinamas elektronikos purškiklis, skirtas nešvarioms elektros dalims valyti ir prižiūrėti. Sudėtyje esančios oksidinės ir sulfidinės jungiamosios dalelės sumažina kontaktų varžą, apsaugo elektronines dalis ir užtikrina darbo saugumą. Greitai džiūstanti formulė nepalieka likučių ir yra be silikono. Pastaba: užpurškus palikite išdžiūti apie 10 min. Venkite kibirkščiavimo.

OPTIMALIAM DARBUI PRITAIKYTAS NAUJASIS „LIQUI MOLY“ PURŠKIMO ANTGALIS: Į siauras aplikatorius ypač tiksliam purškimui; Į dviejų fazių antgalis plačiam pritaikymui; Į purškimas apvertus produktą; Į patogus naudoti.


TECHNINĖ INFORMACIJA

31

6. „PRO-LINE“ BALTAS PURŠKIAMAS TEPALAS Labai lipnus, atsparus vandeniui baltas aukštos kokybės tepalas, skirtas įvairioms judančioms dalims: velenams, vyriams, šarnyrams, grandinėms, spynoms, spyruoklėms, bėgiams, „Bowden“ kabeliams ir kt. detalėms tepti. Atsparus labai aukštai ir žemai temperatūrai, todėl tinkamas naudoti net pačiomis ekstremaliausiomis eksploatavimo sąlygomis. Atsparus vandeniui ir saugo nuo korozijos.

6. LIM3075

7. „PRO-LINE“ LIPNUS PURŠKIAMAS TEPALAS Sintetinis, aukštos kokybės termiškai stabilus ir pasižymintis puikiomis sukibimo su paviršiumi savybėmis tepalas. Puikiai tinka reguliariam, prevenciniam įvairių transporto priemonių komponentų sutepimui: vyrių, šarnyrų, sujungimų, ašių, durų sulaikymo diržų ir kt. Užpurškus tepalo sudėtyje esantis tirpiklis išgaruoja ir ant paviršiaus lieka ypatingai stipriai prikibusi tepalo plėvelė, puikiai apsauganti nuo korozijos ir užtikrinanti sandarumą.

7. LIM7388

8. „PRO-LINE“ PURŠKIAMAS SILIKONAS

„Pro-Line“ produktais galima pasikliauti atliekant bet kokią techninės priežiūros procedūrą ar remontą. Produktai užtikrina patikimą visų komponentų veikimą ir garantuoja nepriekaištingą transporto priemonių ir mechanizmų darbą. Dėl naujojo purškimo antgalio „Pro-Line“ priemones ypač patogu ir ekonomiška naudoti. Dviejų fazių purškimas leidžia pasiekti net itin sunkiai prieinamas vietas. Pakanka vos septynių „Pro-Line“ gaminių, kad būtų galima atlikti didžiąją dalį patikros ir priežiūros darbų. Kai kurie iš šių produktų yra universalūs gaminiai, pakeičiantys kai kuriuos kitus purškiklius bei pastas. Dėl to darbas tampa paprastesnis, patikimesnis ir ekonomiškesnis.

Purškiamas silikonas sudrėkina, apsaugo ir izoliuoja paviršius, sudarydamas ant jų ilgalaikę, skaidrią plėvelę. Nepalieka dėmių, pasižymi antistatiniu (dulkes atstumiančiu) poveikiu. Pašalina detalių girgždesį ir užtikrina apsaugą nuo dėvėjimosi. Universalaus naudojimo, ypač tinka tais atvejais, kai netinkami alyvos ar riebalų turintys tepalai.

8. LIM7389

9. „PRO-LINE“ GREITAI VEIKIANTIS RŪDŽIŲ TIRPIKLIS Ypač greitai ir lengvai rūdis ir kitus nešvarumus tirpdantis preparatas. Atlaisvina prirūdijusias detales, prasiskverbia, net iki sunkiausiai pasiekiamų vietų. Apsaugo nuo drėgmės, puikiai sutepa, nekenkia plastikui, dažams ir metalui.

9. LIM7390

INTERCARS.LT


Britiškas prekės ženklas 1965 m. JK įkurta kaip tradicinę variklinę alyvą maišanti kompanija, „Comma“ iš pradžių daugiausia dėmesio skyrė transporto priemonių priežiūros produktams, skirtiems atsarginių automobilių dalių rinkai. Dabar vienam pirmaujančių Brazilijos konglomeratų „Cosan Lubricants“ priklausantys „Comma“ prekių ženklo produktai turi puikią reputaciją dėl produktų ir paslaugų kokybės ir gali būti sutinkami šalia kai kurių didžiausių pasaulio prekių ženklų, daugiau nei 40 tarptautinių rinkų.

Aukščiausios kokybės žaliavų privalumai

Išskirtinė kokybė ir užtikrintas pastovumas

Alyva „Comma“ maišoma JK naudojant tik kokybiškiausias žaliavas, patvirtintas bazines atsargas ir specialiai pritaikytus priedus iš tokių tiekėjų, kaip „Lubrizol“, „Indineum“ ir „Chevron.“ Kiekvienas gatavas mūsų produktas yra sukurtas siekiant maksimaliai padidinti variklių patikimumą, efektyvumą ir tarnavimo laiką. Sukurta naudojant „BASF Glysantin“, „Comma Xstream“ antifrizo ir Ir aušinimo skysčių asortimentas apima daugiausiai panaudojimo transporto priemonėse ir turi daugiausia gamintojų patvirtinimų antrinėje rinkoje.

Didžiuojamės tobulais savo gamybos standartais ir griežta kokybės kontrole. Pavyzdžiui, imami kiekvienos variklinės alyvos partijos išsamūs mėginiai, atliekama lyginamoji analizė ir bandymai, siekiant užtikrinti, kad savo funkciją ji atliktų taip pat gerai, kaip ankstesnė.

www.CommaOil.com

„Comma“ gaminiai atitinka šiuos kokybės standartus: •

kokybės kontrolė – ISO 9001:2014;

ISO 14001:2015 – aplinkosauga;

21-as iš eilės pelnytas auksas hibridinės elektrinės transporto priemonės saugumo apdovanojimuose.


Pasitikėjimas, kylantis iš vidaus

Naujausios techninės įžvalgos ir mokymai

Našumą įrodanti patirtis automobilių sporte

„Comma“ rūpinasi biuletenių „Tech talk“ serija, suteikiančia išsamų supratimą apie produktų technologiją ir pritaikymą, taip pat padeda sekti naujausius pramonės pokyčius. Be to, patobulintas „Comma“ mokymo modulių asortimentas apima tiek technines, tiek verslo sritis.

Geriausios automobilių sporto komandos ir lenktynininkai „Comma“ produktus naudoja jau beveik 50 metų – nuo ralio kroso iki asfaltinio ralio, nuo prabangių britiškų automobilių iki Le Mano prototipų, „Formulės 2“ ir „Carlin GP2“ komandos. „Comma“ išlieka mūsų variklinių alyvų, aušinimo skysčių ir techninės priežiūros cheminių medžiagų, skirtų antrinei rinkai, tobulinimo ir bandymo elementu.

Confidence comes from within

Tech Talk

tips / techniques / training

EU passenger car by fuel type 2014 Alternative Fuels* 5%

Distributor Training Certificate

EU Passenger car registrations by fuel type 2011-14

2014

2013

Diesel 41%

Petrol 54%

2012

This Certifies That 2011 0

10

20

30

Petrol

40

Diesel

50

60

70

80

90

100

Alternative Fuels*

Figure 1 - Alternative fuel vehicles represent a small but growing share of the EU vehicle parc *Includes full electric, LPG, natural gas vehicles, ethanol, biodiesel and plug-in hybrid vehicles Source: ACEA POCKET GUIDE 2015-2016

Attended The Comma Training

In response to the increasing demands of current and projected EURO environmental standards, vehicle manufacturers are turning to electrification of the powertrain, particularly by introducing hybrid-electric and, more recently, fully electric engines. This development is most unlikely to trigger changes in the lubrication of gearboxes, differentials, braking and power steering systems, but do these new engines still require engine oils and/or antifreeze & coolants?

Hybrid-electric vehicles

As Part Of The Official Comma Distributor Training Programme

Hybrid vehicles presently account for only a small proportion of the vehicle parc, but their popularity is growing steadily because of their reduced emissions and superior fuel economy. These vehicles are powered by a conventional internal combustion engine requiring a certain type of engine oil specified by the manufacturer, in conjunction with an electric engine which does not require engine oil but might, for example, require a particular type of grease. Some features of hybrid electric vehicles - such as regenerative braking or start-stop technology - can significantly lower emissions and improve fuel economy, especially when combined with the ability to turn off the conventional engine when the power available from the electrical system exceeds that which is required to drive the wheels. This particular feature certainly saves fuel and engine running hours, but the lower internal combustion engine operating temperatures increase engine stress due to more frequent re-starts of the engine. It is therefore extremely important that an engine oil that meets all the manufacturer’s requirements is used.

Trainer

Engine Oil requirements: Typically, most hybrid electric vehicles require a low viscosity product like Comma Pro-NRG 0W20. However, for complete certainty and peace of mind, always use Comma´s 100% guaranteed application tools. Antifreeze & Coolant requirements: The combustion engine will still feature a cooling system, therefore the OEM-approved Comma Xstream® with BASF Glysantin® range of Antifreeze & Coolants will be required.

Figure 2 - Fully synthetic, high performance 0W-20 oil for certain modern petrol-electric hybrids.

Date

www.CommaOil.com BRA1045

www.CommaOil.com

Pramonės lyderiai, taikantys unikalią 100 % suderinamumo garantiją ir individualiai pritaikytą katalogavimo sprendimą Taikomųjų programų ir katalogavimo sistemų pradininkė „Comma“ taiko kruopščias procedūras, leidžiančias suteikti rinkoje unikalią 100 % suderinamumo garantiją naudotojams, kuriuos tenkina „Comma“ internetinės arba spausdintinės rekomendacijų priemonės.


34

TIEKĖJAI

IŠMETAMŲJŲ DUJŲ TEMPERATŪROS JUTIKLIAI

TIKSLUS IR PATIKIMAS TEMPERATŪROS MATAVIMAS Išmetamųjų dujų temperatūros jutikliai labai prisideda prie išmetamų teršalų ribojimo ir optimalaus variklio veikimo. Mūsų naujajame 20 unikalių dalių asortimente rasite įvairių sunkvežimių ir lengvųjų komercinių transporto priemonių, įskaitant „Volvo“, „Mercedes“, „Iveco“ ir „VW“, detalių. „Bosch“ išmetamųjų dujų temperatūros jutikliai patikimai stebi kietųjų dalelių filtro temperatūrą, skatindami apsaugą ir idealias sąlygas, vykstant regeneracijai, bei išmetamųjų dujų apdorojimo proceso optimizavimą. Taip pat atidžiai stebima tokių komponentų, kaip turbokompresoriai ir katalizatorius, temperatūra, siekiant užtikrinti optimalų veikimą ir sumažinti žalos riziką. Išmetamųjų dujų temperatūros jutiklių skaičius ir padėtis transporto priemonėje gali skirtis, priklausomai nuo naudojamų sistemų.

„BOSCH“ KOMPONENTA: •1 Dozavimo valdymo blokas DCU / elektroninis variklio valdymas MDG1 •2 Pasirinktinai su MDG1: Šildytuvo valdymo blokas HCU-PC 3 • Pasirinktinai su MDG1: valdymo blokas GCU 4 • Maitinimo modulis SM 5.1 (PC)/SM 5.2 (LD) 5 • Dozavimo modulis DM 3.2/DM 3.4 6 • Lambda jutiklis 7 • Diferencinio slėgio jutiklis 8 • NOx jutiklis 8 • Kietųjų dalelių jutiklis

IŠMETAMŲJŲ DUJŲ VALYMAS

KIETŲJŲ DALELIŲ JUTIKLIS

11

KITI KOMPONENTAI: Aktuatorius

22

• •

9

44

Jutikliai

10

A

Pasirinktinai

• • 13 • 11

12

33

CAN valdymas 77 10 10

10 10

10 10

66

9

88

Temperatūros jutiklis Oksidacijos katalizatorius konverteris (neprivalomas: NOx kaupimo katalizatorius) Dyzelino kietųjų dalelių filtras Maišytuvas A - AdBlue® SCR katalizinis 8

55

Išmetamosios dujos

Sumažintas išmetamųjų dujų teršalų kiekis. 11 11

TRUCK.INTERCARS.LT

12 12

1313

14 14


35

TIEKĖJAI

„Bosch“ Nr.

OE numeris

Gamintojas

Modelis

OEM periodas

0986259119

20889280

VOLVO

7700; 9700; 9900; B 12 B-Serija; B 13 R-Serija; B 8700; B 9-Serija; FE-Serija; FH-Serija; FL-Serija;

2001-06

-->

0986259124

21412472

VOLVO

7900; 8600; 8900; 9500; 9700; 9900; B 11 RSerija; B 5 LH-Serija; B 5 TL-Serija; B 8 R-Serija; FH II Serija; FH-Serija; FM Serija; FMX

2005-09

-->

0986259128

21285163

VOLVO

7900; 8600; 8900; 9500; B 5 LH-Serija; B 5 TL- Serija; B 8 R-Serija; FE-Serija; FH II Serija; FL- Serija; FM Serija; FMX

2012-09

-->

0986259139

51825673

FIAT

Ducato '06

2006-06

2014-12

0986259147

51825674

FIAT

Ducato '06

2006-06

2014-12

2002-08

-->

986259148

5801455941

ASTRA, HEULIEZ, IVECO

190-Serija; 260-Serija; 320-Serija; 340-Serija; 380-Serija; 400-Serija; 410-Serija; 440-Serija; 720-ja; Crossway; EuroCargo 2003; EuroCargo 2014; EuroCargo 2016; EuroCargo 2019; Euromidi CC; GX-Serija; HD9-Serija; Magelys; Stralis Hi-Way; Stralis Hi-Way 2016; Stralis X-Way; Trakker 2013; Urbanway

986259122

22035664

VOLVO

FH II Serija; FM Serija; FMX

2010-03

-->

986259096

9058700

MERCEDES-BENZ

Sprinter

2006-04

2011-12

986259117

03L906088FB

VW (VOLKSWAGEN)

Transporter T5; Transporter T6

2009-09

2019-11

986259146

69502363

IVECO

CityClass; Daily; Daily 2006; Daily 2009; Daily 2014; Scudato

2006-04

-->

986259144

69502946

IVECO

CityClass; Daily; Daily 2006; Daily 2009; Daily 2014; Scudato

2006-04

-->

986259102

03L906088DC

VW (VOLKSWAGEN)

Crafter; Transporter T5

2009-09

2016-12

986259092

61530528

MERCEDES-BENZ

Atego; Atego II; Axor II; Citaro; Conecto; Econic; Intouro; Tourino; Unimog; Vario; Zetros

2004-09

-->

986259097

61530628

MERCEDES-BENZ

Actros; Atego; Atego II; Axor; Axor II; Econic; Unimog

2003-03

-->

986259095

61530728

MERCEDES-BENZ

Actros; Atego; Atego II; Axor; Axor II; Econic

2003-03

-->

986259093

61530428

MERCEDES-BENZ

Atego; Atego II; Axor II; Citaro; Conecto; Econic; Integro II; Intouro; Tourino; Tourismo; Travego; Unimog; Vario

2004-09

-->

986259137

51539828

MERCEDES-BENZ

Actros; Axor II

2004-09

-->

986259136

51539728

MERCEDES-BENZ

Actros; Axor II

2004-09

-->

986259098

61530828

MERCEDES-BENZ

Actros; Axor II

2004-09

-->

986259112

03L906088FC

VW (VOLKSWAGEN)

Transporter T5; Transporter T6

2009-09

2019-11

INTERCARS.LT


36

TIEKĖJAI

„ELRING“ INFORMACIJOS VISATA TIKSLI INFORMACIJA APIE GLOBALIUS IR REGIONINIUS PRODUKTUS Siekiant patenkinti šį poreikį, buvo parengtos dvi brošiūros, skirtos sunkvežimiams su varikliais „DetroitDiesel DD15®“, kurie yra ypač populiarūs Šiaurės Amerikoje ir Australijoje, o taip pat transporto priemonėms su varikliais „Paccar MX13“. Abi brošiūras PDF formatu galima rasti pagrindiniame įmonės tinklapyje. Galvojant apie sunkvežimių sektoriaus klientus šioje Atlanto pusėje, buvo parengta 36 puslapių brošiūra, skirta „Mercedes-Benz HDEP“ serijos varikliams. Joje galima rasti tikslius variklių brėžinius, originalios įrangos dalių kodus, tarpinių matmenis ir daug kitos informacijos apie visų 4 darbinių tūrių (nuo 11 iki 16 litrų) variklius. Pirmuose brošiūros puslapiuo-

se pateikiamos sandarinimo komplektų, skirtų šiems varikliams, nuotraukos, kurios gerokai palengvina su šių variklių aptarnavimu susijusius darbus. Tarpinių asortimentą visiems kitiems sunkvežimių varikliams, kurie naudojami visame pasaulyje, kartu su atitinkamais tiksliais brėžiniais galima rasti naujame, praplėstame spausdintame sunkvežimių kataloge, išleistame 2021 metais. Šis 800 puslapių katalogas apibrėžia rinkos standartus. O tikslius pavienius brėžinius PDF formatu galima rasti įmonės pagrindiniame tinklapyje. Tačiau net tokiame plačiame spausdintame sunkvežimių kataloge „Elring“ įmonės specialistai nesugebėjo sutalpinti visos informacijos, kuri yra svarbi dirbtuvėms ir atsarginių dalių platintojams. Šiam tikslui įmonė „Elring“ siūlo interne-

tinį katalogą, kuris yra pasiekiamas interneto tinklapyje ir nereikalauja išankstinės registracijos. Besilankantys šiame kataloge ras aukštos raiškos tarpinių ir visų sandarinimo komplektų nuotraukas, kuriose aiškiai matomi net smulkiausi sandarinimo žiedai ir riebokšliai. Internetiniame kataloge pateikiama virš 16 000 individualių vaizdo iliustracijų. 75 % visų dalių jau yra pateikta kataloge ir tokiu iliustracijų kiekiu įmonė „Elring“ pirmauja variklių sandarinimo dalių rinkoje. Kaip ir anksčiau, dėl informacijos apie lengvuosius automobilius poreikio yra pasiekiamas spausdintas katalogas. Atsižvelgus į gerokai praplėstą asortimentą, katalogas buvo padalintas į dvi dalis. Abu tomus, kurie kartu sveria apie 8 kg, sudaro 1 700 puslapių, kurie apima 12 000 prekių. Tai katalogas, kuris apibrėžia standartus. Dėl milžiniškų pastangų, kurių prireikė apdorojant duomenis ir globalaus platinimo, šiuo metu yra tiekiamas 2020 metų laidos katalogas. 2023 metams yra ruošiamas naujas papildytas leidinys, tad jau galime tikėtis trijų jo tomų.

„GENERAL MOTORS SMALL BLOCK LS ENGINES“ KATALOGAS

Riebokšlių komplektas, alkūninio veleno dėžė, „Mercedes-Benz“ OM 470

TRUCK.INTERCARS.LT

356.050

Įmonė „Elring“ savo klientams pateikia 100 puslapių katalogą pačiu laiku – artėjant svarbiausiai Šiaurės Amerikoje automobilių pramonės parodai – „AAPEX/SEMA Show“, kuri vyks Las Vegase. Visoms trims labai populiarių „General Motors“ serijos variklių kartoms yra pateikiami: tikslūs brėžiniai, visi originalios įrangos dalių kodai ir svarbūs nurodymai, susiję su konkrečiomis tarpinė-


37

TIEKĖJAI

„Elring“ produktų asortimentas yra kasdien plečiamas ir suteikia platų pasirinkimą, pradedant išmetimo kolektoriaus tarpine ir baigiant cilindro galvutės tvirtinimo varžtais. Asortimentas taip pat apima gerai žinomas skystas sandarinimo mases, o taip pat poliamidinius vožtuvų dangtelius ir, be abejo, visus variklio sandarinimus.

mis. Vertinant didelį vartotojų susidomėjimą, jau yra ruošiami ir kiti katalogai.

KAŽKAS NAUJO KIEKVIENAM! Nauji varikliai yra kuriami nuolat, dėl to atsiranda nuolatinis naujų variklių sandarinimo poreikis. Tam, kad tai būtų įvertinta, į internetinį katalogą kasdien yra įkeliami nauji produktai ir klientai visuomet gauna naujausią informaciją. Kasdienis duomenų atnaujinimas – tai vienintelis būdas tvarkyti tokį duomenų kiekį, o per 2021 metus buvo įkelta beveik 1 000 naujų produktų. Neseniai vartotojams taip pat buvo suteikta galimybė kurti patogias naujų produktų sąrankas „Excel“ formatu. Šiam tikslui galima iš anksto filtruoti atskirus transporto priemonių gamintojus, pasirinkti variklius ir produktų grupes arba tam tikrus laiko intervalus. Po to visa pasirinkta informacija gali būti išsaugota „Excel“ arba „XML“ formatu. Paieška suteikia galimybę pritaikyti kriterijus individualiems poreikiams, todėl reikia šiek tiek paplušėti, norint gauti pageidaujamą rezultatą. Vartotojai, kurie nori palengvinti paiešką ir būti informuojami apie naujienas, gali užsiprenumeruoti kas mėnesį siunčiamą naujienlaiškį. Naujienlaiškyje yra nurodomi per pastarąjį mėnesį pridėti produktai, kuriuos galima apžvelgti naudojantis nuorodomis.

patobulintas ir praplėstas silikoninių ir anaerobinių sandarinančių masių asortimentas bei nauja sandarinimo masė „CurilTM T2“ buvo labai gerai įvertinta klientų visame pasaulyje. „YouTube“ kanalas „Elring – Das Original” pritraukia vis didesnį susidomėjusių vartotojų skaičių savo praktiškais ir įdomiais vaizdo įrašais. Kanalas jau turi 36 600 prenumeratorių ir beveik milijoną peržiūrų, dėl to per 2021 metus užtikrintai išsiskyrė tarp kitų kanalų variklių dalių kategorijoje. Ateityje įmonė „Elring – Das Original“ planuoja nuolat plėsti savo informacijos srautą, kad užtikrintų kuo geresnį klientų aptarnavimą ir nustatytų aukščiausius aptarnavimo standartus.

KĄ DAR SIŪLO ĮMONĖ „ELRING“? Pagrindinį puslapyje neseniai papildžius patarimų sandarinančių masių srityje skiltis susilaukė didelio susidomėjimo – tai patvirtina apsilankymų skaičius. 2021 metais

INTERCARS.LT


38

TIEKĖJAI

AUKŠČIAUSIOS KOKYBĖS RESTAURUOTOS DALYS „WABCO Reman Solutions“ produktai yra atkuriami iš daugkartinio naudojimo šerdies, kuri apdorojama daugybės pažangių pramoninių procesų metu. Jie atliekami specialių pramonės ekspertų sertifikuotose „WABCO Reman Solutions“ gamyklose visame pasaulyje. Atnaujinimo proceso metu visos susidėvinčios detalės ir kritiniai komponentai yra pakeičiami aukščiausios kokybės WABCO komponentais. Siekiant užtikrinti, kad į rinką patektų tik geriausi gaminiai, atliekami funkciniai bandymai, kad visų gaminių kokybė būtų įvertinta ne mažiau kaip 100 %. Standartizuotas ir išsamiai aprašytas WABCO perdirbimo procesas užtikrina, kad panaudota šerdis visada būtų grąžinama į rinką kaip naujas arba geresnės būklės produktas.

Kokybiškoms dalims suteikiamas

naujas gyvenimas

2 metų garantija –

tokia pati kaip ir naujiems produktams

Visi įrenginiai yra sertifikuoti pagal kokybės, saugumo ir aplinkos standartus Žaliavų, energijos suvartojimo ir anglies

pėdsako mažinimas

IATF 16949 ISO 45001 ISO 14001

Atkurtas pirminis funkcionalumas

Visiems rinkoje esantiems produktams atlikti griežti kokybės

užtikrinimo testai Valymas

Šerdies valdymas ir rūšiavimas

Perdarymas – svarbi produkto veiksnumo ciklo dalis. Šis procesas pailgina produkto gyvavimą daugiau nei 50 %, palyginti su pirminiu ciklu. Perdarymas padeda atkurti pirminį funkcionalumą ir pailgina produkto veiksnumo laikotarpį galutiniam naudotojui. Tai esminis skirtumas tarp perdarymo, perdirbimo ir pakartotinio naudojimo procesų.

TRUCK.INTERCARS.LT Pakartotinis surinkimas


39

TIEKĖJAI

MŪSŲ PERDARYTI PREMIUM PNEUMATINĖS PAKABOS KOMPRESORIAI „WABCO REMAN“ dalies numeris

„WABCO“ originalas kryžminis pardavimas

„WABCO OE“ dalies numeris

Automobilio OE dalies numeris

Prekės ženklas

95535890104 415 403 302 R

415 403 302 0

PORSCHE

Pritaikymas

Cayenne (2002-2011)

415 403 113 0 7L0616007A

VOLKSWAGEN

Touareg (2003-2010)

MERCEDES-BENZ

E-Class (2002-2009) S-Class (1998-2005) Q7 (2005-2015)

415 403 303 R

415 403 303 0

415 403 112 0

A2113200304

415 403 305 R

415 403 305 0

415 403 123 0

4L0698007A

AUDI

415 403 308 R

415 403 308 0

415 403 116 0

4E0616007B

AUDI

A8 (gasoline 2002-2010)

415 403 309 R

415 403 309 0

415 403 120 0

4E0616007C

AUDI

A8 (diesel 2003-2010)

A2123200404

MERCEDES-BENZ

NA

UJ

IEN

A

415 403 127 0 415 403 323 R

415 403 323 0 415 403 128 0

Perdirbimas

Pakartotinis panaudojimas

Remontas

Atstatymas

E-Class S212/W212 (2009-2016)

REMAN

Nauja detalė

Mažesnės neapdorotų medžiagų sąnaudos Išsaugota žemės vertė Visos dalys yra švarios Visos dalys atitinka specifikacijas Naujausia dalių versija Kruopštūs bandymai Pramoninė aplinka Toks pats funkcionalumas ir garantija Pigiau už naują gaminį

Pakartotinis surinkimas

Paskirstymas

Išsamiau apie tai skaitykite

INTERCARS.LT Atkūrimas

Bandymai


40

TIEKĖJAI

SANKABOS KOMPLEKTAS 1.31378

Sankaba yra vienas iš pavaros mazgo elementų, kuris dėl vibracijos, slėgio ir išcentrinių jėgų poveikio bei susidariusios trinties šilumos turi atlaikyti didelę įtampą. Sankaba sudaro sąsają tarp variklio ir pavarų dėžės.

PAGRINDINĖS SANKABOS FUNKCIJOS: ◾ ◾ ◾ ◾ ◾

patogus pavarų perjungimas; variklio sukimo momento perdavimas pavaros komponentams; vibracijos sugėrimas; jėgų srauto reguliavimas perjungiant pavaras; pavaros bloko apsauga nuo perkrovos.

„DT SPARE PARTS“ SANKABOS KOMPLEKTAI IŠSISKIRIA ŠIOMIS SAVYBĖMIS:

Panašiai kaip padangos ir stabdžiai, sankabos yra pagrindiniai transporto priemonių komponentai. Tarnavimo laikas labai priklauso nuo gaminio kokybės, profesionalaus montavimo, taip pat tinkamo gaminio ir transporto priemonės naudojimo sąlygų. gaminti nekenksmingu aplinkai būdu, juose nėra sunkiųjų metalų ir asbesto. Jie išsiskiria geromis trinties savybėmis, dideliu stiprumu, mažu svoriu ir dideliu atsparumu dilimui. Pamušalas net trumpą laiką atlaiko iki 400 °C temperatūrą. 2. Sankabos dangtelis trinties sistemą sudaro kartu su smagračiu ir sankabos disku, kuris prie smagračio tvirtinamas korpuso varžtine jungtimi. Sankabos dangtyje variklio sukimo momentas perduodamas krumpliaračio velenui naudojant sankabos diską. Siūlomos šios prekių ženklo „DT Spare Parts“ membraninių spyruoklinių sankabos dangtelių versijos: » prispaudžiama versija; » ištraukiama versija; » versija dviejų diskų membraninei spyruoklinei sankabai; » spyruoklinei sankabai. 3. Sankabos atleidimo guolis yra perdavimo grandis tarp sankabos ir valdymo sistemos. Paprastai jis valdomas centralizuotai, turi automatinį centravimo mechanizmą ir fiksuojamą jungtį su membranine spyruokle. Kai sankaba sukasi, sankabos atleidimo guolio galvutėje esantis rutulinis guolis dirba nuolat, todėl valdymo sistemos sukurta išankstinė apkrova užtikrina, kad sankabos atleidimo guolio membranos spyruoklės liežuvėlis ir žiedo kreiptuvas veiktų tokiu pačiu greičiu.

◾ kokybiški komponentai; ◾ didelis atsparumas nusidėvėjimui; ◾ toks pat dizainas kaip OE/OEM komponentų.

SANKABOS KOMPLEKTAI SUSIDEDA IŠ ŠIŲ ELEMENTŲ: 1. Sankabos disko, kuris yra centrinis sankabos sujungimo elementas. Sankabos diskas, kartu su sankabos dangteliu, yra skirtas variklio ir pavaros mazgui atskirti ir prijungti. Be to, dėl pažangių sukimo jėgos amortizatorių, automobilis užvedamas švelniai ir be smūgių. Prekių ženklo „DT Spare Parts“ sankabos pamušalas pagamintas iš verpalų, vario arba žalvario vielos, įterptos į dervos, gumos ir kito užpildo mišinį. Komplektai pa-

TRUCK.INTERCARS.LT

1

2

3


41

TIEKĖJAI

Simbolis NOx žymi pačius svarbiausius azoto oksidus – azoto monoksidą (NO) ir azoto dioksidą (NO2), kurie susideda iš N (azoto) ir O (deguonies) atomų. NOx jutikliai matuoja deguonies ir azoto oksido koncentraciją išmetamosiose dujose ir gali būti montuojami prieš „SCR“ katalizatorius arba už jų.

NOX

JUTIKLIS 2.27189

Šie jutikliai leidžia patikrinti išmetamųjų dujų valymo sistemos funkcionalumą ir tiksliai nustatyti, kada reikia atlikti techninę apžiūrą ar pakeisti sugedusius komponentus. NOx jutiklis, kurį tiekia „DT Spare Parts“, pasižymi aukštos kokybės kabelių bei kištukų medžiagomis ir patikima temperatūros izoliacija.

PATARIMAI Prieš keisdami jutiklį, patikrinkite, ar jutiklio laidai nepažeisti ir ar nėra kontaktinio pasipriešinimo; taip pat patikrinkite, ar nepažeista išmetimo sistema ir ar nėra nuotėkio. Iškilus toliau nurodytoms problemomis, taip pat reikia patikrinti, ar NOx jutiklis veikia tinkamai, ir, esant poreikiui, jį pakeisti: ◾ prastas variklio veikimas dėl neteisingų mišinio pritaikymo reguliavimo verčių; ◾ nepakankamos emisijos vertės; ◾ galios trūkumas; ◾ užsikimšęs kietųjų dalelių filtras; ◾ ribotas „AdBlue“ reguliavimas. INTERCARS.LT


42

TIEKĖJAI

„CLARIOS“ AGM BATERIJOS: OPTIMALUS SPRENDIMAS KOMERCINIAMS SUNKVEŽIMIAMS IR SUNKIASVORĖMS TRANSPORTO PRIEMONĖMS Pasaulyje eksploatuojamų komercinių sunkvežimių skaičius nuolat auga, todėl atsiranda vis didesnis „Clarios“ AGM – sugeriančio stiklo pluošto (angl. Absorbent Glass Mat) akumuliatorių – poreikis. Tai optimalus sprendimas, gebantis susidoroti su didesnėmis elektros apkrovomis ir atitinkantis aukštesnius tvarumo reikalavimus.

Sunkiasvorėms transporto priemonėms ir taip reikia daugiau galios, palyginti su vidutinėmis keleivinėmis transporto priemonėmis. Trys vyraujančios tendencijos dar labiau didina akumuliatoriams keliamus reikalavimus: ◾ Didesnis pagalbinių technologijų skaičius. Saugos funkcijos, tokios kaip įspėjimai apie nukrypimą nuo eismo juostos, priekinio susidūrimo prevencija ir autonominis avarinis stabdymas, padeda apsaugoti vairuotojus ir transporto priemones. Šioms funkcijoms reikalingi akumuliatoriai, galintys efektyviai ir patikimai tiekti būtiną energiją. ◾ Daugiau patogumą užtikrinančių funkcijų. Tolimųjų reisų sunkvežimių vairuotojai, privalomą poilsio laiką praleidžiantys transporto priemonėse, tikisi elektros energijos šildymui ir (arba) vėsinimui, taip pat išmaniesiems telefonams, planšetiniams kompiuteriams, mikrobangų krosnelėms ir kt. Pramonės ir teisės aktų reikalavimai, kuriais siekiama sumažinti veikimo tuščia eiga laiką, nurodo, kad sunkvežimiams reikia akumuliatorių, galinčių visiškai išsikrauti. ◾ Kiti reglamentai. Įvairūs reguliaciniai ir tvarumo reikalavimai keičiasi taip pat sparčiai, kaip ir elektros energijos apkrovos. Transporto priemonių gamintojai ir transporto priemonių parkų savininkai siekia sumažinti anglies dioksido išmetimą, net jei dėl to ilgėja jų darbo valandos. Visa tai skatina mąstyti apie geresnius energijos saugojimo sprendimus, o „Clarios“ turi tam atsakymą – tai AGM akumuliatoriai. Kai tradiciniai akumuliatoriai nuvilia, AGM akumuliatoriai veikia patikimai: jie sugeba valdyti padidėjusius elektros energijos poreikius, užtikrindami optimalų veikimo ciklą ir patikimumą. Vairuotojai gali išjungti variklius poilsio metu, tačiau vis tiek naudoti automobilyje esančias funkcijas ir priedus.

TRUCK.INTERCARS.LT

Ne mažiau svarbu ir tai, kad „Clarios“ AGM akumuliatoriai atlaiko didelę vibraciją, būdingą komercinėms transporto priemonėms. Ilgesnis akumuliatoriaus tarnavimo laikas reiškia geresnius rezultatus, ypač atsižvelgiant į tai, kad vienai puspriekabei gali prireikti nuo dviejų iki aštuonių akumuliatorių. Galiausiai, „Clarios“ baterijos prisideda prie žiedinės ekonomikos palaikymo. Šiandien iki 99 % švino rūgšties akumuliatoriuose esančių medžiagų galima atkurti, perdirbti ir iš naujo pagaminti. Naudodami perdirbtas žaliavas, 90 % sumažiname energijos ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą. Šiuo metu „Clarios“ asortimente siūlomi sprendimai, tinkami 80 % vidutinių ir sunkiasvorių transporto priemonių. Esame pirmaujantis pasaulinis akumuliatorių tiekėjas originalios įrangos gamintojams ir atsarginių dalių rinkai. Remdamiesi savo daugiau nei 130 metų patirtimi, toliau tobuliname akumuliatorius, kurie yra sumanus pasirinkimas šiandieniniams ir ateities komercinių sunkvežimių parkams.„POWERGRIP™“ VANDENS SIURBLYS „POWERGRIPTM“ PASKIRSTYMO DIRŽAS

„MICRO-V®“ VANDENS SIURBLYS „POWERGRIPTM“ ĮTEMPIKLIS

„MICRO-V®“ KINTAMOSIOS SROVĖS GENERATORIAUS SKRIEMULIAI (angl. OAP)

„MICRO-V®“ TUŠČIOS EIGOS SKRIEMULIAI

„MICRO-V®“ ĮTEMPIKLIS

„MICRO-V®“ SUKIMO VIBRACIJOS SLOPINTUVAS (angl. TVD)

„MICRO-V®“ DAUGIABRIAUNIAI DIRŽAI

DALIŲ VISUMA LAIMĖTOJŲ KOMANDA Nors diržo pavaros komponentai veikia vienoje sistemoje, jie dėvisi skirtingu greičiu ir bendras pavaros sistemos veikimas po truputį prastėja. Tačiau automobilių lenktynių nugalėtojų komandoms yra alternatyva. Jie žino, kad vienas prastas važiavimas jiems gali kainuoti visą čempionatą! Turėdami platų originalios įrangos partnerių tinklą, „Gates“ supranta, ką reiškia būti laimėtojų komandos dalimi. Štai kodėl atėjus laikui keisti diržą, rekomenduojame kartu keisti visus pavaros sistemos komponentus – kaip vieną vienetą. „Gates“ „Micro-V®“ ir „PowerGrip®“ komplektai palengvina šį procesą. Visas originalios įrangos kokybės dalis, kurių reikia kapitaliniam remontui atlikti, įsigykite vienoje dėžutėje. „Gates“. Patikima originalios įrangos kokybė, didesnis našumas, mažiau grąžinimų, laimingesni klientai.

GATESTECHZONE.COM © GATES 2021 - Visos teisės saugomos.

„MICRO-V®“ KOMPLEKTAI

„POWERGRIPTM“ KOMPLEKTAI


GRYNAS ORAS

Sausintuvų įdėklai „Haldex HFC“

Tinka tiek mechaniniu, tiek elektroniniu būdu valdomiems sausintuvams Naujausi sausintuvų įdėklai „Haldex HFC“ užtikrina suslėgto oro sistemos švarą ir sausumą. Pirminis žiedinis filtras, labai aukšto našumo alyvos filtras ir aukštos kokybės granulės suteikia sausintuvo įdėklui didesnį už vidutinį efektyvumą.

Sausintuvo įdėklą „Haldex HFC“ užsisakykite jau dabar!


Klaidų diagnostika

Komercinių transporto priemonių ratų guoliai Susidėvėjusi rato stebulė

PRIEŽASTIS • Stebulėje apsisuko guolis ir (arba) išorinis žiedas

POVEIKIS • Netinkamas prigludimas • Pernelyg didelė apkrova vidiniam ratui (dirginanti korozija)

SPRENDIMAS • Prieš montuodami patikrinkite stebulės būklę • Patikrinkite visus gretimus komponentus • Pakeiskite stebulę ir guolį

www.repxpert.com

Iš rato stebulės tekanti alyva

PRIEŽASTIS • Tarpiklis (sukamojo veleno sandariklis) pažeistas dėl netinkamo montavimo

POVEIKIS • Pažeidus veleno sandariklio žiedą, alyva patenka į guolį • Tepalai nuplaunami ir nebeužtikrina tinkamo sutepimo • Guolių eigos paviršiai lengviau dėvisi

SPRENDIMAS • Žiūrėkite gamintojo pateiktas diegimo instrukcijas • Labai svarbu naudoti tinkamus specialius įrankius • Pakeiskite guolį

Priešlaikinis rato guolio gedimas

Rato veik

PRIEŽASTIS • Taikomas per didelis sukimo momentas

• Padid • Netink užfiks

POVEIKIS • Guolis perkaista • Rato guoliui trūksta tepimo

• Didelė ašinė ir užst • Žalai d tepala

SPRENDIMAS • Atsižvelkite į tinkamas sukimo momento specifikacijas, pvz., „RepXpert“ • Pakeiskite guolį, patikrinkite stebulės būklę

• Pakeis • Patikr ją pak


fikacijas,

Rato guolio veikimo sutrikimas

PRIEŽASTIS • Padidėjęs ašinis tarpas • Netinkamai pritvirtintas arba netinkamai užfiksuotas guolis

POVEIKIS • Didelė vidinio guolio sukimo momento apkrova ir ašinė apkrova, todėl kūginiai ritinėliai išsistumia ir užstringa • Žalai didėjant, gali pakilti temperatūra, ištekėti tepalai ir kartu išgaruoti bazinė alyva

SPRENDIMAS • Pakeiskite guolį • Patikrinkite rato stebulės būklę ir, jei reikia, ją pakeiskite

Nepakankamas sutepimas Per didelė išankstinė arba užteršimas nešvarumais apkrova, perkrova

PRIEŽASTIS • Užteršimas dulkėmis, purvu ir kitomis abrazyvinėmis medžiagomis, patekusiomis iš nešvarios darbo aplinkos • Nepakankamas sutepimas • Nešvarios rankos arba įrankiai • Pašaliniai priedai tepaluose

POVEIKIS • Įspaudimai ant ritinėlių ir judėjimo takelių sukelia vibraciją • Pakitusi ritinėlių spalva (mėlyna arba ruda) ir nutekėjimo žymės • Ritinėliai, bėgiai ir narvai susidėvi dėl perkaitimo arba visiško tepimo trūkumo

SPRENDIMAS • Naudokite reikiamą kiekį tinkamo tepalo • Švari darbo vieta, įrankiai ir rankos sumažins užteršimo riziką • Prieš montuodami guolį laikykite originalioje sandarioje pakuotėje • Sumontuokite guolį švarioje aplinkoje, apsaugotoje nuo nešvarumų patekimo • Bet kuriuo metu sumontuotus atvirus guolius uždenkite, jei montuodami darote pertrauką

PRIEŽASTIS • • • •

Didelė apkrova Netinkamas Sulygiavimas Koncentruota vietinė apkrova

POVEIKIS • Didesnė nei 200 °C temperatūra sukelia neigiamą poveikį, medžiaga tampa kieta ir sunkiai pasipriešina, todėl gali sugesti guolis • Ekstremaliais atvejais guolių dalys išsikraipo • Aukšta temperatūra gali sunaikinti tepalą arba pabloginti jo kokybę

SPRENDIMAS • Patikrinkite išankstinę apkrovą, kad sumažintumėte guolio temperatūrą • Venkite per didelės apkrovos • Naudokite tinkamas sukimo momento specifikacijas, pvz., „RepXpert“


48

TIEKĖJAI

NUO MODULIO IKI SMULKMENOS

ALYVOS FILTRAVIMAS SU „HENGST FILTER“ Įmonė „Hengst“ sukūrė naują alyvos filtravimo ir skysčių srautų valdymo modulį 6 cilindrų vienos eilės varikliams, kurių darbinis tūris yra 12,8-15,6 litro, kurie yra montuojami transporto priemonėse „Mercedes Actros MP4/MP5“. „Hengst“ pagamintas aliuminio liejinys sudaro alyvos srauto širdį sunkiuose varikliuose „Daimler AG Heavy Duty Engine“ ir yra montuojamas visame pasaulyje sunkvežimiuose ir komerciniame transporte populiarių markių, tokių kaip „Mercedes-Benz“, „Freightliner“, „EvoBus“ ir „Fuso“, o taip pat daugelyje žemės ūkio ir statybinės technikos mašinų, pvz., „Class Jaguar“ arba „Fendt“.

MODULIO SANDARA Pagrindiniai komponentai, tokie kaip aliuminio liejiniai, dalys pagamintos dirbtinio pluošto įpurškimo būdu ir integruoti alyvos filtro elementai, yra nuo pradžios iki galo gaminami nuosavose „Hengst“ gamyklose. Sukurtas varikliams HDEP modulis yra montuojamas junge prie alyvos karterio. Jame yra alyvos filtras, šilumokaitis, vožtuvai, davikliai, jungtys ir aušinimo skysčio siurblys. Todėl šame integruotame sprendime nėra naudojami nefiltruotos, švarios alyvos ir aušinimo skysčio vamzdžiai ir žarnos. Susidedanti iš virš 50 dalių sistema taupo montavimo erdvę ir svorį, o dėl minimalaus tekėjimo pasipriešinimo prisideda prie degalų taupymo ir teršalų emisijos mažinimo. Dėl to, viso liejinio svoris sumažėjo 44 %.

vadinamasis „Bypass“, išleidimo vožtuvą bei alyvos termostatą (pav. 1,2,3). Standartinėmis darbo sąlygomis vožtuvas „Bypass“ yra uždarytas. Šiuo atveju visa alyva teka pro alyvos filtrą, kuriame yra sulaikomi teršalai. Tuo atveju, kai alyvos slėgių skirtumas viršija leistiną ribą, sulėtėja alyvos srautas, o tai gali nutraukti variklio tepimo procesą. Tam, kad to būtų išvengta, dėl per didelio alyvos slėgio skirtumo prieš ir po filtro yra atidaromas „Bypass“ vožtuvas ir tokiu būdu yra palaikomas tinkamas alyvos kiekio srautas (šioje situacijoje jau nefiltruotos).

ALYVOS FILTRO KEITIMAS Alyvos ir jos filtro keitimo palengvinimui šiame modulyje yra sumontuotas sprendimas, kuris palengvina alyvos filtro įdėklo

demontavimą ir montavimą. Atsukus filtro dangtį, aptarnavimo vožtuvas pakyla į viršų ir atidaro alyvos nutekėjimo kanalą, pro kurį alyva nuteka į alyvos karterį. Palaukus keletą minučių galima visiškai išsukti filtrą. Dėl šio sprendimo filtro keitimas yra paprastas ir nekelia variklio užteršimo alyva grėsmės. Kaip yra žinoma, alyvos temperatūros stabilumo palaikymas, tai iššūkis su kuriuo ilgus metus susiduria variklių konstruktoriai. Alyvos nuolatinės temperatūros palaikymas, nepriklausomai nuo variklio apkrovos užtikrina tinkamą tepimą, o taip pat suteikia galimybę išlaikyti aukštas alyvos tepančias savybes per visą intervalą tarp jos keitimų. Svarbus „Hengst“ sukurto modulio elementas – tai alyvos temperatūros reguliavimas. Jis yra vykdomas termostato atidarymo vožtuvo pagalba ir alyvos srauto nukreipimo į alyvos radiatorių.

ALYVOS FILTRO VEIKIMAS Šiame modulyje yra naudojamas keičiamas „Hengst“ alyvos filtro įdėklas (kodas kataloge E510H07 D129) turintis būdingą formą ir sandarą bei net 66 m² filtruojantį

„Mersedes Benz Actros MP4“ (HDEP) Vožtuvas „Bypass“

MODULIO VEIKIMAS Verta atkreipti dėmesį į faktą, kad modulis taip pat turi savyje alyvos apėjimo modulį,

TRUCK.INTERCARS.LT

◾ Standartinės darbo sąlygos: „Bypass“ yra uždarytas ◾ „Bypass“ vožtuvas atsidaro, jei užsiblokuoja filtras ir šalto paleidimo metu, kai alyva turi aukštą temperaturą ir yra sunkiai pumpuojama žemoje temperatūroje ◾ Alyva turi pirmenybę


49

TIEKĖJAI

Mersedes Benz Actros MP4 (HDEP) Išleidimo vožtuvas

◾ Standartinėse sąlygose yra uždarytas ◾ Atsidaro atpalaidavus veržlę ◾ Alyva nuteka į karterį ◾ Tai apsaugo variklį nuo užteršimo ištekėjusia alyva

paviršių. Filtruojančio elemento klosčių ilgyje išdėstyti tarpiniai diskai padidina filtruojančios medžiagos stabilumą ir atsparumą apkrovoms veikiančioms šią medžiagą darbo metu. Diskai taip pat palaiko klostes atviroje padėtyje, o tai užtikrina optimalų reagavimą ir žemo slėgių skirtumų palaikymą bei geriausią filtravimo efektyvumą. Išskirtinė „Hengst“ filtro konstrukcija užtikrina tinkamą variklio tepimą per visą laikotarpį tarp keitimų. Alyvos filtro įdėklo keitimas turi būti atliekamas pagal transporto priemonės gamintojo nurodytus intervalus.

FILTRO IR ALYVOS PARINKIMAS „Hengst Filter“ - tai virš 60 metų patirties kuriant filtravimo sprendimus pirmajam montavimui. Priklausomai nuo variklio konstrukcijos, parenkame atitinkamas filtruojančias medžiagas su skirtingais separavimo lygiais ir eksploataciniais laikotarpiais. Jei naudojate ilgesnei ridai skirtas hidrosintetines alyvas, tai žinote, kad jos turi alyvos tarnavimo laikotarpį pailginančių priedų paketą, tačiau jos agresyviau veikia filtruojančias medžiagas, palyginti su pusiau sintetinėmis alyvomis. Naudojant tokią alyvą, verta sumontuoti filtrą su pailginto patvarumo filtruojančia medžiaga, t. y. sintetine arba kompozitine, kuri sulaiko 4μm dydžio daleles ir 20 kartų geriau sulaikys daleles, kurių skersmuo 10 μm. Dėl to gausite švaresnę alyvą tepimo sistemoje ir geresnę variklio elementų apsaugą. Lyginant su standartine filtruojančia medžiaga, kompozitinės filtruojančios medžiagos pasižymi didesniu cheminiu atsparumu bei puikiomis filtruojančiomis ir teršalų sulaikymo savybėmis, o tai

yra labai svarbu atsižvelgus į reikalavimus keliamus alyvos švarai ir ilgesnius jos keitimo intervalus. Tinkamas sluoksnių parinkimas lemia filtruojančios medžiagos savybes. Trumpai tariant, tik tinkamai parinktas pagal gamintojo reikalavimus filtras užtikrina tinkamą veikimą ir alyvos filtravimą per visą, ilgą transporto priemonės eksploatacijos laikotarpį tarp keitimų. Filtrai „Hengst“ užtikrina tinkamos filtruojančios medžiagos panaudojimą, kuri yra atspari senėjimo procesams, aukštos temperatūros poveikiui ir „išsiputimui“ (mechaninio atsparumo rodiklis). Todėl gerai parinkta alyva turi eiti poroje su tiksliai parinktu filtru. Filtruojantys moduliai skirti skysčių srautų valdymui yra vis dažniau naudojami ten, kur yra būtinas labai tikslus filtravimas, darbinės temperatūros valdymas, svorio ir

montavimo erdvės sumažinimas tuo pat metu užtikrinant didelę variklio galią. Papildomi, „Hengst“ įdiegti sprendimai, pvz., kreipiantysis strypas arba alyvos išleidimo vožtuvas, padeda demontuoti ir sumontuoti filtrų įdėklus transporto priemonės aptarnavimo metu. Tinkamai parinktos filtruojančios medžiagos padeda išlaikyti alyvos švarą tarp keitimo intervalų. Aptarnaujant modulius verta pasirinkti „Hengst“ filtrus, kurie padės apsaugoti variklį ir jo komponentus pagal variklio gamintojo nurodymus.

„Mersedes Benz Actros MP4“ skysčių temperatūros valdymas Valdymo vožtuvas

◾ Esant reikalui įjungia alyvos radiatorių ◾ Alyva apeina radiatorių, kai ji yra šalta ◾ Slėgių skirtumų mažinimas INTERCARS.LTMANN-FILTER. Geriausias pasirinkimas. Pirmtakas

Lyderis

Turime progą švęsti! Iš pirmo žvilgsnio per pastarųjų 70 metų produktas nelabai nedaug tepasikeitė. Filtro veikimo principas išliko tas pats. Tačiau, šiandien MANN-FILTER prekių ženklas - tai nenuginčijama filtravimo technikos galia automobilių pramonėje. Mūsų klientai gauna inovatyvius produktus savo transporto priemonėms ir technikai bei naudojasi mūsų kompleksišku aptarnavimu. Ta pažadame ateičiai! MANN-FILTER – tobulos dalys. Tobulas aptarnavimas. www.mann-filter.com


52

TIEKĖJAI

MAŽA PRIEŽASTIS –

DIDELI PADARINIAI

SVARBŪS ORO DŽIOVINTUVŲ KASEČIŲ NAUDOJIMO VEIKSNIAI Didelės masės (virš 7,5 t) transporto priemonėse paprastai diegiamos suspausto oro sistemos. Suspaustu oru gali būti valdoma ne tik stabdžių sistema, bet ir, pavyzdžiui, pneumatinė pakaba, transmisijos kontrolė, SCR sistemos „AdBlue®“ įpurškimas.

yra vandens garų, sukeliančių drėgmę. Ši drėgmė gali sukelti įvairių suspausto oro sistemos komponentų koroziją. Ji taip pat gali kondensuotis į skystį, kuris esant žemai temperatūrai gali užšalti ir užblokuoti vožtuvus. Dėl šios priežasties po kompresijos oras patenka į džiovintuvą. Pasiekus reikiamą slėgį šiltas ir drėgnas oras nukreipiamas į oro džiovintuvo kasetę.

ORO DŽIOVINTUVO KASEČIŲ VEIKIMAS

Oro džiovintuvo mazgas

Siekiant tinkamo suspausto oro sistemos veikimo reikalingas sausas ir švarus oras. Išvalytas oras į kompresorių patenka iš variklio įsiurbimo skyriaus. Tačiau jo sudėtyje

1

2

Oro džiovintuvo kasetės korpusas paprastai gaminamas iš lakštinio plieno. Komponento gaubte įdiegtos angos ir atitinkamas sriegis. Džiovintuvo kasetė užpildyta desikantu – jį sudaro 1-3 mm dydžio granulės, pagamintos iš porėtos medžiagos. Jos chemiškai ir struktūriškai suformuotos taip, kad savo paviršiuje galėtų kaupti iš oro patenkantį vandenį. Šis reiškinys vadinamas adsorbcija (nepainioti su absorbcija). Didelis kiekis smulkių porų, kanalų ir ertmių leidžia sukurti itin didelį paviršiaus plotą – 1 gramas desikanto sudaro daugiau kaip 1000 kvadratinių metų. Aiškesniam vaizdui galima pasitelkti tokį pavyzdį: vienas kilogramas desikanto (įprastinis desikanto kiekis vilkike) sudaro 200 futbolo aikščių plotą!

6

5

3

Suspausto oro sistemos sandara

TRUCK.INTERCARS.LT

Veikiant kompresoriui po 3-5 minučių visas granulių paviršius tampa drėgnas – jis turi būti regeneruojamas. Šio proceso metu suspausto oro tiekimas nutraukiamas – atidaromas atskiras regeneracijos rezervuaras. Iš jo ištekantis oras nukreipiamas į oro džiovintuvo kasetę priešinga kryptimi. Sugerti vandens garai atitrūksta nuo desikanto, patenka į oro srautą ir yra išleidžiami į atmosferą per specialų duslintuvą. Po šio proceso desikantas vėl gali sugerti drėgmę ir ciklas kartojamas iki kitos regeneracijos.

MAŽA PRIEŽASTIS – DIDELI PADARINIAI Regeneracijos procesas gali vykti tik oro džiovintuve esant tinkamam slėgiui. Kartais reikiamas slėgis nepasiekiamas – tai gali nutikti dėl šių priežasčių: netinkamo vairavimo pobūdžio (važiuojami trumpi atstumai su dažnais variklio užgesinimais), gedimo suspausto oro sistemoje (pavyzdžiui, gali būti sugedęs stabdžių cilindras, atsiradęs nuotėkis suspausto oro tiekimo žarnos į priekabą jungtyje, įtrūkimas oro pagalvėje ar oro žarnos užsiblokavimas). Esant bet kuriam iš šių gedimų reikiamą slėgį kompresorius pasiekia vėliau arba nepasiekia apskritai. Nepasiekus reikiamo sistemos slėgio valdymo blokas negauna

5 4

7

REGENERACIJA

5

Žymėjimų reikšmės 1. Oro kompresorius 2. Oro džiovintuvas su slėgio reguliatoriumi 3. Regeneracijos talpykla 4. Daugiakontūris apsauginis vožtuvas 5. Oro rezervuaras 6. Ventiliacijos vožtuvas 7. Aktyvavimo cilindras rankiniam stabdžiui


53

TIEKĖJAI

signalo regeneruoti oro džiovintuvo kasetę. Nevykstant regeneracijai oro džiovintuvo kasetės drėgmė tampa vis didesnė. Prisisotinus desikantui (jo paviršiui visiškai pasidengus drėgmės sluoksniu) kasetėje kondensuojasi vanduo ir užlieja granules. Šio reiškinio rezultatas – drėgmė ir kondensatas prasiskverbia tolyn į pneumatinę sistemą ir joje padaro didelę žalą. Šį reiškinį lemia komponentų medžiagos: dauguma komponentų, pavyzdžiui, krypties vožtuvai, stabdžių cilindrai ir pavaros dalys yra pagamintos iš aliuminio ir plieno. Vandeniui pasiekus šias dalis pasireiškia korozija. Šiuo atveju įvairūs judantys komponentai, pavyzdžiui, elektromagnetiniai vožtuvai, gali užsiblokuoti. Neigiamas poveikis pasireiškia ir desikantui: dėl per didelio vandens kiekio jis pasunkėja ir sulimpa. Tuomet vairavimo metu pasireiškianti vibracija ir kompresoriaus pulsacija suskaldo ir susmulkina granules. Atsiradusios dulkės, susimaišiusios su kondensatu, migruoja iš džiovintuvo kasetės

ir užteršia pneumatinę sistemą. Šios susmulkintos granulės dėl abrazyvinių savybių sugadina visus mechaninius-pneumatinius komponentus ir užblokuoja visas judančias dalis. Dėl šio reiškinio reikalingas daug laiko užimantis visos pneumatinės sistemos remontas. Sugadintų komponentų keitimas reikalauja didelių išlaidų. Siekiant užtikrinti tinkamą oro džiovintuvo veikimą itin svarbu vadovautis toliau nurodytomis instrukcijomis: » Visada būtina laikytis transporto priemonės gamintojo nurodyto oro džiovintuvo kasečių keitimo intervalo. Kompanija „febi“ rekomenduoja jas keisti vieną kartą per metus. » Vengti važinėti trumpais atstumais dažnai išjungiant variklį. » Reguliariai tikrinti, ar suspausto oro sistemoje nėra nuotėkių, neatidėliotinai suremontuoti bet kokius gedimus ar nuotėkius. » Reguliariai tikrinti slėgio reguliatoriaus nustatymą. Esant netinkamam nustatymui gali būti nepasiekiamas regeneracijai reikalingas slėgis.

Granulių migracija iš džiovintuvo kasetės

Sulipusios granulės

Oro džiovintuvo kasetės sandara

Visą suspausto oro sistemos dalių asortimentą galite rasti:

Prekinis ženklas „febi“ yra „bilstein“ grupės dalis. Ši grupė vienija kelis gerai žinomus prekinius ženklus. Daugiau informacijos:

INTERCARS.LT


I NNOV A T I ON

„AquaBlade ™“ – tai „Valeo“ užpatentuota

originalios įrangos technologija, kuri dabar pasiekiama ir atsarginių dalių rinkos klientams.

Užpatentuotas saugumas Geresnis matomumas ir komfortas vairuotojui. Geriausia kokybė važiuojant bet kokiu greičiu, naktį ar sudėtingomis oro sąlygomis.

Geriausias stiklo valymo efektyvumas Inovatyvus integruotas sprendimas. Efektyvesnis viso priekinio stiklo valymas: ploviklis yra tolygiai paskirstomas per visą valytuvo ilgį.

Transporto priemonė

!

mm/coliai

132002

SETRA-KASSBOHRER ComfortClass, TopClass

x1

1000 / 40

132003

SETRA-KASSBOHRER ComfortClass, TopClass

x1

1000 / 40

132902

MERCEDES Citaro

x1

900 / 36

132903

MERCEDES Citaro

x1

900 / 36

132580

DAF XF, CF (01/2020->)

x1

580 / 23

4

Vairuotojo pusė

Keleivio pusė


Technologija „Aquablade™“ atsarginių dalių rinkoje

I NNOV A T I ON

„Aquablade™“ – tai inovatyvus sprendimas, kuris yra paremtas tiksliu ploviklio purškimu ant transporto priemonės stiklo paviršiaus pro valytuve sumontuotus skysčio purkštukus. Stiklo valymas yra spartesnis ir tolygesnis, palyginti su standartiniais valytuvais. Valymo kokybė nepriklauso nuo važiavimo greičio. Valytuvų „Aquablade™“ efektyvumą patvirtino įvairių vokiečių Fraunhofer institute atliktų testų rezultatai. Buvo įrodyta, kad „Aquablade™“ užtikrina 0,315 s greitesnę vairuotojo reakciją, palyginti su standartiniais stiklų valytuvais. Praktikoje tai reiškia stabdymo kelio sutrumpinimą 4 metrais važiuojant 50 km/h, o tai atitinka pėsčiųjų perėjos plotį. Technologija „Aquablade™“ debiutavo kaip originali įranga lengvuosiuose automobiliuose. Laikui bėgant, šią technologiją pradėta naudoti ir kitų tipų transporto priemonėse, o neseniai ji tapo pasiekiama ir atsarginių dalių rinkoje – ją siūlo „Valeo“ ir SWF prekių ženklai. Pagal įmonės „Valeo“ paskaičiavimus, šiuo metu valytuvus „Aquablade™“ naudoja virš milijono transporto priemonių, riedančių Europos keliais.

Naujiena asortimente „SWF Das Original Truck – Aquablade™“ Po sėkmės lengvųjų automobilių ir autobusų rinkoje, įmonė „Valeo“ sėkmingai žengė į sunkvežimių rinką. Jau daugiau nei metai „Aquablade™“ technologijos valytuvai yra montuojami kaip originali įranga sunkvežimiuose DAF XF, CF*. Šie prekės ženklo „SWF Das Original Truck“ valytuvai yra pasiekiami atsarginių dalių rinkoje jau nuo 2022 m. sausio mėnesio.

*Ref. 132580 – „Aquablade™“ technologijos valytuvas

Naujiena!

Ilgis 580 mm Supakuoti po vieną vienetą Pritaikymas: DAF XF, CF (01/2020->) OES kodai: 1542512, 1542514

Naši ploviklio tiekimo sistema padidina vairavimo saugumą sudėtingomis oro sąlygomis. Tai yra ypač svarbu transporto priemonėse, kuriomis yra gabenami keleiviai. Valytuvai „Aquablade™“ užtikrina greitą stiklo valymą ir gerina matomumą, be to, tai yra patikima pagalba transporto priemonių saugos sistemoms. Daugelyje naujausios kartos transporto priemonių kameros ir pagalbinių vairuotojo sistemų davikliai yra sumontuoti priekinio stiklo viršuje. Ploviklio srautas iš standartinių purkštukų dažnai nepasiekia šių vietų, ypač esant didesniam važiavimo greičiui. Naudojant „Aquablade™“ valytuvus, kamerų ir daviklių riboto matomumo lauko problema buvo išspręsta.


CASTROL VECTON FUEL SAVER

CASTROL VECTON FUEL SAVER

5W-30 E6/E9

5W-30 E7

VECTON FS E6/E9 5W30 208L VECTON FS E6/E9 5W30 20L VECTON FS E6/E9 5W30 5L

VECTON FS E7 5W30 208L VECTON FS E7 5W30 20L

56

Visiškai sintetinė variklių alyva, užtikrinanti iki 40 % geresnį našumą naujausiuose dyzeliniuose varikliuose, įskaitant EURO VI ir variklius su DPF. ACEA E6, E7, E9 ; API CJ-4 ; JASO DH-2 CAT ECF-3; MAN M 3477, M 3677; MB-Approval 228.51; RVI RLD-3; Volvo CNG, VDS-4. Tenkina FordWSS-M2C213-A1 reikalavimus.

CASTROL VECTON LONG DRAIN

Visiškai sintetinė variklių alyva, užtikrinanti ilgesnį alyvos keitimo intervalą dyzeliniams varikliams, atitinkantiems nuo EURO I iki EURO V emisijos reikalavimus. Skirta varikliams be DPF ir kai kuriems varikliams su EGR bei SCR NOx sistemomis. ACEA E4, E7; MAN M 3277; MB-Approval 228.5; Scania LDF-3; Volvo VDS-3

CASTROL VECTON LONG DRAIN

10W-30 E6/E9

10W-40 E6/E9

VECTON LD 10W30 E6/E9208L VECTON LD 10W30 E6/E9 20L

VECTON LD 10W40 E6/E9 208 VECTON LD 10W40 E6/E9 20L VECTON LD 10W40 E6/E9 5L

Dalinai sintetinė variklių alyva, skirta nuo EURO I iki EURO 6 emisijos reikalavimus atitinkantiems dyzeliniams varikliams su DPF, EGR ir SCR NOx sistemomis. ACEA E6, E7, E9 ; API CJ-4 ; JASO DH-2 CAT ECF-3; MAN M 3271-1, M 3477; MB-Approval 228.51; RVI RLD-3; VOLVO CNG, VDS-4; tenkina DAF PX EURO VI.

CASTROL VECTON LONG DRAIN

Visiškai sintetinė variklio alyva, užtikrinanti iki 40 % geresnių našumą ir ilgesnį alyvos keitimo intervalą iki 100 000 km EURO VI ir senesniems varikliams su DPF. ACEA E6, E7, E9 ; API CJ-4 ; JASO DH-2 CAT ECF-3; MB-Approval 228.51; VOLVO CNG, VDS-4, VDS-4.5; MAN M 3271-2, M 3477, tenkina IVECO ir DAF EURO VI reikalavimus.

CRB TURBOMAX

10W-40 E7

10W-40 E4/E7

VECTON LD E7 10W40 208L VECTON LD E7 10W40 20L VECTON LD E7 10W40 5L

CRB TURBO 10W40 E4/E7 208 CRB TURBO 10W40 E4/E7 20L

Visiškai sintetinė variklių alyva, užtikrinanti ilgesnį iki 120 000 km alyvos keitimo intervalą dyzeliniams varikliams, atitinkantiems nuo EURO I iki EURO V emisijos reikalavimus. Skirta varikliams be DPF, ir kai kuriems varikliams su EGR bei SCR NOx sistemomis. ACEA E4, E7; API CF. MAN M 3277; MB-Approval 228.5; SCANIA LDF-3; VOLVO VDS 3; tenkina DAF reikalavimus.

CASTROL VECTON LONG DRAIN

Visiškai sintetinė variklių alyva bekelės technikos dyzeliniams varikliams, atitinkantiems nuo EURO I iki EURO V emisijos reikalavimus. Dėka DURASHIELDTM priedų užtikrinama iki 40 % geresnė variklio apsauga nuo dilimo. ACEA E4, E7; API CI-4; JASO DH-1 Cummins CES 20077, 20078; Deutz DQC III-10; MACK EO-N; MAN M 3277; MB-Approval 228.5; MTU Oil Category 3; RVI RLD-2; VOLVO VDS 3.

CASTROL VECTON

10W-40 E6/E9

15W-40 CK-4/E9

VECTON LD 10W40 E6/E9 208 VECTON LD 10W40 E6/E9 20L VECTON LD 10W40 E6/E9 5L

VECTON 15W40 CK-4/E9 208L VECTON 15W40 CK-4/E9 20L

Visiškai sintetinė variklio alyva, užtikrinanti iki 40 % geresnių našumą ir ilgesnį alyvos keitimo intervalą iki 100 000 km EURO VI ir senesniems varikliams su DPF. ACEA E6, E7, E9 ; API CJ-4 ; JASO DH-2 CAT ECF-3; MB-Approval 228.51; VOLVO CNG, VDS-4, VDS-4.5; MAN M 3271-2, M 3477,TRUCK.INTERCARS.LT tenkina IVECO ir DAF EURO VI reikalavimus.

Variklio alyva, sukurta pagal sintetinę technologiją. Užtikrina ilgesnį alyvos keitimo intervalą. Skirta dyzeliniams varikliams su EGR sistemomis, DPF, DOC ir (arba) SCR, kai dyzelino sieros kiekis ribojamas iki 15 ppm. ACEA E9; API CK-4; JASO DH-2 CAT ECF-3; Cummins CES 20086; MB-Approval 228.31; RVI RLD-3; VOLVO VDS-4.5.


57

PRISITAIKO PRIE SEKMES **

Naujasis „Castrol VECTON“ su „System ProTM“ technologija užtikrina iki 45 % didesnį eksploatacinių savybių rezervą* ir ilgesnį alyvos tarnavimo laiką. * Palyginti su API ir ACEA pramonės reikalavimais ir remiantis bandymais, atliktais su 81 proc. „Castrol VECTON“ asortimento kiekiu, remiantis 12 mėnesių pardavimais iki 2017 m. kovo mėn. **Tai daugiau nei tik alyva. Tai skysčių inžinerija.

INTERCARS.LT

www.castrol.com/vecton


58

TIEKĖJAI

UNIVERSALUSIS ENERGIJOS ŠALTINIS KOMERCINĖMS TRANSPORTO PRIEMONĖMS SKIRTAS AUKŠTŲ TECHNINIŲ PARAMETRŲ „TA“ SERIJOS „AGM“ TIPO AKUMULIATORIUS Sunkvežimiuose įrengti elektros energijos vartotojai maitinami iš naujųjų TA serijos AGM tipo akumuliatorių

Kiekvienam sunkvežimio vairuotojui jo transporto priemonės iškrovimas yra skubus reikalas. Laiko prie sandėlio rampos dažnai būna nedaug, be to, atsipalaiduoti neleidžia didesnė nervinė įtampa. Dėl to efektyvia reiso pertraukų užtikrinimo priemone yra įstatymu nustatytas poilsio laikas, padedantis išvengti už vairo patiriamo nuovargio keliamų pavojų. Šiuolaikinėse komercinėse transporto priemonėse netrūksta per pertraukas naudojamos įrangos. Vis dėlto, gyvenamosioms ir patogumo funkcijoms reikia daug elektros energijos. Tai žinodama „Bosch“ savo produkcijos asortimentą papildė naujuoju TA serijos AGM tipo akumuliatoriumi, padedančiu vairuotojams ne tik patogiai ilsėtis, bet ir patikimai paleisti variklį. Sunkvežimių vairuotojai-profesionalai nuolat yra kelyje, o reisai dažnai būna ilgalaikiai. Komercinės transporto priemonės jiems tampa

NAUJIEJI „BOSCH“ „TWIN“, SKIRTI NEPRIKLAUSOMAI ATSARGINIŲ DALIŲ RINKAI Nuo 2019 metų pabaigos „Bosch“ siūlo autoservisams įsigyti „Twin“ serijos valytuvo šluostiklių (užsakymo numeris 3 397 015 453 FUP), skirtų naujiesiems„Mercedes-Benz“ modelių„Actros“,„Antos“ ir„Arocs“ variantams MP5 (gaminami nuo 2019 m. rugsėjo).

TRUCK.INTERCARS.LT

antraisiais namais, kuriuose jie praleidžia ne vieną dieną, savaitę ar net mėnesį. Daug elektros energijos suvartojanti įranga komercines transporto priemones paverčia tolimųjų reisų vairuotojų poilsio zonomis. Įvairios gyvenamosios ir patogumo funkcijos, pavyzdžiui, pagalbinė oro kondicionavimo ir šildymo sistema, šaldytuvas, mikrobangų krosnelė ar televizorius, gerina sunkvežimių vairuotojų darbo sąlygas, tačiau labai apkrauna akumuliatorių, net jei transporto priemonė nevažiuoja. Remiantis gedimų statistiniais duomenimis yra žinoma, kad viena dažniausių priežasčių yra išeikvotas ir pasenęs akumuliatorius, todėl akivaizdu, kad išaugusį poreikį patenkinti gali tik aukštų techninių charakteristikų akumuliatorius.

ELEKTROS ENERGIJĄ GYVENAMOSIOMS IR PATOGUMO FUNKCIJOMS TIEKIA NAUJASIS „TA“ SERIJOS „AGM“ TIPO AKUMULIATORIUS „Bosch“ savo produkcijos asortimentą papildė ypač talpiu komercinių transporto priemonių starterio maitinimo 12 voltų TA

serijos AGM tipo akumuliatoriumi. Aukštų techninių charakteristikų, atsparūs vibracijai ir nereikalaujantys techninės priežiūros komercinių transporto priemonių akumuliatoriai pritaikyti ne tik tiekti elektros energiją daugeliui vartotojų, bet ir patikimai paleisti variklį. „Bosch“ TA serijos AGM tipo akumuliatorius komercinių transporto priemonių elektros vartotojams energiją patikimai tiekia ilgą laiką, net jei transporto priemonė nevažiuoja. Su šiuo akumuliatoriumi toks naudojimo režimas kelia mažesnę gedimų ir prastovų riziką.

APSAUGOTAS NUO ELEKTROLITO NUOTĖKIO IR NEREIKALAUJANTIS TECHNINĖS PRIEŽIŪROS Naujasis TA serijos AGM tipo akumuliatorius, kuriame įdiegta sugeriamųjų stiklaplastikio tarpiklių (angl. Absorbent Glass Mat – AGM) technologija, sukurtas atsižvelgiant į konkrečius tolimųjų reisų transporto priemonių poreikius. Šio tipo akumuliatoriuose visas elektrolitas yra stiklaplastikio tarpikliuose. Dėl to nelieka pavojaus, kad išsilies elektrolitas, ir nereikia jokios techninės priežiūros.


59

TIEKĖJAI

YPAČ DIDELIS IŠKROVIMO-ĮKROVIMO CIKLŲ SKAIČIUS A serijos AGM tipo akumuliatoriams būdingas ypač didelis iškrovimo-įkrovimo ciklų skaičius, kuris, palyginti su įprastiniais rūgštiniais akumuliatoriais, yra didesnis iki šešių kartų, kai bandymas atliekamas akumuliatorių iškraunant iki 80 procentų. Šie akumuliatoriai užtikrina mažesnę gedimų, kuriuos sukelia cikliškos apkrovos, riziką. Garantuojama ne tik pastovi įtampa lėtai judančio transporto srauto ar transporto priemonės stovėjimo atvejais, bet ir patikimas variklio paleidimas.

DIDELIS ATSPARUMAS VIBRACIJAI Šiuolaikinių komercinių transporto priemonių variklio skyriuose įvairiems komponentams vietos lieka vis mažiau. „AdBlue“ technologijos įranga ir atrankiosios katalizinės redukcijos keitikliai turi būti kuo arčiau variklio. Dėl to akumuliatorius vis dažniau įrengiamas netoli galinės ašies, kur vibracija paprastai būna didesnė. Tokiais atvejais puikiai tinka TE serijos EFB tipo arba TA serijos AGM tipo akumuliatoriai, kurių atsparumas vibracijai atitinka DIN EN 50342-1. Šiame standarte, be kita ko, apibrėžiama, koks turi būti didžiausias atsparumas vibracijai, kuris nustatomas laboratorijose, atliekant įtempių ir vibracijos bandymus horizontalia, vertikalia ir įstrižainės kryptimi.

PATIKIMAS VARIKLIUI PALEISTI ŠALTU ORU IR NAUDOTI SU VARIKLIO AUTOMATINIO IŠJUNGIMO IR PALEIDIMO SISTEMA TA serijos AGM tipo akumuliatoriams būdingos puikios savybės, kurių reikia varikliui paleisti esant šaltam orui. 1200 A šaltojo paleidimo srovės ir 210 Ah talpos akumuliatorius yra patikimas elektros energijos šaltinis, skirtas ne tik tiekti energiją visoms patogumo ir gyvenamosioms funkcijoms, bet ir patikimai paleisti varikliui šaltyje. AGM technologija užtikrina didelį iškrovimo-įkrovimo ciklų skaičių, todėl šie akumuliatoriai tinka naudoti su variklio automatinio išjungimo / paleidimo sistemomis ir laisvojo riedėjimo funkcija, kai esant išjungtam varikliui akumuliatorius nekraunamas. Aukščiausių techninių charakteristikų TA serijos AGM tipo akumuliatorius papildo esamą „Bosch“ EFB tipo ir įprastinių rūgštinių akumuliatorių, skirtų komercinėms transporto priemonėms, asortimentą. Tai – visiškai naujas ir patikimas aukščiausios klasės gaminys, atitinkantis transporto priemonių gamintojų keliamus kokybės reikalavimus.

„BOSCH“ „TA“ SERIJOS (12 V, 210 AH, 1200 A) KOMERCINIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ AKUMULIATORIUS „BOSCH“ „TA“ SERIJOS „AGM“ TIPO AKUMULIATORIŲ ĮVAIROVĖ

Tai galingiausias komercinių transporto priemonių akumuliatorius, priklausantis „Bosch“ AGM technologijos gaminių su patentuota „Powerframe®“ technologija asortimentui. Jis pritaikytas naudoti su variklio automatinio išjungimo ir paleidimo sistemomis ir specialiai sukurtas tiekti elektros energiją pažangioms patogumo ir gyvenamosioms funkcijoms, iš kurių galima paminėti pagalbinę oro kondicionavimo ir šildymo sistemą. Didelis tolimųjų reisų komercinių transporto priemonių elektros energijos poreikis patenkinamas patikimai, net jei laikotarpis kelyje trunka daug dienų arba akumuliatoriaus įkrovos lygis yra žemas.

„BOSCH“ „TE“ SERIJOS „EFB“ TIPO AKUMULIATORIUS Tai ypač galingas ir atsparus vibracijai EFB technologijos komercinių transporto priemonių akumuliatoriams su patentuota„Powerframe®“ (tinklelis) technologija, kuriam būdingas optimalus elektros srovės stipris ir mažesnė korozija. Jie puikiai tinka naudoti tolimųjų reisų transporto priemonėse, kuriose įrengiama daug energijos vartojančių gyvenamųjų funkcijų, arba ne keliuose eksploatuojamose ir (arba) didelės galios mašinose.

„BOSCH“ RŪGŠTINIAI AKUMULIATORIAI Tai ypač aukštų techninių charakteristikų ir didelio iškrovimo-įkrovimo ciklų skaičiaus T5 SLI serijos komercinių transporto priemonių starterio maitinimo akumuliatoriai su patentuotu „Powerframe®“ technologija. Jiems būdingas optimalus elektros srovės stipris ir mažesnė korozija. Jie puikiai tinka naudoti tolimųjų reisų transporto priemonėse, kuriose yra didelis elektros energijos poreikis. Rūgštinių akumuliatorių asortimente taip pat yra T4 SLI serijos modelių, skirtų tenkinti vidutiniškam energijos poreikiui, ir T3 SLI, kurie skirti mažiau energijos naudojančioms transporto priemonėms.

INTERCARS.LT


60

PRODUKTAI

HEAVY DUTY

2 KOLONŲ, 8 TONŲ KELTUVAS KROVININIAMS AUTOMOBILIAMS PRIVALUMAI: + Maksimali 8000 kg keliamoji galia yra ypač tinkama dideliems pikapams, visureigiams, mikroautobusams, furgonams, kemperiams, vidutiniams autobusams ir lengviesiems sunkvežimiams kelti. + Nėra viršutinės skersinės sijos, todėl ir montavimo vietos aukštis, ir keliamos transporto priemonės aukštis yra neriboti. + Nėra apatinio sinchronizavimo trosų dangčio, todėl papildomi kėlikliai ir (ar) įrankių vežimėliai gali laisvai judėti po pakelta transporto priemone. + Jokių trosų! Protingas dizainas sumažina montavimo sąnaudas ir padidina darbo efektyvumą, reikia mažiau techninės priežiūros darbų ir kartu išlaidų eksploatuojant. + Stabilus ir saugus darbas dėl automatinio abiejų kolonų sinchronizavimo. + Kolonų sinchronizavimo prijungimas belaidis. Greitas ir stabilus belaidis duomenų perdavimas. + Nuolatinis laiko ir duomenų perdavimo nuokrypio stebėjimas užtikrina operatorių ir pakeltos transporto priemonės saugumą. + Valdymo sistema gali nustatyti, ar saugumo fiksatoriai yra užfiksuoti, ar ne. + Komplekte yra nuimami keltuvo atramų paaukštinimai transporto priemonėms, kurių prošvaisa – 130 mm ar daugiau. + Šiuolaikiniai aliumininiai varikliai leidžia išvengti perkaitimo ir užtikrina ilgą tarnavimo laiką. + Tvirtos hidraulinės pavaros kiekvienoje kolonoje su apsauginiais vožtuvais. + Integruotas valdymo blokas taupo vietą ir lengviau montuojamas. + Lengvas ir patogus valdymas mygtukais. + Patvarus miltelinis dažymas. + Sertifikatas CE, SGS UK. IC KODAS: EVERTE28

TECHNINIAI DUOMENYS: ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾

Keliamoji galia – 8000 kg; Kėlimo aukštis – 1900 mm; Atstumas tarp kolonų – 3420 mm; Kolonos aukštis – 3927 mm; Keltuvo plotis – 4404 mm; Priekinių letenų ilgis – 950–1900 mm; Galinių letenų ilgis – 950–1900 mm; Kėlimo laikas – 80 s; Variklio galia – 2 × 2,2 kW; Įtampa – 400 V; Keltuvo svoris – 1500 kg.

IRANGA.INTERCARS.LT TRUCK.INTERCARS.LT


61

PRODUKTAI

SPECIALŪS SUNKVEŽIMIŲ REMONTO ĮRANKIAI

VAMZDINIAI RAKTAI Raktas, uždedamas, 6 kampų (46 mm) – BPW IC kodas: STR-KR46/6 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 6 kampų (85 mm), ilgas (300 mm) IC kodas: STR-KR85/6/L Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 6 kampų (50 mm) – MERCEDES IC kodas: STR-KR50/6 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 8 kampų (85mm) – SCANIA, VOLVO IC kodas: STR-KR85/8 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 6 kampų (55 mm) IC kodas: STR-KR55/6 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 6 kampų (90 mm) IC kodas: STR-KR85/8 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 6 kampų (60 mm) IC kodas: STR-KR60/6 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 6 kampų (95 mm) – IVECO; VOLVO KÄSSBOHRER; MERCEDES IC kodas: STR-KR95/6 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 6 kampų (65 mm) – BPW; IVECO IC kodas: STR-KR65/6 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 6 kampų (100 mm) – SCANIA IC kodas: STR-KR100/6 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 6 kampų (65 mm) – BPW IC kodas: STR-KR006 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 8 kampų (100 mm) – SCANIA; VOLVO IC kodas: STR-KR100/8 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 12 kampų (65 mm) IC kodas: STR-KR65/12 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 12 kampų (105 mm) – IVECO IC kodas: Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 6 kampų (70 mm) IC kodas: STR-KR70/6 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 6 kampų (105 mm) – ROR; SCANIA; VOLVO IC kodas: STR-KR105/6 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 6 kampų (75 mm) – MERCEDES IC kodas: STR-KR75/6 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 8 kampų (110 mm) – BPW; SCANIA IC kodas: STR-KR110/8 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 8 kampų (75mm) – SCANIA IC kodas: STR-KR75/8 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 6 kampų (115 mm) – DAF IC kodas: STR-KR115/6 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 6 kampų (77 mm) – TRAILOR IC kodas: STR-KR77/6 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 8 kampų (112 mm) – ROR; WIELTON IC kodas: STR-KR112/8 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 6 kampų (80 mm) – RENAULT; VOLVO FM12 IC kodas: STR-KR80/6 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 8 kampų (115 mm) – IVECO; VOLVO IC kodas: STR-KR115/8 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 8 kampų (80 mm) – SCANIA IC kodas: STR-KR80/8 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 6 kampų (120 mm) – DAF; SCANIA IC kodas: STR-KR120/6 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 6 kampų (85 mm) – BPW; SAF IC kodas: STR-KR85/6 Gamintojas: STR

Raktas, uždedamas, 6 kampų (140 mm) – SAF IC kodas: STR-KR140/6 Gamintojas: STR

INTERCARS.LT


62

PRODUKTAI

SMŪGINĖS GALVUTĖS

¾", 12 kampų, 65 mm – TRUCK IC KODAS: SEA SX0150 Gamintojas: SEALEY

¾'', 8 kampų, 80 mm – SCANIA IC KODAS: SEA CV001 Gamintojas: SEALEY

6 kampų, 1", ašims, 95 mm – VOLVO IC KODAS: 0XAT9203 Gamintojas: PROFITOOL

¾'', 100 mm, 8 kampai, 80 mm – SCANIA IC KODAS: SEA CV004 Gamintojas: SEALEY

TRUCK.INTERCARS.LT

Galvutė ašims, 80 mm – BPW IC KODAS: 0XAT9004 Gamintojas: PROFITOOL

¾'', dydis: vidinis – 80 mm; išorinis – 95 mm, su 6 dantukais IC KODAS: 0XAT9037 Gamintojas: PROFITOOL

¾'', 95 mm (daugiakampė) – SW36, MERCEDES BENZ IC KODAS: SEA CV015 Gamintojas: SEALEY

¾'', 6 kampų, 101 mm / 110 mm – MAN IC KODAS: 0XAT9014 Gamintojas: PROFITOOL

6 kampų, ¾", 80 mm – VOLVO IC KODAS: 0XAT9200 Gamintojas: PROFITOOL

Galvutė ašims, 95 mm – MERCEDES BENZ IC KODAS: 0XAT9010 Gamintojas: PROFITOOL

¾'', dydis: vidinis – 95 mm; išorinis – 115 mm, su 6 dantukais, 11,5 mm IC KODAS: 0XAT9038 Gamintojas: PROFITOOL

Galvutė ašims, 6 kampų, 1'', 105 mm – VOLVO IC KODAS: 0XAT9202 Gamintojas: PROFITOOL


63

PRODUKTAI

Kilus klausimams, kreipkitės į Jus aptarnaujantį vadybininką, telefonu (8 5) 219 3763 arba lt.irankiai@intercars.eu.

Galvutė ašims, 110 mm – IVECO IC KODAS: 0XAT9008 Gamintojas: PROFITOOL

Galvutė ašims, ¾'', 133 mm – MAN TGA IC KODAS: 0XAT9013 Gamintojas: PROFITOOL

8 kampų, ¾", 115 mm – VOLVO IC KODAS: 0XAT9005 Gamintojas: PROFITOOL

Galvutė ašims, 140 mm – SAF Euro-AchsenA IC KODAS: 0XAT9001 Gamintojas: PROFITOOL

Didžiąją dalį autoservisų įrangos ir įrankių asortimento, akcijas ir specialius pasiūlymus rasite adresu iranga.intercars.eu.

Galvutė sankabos velenui, ¾'' – SCANIA IC KODAS: 0XAT9205 Gamintojas: PROFITOOL

PRASUKIMO ĮRANKIAI

Galvutė, ½'', alkūniniam velenui prasukti – SCANIA IC KODAS: SEA CV011 Gamintojas: SEALEY

Velenui prasukti – RENAULT; VOLVO: D11B; D12; D16C; D9A; DXi11.. IC KODAS: SEA CV039 Gamintojas: SEALEY

Velenui prasukti – MAN: D20, D25, D26, D28 IC KODAS: SEA CV005 Gamintojas: SEALEY

Velenui prasukti – MAN: D25; D28; OM457; OM541, OM542, OM902.. IC KODAS: SEA CV037 Gamintojas: SEALEY

Velenui prasukti – IVECO; CARGO 150E27R PR/FPR 320E27T.. IC KODAS: SEA CV029 Gamintojas: SEALEY

Velenui prasukti – VOLVO: MP8 / MP10 / FH / D13A520 IC KODAS: 0XAT9003 Gamintojas: PROFITOOL

INTERCARS.LT


64

„ZF TIEKĖJAI

BUS CON

AUTOBUSŲ PARKUS VALDANČIOMS ĮMONĖMS SUTEIKIA PRIEIGĄ PRIE VERTINGŲ DUOMENŲ APIE TRANSPORTO PRIEMONES

Frydrichshafenas (Vokietija). Dideliame transporto priemonių parke tarpusavyje susiję daug skirtingų elementų: transporto priemonės, vairuotojai, elektros energija, vidaus degimo varikliai. Darbas gali vykti sklandžiai ir efektyviai, tik harmoningai suderinus maršrutų planavimą, degalų sąnaudas, reglamentavimą ir teisinius reikalavimus. „ZF Bus Connect“ yra naujas produktas, sukurtas atsižvelgiant į autobusų parkų operatorių poreikius. Pažangi parkų valdymo programa „ZF Bus Connect“ padeda viešojo transporto ir privačių autobusų operatoriams tobulinti darbą ir gerinti savo parkų eksploatavimo efektyvumą bei veiklos rodiklius.

SAUGUMAS Geografinės zonos ribojimas ir vairuotojų elgsenos stebėsena leidžia aptikti autobusų pavojingo vairavimo situacijas, imtis eismo įvykių prevencijos priemonių ir apsisaugoti nuo vagysčių.

EFEKTYVUMAS Kiekvieno autobuso tiesiogiai siunčiamų duomenų analizė padeda optimizuoti vairavimo įpročius, maršrutų planavimą ir didinti degalų naudojimo efektyvumą.

DARBINĖS BŪSENOS PERIODAS Prognozuojamasis nuotolinis susidėvinčių dalių žalos arba nusidėvėjimo nustatymas, atsižvelgiant į faktinę autobusų konfigūraciją, diagnostika ir saugus naujinimas belaidžiu ryšiu. Šiomis priemonėmis mažinamos prastovos. „ZF Bus Connect“ skirta ne tik miesto ir tolimųjų reisų autobusams, kuriuose įrengti elek-

TRUCK.INTERCARS.LT

triniai varikliai, vidaus degimo varikliai arba hibridinės sistemos, bet ir mišrios sudėties transporto priemonių parkams. Naudotojas transporto priemonę gali tikrinti įvairiais aspektais, įskaitant tiesioginį transporto priemonės geografinės vietos sekimą realiuoju laiku, esamų elektros energijos arba degalų sąnaudų stebėjimą, akumuliatorių baterijos įkrovos lygio tikrinimą, transporto priemonės dalių būklės priežiūrą, stabdžių dėvėjimosi kontrolę ir kito pobūdžio sistemos pranešimus. „Su „ZF Bus Connect“ padedame autobusų operatoriams įveikti sunkumus, su kuriais jie susiduria pereidami prie elektrinių transporto priemonių, – paaiškino Florian Freund, kuris yra atsakingas už „ZF Bus Connect“ kūrimą. – Išnaudodami transporto priemonių duomenų analizės galimybes, padedame operatoriams jiems priklausančius parkus valdyti efektyviai, t. y. mažinti elektros energijos arba degalų sąnaudas ir aiškiai stebėti viso parko CO2 pėdsako suvestinę.“

UNIVERSALUS PAKETAS – VIENA SISTEMA, APIMANTI TRIS SRITIS Kompiuterinė sistema„ZF Bus Connect“ apima tris sritis: transporto priemonės blokas, debesijos serveris ir internetinis duomenų analizės portalas. Parkų operatoriai gali iš ZF įsigyti šią visapusę sistemą paketo pavidalu arba gali su tinkamu esamu transporto prie-

monės bloku jungtis prie debesijos sistemos ir informaciją gauti per portalą, kuris šiuo atveju yra trečiajai šaliai priskiriama sistema. Pripažintos technologijos naujoms rinkoms ZF, remdamasi technologinėmis žiniomis, kurias įgijo kurdama autobusų ryšio sistemą, naudojamą daugiau kaip 10 000 autobusų visame pasaulyje, sukūrė kompiuterinę sistemą „ZF Bus Connect“. Šiandien naująją sistemą jau naudoja penki parkai. Sistema sukurta ZF grupės tarptautiniame kompiuterizuoto verslo centre „Data Venture Accelerator“, priklausančiame tarptautiniam ZF mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros padaliniui. Šis centras įsteigtas turint siekį nuo pradinės realizavimo stadijos iki brandžių kompiuterinių produktų ir paslaugų įgyvendinimo skatinti ir spartinti produktų kūrimo projektus, kurių idėjų ir koncepcijų pridėtinė vertė ir techninės galimybės sėkmingai pasitvirtino.


“ NNECT

65

TIEKĖJAI

◾ Duomenų apie transporto priemones nauda – didesnis saugumas, efektyvumas ir ilgesnis darbinės būsenos periodas. ◾ Parko valdymo programa yra pritaikyta viešųjų ir privačių autobusų parkų operatorių ir autobusų gamintojų poreikiams. ◾ ZF sukurta kompiuterinė sistema priklauso centrui „Data Venture Accelerator“, kuris skirtas kompiuteriniams produktams ir paslaugoms kurti. ◾ Naujos kartos produktas yra pritaikytas sistemos plėtrai ir patogus naudoti.

INTERCARS.LT


66

PRODUKTAI

REGIONINIAI REISAI

TRANS D21 ◾ Naujoji varomųjų ratų padanga, skirta vietiniais ir regioniniais reisais važiuojančioms transporto priemonėms su 17,5 ir 19,5 col. ratlankiais ◾ Gilus ir platesnis protektorius su tvirtais gruntkibiais užtikrina puikų sukibimą ne tik su sausa, bet ir su šlapia kelio danga ◾ Puikaus rašto protektorius dėvisi tolygiai ir užtikrina ilgą padangos eksploatavimo trukmę Dydis

Apkrovos norma / sluoksnio kategorija

245/70R17.5 205/75R17.5 215/75R17.5 225/75R17.5 235/75R17.5 265/70R19.5 285/70R19.5

H/16 G/14 G/14 G/14 G/14 H/16 H/16

Eksploatavimo indeksas

136/134M 124/122M 128/126M 129/127M 132/130M 140/138M 146/144M

Išorinis Protektoriaus Standartinis skersmuo Padangos plotis (mm) ratlankis gylis (mm) (mm)

dB

E E E E E E E

D D D D D C C

74 74 74 74 74 74 74

2 2 2 2 2 2 2

15.0 15.0 15.0 16.0 16.0 16.0 16.0

REGIONINIAI REISAI

6.75 6.00 6.00 6.75 6.75 7.50 8.25

789 753 767 783 797 867 895

248 205 211 226 233 262 283

(kg)

2240 1600 1800 1850 2000 2500 3000

Viena (lbs)( (kPa)

4940 3525 3970 4080 4410 5510 6610

psi)

850 123 750 109 760 110 725 105 775 112 775 112 850 123

(kg)

2120 1500 1700 1750 1900 2360 2800

Sudvejinta (lbs)( (kPa)

4675 3305 3750 3860 4190 5200 6175

850 750 760 725 775 775 850

psi)

123 109 110 105 112 112 123

TRANS D24 ◾ Geros vertės padanga, pritaikyta varomajai ašiai ◾ Specialios sudėties protektoriaus mišinys ir padangos karkasas užtikrina gerą padangos ridą, todėl šis modelis yra patrauklus ieškantiems pigesnio varianto ◾ Kompiuteriu projektuotas protektorius garantuoja gerą sukibimą su greitkelių danga visais metų laikais

Dydis

Apkrovos norma / sluoksnio kategorija

295/80R22.5 J/18

Eksploatavimo indeksas

152/149L

TRUCK.INTERCARS.LT

Išorinis Protektoriaus Standartinis skersmuo Padangos plotis (mm) ratlankis gylis (mm) (mm)

dB

EC

73

2

19.0

9.00

1050

(kg)

Viena (lbs)( (kPa)

psi)

(kg)

Sudvejinta (lbs)( (kPa)

psi)

298 3550 7830 900 131 3250 7160 900 131


PRODUKTAI PRODUKTAI

PADANGOS TOLIMIEJI REISAI

67

TRANS D28 ◾ Šioms tolimųjų reisų transporto priemonių padangoms būdingos ypač geros techninės savybės ir ilga eksploatavimo trukmė ◾ Stambūs gruntkibiai gerina vairavimo patikimumą ir sukibimą su kelio danga visais metų laikais ◾ Protektorius vienodai priglunda, tikėtinas mažesnis jo slankiojimas ◾ Nekaistantis mišinys ilgina eksploatvimo trukmę, be to, jam būdingas puikus vieno nuvažiuoto kilometro savikainos rodiklis

Dydis

Apkrovos Eksploatavimo norma / sluoksnio indeksas kategorija

Išorinis Protektoriaus Standartinis skersmuo Padangos plotis (mm) gylis (mm) ratlankis (mm)

dB

(kg)

Viena (lbs)(

(kPa)

psi)

(kg)

Sudvejinta (lbs)( (kPa)

psi)

295/60R22.5 J/18

150/147K

E

C

74

2

19.0

9.00

926

292

3350 7390 900 131 3075 6780 900 131

315/70R22.5 L/20

154/150L

E

C

74

2

18.0

9.00

1020 312

3750 8270 900 130 3350 7390 900 130

E

B

74

2

20.6

9.00

1082 312

3750 8270 830 120 3450 7610 830 120

315/80R22.5 J/18

154/151M (156/150L)

TOLIMIEJI REISAI

TRANS T42 ◾ Plati padanga, sukurta specialiai puspriekabėms ◾ Specialus mišinys ir tvirtas padangos karkasas užtikrina mažesnį protektoriaus dėvėjimąsi ir ilgesnę ridą ◾ Tiesūs grioveliai mažina pasipriešinimą riedėjimui ir gerina degalų naudojimo efektyvumą Dydis

Apkrovos Eksploatavimo norma / sluoksnio indeksas kategorija

435/50R19.5L /20

160J(156K) CC

Išorinis Protektoriaus Standartinis skersmuo Padangos plotis (mm) gylis (mm) ratlankis (mm)

dB

72

2

13.5

14.00

931

438

(kg)

Viena (lbs)(

(kPa)

psi)

4500 9920 900 131

(kg)

--

Sudvejinta (lbs)( (kPa)

-

psi)

-

INTERCARS.LT


68

PRODUKTAI

Visiškai sintetinė žemo peleningumo dyzelinių variklių alyva naujausios kartos EURO VI varikliams. API: API FA-4 Patvirtinta: MB-APPROVAL 228.61, MACK EOS-5, RENAULT TRUCKS RLD-5, VOLVO VDS-5

IC kodas: RUBIA 4100 XFE 5W30 208L Gamintojas: TOTAL

Visiškai sintetinė žemo peleningumo dyzelinių variklių alyva (angl. Low SAPS) EURO VI ir senesnės kartos varikliams. ACEA: E4/E6/E7/E9, API: CI-4/CJ-4 Patvirtinta: MB-APPROVAL 228.51, MAN M 3677, RENAULT TRUCKS RLD-3, SCANIA LDF-4, VOLVO VDS-4 Rekomenduojama: DAF, IVECO TLS E6

IC kodas: RUBIA 9900 FE 5W30 20L (..208L) Gamintojas: TOTAL

Pusiau sintetinė žemo peleningumo dyzelinių variklių alyva (angl. Low SAPS) EURO VI ir senesnės kartos varikliams. ACEA: E6/E7/E9, API: CJ-4 Patvirtinta: MB-APPROVAL 228.51, RENAULT TRUCKS RLD-3, VOLVO VDS-4 Rekomenduojama: DAF, IVECO.

IC kodas: RUBIA 8900 FE 10W30 20L (..208L) Gamintojas: TOTAL

TRUCK.INTERCARS.LT

Visiškai sintetinė dyzelinių variklių alyva EURO V ir senesnės kartos varikliams. ACEA: E4/E7 Patvirtinta: MB-APPROVAL 228.5, ISUZU, MAN M 3277, RENAULT TRUCKS: RXD/RLD-2, SCANIA LDF-3, VOLVO VDS-3 Rekomenduojama: DAF, IVECO FPT TFE

IC kodas: RUBIA 4100 XFE 5W30 20L (..208L) Gamintojas: TOTAL

Pusiau sintetinė dyzelinių variklių alyva EURO V ir senesnės kartos varikliams. ACEA: E7/E4, API: CF Patvirtinta: MB-APPROVAL 228.5, MAN M 3277, RENAULT TRUCKS: RXD/RLD-2, SCANIA LDF-3, VOLVO VDS-3 Rekomenduojama: DAF, IVECO: FPT T2 E7

IC kodas: RUBIA 8600 10W40 20L (..208L) Gamintojas: TOTAL

Pusiau sintetinė dyzelinių variklių alyva EURO V ir senesnės kartos varikliams. ACEA: A3/B4 ,ACEA E7, API: CI-4, API SJ Patvirtinta: MB-APPROVAL 228.3, RENAULT TRUCKS: RLD-2, VOLVO VDS-3 Rekomenduojama: MB-229.1, MAN M 3275

IC kodas: RUBIA 7400 10W40 20L (..208L) Gamintojas: TOTAL

Pusiau sintetinė žemo peleningumo dyzelinių variklių alyva (angl. Low SAPS) EURO VI ir senesnės kartos varikliams. ACEA: E6/E7/E9, API: CJ-4 Patvirtinta: MB-APPROVAL 228.51, RENAULT TRUCKS RLD-3, SCANIA LOW ASH, VOLVO VDS-4 Rekomenduojama: DAF, IVECO TLS E TOTAL RUBIA TIR 7400 15W-40

IC kodas: RUBIA 8900 10W40 20L (..208L, ..1000L) Gamintojas: TOTAL

Mineralinė dyzelinių variklių alyva EURO V ir senesnės kartos varikliams. ACEA E7, API: CI-4, API SL Patvirtinta: MB-APPROVAL 228.3, ISUZU, RENAULT TRUCKS: RLD-2, VOLVO VDS-3 Rekomenduojama: CATERPILLAR CAT ECF-1-A DAF, IVECO, MAN M 3275, SCANIA TOTAL TRAXIUM DUAL 9 FE 75W-90

IC kodas: RUBIA 7400 15W40 20L (..208L) Gamintojas: TOTAL

Aukščiausios klasės visiškai sintetinė transmisijų alyva. API: GL-4, GL-5, MT-1 Patvirtinta: DAF, MB-APPROVAL 235.8, IVECO RAS1, MAN 342 TYPE S1, SCANIA STO 1:1 G, SCANIA STO 2:0 A FS, VOLVO 97312

IC kodas: TRA.DUAL 9 FE 75W90 20L (..208L) Gamintojas: TOTAL


PRODUKTAI

ALYVOS

Visiškai sintetinė žemo peleningumo dyzelinių variklių alyva (angl. Low SAPS) EURO VI ir senesnės kartos varikliams. ACEA: E6/E7/E9, API: CI-4 Patvirtinta: MB-APPROVAL 228.51 Rekomenduojama: MAN M3477, RENAULT TRUCKS RLD-2/RXD/RGD, VOLVO VDS-3; IVECO EURO VI

IC kodas: TRANSFLOW LAFE 5W30 20L (..208L) Gamintojas: COMMA

Visiškai sintetinė žemo peleningumo dyzelinių variklių alyva (angl. Low SAPS) EURO VI ir senesnės kartos varikliams. ACEA: E6/E7 Patvirtinta: MAN 3477, MB-APPROVAL 228.51 Rekomenduojama: VOLVO VDS-3, RENAULT TRUCKS RLD-2

IC kodas: TRANSFLOW UD 10W40 5L (..20L,..205L) Gamintojas: COMMA

Pusiau sintetinė dyzelinių variklių alyva EURO V ir senesnės kartos varikliams. ACEA: A3/B4, ACEA E7, API: CI-4 Patvirtinta: MB-APPROVAL 228.3; VOLVO VDS-3; RENAULT TRUCKS RLD-2; Rekomenduojama: MAN M 3275

IC kodas: TRANSFLOW AD 10W40 5L (..20L, ..205L) Gamintojas: COMMA

ACEA: E6/E7/E9, API: CI-4, JASO DH-2 Patvirtinta: MB-APPROVAL 228.51, RENAULT TRUCKS RLD-2/RXD/RGD, VOLVO VDS-3. Rekomenduojama: DAF EXTENDED DRAIN, MERCEDES-BENZ MB-226.9, MAN M 3477, MAN M 3271-1, MTU TYPE 3.1

IC kodas: TEKMA MEGA X LA 10W40 20L (..60L, ..208L) Gamintojas: MOTUL

ACEA: E4/E6/E7/E9, API: CK-4/SN Patvirtinta: MB-APPROVAL 228.52/ MB-APPROVAL 228.51, MAN M3477, MAN M3275, VOLVO VDS-4.5, RENAULT TRUCKS RLD-3, SCANIA LOW ASH Rekomenduojama: CATERPILLAR ECF-3, DAF EXTENDED DRAIN

IC kodas: TEKMA ULTIMA + 10W40 20L (..60L, ..208L) Gamintojas: MOTUL

ACEA: E6/E7/E9, API: CK-4 Patvirtinta: MB-APPROVAL 228.51, Rekomenduojama: MAN M3677, RENAULT TRUCKS RLD-3, VOLVO VDS-4.5, CAT ECF-3, DAF EXTENDED DRAIN, IVECO

IC kodas: TEKMA MEGA X LA 10W30 208 Gamintojas: MOTUL

69

ACEA: E4/E6/E7/E9, API: CK-4/SN Patvirtinta: MB-APPROVAL 228.52/MB-APPROVAL 228.51, MAN M3777, MAN M3677, MAN M3477, VOLVO VDS-4.5, RENAULT TRUCKS RLD-3 Rekomenduojama: CATERPILLAR ECF-3, DAF EXTENDED DRAIN , SCANIA LDF-4

IC kodas: TEKMA ULTIMA + 5W30 20L (..60L, ..208L, ..1000L) Gamintojas: MOTUL

Aukštos klasės pusiau sintetinė žemo peleningumo (angl. Low SAPS) alyva dyzeliniams EURO VI ir senesniems varikliams. ACEA: E7/E9, API: CK-4 Patvirtinta: RENAULT TRUCKS RLD-3, MACK EOS 4.5, VOLVO VDS-4.5 Rekomenduojama: CATERPILLAR ECF-3, DAF STANDARD DRAIN, MAN M 3775, MERCEDES-BENZ MB-228.31

IC kodas: TEKMA FUTURA + 10W30 5L (..20L, ..208L) Gamintojas: MOTUL

Aukštos klasės pusiau sintetinė žemo peleningumo (angl. Low SAPS) alyva EURO VI ir senesnės kartos dyzeliniams varikliams su DPF, SCR ir EGR. ACEA: E7/E9, API: CK-4 Patvirtinta: RENAULT TRUCKS RLD-3, VOLVO VDS-4.5 Rekomenduojama: DAF STANDARD DRAIN, MAN M 3775, MERCEDES-BENZ MB-228.31

IC kodas: TEKMA FUTURA + 10W40 20L (..60L, ..208L) Gamintojas: MOTUL


70

PRODUKTAI

FILTRAI

Pritaikymas: MAN TGS I, TGX I D2066LF06-D2676LF51 09.07IC kodas: 24.035.01 Gamintojas: UFI

Pritaikymas: IVECO EUROCARGO I-III, EUROSTAR, EUROTECH MP, EUROTECH MT, STRALIS I... IC KODAS: 24.999.00 Gamintojas: UFI

Pritaikymas: IVECO STRALIS I, STRALIS II, S-WAY, TRAKKER I, TRAKKER II, X-WAY... IC kodas: 26.044.00 Gamintojas: UFI

TRUCK.INTERCARS.LT

Pritaikymas: IVECO DAILY III; RVI MASCOTT 8140.43.S.2585-8140.63 01.99-07.07 IC kodas: 24.394.00 Gamintojas: UFI

Pritaikymas: CASE IH JX; NEW HOLLAND TN, TN-A 01.9912.08 IC kodas: 80.123.00 Gamintojas: UFI

Pritaikymas: MAN 24.440 HOCLN; NEOPLAN N 1216 HD, N 1216 HDC, N 5218 SHD, N 2216 SHD... IC kodas: 27.646.00 Gamintojas: UFI

Pritaikymas: IVECO STRALIS I, TRAKKER I; IRISBUS DOMINO, MAGELYS F3AE3681A-F3BE3681D 10.04-

IC kodas: 24.395.01 Gamintojas: UFI

Pritaikymas: CASE; CLAAS; IVECO CROSSWAY, MAGELYS, STRALIS I, STRALIS II, TRAKKER II... IC kodas: 26.043.00 Gamintojas: UFI

Pritaikymas: IVECO DAILY IV F1AE0481F-F1CE3481L 05.06-08.11 IC kodas: 31.071.00 Gamintojas: UFI


71

PRODUKTAI

AUŠINIMO SISTEMA

Guminė aušin. sistemos žarna (32 mm / 40 mm) IC kodas: LE7832.00 Gamintojas: LEMA

Guminė aušin. sistemos žarna IVECO STRALIS I, STRALIS II 02.02(27 mm / 30 mm) IC kodas: LE3990.10 Gamintojas: LEMA

Guminė aušin. sistemos žarna MERCEDES MK, SK OM401.972OM446.943 07.87-09.96 (64 mm) IC kodas: AUG56231 Gamintojas: AUGER

Guminė aušin. sistemos žarna SCANIA 4 DC11.01-DT12.02 05.9504.08 (19 mm / 30 mm / 32 mm) IC kodas: LE6058.25 Gamintojas: LEMA

Guminė aušin. sistemos žarna IVECO STRALIS I, STRALIS II 02.02(19 mm) IC kodas: LE3990.11 Gamintojas: LEMA

Guminė aušin. sistemos žarna SCANIA 3 BUS, P,G,R,T DC09.108OSC11.03 01.88- (56 mm, alkūnė) IC kodas: AUG56728 Gamintojas: AUGER

Guminė aušin. sistemos žarna SCANIA P,G,R,T DC09.108 OSC11.03 03.04- (24 mm) IC kodas: LE6043.04 Gamintojas: LEMA

Guminė aušin. sistemos žarna IVECO STRALIS I-II, TRAKKER I-II 02.02- (19 mm) IC kodas: LE5146.01 Gamintojas: LEMA

Guminė aušin. sistemos žarna SCANIA 3 DS11.34-DTC11.02 05.87-12.96 (48 mm) IC kodas: AUG56701 Gamintojas: AUGER

INTERCARS.LT


72

PRODUKTAI

SANKABOS DALYS

Sankabos kompl. MERCEDES ACTROS MP4, ANTOS, AROCS 07.11 (430 mm, naujas) IC KODAS: 3400 700 544:009 Gamintojas: SACHS

Sankabos cilindras MERCEDES 100 (631) 02.88-02.96 (kiaur. skersmuo 19,05 mm) IC KODAS: 6284 600 111 Gamintojas: SACHS

Sankabos diskas MAN HOCL, TGA, TGS, TGX...; NEOPLAN CITYLINER, SKYLINER... 01.00- (430 mm) IC KODAS: 343 0284 10 Gamintojas: LUK

TRUCK.INTERCARS.LT

Sankabos kompl. RVI C, D, K, T; VOLVO 9700, 9900, B 11, FH, FH II, FM, FMX, FMX II 01.09- (430 mm) IC KODAS: 7220505 KW Gamintojas: KAWE

Sankabos stiprintuvo žarna (3080 mm) IC KODAS: 2.30108 Gamintojas: DT

Standus smagratis DB ACTROS MP4, AROCS, ANTOS (be riebokšlio žiedo, 430 mm) IC KODAS: 3421 601 071 Gamintojas: SACHS

Sankabos kompl. VOLVO FH, FM, FMX 09.05- (430 mm) IC KODAS: VAL827583 Gamintojas: VALEO

Sankabos diskas DAF CF, CF 75, CF 85, XF 105, XF 106, XF 95 01.01(430 mm) IC KODAS: FE105052 Gamintojas: FEBI

Standus smagratis IVECO STRALIS IC KODAS: 7.54038 Gamintojas: DT


73

PRODUKTAI

STABDŽIŲ SISTEMA

Stabdžių trinkelių komplektas

IC KODAS: 29336 317 2 4 T3060 Gamintojas: TEXTAR

Praplėtiklio veleno įvorė 44,5x49,5x16 SCANIA 93113-143 (galas) IC KODAS: 126.087-00 Gamintojas: PETERS

Stabdžių žarnelė L-350 DB

7. IC KODAS: 4.10370 Gamintojas: DT

Stabdžių diskas, priekis. KARSAN, OTOKAR IC KODAS: 3050037AA Gamintojas: BPART

Stabdžių stiprintuvas (12 / 16 eiga, 53 / 53 mm, jungtys M22x1,5) VOLVO FL6, FE, FM7 IC KODAS: 05-BCT12/16-M48X2 Gamintojas: SBP

Stabdžių stiprintuvas (24/14, 64/45, M16x1,5 mm, diskai) IVECO

IC KODAS: 05-BCT24/14-K02 Gamintojas: SBP

Stabdžių apkaba MERCEDES ACTROS MP4 / MP5 M936.992OM936.916 07.11- (galas) IC KODAS: TEQ-ME.025 Gamintojas: SBP

Stabdžių stiprintuvas, galas K / D (M16x1,5 mm, 70) SCANIA 4, P, G, R, T 05.96IC KODAS: AUG21199 Gamintojas: AUGER

Retarderio tarpinių komplektas MERCEDES IC KODAS: 498080 Gamintojas: CEI

INTERCARS.LT


74

PRODUKTAI

ŠONINIAI ŽIBINTAI

Gabaritinis žibintas, baltas, LED, 24 V, DAF XF 105 10.05IC KODAS: SM-DA004 Gamintojas: TRUCKLIGHT

Šoninis gabaritinis žibintas, LED, 24 V, MERCEDES ACTROS MP2 / MP3, MP4 / MP5 10.02IC KODAS: 04.00654 Gamintojas: CMG

Šoninis gabaritinis žibintas L / R, LED, 24 V (kištuko tipas: QUICKLINK, UNIPOINT I) IC KODAS: A31-2064-217 Gamintojas: ASPOCK

TRUCK.INTERCARS.LT

Gabaritinis žibintas, W5W, 24 V, DAF 95 XF; VOLVO FE, FL; RVI PREMIUM...4.96IC KODAS: VAL193020 Gamintojas: VIGNAL

Šoninis gabaritinis žibintas L / R, LED, SCANIA P, G, R, T 03.04IC KODAS: 131-SC01276A Gamintojas: GIANT

Šoninis gabaritinis žibintas, universalus 12 / 24 V, L / R, LED IC KODAS: 2PS357 008-001 Gamintojas: 2PS357 008-001

Gabaritinis žibintas L / R, LED, 24 V MAN F 2000, TGA, TGL, TGM, TGS, TGX 10.93IC KODAS: CL-MA004 Gamintojas: TRUCKLIGHT

Žibintuvėlis L / R, oranžinis, LED, 24 V, VOLVO FH, FH 12 / 16, FL 10 / 12, FM, FM 10 / 12, FM 9 09.85IC KODAS: VAL198620 Gamintojas: VIGNAL

Šoninis gabaritinis žibintas universalus 12 / 24 V, LED IC KODAS: 220 W45 Gamintojas: WAS


75

PRODUKTAI

TRAUKĖS IR ĮVORĖS

Galinė reaktyvinė traukė DAF 95 XF, CF 65, CF 75, CF 85, LF 55, XF 105, XF 95 01.97- (L-609 mm) IC KODAS: STR-30804 Gamintojas: S-TR

Galinės reaktyvinės traukės remonto rinkinys DAF 75 CF, 85 CF, 95 XF, CF 75, CF 85 (rutulinis, M24x1,5, 90x59 mm) IC KODAS: AUG51450 Gamintojas: AUGER

Galinė reaktyvinė traukė VOLVO FH, FH 12, FH 16, FM 10, FM 12, FM 7, FM 9, NH 12 08.93- (L-671 mm) IC KODAS: AUG15159 Gamintojas: AUGER

Galinė reaktyvinė traukė MAN TGA, TGS, TGX 04.00- (L-627 mm) IC KODAS: 225194 Gamintojas: CEI

Galinė reaktyvinė traukė MERCEDES ACTROS, ACTROS MP2 / MP3, MP4 / MP5, ANTOS... 04.96- (L-623 mm) IC KODAS: FE28147 Gamintojas: FEBI

Galinė reaktyvinė traukė, šoninė RVI C, D, KERAX, PREMIUM 2; VOLVO FE II, FH, FH 12, FH 16 II, FH II, FM, FM 12, FMX, FMX II 08.93- (L-512 mm) IC KODAS: AUG15235 Gamintojas: AUGER

Reaktyvinės traukės įvorė MERCEDES ACTROS 1, MP2, MP3, AXOR 1, 2 04.96- (75x130 mm, skylė 25 mm) IC KODAS: FE30821 Gamintojas: FEBI

Reaktyvinė traukė, šoninė MERCEDES ACTROS MP4 / MP5, ANTOS 07.11(L-532 mm) IC KODAS: LMI36537 Gamintojas: LEMFORDER

Reaktyvinė traukė SCANIA 4, P, G, R, T 05.95- (L-705 mm) IC KODAS: JRR5502 Gamintojas: TRW

INTERCARS.LT


www.lubricants.totalenergies.com *Taikoma visam „TotaiEnergies RUBIA“ asortimentui. **Pats laikas pasitikėti savo variklio alyva.


INTER CARS LIETUVA PADALINIŲ ŽEMĖLAPIS

Mažeikiai

Šiauliai Klaipėda

Panevėžys

Utena

Tauragė

Kėdainiai

Ukmergė

Kaunas Vilnius

Tauragė | L34 padalinys Tilžės pl. 3 tel. +370 61 396 438 lt.l34.vady@intercars.eu

Marijampolė Alytus

Kėdainiai | L62 padalinys J.Basanaviciaus g. 91F tel. +370 347 53056 lt.l62.vady@intercars.eu

INTERCARS.LT

INFOLINIJA 8 700 88 288

ICPREMIACASH.LT


Q-SERVICE TRUCK

Komercinio transporto autoservisų tinklas

Koncentruokitės į pagrindinę verslo veiklą Tarptautinis sunkvežimių autoservisų tinklas Remontas pagal gamintojų rekomendacijas Vienodi remonto standartai visame tinkle Galimybė atlikti remontą pagal garantiją visuose „Q-Service Truck“ autoservisuose Nuolatiniai personalo mokymai ir kvalifikacijos kėlimas, investicijos į remonto įrangą ir technologijas Aukštos kokybės atsarginės dalys Bendras tinklo autoservisų prekės ženklas


Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.