Page 1

Aktualijos NR. 42, 2021, 2 KETV.

ŠIUOLAIKIŠKAS LEIDINYS AUTOMOBILIŲ VERSLO PASAULIUI

MOTOINTEGRATOR.COM PLATFORMA VIENIJANTI DAUGIAU NEI 600 AUTOSERVISŲ LIETUVOJE IR NET 13 000 VISOJE EUROPOJE!


ŽAIDIMAS – KONKURSAS!

Rask teisingą atsakymą į klausimą: „Nuo ko labiausia priklauso naujo autoserviso projektavimo ir statybos tempai?“ naujajame „IC Aktualijos“ žurnale ir laimėk rankšluosčių rinkinį vasarai!

Skaityk naująjį „ IC Aktualijos“ numerį, ieškok atsakymo į pateiktą klausimą ir savo atsakymą siųsk adresu https://ic.lt/zaisk/. Vieną laimėtoją išrinksime rugpjūčio 27 d.


J A R O S L AV

LO ZO V S K I J

R I N K O D A R O S K O O R D I N ATO R I U S B A LT I J O S Š A LY S Ė

A K T UA L I J O S

2– 2 1

AU TO S E RV I S U I

22 – 4 1

T I E K Ė J A I

42 – 8 0

Žurnalas IC AKTUALIJOS Redakcijos adresas: UAB „Inter Cars Lietuva“ Titnago g. 6, Vilnius Tel. (8 5) 249 10 72 www.intercars.lt Redaktoriai: Jaroslav Lozovskij, Viktorija Jutkevičienė Maketavimas: Vaivara Gumenienė. El. paštas: vaivara@maketuoju.lt Kalbos redaktorė: Aušra Daugvilaitė Išspausdinta: UAB „Standartų spaustuvė“ Dėl reklamos kreipkitės: Jaroslav Lozovskij, tel. (8 5) 249 10 72. El. paštas: Jaroslav.Lozovskij@intercars.eu Prenumerata: Jaroslav.Lozovskij@intercars.eu UAB „Inter Cars Lietuva“ neatsako už reklamas ir jų kalbą

Sveiki, jau galime pasidžiaugti vis gerėjančia pasaulinės pandemijos situacija ir ekonominės veiklos atlaisvinimais. Bendraudami su autoservisų atstovais, pastebime, kad vairuotojai suskubo tvarkyti savo automobilius. Panašu, kad vasarą autoservisams darbo taip pat netrūks – automobilis, atšilus orams, tampa saugiausia transporto priemone keliauti. O kai laukia daug darbo, itin svarbu pasirinkti patikimą partnerį, kurio parama šiuo aktyviu laikotarpiu suteiktų galimybę nuveikti daugiau. Bendradarbiavimas su „Inter Cars“ leidžia ne tik taupyti laiką, bet ir patikimai bei kokybiškai remontuoti klientų transporto priemones. Mūsų patikimumą pagrindžia plačiausias asortimentas ir jo prieinamumas: logistikos sprendimai užtikrina, kad prekės visada būtų arčiau mūsų klientų, o patogus „Inter Cars“ užsakymų katalogų IC KO ir „E-catalog“ veikimas, greitas pristatymas ir kokybiškas aptarnavimas padeda rasti sprendimą bet kokioje situacijoje. „Inter Cars“ – vienintelė įmonė mūsų regione, siūlanti tokį platų asortimentą įvairioms transporto priemonėms. Milžinišką „Inter Cars“ struktūrą atskleidžia skaičiai: asortimentą sudaro apie 550 tūkst. skirtingų dalių ir prekių sandėliuose, kurios klientams gali būti pristatytos greičiau nei per parą, ir 5 mln. skirtingų dalių, kurias galima užsakyti individualiai. „Inter Cars“ yra tikriausiai vienintelė antrinės autodalių rinkos įmonė Europoje, o greičiausiai ir visame pasaulyje, turinti net 12 produktų segmentų – nuo vandens transporto iki sunkiausios statybų ar žemės ūkio technikos. Vis dėlto „Inter Cars“ tikslas nėra tik dalių pardavimas, tai ne kartą akcentavome. Mūsų interesas – mūsų klientų sėkmė, todėl įmonė stengiasi padėti savo partneriams vystyti verslą. Kviečiame prisidėti prie projektų, kurie padeda pritraukti daugiau naujų klientų, dalyvauti įvairiausiuose mokymuose, siekiame perteikti žinias, kurias sukaupė automobilių ir jų dalių gamintojai bei stengiamės, kad autoservisus pasiektų naujausios remonto technologijos ir įranga. Taip pat rūpinamės jaunų motyvuotų specialistų ugdymu, dalyvaujame kuriant Europos Sąjungos teisės aktus ir stengiamės užtikrinti, kad nepriklausomi autoservisai galėtų sėkmingai veikti ir ateityje. O kalbant apie šią vasarą, kai vis dažniau į autoservisus užsuka klientai su kondicionavimo sistemos problemomis, siūlome atkreipti dėmesį į mūsų asortimentą. Pasirūpinome, kad jame rastumėte viską, ko reikia kokybiškam kondicionavimo sistemos remontui ir priežiūrai. Šiame numeryje ir toliau tęsiame patarimų ciklą apie naujo autoserviso steigimą ar veiklos plėtrą: skaitykite apie reikalavimus, keliamus autoserviso patalpoms. Kviečiu susipažinti su automobilių dalių gamintojų ir rinkos naujienomis, naujų padangų žymėjimu Europoje, taip pat su variklių dalių ir autoservisų įrangos asortimentu. Malonaus skaitymo ir sėkmingo bendradarbiavimo!


A K T UA L I J O S

AU TO R I U S

M ATA S

Š A L Č I U K A S

Į KĄ ATSIŽVELGTI PLANUOJANT AUTOSERVISO PATALPAS? Planuojant autoserviso verslą, vienas svarbiausių darbų – įvertinti ir išsirinkti patalpas. Reikės įvertinti ne tik vietą, bet ir atsakingai išsirinkti patalpas, tinkančias autoserviso veiklai. Galimi du variantai – rinktis jau pastatytą statinį ir įsirengti patalpas pagal savo poreikius arba organizuoti autoserviso statybas.

2

AKTUALIJOS


A K T UA L I J O S

Bet kuriuo atveju svarbiausia užduotis yra patalpų, kurios atitinka visus autoservisams keliamus reikalavimus, įrengimas. Renkantis iš nuomojamų ar parduodamų patalpų, pirmiausia būtina atsižvelgti į patalpų paskirtį – autoserviso veikla gali būti vykdoma tik negyvenamosios paskirties pastatuose, pavyzdžiui, paslaugų, garažų, gamybos ir pramonės paskirties pastatuose. Neįvertinus šio aspekto ir klaidingai pasirinkus, gali tekti bet kada užsidaryti arba apskritai net nepavyks pradėti veiklos negavus reikalingų leidimų. Architektas Lauras Paulauskas pataria autoserviso patalpas rinktis kuo toliau nuo gyvenamųjų namų. Jam yra tekę suprojektuoti daugiau nei penketą naujų autoservisų, taip pat rūpintis kelių autoservisų patalpų rekonstrukcijų projektais. Architektui ne kartą teko įsitikinti, kad gyventojai dažnai priekaištauja dėl to, kad autoservisai gali kelti papildomą triukšmą, taršą, skatinti didesnį automobilių srautą, todėl neretai aktyviai priešinasi tokių projektų įgyvendinimui savo kaimynystėje. Galvojant apie naujo autoserviso statybas, L. Paulauskas siūlo atkreipti dėmesį į tris dalykus: svarbu žinoti, kokia yra sklypo paskirtis, kiek bus darbo vietų ir įvertinti galimą įvažiavimą nuo gatvės. Be to, nesvarbu kokio dydžio autoservisas projektuojamas, pagal galiojančius teisės aktus jis patenka į visuomenei svarbių statinių sąrašą ir jam privalomos viešinimo procedūros, t. y. pristatymas visuomenei ir viešas svarstymas, o tokios procedūros vidutiniškai užtrunka apie 3 mėnesius. „Autoserviso projektavimas nuo komercinio objekto mažai kuo skiriasi. Pagal dabar galiojančius įstatymus, autoserviso veiklai tinkančio sklypo paskirtis turi būti komercinė. Tuomet reikia įvertinti vietą miesto ir gyvenamųjų namų atžvilgiu ir reglamentus, kokį plotą galima užstatyti. Įvažiavimo vietą dažniausiai nulemia sklypo forma“, – teigia architektas L. Paulauskas. Jeigu sklypas siauras, tuomet dažniausiai autoservisas projektuojamas„boksų“ principu – ilgas, su keliais įvažiavimais. O jei sklypas į gatvę orientuotas siaurąja kraštine, tuomet į patalpas lieka įvažiavimas pro vienus vartus ir viduje judėjimas vyksta į kairę arba į dešinę puses. Kalbant apie darbo vietų skaičių, itin aktualu yra tai, ar autoservise bus reikalingi keltuvai, o jeigu bus – tuomet iš anksto reikia žinoti jų aukštį. Nuo to priklauso, ar virš darbo vietų dar galima planuoti sandėliavimo patalpas. Tai svarbu savo veikloje sukaupiantiems daug atliekų ar kai reikia erdvės dalims ar kitoms medžiagoms sandėliuoti. „Iš praktikos galiu pasakyti, kad visi užsakovai nori kelti darbuotojams skirtas patalpas į antrą aukštą, kad pirmame aukšte būtų galima įrengti kuo daugiau darbo vietų. Pirmame aukšte

įprastai paliekamas tik priimamasis“, – sako L. Paulauskas. Architektas taip pat atkreipė dėmesį, kad autoserviso projektavimo ir statybos tempai labai priklauso nuo pastato tarpatramio – iš esmės jis apsprendžia, ar pastatas turės ypatingo statinio statusą. „Tarpatramis – tai atstumas tarp gretimų atramų. Jeigu angaro švari anga yra daugiau nei 12 metrų, pastatas gauna ypatingo statinio statusą. Projektuojant ypatingą statinį reikia ekspertizės, daug papildomų įstatymais numatytų dalių. Pavyzdžiui, kalbant apie neypatingo statinio projektavimą, galima apsiriboti penkiomis projektavimo dalimis, o ypatingam statiniui gali reikėti 14-20 dalių. Dėl to ypatingo statinio projektas yra 3-4 kartus brangesnis ir kur kas labiau „ištemptas“ laike. Pavyzdžiui, neypatingą statinį suprojektuoti ir gauti statybos leidimą optimistiniu variantu galima tikėtis per 9 mėnesius, o ypatingo statinio projekto užbaigimas su poveikio aplinkai vertinimu gali užtrukti ir iki 1,5 metų”, – teigia architektas L. Paulauskas. Su ilgesnėmis projektavimo procedūromis ir neišvengiamu poveikio aplinkai vertinimu tenka susidurti ir tuomet, jeigu autoservise yra suplanuota dažymo kamera – tuomet reikia atlikti papildomas procedūras ir įrodyti visuomenei, kad bus laikomasi visų reikalavimų. Be to, jeigu autoservise planuojami kėbuliniai darbai, tuomet atsiranda papildomų reikalavimų ventiliacijai, darbo zonoms ir kt. Pavyzdžiui, dažymui skirta darbo zona turi būti visiškai švari, taip pat turi būti įrengtos ir atskirtos šveitimo, poliravimo zonos, kad automobilis klientui būtų atiduodamas švarus. Planuojant patalpų įrengimą, taip pat patariama atsakingai pasirūpinti grindų danga. Tai išties svarbus klausimas, grindys turi atitikti ir aplinkosauginius reikalavimus, ir būti praktiškos. Reikia įvertinti tai, kad prie grindų bus tvirtinama autoserviso įranga, pavyzdžiui, ratų balansavimo įranga, padangų montavimo staklės, keltuvai ir kt., ant tokios grindų dangų kris įrankiai ar dalys, gali pasitaikyti ir tepalų išsiliejimų. Dirbtuvių grindys turi būti padengtos nelaidžia skysčiams danga, atsparia naftos produktų ir kitų skysčių ardomajam poveikiui. Jeigu dirbtuvėse įrengiama ant grindų nutekėjusių skysčių surinkimo sistema, ji negali būti sujungta su jokiu nuotekynu, išskyrus talpas, skirtas transporto priemonių kėbulo plovimui. Be to, dirbtuvėse privaloma numatyti patalpas, kur bus laikomos talpos atliekų rūšiavimui ir tokių atliekų kaip padangos, naudojimui nebetinkami akumuliatoriai, alyva, filtrai laikymui iki išvežimo. Tai būtina padaryti siekiant laikytis aplinkosauginių reikalavimų.

AKTUALIJOS

3


A K T UA L I J O S

AU TO R I U S

M ATA S

Š A L Č I U K A S

Nors automobilių gamintojai dažniausiai aiškiai nurodo automobilio filtrų keitimo intervalus, tarp vairuotojų sklando įvairių mitų apie tai, kaip ilgai galima važinėti nepakeitus šių komponentų. Automobilių priežiūros specialistų teigimu, filtrų keitimas neturėtų būti ta sritis, kurioje galima pataupyti, ypač atsižvelgiant į galimas pasekmes.

Kiekvienas vairuotojas turėtų žinoti, kad automobiliuose naudojami alyvos, variklio oro, salono, pavarų dėžės ir kuro filtrai turi būti periodiškai keičiami, nes jie atlieka automobilio darbui svarbias funkcijas. Filtrai nėra amžini: jie kemšasi palaipsniui šalindami teršalus, o tada nukenčia įvairių sistemų ilgaamžiškumas, gali sumažėti variklio galia ar išaugti degalų sąnaudos. „Kalbant apie kuro sistemas ir variklio alyvą, filtrus reikia keisti laiku, nes jie užsikemša ir nebeatlieka savo funkcijos. Pavyzdžiui, jeigu užsikemša variklio alyvos filtras, jis ne filtruoja, o pro atbulinį vožtuvą praleidinėja nefiltruotą tepalą, nebevalo nuosėdų, gali praleisti net ir metalo drožlių“, – apie gresiančias pasekmes įspėja „Egas-BOSCH“ autoserviso vadovas Domas Šerstobojevas. Kaip teisingai pasirūpinti automobilio„sveikata“ ir kaip dažnai keisti filtrus? Kokios šių komponentų ir jų keitimo kainos? Ieškodami atsakymų į šiuos klausimus nusprendėme panagrinėti vieno konkretaus ir Lietuvoje gana populiaraus naudoto automobilio pavyzdį – nuo 2014 iki 2020 m. gaminto „Škoda Octavia“, turinčio benzininį 1.4 TSI 150 AG variklį ir automatinę 7 laipsnių DSG pavarų dėžę. Į klausimus apie šio modelio filtrų keitimo intervalus atsakė„Egas-BOSCH“ autoserviso atstovas D. Šerstobojevas.

ALYVOS FILTRAS Tai yra bene dažniausiai keičiamas filtras automobilyje. Alyvos filtras skirtas valyti variklyje cirkuliuojančią alyvą nuo nešvarumų ir nuosėdų, kurios atsiranda automobilio eksploatavimo metu. Tai leidžia padidinti variklio komponentų eksploatavimo laikotarpį. „Alyvos filtras apsaugo sistemą nuo visokių nuodegų, degimo proceso likučių, metalo drožlių, kurios atsiranda varikliui dėvintis. Didžioji dalis mūsų klientų suvokia, kad variklio alyvą ir alyvos filtrą reikia keisti kas 15 tūkst. kilometrų. Mes tai rekomenduojame daryti, net jeigu automobilio

4

AKTUALIJOS


A K T UA L I J O S

AUTOMOBILIO FILTRAI: KAIP KELI SUTAUPYTI EURAI GALI KAINUOTI 20 KARTŲ BRANGIAU? gamintojas ir nurodo ilgesnį – 30 tūkst. kilometrų intervalą“, – pabrėžia D. Šerstobojevas. Tiek alyvos, tiek ir kartu keičiamo filtro intervalai gali skirtis, priklausomai nuo kiekvieno gamintojo rekomendacijų. Autoservisų meistrai pastebi, kad japoniškiems automobiliams, pavyzdžiui,„Nissan“ dažniau rekomenduojama keisti tepalus kas 15 tūkst. kilometrų, o štai pagal vokiečių instrukcijas galima ir ilgiau važinėti. Pavyzdžiui, naujiems „Volkswagen Passat“ su benzininiu 1.5 litro varikliu ir automatine DSG pavarų dėže alyvos (o kartu ir filtro) keitimo intervalas numatytas kas 30 tūkst. kilometrų – ilgesnių intervalų rinkoje niekas netaiko. Vis dėlto naudotiems automobiliams specialistai vienareikšmiškai rekomenduoja laikytis 15 tūkst. kilometrų arba vienerių metų keitimo intervalo. Renkantis variklio alyvą savivaliauti taip pat nepatariama – geriausia atsižvelgti į tai, ką siūlo gamintojas ir šių nurodymų griežtai laikytis. Už variklio alyvos ir alyvos filtro keitimo paslaugą Motointegrator.com platformoje registruoti autoservisai vidutiniškai prašo 10-20 eurų. Tuo tarpu bendrovės „Inter Cars Lietuva“ prekių kataloge šio filtro„Škoda Octavia“ modeliui kaina svyruoja tarp 6-8 eurų.

kartą per metus. Renkantis salono filtrą, būtina žinoti, kad siūlomi trijų skirtingų tipų filtrai – paprasti, su aktyviąja anglimi ir antialerginiai (antibakteriniai). Pigiausi yra standartiniai salono filtrai, sulaikantys pagrindinius oro teršalus, kietąsias daleles, pavyzdžiui, žiedadulkes arba smulkiąsias daleles, neleisdami joms patekti į automobilio saloną. Filtrai su aktyviąja anglimi yra kur kas veiksmingesni, todėl sulaiko maždaug ketvirtadaliu daugiau teršalų nei standartinis filtras, tarp jų alergenus ir kenksmingas dujines medžiagas, pavyzdžiui, azoto oksidus, benzino garus ir ozoną. Patys kokybiškiausi yra salono filtrai su antibakteriniu sluoksniu, kuris efektyviai neutralizuoja bakterijas ir alergenus. Dar viena svarbi jų savy-

bė – šio tipo filtrai slopina pelėsio augimą. Vis dėlto palyginti su standartiniais filtrais, maksimalią apsaugą garantuojantys antialerginiai filtrai yra ir patys brangiausi. Salono filtrų kainos gerokai skiriasi – pigiausi šios srities komponentai „Octavia“ automobiliui kainuoja vos nuo 3 eurų, vidutinė kaina siekia 12-14 eurų. Už aukščiausios klasės antibakterinius filtrus teks sumokėti 20-27 eurus. Motointegrator.com savo paslaugas siūlantys autoservisai salono filtrą pasiruošę pakeisti už vidutinę 5-10 eurų kainą.

VARIKLIO ORO FILTRAS Variklio oro filtras yra atsakingas už oro, patenkančio į variklio vidaus degimo kamerą, valymą

SALONO FILTRAS „Egas-BOSCH“ autoserviso atstovas pastebi, kad klientams dažnai kyla klausimų dėl būtinybės keisti salono oro filtrą, vis dėlto situacija ir šioje srityje gerėja: vairuotojai tampa supratingesni ir salono filtras keičiamas ne tik tada, kai ventiliatorius neprapučia ar langai iš vidaus itin rasoja. Salono filtro užterštumui daug įtakos turi automobilio eksploatavimo sąlygos – jis skirtas į saloną patenkančio oro valymui nuo dulkių ar nemalonių kvapų, kad vairuotojas ir keleiviai galėtų kvėpuoti švaresniu oru. Iš esmės salono filtro keitimo intervalas turėtų sutapti su reguliariu techniniu aptarnavimu – jį reikėtų keisti bent

AKTUALIJOS

5


A K T UA L I J O S

nuo nešvarumų, dulkių ir t. t. Šį filtrą patartina keisti bent kartą per metus arba nuvažiavus iki 15 000 km. „Keisti variklio oro filtrą rekomenduojame per kiekvieną techninį aptarnavimą. Kartais pasitaiko išimčių, kai atskirai įvertiname, ar šį filtrą reikia keisti, bet tai nėra taip brangu, kad keitimą būtų verta atidėti ir atlikti rečiau“, – teigia D. Šerstobojevas. Išimtys gali priklausyti nuo to, kokiais keliais reguliariai važinėja automobilis. Pavyzdžiui, jeigu jis daugiausiai laiko eksploatuojamas žvyrkeliais, oro filtrą gali tekti keisti ir dažniau. Peržvelgus bendrovės „Inter Cars Lietuva“ pasiūlą, vyraujanti oro filtro kaina „Škoda Octavia“ automobiliui siekia 16-18 eurų, tačiau itin taupantys gali rasti ir pasirinkimų nuo 7,8 euro. Motointegrator.com platformoje registruoti autoservisai nurodo, kad oro filtro pakeitimas įprastai kainuoja apie 5 eurus, kai kurie meistrai prašo iki 11 eurų.

KURO FILTRAS Jeigu reikėtų įvertinti, kurio filtro keitimui reikia skirti daugiausiai dėmesio, tai būtų kuro filtras.

6

AKTUALIJOS

Jis yra itin svarbus, kadangi apsaugo variklį nuo tiekiamų degalų priemaišų, nešvarumų, mechaninių dalelių ir nuosėdų. Kuo degalai švaresni, tuo ilgaamžiškesnis bus variklis. Tinkamiausias laikas keisti kuro filtrą – prieš žiemos sezoną, kai šio komponento funkcionalumas svarbiausias, nes esant žemesnei temperatūrai degalai tirštėja. Tiesa, kuro filtro keitimas aktualesnis vairuojantiems dyzelinius automobilius, kuriems šį filtrą rekomenduojama pakeisti kas 45-60 tūkst. kilometrų.„Egas-BOSCH“ autoserviso vadovo D. Šerstobojevo teigimu, benzininiuose automobiliuose kuro filtras apskritai dažnai nėra keičiamas. „Yra tekę susidurti su atveju, kai į autoservisą buvo pristatytas automobilis, kuriam buvo įdėtas blogos kokybės kuro filtras – jis suplyšo, o filtro detalės pateko į kuro sistemą, jei konkrečiai – į purkštukus, kuriuos sugadino. Šiuolaikiniai kuro siurbliai, purkštukai yra labai preciziški, turi mažus tarpus, tad tokiais atvejais galima juos ir užkišti, ir sugadinti. Minėtu atveju buvo įdėtas pigus filtras už 12 eurų, o normalus būtų kainavęs kokius 35 eurus. Toks sprendimas pataupyti automobilio savininkui kainavo kiek daugiau nei 400 eurų. Kokybiškai detalei buvo pagailėta 20 eurų, tačiau toks„sutaupymas“ galiausiai pabrango 20 kartų“,

– pasakojo automobilių remonto specialistas. „Škoda Octavia“ reikalingo kuro filtro kaina„Inter Cars Lietuva“ klientams siekia 18-20 eurų, o jo keitimas Motointegrator.com registruotuose autoservisuose kainuoja vidutiniškai nuo 10 eurų.

PAVARŲ DĖŽĖS FILTRAS Pasitaiko, kad vairuotojai apskritai nėra girdėję apie šį filtrą, mat jis keičiamas ne visiems automobiliams. Vis dėlto automatinė pavarų dėžė yra vienas brangiausių automobilio komponentų, todėl būtina pasirūpinti tinkama jos priežiūra, kuri neatsiejama nuo savalaikio alyvos ir filtro keitimo. „Kalbant apie populiariąsias„Volkswagen“ grupės automatines DSG pavarų dėžes, jų alyvos filtrą dyzeliniuose automobiliuose reikia keisti kas 60 tūkst. kilometrų. Tuo tarpu benzininiuose automobiliuose dažnai gamintojas apskritai nenurodo automatinės pavarų dėžės filtro keitimo intervalų, nes jis keičiamas kartu su kuro siurblio kasete, t. y. tokį filtrą reikia keisti, kai atsiranda rimtesnis sistemos gedimas“, – atkreipė dėmesį D. Šerstobojevas. „Inter Cars Lietuva“ pagal poreikį klientams gali pasiūlyti ir 26, ir 64 eurus kainuojantį pavarų dėžės filtrą „Škoda Octavia“ automobiliui. O už


A K T UA L I J O S

automatinės pavarų dėžės alyvos ir filtro keitimą Motointegrator.com platformoje registruoti autoservisai Vilniuje paprašys nuo 30 eurų, mažesniuose miestuose ši paslauga pigesnė.

KADA KEISTI PAVARŲ DĖŽĖS ALYVĄ? Remiantis gamintojo rekomendacijomis, kartu su filtru keičiama ir alyva. Tai ypač aktualu automobilių su automatine pavarų dėže savininkams, nes net ir nedidelis tepalo trūkumas gali „prišaukti“ rimtą gedimą. Be to, griežtai rekomenduojama naudoti tik gamintojo nurodytos specifikacijos alyvą. Automatinės pavarų dėžės alyva keičiama atsižvelgiant į jos tipą ir nuvažiuotą atstumą. Pavyzdžiui, tokios transmisijos kaip DSG alyvą patariama keisti kas 50-80 tūkst. kilometrų. Važinėjantiems automobiliu, turinčiu bepakopę arba variatorinę CVT transmisiją, keisti alyvą rekomenduojama dažniau - kas 30-50 tūkst. kilometrų. Uždelsus gresia kapitalinis pavarų dėžės remontas. Mechaninių pavarų dėžių alyva keičiama kur kas rečiau – naujesniuose automobiliuose tik kas 100 tūkst. km, o senesniuose tuomet, kai pavarų perjungimas tampa nesklandus, pasunkėjęs, kai tikėtinas nepakankamas alyvos lygis. Be to, mechaninės pavarų dėžės neturi jokių alyvos filtrų. Tiesa, kai kurie gamintojai teigia, kad pavarų dėžei viso eksploatavimo laikotarpiu nereikalinga priežiūra, tačiau net ir tokiais atvejais rekomenduojama keisti alyvą ir filtrus bent kas 200 000250 000 km. Apibendrindamas„Egas-BOSCH“ autoserviso atstovas D. Šerstobojevas sako, kad didžiajai daliai automobilių per kiekvieną techninį aptarnavimą, t. y. kartą per metus, bet ne rečiau nei kas 15 tūkst. kilometrų, reikėtų būtinai pakeisti variklio alyvos filtrą, variklio oro filtrą ir salono oro filtrą, o kuro filtrą keisti kas 3-4 aptarnavimus. Taip pat būtina prisiminti, kad variklio alyvą reikia keisti pagal rekomenduojamą automobilio gamintojo intervalą, bet ne rečiau nei kartą per metus, net jei automobiliu važinėjama retai. Į variklį supiltos alyvos galiojimo laikas yra vieneri metai, o laiku jos nepakeitus gali atsirasti nešvarumų, todėl filtras nebegalės atlikti savo funkcijos ir dėl to kentės visa variklio sistema. Automobilių remonto ekspertas pataria visada rinktis „premium“ lygio gamintojų alyvos ir kuro filtrus ir netaupyti, kad nepasitaikytų panašių į straipsnyje minėtą atvejų. O renkantis salono filtrą reikėtų prisiminti: kokį gaminį pasirinksite, tokiu ir oru kvėpuosite vairuodami automobilį.

KODAS

GAMINTOJAS

VIDUTINĖ KAINA AUTOSERVISUOSE, EUR SU PVM

TIPAS

W 712/95

MANN FILTER

Alyvos filtras

8

OC977/1

KNECHT

Alyvos filtras

7

H317W01

HENGST

Alyvos filtras

8

OP 616/3

FILTRON

Alyvos filtras

6

PUR-PO0025

PURRO

Alyvos filtras

6

H 6003 Z

MANN FILTER

Pavarų dėžės filtras DSG6

19

FE44176

FEBI

Pavarų dėžės filtras DSG6

16

V10-0440

VAICO

Pavarų dėžės filtras DSG6

16

V10-4723

VAICO

Pavarų dėžės filtras DSG7

64

FE107342

FEBI

Pavarų dėžės filtras DSG7

27

KL156/3

KNECHT

Kuro filtras 4 bar

19

KL572

KNECHT

Kuro filtras 6,6 bar

21

LX3525

KNECHT

Oro filtras

18

C 27 009

MANN FILTER

Oro filtras

17

F 026 400 342

BOSCH FILTERS

Oro filtras

19

E1105L

HENGST

Oro filtras

16

AP 062/1

FILTRON

Oro filtras

8

LA888

KNECHT

Salono filtras

13

CU 26 009

MANN FILTER

Salono filtras

12

1 987 432 540

BOSCH FILTER

Salono filtras

14

E2998LI

HENGST

Salono filtras

13

K 1311

FILTRON

Salono filtras

8

B4W024PR

JC PREMIUM

Salono filtras

3

0 986 628 530

BOSCH FILTERS

Salono filtras (antibakterinis)

28

LAO888

KNECHT

Salono filtras (antibakterinis)

23

FP 26 009

MANN FILTER

Salono filtras (antibakterinis)

20

CUK 26 009

MANN FILTER

Salono filtras (su aktyvia anglimi)

18

1 987 432 543

BOSCH FILTERS

Salono filtras (su aktyvia anglimi)

16

LAK888

KNECHT

Salono filtras (su aktyvia anglimi)

17

E2998LC

HENGST

Salono filtras (su aktyvia anglimi)

17

K 1311A

FILTRON

Salono filtras (su aktyvia anglimi)

9

B4W024CPR

JC PREMIUM

Salono filtras (su aktyvia anglimi)

7

AKTUALIJOS

7


A K T UA L I J O S

KOKIUS AMORTIZATORIUS PASIRINKTI Montuojant automobilyje žeminančias spyruokles, dažnai kyla klausimas apie tai, kokius amortizatorius reikia pasirinkti, kad jie gerai sąveikautų su progresyviomis tiuninginėmis spyruoklėmis. Įdomu, kad atsakymas nėra vienareikšmis ir priklauso nuo kelių veiksnių.

AU TO R I U S

M A Ł G O R Z ATA

G R Z E S Z C Z U K

„PRO-KIT“ „Inter Cars“ asortimente esančios žeminančios spyruoklės EIBACH PROKIT – tai savotiškas kompromisas tarp sportinės automobilio išvaizdos ir dinamiško vairavimo bei iššūkių, su kuriais susiduria kiekvienas vairuotojas kasdienio vairavimo metu. Kiekvienas suvokia, kad žeminančių spyruoklių naudojimo tikslas – tai ne tik automobilio išvaizdos gerinimas, suteikiantis jam sportinį charakterį, bet, svarbiausia, ir vairavimo savybių pagerinimas, o tai sudaro tiuningo esmę. Ką laimime modifikuodami pakabą, montuodami žeminančias spyruokles PRO-KIT (pažeminimas apie 30 mm)? Geresnį sukibimą su kelio danga įveikiant posūkius ir transporto priemonės svorio centro pažeminimą, o tai tiesiogiai lemia dinamiškesnį startą ir geresnę transporto priemonės reakciją stabdymo metu. Visa tai užtikrina didesnį vairuotojo ir kitų eismo dalyvių saugumą. Vis dėlto tai galima pasiekti tik kruopščiai parinkus komplektą pagal katalogo duomenis ir pritaikius jam atitinkamus amortizatorius.„Eibach“ siūlo nepaprastai platų spektrą komplektų PRO-KIT, kurie yra parenkami ne tik konkrečiam transporto priemonės modeliui, bet ir pagal maksimalias leistinas apkrovas priekinei ir galinei ašiai bei pakabos versiją – tai labai svarbu. Linija PRO-KIT konstruktorių buvo suprojektuota kaip serija, kurią galima jungti tiek su serijiniais amortizatoriais, tiek su jų sportiniais atitikmenimis – BILSTEIN B6 arba KYB „Ultra SR“ tipo amortizatoriais. Tačiau, jei norime likti prie serijinių amortizatorių, labai svarbu yra patikrinti, ar jie nėra pernelyg susidėvėję – reikia juos pakeisti naujais serijiniais arba visiškai suderinamais su spyruoklėmis PRO-KIT amortizatoriais BILSTEIN B6 arba KYB „Ultra SR“.

8

AKTUALIJOS


A K T UA L I J O S

ŽEMINANČIOMS SPYRUOKLĖMS? „SPORTLINE“ Žeminančios spyruoklės SPORTLINE – tai transporto priemonės pažeminimas net iki 50 mm. Tai jau tipinė sportinių spyruoklių serija, kuri puikiai pasiteisina sportinėse rungtyse ir drąsiuose tiuningo projektuose. Dėl aukščiausios gamybos kokybės ir aukštos klasės medžiagų jos ilgą laiką išlaiko savo neįkainojamas savybes. Montuojant spyruoklių SPORTLINE komplektą, reikia suvokti, kad jos reikalauja amortizatorių su sportine charakteristika ir trumpesne eiga. Tokį sprendimą rasite„Inter Cars“ tiuningo skyriaus asortimente – tai serijos BILSTEIN B8 bei KYB AGX. Šių pakabos elementų sujungimas – tai gamintojo atsakas lūkesčiams vairuotojų, kurie dalyvauja tiek profesionaliose, tiek mėgėjiškose sportinėse rungtynėse. Pasirinkus sportinių spyruoklių liniją SPORTLINE automobilis jau iš tolo parodo savo sportinį charakterį, o taip pat yra puikiai valdomas ir pasižymi gerais važiavimo parametrais. Be abejo, nežymiai prarandamas komfortas, kurį užtikrina komplektai PRO-KIT, tačiau vietoj to gaunate pakabą, kuri puikiai susidoroja su kintančia važiavimo dinamika ir staigiais posūkiais bei pasižymi didesniu atsparumu apkrovoms.

AKTUALIJOS

9


A K T UA L I J O S

PAKABOS PATIKRINIMAS PRIEŠ VASAROS ATOSTOGAS Pavasaris ir vasara - – tai geriausias laikotarpis kompleksinei pakabos apžiūrai. Po šaltojo sezono atsiranda pakabos gedimų, dėl kurių vairuotojai kreipiasi į dirbtuves. Sužinokite, kuriuos komponentus verta patikrinti artėjant vasaros kelionėms.

KODĖL PER ŽIEMĄ IR PAVASARĮ ATSIRANDA PAKABOS GEDIMŲ? Žema temperatūra, daug drėgmės, barstoma druska, smėlis – sąlygos, kuriomis žiemą turi dirbti automobilio pakaba nėra lengvos. Prie viso to pridėkime mechaninius pažeidimus, kurie gali atsirasti žiemą važiuojant per sukietėjusį sniegą arba ledo luitus, gulinčius stovėjimo aikštelėse bei daugiabučių kiemuose. Nieko nuostabaus, kad daug pažeidimų atsiranda būtent žiemos metu arba tuoj pat po jo, t. y. ankstyvą pavasarį. Pakabos pažeidimai pasireiškia automobilio valdymo pablogėjimu, mažesniu važiavimo komfortu arba vairavimo mechanizmo nepaklusnumu. Kritiniu įspėjimu gali būti bet kokie bildėjimai pakaboje. Pavasaris labai gerai atskleidžia įvairių rūšių laisvumus ir pažeidimus, nes duobės keliuose ir asfalto įtrūkimai meta automobilio pakabai nemenką iššūkį .

KĄ BŪTINA PATIKRINTI AUTOMOBILIO PAKABOJE VASARĄ? Pakabos pažeidimų patikrą verta pradėti nuo kruopštaus važiuoklės plovimo. Purvo, smėlio ir kelių druskos išplovimas yra būtinas tinkamam atsiradusių laisvumų bei pažeidimų masto įvertinimui. Vieni pagrindinių elementų, kuriuos būtina patikrinti, yra svirtys ir svirčių įvorės. Guminiaimetaliniai elementai, jungiantys svirtis, žiemos metu gan dažnai sugenda. Smėlis ir kelių druska gali sutrinti įvores, o žema temperatūra sukelia guminių elementų trūkinėjimą. Taip pat būtinai patikrinkite svirties šarnyro, jungiančio svirtį su ratu, būklę. Kiti elementai, į kurios verta atkreipti dėmesį: stabilizatorius ir stabilizatoriaus traukės. Šie komponentai yra atsakingi už abiejų vienos ašies svirčių sujungimą ir apsaugo kėbulą nuo per didelio posvyrio. Greičiausiai, jau po 20-40

10

AKTUALIJOS

tūkst. km ridos, susidėvi stabilizatoriaus traukių įvorės, o dėl jų laisvumo galima netiksli pakabos reakcija į vairo posūkius. Kartu su pakaba taip pat būtina patikrinti vairavimo mechanizmą, jei ant vairo yra jaučiami virpesiai ir trūkčiojimai. Dažnas gedimas – vairo traukės antgalio pažeidimas. Padidinti laisvumai gali artimiausiu metu privesti prie greitesnio vairo traukių ir vairo kolonėlės susidėvėjimo.

PASIRINKITE PATIKIMUS KOMPONENTUS

PAKABOS GEOMETRIJOS NUSTATYMAS

Komponentų kokybė turi lemiamą poveikį saugumui. Renkantis patikimus ir saugius pakabos elementus, būtina atsižvelgti į tai, ar gamintojas užtikrina aukštą kokybę, pvz., patvirtina europietiškų ISO normų reikalavimų atitikimą arba IATF 16949 sertifikavimo reikalavimus automobilių sričiai. Tokio prekės ženklo pavyzdžiu gali būti REINHOCH, kurio produktai Europoje yra pasiekiami tik „Inter Cars“ prekybos tinkle. REINHOCH pakabos elementams yra taikoma griežta laboratorinių tyrimų procedūra, kurios metu yra patvirtinama tinkama medžiagų sandara, aukšti parametrai, patikimumas ir produktų atkartojimo garantija. Tai, didžiąja dalimi, gamybos geriausiose gamyklose rezultatas, kuriose taip pat yra gaminami produktai, skirti originalios įrangos gamintojų rinkai. REINHOCH prekės ženklą taip pat charakterizuoja holografinės apsauginės plombos ant pakuočių ir lazerinis dalių ženklinimas ant korpusų. Dėl to klientas visada gali būti tikras, kad pakuotė nebuvo prieš tai atidaryta ir joje yra originali, aukštos kokybės dalis. REINHOCH asortimente galite rasti svirčių, svirčių šarnyrų, stabilizatorių traukių, vairo traukių antgalių, guminių-metalinių elementų ir variklio pagalvių. Patikimumą ir kokybę patvirtina 95 % europietiško automobilio parko padengimas.

Beveik kiekvienas įsikišimas į automobilio pakabą reikalauja jos geometrijos reguliavimo. Tinkamų ratų kampų nustatymas, pvz., ratų suvedimo arba jų išsiskėtimo nustatymas, yra būtinas, kad automobilis tinkamai reaguotų į vairo judesius, būtų saugiai ir patikimai valdomas. Rekomenduojame po kiekvieno pakabos remonto patikrinti ir nustatyti tinkamą transporto priemonės pakabos geometriją.

„REINHOCH“ ASORTIMENTE RASITE: ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾

svirčių, svirčių šarnyrų, stabilizatorių traukių, vairo traukių antgalių, guminių-metalinių elementų, variklio pagalvių.

Patikimumą ir kokybę patvirtina 95 % europietiško automobilio parko padengimas. Daugiau informacijos apie prekės ženklą ir produktų kokybę rasite tinklapyje www.reinhoch.eu.


PAKABA IR VAIRAVIMO MECHANIZMAS Transporto priemonės pakaba ir vairo mechanizmas – tai elementai, kurie lemia vairavimo saugumą ir komfortą. REINHOCH – tai produktai, kurių DNR įrašyta kokybė ir patikimumas Platus dalių asortimentas puikiai atitinka europietiško automobilių parko reikalavimus. Rinkdamiesi dalis – rinkitės protingai. REINHOCH užtikrins Jūsų klientams komfortą ir ramybę eksploatuojant automobilį.


A K T UA L I J O S

„HARDRACE“

PAKABOS ELEMENTAI AU TO R I U S

Pradedant sustiprintomis įvorėmis, kurių naudojimas itin pasiteisina serijiniuose automobiliuose, ir baigiant automobilių sporte naudojamais „Uniball“, kurie užtikrina labai tikslų vairavimą bei pakabos standumą. HARDRACE komponentų montavimas pagerina automobilio vairavimo tikslumą ir padidina transporto priemonės stabi-

M A Ł G O R Z ATA

imant vertikalią automobilio ašį. Jei viršutinė rato plokštuma yra pasvirusi į išorę – pasvirimo kampas yra teigiamas. O jei viršutinė plokštuma yra pasvirusi į vidų – vadinasi, turime neigiamą kampą. Akivaizdu, kad ratų pasvirimo pakeitimas pastebimai keičia transporto priemonės važiavimo

Didelio greičio ir automobilių sporto entuziastams sustiprinti pakabos elementai „Hardrace“ yra puikiai pažįstami. Automobilių sporto fanų aplinkoje visi vertina aukštą žaliavų kokybę ir naujausias technologijas, užtikrinančias maksimalų saugumą ir efektyvumą. lumą posūkiuose. HARDRACE – tai ilgesnio pakabos elementų tarnavimo laikotarpio garantija.

GEOMETRIJA Daugeliui žinomas geometrijos apibrėžimas: tai pakabos, vairo traukės ir ratų ašių kampo santykis su kelio paviršiumi. Jis mums aiškiai nurodo, kad transporto priemonės geometrija yra automobilio komponentų projekto ir sandaros išvestinė. Todėl, norint pagerinti tam tikrus parametrus arba stabilumą ir vairavimo kokybę, reikia sutelkti dėmesį į pakabos konstrukcijos ir vairavimo mechanizmo modifikavimą.

PASVIRIMO KAMPAS Žodis camber anglų kalba reiškia pasvirimo kampą tarp vertikalios rato ašies ir vertikalios transporto priemonės ašies, žiūrint iš priekio arba iš galo. Ratų pasvirimo kampas link transporto priemonės ašies vidaus arba išorės yra matuojamas laipsniais, kaip atskaitos tašką

12

AKTUALIJOS

savybes ir sąmoningas šio parametro keitimas yra tipinė modifikacija, būdinga automobilių sportui. Neigiamas pasvirimo kampas kartu su suderinamomis pakabos adaptacijomis, skirtomis lenktynėms, turi įtakos ratų sukibimui įveikiant posūkius. Taip yra dėl to, kad padanga su kelio danga sudaro didesnį kampą ir perkelia jėgas vertikaliu padangos paviršiumi, o ne per išcentrinę jėgą. Teigiamą pasvirimo kampą matome visureigiuose arba sunkvežimiuose „Tatra“ ir tai yra susiję su pakabos svirčių konstrukcija bei transporto priemonių apkrova. Reguliuojami

G R Z E S Z C Z U K

komplektai HARDRACE suteikia galimybę lengvai pakeisti pasvirimą ir pritaikyti jį prie individualių vairuotojo poreikių bei lenktynių trasos reikalavimų (pvz., HR8979 – šarnyro adapteris VW BEETLE, CADDY III, CC, GOLF V).

POSTŪMIS Caster reikšmė, verčiant iš anglų kalbos, aiškinama kaip posūkio gembės šarnyro postūmis ir tai yra transporto priemonės priekinės pakabos kampas, matomas iš šono. Jei vertikali ašis yra atlenkta į galą, o tai reiškia, kad apatinis ašies vektorius yra nukreiptas į priekį, o apatinis – į galą, tai turime teigiamą postūmį. Priešingoje situacijoje, kai ašis yra išsilenkusi į priekį, turime

neigiamą postūmį. Ką gauname modifikuodami šį parametrą? Esant dideliems greičiams, teigiamo postūmio nustatymas turi įtakos transporto priemonės stabilumui. Važiavimas su mažesniu statiniu pasvirimu pagerina vairavimo trajektoriją, mažina padangų dilimą ir dėl geresnio sukibimo pagerina automobilio stabdymą. Naudojant tokį nustatymą, laimimas transporto priemonės stabilumas esant dideliems greičiams bei efektyvus posūkių įveikimas ir geresnis valdymas. Reguliuojamos svirtys HARDRACE įgalina tikslų posūkio gembės šarnyro postūmio reguliavimą


A K T UA L I J O S

pagal vairuotojo, ruošiančio savo transporto priemonę lenktynėms, poreikius.

SUVEDIMAS / IŠSISKĖTIMAS Daugelyje lengvųjų automobilių modelių ratai nėra tarpusavyje idealiai lygiagretūs. Priklausomai nuo taikomos pavaros (galinių ratų, priekinių ratų, 4x4) ir transporto priemonės paskirties,

skirtų standartiniams keliams, gamyklinis suvedimas yra nustatomas ribose nuo +3° (stipriai suvesti) iki -3° (stipriai išskėsti). Tuo pat metu ratas gali būti suvestas, palyginti su transporto priemonės ašimi nuo +1,5° iki -1,5°. Abu tos pačios ašies ratai privalo turėti identišką suvedimą. Modifikacijos suvedimo srityje turi įtakos trims pagrindiniams parametrams: padangų susidėvėjimui, transporto priemonės stabilumui važiuojant tiesiai ir vairavimui posūkiuose. Reguliuojamos ratų svirtys HARDRACE suteikia galimybę pagal poreikį nustatyti norimą geometriją, pvz., norint kuo greičiau įkaitinti padangų mišinį, kad pagerėtų automobilio ratų sukibimas ir stabilumas posūkiuose. Modifikacijos suvedimo srityje taip pat pagerina automobilio valdymą. Automobilis greičiau ir tiksliau reaguoja į vairo judesius, pvz., šonaslydžio arba sportinio važiavimo metu. Jis tampa „paklusnesniu“ ir geriau reaguoja į vairuotojo komandas.

STABILIZATORIUS

ratai gali būti suvesti, išskėsti arba turėti nulinį suvedimą. Apie suvedimą kalbame tuomet, kai ratų pora yra nustatyta taip, kad jų priekinės briaunos yra nukreiptos į save. Priekinių briaunų nukreipimas į priešingas puses yra vadinamas išsiskėtimu. Išsiskėtimo lygis dažniausiai yra atspindimas laipsniais, kaip kampas arba kaip atstumas, matuojamas tarp priekinės ir galinės padangos briaunos. Daugumoje automobilių,

Stabilizatoriaus traukė – tai automobilio pakabos elementas, kuris turi įtakos transporto priemonės kėbulo pasvirimo mažinimui įveikiant posūkius dideliu greičiu. Jungdama priešpriešinius ratus

(kairė ir dešinė ašis), traukė sumažina kėbulo pasvirimus ir turi įtakos automobilio vairavimo balansui. Sumontavus tinkamų parametrų stabilizatorių, ratai turi geresnį sukibimą įveikiant posūkius, o kėbulo pasvirimai yra minimalūs. Priešingai nei gamykliniai komponentai, HARDRACE stabilizatoriaus traukės yra pagamintos iš padidinto kietumo plieno lydinio, todėl efektyviai padidinamas pakabos standumas. Priešingai nei guminės įvorės, aukšto efektyvumo įvorės HARDRACE leidžia traukėms dirbti 100 % našumu, o tai suteikia transporto priemonei geresnį efektyvumą ir padidina sukibimą (pvz., HR7758 – stabilizatorius SUPERB III, HR8793-340 – sustiprinta stabilizatoriaus traukė MERCEDES A (W176)).


AKSESU A K T UA L I J O S

AKSESUARAI VAIKŲ GABENIMAS

MMT 2230

MMT A047 224020

MMT CP8029

SĖDYNĖS APSAUGA SU KIŠENĖMIS

APSAUGINIS SĖDYNĖS UŽTIESALAS

» Lengvai plaunama » Patogiai ir greitai montuojama » Dvi spalvos

» Lengvai plaunamas » Su kišenėmis

APSAUGA NUO SAULĖS ŠONINIAMS STIKLAMS

SPRO 100KBKBL

SPRO 500IEVORD PROMO

SPRO 5000KGR

VAIKIŠKA KĖDUTĖ

VAIKIŠKA KĖDUTĖ

VAIKIŠKA KĖDUTĖ

» Skirta svoriui: 15-36 kg » Medžiagos: poliesteris, plastikas

» Skirta svoriui: 9-25 kg » Medžiagos: poliesteris, plastikas » ISOFIX - diržų užvalkalai dovanų!

» Skirta svoriui: 0-18 kg » Medžiagos: nerūdijantis plienas, poliesteris, plastikas

» 2 vnt. 45 cm pločio » Su siurbtukais

GYVŪNŲ GABENIMAS

MMT CP20120

5-3212-244-4010

MMT A161 2353

UŽVALKALAS GYVŪNŲ GABENIMUI

UŽVALKALAS GYVŪNŲ GABENIMUI

APSAUGA GYVŪNŲ GABENIMUI

» Medžiaga: neaustinė » Universalo kėbulo automobiliams

» Matmenys 150x128 cm, skirtas į bagažinę, universalo kėbulo automobiliams » Atskiria keleivinę dalį nuo bagažinės

» Medžiaga: eko oda » Su kiauryme saugos diržams

14

AKTUALIJOS


UARAI

A K T UA L I J O S

SAUGUMO ĮRANGA

MMT A100 001

OGN GP1Z BC 1KG

OGN FB-70

PILNOS SUDĖTIES VAISTINĖLĖ

MILTELINIS GESINTUVAS

GESINIMO PLEDAS

» Standartas DIN 13164

» Talpa: 1 kg » Gesinimo efektyvumas: 21B/C

» Išmatavimai: 1800x1400 mm » Pagaminta pagal PN-EN 1869: 1999 standartą

OSR LEDIL205

MMT A106 00

MMT A110 001

LED ŽIBINTUVĖLIS

LIEMENĖ SU ATŠVAITAIS

» Pakraunamas 12 V » Šviesos srautos 15 lm 6000 K

» Universalus dydis

AUTOMOBILIO SAUGUMO KOMPLEKTAS

INTERJERO AKSESUARAI

MMT CP10054

MMT CP10057

MMT A050 187210

PAVARŲ PERJUNGIMO SVIRTIES UŽVALKALAS

PAVARŲ PERJUNGIMO SVIRTIES ANTGALIS

VAIRO UŽVALKALAS

» Odinis » Juodos spalvos, juoda siūlė

» Universalus » Odinis » Juodos spalvos, juoda siūlė

» Odinis » Skersmuo: 36,5-38 cm

AKTUALIJOS

15


AKSESU A K T UA L I J O S

AKSESUARAI SĖDYNIŲ UŽVALKALAI

MMT A048 191230

MMT A048 191300

MMT A048 191490

SĖDYNIŲ UŽVALKALAI

SĖDYNIŲ UŽVALKALAI

SĖDYNIŲ UŽVALKALAI

» Poliesteriniai » Komplekte priekiniai ir galiniai užvalkalai, galvų atlošų užvalkalai

» Poliesteriniai » Komplekte priekiniai ir galiniai užvalkalai, galvų atlošų užvalkalai

» Poliesteriniai » Reikėtų sudėlioti žodžius analogiškai, kaip kairėje pusėje.

DVIRAČIŲ AKSESUARAI

THU 532

THU 598

THU 924

DVIRAČIO LAIKIKLIS STOGUI

DVIRAČIO LAIKIKLIS STOGUI

DVIRAČIO LAIKIKLIS ANT KABLIO

» Tvirtinimas už ratų ir rėmo » Dviračių kiekis: 1 vnt » Su laikiklių rinkiniu

» Tvirtinimas už ratų ir rėmo » Dviračių kiekis: 1 vnt

» Tvirtinimas už ratų ir rėmo » Dviračių kiekis: 2 vnt » Su laikiklių rinkiniu

CV190

MMT A158 UCH000106

THU 984

APSAUGINIS UŽVALKALAS DVIRAČIUI

ANT VAIRO TVIRTINAMAS TELEFONO LAIKIKLIS

DVIRAČIO LAIKIKLIS RĖMO

» Nesikaupia drėgmė » Apsaugo nuo subraižymų, dulkių » Išmatavimai: 203x83x119 cm

16

AKTUALIJOS

» Universalus » Pasukamas 360° kampu

» Apsauga karboninio dviračio rėmui » Laikikliams su rėmo pritvirtinimu


UARAI

A K T UA L I J O S

DVIRAČIŲ AKSESUARAI

MMT B001 012

MMT S471 007

MMT A134 901

LED DVIRAČIO ŽIBINTŲ KOMPLEKTAS

RANKINĖ POMPA

DVIRAČIO VALYMO ŠEPEČIŲ RINKINYS

» Šviesos rėžimas: mirksintis ir nuolatinis » 2 žibintuvėliai komplekte

» Su manometru » Maksimalus slėgis: 6 atmosferos

» Skirta ratams ir žvaigždėms » Komplekte 2 vnt

CHBKIT

ALDMC CHAIN CLEAN

090107

GRANDINIŲ ARDYMO IR SURINKIMO RINKINYS

GRANDINIŲ VALYMO PRIEMONĖ

SILIKONO PURŠKIKLIS

» Skirta grandinių nuriebalinimui ir valymui

» Užtikrina grandinių, dviračių bėgių perjungiklių, plastikų ir gumos sklandų slydimą. Atstumia purvą, apsaugo nuo vandens patekimo, apledėjimo, korozijos ir gumos džiūvimo.

» Universalus, tinka daugeliui grandinių tipų » Su laikiklių rinkiniu

SOFT99 – didžiausias automobilių priežiūros produktų gamintojas, lyderiaujantis Japonijoje ir eksportuojantis produkciją į visą pasaulį. 1954 metais įkurta ir moks­linius tyrimus automobilių priežiūros tobulinimo srityse atliekanti SOFT99 tapo viena iš moderniausių šios srities įmonių. SOFT99 siūlo didelį produktų automobilių priežiūrai asortimentą, ko­mestiką ir apsaugą nuo aplinkos poveikio. Gaminiai yra ženklinami visame pasaulyje puikiai žinomais prekiniais ženklais: „Fusso Coat“, „Glaco“, „Gzox“, „Fukupika“.

AKTUALIJOS

17


AKSESU SOFT99

A K T UA L I J O S

VAŠKAI

S99 00420

S99 00020

S99 00193

NEW SCRATCH CLEAR WAX DARK

WHITE SOFT WAX

WHITE SOFT WAX

„New scratch clean wax dark“ pagalba pašalinsite po automobilio plovimo likusias dėmes, sukursite kokybišką ir ilgalaikį hidrofobinį sluoksnį ir suteiksite automobiliui žvilgesį.

„White soft wax“ pagalba pašalinsite po automobilio plovimo likusias dėmes, sukursite kokybišką ir ilgalaikį hidrofobinį sluoksnį ir suteiksite automobiliui žvilgesį.

„Kiwami Extreme Gloss“ vaškas padės užtikrinti nepriekaištingą ir akį traukiantį automobilio blizgesį. The Kiwami formulė leidžia išgauti maksimalų spindesio efektą, ilgalaikę kėbulo apsaugą ir akivaizdžiai pagerina spalvos intensyvumą.

Tinka tik tamsiems ir juodiems automobiliams.

Tinka tamsios spalvos ir juodiems automobiliams

Gerai nuplaukite ir nusausinkite automobilį. Komplekte esančiu aplikatoriumi tolygiai padenkite priemone automobilio kėbulą. Palaukite 10-20 minučių ir nuvalykite paviršių mikropluošto šluoste. Talpa: 350 g.

Gerai nuplaukite ir nusausinkite automobilį. Komplekte esančiu aplikatoriumi tolygiai padenkite priemone automobilio kėbulą. Rekomenduojama dengti po vieną detalę. Palaukite 10-20 minučių ir nuvalykite paviršių mikropluošto šluoste. Talpa: 350 g.

S99 10162

S99 00428

S99 00429

AUNTHENTIC PREMIUM

WATER BLOCK WAX LIGHT

WATER BLOCK WAX DARK

„Premium“ klasės vaškas, sukurtas iš aukščiausios klasės produktų, užtikrinančių ypatingą ir ilgaamžį automobilio kėbulo blizgesį. Vaško sudėtyje nėra abrazyvinių medžiagų.

Priemonė, savo sudėtyje turi naturalių komponentų kurie padeda užtikrinti storesnį vaško sluoksnį ir ilgesnį išliekamumą. Vaškas pasižymi puikiomis hidrofobinėmis savybėmis, todėl puikiai atstumia dulkes, vandens lašus ir saugo nuo kitų aplinkos veiksnių.

Priemonė, savo sudėtyje turi naturalių komponentų kurie padeda užtikrinti storesnį vaško sluoksnį ir ilgesnį išliekamumą. Vaškas pasižymi puikiomis hidrofobinėmis savybėmis, todėl puikiai atstumia dulkes, vandens lašus ir saugo nuo kitų aplinkos veiksnių.

Produktas skirtas baltos, sidabrinės ir kitų šviesių spalvų automobiliams.

Produktas skirtas tamsiems ir juodiems automobiliams.

Gerai nuplaukite automobilį. Vašką galima naudoti tiek ant sauso, tiek ant šlapio automobilio kėbulo. Komplekte esančiu aplikatoriumi tolygiai padenkite priemone automobilio kėbulą. Rekomenduojama dengti po vieną detalę. Padengus detalę rekomenduojama palaukti 10-20 minučių ir nuvalyti paviršių švaria mikropluošto šluoste. Talpa: 200 g.

Gerai nuplaukite automobilį. Vašką galima naudoti tiek ant sauso, tiek ant šlapio automobilio kėbulo. Komplekte esančiu aplikatoriumi tolygiai padenkite priemone automobilio kėbulą. Rekomenduojama dengti po vieną detalę. Padengus detalę rekomenduojama palaukti 10-20 minučių ir nuvalyti paviršių švaria mikropluošto šluoste. Talpa: 200 g.

Produktas gali būti naudojamas visų spalvų automobiliams. Gerai nuplaukite automobilį. Vašką galima naudoti tiek ant sauso, tiek ant šlapio automobilio kėbulo. Komplekte esančiu aplikatoriumi tolygiai padenkite priemone automobilio kėbulą. Rekomenduojama dengti po vieną detalę. Padengus detalę rekomenduojama palaukti 10-20 minučių ir nuvalyti paviršių švaria mikropluošto šluoste. Talpa: 200 g.

18

Tinka tik baltos spalvos automobiliams.

AKTUALIJOS

Gerai nuplaukite ir nusausinkite automobilį. Komplekte esančiu aplikatoriumi tolygiai padenkite priemone automobilio kėbulą. Rekomenduojama dengti po vieną detalę. Palaukite 10-20 minučių ir nuvalykite paviršių mikropluošto šluoste. Talpa: 200 g.


UARAI

A K T UA L I J O S

VAŠKAI

S99 00419

S99 00027

S99 00171

NEW SCRATCH CLEAR WAX LIGHT

PEARL & METALLIC SOFT

THE KING OF GLOSS LIGHT

„Scratch Clear“ vaške esančios mikrodalelės užmaskuoja smulkius įbrėžimus ir suteikia automobiliui apsauginį sluoksnį ir spindintį blizgesį.

Vaškas pasižymi geromis hidrofobinėmis savybėmis, puikiai atstumia vandenį ir taršą iš aplinkos: dulkes, purvą ir kt. Padengus automobilį išryškėja spalvos intensyvumas, saulės šviesoje susidarantys atspalviai.

„King of Gloss“ yra kieto pagrindo sintetinis vaškas, kuris užtikrina nepriekaištingą ir ilgalaikį automobilio blizgesį ir apsaugą, ilgalaikes hidrofobines savybes, kurios stipriai palengvins nuolatinę automobilio priežiūrą iki 3 mėnesių.

Tinka šviesių spalvų automobiliams. Gerai nuplaukite ir nusausinkite automobilį. Naudodami komplekte esančią šluostę, tolygiai įtrinkite priemonę. Rekomenduojama dengti po vieną detalę. Nereikia papildomai nuvalyti ar nupoliruoti. Talpa: 200 g + šluostė

Skirta šviesių ''pearl'' ir ''metallic'' spalvų automobiliams. Gerai nuplaukite ir nusausinkite automobilį. Komplekte esančiu aplikatoriumi tolygiai padenkite priemone automobilio kėbulą. Rekomenduojama dengti po vieną detalę. Padengus detalę rekomenduojama palaukti 10-20 minučių ir nuvalyti paviršių švaria mikropluošto šluoste. Talpa: 320 g.

Skirtas šviesių spalvų ir baltiems automobiliams. Gerai nuplaukite ir nusausinkite automobilį. Komplekte esančiu aplikatoriumi tolygiai padenkite priemone automobilio kėbulą. Rekomenduojama dengti po vieną detalę. Padengus detalę rekomenduojama palaukti 10-20 minučių ir nuvalyti paviršių švaria mikropluošto šluoste. Talpa: 300 g.

S99 00373 MIRROR SHINE WAX LIGHT

S99 00010

S99 00192

DARTK & BLACK WAX

EXTREME GLOSS "THE KIWAMI" LIGHT

„Dark & Black“ vaškas suteikia automobiliui ilgalaikį blizgesį ir ilgalaikį intensyvios, gilios tamsios ar juodos spalvos efektą.

„Kiwami Extreme Gloss“ vaškas padės užtikrinti nepriekaištingą ir akį traukiantį automobilio blizgesį. „The Kiwami“ formulė leidžia išgauti maksimalų spindesio efektą, ilgalaikę kėbulo apsaugą ir akivaizdų spalvos intensyvumo pagerėjimą.

Šis produktas skirtas tamsiems ir juodiems automobiliams. Gerai nuplaukite ir nusausinkite automobilį. Komplekte esančiu aplikatoriumi tolygiai padenkite priemone automobilio kėbulą. Padengus detalę rekomenduojama palaukti 10-20 minučių ir nuvalyti paviršių švaria mikropluošto šluoste. Talpa: 300 g.

Tinka šviesios spalvos ir baltiems automobiliams. Gerai nuplaukite ir nusausinkite automobilį. Komplekte esančiu aplikatoriumi tolygiai padenkite priemone automobilio kėbulą. Rekomenduojama dengti po vieną detalę. Padengus detalę rekomenduojama palaukti 10-20 minučių ir nuvalyti paviršių švaria mikropluošto šluoste. Talpa: 200 g.

Vaškas padeda Jūsų automobiliui įgauti veidrodinį spindesį. Priemonė gali būti naudojama ant visų plastikinių automobilių paviršių. Gerai nuplaukite ir nusausinkite automobilį. Komplekte esančiu aplikatoriumi tolygiai padenkite priemone automobilio kėbulą. Rekomenduojama dengti po vieną detalę. Nereikia papildomai nuvalyti ar nupoliruoti. Talpa: 200 g + šluostė

S99 00532 HYDRO GLOSS WAX WATER REPELLENT Soft99 hydro gloss sintetinio pagrindo kietas vaškas, kuris savo sudėtyje turi keramikos elementų, padedančių atnaujinti automobilio blizgesį ir hidrofobines savybes. Produktas gali būti naudojamas kartu su kitais vaškais. Gerai nuplaukite ir nusausinkite automobilį. Naudodami komplekte esančią šluostę, tolygiai įtrinkite priemonę. Rekomenduojama dengti po vieną detalę. Nereikia papildomai nuvalyti ar nupoliruoti. Talpa: 150 g + šluostė

AKTUALIJOS

19


A K T UA L I J O S

SVARBUS PAKEITIMAS! NUO 2021 METŲ GEGUŽĖS 1 D. – NAUJOS PADANGŲ ETIKETĖS Viena iš Europos Sąjungos politikos sričių, susijusių su klimato kaita, yra energijos, degalų sąnaudų ir CO2 emisijos mažinimas. Siekdama nurodytų tikslų, Europos Sąjunga, norėdama padėti galutiniams vartotojams sąmoningai pasirinkti perkamas padangas, įgyvendina Europos Parlamento ir ES tarybos 2020 m. gegužės 25 d. nutarimą 2020/740 dėl padangų etikečių apie energetinį efektyvumą ir kitus parametrus, kuris pakeičia (ES) nutarimą 2017/1369 bei anuliuoja nutarimą (WE) nr. 1222/2009.

PAKEITIMAI APIMA PARAMETRŲ NURODYMĄ ETIKETĖSE IR JŲ PAVYZDĮ. Įsigaliojimo datos: ◾ padangos, pagamintos / išleistos į apyvartą* iki 30/04/2021 – ženklinamos senomis etiketėmis; ◾ padangos, pagamintos / išleistos į apyvartą* nuo 01/05/2021 – ženklinamos naujomis etiketėmis. Remiantis šiuo pakeitimu, pardavimo vietose kurį laiką bus naudojamos dviejų rūšių etiketės. Svarbu! Senų etikečių šalinti nereikia!

KOKIOMS PADANGOMS TAIKOMAS NUTARIMAS? ◾ C1 klasė: lengvųjų automobilių padangos; ◾ C2 klasė: komercinio transporto padangos; ◾ C3 klasė: sunkvežimių padangos. Nauja etiketė

Sena etiketė

1

2

4

20

AKTUALIJOS

3

5

6

Naujos etiketės elementai: 1. Padangos QR kodas (duomenų bazė EPREL) 2. Degalų sąnaudų efektyvumas (raidė nuo A iki E) 3. Sukibimas ant šlapios dangos (raidė nuo A iki E) 4. Išorinio riedėjimo triukšmo matuojama reikšmė (dB bei raidė nuo A iki C) 5. Sukibimo ant sniego piktograma – 3PMSF 6. Sukibimo ant ledo piktograma

*Išleidimas į apyvartą reiškia pirmąjį produkto pateikimą ES rinkai.


A K T UA L I J O S

SVARBIAUSI PAKEITIMAI: ◾ Degalų sąnaudų efektyvumas – skalės pakeitimas nuo A iki E (buvo: A-G). ◾ Sukibimas ant šlapios dangos – skalės pakeitimas nuo A iki E (buvo: A-G). ◾ Išorinio riedėjimo triukšmo klasė ir matuojama reikšmė - išreikšta decibelais (dB) bei skale nuo A iki C (pakeitimas: buvo garso bangų piktograma). ◾ Piktograma 3PMSF – pridėta piktograma ant etiketės, kuri nurodo, ar padanga turi suderinamumo patvirtinimą žiemos sąlygoms. ◾ Sukibimo ant ledo piktograma – pridėta piktograma ant etiketės, kuri nurodo, ar padanga atitinka sukibimo ant ledo reikalavimus. ◾ QR kodas – pridėtas QR kodas ant etiketės, kurį nuskenavęs vartotojas yra nukreipiamas į Europos duomenų bazę EPREL, kurioje yra pasiekiama informacija apie etiketės pavyzdį ir konkretaus produkto informacinis lapas. ◾ Produkto informacijos lapas – naujas dokumentas, tiksliai nurodantis padangos parametrus, kuris yra pasiekiamas Europos duomenų bazėje EPREL. ◾ Etikečių taikymo reikalavimas padangoms C3 (2021). EPREL – EUROPOS GAMINIŲ ENERGIJOS VARTOJIMO EFEKTYVUMO ŽENKLINIMO DUOMENŲ BAZĖ (vadinamoji EPREL BAZĖ). Nuskenavus QR kodą, pateiktą ant konkrečios padangos etiketės, pateikiama padangų gamintojo suteikta informacija.

PADANGŲ PLATINTOJŲ (PARDAVĖJŲ) PAREIGOS (NUTARIMO 6 STRAIPSNIS): ◾ Pardavimo vietoje esanti padanga privalo turėti gamintojo pateikto lipduko formos etiketę arba atspausdintą etiketę pagal nutarimo reikalavimus. Papildomai, klientas privalo turėti prieigą prie produkto informacijos lapo (pareikalavus, taip pat spausdintinėje formoje) (straipsnis 6, pastraipa 1, raidės a), b). ◾ Tuo atveju, kai galutinis vartotojas nemato siūlomų padangų pardavimo momentu, platintojas (pardavėjas) privalo suteikti klientui prieigą prie etikečių, skirtų šioms padangoms. Leistinas etiketės atvaizdavimas elektroninėje duomenų laikmenoje, esančioje pardavimo vietoje (straipsnis 6, pastraipa 4). ◾ Visoje vaizdinėje reklamoje, techninėje informacijoje, spausdintiniuose arba elektroniniuose pardavimų pasiūlymuose, skirtuose konkrečiai reklamuojamai padangai, turi būti rodoma jos etiketė (straipsnis 6, pastraipa 2, 3, 5). ◾ Nuotolinio pardavimo atveju platintojas (pardavėjas) privalo informuoti galutinius naudotojus apie kiekvieno padangų etiketėje nurodyto parametro klases ir informuoti juos apie tai, kad galutiniai naudotojai gali susipažinti su padangų etikete ir gaminio informacijos lapu nemokamoje interneto svetainėje ir paprašydami spausdintinės kopijos (straipsnis 6, pastraipa 6). ◾ Pardavimo internetu atveju, platintojas (pardavėjas) privalo pateikti etiketę šalia nurodomos kainos bei suteikti prieigą prie produkto informacijos lapo. Platintojai gali pateikti konkretaus tipo padangų etiketę įdėtiniame rodinyje (straipsnis 6, pastraipa 7).

AKTUALIJOS

21


AU TO S E R V I S U I

CURTY-PAYEN® „Payen“ – daugiau nei šimtmetį skaičiuojantis prekės ženklas iš Jungtinės Karalystės. „Payen“ produktai - tai tarpinių rinkiniai, riebokšliai, galvos tarpinės ir cilindrų galvučių varžtai. Variklio sandarinimui keliama daugybė reikalavimų. Kiekvienam iš jų patenkinti reikia tinkamos tarpinių technologijos, dizaino ir medžiagos, kad būtų užtikrintas patvarus ir efektyvus sandarinimas. Tinkama „Payen“ tarpinė užtikrina puikų tvirtinimą kiekvieną kartą, kai yra naudojama. Puikus pritaikymas reiškia vientisą sandarumą, ilgesnį variklio tarnavimo laiką ir patenkintus klientus. „Payen“ siūlo vieną iš plačiausių šiandieninėje rinkoje sandarinimo technologijų asortimentą, skirtą senoviniams varikliams, naujausiems lengviesiems automobiliams ir sunkiasvorėms transporto priemonėms. Šie gaminiai yra sukurti būtent taip, kad atitiktų ir viršytų griežtus gamintojų visame pasaulyje keliamus reikalavimus. Tai reiškia, kad jie veikia išskirtinai gerai esant įvairioms temperatūros ir slėgio sąlygoms bei esant įvairiems paviršiaus taisyklingumo poreikiams. „Payen“ turi daugybę cilindrinių galvučių varžtų, daugiausia skirtų Europoje pagamintiems varikliams, taip pat kai kurioms populiariausioms Azijoje pagamintoms transporto priemonėms. Dėl šiuolaikinių variklių aukšto įtempio sąlygų, keičiant cilindro tarpinę, tapo labai svarbu pakeisti ir galvos varžtus. „DRiV“ (anksčiau „Federal-Mogul“) teikia variklio galvos varžtus daugiau nei 380 variklių ir siūlo vieną didžiausių variklio galvos varžtų asortimentų, kokį galima įsigyti iš vieno šaltinio. „Payen“ produktai gaminami pagal tuos pačius griežtus standartus, kurių reikalauja automobilių gamintojai, todėl užtikrina ilgesnį variklio tarnavimo laiką ir ilgaamžiškumą.

22

AKTUALIJOS


AU TO S E R V I S U I

AE® AE® prekės ženklas priklauso „DRiV“ kompanijai. Visi šio ženklo gaminiai atitinka UNI EN ISO 9002 standartą ir yra gaminami pagal originalios įrangos gamintojų (OEM) specifikacijas. Dėl puikių variklio komponentų, palaikančių variklio veikimą ir atitinkančių originalios įrangos (OE) gamintojų standartus, AE® užtikrina aukšciausią variklio komponentų našumą ir ilgaamžiškumą, kurio reikalauja profesionalūs variklių technikai. Tik tie komponentai, kuriems gaminti naudojama originalios įrangos gamybos patirtis, naudojant naujausias ir pažangiausias medžiagas bei užtikrinant aukštą gamybos kokybę, gali užtikrinti profesionalių variklių technikų reikalaujamą našumą ir ilgaamžiškumą. Dabartinį AE® asortimentą sudaro 1200 vožtuvų, 350 vožtuvų kreipiamųjų, 30 vožtuvo lizdo įdėklų, 280 paskirstymo velenų ir susijusių dalių.

NÜRAL® „Nüral“ stūmokliai palaiko variklio efektyvumą, optimizuodami našumą sudėtingoje degimo kameros aplinkoje. Gamintojas pasitelkia savo patirtį gaminant originalią įrangą, stūmoklio komponentus ir gaminant produktus antrinės rinkos klientams. „Nüral“ siūlo 1500 dalių asortimentą, apimantį 4500 variklių, pradedant mažos talpos miesto automobiliais, varomais benzinu, ir baigiant naujausiais didelės galios dyzeliniais sunkvežimiais bei komerciniais automobiliais. Greitas produktų tobulinimas ir naujausios gamybos technologijos leidžia „Nüral“ pasiūlyti geriausius stūmoklių sprendimus.

AKTUALIJOS

23


AU TO S E R V I S U I

GLYCO® „Glyco“ guoliai tapo geriausiu pasirinkimu, pramonėje derinant pirmaujančias vokiečių technologijas, produktų patikimumą ir kokybišką klientų aptarnavimą. Šie guoliai yra ekonomiški ir lengvai remontuojami. Jie perduoda galią, sumažina trintį ir apsaugo nuo brangių variklio dalių nusidėvėjimo. Kasmet „Glyco Original Equipment“ guoliai yra montuojami daugiau nei 10 milijonų automobilių, jūrų ir stacionarių variklių, taip pat žemės ūkio ir statybinės įrangos. Kai variklių kūrėjai mažina išmetamą CO2 kiekį ir išgauna daugiau energijos iš mažiau degalų, guoliams tenka susidoroti su didelėmis apkrovomis ir aukšta temperatūra. „Glyco“ asortimente yra daugiau nei 2500 guolių, įskaitant pagrindinius, flanšinius ir kūginius guolius. Naujos medžiagos ir dizainas suteikia klientams reikšmingos naudos, įskaitant ilgą tarnavimo laiką. „Glyco“ guoliai antrinei rinkai gaminami pagal tuos pačius griežtus standartus, kaip ir mūsų originalios įrangos produktai.

DAUGIASLUOKSNIS VARIS, ŠVINO GUOLIAI IR „IROX“ DANGA Daugiasluoksnė vario medžiaga pasižymi dideliu patvarumu, pasipriešinimu trinčiai ir ypač geromis prisitaikymo savybėmis. Iš šios medžiagos pagaminti guoliai tinka dyzeliniams varikliams.

„GLYCO“ VARIKLIO INDĖKLAI „Glyco“ sukūrė„sputter“ technologijos būdu specialią medžiagą, skirta optimaliam šiuolaikinių, didelio našumo dyzelinių ir benzininių variklių veikimui. Ji suteikia daug privalumų, įskaitant puikų atsparumą dilimui ir mažesnį variklio indėklų nusidėvėjimą. „Glyco“ sukūrė indėklus tiesioginio įpurškimo dyzeliniams varikliams ir sunkiasvoriams sunkvežimiams. Šiuos indėklus daugelis rinkoje pirmaujančių gamintojų montuoja kaip originalią įrangą. „Glyco“ variklio indėklai tinka ir veikia pagal tuos pačius aukštus originalios įrangos standartus.

24

AKTUALIJOS


AU TO S E R V I S U I

GOETZE® „Goetze“ tiekia techniškai pažangius variklio stūmoklio žiedus ir cilindro įdėklus. Savo asortimente siūlo 1600 stūmoklinių žiedų komplektų ir 370 rūšių cilindrų įdėklų, kurie apima daugiau nei 6000 variklių – nuo ekonomiškų miesto automobilių iki sunkiųjų, komercinės ir pramoninės paskirties transporto priemonių bei laivų variklių. „GOETZE“ STŪMOKLIŲ ŽIEDAI Šio prekės ženklo stūmoklių žiedai yra sukurti lengviesiems ir komerciniams automobiliams. „Goetze“ stūmoklių žiedai yra įvairių dydžių, skirtų standartiniams ir negabaritiniams stūmokliams. „Goetze“ buvo pirmieji EURO IV reikalavimus atitinkančių variklių stūmoklinių žiedų gamintojai. Stūmokliniai žiedai, pagaminti pagal naujausias „Goetze“ specifikacijas antrinei rinkai, suteikia: ◾ didžiausią galimą patvarumą, ◾ didelį atsparumą dilimui ir korozijai, ◾ puikų šilumos laidumą. „Goetze“ stūmoklio žiedai pasižymi antifrikcinėmis savybėmis, kurios skatina sklandų variklio darbą, gerokai sumažina alyvos sąnaudas ir išmetamų teršalų kiekį, kartu sumažinant trintį ir pailginant variklio tarnavimo laiką.

AKTUALIJOS

25


AU TO S E R V I S U I

AU TO R I U S

AU TO R I U S

DA R I U S

V E R B Y L A

AC SISTEMŲ APTARNAVIMAS, REMONTAS IR ĮRANGA Oro kondicionierius automobilyje – tai atgaiva, patogumas ilgų kelionių metu ir kasmetinis vizitas į autoservisą, dažniausiai atšilus orams, kai prireikia remonto, papildymo šaltnešiu ar pašalinti nemalonų kvapą, kuris pasklinda automobilyje vos tik įjungus kondicionavimo sistemą.

Pasekmių turi ir važiavimas bei parkavimas sniego pusnyje ar nedidelės avarijos. Guminės žarnos (atsparios freonui-alyvai) taip pat nėra amžinos: jos gali būti nesandarios antgalių valcavimo vietoje ar dėl užsiteršusio radiatoriaus, neveikiančio ventiliatoriaus, o veikiamos aukštos temperatūros jos galiausiai sprogs! Reikėtų žinoti, kad naudojant netinkamą freoną, visų pirma, pakenkiama guminėms dalims.

PILDYTI AR REMONTUOTI?

AC SISTEMOS ELEMENTŲ GEDIMAI

Daugelis vis dar tiki mitu, kad kondicionieriuje esantis šaltnešis „baigiasi“ ir periodiškai reikia papildyti jo atsargas. Nemažai automobilistų tuo tiki, nors idealiu atveju oro kondicionieriaus visiškai nereikia papildyti – juk šaldytuvai mūsų namuose ilgus metus dirba be jokio papildymo! Jeigu sistema nesandari, užpildymo gali pakakti visai vasarai, o esant didesniems nesandarumams – ji ištuštės per kelias savaites ar net dienas. Vadinasi, jei oro kondicionierius automobilyje nustojo vėsinti, visų pirma, reikia ieškoti, kur freonas nutekėjo, ir tik tuomet galvoti, kaip jį papildyti.

AC KONSTRUKCIJA IR REMONTAS Automobilio oro kondicionavimo įrenginys yra sukurtas šilumai iš automobilio vidaus perkelti į išorę. Jeigu šis ciklas nutrūksta, būtina, kad kvalifikuotas oro kondicionavimo specialistas patikrintų automobilio oro kondicionierių: visas linijas, garintuvą ir kompresorių, ar nėra nuotėkio, gedimo ir nusidėvėjimo. „Inter Cars Lietuva“ savo partneriams gali pasiūlyti kompleksinį sprendimą apimantį specialistams skirtus mokymus (informaciją, kontaktus ir registraciją į mokymus rasite „Inter Cars Lietuva“ interneto svetainėje), automobilių oro kondicionierių remonto įrangą, reikalingą kokybiškai teikti paslaugas bei platų komponentų ir atsarginių dalių asortimentą. Šiame straipsnyje trumpai apžvelgsime dažniausiai pasitaikančius gedimus ir kai kurias jų priežastis. Tačiau svarbiausia rekomendacija – pradėkite nuo kvalifikacijos kėlimo! Mokymų metu gerokai daugiau sužinosite apie automobilio AC sistemą, dažniausiai pasitaikančius gedimus, jų prevenciją, apie kompresorių alyvas, dažniausiai daromas klaidas pildant ir prižiūrint AC sistemas – perdozavus freono ar alyvos, neteisingai diagnozavus gedi-

26

AKTUALIJOS

mus ar nekokybiškai atlikus remontą bus pakenkta oro kondicionieriaus darbui, ilgaamžiškumui. Aukščiausios kokybės automobilių kondicionierių remonto paslaugos apima: ◾ oro kondicionavimo sistemos patikrinimą; ◾ oro kondicionavimo sistemos plovimą; ◾ transporto priemonės oro kondicionavimo sistemos remontą; ◾ kompresoriaus (1), kondensatoriaus (2), džiovintuvo (3), plėtimosi vožtuvo (4), garintuvo (5) remonto darbus; ◾ užpildymą šaltnešiu (R134A ir R1234yf) ir alyva; ◾ salono dezinfekavimą.

JEI KONDICIONIERIUS NEŠALDO, KALTAS AC SISTEMOS NESANDARUMAS Dažniausiai pasitaikantis gedimas yra sistemos nesandarumas. Aliuminio vamzdeliai ir radiatoriai tiesiogine prasme gali „supūti“ per vieną žiemą, nes kelių druskų „elektrolitas“ koroziją paspartina dešimtimis kartų. Nuo korozijos kenčia ne tik vamzdeliai, bet ir radiatoriai – problemų gali kilti jau 2-3 metų automobiliui! Kenčia ir garintuvas, kuris yra salono viduje, pavyzdžiui, tai yra dažnas „BMW E60“ ir „E65“ defektas, o kvėpuoti freonu – prasta terapija. Dėl sumontavimo vietos bene brangiausiai kainuoja galinio oro kondicionieriaus aliuminių vamzdelių keitimas (pvz., „Audi“ Q7, Q8, „Land Cruiser“ ir kt.), o kartais geriau juos pakeisti freono žarnomis, kurioms korozija mažiau pavojinga. Ne visada šaltnešio nutekėjimo priežastis yra korozija – automobilio oro kondicionavimo sistemos komponentai yra sandarinami tarpikliais (pvz.,„O“ žiedais). Laikui bėgant, veikiami aukštos temperatūros ir slėgio, jie praranda sandarumą. Be to, variklio skyriuje visada yra kelio dulkių ir smėlio, kurios atlieka abrazyvo vaidmenį, todėl prastai pritvirtinti vamzdeliai, kurių sienelė yra šiek tiek storesnė nei folija, radiatorius ir žarnos, liesdamiesi su kitomis dalimis ir veikiami vibracijų, prasitrina.

Kondicionieriaus kompresoriaus gedimus dažnai sukelia normalaus aušinimo trūkumas, nors tai ir įvyksta ne iš karto. Įprastai kompresoriai negali atlaikyti didelių ilgalaikių apkrovų ir nustoja pumpuoti arba užstringa. Dažniausiai, tai užsikimšusio radiatoriaus arba neveikiančio ventiliatoriaus pasekmė. Alyvos nutekėjimai per oro kondicionieriaus kompresoriaus sandariklį įvyksta dėl susidėvėjimo arba padidėjusio slėgio sistemoje, kai riebokšlis ilgą laiką dirba netepamas. Kad tepalo riebokšlis būtų suteptas, būtina bent kartais net ir žiemą įjungti automobilio oro kondicionierių, vengti važinėti tuščia sistema. Sistemos viduje susidaro įvairių teršalų kamščiai. Teršalai patenka tuomet, kai ilgą laiką netvarkomi AC sistemos nesandarumai, o dar tai gali būti ir kompresoriaus dilimo produktai, ir žarnų vidaus atplaišos ar net į sistemą patekę drėgmės lašeliai, kurie užšąla išsiplėtimo vožtuve. Pasitaiko, kad AC sistemos sausintuvo silikagelio maišelis pratrūksta ir užkemša slėgio liniją. Dažniausiai užsikemša džiovintuvas, išsiplėtimo vožtuvas. Išsiplėtimo vožtuvo gedimą galima lengvai supainioti su prastai veikiančiu kompresoriumi arba užsikimšusiu džiovintuvu, todėl diagnozuojant problemą ypatingai svarbi meistro kvalifikacija ir žinios. Žinoma, galite pakeisti viską, tačiau tokio remonto sąskaita klientui gali ir nepatikti! Elektros gedimai – atskira grupė. Jie sudaro apie 30 % visų oro kondicionieriaus gedimų. Tai gali būti nutrūkę laidai, jungčių oksidacija, perdegusios elektromagnetinės sankabos, sugedusios relės, jutikliai ir kt.

AUTOMOBILIO ORO KONDICIONIERIAUS REMONTAS IR ĮRANGA Pagal LR aplinkos ministerijos patvirtintą įsakymą, šaldymo įrangos, užpildytos fluoruotomis


AU TO S E R V I S U I

Kilus klausimams, kreipkitės į Jus aptarnaujantį vadybininką, el. pašto adresu lt.irankiai@intercars.eu arba telefonu (8 5) 219 3763.

dujomis (F-dujomis), remonto darbus gali vykdyti tik sertifikuoti specialistai, išklausę atitinkamą mokymo programą ir turintys mokymo programos baigimo sertifikatą. SLĖGIO MATUOKLIŲ RINKINYS SLĖGIO MATAVIMUI ORO KONDICIONAVIMO SISTEMOSE IR NUOTĖKIO KONTROLEI (SU AZOTU)

PROFITOOL 0XAT3030-01

NUOTĖKIO PAIEŠKA IR ŠALINIMAS Nuotėkio diagnostika atliekama naudojant elektroninį nuotėkio detektorių arba UV dažus! Gali pasirodyti, kad automobilio oro kondicionieriaus diagnostiką galima atlikti kondicionierių pildymo įranga vakuumuojant kondicionavimo sistemą, tačiau toks būdas nėra tinkamas diagnozuoti oro kondicionierių nesandarumą: ◾ toks patikrinimas parodys nesandarumą, kai sistemoje yra didelis nuotėkis, tačiau neparodys jo vietos; ◾ daugeliu atvejų nuotėkis įvyksta per 1-2 mėn., o vakuumuojama ~15min., todėl pastebėti tokio nuotėkio, stebint vakuumetro rodyklės nuokrypį, neįmanoma; ◾ slėgis oro kondicionieriuje gali siekti 25 bar ir daugiau, priklausomai nuo vietos; vasarą, jei oro kondicionierius išjungtas, vidutiniškai slėgis jame gali būti 5-8 bar, jei įjungtas – nuo 2 iki 25 bar, tad bandymas rasti nuotėkį su ~1 bar skirtumu yra be galo optimistiškas. Sistema užpildoma kontroliniu azoto kiekiu (dideliems nesandarumams), bandomųjų dujų 95 % azoto ir 5 % vandenilio (95 % N2, 5 % H2) ar 100-150 gramų freono. Jei tuo pačiu metu

girdimas šnypštimas, tada šaltnešio nutekėjimo vietos ilgai ieškoti nereikia. Jei niekas nešnypščia ir sistema palaiko slėgį, atliekama tikroji diagnostika. Šiam pirminiam nuotėkio tikrinimui naudojamas elektroninis nuotėkio detektorius. Zondas priartintas ~ 5mm atstumu lėtai traukiamas išilgai visų oro kondicionavimo sistemos dalių duoda signalą net ir itin nedidelių nuotėkių (3-7 g/m.) vietoje. Tikrinant svarbi specialisto kvalifikacija, nes vamzdeliai dažnai eina nedideliu atstumu vienas nuo kito, o freono srovė gali nupūsti į visai kitą vietą, todėl atsižvelgiama į vamzdžių, žarnų ir radiatorių išvaizdą. Diagnostikos nuotėkio detektoriumi negalima atlikti lauke vėjuotu oru, ji taip pat neveiksminga ir šaltu oru, tad geriausia diagnostiką visada atlikti patalpoje. Kartais elektroniniu nuotėkio detektoriumi nuotėkio aptikti nepavyksta, nes kai kurie nuotėkiai yra labai nedideli ir trunka kelis mėnesius arba atsiranda tik tam tikromis sąlygomis. Norint rasti tokius mažus nuotėkius, diagnostika atliekama sistemą kartu su freonu ar alyva užpildant ultravioletiniais dažais ir nuotėkio ieškant ultravioletine (UV) lempa. UV dažai neturi įtakos oro kondicionieriaus veikimui ir nedaro žalos. Jie gali likti oro kondicionieriaus viduje visą jo tarnavimo laiką.

ELEKTRONINIS „UOSTIKLIO“ TIPO NUOTĖKIO DETEKTORIUS

MAGNETI MARELLI 007950025830

TEXA TEX S0755N

ERRECOM ER MNK031

Taigi, automobilio oro kondicionieriaus diagnostiką galima pradėti matuojant slėgį sistemoje. Manometrai prijungiami prie pripildymo angų. Jei sistemoje yra dujų, o kondicionierius neįsijungia, automobilis siunčiamas elektrikui, bet jei rodyklė nukrito ir parodė nulį – viskas aišku: oro kondicionierius tuščias. Dar matuojant darbinį slėgį, pagal manometrų rodmenis galima diagnozuoti, ar kompresorius normaliai veikia, ar radiatoriai tinkamai aušina, ar gerai veikia išsiplėtimo vožtuvas, ar sistema neužsikimšusi.

TEXA TEX 5400154

AKTUALIJOS

27


AU TO S E R V I S U I

ERRECOM ER RK1312

cialiu įrankiu valcuojami antgaliai. Šaltnešio nutekėjimas nėra vienintelis gedimas, dėl kurio automobilio kondicionierius neveiks tinkamai, tai gali lemti ir nešvarūs radiatoriai ar užsikimšęs salono filtras ir kt. PROFITOOL 0XAT3027

SCANGRIP SG03.5408

PROFITOOL 0XAT3014

ERRECOM ER TR1003.01.S1

Nutekėjimo vietoje UV dažai palaipsniui prasiskverbia. Ieškodami nesandarumų, diagnostikos specialistai užsideda geltonus akinius ir tamsoje su ultravioletine lempa apšviečia visus vamzdelius, radiatorių – taip pastebimas nuotėkio švytėjimas. Iškart po papildymo tokios diagnostikos atlikti nepavyks – reikia laiko dažams prasiskverbti. Tokiu atveju oro kondicionierius turi būti aktyviai naudojamas, o automobilį reikia pristatyti apžiūrai, kai sistema jau nustojo šaldyti arba sezono pabaigoje, kol orai dar šilti.

CHARAKTERINGAS NESANDARUMO POŽYMIS IR ALYVOS DĖMĖS NUTEKĖJIMO VIETOSE ANT VAMZDELIŲ, RADIATORIAUS Nesandarumų remontas vyksta įvairiai. Jei radiatorius praleidžia dėl korozijos – remontuoti jo neverta, geriau pakeisti nauju, o nesandarumus, atsiradusius avarijos metu (akmens ar aštraus daikto) galima remontuoti. Jei imtuvas-džiovintuvas yra integruotas į oro kondicionieriaus radiatorių ir keičiamo filtro sandarinimo vieta paveikta korozijos, sandariklių keitimas nepadės, lengviau suvirinti. Prasitrynę aliuminio, vamzdeliai taip pat remontuojami argono TIG suvirinimu arba keičiami guminėmis žarnomis, naujais vamzdeliais. Taip pat keičiami tarpikliai („O“ žiedai). Gumines žarnos gaminamos, spe-

28

AKTUALIJOS

MAGNETI MARELLI 007950025520

ORO KONDICIONIERIAUS KOMPRESORIAUS GEDIMAI Kodėl oro kondicionieriaus kompresorius gali užstrigti? Visų pirma, tai lemia alyvos trūkumas sistemoje. Alyva tepa kompresoriaus mechanizmą, taip pat ir judančias išsiplėtimo vožtuvo dalis (termostatinį išsiplėtimo vožtuvą). Kur dingo alyva iš automobilio kondicionieriaus kompresoriaus? Dėl nuotėkio alyva prarandama kartu su freonu, o pildant freonu alyvos tiesiogiai į kompresorių nepapildysite. Oro kondicionieriui dirbant su nepakankamu šaltnešio kiekiu, blogėja tepimas ir aušinimas, tad kompresorius gali užstrigti. Oro kondicionierių alyvą perneša šaltnešis ir sumažėjus jo kiekiui, sumažėja srautas, dėl to alyvos pernešama mažiau. Naujo tipo, nuolat besisukantys, kompresoriai ypatingai „nemėgsta“ dirbti su nepakankamu freono kiekiu. Pakanka neuž-

pildytą oro kondicionierių naudoti mėnesį ar du ir kompresorius gali sugesti, o ką jau besakyti, kai sistema paliekama tuščia pusę metų ar dar ilgiau. Reikia pažymėti, kad alyvos ir freono perteklius sistemoje, švelniai tariant, taip pat nėra naudingas: gali pasireikšti sistemos perkrovos (slėgis) ar hidraulinis smūgis. Per didelis slėgis sistemoje yra antroji kompresorių gedimų priežastis. Pernelyg didelį slėgį dažniausiai sukelia nepakankamas oro kondicionieriaus radiatoriaus (kondensatoriaus) aušinimas. Tinkamo aušinimo trūkumas dėl nešvarių radiatorių ar neveikiantis aušinimo ventiliatorius sukelia viršslėgį ir kompresoriaus susidėvėjimą. Pirmasis simptomas, į kurį reikia atkreipti dėmesį, yra aušinimo efektyvumo pablogėjimas sustojus: įstrigus spūstyje kondicionierius nevėsina, o važiuojant – šaldo puikiai. Automobiliuose, kuriuose sumontuotas pastovaus sukimosi kompresorius, galima ir nesuprasti, kad jis užstrigo – skriemulio apsauginės plokštelės tyliai spragtelės ir kondicionierius tiesiog nustos vėsinti. Šiuolaikiniai, nuolatinio sukimosi kompresoriai ypač jautrūs – juos sugadina net ir nedidelis nešvarumų kiekis. Prieš užstrigdamas, kompresorius stipriai dilo ir užteršė alyvą (švari, skaidri alyva tapo purvina, pilkos arba juodos spalvos), o su alyva cirkuliuojantys teršalai veikia kaip abrazyvinė pasta, teršalų daugėja ir jie užkemša išsiplėtimo vožtuvą, imtuvą-džiovintuvą. Vienintelis oro kondicionieriaus filtras yra imtuvas-džiovintuvas, tačiau jo tarnavimo laikas nėra ilgas. Tiesiog sumontavus naują kompresorių, jis, priklausomai nuo užterštumo, tarnaus nuo kelių valandų ar dienų iki kelių mėnesių. Prieš montuojant naują kompresorių, būtinas sistemos plovimas – tam naudojamos specialios cheminės medžiagos ir stiprūs tirpikliai. Atlikus plovimą būtina pakeisti imtuvą-džiovintuvą ir netgi oro kondicionieriaus radiatorių, jei buvo daug nešvarumų ir nepavyko jų kokybiškai išplauti. Čia taupyti neverta! Likus net ir nedideliam nešvarumų kiekiui – problema netrukus pasikartos. Po plovimo ir surinkimo sistema užpildoma šaltnešiu ir šviežia alyva, o kompresoriaus velenas kelis kartus pasukamas rankomis, taip apsisaugant nuo alyvos hidraulinio smūgio. Dabar oro kondicionierių galima įjungti ir, patikrinus slėgį bei visos sistemos veikimą, mėgautis vėsa. Kitas atvejis, kai reikia plauti oro kondicionieriaus sistemą po avarijų ar ilgos nesandarios sistemos eksploatacijos, kai į vidų patenka vandens, kelio purvo. Susidėvi ir kompresoriaus guoliai (30x47x12, 35x48x20, 40x57x24 ir t. t.): jie kaista ir gali užstrigti. Stipriai kaistantis guolis„sudegina“ elektromagnetinę sankabą (magnetą), alyvos riebokšlį ar guminį slopintuvą. Nepakeitus, užstrigęs guolis sugadins kompresoriaus veleną, t. y. kompresorių. Visgi kompresoriaus gedimai kainuoja brangiai, todėl atliekant automobilio aptarnavimą visada


AU TO S E R V I S U I

MAGNETI MARELLI 007936210770

ERRECOM ER TR1142.P.01

verta patikrinti, ar oro kondicionierius užpildytas šaltnešiu, ar tinkamai įsijungia aušinimo ventiliatoriai ir radiatorius yra švarus.

SALONO DEZINFEKAVIMAS Veikiant oro kondicionieriui, garintuvas yra šaltas ir jame kondensuojasi drėgmė, kurioje nusėda pučiamo oro dulkės, medžių lapai. Įmirkęs purvo sluoksnis yra puiki terpė įvairioms bakterijoms: tai ir nekenksmingi melsvadumbliai, ir visiškai nesaugios Legionella bakterijos. Blogą kvapą, kurį jaučiame įjungus kondicionierių, sukelia bakterijos. Salono filtras užsikemša ir ne tik prastai praleidžia orą, bet pats yra taršos šaltiniu: ventiliatoriaus trauka yra stipri, o užsikimšus filtrui, teršalai gali būti įsiurbti išilgai filtro kraštų ir patekti ant garintuvo. Be to, kai kuriuose automobiliuose, ypač japoniškuose, salono oro filtras garintuvą uždengia tik dalinai. Tokiais atvejais susikaupusios dulkės virsta dumblo sluoksniu ir gali užkimšti garintuvo korpuso angą, pro kurią išteka kondensatas. Tokiu atveju į transporto priemonės saloną pateks vandens. Salono oro filtrą reikėtų keisti bent du kartus per metus, išvalyti ortakius, atlikti salono ir kondicionieriaus dezinfekciją. Kartais, norint ilgam atsikratyti kvapo, reikia nuimti ir nuplauti garintuvą.

PILDYMAS ŠALTNEŠIU Kondicionieriuose dažniausiai naudojami R-134a arba R1234YF šaltnešiai. R1234YF yra degus, bet dėl ekologinių reikalavimų nuo 2017 automobilių gamintojai naudoja šį šaltnešį. Reikalingas kiekis priklauso nuo konkretaus automobilio (450-1000 g), automobiliuose su dviejų zonų oro kondicionieriumi reikia daugiau freono. Kondicionavimo sistemose yra naudojama 2 rūšių PAG ar POE alyva, jos sistemoje paprastai būna 200-300 gramų. Pirmiausia, oro kondicionierius vakuumuojamas: iš sistemos išsiurbiamas oras ir vandens garai. Po to įpurškiama kontrolinė šaltnešio dozė, paprastai

100-200 gramų ir alyva. Tada sistema tikrinama elektroniniu nuotėkio detektoriumi. Jei nuotėkio nėra, sistema pilnai užpildoma šaltnešiu ir alyva. Į alyvą galima pridėti ultravioletinių dažų, kurie padės ateityje nustatyti nuotėkius su ultravioletine lempa. Oro kondicionierių pildymui naudojamos automatinės AC stotelės. Rinktis jas galima atsižvelgiant į klientų poreikius pagal išvardintus parametrus ir funkcijas: ◾ pildomo šaltesnio rūšį (R134A arba R1234YF). Vis dar populiaresnis R134A, tačiau R1234YF pardavimai nuolat auga. Šiuo metu gamintojai gamina modifikuojamas aukštesnės klasės stoteles, kurias galima pritaikyti R134A arba R1234YF šaltnešiui, o stotelės, galinčios pildyti abiem (BI-GAS) šaltnešiais nėra populiaros dėl kainos ir gabaritų. Reikia paminėti, kad rinką pasiekė naujovė – šaltnešis R744 (C02), kuriam jau gaminama ir pildymo įranga; ◾ vakuuminio siurblio našumą: nuo 70 l/min. iki 170 l/min. Dviejų pakopų vakuuminis siurblys užtikrina didesnį našumą, geresnį šaltnešio atgavimą iš automobilio kondicionieriaus sistemos per trumpesnį laiką, o sezono įkarštyje tai yra svarbu. ◾ šaltnešio atgavimo efektyvumas nuo 95 % iki 99 % ir pildymo tikslumas. Naujos kartos sistemose šaltnešio kiekis mažėja, todėl tikslumas yra reikšmingas. Šiuolaikinė įrangos konstrukcija leidžia pasiekti ±15 g ar didesnį tikslumą. ◾ vidinės šaltnešio talpos dydį nuo 10 kg iki 30 kg. Patogiau, kai vidinė talpa didesnė, kadangi darbui būtina palikti apie 3-4 kg laisvos vietos (vakuumuojant šaltnešis pumpuojamas į stotelę). Stotelėms, kurios skirtos aptarnauti autobusus, vidinis AC stotelės balionas būna 20-30 kg talpos. ◾ automatinė nuotėkio nustatymo funkcija. Prieš pradedant pildymą, automatiškai patikrinama, ar nėra nuotėkio transporto priemonės oro kondicionavimo sistemoje. Tai nepakeis sandarumo patikros elektroniniu nuotėkio detektoriumi arba UV dažais (nenustato mažo nuotėkio ir jo vietos), bet esant didesniems sistemos nesandarumams įspės apie gedimą ir apsaugos nuo didesnių nuostolių. ◾ šaltnešio atsiurbimo iš žarnų funkcija. Daugeliu atvejų pildant ne tuščią sistemą, o tik papildant ją, yra užpilama 150-250 g šaltnešio. Ši funkcija padeda sumažinti šaltnešio praradimus ir kartu pagerina ekologiškumą. ◾ šaltnešio identifikatoriaus funkcija apsaugos, kad neaiškios sudėties dujos iš remontuojamo automobilio neužterštų turimo šaltnešio ir padės išvengti galimo AC stotelės sugadinimo. ◾ svarstyklės alyvos dozavimui. Jos užtikrina tikslų dozavimą ir gali būti skirtos tiek šviežios, tiek ir atgautos iš sistemos alyvos kiekiui nustatyti. Šia funkcija aprūpinti aukštesnės klasės AC aptarnavimo įrenginiai. ◾ svarstyklių užrakinimo sistema – svarbi funkcija teikiant mobilias paslaugas. Įrangoje su-

montuotos tikslios ir jautrios elektroninės svarstyklės, o ši funkcija neleis išsiderinti svarstyklių kalibravimui transportuojant įrangą. automatinis nekondensuojamų dujų valdymas. Nekondensuojamas dujas (oras ir kt. dujos) būtina pašalinti, kadangi net ir slegiant, jos neskystėja, užima didelį tūrį bei trukdo užpildyti sistemą. skalavimo sistema alyvos keitimui. Ši funkcija užtikrina, kad į sistemą nepatektų net ir mažiausias netinkamos alyvos kiekis. AC sistemose naudojamos skirtingos PAG / POE alyvos, kurių negalima maišyti, nes ir nedidelis kiekis (laikoma, kad iki 1 % žalos nedaro) automobilio kondicionavimo sistemoje sudarys nepageidaujamą emulsiją, „vašką“. vartotojo funkcijos: duomenų bazė, spausdintuvas, ekrano tipas ir dydis, valdymas telefonu ir kt. Kasdieniniame darbe svarbu, kad įrankis būtų patogus. stotelės aptarnavimo intervalai ir automatinis priminimas. Atsižvelgiant į stotelės darbo valandų arba perpumpuoto šaltnešio kiekį ar pildymų skaičių, stotelėms būtina atlikti aptarnavimus. Aukštesnės klasės stotelėse dėl pažangesnių filtravimo sistemų ir kitų konstrukcinių sprendimų aptarnavimo intervalai yra ilgesni ir gali siekti 60 h ir 150 kg šaltnešio, o kai kuriuose modeliuose ir daugiau. TEX 715R EVO

BOSCH ACS 663-RI

Renkantis įrenginį, rekomenduojame pasikonsultuoti su specialistais, kurie suteiks visą informaciją ir padės išsirinkti reikiamą įrangą, pamokys ja naudotis bei atliks techninę priežiūrą: aptarnavimą ir remonto paslaugas. Geros ir šiltos vasaros!

AKTUALIJOS

29


AU TO S E R V I S U I

KONDICIONAVIMAS IR AKSESUARAI

PILDYMO STOTELĖ „TEXA KONFORT 715R EVO, EVO/HF“

PILDYMO STOTELĖ „TEXA KONFORT 707R“

PILDYMO STOTELĖ „KONFORT 780R BI-GAS “

TECHNINĖS CHARAKTERISTIKOS:

TECHNINĖS CHARAKTERISTIKOS:

TECHNINĖS CHARAKTERISTIKOS:

» Šaldymo agentas R134a (TEX 715R EVO) arba R1234yf; (TEX 715R EVO/HFO); » Darbo režimas: automatinis/rankinis; » Siurblio našumas: 100 l/min.; » Vidinė talpa: 20 kg; » Tepalo dozavimas: automatinis/rankinis; » Integruotas spausdintuvas.

» Šaldymo agentas R1234yf; » Vidinė talpa: 10 kg; » Pompos našumas: 100 l/min.; » Darbo režimas: pusiau automatinis/rankinis; » Darbo temperatūra: 10-50 0C; » LCD ekranas; » Integruotas spausdintuvas.

» Šaldymo agentas R134a ir R1234yf; » Vidinės talpos 2vnt: po 12kg; » Pompos našumas: 100 l/min.; » Automatinis alyvos nustatymas » Režimas: pusiau automatinis/rankinis; » Darbo temperatūra: 10-50 0C; » LCD ekranas; » Integruotas spausdintuvas.

IC KODAS: TEX 715R EVO IC KODAS: TEX 715R EVO/HFO

IC KODAS: TEX Z12110

IC KODAS: TEX Z06911

PILDYMO STOTELĖ „BOSCH ACS 511“

PILDYMO STOTELĖ „BOSCH ACS 611 SPECIAL EDITION“

PILDYMO STOTELĖ „BOSCH ACM3000 ROB, YF ROB“

TECHNINĖS CHARAKTERISTIKOS:

TECHNINĖS CHARAKTERISTIKOS:

TECHNINĖS CHARAKTERISTIKOS:

» Šaldymo agentas R134; » Darbo režimas: automatinis/rankinis; » Siurblio našumas: 70 l/min.; » Vidinė talpa: 8 kg; » Tepalo dozavimas: automatinis/rankinis; » Integruotas spausdintuvas.

» Šaldymo agentas R134a; » Darbo režimas: automatinis/rankinis; » Siurblio našumas: 170 l/min.; » Vidinė talpa: 20 kg; » Tepalo dozavimas: automatinis/rankinis; » Integruotas spausdintuvas.

» Šaldymo agentas R134a (S P01 000 023) arba R1234yf (S P01 000 037); » Darbo režimas: pusiau automatinis/ rankinis; » Siurblio našumas: 70 l/min.; » Vidinė talpa: 8 kg; » Duomenų bazė: CAR/TRUCK; » Tepalo dozavimas: rankinis; » Vožtuvų valdymas: rankinis.

IC KODAS: S P00 000 001

IC KODAS: S P00 000 125

30

AKTUALIJOS

IC KODAS: S P01 000 023 IC KODAS: S P01 000 037


AU TO S E R V I S U I

Kilus klausimams, kreipkitės į Jus aptarnaujantį vadybininką, el. pašto adresu lt.irankiai@intercars.eu arba telefonu (8 5) 219 3763.

PILDYMO STOTELĖ „SPIN HANDY“

PILDYMO STOTELĖ „TEXA KONFORT 705R OFFROAD“

PILDYMO STOTELĖ „BOSCH ACS 753“

TECHNINĖS CHARAKTERISTIKOS:

TECHNINĖS CHARAKTERISTIKOS:

TECHNINĖS CHARAKTERISTIKOS:

» Šaldymo agentas R134a; » Darbo režimas: automatinis/rankinis; » Siurblio našumas: 70 l/min.; » Vidinė talpa: 10 kg; » Tepalo dozavimas: automatinis/rankinis;. » Spaudintuvas (* pažymetuose modeliuose).

» Šaldymo agentas R134a; » Darbo režimas: automatinis/rankinis; » Siurblio našumas: 100 l/min.; » Vidinė talpa: 10 kg; » Tepalo dozavimas: automatinis/rankinis; » Integruotas spausdintuvas; » Rakinamos svarkstyklės; » Dideli guminiai ratai.

» Šaldymo agentas R134a; » Darbo režimas: automatinis/rankinis; » Siurblio našumas: 170 l/min. » Vidinė talpa: 16 kg; » Tepalo dozavimas: automatinis/rankinis.

IC KODAS: TEX Z10480

IC KODAS: S P00 000 110

KONDICIONAVIMO SISTEMŲ ALYVA „FUCHS SEZ 80“

„FUCHS SE 55“ AUTOBUSAMS

UV DAŽIKLIS

» Alyvos klampumas POE 80; » Talpa: 1 l

» Alyvos klampumas POE 55; » Talpa: 1 l.

» Tinka R12, R134a, R1234yf agentams; » Talpa: 250 ml.

IC KODAS: FUCHS/SEZ80

IC KODAS: FUCHS/SEZ55

IC KODAS: ER TR1003.01.S1

UV VALIKLIS

A/C SISTEMOS SANDARINIMUI

NESANDARUMO NUSTATYMO PRIEMONĖ

IC KODAS: SPIN 01.028.00(R134A) IC KODAS: SPIN 01.028.01 (R134A *) IC KODAS: LT-SPIN 01.028.02 (1234YF) IC KODAS: LT-SPIN 01.028.03 (1234YF *)

» Talpa: 1000 ml.

» Su adapteriu R134a ir R1234yf; » Talpa: 6 ml.

» Talpa: 400 ml.

IC KODAS: ER TR1108.K.01

IC KODAS: ER TR1163.AL.H2.S2

IC KODAS: CART00213

AKTUALIJOS

31


AU TO S E R V I S U I

KONDICIONAVIMAS IR AKSESUARAI

VAKUUMINIO SIURBLIO ALYVA

» Talpa: 600 ml.

IC KODAS: S P00 100 086 REDUKTORIUS AZOTUI

ORO KONDICIONIERIŲ SISTEMŲ ALYVA

ORO KONDICIONIERIŲ SISTEMŲ ALYVA

» Tinka elektromobiliams; » Tinka R134a, R1234yf šaldymo agentams; » Talpa 250 ml; » PAG 46 100 125.

» Tinka R134a, R1234yf šaldymo agentams; » Talpa 250 ml; » PAG 46 100 125.

IC KODAS: ER OL6001.Q.P2 (PAG 46) ER OL6003.Q.P2 (PAG 100) ER OL6003.Q.P2 (PAG 125)

IC KODAS: COOLMAX PAG 46 250ML COOLMAX PAG 100 250ML COOLMAX PAG 100 250ML

SANDARUMO TIKRINIMO AZOTU KOMPLEKTAS

TARPIKLIŲ IR RIEBOKŠLIŲ RINKINYS

» 24,32X1 1/4" DIN 477 » Slėgis - 200/50 Bar; » Sriegis - 1/4 SAE.

» R134A R12; » Žarnų ilgis 1550 mm.

» 29 skirtingi išmatavimai; » 435 vnt.

IC KODAS: ER RK1280

IC KODAS: 0XAT3030-01

IC KODAS: 007950025520

LAZERINIS NUOTOLINIS TERMOMETRAS

KONDICIONIERIAUS VALIKLIS

DEZINFEKCIJOS PRIETAISAS

» Matavimo ribos - -35 iki +365 oC; » Maitinimas - elementas 9 V.

» Ozonatorius fekavimo įtaisas (7g / h) su 180 minučių laikmačiu. Naikina bakterijas, virusus, dezinfekuoja, pašalina blogus kvapus ir pelėsį.

» Naikina blogus kvapus ir mikrobus; » Dezinfekavimo skystis 48 vnt. x 250 ml.

IC KODAS: SEA VS904

IC KODAS: 0XOZONE7G

IC KODAS: ER VP1035.01.12V

GREITA JUNGTIS

GREITA JUNGTIS

HP/HP ADAPTERIS

» LP/HP, ¼ SAE; » 134A.

» LP/HP, ¼ SAE; » 1234YF.

IC KODAS: 0XAT3031L (MĖLYNA) 0XAT3031H (RAUDONA)

IC KODAS: 007935020120 (MĖLYNA) 007935020130 (RAUDONA)

32

AKTUALIJOS

» Aukšto slėgio ilgintuvas; » 134a.

IC KODAS: ER RA1032.01


AU TO S E R V I S U I

Kilus klausimams, kreipkitės į Jus aptarnaujantį vadybininką, el. pašto adresu lt.irankiai@intercars.eu arba telefonu (8 5) 219 3763.

LP/LP ADAPTERIS

ANTGALIAI 134A BALIONUI

» Žemo slėgio ilgintuvas; » 134a.

» ¼ SAE; » 134A.

» R12A / R134A.

IC KODAS: ER RA1060.01

IC KODAS: TEX 74350364

IC KODAS: 0XAT3043

HIDRAULINIS PRESAS

APTARNAVIMO ĮRANKIAI

SUJUNGIMO ĮRANKIAI

» AC sujungimų presavimui.

» Kondicionierių kompresoriams ir jų sankaboms aptarnauti.

» Įrankiai žarnų sujungimams (AC/kuro žarnų), 21 vnt.

IC KODAS: 0XAT3027

IC KODAS: 0XAT3014

IC KODAS: 0XAT3002

IDENTIFIKATORIUS

ŠVIESTUVAS SU UV SPINDULIŲ ŠVIESOS DETEKTORIUMI

ELEKTRONINIS ĮTAISAS NUTEKĖJIMUI NUSTATYTI

» 134a ir 1234yf; » Identifikuoja priemaišų procentinę dalį šaldymo agente.

» 250 lm; » Veikimo laikas iki 5 val.

» Šaldymo agentas R134a; » 3 laipsnių jautrumas (5 aptikimo lygiai).

IC KODAS: SPIN 01.000.262

IC KODAS: SG03.5408

IC KODAS: 007950013840

DUJŲ IDENTIFIKATORIUS

PLOVIMO ĮRENGINYS

ŠALDYMO AGENTAI

» R134A, 12 kg; » 1234yf 5 kg.

» Šaldymo agentas R1234yf.

» Įranga skirta » kondicionavimo sistemos plovimui; » Ploviklio talpa -20 l; » Maitinimas 230 V 50/60 Hz.

IC KODAS: 007935021060

IC KODAS: EVERTAC EASYFLUSH

VOŽTUVŲ RINKINYS

IC KODAS:R134A/12+BUTLA R1234YF/5+BUTLA

AKTUALIJOS

33


AU TO S E R V I S U I

KONDICIONAVIMAS IR AKSESUARAI KOMPLEKTAS VAMZDELIŲ REMONTUI

» Įrankiai ir antgaliai aliuminių vamzdelių remontui.

IC KODAS: DOR800-600 SPAUSDINTUVO POPIERIUS

JUNGČIŲ KOMPLEKTAS

VOŽTUVŲ TESTERIS

» DTE ACT-2 oro kondicionavimo vožtuvų testeris, naudojamas ir oro kondicionavimo kompresorių, turinčių elektromagnetinę sankabą ir be sankabos, veikimui tikrinti. » (R1234yf).

IC KODAS: TEX 3903475

IC KODAS: DTE / ACT-2

GAIVAUS KVAPO SKYSTIS „MONSOON MINT“

PUTOS, SKIRTOS PAŠALINTI BLOGĄ KVAPĄ ORTAKIUOSE

» Tinka A/C stotelėms TEXA, EVERT, BOSCH; » 10 vnt.

» Talpa: 200 ml

» Pritaikytas rankiniam naudojimui; » Galima naudoti pastatuose, transporto priemonių viduje.

IC KODAS: RT57/5

IC KODAS: ER AB1049.J.01

IC KODAS:ER AB1217.U.01

PERKANT BET KURIĄ „TEXA“ A/C PILDYMO STOTELĘ, A/C PAKETAS UŽ 135 €* +

Ultragarsinis prietaisas dezinfekuoti oro kondicionavimo sistemai ATOM MACHINE (12V)

+

UV Dye 250 ml – šaltnešiams R134a, R1234yf, hibridinės ir elektrinės transporto priemonės

Dezinfekavimo priemonių rinkinys skirtas ATOM MACHINE: » ATOM PURE 250 ml x 48 pcs; » KILLER ODOR 120 ml x 1 pcs.

+

A/C sujungimų sandariklis „SealUp“ (50 ml)

+

+

Rankų dezinfekcinės priemonės SANI (90 ml)

3 vnt. PAG PREMIUM 250 ml alyvos rinkinys: » PAG 46, PAG 100 and PAG 150; » šaltnešiams R134a, R1234yf, hibridinės ir elektrinės transporto priemonės.

+

Paviršiaus dezinfekavimo priemonė „SaniBact“ (250 ml)

+

+

Paviršiaus dezinfekavimo purškalas „CleanSi“ (400 ml)

Kilus klausimams, kreipkitės į Jus aptarnaujantį vadybininką arba el. pašto adresu lt.irankiai@intercars.eu arba telefonu (8 5) 219 3763. Didžiąją dalį autoservisų įrangos ir įrankių asortimento, akcijas ir specialius pasiūlymus rasite adresu iranga.intercars.eu.

*STANDARTINĖ PAKETO KAINA - 326 €

34

AKTUALIJOS


AU TO S E R V I S U I

AUTOMATINĖ PILDYMO STOTELĖ „BOSCH ACS 810“

» Išmanusis šaldiklio įpurškimo valdymas; » Atskirų procesų pasirinkimo galimybė; » Multifazinis šaldiklio perdirbimo ciklas; » Programuojama vakuumavimo fazė; » Programuojamas aptarnavimas; » Integruota AC sistemos praplovimo programa (reikalingas papildomas priedų komplektas); » Daugiakalbė programinė įranga; » Integruota komercinių automobilių ir sunkvežimių duomenų bazė; » Rankinis naujos alyvos įpurškimas.

AUTOMATINĖS FUNKCIJOS: » Šaldiklio ištraukimo ir perdirbimo valdymas; » Šaldiklio įpurškimas į AC sistemą - 1 l/min; » AC sistemos sandarumo testas; » Naudotos alyvos išskyrimas ir išleidimas; » Nekondensuojamų dujų pašalinimas iš vidinio bako.

TECHNINĖS CHARAKTERISTIKOS: » Integruotas spausdintuvas; » Šaldiklio tipas - R134a; » Alyvos sistemos tipas – PAG; » LCD displėjus su apšvietimu; » HP/LP manometrai - Ø 80 mm; » Vidinio baliono slėgio manometras - Ø 40 mm; » Dvigubas ventiliatorius stabilios šaldiklio temperatūros palaikymui ir įrenginio aušinimui; » Dvipakopio vakuuminio siurblio našumas – 283 l/min.; » Kompresorius 1/2 AJ; » Šaldiklio baliono talpa – 35 kg; » Vibracijai atsparių svarstyklių tikslumas +/- 5g; » Filtras keičiamas, perdirbus 150 kg šadiklio; » Alyvos talpa – 2x2000 ml; » Aptarnavimo žarnų ilgis – 5,0 m (SAE J2196).

IC KODAS: S P00 000 003

AUTOMATINĖ PILDYMO STOTELĖ „TEXA KONFORT 760R BUS“

Šis KONFORT 760R BUS modelis yra su didelės raiškos spalvotu TFT ekranu. Visos stotelės funkcijos yra pilnai automatizuotos. Užrakinamos svarstyklės stotelės transportavimui dirbtuvėse. Pilnai hermetiškos alyvos ir dažų talpos.

TECHNINĖS CHARAKTERISTIKOS: » Tinka R134a; » Didelės raiškos TFT spalvotas ekranas; » Kompresorius ar užpildymo greitis – 550 g/min , sandarus 21cc; » Vakuuminis siurblys 146 l/min. – DVIEJŲ PAKOPŲ; » Bako šildytuvas; » Duomenų bazės atnaujinimas ir duomenų perkėlimas SD kortele; » Pasukamas ekranas su matavimo prietaisais; » 30 kg vidinė freono talpa; » Dviejų pakopų vakuumavimo siurblys; » Didelis freono ištraukimo efektyvumas (iki 95 %); » Hermetiškos tepalo ir dažų talpos; » Labai tikslus automatinis alyvos dozavimas; » Svarstyklių užrakinimo mechanizmas stotelės transportavimui; » Informuoja, kada reikia atlikti stotelės aptanavimą; » Automatinis nesusikondensuojančių dujų išleidimas; » Įrenginys suderinamas su hibridiniais automobiliais; » Apsauga nuo užsiliepsnojimo; » Pasvirimo daviklis; » Terminis spausdintuvas ACKS010.

IC KODAS: TEX Z06820 INTERCARS.LT

AKTUALIJOS

35


PA R E N G Ė

AU TO S E R V I S U I

M A N TA S

TA M O Š AU S K A S

DVIKOLONIS AUTOSERVISO KELTUVAS SVARBIAUSI KELTUVO KONSTRUKCINIAI PARAMETRAI

Autoservise keltuvas yra būtinas įrenginys – jis padeda daug greičiau ir patogiau atlikti remonto darbus. Rinkoje siūlomas keltuvų asortimentas gana platus, todėl čia apžvelgsime dvikolonius keltuvus ir pateiksime kelis patarimus, kaip pasirinkti tinkamiausią. DVIKOLONIAI KELTUVAI PAGAL PAVAROS TIPĄ: ◾ elektromechaniniai; ◾ elektrohidrauliniai. Elektrohidrauliniuose keltuvuose kėlimo atramos pakeliamos ir nuleidžiamos keltuvo kolonose esančiais hidrauliniais cilindrais. Sinchronišką hidraulinių cilindrų veikimą užtikrina metaliniai trosai, tolygiai paskirstantys kėlimo jėgą. Kaip pagrindinius pranašumus, palyginti su elektromechaniniais keltuvais, galima paminėti tai, kad šie keltuvai neturi apkrautų trinties paviršių, todėl yra patvaresni, pasiekia didesnį kėlimo greitį, tyliau veikia, jiems reikia tik minimalios priežiūros.

Kiekviena elektromechaninių keltuvų kolona turi po atskirą elektros variklį (~1,5 kW). Jis diržu suka sraigtą į vieną ar kitą pusę – taip reguliuojamas kėlimo aukštis. Kolonose esantys jutikliai matuoja sraigto apsisukimus ir taip automatiškai užtikrina tolygų transporto priemonės pakėlimą. Norint nuleisti iškeltą automobilį, skirtingai nei hidrauliniuose keltuvuose, nereikalingas pakėlimas aukštyn (fiksavimui atlaisvinti). Pagrindinis pranašumas – automobilį tiek pakelti, tiek nuleisti galima centimetrų tikslumu, ypač patogu įkelti variklį, pavarų dėžes, tiltus ir pan. NUSSBAUM SMART LIFT 2.30 SL DT

EVERT 62B-42TE

Maksimali keliamoji galia Vienas iš pagrindinių dvikolonio keltuvo pasirinkimo kriterijų yra maksimali keliamoji galia. Dvikoloniu keltuvu galima pakelti 3000-8000 kg svorį. Renkantis keltuvą, pirmiausia, reikia įvertinti, su kokiomis transporto priemonėmis dažniausiai dirbsite. 3000-3500 kg maksimalios keliamosios galios keltuvus galima naudoti tik lengviesiems automobiliams ir lengviesiems didesnio pravažumo automobiliams (SUV). 3500-4500 kg keliamosios galios keltuvai tinka furgonams, sunkiesiems didesnio pravažumo automobiliams (SUV) ir lengviesiems komerciniams automobiliams. Jei ketinate dirbti su ilgos bazės komerciniais automobiliais, furgonais, rekomenduojame rinktis 5000-6000 kg keliamosios galios keltuvus, o jei su sunkvežimiais – keliamoji galia turėtų būti ne mažesnė kaip 7000 kg. Keltuvo specifikacijoje nurodytos keliamosios galios atitikimas tikrinamas atliekant dinaminį 115 % keliamo svorio ir statinį 150 % keliamo svorio bandymus. Sertifikuojami (CE) tik saugūs keltuvai. Žinomas ne vienas atvejis, kai apkrovos testų kai kurių gamintojų produktai neišlaikė – didele keliamąja galia buvo tik giriamasi. Taigi saugiam darbui užtikrinti rekomenduojame rinktis sertifikuotus patikimų gamintojų keltuvus. EVERT 6253M

BEISSBARTH 2.35 PREMIUM EVERT 6214EKZ

EVERT 6215E

36

AKTUALIJOS


AU TO S E R V I S U I

Kilus klausimams, kreipkitės į Jus aptarnaujantį vadybininką, el. pašto adresu lt.irankiai@intercars.eu arba telefonu (8 5) 219 3763.

EVERT E28

guoliais, atramų padėtis fiksuojama pneumatiniu mechanizmu. OMA 305 S

Keltuvo plotis ir kolonų padėtis Su kokiomis transporto priemonėmis galėsite dirbti, priklausys ir nuo keltuvo pločio. Plotis tarp keltuvo kolonų siekia 2,5-3,5 m. Patogiau ir daugiau erdvės darbui, kai atstumas tarp kolonų ne mažesnis kaip 2,8 m. Patogumo suteikia ir 30° pasukta keltuvo kolonos konstrukcija, pavyzdžiui, pasirinkus EVERT 6214 EKZ, liks daugiau vietos automobilio durelėms atidaryti. Naudojant keltuvus, kurių galines atramas galima pasisukti į išorę, lengviau įvažiuoti didesnėms transporto priemonėms. EVERT 6254E

Keltuvo kėlimo atramos Dažniausiai keltuvai gaminami su 500-2000 mm teleskopinėmis dvipakopėmis arba tripakopėmis atramomis, rečiau – su lankstomomis atramomis. Tripakopės atramos leis dirbti su įvairesniais automobiliais nei dvipakopės. Lankstomų atramų keltuvai leis dirbti su įvairaus dydžio ir svorio transporto priemonėmis: nuo mažų automobilių, tokių kaip„Smart“, iki ilgos ratų bazės mikroautobusų, pavyzdžiui,„Mercedes-Benz Sprinter“ ar„VW Crafter“. Aukštos klasės keltuvuose patogų valdymą užtikrina lankstomos atramos su ritininiais

todėl gamintojai siūlo keltuvus su žemomis (SLIM) 85 mm atramomis arba komplektuoja atramas su priedais, kurie padidina kėlimo aukščio galimybes: ◾ daugumos keltuvų atramų padai reguliuojami (išsukami); ◾ aukštiems automobiliams siūlomi papildomi paaukštinimai – nuo 130 iki 300 mm; ◾ žemiems automobiliams kelti skirti keltuvai, kurių padai nusileidžia iki 50 mm; ◾ itin žemiems automobiliams (su sportine važiuokle) naudojamos specialios 50 mm rampos, kurios leidžia pritvirtinti ir pakelti žemą automobilį nenaudojant specialaus keltuvo. EVERT 62B-42TES

Simetrinės ir asimetrinės keltuvų atramos Simetrinės atramos yra vienodo ilgio (visos keturios). Keltuvai su simetrinėmis atramomis dėl didesnio stabilumo skirti sunkioms, ilgos ratų bazės transporto priemonėms: furgonams, didesnio pravažumo automobiliams (SUV) ir pan. Simetrinio keltuvo kolonos sumontuotos lygiai viena priešais kitą, tad keliamas automobilis yra centre. Taip jo svoris paskirstomas tolygiai – po 50 procentų priekiui ir galui. Be to, simetrinis keltuvas suteikia maksimalų įvažiavimo plotį. Asimetrinių keltuvų atramos yra skirtingo ilgio: priekyje – trumpos, gale – ilgos. Keliamo automobilio svoris pasiskirsto taip: 30 % – priekis, 70 % – galas. Šio tipo keltuvų pagrindinis pranašumas – patogus įlipimas į transporto priemonę ir išlipimas iš jos. Toks keltuvas patogus, kai reikia dirbti ir automobilio viduje, pavyzdžiui, atliekant diagnostiką. Atkreiptinas dėmesys, kad dėl automobilio svorio centro poslinkio tokius keltuvus galima naudoti tik dirbant su nesunkiais automobiliais (paprastai iki 4 tonų). Atramų pasukimo padėties fiksavimas Automobilio tvirtinimo patogumui įtakos turi ir atramų padėties fiksatoriaus krumplių skaičius: kuo jų daugiau, tuo daugiau fiksavimo padėčių turi atrama. Tai leidžia lengviau prisitaikyti prie keliamo automobilio. Aukštesnės klasės keltuvuose automatinis atramų padėties fiksavimas dar labiau palengvina ir pagreitina darbą.

Saugumo fiksatorių tipas ir APS sistema Dvikoloniai hidrauliniai keltuvai gaminami su dviejų tipų – mechaniniais arba elektromagnetiniais – saugumo fiksatoriais, kuriais pakeltas automobilis fiksuojamas tam tikrame aukštyje. Keltuvai su mechaniniais saugumo fiksatoriais yra šiek tiek pigesni, bet norint nuleisti keltuvo atramas žemyn, būtina rankiniu būdu – svirtimi – atlaisvinti fiksatorius abiejose kolonose. Tai nepatogu atliekant važiuoklės, pakabos remonto darbus, kai tenka dažnai pakelti ir nuleisti automobilį – kaskart reikia vaikščioti aplink keltuvą. Didesnį patogumą pažangesniuose keltuvuose suteikia lengviau valdomų mechaninių fiksatorių įrengimas: jie atblokuojami viena svirtimi, esančia prie valdymo pulto, vienoje iš kolonų.

Keltuvo kėlimo aukštis ir atramų priedai Dvikolonių keltuvų atramų aukščio ribos dažniausiai svyruoja nuo 90 mm iki 1,8-2 m. Keliant skirtingos prošvaisos automobilius to nepakanka,

AKTUALIJOS

37


AU TO S E R V I S U I

LT-L2-40D

LT-SAE40

galima nuleisti iš bet kokios pozicijos, kurioje yra pakeltas automobilis. Sinchronizavimo būdas Keltuvai pagal sinchronizavimo būdą yra skirstomi į tris tipus: ◾ sinchronizuojami per apačią; ◾ sinchronizuojami per viršų (dar vadinami „švarių grindų“); ◾ sinchronizuojami programiškai, belaidžiu ryšiu. Keltuvais, kurie sinchronizuojami trosais per apačią, neribojamai galima kelti aukštas transporto priemones, taip pat, palyginti su „švarių grindų“ keltuvais, jie lengviau pritaikomi žemose patalpose. Pagrindinis dvikolonių keltuvų, sinchronizuojamų per viršų, pranašumas yra galimybė reikalingai įrangai (įrankių vežimėliaims, pavarų dėžės kėlikliams, alyvos keitimo įrangai ir kt.) netrukdomai judėti po pakeltu automobiliu. Dirbant su tokiais keltuvais, būtina įvertinti

transporto priemonės aukštį, o siekiant išvengti sugadinimų, viršutinėje keltuvo sijoje yra sumontuoti aukščio ribotuvai. Renkantis šiuos keltuvus reikia atkreipti dėmesį ir į patalpos aukštį. Naujausia keltuvų technologija – programinis sinchronizavimas. Ši technologija sujungia abiejų sinchronizavimo būdų pranašumus: viršutinės ir apatinės sijų nebuvimas užtikrina laisvą judėjimą po pakelta transporto priemone ir neriboja automobilio kėlimo bei montavimo vietos aukščio. Inovatyvus dizainas, greitas ir stabilus belaidis duomenų perdavimas sumažina montavimo sąnaudas, padidina darbo efektyvumą, sumažina techninės priežiūros darbų poreikį ir eksploatacines išlaidas. Elektros įvadas ir elektros variklis Dažniausiai keltuvuose montuojami trifaziai 400 V varikliai, kuriems būtinas trifazis įvadas. EVERT62B-35TE-230V

OMA 513L+V513L.4

Patogesni keltuvai su automatiniais elektromag-netiniais saugos fiksatoriais, valdomais keltuvo pulte esančiais mygtukais „aukštyn– žemyn“. Nors jie yra brangesni, juos valdyti daug lengviau, nes viskas atliekama vienu EVERT 62B-42TE APS

WERTHER W255

EVERT 62B 35TE

EVERT E28

mygtuko spustelėjimu. Hidrauliniai keltuvai komplektuojami su APS sistema, kuri suteikia elektromechaninio keltuvo pranašumus – tolygų aukščio reguliavimą. Keltuvą su APS sistema

38

AKTUALIJOS

Jei jo nėra, kita išeitis – keltuvai su vienfaziu 230 V elektros varikliu. Žinoma, šie keltuvai nėra tokie galingi ir yra skirti tik lengviesiems automobiliams (iki 3,5 t). Kolonų konstrukcija, metalo padengimas Keltuvo konstrukcijai labai svarbi metalo, suvirinimo ir surinkimo kokybė. Kokybiški keltuvai gaminami iš storesnio plieno, jiems naudojami storesni sinchronizavimo trosai – tai užtikrina didesnį stabilumą ir patikimumą eksploatuojant. Aukštos klasės keltuvai taip pat išsiskiria kokybiškais inžineriniais sprendimais (pvz.: kėlimo vežimėlio, atramų), todėl jie patikimesni, ilgaamžiškesni. Kokybiškai milteliniu būdu nudažytas metalas tampa atsparus aplinkos poveikiui (pvz., EVERT gamintojo taikomas padengimas atlaiko 10 metų laikotarpį), smūgiams ir mechaniniams pažeidimams, yra apsaugotas nuo rūdijimo ir oksidacijos. Tai itin svarbu drėgnose patalpose, kuriose keltuvo apačia nuolat būna vandenyje. Renkantis per apačią sinchronizuojamą keltuvą, svarbi ir apatinės sijos konstrukcija – reikia atkreipti dėmesį, kad trosai ir laidai būtų tinkamai apsaugoti nuo purvo ir vandens, kad vanduo nepatektų ant mechanizmų. Mechanizmams apsaugoti montuojama apsau-


AU TO S E R V I S U I

TVIRTA VEŽIMĖLIO IR ATRAMŲ KONSTRUKCIJA

SPYRUOKLINIS ATRAMŲ UŽRAKTAS

24 V VALDYMO DĖŽUTĖ

ELEKTROMECHANINIS DVIKOLONIS KELTUVAS „NUSSBAUM“

APSKRITAS IŠSUKAMAS KĖLIMO PADAS

ginė užuolaida, o valdymo dėžutė sandarinama guminiais tarpikliais. Taip pat svarbu, kad keltuvas turėtų durelių apsaugas – jos apsaugo automobilio dureles nuo pažeidimų įlipant ar išlipant. Keltuvų montavimas ir priežiūra Dvikoloniai keltuvai turi būti montuojami tik ant tvirto pagrindo: armatūra sustiprintų betoninių grindų, griežtai laikantis gamintojo instrukcijų, jie tvirtinami prie grindų inkariniais varžtais. Lietuvoje montuoti keltuvą gali tik sertifikuoti specialistai (jie išduoda ir keltuvo pasą). Elektromechaninio keltuvo sraigtą kiekvieną savaitę reikia sutepti specialiu tepalu – tai sumažina sraigto dilimą ir sraigto bei įvorių remonto sąnaudas. Kalbant apie elektrohidraulinius keltuvus, jiems nereikia dažnos einamosios priežiūros, bet techninę priežiūrą (reguliavimo, tepimo, sujungimo ir tvirtinimo elementų patikrinimo bei kitus darbus – priklausomai nuo keltuvo konstrukcijos) būtina atlikti kas 6 mėnesius. Tinkamai prižiūrint įrenginį galima daugiau nei dvigubai pailginti jo tarnavimo laiką ir taip sutaupyti.

DVIKOLONIS KELTUVAS „NUSSBAUM“ SU LANKSTOMOMIS ATRAMOMIS:

AKTUALIJOS

39


AU TO S E R V I S U I

KELTUVŲ ĮVAIROVĖ ASORTIMENTE

40

EVERT62B-42TE

EVERT6255E

DVIKOLONIS ELEKTROHIDRAULINIS KELTUVAS EVERT62B-42TE SU APS FUNKCIJA

DVIKOLONIS ELEKTROHIDRAULINIS KELTUVAS EVERT EE-6255E

◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾

◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾

Elektromagnetiniai fiksatoriai Maksimali keliamoji galia – 4200 kg Priekinės letenos – 890-1390 mm Galinės letenos – 740-1150 mm Kėlimo aukštis – 1900 mm Kolonos aukštis – 2825 mm Plotis – 3420 mm Kėlimo laikas – 55 s Variklio galia – 2,2 kW Įtampa – 400 V

Elektromagnetiniai fiksatoriai Maksimali keliamoji galia – 5000 kg Priekinės letenos – 90-1300-1800 mm Galinės letenos – 90-1300-1800 mm Kėlimo aukštis – 1900 mm Kolonos aukštis – 2904 mm Plotis – 4003 mm Kėlimo laikas – 55 s Variklio galia – 2,2 kW Įtampa – 400 V Svoris – 924 kg

EVERT6214EKZ

EVERT6215E

DVIKOLONIS ELEKTROHIDRAULINIS ASIMETRINIS KELTUVAS EVERT 6214EKZ

DVIKOLONIS ELEKTROHIDRAULINIS SIMETRINIS KELTUVAS EVERT 6215E

◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾

◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾

Elektromagnetiniai fiksatoriai Maksimali keliamoji galia – 4000 kg Priekinės letenos – 600-1100 mm Galinės letenos – 850-1500 mm Kėlimo aukštis – 1970 mm Kolonos aukštis – 3900 mm Plotis – 3690 mm Pravažiavimo plotis – 2910mm Kėlimo laikas – 55 s Variklio galia – 2,2 kW Įtampa – 400 V Svoris – 765 kg

AKTUALIJOS

Elektromagnetiniai fiksatoriai Maksimali keliamoji galia – 5000 kg Priekinės letenos – 90-1300-1800 mm Galinės letenos – 90-1300-1800 mm Kėlimo aukštis – 1900 mm Kolonos aukštis – 4451 mm Plotis – 4028 mm Pravažiavimo plotis – 3342mm Kėlimo laikas – 55 s Variklio galia – 2,2 kW Įtampa – 400 V Svoris – 1060 kg


AU TO S E R V I S U I

Kilus klausimams, kreipkitės į Jus aptarnaujantį vadybininką, el. pašto adresu lt.irankiai@intercars.eu arba telefonu (8 5) 219 3763.

EVERTMR30

EVERT6435B 48

MOBILUS ŽIRKLINIS KELTUVAS EVERT MR30

4 KOLONŲ DIAGNOSTINIS KELTUVAS EVERT 6435, TINKAMAS RATŲ GEOMETRIJAI

◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾

Elektromagnetinis Maksimali keliamoji galia – 3000 kg Kėlimo aukštis – 1000 mm Minimalus aukštis – 105 mm Bendras keltuvo plotis – 1780 mm Platformų ilgis – 1420-2028 mm Atstumas tarp platformų – 860 mm Įtampa – 380 V

◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾

Maksimali keliamoji galia – 4000 kg Kėlimo aukštis – 1850 mm Platformų ilgis – 4800 mm Pagalbinis ašies keltuvas – 2000 kg Pasukamos, slystančios plokštės komplekte Elektromagnetinis Svoris – 924 kg

EVERT6603B 48L 42T (4 TONŲ) EVERT6603B 51L 50T (5 TONŲ)

EVERT6503L (GRINDYSE) EVERT6501LV2 (ANT GRINDŲ)

EVERT6503L (GRINDYSE) EVERT6501LV2 (ANT GRINDŲ)

ŽIRKLINIS DIAGNOSTINIS KELTUVAS EVERT 6603B

EVERT ŽIRKLINIS KELTUVAS, MONTUOJAMAS ANT GRINDŲ ARBA ĮLEIDŽIAMAS Į GRINDIS

EVERT MOTO MLH1000 ELEKTROHIDRAULINIS MOTOCIKLŲ KELTUVAS

◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾

◾ Maksimali keliamoji galia – 1000 kg ◾ Kėlimo aukštis –b 1200 mm ◾ Platformų ilgis – 2200 mm

◾ Maksimali keliamoji galia – 4200 kg / 5000 kg ◾ Kėlimo aukštis – 2040 mm ◾ Platformų ilgis – 4800 mm/ 5100 mm ◾ Pagalbinis keltuvas – 3500 kg ◾ Kėlimo aukštis – 360 mm ◾ Pasukamos, slystančios plokštės komplekte

Pneumatinė fiksavimo sistema Maksimali keliamoji galia – 3000 kg Kėlimo aukštis – 1800 mm Plotis – 1950 mm Kėlimo laikas – 55 s Variklio galia – 2,2 kW Įtampa – 400 V

AKTUALIJOS

41


T I E K Ė JA I

SKLANDUS DARBAS: NAUJI „TDV“ SKRIEMULIŲ KOMPLEKTAI SU TVIRTINIMO VARŽTAIS Skriemuliai su sukamųjų virpesių slopintuvais TVD slopina alkūninio veleno virpesius ir užtikrina sklandų diržo darbą. Tai užtikrina vairavimo patogumą ir pailgina diržinės pavaros elementų ilgaamžiškumą.

TVD skriemulių asortimentą papildė dešimt naujų pozicijų, kurios yra tiekiamos kartu su tvirtinimo varžtais, todėl nebereikia jų užsisakyti atskirai. „Pagal transporto priemonių gamintojų rekomendacijas, daugeliu atvejų, keičiant TVD skriemulį, yra būtina pakeisti tvirtinančius varžtus, - sako Adrian Rothschild, produktų valdymo vadovas EMEA regionui. – Juo labiau, kad yra naudojami vadinamieji išsiplečiantys varžtai, kuriuos dabar galime tiekti komplektų sudėtyje. Pilnai sukomplektuotų skriemulių linija bus nuolat plečiama, nes komplektai su visais reikalingais elementais labai palengvina ir pagreitina tinkamą keitimo procesą. Jie yra paženklinti papildoma raide „S“ po skriemulio tipo ženklinimo.“ Asortimentas yra pritaikytas daugeliui rinkoje populiarių transporto priemonių: ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾ ◾

VD1094S - pvz., „Citroën“ 1.6 HDi VD1080S - pvz., „Peugeot“ 2.0 HDi VD1104S - pvz., „Nissan“ 1.9 dCi VD1002S - pvz., „Volkswagen“ 2.0 TDI VD1105S - pvz., „BMW“ 3.0 d VD1110S - pvz., „Ford“ 2.0 D VD1120S - pvz., „BMW“ 2.0 d VD1113S - pvz., „Renault“ 1.5 dCi VD1127S - pvz., „BMW“ 1.8 d VD1031S - pvz., „Opel“ 2.2 DTI

Daugiau informacijos rasite„Product Information Center“ arba internetiniuose kataloguose, paremtuose „TecDoc“. Jei turite pastabų šiems produktams, prašome pasidalinti savo nuomone adresu: adrian.rothschild@continental. com. Tai padės mums dar labiau išplėsti ir geriau pritaikyti asortimentą. Mūsų tikslas 2021 metams – pasiūlyti skriemulius 80 % transporto priemonių Europoje ir pakartoti mūsų sėkmę, kurios sulaukė mūsų skriemuliai „Volkswagen“ grupės varikliams EA211.

CONTINENTAL-ENGINEPARTS.COM

42

AKTUALIJOS


Keiskite kaip profesionalas Sinchronizavimo diržo komplektas su aušinimo skysčio siurbliu

Ekspertai žino, kad varikliuose, kuriuose prie sinchronizavimo diržo pavaros prijungtas ir aušinimo skysčio siurblys, keičiant sinchronizavimo diržą, reikia pakeisti ir siurblį. Sinchronizavimo diržo komplektas su aušinimo skysčio siurbliu šį darbą palengvina. Komplekte yra visos dalys, būtinos keičiant minėtus komponentus – diržas, aušinimo skysčio siurblys, skriemuliai ir visos naudotinos medžiagos, kurių reikia atitinkamo tipo transporto priemonėje. www.contitech.de/ aam


ITIN EFEKTYVUS VARIKLIŲ DARBAS IR MAŽOS EMISIJOS* SU „SHELL HELIX ULTRA“ DABAR NEUTRALI CO2 POŽIŪRIU** SUKURTA UŽTIKRINTI MAKSIMALIAI GERĄ VARIKLIŲ DARBĄ DABAR JI NEUTRALI ANGLIES POŽIŪRIU – TAI UŽTIKRINA EFEKTYVI GAMYBA, TVARI PAKUOTĖ IR SU GAMTA SUSIJĘS ANGLIES DIOKSIDO MAŽINIMAS Pristatome savo pirmąją anglies požiūriu neutralią alyvą – ji gaminama pagal tą pačią, puikias variklio charakteristikas užtikrinančią technologiją, tačiau automobiliai į atmosferą išmeta mažiau teršalų ir sutaupo daugiau degalų.

KODĖL JUMS VERTĖTŲ RINKTIS „SHELL HELIX ULTRA CARBON NEUTRAL“ ALYVĄ?

Ji komponuojama iš 99,5 % grynumo bazinės alyvos, pagamintos pagal „Shell Pureplus“ technologiją

60 % mažesnė trintis tarp variklio vidinių paviršių, palyginti su kitomis visiškai sintetinėmis alyvomis******

Ji pasižymi ilgesne naudojimo trukme, todėl ilgiau užtikrina puikų variklio darbą***

Jos priešdiliminė apsauga pritaikyta maksimaliai variklio apsaugai

Iki 3 % didesnė degalų ekonomija****

Ji nedidina anglies dvideginio kiekio atmosferoje visą savo gyvavimo ciklą nuo gamybos iki panaudotos alyvos ir pakuotės utilizavimo

Apsaugo ir ekstremalių temperatūrų sąlygomis nuo -40 °C iki 1000 °C*****

Padeda sutaupyti iki 2 degalųkiekvienam kaskart pilnai 2LLdegalų užpildžius pilna bakuidegalų baką

DĖL IŠSAMESNĖS INFORMACIJOS KREIPKITĖS Į SAVO „SHELL“ ĮGALIOTĄJĮ ATSTOVĄ. * remiantis į atmosferą neišmestų CO2 dujų ekvivalentu 1 litrui sutaupytų degalų, kurie nesudegė variklyje. Remiantis ACEA M111 degalų ekonomijos bandymo rezultatais, užtikrina didesnę ekonomiją, palyginti su pramonės etalonine alyva. ** CO2 emisija per visą šio produkto gyvavimo ciklą kompensuojama patvirtintu su gamta susijusiu anglies kiekio sumažinimu. *** remiantis ACEA M111 degalų ekonomijos bandymo rezultatais, lyginant su pramonės etalonine alyva. *****remiantis parafininių angliavandenilių kiekiu ir gerokai didesniu izoparafinų kiekiu, palyginti su kitomis III grupės bazinėmis alyvomis. ******palyginti su keletu kitų visiškai sintetinių 0W klasės variklio alyvų, remiantis trinties koeficiento matavimais laboratoriniame stendiniame variklio bandyme su 0W-40 alyva.


BŪKITE SAUGŪS KELYJE SU „AISIN“

www.aisinaftermarket.eu

Visame pasaulyje pripažintas gamintojas „AISIN Europe“ tiekia produktus didžiausiems automobilių gamintojams. Reikalaudami kokybės (angl. ), užsitarnavome patikimą aukščiausios kokybės dalių gamintojo reputaciją. Savo originalios įrangos (OE) ir antrinės rinkos gaminiams taikome tą patį etaloninį kokybės lygį. Visus produktus gaminame vadovaudamiesi griežtai kontroliuojama gamybos kokybės sistema, kuri kontroliuoja kiekvieną produkto gyvavimo etapą – nuo sukūrimo ir gamybos iki pakavimo ir išsiuntimo.


T I E K Ė JA I

STATINIAI SANDARIKLIAI CORTECO – pripažintas tarpiklių, vibracijos valdymo ir oro filtravimo rinkos lyderis. Tai Vokietijos gamybos įmonės FREUDENBERG atstovas nepriklausomoje automobilių rinkoje. CORTECO savo klientams siūlo daugiau nei 26 000 tipų originalios įrangos kokybės gaminių, skirtų automobiliams ir sunkvežimiams. ASORTIMENTĄ SUDARO: ◾ tarpikliai (alyvos riebokšliai, tarpinės, alyvos išleidimo dangteliai, sandarikliai); ◾ vibracijos slopinimo komponentai (alkūninio veleno slopinimo skriemuliai, variklio tvirtinimas, pavarų dėžės laikikliai, statramsčiai, tylūs blokatoriai, pneumatinės spyruoklės ir kt.); ◾ „MicronAir®“ prekės ženklo salono filtrai ir vidaus degimo variklių oro filtrai; ◾ „TransTec®“ prekės ženklo vairo mechanizmo ir automatinės pavarų dėžės remonto komplektai; ◾ pakabos ir vairo komponentai; ◾ stabdžių žarnelės. Daugiau nei 90 metų FREUDENBERG yra vienas svarbiausių originalios įrangos tiekėjų, kurio dalis savo transporto priemonėms naudoja tokie automobilių gamybos gigantai kaip „Daimler AG“, „Volkswagen Group“, „BMW AG“, „Ford Motor Company“, „Toyota Motor Corporation“, „PSA Groupe“,„Jaguar Land Rover“,„Honda“,„Mitsubishi“, „Renault-Nissan“, „Volvo Cars“.

pirmaujančių Azijos automobilių gigantų, tokių kaip „Nissan“ (nuo 1933 m.), „Honda“ (nuo 1951 m.), „Suzuki“ (nuo 1952 m.), „Toyota“ (nuo 1978 m.), konvejeriams. Bendradarbiavimas su ISHINO GASKET leido FREUDENBERG NOK pradėti kurti naujas labai funkcionalias tarpiklių dangų medžiagas, taip pat įdiegti naujus valdymo metodus, pavyzdžiui, 3D kompiuterinę analizę, kuri ne tik įvertina tarpiklių sandarinimo efektyvumą, bet ir numato variklio stūmoklio deformacijas. 2013 m. ISHINO GASKET buvo pervadinta į CORTECO ISHINO. Bendrą statinių tarpiklių asortimentą sudaro apie 9000 gaminių: ◾ sukomplektuoti variklio tarpiklių rinkiniai; ◾ cilindrų galvučių tarpikliai, taip pat cilindrų galvučių rinkiniai; ◾ įsiurbimo ir išmetimo kolektorių tarpikliai, vožtuvo dangtis; ◾ pagalbiniai tarpikliai (purkštukai, vandens siurblys, alyvos indas ir kt.); ◾ priežiūrai skirtos dalys (išleidimo kamščiai, cilindro galvutės varžtai); ◾ silikoninės pastos. Nuo 2020 m. vidurio statinių sandariklių asortimentas padidėjo 1 008 prekėmis, įskaitant 328 naujas cilindrų galvutės tarpiklių dalis, 355 cilindrų galvučių komplektus, 325 variklių tarpiklių komplektus. Dėl to Europos ir Azijos rinkų aprėptis pasiekė 93 proc.

CILINDRO GALVUČIŲ TARPIKLIAI

FREUDENBERG gaminių tiekimo geografija neapsiriboja vien tik Europa ir Amerika. Bendradarbiavimą su Azijos automobilių gamintojais vainikavo sėkmė, kai 1989 m. buvo sukurta bendros veiklos partnerystė tarp JAV veikiančio FREUDENBERG padalinio ir Japonijos įmonės NOK, kuri yra pagrindine japoniškų automobilių originalios įrangos tarpiklių tiekėja. Vokietijos, Amerikos ir Japonijos technologijų sujungimas leido FREUDENBERG užimti lyderio pozicijas savo kompetencijos srityse pasaulinėje automobilių komponentų rinkoje. Siekdama plėtoti CORTECO prioritetiniame Azijos regione, 2003 m. Japonijos gamybos įmonė ISHINO GASKET tapo FREUDENBERG NOK dalimi. Tai yra regioninis lyderis, gaminantis įvairių tipų statinius tarpiklius ir tiekiantis savo gaminius

46

AKTUALIJOS

Pasiūloje yra kompozitinių minkštos medžiagos tarpiklių ir daugiasluoksnių plieninių tarpiklių (angl. MLS). Klasikinis kompozicinis cilindro galvutės tarpiklis įprastai yra suspaudžiamas statinis tarpiklis, kurį sudaro nerūdijančio plieno centrinis sluoksnis, iš abiejų pusių padengtas grafito kompozitiniais lakštais. Tarpiklio paviršius padengtas specialiu apsauginiu sluoksniu, kuris apsaugo nuo techninių skysčių, tokių kaip alyva ar aušinimo skystis, poveikio. Kontakto su cilindrais vietos išilgai krašto yra įrėmintos metaliniais žiedais. Pirmiausia, jie

užsandarina degimo kamerą, antra, apsaugo jautrią kompozitinę medžiagą nuo perkaitimo. Kai kuriuose tarpikliuose alyvos linijos angos yra sutvirtintos elementais, pagamintais iš VITON – specialaus fluorelastomero, leidžiančio dalinai padidinti slėgį montavimo paviršiaus kanalų vietoje. Vienas pagrindinių kompozicinio tarpiklio privalumų yra gebėjimas prisitaikyti prie kontaktinio paviršiaus formos ir paslėpti nedidelius paviršiaus apdorojimo defektus bei trūkumus ant cilindro galvutės ar variklio bloko. Daugiasluoksnių plieninių tarpiklių (angl. MLS) pristatymas – reikšmingas šiuolaikinių variklių veikimo pokyčių rezultatas. Variklio darbinis tūris ir dydis sumažėjo, tačiau kartu gerokai išaugo jų galia, o tai paskatino ir viso variklio šiluminės apkrovos didėjimą. Degimo temperatūra pasiekė tokį lygį, kokio kompozitiniai cilindro galvutės tarpikliai nebeatlaikė. MLS tarpiklis sudarytas iš mažiausiai dviejų sluoksnių, kurių vienas yra nukreiptas į cilindro galvutę, o kitas – į variklio bloką. Jei tarpiklio konstrukcijoje yra tik du sluoksniai, vienas iš jų (šalia cilindro galvutės) turi reljefinį paviršių. Šis sluoksnis turi stabdžių junges aplink cilindrų angas ir aušinimo sistemos bei tepimo sistemos kanalų angas. Esant trims ar daugiau sluoksnių, naudojamas tarpinis sluoksnis arba apsauginis vožtuvas. Tai neutralizuoja cilindro galvutės ir cilindro bloko judėjimą, kurį sukelia slėgis degimo kameroje. Greta galvutės ir cilindro bloko esantys sluoksniai turi iškilų paviršių ir yra visiškai padengti elastingu polimeru. Reljefinis paviršius ir perdangos suteikia makrosandarinimą, o polimero danga – mikronelygumus.


SANDARUMAS

VIBRACIJOS KONTROLĖ

ORIGINALIOS ĮRANGOS KOKYBĖS „CORTECO“ TARPIKLIAI

SALONO ORO FILTRAS

DAUGIAU APIE „CORTECO“ INTERNETU!

AUGANČIOS PAKLAUSOS SPRENDIMAI „Corteco“ sprendimas – tiekti tarpiklius, kuriuose yra įvairių metalų ir elastomero sluoksnių derinys, kruopščiai pritaikytas papildyti vienas kitą ir išsaugoti tarpiklio vientisumą. Mūsų asortimentą sudaro daugiau nei 7000 originalios įrangos kokybės tarpiklių. „Corteco“ tarpiklių gamyba atitinka „Freudenberg“ projektavimo standartus, todėl tarpikliai tarnauja mažiausiai 100 000 km.

VIBRATION CONTROL COMPONENTS AND REPAIR KITS FOR MORE THAN 27,500 TYPES OF VEHICLES.

„CORTECO“ SANDARINIMO SPRENDIMAI ► Cilindrų galvutės tarpikliai ► Cilindrų galvutės varžtai ► Dangtelių tarpikliai

► Kolektorių tarpikliai ► Pertvarų tarpikliai ► Tarpiklių rinkinys (galvutė, konversija, komplektas)

► Alyvos išleidimo kaiščiai ► Purkštukų poveržlių komplektai ► Silikoninė sandarinamoji pasta


T I E K Ė JA I

PASIRINKIMO SVARBA „MONROE“ NAUDOJAMOS TECHNOLOGIJOS PRILYGSTA ORIGINALIAI ĮRANGAI IR UŽTIKRINA SAUGŲ VAIRAVIMĄ „Monroe“ („DRiVTM Incorporated“, įmonės „Tenneco Inc.“ dalis) – tai pasaulyje pirmaujantis atsarginių dalių ir originalios įrangos tiekėjas, siūlantis itin patikimas pakabos technologijas, kurios apima beveik visas įvairių segmentų transporto priemones. „Monroe“ yra prekės ženklas, kuris suvienija originalios įrangos (OE) ir atsarginių dalių rinkos patirtį – tai pagrindinis privalumas „Monroe“ klientams.

ORIGINALIOS ĮRANGOS IR ATSARGINIŲ DALIŲ SKIRTUMAI IR PANAŠUMAI Originali įranga (OE) – tai terminas, su kuriuo neišvengiamai teks susidurti ieškant automobiliui atsarginių dalių. OE – tai tos dalys, kurios buvo sumontuotos gamykloje, surenkant transporto priemonę. Jas gamina tiekėjai, atitinkantys automobilių gamintojų keliamus griežtus kokybės ir patvarumo normų reikalavimus. Antrinei rinkai skirtos dalys (atsarginės

48

AKTUALIJOS

dalys) yra specialiai suprojektuotos šiai rinkai. Tarpusavyje jos gali skirtis kokybe ir patvarumu, priklausomai nuo įvairių veiksnių, pvz., gamintojo turimos patirties. Geriausias sprendimas – aukštos kokybės antrinei rinkai skirtos dalys, kurios buvo suprojektuotos ir pagamintos OE gamybos patirtį turinčio tiekėjo. Kitaip tariant, kai ateina laikas keisti amortizatorius, svarbu žinoti produktus, kuriais galima pasikliauti ir kurie užtikrins saugumą bei nepriekaištingai veiks kelyje. 2019 metais „Monroe“ pagamino

virš 100 milijonų amortizatorių: viename iš penkių automobilių visame pasaulyje „Monroe“ amortizatoriai yra montuojami kaip originali įranga. Šis faktas dar kartą įrodo, kad prekės ženklas nuolat investuoja į savo gaminių kokybę ir inovacijas.

KOKYBĖ IR TIKSLUMAS OE technologijų naudojimas atsarginių dalių rinkoje yra svarbus privalumas, lemiantis „Mon-


T I E K Ė JA I

roe“ amortizatorių pasirinkimą. „Monroe“ yra originalios įrangos tiekėjas, todėl puikiai žino automobilių gamintojų keliamus vartojimo charakteristikų ir važiavimo savybių reikalavimus naujuose automobilių modeliuose. Šiuos reikalavimus atitinkantys „Monroe“ amortizatoriai atlieka svarbų vaidmenį ir padeda automobilių gamintojams užtikrinti aukščiausią vairavimo kokybę. Po tam tikro laiko, kai daugelis naujų automobilių pereina į remonto ciklą, vairuotojai gali tikėtis, kad atsarginių dalių rinkoje gaus originalius„Monroe“ amortizatorius, pasižyminčius originaliems amortizatoriams prilygstančiomis savybėmis.

OE reikalavimų įvykdymas yra labai sudėtingas. Kiekviename projektavimo ir gamybos procese yra keliami itin aukšti reikalavimai kokybei, tačiau tai užtikrina, kad kiekvienas „Monroe“ amortizatorius yra suprojektuotas aukščiausios kvalifikacijos specialistų ir pagamintas moderniausiose gamyklose. Viena tokių gamyklų – tai Glivicėse, Lenkijoje, įsikūręs originalios įrangos ir atsarginių dalių gamybos kompleksas.

TENDENCIJOS Kasmet transporto priemonių pakabos tampa vis pažangesnės ir sudėtingesnės. Viena pagrindinių tendencijų – labai pažangių elektroninių pakabos sistemų, kurios nuolat seka

ir reaguoja į transporto priemonės vairavimo pokyčius, naudojimas. Prekės ženklas „Monroe® Intelligent Suspension“ siūlo didelį asortimentą pusiau aktyvių pakabos sistemų, kurios yra naudojamos įvairiuose lengvųjų automobilių modeliuose, pavyzdžiui, „Audi“, „BMW“, „Ford“, „Infiniti“, „Land Rover“, „Mercedes-Benz“, „Nissan“, „Renault“, „Seat“, „Škoda“, „Toyota“, „Volkswagen“ ir „Volvo“. Vairuotojams, kurių automobiliuose yra sumontuota viena iš šių pusiau aktyvių pakabos sistemų, „Monroe“ taip pat siūlo inovatyvius, lengvai montuojamus amortizatorius „Monroe Intelligent Suspension RideSense™“, skirtus atsarginių dalių rinkai. Šie „Įjunk ir naudok“ (angl. Plug-and-Play) komponentai yra identiški elektroniniams amortizatoriams, montuojamiems kaip originali įranga daugelyje populiarių transporto priemonių modelių, todėl klientai gali tikėtis tokių pačių puikių savybių ir vairavimo kokybės, prilygstančios naujam automobiliui.

APIE „TENNECO“ „Tenneco“ – tai pasaulyje lyderiaujanti automobilių pramonei skirtų produktų projektavimo, gamybos ir pardavimo įmonė, kurios gaminiai skirti automobilių gamintojams ir atsarginių dalių rinkos klientams. Įmonėje dirba apie 78 000 darbuotojų, įkurta daugiau nei 300 filialų visame pasaulyje. Pasitelkdama „Motorparts“, „Ride Performance“, „Clean Air“ ir „Powertrain“ prekės ženklus, įmonė „Tenneco“ užtikrina pasaulinio mobilumo pažangą, tiekdama technologinius sprendimus globalioms rinkoms, lengviesiems automobiliams, sunkvežimiams, visureigiams, pramoninei technikai, automobilių ir motociklų sportui bei atsarginių dalių rinkai.

AKTUALIJOS

49


T I E K Ė JA I

GRIOVELIAI IR FIKSATORIAI

ŠIUOLAIKINIS CILINDRŲ GALVUČIŲSANDARINIMAS „Downsizing“ – tai vis dar vyraujanti tendencija aktualioms variklių kartoms. Mažinimas yra susijęs su vieno arba net dviejų turbokompresorių naudojimu variklio našumui padidinti. Be to, variklio bloko, cilindrų bloko ir cilindrų gamybai yra naudojamos lengvos medžiagos, pvz., aliuminis arba aliuminio lydiniai su silicio priedais. Pagrindinis tikslas – tai maksimalus masės sumažinimas, o taip pat kuo mažesnis išskiriamas, vadinamųjų prapučiamomis, dujų kiekis įkaitus ir išsiplėtus cilindrams ir stūmokliams. Visa tai yra daroma atsižvelgiant į galiojančius teršalų emisijos normų reikalavimus ir atitinkamus periodinius testus.

AUGANTIS DEGIMO SLĖGIS IR JO PASEKMĖS Nepriklausomai nuo to, kalbame apie sunkvežimį ar apie sportinį automobilį, uždegimo slėgis jų varikliuose nuolat auga. Dyzelinių variklių atveju tam turėjo įtakos aktualios tiesioginio degalų įpurškimo technologijos. Abu šie veiksniai, kartu paėmus, vis aukštesnis slėgis ir komponentų standumo sumažėjimas dėl aliuminio naudojimo, lemia tai, kad kiekvieno variklio paleidimo metu cilindrų galvutė trumpam pasikelia, nepaisant cilindrų galvutės varžtų priveržimo jėgos. Kadangi šis reiškinys vyksta labai trumpai, jis yra vadinamas sandarinamojo plyšio virpesiu arba sandarinamojo plyšio svyravimu. Tiesa, kalbama vos apie 2-10 µm, bet sąveikaujantiems komponentams, o ypač cilindrų galvutės sandarinimui, tai yra nemenkas iššūkis. Atsižvelgiant į judesį tarp cilindrų galvutės ir variklio bloko, šiuolaikinis cilindrų galvutės sandarinimas privalo būti nepriekaištingas tiek išmetamų dujų, tiek variklio alyvos, tiek aušinimo skysčio atžvilgiu. Tuo pat metu jis privalo tinkamai atlaikyti arba net kompensuoti sandarinamojo plyšio svyravimus. Senesnių rūšių sandarinimai, t. y. konstrukcijos iš metalo ir minkštos medžiagos, atsižvelgiant į medžiagos ypatumus, buvo projektuojami kaip statiški. Buvo naudojamos tam tikros medžiagos ir su tuo susijusi statika, todėl pasireikšdavo nedidelis sandarinamosios medžiagos suplonėjimas, dėl kurio sumažėdavo cilindrų galvutės varžtų priveržimo jėga. Galų gale, cilindrų galvutės tarpinė iš metalo-minkštos medžiagos susidėvėdavo. Tai savaime greitėjantis procesas galutiniu eksploatacijos laikotarpiu.

50

AKTUALIJOS

METALINIS SANDARINIMAS SU DINAMIŠKAIS GRIOVELIAIS Norint padidinti šiuolaikinių automobilių ridą, šiuo metu yra naudojamas spyruoklinio plieno sandarinimas su dinamiškai užpildytais grioveliais. Dėl šios technologijos pritaikymo plyšio sandarinimas yra elastingas, atkartoja elementų judesius ir beveik nepraranda storio dėl nusėdimo. Dėl to šiuolaikiniuose varikliuose beveik nepasireiškia joks tvirtinančių varžtų priveržimo jėgos sumažėjimas. Norint užkirsti kelią daugkartiniam visiškam spyruoklinio plieno griovelių suslėgimui, varikliuose su aukšta dinamika, kuriuose nuolat atsiranda virpesiai tarp cilindrų galvutės ir variklio bloko, būtina naudoti fiksatorių sistemas. Ši technologija užtikrina grioveliams funkcionalų plyšį, kuriame jie visuomet gali veikti tampriai. Atskiri metalo sluoksniai papildomai yra padengiami atspariu aukštoms temperatūroms elastomeru, kuris užtikrina mikrosandarinimą. Atliekamas viso paviršiaus arba dalies padengimas. „ElringKlinger“ AG – tai pasaulyje lyderiaujančių variklių gamintojų plėtros partneris šios sudėtingos technologijos srityje, kuri yra pasiekiama kelių skirtingų versijų. Naudojami variantai su briaunomis, suvirinti ir štampuoti fiksatoriai, o taip pat elastiniai ir užpildytais grioveliais. Ypač sudėtingų variklių atveju yra galimos profiliuotos pagal aukštį konstrukcijos. Prekės ženklas„Elring – Das Original“ siūlo originalios įrangos kokybės dalis. Nepaisant susidariusios nuomonės, cilindrų galvučių sandarinimas nėra plieno sluoksnių sudėliojimas vienas ant kito. Dažniausiai naudojamos pažangios technologijos, daugiasluoksnis

komponentas su beveik nematoma, paslėpta tarp atskirų sluoksnių sudėtinga technologija. Automobilių srities specialistai privalo atsiminti, kad tik originalios įrangos kokybės sandarinimo elementai gali užtikrinti saugų šiuolaikinių variklių funkcionavimą. Daugiau informacijos rasite tinklapyje www.elring.de.


Elring – Das Original 10 priežasčių rinktis „Elring“: 1. Jau daugiau nei 140 metų „Elring“ – gero sandarinimo sinonimas 2. Įmonės „ElringKlinger AG“ kompetencija originalios įrangos gamyboje – pagrindinis pasaulinės automobilių pramonės tiekėjas ir technologijos lyderis

3. Originalios įrangos kokybės „Elring“ atsarginės dalys 4. Platus prekių asortimentas visame pasaulyje 5. Pritaikyti poreikiams sandarinimo komplektai, skirti variklių remontui 6. Duomenys apie produktus ir papildoma informacija „Online“ kataloge bei „TecDoc“

aukšto atsparumo sandarinimo masės: „Dirko“TM, 7. Universalios TM „Curil“ ir „AFD“

8. Atsarginių dalių rinkos poreikius atitinkantis atsarginių dalių

lengviesiems automobiliams ir komerciniam transportui asortimentas

9. Nemokami vaizdo įrašai apie montavimą, pateikiami internete 10. Nemokama techninės pagalbos linija: +49 7123 724-799

Website

Facebook

YouTube


T I E K Ė JA I

KYB ACTIMATIC DAMPER SYSTEM

„KYB Corporation“ gamyboje diegia inovatyvų sprendimą – „KYB Actimatic Damper System“ (KADS). KADS yra motociklams skirta elektroniniu būdu valdoma pusiau aktyvi pakabos sistema, kurioje integruotos slopinimo jėgos reguliavimo ir hidraulinė technologijos.

52

AKTUALIJOS

MOTOCIKLAMS SKIRTA SISTEMA Naudojant KADS taikoma originali KYB inžinierių sukurta „Ground-Hook“ (liet. žemė- kablys) koncepcija, sudaranti vairuotojui įspūdį, kad padanga sukimba su keliu, ir užtikrinanti didesnį saugumą. Tai padeda gerinti vairuotojo įgūdžius ir suteikia maksimalų stabilumą bei valdymą vairuojant motociklą. Naujausios versijos „Yamaha Tracer 9 GT“ motocikle bus montuojama KADS sistema, užtikrinanti sportiniams motociklams būdingą galią ir patogų vairavimą. Visiškai reguliuojama elektroninė priekinė ir galinė pakaba valdoma šešių ašių inercijos matavimo bloku (IMU) ir variklio valdymo bloku (ECU). Pakabos valdymo blokas (SCU) apskaičiuoja optimalius pakabos slopinimo nustatymus, kuriuos nedelsiant sureguliuoja specialus elektromagnetinis vožtuvas – taip užtikrinamas sklandus ir saugus motociklo vairavimas, nepriklausomai nuo apkrovos ar važiavimo sąlygų. Režimas nustatomas per TFT ekrano sąsają. Tokia pakabos sistema sukuria nuolatinę slopinimo jėgą, net jei amortizatoriaus stūmoklis juda lėčiau. Taip užtikrinama teisinga motociklo padėtis ir važiuoklės stabilumas greitėjimo, stabdymo ir posūkio metu. Elektroniniu būdu valdoma sistema reguliuoja priekinės šakutės atšokimą ir suspaudimą, taip pat galinio amortizatoriaus atšokimo slopinimą. Ši ypač moderni pakaba sukuria kur kas platesnį slopinimo jėgos diapazoną, palyginti su įprastais sprendimais, ir gali iš karto reaguoti į kintančias eismo sąlygas, suteikdama vairuotojui optimalias vairavimo savybes. KYB – tai ne tik garsiausias Europoje automobilių pakabos gamintojas, bet ir pasaulio lyderis motociklų pakabų (įskaitant galinius amortizatorius ir priekines šakutes) gamybos srityje.


Tai – mūsų DNR Jau ilgiau nei šimtmetį KYB yra vienas didžiausių pasaulyje hidraulinės įrangos gamintojų, kuris kiekvieną savaitę pagamina daugiau nei 1 milijoną originalių ir antrinės rinkos amortizatorių. Galite drąsiai rinktis KYB, turintį 100 metų patirties, savo atsarginių dalių tiekėju.

kyb-europe.com

KYBSuspension

@KYBEurope

KYB-Europe

KYBEurope


T I E K Ė JA I

AR BŪTINAS SALONO FILTRAS? 1 ARGUMENTAS. UŽTERŠTAS ORAS KELIA GRĖSMĘ SVEIKATAI IR GYVYBEI Salono filtras yra vienintelis barjeras, apsaugantis vairuotoją ir keleivius nuo ore esančių teršalų įkvėpimo. Šios priemaišos yra tik kelių mikrometrų dydžio ir, palyginti, maždaug septynis kartus mažesnės už žmogaus plauko skersmenį. Verta paminėti, kad teršalų koncentracija ore, patenkančiame į ventiliaciją ar oro kondicionierių, yra daug didesnė nei oro, kuriuo kvėpuojame už eismo zonos ribų. Remiantis oficialiais Europos aplinkos agentūros duomenimis, vien tik Europoje per metus dėl oro taršos miršta daugiau nei 460 000 žmonių. Kokia yra pagrindinė mirties priežastis? Ligos, kurias sukelia į mūsų kvėpavimo takus prasiskverbę teršalai: astma, lėtinės plaučių ir širdies bei kraujagyslių ligos.

2 ARGUMENTAS. SALONO FILTRAI GEROKAI PAGERINA VAIRAVIMO PATOGUMĄ IR UŽTIKRINA SAUGUMĄ Įkvėpti užteršto oro vairuojant yra pavojinga ne tik dėl ateityje galimų ligų. Iš karto pastebimos tokios pasekmės, kaip sumažėjusi koncentracija, nuovargis, akių dirglumas ar čiaudulys. Kiekvienas iš jų gali ne tik sumažinti vairavimo patogumą, bet ir saugumą. Pavyzdys: čiaudėdami mes akimirkai nevalingai užsimerkiame, tad čiaudėdamas vairuotojas, judantis 80 km/h greičiu, užmerktomis akimis nuvažiuoja 25 metrus. Kiekvienas čiaudulys kelia avarijos riziką, kuri išauga sumažėjus koncentracijai.

3 ARGUMENTAS. SALONO FILTRAI SU AKTYVINTA ANGLIMI GALI SUGERTI NEMALONIUS KVAPUS Šiuo metu daugeliui automobilių modelių galima įsigyti standartinį filtrą arba filtrą su papildomu aktyvintos anglies sluoksniu. Aktyvintos anglies filtrai yra brangesni, tačiau į juos verta investuoti daugiau: aktyvinta anglis sustabdo nemalonius kvapus ir, visų pirma, kenksmingas dujas: tokias kaip ozonas, sieros dioksidas ir azoto oksidai. Aktyvintos anglies savybės priklauso nuo jos absorbcijos galimybių (pritraukiančių dalelių), kurios naudojamos tiek pramonėje, tiek medicinoje.

4 ARGUMENTAS. SALONO FILTRAI GALI SUMAŽINTI ALERGINES REAKCIJAS Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, alerginės reakcijos yra trečioje vietoje tarp labiausiai paplitusių lėtinių ligų pasaulyje. Tai kelia nemalonumų milijonams keliautojų ir šis skaičius kasmet didėja. Verta paminėti, kad visi FILTRON salono filtrai (neatsižvelgiant į tai, ar jie yra standartiniai, ar su aktyvinta anglimi) turi PROTECT+ technologiją, kurios pagrindą sudaro mikroskopu matomų mikrodalelių danga, mažinanti alergenų, pelėsių ir grybelio susidarymą ant filtro.

5 ARGUMENTAS. DĖL SUSIDĖVĖJUSIO SALONO FILTRO LABIAU RASOJA AUTOMOBILIO LANGAI Dėl nefiltruoto ar netinkamai filtruojamo oro gali rasoti priekinis stiklas. Tai rodo, kad ant salono filtre surinktų teršalų susikaupė drėgmė, todėl filtrą metas keisti. Projektuotojai ir laboratorijos darbuotojai, atsakingi už prekės ženklo FILTRON plėtrą, rekomenduoja keisti salono filtrą kas 15 000 km ridos arba bent kartą per metus, o dažnai naudojant transporto priemonę - du kartus per metus.

54

AKTUALIJOS

Daugelis vairuotojų neįvertina salono filtro funkcijų ir nemato būtinybės reguliariai jį keisti. Ar jie teisūs? Ar reikia iš anksto išvalyti orą, kuriuo vairuotojas ir keleiviai kvėpuoja automobilio salone? Ar verta reguliariai keisti salono filtrą? Pažvelkime į argumentus, kuriuos galima naudoti diskusijoje su žmonėmis, nesijaudinančiais dėl salono filtro keitimo. KUO IŠSKIRTINIAI „FILTRON“ SALONO FILTRAI? EFEKTYVI FILTRAVIMO PRIEMONĖ FILTRON salono filtruose naudojamos aukštos kokybės filtravimo priemonės, pasižyminčios elektrostatinėmis savybėmis, todėl geba sustabdyti net mikroskopines kenksmingų teršalų daleles (keliasdešimt kartų mažesnes už žmogaus plauko skersmenį).

VISI „FILTRON“ SALONO FILTRAI SUTEIKIA GERESNĘ APSAUGĄ, KURIĄ UŽTIKRINA STANDARTINĖ „PROTECT+“ TECHNOLOGIJA PROTECT+ yra mikrodalelių danga (matoma mikroskopu), pasižyminti įrodytu ir efektyviu biocidiniu poveikiu. PROTECT+ efektyviai sumažina alergenų ir bakterijų skaičių, pelėsį.

MONTAVIMO VADOVAS PATEIKIAMAS PAKUOTĖJE + PASIRINKTŲ FILTRŲ VAIZDO INSTRUKCIJOS FILTRON salono filtrai pateikti su išsamiu, iliustruotu montavimo vadovu, kuris padės pakeisti automobilio filtrą. Filtron.eu ir„YouTube“ kanaluose„THE MECHANICS by FILTRON“ taip pat galima rasti daugybę vaizdo instrukcijų sunkiai montuojamiems filtrams.

TINKAMAI PARINKTAS AKTYVINTOS ANGLIES KIEKIS Aktyvintos anglies salono filtrai sulaiko ne tik kietąsias daleles, bet ir kenksmingas dujas bei kvapus. Anglies kiekis, naudojamas tam tikrame filtre, parenkamas taip, kad filtras ilgą laiką galėtų efektyviai valyti orą, pašalindamas kenksmingus lakiuosius organinius junginius.


NAUJAS APSAUGOS STANDARTAS VISUOSE „FILTRON“ SALONO FILTRUOSE

Visų FILTRON prekės ženklo salono filtrų standartinėje versijoje yra naudojama technologija PROTECT+, kuri sulaiko alergenus ir stabdo bakterijų bei pelėsių plitimą ant filtro. Sprendimo efektyvumas buvo patvirtintas laboratoriniais bandymais, atliktais MPA institute Brėmene (Vokietija).

ALERGENAI

Mikrodalelių dangos PROTECT+ vaizdas pro mikroskopą.

BAKTERIJOS

˙ PELESIAI

PASIRUPINKITE VAIRAVIMO PATOGUMU IR SAUGUMU FILTRON – TOTAL PRECISION

www.filtron.eu


T I E K Ė JA I

DIDELĖ IŠMETAMŲ DUJŲ RECIRKULIACIJOS SISTEMŲ PAKLAUSA Vis griežtesnės teršalų emisijos normos visame pasaulyje labai prisidėjo prie EGR technikos plėtros. Įsigaliojus teršalų emisijos standartui EURO 4, būtinu tapo sustiprintas sistemų su aušinama išmetamų dujų recirkuliacija naudojimas, kuris užtikrina, kad būtų pasiektas reikalaujamas ribinis teršalų emisijos kiekis. Pasirodžius standartui EURO 5, daugelyje transporto priemonių imta montuoti EGR radiatorius. Be būtinybės gerokai aušinti EGR, standartas EURO 6 įvedė reikalavimą naudoti žemo slėgio EGR sistemas, kurios padeda išgauti reikalaujamus azoto oksidų emisijos parametrus. Reikalavimai teršalų emisijos srityje nuolat auga, todėl didėja ir vis tobulesnių bei našesnių komponentų poreikis. Sprendimą šioje srityje siūlo tikras išmetamų dujų recirkuliacijos sistemų pradininkas: įmonė „Pierburg“ jau nuo 1970 metų savo gamykloje, įsikūrusioje Neuss, Vokietijoje, gamina EGR vožtuvus. Šiandien įmonė Europoje užima lyderio pozicijas kenksmingų teršalų išmetamose dujose mažinimo ir degalų sąnaudų mažinimo srityse, gamina platų originalios įrangos (OE) radiatorių ir EGR vožtuvų asortimentą, kuris apima daugelį modernių transporto priemonių. Už veiklą antrinėje rinkoje atsakinga dukterinė įmonė„Motorservice“ aprūpina nepriklausomą atsarginių dalių rinką šiais aukštos kokybės produktais.

Laikraščių antraštės mirga nuo debatų dėl lengvųjų automobilių teršalų emisijos mažinimo. Vis daugiau dėmesio skiriama alternatyvių pavarų sistemų naudojimui. Čia didelį indėlį gali įnešti jau patikrinta išmetamų dujų recirkuliacijos technika (EGR).

SUDERINTA SISTEMA Remiantis aktualiomis tendencijomis išmetamų dujų recirkuliacijos sistemų srityje, gaminami vientisi moduliai iš aliuminio su integruotu EGR vožtuvu, apeinančia sklende bei kitais įrangos elementais, pvz., alyvos radiatoriai ir alyvos filtrai. Didelį vaidmenį čia atlieka tiek šių komponentų bendras suderinamumas, tiek jų pritaikymas konkrečiam varikliui. Tik tokiu būdu galima užtikrinti jų efektyvų veikimą. Dėl šios priežasties rekomenduojama keisti susidėvėjusius arba pažeistus komponentus lygiavertėmis atsarginėmis dalimis. Nors išmetamų dujų recirkuliacijos sistemos elementai nėra laikomi standartinėmis variklio susidėvinčiomis dalimis, tačiau eksploatacijos metu gali įvykti jų gedimų. Net ir pasireiškus tipiniams EGR sistemos gedimams, pvz., tokiems kaip juodi dūmai, galios praradimas, netolygus laisvos eigos darbas arba pagreičio praradimas, dauguma vartotojų kreipiasi į artimiausias automobilių dirbtuves. Tai lemia, kad kiekvienas gedimas sukelia galios praradimą ir reikalauja remonto.

56

AKTUALIJOS

INFORMACIJA APIE IŠMETAMŲ DUJŲ RECIRKULIACIJĄ Aušinamos išmetamų dujų recirkuliacijos sistemos atveju, išmetamų dujų įmaišymas sumažina deguonies kiekį oro-degalų mišinyje ir dėl to sumažėja degimo temperatūra cilindruose. Kadangi kenksmingi azoto oksidai (NOx) susidaro dažniausiai aukštoje temperatūroje ir esant aukštam slėgiui, tokiu būdu galima sumažinti NOx koncentraciją dujose net iki 50 %, dar prieš joms patenkant į aplinką. Be to, dyzeliniuose varikliuose išmetamų dujų recirkuliacija apie 10 % sumažina suodžių dalelių susidarymą.


EMISSIONCONTROL „PIERBURG“ KOMPONENTAI KENKSMINGŲ MEDŽIAGŲ ŠALINIMUI – ŠVARIAM ORUI IR APLINKAI www.ms-motorservice.com/emission-control

OUR HEART BEATS FOR YOUR ENGINE.


T I E K Ė JA I

PASIRUOŠKITE ARTĖJANČIAM ORO KONDICIONAVIMO SEZONUI SU „NISSENS“

Laikraščių antraštės mirga nuo debatų dėl lengvųjų automobilių teršalų emisijos mažinimo. Vis daugiau dėmesio skiriama alternatyvių pavarų sistemų naudojimui. Čia didelį indėlį gali įnešti jau patikrinta išmetamų dujų recirkuliacijos technika (EGR). Metai iš metų „Nissens Automotive“ daro viską, kad jų partneriai būtų pasirengę klimato požiūriu įtemptam sezonui. Platų įmonės pagrindinių sistemos komponentų asortimentą platintojų lentynose turi būti galima įsigyti dar iki ankstyvos vasaros. Panašiai kaip pastaraisiais metais, „Nissens“ dalių asortimentą papildys daugybė naujienų, skirtų naujesniems ir populiariausiems transporto priemonių modeliams. Taip pat bus galima įsigyti visiškai naujų oro kondicionieriaus sistemos komponentų. „Nissens“ klimato kategorijos produktų vadovas Jonas Evald Kristensen sako: „Dvi pavyzdinės„Nissens AC“ siūlomo asortimento dalys ir dažniausiai keičiami komponentai sudaro labai konkurencingą ir stiprią rinkos pasiūlą. Beveik 600„Nissens“ oro kondensatorių kompresorių modelių yra įtraukta į 79 proc. ES veikiančių programų, o beveik 1 300 kondensatorių modelių – į 94 proc. Europos automobilių statymo programą. Nuo praėjusios vasaros į pasiūlą buvo įtraukta daugiau nei 150 naujų modelių kondensatorių, kompresorių, vidinių orapūčių, garintuvų, imtuvųdžiovyklių ir oro kondicionieriaus ventiliatorių. Be to, neseniai pasiūlėme plėtimosi vožtuvą. Verta pabrėžti, kad daugiau nei 230 komponentų mūsų klimato sistemos dalyse yra tinkami naudoti populiariausioms hibridinėms ir elektrinėms transporto priemonėms.“

PATOGI IR SAUGI ORO KONDICIONIERIAUS PRIEŽIŪRA Platintojai daugiausiai dėmesio skiria tinkamam dalių asortimentui ir prieinamumui, tačiau sistemos mechanikai nori būti tikri, kad jų atliekama priežiūros procedūra bus sėkminga ir nesukels rūpesčių ateityje, o automobilio savininkas liks patenkintas darbu. Tai reiškia, kad paslauga turi užtikrinti optimaliai veikiančią oro kondicionavimo

58

AKTUALIJOS

sistemą, o jos pagrindiniai komponentai ir privalo veikti be problemų. Atliekant oro kondicionavimo sistemos priežiūrą, pasirinkus„Nissens“ gaminius, procedūra yra lengva ir saugi. Visi„Nissens“ gaminiai yra kuriami ir gaminami pagal rinkoje pripažintus„Nissens“ kokybės standartus. Tai užtikrina puikų dalių paruošimą, todėl jas galima lengvai ir greitai montuoti. Kiekvieno komponento funkcionalumas yra kruopščiai išbandytas, kad dalis atitiktų originalią įrangą ir užtikrintų optimaliausią šiluminį našumą. Dauguma „Nissens“ oro kondicionieriaus dalių yra „First Fit“ gaminiai, o tai reiškia, kad mechanikas viską, ko reikia tinkamam įrengimui, gauna vienoje gaminių dėžutėje. Be to, „Nissens“ kondensatoriai yra apsaugoti nuo korozijos, o tai labai pailgina jų naudojimo trukmę. Aukščiausios kokybės komponentai ir gera „Nissens“ reputacija, teikiant vertingą techninę pagalbą mechanikams įvairiomis formomis – nuo spausdintinės iki internetinės versijos, įskaitant techninius mokymus, savarankiško mokymosi modulius, techninius patarimus ir išsamias montavimo bei trikčių šalinimo instrukcijas, yra didelis pranašumas platintojams. Tai leidžia jiems parodyti realius prekės ženklo ir gaminių specialistų, pvz., „Nissens“, skirtumus. Neseniai išplėtę gaminių asortimentą šiluminio plėtimosi vožtuvais (angl. TXV), „Nissens“ taip pat siūlo vieną saugiausių ir optimaliausių oro kondicionavimo kompresorių. Rekomenduojama, kad kartu su imtuvu-džiovykle, o daugeliu atvejų ir kondensatoriumi, TXV visada būtų keičiamas sumontuojant naują oro kondicionieriaus kompresorių. „Nors išsiplėtimo vožtuvas yra nedidelis, jis – nepaprastai svarbus visam sistemos veikimui komponentas. Vožtuvas gali veikti netinkamai dėl sistemos užteršimo netinkamais priedais arba galios elemento nusidėvėjimo / trikties. Dėl to gali pablogėti ne tik visos sistemos veikimas: tai

gali turėti įtakos kompresoriaus tarnavimo laikui ir sukelti rimtų priešlaikinių gedimų. Įrengiant naują kompresorių, vožtuvą reikia pakeisti. Kad mechanikams būtų lengviau laikytis šios gerosios praktikos rekomendacijos, sukūrėme vožtuvų liniją, kurią sudaro daugiau nei 60 prekių, skirtų daugiau nei 270 populiariausių automobilių, furgonų ir sunkvežimių modelių. Pasiūla nuolat didinama ir plečiama. Teikdami plataus mąsto oro kondicionavimo priežiūrą, kurią sudaro kompresorių keitimas, mechanikai gali pasinaudoti konkurencinga „Nissens“ vožtuvų pasiūla. Tai padės atlikti tinkamiausią priežiūros procedūrą ir sutaupyti, nes neprireiks brangiai kainuojančio remonto“, – teigia „Nissens“ klimato kategorijos produktų vadovas Jonas Evald Kristensen. Atraskite visus svarbiausius „Nissens“ sistemos komponentus ir būkite pasiruošę karštajam sezonui su viena iš populiariausių ir konkurencingiausių oro kondicionavimo sistemos dalių tiekėjų atsarginių dalių rinkoje.

FAKTAI APIE „NISSENS“ ORO KONDICIONAVIMO SISTEMOS DALIS ◾ „Nissens“ gamina visus oro kondicionavimo sistemos komponentus: daugiau nei 3 000 dalių ir daugiau nei 10 000 originalios įrangos lengviesiems automobiliams, lengviesiems furgonams ir sunkvežimiams. Asortimentą sudaro oro kondicionieriaus kompresoriai, kondensatoriai, salono (šildytuvo) orapūtės, oro kondicionieriaus ventiliatoriai, šildytuvai, garintuvai, imtuvai-džiovintuvai. ◾ 2021 m. naujovė – daugiau nei 60 populiariausių automobilių, mikroautobusų ir sunkvežimių šiluminio plėtimosi vožtuvų modelių su daugiau nei 275 originalios įrangos pavadinimais. ◾ Visi„Nissens“ oro kondicionieriaus kompresoriai yra„First Fit“ gaminiai – iš anksto užpildyti reikiamo tipo ir kiekio tepalais, įskaitant „O“ formos žiedus, taip pat elektrinius diržus ir jungtį arba, jei reikia, apsauginį priešfiltrį. ◾ Visuose „Nissens“ šiluminio plėtimosi vožtuvuose naudojami „O“ formos žiedai ir tvirtinimo varžtai, kai to reikalauja originali įranga. ◾ „Nissens“ kondensatoriuose yra„O“ formos žiedai, kurie yra apsaugoti nuo korozijos specialiai sukurta danga. Druskingo vandens bandymai parodė, kad kondensatoriai, apdoroti apsauga nuo korozijos, veikia net aštuonis kartus ilgiau, palyginti su neapsaugotais kondensatoriais. ◾ Daugiau informacijos kataloguose internete, adresu: catalogue.nissens.com arba pas oficialius „Nissens“ platintojus. Norėdami sužinoti daugiau apie „Nissens“ pristatytas gaminių naujoves, aplankykite puslapį: SHOWROOM.NISSENS.COM


Patikima klimato kontrolė „Nissens“ šilumos plėtimosi vožtuvai

Nauja prekių grupė

„NISSENS“ PLETIMOSI VOŽTUVAS Užtikrina tinkamus klimato sistemos darbinius parametrus Žinodami šiluminio plėtimosi vožtuvo svarbą klimato sistemai ir ilgą laiką nepriekaištingai veikiančiam oro kondicionieriaus kompresoriui, sukūrėme gaminį, kuris puikiai patenkina rinkos poreikius. „Nissens“ plėtimosi vožtuvas buvo sukurtas pagal mus garsinančius aukštus kokybės standartus. Juose įrengti sandarinimo žiedai ir tvirtinimo varžtai, o kartu su plačia naudojimo galimybe tai yra konkurencingas pasiūlymas antrinei rinkai.

PATIKIMA ORO KONDICIONAVIMO SISTEMA TINKAMAS ORO KONDICIONIERIAUS KOMPRESORIAUS ĮRENGIMAS IR VEIKIMAS LENGVAS ĮRENGIMAS, „FIRST-FIT“ GAMINYS SU PAPILDOMOMIS DALIMIS

VIENO LANGELIO PRINCIPU GRINDŽIAMA PAGRINDINIŲ SISTEMOS DALIŲ PARDUOTUVĖ IAM KONKURENCINGA PASIŪLA, PLATUS PRITAIKYMAS

INFORMACIJA APIE SISTEMĄ IR KOMPONENTUS

Genuine Nissens Quality

JUSU˛ ORO KONDICIONAVIMO SPECIALISTAS Siūlome rinkai visapusį gaminių pasirinkimą, leidžiantį patikimai veikti pagrindinėms automobilių sistemoms ir tinkamai įdiegti svarbiausius jų komponentus. Siūlome įvairias verslo koncepcijas ir paslaugas, skirtas verslui vykdyti ir plėsti.


T I E K Ė JA I

„PREMIUM“ KLASĖS PAVARŲ DĖŽIŲ ALYVOS NUO A (TF) IKI Z (F) Jau beveik 75 metus RAVENOL yra patikimu alyvos, priedų ir automobilių priežiūros priemonių atstovu visame pasaulyje. Mūsų laboratorijose sukurtos alyvos gaminamos viename moderniausių maišymo įrenginių Europoje, pasitelkiant itin tikslaus dozavimo technologijas. Visa tai pagrįsta moderniu kokybės valdymu ir sertifikuotais patikrinimų metodais. Dėl glaudžių ryšių su pažangiausių variklių gamintojais ir automobilių pramonės sektoriaus tiekėjais mokslinių tyrimų, nuo 2004 m. atliekamų lenktynių sporte, plėtros ir gamybos procesai nuolat optimizuojami ir pritaikomi pagal klientų poreikius. Glaudžiai bendradarbiaujant su originalios įrangos gamintojų („Audi“, „Opel“ arba „Toyota“) motosporto skyriumi, įgyjama patirties, reikalingos kitam tepalų plėtros etapui.

ALYVA – SKIRTINGOMS SRITIMS Šiuo metu RAVENOL reikliems klientams siūlo daugiau kaip 700 modernių tepalų, priedų ir priežiūros priemonių asortimentą. Taikymo sritys: ◾ lengvieji automobiliai, motociklai ir krovininės transporto priemonės; ◾ motosportas; ◾ pramonė, žemės ūkio technika, sodo ir pomėgių poreikiai; ◾ vandens transportas ir senoviniai automobiliai. Dalis siūlomo plataus produktų asortimento – lengvųjų automobilių ir krovininių transporto priemonių variklių alyvos, automatinių ir mechaninių pavarų dėžių alyvos, alyvos varančiosioms ašims, lenktyninių automobilių, vandens transporto priemonių, hidraulinės, didelio našumo alyvos, žiemai skirta autochemija, motociklų ir senovinių automobilių alyvos bei aušinimo skysčiai (antifrizas). Išsirinkti tinkamą alyvą dėl įvairių priežasčių gali atrodyti gana sudėtinga. Alternatyva yra specializuotos parduotuvės konsultacija – informacinė pagalbos funkcija RAVENOL internetinėje svetainėje - „Ölfinder“ (liet. alyvos paieška), padedanti išsirinkti tinkamą produktą iš viso ravenol. de siūlomo asortimento.

60

AKTUALIJOS

KUO SKIRIASI VARIKLIO IR PAVARŲ DĖŽIŲ ALYVA? Variklio alyva naudojama sutepti lengvųjų automobilių arba krovininių transporto priemonių variklių darbines dalis, o pavarų dėžių alyva – sutepti pavarų dėžių arba diferencialų krumpliaračius, siekiant užtikrinti sklandų skirtingų sankabų ir krumpliaračių veikimą pavarų dėžės viduje. Pavarų dėžių alyva veikia „uždaros“ sistemos principu, t. y. jai neturi įtakos išoriniais veiksniai, pavyzdžiui, purvas arba teršalai. Tuo tarpu variklio alyva pašalina variklyje susidarančius šalutinius degimo produktus ir reguliuoja temperatūrą jo viduje.

POPULIARIAUSI PAVARŲ DĖŽIŲ TIPAI EUROPOJE ◾ Mechaninė pavarų dėžė (MT - angl. Manual Transmission) ◾ Automatinė pavarų dėžė (AT - angl. Automatic Transmission) ◾ Dviejų sankabų pavarų dėžė (DCT - angl. Dual Clutch Transmission) ◾ Bepakopė pavarų dėžė (CVT - angl. Continuously Variable Transmission)

AUTOMOBILIŲ IR DALIŲ TIEKIMO PRAMONĖS PATVIRTINTA KOKYBĖ RAVENOL pavarų dėžių skysčiai gaminami atsižvelgiant į automobilių ir jų dalių tiekimo pramonės įmonių standartus. Reikiamos pavarų dėžių alyvų charakteristikos patikrinamos ir patvirtinamos laboratoriniais tyrimais, bandymų įrenginiuose, lenktynėms būdingomis ekstremaliomis sąlygomis – kai kurie nustatyti reikalavimai gerokai viršijami.

Taip pat inžinerijos įmonės „Drexler Automotive“,„Samsonas Motosport Transmission“ ir„Tibus Pffroad“ patvirtina efektyvesnį RAVENOL pavarų dėžių alyvos veiksmingumą. „Hause Drexler“ agregatai naudojami žinomiems vokiškiems automobiliams, pvz., „BMW Alpina B5“, B6, M3, Z4 arba didelio galingumo „Mercedes“ transporto priemonėse AMG C 63, CLS 63, E63, SL 63 ir SLS. RAVENOL – oficialus„Audi Sport“ lenktynių tiekėjas, kuris tiekia lenktynių sportui pritaikytas alyvas, paruoštas „Audi RS 3 LMS“, TCR ir kitoms „Audi“ markės transporto priemonėms. Pirminis„Toyota Motorsport GmbH (TG)“ gaminamų modelių„Toyota GT86“ ir „Toyota GR Supra GT4“ pavarų dėžių užpildymas alyva ir glaudus bendradarbiavimas su„Opel Motorsport“ ralyje bei žiedinėse lenktynėse pabrėžia RAVENOL teisę siūlyti gamyklinius „premium“ klasės produktus.

PAVARŲ DĖŽIŲ ALYVAI KELIAMI REIKALAVIMAI ◾ Sutepimas, šlyties stabilumas, patikima apsauga nuo pavarų elementų nusidėvėji-


T I E K Ė JA I

gamintojų (angl. Original Equipment Manufacturer). Alyvos gamintojas tam neturi jokios įtakos. Gamintojo patvirtintas variklio alyvas mes nurodome etiketėje užrašydami „Patvirtinimas“.

IŠRADINGAS „RAVENOL ATF PROFESSIONAL LINE“ APTARNAVIMO ĮRENGINYS

mo, sandarinimas, neputojimas, temperatūros kontrolė, apsauga nuo korozijos, atsparumas apkrovai, apsauga nuo dilimo, dispersija, galimybė maišyti su kitomis alyvomis. ◾ Pakeitimo ir sinchronizavimo savybės. ◾ Triukšmo prevencija tuščiosios eigos ir veikimo metu, tylus veikimas esant aukštai ir žemai temperatūrai, greičiui ir apkrovai. ◾ Paleidimas esant žemai temperatūrai – apsauga nuo nusidėvėjimo esant žemai temperatūrai.

KODĖL „RAVENOL“ SIŪLO TOKĮ PLATŲ PAVARŲ DĖŽIŲ ALYVŲ ASORTIMENTĄ? Pavarų dėžės skirstomos ne tik pagal rūšis, bet ir pagal konstrukciją – komponentus ir funkcijas. Itin didelės RAVENOL automatinių pavarų dėžių alyvų pasiūlos priežastis paaiškėja susipažinus su skirtingų automobilių gamintojų reikalavimais. Pateikiame keletą „Daimler“ pavyzdžių. Automatinei 7 pavarų dėžei reikalinga kitokios

specifikacijos alyva nei 9 pavarų automatinei pavarų dėžei. Dėl šios priežasties abiejų alyvų formulės turi būti skirtingos. RAVENOL ATF M 9-FE serija ATF (angl. Automatic-Transmission-Fluid) yra naujausios kartos, tinka „Mercedes“ automatinėms pavarų dėžėms 7GTRONIC su„ECO Stop-Start“ funkcija (NAG2FE+). MB patvirtinimas 236.15. RAVENOL ATF M 9-G serija ATF (angl. Automatic-Transmission-Fluid) skirta visoms „MercedesBenz“ krovininių transporto priemonių 9 greičių automatinėms pavarų dėžėms (9G-TRONIC). RAVENOL ATF M 9-G serijos negalima naudoti senesnėms „Mercedes Benz“ 5 ir 7 greičių automatinėms pavarų dėžėms, kurioms reikalinga automatinių pavarų dėžių alyva, remiantis MB patvirtinimais MB 236.10, 236.12, 236.14 arba 236.15. MB patvirtinimas 236.17. Skirtingų automatinių pavarų dėžių reikalavimai alyvoms apibrėžiami originalios įrangos

„RAVENOL ATF Professional Line“ siūlo vartotojui dinamišką automatinės pavarų dėžės alyvos keitimą įvairioms transporto priemonėms. Naudodamiesi mūsų instrukcijomis žingsnis po žingsnio, galėsite 100 % pašalinti seną alyvą iš pavarų dėžės ir padidinti pavarų dėžės veikimo efektyvumą. Visame pasaulyje populiarėjantis „RAVENOL ATF Professional Line“ įrenginys veikia 20 skirtingų kalbų. Nuo 2020 m. pavasario Vokietijoje rengiami išskirtiniai mokymai platintojams, kurių metu RAVENOL supažindina savo klientus su šia aptarnavimo galimybe.

KĄ RODO PAVARŲ DĖŽIŲ ALYVŲ TENDENCIJOS? Pavarų dėžių alyvų plėtra yra tiesiogiai susijusi su šiais veiksniais: degalų taupymu ir išmetamų teršalų kiekio mažinimu, vairavimo efektyvumu, agregatų svorio ir dydžio mažinimu bei patvarumu. Šiuo metu vyraujančios tendencijos lemia mažo klampumo pavarų dėžių alyvų naudojimą. Tai turėtų ne tik sumažinti trintį, bet ir sudaryti galimybę gaminti lengvesnes pavarų dėžių dalis, siekiant sumažinti transporto priemonių svorį.

AKTUALIJOS

61


T I E K Ė JA I

7 FAKTAI, KURIUOS PRAVARTU ŽINOTI APIE ALKŪNINIO VELENO VIBRACIJOS SLOPINTUVĄ IR ALKŪNINIO VELENO ATSIEJIMO MOVĄ

62

1

Alkūninio veleno vibracijos slopintuvas ir alkūninio veleno atsiejimo mova įeina į priekinės pagalbinės pavaros (PPP) sudėtį. PPP perduoda galią įvairioms automobilyje esančioms patogumo ir saugos funkcijoms, oro kondicionieriaus kompresoriui ir vairo stiprintuvo siurbliui.

5

Įtrūkius ir taškinės korozijos požymius galima pastebėti atlikus apžiūrą. Esant tam tikriems pažeidimams, komponentą būtina pakeisti.

AKTUALIJOS

2

Alkūninio veleno vibracijos slopintuvas mažina vibraciją. Automobilių varikliai gaminami vis mažesni, todėl alkūninį veleną veikia vis didesnė vibracija.

Pažeidimo požymis: įtrūkiai nuo senėjimo Smulkūs gumos įtrūkiai atsiranda dėl paviršiaus kietėjimo gumai senstant.

Pažeidimo požymis: taškinė korozija Guminės juostos taškinė korozija atsiranda sujungimo su metalu vietoje. Dažna priežastis yra perkrovos (pvz., atsirandančios dėl programinio variklio galios didinimo). Pirmiausia nukenčia vidinė dalis, kuri yra nematoma.

Pažeidimo požymis: dideli įtrūkiai Aiškiai matomi atsiejimo juostos įtrūkiai 45° kampu atsiranda nuo didesnių už vidutines tuščiosios eigos apkrovų, kurios susidaro, kai, pavyzdžiui, taksi vairuotojas laukia keleivių.

Pažeidimo požymis: visiškas funkcionalumo praradimas Išorinis žiedas atplyšta ir alkūninio veleno vibracijos slopintuvas visiškai sugadinamas.


T I E K Ė JA I

3

Alkūninio veleno atsiejimo mova yra alkūninio veleno vibracijos slopintuvo tobulinimo rezultatas. Priekinei pagalbinei pavarai dar geriau atsieti galima naudoti atskirą komponentą. Taip sumažinamas veikimo garsas ir beveik panaikinama variklio keliama vibracija.

4

Apžiūra: kas 60 000 km* Keitimas: bent kas 120 000 km* Alkūninio veleno vibracijos slopintuvui ir alkūninio veleno atsiejimo movai dėl jų veikimo principo būdingas senėjimas ir dėvėjimasis, todėl svarbu šiuos komponentus periodiškai tikrinti ir keisti.

*Gamintojas gali būti nurodęs kitus intervalus, kurių būtina paisyti.

6

Reikia laikytis tam tikrų montavimo nurodymų.

7

Visada tai, ko reikia – pavieniais komponentais arba komplektais. INA gamina alkūninio veleno vibracijos slopintuvus ir alkūninio veleno atsiejimo movas visų populiarių markių automobiliams ir gaminius siūlo įsigyti atskirai, tačiau su visais reikalingais priedais. Jei pažeisti ir kiti PPP komponentai, komplekte INA FEAD KIT yra visos dalys, kurių reikia patikimam remontui atlikti.

◾ Svarbu atkreipti dėmesį, kuria puse komponentas montuojamas teisingai. ◾ Reikia pakeisti plėtimosi varžtus (įeina į visų INA komplektų sudėtį). ◾ Neleisti be apkrovos (turi būti uždėtas daugiajuostis diržas). ◾ Išmontuoti ir montuoti leidžiama tik atitinkamu specialiu įrankiu, kad nesugadintumėte paties gaminio ir pavaros mechanizmo.

AKTUALIJOS

63


T I E K Ė JA I

SKF TECHNINIS BIULETENIS

REKOMENDACIJOS DĖL ELEKTRINIO VANDENS SIURBLIO MERCEDES / BMW / VAG / TOYOTA

◾ Išleiskite kuo daugiau aušinimo skysčio. Iš aušinimo sistemos kartu su aušinimo skysčiu išleidžiamos nešvarumų dalelės. ◾ SKF rekomenduoja praplauti aušinimo sistemą prieš montuojant naują aušinimo skysčio siurblį, kad nebūtų iš anksto pažeistas naujas aušinimo skysčio siurblys. ◾ Jei rinkinyje yra tarpinė, nereikia naudoti papildomos sandarinimo pastos ◾ Norėdami užpildyti aušinimo sistemą, naudokite vakuuminį įrankį.

Įspėjimas: niekada pakartotinai nenaudokite seno aušinimo skysčio. Teršalai išplaunami su aušinimo skysčiu ir jie negali patekti į aušinimo sistemą. Be to, aušinimo skystyje esantys priedai po kurio laiko išgaruoja. Todėl visada naudokite naują aušinimo skystį. Visada naudokite transporto priemonės gamintojo patvirtintą aušinimo skystį!

◾ Ypač atsargiai elkitės su aušinimo sistemomis su elektriniais arba perjungiamais aušinimo skysčio siurbliais. Aušinimo skysčio išleidimą iš šių transporto priemonių gali tekti pradėti diagnostiniu įtaisu per variklio valdymo sistemą. BENDROJI REKOMENDACIJA DĖL ELEKTRINIO VANDENS SIURBLIO ʱ Palaukite, kol variklis atauš iki kambario temperatūros. ʱ Ištuštinkite aušinimo sistemą pagal transporto priemonės gamintojo rekomendacijas. ʱ Išimkite aušinimo skysčio siurblį pagal gamintojo instrukciją. ʱ Nuvalykite variklio kontaktinius paviršius. Jei reikia, pašalinkite nešvarumų likučius iš variklio aušinimo sistemos (aušinimo skysčio siurbliams, kurie įstatomi tiesiai į variklio bloką). ʱ Įstatykite naują aušinimo skysčio siurblį ir priveržkite varžtus iki nurodyto priveržimo momento. ʱ Užpildydami sistemą nauju aušinimo skysčiu, patikrinkite, ar vandens rezervuare nėra nuosėdų ar nešvarumų. ʱ Atvėsinkite aušinimo sistemą pagal gamintojo rekomendaciją. ʱ Baigę darbą įsitikinkite, kad aušinimo sistema veikia tinkamai (nuolatinė veikimo temperatūra, šildymo funkcija, nėra nuotėkio ir kt.) ir prireikus ištrinkite klaidos kodus borto diagnostikos (angl. OBD) sistemoje.

64

AKTUALIJOS

Įspėjimas: neužveskite variklio be aušinimo skysčio, nes yra didelis pavojus sugadinti jautrų dinaminį vandens siurblio tarpiklį.

ĮSPĖJIMAS! ʱ Tai bendrojo pobūdžio rekomendacijos! ʱ Visada vadovaukitės konkretaus transporto priemonės modelio gamintojo montavimo instrukcijomis. ʱ Naudokite tinkamus įrankius ir pakeiskite visas gamintojo rekomenduojamas dalis!


Aukščiausios kokybės elektriniai vandens siurbliai

Raskite reikalingas dalis: vsm.skf.com ® SKF is registered trademark of the SKF Group. | © SKF Group 2020


T I E K Ė JA I

L.S.P.I. FENOMENAS BENZININIUOSE VARIKLIUOSE SU TURBOKOMPRESORIUMI IR TIESIOGINIU ĮPURŠKIMU Europos Sąjunga įpareigojo automobilių gamintojus pristatyti patobulinimus, kurie sumažintų automobilių „gaminamą“ CO2. Kita problema – kenksmingų azoto oksidų, susidarančių degimo procese, emisija. Atsakymas į šias problemas yra įvairūs automobiliuose sumontuoti filtrai ir, jau minėtas, variklių mažinimas. Mažinimo idėja – tai ne tik sumažintas variklio darbinis tūris, bet, visų pirma, padidintas cilindrų užpildymas naudojant mechaninius kompresorius arba turbokompresorius (daugiapakopius arba su kintama vairo mechanizmo geometrija). Kartu su tiksliu daugiadoziu tiesioginiu degalų įpurškimu, esant mažiems sūkių diapazonams, tai padidina variklio efektyvumą, galią ir sukimo momentą. Trumpai tariant, kalbame apie TGDi variklius. Toks sprendimas įgalina sukonstruoti didesnės galios ir mažesnės talpos variklį, kurio nereikės

Spaudimas sumažinti išmetamųjų teršalų normas, žalą ekologijai ir amortizuoti kylančias degalų kainas įgauna pagreitį. Dėl savo konstrukcijos varikliai šiandien patiria daug didesnes apkrovas nei prieš du dešimtmečius. Siekiant užsibrėžtų tikslų, juose turėtų būti naudojamos tam tikros kokybės ir klampumo klasės variklių alyvos, kurios užkerta kelią žalingiems reiškiniams, pvz., L.S.P.I. Koks tai reiškinys ir kodėl jis toks pavojingas?

„susieti“ su didelėmis apsukomis, norint pasiekti tinkamą sukimo momentą, kad būtų galima vairuoti automobilį. Tai natūraliai sumažina degalų sąnaudas, o kartu ir išmetamų dujų kiekį. Deja, šios konstrukcijos varikliuose, esant mažam 15002000 aps./min. greičio diapazonui, didelei variklio apkrovai ir žymiam padidėjimui, atsiranda reiškinys, vadinamas L.S.P.I. (žemo greičio išankstinis uždegimas, angl. Low Speed Pre-Ignition) – priešlaikinis uždegimas esant nedideliam variklio sūkių skaičiui. „Įvykus L.S.P.I., degimas ima trūkčioti. Trumpai tariant, kuro mišinys, ištirpęs alyvos sluoksnyje ant lygaus cilindro paviršiaus, iš šios vietos ir stūmoklio dugno išgaruoja, o po to dega. Dėl to užsidega oro / kuro mišinys, jis nekontroliuojamai sprogsta cilindre ir slėgis padidėja virš 100 barų. Stūmoklį veikiančios jėgos yra beveik dvigubai didesnės, palyginti su įprastu degimo procesu, o šių jėgų kryptis yra nenuspėjama ir priklauso nuo L.S.P.I. Tai gali sukelti reiškinį, kurio metu stūmokliai su didele jėga atsitrenkia į cilindro sieneles – tai gali sugadinti stūmoklius, jų žiedus ir net jungiamąsias traukles“, - paaiškina„TOTAL Poland“ techninio skyriaus vadovas Andrzej Husiatyński. Kaip apsaugoti variklį nuo L.S.P.I? Visų pirma, neperkraukite variklio, t. y. nelenkite kitų transporto priemonių ir nevažiuokite į kalną esant mažam variklio sūkių skaičiui. Antra, ir svarbiausia, naudokite atitinkamo standarto arba konstruktoriaus patvirtintą alyvą. Pasirodo, kad naudojant tinkamos

bazinės kokybės, klampos ir cheminės sudėties priedus, L.S.P.I. tikimybė sumažinama arba procesas visiškai neįvyksta. „Svarbiausias dalykas yra bazinės alyvos kokybė, kuri tiesiogiai lemia variklio alyvos kokybę. Kuo geresnė bazė, tuo mažesnė jos oksidacija ir mažiau struktūrinių ryšių pakitimų, dėl kurių gali padidėti cetaniškumas, t. y. savaiminio užsidegimo galimybė. Geresnė bazė taip pat reiškia mažesnį tepalo išgarinimą. Antrasis pasirinkimo kriterijus – alyvos klampa. Teoriškai kuo mažesnė klampa, tuo mažiau alyvos lieka degimo kameroje, taip pat stūmoklio-cilindro skyriuje. Bendrojo pobūdžio klampos, naudojamos nuo L.S.P.I. apsaugančiose alyvose, pavyzdys yra alyvos, kurių klampa 0W-20, 5W-20, 0W-30. Trečiasis ir svarbiausias dalykas yra priedų komplekso sudėtis. TGDi varikliams skirtose alyvose turėtų būti naudojami specialiai parinkti sodrinamieji priedai, kurie veikia kaip šio reiškinio„ugniagesiai“. Visi šie dalykai ir reikalavimai yra įtraukti į konstruktorių patvirtinimus arba tarptautines specifikacijas. Dėl to visada pabrėžiame, kad svarbiausia yra naudoti alyvą, turinčią atitinkamą patvirtinimą. Šiems varikliams tai ypač svarbu, nes net ir naudojant tokios pačios klampos alyvą su kitu priedų kompleksu gali padidėti šių L.S.P.I. reiškinių skaičius, dėl kurio gali įvykti ankstyvas variklio gedimas“, - aiškina Andrzej Husiatyński. 2018 m. daugelis konstruktorių išleido naujus patvirtinimus, specialiai skirtus benzininiams varikliams su tiesioginio įpurškimo turbokompresoriumi TGDi. Tam yra dvi priežastys: šiuose varikliuose gali būti įrengtas GPF (dyzelino kietųjų dalelių filtras), nes jos gamina suodžius, o tai reiškia mažą SAPS alyvų ir alyvos sudėtinių dalių naudojimą neutralizuojant L.S.P.I. Nauji patvirtinimai ir specifikacijos reiškia, kad TOTAL QUARTZ asortimentą sudaro aukščiausius standartus atitinkantys gaminiai ir specialiai šiems varikliams skirti konstruktorių patvirtinti produktai:

◾ TOTAL QUARTZ INEO XTRA LONG LIFE FE 0W-20 su patvirtinimu: VW 508.00 / 509.00; ◾ visa naujausių VW TSI ir TFSI variklių šeima; ◾ TOTAL QUARTZ INEO FIRST 0W-30 su patvirtinimu: PSA: B71 2312, skirtas PSA 1.2 PureTech, 1.6 THP varikliams; ◾ TOTAL QUARTZ INEO EcoB 5W-20 su patvirtinimu: FORD WSS-M2C-948-B rekomenduojamas visiems „EcoBoost“ varikliams (privaloma 1.0 „EcoBoost“ varikliams); ◾ TOTAL QUARTZ INEO XTRA V-Drive 0W-20 su patvirtinimu: „VOLVO VCC RBS0-2AE 0W-20“, rekomenduojama naujausiems „VOLVO 2.0 GTDi“ varikliams; ◾ TOTAL QUARTZ INEO XTRA DYNAMICS 0W-20 su patvirtinimu: „BMW LL-17 FE“ rekomenduojamas BMW R3 1,5 l „TwinPower Turbo“ varikliui) ir „ASTON MARTIN“ (5,2 V12 biturbo varikliui); ◾ TOTAL QUARTZ 9000 FUTURE FGC 5W-30 su API: SP specifikacija ir „GM DEXOS 1 Gen2“ patvirtinimas – privaloma visiems „GM / OPEL GTDi“ varikliams.


T I E K Ė JA I

KAIP ŽINOTI, AR REIKIA KEISTI DVIGUBOS MASĖS SMAGRATĮ? DMF LAISVOS EIGOS KAMPO IR ATRAMOS MATAVIMAS Dvigubos masės smagratį sudaro dvi sąveikaujančios dalys – vadinamoji pirminė ir antrinė masės. Dėl jų sąveikos, naudojant vibraciją slopinantį elementą – arkines spyruokles, variklio sukeltos vibracijos yra slopinamos. Svarbiausias klausimas yra tai, kaip susieti pirminę ir antrinę masę. Yra du pagrindiniai jungčių tipai: naudojant įvorę arba riedėjimo guolį. Įvorės atveju reikalingas atitinkamas leistinasis nuokrypis, nes eksploatuojant antrinė masė su sankabos disku yra veikiama aukštos temperatūros. Tokiu atveju negalimas per didelis sandarumas, tad jei dvigubos masės smagratis su didesniu krašto tarpu (atrama), antrinė masė akivaizdžiai pasvirusi pagrindinės masės atžvilgiu, tai greičiausiai bus kalbama apie smagratį su įvorės guoliu. Tokie sprendimai turi didesnį leistiną krašto tarpą, palyginti su tais, kuriuose buvo naudojamas ritininis guolis. Dėl savo konstrukcijos ritininis guolis padeda itin tiksliai sujungti pirminę ir antrinę masę. Nustatyti DMF diagnostikos metu naudojamo guolio jungties tipą gali būti sudėtinga, nes naujesniuose sprendimuose naudojami vis mažesni (panašaus dydžio į įvorę) guoliai. Tačiau krašto tarpo tikrinimo metodika yra vienoda tiek įvorei, tiek guoliui. „Valeo“ kompanijos parengtoje matavimo lentelėje tiksliai apibrėžti kraštų tarpo

68

AKTUALIJOS

ir laisvojo veikimo kampo leistini nuokrypiai, atsižvelgiant į naudojamą masių jungimo technologiją. Galima pastebėti, kad kai krašto tarpo leistinasis nuokrypis pakreipus svyruoja iki 3 mm, tvarkoma įvorė, o mažesnės vertės atitinka riedėjimo guolio vertes. Dėl to nereikia nustatyti, kokį dvigubos masės smagratį naudojame - ši informacija paaiškės nustačius naudojamą nuorodos numerį ir patikrinus jį lentelėje.

LAISVOSIOS EIGOS KAMPO MATAVIMAS Išmatuokite laisvojo kritimo kampą, sukdami antrinę masę prieš laikrodžio rodyklę pirminės masės link, kol pajusite nedidelį pasipriešinimą arba sukamųjų svyravimų slopintuvo jėgą, tačiau taip, kad jis nenukryptų. Tada pažymėkite antrinės masės padėtį pirminės masės atžvilgiu, pvz., žymekliu. Pasukite antrinę masę pagal laikrodžio rodyklę pirminės masės atžvilgiu, kol pajusite nedidelį pasipriešinimą arba sukamųjų svyravimų slopintuvo jėgą. Tačiau būkite atsargūs, kad nepadarytumėte įlinkimų. Pažymėkite antrinės masės padėtį pirminės masės atžvilgiu ir suskaičiuokite starterio krašto dantukus arba kampą tarp pažymėtų taškų. Rezultatą patikrinkite matavimo lentelėje. Priklausomai nuo naudojamos DMF technologijos, bandymo metu gali tekti įveikti pasipriešinimą, atsirandantį dėl frikcinių tarpiklių naudojimo smagračio viduje.

PASVIRIMO TARPO (ATRAMOS) MATAVIMAS Lentelėje parodytas apskritimo spindulys, padedantis nustatyti, kurioje vietoje reikia atlikti matavimą. Tai atstumas tarp rato centro ir fiksavimo kaiščio (esančio rato krašte). Norėdami išmatuoti atramą, padėkite nuimtą DMF ant stalo taip, kad antrinė masė būtų nukreipta į viršų. Matavimo įrankį (pvz., slankmatį) padėkite lentelėje nurodytoje vietoje (matavimo vietos spindulyje), paspauskite pirminę masę, kad ji pakryptų viena kryptimi. Tada nustatykite matavimo įrankio parametrus, paspauskite antrinę masę kitoje pusėje (180° matavimo vietos atžvilgiu) ir įvertinkite atramos matavimo rezultatą. Gautas rezultatas tikrinamas matavimo lentelėje.

KITOS DMF TECHNOLOGIJOS Verta žinoti, kad ne visus rinkoje esančius dvigubos masės smagračius galima tinkamai patikrinti pagal sukimo atotrūkį ir pasvirimą. Kai kurioms konstrukcijoms dėl jų sudėtingumo šis metodas nepateiks patikimų rezultatų. Metodas netiks, pavyzdžiui, kai kurie DMF, naudojami transporto priemonėse, kuriose sumontuota„sausa“ pavarų dėžė su dviguba sankaba arba ratais su vadinamąja LTD technologija.


T I E K Ė JA I

„VALEO“ DMF PASIŪLYMAS Šiuo metu„Valeo“ siūlomas DMF užima daugiau kaip 80 proc. transporto priemonių rinkos. Gamintojas tiekia komponentus visų segmentų transporto priemonėms – nuo kompaktiškų miesto automobilių iki aukščiausios klasės automobilių ir lengvųjų komercinių transporto priemonių. „Valeo“ dvigubos masės smagračiai siūlomi kaip atskiros atsarginės dalys arba sukomplektuoti rinkiniuose („FullPack DMF“). „FullPack“ rinkiniuose rasite visas remontui reikalingas dalis.

Dvigubos masės smagračių (angl. DMF) diagnostika yra dažna dilema, su kuria susiduriama autoservisuose. Išėmę pavarų dėžę, mechanikai svarsto, ar automobilyje sumontuotas dvigubos masės smagratis yra dar tinkamas naudoti, ar jį reikėtų pakeisti? Abejojama galimybe efektyviai patikrinti jo būklę. Šios abejonės gali būti patvirtintos aptarus jas internetiniuose forumuose, skirtuose profesionaliems mechanikams, arba tiesiogiai pateikus klausimus „Valeo“ karštajai linijai“.


T I E K Ė JA I

KAIP PRIŽIŪRĖTI ŠARNYRINES JUNGTIS? Kaip ir kiti vairo mechanizmo ir pakabos sistemos komponentai, šarnyrinė jungtis yra svarbi saugumui. Nusidėvėjusi šarnyrinė jungtis gali pakenkti transporto priemonės riedėjimui ir kontrolei, o įvykus gedimui pasekmės gali būti daug blogesnės. Būdama pramonės lydere, tiekiančia vairo mechanizmo ir pakabos komponentus, „Delphi“ pateikia įžvalgų apie šarnyrinės jungties veikimą, į ką atkreipti dėmesį jai sugedus bei kaip ją pakeisti.

KAS YRA ŠARNYRINĖ JUNGTIS? Šarnyrinė jungtis – tai viena svarbiausių transporto priemonės vairo mechanizmo ir pakabos sistemos dalių, paprastai įrengta transporto priemonės priekyje. Paprasčiau tariant, ji veikia kaip sukimosi centras tarp transporto priemonės ratų ir pakabos, taip suteikdama galimybę vairuoti transporto priemonę, užtikrinant patogų važiavimą. Kadangi ši jungtis nuolat sukasi per kelias plokštumas ir kampus, panašiai kaip žmogaus klubo sąnarys, ji patiria didelį stresą ir dėvisi.

KOKIE YRA ŠARNYRINĖS JUNGTIES TIPAI? Yra dviejų tipų šarnyrinės jungtys. Tai svarbu žinoti, nes skiriasi šių jungčių priežiūra. Daugelyje transporto priemonių yra įrengta „MacPherson“ pakabos statramsčio sistema. Įrengiama po vieną jungtį iš abiejų pusių tarp apatinio statramsčio galo ir valdymo svirties. Dvigubo išsišakojimo sistemose dvi jungtys yra pakabos sistemos viršuje (viršutinė šarnyrinė jungtis) ir apačioje (apatinė šarnyrinė jungtis). Atsižvelgiant į jos padėtį, apatinė šarnyrinė jungtis patiria didesnes apkrovas, taip pat susiduria su didesniu purvo ir druskos poveikiu, todėl greičiau susidėvi.

KAIP SUPRASTI, KAD SUGEDO ŠARNYRINĖ JUNGTIS? Nors jos yra suprojektuotos taip, kad būtų labai patvarios, laikui bėgant jungtys palaipsniui dėvėsi ir jas reikia keisti. Nors šarnyrinių jungčių keitimas nėra įprastos techninės priežiūros dalis, jas reikia reguliariai ir gamintojo nustatytais intervalais tikrinti: ar nėra pažeidimų ir (arba) pernelyg laisvo judėjimo požymių – jei tai pastebėjote, jungtį reikia nedelsiant pakeisti. Kiti įprasti susidėvėjusios

70

AKTUALIJOS

šarnyrinės jungties požymiai: ◾ važiuojant per nelygumus ar atliekant posūkius girdimas klinksėjimas, sklindantis iš transporto priemonės priekinės pakabos; jungtims susidėvėjus atsiranda laisvumas lizde ir barškėjimas pakabai judant aukštyn ir žemyn - tai taip pat gali sukelti pernelyg didelę vibraciją iš abiejų transporto priemonės pusių arba vairo mechanizmo; ◾ transporto priemonės vairavimo mechanizmas ima savaime judėti iš kairės į dešinę; prastėjant šarnyrinės jungties būklei, šie požymiai pastebimi vis dažniau, kol įtaisas visiškai sugenda – gali būti pavojinga laukti, kol jungtis suges, nes ratas gali susmukti ir vairuotojas iš karto praras automobilio kontrolę. Rekomenduojama, pastebėjus kurį nors iš šių požymių, šarnyrinę jungtį patikrinti ir, jei reikia, pakeisti.

KODĖL SVARBU PAKEISTI VISĄ ŠARNYRINĘ JUNGTĮ, O NE TIK JOS APSAUGĄ? Dažna šarnyrinės jungties gedimo priežastis yra guminės apsaugos įtrūkimas ar skilimas. Kai taip atsitinka, vanduo, druska ir nešvarumai prasiskverbia į jungties vidinius komponentus ir sugadina apsaugą. Šiuo atveju patartina pakeisti visą jungtį, nes nauja apsauga greičiausiai užsandarintų žalą sukėlusias medžiagas, o dėl to pagreitėtų nusidėvėjimas ir atsirastų korozija. Be to, jungtis suprojektuota taip, kad veiktų su konsistenciniu tepalu, kuris užtikrina sandarumą ir pailgina jos naudojimo laiką. Susidėvėjusi apsauga gali sukelti rimtesnių nuostolių arba labai užteršti šią nekeičiamą alyvą. Be tepimo jungties trintis gerokai padidėja, dėl to vairas gali tapti „sunkus“ arba įstrigti. Verta paminėti, kad kai kurių senesnių transporto priemonių šarnyrinės jungtys yra tinkamos naudoti, tik jas reikia periodiškai sutepti.

KAIP PAKEISTI ŠARNYRINĘ JUNGTĮ? Siekiant užtikrinti vairo mechanizmo ir pakabos remonto kokybę, rekomenduojama, keičiant šarnyrines jungtis, atlikti toliau nurodytus veiksmus. ◾ Pakėlę ir pritvirtinę transporto priemonę, patikrinkite šarnyrines jungtis – nustatykite, ar jas reikia pakeisti – jos neturėtų būti pernelyg laisvos, susidėvėjusios ar sugadintos. Patikros būdas pasirenkamas pagal transporto priemonės pakabos tipą. Iš esmės, jungtis galima patikrinti naudojant laužtuvą arba specialų įrankį, tačiau, jei kyla abejonių, daugiau informacijos ieškokite transporto priemonės gamintojo specifikacijose. ◾ Nuimkite ratą, kad pasiektumėte jungtį, ir demontuokite stabdžius. Priklausomai nuo vairo mechanizmo, gali tekti nuimti vairo traukes, o tai pailgins remonto trukmę. Taip pat gali prireikti atlaisvinti valdymo svirties ar skersinio stabilizatoriaus laikiklius, taip suteikiant daugiau vietos pakabos dalims judėti. ◾ Prieš nuimdami seną jungtį, visus varžtus sudrėkinkite prasiskverbiančia alyva, kuri juos atlaisvins. Išsukite tvirtinimo varžtus, tada nuimkite „užspaudžiantį varžtą“, kuris užspaudžia šarnyrinės jungties kaištį, ir naudodamiesi laužtuvu, išjudinkite jungtį. Atsukite varžtus, tvirtinančius jungtį prie pakabos svirties, ir išimkite jungtį. ◾ Atkreipkite dėmesį, kad jungtį prie valdymo svirties galima pritvirtinti keliais būdais: įspausti, pritvirtinti spaustuku arba prisukti varžtais. Kai kuriais atvejais šarnyrinė jungtis netgi gali būti integruota į vairo svirtį, todėl ją keičiant reikia pakeisti visą svirtį. Įspaustoms šarnyrinėms jungtims išimti reikės hidraulinio preso. ◾ Patikrinkite, ar išsišakojimo tvirtinimo angos nėra pažeistos, o metalas – susidėvėjęs. Nusidėvėjusi šarnyrinė jungtis gali pažeisti šią angą, o ji gali sugadinti naują jungtį. Pritvirtinkite naują šarnyrinę jungtį prie pakabos svirties, užtikrindami, kad visi nauji tvirtinimai būtų naudojami pagal gamintojo pateiktas specifikacijas. „Delphi“ tiekia reikiamus tvirtinimo elementus su visais jų komponentais. Niekada nenaudokite pneumatinių ar elektrinių įrankių, nes jie gali sugadinti komponentus. ◾ Įkiškite šarnyrinės jungties kaištį į vairo įvorę. Užfiksuokite ją nauju varžtu ir fiksavimo veržle, priverždami iki reikiamo sukimo momento. Uždėkite ratą ir rato veržles ir priveržkite tinkamu sukimo momentu. Komponentus visada sukite užfiksuotoje padėtyje, nuėmus ratus. Tai apsaugos komponentus nuo papildomo įtempimo nuleidus transporto priemonę ant žemės. ◾ Nuleiskite transporto priemonę ant žemės ir, jei reikia, atlikite ratų suvedimą ir išvirtimą.


Technologijomis pagrįstas sprendimas

Remdamasi originalios įrangos (OE) inžinerijos ir bandymų patirtimi, „Delphi Technologies“ sukūrė paslaugas antrinei rinkai. Todėl mūsų vairo sistemų ir pakabos sprendimas suteikia aukščiausios kokybės dalis, kartu su mokymais, pažangia diagnostika, ADAS kalibravimu ir technine pagalba – drauge siekime, kad transporto priemonės važiuotų dar švariau, geriau ir ilgiau.

delphiaftermarket.com Delphi Technologies is a brand of BorgWarner Inc.


T I E K Ė JA I

NEĮMANOMA VISIEMS TAIKYTI VIENO SPRENDIMO

KOKIŲ SUNKUMŲ KYLA RENKANTIS ALYVĄ? Pastaraisiais metais pastebėjome nerimą keliančią tendenciją, su kuria susiduria nepriklausomi autoservisai, kai alyva yra parenkama netinkamai, remiantis vien tik klampos klase. Toks pasirinkimas grindžiamas senomis žiniomis apie alyvą, pasenusiomis duomenų bazėmis ir neteisingomis rekomendacijomis. Be to, daugelyje autoservisų, siekiant sutaupyti, daugeliui transporto priemonių naudojama tik vienos rūšies alyva. Tai yra ypač

nizacijos, kaip Europos automobilių gamintojų asociacija (ACEA), Tarptautinė patariamoji komisija alyvos specifikacijų klausimais Šiaurės Amerikoje (ILSAC), Amerikos naftos institutas (API) ir Japonijos automobilių gamintojų asociacija (JASO), kurios nustato minimalius reikalavimus daugeliui visame pasaulyje parduodamų alyvų eksploatacinių

Pasirinkus tinkamą alyvą, galima efektyviau naudoti degalus ir sumažinti anglies pėdsaką. Tai seniai žinomas faktas, tačiau ne visi žino, kuo tai naudinga. Šiandien alyvos tiekėjai geriau supranta, kokią naudą suteikia tinkamas pasirinkimas, ir tai leidžia pasiekti didžiausią naudą. Tuo domisi ir automobilių, ir variklių gamintojai, kurie susiduria su didžiuliais iššūkiais mažindami automobilių degalų sąnaudas ir stengdamiesi išsaugoti patikimas eksploatacines savybes. pavojinga, nes į specifikacijas įtraukiamos skirtingos alyvos, o kai kurios alyvos yra skirtos naudoti tik tam tikro tipo varikliuose ir gali būti visiškai netinkamos. Automobilių alyvos pramonė išgyvena beveik beprecedenčių pokyčių laikotarpį: pramonės specifikacijos ir specifikacijos, susijusios su konkrečiais transporto priemonių gamintojais, vis sudėtingėja. Automobilių alyvos pramonei šiuo metu vadovauja tokios garsios orga-

72

AKTUALIJOS

savybių. Taip pat yra ir vidinės PĮG specifikacijos, užtikrinančios aukščiausią alyvos kokybę ir savybes. Pavyzdžiui,„Ford“ varikliams taikomos 7 skirtingos variklio alyvos specifikacijos, iš kurių naujausios yra „WSS-M2C950-A“ ir „WSS-M2C952-A1“ – jos tarpusavyje nesuderinamos. Pagrindinę priežastį, kodėl PĮG nustato reikalavimus alyvai, daugiausia lemia aplinkosaugos taisyklės, leidžiančios sumažinti išmetamą CO2 kiekį ir degalų sąnaudas. Nors egzistuoja daugybė transporto priemonių alyvų specifikacijų, alyvų ir

kitų skysčių, naudojamų elektrinėse ir hibridinėse transporto priemonėse, specifikacijos dar nėra paskelbtos. Kitas ir galbūt dar svarbesnis aspektas, į kurį reikia atkreipti dėmesį, yra alyvų suderinamumas su automobilių degalais, dėl kurio rinkose nustatomi gana skirtingi reikalavimai, susiję su alyvos išpylimo intervalais. Europos automobilių rinka yra labai įvairi ne tik žvelgiant iš PĮG, bet ir iš transporto priemonės modelio perspektyvos. Turime daugybę lengvųjų automobilių alyvų rūšių, kurių pagrindinė rinka yra laisvalaikio transporto priemonės, sveriančios mažiau nei 3,5 tonos. Šių transporto priemonių yra įvairių modelių ir dydžių: visureigiai su 4x4 važiuoklės baze arba AWD, nedideli miesto automobiliai, sedanai, kuriems pateikta rekomendacija dėl konkretaus lengviesiems automobiliams skirtos alyvos. Lengvųjų automobilių alyva taip pat naudojama ir įvairiose lengvosiose komercinėse transporto priemonėse (kurių bendroji masė neviršija 3,5 metrinės tonos). Priežastis, kodėl joms dažniausiai naudojama panaši alyva, yra ta, kad jie skirti toms pačioms variklių, kurie dažniausiai įrengti lengvuosiuose automobiliuose, grupėms. Komercinių transporto priemonių alyvų rinka šiek tiek skiriasi, nes joje yra daugiau galutinio naudojimo pritaikymų (VAN), kuriuose dažniausiai naudojama labai specializuota įranga. Eksploatacinės charakteristikos yra vienas iš automobilių alyvos rinkų pagrindų visame pasaulyje, ypač variklių alyvų, kurios atitinka transporto priemonių reikalavimus. Specifikacijos parengtos atlikus stendo ir variklio bandymus. Pastarieji yra daug brangesni, o variklių bandymų skaičius gerokai išaugo, nes


T I E K Ė JA I

variklių alyvų eksploataciniai reikalavimai tapo sudėtingesni. Pagamintose alyvose gali būti didelis skirtingų komponentų kiekis. Tai padidina skirtingus eksploatacinių savybių lygmenis, atsižvelgiant į naudojimą. Priedų pakuotė ir aukštųjų technologijų polimerai yra esminė galutinės sudėties dalis. Jie atlieka lemiamą vaidmenį apsaugant įvairius techninės įrangos tipus. Žinoma, bazinė alyva taip pat sudaro didelę pagaminto skysčio dalį. Bazinės naftos kokybė taip pat skiriasi: ji priklauso nuo to, ko siekia naftos kompanijos. ACEA A/B alyvos gamybos kartu su PĮG bandymais išlaidos gali išaugti daugiau nei 4 milijonų eurų, darant prielaidą, kad visi bandymai bus patvirtinti jau iš pirmojo karto. Pavyzdžiui, vien tik „GM dexos2™“ patvirtinimo kaina siekia apie 280 tūkstančių eurų sumą. Europoje automobilių alyvos specifikacijų bazinį lygį nustato ACEA ir jis yra įtrauktas į Europoje naudojamų alyvų sekas. Naujausias aktyvus šių sekų dokumentas buvo parengtas 2016 m., kai pagrindinis stimulas buvo modernaus variklio evoliucija, jo papildomo apdorojimo technologijos ir dėmesys aplinkai. Pastebėjome, kad šiame leidinyje buvo išbraukta ACEA A1/B1 kategorija ir įvesta ACEA C5. Kadangi pramonė jau porą metų laukė naujovių, tikėtina, kad ACEA alyvų sekų pataisos bus paskelbtos 2021 m. pavasarį. Kalbama, jog šis atnaujinimas sukels precedento neturintį lengvųjų transporto priemonių sekų pokytį, tačiau skirsis ir sunkiųjų transporto priemonių sekos. Lengvųjų transporto priemonių sekose bus pašalintos dvi kategorijos, kad atsirastų vietos dviems naujoms. ACEA A3/B3 ir C1 kategorijos nebebus įtrauktos dėl poreikių ir rinkų raidos. Senosios ACEA A3/B4,

A5/B5 ir C2 – C5 kategorijos išliks nepakitusios. Dvi naujos kategorijos pristatys ilgai lauktą žemo greičio išankstinio uždegimo (angl. LSPI) našumą kaip pagrindinę ypatybę. Lygiagrečiai Šiaurės Amerikos API išleido API SN PLUS (ir jos atnaujintą API SP variantą), kad būtų galima stebėti šios našumo funkcijos pristatymą. Naujose kategorijose bus atlikti papildomi variklio bandymai su trimis ACEA alyvos sekų parametrais, taip pat atliekamas naujas ACEA C6 degalų tausojimo bandymas. Tuo pačiu metu kai kurie bandymai bus pakeisti naujesniais ir vėl bus įvestas benzininių variklių vožtuvų nusidėvėjimo bandymas. Taip pat bus numatytos griežtesnės elastomero ribos ir atlikta keletas kitų mažesnių pokyčių. Naujoji ACEA A7/B7 yra nauja kategorija, pagrįsta A5/B5. Naujos savybės – apsauga nuo LSPI, reikalavimai dėl grandinės nusidėvėjimo, siekiant išspręsti su benzinu susijusias problemas dėl tiesiogiai įpurškiamų variklių dėvėjimosi ir visų naujų turbokompresoriaus švaros reikalavimų kaip prevencijos priemonių. Naujoji ACEA C6 yra atitinkamai mažesnė SAPS kategorija, pagrįsta C5, pridedant tas pačias savybes kaip ir A7/B7 bei įtraukiant naują degalų ekonomijos bandymą. ACEA C6 laikoma svarbiausia nauja ACEA kategorija, nes ji užtikrina suderinamumą po perdirbimo ir LSPI našumą itin svarbioms SAE XW-20 klampos klasėms. ACEA sunkiųjų transporto priemonių dyzelinė alyva sukurta taip, kad užtikrintų pasitikėjimo vertą našumą. Tarp sunkiųjų transporto priemonių serijų ACEA E7 ir E4 prilygsta ACEA 2016 našumui, o E6 ir E9 kategorijos bus atitinkamai naujinamos iki E8 ir E11 lygio, atlikus kelis naujus bandymus, todėl

jų našumo lygis bus visiškai kitoks. Kuro ekonomija skatina pristatyti naujas ACEA F8 ir F11 kategorijas su viskozometriniais reikalavimais, perteikiančiais naujosios API FA-4 alyvos specifikacijos Šiaurės Amerikoje reikalavimus. ACEA E8 ir E11 charakteristikos taip pat taikomos naujiems degalus taupančioms ACEA F8 ir F11 versijoms, tačiau reikia atlikti papildomus HTHSV reikalavimų ir suodžių sukeliamo nusidėvėjimo bandymus. ACEA alyvos sekos užtikrina tinkamumą naudoti variklių alyvų rinkoje. Pagrindiniai sunkiųjų transporto priemonių sektoriaus pokyčiai yra ACEA E6 ir E9 kategorijų naujinimas ir degalų ekonomijos klasių pristatymas. Tačiau yra tikimybė, kad F8 ir F11 kategorijos bus nukeltos į kitus metus, nes šiuo metu bandymai vis dar yra atliekami ir dar nebus baigti. ACEA alyvos sekų naujinimai atskleidžia esamos techninės įrangos poreikius ir padidina kuro našumą dėl naudojamos alyvos. Kai kurie nauji bandymai yra „pasiskolinti“ iš Šiaurės Amerikos API variklių alyvos specifikacijų, naujasis degalų taupymo bandymas yra paimtas iš Japonijos JASO specifikacijos, o Koordinuojanti Europos taryba (angl. CEC) taip pat prisideda prie naujų ir pakaitinių bandymų. Kaip matyti, iš esmės pakeitus alyvos specifikacijas, ACEA alyvos sekos akivaizdžiai tampa globalios, o kadangi joms kartu su PĮG specifikacijomis nustatomas minimalus eksploatacinių savybių lygis, reikia atsižvelgti į tai, kad norint veiksmingai sumažinti trintį ir nusidėvėjimą bei išmetamų teršalų kiekį ir užtikrinti degalų ekonomiją, nepakanka pasirinkti alyvą tik pagal pageidaujamą klampos klasę. Variklių alyvų yra kur kas daugiau nei klampos klasių.

AKTUALIJOS

73


T I E K Ė JA I

RATŲ GUOLIAI IR STEBULĖS „MEYLE-ORIGINAL“: PATVARŪS IR PARUOŠTI MONTAVIMUI

RIGINAL rattarummud ja rattalaagrid: avad ning paigalduseks valmis ILGAAMŽIŠKUMAS:

UŽTIKRINTAS FUNKCIONALUMAS:

riedėjimo žiedų ir riedančių elementų gamybai ratų guoliuose MEYLE-ORIGINAL naudojamas aukščiausios kokybės plienas. Jis pasižymi aukštu atsparumu skilimui, yra ekstremaliai atsparus korozijai ir yra atsparesnis dilimui, palyginti su standartiniu plienu.

individualiai kiekvienam guoliui MEYLE-ORIGINAL pritaikytas sandarinimas užtikrina ilgaamžiškumą ir patikimą eksploataciją. Tai užtikrina nepriekaištingą bendraašiškumą, apsaugo nuo purvo, druskos ir vandens, o taip pailgina guolių MEYLE-ORIGINAL eksploatacijos laikotarpį.

TOLYGUS DARBAS:

PARUOŠTA MONTAVIMUI:

ORIGINAL rattalaagrite funktsionaalsed: pikaealisuse ja sujuva töö didžioji dalis asortimento pozicijų yra tiekiamos su aukštos kokybės • Kindlalt kiekvienam guoliui pagal individualiai išnagrinėtus poreikius naudojami montavimo medžiagomis, todėl autoserviso meistrai iš karto gauna įvairūs itin efektyvūs tepalai, kurie pasižymi specifinėmis savybėmis: mendid on valmistatud nimel on igal MEYLE-ORIGINAL rattalaagril spetsiaalne visą remontui reikalingą komplektą. hidrofobiškumu, žemu trinties koeficientu, aukštu atsparumu apkrovoms, ll-laagriterast, mida sąlygomis užtikrina nepriekaištingą tihend, mis sobib täiuslikult vastavale autole. See ir net ekstremaliomis bendraašiškumą guoliuose MEYLE-ORIGINAL. sest palju ratų kõrgem tagab sujuva kontsentrilisuse, hoiab eemal mustuse, a korrosioonikindlus. soola ja vee, mille tulemuseks on pikem tööiga.

Ratų guoliai ir stebulės MEYLE-ORIGINAL įtikina atitinkančia originalią įrangą tuleb (OE). s kasutataksesavo täpseltspecifikacija, õiget, • Paigaldamiseks valmis: enamik tarvikutest

riti suutlikku määret – koos kvaliteetsete paigaldusmaterjalidega – et Šios dalys yra gaminamos pagal MEYLE normas, o taip atitinka ORIGINAL rattalaagrid on teenindusel oleks olemas kõik,pat mis tarvis. ir viršija tarptautinius gamybos standartus IATF 16949. Konkurencingos savybės ir nuolat plečiamas hõõrdumisega, suure asortimentas užtikrina didelę MEYLE apimtį: daug produktų ir komplektų apima töötavad äärmiselt MEYLE-KITS kategorija, pvz., komplektas ratų stebulių remontui MEYLE-ORIGINAL, kuris maždaug 25 % sumažina reikalingo laiko ir darbo sąnaudas bei užtikrina emsetes oludes. tinkamą remonto atlikimą.

tarummud- ja laagrid: arummud rattalaagrid veenavad originaalosale vääriliste näitajatega, need on toodetud 74 ja AKTUALIJOS darditele ning need vastavad rahvusvahelisele tootmisstandardile IATF 16949. MEYLE


Mažiau...

MEYLE nr. 014 753 0003, 100 653 0033, 100 653 0034, 100 653 0035, 714 653 0001 pvz.: „Audi“, „Ford“, „Mercedes-Benz“ ir VW

... yra daugiau! Išradingi MEYLE sprendimai palengvina dirbtuvių darbą. Rinkitės mūsų ratų guolių komplektą MEYLE-ORIGINAL: jame rato guolis ir rato stebulė yra sumontuoti iš anksto, todėl daug laiko atimantis guolio įpresavimas į stebulę nėra būtinas.

Daugiau informacijos tinklapyje www.meyle.com/kits/wheelbearing


T I E K Ė JA I

VARIKLINĖS ALYVOS PASKIRTIS APIE VARIKLINĘ ALYVĄ IŠSAMIAI Alyva vidaus degimo variklyje atlieka daugybę užduočių, kurios yra būtinos sklandžiam transporto priemonės veikimui užtikrinti. Tepimas Svarbiausia variklio alyvos užduotis yra mechaninių variklio komponentų tepimas. Jis sumažina trintį tarp judančių komponentų ir taip maksimaliai sumažina nusidėvėjimą. Norint išvengti variklio pažeidimų dėl tiesioginio metalo kontakto su metalu, būtinas nuolatinis tepimo plėvelės palaikymas.

VARIKLINĖ ALYVA Transporto priemonės variklyje visada yra būtinas tinkamas tepimas. Apsauginė tepimo plėvelė sumažina judančių komponentų mechaninę trintį ir apsaugo metalą nuo tiesioginio kontakto su metalu. Be alyvos varikliui per kelias sekundes bus padaryta rimta žala. Tinkama variklio alyva turi užtikrinti tepimą bet kokiomis eksploatavimo sąlygomis ir apkrovomis. Lengvesnį užvedimą ir greitesnį visų svarbių variklio tepimo taškų pasiekimą, esant dideliam šalčiui, lemia alyvos klampa, kuri turėtų būti kuo mažesnė. Tačiau esant aukštai temperatūrai, tepalo plėvelė neturi „plyšti“, nes tai sugadintų variklį.

KODĖL REIKIA KEISTI VARIKLINĘ ALYVĄ? Reguliariai keičiant alyvą, pailgėja variklio ir transmisijos tarnavimo laikas. Laikui bėgant variklio alyva eikvojama ir užteršiama, pavyzdžiui, dėl skiedimo degalais ar kondensaciniu vandeniu, natūralaus alyvos senėjimo ir mechaninio dilimo procesų.

Aušinimas Variklio alyva yra svarbi variklio komponentų aušinimo procesui. Ji užtikrina šilumos išsklaidymą variklyje, taip padėdama išvengti perkaitimo.

Valymas Viena iš variklinės alyvos užduočių yra valymas. Alyvoje susirenka degimo likučiai, nudilusio metalo medžiagos ir nuosėdos, alyva visa tai perneša į alyvos filtrą.

Sandarinimas Variklio alyva užtikrina stūmoklio žiedų sandarumą degimo kameroje ir taip sudarydama barjerą teršalų patekimui į variklį.

Apsauga nuo korozijos Variklinė alyva sudaro apsauginę plėvelę ant metalinių paviršių. Ši plėvelė apsaugo variklį nuo išorinių aplinkos veiksnių ir agresyvių degimo produktų.

76

AKTUALIJOS


T I E K Ė JA I

TECHNINĖ INFORMACIJA KODĖL SVARBU NAUDOTI TINKAMĄ VARIKLIO ALYVĄ? Kiekvienas variklis yra skirtingas, todėl alyvai keliami skirtingi reikalavimai. Netinkamos alyvos su netinkama klampa naudojimas neleidžia užtikrinti tinkamo alyvos slėgio. To pasekmė – įvairūs variklio pažeidimai. Taip pat prarandama garantija, padidėja degalų sąnaudos, gedimų rizika, sutrumpėja variklio tarnavimo laikas ir susidaro kietųjų dalelių filtro bei katalizatoriaus pažeidimai.

PAPILDOMA NAUDA, NAUDOJANT TINKAMĄ VARIKLIO ALYVĄ

Aplinkosauga Šiuolaikinės alyvos mažina degalų sąnaudas ir teršalų emisijas. Be to, jose nėra chloro ir sunkiųjų metalų, jas galima lengvai apdoroti ir naudoti pakartotinai.

AR VARIKLINĖ ALYVA GALI PADĖTI SUTAUPYTI? Kokią alyvą reikėtų naudoti keičiant seną alyvą? Rinka siūlo didelį tiek pigių, tiek brangių produktų pasirinkimą. Natūralu, kad norint sutaupyti patraukliau atrodo pigesni produktai. Vis dėlto toks žingsnis gali kainuoti daug brangiau. Priežastis: pigi alyva neatitinka visų gamintojo specifikacijų ir pasižymi prastesnėmis eksploatacinėmis savybėmis. Dėl to ji greičiau išeikvojama ir turi būti dažniau keičiama. Aukštos kokybės LIQUI MOLY variklinė alyva dažnai net viršija gamintojo specifikacijas bei reikalavimus ir pailgina variklio tarnavimo laiką.

Saugumas Tinkamas visų variklio komponentų tepimas užtikrina patikimą variklio veikimą ir aukštesnį eismo saugumo lygį.

Specifikacijos ir leidimai nurodyti etiketėse, produkto pakuotės priekyje.

ALYVOS PRIEDAI Atsižvelgiant į gamintojo specifikaciją, variklinės alyvos sudėtyje yra atitinkamas priedų mišinys. Svarbu, transporto priemonei naudoti tinkamą alyvą, nes kiekvienas variklis kelia skirtingus reikalavimus. Automobiliui tinkamą alyvą rasite pasinaudoję alyvos parinkimo gidu: LIQUI-MOLY.TO/OILGUIDE

Įgaliotas atstovas Lietuvoje: UAB „Autopsa“ M. Sleževičiaus g. 13, Vilnius 852 766 463 www.alyvatau.lt

AKTUALIJOS

77


ATNAUJINTAS ASORTIMENTAS „TRW EPB“ STABDŽIŲ SUPORTAS Autoservisai dabar turi dar daugiau pasirinkimo galimybių – atnaujintas „TRW True Original Electric Park Brake (EPB) asortimentas. EPB serija pasižymi keliais naujoviškais privalumais. EPB asortimente nėra rankinių stabdžių svirties ar trosų, taip suteikiama didesnė laisvė salono stiliaus kūrimui ir paprastesniam montavimui. Tai reiškia, kad galite montuoti jau iš karto. Tai puikus sprendimas jums ir jūsų klientams.

Įvairi spalvų paletė Kai kurie mūsų EPB stabdžių suportai yra spalvoti, tad atitinka originalią įrangą (OE), pavyzdžiui, „Tornado Red“ (raudona), „Navy Blue“ (mėlyna), „Gray“ (pilka) ir „Black“ (juoda). Apsilankykite trwaftermarket.com/brakecalipers

JINTAS ATNAU PB“ „TRW E ENTAS ASORTIM

ORIGINALIOS DALIES (OE) NR.

KODAS

MARKĖ

MODELIS

BHN1399E

Audi

R8

4S0615407

BHN1400E

Audi

R8, R8 Spyder

4S0615408

BHS1683E

Audi

Q5

8R0615403

Raudona

BHS1684E

Audi

Q5

8R0615404

Raudona

BHS1693E

Audi

Q3

8U0615403C

Juoda

BHS1694E

Audi

Q3

8U0615404C

Juoda

BHS1703E

Audi

A6

4N0615403

BHS1704E

Audi

A6, A6 Allroad, A6 Avant, A7 Sportback, A8

4N0615404

TIKRIEJI STABDŽIŲ EKSPERTAI trwaftermarket.com/brakecalipers

SPALVA


ORIGINALIOS DALIES (OE) NR.

KODAS

MARKĖ

MODELIS

SPALVA

BHS1705E

Audi

Q7

4M0615403D

BHS1706E

Audi

Q7, Q8

4M0615404D

BHS1707E

Audi

A6

4G0615403H

Raudona

BHS1708E

Audi

A6 Avant

4G0615404H

Raudona

BHS1709E

Audi

A4

8W0615403H

Raudona

BHS1710E

Audi

A4, A4 Allroad, A4 Avant, A5, A5 Cabriolet, A5 Sportback, Q5

8W0615404H

Raudona

BHS1711E

Audi

A6

4N0615403C

Pilka

BHS1712E

Audi

A6, A6 Allroad, A6 Avant, A7 Sportback, A8

4N0615404C

Pilka

BHS1713E

Audi

A4 Avant

8W0615403JSQ5

Ultramarinas

BHS1714E

Audi

A5, A5 Sportback

8W0615404JSQ5

Ultramarinas

BHS1715E

Audi

Q7

4M0615403ESL7

BHS1716E

Audi

Q7

4M0615404ESL7

BHS1717E

BMW

8 Cabriolet

34206893577

Raudona

BHS1718E

BMW

8 Cabriolet, 8 Coupe 8 Gran Coupe

34206893578

Raudona

Pritaikykite „TRW True Originals“ savo autoservise. Būdama „ZF Aftermarket“ dalimi, „TRW True Originals“ kievieną dalį kuria taip, kad patenkintų iššūkius taip, kaip juos tenkina ir savo darbui atsidavę „TRW True Originals“ specialistai visame pasaulyje. „TRW True Originals“ gaminiai, kuriuos remia pasaulinis originalios įrangos kobybę atitinkančių dalių antrinei rinkai ekspertų tinklas, nustato saugos ir kokybės standartus. .


GKN Driveline Service Tik mes tiekiame patentuotą originalios įrangos technologiją automobilių antrinei rinkai!

GKN Automotive SX lankstai - Didelis našumas esant mažiausiam dydžiui ir svoriui

„Ballspline“ - technologija, skirta ekstremalioms sąlygoms

Originalios įrangos posūkio kampą iki 52° galima pasiekti tik naudojant patentuotą „GKN Automotive“ technologiją

Poslinkio ilgis yra 70 mm ir didesnis, nepriklausomai nuo posūkio kampo

Visų originalios įrangos charakteristikų išsaugojimas net ir po remonto: maksimalus posūkio kampas, identiška vairavimo geometrija bei originalios savybės su tais pačiais lanksto matmenimis

Didelis tikslumas ir stabilumas, net esant dideliam greičiui, pagreičiui ar lėtėjimui

Alternatyvos nėra! GKN TPE gaubtai Gamykliniai TPE ar guminiai gaubtai remontui? Aiškus „NE“ kompromisams! Jei TPE gaubtai yra sumontuoti ant originalaus pusašio, keitimui naudokite tik TPE gaubtus (iš „GKN Automotive“). Tik GKN TPE gaubtai garantuoja tvirtą ir patikimą tvirtinimą prie profilinio veleno

Jokių saugumo ir komforto kompromisų sukomplektuoti visų transporto priemonių kategorijų kardaniniai velenai Minimalūs triukšmo, vibracijos, šiurkštumo lygiai (NVH) Pagal originalios įrangos specifikaciją avarijai pritaikyti velenai

Aukšta darbinė temperatūra iki 140 °C Didelis atsparumas smūgiams ir sukimosi stabilumas

a

a

maks. 47°

b

maks. 52°

maks. 47°

b

maks. 52°

a

www.gknautomotive.com

b

pakaitinis lankstas: pakitusios savybės mažesnis vairavimo kampas GKN SX lankstai: nepakitusios važiavimo charakteristikos


PAŽĮSTAMA SITUACIJA? Sklinda blogas kvapas iš ortakių

Padidėjusios degalų sąnaudos

Automobilio langai nuolat rasoja

Kondicionierius sukelia alergines reakcijas

Pučia pernelyg šiltas oras

Pašaliniai garsai įjungus kondicionierių

MES PASIRŪPINSIME, KAD JŪSŲ AUTOMOBILIO ORO KONDICIONAVIMO SISTEMA VEIKTŲ NEPRIEKAIŠTINGAI. PATIKIMAS KONDICIONAVIMO SISTEMŲ SERVISAS

Profile for Inter Cars Lietuva

Aktualijos Nr. 42  

Aktualijos Nr. 42  

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded