Page 1

ŠIUOLAIKIŠKAS LEIDINYS AUTOMOBILIŲ VERSLO PASAULIUI

Nr. 20, 2015m., 3 ketv.

Paroda

15 TARGI

INTER CARS 25 metų jubiliejus TPMS

JUTIKLIAI

IC KATALOG ONLINE

NAUJAS

PADANGŲ ASORTIMENTAS

SUNKVEŽIMIŲ

ALYVOS FILTRAI


Aušinimo sistemų ekspertas


Stabdžių sistemų gamintojas

14 348 prekių rūšys tinka 96 % automobilių 25 000 000 vienetų per metus


Siekiant tobulumo Nenutrūkstanèios tobulumo paieškos – „Aisin“ tai daro jau 50 metų. Preciziškumas, auksèiausia kokybė, tikros japoniškos tradicijos, kuriomis remiantis kuriamos ir gaminamos mūsų detalės. Kaip pasaulinis originalios įrangos rinkos lyderis „Aisin“ turėjo paįvairinti ir sustiprinti savo pozicijas antrinėje autodalių rinkoje. Produktų asortimento plėtra ir suderinamumas yra pagrįstas tomis paèiomis kokybės ir aptarnavimo vertybėmis, kurias mes siūlome originalios įrangos rinkai, didžiausiems automobilių gamintojams. „Aisin“ siūlo kreiptis į „Inter Cars“ pardavimų vadybininkus, kurie suteiks daugiau informacijos apie tai, kaip mūsų produkcija gali padėti Jūsų autoservisų verslui.

www.be.aisin-europe.com


REDAKTORIAUS ŽODIS

A K T U A L I J O S

2—15

N A U J I E N O S 16—19 Į T E M Ą

20—33

AUTOSE RV I SUI

34—51

T I E K Ė J A I 52—79 L A I S V A L A I K I S

LOJALUMO PROGRAMA

Žurnalas IC AKTUALIJOS, ,,Inter Cars Lietuva’’ UAB „Inter Cars Lietuva“ Redakcijos adresas: Titnago g. 6, Vilnius Tel. (8 5) 249 10 72 www.intercars.lt Redaktoriai: Jaroslav Lozovskij, Gintė Bulytė Bendradarbiauta su: Darijuš Petrovič, Jacek Valentinovič, Pavel Kleinov, Robert Balkevič, Andriumi Žilėnu, Aurimu Tuskeniu, Donatu Čiočiu, Kęstučiu Imbrasu, Osvaldu Suchocku, Tomu Baradinsku, Vidu Misiūnu, Vladu Gacku. Maketavimas: Giedrė Šapokaitė, Sergej Gumeniuk Kalbos redaktorės: Viktorija Balčiūtė-Starkuvienė (1–39 psl.), Aušra Daugvilaitė (40–80 psl.) Išspausdinta: UAB „Standartų spaustuvė“ Dėl reklamos kreipkitės: Jaroslav Lozovskij, tel. (8 5) 249 10 72, el. p. Jaroslav.Lozovskij@intercars.eu Prenumerata: Jaroslav.Lozovskij@intercars.eu

80

Sveiki, prasideda rudens sezonas – derliaus nuėmimo metas ne tik žemdirbiams, bet ir automobilių remonto paslaugų verslui. Šio meto laukia ir jam ruošiasi dauguma autoservisų. Artėja žiema ir kartu – padangų keitimo bei automobilių ruošimo šaltajam sezonui metas. Autoservisai, keisdami padangas, taip pat supažindina vairuotojus su automobilio technine būkle, o pastarieji, sužinoję apie gedimus, stengiasi juos pašalinti. „Inter Cars“ siūlo autoservisams pasiruošti šiam sezonui ir žiemai kiek paprasčiau. Šiame numeryje rasite „Inter Cars Lietuva“ padangų asortimento naujienas, TPMS daviklių priežiūros, remonto ir keitimo apžvalgą, specialius padangų montavimo ir balansavimo įrangos pasiūlymus bei informaciją, kaip pasinaudoti akumuliatorių žiemos paketo akcija. Tinkamai pasiruošę rudens sezonui ir žiemai, galėsite sklandžiai dirbti, todėl Jūsų klientai bus patenkinti. Šį rudenį vykdomos ypatingos CASTROL, TOTAL ir EFL tepalų „IC Premija“ akcijos, kuriose dalyvaudami galėsite rinkti taškus ir juos iškeisti į reikalingą įrangą ar įrankius. Taip pat atkreipkite dėmesį į tai, kad iki šių metų pabaigos „Inter Cars Lietuva“ organizuoja ypač daug kitų akcijų. Kiekvienas jose dalyvaujantis klientas, atitinkantis nustatytas sąlygas, gauna naudos ir gali atsiimti prizą. Nepamirškite ir apie VIP GOLD bei VIP SILVER akcijas, kurių nugalėtojai laimės kelialapius į Šri Lanką ar Italiją. Rugsėjo 19 d. „Inter Cars“ Varšuvos nacionaliniame futbolo stadione organizuoja 15-ąją parodą TARGI. Tai didžiausia automobilių dalių ir autoservisų įrangos paroda Centrinėje ir Rytų Europoje. Joje dalyvauja dauguma žinomų automobilių dalių gamintojų – tiek gaminančių dalis originalios įrangos rinkai, tiek atsarginių dalių rinkai. TARGI parodos metu taip pat bus švenčiamas „Inter Cars“ 25 metų jubiliejus. Tai įspūdingas renginys įspūdingoje vietoje. Varšuvos nacionalinis stadionas priklausys įmonės „Inter Cars“ darbuotojams ir klientams. Šventės kulminacija – „Roxette“ koncertas, kuris vyks iki vidurnakčio. Renginyje taip pat pamatysite gerai žinomas lietuviškas grupes „Biplan“ ir „4 Roses“. Plačiau apie parodą ir jubiliejų skaitykite šio žurnalo puslapiuose. Kaip visada, stengiamės, kad šiame žurnale rastumėte kuo daugiau Jums naudingos techninės informacijos. Išsamiai pristatysime TPMS daviklių tipus ir jų parinkimo procesą, taip pat TPMS priežiūros ir remonto įrangą. Be to, žurnale skaitykite apie purkštukus „Common Rail“, variklio stūmoklių žiedus, VI kartos dujų įrangą, sunkvežimių alyvos filtrus. Šiame numeryje taip pat rasite automobilių dalių gamintojų naujienas ir jų pateikiamą techninę informaciją bei patarimus. Malonaus skaitymo, gero rudens sezono ir puikių rezultatų „Inter Cars Lietuva“ vykdomose akcijose! Jaroslav Lozovskij

UAB „Inter Cars Lietuva“ neatsako už reklamas ir jų kalbą

IC Aktualijos

1


AKT UA L I J O S

UAB „Inter Cars Lietuva“ Marketingo skyrius

„INTER CARS“ ŠVENTĖ JAU GREITAI! PARODA Nuo penktadienio iki sekmadienio Varšuvos nacionalinio stadiono prieigose Jūsų lauks 15-oji atsarginių dalių, įrankių ir servisų įrangos paroda „Targi“. Galėsite susipažinti su „Inter Cars S. A.“ pasiūlymų bei automobilių rinkos naujienomis. Parodoje dalyvaus visi svarbiausi lengvųjų automobilių bei sunkiųjų transporto priemonių dalių gamintojai ir tiekėjai. Galėsite aplankyti serviso įrangos ir priedų, akumuliatorių bei sunkiųjų transporto priemonių stendus. Parodos metu, kaip ir kasmet, vyks mokymai „Show Car“ sunkvežimiuose ir Kompetencijos mokymų centre.

atsarginės dalys, įrankiai ir servisų įranga

PRAMOGOS PARODOJE Visi parodos lankytojai šeštadienį bei sekmadienį galės dalyvauti pramoginėje dalyje. Šeštadienį vyks„Live style show“, kuriame dalyvaus tokios žvaigždės kaip Mariusz Pudzianowski ir Pawel Nastula, taip pat ralio bei lenktynių dalyviai, tarp jų Staszewski, Ostałowski. Be to, vyks galiūnų pasirodymai ir kovos menų bei gražių merginų apatinio trikotažo demonstravimas. Visi, besidomintys sportu, bus laukiami sporto zonoje, kur galės asmeniškai susipažinti ir pažaisti su žinoma tinklininke Dorota Swieniewicz bei rankinio žaidėju Artur Siódmiak.

2

IC Aktualijos

Jau rugsėjo 18–20 dienomis įmonės „Inter Cars“ darbuotojai bei klientai iš visos Europos susitiks Varšuvos nacionaliniame stadione. Jame bendrovė švęs 25 metų veiklos jubiliejų, be to, visi yra kviečiami jau į 15-ąją atsarginių dalių, įrankių ir servisų įrangos parodą „Targi“, kuri vyks prie pat Nacionalinio stadiono. Šis savaitgalis padovanos Jums nepamirštamus įspūdžius! Į parodą „Targi“ ir įmonės jubiliejaus šventę vyks daugiau nei 400 „Inter Cars Lietuva“ klientų. Varšuvos nacionaliniame stadione bus tarptautinė zona, kurioje „Inter Cars Lietuva“ klientams bus paruošta Lietuvos palapinė. Joje klientai galės atsipalaiduoti, pabendrauti bei pasiklausyti grupių „4 roses“ ir „Biplan“ koncerto. Dėl išsamesnės informacijos kreipkitės į Jus aptarnaujantį vadybininką.

08.50–09.10

Atvykimas į Lietuvos palapinę prie Varšuvos nacionalinio stadiono. Trumpas parodos pristatymas, vedėjas – R. Bingelis

09.10–10.00

Pusryčiai Lietuvos palapinėje prie Varšuvos nacionalinio stadiono

10.00–12.00

Parodos „Targi“ lankymas

12.00–13.00

Pietūs ir grupės „4 roses“ koncertas Lietuvos palapinėje

sioms Nacionaliniame stadione vykstančioms šventėms.

Tarp atlikėjų pasirodys Ewa Farna, jaunosios kartos atstovė, kuri mė13.15–14.30 Grupės „Biplan“ koncertas Lietuvos palapinėje gaujasi populiarumu 15.00–18.00 Vykimas į viešbutį, užsiregistravimas Lenkijoje ir Čekijoje. 19.00–20.00 Vakarienė prie Varšuvos nacionalinio stadiono Nacionaliniame stadio20.00–22.00 Grupių iš Lenkijos koncertas Varšuvos nacionaliniame stadione ne taip pat bus galima išgirsti grupės KOMBII, 22.00–00.00 Grupės „Roxette“ koncertas kuri Lenkijos muzikos „INTER CARS S. A.“ JUBILIEJAUS ŠVENTĖ pasaulyje gyvuoja jau daugiau nei 40 metų, hitus. Discopolo stiliaus muzikos gerbėjams puikus Šeštadienį vakare Varšuvos nacionalinis stadiosiurprizas – grupė BOYS – tai smagaus šėlsmo, nas priklausys įmonės „Inter Cars“ darbuotojams pilno šokio ir dainų, garantai. Mrozu – tai dainiir klientams. Koncertas prasidės 20.00 val., vartai ninkas, kurio dainą „Bojakniemy to kto?“ dainuoatidaromi 18.30 val., maistas pateikiamas nuo ja visa Lenkija. „Afromental“ – Lenkijos muzikos 19.00 val. Renginys grupė, kuri groja R&B, soul ir hiphop stiliaus muziscenoje tęsis iki viką. „Bajm“ – grupė, kuri Lenkijos muzikos pasaudurnakčio. lyje gyvuoja nuo 1978 metų. Savo pasirodymo metu ši grupė pakvies Jus į muzikinę kelionę, Programoje nukurioje kiekvienas klausytojas ras sau kažką, kas matyti didžiausių jį nustebins ir dovanos puikią nuotaiką. Lenkijos ir pasaulio ROXETTE muzikos žvaigždžių koncertai. Jubiliejaus koncerto metu Nacionalinio stadioKoncerto pabaino scenoje taip pat pasirodys pasaulinio lygio goje planuojamas mega žvaigždės – grupė „Roxette“. Įmonės „Inter įspūdingas šviesos Cars“ klientai ir darbuotojai švęs bendrovės 25ir lazerių šou. Tai erių metų jubiliejų, klausydamiesi tokių kūrinių bus įspūdingas kaip „Listen to Your Heart“ ir „Must Have Been renginys, kurį neLove“. abejotinai galima prilyginti didžiau-


AKT UA L I J O S

UAB „Inter Cars Lietuva“ Marketingo skyrius

„INTER CARS LIETUVA“ VYKDOMOS AKCIJOS VALEO sunkvežimių sankabų akcija. Kiekvienas klientas, nusipirkęs pirmą VALEO sankabos komplektą, dovanų gauna firminę VALEO striukę. Akcijos laikotarpis nuo 2015-08-01 iki 2015-09-30. VALEO krovininiam transportui skirtos produkcijos akcija. Klientas, nusipirkęs VALEO produkcijos už 500 EUR (be PVM), gauna dovanų kombinuotų raktų komplektą HANS (nuo 6 iki 32 mm), o nusipirkęs produkcijos už 1500 EUR (be PVM), gauna dovanų akumuliatoriaus įkroviklį, turintį paleidimo funkciją. Akcijos laikotarpis nuo 2015-11-01 iki 2015-12-31.

Daugiau informacijos apie „Inter Cars Lietuva“ vykdomas akcijas galite rasti internete adresu www.intercars.lt arba artimiausioje „Inter Cars Lietuva“ atstovybėje.

EVERT padangų priežiūros įrangos akcija. Pirkdami bet kurio modelio EVERT montavimo ir balansavimo staklių komplektą, gausite dovanų galingą pneumatinį veržliasukį TOPTUL (949 Nm), pirkdami tik vienas stakles, dovanų gausite dinamometrinį raktą HANS-1/2“ (40–210 Nm). Akcijos laikotarpis nuo 2015-09-10 iki 2015-11-10.

SACHS amortizatorių akcija. Pirkdami gamintojo SACHS amortizatorių už 400 EUR (be PVM), gausite PROFITOOL įrankių komplektą amortizatoriams keisti. Akcijos laikotarpis nuo 2015-08-01 iki 2015-10-31.

Žiemos paketas 2015

DELPHI stabdžių sistemos akcija. Pirkdami gamintojo DELPHI stabdžių sistemos produkcijos už 100 EUR (be PVM), gausite DELPHI kombinezoną. Be to, kiekvienas klientas, nusipirkęs pirmą DELPHI stabdžių diską, dovanų gauna DELPHI stabdžių valiklį. Akcijos laikotarpis nuo 2015-08-01 iki 2015-10-31.

Akumuliatorių akcija. Pirkdami vieną iš 3-ijų žiemos paketų (mažas paketas – iki 900 EUR, vidutinis paketas – nuo 900 iki 1300 EUR, didelis paketas – daugiau nei 1300 EUR; kainos nurodytos be PVM), komplektuojamų iš mažiausiai 5 vnt. akumuliatorių ir pasirenkamų žieminių eksploatacinių skysčių (aušinimo skysčiai, langų plovimo skysčiai, atitirpikliai), galite laimėti vertingus prizus. Akcijos laikotarpis nuo 2015-09-01 iki 2015-10-17.

LOJALUMO PROGRAMOS „IC PREMIJA“ PAPILDOMOS AKCIJOS GAMINTOJAS

*

TAŠKŲ, SUTEIKIAMŲ UŽ IŠLEISTUS 3 EUR, SKAIČIUS

AKCIJOS PRADŽIA

AKCIJOS PABAIGA

50

2015-07-15

2015-11-15

100

65

70

2015-07-15

2015-08-01

2015-09-01

GAMINTOJAS

TAŠKŲ, SUTEIKIAMŲ UŽ IŠLEISTUS 3 EUR, SKAIČIUS

AKCIJOS PRADŽIA

AKCIJOS PABAIGA

25

2015-09-01

2015-11-30

10

2015-09-01

2015-11-30

30

2015-09-01

2015-11-30

60

2015-09-01

2015-10-31

45

2015-10-01

2015-11-30

45

2015-10-01

2015-11-30

45

2015-10-01

2015-11-30

15

2015-11-01

2015-12-31

20

2015-11-01

2015-12-31

2015-11-15

2015-10-31

**

2015-12-31

25

2015-10-01

2015-11-30

20

2015-09-01

2015-11-30

20

2015-09-01

2015-11-30

10

2015-09-01

2015-11-30

10

2015-09-01

2015-11-30

* Akcija galioja tik perkant CASTROL 1, 4 ir 5 litrų pakuotes ** Akcija galioja tik perkant prekes, skirtas krovininiam transportui

***

*** Akcija galioja tik perkant prekes lengvajam transportui

Lojalumo programos dalyviai, akcijų laikotarpiu perkantys anksčiau minėtų gamintojų produkciją, turi galimybę smarkiai padidinti savo turimų taškų skaičių. Daugiau informacijos apie lojalumo programą „IC Premija“ ir akcijas rasite internete adresu icpremija.intercars.lt arba artimiausioje „Inter Cars Lietuva“ atstovybėje.

4

IC Aktualijos


A KTUA LIJO S

Lojalumo programa „IC Premija“ Suteikiame Jums unikalią galimybę laimėti prizus perkant prekes iš įmonės „Inter Cars Lietuva“. Užsiregistravę lojalumo programoje, pirkite iš UAB „Inter Cars Lietuva“ ir kaupkite taškus, už kuriuos galėsite įsigyti prekes iš Jums paruošto „IC Premija“ katalogo adresu icpremija.intercars.lt. Lojalumo programa „IC Premija“ yra skirta „Inter Cars Lietuva“ klientams, kurie specializuojasi automobilių remonto srityje ir turi trijų mėnesių pirkimų istoriją UAB „Inter Cars Lietuva“ sistemoje.

Už sukauptus taškus galite pasirinkti šiuos prizus: PREKĖ

PAVADINIMAS

IC KODAS

VERTĖ „IC PREMIJA“ TAŠKAIS

PVZ., REIKIAMA „FERODO“ APYVARTA PER AKCIJOS LAIKOTARPĮ (EUR BE PVM)

Smūginis veržliasukis

KAAA1640

33925

2262

Stabdžių keitimo įrenginys

SEA VS820

17312

1155

Kampinis raktas

KAAF1605

14242

950

Akumuliatorių įkroviklis

SMART7

13424

895

Momento stiprintuvas

0XPTSM0006

11108

740

Akumuliatorinis suktuvasgręžtuvas

STM0025

9389

626

Nešiojami dirbtuvių LED šviestuvai

SG03.5004

7454

497

Įrankių komplektas

GADW4101

7261

485

Mišrus atsuktuvų komplektas

GAAI2101

5662

378

Rankena galvutėms 1/4'’

CJPI0815

2436

163

Arba galite išsirinkti bet kurį kitą prizą iš „IC Premija“ katalogo, kurį rasite adresu icpremija.intercars.lt. Daugiau informacijos galite rasti artimiausioje UAB „Inter Cars Lietuva“ atstovybėje arba kreipkitės į Jus aptarnaujantį vadybininką. IC Aktualijos

5


AKT UA L I J O S

Andrius Žilėnas

„INTER CARS LIETUVA“ MOKYMAI Rugsėjis turbūt visiems asocijuojasi su mokykla. Mums mokymų srityje tai taip pat atskaitos taškas, nuo kurio pradedame naują mokymų sezoną. Šį rudenį „Inter Cars Lietuva“ siūlo papildytą mokymų tvarkaraštį. Atsižvelgdami į Jūsų poreikius, atnaujintame mokymų tvarkaraštyje norėtume pristatyti praktinius mokymus sunkiasvorių automobilių priežiūros specialistams, kurie ilgą laiką neturėjo didelio pasirinkimo mokymų srityje. Taip pat buvo atsižvelgta į autoservisų darbuotojus, kurie kiekvieną dieną bendrauja su klientais ir susiduria su įvairiomis problemomis. Jiems siūlome mokymus, kurie leis gerinti kli-

entų aptarnavimo kokybę bei sumažinti darbe patiriamą įtampą. Norėtume atkreipti dėmesį į tai, kad, siekiant aukštesnės mokymų kokybės, mažėja mokymų dalyvių skaičius grupėse, todėl mokymai bus dar individualesni ir atitinkantys Jūsų darbo specifiką. Labai malonu, jog bendradarbiaudami galime siekti aukštesnių tikslų, todėl tikimės bendradarbiavimo ir šį sezoną.

Artimiausių mokymų sąrašas: Data

Mokymų pavadinimas

Miestas

2015-09-08

Benzino tiesioginio įpurškimo sistemos GDI, TSI, FSI („Bosch“ mokymai)

Kaunas

2015-09-10

Meistro-priėmėjo bendravimas su klientais

Vilnius

2015-09-23

Diagnostika naudojant ESI[tronic] ir KTS („Bosch“ mokymai)

Kaunas

2015-09-28

PIERBURG variklio dalys

Vilnius

2015-09-30

Diagnostika naudojant oscilografą FSA 7xx („Bosch“ mokymai)

Kaunas

2015-10-06

„Corteco“

Klaipėda

2015-10-07

„Corteco“

Šiauliai

2015-10-08

„Corteco“

Vilnius

2015-10-27

„Bosch“ dyzelinės sistemos „Common Rail“ („Bosch“ mokymai)

Kaunas

2015-10-28

Paskirstymo diržo keitimas (praktiniai mokymai)

Vilnius

2015-10-29

„ContiTech“ paskirstymo mechanizmai („Show Car 2015“ Kaunas)

Alytus

2015-11-10

„Delphi“, „Siemens“, „Denso“ sistemos „Common Rail“ („Bosch“ mokymai)

Kaunas

2015-11-17

SKF paskirstymo mechanizmas ir guoliai

Vilnius

2015-11-18

SKF paskirstymo mechanizmas ir guoliai

Šiauliai

2015-11-19

SKF paskirstymo mechanizmas ir guoliai

Panevėžys

2015-11-25

DPF, AD Blue, SCR („Bosch“ mokymai)

Kaunas

2015-11-30

HYVA-Feber

Varšuva

2015-12-01

Knorr-Bremse

Varšuva

2015-12-02

Knorr-Bremse

Varšuva

2015-12-03

Knorr-Bremse

Varšuva

2015-12-04

Knorr-Bremse

Varšuva

Aktualus mokymų tvarkaraštis skelbiamas http://mokymai.intercars.lt/

6

IC Aktualijos


A KTUA LIJOS

Piotr Bok

VI KARTOS DUJŲ ĮRANGA Įmonė „Prins Autogas“ pristatė rinkai naujovišką dujų įrangą „Prins Direct Liquimax 2.0“, t. y. suskystintų naftos dujų (LPG) įpurškimą kartu su tiesioginiu benzino įpurškimu. Degalai 20–200 barų slėgiu yra įpurškiami tiesiogiai į cilindrą (o ne į įsiurbimo kolektorių). Šis įrenginys LPG tiekti naudoja gamyklinę automobilio degalų sistemą. Dujos iš šiek tiek pakeisto gamyklinio aukšto slėgio siurblio per gamyklinius benzino purkštukus patenka į degimo kameras. Todėl darbo, susijusio su įrangos įrengimu, yra kur kas mažiau nei įrengiant populiarias sistemas, tiekiančias lakiąsias dujas. Variklio darbas yra valdomas originaliu benzininio automobilio kompiuteriu. Dujų modulių (blokų AFC-2) užduotis yra perskaičiuoti signalus taip, kad purkštukų atidarymo laikas ir aukšto slėgio siurblio našumas būtų pritaikyti kitų degalų (LPG) savybėms. Tiesioginio skystų dujų įpurškimo įranga yra skirta įvairiems modeliams. Kiekvienam variklio modeliui yra skirtas atitinkamai sukomplektuotas ir paruoštas komplektas su programine įranga, pritaikyta konkretaus variklio darbo savybėms. Svarbiausios įrangos DLM 2.0 savybės: • nereikia naudoti benzino (nėra papildomų įpurškimų varikliui veikiant LPG režimu, variklis gali veikti naudodamas dujas visada, įskaitant ir užvedimo momentą); • VI kartos įrangai nereikia naudoti reduktorių ir garintuvų (dujos yra garinamos savaime, pačioje degimo kameroje); • nėra LPG purkštukų (naudojami tie patys kaip ir benzinui); • naudojamas gamyklinis benzininis aukšto slėgio siurblys; • papildomas ir atskiras nuo benzininio LPG siurblys; • LPG grįžimo modulis;

• visas purkštukų veikimas valdomas, atsižvelgiant į originalios benzininio automobilio tvarkyklės signalus; • įrangos nereikia periodiškai reguliuoti; • įrangos nereikia prižiūrėti; • įranga skirta tik konkrečiam automobilio modeliui ir variklio tipui; • sistema nėra jautri išorės veiksniams; • geresnis dujų garinimas ir maišymas su oru, priešingai nei naudojant benziną, užtikrina, kad nuo cilindro sienelės nebus pašalintas alyvos sluoksnis, todėl pailginamas variklio eksploatavimo laikas; • matavimai ant stendo parodė galios padidėjimą maždaug 2 %. Įrangą „Prins Direct LiquiMax 2.0“ jau galima įsigyti „Inter Cars S. A.“ „Inter Cars S. A.“ Automobilių įrangos skyrius į savo asortimentą įtraukė bulpreno (metalo putų) filtrus, kuriuos gamina įmonė „Certools Sp. J.“

Nauji SND sistemų filtrai įmonėje „Inter Cars S. A.“ Iš viso plataus įmonės „Certools“ produktų asortimento ypač įdomi ir verta dėmesio yra filtravimo medžiaga bulprenas – naujausias filtravimo srities technologinis sprendimas. Yra žinoma, kad toks neišsiskiriantis elementas kaip filtravimo medžiaga daro įtaką, be kita ko, tiekiamų degalų kokybei ir dujų sistemos efektyvumui. Skirtingai nei standartiniuose filtravimo sprendimuose, pavyzdžiui, naudojant popierių, poliesterį arba stiklo audinį, sutvirtintą metalo tinkleliu, filtravimas per bulpreną vyksta tokiu pačiu būdu kaip ir kanaliniuose išcentriniuose filtruose. Pagamintas iš atviros struktūros filtravimo putų, bulprenas pasižymi ypač geru filtravimo efektyvumu – 98,7 % – ir labai geru teršalų sugėrimu. Stabilumas dideliame temperatūrų diapazone, siekiančiame nuo -40 °C iki 120 °C, bei atsparumas tirpikliams lemia bulpreno pranašumą prieš standartines filtravimo medžiagas.

Nauja filtravimo medžiaga bulprenas efektyviai sugeria riebiuosius teršalus, sumažina purkštukų užsikimšimą ir kitų SND įrangos elementų užteršimą. Tokiu būdu pratęsiamas patikimo įrangos veikimo laikotarpis. Suprasdama bulpreno pranašumą prieš standartines filtravimo medžiagas, įmonė „Inter Cars“ į savo asortimentą įtraukė įvairius „Certools“ SND filtrus, turinčius skirtingus jungčių skersmenis bei skaičius.

IC Aktualijos

7


SAVIVARTĖS PUSPRIEKABĖS PUSPRIEKABĖS: METALO LAUŽUI VEŽTI ŽEMĖS ŪKIO PRODUKCIJAI VEŽTI ŽVYRUI IR SMĖLIUI VEŽTI PUSPRIEKABĖS MIŠKAVEŽĖS PUSPRIEKABĖS JUDANČIOMIS GRINDIMIS

Atvešime tau sėkmę

UAB „Inter Cars Lietuva“ Titnago g. 6, LT-02300 Vilnius Mob. +370 615 12072

www.feber.lt www.feber.com.pl


A KTUA LIJOS

UAB „Inter Cars Lietuva“ Kėbulo dalių skyrius

MODERNŪS ĮMONĖS „HELLA“ PAPILDOMI ŽIBINTAI „LUMINATOR LED“ PRODUKTO APIBŪDINIMAS Inovacija – papildomi priekiniai žibintai „Luminator“, kuriuose naudojama 100 % LED technologija! • Modernūs papildomi tolimųjų šviesų žibintai su galingais LED diodais. • Pritrenkiantis dizainas (tamsiu paros metu) – žvaigždės formos „Kartoval“ optikos išdėstymas LED žibintų vietoje. • LED technologija reiškia tai, kad jums niekada nereikės keisti perdegusių kaitrinių arba ksenoninių lempučių. • Įjungti šaltos baltos spalvos LED žibintai skleidžia charakteringą šviesą dieną ir naktį. • Gabarito žibintai automatiškai įsijungia užvedus automobilį. • Keičiami LED žibintų reflektoriai su smūgiams atspariais lęšiais. • Tvirtas, aukštos kokybės metalinis korpusas. • Galima įtampa – 12 V ir 24 V. • Tolimųjų šviesų (nuorodos Nr. 40) ir gabarito žibintai turi ECE ženklinimą. • Svoris – 2 800 g.

PRODUKTO APŽVALGA › › › ›

Montavimas: nukreipus į viršų. Pavirtimo kampas: + / - 7°

ŠVIESOS PASKIRSTYMAS „Luminator“ su ECE nr. 40

LED tolimųjų šviesų žibintai su LED gabarito šviesomis. Tiekiama kartu su laidų komplektu. Į komplektą įeina tvirtinimo medžiagos. Taip pat yra montavimo instrukcija.

Aprašymas

Gamintojo kodas

„Luminator LED“ 12 V / 24 V

1F8 011 002-001

Keičiama dalis (atsarginė) „Luminator LED“ reflektorius su „Kartoval“ LED gabarito žibintais

1F8 181 541-011

Priedai „Luminator“ skirtas gaubtas*

8XS 147 945-011

* DĖMESIO: kai kurių šalių įstatymuose draudžiama naudoti gaubtus. Norėdami gaubtus naudoti bendro naudojimo keliuose, pasitikslinkite informaciją atitinkamose tarnybose. Pagal Vokietijoje galiojančius įstatymus (StVZO), važiuojant bendro naudojimo keliais, priekiniai žibintai turi būti nuolat įjungti. Nesilaikant šio nurodymo, skiriamos įstatyme nustatytos baudos.

Liuksas yra standartinis apšvietos matavimo vienetas. Šį vienetą apibūdina žmogaus akies fiksuojamas šviesos intensyvumas, atsispindintis arba pereinantis per paviršius. Minimalus biurų apšvietos reikalavimas yra 500 liuksų (pvz., esant 1 liukso šviesos intensyvumui, žmogus gali nesunkiai skaityti laikraštį). Vertės, šviesos pasiskirstymo grafike esančios žemiau liukso linijos, rodo, kada pasiekiamas atitinkamas šviesos intensyvumas.

ECE nr. 50, 40, 37.5, 17.5 ir 12.5: ECE numeris yra vertė, susijusi su automobilio žibintų skleidžiama šviesa. Pagal ECE reikalavimus, šie numeriai neturi viršyti viršutinės 100 liuksų ribos vienam automobiliui. ECE numerį sudaro trumpųjų šviesų (kairės ir dešinės pusės) ir kitų papildomai sumontuotų šviesų intensyvumo verčių suma. Ši vertė yra nurodoma ant patikrintų žibintų lęšio.

IC Aktualijos

9


AKT UA L I J O S

ŽIEMAI PASIRUOŠTA! „Inter Cars Lietuva“ padangų asortimentas

10

IC Aktualijos

Donatas Čiočys


A KTUA LIJO S

NAUJAS „INTER CARS LIETUVA“ PADANGŲ ASORTIMENTAS NOKIAN WR D4 Užmirškite orų prognozes

Pirmosios pasaulyje aukščiausios kokybės žieminės padangos, skirtos lengviesiems keleiviniams automobiliams, kurios įvertintos stabdymo ant šlapios dangos A klase pagal ES padangų žymėjimo standartus. „Nokian WR D4“ yra neprilygstamos, kai kalbama apie sukibimą su kelio danga. Unikalios inovacijos užtikrina saugų ir užtikrintą vairavimą važiuojant šlapia arba apsnigta kelio danga. „Nokian Block Optimized Siping“ ir „Nokian Twin Trac Silica“ užtikrina puikią kontrolę ir tvirtą sukibimą. Platus padangų

asortimentas, kuriame galite rasti ir sportiškam vairavimui bei moderniems elektriniams automobiliams pritaikytų padangų. Galite rinktis nuo 14 iki 20 colių pločio padangas, o greičio indeksai svyruoja nuo Q (160 km/h) iki W (270 km/h). • IKI ŠIOL NEMATYTAS SUKIBIMAS SU ŠLAPIA, SAUSA IR SNIEGU PADENGTA KELIO DANGA • IŠSKIRTINAI STABILUS IR UŽTIKRINTAS VAIRAVIMAS • YPAČ EFEKTYVUS PURVO IR VANDENS ŠALINIMAS

MIKROAUTOBUSAMS SKIRTOS PADANGOS „NOKIAN WR C3“ Neprilygstamas efektyvumas žiemos sezono metu

Šios padangos gali būti nuo 14 iki 17 colių pločio.

Mikroautobusams skirtos padangos „Nokian WR C3“ užtikrina puikų sukibimą su kelio danga žiemą ir lengviesiems automobiliams būdingą vairavimo patogumą. Šios padangos leidžia jaustis saugiai, tvirtai ir lengvai važinėti tiek miesto gatvėmis, tiek užmiesčio keliais. Kišeninio tipo grioveliai nuo kelio dangos paviršiaus pašalina vandenį ir užtikrina stabilų sukibimą.

„NOKIAN WEATHERPROOF“

Padangos visiems keturiems metų laikams

Saugus vairavimas žiemą, tikslus valdymas vasarą. Revoliucinėje „Nokian“ visiems metams tinkančių padangų koncepcijoje tarpusavyje puikiai dera aukštas patikimumas žiemą ir tikslus vairavimas bei stabilumas, būdingas „Nokian“ vasarinėms padangoms. „Nokian Weatherproof“ produktų grupė siūlo aukščiausios klasės saugumą ir tvirtumą, tas pačias padangas naudojant ištisus metus. Visų matmenų pa-

„NOKIAN WR SUV 3“

Neprilygstamas efektyvumas važiuojant per sniegą ir purvą Nedygliuotos SUV tipo automobiliams skirtos padangos, naudojamos įvairiausiomis Europos orų sąlygomis. Užtikrina puikų automobilio valdymą važiuojant bet kokiomis kelio dangomis. „Nokian WR SUV 3“ yra patikimos ir efektyvios nedygliuotos žieminės padangos, kurios užtikrina vairavimo stabilumą bei saugumą netgi esant minimaliam sukibimui su kelio danga. Galimi dydžiai – nuo 15 iki 21 colio.

• MAKSIMALUS SAUGUMAS IR PATOGUMAS VAIRUOJANT ŽIEMĄ • TIKSLUS IR STABILUS VALDYMAS • NEPRILYGSTAMAS PATVARUMAS NETGI ESANT DIDELĖMS APKROVOMS

dangos turi snaigės simbolį (3PMSF), kuris patvirtina, kad šio tipo padangos gali būti naudojamos žiemos sezono metu. • NEPRILYGSTAMOS VAŽIUOJANT PER SNIEGĄ, PUIKUS SUKIBIMAS SU ŠLAPIA KELIO DANGA • PATIKIMOS IR EFEKTYVIOS IŠTISUS METUS • IŠSKIRTINAI STABILUS IR PATOGUS VALDYMAS

• LABAI EFEKTYVIAI ŠALINA PURVĄ IR VANDENĮ • PUIKUS VALDYMAS VAŽIUOJANT SAUSA IR APSNIGTA KELIO DANGA • NEPRILYGSTAMAS SUKIBIMAS SU ŠLAPIAIS PAVIRŠIAIS • STABILUS VAIRAVIMAS ESANT BET KOKIOMS APLINKYBĖMS TESTO „HIGHLY RECOMMENDED“ (LABAI REKOMENDUOJAMA) NUGALĖTOJOS „OFF ROAD“ 10/2014 Vokietija

TESTO „EXEMPLARY“ (PAVYZDINGAS) NUGALĖTOJOS „Auto Bild Allrad“ 11/2014 Vokietija

„APOLLO“ ŽIEMINĖS PADANGOS Ypatingą dėmesį skiriant saugumui, „Apollo“ padangos gaminamos Indijoje. Asortimentą sudaro beveik visų kategorijų transporto priemonėms skirtos padangos – komercinės paskirties ir lengviesiems automobiliams, žemės ūkio bei pramoninei technikai skirtos padangos. Prekės ženklu „Apollo“ pažymėtų padangų gamintojas pagrindinį dėmesį skiria saugumui. „Apollo“ visada tikisi nukeliauti papildomą kilometrą ir vartotojams suteikti tai, ko jie ieško.

„Alnac Winter“ Aukščiausio lygio komfortas žiemą • Kryptinis raštas, pagerinantis atsparumą akvaplanavimui • Zigzago formos grioveliai, sutrumpinantys stabdymo kelią ir padidinantys saugumą • Neprilygstamas efektyvumas esant žemai aplinkos temperatūrai, kurį užtikrina mišinys „Silica“ • Galimi dydžiai – nuo 14 iki 17 colių

Prekės ženklo „Apollo Tyres“ istorija prasidėjo 1970-ųjų viduryje, kai pirmą kartą buvo pristatyta korporacijos vizija. Tai aistros, agresijos ir pasiaukojimo derinys, padedantis pasiekti sėkmę visose srityse. Gerai žinomas logotipas, primenantis nesibaigiančią kelionę, atspindi ilgą įmonės kelią bei nuolatinę evoliuciją. „Alnac 4G Winter“ Labai efektyvios žieminės padangos. • Moderni protektoriaus technologija, užtikrinanti neprilygstamą sukibimą su kelio danga ir prisitaikymą prie jos • Pakopiniai žiediniai grioveliai, suteikiantys papildomą sukibimą su paviršiumi • Šoniniai grioveliai užtikrina puikų vandens, sniego ir ledo šalinimą. • Optimizuotas pakopinis ir simetrinis raštas sumažina padangos keliamą triukšmą • „Apollo Winter Wear“ indikatorius.

IC Aktualijos

11


AKT UA L I J O S

SUKURTOS STEBINTI

„Winter Contact™TS 850 P“ • Dar geresnį sukibimą su snieguota kelio danga užtikrina S-GRIP forma išdėstyti blokai bei grioveliai, einantys išilgine kryptimi • Geresnis valdymas važiuojant snieguota kelio danga dėl „Precision Plus“ – naujos protektoriaus rašto koncepcijos • Geresnis valdymas važiuojant sausa kelio danga dėl „Power Sipes“ – standesnio protektoriaus su nauja šoninių sienelių konstrukcija • Trumpesnis stabdymo kelias dėl „Active Band“ – tarpusavyje persidengiančių juostų struktūros

Didelis efektyvumas šaltojo sezono metu

Užtikrinamas vidutinės ir prabangios klasės bei SUV automobilių saugumas žiemą. Techninės ypatybės Dar geresnį sukibimą su snieguota kelio danga užtikrina didelis kiekis S-GRIP forma išdėstytų blokų bei griovelių, einančių išilgine kryptimi. Norint užtikrinti geresnį sukibimą su snieguota kelio danga, reikia pasiekti didesnę sniego trintį. „Winter Contact™ TS 850 P“ tipo padangos turi didelį blokų bei griovelių, einančių išilgine kryptimi, skaičių. Tai lemia didesnį sukibimo briaunų skaičių ir maksimalų sniego surinkimą į protektoriaus griovelius. Šie veiksniai sąlygoja didesnę sniego trintį ir užtikrina puikius sukibimo su snieguota danga rezultatus bei trumpesnį stabdymo kelią važiuojant snieguota kelio danga. Geresnis valdymas važiuojant snieguota kelio danga dėl „Precision Plus“ – naujos protektoriaus rašto koncepcijos. Vidinė žieminių padangų dalis daro didelę įtaką saugumui bei vairavimo malonumui važiuojant sniegu padengtais keliais. Padangų „Winter Contact™ TS 850 P“ protektoriaus kampai yra didesni, o atstumai tarp griovelių mažesni. Tai padidina sukibimo briaunų horizontalia kryptimi skaičių. Į tarpelius gali patekti didesnis sniego kiekis – tai virsta trintimi, kuri padidina vairavimo tikslumą. Geresnis valdymas važiuojant sausa kelio danga dėl „Power Sipes“ – standesnio protektoriaus su nauja šoninių sienelių konstrukcija. Valdymo važiuojant sausa kelio danga charakteristikoms labai didelę įtaką daro protektoriaus standumas.„Power Sipes“ elementai, esantys protektoriaus blokuose, išorinėje padangos pusėje, yra sukurti tam, kad padidintų blokų standumą. Tai leidžia dar tiksliau vykdyti vairuotojo komandas posūkiuose. Kartu vidinėje bei centrinėje protektoriaus dalyse esantys grioveliai ir blokai prilaiko vienas kitą ir tokiu būdu dar labiau padidina sukibimą su kelio danga. Trumpesnės šoninės atramos neleidžia staigiai susidaryti šoninėms apkrovoms. Trumpesnis stabdymo kelias dėl „Active Band“ – tarpusavyje persidengiančių juostų struktūros. Protektoriaus centrinė dalis turi pertrauktos juostos struktūrą, kuri užbaigia padangos kontaktinio paviršiaus plotą. Dėl šių susikertančių juostų protektoriaus blokai apsaugomi nuo palinkimo, kurį gali sąlygoti stabdant susidarančios didelės apkrovos. Nepriklausomai nuo kelio dangos būklės (šlapia ar sausa danga), visais atvejais stabdymo kelias stipriai sutrumpėja.

Padangos efektyvumas „Winter Contact™ TS 850 P“ „Conti Winter Contact™ TS 830 P“ = 100%

Padangos matmenys Padangos plotis, mm

Padangos kontaktinio paviršiaus plotas

155–255

Serija 35–70

Ratlankio dydis coliais

Greičio indeksas (simbolis)

16–20

T/H/V/W

Vairavimas važiuojant snieguota kelio danga 105 % Stabdymas važiuojant Sukibimas su snieguota šlapia kelio danga kelio danga 105 % 102 % Stabdymas važiuojant sausa kelio danga 103 %

Ledas 100 %

Valdymas važiuojant sausa kelio danga 102 %

Pasipriešinimas riedėjimui 105 % Akvaplanavimas 100 %

12

IC Aktualijos

Dilimas 105 %


A KTUA LIJO S

KAI LIETUS IR SNIEGAS NETURI JOKIOS ĮTAKOS Išbandykite padangų efektyvumą sningant, per lietų ar šlapdribą. Saugus vairavimas važiuojant žiemą Vairuotojai, laiku pasikeitę vasarines padangas į žiemines, įgyja labai vertingą saugumo priemonę. Europos keliai dažniausiai būna šlapi ir pažliugę dėl didelio kritulių kiekio ir žemos temperatūros. Tai reiškia, kad vairuotojams reikalinga efektyvi apsauga nuo akvaplanavimo, todėl naudojamos

žieminės padangos turi būti efektyvios vairuojant žiemą, esant šlapiai kelio dangai. Būtent todėl profesionalai renkasi slidiems žiemos keliams pritaikytą produktą – „Uniroyal“ žiemines padangas.

„Uniroyal“ – technologija, kuri užtikrina geresnę apsaugą nuo akvaplanavimo Atodrėkis ir smarkus lietus gali sukelti akvaplanavimą bet kuriuo metų laiku, netgi žiemą. „Uniroyal“ rado sprendimą šioms pavojingoms kelio dangos sąlygoms. Platūs protektoriaus grioveliai išstumia didesnį vandens kiekį ir užtikrina optimalų padangos kontaktinio paviršiaus plotą. Specialus padan-

gos mišinys padidina sukibimo su kelio danga efektyvumą. Dideli ir standūs šoniniai blokai sumažina protektoriaus deformaciją posūkiuose. Išmanus šių technologijų derinys pagerina automobilio valdymą ir važiavimo šlapia kelio danga saugumą.

„MS plus 77“ lengviesiems automobiliams

„Snow Max 2“ mikroautobusams ir vienatūriams

Išskirtinė apsauga nuo akvaplanavimo, stabilumas posūkiuose, puikus sukibimas ir trumpas stabdymo kelias – žieminės „Uniroyal“ padangos puikiai tinka vairavimui važiuojant šlapia žiemos sezono kelio danga. Šis produktas Jums padės žiemą vairuoti saugiai, patogiai ir ekonomiškai.

Geresnis valdymas, dar efektyvesnė apsauga nuo akvaplanavimo, optimalus sukibimas su snieguota kelio danga – visa tai suderinta su geromis stabdymo važiuojant sausa kelio danga charakteristikomis. Tai pagrindiniai argumentai, dėl kurių privalote įsigyti „Uniroyal“ padangas, specialiai sukurtas mikroautobusams ir vienatūriams.

„MS plus 77“

„SnowMax 2“

Neprilygstama apsauga nuo akvaplanavimo ir stulbinantis sukibimas su snieguota kelio danga.

„Uniroyal“ žieminių padangų technologija, skirta mikroautobusams.

Rytų Europoje vyraujantys žiemos orai – daugiau lietaus negu sniego Orai tampa kaprizingesni. Sezoniškumas tampa vis mažiau išreikštas. Vietoj sniego žiemos sezono metu vis daugiau lyja. Pavyzdžiui, Vokietijos vidutinis kritulių lygis 2012 m. sausio mėnesį buvo beveik 73 procentais didesnis už to paties pra-

ėjusių metų mėnesio kritulių lygį. Didžiojoje Europos dalyje jau kelerius metus iš eilės mažėja dienų skaičius per metus, kai visa žemė padengta sniego danga. Mažiau sniego, vadinasi, daugiau lietaus.

Stabdymo kelias važiuojant snieguota kelio danga.*

+ 31 m

Žieminės padangos Vasarinės padangos

Stabdymas važiuojant 50 km/h greičiu

Likutinis greitis – 35,4 km/h

Stabdymo kelias važiuojant šlapia kelio danga.*

+4m

Žieminės padangos Vasarinės padangos

Stabdymas važiuojant 100 km/h greičiu

Likutinis greitis – 24,1 km/h

* Aplinkos temperatūrai nukritus žemiau 7 °C, stipriai pailgėja Jūsų padangų stabdymo kelias.

Pritaikyta žiemos orams Daugelio šalių vairuotojai savo automobiliams turi naudoti tinkamai pažymėtas padangas, pritaikytas vairavimo žiemos sezono metu sąlygoms. Šios sąlygos yra slidūs paviršiai, ant kurių susikaupęs susigulėjęs, patižęs sniegas, ledas arba šerkšnas bei kondensatas. Tinkamos padangos visada turi tam tikrus ženklus, kuriuos galima rasti ant šoninės jų dalies. Patižusiam ir puriam sniegui tinkančios padangos žymimos simboliais „M+S“. „Uniroyal“ rekomenduoja vairuotojams naudoti žiemines padangas, kurios papildomai žymimos snaigės simboliu. Tai užtikrins nepriekaištingą padangų efektyvumą žiemos sezono metu. Visos „Uniroyal“ žieminės padangos žymimos snaigės simboliu. Pirkdami žiemines padangas, visada atkreipkite dėmesį į šiuos simbolius:

IC Aktualijos

13


AKT UA L I J O S

UAB „Inter Cars Lietuva“ IT skyrius

NAUJAS „INTER CARS“ INTERNETINIS KATALOGAS Liepos mėnesį pasirodė programa „IC Katalog Online“, kuri ilgainiui pakeis ankstesnį „IC katalogą“. Siūlome neatidėlioti ir ją įsidiegti. Tai visiškai kitoks sprendimas. Pažiūrėkime – koks!

Kas yra „IC Katalog Online“? „IC katalogas“ – tai programa, kuri daugelį metų yra pagrindinė įmonės „Inter Cars“ bendravimo su klientais priemonė. Naudodami jį, klientai gali paprastai surasti lengvųjų automobilių, sunkvežimių ir motociklų dalis, įrankius, padangas, priedus bei aksesuarus ir pateikti užsakymą internetu. Taip pat jie gali matyti esamus pasiūlymus, skaityti naujienas. Sulaukėme geresnės „IC katalogo“ versijos – naujos programos „IC Katalog Online“. Pagrindinis naujos programos meniu yra visiškai pritaikytas vartotojo poreikiams. Kas naujo? Svarbiausias skirtumas tarp „IC Katalog“ ir „IC Katalog Online“ – tai veikimo principas. Internetinio katalogo „IC Katalog Online“ duomenys sudėti „debesyje“, taigi atnaujinimai Jus pasieks iš karto. Vartotojui garantuojama prieiga prie naujausių transporto priemonių, naujų produktų bei didmeninių kainų ir sandėlio likučių sąrašų. Moderni programos išvaizda suteikia vartotojams galimybę ją lengvai naudoti. Pro-

14

IC Aktualijos

grama „IC Katalog Online“ niekuo neprimena „IC Katalog“. Tačiau netrukus vartotojas supranta, kad naudotis programa yra labai lengva. „IC Katalog Online“ iš „vyresniojo brolio“ pasiskolino svarbiausius sparčiuosius klavišus ir visą veikimo filosofiją. Be to, viena naujų „IC Katalog Online“ funkcijų – tai paieška pagal paprastai atvaizduotas grafines kategorijas. Pasirinkti galima iš prekių grupių. Visus elementus galima rasti pasirinkus atitinkamą detalę dešinėje paveikslėlio pusėje – rezultatų sąrašas bus susiaurintas iki Jus dominančių pozicijų. Toks sprendimas labai palengvina darbą, nes viename ekrane matome, pvz., pakabos elementus, kuriuos lengva surasti ir užsakyti nekeičiant prekių grupių. Padangų naršyklė leidžia rasti tinkamą padangą konkrečiam automobilio tipui. Nuspaudę mygtuką „Lengvieji” srityje „Ieškoti kataloge” pereisite prie Jus dominančios transporto priemonės ir bus rodomos visos įmanomos padangos kartu

su skersmeniu, pločiu, profiliu bei sezonu. Didelė pagalba mažam ir dideliam servisui bus matomi remonto laikai – kiek užtrunka pakeisti vienokią ar kitokią detalę. Naudodamiesi Įvertinimo funkcija, galite lengvai sudaryti keičiamų dalių sąrašą bei nurodyti remonto trukmę klientui, taip pat nustatyti valandinius serviso darbų įkainius.

LAIKO TAUPYMAS – tai didžiausias darbo su nauja programa privalumas. Nebereikia rūpintis duomenų bazės atnaujinimu – programa tai daro už mus.

PAPRASTAI PROTINGA PAIEŠKA – mažiau laiko gaišime ir konkrečių prekių paieškai. Programoje, be kitų, yra paieškos sistemos, skirtos padangoms ir akumuliatoriams. Gautus rezultatus galima siaurinti pagal poreikį. Dar viena naujiena – tai grafinė kai kurių elementų paieška. APSKAITA PO RANKA – taip pat paprasčiau ir


A KTUA LIJO S

greičiau tvarkoma klientų apskaita. Apskaitos modulio funkcionalumas buvo ypač išplėtotas. Vartotojas gali nuolat stebėti visus savo mokėjimus ir sąskaitos būklę. Klientams, kurie perka naudodamiesi internetiniu katalogu „IC Katalog Online“, automatiškai skiriami lojalumo programos „IC Premija“ taškai.

MOBILI VERSIJA – nauja programos versija buvo pritaikyta planšetiniams kompiuteriams, turintiems operacinę sistemą „Windows“.

MOKOMIEJI FILMAI – skiriant dėmesį naujiems vartotojams, į interneto svetainę „YouTube“ buvo įkeltas mokomųjų filmų, kaip naudoti programinę įrangą, ciklas. Taip pat išplėtotas pagalbos modulis, kuris, įdiegus atnaujinimą, bus geriausias programos naudojimo pagalbininkas. „IC Katalog Online“ įdiegiamas internetu parsisiuntus įdiegiklį ir jį paleidus. Vieną kartą įdiegta programa (parsisiunčiamų duomenų kiekis siekia maždaug 60 MB) bus visada at-

naujinama. Programą įdiegti labai paprasta ir užtrunka ne ilgiau kaip kelias minutes. Naująjį „IC katalogą“ rasite adresu www.intercars.lt, kairėje pusėje pasirinkę „IC katalogas“. Įdiegę prisijunkite su Jūsų įmonės slaptažodžiu, o esant nesklandumų – kreipkitės į Jus aptarnaujantį vadybininką.

IC Aktualijos

15


N AU J I E N O S

„ContiTech AG“ informacija

„ContiTech“ pristato V formos dantytų diržų paviršiaus padengimo technologiją • Aplinkai saugus gamybos procesas praktiškai nenaudojant tirpiklių. • Išmetama mažiau CO2 visame gamybos procese. • Greitesnė gamyba sutrumpina produktų pristatymo vartotojui terminą. Nuo šiol „ContiTech“ automobiliams skirtus juostinius diržus gamina naudodama aplinkai dar mažiau kenkiančią technologiją. Gumos gaminių specialistė sukūrė naują gamybos procesą, kuriame audinys yra prilydomas prie V formos dantyto diržo „Unipower Tough Grip“. Iki šiol audinys ant diržo buvo klijuojamas naudojant tirpiklius – dabar jau galima atsisakyti šios technologijos. „Tai padeda mums prisidėti prie aplinkos apsaugos, nes mes tausojame išteklius ir išmetame mažiau CO2, – sako Philip Nelles, „ContiTech Power Transmission Group“ vadovas. – Mūsų klientai taip pat pajus naudą – produktų tiekimas taps greitesnis, nes nauja

kuris turi šešis užregistruotus patentus, „ContiTech“ dar labiau patobulino aukštos kokybės diržų gamybą. „ContiTech Power Transmission Group“ pasitelkė įmonės sukauptą patirtį ir, bendradarbiaudama su „ContiTech Elastomer Coatings“ padalinio kolegomis, sukūrė naują gamybos metodą.

procedūra leidžia padidinti V formos dantytų diržų gamybos našumą.“ „Unipower Tough Grip“ yra vienas iš svarbiausių „ContiTech Power Transmission Group“ produktų, kalbant apie originalią automobilių įrangą. Taip pat planuojama plėsti ir nenaujų automobilių priežiūros rinkai skirtų produktų asortimentą. Specialiu audiniu sustiprinta darbinė diržo pusė užtikrina mažą dilimą, optimalų sukibimą ir maksimalų glotnumą netgi ekstremaliomis sąlygomis (pvz., šalto varikio užvedimas, drėgmė arba skriemulio padėties pasikeitimas). Naudodama naują gamybos procesą,

Visai neseniai keletas Vokietijoje, Rumunijoje ir Meksikoje esančių gamyklų jau pakeitė gamybos procesą ir padidino našumą. Kinijoje naujasis metodas bus pradėtas taikyti šiais metais. Vėliau ši technologija bus pradėta taikyti ir kitose gamyklose. Įmonės „ContiTech“ gaminami diržai „Unipower Tough Grip“ kartu su kitų gamintojų produktais yra naudojami BMW ir „Ford“ automobiliuose. Dėl aplinkai saugaus gamybos proceso V formos dantyti diržai jau gavo apdovanojimą „Partslife Environmental Award 2015“.

„Continental“ siūlomas produktas „48 V Eco Drive“ dyzelinius automobilius pavers švaresniais ir ekonomiškesniais Šį rudenį parodoje „IAA 2015“ „Continental“ pademonstruos visus žemos įtampos hibridinių variklių sistemos privalumus. Panaši sistema jau buvo išbandyta su benzininiais varikliais ir davė išties stulbinantį efektą. Kartu su dyzeliniu varikliu naudojama sistema taip pat gali stipriai sumažinti jo degalų sąnaudas. Šiam tikslui „Continental“ integravo savo modernią technologiją „48 V Eco Drive“ vidutinio dydžio modelyje su „1.6 l TDI“ pavara. „Naudojant hibridinės pavaros strategiją, kuria paremta mūsų technologija „48 V Eco Drive“, galima dar labiau sumažinti ir taip ekonomiško dyzelinio variklio degalų sąnaudas. Be to, elektros variklio suteikiama pagalba gali būti panaudota dyzelinio variklio emisijoms dar labiau mažinti“, – sakė Dr. Oliver Maiwald, „Continental Powertrain Division“ Technologijų ir inovacijų padalinio vadovas. Sistema „48 V Eco Drive“ demonstraciniame automobilyje „Diesel Eco Drive“ buvo sumontuota neatliekant didesnių keitimų. Sistema buvo pritaikyta prie esamos automobilio konstrukcijos. „Continental“ šią sistemos „48 V Eco Drive“ tobulinimo kryptį pasirinko tam, kad ji taptų prieinama daugeliui vartotojų ir būtų nebrangi. Dviejų tipų sistemos „Continental SOP“, skirtos hibridinėms pavaroms „48 V Eco Drive“, bus pradėtos gaminti 2016 metais. Vieno tipo sistema bus skirta benzininiams varikliams, kito tipo sistema – dyzeliniams.

BENZININIŲ VARIKLIŲ SISTEMŲ PRIVALUMAI PASITEISINO IR DYZELINIŲ VARIKLIŲ SISTEMOSE Dyzeliniuose varikliuose montuojamos sistemos „48 V Eco Drive“ veikimo principas beveik nesiskiria nuo benzininiams varikliams skirtos sistemos veikimo principo. Ji pasižymi tokiais pačiais privalumais. Elektrifikacija padeda užtikrinti hibridinių pavaros sistemų efektyvumą. Tai pasiekiama dėl rekuperacijos ir laisvo riedėjimo (važiuojant su užgesintu vidaus degimo

16

IC Aktualijos

varikliu). Abu šie principai yra naudojami siekiant sumažinti degalų sąnaudas. Kai tik vairavimo sąlygos leidžia, vidaus degimo variklis užgesinamas ir sudėtingas elektroninis valdymo blokas pasirenka patį efektyviausią rekuperacijos bei laisvo riedėjimo naudojimo būdą. Tai optimizuoja akumuliatoriaus naudojimą bei automobilio eksploatacijos efektyvumą. Atlikti automobilių „Diesel Eco Drive“ sistemos skaičiavimai parodė, kad tokio tipo sistema gali degalų sąnaudas sumažinti 7–9 procentais.

IŠNAUDOJAMA DAR DAUGIAU DYZELINIO VARIKLIO TURIMŲ PRIVALUMŲ Sistema „48 V Eco Drive“, montuojama pavaroje „Diesel Eco Drive“, taip pat naudojama tam, kad vidaus degimo variklis neveiktų jam nepalankiomis aplinkybėmis. Vienas iš aktualiausių atvejų yra automobilio greitėjimas. Šiuo atveju vidaus degimo varikliui reikalingas didesnis sukimo momentas gali būti sumažintas, o trūkstamas sukimo momentas sukuriamas elektros variklio. „Tokiu būdu dyzelinis variklis gali dirbti tolygiau ir optimaliomis sąlygomis, – aiškino Maiwald. – Naudodami šį sprendimą, variklių projektuotojai gali iki minimumo sumažinti azoto oksido bei suodžių susidarymą esant tam tikroms apkrovos sąlygoms.“ Priklausomai nuo automobilių gamintojo projektuojamo variklio paskirties ir naudojamos išmetamųjų dujų apdorojimo technologijos (pvz., SCR – selektyvus katalitinis slopinimas), gamintojas gauna daugiau laisvės optimizuodamas variklio efektyvumą ir toliau mažindamas automobilio emisijas. Atlikti matavimai (pagal NEDC – New European Driving Cycle – standartus) parodė, kad šios priemonės sumažina sistemos „Diesel Eco Drive“ azoto oksido emisijas iki 10 procentų, o naujai atlikti WLTC (Worldwide Harmonized Light Vehicle Test Cycle) tyrimai davė dar geresnius rezultatus – emisijos sumažėjo iki 20 procentų.


NAUJIENO S

„Mahle Group“ informacija

„DELPHI THERMAL“ DABAR YRA „MAHLE GROUP“ DALIS Antimonopolinės tarnybos davė sutikimą: 2015 m. liepos 1 d. MAHLE nupirko Anglijos automobilių gamintojų tiekėjo „Delphi Automotive PLC“ termoverslo šaką. Rezultatas – Štutgarte įsikūrusi įmonė plečia strategiškai svarbų temperatūros kontrolės verslo segmentą. Ką tik pasibaigusi pirkimo procedūra leido MAHLE padidinti savo svarbą daug vilčių teikiančiame sektoriuje, nes vidaus degimo varikliams, elektrinėms pavaroms ir baterijų elementams reikia vis daugiau paprastų ir efektyvių temperatūros valdymo sistemų. Abiejų įmonių turėtas ir sujungtas produktų asortimentas idealiai tinka moduliams HVAC ir variklio aušinimo komponentams. MAHLE ypač svarbūs yra „Delphi“ temperatūriniai kompresoriai, kurių iki šiol taip trūko įmonės asortimente. Ši verslo dalis bus greitai integruota į įmonę kaip naujas padalinys. Oro kondicionavimo, pavaros aušinimo ir stacionarių įrenginių šilumokaičiai

padalinys sugeneravo apie 40 procentų visos MAHLE apyvartos. 13 „Delphi Thermal“ gamyklų Lenkijoje, Slovakijoje, Vengrijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Meksikoje, Brazilijoje, Kinijoje ir Indijoje bei trys pagrindiniai tyrimų ir tobulinimo centrai, įsikūrę Jungtinėse Amerikos Valstijose, Jungtinėje Karalystėje ir Liuksemburge, dabar prisidėjo prie iki šiol MAHLE turėtų 150 skirtingų gamybos vietų. Įmonės prijungimo rezultatas – apie 7 500 „Delphi Thermal“ darbuotojų prisijungs prie MAHLE grupės darbuotojų. 2015 metų pabaigoje bendras įmonės darbuotojų skaičius bus daugiau kaip 75 000. Įmonės MAHLE pardavimai prisijungus „Delphi Thermal“ pradėjo staigiai augti: bendra MAHLE apyvarta 2015 metais sieks 11,5 milijardo eurų. Šie rezultatai bus pasiekti tuo atveju, jeigu pasaulinė ekonominė situacija išliks stabili.

– visa tai taps Temperatūros valdymo padalinio dalimi. Termoverslo sritis buvo pradėta plėtoti įsigijus įmonę „Behr“. Visos pirkimo procedūros buvo baigtos 2013 metais, o jau 2014 metais šis

Apie MAHLE Įmonė MAHLE, kaip pasaulinė automobilių bei variklių pramonės partnerė ir inovacijų diegimo lyderė, siūlo unikalias sistemines žinias, kurias galima pritaikyti variklių, filtravimo, elektronikos / mechatronikos sistemų ir temperatūros valdymo srityse. Pramonei skirtos originalios įrangos tiekimo srityje MAHLE gali pasiūlyti technologiš-

„Sėkmingai įsigiję šią įmonę, mes sustiprinome savo pozicijas rinkoje ir patekome į svarbiausių pasaulyje temperatūros valdymo sistemas tiekiančių gamintojų trejetuką, – aiškino WolfHenning Scheider, „MAHLE Group“ valdybos pirmininkas, šias pareigas einantis nuo 2015 metų liepos 1 d. – Be to, sujungus pajėgas, mums atsivėrė naujos perspektyvos. „Delphi Thermal“ asortimentas puikiai papildė mūsų tu-

kai modernius sprendimus, lengvai pritaikomus komercinės paskirties automobilių ir mechanizmų gamyboje bei kitose pramonės srityse. Nenaujų automobilių priežiūros verslo padalinys taip pat siūlo atskiras MAHLE produktų dalis, atitinkančias aukščiausius originalios įrangos gamintojo reikalavimus. MAHLE turi savo atstovybes beveik visose didžiausiose pasaulio automobilių dalių rinkose.

rėtų produktų asortimentą ir pagilino žinias apie atitinkamas sistemas. Tai taip pat padės mums ir toliau plėsti Europoje, Šiaurės Amerikoje, Pietų Amerikoje bei Azijoje gaminamų produktų asortimentą“. Dr. Jörg Stratmann, Temperatūros valdymo padalinio vadovas ir „MAHLE Group“ valdybos narys, pridūrė: „Pasibaigus paskutiniųjų savaičių pasiruošimo darbams, visą savo energiją skirsime artėjantiems integracijos darbams. Laukiame prisijungiant naujų darbuotojų. Jie dar labiau sustiprins mūsų komandą ir prisidės savo patirtimi bei žiniomis. Kaip vienas didžiausių pasaulyje termosistemų tiekėjų, dabar galėsime savo klientams pasiūlyti dar geresnius sprendimus.“ Kitame etape planuojama įsigyti uždarąją akcinę bendrovę „Shanghai Delphi Automotive AirConditioning System Co. Ltd. (SDAAC)“, esančią Kinijoje. Besiderančios šalys tikisi šį įmonės perėmimą užbaigti 2016 metais.

2014 metais įmonėje dirbo apie 66 000 darbuotojų 150 skirtingų gamybos vietų ir jie sugeneravo beveik 10 milijardų eurų apyvartą. Dešimtyje pagrindinių tyrimų ir tobulinimo centrų, esančių Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, JAV, Brazilijoje, Japonijoje ir Indijoje, dirba beveik 5 000 inžinierių, užsiimančių išskirtinai tobulinimu bei tyrimais. Visi čia dirbantys specialistai savo dėmesį skiria ateities koncepcijoms, produktams ir sistemoms.

IC Aktualijos

17


N AU J I E N O S

„ZF Friedrichshafen AG“ informacija

MATOMAS MIESTE – „ZF ADVANCED URBAN VEHICLE“ Moderni priekinės ašies konstrukcija ir prie ratų sumontuoti elektriniai varikliai užtikrina gerą manevringumą miesto eismo sąlygomis. Pusiau automatinės pagalbinės sistemos padidina patogumą, saugumą ir efektyvumą. Modernus daugiafunkcis vairas, turintis uždėtų rankų atpažinimo sistemą (HOD) ir organinę šviesą skleidžiantį diodų (OLED) ekraną. Išskirtinai manevringas, neskleidžiantis emisijų, jungiantis vairuotoją su aplinka: „Advanced Urban Vehicle“ pavyzdžiu įmonė ZF demonstruoja potencialą, kurį turi intelektinės važiuoklės / pavaros ir pagalbinių vairuotojo sistemų tarpusavio sąveika. Tai yra puikus sprendimas asmeninio kompaktinės ir vidutinės klasės transporto srityje. Visiškai elektrinė galinės ašies pavara„eTB“ (elektra sukamas velenas), montuojama šalia rato, sudaro automobilio koncepcijos pagrindą. Ši pavara leido iš principo pakeisti „Advanced Urban Vehicle“ konstrukciją. Priekinė ašis taip pat yra labai moderni. Priekinių ratų pasukimo 75 laipsnių kampu galimybė šiam prototipui suteikia išskirtinį manevringumą ir judrumą. Dvi pusiau automatinės vairuotojo pagalbinės sistemos suteikia papildomą patogumą, padidina saugumą ir efektyvumą: „Smart Parking Assist“

(išmanioji automobilio statymo sistema) gali automobilį pastatyti praktiškai į bet kurią mažą erdvę – tam pakanka mobiliajame įrenginyje (pvz., išmaniajame telefone arba išmaniajame laikrodyje) nuspausti vieną mygtuką. Duomenų debesies principu paremta sistema „Prie Vision Cloud Assist“ (apžvalgos debesies pagalba) leidžia patogiai ir efektyviai stebėti šį koncepcinį automobilį. Iškilus būtinybei, sistema sumažina pavaros generuojamą sukimo momentą (pvz., prieš įvažiuojant į posūkį) ir tokiu būdu sumažina važiavimo greitį netgi nenuspaudus stabdžių pedalo (mechaninis stabdymas). Vairuotojas taip pat turi tiesioginį ryšį su automobiliu „Advanced Urban Vehicle“, naudodamas vairą: uždėtų rankų atpažinimo sistema veikia visame vairo paviršiuje ir sudaro pagalbinių automatinių vairavimo funkcijų pagrindą. Tiesioginėje

vairuotojo matymo zonoje sumontuotas OLED ekranas suteikia jam papildomą informaciją. „Pristatydama prototipą „Advanced Urban Vehicle“, įmonė ZF demonstruoja specifinius sprendimus, kurie jau yra prieinami asmeninėse miesto transporto priemonėse. Šiuo atveju buvo sujungtos tinklo technologijos ir automobilio sistemos. Prototipe naudojama interaktyvi visų šių funkcijų sąveika su vairuotoju, su jo elgsena ir aplinka. Duomenų debesies technologija vairuotojui bet kur ir bet kada gali suteikti visą reikiamą informaciją, – aiškino Dr. Stefan Sommer, „ZF Friedrichshafen AG“ vyriausias vykdomasis direktorius. – Kartu šis prototipas yra pradinis taškas, nuo kurio gali būti plėtojamos ateities miesto mobilumo koncepcijos. Įmonė ZF, įsigijusi įmonę TRW, įgijo kompetencijų visiškai naujose srityse.“

SUKURTAS NUO NULIO ZF pristato elektrinį automobilį „Advanced Urban Vehicle“, kuris buvo sukurtas naudojant standartinio vidutinės kompaktinės klasės automobilio bazę. Koncepcinis automobilis energiją gauna iš akumuliatoriaus, kurį sudaro trys moduliai, sumontuoti ant priekinės ir galinės automobilio ašių. Pusiau nepriklausoma ZF galinė pakaba „eTB“ (elektra sukamas velenas) užtikrina puikią kompaktinės pavaros trauką – pavaros blokai sumontuoti ant kairės ir dešinės pusės ratų. Kiekvienas pavaros blokas išvysto 40 kilovatų galią. 1 400 Nm ašies sukimo momentas ir maksimalūs 21 000 min-1 sūkiai miesto automobiliui leidžia pasiekti maksimalų 150 kilometrų per valandą greitį.

18

IC Aktualijos


NAUJIENO S

statymas naudojant elektrinį vairo stiprintuvą). Vairuotojas gali stebėti procesą automobilio ekrane, sėdėdamas jo viduje, arba aktyvuoti parkavimo funkciją, išlipęs iš jo ir naudodamas mobiliojo įrenginio programėlę (pvz., naudodamas išmanųjį laikrodį). Tada „Advanced Urban Vehicle“ automatiškai suranda artimiausią tinkamą parkavimo vietą ir visiškai automatiškai pastato automobilį.

IŠSKIRTINIS MANEVRINGUMAS MIESTE „Priekinėje automobilio ašyje mes pritaikėme naują pasukimo kampo koncepciją, kuri leidžia ratus pasukti iki 75 laipsnių kampu“, – aiškina Dr. Harald Naunheimer, įmonės „ZF Friedrichshafen AG“ Korporacinių tyrimų bei tobulinimų padalinio vadovas. Novatoriška važiuoklės konstrukcija palengvina automobilio statymą bei manevravimą. Galiausiai tai leido padidinti vidutinės kompaktinės klasės automobilio manevringumą: pakeistas ratų išvirtimo kampas leido „Advanced Urban Vehicle“ apsisukimo skersmenį sumažinti iki 7 metrų – tai reiškia, kad lengvai apsisukti 180 laipsnių kampu su šiuo automobiliu galima standartiniame dviejų eismo juostų kelyje. Priekinės ašies ratų pasisukimą papildo galinės ašies pavaros sukimo momentų paskirstymo sistemos, kurios varomąją galią paskirsto tarp dviejų galinės ašies ratų taip, kad automobilis išliktų stabilus netgi esant tokiam dideliam ratų išvirtimui. Dėl visų šių inovacijų koncepcinis automobilis gali lengvai įvažiuoti netgi į labai ribotas erdves ir rasti parkavimo vietą.

APTIKTI VIETĄ, NUSPAUSTI MYGTUKĄ IR PASTATYTI:„ZF SMART PARKING ASSIST“ SISTEMA

Naujos priekinės ašies konstrukcijos pranašumai puikiai dera su pagalbine vairuotojo sistema „Smart Parking Assist“, pritaikyta automobilyje „Advanced Urban Vehicle“. Ši sistema padeda vairuotojui ne tik aptikti tinkamą automobilio statymo vietą, bet ir visiškai automatiškai pastato automobilį išilgai arba statmenai pasirinktoje erdvėje. Parkavimo funkcija visą būtiną informaciją gauna iš dvylikos ultragarso jutiklių bei dviejų infraraudonųjų spindulių jutiklių, sumontuotų priekinėje automobilio dalyje, galinėje dalyje bei šonuose; šie jutikliai padeda surasti tinkamą parkavimo vietą. Valdymo blokas apdoroja gautus duomenis ir valdo visas sistemas, susijusias su parkavimo funkcija (pvz., elektrinės pavaros valdymas ir reikiamo ratų pasukimo kampo nu-

DAUGIAU PATOGUMO VAIRUOTOJUI, MAŽESNĖ SUMAIŠTIS MIESTUOSE Ateityje sistema „Smart Parking Assist“ atvers naujas galimybes. Pasiekęs kelionės tikslą, vairuotojas galės išlipti iš automobilio ir leisti jam savarankiškai įvažiuoti į garažą arba surasti parkavimo vietą. Tai leis sutaupyti daug vertingo laiko. „Įgyvendindami šią koncepciją, mes ne tik siekėme pagelbėti vairuotojui, – aiškino Harald Naunheimer. – Jeigu lengvieji automobiliai ateityje galės parkuotis be vairuotojo, parkavimo erdvė bus naudojama daug efektyviau, nes garažuose arba automobilių statymo aikštelėse nebereikės įvertinti automobilio durų atidarymo kampų, statymo vietos užims mažiau ploto. Visa tai taip pat sumažins miestų apkrovimą, nes atsiras daugiau laisvos erdvės, kurią bus galima efektyviai panaudoti kaip gyvenamąjį arba darbui skirtą plotą.“

IŠ DUOMENŲ DEBESIES SIUNČIAMA INFORMACIJA, SKIRTA VAIRUOTOJUI Duomenų debesies principu paremta pagalbinė vairuotojo sistema „ZF Prie Vision Cloud Assist“ užtikrina maksimalų automobilio „Advanced Urban Vehicle“ informacijos perdavimo atstumą ir jo vairavimo saugumą. Priešingai negu šiuo metu naudojamos GPS sistemos, ZF sistema įvertina ne tik geometrinius duomenis bei maksimalaus leistino greičio informaciją, tačiau taip pat visus duomenis išsaugoja duomenų debesyje. Kiekvienos kelionės metu sistema išsaugoja automobilio padėties duomenis, važiavimo greitį, išilginį bei skersinį pagreičius. Vairuotojui tuo pačiu maršrutu važiuojant kitą kartą, sistema, naudodama empirinius bei faktinius automobilio parametrų duomenis, apskaičiuoja optimalų važiavimo greitį artėjant posūkiui. Prieš posūkį pagalbinė sistema sumažina automobilio sukimo momentą tiek, kad posūkį būtų galima įveikti mechaniškai nestabdant. Visa tai ne tik tausoja automobilio akumuliatorių bei stabdžių sistemą, bet ir suteikia didesnį saugumą važiuojant posūkiuose.

KOMUNIKACIJA VYKDOMA NAUDOJANT VAIRĄ Vairuotojas visada yra informuojamas apie sistemos „Prie Vision Cloud Assist“ intervenciją: daugiafunkcio vairo, kurį įmonė ZF naudoja savo automobilyje „Advanced Urban Vehicle“, konstrukcijoje yra integruotas OLED ekranas. Šis ekranas sumontuotas tiesioginėje vairuotojo matymo zonoje. Šiame ekrane pateikiama įvairi informacija (pvz., kiek buvo sumažintas sukimo momentas automobiliui artėjant prie posūkio ir kiek jis buvo padidintas išvažiavus iš posūkio).

Tokiu būdu, naudodamas sistemą HOD, vairuotojas visada palaiko tiesioginį ryšį su automobiliu „Advanced Urban Vehicle“. Išmanioji sistema seka vairą ir nustato, kada vairuotojas laiko vairą rankomis. Vaire integruotas elektroninis valdymo blokas nustatytą būseną paverčia skaitmeniniu signalu ir siunčia jį automobilio LIN (vietinis tinklas) kanalu. Atsižvelgdama į susidariusią situaciją, sistema gali įspėti vairuotoją arba aktyvuoti tam tikras pagalbines sistemas. „Naudodami ant vairo uždėtų rankų atpažinimo sistemą, mes sukūrėme pagalbinių ir automatinių vairavimo funkcijų pagrindą. Šios funkcijos sumažina vairuotojui tenkantį krūvį (pvz., intensyvaus eismo mieste sąlygos, pajudėjimas iš vietos ir staigus stabdymas eismo spūstyse ir pan.)“, – aiškino Dr. Alois Seewald, ZF TRW Integruotų aktyvių ir pasyvių saugumo technologijų padalinio technikos vadovas. Šios pagalbinės funkcijos gali automatiškai palaikyti saugų atstumą iki priekyje esančio automobilio arba, iškilus būtinybei, patikimai aktyvuoti stabdymą. „Tokiu būdu mes galime padidinti aktyvų saugumą netgi tuo atveju, kai vairuotojas nelaiko savo rankų ant vairo.“

IC Aktualijos

19


Į T E M Ą

Matas Šalčiukas

„AUDIFANŲ“ KLUBO VASARA – DRAUGE SU BENDRAMINČIAIS Automobilių „Audi“ gerbėjai ištikimi tradicijoms – jie jau aštuntą kartą susirinko į renginį „Grand meet 2015“. Paskutinį liepos savaitgalį šios markės mylėtojai iš „AudiFanų“ klubo suvažiavo prie Skerdžiaus ežero netoli Švenčionių. žiedų logotipą turinčių automobilių vairuotojai, o jiems kompaniją palaikė vienintelis BMW. Belaukdami varžybų pradžios, klubiečiai išbandė jėgas keliose rungtyse ir paskui sužinojo, kaip jiems reikės važiuoti į stovyklavietę. O numatytas maršrutas nebuvo paprastas – jie turėjo vadovautis kelio legendomis ir pakeliui numatytose stotelėse atlikti įvairias užduotis.

INTRIGUOJANTI KELIONĖ Į SUSITIKIMĄ Tradiciniai „Grand meet“ suvažiavimai – vienas iš trijų kasmetinių „AudiFanų“ klubo renginių, prie kurio prisidėjo ir UAB „Inter Cars Lietuva“. Į šių metų šventę užsiregistravo apie keturios dešimtys dalyvių. Kad kelionė iki renginio vietos nebūtų tiesiog eilinis pasivažinėjimas, organizatoriai nusprendė paįvairinti programą ir surengė orientacines varžybas. Vis dėlto ryte į „Siemens“ arenos aikštelę susirinkę dalyviai nepuolė lenktyniauti. Pirmiausia buvo atiduota duoklė klubo tradicijoms – iškelta vėliava, surengta fotosesija, kurios metu įamžinti „Audi“ gerbėjų automobiliai, suvažiavę ne tik iš Vilniaus, bet ir Kauno, Elektrėnų, Švenčionių bei kitų miestų. Kaip ir priklauso šio klubo šventei, tarp dalyvių absoliuti dauguma buvo keturių

20

IC Aktualijos

Taigi, kelionė iki galutinio tikslo dalyviams neprailgo: juos džiugino ir įdomios užduotys, ir geros oro sąlygos, o stovyklavietėje jų laukė oficialioji dalis – orientacinių varžybų apdovanojimai, naujų narių krikštynos, įvairios rungtys ir, žinoma, smagūs pokalbiai iki ryto bendraminčių būryje.

ninkus prižiūrėti automobilius, turėti techniškai tvarkingas ir saugias transporto priemones, jungtis į klubus ir bendrauti. Tikimės, kad toks bendradarbiavimas taip pat padės išsaugoti istorinį automobilizmo paveldą“, – teigė J. Lozovskij. Apie 7 tūkstančius internete registruotų narių turintis klubas džiaugiasi abipusiu bendradarbiavimu. „Su klubo nariais interneto forume nuolat keičiamės informacija, diskutuojame apie eksploatacijos reikalus. Tarp klubo narių vieni populiariausių yra iki 2000 m. gaminti automobiliai, taip pat turime entuziastų, kurie mėgsta tobulinti savo mašinas, todėl bendrovės „Inter Cars Lietuva“ suteikiamos nuolaidos itin praverčia“, – sakė vienas „AudiFanų“ klubo narių Sigitas Mincevičius.

ABIPUSIŠKAI NAUDINGA PARTNERYSTĖ Nuo 2006 metų veikiantis „AudiFanų“ klubas yra vienas tų, kuriuos aktyviai remia UAB „Inter Cars Lietuva“. Bendrovės Marketingo skyriaus vadovo Jaroslav Lozovskij teigimu, įmonė bendradarbiauja su įvairiais automobilių klubais, nes nori paskatinti jų narius dar labiau rūpintis automobiliais. „Bendradarbiaudami su automobilių klubais. siekiame skatinti automobilių savi-

Antros pagal populiarumą Lietuvoje automobilių markės gerbėjus vienijantis „AudiFanų“ klubas mėgsta ne tik pramogauti. Norėdami patobulinti vairavimo įgūdžius, jo nariai pavasarį renkasi į „Velykinį slalomą“. Kartu šis renginys turi ir kilnią paskirtį – iš dalyvių starto mokesčio surenkami pinigai būna skiriami vaikų socialinės globos namams.


Į TEMĄ

KLASIKINIAI AUTOMOBILIAI PAPUOŠĖ BIRŽUS Iki šiol Biržai labiausiai garsėjo senovinėmis pilimis, dvarais ir giliomis aludarystės tradicijomis, o pastaraisiais metais šis Aukštaitijos miestas pelnytai gali vadintis Lietuvos klasikinių automobilių sostine. Čia kiekvieną vasarą į tradicinę šventę „Nesenstanti Klasika“ susirenka gausybė istorinės technikos entuziastų. TARP DALYVIŲ – ŠIMTAMETIS MOTOCIKLAS Rugpjūčio pradžioje įvykusiame renginyje Biržų gatvėmis nusidriekė 83 istorinių transporto priemonių, kurias vairavo dalyviai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Baltarusijos, Latvijos bei Rusijos, kolona. Nors pagal Lietuvos įstatymus istorine transporto priemone gali tapti tik prieš 30 ar daugiau metų pagaminti automobiliai, „Nesenstanti Klasika 2015“ organizatoriai nutarė leisti dalyvauti tik prieš 40 metų ar dar anksčiau pagamintoms mašinoms. „Čia susirenka ne tik biržiečiai, bet ir svečiai iš kitų miestų, nes tai yra pats geriausias istorinių transporto priemonių renginys Lietuvoje. Publika jau išlepusi, todėl stengiamės kaskart ją nustebinti. Be to, dalyviams siūlome įvairią programą su ekskursijomis, šokiais, dainomis, klasikine muzika ir vietinės virtuvės pristatymu“, – pasakojo šventės organizatorius Egidijus Einoris. Žiūrovams išties buvo į ką paganyti akis – didžiąją dalyvių dalį sudarė senoviniai automobiliai, tačiau buvo ir keletas motociklų. Visi jie porai valandų buvo išrikiuoti Biržų centre, o paskui šventė persikėlė į Butautų dvarą. E. Einorio teigimu, itin daug dėmesio sulaukė seniausia šventėje dalyvavusi transporto priemonė – 1910 m. gamybos motociklas „Premier“, priklausantis latviui Alfredui Zamockiui. Renginyje „Nesenstanti Klasika 2015“, kurio partnerė buvo ir bendrovė „Inter Cars Lietuva“, pasirodė 15 tarpukariu pagamintų automobilių, o

seniausiojo titulas atiteko Sigito Zajarsko „Ford T“, pagamintam 1926 m. E. Einoris išskyrė ir keletą kitų įspūdingų šventės eksponatų: parodos debiutanto Romualdo Basijoko automobilis „DKW F5 700“ su motociklo varikliu, pagamintas 1936 m., Stanislovo Bartkevičiaus „Mercedes Benz 290 Cabrio D“, pagamintas 1935 m., Daliaus Linkevičiaus „Cadillac 62“, pagamintas 1942 m., Mindaugo Kaziūno „MG MGA“, pagamintas 1959 m. Akį traukė ir 1903 m. „Mercedes-Benz“ automobilis, ir reta, sovietmečiu gaminta „Volga GAZ-21“. Renginio „Nesenstanti Klasika“ organizatorius pastebėjo, kad pastaraisiais metais lietuvių susidomėjimas klasikiniais automobiliais gerokai pasikeitė. „Prieš penkmetį lietuviams įdomiausi buvo sovietiniai automobiliai, daug kam keliantys nostalgiją, nes nemažai kam teko jais važinėti. Dabar žmonėms tai jau nusibodo ir jiems reikia įdomesnių modelių, tad dėmesio centre atsidūrė amerikietiškos mašinos. Vis dėlto šiuo metu pastebima tendencija, kad įdomiausi yra tarpukariu pagaminti europietiški automobiliai. Jie – tikra retenybė, nes daugelio jų, kitaip nei amerikietiškų automobilių, neliko dėl karo. Karo nuostoliai Europoje ir Amerikoje yra nesulyginami, todėl europietiškos to meto technikos išliko gerokai mažiau ir ji dabar kur kas labiau vertinama. Taigi, šiuo metu amerikietiški ir europietiški klasikiniai automobiliai maždaug vienodai įdomūs, o sovietinės technikos populiarumas

mažėja. Galbūt po 20–30 metų bus kitaip“, – sakė E. Einoris.

JAU GALVOJA APIE KITŲ METŲ RENGINĮ Šiemet itin didelio žiūrovų antplūdžio sulaukusi šventė „Nesenstanti Klasika“ Biržuose rengiama nuo 2008 m. Vienintelį kartą – 2011 m. – ji buvo perkelta kitur ir džiugino Širvintų bei Kernavės gyventojus ir svečius. E. Einoris pasakojo, kad savotiškas lūžis įvyko 2012-aisiais, kai jų organizuojamame renginyje pradėjo lankytis latviai. Vėliau jų pavyzdžiu pasekė baltarusiai, o šiemet – ir rusai. „Kaip neretai nutinka po renginio, mes, organizatoriai, laižomės žaizdas ir galvojame, kad užteks – tai buvo paskutinis kartas. Vis dėlto praeina šiek tiek laiko, nusipurtai dulkes ir vėl norisi kažką daryti. Tokia pati situacija ir dabar – planuojame, kad kitais metais renginys įvyks. Sulaukėme labai gerų atsiliepimų iš baltarusių bei rusų ir gavome jų pažadą kitąmet atvykti dvigubai ir trigubai didesniu būriu. Vis dėlto kitais metais greičiausiai renginyje galės dalyvauti tik senesni nei 50 metų automobiliai. Reikia riboti dalyvių skaičių, nes visi norintys jau netelpa. Biržai yra nedidelis miestelis, kuriam 83 automobilių kolona yra per didelė“, – mintimis apie ateitį dalijosi šventės „Nesenstanti Klasika 2015“ organizatorius.

IC Aktualijos

21


Į T E M Ą

„Johnson Controls, Inc.“ informacija

„PROMOTIVE EFB“ – TECHNOLOGINĖ NAUJOVĖ KOMERCINĖMS TRANSPORTO PRIEMONĖMS EFB technologija

VARTA® „Promotive EFB“ – tai specialiai suprojektuoti akumuliatoriai, skirti reikliausioms komercinėms transporto priemonėms, kurių akumuliatoriams būdingi dažni iškrovimo ir įkrovimo ciklai. Akumuliatoriai „Promotive EFB“ atitinka griežtus atsparumo vibracijoms reikalavimus, taip pat tais atvejais, kai jie montuojami ant galinės ašies (balninio vilkiko kėbulo rėmo gale). Jų technologinės savybės užtikrina didesnį efektyvumą ir patikimumą kelyje. Naujoviškas rūgšties cirkuliatorius veiksmingai apsaugo nuo elektrolito stratifikacijos (susisluoksniavimo), kuri dažnai sukeldavo problemų gilaus akumuliatoriaus iškrovimo atveju. Akumuliatoriai „Promotive EFB“, gaminami Europoje pagal aukščiausius kokybės standartus, užtikrina patikimą elektros

energijos tiekimą komercinėms transporto priemonėms ir stipriai sumažina su akumuliatoriais susijusias prastovas.

Klijuota danga išlaiko akumuliatoriaus plokšteles tinkamoje padėtyje visą laiką ir bet kokiomis sąlygomis.

ATSPARUMAS VIBRACIJOMS

ELEKTROLITO CIRKULIACIJA

Naudojami šiluminiai klijai apsaugo plokštelių jungtis nuo iširimo, todėl akumuliatoriai yra dar atsparesni vibracijoms. Šiluminiai klijai papildomai sustiprina plokštelių jungties vietas ir apsaugo jas nuo pasislinkimo, todėl padidėja jų atsparumas vibracijoms netgi esant sudėtingoms eismo sąlygoms.

Rūgšties cirkuliatorius apsaugo nuo elektrolito stratifikacijos. Tai yra konstrukcijos elementas, kuris veikia transporto priemonei judant – taip užtikrinama nuolatinė elektrolito cirkuliacija akumuliatoriaus viduje. Elektrolito tankis išlieka vienodas, todėl užtikrinamas didesnis įkrovimo lygis ir ilgesnė akumuliatoriaus eksploatacijos trukmė.

ILGESNĖ EKSPLOATACIJOS TRUKMĖ Šie akumuliatoriai ilgiau, lyginant su įprastiniais akumuliatoriais, eksploatuojami.

„EFB“ TECHNOLOGIJOS SAVYBĖS Papildoma poliesterio danga tarp plokštelės ir skyriklio sutvirtina konstrukciją ir išlaiko aktyvųjį plokštelių svorį, todėl jos nenukrinta. Tai užtikrina didesnį atsparumą gilaus iškrovimo ciklams ir greitą įkrovimą.

KAIP PARUOŠTI AKUMULIATORIŲ ŽIEMAI Atminkite keletą paprastų taisyklių: • Užvedant variklį sudėtingomis žiemos sąlygomis, nereikėtų tuoj pat įjungti visų elektrą naudojančių įrenginių. • Prieš užvedant variklį, reikia paspausti sankabos pedalą, kad būtų sumažintas starteriui tenkantis pasipriešinimas, o kartu ir akumuliatoriaus srovės naudojimas. • Papildoma įranga, naudojanti daug elektros energijos, pavyzdžiui, stiklų, veidrodėlių ar sėdynių šildymas, užvedus variklį turi būti išjungta atitinkamam laikui, per kurį generatorius gali įkrauti akumuliatorių. • Važiuojant automobiliu trumpus atstumus, reikia nepamiršti stebėti aku-

22

IC Aktualijos

Dariusz Panek

muliatoriaus būklės ir, jei reikia, jį įkrauti – ypač žiemos metu. • Atminkite, kad krauti akumuliatorių reikia ne didesne srove nei 1/10 jo talpos (pavyzdžiui, 60 Ah – 6 A, 100 Ah – 10 A). Tokiu būdu išvengsite akumuliatoriaus perkrovos, kuri gali jį sugadinti. • Prieš žiemą reikia atlikti akumuliatoriaus paruošimo darbus, t. y. išvalyti patį akumuliatorių ir jo kontaktus, patikrinti krovimo įtampą ir srovės nuotėkį automobiliui stovint. Nešvarus ir drėgnas akumuliatorius išsikrauna, nes jo korpusas tampa laidus, užteršti kontaktai sąlygoja įtampos kritimą, per didelė arba per maža įkrovimo įtampa sugadina akumuliatorių, o dėl didesnio nei 50 mA srovės nuotėkio stovint akumuliatorius gali išsikrauti vos per kelias dienas, kai automobilis nenaudojamas.


Stabdžių sistemų gamintojas

nuo 1952

STABDŽIŲ TRINKELĖS

Nuo 2012 metų pabaigos 90 % LPR produkcijos sudarė stabdžių trinkelės su daugiasluoksne danga. Tai iki minimumo sumažina keliamą triukšmą ir užtikrina patogumą. Nuolatiniai naujų frikcinių medžiagų tyrimai leidžia užtikrinti galutinio produkto atitiktį R90 reikalavimams arba juos netgi viršyti.

STABDŽIŲ DISKAI

Nuolatinės investicijos į technologijas, gamybinę įrangą ir medžiagas leidžia LPR nuolat tobulinti savo asortimentą, gerinti stabdžių diskų kokybę bei didinti efektyvumą. Naujas magnetinio lauko matavimo įrenginys tikrina ir montuoja magnetinius sistemos ABS žiedus. Naujasis nuovargio patikros įrenginys tikrina, ar stabdžių diską sudarantys komponentai nepažeidžiami po milijonų ciklų, o dinamometrinis patikros įrenginys naudojamas stabdžių sistemos patikrai realiomis sąlygomis. Produktų asortimentą sudaro stabdžių diskai su guoliais ir ABS žiedais (standartiniai arba specialią dangą turintys stabdžių diskai).

STABDŽIŲ IR SANKABOS HIDRAULIKA

Gamybos našumas viršija 100 000 gaminių per dieną. Visi produktai (stūmokliai, guminiai bei plastikiniai elementai) yra gaminami LPR gamyklose. Esant būtinybei, asortimentą papildo plieno ir aliuminio stūmokliai su kietintu korpusu. Visos cinkavimo procedūros taip pat atliekamos tose pačiose LPR gamyklose, naudojant moderniausias automatines technologijas. Nuplautų ir suteptų dalių surinkimas, kurio daugelis procesų yra visiškai automatizuoti, atliekamas naudojant LPR suprojektuotą ir pagamintą įrangą. Prieš dalims patenkant į sandėlius, atliekama jų slėgio patikra.

IŠ DALIES SURINKTI STABDŽIŲ TRINKELIŲ MAZGAI

Šis produktas leidžia meistrui užtikrinti tinkamą stabdžių būgno padėtį. Užtikrinama aukščiausia kokybė ir patikimumas, nes reguliavimo sistemos jau yra sumontuotos ir patikrintos. Reguliavimo sistema yra pagrindinis rinkinio „Easy Kit“ elementas, užtikrinantis vienodo atstumo tarp trinkelių ir būgno išlaikymą. Tai užtikrina tolygų frikcinių medžiagų dilimą ir padeda išlaikyti vienodą stabdžių pedalo eigą. Kartu pridedamas ir temperatūrinis segtukas, kuris perkaitus stabdžių būgnui neleidžia užstrigti ratui. Pasirašiusi naują prekybos sutartį, įmonė LPR tapo nauja gamintojo RENAULT iš anksto surinktų stabdžių trinkelių mazgų, stabdžių trinkelių ir stabdžių cilindrų tiekėja. Tai dar kartą patvirtina aukštą produkcijos kokybę ir patikimumą. Automobiliuose RENAULT montuojami stabdžių cilindrai yra žymimi prekės ženklu LPR.

14 348 prekių rūšys tinka 96 % automobilių 25 000 000 vienetų per metus

ASORTIMENTAS

Stabdžių ir sankabos hidraulika, stabdžių būgnai, stabdžių trinkelės, nusidėvėjimo davikliai, stabdžių antdėklai, stabdžių diskai, komplektai „Easy Kit“, apkabos, varantieji velenai, aušinimo skysčio siurbliai, varantieji lankstai, stabdžių žarnelės, stabdžių skystis, diržų įtempikliai ir guoliai, stabdžių, sankabos ir akseleratoriaus lynai.

( +39.0523.780511 7 +39.0523.782526  lpr.info@lpr.it


Į T E M Ą

ALYVOS FILTRAI Tinkamas variklinės alyvos filtravimas turi svarbią reikšmę varančiojo agregato ilgaamžiškumui. Kokį filtrą turi naudoti vartotojas, jei transporto priemonių gamintojai nenurodo aiškių filtravimo reikalavimų?

Ryszard Polit


Į TEMĄ

Transporto gamintojų nuomone, vartotojas turi naudoti tokį alyvos filtrą, koks buvo sumontuotas gamykloje. Šis reikalavimas iš esmės nėra aiškus. Kaip žinoma, sunkvežimių gamintojai ne tik perka filtrus iš specializuotų gamintojų, bet kartu su jais konstruoja naujus varančiuosius agregatus. Be informacijos apie alyvos srautų parametrus, neįmanoma tinkamai sukonstruoti filtro. Ir atvirkščiai – net puikiausiai suprojektuotas variklis be tinkamo filtravimo ilgai neveiks. Šiuolaikiniuose varikliuose būtina taip parinkti alyvos valomąsias savybes, kad filtro keitimo dažnis siektų bent 100 tūkst. km transporto priemonės ridos. Šis parametras vis sunkiau pasiekiamas dėl nuolat blogėjančių alyvos filtrų veikimo sąlygų. Tai susiję su sintetinių alyvų atsiradimu ir siekiu mažinti alyvos filtrų matmenis bei svorį. Variklinėje alyvoje kaupiasi daugybė mechaninių (metalo drožlės) bei cheminių teršalų, kurie turi būti sulaikomi filtruose. Jei tai nebus daroma, alyvoje esančios dalelės veiks variklio ele-

mentus kaip poliravimo pasta. Didelę įtaką variklio vidinių elementų susidėvėjimui turi dalelės nuo 8 iki 60 nanometrų, tačiau pavojingiausios yra mikroskopinės dalelės, kurių skersmuo nesiekia 1 nanometro.

PLUOŠTAS, FLIZELINAS IR PLISAVIMAS Šie prieštaringi reikalavimai, t. y. alyvos filtro keitimo dažnio sumažinimas, kartu mažinant filtro bei filtruojamojo paviršiaus matmenis, įvykdomi naudojant šiuolaikines filtruojamąsias medžiagas. Filtrai – tai įrenginiai, veikiantys mechaninio teršalų atskyrimo principu. Alyva cirkuliuoja aplink filtruojamąją medžiagą ir stambesni teršalai nusėda ant jos paviršiaus. Tačiau smulkios teršalų dalelės, kurių skersmuo apie 0,5 nanometro, juda įvairiomis kryptimis ir, jei nepasiekia pluošto paviršiaus, nėra sulaikomos. Todėl įvairių matmenų teršalams sulaikyti yra naudojamos skirtingos sandaros filtruojamosios medžiagos. Konstruojant filtrą būtina atsižvelgti į du pagrindinius parametrus – eksploatavimo laiką, t. y. gebėjimą kaupti teršalus tam tikrą laiką, bei filtra-

Kas teršia alyvą?

vimo tikslumą, t. y. gebėjimą sulaikyti numatyto dydžio teršalus. Teršalų kaupimui padidinti yra naudojamos porėtos struktūros filtruojamosios medžiagos, kuriose kaupiasi atskirti teršalai. Būdingas tokios filtruojamosios medžiagos bruožas – palaipsniui didėjantis pasipriešinimas alyvos srautui pro filtrą (alyvos slėgio skirtumas prieš ir už filtro), nors filtruojamoji medžiaga yra visiškai užpildyta alyva. Kai poros visiškai užpildomos, pasipriešinimas alyvos srautui staigiai padidėja ir būtina keisti filtruojamąją medžiagą (įdėklą arba visą filtrą). Jei to nepadarysime, atsidarys apėjimo vožtuvas ir alyva nebus filtruojama. Filtravimo tikslumas priklauso nuo filtruojamosios medžiagos rūšies. Tradicinės filtruojamosios medžiagos, pagamintos iš celiuliozės arba popieriaus, sustiprinto sintetiniu pluoštu, šiuo metu yra keičiamos kompozicinėmis filtruojamosiomis medžiagomis, susidedančiomis iš kelių celiuliozės arba pluošto sluoksnių, ar visiškai sintetinėmis – iš pluošto arba flizelino. Tinkamų sluoksnių parinkimas nulemia filtruojamosios medžiagos savybes. Pavyzdžiui, jungiamas vienas sluoksnis medžiagos, gebančios efektyviai kaupti teršalus, su kitu sluoksniu medžiagos, pasižyminčios dideliu filtravimo tikslumu. Bandymų rezultatai rodo, kad didesnis filtravimo tikslumas nebūtinai reiškia mažesnį teršalų kaupimo gebėjimą. Kai kurios visiškai sintetinės filtruojamosios medžiagos pasižymi dideliu filtravimo tikslumu bei ilgu eksploatacijos laikotarpiu. Standartinė filtruojamoji medžiaga sulaiko 9 nanometrų skersmens daleles, o kompozicinė – 4 nanometrų ir dėl daugiasluoksnės struktūros 20 kartų geriau atskiria 10 nanometrų skersmens daleles. Taip pat reikia žinoti, kad filtravimo tikslumas priklauso nuo alyvos pratekėjimo pro filtruojamąją medžiagą greičio.

• variklio gamybos bei montavimo teršalai; • organinės ir neorganinės dalelės, patekusios su oru (kurių nesulaikė oro filtras); • metalo drožlės (dalelės, atsirandančios dėl trinties); • suodžiai (atsirandantys ne iki galo sudegus degalams); • vanduo; • degimo proceso metu susidarančios rūgštinės medžiagos; • nesudegę degalai; • alyvos bei jos priedų oksidacijos ir tarpusavio sąveikos produktai.

Taigi, atsižvelgiant į variklių konstruktorių norus, kuriamos įvairaus filtravimo tikslumo laipsnio bei eksploatacijos laikotarpio filtruojamosios medžiagos. Parenkant filtruojamąją medžiagą, taip pat turi būti įvertinta naudojamos variklinės alyvos rūšis. Kaip rodo tyrimų rezultatai, visiškai sintetinės variklinės alyvos, turinčios didesnį keitimo intervalą, agresyviau veikia filtruojamąsias medžiagas nei anksčiau naudotos mineralinės ir pusiau sintetinės alyvos. Netinkamai parinkta filtruojamoji medžiaga, ilgai veikiama sintetinės alyvos, deformuojasi, dėl to įvyksta dideles pasekmes turintis plisuotų plokštelių susiklijavimas. Teršalams atskirti, deja, reikia didelio filtruojamosios medžiagos paviršiaus ploto. Dėl šios priežasties filtruojamoji medžiaga sudedama klostėmis žvaigždės forma. Taip gaunamas didelis filtruojamasis paviršius, esant sąlyginai mažiems išoriniams matmenims.

IC Aktualijos

25


Į T E M Ą

1 6

Žymėjimai: 1 – šoninis išcentrinis alyvos filtras, 2 – degalų filtras, 3 – viso srauto alyvos filtras, 4 – elektrinis vožtuvas, 5 – slėgio ir temperatūros davikliai, 6 – aušinimo skysčio ištekėjimas į vairuotojo kabinos šildytuvą, 7 – alyvos radiatorius.

2

7

5

5 5

3

Naujuose varikliuose naudojami daugiafunkciai filtruojamieji moduliai (nuotraukoje modulis, naudojamas „Mercedes-Benz Actros“). 4

Įdomu, kad plises formuojančių mašinų konstrukcija yra viena didžiausių filtrų gamintojų paslapčių. Kiekvienas jų formuoja klostes skirtingai, nors iš pirmo žvilgsnio jos atrodo panašiai.

VIENO FILTRO PER MAŽAI Dabartinės variklinės alyvos filtrų konstrukcijos krypsta prie dviejų rūšių filtrų naudojimo: ilgaamžiško viso srauto filtro, sulaikančio stambesnius teršalus, ir šoninio filtro, kuris labai gerai, tiksliai filtruoja ir pro kurį prateka 5–10 % viso alyvos srauto. Dažnai šie filtrai yra įdedami į vieną bendrą korpusą. Viso srauto filtrai – tai dažniausiai keičiami filtrai su filtruojamuoju įdėklu, įdėtu į uždarą metalinį arba plastikinį korpusą, kuris prisukamas prie variklio cilindrų bloko. Kartais naudojami filtrai su keičiamu įdėklu – atidarius korpusą keičiamas tik filtruojamasis įdėklas. Atsižvelgiant į naudotų filtrų perdirbimo galimybes, šiuo metu atsisakoma metalinių dalių, jas pakeičiant plastikinėmis. Šoniniai filtrai pradėti naudoti dėl būtinybės

26

IC Aktualijos

pašalinti iš variklinės alyvos smulkiausius teršalus, kurių skersmuo mažesnis nei 1 nanometras, pvz., suodžius. Buvo pastebėta, kad kai kuriuose varikliuose cilindrų paviršius yra tiek nupoliruo-

tas, kad prie jų neprisikabina alyvos dalelės, todėl nesusidaro apsauginė alyvos plėvelė. Nustatyta, kad cilindrų sieneles nupoliruoja būtent tie teršalai, kurių skersmuo mažesnis nei 1 nanome-


Į TEMĄ

tras. Tokias mažas daleles sulaiko šoninis filtras, o ne viso srauto filtras. Vidaus degimo varikliuose degimo procesas gali būti sureguliuotas taip, kad azoto oksidų arba kietųjų dalelių (suodžių) emisija būtų kuo mažesnė. Galima teigti, kad šonininio filtro naudojimas kai kuriuose varikliuose ypač pagrįstas. Šis filtras montuojamas aukščiausio alyvos slėgio vietoje, t. y. prieš viso srauto filtrą. Naudojami dviejų tipų šoniniai filtrai: su filtruojamuoju įdėklu arba išcentriniai. Pagal įmonės MANN+HUMMEL atliktų tyrimų rezultatus, iš 35 litrų pro išcentrinį filtrą pratekančios alyvos yra sulaikoma apie 500 gramų teršalų, kurių nesulaikė viso srauto filtras. Viso srauto ir šoninis filtras sudaro vadinamąjį filtruojamąjį modulį, kuriame taip pat yra alyvos radiatorius, degalų filtras bei davikliai. Filtruojamuosius modulius pradėjo naudoti įmonė „Hengst“. Naudojamas vienas korpusas, todėl galima atsisakyti įvairių tipų filtrus jungiančių žarnų bei greitai pašildyti arba atvėsinti alyvą (pagal poreikį), o tai labai naudinga optimaliam varančiojo agregato veikimui. Filtruojamuosius modulius naudoja firmos „Mercedes-Benz“, MAN ir „Deutz“.

NEPIRKITE KATĖS MAIŠE Filtro kokybei įtakos turi ne tik atitinkama filtruojamoji medžiaga, užtikrinanti aukščiausią teršalų atskyrimo lygį, esant mažiausiam pasipriešinimui alyvos srautui pro filtrą. Taip pat svarbios yra filtro sudedamosios dalys. Geruose filtruose,

Alyvos filtrai pradėti naudoti nuo pastarojo šimtmečio antrojo dešimtmečio, kai buvo sukurtos uždaros variklių tepimo sistemos. Pirmasis serijiniu būdu gaminamas alyvos filtras buvo „Purolator“, kurio gamybą 1923 m. pradėjo amerikietis Ernest Sweetland. Jo pavadinimas kilo iš trumpinio „Puroillater“ (vėliau švari alyva). Jis buvo sudarytas iš metalinio cilindro ir kelių audinio sluoksnių, kurie buvo keičiami, kai užsiteršdavo. Dėl didelio pasipriešinimo alyvos srautui iš pradžių jis buvo naudojamas tik kaip šoninis filtras. Tobulėjant filtruojamosioms medžiagoms, buvo sukurti viso srauto filtrai. Nuo trečiojo dešimtmečio sunkvežimiuose naudojami viso

Išcentrinio separatoriaus pavidalo šoninis filtras, pro kurį prateka 5–10 % alyvos srauto. Teršalai kaupiasi rotoriuje, besisukančiame 8–10 tūkst. aps./min. greičiu dėl išcentrinės jėgos poveikio. Šoninis filtras sulaiko smulkiausius teršalus, kurių skersmuo mažesnis nei 1 nanometras, pvz., suodžius. Iš 35 l alyvos filtras sulaiko apie 500 gramų teršalų.

kurie keičiami, yra, pvz., naudojama tarpinė, kuri dėl temperatūros poveikio plečiasi, užtikrindama gerą sandarinimą bei tvirtą eksploatuojamo filtro fiksaciją. Dažnai netinkamai įvertinamas filtro apėjimo vožtuvo vaidmuo. Jo užduotis – užtikrinti variklio tepimą, kai užsikemša filtruojamasis įdėklas, nukreipiant alyvą tiesiogiai į variklio tepimo sistemą, aplenkiant filtrą. Kadangi eksploatuojant transporto priemonę keičiasi variklinės alyvos tankis ir filtro pralaidumas, sudėtinga optimaliai parinkti alyvos slėgio vertę, kuriai esant šis vožtuvas turėtų atsidaryti. Šis slėgis priklauso nuo konkretaus variklio sandaros. Todėl šio vožtuvo gamybos preciziškumas yra ypač svarbus, nes jis turi atsidaryti esant nustatytam alyvos slėgiui. Deja, alyvos filtro pirkėjas neturi galimybės patikrinti perkamo filtro kokybės. Kadangi visų transporto priemonei reikalingų filtrų pirkimo sąnaudos neviršija 1 % eksploatacijos sąnaudų, ko gero, neverta taupyti filtrų sąskaita. Pasirinkdamas filtrą, vartotojas gali vadovautis vien tik geru jo gamintojo vardu.

srauto filtrai su keičiamais įdėklais. Nuo penktojo dešimtmečio pradėta naudoti pirminius filtrus, sudarytus iš tinklelio, taip pat plyšelių tipo – iš daugelio specialios formos plonų plokštelių, pritvirtintų prie vertikalaus strypo, bei tikslaus filtravimo filtrus su įdėklais, pagamintais iš popieriaus, techninio veltinio arba audinio. Tuo metu taip pat buvo naudojami išcentriniai filtrai, kurių rotorius buvo varomas išcentrinės jėgos arba mechaniškai – variklio. Filtrus su keičiamais įdėklais nuo šeštojo dešimtmečio pradėjo keisti neardomi filtrai („spin-on“).

Popierinis filtro įdėklas.

IC Aktualijos

27


Į T E M Ą

Pavel Kleinov

NEBIJOKITE PURKŠTUVŲ „COMMON RAIL“

Už naujų purkštuvų kainą kartais galima įsigyti visą geros būklės variklį. Verta žinoti, kurių modelių automobiliuose yra patikima ir nebrangi įpurškimo sistema.

Purkštuvai„Common Rail“ kainuoja labai daug. Laimei, daugelį jų galima restauruoti. Nors šiandieniniai dyzeliniai varikliai yra laikomi pačiais sudėtingiausiais varikliais, techniškai sistema „Common Rail“ atrodo kur kas paprastesnė nei anksčiau naudotos sistemos su įpurškimo siurbliu. Šios sistemos genialumas slypi jos paprastume, kuris padėjo išstumti iš rinkos konkurencinius sprendimus, pavyzdžiui, įpurškimo sistemas siurblys purkštukas („Pumpe Düse“).

SKIRTINGOS KONCEPCIJOS Lengvuosiuose automobiliuose naudojamos įvairių rūšių sistemos „Common Rail“. Tačiau jas paprastai galima suskirstyti į du tipus – klasikinį elektromagnetinį arba pjezoelektrinį įpurškimą. Šias sistemas gamina keturi gamintojai: „Bosch“, „Continental“, „Delphi“, „Denso“. „Bosch“, „Delphi“ ir „Denso“ – tai žinomi automobilių elektronikos gamintojai. „Bosch“ įpurškimo sistemą gamina nuo praėjusio amžiaus pabaigos, „Delphi“ perėmė dyzelino įpurškimo technologiją, įsigydama įmonę „Lucas“, o japonų įmonė „Denso“ įgijo patirties bendradarbiaudama su „Bosch“ ir „Magnetti-Marelli“. Tuo tarpu „Continental“ įsigijo įmones „Siemens“ bei VDO ir Vokietijoje tapo

pagrindine „Bosch“ konkurente. Šios įmonės purkštuvai prekės ženklu „Continental“ yra žymimi jau maždaug metus, anksčiau ant jų būdavo „Siemens“ logotipas. Visapusiškiausia yra rinkos lyderė „Bosch“, kuri gamina tiek elektromagnetinius, tiek pjezoelektrinius purkštuvus. Daug mažesniu mastu abiejų tipų purkštuvus gamina „Delphi“ ir „Denso“. O „Continental“ („Siemens“) orientuojasi išskirtinai į pjezotechnologiją.

KIEKVIENA ŠARKA SAVO UODEGĄ GIRIA Reklaminiuose lankstinukuose kiekvienas gamintojas giria savo sprendimus kaip geriausius. Tačiau praktika dažnai atskleidžia daugumos jų trūkumus. Pačios paprasčiausios konstrukcijos yra „Bosch“ elektromagnetiniai purkštuvai. Juos taip pat paprasčiausia remontuoti. „Delphi“ norėjo žengti žingsnį toliau ir parengė daug sudėtingesnę savo elektromagnetinių purkštuvų valdymo sistemą. Todėl šie produktai yra jautriausi degalų kokybei ir, deja, nelabai patvarūs. Įmonei „Denso“ pavyko sukonstruoti pačius patvariausius elektromagnetinius purkštuvus, tačiau daugelį metų problema buvo atsarginių dalių remontui trūkumas. Labiausiai subalansuota yra pjezoelektrinių purkštukų kategorija – „Bosch“ ir „Siemens“ („Continental“), iš dalies ir „Denso“ naudojamos konstrukcijos yra panašios, nedaug

skiriasi ir jų patvarumas. Šioje grupėje išsiskiria tik „Delphi“, kurios pjezoelektriniai purkštuvai yra nepatikimi ir, kaip tvirtina servisų darbuotojai, kėlė problemų nuo pat pradžių. Kuri sistema gali būti remontuojama? Atsižvelgiant į remonto galimybes, geriausia rinktis automobilį, kuriame yra klasikinė „Bosch“ įpurškimo sistema „Common Rail“. Šio tipo purkštuvų remontą gali atlikti beveik visi specializuoti servisai, nors galutinis rezultatas, žinoma, priklauso nuo kruopštumo ir sąžiningumo. Elektromagnetiniai „Delphi“ purkštuvai taip pat yra remontuojami, tačiau beveik visada būtina pakeisti antgalius, kad atlikus remontą purkštuvus būtų galima užkoduoti. Tai padidina remonto kainą, o neatlikus kodavimo variklis veiks netolygiai. „Denso“ elektromagnetiniai purkštuvai įprastai eksploatuojami ilgiausiai, tačiau jų remontas galimas tik keičiant atsargines dalis. Deja, jų tiekimas ne visada būna sklandus. Kalbant apie pjezoelektrinius purkštuvus, tai tiek „Delphi“ (ypač reti), tiek „Bosch“ nėra remontuojami. Neseniai pasirodė „Siemens“ („Continental“) purkštuvai, yra galimybė panaikinti stūmiklio tarpą, todėl jų remontas taip pat tampa įmanomas. Tačiau jie skirti tik kai kuriems modeliams, daugiausia su PSA 2.0 HDi 16V varikliais (ir jų atmainomis, naudojamomis „Ford Mondeo IV“, „Focus“, „Galaxy“ ir „S-Max“ bei „Volvo S40“ ir „S60“).

KĄ REIKIA ŽINOTI APIE PURKŠTUVUS „COMMON RAIL“? Elektromagnetiniai „Bosch“ purkštuvai Išardomi ir gana paprastai remontuojami. Eksploatuojami 200 tūkst. km („Opel“ varikliuose 1.9 CDTI ir „Fiat“ 1.9 JTD – net 500 tūkst. km). Modelių pavyzdžiai: „Alfa Romeo 159“ 2.0 JTDM, „Fiat Punto“ 1.3 JTD, „KiaCee’d“ 1.6 CRDi, „Mercedes“ C220 CDI W202, „Opel Vectra C“ 1.9 CDTI, „Renault Laguna II“ 1.9 dCi, „Volvo V70“ D5, „BMW 320d“ E46.

Elektromagnetiniai „Delphi“ purkštuvai Lyginant su „Bosch“ produktais, jie yra daug jautresni degalų kokybei. Jų remontas taip pat yra brangesnis, tačiau įmanomas. Didesnė viso remonto kaina yra dėl to, kad būtina naudoti naujus purkštukus ir vožtuvus. Standartinis eksploatavimo laikas siekia iki 150 tūkst. km. Modelių pavyzdžiai: „DaciaLogan“ 1.5 dCi, „Ford Focus“ 1.8 TDCi, „Renault Megane II“ 1.5 dCi, „Nissan Almera“ 1.5 dCi, „Hyundai Santa Fe“ 2.2 CRDi, „KiaCarnival“ 2.9 CRDi, „Ford Mondeo III“ 2.0 TDCi.

28

IC Aktualijos


Į TEMĄ

Elektromagnetiniai „Denso“ purkštuvai Elektromagnetiniai „Denso“ purkštuvai yra laikomi geriausiai pagamintais ir patvariausiais. Tačiau dar neseniai nebuvo jų atsarginių dalių. Šiuo metu daugumą jau galima remontuoti. Modelių pavyzdžiai: „Mazda 6“ 2.0 CD, „Nissan Pathfinder“ 2.5 dCi, „Opel Corsa“ 1.7 CDTI, „MitsubishiPajero“ 3.2 Di-D, „Toyota Avensis II“ 2.0 D-4D.

Pjezoelektriniai „Continental“ („Siemens“) purkštuvai Anksčiau buvo žymimi prekės ženklu „Siemens“, dabar – „Continental“. Jie yra patvarūs, tačiau dar neseniai buvo laikomi neremontuojamais. Šiuo metu atsiranda atsarginių dalių ir kai kurie servisai imasi jų remonto. Eksploatuojami daugiau nei 200 tūkst. km. Modelių pavyzdžiai: „Citroen C5 II“ 2.0 HDi, „Mercedes“ C220 CDI W204, „Volvo V50“ D4, „Peugeot 207“ 1.4 HDi.

Pjezoelektriniai „Bosch“ purkštuvai Jie montuojami daugelyje naujų modelių ir konstrukciškai yra labai panašūs į „Continental“ purkštuvus. Panašus ir eksploatavimo laikas (daugiau nei 200 tūkst. km). Deja, jie neremontuojami, nėra jų atsarginių dalių. Modelių pavyzdžiai: „Audi A6“ 3.0 TDI, „BMW 320d“ E90, „Nissan Qashqai“ 2.0 dCi, „Skoda Octavia III“ 2.0 TDI.

Pjezoelektriniai „Denso“ purkštuvai Gana patvarūs, tačiau neardomi ir neremontuojami. Naudojami nedideliame skaičiuje modelių, dažniausiai galima rasti „Lexus“ ir naujuose automobiliuose „Toyota“. Modelių pavyzdžiai: „Lexus IS“ 2.2D, „Toyota Rav-4 IV“ 2.2 D-4D.

Pjezoelektriniai „Delphi“ purkštuvai Tai iš esmės yra rinkos paribys. Debiutavę kartu su „Mercedes-Benz E 250“ CDI BlueEfficiency (2009 m.), iš karto pradėjo kelti problemas (jeigu automobiliai būdavo nenaudojami ilgesnį laiką, užkaisdavo). Vėliau jų konstrukcija buvo šiek tiek pakeista. Modelių pavyzdžiai: „Mercedes E 250“ CDI BluEfficiency.

ĮPURŠKIMO SISTEMOS „COMMON RAIL“ GEDIMAI Planuota, kad įpurškimo sistema „Common Rail“ be jokių gedimų turėtų būti eksploatuojama daugiau nei 200 tūkst. km. Ar taip bus iš tiesų, priklauso nuo sistemos konstrukcijos ir naudojimo sąlygų. Pačios nepatvariausios ir jautriausios degalų kokybei yra įmonės „Delphi“ įpurškimo sistemos, kuriose problemos gali prasidėti jau nuvažiavus 140 tūkst. km. Patvariausiais laikomi Japonijos įmonės „Denso“ produktai. Pjezoelektriniai „Bosch“ ir „Continental“ („Siemens“) purkštuvai įprastai eksploatuojami daugiau nei 200 tūkst. km, panašiai kaip ir elektromagnetiniai „Bosch“ purkštuvai.

Įpurškimo sistemos „Common Rail“ gedimo požymiai: › sudėtinga užvesti; › juodos spalvos išmetamosios dujos; › netolygiai veikia variklis, ypač laisvąja eiga; › suvartojama daugiau degalų; › sumažėja efektyvumas; › perkaista variklis.

lygojami purkštuvų gedimo. Pasitaiko aukšto slėgio siurblio, degalų slėgio reguliatoriaus ir kitų jutiklių gedimų. Matuojant purkštuvų parametrus, galima gana greitai nustatyti jų būklę.

Juodos spalvos išmetamosios dujos – tai tipinis įpurškimo sistemos „Common Rail“ gedimo požymis.

Netolygus darbas laisvąja eiga – taip pat dažnas purkštuvų gedimo požymis. Sistemos „Common Rail“ gedimai ne visada są-

jais tai apsunkina rūdys.

Paprastas bandymas suteikia galimybę patikrinti purkštuvų perpylimus. Bet kuris servisas matavimo prietaisu gali patikrinti vadinamąsias purkštuvų korekcijas. Mechanikas gali atlikti pradinį purkštuvų gedimo nustatymą, prijungęs matavimo prietaisą, patikrinęs slėgį bei vadinamąsias purkštuvų korekcijas. Dar vienas paprastai atliekamas patikrinimas – tai vadinamasis purkštuvų perpylimo matavimas. Servisas gali paprastai išmontuoti purkštuvus iš automobilio, nors kai kuriais atve-

Dauguma mechanikų sugeba išmontuoti purkštuvus.

IC Aktualijos

29


Į T E M Ą

Adam Możdżonek

TPMS JUTIKLIAI

Padangų slėgio kontrolės sistema (Tire Pressure Monitoring System) Pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 661/2009, įsigaliojusį 2012 m. lapkričio 1 d., visi naujai sertifikuojami (homologacija) automobiliai, kurių didžiausia leidžiamoji masė yra ne didesnė kaip 3,5 t, turi turėti įrengtą oro slėgio padangose kontrolės sistemą (angl. Tire Pressure Monitoring System). Nuo 2014 m. lapkričio 1 d. šis reikalavimas taikomas visoms anksčiau nurodytoms transporto priemonėms (M1 kategorijos), parduodamoms Europos Sąjungoje. Reikalavimas naudoti padangų slėgio jutiklius pirmiausia yra skirtas saugumo lygiui keliuose didinti. Netinkamas padangų slėgis, visų pirma, slėgių skirtumas skirtinguose ratuose, gali turėti įtakos automobilio vairavimui ir aktyviam saugumui – ypač automobilio valdymui avarinėse situacijose, pavyzdžiui, stabdant arba staigiai keičiant kryptį. Be to, TPMS taip pat turėtų sumažinti susidarančių atliekų kiekį, nes mažina padangų susidėvėjimą ir degalų sąnaudas, taigi užtikrina, kad nauji automobiliai yra ekologiškesni. Pagal reglamento nuostatas, TPMS turi aptikti padangų slėgio kritimą 20 % arba jo sumažėjimą iki 1,5 bar (per 10 minučių vienam ratui ir per 60 minučių 4 ratams) ir apie jį informuoti (naudojama įspėjamoji lemputė). Tačiau reglamentas nenustato reikalavimų, susijusių su sistemos, kuri turi būti naudojama, tipu – ji gali būti netiesioginė arba tiesioginė. Vis dėlto praktikoje anksčiau minėti reikalavimai, ypač nustatantys mažiausią reakcijos laiką, daro įtaką vis mažesniam netiesioginių sistemų ir vis didesniam tiesioginių sistemų populiarumui – daugelyje naujų automobilių diegiami aktyvūs padangų slėgio jutikliai.

Dėl poreikio atlikti papildomas priežiūros užduotis keisis autoservisų ir kvalifikuotų vulkanizavimo įmonių darbo organizavimas. Be įprastinių užduočių, reikės: • patikrinti įspėjamąją lemputę (arba transporto priemonės ekrano rodmenis) – jeigu lemputė šviečia, būtina patikrinti, ar taip yra dėl sistemos klaidos, ar dėl slėgio rate sumažėjimo; • priimant transporto priemonę į servisą, atlikti jutiklių diagnostiką ir nustatyti, ar visi jie veikia

tinkamai – atliekant diagnostiką, galima patikrinti baterijų būklę, kiekvieno transporto priemonės rato slėgį ir temperatūrą; • kiekvieną kartą keičiant padangas arba jutiklius, pakeisti ventilio elementus – tai padės ateityje išvengti problemų, susijusių, pavyzdžiui, su tarpiklių gedimais arba nesandarumu; • užprogramuoti jutiklius ir (arba) sukonfigūruoti (pritaikyti) naują transporto priemonės jutiklių komplektą.

Tiesioginis veikimo principas. Šaltinis – „Global Traders“

TPMS tipai ir jų savybės Kaip minėta anksčiau, nėra jokių aiškių reikalavimų, nustatančių, kokio tipo TPMS turi būti montuojamos transporto priemonėse. Todėl rinkoje siūlomi du pagrindiniai tipai – pigiau eksploatuojama, tačiau nelabai tiksli netiesioginė sistema ir tiesioginė sistema, kurioje naudojami aktyvūs slėgio jutikliai. Netiesioginė sistema naudoja informaciją apie rato sukimosi greitį, kurią gauna iš ABS bei ESP sistemų jutiklių. Daugiausia montuojama VW grupės, PSA, „Fiat“ automobiliuose. Šis matavimas yra vadinamas netiesioginiu, nes slėgis nustatomas netiesiogiai, remiantis rato apsisukimų per laiko vienetą matavimu. Kuo didesnis slėgis, tuo didesnis rato skersmuo, o kuo dides-

30

IC Aktualijos

nis skersmuo, tuo mažesnis apsisukimų per laiko vienetą skaičius, lyginant su kitais ratais. Tas pats principas taikomas ir atvirkščiai – kuo mažesnis slėgis, tuo mažesnis rato skersmuo, taigi, ratas per laiko vienetą apsisuka daugiau kartų. ABS ir ESP sistemas valdantis kompiuteris lygina skirtingų ratų apsisukimų skaičius ir, nustatęs neatitikimus, informuoja vairuotoją atitinkamu pranešimu prietaisų skydelyje. Šio sprendimo trūkumas – sistema nematuoja faktinio kiekvienos padangos slėgio, tik skersmens vidurkio skirtumą viename iš ratų. Problemos kyla, kai slėgis sumažėja visuose ratuose. Netiesioginė sistema to nelaiko sutrikimu, nes

nenustato kurio nors rato skersmens pasikeitimo. Be to, netiesioginis matavimas pasižymi didele paklaida ir lėta reakcija. Tiesioginė sistema paremta padangose sumontuotų, dažniausiai į oro ventilius integruotų, jutiklių rodmenimis. Ši sistema montuojama maždaug 80 % transporto priemonių, kurios turi TPMS. Taip pat yra jutikliai, montuojami tiesiai ant padangos (naujausias įmonės VDO sprendimas). Pagrindinis tiesioginės sistemos privalumas yra nuolatinis ir faktinis padangos slėgio matavimas, kuris užtikrina neabejotinai trumpesnį reakcijos į staigų pasikeitimą laiką. Kita vertus, šiai sistemai reikia skirti daugiau dėmesio atliekant techninę priežiūrą bei naudoti atitinka-


Į TEMĄ

mas diagnostikos priemones. Tiesioginės sistemos taip pat gali aptikti naujai sumontuotus jutiklius (remdamosi nauju identifikacijos numeriu), todėl pakeistus jutiklius reikia atitinkamai pritaikyti (išskyrus automobilius, kuriuose yra automatinio naujų jutiklių atpažinimo funkcija).

Duomenys apie tiesioginių ir netiesioginių sistemų naudojimą transporto priemonėse. Duomenis surinko įmonė „Wurth“. Šaltinis – „Global Traders“

Pateiktoje lentelėje matome, kad, netiesioginės sistemos daugiausia yra montuojamos VW (VW, „Audi“, „Skoda“, „Seat“), PSA („Citroen“, „Peugeot“) ir „Fiat“ grupės automobiliuose. Kitose transporto priemonėse (mėlynai pažymėti stulpeliai) yra naudojamos tiesioginės sistemos.

Slėgio jutiklių tipai ir tinkamas jų pasirinkimas Šiuo metu rinkoje galima rasti beveik 150 skirtingų rūšių slėgio jutiklių. Tipišką jutiklį, kuris yra aktyvios (tiesioginės) TPMS elementas, sudaro slėgio jutiklis su radijo siųstuvu (veikiančiu 434 MHz dažniu Europos rinkai skirtuose automobiliuose ir 315 MHz dažniu JAV rinkai skirtuose automobiliuose), maitinimo baterija ir aliumininis („clamp-in“) arba guminis („snap-in“) oro ventilis.

užtikrinti didelį atsparumą drėgmės poveikiui, jutikliai yra įdedami į sandarų korpusą ir gamintojai nenumato baterijos pakeitimo galimybės. „Snap-in“ tipo ventilius paprasčiau montuoti nei aliumininius, tačiau šio tipo ventilius rekomenduojama naudoti, visų pirma, su plieno ratlankiais, didžiausiam važiavimo greičiui siekiant ne daugiau kaip 210 km/val. Esant didesniam greičiui ir aliumininiams ratlankiams, reikia naudoti aliumininius („clamp-in“) ventilius.

Tipinio „clamp-in“ jutiklio konstrukcija: 1 – jutiklio korpuso tvirtinimo varžtas, 2 – jutiklio korpusas, 3 – aliumininis oro ventilis su tarpikliu, 4 – poveržlė, 5 – tvirtinimo veržlė, 6 – ventilio dangtelis. Šaltinis – „Global Traders“.

„Clamp-in“ tipo jutiklio vidaus vaizdas. Šaltinis – „Virago“.

Numatyta, kad jutikliai gali būti eksploatuojami maždaug 7 metus arba 150 tūkst. km. Tai

sąlygoja įmontuotos baterijos eksploatavimo laikas, kuris priklauso nuo transporto priemonės naudojimo temperatūros – kuo mažesnė temperatūra, tuo trumpesnis eksploatavimo laikas. Dažniausiai naudojamos CR2050 tipo 3 V ličio-mangano baterijos. Deja, dėl būtinybės

„Snap-in“ jutiklis. Nuotraukoje – įmonės CUB jutikliai „UNI-sensor“. Šaltinis –„Global Traders“.

OEM (originalūs) ir universalūs jutikliai Prieš pradėdamas remontuoti transporto priemones, kuriose yra TPMS, servisas turi apsispręsti, su kokiais jutikliais dirbs – OEM (originaliais) ar universaliais. OEM (originalūs) jutikliai – tai jutiklių, kurie naudojami kaip originali gamyklinė automobilio įranga, atitikmenys. Šie jutikliai visada yra užpro-

gramuoti atsižvelgiant į konkretaus automobilio arba automobilių grupės parametrus, todėl juos galima naudoti tik atitinkamuose modeliuose. Universalūs jutikliai (pavyzdžiui, įmonės „Schrader“ jutikliai „EZ-Sensor“ arba įmonės CUB jutikliai „UNI-Sensor“) atlieka tas pačias funkcijas, tačiau, siekiant, kad jie tinkamai veiktų, naudojant atitinkamą diagnostikos prietaisą, reikia juos

užprogramuoti (priskirti) pagal atitinkamą automobilio markę ir modelį. Neabejotinas universalių jutiklių privalumas yra galimybė naudoti tik vieno tipo jutiklius daugelyje transporto priemonių. Padangų servisui tai patogus sprendimas, nes siekiant klientui atlikti tinkamą ir greitą remontą, nereikia sandėliuoti

IC Aktualijos

31


Į T E M Ą

GAMINTOJAS

JUTIKLIS

PROGRAMUOJAMI

KONFIGŪRUOJAMI

NEKONFIGŪRUOJAMI

Universalių jutiklių pagal gamintojus lentelė. Šaltinis – „Virago Produkt“.

skirtingų jutiklių, skirtų daugybei įvairių modelių, pakanka tik turėti atitinkamą programuojamų jutiklių atsargą. Universalūs jutikliai dažniausiai yra tinkami daugumai populiariausių automobilių modelių. Pavyzdžiui, CUB jutikliai „UNI-Sensor“ turi paten-

tuotos formos ventilį, suteikiantį galimybę reguliuoti kontakto su ratlankiu kampą 0–30° ribose, taip siekiant padidinti suderinamumą su skirtingų tipų ratlankiais. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad nėra universalaus jutiklio, kuris būtų tinkamas visiems rinkoje esantiems automobiliams, todėl OEM ir universalių jutiklių gamintojai turi

atitinkamas suderinamumo lenteles, kurias naudojant galima patikrinti universalių jutiklių paskirtį arba pasirinkti konkrečiam modeliui skirtus jutiklius. Viena tokių duomenų bazių yra įmonės CUB svetainė www.cub-tpms.pl arba įmonės „Schrader“ sukurta „TPMS Euroshop“ svetainė www.tpmseuroshop.com.

Universalių jutiklių tipai Tinkamo universalaus jutiklio pasirinkimo tikrai nepalengvins faktas, kad rinkoje yra siūloma keletas rūšių šių jutiklių. Nepaisant to, kad pagrindinė jų funkcija yra tokia pati, t. y. matuoti slėgį, yra ir tam tikrų skirtumų, kurie neabejotinai turi privalumų ir trūkumų. Anksčiau pateiktoje lentelėje nurodyti 3 universalių jutiklių tipai: • programuojami jutikliai (vadinamieji „tušti“), suteikiantys duomenų perrašymo į kitą daviklį galimybę, • iš anksto užprogramuoti konfigūruojami jutikliai, • iš anksto užprogramuoti nekonfigūruojami jutikliai. Programuojami jutikliai – populiariausi rinkoje universalūs jutikliai. Naudojant diagnostikos prietaisą, galima užprogramuoti jutiklį (priskirti atitinkamą identifikavimo numerį) iš duomenų

32

IC Aktualijos

bazės pasirinktam automobiliui arba sukurti gamyklinio jutiklio „kloną“. „Klonavimo“ procesas atliekamas nukopijuojant originalaus jutiklio identifikavimo numerį į naują, „tuščią“ universalų jutiklį (jeigu antrajam ratų komplektui naudojami „klonuoti“ jutikliai, nereikia konfigūruoti transporto priemonės kompiuterio). Tačiau reikia atminti, kad kiekvieną ratą (su „klonuotais“ jutikliais) reikia montuoti toje pačioje vietoje, kurioje buvo ratas su originaliu jutikliu. Iš anksto užprogramuoti konfigūruojami jutikliai – jų atmintyje yra gamykloje užprogramuoti protokolai, skirti iki kelių dešimčių transporto priemonių modelių. Diagnostinė įranga šiuo atveju naudojama tik atitinkamam protokolui, skirtam konkrečiai transporto priemonei, aktyvuoti. Aktyvavus protokolą, jutiklis siunčia informaciją, naudodamas tik pasirinktą protokolą, skirtą konkretaus modelio automobiliui. Deja, galimų įrašyti protokolų skaičius yra

ribotas, todėl vienas gamintojas siūlo keletą skirtingų jutiklių, pavyzdžiui, HUF – „IntelliSens“ arba „Hamaton“ – „Multi Pro sensor“. Iš anksto užprogramuoti nekonfigūruojami jutikliai – jų, kaip ir konfigūruojamų jutiklių, atmintyje yra įrašyta atitinkamų transporto priemonių duomenų bazė, tačiau šie protokolai yra aktyvuojami gamybos proceso metu. Taigi, jų nereikia aktyvuoti naudojant diagnostikos prietaisą, tačiau didelis šio sprendimo trūkumas yra tai, kad jutiklis siunčia duomenis, pakaitomis naudodamas visų sistemoje įrašytų automobilių protokolus. Tai lemia daug greitesnį nei kitų rūšių jutikliuose baterijos išsikrovimą. Tokio sprendimo pavyzdys yra įmonės VDO jutikliai „REDISensor“, montuojami padangoje. Taigi, kurie universalūs jutikliai yra geriausi? Be abejo, vienareikšmiško atsakymo nėra, tačiau atrodo, kad servisui patogiausias ir universaliausias


Į TEMĄ

funk cionalumas vis mažės – automobilių, kuriuose jie yra naudojami, duomenų bazė bus vis mažesnė. Taip pat turėtumėte žinoti, kad šie jutikliai po keleto valandų, kai jie aktyvuojami, užsiblokuoja ir jų jau nebegalima perprogramuoti – kiekviena klaida, Įmonės VDO universalus nekonfigūruojamas jutiklis „REDI-Sensor“. Šaltinis – „Virago grąžinimas arba Produkt“. pretenzija bus sprendimas yra „tušti“ programuojami jutikliai, serviso problema. Ši problema nekyla naudopavyzdžiui, įmonės „Schrader“ jutikliai „EZ-Senjant programuojamus universalius jutiklius, kusor“ arba įmonės CUB jutikliai „UNI-Sensor“, kurie riuos galima koduoti neribotą skaičių kartų, kol yra vieni populiariausių rinkoje. Naudojant vieno išsikraus baterija. tipo jutiklius, skirtus įvairių rūšių automobiliams, galima sutaupyti laiko ir vietos servise, reikalingos įvairių tipų jutikliams sandėliuoti. Dėl galimybės „klonuoti“ gamyklinius jutiklius, šio tipo

TPMS priežiūros ir remonto priemonės

Diagnostikos prietaisai

Įmonės SCHRADER universalus programuojamas jutiklis „EZ-Sensor“. Šaltinis – „Schrader“

jutiklius taip pat galima naudoti mechaninio originalaus jutiklio pažeidimo atveju. Jeigu atliekant diagnostiką jutiklis „neatsako“, t. y. negalima nuskaityti jo identifikacijos numerio, šį numerį galima perskaityti tiesiogiai ant pažeisto jutiklio korpuso ir įrašyti rankiniu būdu, naudojant diagnostikos prietaisą. Tačiau rankinis „klonavimas“ yra įmanomas tik naudojant prietaisą „Sensor AID“ ir prekės ženklo CUB universalius jutiklius. Kita vertus, turime iš anksto užprogramuotus jutiklius (pavyzdžiui, HUF – „IntelliSens“, VDO – „REDI-Sensor“), kurių nepaneigiamas trūkumas yra būtinybė turėti didesnį jutiklių asortimentą, kad jie tiktų visiems automobilių modeliams rinkoje, taip pat jie eksploatuojami trumpesnį laiką, nes greičiau išsikrauna baterija. Be to, iš anksto užprogramuoti jutikliai išleidžiami serijomis, todėl rinkoje siūlomų jutiklių atmintyje yra įrašyti protokolai, skirti tik tam tikriems automobiliams. Seni jutikliai nebetiks naujiems automobiliams, todėl ankstesnių serijų jutiklių

Automobilių, turinčių tiesiogines TPMS, skaičius nuolat didės, todėl netrukus kiekvienas profesionalus padangų servisas, siekdamas generuoti pajamas ir užtikrinti aukščiausio lygio paslaugų kokybę, privalės turėti slėgio jutiklių diagnostikos prietaisą. Tačiau rinkoje vėlgi yra siūlomi įvairūs TPMS priežiūrai ir remontui skirti diagnostikos prietaisai, todėl negalima vienareikšmiškai pasakyti, kuris jų yra geriausias, skirtas universaliems jutikliams. Bet galima aiškiai apibrėžti savybes, kuriomis turi pasižymėti visapusiškas įrenginys, galintis patenkinti visus profesionalaus serviso poreikius. Reikia atminti, kad pagrindinė funkcija, kurią turi visi rinkoje siūlomi prietaisai – tai belaidė kliento automobilyje sumontuotų jutiklių diagnostika (nuskaitymas). Netgi ši pagrindinė funkcija gali duoti daug naudos, pavyzdžiui: • paprasčiau įvertinamas gedimas šviečiant TPMS lemputei prietaisų skydelyje – jutiklių patikrinimas turėtų būti pirmasis automobilio remonto padangų servise žingsnis; • galimybė atspausdinti išsamią jutiklių būklės ataskaitą didina serviso prestižą, pavyzdžiui, kalbant apie VDO įrenginį VT56, galimybė nenuėmus ratų aptarti su klientu gautų parametrų tinkamumą arba galimas problemas,

„VDO“ VT56 „ATEQ“ diagnostikos prietaisas su spausdintuvu. Šaltinis – VDO

gali turėti teigiamos įtakos teikiamų paslaugų kokybei; • ateityje taip pat bus svarbu patikrinti jutiklyje sumontuotos baterijos išsikrovimo lygį – jos būklę galima įvertinti tik naudojant specialų įrenginį. Universalių jutiklių programavimas yra viena operacijų, kurių negalima atlikti be tam skirto TPMS priežiūros ir remonto prietaiso. Kaip matome anksčiau pateiktoje lentelėje, šią funkciją atlieka visi populiaresni prietaisai. Tačiau reikia atkreipti dėmesį į galimybę suderinti naujus jutiklius per OBD – galima įsigyti prietaisą, kuriame įrašyta išsami gamyklinė duomenų bazė, apimanti daugiau nei 90 % transporto priemonių. Be to, „Sensor-AID“ suteikia galimybę sukurti sugedusio jutiklio „kloną“, rankiniu būdu įvedant identifikavimo numerį. Reikia pažymėti, kad dėl galimybės naudoti OBD sąsają CUB prietaisas „Sensor-AID“ yra kompleksinis sprendimas. Iš rinkoje siūlomų įrenginių taip pat galima išskirti paprastus prietaisus, skirtus TPMS greitai diagnozuoti ir universaliems jutikliams programuoti, pavyzdžiui, „TEXA“ TPS arba „BOSCH“ TPA 200. Tiesa, šiuose prietaisuose nėra suderinimo per OBD funkcijos, tačiau jie gali išplėsti jau turimos diagnostinės įrangos galimybes. Rinkoje taip pat galima rasti prietaisų, kurie, be visapusiškos TPMS priežiūros ir belaidžio slėgio jutiklių diagnozavimo, taip pat suteikia galimybę išplėtoti funkcionalumą – atlikti visų kitų transporto priemonės sistemų diagnostiką. Toks įrenginys yra įmonės TEXA „AXONE S“ TPS.

TEXA diagnostikos prietaisas TPS ir CUB prietaisas „Sensor-AID“. Šaltinis – TEXA, „Global Traders“.

IC Aktualijos

33


AU TO S E RV I SU I

Įrenginio pavadinimas Jutiklių diagnostika (slėgis, temperatūra, jutiklio identifikacijos numeris, baterijos būklė)

„CUB“ „Sensor AID“

„VDO“ VT56 „ATEQ“

„MM Connet EVO“ „Tecnomotor“

„TEXA“ TPS

„TEXA“ „AXONE S“ TPS

„HELLA“ TPM „Bartec“

TAIP

TAIP

TAIP

TAIP

TAIP

TAIP

TAIP

ES ir JAV transporto priemonių duomenų bazė TAIP

TAIP

TAIP

TAIP

TAIP

TAIP

TAIP

Universalių jutiklių programavimas

TAIP

TAIP

TAIP

TAIP

TAIP

TAIP

TAIP

Remontuojami universalūs jutikliai

„Schrader“ „EZ-sensor“ „Alligator sens.it“ „Huf“ „IntelliSens“

„CUB“ „UNISensor“

„Schrader“ „EZ-sensor“ „Alligator sens.it“ „Huf“ „IntelliSens“ „VDO“ „REDI-Sensor“

„Schrader“ „EZ-sensor“, „Alligator sens.it“, „Huf“ „IntelliSens“, „TECH T-Pro“

„Schrader“ „EZ-sensor“ „Alligator sens.it“ „Huf“ „IntelliSens“ „TECH T-Pro“

„Schrader“ „EZ-sensor“ „Alligator sens.it“ „Huf“ „IntelliSens“

„Schrader“ „EZ-sensor“ „Alligator sens.it“

Naujų jutiklių pritaikymo per OBD funkcija

TAIP

TAIP (papildoma galimybė)

TAIP (papildoma galimybė)

NE

TAIP

TAIP

NE

Belaidis spausdintuvas

TAIP (papildoma įranga)

NE

NE

NE

NE

NE

NE

Klaidų nuskaitymo per OBD galimybė

TAIP

NE

TAIP (papildoma galimybė)

NE

TAIP (papildoma visos TAIP diagnostikos galimybė)

NE

Meniu lenkų kalba

TAIP

TAIP

TAIP

TAIP

TAIP

TAIP

TAIP

Programinės įrangos atnaujinimas

Metinė atnaujinimo kaina

nemokamas mokamas

mokamas

mokamas

mokamas

mokamas

Jutiklių montavimo įrankiai

Rinkoje siūlomi specialūs slėgio jutiklių montavimo įrankių komplektai, užtikrinantys nustatytas sukimo momentų ribas. Montuojant naujus ju-

tiklius, būtina laikytis ne tik tinkamų sukimo momentų, bet ir tinkamos jutiklio korpuso padėties ratlankio atžvilgiu reikalavimų.

Tinkamas montavimas.

Netinkamas montavimas.

Kadangi TPMS jutikliai yra sąlyginai trapūs, nustatyti labai tikslūs jų montavimo parametrai, pavyzdžiui, tvirtinimo veržlės sukimo momentas ir jutiklio korpuso tvirtinimo prie oro ventilio varžto sukimo momentas. Įprastai šie parametrai siekia atitinkamai 4–8 Nm ir 1,5–2 Nm.

Slėgio jutikliams montuoti skirtas įrankių komplektas „Alba Diagnostic“. Šaltinis – „Alba Diagnostic“.

Remonto komplektai Servisas taip pat gali susidurti su tokia situacija, kai reikia paruošti naują ratų komplektą, tačiau pakartotinai panaudoti gamyklinius slėgio jutiklius. Išmontuojant jutiklius ir sumontuojant juos ant kitų ratlankių, būtinai reikia pakeisti montavimo tarpiklių komplektą ir oro ventilio veržlę. Priešingu atveju gali būti prarastas sanda-

34

„BOSCH“ TPA 200

IC Aktualijos

rumas. Tokiems atvejams jutiklių gamintojai parengė specialius remonto komplektus, pritaikytus daugumai populiariausių jutiklių rinkoje.

„Clamp-in“ jutikliui skirtas remonto komplektas. Šaltinis – „Schrader“.


AUTO SERVIS UI

UAB „Inter Cars Lietuva“ Įrangos skyrius

„INTER CARS LIETUVA“ ĮRANGOS ASORTIMENTO NAUJIENOS Greitai pasirodys naujas, universalus jutiklis Parodoje AUTOPROMOTEC 2015 Bolonijoje buvo pristatytas naujas jutiklis TPMS EZ-SENSOR 2.0. Jutiklio gamintojas „Schrader“ yra vienas iš pasaulinių lyderių šioje srityje ir jis užtikrina, kad iki 2015 metų pabaigos šis jutiklis galės pakeisti 98 % jutiklių, kurie yra žinomi rinkoje. Atsižvelgdama į klientų reikalavimus, „Inter Cars“ papildo savo asortimentą jutikliais „EZ-Sensor 2.0“ su aliumininiais vožtuvais (turi kampo reguliavimo funkciją) ir guminiu vožtuvu.

„BOSCH“ TPA200 jutiklių aktyvatorius-programatorius Servisui pakanka turėti įrankį ir bent 4 vienetus jutiklių – taip automobilio apžiūros metu iš karto galima spręsti TPMS problemą. „Bosch“ TPA 200 funkcijos: • jutiklių aktyvavimas, • TPMS jutiklių patikra, TPMS jutiklių informacijos pateikimas patikros protokole, • universalių jutiklių programavimas, pvz.: „Schrader EZ-Sensor“ SHRD2020, „Alligator Sens.it“, • TPMS jutiklių taisymas, • bevielis patikros duomenų perdavimas į kompiuterį.

,,Ergo Control“, veikiančią11,500 N jėga, galima valdyti vienu pirštu.

Automobilio jutiklių patikra Jutiklio informacija nuskaitoma prietaise pasirinkus meniu punktą „patikra“. Automobilių patikros procedūra visuomet pradedama nuo priekinio kairiojo rato, toliau tikrinamas priekinis dešinys, galinis dešinys, galinis kairys ir atsarginis ratas. Patikros procedūrą galima užbaigti ir netikrinant atsarginio rato. Atlikus patikrą, duomenys išsaugomi TPA200

atmintyje. Pasirinktu periodiškumu matavimai perkeliami į kompiuterį ir pateikiamas patikros protokolas. TPA200 patikrins originalios įrangos gamintojo ir universalius jutiklius. Kitoms procedūroms, tokioms kaip programavimas ir informacijos perkėlimas, reikalingi universalūs jutikliai „Schrader“: „EZ Sensor“, „Alligator Sens.it“, „HUF intellisens“, „VDO Redi“. Jutiklio informacijos perkėlimas į kitą jutiklį Procedūra atliekama keičiant vasarinius ratus į žieminius ir atvirkščiai, taip pat sulaužius jutiklį ar išsikraunant jutiklio baterijai. Naudojant TPA200, jutiklių informacija nuskaitoma iš vasarinių padangų jutiklių ir perkeliama į žieminiams ratams skirtus naujus universalius jutiklius. Šiuo atveju gaunami du analogiški ratų komplektai, kurių sezoninio keitimo metu nebūtina papildomai konfigūruoti automobilio TPMS valdymo bloke. Pirminiame ir dubliuotame jutiklyje komunikacijos protokolai ir ID numeriai sutampa, todėl yra svarbi ratų tvirtinimo vieta. Keičiant ratus vietomis, pvz., priekinį kairės pusės su priekiniu dešiniu, gali tekti konfigūruoti TPMS valdymo bloko pa-

rametrus. Išsamesnė informacija pateikiama „BOSCH“ „TPA Star tcen- „BOSCH“ TPA200 ter“ duomenų bazėje ir „ESI[tronic] SIS“ instrukcijose. Jutiklio programavimas Programuojant jutiklį įrašomas pasirinktos markės ir modelio automobilio komunikacijos protokolas ir suteikiamas visiškai naujas jutiklio ID numeris. Norint naudoti tokį jutiklį automobilyje, kaip ir naujai įsigytą originalų jutiklį, reikia konfigūruoti TPMS valdymo bloko parametrus. Išsamesnė informacija pateikiama „BOSCH TPA Startcenter“ duomenų bazėje ir „ESI[tronic] SIS“ instrukcijose.

Montavimo staklės „Bosh“ TCE 4430/4435, taip pat S44 su priedu TCE 330 – nuo dabar su sistema „Ergo Control“. Abi versijos (TCE 4430 / TCE 4435) yra gaminamos dviejų maitinimo tipų, tai yra 400 V įtampos (3 fazių maitinimas) arba 230 V (1 fazės), turi atsargios pradžios („Soft-Start“) funkciją. TCE 4435 S44 (230 V arba 400 V) yra komplektuojamos kartu su pagalbine „ranka“ TCE 330. Nuo 2015 m. balandžio „Bosch“ pradėjo gaminti modernizuotą montavimo staklių seriją (serijos TCE 443x versija su nauja atmuštuvo valdymo sistema ,,Ergo Control“). Šita ypatinga sistema leidžia visada montuoti padangą geriausioje pozicijoje. Rankinio valdymo priemonės yra išdėstytos ant atmuštuvo. Tai užtikrina didesnį darbo tikslumą, didina saugumą naudojant įrangą ir sumažina riziką sugadinti padangą. Paprasta naudoti.

Taupykite laiką MAD – gamintojas, pirmasis pasiūlęs įrangą, kuri leidžia nutekinti stabdžių diskus nenuimant jų nuo automobilio. Užuot kaskart keitus stabdžių diskus, kai jaučiamos disko vibracijos, disko storio skirtumai ir panašiai, galima juos tiesiog nutekinti. Šitas metodas leidžia sutaupyti pinigų ir daug laiko, skiriamo stabdžių diskui nuimti. IC kodas – MAD DA2002UMA

Įranga detalėms valyti Įrenginys turi viską, ko reikia automobilio detalėms valyti: specialiai suprojektuotą stalą, integruotą siurblį, kuris įtraukia ir didesnius nešvarumus (pvz., pjuvenas), valymo šepetėlį IBS ir valymo skystį IBS. Įjungus plovyklą, detalė yra valoma su šepetėliu. Užterštas skystis grįžta atgal į indą, kur nešvarumai atskiriami nuo skys-

čio (nusėda į indo apačią). Siurblys siurbia skystį iš indo vidurio. Sistema yra praktiška, ją lengva naudoti ir nereikia ypatingos priežiūros. Valymo skystis yra gaminamas angliavandenilio pagrindu. Puikiai tinka įvairiems nešvarumams šalinti. Skystis įsiskverbia po nešvarumais ir pašalina juos nesugadindamas detalių.

IC Aktualijos

35


AU TO S E RV I SU I

„MS-Motorservice“ informacija

STŪMOKLIO ŽIEDAI Sandarinimas ekstremaliomis sąlygomis

KOLBENSCHMIDT stūmoklio žiedai. Kontroliuojamas galios paskirstymas. Inercija ir dujų apkrovos kartu su aukštomis temperatūromis meta didelį iššūkį stūmoklio žiedams. Tik tinkamai sureguliavus tam tikro tipo variklį, galima užtikrinti jo ilgaamžiškumą ir atitiktį dujų emisijos reikalavimams.

Tipo, matmenų ir medžiagos parinkimas kartu su precizišku gamybos procesu – tai yra svarbūs veiksniai, padedantys kontroliuoti galią ir lemiantys žiedų funkcionalumą.

Temperatūros reguliavimas yra labai svarbi žiedų funkcija. Didžioji šiluminės energijos dalis, kurią degimo proceso metu sugeria stūmoklis, yra išsklaidoma stūmoklio žiedų ir perduodama cilindrui. Nuolat neišsklaidant šiluminės energijos, aliumininis stūmoklis išsilydytų per keletą minučių. Slėgis yra labai svarbus, nes tik tinkamas degimo slėgis leidžia kompresijos žiedams tinkamai atlikti sandarinimo funkciją. Žiedams tenkanti liečiamoji (tangentinė) apkrova atlieka pagrindinę funkciją, kuri užtikrina žiedų kontaktą su cilindro sienelėmis. Didžiausia slėgio jėgos dalis, sudaranti iki 90 % bendrosios slėgio jėgos, generuojama degimo slėgio degimo ciklo metu. Kaip matoma iliustracijoje, slėgis veikia už stūmoklio žiedo ir spaudžia jį prie cilindro sienelių dar stipriau.

Du yra geriau negu vienas Dvi alyvos valymo briaunos, esančios ant alyvos nubraukimo žiedų, užtikrina, kad paviršiuje visada susiformuotų tepimui būtinas 1–2 μm storio alyvos plėvelės sluoksnis ir kad jis niekada nebūtų storesnis. Tokiu būdu užtikrinamos nedidelės alyvos sąnaudos, mažas mišinio srautas ir mazgo sudedamųjų dalių ilgaamžiškumas.

Veikimas ir konstrukcija Neteisinga restauracija Stūmoklio smūgis į cilindro galvutę Jeigu variklio bloko sandarinimo paviršius yra restauruojamas ir sumontuojamas standartinio aukščio stūmoklis, labai tikėtinas mechaninis stūmoklio smūgis į dyzelinio variklio cilindro galvutę. Tas pats gali nutikti ir tuo atveju, jeigu uždedama netinkamo storio cilindro galvutės tarpinė. Dėl šių stiprių smūgių stūmoklio žiedai pradeda virpėti ir vibruoti.

Per mažas žiedo jungties laisvumas Stūmoklio žiedo jungties laisvumas gali būti lyginamas su vožtuvo laisvumu. Dalims sušilus, jų komponentai termiškai įkaista, o tai sąlygoja matmenų pasikeitimą. Stūmoklio žiedo jungties laisvumas esant šaltam mašinos varikliui saugo cilindro stūmoklius nuo sulenkimo varikliui įkaitus. Jeigu esant šaltam mašinos varikliui jungties laisvumas būtų per mažas, mašinos varikliui įkaitus gali per stipriai dilti stūmoklio žiedas, atsirasti sandarumo

Asimetrinis stūmoklio dilimas Švaistiklių deformacijos, kurios dažniausiai atsiranda dėl variklio gedimo, gali būti netinkamos stūmoklio padėties cilindre priežastis. Stūmoklio žiedai šiuo atveju įgauna elipsės formą ir nustoja suktis aplink stūmoklį. Tai sukelia netolygų dilimą ir stūmoklio žiedo deformacinę vibraciją (virpėjimą).

36

IC Aktualijos

Tai suardo tepimo plėvelę ir pažeidžia sandarumą. Rezultatas – didelės alyvos sąnaudos ir stiprus cilindro dilimas (taip pat žiūrėkite skyriuje „Užpylimas kuru“). Sprendimas – laikytis tinkamos stūmoklio eigos reikalavimų, naudoti tinkamas cilindro galvutės tarpines. problemų, galimas netgi variklio gedimas. Rezultatas – pirmalaikis stūmoklio žiedo dilimas, stūmoklio nuovargis ir didelės alyvos sąnaudos. Sprendimas – labai svarbu, kad būtų išlaikyti minimalūs jungties laisvumo reikalavimai – atliekant remonto darbus negalima sumažinti jungties laisvumo. Rezultatas – stiprus dilimas, žiedo lūžimas, didelės alyvos sąnaudos. Sprendimas – prieš įmontuodami švaistiklius, patikrinkite juos ir įsitikinkite, kad jie nėra deformuoti ir susukti.


AUTO SERVISUI

Nudilusių dalių montavimas Neapvalios formos cilindrai Tekinant cilindro angas, būtina įsitikinti, kad jų geometrija yra ideali. Stūmoklio žiedai gali kompensuoti tarpą tarp netgi šiek tiek ovalo formą turinčio cilindro ir stūmoklio paviršių, tačiau sandarinimas tampa daug sudėtingesnis, jeigu apvalumo nuokrypa tampa trečio arba ketvirto lygio. Tai dažniausiai lemia įtempimai, kuriuos sukelia cilindro galvutės varžtai. Pusmėnulio formos tarpelis, atsiradęs dėl neapvalios cilindro formos ir apvalaus stūmoklio žiedo, gali būti nuotėkio (nesandarumo) priežastis.

Sprendimas – visada būtina laikytis cilindro galvutės užveržimo reikalavimų ir tekinant cilindrą vengti ovalo formos susiformavimo. Apvalumo nuokrypa:

Rezultatas – mažas efektyvumas, didelės alyvos sąnaudos, variklio gedimai.

trečio lygio

ketvirto lygio

Per didelis žiedo jungties laisvumas Per didelis stūmoklio žiedo jungties laisvumas atsiranda kaip ilgos eksploatacijos pasekmė. Tai yra stipriai nudilusių cilindro ir stūmoklio žiedų požymis. Jungties laisvumas laikomas per dideliu, jeigu jis yra dvigubai didesnis (lyginant su naujos jungties laisvumu). Laisvumo padidėjimas iki 0,3 mm nėra reikšmingas. Dėl to nesumažėja variklio galia, nepadidėja alyvos sąnaudos. Šiek tiek padidėjęs stūmoklio žiedo jungties laisvumas dažnai yra per-

vertinamas. Daugiau informacijos šia tema rasite skyriuje „Per mažas žiedo jungties laisvumas“. Sprendimas – pakeiskite nudilusius stūmoklius ir cilindrus.

Nudilę cilindrai Naują stūmoklį ir stūmoklio žiedus sumontavus į nudilusį cilindrą, stūmoklio žiedai dažnai liečia viršutinę cilindro dilimo briauną. Dėl to stūmoklio žiedai pradeda virpėti ir praranda sandarinimo efektyvumą. Daugiau informacijos rasite skyriuose „Stūmoklio smūgiavimas į cilindro galvutę“ ir „Nudilę žiedo grioveliai“.

Rezultatas – didesnės alyvos sąnaudos ir pirmalaikis dilimas. Sprendimas – cilindro įdėklo keitimas arba cilindro angos tekinimas.

Techninės priežiūros klaidos Nudilę žiedo grioveliai Degimo kamerą pasiekiantys nešvarumai nusėda žiedo grioveliuose ir čia sukelia trintį. Dėl to pradeda dilti žiedo grioveliai ir stūmoklio žiedo kraštai. Tai sumažina žiedo aukštį, todėl sutrinka stūmoklio žiedo išlaikymas žiedo grioveliuose. Toliau eksploatuojami žiedai gali sulinkti ir pradėti virpėti. Dėl stipraus šoninio nudilimo žiedai gali lūžti.

Rezultatas – didelės alyvos sąnaudos ir mažas variklio efektyvumas. Sprendimas – reguliari oro filtro techninė priežiūra, ypač važinėjant dulkėtais keliais.

Užstrigę stūmoklio žiedai Veikiant varikliui, stūmoklio žiedai turi laisvai suktis savo grioveliuose (išimtis – dvitakčiai varikliai). Jeigu anglies nuosėdos arba žiedo grioveliuose susikaupę nešvarumai užstrigdo stūmoklio žiedus, jie nebegali efektyviai sandarinti. Tokiu atveju žiedai pradės dilti netolygiai. Žiedams užstrigus grioveliuose, nebeužtikrinama sandarinimo funkcija. Tai lemia degimo dujų pratekėjimą per kompresijos žiedus ir leidžia alyvai patekti į degimo kamerą bei ant alyvos žiedų.

Rezultatas – stūmoklio nuovargis, greitas dilimas ir didelės alyvos sąnaudos. Sprendimas – reguliari oro filtro techninė priežiūra, tinkamos specifikacijos variklio alyvos naudojimas.

Nenormalus degimas Smūginis degimas (detonacija) ir vėlyvas uždegimas Smūginis degimas arba vėlyvas uždegimas įvyksta tada, kai cilindre susidaro dideli slėgio šuoliai bei dideli mechaniniai tam tikrų dalių įtempimai. Tokiu atveju stūmoklio žiedai pradeda vibruoti ir gali lūžti. Molibdeno žieduose gali atšokti molibdeno dangos sluoksnis.

Rezultatas – stūmoklio nuovargis, variklio galios sumažėjimas ir / arba didelės alyvos sąnaudos. Sprendimas – reikia naudoti kokybiškus degalus.

Užpylimas kuru Nevisiškai sudegęs arba per didelis įpurkšto kuro kiekis nuplauna alyvos plėvelę. Tai sukelia kintamą arba netgi sausą stūmoklio ir cilindro paviršių trintį. Metalinės dalys trinasi viena į kitą neturėdamos jokio apsauginio alyvos plėvelės sluoksnio.

Rezultatas – stiprus žiedo ir cilindro dilimas, didelės alyvos sąnaudos. Sprendimas – tinkamai veikianti ir sureguliuota kuro sistema.

IC Aktualijos

37


AU TO S E RV I SU I

„Contitech Polska” informacija

„CONTITECH“ EKSPERTŲ PATARIMAI, KAIP KEISTI PASKIRSTYMO DIRŽĄ • Nuodugni, išsami, detali, tiksli instrukcija, kaip pakeisti automobilio „Audi A3 1.8 T“ (variklio kodas ARZ) paskirstymo diržą. • „ContiTech“ ekspertas pasakoja, kaip išvengti paskirstymo diržo keitimo klaidų. Dažnai keičiant paskirstymo diržą padaroma svarbių klaidų. Norėdama užtikrinti sklandų paskirstymo diržo keitimą, „ContiTech Power Transmission Group“ meistrams pateikia išsamią montavimo darbų instrukciją. „ContiTech“ ekspertas nuosekliai ir detaliai paaiškina, kaip teisingai pakeisti automobilio „Audi A3 1.8 l T“ (variklio kodas ARZ) paskirstymo diržą. Gamintojas rekomenduoja paskirstymo diržą ir įtempimo guolį keisti nuvažiavus 180 000 km arba praėjus penkeriems automobilio eksploatacijos metams. Darbas užtrunka apie 2 valandas ir 20 minučių.

Patarimas: juostinis diržas turėtų būti keičiamas kartu su paskirstymo diržu. Juostinio diržo eksploatacijos laikas yra toks pat kaip ir paskirstymo diržo. Todėl labai svarbu keičiant paskirstymo diržą kartu pakeisti ir juostinį diržą. Tai padės išvengti vėlesnių gedimų ir nereikalingų papildomų išlaidų. Norėdamas atlikti šią procedūrą, meistras turi pasiruošti šiuos specialius įrankius: 1. originalų gamintojo fiksavimo kaištį (T40011); 2. originalų gamintojo įtempimo varžtą (T10092); 3. originalų gamintojo variklio atramos tiltą (10-222A).

Paruošiamieji darbai:

Nuėmimas:

• Identifikuokite automobilį pagal variklio kodą. • Atjunkite automobilio akumuliatorių. • Nuėmę paskirstymo diržą, nepasukite alkūninio veleno ir paskirstymo veleno. • Sukite variklį įprasta jo sukimosi kryptimi (laikrodžio rodyklės kryptimi), jeigu nėra nurodyta kitaip. • Variklį sukite tik už alkūninio veleno skriemulio. Nelieskite kitų krumpliaračių. • Laikykitės visų automobilio gamintojo nurodytų priveržti naudojamo sukimo momento verčių. • Pakelkite automobilį ir paremkite variklį arba pastatykite atraminį variklio tiltą taip, kad priekinė variklio tvirtinimo dalis nebūtų apkrauta (neįtempta).

Nuimkite variklio gaubtą, vairo stiprintuvo skysčio bakelį (neatjunkite rezervuaro žarnų), papildomos įrangos diržą (juostinį) ir jo įtempiklį, aušinimo skysčio išsiplėtimo bakelį (žarnų atjungti nereikia), viršutinę, vidurinę ir apatinę paskirstymo diržo apsaugas; atjunkite degalų tiekimo vamzdelius; nuo alkūninio veleno padėties daviklio atjunkite kištuką, nuimkite tiekiamo oro žarną, sujungtą su oro aušintuvu, apatinę variklio skyriaus apsaugą, alkūninio veleno skriemulį ir priekinę variklio tvirtinimo pagalvę. Prieš tai paremkite variklį arba pakelkite jį naudodami variklio atramos tiltą.

Paskirstymo veleno diržo nuėmimas: 1. Pirmo cilindro vožtuvą nustatykite ties VRT žyme. 2. Paskirstymo veleno skriemulio žymė (įpjova) turi sutapti su galinės paskirstymo diržo apsaugos žyme (įpjova) (žr. 1 pav.). 3. Patikrinkite alkūninio veleno žymę. Tai galima padaryti nuėmus guminį kamštį nuo sukimo momento keitiklio korpuso (žr. 2, 3, 4 pav.). Smagračio žymė (įpjova) turi sutapti su angos žyme (projekcija) (žr. 5 pav.). 4. Originalų gamintojo įtempimo varžtą (T10092) įsukite į hidraulinį įtempiklį ir lėtai sumažinkite paskirstymo diržo / įtempimo guolio įtempimą, sukdami originalų gamintojo įtempimo varžtą (T10092) (žr. 6, 7, 8a, 9 pav.), kol į mažą hidraulinio įtempiklio kiaurymę bus galima įstatyti originalų gamintojo fiksavimo kaištį (T40011) (žr. 8b, 9 pav.).

1 pav.

2 pav.

3 pav.

4 pav.

5. Dabar galima nuimti paskirstymo diržą (žr. 10 pav.).

38

IC Aktualijos


AUTO SERVISUI

5 pav.

6 pav.

7 pav.

8a pav.

8b pav.

9 pav.

10 pav.

11 pav.

Paskirstymo diržo montavimas:

12 pav.

1. Originalų gamintojo įtempimo varžą (T10092) įsukite į naują hidraulinį įtempiklį (žr.11 pav.). 2. Uždėkite naują įtempimo guolį (27 Nm) ir naują hidraulinį įtempiklį (15 Nm). Originalų gamintojo įtempimo varžtą (T10092) priveržkite tiek, kad vėliau fiksavimo įrankis lengvai išsiimtų iš naujo hidraulinio įtempiklio (žr. 12 pav.). Neištraukite fiksavimo kaiščio, kol paskirstymo diržas ir įtempimo guolis nebus tinkamai nustatyti! Hidraulinis įtempiklis gali būti nustatytas tik naudojant įtempimo varžtą. Spaudžiant jį spaustuvais arba replėmis, galima sugadinti hidraulinį įtempiklį. 3. Paskirstymo diržą uždėkite ant alkūninio veleno skriemulio. Uždėjimo procedūrą pradėkite laikrodžio rodyklės kryptimi. Būkite atidūs – montuodami įsitikinkite, kad paskirstymo diržas nėra susisukęs! Paskirstymo diržas turi būti įtemptas tarp krumpliaračių.

13 pav.

4. Įtempkite paskirstymo diržą, ištraukdami hidraulinio įtempiklio fiksavimo kaištį ir išimdami originalų gamintojo įtempimo varžtą (T10092). Įtempimą nustato hidraulinis įtempiklis. Ant įtempimo guolio nėra jokių kitų žymių. 5. Pasukite variklį du apsisukimus įprasta variklio sukimosi kryptimi. Nustatykite variklio padėtį ties 1 cilindro VRT žyme. Patikrinkite ir pakoreguokite (jeigu reikia) paskirstymo fazes. 6. Sumontuokite atgal alkūninio veleno skriemulį. Tai atliksite centrinį alkūninio veleno varžtą laikydami specialiu raktu arba atsvaros fiksatoriumi. Priveržkite jį naudodami nurodytą sukimo momentą (stiprumo klasė M8 8,8, 10 Nm +90°, M8 10,9, 40 Nm). 7. Visus kitus komponentus sumontuokite atvirkštine nuėmimo veiksmams seka. MONTAVIMAS: uždėkite apatinę ir viršutinę paskirstymo diržo apsaugas (10 Nm), naudokite sriegio fiksatorių; uždėkite papildomos įrangos diržą ir jo įtempiklį (23 Nm). Įstatykite variklio tvirtinimo varžtus ir variklio tvirtinimo pagalvę (priveržkite laikiklį prie cilindrų bloko 45 Nm, jungtį prie kėbulo / variklio – 25 Nm, variklio tvirtinimo pagalvę prie kėbulo – 40 Nm +90°, tvirtinimui naudokite naujus varžtus), oro tiekimo žarną, sujungtą su oro aušintuvu, vairo stiprintuvo skysčio bakelį ir aušinimo skysčio išsiplėtimo bakelį, prijunkite degalų tiekimo vamzdelius ir įstatykite atgal alkūninio veleno padėties daviklio kištuką. Uždėkite variklio gaubtą ir apatinę variklio skyriaus apsaugą. 8. Ant kartu pridedamo lipduko užrašykite originalaus „ContiTech“ paskirstymo diržo keitimo duomenis (žr. 13 pav.) ir priklijuokite jį variklio skyriuje. Atlikite bandomąjį važiavimą arba bandomąjį variklio užvedimą.

IC Aktualijos

39


AU TO S E RV I SU I

„Comma Oil & Chemicals Ltd“ informacija

„COMMA“ PATARIMAI AUTOSERVISAMS, ATLIEKANTIEMS TECHNINĘ APŽIŪRĄ Pastebėjome, kad automobilių naudotojai atprato nuo automobilio techninės priežiūros. Kaip mes galime jiems padėti ir kartu maksimaliai padidinti savo autoserviso pelną, gaunamą už teikiamas paslaugas? Transmisinė alyva

Faktai:

› 46 % vartotojų net nenutuokia, kas vyksta, kai atliekama jų automobilio techninė profilaktika › 85 % vartotojų pasitiki autoservisu ir tikisi, kad bus parinktos tinkamos kokybės dalys Vyrauja nuomonė, kad prasta techninė priežiūra yra pagrindinė variklio gedimo priežastis, tačiau daugelis vairuotojų nedaug supranta apie tinkamą savo automobilio techninę priežiūrą, todėl jie visiškai pasitiki jų pasirinktų dirbtuvių specialisto patarimais ir atliekamų darbų kokybe.

Langų plovimo skystis ir atitirpiklis Vairo stiprintuvo skystis Pavarų dėžės alyva Variklinė alyva Stabdžių skystis Aušinimo skystis

1 pav. Eksploataciniai automobilio skysčiai.

1 paveikslėlyje pateikti kai kurių skysčių, kurie gali būti patikrinti (dažniausiai gana lengvai!), pavyzdžiai. Tai padės užtikrinti saugią automobilio eksploataciją ir puikią jo mechanizmų būklę.

Variklinė alyva ir aušinimo skystis

Naudojant netinkamo tipo alyvą ar aušinimo skystį arba eksploatuojant automobilį iki patikros ilgiau, nei rekomenduojama, saugiausias sprendimas būtų visiškai išleisti ir iš naujo pripildyti sistemas tinkamų skysčių. Tai padėtų pašalinti nešvarumus ir neleistų ateityje kauptis pavojingoms nuosėdoms. Norėdami išleisti alyvą iš variklio ir praplauti sistemą, naudokite produktą „Flush Out“ arba „Petrol & Diesel Engine Flush“. Aušinimo skysčiui išleisti ir sistemai praplauti mes rekomenduojame naudoti distiliuoto vandens ir tinkamo tipo aušinimo skysčio 15 % tirpalą.

Jeigu alyvos arba aušinimo skysčio lygis yra žemas, būtina tuoj pat jo pripildyti iki norminės ribos. Taip pat pravartu savo klientams patarti, kad daug saugiau bagažinėje laikyti papildyti skirtą pakuotę ir būti pasiruošus būtinam skysčio papildymui, negu laukti, kol užsidegs įspėjimo lemputė. Gal būtų galima pasiūlyti savo klientui skysčių 1 litro pakuotę kaip papildomą paslaugą ir tokiu būdu padidinti savo gaunamą pelną?

Stabdžių skystis

Iš 750 patikrintų automobilių

Vos pažiūrėję į stabdžių skystį, Jūs negalėsite pasakyti, ar jis yra geras. Geriausias stabdžių skysčio tinkamumo naudoti nustatymo būdas yra stabdžių skysčių patikros prietaiso naudojimas. Yra daug įvairių prietaisų tipų, tačiau iki šiol patys patikimiausi yra patikros prietaisai, kurie matuoja skysčio užvirimo temperatūrą. Atlikus apie 750 automobilių patikrą, buvo nustatyta, kad apie 33 % automobilių išmatuoto stabdžių skysčio užvirimo temperatūra buvo žemesnė nei 180 °C, o tai yra minimali rekomenduojama skysčio užvirimo temperatūra. Rizika, susijusi su netinkamą stabdžių skystį turinčio automobilio eksploatacija, yra akivaizdi. Dažnai nepakanka vien tik pakeisti stabdžių skystį. Reikia keisti sugadintus stabdžių diskus arba trinkeles. Panašiai kaip variklinės alyvos arba aušinimo skysčio atveju, reikia naudoti tinkamo tipo stabdžių skystį. Jį reikia keisti gamintojo rekomenduojamu dažnumu ir bet kuriuo metu, nedelsiant, jeigu stabdžių skystį patikrinus specialiu patikros prietaisu paaiškėja, kad jis yra netinkamas naudoti.

3 pav. Variklinės alyvos ir aušinimo skysčio 1 litro pakuotės, skirtos būtinam papildymui

2 pav. Variklinės alyvos sistemai praplauti skirti produktai

Problemas, susijusias su varikline alyva, dažniausiai sukelia šios priežastys: netinkamai naudojama alyva, uždelsta variklinės alyvos patikra automobilyje ir automobilio eksploatavimas esant per žemam variklinės alyvos lygiui. Todėl yra svarbu patikrinti kiekvieno į dirbtuves atvažiavusio automobilio variklinės alyvos tipą, jos lygį ir datą, kada paskutinį kartą alyva buvo keista. Tokie patys techninės priežiūros principai (aprašyti anksčiau) turi būti taikomi ir aušinimo skysčiams.

33 % stabdžių skysčio užvirimo temperatūra buvo žemesnė nei 180oC

Vienas iš trijų naudojo netinkamą stabdžių skystį!

Taigi, gal būtų galima savo klientui pasiūlyti atlikti stabdžių skysčio užvirimo temperatūros patikrą?

Pavarų dėžė / Diferencialas / Vairo stiprintuvas Siekiant, kad šie komponentai tinkamai veiktų, reikia palaikyti jiems skirtų skysčių lygį. Taip bus užtikrinta saugi ir efektyvi automobilio eksploatacija. Palaikant optimalų šių skysčių lygį ir juos keičiant laiku, bus užtikrinta pati geriausia automobilio būklė. Šie skysčiai dažniausiai nėra tikrinami atliekant įprastus patikros darbus servise, tačiau ir tinkamai veikiant šiems komponentams, skysčio lygis gali būti nukritęs žemiau minimalios ribos.

Kaip sužinoti, kokį produktą naudoti tam tikrame automobilyje? Saugiausias būdas patikrinti produkto savybes yra „Comma“ įrankių naudojimas. Adresu www.CommaOil.com rasite produktų rekomendacijas, kurios užtikrins 100 % suderinamumą su konkretaus automobilio varikline alyva, aušinimo skysčiu. Čia rasite praktiškai visų Europoje eksploatuojamų automobilių, pagamintų per pastaruosius 30 metų, markes. Be automobilio markės, taip pat nurodyti skysčių kiekiai ir rekomenduojamas jų keitimo dažnumas. Be to, čia pateikiama informacija ir apie stabdžių skystį, pavarų dėžės alyvą bei vairo stiprintuvo skystį – informacijos apie šiuos skysčius Jums taip pat gali prireikti.

40

IC Aktualijos


Į TEMĄ


AU TO S E RV I SU I

„Egon von Ruville GmbH“ informacija

VANDENS SIURBLYS VEIKIMO PRINCIPAS IR KONSTRUKCIJA

sparnuotės gamybai naudojamų medžiagų.

Vandens siurblys užtikrina nuolatinę aušinimo skysčio cirkuliaciją variklio aušinimo sistemoje. Tai užtikrina, kad variklio generuojama šiluma būtų tolygiai paskirstoma, o šilumos kontūrui tiekiamas pakankamas šilto aušinimo skysčio kiekis. 1

Vos prieš keletą metų sparneliai dažniausiai buvo gaminami iš ketaus arba plieno. Dėl techninių priežasčių dabartinės tendencijos krypsta į plastiko naudojimą (PPS, X-TEL medžiagos).

3

Atvira plastikinė sparnuotė 5

2

1. Diržo skriemulys 2. Guolis 3. Korpusas 4. Mechaninė tarpinė 5. Sparnuotė

4

BU: Vandens siurblio komponentai

Vandens siurblys gali būti integruotas į papildomos įrangos arba paskirstymo pavarą. Jeigu jis yra papildomos įrangos pavaros dalis, siurblys varomas dantytu „V“ formos diržu.

Iki minimumo sumažinus sparnuotės svorį, guoliams tenkanti apkrova taip pat sumažėja. Tai, savo ruožtu, sumažina kavitacijos tikimybę. Guolio tipo ir jo montavimo vietos parinkimas taip pat priklauso nuo diržinės pavaros apkrovos. Vandens siurblio tvirtumas ir patikimumas tiesiogiai priklauso nuo naudojamų guolių kokybės.

Vandens siurblys be diržo skriemulio

Montuojamo guolio tipas ir vieta priklauso nuo to, kokias apkrovas generuoja diržinė pavara.

Priklausomai nuo paskirties, siurblys gali būti su diržo skriemuliu arba be jo. Skriemulio profilis gali būti dantytas arba lygus. Tai priklauso nuo to, ar skriemulys sukasi vidinėje, ar išorinėje diržo pusėje.

SPARNUOTĖ

Rutulys / rutulio tipo vandens siurblio guoliai

Sparnuotė yra vienas pagrindinių vandens siurblio komponentų. Kruopštus siurblio projektavimas leidžia padidinti jo efektyvumą ir iki minimumo sumažinti kavitacijos riziką. Siurblio efektyvumas taip pat labai priklauso nuo

SANDARINIMAS Variklio korpuso ir vandens siurblio kontaktinio paviršiaus sandarumą dažniausiai užtikrina popierinės „O“ formos tarpinės arba iš silikono pagaminta sandarinimo masė. Naudojant „O“ formos popierines tarpines, sandarinimo masės naudoti nereikia, kadangi šio tipo tarpinės ir taip užtikrina efektyvų sandarumą. Varikliuose, kuriuose sandarumą užtikrina silikoninė sandarinimo masė, būtina naudoti analogišką sandarinimo masę. Be to, visada būtina griežtai laikytis gamintojo pateiktų rekomendacijų ir specifikacijų.

VANDENS SIURBLIO GUOLIS Vandens siurblio guolis yra projektuojamas atsižvelgiant į automobilio gamintojo specifikacijas. Esminiai faktoriai yra diržinės pavaros apkrovos, pagreičiai bei greičiai. Galimos įvairios modifikacijos.

Vandens siurblys su dantytu diržo skriemuliu

Vandens siurblio tvirtumas ir patikimumas tiesiogiai susijęs su naudojamų guolių kokybe.

Rutulys / ritinėlio tipo vandens siurblio guolis

Sandarinimo pavyzdžiai

Efektyvų sandarinimą užtikrina plonas sandarinimo medžiagos sluoksnis. Panaudojus per didelį sandarinimo medžiagos kiekį, nedidelė jos dalis gali patekti į aušinimo sistemą ir užkimšti radiatorių bei šilumokaitį arba pažeisti sparnuotės velenėlio sandarumą. Pavaros veleno sandarinimas atliekamas naudojant mechaninę tarpinę, kurios konstrukcija yra panaši į radialinio sandarinimo žiedo konstrukciją. Aušinimo sistema, naudojant frikcinius elementus, pagamintus iš silikono karbido ir kietos anglies, sandarinama nuo aplinkos poveikio. Šiuos elementus vieną prie kito spaudžia speciali spaudimo spyruoklė. Šiuo atveju nėra galimybės naudoti įprastą radialinį sandarinimo žiedą, kadangi aušinimo sistemoje yra susidaręs slėgis. Mechaninės tarpinės tepimo ir aušinimo funkcijas atlieka sistemos aušinimo skystis.

TERMOSTATAS FUNKCIJOS IR PASKIRTIS Termostatas reguliuoja aušinimo skysčio srautą tarp mažojo ir didžiojo aušinimo kontūrų. Temperatūrai pakilus, termostato anga atsida-

42

IC Aktualijos

ro ir aušinimo skystis pradeda tekėti į radiatorių. Tokiu būdu variklio aušinimo skystis greičiau sušyla (pvz., tai labai svarbu esant žemai aplinkos temperatūrai). Tai pagerina variklio darbines charakteristikas ir padidina degalų

naudojimo efektyvumą (ekonomiją). Priklausomai nuo mazgo montavimo vietos, kai kurių modernių variklių termostatą rekomenduojama keisti kartu su dantytu pavaros diržu.


AUTO SERVISUI

1

2 4 3

Termostato montavimo padėtis

1. Termostato korpusas 2. Montavimo padėtis 3. Termostatas 4. Variklio blokas

PATIKRA

Dėl šios priežasties „Ruville“ vandens siurblių remonto komplektuose, skirtuose 40 „VW / Audi“ modelių, taip pat yra įtrauktas ir termostatas. Šiuose modeliuose termostatas montuojamas dešinėje cilindro pusėje, iškart už dantyto diržo.

Patikrinkite termostato funkcionalumą panardindami jį į karštą vandenį. Jeigu karštame vandenyje vožtuvo anga atsidaro, o aplinkos temperatūroje vėl užsidaro – termostatas veikia gerai.

AUŠINIMO SKYSTIS SUDĖTIS IR SAVYBĖS Aušinimo skystis gaminamas iš vandens ir specialaus aušinimo skysčio koncentrato. Norint pasiekti optimalų rezultatą, reikia naudoti vandens / koncentrato mišinį, kurio santykis yra 1:1. Šiuolaikiniai aušinimo skysčio koncentratai gaminami iš metileno glikolio, kuris skystį apsaugo nuo užšalimo, ir įvairių papildomų aušinimo skysčio priedų (SCA), kurie apsaugo sistemą nuo korozijos ir nuosėdų susidarymo. Todėl skysčiui galioja ši taisyklė: apsauga nuo užšalimo – apsauga nuo korozijos. Nepakankamas aušinimo skysčio koncentrato kiekis gali neapsaugoti automobilio aušinimo sistemos nuo korozijos ir nuosėdų susidarymo. Susidariusios kalkių ir rūdžių nuosėdos gali užkimšti radiatorių ir sistemos vamzdelius bei pažeisti siurblio mechaninę tarpinę. Tai nutinka dėl to, kad aušinimo skystis teka tiesiai pro tarpinę. Be to, aušinimo skysčio koncentratai padeda apsaugoti sparnuotę nuo pažeidimų, o variklį nuo perkaitimo, kadangi aušinimo skysčio koncentratas sumažina paviršiaus įtempimus ir beveik visiškai eliminuoja kavitacijos riziką. Tinkamas aušinimo koncentrato tankis taip pat padidina aušinimo mišinio užvirimo temperatūrą. To rezultatas – variklis gali dirbti esant aukštesnei temperatūrai, padidėja jo efektyvumas. Renkantis aušinimo skysčio koncentratą, būtina griežtai laikytis visų gamintojo nurodymų ir rekomendacijų.

NAUDINGI TECHNINĖS PRIEŽIŪROS PATARIMAI Reguliarus aušinimo aušinimo sistemos da išvengti nuosėdų būtina griežtai laikytis

skysčio keitimas ir praplovimas padesusidarymo. Visada automobilio gamin-

pasižyminčius atitinkamomis savybėmis. Šie aušinimo skysčiai dažniausiai negali būti maišomi tarpusavyje, todėl yra labai svarbu naudoti tinkamą aušinimo skystį, patvirtintą gamintojo. Žemiau pateiktos naujausios gamintojų specifikacijos.

PATIKRA Aušinimo skysčio efektyvumo grafikas

tojo pateiktų techninės priežiūros intervalų. Dažniausiai rekomenduojama aušinimo sistemos skystį keisti kartą per du metus.

AUŠINIMO SKYSČIO SPECIFIKACIJOS Dėl nuolat didėjančio variklio konstrukcijoje naudojamų lengvųjų lydinių kiekio nuolat kinta ir aušinimo skysčiui keliami reikalavimai, susiję su apsauga nuo korozijos ir elektrolizės charakteristikomis. Didelė moderniuose varikliuose naudojamų metalo lydinių ir polimerų įvairovė reikalauja naudoti įvairius aušinimo skysčius,

Tinkama aušinimo skysčio koncentracija gali būti lengvai nustatyta naudojant aušinimo skysčio refraktometrą. Matuoklyje rodoma temperatūros vertė turi būti apie -40 °C. Tai rodo, kad mišinio santykis yra 50:50. Apsauga nuo užšalimo, koncentratui senstant, nekinta – tai priklauso vien tik nuo mišinio koncentracijos. Vienu metu naudojant skirtingus aušinimo skysčius, jų mišinio spalva gali tapti ruda. Tai yra cheminės reakcijos tarp netirpstančių (nesuderinamų) aušinimo koncentratų padarinys. Tokiu atveju gali susidaryti želė formos nuosėdos, kurios stipriai sumažina aušinimo efektyvumą.

Aušinimo skysčio specifikacijų pavyzdžiai Gamintojas / Modelis

Pagaminimo metai

Gamintojo specifikacija

Audi 80, 90, 100

1981 – 1996

VW TL774-C

Audi A2, A3, A4, A6

1996 – ->

VW TL774-D/F

BMW 3, 5, 7, 8 serija

1975 – ->

BMW N 600 69.0

Mercedes-Benz

1976 – ->

DBL 7700.20/325.0

Peugeot/Citroen

1993 – ->

B 71 5110

Toyota

1978 – ->

TSK 2601 G-8A

IC Aktualijos

43


AU TO S E RV I SU I

„ZF Friedrichshafen AG“ informacija

CDC SISTEMOS – SAUGUMAS, STABILUMAS POSŪKIUOSE ZF buvo pirmuoju adaptyvinės elektroninės amortizavimo sistemos su nepertraukiama amortizavimo kontrole (CDC) tiekėju automobilių rinkai. Šiandien ši sistema standartiškai montuojama į daugybę lengvųjų automobilių, sunkvežimių, autobusų, agrotechniką ir netgi motociklus. Automobilio ir ratų greičio davikliai Automobilio greičio daviklio CDC slopinimas

ECU elektroninis valdymo blokas

CDC amortizatorius

CDC dirba greičiau nei vienas akies mirksnis. Davikliai renka ir siunčia informaciją apie esamas vairavimo sąlygas. Elektroninis valdymo blokas (ECU) naudoja gautus duomenis, apskaičiuoja tinkamiausius slopinimo parametrus ir sureguliuoja vožtuvą taip, kad perduotų atitinkamą amortizavimo jėgą. Automobilio greičio daviklis CDC amortizatorius ECU elektroninis valdymo blokas

CDC amortizatorius

Automobilio ir ratų greičio davikliai

Kiekvienas ekonomistas pasakytų, kad skirtumas tarp naujos idėjos ir originalios inovacijos yra paprastas: viskas priklauso nuo produkto sėkmės rinkoje. Tai galima gan paprastai patikrinti, skaičiuojant kiek vienetų produkcijos pagaminta ir kiek vienetų tos produkcijos nupirkta kiekvienais metais. Atsižvelgiant į šį kriterijų, ZF gali patikimai žingsniuoti į priekį kartu su CDC. Nuo 1994-ųjų metų kai kompanija tapo pirmąja nepertraukiamo slopinimo sistemų lengviesiems automobiliams diegėja masinei gamybai, daugiau nei 18 milijonų vienetų automobilių nuo linijos nuriedėjo su ZF amortizavimo sistemomis. Anksčiau, kaip papildoma įranga jos buvo montuojamos tik į prabangius ir auksčiausios klasės automobilius, o dabar – tai standartinė įvairių klasių automobilių įranga. Sistema taip pat pritaikyta komerciniam transportui, vėliau ūkio technikai ir motociklams, dėl gausybės mokslinių tyrimų ir plėtros ji sulaukė tokio paties pasisekimo kaip lengvųjų automobilių rinkoje.

NUO TUŠČIO POPIERIAUS LAPO IKI GALUTINIO PRODUKTO Buvo aišku, kad nuo pat pradžių reikalingas

44

IC Aktualijos

Ratų greičio daviklis CDC vožtuvas

CDC amortizatorius

glaudus bendradarbiavimas tarp visų organizacijos padalinių. Kol dizaineriai kūrė konstrukciją naujam vožtuvui, inžinieriai dirbo tobulindami individualių slopinimo komponentų sąveiką tarpusavyje ir būtinas valdymo sistemas. Glaudus bendradarbiavimas davė teigiamus CDC sprendimus lengvajam ir komerciniam transportui. „Mes žinojome, kad norėdami parodyti geriausią naujų amortizatorių našumą, galėsime tai padaryti tik tada, kai kartu galėsime pasiūlyti ir užbaigtą valdymo sistemos strategiją klientams“, - teigė Schürr, kalbėdamas apie projekto vystymą. „Šiuo atveju mes esame pirmieji tiekėjai, pasiūlę kitokį požiūrį į pakabos sistemą kaip į vientisą mechanizmą; kiti tiekėjai dar ir dabar dirba tame pačiame lygyje su atskirais pakabos komponentais.“ Komanda sugebėjo numatyti kažką tokio efektyvaus, kas bėgant laikui tapo pagrindine tendencija automobilių pramonėje. Principais, kuriais remiantis buvo kuriama CDC sistema, yra vadovaujamasi ir šiandien: atskiri komponentai komplektuojami į vieną bendrą sistemą ir testuojami kartu, projekto komanda stebi efektyvumą ir, jei reikia, atitinkamai koreguoja bei derina tarpusavyje visos sistemos darbą su programine įranga.

IŠ LABORATORIJOS Į PREKYBĄ Galiausiai sistema buvo paruošta montavimui į bandomuosius prezentacinius modelius ir pačiam svarbiausiam išbandymui – pirmajam galutiniam vartotojui. „Tai yra vienas iš labiausiai jaudinančių etapų produkto kūrime – matyti proceso eigą nuo pat pradžių iki įsitvirtinimo didelėse rinkose, sulaukiant didžiulo klientų susidomėjimo“, - paaiškino Rolf Heinz Ruger, Automobilių važiuoklės technologijų skyriaus, Pakabos technologijų padalinio vadovas. „Ir šiandien viskas yra taip pat kaip anksčiau.“ 1997-aisiais Pietų Korėjos automobilių gamintojas Ssang Young buvo pirmuoju, pasinaudojusiu galimybe išskirti flagmano modelį iš kitų konkurentų, sumontuojant CDC sistemą. Netrukus ir kitų prestižinės klasės markių gamintojai pasekė jų pavyzdžiu, įskaitant septintos klasės BMW, „Ferrari 360 Modena“, „VW Phaeton“, „Maserati 3200 Coupe“ ir „Audi A8“. „ Anksčiau CDC sistemos buvo skirtos tik aukščiausios klasės automobiliams kaip papildoma įranga. Bet CDC technologijos pagreitis privertė gamintojus žengti didelį žingsnį į priekį ir netrukus šios sistemos buvo pradėtos montuoti į limuzino klasės BMW


AUTO SERVISUI

CDC amortizatorius su išoriniu vožtuvu

Stūmoklis

CDC amortizatorius su vidiniu vožtuvu

Dujų suslėgimo kamera CDC vožtuvas Darbinis cilindras

Darbinis cilindras CDC vožtuvas

ir AUDI kaip standartinė įranga. Žinoma, pardavimų apimtys ženkliai išaugo ir privedė prie pasiruošimo montuoti sistemas vidutinės klasės automobilių rinkoje“, - paaiškino Dr. Andreas Fink, kuris yra atsakingas už aktyvių amortizatorių gamybos liniją. Tikras perversmas įvyko 2004 metais kuomet BMW pradėjo montuoti CDC sistemas į visus 7 klasės modelius, o „Opel“ – į aukščiausios komplektacijos „Astra“, „Vectra“ ir „Zafira“ modelius. Aktyvios amortizavimo sistemos pasiekė aukštumas, tačiau tai toli gražu nebuvo šios inovatyvios technologijos viršūne. Produkto vystymo komanda ir toliau dirbo su vožtuvo technologijos tobulinimu – dėl teigiamų rezultatų amortizatoriaus charakteristikose jis tapo greitesniu ir efektyvesniu. Žinoma, kartu tobulino ne tik pačią įrangą, bet ir jos valdymo elementus, algoritmą. „Per paskutinius 20 metų elektroninės sistemos tapo daug sudetingesnėmis, tačiau atpigo“, - pabrėžė Heinrich Schurr. „Tik pažiūrėkite į CDC valdymo bloką: mes pradėjome nuo 8 bitų mikroprocesoriaus, o dabar naudojame 32 bitų mikroprocesorius. Viena iš priežasčių – didelio kainos skirtumo tarp šių sistemų nebuvimas, neskaitant fakto, kad 32 bitų procesoriai yra daug spartesni ir suteikia mums daug daugiau galimybių.“

NUOLATINIS TOBULINIMAS CDC šiuo metu yra jau ketvirtosios kartos, o ZF šią sistemą prilygino daliai visuotinės evoliucijos. Fiksuojant automobilio kėbulo judesius, anksčiau buvo naudojami davikliai, sumontuoti ant pačio kėbulo, kas tiesiogiai reiškė daugiau surinkimo darbų automobilio gamintojui. Dabar

šie davikliai yra sumontuoti į valdymo bloką. „Mažiau dalių – mažiau montavimo darbų, todėl turime ir mažesnį svorį, mažesnį energijos suvartojimą ir žemesnį CO2 lygį“, - sako Dr. Andreas Fink. Galiausiai turime sistemą, kuri yra gerokai ekonomiškesne nuo pat produkcijos gamybos pradžios, įskaitant tiekimo grandinę iki sumontavimo į transporto priemonę. Nepaisant to, ilgą laiką CDC buvo paprasčiausiai per brangios ekonominės klasės automobiliams. Šios problemos sprendimas iš ZF buvo pavadintas CDC 1XL (vienos ašies), ši sistema pirmą kartą paleista į rinką 2014 metais, „Honda Civic Tourer“ modelyje. Nepaisant mažesnės kainos, ši modifikuota versija naudoja tą pačią amortizavimo technologiją kaip ir pilna CDC sistema.

JŪSŲ MOTOCIKLUOSE CDC 1XL specialiai modifikuota, kad būtų galima kompensuoti stipriai besikeičiančias galinės ašies apkrovas, kurios ypač būdingos kompaktiniams automobiliams ir mikroautobusams, priklausomai nuo to kur ir kaip automobilis eksploatuojamas, ar važiuoja tik vairuotojas, ar pilnas ekipažas su bagažu. CDC nuo 2012 metų motociklų vairuotojams pasiūlė panašius privalumus – vairavimas, stabdymas ar greitėjimas esant skirtingoms apkrovos sąlygoms, su keleviais ar be jų. „Galima įsivaizduoti, kad motociklas iš esmės yra vienos ašies automobilis, pasuktas 90 laipsnių kampu. Galinės ašies sprendimą automobiliams pilnai pritaikyti motociklams buvo logiškas žingsnis“, - paaiškinio Dr. Fink. „Kai mes perdarėme CDC technologiją motociklams, turėjome galimybę naudoti ly-

giai tą pačią CDC sistemą. Žinoma, turėjome pritaikyti konstrukciją dviratėms transporto priemonėms.” Populiariausi „Aprillia“, BMW ir „Ducati“ motociklai dabar dėkoja CDC sistemai už efektyviau įveikiamus kelio nelygumus. CDC taip pat padeda keleiviams patogiau keliauti autobusais, o krovininėse transporto priemonėse gelbsti išsaugant dūžtančius ir kitus jautrius krovinius nuo pažeidimų. ZF lengvojo ir komercinio transporto pakabos technikų skyriai labai intensyviai dirba, kartu tobulindami CDC ir 1XL sistemą lengvajam transportui. Kiti darbai taip pat juda į priekį, daug kas priklauso nuo abiejų komandų įdirbio drauge. „Šiuo metu mes visas žinias, įgytas kuriant pilnas pakabos sistemas lengviesiems automobiliams, naudojame kuriant kabinų pakabas agrotechnikai ir sunkiajam transportui“, - sakė Heinrich Schurr.

AMORTIZAVIMAS PAPRASTAI Stabilus CDC sistemų asortimento augimas lėmė, kad daugiau nei 18 milijonų produkcijos vienetų jau parduota ir jų populiarumas vis dar auga. „Jei pažiūrėsime į mūsų sistemų paplitimą pasauliniu mastu, pamatysime, kad pirmaujame rinkoje”, - apibendrino Dr. Fink. „Kalbant apie šios technologijos potencialą - nėra ribų! Ir tai mus sugrąžina prie inovacijos apibrėžimo, kurį mes tyrinėjome pačioje pradžioje. Adaptyvinės amortizavimo sistemos po truputį tampa standartine įranga, suteikiančia didelių privalumų automobilių vairuotojams ir keleiviams.“

IC Aktualijos

45


AU TO S E RV I SU I

„ElringKlinger AG“ informacija

Naudingi tarpinių eksperto patarimai Alyvos nuotėkis slėginėje zonoje po neilgos eksploatacijos Atlikus cilindro galvutės remonto darbus, po neilgos eksploatacijos slėginėje zonoje aplink alyvos kanalą gali atsirasti alyvos nuotėkis. Gana dažnai šio nuotėkio priežastimi būna netinkamai ant cilindro galvutės uždėta tarpinė. Tinkamam sandarumui užtikrinti, reikia naudoti „Elring“ cilindrų galvutės tarpines, turinčias specialius sandarinimo elementus ir konkrečiam varikliui pritaikytą konfigūraciją: elastomero dangas (žr. pav. 1), specialius išlinkimus (žr. pav. 2), elastomero sandarinimo elementus (žr. pav. 3). Pavyzdys: 3 paveikslėlyje parodyta cilindro galvutės tarpinė, kuri po neilgos eksploatacijos tapo nesandaria slėginėje alyvos zonoje. Šiuo atveju ant elastomero sandarinimo elemento naudojama cheminė sandarinimo medžiaga. Šis netinkamas sandarinimo medžiagos panaudojimas sukėlė sandarinimo medžiagų susimaišymą galvutėje. Galutinis šio poveikio rezultatas – sandarumo praradimas po trumpo eksploatacijos laiko. Cilindro galvutės tarpinės įdubose tai akivaizdžiai matoma. Teisingas surinkimas: Sandarinimo mišinys, dedant cilindro galvutės tarpinę, paprastai nenaudojamas, išskyrus tuos atvejus, kai variklio gamintojas rekomenduoja naudoti tokius mišinius konkrečiai nurodytose vietose. Reikia labai kruopščiai patikrinti sandarinamo paviršiaus ir sandarinimo elemento paviršiaus kokybę. Cilindro galvutės paviršių reikia tinkamai paruošti profesionaliose variklių remonto dirbtuvėse, naudojant paruošimui būtinus ypač aukšto tikslumo paviršiaus apdirbimo įrenginius.

Paveikslėlis 1: Tarpinės slėginė zona su elastomero danga.

Paveikslėlis 2: Tarpinės slėginė zona su metaliniu pagrindu po juodos spalvos danga.

Alkūninio veleno riebokšlis Citroën | Fiat | Ford | Jaguar Land Rover | Peugeot | Rover 026.812

PTFE riebokšlis turi plastikinį dangtelį, saugantį jautrią sandarinimo briauną. Šis dangtelis taip pat užtikrina ir tolygią geometrinę riebokšlio sandarinimo briaunos paviršiaus formą, todėl ji optimaliai sutampa su veleno paviršiumi. Labai svarbu įsitikinti, kad dangtelis būtų nuimtas prieš pat montavimą, o ne anksčiau. Jautri sandarinimo briauna negali būti lenkiama arba judinama – tai gali neigiamai paveikti sandarinimo efektyvumą. Tai gali turėti neigiamos įtakos netgi tada, kai pasikeitimai nėra akivaizdžiai matomi. Prieš montuojant riebokšlį, reikia atidžiai patikrinti veleno paviršių ir įsitikinti, kad jame nėra griovelių ar kitokių pažeidimų. Pastebėjus bet kokius paviršiaus pažeidimus, juos būtina pašalinti. Iškilus abejonėms, būtina pasikonsultuoti su variklių specialistu, kuris galėtų profesionaliai apdirbti paviršius (jeigu reikia). Svarbu: PTFE riebokšlis turi būti montuojamas sausai. Surinkimo metu NEGALIMA naudoti alyvos arba kito tepalo.

Paveikslėlis 3: Mišinys, susidaręs dėl cheminės sandarinimo medžiagos, ant žaliojo elastomero išorinio žiedo ir sandarinimo paviršiaus.

Norint užtikrinti optimalų aukštos kokybės PTFE riebokšlių efektyvumą, po surinkimo turi praeiti ne mažiau kaip 4 valandos. Tik šiam laikui praėjus galima pajudinti arba pasukti veleną.

Vožtuvų dangtelio tarpinė Per didelės kompresijos sukelti įtrūkimai Vožtuvų dangtelio tarpinė dažnai tampa pretenzijų objektu. Atvejų analizė leido padaryti konkrečias išvadas: problemos priežastis yra ne pati tarpinė, bet kiti faktoriai. Pažeista forma:

Galimos priežastys: • priveržiant vožtuvų dangtelį buvo panaudotas per didelis sukimo momentas; • nebuvo laikomasi gamintojo nurodytos varžtų užveržimo tvarkos (eiliškumo); • deformuota vožtuvų dangtelio tarpinė; • pažeisti izoliaciniai elementai; • pažeisti tvirtinimo elementai.

Pasekmės: Aukštos kokybės elastomeras arba minkšta medžiaga, iš kurios gaminamos tarpinės, negali atlaikyti jai tenkančių apkrovų, todėl įtrūksta.

46

IC Aktualijos

Veiksmai, kurių reikia imtis: Griežtai laikytis bendrųjų variklio gamintojo nurodymų, skirtų tarpinės montavimui. Patikrinti izoliaciją, tvirtinimo elementus ir vožtuvų dangtelio tarpinę.


IC Aktualijos

47


AU TO S E RV I SU I

„SKF Polska S. A.“ informacija

Kaip montuojant išvengti netinkamo įtempiklio nustatymo? Remdamiesi „Renault“ 1.6 16V variklio pavyzdžiu, atkreipsime dėmesį į įtempiklio montavimo netinkama kryptimi ir paskirstymo sistemos sumontavimo, nesilaikant gamintojo reikalavimų, pasekmes. Montuojant įtempiklį, jį reikia pasukti atitinkama kryptimi: kartais į kairę (prieš laikrodžio rodyklę), kartais į dešinę (pagal laikrodžio rodyklę). Reikia kruopščiai patikrinti variklio kodą, nes atliekant montavimą žemiau nurodytuose varikliuose yra ženklių skirtumų. DĖMESIO! Daugumoje 1.6 16V variklių, keičiant paskirstymo sistemą, „Renault“ rekomenduoja pakeisti visus juostinio diržo sistemos elementus. Nepaleiskite variklio neuždėję visų juostinių diržų!

VKMC 06020 komplekto paskirtis

GAMINTOJAS

MODELIS

VARIKLIS

VARIKLIO KODAS

„DACIA“

„DUSTER“, „LOGAN“, „LOGAN MCV“

1.6 16V

K4M 606, K4M 690, K4M 694, K4M 696, K4M 697, K4M 698

„NISSAN“

„KUBISTAR“

1.6 16V

K4M 744, K4M 750, K4M 752, K4M 753

„RENAULT“

„CLIO II“, „CLIO III“, „DUSTER“, „FLUENCE“, „GRAND SCENIC II“, „KANGOO I“, „KANGOO II“, „KANGOO BE BOP“, „LAGUNA I“, „LAGUNA II“, „LOGAN“, „MEGANE I“, „MEGANE II“, „MEGANE 1.4 16V III“, „SCENIC I“, „SCENIC II“, „SCENIC III“, „THALIA I“, „THALIA II“, „TWINGO II“, „WIND“

AK4J 710, K4J 711, K4J 712, K4J 713, K4J 714, K4J 730, K4J 732, K4J 740, K4J 750, K4J 770, K4J 780

VKMC 06021 komplekto paskirtis

GAMINTOJAS „RENAULT“

MODELIS

VARIKLIS

„CLIO Grandtour“, „CLIO III“, „FLUENCE“, „GRAND SCENIC II“, „GRAND SCENIC III“, „LAGUNA II“, 1.6 16V „LAGUNA II Grandtour“, „LAGUNA III“, „MEGANE CC“, „MEGANE II“, „MEGANE II Coupé-Cabriolet“, 1.6 Hi-Flex „MEGANE II Estate“, „MEGANE II Saloon“, „MEGANE III Coupe“, „MEGANE III Grandtour“, „MEGANE 1.6 16V Bifuel III Hatchback“, „MEGANE III Saloon“, „MODUS“ / „GRAND MODUS“, „SCENIC II“, „SCENIC III“

VARIKLIO KODAS K4M 606, K4M 690, K4M 694, K4M 696, K4M 697, K4M 698

„Renault“ 1.6 16V variklio paskirstymo sistemos montavimo vadovas 1. Reikia paruošti variklį pagal gamintojo rekomendacijas. Pasiruošti atitinkamas blokavimo priemones. Išleisti ir utilizuoti seną aušinimo skystį.

2. Nuo aušinimo skysčio siurblio montavimo paviršiaus pašalinti seną tarpiklį ir nuvalyti kitus nešvarumus. Įsitikinti, kad aušinimo skysčio siurblio tvirtinimo varžtų skylės yra švarios, kadangi sriegio nešvarumai gali lemti netinkamą varžtų priveržimo sukimo momentą. Valant aštriais įrankiais, reikia būti atsargiais, nepažeisti variklio bloko, kadangi tai gali sukelti aušinimo skysčio nutekėjimą tarp bloko ir metalinio tarpiklio. Keičiant aušinimo sistemos elementus, reikia kruopščiai praplauti variklį vandeniu. Bet kokios nuosėdos, drožlės ir kiti sistemoje likę nešvarumai gali pažeisti naujo siurblio riebokšlį!

48

IC Aktualijos


AUTO SERVISUI

3. Naudokite naują, komplekte esantį metalinį tarpiklį. Labai tiksliai ir taupiai sandarinimo pasta sutepti galimas variklio bloko pažeidimo vietas. Net ir nedidelis pastos kiekis, patekęs į riebokšlį, jį sugadina, vyksta nutekėjimai ir netenkama garantijos. 4. Sumontuokite naują siurblį VKPC 86416. Visus varžtus pirmiausiai prisukite pirštais, o po to užveržkite paveikslėlyje parodyta tvarka dinamometriniu raktu, taikant nurodytus sukimo momentus. M6 – sukimo momentas 11 Nm M8 – sukimo momentas 22 Nm Dėmesio! Prieš montuojant įtempiklį, reikia patikrinti smeigės priveržimo sukimo momentą – pagal gamintojo specifikaciją jis siekia 7 Nm. Netinkamas smeigės priveržimo sukimo momentas gali sukelti sistemos įtempimo praradimą.

5. Sumontuoti naują įtempiklį ir patikrinti, ar įtempiklio padėtį blokuojanti plokštelė yra tinkamoje aušinimo siurblio vietoje. Pirštais prisukti tvirtinimo veržlę.

8. Patikrinti, ar įtempiklio plokštelė yra „8 valandos“ padėtyje (žr. paveikslėlį), sumontuoti diržą pagal gamintojo nurodymus.

6. Sumontuoti guolį VKM 26020 su poveržle. Sukimo momentas: 50 Nm.

7. Pašalinti riebalus nuo alkūninio veleno ir krumpliaračio. Nustatyti alkūninio veleno įpjovą ties 12 val. (žr. paveikslėlį).

10. Tinkamas įtempiklio plokštės nustatymas pažymėtas apskritimu (+/- 2 laipsniai). Sumontuokite likusius elementus atvirkštine tvarka.

11. Sumontuokite naują alkūninio veleno skriemulį su sukamųjų virpesių slopintuvu, jeigu reikia. Sukimo momentai: 20 Nm + 135 laipsniai (VKMA/C 06020/06021) 40 Nm + 115 laipsnių („Scenic“, „Grand Scenic“) 40 Nm + 145 laipsniai („Clio“, „Laguna“ VKMA/C 06023)

9. Dėmesio: krypties rodyklė paveikslėlyje! Nustatyti įtempiklį pagal laikrodžio rodyklę, kaip nurodo gamintojas. Įtempiklio priveržimo sukimo momentas: 27 Nm. Įtempiklio nustatymas priešinga nei nurodyta kryptimi priverčia diržą dirbti didesniu guolio apgaubimo kampu, o tai, savo ruožtu, sukelia diržo kaitimą (kaip parodyta paveikslėlyje) ir sistemos pažeidimą.

„SKF“ įrankių komplektai Siūloma 10 naujų įrankių. Daugumos populiariausių variklių paskirstymo sistemos keitimą mechanikai gali atlikti profesionaliau ir greičiau. Kiekvienam įrankiui skirta spausdinta naudojimo instrukcija ir išsami pakeitimo instrukcija („žingsnis po žingsnio“). Nuotraukoje pavaizduotas įrankis (VKN 1004) turi būti naudojamas keičiant paskirstymo sistemos komplektą su aušinimo skysčio siurbliais „SKF“ VKMC 06020 ir VKMC 06021.

Diržo pažeidimai: Išilginiai grioveliai (A). Pažeistas kraštas (B).

Diržo trinties pėdsakai (C). Diržo ašių nesutapimas (D). B C

A

D

„SKF“ juostinio diržo sistemos remonto komplektai Keičiant paskirstymo sistemos elementus, rekomenduojama pakeisti ir juostinio diržo sistemos elementus. Naujausiame „SKF“ kataloge reikia išsirinkti atitinkamą komplektą, skirtą konkrečiam varikliui.

„Dacia“: VKMA 36055 „Nissan“: VKMA 36091, VKMA 36200 „Renault“: VKMA 36091, VKMA 36209, VKMA 36200, VKMA 36051, VKMA 36052, VKMA 36055, VKMA 36200, VKMA 36048, VKMA 36058

IC Aktualijos

49


AU TO S E RV I SU I

„Mahle group“ informacija

ALYVOS KOKYBĖ IR TURBOKOMPRESORIAUS ILGAAMŽIŠKUMAS Automobiliuose vis dažniau naudojami vidaus degimo varikliai su turbokompresoriumi. Gali kilti pagunda sakyti, kad beveik visų savaiminio uždegimo variklių konstrukcijoje yra suspausto oro padavimas (daugiausia naudojant turbokompresorių), o rinkoje vis dažniau pasirodo priverstinio uždegimo varikliai su suspausto oro padavimu. Nepaisant variklio tipo, turbokompresoriaus guoliai yra tepami variklio alyva, tiekiama naudojant variklio tepimo sistemą. Kadangi turbokompresoriaus darbo pobūdis gerokai skiriasi nuo variklio (ypač atsižvelgiant į apsukas ir vyraujančias temperatūras), alyvos darbo sąlygos yra daug sudėtingesnės. Turbokompresoriuje alyva atlieka šias funkcijas: • guolių tepimą, užtikrinant tinkamą jų darbą; • sudaro šilumos perdavimo iš turbinos link kompresoriaus barjerą; • pašalina darbo metu susidariusius teršalus; • sudaro sąlygas tinkamam labirintinio sandarinimo žiedo darbui. Atsižvelgiant į vykdomas funkcijas, bet kokie tepimo sistemos darbo sutrikimai arba prasta tepimo priemonės kokybė sukelia turbokompresoriaus gedimus.

AUKŠTAI TEMPERATŪRAI NEATSPARI ALYVA (KOKSAVIMASIS) Mažas alyvos atsparumas didesnėms temperatūroms gali daryti įtaką jos skaidymuisi ir prie guolių slydimo paviršių prikepusių likučių susidarymui, dėl kurio sumažėja radialinis tarpas, todėl sutrinka besisukančios sistemos darbas ir gali užsikirsti turbokompresorius. Be to, susidarę alyvos skilimo produktai anglies dalelių pavidalu sukelia labirintinio sandarinimo žiedo užsiblokavimą ir alyvos išsiliejimą (1 pav.). Kraštutiniais

1 pav. Sukepusia alyva užblokuotas sandarinimo žiedas.

50

IC Aktualijos

atvejais koksavimosi produktai kaupiasi alyvos grįžimo kanale ir gali sumažinti jo skersmenį arba visiškai užkimšti (2 pav.). Dėl tokio gedimo dažniausiai pasireiškia alyvos nuotėkis turbokompresoriaus šaltoje ir karštoje pusėje. Alyvos koksavimosi reiškinį taip pat gali sukelti alyvos tiekimo arba grįžimo kanalo terminės apsaugos trūkumas. Tai nėra susiję su alyvos kokybe.

didelis alyvos klampumas (neprisiderinimas prie klimato sąlygų) gali lemti pasikartojančius „sausus paleidimus“ arba turbokompresoriaus darbą esant ribotam tepimui, kuris sukelia greitesnį guolių susidėvėjimą ir sutrumpina turbokompresoriaus tarnavimo trukmę. Be to, padidinto klampumo alyva ilgiau teka filtro apėjimo kanalu, todėl kyla turbokompresoriaus alyvos grandinės užteršimo ir jo gedimo pavojus.

NETINKAMAS ALYVOS LYGIS

2 pav. Sukepusia alyva užkimštas grįžtamasis kanalas.

Turbokompresoriaus gedimą gali sukelti tiek per mažas, tiek per didelis alyvos lygis. Dėl pernelyg žemo alyvos lygio žymiai sutrumpėja turbokompresoriaus tarnavimo trukmė ir kyla jo pažeidimo pavojus. Per didelis alyvos lygis gali sukelti alyvos ištekėjimą iš turbokompresoriaus, dėl kurio gali būti neteisingai nustatytas gedimas bei atliktas pakeitimas nauju.

MAŽAI PRIEDŲ, APSAUGANČIŲ NUO PUTŲ SUSIDARYMO, TURINTI ALYVA Mažas alyvos atsparumas putojimui gali sukelti guolio darbo sutrikimus, kurie panaikina paviršiuje esantį alyvos sluoksnį ir lemia greitą guolio dilimą dėl trinties arba jo užsikirtimą. Be to, alyvos putojimas gali sukelti alyvos ištekėjimą iš turbokompresoriaus dėl sulėtėjusio grįžtamojo srauto, kurį riboja susidariusi suspensija. Alyvos putojimas taip pat gali pasireikšti dėl visiškai skirtingų savybių alyvų sumaišymo, pavyzdžiui, papildant alyvos trūkumą.

NETINKAMO KLAMPUMO ARBA NETINKAMŲ KLAMPUMO SAVYBIŲ (PRIKLAUSOMAI NUO TEMPERATŪROS) ALYVA Alyvos klampumas veikia tinkamą slydimo guolių darbą. Didelis nukrypimas nuo klampumo, numatyto konstruojant slydimo guolį, gali sukelti tepimo sluoksnio nykimą ir guolių užsikirtimą. Dažnai žymaus klampumo pasikeitimo priežastis yra ne vien tik prasta alyvos kokybė, bet jos užteršimas kitais eksploataciniais skysčiais, t. y. aušinimo skysčiu arba degalais. Per

3 pav. A Efektyviai tepamas turbokompresorius B Alyvos ištekėjimas iš turbokompresoriaus dėl alyvos grįžimo kanalo skersmens sumažėjimo. C Alyvos ištekėjimas iš turbokompresoriaus dėl alyvos putojimo. D Alyvos ištekėjimas iš turbokompresoriaus dėl per didelio alyvos lygio.


AUTO SERVISUI

Nepriklausomos dirbtuvės yra taip vadinamos dėl to, kad jos nėra priklausomos nuo jokių gamintojų ir šią poziciją siekia išlaikyti.

Tinkamiausiu laiku tinkamoje vietoje. O kaip Jūs apibrėžiate prieinamumą?

Dirbtuvės reikalauja ne tik originalios įrangos kokybės dalių, bet ir informacijos apie jas.

ATEITIES SPRENDIMAI DIRBTUVĖMS IR PREKYBININKAMS

STIPRUS PARTNERIS Platus ir prieinamas asortimentas – tai gero produktų asortimento formulė.

Naujų produktų, mažinančių kuro sąnaudas bei kenksmingų medžiagų emisiją, kūrimas – tai kelias į ateitį.

Gerų rezultatų užtikrinimui ateityje, dirbtuvėms reikalingas partneris, kuris žino ateities poreikius ir siūlo asortimentą, kuris juos atitinka jau šiandien: produktai ir agregatai varikliams bei jų įrangai, aušinimo valdymas ir filtravimas.


T I E KĖ J A I

KAIP IŠSIRINKTI PRIEDĄ, KURIS IŠ TIKRŲJŲ PAGERINTŲ VARIKLIO CHARAKTERISTIKAS? Ilgai nekankinsime ir pasakysime iškart: „Hyundai Santa Fe Classic“ į „gydymą“ sureagavo jau nuvažiavus 2000 km. Variklio galia padidėjo 4,5 AG, 1,5 dB sumažėjo variklio keliamas triukšmas ir ženkliai sumažėjo variklio „apetitas“. Tai – tik pirmieji sudėtingų kompleksinių populiaraus vokiško antifrikcinio priedo bandymų rezultatai. Šiame amžiuje, kai aukštosios technologijos sparčiai vystosi, rodos, neverta tikėtis didelio vartotojų susidomėjimo įvairiais priedais ir papildais automobiliui, žadančiais neįtikėtiną variklio galios augimą ir vos ne „nulines“ kuro sąnaudas. O gal visgi verta? Dabartinę situaciją autochemijos srityje, palyginus su devintojo dešimtmečio viduriu, paaiškėja, kad priedų automobiliui ir jiems atstovaujančių prekinių ženklų kiekis automobilinių prekių parduotuvių lentynose padidėjo beveik dvigubai. Akivaizdu, kad gamintojų gausa (kiekvienas savo prekę įvardija vienintele panacėja nuo variklio pažeidimų ir nusidėvėjimų) eiliniam

52

IC Aktualijos

Įpylus priedo į „Santa Fe Classic“ variklį, kuro sąnaudos sumažėjo iki 10 litrų šimtui kilometrų, ekonomiškumas padidėjo 10 %

automobilio mylėtojui tiesiog neleidžia įvertinti vieno ar kito preparato efektyvumo, kurį dažnai „užtikrina“ tik rinkodaros gražbylystė ir abejotinos kilmės sertifikatai. Taip tenka pirkti „katę maiše“, o tai reiškia paprasčiausiai išmesti pinigus. Blogiausiu atveju automobilio savininkui gali prireikti visapusiško kuro sistemos plovimo ir tvarkymo. Patvirtinti arba paneigti pažadus, gamintojo nurodytus etiketėje, gali tik praktiniai konkrečių preparatų bandymai. Pagaliau nusprendėme patys kartu su nepriklausomo Vokietijos žurnalo „WERKSTATT aktuel“ ekspertais organizuoti plataus masto važiuoklės tyrimą. Bandymui pasirinkome po-

puliarų žinomos Vokietijos įmonės „Liqui Moly“ priedą „Cera Tec“. Gamintojų teigimu, tai – vienas inovatyviausių naujosios kartos produktų transporto priemonėms. „Liqui Moly“ teigia, kad preparato veikimas yra neįprastas – antifrikcines savybes priedui suteikia į jo sudėtį įeinančios mažosios keramikos dalelės. Priedas yra pilamas į variklio tepimo sistemą ir, varikliui pradėjus veikti, priede esančios keramikos mikrodalelės pradeda poliruoti detalių paviršiuje esančius mikronelygumus taip sumažindamos trintį. Be to, priedo sudėtyje yra specialių komponentų, kurie ant variklio detalių sudaro patvarią ir didelėms apkrovoms atsparią apsauginę plėvelę. Tai – ne vieninteliai šio priedo privalumai. Atsižvelgiant į skelbiamas prepa-


TIEKĖ JA I

kuris (nors ir labai nedaug) turėtų padidėti. Kontroliniai matavimai buvo atliekami specialia aparatūra, panaudojant borto kompiuterio rodmenis, ir išbandant automobilį dinaminiame stende su pilna ratų pavara. Šis techninis kompleksas leidžia išmatuoti galios agregatų charakteristikas dinamikoje. Pirmuosius matavimus po priedo įpylimo atlikome automobiliui nuvažiavus 2000 km. Rezultatai patvirtino, kad priedo poveikis tikrai yra gana ženklus. Maksimalus užfiksuotas „Hyundai Santa Fe Classic“ galios padidėjimas - 4,5 AG (t.y. 4,5%), be to, užfiksuotas ženklus (1,5 dB) variklio triukšmo sumažėjimas. Variklio triukšmo rodikliai demonstruoja puikias „Cera Tec“ apsaugines savybes, kurios užtikrina galios agregatų ilgaamžiškumą. Siekdami bandymo tikslumo, naudojome tos pačios rūšies, tuo pačiu metu į kanistrus supiltus degalus. Kokie gi rezultatai? Iki vokiško priedo panaudojimo „Santa Fe Classic“ vasarą miesto režimu, kai įjungtas oro kondicionierius, sunaudodavo ne mažiau kaip 11 l degalų 100 km. Po priedo įpylimo, nuvažiavus 2000 km, dyzelino sąnaudos 100 km sumažėjo iki 10 l arba 10%. Turbūt visi sutiksite, kad žinant šiandienines degalų kainas, toks kuro sąnaudų sumažinimas yra labai pagirtinas.

Antifrikcinį priedą galima naudoti bet kokio tipo varikliams

rato savybes, jo įpylus, turėtų ženkliai sumažėti variklio keliamas triukšmas. Be to, „Cera Tec“ varikliui suteikia ir energiją taupančių savybių, tad sumažinamos kuro sąnaudos. Su šiuo produktu įvairios Europos ekspertų organizacijos atliko sėkmingus laboratorinius bandymus. Per šiuos bandymus buvo užfiksuotas beveik dvigubai didesnis kai kurių detalių darbo našumas. Mus labai sudomino Vokietijos mokslo ir technologijų korporacijos ADL atlikti „Cera Tec“ poveikio dilimui tyrimai. Bandymui korporacija panaudojo specialų reduktorių su plieniniais, varikline alyva sutepamais krumpliaračiais. Bandymo metu ekspertai proporcingai didino varomosios pavaros darbinį krūvį tol, kol dėl nusidėvėjusių krumplių pavaros veikla sutriko. Šis momentas užfiksuotas kaip detalių nykimo pradžia. Ką gi parodė tyrimo rezultatai?

300 ml priedo pakanka 5 litrams variklinės alyvos

Kiek šie rodikliai išliks stabilūs, parodys tik laikas. Bandymas nėra iki galo baigtas, mes atliksime pakartotinius kontrolinius matavimus, nuvažiavus 5 000 km ir 10 000 km, ir būtinai Jums apie tai papasakosime. Tačiau jau dabar galime teigti, kad buvo įrodytas praktinis „Cera Tec“ veiksmingumas. Todėl, kilus klausimui, ar verta pirkti tokį priedą, mūsų ekspertai vienareikšmiškai atsakys: „TAIP“!

Išvada tokia: krumplinės pavaros, naudojant alyvą be priedų, gali atlaikyti iki keturių kartų didesnes variklio perkrovas. O įpylus variklinės alyvos kartu su „Cera Tec“ priedu, pavaros atlaikė iki 9 kartų didesnes perkrovas! Iš tikrųjų įspūdinga, bet... Kaip bebūtų, tokie eksperimentai, atliekami laboratorinėmis sąlygomis, kuriose realios variklio eksploatacijos sąlygos atkuriamos tik apytikriai. Todėl mes nusprendėme išbandyti „Cera Tec“ poveikį automobiliui. Bandymui pasirinkome dyzelinu varomą „Hyundai Santa Fe Classic“, kurio rida 46 500 km ir deklaruojama variklio galia – 112 AG. Mūsų bandymo logika buvo tokia: jeigu priedas iš tikrųjų sumažina variklio detalių trintį, tai ši savybė turėtų pasireikšti variklio triukšmo sumažėjimu ir paveikti variklio galingumą,

„Cera Tec“ bandymai buvo atliekami su šiuo reduktoriumi, kuris yra su plieniniais, varikline alyva sutepamais krumpliaračiais

IC Aktualijos

53


T I E KĖ J A I

STABDŽIŲ SPECIALISTAI – SERVISŲ SPECIALISTAMS AR DVIEJŲ DALIŲ „ATE“ STABDŽIŲ DISKAI – TAI TECHNINIS BARJERAS? MAREK WARMUS IR MAGDALENA WÓJCIK-KLICH IŠ „ATE“ STABDŽIŲ CENTRO REKOMENDACIJOS. „BMW“ M3 ir M5, „Porsche Turbo“, „Audi TT“, „VW Golf R32“ – nedaug kitų automobilių savo rinkos segmente išpopuliarėjo taip, kaip šie sportiniai modeliai, pagaminti Miuncheno, Štutgarto, Ingolštato ir Volfsburgo gamyklose. Jų stabdžių sistemos turi atitikti ypač griežtus reikalavimus. Būtent šiems automobiliams „ATE“ parengė dviejų dalių stabdžių diskus. DVIEJŲ DALIŲ STABDŽIŲ DISKAI GAMINAMI NE IŠ VIENOS MEDŽIAGOS. Įtempimai medžiagos struktūroje dėl viršytos kritinės darbinės stabdžių diskų temperatūros sukelia jų deformacijas. Naudojant dviejų dalių stabdžių diskus, stabdžių disko įtempimai pasiskirsto visiškai skirtingai, kadangi nėra KARŠTO trinties žiedo kontakto su VĖSESNE rato uždėjimo ant stebulės dalimi. Apskaičiuota, kad dėl aukštos temperatūros poveikio toks diskas gali ATSISTATYTI Į PRADINĘ PADĖTĮ, NEPAISANT dvigubai didesnių deformacijų. Vietoje dviejų dalių naudojant vienos dalies diską, keičiasi automobilio parametrai, pavyzdžiui, amortizavimas (neamortizuojamo svorio pasikeitimas). Dviejų dalių diskų uždėjimo ant stebulės dalis yra pagaminta iš aliuminio, todėl žymiai sumažinamas svoris ir pagerinamas automobilio našumas. Kas nutinka, jei ten, kur automobilio gamintojas numatė dviejų dalių diskus, yra sumontuojami vienos dalies diskai? Marek Warmus: „Jeigu gamintojas, atsižvelgdamas į automobilio savybes, numatė dviejų dalių diskų naudojimą, vienos dalies stabdžių diskai neatitinka techninių tokio automobilio reikalavimų. Vairuotojai skundžiasi dėl diskų mušimo ir kaltina servisą, kuriame buvo atliktas montavimas, bei pardavėjus, kurie netinkamai parinko dalis.“ Magdalena Wójcik-Klich: „Servisai, kurie dalyvavo „ATE“ organizuojamuose mokymuose, puikiai žino, kokius produktus reikia pasirinkti stabdžių sistemoms, kad nekiltų problemų dėl klientų reklamacijų. Deja, daugelis servisų savininkų linkę geriau praleisti techninius mokymus, nei atidėti klientų aptarnavimą kitai dienai ir apmokyti savo darbuotojus. O techninė automobilių pažanga eina į priekį ir, deja, nelaukia...“ Šiuo metu tik įmonė „ATE“ Lenkijos atsarginių dalių rinkoje siūlo dviejų dalių stabdžių diskus šiems automobilių modeliams: • „BMW“ 5/F10 Limousine (10-), • „BMW“ 5/E60 Limousine (03-10), • „BMW“ X6/E71/E72 (08-), • „BMW“ 1/E82 Coupe (07-13), • „BMW“ 5/F07 GT GRAN TURISMO (09-), • „BMW“ 5/E60 Limousine (03-10), • „BMW“ 5/F10 Limousine (10-), • „BMW“ Z4 Roadster/E89 (09-), • „BMW“ 1/E82 Coupe (07-13),

n n n

• „BMW“ 3/E36 (91-00), • „BMW“ 3/E46 (98-06), • „BMW“ 1/E82 Coupe (07-13), • „BMW“ Z4 Roadster/E89 (09-), • „BMW“ 5/F10 Limousine (10-), • „BMW“ 5/E39 (96-03), • „PORSCHE 911“ (993) (93-97), • „AUDI TT Coupe“ (98-06), • „BMW“ X5/E70 (07-13).

Nauji „ATE“ stabdžių diskai yra sertifikuoti „TUV Nord“, jiems suteiktas leidimo naudoti dokumentas.

www.ate.de ATE – A Trademark of the Continental Corporation Continental Aftermarket GmbH Guerickestrasse 7 · 60488 Frankfurt a. M. · Germany Phone: +49 69 7603-1 · Fax: +49 69 7610 -61

„ATE“ siūlo korozijai atsparius stabdžių diskus, pagamintus iš aplinkai nekenksmingų medžiagų. Verta žinoti, kad „ATE“ padengtų stabdžių diskų asortimentas šiuo metu yra pats didžiausias. Stabdžių diskai su dideliu anglies kiekiu (GG 15 HC) yra atsparūs aukštos temperatūros poveikiui, todėl puikiai tinka darbui ekstremaliomis sąlygomis. O specialios „ATE“ naudojamos dangos užtikrina didelį stabdžių diskų atsparumą korozijai. Kviečiame apsilankyti interneto svetainėje www.ate-hamulce.pl.


TIEKĖ JA I

CRC VALIKLIAI „CRC BRĀKLEEN“

„CRC QUICKLEEN“

Stabdžių sistemos dalių valiklis. Stiprus ir greitai džiūstantis valiklis. Valo stabdžius ir sankabas. Šalina alyvą, stabdžių skystį, tepalą, gatvės nešvarumus ir kitas kietas nuosėdas. Nepalieka jokių nuosėdų.

Tirpiklio pagrindu gaminamas valiklis, skirtas remonto darbams. Greitai džiūstantis ir stiprus valiklis, valantis visas metalines dalis, įrenginius ir įrankius. „CRC Quickleen“ įsiskverbia greitai ir pašalina tepalą, alyvą bei nešvarumus.

„CRC AIR SENSOR CLEAN“

„CRC ELECTRONIC CLEANER“

Efektyvus valiklis, skirtas oro srauto matuokliams. Lengvai nuvalo tiek karštos vielos, tiek karštos plokštelės tipo jutiklius bei užtikrina optimalų įpurškimo sistemos funkcionalumą. „CRC Air Sensor Clean“ yra labai švari ir efektyvi valymo priemonė, atitinkanti aukštus šiandieninius aplinkos apsaugos reikalavimus. Produktas gaminamas greitai džiūstančio nafteno tirpiklio pagrindu, kurio sudėtyje nėra chloruoto glikolio eterio elementų.

Labai švelnus valiklis. Šalina nedidelius alyvos kiekius, pirštų antspaudus bei dulkes. Suderinamas su dažniausiai naudojamais elektronikos komponentais. „CRC Electronic Cleaner“ valo radijo / CD / kasečių grotuvų, apsaugos sistemų bei kitų elektronikos įrenginių elektros kontaktus ir jungiklius.

IC kodas: CRC BRAKLEEN 500ML (+ tara 5L, 20L, 200L)

IC kodas: CRC AIR SENSOR CL. 200ML

„CRC PRECISION CLEANER“

IC kodas: CRC ELECTRONIC CL. 200ML Elektronikos komponentų valiklis. Šalina alyvą, nešvarumus ir dulkes nuo elektronikos komponentų, sumontuotų ant kontūro plokščių, jungčių, relių bei jungiklių. Nepalieka nuosėdų. Prieš naudojimą ant plastiko, patikrinkite jo atsparumą valikliui.

„CRC AIRCO CLEANER“ (SKIRTA PROFESIONALIAM NAUDOJIMUI) IC kodas: CRC AIRCO CLEANER 400ML

Unikali putų forma valo oro kondicionavimo sistemą. Šalina nemalonius kvapus, kylančius dėl oro kondicionavimo sistemos garinimo elemento užterštumo. „CRC Airco Cleaner“ optimaliai valo oro kondicionavimo sistemą – produktas yra unikalios putų formos. Produktas palieka gaivų kvapą.

„CRC MOTOR CLEAN“

IC kodas: CRC MOTOR CLEANER 500ML Ypač stiprus variklio paviršių valiklis. Greitai šalina šlaką, alyvą ir kelio dangos druskas nuo visų tipų variklių išorinių paviršių. Švarus variklis mažiau kaista ir efektyviau veikia. Produktą lengva naudoti – jis turi „CRC“ aerozolio purkštuvą su mygtuku. Tiesiog užpurkškite produktą ant šalto arba šilto (nesmarkiai įkaitusio) variklio paviršiaus, palaukite keletą minučių ir nuplaukite vandens srove.

IC kodas: CRC QUICKLEEN 500ML (+ tara 5L, 20L)

IC kodas: CRC ELECTRONIC CL. 200ML

„CRC AIRCO KLEEN“ (SKIRTA MĖGĖJIŠKAM NAUDOJIMUI) IC kodas: CRC AIRCO KLEEN 200ML

Šalina nemalonius kvapus ir neleidžia jiems susidaryti. „CRC Airco Kleen“ šalina dėl automobilių, vilkikų ir žemės ūkio technikos oro kondicionavimo sistemos garinimo elemento užterštumo atsirandančius nemalonius kvapus ir neleidžia jiems susidaryti. Tai ypač dažnai nutinka po ilgesnio technikos stovėjimo (pvz., žiemos sezono metu). Ši medžiaga optimaliai atnaujina oro kondicionavimo sistemą. Medžiagą labai lengva naudoti, ji yra unikali ir automobilyje palieka malonų kvapą.

„CRC CARB & EGR CLEANER“ IC kodas: CRC CARB & EGR CL. 300ML

Valo karbiuratorių ir degalų paskirstymo sistemą jos neišardžius. Tirpdo gumą ir dervas. Šalina anglies nuosėdas ir laką. Dėl„CRC Carburettor Cleaner“ poveikio variklis pradeda sklandžiau veikti. Produktas gali būti naudojamas automobilių, grandininių pjūklų, žoliapjovių, avarinių sistemų ir pan. karbiuratoriuose.

„CRC SILICONE CLEANER“

IC kodas: CRC SILICONE SPRAY 400ML Idealiai tinka dažymui, lakavimui, klijavimui arba spausdinimui skirtų paviršių paruošimui. Efektyviai šalina silikono alyvą, silikono tepalą ir silikono pagrindu gaminamą vašką nuo bet kokių lygių paviršių. Produktas greitai išgaruoja, todėl sumažėja prastovų laikas. Nepalieka nuosėdų. Produktas nekenkia daugeliui gumos, plastiko ir kitų medžiagų paviršių. Prieš naudojimą ant jautrių medžiagų paviršių produktą reikia išbandyti.

„CRC 5-56“

IC kodas: CRC 5-56 100ML (+ tara 200ML, 300ML, 400ML, 5L, 20L) Universalus serviso produktas (purškiamas). Plonas alyvos su priedais sluoksnis atlaisvina užrūdijusius srieginius sujungimus, sutepa vyrius, spynas ir pan. Pašalina traškėjimą ir cypimą. Išstumia drėgmę, todėl padeda užvesti drėgną variklį ir saugo nuo elektros gedimų. Atlaisvina ir nuvalo užstrigusius mechanizmus. Saugo metalus nuo korozijos drėgnoje ir koroziją sukeliančioje aplinkoje.

IC Aktualijos

55


T I E KĖ J A I

TOYOTA RAV4 III Galiniai stabdžiai STABDŽIŲ TRINKELĖS NUĖMIMAS

• Automobilį pastatykite ant keltuvo. • Nuimkite galinius ratus. • Atlaisvinkite apatinį fiksavimo varžtą, esantį tarp stabdžių suporto ir tvirtinimo. • Stabdžių suportą pasukite į viršų ir iš jo išimkite trinkeles.

STABDŽIŲ DISKAI NUĖMIMAS

• Automobilį pastatykite ant keltuvo. • Nuimkite galinius ratus. • Išsukite jungiamąjį varžtą ir nuimkite tarpinę. • Išsukite 2 varžtus ir išimkite stabdžių suportą iš tvirtinimo. (A) • Išsukite 2 varžtus ir ištraukite juos iš stabdžių suporto. (B) • Pažymėkite diską ir ašies stebulę. • Nuimkite diską nuo stebulės. • Nuvalykite stebulės paviršių – pašalinkite rūdis ir nešvarumus. (A) Stabdžių suporto laikiklio nuėmimas

SURINKIMAS

• Teisingai įstatykite stabdžių trinkeles į laikiklį. • Sustumkite stūmoklį (naudokite specialų įrankį). • Pasukite žemyn stabdžių suportą. • Tvirtinimo varžtu priveržkite stabdžių suportą. Priveržimui naudokite 26,5 Nm sukimo momentą. • Atlikite hidraulinės sistemos užpildymo ir oro pašalinimo procedūras.

SURINKIMAS

• Stabdžių suporto tvirtinimą priveržkite 2 varžtais. Priveržimui naudokite 88 Nm sukimo momentą. (C) • Stabdžių suportą priveržkite fiksavimo varžtais. Priveržimui naudokite 34 Nm sukimo momentą. • Atlikite hidraulinės sistemos užpildymo ir oro pašalinimo procedūras.

(B) Stabdžių suporto tvirtinimo nuėmimas

(C) Atskaitos žymių sutapdinimas (žymėjimas)

DĖMESIO!

Sustumiant stūmoklį į suporto korpusą, stabdžių skystis nukreipiamas į išsiplėtimo bakelį. Suportui grįžtant atgal, įsitikinkite, kad suporto stūmoklis turi atramą. Įsitikinkite, kad stabdžių trinkelių kontaktinis paviršius yra švarus ir neužterštas jokiomis apnašomis.

Rankinis stabdis STABDŽIŲ TRINKELĖS

NUĖMIMAS

• Išsukite 2 varžtus ir išimkite juos iš cilindro. • Nuimkite stabdžių trinkelių reguliavimo angos gaubtą nuo galinių stabdžių disko. • Pažymėkite diską ir stebulę. • Atleiskite rankinį stabdį. • Sukite stabdžių trinkelių reguliatorių, kol diskas pradės suktis laisvai. Nuimkite diską. • Replėmis ilgais galais nuo stabdžių trinkelių nuimkite 2 grįžtamas spyruokles.

ĮTEMPIMO SPYRUOKLĖS NUĖMIMAS

• Atjunkite rankinio stabdžio lyną. • Nuspauskite stabdžių trinkelių spyruoklę, ištraukite kaištį (A), spyruoklę ir nuimkite stabdžių trinkeles. • Atjunkite rankinio stabdžio lyną nuo stabdžių trinkelių svirties.

SURINKIMAS

• Ant stabdžių trinkelių padų paviršiaus užtepkite aukštai temperatūrai atsparaus tepalo. • Rankinio stabdžio lyną prijunkite prie stabdžių trinkelių svirties.

56

IC Aktualijos

• Surinkite stabdžių trinkeles. Įstatykite kaištį ir uždėkite spyruoklę. • Ant stabdžių trinkelių reguliatoriaus varžto užtepkite aukštai temperatūrai atsparaus tepalo. • Replėmis ilgais galais uždėkite įtempimo spyruoklę. • Ant praplėtiklio svirties ir stabdžių trinkelių įtempimo spyruoklės paviršiaus užtepkite aukštai temperatūrai atsparaus tepalo. • Replėmis ilgais galais uždėkite 2 grįžtamas spyruokles ant stabdžių trinkelių. • Pagal žemiau pateiktą paveikslėlį (B) patikrinkite, ar visos dalys tinkamai sumontuotos. • Sutapdinkite atskaitos žymes ir uždėkite stabdžių diską. • Uždėkite stabdžių diską ir sureguliuokite rankinį stabdį. (A) Stabdžių kaiščio ir trinkelių nuėmimas.


TIEKĖ JA I

(B) Komponentų išdėstymas.

DĖMESIO!

Kairės pusės stabdis

Stabdžių skystis yra higroskopiškas, todėl jį reikia keisti reguliariais intervalais. Nenaudokite skysčio, kuris neatitinka lentelėje nurodytų specifikacijų. Būkite atsargūs – venkite atsitiktinio skysčio nulašėjimo ant dažytų, plastikinių ir guminių paviršių bei jo kontakto su mechaninėmis dalimis.

Stabdžių trinkelių laikiklis Grįžtama spyruoklė

REGULIAVIMO PROCEDŪRA

Įtempimo spyruoklė

• Patraukite svirtį į viršų – suskaičiuokite 6-8 trakštelėjimus. • Atsuktuvu atjunkite 4 tvirtinimus. • Atjunkite jungtis ir (C) nuimkite svirčių galinį viršutinį dangtį. • Atlaisvinkite (D) lyno tvirtinimą ir reguliavimo veržles. • Nuimkite galinius ratus. • Patraukite fiksatorių ir pasukite reguliatorių tiek, kad

Stabdžių trinkelė

Stabdžių trinkelių spyruoklė

Dešinės pusės stabdis (C) Rankinio stabdžio dangčio nuėmimas

(D) Reguliatorius ir fiksavimo veržlė

stabdžių trinkelės išsiplėstų ir užblokuotų diską. • Pasukite stabdžių trinkelių reguliatorių tiek, kad jis susitrauktų ir leistų diskui laisvai suktis. • Įsitikinkite, kad stabdžių trinkelės nesitrina į stabdžių diską. • Pasukite lyno reguliatoriaus veržlę tiek, kad butų pasiekta reikiama svirties eiga. • Priveržkite fiksavimo veržlę. Priveržimui naudokite 6 Nm sukimo momentą. • Patraukite rankinio stabdžio svirtį 3-4 kartus ir patikrinkite jos eigą. • Įsitikinkite, kad patraukus rankinio stabdžio svirtį, po pirmojo trakštelėjimo užsidega stabdžio kontrolinė lemputė.

Rankinio stabdžio reguliavimas Sutraukta

Reguliavimo veržlė

Fiksavimo veržlė

Išplėsta

Hidraulinis kontūras SISTEMOS UŽPILDYMAS IR ORO PAŠALINIMAS

• Vinilo žarnelę prijunkite prie oro pašalinimo kamštelio. • Keletą kartų nuspauskite stabdžio pedalą, (A) atlaisvinkite oro pašalinimo kamštelį, pedalą laikykite nuspaustą.

• Skysčiui nustojus tekėti, užveržkite oro šalinimo kamštelį, (B) atleiskite stabdžio pedalą. • Baigus oro pašalinimo procedūras, atlikite bandomąjį važiavimą, kurio metu bent kartą turi suveikti ABS sistema.

Oro pašalinimo procedūros seka 1) Kairės pusės priekinis stabdžių suportas 2) Dešinės pusės priekinis stabdžių suportas

3) Kairės pusės galinis stabdžių suportas 4) Dešinės pusės galinis stabdžių suportas

(A) Oro šalinimo kamštelio atidarymas

(B) Oro šalinimo kamštelio uždarymas

„FERODO“ DALIŲ KODAI Ilgis (mm) 96.6 Aukštis (mm) 49.50 Storis (mm) 15.50 Minimalus storis (mm) 7.50

FDB1892

Stabdžių trinkelės

STABDŽIŲ SKYSTIS „DOT4“ 500 ml

FBX100

1l

FBX500

5l

FBX2000

20 l

Skersmuo (mm) 281.00 Storis (mm) 12.00 Minimalus storis (mm) 10.50 Rankinio stabdžio trinkelės

STABDŽIŲ SKYSTIS Produktas

DOT 4 SAE J1703

Kiekis

1l

Techninės priežiūros intervalas

Keitimas ir oro pašalinimas kartą per 2 metus

Skersmuo (mm) 170.00 Plotis (mm) 32.00

FSB4035

FBX050

DDF1846

Diskai

IC Aktualijos

57


T I E KĖ J A I

Skirtingas susidėvėjimas tai natūralu Tiek diskinių, tiek būgninių stabdžių frikcinės medžiagos naudojimo trukmė priklauso nuo daugybės veiksnių: aplinkos sąlygų, stabdžių naudojimo būdo ir stabdžių sistemos būklės. Iš aplinkos sąlygų didžiausią įtaką turi kelio danga, kuria dažniausiai važinėja automobilis. Praktika rodo, kad susidėvėjimas stipriai priklauso nuo to, kokia danga daugiausiai važinėja transporto priemonė: miesto gatvėmis, užmiesčio keliais, greitkeliais ar automagistralėmis. Kiti svarbūs šios grupės veiksniai yra vietos topografija ir aplinkos temperatūra. Staigus ir dažnas stabdymas yra susijęs su agresyviu vairavimo stiliumi, o komercinių transporto priemonių atveju – taip pat ir su retu bei netinkamu lėtintuvo naudojimu ir dažnu maksimaliu transporto priemonės apkrovimu (arba netgi perkrovimu). Trečioji grupė – tai veiksniai, susiję su stabdžių sistemos būkle. Kraštutiniais atvejais jie gali sukelti labai greitą frikcinės medžiagos susidėvėjimą. Toks pavojus kyla, jeigu, pavyzdžiui, įvyksta stabdymo jėgos reguliatoriaus gedimas, užsiblokuoja vienas arba daugiau suporto cilindrų, netinkamai veikia stabdžių stiprintuvas, pažeistas suportas, atsiranda smulkūs stabdžių būgno arba stabdžių disko įtrūkimai.

To paties gamintojo stabdžių trinkeles arba kaladėles, sumontuotas dviejuose identiškuose automobiliuose, gali prireikti keisti po visiškai skirtingos ridos. Ir tai yra visiškai natūralu.

energija. Galima sakyti, kad tokiu būdu susidaręs šilumos kiekis yra tiesiogiai proporcingas transporto priemonės svoriui ir transporto priemonės greičiui kvadratu. Taip pat reikia atminti, kad dalis šios šilumos yra nuolat pašalinama į aplinką. Taigi, momentinę trinties poros temperatūrą lemia šių reiškinių suma, t. y. vadinamoji šiluminė pusiausvyra. Ši temperatūra yra labai svarbi, kadangi žymiai ir tiesiogiai nulemia frikcinių medžiagų naudojimo trukmę. Jų susidėvėjimas, priklausomai nuo temperatūros, yra eksponentinės funkcijos pobūdžio: paprasčiau tariant, dilimas didėja daug greičiau, nei temperatūra. Todėl frikcinių medžiagų ilgaamžiškumas kraštutiniais atvejais gali skirtis net keletą kartų. Tai, visų pirma, priklauso nuo pradžioje minėtų veiksnių (t. y. aplinkos sąlygų, stabdžių naudojimo būdo ir stabdžių sistemos būklės), kadangi jie visi gali lemti trinties poros darbinę temperatūrą. Reikėtų pridėti, kad toks didelis temperatūros poveikis frikcinių medžiagų dilimo greičiui yra susijęs su fenolio-formaldehido dervų ir sintetinio kaučiuko, t. y. frikcinių medžiagų surišimui naudojamų priemonių, šiluminės destrukcijos

1 pav. Smulkūs spinduliniai stabdžių disko darbinio paviršiaus įtrūkimai lemia greitesnį stabdžių trinkelių susidėvėjimą. Pažvelgus į susidėvėjimo problemą iš kitos pusės, galima pasakyti, kad pagrindinę įtaką turi trys fiziniai dydžiai, susiję su stabdymo procesu. Tai yra trinties poros temperatūra, stabdomos transporto priemonės greitis ir stabdymo uždelsimas. Jeigu paprasščiau tai trinkelės ir disko arba būgno ir kaladėlės temperatūra, kuri susidaro dėl šių elementų įkaitinimo stabdymo metu (trinties procesas) ir yra susijusi su transporto priemonės kinetinės energijos virtimu šilumine

58

IC Aktualijos

2 pav. Frikcinės medžiagos susidėvėjimo priklausomybė nuo temperatūros yra eksponentinio pobūdžio. didėjimu augant temperatūrai. Didelę įtaką medžiagų susidėvėjimui taip pat turi transporto priemonės stabdymo greitis ir tai yra susiję su stabdomos transporto priemonės stabdžių sistemai perduodamos energijos kiekiu. Pavyzdžiui, važiuojant 100 km/h greičiu, transporto priemonės kinetinė energija yra 4

kartus didesnė nei transporto priemonės, važiuojančios 50 km/h greičiu, o transporto priemonei važiuojant 160 km/h greičiu, šis skirtumas siekia net 10 kartų. Keletą kartų sustabdžius iš didelio greičio iki visiško sustojimo, stabdžių diskas įkaista iki didesnės nei 500 ºC temperatūros, kurios ilgesnį laiką negali atlaikyti jokia kompozitinė organinė medžiaga.

3 pav. Stabdžių disko temperatūros padidėjimas stabdant iki visiško lengvojo automobilio, važiuojančio 50, 100 ir 150 km/h greičiu, sustabdymo (pilnai pakrautas automobilis, kurio leistina bendroji masė 1670 kg, ventiliuojami stabdžių diskai, kurių skersmuo 256 mm). Dar lieka stabdymo uždelsimo, t. y. transporto priemonės greičio mažėjimo tempo, klausimas. Kuo jis didesnis, tuo, žinoma, trumpesnis stabdymo kelias (ir atvirkščiai). Su stabdymo uždelsimo didėjimu taip pat yra susijęs stabdžių sistemos slėgio didėjimas, kadangi norint stipriau stabdyti, reikia stipriau spausti stabdžių pedalą. Tokiu būdu didesnė yra ir trinkelių prispaudimo prie disko jėga. Šiuo atveju frikcinė medžiaga įkaista mažiau, tačiau dėl didesnės trinties greičiau susidėvi. Taip pat reikėtų paminėti, kad uždelsimas visada turi savo didžiausią ribą, kuri priklauso nuo labai įvairių veiksnių: kelio dangos tipo, tuo metu vyraujančių kelio sąlygų, stabdžių sistemos būklės, padangų sukibimo su danga koeficiento ir t. t. Didžiausia vertė, kurią gali pasiekti serijiniu būdu gaminami lengvieji automobiliai, yra apie 10 m/s2, o sunkesnės komercinės transporto priemonės – 8 m/s2.


TIEKĖ JA I

Ilgametė įmonės „Fomar“ patirtis Įmonė „Fomar“ stabdžių sistemos komponentus gamina nuo 1956 metų. Komercinis ženklas „Fomar Fiction“ buvo pristatytas 2004 metais. 2012 metais JAV įsikūrusi įmonė „MAT Holdings“ įsigijo „Fomar Friction“ prekinį ženklą. Naujasis savininkas nusprendė įmonę „Fomar“ sujungti su Skandinavijos automobilių pramonės magnatu „Roulunds Braking“. Šie įvykiai pakeitė „Fomar Friction“ prekinį ženklą ir atvėrė naujas augimo bei plėtros galimybes lengvųjų ir komercinės paskirties automobilių segmentuose. Modernaus Danijos tyrimų ir tobulinimų centro bendradarbiavimas su MAT ir IAM tiekėjais (originalios automobilių įrangos gamintojų tiekėjai) ir papildomos investicijos leido prekiniam ženklui nuolat gerinti gaminių kokybę ir plėsti asortimentą.

skirta lengviesiems ir komercinės paskirties automobiliams. Įmonės gamyklos yra įsteigtos Indijoje, Kinijoje, Prancūzijoje ir Danijoje. Gamyklose iš viso dirba daugiau kaip 2,5 tūkst. darbuotojų. Šis skaičius nuolat auga.

girti didele stabdžių sistemų projektavimo tarptautiniu mastu patirtimi. Ji naudoja modernias technologijas. Įmonėje sumontuoti naujausi gamybiniai įrengimai. Tai leidžia užtikrinti aukščiausios kokybės stabdžių sistemos komponentų gamybą.

„MAT HOLDINGS INC.“

Įmonė „MAT Holdings“ šiandien yra atstovaujama trijuose kontinentuose (Šiaurės Amerikoje, Europoje ir Azijoje). Bendras įmonės gamybinių patalpų ir sandėlių plotas sudaro 210 tūkst. kvadratinių metrų. Čia dirba 13 tūkst. darbuotojų. Europoje korporacijai priklauso 6 skirtingos įmonės, kurios visos aktyviai veikia automobilių gamybos pramonėje. Jos gamina ir platina frikcinius įdėklus, stabdžių trinkeles, stabdžių kaladėles, stabdžių diskus ir kitus stabdžių sistemos komponentus.

„ROULUNDS BRAKING“

Įmonė „Roulunds Braking“ savo veiklą pradėjo 1926 metais. Šiuo metu ji yra vienu didžiausių pasaulyje aukštos kokybės frikcinių medžiagų, skirtų automobilių pramonei, gamintojų. Šio gamintojo produktai platinami visame pasaulyje. „Roulunds Braking“ produktų asortimentą sudaro lanksčios stabdžių sistemų antdėklų medžiagos, stabdžių trinkelės, stabdžių kaladėlės, stabdžių diskai ir stabdžių trinkelių rinkiniai. Visa produkcija

Įmonė „MAT Holdings“ yra pasauline automobiliams skirtų stabdžių sistemų komponentų gamybos lydere. 1984 metais įkurta įmonė yra originalios automobilių įrangos gamintojų (OE) ir nepriklausomos aptarnavimo po pardavimo (IAM) rinkos tiekėja. MAT automobiliams skirtų stabdžių sistemų komponentų gamybos grupė yra vienintelis pasaulinis tiekėjas, galintis pasiūlyti savos gamybos pleištus, atramines plokštes, įrangą bei kitus frikcinius produktus. Įmonė turi ilgametę darbo su originalios Europos automobilių įrangos gamintojais patirtį, dirbant frikcinių produktų srityje. Grupė gali pasi-

Pasauliniai įmonės pajėgumai: • 133 milijonai trinkelių (skirtų asmeniniams automobiliams (PV) per metus (113M IAM, 20M OE/ OES), • 10 milijonų PV stabdžių kaladėlių per metus, • 7,2 milijonai stabdžių kaladėlių skirtų komerciniams automobiliams (CV) per metus (3,8M OE/ OES, 3,4M IAM), • 4 milijonai CV antdėklų, • 4600 km vyniojamų antdėklų. Metinė įmonės apyvarta siekia vieną milijardą JAV dolerių.

Frikciniai produktai „Fomar“ asortimente

„Fomar Friction“ – tai ne tik stabdžių trinkelės

„Fomar“ asortimente frikciniai produktai visada sudarė pagrindinę grupę jau nuo įmonės įkūrimo 1956 metais. Įmonę sujungus su „Roulunds Braking“, Skandinavijos frikcinių produktų verslo magnatu, prasidėjo naujas etapas jos istorijoje. Galimybė naudotis naujausiomis technologijomis, aukščiausio lygio tyrimų ir tobulinimų centrų pagalba (Danijoje ir Vokietijoje), tarptautinė patirtis bei žinios leido prekiniam ženklui nuolat gerinti kokybę ir plėsti gaminamų produktų asortimentą.

„Fomar Friction“ reiškia daugiau kaip 50 metų patirties, galimybę naudotis tarptautiniais resursais ir naujausiomis technologijomis.„Fomar“ yra viena iš keleto įmonių, kurios kuria ir gamina savo produktus.

Šiuo metu „Fomar“ prekinis ženklas siūlo šiuos produktus: • 700 tipų trinkeles, skirtas PV (asmeniniams automobiliams). Daugiau kaip 100 naujų pozicijų, kurios buvo pristatytos 2015 metais. • 65 tipų trinkeles, skirtas CV (komercinės paskirties automobiliams). Mūsų siūlomas asortimentas dengia visą CVP segmentą. • 230 tipų padus, skirtus PV. • 700 tipų įdėklus, skirtus CV. Mes esame CVL produktų rinkos lyderiai. Mes nuolat plečiame savo produktų asortimentą. 2014 metais mes pristatėme CV skirtų diskų asortimentą, kurį sudarė 40 pačių populiariausių pozicijų.

„Fomar“ stabdžių trinkelės užtikrina optimalią sąveiką su stabdžių diskais. Disko dilimas yra labai lėtas – tai leidžia keisti tik stabdžių trinkeles, o stabdžių diskus palikti nekeistus (rekomenduojamas ilgaamžiškumas yra 2 stabdžių trinkelių rinkiniai 1 stabdžių diskui). Tai pasiekiama dėl specialaus komponentų mišinio, kuris padengia disko paviršių ir padeda išvengti mikroįtrūkimų. Visos stabdžių kaladėlės turi R90 patvirtinimą, kurį suteikė Vokietijos arba Indijos TUV tarnyba.

įrangą centrinėje ir rytinėje Lenkijos dalyje turinti laboratorija) bei analogiškame Danijos tyrimų centre. „Fomar“ produktai yra bandomi ekstremaliomis sąlygomis: • Stabdymo efektyvumas - 700 ciklų (standartinė temperatūra svyruoja nuo 150 iki 300 °C). • Stabdymo efektyvumas esant greičiui > 100 km/h. • Atsparumo dilimui testas - 500 ciklų (standartinė temperatūra svyruoja nuo 150 iki 300 °C). • Bandomieji važiavimai – įmonė bendradarbiauja su logistikos ir viešojo transporto įmonėmis, kurios išbando produktus realiomis eksploatacijos sąlygomis.

MAT visą savo dėmesį skiria inovacijoms, tobulinimui ir nuolatiniams bandymams. Įmonei priklauso platus tyrimų ir tobulinimo padalinių tinklas visame pasaulyje. Vienas jo padalinys įsikūręs Lenkijoje. „Fomar“ produktai bandomi Lenkijos tyrimų ir tobulinimo centre (tai - geriausią

IC Aktualijos

59


T I E KĖ J A I

GENERATORIAUS SKRIEMULYS EFEKTYVI IR TYLI VARIKLIO PAPILDOMOS ĮRANGOS PAVARA • mažesnes variklio vibracijas dėl sklandesnio diržinės pavaros darbo, • mažesnį triukšmo, keliamo papildomos įrangos diržinės pavaros, lygį (pašalinamas diržo praslydimas), • ilgesnę diržinės pavaros naudojimo trukmę, • mažesnę generatoriaus svorio įtaką diržinei pavarai, • mažesnį degalų suvartojimą.

Vidaus degimo varikliai pasižymi netolygiais sukamaisiais judesiais. Dėl keturtakčio darbo principo variklio alkūninis velenas yra nuolat greitinamas ir lėtinamas. Šios vibracijos yra perduodamos pagalbinės įrangos diržinei pavarai, todėl sukelia triukšmą bei sutrumpina diržo naudojimo trukmę. Be to, vibracijos sukelia stiprius sukimo momento svyravimus ir sukuria dideles jėgas, turinčias daug įtakos santykinai sunkiam generatoriaus skriemuliui. Kaip elementas su didžiausiu inercijos momentu, generatorius turi didžiausią įtaką pagalbinių elementų diržinei pavarai. Dėl šios priežasties šiuolaikinėse transporto priemonėse generatoriai yra su laisvosios eigos skriemuliais (taip pat vadinamais laisvosios eigos generatorių skriemuliais). Jie yra montuojami tiesiogiai ant generatoriaus veleno ir perduoda pavarą tik viena sukimosi kryptimi. Tokiu būdu generatorius yra apsaugomas nuo alkūninio veleno vibracijų, todėl diržinė pavara veikia ramiau ir tyliau, tuo pačiu pailginama diržo naudojimo trukmė. Inertiškumo momento subalansavimas diržinėje pavaroje suteikia tokius privalumus: Vidinis žiedas

Dangtelis

ĮVAIRIŲ TIPŲ SKRIEMULIŲ KONSTRUKCIJŲ IR VEIKIMO PRINCIPŲ SKIRTUMAI Šiuo metu rinkoje siūlomi dviejų tipų generatorių skriemuliai – laisvosios eigos generatoriaus skriemuliai (OAP) ir laisvosios eigos generatoriaus sankabos (OAD). Laisvosios eigos generatoriaus skriemulys (OAP) – tai paprasta vienos krypties sankaba, įmontuota į besisukantį profiliuotą skriemulį. Sustabdžius variklį, generatoriaus rotorius palaipsniui sustoja be skriemulio sukimo (žr. 1 pav.). Priešingai nei laisvosios eigos generatoriaus skriemulyje (OAP), laisvosios eigos ge-

Skriemulys

Atraminė poveržlė su tarpikliu 1 pav. Laisvosios eigos generatoriaus skriemulio (OAP) konstrukcija.

Dangtelis

Įvorė

Spyruoklė

Sankabos atrama

neratoriaus sankaboje (OAD) yra sumontuota susukama spyruoklė, kuri sugeria energiją. Ji kompensuoja netolygų alkūninio veleno judėjimą dar prieš atvirkštinio poveikio pačiam generatoriui, o tuo pačiu ir papildomos įrangos pavarai, pasireiškimą (žr. 2 pav.).

AUTOMOBILIO SU PAŽEISTU GENERATORIAUS SKRIEMULIU NAUDOJIMO PASEKMĖS Jeigu generatoriaus skriemulys susidėvi, variklio vibracijos nėra slopinamos, o tai lemia triukšmingą diržo darbą esant žemesniems variklio sūkiams. Dėl didesnio diržo atliekamų judesių skaičiaus ir didesnių diržo įtempiklį veikiančių jėgų gali būti sugadinta visa sistema, įskaitant ir patį skriemulį. Blogiausiu atveju gali pasireikšti ir kiti variklio gedimai. 3 pav. parodyti pažeidimai, sukelti netinkamai veikiančio generatoriaus skriemulio.

GENERATORIAUS SKRIEMULIO PATIKRINIMAS

Variklio darbo metu generatoriaus skriemulio gedimą galima nustatyti pagal netolygų ir triukšmingą pavaros darbą. Jeigu skriemulys veikia tinkamai, išjungus variklį generatorius turi sustoti su uždelsimu. Siekiant patikrinti generatoriaus skriemulio darbą, reikia nuimti juostinį diržą ir nuimti skriemulio dangtelį. Viena ranka prilaikant išorinę skriemulio dalį, kita ranka reikia pasukti iš anksto uždėtą veržliaraktį abejomis kryptimis. Laisvosios eigos generatoriaus skriemuLaisvosios Tarpiklis lys (OAP) turi laisvai suktis viena kryptimi ir Vidinė įvorė eigos skriemulys nedelsiant sustoti bandant pasukti priešinga kryptimi. Laisvosios eigos generatoriaus sankaba OAD turi laisvai suktis viena kryptimi ir didinti paSkriemulys Tarpinis žiedas sipriešinimą bei sustoti, bandant pasukti priešinga kryptimi. Jeigu patikrinimo metu paaiškėja, kad viena iš aukščiau nurodytų funkcijų neveikia, skriemulį reikia pakeisti. Visą pasiūlymą rasite svetainėje www.febi-parts.com. Riedėjimo guolis

„FEBI BILSTEIN“ Ritinėlis

Sankaba

Fiksuojanti poveržlė

2 pav. Laisvosios eigos generatoriaus sankabos (OAD) konstrukcija. Nulaužtas diržo įtempiklio varžtas

Įtrūkęs hidraulinis įtempiklis

3 pav. Pažeisto generatoriaus skriemulio naudojimo pasekmės.

60

IC Aktualijos

Deformuotas diržo skriemulys

REKOMENDUOJA:

Tikrinti generatoriaus skriemulio veikimą, atliekant vizualinę apžiūrą arba keičiant pagalbinės įrangos pavaros elementus. Jei reikia, atlikti pakeitimą. • Keičiant generatorių nauju, visada pakeisti ir skriemulį. • Tuo pačiu metu keisti diržą, įtempiklį ir skriemulį. • Keisti generatoriaus skriemulį kaskart nuvažiavus 120 000 km ridą.


Sprendimai Made in Germany.TM

Ratų pakaba

Elektrinė įranga

Variklio įranga

Ratų tvirtinimas

Stabdžių sistemos

Alyvos ir skysèiai

Pakaba

febi is a bilstein group brand

febiplius

www.febi.com


T I E KĖ J A I

STABDŽIŲ TERMINIAI

PARAMETRAI

Stabdant viršutiniame trinties elementų sluoksnyje pasireiškia įvairūs tribologiniai ir kiti su šiuo procesu susiję reiškiniai. Šie reiškiniai gali turėti įtakos stabdžių darbo efektyvumo pablogėjimui. Tai gali įvykti staiga ir negrįžtamai (pavyzdžiui, pažeidus medžiagą) arba palaipsniui, sukeliant trinties elementų susidėvėjimo pagreitėjimą. Viršutinio sluoksnio pokyčiai yra ypač intensyvūs bei daro įtaką trinties elementų darbo efektyvumui ir patvarumui.

Susilietimo vietos trinčiai būdinga savybė, kad šioje vietoje vykstantys reiškiniai ir poveikiai pasireiškia tik atskiruose lietimosi taškuose. Vienas iš šių poveikių rezultatų yra susidėvėjimo procesas, kurį sukelia medžiagos naikinimas ir pašalinimas dėl trinties. Susidėvėjimo procesas yra mechaninio, fizinio ir cheminio pobūdžio bei pasireiškia visada, kai veikia tiek sausa, tiek ir mišri trintis. Frikcinės medžiagos atveju, susidėvėjimas sukelia trinties paviršiaus atsinaujinimą, todėl nuo jo yra pašalinamos suanglėjusios medžiagos. Iš kitos pusės, dėl susidėvėjimo būtina reguliuoti stabdžių laisvumą, nereikėtų pamiršti ir ekonominio aspekto. Paprasčiau galima pasakyti, kad frikcinės medžiagos susidėvėjimas didėja kylant temperatūrai. Be to, frikcinės medžiagos susidėvėjimo proceso charakteristika taip pat priklauso nuo darbinės temperatūros. Šios medžiagos šilumos laidumo padidėjimas gali sukelti naikinamo sluoksnio storio padidėjimą. Laikoma, kad 85 % stabdymo proceso metu išskiriamos šiluminės energijos turi būti pašalinta per stabdžių diską. Siekiant pagerinti stabdžių aušinimą, taikomos tokios priemonės:

62

IC Aktualijos

• stabdžių diskų ventiliavimas, • laisvos vietos padidinimas ratlankio viduje, kad pagerėtų disko aušinimas, • disko šiluminės talpos padidinimas, • skylių arba griovelių įpjovimas stabdžių disko trinties paviršiuje. Dėl temperatūros įtakos gali kilti dideli trinties elementų „bendradarbiavimo“ sutrikimai. Daugumai frikcinių medžiagų būdingas trinties koeficiento sumažėjimas dėl temperatūros įtakos, tačiau yra ir tokių frikcinių medžiagų, naudojamų, visų pirma, sportiniuose automobiliuose, kurių trinties koeficientas įkaitus padidėja. Laikinas stabdymo jėgos sumažėjimas („fedingas“) dėl aukštos temperatūros yra įspėjimas vairuotojui, kad stabdžiai įkaitę ir transporto priemone reikia važiuoti taip, kad jie atvėstų. Šis reiškinys gali būti eksploataciniu arba kritiniu. Eksploatacinis stabdymo jėgos sumažėjimas – tai nedidelis transporto priemonės stabdymo efektyvumo sumažėjimas dėl stabdžių įkaitimo. Tokiu įprastai laikomas stabdymo jėgos sumažėjimas, neviršijantis 20 %. Po trumpalaikio įkaitimo ir atvėsimo frikcinių medžiagų trinties koeficiento vertė turi visiškai atsistatyti. Avarinio stabdymo metu transporto priemonei judant dideliu greičiu arba ilgo stabdymo metu, pvz. važiuojant nuokalne, gali pasireikšti staigus ir didelis trinties koeficiento sumažėjimas, vadinamas kritiniu. Dėl jo automobilio stabdymo kelias gali pailgėti netgi du kartus

bei tapti eismo įvykio priežastimi. Abiem atvejais stabdymo jėgos sumažėjimo priežastis yra ta pati – naikinantis aukštos temperatūros (virš 300 °C) poveikis frikcinei medžiagai. Dėl frikcinės medžiagos sudėtinių dalių skaidymosi ir oksidacijos, veikiant aukštai temperatūrai, paviršiuje susidaro plonas skystos arba dujinės būsenos (dūmai) sluoksnis. Skystos būsenos sluoksnis daro neigiamą įtaką trinties sąlygoms, kadangi sausa trintis tarp trinkelės ir disko yra pakeičiama mišria trintimi, kuri lemia trinties koeficiento sumažėjimą. Išsiskiriančios dujos gali sukelti sprogstamąjį frikcinės medžiagos dalelių išplėšimą. Jeigu šiose dujose yra vandenilio, patekęs į ketaus paviršių jis gali sukelti vandenilio koroziją. Kita stabdymo jėgos sumažėjimo ypač aukštoje temperatūroje (virš 500 °C) priežastis gali būti stabdžių skysčio virimas. Trinties koeficiento sumažėjimas dėl greičio ir apkrovos laikomas tuo pačiu stabdymo jėgos sumažėjimo reiškiniu („fedingu“). Kritinio stabdymo jėgos sumažėjimo atveju trinties medžiagos pokyčiai yra labai intensyvūs ir vyksta daug giliau, nei eksploatacinio stabdymo jėgos sumažėjimo atveju. Jei eksploatacinis stabdymo jėgos sumažėjimas yra leistinas, tai kritinis stabdymo jėgos sumažėjimas pasireikšti neturėtų. Jo išvengiama, visų pirma, parenkant tinkamą frikcinės medžiagos sudėtį. Siekiant užkirsti kelią šiam reiškiniui, gamybos proceso metu atliekamas terminis stabdžių trinkelių frikcinės medžiagos pavir-


TIEKĖ JA I

šiaus apdorojimas, vadinamasis nudeginimas. Nudeginant iš viršutinio stabdžių trinkelių sluoksnio pašalinamos organinės medžiagos. Tokiu būdu pagamintos stabdžių trinkelės nuo pat jų naudojimo pradžios pasižymi stabiliu trinties koeficientu tiek žemoje, tiek ir aukštoje temperatūroje. Atlikus nudeginimą, sutrumpėja trinkelių pritrynimo trukmė. Šis procesas atliekamas kaitinant paviršių 600 °C temperatūros infraraudonaisiais spinduliais arba kontaktiniu būdu, prispaudžiant stabdžių trinkeles prie iki 800 °C įkaitintos temperatūros plokštės. Dėl šilumos poveikio gali pasireikšti stabdžių elementų matmenų pasikeitimas (geometrinių parametrų deformacija), todėl gali sumažėti stabdymo momentas. Toks reiškinys vadinamas mechaniniu stabdymo jėgos sumažėjimu („fedingu“). Ši problema dažniau pasireiškia būgniniuose stabdžiuose nei dis-

sireiškiančių stabdant arba sukeliami dviejų pagrindinių priežasčių: • mechaninės kilmės – dėl stabdžių kaladėlių prisispaudimo prie darbinio būgno arba stabdžių trinkelių prisispaudimo prie disko paviršiaus, • šiluminės kilmės – dėl didelio būgno sienelės arba disko trinties paviršiaus temperatūrų skirtumo. Abiejų reiškinių poveikis pasireiškia kartu. Taip pat svarbi yra medžiagos struktūra, kuri ne tik daro įtaką atsparumo savybėms, bet ir kinta dėl aukštos trinties paviršiaus temperatūros. Mechaniniai stabdžių disko įtempimai važiuojant, kai stabdžiai nenaudojami, yra nedideli – pasireiškia tik tempiamoji jėga, kurią sukelia besisukančio disko išcentrinė jėga. Stabdymo metu prisideda dar dvi jėgos – gniuždymo jėga, kurią sukuria statmenai prie disko spaudžiamos trinkelės, ir tempimo (traukos) jėga, kurią sukuria stabdžių trinkelių trintis į disko paviršių. Gniuždymo jėga yra svarbi ventiliuojamų diskų atveju, kadangi veikia mentelių

kas stabdymo metu perima šiluminę energiją, generuojamą trinties jėgos tarp frikcinės medžiagos ir disko, tuomet yra atvėsinamas. Dėl greito disko įkaitimo stabdant ir vėlesnio atvėsinimo pasireiškia disko medžiagos šiluminis nuovargis, kuris sukelia įtrūkimus. Įkaitimo metu padidėja disko paviršiaus zonos tūris, kurį neutralizuoja po ja esantis vidinis žemesnės temperatūros metalo sluoksnis. Disko medžiagoje pasireiškia gniuždymo jėgos. Aušinimo metu disko paviršiaus zona traukiasi, o ją veikiančias jėgas keičia tempimo jėgos. Dėl ciklo pasikartojimų tempimo jėgų vertė didėja ir, viršijus medžiagos atsparumo tempimui ribas, atsiranda spinduliniai paviršiaus įtrūkimai, kurie didėja atliekant kitus stabdymus. Aštrios įtrūkimų briaunos pjauna frikcinės medžiagos paviršių ir lemia greitą jo susidėvėjimą. Be to, medžiaga šalia įtrūkimų ištrupa. Tarpuose susikaupę susidėvėjimo produktai veikia kaip pritvirtinti abrazyviniai grūdeliai. Stabdymo metu generuojama šiluma išsisklaido dviejose medžiagose, kurios sudaro trinties porą. Šilumos srauto paskirstymas priklauso nuo abiejų medžiagų

ĮTRŪKĘS STABDŽIŲ DISKAS

kiniuose. Per dideli įtempimai stabdžių būgnuose ir diskuose gali lemti jų paviršiaus sugadinimą. Šie pažeidimai gali būti netaisyklingo tinklelio formos arba lygiagretūs būgno ašiai, o ant stabdžių disko – spinduliniai. Šie disko pažeidimai sukelia greitesnį frikcinės medžiagos susidėvėjimą. Trinties paviršiaus įtrūkimai susidaro dėl pernelyg didelių įtempimų, pa-

skerspjūvį ir padidina jas veikiančias apkrovas dešimt kartų. Po ilgo naudojimo laikotarpio šios jėgos gali sukelti smulkius įtrūkimus. Prie diską veikiančių mechaninių jėgų dar reikėtų pridėti lenkimą, kuris pasireiškia stabdant posūkyje, bei dinamines apkrovas, susijusias su disko vibracija. Diskinių stabdžių atveju didžiausią naikinančią įtaką daro šiluminės kilmės poveikis. Dis-

fizikinių-mechaninių savybių, tačiau daugiau nei 80 % pagaminamos šilumos patenka į stabdžių diską. Įtrūkimų susidarymui, be eksploatacijos sąlygų, didelę įtaką turi frikcinės medžiagos sudėtis ir jos fizikinės savybės, pavyzdžiui, spūdumas. Aukšto spūdumo frikcinės medžiagos rečiau lemia įtrūkimų stabdžių diskuose atsiradimą.

IC Aktualijos

63


T I E KĖ J A I

„AEROTWIN PLUS“ SU NAUJA ADAPTERIŲ SISTEMA

Tinkamus valytuvus pasirinkti yra paprasta, todėl pardavėjų darbas yra lengvesnis, o pirkėjų pasitenkinimas – didesnis. Visa tai užtikrina naujieji valytuvai „Aerotwin Plus“ su „Power Protection Plus“ technologija ir nauja adapterių sistema. NAUJA ADAPTERIŲ SISTEMA Paprastesnis montavimas Valytuvų „Aerotwin Plus“ pakuotėje yra 4 adapteriai, atinkantys iki 10 skirtingų rūšių laikiklių. Pakanka pasirinkti atitinkamą adapterį, uždėti jį ant valytuvo ir sumontuoti valytuvą ant laikiklio. Nauja adapterių sistema – tai pagrindinė valytuvų programos „Aerotwin Plus“ savybė. Programa apima 15 skirtingų valytuvų ilgių ir 4 rūšių adapterius, kurie sudaro galimybę pakeisti daugiau nei 100 rūšių originalios įrangos (OE) valytuvų komplektų. Dėl mažesnio asortimento kiekviena atsarginė dalis tampa pelningesne – sumažinamos sandėliavimo išlaidos, o transporto priemonės valytuvų parinkimas yra paprastesnis. Ilgis

340 mm 380 mm 400 mm 425 mm 450 mm 475 mm 500 mm 530 mm 550 mm 575 mm 600 mm 650 mm 700 mm 750 mm 800 mm 64

Trumpas Nr.

„Bosch“ Nr.

AP 340 U AP 380 U AP 400 U AP 425 U AP 450 U AP 475 U AP 500 U AP 530 U AP 550 U AP 575 U AP 600 U AP 650 U AP 700 U AP 750 U AP 800 U

3 397 006 941 3 397 006 942 3 397 006 943 3 397 006 944 3 397 006 945 3 397 006 946 3 397 006 947 3 397 006 948 3 397 006 949 3 397 006 950 3 397 006 951 3 397 006 952 3 397 006 953 3 397 006 954 3 397 006 955

IC Aktualijos

PPP

„POWER PROTECTION PLUS“ „POWER PROTECTION PLUS“ TECHNOLOGIJA „Aerotwin Plus“ valytuvuose naudojama „Power Protection Plus“ technologija su patentuota polimerine danga suteikia 3 privalumus: Idealus stiklo valymas: „Power Protection Plus“ – tai efektyvus valytuvo darbas visą jo naudojimo laikotarpį. Ant stiklo nelieka jokių brūkšnių arba nešvarumų. Ilgesnė naudojimo trukmė: Valytuvai su „Power Protection Plus“ technologija yra ypač patvarūs ir atsparūs, todėl pailgėja jų naudojimo trukmė. Net ir pačios nepalankiausios oro sąlygos bei ekstremalios temperatūros mažai veikia valančios dalies medžiagą. Begarsis darbas: „Power Protection Plus“ sumažina valytuvo trinties koeficientą iki minimumo. Tai užtikrina tylų valytuvo darbą be jokių cypimų ir peršokimų, nepriklausomai nuo to, ar stiklas yra šlapias, ar sausas.


Universalūs „Aerotwin Plus“ valytuvai su nauja adapterių sistema

Nauja, siaura programa, apimanti plačią rinkos dalį: padidinkite pardavimus su „Aerotwin Plus“ ir nauja adapterių sistema!  Nauja adapterių sistema: 15 skirtingų valytuvų ilgių ir 4 rūšių adapteriai – tik 15 „Aerotwin Plus“ variantų pakeičia daugiau nei 100 rūšių originalios įrangos (OE) valytuvų komplektų.  Siaura programa, apimanti plačią rinkos dalį: sumažintos sandėliavimo išlaidos, paprastesnis transporto priemonės valytuvų parinkimas.  Naujiena: šiuolaikiška valytuvų technologija PPP – „Power Protection Plus“ – idealus stiklo valymas, ilgesnė naudojimo trukmė, begarsis darbas.

www.motobosch.pl


T I E KĖ J A I

SANKABA IR JOS VAIDMUO Sankaba – tai nuo automobilizmo pradžios žinomas elementų rinkinys, skirtas variklio sujungimui ir atjungimui nuo pavarų dėžės. Didinant variklio parametrus, t. y. sukimo momentą ir galią, turėjo būti tobulinamas ir visas šis elementų rinkinys (diskatorius, diskas, išminamas guolis ir valdymo sistema). Dar penktajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje lengvųjų automobilių variklių galia siekė kelias dešimtis arklio galių, o sukimo momentas – nuo keliolikos iki kelių dešimčių niutonmetrų. Šiuolaikinių variklių galia siekia keletą šimtų arklio galių, o sukimo momentas – keletą šimtų niutonmetrų. Atsižvelgiant į tai, sankaba turi perduoti didesnius sukimo momentus ir galią (perduoda du kartus didesnę galią, nei sukuria variklis). Be to, esant tokioms didelėms sukimo momento vertėms, varymo sistemai jos turi būti perduotos tolygiai. Sukimo momentas varantiesiems ratams turi būti perduotas ne tik su kontroliuojamu sankabos praslydimu, bet ir labai greitai. Greitas momento perdavimas – tai laikotarpio, kuriuo ratuose nėra sukimo momento, trukmės sumažinimas. Tai atsispindi transporto priemonės važiavimo krypties stabilizavime. Didesnio sukimo momento ir galios perdavimas gali būti pasiektas, pavyzdžiui, didinant sankabos disko prispaudimo jėgą. Tačiau šiuo atžvilgiu mus riboja sankabos valdymo patogumas ir valdymo elementų tvirtinimo vietų apkrovos. Vienas iš sprendimų yra trinties paviršiaus padidinimas, tačiau jis yra susijęs su sankabos korpuso matmenų ir svorio didinimu (didesnis svoris – problema, susijusi su išcentrinės jėgos poveikiu elementų patvarumui). Atsižvelgiant į tai, pradėta naudoti kelių diskų sankabas (dažniausiai dviejų). Elastingas (tolygus) sukimo momento perdavimas (įjungiant sankabą) yra užtikrinamas atitinkamai lėtinant sankabos valdymo sistemos hidraulinio skysčio grįžtamąjį srautą ir naudojant spyruokliuojančias plokšteles tarp frikcinių antdėklų. Šiuolaikinių sankabų konstrukcijose yra svarbus jų įsijungimo laikas ir išminamo guolio eiga, tai be kita ko užtikrinama nuolatiniu išminamo guolio priekinės dalies kontaktu su lėkštinės spyruoklės galais. Guoliai su kūginiu riedėjimo paviršiumi gali dirbti nuolat besiliesdami prie lėkštinės spy-

66

IC Aktualijos

ruoklės. Tiek trumpa lėkštinės spyruoklės eiga, tiek poreikio aptarnauti sankabą nebuvimas (nereikia nustatyti sankabos išmynimo sistemos tuščiosios eigos tarpo) yra užtikrinami frikcinių antdėklų susidėvėjimo kompensavimo sistema (SAC sistema). Transporto priemonių konstrukcijų plėtra, be kita ko, yra orientuota į judėjimo ir naudojimo patogumą. Važiavimas vadinamuosiuose „kamščiuose“ – didelė psichologinė ir fizinė našta vairuotojui. Siekiant sumažinti šią problemą, buvo pradėtos naudoti automatinės pavarų dėžės. Tačiau šis sprendimas sukelia didelius galios nuostolius. Mažas automatinių pavarų dėžių efektyvumas, be kita ko, yra susijęs su sukimo momento keitiklio, sankabos ir stabdžių elementų praslydimu. „LuK“ sukurta „2CT“ pavadinta dviguba sankaba suteikia galimybę automatizuoti pavaros sistemos aptarnavimą ir išsprendžia tolygaus sukimo momento perdavimo per trumpiausią įmanomą laiką problemą. Mechaninių pavarų dėžių atveju problema yra varančiųjų ratų sukimo momento praradimo keičiant pavaras trukmės sutrumpinimas. Iš kitos pusės, kontroliuojamas praslydimas, suteikiantis galimybę tolygiai perduoti sukimo momentą, yra šiluminė sankabos apkrova. „2CT“ sankabose yra išvengta galios praradimo, būdingo automatinių pavarų dėžių keitikliams. Naudojama frikcinių antdėklų susidėvėjimo kompensavimo sistema užtikrina nuolatinį guolio kontaktą su lėkštine spyruokle, o tai mažina jo eigą ir gerina sankabos įjungimo tolygumą. Ypač trumpas sankabos įsijungimo laikas – tai šilumos išsiskyrimo apribojimas ir varančiųjų

(1 pav.) Sankabos diskas su sukamųjų virpesių slopintuvais.

ratų sukimo momento praradimo trukmės sutrumpinimas. Mechaninės pavarų dėžės su vienguba sankaba pavaros perjungimo trukmė siekia maždaug 1,2 s, o pavarų dėžės su dviguba sankaba („2CT“) – maždaug 0,4 s. Šis nuolatinis sauso tipo sankabų tobulinimas, atliekamas įmonėje „Schaeffler“, sutrumpino varančiųjų ratų sukimo momento praradimo trukmę, pašalino sankabų aptarnavimo poreikį, užtikrino elastingą ir tolygų sukimo momento perdavimą į pavarų dėžę, apribojo galios nuostolius ir sumažino degalų suvartojimą.

(2 pav.) „LuK“ sukurtas sankabos (SAC) diskatorius su automatiniu tarpo reguliavimu.


Matomi privalumai

Idealiai pritaikyti, originalios kokybės prekinių ženklų „LUK“, „INA“, „FAG“ remontiniai komplektai.

Kokybė, aptarnavimas, žinios Inovacijos automobilių pramonėje – tai grupės „Schaeffler“ pagrindiniai prekiniai ženklai „LUK“, „INA“ ir „FAG“, kurie apjungia dešimtmečių žinias, sukauptas tiekiant originalias ir atsargines dalis. Nepriklausomai nuo pavaros perdavimo sistemos, variklio ar pakabos, visi produktai ir remontiniai komplektai iš „Schaeffler Automotive Aftermarket“ dėl geriausių technologijų yra aukščiausios kokybės, kuria pirmiausia siekiama sukurti pilnus remontinius komplektus, nepaliekančius vietos kompromisams.

Papildoma informacija: www.RepXpert.com


T I E KĖ J A I

PAKAITINIMO ŽVAKĖS „NGK“ nustato naujus efektyvumo, patikimumo ir techninių inovacijų standartus. • Greitesnis pakaitinimas, lengvesnis šalto variklio paleidimas. • Integruota apsauga nuo per aukštos įtampos. • Tvirta konstrukcija, didelis atsparumas korozijai. • Mažesnės emisijos variklio paleidimo metu. • Didelis patikimumas ir ilgaamžiškumas. • Silpnesnės srovės poreikis, mažesnė apkrova akumuliatoriui. • Mažesnis triukšmas ir vibracijų lygis. • Keraminiai produktai, nustatantys naujus emisijos kontrolės ir variklio efektyvumo standartus.

Kartu tiekiama cinkuota kontakto veržlė (jeigu ji naudojama).

Vidinė sintetinės gumos tarpinė neleidžia į vidų patekti drėgmei ir orui.

reiškia, kad yra labai platus pakaitinimo žvakių modelių spektras, iš kurio galima tiksliai parinkti tam tikro tipo varikliui tinkamiausią pakaitinimo žvakę. Labai svarbu kiekvienu konkrečiu atveju naudoti tinkamo tipo pakaitinimo žvakes. Pačiuose moderniausiuose automobiliuose su dyzeliniais varikliais vyksta trijų pakopų pakaitinimo procesas: paruošiamasis pakaitinimas, pakaitinimas variklio paleidimo metu ir baigiamasis pakaitinimas paleidus variklį. Šis sudėtingų procesų poreikis paskatino pakaitinimo žvakių technologijos modernizavimo procesus.

Unikalus metalinio korpuso dizainas užtikrina tvirtumą ir atsparumą korozijai.

„NGK“ PAKAITINIMO ŽVAKĖS

Tipinė pakaitinimo žvakės montavimo vieta

Pakaitinimo žvakė – labai svarbus elektrinis kaitinimo elementas, montuojamas degimo kameroje. Pakaitinimo žvakės, pakeliančios degimo kameroje esančio oro temperatūrą, užtikrina lengvesnį šalto variklio paleidimą, didesnį šalto variklio efektyvumą ir, svarbiausia, stipriai sumažina nepageidaujamas emisijas. Pakaitinimo žvakė dažniausiai veikia trumpą laikotarpį pradinėje fazėje, tačiau vis griežtėjanti emisijų kontrolė dažnai reikalauja, kad pakaitinimo žvakės veiktų daug ilgesnį laikotarpį ir paleidus automobilio variklį. Kai kuriais atvejais pakaitinimo žvakės turi trumpam įsijungti netgi važiavimo metu.

1

Reguliavimo ritė valdo pakaitinimą ir po pakatinimo vykstančius procesus.

VEIKIMO PRINCIPAS Daugelio pakaitinimo žvakių konstrukciją sudaro didelės varžos viela, kuri įkaista įjungus įtampą ir pradėjus tekėti elektros srovei. Kaitinimo energija perduodama suslėgtam orui, esančiam degimo kameroje, ir pakelia jo temperatūrą. Tada įpurškiami degalai, kurie susimaišo su karštu oru. Gautas mišinys lengviau užsidega. Ritės temperatūra pasiekia 800-900 oC, o modernių pakaitinimo žvakių temperatūra yra dar aukštesnė. Būtina paminėti, kad degalai nėra purškiami tiesiogiai ant pakaitinimo žvakės paviršiaus, kadangi tai gali pažeisti žvakę. Norint užtikrinti pakankamą temperatūrą ir apsaugoti vielą nuo perkaitimo sukeltų pažeidimų, žvakių kontūre turi būti sumontuota įtampos arba srovės kontrolės įranga. Paprasčiausias būdas yra rankiniu būdu valdomas jungiklis, aktyvuojantis pakaitinimo

Magnio oksido miltelių danga užtikrina puikią ritės apsaugą, elektros izoliaciją ir šilumos perdavimą.

1

3

4

2

2

5

5

Paruošiamoji degimo kamera

1

Tvirta šerdis užtikrina mechaninį atsparumą ir geras šilumos perdavimo savybes.

2

5

Kompaktiškos konstrukcijos pakaitinimo ritė koncentruoja kaitinimo energiją į reikiamą degimo kameros zoną.

Sūkurinė kamera

1. 2. 3. 4. 5.

Purkštukas Pakaitinimo žvakė Paruošiamoji degimo kamera Sūkurinė kamera Degimo kamera

Iš specialaus lydinio pagamintas kaitinimo elemento vamzdelis užtikrina išskirtinį tvirtumą.

Tiesioginis įpurškimas

Dar naudojami ir kito tipo pakaitinimo įrenginiai tokie, kaip oro šildytuvai arba uždegimo įrenginiai, montuojami išorinėje degimo kameros dalyje. Tačiau šie įrenginiai dažniausiai yra naudojami didelio darbinio tūrio varikliuose, o pakaitinimo žvakės yra tinkamos naudoti praktiškai visuose lengvuosiuose bei komercinės paskirties automobiliuose. Per pastaruosius metus dyzeliniai varikliai stipriai patobulėjo. Kartu su varikliais tobulėjo ir pakaitinimo žvakės. Tai

Tipinė valdymo bloko konfigūracija

Relė Jungiklis Starteris Signalinė lempa

Akumuliatorius

68

IC Aktualijos

Elektroninis valdymo blokas

Pakaitinimo žvakės


TIEKĖ JA I

PAKAITINIMO ŽVAKĖS IDENTIFIKACIJA, UŽSAKYMO NUMERIAI IR KITI ŽYMĖJIMO ŽENKLAI žvakę, arba dažniau šiuolaikiniuose automobiliuose naudojama tiksli elektros energijos impulsų trukmės kontrolė, kurią vykdo specialus elektroninis valdymo blokas. Pakaitinimo žvakės kartais turi keletą vielų, tačiau dažniausiai jos yra montuojamos lygiagrečiai; kai kurios konstrukcijos turi izoliuotą įžeminimo kontūrą, tačiau dažniausiai žvakės įžeminamos naudojant metalinį žvakės korpusą ir su automobilio įžeminimu sujungtą variklį.

„NGK“ pakaitinimo žvakės turi šiuos identifikacijos ženklus: • „NGK“ prekinis ženklas; • prekės žymėjimas – dažniausiai „CY“ arba „CZ“ (keramika) ir „Y“ (metalas); • gamybos identifikacijos kodas; • įtampos žymėjimas – tai žvakės naudojama įtampa, pvz., 4,4 V, 6,5 V, 11 V ir pan. Dėl valdymo sistemų kompleksiškumo tai nereiškia, kad žvakės nuolat naudoja nurodytą įtampą.

JEI MANOTE, KAD VISOS PAKAITINIMO ŽVAKĖS YRA VIENODOS – GALVOKITE IŠ NAUJO. PROBLEMŲ IDENTIFIKACIJA NAUDINGI MONTAVIMO PATARIMAI Prieš išimant pakaitinimo žvakes, nuvalykite aplink susikaupusius nešvarumus, kurie gali įkristi į degimo kamerą. Atsargiai išimkite pakaitinimo žvakę, patikrinkite žvakės sriegius ir cilindro galvutės lizdą. Ranka įsukite naują žvakę, kol sandarinimo paviršius palies cilindro galvutės sriegį. Tada iki galo priveržkite pakaitinimo žvakę (naudokite nurodytą sukimo momentą). Jeigu pakaitinimo žvakė lengvai neįsisuka į lizdą, apžiūrėkite jį ir įsitikinkite, kad jame nėra susikaupusių anglies nuosėdų. Pastebėjus nuosėdas, pašalinkite jas naudojant tinkamą įrankį (plėstuvą). Tai apsaugos nuo pirmalaikio žvakės ir jos pakaitinimo vamzdelio pažeidimo. Montuojant „NGK“ pakaitinimo žvakes nerekomenduojama naudoti alyvos arba kitų tepimo medžiagų, kadangi gamintojo suteikta apsauga nuo korozijos yra pakankama, o montavimo metu sumažėjusi trintis gali būti per stipraus pakaitinimo žvakės priveržimo priežastimi. Kontūro laidai gali būti fiksuojami specialia veržle, įprasta šešiakampe veržle arba „įspaudžiama“ jungtimi. Reikia būti atsargiems ir neperveržti fiksavimo veržlės.

SRIEGIO SKERSMUO

SUKIMO MOMENTAS

8 mm

8-15 Nm (0,8-1,5 Kgm)

9 mm

7,65-9,35 Nm (0,7-0,9 Kgm)

10 mm

15-20 Nm (1,5-2,0 Kgm)

12 mm

20-25 Nm (2,0-2,5 Kgm)

14 mm

20-25 Nm (2,0-2,5 Kgm)

18 mm

20-30 Nm (2,0-3,0 Kgm)

Tipinė ant pakuotės pateikiama informacija

Pakaitinimo žvakės išvaizda gali suteikti informacijos apie gedimą ir jo priežastis. Įprastai atrodančios, tačiau nekaistančios pakaitinimo žvakės kaitinimo arba reguliavimo ritė dažniausiai būna pažeista.

Dažniausios pažeisto arba išsilydžiusio kaitinimo vamzdelio priežastys: • per aukšta įtampa (galimos priežastys: pažeista valdymo sistema, netinkama pakaitinimo žvakių įtampa, įkrovos klaida); • neįprastos degimo proceso sąlygos (galimos priežastys: degalų purkštuko pažeidimas, įpurškimo fazės / mišinio kiekio klaida, per didelis į degimo kamerą patenkančios alyvos kiekis). Dažniausios sudegusio kaitinimo vamzdelio priežastys: • naudojama ne to tipo pakaitinimo žvakė (12 voltų vietoje 24 voltų); • valdymo bloko pažeidimas (tiekiama netinkama įtampa arba per ilgai aktyvuojama pakaitinimo žvakė); • pažeista pakaitinimo sistema (per aukšta įtampa).

DĖMESIO! Nepakankamai priveržta pakaitinimo žvakė gali būti degimo mišinio nuotėkio ir sumažėjusio elektros efektyvumo priežastimi. Per stipriai priveržus žvakes, galimi žvakių pažeidimai (metalinio korpuso deformacijos). Montuojant keramines pakaitinimo žvakes reikia būti dar atsargesniems. Žvakes reikia saugoti nuo plono keramikos sluoksnio pažeidimų. Kai kurios pakaitinimo žvakės yra montuojamos specifiniu būdu. Labai svarbu priveržimui naudoti specifikacijose nurodytą sukimo momentą. Visada vadovaukitės ant „NGK“ pakuotės nurodyta informacija arba automobilio gamintojo pateiktais nurodymais.

Dažniausios metalinio korpuso arba terminės veržlės pažeidimo priežastys: • užveržimui panaudotas per didelis sukimo momentas; • panaudoti netinkami arba neprižiūrėti įrankiai bei įranga.

IC Aktualijos

69


T I E KĖ J A I

PAPILDOMI „CIBIÉ“ ŽIBINTAI

„SUPER OSCAR LED“ JAU PREKYBOJE! Papildomi „Cibié“ žibintai „Super Oscar LED“ – legendinio prekės ženklo „Cibié“, priklausančio „Valeo“ grupei, su pasididžiavimu pristatoma 12 naujų „Super Oscar LED“ papildomų žibintų serija. Halogeninių žibintų era baigėsi negrįžtamai, atėjo žibintų, kuriuose naudojama tik LED technologija, amžius! Žibintų šviesos srautas siekia 700 lm (standartinė versija) arba 1200 lm (papildoma galimybė), šviesos stipris siekia 75 000 cd (standartinė versija) arba 125 000 cd (papildoma galimybė). Todėl papildomi „Cibié“ žibintai „Super Oscar LED“ skleidžia ypač stiprų ir vientisą šviesos srautą, siekiantį netgi iki pusės kilometro atstumą ir iki 50 metrų plotį (papildoma galimybė). Visi žibintai yra atsparūs vibracijai, vandeniui, ekstremalioms oro sąlygoms ir korozijai. „Cibié“ konstruktoriai bandymų metu „negailėjo“ „Super Oscar LED“ žibintų ir išbandė juos sudėtingiausiomis sąlygomis, pavyzdžiui, 1 valandos panardinimu į vandenį 30 cm gylyje, 500 valandų veikimu 50 °C temperatūra arba 400 valandų druskos rūko purškimu 35 °C temperatūroje. Todėl „Cibié“ sukūrė žibintus, puikiai tinkamus darbui ir miške, ir statybų aikštelėje. „Super Oscar LED“ – tai puikus visų vairuotojų, dirbančių sudėtingiausiomis kelio ir oro sąlygomis, partneris.

„Cibié“ žibintus „Super Oscar LED“ labiausiai iš kitų išskiria vien tik LED technologijos naudojimas. LED lemputėse nereikia naudoti kaitinimo siūlo, kuris yra būtinas halogenų technologijos atveju ir yra įkaitinamas darbo proceso metu, kad generuotų šviesą. Pritaikius LED technologiją, žibintų svoris buvo sumažinti net iki 1 kg, palyginti su tradiciniais halogeniniais žibintais. LED technologijos atveju didžiausio efektyvumo užtikrinimui reikia nedidelės galios, žibintai pasižymi ypač mažu energijos suvartojimu ir labai ilga naudojimo trukme, jiems nereikia jokios techninės priežiūros arba aptarnavimo (nėra poreikio keisti tradicines kaitrines lempu-

>

70

IC Aktualijos

tes). Tik LED technologija sukuria šviesą, kurios spalva artima dienos šviesai. Todėl „Cibié“ žibintai „Super Oscar LED“ – tai puikūs tolimųjų reisų vairuotojų darbo pagalbininkai. „Cibié“ žibintai „Super Oscar LED“ gali būti standartinės versijos arba su papildomomis galimybėmis (ilgesnis ir platesnis šviesos srautas, integruoti gabaritų žibintai). Nepriklausomai nuo techninių parametrų, klientas gali pasirinkti vieną iš 4 žibintų spalvų variantų: vientisą juodą, juodą su stilingu chromo rėmeliu, „vintage“ stiliaus visiškai dengtą chromu arba variantą, paruoštą dažymui bet kokia pasirinkta spalva. Papildomi žibintai, nudažyti maskuojančiu raštu – su „Cibié“ žibintais „Super Oscar LED“ tai paprasta! Be to, prie kiekvieno žibinto pridedamas nemokamas dangtelis su stilingu „Cibié“ LED logotipu. Dėl visų šių priežasčių „Cibié“ žibintai „Super Oscar LED“ – tai puikus pasirinkimas visiems, „puošeivoms“ ir tiems, kurie vertina stilių, individualumą bei galimybes paversti savo transporto priemonę išskirtine.


Nuo originaliai įrangai skirtų dalių gamybos iki tobulumo antrinėje rinkoje

Dviejų masių

Prestižinio apdovanojimo „PACE“ 2014 m. finalistas

smagratis su didelės eigos virpesių slopintuvu LTD-DMF (angl. Long Travel Damper Dual Mass Flywheel) „Valeo“ dviejų masių smagračiai su didelės eigos virpesių slopintuvu – tai unikalus dviejų masių smagračio sprendimas, kuris yra geriausias savo klasėje tiek vibracijos sumažinimo užvedant variklį požiūriu, tiek ir įprastiniu variklio darbo metu: › pirmiausia jie buvo naudojami„Mercedes-Benz E-Class 300 BlueTEC HYBRID“ automobiliuose; › puikiai sumažina pavarų sistemų su aukštu sukimo momentu vibraciją ir triukšmą, ypač esant nedideliems sūkiams; › kampinį variklio pagreitį sumažina iki dviejų kartų geriau nei standartiniai dviejų masių smagračiai, taip apsaugant pavaros sistemą ir sumažinant CO₂ išmetimą.

Šiuolaikinės technologijos, kuriamos„Valeo“


T I E KĖ J A I

„DELPHI“ TECHNOLOGIJOS

STABDŽIŲ SISTEMOS „Delphi“ savo gaminamų dalių kokybei, efektyvumui ir patikimumui skiria ypatingą dėmesį. Kai nusprendžiame gaminti naują, antrinei atsarginių dalių rinkai skirtą dalį, mes iškart sau iškeliame savitą tikslą: mūsų gaminama dalis turi atitikti automobilių gamintojų keliamus reikalavimus ir standartus. *Stabdžių trinkelių trinties testai buvo atlikti su „BMW“ (3 Serija) ir „Nissan Primera“ automobiliais.

AMS CIKLAS 1 : VIDUTINIS STABDYMO KELIAS

AMS CIKLAS 2 : VIDUTINIS STABDYMO KELIAS

Mes užtikriname tiek viso automobilio, tiek originalios įrangos efektyvumą, nes pasitikime savimi ir žinome, kad galime klientams pasiūlyti atsargines dalis, kurios yra tokios pat kokybės kaip ir originalios. Kalbant apie stabdžių trinkeles ir diskus, mūsų gamybos metodai, naudojamos frikcinės medžiagos ir patikros procedūros padeda kurti dalis, kurios sustabdo automobilį taip pat greitai, sklandžiai ir saugiai, kaip originali automobilio įranga. Mes atlikome daugybę įvairiausių reklamacijų patikrų, kurių metu gauti rezultatai aiškiai rodo, kad mūsų pasitikėjimas savimi yra visiškai pagrįstas.* Daugelio testų metu, kai automobilis važiuoja apie 110 km/h greičiu, matavome vidutinį automobilio stabdymo kelią, automobilyje sumontavus „Delphi“ dalis, originalias automobilių gamintojo dalis ir pagrindinio konkurento gaminamas dalis. Kiekvienu atveju „Delphi“ stabdžiai buvo patys efektyviausi. Gauti rezultatai įrodo „Delphi“ projektuotojų paveldo ir mūsų atsidavimo vertę – mes nuolat atliekame patikras ir vertiname savo produktus. Mūsų frikcinių medžiagų sudėtis nuolat peržiūrima. Siekiame užtikrinti, kad mūsų naudojami mišiniai atitiktų originalioms automobilio dalims keliamus reikalavimus įvairiais panaudojimo atvejais ir pačiomis įvairiausiomis sąlygomis. „Delphi“ gaminamos stabdžių sistemų dalys veikia tiesiog puikiai, nes jose yra „slaptų“ sudedamųjų medžiagų ir mišinių „receptų“. Todėl automobilių su „Delphi“ dalimis stabdymo kelias yra labai trumpas, stabdymas – sklandus, tylus ir patogus. Būtent to ir tikisi vairuotojas. Prisimenant faktą, kad „Delphi“ stabdžių trinkelių kaina yra išties konkurencinga, o dalys – atsparios dilimui, paklausime: ar Jūsų klientas galėtų norėti ko nors daugiau? DELPHI : 48.74

OE : 51.42

DELPHI : 51.69

OE : 58.08

PAGRINDINIAI KONKURENTAI: 57.83

PAGRINDINIAI KONKURENTAI: 59.94

Stabdymo kelio testai buvo atliekami su „BMW“ (3 Serija) ir „Citroen Berlingo“ automobiliais.

TECHNINIAI PATARIMAI: STABDŽIAI • Niekada neatjunkite ir neprijunkite iš naujo jokių elektrinių ABS komponentų, jeigu yra įjungtas automobilio degimas. Tai gali sukelti srovės šuolį ir pažeisti vieną arba keletą sistemos komponentų. • Jeigu vidinė trinkelė yra nudilusi daugiau negu išorinė, reikia suremontuoti arba pakeisti suportą, kadangi stūmoklis yra įstrigęs. Jeigu išorinė trinkelė yra stipriau nudilusi, tada suportas pakimba ant kreipiančiųjų, o ne slysta. Tokiu atveju reikia pakeisti kreipiančiąsias ir jas sutepti. • Jeigu automobilyje be reikalo aktyvuojama ABS funkcija, bandomojo važiavimo metu reikia naudoti skenerį ir nustatyti, koks solenoidas ir kuriame rate yra aktyvuojamas. Gali būti pažeistas hidraulinis kontūras. • Keičiant sklendės padėties jutiklį, visada naudokite diagnostinį įrankį. Gali prireikti iš naujo suprogramuoti naują jutiklį ir pritaikyti jį prie ECU (valdymo modulio). Priešingu atveju gali sutrikti kelionės kontrolės ir ABS sistemų veikimas. • Daugelyje modernių automobilių montuojamos stabdžių trinkelės negali būti keičiamos be diagnostinio įrankio. Apie DS asortimentą Jums informaciją suteiks „Delphi“. • Pastebėjus stabdžių skysčio nuotėkį iš pagrindinio cilindro, nesant jokių išorinio pažeidimo ženklų, atjunkite pagrindinį cilindrą nuo stabdžių stiprintuvo ir jį patikrinkite. Kai kurių automobilių pagrindinio cilindro galinė dalis nėra užsandarinta nuo veikiančio variklio sukeliamo vakuumo, susidarančio stabdžių stiprintuve. Atsiradus nuotėkiui, skystis gali patekti į stiprintuvą ir / arba variklį. • Stabdžių disko cypimą gali sukelti nusišlifavę trinkelių paviršiai arba rotoriai (dažnai šį efektą sukelia aerozoliniai stabdžių valikliai arba netinkamas stabdžių montavimas), kai stūmoklis nevisiškai sulenda į suportą. Taip pat ši problema gali kilti dėl netinkamai sureguliuoto suporto ir nepakankamo kreipiančiųjų sutepimo. • Jeigu automobilis su ABS sistema stabdymo metu krypsta į kairę arba dešinę pusę, neskubėkite keisti suportų ir stabdžių žarnų. Pirmiausia prie kiekvieno rato prijunkite slėgio matuoklį ir patikrinkite slėgių skirtumus nuspaudus ant keltuvo pakelto automobilio stabdžio pedalą. Didelis slėgio skirtumas gali būti ženklas, kad problema yra susijusi su hidrauliniu ABS sistemos vožtuvu.

72

IC Aktualijos

AR JŪS ŽINOJOTE? „Delphi“ asortimentą sudaro daugiau nei 19 skirtingų frikcinių medžiagų, kurios užtikrina optimalų trinkelių efektyvumą. „Delphi“ stabdžių trinkelės išlaikė daugelį testų realiomis sąlygomis. Tarp jų - ir „AK Master Performance“ testą, „Auto Motor und Sport“ (AMS) testą, „AK“ keliamo triukšmo testą ir Alpių testą. „Delphi“ stabdžių trinkelės yra tokios tylios todėl, kad jų gamyboje naudojame aukštos kokybės apatinius sluoksnius bei triukšmą slopinančias plokšteles.


Tai nepaprasti stabdžiai. Tai „Delphi“ stabdžiai.

Mes kad automobilio stabdymas yra toks svarbus, Wetikime, believe that how a vehicle stops is just aspats important askaip howir jo riedėjimas. Todėl mūsų stabdžių sistemos produktai projektuojami ir gaminami it moves. That’s why all our brakingyra products are designed andtaip, kad atitiktų automobilių gamintojų keliamus efektyvumo, patikimumo ir ilgaamžiškumo reikalavimus. manufactured to meet the same standards of performance, reliability, Mes užtikriname kokybę, todėl galite drąsiai rinktis „Delphi“ produktus. and longevity as the OE. For quality you can trust, fit Delphi. delphiautoparts.com delphiautoparts.com


T I E KĖ J A I

ALYVOS MODULIS SU CENTRIFUGA

TEMPERATŪROS KONTROLĖ: MAŽESNĖS DEGALŲ SĄNAUDOS IR CO2 EMISIJOS Mažesnės CO2 emisijos ir didesnė degalų ekonomija – transporto priemonių gamintojai ir toliau siekia optimizuoti komercinės paskirties automobilių variklius. „MANN+HUMMEL“ tenkina savo klientų poreikius mažinti degalų sąnaudas. Ši degalų ekonomija pasiekiama išmaniąja temperatūros kontrole. Sistemos tiekėjo sprendimai užtikrina ekonomiją nuo 3 iki 5 procentų. Transporto pramonėje vertinamas kiekvienas sutaupytas centas. Degalų sąnaudos – labai svarbus vilkiko eksploatacijos faktorius. Kiekvienas vežėjo sutaupytas procentas turi tiesioginės įtakos jo veiklos pelningumui. Temperatūros kontrolė padeda sumažinti degalų sąnaudas mažinant variklio energijos nuostolius, susijusius su vidine trintimi. Dėl variklio alyvos klampumo kiekvienas variklio komponento judesys turi įveikti pasipriešinimą. Šį klampumo sukeliamą pasipriešinimą galima sumažinti, jeigu vidutinė alyvos temperatūra nuo įprastos apie 90 oC pakeliama iki 100-105 oC. Taip variklis veikia sklandžiau ir sunaudoja 3-5 procentais mažiau degalų. Be to, tai yra privalumas užvedant šaltą varikį: užvedimo procese, pasižyminčiame didesnėmis degalų sąnaudomis, variklis greičiau pasiekia savo darbinę temperatūrą. Dėl to taip pat papildomai taupomi degalai. „MANN+HUMMEL“ gaminamos temperatūros kontrolei skirtos sistemos ir vožtuvai palaiko tam tikrą nustatytą alyvos temperatūrą, naudojant išmaniąją atjungimo stra-

74

IC Aktualijos

tegiją. Ši atjungimo strategija padeda sumažinti komercinės paskirties automobilių CO2 emisijas 2-3 gramais vienam kilometrui. „MANN+HUMMEL“ temperatūros kontrolės technologija taip pat padeda pasiekti atitikimą „EURO VI“ reikalaujamiems variklio emisijų parametrams. „MANN+HUMMEL“ naudoja termostato pagalba valdomus vožtuvus su labai tiksliai nustatytu aktyvavimo tašku. Šie vožtuvai naudojami alyvos moduliuose ir atlieka alyvos kontūro kontrolę. Taip yra dėl to, kad variklio alyvos temperatūros ribinės vertės nuokrypis esant 105 oC yra daug mažesnis už 90 oC temperatūros nuokrypį. Vaško išsiplėtimo elementai yra naudojami tam, kad iš anksto nustatytos aktyvavimo temperatūros būtų laikomasi labai tiksliai ir užtikrinamas savalaikis radiatoriaus įjungimas iškart, pasiekus atitinkamą temperatūrą. Šio tipo vožtuvai taip pat pasižymi didele eiga, todėl jie užtikrina didelį srautą, kuris savo ruožtu lemia mažus slėgio nuostolius. „MANN+HUMMEL“ dviejų pakopų termostatas pasižymi platesniu funkciniu pritaikymu.

Jis turi du nuosekliai sujungtus, vaško principu veikiančius aktyvavimo elementus. Vienas aktyvavimo elementas aktyvuoja alyvos pašildymą esant žemoms temperatūroms, o kitas elementas neleidžia alyvai viršyti kritinės maksimalios leistinos temperatūros vertės. Visos sistemos turi apsauginę funkciją, kuri užtikrina patikimą variklio darbą netgi jų gedimo atveju. „MANN+HUMMEL“ pateikia pavyzdį, kaip turėtų atrodyti ateities elektroninės temperatūros reguliavimo sistemos su dar tikslesniu aktyvaus perjungimo vožtuvu, kuris šiuo metu naudojamas tik viename lengvųjų automobilių mazge. „MANN+HUMMEL“ patirtis optimalaus tokio pobūdžio sistemų pritaikyme specifiniuose variklio mazguose yra neįkainojama. Pagrindinė sistemos tiekėjo kompetencija, be aukštos kokybės vožtuvų kūrimo, yra patirtis, įgyta sujungiant atskirus komponentus į patikimą bei ekonomišką sistemą, atitinkančią aukščiausius reikalavimus. Tai filtravimo ir temperatūros reguliavimo sistemos, kurios puikiai funkcionuoja varikliuose su didesne nei 1,5 milijono kilometrų rida.


Prestižą žymi „O“ ir „E“

Originali įranga (OE) mums neturi paslapčių. Jau virš 70 metų „MANN+HUMMEL“ kuria automobilių pramonei OE filtravimo techniką, kuri atitinka net aukščiausius gamintojų reikalavimus. Sukauptas žinias panaudojame kiekviename „MANN-FILTER“ filtrų įdėkle. Dėl šios priežasties tiek automobilių dirbtuvės, tiek vairuotojai visada bus tikri mūsų paslaugų kokybe, nes originalios įrangos kokybė mums yra standartas. MANN-FILTER – Perfect parts. Perfect service. www.mann-filter.com


T I E KĖ J A I

„KYB“ AMORTIZATORIAI IR PAKABOS SPYRUOKLĖS Jau išleisti nauji „KYB“ amortizatorių ir „KYB K-flex“ pakabos spyruoklių katalogai, kuriuose pateikta išsami informacija apie visų „KYB“ produktų pritaikymą ir naujų 2015 metų produktų sąrašai.

Platų „KYB“ produktų asortimentą papildė 112 naujų kodų „KYB“ amortizatorių ir 140 naujų kodų „KYB K-Flex“ pakabos spyruoklių, naudojamų tiek lengvuosiuose automobiliuose, tiek komercinėse transporto priemonėse. Be to, katalogai buvo papildyti 63 naujais jau esamų produktų pritaikymais. „KYB“ amortizatorių katalogas taip pat buvo papildytas 32 naujais montavimo komplektais, 29 apsauginiais komplektais ir 150 naujų, jau esamų produktų, pritaikymų. 2015 metų „KYB“ katalogus PDF formatu bus galima atsisiųsti iš interneto svetainės www.kyb-europe.com skyrelio „Katalogai”. Taip pat juos bus galima rasti elektroninėje katalogų bazėje „TecDoc“. www.kyb-europe.com

NAUJI „KYB“ MOKOMIEJI FILMUKAI

„KYB Europe“ Techninio skyriaus darbuotojai sukūrė naujus mokomuosius filmukus, kuriuose detaliai aptariamas automobilinės pakabos elementų keitimas. Buvo sukurta vienuolika tokių mokomųjų filmukų, kuriuose rodoma, kaip atlikti „KYB“ amortizatorių ir „KYB K-Flex“ pakabos spyruoklės keitimą įvairiuose lengvųjų automobilių modeliuose. „KYB Europe“ atstovybės Lenkijoje direktoriaus Radosław Pałka nuomone, „tokie filmukai yra daugiau „veiksmingi“ už geriausias instrukcijas su piešiniais”. „Papildomai QR kodo etiketėse taip pat atsiras nauji mokomieji filmukai, kurie leis mechanikams lengviau ir greičiau rasti informaciją apie pakabos elementų montavimo būdą. Be to, ruošiami ir kiti filmukai, kuriuose bus aptariamas „KYB“ amortizatorių bei „KYB K-Flex“ spyruoklių keitimas. Toks sprendimas turėtų tapti gera techninės pagalbos priemone”. Filmukus galima rasti „KYB“ interneto svetainėje, aplanke „Techninė informacija”: http://www.kyb-europe.com/kyb-poland/videos.html Tie, kas nesinaudoja išmaniaisiais telefonais, bet norėtų pasinaudoti montavimo instrukcijomis ir techniniais patarimais, informaciją gali rasti „KYB Europe“ interneto svetainėje. NUORODŲ PAVYZDŽIAI „Audi“ A6, A4, A5, S5, Q5, A7 - galinis http://youtu.be/NXLzloYuVm8

„Renault“ „Megane II“ - galinis http://youtu.be/EV0B3Fpo8LY

„BMW“ X1 (E84) - galinis http://youtu.be/VerjqWXO-xQ

„Smart“ „Fortwo“ - galinis http://youtu.be/GszQ2-9XV7A

„Fiat“ „Ducato“, „Citroen“ „Jumper“ / „Relay“, „Peugeot“ - priekinis http://youtu.be/KG80k9NdRQU - galinis http://youtu.be/sVKITWhCuZo

„Suzuki“ „Grand Vitara II“ - priekinis http://youtu.be/qaURgVCXuXw

„Mercedes“ „Citan“, „Renault“ „Kangoo II“ - priekinis http://youtu.be/FI58DSvvEGA

76

IC Aktualijos

„Toyota“ „Aygo“, „Citroen“ C1, „Peugeot“ 107 - priekinis http://youtu.be/gMUA_G0We0U - galinis http://youtu.be/pDeYusLz-M8 Mokomuosius filmukus taip pat galite rasti „KYB Europe“ socialinių tinklų profiliuose: Youtube: www.youtube.com/user/KYBEurope Facebook: www.facebook.com/KYBSuspension Twitter: @KYBEurope

2015 METŲ NAUJIENŲ PAVYZDŽIAI AMORTIZATORIAI „BMW“ 5 serijos, X1 serijos, „Citroen“ C3, DS3, „Dacia“ „Logan“, „Sandero“, „Duster“, „Ford“ „Focus“, „C-Max“, „Grand C-Max“, „Kia“ „Sportage“, „Hyundai“ ix35, „Opel“ „Astra“, „Meriva“, „Zafira“, „Nissan“ „Micra“, „VW“ „Polo“, „Caddy“, „Caddy Max“. PAKABOS SPYRUOKLĖS „Audi“ A1, Q5, „Citroen“ C3, C3 „Picasso“, C5, „Dacia“ „Logan“, „Sandero“, „Hyundai“ i10, i20, 130, ix35, „Mazda“ 3, 6, MX5, „Renault“ „Kangoo“, „Megane Grandtour“, „Toyota“ „Avensis“, „Prius“, „Rav4“, „VW“ „Polo“, „Tiguan“. PAKABOS SPYRUOKLĖS „Citroen“ C3 II, C3 „Picasso“, DS3, C4 „Picasso“ II, C4 „Grand Picasso“ III, „Ford“ „Fiesta“ VI, „Smart Fortwo Coupe“, „Cabrio“, „Mercedes“ „A-Class“, „Sprinter“, „VW“ „Crafter“, „Volvo“ S60 II, V70 III, S80 II, XC60, XC70 II. APSAUGINIAI KOMPLEKTAI „BMW“ 3 serijos, „Ford“ „Mondeo“ IV, „Nissan“ „Micra“ III, „Note“, „Renault“ „Clio“ III, „Megane“ III, „Scenic“ III, „Grand Scenic III“, „Toyota“ „Aygo“, „Urban Cruiser 2WD“, „Verso S“, „Yaris“, „VW“ „Caddy“.


T I E KĖ J A I

ŠIUOLAIKINĖS STABDŽIŲ SISTEMŲ TECHNOLOGIJOS

Stabdžių sistemą neabejodami galime priskirti prie sistemų, turinčių esminę įtaką transporto priemonės, o tuo pačiu ir ja keliaujančių žmonių, saugumui. Tai lemia poreikį nuolat tobulinti jos elementus ir funkcionalumą, be kita ko, užtikrinant tinkamą sąveiką su kitomis automobilio sistemomis.

Tokio tobulinimo pavyzdžiais galėtų būti vairavimą lengvinančios elektroninės sistemos, kurių veikimas yra paremtas sąveika su stabdžių sistema. Iš pastaruoju metu įdiegtų patobulinimų galime paminėti aktyvųjį tempomatą (angl. Cruise control), avarinio stabdymo sistemą arba transporto priemonės išlaikymo nuolydyje sistemą, kurios palengvina vairuotojo darbą. Iš pačios stabdžių sistemos elementų pokyčių galime paminėti šiuo metu „TRW“ į rinką įvedamą „IBC“ sistemą, kuri pašalina poreikį naudoti vakuuminį stiprintuvą. Šiame sprendime jis yra pakeistas elektromechanine stiprinimo sistema, kuri yra integruota į vieną elementą su stabdžių cilindru, vairavimo trajektorijos stabilizavimo sistema „ESC“ bei visais būtinais davikliais ir laidais, taigi nėra vakuumo, būtino stiprintuvo maitinimui, poreikio.

„COTEC“ DANGA Orientuodamasi taip pat ir į diskinių stabdžių frikcinių elementų plėtrą, „TRW“ rinkai pateikė „Cotec“ dangą, kurią sudaro paskutiniame gamybos etape uždedamas silikatų sluoksnis, dengiantis frikcinę medžiagą. Jo tikslas – padidinti trinties koeficientą iki optimalaus lygio stabdžių trinkelių eksploatacijos pradžioje, t. y. užtikrinti tinkamą stabdymo momentą po naujų stabdžių trinkelių sumontavimo. Pastaruoju metu taip pat buvo sukurta ir rinkai pateikta mažo dulkėtumo kompozitinė medžiaga „DTEC“, kuri sumažina ratlankių užteršimą, o vairuotojui užtikrina tokį patį uždelsimą ir trinties koeficientą, kaip ir standartinės kompozitinės frikcinės medžiagos. Stabdžių diskai, kurių gamybai daugumos

78

IC Aktualijos

lengvųjų automobilių atveju vis dar yra naudojamas ketus, taip pat keičiasi. Vis didesnis jų skersmuo turi užtikrinti atitinkamą stabdymo momentą sunkesnėse transporto priemonėse, kurioms keliami aukštesni reikalavimai. Tuo pačiu tai kelia naujus iššūkius gamybos procesui, kadangi būtina pagerinti jo tikslumą, t. y. sumažinti naujų produktų leistino ašinio mušimo standartus ir storių skirtumus. Be to, „TRW“ diskų kraštines ir cilindrinį paviršių dengia juodos spalvos dažais, kurie suteikia apsaugą nuo korozijos.

„PERFECT MATCH“ Įmonė „TRW“ šiais metais pradėjo akciją „Perfect Match“, pabrėžiančią „TRW“ stabdžių

trinkelių ir diskų komplektų montavimo automobilyje privalumus. Tai – saugiausias ir naudingiausias sprendimas tiek servisams, tiek vairuotojams, kadangi „TRW“ stabdžių trinkelės ir diskai yra puikiai tarpusavyje suderinti taip užtikrinant patikimą stabdžių sistemos darbą. Jeigu servise bus sumontuoti „TRW“ stabdžių trinkelių ir diskų komplektai, šioms dalims bus taikomas ilgesnis garantijos, laikotarpis, siekiantis iki trijų metų (arba 50 000 km) bei apimantis visus medžiagų ir gamybos defektus. Nors pagrindinis hidraulinių stabdžių sistemų veikimo principas nesikeičia jau dešimtmečius, nuolat turi būti atliekami jų tobulinimo darbai, skirti kelionių saugumo ir patogumo lygio kėlimui.


0 km et

00

m

a ųg a r a n t ij a a r b

50

„TRW“ stabdžių trinkelės ir diskai. Puikiai suderinta. „TRW“ stabdžių trinkelės ir diskai buvo suprojektuoti siekiant užtikrinti puikią sąveiką. Unikali stabdžių trinkelių danga „Cotec“ sukurta siekiant sumažinti stabdymo kelią pirmųjų stabdymų metu po trinkelių pakeitimo. Be to, „Cotec“ danga užtikrina optimalų trinkelių prisitrynimą prie disko, garantuojantį geresnį, saugesnį ir efektyvesnį stabdymą. Įmonės „TRW“ diskų danga yra dengiami tik tam tikrose vietose – ant stebulės ir kraštinių, taip užtikrinama geriausia apsauga nuo korozijos ir sumažinama trinkelių prisitrynimo prie disko trukmė, t. y. garantuojamaspuikus stabdymo efektyvumas jau nuo pirmųjų stabdymų.

Stabdžiai. Vairo mechanizmai. Pakabos.


L A I S VA L A I K IS

Matas Šalčiukas

Į VENTSPILĮ –

PAŽIŪRĖTI GALINGŲ AUTOMOBILIŲ ŠOU

Latvijos uostamiestis Ventspilis traukia ne tik turistus, ieškančius švarių paplūdimių ir jaukių vietų pailsėti, bet ir besidominčius azartiškomis lenktynėmis. Pirmąjį rugpjūčio savaitgalį čia susirinko traukos lenktynių gerbėjai, kurių dėmesį prikaustė dvi dienas trukęs „Autoplius” Lietuvos ir Latvijos automobilių DRAG lenktynių čempionatų III etapas, pavadintas „Bikertoyz Dragrace Championship”.

TAPO REKORDO LIUDININKAIS Renginys vyko Ventspilio oro uoste įrengtoje 402 metrų ilgio trasoje. Tarp žiūrovų buvo ir 12 bendrovės „Inter Cars Lietuva” klientų – po vieną iš kiekvieno mūsų šalyje veikiančio padalinio. Jie viešnagės metu ne tik apžiūrėjo puikiai sutvarkytą miestą, bet ir tapo varžybose užfiksuoto Lietuvos greičio rekordo liudininkais. „Važiavome pažiūrėti galingų automobilių ir palaikyti komandas iš Lietuvos. Renginys buvo įdomus ir gerai organizuotas, nepaisant to, kad pirmąją dieną programą šiek tiek sujaukė lietus. Šios lenktynės mūsų klientams paliko geriausius įspūdžius“, – pasakojo bendrovės

80

IC Aktualijos

„Inter Cars Lietuva” pardavimų skyriaus vadovas Aurimas Tuskenis. Bene įdomiausia kova vyko sportinių automobilių PRO klasėje. Nors prieš varžybas organizatoriai žadėjo, kad labiausiai laukiama yra latvio Normundo Lacio, vairuojančio „Mitsubishi Evo 9“, ir lietuvio Mindaugo Beniušio, lenktyniaujančio su „Toyota Supra“, dvikova, mūsų tautietis Giedrius Jurevičius su įspūdingai modifikuotu „Altered Fiat Topolino“ sumaišė visas kortas ir triumfavo šioje klasėje. Maža to, jo pasiektas rezultatas – 7,98 sek. – sulaukė dar daugiau ovacijų paskelbus, kad tai yra naujas Lietuvos 1/4 mylios greičio rekordas!

LIETUVIAI NENUVYLĖ GERBĖJŲ Skaičiuojant „Autoplius” Lietuvos automobilių DRAG lenktynių čempionato III etapo rezultatus standartinių modifikuotų automobilių klasėse, tarp A klasės („Street“) automobilių greičiausias buvo Maksims Milčs (su „Mazda 626 Coupe“), B klasėje („Modified Street“) niekas nepralenkė Rolando Ozolinso su „Honda

Jazz“, C klasėje („Super Street“) triumfavo BMW 3-serijos „Cabrio“ vairuojantis Justas Žilėnas, o D klasėje („Extreme Street“) nugalėjo dailiosios lyties atstovė Airida Beniušienė (su „Nissan GT-R“). A. Tuskenio teigimu, nors tai buvo oficialus Lietuvos ir Latvijos DRAG lenktynių etapas, itin didelį įspūdį paliko iš Lenkijos atvykusių sportininkų automobiliai. „Lenkai turėjo tris ekipažus ir visi jie išsiskyrė galingumu. Vis dėlto jie dėl padarytų nusižengimų iš varžybų buvo diskvalifikuoti. O pergales skynę lietuviai įrodė, kad jų technika buvo aukščiausio lygio ir nenuvylė gausiai susirinkusių tautiečių – maždaug trečdalis žiūrovų buvo iš Lietuvos“, – teigė bendrovės „Inter Cars Lietuva” pardavimų skyriaus vadovas A. Tuskenis.


Automotive Brake Engineering

ABE – nauja stabdžių kokybė

Saugumas

Tikslumas

Atsparumas

Mūsų stabdymo patirtis užtikrina Jūsų saugesnį gyvenimą www.abebrakes.com


Our Drive – Your Success.


Profile for Inter Cars Lietuva

Aktualijos Nr. 20  

Aktualijos Nr. 20  

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded