Page 1

ŠIUOLAIKIŠKAS LEIDINYS AUTOMOBILIŲ VERSLO PASAULIUI

NR. 28, 2017, III KETV.

S O J I C K VIP A

YPAČ PADANGŲ ASORTIMENTAS! TARGI 2017 PARODA

IC_KATALOG ONLINE

PADANGŲ

MONTAVIMO STAKLĖS


ŠĮ KARTĄ NENUSIVILSITE

Prastos kokybės klastotės gali atrodyti patrauklios... Tačiau jas pasirinkę rizikuojate – klastotės gali Jus pavesti būtent tada, kai patikimumas, saugumas ir kliento pasitikėjimas yra svarbiausia. Įmonė NTN-SNR – ekspertas, gamintojas ir patikimas tiekėjas, kartu su automobilių gamintojais ir nepriklausomos atsarginių dalių rinkos įmonėmis visada siekiantis užtikrinti originalios įrangos lygio kokybę. NTN-SNR – pasitikėjimo vertas Jūsų verslo partneris.

www.ntn-snr.com

bonne proportion OK

Su Jumis


R EDA KTO R IAUS ŽO DIS

A K T U A L I J O S A K C I J O S

2–21 22

A U T O S E R V I S U I

23–53

T I E K Ė J A I

54–79

L A I S VA L A I K I S

80

LOJALUMO PROGRAMA

Žurnalas IC AKTUALIJOS Redakcijos adresas: UAB „Inter Cars Lietuva“ Titnago g. 6, Vilnius Tel. (8 5) 249 10 72 www.intercars.lt Redaktoriai: Jaroslav Lozovskij, Gintė Mockienė Bendradarbiauta su: Aurimu Tuskeniu, Tadeuš Mickelevič, Evaldu Slavinsku, Justinu Laurušoniu, Robert Prokopovič, Jacek Valentinovič, Pavel Kleinov, Arnu Pečiuliu, Andriumi Žilėnu, Alina Stankevič, Kęstučiu Imbrasu, Osvaldu Suchocku, Marek Šablinski, Robert Balkevič, Feliksu Mačiulaičiu, Vytautu Bazilevičiumi, Artur Kazar, Jone Baigyte, Saturnu Stankumi. Grafinis dizainas ir maketavimas: Giedrė Šapokaitė, Sergej Gumeniuk Kalbos redaktorės: Viktorija Balčiūtė-Starkuvienė (1–40 psl.), Aušra Daugvilaitė (41–80 psl.) Išspausdinta: UAB „Standartų spaustuvė“ Dėl reklamos kreipkitės: Jaroslav Lozovskij, tel. (8 5) 249 10 72, el. p. Jaroslav.Lozovskij@intercars.eu Prenumerata: Jaroslav.Lozovskij@intercars.eu

Mieli klientai, norime padėkoti Jums už bendradarbiavimą bei pranešti, kad jau esame pasiruošę rudens sezonui, kurio metu dauguma vairuotojų keičia padangas ir ruošia automobilius žiemai. Viena svarbesnių naujienų yra tai, kad šiais metais UAB „Inter Cars Lietuva“ ypač sustiprino savo, kaip padangų, akumuliatorių ir alyvų tiekėjos, pozicijas. Esame dėkingi Jums už pasitikėjimą, kuris leido padidinti padangų pardavimus daugiau nei du kartus. Tikriausiai visi spėjome pastebėti rinkos ir pirkėjų įpročių pokyčius – vis daugiau įtakos daro išmanieji sprendimai bei technologijos. Laimi tie, kurie greičiausiai prisitaiko prie greitai besikeičiančios rinkos. Mes taip pat kartu tobulėjame ir siekiame Jums suteikti kokybišką, profesionalų aptarnavimą, vystome sandėlių ir prekių pristatymo infrastruktūrą bei plečiame asortimentą. Rugsėjo mėnesį „Inter Cars“ savo klientams organizuoja parodą TARGI, kuri yra didžiausia automobilių dalių ir autoservisų įrangos paroda Rytų ir Centrinėje Europoje. Šiais metais į parodą važiuoja rekordinis skaičius klientų iš Lietuvos – daugiau nei 500. Organizuodami šią parodą, labiausiai orientuojamės į profesionalumą, nes čia susirenka autoservisų savininkai ir darbuotojai bei svarbiausi automobilių dalių gamintojai ir tiekėjai. Norime būti ta grandis, kuri sujungia abidvi puses ir suteikia galimybę keistis žiniomis bei informacija apie produktų naujienas ir inovatyvias technologijas. Be to, lankytojai galės rasti įvairių pramogų tiek dienos metu, tiek vakare – įvairūs automobilių pasirodymai, „Gymkhana“ lenktynės, įvairios gamintojų atrakcijos, vakare laukia gyvo garso koncertas tarptautiniame miestelyje. Artėjant metų pabaigai, taip pat artėja VIP PLATINUM ir VIP GOLD akcijų pabaiga, kai paaiškės net 50 akcijos nugalėtojų, kurie gaus vardinius kvietimus į verslininkų susitikimą Singapūre ir Balyje, taip pat garsiame Italijos slidinėjimo kurorte – Bormio. Šiais metais paruošėme dar aukštesnio lygio keliones. Singapūras – prabangus ir modernus miestas, kurį verta pamatyti. Be to, ypač daug įdomių atrakcijų laukia Balio saloje, o kartu ir poilsis prie šiltos jūros, kitoje pusiaujo pusėje. Tuo tarpu slidinėjimo kelionėje turėsite galimybę visą savaitę tobulinti savo slidinėjimo įgūdžius su patyrusiais instruktoriais. Be to, „Inter Cars Lietuva“ paruošė daug įvairiausių akcijų rudens sezonui. Apie vykdomas akcijas galite sužinoti iš Jūsų vadybininkų, svetainėje www.intercars.lt, prisijungę prie WEB bei „IC_Katalog Online“ katalogų, rudens akcijas rasite ir šiame žurnalo numeryje. Informaciją apie lojalumo programos „IC Premija“ akcijas galite rasti svetainėje http:// icpremija.intercars.lt. Taip pat kviečiame šiame žurnalo numeryje plačiau susipažinti su „Inter Cars Lietuva“ organizuojamų mokymų grafiku, asortimento naujienomis, didele autoservisų įrangos, padangų ir kėbulo dalių pasiūla. Čia rasite ir daug techninės informacijos bei gamintojų patarimų. Malonaus skaitymo! Jaroslav Lozovskij

UAB „Inter Cars Lietuva“ neatsako už reklamas ir jų kalbą

IC AKTUALIJOS

1


AKT UA L I J O S

PROFESION

NACIONALINI „INTER CARS“ PARODA „TARGI“ YRA SVARBUS INFORMACIJOS APIE ATSARGINIŲ DALIŲ RINKOS NAUJOVES ŠALTINIS.

Atsarginių dalių ir autoservisų įrangos paroda „Targi“ yra renginys, kurio laukia tiek atsarginių dalių gamintojai, tiek klientai. Tai puiki vieta verslo susitikimams, kurių metu pateikiama informacija apie produktų, technologijų naujoves bei pasidalijama techninėmis žiniomis. Daugelį metų „Inter Cars“ paroda „Targi“ pritraukia autoservisų verslo entuziastus. Kiekvienas verslininkas žino, kad, norėdamas tinkamai vykdyti savo veiklą, privalo nuolat domėtis naujais produktais, stebėti, kaip keičiasi rinka, ir lanksčiai aptarnauti klientus. Automobilių rinka – tai puikus šio proceso pavyzdys. Vis tobulėjantiems naujiems automobilių modeliams su įrengtomis naujausiomis sistemomis ir vis pažangesnei elektronikai reikia dirbtuvių savininkų ir automechanikų profesionalių žinių, taip pat vis daugiau remontui reikalingų įrankių, įrenginių bei prietaisų. „Inter Cars“ paroda „Targi“ – atsakymai į Jūsų klausimus, su kuriais susiduriate savo veikloje. Žinome, kokie didžiuliai yra Jūsų poreikiai naujų automobilių dalių bei autoservisų įrangos srityse, kiek svarbūs bei naudingi yra mokymai ir paramos programos, todėl jau rugsėjo mėnesį specialiai Jums visa tai paruošime ir pristatysime nacionaliniame Varšuvos stadione!

2

IC AKTUALIJOS

„MOTOR SHOW“ ZONA „Inter Cars Motor Show“ – tai vienas iš 16-osios „Inter Cars“ parodos renginių. Šis renginys garantuoja neužmirštamus pojūčius ir emocijas, kuriuos suteiks daugiau nei 50 dalyvių. Lankytojams bus įrengtos tribūnos. Pagrindinė „Motor Show“ pramoga bus „Gymkhana Challenge“ – t. y. automobilių lenktynės, kuriose bus įveikiamos dirbtinės kliūtys. Du automobiliai šiuos sunkumus turės įveikti vienu metu, todėl bus galima palyginti jų vairuotojų įgūdžius. Šiais metais turėsite galimybę susipažinti ir su lenktynių, ir su šonaslydžio, triukų, motociklų kroso ir ralio kroso vairuotojais. Taip pat mėgausimės nuostabiais „Globe of Speed“ motociklininkų triukais. Zonos darbo laikas – šeštadienis (09-23), 11.00–15.00 val.


A KTUA LIJO S

NALAI

IAME STADIONE PARODOS ZONA 16-osios atsarginių dalių, įrankių ir autoservisų įrangos parodos zona bus įrengta nacionalinio stadiono prieigose. Būtent čia susirinks visi dalyviai, kurie šiam įvykiui parengė daug įdomių produktų, naujienų ir premjerų. 20 000 m² ekspozicijos plote Jūs rasite 200 tiekėjų stendų, naujausius produktus lengviesiems automobiliams, sunkvežimiams bei motociklams, taip pat aksesuarus. Be to, daug vietos skirsime profesionaliai autoservisų įrangai. Zonos darbo laikas – šeštadienis (09-23), 9.00–16.00 val.

BALTIJOS ŠALIŲ PALAPINĖ Tai specialiai Baltijos šalių klientams paruošta zona, į kurią klientai parodos metu galės ateiti papietauti ir atsipūsti. O vakare šioje zonoje vyks specialiai Baltijos šalių klientams skirtas gyvo garso koncertas ir vakarienė. Zonos darbo laikas – šeštadienis (09-23), 10.00–16.00 val. ir 20.00–24.00 val.

MAITINIMAS Visiems lankytojams paruošėme gausų meniu. Už maitinimą 16-ojoje parodoje bus galima atsiskaityti grynaisiais, mokėjimo kortelėmis, taip pat „Inter Cars“ maitinimo kuponais.

IC AKTUALIJOS

3


AKT UA L I J O S

Matas Šalčiukas

KAIP TEISINGAI DIAGNOZUOTI

SU AUTOMOBILIO ELEKTROS SISTEMA SUSIJUSIUS GEDIMUS? Kodėl automobilius remontuojantys mechanikai turi gerai išmanyti ir elektros sistemas? Kaip naudotis automobilių diagnostikos įranga? Kas kiek laiko tokiems specialistams patariama atnaujinti žinias? Atsakymus į šiuos ir į dar daugybę kitų klausimų gavo mokymų „Automobilių elektroninių valdymo sistemų jutiklių ir valdiklių diagnostika“ dalyviai. MOKO SURASTI PASLĖPTAS PROBLEMAS Dviejų dienų praktinius mokymus, kuriuos organizavo įmonė„Inter Cars Lietuva“, vedė Vitalijus Kabelis, Vilniaus automechanikos ir verslo mokyklos profesijos mokytojas metodininkas, taip pat einantis inžinieriaus pareigas BOSCH servise„Vilokta“ . „Meistrai neretai „užmiega“ pasiekę tam tikrą lygį. Įvaldę tam tikras mechanines sistemas, tarkime, stabdžių ar važiuoklės remontą, variklių mechaninius darbus, perpratę pasikartojančius tam tikrų automobilių modelių gedimus, silpnąsias vietas, dažnai jie nustoja tobulėti. Maždaug „duokite man tas mašinas remontuoti, viską apie jas žinau“ ir panašiai. Vis dėlto šiuolaikiniai automobiliai yra sudėtingi mechatroniniai įrenginiai, kurių visose sistemose ir mechanizmuose

4

IC AKTUALIJOS

yra elektroniniai valdymo blokai, daugybė jutiklių, valdiklių, todėl, siekiant sutvarkyti šiuolaikinį automobilį, reikia elektronikos žinių. Būtina išmanyti sistemų sandarą, kaip tarpusavyje veikia jutikliai, valdikliai ir valdymo blokas, būtent apie tai ir yra šie mokymai“, – pasakojo V. Kabelis. Jis atkreipė dėmesį, kad mechanikai vis dažniau priversti dirbti diagnostiko ar elektriko darbą. Net ir atliekant paprasčiausius darbus, pavyzdžiui, norint pakeisti stabdžių trinkeles, jau yra reikalingas diagnostinis prietaisas. Tad šie kursai labiau skirti pradedantiesiems, kurie yra daugiau laiko šalinę mechaninius automobilių gedimus. Susipažinę su elektrotechnikos pagrindais – kaip skaityti ir matuoti elektroninius signalus, kaip veikia jutikliai ir valdikliai – bei kitais svarbiais dalykais, dalyviai atliko ir praktines užduotis. Jie mokėsi, kaip nustatomi gedimai ir remontuojami automobilių elektroninių valdymo sistemų jutikliai ir valdikliai, kaip įvertinama jų būklė pagal elektronikos parametrus ir kitus išorinius požymius, kaip diagnozuojami jutiklių ir valdiklių darbiniai parametrai naudojantis (OBD) jungtimi ir diagnostiniais skeneriais. Tačiau vien tik turėti šiuos prietaisus, V. Kabelio teigimu, nepakanka. „Labai dažnai pasitaiko, kad tam tikras diagnostikos prietaisas stovi serviso kampe apdengtas ir nenaudojamas. Visų pirma, meistrai nežino jo funkcijų ir kaip galima paprastai bei naudingai jį panaudoti tikrinant automobilius, bijo prie jo prieiti ir pasirodyti, kad nemoka juo naudotis. Vis dėlto po mokymų pastebiu, kad žmonių akys nušvinta, jie pamato, kaip lengvai ir naudingai galima naudoti, pavyzdžiui, osciloskopą: atskirai atliekamas sistemų ir komponentų veikimo patikrinimas neužima daug laiko ir suteikia daug

vertingos informacijos. Tai žmogui garantuoja ramybę ir žinojimą, kur yra defektas, tiesiog nebereikia spėlioti. Pamatavus elektroninius signalus, iškart galima pamatyti, kokia yra priežastis ir koks automobilio gedimas“, – pabrėžė ekspertas. Jis įvardijo ir dar vieną problemą, su kuria susiduria servisų darbuotojai, – jie dažniausia turi tik skenerį, t. y. prietaisą, kuris parodo klaidas, bet neturi įrangos, kuri leistų patikrinti, ar tikrai tai yra būtent to komponento jutiklio problema, ar galbūt tai mechaninė problema. „Mokymų metu paaiškinama ir duodama pabandyti suemuliuoti įvairių jutiklių signalus, lygiagrečiai stebint, kaip tai atsispindi sistemos valdymo bloko stebimuose parametruose, taip pat parodomos diagnostikos prietaisų galimybės. Dauguma meistrų po savaitės bandymų gan neblogai išmoksta naudotis įrankiais, tačiau tik tiek. Vis dėlto, atsižvelgiant į tai, kad tarp elektronikos ir mechanikos yra nemažai sąveikavimo, elektroniką dažnai yra bandoma apgauti: pavyzdžiui, kompiuteris rodo, kad blogai veikia jutiklis, meistras tuo patiki ir bando keisti jutiklį, galvodamas, kad išspręs problemą. Bet problema gali slypėti kitur. Juk būna taip, kad, atrodo, gedimų nėra, bet, tarkime, varikliui trūksta galios, per didelis išmetamųjų dujų kiekis ir meistrai įtaria, jog: gal kuro purkštukai į variklį tiekia per daug kuro, gal oro masės matuoklis per jautrus, gal turbinos slėgio jutiklis sugedęs. Kokie populiariausi sprendimo būdai tokiais atvejais? Ieškoma naudotos detalės arba perkama nauja dalis ir ja pakeičiama tariamai sugedusi detalė. Jeigu nepasiseka sutvarkyti – tas detales bandoma grąžinti. O to būtų galima išvengti mokant teisingai naudotis diagnostikos aparatais“, – pabrėžė specialistas.


A KTUA LIJO S

Paklaustas, kaip dažnai automobilių remonto meistrai šiais laikais turėtų atnaujinti žinias, V. Kabelis leido suprasti, kad mokymosi procesas turėtų niekada nenutrūkti. „Turėdamas darbo servise patirtį, galiu pasakyti, kad kiekviena nauja mašina, modelis ar variklis yra tarsi iššūkis. Jeigu mechanikas turi galimybę dirbti su duomenų baze, kurioje pateikiamos remonto instrukcijos, elektros schemos, jis turi įrangą, su kuria gali atlikti parametrų matavimus, ir netingi paieškoti informacijos, tuomet jis kiekvieną dieną mokosi“.

PLAČIAI PANAUDOJAMOS ŽINIOS O kaipgi mokymus vertina patys dalyviai? Savo nuomone pasidalino Telšių įmonės „Techsis“ automechanikas-elektrikas Saulius Lazdauskas. Jis dirba gana didelėje statybų įmonėje, turinčioje daugybę įrenginių, todėl mokymų dalyviui tenka remontuoti ne tik lengvuosius automobilius, bet ir šiuolaikinius ekskavatorius ar gręžimo mašinas. „Kadangi mano darbas – elektroninių valdymo sistemų jutiklių ir valdiklių diagnostika, buvo įdomu, kas bus pasakojama tokiuose mokymuose. Galiu tvirtai pasakyti, kad nenusivyliau – patiko mokykla, išbandyta įvairi įranga ir tai, kad buvo priminti patys pagrindai ir dar pagilintos žinios. Mano atveju mokymuose įgytos žinios pritaikomos gana plačiam motorinių priemonių spektrui“, – kalbėjo jis. S. Lazauskas buvo vienas aktyviausių mokymų dalyvių, negailėjusių įvairiausių klausimų. Žinoma, praktinio seminaro lektorius V. Kabelis buvo pasiruošęs atsakymus į visus klausimus. „Dėstytojas buvo išties labai geras, kaip reikiant pasiruošęs, jo žinios stiprios, atsakė į visus mano užduotus klausimus. Naudingos buvo ir praktinės užduotys, kai teko išbandyti sistemas, su kuriomis iki tol nebuvau dirbęs, taip pat susipažinti su naujų automobilių remonto ypatumais. Tad buvo puiki galimybė pasitikrinti, ar geras specia-

listas esu“, – įspūdžiais dalijosi S. Lazauskas. Jam įsiminė ir tai, kad mokymų dalyviai galėjo savo akimis pamatyti, jog visai nedaug kainuojančiu prietaisu (mokant jį naudoti) galima padaryti brangiai kainuojančių prietaisų darbą. Paprašytas pateikti praktinių pavyzdžių, kaip mokymuose gautus patarimus pritaikė savo darbe, įmonės „Techsis“ automechanikas-elektrikas prisiminė, kad jam patiko išsamiai paaiškintas dyzelinių variklių purkštukų veikimo principas. „Dėstytojas paaiškino, kaip viskas veikia, pavyzdžiui, kad, atjungus vieną purkštuką, kiti du išsijungia automatiškai. O kas vyksta servisuose? Pagal liaudiškus metodus dirbantys elektrikai ar variklių meistrai atjungia vieną ir bando sužinoti, kuris cilindras nedirba, o to tiesiog negalima daryti. Tokios informacijos net internete niekur nerasi, o šiuose mokymuose viskas buvo pateik-

ta smulkiai ir aiškiai išdėstyta skaidrėse. Tai buvo didžiausias privalumas. Liaudis dažnai iš to nežinojimo prisigalvoja įvairių dalykų, tačiau tokiuose mokymuose ir paaiškėja visi niuansai“, – gerų žodžių negailėjo mokymų dalyvis. Jo nuomone, į panašius mokymus rimti šios srities specialistai turėtų užsukti bent kartą per metus. Automobiliai nuolat tobulinami, reguliariai atnaujinamos technologijos. Todėl mokymų dalyviai, atlikdami praktines užduotis pabandę remontuoti naujesnių automobilių sistemas, tarsi investuoja ir į savo ateitį. „Po šių kursų esu pasiruošęs dirbti su „Euro 7“ standartą atitinkančiais automobiliais, o realiai mano dirbtuvėse kol kas yra buvę tik aukščiausią „Euro 6 Plus“ standartą atitinkantys automobiliai, pagaminti prieš porą metų“, – dar vieną privalumą įvardijo S. Lazauskas.

ARTIMIAUSI MOKYMAI Data

Mokymai

Miestas

Trukmė

Mokymų tipas

Kaina asmeniui

2017-09-19

CAN tinklas ir kėbulo elektronika (BOSCH mokymai)

Kaunas

3 dienos

Praktiniai

192–480 EUR+PVM

2017-10-12

Automobilių elektroninių valdymo sistemų jutiklių ir valdiklių diagnostika

Vilnius

2 dienos

Praktiniai

149 EUR+PVM

2017-10-24

ABS/ASR/ESP sistemos (BOSCH mokymai)

Kaunas

3 dienos

Praktiniai

192–480 EUR+PVM

2017-11-07

Automatinės pavarų dėžės sandara, diagnostika ir aptarnavimas (I dalis)

Vilnius

8 val.

Praktiniai

129 EUR+PVM

2017-11-08

Hibridinės transporto priemonės

Vilnius

8 val.

Praktiniai

129 EUR+PVM

2017-11-14

LUK SAC savaime susireguliuojanti sankaba

Vilnius

8 val.

Praktiniai

170 EUR+PVM

2017-11-15

LUK SAC savaime susireguliuojanti sankaba

Kaunas

8 val.

Praktiniai

170 EUR+PVM

2017-11-22

Papildomos saugos sistemos (BOSCH mokymai)

Kaunas

2 dienos

Praktiniai

128–360 EUR+PVM

2017-11-29

CONTITECH paskirstymo mechanizmai

Mažeikiai

4 val.

Techniniai produktų

6 EUR+PVM

2017-11-30

CONTITECH paskirstymo diržo keitimas

Šiauliai

1 diena

Praktiniai

89 EUR+PVM

2017-12-05

Benzininių GDI variklių valdymas (BOSCH mokymai)

Kaunas

3 dienos

Praktiniai

192–480 EUR+PVM

Registruotis į mokymus galite internetinėje svetainėje mokymai.intercars.lt arba kreipkitės į Jus aptarnaujantį vadybininką.

IC AKTUALIJOS

5


AKT UA L I J O S

„Inter Cars“, S. A., valdybos nariai: Piotr Zamora, Krzysztof Soszyński, Tomáš Kaštil, Maciej Oleksowicz, Krzysztof Oleksowicz, Robert Kierzek, Wojciech Twaróg

ESAME SINERGIJA „Inter Cars“ Zakročimo (Zakroczym) mieste atidarė vieną moderniausių logistikos centrų, į kurį buvo investuota beveik 47 mln. eurų. Šis centras suteikia įmonei naujas dinamiškos plėtros galimybes.

6

IC AKTUALIJOS

Gegužės 31 d. įvyko iškilmingas susitikimas, kuriame dalyvavo visi strateginiai įmonės verslo partneriai. Centras užtikrina visišką svarbiausių procesų, susijusių su klientų iš viso pasaulio užsakymų aptarnavimu, automatizavimą, suteikia galimybę per metus išsiųsti beveik 10 mln. siuntų su beveik 130 mln. vienetų prekių. Centro veiklą papildys aštuoni regioniniai paskirstymo centrai – trys Lenkijoje ir po vieną Latvijoje, Ukrainoje, Vengrijoje, Rumunijoje ir Kroatijoje. „Inter Cars“ turi 462 platinimo filialus visoje Europoje. Įmonė siūlo dalis lengviesiems automobi-

liams, sunkvežimiams ir motociklams, prekiauja padangomis, alyvomis, akumuliatoriais, kėbulo dalimis ir autoservisų įranga. 2016 metų pabaigoje eksportas sudarė 36 procentus visų grupės pardavimų. Per ketverius metus jį tikimasi padidinti iki 45 procentų. Sparti produktų asortimento ir įmonės veiklos plėtra būtų neįmanoma be investicijų į logistiką. „Mūsų logistikos tinklas yra pasirengęs plėtrai. Kiekvieną dieną visomis kryptimis išsiunčiame tris šimtus automobilių, – sakė „Inter Cars“ logistikos operatoriaus įmonės ILS, Sp. z o.o., valdybos


A KTUA LIJO S

pirmininkas Wojciech‘as Aleksandrowicz‘ius. Dinamiškai plėtojame vis naujus „Inter Cars“ asortimento segmentus, vis dar tebevyksta centro plėtra“, – pridūrė jis. Centrinis sandėlis, įsikūręs Varmijos Mozūrų specialiojoje ekonominėje zonoje, suteiks galimybę optimizuoti logistikos sąnaudas – jos augs lėčiau nei pajamos ir maržos. Moderniausia rūšiavimo įranga ir sandėliavimo sistemos padidins įmonės veiklos našumą. Ši investicija naudinga ne tik „Inter Cars“, bet ir visam regionui – buvo sukurta daugiau nei 250 naujų darbo vietų. Iškilmingą atidarymą lydėjo įmonės verslo partnerių – filialų atstovų, autoservisų savininkų, tiekėjų, valstybės ir savivaldos institucijų atstovų, taip pat investuotojų ir finansinių institucijų atstovų – susitikimai. „Su dideliu malonumu „Inter Cars“ grupės valdybos nariams perduodu nuoširdžiausius sveikinimus ir padėką. Atlikdama užtarnautą lyderio vaidmenį, įmonė numato strategines savo veiklos plėtros kryptis. Kuria novatoriškus sprendimus. Remia Lenkijos ekonomikos plėtrą, efektyviai veikia už šalies ir už ES ribų“, – sakė Lenkijos Infrastruktūros ir statybos ministerijos valstybės sekretoriaus pavaduotojas Jerzy Szmit‘as. „Mane džiugina tai, kad kartu su „Inter Cars“ valdyba mums pavyko suderinti specialiosios ekonominės zonos investuotojo poreikius su regiono,

kuriame ši investicija buvo įgyvendinta, poreikiais. idėja, kuri geriausiai atspindi tai, kaip „Inter Cars“ Įkvepia žinojimas, kad šio centro atidarymas nėra mato savo vaidmenį rinkoje ir funkcijas socialididelio projekto pabaiga, o tik puikios jo plėtros niame gyvenime. Nes sinergija yra bendradarbiapradžia. Taip pat tai, kad čia, mūsų regione, buvo vimas. Tai iniciatyvų sujungimas bendradarbiauįkurta vieta, iš kurios visam pasauliui bus tiekiami jant, užtikrinantis didesnę grąžą, nei kiekvienas mūsų šalies gamintojų produktai. Žinau, kad dauverslo kooperacijos dalyvis galėtų sugeneruoti giau nei pusė „Inter Cars“ siūlomų produktų yra savarankiškai“, – pridūrė jis. gaunami iš šalies gamintojų ir platintojų“, – sakė Lenkijos Respublikos Investicijų ir prekybos agentūros vadovo pavaduotojas Wojciech‘as Fedko. Ceremonijos metu dešimčiai iš daugiau nei 50 tūkstančių su įmone visoje Europoje bendradarbiaujančių autoservisų atstovų buvo įteikti Lenkijos lengvųjų automobilių servisų tinklo ambasadoriaus sertifikatai. Buvo pagerbti partneriai, užtikrinantys aukščiausią paslaugų kokybę ir orientaciją į klientų poreikius. „Mūsų partneriams „Inter Cars“ sėkmė yra vertybė ir jų pačių sėkmės dalis, – sakė naujasis Iš kairės: ILS, Sp. z o.o., valdybos pirmininkas Wojciech‘as įmonės valdybos pirmininkas Aleksandrowicz‘ius, „Inter Cars“, S. A., steigėjas ir valdybos narys Maciej‘us Oleksowicz‘ius. – SusiKrzysztof‘as Oleksowicz‘ius, „Goldbeck“, Sp.z o.o., valdybos narys tikimas buvo paremtas sinergijos Paul‘as Zimmermann‘as.

IC AKTUALIJOS

7


AKT UA L I J O S

„IC_KATALOG ONLINE“

PADANGŲ MONTAVIMO, BALANSAVIMO IR REMONTO MEDŽIAGŲ PAIEŠKA

1. PAGRINDINIAME PROGRAMOS LANGE PASIRENKAME „PADANGOS IR RATLANKIAI“

2.PEREINAME Į „PADANGŲ AKSESUARAI“ 3. KAIRĖJE LANGO PUSĖJE MATOMOS VISOS SUSIJUSIOS PREKIŲ GRUPĖS. PASIRENKAME „MEDŽIAGOS REMONTUI“.

4. IŠ IŠSISKLEIDUSIO PREKIŲ POGRUPIO SĄRAŠO RENKAMĖS MUS DOMINANČIAS PREKES – BALANSAVIMO SVARELIUS, MONTAVIMO PASTĄ AR KITA.

8

IC AKTUALIJOS


A KTUA LIJO S

RANKŲ PASTOS, POPIERINIŲ RANKŠLUOSČIŲ IR KITŲ VALYMO PRIEMONIŲ PAIEŠKA 4

5

1. PAGRINDINIAME PROGRAMOS LANGE PASIRENKAME „DIRBTUVIŲ ĮRANGA“

2. KAIRĖJE LANGO PUSĖJE MATOMOS VISOS SUSIJUSIOS PREKIŲ GRUPĖS. PASIRENKAME „DARBINĖ IR APSAUGINĖ APRANGA, PIRŠTINĖS, VALYMO PRIEMONĖS, PASTOS RANKOMS IR PAN.“

3. IŠ IŠSISKLEIDUSIO PREKIŲ POGRUPIO SĄRAŠO RENKAMĖS MUS DOMINANČIAS PREKES – PASTĄ RANKOMS PLAUTI, POPIERINIUS RANKŠLUOSČIUS IR KITA.

IC AKTUALIJOS

9


AKT UA L I J O S

Stefan Schrahe

DIRBTINIS INTELEKTAS AUTOMOBILIAI „SU GALVA“ Pirmasis ZF ir kompiuterių bendrovės „Nvidia“ bendradarbiavimo vaisius – procesorius „ZF ProAI“, kuris yra dar vienas žingsnis kelyje į automatinį vairavimą. Tarp kompiuterinių žaidimų mėgėjų prekės ženklas „Nvidia“ tapo didelės spartos vaizdo plokščių sinonimu, vos tik šios įmonės produktai pasirodė rinkoje 1999-aisiais. „GeForce 256“ buvo pirmasis 3D grafikos procesorius (GPU), skirtas kompiuteriniams žaidimams. Nuo tų laikų bendrovė „Nvidia“ padarė tai, ko niekam, išskyrus „Intel“, padaryti nepavyko – įprastinį aparatinės įrangos elementą, įmontuotą kompiuterio sistemoje, pavertė ypač vertinga firmine preke. Šiandien stalinių kompiuterių gamintojai naujausius „GeForce“ procesorius nurodo kaip vieną iš jų parduodamų sistemų privalumų. Grafikos procesoriai prasiskynė kelią ir į naujas sritis, kurios su kompiuteriniais žaidimais nieko bendra neturi. „Nvidia“ generalinis direktorius Jen-Hsun Huang‘as įsitikinęs, kad jų technologija tiesiog „pakeis mūsų pasaulį“. Taip yra todėl, kad GPU, kuriuos „Nvidia“ 20 pastarųjų metų kūrė daug procesoriaus išteklių reikalaujantiems 3D žaidimams, dabar užima svarbią vietą ten, kur IT pasiekimai yra bene didžiausi nuo pat interneto išradimo laikų. Ta sritis vadinama dirbtiniu intelektu arba DI.

GILUSIS MOKYMAS. VISU GREIČIU PIRMYN! DI jau naudojamas įvairiose srityse, pavyzdžiui, mobiliųjų telefonų valdymo balsu programinė įranga, gebanti prisitaikyti prie naudotojo įvedamų komandų. Naujausia sritis yra gilusis mokymas. Tai metodas, pagal kurį iš dirbtinių neuronų tinklų sukurtos DI sistemos gali mokytis be žmogaus kišimosi. Tai procesas, kuriam įprastinių kompiuterių architektūros spartos paprasčiausiai nepakanka. Vis dėlto skaičiavimai, kuriuos reikia atlikti mokant DI sistemą, skiriasi nuo tų, kuriais kompiuteriniuose žaidimuose kuriamas trimatis pasaulis. Jie pagrįsti matematiniais modeliais, kuriuos reikia kartoti milijardus kartų. Štai, kur reikalinga „Nvidia“. „Neuronų tinklus, kuriuose įdiegti mūsų GPU, galima išmokyti galybę kartų sparčiau“, – pasakoja „Nvidia“ Europos rinkos operacijų skyriaus vadovas Jaap‘as Zuiderveld‘as. Šis išradimas

10

IC AKTUALIJOS

taps pamatu toje srityje, kuri pakeis mūsų gyvenimus. Tai – automatinis vairavimas. Kai eismas intensyvus, teisingiems sprendimams priimti autonominiai automobiliai realiuoju laiku turi apdoroti milžinišką kiekį duomenų, kurie srautu perduodami iš daugybės kamerų, lidarų, ultragarsinių ir radarinių jutiklių. Tuo pačiu metu autonominiai automobiliai nepertraukiamai mokosi ir nuvažiuodami kiekvieną kilometrą išmoksta naujų dalykų. Galiausiai naujai įgyta patirtimi su kitais autonominiais automobiliais dalijamasi per debesijos serverį.

DIDINANTI VERTĘ SINERGIJA Dabar ZF kartu su „Nvidia“ kuria sistemą, kuri atvers galimybę dirbtinį intelektą pritaikyti susisiekimo pramonėje. 2017 metų parodoje „Consumer Electronics Show“ (CES) bendrovė ZF pristatė savo pirmąją automatinio vairavimo greitkeliais sistemą, pagrįstą„Nvidia“ sukurtu DI. Automobiliai, kuriuose įdiegta ZF sistema „ProAI“, „suvokia“ juos supančią aplinką, iš jutiklių ir kamerų gaunamus duomenis apdorodami ir interpretuodami pagal giliojo mokymo technologiją. Abi bendrovės partnerės taip pat kuria labai automatizuoto ir visiškai automatinio vairavimo sistemas. Pagrindinė ZF ProAI dalis – specialiai automobiliams sukurtas procesorius. Kaip sakė ZF Pažangiųjų sistemų kūrimo skyriaus vadovas Torsten‘as Gollewski‘is, įtaisyti ypač spartų kompiuterio procesorių automobilyje nėra gera išeitis. „Temperatūra automobiliuose kinta nuo –30 iki +80 laipsnių pagal Celsijų. Kiti nepalankūs veiksniai yra drėgmė, vibracija ir didelės perkrovos jėgos. Paprasti ir žaidimų kompiuteriai tokioms sąlygos nepritaikyti.“ ZF siūlo sistemą „ZF ProAI“, kurią galima įdiegti automobilyje, atnaujinti per debesijos serverius ir eksploatuojant automobilį papildyti naujomis funkcijomis. Sistemos „ZF ProAI“ serijinė gamyba numatyta 2018 metais. Vis dėlto sistema gali būti naudinga ne vien automobiliuose. Pagrindinis principas yra automatizuotos operacijos, kurios pagrįstos idėja,

kad elektroninis komponentas, gebantis susitvarkyti įtampą keliančiomis aplinkybėmis, su kuriomis susiduria lengvųjų automobilių vairuotojai, galėtų puikiai tikti ir kitų sričių gaminiams. „Dirbdami su „Nvidia“, superkompiuteriams būdingo našumo, kuris reikalingas dirbtiniam intelektui, standartus taikome ne tik lengviesiems ir komerciniams automobiliams, bet ir visoms kitoms pramonės sritims“, – patvirtino ZF generalinis direktorius dr. Stefan‘as Sommer‘is. Tikrąsias „Nvidia“ technologijos galimybes bendrovės įkūrėjas J. H. Huang‘as pademonstravo praėjusių metų balandžio mėn. San Chosė mieste, Kalifornijoje. Į DI pagrindu veikiantį kompiuterį jis nusiuntė 20 000 nuotraukų, kuriose buvo pavaizduoti romantizmo laikotarpio paveikslai. Baigus siuntimą, giliojo mokymosi principu veikiantis kompiuteris įrodė gebąs sukurti unikalų savo paveikslą, kuris buvo akivaizdžiai tokio paties stiliaus kaip ką tik „matytieji“. Nors pateikiamos nuotraukos buvo suskirstytos į kategorijas, tačiau kompiuteriui nebuvo suteikta jokios informacijos apie tai, kas nutapyta kiekviename paveiksle. Jis tai turėjo išsiaiškinti pats. J. H. Huang‘as tiki, kad šis išradimas yra naujosios eros pradžia. „Esame įsitikinę, kad gilusis mokymas yra visiškai naujas skaičiavimų modelis. Pasiekti tokių rezultatų žmogui tiesiog neįmanoma.“ ZF sistemų kūrėjas T. Gollewski‘is abiejų bendrovių bendradarbiavimą vadina dideliu žingsniu į priekį: „Mūsų bendras darbas su „Nvidia“ atveria visiškai naują paralelinę skaitmeninių sprendimų visatą!“


A KTUA LIJO S

Dariusz Panek

PATIKRINKITE AKUMULIATORIŲ PRIEŠ ŽIEMĄ Akumuliatoriaus svarbą įvertiname po pirmųjų lauko temperatūros kritimų žemiau nulio, kai atsiranda automobilio užvedimo problemų. Akumuliatoriaus, įkrovimo sistemos ir starterio būklės patikrinimas – tai vienos dažniausiai užmirštamų užduočių atliekant periodines automobilio apžiūras. Servisai daugiausia dėmesio skiria mechaninių dalių, pakabos, stabdžių ar eksploatacinių skysčių patikrinimui. Akumuliatoriumi ir elektros sistema užsiimama tik tada, kai pradeda skųstis automobilio savininkas. Šiuo metu servisai turi testerius, suteikiančius galimybę tiksliai nustatyti akumuliatoriaus, įkrovimo sistemos ir starterio darbo veiksmingumą. Prieš žiemą ir kilus abejonėms, geriau pakeisti akumuliatorių nauju, ypač jei jis naudotas 4–5 metus. Tokiu būdu išvengsime nemalonių netikėtumų, kai pirmą kartą nukritus temperatūrai paaiškės, kad neįmanoma užvesti automobilio, negalime nuvykti iki tikslo ir patiriame automobilio nuvilkimo išlaidas.

AKUMULIATORIUS VEIKS ILGAI IR PATIKIMAI, JEIGU LAIKYSIMĖS KELIŲ PRINCIPŲ: • Užvedant variklį sudėtingomis žiemos sąlygomis, nereikėtų vienu metu įjungti visų elektrą naudojančių įrenginių. • Papildoma įranga, naudojanti daug elektros energijos, pavyzdžiui, stiklų, veidrodėlių ar sėdynių šildymas, užvedant variklį turi būti išjungta, kad generatorius galėtų įkrauti akumuliatorių. • Važiuojant automobiliu trumpus atstumus, reikia nepamiršti stebėti akumuliatoriaus įkrovimo būklės ir, jei reikia, jį

įkrauti – ypač žiemos metu. • Atminkite, kad akumuliatorių reikia krauti ne didesne srove nei 1/10 jo talpos (pavyzdžiui, 60 Ah – 6 A, 100 Ah – 10 A).Tokiu būdu išvengsite akumuliatoriaus perkrovos, dėl kurios jis gali būti sugadintas. • Prieš žiemą reikia atlikti akumuliatoriaus paruošimo darbus, t. y. išvalyti patį akumuliatorių ir jo kontaktus, patikrinti krovimo įtampą ir srovės nuotėkį, kai degimas išjungtas. Nešvarus ir drėgnas akumuliatorius išsikrauna dėl paviršiaus laidumo susidarymo, o užteršti kontaktai lemia įtampos kritimą. Dėl per didelės arba per mažos įkrovimo įtampos akumuliatorius visiškai sugadinamas. Tuo tarpu dėl didesnio nei 50 mA srovės nuotėkio, kai degimas išjungtas, akumuliatorius gali išsikrauti vos per kelias automobilio nenaudojimo dienas. „Inter Cars“ siūlo didelį įvairių gamintojų akumuliatorių ir profesionalių testerių, skirtų akumuliatoriams tikrinti, pasirinkimą. Taip pat visoje šalyje vykdome akciją, skatinančią akumuliatorių tikrinimą servisuose. Visus susidomėjusius kviečiame bendradarbiauti! Daugiau informacijos galite gauti mūsų filialuose, iš pardavėjų arba „Inter Cars“ atstovų.

IC AKTUALIJOS

11


AKT UA L I J O S

BENDROSIOS MAGISTRALĖS PURKŠTUVŲ EFEKTYVAUS BANDYMO IR REMONTO PROGRAMA automobilių modelių montuoja garsūs gamintojai. Ši sistema naudojama labai plačiai. Atsarginių dalių rinkoje pjezoelektriniai purkštuvai ir papildomai siūlomi jų remontui skirtų detalių komplektai ženklinami prekės ženklu VDO.

ESAMĄ AUTOMOBILIO VERTĘ ATITINKANTIS REMONTO SPRENDIMAS – IŠ VDO „DIESEL REPAIR SERVICE“ (DRS) PARTNERIŲ RANKŲ „Continental“ siūlo autoservisams galimybę naudojant VDO sistemą „Diesel Repair Service“ (DRS) užsiimti dyzelinių variklių remontu. Į pasiūlymą įeina darbuotojų mokymas ir atsarginių dalių, kurių kokybė prilygsta originalioms dalims, pardavimas. Nuo šiol programa papildyta bendrosios magistralės sistemų pjezoelektrinių purkštuvų remonto paslauga. Šiems purkštuvams būdinga ypač trumpa atsako trukmė ir didelis dažnis. Dėl to net mažas degalų dozes galima įpurkšti tiksliai ir keliais etapais per vieną variklio taktą. Minėtos savybės yra būtinos siekiant užtikrinti didelę galią, mažas degalų sąnaudas, mažą išmetamų teršalų kiekį ir netriukšmingą degimo procesą. Prastai veikiantys pjezoelektriniai purkštuvai gali būti variklių su bendrąja magistrale neefektyvaus veikimo ar net gedimo priežastis. Bendrosios magistralės sistema buvo labai svarbus dyzelinių variklių patobulinimas, padėjęs padidinti variklio galią ir užtikrinti mažesnį išmetamų teršalų kiekį. „Continental“ ne tik naudojasi patirtimi, kuri sukaupta tobulinant pirmąsias pasaulyje masiškai gaminamas aukštaslėges įpurškimo sistemas su pjezoelektriniais purkštuvais, bet ir taiko naujausias technologijas, kurias diegia dyzelinių automobilių gamintojai. „Continental“ bendrosios magistralės sistemas su pjezoelektriniais purkštuvais šiandien į daugelį

12

IC AKTUALIJOS

Bendrosios magistralės pjezoelektriniai purkštuvai yra ypač ilgaamžiai komponentai. Vis dėlto didelės temperatūrų kaitos degimo kameroje sąlygoti paviršių įtempimai, prasta degalų kokybė ir didelė rida yra priežastys, dėl kurių purkštuvai, o ypač jų antgaliai, dėvisi ir genda. Kad automobilių servisai tokiais atvejais galėtų pasiūlyti savo klientams nebrangų, atitinkantį jų automobilio vertę remonto sprendimą, VDO išplėtė remonto programą (iki šiol apėmė bendrosios magistralės siurblius), įtraukdama į ją ir pjezoelektrinius purkštuvus. Programa apima purkštuvų bandymą ir purškimo antgalių restauravimą. Pirmajame etape programa skirta purkštuvams, kurie montuojami kelių Azijos ir Europos gamintojų automobiliuose. Vėliau šiais metais į asortimentą bus įtraukiama daugiau purkštuvų tipų. VDO bendrosios magistralės komponentus remontuoja tik VDO tinklo „Diesel Repair Service“ nariai. DRS partneriai, kurie jau įgalioti remontuoti aukštaslėgius siurblius ir turi reikalingus bandymo stendus bei kvalifikuotų darbuotojų, iš karto gauna įgaliojimą ir gali pradėti diagnozuoti ir remontuoti bendrosios magistralės purkštuvus. Šiandien VDO DRS tinklą sudaro 190 servisų visame pasaulyje. VDO siūlo įsigyti specialius įrankius, skirtus profesionalams, remontuojantiems bendrosios magistralės purkštuvus. Iš jų galima paminėti lanks-

tinį presą ir specialius purkštuvų laikiklius bei adapterius. VDO baigė kurti specialią bandymo stendo „Hartridge CRi-PC“ programinę įrangą, skirtą suremontuotiems bendrosios magistralės purkštuvams bandyti. Siekiant užtikrinti tinkamą bendrosios magistralės purkštuvų bandymą ir remontą, būtina turėti oficialų bandymo stendą.

AUKŠTA REMONTO KOKYBĖ Siekiant užtikrinti aukštą kokybę, remontuojant bendrosios magistralės purkštuvus būtina griežtai laikytis nustatytos veiksmų sekos. Pirmiausia, gauti komponentai kruopščiai apžiūrimi ir gerai nuvalomi. Tada atliekama antroji apžiūra ir, jei reikia, bandymas oficialiame purkštuvų bandymo stende, kurį atlikęs serviso specialistas įvertina galimybes suremontuoti purkštuvus. Jei rezultatas yra teigiamas, antgalio reguliavimo ir įtempimo veržlė specialiais įrankiais pakeičiama pagal gamintojo nurodytą procedūrą. Tada suremontuoti bendrosios magistralės purkštuvai bandymo stende išbandomi specialia programine įranga patikrinant įvairius jų parametrus. Jei visi techniniai duomenys atitinka reikalavimus, bendrosios magistralės purkštuvus galima vėl sumontuoti automobilyje. DRS paslaugų apimtis yra pakankama, kad klientai nepriklausomą arba tinklui priklausantį servisą laikytų patikimu dyzelinių automobilių remonto partneriu. Naujausia servisų tinklo apžvalga pateikiama tinklalapyje www.vdo.com/drs. Susidomėjusius servisų atstovus taip pat kviečiame apsilankyti VDO interneto svetainėje, kur pateikiama išsami informacija, ir kreiptis į VDO DRS sistemos atstovus.


A KTUA LIJO S

Justinas Laurušonis

AUTOMOBILIO PARUOŠIMAS ŽIEMAI Štai jau atėjo ruduo ir tuoj vėl turėsime daug lietaus, rūko, prieblandos, šalčio ir, žinoma, sniego. Visi vairuotojai puikiai žino, kad žiemines padangas privalu sumontuoti iki lapkričio 10 dienos, ir dažniausiai jie jau mano, kad yra pasiruošę žiemos sezonui. Bet tai yra labai klaidingas mąstymas. Padangos jiems tik suteikia galimybę legaliai išvažiuoti į bendrojo naudojimo kelius ir nebūti nubaustiems (žinoma, jei padangos protektoriaus gylis atitinka KET, t. y. ne mažesnis kaip 3 mm). Į automobilio paruošimą žiemos sezonui reikia žiūrėti labai atsakingai, nes nuo to priklauso JŪSŲ ir KITŲ saugumas, taip pat komfortas ir, žinoma, piniginės storis. Taigi pateikiame keletą patarimų, kaip paruošti automobilį žiemos sezonui: Padangos. Apie jas turbūt neverta daug kalbėti. Tai yra pirmas dalykas, kurį keičiate prieš žiemą. Padangų montavimą atlieka praktiškai visi autoservisai. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į padangų protektorių, bet ir reguliariai tikrinti padangose esantį slėgį, nes jis tiesiogiai susijęs su aplinkos temperatūra: jei esant 15 laipsnių šilumos pakeistų padangų slėgis buvo ~2,2 bar, atvėsus orams, jose gali likti 1,8 bar.

cialiu prietaisu patikrinti, ar aušinimo skystis nėra per daug atskiestas vandeniu ir ar jam negresia kristalizavimasis / užšalimas.

Akumuliatorius. Akumuliatorių prieš žiemą rekomenduojama papildomai įkrauti, nes jis bus per silpnas – vieną šaltą žiemos rytą tiesiog neužsivesite transporto priemonės. Žinoma, akumuliatorius turi būti parinktas toks, kokį rekomenduoja automobilio gamintojas.

Filtrai. Ypač svarbūs dyzeliniams automobiliams. Pakeitus filtrą, palengvėja automobilio užvedimas. Kuro filtrą rekomenduojame keisti šalčiams dar neprasidėjus – jame susikaupęs parafinas gali užšalti. Nepamirškite ir kitų filtrų – alyvos ir variklio oro filtrus, savaime aišku, pakeisite kartu su alyva, bet taip pat reikėtų pakeisti ir salono filtrą, kurį pakeitę lengviau susidorosite su rasojančiais langais.

Aušinimo skystis. Skystis turi būti keičiamas kas 3 metus. Jei nesate tikras, koks skystis naudojamas Jūsų automobilyje, reikėtų spe-

Tepalas. Dažniausiai variklinę alyvą visi vairuotojai keičia nustatytu periodiškumu – kas 10–15 tūkstančių kilometrų, tačiau patariame prieš žiemą šią alyvą pakeisti net ir tuomet, jei to daryti pagal nuvažiuotus kilometrus dar nereikia, nes šviežioje alyvoje mažiau drėgmės ir esant šalčiui ji ne taip apstingsta. Kaitinimo žvakės. Dažna dyzelinio automobilio problema – sunkus užvedimas esant žemai temperatūrai dėl blogai veikiančių kaitinimo žvakių. Aišku, žvakių patikrinimas nieko nepakeis, jei variklio techninė būklė prasta. Degalai. Šaltojo sezono metu rekomenduojama, kad kuro bake būtų kuo daugiau degalų – tam, kad bako viduje nesikondensuotų drėgmė ir neskiestų kuro.

Valytuvai. Žiemos metu valytuvai dirba kaip niekad daug, tad prieš sezoną rekomenduotina juos atsinaujinti. Taip pat kruopščiai gramdykite apledėjusius langus, nes ant stiklo esantys ledo gabaliukai kenkia valytuvams. Ir, žinoma, reikėtų patikrinti langų plovimo purkštukus bei pakeisti į žieminį langų plovimo skystį. Durų sandarinimo gumos ir spynelės. Dažna bėda žiemos metu – prišalusios automobilio durelės ar užšalusi spynelė. Tam, kad taip neatsitiktų, įsigykite specialaus silikono tepalo gumoms ir spynelėms, kuris neleidžia užšalti net esant -40 0C temperatūrai. Važiuoklė. Prieš žiemą reikėtų nuodugniai patikrinti visus automobilio lankstus ir važiuoklės gumas – ar nėra atsiradusių laisvumų, kurie darytų įtaką automobilio vairavimui esant slidžiai kelio dangai. Patekus į avarinę situaciją, transporto priemonę paprasčiau suvaldyti ir prognozuoti esant tvarkingai važiuoklei. Stabdžių sistema. Ne mažiau svarbi ir stabdžių sistema – reikėtų patikrinti, ar tinkamai veikia stabdžių apkabos, ar nėra smarkiai susidėvėjusios trinkelės, nes visa tai užtikrina tolygų visų ratų stabdymą.

IC AKTUALIJOS

13


AKT UA L I J O S

Robert Prokopovič

PRIEKINIŲ ŽIBINTŲ REMONTO DETALĖS DAYLIGHT Kas dieną važinėjant miesto gatvėmis turbūt kiekvienam tenka pastebėti automobilius su nedegančiu vienu ar kitu žibintu. Kai nedega vienas iš žibintų, priežastis dažniausia būna labai paprasta – perdegusi lemputė. Remontas čia bus paprastas – keičiame lemputę ir važiuojame toliau. Nors, jei rimtai pažiūrėsime į šią iš pažiūros paprastą problemą, ne viskas yra taip paprasta. Reikalas tas, kad lemputės sensta ir silpsta jų kaitinamasis siūlas, todėl tokia pat, bet jau metus naudota lemputė, lyginant ją su analogiška nauja, šviečia silpniau. Todėl visada rekomenduojama keisti abi lemputes vienu metu, senąją, kuri veikia, pasiliekant atsargai. Taip abu automobilio žibintai tolygiai ir kokybiškai apšvies kelią. Dar viena labai dažnai pasitaikanti problema – tai elektrinių grandinių jungčių korozija. Rodosi, tai nesunkiai sprendžiama – visus kontaktus nuvalei, sutepei techniniu vazelinu ir pirmyn, bet čia koją daugeliui pakiš šiuolaikinio automobilio konstrukciniai ypatumai. Bėda ta, kad mažiausia prie pusės jungčių nepatyręs ir reikiamais instrumentais neapsiginklavęs vairuotojas nesugebės patekti. Autoservisai tokias paslaugas apmokestina valandiniu tarifu, o tai reiškia, kad paslauga yra gana brangi. Ypač šiais kriziniais laikais. Visgi sprendimas yra – tai naujų lempučių maitinimo laidų, lempučių lizdų sumontavimas. Šį darbą gali padaryti beveik bet kuris automobilių elektrikas.

ST-5W

ST-T20/W21/5W

ST-BAY15D

ST-T20/W21W

ST-S25

ST-H8/H11

ST-H1

ST-HB1/HB5, ST-HB3, ST-HB4

ST-H4

ST-H7

„Inter Cars“ asortimente rasite gamintojo DAYLIGHT visų standartinių lempučių remonto komplektus, tad kiekvienas galės išsirinkti savo automobiliui tinkamas lemputes.

ATSINAUJINK AUTOMOBILĮ SU SPRAYPLAST IŠ „MOTIP“ „Sprayplast“ – purškiama guma, kurią naudojant galima greitai keisti daiktų spalvą ir kurią lengva nulupti nepažeidžiant dažomo paviršiaus. „Sprayplast“ dažyti paprasta, tad tai galės padaryti kiekvienas norintis. Jums tereikės švariai nuvalyti paviršių (metalą, plastmasę, medieną) ir jį padengti bent 4–6 šios priemonės sluoksniais. Tai puikus būdas atnaujinti automobilio išvaizdą ar apsaugoti automobilio kėbulo elementus nuo paviršiaus pažeidimų. Pabodus spalvai, priemonę galima lengvai nulupti, nepažeidžiant originalios daiktų dangos. „Inter Cars“ kataloge iš „Motip“ asortimento galite išsirinkti tokių spalvų „Sprayplast“:

„MAKOPLAST“ LIPNI PLĖVELĖ Apklijavimas gali suteikti Jūsų transporto priemonei unikalią išvaizdą. Plėvelė saugo Jūsų automobilio dažus, o kai pabosta esama spalva – ją visiškai paprasta pašalinti ir grąžinti pirminę išvaizdą arba ją ir vėl pakeisti. Nelaimingo atsitikimo atveju transporto

priemonės iš naujo apklijuoti nereikės. Jūs galite perklijuoti tik pažeistas vietas: pavyzdžiui, veidrodžius, juostas, sparną. Plėvelė slepia įbrėžimus ir atnaujina Jūsų transporto priemonės išvaizdą.

„Inter Cars“ asortimente yra nemažas įvairių dydžių „Makoplast“ plėvelių pasirinkimas.

14

IC AKTUALIJOS


A KTUA LIJO S

KĖBULO DALIŲ NAUJIENOS DAUGIAU NEI 2 500 NAUJŲ KĖBULO DALIŲ „INTER CARS“ ASORTIMENTE

2017 metų pirmąjį ketvirtį „Inter Cars“ asortimentas buvo papildytas daugiau nei 2 500 naujų kėbulo dalių, skirtų populiariems automobiliams, dauguma – naujiems modeliams. Sistemingai plečiamas asortimentas visų pirma buvo papildytas tokiais kėbulo elementais: • buferiai ir jų elementai – aptakai, grotelės, juostos, tvirtinimo detalės, • buferių sutvirtinimai ir smūgių sugėrikliai („absorberiai“), • priekiniai ir galiniai purvasaugiai, • variklio apsaugos, • priekiniai ir galiniai diržai bei jų elementai, • grotelės ir žibintų juostos, • šoninės juostos. Pristatomos naujovės skirtos Europoje, JAV bei Azijoje pagamintiems automobiliams. Tarp

naujovių verta paminėti kėbulo dalis, skirtas vis populiaresniems mūsų rinkoje sportiniams modeliams – „Mercedes AMG“ ir BMW M, kuriems būdingas vizualiai patrauklus ir aerodinaminis stilius. Daug naujovių taip pat plačiame kėbulo dalių asortimente, skirtame didesnio pravažumo automobiliams ir krosoveriams, kuriuos jau siūlo dauguma automobilių gamintojų, o jų populiarumas sparčiai auga. Be pirmiau minėtų kėbulo dalių, asortimentas taip pat buvo papildytas smulkesniais, dekoratyviniais elementais, pavyzdžiui, chromuotais grotelių ir žibintų rėmais, chromuotomis buferių juostomis. Naujovės neaplenkė ir šiuo metu populiarių automobilių apdailos elementų tendencijų. Visos į asortimentą įtrauktos naujovės yra PJ arba PC kokybės kate-

gorijos (Centro Zaragoza, Thatcham, TÜV). Tokiu būdu „Inter Cars“ dalių, skirtų kėbulo remontui, asortimentas tapo gerai išplėtotas ir toliau yra nuolat plečiamas. Taip pat verta paminėti neseniai pradėjusį veikti modernų 4 lygių kėbulo dalių sandėlį, kurio bendras sandėliavimo plotas siekia 20 000 m2. Jame naudojamos naujoviškos technologijos ne tik stipriai padidino prekių apyvartos efektyvumą, bet ir sumažino sudėtingai sandėliuojamų ir didelių gabaritų kėbulo dalių pažeidimo riziką.

„MEYLE“ – GERIAUSIAS VAIRUOTOJO DRAUGAS Įmonė „Meyle“ yra žinoma kaip aukštos kokybės lengvųjų automobilių ir komercinių transporto priemonių atsarginių dalių, skirtų nepriklausomai rinkai, projektuotoja ir gamintoja. Visos dalys yra gaminamos „Meyle“ priklausančiose gamybos įmonėse (sertifikuotose pagal ISO/TS 16949 standartą – OE kokybės lygis) ir pas pasirinktus tarptautinio gamybos tinklo partnerius.

Gamybos procesais visame pasaulyje rūpinasi inžinierių komanda – nuo gamybos įrankių pagaminimo iki pagamintų dalių išsiuntimo. Dėl išsamių techninių praktinių žinių ir plataus vairo sistemos ir pakabos produktų asortimento įmonė MEYLE AG yra laikoma prioritetine tarptautine ATR tiekėja (International Preferred ATR Supplier – IPAS). ATR klientai gali gauti ne tik aukštos kokybės MEYLE-ORIGINAL dalis, tiekiamas pakabos ir vairo sistemų eksperto, bet ir įvairią kitokią naudą, pavyzdžiui, serviso paslaugas ir ketverių metų garantiją, suteikiamą visoms MEYLE-HD dalims. Išskirtinė atsarginių dalių

rinkoje produktų linija MEYLE-HD apima maždaug tūkstantį unikalių dalių, kurios, lyginant su originaliomis dalimis, buvo techniškai patobulintos, todėl išsiskiria ilgesne eksploatavimo trukme. Daugiau nei tūkstantis darbuotojų visame pasaulyje stengiasi, kad klientai iš daugiau nei 120 pasaulio šalių kuo greičiau gautų savo užsakymus, o išsami informacija apie visus produktus ir mokymų pasiūlymus visada būtų prieinama. MEYLE pakabos ir vairo sistemos dalis, taip pat ratų guolius ir lankstus galite įsigyti „Inter Cars“ parduotuvėse.

IC AKTUALIJOS

15


AKT UA L I J O S

PASIRUOŠKITE ŽIEMAI

SU „INTER CARS“ !

„Inter Cars“ grupės padangų pardavimai jau perkopė 3 000 000 vienetų. Todėl galime Jums pasiūlyti vieną plačiausių asortimentų Lietuvoje ir išskirtines sąlygas. Šiais metais žieminių padangų asortimentą papildėme gamintojui HANKOOK priklausančio prekės ženklo LAUFENN padangomis. Dabar Jums galime pasiūlyti net 35 populiariausių prekės ženklų padangas!

PREMIUM KLASĖS PREKĖS ŽENKLAI

VERSLO

KLASĖS PREKĖS ŽENKLAI

VIDUTINĖS

KLASĖS PREKĖS ŽENKLAI

EKONOMINĖS

KLASĖS PREKĖS ŽENKLAI

16

IC AKTUALIJOS


A KTUA LIJO S

SPORTINĖS PADANGOS

RESTAURUOTOS PADANGOS

RATLANKIAI PADANGOMS

AKSESUARAI PADANGOMS

PADANGŲ GAMINTOJŲ REITINGAS PAGAL APYVARTĄ:

1

REITINGAS

1

2

3

GAMINTOJO PAVADINIMAS

BRIDGESTONE CORP.

GROUP MICHELIN

GOODYEAR TIRE & RUBBER CO. 1

4

5

6

CONTINENTAL A.G.

PIRELLI & C. S.P.A.

SUMITOMO RUBBER INDUSTRIES LTD.

HANKOOK TIRE CO. LTD.

8

9

13

16

YOKOHAMA RUBBER CO. LTD.

MAXXIS INTERNATIONAL / CHENG SHIN RUBBER

TOYO TIRE & RUBBER CO. LTD.

APOLLO TYRES LTD.

19

20

NOKIAN TYRES P.L.C.

SHANDONG HENGFENG RUBBER & PLACTICS CO. LTD.

7

2

Prekės ženklo„Dunlop“ padangų gamintojas. 2 Prekės ženklo„Sunfull“ padangų gamintojas. Šaltinis: http://colesa.ru

IC AKTUALIJOS

17


AKT UA L I J O S

DAR PLATESNIS ŽIEMINIŲ PADANGŲ ASORTIMENTAS

W419

RW09

W616

W452 18

IC AKTUALIJOS

» Trimatė griovelių konstrukcija pagerina vandens išstūmimą iš centrinės protektoriaus dalies ir padidina sukibimą su danga. » 3D lamelės suteikia maksimaliai efektyvų stabdymą. » Indikatoriai dygliams sutvirtinti. Nusitrynus indikatoriui (snaigei aplink dyglį), jau galima padangą eksploatuoti normaliu režimu. Iki nusitrinant indikatoriui reikėtų važiuoti staigiai nestabdant ir nespaudžiant akceleratoriaus pedalo, kad dyglys padangoje įgautų darbinę formą. » Specialios padangos protektoriuje esančios piltuvo formos angos kontakto su keliu vietoje įtraukia kelio paviršiuje esantį vandenį, taip pagerindamos sukibimą, ir vėliau, ratui sukantis, tą vandenį išstumia. » Dvigubi protektoriaus elementai pagerina stabilumą manevruojant ir padidina sukibimą. » Mikroraštas ant centrinės protektoriaus dalies primena haskio (šuns veislė) letenos paviršių. Pagerina sukibimą ir stabdymą ant apledėjusio kelio.

» Protektoriaus raštas sudarytas iš 4 pagrindinių trimačių griovelių, užtikrinančių puikų vandens, sniego ir ištižusio sniego pašalinimą iš padangos kontaktinės zonos su keliu. » 3D grioveliai pagerina savaiminį padangos išsivalymą ir efektyvumą ant apsnigto bei šlapio kelio paviršiaus, pagerina traukos važiuojant sniegu savybes. » Platūs skersiniai grioveliai maksimaliai pagerina padangos sukibimo su kelio danga automobiliui greitėjant (traukos) savybes. » Pagalbinės lamelės pagerina sukibimą su sniegu padengta kelio danga. » Centrinio griovelio įpjovos pagerina stabdymą ant apledėjusių paviršių. » 3D šoninės protektoriaus dalies blokai sustiprina trauką važiuojant sniegu. » Agresyvūs dvigubi blokai užtikrina puikią trauką važiuojant sniegu ir pailgina padangos eksploatavimo laiką. 6 eilės dyglių. 6 eilių dyglių išdėstymas užtikrina puikias sukibimo charakteristikas važiuojant sniegu ir ledu.

» Optimizuotas kryptinis raštas užtikrina didžiausią saugumą važiuojant be dyglių net atšiaurios žiemos sąlygomis. » Aštrios trimačio bloko briaunos pritaikytos apledėjusiems ir apsnigtiems keliams. » Protektoriaus kraštas „Z Grip“ padeda užtikrinti valdymo patikimumą važiuojant sniegu padengtu keliu. Kitaip nei įprastinių padangų, slėgis sąlyčio plote pasiskirsto vienodai. Taip padidinamas stabdymo ir sukibimo efektyvumas apledėjusiuose keliuose. » Protektoriaus kraštas su vandens išstūmimo grioveliais padeda užtikrinti valdymo patikimumą važiuojant šlapiu arba patižusiu sniegu padengtu keliu.

» Pagamintos iš naujos kartos aukštos kokybės gumos mišinio su siliciu, kuris puikiai tinka bet kokioms žiemos oro sąlygoms. » Šios padangos išsiskiria atnaujintu protektoriaus V formos kryptiniu dizainu – tai leido 28 % padidinti blokelių skaičių. » Naudojant „Grip claw“ technologiją, išgauti aštresni griovelių kraštai. » Trimatės lamelės užtikrina stabilumą ir minimalų protektoriaus blokelių judėjimą, kas ypač svarbu žiemos metu. Visi šie patobulinimai labai pagerina padangos sukibimo savybes. » Žieminės padangos „Hankook W452“ išsiskiria ir specialiais „Aqua slush“ tipo išilginiais grioveliais, kurie efektyviai sumažina akvaplanavimo riziką ir pagerina stabdymo ant šlapios kelio dangos savybes.


A KTUA LIJO S

» Apsnigtuose ir šlapiuose keliuose automobilį galėsite vairuoti komfortiškiau ir saugiau. » Padangos savybės: vandens išstūmimo grioveliai pakraštyje, žieminis mišinys, didesnis protektoriaus blokų skaičius ir griovelių briaunos perimetras, trimačiai žieminiai grioveliai. » Nauda vairuotojui. Efektyvesnis stabdymas ant šlapios ir apsnigtos kelio dangos. Patikimesnis automobilio valdymas žiemą. Geresnis sukibimas su apsnigta kelio danga. » Stabilesnis automobilis važiuojant šlapiu arba apsnigtu keliu.

LW31 (I FIT)

LW71 (I FIT ICE)

» Automobilį su žieminėmis padangomis „I FIT Ice“ apsnigtuose ir šlapiuose keliuose galėsite vairuoti patogiau ir patikimiau. » Padangos savybės: pažangios technologijos dyglių konstrukcija, apsnigtai dangai pritaikytas griovelių dizainas, trimatės įpjovos, plėšraus žvėries nago formos protektoriaus kraštas. » Nauda vairuotojui. Nepriekaištingas stabdymo ant apledėjusios dangos efektyvumas. » Efektyvesnis stabdymas ir sukibimas su apsnigta ir apledėjusia kelio danga. » Patikimesnis valdymas važiuojant apsnigta kelio danga. » Maksimalus sukibimas su apsnigta kelio danga.

» Originalus V formos protektoriaus raštas su dideliais blokais suteikia gerą sukibimą su kelio paviršiumi ir daro šią padangą nuspėjamą ir saugią. » Centrinė plati protektoriaus dalis suteikia aukštą stabilumo lygį ir sutrumpina reagavimo į vairo pasukimą laiką. » Protektoriaus blokai turi didelį kiekį lamelių, kurios suteikia puikų sukibimą su apsnigta ir apledėjusia kelio danga. » Platūs ir gilūs drenažiniai grioveliai greitai šalina šlapią sniegą ir vandenį iš po padangos ir suteikia papildomą sukibimą su šlapia kelio danga.

SW40

SW41 » Žieminė dygliuota padanga lengviesiems automobiliams. Tokia padanga suteikia patikimą sukibimą su bet kokia kelio danga ir pasižymi mažu pasipriešinimu riedėjimui. » Dėl specialaus gumos mišinio ir dyglių technologijos testuojant pasiekė aukštus rezultatus. » Gerai apgalvoti drenažiniai grioveliai greitai šalina šlapią sniegą ir vandenį iš kontakto zonos irmažina akvaplanavimo pavojų. » Stambūs šoniniai blokai gerai sukimba su kelio danga posūkiuose ir gerina manevringumą.

ESKIMO

ICE

Minkšto mišinio padanga „Eskimo ICE“ » Efektyvus įsibėgėjimas ir valdymas važiuojant sniegu. » Efektyvus valdymas esant sausai dangai. » Pakankamai didelė padangų rida. » Vąšelio formos griovelių raštas. Vąšelio formos grioveliai gerai sukimba su apsnigta kelio danga. » Daugiabriaunės užapvalintos įdubos su mažo spindulio kraštu. Užtikrinamas nepriekaištingas sąlytis su apledėjusiu keliu, todėl automobilis yra patikimiau valdomas. » Ilgame ir plačiame sąlyčio su keliu plote slėgis tarp padangos ir kelio pasiskirsto vienodai. » Tvirtas apatinis protektoriaus sluoksnis, pritaikytas perduoti į kelią daugiau jėgos. » Gilus protektorius. Jo užtenka ilgiau, todėl su šiomis padangomis galima nuvažiuoti ilgesnį atstumą – per visą eksploatavimo laikotarpį sutaupoma nemažai pinigų. » Storesnis dėvimasis gumos sluoksnis – ilgesnis eksploatavimo laikotarpis

IC AKTUALIJOS

19


AKT UA L I J O S

DAR PLATESNIS ŽIEMINIŲ PADANGŲ ASORTIMENTAS TS860 Žieminė padanga, skirta kompaktiniams ir vidutinės klasės automobiliams. » „Cool Chili“™ užtikrina maksimalų stabdymo efektyvumą bet kokiomis žiemos sąlygomis. » „Liquid Layer Drainage“™ sumažina stabdymo ant apšerkšnijusios ir apledėjusios kelio dangos kelią. » Technologija „Snow Curve+“ užtikrina saugumą įveikiant posūkius apsnigtuose keliuose.

» Nedygliuotos padangos, skirtos Šiaurės šalių žiemos sąlygoms. » Pagamintos iš minkštesnio gumos mišinio, pritaikyto žemesnei temperatūrai ir užtikrinančio optimalų sukibimą su apledėjusia ir apsnigta kelio danga. » Padanga turi ratlankio apsaugas, todėl sumažinamas pavojus apsibraižyti į bortelį. » Optimalios savybės ir stiprus sukibimas su apledėjusia ir apsnigta kelio danga. » Geresnė visureigiams skirtų padangų valdymo pusiausvyra važiuojant sausa ir apsnigta kelio danga. » Patobulintos visureigiams skirtų padangų sukibimo ir stabdymo savybės.

ULTRAGRIP ICE SUV GEN 1

WINTER SPORT 5 SUV » Turi didesnį protektoriaus blokų kiekį – tai suteikia puikų sukibimą su kelio danga ir geresnį valdymą. » Optimizuota konstrukcija – didesnis protektoriaus griovių gylis, todėl vanduo ir šlapias sniegas greičiau pašalinami iš po padangos. » Kampais išdėstytos lamelės centrinėje padangos dalyje – pakeista protektoriaus blokų geometrija ir blokų kiekis, tai suteikia padangai tvirtumo bei tolygiai paskirsto slėgį kontakto su keliu paviršiuje, todėl ypač pagerėja sukibimas su snieguota kelio danga.

Pirmoji vasarinė padanga, atitinkanti ir žieminių padangų reikalavimus. » Naujausias išmanusis mišinys. Puikus sukibimas su kelio danga visomis klimato sąlygomis, stabdant ant šlapios kelio dangos, optimizuotas kuro suvartojimas. » Suderintas V formos protektoriaus raštas su unikaliomis savaime stabdančiomis bei tarpusavyje susirakinančiomis 3D lamelėmis. Puikus valdymas važiuojant sausa kelio danga, stiprus sukibimas su sniegu padengta kelio danga pajudant, važiuojant bei stabdant, padangos ilgaamžiškumas. » Užapvalintų kraštų protektoriaus blokai su ypač efektyviomis lamelėmis. Efektyvus stabdymas sausame kelyje, puikios stabdymo ant snieguoto kelio savybės.

MICHELIN CROSSCLIMATE + » Aštrūs protektoriaus kampai užtikrina puikų sukibimą. » Kryptinis ir gilus protektorius puikiai išstumia šlapią sniegą bei pašalina vandenį. » Geresnis sukibimas su sniegu padengta bei šlapia kelio danga. » Skirtingame aukštyje išdėstyti protektoriaus blokai mažina triukšmingumą ir suteikia komfortą vairuojant.

SUV SNOW 20

IC AKTUALIJOS


A KTUA LIJO S

SF 982

Savybės: » Protektoriaus raštas su išilginiais išoriniais grioveliais ir šoninėmis vidinėmis įdubomis. » Kvarcinis protektoriaus mišinys ir trys išilginiai grioveliai. » Neištisiniai protektoriaus grioveliai. Privalumai: » Geresnis stabdymas, pasukamumas posūkiuose ir vandens bei šlapio sniego pašalinimas. » Ypač puikus sukibimas su kelio danga ir mažesnis pasipriešinimas riedėjimui. » Geresnis vandens šalinimas ir automobilio stabilumas važiuojant giliu sniegu. » Užtikrinamas nepriekaištingas sukibimas su kelio danga, minimali trintis ir mažesnis pasipriešinimas riedėjimui.

» Universalaus profilio lengvųjų automobilių padanga. » Harmoningas įvairiapusių eksploatacinių savybių derinys, leidžiantis važiuoti automobiliu ištisus metus. » Geresnis sukibimas su apsnigta / šlapia kelio danga ir mažesnis pasipriešinimas riedėjimui. » Padangoje yra dviejų rūšių griovelių, užtikrinančių savybes, kurių reikia ir vasarą, ir žiemą.

RESTAURUOTOS PADANGOS Mažiausius poreikius turintiems vairuotojams UAB „Inter Cars Lietuva“ gali pasiūlyti Lenkijoje restauruotas, Europos Sąjungos reikalavimus atitinkančias padangas „Profil“ ir „Collins“. PROFIL gamina ir didmeniniu būdu parduoda padangas visų tipų transporto priemonėms: lengviesiems automobiliams, krovininiams automobiliams ir visureigiams. Gaminamos įvairiausių dydžių, protektoriaus raštų žieminės ir vasarinės padangos. Gaminamos tokios padangos, kurios savo parametrais visiškai atitinka pirkėjų poreikius. Šiuo metu siūlome platų padangų asortimentą. Mūsų gaminiai atitinka gamybą ir saugą reglamentuojančius Europos standartus. Įmonė PROFIL padangas daugiausia gamina lengviesiems automobiliams, krovininiams automobiliams ir visureigiams. Tipiniai dydžiai yra 13, 14, 15, 16, 17, 18 ir 19 col., nes jie rinkoje populiariausi. Gamybos technologijai ir pačiai padangai būdingos tokios savybės: aukšta kokybė, ilgaamžiškumas ir eksploatavimo patikimumas. Pastaroji savybė yra ypač svarbi saugumui. Mūsų įmonė aukščiausios kokybės

RATLANKIAI

Tarptautiniame automobilių pramonės sektoriuje esame stiprus partneris. Jei automobilių gamintojams prireikia sukurti ir pagaminti ratlankius, jie kreipiasi į mus. Mūsų pagrindinių pirkėjų sąraše yra beveik visi garsūs tarptautiniai automobilių gamintojai. Užimdami tokią poziciją, galime ne tik atsarginių dalių rinkai pasiūlyti žieminėms padangoms puikiai tinkančių ratlankių, bet ir užtikrinti jų atitiktį naujausiems automobilių pramonės reikalavimams, kurie keliami gamintojų naudojamiems ratlankiams.

SF 983 AS

gaminius perka iš geriausių Europos gamintojų. Bendrovė PROFIL, vos pradėjusi veiklą, ypatingą dėmesį skiria gaminamų padangų kokybei. Prieš gamindami padangas ir jas pagaminę, atliekame įvairius bandymus, užtikrinančius, kad mūsų gaminiai būtų nepriekaištingi ir parengti naudoti. Įmonė PROFIL siekia išplėsti užimamą rinkos dalį. Ši strategija pasirodė veiksminga – įmonė surado daug naujų pirkėjų. Nuolat augantis mūsų gaminių platintojų tinklas verčia mus stipriai didinti gamybos apimtį ir plėsti gaminių asortimentą didinant padangų dydžių ir protektoriaus raštų įvairovę. Į gamybos procesą diegiamos naujos technologijos, speciali geriausių gamintojų įranga ir griežta kokybės kontrolė turi teigiamos įtakos mūsų produkcijos paklausos augimui ir patenkintų nuolatinių pirkėjų skaičiaus didėjimui.

Grupė „mefro wheels“ per metus pagamina per 20 milijonų ratlankių lengviesiems automobiliams, 5,5 milijono – sunkvežimiams ir 1,5 milijono – traktoriams, žemės ūkio technikai bei statybos mašinoms. Zolingene įsteigtoje gamykloje įvairiausi ratlankiai gaminami visiems lengvųjų automobilių ir sunkvežimių gamintojams. Be to, siūlome visapusį asortimentą, skirtą atsarginių dalių rinkai. Zolingene per metus pagaminama daugiau kaip 1,5 milijono ratlankių sunkvežimiams ir 6 milijonai – lengviesiems automobiliams. „Kronprinz“ praplėtė ratlankių asortimentą ir rinkoje pradėjo siūlyti ne tik plieninius, bet ir aliumininius ratlankius. Aukščiausia kokybė, išskirtinis dizainas ir plačios pritaikymo galimybės – savybės, kurios apibūdina MAGMA ratlankius. „Kronprinz MAGMA“ filosofija: Jau daugiau nei amžių „Kronprinz“ verčia judėti pasaulį. MAGMA lengvojo lydinio ratlankių linija buvo sukurta remiantis ilgamete bendradarbiavimo su didžiausiais pasaulio automobilių gamintojais patirtimi, įmonės kokybės politika ir taikant inovacijas. Aukščiausia kokybė ir pažangios technologijos visada buvo ir yra „Kronprinz“ standartas.

IC AKTUALIJOS

21


AKC I J OS

VYKDOMOS AKCIJOS

22

IC AKTUALIJOS


AUTO SERVISUI

UAB „Inter Cars Lietuva“ Įrangos skyrius

Į KĄ ATKREIPTI DĖMESĮ RENKANTIS MONTAVIMO, BALANSAVIMO STAKLES? Kokią padangų montavimo ir balansavimo įrangą rinktis, pirmiausia priklauso nuo to, kokius darbo su ja tikslus ir užduotis esate numatę. Būtina įvertinti, su kokio tipo automobiliais ir ratais planuojate dirbti ir kurioje vietoje bus įsikūrusios padangų montavimo dirbtuvės. Konkrečiai patarti arba pasakyti, kad vieno tipo įranga bus geresnė ar blogesnė už kito tipo įrangą, neįmanoma, bet platus „Inter Cars“ ratų ir padangų priežiūros bei remonto įrangos asortimentas leidžia prisitaikyti prie skirtingų klientų poreikių ir pasiūlyti populiariausių gamintojų modelius. Tarp „Inter Cars“ klientų kelerius metus iš eilės populiariausi yra prekės ženklo EVERT gaminiai. Klientai džiaugiasi EVERT staklių efektyvumu ir greitu atsipirkimu. Renkantis padangų montavimo stakles, reikia atkreipti dėmesį į du dalykus: stalo dydį ir planuojamų montuoti ratų skersmenį. Norėtųsi rekomenduoti stakles, kurių stalas pritaikytas bent iki 20 col. skersmens ratlankiams. Būtina atkreipti dėmesį ir į tai, kokias stakles Jums siūlo – automatines ar pusiau automatines. Su automatine įranga dirbti, žinoma, patogiau, nes atrama, ant kurios slankioja padangos atskyrimo nuo ratlankio svirtis, nuspaudus mygtuką arba pedalą, atitraukiama automatiškai, o dirbant su

pusiau automatine įranga, šį veiksmą reikia atlikti rankomis. Svarbios padangų montavimo staklių ypatybės: didžiausias ratlankių skersmuo – 20 colių; apsauginių antdėklų rinkinys, naudojamas dirbant su lengvojo lydinio ratlankiais; ritinėlis ant montavimo kojos; valdymo pedalai išdėstyti ergonomiškai, kad išmontuojant padangą būtų galima patogiai stovėti. Labai geros staklės su „trečiąja ranka“, skirta žemo profilio padangoms efektyviai išmontuoti, ir tos, kuriose įdiegta „pneumatinio smūgio“ funkcija, t. y. smūginis oro srauto pūtimas iš specialių ratlankio griebtuvų. Taip lengviau pripūsti žemo profilio padangas. Balansavimo staklės – būtina priemonė net mažiausiose padangų montavimo dirbtuvėse, nes ratus balansuoti yra būtina atliekant visus automobilių ratų tvarkymo darbus. Balansavimo staklės ypač tiksliai nurodo svarelių masę ir tvirtinimo taškus. Plieniniams ratlankiams skirti kalamieji svareliai, o lengvojo lydinio ratlankiams – klijuojamieji. Svarbiausi parametrai, pagal kuriuos apibūdinamos balansavimo staklės, – rato derinimo tikslumas ir leidžiamieji nuokrypiai. Didelį tikslumą užtikrina įmontuotas kompiuteris. Automatinio duomenų įvedimo sistema darbą gerokai palengvina ir paspartina. Didelis balansavimo

staklių privalumas – paprastas naudojimas. Staklėms nereikia jokios ypatingos priežiūros. Renkantis balansavimo stakles, kaip ir padangų montavimo stakles, reikia atsižvelgti į automobilių serviso arba padangų montavimo dirbtuvių klientų srautą ir į automobilių, kurių ratus planuojama balansuoti, tipą. Plačiausiai naudojamos balansavimo staklės, skirtos iki 70 kg sveriantiems automobilių ratams. Jos naudojamos lengviesiems automobiliams, motociklams, motoroleriams ir nedideliems sunkvežimiams. Minėto tipo balansavimo staklėse būna įdiegta daugiausia funkcijų ir veikimo režimų.

IC AKTUALIJOS

23


AU TO S E RV I SU I

UAB „Inter Cars Lietuva“ Įrangos skyrius

PRESAS – TIKRAS PAGALBININKAS AUTOSERVISE Jau spėjome pamiršti tuos laikus, kada visus automobilių remonto darbus garažuose atlikdavo „liaudies meistrai“. Didelis į mūsų rinką atvežtų užsienietiškų automobilių srautas suformavo naują automobilių savininkų kartą, kurie automobilio remonto darbus patiki tik reikiamas priemones turintiems profesionaliems automobilių servisams. Nuolatinis automobilių skaičiaus augimas skatina steigti dar daugiau automobilių remonto dirbtuvių, kurių veikla yra ypač pelninga. Steigiant automobilių servisą, reikia pradinio kapitalo įrankiams ir įrangai įsigyti. Niekas nenori permokėti, ypač vos pradėję vystyti asmeninį verslą, todėl labai svarbu savo servisui tinkamai parinkti tokią įrangą, kurią naudojant būtų galima operatyviai ir kokybiškai atlikti didesnio automobilių srauto priežiūrą ir remontą. Hidraulinis presas, kuris išrastas 18-ojo amžiaus pabaigoje, šiandien automobilių servisuose naudojamas guoliams, guminėms atramoms, lankstams išpresuoti ir įpresuoti, kapitaliniam pakabos, pavarų dėžės, variklio remontui ir kitiems automobilių remonto darbams atlikti. Hidraulinio preso veikimo principas pagrįstas mažos jėgos keitimu į didelę jėgą. Atsižvelgiant į ruošinių matmenis, darbo pobūdį ir taikomą apkrovą, hidrauliniai presai būna horizontalieji arba vertikalieji, atskirai stovintys (pastatomieji) arba montuojami ant stalo (staliniai). Pagal pavaros veikimo principą hidrauliniai presai skirstomi į presus su rankiniu hidrauliniu siurbliu, į pneumohidraulinius ir elektrohidraulinius. Svarbiausios saugos taisyklės dirbant su hidrauliniu presu: 1. Dirbant su hidrauliniu presu reikia užsidėti apsauginius akinius, kurie atitinka saugos reikalavimus (ANSI). Jie apsaugos akis nuo metalo atplaišų ir dalelių. Žiūrėkite, kad po preso stūmokliu nepatektų plaukų. Dirbkite tik vilkėdami patogią aprangą, nesegėkite laikrodžio, papuošalų, neryšėkite kaklaraiščio. Avėkite batus su neslidžiu padu. 2. Su presu leidžiama dirbti tik kvalifikuotiems

24

IC AKTUALIJOS

darbuotojams. Į darbo zoną draudžiama įleisti vaikus ir pašalinius asmenis. 3. Įsitikinkite, kad ruošinys įtaisytas preso stūmoklio atramos viduryje. 4. Leidžiama naudoti tik kokybišką hidraulinių keltuvų alyvą. Į presą draudžiama pilti stabdžių skystį ir kitus netinkamus skysčius. Kaip išsirinkti automobilių servisui tinkamą hidraulinį presą? Hidrauliniai presai su elektrine pavara kainuoja daugiau. Pats pigiausias, kuris generuoja iki 50 tonų jėgą, kainuoja dvigubai daugiau už patį brangiausią rankinį presą. Priežastis – akivaizdi. Presu su elektrine pavara tokį patį darbą galima atlikti kur kas sparčiau. Elektrinis presas kainuoja dar daugiau. Taip yra dėl to, kad jis generuoja iki 100 tonų jėgą. Atsižvelgiant į minėtus duomenis, verslininkui, planuojančiam įsteigti savo automobilių remonto dirbtuves, geriau iš anksto apsispręsti, kiek klientų per dieną jis planuoja priimti ir kokio sudėtingumo darbus ketina atlikti. Galingas elektrinis, 150 tonų jėgą generuojantis presas bus naudingas, jei ir kita sumontuota techninė įranga bus tokio paties lygio. Jei darbo mastas didelis, pavyzdžiui, automo-

bilių serviso šaltkalvystės ir remonto darbų skyriuose, renkantis įrangą pirmenybė teikiama pneumohidrauliniams ir elektrohidrauliniams presams. Pneumohidrauliniame prese alyva į cilindrą stumiama pneumatiniu stūmokliu, kuris paprastai įjungiamas spaudžiant pedalą. Lyginant su rankiniu hidrauliniu presu, toks įtaisas yra patogesnis, nes operatoriaus rankos lieka laisvos. Jėgą sukuria suslėgtas oras, todėl dirbti su įranga yra lengviau. Elektrohidraulinio preso privalumai yra tokie patys, tačiau cilindro kotas juda didesniu greičiu. Dirbant su universaliosiomis hidraulinėmis staklėmis galima atlikti įvairiausius darbus. Todėl įrenginio techninės charakteristikos, tai yra preso generuojama jėga, skaičiuojama kiekvienam atvejui atskirai. Vis dėlto dažniausia staklės perkamos geresnių, negu reikia, techninių charakteristikų. Pavyzdžiui, darbui garažuose perkami įrenginiai, generuojantys iki 20 tonų jėgą, autoservisuose – iki 50 tonų. UAB „Inter Cars Lietuva“ galite rasti visų anksčiau minėtų hidraulinių presų asortimentą.


AUTO SERVISUI

PATIKIMIAUSIAS AUTOMOBILIŲ TECHNINIS ŽINYNAS PASAULYJE Kas yra „Autodata“?

Kas sudaro „Autodata“?

„Autodata“ yra internetinis žinynas, kuriame pateikiama grafinė ir techninė informacija apie transporto priemonių remonto darbus, jų priežiūrą ir remonto trukmę. Taip pat informacija apie diagnostikos klaidų kodus ir automobilio elektrinės dalies schemas.

Kodėl „Autodata“? Tai yra visame pasaulyje populiariausias, patogiausias ir greičiausias techninės informacijos žinynas, kuris išverstas į 17 kalbų, tarp jų anglų ir rusų. Siekiant, kad Jums būtų patogu ir galėtumėte taupyti laiką, „Autodata“ yra nuolatos atnaujinama ir tobulinama.

136 gamintojai 32 000 modelių

150 000 diagramų ir

550 000

iliustracijų

„Step by step“ procedūrų

„Autodata“ motociklams „Autodata“ motociklams apima: motociklus, motorolerius ir keturračius, pagamintus nuo 1980 metų iki dabartinių modelių. Informacija apie daugiau nei 8 000 modelių iš 62 motociklų gamintojų pasaulyje ir daugiau nei 4 000 funkcijų bei remonto laikų normų.

Daugiau nei 40 metų patirties

Greitas duomenų ir funkcijų atnaujinimas, kuriam nereikia atlikti jokių papildomų diegimo darbų.

Metinė „Autodata“ licencija Visas paketas (Diagnostics & Repair) – nuodugni ir išsami informacija, skirta sudėtingoms diagnostikos ir remonto procedūroms, taip pat kasdienei priežiūrai (rusų ir anglų kalbomis).

Bazinis paketas (Service & Maintenance) – informacija, skirta kasdienėms automobilio priežiūros procedūroms (rusų ir anglų kalbomis).

Visas paketas

Bazinis paketas

Autoserviso gidas: gamintojo nurodytos detalių keitimo laikų normos, iliustracijos, autoserviso įspėjimų šalinimo instrukcijos

Techninės priežiūros procedūros: dirželių / grandinių keitimo instrukcijos, elektrinio stovėjimo stabdžio išjungimas, padangų slėgio stebėjimo sistema, akumuliatoriai

Techninės specifikacijos: padangos, stabdžiai ir ratų suvedimas, eksploataciniai skysčiai, alyvos, sukimo momentai, numatytos detalių keitimo laikų normos

Diagnostika ir trikdžių šalinimas: montavimo schemos, saugiklių dėžės ir rėlės, diagnostiniai gedimų kodai, valdymo modulio PIN duomenys, elektroninių komponentų vieta Autosistemų ir remonto informacija: variklio valdymas, sankabos, dyzelinio variklio po remonto išmetamų dujų kiekio normos, ABS/ESP

IC AKTUALIJOS

25


AU TO S E RV I SU I

PATIKIMA GRANDININĖ PAVARA

Kaip paaiškinti dažnas naujų automobilių su grandininėmis pavaromis problemas? Atsakymų į šį klausimą yra daug. Šiuo metu maždaug pusėje gaminamų automobilių naudojamos grandininės, o kitoje pusėje – diržinės pavaros. Kai kurie gamintojai, kaip antai BMW ir „Mercedes“, lieka ištikimi grandininėms pavaroms. Šį sprendimą naudoja ir daugelis Azijos automobilių gamintojų. Taip pat mažesniuose tokių markių kaip „Opel“, VW ir „Smart“ varikliuose bei hibridiniuose automobiliuose yra naudojamos grandininės pavaros. Stebėdami automobilių pramonės plėtros tempus, naujų modelių skaičių ir jų trūkumus, galime tik prisiminti tuos laikus, kai grandininė pavara buvo priežiūros nereikalaujantis privalumas. Taip pat greitai kaip automobiliai keičiasi ir pavarų sistemos. Griežtėjantys išmetamų teršalų standartai verčia konstruktorius kurti naujus, mažesnio tūrio variklius, išsaugant tuos pačius galios parametrus. Norint pasiekti šiuos tikslus, beveik visuose varikliuose yra įrengti turbokompresoriai. Todėl padidėja sukimo momentas, o tam geriau tinka grandinė, ne standartinis paskirstymo diržas. Šiuo metu pasitaiko modelių, kuriuose diržai išsitampo daug greičiau, jau po kelių dešimčių tūkstančių kilometrų. Greičiausiai tai pajunta vairuotojai, kurie neskiria per didelio dėmesio periodinėms transporto priemonių apžiūroms, laiku nekeičia alyvos arba per daug pasitiki „long life“ formule, kuri pasiteisina transporto priemonę daugiausia eksploatuojant užmiestyje. Seniai žinoma, kad grandinė yra daug patvaresnė ir stipresnė už diržą, netgi pagamintą iš naujausių medžiagų. Silpniausias visos sistemos elementas yra hidraulinis grandinės įtempiklis, kuris turi išlaikyti optimalų grandinės įtempimą. Nepriklausomai nuo darbo sąlygų, tiek greitėjant, tiek ir stabdant varikliu, veikiant aukštesnėje nei 100 0C temperatūroje – įtempimas visada turi būti optimalus. Tam užtikrinti labai

26

IC AKTUALIJOS

svarbus yra tinkamas alyvos slėgis sistemoje, o tai savo ruožtu priklauso nuo jos lygio, kokybės ir keitimo dažnumo. Daugelio vairuotojų, kurie dažnai nežiūrėdavo po variklio gaubtu ir netikrindavo alyvos lygio, piniginės dėl per ankstyvo paskirstymo sistemos keitimo suplonėdavo keletu šimtų eurų, o šiuo atveju išlaidos yra kur kas didesnės. Klaidinga manyti, kad tik seni ir susidėvėję varikliai naudoja per daug alyvos. Šiuolaikiniuose varikliuose konstruktoriai, siekdami sumažinti trintį, „lieknina“ stūmoklio žiedų konstrukcijas, naudoja mažesnio klampumo alyvas, todėl jos sudega variklyje ir turi būti papildomos. Vartotojas turi reguliariai tikrinti alyvos lygį atitinkamais laiko arba automobilio ridos intervalais, priklausomai nuo automobilio naudojimo būdo. Taip pat reikia atminti, kad, jeigu skirtumas tarp minimalaus ir maksimalaus alyvos lygio nesukelia katastrofiškų padarinių varikliui, tai įtempiklio nuokrypiai yra daug mažesni, taigi geriausia užtikrinti didžiausią reikalaujamą alyvos lygį. Svarbu ir tai, kada tikriname alyvos lygį. Tai reikia daryti praėjus keletui minučių po sustojimo, esant iki darbinės temperatūros įkaitusiam varikliui, kai visa alyva nuteka į karterį. Kaip ir visuose susisiekiančiuose induose, svarbus yra kiekvienas elementas, taigi ir alyvos kokybė. Variklinė alyva gali greičiau prarasti savo savybes, priklausomai nuo automobilio naudojimo būdo. Ilgesni alyvos keitimo intervalai yra tinkami naudojant automobilį užmiestyje, kai variklis veikia optimaliomis sąlygomis. Tuo tarpu automobiliui stovint miesto eismo spūstyse arba važinėjant trumpais atstumais, kai variklis dažnai įkaista per mažai, alyva yra greičiau atskiedžiama vandens kondensato ir iš degimo kamerų patenkančių degalų. Šia alyva yra tepama ir įtempiama pavaros grandinė, o tai savo

ruožtu veikia kitus jautrius variklio komponentus, pavyzdžiui, turbokompresorių. Dauguma patyrusių mechanikų mano, kad geriau jau dažniau pakeisti variklio alyvą nei laukti, kol variklis pasieks būklę, reikalaujančią brangaus remonto. Prireikus keisti grandininę pavarą, tai reikia atlikti labai kruopščiai ir pakeičiant visus ją sudarančius elementus. Apie tokį poreikį informuos periodinę automobilio apžiūrą atliekantis mechanikas, bet ir pats savininkas tai gali suprasti, išgirdęs pasikeitusį variklio veikimo garsą. Nerimą keliantys signalai yra grandinės triukšmas, ypač girdimas varikliui veikiant laisvąja eiga, kai alyvos slėgis yra žemas. Galios sumažėjimas ir netolygus variklio veikimas laisvąja eiga liudija paskirstymo fazių pasikeitimą, kurį dažnai sukelia grandinės išsitempimas. Tuo tarpu įtempiklio susidėvėjimą galima nustatyti tik jį išmontavus. Sunkiai diagnozuojami, nes tam reikia sudėtingų diagnostikos testerių, yra paskirstymo veleno padėties jutiklio arba alkūninio veleno padėties jutiklio siunčiami klaidų signalai. Patikrinimą testeriu reikia atlikti kiekvieną kartą pradėjus šviesti variklio patikrinimo lemputei. Atsižvelgiant į paskirstymo sistemų komplektų įvairovę, reikia rinktis kuo daugiau elementų turintį rinkinį, kad būtų pakeisti visi galimi elementai, kuriuos eksploatuodami galėjome įveikti šimtus tūkstančių kilometrų. Žinoma, keitimą reikia atlikti laikantis automobilio gamintojo techninės priežiūros instrukcijos reikalavimų ir, jeigu reikia, naudojant specialius įrankius. Siekdama patenkinti rinkos lūkesčius, įmonė „Inter Cars“ siūlo platų paskirstymo grandinių rinkinių asortimentą, skirtą populiariems Europos ir Azijos automobiliams, kurį sudaro patikimų tiekėjų produktai – SKF, SWAG, FEBI, INA, DAYCO, OSK, MOTIVE.


AUTO SERVIS UI

DVIEJŲ MASIŲ SMAGRATIS Ciklinis variklio darbas sąlygoja pavaros sistemos vibracijas. Rezultatas gali būti pablogėjęs važiavimo komfortas, triukšmas, pavarų dėžės barškėjimas arba vibracijos, susijusios su sankabos išjungimo jėgos pasikeitimu. Siekiant panaikinti variklio sukeliamas vibracijas, buvo sukonstruotas dviejų masių smagratis. Jo užduotis yra pirmiau minėtų vibracijų slopinimas, kuris lemia mažesnes apkrovas, veikiančias, be kitų, švaistiklio-stūmoklio sistemą, taip pat vibracijų, esant mažoms variklio apsukoms, sumažinimas, trūkčiojimų, atsirandančių įjungiant sankabą, pašalinimas, pavarų dėžės ir sinchronizatorių eksploatavimo laiko pailginimas. Griežti reikalavimai į orą išmetamų teršalų kiekiui taip pat prisidėjo prie vis dažnesnio dvimasių smagračių naudojimo. Dabar jie naudojami jau ne tik automobiliuose su dyzeliniais varikliais, bet taip pat ir benzinu varomuose automobiliuose. Dažnai klientai užduoda klausimą, kiek kilometrų gali būti eksploatuojamas dvimasis smagratis? Deja, nėra aiškaus atsakymo į šį klausimą. Jo tarnavimo laikas priklauso nuo eksploatacijos sąlygų.

KAIP EKSPLOATUOTI DVIMASĮ SMAGRATĮ? Dviejų masių smagračiams nepalankus važiavimas aukšta pavara, esant žemoms variklio apsukoms. Taip pat kenkia netinkamas sankabos naudojimas. Greitas jos atleidimas siekiant agresyviai pajudėti taip pat prisideda prie smagračio darbo laiko sutrumpėjimo. Skirtinga atskirų cilindrų kompresija arba netinkamai veikiantys purkštukai padidina vibracijas, kurios taip pat apkrauna dvimasį smagratį. Standartinį dviejų masių smagratį sudaro: • Pirminė masė – tai smagračio elementas, priveržtas variklyje prie alkūninio veleno. Išorinėje kraštinėje yra smagračio vainikas, skirtas varikliui užvesti. • Lankinės spyruoklės – labiausiai apkraunami dviejų masių smagračio elementai. Spyruoklės yra tarp dviejų masių – pirminės ir antrinės. • Slydimo guolis arba radialinis rutulinis guolis – elementas, kuris jungia dvi atskiras mases – pirminę ir antrinę. Guolis užtikrina, kad masės galėtų judėti viena kitos atžvilgiu. • Diskas – tai prie antrinės masės kniedėmis pritvirtintas elementas. Juo perduodamas variklio

sukimo momentas. • Antrinė masė – tai antrasis smagračio elementas, jungiantis dviejų masių smagratį su pavarų dėže. Ventiliacijos angos užtikrina geresnį šilumos pašalinimą. Antrinė masė padeda padidinti inercijos momentą pavarų dėžės pusėje. • Kreipiančiosios – vykdo apsauginę funkciją ir užtikrina tinkamą spyruoklių judėjimą.

SUSIDĖVĖJĘS DVIMASIS SMAGRATIS Keičiant dvimasį smagratį, reikia patikrinti ir sankabos būklę. Susidėvėjęs dvimasis smagratis gali sugadinti naują sankabą. Atitinkamas dvimasis smagratis yra skirtas atitinkamam varikliui ir pavarų dėžei. Renkantis dvimasį smagratį, rekomenduojama vadovautis VIN numeriu ir dalies OE numeriu. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į papildomą informaciją, nurodytą kataloguose. Kai kurie dvimasiai smagračiai gali būti naudojami tik su ribotu skaičiumi sankabų. Gamintojai taip pat draudžia išrinkti dvimasius smagračius dalimis. Negalimas ir joks trinties paviršių apdorojimas bei jokie smagračio konstrukcijos pakeitimai. Tačiau dažnai girdime apie dvimasių smagračių restauravimą specializuotuose servisuose. 100 % efektyvus restauravimas gali būti atliktas tik naudojant originalias dalis, sudarančias dviejų masių smagratį. Jautriausi dvimasių smagračių elementai yra lankinės spyruoklės. Jos turi pašalinti variklio sukeliamas vibracijas. Dėl didesnių nei numatytos gamintojo vibracijų gali būti sugadinta įpurškimo sistema. Defektas pasireiškia būdingu „barškėjimu“ užvedant variklį ir jam veikiant laisvąja pavara, taip pat bildesiu didinant ir mažinant greitį. Be to, didinant variklio apsukas važiuojant nedideliu greičiu aukšta pavara, gali pasireikšti trūkčiojimas.

NAUJO DVIMASIO SMAGRAČIO KAINA Naujų dvimasių smagračių kainos su PVM siekia nuo 120 EUR iki 2000 EUR (nurodytos mažmeninės kainos). Šios kainos gali keistis, priklausomai

nuo taikomų nuolaidų. Papildomas privalumas yra suteikiama garantija. Dažnai internete galima rasti dvimasių smagračių restauravimo pasiūlymų. Reikia atminti, kad restauruotų dvimasių smagračių eksploatavimo laikas sutrumpėja priklausomai nuo naudojamų dalių kokybės. Taigi verta palyginti naujo dvimasio smagračio kainą su restauruoto smagračio kaina, įvertinant riziką, kylančią automobiliui.

„INTER CARS“ SIŪLOMI DVIMASIAI SMAGRAČIAI „Inter Cars“ siūlo išplėtotą dvimasių smagračių asortimentą, apimantį tokių gamintojų produktus kaip SACHS, LUK, VALEO, AISIN, EXEDY. Prekiaujame INTER CARS priklausančiu prekės ženklu NEXUS pažymėtais rinkiniais su standžiais smagračiais ir sankabų rinkiniais. Taip pat suteikiame galimybę pateikti skubius prekių užsakymus iš centrinių mūsų tiekėjų sandėlių. Skubių užsakymų transportavimo išlaidos priklauso, be kitų, nuo svorio ir tiekėjo centrinio sandėlio geografinės vietos. Standartinis laukimo laikas siekia iki 3 dienų. Tačiau dažniausiai prekės klientą pasiekia jau kitą dieną.

IC AKTUALIJOS

27


AU TO S E RV I SU I

„MITSUBISHI“ KINTAMOS GEOMETRIJOS TURBOKOMPRESORIAI BENZININIUOSE VARIKLIUOSE

Biturbo sistemos (mažas ir didelis turbokompresorius) buvo suprojektuotos taip, kad galėtų efektyviai išnaudoti išmetamąsias dujas esant bet kokioms variklio apsukoms. Vienas kintamos geometrijos turbokompresorius sujungia abiejų minėtų turbokompresorių privalumus. Taip užtikrinama, kad išmetamųjų dujų kiekis, varantis turbinos rotorių, bus ne vienodas, o nuolat prisitaikys prie variklio apsukų. Šio sprendimo privalumai – tai daug greitesnė variklio reakcija į akseleratoriaus pedalo paspaudimą ir vairuotojų nemėgiamo turboduobės reiškinio pašalinimas. Varikliui veikiant žemomis apsukomis, kartu turbinai generuojant mažai energijos, kintamos geometrijos įdėklo sparnuotė praleidžia mažiausią išmetamųjų dujų srautą. Šiuo momentu kintamos geometrijos turbokompresoriaus veikimas atitinka efektyvų mažo turbokompresoriaus veikimą. Tačiau, norint užtikrinti maksimalų oro srautą, kurio reikia intensyviai, didelėmis apsukomis veikiančiam varikliui, reikalingas didelis turbokompresorius. Tokį našumą mažesnis turbokompresorius gali pasiekti dėl kintamos geometrijos sparnuotės „atsidarymo“ ir gebėjimo praleisti didžiausią išmetamųjų dujų srautą. Tokiu būdu padidinamas turbinos rotorių varančių išmetamųjų dujų kiekis. Tarp ribinės atviros ir ribinės uždaros padėties kintamos geometrijos sparnuotės atidarymo kampas yra nuolat reguliuojamas nuo pat variklio užvedimo ir užtikrinant optimalų turbokompresoriaus generuojamą efektyvumą. Kintamos geometrijos turbinos dyzeliniuose varikliuose naudojamos jau daugiau nei 15 metų.

28

Kalbant apie benzininius variklius, VG (angl. Varial Geometry) turbinų naudojimas automobilių pramonėje yra naujiena. Vienas iš iššūkių, kuriuos turėjo įveikti projektuotojai, buvo benzininių variklių temperatūra, kuri yra daug didesnė nei dyzelinių variklių. Būtent ši temperatūra daugelį metų buvo neįveikiama kliūtis. Buvo būtina rasti naują medžiagą kintamos geometrijos turbokompresoriaus konstrukcijai, skirtai benzininiams varikliams, kurios kaina būtų priimtina. Jos ieškota daugybę metų. Tada „Mitsubishi Turbochargers“ filialas Olandijoje pasiūlė pažangios kintamos geometrijos turbokompresorių technologijos, skirtos automobiliams su benzininiais varikliais, projektą. Kintamos geometrijos turbokompresorių, skirtų automobiliams su benzininiais varikliais, technologinės pažangos lygis yra toks aukštas, kad beveik pašalina šio komponento nukopijavimo galimybes. Specialus plastikas, atsparus aukštai darbo temperatūrai, negali būti nukopijuotas be ilgus metus kauptų žinių. Atsižvelgdami į griežtėjančius išmetamųjų dujų kiekio standartus Europoje, per ateinančius kelerius metus galime tikėtis greitai didėjančio benzinu varomų automobilių su kintamos geometrijos turbokompresoriais skaičiaus. Laukdami VG turbinos benzininiams varikliams, pristatome „Mitsubishi“ dyzeliniams varikliams skirtų populiariausių VG turbinų sąrašą.

Dalies numeris

Paskirtis

Talpa (l)

49135-05895

BMW N47OL / N47D2 130kW/350Nm

2

49335-00585

BMW N47TUEOL

2

49335-01003

Mitsubishi Motors 4N13NP

1.8

49335-00644

BMW N47 TUE OL

2,0

49131-06007

Isuzu-Poland P702DTH (Z17DTH)

1,7

49135-07312

Hyundai Motor Company D4EB-V Euro4 [MT]

2,2

49335-01102

Mitsubishi Motors 4N 13NP

1,8

49477-01610

GM-Korea FAM Z

2,2

49335-01014

Mitsubishi Motors 4N14

2,3

49135-07302

Hyundai Motor Company D4EB Euro3 [MT]

2,2

IC AKTUALIJOS


AUTO SERVISUI

Marek Zdunowski

DYZELINIO VARIKLIO BE JŲ NEPAVYKS PALEISTI Baigiasi vasara ir jos karščiai, netruks ateiti rudens vėsa ir žiemos šalčiai. Tūkstančiai automobilių su dyzeliniais varikliais savininkų susimąsto, ar jų automobilių kaitinimo žvakės ir šį kartą veiks tinkamai, ar jas reikės keisti. Galima išskirti keletą kaitinimo žvakių rūšių. Pirmoji – kaitinimo žvakės su išorine vielos kaitinimo spirale, naudojamos senesnėse transporto priemonėse, taip pat traktoriuose, statybos mašinose ir stacionariuose varikliuose. Antroji rūšis – pliūpsnio žvakės, skirtos didelio tūrio varikliams, pavyzdžiui, krovininių transporto priemonių. Kitos rūšys – tai vienos arba dviejų spiralių kaitinimo žvakės (naudojamos senesnėse transporto priemonėse), keraminės kaitinimo žvakės (naudojamos mažos kompresijos varikliuose), pieštukinės, elektroniniu būdu valdomos dviejų spiralių kaitinimo žvakės (naudojamos naujausiuose varikliuose, greito paleidimo sistemose), kaitinimo žvakės su slėgio jutikliu (naudojamos naujausiuose varikliuose, atitinkančiuose esamas ir būsimas teršalų emisijos ribines vertes).

VARIKLIO PALEIDIMAS Kaitinimo žvakės, neatsižvelgiant į jų konstrukciją, montuojamos variklio įsiurbimo sistemoje. Jų paskirtis – sušildyti orą ir sudaryti sąlygas užsidegti oro-degalų mišiniui. Tačiau naujausiuose dyzeliniuose varikliuose to nepakanka. Todėl reikėjo sukurti tokias žvakes, kurios jau paleidus variklį sušildytų orą ir tokiu būdu užtikrintų tolygų šalto variklio darbą bei apribotų kenksmingų teršalų emisiją, kol variklis pasieks optimalią darbinę temperatūrą. Tokios žvakės turi įkaisti iki labai aukštos temperatūros (iki 1300 °C) per kuo trumpesnį laiką (vos per 2 sekundes). Senesnės konstrukcijos žvakėse būdavo nau-

dojama vienguba kaitinimo spiralė, pagaminta iš vielos, turinčios didelę varžą, vėliau – dviguba (žvakės, turinčios kaitinimo po to, kai variklis paleistas, funkciją). Naujesnės konstrukcijos žvakėse naudojami keraminiai apvalkalai, pasižymintys labai aukšta lydymosi temperatūra. Tarpas tarp kaitinimo elemento ir tokio apvalkalo yra užpildytas silicio nitridu – taip pat aukštai temperatūrai atsparia medžiaga. Kitas keraminių žvakių privalumas yra aukštos temperatūros pasiekimas per trumpą laiką. Keraminių žvakių konstrukcija ir naudojamos medžiagos suteikia galimybę jas gaminti plonesnes už tradicines, tai labai svarbu šiuolaikinių variklių konstrukcijose, nes jose daugėja papildomos įrangos, įvairių jutiklių, todėl konstruktoriams lieka vis mažiau vietos.

AUŠINIMO SISTEMA Kaitinimo žvakės naudojamos ne tik variklio paleidimo sistemoje, jos taip pat sušildo aušinimo sistemos skystį. Esant žemai temperatūrai, žvakės sušildo skystį, todėl greičiau pasiekiama optimali variklio darbinė temperatūra, be to, iš-

jungus oro tiekimą iš lauko, greičiau sušildomas automobilio salonas. Neabejotinas kaitinimo žvakių trūkumas yra tai, kad nėra universalių kaitinimo žvakių, skirtingai nuo uždegimo žvakių. Kaitinimo žvakės yra skirtos tam tikro tipo varikliams ir veikia su atitinkama elektros sistema, todėl jas keičiant reikia patikrinti, kokia yra konkretaus automobilio darbinė įtampa. Kaitinimo žvakių gedimų priežastys, be kitų, yra per ankstyva kuro įpurškimo pradžia, susidėvėję purkštukai, sugadinta kaitinimo žvakių tvarkyklė (tiekiama per didelė elektros srovė arba ji tiekiama per ilgai). „Inter Cars“ asortimente rasite visų rūšių kaitinimo ir pliūpsnio žvakių, kurias gamina pirmaujantys gamintojai, tokie kaip „Beru“, „Bosch“, „Denso“, „Hidria“, „Iskra“, NGK.

KODŲ PAVYZDŽIAI: GN 003, 0100226379, 0 250 202 141, DG-117, 11 721 739, D-POWER NR11 6346, GF 982, 0101072408, 11 720 430, H1 121, H1 705.

IC AKTUALIJOS

29


AU TO S E RV I SU I

Jan Frączak

APKROVOS IR GREIČIO

INDEKSAS Kodėl tinkamų padangų pasirinkimas neturėtų apsiriboti tik tinkamo jų dydžio konkrečiam automobiliui parinkimu? Plotis, profilis ir skersmuo – tai tik keletas parametrų, būtinų profesionaliam padangų pasirinkimui. Ne mažiau svarbus yra gamintojo nurodytų apkrovos ir greičio indeksų išsiaiškinimas. Pavyzdžiui, padanga, kurios apkrovos indeksas 94, gali pakelti ne daugiau kaip 670 kg (žr. 1 lentelę). Jeigu šį dydį padauginsime iš keturių, gausime didžiausią svorį, kurį atlaikys automobilio padangos. Keturių padangų maksimalus suminis pakeliamas svoris turėtų būti didesnis už didžiausią bendrąjį automobilio svorį (registracijos liudijimo laukelis G).

APKROVOS INDEKSAS Kaip pavyzdį naudosime 2007 metų „Ford Focus“ universalą ir vienas populiariausių 205/55R16 dydžio padangas, kurių apkrovos

APKROVOS INDEKSAS

30

APKROVA (KG)

indeksas dažniausiai yra 91, t. y. 615 kg. Jeigu šį dydį padauginsime iš padangų skaičiaus, gausime 2460 kg – maždaug puse tonos daugiau nei didžiausias bendrasis automobilio svoris, siekiantis 1950 kg. „Ford“ šiam modeliui numatė kelių dydžių padangas, kurių apkrovos indeksai 88, 89 ir 91 – visos jos užtikrina didelę apkrovos atsargą. Ar teoriškai būtų įmanoma pasirinkti 205/55R16 dydžio padangas, kurių apkrovos indeksas būtų nepakankamas mūsų aptariamam automobiliui? Žinant, kad „Focus“ automobilis sveria 1950 kg, padangų apkrovos indeksas turėtų būti mažesnis nei 84 (500 kg) – laimei, nėra gaminamos 205/55R16 dydžio padangos, kurių

APKROVOS INDEKSAS

APKROVA (KG)

apkrovos indeksas 84 ir mažesnis. Automobilio gamintojas palieka didelę apkrovos atsargą, nes apkrovos, kurias turi atlaikyti padangos, yra ne tik statinės. Kuo didesnis apkrovos indeksas, tuo didesnis padangų standumas ir tuo lengviau automobilis riedės keliu. Todėl, didėjant variklių galiai ir sukimo momentui, didėja ir tokius variklius turintiems automobiliams skirtų padangų apkrovos indeksai. Tačiau tai nereiškia, kad turime rinktis didžiausią apkrovos indeksą turinčias padangas, nes tai, kas tinka didelės galios sportiniam automobiliui, nebūtinai turi tikti šeimyniniam universalui. Didesnis padangos konstrukcijos standumas turi

APKROVOS INDEKSAS

APKROVA (KG)

48

180

49

185

50

190

51

195

52

200

53

206

54

212

55

218

56

224

57

230

58

236

59

243

60

250

61

257

62

265

63

272

64

280

65

290

66

300

67

307

68

315

69

325

70

335

71

345

72

355

73

365

74

375

75

387

76

400

77

412

78

425

79

437

80

450

81

462

82

475

83

487

84

500

85

515

86

530

87

545

88

560

89

580

90

600

91

615

92

630

93

650

94

670

95

690

96

710

97

730

98

750

99

775

100

800

101

825

IC AKTUALIJOS


AUTO SERVISUI

neigiamos įtakos automobilio pakabos darbui ir važiavimo komfortui.

T (iki 190 km/val.), tačiau turime nepamiršti priklijuoti įspėjamąjį ženklą.

GREIČIO INDEKSAS

PAINŪS ŽYMĖJIMAI ZR IR VR BEI INDEKSAI Y IR (Y)

Šiek tiek kitaip yra su greičio indeksu. „Ford“ automobiliui „Focus“ su 2,0 litrų TDCi varikliu numatė padangas, kurių greičio indeksai V ir W (t. y. atitinkamai 240 km/val. ir 270 km/val. – žr. toliau pateiktą lentelę), nors didžiausias šį

ZR ir VR – tai žymėjimai, nurodyti prieš padangos skersmens reikšmę, kurie reiškia didžiausią greitį esant didžiausiai apkrovai. Pavyzdžiui, automobilis su 265/30 ZR 20 102 Y padangomis gali važiuoti didžiausiu 300 km/val. greičiu

tonų sumą. Šie skaičiavimai patvirtina, kad net ir visiškai apkrautas automobilis net nepriartės prie padangų apkrovos ribų. Taigi, galima ramiai važinėti 300 km/val. greičiu (žinoma, Vokietijos greitkeliuose ir išjungus elektroninį maksimalaus greičio ribotuvą, nes gamykliškai M6 greitis yra apribotas iki 250 km/val.). O kaipgi su „Bugatti Veyron“ ir kitų 300 km/val. greitį viršijančių automobilių padangomis? Ar padangų gamybos koncernai serijiniu būdu gamina ir prekiauja

ZR – didžiausias greitis = 300 km/val. (esant didžiausiai apkrovai = 240 km/val.) VR – didžiausias greitis = 240 km/val. (esant didžiausiai apkrovai = 210 km/val.) variklį turinčio automobilio greitis siekia „tik“ 203 km/val. Ar galėtume aptariamam „Focus“ uždėti padangas, kurių greičio indeksas, pavyzdžiui, T (iki 190 km/val.)? Remiantis 2002 m.

(remiantis toliau pateikta lentele, tai patvirtina žymėjimas Y), tačiau esant didžiausiai apkrovai – „tik“ 240 km/val. greičiu (tai nurodo žymėjimas ZR). Nagrinėdami žymėjimą VR, remsimės jau

padangomis, kuriomis galima važinėti didesniu nei 300 km/val. greičiu? Taip, tokiu atveju reikia rinktis padangas, kurių žymėjimas Y yra skliausteliuose – (Y).

(Y) – didžiausias greitis > 300 km/val. gruodžio 31 d. Lenkijos Infrastruktūros ministro potvarkio dėl transporto priemonių techninių sąlygų ir privalomos jų įrangos reikalavimais, taip pat Tarybos direktyvos 92/23/EEB reikalavimais, automobilio padangų greičio indeksas negali būti mažesnis už didžiausią automobilio greitį arba jo gamintojo nurodytą greičio indeksą. Tačiau minėti dokumentai numato dvi šios taisyklės išimtis. Pirmoji yra skirta atsarginiam ratui, o antroji – žieminėms padangoms, kurias galima sumontuoti, jei jų greičio indeksas ne mažesnis kaip Q (iki 160 km/val.), o transporto priemonės viduje matomoje vietoje bus priklijuotas įspėjamasis ženklas, kuriame nurodytas didžiausias leistinas automobilio su sniegui skirtomis padangomis greitis. Taigi, minėtam „Ford“ galėtume uždėti žiemines padangas, kurių greičio indeksas

negaminama „Pirelli“ padanga P6 185/60VR14 88V, su kuria automobilis gali važiuoti iki 240 km/val. greičiu (tai nurodo indeksas V), o esant didžiausiai apkrovai – 210 km/val. greičiu (kaip nurodo žymėjimas VR). Ką tai reiškia? Kaip pavyzdį imsime „BMW“ M6 su 560 arklio galių varikliu. Iš gamyklos išvažiuojančio automobilio priekyje yra uždėtos 265/40 ZR19 102Y XL padangos, o gale – 295/35 ZR19 104Y XL. M6 sveria 1925 kg, tačiau esant didžiausiai apkrovai (+425 kg) automobilis pasiekia didžiausią leistiną svorį, siekiantį 2350 kg. Kaip tokią didelę apkrovą atlaikys originalios padangos (OE)? Ant priekinės ašies sumontuotos dvi padangos, kurių apkrovos indeksas 102, t. y. du kartus po 850 kg, o ant galinės – padangos, kurių apkrovos indeksas 104 (du kartus po 900 kg), taigi viską sudėję, gauname įspūdingą 3,5

NETINKAMO PASIRINKIMO RIZIKA Atminkite, kad renkantis padangas reikia atkreipti dėmesį į apkrovos ir greičio indeksus, nes šie du parametrai turi didelės įtakos ir važiavimo saugumui, ir komfortui. Abu minėti indeksai turi atitikti nurodytuosius automobilio gamintojo. Sumontavus padangas, turinčias netinkamus apkrovos ir greičio indeksus, gali kilti padangų sprogimo pavojus, sumažėti jų patvarumas, pasikeisti automobilio eksploatacinės savybės. Naudojant netinkamas padangas, galima netekti garantijos, be to, sukėlus eismo įvykį, draudimo bendrovė turės rimtą argumentą, kuriuo remdamasi galės neišmokėti kompensacijos.

GREIČIO SIMBOLIS

DIDŽIAUSIAS GREITIS (KM/VAL.)

GREIČIO SIMBOLIS

DIDŽIAUSIAS GREITIS (KM/VAL.)

A1

5

K

110

A2

10

L

120

A3

15

M

130

A4

20

N

140

A5

25

P

150

A6

30

Q

160

A7

35

R

170

A8

40

S

180

B

50

T

190

C

60

U

200

D

65

H

210

E

70

V

240

F

80

W

270

G

90

Y

300

J

100

IC AKTUALIJOS

31


AU TO S E RV I SU I

Mariusz Łukawski

DYZELINO FILTRAVIMO

EVOLIUCIJA

Kuro, ypač dyzelino, filtrai pastaraisiais metais patyrė didžiausius pokyčius, lyginant su kitų rūšių filtrais, naudojamais automobiliuose. Technologiniai automobilių konstrukcijų pokyčiai daro įtaką dinamiškai filtravimo elementų raidai. Erdvė, skirta beveik visiems transporto priemonėje naudojamiems filtrams, bėgant metams gerokai sumažėjo. Varikliai turi turėti vis daugiau galios, todėl reikia vis daugiau vietos papildomiems komponentams. Lūkesčiai, susiję su dideliu kuro filtrų filtravimo tikslumu ir teršalų atskyrimu, nuolat auga. Keičiasi ir teršalų emisijų standartai, ekologijos reikalavimai, ir degalų sudėties normos. Dėl visų šių priežasčių filtrai, visų pirma, kuro filtrai, pastaraisiais metais patyrė tam tikrą evoliuciją. Dėl pastaraisiais metais nuolat tobulinamos degalų įpurškimo technologijos reikalingas didesnis degalų filtravimo tikslumas ir aukšti reikalavimai keliami degalų įpurškimo slėgiui. Tai galima aiškiai matyti remiantis „Common Rail“ sistemų pavyzdžiu. Siekiant užtikrinti labai tikslų filtravimą, užtikrinantį įpurškimo sistemos apsaugą, filtruose yra naudojama daugiasluoksnė mikroporinė filtravimo medžiaga. Ji yra su specialia dervos danga, kuri užtikrina atsparumą vandeniui ir agresyvioms medžiagoms, esančioms degaluose. Pastaraisiais metais, siekiant atitikti transporto priemonių gamintojų reikalavimus,

32

IC AKTUALIJOS

gerokai pasikeitė ir filtrų gamybai naudojamos medžiagos – šiuo metu jie yra gaminami iš plonesnio pluošto, pasižyminčio geresnėmis filtravimo savybėmis.

MEDŽIAGŲ IR TECHNOLOGIJŲ POKYČIAI Atidžiau pasižiūrėjus į kuro filtrus, nesunku pastebėti, kaip keitėsi filtravimo medžiagos ir jų paviršiai. Pavyzdžiui,„Bosch“ filtrų gamybai naudojami filtravimo įdėklai turi labai didelį paviršiaus plotą, kuris užtikrina geresnį sugeriamumą. Evoliucija neaplenkė ir filtravimo terpių gamybos technologijos – jos gaminamos iš specialios medžiagos, garantuojančios mažą pasipriešinimą srautui. Dėl to filtras gali būti ilgai eksploatuojamas, o variklis nepraranda galios, nes mažas pasipriešinimas netrikdo degalų srauto. Didėjant transporto priemonių ridai ir ilgėjant laikotarpiams tarp filtrų keitimo, reikėjo atlikti tam tikrus filtrų konstrukcijų pakeitimus, daugiausia susijusius su naujomis, ilgaamžiškesnėmis ir gebančiomis praleisti daug didesnį degalų kiekį filtravimo terpėmis. Filtrų gamybai naudojama celiuliozė ir atitinkamos masės sintetiniai pluoštai yra ypač svarbūs degalų filtravimo procesui. Gamybai naudojama speciali dervos danga turi lemiamos įtakos filtro patvarumui, gebėjimui sulaikyti taršos daleles ir atsparumui agresyviems skysčiams, esantiems dyzeline. Filtravimo procesui labai svarbus yra filtravimo medžiagos atskirų elementų tarpusavio sujungimo būdas. „Bosch“ filtruose popierius yra sulankstomas, termiškai sutvirtinamas ir supjaustomas pagal atitinkamus matmenis. Medžiagos galai tarpusavyje sujungiami sulydant abiejų popieriaus dalių pluoštus, todėl

pašalinama korozijos rizika, galinti pasireikšti naudojant metalines filtravimo terpės jungtis.

ILGAAMŽIŠKUMO GARANTIJA Siekiant užtikrinti ilgą eksploatavimo trukmę, svarbu užtikrinti korpuso sandarumą ir atsparumą aukštam slėgiui. „Bosch“ dyzelino filtrų korpusai yra gaminami iš aukščiausios kokybės medžiagų, o korpuso jungtys pagamintos labai tiksliai. Be ilgesnės filtro eksploatavimo trukmės, šios jungtys užtikrina, kad iš filtro tekės tik švarūs degalai, nes pašalinama galimybė prasiskverbti nefiltruotam dyzelinui. Taigi akivaizdu, kokie svarbūs tinkamam filtro veikimui užtikrinti yra atskiri jo elementai – tiek linijinių filtrų, tiek korpusinių, tiek ir pažangių „Common Rail“ filtrų atveju. Kalbant apie dyzelino filtrus, reikia atminti, kad dyzelino kokybė gali būti labai skirtinga, tai priklauso nuo daugelio veiksnių, pavyzdžiui, kilmės vietos, degalų parametrų atitinkamoje šalyje ir klimato sąlygų. Vienas iš pavojingų degalų teršalų yra vanduo. Kuro filtras ne tik pašalina kietąsias daleles, bet ir atskiria degaluose esantį vandenį. Tam kartais naudojama sedimentacija, t. y. vandens lašelių, veikiamų gravitacijos, nusodinimas į skirtuvą. Efektyvesnis sprendimas yra koalescencija, užtikrinanti vandens lašelių atskyrimą srautui tekant per filtravimo pertvarą. Tokiu būdu atskirtas vanduo kaupiasi korpuso apačioje ir dažniausiai yra pašalinamas atsukant išleidimo kamštį. Kai kurių rūšių filtrai turi specialius jutiklius, kurie informuoja apie vandens pašalinimo iš filtro poreikį. Taigi būtina nepamiršti reguliariai pašalinti vandenį, nes jo perteklius kraštutiniais atvejais gali užblokuoti degalų srautą ir sukelti užvedimo problemas arba lemti variklio darbo efektyvumo sumažėjimą. Jeigu vanduo nebus pašalintas, žiemą jis užšals ir užblokuos degalų srautą. Kai kuriuose filtruose nėra išleidimo kamščio – tokiais atvejais patartina juos pakeisti prieš žiemos pradžią.

VANDENS ATSKYRIMAS NUO KURO Įdomų vandens pašalinimo būdą, naudojamą naujos kartos varikliuose, pasiūlė įmonė „Mah-


AUTO SERVISUI

le“. Jos sprendimas – du vandens atskyrimo etapai. Pirmajame etape nefiltruotų degalų pusėje degalai teka pro celiuliozės filtrą su užlydytu įdėklu, užtikrinančiu geresnį teršalų sulaikymą. Įdėklas mažesnius lašelius surenka į didesnius. Sulankstytos žvaigždės formos kietųjų dalelių filtras sugeria ir smulkiausias vandens daleles. Antrajame filtravimo etape vandens separatoriaus hidrofobinis audinys atskiria jau nestabilią emulsiją ir pašalina vandenį. Kadangi tai vyksta švarioje filtro pusėje, procesas yra vadinamas „vandens atskyrimu švarioje pusėje“. Pradėjus plačiai naudoti biokurą, buvo būtina pakeisti filtrų konstrukcijas, be kitų, tarpiklių ir korpusų gamybai panaudojant atsparesnes medžiagas bei geresnėmis vandens atskyrimo savybėmis pasižyminčias filtravimo medžiagas. Be to, augalinės kilmės medžiagų priemaišos gali lemti didesnį vandens tirpumą degaluose. Tai gali sumažinti dyzelino filtro vandens atskyrimo galimybes ir sukelti įpurškimo sistemos komponentų korozijos riziką, taip pat greičiau užkimšti filtro poras. Todėl, siekiant apsaugoti įpurškimo sistemą nuo sugadinimo, kuro filtrai visada turi būti reguliariai keičiami, laikantis transporto priemonės gamintojo nurodytų laikotarpių. Žvelgiant iš pastarųjų keliolikos metų perspektyvos, galima daryti išvadą, kad dėl techninių aspektų ir vis griežtesnių aplinkosaugos standartų kuro filtrai atliks vis svarbesnį vaidmenį transporto priemonėse. Todėl šiuo metu naudojami sprendimai bus nuolat gerinami ir tobulinami. Už pagalbą ruošiant šį straipsnį ypač dėkojame įmonėms„Robert Bosch“, Sp. z o.o., „MAHLE Polska“, Sp. z o.o., WIX-FILTRON, Sp. z o.o.

Małgorzata Tomczyk

VALYTUVŲ SEZONAS Tinkamo valytuvo prispaudimo prie stiklo problema dažniausiai yra susijusi su galiniu stiklu. Pakanka susidėvėjusios prispaudimo spyruoklės arba sulenktos svirties ir valytuvas jau nebegali valyti tinkamai, o bandymai pagerinti padėtį pakeičiant valytuvo gumą neduoda norimo rezultato. Todėl efektyvus sprendimas yra viso valytuvo (ne tik gumos) pakeitimas. Čia į pagalbą ateina „Inter Cars“. Įmonės kėbulo dalių asortimente galima rasti daugiau nei 500 galinio stiklo valytuvų komplektų (svirtis ir guma). Tai konkrečioms transporto priemonėms skirti produktai, VW TRANSPORTER (T5), pagamintiems nuo 2003 m. sausio mėn. iki 2009 m. lapkričio mėn., skirtos valytuvų svirtys su gumomis

MMT RAW 001

Geras matomumas – tai pagrindinė saugaus automobilio vairavimo sąlyga. Ką ir kaip matome per priekinį stiklą, priklauso nuo jo valymo efektyvumo. Žinoma, jis priklauso nuo valytuvų kokybės. Vis dėlto reikia atminti, kad taip pat svarbus yra tinkamas prispaudimas prie stiklo, kurį užtikrina valytuvo svirtis.

pasižymintys tokiomis pačiomis savybėmis ir parametrais kaip ir originalios dalys. Su visu jų asortimentu galima susipažinti kataloge „IC_Katalog Online“ – pasirenkant transporto priemonės markę ir modelį, tada kategoriją „Valytuvai“.

TOYOTA YARIS (MK1) (FRENCH TYPE), pagamintiems nuo 1999 sausio mėn. iki 2004 m. gruodžio mėn., skirtos valytuvų svirtys su gumomis

MMT RAW 087

IC AKTUALIJOS

33


AU TO S E RV I SU I

VISKAS APIE RATŲ STATRAMSČIUS Vyrauja nuomonė, kad ratų statramsčiai savo gyvenimą baigia kartu su automobiliu, o juos keisti būtina tik tais atvejais, kai per daug surūdija, yra sulaužomi dėl eismo įvykio, kelio nelygumų sukeliamų pakabos smūgių arba kai nėra galimybės iš statramsčio išimti rato guolio.

Tačiau yra daugiau priežasčių, dėl kurių būtina keisti šiuos elementus. Viena iš jų – rūpestingumo stoka keičiant stabdžių trinkeles. Kreivai įsukta stabdžių apkabos kreipiančioji gali sugadinti rato statramsčio sriegį ir jį reikės pakeisti. Aliumininiai statramsčiai, ypač populiarūs „Audi“ markės automobiliuose, dažnai sugadinami keičiant sukimo mechanizmo eksploatacinius elementus. Priežasčių yra keletas. Jeigu nėra galimybės atsukti viršutinio svirčių tvirtinimo varžto arba jeigu jis buvo per stipriai užveržtas, šis saugai ypač svarbus pakabos elementas gali įtrūkti. Kas yra rato statramstis techniniu požiūriu? Rato statramstis – tai pakabos elementas, turintis išlaikyti ratą automobilio pakabos ir vairo mechanizmo nustatytoje padėtyje. Priklausomai nuo automobilio konstrukcijos, jo apatinė dalis yra prijungta prie skersinės svirties, o prie viršutinės dalies yra pritvirtinta apatinė Makfersono kolonos dalis arba viršutinė svirtis. Prie priekinio rato statramsčio traukių antgaliais yra pritvirtintas vairo mechanizmas, o jame įdėtas rato guolis arba pritvirtinta stebulė. Originalių ratų statramsčių kainos autorizuotuose servisuose nėra pačios mažiausios, todėl didelė dalis vairuotojų renkasi naudotas dalis, kurios gerokai sumažina remonto išlaidas. Tačiau tai ne visada geras pasirinkimas, nes, pavyzdžiui, prieš perkant nėra galimybės patikrinti, ar dalies darbinės savybės yra tinkamos. Todėl „Inter Cars“, atsižvelgdama į servisų lūkesčius bei siekdama užtikrinti, kad jie savo klientams montuotų patikrintas ir naujas dalis, į savo asortimentą įtraukė gamintojo FORTUNE LINE ratų statramsčius už palankias kainas. Pirmiausia į asortimentą buvo įtraukti V.A.G. grupės automobiliams skirti ratų statramsčiai, o iki 2017 metų pabaigos asortimentas bus papildytas maždaug 100 rūšių ratų statramsčiais, skirtais tokioms transporto priemonėms kaip „Ford“, „Opel“, „Peugeot“, „Renault“ ir „Fiat“. 2018 metų planuose numatoma išplėsti asortimentą Japonijoje ir Korėjoje pagamintiems automobiliams skirtais ratų statramsčiais.

34

IC AKTUALIJOS

Šiek tiek informacijos apie tinkamą ratų statramsčių pasirinkimą. Kiekvienam elementui yra priskirtas originalios dalies (OE) numeris, kurį galima rasti interneto katalogo „IC_Katalog Online“ skyrelyje „Pakaitalai“ > „Kiti kodai“. Tai gerokai palengvina tinkamų dalių pasirinkimą, nes daugeliu atvejų vienam automobilio modeliui yra skirti keleto tipų ratų statramsčiai. Kai kuriems V.A.G. grupės automobilių elementams taip pat buvo suteikti PR numeriai. Juos V.A.G. grupė naudoja nuo 1999 metų. Šiuos numerius sudaro trys simboliai, pavyzdžiui, „1 LB“ arba „1 KD“. Dažnai, netgi žinant automobilio modelį, pagaminimo metus ir VIN numerį, neabejotinai tinkamą dalį galima pasirinkti tik nurodžius PR numerį. PR numeriai rašomi ant bagažinėje esančio lipduko ir (arba) atitinkamo automobilio serviso knygelėje. Be to, gali pasitaikyti atvejų, kai papildoma interneto katalogo informacija buvo parengta nepakankamai tiksliai, kad pagal ją būtų galima tinkamai pasirinkti dalis. Pasirinkus (suradus) rato statramstį, skyrelyje „Išsamūs duomenys“ galima peržiūrėti įvairių tipų apribojimus, pavyzdžiui, stabdžių disko dydžio, svirties lanksto tvirtinimo skylės skersmens, stebulės tvirtinimo skylių skaičiaus, pagaminimo datos (nuo / iki) ir pan. Gamintojo FORTUNE LINE pakabos dalys yra gaminamos naujiems automobiliams detales gaminančių gamintojų gamyklose ir išsiskiria la-

bai palankiu kainos ir kokybės santykiu. Ilgametė patirtis dalių gamybos srityje, pažangiausių technologijų naudojimas ir sudėtingi kokybės kontrolės procesai užtikrina gerą FORTUNE LINE produktų pripažinimą ir įvertinimą atsarginių dalių rinkoje.


AU TO S E RV I SU I

Saugumo suvokimas BRECK STABDŽIŲ TRINKELĖS

tai filosofija, kuri apibūdina prekės ženklą „Breck“. Remiantis šiuo šūkiu, yra gaminamos aukštos kokybės stabdžių trinkelės bei stabdžių diskai, užtikrinantys stabdymo saugumą ir patogumą.

Efektyvumas bet kokiomis sąlygomis „Breck“ trinkelių patikimumą patvirtina ilgalaikių testų, vykdomų tiek specializuotose laboratorijose, tiek kelių sąlygomis, rezultatai.

Komfortiška eksploatacija Virpesių slopinimą ir cypimų prevenciją per visą eksploatacijos laikotarpį užtikrina naudojamos slopinamosios plokštelės, iš abiejų pusių padengtos specialaus elastomero sluoksniu.

Aplinkos tausojimas „Breck“ stabdžių trinkelių gamybai naudojamos medžiagos, kurių sudėtyje nėra sunkiųjų metalų ir pavojingų pluoštų, o tai labai prisideda prie kenksmingų medžiagų patekimo į aplinką sumažinimo trinkelių eksploatacijos laikotarpiu.

Automobilių eksploatacijos išlaidų optimizavimas Išlaidų optimizavimas įmanomas dėl ilgesnio „Breck“ stabdžių trinkelių eksploatacijos laikotarpio, taip pat dėl labai patrauklaus šių trinkelių kokybės ir kainos santykio. Tuo įsitikino milijonai vartotojų.

Originalių detalių kokybė „Breck“ stabdžių trinkelių gamybos linijos atitinka originalių detalių (OE) standartus, o įdiegtos kokybės kontrolės procedūros atitinka techninės specifikacijos ISO/TS 16949 bei ISO 9001, ISO 14001 ir PN-N-18001 normų reikalavimus.


AUTO SERVISUI

SISTEMA

Svarbiausio „Breck“ stabdžių trinkelių gamybos proceso etapo kontrolė leidžia užtikrinti patikimą ir tikslų abiejų automobilio ašių stabdymą. Dėl visiško gamybos proceso automatizavimo užtikrinami identiški kiekvienos trinkelės frikcinės medžiagos mišinio parametrai, o vėliau idealus šios medžiagos supresavimas. Taip gaunamas vienodas frikcinės medžiagos tankis, kuris užtikrina serijinei gamybai tinkamą, aukštą patikimų stabdžių trinkelių kokybę.

BRECK STABDŽIŲ DISKAI

Idealus sprendimas „Breck“ stabdžių trinkelėms To paties prekės ženklo trinkelių ir stabdžių diskų montavimas leidžia pasiekti optimalius naudojimo parametrus, užtikrinančius didelį vairavimo saugumą ir patogumą.

BRECK STABDŽIŲ DISKAI TAI: didesnis atsparumas deformacijų atsiradimui dėl ketaus, atsparaus aukštų temperatūrų poveikiui, naudojimo;

tylus stabdžių veikimas dėl atitinkamo standumo, ribojančio nepageidaujamų vibroakustinių reiškinių generavimą stabdant;

didelis vairavimo patogumas dėl aukštos gamybos kokybės, o ypač dėl labai tikslaus mechaninio apdirbimo;

paprastas ir greitas montavimas – diskas yra paruoštas montuoti tuoj pat, kai išpakuojamas; nereikia riebalų šalinimo proceso

„Breck“ stabdžių diskų gamybai naudojami naujausi technologiniai sprendimai. Vienas jų – tai speciali, saugi aplinkai Geomet® danga, dėl kurios eliminuojamas riebalų šalinimo procesas prieš montavimą, be to, buvo padidintas atsparumas korozijai, lyginant su nepadengtais diskais.


AU TO S E RV I SU I

NEIGIAMA „START-STOP“ SISTEMOS PUSĖ Pagrindiniu šiuolaikinių variklių gamybos tikslu tapo kuro sąnaudų sumažinimas. Automobilių gamintojai sukūrė ir į rinką išleido mažatūrius variklius, dėl turbokompresoriaus pasižyminčius aukščiausiu efektyvumu, ir skirtingų sistemų, gerokai sumažinančių sąnaudas, įvairovę. Technologijų raida privedė prie masinio tokių naujovių, kaip „Start-Stop“ sistema, atsiradimo. Naujovės iškėlė ir daugybę klausimų, į kuriuos pasaulinei pramonei dar teks atsakyti, tačiau atsakymai į pagrindinius klausimus jau yra. Vienas iš pažiūros paprasčiausių sprendimų – automatinis automobilio variklio išsijungimas priverstinės prastovos metu, pavyzdžiui, automobilių spūstyse ar stovėjimo aikštelėje ir pan. Tačiau prireikė daugybės metų, kol šį metodą pavyko įgyvendinti, nemažinant keleivių komforto. Pirmieji „Start-Stop“ sistemą turintys automobiliai dienos šviesą išvydo prieš 40 metų. Sistema veikia ganėtinai paprastai: sustojus automobiliui, po kelių sekundžių variklis nustoja dirbti ir kartu naudoti kurą, jis vėl įsijungia, kai vairuotojas atleidžia stabdžio pedalą, ketindamas važiuoti toliau. Tuo pačiu metu bendra sistema nėra pilnai išjungiama: šildytuvas ar kondicionierius ir kitos sistemos toliau dirba, naudodamos akumuliatoriaus sukauptą energiją. Jau pirmieji tokių variklių bandymai leido kalbėti apie ženklų kuro sąnaudų ir į aplinką išmetamų dujų sumažinimą. Tačiau yra ir kita medalio pusė. Dažnas agregato maitinamojo bloko paleidimas ir stabdymas gerokai sutrumpina tiek paties variklio, tiek ir įvairių jo priedų eksploatacijos trukmę. Išaugo ir reikalavimai akumuliatoriui, o tai automatiškai padidino pirminę transporto priemonės kainą. O turbinos, kurių skaičius pastaraisiais metais auga geometrinės progresijos principu, liko be aušinimo. Taigi, kuro išlaidas pakeitė bendra automobilio kaina ir aptarnavimo išlaidos. Tendencija mažinti variklio tūrį ir kartu didinti jo naudingumo koeficientą lėmė, kad paskutinių dešimtmečių dyzelinių ir benzininių variklių eksploatacijos trukmė stipriai sutrumpėjo. Automobiliai tiesiog nebespėja nuvažiuoti iki

38

IC AKTUALIJOS

to „auksinio kilometro“, kai jų savininkai jau gali skaičiuoti sutaupytus pinigus. Esant tokioms sąlygoms, didelis svarbių naujovių poreikis iškilo ir variklinės alyvos gamintojams, kurių užduotis yra nekeičiant alyvos keitimo periodiškumo pasiekti didžiausią variklio našumą ir užtikrinti nepriekaištingą jo funkcionavimą. Naujosios kartos alyva turėjo pasižymėti ne tik daug efektyvesnėmis plovimo ir aušinimo savybėmis, bet ir būti specialiai pritaikyta „Start-Stop“ sistema veikiantiems automobiliams. Daug metų atliekami moksliniai tyrimai, nuolatinės investicijos naujovėms ir nenutrūkstamas tiesioginis dialogas su galutiniu vartotoju leido įmonei LIQUI MOLY sukurti visus minėtus poreikius atitinkantį produktą. Naujoji alyva kompensuoja neigiamą „Start-Stop“ sistemos efektą ir gerokai pailgina šiuolaikinių variklių eksploatacijos trukmę, nereikalaudama papildomų išlaidų. LIQUI MOLY alyvos su specialiu „StartStop“ ženklu etiketėje akimirksniu prisitaiko prie agregato darbo režimo, labai sumažina trintį ir variklio detalėms suteikia maksimalią apsaugą net sudėtingomis miesto režimo eksploatacijos sąlygomis. Alyvos sėkmę lemia aukščiausio laipsnio rinktinių bazinių alyvų išvalymas su maksimalaus molekulinio vienodumo sudėtimi ir moderniausiu priedų paketu. Šiandien LIQUI MOLY verčia naują inovacijų istorijos puslapį, užtikrinantį ilgą ir rūpesčių nekeliantį modernių variklių tarnavimą. Pagerintas antifrikcinių priedų paketas vidines variklio detales padengia apsauginiu sluoksniu, kuris pasižymi maksimaliu atsparumu ir apsauga varikliui. Paleidžiant vari-

klį žiemos metu, jei apsauga nėra pakankama, daroma didelė žala varikliui ir visoms jo dalims. LIQUI MOLY alyvos sudaromas apsauginis sluoksnis ilgai išlieka, todėl net ir žiemos metu, paleidžiant variklį, jis yra apsaugotas nuo žalos. Tai ypač svarbu šaltojo klimato šalyse. LIQUI MOLY alyvos pasižymi efektyviomis plaunančiosiomis savybėmis, kurios veiksmingos net ir esant šaltam varikliui. Degant nepakankamos kokybės kurui ant variklio sienelių ir kanaluose susidaro didelis suodžių sluoksnis, kuris gali sukelti nepataisomus viso maitinamojo bloko pažeidimus. LIQUI MOLY alyvos plaunančiosios savybės tam užkerta kelią ir užtikrina nepriekaištingą variklio funkcionavimą iki kito alyvos keitimo. Naujosios kartos turbovarikliams aušinamosios variklio alyvos savybės yra dvigubai svarbesnės. Pagrindinė turbinos užduotis yra oro įpurškimas į degimo kamerą. Taip padidinamas suspaudimo laipsnis, kuris, savo ruožtu, užtikrina daug efektyvesnį kuro degimą. Variklio temperatūra tokiose sistemose yra gerokai didesnė ir kelių spūstyse atvėsinimas aušinimo sistema tampa daug sudėtingesnis. LIQUI MOLY ilgalaikių mokslinių tyrimų, bandymų ir technologijų vystymo rezultatas – ypatingos alyvos linija. Tai alyva, išlaikanti pirminį variklio funkcionavimą daugelį metų, nepriklausomai nuo to, kokiomis sudėtingomis sąlygomis jis būtų eksploatuojamas. Ši alyva variklį apsaugo nuo šalto variklio paleidimo žiemą, daugybės valandų spūstyse ir vasaros kaitros neigiamo poveikio.


SANDARINIMAS

VIBRACIJOS SLOPINIMAS

SALONO ORO FILTRAS

„CORTECO“ – DINAMIŠKA IR PATIKIMA PARTNERYSTĖ SU KOMPETENTINGU TIEKĖJU PARTNER

Europos automobilių pramonei – 2 mlrd. sandariklių per metus

Vibracijos slopinimo priemonių gamybos lyderis – apyvarta per metus viršija 1,7 mlrd. eurų

Šie salono oro filtrai – kas antrame naujame automobilyje


AU TO S E RV I SU I

ŠVARI TECHNOLOGIJA

ATE POWER DISC – pirmasis pasaulyje diskas su daugiafunkciais grioveliais.

Šiuolaikiniai automobiliai iki įprastų 100 km/val. įsibėgėja vis lengviau ir greičiau. Tačiau taip pat būtina užtikrinti, kad kritinėje situacijoje automobilis bus sustabdytas greitai ir saugiai. Stabdant stabdžių veikimo efektyvumui įtaką daro daugelis veiksnių, pavyzdžiui, vanduo, eksploataciniai nešvarumai ir dėl aukštos temperatūros išsiskiriančios dujos, kurios gerokai sumažina stabdymo efektyvumą. Dėl trinkelių sąlyčio su įkaitusiu stabdžių disku sumažėja stabdymo jėga. Mes radome sprendimą – novatorišką diską POWER DISC. Tai vienintelis diskas su ištisiniais grioveliais, kurie, panašiai kaip padangos protektorius, užtikrina vandens, nešvarumų ir dėl aukštos temperatūros tarp stabdžių trinkelių ir diskų išsiskiriančių dujų pašalinimą. Tokiu būdu pagerėja keliaujančiųjų saugumas – sumažinamos diskų įdubimų ir įtrūkimų galimybės, pailginamas diskų ir trinkelių eksploatacijos laikas. Tokie diskai padeda išvengti jau minėto stabdymo jėgos mažėjimo, sutrumpina stabdymo kelią avarinio stabdymo arba stabdymo sudėtingose kalnuotose vietovėse atvejais, užtikrina didelį stabdymo efektyvumą.

„ATE POWER DISC“ PRIVALUMAI: - trumpesnis stabdymo kelias, patvirtintas daugeliu bandymų, - sumažintas stabdžių jautrumas drėgmei, puikus stabdant aukštoje temperatūroje išsiskiriančių dujų pašalinimas, - sutrumpinta naujai sumontuotų diskų ir trinkelių prisiderinimo trukmė, - patogesnė disko būklės išorinė apžiūra, - geresnis disko susidėvėjimo nustatymas, - geresnė apsauga nuo korozijos.

Ištisiniai grioveliai suteikia galimybę greitai ir tiksliai diagnozuoti disko susidėvėjimą nenaudojant papildomų matavimo priemonių. Jeigu griovelių nelieka, net ir ne40

IC AKTUALIJOS

atliekant papildomų matavimų aišku, kad diskas yra susidėvėjęs ir jį reikia pakeisti. „ATE Power Disc“ padengti naujoviška antikorozine disko paviršiaus danga, kuri daug ilgiau apsaugo stabdžių diską nuo korozijos, užtikrina geresnį vėdinimą po ilgo eksploatacijos laikotarpio, sutrumpina montavimo trukmę.


Raskite ATE atstovą netoliese

Stabdykite kaip profesionalai! „ATE Power Disc“ – didžiausias efektyvumas bet kokiomis sąlygomis! Novatoriška daugiafunkcė įmonės ATE patentuoto stabdžių disko „Power Disc“ paviršiaus forma užtikrina purvo, vandens ir dujų pašalinimą, todėl stabdžiai dirba idealiai net ir pačiomis sudėtingiausiomis sąlygomis!

www.ate-hamulce.pl ATE – A Trademark of the Continental Corporation Continental Aftermarket GmbH Guerickestrasse 7 · 60488 Frankfurt a. M. · Germany · Telefon: +49 69 7603-1 · Fax: +49 69 7610 -61


AU TO S E RV I SU I

KOKYBĖ,

Pirmuosius žingsnius LPR žengė dar šeštajame dešimtmetyje ir laikui bėgant tapo pasaulyje labai svarbia bendrove, gaminančia stabdžių sistemos dalis. Per pastaruosius metus bendrovė, kruopščiai valdydama išteklius ir planuodama investicijas, nukreiptas į nepertraukiamą įrangos naujinimą, nuolat plėtėsi, todėl savo klientams gali pasiūlyti patrauklių paslaugų.

PRILYGSTANTI ORIGINALIAI ĮRANGAI

KLIENTŲ PASITENKINIMAS Savarankiškumas, patirtis, investicijos ir techninės naujovės padėjo LPR įsiskverbti į rinką, nes bendrovė visada didžiausią dėmesį skiria produkcijos kokybei ir klientų aptarnavimui. Visas gamybos procesas, pradedant projektavimu ir baigiant pardavimu, vyksta pačioje bendrovėje, kurioje dirba per 900 darbuotojų. Moksliniai tyrimai yra svarbiausia LPR nuolatinio tobulėjimo ir pasaulinės sėkmės paslaptis. Atliekami moksliniai tyrimai padeda ne tik gerinti produkcijos kokybę, bet ir kurti naujus techninius sprendimus, tobulinti įvairius gamybos etapus ir nuolat telkti dėmesį į naujausias technologijas. Dėl to LPR gali ne tik pasiūlyti naujoviškų ir kokybiškų gaminių, bet ir užtikrinti spartų vystymąsi bei lankstumą, kad atitiktų įvairiausius reikalavimus. Dešimtmečiais kaupta patirtis, kokybiška produkcija ir pažangi gamybos įranga padėjo bendrovei iš Pjačencos miesto prasiskinti kelią į konkurencingą automobilių pramonės rinką.

ATSARGINIŲ DALIŲ RINKOS STRATEGIJA IR PLATINIMO POLITIKA LPR savo veikloje siekia tęsti produkcijos linijų ir asortimento plėtrą, kad savarankiškai galėtų papildyti šiuo metu siūlomų prekių įvairovę. Šio tikslo bendrovė siekia pati gamindama visus komponentus ir surinkdama galutinius gaminius. GAMYBA Savarankiškumas yra svarbiausia bendrovės filosofija, reiškianti, kad visi procesai ir operacijos turi būti atliekamos organizacijos viduje. Ši nuostata apima viską: nuo mokslinių tyrimų ir komponentų projektavimo iki gamybos, kokybės kontrolės ir tarptautinio platinimo. MOKSLINIAI TYRIMAI IR TECHNOLOGINĖ PLĖTRA Naujų gaminių prototipai tikrinami automobiliuose ir atliekant patvarumo bei ardomuosius bandymus bendrovei priklausančiose eksperimentinėse laboratorijose. VISĄ PRODUKCIJOS ASORTIMENTĄ SUDARO: stabdžių ir sankabos hidraulinė įranga, stabdžių būgnai, stabdžių trinkelės, susidėvėjimo indikatoriai, stabdžių diskai, lengvojo montavimo rinkiniai, apkabos, pavaros pusašiai, aušinimo skysčio siurbliai, pastovaus kampinio greičio lankstai, stabdžių žarnelės, stabdžių skystis, skriemuliai ir diržų įtempikliai, valdymo kabeliai.

42

IC AKTUALIJOS


STABDŽIŲ SISTEMŲ GAMINTOJAS Ilgametė patirtis, užtikrinanti trumpą stabdymo kelią

Stabdžių ir sankabos hidrauliniai komponentai

Projektuojant ir gaminant griežtai tikrinamos visos žaliavos ir gatavi gaminiai.

Žaliavų tyrimai Prototipų savybių tikrinimas pagal originalus Patvarumo bandymas Trūkimo bandymas

Stabdžių trinkelės

Garantuojame reikiamą kiekvienos trinkelės stabdymo jėgą, nes robotizuotomis staklėmis pasiekiamas automobilių gamintojų mechanizmams būtinas tikslumas.

Patvirtinta pagal ECE R90 Trinties jėgą tolygiai paskirstančios medžiagos Triukšmą mažinančios sistemos Akustiniai arba elektriniai nusidėvėjimo indikatoriai

Stabdžių diskai

Garantuojame reikiamą kiekvieno disko stabdymo jėgą, nes robotizuotomis staklėmis pasiekiamas automobilių gamintojų mechanizmams būtinas tikslumas.

Aušinamųjų stabdžių diskų balansavimas Šimtaprocentinė kokybės kontrolė Bandymas dinamometriniu stendu

17 530 naudojimo pavyzdžių šioje srityje Asortimentas apima 96 % viso automobilių parko Per metus pagaminama 25 000 000 vienetų


AU TO S E RV I SU I

PASKIRSTYMO SISTEMOS KOMPONENTŲ KEITIMAS „Opel Omega“ B (1997 m.) 2,5 l V6, variklio kodas X25XE Pristatome tinkamo paskirstymo diržo pakeitimo naudojant rinkinį CT 884K1 instrukciją. Paskirstymo sistema „Opel Omega“ B markės 2,5 l V6 automobilyje yra varoma paskirstymo diržu. Jį keičiant gali pasitaikyti reikšmingų klaidų, susijusių su netinkamu montavimu. Tam, kad keitimas būtų atliktas sklandžiai, „ContiTech“ Galios perdavimo grupės ekspertai pateikia išsamią instrukciją. Šioje instrukcijoje žingsnis po žingsnio paaiškiname, kaip tinkamai atlikti diržo pakeitimą naudojant rinkinį CT 884K1. Gamintojas rekomenduoja keisti paskirstymo diržą ir velenėlius kas 60 tūkst. kilometrų. Kiekvienam paskirstymo diržui reikia naudoti tinkamą paskirstymo diržo įtempiklį (pagal variklio kodą). Paskirstymo diržas yra pažymėtas krypties žymėjimais, pagal variklio sukimosi kryptį. Dėmesio: perkėlus paskirstymo diržą per vieną dantį, gali būti sugadintas variklis. Patarimas: keičiant paskirstymo diržą, taip pat reikia pakeisti ir trapecinį diržą. Siekiant išvengti gedimų ir bereikalingų išlaidų, trapecinį diržą reikia pakeisti tuo pačiu metu. Jeigu vis dėlto reikia vėl panaudoti seną diržą, prieš išmontavimą būtina pasižymėti jo darbo kryptį. Paskirstymo diržo keitimas trunka maždaug 2 valandas ir 20 minučių. Tinkamam montavimu reikia naudoti šiuos specialius įrankius: 1. Alkūninio veleno blokada OE (KM-800-10) 2. Paskirstymo velenų padėties nustatymo priemonė OE (KM-800-1), raudona 3. Paskirstymo velenų padėties nustatymo priemonė OE (KM-800-2), žalia 1

3

4. Paskirstymo velenų reguliavimo priemonė OE (KM-800-20) 5. Pleištas OE (MC-800-30) 6. Įtempimo raktas OE (MKM-6038) Parengiamieji darbai: • Identifikuoti transporto priemonę pagal variklio kodą. • Atjungti transporto priemonės akumuliatorių. • Nuėmus paskirstymo diržą, nesukti alkūninio veleno arba paskirstymo veleno. • Pasukti variklį įprastine sukimosi kryptimi (į dešinę). • Variklį sukti TIK alkūninio veleno krumpliaračiu, o ne kitais krumpliaračiais. • Tikrinimo ir reguliavimo darbus vykdyti tik tuomet, kai variklis šaltas. Neleisti diržui liestis su kenksmingomis medžiagomis, tokiomis kaip variklio alyva arba aušinimo skystis. • Atkreipti dėmesį į visus priveržimo sukimo momentus. • Negalima nuimti paskirstymo diržo neuždėjus visų apsaugos priemonių, skirtų variklio nustatymui ir užblokavimui TDC padėtyje. DĖMESIO: prieš atjungdami akumuliatorių, užsirašykite arba įsiminkite radijo imtuvo kodą. Išmontuoti: variklio apsaugą, akumuliatorių, valytuvų svirtis, stiklų plovimo skysčio talpyklą, amortizatoriaus tvirtinimo elementą, pagalbinį diržą ir pagalbinio diržo įtempiklio velenėlį, vandens siurblio velenėlį, stiprintuvo siurblio velenėlį, alkūninio veleno skriemulį ir paskirstymo diržo apsaugą. Išmontavimas: 1. Nustatyti pirmojo cilindro padėties žymėjimus į TDC padėtį. Tam reikia pasukti variklį alkūniniu velenu, kol paskirstymo velenų 4

2 5

44

IC AKTUALIJOS

1 dalis

krumpliaračių TDC žymėjimai atsiras prieš pat TDC žymę (1 pav.). Paskirstymo velenų krumpliaračių įpjovos turi būti priešais griovelius, galinėje paskirstymo sistemos apsaugoje. 2. Uždėti alkūninio veleno blokadą OE (KM800-10) (2 pav.) ir lėtai pasukti alkūninį veleną variklio sukimosi kryptimi, kol blokados svirtis atsiras priešais vandens siurblį (3 pav.). Paskirstymo velenų krumpliaračių įpjovos turi sutapti su grioveliais galinėje paskirstymo sistemos apsaugoje, o alkūninio veleno įpjovos – su grioveliais apatinėje korpuso dalyje (6 val. padėtyje) (4 pav.). 3. Viršutinėje dalyje, tarp 1 ir 2 paskirstymo velenų krumpliaračių, reikia uždėti RAUDONĄ paskirstymo velenų padėties nustatymo priemonę OE (KM-800-1), pažymėtą užrašu „TOP“. Jeigu nustatymo priemonės uždėti negalima, reikia atlaisvinti paskirstymo diržo viršutinio kreipiančiojo velenėlio varžtą (7 pav.) ir pasukti jį ant kumštelio naudojant įtempimo raktą MKM-6038 arba vandens siurblio žnyples, kol bus įmanoma uždėti įrankį. 4. Viršutinėje dalyje, tarp 3 ir 4 paskirstymo velenų krumpliaračių, reikia uždėti ŽALIĄ paskirstymo velenų padėties nustatymo priemonę OE (KM-800-2), pažymėtą užrašu „TOP“. Jeigu nustatymo priemonės uždėti negalima, reikia atlaisvinti paskirstymo diržo apatinio kreipiančiojo velenėlio varžtą (10 pav.) ir pasukti jį ant kumštelio naudojant įtempimo raktą MKM-6038 arba vandens siurblio žnyples, kol bus įmanoma uždėti įrankį. Dabar variklis yra nustatytas TDC padėtyje (3 pav.). 5. Atsukti įtempiklio velenėlio varžtą ir atlaisvinti paskirstymo diržą, sukant velenėlį 5 mm veržliarakčiu laikrodžio8 rodyklių kryptimi. Nuimti paskirstymo diržą.

6

9

7

10


www.contitech.de/aam-pl

Pagauk naujieną! Mūsų vandens siurbliai paskirstymo sistemų rinkiniuose. Kodėl žvejojate „drumstame vandenyje“? Pasinaudokite mūsų naujų vandens siurblių privalumais! Patikimas sandarinimas ir išskirtinis ilgaamžiškumas, užtikrinamas integruotų guolių, reiškia puikų našumą. Dabar pateikiami praktiškuose rinkiniuose, sudarytuose iš aukščiausios kokybės, kurios tikitės iš „ContiTech“, paskirstymo diržo ir paskirstymo sistemos elementų. ContiTech Antriebssysteme GmbH Hannover, Germany aam@ptg.contitech.de www.contitech.pl


AU TO S E RV I SU I

Aukščiausios kokybės kompleksiniai sprendimai.

„ELRING“ SANDARINIMO TARPIKLIŲ RINKINIAI Kai darbus atlieka profesionalai, komponentai turi būti puikios kokybės, nepriekaištingai atitinkantys originalą ir patogiai įsigyjami. „Elring“ siūlo platų asortimentą gaminių, skirtų naudoti atliekant visapusį arba dalinį variklių, pavarų dėžių ir mechanizmų remontą. Kad ir ką remontuotų automobilių serviso specialistai – variklinį agregatą, cilindrų galvą ar karterį – jie gali pasikliauti geriausiomis savo klasėje darbinėmis charakteristikomis išsiskiriančiais „Elring“ gaminiais, paženklintais užrašu „Das Original“.

Remontas gali kelti rūpesčių, tačiau dažnai jo išvengti neįmanoma. Kai prireikia profesionalių sandarinimo technologijų, patyrę automobilių pramonės specialistai renkasi „Elring“ gaminius. Viena iš „Elring“ specializacijos sričių – sandarinimo tarpiklių rinkinių gamyba, todėl bendrovė gali pasiūlyti gaminių, tinkamų kiekvienam techninės priežiūros darbui. Kad sugebėtume gaminti moderniausius gaminius, tinkamus naudoti įvairių markių naujuosiuose varikliuose, glaudžiai bendradarbiaujame su įvairiais automobilių gamintojais. Mūsų komanda, kurią sudaro patyrę inžinieriai, automobilių mechanikai ir technikos specialistai, taip pat gali išsamiai papasakoti apie sandarinimo technologiją.

TINKAMAS SANDARINIMO TARPIKLIS – KIEKVIENAM ATVEJUI Šiais laikais daugiausia remonto darbų atliekama su cilindrų galva, t. y. viršutine variklio dalimi, todėl sąnaudas kruopščiai skaičiuojantys automobilių servisai, taisydami cilindrų galvas, pirmenybę teikia specialiai suprojektuotiems sandarinimo tarpiklių rinkiniams (ES). Juos galima derinti su atskirai parduodamais karterio sandarinimo tarpiklių rinkiniais (CS), kad sudarytų bendrą sandarinimo tarpiklių rinkinį (S), skirtą visam varikliui. Klientai visame pasaulyje pasitiki „Elring – Das Original“. Jie žino, kad sandarinimo tarpiklių specialistai kas kartą suras tinkamą sprendimą. Informacija apie visus „Elring“ sandarinimo tarpiklių rinkinius pateikiama internete, adresu http://www.elring.de/en/products/gasket-sets.html

ES

Cilindrų galvos remonto sandarinimo tarpiklių rinkinys „Elring“ cilindrų galvos sandarinimo tarpiklių rinkinį sudaro visi sandarinimo tarpikliai, kurių reikia kapitaliniam cilindrų galvos remontui atlikti ir sumontuoti ant variklio bloko.

CS

Karterio sandarinimo tarpiklių rinkinys

„Elring“ cilindrų galvos sandarinimo tarpiklių rinkinį sudaro: • Cilindrų galvos sandarinimo tarpiklis; • Vožtuvų dangčio sandarinimo tarpiklis; • Kumštelinio veleno alyvos sandarikliai; • Vožtuvų kotų sandarikliai; • Įsiurbimo ir išmetimo angų sandarikliai; • Forminiai guminiai komponentai; • Žiediniai sandarikliai.

S

Visų variklio agregatų sandarinimo tarpiklių rinkinys

Susideda iš visų karterio sandarinimo tarpiklių.

„ElringKlinger AG“ | Atsarginių dalių skyrius | Max-Eyth-Straße 2 | D-72581 Dettingen/Erms Tel. +49 7123 724-799 | Faks. +49 7123 724-798 | elring@elring.de | www.elring.de

46

IC AKTUALIJOS


Elring – Das Original Cilindro galvutės tarpinės – sprendimai bet kurioje situacijoje.

Cilindro galvutės varžtų rinkiniai – 100 % saugumas.

Radialinio veleno tarpinės ir vožtuvo koto tarpinės.

Sandarinančios masės – ilgalaikis sandarumas.

Papildomos tarpinės – lanksčios sandarinimo sistemos visiems atvejams.

Tarpinių asortimentas – praktiška ir patikima.

10 priežasčių rinktis ,,Elring": 1. Daugiau nei 130 metų patirtis sandarinimo technikos srityje 2. „ElringKlinger AG“ įmonės OE kompetencija – stambus tiekėjas ir pasaulinės automobilių pramonės technologijų vedlys 3. „Elring“ atsarginės dalys atitinka pirmojo surinkimo kokybę 4. Plati pasaulinė produktų programa 5. Poreikius atitinkantys tarpinių rinkiniai, pritaikyti variklių remontui

www.elring.de/en

6. Į poreikius orientuotas atsarginių dalių asortimentas lengviesiems automobiliams ir sunkvežimiams 7. Labai efektyvios universalios sandarinančios masės: „Dirko“ TM , „Curil“ TM ir AFD 8. Informacija apie prekes ir papildoma informacija pateikiama internetiniame kataloge bei „TecDoc“ programoje 9. Internete pateikiami vaizdo įrašai apie montavimą 10. Nemokama techninės pagalbos linija: +49 7123 724-799


AU TO S E RV I SU I

„SKF“ INFORMACIJA APIE PRODUKTĄ SKF OE rinkinio pakeitimas AUDI A1/3/4/5/6, Q3/5, TT, SEAT „Alhambra“, „Altea“, „Ibiza“ V, „Leon“, „Toledo“, ŠKODA „Fabia“, „Roomster“, „Octavia“, „Superb“, „Yeti“, VW „Amarok“, „Caddy“, „Crafter“, „Golf“, „Passat“, „Polo“, „Tiguan“, „Touran“ – variklių versijos: 1.6 TDI – 2.0 TDI

Atsižvelgdama į pakeitimus OE segmente, SKF paskirstymo diržo rinkinį VKMA/C 01269 pakeitė rinkiniais VKMA 01148 ir VKMC 01148-2. Naujuosiuose rinkiniuose yra tie patys komponentai, išskyrus kreipiančiuosius velenėlius VKM 21147 ir VKM 21148, kurie yra skirtingo pločio. Mažesnio pločio velenėlis VKM 21148 tinka visoms aukščiau nurodytoms paskirtims ir neturi įtakos montavimui.

SKF OE rinkinio pakeitimas: rinkinys VKMA-C 01269 pakeičiamas rinkiniu VKMA-C 01148-2

VKMA 01269 VKMC 01269

03L 198 119 C 03L 198 119 C + 03L 121 011 J/P

VKMA 01148 VKMC 01148-2

03L 198 119 F 03L 198 119 F + 03L 121 011 J/P

• SKF velenėlis VKM 21147 • OE Nr. 038 109 244 N • Skersmuo 40 • Plotis 36

• SKF velenėlis VKM 21148 • OE Nr.03L 109 244 G • Skersmuo 40 • Plotis 29

VKBA 3667 – SKF stebulės konstrukcijos pakeitimas, privalomas dangtelio keitimas ir apsauginės uždangos išmontavimas BMW 3, Z4

BMW

31 22 6 757 024

31 20 6 777 788

31 20 6 777 789

SKF parengė naują rato stebulės VKBA 3667 konstrukciją. Buvo pritaikytas naujas sandarinimo sprendimas tiek išorinėje, tiek vidinėje rato pusėje.

IŠORINĖ PUSĖ Guolis yra be sandarinimo išorinėje pusėje, kaip parodyta paveikslėlyje dešinėje. Tarpiklis nereikalingas, kadangi jo funkciją atlieka rinkinyje esantis dangtelis. Dėmesio! Dangtelį pakeisti privaloma! SKF guolis yra iš anksto suteptas visam tarnavimo laikotarpiui ir atitinka pirmajam montavimui skirtų dalių kokybės reikalavimus.

Atsarginių dalių rinkai skirta konstrukcija su išorės tarpikliu

SKF konstrukcija be išorės tarpiklio

VIDINĖ PUSĖ Siekiant užtikrinti geresnį sandarinimą, SKF vietoje vieno tarpiklio ant vidinio žiedo naudoja kasetinį sandariklį. Dėmesio! Kad išvengtumėte kasetinio sandariklio pažeidimo, reikia nuimti ant sukamosios atramos sumontuotą apsauginę uždangą!

Apsauginės uždangos grioveliai

Atsarginių dalių rinkai skirta konstrukcija su vienu tarpikliu ir apsauginės uždangos grioveliais

SKF konstrukcija su kasetiniu sandarikliu ir be apsauginės uždangos griovelių

SUSIDĖVĖJUSIŲ DALIŲ IŠMONTAVIMAS (DANGTELIS, STEBULĖ IR APSAUGINĖ UŽDANGA) IR NAUJOS RATO STEBULĖS SUMONTAVIMAS Sukamoji atrama

- Nuimti seną rato stebulę pagal instrukciją MI-537930. - Nuimti nuo dulkių apsaugančią sukamosios atramos uždangą. - Sumontuoti naują rato stebulę (pagal montavimo instrukciją). - Pakeisti stebulės dangtelį ir veržlę, esančiais stebulės rinkinyje.

Nuimti apsauginę uždangą

Stebulė

Veržlė ir dangtelis

VKBA 6582 – SKF rato stebulės konstrukcijos pakeitimas ALFA ROMEO 159, „Brera“, „Spider“

OE Nr. 71753815

Įmonė SKF parengė naują rato stebulės VKBA 6582 išorinio flanšo konstrukciją. Konstrukcijos optimizavimas užtikrina aukštą kokybę, visiškai atitinkančią pirmajam montavimui keliamus reikalavimus. Montavimo būdas atitinka OE stebulės montavimo būdą.

48

IC AKTUALIJOS

Atsarginių dalių rinkai skirtos stebulės konstrukcija

SKF stebulės konstrukcija


Paskirstymo mechanizmų komplektai su grandine Atraskite geriausią pasiūlymą rinkoje.

Vis daugiau automobilių turi technologiškai pažangų grandininio paskirstymo mechanizmą. Grandinė įprastai turėtų tarnauti visą transporto priemonės naudojimo ciklą, tačiau alyvos užteršimas arba netinkamai atliktos periodinės apžiūros gali lemti ankstesnį jos susidėvėjimą. Mes, įmonė SKF, norime padėti mechanikams gauti naudos iš šio augančio rinkos segmento. Mūsų paskirstymo mechanizmų komplektai su grandine (VKML): • tinka daugumai populiariausių Europos ir Azijos automobilių modelių; • apima visus būtinus elementus, tokius kaip krumpliaračiai, įtempikliai ir tarpikliai.

Montuojame pasitikėjimą www.vsm.skf.com


AU TO S E RV I SU I

SU „TRITAN“® PRIEŠ DILIMĄ! Dyzeliniams ir benzininiams varikliams keliami reikalavimai verčia siekti didesnio sunkiai apkrautų dalių atsparumo dilimui. Vienas iš tokių komponentų yra skirstymo mechanizmo pavaros grandinė.

nės pavaros grandinės virpesius. Juos sukelia netolygi alkūninio ir skirstymo velenų eiga. Kita virpesių kilimo priežastimi gali būti varomų antrinių komponentų kintamos galios sąnaudos. Pavyzdžiui, atskirais atvejais tai gali būti aukšto slėgio degalų siurblys.

Skirstymo mechanizmo pavaros grandinės paskirtis ir konstrukcija

Grandinės ištempimas kaip dilimo požymis

Pavaros grandinė skirta sujungti ir sinchronizuoti alkūninį ir skirstymo velenus. Svarbiausios skirstymo pavaros grandinės dalys: krumpliaračiai, įtempimo ir slydimo kreipiančiosios bei grandinės įtempimo įtaisas. Kokio tipo grandinę naudoti variklyje, priklauso nuo jo konstrukcijos. Variklio darbo metu skirstymo grandinė patiria dideles dinamines apkrovas, sukeliančias stiprius grandi-

Dėl aukščiau minėtų apkrovų po tam tikro laiko įvyksta grandinės ištempimas dėl dilimo, sukeliantis dujų paskirstymo fazių poslinkį. Tai daro poveikį dujų išmetimo ir variklio eigos charakteristikoms. Didėjant dujų paskirstymo fazių poslinkiui, kyla sunkių variklio gedimų rizika. Grandinės ištempimas atsiranda jos jungtyse ir nulemia sumontuotos pavaros grandinės eksploatacijos trukmę.

Grandinės narelį sudaro vidinis ir išorinis elementai, pvz., įvorinės grandinės atveju tai bus ašelė ir įvorė. Dilimas atsiranda dėl šių dviejų komponentų tarpusavio mechaninės sąveikos, veikiant apkrovai. Tyrimų metu buvo nustatytas įprastinis 0,5 % grandinės ištempimas, išmatuotas po 250 000 km ridos. Kai grandinė išsitempia 1 % ir daugiau, jau nebeužtikrinamas patikimas variklio darbas, todėl ją būtina pakeisti. Priešlaikiniam pavaros grandinės dilimo užkirtimui originalių atsarginių dalių tiekėja bendrovė IWIS sukūrė TRITAN® technologiją grandinės ašelių dengimui. Dėl šios technologijos užtikrinamas grandinės darbas be techninės priežiūros, net ir esant apkrovoms.

Yra 3 skirstymo grandinių tipai vorin

Ritinin

grandin s

Plieno juosta Štampavimas Apkirpimas Tikslus lakštinis štampavimas Terminis apdirbimas

grandin s

Plieno juosta Susukimas Kalibravimas

Krumplin s grandin s

Kirpimas reikiamu ilgiu Fasoninis šlifavimas

Šlifavimas Šratasrautis sukietinimas

Terminis apdirbimas Galutinis šlifavimas

montavimas

Montavimas Kniedijimas

TRITAN® danga

50

IC AKTUALIJOS

Dengimas atliekamas fizinio išgarinimo dujinėje aplinkoje principu (PVD). Ašelės didelio vakuumo aplinkoje apšaudomos jonais, kad būtų suardytas medžiagos paviršinis sluoksnis. Pageidaujamas chromo nitrido sluoksnis padengiamas dujinės reakcijos metu. Šis specifinis procesas užtikrina padidintą atsparumą agresyvaus alyvos-anglies-degalų mišinio poveikiui. Ne mažiau kaip 50 % padidėja atsparumas dilimui, palyginti su kitais dengimo metodais. Papildomai 20 % sumažinama trintis, dėl to sumažėja CO2 išmetimas. Atsparumo dilimui padidėjimo ir trinties sumažinimo duomenys buvo įrodyti specialiu IWIS bandymų stendu. Jūs galite pasitikėti originalių atsarginių dalių gamintojų kokybę atitinkančiomis atsarginėmis dalimis iš „Febi Bilstein“. Visą lengvųjų automobilių atsarginių dalių asortimentą galite rasti šiuo adresu partsfinder.bilsteingroup.com


Naujovės atsarginių dalių rinkoje:

„Febi Bilstein“ pristato skirstymo grandines su TRITAN® danga Šiuolaikiniuose varikliuose iš skirstymo pavaros grandinių reikalaujama maksimalios galios. Atsarginių dalių rinkoje tik vienintelis tiekėjas - „Febi Bilstein“ - siūlo skirstymo pavaros grandines su TRITAN® danga! IWIS gamyklos naudojamas patentuotas grandinės ritinėlių padengimo procesas užtikrina priežiūros nereikalaujantį skirstymo pavaros grandinės darbą dabar ir ateities variklių kartoms.

TRITAN® dangos privalumai: •

Mažiausiai 50 % mažesnis dilimas, palyginti su įprastiniais dangų padengimo procesais;

Pasipriešinimas agresyviems alyvos-anglies-degalų mišiniams variklio viduje;

Mažesnis CO2 išmetimas dėl sumažintos trinties.

Visą „Febi Bilstein“ skirstymo pavaros grandinių asortimentą rasite adresu: www.febi-parts.com

„Febi“ yra „Bilstein“ grupės prekės ženklas


AU TO S E RV I SU I

RUDENINĖ ŠVARA! Labai svarbu naudoti tinkamai – rodykle nurodoma filtro montavimo kryptis. Paviršiaus efektas – filtro, kuriame yra 200 gramų aktyvintosios anglies, valomasis plotas prilygsta 100 futbolo aikščių.

Jei autoservise paklaustumėte, kada geriausia keisti oro filtrą, labiausiai tikėtinas atsakymas – pavasarį. Filtras turi labai daug įtakos efektyviam šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemos veikimui vasarą. Vis dėlto dažniausiai neįvertinama, kad karštuoju metų laiku, kai yra sausa, ore sklando ypač daug žiedadulkių ir teršalų. Jie gerai įsitvirtina filtre, o pasekmes akivaizdžiai pastebime tik žiemą: langus padengiančios rasos ir šerkšno nebeįmanoma pašalinti ventiliatoriumi, sumažėja šildymo efektyvumas ir išauga oro užterštumas, nuo kurio atsiranda blogas kvapas. Šios problemos ypač nemalonios šaltuoju metų laiku, kai langai beveik neatidaromi. Daug vairuotojų ne tik neįsivaizduoja, kada geriausia keisti filtrą, bet ir nežino, kokios būna pasekmės, jei filtras ilgai nekeičiamas. Šiek tiek informacijos, padėsiančios pagrįsti minėtus teiginius.

FILTRO NAUDA Jei kelionė trunka valandą, pro lengvojo automobilio saloną prateka iki 100 000 litrų oro. Komerciniuose automobiliuose šis skaičius gali siekti 540 000 litrų. Ore, kuris siurbiamas iš lauko, yra žiedadulkių, dulkių, suodžių, dūmų, dylančių padangų ir stabdžių sistemos dalelių, ozono, dujų ir benzeno bei sieros junginių. Didžiausią pavojų sveikatai kelia smulkiosios dalelės, nes jos įsiskverbia giliai į plaučius ir gali sukelti uždegimą, įvairių rūšių alergijas ir net vėžinius susirgimus. Salono filtrai neleidžia šiems kenksmingiems teršalams patekti į saloną, todėl ekipažas kvėpuoja švariu oru,

52

IC AKTUALIJOS

Kodėl dabar yra puikus metas keisti salono oro filtrą ir kodėl jį reikia keisti periodiškai?

nerasoja langai. Taip tausojama važiuojančiųjų sveikata, vairuotojui lengviau susikaupti ir mėgautis geresne savijauta. Filtrai įrengiami prieš šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemą, todėl jie ir ją apsaugo nuo užterštame ore esančių nešvarumų.

EFEKTYVAUS FILTRAVIMO SĄLYGOS Oras valomas veiksmingai, jei tenkinamos trys sąlygos: filtro elementas tiksliai atitinka korpusą, naudojama ypač kokybiška filtravimo medžiaga su vienodomis stabiliomis klostėmis ir filtras užterštas nežymiai. Pirmosios dvi sąlygos patenkinamos naudojant „Knecht“ filtrus. Periodinis filtrų keitimas yra būtinas, net jei jie būna užteršti nesmarkiai. Priežastys: „„ Iš oro surinkti nešvarumai yra puiki terpė daugintis pelėsiui ir bakterijoms. Šio proceso pasekmės – nemalonūs kvapai ir pavojus sveikatai. „„ Pro užkimštą filtrą įsiurbiama labai mažai oro arba jo visai nepavyksta įsiurbti. Pasekmės, nuo kurių kenčia ekipažas: teršalų koncentracija yra šešis kartus didesnė už koncentraciją pakelėje. Poveikis šildymo ir vėsinimo sistemai – mažėjantis efektyvumas, galintis baigtis gedimu, nes nešvarumų dalelės, kurių nepavyksta sulaikyti, kaupiasi ant šilumokaičio ir garintuvo. „„ Didėjant filtro užterštumui, auga jo pasipriešinimas oro srautui. Pasekmės – rasojantys langai ir didėjanti ventiliatoriaus variklio apkrova, galinti baigtis gedimu dėl perkaitimo.

METAS KEISTI! „Knecht“ salono oro filtrai techniškai suprojektuoti taip, kad atitiktų automobilių gamintojų nurodomą keitimo periodiškumą, kuris kartais gali siekti 12 mėnesių. Vis dėlto, atsižvelgiant į minėtas priežastis, paprastai rekomenduojama keisti filtrą bent kartą per metus arba nuvažiavus ne daugiau kaip 15 000 km. Kad klientai įsitikintų filtro keitimo būtinumu, parodykite jiems senąjį filtrą. Kai jie išvys, kas surenkama ant filtro, neraginami atvažiuos vos suėjus kito keitimo terminui.

DAUGIAU ANGLIES, DIDESNIS EFEKTYVUMAS Gaminami paprastieji dalelių filtrai (LA), sulaikantys kietąsias medžiagas, pavyzdžiui, žiedadulkes arba smulkiąsias daleles, arba veiksmingi trisluoksniai kombinuotieji filtrai su aktyvintosios anglies sluoksniu (LAK), sugeriančiu kvapus ir dujines medžiagas, pavyzdžiui, azoto oksidus, benzino garus ir ozoną.

NUO STAMBIŲ IKI SMULKIŲ Filtrų medžiaga sudaryta taip, kad pirmiausia būtų surenkamos stambesnės dalelės, o po to – smulkesnės. Dėl to labai svarbu įdėti filtrą tinkama kryptimi, kad jis optimaliai sulaikytų nešvarumus. Išsamūs montavimo nurodymai pateikiami perlenkiamos kartoninės pakuotės viduje arba interneto svetainėje www.mahle-aftermarket.com.


VISIŠKA NAUJOVĖ!

JUNTAMAI SULAIKO KVAPUS.

ATĖJO LAIKAS PERMAINOMS. BŪKITE SVEIKI IR JAUSKITĖS PUIKIAI.

CareMetix

®

S5 plataus diapazono technologijos salono filtras

Apsaugo nuo kvapų dar iki jiems atsirandant

Saugo nuo žiedadulkių

Saugo nuo suodžių ir smulkių dulkių

Saugo nuo pelėsių

Rekomenduojamas keitimo intervalas: kas 15 000 km arba ne rečiau nei kartą per metus. Naujoviškos S5 plataus diapazono technologijos struktūra: Veiksmingo dalelių filtro sluoksnis Molekulinis sluoksnis Techninis aktyviosios anglies sluoksnis

Saugo nuo bakterijų

www.caremetix.mahle.com

Biofunkcinis sluoksnis su aktyviąja anglimi Apsauginis sluoksnis


T I E KĖ J A I

Pasitikėjimas glūdi viduje

Techninė informacija Degalų ekonomija Vis didėjantys teisiniai aplinkos apsaugos reikalavimai pastaraisiais metais į automobilių technologijų sritį atnešė daug pokyčių. Griežtesni reglamentai verčia gamintojus nuolat gerinti savo automobilių degalų ekonomiją, siekti mažesnio kenksmingų išmetamųjų medžiagų kiekio ir mažinti alyvos atliekų kiekį. Vienas iš būdų sumažinti variklio degalų sąnaudas – tinkamai parinkti variklio alyvą. Mažos klampos alyvos su aukšto veiksmingumo priedais gerokai sumažina variklio komponentų trintį, todėl jos geriausiai tinka mažinti degalų sąnaudoms. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl daugelis gamintojų savo naujesniuose automobiliuose rekomenduoja naudoti sintetines 5W-30, 5W-20, 0W-30 ar net 0W-20 variklio alyvas. Šis

Mažesnė klampa

pavyzdys taip pat atskleidžia, kaip skirtingi gamintojų reikalavimai lėmė tokios pačios

1 pav. Variklio alyvų klampos mažėjimo seka

klampos produktų įvairovę. Nors dedame visas pastangas šioms specifikacijoms sujungti, tačiau pasiekti, kad vienas nebrangus produktas atitiktų visų gamintojų reikalavimus, praktiškai yra neįmanoma.

„Renault“

„Mazda“, „Land Rover“, „Jaguar“

„Citroen“, „Peugeot“

„Audi“, „Seat“, „Skoda“, „VW“

„BMW“, „Opel“, „GM „MercedesVauxhall“ Benz“

„Ford“

„Ford“

„Volvo“

„Toyota“, „Subaru“

Naujausi produktai Nors siekiant geresnės degalų ekonomijos kol kas populiariausia yra 5W-30 markės alyva, automobilių gamintojai nori dar labiau sumažinti degalų sąnaudas naudodami skystesnes alyvas. Dėl to, kuriant naujas formules, pirmenybė teikiama 0W-30, 5W-20 ir 0W-20 klampos alyvai. „Comma“ neseniai išleido „Eco-P 0W-30“ (naujausiems benzininiams ir dyzeliniams PSA varikliams), „Eco-FE 0W-30“ (naujiesiems 1,5, 1,6 ir 2,0 litro „Ford“ varikliams „TDCi DuraTorq“) ir „Eco-V 0W-20“ (naujausiems „Volvo“ varikliams su VEA („Volvo“ variklių architektūra) jėgos pavara „Drive-E“). Šių alyvų sudėtys atitinka naujausius ir aukščiausius automobilių gamintojų reikalavimus.

„Citroen“, „Peugeot“

„Ford“

„Volvo“

Kaip sužinoti, kurį produktą naudoti vienam ar kitam automobiliui? Produktus rekomenduoti saugiausia naudojant vieną iš „Comma“ naudojimo paskirties priemonių. Interneto svetainėje www.CommaOil.com rekomenduojami produktai beveik kiekviename automobilyje 100 % tinka naudoti vietoj variklio alyvos ir antifrizo ar aušinimo skysčio, kurį savo automobiliams, Europoje pagamintiems per daugiau kaip 30 metų, rekomendavo atitinkamas gamintojas. Be to, nurodoma kiekvienos sistemos talpa ir rekomenduojamas techninės priežiūros periodiškumas. Jei prireiktų, informacijos yra ir apie stabdžių skystį, pavarų dėžės alyvą ir vairo stiprintuvo skystį. Čia taip pat pateikiama rekomendacijų stabdžių, transmisijos ar vairo stiprintuvo skysčio pasirinkimui.

www.CommaOil.com 54

IC AKTUALIJOS


Pasitikėjimas glūdi viduje

BRA2127

Nauja variklių alyvos era


T I E KĖ J A I

„CRC“ VALYMO PRIEMONĖS Valymo priemonės turi greitai, efektyviai ir nepažeisdamos paviršiaus pašalinti nešvarumus. Siekdama geriausiai atitikti šiuos reikalavimus, įmonė CRC siūlo platų valymo priemonių pasirinkimą. Tai ir stiprūs mechaninių dalių valikliai tirpiklių pagrindu, ir švelnesnės priemonės, skirtos elektronikai. Dažniausiai mechanikai naudoja preparatą „CRC Brakleen“, skirtą stabdžių sistemų valymui. Jis pasižymi dideliu alyvos, stabdžių skysčio, tepa-

lo ir kelio nešvarumų šalinimo efektyvumu. Diskų ir trinkelių paviršiai, nuo kurių pašalinti riebalai, pasižymi daug geresniais darbo parametrais. Bendram mechaninių dalių valymui rekomenduojame naudoti priemonę „CRC Quickleen“, pasižyminčią dideliu valymo efektyvumu, kurį užtikrina stipri aerozolio tipo produkto su „gesintuvo“ tipo antgaliu srovė. Dažna mechanikų darbo problema yra degėsių ir suanglėjusių medžiagų pašalinimas. Šią problemą gali išspręsti stiprus tirpiklio pagrindo valiklis „CRC Carburettor Cleaner“, kuris taip pat efektyviai išvalo EGR vož-

56

IC AKTUALIJOS

tuvus. Išmontuojant kartais susiduriama su taip stipriai prie paviršiaus prikepusiais tarpikliais, kad norint juos pašalinti reikia naudoti įrankius, kurie gali subraižyti paviršių. Siekiant išvengti subraižymo, rekomenduojame naudoti produktus „CRC Gasket Remover“ arba „CRC Super Gasket Remover“ (greitai džiūstantis). Tai stiprūs valikliai tirpiklių pagrindu, ypač veiksmingi šalinant lakus, dažus, hermetikus ir klijus. Galima naudoti tik ant metalinių paviršių, kadangi agresyviai veikia daugumą plastikų. Tiems, kurie rūpinasi automobilio estetika ne tik iš išorės, bet ir kiekvieną dieną nematomose vietose, rekomenduojame naudoti variklių plovimo priemonę „CRC MotorClean“. Papildomas variklio valymo efektas – geresnis jo aušinimas ir efektyvesnis darbas. Aukšta oro temperatūra verčia vairuotojus dažnai naudoti oro kondicionierių, kuris po ilgesnio nenaudojimo gali nustebinti nemaloniu kvapu. Norint išspręsti šią problemą, rekomenduojame naudoti oro kondicionierių valymo priemones. Tam skirti du produktai:„CRC Airco Cleaner“ ir„CRC Airco Kleen“. „CRC Airco Cleaner“ naudojimui reikia išmontuoti salono oro filtrą ir, naudojant prie aerozolio pridėtą ilgą vamzdelį, įpurkšti putas į garintuvą. „CRC Airco Kleen“ naudoti paprasčiau: pakanka padėti skardinę ant grindų automobilio salone ir paspausti mygtuką. Miglos būsenos produktas yra paskirstomas visoje oro kondicionavimo sistemoje, veikiančioje uždaroje grandinėje. Šiuolaikinių automobilių elektronika yra vis sudėtingesnė ir, deja, vis jautresnė nepalankioms darbo sąlygoms, kurios sukelia jos gedimus. CRC siūlo produktus, skirtus elektronikos priežiūrai ir geros būklės išlaikymui. Purvinus ir riebius kontaktus bei elektroninius komponentus galima išvalyti valikliais „CRC Precision Cleaner“ ir „CRC Electronic Cleaner“, kurie nesugadina subtilaus pagrindo ir nepasižymi agresyviu poveikiu jautriems elektroniniams komponentams. Surūdijusius kontaktus efektyviai išvalys priemonė „CRC Oxide Clean“. Išvalius juos reikia apsaugoti nuo korozijos preparatu„CRC Contact Protect“. Produktą„CRC Air Sensor Cleaner“ rekomenduojame naudoti oro srauto matuoklių valymui, jeigu dėl nedidelių užteršimų jie pateikia klaidingus rezultatus, neigiamai veikiančius variklio darbą. Jei sunkiai pasiekiamose vietose susikaupė dulkės ir kiti sausi nešvarumai, juos efektyviai pašalins „suspaustas oras“, t. y. „CRC Dust Off“, kurio stipri sausų inertinių dujų srovė prapūs nešvarumus ir apsaugos nuo gedimų. Vairuotojas rūpinasi automobilio išorės ir vidaus švara, o mechanikas turi pasirūpinti mechaninių ir elektroninių komponentų švara – čia jam padės CRC produktai.


TIEKĖ JA I

„CRC INDUSTRIES EUROPE“ PRISTATO

„AUTOMOTIVE PROFESSIONAL“ Kiekvienam darbo etapui!

„CRC Industries“ pristato„Automotive PROfessional“: naujas dizainas ir išplėstas ankstesnių CRC automobilių priežiūros produktų asortimentas. „Automotive PRO“ pristatymas yra strateginis žingsnis, siekiant į specializuotą automobilių priežiūros rinkos segmentą įvesti aukštos kokybės produktus. „CRC Industries“ siūlo produktų kiekvienam darbo etapui. Penkias funkcines produktų grupes lengva atskirti pagal spalvą. Unikalaus dizaino piktograma balionėlio priekyje aiškiai nurodo produkto paskirtį. Penkios produktų grupės: • Valikliai, • Tepimo produktai, • Antikorozinės priemonės, • Priedai, • Specialieji produktai. Automobilių priežiūros produktų serija yra lengvai atpažįstama. Dizainas su raudonu vingiu, paskirties piktograma ir CRC logotipu užtikrina aukštą kokybę.

Kur įmanoma, „CRC Industries“ naudoja 500 ml talpos neutraliuoju CO2 užpildytus aerozolio balionėlius. Jiems būdingos dvi klientams naudingos savybės: maždaug 35 % daugiau aktyviojo produkto, palyginti su propanu / butanu užpildytais aerozolio balionėliais, ir mažiau atliekų. Abi naudingosios savybės užtikrina mažesnę vieno produkto mililitro kainą. Produkcijos asortimentas papildytas 1 l talpos automobilio sistemų priedais. Seriją sudaro 8 produktai, specialiai sukurti dideliems dyzeliniams varikliams, pavyzdžiui, autobusų ar sunkvežimių. Į seriją įeina degalų sistemos valikliai, priedai ir antikorozinės priemonės. „CRC Industries Europe“ taip pat didžiuojasi pristatydama „GDI Valve Cleaner“. Unikalus Europos rinkoje produktas „CRC GDI Valve Cleaner“ nuvalo benzininių variklių su tiesioginio

įpurškimo sistema oro įsiurbimo vožtuvus jų neišmontavus! Siūlomos priemonės: • Automobilių priežiūros produktų katalogas profesionalams, • „Automotive PRO“ kampanija – kiekvienam darbo etapui, • Animuoti „Automotive PRO“ filmukai, • „Auto PRO“ plakatas.

Apie„CRC Industries Europe“ „CRC Industries“ visame pasaulyje tiekia profesionalams skirtus cheminius produktus pramonės, automobilių, jūrų technikos, aviacijos ir elektronikos pramonės įmonėms. „CRC Industries“ mi-

sija – patenkinti klientų poreikį bendrosios techninės priežiūros aukštos kokybės cheminiams produktams. Stengdamiesi patenkinti klientų poreikius pelnėme šios pramonės šakos lyderio

vardą ir pasiekėme tokį pelningumo ir plėtros lygį, kuris konkurencingoje rinkoje leidžia žengti pirmose gretose.

IC AKTUALIJOS

57


T I E KĖ J A I

ELEKTRINIAMS„BOSCH“ DEGALŲ SIURBLIAMS – 50 METŲ 1967–2017 m. Nuo elektrinių benzino siurblių iki bake montuojamų blokų su įdiegtais degalų tiekimo moduliais NUO BENZINO SIURBLIŲ IKI BAKE MONTUOJAMŲ BLOKŲ Pirmieji elektriniai benzino siurbliai būdavo įrengiami atokiau nuo degalų bako. Jais degalai patikimai tiekiami į įpurškimo sistemą, kurioje pagamintas degalų ir oro mišinys per daugiataškę įpurškimo sistemą įpurškiamas į cilindrų galvą. Šiuolaikiniai degalų tiekimo blokai įrengiami tiesiog bake, nes susideda iš degalų filtro, čiurkšlinio siurblio, slėgio reguliatoriaus ir degalų lygio jutiklio.

50 metų patirties 1967 metais „Bosch“ į rinką išleido pirmąjį elektrinį degalų siurblį. Dėl to 2017 metais jam, kaip ir vienai iš elektroninių įpurškimo sistemų „Jetronic“, sukanka 50 metų.

1967 M. – ELEKTRONINĖ ĮPURŠKIMO SISTEMA „JETRONIC“ 1959 metais „Bosch“ pradėjo projektuoti elektroninę benzino įpurškimo sistemą lengviesiems automobiliams. 1967 metais rinkoje buvo pristatyta elektroninė, pagal slėgį valdoma daugiataškė benzino įpurškimo sistema, skirta keturtakčiams benzininiams varikliams. Tuo metu ji buvo pirmoji pasaulyje tokio tipo sistema, leidžiama masinės gamybos būdu. Elektrinis „Bosch“ degalų siurblys buvo vienu iš svarbiausių jos komponentų. „Volkswagen“ 1 600 LE ir TLE (3 tipo) buvo pirmuoju serijiniu automobiliu, kuriame įdiegta„D-Jetronic“. Degalų įpurškimo sistema pagerino variklio darbines charakteristikas, todėl daugiausia naudos iš to buvo, žinoma, lenktyniniams ir sportiniams automobiliams. Vis dėlto septintojo dešimtmečio viduryje pradėjo augti ir žmonių sąmoningumas

58

IC AKTUALIJOS

aplinkos apsaugos klausimais. Taip pat tapo akivaizdu, kad artėja energetikos krizė. Dėl to vis svarbesni buvo degalų sąnaudų ir išmetamų teršalų mažinimo tikslai. „Bosch“ sistema „Jetronic“ ir ją pakeitusios benzino įpurškimo sistemos ėmė dominuoti rinkoje, iš kurios buvo visiškai išstumtos karbiuratorinės įpurškimo sistemos. Netrukus elektrinius degalų siurblius imta naudoti ne tik benzino, bet ir dyzelino įpurškimo sistemose. Benzino įpurškimo sistemos, valdomos elektroniniais įtaisais, todėl atsirado galimybė naudoti trikrypčius katalizinius keitiklius, padėjusius įgyvendinti net griežčiausius aplinkos apsaugos reikalavimus. Šiandien įpurškimo sistemos jau yra neatsiejama šiuolaikiškų automobilių dalimi.

Elektriniai „Bosch“ degalų siurbliai – didelis efektyvumas, patikimumas ir ilga eksploatavimo trukmė › Platus aukštos „Bosch“ kokybės gaminių asortimentas, kurį sudaro daugiau kaip 450 montuojamų bake blokų, 60 komplektinių sistemų ir 120 degalų siurblių › Kruopštus tiksliai tinkančių komponentų ir rinkinių montavimas › Aukšta kokybė ir patikimumas, kuris užtikrinamas atliekant seriją bandymų nepalankiomis sąlygomis ir sunkių gatavo gaminio bandymų › Nepertraukiamas degalų siurblių tobulinimas siekiant mažinti jų matmenis, didinti patvarumą, galią ir efektyvumą

Elektriniai „Bosch“ degalų siurbliai | 1967–2017 m.


Varomoji jėga –

TECHNOLOGINĖS ŽINIOS

Automobilių gamintojų naudojamų dalių gamybos kompetencija, kurią turi „Bosch“ Automobilių gamintojų naudojamas dalis tiekiame visame pasaulyje, todėl turime unikalių ir visapusių technologinių žinių apie įvairius gaminius ir sistemas. Automobilių servisai iš plataus mūsų produkcijos asortimento gali rinktis automobilių gamintojų naudojamas atsargines dalis arba jų kokybę atitinkančias atsargines dalis. Taip užtikrinamas ne tik ypač patikimas automobilių remontas, bet ir didžiausias klientų pasitenkinimas. bosch-workshop-world.com

Mus „veža“ tai, kuo važiuojate jūs


T I E KĖ J A I

TOBULUMO SIEKIS AISIN automobilių dalys ir sistemos Įmonių grupė „Aisin“ yra diversifikuotas pasaulinis konglomeratas, turintis ypatingą patirtį medžiagų apdorojimo, tiksliosios mechanikos ir gamybos technologijų srityse. Nors pagrindinė veikla yra automobilių dalių ir sistemų projektavimas bei gamyba, įmonių grupė taip pat gamina buitinius prietaisus, pvz., kuro elementus ir kitus gaminius, susijusius su energijos, gyvenimo būdo ir sveikatingumo sektoriais. Vadovaudamasi įkūrėjo pasižadėjimu „pirmiausia kokybė“, „Aisin“ užėmė tvirtą pasaulinio aukščiausios kokybės automobilių dalių ir sistemų tiekėjo transporto priemonių gamintojams poziciją. „Aisin“ yra ne tik „Toyota“, kuri įsigijo 30 % šios grupės akcijų, bet ir „Volkswagen Group“, BMW, „Volvo“, „General Motors“, „PSA Group“, „Renault-Nissan“, „Mitsubishi“, „Honda“, „Suzuki“ ir „Changan Group“ pagrindiniu tiekėju.

Sankabos sistema

Transmisijos sistema Stabdžių sistema

Aušinimo sistema Kėbulo dalys

Variklio sistema

„AISIN SEIKI“ ĮMONIŲ GRUPĖ Japonijoje įsikūrusi „Aisin“ jau daugiau nei 70 metų apdoroja medžiagas ir gamina didelio tikslumo reikalaujančius gaminius. Kaip orlaivių dalių gamintojas įkurta įmonė dabar patenka į „Fortune Global 500“ įmonių sąrašą ir turi daugiau nei 190 filialų visame pasaulyje. „Aisin“ grupė yra į pirmąjį dešimtuką patenkančiu patikimu automobilių komplektuojamosios įrangos gamintojų ir atsarginių dalių pramonės atstovų tiekėju, kurio 2016 finansiniais metais apskaitytos pardavimo grynosios pajamos sudarė 30,8 mlrd. USD.

60

IC AKTUALIJOS

VAŽIAVIMAS, SUKIMASIS, SUSTOJIMAS... „Aisin“ automobiliams skirtų gaminių asortimentas toks platus, kad apima svarbiausias automobilių funkcijas – važiavimą, sukimąsi ir stabdymą, o taip pat ir tokius komponentus, kaip transmisija, sankaba, stabdžiai, važiuoklė, variklio ir aušinimo sistemos bei kėbulo dalys. Grupė stengiasi numatyti klientų poreikius ir pastaraisiais metais investavo daug lėšų, kad įvykdytų besikeičiančius automobilių pramonės reikalavimus. Pasitelkdama turimą įvairių metalų ir apdorojimo technologijų kompetenciją, dabar „Aisin“ gamina lengvesnes transporto priemonių dalis, įskaitant lietines variklių ir susijusių sričių dalis, ir taip padeda automobilių gamintojams atitikti mažesnių degalų sąnaudų ir mažesnės teršalų emisijos standartus.


AISIN šeima nuolat auga. Kartu auga ir Jūsų galimybės.

Pastaruosius kelerius metus AISIN plėtojo savo pagrindinę sankabos gaminių seriją, o taip pat ir kitų prekių asortimentą. Šį tobulėjimą lydi technologijų pažanga ir didesni gamybos pajėgumai. AISIN grupė dirba siekdama peržengti gaminių kategorijų ribas. AISIN, būdama pasaulinė lydere originalios įrangos srityje, privalėjo teikti daugiau įvairių paslaugų po prekių pardavimo. Mūsų gaminių serijų plėtra ir jų suderinamumas pagrįstas tomis pačiomis kokybės ir aptarnavimo vertybėmis, kuriomis remiamės tiekdami originalią įrangą stambiausiems automobilių gamintojams. AISIN gaminiai – tai saugumas, efektyvumas, dizainas ir komfortas. Daugiau informacijos apie AISIN šeimą rasite: › AISIN svetainėje, skirtoje Europoje http://www.be.aisin-europe.com › AISIN elektroniniame kataloge http://www.aisincatalogue.com

Sankabos sistema Aušinimo sistema Variklio sistema Stabdžių sistema Pavarų sistema Kėbulo dalys NAUJIENA

TOBULUMO SIEKIS


T I E KĖ J A I

SUSIPAŽINKITE SU SVARBIAUSIAIS FAKTAIS, ĮRODANČIAIS AUKŠTĄ„FILTRON“ ORO FILTRŲ KOKYBĘ FILTRON - tai dažniausiai Centrinėje ir Rytų Europoje pasirenkamas filtrų prekės ženklas. Aukštą šių filtrų kokybę patvirtina šimtų tūkstančių Europos mechanikų ilgalaikis pasitikėjimas, taip pat ir daugelis faktų apie aukščiausius ir nepaprastai preciziškus FILTRON filtrų gamybos standartus. PATVIRTINTOS KOMPETENCIJOS FILTRON filtrai gaminami tose pačiose novatoriškose gamybos linijose, kuriose gaminama dešimtys filtrų modelių, kaip originali įranga įrengiamų „Volkswagen“, „Škoda“, „Peugeot“ ar „Mercedes-Benz“ automobiliuose (visą sąrašą sudaro daugiau nei 20 prekės ženklų). „Mūsų įmonė bendradarbiauja su didžiausiomis automobilių kompanijomis, kurioms projektuojame ir gaminame filtrus, įrengiamus visiškai naujuose automobiliuose. Todėl mūsų naudojamos technologijos ir gamybos procesai turi atitikti nepaprastai išsamius ir griežtus reikalavimus. Mūsų kompetencijos filtrų gamybos srityje tiesiogiai siejasi su automobilių dirbtuvėms ir parduotuvėms siūlomų FILTRON filtrų kokybe“, – paaiškina Tomasz Grabias,„MANN+HUMMEL FT Poland“ pardavimų ir rinkodaros pirmininko pavaduotojas.

PRECIZIŠKUMAS KIEKVIENAME GAMYBOS ETAPE FILTRON filtrų fabrikuose pagaminama daugiau nei 90 mln. filtrų per metus. Tokio didelio masto produkcijos aukštos kokybės išlaikymas pasiekiamas dėl automatizuotų ir technologiškai pažangių gamybos linijų ir aukščiausios kokybės medžiagų. „Visuose mūsų fabrikuose gaminamuose FILTRON filtruose, kaip ir originaliuose filtruose, naudojamos specializuotų Vokietijos, JAV, Pietų Korėjos, Italijos ir Suomijos gamintojų tiekiamos filtravimo terpės. Visos medžiagos, pusgaminiai bei paruošti filtrai kruopščiai tikrinami laboratorijoje, naudojant specializuotas matavimo priemones“, – pasakoja Tomasz Ster-

nal, „MANN+HUMMEL FT Poland“ mokslinių tyrimų ir plėtros vadovas. Kalbant apie oro filtrus, vienas iš pagaminto produkto kokybės standartų – tai „Volkswagen“ kompanijos sukurtas standartas TL848. FILTRON oro filtrai patenkina ne tik daugelį nurodytų minėto standarto parametrų, bet ir daug kitų reikalavimų. Svarbiausi iš jų: Pagaminto iš unikalaus poliuretano mišinio tarpiklio kompresija ir atsparumas ilgalaikei deformacijai. Šie reikalavimai užtikrina pageidaujamą filtro sandarumą įvairiomis ekstremaliomis eksploatavimo sąlygomis. FILTRON oro filtrų tarpikliai teigiamai išlaiko 500 valandų tamprumo testus ir 96 valandų kompresijos testus itin aukštose temperatūrose. Matmenų stabilumas ir mechaninis atsparumas. Šie parametrai tikrinami daugelį (net iki 1000) valandų trunkančiais testais. Filtravimo terpės atsparumas ugnies plitimui. Visi FILTRON oro filtrai turi filtravimo terpes, kurios pagal F1 arba S1 degumo klasę nepalaiko degimo ir gali apsaugoti keleivius nuo

Jau daugiau nei 35 metai preciziškai projektuojame, tiriame ir gaminame variklinių transporto priemonių filtrus. Mūsų preciziškumas siejasi su kokybe, kuria jau ilgus metus pasitiki šimtai tūkstančių Europos mechanikų. FILTRON – TOTAL PRECISION

62

IC AKTUALIJOS

transporto priemonės gaisro, kai į oro tiekimo sistemą įsiurbiama cigaretės nuorūka. Apie tai, kaip svarbu, kad oro filtrai nepalaikytų degimo, liudija tragiška 1999 metais Monblano tunelyje įvykusi Belgijos sunkvežimio avarija. Iš sunkvežimio priekyje važiuojančio automobilio buvo išmesta cigaretė, kuri tapo pagrindine filtro, o po to viso automobilio užsidegimo priežastimi. Gaisras nusinešė 39 žmonių gyvybes. Klosčių paskirstymo stabilumas, kuris paveikia atitinkamų duomenų nuskaitymą iš už filtro įdėto oro masės matuoklio. Tai lemia tinkamą oro ir kuro santykio degimo kameroje išlaikymą. FILTRON oro filtro klostės stabilizuojamos specialiais įspaudais, kurie apsaugo nuo sluoksnių susiklijavimo. Labai didelis filtravimo efektyvumas, kuris priklauso nuo aukštos individualiai pritaikytų konkrečiam panaudojimui filtravimo terpių kokybės. Šios terpės pasižymi tinkamu oro pralaidumu ir atsparumu vandeniui ir drėgmei.


Kokybė, vertinama didžiausių automobilių kompanijų pasaulyje

KODĖL VERTA RINKTIS

FILTRUS?

Mes tiekiame filtrus pirmajam įdiegimui daugiau nei 100 didžiausių automobilių gamintojų transporto priemonių, tokių kaip: „Mercedes-Benz“, „Volkswagen“, „Jaguar“, „Rolls-Royce“, „Aston Martin“ ar „Tesla“. Tose pačiose gamybos linijose gaminame ne tik įrengiamus visiškai naujuose automobiliuose filtrus, bet ir filtrus, kuriuos pristatome į parduotuves ar automobilių remonto dirbtuves. Mes esame visų su automobiliais susijusių filtrų rūšių gamintojas. Mūsų 2700 tipų filtrų asortimentas padengia 97% Europos automobilių rinkos. Mūsų filtrų kokybė yra patvirtinta laboratoriniais tyrimais. Savo modernioje laboratorijoje kontroliuojame gamybos medžiagų kokybę ir patikriname mūsų produktų veiksmingumą ir patvarumą. Mūsų atliekami tyrimai atitinka tarptautinius standartus. 2016 metais, mes prisijungėme prie MANN+HUMMEL grupės ir kartu kuriame vieną iš didžiausių pasaulio bendrovių, besispecializuojančių filtravimo technologijoje.


T I E KĖ J A I

Matas Šalčiukas

DUSLINTUVŲ REMONTUI – DIDESNIS DĖMESYS Prieš vykdami į techninės apžiūros stotį, vairuotojai turi pasirūpinti, kad automobilis būtų techniškai tvarkingas, o pro akis neturėtų būti praleistas ir duslintuvas. Tai ypač aktualu turintiems automobilius, kurie Lietuvoje registruoti nuo 2013 m. pavasario. Neseniai skirtinguose techninės apžiūros centruose apsilankę keli vairuotojai teigė pastebėję, kad kontrolieriai ėmėsi griežčiau tikrinti duslintuvus. Jie vadovaujasi dar 2013 m. pavasarį patvirtinta išmetamųjų dujų neutralizavimo įrangos tikrinimo tvarka. Oficialiuose šaltiniuose nurodyta, kad išmetimo sistemos elementai turi atitikti gamintojo reikalavimus, jie negali būti prarūdiję, išmetamosios dujos neturi skverbtis per jungtis. Be to, tikrinant išmetimo sistemą pagal dabar galiojančius techninius reikalavimus numatytas išsamesnis transporto priemonių išmetamųjų dujų neutralizavimo (toksinių medžiagų mažinimo) įrangos (katalizatorių) tikrinimas. Jei transporto priemonės pirmosios techninės apžiūros metu nebus katalizatoriaus, nurodyto jos konstrukcijoje, tai bus vertinama kaip trūkumas.

KĄ GALIMA KEISTI? Vis dėlto kaip visi šie reikalavimai pritaikomi praktiškai? Bendrovės „Transporto studijos“ direktoriaus pavaduotojas Ramūnas Vėlavičius atkreipė dėmesį į tai, kad išmetimo sistemą sudaro išmetimo vamzdis, garso slopintuvas ir neutralizavimo įranga, o techninės apžiūros metu dėmesys skiriamas dalims, kurios negali būti keičiamos. „Trūkumas nustatomas tuo atveju, kai pakeista įrangos konstrukcija arba kai jos nėra. Tai galioja tiems automobiliams, kurie Lietuvoje pirmą kartą teikiami techninei apžiūrai nuo 2013 m. kovo 1 d. Tai reiškia, kad iki tos datos Lietuvoje registruotiems automobiliams šis reikalavimas nėra aktualus“, – aiškino specialistas. Jis pabrėžė, kad didžiausias dėmesys skiriamas išmetimo sistemos konstrukcijai – tikrinama, ar ji nėra pakeista. Dažniausiai bėdų kyla tada, kai išmetamųjų dujų neutralizavimo sistemos konstrukcija yra virinama, pjaustoma ir panašiai remontuojama. Tai galioja išimtiems katalizatoriams, suodžių filtrams. Jis taip pat paneigė sklandantį mitą, kad į techninę apžiūrą pristatytų automobilių duslintuvai negali būti suvirinti. „Tikrai negalima teigti, kad duslintuvai negali būti suvirinti. Juk ir gamykliškai jie gali būti suvirinti. Neleidžiama keisti konstrukcijos, kai pjaustomi ir virinami vamzdžiai, apvalkalai. Jeigu apžiūros metu yra nustatomas toks neleistinas įsikišimas, tuomet fiksuojamas trūkumas. Patį išmetimo vamzdį, t. y. tą dalį, kuri skirta išmetimo dujoms nukreipti už automobilio, jeigu jis yra neardomai sujungtas su katalizatoriumi, remontuoti galima. Taigi, jeigu duslintuvas trūkęs ar prakiuręs, jį tikrai galima remontuoti, ypač jeigu padidėja

triukšmo lygis. Tačiau katalizatoriaus, kuris turi savo jungtis, kuriomis yra jungiamas su kitomis išmetimo sistemos dalimis, pjaustyti, virinti ar pakeisti kita dalimi nėra leidžiama“, – sakė bendrovės „Transporto studijos“ direktoriaus pavaduotojas.

SERTIFIKATŲ KOPIJŲ PATEIKTI NEREIKIA Vairuotojams taip pat neretai kyla klausimų, kokia tvarka galioja dėl E9-103R sertifikatų, liudijančių apie sertifikuotas išmetimo sistemos dalis. Kalbėdamas apie tai, R. Vėlavičius pabrėžė, kad šis sertifikatas aktualus tik katalizatoriams. „Iš esmės nėra svarbu, ar tai yra E9, ar kitoks skaičius. Apskritime žymima didžioji E raidė rodo, kad tokia detalė yra sertifikuota pagal Jungtinių Tautų taisyklę. O prie E raidės esantis skaičius nurodo, kurioje šalyje buvo atliktas sertifikavimas. Šiuo atveju E9 nurodo Ispaniją, o skaičius 103 – kad tai atitinka Jungtinių Tautų Europos ekonomikos komisijos 103 taisyklę, kurioje išaiškintos transporto priemonėse montuojamų katalizatorių patvirtinimo nuostatos. Ši taisyklė netaikoma suodžių filtrams“, – aiškino specialistas. Jo teigimu, techninių apžiūrų kontrolieriai niekada nereikalauja pateikti tokio tipo sertifikatų kopijų, o tam yra kelios priežastys: „Visų pirma, jeigu automobilyje yra originalus katalizatorius, gali būti, kad jis neturi šių žymenų, nes už tai atsako pats automobilio gamintojas. Bet jeigu automobilis yra remontuotas ir yra pakeistas jo katalizatorius, tuomet ši detalė turi turėti žymenį. Minėtoje taisyklėje vienas iš punktų nurodo, kad „patvirtinimo ženklas turi būti nenutrinamas ir aiškiai matomas, kai atsarginis katalizinis konverteris yra montuojamas po transporto priemone. Todėl sertifikatų kopijų vairuotojams turėti nereikia, pakanka, kad šie žymenys būtų aiškiai matomi.“ R. Vėlavičius atkreipė dėmesį į tai, kad, jeigu techninės apžiūros metu bus nustatyta, jog automobilyje turi būti katalizatorius, tačiau jo vietoje yra įmontuota detalė, neturinti reikiamų žymenų, tai bus fiksuojama kaip trūkumas. „O kaip atskirti, ar tai yra katalizatorius, ar paprastas rezonatorius? Šiai detalei yra taikomi tipo patvirtinimo reikalavimai, ji turi atitikti tam tikras savybes, o jeigu bus įdėta neaiškios kilmės detalė, be laboratorinio tyrimo nebus galima pasakyti, koks yra jos veiksmingumas. Kontrolieriai neturi galimybės apžiūros metu ardyti automobilio, tad jeigu pakeista detalė nebus tinkamai pažymėta, nebus aišku, kokia tai dalis“, – sakė bendrovės „Transporto studijos“ direktoriaus pavaduotojas.

Tokiais atvejais vairuotojams, norintiems įrodyti, kad išmetimo sistema veikia tinkamai, tik neturi reikiamų žymenų, belieka vienas būdas – kreiptis į Valstybinę kelių transporto inspekciją (VKTI), kuri Lietuvoje yra atsakinga už transporto priemonių ir jų dalių sertifikavimą. Turėtų būti atlikta automobilio ekspertizė, o R. Vėlavičiaus teigimu, VKTI ekspertai dėl dokumentų patvirtinimo prireikus gali kreiptis ir į analogiškas institucijas, kitose užsienio šalyse išduodančias patvirtinimo sertifikatus.

REMONTUOTI REIKĖTŲ ATIDŽIAU Ir vairuotojams, ieškantiems patikimų meistrų, ir autoservisų specialistams jis patarė atidžiau remontuoti išmetimo sistemas: „Būtina žinoti, kad išmetimo sistemoje, kuri tęsiasi nuo variklio iki tos vietos, kur į išorę išmetamos dujos, turi būti įrengta išmetamųjų dujų neutralizavimo įranga ir jos negalima pjaustyti ar virinti – ji turi būti keičiama visa, kaip kad numato gamintojas.“ Atsižvelgiant į tai, kad ši išmetimo sistemų tikrinimo tvarka įsigaliojo ne taip seniai ir ji taikoma nuo 2013 m. pavasario Lietuvoje registruotiems automobiliams, techninių apžiūrų centrų duomenyse ši problema dar neatsispindi kaip itin opi. Remiantis 2015 m. statistika, išmetimo sistemų gedimai sudaro kelis procentus visų automobilių, atvykusių į techninę apžiūrą, gedimų, tačiau punktas „Prasta išmetimo sistemos techninė būklė“ vis dėlto yra įtrauktas į dažniausiai pasitaikančių trūkumų sąrašą.

SVARBU IR TRIUKŠMINGUMAS Vairuotojams nereikėtų pamiršti ir dar kelių priežasčių, kodėl būtina pasirūpinti tvarkinga išmetimo sistema. Viena iš jų – motorinių transporto priemonių triukšmingumas turi atitikti numatytas normas, o tai aktualu ne tik atliekant techninę apžiūrą. Važinėjantiesiems automobiliais ar motociklais, turinčiais netvarkingą išmetimo sistemą, vertėtų prisiminti, kad, pakliuvus į reidą ir nustačius, jog „stovinčios motorinės transporto priemonės su dirbančiu varikliu skleidžiamo triukšmo lygis viršija Kelių transporto priemonių variklių triukšmo ribinių dydžių ir jų nustatymo tvarkos apraše nurodytus dydžius“, už tai gali būti anuliuotas techninės apžiūros dokumentų galiojimas. Maža to, dėl netvarkingos išmetimo sistemos policijos pareigūnai gali bet kada nubausti pinigine bauda. Administracinių teisės pažeidimų kodekso 82 straipsnio 1 dalyje nurodyta, kad „transporto priemonių, kurių išmetamų teršiančių medžiagų kiekis, taip pat veikimo metu keliamas triukšmas viršija nustatytus ribinius dydžius, eksploatavimas užtraukia baudą nuo 28 iki 57 eurų“.

UAB „Inter Cars Lietuva“ asortimente galite rasti šių prekės ženklų duslintuvus:


TIEKĖ JA I

www.bosal.com

VISADA VIENU ŽINGSNIU PRIEKYJE. PRAKTIKOJE PATVIRTINTI SPRENDIMAI. Kataliziniai keitikliai. Geriau tai būtų „Bosal“. Automobilių gamintojams tiekiamų dalių gamybos kompetencija atsarginių dalių rinkoje

• Visos gamyklos yra TÜV sertifikuotos pagal automobilių gamintojams taikomus ISO / TS16949 kokybės standartus. • Atitinka Jungtinių Tautų taisykles Nr. 103. • Visų gaminių tipai patvirtinti pagal Europos direktyvą 70/220/EEB dėl atsarginių taršos mažinimo įtaisų. • Atitinka vidinės diagnostikos sistemos (OBD) standartą. • Puikių savybių naujausios kartos keraminio pagrindo medžiagos, padengtos automobilių gamintojų naudojamu gruntu. • Gaminama naujausioje automobilių gamintojų reikalavimus atitinkančioje montavimo į korpusus linijoje. • Praktikoje patvirtintos kokybiškos eksploatacinės savybės, išliekančios visą gaminio naudojimo ciklą.

Platus asortimentas iš vienų rankų

duomenys, padėsiantys užsakovams didinti pardavimo apimtis. • Pagal užsakymą kuriami sprendimai, skirti optimizuoti užsakovų verslui.

Oro švarinimo gaminiai iš „Bosal“

• Keraminis pagrindas padeda dar labiau sumažinti išmetamų kenksmingųjų medžiagų kiekį ir užtikrina ilgą išmetalų charakteristikų ilgaamžiškumo laikotarpį.

• Įvairiapusio asortimento gaminių tiekimas. • Per 1 000 katalizinių keitiklių naudojimo benzininiuose ir dyzeliniuose automobiliuose pavyzdžių. • Yra ir naujausių katalizinių keitiklių, kurių tipas patvirtintas pagal standartą „Euro 4“. • Visi kataliziniai keitikliai parduodami su specialiais montavimo rinkiniais. • Nuolatinis dėmesys gaminių asortimento plėtrai.

Keraminio pagrindo privalumai:

Aukšto lygio pagalba užsakovams

Automobilių gamintojų naudojamas gruntas

• Aiškios naudojimo instrukcijos. • Techninė informacija internete. • Speciali konsultavimo telefonu linija. • Dažnai rengiami gaminių pristatymo seminarai ir mokymo kursai. • Visapusė pagalba užsakovams įvairiais el. komercijos klausimais. • Moderniausias el. katalogas. • Per daugelį metų sukaupti rinkos tyrimų ir automobilių parko

• Tokį patį pagrindą paprastai naudoja automobilių gamintojai. • Pagrindas tūriu ir forma panašus į naudojamą automobilių gamintojų. • Didesnis OSC (sukaupto deguonies kiekis), kuris užtikrina gerokai ilgesnį išmetalų charakteristikų ilgaamžiškumo laikotarpį. • Aplinkai nekenksmingas kataliziniuose keitikliuose esančių brangiųjų metalų perdirbimo procesas eksploatavimo laikotarpiui pasibaigus. „Bosal“, gamindama atsargines dalis, taiko automobilių gamintojų naudojamą gruntavimo technologiją, kuri atsargines dalis perkančiam klientui garantuoja ilgiausią išmetalų charakteristikų ilgaamžiškumo laikotarpį. Ši gamybos praktika rodo, kad „Bosal“ pasiruošusi kurti naujausius standartus „Euro 5“ ir „Euro 6“ atitinkančius atsarginius katalizinius keitiklius, kuriems keliami dar griežtesni išmetalų charakteristikų ilgaamžiškumo laikotarpio reikalavimai.

Daugiau informacijos: www.bosal.com www.catalogue.bosal.com

IC AKTUALIJOS

65


PUIKUS PRODUKTAS 20% ŠIUOLAIKINIO INTENSYVAUS EISMO SĄLYGOMS Bendrovės „Castrol“ išleistas produktas MAGNATEC STOP-START yra variklių alyva, kuri ypač gerai apsaugo variklį intensyvaus eismo sąlygomis. Apsauga nuo žalingo dėvėjimosi nuolat stabdant ir pradedant važiuoti yra 20 % efektyvesnė*.

EISMO INTENSYVUMAS VIS DIDEJA

EFEKTYVESNĖ APSAUGA NUO ŽALINGO DĖVĖJIMOSI STABDANT IR PRADEDANT VAŽIUOTI*

„Castrol“ ir „TomTom“ atliktas tyrimas atskleidė, kad eilinis vairuotojas sustoti ir pradėti važiuoti gali iki 18 000** kartų per metus. Kas kartą važiuodami į darbą arba veždami vaikus į mokyklą turite sustoti prie šviesoforų ar laukti sankryžose. Dažnas automobilio veikimas tuščiąja eiga spūstyse yra žalingas automobilio varikliui.

KAIP VISKAS VEIKIA „Castrol“ alyvoje MAGNATEC STOP-START yra ypatingų molekulių, kurios prikibusios prie paviršiaus sudaro atsikuriantį sluoksnį. Šis sluoksnis nuolat saugo variklį: kas kartą atėjus kritiniam stabdymo ir važiavimo pradžios etapui. Net jei dalies molekulių, kovojančių su dėvėjimusi, nelieka, apsauginį sluoksnį atkuria kitos.

CRITICAL ENGINE PART

CRITICAL ENGINE PART

„CASTROL MAGNATEC STOP START“ VARIKLĮ APSAUGO IŠ KARTO, VOS JĮ PALEIDŽIATE. KAS KARTĄ, KAI JĮ PALEIDŽIATE. TAI – NE TIK ALYVA. TAI – SKYSČIŲ INŽINERIJA.

*Palyginti su riba, kuri šioje pramonės šakoje taikoma atliekant variklių bandymą OM646LA. **Tarptautinis vidurkis iš 50 miestų, „Castrol MAGNATEC STOP-START“ rodiklis.


TIEKĖ JA I

PAKAITALAI GERESNI UŽ ORIGINALIAS DALIS? Dėl konstrukcijos pakeitimų tai tapo įmanoma. Tarp mechanikų vyrauja įsitikinimas, kad pačios patikimiausios ir ilgiausiai tarnaujančios dalys yra skirtos tik naujų automobilių gamybai. Tačiau tikrovėje viskas yra kitaip. Žinomi dalių gamintojai išsikėlė sau aukštus reikalavimus – jie nori siūlyti tokios pačios ar netgi aukštesnės kokybės produktus nei tie, kurie patenka į geriausių pasaulyje markių automobilių gamyklas. Šiuo tikslu jie ieško „silpnų vietų“ originalių dalių konstrukcijose, o tada atlieka savo pakeitimus, pagerinančius elementų patvarumą arba sutrumpinančius jų montavimo trukmę. Ilgesnė suvirinimo siūlė, pakeista svirties lanksto guminės apsaugos forma, kataforetinė danga ir naujas šešiabriaunis lizdas – tai tik keletas prekės ženklo MOOG inžinierių atliktų pakeitimų. Susipažinkite su jais ir nustokite manyti, kad geriausios detalės montuojamos tik į naujus automobilius.

„VOLKSWAGEN“, „SEAT“ – ILGESNĖS SUVIRINIMO SIŪLĖS Konstruktorių užduotis buvo populiarios „Volkswagen“ grupės automobilių trikampės svirties

eksploatavimo laiko pratęsimas. Šiuo tikslu buvo gerokai, t. y. nuo 25,5 mm iki 43,1 mm, prailginta suvirinimo siūlė, taip sustiprinant įvorės ir svirties peties jungtį. Be to, buvo optimizuota vertikalios įvorės forma ir panaudotas naujas gumos mišinys. Toks mišinys sumažina svirties judėjimo amplitudę ir gerokai pailgina dalies eksploatavimo laiką.

važiuojant automobiliu yra išmetami iš po ratų.

KATAFORETINĖ DANGA – ĮVAIRIŲ MODELIŲ TRANSPORTO PRIEMONĖSE

„MERCEDES-BENZ“ – GUMINĖS LANKSTO APSAUGOS KONSTRUKCIJOS PAKEITIMAS

Mūsų klimato zonoje svirčių paviršiai yra veikiami vandens, druskos, smėlio ir akmenų. Tradicinis elektrostatinis svirčių dažymas neužtikrindavo tinkamos apsaugos. Todėl buvo nutarta naudoti kataforetinę dangą. Dažymas šiuo būdu atliekamas naudojant elektros srovę. Dažų dalelės juda elektros lauke, o dėl elektros krūvio dažai patenka net į sunkiausiai pasiekiamas vietas, todėl šis metodas yra gerokai efektyvesnis už tradicinius automobilių dalių dažymo būdus. Laboratoriniai tyrimai patvirtino, kad dalys su kataforetine danga yra apsaugotos nuo korozijos net ir po smūgių kietu daiktu, pavyzdžiui, akmenų, kurie,

Kai svirties lankstas yra didžiausiame pasvirimo kampe, jis gali susiliesti su kitais elementais ir sugadinti guminę apsaugą. Tolimesnę įvykių eigą nesunku nuspėti – per pažeistą apsaugą patenka vanduo ir nešvarumai, kurie sukelia lanksto koroziją. Greičiau susidėvėjusį elementą reikia pakeisti. Siekdama išvengti pirmiau aprašytos situacijos, MOOG pakeitė guminės lanksto apsaugos konstrukciją tokiuose automobiliuose kaip „Mercedes“ CLS (219), E klasės (W211, S211), S klasės (W220) ir penktosios kartos rodsteriuose SL R230. Pakeitus apsaugos formą, pagerinta dalies kokybė ir pratęstas jos eksploatavimo laikas.

ĮVAIRIŲ MODELIŲ TRANSPORTO PRIEMONĖSE NAUDOJAMAS ŠEŠIAKAMPIS LIZDAS PALENGVINA MONTAVIMĄ Dauguma svirčių, vairo traukių ir stabilizatorių jungčių antgalių yra su rutuliniais lankstais, turinčiais užapvalintą skylę viršutinėje dalyje. Deja, atliekant remontą, užapvalinta skylė neleidžia mechanikui užfiksuoti rutulinio lanksto, kad jis nesisuktų apie savo ašį kartu su veržle. Dalį išmontuoti ir sumontuoti gali būti labai sudėtinga, o blogiausiu atveju netgi neįmanoma, nes ant besisukančio elemento negalima užsukti veržlės. Todėl inžinieriai pasiūlė konstrukciją su šešiabriaune skyle. Šis paprastas pakeitimas suteikia mechanikams galimybę sulaikyti lankstą šešiabriauniu raktu ir greičiau atlikti remontą. MOOG savo produktus išbando Saint Louis (JAV) ir Kontich (Belgija). Laboratorijoje įrengti prietaisai leidžia imituoti realias automobilio važiavimo keliu sąlygas, todėl galima tiksliai įvertinti dalių atsparumą išorinių jėgų poveikiui. Daugiau informacijos apie MOOG galima rasti interneto svetainėje www.MOOGparts.pl arba paskambinus nemokamu „Federal-Mogul Motorparts“ techninės informacijos telefono numeriu 00 800 33 33 72 56 (aptarnavimas lenkų kalba).

IC AKTUALIJOS

69


T I E KĖ J A I

„VW POLO“

PASKIRSTYMO DIRŽO KEITIMAS ŠIS STRAIPSNIS SKIRTAS 2004 M. „VW POLO“ SU BBZ VARIKLIU (1400 CM3, 16V)

BBZ variklis – tai 1,4 litro talpos 16 vožtuvų benzininis variklis, naudojamas įvairiuose „VW“ koncerno gaminamuose modeliuose. Nepriklausomai nuo versijos, pavaros diržo keitimo instrukcija yra panaši, o galintys pasitaikyti skirtumai yra susiję su variklio skyriuje esančių papildomų elementų išmontavimu ir sumontavimu. Gamintojas rekomenduoja paskirstymo diržą pirmąjį kartą patikrinti nuvažiavus 90 tūkst. kilometrų, neatsižvelgiant į tai, kiek laiko praėjo, o vėliau tikrinti kas 30 tūkst. kilometrų. Tai reiškia, kad paskirstymo sistemą reikia prižiūrėti labai atsakingai. Kalbant apie papildomos įrangos elementus, automobilių gamintojai nenurodo jokių konkrečių terminų, tačiau „Schaeffler“ rekomenduoja patikrinti visus elementus ir susidėvėjimo atveju pakeisti juos naujais atliekant visos paskirstymo sistemos keitimą. Kadangi naudojamas sprendimas su dviem paskirstymo velenais, variklis yra labai jautrus, todėl paskirstymo diržo gedimo atveju kyla didelis variklio sugadinimo pavojus. Be to, reikėtų pažymėti, kad variklis yra su dviem paskirstymo diržais. Ilgasis skirtas alkūninio veleno sinchronizavimui su įsiurbimo sistemoje dirbančiu paskirstymo velenu, o trumpasis turi perduoti pavarą velenui, dirbančiam išmetimo sistemoje. Naują paskirstymo diržą reikia dėti ant variklio, kurio temperatūra atitinka aplinkos temperatūrą. Variklį visada reikia sukti jo įprastinio darbo kryptimi, išskyrus tuos atvejus, kai gamintojo montavimo instrukcijoje nurodyta kitaip. Visada reikia laikytis rekomenduojamų sukimo momentų. Remiantis gamintojo rekomendacijomis, keičiant paskirstymo diržą reikia pakeisti visus su juo dirbančius elementus, t. y. įtempiklį, kreipiančiuosius velenėlius, vandens siurblį ir tvirtinimo elementus (varžtus, smeiges, veržles). Prieš pradedant paskirstymo diržo keitimą, reikia nuimti dešinį priekinį ratą ir variklio uždangą. Kiti žingsniai – tai variklio laikiklio išmontavimas, papildomos įrangos diržo nuėmimas ir viršutinės paskirstymo sistemos apsaugos pašalinimas. Alkūninį veleną reikia nustatyti pirmojo cilindro TDC padėtyje, kad alkūninio veleno skriemulio žyma sutaptų su žyma ant paskirstymo sistemos apsaugos.

Tada reikia užblokuoti paskirstymo veleno skriemulius specialiu įrankiu.

Išmontavus visas dalis, reikia pakeisti vandens siurblį, tada galima pradėti montuoti naujas dalis. Pirmasis žingsnis yra trumpojo paskirstymo diržo ir jo įtempiklio sumontavimas. Ypatingą dėmesį reikia skirti diržo įtempiklio montavimui. Montuojant įtempiklį reikia nustatyti taip, kad sulenkta pagrindo dalis atsiremtų į galvutėje esančią užaklintą skylę. Paskirstymo diržo įtempimas pradedamas nuo pradinio įtempiklio ekscentriko nustatymo ties 6 valanda, naudojant šešiabriaunį raktą, kuriuo reikia sukti laikrodžio rodyklių kryptimi.

1 2 7 6

3

8

4

2 3

IC AKTUALIJOS

rodykles, pirmiausia reikia nustatyti skylę į 10 valandos padėtį. Tik tada galima pradėti diržo montavimą atitinkama tvarka: vandens siurblys, įtempiklis, alkūninio veleno skriemulys, kreipiantysis velenėlis ir paskirstymo veleno skriemulys. Tai atlikus, sukant pagal laikrodžio rodykles, reikia nustatyti įtempimo rodyklę, kad ji sutaptų su žyma ant įtempiklio pagrindo. Pakartotinai priveržti varžtą 20 Nm sukimo momentu. Kaip ir trumpojo diržo atveju, montavimo procedūros laikymasis bei tinkami sukimo momentai apsaugos nuo galimų ilgojo diržo įtempiklio pažeidimų. Galutinis montavimo etapas – tai variklio pasukimas du kartus jo darbine kryptimi ir pakartotinis tinkamo paskirstymo

4 5 6

1 4 2

2

1 – įtempiklio ekscentrikas 2 – rodyklė 3 – įtempiklio įtempimo indikatorius 4 – įtempiklio varžtas Tinkamai nustačius įtempiklį, jo varžtą reikia priveržti 20 Nm sukimo momentu. Paskirstymo diržo įtempimo procedūra ir įtempiklio varžto priveržimo momentas yra labai svarbūs. Darbą atlikus netiksliai, įtempiklis gali veikti ne-

70

galima pradėti ilgesniojo diržo montavimą. Pradžioje reikia uždėti įtempiklį, kad įtempiklio pagrindo įpjovoje atsirastų alyvos siurblio korpuso varžtas. Sukant šešiabriauniu raktu prieš laikrodžio

Antrajame etape įtempiklio ekscentriką reikia sukti prieš laikrodžio rodykles, kad įtempimo rodyklė sutaptų su žyma ant įtempiklio pagrindo.

3

1

tinkama kryptimi, gali būti pažeistas galvutės sriegis, todėl gali įtrūkti varžtas arba atsilaisvinti įtempiklis (nuotraukoje matome įtempiklio pagrindo susidėvėjimo dėl priveržimo netinkamu sukimo momentu pavyzdį). Tinkamai atlikus trumpojo diržo sumontavimą,

1

sistemos sumontavimo patikrinimas naudojant blokadą. Reikia patikrinti, ar specialus įrankis laisvai telpa į paskirstymo velenų krumpliaračių skyles ir ar alkūninio veleno žyma sutampa su korpuso žyma. Išmontuotas dalis reikia sumontuoti atvirkštine tvarka. Visada reikia atkreipti dėmesį į visų išmontuojant išsuktų varžtų priveržimo momentus. Taip pat reikia papildyti aušinimo skysčio atsargas, išleisti orą iš aušinimo sistemos ir atlikti bandomąjį važiavimą. Daugiau informacijos ir instrukcijų vaizdo įrašus galima rasti svetainėje www.repxpert.pl.


GRANDININĖS PAVAROS KOMPONENTAI

Viskas įprastai. Visiškai paprasta. Įvairovė – tai tik vienas iš mūsų gaminių asortimento privalumų. Stengiamės, kad montavimo darbai būtų kuo paprastesni, todėl mūsų grandininės pavaros komponentai puikiai dera su visomis būtinomis pagalbinėmis dalimis. Šiandien siūlome visapusius komplektus, skirtus įvairiems automobilių modeliams. Be to, stengdamiesi prisitaikyti prie pirkėjų poreikių ateityje, nuolat dirbame plėsdami savo programą. Daugiau informacijos svetainėse: www.schaeffler-aftermarket.com www.repxpert.com


T I E KĖ J A I

STABDŽIŲ SISTEMOS

APTARNAVIMAS leistiną 0,02 mm ribą, reikia suremontuoti arba pakeisti stebulę. Dėmesio! Leistiną stabdžių disko mušimą visada reikia tikrinti pagal gamintojo rekomendacijas. Pavyzdžiui, 2006 m.„BMW“ X5 atveju didžiausias leistinas ašinis disko mušimas negali būti didesnis kaip 0,01 mm.

Stabdžių diskų ir trinkelių keitimas daugeliu atvejų atrodo nesudėtingas darbas. Tačiau, reikia atminti, kad tai tiesioginis įsikišimas į sistemą, kuri turi užtikrinti vairuotojo, keleivių ir kitų eismo dalyvių saugumą. Dažniausios problemos, kuriomis klientai skundžiasi po sistemos remonto, tai vibracijos ir trinkelių cypimas stabdant. Tai lemia įvairūs veiksniai, susiję su stabdžių sistemos ir pakabos būkle, taip pat ir sumontuotų produktų kokybė. Remiantis pretenzijų, susijusių su stabdžių diskais, analize, galima daryti išvadą, kad daugumą problemų sukelia neteisingas komponentų sumontavimas, pagrindinių įrankių neturėjimas ir žinių apie stabdžių sistemų aptarnavimą trūkumas. Veiksniai, dėl kurių susidaro tokia situacija, yra klientų, servisų savininkų ir pačių mechanikų noras taupyti laiką ir pinigus. Siekiant paspartinti aptarnavimą, praleidžiami veiksmai, susiję su atliekamo darbo švara ir kontrole.

Tinkamai atliekant stabdžių diskų ir trinkelių keitimą, negalima praleisti nei vieno etapo. ●● Stabdymo sistemos (stabdžių skysčio kokybės, žarnelių, gnybtų ir gumos elementų būklės) patikrinimas. ●● Stabdžių diskų ir trinkelių susidėvėjimo įvertinimas. Keičiant tik stabdžių trinkeles, reikia

72

IC AKTUALIJOS

išmatuoti disko storį. Pernelyg susidėvėję diskai sugadins trinkeles, sukels jų cypimą ir lems mažą stabdymo efektyvumą. ●● Apkabų stūmoklius reikia įspausti naudojant atitinkamus įrankius. Elektrinių stabdžių atveju stūmoklius reikia atitraukti naudojant diagnostikos testerį. ●● Įspaudžiant stūmoklį, reikia atlaisvinti oro išleidimą, o stabdžių skysčio perteklių supilti į talpyklą. ●● Prieš montuojant naujus diskus, reikia kruopščiai nuvalyti rato stebulę ir apkabos laikiklį. Rekomenduojama patikrinti stebulės plokštumas naudojant liniuotę. ●● Tarp stebulės ir disko negalima naudoti jokių tepalų! ●● Uždėtą diską reikia pritvirtinti varžtais, priveržiant atitinkama tvarka ir vienodu momentu (rekomenduojama – ne mažiau 50 % nominalaus), tada patikrinti disko mušimą laikrodiniu matuokliu. Laikoma, kad didžiausias ašinis disko mušimas negali būti didesnis kaip 0,05 mm. Jeigu ši vertė viršijama, reikia patikrinti stebulės mušimą. Jeigu jis viršija

Sumontuoto disko mušimo matavimas yra labai svarbus visam remonto procesui. Jeigu disko mušimas bus aptiktas šiame etape, bus galimybė nedelsiant diagnozuoti problemos šaltinį: a. montavimo klaida – purvas po disku, b. nekruopščiai nuvalyta stebulė, c. pažeista rato stebulė, d. netinkamai pagamintas stabdžių diskas. Reikėtų pažymėti, kad disko mušimas dažniausiai pasireiškia nuvažiavus 1000-2000 kilometrų. Tai susiję su netinkamu disko uždėjimu ant stebulės. Sukdamasis diskas pakaitomis trinasi į trinkeles tai iš išorės, tai iš vidaus. Dėl to ant abiejų disko pusių susidaro būdingi įdubimai. Taip susidėvėjęs diskas sukelia juntamą stabdžių disko mušimą. Šiuos įdubimus galima pastebėti tik matuojant disko storį ne rečiau kaip kas 45 %. Leistinas disko storio nuokrypis siekia 0,01 mm. Jei mechanikas tik gavęs kliento skundą nusprendžia panaudoti laikrodinį matuoklį, tam jau per vėlu maždaug tūkstančiu arba dviem tūkstančiais kilometrų. Pastebimas mušimas stabdant yra geriausias įrodymas, kad sistema veikia netinkamai. Matavimo rezultatas, žinoma, parodys disko mušimą, bet šiuo metu matavimas jau yra beprasmis, kadangi matuoti reikia disko storio nuokrypį, o ne disko mušimą. Mušimo matavimas yra naudingas tik matuojant iškart po sumontavimo.


PASITIKĖJIMO VERTAS ATSARGINIŲ DALIŲ RINKOS TIEKĖJAS

Oro kondicionieriai | Stabdžiai | šmetamųjų teršalų kontrolė | Filtrai ir variklinės alyvos Diagnostika | Uždegimo ir įpurškimo sistemos | Jutikliai | Pakabos ir vairo sistemos

delphiautoparts.com


T I E KĖ J A I

PAGALBA KEIČIANT ALYVĄ – PRAKTIŠKAS „MANN-FILTER“ FILTRŲ RAKTŲ RINKINYS

APIE ĮMONĘ „MANN+HUMMEL“ MANN+HUMMEL – tai pasaulinis filtravimo srities lyderis ir ekspertas. Liudvigsburge įsikūrusi įmonių grupė kuria sprendimus, skirtus automobiliams, pramonei, transporto priemonių salonų oro valymui ir saugiam vandens vartojimui. 2016 metais daugiau nei 20 000 darbuotojų iš daugiau nei 80 vietų visame pasaulyje pasiekė maždaug 3,5 milijardų eurų apyvartą. Produktų asortimentą taip pat sudaro ir oro bei skysčio įsiurbimo ir filtravimo sistemos, plastikiniai techniniai elementai, filtravimo medžiagos, salono oro, pramoniniai bei membraniniai filtrai. Papildomos informacijos apie įmonę galima rasti svetainėje www.mann-hummel.com.

Naujasis MANN-FILTER

filtrų raktų rinkinys patogiame lagaminėlyje

MANN-FILTER siūlo naują praktiško alyvos filtrų raktų rinkinio variantą. Dabar šie raktai gaminami iš plastiko, o ne iš aliuminio. Todėl jie yra lengvesni, juos paprasčiau transportuoti ir naudoti. Liudvigsburgas, 2017 m. liepos 5 d. Naujuosius keičiamus alyvos filtrus galima paprastai įsukti ranka. Po ilgo eksploatacijos laikotarpio filtrus išmontuoti dažniausiai užtrunka ilgiau, o jų išsukimui reikia naudoti daug didesnę jėgą. Tam puikiai tinka specialūs filtrų raktai. MANN+HUMMEL įmonė, įsikūrusi Liudvigsburge, specializuojasi filtrų srityje ir siūlo aukščiausios klasės MANN+FILTER prekės ženklo raktų rinkinius, tinkamus beveik visiems keičiamiems automobilių alyvos filtrams. MANN-FILTER rak-

74

IC AKTUALIJOS

tai ypač naudingi sunkiai prieinamose variklio skyriaus vietose, kadangi suteikia galimybę atsukti sriegius greičiau ir lengviau, palyginti su standartiniais įrankiais. Naudojant šiuos raktus, galima išmontuoti ir kuro filtrus.

PRAKTIŠKAS DEVYNIŲ AUKŠTOS KOKYBĖS ĮRANKIŲ RINKINYS Visą rinkinį sudaro aštuoni plastikiniai filtrų raktai ir vienas plieninis. Raktai sudėti į paminkštintą plastikinį lagaminėlį. Kadangi beveik visi rinkinio elementai yra pagaminti iš plastiko, įrankių naudojimas ir transportavimas tapo lengvesniu – patogus žalias lagaminėlis sveria tik 2,5 kg. Visą rinkinį jau galima įsigyti variklinių transporto priemonių atsarginių dalių didmeninės prekybos vietose ir pagal MANNFILTER prekių katalogą. „Kiekvienas įrankis turi savo nuolatinę vietą lagaminėlyje. Jeigu kuris

nors pasimes, galima įsigyti atskirai“, – sako MANN-FILTER alyvos filtrų skyriaus produkto vadybininkas Jörg Schömmel.

PLATUS PASLAUGŲ PASIŪLYMAS MANN+HUMMEL yra vienas iš nedaugelio filtrų gamintojų rinkoje, siūlančių atitinkamus raktus savo produktams. „Nepriklausomiems atsarginių dalių platintojams ir servisams teikiamos paslaugos mums yra tokios pat svarbios, kaip ir patys produktai. Todėl mūsų pasiūlyme galite rasti praktišką aukštos kokybės lagaminėlį su raktais MANN-FILTER filtrams, nors ir nesame klasikiniu įrankių gamintoju“, – pabrėžia Jörg Schömmel.


Originalios įrangos kokybė yra... geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir geltona ir žalia ir

Dvi spalvos, reiškiančios tiek daug: bekompromisė originalios įrangos kokybė, didelis prieinamumas ir platus paslaugų spektras. MANN-FILTER produktų pasiūlymas apima daugiau nei 98 % Europos automobilių parko. Geltona ir žalia – visada geresnis pasirinkimas. MANN-FILTER – Perfect parts. Perfect service. www.mann-filter.com


T I E KĖ J A I

„KYB“ RĖMIMO SUTARTIS SU

„FIA WORLD RALLYCROSS“ KOMANDA

„KYB Corporation“ paskelbė, kad su „FIA World Rallycross Championship“ komanda EKS nuo 2017 metų birželio sudarė sutartį dėl rėmimo. Į „Audi S1 EKS RX Quattro“ įdiegtas elektroninis KYB vairo stiprintuvas (angl. EPS), kuris plačiai naudojamas automobilių sporte. KYB logotipu papuoštas ir EKS lenktyninis automobilis, ir techninės priežiūros sunkvežimis. EKS nariai – Toomas Heikkinenas, pravarde Topi, ir EKS savininkas Mattiasas Ekstromas. Lenktynininkas švedas Mattiasas Ekstromas laimėjo čempionatą 2016-aisiais. Dukart DTM čempionas tobulėjo kartu su ralikrosu ir didelę dalį savo jaunystės praleido už RX aptvarų. Komanda EKS įkūnija visa tai, kas Mattiasui lenktynėse patinka labiausiai – užsidegimą, entuziazmą ir džiaugsmą. Čempionato lentelėje dabar jis, surinkęs 143 taškus, yra 3-ioje vietoje. Lenktynininkas suomis Topi lenktyniauti pradėjo aštuonerių. Į ralikrosą perėjo 2010 metais ir per pirmąjį sezoną laimėjo Suomijos čempionatą. Jis tapo pasaulio ralikroso čempionu ir dukart pelnė „X Games“ aukso medalį. 2014 metais čempionate „World RX Drivers“ Topi atvažiavo antras. Čempionato lentelėje dabar jis, surinkęs 58 taškus, yra 11-oje vietoje. Komanda EKS čempionate WRX varžosi nuo 2014-ųjų. 2016 metų sezone EKS laimėjo komandų čempionatą - šis pasiekimas teikia vilčių dėl komandos ateities perspektyvų. Bendrovė KYB komandai tiekia EPS nuo 2015 metų ir be naujosios rėmimo sutarties toliau teikia techninės pagalbos paslaugas. Ralikrosas yra 12-os dienų renginys, visame pasaulyje rengiamas trasose, kurias sudaro ralio ir žiedinių lenktynių maršrutai. Lenktynininkai vairuoja didesnės kaip 600 AG grynosios galios RX superautomobilius, iki 100 km/h galinčius įsibėgėti greičiau nei per dvi sekundes. 2014 metais Europoje WRX pritraukė 11,4 mln. žiūrovų, specialiose zonose stebėjusių visus 12 etapų. Nenuleiskite akių nuo KYB puslapių socialiniuose tinkluose, kur periodiškai pateikiama naujienų apie komandą EKS.

„Audi S1 EKS RX Quattro“ – Mattiaso Ekstromo automobilis

Toomaso Heikkineno automobilis 76

IC AKTUALIJOS


1. 2.

Įdiegti išmaniajame telefone nemokamą taikomąja programą QR kodų skaitymui. Nuskenuoti QR kodą, esantį ant KYB produktų pakuotės (šalia rakto paveikslėlio).

3. Gauti prieigą prie KYB techninės informacijos, kuri pravers montuojant amortizavimo sistemos elementus.

QR kodo pavyzdys, esantis ant KYB produktų pakuotės (šalia rakto):

Techninė informacija taip pat yra prieinama „KYB Europe“ interneto svetainėje bei KYB visuomeninėse platformose.


T I E KĖ J A I

„SACHS“ SANKABOS „XTEND“ SU SUSIREGULIUOJANČIU DISKATORIUMI

SAVYBĖS IR MONTAVIMO PRINCIPAI = „SACHS XTEND“ – AUTOMATINIS SUSIDĖVĖJIMO KOMPENSAVIMAS = TINKAMAS „XTEND“ TIPO SANKABOS SU SUSIREGULIUOJANČIU DISKATORIUMI MONTAVIMAS Tiek „XTend“ tipo sankabų, tiek ir kitų tipų sankabų diskatorių antdėklų susidėvėjimo problema, dėl kurios didėja darbinės jėgos, buvo išspręsta lėkštinės spyruoklės judėjimą padarant nepriklausomu nuo antdėklų susidėvėjimo lygio. Šiuo tikslu tarp lėkštinės spyruoklės ir prispaudimo plokštės buvo patalpintas kompensavimo mechanizmas.

„XTEND“ VEIKIMO PRINCIPAS Dėl antdėklų susidėvėjimo keičiasi lėkštinės spyruoklės padėtis, kadangi prispaudimo plokštė juda smagračio kryptimi. Spyruokliuojantys elementai pasislenka ir tampa labiau vertikalūs, todėl prispaudimo jėga, o kartu ir sankabos pedalo nuspaudimo jėga, tampa didesnė. „XTend“ tipo sankabų atveju kiekvieną kartą nuspaudus pedalą pagal korpuso pasipriešinimą nustatomas antdėklų susidėvėjimas, o padėties nustatymo spyruoklė yra atitraukiama nuo žiedų pagal susidėvėjimo aukštį. Pleištinis slankiklis, veikiamas spyruoklės, patenka į susidariusį tarpą ir nustato spyruoklę pakeltoje padėtyje. Atleidus sankabą įvyksta ašinis padėties nustatymo žiedų atlaisvinimas. Dėl pradinio padėties nustatymo žiedų spyruoklės įtempimo, apatinis žiedas pasisuka tiek, kad viršutinis žiedas vėl prisispaudžia prie padėties nustatymo spyruoklės. Tuo metu lėkštinė spyruoklė vėl yra pradinėje padėtyje, o antdėklo susidėvėjimas – kompensuojamas.

Diskatoriaus prispaudimas naudojant specialų įrankį 78

IC AKTUALIJOS

IŠMONTAVIMAS Išmontuojant šio tipo sankabas, reikia atminti, kad neatlaisvinus korpuso pasipriešinimo suveiks padėties nustatymo mechanizmas ir bus neįmanoma atstatyti pradinių parametrų. Atsižvelgiant į tai, kad antdėklų susidėvėjimas yra mechaniškai „įrašytas“ sankabos gaubte, pakartotinai montuoti galima tik visas anksčiau naudotas dalis. Jeigu būtina keisti diską, reikia užtikrinti, kad taip pat bus pakeistas ir diskatorius – panaudoto diskatoriaus kompensacinis mechanizmas negali grįžti į savo pradinę padėtį, dėl to būtų neįmanoma išjungti sankabos.

priemonės gamintojo. Tinkamai pakeisto sankabos diskatoriaus centrinės spyruoklės galai turi būti nustatyti stačiu kampu sankabos veleno ašies atžvilgiu.

PO SUMONTAVIMO Sumontavus „Xtend“ tipo sankabą, verta atlikti jos „mokymo“ procedūrą, kurios metu turi automatiškai prisiderinti diskatoriaus ir išminamojo guolio padėtys. Tai vyksta automatiškai, pirmąjį kartą paspaudus lėkštinę spyruoklę. Atlikus montavimą tokiu būdu, sankaba turi iš karto veikti tinkamai. Kaip aprašyta, sankabų su susireguliuojančiu diskatoriumi keitimas yra šiek tiek sudėtingesnis nei tradicinių sprendimų, tačiau tinkamai jį atlikus užtikrinamas saugus ir ilgalaikis darbas.

MONTAVIMAS „XTend“ tipo sankabų diskatoriai yra su susireguliuojančio mechanizmo blokada, veikiančia savistabdos principu. Dėl to reikia vengti jas numesti arba trankyti – vibruojantys žiedai gali pasislinkti ir pakeisti parametrus. Taip pat tokių sankabų negalima plauti, pavyzdžiui, dyzelinu, kadangi tai gali pakeisti padėties nustatymo paviršiaus trinties koeficiento parametrus ir užkirsti kelią tinkamam diskatoriaus darbui. Valyti galima tik naudojant suspaustą orą. „XTend“ tipo diskatorius priveržti reikia kryžminiu būdu, veržiant varžtus tik vienoje arba dviejose skylėse. Ypatingą dėmesį montuojant reikia atkreipti į tinkamą lėkštinės spyruoklės padėtį, tai gali užtikrinti specialių įrankių naudojimas. Jokiais būdais negalima spausti spyruoklės didesne jėga, nei rekomenduojama transporto

„XTend“ diskatoriaus skerspjūvis Netinkama padėtis


BARTOSZ OSTAŁOWSKI

„ZF MOTORSPORT“ KARTU SU

BARTOŠU OSTALOVSKIU „DRIFT UNITED“ VARŽYBOSE VOKIETIJOJE Šių metų liepos 6-9 dienomis Vokietijoje vėl surengtos prestižinės „Drift United“ lenktynės. Šiame renginyje, vykusiame kartu su „BMW“ prekės ženklo gerbėjų sąskrydžiu, pavadintame „BMW–SyndikatAsphaltfieber“, specialiu „ZF Motorsport“ kvietimu svečio teisėmis dalyvavo Lenkijos sportininkas Bartošas Ostalovskis (Bartosz Ostałowski). Bartošas Ostalovskis – vienas geriausių jaunosios kartos šonaslydininkų. Būdamas dvidešimties metų amžiaus, motociklo avarijos metu, jis neteko abiejų rankų. Atkaklus tikslo siekimas, kovingumas ir noras įveikti negalią padėjo B. Ostalovskiui pasiekti šio sporto, kuriame visi sportininkai kovoja pagal tokias pat taisykles, o automobiliai vairuojami tik kojomis, aukštumas. Šių metų „Drift United“ varžybose Bartošas Ostalovskis pateko į geriausių sportininkų aštuntuką. Varžybas laimėjo Vokietijos atstovas Maksi Grimas (Maxi Grimm), vairavęs „BMW E46“. „Po avarijos pasirinkau konkretų gyvenimo tikslą: norėjau tapti profesionaliu lenktynininku. Kovojant su kitais sportininkais lenktynių trasoje man padeda „ZF“ koncerno technologija, - teigia Bartošas Ostalovskis. – Svarbiausias varžybų metu gerą rezultatą lemiantis veiksnys – tai greitas bėgių keitimas. Savo automobilyje naudoju aštuonių laipsnių „ZF“ koncerno „8HP“ pavarų dėžę, kuri leidžia man visiškai kontroliuoti transporto priemonę specialiai modifikuota svirtimi. Bėgius galiu keisti pečiais. Svarbus papildomas privalumas šonaslydžio varžybų metu – tai galimybė naudoti stovėjimo stabdį „P“ padėtyje.“ Kaip ir tikėjosi „BMW“ gerbėjai, „ZF Motorsport“ stende buvo parodyti naujausi koncerno produktai, skirti automobilių ir motociklų sporto mėgėjams ir profesionalams. Tai du pavyzdiniai „BMW“ automobilių modeliai – M2 ir M3 – su naujausiais „Sachs“ serijos „Performance“ amortizatoriais, turinčiais vieno vamzdžio „upside down“ konstrukciją su slopinimo jėgos bei pakabos reguliavimu.

IC AKTUALIJOS

79


JUBILIEJINIS „AUDIFANŲ“ SUSITIKIMAS

L A I S VA L A I K IS

Šiemet įvyko 10-asis jubiliejinis autoklubo „Audifanai“ kasmetinis susitikimas „Grand Meet 2017“. Šia svarbia proga buvo stengtasi renginį padaryti kiek įmanoma įsimintinesnį ir linksmesnį. Pradžia buvo tradicinė - „Audifanų“ susirinkimas 9 valandą ryto „Siemens“ arenos stovėjimo aikštelėje. Čia susirinkusieji smagiai šnekučiavosi, valė dulkes nuo išblizgintų automobilių, pozavo fotografui ir pražvalėję po vieno kito kavos puodelio, jau buvo pasirengę pradėti varžybas. Šiemet buvo nuspręsta šiek tiek pakeisti formatą ir vietoje tradicinių orientacinių varžybų surengti „Audifanų ralį“. Pagrindiniai ralio organizatoriai, „Audifanų“ senbuviai, Justas ir Evelina Savilioniai, pasirūpino, kad ralio trasa būtų pakankamai ilga, įdomi ir, svarbiausia, nesunkiai įveikiama pažemintais automobiliais. Išklausę instruktažą, dalyviai nagrinėjo gautą kelio legendą laukdami starto. Pirmasis ekipažas pajudėjo lygiai 10 valandą ryto. Likusieji ekipažai buvo paleidžiami kas 5 minutes. Viso dalyvavo 8 ekipažai. Trasos ilgis siekė apie 190 kilometrų, dalyviai turėjo užtrukti apie 5 valandas ir 2 minutes. Tai sumanesni dalyviai galėjo pasiskaičiuoti, nes starto metu jiems nurodytas vidutinis greitis 39km/h ir žinojo, kad trasos ilgis apie 195-200 kilometrų. Pirmasis taškas buvo Verkių dvaras, kur atlikę užduotį ir nusifotografavę, dalyviai pagal kelio legendą, laikydamiesi KET, keliavo per miestą link Bajorų. Iš čia sekdami legendą ir vykdydami užduotis jie pasiekė Kernavę, Elektrėnus,

80

IC AKTUALIJOS

Vievį ir per Aukštadvario miško keliukus grįžo ir finišavo Trakuose. Varžybų metu buvo vengiama pagrindinių kelių, tad pasirinkti vietinės reikšmės keliukai, gatvelės, žvyrkeliai ir net miško provėžos, taigi daugelis dalyvių džiaugėsi aplankę ir

pamatę vietas, kuriose dar nėra buvę, pavyzdžiui, puikią žinomą Velnio duobę ar Dūkštų ąžuolyno pažintinį taką. Kupini įspūdžių varžybų dalyviai susirinko už Trakų esančioje Violetos sodyboje, Markutiškių kaime, ant Margio ežero kranto. Kol ralio organizatoriai skaičiavo rezultatus, dalyviai įsikūrė, dalinosi patirtais nuotykiais ir aiškinosi, kas ir kur buvo paklydęs, kaip rado kelią į trasą. Pirmąją vietą iškovojo Ugnius su šturmane Silvija, važiavę automobiliu „Audi A4“, antrieji buvo Maksimas ir Lina su „Audi A4“, trečiąją

vietą užėmė Romas ir Violeta su „Audi A3“. Visi nugalėtojai buvo apdovanoti stikliniais diplomais, kuriuos pagamino UAB „SandBlastas“, UAB „Inter Cars Lietuva“ skirtais prizais, chemija automobilių priežiūrai, puodeliais ir kt. bei autoklubo „Audifanai“ partnerių „Garažiukas.com“ ir „Audi Diagnostika“ nuolaidų kuponais. Vakarop susirinko daugiau „Audifanų“, kuriems nepavyko dalyvauti ralyje, tad buvo surengta dar keletas rungtelių vietoje. Rungtys nereikalavo daug fizinės ištvermės, kadangi dauguma buvo gerokai pavargę po varžybų. Vakaras smagiai praskriejo varžantis, kas papasakos linksmesnę istoriją, traukiant užverstus lapelius su situacijomis, problemas sprendžiant netradiciniais įrankiais ir pan. Nugalėtojai, linksmiausi pasakotojai ir greičiausi dalyviai, buvo apdovanoti simbolinėmis UAB „Inter Cars Lietuva“ dovanėlėmis. Po oficialiosios dalies dalyviai atsipalaidavo pirtyje, gaiviame Margio ežere ir linksminosi iki vėlyvos nakties.


ZF AFTERMARKET. GERIAUSIAM APTARNAVIMUI. ZF Aftermarket prekių parduotuvė siūlo visapusiškus sprendimus visoms dirbtuvėms. Atsarginės OE kokybės dalys, novatoriški skaitmeniniai produktai, tarptautinis partnerių tinklas, unikalios mokymo programos ir išskirtinės paslaugų koncepcijos yra puikus pagrindas ilgalaikei sėkmei bei klientų pasitenkinimui.

www.zf.com/automobiliu_prekiu_parduotuve


Patikimiausių pasaulyje automobilių technologija. Kas užtikrino gerą jos pradžią?

NA JIE U NA

Nauji VARTA® akumuliatoriai atitinka automobilių rinkos poreikius ir sudaro galimybę pasirinkti tinkamą akumuliatorių bet kokios rūšies automobiliui. VARTA akumuliatoriai SILVER AGM ir BLUE EFB – tai svarbios mūsų asortimento naujienos. Abiejų tipų akumuliatoriai pasižymi didele užvedimo galia, taip pat užtikrina ilgesnį eksploatavimo laiką ir iki trijų kartų didesnį ciklinį atsparumą, lyginant su tradiciniais akumuliatoriais. Dėl švaraus gamybos proceso jie taip pat yra palankesni aplinkai. Jeigu ieškote aukščiausios klasės, didelės galios ir itin patikimo akumuliatoriaus – rinkitės VARTA AG ir VARTA EFB. Daugiau informacijos rasite interneto svetainėje www.varta-automotive.com

Patikimas užvedimas – tai VARTA akumuliatorius

Profile for Inter Cars Lietuva

IC Aktualijos nr. 28  

IC Aktualijos nr. 28  

Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded