__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1

e g z e m p l a r z

b e z p ł a t n y

WIADOMOŚCI 632015

jubileuszowe

nr 63 wrzesień 2015

ZOBACZ ATRAKCJE

EXPO APP

POZNAJ APLIKACJE

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSACH

SPRAWDŹ

EKSPOZYCJĘ TARGOWĄ


BRAKING NEWS

5 Warstw Jakości którym warsztat i kierowcy mogą zaufać Klocki hamulcowe są najbardziej istotnym elementem w systemach hamulcowych i wymaga się od nich zatrzymania pojazdu na drodze krótszej i w cichszy sposób niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego nie można iść na kompromis podczas dokonywania wyboru marki klocków hamulcowych. Jako wiodący producent technologii OE gwarantujących bezpieczeństwo, Delphi projektuje, produkuje i testuje klocki hamulcowe tak, by spełniały te same standardy pracy, trwałości i niezawodności, co części montowane fabrycznie. Klocki hamulcowe Delphi to 5 Warstw Jakości. Kiedy, więc myślisz o jakości układu hamulcowego, nie zapominaj o 5 powodach, dla których warto wybrać Delphi.

Nakładka

1

Płyta nośna

2 Warstwa podkładowa OE

3

delphiautoparts.com

Materiał cierny

4

Okładzina cierna

5 thepartsalliance.com

Delphi umieściło nakładkę tłumiącą piski tam, gdzie niezbędne. Stosujemy nakładki w technologii OE o różnych stopniach tłumienia, dzięki temu w trakcie hamowania nie pojawia się uciązliwy hałas.

Płyta nośna została wykonana z wysoko rozciągliwej, tłoczonej stali według tego samego kształtu i projektu, co element montowany fabrycznie OE. Malowanie proszkowe zwiększa ochronę przed korozją, ponadto gwarantuje zachowanie precyzyjnych wymiarów i tolerancji ułatwiając montaż. Warstwa podkładowa umieszczona pomiędzy płytką nośną a materiałem ciernym, absorbuje hałas i działa jak termiczny izolator, obniżając temperaturę zacisku i zmniejszając ilość ciepła przenoszoną do płynu hamulcowego. Pomaga również zwiększyć siłę związania płyty nośnej z materiałem ciernym.

Posiadamy ponad 20 różnych mieszanek stworzonych z ponad 130 różnych składników materiałów ciernych, pomagających zapewnić, że każdy klocek hamulcowy jest idealnie dopasowany do konkretnej marki i modelu pojazdu. Inni producenci części zamiennych stosują tylko jedną lub dwie mieszanki, w rezultacie zmniejszając efektywność działania. Klocki hamulcowe Delphi posiadają fazowanie stosowane w klockach znajdujących się na OE, by skrócić okres dopasowywania się i zminimalizować powstające w tym czasie piski. Zastosowane szczeliny pozwalają klockom elastycznie pracować bez ryzyka pękania materiału ciernego, jednocześnie pomagają w odprowadzaniu wody i pyłu.


SPIS TREŚCI

Szanowni Państwo,

AKTUALNOŚCI 2-13 POLECAMY 14-19 PRODUKTY 20-32 DOSTAWCY 33-88

Jesteśmy tuż przed Jubileuszem Spółki - spotkaniem z niezwykłymi ludźmi, w wyjątkowym miejscu. To dla nas bardzo ważna uroczystość, którą chcielibyśmy zrealizować na najwyższym poziomie, z pasją i zaangażowaniem. Pasja i zaangażowanie to jedne z wielu idei i cech, które przyświecają firmie Inter Cars w jej codziennym funkcjonowaniu. To dzięki nim Krzysztof Oleksowicz budował firmę przez wiele lat, a teraz jej rozwój kontynuują przedstawiciele Zarządu oraz cała społeczność Inter Cars w Polsce i za granicą. Dzięki Państwa zaangażowaniu bezustannie wzbogacamy ofertę i wdrażamy w życie nowe pomysły. Wspólnie kreujemy rynek usług warsztatowych i codziennie podnosimy sobie poprzeczkę. Dbamy o jakość usług i wysokie standardy. Partnerstwo i przedsiębiorczość to kolejne atrybuty obecne w naszych relacjach pomiędzy dostawcami, warsztatami i Inter Cars. Bez wzajemnego zrozumienia i wspólnej chęci do działania trudno byłoby osiągnąć tak dynamiczny rozwój. Przez 25 lat towarzyszyły nam emocje nowych dokonań i niecodziennych wyzwań. Firma została zbudowana na solidnych filarach partnerstwa biznesowego i bogatym doświadczeniu, co daje jej stabilną pozycję nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Dodatki • Katalog Wystawców • Wyposażenie warsztatów, Promocje Targowe 2015 • Ulotka Castrol Dwumiesięcznik WIADOMOŚCI Inter Cars SA Adres redakcji: Inter Cars SA ul. Gdańska 15, 05-152 Czosnów tel.: 22 71 41 425, 22 71 41 743  www.intercars.com.pl Redaktor prowadzący: Joanna Król Zespół redakcyjny: E. Banasiak, G. Putkiewicz, A. Kubiak-Falęcka, A. Sosnowska Współpraca: M. Grzeszczuk, Ł. Chojnowski, M. Cybulski, J. Druchliński, P. Gawryłowicz, P. Głowacki, S. Jankowski, A. Kopera, I. Kordek, K. Marciniak, D. Panek, P. Remiszewski, P. Suski, M. Tołczyk, D. Waliszkiewicz, J. Więckowski, S. Wysocka, M. Zdunowski Projekt: Pogotowie Graficzne Montaż elektroniczny: Studio Yelow Robak Wojciech Korekta: Karolina Kuczyńska Okładka: Studio Yelow Robak Wojciech Zdjęcia: Stadion PGE Narodowy w Warszawie Druk: Millenium Biuro Reklamy: Emilia Banasiak, tel. 22 71 41 425, Emilia.Banasiak@intercars.eu Grzegorz Putkiewicz, tel. 22 71 41 743, Grzegorz Putkiewicz@intercars.eu Prenumerata i sugestie: wiadomosci@intercars.eu

19 września 2015 roku wszyscy będziemy mieli ogromne powody do dumy. Będziemy cieszyć się z Państwa obecności z zamiarem hucznego świętowania. Z radością powitamy wszystkich przedstawicieli dostawców, którzy przyjadą do nas z najdalszych stron świata. Z otwartymi ramionami przywitamy liczną reprezentację filiantów i klientów z zagranicy, bo na arenie Stadionu PGE Narodowego będziemy gościć narodowości aż 13 krajów Europy, w których jesteśmy obecni. Z niecierpliwością czekamy na przedstawicieli redakcji motoryzacyjnych oraz osoby zaprzyjaźnione z firmą od lat. Z wielkim entuzjazmem podejmiemy najliczniejszą grupę gości – naszych klientów Inter Cars, którzy na tę okazję przyjadą do nas z rodzinami z najdalszych zakątków Polski! Dlatego nie bez powodu na miejsce Jubileuszu wybraliśmy Stadion PGE Narodowy. Jest to obecnie największy obiekt w Polsce i tylko w takim miejscu, w tak licznym gronie możemy się spotkać. W weekend 18-20.09 Stadion PGE Narodowy będzie należał tylko do nas, a cały program i repertuar będzie przygotowany z myślą o naszych szanownych gościach. Serdecznie zapraszam Państwa do przeczytania specjalnego wydania Jubileuszowych Wiadomości oraz Katalogu Wystawców, w którym znajdziecie Państwo szczegóły wydarzenia, mapy i wskazówki dotyczące Jubileuszu oraz 15. Targów części zamiennych, narzędzi i wyposażenia warsztatów. Do zobaczenia! Joanna Król

PARTNERZY STRATEGICZNI

PARTNERZY PROMOCJI

PATRONI MEDIALNI

1


AKTUALNOŚCI

15. TARGI CZĘŚCI ZAMIENNYCH, NARZĘDZI I WYPOSAŻENIA WARSZTATÓW

JESZCZE WIĘKSZE, JESZCZE LEPSZE

Stadion PGE Narodowy, Aleja Ks. J. Poniatowskiego 1 w Warszawie.

NOWE MIEJSCE, NOWA JAKOŚĆ ALE TA SAMA PODSTAWA. TARGI INTER CARS TO CAŁY CZAS NAJWIĘKSZE TEGO TYPU WYDARZENIE, NIE TYLKO W POLSCE, ALE TAKŻE W EUROPIE ŚRODKOWO- WSCHODNIEJ. Jak w poprzednich latach, tak i w tym roku w targach weźmie udział blisko dwustu wystawców z całego świata. Setki tysięcy produktów, dziesiątki tysięcy gości i szereg dostępnych szkoleń produktowych oraz technologicznych – tak zapowiadają się wrześniowe dni na Stadionie PGE Narodowym. Dzięki wydzielonej strefie biznesowej każdy uczestnik będzie miał możliwość zapoznania się ze specjalnie przygotowaną ofertą części zamiennych i urządzeń warsztatowych. Szczególnej uwadze polecamy ekspozycje projektów Inter Cars np. Strefę Ciężką, czy też ekspozycję Motointegrator.pl, gdzie konsultanci udzielą informacji na temat funkcjonowania platformy. Do dyspozycji gości są 4 olbrzymie hale wystawiennicze w tym jedna w całości poświęcona wyposażeniu warsztatów.

szkoleń Inter Cars, m.in. w ciężarówkach Show Car. Na dalszych stronach Wiadomości znajdą Państwo opis poszczególnych ekspozycji związanych z Inter Cars. Możecie przeczytać, co ciekawego dane działy lub projekty przygotowały dla gości targowych. Specjalne oferty, korzystne warunki, promocje i mnóstwo atrakcji, to czeka na Państwa na naszych stoiskach.

PROGRAM TARGÓW Piątek, podobnie jak w latach ubiegłych, zaplanowany jest, jako dzień prasowy, czyli skierowany do mediów i profesjonalistów z branży. Sobota i niedziela to dni targowe otwarte dla wszystkich chętnych, którzy pragną zapoznać się z ofertą i nowościami rynku motoryzacyjnego. Ponadto w sobotę i niedzielę na płycie stadionu będzie odbywać się targowa część artystyczna dla wszystkich odwiedzających.

DOSTAWCY I PROJEKTY INTER CARS Na Targach zaprezentują się wszyscy najważniejsi producenci oraz dostawcy z rynku osobowego, ciężarowego, motocyklowego oraz wyposażenia warsztatowego. Poza tym warto odwiedzić m.in. stoiska Motointegrator.pl, Sieci Serwisowe, Akcesoria czy Akumulatory. Dla miłośników nauki obowiązkowym punktem powinno być stoisko Intermeko, będzie także można skorzystać z bogatej oferty

D O D AT E K T A R G O W Y

PLAN TARGÓW I WYKAZ WYSTAWCÓW Pełny spis wystawców oraz mapy znajdą Państwo w dołączonym do Wiadomości specjalnym Dodatku Targowym. To ponad 40-stronicowe kompendium wiedzy na temat naszych wystawców. Oprócz tego znajdzie w nim Państwo szczegółowe mapy targów z zaznaczonymi wszystkimi stoiskami, oraz harmonogram szkoleń. Zapraszamy!

Piątek – niedziela, 18-20 września 2015 Godziny: piątek i sobota 9:00-16:00, niedziela 9:00-15:00. KONFERENCJA PRASOWA Co roku Zarząd Inter Cars SA podczas Targów części zamiennych, narzędzi i wyposażenia warsztatów organizuje konferencje prasową. Przypadające w tym roku 25-lecie Inter Cars, jest idealną okazją na podsumowanie i pokazanie kursu na najbliższe lata. Tematem konferencji będzie „Strategia Inter Cars SA na lata 2016-2020”. Zarząd przedstawi swoje cele i plany na kolejne 5-lecie. Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku motoryzacyjnym w Polsce i na świecie, na pewno będzie to interesujący temat dla wszystkich dziennikarzy. Drugim tematem konferencyjnym będą „Młode Kadry – Trampolina do przyszłości”. Młode Kadry to program skierowany do szkół zawodowych oraz technikum, który ma na celu dostosowanie ich do współczesnych wymogów rynku pracy. Dokonuje tego zarówno przez przekazywanie szkołom najnowszego wyposażenia warsztatowego oraz poprzez transfer wiedzy. Sam program wpisuje się doskonale w głębszą koncepcje Inter Cars SA całościowego podejścia do rynku branży usług warsztatowych. Konferencja prasowa odbędzie się w piątek, 18 września o godzinie 11: 00, w centrum konferencyjnym Stadionu PGE Narodowego w sali „Rzym”.

GODZINY I MIEJSCA POSZCZEGÓLNYCH WYDARZEŃ Piątek 18.09

15 TARGI EKSPOZYCJA 9:00-16:00 dzień prasowy

ATRAKCJE TARGOWE

JUBILEUSZ 25- LECIA INTER CARS SA

GALA MISTRZÓW WARSZTATU

18:30 otwarcie bram 19:00 catering 20:00 scena: koncerty, występy, pokazy 00:00 zakończenie imprezy

18:30 otwarcie bram 19:00 catering 20:00 scena: koncerty, występy, pokazy 00:00 zakończenie imprezy

BŁONIA STADIONU PGE NARODOWEGO

Sobota 19.09

9:00-16:00

10:00-15:00

Niedziela 20.09

9:00-15:00

10:00-15:00 Family Day

BŁONIA STADIONU PGE NARODOWEGO

BŁONIA STADIONU PGE NARODOWEGO

BŁONIA STADIONU PGE NARODOWEGO

2

BŁONIA STADIONU PGE NARODOWEGO

BŁONIA STADIONU PGE NARODOWEGO

LOŻE KLUBOWE BIZNES KLUB


AKTUALNOŚCI

STOISKO FIRMY BOSCH

PEŁNE NOWOŚCI W ZAKRESIE WYPOSAŻENIA WARSZTATOWEGO ZAPRASZAMY PAŃSTWA DO ODWIEDZENIA STOISKA FIRMY BOSCH PODCZAS TARGÓW INTER CARS NA STADIONIE PGE NARODOWYM. Zaprezentujemy Państwu naszą aktualną techniki motoryzacyjnej oraz koncepcji serofertę części samochodowych, wyposaże- wisowych Bosch. Na naszym stoisku będzie nia warsztatowego, centrum szkoleniowego można zobaczyć m.in.:

KTS TRUCK Tester usterek ze złączem USB dla pojazdów ciężarowych. Zawiera istotne funkcje, takie jak odczyt i kasowanie kodów usterek, wybór wartości rzeczywistych, resetowanie wskaźników serwisowych oraz adaptacja komponentów. Oprogramowanie ESI[tronic] Truck przeznaczone jest do diagnozy samochodów dostawczych, ciężarowych, autobusów i naczep.

MONTAŻOWNICE TCE 443X I 447X

BOSCH HTD 815

EPS 118

Oparte o nową koncepcję korpusu, tzw. G-frame zwiększającą sztywność oraz wytrzymałość urządzenia. Wyposażone w nowy system z odbijakiem ErgoControl, który pozwala na wykonywanie czynności odbijania opony w ergonomicznej pozycji pracy blisko obsługiwanego koła. Sterowanie ręczną dźwignią umieszczoną bezpośrednio na odbijaku. Zapewnia to większą precyzję pracy, zwiększając bezpieczeństwo przy obsłudze maszyny oraz redukując do minimum ryzyko uszkodzenia opony.

Urządzenie do cyfrowej kontroli świateł tradycyjnych, halogenowych, ksenonowych i LED w samochodach osobowych, ciężarowych i motocyklach. Wyposażony w kamerę CMOS, projektor laserowy, laser krzyżowy, dotykowy ekran, port szeregowy i USB, łączność Bluetooth.

Nowy próbnik wtryskiwaczy elektromagnetycznych oraz piezoelektrycznych Bosch oraz (po uzupełnieniu wyposażenia) Continental, Delphi, Denso i Siemens. Wyposażony w dotykowy ekran, łatwy w obsłudze, nie wymaga doświadczenia w badaniu wtryskiwaczy Diesla. Szybki sposób mocowania wtryskiwaczy, automatyczny proces badania. Urządzenie jest niewielkie gabarytowo i łatwe do zastosowania w każdym warsztacie mechanicznym.

3


SOBOTA 19.09.2015 10:00-15:00 AKTUALNOŚCI

Fot. Agata Królik/ Wydawnictwo Zwierciadło

STREFA SPORT I MOTO PŁYTA STADIONU PGE NARODOWEGO

MUZYKA SABINA JESZKA

STRONGMAN

SIATKÓWKA

MARIUSZ „PUDZIAN” PUDZIANOWSKI

DOROTA ŚWIENIEWICZ

RADOSŁAW GRZEŚKOWIAK

BOKS PRZEMYSŁAW SALETA

NIEDZIELA 20.09.2015 9:00-15:00

STREFA SPORT I MOTO PŁYTA STADIONU PGE NARODOWEGO

DOROTA GARDIAS

SYMULATORY 4

PROWADZĄCY

RADOSŁAW GRZEŚKOWIAK

Autor: Robi Zuchniewicz

RADOSŁAW ARTUR SEBASTIAN SZYMON MAJDAN SIÓDMIAK ŚWIDERSKI MAJEWSKI A PROWADZĄCY SIATKÓWK PIŁKA NOŻNA PIŁKA RĘCZNA


AKTUALNOŚCI

BARTEK OSTAŁOWSKI

MOTORSPORT

GRZEGORZ STASZEWSKI

STREFA MOTO

STREFA TAŃCA

ATELIE

PAWEŁ NASTULA

JUDO

STREFA SPORTU I MOTO

POKAZ BIELIZNY

MAJDAN SIÓDMIAK ŚWIENIEWICZ ŚWIDERSKI PUDZIANOWSKI NASTULA OSTAŁOWSKI SYMULATORY JAZDY PIT STOP TORY SAMOCHODÓW ZDALNIE STEROWANYCH MOTOINTEGRATOR TEAM RUGBY NA WÓZKACH GRY I ZABAWY5


SOBOTA 19.09.2015 20:00-00:00 AKTUALNOŚCI

AFROMENTAL

25-LECIE INTER CARS KONCERT JUBILEUSZOWY

EWA FARNA

MROZU KOMBII

ZESPÓŁ BOYS

NIEDZIELA 20.09.2015 9:00-15:00

BAJM

FAMILY DAY PŁYTA STADIONU PGE NARODOWEGO

KONKURS NA MŁODE TALENTY

MAJKA JEŻOWSKA IECIAKI WSZYSTKIE DZNA KONCERT! Y M ZA ZAPRAS :00. GO W NIEDZIELĘ O DZ. 12 6

SZPITAL LALI I MISIA

POKAZY I SZKOŁA TAŃCA

MAŁY CZŁOWIEK WIELKI TALENT


ROXETTE AKTUALNOŚCI

IWONA PAVLOVIĆ

PATRICIA KAZADI

RADOSŁAW GRZEŚKOWIAK PROWADZĄCY

19.09.2015

STADION PGE NARODOWY, WEJŚCIE 18:30

STREFA

ZABAWY

7


AKTUALNOŚCI

INTER CARS APLIKACJE MOBILNE DEFINIUJĄ TERAŹNIEJSZĄ RZECZYWISTOŚĆ, SĄ ABSOLUTNĄ KONIECZNOŚCIĄ I NARZĘDZIEM, KTÓRYM SPRAWNIE POSŁUGUJE SIĘ WIĘKSZOŚĆ Z NAS - UŻYTKOWNIKÓW SMARTFONÓW I TABLETÓW. APLIKACJE Z PEWNOŚCIĄ CORAZ SZERZEJ I ODWAŻNIEJ WKRACZAJĄ W NASZE CODZIENNE ŻYCIE. DLATEGO TEŻ NIE POZOSTAJEMY OBOJĘTNI NA NOWE TECHNOLOGIE I NA TEGOROCZNYCH, 15. TARGACH NIE ZABRAKNIE TEGO ROZWIĄZANIA. Jeśli jesteś posiadaczem smartfona lub tableta, możesz szybko i w niezwykle łatwy sposób uzyskać wszystkie informacje dotyczące 15. Targów. Wystawcy, ekspozycje, układ stoisk, program Targów, atrakcje – te i inne ciekawostki znajdziesz poprzez targową aplikację dostępną na Twoim urządzeniu. Dzięki interaktywnej mapie nie tylko się nie zgubisz, ale bez trudu odnajdziesz wszystkie interesujące Cię miejsca.

POBIERZ

Aplikację możesz pobrać z każdego sklepu z aplikacjami dedykowanemu Twojemu

ZESKANUJ ŻEBY POBRAĆ!

Ściągnij aplikację targową. Śledź konkursy.

smartfonowi (App Store, Sklep Play, Windows Phone Market Place) wpisując w wyszukiwarkę nazwę Inter Cars Expo App. Dodatkowo w artykule umieściliśmy kod QR, który po zeskanowaniu przekieruje Cię bezpośrednio do sklepu.

CO ZNAJDZIESZ W APLIKACJI?

• Program

Aktualny program Targów - każda zmiana ulega automatycznej aktualizacji, która już po paru sekundach jest dostępna w Twoim urządzeniu. Dodatkowo otrzymasz wiadomości push, które nie pozwolą Ci przeoczyć najciekawszych wydarzeń.

• Plan Targów i wyszukiwarka dostawców

Plan Targów wyposażony jest w wyszukiwarkę dostawców. Korzystając z aplikacji możesz w prosty sposób odnaleźć interesujące Cię ekspozycje, a co więcej dodatkowo zobaczysz swoją lokalizację na terenie wydarzenia.

• Atrakcje

Aplikacja sprawi, że żadna atrakcja Cię nie ominie, a ponadto poznasz dokładną godzinę występu każdej z zaproszonych na Targi gwiazdy. Będziesz również na bieżąco ze wszystkimi zmianami programowymi.

• Transport

Wyczerpującą informację o tym, jak najszybciej dotrzesz do miejsca wydarzenia, również znajdziesz w naszej aplikacji. Nie zapomnieBądźliśmy na bieżąco. na naszej stronie internetowej. takżeWięcej o wystawcach i uczestnikach Gali Mistrzów Warsztatu, którzy sprawdzą możliwości dogodnego transportu zarówno do hoteli jak i na same Targi.

• Konkurs Motoexplorer

Poprzez aplikację możesz wziąć udział w konkursie, który będzie polegał na odnajdywaniu miejsc oznaczonych flagami MotoExplorer oraz dostawców, do których należy dany etap. Po znalezieniu każdego etapu spróbujesz odpowiedzieć na 4 pytania testowe dotyczące produktów i usług czołowych dostawców Inter Cars SA. Pamiętaj, że w naszym konkursie nie ma przegranych i na każdego czekają wspaniałe nagrody! Wystarczy, że zaliczysz 10 etapów, a następnie podejdziesz do punktu wydawania nagród MotoExplorer (znajdziesz go przy Hali B). Łączna suma nagród wyniesie w nim aż 100 000 zł.

• Kupon na napój

Czy przekonaliśmy Cię już, że warto zostać użytkownikiem targowej aplikacji? Jedno jest pewne – ułatwi Ci swobodne poruszanie się po terenie wydarzenia i korzystanie ze wszystkich dostępnych atrakcje jakie przygotowaliśmy m.in. specjalnie dla Ciebie. Dodatkowo, każdy użytkownik aplikacji otrzyma limitowany napój energetyczny Motointegrator. Ściągnij aplikację, podejdź do punktu wydawania napojów Motointegrator na terenie Targów i ciesz się nowym smakiem.

8


AKTUALNOŚCI

9


AKTUALNOŚCI

EUROPA

ŚWIĘTUJE Z NAMI Poza Polską, Inter Cars obecny jest w 12 krajach europejskich, są to: Czechy, Słowenia, Słowacja, Włochy, Węgry, Ukraina, Rumunia, Litwa, Bułgaria, Łotwa, Chorwacja, Estonia.

• • • • • •

gości, organizatorzy targów przygotowali specjalną międzynarodową strefę: Inter Cars International Guest Lounge Zone. Patrząc na liczby jest to całkowicie zasadne, ponieważ gości z zagranicznych filii będzie ponad 3000 osób.

• • • • • •

FREKWENTACJA GOŚCI Z ZAGRANICY:

Łącznie jest to 180 filii zagranicznych i liczba ta cały czas dynamicznie rośnie. W związku z tym nie może zabraknąć licznych delegacji pracowników i klientów z tych krajów. Specjalnie dla zagranicznych

• Rumunia 800 • Czechy i Słowacja 862 • Ukraina 220 • Litwa 430 • Bułgaria 148 • Węgry 180 • Chorwacja ze Słowenią i Włochami 225 • Łotwa i Estonia 400.

PO 25 LATACH INTER CARS TO NIE TYLKO NAJWIĘKSZY POLSKI DYSTRYBUTOR CZĘŚCI ZAMIENNYCH, TO RÓWNIEŻ POWAŻNY GRACZ NA RYNKU EUROPEJSKIM. DLATEGO PODCZAS OBCHODÓW JUBILEUSZOWYCH NIE MOŻE ZABRAKNĄĆ NASZYCH ZAGRANICZNYCH KOLEGÓW.

ESTONIA

WITAMY

ESTONIA

ESTONIĘ Najmłodszym członkiem naszej organizacji jest nowa spółka zagraniczna w Estonii, która rozpoczęła działalność w tym roku. Dyrektorem spółki został Vadim Skatov.

Ryga ŁOTWA LITWA

Adres: Inter Cars Eesti OÜ; Kanali tee 12, 10112 Tallinn.

POLSKA Kijów

CZECHY

UKRAINA

SŁOWACJA

WĘGRY SŁOWENIA WŁOCHY

CHORWACJA

Braszów RUMUNIA

Zagrzeb

BUŁGARIA

10


AKTUALNOŚCI

11


PRODUKTY

STREFA MOTOINTEGRATOR BRAMA 3

BRAMA 10

UL. RYSZ AR DA SIW

CA

WEJŚCIE VIP

Zapraszamy na serię specjalnych prezentacji.

BRAMA 4

UL. WYB RZEŻ E SZCZ ECIŃSKIE

Jesteś warsztatem obsługującym Flotę Inter Cars lub chcesz nawiązać w tym zakresie współpracę? Odwiedź nasze stoisko w sektorze C na koronie Stadionu. Interesuje Cię pozyskiwanie nowych Klientów z serwisu Motointegrator.pl? Chcesz poznać zupełnie nowe rozwiązania jakie przygotowaliśmy z myślą o zwiększeniu ilości Klientów w Twoim warsztacie? Weź udział w jednej z prezentacji przygotowanych

DZIEŃ TRZECI – NIEDZIELA

w dniach 19 i 20 września.

Strefa Flota

DZIEŃ DRUGI – SOBOTA Strefa Flota i Strefa Multimedialna

10.00 – 15.00 – spotkania indywidualne

12

10.00 – 15.00 – spotkania indywidualne z przedstawicielami Flota Inter Cars

Strefa multimedialna

10.00 – 15.00 – spotkania „Junior-Senior

DZIEŃ PIERWSZY – PIĄTEK

z przedstawicielami Flota Inter Cars

Strefa Flota

10.00 – 16.00 – spotkania indywidualne

ze szczególną radością witać będziemy

10.00 – 10.30 – inauguracja spotkań

z przedstawicielami Motointegrator dotyczące

przedstawicieli najmłodszej generacji

Flotowych – otwarcie rozmów panelowych

rozwoju widoczności warsztatów w sieci

wspierających akcję „Z Tatą przy komputerze”

10.30 – 15.00 – spotkania indywidualne

Strefa konferencyjna

Strefa konferencyjna

z przedstawicielami Flota Inter Cars

11.00 – 12.30 – prezentacja „Motointegrator

11.00 – 12.30 – prezentacja „Motointegrator

Strefa multimedialna 10.00 – 16.00 – spotkania indywidualne

- Użytkownik Internetu a motoryzacja” -

- Użytkownik Internetu a motoryzacja” -

prowadzenie Erwin Wilczyński

prowadzenie Erwin Wilczyński

z przedstawicielami Motointegrator

13.00 – 15.00 – prezentacja Motoryzacja

13.00 – 15.00 – prezentacja Motoryzacja

dotyczące rozwoju widoczności

w rzeczywistości online – prowadzenie

w rzeczywistości online – prowadzenie

warsztatów w sieci

Krzysztof Soszyński

Krzysztof Soszyński

15.00 – 16.00 – HAPPY HOUR

15.00 – 16.00 – HAPPY HOUR

15.00 – 16.00 – HAPPY HOUR

razem online” – podczas Family Day

GO

BRAMA 2

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA NASZEJ SPECJALNEJ STREFY MOTOINTEGRATOR

KA

NIATOWSKIE

L E N IE C

AL. KS. J. PO

A L. Z IE

AL. KS. J. PO BRAMA 3 BRAMA 2 N IATO W SK IE G O

#RAZEMNANARODOWYM


PRODUKTY

POMOCNY AUDYT

PRZEDSTAWICIELE SIECI SERWISOWYCH INTER CARS SA CHCĄ PRZEKONAĆ WŁAŚCICIELI WARSZTATÓW DO SKORZYSTANIA Z USŁUG AUDYTORSKICH. JAKIE KORZYŚCI MOŻE PRZYNIEŚĆ AUDYT SERWISU? WSZYSTKICH TYCH, KTÓRZY CHCĄ SIĘ TEGO DOWIEDZIEĆ, ZAPRASZAMY NA STOISKO W HALI A. Przeprowadzenie audytu nie świadczy o tym, że w warsztacie samochodowym dzieje się źle. To z reguły właściciele dobrze funkcjonujących serwisów chcą sprawdzić, w jakich aspektach ich działalności może być jeszcze lepiej. Najlepszą rekomendacją takiego audytu jest jednak opinia właściciela jednego z warsztatów, który skorzystał z propozycji Inter Cars.

niestety klienci serwisu, każdy na swój sposób - jedni patrzą na estetykę, a inni na jakość obsługi - ale każdy odbiera to inaczej. Są bardziej wymagający, posiadają większą świadomość dotyczącą napraw, mają lepsze samochody, a co za tym idzie - oczekują lepszej obsługi i komfortu w naszych serwisach. Dlatego osoba wyszkolona pod względem prowadzenia audytu, potrafi wyłapać problemy, z którymi się borykamy. Cieszę się bardzo, że u mnie audyt – Pomysł wsparcia rozwoju biznesu poprzez wypadł dobrze, chociaż nie bezbłędnie. Ciężko formę audytu w moim warsztacie uważam pracujemy, żeby jakość i obsługa były na jak za bardzo dobre posunięcie – mówi Grzegorz najwyższym poziomie. Chociaż audyt wypadł Gołąb, właściciel serwisu GP Mobile. – Jest dobrze to i tak uzyskaliśmy wiele wskazówek, to forma kontroli przeprowadzona poprzez które pomogły nam ulepszyć działanie serwisu. doświadczonego audytora, który swoim pro- Były to bardzo cenne uwagi, które staraliśmy fesjonalnym spojrzeniem widzi te elementy, się wprowadzić. Dzisiaj mogę powiedzieć, że które należałoby poprawić. Zawsze jest tak, że osoby pracujące w warsztacie nie dostrzegają problemów i wad wokoło siebie. Widzą to

stoisko

134 te uwagi były bardzo trafne. Polecam każdemu serwisowi wykonanie takiego audytu. W grudniowym wydaniu Wiadomości IC pojawi się obszerne sprawozdanie z audytów wykonanych w tym roku. 19 września 2015 r. w godz. 11.00 - 14:00 na stoisku 134 w hali A będzie można skorzystać z bezpłatnych porad prawnych. Jeżeli chcą Państwo spotkać się z adwokatem, prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu, pisząc na adres e-mali: porady.prawne@intercars.eu Dodatkowo na stoisku na klientów będą czekać dyrektorzy regionalni Inter Cars SA wraz z zespołem handlowców.

BĄDŹ WIDOCZNY

SIECI SERWISOWE Q-SERVICE, Q-SERVICE TRUCK, PERFECT SERVICE, Warsztaty należące do Sieci Serwisowych też Q-SERVICE PREMIUM I Q-SERVICE MOTO PO RAZ KOLEJNY DOŁĄCZYŁY mogą wspomóc akcję, wykupując specjalne zawierające: DO KAMPANII ODBLASKOWI.PL, KTÓRA MA NA CELU PROPAGOWANIE pakiety • 200 opasek odblaskowych z logiem danej NOSZENIA ELEMENTÓW ODBLASKOWYCH PPRAWIAJĄCYCH WIDOCZNOŚĆ sieci i nazwą danego serwisu + tytuł „odblaskowy serwis 2015” PIESZEGO I ROWERZYSTY. • 1000 ulotek informacyjnych

Kampania Odblaskowi.pl rozwija się z roku na rok. Ta edycja jest dodatkowo wspierana przez takie medialne twarze, jak m.in. Kajetan Kajetanowicz i piosenkarz Grzegorz Hyży. Również Sieci Serwisowe Inter Cars po raz kolejny postanowiły wspomóc ten program.

DLACZEGO TO JEST WAŻNE? Jesienią i zimą zmrok zapada szybciej, a rano później robi się jasno. Idąc poboczem w ciemnym ubraniu, bez odblasku, widoczni jesteśmy dopiero z odległości około 20-30 m. Jeśli auto jedzie z prędkością 90-100 km/h, pokona ten dystans w sekundę. To zbyt mało na skuteczne

hamowanie. Odblask na odzieży wierzchniej zwiększa odległość, z której jesteśmy widoczni nawet do 150 m, a przy użyciu długich świateł, nawet do 1000 m - co znacznie wydłuża czas na poprawną reakcję kierującego - dostosowania prędkości i ominięcia w bezpiecznej odległości.

POMAGAMY

Sieci Serwisowe Inter Cars SA biorą udział w programie po raz kolejny. Jako przedstawiciele branży motoryzacyjnej doskonale zdają sobie sprawę, jak ważna jest odpowiednia widoczność na drodze.

• stand z kieszonką na ulotki • 3 naklejki na witrynę„Odblaskowy serwis samochodowy 2015” • 3 plakaty na witryny i tablice ogłoszeń oraz certyfikat z tytułem - Odblaskowy serwis 2015

Koszt całego pakietu to 690 zł netto. Serdecznie zachęcamy do wsparcia akcji. Więcej informacji na temat pakietu mogą Państwo uzyskać, pisząc na adres serwisy@odblaskowi.pl. Więcej informacji na temat akcji www.odblaskowi.pl.

13


PRODUKTY

ZŁÓŻ ZAMÓWIENIE

hala

WW

WYGRAJ NAGRODY!

Krzysztof Marciniak

JAK CO ROKU, RÓWNIEŻ W 2015 NA TARGACH INTER CARS SA ZNAJDĄ PAŃSTWO BARDZO BOGATĄ I CIEKAWĄ OFERTĘ TESTERÓW DIAGNOSTYCZNYCH, URZĄDZEŃ DO KLIMATYZACJI, WULKANIZACJI, PODNOŚNIKÓW SAMOCHODOWYCH, NARZĘDZI RĘCZNYCH I SPECJALISTYCZNYCH DLA WARSZTATÓW SAMOCHODOWYCH, ARTYKUŁY BHP, ODZIEŻ ORAZ URZĄDZENIA I KOMPLEKSOWE WYPOSAŻENIE MYJNI SAMOCHODOWYCH I WARSZTATÓW SKP. Nasz asortyment zaspokaja potrzeby każdego warsztatu w 100%. Współpracujemy z ok. 200 producentami i dostawcami, a w naszej ofercie można znaleźć ponad 30 tys. referencji związanych z wyposażeniem warsztatowym. Oferta Inter Cars skierowana jest również do przemysłu, czyli fabryk, zakładów wytwórczych i produkcyjnych. Dla tego obszaru przygotowaliśmy specjalny dedykowany katalog (ponad 600 stron propozycji).

racjach. Dla naszych gości dostępna będzie również strefa Diesla, a koledzy z projektu „Części silnikowe” podpowiedzą, jak prawidłowo dobrać części do naprawy silników. Dla zainteresowanych przygotowane zostaną aż 3 stanowiska oferujące usługi leasingowe z atrakcyjną ofertą kredytową dla wszystkich tych, którzy zadeklarują chęć podpisania umów podczas Targów. Kredyt 0%, leasing od 0%.

PROMOCJE TARGI 2015 WYPOSAŻENIE WA R S Z TATÓ W

PROMOCJE TARGI 2015

www.wszystkodlawarsztatu.pl

Przyjdź, złóż zamówienie

I WYGRA J NAG RODY !!! Dla klientów, którzy podczas 15 TARGÓW INTER CARS SA odwiedzą stoisko Wyposażenia Warsztatów i złożą największe zamówienia* przewidzieliś my nagrody – oto lista:

Wartość

Nagrody

W roku 2015 nasza ekspozycja obejmuje prawie 4500 m2 powierzchni wewnątrz hal i ponad 1000 m2 na powierzchni zewnętrznej. Z okazji 25-lecia firmy Inter Cars pokażemy wspólnie z naszymi dostawcami wiele najnowocześniejszych rozwiązań dla warsztatów, towary specjalnie dedykowane z okazji 25-lecia firmy, a także urządzenia dostępne wyłącznie w ofercie Inter Cars. Na tegorocznych Targach zaprezentujemy urządzenia we współpracy z dostawcami, takimi jak BOSCH, TEXA, MAGNETI MARELLI, SNAP-ON, HELLA GUTMANN. Dostawcy przygotowują również własne, interesujące stoiska. Ponadto w jednym miejscu będzie można obejrzeć urządzenia do geometrii firmy JOHN BEAN we wszystkich konfigu-

Zachęcamy również do Hali D3 i odwiedzenia stoisk związanych ściśle z pracą i funkcjonowaniem warsztatów takich jak Wypożyczalnia narzędzi. To nowa usługa w Inter Cars, skierowana do warsztatów małych i średnich, którzy chcieliby rozszerzyć zakres usług o marki samochodów, których do tej pory nie obsługiwali, bo nie mieli odpowiednich narzędzi. Na stoisku będzie można porozmawiać o tej nowej usłudze i przekazać sugestie dotyczące systematycznego rozszerzania oferty. Zapraszamy serdecznie i czekamy na Państwa od 18 do 20 września br. na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie Hala D1, D2, D3.

PONAD

200 000 ZŁ

Wartość

22 753 zł

19 150 zł Nagrody

GUTMANN HELLA Tester Mega Macs 56

z licencją roczną Update&Repair PlusFlat Indeks IC : 8PD 010 601-191

PULA NAGRÓD

Wartość

15 867zł Nagrody

2 szt.

Axone S Car + aktualizacja roczna + biuletyny

i funkcja wyszukaj problemu + oprogramowanie

BIKE

Klimatyzacja ACS 611

Indeks IC: S P00 000 002

Wartość

Wartość

10 442 zł

13 530 zł Nagrody

Nagrody

Wartość

12 177 zł Nagrody

Podnośnik 2 kolumnowy

POWER LIFT HL 2.30 K, udźwig 3000kg, hydrauliczny w technologii HyperFlow. Indeks IC: HLK230.0000100D

Tester Usterek mega macs 42 SE

Indeks IC : 8PD 010 601-151

SNAP ON - PDL3000

samodzielny tester usterek do sam. osobowych. W cenie urządzenia roczna aktualizacja oprogramowania. Indeks IC: PDL3000 Podane ceny zawierają VAT

Do tego wydania Wiadomości Targowych dodany jest katalog ze specjalną ofertą targową na wyposażenie warsztatu. Zapraszamy do lektury.

BIO SERVICE WARSZTAT PRZYJAZNY ŚRODOWISKU hala

stoisko

D3 473

ODPADY WARSZTATOWE PODLEGAJĄ SZCZEGÓLNYM PRZEPISOM. NIEZALEŻNIE • Profesjonalna obsługa i sprzęt do obsługi OD  TEGO, CZY JEST TO OLEJ PRZEPRACOWANY, AKUMULATOR,  PASKI KLINO- warsztatów, hurtowni i innych obiektów; wizerunku warsztatu lub WE, CZY FILTRY - ODPADÓW TYCH NIE WOLNO MIESZAĆ  Z  ODPADAMI KOMU- • Wzmocnienie hurtowni wśród klientów na tle konkuNALNYMI. rencji potwierdzone certyfikatem; Należy je poddać recyklingowi. Obowiązują  i hurtownie gospodarowały odpadami odtu rygorystyczne przepisy, których spełnie- powiedzialnie  i zgodnie z przepisami prawa. nie przez  warsztat lub hurtownię  musi być Korzyści płynące ze współpracy z Bio Service: potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Jeden partner do wszystkich zagadnień Bio Service wspiera warsztaty i hurtownie dotyczących odpadów; w prawidłowym gospodarowaniu odpaIndywidualne doradztwo na miejscu; dami. We współpracy z certyfikowaną gruProste zlecenia zamówień odbioru pą przedsiębiorstw  koordynujemy odbiór odpadów; i utylizację odpadów niemalże wszystkich Rynkowe warunki handlowe; rodzajów. Troszczymy się o to, aby warsztaty Prawne bezpieczeństwo;

• • • • •

14

• Audyty energetyczne i odpadowe (warsztat, hurtownia itd.); • Bezpieczeństwo pracy. Partnerzy:


PRODUKTY

PRZYSTĄP DO NAS

stoisko

134

ZAPRASZAMY NA STOISKO ORGANIZACJI MOVEO, KTÓREJ GŁÓWNYM ZADANIEM JEST WSPIERANIE BRANŻY WARSZTATOWEJ W WIELU ASPEKTACH DZIAŁALNOŚCI, JAK NA PRZYKŁAD OCHRONA PRZEDSIĘBIORSTW PRZED WADLIWYMI REGULACJAMI PRAWNYMI, KTÓRE ICH DOTYKAJĄ.

konkurencja nie wystarczy, aby wypracować tutaj odpowiednie rezultaty, wręcz przeciwnie, wymagana jest współpraca niezależnych warsztatów. Edukacja w zakresie obsługi klienta, korzystanie z nowoczesnych systeOrganizacja Pracodawców Motoryzacyjnych jednokrotnie nie mają możliwości zdobycia mów informatycznych, inwestycje w szkoMOVEO zrzesza przedstawicieli firm usługo- informacji, niezbędnych do podjęcia odpo- lenia – to rozwiązania, które proponujemy wych z branży motoryzacyjnej. Reprezentuje wiednich decyzji w sprawach istotnych dla i przy których realizacji chcemy warsztatom środowisko warsztatowe przed odpowiedni- branży motoryzacyjnej. Prawo zmienia się pomagać. Zapraszamy wszystkich, którzy mi urzędami – od gmin po ministerstwa oraz w kierunku zwiększania ochrony interesów chcą współtworzyć swoją przyszłość, nasz Sejm. Istotna rolą Moveo jest współpraca kierowców. Warsztaty muszą więc stale pod- wspólny głos będzie lepiej słyszany. z przedstawicielami urzędów, którzy nie- wyższać oferowane standardy usług. Sama www.moveo.org.pl

KOMFORT ZAKUPÓW

stoisko

131

NIE MIELI PAŃSTWO JESZCZE MOŻLIWOŚCI UŻYWAĆ IC KATALOGU ONLINE ALBO MACIE PYTANIA DOTYCZĄCE TEGO TEMATU? TARGI TO NAJLEPSZY MOMENT, ŻEBY NADROBIĆ ZALEGŁOŚCI W TYM TEMACIE. W tym roku IC Katalog Online poza jednym głównym stoiskiem będzie miał kilka mniejszych rozsianych po całym terenie Targów. W każdym będzie czekać kompetentna osoba, która przedstawi pełen zakres usług proponowany przez to narzędzie. Dodatkowo wszystkie stoiska projektów Inter Cars oraz wystawców będą oznaczone znakiem IC Katalog Online. Pokazuje to, że cały asortyment dostępny w Inter Cars dostępny jest poprzez to narzędzie. Jakie są korzyści korzystania IC Katalogu Online? Przede wszystkim wygoda oraz pełna niezależność. Wszystkie zamówienia w Inter Cars możecie Państwo dokonywać online bez potrzeby opuszczania

warsztatu. Tak samo można zrobić wszelkie rozliczenia i płatności. Praktycznie możliwość IC Katalogu Online są nieograniczone, dlatego zapraszamy do stoisk, na których uzyskacie Państwo pełną informację.

DO ZARZĄDZANIA WARSZTATEM Jest to kompleksowe rozwiązanie do zarządzania warsztatem, sklepem motoryzacyjnego lub do przechowalni opon. Na co dzień używany w setkach warsztatów. Ten nowoczesny system informatyczny dzięki szeregowi przydatnych funkcji pozwala na sprawną obsługę wielu klientów.

JAK ZACZĄĆ SPRZEDAŻ AKUMULATORÓW?

– Na stoisku „Akumulatory” do dyspozycji naszych klientów będzie recepcja PSA, czyli Profesjonalny Serwis Akumulatorowy, to inicjatywa, która ma zachęcić naszych klientów, czyli warsztaty do sprzedaży akumulatorów. Przygotowaliśmy, więc szereg udogodnień.

Jeżeli warsztat rozpocznie z nami współpracę w ramach PSA, może liczyć na bardzo atrakcyjne warunki. Przede wszystkim gwarantujemy warsztatowi uznanie do 3% reklamacji. Czyli jeżeli się zdarzy, że w ramach tych 3%, warsztat uzna reklamację swojego klienta, a okaże się ona bezzasadna, to my ją i tak uznamy. Kolejne korzyści to skup złomu akumulatorowego po cenie rynkowej + premia 50 zł IC CASH za każde 500 kg.

będzie można skorzystać z bezpłatnych szkoleń, a serwis będzie polecany na stronie www.motointegrator.pl. To tylko część korzyści, żeby poznać je wszystkie, zapraszamy na nasze stoisko.

Janusz Druchliński

stoisko

120

Dodatkowo warsztat w dowolnej chwili może zakupić PAKIET AKUMULATORÓW z terminem płatności 100 dni z możliwością zwrotu/wymiany 20% sztuk. Poza tym

15


PRODUKTY stoisko

332

AKCESORIA – Na naszym stoisku będzie można obejrzeć aranżację nowoczesnego garażu. Oprócz tego zaprezentujemy nową gamę urządzeń elektronicznych nie tylko do samochodu firm GoPro i Modecom. Na wymagających kierowców zawodowych czeka ekspozycja przygotowana przez firmę WAECO. Dbając o bezpieczeństwo najmłodszych, będziemy prezentować ofertę fotelików dziecięcych firmy SPARCO, która znana jest również ze sportów motorowych.

Małgorzata Tomczyk

W ramach Targów będzie można bezpłatnie przebadać się alkomatem i zapoznać się z nowościami rynkowymi w tej gamie produktów. Gorąco zapraszamy.

SYSTEMY WTRYSKOWE I KLIMATYZACJA

Na tym stoisku znajdą Państwo części zamienne, podzespoły i zespoły z obszaru nowoczesnych systemów wtryskowych, zasilania i sterowania pracą silników Diesel i z zapłonem iskrowym. Oprócz tego dowiedzą się Państwo więcej na temat Programów Wsparcia Rozwoju Możliwości Serwisowych Niezależnych Warsztatów Samochodowych. Z zakresu AC czekają na Państwa części zamienne stosowane do napraw układów

DZIAŁ CZĘŚCI WIZUALNYCH

stoisko

165

klimatyzacji w samochodach osobowych, dostawczych i ciężarowych, w tym m.in. nowe i regenerowane sprężarki, ich elementy, parowniki, osuszacze, skraplacze, zawory, czujniki, przewody, zestaw naprawczy do przewodów, elementy i zestawy montażowe. Ostatnio oferta rozszerzana jest o części zamienne układów klimatyzacji maszyn rolniczych i budowlanych.

hala

WW

– Inter Cars poprzez szeroki asortyment jest w stanie zapewnić pełen zakres części do napraw powypadkowych. Począwszy od części wizualnych, poprzez części mechaniczne, skończywszy na pełnej ofercie asortymentu lakierniczego oraz wyposażenia warsztatów. Nasz dział jest odpowiedzialny za części nadwoziowe. Najważniejszą naszą marką jest Blic, który charakteryzuje się najwyższą możliwą jakością części karoseryjnych.

Mieszko Cybulski

Thatcham, TÜV. W ofercie Blic można znaleźć przede wszystkim części nadwoziowe zarówno metalowe, jak i plastikowe, a także lusterka, podnośniki szyb, miski olejowe, zbiorniki paliwa oraz części odpowiedzialne na zamykanie i otwieranie drzwi. Oferta naszego działu obejmuje również oświetlenie, nadkola antykorozyjne, osłony silnika, spinki oraz szyby samochodowe.

W ofercie posiadamy części certyfikowane przez takie instytucje jak Centro Zaragoza,

HOT AMERICA

stoisko

196 Piotr Suski

– Wykorzystując olbrzymi potencjał logistyczny, szeroką grupę dostawców i 25-letnią wiedzę, oferta części do samochodów amerykańskich jest stale poszerzana. W Inter Cars SA dostępnych jest już ponad 5 tys. części eksploatacyjnych, mechanicznych i akcesoriów.

16

Referencje aut zza oceanu dostępne są w elektronicznym katalogu, którego obsługa zaprezentujemy na Targach. Zapraszamy na stoisko Hot America ( Hala „A”) osoby z serwisów naprawczych, użytkowników forum, posiadaczy amerykanów i wszystkich zainteresowanych.


PRODUKTY

DZIAŁ SZKOLEŃ TECHNICZNYCH Na naszym stoisku otrzymacie Państwo biuletyn szkoleń, dowiecie się o nowych terminach szkoleń w Waszym regionie i będziecie mogli uczestniczyć w prezentacjach przybliżających zagadnienia szkoleniowe. Dla zainteresowanych zakupem szkoleń w trakcie trwania Targów – przewidziana jest specjalna promocja.

Ciężarówka

Show Car

Podczas 15. Targów, specjalny nacisk położymy na program Młode Kadry, który skierowany jest do szkół o profilu motoryzacyjnym. Uczestnictwo w projekcie ma być „trampoliną” dla młodych ludzi w celu łatwiejszego startu w dorosłe życie zawodowe. W ramach tej współpracy prowadzimy szkolenia techniczne dla młodzieży oraz kadry nauczycielskiej.

Zapraszamy na nasze stoisko, które jest atrakcją samą w sobie, ponieważ mieści się w jednej z ciężarówek Show Car. Harmonogram szkoleń, które odbywają się podczas Targów, znajdziecie Państwo w insercie dodanym do Wiadomości IC.

INSTALACJE SAMOCHODOWE

Na tym stoisku goście będą mogli zapoznać się z ofertą działu, tj. instalacje zasilania LPG, tuning, Off-Road oraz ogrzewanie postojowe DEFA. Z zakresu LPG w naszej ofercie znajdą Państwo m.in. kompleksowe rozwiązania systemów zasilania pojazdów paliwem LPG cenionych polskich producentów. Poza tym zbiorniki LPG, reduktory, listwy wtryskowe, filtry, przewody gumowe, peszle, pokrowce i inne akcesoria. Tuning – szeroki asortyment części i akcesoriów tuningowych, m.in.: oleje, sportowe filtry powietrza, sportowe zawieszenia, sportowe tarcze hamulcowe, sportowe opony, sportowe przewody zapłonowe, sportowe klocki hamulcowe, sportowe sprzęgła, Power

Boxy, oświetlenie HID i inne akcesoria. Off-Road – szeroki asortyment części i akcesoriów Off-Road, m.in. zawieszenia, wyciągarki, opony terenowe, snorkele, oświetlenie dodatkowe, blokady mostów, bagażniki, zderzaki i inne akcesoria. stoisko Ponadto uzyskają Państwo wszelkie informacje na temat: szkoleń i wsparcia technicznego dla serwisów współpracujących, procedur uzyskania uprawnień homologacyjnych (instalacje LPG), możliwości przystąpienia do elitarnej sieci zakładów Q-Service Motorsport i Q-Service Off-Road, programów inwestycyjnych.

• • • •

IC PREMIA CASH

– IC Premia Cash to program lojalnościowy dla klientów Inter Cars SA. Zdobyte środki IC Cash to rabat (1 IC Cash = 1 gr), który można wykorzystać przy płatnościach za zamówienia we wszystkich placówkach Inter Cars SA. Zaufało nam już ponad 21 tysięcy klientów, dlatego zachęcamy również pozostałych do dołączenia do naszego programu www.icpremiacash.pl.

hala

A

strefa

PROMOCJI Piotr Głowacki

Każdy klient Inter Cars SA może otrzymać unikalną kartę – MultiKarta - potwierdzającą przynależność do programu IC Premia Cash. Aby ją otrzymać, wystarczy wypełnić formu-

STREFA PROMOCJI INTER CARS

– Inter Cars prowadzi szeroko rozbudowane akcje promocyjne, skierowane do wszystkich naszych klientów. Każdy z Państwa może znaleźć coś dla siebie w zależności od rodzaju i zasięgu swojej działalności. Prowadzimy sprzedaże premiowe, w których klienci za zakupy dokonane na w oddziale Inter Cars mogą za 1 zł netto otrzymać nagrody wraz z zakupionym towarem promocyjnym. Z okazji Jubileuszu Inter Cars, zorganizowaliśmy program promocyjny dla każdego – KUPUJ Z NAGRODAMI. Klienci, kupując asortyment promocyjny,

171

larz dostępny u przedstawicieli handlowych, w oddziałach Inter Cars SA, a także na stronie www.icpremiacash.pl. Podczas Targów można to zrobić oczywiście na naszym stoisku.

hala

A

Sylwia Wysocka

realizują plany zakupowe, zbierają punkty i wymieniają je na atrakcyjne nagrody. Akcja trwa do końca listopada 2015. Serdecznie zapraszamy na nasze stoisko, gdzie będzie można się zarejestrować i sprawdzić swoje siły w rywalizacji o nagrody rzeczowe obecne na naszym stoisku.

17


PRODUKTY

INTERMEKO EUROPE – Zapraszamy do odwiedzenia stoiska Intermeko Europe Sp. z o.o., która zajmuje się badaniami oraz kontrolą jakości części samochodowych. Jeżeli interesuje Państwa: jak odróżnić produkty bezpieczne, jak rozpoznać elementy wadliwe,

• •

• • • • • •

Kompleksową ofertę środków smarnych i płynów eksploatacyjnych uzupełniają produkty chemii warsztatowej, niezbędnej do prawidłowej naprawy pojazdów: CRC, Loctite,

18

Jakub Więckowski

mikroskopem,

na pewno u nas się tego dowiecie. Oprócz tego będziecie mieli niepowtarzalną okazję przyjrzenia się badaniom części zamiennych od „środka” oraz porozmawiać z ekspertami.

stoisko

330

mon Rail

skowych CR, będą mogli również zapoznać się z wyposażeniem do diagnostyki układu CR oraz narzędziami i specjalistycznymi urząOferta produktów specjalistycznych obej- dzeniami wykorzystywanymi w procesie famuje referencje nowe oraz fabrycznie rege- brycznej regeneracji elementów układu CR nerowane. przez czołowych dostawców IC. Tegoroczną nowością będzie możliwość za- Oferta produktów specjalistycznych obejpoznania się z dostępnością i porównaniem muje ponad 15 tys. pozycji firm: Bosch, produktów wśród największych dostawców Lauber, Valeo, Denso, Prestolite Electronic, Inter Cars w połączeniu z ofertą wybranych Magneti Marelli, Hella, CQ, SKF, Luk Ina Fag, narzędzi wyposażenia warsztatowego. Ruville, Febi, TRW, Ate, Spidan, ZF Parts, DelKlienci, sprawdzając dostępność oraz nowe phi, BDC, Thermotec, Moto Remo, Borg Warreferencje m.in. wtryskiwaczy i pomp wtry- ner, Garrett, Mitsubishi.

• Kompresory klimatyzacji • Turbosprężarki

ŚRODKI SMARNE I CHEMIA WARSZTATOWA – W naszej ofercie znajdują się praktycznie wszystkie produkty czołowych firm światowych. Zapraszamy do skorzystania z oferty największych koncernów petrochemicznych: Castrol, Mobil, Shell, Elf, Total, Comma, Lotos, Orlen, Valvoline, Texaco, Petronas, Liqui Moly, Ravenol. Oferta środków smarnych uzupełniona jest bardzo szeroką gamą płynów i koncentratów do chłodnic: 4 Max, Cartechnic, BASF, HEPU, Prestone, Petrygo i Borygo (płyny typu G11, G12, G12+, G12++). Ofertę płynów eksploatacyjnych zamykają płyny hamulcowe. Gwarancją jakości są ATE, BOSCH, FERODO, TRW, Castrol, Comma a także ostatnio płyny hamulcowe 4Max (płyny typu R-3, DOT-3, DOT-4, DOT 5.1, ESP oraz hamulcowe płyny wyczynowe).

351

• jak wygląda mikrostruktura pod

PRODUKTY SPECJALISTYCZNE Na stoisku nr 330 w hali C przedstawiona zostanie szeroka oferta produktów specjalistycznych czołowych dostawców Inter Cars w następujących grupach towarowych: Alternatory i rozruszniki do samochodów osobowych i ciężarowych Podzespoły alternatorów, rozruszników i zacisków hamulcowych Zaciski hamulcowe Przekładnie kierownicze i pompy wspomagania układu kierowniczego Półosie napędowe Wtryskiwacze i pompy wtryskowe Com-

stoisko

stoisko

342

Cartechnic, Prestone, Atas, Xeramic, WD-40, Moje Auto, STP, Permatex, Technicol i K2. Podczas Targów odwiedzający będą mieli okazję skorzystać z porady na temat olejowych systemów wsparcia inwestycyjnego Inter Cars SA, oferowanego w zamian za zakupy środków smarnych: Castrol, SHELL, Comma, Lotos, Liqui Moly.

Piotr Remiszewski


PRODUKTY

KREDYT I LEASING OD 0% WW DOFINANSOWANIE UNIJNE hala

– W tym roku z okazji 25-lecia Inter Cars przygotowaliśmy dla Państwa wyjątkową ofertę na finansowanie urządzeń wyposażenia warsztatowego z promocyjnym kredytem i leasingiem już od 0%. Na naszych stoiskach znajdujących się w halach z ekspozycją Wyposażenia Warsztatowego będą czekali na Państwa doradcy, którzy chętnie odpowiedzą na pytania, a także przygotują ofertę dopasowaną specjalnie do Państwa potrzeb. Odwiedzając nasze stoisko, macie Państwo okazję nie tylko dowiedzieć się więcej na temat pozyskania środków na finansowanie wyposażenia warsztatowego, ale również dokonania formalności i podpisania umowy kredytowej (aby podpisać umowę kredytową na stoisku wymagany

Iwona Kordek

jest aktualny dowód osobisty oraz zaświadczenie o dochodzie lub potwierdzenie wpłaty podatku dochodowego za 3 ostatnie miesiące). Dodatkowo na naszym stoisku specjaliści ds. Funduszy Europejskich Centralnego Punktu Informacyjnego w Warszawie odpowiedzą na wszystkie pytania o możliwościach uzyskania dofinansowania unijnego na rozwój firmy.

MOTOCYKLE I SKUTERY

Bardzo ciekawie i bogato zapowiada się ekspozycja dotycząca rynku motocyklowego. Oprócz akcesoriów i odzieży dostępnej na stoiskach Inter Motors, jak zwykle można spodziewać się prezentacji motocykli Ducati i Triumph. Tegoroczną nowością jest natomiast obecność skuterów Piaggio, Vespa i Gilera. Inter Cars SA jest wyłącznym importerem tych kultowych, włoskich skuterów.

100-101

Współpraca pomiędzy Inter Cars SA a Grupą Piaggio rozpoczęła się w styczniu 2015 roku. W bardzo bogatej ofercie dostępne są pojazdy o pojemności od 50 do 500 ccm. W gamie modelowej znajdują się oczywiście skutery o pojemności 125 ccm, które po zmianie przepisów dotyczących prawa jazdy cieszą się wielką popularnością wśród kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B.

STREFA CIĘŻKA

Strefa Ciężka miała swoją premierę na ubiegłorocznych Targach, gdzie spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony odwiedzających. W ciągu trzech dni gościło w niej tysiące specjalistów z runku pojazdów użytkowych. Doceniono kameralną atmosferę oraz możliwość zapoznania się z pełną

stoisko

ofertą Inter Cars skierowaną do rynku ciężarowego. W tym roku w Strefie Ciężkiej będzie jeszcze więcej wystawców, a powierzchnia targowa przeznaczona dla tej branży osiągnie rekord. Na tym niezwykłym spotkaniu nie zabraknie premier rynkowych, ciekawej ekspozycji oraz promocji. – Jesteśmy dużą organizacją, działającą w wielu segmentach rynku motoryzacyjnego i niewątpliwie powstająca z tego synergia w pewnych obszarach funkcjonowania, wzmacnia nasze przewa-

hala

A

gi rynkowe. Jednakże, chcąc budować głęboką specjalizację w rynku pojazdów użytkowych, realizujemy strategię indywidualnie stworzoną na potrzeby tego rynku. Strefa Ciężka jest jednym z jej elementów. Kontynuując zeszłoroczną formułę, także w tym roku chcemy stworzyć komfortową strefę spotkań specjalistów z rynku ciężarowego – mówi Sławomir Rybarczyk, dyrektor handlowy rynku ciężarowego. Inter Cars ma ambicję zgromadzenia wszystkich dostawców części zamiennych i wyposażenia do pojazdów użytkowych pod jednym dachem. Odwiedzający strefę spotkają się także z działami Inter Cars zaangażowanymi w obsługę klientów z rynku ciężarowego.

hala

A

ekspozycja

ZEWNĘTRZNA Dużą atrakcją Strefy Ciężkiej będzie na pewno nowa naczepa Febera. Naczepa NW49KD o wymiarach 9122x2470x2100, ze stalową ramą z tzw. łabędzią szyją, panelem 30 mm i podłogą 5/7 mm. Naczepa wyposażona w zamknięcie typu klapo-drzwi 2/3, 1/3, z otworem zbożowym umieszczonym cen-

tralnie. W naczepie nie mogło zabraknąć dobrze znanych i sprawdzonych podzespołów renomowanych producentów, takich jak Mercedes (osie), Continental (opony), Knorr Bremse (układ pneumatyczny), Hella (układ elektryczny) oraz Hyva (siłownik hydrauliczny).

19


PRODUKTY

ZAWIESZENIE TO PODSTAWA

AMORTYZATORY I SPRĘŻYNY W GŁÓWNEJ MIERZE

ODPOWIEDZIALNE SĄ ZA ZAPEWNIENIE BEZPIECZEŃSTWA I KOMFORTU, WPŁYWAJĄC NA SPOSÓB PROWADZENIA POJAZDU ORAZ NA DZIAŁANIE WIELU SYSTEMÓW WYPOSAŻENIA (TAKICH JAK ABS/ESP/KONTROLA TRAKCJI). To amortyzatory i sprężyny zawieszenia dbają o zapewnienie odpowiedniej przyczepności opon, czyli ich ciągłego kontaktu z podłożem, jednocześnie tłumiąc drgania, tak aby wszelkie nierówności nie były przenoszone na nadwozie. Upraszczając, sprężyna zawieszenia znajduje się pomiędzy masą nieresorowaną (koła, hamulce, elementy zawieszenia), a masą resorowaną (nadwozie) tak, aby wspomniana masa resorowana mogła przemieszczać się bez wstrząsów i szarpnięć w sposób płynny. Współpracujący ze sprężyną amortyzator ma za zadanie wytłumić pracę sprężyny, aby uniknąć efektu „bujania” nadwozia i nadmiernych jego przechyłów (widocznych np. podczas przyspieszania czy hamowania). Praca tych dwóch elementów, na pozór niewyglądających skomplikowanie, jest ze sobą ściśle powiązana i określona przez poszczególne charakterystyki ich pracy. W popularnych modelach samochodów producenci dążą do uzyskania kompromisu pomiędzy przewidywalnym i precyzyjnym sposobem prowadzenia, a zachowaniem komfortu podróżowania. Wszystko zależy oczywiście od typu auta i jego przeznaczenia. Inaczej zawieszenie będzie pracować w małym aucie miejskim, jeszcze inaczej w limuzynie, a zgoła odmiennie w busie czy aucie sportowym.

Właśnie dlatego amortyzatory mają różną budowę, sposoby mocowania i korzystają z wielorakich czynników tłumiących.

TYPY AMORTYZATORÓW Dwururowe (olejowe, olejowo-gazowe) W amortyzatorach olejowych tłoczysko, które tłumi siły powstające podczas jazdy, przemieszcza olej przez dwa zawory - w tłoku i w podstawie. Tłok znajduje się w rurze wewnętrznej, a nadmiar oleju wypychany jest do rury zewnętrznej. W rurze zewnętrznej nad warstwą oleju znajduje się powietrze, które mieszając się z falującym olejem, może powodować jego spienianie się. W amortyzatorach dwururowych gazowych, zamiast warstwy powietrza w rurze zewnętrznej umieszczony jest azot, pod niewielkim nadciśnieniem 4-8 barów. Amortyzatory tego typu powodują lepsze trzymanie się drogi przez samochód, gdyż szybciej reagują na nierówności jezdni i zapewniają wyższy komfort jazdy. Są one jednak droższe od olejowych. Wadą amortyzatorów dwururowych jest przyspieszone zużycie i gorsze własności tłumienia drgań spowodowane pienieniem się oleju oraz konieczność pracy w pozycji pionowej.

Łukasz Chojnowski

Jednorurowe (gazowe – tzw. wysokociśnieniowe) Wady amortyzatorów dwururowych starał się wyeliminować Christan Bourcier de Carbon, który w 1953 r. opatentował amortyzator jednorurowy, zwany też wysokociśnieniowym, olejowo-gazowym lub gazowym. W amortyzatorze tym nie ma rury zewnętrznej, dzięki temu ułatwione jest chłodzenie oleju. Co więcej, olej od gazu rozdzielony jest dodatkowym, ruchomym tłokiem, dlatego nie dochodzi do pienienia oleju. To sprytne posunięcie pozwoliło także na podwyższenie ciśnienia gazu do 20-30 MPa i z tego powodu amortyzator charakteryzuje się dobrym tłumieniem drgań, szybką reakcją, cichą pracą i małą masą własną. Krótko mówiąc, ma jeszcze lepsze własności od gazowego dwururowego. Amortyzatory z ciągłą elektroniczną regulacją tłumienia (CDC, ARS, ASC) Układ wyposażony jest w szereg czujników, które mierzą pionowe przemieszczenia osi przedniej i tylnej, siłę hamowania, ogólne obciążenie pojazdu oraz jego rozkład na poszczególne elementy zawieszenia podczas przyspieszania, hamowania i pokonywania zakrętów. Elektroniczna jednostka sterująca amortyzatorami wykrywa warunki drogowe w czasie rzeczywistym poprzez czujniki prędkości, przyspieszeń nadwozia oraz położenia kół. Następnie system oblicza za pomocą oprogramowania optymalną silę tłumienia amortyzatora dla każdego z kół w ciągu kilku milisekund.

20


PRODUKTY

Amortyzatory pneumatyczne Najczęściej spotykane w autach osobowych typu kombi, SUV i terenowych pozwalają na ciągłą kontrolę wysokości zawieszenia. Najbardziej odczuwalne jest to, gdy samochód jest obciążony, amortyzatory ustawiają wtedy tył tak, aby całe nadwozie znajdowało się w tym samym położeniu. Wysokość zawieszenia można również regulować w zależności od warunków drogowych – możemy podnieść całe auto, jadąc po nierównościach, lub opuścić je podczas szybkiej jazdy autostradowej. Zwiększają one bezpieczeństwo jazdy, gdyż auto jest bardzo przewidywalne w prowadzeniu, podczas jazdy np. z pełnym obciążeniem. Rozwinięte układy zawieszenia pneumatycznego to tzw. zawieszenia adaptacyjne, które w sposób ciągły dostosowują swoją sztywność i wysokość do stylu jazdy kierowcy i warunków drogowych. Amortyzator pneumatyczny wyposażony jest w zewnętrzny zawór sterowany elektroniką, a tradycyjna sprężyna zawieszenia została zastąpiona przez miech powietrzny.

wa się na zimno lub gorąco. Poddawane są wzmacnianiu (zbliżonego do metody proszkowania), następnie zabezpiecza się je antykorozyjnie i maluje. W zależności od typu i zastosowania mogą mieć różne średnice drutu(stałe bądź zmienne), wysokości, ilość zwojów czy stopnie ugięcia. Posiadają zakończenia proste, zwężane z jednej bądź dwóch stron. Dzięki możliwościom produkcyjnym mają wiele zastosowań: zawieszenia standardowe w autach osoAmortyzatory hydrauliczne bowych i dostawczych typu Nivomat zawieszenia wzmocnione, przystosowane To amortyzatory montowane przeważnie na do transportu cięższych ładunków tylnej osi pojazdu. Wyposażone w hydrauzawieszenia sportowe (tuning i profesjoliczne siłowniki sterowane pompą i sterownalne zawieszenia wyczynowe)

• • •

• •

nik, który odbiera informację od czujników zawieszenia terenowe obciążeniowych montowanych z tyłu auta. zawieszenia typowo off-road’owe dla aut Służą samo poziomowaniu auta pod wpłyz ekstremalnie podniesionym nadwoziem wem obciążenia. Jest to popularne zawiewzględem wysokości fabrycznej. szenie spotykane w starszych modelach Mercedesa (W124), Fordzie (Mondeo, Gala- OFERTA xy), Volvo (V70) czy Oplu (Vectra). W ofercie Inter Cars SA do aut osobowych Amortyzator może występować jako samo- i dostawczych (do 3.5 t) znajdziemy szeroką dzielny wkład lub kolumna typu McPherson gamę amortyzatorów i sprężyn zawiesze(czyli jeden zespół odpowiedziany za tłumienie drgań, resorowanie i jednoczesne prowadzenie koła). Sprężyny Wspomniane wcześniej sprężyny zawieszenia to elementy zbudowane z odpowiednio pozwijanego drutu. Proces zwijania oby-

nia. Mówiąc o amortyzatorach, mamy do wyboru producentów: Sachs, Kayaba, Monroe, Magneti Marelli, Magnum Technology. W przypadku sprężyn: KYB, Lesjofors, Magnum Technology. W artykule autor wykorzystał materiały z portalu www.motofaktor.pl

KONTROLA UKŁADU ZAWIESZENIA Każdy wie o tym, że zły stan układu zawieszenia jest poważnym zagrożeniem w ruchu drogowym. Uciążliwe mogą być też materialne skutki jazdy z niesprawnymi amortyzatorami czy sprężynami, jak choćby nadmierne zużycie ogumienia czy innych elementów układów zawieszenia i kierowniczego. Elementy takie jak sprężyna zawieszenia czy amortyzator, zawsze wymieniajmy w sposób kompletny dla osi pojazdu – wymiana z jednej strony tworzy tylko pozorne oszczędności i nie poprawia optymalnie sposobu prowadzenia auta. Podstawą do wymiany ww. elementów mogą być widoczne uszkodzenia mechaniczne, korozja, nadmierne wycieki, stuki i hałas podczas pracy. Przenoszą się one na złe/niepewne prowadzenie auta (bujanie, nurkowanie przy hamowaniu), a także wydłużenie drogi hamowania i utratę przyczepności kół z nawierzchnią, co z kolei wpływa na parametry systemów odpowiedzialnych np. za stabilizację toru jazdy.

21


PRODUKTY

PEWNY START W ZIMĘ

Marek Zdunowski

LATO, LATO I PO LECIE. SKOŃCZYŁY SIĘ UPAŁY, NIEBAWEM NADEJDĄ JESIENNE CHŁODY I ZIMOWE MROZY. TYSIĄCE WŁAŚCICIELI SAMOCHODÓW Z SILNIKAMI DIESLA ZASTANAWIAJĄ SIĘ, CZY ŚWIECE ŻAROWE W ICH SAMOCHODACH ZADZIAŁAJĄ, CZY TEŻ BĘDZIE KONIECZNA ICH WYMIANA. Możemy rozróżnić kilka rodzajów świec żarowych: świeca żarowa z zewnętrzną drucianą spiralą grzejną (zastosowanie w starszych pojazdach oraz w traktorach, maszynach budowlanych i silnikach stacjonarnych),

• świeca żarowa płomieniowa (zastoso-

wanie w silnikach o dużej pojemności – samochody ciężarowe),

• świeca żarowa jedno- lub dwuspiralna

(zastosowanie w starszych pojazdach),

konstrukcjach silników z zapłonem samoczynnym jednak to nie wystarcza i potrzeba było skonstruowanie takich świec, aby już po rozruchu silnika świeca dogrzewała jeszcze powietrze, aby zapewnić równą pracę zimnego silnika oraz ograniczyć emisję szkodliwych substancji, gdy silnik nie osiągnął jeszcze optymalnej temperatury pracy. Muszą się również nagrzewać do bardzo wysokiej temperatury (do 1300°C) w jak najkrótszym czasie (nawet 2 sekundy).

W starszych konstrukcjach stosowano spiralę grzejną z drutu oporowego pojedynczą, w silnikach o niższej kompresji), następnie podwójną - w świecach z funkcją dogrzewania po rozruchu. W nowszych świeca żarowa trzpieniowa, sterowana konstrukcjach stosowane są płaszcze ceraelektronicznie, dwuspiralna (zastosomiczne charakteryzujące się bardzo wysoką wanie w silnikach najnowszej generacji, temperaturą topnienia. Przestrzeń pomięw układach szybkiego rozruchu), dzy grzałką i owym płaszczem wypełniona świeca żarowa z czujnikiem ciśnienia jest azotynem krzemu, materiałem również (zastosowanie w silnikach najnowszej odpornym na wysokie temperatury. Kolejgeneracji, spełniające obecne i przyszłe ną zaletą świecy ceramicznej jest osiąganie limity emisji spalin). wysokich temperatur w krótkim czasie. Konstrukcja i użyte materiały świec ceramiczSTREFA WYSOKICH TEMPERATUR nych pozwalają na to, aby były one węższe Świece żarowe niezależnie od konstrukcji od „tradycyjnych”, co jest bardzo ważne umieszczane są w układzie dolotowym sil- w nowoczesnych konstrukcjach silników, nika, a ich celem jest podgrzanie powietrza bowiem przybywa osprzętu, przeróżnych i doprowadzenie do zapłonu mieszanki czujników i do dyspozycji konstruktorów paliwowo-powietrznej. W najnowszych pozostaje coraz mniej miejsca. Świece żaro-

• świeca żarowa ceramiczna (zastosowanie • •

we mają nie tylko zastosowanie w układzie rozruchu silnika, ale również w podgrzewaniu płynu w układzie chłodzenia. W niskich temperaturach podgrzewają one płyn, co wspomaga szybsze osiąganie optymalnej temperatury pracy silnika, jak również szybsze ogrzanie wnętrza samochodu za pomocą wewnętrznego nawiewu. Niewątpliwą „wadą” świec żarowych jest to, że nie ma uniwersalnych świec, tak jak ma to miejsce w przypadku świec zapłonowych. Świece żarowe są dedykowane do konkretnego typu silnika i współpracującej instalacji elektrycznej, dlatego przy wymianie ich na nowe trzeba się upewnić, jakie jest napięcie robocze w danym samochodzie. Przyczynami uszkodzeń świec żarowych są zbyt wczesny początek wtrysku, zużycie wtryskiwaczy, wadliwy sterownik świec żarowych (płynie zbyt wysoki prąd lub za długo).

W ofercie Inter Cars SA znajdują się wszystkie rodzaje i płomieniowych od wiświec żarowych tów takich jak Beru, Boodących producensch, Denso, Iskra, NGK i Hidria. Przykładowe indeksy : GN 003, 0100226379, 0 250 20 11 721 739, D-POWER2 141, DG-117, GF 982, 0101072408, NR11 6346, 11 720 430

22


PRODUKTY

NIEZALEŻNOŚĆ OD POGODY

Daniel Waliszkiewicz

UJEMNE TEMPERATURY PANUJĄCE W MIESIĄCACH ZIMOWYCH SPRAWIAJĄ, ŻE PORANNE WSIADANIE DO SAMOCHODU ZAPARKOWANEGO „POD CHMURKĄ” Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ DO NAJMILSZYCH NIE NALEŻY. ZAMARZNIĘTE SZYBY, A NIERZADKO GRUBA WARSTWA ŚNIEGU NA CAŁYM NADWOZIU TO DOPIERO POCZĄTEK. Dalej mamy przejmujące zimno we wnętrzu i brak perspektyw na szybki nadmuch ciepłego powietrza. Najpierw rozgrzać musi się jednostka napędowa, pod warunkiem oczywiście, że energia z akumulatora wystarczy do jej uruchomienia. Rozwiązaniem skutecznie eliminującym opisane wyżej poranne nieprzyjemności jest niezależne elektryczne ogrzewanie postojowe DEFA WarmUp.

silnik i kabina kierowcy zostały podgrzane na odpowiednią godzinę, a akumulator był w pełni naładowany przy minimalnym poborze energii elektrycznej.

Modułowa budowa systemu pozwala nie tylko dostosować rozwiązanie do indywidualnych potrzeb, ale również zdecydowanie ograniczyć koszt urządzenia, czyniąc je kilkakrotnie tańszym niż porównywalne nieZABAWA KLOCKAMI zależne systemy grzewcze z zasilaniem paIstotą oferty pozwalającą spełniać indywi- liwowym. Koszt podstawowego rozwiązania dualne oczekiwania klienta jest możliwość zamyka się kwotą kilkuset złotych, a prostota budowania systemu niejako z „klocków”. rozwiązania gwarantuje szybki i nieskompliPodstawowy system ogrzewania postojo- kowany montaż oraz dużą niezawodność. wego zbudowany jest w oparciu o grzałkę bloku silnika. Grzałka ta konstruowana BEZ WYCHODZENIA Z DOMU jest indywidualnie do konkretnej jednostki Nowością w ofercie DEFA jest pilot zdalnego napędowej i zapewnia przed rozruchem sterowanie SmartStart. Estetyczny i trwały, utrzymanie temperatury silnika (wraz z pły- wykonany w formie breloczka do kluczyków nami eksploatacyjnymi) na poziomie +30°C samochodowych. Zasięg działania do 1200 niezależnie od temperatury zewnętrznej. metrów. Zastosowanie sterowania SmartGrzałkę uzupełniają przewody „pokładowe” Start czyni system DEFA całkowicie bezobz gniazdem przyłączeniowym oraz przewód sługowym. Pilot posiada wiele przydatnych łączący gniazdo w pojeździe z zewnętrznym funkcji, m.in. programowanie dwóch czasów źródłem energii – gniazdkiem 230 V. gotowości samochodu z podziałem na 7 dni tygodnia, możliwość natychmiastowego Kolejnym elementem systemu jest automa- włączenia/wyłączenia ogrzewania pojazdu, tyczna ładowarka akumulatorów. Ładowarka a także funkcje informacyjne. Po skomuzaczyna pracę natychmiast po podłączeniu nikowaniu się z pojazdem użytkownik injej do zasilania - nawet wtedy, gdy pod- formowany jest o stanie systemu, napięciu grzewanie silnika i przedziału kierowcy jest wyłączone. Po całkowitym naładowaniu akumulatora ładowarka przechodzi w tryb podtrzymania, zabezpieczając akumulator przed przeładowaniem. W celu ochrony akumulatora przed uszkodzeniem, napięcie ładowania korygowane jest w zależności od temperatury otoczenia.

akumulatora, temperaturze zewnętrznej. Pilot SmartStart może także sterować pracą niezależnego ogrzewania postojowego spalinowego, współpracując z systemami wiodących europejskich producentów. Zalety ekonomiczne elektrycznego ogrzewania postojowego to nie tylko zdecydowanie niższy koszt zakupu, ale także niższe koszty eksploatacyjne w porównaniu z systemami spalinowymi.

ELEKTRYCZNE OGRZEWANIE POSTOJOWE DEFA WARMUP TO:

• pewność rozruchu nawet przy temperaturach poniżej -30ºC, gdy zawodzą już spalinowe urządzenia grzewcze

• komfort kierowcy (odmrożone szyby, podgrzana kabina kierowcy i silnik, zawsze optymalnie naładowany akumulator)

• niższy koszt zakupu i codziennej eksploatacji

• bezobsługowość systemu (system WarmUp praktycznie nie wymaga bieżącej konserwacji)

• znaczne korzyści ekologiczne

Urządzeniem poprawiającym zdecydowanie komfort użytkowania pojazdu jest ogrzewacz wnętrza. Estetyczne urządzenie grzejne potrafi ogrzać wnętrze przedziału kierowcy do temperatury +20°C, skutecznie rozmrażając szybę przednią i boczne szyby kierowcy. Zamontowany czujnik PTC w miarę wzrostu temperatury w kabinie zmniejsza moc grzałki wmontowanej w dmuchawę. Uzupełnieniem systemu jest programator. Umożliwia on takie sterowanie pracą układu, by niezależnie od temperatury otoczenia

23


PRODUKTY

UKŁAD WTRYSKOWY SILNIKA

APARATURA WTRYSKOWA SILNIKA SPALINOWEGO TO CHYBA JEDEN Z NAJBARDZIEJ NEWRALGICZNYCH UKŁADÓW OSPRZĘTU SILNIKA. MIĘDZY INNYMI JEJ DZIAŁANIE DETERMINUJE EWENTUALNE ZADOWOLENIE KIEROWCY Z PRZEMIERZANIA KILOMETRÓW DRÓG – MAM TU NA MYŚLI GŁÓWNIE ZAPAS MOCY, JAKĄ POSIADA DO DYSPOZYCJI KIERUJĄCY I EWENTUALNY SPOSÓB JEJ WYKORZYSTANIA.

Sławomir Jankowski

Rozwój technologii nakręcany obecnymi wymogami ekologicznymi doprowadził jednak do bardzo wysokiego stopnia komplikacji zarówno wykonania, jak i eksploatacji układów wtryskowych silnika.

Na europejskim rynku motoryzacyjnym głównymi dostawcami podzespołów lub całych systemów wtryskowych są firmy: Bosch, VDO, Denso, Delphi.

Obecnie żaden układ wtryskowy silnika nie jest w stanie pracować bez układów elektronicznych. Tu z kolei „rządzą” sterowniki, które do prawidłowego sterowania poszczególnymi podzespołami czy ich elementami potrzebują danych – nie tylko zadanych, ale i rzeczywistych. I w tym momencie okazuje się, że do prawidłowego działania całego układu wtrysku paliwa (oprócz komputera pokładowego z odpowiednim oprogramowaniem) potrzebna jest cała rzesza czujników - od czujników położenia wałka rozrządu poczynając, a na czujniku pedału sprzęgła czy hamulca albo też czujniku ciśnienia spalin w tłumiku wydechowym kończąc. Potrzebny jest także inny osprzęt silnika (przepływomierze powietrza, zawory EGR), bez którego praca układu wtryskowego nie byłaby możliwa.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, stworzyliśmy bardzo szeroką ofertę części od producentów dostarczających je na tzw. pierwszy montaż (OEM). Oferta obejmuje zarówno całe podzespoły (np. pompy paliwa, pompy wysokiego ciśnienia, wtryskiwacze), jak i drobne elementy, do których można zaliczyć np. podkładki pod wtryskiwacze czy o-ringi przyłączy przelewowych wtryskiwaczy. Nowością z tego roku w filiach IC są wtryskiwacze CR VDO – np. 5WS40000-Z czy A2C59513552.

W zakresie części zamiennych do napraw wtryskiwaczy CR w bieżącym roku pojawiły się w naszej ofercie m.in. zamienniki zaworów do wtryskiwaczy CR Denso np. ENT250040, przyłącza przelewów wtryskiwaczy CR Denso, VDO, Bosch, np. trójniki przelewu do wtryskiwaczy Denso - ENT250038 i VDO – ENT250076. W sprzedaży pojawiły się również zamienniki podkładek wtryskiwaczy Delphi – np. ENT250056.

Jak wyżej wspomniałem, aparatura wtryskowa nie jest w stanie pracować poprawnie w silniku bez innych wspomagających podzespołów. W tym zakresie ostatnio pojawiły się w naszej ofercie min. przepływomierze VDO (AF10202-12B1), Hitachi (HIT2505076); czujniki ciśnienia w kolektorze dolotowym – VDO (5WK96865Z); czujniki położenia wału – VDO (A2C59515059); czujniki spalania stukowego – Delphi (AS10134-12B1); zawory EGR – Delphi (EG10006-12B1).

INDEKS: ENT250040

NA PIERWSZY MONTAŻ I ZAMIENNIKI

przednim numerze Wiadomości IC. Poprzez jakość produktów dostarczanych pod tą nazwą - marka ta wywalczyła sobie już dość silną pozycję w asortymencie produktów Inter Cars.

Jednakże nasza oferta nie byłaby pełna, gdybyśmy nie posiadali zamienników do produktów OE. Zamienniki okazują się niezbędne z dwóch powodów:

• brak na rynku wtórnym części od producenta OE,

• wiek parku samochodowego i co za tym

idzie wartość poszczególnych pojazdów.

INDEKS: 5WS40000-Z

24

Wzbogacając naszą ofertę zamienników, wprowadziliśmy do sprzedaży markę własną – ENGITECH, która została bardzo dokładnie przedstawiona i scharakteryzowana w po-

INDEKS: ENT250076


PRODUKTY ROZPYLACZE Poszerzyliśmy także nasz asortyment w obszarze rozpylaczy – zarówno do wtryskiwaczy CR Denso - tutaj pojawiły się części od znanych na rynku zamienników producentów, tj. FIRAD (np. ALLA154P881-J) oraz rodzimych WZM Warszawa (np. PDLLA150P815*1), jak i do wtryskiwaczy Bosch. Należy tu nadmienić, że WZM, poszerzając swoją produkcję, postawiły na jakość, wyposażając swoje zakłady m.in. w renomowane szwajcarskie obrabiarki.

INDEKS: ENT280024

Wszystkie indeksy ENGITECH zaczynają się literami ENT, są skrosowane z indeksami producentów części „pierwszomontażowych” oraz skatalogowane w IC Katalogu online - podobnie jak wszystkie inne wymienione nowości.

POMPOWTRYSKIWACZE Inna grupa to części zamienne do pompowtryskiwaczy Bosch. W tym zakresie posiadamy zamienniki zaworów do pompowtryskiwaczy PDE (np. ENT280089) oraz do PLD (np. ENT280024). Ponadto posiadamy śruby regulacyjne pompowtryskiwaczy obu wspomnianych systemów (np. ENT280048). W tej grupie towarów bardzo dużą popularność zyskały sobie zamienniki zestawów naprawczych pompowtryskiwaczy Bosch do pojazdów osobowych (np. ENT280004). Wśród zamienników należy też odnotować dynamicznie poszerzaną ofertę elektrycznych pomp paliwa – indeksy zaczynające się INDEKS: ENT100001 od ENT100001. Przedstawiona wcześniej oferta elementów osprzętu silnika w zakresie marek premium została poszerzona również o zamienniki zaworów EGR (np. ENT500022), sond lambda (np. ENT600002) w zakresie marki Engitech. Oprócz tej marki oferujemy także zamienniki

innych producentów, którzy mają swoją renomę na rynku zamienników – Vemo, Febi, Hans Pries czy Meat&Doria – np. czujnik temperatury paliwa MD9336 czy też przepływomierz powietrza Autlog LM1020. Nasza oferta dotycząca systemów wtryskowych jest

Żądaną część można wyszukiwać wg: 1. Numerów OE lub indeksu danej części, 2. Marki, modelu, typu samochodu i danych silnika.

ciągle poszerzana z myślą o tym, aby każdy klient Inter Cars SA mógł w jednym miejscu zakupić wszystkie elementy niezbędne do naprawy swego pojazdu – zarówno w zakresie produktów premium, jak i zamienników. Dlatego też jeszcze w bieżącym roku rozszerzymy liczbę indeksów Engitech o produkty z grupy zaworów elektropneumatycznych i wtryskiwaczy benzynowych.

DIAGNOSTYKA

KLIMATYZACJA

ANALIZA SPALIN 25 www.texapoland.pl


PRODUKTY

PAMIĘTAJMY O PŁYNIE HAMULCOWYM

PŁYNY HAMULCOWE WYMAGAJĄ REGULARNEJ KONTROLI I WYMIANY. NALEŻĄ DO GRUPY PRODUKTÓW EKSPLOATACYJNYCH I POWINNY BYĆ WYMIENIANE ZGODNIE Z ZALECENIAMI PRODUCENTA POJAZDU: Z REGUŁY WYMIANA POWINNA NASTĄPIĆ PO ROKU, MAKSYMALNIE PO DWÓCH LATACH EKSPLOATACJI.

Andrzej Kopera

konieczna także wtedy, gdy płyn w pojeździe osiągnie wskazywany przez producenta interwał wymiany (12 lub 24 miesiące).

Należy pamiętać o przestrzeganiu zaleceń producenta samochodu i stosować taki płyn, jaki powinien być stosowany do danego samoPłyn hamulcowy odgrywa kluczową rolę i w najgorszym przypadku powodują nawet chodu. W razie problemów należy zasięgnąć w prawidłowym działaniu systemów hamul- utratę hamulca. informacji u producenta samochodu. Zastosocowych. Jego zadaniem jest przenoszenie ci- Nowoczesne płyny hamulcowe muszą gwa- wanie nieodpowiedniego płynu może prowaśnienia w układzie hamulcowym i smarowanie rantować i umożliwiać szybką i prawidłową dzić do awarii układu hamulcowego. oraz ochrona przed korozją podzespołów hy- pracę nowoczesnych systemów bezpieczeńPragniemy zaprezentować nowa gamę prodraulicznych. stwa, tj. ABS i ESP®. Płyny hamulcowe na bazie duktów marki 4MAX. Są to wysokiej jakości Płyny przeznaczone dla nowoczesnych pojaz- glikolu najlepiej spełniają te wymogi. Niestety płyny hamulcowe klasy DOT4. dów powinny charakteryzować się możliwie mają wysoką higroskopijność, która polega wysoką temperaturą wrzenia, tzw. punkt wrze- na wchłanianiu wody z otoczenia, powodują- Tabela przedstawiająca rodzaje płynów hamulnia. Jeśli punkt wrzenia płynu jest zbyt niski, cą po pewnym czasie, że tzw. punkt wrzenia cowych wg klasyfikacji DOT oraz temperatury istnieje niebezpieczeństwo, że przy dużym znacznie się obniża i płyn wrze w niższej tem- punktów wrzenia: obciążeniu układu hamulcowego powstaną peraturze. Dodatkowo wilgoć powoduje to, że Mokry punkt Suchy punkt wrzenia wrzenia pęcherzyki, które pozostają wewnątrz układu płyn traci właściwości ochronne przed korozją. DOT 3 205°C 140°C hamulcowego. Ze względu na właściwość W związku z tym konieczne jest kontrolowanie DOT 4 230°C 155°C gazu polegającej na jego ściśliwości, powo- glikolowych płynów hamulcowych i regularna DOT 5.1 260°C 180°C dują wydłużenie drogi pedału hamulcowego wymiana. Wymiana płynu hamulcowego jest

TEST AKUMULATORA PRZED ZIMĄ

Dariusz Panek

PODCZAS PRZEGLĄDÓW OKRESOWYCH AKUMULATOR BYWA CZĘSTO POMIJANY. A TO, JAK DUŻE MA ZNACZENIE, ODCZUWAMY DOPIERO ZIMĄ, KIEDY POJAWIAJĄ SIĘ PROBLEMY Z URUCHOMIENIEM AUTA.

na stronie www.motointegrator.pl. Na miejscu akumulator zostanie poddany sprawdzeniu za pomocą specjalistycznego testera. Wynik badania informujący o stanie akumulatora i napięciu Należy pamiętać, że przy niskich temperatu- ładowania zostanie rach bardzo wzrasta zapotrzebowanie silnika przedstawiony w forna energię, jednocześnie znacząco spada mie wydruku. Klient moc rozruchowa akumulatora. Dlatego war- otrzyma naklejkę na to sprawdzić stan akumulatora i napięcie akumulator z informaładowania w aucie przed nadchodzącym cję o tym, czy jest on sezonem zimowym. Firma Inter Cars SA sprawny, czy należy przygotowała bezpłatną, ogólnopolską akcję go doładować, czy też jest niesprawny diagnostyczną pod hasłem „Test akumulatora i trzeba go wymienić natychmiast lub przed przed sezonem zimowym”. W jej ramach na sezonem zimowym. Naklejka będzie również terenie całej Polski kierowcy mogą sprawdzić kuponem rabatowym na zakup nowego stan swojego akumulatora i układu ładow- akumulatora. Kupon rabatowy będzie możnia w wybranych warsztatach lub punktach na zrealizować do końca sezonu zimowego sprzedaży akumulatorów. Lista warsztatów w punkcie, w którym dokonaliśmy przeglądu biorących udział w akcji będzie dostępna akumulatora.

26

W sezonie zimowym na stronie Motointegrator umieścimy listę warsztatów, które będą oferowały:

• wymiany akumulatora u klienta, • usługę uruchomienia samochodu w zimie, • pomoc w odholowaniu do warsztatu,

w przypadku braku możliwości uruchomienia auta. Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnego badania akumulatora.


PRODUKTY

WSPANIAŁE SPOTKANIE W GRONIE NAJLEPSZYCH Tomasz Borek

DRUGA EDYCJA MOTOCYKLOWEGO VIP CLUB 2015 TO SPOTKANIE NAJLEPSZYCH KLIENTÓW RYNKU MOTOCYKLOWEGO INTER CARS SA. Są to osoby, które w czasie promocji wykonały największe zakupy i zdobyli największą liczbę punktów w klasyfikacji zakupów motocyklowych olejów i chemii warsztatowej Castrol, akumulatorów motocyklowych Exide oraz klocków hamulcowych, sprzęgieł i innego asortymentu TRW. Pierwszych 30 miejsc z rankingu zakupowego premiowane było zaproszeniem na weekend z bogatym pakietem atrakcji. Bazą imprezy był hotel HP Park w Poznaniu, położony bezpośrednio nad Jeziorem Maltańskim. Pierwszego dnia w piątek po uroczystej kolacji i wręczeniu pamiątkowych dyplomów dla laureatów odbyła się również degustacja win polskich i francuskich . Następnie w mniej oficjalnej atmosferze goście bawili się prawie do świtu. Drugi dzień to aktywności sportowo-rekreacyjne. Tym razem przygotowaliśmy przejażdżki motorówką typu RIB oraz wyścigi smoczych łodzi na Je-

ziorze Maltańskim, w których wzięły udział cztery drużyny: Inter Cars, Exide, Castrol i TRW. Po trzech wyścigach pierwsze miejsce zajęła drużyna Castrol. Pobyt w Termach Maltańskich w pakiecie VIP, zawierał dodatkową atrakcję dla kobiet. Otóż przygotowaliśmy dla nich pakiet zabiegów SPA. Po sobotniej uroczystej kolacji dla gości Motocyklowego Vip Club wystąpił z programem stand up! Mariusz Kałamaga (znany z kabaretu Łowcy. B). Po występie artysty goście ponownie bawili się do późnej nocy, by w niedziele po śniadaniu wyjechać na Tor Poznań, gdzie odbywała się runda Motocyklowych Mistrzostw Polski. W doskonałych nastrojach goście opuścili Poznań w niedzielne popołudnie. Imprezę zorganizował Dział Motocykli Inter Cars SA. Partnerzy i sponsorzy akcji: EXIDE, Castrol, TRW.

LAUREACI MOTOCYKLOWEGO VIP CLUB 2015 MOTOMODA Piotr Pałyga, PITSTOP Jakub Suwała, AP-MOTO Artur Pabis Motocykle, MOTOR A.D. Adam Domanowski , 4RIDE.PL Radosław Auguścik, CENTRUM MOTOCYKLOWE LIMA Maciej Lisiecki , KORANDO Paweł Sikora, MOTO-GP Piotr Wójcik, Trans-SA Tomasz Sansal, MOTORISTA BUDNICCY SP. J., MOTO HANDEL RUMIK Radosław Rumiński, FHU KAPRI Łukasz Kapral, ABC MOTORU Wojciech Kwieciński, KOLEC 76 Robert Leopolski, AZ-MOTORS Anna Bachur Żaba, MOTOR-CENTRUM Angelika Kaczmarek, 4-BIKER SP. J., DEPOT RACING Michał Szrama, ARMED BIKE Salon Motocykli, RPM MOTOCYKLE M. Starużyk, E. Starużyk Sp. J., „AUTO-CZĘŚCI” Grażyna Kopacka, KRAN-MOTOCYKLE Sławomir Stachowiak MOTORGABI Jakub Gabrych, MOTOKLINIKA Piotr Izydorek, MOTO WERIZ Piotr Mieleszczuk, PMMOTOR Paweł Matysik, JANMAR January Nowacki, AUTO-MOTO Luiza Jaworska. Zawody smoczych łodzi na Motocyklowym Vip Club 2015.

DWA MOTOCYKLOWE ŚWIATY I MISTRZOWSKI WYBÓR

KRZYSZTOF KASPRZAK, WICEMISTRZ ŚWIATA SPEEDWAY TWARZĄ MARKI MACNA

Innowacyjne rozwiązania i dobra cena od zawsze wyróżniały produkty holenderskiego producenta odzieży motocyklowej Macna - marki, której wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest Inter Motors.

Krzysztof Kasprzak w odzieży Macna

Już od ponad 20 lat marka ta obecna jest na światowym rynku i z powodzeniem sprzedawana jest w ponad 60 krajach. Macna to nie tylko doskonałej jakości odzież miejska czy turystyczna, której zaufało wielu czołowych zawodników reprezentujących różne dziedziny sportów motocyklowych. Teraz do tego grona dołączył również sponsorowany przez Inter Cars Krzysztof Kasprzak,

Mistrz Polski i V-ce Świata w żużlu. To nie przypadek, że wybrał do swojej prywatnej kolekcji Macnę GEO2 oraz JURA. Lubię po trudnej rundzie wsiąść na motocykl i uciec gdzieś za miasto. Taki reset jest potrzebny, żeby zachować równowagę. – mówi Krzysztof Kasprzak. Dla zawodowego sportowca bezpieczeństwo to podstawa, nie tylko ze względu na własne zdrowie, ale również w związku z kontraktami, którymi jest związany, a Macna zapewnia mu komfort i bezpieczeństwo.

27


PRODUKTY

TARCZE DWUCZĘŚCIOWE I PŁYWAJĄCE UKŁAD HAMULCOWY JEST JEDNYM Z NAJWAŻNIEJSZYCH SYSTEMÓW W SAMOCHODZIE, KTÓRY JEST BEZPOŚREDNIO ODPOWIEDZIALNY ZA BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS JAZDY ZARÓWNO NASZE, JAK I INNYCH UŻYTKOWNIKÓW. W ZWIĄZKU Z TYM PRODUCENCI UKŁADÓW HAMULCOWYCH CAŁY CZAS PRACUJĄ NAD JEGO ROZWOJEM I UNOWOCZEŚNIANIEM. Najważniejszą częścią każdego nowoczesnego układu hamulcowego jest w chwili obecnej tarcza hamulcowa. Tarcze hamulcowe niemal całkowicie zastąpiły stosowane wcześniej bębny hamulcowe. Nie ma to zastosowania w przypadku aut użytkowych i ciężarowych. Od tego momentu producenci aut nieustannie rozwijają tarcze hamulcowe i ich konstrukcję, starając się zmniejszyć masę tarczy oraz zwiększyć jej parametry.

koła oraz pierścień trący, na którym pracują klocki. Flansza jest wykonana ze stopu aluminium lub aluminium i magnezu. Dzięki temu zredukowana została masa, a jednocześnie Paweł Gawryłowicz szybciej odprowadzane jest ciepło. Warstwa cierna natomiast wykonana jest z wysokowęglowego żeliwa, które odporne jest na tarcie i temperaturę. Poprawienie osiągów redukcja ciężaru tarczy, pojazdu ściśle związane może być z zastosowaniem w tarczach dwuczęściowych aluzwiększona wydajność, miniowego garnka. Powoduje to zmianę pazwiększona odporność W odpowiedzi na takie zapotrzebowanie, rametrów pojazdu, np. amortyzacji (zmiana na naprężenia termiczne, poprzedzone latami prób i doświadczeń, masy nieresorowanej). Rozwinięciem tarczy producenci stworzyli tarcze hamulcowe dwuczęściowej jest tarcza pływająca. Jest to zmniejszenie zużycia paliwa. dwuczęściowe. Konstrukcja takiej tarczy to teoretycznie ta sama tarcza co dwuczęściodwa główne elementy – flansza (tzw. dzwon, wa, natomiast tarczę przykręca się do flanszy garnek), który to mocuje tarczę na piaście śrubami, które umieszczone są w owalnych otworach i pozwalają na ruch tarczy hamulcowej względem flanszy. Mowa o ruch osiowym i promieniowym w zależności od Tarcza dwuczęściowa pływająca producenta tarczy.

• • •

GŁÓWNE ZALETY TARCZ

Tarcze pływające zużywają się znacznie wolniej, mają też mniejszą tendencję do przegrzewania się. Jest to nie do uniknięcia w tarczach litych. Inter Cars SA posiada w swojej ofercie opisane wyżej tarcze dwuczęściowe od producentów BREMBO i ATE. Dodatkowo BREMBO ma w swojej ofercie tarcze pływające. Oferta wcześniej wymienionych tarcz jest skierowana głównie do użytkowników nowych aut luksusowych oraz sportowych, ponieważ cena za tarcze tego typu dwukrotnie, a często nawet trzykrotnie przewyższa cenę za tarcze standardowe. Nie od dzisiaj jednak wiadomo, że innowacja oraz nowoczesne technologie mają swoją wartość i sporo kosztują. W aktualnej ofercie posiadamy 59 indeksów tarcz dwuczęściowych, dostępnych w ciągłej sprzedaży jest 26 indeksów. Przykładowe indeksy: 09.C410.13 24.0124-0219.2 24.0130-0186.2

28


PRODUKTY

JAKOŚĆ NA KAŻDĄ TRASĘ

Małgorzata Grzeszczuk

FIRMA DMACK TO BRYTYJSKI PRODUCENT OPON, KTÓRY OD 2011 ROKU JEST OBOK MICHELIN AUTORYZOWANYM PRZEZ FIA DOSTAWCĄ OPON DLA RAJDOWYCH SAMOCHODOWYCH MISTRZOSTW ŚWIATA WRC. ZAŁOŻONA PRZEZ DICKA CORMACKA SPÓŁKA SWÓJ PRESTIŻ I ŚWIATOWĄ SŁAWĘ ZAWDZIĘCZA PRZEDE WSZYSTKIM LINIOM PRODUKTOWYM DEDYKOWANYM DO SPORTÓW MOTOROWYCH. Ponad 200 rodzajów opon o różnorakiej charakterystyce i przeznaczeniu, dostępnych w 70 krajach całego świata, do swojej oferty wprowadził również Inter Cars SA. Mając na uwadze silnie zainteresowanie uczestników rajdów WRC oponami Dmacka, są dla każdego ścigającego się zawodnika dostępne od ręki.

SZUTER CZY ASFALT, DESZCZ CZY UPAŁ

Jako że trasy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Świata WRC są prawdziwym poligonem doświadczalnym dla kierowców i ich samochodów, to właściwy dobór opon decyduje często o zwycięstwie lub porażce na odcinku specjalnym. Seria WRC jest morderczym sprawdzianem wytrzymałości ogumienia, jego podatności na zużycie czy przebicie, dlatego też jakość opon do nich dedykowanych musi spełniać najwyższe kryteria. Kierowcy, konkurując ze sobą na rozmaitych podłożach, szutrze czy asfalcie, w niejednokrotnie całkiem odmiennych warunkach pogodowych, muszą mieć możliwość dostosowania opony do zmiennych kryteriów. Oferta Dmacka jest więc najlepszą odpowiedzią na potrzeby zawodników rajdów samochodowych. Nowatorska myśl technologiczna Brytyjczyków i wieloletnie doświadczenie w świecie sportów motorowych zaowocowały wysoką wydajnością opon oraz ich różnorodną charakterystyką. Co więcej, Dick Cormack zgodnie z mottem swojej firmy zakładającym udostępnienie wszystkim zawodnikom – niezależnie od ich doświadczenia - opony wysokiej jakości w przystępnej cenie, nieprzerwanie projektuje i wprowadza na rynek nowe typy bieżników, mieszanek i rozmiarów opon sportowych. Dzięki takiej właśnie polityce Dmack doskonale sprawdza się podczas rajdów samochodowych, o czym może świadczyć chociażby fakt, że zespół Dmacka wygrała w 2014 roku Mistrzostwa Świata w WRC 2.

Małgorzata Grzeszczuk

czesnym przeszczepieniem wartości takich jak dbałość o jakość, innowacyjność technologii czy rozwijanie kwalifikacji pracowników. Takie działanie umożliwiło połączenie wysokiej jakości z akceptowalną dla każdego ceną, a tym samym ułatwiło uczestnikom rajdów dostęp do odpowiednich opon, wytrzymałych i o różnorodnej charakterystyce bieżnika, mieszanki czy rozmiaru.

DOSTĘPNOŚĆ

W swojej ofercie asortymentowej Dział Tuningu Inter Cars SA może zaproponować różnorodne typy opon rajdowych Dmacka. Ich rodzaje możemy w skrócie scharakteryzować w następujący sposób:

• DMT-RC – opona przeznaczona na suchy

i wilgotny asfalt oraz na deszcz; stosowana w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata - posiada homologację E; dostępna w 4 mieszankach: miękkiej (T91), średniej (T71), twardej (T51) i deszczowej (W3); DMT1 – slick rajdowy, stosowany na suchych nawierzchniach; nie posiada homologacji drogowej E; występuje w 3 mieszankach: miękkiej, średniej i twardej; dostępna tylko w rozmiarze 225/40R18; DMG2, DMG+, DMG+2 – flagowa opona Dmack; przeznaczona na nawierzchnie szutrowe. Stosowana w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata; dostępna w wielu rozmiarach i trzech mieszankach – miękkiej, średniej i twardej – stosowane w zależności od specyfiki danego rajdu, nawierzchni, temperatury oraz modelu samochodu; NAJNOWOCZEŚNIEJSZA TECHNOLOGIA, DMG1 – opona szutrowa przeznaczona dla PRZYSTĘPNA CENA samochodów historycznych; Początkowo wielu wątpiło, czy możliwym DMG3 – opona występuję tylko w rozmiarze jest połączenie wysokiej jakości opon rajdo”14, przeznaczona na nawierzchnie szutrowe, wych z przystępną ceną, natomiast Dmack dla małych samochodów przednionapędoudowodnił, że da się to osiągnąć przy jedwych. noczesnym narzuceniu sobie europejskich Tak szeroka oferta Dmacka w INTER CARS norm produkcji i kontroli jakości. Sposob- SA pozwala zawodnikom na dopasowanie ność optymalizacji cen dało przeniesienie opon do warunków, a tym samym na profeśrodowiska produkcyjnego do Chin. Jednak sjonalizację i polepszenie wyników. ta implementacja powiązana została z jedno-

• •

• •

PROFIL SPORT

NOWA LINIA OPON PRZEZNACZONYCH DLA PASJONATÓW SPORTÓW MOTOROWYCH. Opony bieżnikowane typu slick XR01 firmy PROFIL, które Inter Cars SA w ostatnim czasie wprowadził do swojej oferty, charakteryzują się ukształtowaniem nacięć umożliwiającym producentowi zmaksymalizowanie powierzchni przylegania opony do podłoża na zakrętach. Dzięki doskonałym wynikom na próbach sportowych, zdobyły uznanie zawodników amatorskiego motorsportu. Posiadają homologację drogową XR01, tym samym dopuszczone są do ruchu po drogach publicznych. Występują w dwóch mieszankach, GH oraz AVON i pięciu twardościach, tj.: super miękkie, miękkie, średnie, twarde i super twarde. Mieszanka GH polecana jest na dłuższe, kilkukilometrowe próby typu Track Day, AB Cup, Power Stage. Jest ona gwarantem bardzo dobrej przyczepności, ale wymaga dogrzania przed startem. Nie jest to typ opony, która ulegałaby szybkiemu przegrzaniu. Mieszanka AVON polecana jest na krótkie próby typu KJS. Zapewnia bardzo dobrą przyczepność, ale przy dłuższych próbach może szybciej ulec przegrzaniu. Jest na tyle miękka, że właściwie nie wymaga dogrzewania przed startem lub dogrzewa się bardzo szybko.

29


PRODUKTY

OPONY

ZIMA 2015/2016

NOWO

ŚĆ

NOWO

ŚĆ

CONTINENTAL, WINTERCONTACT™ TS 850 P Opony do samochodów osobowych i SUV-ów. Rozmiary: szerokość do 195 – 275 profil od 35 – 70 średnica osadzenia 16’’ – 20’’ indeks prędkości – T do W Cechy: lepsza trakcja na śniegu dzięki wzorowi S-GRIP,

• • • • •

• poprawione prowadzenie

na śniegu dzięki nowej koncepcji lameli PrecisionPlus,

• lepsze prowadzenie na suchej nawierzchni dzięki technologii PowerSipes,

• krótsza droga hamowania dzięki blokującej strukturze bieżnika ActiveBand.

NOWO

BRIDGESTONE, DM-V2

ŚĆ

Szeroka gama do samochodów typu SUV. Rozmiary: szerokość do 205 – 285 profil od 40 – 80 średnica osadzenia 15’’ – 20’’ indeks prędkości – R, S, T Cechy: zwiększona wydajność na lodzie dzięki zoptymalizowanej powierzchni kontaktu o równomiernej sile nacisku, doskonały aquaplaning dzięki wielokomórkowej mieszance nowej generacji, doskonała wydajność zimą dzięki mikro-teksturze rzeźby bieżnika.

• • • • • • • 30

CONTINENTAL, VANCONTACT WINTER Opony do samochodów dostawczych Rozmiary: szerokość do 185 - 235 profil od 55 - 80 średnica osadzenia 14’’ – 17’’

• • •

Cechy: zmniejszenie oporów toczenia poprzez zastosowanie nowej mieszaki siliki, zwiększony przebieg dzięki większej powierzchni styku z nawierzchnią, co powoduje równomierne zużycie, skrócona droga hamowania oraz poprawa trakcji na śniegu dzięki zoptymalizowanemu konceptowi lameli sinusoidalnych w środkowej części bieżnika oraz strukturze przerywanych lameli na barkach opony.

Z MYŚLĄ O TEGOROCZNEJ, ZBLIŻAJĄCEJ SIĘ ZIMIE WIODĄCY PRODUCENCI OPON PRZYGOTOWALI KILKA NOWYCH WZORÓW BIEŻNIKÓW. WSZYSTKIE Z NICH DOSTĘPNE SĄ W NAJNOWSZEJ OFERCIE INTER CARS SA. Inter Cars SA ma w swojej ofercie opony wszystkich największych światowych producentów: Goodyear, Michelin, Continental, Bridgestone, Pirelli, Hankook, Vredestein czy Nokian. Sprzedajemy również mniej znane na naszym rynku opony takie jak Yokohama, Mabor, Kingstar, Apollo, Achilles, Interstate, Membat, a nawet bieżnikowane opony marki Profil. Razem jest to prawie 30 marek opon. Wielkość i szerokość naszej oferty stawia nas w gronie największych dystrybutorów opon w Polsce. Poniżej przedstawiany wybrane przykłady z oferty zimowej. Jest to jednak tylko wycinek całego naszego asortymentu, z całością będą mogli się Państwo zapoznać się podczas 15. Targów w Hali C.

• •

NOWO

ŚĆ

NOWO

BRIDGESTONE, LM 001

ŚĆ

Opona do samochodów osobowych Rozmiary: szerokość do 155 – 255 profil od 45 – 70 średnica osadzenia 14’’ – 20’’ indeks prędkości – H, T, V, W Cechy : lepsze prowadzenie i przyczepność na lodzie/śniegu oraz na suchej/ mokrej nawierzchni dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii trójwymiarowych lamelek, większe bezpieczeństwo na mokrej nawierzchni dzięki zaokrąglonym rogom na połączeniach, większe bezpieczeństwo na mokrej nawierzchni dzięki rozszerzającym się rowkom w kierunku barków.

• • • • • • •

NOWO

ŚĆ

HANKOOK, WINTER ICEPT EVO2 - W320 I W320A SUV Opona do samochodów osobowych i SUV Rozmiary: indeksy prędkości: H, V, W Profile: 60-35 średnica felgi: od 16” do 20”

• • •

Cechy: zoptymalizowany, asymetryczny wzór bieżnika daję doskonałe prowadzenie w każdych, zimowych warunkach, dzięki szerszym rowkom odprowadzającym wodę, jazda na mokrej nawierzchni jest bezpieczniejsza, specjalny „śnieżny rowek” znacznie poprawia trakcję na zaśnieżonych nawierzchniach.

• • •


PRODUKTY

NOWO

NOWO

ŚĆ

NOWO

ŚĆ

ŚĆ

DUNLOP , WINTER_SPORT_5

NOKIAN WR_D4

• średnica: 15’’-19’’ • szerokość: 195-255 • profil: 40-65

Opona do samochodów osobowych, która charakteryzuje się doskonałą przyczepnością, wysoką odpornością na zużycie. Niższe spalanie paliwa dzięki unikatowemu rozłożeniu cząsteczek w mieszance gum Nokian Twin Trac Silica – obejmującej naturalną gumę, krzemionkę i olej rzepakowy.

Rozmiary:

HANKOOK, WINTER ICEPT RS2 - W452 – Opona do samochodów osobowych Rozmiary: indeks prędkości: T, H profile: 70 – 45 średnica felgi: od 14” do 17”

• • •

Cechy: zwiększona stabilność prowadzenia dzięki lamelom w technologii 3D, skośne rowki lepiej odprowadzają wodę, dzięki czemu jazda na mokrej nawierzchni jest bezpieczniejsza, specjalny skład mieszanki daje lepsze osiągi w warunkach zimowych.

• • •

INTERSTATE, WINTER IWT – 2 Zimowa opona o kierunkowej rzeźbie bieżnika. Innowacyjna mieszanka gumowa z dodatkiem krzemionki zapewnia niezawodną przyczepność w najcięższych zimowych warunkach. Trójwymiarowa, indywidualnie zaprojektowana struktura lameli zapewnia stabilność i świetne prowadzenie. Opona dostępna w rozmiarach 14” – 19”.

INTERSTATE, DURATION 30 Zimowa opona o asymetrycznej rzeźbie bieżnika. Doskonała mieszanka gumowa z dodatkiem krzemionki poprawia przyczepność opony na mokrej i ośnieżonej nawierzchni. Wzmocnienie elementów bieżnika zapobiega szybkiemu zużyciu i zwiększa precyzję prowadzenia pojazdu. Opona DURATION 30 to wysoki poziom funkcjonalności i niezapomniane wrażenia z jazdy. Opona dostępna w rozmiarach 13” – 18”.

Cechy: lepsza przyczepność i osiągi na śniegu i lodzie, większa odporność na aquaplaning, poprawiona efektywność paliwowa.

• • •

NOWO

ŚĆ

NOKIAN, WR_C3 Opony do samochodów dostawczych i vanów. To bezpieczne i trwałe opony, które dostosowane są do warunków panujących w Europie Środkowo-Wschodniej. Nokian od wielu lat cieszy się dobrymi opiniami kierowców samochodów dostawczych.

Lepsza przyczepność w warunkach zimowych i doskonalsze poczucie sterowności dzięki zastosowaniu technologii Nokian Block Optimized Siping

NOWO

ŚĆ

GOODYEAR ULTRAGRIP PERFORMANCE G1 Rozmiary: średnica: 15’’-19’’ szerokość: 195-255 profil: 40-65

• • • INTERSTATE, WINTER SUV IWT 3D Zimowa opona o symetrycznej rzeźbie bieżnika, przeznaczona do samochodów typu 4x4 i SUV. Zastosowana w oponie trójwymiarowa struktura nacięć w centralnej części bieżnika poprawia ruszanie i zatrzymywanie się pojazdu na śniegu. Opona dostępna w rozmiarach 16” – 20”.

MEMBAT ICEBREAKER Zimowa opona o symetrycznej rzeźbie bieżnika, przeznaczona do samochodów dostawczych. Innowacyjny wzór bieżnika pozwala na lepsze odprowadzanie wody i błota pośniegowego. Mocna budowa opony zapewnia doskonałą sterowność przy większych obciążeniach. Opona dostępna w rozmiarach 14” – 17”.

Cechy: krótka droga hamowania na śniegu, pewne prowadzenie na ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni, większa odporność na aquaplaning HP.

• • •

INTERSTATE, WINTER VAN IWT – ST Zimowa opona o kierunkowej rzeźbie bieżnika, przeznaczona do samochodów dostawczych. Solidna konstrukcja opony zapewnia stabilność na drodze oraz długą żywotność. Głębokie rowki obwodowe umożliwiają sprawne usuwanie wody i błota pośniegowego. Konstrukcja bieżnika zapewnia efekt „samooczyszczania się” opony ze śniegu. Opona dostępna w rozmiarach 14” – 16”.

31


PRODUKTY

SUNFULL, SF-W11

SUNFULL, SF-982

Zimowa opona przeznaczona do samochodów terenowych i SUV z możliwością kolcowania. Kierunkowy wzór bieżnika pozwala na precyzyjne prowadzenie w każdych warunkach atmosferycznych. Zoptymalizowany kształt lameli to doskonałe parametry hamowania i przyspieszania w warunkach zimowych.

Zimowa opona przeznaczona do samochodów osobowych. Asymetryczny wzór bieżnika z podłużnymi blokami zewnętrznymi zapewnia krótszą drogę hamowania, lepsze trzymanie boczne oraz bardziej wydajne odprowadzanie wody i błota pośniegowego. Dodatek krzemionki w składzie mieszanki to doskonałe prowadzenie pojazdu w warunkach zimowych i niskie opory toczenia.

Solidne żebro centralne to doskonała trakcja podczas zmiany pasa ruchu i pokonywania zakrętów. Bogata w krzemionkę mieszanka zapewnia doskonałe zachowanie na śniegu, lodzie i mokrej nawierzchni nawet przy niskich temperaturach.

Trzy obwodowe rowki gwarantują szybkie odprowadzenie wody oraz stabilność prowadzenia w kopnym śniegu. Zaawansowany kształt lameli zapewnia wyjątkową przyczepność w każdych warunkach.

SUNFULL, SF-W05 Zimowa opona przeznaczona do samochodów dostawczych. Mieszanka gumowa zawierająca dodatek krzemionki to lepsze prowadzenie na mokrej nawierzchni i niższe opory toczenia. Duże bloki bieżnika to lepsza trakcja i przyczepność na nawierzchniach pokrytych śniegiem. Obwodowe rowki i lamele o dużej wydajności to doskonałe zachowanie opony na śniegu, lodzie i błocie pośniegowym. Wzmocniona konstrukcja wewnętrzna zapewnia optymalną wytrzymałość i stabilność przy dużych obciążeniach.

Hutchinson - RCS 314 397 696 - 01/15.

Cisza i komfort, doskonałe połączenie!

Transmisja i Części Antywibracyjne

• Hutchinson, jako dostawca OE Transmisji i Części Antywibracyjnych, wykorzystuje swoją wiedzę (know how) do opracowania produktów dla rynku części zamiennych. • Europejska Marka, z pięcioma zakładami w Polsce. • Instrukcja montażu dostępna online.

32


Konkurs Michelin 1.10–30.11.2015

Wybierz opony MICHELIN – bezpieczeństwo w najtrudniejszych zimowych warunkach! wygraj

bmw x3 lub 1 z 4000 nagród

Kup 4 zimowe opony MICHELIN!

Zarejestrujzakup,wysyłającpustySMS*podnr799599888 lubnawww.konkurs.michelin.pl. Graj o nagrody:

1

BMW X3

200

zestawów głośnomówiących Parrot

3800 kubków Michelin

*KosztSMS-awgtaryfylokalnegooperatora. WysłaniepustegoSMS-aoznaczazgodęnaskontaktowaniesię przezMichelinwceludokończeniaprocesurejestracjiwkonkursie.Szczegóływregulaminie na www.konkurs.michelin.pl.  Zdjęcianagródstanowiąwizualizacjęimogąodbiegaćodrzeczywistości.


DOSTAWCY

NOWOCZESNE ROZWIĄZANIA LED DO SAMOCHODÓW

RODZINA PRODUKTÓW LED MARKI OSRAM DO ZASTOSOWAŃ W SAMOCHODACH STALE SIĘ ROZRASTA. DZIĘKI GOTOWYM ROZWIĄZANIOM, JAKIE FIRMA TA PROPONUJE, ZALETAMI TEJ TECHNOLOGII MOGĄ CIESZYĆ SIĘ NIE TYLKO POSIADACZE NOWYCH POJAZDÓW, ALE TAKŻE I TYCH STARSZYCH. W ofercie LED OSRAM można znaleźć zarówno światła przeciwmgłowe (LEDriving F1), światła do jazdy dziennej (LEDriving LG, PX-4 i PX-5), pasujące do większości samochodów, jak i rozwiązania wielofunkcyjne, łączące światła przeciwmgłowe i dzienne w jednej obudowie (OSRAM LEDriving FOG i OSRAM LEDriving FOG PL). Paletę produktów uzupełniają zamienniki żarówek pomocniczych, tzw. retrofity oraz latarki i lampy warsztatowe. Wszystkie produkty są funkcjonalne i zaprojektowane tak, by czerpać z ich użytkowania jak najwięcej korzyści. – Rodzina LED dla motoryzacji powiększa się z dnia na dzień – mówi Magdalena Bogusz, menedżer ds. komunikacji i marketingu w segmencie oświetlenia motoryzacyjnego marki OSRAM. – Inwestujemy w nowe produkty, bo technologia LED ma naprawdę wyjątkowe cechy, z których kierowcy mogą czerpać wiele korzyści. Światło LED jest przede wszystkim niezwykle wydajne energetycznie, zużywa do 90% mniej energii od tradycyjnych rozwiązań. Ponadto LED zapewnia trwałość aż do 5000 godzin, co gwarantuje bezproblemowe użytkowanie przez lata.

LEDriving FOG – pierwsze na rynku światła w technologii LED, które pełnią funkcję zarówno lamp do jazdy dziennej, jak i przeciwmgłowych. Mają homologację ECE R19 F3 E1 na światła dzienne (RL), przeciwmgłowe (B), a także dodatkową funkcję doświetlania zakrętów. Te ostatnie włączają się po uruchomieniu kierunkowskazu, poszerzając strumień światła o 30 do nawet 45 RODZINA PRODUKTÓW LEDRIVING FOG – stopni. Temperatura barwowa w  trybie jazŚWIATŁA PRZECIWMGŁOWE dy dziennej wynosi 5200 K, a w przypadku Światła przeciwmgłowe LED to doskonała włączenia lamp przeciwmgłowych – 6000 alternatywa dla tradycyjnych halogenowych K. Wśród produktów LED dla motoryzacji lamp przeciwmgłowych. OSRAM w swojej właśnie pojawiła się nowość – wielofunkcyjofercie posiada produkty, które są idealnym ne lampy LEDriving FOG PL. Lampy, łączące zamiennikiem do okrągłych lamp o średnicy w sobie światła DRL i przeciwmgłowe, mają 90 mm. Najciekawszym produktem w ro- aż 5 lat gwarancji. Są jeszcze mocniejsze dzinie lamp przeciwmgłowych OSRAM jest dzięki technologii soczewkowej podobnej

do tej stosowanej w reflektorach ksenonowych. Przednia szybka jest odporna na uderzenia żwiru zgodnie z normami ASTM D256 i ISO  179, a szerszy kąt wiązki światła zwiększa pole widzenia. Ciekawostką są różnokolorowe filtry soczewek, co może być szczególnie ważne dla osób zwracających uwagę na wygląd samochodu. Można wybierać z palety barw srebrnej, złotej, różowej, niebieskiej i pomarańczowej. Produkty te są certyfikowane i homologowane zgodnie z ECE, SAE, CCC, EAC i IP. Lampy LEDriving FOG PL są kompatybilne z samochodami hybrydowymi i z funkcją start/stop. – LEDriving FOG i FOG PL to świetna alternatywa LED dla tradycyjnych halogenowych lamp przeciwmgłowych stosowanych w wielu modelach samochodów – przekonuje Magdalena Bogusz. – Jakość i trwałość tych lamp zapewniają nie tylko diody, ale też klosze odporne na uderzenia żwiru czy obudowa z wysokiej jakości aluminium dobrze rozpraszająca ciepło. Stosując światła przeciwmgłowe LEDriving FOG, kierowcy zyskują jaśniejsze światło przeciwmgłowe i dodatkowo światła dzienne w jednej obudowie. W ofercie OSRAM można także znaleźć lampy LEDriving F1 – światła przeciwmgłowe bez funkcji świateł dziennych. Temperatura barwowa 6000  K powoduje, że dobrze się sprawdzają podczas trudnych warunków na drodze. Lampy LEDriving F1 mają 2 lata gwarancji.

34


DOSTAWCY

CZUJNIKI TEMPERATURY SPALIN NTK

Clio, Clio Grandtour, Duster, CZUJNIKI TEMPERATURY SPALIN (EGTS) MARKI NTK SĄ INSTALOWANE NA ORY- • Renault: Espace, Fluence, Kangoo, Koleos, Laguna GINALNYM WYPOSAŻENIU CO TRZECIEGO SAMOCHODU NA ŚWIECIE. WYŁĄCZ- Latitude Megane, Megane CC, Modus, NYM DOSTAWCĄ CZUJNIKA DO KAŻDEGO Z TYCH SAMOCHODÓW JEST FIRMA Grand Modus, Scenic, Grand Scenic, Trafic Twingo, Vel Satis NGK SPARK PLUG. W UB.R. FIRMA NGK WPROWADZIŁA ASORTYMENT CZUJNI- • II,Seat: Altea, Altea XL, Ibiza, Ibiza SC, Ibiza KÓW TEMPERATURY SPALIN TAKŻE NA RYNEK WTÓRNY. ST, Leon, Toledo, W trakcie ubiegłorocznych Targów Automechanika firma NGK Spark Plug Europe, będąca wiodącym światowym producentem świec zapłonowych, żarowych oraz sond lambda, wprowadziła na rynek wtórny asortyment czujników temperatury spalin (EGTS). Ten rodzaj czujnika monitoruje temperaturę spalin, a dzięki dodatkowym danym jednostki sterujące silnika – zwłaszcza w samochodach z doładowaniem i podwójnym doładowaniem – mogą jeszcze precyzyjniej wpływać na proces spalania paliwa. Jest to korzystne zarówno dla ekologii, jak i dla samego silnika, którego trwałość się zwiększa. Czujniki temperatury spalin NTK są niezwy-

Firma NGK oferuje czujniki, które w zależności od pojazdu i rodzaju napędu: kontrolują temperaturę spalin przed turbosprężarką (miejsce montażu T3), kontrolują temperaturę spalin przed katalizatorem w silniku wysokoprężnym (T4) oraz są montowane przed/za filtrem cząstek stałych (T5) lub katalizatorem (T6).

• •

• Škoda: Fabia, Octavia, Rapid, Roomster, Superb, Yeti, • VW: Beetle, Caddy, CC, Eos, Golf, Golf Plus, Jetta, Passat, Passat CC, Polo, Scirocco, Tiguan, Touareg, Touran.

Nowy asortyment umożliwia ponadto bardziej efektywne magazynowanie ze względu na specjalne nalepki na opakowaniach, które pozwalają na ich skanowanie zarówNowy asortyment EGTS na rynek wtórny no przy składowaniu pionowym, jak i podaje znaczące korzyści dla dystrybutorów ziomym oraz wskazują miejsce montażu i warsztatów. Przede wszystkim obejmuje 20 czujnika, co z kolei pomaga w jego prawinajczęściej sprzedawanych referencji przez dłowej instalacji. Katalog czujników NTK jest serwisy dealerskie producentów samocho- dostępny dla dystrybutorów w wersji papie-

Schemat umiejscowienia w samochodzie

kle popularne na oryginalnym wyposażeniu, ponieważ odznaczają się wyjątkową odpornością na wysoką temperaturę i wibracje, krótkim czasem osiągania gotowości do działania oraz wysoką dokładnością i szerokim zakresem pomiarów. Dlatego dziś, 10 lat od wprowadzenia pierwszych takich czujników na wyposażenie oryginalne, nie jest niespodzianką, iż NGK dostarcza 35% wszystkich czujników temperatury spalin na świecie. Natomiast biorąc pod uwagę czołową pozycję firmy w segmencie silników z turbodoładowaniem, udział ten sięga nawet 62%.

36

dów, z których każda jest identyczna z  odpowiednikiem z wyposażenia oryginalnego. Natomiast wszystkie razem umożliwiają dobór odpowiedniego czujnika aż do ok. 12,6 mln samochodów w Europie, do modeli takich jak: Audi: A1, A3, A4, A5, Q3, Q5, TT, BMW: Seria 1, Seria 3e, Dacia: Dokker, Duster, Lodgy, Logan, Sandero, Ford: B-Max, C-Max, Grand C-Max, Fiesta, Focus, Galaxy, Kuga, Mondeo, Ranger S-Max, Tourneo Connect, Transit,

• • • •

rowej razem z sondami lambda NTK. Katalog ten zawiera: parametry każdego czujnika temperatury spalin wraz z miejscem zastosowania uproszczony schemat wyjaśniający miejsce montażu techniczne rysunki złączy kod matrycowy QR pozwalający na pobranie instruktażowych filmów video na temat miejsca montażu Dobór odpowiedniego czujnika ułatwi również wyszukiwarka produktów NGK dostępna na stronie www.ngkntk.pl.

• • • •


DOSTAWCY

FABRYCZNA REGENERACJA

JUŻ BLISKO 60 REFERENCJI TURBOSPRĘŻAREK GARRETT ORIGINAL REMAN, VNT PO NAPRAWIE FABRYCZNEJ, JEST DOSTĘPNYCH W OFERCIE INTER CARS Produkty te, przeznaczone dla pojazdów Garrett Original Reman to: 7-letnich i starszych, za sprawą coraz atrakweryfikacja i zastosowanie części kwalifikującyjniejszych cen są teraz jeszcze bardziej cych się według norm stosowanych przy proprzystępne. Przykładem mogą być: dukcji oryginalnych nowych turbosprężarek,

Indeks

Marka

Model

silnik

753420-9006

Grupa PSA

C3,C4,C5/ Focus, C-max/ 207,307, Partner/ C30, S40, V50

1.6 HDI 109KM

724930-9010

VW/Audi/Skoda/ Seat

Golf, Passatt, Touran/A3/Octavia/Altea, Leon, Toledo 1.9 TDI 140

1.9 TDI 140KM

MotoRemo, wyłączny dystrybutor i serwis Garrett w Polsce, poprzez sieć oddziałów Inter Cars zapewnia większość referencji w ciągłej sprzedaży. Fabrycznie regenerowane turbosprężarki zostały zaprojektowane tak, aby przy wykorzystaniu części nowych i regenerowanych spełniały wszystkie normy, jakie obowiązują przy produkcji turbosprężarek nowych, zachowując także oryginalne kalibracje i procedury testowania. Na turbosprężarki po naprawie fabrycznej udziela się takiej samej gwarancji jak na turbosprężarki nowe, ponieważ posiadają wydajność, jakość i niezawodność zgodną ze standardem OE.

38

• ponowne zmontowanie, wyważenie i skali-

25 LAT INTER CARS = 25 MIESIĘCY GWARANCJI NA TURBOSPRĘŻARKI Od 1 września Moto Remo wprowadza 25 miesięcy gwarancji na turbosprężarki zakupione w sieci Inter Cars lub Moto Remo. W ofercie znajdują się turbosprężarki do pojazdów osobowych, ciężarowych i maszyn roboczych. 

• nowy zawór sterujący zmienną geometrią, • nowe koło kompresji, • pozostałe elementy w tym obudowy mogą być po regeneracji.

browanie turbosprężarek dokładnie tak, jak w przypadku nowych części,

Turbosprężarki Original Reman to gwarancja: kompatybilności z systemem zarządzania silnika,

na wzrost spalania oraz głośną pracę turbosprężarki,

Turbosprężarki po naprawie fabrycznej posiadają czerwoną tabliczkę z napisem REMANUFACTURED. Numeracja takiego podzespołu nieco się różni od numeracji całkiem nowego produktu, np. nowa turbosprężarka nr 713673-5006S, 713673-0006S, po naprawie fabrycznej nr 713673-9006S. Podzespoły z linii Original Reman pakowane są w specjalnie oznaczone dla tych produktów kartony.

• indywidualne ustawienie przepływu spalin • tak samo jak w oryginalnych nowych • oryginalności użytych części. produktach, co nie naraża użytkownika • turbosprężarka wyposażona w nowe oryginalne elementy.

Turbosprężarki z tej linii produktów zawierają w sobie:

• nowe elementy łożyskowania, • nową kierownicę zmiennej geometrii skalibrowaną do fabrycznych ustawień,


DOSTAWCY

4 Z 15.128 PRODUKTÓW Części zamienne do warsztatów naprawczych o jakości zapewnianej przez dostawców oryginalnego wyposażenia: 15.128 produktów pasujących do pojazdów ciężarowych, przyczep, naczep, pojazdów dostawczych, autobusów i pojazdów rolniczych. Podczas decydowania się na produkty PE znaczenie mają małe tolerancje i jakość na poziomie dostawców oryginalnego wyposażenia, ale także optymalizacja procesu naprawiania. Zapewnienie szybkiej i prostej naprawy ma najwyższy priorytet w procesie projektowania i konstruowania nowych produktów, w tej kwestii współpracujemy i wymieniamy się doświadczeniami z naszymi partnerskimi warsztatami. Wcześnie rozpoznajemy na rynku niezależnych

części zamiennych zapotrzebowanie na produkty i problemy do rozwiązania, dzięki temu możemy zaoferować najlepsze rozwiązania. Części zamienne, które znajdują się we właściwym czasie na właściwym miejscu, które można łatwo i szybko zamontować, i które nie pozostawiają żadnych życzeń dotyczących jakości, pochodzą z firmy PE. „Kontrolowane procesy produkcji, intensywny proces zarządzania jakością i jak najmniejsze możliwe do uzyskania tolerancje to podstawa typowej dla PE jakości zapewnianej przez dostawców oryginalnego wyposażenia,“ powiada Christian Freitag, właściciel i prezes zarządu spółki.

25 LAT INTER CARS 20 LAT PARTNERSTWA PE I INTER CARS 15 LAT TARGÓW INTER CARS W WARSZAWIE

WWW.PE.DE

39


DOSTAWCY

OBOWIĄZKOWA WYMIANA SZPILEK I NAKRĘTEK W UKŁADZIE ROZRZĄDU

SKF - VKMA 01255/01259

JAK WSZYSTKIE ELEMENTY MONTAŻOWE ZNAJDUJĄCE SIĘ W ZESTAWACH SKF, SZPILKI I NAKRĘTKI POWINNY BYĆ WYMIENIANE W TYM SAMYM CZASIE. POZWOLI TO UNIKNĄĆ ODKSZTAŁCENIA PLASTYCZNEGO SZPILEK PODCZAS PONOWNEGO ICH DOKRĘCANIA, A CO ZA TYM IDZIE AWARII UKŁADU ROZRZĄDU OBOWIĄZKOWA WYMIANA SZPILEK MOCUJĄCYCH NAPINACZA I ROLKI PROWADZĄCEJ W UKŁADZIE ROZRZĄDU – GRUPA VAG PRODUCENT

MODEL

SILNIK

AUDI

A3, A4, A6

2.0 TDI, 2.0 TDI 16V

SEAT SKODA

Altea, Leon, Toledo III, Superb Octavia

2.0 TDI, 2.0 TDI 16V 2.0 TDI, 2.0 TDI 16V

Pełna lista zastosowań znajduje się w najnowszym katalogu SKF.

A: Szpilka napinacza VKM 11255 • Nr OE: 03G 109 243 • Klasa dokładności:10.9 • Średnica: M8-M8 B: Szpilka rolki prowadzącej VKM 21147 • Nr OE: N 104 447 02 • Klasa dokładności: 8.8 • Średnica: M8-M8 C: Gwint wkręcany do bloku silnika

Typowe narzędzie do demontażu

Narzędzie zamontowane na szpilce w bloku silnika

ZALECENIA DO WYMIANY SZPILEK NAPINACZA I ROLKI PROWADZĄCEJ. Podczas wymiany należy używać specjalnych narzędzi, aby uniknąć uszkodzeń powierzchni silnika oraz gwintu w bloku silnika spowodowanych np. nieosiowością prowadzenia podczas demontażu starej/montażu nowej szpilki.

40

UWAGA!

Zużyty lub uszkodzony gwint szpilki może spowodować awarię układu rozrządu poprzez nieodpowiednio dokręcony napinacz czy rolkę prowadzącą!


Simplify.

Nie lubisz niespodzianek?

Jeśli chodzi o części MY TEŻ NIE! Wybierz zestaw naprawczy do układu rozrządu SKF. Wszystie właściwe części w jednym pudełku - pasek, napinacze, rolki i pompa wody jeżeli jest potrzebna. Wszystkei wyprodukowne według najwyższych, światowych standardów jakich zawsze możesz oczekiwać od SKF. Nie ma miejsca na niespodzianki. Montowanie pewności www.vsm.skf.com


DOSTAWCY

LEPSZA WIDOCZNOŚĆ

Bezprzewodowa lampa RCH21 (Nowość 2015)

TO WYDAJNIEJSZA PRACA MECHANIK MĘCZY SIĘ NIE TYLKO PODCZAS SIŁOWANIA Z ZAPIECZONĄ ŚRUBĄ. TAKŻE PRACA „PO OMACKU”, BEZ WŁAŚCIWEGO OŚWIETLENIA MIEJSCA NAPRAWY, JEST WYJĄTKOWO MĘCZĄCA DLA OCZU I POWODUJE SZYBKIE UCZUCIE ZNUŻENIA. JEST NA TO SPOSÓB – LAMPY WARSZTATOWE PHILIPS. Duże korporacje już dawno zauważyły, że dobre oświetlenie biur zwiększa efektywność pracowników. Mechanik nie tylko nie pracuje wygodnie za biurkiem, ale praktyczPrzewodowa nie cały czas musi lampa pod korzystać ze sztuczmaskę CBL50 nego oświetlenia tak, aby precyzyjnie zobaczyć demontowane elementy. Od jakości tego oświetlenia wprost zależy komfort jego pracy. Co w tym przypadku znaczy jakość? Oświetlenie powinno rzucać jak najmniej cieni, być odpowiednio silne, a jego barwa zbliżona do światła dziennego, do którego najlepiej przystosowane jest ludzkie oko.

PROFESJONALNE LAMPY MARKI PHILIPS

Hybrydowa lampa akumulatorowo- przewodowa CBL40

Dzięki technologii LED dziś jest to możliwe. Gama profesjonalnych lamp marki Philips składa się z niewielkich urządzeń do wstępnych prac kontrolnych (seria

Kieszonkowa lampa bezprzewodowa RCH5 (Nowość 2015)

Penlight), lamp bezprzewodowych (seria RCH) i przewodowych (seria CBL) oraz systemu modułowego, umożliwiającego w pełni bezcieniowe oświetlenie miejsca naprawy (MDLS). Po kilku latach obecności na rynku oferta marki Philips przekonała już dużą część warsztatowców. „Tyle lat przepracowałem w świetle zwykłej żarówki na kablu i wydawało mi się to wystarczające. Blisko dwumiesięczne użytkowanie lampy Philips pokazało mi jednak, jak duża jest różnica w komforcie pracy. Światło jest jasne, a jego snop szeroki” - opisuje Mirosław Stępień, który od 30 lat prowadzi niewielki warsztat w Warszawie.

BUDOWANIE WIZERUNKU W OCZACH KLIENTÓW

Profesjonalny system oświetlenia wielokierunkowego MDLS

42

Modele bezprzewodowe zasilane są akumulatorami wielokrotnego ładowania, które można zasilić z różnych źródeł – od portu USB komputera czy testera diagnostycznego poprzez samochodowe gniazdko 12 V po ścienny kontakt elektryczny 230 V. Niezbędne kable połączeniowe wchodzą w skład wyposażenia lampy. Istotną przewagą lamp marki Philips jest inteligentny system zarządzania energią akumulatora, który gwarantuje stały poziom oświetlenia aż do jego rozładowania. W przeciwieństwie do tanich lamp warsztatowych dostępnych w sklepach internetowych, nie przygasają one, gdy akumulator się wyczerpuje.

Lampy inspekcyjne Philips to nie tylko wygoda dla mechanika, ale także doskonały sposób na budowanie w oczach klientów wizerunku profesjonalisty. Korzystają z nich także doradcy klienta. „Bezprzewodowa lampa Philips idealnie sprawdza się, gdy trzeba coś klientowi pokazać przy samochodzie i wytłumaczyć. Klient widzi, że używamy profesjonalnego źródła światła, przez co rośnie nasza wiarygodność” - wyjaśnia Mariusz Ba- Wysoki komfort pracy, mniejsze zmęczenie łaziński, doradca klienta w ASO Seat Maran i wizerunek profesjonalisty w oczach klienta w Warszawie. – to niezaprzeczalne zalety lamp warsztatowych marki Philips. Ich zakup przyczyni się LAMPY ZAPROJEKTOWANE DO WARSZTATU także do skrócenia średniego czasu naprawy SAMOCHODOWEGO wykonywanej w warsztacie, co umożliwia Co ważne, lampy te zostały zaprojektowane obsłużenie większej liczby klientów i zwiękz myślą o wymagającym środowisku pracy, szenie przychodów warsztatu. Wysoka jakim jest warsztat samochodowy. Wszyst- trwałość tych lamp gwarantuje, że posłużą kie lampy marki Philips są wodoszczelne, użytkownikowi przez lata. Przekonaj się sam jak również odporne zarówno na uszkodze- i już dziś wypróbuj lampy warsztatowe marnia mechaniczne (np. upadek z wysokości ki Philips.

Bezprzewodowa lampa do wstępnych prac kontrolnych Penlight Premium

Lampa czołowa HDL10 (Nowość 2015)

bądź nadepnięcie nogą), jak i specyficzne zabrudzenia (np. środkami smarnymi). Ich uchwyty wykonane zostały tak, by zapobiec przypadkowemu wyślizgnięciu się z ręki, nawet jeśli jest ona śliska od smaru. Kolejnym atrybutem współczesnej lampy warsztatowej jest sposób jej mocowania. W większości modeli Philips haczyk można obracać wokół osi, a gdy nie jest potrzebny – schować go w obudowie. Nie wszędzie jednak uda się na nim zawiesić lampę. Dlatego coraz więcej lamp wyposażanych jest w magnes. Jest on na tyle silny, że umożliwia stabilne utrzymanie lampy w pionie lub poziomie, pod różnymi kątami, a nawet podczepienie jej do góry nogami.

Bezprzewodowa lampa RCH31 z wykrywaczem nieszczelności UV (Nowość 2015)


Aktionsbeipack pro Aktionspaket mit Art.-Nr. siehe Seite 2 • Preise verstehen sich zzgl. der gesetzlichen Mehrwertsteuer

Opaski zaciskowe „trytytki“ odporne na promieniowanie UV Zawartość: 1.500 Opaski kablowe 4,8 x 200 - 600 sztuk Kolor: czarny 4,8 x 290 - 500 sztuk Indeks IC: 9707/000/06 654 4,8 x 360 - 300 sztuk 7,8 x 365 - 100 sztuk

Specjalna oferta targowa 615 zł netto Ceny nie zawierają VAT

W prezencie Sterowany radiem Mercedes-Benz „ACTROS“ Skala 1:32 Długość około 50 cm

Funkcje samochodu: - jazda do przodu, do tyłu oraz skręcanie w lewo i prawo - doczepianie oraz odczepianie naczepy - Oświetlenie pojazdu - Wydawanie dźwięku silnika - Pojazd nie zawiera baterii (Więcej informacji w instrukcji obsługi!) Długość 50 cm · Wysokość 13 cm · Szerokość 9 cm

Pompy wody i kompletne zestawy NAJWYŻSZA

JAKOŚĆ

Doskonałe rozwiązania dla profesjonalistów! Profesjonaliści wiedzą to od dawna i zawsze wybierają najbezpieczniejsze rozwiązanie przy wymianie paska rozrządu: jednoczesna wymiana napinacza rozrządu oraz pompy wody. Dzięki zestawom pomp wody HEPU® oferujemy kompletne, bezpieczne i ekonomiczne rozwiązania. Gwarantują one szybką i bezproblemową naprawę, a co za tym idzie, satysfakcję klienta. HEPU® oznacza jakość, niezawodność i ciągłość – Wyprodukowane w Niemczech www.hepu.de


DOSTAWCY

ZAWORY EGR WSKAZÓWKI MONTAŻU

ZWROTNE ODPROWADZENIE (EGR) SŁUŻĄ DO REDUKCJI SUBSTANCJI SZKODLIWYCH, ODPROWADZAJĄC SPALINY ZWROTNIE DO SYSTEMU SPALANIA. ZAWÓR EGR ZNAJDUJE SIĘ PRZY KOLEKTORZE WYDECHOWYM LUB CZĘŚCI ZASYSAJĄCEJ I MA ZA ZADANIE DOZOWAĆ UDZIAŁ ODPROWADZANYCH SPALIN. JEDNĄ Z NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCYCH PRZYCZYN BŁĘDÓW SĄ SILNE OSADY.

POWODY BŁĘDÓW - OSADY NA ZAWORZE EGR krótkich odcinkach prowadzi do po-

Jeśli na biegu jałowym praca nie jest prawidłowa, pojazd szarpie lub silnik przechodzi na bieg awaryjny, może to oznaczać, że zawór EGR został zablokowany oleistymi osadami (mieszanina olej-woda). Wskutek tego zawór trudno pracuje i nie udaje się go całkowicie otworzyć lub zamknąć. Przyczyną nie jest tutaj zazwyczaj sam zawór EGR.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE DIAGNOZOWANIA BŁĘDÓW

Możliwe powody silnych osadów w zaworze EGR mogą być związane z błędami w zakresie zarządzania silnikiem, nieprawidłowym oprogramowaniem sterownika lub niewłaściwym spalaniem. W szczególności w zimnych porach roku częsta eksploatacja na

wstawania oleistego osadu, który osadza się w zaworze. Duży udział sadzy w spalinach silników diesel wzmaga przy tym tworzenie się osadów. Także zawierające olej powietrze zasysane lub doprowadzające może prowadzić do powstawania osadów w zaworze EGR. Możliwe przyczyny to zbyt wysoki stan oleju lub niewłaściwa jakość oleju silnikowego. Jeśli turbosprężarka lub układ odpowietrzania przekładni korbowej są uszkodzone, przekroczono interwały konserwacji, doszło do zużycia uszczelek trzonu zaworu lub tłoków i cylindrów może to także prowadzić do zwiększania zawartości oleju w powietrzu zasysanym lub doprowadzanym.

POMOCNE WSKAZÓWKI

W przypadku nieprawidłowego działania zaworu EGR, poza poszczególnymi komponentami systemu EGR należy także sprawdzić systemy sąsiednie. Komponentów EGR nie należy czyścić, gdyż może dojść do ich uszkodzenia. Należy odnaleźć przyczynę tworzenia się osadów i usunąć problem. W razie potrzeby wymienić zawór EGR. Dalsze informacje znajdą Państwo pod adresem www.autoteile.de.

I 2015 G R A T S R INTER CA HALA A ! A I N E Z C DO ZOBA

250 RÓŻNYCH ZAWORY EGR 11801 | WWW.AUTOTEILE.DE

ü wiele zaworów wraz z uszczelką ü mocne opakowanie wraz ze styropianową wkładką zabezpieczającą złączki i wtyki ü złączki i wtyki „plug & drive” (automatyczne dopasowanie po wymianie)

Quality brand of VIEROL AG · Germany Quality brand of VIEROL AG AG · Germany Quality brand of VIEROL · Germany

www.vaico.eu www.vemo.de 45


Aim the perfection The constant search for perfection has been an obsession at Aisin for 50 years. Every one of our parts is developed and produced meticulously with extreme precision. In true Japanese tradition. As a worldwide leader in OE, Aisin has had to intensify and diversify its Aftermarket presence. The expansion of our product lines and their compatibility are based on the same values of quality and service that we offer in OE to the largest automobile manufacturers. We invite you to contact your Inter Cars sales representative and discover how Aisin can help you optimize your automobile repair business.

www.be.aisin-europe.com


LAMPY WARSZTATOWE PRZYSZŁOŚCI

Jedna marka. Dwa silne asortymenty! E l pa r t s | Jakoparts

Elparts to asortyment wszystkich części z zakresu autoelektryki, zarówno do samochodów osobowych, jak i użytkowych. Jakoparts to z kolei największy na rynku wybór części zużywalnych do pojazdów azjatyckich. Jak zawsze: przed konkurencją. Dlatego klienci w pierwszej kolejności sięgają po nasze części.

passt immer! Elpa r ts | J a ko pa r ts


DOSTAWCY

KAMPANIA DIAGNOSTYCZNA VARTA

W OSTATNIM CZASIE ZNACZENIE AKUMULATORA W POJEŹDZIE ZNACZNIE SIĘ ZMIENIŁO I TO NIE TYLKO Z POWODU JEGO FUNKCJI, ALE RÓWNIEŻ ZE WZGLĘDU NA PODEJŚCIE DO JEGO OBSŁUGI. ROLA AKUMULATORÓW

• dłuższe przerwy w korzystaniu z pojazdu, • jazda na krótkich odcinkach, • krajne temperatury (zarówno wysokie jak i niskie) oraz trudne warunki pogodowe, • nieodpowiedni dobór akumulatora do pojazdu, • niewłaściwa eksploatacja, • naturalne zużycie.

Obecnie akumulator to obok rozruchu także obsługa i zasilanie znacznej liczby odbiorników energii elektrycznej podczas postoju na wyłączonym silniku. Dlatego podejście do obsługi akumulatora też ulega diametralnej zmianie – to już nie jest zwykła część zamienna, ale jedna z ważniejszych części eksploatacyjnych pojazdu wymagająca od- Dla Ciebie to tylko chwila, a dla Twojego powiedniego serwisowania. klienta brak takiego testu może oznaczać

o tym, że aż 70% klientów postępuje zgodnie z zalecaniami swojego serwisu. Testowanie każdego akumulatora rozkręci Twój biznes – zatem wykorzystaj swój potencjał, wykonuj bezpłatne testy akumulatorów, zdobądź zaufanie klientów i zwiększ obroty! Warsztaty biorące udział w programie otrzymają pakiety startowe, które pomogą zwiększyć ruch klientów i wspomogą proces sprawdzania stanu akumulatorów. Klienci będą znajdowali warsztat za pomocą wyszukiwarki warsztatów VARTA, gdzie udostępniane będą pełne adresy placówek – (ponad 2 mln wizyt).

Weź udział w kampanii diagnostycznej VARTA, zapewnij swoim klientom przyjemność z bezproblemowej jazdy, uwolnij ich od zbędnych kosztów i kłopotów. Tylko poprzez testy każdego akumulatora w pojeździe, który trafia do Twojego serwisu, wykryjesz egzemplarze w złym stanie technicznym, zanim zaczną sprawiać problemy! Z dostępnych danych ADAC wynika, że ponad 33% awarii samochodów jest spowodowanych przez problemy z akumulatorem, który zawodzi ze względu na sposób jego eksploatacji. Do najczęstszych czynników, które znacznie wpływają na niewłaściwy stan akumulatora zaliczamy:

Johnson Controls Akumulatory Sp. z o.o. ul. Ceglana 4 40-514 Katowice Tel.: +48 32 608 69 50 Tel.: +48 32 608 69 51 Fax: +48 32 209 55 83 mail.varta@varta.com.pl www.varta-automotive.com

48

kłopoty w codziennej eksploatacji pojazdu w przyszłości. Warto zwrócić uwagę, że co 5 akumulator w pojeździe wymaga natychmiastowej wymiany, a w praktyce niestety wymieniany jest tylko co 7. Dlatego warto sprawdzić akumulator i przedstawić klientowi wyniki przeprowadzonego testu oraz zachęcić do wymiany akumulatora, pamiętając

Kampania promująca kontrolowanie stanu akumulatora sprowadzi dodatkowych klientów, pozwoli wygenerować dodatkową marżę i zwiększy zaufanie do Twojego serwisu.


W 33 % – czyli w co trzecim samochodzie, którego kierowca zgłasza awarię, powodem jest problem z akumulatorem.* Troszcząc się o klientów, zwiększasz obroty swojej firmy. *

Pewny start to akumulator Zapytaj swojego dystrybutora o szczegóły www.varta-automotive.pl

Źródło: Statystyki awarii ADAC 2014


DOSTAWCY

ŚWIECE ŻAROWE DENSO

ZBLIŻA SIĘ OKRES SEZONOWEJ WYMIANY ŚWIEC ŻAROWYCH PRZEZ KIEROWCÓW. PRZYGOTUJ SIĘ DO ZIMY, ZAPEWNIAJĄC SWOIM KLIENTOM DOSTĘP DO ŚWIEC ŻAROWYCH DENSO, KTÓRE W NIEKORZYSTNYCH WARUNKACH POGODOWYCH SPRAWDZAJĄ SIĘ NAJLEPIEJ. Niewydolność świec żarowych najczęściej pojawia się wraz z chłodniejszymi porami roku, kiedy temperatura znacząco spada. Aż 80% zamówień na nowe świece żarowe pojawia się w okresie od września do marca. Na rynku jest dostępnych wiele różnych rodzajów świec żarowych, dlatego – aby zapewnić optymalną wydajność zapłonu po ich wymianie – warto wiedzieć, jakie technologie sprawują się szczególnie dobrze zimą.

JAKIE ŚWIECE ŻAROWE?

Aby zapewnić optymalną wydajność zapłonu po wymianie świec żarowych, war to wiedzie ć, ja k i e technologie sprawują się szczególnie dobrze zimą.

Fanis kontynuuje: Zimą dla samochodów z silnikami Diesla szczególnie zalecane Fanis Kapetanakis, Product Manager DENSO są dwa rodzaje świec żaroAftermarket odpowiedzialny za świece żaro- wych, ceramiczne i z szybwe, podkreśla: Zimą świece żarowe w silniku kim grzaniem wstępnym. wysokoprężnym znajdują się pod szczególną Te technologie zapewniają presją, ponieważ niskie temperatury, deszcz niezawodny i natychmiai mróz przyczyniają się do zwiększenia praw- stowy rozruch zimnego dopodobieństwa wystąpienia awarii. Dlatego silnika. Co więcej, świece warsztaty już teraz powinny planować zakup żarowe DENSO z szybkim świec żarowych, by mieć pewność, że będą grzaniem wstępnym mają one pod ręką w sezonie, gdy są najbardziej unikalną zaletę – rozgrzepotrzebne. Zalecamy również, by pracownicy wają się w około 2 sekundy, warsztatów rozmawiali z klientami o tym, kie- co oznacza, że zapewniają dy i dlaczego warto wymienić świece żarowe. silnikom Diesla najszybszy Takie podejście zwiększa lojalność klientów start na świecie. i pozytywnie wpływa na wzrost rentowności warsztatu.

50

ŚWIECE ŻAROWE DENSO

DENSO znajduje się w czołówce światowych producentów części silników Diesla na rynek OE, a program świec żarowych DENSO dla rynku wtórnego – pod względem jakości, zasięgu i w ydajności – jest jednym z najlepszych. Wszystkie rodzaje świec DENSO – z dwiema spiralami grzejnymi, wydłużonym dogrzewaniem, ceramiczne lub z szybkim grzaniem wstępnym – wyróżniają się niezawodnością. Dodatkowo, w zależności od modelu świecy, charakteryzują się one np. szybkim nagrzewaniem czy wydłużonym dogrzewaniem, które znacząco obniża emisję CO2. Program obejmuje 132 świece żarowe, które zapewniają 6,096 zastosowań i 89,5% pokrycie parku pojazdów. Więcej informacji na temat świec żarowych DENSO można znaleźć na stronie www.denso-am.pl oraz w katalogu TecDoc. W razie pytań prosimy o kontakt z lokalnym przedstawicielem DENSO lub przesłanie wiadomości email na adres: marketing@denso.nl.


Sprawdź nas • Szybsze grzanie wstępne i niezawodny rozruch zimnego silnika • Wydłużony czas dogrzewania, mniejsza emisja CO2 • Szybkie dogrzewanie • Świece ceramiczne

DENSO nieustannie pracuje nad ulepszaniem każdej części, którą produkuje. Nic dziwnego, że w dziewięciu na każde dziesięć samochodów znajdują się oryginalne części DENSO. Na przykład nasze świece żarowe, które skracają czas grzania wstępnego i umożliwiają niezawodny rozruch zimnego silnika. Zaufali nam najwięksi producenci aut, więc dlaczego i Ty nie miałbyś spróbować?

www.denso-am.pl


DOSTAWCY

ATE POWER DISC PIERWSZE NA ŚWIECIE TARCZE

Z WIELOFUNKCYJNYM WYŻŁOBIENIEM

DZISIEJSZE SAMOCHODY ROZPĘDZAJĄ SIĘ CORAZ ŁATWIEJ I SZYBCIEJ. CAŁA SZTUKA POLEGA NA TYM, ABY W KRYTYCZNEJ SYTUACJI JAK NAJSZYBCIEJ BEZPIECZNIE ZATRZYMAĆ POJAZD. INNOWACYJNA TARCZA HAMULCOWA POWER DISCK ODPOWIADA ZA ODPROWADZANIE WODY, ZANIECZYSZCZEŃ I GAZÓW. NIEKOŃCZĄCE SIĘ WYŻŁOBIENIE POZWALA NA SZYBKIE I DOPodczas hamowania na skuteczność hamul- przedłużamy trwałość tarczy i klocka! Tarcza KŁADNE ROZPOZNANIE ZUŻYCIA ców wpływ ma wiele czynników: woda, za- ta chroni przed wspomnianym już efektem TARCZY BEZ DODATKOWYCH nieczyszczenia eksploatacyjne i gazy, które fadingu, skraca drogę hamowania w nagłych PRZY RZĄDÓW POMIAROWYCH. powstają w wyniku wysokiej temperatury wypadkach i podczas hamowania w trud- wszystko to może zdecydowanie osłabić nych górskich warunkach, utrzymując wysoJEŚLI WYŻŁOBIENIE ZANIKNIE, skuteczność hamowania. Tzw. fading wpły- ką skuteczność hamowania. OZNACZA TO ZUŻYCIE TARCZY wa bezpośrednio na spadek skuteczności działania klocków hamulcowych w kontak- ZALETY ATE POWER DISC: I POTRZEBĘ JEJ WYMIANY BEZ cie z rozgrzaną tarczą hamulcowa. • skrócona droga hamowania: udowodnioPOTRZEBY DODATKOWEGO ne w licznych testach, POMIARU. My mamy gotowe rozwiązanie, którym jest • redukuje wrażliwość hamulców na innowacyjna tarcza POWER DISC. To jedyna tarcza z niekończącym się wyżłobieniem które tak jak bieżnik w oponie - odpowiada za odprowadzanie wody, zanieczyszczeń i gazów, które powstają w wyniku wysokiej temperatury pomiędzy klockami i tarczam. W ten sposób podwyższamy bezpieczeństwo jadących, a jednocześnie ograniczamy możliwość powstawania rys i pęknięć oraz

• • • •

wilgoć, doskonałe odprowadzenie gazów powstających w wysokich temperaturach podczas hamowania, skrócony czas dopasowania nowo zamontowanej tarczy i klocka, lepsza optyka, lepsze rozpoznanie zużycia tarczy, lepsza ochrona przed korozją.

Power Disc ATE posiada nowej generacji ochronę antykorozyjną na powierzchni tarczy, która chroni o wiele dłużej tarcze hamulcową przed korozją, zapewnia lepszą wentylację po dłuższym okresie eksploatacji, zabezpiecza i skraca czas montażu.

Znajdź partnera ATE w swojej okolicy

Hamuj jak profesjonaliści! ATE Power Disc – maksymalna skuteczność w każdych warunkach! Innowacyjne wielofunkcyjne wyżłobienie opatentowanego Power Disc firmy ATE, odprowadza brud, wodę i gazy tak, aby hamulce działały idealnie nawet w najtrudniejszych warunkach!

www.ate-hamulce.pl 52

ATE – A Trademark of the Continental Corporation Continental Aftermarket GmbH · Guerickestrasse 7 · 60488 Frankfurt a. M. · Germany · Telefon: +49 69 7603-1 · Fax: +49 69 7610 -61


PORADNIK WARSZTATOWCA

CDIF/3 NA TARGACH INTER CARS

NA TEGOROCZNYCH TARGACH INTER CARS PO RAZ PIERWSZY ZOSTANIE ZAPREZENTOWANE OFICJALNIE OPROGRAMOWANIE CDIF/3 DLA SYSTEMÓW ANDROID. Od teraz będzie można diagnozować samochód za pomocą tabletu lub telefonu wyposażonego w ten właśnie system. Oprogramowania dla systemów Windows oraz Android będą rozwijane równolegle i publikowane w tym samym, dwumiesięcznym cyklu. Użytkownik CDIF/3 będzie mógł wybrać,

z którego oprogramowania chce korzystać, a za niewielką dopłatą do abonamentu korzystać jednocześnie z obu wersji. Kolejną nowością jest wzbogacenie Systemu Informacyjnego CDIF/3 o Informacje Techniczne, pochodzące od wiodącego dostawcy danych - angielskiej firmy Autodata. Jeżeli podczas pracy potrzebujesz schematu elektrycznego konkretnego komponentu, położenia montażowego podzespołu, lokalizacji złącza diagnostycznego, danych serwisowych układów klimatyzacji lub wskazówek naprawy, to od teraz są one dostępne bezpośrednio w CDIF/3. Bogate zbiory danych to ponad 18.000 modeli samochodów. Dzięki pojawiającym się co pół roku kolejnym aktualizacjom, program poszerza swój zakres precyzyjnych informacji. CDIF/3 jako jeden z niewielu partnerów Autodata oferuje dostęp do bazy danych bez potrzeby łączenia się z Internetem.

Baza informacji technicznych będzie dostępna jako dodatkowo płatne rozszerzenie programu CDIF/3, niezależnie od posiadanego abonamentu CDIF/3. Będzie to jednocześnie jeden z najtańszych produktów oferujących wygodny dostęp do danych Autodata. CDIF/3 zapowiada targowe promocje związane z wprowadzeniem nowych produktów do CDIF/3, o których będzie można się dowiedzieć więcej bezpośrednio na stoisku.

53


DOSTAWCY

DWUMASOWE KOŁO ZAMACHOWE NA CO DZIEŃ ELEMENT DWUMASOWEGO KOŁA ZAMACHOWEGO WYSTĘPUJE OBECNIE W 75% WSPÓŁCZESNYCH SAMOCHODÓW. NIE JEST TO PODYKTOWANE JEDYNIE DĄŻENIEM DO POPRAWY KOMFORTU JAZDY POPRZEZ SKUTECZNIEJSZĄ FILTRACJĘ DRGAŃ W UKŁADZIE PRZENIESIENIA NAPĘDU, ALE RÓWNIEŻ UMOŻLIWIENIE WYKORZYSTANIA O WIELE MNIEJSZYCH PRĘDKOŚCI OBROTOWYCH, SZCZEGÓLNIE NA WYSOKICH BIEGACH. PRZYCZYNY KRÓTKIEJ ŻYWOTNOŚCI DKZ

W celu zapewnienia większej trwałości DKZ, należy przede wszystkim właściwie wykorzystywać prędkość obrotową na poszczególnych biegach. Nowoczesne jednostki napędowe dają więcej możliwości, ale mimo to permanentna jazda w zakresie zbyt niskich obrotów jest stanowczo odradzana. Częste zbliżanie się do częstotliwości drgań układu tłumika w DKZ w zakresie poniżej 25 Hz (gdzie przy sztywności układu wynoszącej w dzisiejszych konstrukcjach pomiędzy 3Nm/°, a 9Nm/°, zaczyna dochodzić do silnego wychylenia sprężyn i nadmiernego ich obciążania), na dłuższą metę może wydatnie skrócić żywotność DKZ. Negatywny wpływ może mieć również częste dławienie silnika, np. podczas prób ruszania z drugiego biegu, a także długotrwała ekstremalna jazda, podczas której sprzęgło pracuje w poślizgu. Skutkuje to przegrzaniem masy wtórnej DKZ, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia wzajemnego łożyskowania koła oraz zmiany konsystencji smaru tłumiącego, utrudniając tym samym pracę sprężyn układu tłumika. Prowadnice, sprężyna talerzowa i sprężyny tłumika zaczynają pracować „na sucho”, a w układzie powstają wibracje i hałasy. Silne wycieki smaru z DKZ także uniemożliwiają ponowne jego użycie w pojeździe.

silniku przy obrotach biegu jałowego. W układach wykorzystujących pompowtryskiwacze, różnica korekcji dawek przekraczająca 1 mg/H ma wpływ na ponadnormatywne obciążanie DKZ. Jeśli używane jest urządzenie podające korekcje w mm³/H, należy wówczas przeliczyć mg/H na mm³/H, dzieląc mg o współczynnik gęstości oleju napędowego wynoszącą 0,82-0,84, czyli 1 mg/H = ca. 1,27 mm³/H).

DIAGNOZA STANU DKZ PRZED DEMONTAŻEM

Przed demontażem DKZ należy przyspieszyć od najniższych obrotów na najwyższym biegu, zwracając uwagę na występujące wibracje. Najbardziej wskazane jest wykonanie porównania z identycznym, sprawnym pojazdem. W wypadku uszkodzenia DKZ od biegu jałowego wystąpią hałasy (klekotanie, terkotanie), których natężenie zmienia się poCzęsto spotykaną przyczyną skrócenia ży- przez wysprzęglanie. Przed wotności DKZ bywa też zły stan jednostki na- zdemontowaniem skrzyni pędowej, objawiający się ponadnormatyw- biegów, należy sprawdzić nymi drganiami oddziałującymi na DKZ. Jest silnik, łożyskowanie skrzyni, to zazwyczaj następstwem nieregularnej napinacze pasków, uchwyty pracy układu zapłonowego, wtryskowego układu wydechowego, itp. lub nierównomiernej kompresji w poszcze- Następnie można wykonać gólnych cylindrach. dwie próby obciążeniowe DKZ. Pierwszą wykonuje się WSKAZÓWKI WYMIANY DKZ na piątym biegu, schodząc Podczas wymiany DKZ zaleca się przepro- do niskiej prędkości obrowadzenie testów statycznych lub dyna- towej rzędu 1000 U/min., micznych dla poszczególnych bloków po- a następnie wciskając do miarowych silnika. Przede wszystkim należy końca pedał gazu i trzymasprawdzić korekcje dawek na rozgrzanym jąc go w takiej pozycji. Silnik

54

Przegrzane DKZ

ze sprawnym DKZ powinien płynnie wchodzić na obroty, bez szarpnięć, telepania czy wibracji. Następnie wykonuje się próbę na trzecim biegu, na wysokich obrotach (3000 U/min.), wymuszając szarpnięcie na sprzęgle poprzez kilkukrotne gwałtowne uderzenie w pedał gazu. W tym przypadku w sprawnym DKZ również nie powinny wystąpić żadne hałasy czy wibracje.

SPRAWDZANIE DKZ PO ZŁOŻENIU

Wypływający smar z DKZ

Wypływający smar z DKZ

Pomiar przechyłu luz na chybotanie

Pomiar luzu poprzecznego promieniowego

W pełni dokładne sprawdzenie funkcjonowania DKZ można wykonać tylko na specjalistycznym stanowisku. Ze względu na występowanie różnych konstrukcji DKZ, wielostopniowych układów tłumików drgań skrętnych (nawet do 6 stopni tłumienia), a także różnych wariantów wzajemnego łożyskowania masy wtórnej względem pierwotnej – sprawdzanie bez dokładnych danych porównawczych odbywa się na zasadzie oględzin wzrokowych. Dostępne są co prawda tabele podające tolerancję zużycia maksymalnego luzu jałowego, wzajemnego obrotu masy wtórnej względem pierwotnej czy luzu na chybotanie, jednak w większości przypadków luzy te powinny być mierzone przy przyłożeniu siły 100N, co wymaga zastosowania odpowiedniego dynamometru.


DOSTAWCY

GIGALIGHT PLUS 120 NAJWIĘKSZY ZASIĘG ŚWIATŁA GIGALIGHT PLUS 120 TO ŻARÓWKI HALOGENOWE (H1, H4, H7) DLA UŻYTKOWNIKA SZUKAJĄCEGO ROZWIĄZANIA O NAJWIĘKSZYM ZASIĘGU ŚWIATŁA. DOKŁADNA GEOMETRIA WŁÓKNA

Dzięki bardzo dokładnej geometrii włókna żarnika w żarówkach Gigalight Plus 120, strumień świetlny koncentruje się na drodze w sposób bardziej precyzyjny, dając odpowiednio większą ilość światła. Reflektory wyposażone w żarówki Bosch Gigalight Plus 120 doświetlają elementy drogi, które w przypadku standardowych żarówek pozostają nieoświetlone. Wpływa to znacząco na bezpieczeństwo jazdy, szczególnie o zmroku, w złych warunkach pogodowych czy podczas jazdy nocą. Dzięki żarówkom Gigalight Plus 120 kierowca może wcześniej zidentyfikować zagrożenia drogowe, przeszkody czy też dostrzec znaki drogowe. Kolejnym elementem wpływającym na polepszoną wydajność świetlną w żarówkach Bosch Gigalight Plus 120 jest wyższa temperatura włókna żarnika. Zabieg ten w standardowej żarówce spowodowałby przyśpieszone zużycie żarnika, tym samym powodując bardzo szybkie przepalenie żarówki. Dzięki wypełnieniu żarówki w 100% specjalnym gazem ksenonowym oraz panującemu wewnątrz bańki żarówki ciśnieniu, wyższemu niż w standardowych żarówkach halogenowych, efekt szybkiego zużywania się żarówki został znacząco zredukowany.

JAK WIDZIMY?

W ciemności oko ludzkie lepiej postrzega światło jasne, białe lub niebieskie. Stąd też

56

szkło bańki żarówki Gigalight Plus 120 posiada niebieską powłokę, która redukuje występujące w wiązce światła czerwone elementy. W połączeniu z wypełnieniem żarówki mieszanką gazów ksenonowych powoduje to, że emitowane światło jest dużo bardziej białe niż pochodzące ze standardowych żarówek halogenowych. Barwa światła staje się podobna do światła dziennego. Białe, zbliżone do dziennego światło, znacznie zmniejsza efekt zmęczenia oczu kierowcy, wpływając tym samym na poprawę bezpieczeństwa podczas jazdy.

OPAKOWANIA

Żarówki Bosch Gigalight Plus 120 dostępne są w dwóch opakowaniach, tj. blister oraz kartonik, a także w opakowaniach zawierających komplet dwóch sztuk żarówek. Ze względu na jasną barwę światła, wymieniając żarówki na Gigalight Plus 120, warto zawsze dokonać wymiany w samochodzie obu żarówek jednocześnie.


Żarówki Bosch Gigalight Plus 120 ....jeszcze więcej światła!

Dzięki specjalnej konstrukcji żarnika w żarówkach Gigalight Plus 120 zwiększa się o 120% ilość światła oświetlającego drogę. Jego wydłużona wiązka zapewnia większy zasięg widzenia, a przez to więcej czasu na reakcję kierowcy. Barwione na niebiesko szkło żarówki podnosi temperaturę barwową światła, co w połączeniu z wypełnieniem żarówki mieszanką gazów ksenonowych powoduje, że emitowane światło jest dużo bardziej białe. www.motobosch.pl


DOSTAWCY

KAMPANIA TRW

PRAWDZIWE ORYGINAŁY

FIRMA TRW ZAINAUGUROWAŁA NIEDAWNO KAMPANIĘ MEDIALNĄ POD HASŁEM „PRAWDZIWE ORYGINAŁY”, W CZASIE TRWANIA KTÓREJ ZOSTANĄ ZAPREZENTOWANE POSZCZEGÓLNE GRUPY PRODUKTÓW. PIERWSZA FAZA KAMPANII SKONCENTRUJE SIĘ NA KLUCZOWEJ DLA BEZPIECZEŃSTWA OFERCIE KLOCKÓW HAMULCOWYCH. W ramach promowania wprowadzanej kampanii, warsztaty uczestniczące w programie lojalnościowym „automotive Diamonds” otrzymają 10 razy więcej punktów – „diamentów” za zakup wszystkich klocków hamulcowych z powłoką Cotec.

100% WYDAJNOŚCI HAMOWANIA

Za pośrednictwem wielu internetowych i poza internetowych materiałów marketingowych, w tym oryginalnego i interesującego filmu (https://www.trwaftermarket.com/ klockihamulcowe), TRW prezentuje wiele innowacyjnych rozwiązań firmy, które zmie– Jakość OE TRW jest potwierdzona. Ponad niły oblicze technologii hamulcowej. Doskopołowa produkowanych na całym świecie nałym przykładem jest tu TRW COTEC, krzesamochodów wyposażona jest w produkty mianowa powłoka klocków hamulcowych, naszej marki. Zauważyliśmy, że z czasem akro- zwiększająca siłę hamowania w okresie po nim „OE” został przez rynek uogólniony i jest wymianie klocków, czy też DTEC, nowoczenadużywany. Obecna kampania ma za zada- sne klocki pozwalające utrzymać 100% wynie tchnąć w termin Wyposażenie Oryginalne dajności hamowania, przy jednoczesnym (ang. Original Equipment - OE) nowe życie obniżeniu pylenia o 45%. poprzez przypomnienie jego prawdziwego znaczenia. Naszym celem jest to, aby termin – To, jak TRW podchodzi do kwestii bezpieczeńOE kojarzony był na rynku z marką TRW oraz stwa wszystkich użytkowników dróg, bogate wysokim standardem firmy – powiedział Ben wieloletnie doświadczenie w dziedzinie proSmart, marketing services manager w dziale dukcji wyposażenia OE przy użyciu inteligentglobal Parts & Service TRW. – Stwierdzając, że nych i innowacyjnych metod, oferta Corner TRW to „Prawdziwy Oryginał”, mamy na myśli Module, w połączeniu z pomysłowością i dynacałokształt firmy. To jak działamy, wszystko, co mizmem pracowników oraz sposobem współmówimy, jak również pasję i zaangażowanie pracy z klientami i partnerami biznesowymi na wkładane w rozwój naszych produktów. całym świecie, sprawia, że TRW to naprawdę „Prawdziwy Oryginał” wśród dostawców na Twarzą etapu kampanii poświęconego kloc- rynku – powiedział Smart. kom hamulcowym jest ekspert techniczny TRW – Guido Orth-Gauch, który gra także Kampania prowadzona będzie na terenie w zespole jazzowym, a swoją pasję do cią- Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Porgłego doskonalenia muzyki przekłada na tugalii, Rosji, Hiszpanii, Turcji i Wielkiej Brytanii. komunikację z klientami.

58


To jest Guido Orth-Gauch, specjalista techniczny w TRW. Czy gra w swoim zespole jazzowym, czy pisze instrukcję obsługi nowego klocka hamulcowego, Guido zawsze robi to z pełnym zaangażowaniem. Testy zarejestrowane przez Guido dowodzą, że nasza nowa powłoka cierna przyczynia się do skrócenia drogi hamowania po zamontowaniu nowych klocków nawet o 7 metrów. Jeśli chcesz uzyskać naprawdę wspaniałe osiągi, wybierz prawdziwe oryginały. Obejrzyj film o Guido na stronie trwaftermarket.com/klockihamulcowe

PRAWDZIWE ORYGINAŁY

SYSTEM TRW

www.trwaftermarket.com/klockihamulcowe Dzięki TRW, każda część jest budowana tak, aby sprostać wyzwaniom, podobnie jak 4 tys. inżynierów, projektantów i specjalistów produktowych na całym świecie, którzy je wykonują. Dzięki ponad 100 latom doświadczenia OE, TRW ustanawia standardy bezpieczeństwa i jakości.


DOSTAWCY

CASTROL

PRZESUWA GRANICE

BICIE REKORDÓW PRĘDKOŚCI, STAŁA OBECNOŚĆ W MOTORSPORCIE, PRACA NAD NOWYMI TECHNOLOGIAMI – CASTROL NIE USTAJE W PRZEKRACZANIU KOLEJNYCH GRANIC. PODCZAS TEGOROCZNYCH TARGÓW IC NA STOISKU FIRMY KAŻDY BĘDZIE MÓGŁ POCZUĆ SIĘ NICZYM KIEROWCA, PRZEKRACZAJĄCY BARIERĘ DŹWIĘKU CZY INŻYNIER, TWORZĄCY NOWĄ FORMULACJĘ OLEJU. Główną atrakcją stoiska Castrol będzie replika ponaddźwiękowego Bloodhounda SSC. Silnik odrzutowy i bateria rakiet o łącznej mocy 135 000 KM mają rozpędzić ten pojazd do prędkości 1000 mil/h (1600 km/h). Aby osiągnąć taką prędkość, Andy Green kierowca pojazdu musi nie tylko utrzymać go na torze, ale precyzyjnie odpalać kolejne rakiety, a później przeprowadzić procedurę hamowania. Dzięki ustawionemu na stoisku symulatorowi Bloodhound każdy będzie mógł spróbować poprowadzić ten niesamowity pojazd i przekonać się, jak skomplikowane jest bicie rekordu prędkości.

STWÓRZ WŁASNY OLEJ Stoisko Castrol oferuje więcej atrakcji. O tym, jak trudną sztuką jest skomponowanie idealnego oleju samochodowego, przekona się każdy, kto wypróbuje specjalną aplikację. Przy dobieraniu właściwych ilości kolejnych składników nieoceniona może okazać się pomoc eksperta. Ponadto wystawa silników Jaguara pozwoli zobaczyć, jak zmieniały się jednostki napędowe w ostatnich latach, zaś wyobrażenie o tym, jakim obciążeniom poddawany jest współczesny olej, da stworzony do jazdy bokiem Opel GT Pawła Treli. W trakcie imprezy Adam Kornacki będzie rozmawiał z zawodnikami i ekspertami Castrol o przekraczaniu granic – zarówno w sporcie, jak i na poziomie technologicznym. Każda rozmowa zakończy się zaproszeniem do zabawy, podczas której będzie można poczuć satysfakcję z poprawiania własnych osiągnięć i wygrać atrakcyjne nagrody z limitowanej kolekcji Bloodhound.

60

DRIFT W WIRTUALNYM ŚWIECIE Rozmowy Adama Kornackiego i jego gości będą też transmitowane na żywo na głównej płycie stadionu. Tam też będzie można poczuć emocje, jakie daje Virtual Drift. To wspólne przedsięwzięcie Castrol i twórców Oculus Rift – gogli do wirtualnej rzeczywistości. Dzięki nim uczestnicy znajdą się na pokładzie Forda Mustanga driftującego w wirtualnym świecie.

Castrol zaprezentuje też swoje nowe produkty – oleje z gamy Castrol EDGE z technologią Titanium FSTTM. Ostatnim olejem, do którego trafiły cząsteczki tytanu jest Castrol EDGE 5W-30. Nowy olej jest dostępny w dwóch specyfikacjach – 5W-30 LL i 5W-30 C3. Pierwszy jest polecany do silników Volkswagena drugi – do BMW. Dzięki zastosowaniu technologii Titanium FSTTM oba oleje mają teraz większą wytrzymałość, co zostało dowiedzione w testach.


DOSTAWCY

KLOCKI HAMULCOWE O JAKOŚCI OE

INŻYNIEROWIE ROZWOJU PRODUKTU DELPHI PRZEPROWADZAJĄ PRECYZYJNIE ZDEFINIOWANE I WYCZERPUJĄCE TESTY JAKOŚCI OKŁADZIN HAMULCOWYCH. ZAPEWNIA TO KOMPLEKSOWE SPRAWDZENIE WYDAJNOŚCI OKŁADZIN W SKRAJNYCH WARUNKACH DROGOWYCH. NA RYNEK ZOSTAJĄ WYPUSZCZONE TYLKO TE PRODUKTY, KTÓRE SPEŁNIĄ RYGORYSTYCZNE TESTY. Zespół inżynierów rocznie opracowuje około 150 rodzajów okładzin hamulcowych, obejmujących do 600 modeli pojazdów. Ten skomplikowany proces jest najczęściej zakończony w trzy miesiące. Dla każdej okładziny hamulcowej przeprowadzana jest pełna analiza szczegółowa, ze szczególnym naciskiem na: rodzaj i jakość podkładek antyszumowych budowę płyty tylnej i rodzaj stali konstrukcję i rodzaj materiału ciernego rodzaj i jakość akcesoriów

• • • •

Po wewnętrznym zatwierdzeniu produktów zlecana jest obróbka produktów i występuje się o zatwierdzenie R90 gotowego produktu - jest to standard jakości wymagany przez przepisy prawa europejskiego.

RYGORYSTYCZNE PROCESY ROZWOJU PRODUKTU

62

BRAKING NEWS

Wszystkie wypuszczane na rynek części zamienne podlegają takim samym rygorystycznym procesom rozwoju produktu, łącznie z Weryfikacją Części Produkowanej (PPV) celem potwierdzenia, że produkowana część działa dokładnie tak jak zaprojektowany pro- ustawić zgodnie z osiągami danego zastoZMNIEJSZYĆ ZMIENNOŚĆ SIŁY TARCIA totyp oraz Procesem Zatwierdzenia Produ- sowania. Firma Delphimogą przyjmuje tak samo którym warsztat i kierowcy zaufać Najczęściej w Unii Europejskiej materiały kowanej Części (PPAP) dla zapewnienia, że rygorystyczne podejście przy rozwoju i kondobierane są pod kątem wydajności przy każda część spełnia wymagania zdefiniowastruowaniu wszystkich rodzajówi okładzin Klocki hamulcowe są najbardziej istotnym elementem w systemach hamulcowych wymaga się od nich zatrzymania pojazdu na drodze krótszej i w cichszy sposób niż wysokiej prędkości (dla zapewnienia bezpie- ne w próbkach inżynieryjnych. hamulcowych. Warsztaty wybierające prokiedykolwiek wcześniej. Dlatego nie można iść na kompromis podczas dokonywania wyboru marki klocków hamulcowych. czeństwa), podczas gdy na innych rynkach dukty Delphi mogą mieć pewność, że inpriorytetem może być szybkość zużywa- Okładziny hamulcowe Jako podlegają wielu technologii te- westują w trwałe produkty Delphi wysokiej jakości, wiodący producent OE gwarantujących bezpieczeństwo, projektuje, produkujeNależą i testuje klocki hamulcowe tak, by spełniały teich same standardy i zadbają nia (lub zanieczyszczenie felg). Ostatecznie stom w warunkach rzeczywistych. które usatysfakcjonują klientów pracy, trwałości i niezawodności, co części montowane fabrycznie. wszystkie projekty zawierają element kom- do nich m.in. test wg normy AK Master Eu- o ich bezpieczeństwo na drogach. Klocki hamulcowe Delphi to 5 Warstw Jakości. Kiedy, więc myślisz o jakości układu promisu. Na przykład niemożliwe do osią- ropean, test Auto hamulcowego, nie zapominaj o 5 powodach, dla których warto wybrać Delphi. gnięcia jest zapewnienie stałego poziomu Motor und Sport siły tarcia i nieskończonej trwałości przy (AMS), analiza habraku hałasu. Główny cel to zmniejszenie łasu na hamowni, zmienności siły tarcia, z utrzymaniem stop- testowanie na droniowej zmiany ze wzrostem temperatury, gach wysokogórcelem zapewnienia sygnału dla kierowcy, że skich (Alpy), testy hamulce są używane zbyt mocno i granica na autostradach jest coraz bliżej. Gama materiałów ciernych przy wysokiej prędużywanych przez firmę Delphi jest aktuali- kości, testy FMVSS zowana w sposób ciągły. Co roku testowane oraz Ameca (w celu i oceniane jest około 200 materiałów, a wyni- spełnienia ameki końcowe są porównywane z materiałami rykańskich norm). używanymi w aktualnej gamie produktów. Hamownia jest skaDelphi umieściło nakładkę tłumiącą piski tam, gdzie niezbędne. Nakładka Stosujemy nakładki w technologii OE o różnych stopniach tłumienia, Główne obszary porównywania obejmu- librowana w spodzięki temu w trakcie hamowania nie pojawia się uciązliwy hałas. ją poziom siły tarcia, stabilność siły tarcia sób odpowiadający 1 oraz zużycie (w określonych temperaturach c h a r a k t e r y s t y c e lub warunkach). danego pojazdu. Płyta nośna została wykonana z wysoko rozciągliwej, tłoczonej stali według Płyta tego samego kształtu i projektu, co element montowany fabrycznie OE. W celu odtworzenośna Malowanie proszkowe zwiększa ochronę przed korozją, ponadto gwarantuje Po przeprowadzeniu pełnej analizy produktu nia występujących zachowanie precyzyjnych wymiarów i 2 tolerancji ułatwiając montaż. fabrycznego, inżynierowie mogą przejść do sił, z masy pojazdu tworzenia rysunków produkcyjnych. Wybie- i promienia toczeWarstwa podkładowa umieszczona pomiędzy płytką nośną a materiałem ciernym, Warstwa rany jest również rodzaj używanych materia- nia (wynikającego absorbuje hałas i działa jak termiczny izolator, obniżając temperaturę zacisku i podkładozmniejszając ilość ciepła przenoszoną do płynu hamulcowego. Pomaga również wa OE łów ciernych dla każdego modelu pojazdu. z rozmiaru opon zwiększyć siłę związania płyty nośnej z materiałem ciernym. 3 Rodzaj materiału ciernego jest określany pojazdu) obliczaprzez wiele czynników: zastosowanie po- ny jest właściwy Posiadamy ponad 20 różnych mieszanek stworzonych z ponad 130 różnych Materiał jazdu, rynek docelowy, montaż na przedniejdelphiautoparts.com moment bezwładskładników materiałów ciernych, pomagających zapewnić, że każdy klocek cierny hamulcowy jest idealnie dopasowany do konkretnej marki i modelu pojazdu. lub tylnej osi oraz rozkład ciężaru pojazdu na ności. Używane są Inni producenci części zamiennych stosują tylko jedną lub dwie mieszanki, w 4 osie. elementy hydraurezultacie zmniejszając efektywność działania. liczne oraz tarcze Klocki hamulcowe Delphi posiadają fazowanie stosowane w klockach OkładziPo wytworzeniu okładzin przedprodukcyj- zgodne z zastoznajdujących się na OE, by skrócić okres dopasowywania się i na cierna zminimalizować powstające w tym czasie piski. Zastosowane szczeliny nych poddawane są one wnikliwej ocenie sowaniem pojazpozwalają klockom elastycznie pracować bez ryzyka pękania materiału 5 i testom trwałości w laboratoriach, na ha- du, a prędkość ciernego, jednocześnie pomagają w odprowadzaniu wody i pyłu. thepartsalliance.com mowniach oraz w pojazdach. w teście można

5 Warstw Jakości


Wszystko z jednej ręki!

Części zamienne do pojazdów użytkowych

DT® Spare Parts – Genuine Quality. Durable Trust. www.dt-spareparts.com

DT® Spare Parts oferuje pełny asortyment ze wszystkimi częściami zamiennymi najwyższej jakości do ciężarówek, przyczep i naczep oraz autobusów. Zapytaj się swojego dealera o produkty i katalogi marki DT® Spare Parts.

Zapisz się na nasz newsletter i będziesz na bieżąco informowany.

Nowości o produktach marki DT® Spare Parts otrzymujesz regularnie w naszym elektronicznym biuletynie informacyjnym „Parts Info”. Zamawiaj teraz dalsze informacje i nasz elektroniczny biuletyn informacyjny: http://newsletter.dt-spareparts.com dt® – marka DIESEL TECHNIC AG (SA), Niemcy – www.dieseltechnic.com

www.dt-web.tv


DOSTAWCY

NOWY REPXPERT JUŻ DOSTĘPNY ONLINE DZIĘKI SWOJEMU NOWEMU PORTALOWI SCHAEFFLER AUTOMOTIVE AFTERMARKET INICJUJE NOWĄ JAKOŚĆ USŁUG DLA WARSZTATÓW I DYSTRYBUTORÓW. ZALEDWIE KILKA KLIKNIĘĆ WYSTARCZY, ABY MECHANIK ZNALAZŁ WSZYSTKIE INFORMACJE NIEZBĘDNE ZARÓWNO DO CODZIENNEJ PRACY O PRODUKTACH, JAK I INSTRUKCJI MONTAŻU. PEŁNA GAMA PRODUKTÓW MAREK LUK, INA, FAG I RUVILLE

Praktyka, wiedza, informacje – wokół tych trzech głównych zagadnień koncentruje się nowy, odświeżony REPXPERT. Intuicyjne menu oraz inteligentna wyszukiwarka pozwalają w szybki i precyzyjny sposób dotrzeć do poszukiwanych informacji. Kluczowym elementem nowego portalu jest katalog online z dostępem do pełnej gamy produktów Schaeffler Automotive Aftermarket, czyli produktów marek LuK, INA, FAG i Ruville. Dodatkowo, oprócz funkcji wyszukiwania produktów przy pomocy numerów OE, numerów referencyjnych czy numerów EAN, portal przedstawia także opis produktów, ich zalety, informacje o aktualizacjach, diagnozie Nowy REPXPERT – wszystko, czego może potrzebować profesjonalny warsztat – dostępne od zaraz.

uszkodzeń oraz instrukcje montażu. Wszystkie te informacje dostępne są zarówno dla konkretnych produktów, jak i pojazdów. Bezpośrednio do danego produktu przypisane są wszystkie ważne źródła informacji, takie jak broszury czy nagrania wideo.

OFERTA SZKOLENIOWA

Nowością w portalu REPXPERT jest oferta szkoleniowa Schaeffler Automotive Aftermarket. Pracownicy warsztatów, dystrybutorzy, rzeczoznawcy, uczelnie techniczne i zawodowe centra szkoleniowe zainteresowane szkoleniami znajdą tu cenne informacje, takie jak filmy instruktażowe oraz materiały szkoleniowe. Portal oferuje wiele dodatkowych funkcji, takich jak kalendarz wydarzeń, udoskonalony sklep bonusowy, najnowsze

Przyjazny dla użytkownika, zorientowany na dialog – dostępny także na urządzenia mobilne, takie jak tablety.

informacje prasowe czy aplikacja dotycząca dwumasowego koła zamachowego (DKZ), która w kilka sekund wyświetla wartość momentu dokręcenia śrub, tabele nominalnego kąta swobodnego obrotu i luzu krawędziowego dla każdego dwumasowego koła LuK. Po prostu wszystko, czego może potrzebować profesjonalny warsztat dostępne jest od ręki. W przypadkach, kiedy informacje nie są wystarczające, użytkownicy mogą uzyskać dane kontaktowe lub użyć przycisku umożliwiającego przesłanie zapytania. – Z nowym REPXPERTEM kontynuujemy sukces portalu zapoczątkowany ponad 10 lat temu. Dając mu nową jakość usług, sprawiamy, że będzie bardziej przyjazny dla użytkownika oraz zorientowany na dialog – twierdzi dr Robert Felger, członek zarządu ds. produktu i marketingu, Schaeffler Automotive Aftermarket. „REPXPERT to więcej niż zwykły portal internetowy, marka REPXPERT reprezentuje nasze usługi, takie jak techniczne prezentacje „na żywo” czy też szkolenia techniczne – czyli najprościej mówiąc, całe wsparcie techniczne, które oferujemy do naszych produktów i rozwiązań naprawczych.“ Należy zaznaczyć, że użytkownicy już zarejestrowani na poprzednim portalu REPXPERT mają dostęp do nowej wersji zaledwie po kilku kliknięciach. Punkty bonusowe, zebrane wcześniej, zostaną automatycznie przeniesione do nowej platformy. Dla nowych uczestników, którzy zainteresowani są portalem, rejestracja jest bezpłatna.

64


DOSTAWCY

FILTR FILTROWI NIERÓWNY - wybierz ten najlepszy Jeśli myślisz, że filtr kabinowy to nic innego niż arkusz papieru zwinięty w harmonijkę, to znaczy że nigdy nie miałeś okazji poczuć jak naprawdę czyste może być powietrze w kabinie Twojego auta. Zobacz jaką różnicę daje zastosowanie filtra Valeo ClimFilter Supreme.

Filtr kabinowy, zwany potocznie przeciwpyłkowym, decyduje o komforcie kierowcy i pasażerów, a  w  dłuższej perspektywie, także o ich zdrowiu i  samopoczuciu. Tradycyjne filtry papierowe, które charakteryzują się niską ceną mają mniejszą skuteczność. Jeśli w dodatku kierowca zapomni o  ich terminowej wymianie, zawilgotniały papier utrudnia obieg powietrza i staje się idealnym siedliskiem dla grzybów. W rezultacie z  systemu wentylacji samochodu wydobywa się nieprzyjemny zapach, a w czasie opadów deszczu szyby zachodzą parą od środka, co jest wymiernym zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Zagrzybiony filtr powoduje także infekcje górnych dróg oddechowych i alergie.

Wybór filtra kabinowego należy więc potraktować jak inwestycję we własne zdrowie. Pamiętajmy, że jakość powietrza wpływa nie tylko na samopoczucie kierowcy ale również pozostałych pasażerów. To bardzo ważne szczególnie teraz, w okresie letnim, gdy klimatyzacja pracuje na dużych obrotach.

WSZECHSTRONNIE TESTOWANY

W ofercie Valeo są jednak filtry wykonane z włókien sztucznych, które są całkowicie odporne na działanie wilgoci. Od lat na rynku dostępne były także filtry z dodatkowym wkładem z aktywnego węgla, który o wiele skuteczniej oczyszcza powietrze niż jakiekolwiek filtry składające się z wielu warstw papieru. Jednak ukoronowaniem rozwoju technologii filtracji kabinowej są antyalergiczne filtry Valeo ClimFilter Supreme, które - oprócz aktywnego węgla – mają także warstwę polifenolu. To doskonała bariera, która oddziela kierowcę i pasażerów samochodu od spalin samochodowych, w tym rakotwórczych cząstek stałych, a także alergenów i grzybów.

Innowacyjny filtr kabinowy ClimFilter Supreme z aktywnym węglem i polifenolem został opracowany i opatentowany przez firmę Valeo w celu wyłapywania i neutralizacji alergenów. Przed jego wprowadzeniem na rynek przeprowadzone zostały niezależne testy laboratoryjne. Ich wyniki wykazały 92 procentową skuteczność filtrów w zwalczaniu alergenów wziewnych. Z kolei badania przeprowadzone w warunkach naturalnych pod patronatem RNSA (Reseau National de Surveillance Aerobiologique) potwierdziły iż skuteczność filtrów wynosi 95 procent.

65


DOSTAWCY

CZY MOŻNA PRZEDŁUŻYĆ TRWAŁOŚĆ ZAWIESZENIA?

JEDNYM Z WAŻNIEJSZYCH I NAJBARDZIEJ PODATNYCH NA USZKODZENIA ELEMENTÓW ZAWIESZENIA SAMOCHODÓW SĄ POŁĄCZENIA METALOWO-GUMOWE, CZYLI TULEJE, ZWANE TAKŻE SILENT BLOCKAMI. DZIĘKI SWYM WŁAŚCIWOŚCIĄ AMORTYZACJI WPŁYWAJĄ ONE ZARÓWNO NA KOMFORT, JAK I BEZPIECZEŃSTWO JAZDY. CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA TRWAŁOŚĆ TULEI letnich badań oraz cały czas zdobywanego

Na trwałość tulei mają wpływ następujące czynniki: niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, stan nawierzchni oraz nieprawidłowe obliczenia sił działających w zawieszeniu i niedostosowaniu parametrów tulei przez producenta. Szczególnie niekorzystne jest występowanie bardzo niskich temperatur, w których wkład gumowy traci swoje naturalne właściwości elastyczne, przez co jest narażony na pęknięcia i wykruszanie. Z kolei stan nawierzchni dróg, po których jeździmy, powodują powstawanie dużych sił przenoszonych na tuleje gumowe. Innym czynnikiem jest niedostosowanie oryginalnych tulei do specyfiki zawieszenia oraz warunków drogowych panujących w danym kraju. Niejednokrotnie tuleje zaprojektowane na autostrady Europy Zachodniej nie sprawdzają się podczas eksploatacji po nierównych nawierzchniach.

doświadczenia zostały opracowane produkty, które poprzez odpowiednie dobranie jakości mieszanki gumowej oraz modyfikacje w strukturze tulei sprawiają, że ulepszone produkty lepiej radzą sobie z polskimi warunkami drogowymi, jednocześnie odznaczając się nawet 5-krotnie większą trwałością.

W przypadku niektórych elementów zawieszenia oprócz zbyt słabej wytrzymałości występować mogą inne problemy, które niekoniecznie dotyczą właściwości jezdnych. Ciekawym przykładem może być tuleja belki tylnej stosowana w samochodach Renault Laguna, która stanowi problem także dla mechaników. W przypadku oryginalnej tulei „słabym ogniwem” jest blacha zamykająca tuleję z jednej strony. Przy nawet lekkim uderzeniu blacha odrywała się od całej tulei, skutecznie ograniczając możliwość poprawnego montażu i użytkowania. Firm TEDGUM poradziPOPRAWIONE WŁAŚCIWOŚCI ELEMENTÓW ła sobie z tym problemem poprzez trwałe ZAWIESZENIA przymocowanie blachy oraz dodatkowe Inżynierowie firmy TEDGUM postanowili uzupełnienie mieszanki gumowej, która zapodjąć wyzwanie polegające na popra- pobiega „stukaniu” tulei podczas eksploatacji. wieniu właściwości gumowo-metalowych elementów zawieszenia tak, aby zwiększyć COŚ LEPSZEGO NAWET OD ORYGINAŁU żywotność powyższych elementów oraz Dotychczasowe doświadczenie dowodzi, wpłynąć na komfort jazdy. W wyniku wielo- że można stworzyć nawet coś lepszego od

Zestaw do Forda C-max.

66

oryginału. W odpowiedzi na sygnały z rynku o sporym zapotrzebowaniu na wielowahaczowe tylne zawieszenie do Forda Mondeo, Focusa i C-Maxa firma TEDGUM wprowadziła do swojej oferty kompletne zestawy tulei, dedykowane do tych właśnie modeli. Argumentem za wymianą całego kompletu jest oszczędność czasu spędzonego w warsztacie i kosztów naprawy. Użytkownik pojazdu nie czeka, aż wybije się kolejna tuleja, ponieważ przy jednej wizycie w warsztacie następuje kompleksowa naprawa, zestaw tulei jest dużo tańszym rozwiązaniem niż zestaw wahaczy (często kilkukrotnie). Trwałość zawieszenia zależy również od tego, czy wymianie podlega cały układ, czy tylko jedna część. Jeżeli mechanik pozostawi kilka elementów niewymienionych, a ich żywotność dobiega końca, będą one negatywnie oddziaływać na pozostałe. Nie zawsze gniazda w wahaczach nadają się do ponownego wprasowania tulei. Wciskane tuleje nie mogą być wymieniane w nieskończoność. Operację w zależności od stanu otworu można powtórzyć najwyżej 2-3 razy, po czym należy zastosować nowy komplet części. Uzupełnieniem zestawów tylnych tulei do Forda Focusa było wprowadzenie zestawu śrub. Często zdarza się, że przy wymianie tulei trzeba je po prostu ciąć, a do niedawna jedynym rozwiązaniem był zakup drogich śrub dostępnych w ASO. Proponowana przez firmę TEDGUM alternatywa jest dużo tańsza, a dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów, śruby te nie odbiegają jakością od oryginalnych, a wręcz charakteryzujących się lepszą trwałością. Dużym problemem dla polskich producentów jest napływ sporej ilości tanich części niewiadomego pochodzenia, które niejednokrotnie nie tylko posiadają krótką trwałość, ale wręcz mogą być niebezpieczne w użytkowaniu. Produkty takie tworzą niestety złą renomę dla części spoza OE, co odbija się na producentach oferujących produkty aftermarketowe nieodbiegających jakością od oryginalnych, a niejednokrotnie charakteryzujących się lepszą trwałością. Kolejnym bardzo ważnym problemem jest powszechna dostępność używanych elementów zawieszenia i nie tylko. Montaż, a następnie użytkowanie takich elementów są nie tylko nielegalne, ale przede wszystkim wysoce niebezpieczne.


www.dayco.com

®

Stale poprawiamy wytrzymałość, sprawność, żywotność i parametry ekologiczne naszego paska, aby był on najlepszy w swojej klasie.

Paski zębate High Tenacity wyposażone są w specjalną powłokę ochronną z tkaniną. Takie rozwiązanie oferuje tylko Dayco.

Dayco. The original power in motion.


DOSTAWCY

PROCEDURY WYMIANY PŁYNU ATF RAVENOL

W SKRZYNIACH AUTOMATYCZNYCH RAVENOL POLSKA, WYCHODZĄC NAPRZECIW OCZEKIWANIOM KLIENTÓW, PROWADZI INNOWACYJNĄ AKCJĘ INFORMACYJNĄ ZWIĄZANĄ Z DOSTARCZENIEM SPECJALISTYCZNEJ WIEDZY I PRAWIDŁOWYCH ROZWIĄZAŃ DLA PRODUKTÓW ATF Z LINII RAVENOL PROFESSIONAL LINE. Do wybranych płynów ATF załączane są profesjonalne instrukcje serwisu olejowego automatycznej skrzyni biegów. Procedury są dołączane do każdego 4- 10- 20- 60- litrowego opakowania produktu Ravenol. Dotychczas pojawiło się już pięć procedur dołączanych do następujących produktów:

• RAVENOL ATF T-IV - Cz. 2 Płukanie

i wymiana oleju w skrzyni TF-80SC w samochodzie Volvo XC90

• RAVENOL ATF 6HP Fluid Wymiana

oleju w automatycznej skrzyni biegów 6HP26 BMW E90330zd 2007r.

• RAVENOL ATF CVT Fluid Wymiana

oleju w automatycznej bezstopniowej skrzyni biegów CVT-Multitronic 01J i 0AN

• RAVENOL DCT/DSG - Wymiana oleju

i kontrola poziomu w dwusprzęgłowej sześciobiegowej skrzyni biegów DSG 02E montowanej w pojazdach grupy VAG od 2004 roku.

• RAVENOL ATF T-IV - Cz. 1 Wymiana

oleju w skrzyni TF-80SC w samochodzie Volvo XC90

Produkty wraz z procedurami dostępne są w sieci sprzedaży dystrybutora Inter Cars SA. Więcej informacji dostępne na naszej stronie internetowej oraz dystrybutora Inter Cars SA.

• RAVENOL DCT/DSG FLUID Procedura

wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów Powershift MPS6 (6DCT450) w samochodzie Volvo V 50

• RAVENOL Dextron III H Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

W najbliższym czasie zostaną dołączone kolejne cztery procedury do następujących produktów:

• RAVENOL T-IV Fluid-Wymiana oleju

w automatycznej skrzyni biegów TF 60SN, VW Passat 2.0 FSI 2008 r.-

10. W momencie gdy temperatura płynu ATF wynosi od 30 do 50°C pozostawić silnik na biegu jałowym, dźwignię zmiany biegów ustawić w położeniu „P”.

• 4T65E, Volvo XC90 2004r • RAVENOL Dextron III H Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

• 5L40E BMW X3 3 od 2005r www.ravenol.pl

AT F P r o f e s s i o n a l L i n e

8. Gdy temp eratura oleju w skrzyni wcisnąć hamu lec i wybrać każde biegów wyniesie 35 - 45°C należ zatrzymując położenie dźwi się w każdym gni zmiany biegó y e położ L i nna w, 20 sekund. 9. Pozostaw P r o f e s s i o n a l eniu w automatycznej skrzyni AT F ić dźwignię zmiany silnik, odkręcić biegów w położ korek uzupełnia eniu biegów 6HP26 „P”, wyłą nia oleju. czyćBMW E90 330xd 2007 r. AT F P r o f e s 10. Odkręcić sional Lin korek kontroli pozio e z lewej stron (Rys. y skrzyni biegó mu oleju 8. Podłą 5).czy Znajd uje j w, z tyłu, koło się Procedura Volvo ć iowe on topn lewe „temp ądzenie przewiduje mat j półos urz ej bezs napę dowej. diagn ntaż lewego eraturi a w auto demoyczn płynu Line ostycz koła i i 0AN ne i ob titronic9.01J ional Urucho nadkola. ATF”. s Mul – s Wym e ser CVT f iana mi ów wować oleju w automat Pro skrzyni bieg dźwigni ć samochód pa ycznej skrzyni Powersh zmiany etr6 i iftram MPS biegów (6DCT 450) w biegów, wybierać kol 10. Jeżeli samochodzie zatrzy ejno ws mując 4. W Volvo V 50 tem się w każ zystki C e laćłoż pozostaw peratura otwór kontroli dym na kopo doen ole i TF-80S AT F P oleju skia kilka w położ ić samochód ju w skrzyn ntsek skrzyn rofes roli und.rzyni i uzupełnienia eniu „P” na biegu i biegó siona pr bi po oleju w lvo XC90 eg zy śc zi (Rys. 4). w wy jałowym l Lin iani omu (R ów ok ie Vo , dźwig 5. nosi 35-45 e dz e . ho ys 4 gr nię zmUru oc °C, odzi l . ianch owej 1) znaj płynu R w sam y biegó du av w „N”, om . jącą en „D”, ić silnik się w ol ATFW „MA , wyb ym D 6. N kom exroiana ole N”, za rać ko astę or ju w au n III bie ze gó trzy le ne pn i jn si w H to L pom muj lnika,TF 60 ie po o matycz pr SN l ąc si położe z ru nej skrz , VW z lew ze iona „CO ocy mia zostaw ęw ni yn ej st rkę Passat 2.0 rys. 5 LD” rk każd a dźw fess rony igni (zim i skontr ić dźwig FSI 2008 i ym Pro 7. Je , zm ny ol ni olow r. 7na rys. 2 żeli . ok. 10 iany bi ej). ać po ę zmia Uru s. egów uruc poziom ziom ny bi rys. 4 oleju egówbie chom „P”, ho olejuNOLCCVT olej 90 Rys. 5 ziomu nr 5 mić si oleju „R u. po g X ić ści RAVE w ”, ó Po w ło j czę Ravenol Volvo oleju iania siln 8. winie po „Pże osią i pono lnik, wyb jest za 11. Spuścić nadm iar 4 nią ilością oleju uzupełn on w przednieodpo ”, ik n nadm ie wied w s. gn aż ni za „R P , do ać, (ry ie ni dz iar ni u”, „P w nięy ięcia i kontynuow od wie ra e się łnić skrzy sk ho żący ybra nie wycieka przezoleju ze skrzyni biegów. 8. Je zakr skontr ć poło i, wył ej stron 6.ujeNape ze łączy rać się „N”,” „D ). Napełnianie samoc i pr Znajd lew W rek słu Fluid. litrów przyp w. z 5 że es ol otwó ko – ć ąc do 4 gó IV adku że s a) w r kontrolny, należ ć ni ow u „C (ok. 2). zy jeśli olej li na i wróc do punk silnikFLUID ać zyni bie AT F zzy otwór0(rys. nol T- kalizować ieroejwskr SC w OLD ać po a dźwig ć osiblnse terow urzą zakres”, ie atr kolejn y uzupełnić pozio 6l mia tu„P” 11. Na pracującym (20 Nm). silniku, dźwigni zmiany biegów w ićpołożeniu nr 8. łodnicy ywać przezole Rave ” na ik, zym o zi ju-8 d nik pł ni rc skczn 5. Zlo tomaty m oleju Pro poziomu oleju zacznie wypł ony ch do iar iem zen 9. zmiany rw o mia om. Ko oleju i po ynu AT e nie w dmełnia ują wsz yni TF nia i kontroli ni biegówdo temperatury 3012.- Gdy i przy enia olejuskrzy rozgrzanym 50°Colej odkręcić fes nego gów (od str wczau rce. min przeskorek aż na ntyn W m biegwlaaćć te cs y 4 litry tanie wypływać ok. skrz ie dia skrz korek położ Wtedy cić id, ąć pu F, uruc ystępu i bie sio asty uo ię w stkie w ; uzup rozpocząć pono 7.noZakrę przez otwór l T-IV Flu ów rys. 2). ać kolejno wszystkie kontrolny (rys.2). 9. Po ndy, biegów nd. poz woać meuz ów jak mp0,e5 lityni gnos nkty homić je zakr u el skrzyn nal wne napełnian każ po zyni seku ów olejem Rave Uruc ć silnik, wybr n up wod w puratura, bieg tyc ym na kilka seku dłąc o nr 6 . 3-4 litr es momentu, aż ie skrzyni biegó kontrolny, należy dym łożW się i rys. 5). zez 2-3 bie prze Lin ego (ok homi „D”, zatrzymując się w każd 12. Nadmiardu, olej ponownie nkcirę p ów zne gów i 7. silnik, w „COLD usta staw cie eł enyiam w olejem (Rys. ster zyć ur połąc gdniyan oln8. płynu ATFzyć powinien się wylać. Jeżeli przez otwór kontrolny . ięi bieg go pr ntr n pojaz e zaczn ić e „N”, w ej ow pozio yn ko ie 4), ”, i ły d yk do ia zyn ne „R”, a ać ie do w ol mu. zą wypł rz „P”, ym te w ić na zne s o oru tych w onać na o nu ywać przez otwó rw kilk skrz w łnini 10. sk il aćaskr „Tem nikiem dzen otw le maż do i biegó rzeczywis diagnostyc (rys. etrac 2) niehwylewa się olej, należy uzupełnić jego poziom i wrócić do ATF para poja ezba iornika na sięrozlo zenie as nt r kontroli ie di prNoca ży wlaw poło nik na pera u6.jało Nape yni leju 2). ać skrzyn pera urząd że wy param Ko s. ia w eg ło i lew czyć au z e (ry m y. 13. . en w bi ć zb y Po Podłą d ed kun po ie kund biegó tura ag to raz drugi pozw do że 9. wa bie tu etr u punktu nr 8. urcę 10. G ego e położ wnik ntroln i prz pra ić na tkie zaczn nd. skrzyni d. 4T6 ach , po płyn matyczn nostyc olić aby nadm uto ują 2 se zystki jak skrzynniiu „P gu ja ra pły stero sekuiem dy an.ko CVT. kostrek (odcz ws staw o wszys na ze łą na ka zn u y płynu iar 5 ekać cić m no silnik rę kil zo w c oleju wylał rze ej sk bi ”. ok. 3 minuty), E, V ATF” ko c łow nu e o eratu się y b lej na jn , po pozostawić bieg tempera żdym zakrę jego się ze skrzy następnie zakrę czy zyć nkci egów bra . olvo atyczn F, ćluko rzyn do sa ntro leju ro m spu ym ATF każdymobserwować temp łączyć wch do 35 - 45°C ni ów , uwy AT silnik ierać kole się w ka rolować w il ni po s „P”. tu cić e w nik n 14. skrzy i , ln się korek ić ię eniu i w , m Zakrę c sil ra e du w po jak w kontrolny (35 m CVT XC9 dźw yn isty cić korek uzup ocho y (R zgrz iku, nr 5 bieg ująlk ić w położ wisty ol pojaz kont ując homićra pł”,yn wyb zaniu płynu Nm). bąbe w ustaw ełniania oleju ów dź 0, 2 j skrzy ch dorozgr du y . zasitrz a ign osi o rzeczy punk eju w ę ym PROCEDURA WYMIANY I KONTROLI POZIOMU ZAKOŃCZONA! 10.e Po zmiany biegó pracRysło. że pnie ”, zatrzym eju oraz 7. Uruc3,5 , lit „P” i przy (35Od ”, „D Nm). 11. ni b i ob , posłą 004 ię z 3). nym wign tyczn etrach d wią ym, dźwignię ol ując4 niu „P cie nr ynosi ok ie „R” „N w w położeniu kręcić jałow d param iegó serw mia 40 d cz i diagnos biegu poja r. ”, ym stan„P”, „N”, „D ącego się kontrolny gni zmiany biegó ować yć się o tem zmia w i w o zenie 11. Je ny olej się korek główn w u, dźwigu silnik odczek 5, nast . 80°C e zo tycznym odkręcić korek aj y pera ny b bie 50°C iuibie nie wy d gó F.11. Na pracującym silnikik na bieeratu wan ć urząd skrzyn , wyb PROCEDURA żeli u. Po ać ok ępnie ry 35 - 45°C para ze lewa na (Rys. 1) i wypu gów wylew dłączy nr 9. WYMIANY I KONT pozi siln ompo odzie elas do temp tury iegó IV Fl nu AT win met iem wićm zany leży 8.ik. Po ścić na om sta rozgr ROLI POZIOMU ien . minut pozostawrać każd r i wyp rownikvenolpeT-raturę pły oleju 40 w w olej dmiar zaw °C pozo iu „P”. r kontrolny ZAKOŃCZONA! uzupełnić Ry rzyn m przew ączyć siln ze ste u Ra e po ę i otwó tem ić -60 -5 u pły sk jeg p 50 przez ać ie su i ni nu dź o o en 2). 0 rać si sk ejow po m i do ło ATF. Jeż em ć. Jeżel ył do (rys. łoż w °C o łoż i ze wny zyn (pog nek zio ieśc AT ryseolrw do 10). nien 3 pr i wrócić eli ić w po ę w ontrolow ignię zm żenie sk i przysię wyla ełnić jego poziom i wrócić . zbar iast w powi litob F w(rskr dkrę eniu taw CVT „P” m PR AT ys i be 8 4 lą us ze si iu do za OC płynu F nu ch w do iar ę en uzup rz w punktu EDURA ać gó kres ia ty y y ów w za ATF, należ cić „P” wą) dstaw Pr 12. Nadm w w położwa się y bie kty od aniu płyi bizm egów WYMIAN ntroln ie „H poziom ny bieg yni ianpł kres koolej, za, na w i bieg kore ynu of (pun rozgrz wig 2) nie wyle biegó Nieza zależn różnicę ia przykł Y I KONT OT” ów ie „H ry wietr es cić korek skrzyn iwania 9. Po ym iany(rys. dź skrzynnię k krę (ciepł oleju po ad oś ROLI OT” le odnr 3-4 lit gni zm ow do, 7. sio °Ctu ŃCZONA! jał skPO , skor lać do przepłuk ie od ci od je ziomu ową punk y olej na rzynZIOżnMU dnicy ając ok. silniku, dźwi 50-60 POZIOMU ZAKO na ygow nie w es go te płyn ratury KONT ). z chło wlewcu ym rozg i biegówZAspKO Wy olnyROLI osŃC u l L WYMIANY Intr onow rzyć proc ać je m ob ZONA 5) pra jąc ym do tempesię rz oleju mia ys. Na PROCEDURAez otwór ko s. 5) go po tó „HO aniu m , poziom u nape !peratury an ine rotny egów (r10. pow na rozgrz T”. ziom łączyć tych łnia usi m m (ry . pow eli prz ju bi b po zio i Jeż ol ole . ód ni po ie is o ej . lać ieśc a rzyn gów leju jego zew 2).pojazdu, rzeczyw nien się wy ić si u po (rys. upełnić iąć pr ć olej w sk ę w uz wi dp 5 y w do ch po leż L40 au Po ra nu ATF ni zakr e metpły upeł olej, na uid. tom esie zenia raiar E ąd się stycznwNapa a urz 7), uz l T-IV Fl dm no B MW aty wylew 7. silnik na mocy PRO diag 11.i zyni no czn przy po CED ej skr nrić Rave y enie i biegów F. (rys. 2) nie punktuaw X czn leż dz 33 URA aty e urzą skrzyn zost u AT i wrócić do u „P”.płynu ATF na niku autom WYM od j skr zyć żenian płyn y 0°C po poło row 200 zyn IAN kiem dłąc turę 50-6 wićze w ste wniu wymi waćprzy Y I KO 13. Po sterowni tempera 5 r. i i do us so ” i końc zata NTR rzyn12. ów ać o ska ze niu „P ą).rolny OLI w sk bi egPo gnostycznegłożeole rwow ATF po ję rekjow kont obse dia 11. POZIO iany ynu spekc MU ko (inw ę zm wów Na iu pł eg gó ZAKO ęcić biebi d rzan , dźwigni kr ny Ry m ia zg s. 3 kon iar ro ŃCZ zm ym 0°C od ONA pły tro lny 14. Po u jałow wigni ry 50-6 ro p dź nt n ln ! ozio u, u y bieg ratu ór ko . 5) silnik m i (Rys ATF p mpe z otw om (rys wró . 3) ow ującym ym do te prze zi n in cić PR an a prac Jeżeli ć jego po do ie wy ien s OC 15. N u rozgrz ylać. ni ED pun lew ię w się w uzupeł olej UR ia ktu a się yla ży AW inien 2). dzen ć nr pow ej, nale (rys. YM 8. olej, . Jeże y urzą skrzyni ATF Rys ol oc u IA ę nale li p m yn si .3 NY znej zy po iar pł ewa ży rzez I KO ży pr tomatyc uzu adm nie wyl 14. o le N . nr NT na 16 au tu pełn twór 2) RO ATF niku (rys. ć do punk ynu LI P ić je ci ny pł w sterow OZ go i wró ymia IOM w ać u UZ asow zeni AK o sk ową). końc eg za O zn ŃC 17. Po nostyc ekcję olej ZO NA diag (insp ! biegów

oleju. zas wymiany się filtra podc w (24 Nm). 3. Nie wymienia skrzyni biegó poziomu oleju spustowy do nia i kontroli y, 4. Wkręcić korek do uzupełnia r przelewow korek służący Jest to otwó ać 2). lizow (rys. w odpowiedni 5. Zloka nej skrzyni biegó „kołnierz” zapewniający w automatycz się go znajduje wewnątrz które . poziom oleju

Wymiany oleju

ju

Wymiana ole

na

Wymia

anie

Płuk

iana

wym

Pomoc techniczna 609 404 306 / 601 623 966

hniczna Pomoc tec 6 Dobierz 96www.ravenol.pl 623na / 601olej 609 404 306

Dobie

rz o

niczna j na 6 w.ravenol.pl ww techbie rz 1 623 96 60ole Pomoc Do 4 306 / 609 40 pl avenol. www.r olej na rz ie b o D zna 66 chnic 01 623 9 6 oc te Pom 04 306 / 4 609 l.pl veno w.ra a ww lej n

Dobierz olej

Pomoc techni czna 609 404 306 / 601 623 966

na www.rave

nol.pl Pomoc te 609 40 chniczna 4 306 / 601 62 Dobierz 3 966 olej na www.r avenol .pl

Dob

ierz

Pom 609 oc tec 404 hnicz na 306 ole / 60 j na 1 62 ww 3 96 w.r ave 6 nol .pl

Do

bie

rz o

lej

Pom 60 oc te 94 04 chnic 306 zna na /6 ww 01 w.r 623 ave 966 no l.pl

69


DOSTAWCY

JAKOŚĆ OEM NA RYNKU CZĘŚCI ZAMIENNYCH W PRODUKTACH NTN-SNR

FIRMA NTN-SNR W PRZECIĄGU KILKU LAT STAŁA SIĘ JEDNYM Z NAJWAŻNIEJSZYCH GRACZY NA EUROPEJSKIM RYNKU SAMOCHODOWYCH CZĘŚCI ZAMIENNYCH.

Czerpiąc z kultury europejskiej i azjatyckiej, NTN-SNR oferuje swoim klientom oryginalne części, odpowiednie zarówno do pojazdów europejskich (VW, Fiat, Ford, Opel, Renault, Mercedes), jak i do azjatyckich (Honda, Toyota, Nissan, Suburu, Mitsubishi) NTN-SNR Europe, należący do grupy NTN Corporation, trzeciego producenta łożysk na świecie, jest dziś uznanym specjalistą w dziedzinie samochodowych elementów obrotych. SNR był już europejskim liderem w produkcji łożysk kół, a NTN wsparł tę pozycję produktami do samochodów niemieckich, czego flagowym przykładem jest Mercedes, który stosuje dwie marki, a mianowicie NTN do kół przednich i SNR tylnych. Nie musimy powoływać się na kulturę azjatycką, by uzasadnić, dlaczego dostarczamy oryginalne części do wszystkich pojazdów produkowanych w Azji, gdyż to wynika samo z siebie. zawieszenie, skrzynia biegów, sprzęgło) pozostaja elementy obrotowe, w której dziew wielu miejscach na świecie: w Europie, dzinie stale zachowujemy najwyższą jakość, GLOBALNE ROZWIĄZANIA NTN-SNR Azji, obu Amerykach i nie tylko. szczególnie w następujących sektorach: Celem naszej firmy jest dostarczanie klienKoła (łożyska pojedyncze, zestawy łożysk, tom globalnych rozwiązań. Globalnych, gdyż SZEROKA OFERTA PRODUKTÓW tarcze hamulcowe z wbudowanym łożyNTN-SNR wychodzi naprzeciw potrzebom Posiadamy niezwykle szeroką ofertę. Każdeskiem) klientów, dostarczając produkty do wszel- go roku ją wzbogacamy o blisko 500 artykukich zastosowań w pojazdach (koła, rozrząd, łów różnego typu. Nadal naszą specjalnością Rozrząd i akcesoria (rolki napinające, rolki prowadzące, wolne koła pasowe alternatora, elastyczne koła pasowe wału korbowego, zestawy rozrządu z paskiem, zestawy rozrządu z paskiem i pompą wody, zestawy rolek paska osprzętu silnika)

• •

• Zawieszenie ( łożyska pojedyncze kolumny McPherson, zestawy łożysk poprzednich i tylnych mocowań amortyzatorów)

• Skrzynie biegów (łozyka skrzyni biegów) • Sprzęgła (łożyska wyciskowe) • Klimatyzacja (łożyska sprężarek klimatyzacji)

GWARANCJA JAKOŚCI OEM

NTN-SNR jest międzynarodową firmą, z fabrykami usytuowanymi w Europie, Ameryce i Azji i w każdym przypadku posiadającymi własne centra testowe oraz projektowe. Dzięki bardzo dobrej reputacji, know-how i innowacji, firma gwarantuje jakość OEM na rynku części zamiennych we wszystkich oferowanych przez siebie gamach produktów.

70


DOC_RAPASIAN2013.PLA - Code SAP : 307256 - Conception et réalisation Service publicité NTN-SNR -© NTN-SNR 06/2013 - Photos : Ruslan Grumble/Shutterstock

NIE KAŻDY MOŻE BYĆ AZJATĄ W Azji posiadamy 30 % udziału w rynku łożysk kół oraz rozrządu... Nie musimy, więc udawać, że specjalizujemy się w częściach do samochodów azjatyckich, gdyż mamy silny azjatycki rodowód w naszej grupie.

www.ntn-snr.com

bonne proportion OK


DOSTAWCY

OLEJE SHELL HELIX POLECANE PRZEZ ZAWODOWYCH KIEROWCÓW

AŻ 96% TAKSÓWKARZY BIORĄCYCH UDZIAŁ W SZEŚCIOMIESIĘCZNYM TEŚCIE OLEJOWYM POLECA SHELL HELIX ULTRA. ZDANIEM WIĘKSZOŚCI ZAWODOWYCH KIEROWCÓW, NOWY OLEJ SHELL HELIX ZNAKOMICIE CHRONI SILNIK. PONADTO Z ANKIET WYNIKA, ŻE SILNIK ZUŻYWA ZNACZNIE MNIEJ OLEJU, MNIEJ SZARPIE I CISZEJ PRACUJE. 48 taksówkarzy warszawskiej korporacji MPT Taxi 191-91 przez sześć miesięcy testowało nowy, w pełni syntetyczny olej silnikowy Shell Helix Ultra, wyprodukowany przy wykorzystaniu innowacyjnej Technologii Shell PurePlus. Podczas testu kierowcy przejechali łącznie 2 137 225 kilometrów – czyli 53 razy okrążyli ziemię, by przekonać się o właściwościach nowego oleju Shell Helix.

dniach). W teście udział wzięły auta z silnikiem benzynowym, Diesla, a także z instalacją LPG, młodsze niż 4 lata i o przebiegu poniżej 100 000 km. Każdemu z nich został dobrany odpowiedni olej z gamy Shell Helix Ultra (5W40 lub 5W-30 ECT), który gwarantuje najlepsze parametry pracy i daje obraz skuteczności działania oleju. Ważnym elementem badania były ankiety satysfakcji wśród taksówkarzy, podczas których dzielili się oni swoimi subiekREKOMENDOWANY PRZEZ ZAWODOWCÓW tywnymi opiniami na temat pracy silnika oraz Jak wynika z ankiet przeprowadzonych po zachowania się środka smarnego. zakończeniu testu, aż 87% badanych taksówkarzy uważa, że Shell Helix dobrze chro- Na zakończenie testu olej został poddany ni silnik samochodu. Ponad połowa z nich przez ekspertów Shell dodatkowym laboratwierdzi też, że silnik pracuje ciszej, a co toryjnym badaniom jakościowym przepratrzeci kierowca zauważył, że ma więcej mocy cowanego oleju. W całym okresie eksploi mniej szarpie (odpowiednio 32 i 34%). atacji oleje zachowały praktycznie niewiele Ponadto 4 na 10 kierowców odczuło mniej- zmienione parametry fizykochemiczne i skusze wibracje podczas jazdy. Co więcej, tecznie chroniły silniki pomimo ich dość zazdaniem połowy kierowców silnik zużywa wansowanego przebiegu w chwili przystąznacznie mniej oleju – aż trzy czwarte kie- pienia do testu, bardzo trudnych warunków rowców nie dolewało oleju pomiędzy wy- pracy, czyli krótkich przebiegów w systemianami. mie start-stop, niedogrzanym silniku, a tym samym gorszych warunkach spalania. SPRAWDZA SIĘ W TRUDNYCH WARUNKACH Projekt został zrealizowany we współpracy W ramach testu we wszystkich autach trzy- z Inter Cars SA, największym dystrybutorem krotnie wymieniono olej i filtr oleju – na części zamiennych do samochodów osobostarcie, po 12 tygodniach od pierwszej wy- wych, dostawczych i ciężarowych w Europie miany i na zakończenie (po około 24 tygo- Środkowo-Wschodniej.

Samochody biorące udział w teście były serwisowane w warsztacie współpracującym z Inter Cars SA, należącym do sieci Q-Service – Jurex na ul. Chłodnej w Warszawie.

TAKSÓWKARZE CENIĄ JAKOŚĆ Rewolucyjna Technologia Shell PurePlus opiera się na procesie syntezy gazu ziemnego w ciecz (gas-to-liquid) i pozwala na otrzymanie krystalicznie czystej, syntetycznej bazy olejowej, która stanowi od 75 do 90 procent zawartości oleju silnikowego. Środki smarne Shell Helix oparte na olejach bazowych wytwarzanych w Technologii Shell PurePlus są pozbawione praktycznie wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się w ropie naftowej, co pozwala utrzymać najwyższe parametry eksploatacyjne silnika. Nowa technologia pozwoliła Shell na rozwój kolejnej generacji olejów silnikowych. Na jej podstawie została opracowana gama najnowocześniejszych na świecie, w pełni syntetycznych olejów Shell Helix Ultra, które gwarantują optymalną czystość silnika, gdyż żaden inny olej silnikowy nie zapewni czystości silnika w stopniu tak zbliżonym do fabrycznej.1 Ponadto oleje silnikowe Shell Helix otrzymały cztery prestiżowe nagrody w ogólnopolskich konkursach: Innowacja Roku 2014, Laur Konsumenta w kategorii „Odkrycie Roku 2014”, Laur Konsumenta – „Grand Prix 2015” w kategorii oleje silnikowe oraz „Produkt Optymalny” w plebiscycie „Price Quality”, w kategorii Motoryzacja – samochody, części, eksploatacja – oleje silnikowe. Te wyróżnienia, przyznane zarówno przez klientów, jak i ekspertów rynków oraz naukowców, są jednoznacznym potwierdzenie najwyższej jakości olejów silnikowych Shell. Na podstawie testu tworzenia się szlamu Sequence VG przeprowadzonego na oleju SAE 0W-40. 1

72


DOSTAWCY

RADY FEBI

DLA FACHOWCÓW

TULEJE METALOWO-GUMOWE MONTOWANE NA WAHACZACH POPRZECZNYCH NIE MOGĄ BYĆ PONOWNIE UŻYTE, PONIEWAŻ PODCZAS ICH DEMONTAŻU ULEGA USZKODZENIU WEWNĘTRZNA TULEJA ŁOŻYSKA. TERAZ W ZESTAWIE DOSTĘPNE SĄ TEŻ ŚRUBY, KTÓRE NALEŻY DOKRĘCAĆ MOMENTEM 59 NM. Zestawy wahaczy poprzecznych do: BMW E 46: 316 i - 330 d (z wyjątkiem 4x4) 02.98 - 02.07 BMW Z 4 to obok lepszej elastyczności także pewność, że tuleje metalowo-gumowe są już wstępnie zamontowane we właściwej pozycji.

cza. Zgodnie z zaleceniami firmy BMW stare wersje wahaczy powinny być wymienione na nowe. Na danej osi powinny być zawsze zamontowane jednakowe wersje wahaczy!

Uwaga: W wielu pojazdach nadal są zamontowane stare wersje wahaczy poprzecznych! Można je rozpoznać po braku otworów na korpusie i zaokrąglonej zewnętrznej części waha-

Dowiedz się też więcej o częściach zamiennych febi bilstein!

febi 18802, nr por. 31 12 6 774 819 S1 (lewy)

Po zakończeniu naprawy zawsze należy przeprowadzić pomiar osi. Części zamienne W wersji standard komfort febi oferuje: febi dostępne są u partnerów handlowych febi 18802, nr por. 31 12 6 774 819 S1 (lewy) febi bilstein! Wszystkie części zamienne możfebi 18803, nr por. 31 12 6 774 820 S1 (prawy) na znaleźć też na www.febi.com.

febi 18803, nr por. 31 12 6 774 820 S1 (prawy)

Pełną ofertę znajdziesz na stronie: www.febi.com

SPRZĘGŁO ELEKTROMAGNETYCZNE FEBI BILSTEIN

PODCZAS MONTAŻU SPRZĘGŁA WENTYLATORA ZACHODZI KONIECZNOŚĆ MODYFIKACJI INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ POJAZDU. WSKUTEK TEGO MOŻE DOJŚĆ DO ZAKŁÓCEŃ ELEKTRONIKI LUB ELEKTRYKI POKŁADOWEJ.

Na niezależnym rynku części zamiennych oferowane są sprzęgła wentylatora chłodnicy, które nie zostały wyposażone w funkcję załączania elektromagnetycznego, a są jedynie zwykłymi sprzęgłami wiskotycznymi. Podczas montażu takiego sprzęgła wentylatora zachodzi konieczność modyfikacji instalacji elektrycznej pojazdu. Wskutek tego może dojść do zakłóceń elektroniki lub elektryki pokładowej. Sprzęgła takie są co prawda oferowane pod numerem oryginalnym, odpowiadającym wersji elektromagnetycznej, ale jako wersje wiskotyczne nie oferują następujących parametrów:

74

nr febi 278443 Nr OE 541 200 05 22 Zastosowanie: Mercedes-Benz Actros I+II+III

• pełne załączanie gwarantujące optymalne chłodzenie,

• maksymalna oszczędność paliwa na

długich trasach, ponieważ sprzęgło może zostać w pełni rozłączone,

• szybkie osiąganie temperatury roboczej,

ponieważ podczas zimnego rozruchu sprzęgło może zostać w pełni rozłączone. Całą ofertę części zamiennych do samochodów użytkowych znajdziecie Państwo na stronie: www.trucks.febi-parts.com.


DOSTAWCY

MONTAŻ DMUCHAWY KABINOWEJ

zwiększa jej zużycie oraz skraca NOWĄ LINIĄ PRODUKTOWĄ NISSENS SĄ DMUCHAWY KABINOWE OFEROWANE chawy, trwałość. Należy usunąć pył, brud, liście DO POJAZDÓW OSOBOWYCH, DOSTAWCZYCH ORAZ CIĘŻAROWYCH. ZOSTAŁA oraz wszelkie inne zanieczyszczenia z przeONA ZAPREZENTOWANA PODCZAS TARGÓW AUTOMECHANIKA FRANKFURT działu dmuchawy i kanałów nawiewów; upewnić się, że wymieniane części 2014 W RAMACH EKSPANSJI OFERTY W ZAKRESIE CZĘŚCI SYSTEMÓW KLIMA- • należy elektryczne są zgodne z instalacją elekTYZACJI SAMOCHODOWEJ. tryczną auta oraz sprawdzić, czy instalacja

CECHY DMUCHAW KABINOWYCH NISSENS:

• zaprojektowane i wykonane 100% • • • • • • • • •

zgodnie z wymogami OE, normami ISO 7637, ISO 16750, dyrektywą zgodności elektromagnetycznej EMC wysokiej jakości silniki elektryczne wysokiej jakości tworzywa sztuczne (m.in. brak plastiku z recyklingu) wysokiej jakości szczotki silnikowe (zdolność przenoszenia dużych obciążeń prądowych) jednostki sterujące o jakości OE niska emisja szumów (wirniki wyważone) dodatkowe wtyczki w komplecie (wybrane referencje) książeczka instalacji i gwarancji w formie drukowanej w kartonie z produktem dokładny i czytelny katalog online ze zdjęciami 360°, filmy instruktażowe montażu w katalogu online solidne pakowanie – zabezpieczenie w transporcie i składowaniu.

PORADY NISSENS W ZAKRESIE MONTAŻU DMUCHAW KABINOWYCH:

• należy ostrożnie przenosić oraz trzymać

• •

dmuchawę podczas montażu. Szczególnie wirnik dmuchawy jest elementem delikatnym, łatwo jest go uszkodzić lub pozbawić wyważenia. Uszkodzony lub niewyważony wirnik będzie powodował głośną pracę dmuchawy, wibracje, a w skrajnym przypadku awarię dmuchawy; należy upewnić się przed montażem, że w dmuchawie nie pozostała torebka ze środkiem higroskopijnym wkładanym do pudełka z dmuchawą; należy sprawdzić stan filtra przeciwpyłkowego (jeżeli występuje), w przypadku znacznego zabrudzenia należy wymienić filtr na nowy. Zapchany filtr kabinowy uniemożliwia prawidłowy przepływ powietrza przez dmuchawę oraz system nawiewów, utrudnia warunki pracy dmu-

• •

działa prawidłowo, zgodnie z wytycznymi producenta auta. Należy sprawdzić bezpieczniki, w tym bezpiecznik dmuchawy oraz wymienić na prawidłowy nowy, jeżeli jest spalony. Należy sprawdzić stan wtyczki (złącza) dmuchawy. Jeżeli wtyczka jest nadtopiona, uszkodzona lub styki są skorodowane, należy ją wymienić na nową. Należy także sprawdzić stan opornicy dmuchawy znajdującej się w samochodzie (jeżeli występuje), a jeżeli nie działa należy ją wymienić na nową. Nissens sugeruje także, aby przed wymianą dmuchawy sprawdzić działanie klap sterujących przepływem powietrza w układzie nawiewów. Jeżeli są uszkodzone, powinno się je naprawić lub w przypadku klap nastawianych silniczkami elektrycznymi wymienić ich napęd, gdyż mają one wpływ na prawidłowe sterowanie przepływem w układzie nawiewów. Należy zresetować układy elektroniczne auta, jeżeli to konieczne; jeżeli układ klimatyzacji jest odgrzybiany lub oczyszczany środkami płynnymi lub w aerozolach, należy uważać, aby nie zalać dmuchawy, gdyż może to spowodować jej awarię; podczas montażu dmuchawy należy ostrożnie dokręcać śruby mocujące, aby nie uszkodzić plastikowych elementów dmuchawy, a jednocześnie aby dmuchawa nie poluzowała się podczas pracy.

Przestrzegając kilku zasad, można uniknąć awarii dmuchawy i wydłużyć okres jej eksploatacji: należy pamiętać o wymianie filtra kabinowego; w warunkach silnego zapylenia konieczne jest skrócenie czasu pomiędzy wymianami filtra kabinowego; nie należy dopuszczać do zawilgocenia dmuchawy – nieprawidłowe mycie natryskowe może prowadzić do dostania się wody do przedziału i silnika dmuchawy; należy unikać stosowania środków czyszczących oraz odkażających klimatyzację bezpośrednio na dmuchawę; usterki układu elektrycznego pojazdu mogą mieć wpływ na żywotność dmuchawy, dlatego zaleca się niezwłoczne usunięcie ewentualnej awarii układu elektrycznego auta.

• • • •

76


DMUCHAWY KABINOWE Nowa linia produktowa

Wysoka jakość

Łatwy montaż

ZAPROJEKTOWANE I WYKONANE 100% ZGODNIE Z WYMAGANIAMI OE

PRODUKTY PLUG & PLAY GOTOWE DO ZAINSTALOWANIA

WYPOSAŻONE W STEROWNIKI OE ORAZ REZYSTORY

INSTRUKCJE INSTALACJI W KATALOGU ONLINE (WYBRANE MODELE)

WYSOKIEJ JAKOŚCI TWORZYWA, BEZ DOMIESZEK PLASTIKU Z RECYKLINGU

Trwałość TRWAŁE SZCZOTKI WĘGLOWE OE W SILNIKACH ELEKTRYCZNYCH ZABEZPIECZENIE ANTYKOROZYJNE ELEMENTÓW SILNIKA

Oferta

NORMY ISO 7637, ISO 16750, DYREKTYWA EMC, WIELOKROTNE TESTY PRZEDPRODUKCYJNE MECHANICZNE, TERMICZNE ORAZ ELEKTRYCZNE

DOSKONAŁY KATALOG ONLINE NAJPOPULARNIEJSZE REFERENCJE KONKURENCYJNY POZIOM CENOWY DOSTĘPNOŚĆ TOWARU

SOLIDNA KONSTRUKCJA ULEPSZONE ISTOTNE CZĘŚCI

Najszersza oferta na rynku Dowiedz się więcej o dmuchawach:

www.nissens.com/blowers

CHŁODNICE INTERCOOLERY SKRAPLACZE SPRĘŻARKI DMUCHAWY OSUSZACZE PAROWNIKI CHŁODNICE OLEJU NAGRZEWNICE WENTYLATORY


DOSTAWCY

HIDRIA

TECHNOLOGICZNA PERŁA Z ROKU NA ROK POLSKA ZBLIŻA SIĘ DO ŚWIATA, A ŚWIAT CORAZ BARDZIEJ ZBLIŻA SIĘ DO POLSKI. W PROCESIE TEGO PRZENIKANIA DO NASZEGO KRAJU NAPŁYWAJĄ KOLEJNE FIRMY, MAJĄCE W OFERCIE NIE TYLKO NOWOCZESNE PRODUKTY, ALE I WIELOLETNIE DOŚWIADCZENIA. TAKĄ FIRMĄ JEST SŁOWEŃSKA HIDRIA. Powstała w 1955 roku technologiczna perła produkuje swoje wyroby w samym centrum nieskażonej natury - w słoweńskim Tolminie. Czyste środowisko, w jakim powstają produkty firmy, doskonale współgra z wymogami niskiej emisji nowoczsnych silników. Hidria od 15 lat dostarcza swoje produkty wyłącznie na pierwszy montaż i na OES. Spośród jej klientów wystarczy wymienić takie firmy jak: Alfa Romeo, Audi, BMW, Citroen, Chrysler, Dacia, Fiat, Ford, Honda, Iveco, Jaguar, Jeep, Land Rover, Mercedes, Mitsubishi, Mazda, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Skoda, Suzuki, Toyota, VW, Volvo. Zarówno pozycja rynkowego lidera, nieustannie podejmowane nowe inwestycje, jak i najnowocześniejsza technologia powodują, że Hidria najszybciej z całej stawki producentów powiększa udział w rynku. Koronnym argumentem potwierdzającym to tempo jest fakt, iż co czwarty samochód z silnikiem Diesla wyposażony jest w technologię HIDRIA.

ŚWIECE ŻAROWE HIDRIA WYŁĄCZNIE W INTER CARS

Właśnie teraz Inter Cars wprowadza świece żarowe Hidria na polski rynek wtórny i to na zasadach wyłączności. Wejście na rynek polski jest o tyle istotne, ponieważ łączy się z przyznaniem firmie Hidria prestiżowej nagrody European Business Awards. Hidria została uznana za najbardziej innowacyjną firmę w Europie. Jest to niezwykle cenne wyróżnienie, zważywszy, że jury wybierało spośród 15.000 kandydatów i to w 10 kategoriach. Wraz z postępem technologicznym i wprowadzaniem nowych norm czystości spalin (Euro 6 i od 2018 Euro 7), prosta świeca żarowa staje się coraz bardziej wyrafinowana technologicznie. Wymagania stawiane świecom - dotyczą one zarówno 12-24 V, jak i niskonapięciowych 4,4 V montowanych w silnikach Euro 6 i 7 są coraz wyższe. Wymusza to techniczne i technologiczne zmiany zarówno w projektowaniu, jak i produkcji świec żarowych. Aktualnie produkcja tych świec to domena wyłącznie wysokiej klasy specjalistów – takich właśnie jak Hidria.

78

Świece żarowe Hidria PSG mogą być dostarczane zarówno w wersji metalowej, jak i ceramicznej.

ŚWIECA ŻAROWA PSG Z CZUJNIKIEM CIŚNIENIA

Obniżenie spalania, czystsze spaliny, wyższa sprawność silnika to podstawy nowoczesnych silników Diesla. Dlatego tak ważny jest pomiar ciśnienia w komorze spalania. Hidria jako jeden z zaledwie dwóch producentów na świecie skonstruowała świecę żarową PSG z czujnikiem ciśnienia, chronioną 11 światowymi patentami. Potrafi on zmierzyć ciśnienie w cylindrze w czasie rzeczywistym i przekazywać dane do centralnego sterownika silnika. Katalog Hidria to ponad 300 referencji świec żarowych. Te 300 refeencji pokrywa 98% rynku wtórnego. Czyni to z Hidrii lidera wsród producentów tych podzespołów. Wszystkie świece żarowe Hidria objęte są 5-letnią gwarancją producenta.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? Zapraszamy do stoiska HIDRIA (hala B, stoisko nr 211) podczas 15. Targów Inter Cars.


DOSTAWCY

CZYSTOŚĆ W SYSTEMIE

WKŁAD FILTRA OX787D ECO DO MODUŁU FILTRA OLEJU OF 206 DOSTĘPNY JEST W CIĄGŁEJ SPRZEDAŻY W INTER CARS.

MODUŁ FILTRA OLEJU MAHLE OF 206 CO ROKU JEST STOSOWANY FABRYCZNIE W 1,25 MILIONACH SILNIKÓW TDI KONCERNU VW. Jako partner motoryzacyjnego wyposażenia fabrycznego MAHLE nie myśli w kategoriach pojedynczych produktów, lecz kompleksowych systemów z dopasowanych do siebie i inteligentnie połączonych

INFORMATOR: MODUŁ FILTRA OLEJU OF 206 Temperatura robocza: -35°C do +150°C Wydatek oleju: do 50 l/min Wydatek płynu chłodzącego: do 20 l/min Szczyty ciśnienia: do 16 bar Ciśnienie rozrywające: > 20 bar Okres miedzy przeglądowy: 30 000 km lub 2 lata

milionów silników TDI koncernu VW, używanych do napędu między innymi takich pojazdów jak PASSAT, GOLF, T6, CRAFTER, podzespołów. Przykładem tych wynikają- OCTAVIA, SUPERB czy LEON. Inaczej mówiąc, cych z wieloletnich doświadczeń i niezliczo- w setkach tysięcy pojazdów, które zwłaszcza nych rozwiązań problemów kompetencji teraz, tuż przed sezonem urlopowym, wysystemowych jest moduł filtra oleju MAHLE magają wymiany oleju i filtra! OF 206, stosowany co roku fabrycznie w 1,25

Zintegrowany wymiennik ciepła olej-woda Kompletne zasilanie wymiennika ciepła mediami następuje przez jego płytę podstawy, bez dodatkowych połączeń w postaci węzy płynu chłodzącego czy też króćców. Połączenie filtra oleju i wymiennika ciepła Nowość w zakresie filtrów oleju. Mimo wyższego obciążenia ciśnieniem, samogwintujące połączenia śrubowe nie wykorzystują metalowych wkładek. Zapewnia to wyższa wydajność procesu montażu i redukuje masę elementu – przy pełnej wygodzie naprawy, bowiem wyprofilowany gwint jest tak stabilny, ze bez problemów możliwy jest ponowny montaż po wymianie chłodnicy oleju z uwzględnieniem przepisów producenta (czystość, moment obrotowy i proces dokręcania). Uszczelka Z uwodornionego kauczuku nitrylowego (HNBR), odpornego na oleje z dodatkami i temperaturę do 150°C. Czujnik ciśnienia oleju Korek gwintowany M10 z miedzianym pierścieniem uszczelniającym Zwarta i przyjazna dla środowiska obudowa z tworzywa sztucznego o optymalnym stosunku wagi do objętości z wspawanym kołnierzem wewnętrznym, uszczelka i zaworem obejściowym Z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym i w wykonaniu optymalizującym straty ciśnienia: wszystkie kanały, skrzyżowania kanałów, przekroje i promienie zostały tak dobrane, aby zminimalizować straty tarcia, zawirowania i efekty dławienia. Obudowa jest odporna na temperaturę, uderzenia i udary, a podczas swojego życia jako produkt myśli już o swej przyszłości po jego zakończeniu: w przeciwieństwie do konwencjonalnych obudów z odlewu metalowego można ją w całości spalić, co zapewnia jej niska szkodliwość dla środowiska. Zawór obejściowy (o-ring, sprężyna dociskowa i tłok) gwarantuje niezawodne zasilanie miejsc smarowania w silniku, nawet podczas zimnego rozruchu. Element filtracyjny Centralnymi elementami modułu są poliamidowe tarcze końcowe i kołnierz wewnętrzny, które ulegają całkowitemu spaleniu w procesie utylizacji, oraz papier filtracyjny Longlife, zapewniający maksymalny stopień oddzielania i optymalna wydajność filtracji przez cały okres żywotności. O-ring pokrywy Pokrywa O-ring śruby spustowej Spust oleju, dostosowany do potrzeb warsztatowych Śruba spustowa oleju, skierowana w dół i wygodna w montażu zapewnia szybką i czystą wymianę oleju.

80


DOSTAWCY

WYMIANA KOMPONENTÓW ROZRZĄDU

3. Założyć blokadę wałka rozrządu (uchwyt - 1870836000) (Zdj. 5). 4. Zakładać pasek rozrządu począwszy od

Zdj. 6b

FIAT DOBLÒ FURGON/KOMBI (263) 1.6 D MULTIJET

NAPĘD ROZRZĄDU W SILNIKU 1.6 MULTIJET JEST REALIZOWANY ZA POMOCĄ PASKA ROZRZĄDU I PODCZAS JEGO WYMIANY MOGĄ POWSTAĆ ISTOTNE BŁĘDY WYNIKAJĄCE Z NIEPRAWIDŁOWEGO MONTAŻU. EKSPERCI CONTITECH POWER TRANSMISSION GROUP KROK PO KROKU WYJAŚNIAJĄ PROCEDURĘ PRAWIDŁOWEJ WYMIANY PASKA. Fiat Doblò napędzany silnikiem 1.6 Multijet jest bardzo popularnym samochodem transportowym wykorzystywanym z powodzeniem nie tylko DEMONTAŻ: w biznesie, ale również jako duże auto rodzinne. 1. Zdemontować osłonę Powodem popularności są duże gabaryty oraz z koła zamachowego elastyczny i oszczędny silnik diesla. Producent poi umieścić blokadę jazdu w samochodach bez filtra cząstek stałych (186089000) w koło zaleca sprawdzenie paska rozrządu i jeżeli jest to zamachowe (Zdj. 1a-d). konieczne jego wymianę co 150 tys. km lub po 2. Odkręcić śruby i zdeupływie 5 lat. W przypadku samochodów wyposamontować koło pasowe żonych w filtr cząstek stałych, sprawdzenie zalecawału korbowego. ne jest co 140 tys. km lub co 5 lat. 3. Zdemontować blokadę koła zamachowego (186089000) z koła zamachowego. Podczas procesu wymiany należy poza paskiem 4. Ustawić położenie rozrządu na oznaczenia. wymienić także napinacz, rolki prowadzące i pompę wody. Czas wymiany paska rozrządu to 5. Rozłączyć wtyczkę czujnika ciśnienia paliwa, 2,7 godziny. tak by śruba obudowy wałka rozrządu mogła Do prawidłowego przeprowadzenia prozostać zdemontowana cedury wymiany wymagane są następują(Zdj. 2). Odkręcić ce narzędzia: śruby obudowy wału 1. Blokada wałka rozrządu – OE 1870836000 korbowego. 2. Blokada wałka rozrządu – OE 1870896900 6. Włożyć blokadę 3. Blokada koła zamachowego – OE 1860898000 (1870896900) w obu4. Blokada wału korbowego/przyrząd regulacyjny dowę wałka rozrządu wału korbowego – OE 2000003000 (Zdj. 3a i 3b). 5. Uchwyt koła zębatego – OE 1870815000 7. Usunąć śruby z pokrywy skrzyni korbowej PRACE PRZYGOTOWAWCZE: z lewej strony obok Zidentyfikować pojazd przy użyciu kodu silnika. koła pasowego wału Odłączyć akumulator pojazdu. korbowego i umieścić przyrząd regulacyjny Nie obracać wału korbowego lub wałka rozrządu, wału korbowego gdy pasek rozrządu został ściągnięty. (2000003000) na koło Obracać silnik w normalnym kierunku obrotów pasowe wału korbowe(w prawo). go (Zdj. 4). Obracać silnik TYLKO kołem zębatym wału korbo8. Po sprawdzeniu wego, a nie na innymi kołami zębatymi. ustawienia rozrządu, Zwrócić uwagę na wszystkie momenty dokręprzyrząd może cania. zostać usunięty i rolka Podnieść i podeprzeć przód pojazdu. napinająca może być zwolniona przez Zdemontować pokrywę silnika, osłonę dolną oraz poluzowanie śruby prawą osłonę silnika, przednie prawe koło, pasek rolki napinającej. Zdjąć wielorowkowy wraz z rolką napinającą i prowadzącą, pasek rozrządu. filtra powietrza wraz z jego wlotem z obudowy, rurę wlotu powietrza do turbosprężarki, przepływomierz powietrza, śruby mocowania silnika, mocowanie sil- MONTAŻ: 1. Zamontować nową nika i osłonę paska rozrządu. Podeprzeć silnik. rolkę napinającą oraz rolki prowadzące. Szanowni Państwo, 2. Poluzować koło z okazji zbliżających się 15 Targów Inter Cars oraz zębate wałka rozrządu, jubileuszu 25-lecia Inter Cars serdecznie zaprapoprzez zamontowanie szamy do odwiedzenia stoiska ContiTech, gdzie uchwytu koła zębatego będzie można wymienić cenne informacje, dowie(1870815000) na dzieć się o nowościach w ofercie oraz wziąć udział kole zębatym wałka w konkursie „MotoExplorer”. rozrządu i poluzowanie śruby wałka rozrządu Zespół ContiTech (Zdj. 5).

Zdj. 6a

Zdj. 1a

Zdj. 1b

WSKAZÓWKA

• • • • • • •

82

Zdj. 1c

5. Zdj. 1d

Zdj. 2

6.

Zdj. 3a

7. 8. Zdj. 3b

9. 10.

Zdj. 4

11.

12.

13. Zdj. 5

koła zębatego wału korbowego, zgodnie z kierunkiem obrotu wskazówek zegara (w prawo). Należy upewnić się, że Zdj. 7 pasek dokładnie przylega do kół zębatych i nie jest nigdzie zagięty. Pasek rozrządu musi być mocno napięty między kołami zębatymi! Oznaczenia na pasku rozrządu Zdj. 8a muszą pokrywać się z oznaczeniami na kole wałka rozrządu, kole wału korbowego oraz kole pompy wysokociśnieniowej. (Zdj. 6a i 6b). Ponownie umieścić Zdj. 8b przyrząd regulacyjny wału korbowego (2000003000) na kole zębatym wału korbowego, zabezpieczyć śrubami (Zdj. 7) i sprawdzić ustawienie rozrządu. Zdj. 9 Za pomocą wkrętaka nacisnąć na sprężynę rolki napinającej w dół do momentu, aż wskaźnik rolki napinającej wyrówna się z otworem (Zdj. 8a i 8b). Zdj. 10 Dokręcić śrubę rolki napinającej momentem 23-28 Nm. Dokręcić śruby koła pasowego wałka rozrządu momentem 28-31 Nm + 40° (Zdj. 9), użyć uchwytu koła zębatego (1870811500). Zdemontować blokady. Zgodnie z kierunkiem obrotów silnika obrócić wałem korbowym o dwa obroty. Ustawić silnik w położeniu GMP 1 cylindra. Zamontować blokadę wałka rozrządu i przyrząd regulacyjny wału korbowego. Jeżeli blokada nie może być włożona, poprawić ustawienie rozrządu. Ponownie sprawdzić napięcie paska rozrządu. Zdemontować blokadę, przyrząd regulacyjny, wymienić i dokręcić śrubę z nowym o-ringiem w obudowę wałka rozrządu (13-16 Nm). Usunąć narzędzie mocujące I zamontować elementy w kolejności odwrotnej do demontażu. Zamontować: osłonę paska rozrządu, koło pasowe wału korbowego (moment dokręcenia 23-28 Nm), pasek wielorowkowy z rolką napinającą i prowadzącą, mocowanie silnika wraz z jego śrubami, obudowę filtra powietrza wraz z wlotem powietrza, rurę wlotu powietrza do turbosprężarki, przepływomierz powietrza, pokrywę silnika, prawą i dolną osłonę silnika, przednie prawe koło. Zapisać wymianę paska rozrządu ContiTech na dostarczonej naklejce i umieść ją w komorze silnika. (Zdj. 10). Uruchomić silnik lub wykonać jazdę próbną.


Przedstawiamy Państwu ! Wszelkie informacje elektronicznie. R Na naszym portalu internetowym R www.contitech.de/pic R po wprowadzeniu oznaczenia produktu R uzyskuje się dostęp do charakterystyki produktu R Na Państwa urządzeniu mobilnym (niezależnie od systemu, bez konieczności instalacji) R po zeskanowaniu kodu QR z opakowania produktu R pojawiają się szczegółowe informacje o produkcie

ContiTech Antriebssysteme GmbH Hannover, Germany aam@ptg.contitech.de www.contitech.pl


DOSTAWCY

RYGORYSTYCZNE NORMY EUROPEJSKIE DLA OLEJÓW Tabela 3

OLEJE FIRMY COMMA JUŻ OD PÓŁ WIEKU CIESZĄ SIĘ DOBRĄ RENOMĄ WŚRÓD RZESZY STAŁYCH KLIENTÓW, NIE TYLKO NA WYSPACH BRYTYJSKICH, GDZIE POWSTAŁA FIRMA, ALE TAKŻE NA PONAD 40 RYNKACH ŚWIATOWYCH. Wysoką jakość olejów Comma potwierdza wiele testów, którym są poddawane, a od 1996 roku produkty tej firmy spełniają bardzo restrykcyjne normy ACEA, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów (Association des Constructeurs Europeens d’Automobiles). Stowarzyszenie to powstało w 1991 roku i jest następcą podobnie działającego komitetu producentów (Comité des Constructeurs du Marché Commun), który został założony w październiku 1972. Jego członkami są m.in. BMW, Volkswagen, Volvo, Ford, Renault, DAF, Fiat, Scania, Porsche, Mercedes, Peugeot, Citroen czy Toyota.

liczba, tym wyższa jest jakość oleju. Ale to nie wszystko. Obecne specyfikacje ACEA dla pojazdów osobowych podzielone są na dwie kategorie, tych przeznaczonych dla konwencjonalnych silników (takie jak ACEA A3/B4) i tych przeznaczonych do ochrony silników wyposażonych w filtr cząsteczek stałych (takich jak ACEA C3). Co ważne, według limitów wprowadzanych obecnie oleje klasy ACEA A i B nie nadają się i nie mogą być stosowane do jednostek „bardziej ekologicznych”. Te zaleca się jedynie do silników konwencjonalnych. (Tabela 1)

Niezmiernie ważny jest też okres, w którym oleje otrzymały oznaczenie ACEA. Przez lata To europejski odpowiednik amerykańskiego wymogi funkcjonujące w ACEA były i są aksystemu oceny SAE, ale bardziej rygorystycz- tualizowane równo z tym, jak powstawały ny. ACEA testuje oleje według „europejskie- nowe technologicznie silniki. Oznacza to go systemu zachowania jakości dla olejów tyle, że oleje z normą A3/B4 z roku np. 2004, silnikowych”. mają się nijak do tych samych norm z roku Klasyfikacja ACEA dzieli oleje według zasto- 2010. Dlatego też wprowadzono rozszesowania: A dla silników benzynowych, B dla rzenia przy normach, dodając im na końcu silników Diesla w samochodach osobowych numery (patrz tabelka niżej). Co ważne, oleje i E dla Diesla w ciężarówkach. Za literą, na spełniające starsze normy nie powinny być oznaczeniu oleju, pojawia się natomiast cy- stosowane do nowszych silników, dlatego fra, która klasyfikuje jakość oleju. Im wyższa warto zwracać uwagę na pełne oznaczenia na etykiecie. (Tabela 2) Tabela 1

CZYM JEST ACEA?

JAKIE SĄ RÓŻNICE MIĘDZY OLEJAMI TYCH SAMYCH KLAS?

Czym się różnią i co powoduje, że oleje z ACEA A3/B4 mają wyższą wydajność niż A3/B4-04? Najlepiej zobrazują to wykresy. (Tabela 3)

Tabela 2

84

wersje. Czasami uaktualnienie specyfikacji wymogów wymuszają też sami producenci aut. Widać to na ostatnim z wykresów, który pokazuje, jak zmieniły się wymogi VW 501 01 z lat 2005 i 2010. Oznacza to tyle, że do nowszych, bardziej wydajnych i „czystszych” silników trzeba stosować oleje spełniające najnowsze normy. Użycie oleju opisane w ACEA jako A3/B4-04 może być ryzykowane i kosztowne, może bowiem doprowadzić nawet do poważnych uszkodzeń.

Firma Comma zapewnia nie tylko najwyższej klasy oleje silnikowe, ale także równie znakomitą obsługę swoim klientom. Aby pomóc im idealnie dopasować olej do danego zastosowania, firma Comma udostępniła Jak widać nowsza specjalną aplikację. Na stronie www.pl.comspecyfikacja speł- maoil.com/products można w łatwy sposób nia wyższe normy, dobrać polecane przez firmę Comma oleje szczególnie w za- silnikowe, a także płyny chłodzące, hamulcokresie niwelowania we oraz środki do konserwacji samochodu. sadzy, ochrony silni- Można też uzyskać wszystkie niezbędne inka i tłoków oraz kon- formacje techniczne, jak choćby karty chatroli osadu. To samo rakterystyki, a także wydrukować dokumenty dotyczy oczywiście o jakości produktów firmy Comma. także norm ACEA C3, co widać na dru- Warto wspomnieć, że firma Comma urugim wykresie. W naj- chomiła w tym roku Profesjonalny Program prostszych słowach Partnerski dla Warsztatów. Szczegółowe inmożna powiedzieć formacje na temat Programu Partnerskiego więc, że najnowsze oraz naszych produktów przekażą Państwu specyfikacje ACEA nasi specjaliści podczas 15. Targów Inter wyprzedzają podob- Cars. Zapraszamy Państwa na stoisko targone, tyle że starsze we Comma.


MONROE® DZIAŁA DOKŁADNIE JAK O.E PONIEWAŻ PRODUKUJEMY O.E

MONROE® WYPOSAŻENIE ORYGINALNE O.E: AUDI - BMW - DACIA - FORD - ISUZU LAND ROVER - MAZDA - MCLAREN - MERCEDES - BENZ MERCEDES-BENZ AMG - NISSAN - OPEL PEUGEOT - RENAULT - SAAB - SEAT - SKODA SUZUKI - TOYOTA - VAUXHALL - VOLVO - VW Szczegółowe informacje na : www.monroe.com


keeps you moving

www.wynns.eu International leader in automotive aftermarket, additives and airco treatments.

POWERED BY


15 Targi części zamiennych, narzędzi i wyposażenia warsztatów w INTER CARS – weź udział w konkursie ”Elring szuka najszybszego mechanika w Polsce” i wygraj świetne nagrody!

Kto kręci szybciej – wygrywa. *wypłata równowartości pieniężnej niemożliwa

1. Główna nagroda: Samsung GALAXY TabPRO 10.1*

2. Nagroda: HAZET 953 SPC Socket Set*

3. Nagroda: WERA Tool-Check-Plus*

Najwyższa jakość, bezpieczeństwo i know-how: Elring-Service. Uszczelnienia, kompletne zestawy uszczelnień oraz części serwisowe do fachowych napraw silników w oryginalnej jakości Elring. Bezpieczna praca i optymalna sprawność silnika. Długoletnie doświadczenie tylko w oryginale. elring@elring.de | www.elring.de ElringKlinger AG | dział części zamienne Max-Eyth-Straße 2 | 72581 Dettingen/Erms | Niemcy Fon +49 7123 724-601 | Fax +49 7123 724-609 elring@elring.de | www.elring.pl

4.–10. Nagroda: Kurtka z polaru*


8 Z 10 1

2

VW GOLF

FORD FIESTA

3

4

RENAULT CLIO (RS)

VW POLO

5

6

OPEL CORSA

PEUGEOT 208

7

8

FORD FOCUS

NISSAN QASHQAI

9

10

BMW 3 SERIES

OPEL ASTRA (OPC)

*Żródło: JATO - strona internetowa www.jato.com

Na dziesięć najlepiej sprzedawanych samochodów w Europie w 2013 roku w ośmiu fabrycznie zastosowano klocki Ferodo. Nasze doświadczenie w produkcji na pierwszy montaż gwarantuje najwyższą kontrolę i skuteczność podczas hamowania w każdych warunkach.

Ferodo jest zarejestrowanym znakiem handlowym


PERFEKCJA: ZESTAWY NAPRAWCZE Z GWARANCJĄ JAKOŚCI FIRMY SCHAEFFLER.

WIĘCEJ NIŻ

PERFEKCJA:

PONIEWAŻ OFERUJEMY O WIELE WIĘCEJ NIŻ TYLKO JAKOŚĆ.

To dobrze jeśli nasze części zamienne spełniają Twoje potrzeby. Jeszcze lepiej, jeśli oferowane przez nas usługi przerastają Twoje oczekiwania. Naszym celem jest sprawić, aby Twoja praca była przyjemnością. To tylko jeden z powodów dla którego w naszych zestawach naprawczych znajdziesz wszystkie elementy niezbędne do wykonania profesjonalnej naprawy. Najlepiej przekonaj się sam! Masz pytania? Pomożemy Ci! www.RepXpert.com www.schaeffler-aftermarket.pl

Profile for InterCars SA

W63 issuu  

W63 issuu  

Profile for intercars

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded