Page 1

e g z e m p l a r z

b e z p ł a t n y

nr 43, maj 2012

KLIMATYZACJA

JI! C O OM R P Ł

FINA

PORADY

PRAWNE I FINANSOWE

SHOWCAR NOWE SALE W AKCJI

SZKOLENIOWO-PREZENTACYJNE


SP IS TR EŚCI

A K TUA L N O Ś C I

2-14

NOWO Ś C I

15-27

TE M AT N U M E RU

28-30

WA R S Z TAT

31-42

D O S TAWC Y I P RO DU KTY

43-76

S PO RT

77

MOTO PAS J E

79

W RZUĆ N A LU Z

80

Dodatki: Klimatyzacja 2012 Wyposażenie Warsztatów – SEALEY

Dwumiesięcznik WIADOMOŚCI Inter Cars SA Adres redakcji: Inter Cars SA ul. Gdańska 15, 05-152 Czosnów tel.: 22 71 41 425, 22 71 41 743 www.intercars.com.pl Redaktor prowadzący: Joanna Król Zespół redakcyjny: M. Zmysłowska, E. Banasiak, G. Putkiewicz Współpraca: P. Bok, T. Borek, M. Bobrowski, M. Ciesielska, Z. Dzido, W. Jagodziński, P. Jagodziński, R. Jaskułka, D. Kochański, D. Kalamus, P. Kraska, S. Koniec, M. Koźbiał, A. Lewandowski, M. Małachowska, R. Małek, K. Nowak, Mec. Wojciech Olewniczak, D. Panek, I. Sar, S. Sokal, P. Stasiak, A. Schmidt, S. Szafrańska, P. Zamora. Projekt: Pogotowie Graficzne Montaż elektroniczny: Studio Yelow Robak Wojciech Korekta: Karolina Kuczyńska Okładka: Studio Yelow Robak Wojciech Druk: Elanders Polska Biuro Reklamy: J. Król, tel. 22 71 41 420, Joanna.Krol@intercars.eu Maria Zmysłowska, tel. 22 71 41 446, Maria.Zmyslowska@intercars.eu Emilia Banasiak, tel. 22 71 41 425, Emilia.Banasiak@intercars.eu Grzegorz Putkiewicz, tel. 22 71 41 743, Grzegorz Putkiewicz@intercars.eu

Szanowni Czytelnicy, Przed nami dwa duże i ważne wydarzenia, których zapowiedź znajdziecie Państwo właśnie w tym wydaniu Wiadomości IC. Uczestnictwo w tych wydarzeniach to nie tylko prestiż i wspaniała rozrywka, ale także – a może przede wszystkim – spotkania biznesowe, podczas których możecie Państwo nawiązać nowe kontakty, spotkać się z osobami z branży i wymienić się poglądami. To także świetna okazja, aby poznać wszelkie nowinki techniczne proponowane przez naszych dostawców oraz nowe projekty realizowane przez Inter Cars SA. Pierwszym z tych wydarzeń jest finał Gali Mistrzów Warsztatu, którą przygotujemy dla Państwa w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Już za miesiąc spotkamy się, aby poznać laureatów tej wielkiej promocji. Na zwycięzców czeka aż 12 Fordów Fiesta! Nie zabraknie także sportowych emocji. Podczas spotkania zaplanowaliśmy oglądanie meczu i wiele atrakcji związanych z Euro 2012 oraz wspólną zabawę na koncertach. Drugim wydarzeniem są oczywiście wrześniowe targi, na które zapraszamy Państwa już teraz. Ostatni wakacyjny weekend proponujemy spędzić razem na warszawskim Bemowie. Oferujemy Państwu udział w profesjonalnie przygotowanej imprezie bogatej w ekspozycję oraz motoryzacyjne atrakcje. Oficjalne zaproszenie oraz więcej szczegółów na temat imprezy znajdziecie Państwo już w kolejnym wydaniu Wiadomości IC. Na koniec gorąco zachęcam Państwa do zapoznania się z zawartością naszego czasopisma, szczególnie polecam nowy, praktyczny dodatek tematyczny „Klimatyzacja 2012” przedstawiony w formie przewodnika z zakresu części zamiennych, podzespołów, narzędzi i urządzeń warsztatowych.

Pozdrawiam serdecznie, Joanna Król

Okładka: Fot. Fotolia. Zdjęcie Forda Fiesty prezentowane na okładce jest przykładowe i może różnić się od nagrody głównej.

Prenumerata i sugestie: wiadomosci@intercars.eu

– to elektroniczna forma gazety papierowej. Zapraszam na www.intercars.com.pl/wiadomosci

1


AKT UA L N OŚCI

Finał

Joanna Król

Gali Mistrzów Warsztatu

Inter Cars SA co roku organizuje dla swoich klientów ciekawe promocje, w których można wygrać fantastyczne nagrody. Z roku na rok jest ich coraz więcej, a ich suma stanowi coraz wyższą wartość. W tym roku zaproponowaliśmy Państwu udział w Gali Mistrzów Warsztatu, w której łączna pula nagród wyniosła 3 mln. zł w tym 12 Fordów Fiesta! Połowa maja to moment zakończenia promocji i dziś czas na podsumowania oraz kilka szczegółów odnośnie pobytu w Karpaczu.

Akcja trwała od 1.02 i przez okres trzech i pół miesięcy gromadziliście Państwo na swoim koncie punkty, które z czasem zamieniały się na nagrody cząstkowe, miejsce na Gali w Karpaczu czy ostatecznie na jeden z Fordów Fiesta. W międzyczasie rozdaliśmy Państwu wiele

laptopów, smartfonów i bonów zakupowych. Mamy nadzieję, że te przedmioty wykorzystacie Państwo w codziennej pracy swojego warsztatu, a bony zamienicie na konkretne części czy urządzenia z oferty Inter Cars SA.

PROGRAM GALI MISTRZÓW WARSZTATU, HOTEL GOŁĘBIEWSKI, KARPACZ, 15-17.06.2012 R.

Udział w Gali to nie tylko prestiż i możliwość spotkania się w gronie profesjonalistów, ale również wspaniała zabawa i możliwość skorzystania z wielu atrakcji, które dla Państwa przygotowaliśmy. Poniżej przedstawiamy Państwu program spotkania.

od 14:00

Piątek 15 czerwca Przyjazd, zakwaterowanie

18:00 – 20:00 Kolacja 20:30 – 21:45 DEBATA: prezentacja Inter Cars SA, Motointegrator 21:45 – 22:00 Przerwa 22:00

KONCERT Macieja Maleńczuka

23:00

Wieczór jazzowy, KONCERT WE4 Dyskoteka

7:00 – 11:00

Sobota 16 czerwca Śniadanie

10:00 – 14:00 SPOTKANIA BIZNESOWE: stoiska wystawców i projektów Inter Cars SA

Sponsorzy strategiczni:

Sponsorzy:

Patroni medialni:

2

10:00 – 14:00 ATRAKCJE DLA OSÓB TOWARZYSZĄCYCH: Castrol Fan Zone z udziałem Jerzego Dudka, ekspozycja ShowCar oraz SPA dla osób towarzyszących VIP Club Klient

19:40 – 20:15 WYSTĘP KABARETU Neo-Nówka oraz zespołu Żarówki (część I) 20:45 – 22:30 MECZ Polska – Czechy

14:00 – 15:00 Obiad

22:30 – 23:10 WYSTĘP KABARETU Neo-Nówka oraz zespołu Żarówki (część II)

15:00 – 16:00 Spotkanie założycielskie Q-Service Premium

23:30 – 00:30 KONCERT zespołu Perfect Dyskoteka

16:00 – 16:15 Przerwa 16:15 – 18:00 PANEL DYSKUSYJNY Motointegrator.pl 18:30

GALA MISTRZÓW WARSZTATU Uroczyste powitanie gości, wręczenie nagród, konkursy i zabawa

7:00 – 11:00

Niedziela, 17 czerwca Śniadanie

12:00

Koniec doby hotelowej

Podczas spotkania sugerujemy strój w formie „sportowa elegancja”.


A KTUA LNO ŚCI

Piątek 15.06.2012 r. Artysta nietuzinkowy, kompozytor, muzyk, wokalista, aktor, poeta… Które z tych wcieleń zaprezentuje artysta w Karpaczu? Okaże się już w czerwcu.

GALA MISTRZÓW WARSZTATU

To coroczne spotkanie profesjonalistów branży warsztatowej w Polsce. Podczas Gali wyczytamy 12 nazwisk zwycięzców, którzy otrzymają samochody marki Ford Fiesta. Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się w sobotę 16 czerwca o godz. 18.30!

Od lutego do maja br. trwała kampania informacyjna w prasie i na portalach branżowych, w której informowaliśmy o wszystkich korzyściach wynikających z udziału w promocji. Zbudowaliśmy także stronę internetową www.GMW.intercars.com.pl, która jest źródłem informacji o promocji. Sukcesywnie publikowaliśmy na niej rankingi klientów i zwycięzców oraz poszczególne atrakcje, które przygotowaliśmy na spotkanie w Karpaczu. Kilkakrotnie wysłaliśmy do Państwa mailing ze specjalnym „galowym” biuletynem, a zespół z Działu Wsparcia Sprzedaży kontaktował się z Państwem telefonicznie, przypominając o promocji. Na tą okazję stworzyliśmy dla Państwa także 3 krótkie filmy publikowane w Motofocus.pl oraz na portalu www.youtube.com. Serdecznie dziękujemy wszystkim klientom zaangażowanym w promocję, a także naszym dostawcom, sponsorom promocji. Podziękowania kierujemy w stronę filiantów, sprzedawców i handlowców, bez których ta promocja nie odniosłaby takiego sukcesu. Idea Gali z pewnością będzie kontynuowana w przyszłym roku i o tym wydarzeniu poinformujemy Państwa w następnych wydaniach Wiadomości IC.

ZAPRASZAMY DO KARPACZA OD 15 DO 17 CZERWCA Wkrótce aż 1200 osób otrzyma od nas zaproszenie na Galę Mistrzów Warsztatu, której finał odbędzie się w hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Tradycyjnie dystrybucja zaproszeń dla klientów oraz VIP klubowiczów odbędzie się poprzez Państwa filię IC, a dodatkowo poinformujemy Państwa o tym fakcie telefonicznie. Pozostałe osoby otrzymają takie zaproszenie pocztą. Niewątpliwie z okazji Euro 2012 dodatkową atrakcją dla Państwa będzie możliwość

Sobota 16.06.2012 r. Polski kabaret założony przez wrocławskich studentów. Przez blisko 12 lat stworzyli kilka programów scenicznych i telewizyjnych. W między czasie zdobyli niezliczoną ilość nagród na wszystkich festiwalach kabaretowych. Zespół nie stroni od trudnych tematów, ale pokazuje je w sposób lekki i subtelny. Cechuje ich naturalność i bezkompromisowość. Sobota 16.06.2012 r. Specjalną atrakcją wieczoru będzie koncert zespołu Perfect, którego nie trzeba Państwu przedstawiać, bo nazwa zespołu mówi sama za siebie i za repertuar. Na koncercie usłyszymy najbardziej znane przeboje!

MACIEJ MALEŃCZUK KABARET NEO-NÓWKA

PERFECT

GOŚĆ SPECJALNY Z okazji zbliżających się Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012™, jej globalny sponsor, firma Castrol przygotowała niespodziankę dla wszystkich uczestników Gali Mistrzów Warsztatu. Będzie nią spotkanie z 59-krotnym reprezentantem Polski i uczestnikiem Mistrzostw Świata FIFA™ w 2002 roku, ambasadorem marki Castrol w Polsce - Jerzym Dudkiem!

JERZY DUDEK

spotkania się z fantastyczną osobowością ze świata piłki nożnej! Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z jednym z najsłynniejszych bramkarzy polskiej reprezentacji Jerzym Dudkiem. „Jerzy Dudek to jeden z najbardziej popularnych polskich sportowców, który słynie również ze swojego zamiłowania do mocnych samochodów oraz do gry w golfa. Na spotkaniu opowie o emocjach towarzyszących mu w czasie największych meczów, jakie rozegrał w karierze oraz przedstawi Państwu swoją nową publikację książkową, która już wkrótce ukaże się  w całej Polsce. Ale to nie koniec! Każdy będzie miał szansę zmierzyć się ze zwycięzcą Ligi Mistrzów 2005 roku w futbolowych zabawach i konkurencjach! Nie zabraknie też czasu na pamiątkowe zdjęcia i dedykacje” – mówi Anna Wilczewska Marketing Activation Manager PCO w Castrol. Te wszystkie atrakcje i wspólną zabawę proponujemy Państwu w ramach podziękowania za aktywne uczestnictwo w promocji. Mamy nadzieję, że to spotkanie dostarczy nam wszystkim mnóstwo radości i ciekawych wrażeń. Do zobaczenia w Karpaczu!

TARGI W OSTATNI WAKACYJNY WEEKEND

Zarezerwuj weekend

31.08-2.09.2012 r. Przyjedź i zobacz: • Najnowsze rozwiązania naszych dostawców • Największą ekspozycję • Szkolenia i prezentacje

Zaproszenia na imprezę już w kolejnym, lipcowym wydaniu Wiadomości IC oraz w filiach Inter Cars SA na terenie całego kraju.

DO ZOBACZENIA! 3


Porady prawne i finansowe

AKT UA L N OŚCI

Kasa rejestrująca w warsztacie!

Spełniając obietnice, prezentujemy Państwu odpowiedzi na pytania z zakresu finansowo-prawnego. Dziś omawiamy zasadność instalowania kas fiskalnych, a na stronie obok mecenas Olewniczak analizuje sytuację, która rzeczywiście zdarzyła się jednemu z naszych klientów. Właściciel warsztatu samochodowego, który świadczy usługi naprawy samochodów z wykorzystaniem części zamiennych, ma obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej dopiero wtedy, gdy wartość sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych przekroczy kwotę 40 000 zł. Jeżeli jednak warsztat świadczy usługę naprawy samochodu, przy wykonaniu której zużywa części uprzednio zakupione z zamiarem ich wykorzystania przy świadczonej usłudze, to w takim przypadku należy uznać, że ma miejsce świadczenie usługi, a nie dostawa towaru. Na podstawie przepisów ustawy, jeżeli sprzedajesz towary lub usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej lub rolnikom ryczałtowym (tj. rolnikom, którzy nie są czynnymi podatnikami VAT) – musisz, co do zasady, rejestrować sprzedaż kasą fiskalną (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Należy również zwrócić uwagę, że w § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących wymienione zostały czynności wymagające bezwzględnego obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych, między innymi przy dostawie silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, stosowanego w pojazdach mechanicznych, nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep, części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników. Biorąc pod uwagę powyższy przepis, należy zauważyć, że działalność sklasyfikowana jako konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych odpowiada usługom w zakresie usługi i napraw samochodów osobowych oraz usługom w zakresie obsługi i napraw pozostałych pojazdów mechanicznych. Usługi takie nie stanowią czynności wymienionych w § 4 pkt 4 rozporządzenia, a więc nie muszą być bezwzględnie ewidencjonowane za pomocą kasy fiskalnej. W konsekwencji przy świadczeniu takich usług może korzystać ze zwolnień z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej. Jednym z nich jest zwolnienie podmiotowe ze względu na wysokość obrotów podlegających obowiązkowi ewidencjonowania (u podatników rozpoczynających działalność w 2012 r. limit ten wynosi 20 000 zł, a w przypadku podatników prowadzących działalność do momentu przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 40 000 zł). Drugą możliwością jest zwolnienienie w sytuacji, gdy do wykonywania usług naprawy samochodów podatnicy wykorzystują nabywane przez siebie części (m.in. towary wymienione w § 4 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania). W związku z tym warsztaty samochodowe nie muszą mieć kas fiskalnych, gdy sprzedawane towary są montowane przez nich w samochodzie, ponieważ w takim przypadku świadczą usługę, a nie sprzedają towarów. Urzędy skarbowe wymagają jednak, aby na fakturze za usługę naprawy nie wyszczególniać sprzedawanych części samochodowych, żeby nie utracić zwolnienia. Piotr Zamora, Zastępca Dyrektora Finansowego w Inter Cars SA

4

Najtrudniejszy klient

warsztatu to...

Serwis internetowy MotoFocus.pl zorganizował wśród swoich czytelników dość nietypowy sondaż. Poproszono o wskazanie jaki typ klienta warsztatu samochodowego jest najbardziej uciążliwy z punktu widzenia mechanika.

Miano najbardziej denerwującego klienta, głosami czytelników MotoFocus.pl, zdobył kierowca, określony jako wszystkowiedzący forumowicz. Wyjaśnijmy, że chodzi tutaj o delikwenta, który słynie z tego, że przeczytał bardzo wiele tematów na internetowych forach, dzięki czemu wydaje mu się, że zyskał nieograniczone pokłady wiedzy na temat mechaniki samochodowej. Wiedzą tą bardzo chętnie dzieli się z mechanikiem samochodowym, do którego z resztą przyjechał tylko dlatego, że nie chce sobie brudzić rąk. W innym przypadku niezbędne naprawy wykonałby samodzielnie, bo cóż jest trudnego w wymianie rozrządu, doborze odpowiednich części czy wreszcie w zdiagnozowaniu nietypowej usterki? Prawdziwy wszystkowiedzący forumowicz wie, że przed wizytą w warsztacie trzeba założyć odpowiedni wątek na forum i poradzić się innych wszystkowiedzących forumowiczów, dzięki czemu do warsztatu można się udać z gotową diagnozą, gdzie pozostaje już tylko przekonanie mechanika do swojej racji. Drugie miejsce na podium i 14,6% uznania czytelników MotoFocus.pl zajął klient-reklamacja. Po wymianie klocków hamulcowych przestał działać rozrusznik? Po wymianie oleju zaczęło się ślizgać sprzęgło? Klient-reklamacja wie, że do powstania nowych usterek mógł przyczynić się warsztat o czym nie zawaha się go poinformować.

Klient, ktorego zachowanie najbardziej utrudnia pracę mechanika:


Porady prawne

A KTUA LNO ŚCI

Policjanci o biznesie!

Czy warsztat ma obowiązek wydać klientowi samochód, mimo że ten nie dokonał naprawy?

Na szczęście zazwyczaj wystarczy, gdy mechanik zachowa spokój i wytłumaczy kierowcy, co ma przysłowiowy piernik do wiatraka i jaki wpływ na działanie wspomnianego rozrusznika ma wymiana klocków. Po zaciętej rywalizacji, niewielką różnicą głosów trzecie i ostatnie miejsce na podium zajął klient-aukcjoner, który lubi mieć wpływ na to, jakie części są stosowane w jego samochodzie. Oczywiście nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że klient-aukcjoner lubuje się w okazjach, które można wyłowić na portalach aukcyjnych. Często zamawia tam używane części zamienne, jednocześnie wymagając od mechanika, żeby brał odpowiedzialność za ich jakość. Analizując wynik sondażu przeprowadzonego przez MotoFocus.pl, można dojść do wniosku, że polscy mechanicy charakteryzują się dużą cierpliwością i wyrozumiałością, ponieważ zaledwie 2% osób zagłosowało na klienta kamień w wodę, który najpierw zleca naprawę, a później nie śpieszy się z odebraniem samochodu. Czy zalegające w warsztacie auto to nie jest tak duży problem, czy może klient kamień w wodę to na tyle rzadki przypadek, że nie warto było na niego głosować? Opis pozostałych „ulubionych” typów klientów można znaleźć pod adresem: http://motofocus.pl/nowosci/8311/ W kolejnej edycji sondażu MotoFocus.pl pracownicy warsztatów samochodowych będą mieli okazję, aby krytycznym okiem spojrzeć na swoją własną działalność. Wcielą się bowiem w rolę swoich klientów i będą głosować na najbardziej nielubiane przez kierowców zachowania mechaników. Pierwsze propozycje zostały już zgłoszone w komentarzach, są to m.in. mechanik „będzie Pan zadowolony” oraz mechanik „wie, że gdzieś dzwoni, ale nie wie w którym kościele”. O wynikach kolejnego sondażu poinformujemy Państwa w następnym wydaniu Wiadomości IC. Mamy nadzieję, że takie luźne i humorystyczne spojrzenie na kwestię relacji mechaników samochodowych z klientami ułatwi wzajemne zrozumienie, które przecież jest tak ważne w codziennej pracy.

Właściciel warsztatu opisał sytuację, w której jego klient stwierdził, że naprawa została wykonana za drogo i nie chciał zapłacić oraz zażądał zwrotu samochodu. Pojawił się z policją, która powiedziała, że warsztat musi wydać samochód i dopiero potem może pozwać klienta z powództwa cywilnego za niedokonanie zapłaty. Właściciel warsztatu znalazł z kolei informację, że może nie wydawać samochodu, dopóki klient nie zapłaci. Kto miał rację? Muszę się nie zgodzić z policją, choć czynię to jak zwykle w takich przypadkach niechętnie. Możliwość niewydania (zatrzymania)  samochodu wynika z przepisu art. 461 kc, która umożliwia właścicielowi warsztatu zatrzymanie samochodu do chwili zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczeń o zapłatę wynagrodzenia. Stosowne oświadczenie woli właściciela warsztatu nie musi być wyrażone w szczególnej formie, więc może być ustne. Oczywiście takie zachowanie jest możliwe jedynie w przypadku dokonania naprawy, a więc powstania roszczeń, właściciela warsztatu. Pamiętać należy, że właściciel warsztatu nie może wykorzystywać samochodu w innym celu niż zabezpieczenie roszczeń, jak również ciąży na nim obowiązek czuwania nad bezpieczeństwem samochodu. Właściciel samochodu może pozwać właściciela warsztatu o wydanie samochodu  i wówczas należy zgłosić zarzut prawa zatrzymania. Jego rezultatem będzie zazwyczaj wyrok zasądzający wydanie rzeczy z zastrzeżeniem równoczesnej zapłaty za dokonaną naprawę. Niektórzy prawnicy uważają, że zarzut zatrzymania można nawet zgłosić wobec komornika wykonującego wydanie rzeczy. W sytuacji, gdy policjanci pojawią się sie w podobnej sytuacji z podobnym, co wyżej opisany, poglądem - proponuję odpowiedź w następującej formule: „Dokonałem zatrzymania samochodu w oparciu o art. 461 kc- wobec niezapłacenia za wykonanie - zgodnie z zawartą ustnie umową - dzieła. Jeśli Pan Policjant nie odstąpi od nieuprawnionych czynności,  niezależnie od pozwania Policji, również osobiście Pana Policjanta pozwę. I proszę nie doradzać biznesowo, ma Pan inną misję.» Mec. Wojciech Olewniczak, W. Olewniczak i Doradcy Kancelaria Prawna

5


AKT UA L N OŚCI

Prawo dla motoryzacji – zło konieczne czy pomoc w biznesie?

Bez puzzli

nie powstałaby całość Obecne fabryki samochodów są montowniami, w których składa się zespoły dostarczane przez niezależnych producentów. monitorujące ciśnienie w oponach. TRW stworzyło również nową generację napinaczy pasów bezpieczeństwa i opracowało algorytm, który zmniejsza ryzyko poważnych obrażeń u pieszego podczas kolizji z samochodem. W zeszłym roku zaprezentowało także poduszkę powietrzną, która nie tylko dostosowuje ciśnienie wypełniających ją gazów, lecz i kształt worka do pasażerów. Podczas tegorocznego salonu samochodowego w Genewie Delphi zaprezentowało udoskonalony system CMS (col„Nowy samochód w 80% tworzą części pochodzące z niezależnych firm, lision mitigation a tylko w 20% części produkowane przez koncerny samochodowe” który – mówi Alfred Franke, Prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów system), automatycznie i Producentów Części Motoryzacyjnych. uruchamia pełną efektywność Nie mniej istotny dla bezpieczeństwa jest układ układu hamulcowego. System ten dzięki unikontroli stabilności, najczęściej występujący kalnemu algorytmowi, przetwarzając dane pod symbolami ESP i ESC. Bosch jako pierwszy z czujników urządzeń radarowych i kamer, wprowadził go do produkcji seryjnej w 1995r. rozpoznaje sytuację, w której konieczna jest ESP pomaga zachować stabilność, zwłaszcza natychmiastowa reakcja. na śliskiej jezdni lub podczas zbyt szybkiego Valeo natomiast tworzy radarowe układy mopokonywania zakrętów. Według amerykańskiej nitorujące strefę martwego pola obserwacji agencji ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i aktywne reflektory dostosowujące się do te systemy mają największy potencjał popra- charakteru drogi. Dostarcza też systemy półwy bezpieczeństwa od wprowadzenia pasów automatycznego parkowania, których nowa w samochodach. Potwierdzają to badania ze generacja ma też być wyposażona w funkcję Szwecji, Japonii oraz Niemiec. W Europie regu- parkowania przy łuku i opuszczania miejsca lacje o obowiązkowym, seryjnym montażu ESP parkingowego. dotyczą pojazdów, które uzyskały homologację po październiku 2011, a od listopada 2014 W ocenie prof. Andrzeja Piętaka z Katedry ten system będzie w wyposażeniu wszystkich Mechatroniki Wydziału Nauk Technicznych UWM: „Ewolucja tych systemów, w związku nowych samochodów. Dziś praktycznie wszystkie systemy bezpie- z możliwościami współczesnej mechatroniki, zaczeństwa są wytwarzane przez niezależnych pewnia coraz wyższe standardy bezpieczeństwa. producentów. Jednym z głównych producen- Przodujące znaczenie w ich rozwoju okazują się tów pasów bezpieczeństwa jest TRW. Firma mieć firmy produkujące systemy bezpieczeństwa, ta oferuje również takie rozwiązania, jak ak- które posiadają własne ośrodki badawcze, często tywny tempomat używający funkcji stop&go współpracujące z uczelniami wyższymi” . wyłączającej silnik, gdy samochód zatrzymuje Źródło: SDCM. Więcej informacji: się czy systemy ostrzegające przed przypadwww.motoryzacjadlawszystkich.pl kowym przekroczeniem linii pasa jezdni lub Najlepszym przykładem tego zjawiska są systemy bezpieczeństwa, jak chociażby ABS, który na rynek w latach 70 wprowadził Bosch. Analizy ośrodków badawczych dowiodły, że wyposażenie samochodów w ABS redukuje ryzyko udziału w kolizji wielu pojazdów o 18%, a w wypadku polegającym na opuszczeniu drogi o 35%. Mimo że w pewnych warunkach może wydłużać drogę hamowania, uważany jest za jeden z najważniejszych czynników bezpieczeństwa.

6

„Niewidzialna ręka rynku” nie zawsze sprawdza się w przypadku motoryzacji, na potrzeby której tworzone są regulacje prawne gwarantujące podstawy do konkurencji na tym rynku. Przykładem takich istotnych regulacji tworzonych w ostatnim czasie są Klauzula Napraw, GVO, Euro 5, implementacje unijnych dyrektyw 46/2007 i 48/2010. W krajach, gdzie obowiązuje tzw. Klauzula Napraw koncerny samochodowe obniżają ceny części, dopasowując je do cen części oferowanych na niezależnym rynku. Tymczasem np. we Francji, gdzie producenci samochodów w bardzo restrykcyjny sposób korzystają z ochrony wzorów części zamiennych, tym samym eliminując konkurencję, ceny są maksymalnie windowane. Dzięki rozporządzeniu GVO, właściciel nowego samochodu może zlecać zarowno jego naprawy, jak i okresowe przeglądy warsztatom niezależnym, nie tracąc gwarancji. Może również używać części eksploatacyjne oferowane przez niezależny rynek. W czerwcu 2011r. Komisja Europejska opublikowała poprawki do rozporządzenia Euro 5, które nakazują producentom samochodów udostępnienie tych danych elektronicznych niezależnym warsztatom, producentom części i ich dystrybutorom w sposób umożliwiający wykorzystanie ich do łatwiejszej identyfikacji coraz bardziej skomplikowanych układów i zespołów technicznych. To rozwiązanie wspiera uczciwą konkurencję na rynku motoryzacyjnym, dzięki której usługi i części są dostępne dla każdego kierowcy. Kolejnym projektem, na który czeka nasz rynek motoryzacyjny jest Centralna Ewidencja Pojazdów działającą on-line. Dzięki niej stacje diagnostyczne miałyby dostęp do poprzednich badań technicznych pojazdu. Doprowadziłoby to do wyplenienia nieprawidłowości podczas przeglądów, a każdy warsztat miałby dostęp do pełnych danych pojazdu, co wpłynęłoby na wzrost konkurencji. Źródło: SDCM

„Gdyby takiej możliwości nie było, wielu kierowców nie byłoby w stanie ponieść kosztów serwisu auta, a każde zaniechanie w tej kwestii lub odłożenie naprawy na później istotnie wpływa na bezpieczeństwo nie tylko tego konkretnego użytkownika pojazdu, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego”- mówi o EURO 5 Marcin Barankiewicz, Dyrektor Biura Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów


A KTUA LNO ŚCI

Nowy sklep Inter Motors w Rybniku.

Aktualności z filii zagranicznych

Filie rosną w siłę

Informujemy o nowej filii w Milanówku oraz o nowym salonie Emilia Banasiak Inter Motors w Rybniku. SALON Z KLIMATEM Minął rok od czasu, kiedy Inter Motors Rybnik przeniósł się do nowego obiektu. Przez 4 lata sprzedaż akcesoriów i części motocyklowych odbywała się w filii samochodowej w Rybniku. To dzięki wieloletniemu doświadczeniu, fachowej kadrze, znajomości lokalnego rynku oraz potrzeb klientów podjęto decyzję o otwarciu nowej, niezależnej filii motocyklowej. Okazuje się, że był to strzał w dziesiątkę. Duży, dwupoziomowy obiekt został zaprojektowany i wykonany w typowo motocyklowym stylu. Nie bez powodu Inter Motors w Rybniku nazywany jest „salonem z klimatem”. Ciekawe dekoracje, atrakcyjna ekspozycja, bogata oferta odzieży i akcesoriów przyciąga coraz więcej klientów rynku motocyklowego. Dzięki wieloletniej znajomości i współpracy z motorowymi klubami sportowymi filia Inter Motors Rybnik zaspokaja potrzeby zawodników z całego niemal Śląska oraz obejmuje patronat nad wieloma znaczącymi imprezami w tym regionie. Zapraszamy wszystkich fanów motocykli do salonu: ul. Gajowa 4, 44-217 Rybnik tel: +32 432 72 25, (32) e- mail: rybnik.moto@intermotors.pl

Filia w Milanówku

Zatrudnienie znalazła tam 15-osobowa załoga. Filia uruchomiła trzy trasy, którymi cztery razy dziennie jest dostarczany towar do klientów na terenie Milanówka, Grodziska Maz., Brwinowa, Otrębus, Nadarzyna, Żabiej Woli, Mszczonowa, Jaktorowa, Międzyborowa, Radziejowic i okolicznych miejscowości. Dwupoziomowy magazyn o powierzchni 800 m2 wraz z systemem czterokrotnych dostaw w ciągu dnia z magazynu w Cząstkowie oferuje klientom bardzo dobrą dostępność towaru. W asortymencie filii znajdują się części i akcesoria do samochodów osobowych, ciężarowych i dostawczych. Sprzedaż części do pojazdów ciężarowych stanowi mocną stronę, a to za sprawą doświadczonej kadry i dużego potencjału w tej okolicy. Dyrektorami filii zostali I. Siebierański oraz G. Maliszewski, zaś nadzór nad filią pełni W. Tomaszewski. Zapraszamy na zakupy, gwarantujemy szybką i profesjonalną obsługę. ul. Nowowiejska 2c, 05-822 Milanówek tel: +48 22 432 42 42 e-mail: ic.mil@intercars.eu

NOWA LOKALIZACJA FILII SOCHACZEW Filia Sochaczew przeniosła się z ul. Spartańskiej 12/14 pod nowy adres przy ul. Spartańskiej 16, 96-500 Sochaczew, e-mail: ic.sch@intercars.eu

SHOWCAR NA ŁOTWIE Ciężarówka ShowCar pojawi się w Rydze na targach Auto2012, które odbędą się 27-29.05 w Kipsala International Exhibition Centre.

TARGI INTER CARS W CHORWACJI 2 czerwca 2012 roku w Zagrzebiu, odbędą się trzecie targi Inter Cars Croatia. Motywem przewodnim imprezy będą zaawansowane technologię oraz ich zastosowanie w codziennej działalności, dlatego można spodziewać się wielu szkoleń technicznych oraz prezentacji.

SZKOLENIA IC LITHUANIA Na przełomie maja i czerwca ShowCar odwiedzi następujące litewskie miasta: Wilno (8-11.05), Kowno (15-18.05), Kłajpeda (22-25.05), Szawle (29.05 – 1.06) oraz Poniewież (5-8.06). W tym czasie odbędą się szkolenia techniczne takich firm jak Delphi, Elring, EVR, KYB, Comma, Castrol, ZF i wielu innych.

TARGI W OSTATNI WAKACYJNY WEEKEND

Zarezerwuj weekend

31.08-2.09.2012 r. Przyjedź i zobacz: • Mnóstwo atrakcji w jednym miejscu, • Jet Bike, Jet Car, pokazy motocyklistów, • Drag Racing, Master Race, Symulatory F1, • Koncerty, Street dance.

Zaproszenia na imprezę już w kolejnym, lipcowym wydaniu Wiadomości IC oraz w filiach Inter Cars SA na terenie całego kraju.

DO ZOBACZENIA! 7


AKT UA L N OŚCI

ShowCar wCar nie traci impetu

Grzegorz Putkiewic z

ShowCar nie próżnuje - nasi pracownicy odpowiedzialni za całe przedsięwzięcie pracują pełną parą. Dzięki ich staraniom powstała strona internetowa www.showcar.intercars.com.pl Znajdują się na niej wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego wyjątkowego projektu. Strona jest zbudowana w przyjazny i czytelny sposób. Nasi klienci odnajdą tam aktualności, daty, miejsca i tematy przyszłych szkoleń, sprawozdania z tych, które już się odbyły oraz zdjęcia i filmy z imprez towarzyszących. Dla miłośników amerykańskich ciężarówek znajdzie się porcja informacji oraz multimediów dotyczących naszych wspaniałych ciągników. Jeżeli więc ktoś jeszcze nie słyszał o ShowCar albo ma wątpliwości, czy warto brać udział w tym przedsięwzięciu, powinien natychmiast odwiedzić tą stronę.

RADOM, PUŁAWY I PRUSZKÓW, CZYLI REKORDOWY MARZEC ShowCar nie próżnuje i przemierza całą Polskę. Wraz z końcem marca osiągnęliśmy wynik 1000 osób, które skorzystały z naszych szkoleń. Widać, że projekt spotkał się ze sporym zainteresowaniem ze strony naszych klientów oraz współpracowników. W samych Puławach przez pięć dni odbyło się 7 szkoleń, w których wzięło udział 349 osób. Bardzo udane zajęcia zakończyły się niemniej udaną imprezą, na której można było podzielić się wrażeniami i porozmawiać o sprawach nie tylko zawodowych. Po pięciu dniach ciężkiej nauki można było również odprężyć się na tanecznym parkiecie. Takie mniej oficjalne spotkania są również istotne ze względu na możliwości zawierania nowych kontaktów oraz integracji środowiska. Na ShowCar w Radomiu odbywały się nie tylko szkolenia – można było odwiedzić otwartą ekspozycję narzędzi i wyposażenia warsztatów, która cieszyła się sporym zainteresowaniem.

8

W Pruszkowie odbyła się impreza towarzysząca - piknik „To, co kocham…”, w trakcie którego uczestnicy mogli pochwalić się swoimi ukochanymi jedno- i dwuśladami.

GRUDZIąDZ – UDANY POCZąTEK KWIETNIA Następnym przystankiem dla ShowCar był Grudziądz. Od 2 do 5 kwietnia samochód szkoleniowo-prezentacyjny stanął przy Centrum Kształcenia Praktycznego, z którym Inter Cars SA współpracuje w ramach projektu „Młode Kadry”. „Mimo że pogoda nas nie rozpieszczała, to frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania i podczas czterech dni szkoleń gościliśmy ponad 250 właścicieli warsztatów, mechaników, nauczycieli oraz uczniów, którzy brali czynny udział w szkoleniach: JOHN BEAN, SNAP ON, CONTITECH, LAUBER, BOSCH, ATE oraz DENSO” – mówi Waldemar Kowalski, Dyrektor Handlowy Inter Cars SA Grupa Gdańsk. – „Dodatkowym atutem, który przyciągał uwagę naszych gości, była ekspozycja sprzętu warsztatowego oraz motocykli marek TRIUMPH, HONDA i DUCATI. Swoje stanowisko informacyjne posiadał także Zespół Szkół Mechanicznych w Grudziądzu. Wielkie wrażenie zarówno na osobach odwiedzających, jak i mieszkańcach miasta zrobił unikatowy ciągnik siodłowy Freightliner Coronado wraz z dostojną naczepą”. Po czym dodaje – „Specjalne podziękowania kieruję na ręce Tadeusza Salwina, który wspaniale koordynował przebieg całego wydarzenia”. Pobyt w Grudziądzu możemy uznać za duży sukces, zwłaszcza że edukacyjny charakter tego projektu doceniły również władze miasta, których przedstawiciele pojawili się na szkoleniach w ramach ShowCar. „To cenna inicjatywa pokazująca, że możliwa jest współpraca pomiędzy prywatnymi firmami, a placówkami edukacyjnymi. Poza tym młodzi ludzie mają niepowtarzalną okazję zdobycia specjalistycznej wiedzy teoretycznej oraz nabycia umiejętności praktycznych, które będą mogli wykorzystywać w pracy zawodowej...” - podkreślił Wiceprezydent Grudziądza, Pan Przemysław Ślusarski. Więcej informacji na temat ShowCar mogą Państwo znaleźć na naszej stronie internetowej: www.showcar.intercars.com.pl


A KTUA LNO ŚCI

Bracia Prządka w swoim warsztacie w Dęblinie.

Poprosiliśmy Roberta Prządka, który wraz z bratem Piotrem prowadzi warsztat Auto Serwis Prządka Dęblin, o podzielenie się wrażeniami ze szkoleń, które odbyły się w ramach ShowCar w Puławach. Grzegorz Putkiewicz: W jakich szkoleniach w ramach ShowCar brał Pan udział? Robert Prządka: Najbardziej zapadło mi w pamięć szkolenie CONTITECH, które dotyczyło układu rozrządu oraz napędu paskowego. Byłem również na szkoleniach BOSCH na temat diagnostyki układów hamulcowych i

diagnostyki czujników oraz na szkoleniu technicznym DENSO i kursie omawiającym narzędziach ATE. Pamiętam również dobrze TEXTAR I JOHN BEAN o regulacji elementów zawieszeń. W sumie, jak się głębiej nad tym zastanowię, to śmiało mogę powiedzieć, że brałem udział we wszystkich szkoleniach w Puławach. G.P.: Czy dowiedział się Pan czegoś nowego lub interesującego w czasie tych szkoleń? R.P.: Oczywiście. Trudno być na bieżąco ze wszystkimi nowościami, dlatego też biorę udział w takich wydarzeniach. Rynek motoryzacyjny szybko się zmienia i łatwo pominąć niektóre informacje. Zawsze staram się uzupełniać swoją wiedzę. G.P.: Czy prowadzący dobrze wywiązywali się ze swoich zadań? Czy potrafili w zrozumiały sposób przekazać swoją wiedzę? R.P.: Tak, nie było z tym żadnego problemu. Wszystkie informacje były przekazane w przystępny sposób. Materiału jednak było tyle, że

Nowe, używane czy regenerowane? Nowe, używane czy regenerowane? To pytanie stawia sobie wielu właścicieli samochodów borykających się z naprawą pojazdu. Regeneracja pozwala w sposób fachowy przywrócić „do życia” używane części, a ostatnimi czasy znajduje coraz większe grono zwolenników. Części samochodowe po profesjonalnej regeneracji posiadają identyczne parametry techniczne co nowe części, a tym samym są lepsze niżeli części używane (pochodzące ze szrotów). Przechodzą one kontrolę techniczną, po której udzielana jest na nie gwarancja. Regenerowanie części pozwala zatem obniżyć koszty zakupu potrzebnej części, a ponadto pozytywnie wpływa na ochronę środowiska. Firma badawcza MotoFocus przeprowadziła badanie związane z rynkiem części regenerowanych w Polsce. Raport dostarcza wiedzy na temat oferowania przez warsztaty klientom części regenerowanych, rodzaju części regenerowanych znajdujących się w ofercie sprzedażowej warsztatów, miejsca dokonywania regeneracji (dystrybutor/producent/ specjalistyczna firma), średniego czasu oczekiwania na części regenerowane czy też miesięcznej kwoty przeznaczanej na zakup części regenerowanych przez warsztaty. W badaniu poruszono również zagadnienie gwarancji na części regenerowane oraz kwestię reklamacji.

„Najbardziej popularne części regenerowane znajdujące się w ofercie warsztatów to alternatory, rozruszniki, przekładnie kierownicze oraz pompy wspomagania układu kierowniczego. Jak wynika z naszych badań, ponad 80% warsztatów proponuje swoim klientom części regenerowane” – twierdzi Marcin Nowak z firmy MotoFocus. „Jest to bardzo pozytywne z wielu względów – po pierwsze montowanie części regenerowanej, na którą udzielana jest gwarancja, jest rozwiązaniem dużo lepszym, aniżeli szukanie i kupowanie części używanych. Po drugie pozytywnie wpływa to na ochronę środowiska, jak również pozwala właścicielowi samochodu obniżyć koszt naprawy, gdyż niektóre nowe podzespoły są zdecydowanie droższe od regenerowanych”. Z deklaracji warsztatów jasno wynika, iż najczęstszym motywem oferowania kierowcom części regenerowanych są mniejsze koszty zakupu części niezbędnej do naprawy, a także dbałość o środowisko. Aż 56% ankietowanych wskazuje, iż poleca części regenerowane swo-

wystarczyłoby go jeszcze na kolejne szkolenia. Ponieważ było dużo chętnych, uczestnicy często musieli dzielić się na grupy, co z kolei powodowało, że więcej informacji należało przyswoić w krótszym czasie. Szkolenia były więc bardzo intensywne. G.P.: Jaka atmosfera panowała w trakcie szkoleń? R.P.: Atmosfera była bardzo dobra, miło spędziłem czas na szkoleniach. Spotkałem na nich zarówno wielu kolegów z branży, jak również poznałem sporo nowych osób. G.P.: Jak ocenia Pan pomysł przeprowadzania szkoleń w mobilnej sali? Czy sala była dobrze dostosowana do prowadzenia zajęć? R.P.: Bardzo dobry, niezwykle ciekawy pomysł. Sala w naczepie była wygodna i dobrze przygotowana. Świetnie się sprawdziła w przypadku szkoleń o częściach. Szkoda tylko, że podczas szkoleń o diagnostyce nie mieliśmy dostępu do przyrządów warsztatowych, co wynikało z małej powierzchni. Ogólnie cała idea ShowCar bardzo mi się podoba i z chęcią wziąłbym udział w tym projekcie w przyszłości.

im klientom, gdyż w ich opinii nie odbiegają one jakością od części fabrycznie nowych. Warto zatem pamiętać, iż części regenerowane są bardzo dobrą alternatywą w przypadku, kiedy nowe części czy podzespoły są bardzo drogie i mogą spowodować, że klient ze względów finansowych nie zdecyduje się na naprawę swojego pojazdu. Więcej informacji na temat raportu można znaleźć na stronie www.motofocus.pl

9


AKT UA L N OŚCI

Czytaj Wiadomości IC i wygrywaj nagrody… ROZWIąZANIE KONKURSU „SOKOLI WZROK” Z WIADOMOŚCI IC NUMER 42 Prawidłowa odpowiedź znajdowała się na 8 stronie i brzmiała: Budowa, wymiana i regulacja elementów układu rozrządu oraz napędu paskowego. Zwycięzcy i nagrody: Walkman MP4 otrzymuje: Krzysztof Lentowicz (Rzeszów), Kurtki softshell firmy 4F otrzymują: Jacek Zimnicki (Klimontów), Przemysław Grudzień (Włocławek), Teresa Wolf (Rzeszów).

KONKURS

SOKOLI WZROK

W majowym numerze Wiadomości IC należy znaleźć odpowiedź na pytanie: Jaki system w 1995 roku do seryjnej produkcji wprowadziła firma Bosch?

A) ABS

B) ESP i ESC

C) ASR

Rozwiązanie należy nadsyłać do 20.06.2012 r. Nagroda główna to odtwarzacz MP5 oraz 3 nagrody pocieszenia: Kurtka Softshell 4F. Sponsorem tego quizu jest program lojalnościowy IC Premia Plus. Prawidłowe odpowiedzi wraz z danymi (imię, nazwisko, ulica, nr domu/mieszkania, kod pocztowy, miejscowość, nr tel.) oraz rozmiarem noszonej odzieży trzeba przesłać mailem na adres wiadomosci@intercars.eu z dopiskiem „Sokoli wzrok” lub pocztą na adres: Redakcja Wiadomości IC „Sokoli wzrok” Inter Cars SA, ul. Gdańska 15, 05-152 Czosnów

Zapraszamy do zabawy!

SERDECZNIE GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM! Maciej Bobrowski

Regionalne Centrum Szkoleniowe w Łodzi Działania w ramach projektu „Młode Kadry” nabierają tempa i kolejna placówka dołącza do grona szczęśliwców obdarowanych profesjonalnym sprzętem do szkolenia młodzieży. W marcu br. Inter Cars SA wraz z partnerami programu przekazali sprzęt diagnostyczny warty 120 tysięcy złotych Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 22 w Łodzi. Jest to jedna z pięciu szkół w Polsce objętych projektem „Młode Kadry”, a opiekę nad placówką pełni Inter Cars Grupa Filii Łódź. Inauguracja programu została połączona z dniami otwartymi szkoły, podczas których firmy i warsztaty współpracujące ze szkoła mogły się zaprezentować. Uroczystość odbyła się w obecności nauczycieli i uczniów klas samochodowych, władz miasta, dyrekcji szkoły oraz przedstawicieli firm współfinansujących program. Dyrekcja szkoły dołożyła wszelkich starań, aby przekazany sprzęt mógł być wykorzystywany w pełni, dlatego na potrzeby programu wyremontowano pracownie diagnostyki. Wszyscy obecni zdawali sobie sprawę, że oprócz wyso-

10

D) EBD

ko wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej, potrzebne są również pomoce dydaktyczne. Głęboko wierzymy, że sprzęt przekazany szkole w ramach akcji „Młode Kadry”, pozwoli uczniom zgłębiać tajniki diagnostyki i naprawy współczesnych samochodów. Inter Cars SA oraz Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 22 serdecznie dziękują wszystkim gościom za otwartość i aprobatę realizacji inicjatywy Młode Kadry. Partnerzy strategiczni: BOSCH, CASTROL Partnerzy wspierający: DENSO, LUK, INA, FAG, OSRAM Na zdj.1. Robert Kierzek - Prezes Zarządu Inter Cars SA oraz Ryszard Kazimierczak - Dyrektor Szkoły w Łodzi. Na zdjęciu poniżej przedstawiciele firm współtworzących program Młode Kadry. W szkole pojawili się również przedstawiciele policji, która objęła patronatem jedną z klas, w ramach której kształcą się przyszli kandydaci na policjantów. O poważnym podejściu do tematu mogliśmy się przekonać podczas symulowanej akcji odbicia pojazdu z rąk przestępców oraz pokazu sztuk walki, jakie przygotowali uczniowie dla zaproszonych gości.

Zdj. 1


A KTUA LNO Ś CI

Lancia Ypsilon w leasingu Ten niezwykle atrakcyjny samochód z nieszablonowym oznakowaniem jednej z sieci partnerskich Inter Cars może być „wizytówką” Państwa warsztatu. Ekscentryczny design, przystępna cena oraz konkurencyjne koszty serwisowania są niewątpliwym atutem najnowszej propozycji auta zastępczego w Inter Cars SA. Ofertę kierujemy do właścicieli naszych sieci serwisowych: Q-Service, AutoCrew, Perfect Service. Warsztaty współpracujące w ramach sieci mają możliwość specjalnych warunków leasingu lub zakupu ratalnego. Powyższe auta dostępne są w dwóch okresach leasingowych: 36 i 48 miesięcy. Szczegóły u przedstawicieli handlowych Inter Cars SA. Informacje dotyczące umów leasingowych, tel.: 22 714 14 79 , 714 15 64.

LANCIA YPSILON 1.2 8v 69 KM evo2 Stop&Start Silver

WYPOSAŻENIE STANDARDOWE

SYSTEM MOCOWANIA FOTELIKÓW DLA DZIECI (ISOFIX)

ABS

TRÓJKĄT OSTRZEGAWCZY

REGULACJA KIEROWNICY SZYBA TYLNA OGRZEWANA

LAKIEROWANE ZDERZAKI GAŚNICA SPOILER

CENTRALNY ZAMEK ELEKTRYCZNY

FELGI STALOWE 15"

REGULOWANA WYSOKOŚĆ FOTELA KIEROWCY FIX & GO - ZESTAW DO POMPOWANIA/ NAPRAWY OPON STOP&START HOMOLOGACJA 5-CIO OSOBOWA, KANAPA SKŁADANA I DZIELONA 60/40 KURTYNY POWIETRZNE BOCZNE

KLIMATYZACJA MANUALNA LAKIER METALIZOWANY RADIO Z CD MP3 Z PODWÓJNYM TUNEREM I POJEDYNCZĄ ANTENĄ

ELEKTRYCZNIE REGULOWANE SZYBY PRZEDNIE

Derby na Służewcu, tym razem motoryzacyjne

19 kwietnia na warszawskim Służewcu odbyły się Fleet Derby. Nie mogło tam zabraknąć czarnego Freightliner z ShowCar. Grzegorz Putkiewic z

Targi Fleet Derby to impreza, na której zaprezentowały się firmy oferujące produkty i usługi dla branży flotowej. Motointegrator Flota połączyło swoje siły z ShowCar i wystawiło wspólne stoisko. W mobilnej sali szkoleniowej cały czas były wyświetlane filmy tematyczne, a co godzinę prezentacje skierowane do klientów flotowych dotyczące nowego programu Car Assist. To nowatorskie rozwiązanie jest efektem współpracy Motointegrator Flota z dwiema firmami - Keratronik zajmującą się usługami GPS oraz GrECo JLT Polska, która specjalizuje się w ubezpieczeniach. Dla potencjalnych partnerów biznesowych możliwe było także przeprowadzenie szczegółowej prezentacji w pokoju VIP. W międzyczasie rozdawano również ulotki. Motointergator wyraźnie pokazał, że bardzo mu zależy na promocji nowego zakresu swoich usług. Główną atrakcją stoiska były symulatory Force Dynamic 301, dzięki którym nasi goście mogli poczuć się jak prawdziwi kierowcy rajdowi. Aby dodatkowo wzmocnić emocje, na symulatorach został zorganizowany wyścig, którego go-

WYPOSAŻENIE STANDARDOWE cd.

ZDALNIE STEROWANY CENTRALNY ZAMEK

ściem specjalnym był Maciek Oleksowicz. Znany kierowca rajdowy, który pojawił się wraz ze swoim samochodem treningowym, wzbudził spore zainteresowanie wśród uczestników imprezy. Po jazdach testowych nadszedł czas na właściwą część wyścigu. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat z czasem przejazdu oraz pamiątkowy breloczek. Po zakończeniu wyścigu odbyła się dekoracja zwycięzców. Niespodzianek nie było - wygrał Maciej Oleksowicz. Podczas Fleet Derby odbył się również test samochodowy oraz plebiscyt na flotowe usługi i produkty. Z przyjemnością informujemy, że Motointegrator Flota wygrał plebiscyt, jako „Najlepsza usługa flotowa w kategorii – serwis”. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się na gali po zakończeniu targów w hotelu InterContinental w Warszawie.

Podczas Ogólnopolskich Derbów Flotowych zaprezentowanych zostało blisko 100 samochodów oraz ponad 40 produktów i usług przeznaczonych dla flot samochodowych. Fleet Derby to plebiscyt, atrakcje, konkursy, prezentacje samochodów flotowych, sportowych, a także koni wyścigowych.

WYPOSAŻENIE DODATKOWE

Cena z wyposażeniem dodatkowym i oklejeniem: 33 803 PLN netto


AKT UA L N OŚCI

Wybierz Miss Inter Cars 2012 II edycja konkursu Do udziału w tej zabawie zaprosiliśmy wszystkich kontrahentów Inter Cars SA. Konkurs rozpoczął się w marcu, a zakończy w sierpniu br. W tym czasie możecie Państwo głosować na najładniejszą Państwa zdaniem dziewczynę na stronie www.intercars.com.pl Zakończyliśmy już I etap konkursu. Państwa wybór padł na Iwonę P. z Warszawy, która otrzymała największą liczbę głosów i dzięki temu znajduje się na naszej rozkładówce na stronach 40 i 41.

12

27.04 rozpoczął się II etap głosowania. Zapraszamy do zabawy i przypominamy, że z laureatkami spotkacie się Państwo podczas 12 targów części zamiennych, narzędzi i wyposażenia warsztatów, które odbędą się na Lotnisku Bemowo w dniach 31.08 -2.09.2012 r. Modelki będą walczyć o tytuł Miss i Wicemiss oraz cenne nagrody, m.in. wyjazd do ciepłego kraju, skuter oraz ekskluzywne kosmetyki.

Modelki zainteresowane wzięciem udziału w konkursie prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie www.silverphotography.pl Organizatorzy konkursu:

Więcej informacji na www.intercars.com.pl oraz na www.silverphotography.pl

Aleksandra M., 20, Warszawa

Klaudia Z., 20, Warszawa

Dominika Cz., 20, Zbiczno

Joanna K., 21, Warszawa

Angelika S., 22, Warszawa

Katarzyna R., 22, Warszawa

Valeryia Dz., 18, Warszawa

Dhoxie H., 24, Warszawa

Karolina B., 21, Wilkołaz

Katarzyna B., 23, Warszawa

Beata P., 20, Warszawa

Alicja H., 21, Warszawa


PROMOCJE!

A KTUA LNO ŚCI

Pełna beka

Od 11 kwietnia do 31 maja 2012 r., kupując beczki 60 i 200 l, zdobywasz nagrody! Kupując wytypowane produkty firm: Castrol, Mobil, Comma, Shell, Lotos, otrzymacie Państwo punkty, które możecie zamienić na nagrody. Zakupy będą premiowane dodatkowym 14-dniowym terminem płatności. Więcej na www.intercars.com.pl

IC Premia Plus Amtra W dniach od 16. 04 do 31.05 br., kupując produkty firmy Amtra Ltd serii Pro Seal, Permatex i STP, za każde 13 zł netto zbierzecie Państwo 160 pkt. IC-Premia plus. Więcej na www.intercars.com.pl

Nowy temin ważności punktów Program lojalnościowy IC Premia Plus to profesjonalny program punktowy dla klientów branży motoryzacyjnej, który daje duże możliwości zdobywania nagród. ZMIANY Od roku miejsce Programu IC Premia zastępuje IC Premia Plus. Nowe kategorie i bardziej atrakcyjny przelicznik punktowy pozwolą Państwu skrócić drogę do wymarzonych nagród. IC Premia Plus zmieniła także zasady gromadzenia punktów. Państwa punkty są ważne 2 lata. W związku z tym punkty naliczone do 20 maja 2011 roku mają ważność jeszcze tylko rok. Po tym okresie niewykorzystane punkty będą automatycznie kasowane, począwszy od najstarszych. Np. 100 punktów zdobytych 21 maja 2011 roku skasują się 21 maja 2013 roku, 200 punktów zdobytych 25 maja 2011 roku skasują się 25 maja 2013 roku. W połowie 2011 roku zmieniły się też zasady

www.icpremiaplus.pl Pamiętajcie też Państwo, że sami decydujecie, kiedy chcecie wymienić swoje punkty na wybraną przez siebie nagrodę i ile punktów chcecie wydać.

naliczania punktów. Za każde 13 zł netto wydane na zakupy otrzymujecie Państwo 1 punkt (z wyłączeniem rynku opon), który odkładany jest na specjalnym koncie należącym tylko do Was. Szczególnie zachęcamy Państwa do zakupów produktów w okresie akcji promocyjnych, podczas których za każde13 zł netto możecie dostać nawet kilkaset punktów! Podobnie sytuacja wygląda z określonymi towarami, których zakup w okresie akcji promocyjnej premiowany jest zwielokrotnioną liczbą punktów.

JAK SPRAWDZIĆ STAN KONTA? Informacje możecie Państwo uzyskać u naszych sprzedawców, we wszystkich filiach Inter Cars SA lub logując się na stronie internetowej

4X4 W AKCJI! Miłośników jazdy terenowej zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu „Motointegrator Seria 4x4”. Jest to cykl trzech rajdów terenowych w stylu Cross-Country. Każda eliminacja to kilkadziesiąt kilometrów OS-owych zmagań ze sprzętem, terenem i własnymi siłami. „Motointegrator Seria4x4” to jedyna polska impreza, gdzie na starcie obok siebie stają kierowcy terenówek, motorów, quadów i rajdowych samochodów ciężarowych. To nowa formuła i nowa jakość, która od 2009 roku na dobre zapisała się w kalendarzu rajdów terenowych. Na nasze rajdy przyjeżdżają zarówno amatorzy, którzy szlifują swoje umiejętności lub stawiają pierwsze kroki w off–roadzie,

jak i doświadczeni zawodnicy, których nazwiska można spotkać na największych rajdach terenowych. A wszyscy oni przyjeżdżają, bo wiedzą, że na Serii4x4 czeka ich niezapomniana atmosfera i dobra zabawa. Zapraszamy na eliminacje! I eliminacja: - Skarżysko - Kamienna 18-20 maj II eliminacja: - Bukowno 27-29 lipiec III eliminacja: - Nowy Sącz 21-23 wrzesień Więcej informacji - www.seria4x4.pl oraz www.grupa4x4.pl

13


N OWOŚ C I Od lewej Zbigniew Piotrowski - przedstawiciel ZF Friedrichshafen (Sachs) oraz Daniel Żyźniewski Dan-Car -laureat promocji. Następnie Peter Rotehnhöfer - Dyrektor Przedstawicielstwa ZF Friedrichshafen AG SA w Polsce .

Kolejne samochody dla klientów! W poprzednich numerach Wiadomości IC informowaliśmy Państwa o promocjach SACHS i BERU, w której do wygrania były samochody. Dziś mamy przyjemność przedstawić Państwu laureatów.

Adam Sarbinowski (Auto Części Grajka) odebrał z rąk Przedstawiciela firmy BERU Mariusza Kasprzaka (z prawej) kluczyki do zwycięskiego samochodu. W wydarzeniu uczestniczył także kierownik filii w Gostyniu (po lewej) – Sebastian Witkowski oraz Mariusz Wągrodzki – z-ca dyrektora ds. promocji. Wręczenie samochodów odbyło się w Inter Cars SA w Czosnowie 24.04 br.

KŁANIAMY SIĘ CENą I … PEUGEOTEM

„Kłaniamy się ceną” pod taką nazwa funkcjonowała akcja na promocję produktów SACHS, w której do wygrania były dwa samochody Peugeot 107 oraz wiele bonów zakupowych. Szczęśliwymi posiadaczami zostali: Dan-Car Daniel Żyźniewski oraz Paulina Wypuszcz z PPHU Kasprzak.

ZAMIEŃ ŚWIECE NA FIATA 500

Na najbardziej aktywnych klientów promocji BERU czekał samochód Fiat 500. Oficjalne wręczenie stylowego Fiata odbyło się 24.04 br. w Inter Cars SA w Czosnowie. Adam Sarbinowski (Auto Części Grajka) odebrał z rąk Przedstawiciela firmy BERU Mariusza Kasprzaka kluczyki do zwycięskiego samochodu. W wydarzeniu uczestniczył także kierownik filii w Gostyniu – Sebastian Witkowski. Pozostałe miejsca nagrodzone były bonami zakupowymi o wartości od 5000 do 1000 zł!

Strefa Promocji!

(od prawej) P. Rotehnhöfer, Z. Piotrowski (przedstawicielstwo ZF Friedrichshafen AG SA w Polsce). W środku: Bartosz Kasprzak z PPHU Kasprzak, Bogumił Osuch i Maciej Wypuszcz. Wręczenie samochodów odbyło się w Inter Cars SA w Kajetanach 28.03 i 12.04 br.

Małgorzata Koźbiał

W najnowszym wydaniu „gazety śniadaniowej” - IC Strefa przedstawiamy promocyjną ofertę towarów w Inter Cars SA. W majowej „Strefie osobowej” daje się zauważyć już nie wiosenny, ale letni wybuch promo-cji. Z nami możecie poprawić bezpieczeństwo i atrakcyjność swojego auta, montując np. dodatkowe lampy LED do jazdy dziennej, czuj-niki parkowania, lodówki turystyczne z funk-cją chłodzenia i grzania, bagażniki rowerowe, a także praktyczne produkty z oferty chemii samochodowej, np. płyn do spryskiwaczy – w tabletkach! W IC strefie ciężarowej pragniemy zwrócić uwagę na wybrane części do silników D2066 (MAN TGA) oraz DXI (VOLVO i RVI). Rozkładów-ka zawiera przegląd pozycji do modelu RVI MASCOTT. Na ostatniej stronie umieściliśmy „mix” asortymentu w bardzo atrakcyjnych ob-niżonych cenach. Ponadto w kwietniu ukazała się także specjalna oferta produktów wyposa-żenia warsztatowego: „Sealey – wiosna 2012”

14

z bogatym asortymentem produktów, rów również do napraw motocykli i quadów! Tą ofertę znajdziecie Państwo jako dodatek do Wiadomości IC. Wszystkie gazetki można znaleźć na stronie www.intercars.com.pl w zakładce: Oferta Handlowa: Części zamienne do sam. osobowych/ciężarowych (Strefa IC). Zapraszamy!


NOWO ŚCI

Porządki

Wiosna w pełni, jeśli więc ktoś nie zabrał się jeszcze za wiosenne porządki, powinien zrobić to jak najszybciej.

SPRZĘT CZYSZCZąCY

WSZYSTKO NA SWOIM MIEJSCU

w warsztacie Mimo że sprzątanie warsztatu wydaje się czynnością prostą, powinniśmy je sobie dobrze zaplanować i używać profesjonalnego sprzętu. „Sprzątanie należy rozpocząć od usunięcia brudu i kurzu, co robimy za pomocą odpowiednio dobranego odkurzacza” - mówi Paweł jagodziński, specjalista ds. wyposażenia warsztatów –„ W zależności od zabrudzenia wyróżniamy odkurzacze do pracy na sucho, do pracy na sucho-mokro (np. Nilfisk Alto) oraz odkurzacze przemysłowe do różnego rodzaju pyłów. Po odkurzeniu powierzchnie należy wyczyścić na mokro automatem szorująco-zbierającym, takim jak np. Nilfisk BA lub CA 410. Podłoga zostaje wyszorowana i jednocześnie woda zostaje odessana dyszą zbierającą z tyłu maszyny. Do automatu należy używać nisko pieniących środków chemii przemysłowej. Bardzo pomocna w czyszczeniu tapicerek, mat wejściowych, podłóg, drzwi, felg, szyb oraz innych trudno dostępnych miejsc może być parownica Nilfisk. Łączy ona trzy funkcje: odsysania, namaczania (parowania) oraz dozowania detergentu. Ze względu na swoją konstrukcję urządzenia te są łatwe do przenoszenia i przewozu” – tłumaczy nasz specjalista. Kiedy warsztat posprzątany jest już wewnątrz, powinniśmy zabrać się za część zewnętrzną naszej posesji. „W tym wypadku polecam bezpyłową zamiatarkę bateryjną Nilfisk SW 750 lub zamiatarkę mechaniczną BK 900 Nilfisk-Alto. Natomiast do mycia na mokro samochodu, kostki brukowej czy elewacji, przy odpowiednim zastosowaniu środków chemii przemysłowej, używamy myjki wysokociśnieniowej Nilfisk- ALTO” – podsumowuje Paweł Stasiak.

Odkurzacz Nilfisk Alto Indeks: 905 8801 010

Nilfisk BA 410 Indeks: 908 7052 020

Uporządkowane stanowisko pracy to gwarancja większej efektywności. Gdy każde narzędzie ma swoje miejsce, mechanik nie traci czasu na poszukiwania, przez co zdecydowanie skraca się czas naprawy. Przykładowe wyposażenie warsztatów dostępne w Inter Cars SA: Wózek SONIC S10 - 7 kompletnych szuflad z narzędziami - 390 szt. Indeks: 739009 System mebli MMS, firmy Sonic. Indeks: 4730281

System mebli MMS, firmy Sonic. Indeks: 4730281

CHEMIA WARSZTATOWA Parownica Nilfisk Indeks: 450 00004

Nilfisk SW 750 Indeks: 908 4701 010

Przedstawiamy Państwu dwa prepara preparaty, które przydadzą się w wiosennych porządkach. Zmywacz biodegradowalny „Do usuwania silnych zabrudzeń przemysłowych polecam środek LOC LOCTITE 7840” – mówi Andrzej Kopera, Specjalista ds. produktu. „Do czyszczenia zbiorników do oleju czy części silnikowych możemy uży używać go bez rozcieńczania. Jeżeli chodzi o opony, maszyny robocze czy ścieranie oleju napędowego lub sadzy, powin powinno połączyć się go z wodą w proporcji 1:16. Powierzchnie robocze i ściany wystarczy myć środkiem rozcieńczonym 1:64. LOCTITE, poza tym że jest środkiem skutecznym, ulega biodegradacji i nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Jest bezpieczny również dla osób, które go używają”. Indeks: LOC 7840 N.BLUE 5L

Wózek SONIC S10 - 7 kompletnych szuflad z narzędziami - 390 szt. Indeks: 739009

paraty nie powinny mieć kontaktu ze skórą” – ostrzega nasz specjalista. „W ofercie Inter Cars znajduje się szeroka paleta rękawic i czyściw, których zalecamy używać podczas pracy z chemią warsztatową”. Wszystkie produkty dostępne są w sieci sprzedaży Inter Cars na terenie całego kraju. Zapraszamy również na stronę: www.warsztat.intercars.com.pl

Preparat pochłaniający olej „Środek w granulacie OIL ABSORBENT 30L to bezpieczny środek absorpcyjny (olej, smary, tłuszcz, itp.) w granulkach” – mówi Wojciech Chrobak, Specjalista ds. produktu. „Jest przeciwpoślizgowy, Myjka wysokociśnieniowa chemicznie obojętny i niepalny. PomaNilfisk Alto Indeks: 12847013 ga utrzymać czystość w miejscu pracy: w warsztacie, na halach produkcyjnych, w magazynach, itp. Przypominamy, że detergenty oraz pre pre- Indeks: OIL ABSORBENT 30L

15


N OWOŚ C I

Lodówka samochodowa Variant 24L, indeks: VAR ACLD2400 Lodówka samochodowa Variant 21L, indeks: VAR ACLD2100

Pomoc w upalne dni Ze względu na zbliżające się lato, pragniemy zaprezentować Państwu ofertę lodówek samochodowych na rok 2012 dostępną w Inter Cars SA. Podobnie jak w zeszłym roku w sprzedaży dostępne będą lodówki o pojemnościach 21, 24 oraz 34 litry. Lodówki posiadające w zestawie dwa rodzaje kabli zasilających, tj. do samochodu 12V oraz do sieci elektrycznej 230V, będą dostępne w naszej sieci do wyczerpania zapasów. Na ich miejsce wprowadzone zostaną lodówki posiadające w zestawie kabel zasilający do samochodu 12V oraz przejściówkę umożliwiającą podłączenie lodówki do sieci elektrycznej. Zmiany dotyczące kabli zasilających lodówki samochodowe spowodowane są wprowadzeniem nowych przepisów przez Unię Europejską, które mają na celu standaryzację zasilania samochodowych urządzeń elektrycznych. Wszystkie indeksy zaczynają się literami: VAR ACLD.

16

Wakacje samochodem z rowerem

Chłód dla pleców

Takim bezpiecznym, solidnym, ale również łatwym w montażu uchwytem jest Thule Free Ride 532. Dzięki mechanizmowi szybkiego uwalniania pasuje do większości ram rowerowych a regulowane paski zębate są odpowiednie do opon o dowolnym rozmiarze. Wyposażony jest zarówno w zamki zabezpieczające rower w uchwycie, jak i uchwyt na bagażniku bazowym. W tym wypadku duża wygodą jest to, że dla wszystkich zamków jest jeden wspólny klucz. W czasie, kiedy nie przewozimy rowerów mamy możliwość złożenia uchwytu do poziomu belki bagażnika bazowego. Dodatkowym plusem są wyprofilowane wsporniki i tytanowy kolor uchwytu, który nadaje mu stylowy wygląd. Indeks: THULE 530

Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku może okazać się mata chłodząca na fotel. Jest to rzecz bardzo praktyczna i wygodna. Wystarczy nałożyć na siedzenie tak jak zwykły pokrowiec, a następnie podłączyć do gniazda zapalniczki pojazdu. Mata pasuje do większości foteli, a jej powierzchnia jest tak zbudowana, że delikatny powiew powietrza rozchodzi się po niej, przynosząc ulgę i przyjemny efekt masażu. Proste użytkowanie i łatwość czyszczenia zapewniają niezawodną pracę przez długi czas. Indeksy: MATA CHLODZACA 12V, MATA CHLODZACA 24V

Wybierając się w podróż z rowerami warto zainwestować w porządny uchwyt.

Lato dla kierowców bywa uciążliwe, zwłaszcza, kiedy nie posiadają sprawnej klimatyzacji.


NOWO ŚCI

Malowane tarcze hamulcowe Brembo wprowadza na rynek tarcze malowane w technologii UV. Technologia UV polega na utrwalaniu powłoki tarczy przy zastosowaniu promieni UV. Nie wymaga ona wysokich temperatur, dzięki czemu unika się powstawania odkształceń geometrycznych tarczy, które często pojawiały się przy zastosowaniu tradycyjnych technologii. Ponadto zmniejsza zużycie energii, co korzystnie wpływa na środowisko. Również farby UV produkowane są na bazie wody, co czyni je bardziej ekologicznymi. W tym roku przy produkcji wszystkich tarcz malowanych Brembo została już zastosowana technologia UV. Również wcześniejsze modele są sukcesywnie wymieniane na nowe.

WIĘKSZA ODPORNOŚĆ NA KOROZJĘ W porównaniu z tarczami malowanymi innymi metodami, tarcze powlekane przy użyciu technologii UV są bardziej trwałe oraz bardziej odporne na korozję spowodowaną solą i wilgocią. Gwarantuje to doskonałą ochronę wszystkich widocznych części, które nie są czyszczone przez pocieranie klockami hamulcowymi.

ŁATWIEJSZY MONTAŻ Powłoka UV zapewnia pełną ochronę produktu podczas montażu i ułatwia mechanikom ich codzienną pracę poprzez uniknięcie konieczności usuwania oleju z płyt. Również umieszczenie oznakowania tarcz na widocz-

nej powierzchni umożliwia mechanikowi sprawdzenie układu hamulcowego i odczyt minimalnej grubości tarczy przewidzianej do wymiany.

DOSKONAŁA ESTETYKA Technologia UV sprawia, że powłoki tarcz mają lśniący, jasny, metaliczny wygląd przez cały okres użytkowania. Wszystkie indeksy tarcz malowanych Brembo posiadają końcówkę „11”. Ponieważ numery referencyjne nie zmieniły się w stosunku do wcześniejszych modeli, zalecamy sprawdzić datę produkcji tarczy, jeżeli zależy nam na tym, żeby posiadała powłokę UV. Przykładowy indeks: 09.7012.11.

DELPHI doceniony przez branżę Innowacyjny skraplacz oparty na technologii rurki zwijanej MFTC został nominowany do nagrody PACE™ za rok 2012. Skraplacz oparty na wieloportowej rurce zwijanej (MTFC) był już nagrodzony Six Sigma Excellence Award przyznawaną przez Anchor House London, a w roku 2010 otrzymał nagrodą Delphi Boss Kettering Award. Tym razem został doceniony nominacją do nagrody PACE, która przyznawana jest co roku przez czasopismo Automotive News za wkład w rozwój przemysłu samochodowego. Skraplacz MFTC oferuje lepsze parametry wymiany ciepła, wyższą trwałość i większą wydajność w procesie produkcji niż konwencjonalne skraplacze, w których stosuje się rurkę wyciskaną. Nowa technologia pozwala na skorzystanie z większego wachlarza materiałów do produkcji niezawodnych, lekkich i odpornych na korozję skraplaczy o lepszych właściwościach termalnych. Ulepszona konstrukcja zmniejsza znacznie spadek ciśnienia czynnika chłodzącego, a jednocześnie poprawia właściwości

przewodzenia ciepła. Dla klientów oznacza to poprawę ekonomiki spalania oraz redukcję hałasu i wibracji podczas jazdy samochodem.

KLUCZEM JEST WYDAJNOŚĆ CIEPLNA W klimatyzacji samochodowej skraplacz służy do schładzania systemu poprzez transfer ciepła z czynnika chłodzącego wewnątrz układu – poprzez metalowe powierzchnie – do powietrza znajdującego się na zewnątrz pojazdu. Dla skraplaczy większa powierzchnia elementów metalowych oznacza wydajniejsze działanie. W konwencjonalnych skraplaczach stosuje się wieloportowe rurki wyciskane do zapewnienia odpowiedniej powierzchni niezbędnej do skutecznego odprowadzenia ciepła. W praktyce są one jednak ciężkie oraz wymagają kosztownego i skomplikowanego procesu produkcyjnego.

Skraplacz MFTC Delphi do odprowadzania ciepła wykorzystuje równoległe rurki podobne do kanałów, utworzonych poprzez kilkukrotne zginania paska metalu. Dzięki temu zabiegowi, nowe skraplacze mogą być produkowane znacznie szybciej niż tradycyjne urządzenia, przy jednoczesnym wyeliminowaniu kosztownych etapów produkcji i oszczędzając cenne zasoby. Łatwiej też je udoskonalać, poprawiać i wprowadzić wszelkie modyfikacje.

COMMA w FIA F2 Luciano Bacheta będzie w tym roku nowym kierowcą sponsorowanego przez Comma Oil & Chemicals pojazdu nr 4 w F2. 21-letni Bacheta, mimo swojego wieku, już robi duże wrażenie swoimi umiejętnościami. Okrzyknięty wschodzącą gwiazdą brytyjskich wyścigów, młody Anglik po obiecujących startach w zeszłym roku powraca jako pełnoetatowy kierowca Comma w Formule Dwa na sezon 2012. Mike Bewsey, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Comma powiedział: „Jesteśmy zaszczyceni, mogąc kontynuować partnerstwo techniczne podczas Mistrzostw FIA Formuła Dwa w roku 2012, jak również, że nasz pojazd będzie kierowany przez Luciano Bacheta. (…) Naturalnie, jako jedyny i wyłączny dostawca środków smarnych i chemii do wszyst-

kich pojazdów F2, życzymy wszystkim kierowcom najlepszego, najszybszego i bezpiecznego sezonu i kibicujemy wszystkim jednakowo. No może trochę głośniej Luciemu!” Mistrzostwa FIA Formuła Dwa rozpoczęły się na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii 14 i 15 kwietnia. Następnie wyścigi odbędą się w Portugalii, Niemczech, Belgii, Francji i na Węgrzech. Kulminacja odbędzie się na torze Monza we Włoszech we wrześniu.

Wyniki i relacje ze wszystkich wyścigów mogą Państwo odnaleźć na stronie Comma pod adresem www.commaoil.com/media oraz na oficjalnej stronie F2 www.formulatwo.com

17


N OWOŚ C I

Nowy katalog 5mm które robią różnicę Ogólnoświatowy trend w odchudzaniu konstrukcji samochodów wpływa również na systemy chłodzenia silnika.

Osiąganie dużych mocy z małych jednostek napędowych wymaga sprawnego systemu chłodzenia. Wydajny a zarazem lekki układ chłodzenia jest nowym wyzwaniem dla producentów. Odpowiedzią na to wyzwanie jest nowy system konstrukcyjny rdzenia chłodnicy, nazywany systemem 5 mm. Nissens wprowadza do oferty szeroką gamę chłodnic wykonywanych w technologii 5 mm, która oznacza zmniejszenie odległości pomiędzy rurkami w rdzeniu chłodnicy. Najpopularniejszy dotychczas system konstrukcyjny chłodnic charakteryzuje się odległością pomiędzy rurkami 10 mm. Chłodnica wykonana w nowym systemie ma aż dwukrotnie gęściej ułożone rurki w rdzeniu chłodnicy. Zastosowanie takiej budowy rdzenia, zwiększa jego wydajność oraz zmniejsza wagę i wymiary chłodnicy. Produkty, w których zastosowano technologię 5 mm, w pełni pokrywają 35 numerów

OE chłodnic cieczy spośród 44 modeli aut. Stanowią doskonałą ofertę części zamiennych, zgodnych z OE, do nowej generacji aut japońskich takich jak Toyota, Honda, Mazda, Suzuki, Mitsubishi. Wszystkie referencje oferowane w nowej technologii wykonywane są w europejskich fabrykach Nissens. www.nissens.com.pl

Artur Lewandowski

Japońskie świece w Inter Cars SA Zachęcamy Państwa do zapoznania się z HKT Corporation, jednym z naszych nowych, japońskich producentów. HKT jest renomowanym japońskim producentem świec żarowych zarówno do samochodów azjatyckich, jak również europejskich. Firma z siedzibą w Tokio istnieje od 1954 roku. Świece żarowe HKT wytwarzane są z materiałów o dużym stopniu trwałości i odznaczają się tradycyjną japońską precyzją wykonania. Świadectwem ich wysokiej funkcjonalności jest fakt, że w wielu modelach samochodów stosowane są one na pierwszy montaż. Dzięki zastosowaniu systemu podwójnej spirali grzejnej samochód uzyskuje szybki start i lepsze osiągi.

18

W ofercie Inter Cars SA, który jest oficjalnym dystrybutorem HKT w Polsce, znajdują się 132 referencje do samochodów azjatyckich i euro-pejskich. Można je znaleźć pod indeksami: L4…. – świece żarowe do samochodów azjatyckich HKT…. – świece żarowe do samochodów europejskich Przykładowe indeksy: L42022, HKTB067

Firma ZF Services udostępniła aktualną wersję katalogu „LEMFÖRDER - układ kierowniczy i elementy zawieszenia do samochodów osobowych”. Nowy katalog zawiera ponad 3200 referencji, z czego około 15% stanowią nowości. W katalogu można znaleźć informacje na temat części LEMFÖRDER do wszystkich najpopularniejszych samochodów w Polsce i Europie – od Alfa Romeo po Volvo. Katalog w wersji książkowej, dla większej przejrzystości graficznej, został podzielony na dwie części. Zawiera ilustracje ułatwiające dobór i montaż poszczególnych elementów oraz informacje w języku polskim. Poza wersją drukowaną, która będzie dostępna w Inter Cars SA na początku maja, katalog można także pobrać w formacie PDF ze strony www.zf.com/services/catalog lub poprzez katalog WebCat: http://webcat.zf.com


NOWO ŚCI

Części do aut amerykańskich w IC Katalogu

W każdym wydaniu Wiadomości IC prezentujemy nowe referencje, jakie pojawiają się w naszej ofercie. Tym razem przypominamy, w jaki sposób ich szukać, posługując się IC Katalogiem (instalacja na stronie www.intercars.com.pl). Możemy to zrobić na kilka sposobów. PIERWSZY SPOSÓB

1

Przemysław Kraska

DRUGI SPOSÓB

2

Poprzez wprowadzenie w pole indeksu dowolnego numeru części, jak np. numer IC, OE lub konkurencji. Gdy system wyszuka nam daną część, pokazuje ją na pierwszym ekranie lub informuje komunikatem, że został wyszukany w zakładce „inne kody”.

Wybierając model samochodu, do którego poszukujemy części (marki amerykańskie są wśród wszystkich marek ułożone alfabetycznie), ukazuje się lista towarów. Po wybraniu interesującej nas grupy, wyświetla się lista szczegółowa części, w której zawarte są dodatkowe informacje, czyli wymiary, miejsce zabudowy oraz zdjęcie.

Mamy nadzieję, że te obrazowo przedstawione sposoby wyszukiwania części pomogą w ich doborze do odpowiedniego modelu auta. Wszystkie części są katalogowane sukcesywnie do IC Katalogu, aby wyszukanie ich odbywało się na takich samych zasadach jak w przypadku marek europejskich i azjatyckich. W przypadku pytań na temat oferty części do samochodów amerykańskich lub pomocy w ich doborze prosimy o kontakt e-mailowy na adresy: przemyslaw.kraska@intercars.eu lub piotr.suski@intercars.eu

TRZECI SPOSÓB

3

Kolejnym sposobem może być przefiltrowanie wszystkich części poprzez markę „SAM USA”, a następnie można wyświetlić tylko nowości w ofercie.

Wspomaganie z Chicago EDELMANN & Co. - znany i ceniony na rynku amerykańskim producent przewodów układu wspomagania kierownicy. Firma powstała w 1909 roku w USA w Chicago. Działalność rozpoczęła od wytwarzania osprzętu dla przemysłu, np. testery baterii, końcówki kabli sterujących, złącza węży. Od 1960 r. produkowała także, początkowo dla 25 pojazdów, przewody układu wspomagania kierownicy. W chwili obecnej firma oferuje także inne elementy ciśnieniowe do olejowych układów chłodzenia silników, układów wspomagania, zasizasi lania chłodnic oleju i zestawów naprawczych. Dziś EDELMANN & Co. jest wiodącym projektantem, producentem i dystrybutorem szerokiej gamy propro duktów i narzędzi sprzedawanych przez sieć dysdys trybutorów motoryzacyjnych na całym świecie.

19


N OWOŚ C I

Akumulatory

na wakacyjną podróż

Dariusz Panek

Czas wakacji to okres wzmożonego używania przyczep kampingowych, kamperów, jachtów czy łodzi. Do tego rodzaju pojazdów potrzebujemy akumulatorów, które są w stanie dać nam odpowiednią ilość energii elektrycznej w miejscach, gdzie nie mamy dostępu do gniazdka z prądem. Dzięki zawansowanej technologii produkcji akumulatory OPTIMA, VARTA PROFESSIONAL I EXIDE EQUIPMENT charakteryzują się wydłużoną żywotnością, minimalnym stopniem samorozładowania, a ponadto są wydajne i odporne na wstrząsy oraz wycieki. Mogą więc pokryć wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Poniżej, na przykładzie kampera korzystającego z różnych odbiorników, zamieściliśmy kalkulator, który umożliwia prosty i szybki do-bór akumulatora. Potrzebną pojemność aku-mulatora określimy, podając pożądany przez użytkownika czas eksploatacji odbiorników elektrycznych i ich zapotrzebowanie na moc. Wszystkie odbiorniki są 12 V. Odbiorniki Światło punktowe Lodówka TV Radio Ekspres do kawy Pompa Wody

Ilość

Moc [W]

10 10 1 100 1 50 1 50 1 200 1 60 Suma [Ah] Współczynnik bezpieczeństwa Zapotrzebowanie na pojemność w Ah

padku długich odcinków kabli o zbyt małych przekrojach może powstać na nich spadek napięcia, co spowoduje zbyt niski poziom napięcia dostarczonego do zasilanych urządzeń oraz straty energii.

MONTAŻ I DEMONTAŻ AKUMULATORA Prąd [A]*

Okres eksploatacji

8,33 8,33 4,17 4,17 16,67 5

1 5 2 1 0,5 0,25 x

Wymagana pojemność[Ah]** 8,33 41,65 8,34 4,17 8,335 1,25 72,075 1,5 108,11

*Pobór prądu określamy: Prąd [A]= moc [W] x ilość urządzeń /napięcie [V] *Wymagana pojemność: Pojemność [Ah]=pobór prądu [A]*czas eksploatacji [h]

Zalecamy wybrać następną, większą pojemność akumulatora. W naszym przykładzie będzie to akumulator o pojemności 110Ah 12V. W niektórych przypadkach, kiedy zapotrzebowanie na energię jest większe, możemy poprzez połączenie kilku akumulatorów równolegle uzyskać potrzebną ilość energii. Przy instalacji 24V łączymy dwa akumulatory 12 V szeregowo lub, jeśli potrzebujemy uzyskać większy zapas energii (większa pojemności), łączymy dwa akumulatory równolegle. Należy jednak pamiętać, żeby akumulatory te miały identyczne parametry. Muszą być tego samego typu (rodzaj budowy, pojemności , napięcie), powinny pochodzić z tego samego okresu produkcji i mieć taki sam stan naładowania.

PODŁąCZENIE Podłączając urządzenia do akumulatora, należy zwrócić uwagą na przekrój kabla, ponieważ zbyt cienkie będą się przegrzewały. W przy-

20

py, kampery czy jachty wyposażone są w instalacje solarne i alternatory. Mogą one jednak przywrócić tylko część zużytego ładunku, dlatego powinniśmy kontrolować stan naładowania i doładowywać akumulatory. Po zakończonym sezonie i każdą inną przerwą w eksploatacji, akumulator należy umyć i w pełni naładować. Trzeba też wyłączyć wszystkie elektryczne odbiorniki, ewentualnie odłączyć klemy i składować w suchym pomieszczeniu. W czasie przerwy w użytkowaniu należy regularnie kontrolować stan naładowania i przy napięciu niższym niż 12,5V doładować akumulator.

Rozładowany akumulator należy możliwie szybko naładować, przy czym należy pamiętać, że akumulatorów nie powinno się rozładowywać poniżej 12,2V. Akumulator o napięciu spoczynkowym 12,2 V uznaje się jako całkowicie rozładowany. Akumulatory z niskim stanem naładowania starzeją się w skutek zasiarczenia, tracą pojemność i zużywają się dużo szybciej. Doładowujemy ładowarką, której moc odpowiada wielkości akumulatora i należy skalkulować poleodpowiedni czas ładowania. Godne pole cenia są ładowarki elektroniczne z kontro kontrolą stanu naładowania. Niektóre przyczeprzycze

Akumulator przede wszystkim należy stabilnie umocować. Trzeba pamiętać, żeby nie przykrywać i nie zasłaniać odpowietrzników wentylacyjnych gazów, jak również dbać o ich drożność. Przed montażem lub demontażem należy wyłączyć wszystkie odbiorniki, aby wykluczyć ryzyko zaiskrzenia. Przy demontażu najpierw powinniśmy odłączyć kabel masy, a przy montażu podłączamy go na końcu. Zasada ta chroni przed niebezpieczeństwem przypadkowego zwarcia, np. przez narzędzia.


NOWO ŚCI

Części silnikowe w Inter Cars SA

W związku z powtarzającymi się pytaniami dotyczącymi konstrukcji panewek Glyco, prezentujemy Państwu poniższy materiał, który pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości. PANEWKI BEZ „ZAMKÓW” W ostatnim czasie pojawiły się na rynku produkowane przez Glyco panewki bez tzw. zamków. Jest to działalność rozwojowa, związana z zaleceniami producentów samochodów. Glyco jest jedną z kilku marek części silnikowych oferowanych przez Federal-Mogul. Ta ponad 100-letnia wytwórnia panewek jest jednym z najczęściej wybieranych zakładów do realizacji dostaw OE (pierwszy montaż) przez najbardziej znanych producentów samochodów na świecie. Zadaniem zamków panewkowych nie jest, jak się powszechnie uważa, zabezpieczenie półpanewki przed obrotem w otworze osadczym. Ich głównym celem jest wskazanie właściwego osadzenia półpanewek przy niesymetrycznym ich wykonaniu, np. gdy w jednej z nich jest wykonany otwór lub kanał olejowy. Gdy mamy do czynienia z półpanewkami symetrycznymi, nie ma znaczenia, którą z nich osadzimy w górnej, a którą w dolnej części gniazda

osadczego. Utrzymywanie właściwego osadzenia takich półpanewek uzyskiwane jest przez lekkie wprasowanie wstępne, tzn. zastosowanie średnicy zewnętrznej półpanewki nieco większej niż średnicy wewnętrznej gniazda osadczego. Przykręcana, górna pokrywa gniazda powoduje niezbędny nacisk na obie półpanewki, tworząc jednocześnie wystarczające naprężenia utrzymujące obie półpanewki w odpowiedniej pozycji. Eliminacja kanałów olejowych w współczesnych panewkach jest coraz częściej spotykana. Związane jest to wprowadzaniem nowych, lepszych materiałów, a także z zmniejszeniem kosztów wytwarzania takich wyrobów. Dla mechanika dokonującego wymiany panewek jedynym zadaniem będzie odpowiednie zamocowanie półpanewki z otworem olejowym w gnieździe osadczym, tak by umożliwić smarowanie układu. „Przypominamy, że działa specjalna komórka, która ma na celu szeroko rozumianą pomoc w zakresie

części silnikowych”. – mówi Zbyszek Dzido, specjalista zajmujący się częściami silnikowymi w Inter Cars SA – „Dział ten służy profesjonalnym doradztwem serwisom mechanicznym i zakładom obróbki silników, a także serwisom sporadycznie dokonującym napraw silnikowych, współpracujących z Inter Cars SA. Zwracamy uwagę na możliwość składania zamówień indywidualnych na poszczególne części silnikowe. Zamówienie takie jest realizowane w trybie ekspresowym w ciągu 3-4 dni.” Kontakt bezpośredni pod nr telefonu kom. 669 970 071 Infolinia: 801 80 20 20 Zbigniew Dzido zbigniew.dzido@intercars.eu Dzwoniąc na numer infolinii 801 80 20 20, mogą Państwo zasięgnąć informacji na temat całej oferty dostępnej w Inter Cars SA, jak również złożyć zamówienie. Źródło: Michał Łyziński, Dyrektor przedstawicielstwa Federal-Mogul.

W trosce o nasze silniki I nie tylko… Piotr Bok

Przypominamy, że w ofercie Inter Cars SA znajduje się Capco MT-10 - preparat stanowiący płynną ochronę części wewnątrz mechanizmów pojazdu. Obecnie dostępny jest w nowej, promocyjnej cenie.

Capco MT-10 odpowiednie jest nie tylko dla silni silników benzynowych i diesel, ale również dla manualnych i automatycznych skrzyń biegów, mostów napędowych czy przekładni kierowniczych. Dzięki swojej strukturze inicjuje reakcje elektrochemiczne przebiegające na metalowych powierzchniach trących, które wywołują wymianę jonów dodatnich i ujemnych. Powoduje to nasycenie jonami dodatnimi powierzchni, które się stykają, co zmniejsza ich tarcie oraz zużycie.

Preparatu Capco MT-10 wystarczy dolać do oleju smarującego. Olej jest wyłącznie nośnikiem, dlatego nie jest istotne, w którym momencie eksploatacyjnym preparat zostanie dolany. Można to zrobić zarówno po wymianie oleju, w trakcie eksploatacji, jak również w niedługo przed jego wymianą. Pełna ochrona następuje po przejechaniu około 100 km, a zabieg należy powtarzać co 20 tysięcy kilometrów. Capco MT-10 jest całkowicie bezpieczny dla zespołów pojazdu, ponieważ nie zawiera cząstek stałych oraz teflonu. Dzięki temu nie zmniejsza przekroju, co zapobiega zatykaniu się kanałów olejowych o niewielkich średnicach.

ZALETY CAPCO MT-10 Główna i najbardziej wymierna korzyść z MT-10 to zmniejszenie zużycia paliwa i oleju. Zwiększa

się żywotność silnika oraz jego moc. Preparat ma również wpływ na cichszą pracę oraz długotrwałą ochronę. Wynika to z faktu, że największe zużycie elementów trących silnika następuje podczas tak zwanego „zimnego rozruchu”. Olej po dłuższym postoju spływa do miski olejowej, dlatego pierwsze obroty silnik wykonuje nienasmarowany. Reakcje elektrochemiczne, które powoduje Capco MT-10, zabezpieczają silnik przed tym zjawiskiem. Preparat zalecany jest zarówno w przypadku samochodów nowych, gdzie pełni funkcję ochronną, jak i używanych, ponieważ niweluje zużycie powierzchni trących i sprawia, że silnik pracuje ciszej. Indeks: MT-10PROMO; Cena promocyjna: 30,75 PLN brutto.

21


N OWOŚ C I

Sportowe tarcze hamulcowe Speedmax Ar tur Schmidt

Speedmax to najwyższej jakości sportowe tarcze hamulcowe wykonywane w małych i dużych seriach, a także na zamówienie. Oprócz doskonałych parametrów fizycznych ich atutem jest niezwykle atrakcyjne wzornictwo, które przyciąga uwagę wszystkich miłośników sportowych tarcz hamulcowych. Tarcze hamulcowe Speedmax to zaawansowana receptura materiału, numeryczna technologia obróbki oraz zaawansowane techniki wykończenia, takie jak nawiercanie i nacinanie. Obok katalogowej oferty seryjnej producent wykonuje także zlecenia na zamówienie. Priorytetem jest równowaga formy i treści, w ślad za efektowną stylizacją idzie wyraźne skrócenie drogi hamowania, efektywniejsze odprowadzenie zanieczyszczeń i gazów, poprawa chłodzenia i wydłużona żywotność. Produkty Speedmax pomagają zrealizować

marzenia kierowców, którzy kochają sportową jazdę samochodem oraz tunerów, dla których obok parametrów technicznych liczy się także niebanalny wygląd. Przy czym jest to realizacja marzeń za niezwykle rozsądną cenę. Oferta Speedmax skierowana jest nie tylko do pasjonatów sportów motorowych uczących się rajdowego rzemiosła, ale również do kierowców preferujących dynamiczną jazdę, dla których bezpieczeństwo jest priorytetem. Również miłośnicy tuningu, poszukujący efektownie wyglądających, a jednocześnie

bezpiecznych i nowoczesnych tarcz hamulcowych, będą bardzo zadowoleni. Speedmax gwarantuje najszerszą linię sportowych tarcz hamulcowych, w tym pojedyncze komplety na specjalne zamówienie. Atrakcyjne wzornictwo tarcz Speedmax to niewątpliwy atut - szczególnie dla tunerów. Trzeba jednak podkreślić, że w przypadku produktów Speedmax forma idealnie równoważy się z treścią. Wszystkie otwory wykonane są w sposób specjalnie przemyślany, tak aby ułatwić optymalne chłodzenie tarcz. Atrakcyjne nacięcia również zostały zaprojektowane nieprzypadkowo. Ich wzory gwarantują skuteczne oczyszczanie klocków z zewnętrznych warstw, które tworzą się podczas pracy (osady, „szklista powierzchnia”). Przykładowy indeks: 5201-01-0706PTUO

Sprzęgiełka

piast

Najnowsza

generacja serii 300v

w Off Road

Nowe oleje legendarnej, sportowej linii produktowej MOTUL, trafiły do sprzedaży w pierwszym kwartale 2012 roku. Dział Badań i Rozwoju firmy MOTUL zaangażował swoje zasoby badawcze w rozwój dotychczasowej formulacji produktów z linii 300V z użyciem bazowych Estrów, które połączył z syntetycznymi olejami oraz pakietem innowacyjnych dodatków. Rezultatem badań są nowe produkty oparte o technologię ESTER Core Technology®. Nowa gama, poszerzona o dwie nowe klasy lepkości: 0W15 - dla czystych osiągów oraz 0W40 – dla optymalizacji mocy i niezawodności, oferuje wybór aż ośmiu produktów. Linia produktowa 300V dopasowana jest do najnowszych osiągnięć technologicznych, stosowanych w sportach motorowych. W efekcie otrzymano olej dający przyrost mocy o ponad 7KM. Przekłada się to na możliwość uzyskiwania lepszych czasów przejazdu. Nowe produkty charakteryzują się bardzo niskim zużyciem oleju, doskonałym zabezpieczeniem silnika oraz zmniejszeniem współczynników tarcia. Opakowania MOTUL 300V zostały oznakowane unikalnym, trójwymiarowym kodem, nadającym każdemu z nich cyfrowy ślad: Bubble Tag™.

22

Piotr Grzyb

Off-Road i jazda w terenie wymagają najprostszych i najodporniejszych rozwiązań. Dotyczy to również sprzęgiełek, które powodują przeniesienie napędu z półosi na piastę koła. Sprzęgiełka pozwalają na odłączenie półosi od koła, co sprawia, że w trakcie jazdy na tylnym napędzie koła nie obracają półosiami i przednim wałem napędowym. Obniża to hałas, spalanie i zużycie elementów napędu. AVM produkuje dwa rodzaje wzmocnionych sprzęgieł piast – manualne i automatyczne. Do jazdy w terenie zaleca się przede wszystkim wersję manualną. Wymagają one ręcznego przełączenia, ale dają pewność ciągłego ich działania w trudnych i zmiennych warunkach. Sprzęgiełka automatyczne zazwyczaj są delikatniejszymi konstrukcjami blokującymi się automatycznie, aby je rozłączyć należy wykonać 3 obroty koła na biegu wstecznym. Powoduje to, że możliwe jest ich „odblokowanie” w trakcie pokonywania przeszkody w terenie,

a tym samym może obniżyć trakcję auta w trudnych sytuacjach. Wybieramy zawsze zestaw dedykowany do swojego auta. Tylko wtedy posiada on wymiary, konstrukcję i wytrzymałość gwarantującą bezproblemowe działanie i montaż. Dostępne na rynku są również sprzęgiełka do modeli pojazdów, które nie miały seryjnie zamontowanego tego typu wyposażenia. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę wymiary felg samochodu, żeby nie okazało się, że nie zmieszczą się one w otworze centralnym. Sprzęgiełka piast AVM nie wymagają obsługi okresowej ani smarowania. Przełączamy je poprzez przekręcenie odpowiedniego pokrętła na deklu zewnętrznym z pozycję„ 4x2” na „4x4”, aby zablokować piastę z półosią. Przykładowy Indeks: AVM 457


NOWO ŚCI

Wyciągarki

wskazówki praktyczne Piotr Grzyb

Wciągarka w samochodach typu Off-Road jest urządzeniem niezbędnym. Dlatego warto wiedzieć, jak wybrać i zamontować tą właściwą. DOBÓR ODPOWIEDNIEJ WYCIąGARKI OFF ROAD Istnieje prosta i sprawdzona metoda samodzielnego doboru wyciągarki do samochodu. Z dowodu rejestracyjnego naszego auta odczytujemy dopuszczalną masę całkowitą i mnożymy przez 1,5. Tym sposobem otrzymamy optymalną wartość (w kilogramach) siły wyciągarki. Nie polecamy stosowania mniejszych wyciągarek. Wyciągarka często okazuje się potrzebna, gdy nasze auto jest załadowane, a dodatkowo na dobre ugrzęzło w błocie. Podstawowe parametry wyciągarki podane są dla uciągu na terenie płaskim, a każde wzniesienie czy nierówność powodują dodatkowe opory. Zalecamy natomiast stosowanie zbloczy, które prawie dwukrotnie zwiększają moc naszej wyciągarki.

MONTAŻ WYCIąGARKI Wyciągarkę montujemy jedynie w miejscu do tego przeznaczonym. Jeżeli nasz samochód nie

był fabrycznie przygotowany do montażu wyciągarki, należy poświęcić sporo uwagi i staranności w celu przygotowania odpowiedniego miejsca. Jeszcze przed zakupem wyciągarki należy się zapoznać z wytycznym producenta dotyczącymi mocy i sposobu montażu wyciągarki. Montując wyciągarkę na zderzaku, pamiętajmy o tym, że musi on być do tego przystosowany. Możemy zastosować również płyty montażowe oferowane przez wielu producentów lub przygotować miejsce samodzielnie. Pamiętajmy, że nieodpowiednie zamontowanie wyciągarki może mieć groźne skutki. Z jednej strony wyciągarka zamontowana w nieodpowiedni miejscu może podczas pracy uszkodzić samochód. Z drugiej strony w skrajnych przypadkach może mieć negatywny wpływ na elementy samochodu związane z bezpieczeństwem, np. poduszki powietrzne. Instalację elektryczną podłączamy zawsze zgodnie ze schematem zawartym w instrukcji obsługi. W zależności od wycią-

garki pobór prądu może sięgać nawet 400 A. Wyciągarkę podłączamy więc bezpośrednio do akumulatora za pomocą przewodów o odpowiedniej grubości. Należy zastosować wyłącznik wysokoprądowy, tzw. hebel. Niepracująca wyciągarka powinna być fizycznie odłączona od instalacji elektrycznej. Wyciągarki i akcesoria firmy DRAGON WINCH są dostępne w Inter Cars SA.

Safari snorkel Inter Cars SA jest wyłącznym przedstawicielem najbardziej znanego na świecie producenta układów dolotowych, zwanych snorkelami. Popularne „kominki” zapewniają całkowitą ochronę silnika przed zassaniem wody do układu dolotowego silnika, a tym samym przed jego uszkodzeniem. Snorkele pozwalają też w znacznym stopniu ograniczyć ilość pyłów i piachu, jaki zasysa układ dolotowy przy podróżowaniu w kolumnie aut. Montaż dedykowanego pre-cleanera w postaci filtra cyklonowego – gwarantuje niemal 100% odseparowanie pyłów, zanim trafią one do właściwego filtra powietrza. Dzięki snorkelom, przejazdy przez cieki wodne przestały być problemem, a sam układ dolotowy umożliwia dopływ największej możliwej ilości powietrza, nie ograniczając tym samym mocy silnika. Produkty SAFARI SNORKEL to gwarancja najwyższej jakości dzięki opatentowanym materiałom oraz dokładności wykonania. Zaufaj tylko oryginalnym produktom SAFARI SNORKEL z Inter Cars SA.

23


N OWOŚ C I

Skup rdzeni Regeneracja układów online paliwowych typu Common Rail Na stronie www.skuprdzeni.pl został uruchomiony nowatorski projekt odkupu używanych części samochodowych (rdzeni) spełniających kryteria ich przyjęcia przez firmę LAUBER. Witryna jest zbudowana na zasadzie sklepu internetowego, w którym każdy może złożyć zlecenie sprzedaży rdzenia, które ma w posiadaniu, przeglądając aktualne zapotrzebowanie LAUBER oraz proponowane ceny. Składający zlecenie jest sprzedawcą rdzeni, a LAUBER klientem. Istnieje kilka sposobów wyszukiwania: wg drzewa kategorii, po numerze OE lub numerze producenta LAUBER. Wszystkie transakcje rozliczane są na podstawie wystawianej faktury VAT lub umowy cywilnoprawnej. Aktualnie LAUBER odkupuje rdzenie w następujących grupach towarowych: przekładnie kierownicze ze wspomaganiem, pompy wspomagania układu kierowniczego, zaciski hamulcowe, półosie napędowe, alternatory i rozruszniki.

LAUBER uruchomił nową linię regeneracji wtrysków i pomp wtryskowych typu Common Rail. Zgodnie z planem inwestycyjnym zakupione zostały najnowsze urządzenia testujące firmy Bosch oraz narzędzia umożliwiające profesjonalną regenerację wraz z najbardziej zaawansowanym stopniem trzecim. Zgodnie z procedurami zapewnienia jakości, całość procesu regeneracji odbywa się w warunkach laboratoryjnych, w specjalnie zaprojektowanych do tego celu pomieszczeniach. LAUBER, wraz z uruchomieniem nowej linii regeneracji wtrysków, rozpoczął świadczenie usługi naprawy tychże części na rdzeniach powierzonych przez klientów indywidualnych oraz warsztaty samochodowe. Usługa trwa do 72 godzin roboczych i objęta jest 12-miesięcz12-miesięcz ną gwarancją. Nowa linia regeneracji obejobej muje pompy wtryskowe i wtryski CR firmy BOSCH.

W sprawie wyceny usługi prosimy o kontakt pod nr telefonów: (59) 848 11 36 lub 661 603 688 email: j.kolnierzak@lauber.pl albo wypełniając formularz kontaktowy na stronie www.lauber.pl

4GAS II – PLUS – SAS 4GAS II PLUS-SAS (posiada wszystkie funkcje systemu 4GAS II MINI –SAS) • Aluminiowa obudowa wodoszczelna o wymiarach 135 x 109 (mm) dla wersji 4,6 i 8cyl z hermetycznym złączem AMP. • Możliwość podłączenia i czytania wartości dwóch sond lambda. • Funkcja „ obsługa wtrysku ciągłego benzyny “ dla aut ze zjawiskiem ciągłego otwarcia wtryskiwaczy przy dużym obciążeniu. • Osobny przewód wiązki sterownika do rozcięcia obwodu pompy benzynowej po przełączeniu na gaz. • Funkcja „wyjścia z cut-off na benzynie” obsługująca zmiany ciśnienia gazu przy nagłym wciśnięciu lub zdjęciu nogi z pedału przyspieszenia

24

Nowe sterowniki

LPG 4gas II

Ciąg dalszy

Artur Schmidt

W poprzednim wydaniu Wiadomości IC mogli Państwo przeczytać opis podstawowej wersji sterowników 4GAS II. W tym numerze zapraszamy do zapoznania się z dwoma kolejnymi modelami.

4GASII – OBD/CAN – SAS Mikroprocesorowy sterownik gazu przeznaczony do samochodów posiadających nowoczesne układy zasilania paliwem OBD2 z możliwością komunikacji przez magistralę cyfrową CAN, co daje możliwość diagnostyki OBD komputera benzynowego z poziomu oprogramowania sterownika gazowego. • 4GASII OBD/CAN posiada wszystkie funkcjonalności systemu 4GASII PLUS. • Aluminiowa obudowa wodoszczelna o wymiarach 135 x 109 (mm) dla wersji 4,6 i 8cyl z hermetycznym złączem AMP. • Wbudowany emulator 100 Ohm i 75 Ohm z możliwością zmiany oprogramowania. • Wbudowany rejestrator parametrów, uruchamianie przez wciśnięcie i przytrzymanie przycisku konsolki podczas jazdy, umożliwia zapis wszystkich parametrów pracy sterownika w jego pamięci (czas nagrywania do 27 minut) bardzo pomocny w diagnozie usterki, wówczas, kiedy pojazd znajduje się poza warsztatem. • Monitorowanie i wprowadzanie poprawek czasów wtrysku gazu według nastaw korektorów czasu wtrysków benzyny oddzielnie dla każdego z rzędu cylindrów oraz kasowanie błędów OBD.


NOWO ŚCI

Przemysław Baran

Więcej możliwości

Oferta firmy NKE jest bardzo szeroka i zawiera m. in. łożyska kulkowe zwykłe, stożkowe, walcowe, łożyska do zastosowań specjalnych oraz wiele innych. NKE Austria GmbH to uznany producent wyso- strukcyjne łożysk dla przekładni przemysłowych. kiej jakości łożysk, mający swoją centralę w Steyr Poza łożyskami walcowymi, typowe łożyska dla w Austrii. Spółka, która zatrudnia około 200 osób, przekładni napędowych to łożyska baryłkowe została założona w roku 1996 przez grupę star- i stożkowe, jak również kulkowe skośne i zwykłe. szych rangą pracowników dawnej spółki Steyr Mogą być również dostarczane łożyska specjalWälzlager. NKE oferuje zarówno łożyska standar- ne, wykonane zgodnie z wymaganiami klienta. dowe, jak i łożyska specjalne do wszystkich zasto- Łożyska firmy NKE do przekładni napędowych sowań przemysłowych. Zakład posiada certyfikaty stosowane są w urządzeniach kopalnianych, systezgodności z ISO 9001:2008, ISO  14001:2004 oraz machtransportowych,wmaszynachbudowlanych z OHSAS 18001. Szeroki zakres oferowanych łożysk i innym ciężkim sprzęcie, w hutnictwie żelaza dostępny jest ze składów magazynowych lub pro- i stali, w elektrowniach wiatrowych, w ogólnej dukowany jest na zamówienie przy gwarantowa- budowie maszyn. nych krótkich terminach realizacji. Oferta obejmuje Łożyska toczne firmy NKE do przekładni również produkty i rozwiąprzemysłowych. Uniwersalne rozwiązania zania specjalnie dopasowane do indywidualnych dla wymagających zastosowań. potrzeb klienta. Poza konstruowaniem poszczególnych produktów i opracowywaniem propozycji Łożyska toczne używane w przekładniach przekompletnych łożyskowań, NKE zapewnia również mysłowych muszą być odporne na ciężkie warunpełen zakres usług technicznych, doradczych, do- ki pracy. Firma NKE dostarcza szeroki zakres rozkumentacyjnych i szkoleniowych. Produkty NKE są wiązań konstrukcyjnych łożysk, dostosowanych rozprowadzane poprzez 15 biur sprzedaży i po- do różnych warunków pracy i wymagań, jakie nad 240 partnerów handlowych znajdujących się występują w zastosowaniach przemysłowych. Specjalnością austriackiego producenta są łożyska w ponad 60 krajach. Producent łożysk NKE Austria GmbH na zeszło- walcowe jednorzędowe, możliwości zastosowań rocznych targach Motion, Drive and Automation tych łożysk są prawie nieograniczone. NKE w swow Hanowerze przedstawił rozwiązania kon- jej ofercie posiada ponad 3 000 różnych odmian konstrukcyjnych i wersji łożysk walcowych, odpowiednich do dużych obciążeń promieniowych i różnych prędkości obrotowych – od średnich do wysokich. Łożyska wykonywane są z najczystszej stali łożyskowej, mają wyjątkową żywotność, gdyż wysoka jakość powierzchni bieżni łożysk pozwala na utrzymywanie niskiej temperatury roboczej i zmniejszenie zużycia. Pierścienie, wewnętrzny i zewnętrzny, tych łożysk walcowych mogą być osadzane oddzielnie, co upraszcza montaż.

Poza łożyskami walcowymi standardowa oferta łożysk NKE do przekładni przemysłowych obejmuje łożyska baryłkowe i stożkowe, jak również kulkowe zwykłe i skośne. Łożyska specjalne do przekładni napędowych są opracowywane i wykonywane w ścisłej współpracy z ich użytkownikami. Firma NKE zapewnia producentom przekładni wszechstronną fachową obsługę, która obejmuje konsultacje, wsparcie projektowe i analizy oraz szkolenia. Wszystkie łożyska NKE podlegają rygorystycznym procedurom jakościowym i są badane przy użyciu najnowocześniejszych metod oraz przyrządów. Łożyska NKE mogą Państwo nabyć w filiach przemysłowych Inter Cars SA. www.przemysl.intercars.com.pl

25


N OWOŚ C I

Trzy nagrody dla

WWW.SKLEP.INTERMOTORS.PL WWW.SKLEP.INTERMOTORS.PL

Dział Motocykli na IV Ogólnopolskiej Wystawie Motocykli i Skuterów w Warszawie

26

Stoisko prezentujące tegoroczną ofertę motocykli Ducati zdobyło wszystkie nagrody w plebiscycie targowym organizowanym przez opiniotwórczy portal motocyklowy www.scigacz.pl! W plebiscycie głosowali zwiedzający, a kategoriami, w których Ducati zdobyło pierwsze miejsca, były: najładniejsze stoisko, najładniejszy motocykl i najładniejsza hostessa. Na sąsiednim stoisku prezentowaliśmy tegoroczne modele motocykli Triumph, a jedną z największych atrakcji był Triumph Rocket Custom zbudowany z okazji 110-lecia marki Triumph. Podczas wystawy odbyła się jego pierwsza oficjalna prezentacja. Motocykl powstał na bazie modelu Rocket III oraz z wykorzystaniem podzespołów znajdujących się ofercie Inter Motors. Motocykl posiada wtrysk podtlenku azotu, co pozwala mu osiągać moc w granicach 200KM i 250Nm. Łączna powierzchnia, na której pokazany został Dział Motocykli Inter Cars SA, podzielona na poszczególne strefy stanowiła największą ekspozycję prezentowaną przez jedną firmę i wyniosła łącznie blisko 700 m kw. Poza stylowo eksponowanymi stoiskami Triumph i Ducati, na osobnej powierzchni prezentowaliśmy ofertę części zamiennych

Ducati! i eksploatacyjnych wraz ze specjalistycznymi narzędziami i urządzeniami warsztatowymi, które prezentował Dział Wyposażenia Warsztatów Inter Cars SA. Na blisko 300-metrowym stoisku promowaliśmy ofertę Outlet Inter Motors. Na miejscu odbywała się sprzedaż okazyjna, a liczba klientów, która skorzystała z tej oferty znacznie przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Podczas targów, przy współpracy z Castrol, przeprowadziliśmy konkurs na najciekawsze hasło reklamowe dla produktów motocyklowych Castrol. Główną nagrodą, którą wręczyliśmy podczas targów, był motocykl Inca FX5. Najciekawsze hasło złożył pan Mariusz z Warszawy. Gratulujemy zwycięzcy!

Odsłonięcie rocznicowego custom na bazie Triumph Rocket III.

Najładniejsze stoisko, najładniejszy motocykli i najładniejsza hostessa na stoisku Ducati.

Wręczenie głównej nagrody w konkursie Castrol.

SKLEP INTERNETOWY INTER MOTORS Największy motocyklowy sklep internetowy w polskiej sieci. Na stronach sklepowych znajdziemy cały asortyment Inter Motors, czyli części zamienne do motocykli, akcesoria i materiały eksploatacyjne, opony i wszystko to, co potrzebne jest warsztatom przy obsłudze motocykli. Wyjątkowa oferta oraz codziennie aktualizowane stany to atuty, które doceniają motocykliści. Intuicyjność obsługi z poziomu użytkownika, sprawna logistyka, możliwość odbioru własnego w wybranym sklepie Inter Motors oraz różne sposoby płatności ułatwiają zakupy.

Nowy salon Ducati W PEŁNYM PRESTIŻU Ducati Toruń to najnowsze przedsięwzięcie w sieci dilerskiej Ducati w Polsce. Nowy salon został stworzony przez toruńskiego dilera Mercedes-Benz i AMG, firmę Auto Frelik. Pomysł zrodził się z globalnej współpracy marketingowej Ducati i AMG. Sportowe emocje towarzyszące obu markom miały istotny wpływ na rozszerzenie działalności firmy. Salon i serwis są już otwarte i prowadzą sprzedaż oraz obsługę serwisową. W najbliższym czasie właściciele planują oficjalne otwarcie. Adres salonu: Toruń, ul. Szosa Chełmińska 214, tel. (56) 654 70 09 www.ducatipolska, www.ducatitorun.pl

Zdjęcia: Tomasz Rodziewicz

To m a s z B o r e k


VARTA TO ENERGIA DLA TWOJEJ PASJI. Akumulator VARTA Funstart dostarcza energii, na której możesz polegać w każdej sytuacji. Niezależnie od tego czy będzie to relaksująca jazda na motorze, wypad na pustynię na quadzie, jazda na skuterze po mieście, karkołomne akrobacje na skuterze wodnym czy przygoda w głębokim śniegu na skuterze śnieżnym: VARTA Funstart oferuje jakość i wydajność, które Cię nie zawiodą. Wysoka moc rozruchowa Minimalne samorozładowanie Ekstremalnie wydłużona żywotność

TERAZ TO JESZCZE WIĘCEJ UKRYTEJ MOCY.

Thanks goes to Triumph Motorcycles Ltd., www.triumphmotorcycles.com

www.varta-automotive.com


T E M AT N U M E RU

Systemy Termiczne

dobre wyposażenie dla przyszłych korzyści W wiosennym wydaniu zaprezentowaliśmy Państwu poszczególne elementy układu klimatyzacji oraz przegląd systemu na przykładzie marek BMW oraz Audi. Tym razem pochylimy się nad popularną w Polsce marką - Mercedes klasy C. REGULACJA DMUCHAWY WNĘTRZA POJAZDU W tym miejscu zaprezentujemy – w oparciu o C240 (W203) – automatykę klimatyzacji komfortowej wraz z jej cechami charakterystycznymi, jak również błędy, które mogą wystąpić w jej funkcjonowaniu. Ponadto omówimy różne systemy magistrali. Automatyka klimatyzacji komfortowej (K-KLA) posiada elektronicznie regulowany system wentylacji, ogrzewania i chłodzenia i może być opcjonalnie wyposażana w dmuchawę tylną umieszczaną pod środkowym oparciem. Poprzez przyciski dmuchawy (tryb ręczny) podawane jest do regulatora dmuchawy napięcie sterowania – poprzez jednostkę kontroli i sterowania oraz system magistrali instalacji Stopień dmuchawy (wyświetlane segmenty na wyświetlaczu)

klimatyzacyjnej. Wówczas, według doprowadzonego napięcia sterowania, regulowane jest napięcie pracy dmuchawy wnętrza pojazdu. Osiąga się przez to obroty między 0% i 100%. Napięcie sterowania można odczytać na podstawie wyświetlanych segmentów na wyświetlaczu (Tabela). W trybie automatyki regulacja odbywa się zależnie od zmierzonej temperatury wnętrza oraz wstępnie ustawionej temperatury żądanej. W przypadku regulatora możliwego do zdiagnozowania można wywołać – za pomocą testera – następujące parametry: • Napięcie • Prąd • Temperatura • Status błędu

Napięcie sterowania na regulatorze

0

0%

1

16 %

2

20 %

3

30 %

4

46 %

5

64 %

6

80 %

7

100 %

MAGISTRALA DANYCH CAN W tym pojeździe stosowane są różne systemy magistrali danych CAN. W komorze silnika stosuje się magistralę CAN-C o szybkości przesyłania danych 125kbit/s. łączy ona w sieć sterowniki mechanizmu jazdy i napędu (tzn. przekładnie i silnik). Wewnątrz pojazdu stosowana jest magistrala CAN-B o niższej szybkości przesyłania danych, a mianowicie 83kbit/s. Zapewnia ona połączenie miedzy systemami oświetlenia i komfortu (podnoszenie szyb, centralna blokada itd.). Dalej jest też „Magistrala Danych Cyfrowych” (D2B), która łączy w sieć – poprzez światłowód optyczny – systemy nawigacji, audio i TV. Wymiana różnych systemów magistrali odbywa się poprzez tzw. „bramy sieciowe”, sterowniki, które są połączone z różnymi systemami magistral i tworzą komunikację między nimi. Przykładowo jednostka sterująca „elektroniczny zamek zapłonowy” łączy CAN-B z CAN-C. Określana jest ona także jako „Sterownik master”. Jeśli żądamy działania przy „śpiącej” CAN wnętrza pojazdu (zapłon wyłączony), „sterownik master” otrzymuje tylko wiadomość CAN. Wiadomości CAN przesyłane przez magistralę danych mają różne priorytety. Wymiana danych, np. układu zapłonowego i wtryskowego, ma wysoki priorytet, przesyłanie temperatury zewnętrznej – niski. Priorytet, z jakim jakaś wiadomość CAN jest przesyłana, jest zadawany

ZAJRZYJ DO KATALOGU!

Zapraszamy do zapoznania się z treścią nowej edycji informatora „Klimatyzacja w ofercie Inter Cars 2012”, który stanowi dodatek do tego numeru Wiadomości.

Zawarte są w nim informacje na temat typowania wszystkich niezbędnych do napraw części i podzespołów klimatyzacji samochodowej oraz pełna oferta wyposażenia warsztatu, tzn. narzędzia, urządzenia oraz oleje i chemia warsztatowa. Tegoroczne wydanie przedstawia pełną ofertę do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Oferta jest zróżnicowana, prezentuje części zamienne, podzespoły, narzędzia i urządzenia zarówno oryginalnej jakości od producentów obecnych na tzw. “pierwszym montażu” jak i alternatywne od renomowanych producentów zamienników sprawdzonej jakości, tak aby zaspokoić potrzeby każdego portfela. Dodatek handlowy jest bezpłatny, dostępny we wszystkich filiach Inter Cars SA.

28


TEMAT NUMERU

Rys. 1 (Źródło: HM)

przez „identyfikator” (adres) danej wiadomości. Jeśli więcej sterowników próbuje równocześnie wysłać jakąś wiadomość, wówczas kolejność jest ustalana przez dany „identyfikator”. Nadawcy o niskich priorytetach otrzymują chwilowo zakaz wysyłania. Te sterowniki spróbują wysłać swoją wiadomość ponownie w późniejszym czasie. Odbiorcy wiadomości CAN przeprowadzają „kontrolę akceptacji”, gdzie ustalane jest, w jakim stopniu ta wiadomość jest na ich liście tych, które należy odebrać. Dopiero wtedy następuje „reakcja”. Przebieg wymiany danych sterowników zdaje się być skomplikowany i powolny, w przypadku „cyfrowej magistrali danych” odbywa się jednak z szybkością światła.

SZCZEGÓLNE WŁAŚCIWOŚCI SYSTEMU KLIMATYZACJI KOMFORTOWEJ Poczwórny czujnik słoneczny, taki jak przykładowo na rys. 1, znajduje się nie na tablicy przyrządów, jak w większości pojazdów, lecz na kratce maski silnika. Czujnik wielofunkcyjny, zabudowany w pobliżu dmuchawy zasysania powietrza do wnętrza pojazdu (rys. 2), bada temperaturę otoczenia, wilgotność powietrza oraz stężenie substancji szkodliwych (NOx i CO). Za pomocą czujnika odbywa się m.in. regulacja sprężarki oraz automatyczne włączanie powietrza obiegowego. Gdy tylko mierzone stężenie substancji szkodliwych przekroczy ustaloną procentową wartość progową, wówczas automatycznie, poprzez jednostkę sterowania i obsługi, przełącza się na 100% powietrza obiegowego. Automatyczne przełączanie przez czujnik następuje tylko wtedy, gdy temperatura zewnętrzna przekracza +7°C, klimatyzacja jest włączona i zapalony jest przycisk filtra z węglem aktywnym na wyświetlaczu

Rys. 2 (Źródło: Mercedes Benz)

jednostki obsługi. W razie temperatur zewnętrznych powyżej +20°C ilość powietrza obiegowego jest zmieniana automatycznie w normalnych warunkach pracy od 0% do 100%, aby szybciej chłodzić wnętrze lub zminimalizować zapotrzebowanie mocy chłodzenia. Automatyczne, 100-procentowe przełączenie na powietrze obiegowe jest zmniejszane po ok. 30 minutach na 90%, aby pasażerowie mieli stale wystarczająco dużo świeżego powietrza. Dzięki pomiarowi wilgotności powietrza jego osuszanie jest zmniejszane w przypadku małej zawartości wilgoci, co przyczynia się do przyjemnego klimatu wewnątrz pojazdu. Poza tym powietrze nie jest już automatycznie ochładzane w parowniku na +3°C i potem ponownie ogrzewane do wartości żądanej (praca z ogrzewaniem wtórnym). Dzieje się tak tylko w razie bardzo wysokiej wilgotności powie-

Rys. 3

trza, aby chronić szyby przed zaparowaniem. W celu usunięcia zaparowania szyb całkowicie otwiera się przepustnice w obrębie nóg, na ok. 30 sekund po włączeniu zapłonu. Po wyłączeniu zapłonu przepustnica powietrza obiegowego i świeżego przechodzi automatycznie w pozycję 50% obiegowego i 50% świeżego. Zmniejsza się przez to siły zamykania drzwi. Czujnik temperatury parownika jest ukryty trudno dostępnym miejscu powyżej przestrzeni wokół nóg kierowcy (rys. 3). Aby do niego dotrzeć, należy zdjąć dolną wykładzinę wokół nóg. Podczas demontażu i montażu zaleca się używanie lusterka i latarki. Czujnik 2 wnętrza pojazdu: Do czerwca 2002 montowany był czujnik 2 temperatury wnętrza, znajdujący się w jednostce oświetlenia w suficie (rys. 4).

Rys. 4

2012 29


T E M AT N U M E RU

Sieć regulacji temperatury

MOŻLIWE BŁĘDY W SYSTEMIE KLIMATYZACJI KOMFORTOWEJ I ŚRODKI ZARADCZE:

2. Objaw: jednostka obsługi nie działa lub sterowanie przepustnicami jest wadliwe.

Rys. 5 (Źródło: Volkswagen)

Możliwa przyczyna: silniki nastawcze poza zakresem regulacji środek zaradczy: poprzez jednostkę obsługi ustawić pozycję podstawową silników nastawczych w następujący sposób: • Włącz zapłon • Naciśnij jednocześnie klawisz „rozmrażanie” i „obieg powietrza” (rys. 5) przez 5 sekund • Odczekaj aż wskaźniki przestaną migać (ok. 30 sekund) Jeżeli miganie nie zanikło, oznacza to konieczność naprawy • Wyłącz zapłon • Wyjmij kluczyk ze stacyjki na co najmniej 30 sekund

1. Objaw: sprężarka i ogrzewanie często wyłączają się i włączają Możliwa przyczyna: wadliwa kalibracja czujnika wielofunkcyjnego Środek zaradczy: wymienić czujnik

30

4. Objaw: (pojazdy do roku budowy czerwiec 2001) kod błędu „Usterka komunikacji CAN ze sterownikiem klimatyzacji” w różnych systemach. Możliwa przyczyna: sterownik klimatyzacji zbyt wolno wysyła wiadomości CAN. Środek zaradczy: jeśli nie ma wadliwych funkcji/reklamacji, zignorować kod błędu. 5. Objaw: klimatyzacja nie działa Możliwa przyczyna: wadliwy czujnik ciśnieniowy temperatury lub instalacja klimatyzacyjna nie została zakodowana w elektronicznym włączniku zapłonu.

3. Objaw: niedostateczna moc grzania Środek zaradczy: przez przekodowanie sterownika można zwiększyć temperaturę nawet o 3°C. Zwracać uwagę na to, by strumień powietrza nie padał na czujnik temperatury wnętrza II.

Środek zaradczy: wymienić czujnik ciśnieniowy temperatury lub na nowo zakodować włącznik zapłonu.


WA R SZTAT

Urządzenia nowej generacji

do pomiaru geometrii zawieszeń Paweł Jagodziński

Amerykańska marka John Bean, należąca do koncernu Snap-on, wprowadziła na polski rynek urządzenia nowej generacji do pomiaru geometrii zawieszeń w technologii 3D Visualiner X-Cel. John Bean, marka założona w 1904 r., jest wiodącym producentem urządzeń do pomiaru geometrii, wyważarek i montażownic. Najbogatsze doświadczenie firma posiada w unikalnych rozwiązaniach do pomiaru geometrii, z których wiele zostało opatentowanych. John Bean jako pierwszy wprowadził na rynek urządzenie Visualiner V3D – pierwsze na świecie urządzenia do pomiarów geometrii zawieszeń w technologii 3D. W 2008 r. wprowadzono rozwiązanie Prism, które łączy w sobie technologie 3D i klasyczne rozwiązania CCD. Od 1996 r. John Bean należy do koncernu Snap-on, światowego lidera w produkcji urządzeń dla warsztatów samochodowych.

CZYM RÓŻNI SIĘ OBECNA WERSJA OD POPRZEDNIEJ? Visualiner 3D Lift X-Cel (fot. 1) w odróżnieniu od poprzedniej wersji urządzenia, wykorzystują nowe kamery o dużej rozdzielczości UHR (Ultra High Resolution) oraz nowe oprogramowanie w wersji Pro 42. Zastosowanie nowych kamer pozwoliło na zmianę kształtu i wymiarów refleksyjnych głowic pomiarowych, które zakładane są na koła pojazdu przed wykonaniem pomiaru. Nowe głowice (fot. 2) są podzielone na dwie części, mają mniejsze wymiary i są lżejsze o ponad 1,8 kg

fot. 2 Nowe głowice pomiarowe.

od poprzednio stosowanych. Dzięki temu zajmują mniej miejsca i są łatwiejsze w użyciu, umożliwiają wykonanie pomiaru na mniejszych stanowiskach, co w przypadku wielu serwisów jest bardzo ważne – pozwala zaoszczędzić miejsce, a nawet decyduje o tym, czy w danym serwisie w ogóle można wykonywać usługę pomiaru i regulacji geometrii. Kamery posiadają wbudowany system VODI (Vehicle Orientation Directional Indicator, (fot. 3), który ułatwia pozycjonowanie pojazdu w trakcie wykonywania pomiarów za pomocą inforfot. 3 System Vodi.

macji pokazywanych na wyświetlaczach umieszczonych wokół kamer. Sam pomiar jest szybki i prosty, wykonywany jest przez przetoczenie pojazdu na krótkim odcinku po ok. 10-15 cm w przód i w tył. Urządzenie wyznacza wirtualną płaszczyznę osi obrotu kół, dzięki czemu nie wymaga procedury kompensacji bicia obręczy i uniezależnia wynik pomiaru od błędów związanych z niewypoziomowaniem powierzchni, na której stoi samochód.

NOWE OPROGRAMOWANIE PRO 42 PRO 42 pracuje w systemie Windows, posiada nową grafikę, jest łatwe i proste w użyciu, obsługuje się je intuicyjnie. Dodatkową zaletę oprogramowania stanowi fakt, że jest ono w języku polskim. Po uruchomieniu kreator pomiarowy prowadzi operatora krok po kroku przez procedurę pomiarową i procedury regulacji. Własna baza danych producenta zawiera pojazdy z całego świata od 1980 r., czyli ponad 100 000 specyfikacji. Pomiary w czasie rzeczywistym (live) pozwalają na wykonywanie regulacji i obserwacji wartości mierzonych na żywo bez konieczności ciągłego powtarzania pomiarów. Menu pomiarowe pozwala na pomiary średnic wszystkich kół, wymiarów pojazdu (rozstawu osi strony lewej i prawej samochodu, rozstawu kół przednich i tylnych oraz przekątnych pojazdu), wysokości zawieszenia, zbieżności, zbieżności przy kołach skręconych, wykonania krzywej zbieżności, pochylenia kół, toru jazdy, kąta wyprzedzenia zwrotnicy, kąta pochylenia zwrotnicy, symetrii układu kierowniczego z jego diagnostyką (Pro Ackermann). W zależności od wersji urządzenia dostępne są również procedury pomiarowe OEM, czyli takie, jakie są wymagane przez danego producenta pojazdu. W menu regulacji użytkownik jest wspomagany przez oprogramowanie poprzez zastosowanie takich funkcji, jak: • regulacja pochylenia koła, kąta zawartego i zbieżności przy podniesionym pojeździe, • system EZ Toe pozwala na regulację zbieżności przy skręconych kołach, dzięki czemu uzyskuje się lepszy dostęp do elementów regulacyjnych zawieszenia,

fot. 4 System animacji 3D.

fot. 1 Visualiner 3D X-Cel Lift.

• system EA Access pozwala na pomiary przy kołach zdjętych, • regulacja zawieszenia z wahaczem niesymetrycznym, pozwala na regulacje obu kątów charakterystycznych w tym samym czasie z obserwacją na żywo, • regulacja zawieszenia obu kół z drążkiem poprzecznym, • regulacja zawieszenia z jednym drążkiem, • regulacja zawieszenia z kołyską, • automatyczne wyliczenie grubości podkładek i śrub regulacyjnych, • system animacji 3D (fot. 4) zawierający schemat przeprowadzania procesu regulacji w danym pojeździe z instrukcją wykonania regulacji, wymaganymi częściami oraz wymaganymi narzędziami. Oprogramowanie zawiera również funkcję EZ Link, która informuje użytkownika o konieczności wykonania kalibracji czujnika kata skrętu w pojeździe po wykonaniu czynności pomiarowo-regulacyjnych. W modelu Visualiner X-Cel 3D2 są dostępne również funkcje związane z obsługą nowoczesnych pojazdów wyposażonych w takie systemy jak aktywne wspomaganie kierownicy, tempomat adaptacyjny, asystent toru jazdy, asystent jazdy nocą. W tych systemach jest wymagana kalibracja kamer i tę procedurę wykonuje się właśnie z wykorzystaniem urządzeń 3D. Urządzenie John Bean Visualiner 3D nie wymaga okresowych przeglądów i kalibracji, co skutkuje wymiernymi oszczędnościami finansowym w trakcie eksploatacji w porównaniu do urządzeń konkurencyjnych. Szybkość pomiaru, prostota jego wykonania i wsparcie techniczne ze strony oprogramowania w czynnościach pomiarowo-regulacyjnych zwiększają efektywność warsztatu i przyczyniają się do podniesienia zysku. Urządzenia dostępne są w różnych wersjach konfiguracyjnych, w zależności od stanowiska, na którym będą pracować. W wersji Lift (na podnośnik) kamery są ruchome i ich wysokość może być sterowana pilotem. Słup środkowy nie musi być zamocowany na stałe do podłoża, możliwe jest wykonanie wersji mobilnej ze słupem przemieszczanym na wózku. Ponadto dostępne są wersje na kanał z jednym słupem, wysokim bądź niskim (center tall/short), podwójnymi słupami wysokimi lub niskimi (dual tall/short).

31


WAR S Z TAT

Prezentacja,

szkolenie, wyposażenie

P a w e ł St a s i a k

W Centrum Logistycznym Inter Cars w Kajetanach powstało jedyne w swoim rodzaju Centrum Szkoleniowo-Prezentacyjne, w postaci demonstracyjnego warsztatu zwanego Showroom. Centrum można podzielić na dwa moduły. Pierwszy z nich prezentuje tematykę związaną z klimatyzacją, diagnostyką i geometrią, a drugi - tematy dotyczące pojazdów z silnikami Diesla (Dieselroom). „Dział Wyposażenia Warsztatów firmy Inter Cars wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, stworzył warsztat demonstracyjny, będący ważną częścią Centrum Prezentacyjno-Szkoleniowego w Kajetanach. Celem projektu jest prezentowanie najnowszych urządzeń oraz przekazywanie wiedzy technicznej podczas szkoleń i prezentacji dedykowanych zarówno dla klientów, jak i przedstawicieli handlowych Inter Cars SA. Zapraszać będziemy wszystkie osoby, które chciałyby poznać w praktyce obsługę i możliwości oferowanych urządzeń i narzędzi” – mówi Krzysztof Marciniak, Kierownik Działu Wyposażenia Warsztatów. Showroom wyposażony jest obecnie w najnowsze urządzenia John Bean do pomiaru geometrii, wykorzystujące technologię pełnego 3D, modele: V3D2X-CEL Lift, V3D1 Lite Lift. Za stanowisko pomiarowe służy 4-kolumnowy podnośnik diagnostyczny HYMAX II 4000 A marki ATT NUSSBAUM.

Sprężarka śrubowa marki Evert wraz z kompletną instalacją pneumatyczną.

32

Sala szkoleniowo-prezentacyjna w Kajetanach

URZąDZENIA PREZENTOWANE W WARSZTACIE - innowacyjne urządzenia do układów klimatyzacji firmy TEXA (seria 7xx), które obsługuje czynnik chłodniczy R134a i R1234yf, - w pełni automatyczną wyważarkę B9855-P oraz montażownicę z dodatkowym ramieniemT4500-24 BS PLUS marki John Bean, - profesjonalną instalację sprężonego powietrza wykonaną przez firmę AIRPRESS, która jest zasilana kompresorem śrubowym EVERT5,5/200,

- oświetlenie wykonane zgodnie z obowiązującymi normami firmy LENA LIGHTING, - bębnowy wyciąg spalin marki NORFI, - klucze pneumatyczne oraz zwijadła Chicago Pneumatic, - wózki narzędziowe SONIC, HANS i TOPTUL. Jednocześnie pragniemy poinformować, iż zakres prezentowanych urządzeń oraz tematyka szkoleń i prezentacji będą modyfikowane w zależności od oczekiwań klientów oraz kierunku rozwoju świata motoryzacji.

Urządzenie do geometrii samochodowej, wyważarka i montażownica do opon firmy John Bean.


WA R SZTAT

M a r c i n Tu r s k i

DIESELROOM W 41 numerze Wiadomości IC informowaliśmy o uruchomieniu Centrum Szkoleniowo-Prezentacyjnego w zakresie urządzeń i narzędzi do napraw aparatury wtryskowej nowoczesnych silników. Na początku kwietnia br. pracownia została wyposażona w kolejne urządzenia i narzędzia do diagnostyki i napraw wtryskiwaczy Common-Rail. Pierwszym z nich jest elektroniczny próbnik wtryskiwaczy firmy Bosch EPS200A wraz z kompletem wyposażenia dodatkowego oraz zestaw narzędzi do napraw wtryskiwaczy CRI / CRIN (1 i 2 stopień) wraz z imadłami specjalnymi. Komplet ten uzupełnia profesjonalny stół warsztatowy z blatem ze stali nierdzewnej i oświetleniem dedykowany do tego typu czynności. Alternatywnym urządzeniem, które już można obejrzeć i przetestować w siedzibie Inter Cars w Kajetanach, jest próbnik firmy Magneti Marelli typu CRU2. Umożliwia on badanie wszystkich typów wtryskiwaczy Common-Rail z piezoelektrycznymi włącznie. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w system chemicznego płukania zmontowanych wtryskiwaczy pod wysokim ciśnie-

Urządzenia i narzędzia do diagnostyki silników Diesla.

Stanowisko warsztatowe do napraw wtryskiwaczy z urządzeniem Bosch EPS 200A.

niem. Kolejnym elementem wyposażenia są wszelkiego rodzaju narzędzia przeznaczone do napraw silników z obszaru układów zasilania paliwem. Są to zestawy do wykręcania urwanych świec żarowych, wyciągania zapieczonych wtryskiwaczy oraz diagnostyki wtryskiwaczy zamontowanych na silniku. Bezpłatne prezentacje przedmiotowych ele-

Urządzenie firmy Magnetii Marelli - CRU2 do diagnostyki wtryskiwaczy.

mentów wyposażenia „pracowni Diesela” prowadzone są po uprzednim umówieniu się z przedstawicielem handlowym jednego z naszych oddziałów. Wszystkich zainteresowanych prezentacjami i szkoleniami prosimy o kontakt z najbliższą filią Inter Cars lub bezpośrednio na adres e-mail: systemy.wtryskowe@intercars.eu Marta Ciesielska

Porady prawne dla sieci POTRZEBUJESZ POMOCY? MASZ PROBLEM, KTÓREGO NIE POTRAFISZ SAMODZIELNIE ROZWIąZAĆ? Skontaktuj się z nami. Zespół prawników i specjalistów z długoletnią praktyką szybko oraz w przystępny sposób odpowie na każde Twoje pytanie. Bardzo dobrze znamy problemy, z jakimi na co dzień boryka się przedsiębiorca prowadzący warsztat samochodowy lub sklep z częściami. Masz problem z nierzetelnym kontrahentem? Nie możesz porozumieć się z klientem? Klient żąda naprawy lub wymiany towaru? Zamierza odstąpić od zawartej umowy? Nie chce zapłacić za wykonaną usługę lub żąda odszkodowania? Pomożemy Ci wybrnąć z każdej trudnej sytu-

acji, w jakiej się znalazłeś. Masz przeterminowane faktury? Klient nie zapłacił w umówionym terminie? Wskażemy Ci drogę, jak odzyskać swoje pieniądze. Masz problem z pracownikiem? Odpowiemy na każde twoje pytanie dotyczące zawierania i rozwiązywania umów o pracę, urlopów, czasu pracy, nadgodzin, odpowiedzialności finansowej pracowników. Masz jakiekolwiek inne pytanie związane z prowadzoną przez siebie działalnością? Napisz do nas.

JAK MOŻNA UZYSKAĆ PORADĘ PRAWNą? W celu uzyskania porady prawnej napisz do nas na adres porady.prawne@intercars.eu, opisz problem, a także podaj swój numer telefonu. Poinformujemy Cię o otrzymaniu Twojej wia-

domości oraz o terminie udzielenia porady. Jeżeli zajdzie potrzeba uzyskania dodatkowych informacji, skontaktujemy się z Tobą drogą mailową lub telefonicznie. Niezwłocznie po zapoznaniu się z problemem i jego przeanalizowaniu, otrzymasz od nas wiadomość zwrotną, zawierającą odpowiedź na postawione przez Ciebie pytania. „Nie czekaj. Nie działaj na własną rękę. Przed podjęciem jakichkolwiek działań skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci wszystkie możliwe rozwiązania oraz ich konsekwencje. Pozwoli Ci to podjąć trafną i przemyślaną decyzję” - mówi Marta Ciesielska, Z-ca Kierownika Działu ds. Obsługi Sieci Serwisów.

Perfect Service, Q-Service Integrujemy się z naszymi klientami pod każdym względem. Wychodząc na przeciw rozwoju reklamy internetowej, dodaliśmy nasz profil na Facebooka i działamy tam prężnie! Zobacz, ile osób Nas lubi. Zapraszamy do przyłączenia się do naszych profili.

33


WAR S Z TAT

Wózki warsztatowe SONIC

ze specjalną kompletacją narzędzi

P a w e ł St a s i a k

W ofercie Inter Cars dostępne są wózki warsztatowe SONIC ze specjalną kompletacją narzędzi dedykowanych do napraw VW i Audi, BMW, Mercedes. W wózkach pojawiły się narzędzia, które zostały wybrane przez autoryzowane serwisy z myślą o naprawie właśnie tych grup pojazdów.

Kompletacja VW i AUDI 5 pełnych szuflad 295 szt. narzędzi Indeks: 729516

Kompletacja BMW 6 pełnych szuflad 328 szt. narzędzi Indeks: 732809

Kompletacja Mercedes 6 pełnych szuflad 274 szt. narzędzi Indeks: 727409

Zapraszamy na stronę www.warsztat.intercars.eu gdzie można zapoznać się ze szczegółową kompletacją wózków. Dodatkowo na stronie w zakładce „film” można obejrzeć prezentację wózków szuflada po szufladzie. Paweł Jagodziński

Filmy na www.warsztat.intercars.com.pl Na stronie www.warsztat.intercars.com.pl pojawiła się nowa funkcjonalność. Do wybranych urządzeń i narzędzi zostały dodane filmy, które prezentują dany produkt. Pozwala to na jeszcze lepsze poznanie danego urządzenia, jego możliwości i zalet. W akcji zobaczyć można m.in. testery diagnostyczne oraz urządzenia do obsługi klimatyzacji Texa, urządzenia do geometrii John Bean, Bosch, ATT, sprzęt do obsługi ogumienia Evert, podnośniki ATT oraz wiele innych. Filmy mogą stać się nieocenionym źródłem informacji oraz pomocą w podjęciu decyzji o zakupie danego urządzenia. Z dnia na dzień filmów będzie pojawiało się coraz więcej, zapraszamy więc do częstego odwiedzania strony: www.warsztat.intercars.com.pl

34


WA R SZTAT

Auto Handel Wigry ul. Pułaskiego 123 16-400 Suwałki www.autowigry.suwalki.pl tel.: +48 601 803 242 tel./fax: +48 (87) 567 51 30

Inwestycja doskonała

Warsztat Auto Handel Wigry to innowacja i profesjonalizm. Tylko Wojciech Smardzewski, przekorny i odważny biznesmen z Suwalszczyzny mógł podjąć się tak odważnej inwestycji. Opowiada o swoich początkach, wyzwaniach i zmaganiach z wizerunkiem firmy. Maria Zmysłowska: Co Pana skłoniło do podjęcia się takiej inwestycji? Wojciech Smardzewski: Pomysł na budowę salonu samochodowego oraz stację obsługi samochodów pojawił się wraz ze zwiększającą się sprzedażą samochodów, które sprowadzam z Francji. Są to samochody uszkodzone, które sami naprawiamy i sprzedajemy. Działalność na suwalskim rynku prowadzę od 2005 r.

Wojciech Smardzewski Właściciel Auto Handel Wigry

M.Z.: Jakie czynniki zadecydowały o podjęciu decyzji, aby powierzyć wyposażenie obiektu firmie Inter Cars? W.S.: W 2009 r. stwierdziłem, że warto byłoby serwisować samochody, które sprzedaję i tak też zrodził się pomysł na inwestycję w stację obsługi. W trakcie budowy szukałem wiarygodnej firmy, która byłaby w stanie wyposażyć warsztat samochodowy oraz stację obsługi pojazdów. I tu najkorzystniejszą ofertę złożyła mi firma Inter Cars.

Mercedesa czy BMW w dużym mieście. Stwierdziłem, że w takim mieście jak Suwałki można stworzyć coś nowoczesnego. Posiadamy 6 stanowisk do napraw mechanicznych oraz 6 stanowisk do napraw blacharsko-lakierniczych. Części zamawiamy na bieżąco. Zatrudniamy 14 pracowników. Wszyscy mają kilkunastoletnie doświadczeniem i jestem bardzo zadowolony, że mogę z nimi pracować.

M.Z.: Jakich klientów Pan obsługuje i jakich klientów chciałby Pan pozyskać do współpracy? W.S.: Chcielibyśmy obsługiwać jak największą liczbę klientów, głównie tych, którzy zakupili u nas samochody i dla których mamy przygotowaną specjalną ofertę - 10 % rabatu na wszystkie świadczone usługi.

M.Z.: Czy jest Pan zadowolony z projektu i czy uzyskał Pan pomoc w czasie jego realizacji? W.S.: Tak, jestem bardzo zadowolony. Krzysztof Szumski, Przedstawiciel firmy Inter Cars, jest osobą kompetentną. Nadzorował prace budowlane, szczególnie stację kontroli pojazdów i stanowisko do pomiaru geometrii.

M.Z.: Jaki zakres usług oferuje Stacja Kontroli Pojazdów? Czym wyróżnia się serwis, na tle innych działających w Suwałkach? W.S.: Oferujemy badania techniczne, wymianę kół, napełnianie i odgrzybianie klimatyzacji, ustawianie geometrii na urządzeniach firmy HUNTER, wszelkie naprawy mechaniczne oraz, co jest naszą specjalnością, naprawy blacharsko-lakiernicze. Poza usługami, które wykonujemy na miejscu, posiadamy agencję ubezpieczeniową oraz udzielamy kredytów samochodowych za pośrednictwem Deutche Banku. Sprzedajemy samochody używane, które sam kupuję we Francji (posiadamy własny transport na 10 samochodów). Klienci podczas oczekiwania na naprawę auta w warsztacie, mogą umilić sobie czas przy stole bilardowym lub w kąciku z telewizją, prasą przy kawie i przekąskach, oczywiście gratis.

M.Z.: To nowy, bardzo komfortowy i dobrze wyposażony warsztat. Skąd pomysł na taką innowacyjność? W.S.: Dobrze wyposażony warsztat samochodowy nie musi kojarzyć się tylko z serwisem

M.Z.: Jak według Pana będzie wyglądał rynek warsztatów niezależnych za 10 lat? W.S.: Bardzo trudne pytanie. Zapraszam Panią za 10 lat, a wówczas bardzo chętnie odpowiem na to pytanie.

M.Z.: Czy projektując warsztat, wzorował się Pan na jakiejś konkretnej placówce? W.S.: Przed zatwierdzeniem projektu obejrzałem kilka salonów w kraju i za granicą, najbardziej podobał mi się Salon Auto Rawski w Markach.

Maria Zmysłowska

Najwyższy poziom usług. Relaks podczas oczekiwania na naprawę auta.

Krzysztof Szumski, specjalista ds. wyposażenia warsztatow

Dział Wyposażenia Warsztatów Grupy Białystok powstał w 2007 r. Od początku kieruje nim i dba o jego rozwój Krzysztof Szumski. Na przełomie 2011/2012 r. skończyliśmy wyposażać od podstaw kolejny, niezależny serwis – Auto Handel Wigry w Suwałkach. Inwestor nam zaufał i powierzył wyposażenie kompleksowe całego obiektu. W skład wyposażenia weszły: podstawowa stacja kontroli pojazdów, stanowisko do pomiaru i regulacji geometrii, stanowiska do szybkiej obsługi na podnośnikach dwukolumnowych, stanowisko do obsługi klimatyzacji, urządzenia do wulkanizacji oraz stanowisko do napraw blacharskich. Wśród wielu urządzeń dostarczonych do klienta na szczególną uwagę zasługują: innowacyjna linia diagnostyczna firmy Cartec, urządzenie do pomiaru i regulacji geometrii firmy Hunter, podnośniki niemieckiej grupy ATT NUSSBAUM, rama do napraw blacharskich firmy BLACKHAWK.

Oferta Działu Wyposażenia Warsztatów Inter Cars SA jest bardzo bogata. Większość urządzeń, tj. linie diagnostyczne, podnośniki, stacje do klimatyzacji, urządzenia do pomiaru i regulacji geometrii, testery diagnostyczne czy też narzędzia ręczne są dostępne dla klienta w ciągu 24 godzin.

35


WAR S Z TAT

Części rolnicze w IC? Oczywiście! Robert Golas

Dynamiczny rozwój rynku AGRO w Polsce, spowodowany dostępem do środków finansowych z Unii Europejskiej, zapoczątkował zmiany w strukturze parku maszynowego.

Inter Cars, współpracując z największymi producentami części na świecie, w krótkim okresie czasu może znacznie poszerzyć swoją ofertę o asortyment Agro.

szkolenia.intercars.com.pl

Od kilku lat obserwujemy napływ używanych pojazdów i maszyn rolniczych zachodnich marek, co spowodowało wzrost zapotrzebowania na części i materiały eksploatacyjne. Podążając za tymi zamianami, Inter Cars widzi swoją szansę dalszego dynamicznego rozwoju również w rynku AGRO. Na początku swoją uwagę skupimy na pojazdach silnikowych w rozumieniu traktor oraz kombajn. Już teraz w naszej ofercie znajdują się filtry, paski, oleje i płyny, armatura wtryskowa, sprzęgła, akumulatory. Złóż zapytanie, dobierz potrzebne części! Informacja, sprzedaż, e-mail: agro@intercars.eu, tel. : 697 991 843

infolinia: 801 80 20 20

Asortyment na miarę ciężarówki

36 Szkolenia techniczne dla rynku ciężarowego

www.intercars.com.pl


WA R SZTAT

V Konferencja PH-RPU Inter Cars SA już po raz piąty zorganizował trzydniową konferencję dla przedstawicieli handlowych z rynku ciężarowego. W dniach 18-20.04.2012 r. w malowniczo położonym Ośrodku Rekreacyjno-Konferencyjnym MOLO nad zalewem Sulejowskim spotkało się ponad 50 najlepszych przedstawicieli, którzy na co dzień pracują w filiach na terenie całej Polski. Spotkanie nie odbyłoby się bez udziału i wsparcia dostawców: Borg Hico, Bosch, Castrol, ContiTech, Elcamp, Febi, Fomar, Lotos, Lumag, Monroe, Pewag, Ruville, Schaeffler Polska, Shell, SKF, Valeo oraz Vanstar. Są to firmy, które od lat uczestniczą w spotkaniach Inter Cars i w zorganizowanych panelach szkolą naszych pracowników. Korzystając z okazji, poza zajęciami szkoleniowymi, zorganizowano, podobnie jak w poprzednich latach, część sportowo-integracyjną. Pierwszego wieczoru można było sprawdzić swoje umiejętności w towarzyskich rozgrywkach pokerowych, z kolei następnego dnia impreza miała charakter bardziej sportowy. Tradycyjnie już odbyły się zawody STRONG MAN, w których wygrał przedstawiciel z Rzeszowa Daniel Czechowicz. Pozostałe miejsca na podium zajęli Wojciech Rogowski (Sandomierz) oraz Bartłomiej Biszczak (Częstochowa).

TRADYCJA I HISTORIA Spotkania są organizowane raz w roku w okresie wiosennym, aby zapoznać pracowników z nowościami technicznymi, asortymentowymi oraz nowymi dostawcami. Bardzo ważne jest dla nas podnoszenie kwalifikacji pracowników, ponieważ zdobywana przez nich wiedza przekłada się na ich profesjonalizm i zadowolenie klienta. Inter Cars SA dba o rozwój swojej

Sy l w i a S z a f r a ń s k a

Zwycięzcy zawodów Strong Man oraz turnieju pokera

kadry, organizując dla nowych osób Szkoły Przedstawicieli Handlowych, szkolenia biznesowe z komunikacji menadżerskiej, obsługi klienta, szkolenia produktowe oraz weryfikuje wiedzę swoich pracowników poprzez system egzaminów certyfikacyjnych. „Pracują u nas ludzie dobrze wykształceni z doświadczeniem w pracy w serwisach i warsztatach ciężarowych. Wierzymy, że z roku na rok kadra przedstawicieli i sprzedawców do pojazdów ciężarowych w IC będzie wzrastać tak, jak wzrasta liczba filii Inter Cars oferujących szeroki asortyment części do pojazdów użytkowych”. – mówi Sylwia Szafrańska, specjalista ds. szkoleń - DSC.

Przedstawiciele handlowi na jednej z prezentacji

Troszkę rozrywki…

Prezentacja firmy Valeo

37


WAR S Z TAT

Szkolenia – podnoszenie kwalifikacji

Ilona Sar

Grupa Regionalnych Koordynatorów Szkoleń, którzy odpowiedzialni są za kontakt z klientami w sprawie szkoleń dokłada wszelkich starań, aby nieustająco i bezproblemowo przebiegała komunikacja. Każdy Koordynator Szkoleń ma za zadanie organizowanie i promowanie szkoleń w swoim regionie, budowanie frekwencji oraz analizowanie potrzeb swoich klientów w ramach rozwoju edukacyjnego. Klienci mogą dzięki Grupa Filialna Grupa Białystok Białystok Ełk Grupa Bielsko-Biała Bielsko-Biała Gliwice Katowice Tychy Mysłowice Grupa Bydgoszcz Bydgoszcz Inowrocław Koszalin Słupsk Toruń Grupa Częstochowa Częstochowa Zawiercie Radomsko Wieluń Grupa Czosnów Czosnów W-wa Arkuszowa Błonie Ciechanów Sochaczew Grupa Gdańsk Gdańsk Gdynia Grudziądz Ostróda Wejherowo Starogard Gdański Grupa Kielce Kielce Grupa Kraków I Żmujdzka Centralna Miechów Grupa Kraków II Zakopiańska Przewóz Grupa Lazurowa Górczewska Michałowice (URS) Grupa Legionowo Legionowo Pułtusk Grupa Listopada Annopol 11 Listopada Płowiecka Wołomin

38

Koordynator Szkoleń

Telefon

Krzysztof Szumski

665 652 408

Artur Stachura

Mariusz Czerwiński

Mateusz Czernicki

Andrzej Wójcik

667 677 043

665 391 785

665 391 882

665 392 034

Małgorzata Czaus

665 392 091

Paweł Zieliński

660 756 472

Michał Goszczyński

665 392 000

Wojtek Dziadoń

723 610 043

Piotr Czajka

Konrad Świstek

Paweł Grzywacz

665 392 116

663 747 095

665 392 438

temu podnosić swoje kwalifikacje i mogą nieustannie się rozwijać. Wszystkie te zabiegi służą temu, aby jakość usług wykonywanych w warsztatach, współpracujących z Inter Cars ciągle rosła. Grupa Filialna Grupa Łomża Olszewo-Borki Wyszków Łomża Grupa Łódź Bełchatów Kalisz Konin Kutno Ostrów Wlkp. Piotrków Trybunalski Poznań Milczańska Zduńska Wola Łódź Ostrowiec Świętokrzyski Starachowice Jarocin Kępno Tomaszów Maz. Grupa Nowy Sącz Nowy Sącz Nowy Targ Grupa Olsztyn Elbląg Mrągowo Olsztyn Grupa Opole Kłodzko Opole Kędzierzyn-Koźle Wrocław Długosza Kluczbork Grupa Piaseczno W-wa Poleczki Piaseczno Grójec Grupa Piekary Piekary Lubliniec Grupa Płock Płock Wocławek Sierpc Grupa Powsińska Skierniewice W-wa Powsińska Żyrardów Grupa Poznań Gniezno Głogów Komorniki Leszno Poznań Września Wysogotowo Gostyń

Koordynator Szkoleń

Telefon

Arkadiusz Stypułkowski

723 733 733

Rafał Przybylak

669 971 355 Katarzyna Wójcik-Kwaśkiewicz

Krzysztof Brdej

694 404 476

Marcin Biały

724 666 026

Joanna Pelc

665 404 499

Łukasz Tumiński

693 150 679

Rafał Świętojański

665 391 934

Ireneusz Wolski

667 651 603

Marek Ganc

665 392 362

Paweł Babraj

669 994 715

Grupa Filialna Grupa Radom Radom Kozienice Grupa Rybnik Jastrzębie Zdrój Rybnik Racibórz Wodzisław Śląski Grupa Rzeszów Krosno Rzeszów Sandomierz Tarnów Grupa Siedlce Biała Podlaska Chełm Lublin Puławy Siedlce Zamość Grupa Sosnowiec Sosnowiec Dąbrowa Górnicza Grupa Szczecin Szczecin Goleniów Gorzów Wlkp. Stargard Szczeciński Grupa Wałcz Wałcz Piła Grupa Waryńskiego Janki W-wa Materii Pruszków W-wa Waryńskiego Grupa Wieliczka Wieliczka Grupa Wrocław Bolesławiec Wrocław Jelenia Góra Długołęka Świdnica Wałbrzych Grupa Zielona Góra Lubin Zielona Góra Żary

Koordynator Szkoleń

Telefon

Marcin Chrost

667 980 350

Martyna Buryba

697 985 717

Krzysztof Kot, Marcin Turbiarz

695 776 813

Daniel Lipka, Adam Filipek, Sławomir Wrona

697 965 673, 697 893 860, 665 392 450

Grzegorz Andrychowski

665 392 354

Kasia Mędrkiewicz

603 914 715

Marcin Graczykowski

691 391 070

Aneta Chrobak

665 391 680

Łukasz Dworaczek

665 392 275

Joanna Bednarek, Tomasz Matuszak

667 970 120, 665 882 844

Rafał Szkudlarek

665 392 144

Szczegółowe informacje odnośnie szkoleń znajdziecie Państwo na www.intercars.com.pl w zakładce Szkolenia.

Szkolen ia Inter Cars SA mają sw ój profi l na Face booku.


Zwyciężczyni I edycji konkursu Iwona P. z Warszawy, 28 lat.


Modelki, które zajęły drugie trzecie miejsce w I edycji konkursu.Spotkacie sie z nimi Państwo na Gali finałowej podczas 12 targów.


WAR S Z TAT

Nowości

Marka BLIC rozszerzyła ofertę samochodowych części karoseryjnych o lusterka zewnętrzne oraz ich elementy, które stanowią idealną alternatywę zarówno jakościową, jak i cenową dla części OEM. Dominik Kochański

Oferta zawiera ponad 5 tys. referencji kompletnych lusterek oraz ich elementów składowych, takich jak: • Obudowy • Wkłady (szkła)

Lusterka dostępne są w różnych wariantach, w zależności od wersji wyposażenia samochodu: sterowane manualnie, elektryczne, lusterko składane elektrycznie, podgrzewane, czarne lub do lakierowania. Lusterka samochodowe są jednym z elementów, które mają wpływ na bezpieczeństwo kierującego. Ważne zatem

42

jest, aby ich jakość była wysoka. Taką strategię doboru dostawców tego asortymentu przyjął BLIC. Dzięki wieloletniej współpracy ze sprawdzonymi producentami, BLIC oferuje lusterka o możliwie najwyższej jakości wykonania. Ważną sprawą jest również odpowiednie dobranie lusterka do modelu samochodu.

WŁAŚCIWIE DOBRANE Ze względu na szeroką charakterystykę pojazdów dobór lusterka nie zawsze jest prosty. Oprócz ustalenia tak podstawowego faktu, jakim jest strona montażu, trzeba dokładnie sprawdzić, czy w danym modelu samochodu występuje lusterko elektryczne, manualne,

czarne lub do malowania, ogrzewane lub nie. Jeżeli do tego faktu dołożymy jeszcze dodatki typu: elektryczne składanie, ustawienia pamięci czy czujnik temperatury, to liczba lusterek do jednego samochodu niejednokrotnie przekracza pięć rodzajów. Dzięki odpowiedniemu skatalogowaniu i czytelnym opisom lusterek z oferty BLIC, wyszukanie nawet najbardziej złożonego modelu nie sprawi nam najmniejszych trudności. Warto też dodać, że lusterka oferowane jako części alternatywne występują w kompletach (zawierają korpus, obudowę i szkło), a nie tak jak w przypadku części oryginalnych, gdzie każdy element należy kupić osobno. Paradoksalnie, cena obudowy lusterka z oferty OEM może przekroczyć koszt zakupu kompletnego lusterka z oferty aftermarketowej, przy zachowaniu porównywalnej jakości materiałów użytych do produkcji tych elementów.


DO STAWC Y

Trwałe i wysoce niezawodne części samochodowe Dostępność elementów zawieszenia do nowych lub nietypowych modeli samochodów jest w Polsce bardzo niska. Najczęściej są dostępne tylko całe wahacze w bardzo wysokiej cenie. Pojawiło się jednak rozwiązanie problemu - z pomocą przychodzi firma TEDGUM. Na podstawie informacji docierających z rynku motoryzacyjnego oraz od współpracujących z firmą partnerów, a przede wszystkim - mechaników samochodowych, specjaliści z TEDGUM analizują możliwość szybkiego wdrożenia do produkcji elementów metalowo-gumowych. Inżynierom, którzy konstruują elementy metalowo-gumowe, przyświeca jeden cel: stworzenie części samochodowych, które okażą się trwałe i wysoce niezawodne. Analizują oni słabe punkty części, a znalezione problemy usuwają. Jednym z takich rozwiązań są wzmocnione konstrukcje tulei metalowo-gumowych, które udało się uzyskać dzięki optymalizacji mieszanki gumowej, zwiększeniu objętości gumy oraz zmodyfikowaniu konstrukcji wewnętrznej tulei ze zwiększoną odpornością na przeciążenia. Takie tuleje wyróżniają się zwiększonym okresem użytkowania, jak również poprawiają bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

w zamienniku. Guma, która podczas regeneracji jest całkowicie wymieniana na nową o najwyższej jakości, dzięki swym właściwościom fizyczno-chemicznym służy jako doskonały materiał tłumiący drgania, a właściwie przeprowadzona wulkanizacja zapobiega ponownemu szybkiemu uszkodzeniu koła pasowego.

centa i marki samochodu. Z kolei zamienniki kół pasowych są trudno dostępne, zwłaszcza do nowych bądź nietypowych modeli. W takim przypadku najlepszym sposobem naprawy jest regeneracja. Używana przez TEDGUM technologia umożliwia regenerację starych kół pasowych prawie wszystkich marek samochodów osobowych i dostawczych, również tych, które nie są dostępne na rynku nawet

Kolejnym krokiem było wdrożenie regeneracji starych elementów z wykorzystaniem elementów składowych, które można zastosować wtórnie, co jest istotne dla znacznego obniżenia kosztów regeneracji oraz ochrony środowiska. Doskonałym przykładem jest regeneracja koła pasowego wału korbowego z tłumikiem drgań skrętnych. Niestety, konstrukcja ta podatna jest na uszkodzenia, których objawem są dokuczliwe hałasy i drgania podczas pracy silnika. Zdarza się, że koło pasowe urywa się nagle w czasie jazdy, co może doprowadzić do uszkodzenia chłodnicy, a nawet rozrządu. Zakup nowego koła pasowego jest z reguły bardzo drogi i wiąże się z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych - w zależności od produ-

43


DOS TAWC Y

Kleje do szyb Dla wszystkich użytkowników pojazdów najważniejsze jest bezpieczeństwo. Wybierając samochód – czy to nowy, czy używany - dużą uwagą zwracamy na nowinki techniczne, w tym systemy bezpieczeństwa czynnego, np. BA, ABS, ASR oraz systemy bezpieczeństwa biernego, takie jak poduszki powietrzne, kurtyny boczne, aktywne zagłówki, pasy bezpieczeństwa wraz z napinaczami, wzmocnienia w drzwiach bocznych oraz szkielet nadwozia ze strefami kontrolowanego zgniotu wzmocniony elementami usztywniającymi, jak np. wklejana szyba czołowa. W końcu się udało. Jesteśmy posiadaczami wymarzonego pojazdu, mamy wszystkie możliwe systemy bezpieczeństwa. Co się jednak dzieje, gdy uszkodzeniu ulegnie przednia szyba. Jakimi kryteriami się wtedy kierujemy? Najważniejszym aspektem okazuje się być niestety już nie nasze bezpieczeństwo, tylko cena naprawy. Wyszukujemy więc najtańszego usługodawcy, który wymieni nam szybę i pozwoli jak najszybciej pojechać w dalszą drogę. Czy to dobry wybór? Może warto się nad tym chwilę zastanowić? Czy producent pojazdu, mając na uwadze aspekty bezpieczeństwa biernego oraz testując szkielet nadwozia, nie podniósł dostawcy zarówno kleju, jak i samych szyb

44

bardzo wysokiej poprzeczki? Każdy producent pojazdów stawia producentom klejów wysokie wymagania, o których my nie pomyśleliśmy – czyżbyśmy zapomnieli, jakie kryteria kierowały nami podczas wyboru naszego wymarzonego auta? Szukając odpowiedzi na postawione pytanie, dowiadujemy się, że wszyscy liczący się producenci pojazdów stawiają klejom do szyb bardzo podobne, wysokie wymagania wytrzymałościowe i elektryczne. Nowoczesne kleje do szyb charakteryzują m. in. wysoki moduł sprężystości poprzecznej na poziomie min. 2,5 [MPa] i niska przewodność elektryczna na poziomie 10-10 [Simens x cm] W jakim czasie po wklejeniu szyby możemy kontynuować podróż? Tu również wyznacznikiem jest bezpieczeństwo. Obecnie stosuje się odniesienia do norm zderzeniowych: - norma amerykańska FMVSS 208 - parametry zderzenia: 50km/h, 100% pokrycia. - norma europejska - parametry zderzenia: 64 km/h, 40% pokrycia. Norma europejska jest znacznie bardziej wymagająca i większość jednoskładnikowych

klejów do szyb posiada informacje dotyczące czasu gotowości do jazdy tylko w odniesieniu do normy amerykańskiej. Jednoskładnikowe kleje do szyb są w stanie spełnić wymagania normy europejskiej, ale w większości przypadków dopiero po 24 - 72 godzinach utwardzania, o czym dostawcy nie informują. Głęboko wierzymy, że samochód powinien być po naprawie tak samo bezpieczny jak przed naprawą, dlatego użytkownik może ponownie eksploatować swój samochód po wklejeniu szyby, zwłaszcza czołowej, dopiero po osiągnięciu przez klej odpowiedniej wytrzymałości. Wychodząc naprzeciw wymaganiom producentów i oczekiwaniom użytkowników, firma Henkel oferuje nowoczesny, jednoskładnikowy klej do szyb Terostat 8597 HMLC, który posiada wysoki moduł sprężystości poprzecznej (HM - High Modulus) i niską przewodność elektryczną (LC - Low Conductivity) oraz oferuje bardzo krótki czas gotowości do jazdy po wklejeniu szyby (warunki normalne: 23ºC i min. 50% wilgotności względnej powietrza): - 1 godzina wg normy amerykańskiej FMVSS 208, - 4 godziny wg normy europejskiej. Dzięki temu Twój samochód może być znów bezpieczny w krótkim czasie po wklejeniu szyby.


www.contitech.de/airspring-aftermarket

Pierwsza liga: Systemy zawieszenia pneumatycznego w oryginalnej jakości ContiTech

q Dokładnie zaprojektowane parametry zawieszenia – prosty i precyzyjny montaż q Bezkompromisowa jakość pierwszego montażu – odpowiedni produkt do każdego zastosowania q Najdłuższy okres użytkowania nawet w najcięższych warunkach q Ponad 350 partnerów na całym świecie – ContiTech Air Spring Systems dysponuje zakładami produkcyjnymi w Niemczech, Chinach, Turcji, Meksyku, Korei i na Węgrzech q Centralny magazyn dla rynku wtórnego gwarantuje optymalizację dostaw całego spektrum oferowanych produktów

ContiTech – World’s Market Leader in Air Spring

ContiTech Luftfedersysteme GmbH 30165 Hannover, Germany E-Mail: airsprings_replacement@as.contitech.de


DO STAWC Y

Nowości w ofercie serwisowej

ContiTech

Oferta ContiTech PTG Automotive Aftermarket od zawsze jest starannie przygotowywana oraz uzupełniana o nowe referencje. Ponadto specjaliści z Działu Technicznego ContiTech PTG rozwijają równolegle ofertę materiałów serwisowych, by zapewnić warsztatom kompletne rozwiązania prawidłowego serwisu w napędzie paskowym. W marcu 2012 r. w centrali ContiTech PTG AAM zaprezentowano trzy nowe pozycje z asortymentu serwisowego: • Conti® Tool Box V01 – nowy zestaw blokad do silników z grupy VW; • Conti® Laser Tool – urządzenie laserowe do badania współosiowości kół w napędzie pomocniczym; • Conti® Tool Box OAP – zestaw specjalistycznych narzędzi do montażu i demontażu jednokierunkowych sprzęgieł alternatora OAP/OAD. Oferta serwisowa ContiTech PTG rozwijana jest zgodnie z oczekiwaniami klientów, a w szczególności mechaników, którzy na co dzień mają do czynienia z wymianą elementów w napędzie paskowym. “Tylko profesjonalnym i odpowiednio dobranym narzędziem można wykonać w pełni profesjonalną wymianę paska rozrządu lub wielorowkowego” - zauważa Helmut Engel, Dyrektor Generalny ContiTech PTG AAM.

CONTITECH STALE ROZSZERZA SWOJą OFERTĘ, BY ZAPEWNIĆ MOŻLIWIE NAJLEPSZE ROZWIąZANIA DLA PROFESJONALISTÓW ContiTech, wychodząc naprzeciw warsztatom specjalizującym się w serwisowaniu samochodów z grupy VW, przygotował specjalną walizkę “Conti® TOOL BOX V01”, w której można znaleźć wszystkie narzędzia potrzebne do pełnej wymiany paska rozrządu w samochodach marek: Audi, Seat, Skoda, Volkswagen. W zestawie “Conti® TOOL BOX V01” znajdują się narzędzia przeznaczone do blokowania wałków rozrządu, wału korbowego, pompy wtryskowej etc., przeznaczonych do silników z grupy VW.

długich napędów serpentynowych urządzenie to okazuje się być wręcz niezastąpione w wykrywaniu najczęstszych błędów, jakimi są przesunięcia równoległe oraz/lub przesunięcia kątowe. Prawidłowa diagnoza pozwala szybko usunąć błąd, zapewniając nienaganne działanie napędu paskowego. Aby skontrolować ustawienie kół pasowych, laser należy umieścić centralnie na rowkach koła pasowego, a następnie skierować jego promień na przeciwległe koło pasowe. Badanie powinno się wykonywać na dwóch kołach ze sobą sąsiadujących. Laser wskaże natychmiast, czy koła są ustawione współosiowo. Urządzenie “Conti® Laser Tool” dostarczane jest w zestawie z okularami ochronnymi.

“CONTI® TOOL BOx OAP” ZESTAW SPECJALISTYCZNYCH NARZĘDZI W WALIZCE Montaż sprzęgieł alternatora wymaga zastosowania odpowiednich i wyspecjalizowanych narzędzi. ContiTech, poza oferowaniem komponentów w postaci sprzęgieł OAP oraz OAD, proponuje taki zestaw do montażu oraz demontażu jednokierunkowych sprzęgieł alternatora - wszystko w walizce o nazwie “Conti® Tool Box OAP”. Znajdują się w niej specjalistyczne klucze do najbardziej popularnych pojazdów na rynku. Wszystkie pozycje dostępne są w ciągłej ofercie naszych bezpośrednich dystrybutorów pod numerami zamówieniowymi: Conti® TOOL BOX V01 – 6503700000 Conti® Laser Tool - 6757610000 Conti® Tool Box OAP - 6503999000

NIEZWYKLE SKUTECZNE NARZĘDZIE DIAGNOSTYCZNE – LASEROWE URZąDZENIE “CONTI® LASER TOOL” Urządzenie laserowe “Conti® Laser Tool” jest niezwykle skutecznym narzędziem diagnostycznym, za pomocą którego możemy dokładnie określić poprawne działanie napędu paskowego. Zdecydowanie najczęstym skutkiem braku współosiowości kół pasowych jest występowanie odgłosów w napędzie pasowym lub przedwczesne zużycie samego paska. Dzięki zastosowaniu “Conti® Laser Tool” każdy mechanik może błyskawicznie określić poprawność przebiegu paska. W przypadku

47


DOS TAWC Y

Upewnij się, że wszystko

działa sprawnie!

Diagnoza uszkodzeń wolnego koła pasowego alternatora i sprzęgiełka alternatora. Praktyczne wolne koła pasowe i sprzęgiełka alternatorów odciążają napęd osprzętu, chroniąc go przed cyklicznymi nieregularnościami wału korbowego. Jeżeli ochrona ta nie jest należycie zapewniona, wszystkie elementy, łącznie z na-

pinaczem, rolkami i paskiem wielorowkowym, mogą zostać przeciążone i w konsekwencji uszkodzone. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do zniszczenia silnika.

MOŻLIWE USZKODZENIA:

Właściwe badanie i wymiana w odpowiednim momencie zapobiega ewentualnym awariom. Wymiana i badanie wolnych kół i sprzęgiełek alternatora są bardzo trudne do wykonania za pomocą dostępnych na rynku narzędzi warsztatowych. Dlatego, aby sprawdzić ich funkcjonalność, zalecamy demontaż. Wszystkie potrzebne narzędzia znajdują się w naszym zestawie o numerze 400 0241 10.

Etapy badania funkcjonalności: – Odpowiedni adapter włożony w wolne koło alternatora. – Użycie narzędzia wraz z adapterem zapewnia łatwiejsze badanie poprzez uzyskanie lepszej dźwigni.

Badanie sprzęgiełek alternatora: – Można zaobserwować rosnącą siłę sprężyny kiedy narzędzie jest przekręcane w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara.

Badanie wolnego koła pasowego alternatora: – Chwyć jedną ręką zewnętrzny pierścień wolnego koła alternatora, a drugą przekręcaj narzędzie. Narzędzie zatrzaskuje się i nie może być przekręcone w kierunku odwrotnym do wskazówek zegara.

Badanie sprzęgiełek alternatora: – Narzędzie może być przekręcane stale w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara przy słabym oporze.

Badanie wolnego koła pasowego alternatora: – Narzędzie może być przekręcane stale w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

48


Oryginalna jakość kluczem do sukcesu!

Skorzystaj z jakości oryginalnych produktów trzech uznanych marek!

LuK, INA, FAG – innowacyjne produkty w oryginalnej jakości!

LuK jest producentem najwyższej jakości elementów układu napędowego, INA dostarcza niezawodne części silników, a FAG jest wiodącym liderem w technologii łożysk kół.

Portal warsztatowy:

Trzy marki wprowadzające zaawansowane technologicznie rozwiązania, zarówno dla samochodów osobowych, pojazdów użytkowych i traktorów.

E-Mail: aaminfo.pl@schaeffler.com www.schaeffler-aftermarket.com www.schaeffler-aftermarket.pl


DOS TAWC Y

Wiedza

podstawą sukcesu Szkolenia ATE z zakresu serwisowania współczesnych układów hamulcowych.

Marek Warmus - trener i doradca techniczny ATE.

Wiadomości IC: Wielu mechaników samochodowych zadaje sobie pytanie: czy warto podnosić kwalifikacje, wydawać na szkolenia mnóstwo pieniędzy, skoro i tak pracy nie brakuje? Warto? Marek Warmus: Zdecydowanie warto. Powiedziałbym wręcz, że trzeba się szkolić, bo, jak często powtarzam, nie możemy zestarzeć się razem z techniką serwisowanych przez nas samochodów. Koncerny samochodowe prześcigają się w nowatorskich rozwiązaniach, które, jak wiemy, są dostępne najpierw dla serwisów ASO, a potem dla serwisów niezależnych i to takich, które potrafią radzić sobie z dostępem do informacji technicznych. Informacje o rozwiązaniach technicznych i sposobach rozwiązywania problemów przy serwisowaniu współczesnych i nie tylko współczesnych pojazdów można właśnie zdobyć na szkoleniach, które są coraz bardziej popularne w naszym kraju. Szkolenia, które można znaleźć na naszym rynku są oferowane przez różne firmy (Biuro Ekspertyz Technicznych i Szkoleń, REFA, itd.), które i tak korzystają z materiałów dostarczanych na rynek przez producentów pojazdów bądź systemów (ATE, VDO, Siemens, BOSCH itd.) Oczywiście za szkolenia, które są starannie przygotowane, w większości wypadków trzeba zapłacić. I oczywiście jest to ekonomicznie uzasadnione. Zawsze pozostaje pytanie, czy przekazywana wiedza, poziom szkolenia oraz materiały są adekwatne do czasu i kwoty, którą płacimy za szkolenie. Najlepiej weryfikują to sami uczestnicy, dzieląc się informacjami na temat kursu. Firma ATE jako producent kompleksowych rozwiązań w układach hamulcowych oferuje na rynki nie tylko europejskie, ale całego świata szkolenia z zakresu serwisowania współczesnych układów hamulcowych. Są one skierowane do właścicieli warsztatów oraz mechaników i obejmują szeroki zakres wiedzy z mechaniki, elektryki

50

i elektroniki samochodowej. Nasze szkolenia na rynku polskim istnieją od 15 lat i zawsze są bezpłatne. Niektórzy, zrażeni złym doświadczeniem, nieufnie podchodzą do szkoleń bezpłatnych i traktują je jako tzw. „produktowe”, z których zwykle mechanicy nie wynoszą wiedzy potrzebnej w ich codziennej pracy. Nasza oferta różni się od tych „produktowych”. Przekazujemy na specjalnie przygotowywanych szkoleniach wiedzę teoretyczną i praktyczną (w części praktycznej serwis), opartą na dokumentacjach fabrycznych i praktycznych rozwiązaniach w pojazdach. Nasze szkolenia są stopniowane, tzn. zaczynamy od podstaw z budowy i działania układów hydrauliki, mechaniki hamulcowej przez elektrykę i elektronikę do diagnostyki. Tutaj nie zatrzymujemy się, bo jak wiadomo we współczesnych pojazdach systemy elektroniki układu hamulcowego współpracują z wieloma innymi systemami w samochodzie, np. ESP-ECM i dlatego w naszej ofercie szkoleń dodatkowo zawarta jest część poświęcona diagnostyce w samochodach. Cieszy nas panująca wśród uczestników szkoleń opinia, która uznaje nasze kursy za jedne z najlepszych z zakresu układów hamulcowych na rynku. Potwierdza to również zawsze komplet na sali wykładowej. Specjalizacja - niektórzy twierdzą, że jest to najwyższy stopień wtajemniczenia w mechanice samochodowej. Jest w tym dużo prawdy, gdyż producenci prześcigają się w nowatorskich roz-

wiązaniach. Problem dotyczy chociażby urządzeń diagnostycznych, tzw. uniwersalnych, które lepiej lub gorzej serwisują daną markę, a zakup urządzeń fabrycznych wraz z dokumentacją serwisową do diagnozy powoduje możliwość serwisowania danej marki na poziomie stacji ASO. WIC: Czy obserwuje Pan różnice w lokalnym zapotrzebowaniu na szkolenia? W jakich regionach Polski jest najwięcej chętnych na szkolenie ATE? M.W.: Dwa lat temu prowadziliśmy szkolenia we wschodniej Polsce. Przekazywaliśmy wiedzę o rozwiązaniach w samochodach w systemach ABS, ESP, EPB, a uczestnicy uważnie słuchali informacji i wszystko skrzętnie notowali. W pewnym momencie padło pytanie: „ludzie, kiedy do nas takie auta przyjadą?” W zeszłym roku również szkoliliśmy w tych lokalizacjach i co się zmieniło? Wszystko, choć twarze na szkoleniach znajome. Okazuje się, że technika, o której myśleli, że nie dotkną jej jeszcze przez klika lat, trafiła do ich serwisów szybciej, niż mogliby się spodziewać. Zawsze z pełną satysfakcją i zadowoleniem rozmawiamy z mechanikami, którzy biorą udział w naszych szkoleniach ponownie, twierdząc, że tylko w ten sposób można zdobyć wiedzę i poznać sposoby serwisowania współczesnych samochodów. A różnice w regionach, w których prowadzimy szkolenia zatarły się także, jeśli chodzi o wyposażenie warsztatowe do profesjonalnego serwisowania samochodów.


WIC: Po wielu latach podróżowania po Polsce i prowadzenia szkoleń z układów hamulcowych zna Pan na pewno wielu mechaników. Ile osób rocznie uczestniczy w szkoleniach ATE? M.W.: W ciągu całego roku prowadzimy szkolenia na różnych poziomach. Na szkolenia podstawowe zapraszamy około 20-25 osób. W dwudniowych szkoleniach praktyczno-teoretycznych uczestniczy max 16 osób, ze względu na możliwość skutecznego przekazanie wiedzy teoretycznej i odbycie ćwiczeń praktycznych. W zeszłym roku odbyły się 32 szkolenia teoretyczno-praktyczne i 51 szkoleń podstawowych, w których uczestniczyło łącznie około 1800 osób. Z jednej strony jest to ogromna liczba mechaników, właścicieli warsztatów i młodych adeptów sztuki mechaniki pojazdowej, ale z drugiej strony cały czas mam uczucie, że to i tak za mało.

Specjalista w chłodzeniu silnika oraz klimatyzacji

WIC: Jakie pytania są najczęstsze? Jakie są potrzeby z rynku odnośnie szkoleń? M.W.: Pytań na szkoleniach zawsze jest dużo, bo każdy spotkał się z problemami omawianymi podczas prezentacji szkoleniowej w swojej pracy przy serwisowaniu samochodów. Można powiedzieć, że kultura serwisowania współczesnych samochodów wymaga od mechanika nowego spojrzenia na tak samo wyglądające podzespoły. Elementy układów hamulcowych, o których mówimy na szkoleniach są wykonywane z wielką precyzją w nowoczesnych fabrykach, a wymagania, którym muszą sprostać w pojazdach powodują również serwisowanie z inną wiedzą i przygotowaniem w narzędzia serwisowe. Najczęstsze pytania dotyczą właśnie urządzeń, sposobu użytkowania oraz argumentacji praktycznej potrzeby ich posiadania przy serwisowaniu pojazdów. Prowadząc Hot Line dla ATE rozmawiam z mechanikami i pomagam wraz z kolegami w centrali ATE rozwiązywać problemy z wadliwie działającymi systemami hamulcowymi. Często mówię „zapraszamy na szkolenie, na którym poruszymy ten problem”. Odpowiedź brzmi „mamy tyle prac, że nie mamy czasu na szkolenie”. WIC: Jakie szkolenie z oferty ATE poleca Pan najbardziej? M.W.: Szkolenia z naszej oferty proponujemy odbyć według kolejności ustalonej przez dział szkoleń ATE w centrali, która znajduje się we Frankfurcie nad Menem. Rozpoczynamy szkoleniami z hydrauliki i mechaniki układów hamulcowych, a tutaj wiele się zmieniło w rozwiązaniach producentów, chociażby w stosowaniu płynów hamulcowych i tolerancji przy montażu tarcz hamulcowych. Następnymi etapami są szkolenia z podstaw wyposażenia elektronicznego i sposobu serwisowania elementów układów hamulcowych z zastosowaniem narzędzi i urządzeń. W kolejnych etapach szkoleń dwudniowych przypominamy sobie kilka pojęć z fizyki: co to jest napięcie, prąd, oporność, moc, itp. Przypominamy, jak używać przyrządów pomiarowych, dokonujemy pomiarów wartości elektrycznych, uczymy się czytać schematy elektryczne i dokonujemy pomiarów czujników i elementów elektronicznych występujących w pojazdach. Pozostałe szkolenia to praca na przygotowanych modelach działających systemów ABS, ESP różnych producentów, nie tylko z ATE. Podczas tych szkoleń uczymy wyszukiwać usterki i diagnozować działanie tych systemów. Proponujemy odbywanie szkoleń po kolei, od podstaw do szkoleń zaawansowanych, dlatego zapraszamy na następne szkolenia uczestników, którzy byli na szkoleniach wcześniejszych. Tylko taki ciąg szkoleń ma sens. WIC: Jakie plany szkoleniowe ma ATE na 2012? M.W.: Od połowy roku 2011 prowadzimy zmodyfikowane szkolenia z układów hamulcowych, ponieważ rynek i rozwiązania w tych układach również uległ zmianie. Rozpoczęliśmy szkolenia z nowymi modelami i nowymi systemami. Mamy nowe stoły do wykonywania ćwiczeń, co pozwala lepiej utrwalić wiedzę zdobytą na szkoleniu. 2012 rok to także premiera nowego szkolenia z diagnozowania i naprawy elektroniki układów hamulcowych. Pierwsze tego typu szkolenie odbędzie się w kwietniu w Szczecinie – zaproszenie na to szkolenie otrzymały już Centra Hamulcowe ATE z tamtego regionu. Kolejne odbędą się w drugiej połowie 2012 r. w całej Polsce. Na przełom 2012 i 2013 roku szykujemy także kolejne innowacje - szkolenie z obsługi samochodów hybrydowych. Zapraszamy!

Najszersza oferta na rynku

KONDENSERY OSUSZACZE PAROWNIKI NAGRZEWNICE WENTYLATORY

www.nissens.com.pl


Szkoła do tablicy

– tablice do szkoły

Zmiany zachodzące obecnie w polskim szkolnictwie są dla warsztatów samochodowych raczej niekorzystne. To dobrze, iż w przygotowywaniu młodzieży do motoryzacyjnych zawodów duży nacisk kładzie się na przedmioty ogólne, lecz źle, że tak mało uwagi zwraca się na teorię i praktykę dotyczące bezpośrednio tej dziedziny techniki. W efekcie na naszym rynku pracy brak jest odpowiednio wykształconych fachowców, gdyż właściwa nauka zawodu odbywa się w przyjmujących praktykantów warsztatach, gdzie z kolei brakuje profesjonalnych nauczycieli. Do skutecznego nauczania nie wystarcza bowiem nawet mistrzowska biegłość w jakiejś praktycznej specjalności. Tę lukę starają się wypełnić specjalistyczne motoryzacyjne firmy, w tym również GG Profits, prowadzące własne szkolenia zarówno warsztatowego personelu, jak i działających w naszej branży handlowców.

Współpraca GG Profits z samochodowymi szkołami zawodowymi Te właśnie doświadczenia skłoniły nas do nawiązania ścisłej współpracy z samochodowymi szkołami zawodowymi. Działalność ta nie jest dla nas dodatkową formą reklamy, lecz zobowiązaniem do dostarczania rzetelnej, obiektywnej wiedzy na temat obecnego stanu techniki w znanej nam dziedzinie. Firmowa strategia nastawiona wyłącznie na obrót i zysk jest przecież bardzo krótkowzroczna, a tymczasem przyszłość zależy od tego, jak wychowane zostaną następne pokolenia klientów. Podstawową rolę w zawodowej edukacji odgrywają odpowiednio przygotowane materiały dydaktyczne. Opracowaliśmy planszę pokazującą budowę przewodów zapłonowych i rozesłaliśmy ją do szkół. Została tam bardzo dobrze przyjęta przez nauczycieli przedmiotów zawodowych i, co najważniejsze, uczniów. Inną okazją do krzewienia tego rodzaju wiedzy są motoryzacyjne targi chętnie odwiedzane przez szkolne wycieczki. W Niemczech przygotowuje się dla nich nawet specjalne stoiska. W Polsce też pojawiły się już podobne inicjatywy. Jest duże zapotrzebowanie na tego typu działalność, lecz koszty jej prowadzenia są dla większości szkół nadmierne. Dlatego rosnący udział w ich ponoszeniu powinni mieć producenci motoryzacyjnych części, warsztatowego wyposażenia oraz urządzeń diagnostycznych. Ważne jest także tworzenie dogodnych możliwości aktualizowania kwalifikacji nabytych w szkole, by pracujący już absolwenci byli w stanie nadążać za rozwojowymi zmianami w swojej technicznej specjalności. Główna w tym rola przypada zatrudniającym ich właścicielom warsztatów. Dla wszystkich podmiotów działających na motoryzacyjnym rynku inwestowanie w młodzież jest zawsze rentowne, gdyż po latach przynosi dla wszystkich wspólne, lecz w pełni wymierne korzyści. Nasza firma ma ambicję być na tym polu liderem i liczy też na to, że szybko znajdzie licznych naśladowców, a nawet konkurentów.


Z okazji 30 lecia naszej firmy, przygotowaliśmy dla Państwa wyjątkową promocję z wieloma nagrodami rzeczowymi oraz emocjonującą walkę o nagrodę główną – 15 niezapomnianych wycieczek do Stanów Zjednoczonych. Przygotowaliśmy również nagrodę dodatkową – 15 dwuosobowych pobytów wypoczynkowych na Majorce, a dla najaktywniejszych uczestników w danym miesiącu mamy nagrody miesiąca – Kupony Sodexo. Czynnie uczestnicząc w promocji będziecie Państwo mogli, wspólnie z nami, podobnie jak w latach ubiegłych wspomóc szczytny cel, gdyż od każdego zarejestrowanego zakupu filtrów marki FILTRON wartości 500 zł netto, przekażemy 1 zł Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu. Zapraszamy bardzo do wspólnej zabawy, życząc wspaniałych nagród oraz znalezienia się w gronie uczestników wycieczek. Wszystkie operacje związane z promocją będą prowadzone na stronie internetowej www.promocja.filtron.pl

Czas trwania promocji: od 1.03 do 31.07.2012 r.


DOS TAWC Y

Porady techniczne

ZF Services usuwanie powietrza POZBYWANIE SIĘ POWIETRZA ZA POMOCą URZąDZENIA ODPOWIETRZAJąCEGO

GDY STANDARDOWA PROCEDURA NIE WYSTARCZY

Przystępując do pracy, należy sprawdzić, czy siłownik wysprzęglika, koncentryczny siłownik wysprzęglika (CSC - concentric slave cylinder) oraz sprzęgło są prawidłowo zamontowane. Również silnik i skrzynia biegów muszą być poprawnie połączone i skręcone ze sobą. Po podłączeniu urządzenia odpowietrzającego do zbiornika płynu, na zamknięty układ hydrauliczny zaczyna działać ciśnienie. W tym momencie pedał sprzęgła musi zostać maksymalnie aż do oporu odciągnięty w górę. Dzięki temu płyn hydrauliczny może przepływać swobodnie. Należy przy tym się upewnić, że ilość płynu hydraulicznego w zbiorniku jest wystarczająca - jeśli nie jest, trzeba ją koniecznie uzupełnić. Dalsze kroki to podłączenie jednego końca przezroczystego wężyka do zaworka odpowietrzającego siłownik sprzęgła lub CSC, a drugiego do zbiorniczka wyłapującego nadwyżkę płynu. Otwarcie zaworu spustowego odpowietrznika polega na przekręceniu śruby o około jeden obrót. Zawór powinien pozostać zakręcony dopiero w momencie, w którym płyn wydobywający się z siłownika będzie pozbawiony pęcherzyków powietrza.

Jeśli opisany powyżej sposób nie przyniesie rezultatów, należy zastosować procedurę, zgodnie z którą spust powietrza następuje w odwrotnym kierunku. Oznacza to konieczność podłączenia urządzenia spustowego do głównej pompy układu hydraulicznego – płyn techniczny jest wówczas przepompowywany do zbiornika, z którego nadwyżka może być następnie wyssana za pomocą odpowiedniego urządzenia. Warto pamiętać, że nieszczelność układu hydraulicznego również może prowadzić do korków powietrznych. Nieszczelność może zostać spowodowana m. in. przedostaniem się zanieczyszczeń do płynu hydraulicznego. Mogą to być pozostałości oleju mineralnego, którym traktuje się zapieczone połączenia w celu ich odrdzewienia. Nawet minimalne poluzowanie śruby upustowej może prowadzić do przedostania się zanieczyszczeń do wnętrza układu hydraulicznego. Powstanie nieszczelności jest wówczas tylko kwestią czasu, stąd konieczne jest zachowanie nienagannej czystości wszystkich elementów podczas naprawy.

Podczas prac ciśnienie w układzie musi być utrzymywane na możliwe najniższym poziomie – im dłużej płyn hydrauliczny będzie przepływał, tym więcej powietrza wydostanie się z układu. Pedał sprzęgła nie może zostać zwolniony. Jeśli tak się stanie, może to doprowadzić nawet do uszkodzenia siłownika lub głównej pompy układu hydraulicznego w wyniku przekroczenia skoku technologicznego pracy tych elementów. Dopiero po zakręceniu zaworu i odłączeniu urządzenia spustowego, należy kilkakrotnie poruszyć pedałem sprzęgła w celu sprawdzenia poprawności działania układu. Oczywiście urządzenie odpowietrzające musi wtedy zostać odłączone. Jednoczesne zadziałanie ciśnienia z urządzenia oraz nacisku pedała sprzęgła może spowodować uszkodzenie uszczelniacza na siłowniku lub CSC.

54

W CELU OTRZYMANIA DODATKOWYCH INFORMACJI PROSIMY O KONTAKT: Przemysław Polak ADVANCED PR tel. +48 (022) 642 10 26 kom. +48 600 404 613 e-mail: ppolak@advancedpr.pl ZF to jeden z wiodących dostawców technologii układu przeniesienia napędu oraz zawiesze-

Problemy ze zmianą biegów i sprzęganiem oraz nietypowe dźwięki podczas zmiany biegów mogą wynikać z obecności powietrza w układzie hydraulicznym. Po zakończeniu naprawy sprzęgła należy zadbać o dokładne usunięcie powietrza z układu hydraulicznego. Jeśli miała miejsce wymiana elementów tego ostatniego, trzeba pamiętać, aby spust powietrza został przeprowadzony zgodnie z wytycznymi producenta pojazdu. Inżynierowie ZF Services radzą, aby podczas tych czynności stosować wyłącznie wskazane urządzenia odpowietrzające i płyny techniczne, w tym olej hydrauliczny oraz płyn hamulcowy. nia dla światowego przemysłu motoryzacyjnego. Firma zatrudnia ok. 70 000 pracowników w 117 oddziałach w 26 krajach. W 2010 roku zanotowała sprzedaż na poziomie 12,9 mld euro. 5% zysków ze sprzedaży przeznaczanych jest każdego roku na badania i rozwój nowych technologii. Na polskim rynku części zamiennych ZF Friedrichshafen AG oferuje najwyższej jakości amortyzatory i sprzęgła pod marką SACHS, zawieszenia, elementy układu kierowniczego oraz elementy gumowo-metalowe marki LEMFÖRDER, a także pompy i przekładnie kierownicze marki ZF Parts. Firma prowadzi również szkolenia teoretyczne i praktyczne z zakresu instalacji oraz użytkowania swoich produktów zarówno dla niezależnych, jak i licencjonowanych punktów serwisowych. Dodatkowo dużym uznaniem cieszą się programy serwisowe dla warsztatów, jak np. Original SACHS Service. Aktualne informacje prasowe oraz materiały fotograficzne dostępne są pod adresem: www.zf.com


Sprzęgła SACHS

- najnowsza technologia, maksymalne osiągi. Szybka i pewna zmiana biegów. Kolejne kilometry komfortowej podróży. Sprzęgła SACHS to gwarancja bezpiecznej i dynamicznej jazdy. Najnowsza technologia oraz wielokrotne testy, zapewniają maksimum osiągów silnika, na każdej nawierzchni. Wybrane na pierwszy montaż przez wielu producentów pojazdów, sprzęgła SACHS są również dostępne jako najwyższej jakości części zamienne.

www.zf.com


DOS TAWC Y

Kolektor dolotowy

do wszystkich silników Mercedes Benz 270 CDI (OM612 - 2,7CDI), Nr VAICO: V30-1404/Nr OE (oryginalne wyposażenie): 612 090 19 37 kit (zestaw) VAICO uzupełnia swój Program Premium Select o kolejną ekskluzywną część zamienną i oferuje wysokowartościowy zamiennik oryginału. Ścisła kontrola produkcji na miejscu, badania wzorów według standardu OEM (producenta oryginalnego wyposażenia) i obszerna kontrola dostarczanych towarów gwarantują doskonały, bezpieczny produkt. Kolektor dolotowy odgrywa ważną rolę w zewnętrznym systemie recyrkulacji spalin. Ta metoda recyrkulacji prowadzi spaliny docelowo przez specjalne przewody oraz zawór recyrkulacji do kolektora dolotowego, które tam zostają wymieszane z zassanym powietrzem z zewnątrz i tak trafiają do komory spalania. Poprzez wewnętrzną i zewnętrzną recyrkulację spalin, emisje i osiągi mogą zostać – zależnie od poszczególnych warunków obciążenia – optymalnie ustawione.

PRZYCZYNY AWARII Ciągłe zasysanie spalin prowadzi do osadów (sadza) na klapach wirowych kolektora dolotowego. Skutkiem zanieczyszczenia jest silne zużycie klap lub drążków kolektora, a w najgorszym wypadku nawet ich złamanie. Kolejnym problemem jest mocowanie dźwigni regulacji z siłownikiem i modułem napędowym. Podlega ona silnemu zużyciu ze względu na duże obciążenia.

moduł zapłonu. Ustawienie klap reguluje wirowanie powietrza w cylindrze i dostosowuje je do danych warunków obciążenia silnika. Dzięki temu spaliny, emisje i osiągi mogą zostać – zależnie od danych warunków obciążenia – ustawione optymalnie. Gdy klapy wirowe zaczepiają, zacinają się lub są złamane, daje się to odczuć poprzez gorszą kulturę pracy oraz niższe osiągi silnika.

ZESTAW USZCZELEK

ROZWÓJ DźWIGNI REGULACJI Do 2008 roku Mercedes używał pod numerem OE 611 098 01 26 dźwigni bez dodatkowych zacisków. Z powodu licznych reklamacji ten obszar został zmieniony i od 2008 roku jest tworzona nowa dźwignia z numerem OE 611 098 06 26 zawierająca zaciski podtrzymujące. Dźwignia regulacji w kolektorze dolotowych VAICO odpowiada aktualnej wersji Mercedesa łącznie z zaciskami. Te wszystkie czynniki wpływają na funkcje klap wirowych.

FUNKCJA KLAP WIROWYCH Aby otrzymać szybkie i optymalne spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku CDi, powietrze zostaje wprawione w wir poprzez dwa osobne kanały zasysania na każdy cylinder. Każdy z tych kanałów zasysania jest dodatkowo wyposażony w regulowaną klapę wirową, która dzięki połączeniu jest uruchamiana przez

56

Mercedes zaleca przy wymianie kolektora dolotowego dodatkowo wymienić następujące uszczelki: • Uszczelka komory mieszania przy dystrybucji powietrza doładowującego • – OE 611 094 01 80 x 1 • Uszczelka recyrkulacji spalin przy głowicy cylindra • – OE 611 141 02 80 x 1 • Uszczelka kolektora doładowującego przy głowicy cylindra • – OE 611 094 00 80 x 5 VAICO dostarcza pod numerem referencyjnym V30-1404 zestaw naprawczy kolektora dolotowego wraz z uszczelkami w niemieckiej jakości oryginalnego wyposażenia.


Katalog Valeo:

Systemy EGR, przepustnice Euro 2 & Euro 3

Euro 4

Pneumatyczny zawór EGR ~1999-2004

Euro 5

Elektryczny zawór EGR ~2004-2009

EGR Moduł ~2009-2014

> Zawory EGR / Moduły EGR 27 referencji

Euro : 2(

) 3(

) 4( ) 5( )

Producent

Model

AUDI

A3

2.0 TDi 16V

700424

A3 Cabriolet

2.0 TDi 16V

700424

A4

2.0 TDi 16V, 3.0 TDi V6 24V

700424 / 700436 / 700439

Boxer (02>06)

2.0 HDi, 2.2 HDi

700406

Q5

2.0 TDi 16V

700424 / 700438

Expert (95>03)

1.9 TD

700401

TT

2.0 TDi 16V

700424

Expert II (07>)

1.6 HDi 16V

700414

AX

1.5 D

700402

Partner (96>)

1.9 D, 1.6 HDi 16V

700404 / 700414

C1

1.4 HDi

700413

Ranch (96>)

C2

1.4 HDi

700413

C3

1.4 HDi 16V, 1.6 HDi 16V

700407 / 700413 / 700414

CITROEN

Euro

Silnik

1.4 HDi

700407

1.6 HDi 16V, 2.0 HDi 16V

700414 / 700434

1.6 HDi 16V

700414

C5

1.6 HDi 16V, 1.6 HDi, 2.0 HDi 16V, 2.7 HDi V6

700410 / 700411 700414 / 700434 / 700441

C6

2.7 HDi V6 24V

700410 / 700411

1.9 TD

700401

1.5 D, 1.9 D, 1.9 D,1.9 SD, 1.4 HDi

700402 / 700404 / 700407

1.6 HDi 16V

700414

Berlingo

1.9 D, 1.6 HDi 16V

700404 / 700414

Dispatch

1.6 HDi 16V

700414

Jumper

1.9 D,1.9 TD, 2.0 HDi, 2.2 HDi

700404 / 700406

Jumpy

1.9 TD, 1.6 HDi 16V

700401 / 700414

Nemo

1.4 HDi

700413

Ulysse

1.9 TD

700401

Scudo

2.0 JTD

700405

Fiesta

1.4 TDCi, 1.6 TDCi 16V

700407 / 700413 / 700444

Focus

1.6 TDCi 16V,1.6 TDCi DPF 16V

700412

C3 Pluriel C4 C4 Picasso

Evasion Xsara

07

Xsara Picasso

FIAT FORD

Producent

Model

PEUGEOT

5008

2.0 HDi 16V

700434

Bipper

1.4 HDi

700413

RENAULT SEAT

1.9 D, 1.6 HDi 16V

700404 / 700414

1.9 dCi 130

700433

Scenic III (09>)

1.9 dCi 130

700433

Altea

2.0 TDi,2.0 TDi PD 16V, 2.0 TDi 16V

700424

Arosa

1.7 SDi

700424

Exeo

2.0 TDi 16V

700424

Leon Leon II Toledo (04>) SKODA

Octavia IV (08>) Superb II (08>) Yeti (09>)

TOYOTA

700424 700424

Golf VI Plus (09>)

2.0 TDi 16V

700424

Jetta (05>)

2.0 TDi 16V

700424

Passat (05>)

2.0 TDi, 2.0 TDi 16V

700424

Passat CC

2.0 TDi ,2.0 TDi 16V

700424

2.0 TDi 16V

700424

2.0 TDi 16V

700424

Scirocco (08>)

700442

JAGUAR

S-Type (04>)

2.7 D V6 24V

700410 / 700411

LAND ROVER

Discovery (04>)

2.7 Td6 24V

700410 / 700411 700422 / 700423

2.7 TDV6 24V, 3.6 TDV8 32V

700410 / 700411 / 700420 700421 / 700422 / 700423

1.5 D

700402

2.0 TDi 16V, 2.0 TDi

700424

2.0 TDi

700435

S40 (04>)

1.6 D 16V

700412

V50

1.6 D 16V

700412

Transporter (7E/7F)

> Przepustnice 7 referencji

107

1.4 HDi

700413

206

1.4 HDi, 1.6 HDi 16V, 2.0 HDi

700405 / 700407 700413 / 700414

Producent

Model

207

1.4 HDi, 1.6 HDi 16V

700413 / 700414

AUDI

A3 (08>)

1.4 HDi, 1.6 HDi,1.6 HDi 16V, 1.6 HDi 16V

700407 / 700414

CITROEN

308

1.6 HDi 16V, 2.0 HDi 16V

700414 / 700434

3008

2.0 HDi 16V

700434

406 (99>)

2.0 HPi 16V

700408

1.6 HDi 16V, 2.7 HDi V6 24V, 2.0 HDi 16V

700410 / 700411 700414 / 700434

607 (04>)

2.7 HDi 24V

700410 / 700411

2.0 HDi 16V

700434

1007

1.4 HDi, 1.6 HDi 16V

700407 / 700413 / 700414

Euro

Silnik 1.6 TDi 90

700432

C4 Picasso (06>)

2.0 HDi 16V

700440 / 700443

PEUGEOT

3008

2.0 HDi 16V

700440 / 700443

RENAULT

Clio III (05>)

1.5 dCi

700416

Modus (04>07)

1.5 dCi

700416

Megane II (02>)

1.5 dCi

700416

Megane III (08>)

1.5 dCi 85/90/105/110, 1.9 dCi 130/150/160

700429 / 700430 / 700431

Scenic III (09>)

1.5 dCi 105/110, 1.9 dCi 130, 2.0 dCi 150/160

700416 / 700429 700430 / 700431

Octavia (08>)

1.6 TDi 90

700432

1.6 TDi

700432

SKODA

VOLKSWAGEN Polo (09>)

Hot Line Valeo: 801 88 88 22

700424

2.0 TDi 16V

2.2 TDCi 16V

807

700424

2.0 TDi 16V

Mondeo

407

2.0 TDi 16V 2.0 TDi CR 140 16V, 2.0 TDi CR 170 16V

Golf VI (08>)

Touran (03>)

307(01>)

700424

Golf V (03>)

Tiguan

106 (96>03)

700424

2.0 TDi 16V

700413

700409 / 700412

PEUGEOT

2.0 TDi 16V,2.0 TDi PD 16V

700424

700413 / 700444

Range Rover Sport (05>)

700424 700424

2.0 TDi 16V

VOLKSWAGEN Eos

VOLVO

1.9 SDi 2.0 TDi 16V

1.4 D

Aygo

1.4 TDCi, 1.6 TDCi 16V

Fusion

Silnik

Megane III (08>)

1.6 TDCi 16V, 1.6 TDCi 16V, 1.6 TDCi DPF 16V

Focus C-Max (03>07)

Euro

Valeo Service Polska Blog Valeo: valeoservice.pl/vsee_blog


DOS TAWC Y

NGK radzi

regularnie sprawdzaj stan świec zapłonowych w swoim samochodzie

58

Nadejście wiosny każdemu kierowcy przypomina o konieczności wymiany opon na letnie. Nikt także nie kwestionuje znaczenia dokładnego umycia samochodu z resztek soli. Jednak ciągle zbyt mało kierowców pamięta o tym, żeby przed sezonem letnim sprawdzić stan świec zapłonowych. A przecież spełniają one bardzo ważną funkcję - są odpowiedzialne za sprawną i niezawodną pracę silnika.

pracę i wydajność silnika, jak również redukcję szkodliwych spalin. Niestety z upływem czasu w standardowych świecach zapłonowych następuje powiększanie się odstępu pomiędzy elektrodą środkową a elektrodą masy. Jedną z głównych przyczyn tego zjawiska jest tzw. „erozja iskry”, która polega na tym, że każda iskra zabiera mikroskopijną ilość materiału elektrody. Kolejną istotną przyczyną jest korozja, powstająca wskutek narażenia elektrod świecy zapłonowej na spalane paliwo, bardzo wysoką temperaturę, ciśnienie, wibracje oraz agresywne związki chemiczne.

Świeca zapłonowa odgrywa kluczową rolę w silniku benzynowym. Odpowiada za zapłon mieszanki powietrzno-paliwowej, która rozprzestrzenia się od elektrody środkowej do elektrody masy. W każdej minucie świeca zapłonowa produkuje między 500 a 3.500 iskier, z której każda bezpośrednio wpływa na jakość pracy silnika oraz środowisko, czyli m.in. na niezawodny zapłon, łagodne ruszanie, ogólną

Zużycie standardowej świecy zapłonowej zwiększa odległość miedzy elektrodami i zmienia jej kształt, zwiększając tym samym zapotrzebowanie na napięcie zapłonowe nawet do 500V na 20.000 km. Wzrasta też wtedy ryzyko braku zapłonu oraz uszkodzenia cewek. Wprawdzie nowoczesne silniki radzą sobie z tą sytuacją, dostosowując czas zapłonu, ale ceną tego jest zwiększenie zużycia paliwa.

DO 500 V WIĘCEJ NA 20.000 KM

Z powyższych względów zalecane przez producentów samochodów interwały wymiany świec zapłonowych wahają się między 30.000 a 120.000 km. Znacznemu zużyciu można przeciwdziałać poprzez zastosowanie świecy wykonanej z odpornych na zużycie materiałów szlachetnych, takich jak iryd czy platyna. Mimo wysokiej jakości takich świec, zaleca się jednak regularne ich sprawdzanie, aby uniknąć ewentualnych problemów wynikających ze specyficznych warunków korzystania z samochodu lub indywidualnego stylu jazdy. Jeśli na przykład samochód wykorzystywany jest głównie na krótkich dystansach i często zatrzymywany w korkach, może to powodować gromadzenie się przewodzącego prąd nagaru na ceramicznym izolatorze świecy, co powoduje nieskuteczny zapłon. Aby więc zagwarantować płynną i wydajną pracę silnika, firma NGK zaleca sprawdzanie świec zapłonowych w regularnych odstępach czasu lub za każdym razem podczas wizyty w warsztacie.


DOS TAWC Y

Klimat

Niewykonanie konserwacji może doprowadzić do uszkodzeń następczych układu, a nawet do problemów zdrowotnych.

w samochodzie

Przed serwisami konserwującymi i naprawiającymi klimatyzacje w pojazdach mechanicznych stoi wiele problemów i skomplikowanych zagadnień, stąd mnóstwo napływających do nas pytań o kwestie związane z klimatyzacją. Przy temperaturze 22°C i wilgotności względnej powietrza wynoszącej ok. 50% czujemy się najlepiej, możemy pracować w skupieniu i optymalnie reagować na bodźce. Gdy temperatura otoczenia i wilgotność powietrza zwiększają się, ciało ludzkie zostaje wystawione na ogromne obciążenia. W temperaturze 27°C wzrasta puls i temperatura ciała – skutkiem jest ograniczona zdolność koncentracji, szybciej następujące zmęczenie, a nawet agresja. Jak dowiodły badania, dalszy wzrost temperatury o kolejne 10°C powoduje wzrost ryzyka wypadku o 20 % – ponieważ kierowca w takich warunkach klimatycznych czuje się tak, jak gdyby we krwi miał 0,5 promila alkoholu. Dlatego układ umożliwiający kierowcy regulację warunków klimatycznych w jego bezpośrednim otoczeniu i w zależności od jego potrzeb jest czymś więcej niż tylko czynnikiem dobrego samopoczucia - zalicza się go do aktywnych systemów bezpieczeństwa pojazdu.

TYPY KLIMATYZACJI Klimatyzacja manualna Temperaturę, rozdział powietrza i moc dmuchawy nastawia się ręcznie. Sprężarka klimatyzacji jest wówczas włączona lub wyłączona, temperaturą w kabinie kierowcy steruje się poprzez dopływ ciepła grzewczego. Klimatyzacja z regulowaną temperaturą Po nastawieniu temperatura jest utrzymywana na stałym poziomie, rozdział powietrza i moc dmuchawy można ustawić ręcznie. Sprężarka klimatyzacji jest odpowiednio taktowana przez sterownik (włączana i wyłączana). Klimatyzacja automatyczna Nastawiona temperatura wewnątrz pojazdu jest utrzymywana na stałym poziomie. Jest to możliwe, ponieważ duża liczba czujników przez cały czas mierzy temperaturę, jak i jakość powietrza przekazuąc informacje zwrotne do sterownika. Elektronika sterownika reguluję temperaturę, strumień powietrza i moc dmuchawy – optymalnie i w zależności od zapotrzebowania.

niu i parowaniu. Podczas sprężania czynnika chłodniczego w stanie gazowym powstaje ciepło, które nagrzewa czynnik do temperatury maksymalnej wynoszącej 100°C. W trakcie dalszego przepływu do skraplacza schłodzonego przez pęd wiatru gaz chłodniczy jest następnie szybko schładzany – przechodząc jednocześnie ze stanu lotnego w stan ciekły. Zawór rozprężny lub zawór dławiący steruje i reguluje ilości czynnika chłodniczego wpływającego do parownika i parującego wskutek występującego tam niższego poziomu ciśnienia. Do przemiany ze stanu ciekłego w stanu gazowego niezbędna jest energia cieplna, która odbierana jest z powietrza przepływającego od dmuchawy przez parownik. Schłodzone w ten sposób powietrze wpływa następnie do kabiny pasażerskiej.

KONSERWACJA TO KONIECZNOŚĆ Z uwagi na własności higroskopijne czynnika chłodniczego i normalne zużycie sprężarki, klimatyzacja musi być konserwowana w regularnych odstępach czasu. Jest to konieczność, którą można uzasadnić kierowcy pojazdu w logiczny sposób.

DOBRZE NAOLIWIONE Aby zabezpieczyć elementy klimatyzacji przed korozją, do czynnika chłodniczego znajdującego się w obiegu dodaje się specjalny olej, który smaruje sprężarkę i wiąże cząstki stałe i pozostałości ścierania. Podczas przeglądów klimatyzacji, które muszą być przeprowadzane na podstawie harmonogramu przeglądów, odsysa się czynnik chłodzący i olej. Czynnik chłodzący oczyszcza się, osusza i uzupełnia, olej jest oddzielany i w całości wymieniany.

WSKAźNIK WYCIEKU

Godne polecenia jest dodanie do czynnika chłodniczego płynnego wskaźnika UV podczas przeglądu klimatyzacji. W razie wycieku nieszczelność można zlokalizować w serwisie za pomocą wyposażenia ze światłem czarnym. Ponieważ w przypadku awarii często nie można ponownie napełnić obiegu, a w konsekwencji nie można również doprowadzić wskaźnika, takie rozwiązanie eliminuje konieczność kosztownej wymiany elementu po elemencie – zaleta, którą można w łatwy sposób objaśnić klientowi.

NA ZDROWIE! W wilgotnym, ciemnym otoczeniu parownika mogą szybko i bez przeszkód mnożyć się grzyby, bakterie i mikroorganizmy. Te zarazki przedostają się następnie do wnętrza przez system wentylacji, i mogą wywoływać u pasażerów łzawienie oczu, przeziębienia, alergie oraz poważne choroby. Należy koniecznie wymieniać filtr powietrza wewnętrznego oraz dezynfekować system wentylacji.

KLIMATYZACJE NIE LUBIą WODY Czynniki chłodnicze posiadają własności higroskopijne, a więc przyciągają wodę. Również wskutek nieszczelności w układzie chłodzenia do obiegu płynu chłodzącego może wniknąć woda. Ponieważ ciecze nie ulegają sprężaniu, mogłyby uszkodzić sprężarkę. Dlatego zasobnik czynnika chłodniczego spełnia również zadanie zbiornika wyrównawczego. Wkład osuszacza odbiera wilgoć z układu poprzez jego adsorpcję. Dodatkowo osuszacz spełnia zadanie filtra.

CZYNNIK CHŁODNICZY: PRZEMIANA STANÓW Czynnik chłodzący cyrkulujący w obiegu chłodzenia poddaje się dwóm znanym zjawiskom: skrapla-

60

1. Sprężarka (kompresor): sprężanie i nagrzewanie Sprężarka, z reguły agregat dodatkowy napędzany przez silnik, zasysa czynnik chłodniczy w fazie gazowej i spręża go. Czynnik chłodniczy nagrzany w taki sposób jest następnie tłoczony dalej do skraplacza. 2. Skraplacz: schładzanie i skraplanie Przez skraplacz, zwykle zamontowany przed chłodnicą czynnika chłodniczego, podczas jazdy przepływa powietrze. W jego wnętrzu wpływający czynnik nagrzany do temperatury maks. 100 °C jest szybko schładzany i równocześnie skraplany.

3. Zawór rozprężny (dławik): rozprężanie i dalsze chłodzenie Ciekły czynnik chłodniczy jest tłoczony dalej w kierunku parownika – w zależności od producenta przez zawór rozprężny bądź stały dławik. Wskutek następującego w nim rozprężania czynnik chłodniczy paruje, zamieniając się w gaz. Ponieważ ciśnienie czynnika chłodniczego przy przechodzeniu do parownika szybko zmniejsza się, czynnik znacznie się schładza. 4. Parownik: schładzanie i przemiana Parownik jest zamontowany w kabinie pasażera przed dmuchawą. Jeśli tam wpływa zimny czynnik chłodniczy, parownik schładza się. W efekcie zmiany stanu z ciekłego na gazowy parownik odbiera ciepło z przepływającego przez niego powietrza, chłodząc w ten sposób kabinę pasażera. 5. Chłodnica 6. Wymiennik ciepła ogrzewania


MAHLE –

ESTETYKA

PRECYZJI.

Tak, przyznajemy się: jesteśmy zakochani w naszych produktach. Nasi inżynierowie są zafascynowani tłokami, tulejami, zestawami cylindrowo–tłokowymi, kompletami pierścieni tłokowych, łożyskami ślizgowymi i zaworami. Także filtrami powietrza, oleju, paliwa i kabinowymi. Nasze zespoły produkcyjne są wprost opętane bezkompromisową walką o jakość wyrobów. Rezultat: części silnikowe i filtry dostarczamy do wszystkich znaczących producentów przemysłu samochodowego. Ta sama, bezkompromisowa jakość produktów obowiązuje dla Aftermarketu. Czy to nie jest piękne? www.mahle-aftermarket.com


DOS TAWC Y

Rozwijamy się dla Was XXI wiek to czas, w którym nowoczesne technologie przestają być dobrem luksusowym, stają się natomiast nieodzownym elementem naszego życia i pracy. Pozwalają nam nie tylko na realizacje własnych marzeń, ale także umożliwiają codzienne życie. Postęp w dziedzinie nauki stał się „znakiem czasów”, który z kolei jest wyznacznikiem jakości i standardu życia. Jedną ze zdobyczy cywilizacji, bez której nie wyobrażamy sobie życia, jest samochód, który z biegiem lat przestał być traktowany jedynie jako środek transportu, stając się obiektem pasji, a dla wielu wręcz „członkiem rodziny”. Wiadomości IC: W takiej sytuacji, biorąc pod uwagę wymagania stawiane przez użytkowników samochodów, branża motoryzacyjna stanęła przed nie lada wyzwaniem. W jaki sposób połączyć wymagania technologiczne z indywidualnymi potrzebami klientów? Jacek Matracki, Dyrektor ds. Handlowych LOTOS Oil: Jako producent olejów LOTOS podeszliśmy do tego zadania strategicznie. Postanowiliśmy stworzyć linie produktów olejowych, które przed wprowadzeniem do produkcji były testowane w najbardziej ekstremalnych warunkach przez najbardziej wymagających kierowców. W naszym przypadku postawiliśmy na kierowców rajdowych – opłaciło się – dziś jesteśmy w czołówce! Marka LOTOS stała się nieodzownym elementem takich wydarzeń jak Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski, w których bierze udział mistrzowska załoga LOTOS Subaru Poland Rally Team w składzie Wojciech Chuchała oraz Kamil Heller. Dzięki tej współpracy mogliśmy cieszyć się ze zdobycia najwyższych trofeów w najważniejszych kategoriach rajdów samochodowych: mistrzostwo w grupie N w polskim i słowackim czempionacie, a także w Trofeum Strefy Europy Centralnej FIA. WIC: Jaki cel postawił sobie LOTOS Oil? J.M.: Dla nas, jako producenta środków smarnych, celem, który udało się zrealizować, było  stworzenie - w oparciu o zebrane  badania i doświadczenia - linii ultranowoczesnych olejów LOTOS Quazar K i LOTOS Quazar S, dedykowanych odpowiednio marce Kia i Subaru. LOTOS Quazar  0W20 i LOTOS Quazar  5W30 (z odpowiednimi oznaczeniami literowymi oznaczającymi marki samochodów Subaru lub Kia) to syntetyczne, energooszczędne oleje silnikowe najnowszej generacji. Dzięki formule Hi - Tec Protection zapewniają pełną i ciągłą ochronę nowoczesnych silników z rodowodem azjatycko-amerykańskim. Linia olejów

62

LOTOS Quazar to produkty stworzone bez technologicznych kompromisów, idealnie skrojone na miarę potrzeb tych silników. Oleje te są bardziej efektywne i bezpieczne dla najnowszych technicznie silników - zwiększają wydajność pracy w ekstremalnych warunkach eksploatacyjnych oraz - dzięki bardzo dobrym właściwościom smarowniczym i ochronnym - wydłużają ich żywotność. Staranność i dbałość o najwyższe parametry tych produktów została doceniona przez przyznanie w 2011 roku produktom LOTOS Quazar S 0W20 oraz LOTOS Quazar S 5W30 tytułu „Europrodukt”, który przyznawany jest produktom spełniającym najwyższe normy jakościowe oraz technologiczne. Nieustająco pracujemy nad rozwojem całej, składającej się z 11 produktów linii olejów silnikowych LOTOS Quazar, która dzięki naszemu zaangażowaniu w tworzenie super innowacyjnych produktów o najwyższej jakości, znajduje coraz większe uznanie w oczach klientów. Nieustannie rozwijamy także produkty z najpopularniejszej linii olejowej LOTOS Thermal Control, aby sięgający po nie klient, zawsze miał pewność, że otrzymuje produkt najlepszy w swojej klasie. Do rodziny ww. produktów dołączył olej LOTOS Synthetic Plus 5W40 oraz LOTOS Trafic Pro 505.01 i LOTOS Trafic Pro 025A/B. LOTOS jest także sponsorem tytularnym wyścigów KIA LOTOS RACE, podczas którego spośród wielu amatorów wyścigów samochodowych wyłaniany jest najlepszy, który ma szansę zaistnieć w świecie wyścigów profesjonalnych.

Efektem tej wielopłaszczyznowej współpracy z marką KIA są w najwyższym stopniu zaawansowane oleje z linii LOTOS Quazar K (LOTOS Quazar K 5w30 oraz LOTOS Quazar K, 5W40), które zostały docenione w 2011 roku Medalem Europejskim, którym nagradzane są produkty, mogące konkurować z wyrobami producentów europejskich ze względu na wysoką jakość, nowoczesną technologię produkcji oraz wyróżniające się wzornictwo. Marka olejowa LOTOS jest symbolem jakości nie tylko w Polsce (wg badań Moto-Scan wzrasta zaufanie do marki LOTOS wśród klientów segmentu 0-3). Jesteśmy dumni z faktu, że w segmencie nowych samochodów jesteśmy wiceliderem. Będąc obecnym ze swoimi produktami w ponad pięćdziesięciu krajach, LOTOS Oil ugruntowuje swoją pozycję jednego z głównych graczy branży olejowej. Dzięki prężnemu rozwojowi na rynkach zagranicznych marka olejowa LOTOS została wyróżniona tytułem Ambasadora Polskiej Gospodarki w prestiżowej kategorii  „Eksporter” przyznanym przez Bussines Centre Club oraz otrzymała Dyplom Ministerstwa Gospodarki za efektywną współpracę gospodarczą z dynamicznie rozwijającymi się gospodarkami Azji Centralnej.


Internetowe źródło wiedzy Dostęp do informacji technicznych jest dziś równie ważny jak odpowiednie wyposażenie warsztatowe. Cenne źródła tych informacji znaleźć można m.in. na stronach internetowych producentów części. Doskonałym przykładem jest DAYCO, światowy lider w produkcji pasków klinowych, wieloklinowych, rozrządu oraz rolek i pomp wody stosowanych w samochodach osobowych, ciężarowych, autobusach, maszynach rolniczych, budowlanych oraz skuterach, zarówno na pierwszy montaż, jak i na rynek wtórny. Korzystając ze strony internetowej www. dayco.com, warto odwiedzić strefę Web-Garage. Rozwiązanie to powstało dwa lata temu. Stale rozbudowywane jest archiwum arkuszy informacyjnych. Użytkownicy mogą również skorzystać ze schematów technicznych. Podobnie jak w wielu innych firmach aftermarketowych z całego świata, lokalni specjaliści z dziedziny komunikacji internetowej DAYCO ściśle ze sobą współpracują, by poszczególne portale przeznaczone dla odbiorców z różnych kontynentów miały wspólną formę wizualną, a jednocześnie realizowały różne cele, co związane jest ze specyfiką poszczególnych

rynków. – „Dlatego więc całkowitej zmianie uległ styl strony internetowej zarówno pod względem graficznym, jak i konstrukcji serwisu internetowego. Prace te były koordynowane przez zespół z USA” – wyjaśnia Nolwenn Marion z Analysis & Web Mktg Europe.

GARAŻ PEŁEN NARZĘDZI Analizy pokazały, że jedną z najczęściej odwiedzanych części strony internetowej jest strefa Garage, w stworzenie której firma DAYCO włożyła wiele wysiłku, uznając, że efektywny serwis internetowy musi w jak najlepszy sposób łączyć w sobie bogactwo treści i wygodę korzystania z informacji. Liczba rejestrujących się w strefie Garage stale się zwiększa - 95% odwiedzających pochodzi z Europy, 4% z Azji, w szczególności z Indii, a 1% reprezentuje Afrykę, zwłaszcza południową jej część. Bardziej szczegółowe badania wykazały, że 60% spośród europejskich użytkowników pochodzi z Włoch. Ponad połowa korzystających ze strefy Garage reprezentuje warsztaty, kolejnych 25% stanowią sprzedawcy części zamiennych,

zaś pozostali to dystrybutorzy, dziennikarze i inni użytkownicy. Widać wyraźnie, że mechanicy i sprzedawcy części zamiennych uważają tę strefę za przydatne dla siebie narzędzie – podkreśla Nolwenn Marion.

INFORMACJE W ZASIĘGU RĘKI Podstrona „Informacje techniczne, schematy napędów” jest stale wzbogacana o nowe dane. Korzystanie ze wszystkich arkuszy informacyjnych, w tym instrukcji montażowych i schematów układów pasków jest bezpłatne. Dokumenty te można pobierać dowolną liczbę razy. Z tego samego powodu firma DAYCO uruchomiła też własny kanał na YouTube (DaycoTAM). Można tam znaleźć szereg filmów poświęconych zagadnieniom technicznym i prezentację strefy Garage wraz z wszystkimi niezbędnymi instrukcjami. Dostępny jest też biuletyn prezentujący nowości - zarówno opisy produktów, jak i usługi.


DOS TAWC Y

febiEXAK T

czyli rozwiązania techniczne Silnik wycieraczek

febi nr 22688 Nr por. 202 820 23 08

Mercedes-Benz klasa C (W202)

PROBLEM: Podczas pracy silnik wycieraczek hałasuje, niespodziewanie zatrzymuje się lub całkowicie przestaje pracować.

PRZYCZYNA: Silnik wycieraczek napędza układ dźwigni napędu wycieraczek (patrz zdjęcie 1 oraz 2). Czynniki zewnętrzne mogą powodować dodatkowe opory w poruszaniu się tych elementów. Koło zębate silnika jest wykonane z tworzywa sztucznego i może łatwo ulec uszkodzeniu (patrz zdjęcia 3 i 4). Jeżeli dojdzie do uszkodzenia koła zębatego, nie może ono napędzać śruby ślimakowej w pełnym zakresie. W wyniku tego wycieraczka nie pracuje poprawnie, hałasuje lub całkowicie przestaje pracować.

ROZWIąZANIE: febi bilstein zaleca sprawdzenie łatwości poruszania się układu dźwigni przed montażem silnika wycieraczek febi 22688. Pozwoli to uniknąć przedwczesnej jego awarii.

Naprawa pojazdów. Mamy do tego części.™ 64


Części układu kierowniczego i zawieszenia: każdy zakręt staje się prosty! Jeżeli chodzi o układ kierowniczy, wszystkie elementy muszą doskonale ze sobą współdziałać, aby samochód trzymał się kierunku jazdy. Dlatego elementy układu kierowniczego firmy febi spełniają najwyższe standardy. Osiągnięcie jakości równej oryginalnym częściom możliwe jest jedynie dzięki stosowaniu najwyższej jakości materiałów i precyzyjnemu wykonaniu.

febi Polska Sp. z o.o. Pl. Przymierza 6 | 03-944 Warszawa | Poland Tel. +48-22-403 47 29 Fax +48-22-403 47 28 E-Mail febipolska@febi.pl

www.febi.com


DOS TAWC Y

Świece

zapłonowe Wprowadzone na polski rynek w kwietniu 2011 świece zapłonowe DENSO TT jako pierwsze na świecie odznaczają się wydajnością i trwałością wyższą od standardowych świec niklowych, przy cenie znacznie niższej od zamienników z elektrodami z metali szlachetnych. Zalety te zostały docenione przez klientów i dystrybutorzy w ostatnich miesiącach zgłaszają na nie coraz większe zapotrzebowanie. W porównaniu ze styczniem bieżącego roku lutowa sprzedaż świec zapłonowych TT wzrosła o 62%, zaś sprzedaż w styczniu była wyższa od tej w grudniu o 79%. W rezultacie tak wielkiego zainteresowania świece te są już oferowane w ponad 500 warsztatach samochodowych w całej Polsce, zwiększając penetrację polskiego rynku przez DENSO. Ten sukces rynkowy i gwałtowny wzrost popytu był możliwy dzięki innowacyjnej konstrukcji świec DENSO TT. Świeca posiada najcieńsze na świecie elektrody wykonane bez użycia metali szlachetnych. Zastosowanie tej świecy zamiast tradycyjnej świecy niklowej wiąże się dla kierowców z obniżeniem zużycia paliwa i redukcją poziomu emisji spalin – wszystko to bez konieczności wydawania większych kwot na drogie świece z elektrodą platynową lub irydową. Konsolidacja oferty świec TT sprawia, że proces zamawiania oraz samo zapewnienie stanu magazynowego jest dla dystrybutorów znacznie łatwiejsze i bardziej praktyczne niż w przypadku świec niklowych. 13 pozycji katalogowych to zmniejszone stany magazynowe przy stałej dostępności świec przeznaczonych na wymianę. Dodatkowo świece TT posiadają krótsze numery katalogowe, dzięki czemu procedura ich zamawiania jest prostsza i wygodniejsza. Adam Barski, Sales Executive DENSO na polskim rynku: „W zeszłym roku okazało się, że w Polsce istnieje znaczny popyt na świece zapłonowe o wydajności wyższej od świec standardowych, przy zachowaniu ceny niższej od ich odpowiedników z najwyższej półki. Przejście na świece serii TT zapewni naszym klientom dostęp do lepszego produktu, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Zmiana ta oznacza również konsolidację stanów magazynowych i uproszczenie samego procesu zamawiania świec”.

66

Duży popyt na świece zapłonowe DENSO TT dowodzi zapotrzebowania na produkt o wysokiej sprawności w umiarkowanej cenie. DENSO Europe B.V.’s Business Unit After Market potwierdza, że polscy klienci coraz częściej rezygnują ze świec standardowych na rzecz oferowanych przez DENSO pionierskich, wysoce wydajnych i stosunkowo niedrogich świec zapłonowych serii TT (Twin Tip). ZAMIANA Z TECHNOLOGII STANDARDOWEJ NA TT PRZYNIESIE WIELE KORZYŚCI DLA CAŁEGO RYNKU WTÓRNEGO ŚWIEC ZAPŁONOWYCH Większość polskich kierowców używa świec standardowych i stanowią one 90% sprzedaży na rynku wtórnym. Oferowane po przystępnych cenach świece TT przyniosą polskim kierowcom dodatkowe korzyści, pozwalając na obniżenie zużycia paliwa i zapewniając niezawodny zapłon w każdej sytuacji - dodaje Adam Barski. By dodatkowo wzmocnić w Polsce nowy trend wymiany świec standardowych na TT, DENSO zatrudniło dodatkowych pracowników w polskim oddziale sprzedaży. Organizują oni spotkania handlowe i ogólnokrajowe seminaria, które pomagają dystrybutorom rozpropagować ideę wymiany świec standardowych na TT wśród właścicieli sklepów z częściami i warsztatów samochodowych. Trwająca od 6 miesię-

cy, szeroko zakrojona kampania promocyjno-marketingowa dodatkowo wspiera ich wysiłki. Świece TT to zaledwie jedna z wielu serii świec produkowanych i oferowanych przez DENSO w niezmiennie najwyższej jakości pierwszego montażu. Oprócz świec zapłonowych, DENSO oferuje również na polskim rynku wiele różnorodnych części samochodowych, w tym między innymi części układu chłodzenia silnika, klimatyzacji, filtry kabinowe, świece żarowe, pióra wycieraczek, rozruszniki i alternatory, sondy lambda oraz części systemów sterowania silnikiem i części do silników wysokoprężnych. Szczegóły dotyczące oferty świec zapłonowych Twin Tip zostały zamieszczone w katalogu Świece Zapłonowe i Żarowe Denso 2011/2012 (nr ref. DESG11-0001), który został również zawarty w katalogu TecDoc oraz na stronie internetowej www.denso-am.pl.


DOS TAWC Y

Jest już czwarty sezon!

Jedna z motoryzacyjnych prawd mówi, że nic tak bardzo nie przedłuża życia silnika jak dobry olej. Dlatego temat wyboru oleju silnikowego często gości na forach internetowych i w prasie motoryzacyjnej. Poniżej najważniejsze pytania, które dotyczą utrzymania silnika. Odpowiedź na pierwsze z nich dedykujemy tym, którzy błędnie twierdzą, że olej syntetyczny i Polski Fiat 126p to dwie różne epoki motoryzacji. CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Mobil 1 The Grid, 30-minutowy program poświęcony sportom motorowym, wraca na ekrany naszych telewizorów. Czwarty sezon programu można oglądać w Polsce na antenie Sport Klub, Orange Sport, nSport i Motors TV oraz na całym świecie w 25 językach. Mobil 1 The Grid powstał w 2008 roku we współpracy z Sunset & Vine, czołowym dystrybutorem i producentem telewizji sportowej na świecie. Program przedstawia pozakulisowe materiały na temat najbardziej popularnych, profesjonalnych wyścigów samochodowych, odnoszących sukcesy zespołów i znanych kierowców. Seria pokazuje również amatorskie wyścigi i tory wyścigowe z całego świata. W poprzednim sezonie Mobil 1 The Grid dał fanom sportów motorowych szansę na ponowne przeżycie jednej z najgłośniejszych historii sezonu 2011 – Mobil 1 Car Swap, podczas którego obecny mistrz NASCAR Sprint Cup, Tony Stewart oraz Mistrz Świata Formuły 1 z zespołu Vodafone McLaren Mercedes, Lewis Hamilton zamienili się swoimi samochodami. Program przedstawił pełną relację z wydarzenia, które odbyło się na torze Watkins Glen International w czerwcu zeszłego roku. „Nikogo nie dziwi, że jako wiodąca marka syntetycznych olejów silnikowych, Mobil 1 jest od ponad 30 lat wybierany przez tak wiele odnoszących sukcesy zespołów i kierowców. Wśród nich znajdują się Tony Stewart, Mistrz NASCAR Sprint Cup z 2011 roku, Lewis Hamilton, Mistrz Świata Formuły 1 z 2008 roku oraz Jenson Button, Mistrz Świata Formuły 1 z 2009 roku” – powiedział Lawrence Kearns, global automotive marketing manager ExxonMobil Lubricants and Petroleum Specialties Company. „W czwartym sezonie Mobil 1 The Grid fani wyścigów na całym świecie po raz kolejny

68

mogą zajrzeć za kulisy najbardziej popularnych wyścigów i dowiedzieć się więcej o znanych kierowcach oraz o tym, co jest potrzebne, aby zwyciężać” - dodał Kearns. Lokalne daty i czas emisji odcinków Mobil 1 The Grid są dostępne na stronie grid1.tv/watch-grid1-on-tv. Syntetyczne oleje silnikowe Mobil 1 zapewniają wyjątkowe osiągi i ochronę silnika nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Dlatego są obecnie stosowane przez inżynierów, kierowców wyścigowych, właścicieli zespołów oraz czołowych producentów samochodów. Mobil 1 jest oficjalnym olejem silnikowym wyścigów NASCAR. Od wielu lat współpracuje z najbardziej popularnymi i odnoszącymi sukcesy zespołami, takimi jak zespół Formuły 1 Vodafone McLaren Mercedes, Stewart-Haas Racing z serii NASCAR Sprint Cup, zespół Corvette Racing z serii American LeMans. Mobil 1 jest również partnerem tytularnym Porsche Mobil 1 Supercup — najszybszych na świecie monomarkowych wyścigów i oficjalnym olejem silnikowym Sports Car Club of America i Formula DRIFT. Najciekawsze fragmenty z poprzedniego sezonu Mobil 1 The Grid są dostępne na stronie grid1.tv. Wywiady i fragmenty programu oraz informacje o innych wydarzeniach Mobil 1 można znaleźć na profilu Mobil 1 na portalu Facebook, facebook.com/mobil1.

Lista tematów do rozmów o olejach silnikowych rośnie wraz z liczbą nowych technologii używanych przy budowie silników. Współczesne oleje już nie tylko muszą spełniać coraz bardziej rygorystyczne normy jakościowe ACEA, ale również uzyskać licencjonowane aprobaty producentów pojazdów. Poza tym ich skład musi zapewnić sprawną pracę filtra cząstek stałych. Inna grupa pytań dotyczy środków smarnych do aut używanych, co do których historii mamy duże wątpliwości oraz samochodów z rekordowo popularną w ostatnim czasie instalacją LPG.

CZY OLEJ SYNTETYCZNY BĘDZIE DOBRY DLA STARSZEGO SAMOCHODU? Przy wyborze oleju powinniśmy się kierować przede wszystkim zaleceniami producenta auta i stosować oleje silnikowe renomowanych marek. Jeden z olejowych mitów mówi, że oleje syntetyczne nie mogą być używane w starszych autach. Według badania Mobil 1 tak twierdzi co piąty polski kierowca. To błędne przekonanie funkcjonuje, pomimo że pierwszy olej syntetyczny Mobil 1 pojawił się na rynku europejskim już w 1973 roku. To jest blisko 40 lat temu.

CZY NIE MUSZĘ OBAWIAĆ SIĘ, ŻE PO UŻYCIU SYNTETYKA W STARSZYM SAMOCHODZIE DOJDZIE DO ROZSZCZELNIENIA SILNIKA ORAZ CZY ZMIENIONY KOLOR OLEJU KWALIFIKUJE GO DO WYMIANY? To mit, że oleje syntetyczne powodują rozszczelnienie starych silników. Powodem wycieków jest często zły stan uszczelek i podkładek. Nieprawdą jest też, że olej który w trakcie eksploatacji zmie-


DO STAWC Y

Co musisz wiedzieć o olejach silnikowych? nił oryginalną barwę, stracił swoje właściwości smarne i nadaje się do wymiany. Szybkie, szczególnie w silnikach wysokoprężnych, zmiany koloru oleju silnikowego w początkowej fazie eksploatacji są naturalne i mają niewielki związek z jego skutecznością działania.

POPRZEDNI WŁAŚCICIEL JEźDZIŁ NA OLEJU SEMISYNTETYCZNYM MOBIL SUPER 2000. CZY MOGĘ WYKONYWAĆ DOLEWKI SYNTETYKIEM? W przypadku Mobil 1 na pewno tak - szczególnie warto przy najbliższej wymianie zdecydować się na ten właśnie olej syntetyczny (patrz komentarz do pierwszego pytania). W sytuacji odwrotnej, dolewki oleju semisyntetycznego do syntetyka wymagają uwzględnienia, że właściwości oleju syntetycznego mogą zostać ograniczone.

KUPIŁEM AUTO NA LPG. ZNAJOMI DORADZAJą MI STOSOWANIE SPECJALNYCH OLEJÓW SILNIKOWYCH. CZY MAJą RACJĘ?

OLEJE SYNTETYCZNE Są NAJDROŻSZE. CZY WARTO STOSOWAĆ JE NA PRZYKŁAD W STARSZYCH SAMOCHODACH O DUŻYM PRZEBIEGU?

To absolutnie nieprawda. Samochody zasilane LPG jako drugim paliwem nie potrzebują specjalnych olejów silnikowych. Potwierdza to ExxonMobil, wiodący na świecie producent środków smarnych, który nie produkuje olejów specjalnie do smarowania silników zasilanych LPG jako drugim paliwem. Nie ma też specjalnych specyfikacji dla takiego paliwa. Pojazdy zasilane dwupaliwowo z LPG wymagają bardzo dobrego oleju do smarowania w okresie rozruchu, gdy zużycie silnika jest największe. Z tym zadaniem doskonale radzą sobie wszystkie oleje Mobil, a przede wszystkim oleje syntetyczne Mobil 1. Modele aut z instalacją LPG powinny być smarowane olejami o tych samych specyfikacjach i charakterystyce fizykochemicznej jak bez tej instalacji. Przykładem jest Renault Twingo I. Tu dobrym wyborem będzie zastosowanie w pełni syntetycznego oleju Mobil 1 New Life 0W-40 zarówno w silnikach wyłącznie benzynowych, jak i z instalacją LPG.

To prawda, że syntetyki są droższe w porównaniu do olejów mineralnych i semisyntetycznych. Jednak w dłuższej perspektywie ich zakup przynosi zdecydowanie więcej korzyści. Jest to związane z własnościami smarnymi syntetyków. Zobacz, jak wygląda wnętrze silnika Mercedes-Benz po przejechaniu na oleju Mobil 1 aż miliona kilometrów:

PRODUCENT OPLA REKOMENDUJE OLEJ SILNIKOWY Z APROBATą GM DExOS2. JAK SPRAWDZIĆ, CZY MAM DOBRY OLEJ? General Motors prowadzi własne testy środków smarnych. Wybranym olejom silnikowym przyznaje licencjonowane aprobaty GM dexos2. W przypadku najnowszych aut koncernu General Motors należy pamiętać, że stosowanie olejów nieposiadających aprobaty dexos2 może spowodować uszkodzenie silnika, którego naprawa może być realizowana poza warunkami gwarancji producenta. Jeżeli mamy wątpliwości, czy nasz olej spełnia wymagania General Motors, wystarczy odwiedzić stronę gmdexos.com, na której znajduje się wykaz licencjonowanych środków smarnych – wśród nich Mobil 1 ESP 0W-40.

youtube.com/watch?v=1P2G20lddCI.

PRZY OSTATNIEJ KONTROLI POZIOMU OLEJU ZAUWAŻYŁEM, ŻE JEGO POZIOM… WZRÓSŁ. KOLEGA MÓWI, ŻE MA TO ZWIąZEK Z FILTREM CZąSTEK STAŁYCH. I ma rację. Filtry cząstek stałych DPF wyłapują ze spalin zanieczyszczenia, w tym sadze, dlatego regularnie przechodzą autoregenerację. Przy filtrach DPF typu suchego regeneracja aktywna polega na wymuszeniu dodatkowego wtrysku paliwa. Spalanie sadzy podczas regeneracji aktywnej wymaga też wysokiej temperatury spalin, co może być utrudnione podczas jazdy miejskiej. Część paliwa nie zostaje spalona i przedostaje się do oleju silnikowego – na bagnecie rośnie więc ilość płynu, zdecydowanie pogarszają się właściwości smarne, a nasz silnik jest narażony na poważną awarię. W samochodach z filtrem DPF – niezależnie od tego czy jest to DPF suchy czy mokry – należy stosować oleje niskopopiołowe, takie jak Mobil 1 ESP 5W-30. Charakteryzuje je niski poziom popiołu siarczanowego, fosforu oraz siarki. Dzięki temu zmniejsza się ilość osadów, które mogą zatkać filtr DPF i narazić nas na dodatkowe koszty. Nie wiesz, jaki olej silnikowy wybrać do Twojego auta? Skorzystaj z doskonałego narzędzia doboru środków smarnych i dowiedz się więcej o olejach syntetycznych w internecie: www.mobil1.pl i www.mobil.pl.

69


DOS TAWC Y

TSI 02/12 Metaloflex® metalowe, wielowarstwowe uszczelnienia podgłowicowe: tłoczony stoper PIERWSZA GENERACJA METALOFLEx® STOPER ZAWIJANY

Bez warstwy nośnej

Rozwój uszczelnień podgłowicowych w ostatnich 10 latach wyznacza przede wszystkim dopasowanie metalowej, warstwowej technologii do stale rosnących wymagań nowoczesnych, wysokowydajnych silników. ElringKlinger jako lider w technologii wyznacza w tej kwestii nowe cele, a granice możliwości przesunął daleko do przodu. Dzięki innowacyjnej technice produkcyjnej Elring realizuje jeszcze bardziej ekonomiczne rozwiązania, przy jednoczesnym wysokim potencjale funkcyjnym. Kamieniem milowym w rozwoju jest całkowicie nowy tłoczony stoper.

TRZECIA GENERACJA METALOFLEx®: STOPER TŁOCZONY Z warstwą nośną

DRUGA GENERACJA METALOFLEx® STOPER SPAWANY LASEROWO

Bez warstwy nośnej

Z warstwą nośną

70

STOPER TYPU “MEANDER” W WARSTWIE FUNKCYJNEJ

STOPER TYPU “KARO” W WARSTWIE NOŚNEJ

Dzięki stoperowi w formie meandru, powierzchnia geometryczna na niego przeznaczona jest idealnie wykorzystana. Tłoczony w formie meandru „mikrorowek” tworzy zgrubienie, które z powodzeniem zastąpiło dotychczas stosowany stoper spawany laserowo, dzięki prawie identycznej sztywności. Powód: powstałe liczne zakola podwyższają sztywność stopera, co zapobiega zarówno osiadaniu podczas pracy silnika, jak i niechcianej elastyczności. Elastyczny stoper mógłby doprowadzić do zwiększenia drgań szczeliny pomiędzy głowicą i blokiem silnika w wyniku oddziaływania ciśnienia zapłonu, co wpływałoby negatywnie na trwałość całego systemu.

W celu rekompensaty, tolerancji produkcyjnych silnika, w silnikach Diesla, stosowane są w nich różne grubości uszczelnień podgłowicowych, definiowane z góry przez różne grubości warstwy nośnej. Ma to tę zaletę, że na zachowanie się uszczelki nie mają wówczas wpływu pozostałe jej warstwy. Stoper w tym rodzaju uszczelki jest tłoczony w formie karo. Taki stoper jest porównywalny pod względem sztywności ze stoperem spawanym. Opracowany przez ElringKlinger proces tłoczenia umożliwia produkcję zarówno płaskiego, jak i topograficznego stopera z równie wysoką precyzją.


DO STAWC Y

Porównanie rozkładu nacisku: po lewej, stoper o stałej wysokości, po prawej, zoptymalizowany stoper o zróżnicowanej wysokości.

STOPER SEGMENTOWY W WARSTWIE FUNKCYJNEJ

STOPER TŁOCZONY TOPOGRAFICZNIE

Stoper segmentowy ma zastosowanie przede wszystkim w uszczelnieniach metalowych, wielowarstwowych o grubszej warstwie nośnej i topograficznym stoperze. Dzięki segmentacji stopera, udało się zawinąć w obszarze komory spalania także warstwy funkcyjne, gdzie są zastosowane stale sprężyste o dużej wytrzymałości. Pożądany, efektywny wymiar stopera, jest osiągany dzięki tłoczeniu warstwy nośnej. Obok żądanej wysokości stopera, udało się zrealizować stoper topograficzny w różnych wariantach grubości profilu. Szczególne zalety tego konceptu leżą w bardzo wysokiej sztywności konstrukcji, zwłaszcza przy wąskim stoperze. Tym samym w silnikach Diesla są możliwe do osiągnięcia minimalne szerokości stopera, częściowo ok. 1 mm.

Dzięki odpowiedniemu kształtowaniu stopera, jest definiowany rozdział sił nacisku, a tym samym drgania szczeliny pomiędzy głowicą i blokiem silnika. Odpowiedni profil stopera wywołuje wzrost nacisku i elastyczne napięcie wstępne całego uszczelnianego połączenia elementów. W przypadku niehomogenicznych stosunków sztywności graniczących ze sobą części silnikowych, może być konieczne odpowiednie profilowanie wysokości stopera. Tłoczone stopery oferują tutaj istotne funkcjonalne zalety: prawie każde niezbędne,

topograficzne udoskonalenie jest możliwe do zrealizowania. Profilowanie wysokości może być ustalone zmiennie zarówno dla każdego cylindra, jak również dla dalszych obszarów uszczelki. Topograficzny stoper umożliwia kompensatę niehomogenicznej sztywności części konstrukcyjnych silnika. Obszary o niskiej sztywności mogą być poprzez to wstępnie napinane i tym samym ujednolicane zasilanie nacisku. W ten sposób będąca do dyspozycji, siła docisku śrub, jest dokładnie rozdzielona na odpowiednie obszary i optymalnie zastosowana.

WZMOCNIENIE OBSZARU MEDIÓW

Podparcie w obszarze mediów typu „karo”

Nowoczesne silniki o wysokich mocach i dużo większych momentach obrotowych stawiają wysokie wymagania uszczelkom podgłowicowym nie tylko w obszarze komory spalania, ale także coraz częściej w obszarze uszczelnienia mediów (oleju silnikowego oraz cieczy chłodzącej). W związku ze wzrostem wymagań stało się konieczne, podobnie jak w obszarze komory spalania, także w obszarze mediów zastosowanie elementów wzmacniających. W wyniku napięcia wstępnego części składowych silnika redukowana jest ich dynamika oraz gwarantowane prawidłowe funkcjonowanie uszczelki podczas całego okresu eksploatacji silnika. Jako elementy wzmacniające nadają się najlepiej stopery tłoczone (stoper w formie „karo” oraz ”trądziku”), ponieważ pozostawiają one znaczną swobodę konstrukcji uszczelki głowicy. W uszczelkach głowicy bez warstwy nośnej jest stosowany stoper typu „trądzik”, tłoczony w warstwach funkcyjnych. Natomiast stoper typu ”karo” jest stosowany w konstrukcjach uszczelek z warstwą nośną.

Podparcie w obszarze mediów typu „trądzik”

71


DOS TAWC Y

Łożyska NTN-SNR do kół NTN-SNR to główny gracz na rynku motoryzacyjnym. Najwięksi producenci polegają na naszych ekspertyzach. Na dzień dzisiejszy większość pojazdów w Europie jest wyposażona w technologie firmy NTN-SNR. Dzięki rewelacyjnej jakości, zdolności do innowacji i jej ekspertyz oraz doświadczenia NTN-SNR stał się wyborem dla największych fabryk pojazdów na świecie oraz preferowanm partnerem na rynku wtórnym. Uznawany jest za wysoką jakość i wyjątkowe rozwiązania, takie jak np. system ASB - koncepcja dla łożysk do kół. Od wypuszczenia łożyska z system ASB na rynek, technologia ASB stała się częścią 10 najlepiej sprzedających się samochodów w Europie. Łożysko ASB do koła wyposażone jest w magnetycznie zakodowane uszczelnienie, z serią północnych i południowych pól. Aktywny czujnik dostarcza cyfrowy sygnał zgodnie z prędkością koła, a informacja przesyłana jest do komputera pojazdu, celem kontroli takich systemów jak ABS, ESP, HDC, GPS. Historia współpracy między NTN-SNR i PSA Peugeot Citroën sięga daleko wstecz: w łożyska produkcji SNR był już wyposażony model 2 CV… z roku 1957! W ciągu ostatnich 30 lat stosunki między dawną filią Renault a producentem tylko się pogłębiły. NTN-SNR jest teraz jej największym dostawcą łożysk do kół, skrzyń biegów i zawieszenia. Grupa PSA jest z kolei jednym z trzech naj-

72

większych klientów firmy NTN-SNR w sektorze samochodowym. Firma NTN-SNR posiada w swojej ofercie m. in. kompletne grupy produktowe zestawów i łożysk do kół: - ponad 400 łożysk pojedynczych do kół, - prawie 1200 zestawów łożysk do kół, - zestawy łożysk do hamulców montowanych z łożyskiem NTN-SNR. Utworzone przez NTN-SNR łożysko z systemem ASB zajmuje znaczące miejsce na rynku. Dokonując pomiaru prędkości (standardowy ASB) oraz pomiaru kąta i siły łączymy dwie technologie i dajemy innowacyjne rozwiązania. Łożysko do koła wyposażone w system ASB zbiera informacje, relatywnie do prędkości koła samochodu i bezustannie przesyła je komputerowi oraz systemom obecnym w samochodzie. Technologia ta jest bardzo ważnym elementem poprawnego funkcjonowania systemu takiego jak ABS, elektrycznego hamulca, ESP czy nawigacji. NTN-SNR na rynku wtórnym łożysk do kół pokrywa ponad 95 % europejskiego zapotrzebowania rynku samochodowego, posiadając zestawy ło-

żysk do około 50 marek samochodów. Łożyska pojedyncze Obecnie grupa produktów łożysk składa się z ponad 400 pojedynczych łożysk do kół. Poczynając od łożysk standardowych, aż po łożyska specjalne, NTN-SNR oferuje różne typy łożysk: - łożyska stożkowe, - łożysko dwurzędowe (Gen 1), - łożysko z piastą (Gen 2), - łożysko z kołnierzem (Gen 2), - łożysko z podwójnym kołnierzem (Gen 3). System referencji NTN-SNR posiada identyfikację tych łożysk. Zestawy łożysk do kół NTN-SNR oferuje 900 zestawów łożysk do kół NTN-SNR utworzył specjalny system referencji dla zestawów łożysk do kół. Dla przykładu zestaw R155.63. Wszystkie zestawy łożysk do kół zaczynają się na R1, od Roue - po francusku koło, a 1 od pierwszej grupy produktowej NTN-SNR, 55 to marka samochodu, a 63 suffix.”   Dlaczego zestaw? • Gdyż zawiera wszystkie części niezbędne do wymiany. • Gdyż w magazynie to tylko jedna część. • Gdyż łatwiej kontrolować magazyn • Nasze zestawy zawierają różne części, w zależności od samochodu, który będzie reperowany. NIE RYZYKUJ, WYMIENIAJ CZĘŚCI NA TE PIERWSZEGO MONTAŻU


DO STAWC Y

Klocki hamulcowe Rygorystyczne podejście do uzyskania produktów o jakości elementów fabrycznych OE. STRATEGIA OFERTY OBECNEJ JAKO PIERWSZA NA RYNKU WYMAGA SOLIDNYCH PROCEDUR TESTOWANIA PRODUKTÓW Ponieważ Delphi dąży do dostarczania tarcz oraz okładzin hamulcowych w ciągu sześciu miesięcy od wprowadzenie modelu na rynek, konieczne jest posiadanie solidnych procedur rozwoju oraz testowania. Inżynierowie rozwoju produktu firmy Delphi przeprowadzają precyzyjnie zdefiniowane i wyczerpujące testy jakości okładzin hamulcowych. Zapewnia to kompleksowe sprawdzenie ich wydajności w skrajnych warunkach drogowych na całym świecie. Na rynek zostają wypuszczone tylko te produkty, które spełnią rygorystyczne testy.

ROZWÓJ PRODUKTU: KLUCZOWYM CZYNNIKIEM JEST DOKŁADNE OPRACOWANIE PRODUKTU DLA OKREŚLONEGO ZASTOSOWANIA Zespół inżynierów rozwoju produktu w firmie Delphi rocznie opracowuje około 150 rodzajów okładzin hamulcowych, obejmujących do 600 modeli pojazdów. Chęć bycia pierwszym dostawcą na rynku sprawia, że ten skomplikowany proces trwa maksymalnie trzy miesiące. Dla każdej okładziny hamulcowej przeprowadzana jest pełna analiza, ze szczególnym naciskiem na: • rodzaj i jakość podkładek antyszumowych, • budowę płyty tylnej i rodzaj stali, • konstrukcję i rodzaj materiału ciernego, • rodzaj i jakość akcesoriów. Inżynierowie firmy Delphi optymalizują również trwałość względem wydajności. W Unii Europejskiej materiały dobierane są najczęściej pod kątem wydajności przy wysokiej prędkości (dla zapewnienia bezpieczeństwa), podczas gdy na innych rynkach priorytetem może być szybkość zużywania (lub zanieczyszczenie felg). Ostatecznie wszystkie projekty zawierają element kompromisu. Na przykład niemożliwe do osiągnięcia jest zapewnienie stałego poziomu siły tarcia i nieskończonej trwałości przy jednoczesnym braku hałasu. Główny cel to zmniejszenie zmienności siły tarcia, przy utrzymaniu stopniowej zmiany wzrostu temperatury, aby informować kierowcę o tym, że hamulce są używane zbyt mocno i granica

jest coraz bliżej. Gama materiałów ciernych używanych przez firmę Delphi jest bezustannie aktualizowana. Co roku testowanych i ocenianych jest około 200 materiałów, a wyniki końcowe są porównywane z materiałami używanymi w aktualnej gamie produktów. Główne obszary porównywania obejmują poziom siły tarcia, stabilność siły tarcia oraz zużycie (w określonych temperaturach lub warunkach).

OD ANALIZY DO ROZWOJU Po przeprowadzeniu pełnej analizy produktu fabrycznego, inżynierowie rozwoju produktu firmy Delphi mogą przejść do tworzenia rysunków produkcyjnych. Wybierany jest również rodzaj używanych materiałów ciernych dla każdego modelu pojazdu. Rodzaj materiału ciernego jest określany przez wiele czynników, m. in. zastosowanie pojazdu, rynek docelowy, montaż na przedniej lub tylnej osi oraz rozkład ciężaru pojazdu na osie. Po wytworzeniu okładzin przedprodukcyjnych poddawane są one wnikliwej ocenie i testom trwałości w laboratoriach, na hamowniach oraz w pojazdach. Po wewnętrznym zatwierdzeniu produktów przez Wydział Rozwoju firmy Delphi, zlecana jest obróbka produktów i firma Delphi występuje o zatwierdzenie R90 gotowego produktu - jest to standard jakości wymagany przez przepisy prawa europejskiego.

und Sport (AMS), analiza hałasu na hamowni, testowanie na drogach wysokogórskich (Alpy), testy na autostradach przy wysokiej prędkości, testy FMVSS oraz Ameca (w celu spełnienia amerykańskich norm). Hamownia jest skalibrowana w sposób odpowiadający charakterystyce danego pojazdu. Aby odtworzyć występujące siły, z masy pojazdu i promienia toczenia (wynikającego z rozmiaru opon pojazdu) obliczany jest właściwy moment bezwładności. Używane są elementy hydrauliczne oraz tarcze zgodne z zastosowaniem pojazdu, a prędkość w teście można ustawić zgodnie z osiągami danego zastosowania. Firma Delphi przyjmuje tak samo rygorystyczne podejście przy rozwoju i konstruowaniu wszystkich rodzajów okładzin hamulcowych. Warsztaty wybierające firmę Delphi mogą mieć pewność, że inwestują w trwałe produkty wysokiej jakości, które usatysfakcjonują ich klientów i zadbają o ich bezpieczeństwo na drogach.

RYGORYSTYCZNE TESTOWANIE PRODUKTU Wszystkie wypuszczane na rynek części zamienne podlegają takim samym rygorystycznym procesom rozwoju produktu, łącznie z Weryfikacją Części Produkowanej (PPV) celem potwierdzenia, że produkowana część działa dokładnie tak, jak zaprojektowany prototyp oraz Procesem Zatwierdzenia Produkowanej Części (PPAP) dla zapewnienia, że każda część spełnia wymagania zdefiniowane w próbkach inżynieryjnych.

TESTOWANIE W POJAZDACH I NA HAMOWNI Okładziny hamulcowe podlegają wielu testom w warunkach rzeczywistych. Należą do nich: test wg normy AK Master European, test Auto Motor

Jako firma wytwarzająca części, z którymi rodzą się samochody produkowane przez 25 największych producentów światowych, Delphi rozumie kod DNA pojazdów oraz ścisłe normy i wymagania odnośnie parametrów, którym podlegają części montowane fabrycznie. Firma Delphi stosuje te same normy do części zamiennych, dzięki czemu gama oferowanych części układu hamulcowego do europejskich, azjatyckich oraz niemieckich pojazdów posiada parametry takie, jak oryginalne części.

73


DOS TAWC Y

Najczęściej popełniane błędy przy doborze oleju Współczesne auta są coraz bardziej zaawansowane, co przekłada się na ich wydajniejszą pracę oraz minimalizację kosztów eksploatacji. Nowoczesne konstrukcje wymagają odpowiednich środków smarnych, które muszą precyzyjnie spełniać stawiane przed nimi zadania. Szeroka oferta olejów oraz płynów eksploatacyjnych z jednej strony pozwala na dopasowanie ich do wymagań konkretnego silnika, z drugiej zaś zwiększa ryzyko stosowania niewłaściwego produktu. Każdy produkt ma swoją charakterystykę pracy, a konsekwencje błędnego doboru też mogą być różne.

74

Przyjrzyjmy się różnicom w najczęściej wymienianym oleju silnikowym. Oleje silnikowe różnią się pod względem lepkości oraz jakości. Lepkość oleju opisujemy klasyfikacją SAE, która różnicuje oleje pod względem ich przeznaczenia, tzn. do pracy w niskich temperaturach (zimny rozruch) i pracy w wysokich temperaturach (po rozgrzaniu się silnika). Oleje „zimowe”, np. SAE 0W, 5W, 10W, 15W posiadają przy indeksie lepkości literę „W”. Nigdy nie powinniśmy stosować oleju z wyższym indeksem niż wymaga producent, gdyż olej taki będzie miał wyższą lepkość podczas rozruchu silnika, co może wpłynąć na jego zwiększone zużycie przy uruchamianiu. Drugi indeks mówiący o olejach letnich nie posiada żadnej litery przy indeksie lepkości, np. SAE 30, 40, 50, 60. Praca tych olejów jest istotna po rozgrzaniu się silnika i mówi o takich parametrach jak grubość ochronnego filmu olejowego oraz ilość dostarczanego oleju do węzłów tarcia. Można przypuszczać, że olej z wyższą lepkością, np. SAE 10W-60 będzie lepiej chronił silnik przed zużyciem niż olej SAE 10W-40. Taka sytuacja może wystąpić, ale tylko w silnikach, które są przystosowane do lepkości SAE 10W60. W silnikach nieprzystosowanych do olejów z wysoką lepkością wzrosną opory zasysania oleju oraz opory tłoczenia oleju przez magistralę olejową, co może doprowadzić do zmniejszenia ilości oleju dostarczanego do współpracujących elementów silnika i finalnie nawet do awarii takiej jednostki. Podsumowując – nigdy nie powinniśmy stosować oleju w lepkości, która jest niedopuszczona do naszego silnika, gdyż układ jest zaprojektowany na zalecaną lepkość oleju. Różnice w olejach silnikowych pod względem jakości są trochę bardziej skomplikowane.

Pierwszą istotną różnicą są bazy olejowe – syntetyczne i mineralne. To z nich wywodzą się nazwy olejów syntetycznych i mineralnych. Na rynku dostępne są również oleje półsyntetyczne, które powstają wskutek zmieszania baz syntetycznych z mineralnymi. Warto wiedzieć, iż oleje syntetyczne są produktami wyższej jakości niż mineralne i dlatego mogą być stosowane w cięższych warunkach. Gdy pojawią się wątpliwości, który olej zastosować, powinniśmy zdecydować się na olej syntetyczny lub przynajmniej półsyntetyczny. Coraz większą popularność zyskują tzw. oleje LongLife, które sprawdzają się lepiej przy dłuższej pracy silnika niż produkty konwencjonalne lub przeznaczone do pracy w wyższych temperaturach (np. w silnikach z turbosprężarką). Oleje typu LongLife można zatem stosować zarówno w bardziej z a aw a n s o wanych sil-


DO STAWC Y

nikach, jak i tych z mniejszymi wymaganiami. Ważną cechą, na którą powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze oleju, jest niskopopiołowość. Cecha ta mówi o olejach wykonanych w technologii niskopopiołowej (Low SAPS) lub technologiach wysokopopiołowych (Hi SAPS). Oleje Low SAPS są dedykowane do pojazdów posiadających silnik diesla z filtrem cząstek stałych oraz do silników benzynowych z katalizatorem TWC. Umożliwiają znaczne obniżenie tempa wypełniania filtrów i wydajniejszą pracę katalizatorów, co wydłuża czas ich eksploatacji. Warto podkreślić, iż „konsekwencją” stosowania olejów niskopopiołowych Low SAPS jest wyższa czystość układu wydechowego, co w żaden sposób nie może zaszkodzić pojazdom, które nie zostały wyposażone w filtry cząstek stałych czy katalizatory trójfunkcyjne TWC. Dlatego, jeśli nie wiemy, jaki olej pod względem popiołowości zastosować, wówczas wybierzmy ojej niskopopiołowy. Na rynku dostępne są również oleje silnikowe przeznaczone do silników z pompowtryskiwaczami. Ten typ wtrysku wymaga specjalnych olejów, ponieważ olej smaruje wymagający układ napędu pompowtryskiwacza. Powinni o tym pamiętać właściciele aut z silnikami należącymi do VW Group (Volkswagen, Audi, Seat i Skoda). Olej taki jest specjalnie wzmacniany, aby film olejowy chroniący układ napędu pompowtryskiwacza był trwalszy i wytrzymywał bardzo duże naciski tam występujące. Warto zatem pamiętać, iż oleje dostosowane do silników z pompowtryskiwaczami są trwalsze, co nie przeszkadza w stosowaniu ich w silnikach nieposiadających tego typu układu wtrysku paliwa. Na uwagę zasługuje różnica w doborze oleju do silników pojazdów ciężarowych lub osobo osobowych. Żaden z nich nie powinien być stosowa stosowany w innej aplikacji niż tej, do której jest dedy dedykowany. Zaawansowane oleje do ciężarówek można eksploatować nawet przez ponad 100 tys. km, gdyż znakomicie radzą sobie z dużą ilością sadzy i wol wolno wykorzystują właściwości pakietu dodatków. Silnik ciężarówki posiada miskę olejową o pojemności 35-40 litrów, dlatego olej pracuje w niższych temperatu temperaturach niż w aucie oso osobowym, natomiast obroty sil silnika są na poziomie maksymal maksymalnie 2000, a nie 6000 czy nawet 7000 obr/ min. Wy Wywo magania wo-

bec olejów do samochodów osobowych są wyższe, jeśli chodzi o temperaturę pracy, obciążenia i skomplikowanie całego silnika, jak i wszystkich elementów układu smarowania. Drugim bardzo istotnym układem występującym w każdym pojeździe jest skrzynia biegów. Ponieważ konstrukcje te znacząco się od siebie różnią, dobór środka smarnego jest w tym przypadku jeszcze bardziej skomplikowany. Przyglądając się manualnym skrzyniom biegów, zauważymy szereg wymagań, które należy spełnić i są one pogrupowane, podobnie jak w przypadku olejów silnikowych. Lepkość oleju musi być dokładnie taka, jakiej wymaga producent, gdyż to właśnie ona pierwsza odpowiada za poprawną pracę synchronizatorów. Ważna jest również jakość oleju, która jest mocno zróżnicowana w odniesieniu do konstrukcji. Najczęściej stosowaną klasyfikacją jakościową jest norma API GL, która mówi o klasach jakości od najniższej GL-1 do najwyższej stosowanej w motoryzacji tzn. API GL-5. Niestety, nie można powiedzieć, że każda wyższa klasyfikacja spełnia wymagania wcześniejszej. Normy API od GL-1 do API GL-4 są dedykowane do skrzyń biegów i jakość wzrasta wraz z wyższym indeksem normy. Oleje te są stosowane w skrzyniach biegów, gdyż zapewniają ochronę elementów wykonanych z metali kolorowych, a te najczęściej wykorzystywane są do budowy synchronizatorów. Natomiast najwyższa norma API GL-5 dedykowana jest do najcięższych warunków pracy, to znaczy w tylnych mostach i dyferencjałach, gdzie występują przekładnie hipoidalne wymagające olejów, które zapewnią bardzo dobrą ochronę przed zużyciem. Oleje z klasą API GL-5 spełniają te wymagania, ale pakiety dodatków wzmacniające właściwości ochronne niestety bywają agresywne w stosunku do metali kolorowych i mogą powodować ich korozję. Dlatego stosowane są tam, gdzie nie występują synchronizatory wykonane z metali kolorowych, ale warunki pracy są cięższe niż w skrzyniach biegów. Należy zatem pamiętać, aby nie stosować oleju z normą API GL-5 do skrzyń biegów, gdzie wymagany jest olej z normą API GL-4. Czasem w skrzyniach biegów spotykane są bardzo niecodzienne wymagania. Zawsze jest to spowodowane warunkami technicznymi, a ich powód może być bardzo różny. Najczęściej spotykanym jest stosowanie nietypowych materiałów na synchronizatory (np. karbon) lub dodatkowych elementów w kąpieli olejowej (np. intarder). Podczas doborów oleju do skrzyni biegów warto pamiętać, że olejów przekładniowych z różną jakością i lepkością nie mieszamy ze sobą oraz zawsze stosujemy taki olej, który posiada wymaganą klasę jakości. To zagwarantuje nam długą eksploatację bez problemów związanych z doborem olejowym. Kolejnym układem narażonym na błędy związane z doborem płynów jest układ chłodzenia. W układzie chłodzenia ważne jest zastosowanie takiego płynu, który jest wykonany w odpowiedniej technologii. Różne rodzaje stosowanych technologii są umownie barwione w podobne kolory. Pierwszą stosowaną technologią były płyny krzemianowe barwione najczęściej na zielono lub niebiesko. Jednak

płyny te są stosowane coraz rzadziej, gdyż wymagają wymiany co 2 lata. Poza tym ochronna warstwa krzemianów zabezpieczająca układ chłodzenia przed korozją zmniejsza szybkość przekazywania energii z silnika do płynu oraz z płynu do chłodnicy. Nowoczesne silniki są mocniej obciążone termicznie i wymagają płynów szybciej transportujących energię. Takimi płynami są płyny bezkrzemianowe, które zazwyczaj barwione są na czerwono lub różowo i gwarantują szybszą wymiana energii pomiędzy elementami układu chłodzenia. Dzięki stabilniejszym inhibitorom korozji należy wymieniać je co 5 lat. Bardzo ważnym aspektem eksploatacji auta jest rozcieńczanie koncentratów. Koncentrat, który rozcieńczymy wodą w proporcji 1:1 ma temperaturę zamarzania na poziomie około -37ºC. Przy proporcji 70% koncentratu i 30% wody uzyskamy najniższą temperaturę zamarzania w okolicach-60º C, ale sam koncentrat bez obecności wody zamarznie nam przy około -18ºC! Ważna jest również pojemność energetyczna płynu. Glikol stosowany do produkcji płynów ma stosunkowo małą pojemność energetyczną i niestety nie będzie w stanie odprowadzić energii z silnika. Tu z pomocą przychodzi nam woda, która dzięki znakomitej pojemności energetycznej jest w stanie odprowadzić tę energię i zabezpieczyć silnik przed przegrzaniem, a jednocześnie w mieszaninie z glikolem uzyskujemy bardzo niską temperaturę krzepnięcia. Jeśli jesteśmy zmuszeni, np. do dolania płynu do układu chłodzenia, to w tym przypadku kolor płynu może być bardzo pomocny. Aby jednak mieć całkowitą pewność zastosowania odpowiedniego płynu, zawsze sprawdzajmy wymagania producenta samochodu i dobierajmy taki płyn, który posiada wymagany poziom jakości najczęściej opisany normą producencką lub organizacyjną np. ASTM lub SAE.

75


Europejski, japoński, koreański i amerykański park samochodowy

»MASTERING

COVERAGE CO VERAGE AND SUSPENSION TECHNOLOGY FOR ANY KIND OF VEHICLE

»

Monroe® Wyposażenie Oryginalne: Audi - A1 - A3 - A4 - A5 - A6 - A7 -- Q3 -- Q5 - BMW - 3 series - X3 - Dacia - Duster - Logan - Logan MCV - Logan Pick Up - Logan Step Away - Logan SUV - Logan Wagon - Sandero - DAF Trucks - CF - XF - Daimler Trucks - Actros - Fiat - Ducato - Multipla - Ford - Fiësta Focus - Focus C-MAX - Focus ST - Fusion - Galaxy - Kuga - Mondeo - S-MAX - Isuzu - KB - Iveco - Massif - Landrover - Defender - Leyland Trucks - CF - LF - Mazda - 2 - 3 - 5 - Bongo Friendee - Mercedes-Benz - C Class - E Class - E Class AMG - E Coupé - Sprinter - Nissan - Atleon - Cabstar - Navara - Pathfinder - Opel - Agila Astra - Corsa - Insignia - Peugeot - 508 - Renault - Megane Break - Scenic - Renault Trucks - Kerax - Magnum - Midlum - Premium - Saab - 95 - Scania - G - P - R Series - Seat - Alhambra - Altea - Exeo - Ibiza - Leon - Toledo - Skoda - Fabia - Octavia - Roomster - Superb - Yeti - Suzuki - Splash - Swift - Swift Sport - Toyota - Camry - Conquest - Corolla - HiAce Minibus - Hilux LCV - Volvo - C30 - S40 - V50 - S60 - XC60 - C70 - V60 - V70 - XC70 - S80 - Volvo Trucks - FH - FL - FM - VM - VW - Eos Golf - Passat - Passat CC - Polo - Scirocco - Sharan - Tiguan - Touran - Up - VW Commercial Vehicles - Caddy - Crafter - Multivan - Transporter

*LIDER TECHNOLOGII ZAWIESZENIA I DOSTĘPNOŚCI DO WSZYSTKICH RODZAJÓW POJAZDÓW

www.monroe-eu.com


SP O RT

Awans

z szóstego miejsca na trzecie Dominik Kalamus

18 punktów Oleksowicza O tyle wzbogacił się dorobek punktowy Oleksowicza i Obrębowskiego w klasyfikacji SWRC. By zdobyć te punkty Polacy przejechali w sumie 1564,26 km, w tym 434,77 km oesowych w trudnych warunkach, które sprawiły, że wiele załóg nie dotarło do mety lub dotarło do niej z problemami. Ostatecznie załoga zespołu Castrol TRW MOTOINTEGRATOR zameldowała się na mecie Rajdu Portugalii na 2. miejscu w klasyfikacji SWRC i 18. w generale. Zdobyte punkty poprawiły pozycję polskiej załogi w tabeli sezonu SWRC – z szóstego miejsca awansowali na trzecie. Maciej Oleksowicz: – „Jesteśmy na mecie najdłuższego rajdu, w jakim do tej pory braliśmy udział. Po czterech dniach zmagań, na szutrze, w błocie, w deszczu, we mgle, możemy powiedzieć, że to był naprawdę bardzo ciężki rajd. Słowa uznania należą się całemu zespołowi mechaników. Nasz samochód, jako jeden z niewielu, dojechał do mety cały i zdrowy, bez większych problemów i awarii. My na pewno będziemy pracować nad swoim tempem, bo swoje miejsce zawdzięczamy w pewien sposób awariom i przygodom rywali. Z drugiej jednak strony pewną sztuką jest także utrzymanie równego i bezpiecznego tempa oraz unikanie błędów. Cieszymy się z miejsca i ze zdobytych punktów.” Kolejny start Polaków będzie miał miejsce podczas Rajdu Nowej Zelandii w dniach 22-24 czerwca. Samochód oraz serwis jest już spakowany w kontenerze i obecnie przemierza drogę morską do Auckland. Nieoficjalna klasyfikacja SWRC po 46. Rajdzie Portugalii: 1. Craig Breen (IRL) 43 2. Hayden Paddon (NZL) 37 3. Maciej Oleksowicz (POL) 26 4. Per-Gunnar Andersson (SWE) 25 5. Pontus Tidemand (SWE) 15 6. Yazeed Al Rahji (SAU) 10 7. Alister McRae (SCO) 6 www.oleksowicz.pl/pl/dla-prasy.html

Sebastian Sokal

RobeRt Kubica testował Renault clio s1600

Testy zespołu rajdowego Erreffe W Wielką Sobotę na trasie w północnych Włoszech Robert Kubica uczestniczył w testach zespołu rajdowego Erreffe - poinformował włoski motoryzacyjny portal internetowy www.rallyemotion.it.

fot. AFP

http://sport.onet.pl/motorowe/rajdy-samochodowe/robert-kubica-testowal-renault-clios1600,1,5094154,wiadomosc.html

najbogatsze tenisistKi

Agnieszka Radwańska zajmuje trzecie miejsce wśród najbogatszych tenisistek. W ciągu trzech miesięcy 23-letnia krakowianka zarobiła na korcie 1 650 459 dolarów! Liderką tej klasyfikacji jest Białorusinka Wiktoria Azarenka - 4 008 080 USD

Młodsza z sióstr Radwańskich - Urszula, która zarobiła dotychczas 79 506 USD Czołówka najlepiej zarabiających tenisistek w 2012 roku 1. Wiktoria Azarenka (Białoruś) 4 008 080 USD 2. Maria Szarapowa (Rosja) 2 083 350 USD 3. Agnieszka Radwańska (Polska) 1 650 459 USD http://www.sport.pl/celebrities/1,83535,11548103,Tenis__Radwanska_wciaz_trzecia_na_tenisowej_liscie.html

King of euRope DRift w poznaniu Mamy za sobą początek driftingowego sezonu! Pierwsze miejsce w poznańskiej rundzie King of Europe zajął Maciej Bochenek, drugie włoch Francesco Conti, a trzecie Bartosz Stolarski http://www.motofakty.pl/artykul/relacja-z-king-of-europe-drift-w-poznaniu.html

77


Maria Zmysłowska

Strzał w 10!

Zamysłem łucznictwa jest nie tylko współzawodnictwo, ale także pokazywanie korzyści wynikających z zaszczepiania tej pasji wśród młodzieży. WYZNACZENIE PRIORYTETÓW

Poświęcił się tej sztuce i zaczął propagować jej walory wśród młodzieży, dla której stał się autorytetem. Czynnie uczestniczy w zawodach i imprezach łuczniczych, gdzie osiąga sukcesy, dzięki temu staje się przykładem godnym naśladowania. W 2011 roku w Drużynowych Mistrzostwach Polski Trenerów w łucznictwie, zajął I miejsce.

Zawody łucznicze to niezwykle barwna impreza, organizowana z dużym rozmachem przez pasjonatów i sympatyków łucznictwa. Stanowią one również promowanie innowacyjnych możliwości spędzania wolnego czasu. Jednym z takich pasjonatów i promotorów strzelania z łuku jest Adam Łobaz. Na co dzień jest współwłaścicielem AGROMASZ SERWIS i klientem Inter Cars SA. Po wybudowaniu ŁUCZNICTWO - WYBÓR DOSKONAŁY w 2007 r. obiektu warsztatowego wraz ze stacją Łucznictwo to dyscyplina sportu, która bez kontroli pojazdów spółka została przyjęta do wątpienia jest ciekawą formą spędzenia wolsieci Q-Service Truck. Od tamtego czasu znacz- nego czasu, a na naukę której nigdy nie jest nie zwiększyła się ilość obowiązków Adama za późno. Często podkreśla to w swoich wyzwiązanych z warsztatem, nie przeszkodziło powiedziach Adam. „Na początku łucznictwo było dla mnie tylko formą mu to jednak w rozwispędzenia wolnego czasu. janiu swoich zainteresoTak w życiu, jak i w sporcie wań. Natura zdobywcy oscyluje wokół celnego wyboru! Z czasem zainteresowanie przerodziło się w pasję. i chęć osiągania zamieZdobyłem uprawnienia rzonego celu zaprowadziła go do łucznictwa. Czas pomiędzy pracą instruktorskie, a obecnie jestem trenerem łucznicw warsztacie a łucznictwem zaczął sprawiedli- twa dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 19 lat. wie dzielić. Nie sądził, że przyjemne spędzanie Swoje zamiłowania, praktykę oraz umiejętność posługiwania się łukiem zaszczepiam w zdolnej czasu stanie się jego pasją. i chętnej do współpracy oraz otwartej na mocne wrażenia młodzieży. Jak widać z pozytywnym STRZAŁ PROSTO W SERCE Spektakularna sztuka jaką jest łucznictwo, skutkiem. Obecnie prowadzę zajęcia z moimi zawymagająca zaangażowania i serca, per- wodnikami. Jeździmy na zawody po całym kraju fekcyjnego wyczucia rytmu, równowagi i osiągamy sukcesy” - mówi Adam Łobaza. i harmonii zdobyła w pełni jego serce.

I m-ce w drużynowych Mistrzostwach Polski trenerów w łucznictwie (Adam-czwarty od lewej).

„Moim sukcesem jest każdy dyplom i medal mojego zawodnika. A marzeniem jest wychowanie olimpijczyka!”

ADAM ŁOBAZA • Data urodzenia: 07.01.1967 r. • Pasje: łucznictwo • Pierwszy sukces:

2009 r. IV m-ce szkolonej przeze mnie zawodniczki na olimpiadzie młodzieży w Krakowie, (strzelała na odległość 40m). • Pierwszy sukces osobisty: 2011 r. I m-ce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Trenerów w łucznictwie. • Pierwsza porażka: odejście zawodników z klubu i przejście do Resovi Rzeszów. • Związek Związek z Inter Cars SA: członek sieci Q-Service Truck od 2007r.

AGROMASZ SERWIS Sp. z o.o. ul. Domaradz 774a 36-230 Podkarpacie serwis@agromasz.auto.pl

Pierwsze sukcesy młodych adeptów łucznictwa, których szkoli Adam.


W R Z U Ć N A LU Z

Y

NOW ZEMSTA SMOKA WAWELSKIEGO Władze Krakowa, biorąc przykład z innych europejskich miast, chcą wprowadzić zakaz poruszania się po centrum miasta samochodami starszymi niż 20 lat. Zdaniem prezydenta Krakowa emitują do atmosfery znaczne ilości substancji szkodliwych. Według statystyk z roku 2010 w Polsce (44,8 %) samochodów to pojazdy w wieku 16 lat i starsze. Dziwne, że miasto słynące z zabytków architektury chce być tak nieprzyjazne dla ich samochodowych odpowiedników. Już widzę techniczne rozwiązanie kontroli w postaci lotnych trójek motoryzacyjnych usytuowanych na rogatkach Krakowa, uzbrojonych w stolik turystyczny krzesełka rybackie, katalogi modeli i przenośną, kieszonkową kolczatkę.

WŁOSKA ROBOTA W marcu 2012 we Włoszech zarejestrowano ponad 50 tys. egzemplarzy samochodów mniej niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku. Włoscy specjaliści rynku zgodnie twierdzą, iż tak źle nie było od ponad trzydziestu lat. Rynek samochodów w tym kraju kształtuje się obecnie na poziomie z marca 1980 roku. Wystarczyło, że z urzędu wiecznego Premiera zrezygnował Silvio Berlusconi, który za udane imprezy bunga bunga swoje liczne wybranki wynagradzał czterema kółkami, by rynek motoryzacyjny Włoch odnotował wielki spadek. Zwolennicy jego polityki i imprez zawołają: Silvio ratuj Włochy! Rafaf M.

Poprzednia edycja konkursu dotyczyła historii samochodu marki Warszawa. Odpowiedzi przyszła zaskakująco duża ilość, ale niestety nie wszystkie były poprawne. Tym, którym udało się prawidłowo odpowiedzieć, gratuluję wiedzy lub strzału w dziesiątkę, jeśli „strzelali”. Poprawne odpowiedzi to: 1A, 2A, 3A, 4A. Szczęśliwi zwycięzcy odbiorą następujące nagrody: Tablet - Marcin Ganc (Kalety) Ekspresy - Marcin Łokietko (Wrocław), Marlena Włodarczyk (Przechlewo), Leszek Książek (Katowice), Tomasz Grzelak (Sieradz). Filmy DVD „Senna” – Anna Derucka (Choszczno), Marcin Hrycajko (Gliwice), Barbara Krajewska (Knurów), Marek Staniek (Skoczów), Jacek Kałuża (Gnojnik). W tym wydaniu zmierzycie się Państwo z pytaniami o „królową szos”, czyli Syrenę. Pytania oczywiście do łatwych nie należą, ale nagrody zobowiązują. Zasady są bardzo proste. Odpowiedzi udzielamy, podając nr pytania i literę z właściwą odpowiedzią. Spośród osób, które prawidłowo odpowiedzą na wszystkie pytania, rozlosujemy nagrody. Na odpowiedzi czekamy do 20.06.2012 r. Proszę podać także telefon kontaktowy oraz pełne dane do wysyłki nagrody (imię, nazwisko, ulica, numer domu/mieszkania, kod pocztowy). Odpowiedzi należy wysłać mailem na adres

wiadomosci@intercars.eu

z dopiskiem „Konkurs Wrzuć na luz” lub listownie na adres:

Redakcja Wiadomości IC Inter Cars SA ul. Gdańska 15 05-152 Czosnów

Odpowiedz na pytania i wygraj … Pytanie 1 Na podstawie, którego samochodowego bloku silnika oparto projekt nowego, czterosuwowego, dwucylindrowego Boxera do Syreny Sport? A Panhard B BMW C VW D Alfa Romeo

80

Pytanie 2 Od którego roku stosuje się trzycyfrowy symbol określający kolejne modele Syren? A 1972 B 1960 C 1959 D 1957

Pytanie 3 Co było powodem przeniesienia produkcji Syren w 1972 roku z Warszawy do Bielska-Białej? A Decyzja VI zjazdu PZPR z grudnia 1971 roku B Zbyt mało miejsca na Żeraniu ze względu na produkcje Fiata i Warszawy. C Petycja nieformalnej grupy w kierownictwie PZPR do I sekretarza Edwarda Gierka pochodzącego ze Śląska. D Względy ekonomiczne. Blisko 80% części wytwarzano na Śląsku.

Pytanie 4 Ile kosztowała w roku 1957 nowa Syrena, przy średniej pensji 1279 ówczesnych złotych? A 72 000 zł B 25 000 zł C 34 000 zł D 58 500 zł


Technologia jutra

Hamulce nie z tej ziemi

W ekstremalnych warunkach sprawdzają się tylko najlepsze technologie i materiały.

w w w . f e r o d o . c o m


silnik | podwozie | serwis

Jako specJaliści w dziedzinie silników zapewniamy dzięki naszym kompetencJom i komponentom wysoką efektywność procesów. Cały system w jakości OEM z jednego źródła – specjalista systemowy RUVILLE zapewni uproszczenie działań związanych z dostawami, magazynowaniem i sprzedażą. Wszystkie produkowane przez nas części do popularnych marek europejskich i azjatyckich są idealnie do siebie dopasowane – stanowi to gwarancję sukcesu i zadowolenia. Zaufaj partnerowi, który zapewni Ci wymierne korzyści. więcej informacji na stronie www.ruville.de

Wiadomosci43  

Wiadomosci, warsztat

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you