IC UUDISED 2/2022

Page 1

NULLEMISSIOONIDE POOLE

INNOVATSIOON VIIB EDASI

MURETUD

TALVESÕIDUD

MOTOINTEGRATOR ON KOHAL

AJAKIRI KAASAEGSELE AUTOINIMESELE

CASTROL EDGE KOOS VEDELA TITAANIGA. MIDA SUUREM PINGE, SEDA PAREM.

ELA PIIRI PEAL

VABASTA MEELIÜLENDAV KIIRUS

Lugupeetud koostööpartnerid!

Tervitan teid ajakirja “IC UUDISED” talvenumbri lehekülgedel. Kõigepealt tahaksin õnnitleda teid saabuvate jõulupühade puhul ja soovida head uut aastat. Turunduses oleme sel aastal püüdnud naasta normaalsusesse ja viisime läbi mitmeid tehnilisi koolitusi. Näiteks on meie mootorsõidukite kliimaseadmete käitleja koolitused muutunud juba traditsiooniks ja nendega kindlasti jätkame. Lõpuks saime teha ka Corteco koolituse, mis pandeemia tõttu kaks aastat tagasi ära jäi ja novembris toimus Tartus MAHLE mootoriosade koolitus. Täna koostame juba järgmise aasta koolituskalendrit, millega soovitan regulaarselt tutvuda meie kodulehel intercars.ee/koolitused, kus saab valida endale sobiva tehnikaseminari või praktilise koolituse ning sellesse registreeruda.

Heaks traditsiooniks on saamas ka kliendiüritused koostöös meie partneri Bosch’iga. Kui eelmisel aastal oli selleks kalaretk Haapsalus, siis tänavu käisime klientidega Toosikannus ATV-matkal ning ulukisafaril.

Sel aastal oleme taaskäivitanud traditsioonilise suusakampaania, mis tekitas meie püsiklientide seas suurt huvi, kuid millesse pidime koroonapiirangute tõttu kaheaastase pausi tegema. Kauaoodatud lend Alpidesse toimub 2023. aasta märtsis. Et kampaaniates ka ise osaleda, soovitan jälgida järgmise aasta infot meie kodulehe Kampaaniate rubriigis.

Nagu ajakirja suvenumbris juba mainitud, tähistasime sel aastal oma Noore Automehaaniku võistluse esimest aastapäeva – 5 aastat.

Infot Ungaris toimunud rahvusvahelise superfnaali kohta leiab ka käesoleva “IC UUDISTE” ajakirja lehekülgedelt. Võistluse tingimused, fotoreportaaž, info partnerite kohta jm on leitavad võistluse kodulehelt noormehaanik.ee.

Tuletan teile meelde ka Motointegrator platvormi. Tegemist on täiesti uue veebikeskkonnaga, mis ühendab autoteenindused lõpptarbijaga!

Autoteenindustele, kes soovivad tutvustada oma teenuseid internetis

ƒ Parandab märgatavalt nähtavust veebis

ƒ Äratab huvi uutes klientides

ƒ Võimaldab mugavat veebibroneeringute haldust

ƒ On kasutatav mitmekesise turundustööriistana

ƒ Võimaldab koguda klientide arvustusi ja hinnanguid

Autoomanikele, kes otsivad läbi veebi autoteenindusi

ƒ Suurim autoteeninduste andmebaas, koos usaldusväärse teabega

ƒ Mugav ja ülevaatlik veebibroneering

ƒ Võimalik jätta tööde kohta arvustusi ja hinnanguid

ƒ Virtuaalse hooldusraamatu võimalus Liituge programmiga, kasutades allolevat QR-koodi.

UUDISKIRI MOTOINTEGRATOR

Ajakiri „IC UUDISED“

Toimetuse aadress: Inter Cars Eesti OÜ

Osmussaare 4, 13811 Tallinn

Tel: (+372) 679 8500 www.intercars.ee

Peatoimetaja: Jekaterina Starostina

Tõlked ja toimetus: Ei el teksti- ja tõlkebüroo; Direct Group Reklaamiagentuur

Graafika: Sergej Gumeniuk

e-post: mag@maketuoju.lt

Trükikoda: UAB Standart Impressa

Kontaktisik reklaami ja ajakirja tellimise

küsimustes: Jekaterina Starostina

Telefon: (+372) 679 8500, e-post: jekaterina.starostina@intercars.eu

IC UUDISED NOORE AUTOMEHAANIKU VÕISTLUS ELUST ENESEST REHVID TOOTEVALIK AUTOTÖÖKODADELE 4–11 12–13 14–19 20–21 22–85 86–120
TOIMETAJA VEERG
JEKATERINA STAROSTINA INTER CARS EESTI OÜ TURUNDUSOSAKONNA JUHT

Kallid lugejad,

2022. aasta on olnud enamiku jaoks päris edukas. Nii vähemalt näitab autode, veoautode ja mootorrataste varuosade hulgi- ja jaeturu analüüs. Kasv pole olnud küll väga suur, kõigest paar protsenti, kuid varuosade, õlide, määrdeainete, akude ja rehvide turu maht on meie esialgsetel andmetel vähemalt 100 miljonit eurot aastas. Arvestades, et seni on turg oma algtasemelt pidevalt kasvanud, on see paar protsenti päris hea uudis kõigile sektori töötajatele. Ka tulevikutrend on julgustav – uute autode müük langeb, kasutatud tehnika impordi- ja müüginumbrid aga kasvavad. 2022. aastal oleme olnud tunnistajaks hinnatõusule kõiges, mis seondub autoremondiga. Ja see pole veel lõpp. Tõenäoliselt tõusevad hinnad 2023. aastal veelgi. Probleemid varuosade saadavusega on õnneks minevik, kuid määrdeainete ja rehvide turg väriseb endiselt, sest ka maailm meie ümber muutub väga kiiresti. Kõik need muutused ärikeskkonnas ei möödu meist märkamata. Samuti tahan juhtida teie tähelepanu ühiskonna järkjärgulisele digitaliseerumisele. Üha rohkem tarbijatest otsib varuosi internetist, nagu ka infot autode hooldusvõimaluste kohta. Selle taustal pakub Inter Cars tarbijatele ja teenusepakkujatele täiesti uut lahendust – Motointegrator keskkonda. Selle eesmärk on aidata autoomanikul valida internetist õige teenus ja teenusepakkuja, broneerida aeg töödeks ja nautida head teenindust. Tulevikus lisandub sellele veel võimalus valida Inter Carsi e-poest juurde ka autovaruosad. Nii saab klient kodust lahkumata korraldada nii varuosa valiku, kui ka hoolduse või remondiaja broneerimise paari klõpsuga. Inter Carsi müügiesindus saadab varuosad autoteenindusse, kes omakorda teeb müügi ja teeninduse. Väga lihtne, mugav ja arusaadav kõigile osapooltele. Maailm meie ümber muutub kiirelt. Kliendid, eriti noorem põlvkond, eelistavad üha enam digitaalseid lahendusi traditsioonilistele. Ka Inter Cars liigub selles voolus kaasa ning arendab erinevaid teenuseid ja süsteeme, et tavapärase järelturu “varuosapoe” stigmadest eemalduda.

Näeme oma tulevikku uute süsteemide ja teenustega ning püüame neid pidevalt arendada. Kuid samal ajal keskendume sellele, et aidata töökodadel ja teenindustel suurendada sissetulekuid, aidates meelitada juurde rohkem kliente. Meie B2B kataloogi funktsionaalsuse pidev täiustamine on ka meie püüdlus muuta teeninduse elu lihtsamaks. Ja see on suur samm edasi.

Lõpetuseks tahan öelda, et teatav ebakindlus on täiesti normaalne, kui mõtleme, millega autoosade turg meid küll 2023. aastal üllatab. Kuid ühte võin kinnitada – Inter Cars jätkab sama autoteeninduste toetamist sama innukalt kui alati. Kas siis läbi erinevate turundustegevuste, koolituste või kataloogide ja platvormide arendamise. Sest ainult nii on teil olemas teave ja tänapäevased vahendid, mille abil oma kliendibaasi kasvatada.

Nii et arendus- ja uuendusprojektide osas ei kavatse me mingeid kompromisse teha. Sest meile sobib ainult see, mis meie klientidele – parim.

2 IC UUDISED JUHI SÕNA VADIM ŠKATOV INTER CARS EESTI OÜ TEGEVJUHT

MAGNUM TECHNOLOGY UUES KUUES

Kaubamärk Magnum Technology, mis on olnud autoosade turul aastaid esindatud ja amortisaatorite turusegmendis äratuntav, on saanud uue graafilise kujunduse. Klassikaline amortisaatorivedru kujutis on saanud tänapäevase ja paremini äratuntava välimuse.

Uus logo rõhutab MAGNUM Advanced Technology toodete jõudu, täpsust ja töökindlust. Uuendatud kaubamärgi tugevuseks on iseloom, mis seisneb enesekindluses ja soovis olemasolevaid tooteid pidevalt edasi arendada.

MAGNUM Advanced Technology uued amortisaatorid ja vedrud on saanud hologrammkleebise, samuti on neil rida märgistusi ja muid turvaelemente, mis muudavad võimatuks toodete võltsimise või nende äravahetamise pakendis.

Samuti on meil hea meel teada anda, et kaubamärk MAGNUM Advanced Technology on saanud Euroopa riikides tunnustatud RAR sertifikaadi, mis kinnitab meie tagavaraosade kõrget kvaliteeti ja usaldusväärsust.

Kõik MAGNUM Advanced Technology tooted on saadaval INTER CARS müügiesindustest ja neid on lihtne leida IC tellimiskeskusest.

www.magnum-technology.com

IC UUDISED

INTER CARS PÄLVIS TUNNUSTUSE DELOITTE’LT

“Best Managed Companies” on auhinnaprogramm, mille asutas juba 1993. aastal Deloitte Private Kanadas. Selle Poola haru kutsuti ellu aastal 2022. Ettevõtmise sihiks on tunnustada juhtimistaset Poola erafirmades, mis on saavutanud suurepäraseid tulemusi tänu parimatele juhtimisstandarditele. Inter Cars pidi samuti sääraste firmade sekka pääsema.

8. juunil peetud piduliku gala käigus kuulutati välja hääletuse tulemused ehk Poola esimese “Best Managed Companies” võitjad 2022. Deloitte organiseeritud konkurss on maailmas ainuke, mis vaatab rmasid sedavõrd detailsel ja põhjalikul viisil, mõistmaks nende äritegevuse tugevust. Tegu pole nantstulemuste hindamisega, vaid valitud strateegia hindamise, inimressursi juhtimise ja ettevõtte organisatsioonikultuuriga.

Deloitte’ asjatundjad, koostöös osalejatega, valisid ettevõtte äri- ja juhtimismudeli suurimad eelised, leidsid arendamist vajavad kohad ning hindasid koos žüriiga objektiivselt ja usaldusväärselt, kas vaatlusalune rma vääris tervikuna tunnustust “Best Managed Company”. Inter Cars pälvis selle tunnustuse, mis meie hinnangul kinnitab, et organisatsioonikultuur põhineb avatusel ja otsesuhtlusel –hoolimata isiku positsioonist firmas.

-Inter Cars’ile antud autasu kinnitab, et meie organisatsioonikultuur põhineb avatusel ja otsesuhtlusel – hoolimata isiku positsioonist rmas. Tegu on toimiva mudeliga, kus kolleegid austavad teineteist ja rmasisesed suhted on vähem formaalsed. Me järgime reegleid ja

põhimõtteid, mis on käitumiskoodeks kirjas ning kohtleme kõiki võrdseina. Me anname selgelt teada, et Inter Cars järgib kindlat arenguvisiooni, mille keskmes on meie töötajad, kes ehitavad rma, ning meie kliendid, kellele me pakume kõrgeimal tasemel teenust. Tahaksin tänada tervet tiimi, kes osales koosolekutel ja materjalide ettevalmistusel hindamisprotsessi eel, kuid veelgi enam tahaksin tänada töötajaid, tiime ja mänedžere, kes lõid„The Best Managed Company” – ütleb Maciej Oleksowicz, Inter Cars SA juhatuse esimees.

Deloite Poola esimese “Best Managed Companies” konkursi võitjad on peale Inter Cars’i ka: Arche S.A., Ceramika Paradyż Sp. z o.o., Falken Trade Polska Sp. z o.o., Sp.k., Fibrain Sp. z o.o., Grupa Cichy-Zasada Sp. z o.o., Sp.j., Kross S.A., Lancerto S.A., Lemarpol Wózki Widłowe Sp. z o.o., Marma Polskie Folie Sp. z o.o., Martex Sp. z o.o., Maxcom S.A., Novol Sp. z o.o., Oknoplast Sp. z o.o., Osadkowski S.A., Pro x Sp. z o.o., Protech Sp. z o.o., Ready Bathroom Sp. z o.o., Selena FM S.A., Splast Sp. z o.o.

4 IC UUDISED IC UUDISED

UUDISED

Inter Cars Group saavutas taaskord edu. Sedapuhku tõsteti Poola hulgimüüja esile tööstusekspertide poolt, kes analüüsisid ühisprojekti Microsoftiga. Mida see täpsemalt tähendab ja millist kasu toob see klientidele?

Iga-aastase "Best in Cloud" konverentsi käigus, mida organiseerib ajakiri Computerworld, valitakse välja kõige huvitavamad ja innovaatilisemad pilvelahendused. Kategoorias “Parim pilveteenuse rakendamine” auhinnati teiste seas projekti, mis rakendab CRM-süsteemi ja low-code platvormi – Microsofti rakendust Dynamics D365 Customer Engagement ja Inter Cars Group’i Power Platformi. - CRM Dynamics 365 rakendamise peamiseks ajendiks on tagada kliendihalduse kõrge kvaliteet. Vajalik segmenteerimine ja detaile info

INTER CARS PÄLVIS AUHINNA

„BEST IN CLOUD 2021” KONKURSIL

äripartnerite kohta võimaldab pakkumisi kõige täpsemalt sihtida ja sedasi tulla vastu nendele ettevõtetele, mis Inter Cars’iga püsivalt koostööd teevad. – ütleb Piotr Dyrda, IT süsteemide

ja lahenduse mänedžer Inter Cars SA-s. Inter Cars on aastaid viinud läbi digitransformatsiooni tegevusi kasutades pilveteenuseid. Ettevõte viis ellu rea lahendusi, mis aitavad kaasa dünaamilisele arengule rahvusvahelisel areenil. Muude asjade seas loodi näiteks tootekataloogi digiversioon, mis koondab infot umbes 2 miljoni autovaruosa ja lisatarviku kohta Microsoft Azure pilve kaudu.

CRMD365 rakendamine on üks suuremaid ja innovaatilisemaid autotööstuses. Täiendava üksusena osales projektis ka GearCode sp. z o.o.

INTER CARS ON AVALDANUD

OMA ESG ARUANDE

Capital Group’i jaoks tähtis väljaanne, võttes iga-aastaselt kokku

ESG-tegevused – seal hulgas näidates keskkonna, ühiskonna ja ettevõtte juhtimise andmeid. Kogu info tuuakse välja vastavuses rahvusvahelisele GRI standardile. Viimases väljaandes esitleme me esmakordselt organisatsiooni süsinikujalajälge, selgitame tervet väärtusahelat ning räägime Inter Cars Foundation’i asutamisest. Raportist leiab ka kirjelduse meie arusaamast vastutuse osas, mida tunneme töötajate, klientide ja toodete vastu.

5 IC UUDISED IC UUDISED
"Sustainability Report” on Inter Cars

Rakendades oma jätkusuutliku arengu strateegiat 2020+ pealkirjaga "Motoriseeritud mobiilsuse jätkusuutlik kasv inimestele ja kliimale”, pingutame pidevalt kuulumaks moodsate, innovaatiliste ja keskkonnasõbralike ettevõtete hulka. Koos suudame luua, toetada ja saavutada – see pole pelgalt lööklause, vaid rida erinevaid võimalusi, millel leidub väljund ka keskkonnakaitses. Grupisiseselt analüüsime me pidevalt oma tööprotsesse, kuidas need keskkonda mõjutavad ning kuidas hetkeolukorda optimeerida.

Maciej Oleksowicz, Inter Cars SA juhatuse esimees

INTER CARS CAPITAL GROUP’I SÜSINIKUJALAJÄLG

Selle aasta raportis avaldasime esmakordselt andmed, mis puudutavad Inter Cars Capital Group’i süsinikujalajälge. On veelgi märkimisväärsem, et olime üks väheseid ettevõtteid, mis näitas oma kasvuhoonegaaside emissioonide andmeid kõigil kolmel tasandil. Tasandi 1 emissioonid tulenevad protsessidest, mis toimuvad organisatsiooni infrastruktuuris või organisatsiooni poolt otseselt kontrollitavas taristus, tasandi 2 emissioonid on kaudsed kasvuhoonegaasid, mis tulenevad sisseostetud elektri, soojuse või jahutuse tarbimisest ning tasandi 3 emissioonid on kõik muud kaudsed heitgaasid, mis tekivad ettevõtte väärtusahelas.

Group’i üheks prioriteediks ning strateegiliseks teemaks. Oleme valmis tegema pingutusi omapoolsete heitgaaside vähendamiseks ning (süsinikuvaba) kliimastrateegia väljatöötamiseks. Sel moel käime tööstusharu trendide ja regulatsioonidega ühte sammu, kuid samuti vastame ka oma osanike ootustele. Jacek Piotrowiak, korporatiivsuhete direktor

Lähtudes murest kliima osas ja süsiniku vähendamise kavast tarneahelas, samuti ka eesmärgist pidada kinni Pariisi kliimaleppest, kavatseb Inter Cars Capital Group püstitada dekarboniseerimise eesmärgid tasanditel 1, 2 ja 3, sealhulgas juurutades programmi kaasamaks tarnijaid süsteemseks heitgaaside vähendamiseks. Ettevõte on astunud samme tasandil 2 peamiselt elektrienergia emissioonide vähendamisel. Inter Cars Capital Group kaalub võimalust liituda initsiatiiviga Teaduspõhised sihtmärgid.

tele ja kliimale” ja põhineb seitsmel eesmärgil. Osana nende rakendamisest registreerisime juunis 2021 Inter Cars Fondi, mille missiooniks on toetada taskukohaste, turvaliste ja vastutustundlike mobiilsuslahenduste arendust inimeste ja kliima heaks. Valitud programmide kaudu ja partnerorganisatsioonide abil ekspordime me innovatsioone ja väärtusi, mis on Inter Cars'i arengu aluseks. Püüdes ellu viia märkimisväärset ja kestvat muutust, töötab fondi meeskond nelja eri valdkonna programmidega – arendades oskuski tulevikuks, hoolides keskkonnast, hoides tervist ja liiklusohutust.

Keskkonnahoid on olnud osa Inter Cars'i ärimudelist juba aastaid. Me pakume varuosi sõidukitele, mille kasutusiga seeläbi pikeneb ning autode keskkonnamõju inimestele ja keskkonnale väheneb. Keskkonnakaitse ja kliimamuutused on kujunemas Inter Cars

INTER CARS FOND

Inter Cars Capital Group'i praegune jätkusuutliku arengu strateegia kannab pealkirja "Motoriseeritud mobiilsuse jätkusuutlik kasv inimes-

Osana fondi tegevusest oleme otsustanud välja arendada vabatahtlike töötajate programmi ja osaleme arvukates sotsiaalkampaaniates. Sündmused Ukrainas ja Venemaa kallaletung suveräänsele riigile on suunanud suure osa fondi tähelepanust just meie sõprade aitamisele Ukrainas. Tegeleme ainelise ja nantsabi kohaletoimetamisega, aitame transportida ravimeid ja meditsiinivarustust, ühtlasi toetame Inter Cars’i Ukraina töötajaid leidmaks uut tööd ja/või turvalist elukohta nende peredele. Maciej Oleksowicz, Inter Cars SA juhatuse esimees

INTER CARS PANUSTAB JÄTKUVALT

PILVETEENUSTELE

Kuuludes autovaruosade müügis Euroopas liidrite sekka jätkab ettevõte oma äri arendamist pilvelahenduste tehnoloogia suunal. Inter Cars on rakendanud uuendusi Microsoft Dynamics 365 süsteemi osas, mis toetab kliendisuhete loomisprotsessi. Tulemuseks on innovaatiline süsteem müügiesindajatele, soovituste jaga-

miseks, mitmeastmeliseks klientide segmenteerimiseks ja turunduse automatiseerimiseks.

VAHENDID INNOVAATORITELE

Juba aastaid on Inter Cars tegelenud digiüleminekuga kasutades pilveteenuseid. Ettevõte

juurutas rea lahendusi, mis aitavad kaasa rma dünaamilisele arengule rahvusvahelises mastaabis. Inter Cars lõi, muu hulgas, tootekataloogist digitaalse versiooni, mis koondab infot umbes 2 miljoni varuosa ja lisatarviku kohta tervest autotööstuses tänu Microsoft Azure pilvele. Iga päev kasutab kataloogi üle

6 IC UUDISED IC UUDISED
Üle 700 müügiesindaja, 300 mänedžeri ja 1200 müüja tervest Inter Cars’i kontsernist kasutavad oma igapäevases töös pilveteenuseid.

35 tuhande ettevõtte kliendi autoteenindusettevõtetes mitmel Euroopa turul. Inter Cars viis ühtlasi läbi uuendusliku projekti, kandes oma põhilise ärisüsteemi SAP Hybris üle Microsoft Azure pilve. Inter Cars on tänaseks saavutanud täieliku autonoomia, hallates oma ärirakendusi otse pilvest. Selle tulemusena saab ärikriitilised muudatused sisse viia kõigest 15 minutiga, mis on pilvesüsteemi üks peamisi eeliseid. „Üleminek pilveteenuste kasutamisele tähendab esmajoones muutust mõtlemises. Me ei keskendu niivõrd süsteemi hooldusele, kuivõrd loome uusi lahendusi, et suurendada klientide ja müügiesindajate rahulolu, arendada rmat edasi ja suurendada selle efektiivsust” – ütleb Wojciech Gembalczyk, ärilahenduste IT-direktor.

DIGITAALNE LAHENDUS, TUGEVAMAD SUHTED

Inter Cars astus arengus veel ühe suure sammu, kasutades Microsoft Dynamics 365 suhtluseks tuhandete töökodade ja 250 äriharuga. Pilveversiooni kasutuselevõtuga said kasutajad igapäevase ligipääsu reaalajas andmetele, mis suurendab informatsiooni läbipaistvust, kiirendab protsesse ja suurendab kliendirahulolu. Kasutajad tõid välja, et eelmisel versioonil oli andmetes 2-3-päevane nihe. Pilv on selle kitsaskoha kõrvaldanud, andes autojuhtidele, mänedžeridele, müügiesindajatele ja Inter Carsi müüjatele ligipääsu värskele infole nende vastavates valdkondades, alates ettevõtte ja klientide äriaktiivsusest ja lõpetades müügitulemustega.

"Tulenevalt ajanihkest vanas CRM-is ei olnud meil kuu lõppedes värsket infot. See muutis müügiesindajate töö keerulisemaks ning häiris ka kliente. Nüüd aga näeme kokkuleppeid klientidega reaalajas. Seeläbi ei kõrvaldanud me üksnes pudelikaela, vaid kiirendasime tööprotsessi, suurendasime müügiesindajate motivatsiooni ja kliendirahulolu” – ütleb Przemysław Szulejewski, sõiduautoturu asemüügijuht.

VÄIKSED MUUDATUSED, SUUR MÕJU

Dynamics 365 pilvesüsteem annab ligipääsu ka soovitustele. See võimaldab automaatset protsessi müügivihjete genereerimiseks, aimates ette kasutaja järgmisi käike. Kui müügiesindajad suhtlevad kliendiga, viitab süsteem teatud tooterühmadele analüüsides tema varasemat ostukäitumist. Soovituste-funktsioon on praegu peamine tööriist Inter Cars’i müügipersonali tegevuses Poolas.

"Süsteem võimaldab müügiesindajal kliendikülastusi hallata, seega sellest saaks nende töös peamine abivahend. Neil on võimalus mugavalt kohtumisi määrata, kasutada kohtumiste kalendrit ning kombineerida kohtumisi soovituste ja eesmärkidega mänedžeridelt. Kuna CRM-süsteem ühildub hõlpsasti Microsoft Teams’i rakendusega, loodi versioon 1200-le müügimehele. Sel teel oleme kaasanud nad klientidega tegelemise protsessi, toetades müügiesindajaid” – lisas Przemysław Szulejewski. CRM-i tähtis lisandväärtus on motivatsioonisüsteem, tänu millele suudavad müügimehed ja müügiesindajad analüüsida oma eesmärkide ja müügiplaanide täitmist, mis mõjutavad nende tasu. Rakendus toetab ka lepingute valiku protsessi, lepingute töötlemist ja heakskiitu, mille tulemusel väheneb paberikasutus organisatsioonis. Kasutaja saab kiiresti vajaliku vastuse erinevatest osakondadest, kinnitab elektrooniliselt hulga päringuid korraga. Süsteemi täiendavateks eelisteks on täägimine ja klientide segmenteerimise mugav mitmetasandiline süsteem. Need võimaldavad müügiesindaja tööd tõhusamaks muuta ning parandada koostööd kliendiga.

„Inter Cars liigub digimuutuste kiirteel ega karda kiirust tõsta. Tegu on näitega rmast, mis pole enam ammugi pelgalt varuosamüüja, vaid pakub tänaseks kliendile palju rohkem võimalusi. Tänu pilveteenuste usaldamisele ja Collaborative-rakenduse kasutamisele, mis

INTER CARS SA KUULUB 100

on osaks meie äriarendus strateegiast, on võimalik teha kiireid muutusi – vaid veerand tunni jooksul – mitte üksnes siseprotsessides, vaid peamisena kontaktides klientidega. Just nende nimel teeb Inter Cars, Poola digioru üks innovaatoreid, sadu saadetisi päevas kokku 11st harust Poolas". - ütleb Dariusz Fila, Microsofti Poola haru äritegevuse vanemkontojuht. Ettevõttes on sisse viidud ka rida uuendusi seoses turundusprotsessi automatiseerimisega. Automatiseerimine kombineerituna segmenteerimisega võimaldab töötajal tabada täpset klientide gruppi ning käia neile välja just neile sobivaid pakkumisi. Inter Cars’il on võimekus hallata terviklikku klienditeekonda, pakkudes talle juba alguses vajalikku infot spetsii lise töötsükli kohta, mis viib automatiseeritult müügitehingu lõpetamiseni. Dynamics 365 võimaldab organisatsioonil läbi viia ka veebikoolitusi, alates klientide registreerimisest, organisatsiooni tutvustamisest ja lõpetades koolituste enda haldamisega.

Rakenduse Power Apps jõud töötajate käes Inter Cars soovis rohkem oma tiimi ideid vastavateks ärirakendusteks muuta. Firmas otsustati kasutada Microsoft Power Apps’i, low code/no code tööriista, mis annab võimaluse luua erilahendusi ilma programmeerimiskeeli tundmata või tehnilisi teadmisi omamata. Töötati välja mõned funktsioonid, mis lisaks muudele nüanssidele lihtsustasid pakkumiste puudujääkide analüüsimist.

„Müügiesindaja minnes kliendi juurde saab hõlpsasti kasutada CRM-is Power Apps’i. Ta saab kiiresti sisestada info puuduoleva toote kohta, mille kohta klient küsib. Seejärel saadetakse info CRM-i veri tseerimiseks. See võimaldab meil laovarusid teatud asukohtades paremini hallata, ühtlasi tooteid paremini hinnastada, kui teatud toote hind on rivaalide juures diametraalselt erinev” – kinnitab Piotr Dyrda, Inter Cars’i IT süsteemide ja lahenduste mänedžer.

SUUREMA PEREFIRMA SEKKA POOLAS

Inter Cars Capital Group saavutas neljanda koha 100 suurima

Poola perefirma arvestuses. Tippfirmade nimekirja avaldas kuulus ajakiri Forbes.

Autovaruosade hulgimüüja on kõnealuses edetabelis kõige kõrgemal kohal paiknev autotööstuse ettevõte. Suurepärane koht edetabelis tuleneb Inter Cars Group’i nantstulemustest.Edetabelisse kvali tseerusid Poolas asuvad ettevõtted, mille osakutest üle 50% kuulub eraisikutele. Inter Cars saavutab regulaarselt kõrgeid kohti edetabelites ja konkurssidel, mida viivad läbi juhtivad majandusväljaanded. Mullu pälvis ettevõte lisaks muudele tunnustustele väljaande „Polityka” CSR Hõbeautasu esimese 20 sekka pääsemise eest “Poola 200 suurema ettevõtte arvestuses”, ning samuti Top 50 sekka pääsemise eest „500 List”-is väljaandes „Rzeczpospolita”.

7 IC UUDISED IC UUDISED

INTER CARS PÄLVIS TIITLI INNOVAATOR 2022

Esmaspäeval 26. septembril autasustas nädalakiri Wprost juba 12. korda Innovaatoreid ehk ettevõtteid, mis paistavad innovaatilise tegevuse poolest silma. Inter Cars pälvis samuti autasu.

Innovators Award on eksisteerinud 2011. aastast ning alates 2014. aastast on auhindu omistatud sõltumatu innovatsiooniuuringu põhjal, mille käigus selgitatakse ettevõtete kulutused R&D-le ning investeeringud innovatsiooni. 2022. aastal auhinnati Innovaatoreid 14-s kategoorias. Inter Cars oli autonduse valdkonnas ainuke võitja.

Tunnustatuna kui Innovaator 2022, oli Inter Cars üks mõjukamaid ja suuremaid Poolas asuvaid ettevõtteid, sealhulgas ka Poolas tegutsevate rahvusvaheliste kontsernide harude konkurentsis.

Vastava autasu ja diplomi võttis galaõhtul vastu Inter Cars'i CEO, Maciej Oleksowicz. Tänukõnes rõhutas ta, et tegu on suure auga, mis kuulub esmajoones ettevõtte töötajatele ning tõi välja innovaatiliste suur rmade tähtsuse maa majandusarengus tervikuna.

oma arvamust avaldada, kus igaüht kuulatakse ja kus igaühel on ligipääs informatsioonile. Maciej Oleksowicz, Inter Cars SA juhatuse esimees

AUTOMEHAANIKA JA ON-LINE INNOVATSIOON

tavad Inter Cars’i e-Kataloogi paljud kliendid Poolas, ja sihiks on, et seda hakkaksid vajaliku tööriistana kasutama kõik Inter Cars’i kliendid.

Ma pühendan selle auhinna kõigile töökodadele, mille jaoks me Inter Cars’i e-Kataloogi lõime ning teistele sõltumatutele ettevõtjatele, kes on meie majanduse peamised innovaatorid. Ühtlasi tahaksin tänada inimesi, kes enam kui 30 aastat tagasi, lõid tingimused vabaturumajanduse ja ettevõtluse tekkeks Poolas. Tol ajal asutasid Inter Cars’i mu isa ja kaks tema äripartnerit. Mäletagem neid aegu ja väärtustagem ettevõtlust, iseseisvust ja vabadust.

Maciej Oleksowicz, Inter Cars SA juhatuse esimees

Ma usun, et just ettevõtjad on majanduse liikumapanev jõud ja kõige innovaatilisem sotsiaalne grupp, seega laskem neil lihtsalt tegutseda. Kõigil ettevõtjatel ja innovatsiooni nimel. Ma leian, et innovatsiooni realiseerumiseks tuleks luua õiged tingimused ja seda ma üritangi teha Inter Cars’is töötavate inimeste jaoks. Me loome keskkonda, kus igaüks saab

Projekt, mille eest ettevõte autasu pälvis, oli Inter Cars’i e-Kataloog, mitmel platvormil töötav tööriist hõlbustamaks autoteeninduse igapäevast tööd. Selle kõige tähtsam väljund on võimalus valida ja tellida õige varuosa. Inter Cars’i e-Kataloog võimaldab mehaanikutel ja töökojaomanikel täpselt tuvastada, millal varuosa kohale saabub (see võib toimuda ka samal päeval). Ühtlasi saavad lahenduse kasutajad pidada nende juures hoolduses käivate sõidukite remondiajalugu. Enamgi veel, Inter Cars’i e-Kataloog koondab ühte kohta kokku kõik teenused, mida töökodadele pakutakse. Kasutuajasõbraliku ja efektiivse tööriista väljaarendamine, mis täidab kõik ülalkirjeldatud tingimused, oli suur väljakutse. Inter Cars’i valikusse kuulub 8,5 miljonit varuosa, lisatarvikut ja garaažisisustusühikut. See tähendab, et klientidele pakutav tarkvara peab suutma pidevalt hallata pakkumisi 20-l Euroopa turul, näha peab olema varuosade saadavus sadadest ettevõtte harudest ja enam kui tosinast laost tervel kontinendil. Hetkeseisuga kasu-

INTER CARS SAAB TAAS TUNNUSTUSE

Inter Cars on Poola ning Kesk- ja Ida-Euroopa juhtiv autovaruosade edasimüüja. Teda on tunnustanud tööstus ja ärimeedia, ning Innovaator 2022 on järjekordne tunnustus, mille ettevõtte on ainuüksi tänavu pälvinud. IT-innovatsiooni alal põlvis ettevõtte sel kevadel tiitli „Best in Cloud 2021”, samal ajal valiti rma ka “Poola parimate tööandjate” esikümnesse ja kõige paremini juhitavate rmade hulka Deloitte’ agentuuri poolt. Maciej ise kuulutati üheks kõrgemalt hinnatud tegevjuhiks WSE-ettevõtete seas ICAN Management Review arvestuses.

8 IC UUDISED IC UUDISED

ADRENALIINIROHKE SEIKLUS KOOS BOSCH’IGA

Laupäevane programm oli üsna tihe. Pärast saabumist Toosikannu Ale-Sepa puhkemajja söödi lõunasööki ning sellele järgnesid aktiivsed tegevused. ATV matkal läbiti erineva raskusastmega mudaseid radasid ning metsateid, kus oli ka hea võimalus kohata Toosikannu metsloomapargi põhiasukaid punahirvi, keda elab seal üle 600. Matkale järgnes jahilaskepakett haavlitiirus lendavate märklaudade pihta ning kuulitiirus sai proovida täpsuslaskmist seisva ja liikuva „sea“ pihta. Peale aktiivsemaid tegevusi ootas meid ees ulukisafari PAZ-bussiga, millega saime sõita mööda metsaradu ja põlde ning näha ööhämaruses aktiivseks muutunud punahirvi. Peale kõiki neid tegevusi ootas meid puhkemajas õhtusöök ning kuumaks köetud saun ning tünnisaun. Aitäh kõigile, kes osalesid!

12.-13. novembril 2022 korraldasime koos BOSCH’iga meeleoluka kliendiürituse Inter Cars’i klientidele, kes osalesid augustist oktoobrini kestvas kampaanias „Adrenaliinirohke seiklus koos BOSCH’iga“, mille auhinnaks oli 2-päevane seiklus Toosikannu puhkekeskuses köös ööbimisega.

MOOTORSÕIDUKITE

KÄITLEJA KOOLITUS

KLIIMASEADMETE

Tänavu aprilli- ja maikuus toimusid Tartus mootorsõidukite kliimaseadmete käitleja koolitused. Koolitusel käsitleti järgmisi teemasid:

ƒ seadusandlus, koolituse ja eksami tingimused

ƒ tööohutus ja soojustehnika alused

ƒ kliimaseadmete tööpõhimõte, ehitus ja elektroonika

ƒ külmaained ja külmutusaine R1234yf

ƒ rõhkude mõõtmine, hooldus ja rikkeotsing

Peale koolitust toimus kõigile osalejatele EIS Riigieksamite süsteemis ametlik eksam, mis koosnes 35 valikvastustega küsimusest. Eksami sooritamise lävend oli 75% ehk vähemalt 26 õigesti vastatud küsimust ja testi tegemiseks anti aega 35 minutit.

IC UUDISED

IC UUDISED

CORTECO TEHNILISED KOOLITUSED EESTIS 4.-6.10.2022

4.-6.

Täpsemalt räägiti dünaamilisest tihendamisest:

1. “Simmerring” õlitihendid – teooria ja toimimine, paigaldusvõtted ja nipid, talitlushäired ja kaebused, uued tooted;

2. Klapi aurutihendid – tootevalik ja kvaliteediprobleemid.

3. Samuti räägiti vibratsiooni kontrollimise etappidest:

3.1. Mootorikinnitused – töö/tehniline eripära, paigaldusvõtted ja talitlushäired;

3.2. Väände vibratsioonisummutid (rihmarattad) – toimimine/tehniline eripära, kinnitamisjuhised ja talitlushäired – näited ja töötlemine;

3.3. Õhkvedrud – OE tooteesitlus, uued tooted, paigaldusvõtted. Peale koolituse läbimist said kõik osalejad osavõtutunnistused. Kokku osales koolitustel 75 inimest. Täname suure huvi eest koolituse vastu ning kõiki, kes koolitusel osalesid!

MAHLE KOOLITUS TARTUS

18. novembril toimus MAHLE koolitus, millest võttis osa 25 inimest. Koolitusel käsitleti järgmisi

teemasid:

ƒ Sisepõlemismootori komponentide kahjustuste hindamine

– Kolvid ja silindrid

– Laagrid

Klapimehhanism

ƒ Rikete ja kahjustuste levinumad põhjused

ƒ Diagnostilised võimalused ja meetmed

ƒ Rikete vältimine hoolduse, teeninduse ja paigaldamise ajal

Lisaks teoreetilisele osale oli osalejatel võimalus oma teadmisi proovile panna ka praktikas, nimelt rühmatöös, et selgitada välja varuosade rikke põhjus.

10 IC UUDISED IC UUDISED
oktoobril toimus Narvas, Tartus ja Pärnus CORTECO tehniline koolitus, milles käsitleti teemasid nagu tihendamine (tihendid), vibratsioonisummutus ning salongiõhufiltrid.

O EM- KVA LITEEDIGA VIBRATSIOON I

SU MM UTA MISE KOMPONENDI D

F re u den b erg gru pi lai a ld as ed ori g ina a lvaruos a de tootmise ko g em u se d v õ im al da va d Cortec o l p a kku d a O E M-k v alitee d iga vib ratsi oon i su mm u tamise kom p one n te ja remon d ikomplekte en a m kui 2 7 500 sõ id u kim ud elile. Kõik to o ted on lood u d v a st ama kõrgeimatele k v alitee d ist a ndarditele ja o n to o det u d u us imai d to o tmi s meet od ei d ka su ta d es

LEIA CORTECO VEEBIST! ÕHUFILTER VIBRATSIOONI JUHTIMINE VEEKINDLUSE ANDMINE
P OLE MID AGI P AR E MA T ORIG IN AALVARUOSADES T

UNGARIS?! KES VÕITIS

12 IC UUDISED NOORE AUTOMEHAANIKU VÕISTLUS

Kuues Noore Automehaaniku (Young Car Mechanic) võistlus on lõppenud. Parima Noore Automehaaniku (Young Car Mechanic) 2022 ametlik finaal toimus Ungaris 25. ja 26. juunil. Kes oli parim ja kuidas võistlus kulges?

Sel aastal organiseeriti Noore Automehaaniku (Young Car Mechanic) rahvusvaheline naal esmakordselt väljaspool Poolat. Tegu on uue lähenemisega, mis otsustati mullu, suurendamaks võistluse kõlapinda. Sellest reeglist tulenevalt peetakse rahvusvaheline naal selles riigis, kus eelmise aasta võitja pärit on. Ühtlasi tasub rõhutamist, et esmakordselt võistluse ajaloos pidid osalejad vaeva nägema ka veokiremondi ning nendega seonduvate süsteemiriketega.

KONKURENTS OLI KARM, AGA VÕITA SAI VAID ÜKS.

Bálint Kovács – lõpuklassi tudeng Ganz Ábrahám’i tehnikakoolist Zalaegerszeg’is, kes võitis tänavuses naalis esikoha, rääkis ettevalmistumisest võistluseks: "Rahvusvahelise naali eel keskendusin teoreetilistele teadmistele. Automehaanika praktilise poolega puutun niigi kokku iga päev. Ma keskendusin vaid endale ja oma eesmärkidele. Ma püüdsin täita iga ülesande nii hästi kui võimalik, et saavutada võimalikult kõrge keskmine hinne. Ma teadsin, et tase on kõrge. Esimese päeva järel vaatasin tulemusi ja sain juba aru, et mul läheb väga hästi – see andis mulle täiendavat motivatsiooni. Sain ettevalmistuse käigus palju uusi kogemusi ja teadmisi."

MILLISED SOOVITUSED ON SUL JÄRGMISEL AASTAL OSALEJATELE?

"Selline edu annab sulle enesekindlust ja usku töösse, mida teed. Esmajärjekorras soovitaks ma noortel automehaanikutel olla oma erialal tagasihoidlik ja sihikindel. Igaüks peab oma edu välja teenima ja ennast arendama." – ütles Bálint.

VÄGA PALJU ORGANISEERIMIST

"Selle projekti arendamise eest vastutava isikuna julgeksin öelda, et me astusime mullust võistlust organiseerides suure sammu edasi. Võrdluseks, tänavu tegime kümme võistlust ja kõik need olid varasemaist suuremad," - võtab tänavuse võistluse kokku Armands Umbraško, Noore Automehaaniku (Young Car Mechanic) projekti juht ja koordinaator.

"Sellist sündmust organiseerides ei ole vigadeks ruumi. Meie peamiseks sihiks oli toetada tudengeid, et nad saavutaksid võistluse käigus maksimaalsed tulemused. Nii suure ürituse korraldamine oli meie jaoks parajalt suur väljakutse. Esimest korda peeti naalid meie maal, ja peale rahvuslike voorude, polnud meil varasemast naali korraldamise kogemust. Igatahes oli see meie jaoks suur väljakutse, kuid samas ka suur au." - ütleb Andras Piri, Noore Automehaaniku (Young Car Mechanic) rahvusvahelise naali korraldaja Ungaris.

"Võistluse tase oli tänavu väga kõrge. Kõike tehti erakordselt professionaalselt. Suurepärane koostöö tarnijatega, äripartneritega ja kolleegidega kinnitab meile, et seda programmi tasub jätkata ka tulevastel aastatel." - lisas Sebastian Baber, Inter Cars Group’i koolitusjuht.

Noore Automehaaniku (Young Car Mechanic) võistlus on osa Young HR programmist, mille kutsus ellu Inter Cars koostöös koolide ja tööstusettevõtetega ning mida toetab Euroopa Liidu Erasmus+ programm.

Ülesanded on ette valmistatud koostöös 10 hästi tuntud autotööstusettevõttega, kes kõik soovivad noorte mehaanikute koolitamist toetada. Need ettevõtted on: Bosch, Continental, Elring, febi, Filtron/Mann-Filter, Meyle, Schae er, Shell, Valeo ja ZF Aftermarket.

TÄNAVUNE NOORE AUTOMEHAANIKU (YOUNG CAR MECHANIC)

VÕISTLUS UNGARIS OLI:

ƒ 2-päevane võistlus,

ƒ 10 ülesannet igale osalejale,

ƒ 65 inimese registreerimine ja majutamine võistluse ajaks,

ƒ eraldi programm õpetajatele külastamaks kohalike tehnikakoole,

ƒ 2-päevane ekskursioon võitjatele, kõigile tudengitele ja võistlusel osalenud õpetajatele,

ƒ tuur BOSCH ja VALEO tootmis- ja arendusüksustes,

ƒ spetsiaalne kultuuri- ja meelelahutusprogramm,

ƒ esmakordselt kaks veokiteemalist ülesannet.

13 IC UUDISED NOORE AUTOMEHAANIKU VÕISTLUS

MINU ESIMENE OPEL

Peetri elanikuna olen ma tahes-tahtmata hästi kursis kohalike draamadega, seega olen teadlik näiteks sellest, et meie alevikku pandi hiljuti püsti uus Opeli esindus.

Selgituseks neile, kes Peetri eluga kursis ei ole - meil võtab naabrite ja nende omapäradega harjumine lihtsalt veidi aega. Näiteks arvasin ma alati, et mulle meeldib, kui hekid on regulaarselt pügatud ja umbes nelja meetri kõrgused. Kooselu naabritega on mind tänaseks viinud arusaamiseni, et tegelikult on heki kõrgusest olulisem naabritega hästi läbi saada, seega mängime me koos ühte toredat mängu, kus me vaatame, kui kõrgeks üks hekk kasvada võib. Seni on ta umbes 10 meetrit kõrge ja tundub, et tuleb veel!

Opeleid olen seni aga ainult hommikuti tööle sõites klaasi tagant näinud, sest kuidagi on juhtunud, et viimase viie aasta jooksul on minu hinnangu saanud rohkem kui 40 automarki superautodest rollerautodeni, ent ühegi Opeli rooli mind seni lastud ei ole. Nüüdseks on see viga parandatud tänu uuele Opel Astra pistikhübriidile.

Astra on tegelikult üsna keerukas olukorras, sest segmendis seisab ta palavalt armastatud Mazda 3 ning Kia Ceediga samal laval. Mazda teadupoolest sai oma meeletult armsa kommipunase värvi ja kelmika välisdisaini eest ka Red Dot auhinna ning Kiast ma juba ühes artiklis rääkisin - nad minetasid oma vana Carnivali-stigma ja tegid brändiuuenduse, mis on õigustatult avasüli vastu võetud. Veelgi keerukamasse olukorda on Opel pandud seetõttu,

et hiljuti ostis mu sõber Tarmo endale Opel Omega, mis on sama vana kui mina ja mida mul on õnnestunud paar korda trehvata. Etteruttavalt võib öelda, et viimased veerandsada aastat on nii mind kui Opelit palju targemaks ja paremaks teinud.

Opel on vahepeal liitunud Stellantisega, seega jagab ta sugemeid Peugeot’ga, aga disainitiimid on siiski piisavalt agarad olnud ja Opelile täitsa oma olemuse andnud. Opel on nunnu. Vizor stiilis nina töötas juba Mokka peal hästi, aga Astra puhul mõjub see koos ülejäänud kerega kuidagi eriti vahvalt. Retrolikult kandiline ja samas trendikalt futuristlik. Ja selle kõige juures piisavalt stiilipuhas - keegi pole disainiga liiale läinud. Punane kerevärv sillerdab päikese käes peaaegu sama hästi kui Mazda oma, aga mu vaieldamatu lemmik värvivalikust on kuldne (Kult Yellow).

Pistikhübriid, mida seekord testin, on kõrgema, GS-line varustustasemega, mis lisab välisdisaini mõned sportlikumad elemendid, musta katuse ning lisaks on autol all 18-tollised GS-line veljed. Kõik see kokku näeb päriselt hea välja, aga minu peamised üllatused jäid siiski sõitjateruumi. Juba põhivarustuses on Astral tegelikult olemas kõik, mida sul vaja läheb, näiteks ka kaugtulede automaatika ning juhtmevaba Apple CarPlay ning Android Auto süsteem. GS-line’i suurimaks pooltargumendiks

on 360-kraadine kaamerasüsteem ning AGR sportistmed, mis koos musta lae ja salongi disainielementidega imehästi kokku sulanduvad. Lisaks kaamerasüsteemile on abiks adaptiivne püsikiirusehoidja, mis pole küll täiesti automaatne, ent mille kasutamine on tehtud üpriski mugavaks. Nimelt kuvab see heads-up näidikule esiklaasil parajasti kehtiva kiirusepiirangu ning sina saad lihtsalt roolilt OK nuppu vajutada. Üks mu lemmiklahendusi kasutajamugavuse seisukohast on esiklaasile kuvatava heads-up näidiku reguleerimine. Nimelt on see enamikes autodes peidetud kuhugi padusügavasse menüürägastikku ja kui autot kasutab mitu erineva pikkusega sõitjat, siis jääb heads-up displei üldjuhul pigem kasutamata. Opel on viinud selle reguleerimise peeglite reguleerimisega sama nupu alla, seega saad seda igal ajahetkel sättida vastavalt sellele, kes on roolis või kui lösakil ta parajasti roolis istub. Muus osas on salong väga sümpaatne ning hoolimata asjaolust, et Astraga ohverdad tagareas sõitjate jalaruumi ning siin seal on polsterdust vähem kui mõnele meeldiks, on üldmulje stiilne ning mugav.

Ekraanilahenduseks on Astral üks pikk konsool, kus on kaks ekraani, üks roolitagune 10-tolline ekraan, mida saad kohandada vastavalt sellele, mida hing ihkab ning teine keskkonsoolis, kust leiad kõik muu vajaliku. Reaalsus on see, et neile, näiteks mulle, kes CarPlay kasutamisega ära harjuvad, on selle tagune süsteem, selle

ELUST ENESEST
Paula Johanna Adamson
14 IC UUDISED
Autoentusiast, -ajakirjanik ja -fotograaf, kelle igapäevaellu mahuvad nii isejuhtivad liikurid, projektiautod kui ka kogu muu automotiiv, mis nende vahele jääb.

välimus ja toimimine üldiselt täiesti ebaoluline, välja arvatud siis, kui on vaja midagi olulist üles leida. Viimase osas on menüü igati viisakas ja loogiline. Värske Volvo omanikuna võin öelda, kui palju hindan seda, et kliima reguleerimine ja istme- ning roolisoojendus käivad füüsilistest nuppudest - mul on sellest käe güroskoobi treenimisest sõidu ajal siiralt kõrini, üritades ekraanil kliimat timmida. Astra on vaikne. Esiteks muidugi sellepärast, et konkreetne isend on pistikhübriid ja kui sa laadimist harrastad ja enamasti tööle-koju sõidad, siis on ta ise vaikne ja teiseks on mürasummutusega ka head tööd tehtud. Isegi kui elekter otsa saab ja 1,6-liitrine mootor häälekaks muutub, ei häiri see sõiduelamust. Pistikhübriidist rääkides, siis see on endiselt praktiliste täiselektriliste lahenduste ootuses üks mõistlikumaid lahendusi. Kuni 60 kilomeetri jagu (WLTP) särtsakat kiirendust ning õhusõbralikke igapäevasõite ja muul ajal igasugune vabadus maale vanaema juurde sõita.

Koduses pistikupesas tahab hübriidi aku üleöö laadimist (ca 7 h) ja 22 kW laadimisjaamas saab hakkama 1 tunni ja 40 minutiga. Pistikhübriidi 180 hobujõuline (132 kW) mootor kiirendab nullist sajani 7,6 sekundiga.

Mis puutub hinda, siis Astra baashinnad algavad 22 700 eurost ning pistikhübriidi baashinnaks on 36 300 eurot. Koos kõrgema GS-line varustusastmega on selleks 40 400 eurot. Testitud sõidukil olid veel mõned lisavarustused, näiteks 18-tollised mitmevärvilised valuveljed ja panoraamkatus, seega oli konkreetse mudeli hinnaks 43 500 eurot. Samas klassis vaatab

valikust vastu ka näiteks pistikhübriidina Peugeot 308, mille hind algab 37 600 eurost ning küündib kõrgeima varustuspaketiga 45 000 euroni. Lähimate konkurentide Mazda 3 (150 hj) ning Kia Ceedi (136 hj) valikust leiab ainult kerghübriidid, mille hinnad algavad vastavalt 27 700 ning 25 500 eurost.

Kui me nüüd korraks numbrimaagia kõrvale jätame, siis kuidas minu esimene sõiduelamus Opeliga siis päriselt läks? Hästi! Minu igapäev on tihtipeale mööda linna tuiskamine ja Astraga oli see suisa lust ning ka nädalavahetus kurvilistel kõrvateedel oli igati lõbus. Muu hulgas transportis ta mu koera Manfredi (keskmist kasvu samojeed) kenasti juuksurisse ja tagasi, seega - koerad mahuvad pagasiruumi. Aeg on igatahes Opeli-stigmadele ka joon alla tõmmata ja neile esindusse külla minna, sest Astra kombineerib kõik targad lisad, mida sul päriselt vaja on ning lisab sinna juurde särtsaka sõiduelamuse - konkreetne vedrustus ning hea juhitavus. Ja pealegi, on ju nunnu?

ELUST ENESEST 15 IC UUDISED

Taaskord on aeg heietada liikluskultuuri teemadel ning sel korral hüppame Skandinaavia rahulikust liiklusest skaala teise otsa – Itaaliasse. Algaja juht võiks enne Itaalias sõitmist mõned aastad harjutada, aga Itaalia sõidukogemusest saab sõpradele päris pikalt rääkida.

Eestist Itaaliasse minnes on põhimõtteliselt kolm varianti – läbi Tšehhi ja Viini, läbi Saksamaa ja sealt üle Brenneri või Salzburgi kaudu. Või mööda nn karuradasid. Kuid kui eesmärgiks on Itaalia, siis võib Alpides tiirutamine päris ära väsitada ning alpimaitse saab kätte ka suuri teid pidi sõites.

Mägede kohta tuleb öelda kaht asja. Esiteks tuleks isegi oktoobri keskpaigas Eestist minema hakates talverehvid alla panna. Kindlasti lamellid, sest naastrehviga ei ole pärast Leedut enam mitte midagi teha. Trahv teekatte rikkumise eest on soolane. Kuigi näiteks Šveitsis ja Austrias on teatud piirkondades naastrehvid jällegi lubatud.

Teiseks peab autosse lumeketid muretsema. Mägistes piirkondades, nii Austria kui Itaalia territooriumil, on lumekettide olemasolu autos kohustuslik, isegi kui lund hetkel ei saja. Tee kindlasti kõvasti kodutööd läbitavate riikide päevakohaste nõuete kohta, aga lühidalt öeldes võid sattuda kohtadesse, kus juba 15. oktoobril küsitakse lumekette ning 16. oktoobril sajab paksu lund.

Ja kui sajab, siis isuga. Ma ise olin täpselt aasta

ELUST ENESEST
16 IC UUDISED AUTOR: UKU TAMPERE

tagasi totaalselt hädas. Kuna pikematele euroreisidele minek on minu jaoks liiga tavaliseks muutunud ning Itaalias ei olnud ma juba mitu aastat käinud, läksin oktoobri viimasel nädalal kaubikuga teele, nagu ikka.

Eestis oli soe ja mõtlesin, et ei hakka pika sõiduga lamelle kulutama ja panen tagasi tulles talvekad alla. Lumeketid ei tulnud lihtsalt meelde, sest peamiselt pidin Saksamaal ringi tiirutama. Suur viga, sest just sel ühel alpiületusel oleks neid päriselt vaja olnud.

Teise novembri öösel vastu kolmandat olin ma Brenneris, Austrias ning Google Mapsi

matum on aga see, et mõned tunnid hiljem hommikul, siis juba teisel pool Alpe, paistis päike, õhus oli 25-kraadine suvesoe ning öine lumemöll tundus nagu halb unenägu. Kuniks tagasiteel Salzburgi juures õhutemperatuur taas miinusesse langes, kiirtee kinni jäätus ja taamal paistsid mäed ning 800 meetri kõrgune lumepiir. Ideeliselt on mägedega selline lugu, et neid ületades saad tunda kõiki aastaaegu. Loetud tundidega satud Saksamaa kuldsest sügisest kesktalvisesse tormi ning veidi hiljem oled taas kõige soojemas suves.

seks klahve pole.

Jällegi omal nahal – küll Prantsusmaal, aga siiski – kogetud probleem on see, et Eesti pangakaartidel on ööpäevane viipemaksete limiit 50 eurot. Ja kui sa viipemakset ka mujal kasutanud oled, siis ühel hetkel teatab teemaksuautomaat, et makse ei lähe läbi ja tõkkepuu ei avane. Ilma PIN-koodi võimaluseta on see päris nutune olukord.

Selleks puhuks tasub kaasa võtta väiksemas vääringus sularaha või lisada oma pangakaart näiteks Apple Wallet’isse ja maksta telefoniga viibates. Kui muid variante pole, siis tuleb automaadi peal vajutada “Assistance” nuppu, aga Inglise keelt purssivale klienditeenindajale kiirtee müra taustal oma nime, telefoni ja aadressi tähthaaval veerida pole üldse tore. Aga ainus võimalus sel juhul on arve postiga Eestisse suunata.

Üldiselt on kiirtee punktist A punkti B jõudmiseks väga mõistlik variant, sest “avastame Itaaliat” mööda väikeseid kõrvalteid on keskmise eestlase jaoks liiga intensiivne elamus, mille saatjaks ohtrad ringteed ja loendamatud kaherattalised.

Suure tee ehk kiirtee ehk Autostrada peal sõit Itaalias on täiesti normaalne, võib öelda isegi kaif, sest veokid istuvad ilusti paremas reas (mida ei saa öelda Saksamaa kohta) ning Autostrada liiklus on küll tihe, aga sujuv.

usaldades (samuti kohutav viga) võtsin kohe pärast Itaalia piiri ületamist suuna diagonaalis üle mägede Itaalia-Horvaatia piiri poole.

Põhimõtteliselt tegin ühe korraga kolm viga ja ilma liialdamata on üllatus, et täna veel elus olen. Oli hetki, kus tagurdasin mäest alla, turvavöö lahti, jope seljas ning kaubiku uks lahti, et kiiresti autost välja hüpata, kui see kuristikku peaks vajuma.

Onu Einod ja muud tarkpead, kes siinkandis suverehvidega talvel sõidavad ja räägivad sellest, kuidas ka suverehviga talvel hakkama saab ja kuidas vanasti talverehve polnud, püsigu heaga vakka.

Lumi ja libedus mägedes on midagi hoopis muud ning isegi kõige karmimad Põhjamaa pojad ei oska seda ilma ise kogemata ette kujutada. Lugu sellest, kuidas ma Itaalia Alpides peaaegu surma sain, otsige Accelerista portaalist ja ärge kindlasti minu vigu korrake. Lühidalt võib öelda, et ühel hetkel oli tee lumega kaetud ning mäkke ronides võttis ratta libeduse tõttu kaapima. Sealt algas paksus lumesajus paaritunnine ellujäämisvõitlus. Tolle ööga sadas maha üle 30 cm lund. Kõige usku-

Kui jõudsid elusalt Itaaliasse, algab natuke teistmoodi olelusvõitlus. Kuigi liiklusreeglite rikkumise eest saab üsna kergekäeliselt trahvi, näib esmapilgul, et vähemalt kohalike jaoks on reeglid pigem soovituslikud. Sealhulgas kiirus ning möödasõidukeelu alad. Ma ei räägi siin kiirteedest, sest üllatuslikult on Itaalia kiirteel sõitmine vähem stressi tekitav kui Saksamaa omadel, mis vaevlevad teeremontide käes ja kus autode liikumiskiiruste erinevused on kohati mitmekordsed. Saksamaast erinev on seegi, et Itaalia kiirteed on tasulised ning pigem kallivõitu. Sõiduautoga peab arvestama, et teekond Brennerist Napolini maksab teemaksudes jämedalt 50 eurot, kaubiku või suurema autoga vähemalt kaks korda rohkem. Maksmine toimub samamoodi, nagu Saaremaale ja Hiiumaale minekuks praamipiletit ostes. Selle vahega, et paljudes maksepunktides pole personali ja pead lootma üksnes viipemaksele. Ja just nimelt viipemaksele, sest osades kohtades PIN-koodi trükkimi -

Kiirteemaksu kogumise punkt Itaalias (Foto: Adobe Stock)

VÕIMALUS ITAALIAKEELSET SÕIMU NAUTIDA

Kiirteelt kõrvalmaanteedele või linnadesse jõudes tabab sind sarnane kultuurišokk, nagu mägesid ületades.

Ühtäkki on teed täis rollereid ja mootorrattaid, väiksemad teed ka jalakäijaid ning jalgrattureid ja seda kõike sellisel tasemel, et tihti ei

ELUST ENESEST
KIIRTEE NAGU KIIRTEE IKKA
17 IC UUDISED
Lumetormis mäest alla tagurdades (Foto: Uku Tampere erakogu)

ole võimalik aru saada, kust üks või teine roller tuli, kuhu läheb ja miks ta nii teeb. Väikeseid agressiivseid kaherattalisi jagub ette ja külje peale ning seda isegi siis, kui tee autost endast väga palju laiem pole.

Jalgratturitel on Itaalias juriidiliselt eesõigus, kui nad ratastele mõeldud rajal sõidavad. Praktikas aga on nad enda arvates kõige tähtsamad – umbes nagu Eestis “kileviinerid” ehk rattasportlased.

Sellega seoses tuleb Itaalia väiksematel teedel valmis olla ka selleks, et pead kitsa koha ees

keerates oma võimalust ootama jäädagi, sest liiklus on isegi pühapäeviti tihe ning iga kohalik liikleja ajab oma asja ja sõidab nagu sõge. Autod on neil reeglina pisikesed, sest liiklus- ja teeolud nõuavad seda, aga see ei sega neil oma sõiduvahendit raevukalt tuuritamast. Kui turist intensiivsemas liiklusvoolus aeglustab, et näiteks teele ulatuva trepi, prügikasti või motorolleriga kohtumise riski vähendada, siis lastakse esimese asjana signaali, millele järgneb kohaliku sõimu ja kehakeele kiirkursus. Ja see on okei.

kirjutamiseks on ikkagi see, et kohmakas turist lisab niigi segasesse liiklusesse liiga palju vürtsi ja/või ei saa hakkama ilma kohalike elanike närve rikkumata.

Aga kui oled mingi valemiga siiski linnas, näiteks oma öömajale otsimas, siis võib juhtuda, et ainus tee hotelli on selline, et suurema auto peeglid tuleb majade vahelt läbi mahtumiseks kokku klappida. Eeldusel, et hotellini üldse autoga pääseb. Ja isegi kui leidub parkimiskoht, on see rolleri või äärmisel juhul VW Gol mõõtu. Nii et palju õnne oma BMW X5 parkimisega!

seisma jääma ja vastutulevat liiklust läbi laskma, enne kui asud end ise läbi suruma. Toon selle eraldi välja, sest meil on selliseid kitsaid kohti vähe ja keskmise Eesti liikleja pähe ei mahu asjaolu, et ilma kohustava märgita või reeglita tuleb peatuda ja teed anda. Itaalias on see aga tavaline ja tasub meeles pidada, et kohalikud on väga temperamentsed ning ka tuim põhjamaa mees saab lõpuks aru, miks kõik Itaalia sportautod alates Alfa Romeost kuni

Lamborghinini nii kõva karakteriga on. Suurepärast juhitavust on vaja selleks, et sealses sinkavonka kaoses eduliselt edeneda ning temperamenti selleks, et tempos püsida. Üldist temperamenti aga selleks, et oleks baas, mille pinnalt ümbritseva peale karjuda, sest innukas itaaliakeelne sõim ja signaalitamine on osa liikluskultuurist.

Ühest küljest on itaallane väga avatud ja sõbralik – näiteks kui turist hakkab järjekordsest pilust läbi pugema, tulevad lähiümbruses viibivad kohalikud valjusti (Itaalia keeles) rääkima ja veelgi valjemini kätega vehkima, et manöövrid edukalt tehtud saaksid. Praktikas segab see keskendumist ja vehkimisest suuremat kasu pole. Aga nii on kombeks.

Teisest küljest võidki kõrvalteelt peateele

Veelgi hullem on aga siis, kui rohelise fooritule süttimise kasvõi millisekundi võrra maha magad. Foori tagant liikuma hakkamisel uimerdamine ajab kohalikke närvi ja on teada juhtum, kus foori taha toppama jäänud ja auto välja suretanud mees järgmise foori taga nuhelda sai. Üldiselt kehtib põhimõte, et mida lõuna poole, seda hullemaks sõiduolud lähevad. Erand on Rooma, mis on kontsentreeritud läbilõige kõigest, mis Itaalia liikluses halb on. Roomas pargi oma auto päriselt linna serva parklasse ja liigu jala või ühistranspordiga.

KUI AUTO GABARIITE EI TUNNETA ÄRA PIGEM SÕIDA

Võib üsna kindlalt väita, et algaja juht ei peaks Itaalias mujal sõitma kui kiirteedel. Järeldusi tasub teha sellestki, et kohalikud autod on Fiat Puntod, Opel Corsad ja muud kompaktklassi mudelid. Eestlase lemmikute luksussedaanide ja maasturitega oled nagu elevant portselanipoes. Ka ametlikud suunised turistidele liiklemiseks sõnastavad tungivalt, et autoga kesklinna sõitmist tasuks igal juhul vältida. Ühest küljest muretsevad nad õhusaaste pärast, aga peamine ajend sellest rääkimiseks ja

Samuti tuleks arvestada, et keskmine Itaalia sõiduauto on ikkagi tarbeese ja sellele paigaldatud stanged on puhtalt praktiline lisa – stange on plastmassist ja elastne selleks, et oleks ohutu erinevatele objektidele pihta sõita! Parkimiskoht on lühikesevõitu? Siis aitab see, kui stangega puksides teisi parkivaid autosid natuke sobivas suunas nügida.

Tõsi, varem väga levinud „nügiparkimine” ehk oma parkimiskoha pikemaks lükkamine on võrreldes kümne aasta tagusega palju vähemaks jäänud, aga kui sa oma autole kriipse-kraapse peale ei taha, siis ära igaks juhuks isikliku autoga Rooma linna mine. Ja kui rendiauto võtad, siis kindlasti soeta ka maksimaalne kindlustuskaitse, sest sa võid ju ise parkimisspetsialist olla, aga teised seda ei ole.

See ehk vastabki kõige paremini küsimusele, et kas Itaalias ikka maksab igale poole oma isikliku autoga ronida. Kiirteed - jah, kõrvalmaanteed – pigem jah. Aga sealt edasi tuleb üsna kriitiliselt kaaluda kondimootorit. Pealegi näeb jala liikudes rohkem!

Mu enda kaubareisid räägivad sama lugu. Suure kaubikuga oli võimalik jõuda sihtkohast umbes poole kilomeetri kaugusele ja ka

ELUST ENESEST 18 IC UUDISED
Kitsad teeolud Itaalia väikelinnas (Foto: Uku Tampere erakogu)

siis sulgesin ma oma kaubikuga terve tänava. Edasi viidi asjad käsikäruga ja näiteks kummuti tassisime kahe inimese vahel poole kilomeetri kaugusele mööda kõige auklikumat teed, mida mina oma elu jooksul näinud olen.

KOKKUVÕTE

Kuigi eelnev kõlab kui hirmujutt, siis kainet mõtlemist rakendades, gabariite tunnetades ja sõitmisele keskendudes saab ka turist Itaalias oma autoga hakkama.

peidus. Tagasipöörde võimalust võib pahatihti otsida järgmised kümme kilomeetrit. Kuigi ka kohalikud soovitavad kasutada Waze või Google Maps rakendusi, ei tohi neid Itaalias eriti usaldada, sest algorütmid tahavad sind suunata kiireimat teed pidi, mis võib olla läbimatu pragu või muul põhjusel halb variant. Nii et tee aegajalt paus, löö lahti paberatlas ning tutvu järgmise paari tunni teekonnaga kaardil näpuga järge ajades. Lase Google Mapsil autos töötada, aga suhtu sellesse kui teekaaslasesse ja nn mikrotasandi

navigeerimisse. Suurt pilti pead ise teadma ja tajuma. Ka alguses räägitud “sain peaaegu surma” lugu sündis suuresti sellest, et väsinud peaga ei jaksanud piisavalt ette mõelda ja läksin Google Mapsi järgi – sest kui hull see ikka olla saab?

Kahtlemata saad Itaalia liiklusest kaasa väärt elukogemuse, suure sõidukogemuse ning seal avanevad vaated, loodus, linnad – need on lamedast ja metsasest Eestist pärit inimesele väga värskendavad vaadata ning kompenseerivad kogu nähtud vaeva mitmekordselt.

Temperament ja liiklusvoo tempo on tohutult erinevad sellest, millega meie harjunud oleme. Ja aklimatiseerumiseks ühest turismireisist ei piisa. See on kusjuures huvitav paradoks, sest paljudes muudes tegemistes on Itaallased pigem aeglased. Aga mitte liikluses. Kuid lõpetuseks ja kõige kokkuvõtteks tahaks tagasi tulla hoopis selle juurde, et Itaaliasse minnes tasub kaasa võtta korralik paberkandjal Euroopa teede atlas või paberkaart. See võiks igal ajal autos olla kasvõi selleks puhuks, kui mobiilne internet ei toimi. Sedagi juhtub, sest nii Saksamaal, Alpides kui ka Itaalias on palju piirkondi, kus levi puudub.

Nii meil siin, Soomes kui ka Saksamaal on teede tähistused ja suunaviidad üsna üheselt mõistetavad, selged ja neid on piisavas koguses. Täitsa muretult saab liiklemised aetud ka ainult suunaviitade järgi. Itaalias on aga nii, et üks pisike suunaviit on täpselt ristmikul ja see näitab vist lähimat kohaliku tähtsusega asulat, mitte aga suunda või suuremat asumit, kuhu tee lõpuks välja viib.

Eriti mägedes võib ette tulla, et sõidad ja ootad mingit ristmikku, aga see on märkamatult väike ja üks nool näitab täiesti võõra nimega asula suunas. Või on märk maja või puu taga

ELUST ENESEST 19 IC UUDISED
Ummik Autostradal (Foto: Shutterstock) Rooma, Itaalia (Foto: Shutterstock) Itaallased oleks surunud minu kaubiku parkimiskohale 2-3 autot (Foto: Uku Tampere erakogu)

ULTRAGRIP ARCTIC 2

Goodyear UltraGrip Arctic 2 on naastrehv, millel on suurepärane juhitavus ja pidurdusvõime jääl ning lumel.

Sõiduautode rehvid Goodyear UltraGrip

Arctic 2 asendavad rehve UG Ice Arctic ja tagavad väiksema mürataseme tõttu mugavama sõidu. 2021. aasta naastrehvide salongimüra taset on tootja sisemiste testide tulemusel kahe põlvkonna 205/55 R16 94T XL rehvide võrdlemisel vähendatud 9% võrra. See saavutati naastude jaotamise optimeerimisega turvise pinnal ja uue naastupadja kasutamisega, mis neelab müra siis, kui naast teepinnaga põrkub.

Antud rehvimudeli suure jõudluse keskmes on talveperioodi kõige karmimates kliimatingimustes Snow Grip tehnoloogia ja ainulaadsed libisemisvastased naastud nimetusega Arctic Eagle Claw Stud. Nende koostoime võimaldas UG Arctic 2 rehvidel

(mõõdus 225/55 R17 101T XL) naastrehvide segmendis konkurentide seas silma paista. Snow Grip tehnoloogiaga Goodyear UltraGrip Arctic 2 rehvid tagavad veojõu kõikides lumeoludes laiemate soonte ja suurema lõikeserva tihedusega.

Arctic Eagle Claw naastudel on terav ots, mis tagab optimaalse haardumise jääl. Lisaks on suurenenud naastude koguarv – neid on rehvil nüüd umbes 220 tükki.

Naastude paremaks turvises hoidmiseks kasutasid arendajad uuenduslikku kinnitussüsteemi.

See võimaldab rehvidel pakkuda jääl suurt jõudlust kogu nende kasutusea jooksul.

TALVEREHVID

ULTRAGRIP ICE 2

Goodyear UltraGrip Ice 2 on talvine Põhjamaade lamellrehv. Sellel rehvimudelil on optimaalne haarduvus ja juhitavus kõikides talveoludes ning lühike pidurdusteekond libedal jääl ja sügavas lumes.

UltraGrip Ice 2 asendas tuntud toote Goodyear UG Ice +, mille võimeid hindasid kõrgelt sõltumatud eksperdid. Kui neid rehve võrrelda, siis võib kindlalt öelda, et Ultra Grip Ice 2 pakub oluliselt paremat veojõudu ja juhitavust, parandades ka pidurdusvõimet.

Eelkäija jõudluse ületamiseks pidid Goodyeari insenerid palju vaeva nägema. Neli aastat kestnud arenduse jooksul loodi seitse UG Ice 2 prototüüpi ja viidi läbi umbes kakssada eelnevat katset. Ent see ei olnud asjatu pingutus, sest nüüd saavad need autoomanikud, kelle jaoks karm talv on tavaline, end rooli taga iga talvise ilmastikuoluga kindlalt tunda ja sõitmist isegi nautida.

Peamine tegur, mis määras Ultragrip Ice 2 kindla käitumise lumel ja jääl, oli tootja patenteeritud ActiveGrip-tehnoloogia kasutamine, mis tagab usaldusväärse kontakti libedatel talvistel teedel ja suurepärase jõudluse jääl. Selle uuendusliku tehnoloogia edu võti on adaptiivne kahe turvise segu ja hübriidlamellid. Turvise pealmine kummikiht tagab oma pehmuse ja elastsuse

tõttu suurepärase haardumise jäistel pindadel ja lumega kaetud lõikudel ka ülimadalatel temperatuuridel. Aluskihina kasutatakse kõvemat kummisegu. See vastutab hea juhtivuse eest kõrgemate termomeetrinäitude korral. Igal kihil on oma lamellide disain. Need hübriidlamellid ühendavad ülemise kihi võrgukujulised lamellid ja alumise kihi siksakilised lamellid ning on spetsiaalselt loodud tagama turvise pikisuunalise jäikuse kogu selle sügavuse ulatuses ning suurepärase haarduvuse lumistel ja jäistel teelõikudel kogu rehvi kasutusea jooksul.

Suunatud turvis tagab Ultra Grip Ice 2 hea vastupidavuse vee ja kalde suhtes. Saehamba kujulised sakid koos avatud külgsoontega parandavad rehvi jõudlust sügavas lumes ning eemaldavad sulanud lume ja vee rehvi kontaktpindadelt. Sirged lamellid ja aktiivsed turviseplokid suurendavad manööverdamisel külgjõu ülekannet, tagades sellega rehvile esmaklassilise jõudluse ning lühikese pidurdusteekonna jääl.

20 IC UUDISED REHVID

GREEN-MAX WINTER GRIP 2

Green-Max Winter Grip 2 on suunatud turvisemustriga talverehv sõiduautodele.

Need on mõeldud kasutamiseks rasketes ilmastikutingimustes – naastud suurendavad veojõudu jäistel teelõikudel ja kinnisõidetud lumel. Green-Max Winter Grip 2 rehvidel on suunatud laiade soontega turvisemuster. See tagab stabiilse teelpüsivuse lumel ja juhitavuse märjal teekattel. Vett eemaldavate

soonte saehamba kujulised seinad ning lainekujulised lamellid suurendavad rehvi veojõudu erinevates talveoludes. Märgitakse, et mõne rehvisuuruse puhul on libisemisvastaseid naaste rohkem kui 250, mis tähendab, et need on täielikus „lahingvalmiduses“.

GREEN-MAX WINTER ICE I-15

GREEN-Max Winter Ice I-15 on suunatud sümmeetrilise disainiga talverehv, mis on lisandunud Hiina kaubamärgi Linglong kaubavalikusse. Aasia tootja nimetab nende põhiomadusteks kõrget ohutust kuival ja märjal teekattel, usaldusväärset haardumist lumel ning sõidumugavust.

GREEN-Max Winter Ice I-15 sümmeetriline disain koos sügavate ja laiade suunatud vett eemaldavate soontega tagavad rehvide hea haarduvuse sõitmisel vees ja lörtsis ning võimaldavad seetõttu stabiilset juhitavust märjal ja lörtsiga kaetud teekattel. 3D-lamellide suur tihedus tagab suurepärase haarduvuse, lihtsa juhitavuse ja kiire pidurdamise lumistel teedel. Linglong Winter Ice I-15 turvise kummisegu on kohandatud järskudele temperatuurimuutustele nii, et see talverehv ei kaota oma omadusi mitte ainult äärmuslike miinuskraadidega keskkonnas, vaid ka plusskraadide korral, mõistagi talverehvide jaoks vastuvõetavas vahemikus.

TALVEREHVIDTALVEREHVID 21 IC
REHVID
UUDISED

käivitusakusid – keegi ei taha autoga pakaselisel päeval hätta jääda!

Kindlustamaks akude ootuspärast ja kindlat toimimist soovitab VARTA läbi viia akutestid kõigil autodel, mis hooldusesse satuvad. Kuna enamik sõidukeist jõuab teenindusse keskmiselt vaid kord aastas, tasuks mehaanikul läbi viia igal juhul ka akutest isegi siis, kui hooldusesse ei tuldud üldse akuga seoses. 40 protsenti teelejäämistest riigis on otseselt seotud akudega, mistõttu on väga oluline kontrollida akut enne, kui on juba liiga hilja – ehk siis, kui auto enam ei käivitu! Täpne ja õigeaegne testimine võimaldab tuvastada kehvas töökorras akud, paigaldada uued ning säilitada autoomanike sõidurõõmu. Eriti oluline on seda meeles pidada ilmade külmemaks muutudes – ükski autojuht ei taha teele jääda külma ilmaga!

KAS TEADSID, ET...? VARTA on tootnud autoakusid juba üle 130 aasta!

Leidmaks rohkem infot paigaldusjuhiste kohta, aku paiknemise kohta autos ning ka paigaldusaja kohta sõltuvalt margist-mudelist, registreeri end tööstusala juhtivas veebilahenduses VARTA Partner Portaalis. VARTA Partner Portaalile pääseb ligi kõigist internetiühendusega seadmetest. Kiire registreerimise järel saab töökoja iga mehaanik infole TASUTA ja piiramatu ligipääsu, mis tagab, et igale autole paigaldatakse alati õige aku kõige lühema võimaliku ajakuluga.

LEIA autos aku.

TESTI akut igal autol, mis teenindusse tuleb.

MÜÜ õige aku õigele autole.

PAIGALDA aku kasutades VARTA PARTNER PORTAALI.

Rohkem infot leiab aadressilt

www.varta-partner-portal.com

It all starts with

Kui saabuvad külmemad talvepäevad, on väga oluline testida klientide hooldusesse toodud autode

Tänapäeval leidub erinevaid akutehnoloogiaid. Traditsiooniliselt paigaldati autole ainult pliihappe märgakusid, kuid täna on olukord keerulisem. Leidub kahte liiki uusi happeakusid: Absorbent Glass Mat (AGM), kus akuhape on imendatud klaasfiibrist mati sisse ning Enhanced Flooded Battery (EFB) ehk parendatud märgaku.

Kas vaja läheb AGM-, EFB- või tavaakut, sõltub sõiduki tüübist, vajaminevast käivitusvoolust ning erinevate elektritarbijate hulgast. Kui vana aku välja vahetada, siis tuleb see välja vahetada samasuguse või vanast parema vastu. Kindlasti ei tohi panna tavaakut sõidukile, mis on varustatud start/stop-süsteemiga (sedasi ei tööta teie auto väga pikalt!). Paigaldades juba esimesel remondikorral kliendi autole õige aku tähendab see õnnelikku ja sõidurõõmsat klienti ning ühtlasi kukub ära vajadus kuluka kordusvahetuse teostamiseks.

AGM

KEERUKATE START-STOP SÜSTEEMIDE TARBEKS

KAS TEADSID, ET...?

VARTA® omad olid üldse esimesed AGM-akud, mille OE-tootjad paigaldasid oma sõidukitele juba 2003. aastal. Täna kasutab 80% AGM-akudega uutest sõidukitest VARTA akusid.

• Loodud start-stop sõidukitele ja suurima energiavajaduse rahuldamiseks

• 3x tsüklitaluvus võrreldes tavaakudega

EFB

LIHTSAMATELE START-STOP SÜSTEEMIDELE

TAVAAKUD

START-STOP SÜSTEEMITA AUTODELE

• Loodud lihtsamatele start-stop sõidukitele

• 2x tsüklitaluvus võrreldes tavaakudega

Juhul, kui kahtled, uuri järgi auto kasutusjuhendist või kontrolli VARTA partnerite portaalist, et paigaldaksid oma sõidukile vaid sobivaima aku.

• Töökindel külmkäivitus kõigile start-stop süsteemita sõidukitele

It all starts with

Kui vahetate autol käivitusakut, siis on väga oluline, et paigaldate sõidukile õige tehnoloogiaga aku.

LightNews

BATTERYcharge PRO

Välja töötatud professionaalide poolt – tehtud professionaalidele.

OSRAM BATTERYcharge PRO tooted on professionaalsed, intelligentsed akulaadijad, mis sobivad paljudele erinevatele akudele nii 12V kui ka 24V sõidukites. Sellisena on need ideaalsed, kui on vaja hallata erinevaid autosid või ka tervet autoparki, eriti näiteks professionaalses autotöökojas või esindussalongis.

Valides laadima asudes sobiva akutüübi ja laadimistaseme, saab kasutaja määrata spetsiifilise laadimisviisi, mida üks või teine aku vajab. Laadijad suudavad pakkuda muutuvat laadimisvoolu sõltuvalt mudelist kuni maksimaalse 1OOA-ni. See on võimalik nii pliiakudele, liitiumakudele ning start/stop-akudele. Individuaalselt määratavad laadimisvõimsused võimaldavad paindlikult valida aeglase või kiire laadimise vahel, vastavalt iga kasutaja soovidele.

Laadijal leidub ka testifunktsioon, mis võimaldab täiendavalt akut ning generaatorit testida. OSRAM-i professionaalne akulaadija kasutab erinevaid laadimistsükleid, et taastada ja optimeerida aku võimekust ning aeglustada selle tühjenemist. Valiku mõned tooted on varustatud mugava sangaga laadija transportimiseks, mõned kogunisti ratastega, seega on OSRAM-i professionaalsed akulaadijad lihtsad kasutada ja transportida. OSRAM annab nendele toodetele 2-aastase garantii*

Light is OSRAM

24 IC UUDISED
Teave uute OSRAMi toodete kohta

Toote ülevaade: BATTERYch ar g e PRO

BATTERYcharg e PRO akulaadija 30/50A – OSC P302 4 / OSC P5024

Võimalused:

12V ja 24V võimalus

Kuni 30A I 50A-ni pidev laadimine

Kiire taaslaadimine minutite jooksul

Stop/Start suutlikkusega

Valitavad laadimisvõimsused 5 I 10 20 I 30A või 5 I 10 I 30 I 50A

9-astmeline laadimisprotsess plii I geel I AGM I kaltsium I EFB akudele

8-astmeline I 7-astmeline laadimisprotsess liitiumakudele

Max. akumaht 300 I 500Ah

Min. akumaht 14Ah

Suur LCD displei

Aku ja generaatori diagnoos

Laadimise eelne tervisekontroll sinu mootorisüsteemile Kergelt kasutatav menüüsüsteem

BATTERYcharg e PRO akulaadija 60A – OSC P60T

Võimalused:

12V ja 24V võimalus

Kuni 60A püsiv laadimine 12V korral ja 30A 24V korral

540A käivitusvool

Stop/Start suutlikkusega

Valitav laadimispinge 12/24V voolutugevusel 5/20/60A

3-astmeline laadimisprotsess plii I Geel I AGM I kaltsium I EFB akudele

7-astmeline liitium laadimisprotsess liitiumakudele

Suur LED displei

Täielikult isoleeritud võimekad akuklambrid

Transpordi aas ja rattad

Paneeli valik

Eelised: Kasutusviisid I kõik liigid — —

Ideaalne intensiivkasutuseks erinevatest sõidukitest koosnevates autoparkides

Aku toetatud väljundvoolu võimalus

Ideaalne müügisaalidesse ja teenindustesse

Aeglaseks või kiireks taaslaadimiseks, et aku suudaks minutite jooksul mootori käivitada Nägemaks laadimisstaatust selgelt ka hämaras

Kontrollimaks võimalikke käivitusprobleeme ja käivitusvõimet

Intuitiivne kasutada, et kasutamisel ei tekiks mingeid muresid OSRAMI 2-aastane garantii*

12V ja 24V sõidukid

Mootorratas, auto, 4x4, kaubik, tarbesõiduk, paat Ideaalne intensiivkasutuseks erinevatest sõidukitest koosnevates autoparkides

Eelised:

Ideaalne intensiivkasutuseks erinevatest sõidukitest koosnevates autoparkides Aku toetatud väljundvoolu võimalus

Ideaalne müügisaalidesse ja teenindustesse

Aeglaseks või kiireks taaslaadimiseks, et aku suudaks minutite jooksul mootori käivitada

Nägemaks laadimisstaatust selgelt ka hämaras

Kontrollimaks võimalikke käivitusprobleeme ja käivitusvõimet

Intuitiivne kasutada, et kasutamisel ei tekiks mingeid muresid

Max. akumaht 700Ah

Min. akumaht 14Ah

OSRAMI 2-aastane garantii*

Täpsed tingimused aadressil: ww .o sr am. c om / am -guara nt ee Tootenimi Kood EAN10 W V Toode mõõdud (kõrgus x pikkus x laius) [mm] Pakendi sisu EA N 10 Pakendi tüüp aastad* BATTERYcharge PRO akulaadija 30A OSCP302440 52899629073980240 1 Kokkupandav kast 2 BATTERYcharg e PRO akulaadija 50A OSCP502440 52899629 08 0 240 1 Kokkupandav kast 2 BATTERYcharg e PRO akulaadija 60A OSCP60T40 52899629141 240875 x 375 x 360 1 Kokkupandav kast 2 BATTERYcharge PRO akulaadija 30A BATTERYcharge PRO akulaadija 50A BATTERYcharg e PRO akulaadija 60A
BATTERYcharge PRO akulaadija 30A OSCP3024 BATTERYcharge PRO akulaadija 50A OSCP5024 BATTERYcharge PRO akulaadija 60A OSCP60T
TEHNILISED ANDMED
25 IC UUDISED TOOTEVALIK

LightNews

BATTERYtest PRO Battery Analyser

Loodud professionaalide poolt – mõeldud professionaalidele.

Oma ala asjatundjad vajavad tööriistu, mis kannatavad ka karmi argipäeva. Just sel põhjusel on OSRAM loonud spetsiaalse tootevaliku akude laadimise ja testimise varustust just professionaalsetele töökodadele. Uus BATTERYtest PRO Battery Analyser on loodud intensiivseks, pikaajaliseks kasutuseks töökodades ja teistes professionaalsetes kohtades.

OSRAM BATTERYtest PRO Battery Analyser võib läbi viia aku ja elektrisüsteemide funktsionaalsuse terviktesti nii 12V kui 24V sõidukitel ehk mootorratastel, autodel, kaubikutel ja veokitel. Kontrollides akut, generaatorit, starterit ja maandust, annab akutester põhjaliku ülevaate nii starteri kui ka laadimissüsteemi töökorrast. Testi tulemused saab välja printida sisseehitatud printeril või saata arvutisse SD-kaardi abil. Akutestri ostul tuleb sellega kaasa kaitsekarp, mis on mõeldud turvaliseks hoiustamiseks või transpordiks. Täiendavalt annab OSRAM sellele tootele ka 2-aastase garantii*

Light is OSRAM

26 IC UUDISED
Teave uute OSRAMi toodete kohta

BATTERYtes t PRO Batter y analüsaator - OBAG900

Aku test

Starteri test

Generaatori test

Maanduse test

Integreeritud printer

Mälu maht kuni 80 tulemuse jaoks

PC tarkvara kaasas

Voltmeetri funktsioon

Tugev hoiustamiskarp komplektis

Kasutusviisid

12V ja 24V sõidukid

Mootorratas, auto, 4x4, kaubik, tarbesõiduk, paat

Ideaalne intensiivseks kasutamiseks erinevatest sõidukitest koosnevates autoparkides

Eelised:

Suudab teostada aku ja elektrisüsteemi täieliku “tervisekontrolli”

Avastab aku laadimisprobleemid kontrollides, kas generaatori pinge jääb normaalsesse töövahemikku

Kontrollib võimalikke käivitusprobleeme mõõtes akupinge langust mootori käivitamisel

Testib, kas massiühendused aku, mootori ja kere vahel on heas seisukorras Prindib koheselt välja testitulemused, sh töökoja nime ja aadressi Tulemused saab alla laadida ja esitada tulemustest raporti Kasulik voltmeetri funktsioon kontrollib tühja akut enne igat testi 2-aastane OSRAMi garantii*

TEHNILISED ANDMED

Termoprinter

Printimise edenemise indikaator

Printeri paberi lõppemise indikaator

Värviline LCD ekraan

SD-kaardi pesa

Navigeerimisklahvid

ENTER BACK Prindi

BATTERYtest PRO Battery analüsaator

Täpsed

Tootenimi Kood EAN10 Toode mõõdud (kõrgus
Pakendi sisu EA
Pakendi
BATTERYtest PRO Batter y An al yser OBAG 90040 52899624061 352 x 90 x 461 (koos karbiga) 17661 Kokkupandav kast 2
x pikkus x laius) [mm]
N 10
tüüp aastad*
tingimused aadressil: ww .o sr am. c om / am -guara nt ee
27 IC UUDISED TOOTEVALIK

Futura Natura on tootesari, mis kombineerib moodsa disaini, loodussõbralikkuse ja mugavuse, tuues rohket populaarsust ToM-PaR toodetele. Kõik mudelid, nende seas ka kerged ja käepärased harjad, jääkraabitsad ja universaalsed kaks-ühes-tööriistad on varustatud kahte sorti harjastega: 50% naturaalsed 50% PVC, olles paigutatud kihtidena. Selle tulemusel eemaldavad Futura Natura tooted efektiivselt jää ja külmunud lume, samas autoklaase või kerevärvi kriimustamata. Tooterühma iseloomustab materjali kauakestvus ja tugevus – harjased ei tule harjade küljest lahti, tänu millele saab tooteid kasutada pikka aega. Futura Natura tooted on tehtud FSC® serti tseeritud puidust.

Kood: MMT A123 050

FUTURA COLOUR

Futura Colour on valik praktilisi harju ja kraabits-harju, mis on loodud kasutajatele, kes hindavad lisaks mugavusele ka moodsat disaini ja viimistletud elegantsuga autotarvikuid. Harjapead on tehtud vastupidavast materjalist, mis võimaldab neil vastu pidada väga pikka aega. Kõiki Futura Colour tooteid eristab teistest pehmest vahtmaterjalist käepide – tänu sellele ei libise tööriist harjamise ajal käest ning külmadel päevadel annab see kasutajale täiendava soojusisolatsiooni. Futura Colour tootepere plastosad on tehtud ümbertöödeldud materjalist. Efektiivsed jääkraabitsad, painduvate harjastega harjad, ohutud aknaklaaside ja kerepinna suhtes, teleskoopvarred valitud mudelitel, mis võimaldab hõlpsalt puhastada ka kogukaid sõidukeid - Futura Colour on suunatud lahendustele ja kasutusmugavusele. Kõik tooted on saadaval neljas värvis.

Koodid:

MMT A123 060

MMT A123 061

MMT A123 062

MMT A123 063

NICE TOUCH

Ergonoomilised harjad, mida on mugav kasutada isegi kõige külmema ilmaga. Nice Touch tootesari kombineerib need omadused, andes tulemuseks usaldusväärsed tööriistad, mis rahuldavad isegi kõige nõudlikumaid kliente. Nice Touch tarvikuid iseloomustab pehme vahuga kaetud käepide, mis aitavad peopesast külma eemal hoida. ToM-PaR Nice Touch tooted on samuti tehtud ümbertöödeldud materjalidest. Kaabits-hari on kaks-ühes-toode: hari koosneb jämedatest harjastest, mille otsad on lõhestatud. Sedasi saab lund pühkida kriimustamata isegi kõige õrnemaid pindu; tänu kaabitsale on võimalik kiirelt ka jääst lahti saada. Vastupidavad materjalid teevad Nice Touch toodetest usaldusväärse valiku pikkadeks aastateks. Lisaks on tooted ka detailideni läbimõeldud ja ergonoomilised – alates täpselt paika pandud varre pikkusest, mis võimaldab pääseda ka raskemini pääsetavatesse kohtadesse, ning lõpetades harjapea kujuga, mis võimaldab harja käes hoida isegi pealtpoolt.

Koodid:

MMT A123 031

MMT A123 032

MMT A123 033

MMT A123 034

AUTOTÖÖKODADELE 28 IC UUDISED TOOTEVALIK
FUTURA NATURA

Hõõgküünlad

OE-kvaliteet Sortiment katab 95% autopargist

Valmistatud Euroopas

Garantii 2 aastat

Mis on Iskra?

Iskra on Euroopa kaubamärk, mida pakub Sloveenia ettevõte, millel on autotööstuses rohkem kui 60-aastased traditsioonid ja kogemused. Meie hõõgküünlaid toodetakse täisautomaatsetel tootmisliinidel ning meil on ka oma autoinstituut erinevate laboritega, mis võimaldavad testida tooteid reaalsetes tingimustes. Lisaks kontrollitakse iga hõõgküünalt pärast selle tootmisliinilt tulekut. Seetõttu on igal hõõgküünlal must otsak, mis tõestab, et meie hõõgküünlad vastavad kõrgeimatele kvaliteedistandarditele.

Meie hõõgküünlad sobivad paljudele diiselmootoritele, mida kasutatakse maailma juhtivate tootjate autodes nagu Peugeot, Citroën, DS, Volkswagen, Seat, Škoda, Audi, Fiat, Renault, Ford, Mercedes-Benz, Iveco, Opel, Great Wall, MAN, CAT, Perkins, KAMAZ, Cummins, John Deere, Deutz, Yanmar, Steyr jpt. Meie missioon on varustada oma partnereid kõrgeima kvaliteediga toodetega ja pakkuda kõrgeimat kvaliteeti ka järelturul.

Valmistatud Sloveenias

UUE PÕLVKONNA

PHILIPS RACINGVISION GT200

ESILATERNA PIRNID

SINU AUTO TULED VIIVAD SÕIDUKOGEMUSE UUELE TASEMELE

Erinevus nähtavuses ja sõidurõõmus on märgatav! Meie tooteportfelli vägevaim tegija, Philips RacingVision GT200 pakub ülieredat rallilambi nähtavust sellisel kujul, mida võib kasutada ka avalikus liikluses. Proovi nõelterav valgus ise järele, kogedes kuni 200% võrra eredamat valgust. Optimeeritud lambidisain tagab suurema heleduse, et vaade teele oleks parem, pakkudes juhile turvalisemat, erutavamat teekonda. Ultravõimas valgusvihk, mis ulatub tervelt 80 meetri võrra kaugemale kui miinimumvihk2, võimaldab Philips RacingVision GT200 näha juhil korraga suuremat osa teest. Sedasi saab võimalikke ohtusid varem märgata, reageerida kiiremini ja suunata auto täpsemalt õigesse sõidusuunda. Tervikuna on tulemuseks turvalisem, nauditavam sõidukogemus.

TÄIESTI TÄNAVALEGAALNE, ET SAAKS SÕITUSID NAUTIDA

“Philips RacingVision GT200 on sobilik avalikel teedel kasutamiseks” ütleb Mark Bülow, EMEA vanemtootemänedžer Lumileds’is.

“Meie RacingVision GT200 esilaternalambid on ECE-homologeeritud. Sportlikkusele fokusseeritud juhid naudivad heledat, selget ja tänavalegaalset lampi, mis toimib vajalike regulatsioonidega kooskõlas.”

Philips Diamond Precision kvartsklaasi uued tootmistehnoloogiad kindlustavad suurema valgusväljundi etteantud regulatsioonide piires, kindlustades terava valguspiiri ja eredama keskosa ehk andes juhil rohkem valgust sinna, kuhu vaja. Ühtlasi tähendab kvartsklaas suuremat kindlust kuumašokkide vastu, pikendades lambi tööiga. Täiendavalt kaitseb sinu autotulede optikat parem UV-neeldumine.

Tehnoloogiliselt kõrgetasemelised Philips’i valgusallikad on autotööstuses hästi tuntud, sest neid on tehtud juba üle 100 aasta. Philips’i Original Equipment Quality tooted on konstrueeritud ja arendatud lähtuvalt rangetest kvaliteedikontrolliprotsessidest (sh vastavad ISO-normid), tagades püsivalt kõrged tootmisstandardid. Philips RacingVision GT200 sobib kasutamiseks paljude tuntud brändide mudelitel, näiteks Audi, BMW, Fordi, GM-i, Toyota ja Volkswageni omadel. Täpsema info saab tooteotsingu kaudu. Philips RacingVision GT200 on saadaval enamikule levinud lambitüüpidele nagu H4 ja H7. Need asendavad tootevalikus meie senise auhinnatud tipplambi Philips RacingVision.

LUMILEDS’I KOHTA

Autotööstuse, mobiilside, asjade interneti ja valgustusettevõtete jaoks, kes vajavad innovaatilisi valguslahendusi, on Lumileds globaalne liider enam kui 7500 tiimiliikmega enam kui 30-s riigis. Lumileds teeb koostööd oma klientidega, et nihutada valguse piire.

Rohkem infot meie valguslahenduste kohta leiab aadressilt lumileds.com.

Juhtiva valguslahenduste pakkujana autotööstusele on Lumileds litsentseeritud kasutamaks Philipsi brändi autode tulede ja lisavarustuse tootevalikus.

30 IC UUDISED TOOTEVALIK
1 Eredus võrrelduna legaalse minimaalse standardiga. 2 Täiendav turvavahemaa võrrelduna valgusvihuga, mille miinimum on sätestatud ECE regulatsioonides. Valgushulk 1 luks kõige kaugemas punktis autost. KUNI 200% HELEDAMAD TULED 1 MUUDAVAD SU SÕITMISI
Rohkem infot aadressil:
TUNTUD KVALITEET JA ROHKEM TURVALISUST
KIRJELDUS 12NC TASEMED KOGUS PIKKUS (CM) LAIUS (CM) KÕRGUS (CM) KOGUMASS (KG) H4 12342 RGT 12V 60/55W P43t-38 S2 9287.601.35402 Üksikkarp 1 10.6 5.6 13.0 Väliskarp 5 29.6 11.6 14.0 0.623 H4 12342 RGT 12V 60/55W P43t-38 B1 9287.601.35401 Üksikkarp 1 9.5 3.6 12.9 Väliskarp 10 19.0 19.0 13.0 0.468 H7 12972 RGT 12V 55W PX26d S2 9287.601.35502 Üksikkarp 1 10.6 5.6 13.0 Väliskarp 5 29.6 11.6 14.0 0.530 H7 12972 RGT 12V 55W PX26d B1 9287.601.35501 Üksikkarp 1 9.5 3.6 12.9 Väliskarp 10 19.0 19.0 13.0 0.346 PAKEND TÄHISTUS PHILIPS'I TÄHISTUS TOOTEKOOD EAN1 EAN3 GOC S2 Racing Vision GT200 H4 12342 RGT 12V 60/55W P43t-38 S2 12342RGTS2 8719018005755 8719018005762 00575528 B1 H4 12342 RGT 12V 60/55W P43t-38 B1 12342RGTB1 8719018005717 8719018005724 00571730 S2 H7 12972 RGT 12V 55W PX26d S2 12972RGTS2 8719018005779 8719018005786 00577928 B1 H7 12972 RGT 12V 55W PX26d B1 12972RGTB1 8719018005731 8719018005748 00573130

Nõua alati par imat

Ole ise oma teekonna peremees. Pakkudes ei midagi vähemat kui parim, tagavad Philips RacingVision GT200 esilaterna pirnid kuni 200% eredama valgustatuse ja 80 meetrit pikema turvavaru*. Need on loodud pakkumaks sulle ülimat valgustust sõltumata teekonnast, mida läbid.

Eredus on toodud võrreldes minimaalse legaalse standardiga. Pikem turvavaru tähendab valgusvihu pikkust

philips.com/racingvision
RacingVision GT200
ECE
*
lähtuvalt
regulatsioonide miinimumist, põhinedes 1 luksil. Kaugeim punkt autost.

ULTRASAFE LIITIUMK ÄIVITID

NOCO Boost liitium kiirkäivitid on ülimobiilsed, kerged ja kompaktsed. Boosti abil saate ohutult käivitada aku sekunditega – isegi kõige väiksem mudel kiirkäivitab ühe laadimisega kuni 20 korda. Boost käivitusstarterid paistavad silma konkureerivate liitium kiirkäivitiste seas turul oma konstruktsiooni-, toimimis- ja ohutusstandardite poolest. Eriti mobiilne, kerge ja kompaktne Boost liitiumioontehnoloogia on loodud 12 V akude käivitamiseks. Iga Boost on varustatud NOCO patenteeritud sädemekindla tehnoloogiaga ja polaarsuse tagasipööramise kaitsega. Selle tulemusena on Boost veakindel, kui aku klemmide polaarsusühendused on tagurpidi, muutes selle igaühe jaoks ohutuks. Hoidke NOCO Boost käivitusstartereid mugavalt keskkonsoolis, pakiruumis või tööriistakastis. Boost kiirkäiviti sisemise liitiumaku

saab laadida kuni aastaks teie kindalaekas, pakiruumis või autos. Kõiki Boost käiviteid saab laadida USB kaudu ning GB70 ja GB150 mudelitel on lisaks saadaval võimalus laadida sõiduki 12V väljundist.

Boost®-i käivititel on palju kasulikke funktsioone, mis ei piirdu vaid kiirkäivitusega. Sisseehitatud 2.1A USB-väljundpesa võivad kasutada kõik teie USB-seadmed, näiteks nutitelefonid, GoPro kaamerad, juhtmeta kõrvaklapid ja palju muud. GB70 Boost HD ja GB150 Boost PRO abil saate minna kõikjale ja kasutada oma lemmik12 V seadmeid, nagu rehvipump, autopistik, toiteinverter, kohvimasin, ventilaator ja palju muud. Igal seadmel on sisseehitatud suure võimsusega LED-taskulamp seitsme valgusrežiimiga, sealhulgas SOS- ja avariivilkur. Selle võimas valgus aitab teil näha mootorit, öösel rehve vahetada või isegi hoiatada, kui vajate teeäärset abi.

KAUBANDUSLIK KVALITEET. MASSIIVNE JÕUD.

BOOST TM MAX ULTRASAFE LIITIUM KIIRK ÄIVITID

Boost Max-seeria laiendab NOCO Boost tootevalikut kui kõige võimsamad liitium kiirkäivitid. Loodud suurema mootori käivitamiseks. Boost Max on igal viisil kasulik. BOOST MAX kiirkäiviti käivitab peaaegu igat tüüpi autod ja seadmed, sealhulgas poolveokid, autoelamud, bussid, mäetööstus-, põllumajandus-, ehitus- ja kutseseadmed. Võimas liitiumtehnoloogia muudab selle maailma kõige kompaktsemaks ja kergemaks käivitiks. NOCO Boost MAX on kasulik vahend nii igapäevaseks kasutamiseks kui ka hädaolukorraks. Boost Max seeria sisaldab kolme mudelit: GB250+, GB251+ ja GB500+. Boost Max seeria pakub võimalust käivitada GB250+ või 24 V akudega GB251+ 12 V

akud. GB500+, võib siiski käivitada nii 12 V kui ka 24 V pliihappe akusüsteeme. Nagu Boost seeria, on ka Boost Max seadmed UltraSafe koos meie patenteeritud veatu disainiga, millel on sädemekindel tehnoloogia ja pöördpolaarsuse kaitse. Boost MAX seeria on varustatud sisseehitatud voltmeetriga, mis aitab aku probleeme täpselt kindlaks teha. Kahe sisseehitatud 2.1A USB-pordiga saate samaaegselt kasutada mitut seadet, näiteks nutitelefone, tahvelarvuteid, seikluskaameraid, juhtmeta kõrvaklappe, andmekandjaid ja palju muud. Üle 242 W liitiumvõimsuse korral saab Boost Max pakkuda lõputuid töötunde ja laadida seadmeid mitu korda enne kui vajab laadimist.

32 IC UUDISED

Oleme kujundanud ja konstrueerinud laadijad algusest peale. See uus seeria on parem kui kunagi varem - kuni 40% väiksem ja 65% võimsam kui eelkäijad ja konkurendid, mis teeb sellest seeriast kompaktseima, kuid kõige võimsama tootevaliku. Laeb osaliselt tühjad kuni täisesti tühjad akud. Täiustatud käivituspinge andur tuvastab nüüd tühjad, 1V, akud. Ja uus jõurežiim võimaldab käsitsi laadida eriti tühjasid akusid alates nullvoldist.

GENIUS nutilaadijatel on multifunktsionaalne disain, mis võimaldab teil rohkematel viisidel laadida. Laadige muretult erineva akupingega (6 V ja 12 V pliihape ja liitium-ioonakud), keemilise koostise ja tüübiga akusid. GENIUS valikuga

võib laadida ükskõik millise keemilise koostisega akut, sealhulgas pliihappe, AGM, EFB, märgelemendi, mere, pika tsükli ja liitium koostis. Jõurežiimis käivitab laadija 5-minutilist laadimistsükli, et aku taas ellu äratada. Laadimise LED-id liiguvad ja valitud režiim vilgub. Pärast 5-minut list tsüklit käivitab laadija standardlaadimise. Lisaks sellele, et tegemist on nutiakulaadijaga, on igal GENIUS seeria mudelil ka hooldaja ja desulfaator. Täiesti automaatne algusest lõpuni, tehnilisi teadmisi ei ole vaja. Genius laeb ohutult igat akut. Tuvastab kahjustatud akud ja parandab need intuitiivselt. Jälgige aktiivselt aku pikaajalist hooldust ja pikendage aku tööiga. See süsteem võimaldab pidevat tööd ilma kasutaja sekkumiseta ja aku ülelaadimise nullriski.

GENIUSPRO on professionaalsete akulaadijate seeria, millel on rohkem jõudlust ja rohkem automatiseerimist kui kunagi varem. Neil on täiustatud konstruktsioon, mis piirab võimsuse tõhusust uskumatult kompaktse suuruse ja enneolematu võimsuse saavutamiseks. GENIUSPRO on mõeldud professionaalidele, kes vajavad täielikku jõudlust ja kompromissitut funktsionaalsust.

Liinil on ülipainduv kuni -40°C silikoonkaabel, mille kaitsva nailonvarjestusega on tagatud maksimaalne kulumiskindluse ning suure tugevusega asendatav kaitse maksimaalse ohutuse ja jõudluse tagamiseks.

Boost käivitusstarterid ja GENIUS akulaadijad erinevad oma üldisest funktsioonist ning kasutuskontekstist sõltuvalt. Boost käivitusstarterid on ideaalsed hädaolukordadeks liikvel olles. Tänu sellele, et need on hästi kohandatud kaugtingimustele väljaspool võrku, saate sõiduki aku käivitada kõikjal. Samas on Genius toode, mis keskendub ennetusele, pikendades aku tööiga laadimise ja hoolduse kaudu. See protsess vajab juurdepääsu vahelduvvooluvõimsusele ning seda kasutatakse tavaliselt sõiduteedel, kauplustes või garaažides. Genius laadijad on äärmiselt kasulikud, et hoida auto aku pika aja jooksul tervena. Nii Boost kui ka Genius on pikaajalised NOCO tooted, mis on ehitatud patenteeritud ohutustehnoloogia, kõrgekvaliteediliste komponentide ja efektiivse võimsuse tagamise abil, mis kõik on vastupidavas kestas. Need mõlemad on suurepärased tootetäiendused igasse garaaži, poodi või koju.

Iga mudel on varustatud vastupidavate isekeermestavate kruvidega ja kummist, mittelibisevate jalgadega laadija paigaldamiseks. GENUSPRO saab paigaldada oma garaaži, tööpingile või mugavasse kohta, et saaksite aku tööea pikendamiseks kiiresti ja nii sageli kui vaja, ühenduse luua.

GENIUSPRO mudelid on varustatud vähendatud toiterežiimiga väiksemate akude optimeeritud laadimiseks või pideva hoolduse jaoks, mis tuvastab automaatselt aku sulfatsiooni ja happe kihistumise, et taastada aku katkemine tugevamate mootori käivituste ja pikema aku kestvuse tõttu. Lisaks on saadaval uusimad akuparandusrežiimid 6 V, 12 V ja 24 V akudele. Neil on ka kaksikpinge toiteallikas - 12 V ja 24 V -, et säilitada konstantne toide ilma soovimatu pulsatsiooni, müra ja jõnksude esinemiseta ECU vilkumise, ümberprogrammeerimise ja diagnostilise testimiseta.

Lisateabe saamiseks külastage meie veebisaiti: no.co

33 IC UUDISED

ZF AFTERMARKET PAKUB

LAHENDUSI UUTE VÕIMALUSTEGA

SISEPÕLEMISMOOTORIGA, HÜBRIID- JA ELEKTRIAUTODELE

„Koos liikumises“ kui juhtmotiiv ZF Aftermarketi väljapanekus Automechanikal

ZF [pro]Tech e-Power Expert – uus lahendus tulevikule orienteeritud töökodadele

Varuosad õhkvedrustusele ja pidurite jätkusuutlikud remondimeetodid erialamessi täiendavate põhiuudistena

Pärast nelja-aastast pausi peetakse Frankfurdi messikeskuses uuesti Automechanika, autotööstuse juhtiv erialamess. Suurte muutuste ajal on eriti tähtis kõigi turuosaliste tihe läbikäimine ja ulatuslik oskusteabe vahetus: seda on eriti hästi märgata ZF Aftermarketi uuest stendikontseptsioonist ja –programmist, mille osaks on suur turuplats, palju reaalajas esitlusi ja põhjalik koolitusprogramm messikeskuse foorumis. Teisena on fookuses uued tooted auto veermikule. Nende hulka kuuluvad esmakordselt Sachs’i õhkpadjad sõiduautodele ja Wabco õhkvedrustuse kompressorid. Ning TRW pidurisadula paranduskomplekti abil muudab ZF remonditööd keskkonnasõbralikumaks.

“Veermik mõjutab ulatuslikult autode turvalisust, mugavust ja ökonoomsust. ZF Aftermarket suudab ses osas pakkuda täielikku tootevalikut,” selgitab Markus Wittig, sõiduautode järelturu ärisuuna juht. “Valikusse kuuluvad rool, pidurid, amortisaatorid ja vedrustus – sõltumata sellest, kas sõidukit käitab elektriline või konventsionaalne mootor. Oleme ühtlasi esimene tarnija järelturul, kes pakub elektriautodele täielikku valikut veermikudetaile.” Moodsad mudelid on üha ulatuslikumalt elektri tseeritud, sõltudes tarkvarast ja digivõrgustikest. Samal ajal areneb pidevalt ka traditsiooniline autotehnoloogia ning põhjustab töökodadele uusi väljakutseid – näiteks siis, kui on vaja veermikku remontida. Üha enam autosid on varustatud õhkvedrustusega. Eriti just

raskemate sõidukite puhul nagu elektriautod, tagab see lahendus parema sõidumugavuse ning turvalise, sujuva juhitavuse. Paraku on kõrgkvaliteetseid OE-tasemel varuosi siiani sõltumatul järelturul väga vähe pakutud. ZF Aftermarket esitleb Automechanika 2022-l sestap oma õhkpatjade valikut, mis tuleb originaalvaruosade kvaliteediga. See tähendab, et isegi mõne komponendi vahetust säilivad turvaline juhitavus ning algupärane sõidumugavus autotootja poolt soovitud tasemel. Sachs’i õhkpadjad on valmistatud kõrge kvaliteediga, korrosioonikindlast materjalist, neil on pikk tööiga ning need taluvad hästi välisolusid. Täiendavalt on neid ka hõlbus eemaldada ja taaspaigaldada tänu nende valmistustäpsusele ja korrektsele geomeetriale.

Sachs’i brändi uued tooted on esialgu saadaval sõidukitele, mille õhkpadjad ja amortisaatorid paiknevad üksteisest eraldi. Nende sekka kuulub palju mudeleid tootjatelt Audi, BMW ja Mercedes-Benz, kuid ka Citroënilt. Paigaldusjuhendid ja videod leiab nutitelefoni kaudu kiiresti. Toote pakendil olev QR-kood suunab ZF-i veebilehele, kus on olemas vastava mudeli remondiinfo.

Kõigele lisaks on ZF Aftermarket koostamas koolitusi, et pakkuda vajaliku infoga töötubasid nii õhkvedrude eemaldamiseks kui ka paigalduseks, ühtlasi ka õhkvedrustuse süsteemide veaotsinguteks. Selline koolitus võimaldab töökodadel õigesti diagnoosida rikkeid ka õhkvedrustuse süsteemi teise põhikomponendi, kompressori juures. Sest rikked vedrude (õhkpatjade) ja kompressori juures on sageli üksteisest sõltuvad.

ZF Aftermarketi jätkusuutlikkuse strateegia: toodete töötsükli pikendamine

ZF Aftermarket esitleb Automechanikal suurt valikut õhkvedrustuse kompressoreid Wabco brändi alt. Seda täiendab pidevalt kasvav Reman-varuosade proportsioon. Reman tä-

34 IC UUDISED TOOTEVALIK

AUTOMECHANIKA

hendab Remanufacturing, mille idee on selles, et kasutatud komponendid taastöödeldakse tööstuslikul tasemel sedasi, et need vastavad uhiuue varuosa tehnilisele standardile. Reman-varuosad säästavad märkimisväärsel hulgal toorainet ja energiat – ning pakuvad originaalosa algupärast tootekvaliteeti. Kasutatud varuosade taastöötlemine muudab sõidukihoolduse loodussõbralikumaks ja ressursisäästlikumaks – mistõttu ZF Aftermarket laiendabki pidevalt oma taastöödeldud komponentide valikut.

Veelgi suurema keskkonnamõju saab saavutada töökodades juhul, kui seal ei peakski vigaseid komponente vahetama, vaid saaks need hoopis parandada. Kaoks ära vajadus varuosade transpordiks või nende pakendamiseks. Selle sihiga on ZF Aftermarket arendanud välja pidurisadulate remondikomplekti TRW brändi alt, mille maailma esmaesitlus toimubki Automechanika 2022-l. Komplekti kuulub 228 TRW ehtsat varuosa kiiresti liikuvatele pidurisadulatele – sealhulgas juhttihvtid, kaitsekummid, tolmukatted ja määre. Neid komplekte kasutades saab remontida kuni 60 pidurisadulat ning üksikosi saab juurde tellida. Täiendavalt on ZF Aftermarketist eraldi saadaval ka remondikomplektid vähem levinud sõidukimudelitele. Sama kehtib ka ülejäänud piduriosadele, näiteks nagu pidurimansetid.

Demonstreeri pädevusi ja suurenda müüki

ZF [pro]Tech partneritele mõeldud e-Power Expert mooduliga

Ühes kõigi oma toodete ja teenustega püüab ZF Aftermarket toetada töökodasid, et nad püsiksid muutuvate aegade kiuste edukatena.

Seda tõestab Automechanika järjekordne maailmauudis, e-mobiilsuse moodul töökoja kontseptile ZF [pro]Tech.

ZF [pro]Tech e-Power Expert on moodul, millega autoteenindused saavad näidata autoomanikele oma elektromobiilsuse teadmisi professionaalsel ja atraktiivsel moel. See sisaldab töömalle ja infomaterjali kõikide reklaamiformaatide ja kanalite jaoks – olgu digitaalne (isiklik veebileht või sotsiaalmeedia), trükk (ajalehereklaamid või töömallid sinu enda trükisteks) või välireklaamid (ettevõtte lipud ja logod). Täiendavalt leidub seal lisamaterjale e-teeninduskohtade piiramiseks ja märgistamiseks sinu töökojas ning eraldi isikukaitsevahendeid.

Dr. Holger Hättich, ZF Aftermarketi klienditeeninduse ja strateegia juht lisab: "elektrimobiilsuse laiaulatusliku poena laiendame märkimisväärselt ka oma tootevalikut elektri- ja hübriidautodele ning pakume nüüd esmakordselt ka e-vedelikke elektri- ja hübriidsõidukitele.

Kuid ZF [pro]Tech partnerid saavad tuge ka teistest pakutavatest teenustest – meie kuulsad koolitused, mis mängivad tähtsat rolli meie suuremahulises oskusteabevahetuses töö-

kodadega." Lisaks ZF-i hästituntud kõrgepingekoolitustele (kvali katsioonitasemed 2S ja 3S), mis on mõeldud tehnikutele, on ka veebikoolitused töökoja omanikele ja juhatajatele, kes saavad tutvuda e-mobiilsust puudutavate nõuetega.

ZF [pro]Tech e-Power Expert mooduli kasutajad saavad võimaluse tellida ka laadimistehnoloogiat (wallbox’id) ning tellida nende paigalduse ZF Aftermarketi kaudu. ZF kavandab koostööd spetsialiseerunud teenusepakkujatega, kellelt töökojad saavad teenust suurkliendi tingimustel.

Philippe Colpron, ZF Aftermarketi juht, mõistab vastutust, et järelturu organisatsioon peaks vähendama tulevikutehnoloogiate keerukust nii töökodade kui ka suurklientide jaoks: "Me toetame oma tööstuspartnereid muutustes, arengutes ja kasvus. Selleks on parim pinnas ZF Aftermarketi koostöövõrgustike ökosüsteem ühes meie pidevalt areneva toodete, teenuste ja koolituste valikuga, mille juured on OE-äris. Pakume alati lihtsaid, mõistetavaid lahendusi nagu meie tuntud ja uued teeninduskontseptid või meie integreeritud koolitusakadeemia koolitustega sõiduautode ja tarbesõidukite valdkonnas, aga ka autonoomsete transpordisüsteemide hoolduse ja remondi osas.”

35 IC UUDISED TOOTEVALIK

ZF AFTERMARKET KAHEKORDISTAB OMA ELEKTROONILISTE AMORTISAATORITE VALIKU

Lisaks luksus- ja sportautodele, on ka paljud keskklassisõidukid ja SUV-d varustatud elektrooniliselt reguleeritavate amortisaatoritega, näiteks sellistega nagu Sachs CDC (Continuous Damping Control, pidevalt seaduvad amortisaatorid). Aitamaks autotöökodadel sellel kasvaval turul konkurentsivõimeliseks jääda, suurendas ZF Aftermarket märkimisväärselt oma elektrooniliste amortisaatorite tootevalikut. Uute 2022. aastal lisandunud tootekoodidega on sõltumatule järelturule (IAM) müügiks pakkuda üle kahe korra Sachs’i originaal-varuosi – ja valik suureneb lähikuudel veelgi.

CDC elektrooniliste amortisaatorite süsteem on olnud seeriatootmises alates 2000-ndate keskpaigast ning seda pakutakse paljudele sõidukitele alates kompaktklassi omadest. Tänaseks on ZF tootnud rohkem kui 34 miljonit CDC-amortisaatorit. Sellest lähtuvalt saavad sõltumatud autodiilerid olla kindlad, et nad saavad elektroonilisi amortisaatoreid paigaldada üha suuremale hulgale klientide autodest. ZF Aftermarket vastas kasvutrendile 33 uue tootekoodi lisamisega juuli lõpus, kahekordistades sedasi järelturupakkumuse CDC-amortisaatoritele. Värske valikutäiendus katab suure hulga marke ja mudeleid, nende seas näiteks Audi A6, BMW 5., 6. ja 7. seeria ning Porsche Macan.

TUVASTA ÕIGED AMORTISAATORID

Enne kui auto juures mingitki remonti hakata teostama, tuleb töökojal esmalt tuvastada, kas autole on elektroonilised amortisaatorid paigaldatud, ja et nad teaksid, kuidas neid vahetada. Mõnedel juhtudel ei pruugi sõidukiomanik seda ise teadagi, näiteks kui ta ostis auto kasutatuna. Kui auto on varustatud CDC-ga, millel on väline klapp, siis on asi lihtne. Sel puhul asub proportsionaalne klapp, millega reguleeritakse amortisaatori jäikust, väljaspool amortisaatorikorpuse alaosas.

Kui aga auto on varustatud siseklapiga amortisaatoritega, siis saab need identi tseerida vaid juhtme abil, mis tuleb välja korpuse ülaosast. Ja see paikneb sõidukil kohas, mida enamasti ei märka mehaanik isegi näiteks rehvivahetuse käigus. Seega tuleb neil otsida muid aspekte, mis võiks viidata elektrooniliste amortisaatorite olemasolule. Selgeks märgiks on nupud või lülitud sõitjateruumis, millel on amorti-

Elektrooniliselt reguleeritavad amortisaatorid on vastupidavad, aga mitte kulumiskindlad

Kulumismärgid on autojuhile veelgi raskemini tuvastatavad kui tavavedrustuse puhul

ZF toetab töökodasid elektrooniliste vedrustussüsteemide remondil suurendades varuosavalikut Sachs’i brändi alt ja pakkudes koolitusi

saatori sümbol või vastav kujutis ekraanil, ühtlasi peaks leiduma ka signaaltuleke, kui vedrustusega juhtub mingi probleem olema. Kuna amortisaatorite kulumine käib järk-järguliselt, siis sageli juhid ei märkagi sõiduki juhitavusomaduste muutumist või nad ajapikku harjuvad peaaegu märkamatute muutustega. Elektroonilised komponendid teevad ka töökoja töötajatele võimaliku kulumise tuvastamise keerulisemaks, sest kuni teatud ulatuseni suudavad muutuvklapid kulumisilminguid kompenseerida. Enamgi veel, elektroonilisi amortisaatoreid pole võimalik täpselt testida tavapäraste amortisaatorite testimismeetoditega.

Kuid kuluvad need kõik ikkagi. Näiteks kui amortisaatorikolvi ümbert on tihendusteip kulunud, siis tekib sealtkaudu õli möödavool, mida kontrollsüsteem ei suuda enam kompenseerida. Seega pole reguleeritavate amortisaatorite vastupidavus tingimata parem kui tavapärastel, pelgalt hüdraulilistel amortisaatoritel. Detaili tööea lõpus ilmnevad kummalgi juhul samasugused negatiivsed ilmingud: rohkem kerekõikumisi ja kontakti kadumine ratta ja teepinna vahelt võivad kaasa tulla pikema pidurdusteekonna ja tervikuna ebaturvalise juhitavuse.

ELEKTROONILISTE RIKETE TUVASTAMINE

Lisaks on tõstatumas uus rikkeliik, rikked elektrilistes ja elektroonilistes süsteemides. Siin me räägime nii murdunud kaablitest, korrodeerunud pistikutest ja kahjustunud anduritest, kuid ka loomade tekitatud kahjust, eriti närilistest, kes on kurikuulsad kapotialuste juhtmete läbinärimise poolest. Õnneks on iga sellise juhtumi puhul vigastus kohe armatuurlaua vastava signaaltulekese kaudu juhile teada. Ning mõne sõiduki puhul lülitub automootor automaatselt avariirežiimi, kui masina amortisaatorite süsteem kahjustada saab.

Tõelise keskusena, kust saab kõik autole vajaliku, pakub ZF Aftermarket OE-kvaliteediga koolitusi. Need kahepäevased, praktilised kursused õpetavad töökodasid elektroonilistest vedrustussüsteemides vigu tuvastama ja neid parandama. Need koolitused on saadaval ZF [pro]Tech teeninduskontseptsiooni liikmetele. Ühtlasi pakub ettevõte teeninduspunktidele suurt valikut CDC-amortisaatoreid Sachs’i brändi alt. Sedasi saavad autotöökojad tänu ZF Aftermarket’ile kasvatada oma turuosa elektroonilise vedrustusega autode seas, ühtlasi taastades kliendi auto endisel tasemel sõiduomadused ja turvalisuse.

36 IC UUDISED TOOTEVALIK

PAKKUDES PREEMIUM-KVALITEETI.

IGALE KLIENDILE. IGALE VARUOSALE.

ŠARNIIRID. ÕÕTSHARGID. ROOLI RÖÖPVARDAD.

Võrreldamatu OE-taustaga, võid usaldada iga LEMFÖRDERi šarniiri kvaliteeti, sest iga kolmas šarniir maailmas ongi toodetud meie poolt.

Oleme põhjusega number 1 originaalvaruosade pakkuja nii roolisüsteemi kui ka veermikukomponentide osas. Usalda meie õõtsharke parema dünaamika nimel.

Võrreldamatu OE-taustaga, võid usaldada iga LEMFÖRDER rööpvarda kvaliteeti nii parema sõidumugavuse, teelpüsivuse kui ka väiksema rehvikulumise nimel.

Iga sõit võib tunduda nagu esimene sõit. Vaata rohkem aadressil lemfoerder.com

Võidusõidu kaudu elektritehnoloogia tipptaseme poole püüdlemisel uuendas Aisin oma uurimistööd 2007. aastal, kui liitus FIA World Endurance Championship (WEC) sarjaga, mis on tuntud ühe tipptasemel ning parimaid autotehnoloogiad vajava motospordialana.

MIS ON FIA KESTVUSSÕIDU MAAILMAMEISTRIVÕISTLUSED (WEC)?

WEC on Fédération Internationale de l'Automobile'i (FIA) ehk Rahvusvahelise Autospordiliidu poolt välja kuulutatud maailmameistrivõistluste sari ja seda peetakse F11 ja WRC2 sarjadega kõrgeimal tasemel autospordiks maailmas. Sari on tuntud kestvussõidu tippvõistlusena ja võitmiseks peavad sõidukid olema nii kiired kui ka piisavalt vastupidavad, et sõita ohutult pikka aega ja läbida pikki vahemaid.

WEC sarjas peetakse hooaja jooksul kaheksa võistlust, millest üks kuulsamaid ja olulisemaid on Le Mans’i 24-tunni võidusõit Prantsusmaal. See on maailma kõige raskem võidusõit, millel on peaaegu sajandi pikkune ajalugu ja traditsioon ning ainult parimad autotootjad on pakkunud selle prestiižika võistluse võitmiseks vajalikku tehnoloogilist võimekust.

TEHNOLOOGIA ARENDAMINE VÕIDUSÕIDU KAUDU

Autotootjad ja osade tarnijad osalevad oma tehnoloogiate arendamiseks aktiivselt võidusõitudel. Nendel sõidetakse autodega pikka aega võimete piiride lähedal, mis põhjustab palju probleeme, mida tavapärasel igapäevasel sõidul tavaliselt ei teki. Uute tehnoloogiate testimiseks ja täiustamiseks pole paremat keskkonda ning paljud võidusõidu käigus avastatud edusammud on kasutusele võetud ka seeriatootmises. Pidevalt tipptaseme poole püüdlemisel kasutab Aisin mootorisporti lähtepunktina oma elektri tseerimis-tehnoloogia

AISIN VÕTAB

ELEKTRIFITSEERIMISTEHNOLOOGIA LIHVIMISEKS KESTVUSVÕIDUSÕIDUL PÖÖRDEID

ÜLES

edasiarendamisel, mis pakub üldsusele aina suuremat huvi.

AISIN'I EAXLE AJAMI VÄLJATÖÖTAMINE VÕIDUSÕIDUKS JA WEC SARJAS VÕISTLEMISEKS

Aisini võidusõiduks mõeldud eAxle ajami arendamine algas 2007. aasta Tokachi 24 tunni võidusõidul. eAxle on ajam, mis integreerib mootori, käigukasti ja inverteri. Varustasime Toyota Supra HV-R tagarattamootoriga, mis muudeti kergemaks, järgides algusest peale konstruktsiooni, sealhulgas materjalide kaalu 0,1 grammi täpsusega. See aitas suuresti kaasa võistluse võitmisele.

2008. aastal hakkas Aisin juhtima Toyota esimese hübriidauto TS030 esirattaajami eAxle väljatöötamist võidusõiduauto prototüübina. Esiratta eAxle tuleb välja töötada koos mootori, käigukasti ja inverteriga sellise komplektina, mida saaks paigaldada sõiduki ette, kus on vähe ruumi. Aisin uskus, et selles arendustöös saab ära kasutada oma tugevust integratsioonitehnoloogias ning see väljakutse seisnes ka järgmise põlvkonna tehnoloogiate väljatöötamises elektri tseerimise ajastu jaoks. Läbi paljude katsete ja eksituste õnnestus

Aisinil luua ülitõhus mootorisüsteem, mis on äärmiselt kompaktne ja kerge, saavutades 10 korda suurema võimsuse ja kaalu suhte kui massiga süsteemidel. Kahjuks ei saanud WEC reeglite ootamatu muutumise tõttu eAxle ajamit enam paigaldada ja see oli sunnitud eesliinilt lahkuma.

Kuid Aisin jätkas lakkamatult arendustööd ja 2014. aastal lisati Aisini eAxle lõpuks Toyota TS040 külge ja see tegi oma WEC-debüüdi.

LE MANS JA KAUAOODATUD VÕIT

Aisini eAxle näitas kogu WEC-sarja jooksul tohutut võimsust. Toyota Racing meeskond võitis 2014. aasta meistritiitli autoga TS040, kuid ei suutnud saavutada oma pikaajalist eesmärki võita Le Mans’i 24 tunni võidusõitu. Meeskond proovis uuesti 2015. aastal, kuid rivaalid parandasid märkimisväärselt oma jõudlust ja Toyota meeskond kaotas selgelt. Võttes seda lüüasaamist kui võimalust, võttis Aisin vastu väljakutse töötada välja uus eAxle, mis kasutab uusi tehnoloogiaid.

Järgnevad paar aastat olid õppetundide ja raskuste katkematu jada. Iga kord, kui Aisini meeskonnaliikmed mõne probleemiga kokku

38 IC UUDISED
Hübriidelektrisõidukid (HEV), akutoitega elektrisõidukid (BEV) ja muud keskkonnasõbralikud sõidukid on paljude tootjate tootevalikus väga populaarsed ja need on täna meie teedel üsna tavalised. Kuid nendes autodes kasutatavad kõrgtehnoloogiad võivad pärineda mootorispordist.
TOOTEVALIK

puutusid, tegid nad parandusi ja võtsid vastu väljakutse luua uus tehnoloogia, püüdes samal ajal kvaliteeti põhjalikult parandada. Kuigi arendusprotsess oli äärmiselt keeruline, aitas see kogemus teha Aisini elektri tseerimis-tehnoloogias suure arenguhüppe. 2018. aastal, neli aastat pärast esimest katsetust Le Mans’is, näitas Toyota Racingu meeskond stabiilset jõudlust võistluse algusest lõpuni autoga TS050. Auto oli varustatud

uue eAxle ajamiga, mis suurendas pöördemomenti, võimsust ja kvaliteeti ning täitis lõpuks kauaoodatud unistuse võita Le Mans’i 24 tunni võidusõit.

Meeskond näitas ka 2019. ja 2020. aastal autoga TS050 võitmisel ülekaalukat jõudu. 2021. aastal kasutas meeskond uut autot GR010, mis töötati välja vastavalt uutele regulatsioonidele, ja võitis Le Mans’is neljandat korda järjest. Aisinil oli hea meel, et sai sellisele uskumatule

saavutusele oluliselt kaasa aidata. Kuna püüdlemine süsinikuneutraalsuse poole kasvab kogu maailmas, kasvab selle eesmärgi saavutamise vahendina kiiresti nõudlus elektrisõidukite järele. Kasutades mootorispordi kaudu kogunenud tehnoloogiaid, on Aisin välja töötanud ülitõhusad ja kompaktsed elektriajamid, sealhulgas eAxle, et aidata seeläbi kaasa ülemaailmse süsinikuneutraalsuse eesmärgi saavutamisele.

TOOTEVALIK
Aisini eAxle ajamiga Toyota TS040

BRÄNDI KOHTA

Automotive Brake Engineering (ABE) pakub autode pidurisüsteemidele laialdast valikut varuosi, mis on suunatud igat marki sõiduautode ja kaubikute kasutajatele kõikidel Euroopa teedel. ABE bränd on Euroopa autotööstuse äris tuntud ja tunnustatud juba palju aastaid, pakkudes kõrgeimaid kvaliteedistandardeid ja eesrindlikke tehnoloogiaid kõikide pidurikomponentide tootmisel. Inter Cars on ABE ja ABE Performance toodete eksklusiivne turustaja. Oma rikkaliku tootevaliku väljatöötamisel oleme alati pidanud tähtsaks oma toodete erilist kvaliteeditaset ning kõrgeid tehnilisi nõudmisi. Pidurisüsteemide parameetrite ja suutlikkuse osas oleme võtnud eesmärgiks originaalvaruosade taseme, see tähendab, et meie tooted vastavad karmidele nõudmistele vastavalt Euroopa tüübikinnituse standardiga ECE-R90.

INTERMEKO EUROPE KATSELABORIS TÕESTATUD KVALITEET

ABE pidurikomponentide püsiva kvaliteeditõstmise protsessi käigus ja koostöös Intermeko Europe katselaboriga töötasime välja mitmeastmelise kvaliteedi tagamise süsteemi, mis koosneb järgnevast:

% materjalide testimine prototüüpidel;

% tootenäidiste geomeetriliste parameetrite testimine;

% partiide pisteline kvaliteedikontroll enne nende turule jõudmist;

% RCA analüüsid, nt pidurisüsteemi komponentide kulumise uurimine.

TOOTEVALIK

ƒ Pidurikettad ja -trumlid.

ƒ Piduriklotsid.

ƒ Piduriklotsid (trummelpiduritele).

ƒ Painduvad pidurivoolikud.

ƒ Piduri ja siduri hüdraulika.

ƒ ABS-i andurid.

ƒ Käsipiduri trossid.

ƒ Pidurisadulad & seisupiduri mootorid.

MÕELDUD

ƒ Kõigile sõiduautodele ja kergetele tarbesõidukitele.

BRÄNDIEELISED

ƒ Lai tootevalik müügikohtades.

ƒ Meelitavad hinnad.

ƒ Laborikvaliteediga järelvalve.

Rohkem infot aadressil

40 IC UUDISED TOOTEVALIK

Aastal 2021 läbis ABE bränd välise uuestisünni. Nimelt sai see moodsa logo ja uued pakendid. Sellele lisaks täienes tooteportfell juunis piduriklotside ja -ketaste tootesarjaga ABE PERFORMANCE. Nende toodete väljanägemine ja kvaliteet on vastavuses kõige kõrgeima kvaliteeditasemega. Näiteks katab pidurikettaid spetsiaalne korrosioonivastane kiht ning kettad on valmistatud suurema süsinikusisaldusega terasest (niinimetatud HIGH CARBON). Klotsidel on spetsiaalselt valitud koostis, sälgud ja kalded suurendamaks nende pidurdussuutlikkust ja pikendamaks tööiga. Valikust leiab ka rohkelt tarvikuid, spetsiaalse kattekihi ja 3-kihilised spetsiaalsed Jaapanis valmistatud vaheplekid.

SERTIFIKAADID

R90 Euroopa tüübikinnitus piduriklotsidele ja tüübikinnitus uute autode piduriketastele, toodete serti tseerimine ja vastavus IATF16949 standardiga.

UUDISED VALIKUS

MASTER III 2.3D 2010-

C7R023ABE TAGATELG KÄSIPIDURITROSS DACIA DUSTER, DUSTER/ SUV 1.2-1.6ALK 04.10-

CZH1574 / CZH1575 ESITELG (VASAK / PAREM)

C1B024ABE-P

C3A036ABE-P

PIDURISADUL BMW X4 (F26), X5 (E70), X5 (F15, F85), X6 (E71, E72), X6 (F16, F86) 2.0-4.8 2010-

Performance-tooted: BMW 5 (F10), 5 (F11), 5 GRAN TURISMO (F07), 6 (F12), 6 GRAN COUPE (F06), 7 (F01, F02, F03, F04) 2.0-4.4H 2008-

Performance-tooted: AUDI A4 B8, A5, Q5 1.8-4.2 2007 (VÄRVITUD, HIGH-CARBON)

41 IC UUDISED TOOTEVALIK
UUDISED
TOODE TELG KIRJELDUS C1B044ABE ESITELG PIDURIKLOTSID BMW I3 (I01) 0.6H 2013C3V023ABE ESITELG PIDURIKETAS VOLVO C30, C70 II, FORD C-MAX II, FOCUS III, GRAND C-MAX, KUGA 2003C815023ABE TAGATELG PAINDUV PIDURIVOOLIK OPEL MOVANO B; RENAULT MASTER III 2.3D 02.10F90523ABE - SIDURIPUMP HYUNDAI I30; KIA CEE'D 1.4 2006C2X017ABE TAGATELG PIDURIKLOTSID OPEL INSIGNIA B, INSIGNIA B COUNTRY 2017CCZ1624ABE ESITELG ABS-i ANDUR RENAULT
ESI
ESI

KAUBAMÄRGI ÜLEVAADE

Partii märgistamine, osade püsiv märgistamine, RAR-serti kaat, Intermeko labori järelevalve. Inter Cars on Reinhochi toodete ainuõiguslik edasimüüja. Soovime hoida toodete, mida testitakse ja kontrollitakse igas tootmisetapis, kõrget kvaliteeti.

Enne kui REINHOCH’i tooted klientideni jõuavad, testitakse neid vastavalt Euroopa ISO standarditele: vastupidavuse, materjali struktuuri ja keemilise koostise, ilmastikutingimustele vastupidavuse ja tugevuse osas. Nende testide peamine eesmärk on tagada autotööstuses nõutav ohutus ja toodete tippkvaliteet.

MÕELDUD

Peamiselt Euroopa ja Ameerika autodele.

ROOLISÜSTEEMI JA VEDRUSTUSE OSAD

SERTIFIKAADID

RAR - Euroopa kvaliteediserti kaat. Tehaste tootmisprotsess vastab IATF-16949 standarditele.

REINHOCH pakub laia valikut usaldusväärseid vedrustuse ja roolisüsteemi tooteid:

ƒ õõtshoovad

ƒ kuulliigendid

ƒ stabilisaatori vardad

ƒ rooliotsad

ƒ aksiaalliigendid

ƒ kummist-metallist elemendid

ƒ mootori ja käigukasti kinnitused

ƒ rooliotsad

BRÄNDI EELISED

ƒ soodsad hinnad

ƒ hea kättesaadavus esindustes

ƒ täiendav pakkumine

TEHNILINE POOL

ƒ pidev järelevalve INTERMEKO laboris

ƒ osade püsiv märgistamine

ƒ hologrammiga pitser

ƒ partii koodid

42 IC UUDISED TOOTEVALIK

KOMPONENDID

RH01-0037 ROOLIOTS AUDI A4 ALLROAD B9, A4 B9, A5, A6 ALLROAD C8, A6 C8, A7, Q5 1.4-3.0H 05.15–

RH02-2060 AKSIAALLIIGEND NISSAN QASHQAI II; RENAULT KADJAR 1.2-1.7D 11.13–

RH08-8020 ROOLIOTS MAZDA 6, CX-5 11.11-

RH14-4055 ÕÕTSHOOVA PUKS VOLVO V60 II, V90 II, XC60 II 2.0-2.0H 03.17–

RH15-1001 ÕÕTSHOOVA PUKS ALFA ROMEO GIULIETTA 1.4-2.0D 04.10–12.20

RH20-2012 SILLATALA VIBROPUKS PEUGEOT 3008, 308, 308 I 1.4–2.0D 09.07–08.16

RH20-3007 SILLATALA VIBROPUKS BMW 5 (F10), 5 (F11), 5 GRAN TURISMO (F07), 7 (F01, F02, F03, F04) 1.6–6.0 02.08–02.17

RH03-0040 KUULLIIGEND MAN TGE; VW CRAFTER, GRAND CALIFORNIA CAMPER 2.0D/Elektriline 09.16-

RH05-1008 ÕÕTSHOOB JEEP KOMPASS, RENEGADE 1.3-2.0D 07.14–

RH07-4016 STABILISAATORI VARRAS FORD USA EDGE, FUSION, MUSTANG; LINCOLN MKX, MKZ 1.5-5.0 09.11–

RH11-3095 MOOTORIKINNITUS BMW 1 (F40), 2 (F45), 2 GRAN COUPE (F44), 2 GRAN TOURER (F46), 3 (E30)

RH12-0041 KÄIGUKASTI KINNITUS AUDI A4 ALLROAD B8, A4 B8, A5, Q5 2.0-4.2 06.07–05.17

Lisateave:

RH16-3011 STABILISAATORI KINNITUS BMW 1 (E81), 1 (E82), 1 (E87), 1 (E88), 3 (E90)

RH16-2046 STABILISAATORI KINNITUS PEUGEOT 2008 I, 207, 208 I, BOXER 1.0–Elektriline

43 IC UUDISED TOOTEVALIK INDEKS TELG KIRJELDUS

PARIM LAHENDUSTE PAKKUJA VÄLJALASKESÜSTEEMIDELE

BOSAL Aftermarket pakub innovaatilisi tootelahendusi nii heitgaasisüsteemide kui ka veermikudetailide osas. Meie ettevõtte R&D-võimekus ja OEM-taust garanteerivad tipptasemele kvaliteedi, töökindluse ja ideaalse sobivuse. Tootevalik koosneb enam kui 8000 tootekoodist ja seda laiendatakse pidevalt aastast aastasse.

KUUM- KÜLM-

KOLLEKTORITORUD

Katalüsaatorid ja diisli kübemefiltrid

BOSAL pakub laia valikut roostevabast terasest kollektoritorusid, kindlustamaks heitgaaside optimaalset voolu torudest katalüsaatorini. Enamik kollektoritorudest varustatakse painduva vahetükiga (nn summutisukk), mis elimineerib mootorist kanduvad vibratsioonid.

VAHERESONAATOR

Resonaatori hoolikalt väljatöötatud sisekomponendid vähendavad väljalaskesüsteemi originaalosaga võrdsele tasemele. Kõik BOSAL’i resonaatorid vastavad Euroopa õiguslikele nõuetele ja neid on testitud vastavuses Euroopa müranormidega.

TAGUMISED SUMMUTID

BOSAL pakub suurt valikut tagumisi summuteid. Aluminiseeritud materjalid tagavad suurepärase korrosioonkaitse. Summuti siseehitus kindlustab optimaalse mürasummutuse ja madala vasturõhu. Laserkeevituse kasutamine väldib heitgaaside lekked. Enamik BOSAL’i tagumisi summuteid kasutavad mürasummutusvahendina E-klaasi. See on heitgaaside suhtes täiesti inertne, ei sisalda rauaoksiide, ei haise ning on kasutustsükli lõpus täiesti taaskäideldav. BOSAL valis E-klaasi tänu selle suurepärastele omadustele ja kuumakindlusele (800 °C). Kasutades E-klaaskiudu, tagab BOSAL maksimaalse mürasummutuse alates mootori esimesest käivitusest kuni väljalaskesüsteemi väljavahetamiseni. Üle maailma asuvates tehasest on tootmisprotsess allutanud samale kontseptsioonile ja on serti tseeritud vastavaks ISO9001 kvaliteedistandarditele, kindlustades sama tootespetsi katsiooni sõltumata sellest, kus varuosa on toodetud.

OE KVALITEET JÄRELTURULE

• OE kvaliteet nii uuringu-, arendus- kui ka tootmise faasis.

• Kõik tootmistehased on sertifitseeritud vastavuses ISO 9001 kvaliteedistandarditele.

• Kõik tooted on tüübikinnitatud vastavalt eurodirektiivile, mis käsitlevad väljalaskesüsteemide vahetamist EEC/UN 59 ja ECE/UN 103 katalüsaatorite vahetamist.

• Lihtne paigaldada kohe esimesel korral, tänu karmidele testiprogrammidele.

44 IC UUDISED TOOTEVALIK
Vaheresonaatorid Tagumised summutid
Kollektoritorud

www.bosal.com

KATALÜSAATOR

Katalüsaator koosneb roostevabast terasest kestast, klaaskiudmatist isolaatorina, hoides ja kaitstes keraamilist tuuma, mis on kaetud PGM-iga (plaatina grupi materjalid) ja enamikul juhtudel, lisandub tootele ka kuumakaitse. Plaatina grupi metallid on plaatina, pallaadium ja roodium (kalleim metall maailmas) ja neid kasutatakse oksüdatsiooniks ning süsiniku ja süsinikoksoodi vähendamiseks. Plaatina ja pallaadium on samast rühmast ja täidavad sama ülesannet. Erinevus nende kahe metalli vahel piirdub nende maksumusega ja efektiivsusega. Pallaadium on efektiivsem kui plaatina ja seda kasutatakse BOSAL Blue Angel tooterühmas.

DIISLI KÜBEMEFILTER

Diisli kübeme lter hävitab tahmaosakesed. Tahmaosakesed on inimtervisele ohtlikud ja võivad põhjustada erinevaid haigusi nagu vähk. Vähendamaks terviseriske ja saastehulka, on korrektselt toimiv DPF ülivajalik. Olemas on kaks erinevat süsteemi: kordieriit ja ränikarbiid. Kordieriit lter diiselmootoritel sobib paremini pikkadeks sõitudeks, samas kui ränikarbiid lter on sobilik kõikideks sõidusituatsioonideks ja toimib väga hästi ka lühikestel otstel näiteks linnas, seda tänu paremale tahmamahutavusele ja suuremale kuumakindlusele.

Kõik BOSAL’i tooted on täielikult homologeeritud ja vastavad kõigile Euroopa õigusnormidele. BOSAL pakub järelturule laia valikut katalüsaatoreid ja DPF’e, olles saadaval igaks võimalikuks remondivajaduseks.

PAIGALDUSVAHENDID

Kui paigaldad uut BOSAL’i väljalaset, peaksid kasutama uusi kinnitusvahendeid. Uued kinnitused hoiavad väljalaset õiges asendis ja garanteerivad süsteemi leketeta toimimise, sedasi pikendades väljalaske tööiga. BOSAL pakub professionaalseid kummidetaile

EPDM-kvaliteedis. EPDM (etüleen – propüleendieen - monomeer) on sünteetiline kumm, millel on tavalise loodusliku kummi ees palju eeliseid.

MIS ISELOOMUSTAB BOSAL’I KINNITUSVAHENDEID?

ƒ Suur kindlus vananemise vastu

ƒ Suur kindlus kõigile temperatuurivahemikele

ƒ Suurepärane UV- ja osoonikindlus

ƒ Suur elastsus ja väike hõõrdumine

ƒ Väga hea temperatuuri ja kemikaalide taluvus

BOSAL pakub valikut enam kui 3500-st erinevast paigaldus ja kinnitusdetailist, mis teevad paigalduse lihtsaks ja täpseks.

EOLYS ORIGINAALVARUSTUSENA –ALGUPÄRANE LAHUS PUHASTUSPROTSESSIKS

ƒ Põletab täielikult kõik tahkeosakesed

ƒ Hädavajalik osa diiselmootori hooldussüsteemist

ƒ EOLYS® võimaldab vähendada kütusekulu DPF-i puhastusprotsessi käigus

ƒ Ainus toode järelturul, millel on OEM homologatsioon

EOLYS on algupärane lisand, mis aitab diiselmootorite kübeme ltrite puhastamisel ja on saadaval BOSAL tootevaliku kaudu – väljaarendatud just DPF-tehnoloogiaga mootorite tarbeks. EOLYS’e kasutamisel käib kübeme ltri puhastusprotsess automaatselt ja sõltumatult sõidustiilist – kasvõi linnas või kiirteel. Iga lisandite põlvkond on loodud kindla mootoritüübi jaoks. EOLYS valatakse täiendavasse paaki, mille täiteava asub otse kütusepaagi täiteava kõrval. Sõitmise ajal seguneb EOLYS tahkeosakestega, kui toimub kütuse põletamine. Lisand võimaldab täielikku ja sagedast põlemisprotsessi ka madalatel põlemistemperatuuridel.

45 IC UUDISED TOOTEVALIK
Kiire, praktiline ja keskkonnasõbralik.

LÜLITA PARIMALE ÕHUKVALITEEDILE VALIDES FILTER+PRO SISEÕHUFILTRI

Viimase põlvkonna siseõhufiltrid: FILTER+pro pakub täiendavat kaitset viiruste ja hallituse vastu.

elektri-Sobibja

suurus on üle 2,5 mikromeetri. Kuid FILTER+pro on midagi enamat kui vaid tervisekaitse. See vähendab ka õhukonditsioneeri süsteemi jõudvate osiste hulka, muutes A/C töö efektiivsemaks ja parendades nähtavust.

LAI VALIK BOSCH’I SISEÕHUFILTREID

Iga-aastane siseõhu ltrite vahetus pakub autotöökodadele korralikku käivet. Bosch pakub enam kui 600-t tüüpi salongi ltreid nii sisepõlemis-, hübriid- kui ka elektrimootoriga sõidukitele, kattes umbes 318 miljonit sõiduautodest Euroopa teedel. Kõrge kvaliteediga materjalid ja hoolikas tootmisahel tagavad Boschi siseõhu ltrite püsivalt kõrge kvaliteedi.

Uus Bosch FILTER+pro on edasiarendus, mis põhineb Bosch FILTER+-il. Aastaks 2023 vahetab see oma eelkäija välja. Filtri uus ja antimikroobne kiht pakub efektiivset kaitset viiruste, bakterite ja hallituse vastu – ja ka õietolmu vastu. Eriti just õietolmuhooajal

vähendab see autos olijate allergianähtusid – näiteks nagu aevastamist või ärritatud, punetavaid või vesiseid silmi. Täiendavalt neelab aktiivsöega kiht ohtlikud ja halvasti lõhnavad gaasid. Ülipeen mikrokiudkiht ltreerib efektiivselt enam kui 98% kogu peentolmust, mille

NÕUANDEID TÖÖKOTTA

Bosch soovitab vahetada siseõhufiltreid iga 15 000 km järel või kord aastas.

Ummistunud ltrite võimalikud tagajärjed:

ʬ Kehv nähtavus uduste akende tõttu ja seega sõiduohutuse kahanemine

Spetsiaalne antimikroobne kiht

Aktiivsöekiht

Ülipeen mikrokiudkiht

ʬ Reostuse osa suurenemine sõitjateruumis

ʬ Allergilised reaktsioonid, nt aevastamine

ʬ Õhukonditsioneeri töö piiramine aurustisse sattuvate osakeste tõttu

46 IC UUDISED TOOTEVALIK FILTRIINFO
Bosch FILTER+pro – täiendav efektiivne kaitse viiruste, bakterite ja hallituse vastu.
hübriidautodele

Hoiab kutsumata külalised väljas.

Parima võimaliku õhukvaliteedi tagamiseks sõiduki sees Bosch FILTER+pro töötab tõhusalt viiruste, bakterite, hallituse ja peentolmu vastu ja neutraliseerib nii allergeene kui ka kahjulikke gaase.

boschaftermarket.com

UUS BREMBO BEYOND EV KOMPLEKTAUHINNATUD MOTORTEC'I INNOVATION GALLERY KATEGOORIAS „MEHAANILISED KOMPONENDID“

Stezzano (Itaalia), 21. aprill 2022 – Brembo, juhtiv suure jõudlusega pidurisüsteemide arendus- ja tootmisettevõte, pälvis Beyond EV komplekti eest Motorteci Innovation Gallery auhinna. Uus, täielikult elektrisõidukitele pühendatud sari avalikustati eile Motortecis. Beyond EV komplekt koosneb spetsiaalse kattega piduriketastest ja uuenduslikest piduriklotsidest, mis täiustavad oluliselt Brembo järelturu pakkumist elektriautodele. Uusimad Brembo lahendused, mis põhinevad otseselt originaaltarvikutega seotud kogemustel ja asjatundlikkusel, on spetsiaalselt välja töötatud, et ühendada väike keskkonnamõju parima võimaliku jõudluse ja ohutusega. See on saavutatud tänu uuenduslikele materjalidele ja arendusprotsessis kasutatud kaasaegsetele tehnoloogiatele.

Brembo Beyond EV komplekt sisaldab uut EV ketaste ja EV piduriklotside valikut, mis on kohandatud turu populaarseimate elektriautode jaoks. Uued komponendid on vaiksemad ja korrodeerumisele vastupidavamad ning kestavad seetõttu kauem. Topeltkaitsega töötlus aitab vältida kogu komplekti korrodeerumist ning lisab ketastele sära ja esteetikat. Lisaks vähendab tsingitud alusplaadiga spetsiaalne vasevaba hõõrdematerjal pidurdamisel nii tolmu kui ka teemüra.

Ohutus ja vastupidavus olid selle uue pidurdamislahenduse kujundamisel kesksel kohal. Elektriautod kasutavad lisaks traditsioonilisele hajutavale pidurdamisele regeneratiivpidurdust, mille tulemusena väheneb hõõrdpidurduse kasutamine. Aja jooksul võib see põhjustada rooste teket kasutust mitte leidva pidurisüsteemi komponentidel, vähendades pidurisüsteemi ohutust ja suurendades hoolduskulusid. Brembo eesmärk oli luua pidurikomplekt, mis oleks vaikne ja korrosioonikindel, kuid mis minimeeriks ka jääklibisemist. Brembo EV piduriklotside ja EV ketaste uusim valik vastab nendele vajadustele, kandes üle paljud ettevõtte poolt originaaltarvikute jaoks kasutusele võetud tehnoloogilised uuendused, materjalid ja töötlused.

Pidurisüsteemidel on liikuvuse tuleviku kujundamisel võtmeroll ning Brembo kui lahenduste pakkuja töötab välja uusi ja keerukamaid tooteid, mis parandavad selliste uue põlvkonna sõidukite sõidudünaamikat.

Brembo Beyond EV komplekt on saadaval alates 2022. aasta maist EMEA ja APAC piirkondades, mille järel on need saadaval ülejäänud maailmas spetsiaalsete komplektlahendustena, mis hõlmavad kaetud kettaid ja spetsiaalset vasevaba hõõrdematerjali koos tsingitud alusplaatidega.

EVKIT BEYOND

48 IC UUDISED TOOTEVALIK
Korrosioonikindlus, väiksem müra ja vastupidavus on need omadused, mis eristavad uut täiselektriautodele mõeldud järelturu piduriketaste ja -klotside valikut.

kaugemaleOnaegliikuda tavalahendustest

Eksklusiivne tehnoloogiline lahendus elektriautodele.

Brembo Beyond EV komplekt sisaldab erikattega piduriketast koos spetsiaalse vasevaba piduriklotsiga, mis töötavad korrosiooni vältimiseks ja müra vähendamiseks harmooniliselt koos. Brembo võitmatute originaaltarvikute kvaliteedispetsifikatsioonide alusel valmistatud tarvikud tagavad meelerahu ning teadmise, et teie pidurid töötavad ning on kaitstud rooste eest iga kord ja igas olukorras 100 000 km jooksul ja kauemgi. Loodud spetsiaalselt juhtivatele globaalsetele autotootjatele ja juhtidele, kes soovivad alati tavalahendustest enamat.

Brembo originaaltarvikute kvaliteet

Vähem müra

Korrosioonikindel

Spetsiaalselt elektrisõidukitele bremboparts.com

KIT

MÕNED KARMID UUDISTOOTED:

SOONRIHMAKOMPLEKTID

POOLHÜBRIIDIDELE

Rihmaga käitatavad startergeneraatorid (BSG), nagu näiteks Continentali 48V Eco Drive süsteem, saavutavad paljudes moodsates hübriidajamites kuni 15% kütusesäästu, millega kooskõlas vähenevad ka CO2 emissioonid. Tagamaks, et keerukas süsteem toimib ettenähtud moel ka pärast rihmavahetust, on vaja spetsiaalset rihma, mis kannatab välja hübriidsüsteemide spetsii lised nõudmised. Sestap oleme me oma tootevalikut selles segmendis suurendamas, pakkudes praeguseks lahendusi sisuliselt kõigile olulisematele autodele, mida Euroopa turul liigub. Uudiste sekka kuuluvad meie soonrihmakomplektid poolhübriidautodele, mille tunnuseks on tootenimes silt “EXTRA”. Nendesse komplektidesse kuulub soonrihm ise ja Omega pingutusrullikud, mis on sääraste rihmülekannete puhul tavalised. Sedasi on mehaanikul olemas kõik vajalik, et BSG-süsteemiga hübriidautol teostada rihmavahetus turvaliselt ja efektiivselt. Täieliku tootevaliku ühes muu vajaliku infoga leiab Tooteinfokeskusest (PIC).

NÜÜD SAADAVAL: MEIE UUED SOONRIHMAKOMPLEKTID POOLHÜBRIID MUDELITELE

50 IC UUDISED TOOTEVALIK

Tähtsaim tööriist on digitaalne.

Skaneeri QR-koodi ja saad artikli sisu kohe oma nutitelefoni. PIC-ga on see lihtne.

Tooteinfokeskus Product Information Center (PIC) pakub mehaanikutele paigaldusjuhiseid ja soovitusi, lisaks ka rohkelt praktilist infot teemadel, mida nad otsivad. See on tasuta, lihtsasti kasutatav ning saadaval 16-s keeles. ww w.continental-e p.com / pic

Conti Te ch Antrieb ssysteme Gmb H www.co nti n ental - enginepa rt s.com

MOOTORIÕLI SERTIFIKAADID

Viimastel aastatel on tootjate ainulaadsete spetsifikatsioonide arv märkimisväärselt suurenenud. Selle tulemuseks on nihe tootjaspetsiifiliste õlide poole, mis on omakorda tingitud üha rangematest keskkonnanõuetest. Väga rangetele heitenormidele vastamine ja kõrge kütusesäästlikkuse tagamine nõuab keerukamaid ja muutuvaid mootori konfiguratsioone ning esitab mootoriõlile seevastu üsna erinevaid nõudeid. See toob kaasa erinevad spetsifikatsioonide komplektid, isegi sama automargi ja mudeli piires. Tähtsam kui kunagi varem on lisaks õige õli kasutamisele ka teada, et kasutatav õli vastab nõutavatele standarditele.

OEM-i kinnitus tähendab, et konkreetne sõidukitootja on testimise ja pika heakskiitmisprotsessi põhjal heaks kiitnud õliettevõtte toote (nt Comma) kasutamise oma sõidukites. See ei tähenda tingimata, et originaalseadmete tootja järelturu määrdeaine kaubamärk on „heaks kiidetud“! Kontrollige alati sõnastust,

sest„vastavus originaalseadmete tootja spetsifikatsioonile“ ei ole sama mis„originaalseadmete tootja heakskiit“, kui määrdeaine on esmalt läbinud testid, mis näitavad, et see vastab OEM-i kriteeriumidele. Heakskiidu saamiseks peab originaalseadmete tootja sama toote oma sõidukis kasutamiseks heaks kiitma ja see võib esineda nende poolt heakskiidetud määrdeainete loendis, kui selline nimekiri on olemas.

ACEA SPETSIFIKATSIOONID

Sõidukitootja enda mootoriõli spetsifikatsioonid võivad täiendada või asendada ACEA (European Automobile Constructors Association) määratud spetsifikatsioone, mis määratlevad konkreetse õli jõudlusparameetrid ja sobivuse erinevates sõidukites kasutamiseks. Iga tootja koostab ka spetsifikatsioonid, mille alusel hinnatakse õlilisandite koostist, mis on nende sõidukitesse kavandatud insenerilahenduste, heitmekontrolli- ja kütusesäästlike tehnoloogiate puhul ainulaadsed. Seega peate mootori kaitsmiseks kasutama vastava sõiduki tootja esitatud õli spetsifikatsioone.

COMMA SUURE JÕUDLUSEGA MOOTORIÕLID

Olemaks veendunud, et kasutate uusimatele tootja spetsifikatsioonidele vastavat toodet ja vältimaks ohte, mis tulenevad vananenud ACEA nõuetel põhinevate toodete kasutamisest, kontrollige Comma tootesoovituste saamiseks alati Comma veebilehte – seda toetab meie ainulaadne 100% ühilduvusgarantii. Meie Comma PMO õlid on kokku segatud ainult tippkvaliteediga baasvarudest, mida soovitatakse uuemate tootjate spetsifikatsioonide jaoks, mis vastavad täielikult uusimatele ACEA spetsifikatsioonidele ning isegi ületavad tööstusharu standardeid*.

Turbolaaduri kaitse Turbolaaduri pikendatud eluiga

Ökonoomsus Vähendab heitkoguseid ja säästab kütust

Sette kontroll Parem ringlus, mis võib õli kasutusea jooksul vähendada filtri ummistumist

Kulumiskaitse Pikendatud mootori eluiga

Aurustumine Vähenenud õlikaod kõrgetel töötemperatuuridel (nt turbolaaduriga DI-mootoritel)

Oksüdatiivne paksenemine Parem õliringlus ja kütusesäästlikkus

Oksüdatsioon Kaitse sette, värnitsa ja tahma kogunemise eest, mis lühendab mootori eluiga ja mõjutab negatiivselt keskkonda

LSPI Kaitse aeglase eelsüüte eest, mis võib põhjustada mootori võimaliku rikke

*Poolas populaarseid Comma mootoriõlisid testiti ACEA standardite alusel juunis 2022
ORIGINAALSEADMETE TOOTJA (OEM) KINNITUSED
TOOTEVALIK 52 IC UUDISED ACEA C5 (100) ACEA C3 (100) Eco-LLP 0W-20 Prolife 5W-30 Turboülelaaduri kaitse Turboülelaaduri kaitse Turboülelaaduri kaitse Turboülelaaduri kaitse Aurustumine Aurustumine Aurustumine Aurustumine Kütus majandust Kütus majandust Kütus majandust Kütus majandust Kandke kaitset Kandke kaitset Kandke kaitset Kandke kaitset Muda kontroll Muda kontroll Muda kontroll Muda kontroll LSPI Oksüdeeriv paksenemine Oksüdeeriv paksenemine Oksüdeeriv paksenemine Oksüdeeriv paksenemine ACEA C3 (100) Eco-VG 0W-30 Oksüdatsioon Oksüdatsioon Oksüdatsioon Oksüdatsioon ACEA C2 (100) Eco-FE 0W-30
Enesekindlus tuleb seestpoolt www.CommaOil.com Tootja poolt heaks kiidetud suure jõudlusega mootoriõlid Täissünteetilised suure jõudlusega õlid kaasaegsetele mootoritele. Loodud pakkuma suurepärast kütust säästvat jõudlust – jätkuvalt tööstusstandardeid ületades. Teieni
VW 508/509 VW 504/507 VW 504/507 Ford950A
toonud:
ACEA C5 ACEA C3, API SN ACEA C3 ACEA C2

MIS ON FILTRON’I EDU TAGA?

Kõik sai alguse ideest ümber töötada kasutatud põllutöömasinate kütuse ja õli ltrid. “See oli riskantne, aga ma siiski proovisin,” meenutab Piotr Giermaziak, kes rentis Gostyń 40 aastat tagasi väikse ruumi ja pani aluse iseseisvale ltrivabrikule.

See oli edu algus. Nõudlus ltrite järele osutus sedavõrd suureks, et ta pidi palkama uusi töötajaid ja laiendama oma ettevõtmist juba aasta pärast alustamist. Toona tehti kõike tõepoolest käsitsi, alates ltripaberi voltimisest kuni metallist ltripõhja avamiseni, mis nõudis töötajailt raskeid pingutusi. “Igalt töötajalt ootasime üksjagu paindlikkust, sest nende igapäevased tööülesanded varieerusid päevast päeva,” ütleb Krzysztof Ślusarek, kes on rmas töötanud 34 aastat. “1980ndate lõpus suutis üks töötaja valmistada umbes 30 paneel ltrit vahetuse jooksul.” Et seda mõista, olgu märgitud, et täna suudab üks töötaja teha päevas 360 ltrit. Märkimisväärne efektiivsuse kasv tuleneb otseselt innovaatilistesse projektidesse ja tehnoloogiatesse tehtud investeeringutest, mis on olnud ettevõtte strateegia tähtis osa juba aastaid.

FILTRON EI KARDA VÄLJAKUTSEID

Varastel 1990ndatel müüs FILTRON aastas 275,000 ltrit, mis nõudis laoruumi ja müügiosakonna laiendamist. Alguses oli müügiosakonnas vaid neli inimest ja üks auto. “Alguses reisisid meie müügiesindajad rongiga ja trammiga, et klientidega kohtuda,” ütleb Tadeusz Wojciechowski, kes on töötanud FILTRONi müügiosakonnas 31 aastat.

Tööautod soetati müügiosakonnale 1998. aastal, kuid see polnud ainuke kitsaskoht, mis rmat kujunemisaastatel mõjutas. Mirosław Smektała, kes on FILTRONi brändiga seotud juba 26 aastat, meenutab raskusi, mis tule -

1982. aastal ei osanud keegi aimatagi, et väike 13-ruutmeetrise põrandapinnaga töökoda Gostyńis kujuneb autofiltrite brändiks, mida tuntakse kõikjal Euroopas, millel on tuhandeid töötajaid ja enam kui 2700 erinevat filtritüüpi kogu tootevalikus. Tänaseks on FILTRON’i tooted esindatud peaaegu igal autol ning bränd tähistab juba oma 40. sünnipäeva – ja põhjust uhke olla leidub kuhjaga.

nes sellest, et tootmishoone oli rajatud ühele künkale. “Talvel oli kaubikutel mööda jäist teed raske mäest üles sõita, mistõttu hakkasime toormaterjale transportima traktoritega. See lahendus oli sedavõrd tõhus, et jätkame seda tänaseni,” ütleb Smektała.

Hoolimata reast raskustest jätkas FILTRON oma turupositsiooni laiendamist, püüdes teiste seas ltritööstuses silma paista. Sel perioodil juurutati ka ISO-põhine kvaliteedisüsteem. Neil päevil sai avatud ka ltrite testimise labor ning patenteeritud meie esimene originaalne ltrilahendus. FILTRON osales ka autonäitustel, kus sai loodud väärtuslikke suhteid rahvusvaheliste auto rmadega ja kogutud uut oskusteavet.

FILTRIEKSPERDID

Aastate jooksul on FILTRON kindlustanud endale tugeva taustaga tegija positsiooni ltriturul. Gostyńis asuv tootmisüksus on praegu üks väheseid kohti maailmas, kus saab nullist konstrueerida ja toota peaaegu ükskõik mis laadi sõiduauto ltri. Paljud kliendid oskavad hinnata ka arvukaid ltritööstuse innovatsioone, nagu näiteks PROTECT+ siseõhu ltrite tehnoloogia või no-discharge-õhu ltrite tehnoloogia. “See on üks uusimaid lahendusi, mida me oma õhultrites kasutame,” selgitab Daniel Konieczny, kes juhib tootmistehnoloogiaid. "No-discharge-tehnoloogiat kasutatakse tootmise käigus vähendamaks võimalust, et tahke polüuretaani osiseid sadestuvad ltrile, mis omakorda võib

viia sõiduki rikkeni või turvariskini, kui need osised satuks viimaks mootori põlemiskambrisse.” See poleks võimalik ilma tootmistehnoloogia eksportide panuseta, arendusosakonnata ja laborita, mis ühendavad oma jõud uuendamaks ltrite tootmisprotsesse vastavalt viimastele standarditele ja garanteerides, et FILTRONi tooted on alati täielikult usaldusväärsed.

TULEVIK TOOB UUSI VÕIMALUSI

Täna on ettevõtte arendamisel põhifookuses tootmisprotsesside täiendav automatiseerimine. Varem tehti peaaegu kõiki ltrielemente käsitsi ja kvaliteedistandarditest kinnipidamine oli suur väljakutse. Täna investeerib FILTRON igal aastal moodsatesse masinatesse ning kontrollib toormaterjali kvaliteedi laboris, kus praegu kasutatakse 60-t testimisviisi. Selle tulemusena on kõik FILTRONi tooted vastupidavad ning vastavad rangeimatele turvastandarditele. Olulise tähtsusega sündmuseks FILTRONi ajaloos oli liitumine MANN+HUMMEL Group’iga 2016, mis on ltrite alal maailmaturu liider. See võimaldas FILTRONi toodete eest vastutavad arendusosakonnal asuda koostööle asjatundjatega tervest maailmast, et ltrite tehnoloogiat veelgi edasi viia.

Kõike seda arvesse võttes naudib 40-aastaseks saanud FILTRON kindlat kohta ltrimaailma tipus, olles pälvinud tuhandete automehaanikute usalduse kõikjal Euroopas.

54 IC
TOOTEVALIK
UUDISED
AMERICAN DREAM

TUHANDED MEHAANIKUD VALIVAD FILTRON FILTRID

Igal aastal paigaldavad mehaanikud kõikjal Euroopa riikides

autodele rohkem kui 36 miljonit FILTRONi filtrit.

ABDS-SÜSTEEMI ARENG: MICRO-V® RIHMAD JA PINGUTID

Sisepõlemismootorid (ICE) on muutunud väiksemaks, samas kui nende võimsus ja nõuded jõudlusele on kliimaseadmete ja muude mugavussüsteemide lisamisega jätkuvalt kasvanud. See kombinatsioon tekitab süsteemis suuremat pöörlemisjõudu, mis tähendab, et kiilrihmal on üha olulisem roll. Sellest tulenevate vibratsioonide vähendamiseks, mis on madalamatel sõidukiirustel veelgi tuntavam, ei piisa lihtsalt automaatpingutite kasutamisest; süsteemiga peavad olema integreeritud generaatori rihmarattad, vibratsioonisummutid ja muud komponendid. Vaatleme artiklite seerias kõiki neid komponente lähemalt.

ƒ Need rihmad on vastavuses või ületavad kõiki originaalseadmete tootja spetsi katsioone.

ƒ Mõnesid unikaalseid rihmi on tugevdatud suurema nööripakiga. Sel juhul on nööri läbimõõt väiksem, kuid rihma laius sisaldab rohkem nööre sentimeetri kohta.

90% Euroopas müüdavate autode puhul. See järelturu tehniline lahendus ühendab uusimad originaaltarvikute tehnoloogiad, nagu näiteks:

ƒ täiendav paindlikkus, lihtne paigaldamine

ƒ kestvus: vastupidavus rebenemisele ja kõrgetele temperatuuridele

ƒ spetsiaalne rihmakonstruktsioon kõrvaldab rihmamüra, vähendab pingekadu ja pakub lahenduse probleemsetele ajamirakendustele.

ÕIGE MICRO-V® RIHMA VALIMINE

Vaatamata välisele sarnasusele, ei ole need rihmad omavahel asendatavad. Me ei saa piisavalt rõhutada, kui oluline on alati valida Gates’i poolt ette nähtud Micro-V® rihm ja kasutada õigeid komponente. Küsige sõidukile sobivaid tarvikuid tavapärasest varuosade poest või tutvuge Gates Autocat kataloogiga.

MICRO- V® RIHMADE ELUIGA?

ABDS-ajam, mida varem tunti ventilaatoririhmana, on aja jooksul märkimisväärselt arenenud. Kuna rihmarataste arv ja süsteemi poolt edastatav võimsus on suurenenud, oli vaja paindlikumat rihma. Nüüd kasutame lihtsate kiilrihmade asemel Micro-V® rihma. Micro-V® rihmadel on„külgseinad“: need koosnevad miniatuursetest kiilrihmadest, mis on omavahel ühendatud selleks, et tagada koormuse ühtlane jaotumine. Mitme soonega rihma teise eelisena säästab see ruumi mootori pikkuse osas, sest lihtne kiilrihm saab hakkama ainult kahe rihmarattaga või kõige rohkem kolmega. Veelgi enam: meil on nüüd spetsiaalne Micro-V® rihmade süsteem, mis on kohandatud igale rakendusele. Kõik selle tootevaliku rihmad on valmistatud EPDM-kummist.

MICRO-V® UNIQUE FIT

Gates Micro-V® Unique Fit rihmad on spetsiaalselt loodud vastama ainulaadsete rakenduste või probleemsete ajamite vajadustele. Spetsiaalsed rihmakonstruktsioonid kõrvaldavad rihmamüra, vähendavad pingekadu ja pakuvad lahenduse probleemsetele ajamirakendustele. ƒ Nende rihmade puhul kasutame täiustatud materjale nagu aramiid (mida kasutatakse ka kuulivestides) ning pragunemis- ja kuumakindlaid EPDM-materjale. Mõned rihmad sisaldavad venimise piiramiseks aramiidnööre; teised sisaldavad kulumise vähendamiseks aramiidkiude.

MICRO-V® STRETCH FIT Stretch Fit Drive süsteemid nõuavad kõrgtehnoloogilisi lahendusi. Eksklusiivse isepinguldava tehnoloogiaga Gates® Micro-V® Stretch Fit® rihmad olid esimesed järelturu rihmad, mis olid konstrueeritud nii, et need sobiksid nagu valatult ja toimiksid ainulaadsetel venituskinnitusega ajamisüsteemidel korralikult. Gates tugevdab selles kasvavas turusegmendis jätkuvalt oma positsiooni.

ƒ Gates’i konstrueeritud tõmbenööril on täiustatud polüamiidi kasutamise tõttu vajalik tugevuse ja paindlikkuse kombinatsioon.

ƒ Meie patenteeritud kõrgtehnoloogilised EPDM-rihma sooned on äärmiselt vastupidavad määrdumisele, kulumisele ja topiliseks muutumisele – täpselt nagu meie tavalised rihmad, kuid Micro-V® Stretch Fit® rihmadel on erinevad nöörid.

ƒ Spetsiaalse koostisega liimaine lukustub sõna otseses mõttes nööri külge, võimaldades nööril pikeneda ja venida ilma kunagi pinget kaotamata.

ƒ Stretch Fit® rihmad on ühekordselt kasutatavad ja need tuleb pärast eemaldamist välja vahetada.

MICRO-V® STOP&START

See tugevdatud rihm on mõeldud sõidukitele, millel on rihmaga juhitav peatu mis- ja käivitusfunktsioon (Stop&Start), mis tagab kohese, vaikse ja vibrat sioonideta taaskäivitamise.

MICRO-V®

Viimaseks võtame tavalise Micro-V® rihma – see on mitmekülgne rihm, mis on mõeldud kasutamiseks

Micro-V® rihmasid tuleb vahetada vastavalt tootja ettekirjutustele. Igal margil ja mudelil on soovituslik läbisõidu välp – enamik autotootjatest piiravad ka kasutusaega.

PINGUTI

Uuenenud pole mitte ainult Micro-V® rihmad; viimastel aastatel on uuendatud ka pinguteid. Pinguteid on kahte tüüpi: mehaanilised ja hüdraulilised (viimasel juhul tagab summutamise hüdrauliline vedelik). Esimest rühma saab omakorda jagada käsitsi reguleeritavateks pingutiteks, kus mehaanik tagab ettenähtud õige pingutuse, ja automaatpingutiteks. Kui automaatpingutid on õigesti paigaldatud, kohanduvad need automaatselt töötingimuste ja kulumisest tingitud pikkuse muutumisega. Automaatpingutites tagab vedru jõud õige rihma pinge, samas kui hõõrdeelement summutab vedru liikumist.

Automaatpinguti on näiteks Omega (Sidewinder). See sobib kasutamiseks hübriidsõidukites või rihmaga juhitava Stop&Start funktsiooniga sõidukites. Sellisel juhul võib generaator töötada starterina (kui teatud tingimused on täide

56 IC UUDISED
TOOTEVALIK
Viimastel aastakümnetel, aga eriti viimase paari aasta jooksul, on kiilrihmasüsteemid läbi teinud tohutu tehnoloogilise arengu.
MICRO-V® RIHM IGA RAKENDUSE JAOKS
ORIGINAALTARVIKUTE KVALITEEDI EESTVEDAJA Gates'i osad on paigaldatud OE-na 2020. aastal ■ 5 .0M tarvikute rihmad ■ 4 .1M pingutid ■ 1 .9M hammasrihmad

Experience better Meie teadmised ja kogemus originaalosade tootmisel

#1

Alates 1950. aastatest Nr.1 veovõllide ja CV-liigendite tehnoloogias

90%

ülemaailmsetest sõidukitootjatest valivad

GKN Automotive‘i

> 80 miljonit

toodetud veovõlli igal aastal

Sajad miljonid

autod sõidavad iga päev kasutades

GKN Automotive tehnoloogiaid

ww w.gknautomot i ve.co m

OE-teadmised tehnoloogialiidrilt

Autotootjate juhtiva partnerina ja arvukate patentide omanikuna oleme esimesed, kes toovad järelturule uued jõuülekande tehnoloogiad. Lisaks võite olla kindlad, et meie tooted vastavad täpselt sõidukitootjate poolt tarnitavate komponentide spetsifikatsioonidele.

Face Spline tehnoloogia

Kerge, kompaktne, võimas

Lai esihambumus kogu liigendipinna ulatuses suudab

edastada kuni 50% rohkem pöördemomenti

Lõtkuvaba ühendus rattarummuga

SX liigendi tehnoloogia

Kõrge jõudlus väikseima võimaliku suuruse ja kaaluga

Unikaalne maksimaalne pöördenurk 52° muutmata veovõlliotsa mõõtmeid

Esmaklassilised kardaanvõllid

Terviklikud kõrgtehnoloogilised kardaanvõllid

tagamaks ohutust ja mugavust

NVH (müra vibratsiooni tase) miinimumtase

Avarii-optimeeritud konstruktsioon

Ballspline tehnoloogia

Tehnoloogia ekstreemsete tingimuste jaoks Äärmuslikud nihkepikkused 70 mm ja rohkem, sõltumata läbipaindenurgast

Suur täpsus ja stabiilsus isegi suurtel kiirustel ning suurel kiirendusel või aeglustusel

Experience

Viimased uued viited (88 tolmukatte komplekti, 11 liigendikomplekti, 38 veovõlli jne) hõlmavad enam kui 102 miljonit sõidukit

Varsti lisandumas: 143 uut veovõlli

Varsti lisandumas: märkimisväär ne hulk SX- ja Face Spline-tehnoloogia tooteid

valdkonna
ww w.gknautomot i ve.co m © GKN Automotive. All rights reserved. 07/2022
better Pidevad
laiendused

MOODSAD AUTOANDURID –

HELLA VALDKOND

Hellat seostatakse varuosaturul peamiselt tuledega, seda nii töö- kui ka lisalaternate alal. See fakt pole sugugi üllatav, sest tegu on juhtiva autolaternate tootjaga originaalosadena (OE), mida võib kohata lugematutel sõidukimudelitel, olgu uusimatel-moodsaimatel või ka juba vanematel autodel.

Siiski on Hella samavõrd tugev ka elektri ja elektroonika valdkonnas, mis on viimaste aastate üks tugevamalt arenevaid valdkondi autotööstuses, sest selle tähtsus kasvab moodsate sõidukite juures peaaegu et eksponentsiaalselt. Autotööstuse tõelise innovaatorina on Hella sellele trendile juba pikemat aega kaasa aidanud. Tänu 20-le tootmis- ja arenduskeskusele 10-s erinevas riigis, 60-aastasele kogemuse autoelektri- ja elektroonikavaldkonnas ning laiale tootevalikule kuulub Hella kaheldamatult selle valdkonna juhtivate rmade hulka, mille kõrgekvaliteetseid tooteid tunnustavad autotootjad kõikjal maailmas. Seda kinnitab miljonite autonduse elektri- ja elektroonikakomponentide müümine igal aastal originaalosade turul.

Hella on oma tugeva positsiooni sõidukite elektrisüsteemide alal välja arendanud tänu paljudele innovaatilistele lahendustele.

60 IC UUDISED TOOTEVALIK

Üks neist on CIPOS® tehnoloogia, mida kasutatakse paljudes andurites ja mille ülesandeks on erinevate elementide asendi täpne, kontaktivaba mõõtmine – näiteks nagu gaasipedaali asend moodsas autos. Seda sorti andurid võivad mõõta nii nurka kui ka distantsi, mis omakorda on loonud autoinseneridele suurepäraseid võimalusi uudsete autosüsteemide väljatöötamisel.

CIPOS® on lihtne paigaldada ja talub hästi mehaanilisi vigastusi. Täiendavalt ei mõjuta neid andureid eriti temperatuurikõikumised, kusjuures need toimivad veel ka kuni 175 °C juures. Seega on kõnealune sensoritehnoloogia ideaalne kasutamiseks mootoriruumis või muidu agressiivses keskkonnas. Ohtu ei kujuta ka lähedalolevad magnetväljad ja elektrikaablid, sest anduris ei kasutata magneetilisi elemente. See tähendab, et säärane tehnoloogia on ühtlasi ideaalne kasutamiseks elektrisõidukites.

JÄRGMISTES KOMPONENTIDES:

ƒ Gaasipedaaliandurid

ƒ Gaasiasendi andurid

ƒ Käigukangi asendi andurid

ƒ Nukkvõlli / väntvõlliandurid

ƒ Rooliratta asendiandurid

ƒ Sõiduki kõrguseandurid (vedrustus)

ƒ Aktuaatorid, mis kontrollivad mootori või käigukasti tööd

ƒ Elektrimootori asendiandurid (kaldenurk, nihe)

Veel üks näide moodsatest toodetest on õlitasemeandur, mida autotootjad on kasutanud juba aastaid ja mida on tarninud HELLA. See andur mõõdab õlitaset pidevalt, mis tähendab, et juht saab võimalikust tasemelangusest koheselt vastava signaallambi abil teada. Tasub lisada, et Hella toodete kõrge kvaliteet ja innovaatilisus on viimasel ajal jõudnud ka

sõltumatule järelturule, kus pakume praegu peaaegu 50-t liiki erinevaid tooterühmi. Neid tuleb omakorda pidevalt juurde, olgu andureid või aktuaatoreid mootorijuhtimise alal (nii väga lihtsaid kui ka kõige keerukamaid), mugavusega seotud süsteeme või turvakomponente nagu näiteks radarid või ABS-i moodulid. Juba praegu kuuluvad tootevalikusse EGR-klapid, süütepoolid, gaasipedaalid, nukkvõlli ja väntvõlli andurid, heitgaaside andurid, ABS-i andurid, voolumõõturid ja palju muud.

Hetkeseisuga kuulub HELLA tootevalikusse enam kui 10 000 aktiivset tootekoodi ainuüksi elektri- ja elektroonikavaldkonnas.

61 IC UUDISED TOOTEVALIK
PRAEGU KASUTATAKSE CIPOS® TEHNOLOOGIAT

TEHNILISE NOKAUDIGA PUNKTIARVESTUS

MANN-FILTER: ERINEVUS PEITUB DETAILIDES!

Pealiskaudsel vaatlemisel on filtrid sageli väga sarnased. Lähemalt vaadates näete kvaliteedis aga silmatorkavaid erinevusi.

Selgitame, millised on täpsed ltrite erinevused ning miks on nii oluline usaldada MANN-FILTER’i tooteid. Näitame teile, miks mõned ltrid lõpetavad varakult toimimise ning ei suuda täita lubatud eesmärke ja miks peaks MANN-FILTER olema teie esimene valik.

Ainult hoolikas uurimine paljastab andmeid nende kvaliteet ltrite disaini, materjalide ja omaduste kohta. Seetõttu on MANN-FILTER koostanud neljaosalise sarja, mis vaatleb olulisemaid ltrite detaile lähemalt. Selles osas pöörame tähelepanu MANN-FILTER OE kvaliteediga õhu ltrile.

FILTRI MEEDIUM:

ƒ Rakenduse spetsii line OE nõuete kohane ltri meedium

ƒ Täielik ltreerimisvõimsus kogu hooldusintervalli jooksul ning täiendav varu

ƒ Püsivalt kõrge mootori jõudlus

ƒ Mootori, õhuvooluanduri jm kaitse

ƒ Tundlikud komponendid

TIHEND:

ƒ Tihedalt istuv MANN-FILTER PUR vahttihend

ƒ Ideaalne sobivus ltri korpusega

ƒ Korpusele kohandatud tihenduskontuur

ƒ Vastupidav kõikides tavalistes temperatuurivahemikes

ƒ Säilitab vajaliku elastsuse kogu hooldusperioodi jooksul

STABILISEERIMINE:

ƒ Optimaalne kurdude geomeetria ja stabiilsus isegi intensiivsete koormuste korral

ƒ Filtri materjali spetsiaalne reljeefne töötlus

ƒ Kvaliteetne immutamine kõrgeks kemikaalide talumiseks ja mehaaniline stabiilsus

ƒ Tagab parimad tingimused õhuvooluanduri korralikuks toimimiseks

ƒ Ühtlaselt kõrge ltreerimisjõudlus, isegi niisketes ja märgades tingimustes

Sõltuvalt rakendusest stabiliseeritakse ltri

elemendid liimihelmeste, tugidetailide või spiraaltehnoloogiaga

OHUTUS:

ƒ Kaitsev õhu ltri iisist meedium (eel ltreerimine tolmuses keskkonnas pluss vee ja lume eraldamine)

ƒ Parem kaitse sõiduki süttimise eest tänu ltri leegi summutamist võimaldavale immutamisele: süttimisoht pärast hõõguva sigareti sisse imemist väheneb märkimisväärselt. MANN-FILTER’i õhu ltrid kaitsevad mootorit usaldusväärselt kulumise eest, vältides seeläbi soovimatuid ja sageli kulukaid remonditöid. Seetõttu on nende näol tegemist investeeringuga pikaajalisse klientide rahulolusse ja usaldusesse.

Rohkem kui 1670 erinevat tüüpi originaalosa kvaliteediga õhu ltriga katab MANN-FILTER ligi 97 protsenti Euroopa sõiduautodest ja tarbesõidukitest.

TOOTEVALIK 62 IC UUDISED

Vastupidiselt mõnele arvamusele on enamikul elektrisõidukitest käigukast, mis asub nn e-teljel. See e-telg on kompaktne lahendus akutoitega elektrisõidukite elektriajamitele ja hübriidsõidukite rakendustele. Elektrimootor, jõuelektroonika ja ülekanne on ühendatud üheks kompaktseks seadmeks, mis veab otsesõiduki telge.

Uute elektromobiilsuse nõuete täitmiseks töötas MANN-FILTER välja uued käigukasti õli ltrid, et tagada e-telje veatu jahutamine ja määrimine. Tarbesõidukite sõltumatu järelturu jaoks on üks neist käigukasti õli ltritest MANN-FILTER W 7071 saadaval Mercedes-Benz eActros 300 ja eActros 400 jaoks.

MÄÄRIMINE JA JAHUTAMINE ÜHE ÕLIGA

Kuna kõik käigukasti komponendid on integreeritud e-telge, piisab ühest õliringlusest nii jahutamiseks kui ka määrimiseks. Kuid sellel eelisel on üks puudus: kuna õli puutub kokku mehaaniliste ja elektrooniliste komponentidega, võivad käigukasti metalliosakesed ja killud jõuda jõuelektroonikasse ja elektrimootorisse, põhjustades nende kahjustamist. Seetõttu toimib e-telg ainult siis, kui need osakesed eemaldatakse süsteemist tõhusalt, kiiresti ja lõplikult.

UUS MANN-FILTER, KÄIGUKASTI ÕLIFILTER E-TELJELE

MANN-FILTER pakub sõltumatul autotööstuse järelturul elektriliste tarbesõidukite originaalosade kvaliteediga uut W 7071 õlifiltrit, mis on kohe saadaval.

Nagu ka paljude tavapäraste ülekannete puhul, keskendutakse osakeste eraldamisele: selleks on vaja ltrit.

MANN-FILTER’i ülekande õli lter W 7071 on varustatud uue MULTIGRADE O-eM 50 ltri meediumiga, mis on spetsiaalselt kohandatud e-telgede määrimise ja jahutamisega seotud õlivajadustele. Täpsemalt töötab täielikult sünteetiline ltri meedium järgmiselt: rõhukadu väheneb ligikaudu 50 protsenti ja on seetõttu oluliselt väiksem võrreldes tavapäraste tselluloosist valmistatud ülekande õli ltritega. Teine positiivne mõju: oluliselt vähenenud rõhkude erinevus põhjustab möödavooluklapi avanemise lühemaks ajavahemikuks ja harvemini. See võimaldab rohkem ltreeritud ja puhtal vedelikul jõuda määrimist vajavatesse piirkondadesse, tagades ülekande pikema kasutusea. Madal diferentsiaalrõhk tähendab ka väiksemat

energiavajadust kogu süsteemile ja avaldab soodsat mõju elektrisõidukite sõiduulatusele. Täissünteetilist ltri meediumit iseloomustab ka oluliselt suurem keemiline vastupidavus rabedaks muutumisele kasutusperioodil, mistõttu sobib lter sõiduki tootja spetsi katsioonide kohaselt väga pikkadeks hooldusintervallideks. Lisaks on õlil W 7071 suur eraldamisvõime: 99,5% osakeste suurusega 50 μm. Võrdluseks: inimese juuksekarva läbimõõt on 50–100 μm.

ORIGINAALOSADE TARNIJA E-TELJE FILTRITE JAOKS

Ettevõttel MANN+HUMMEL on juba seeriatootmises käigukastiõli lter tarbesõidukite tootja e-teljele. Alates 2022. aasta maist on uus lter saadaval ka sõltumatul järelturul, laiendades MANN-FILTER’i toodete laia valikut.

63 IC UUDISED TOOTEVALIK

#HD20YRS

AWP – VÄLISED VEEPUMBAD

Paljud moodsad autod, millel kasutatakse ülelaadimisega sisepõlemismootoreid, vajavad pidevat jahutust ka peatumise ajal (Start/Stop süsteem), või näiteks lühiajaliselt ka pärast mootori seisma jätmist (2-3 minutit).

AWP tagab tõhusa järeljahutuse nii plokikaanele kui ka vesijahutusega turbolaadurile. Elektri- ja hübriidautodel kindlustab see akude püsiva temperatuuri ja jahutab inverterit.

EEL- JA JÄRELSOOJENDUS

AWP-d kasutatakse veel ka elektroonilise kliimasüsteemi (ECC) osana, kus see toimib sooja jahutusvedeliku suunajana (tagumisse) radiaatorisse madalatel mootoripööretel või mootori seiskamise ajal (#Start/Stop süsteem), kuid ka sõitjateruumi eelsoojendamisel enne mootori käivitamist või kui süüde/ mootor on välja lülitatud (seisusoojendus).

Märkus: mõned sõidukid kasutavad kuni 3 AWP-d süsteemide termokontrolliks.

AWP FAKTID

Tegu on (välise) pumbaga ja see töötab elektrooniliselt. Eelisteks on muutuva jõudlusega töö (väike jõudlus soojenemise faasis / suur jõudlus jahutuseks). Eesmärgipärane kasutusviis mõjutab mootorivõimsust, kütusekulu ja heitgaase. Elektrooniline AWP on diagnoositav OBD kaudu ja selle saab paigutada mootoriruumis kuhu iganes. Nende pumpade rikke peamiseks põhjuseks on vananemine ja elektrimootori kulumine ja/või juhtploki rike.

TÄHTIS: LÄHTESTUS ECU-LE

Moodsad autod kasutavad mootori juhtplokke (ECU), erinevaid juhtsisendeid ja on (WM signaali kaudu) elektrooniliselt juhitavad. Välised veepumbad reeglina parandavad mootori jõudlust ja ökonoomsust. Tõrkuv või rikkis AWP võib põhjustada ülekuumenemist ja ECU võib süüdata mootori kontrolltule, millega sõiduk võib tehnokontrollist läbi kukkuda. Pärast AWP vahetamist tuleb mootorikontrolltuli kustutada ECU lähtestamise kaudu.

NRF VALIDEERIMINE

Nagu iga uue toote puhul, valideeritakse ja testitakse NRF AWP-sid meie tehnoloogiakeskuses põhjalikult nii korrektse paigaldatavuse, suutlikkuse kui ka töökindluse osas.

NRF VALIK

NRF AWP tootevalik koosneb praegu 59 levinust SKU-st. Rohkem SKU-sid on ettevalmistamisel ja jõuavad peagi turule.

Rohkem infot saab oma edasimüüjalt või külastades veebilehte

NRF# 390016 – üks populaarsemaid tootenimetusi, mis sobib enam kui 2,5 miljonile autole Euroopas (Volkswageni grupp)

NRF# 390036 – tooted tarnitakse vajalike paigaldusvahenditega (NRF Easy Fit), nt kinnitusklambritega. Sobib: Toyota Prius mudelitele

66 IC UUDISED TOOTEVALIK
Foto.2 Foto.1

NRF on autotööstuse järelturu varuosade ja tööstuslike jahutuslahenduste juhtiv tarnija

MOOTORIJAHUTUS

Radiaatorid Vahejahutid

Õlijahutid Radiaatori tiivikud

Tiivikusidurid Paisupaagid

Termostaadid

KLIIMAJUHTIMINE

Kondensaatorid Kompressorid Küttekehad

Kuivatid Salongi puhurimootori takistid

Paisuventiilid Survelülitid Kompressori sidurid

Kompressori õli Aurustid

Salongipuhurid

SUUR EASY FIT VALIK komplektid kõigi paigaldusosadega

JA PALJU MUUD

EGR-jahutid EGR-klapid

Lisaveepumbad

Heitgaaside temperatuuriandurid

Jahutusvedeliku taseme andurid

MEIL ON ROHKEM KUI 10 000 OSA

NTK VEHICLE ELECTRONICS SUURENDAB JÄRELTURUVALIKUT

UUE EGR-KLAPI TOOTESARJAGA

Uus tootevalik tuleb sama kõrge kvaliteediga, mille poolest on teised NGK SPARK PLUG’i tooted tuntud, tagades heitgaasinäidud, mis vastavad ‘EC Euro’ normidele ja sarnanevad vastavatele OE-ekvivalentidele. Selle tagamiseks testitakse kõiki tooterühmi, sealhulgas ka ekstreemsetes tingimustes. See tähendab näiteks termošokke testidega vahemikus -40°C kuni 150°C, lekketeste klappidele, õõnsustele ja jahutusvedelikule, samuti ka elektriresistentsust ja töötsükleid. OE-laadis lisandid nagu tihendid ja/või rõngastihendid kuuluvad samuti toote karpi. Nutikas ja turvaline pakend tagab sellele lisaks ka lihtsa identi tseerimise, laohalduse, läbivaatuse ja skaneerimise, ühtlasi ka turvalisuse.

“Meie EGR-klappide eesootavate esitlustega soovime taaskord parendada oma niigi laialdast tootevalikut, mis pakub meie järelturu klientidele kokkuvõttes märkimisväärset mugavust,” kommenteerib Frank Massia, järelturu turundusdirektor EMEA NGK SPARK PLUG EUROPE GmbH. “EGR-klappide osas on turg soovi avaldanud juba palju aastaid. Selle nõudluse suudame nüüd katta, võimaldades meie truudel klientidel ligipääsu kõigile autoelektroonikatoodetele mugavalt ühest kohast.”

Väljalaskegaaside retsirkuleerimise (EGR) peamine mõte on lämmastikoksiidide (NOx) vähendamine, mis tekivad põlemisprotsessi käigus. NOx tekib siis, kui kõrgetel põlemistemperatuuridel ühinevad lämmastik ja kütusesegus sisalduv hapnik. EGR-klappe on kolme liiki – ‘pneumaatilised’, ‘elektrilised’ ja ‘elektrilised jahutiga’ – ja need suunavad oma töös väljalaskegaasid väljalaskekollektorist tagasi sisselaskekollektorisse, segades need värske õhuga.

Algselt välja arendatud juba 1970ndate alguses, võeti EGR-klapid Euroopas kasutusele 1990ndatel, et tagada mootorite vastavus ‘Euro 1’ heitmestandardile. Tänaseks on 100% diiselsõiduautodest varustatud EGR-klappidega. Kuid vastupidi kõigest 30% kuni 50% bensiiniautodest on varustatud samasuguse süsteemiga. Paljud uued mudelid varustatakse kogunisti kaht tüüpi EGR-iga (kõrge- ja madalsurve), mis tähendab, et varuosade turg seda tüüpi klappidele kasvab üha, tuues kaasa suurema nõudluse.

Kolme aastase perioodi vältel esitleb NGK SPARK PLUG oma EGR-klappide valikus kolmes jaos, millele lisandub veel neljas osa, millega valikut omakorda optimeeritakse.

NGK SPARK PLUG, maailma juhtiv süüte- ja sensorispetsialist, teatab uhkusega laia valiku EGR-klappide tootmise alustamisest oma NTK Vehicle Electronics brändi alt. Klapid, mis kvaliteedilt vastavad OE-teisenditele, tuuakse turule kolmeaastase perioodi vältel, saavutades lõpuks 153-miljonilise katvuse EMEA autopargist. Tootevalik täiendab firma pakkumisi järelturul, võimaldades klientidel katta kõik oma sensorivajadused vaid ühe kaubamärgi abil.

ƒ Faas 1 toimub 2022. aastal 84 tootenimetuse esitlusega, millega tagatakse 125-miljoniline kaetus EMEA autopargist.

ƒ Faas 2 toimub 2023. aastal täiendav 46 tootenimetusega, millega tooteid saab kokku 130 ja autopargi kaetus ulatus 132 miljonini.

ƒ Faas 3 on EGR-klappide valiku täiustamine aastal 2024, mis tähendab täiendavat 40-t tootenimetust, suurendades nende koguarvu 170-ni ja autopargi katvuse 153 miljonini.

ƒ Faas 4 rakendatakse 2025. aastal, fokusseerides valiku konsolideerimisele ja laovarude (SKU) identi tseerimisele. Selleks ajaks sihitakse enam kui 75% turukatvust diisel- ja bensiiniautodele.

Uue EGR-valikuga kaasnevad laiaulatuslikud NTK teenused. Nende hulka kuuluvad kohalik esindatus distributsioonis ja preemiumkvaliteediga teenindus. Dokumentatsiooni osas saavad kliendid otsida konkreetseid tooteid NGK SPARK PLUG’i ‘Part Finderi’, ‘TecDoc’i’ ja ‘Catalogue’ (nii PDF kui ka excel master) kaudu. Kliendid saavad kasutada ka tehnilisi videosid, mis pakuvad töönippe ja paigaldusjuhiseid terves EGR-klappide tootevaliku ulatuses.

68 IC UUDISED TOOTEVALIK
Rohkem infot leiab aadressilt

UUED EGR-KLAPID

Heitgaaside retsirkuleerimise ehk EGR-süsteemi peamiseks eesmärgiks on lämmastikoksiide ehk NOx ehk saasteainete koguse vähendamine heitgaasides, mis tekivad sisepõlemismootoris.

NO x tekib kõrgel põlemistemperatuuril, mis võimaldab lämmastikul ja hapnikul kütusesegus liituda, moodustades lämmastikoksiidi. EGR suunab heitgaasid väljalaskekollektorist tagasi sisselaskekollektorisse ja segab need värske õhuga.

Tänaseks on 100% diiselautodest varustatud EGR-iga, lisaks ka 30% bensiinimootoriga autodest. Alates heitmestandardist Euro 5, varustatakse enamik uusi bensiiniautosid turul EGR-süsteemiga.

» 84 varuosakoodi tagavad turul suure kaetuse preemiumbrändide arvestuses

» 60% turu katvus (allikas: TecDoc)

» umbes 206.2 miljonit autot on sellega Euroopas varustatud

NGK SPARK PLUG EUROPE GmbH www.ngkntk.com

SÄILITUSKOTT-KARP

Pakume kestlikku pakendisüsteemi 20-liitristele pakenditele, mis koos meie riiulisüsteemiga tagab määrdeainete optimaalse, puhta ja selge ladustamise ning lihtsa täitmise.

RAVENOL SÄILITUSKOTT-KARP – RUUMISÄÄSTLIK, SELGE, LIHTNE

RAVENOL SÄILITUSKOTT-KARBI süsteem koosneb vastupidavast karbist ja integreeritud kraaniga kilekotist. Alus tagab meie kvaliteetsete määrdeainete ohutu transpordi ning pakendi komponentide ruumisäästliku ja jätkusuutliku utiliseerimise. Pärast tühjendamist saab koti ümbritsevast karbist kergesti eemaldada. Süsteem pakub tühjade konteinerite puhul kuni 80% ruumisäästu võrreldes plastpakenditega.

RUUMISÄÄSTLIK SÄILITUSKOTT-KARBI ALUS ON SAADAVAL KAHES VERSIOONIS

VÄIKE ALUS

SUUR ALUS

MÕLEMAD SÜSTEEMID ON VARUSTATUD ÕLIVANNIGA, MIDA SAAB EEMALDADA JÄÄKIDE KÕRVALDAMISEKS JA

PUHASTAMISEKS. KRAANID ON VABALT PAIGUTATAVAD, MIS TAGAB PAKENDITE LIHTSA JA PUHTA TÄITMISE.

ALUSELE ASETATAVA RAVENOL'I SÄILITUSKOTT-KARBI OMADUSED JA EELISED

ƒ Lukustatavate rullikutega mobiilne raam

TAGAB PAINDLIKU JA KIIRE ALUSE

PAIGUTAMISE VÕI ÜMBERPAIGUTAMISE

ƒ Pulbervärvitud raam, Ravenol sinine

PAKUB KAITSET VÄLISMÕJUDE EEST (NÄITEKS KORROSIOONI EEST)

ƒ Riiulid 6/10-säilituskott-karbi konteineri jaoks

SUURUSE VALIK VASTAVALT TÖÖKOJA

MAHUTAVUSELE

ƒ Eemaldatav õlivann

VÄLDIB TÖÖKOJA VÕI GARAAŽI PÕRANDATE REOSTUST

ƒ Kraanide süvenditega servad

TAGAB LIHTSA VEDELIKEGA TÄITMISE

TOOTEVALIK
2 X 3 säilituskott-karbi (120 liitrit) mahutamiseks. 2 X 5 säilituskott-karbi (200 liitrit) mahutamiseks.
70 IC UUDISED

KUMM-METALL TOOTERÜHM

Mootoripadjad, käigukastid, vedrustus

Ligemale 1420 tootenimetust. Enam kui 5000 kasutusvõimalust Prantsuse ja teiste riikide autodele.

KUMM-METALL PIDURID MOOTOR SÜÜDE & ANDURID

JAHUTUS VEDRUSTUS SIDUR HELI JA ELEKTROONIKA

VEDRUSTUS

Mehaaniline ja võimendiga rool, õõtshargid, šarniirid

Enam kui 4000 tootenimetust. Originaalosade tootmine Prantsusmaal Putanges.

95

AASTAT

95 aastat on SASIC olnud pereomanduses firma, kes kaitseb

Made-In-France-väärtusi ka väljaspool meie riigi piire.

SASIC toodab ja müüb mehaanilisi varuosi nii originaalosadena kui ka sõltumatu järelturu tarbeks.

TEETÄHISED:

SANTUCCI asutamine

SANTUCCI ja SICFA liitumine (=SASIC)

SASIC liitub Prantsuse grupiga, autotööstuse sõltumatu tarnijagaUus LOGO

Esimesed mehaanilised suunad

Esimesed veepumbad Mitmebrändilise tootevaliku väljaarendamine

Kahe juhtiva tooterühma esitlus: kumm-metall ja esi- ja tagatelg

Renoveerimistegevuste algus Jaotuskomplektid veepumbaga või ilma

LOOME TÄIUSLIKKUST

VIGASTAMISE OHT RATTALAAGRI VAHETAMISEL ABS-I ANDURI

Rattalaagri vahetus on üks tavapärasemaid remonte, mida töökodades tehakse. Laagrite vahetusvajadus ei tulene selle komponendi kehvast vastupidavusest vaid sõltub otseselt kasutusviisist. Laagri enneaegse vahetusvajaduse võib põhjustada suurel kiirusel sõit mööda auklikku teed, sõitmine üle teravate servade või ka liiklusõnnetus.

ei pruugi olla hõlpsasti ligipääsetav ehk selleni jõudmiseks tuleb võibolla eemaldada veel mõned komponendid (sisemised poritiivad, katted jms). Mõned lahendused võimaldavad rattalaagri vahetust nii, et ABS-i andur jääb roolikäändmiku sisse. Remont tuleb läbi viia väga hoolikalt, vältimaks selle tundliku komponendi mehaanilist vigastamist.

Võib ka nii juhtuda, et rattalaager saab vigastada, kuigi see alles äsja vahetati välja. Enamikul juhtudest on sel juhul põhjuseks mehaaniku praaktöö selle vahetamisel. Kuna rattalaagri vigastamisest kuni segavate häälte kostumiseni võib minna isegi tuhandeid kilomeetreid, siis pole autoomanikul lihtne aru saada, millal ja kui palju tema auto rattalaager viga sai. Sõltumata rikke põhjusest tuleb vigane rattalaager välja vahetada. On vägagi oluline paigaldada kvaliteetne varuosa, kuid ühtlasi tasuks töö usaldada vaid kogenud ja osavale mehaanikule, kes kasutab õigeid tööriistu. Tööriistaturul pakutakse universaalriistu, mille abil saab rattalaagri vahetatud ilma roolikäändmiku demonteerimiseta. Kahjuks pole sel puhul tagatud külgjõudude optimaalne jaotus ning laagri paigaldamine võib osutuda problemaatiliseks. Just sel põhjusel soovitavad NTN-SNR eksperdid roolikäändmiku lahtivõtmist ja kokkupanekut, kasutades vastavaid tööriistu, mis on konkreetsele autole sobivad. Laagri saab pesast välja ja pessa tagasi kasutades hüdraulilist pressi, kuid sellisel juhul tuleb eemaldada vedrustusekomponendid, veovõllid ja pidurisadul.

Tänaseks on peaaegu kõik autod varustatud ABS-süsteemiga, mistõttu on rattarummu juurde paigutatud ratta kiiruseandur. Lihtsaim remondiviis oleks kinnituskruvi lahti keerata ja andur eest nihutada ilma elektripistikut lahti ühendamata. Töökodade remondipraktikas pole selline „optimistlik” remondilahendus just sageli võimalik. Korrosiooni tõttu võib andur roolikäändmiku külge kinni roostetada. Seda põhjusel, et anduri ja käändmiku vaheline puutepind pole hermeetiliselt tihendatud ja nende vahele tungiv vesi alustab korrosiooniprotsessi. See probleem on eriti tavaline aktiivsete ABS-i anduritega, mida kutsutakse kõnekeeles „sõrmekujulisteks anduriteks”. Neil on tõhus plastkest ning kokkupuutepind käändmikuga suhteliselt pikk. Et vana anduri eemaldamist lihtsustada võib kasutada roostet lõhustavad keemiat. Sobivat vedelikku tuleks pihustada piisava ajavaruga, et see jõuaks roostest läbi tungida ja metallioksiididega reageerida. Siiski pole tegu imerohuga ja isegi pikemaajaline leotamine ei pruugi tuua mingeid tulemusi. Sel puhul on ainsaks lahenduseks leida anduri elektripistik ja see lahti võtta. Seegi ühendus

Kui laagrivahetus pole nii võimalik, et andur jääb oma kohale, siis on ainuke lahendus andur purustada ja hiljem uuega asendada. Võttes arvesse anduri eemaldamisega seotud probleeme tasuks juba auto vastuvõtul töökotta selgitada välja ABS-i anduri hind informeerimaks klienti tõenäolisest lisakulutusest remondi kestel. Kui anduri hind on eelnevalt teada, siis on rahalises mõttes lihtsam teha otsus kas vana anduri purustamise kasuks (seeläbi lüheneb remondiks kuluv aeg) ja uue anduriga asendamiseks. Praktikas võib nii minna, et aeganõudvad katsed andurit „päästa” päädivad lõpuks ikkagi selle vigastamisega. Nagu mainitud on need andurid väga tundlikud ja isegi kui neid laagrivahetuse käigus mehaaniliselt ei vigastata, siis nad ei pruugi pärast tagasipanekut ikkagi korralikku signaali anda.

Enne kui laager oma pessa tagasi panna tuleb anduri pesa puhastada. Kui sinna jääb vähimgi mustus või korrosioon, siis läheb laagri või anduri tagasipaigaldamisel vaja lisa jõudu, mis võib andurile liigseks osutuda. See tähendab, et komponendid võivad viga saada. Kui rattalaagril on integreeritud magnetrõngas, siis peab see komponent paiknema suunatuna ABS-i anduri poole. Kui kõik komponendid on uuesti monteeritud, siis tuleb teostada testsõit kontrollimaks nii rattalaagri kui ka ABS-süsteemi korrektset toimimist.

TOOTEVALIK 76 IC UUDISED
Meie toodete kvaliteet tugineb meie pikale kogemusele Brands of NTN corporation

MOOTORIKETI SÜSTEEME KASUTATAKSE LAIALDASELT VÕIMSATES MOOTORITES.

Kui mootor töötab; hõõrde- ja löögijõud võivad märkimisväärselt mõjutada nukkvõlli tööd ja seega klappide liikumist ja kütusepritse ajastust.

SKF mootoriketi komplektid on nutikalt konstrueeritud ja kokku pandud moel, et kõikide osade ja komponentide tööiga oleks võimalikult pikk. Keti perfektne venimine lubab suurele koormusele vastu pidada ning ennetab tarbetut hõõrdumist komplekti osade vahel, ega luba ketil hammasrattal libiseda.

Pole universaalselt kehtivat reeglit kõigi mootorikettide kohta.

Kõikidel mootoritel on erinev konstruktsioon ja tehnoloogiad. Mootor, mis kasutab mootoririhma, võib evida ka mootoriketti nagu näiteks Opel Cascade 2.0 CTDI mootor koodiga B20 DTH .

SKF VKMA 05261 AND- VKML85500

MOOTORIKETISÜSTEEMID KOOSNEVAD MITMEST MEHAANILISEST KOMPONENDIST

TOOTEVALIK 78 IC UUDISED
SKF järelturu veebisaidi külastamiseks skannige QR-koodi
Tehnilise toe ja infot leiab: vehicleaf termarket.sk f.com ® SKF is a registered trademark of the SKF Group. |© SKF Group 2021
komplektid Optimeeritud lahendused
SKF mootoriketi

700 PÕHJUST

TÕESTAME ALATI OMA KVALITEETI. ET PANNA

PIDURIKLOTSID PROOVILE, KATSETAME NEID KÕIGE

ÄÄRMUSLIKEMATES OLUDES. KATSED KESKKONDADES, NAGU STELVIO KURU, KUS KETASTE TEMPERATUUR VÕIB

TÕUSTA KUNI 700 KRAADINI, TÕESTAVAD IGA KORD: MEIE TOOTED TÖÖTAVAD KONKURENTIDE

TOODETEST PAREMINI.

Kui kasutate Textar'i, ei pea sama hea tulemuse saamiseks piduripedaalile mitte ainult vähem jõudu rakendama - meie klotsid ka kuluvad konkurentide omadest aeglasemalt.

See on üks paljudest põhjustest, miks Textar'i usaldavad sõidukitootjad, automüüjad ja töökojad üle maailma.

HÕÕRDUMINE PROJEKTEERIMINE TOOTMINE KATSETAMINE

MILJONIT PÕHJUST

GLOBAALSE PIDURIKLOTSIDE JA HÕÕRDKATETE

TOOTJANA VALMISTAME IGA PÄEV 1,2

MILJONIT HÕÕRDTOODET.

Ettevõttesisene toodete projekteerimine, arendamine ja katsetamine annab meile täieliku kontrolli tootmise üle, tagades järjepidevalt nende hea ja 100% TMD Friction'i standarditele vastava kvaliteedi.

See on üks paljudest põhjustest, miks Textar'i usaldavad sõidukitootjad, automüüjad ja töökojad üle maailma.

HÕÕRDUMINE PROJEKTEERIMINE TOOTMINE KATSETAMINE

Quartz Xtra tootesari, mis suurendab kütusesäästu veelgi

TotalEnergies töötas välja revolutsiooniliste määrdeainete valiku, mis vastavad autoomanike mootoriõli kasutamise ja tarbimise vajadustele. Uusim Quartz Xtra sari on mõeldud uusima põlvkonna mootoritele (näiteks hübriid, mikromootorid ehk downsized mootorid) ja pakub Xtra kütusesäästlikke omadusi.

*Lisaks tutvustatakse Euroopas valmistatud Quartz Ineo Xtra ja Quartz 9000 Xtra lisavalikuna uuenduslikku pudelit, mis koosneb 50% taaskäideldud plastikust ja on 100% taaskasutatav.

lubricants.totalenergies.com

Legend on Sinu

SIDURID

VALEO ON ÜKS JUHTIVATEST OE-SEADMETE TARNIJATEST

NUTIKAIM TOOTEPORTFELL TURUL

OE olemasolu:

Sidurikomplektid: Üks kolmest Euroopas sõitvast sõidukist on varustatud Valeo OE sidurikomponentidega

Hüdraulika: Kaks kolmest Euroopas sõitvast sõidukist on varustatud Valeo/FTE hüdraulilise OE osaga

Valeo tehniline tugi on alati saadaval

Kvaliteet:

100% uued sidurid, ümbertöötlemata

Valeo katted on hõõrdematerjalide turu etalon ning neid toodetakse meie enda tehastes

Hooldus:

TechCare koolitus ja tugi

Dedicated Hotline

TechAssist

Access

a free complete technical support program online.

TOOTEVALIKU ÜLEVAADE KOMPLEKTIST KOMPONENTIDENI

DMF-i SEGMENT

Fullpack DMF

- Täielik kõik-ühes lahendus, kõik ühes karbis

- Kõik ühest allikast, alates OE tarnijast, täppishäälestatud kuni suurepärase koostoimimiseni

- Lihtsustab osade valikut, vähendab paigaldusaega

Hooratas

- OE tarnijalt: Valeo DMF, kõige arenenum filtreerimistehnoloogia

Ülekandekomplekt - KIT4P

- Uuenduslik Valeo alternatiiv intensiivseks kasutamiseks (LCV-d, taksod jne) – Jäik hooratas kestab garanteeritult 1 000 000 km!

TOPELTSIDURI SEGMENT

DDC (kahekordne kuivsidur) ja DWC (kahekordne märgsidur)

- Nutikad OE ülekandesüsteemi tehnoloogiad silmapaistva reageerimisvõime ja mugavuse tagamiseks. Töökoja tõhusus: Kõik ühes karbis

- CO2 heitkoguste vähendamine: madalam vibratsioon ja takistus. Sujuvamad käiguvahetused

TRADITSIOONILISED SIDURID

- Kõik osad on koostööks täpselt häälestatud, et töötada ideaalselt koos tõestatud OE tarnija masstootmise toodetega

- Sidurikomplektide nutikas lahendus koos CSC-ga, et hõlbustada osade vahetamist töökojas

Traditsioonilised komplektid

- Kõik osad on koostööks täpselt häälestatud, et töötada ideaalselt koos tõestatud OE tarnija masstootmise toodetega

- Sealhulgas isereguleeruvad sidurid: SAT (isereguleeruv tehnoloogia) ja HEC (suure jõudlusega sidurid), mis ei vaja spetsiaalset tööriista, mis hõlbustab paigaldustoiminguid.

HÜDRAULIKA

Hüdraulika

- Turul toimiv OE hüdraulika ekspert, kellel on sõltumatul järelturul saadaolev suurim hüdraulikaga ajamite valik. Suurim katvus (üle 90%) iga järgneva kolme toote puhul: CMC, CRC ja CSC

KIT3P + CSC

ELEKTRIAUTODE PIDURIHOOLDUS

Kuna elektriautode arvukus kasvab, siis on nende jaoks tarvis ka õigeid varuosi ja õiget hooldust. ATE on Continentali hästi tuntud preemiumbränd, mis pakub piduritehnoloogiat ja -tooteid samal tasemel nagu autotootjad.

MILLISEL MOEL PEAKS (ENDISELT) HOOLDAMA

PIDURISÜSTEEME E-AUTODEL (HÜBRIIDSÕIDUKITEL JA AKUELEKTRILISTEL AUTODEL)?

E-auto puhul kuluvad pidurid vähem kui sisepõlemismootoriga autol, seda nimelt rekuperatiivse pidurdamise tõttu. Teisalt takistab hooldusintervalli pikenemist sõiduki mass (tingituna akust), mis paneb piduritele omakorda rohkem koormust. Isegi rohkem mõjutab see efekt hübriidautosid, mis peavad paralleelselt kahe jõuallikaga toimima. Autoteeninduste kontekstis tuleb ilmselgelt hooldada ka e-sõidukite pidureid, sealhulgas vahetada pidurivedelikku. Leidub ka teistsugust hooldusvajadust, sest kahjumuster on nendel autodel teistsugune. Näiteks tuleb aeg-ajalt vahetada roostes pidurikettaid, sest neid ei kasutata rekuperatiivpidurduse tõttu piisavalt palju, ühtlasi tuleb trummelpidureid puhastada kulumispurust. Trummelpidurid leiavad e-autodel üha enam kasutust. Päris lõplikke hooldus- ja remondiintervalle ei saa esialgu veel välja tuua, sest uus tehnoloogia areneb pidevalt ja kiiresti.

KUIDAS SUHTUDA PIDURIKLOTSIDE VAHETAMISSE?

Ketaspidurite puhul on klotside vahetus siiani teemaks, kuid tänapäeval vaheta takse klotse teistel põhjustel kui vanasti –mitte kulumise tõttu, vaid korrosiooni pärast. Tekib pinnarooste, sest elekt riautodel kasutatakse rattapidureid rekuperatiivse pidurdamise tõttu harvemini, ja just sel põhjusel pa nevad üha rohkemad tootjad oma elektriautodele trummelpidurid. Kinnise süsteemina on need rooste vastu paremini kaitstud, mis reeglina tagab palju pikema hooldusvälba – sest pidurimehhanism ja piduri tööpinnad on korrosiivsete ainete nagu vihm ja sool vastu paremini kaitstud.

KAS ON MIDAGI ERINEVAT, MIDA TULEKS TEHA PIDURIVEDELIKKU VAHETADES?

Jah – töökojad peaksid teadma mõnda eriaspekti, kui nad hakkavad e-autodel pidurivedelikku vahetama. Esiteks tuleb osta korrektne eautodele sobilik pidurivedelik, näiteks nagu Continental ATE Super DOT 5.1. See on unikaalne madala viskoossusega vedelik ja kõrge märja keemispunktiga.

Arendatakse ja testitakse erinevaid kaitsekihte piduriketaste hõõrdmaterjalina, et vältida korrosiooni. Teiste seas testitakse ka kõvametallist kaitsekihte. Tänapäeval kasutatakse ka madala terasesisaldusega hõõrdkatteid. Trummelpidurid aitavad samuti korrosiooniprobleemi lahendada

Trummelpiduritel on ketaspidurite ees üks oluline eelis –nad on rooste suhtes vähem vastuvõtlikud, ja see on otsustav eelis kui rääkida vähem pidurivõimekust vajavatest e-autodest.

AUTOTÖÖKODADELE 86 IC UUDISED
KUIDAS E-AUTO PIDURIKATTED ERINEVAD TAVALISTEST? ATE EPB-SI trummelpidur

KAKS KÜSIMUST TÄNASTE TRUMMELPIDURITE KOHTA:

A) MIKS KASUTATAKSE TAAS TRUMMELPIDUREID MÕNEDE ELEKTRIAUTODE TAGARATASTEL, JA (B) KAS NEED ERINEVAD VARASEMATEST SISEPÕLEMISMOOTORIGA AUTODE TRUMMELPIDURITEST?

A. Elektriautode puhul tagab suurema osa aeglustustest rekuperatsioon – seega kasutatakse rattapidureid harvemini. See käib eriti tagatelje kohta, mis omakorda saavad palju väiksema koormuse. Ketaspidurite puhul on tulemuseks korrosiooniriski suurenemine ning sellega seonduvalt vastuvõtlikkus tõsisemale roostele, eriti talvetingimustes. Trummelpidurite kapseldatud korpus on aga niiskuse, külma ja tee-soola osas vähem vastuvõtlik – ning selle tulemusel roostetab seda laadi pidurisüsteem vähem.

B. Trummelpiduri peamine tööpõhimõte jääb ikka samaks. Muutuvad vaid teatud spetsii lised detailid: elektriautodele paigaldatud trummelpidurid taluvad pikemat läbisõitu, neil on veelgi parem korrosioonikindlus ning piduritolm jääb pidurite sisse – tolm, mis tuleb järgmise tavahoolduse käigus eemaldada. Sihiga vähendada peentolmu teket arendas Continental sel põhjusel välja uue toote – EPB SI (Elektrooniline Seisupidur – Simplex). Hüdraulilise trummelpiduri uus funktsioon on elektromehhaaniline seisupidur. EPB-SI põhineb Simplex-printsiibil (EPB-Si). See on erakordselt robustne ja vähenõudlik ning vastab seega elektriautode pikemale hooldusintervallile. Elektriline parkimispidur pakub autotootjatele ka suuremat vabadust ja rohkem võimalusi sõiduki sisemuse disainimisel ja juhiabisüsteemide paigaldamisel. Trummelpiduri lahendus on skaleeritav, sobides nii väiksematele kui ka suurematele sõidukitele massiga kuni 3,5 tonni (ja vahel isegi raskematele).

Rohkem infot trummelpidurite – sh tulevikuarenduste kohta – leiab kaustast, Continental Focuses on the Future of Drum Brakes –Continental AG.

SÄRAV SOORITUS

ATE Ceramic piduriklotsid saavutasid esimese koha ADAC-i testis (07/2021)

Continental ATE Super DOT 5.1

Continental keskendub trummelpidurite tulevikule

ATE Ceramic piduriklotsid pak uvad täiusl i kku tasa k aalu turval is use ja töö k indlu se vahel . N ee d k uluvad väga aegla s elt , mis tähendab vähem piduritolmu Sell e tulemusel s äravad sinu auto ve ljed nagu uued – see on si lmag a nähtav erinevus !

www.ate-brakes.com

AUTOTÖÖKODADELE Continentali bränd. BrakethroughTechnology

ANDURITE TOIMIMINE:

MAF-ANDUR

Mass Air Flow andur ehk MAF-andur, õhulugeja või mõnikord tuntud ka lihtsalt kui MAF.

Kuigi sellel võib olla palju nimesid, vastutab MAF-andur vaid ühe, kuid siiski väga olulise protsessi eest: mõõdab mootorisse sisenevat õhukogust. Seejärel kasutab ECU või PCM seda teavet, et arvutada välja õige kütusekogus, mis on vajalik optimaalse õhu ja kütuse suhte saavutamiseks. Loomulikult ei suuda ECU ilma selle teabeta kütuse sissepritset täpselt kontrollida, mille tulemuseks on mootor, mis ei tööta tühikäigul või halvemal juhul üldse. Kuna mitmed muud osad, st vigased süüteküünlad, juhtmed, pihustid jne, võivad neid sümptomeid peegeldada, võib MAF-anduri rikke diagnoosimine osutuda keeruliseks. Kuid OE tootja Delphi Technologies ekspertide nõuannetest selgub, mis seda põhjustab, millele tähelepanu pöörata ja mis kõige tähtsam, kuidas MAF-andurit rikke korral asendada.

KUIDAS MAF-ANDUR TÖÖTAB?

Õhu ltri korpuse ja sisselaskekollektori vahele sisselasketorusse paigaldatud MAF-anduritest töötab enamik kuuma traadi põhimõttel. Lihtsamalt öeldes on MAF-il kaks „tundlikku“ traati. Ühte kuumutatakse elektrivooluga, teist mitte. Kui õhk liigub kuumutatud traadile, siis see jahtub. Kui temperatuuride erinevus kahe traadi vahel muutub, suurendab või vähendab MAF-andur kompenseerimiseks automaatselt kuumutatud traati läbivat voolu. Seejärel muudetakse vool sageduseks või pingeks, mis saadetakse ECU-le ja mida tõlgendatakse õhuvooluna. Mootorisse siseneva õhu kogust reguleeritakse vastavalt sellele.

MIS PÕHJUSTAB MAF-ANDURITE RIKKEID?

Kuna MAF-andurid vastutavad mootorisse siseneva õhuvoolu mõõtmise eest, läbib neid suur kogus õhku. Tegelikult võib iga kasutatud kütuseliitri kohta mootorist läbi voolata üle 9000 liitri õhku. Seda on palju! See toob kaasa suure saastumise potentsiaali. Andurisse võivad sattuda tolm, mustus ja muu praht, mis võivad olla MAF-i rikete peamised põhjustajad.

Selline saastumine võib sõltuvalt sõiduki mudelist tekkida juba 30 000–40 000 kilomeetri läbimisel. Näiteks väiksematel autodel või kompaktautodel võib MAF-andur kiiremini ummistuda, sest see asub väiksemas mootoriruumis,

mis on teatud piirkondades suurema riskiga (õliaurude voolud ja põlemisjäätmed). Sellisel juhul muutub anduri asendamine samaväärseks õlivahetusega ... see muutub praktiliselt hoolduse stiilis remondiks.

Muud levinud rikete probleemid on järgmised:

ƒ Elektriühenduste kontaktide viga

ƒ Kahjustatud mõõtmiselemendid

ƒ Vibratsioonist või avariist tulenevad mehaanilised kahjustused

ƒ Mõõtmiselementide kõrvalekalle (mõõteraamistiku ületamine)

MILLELE MAF-ANDURI VEA KORRAL TÄHELEPANU PÖÖRATA?

Kui MAF-andur ei toimi, ei oska mootor õiget kütusekogust lisada, põhjustades mitmeid tavalisi tundemärke:

ƒ Jälgige mootori märgutuld: nagu enamike mootori juhtimise komponentide puhul, põhjustab ka MAF-anduri probleem sageli mootori märgutule süttimise.

ƒ Mootor töötab tühikäigul rikka seguga või sõitmisel lahja seguga: see osutab tavaliselt saastunud kuumale traadile.

ƒ Mootor töötab rikka või lahja kütteseguga: seda põhjustab MAF-anduri pidevalt valesti edastatud andmed mootorisse suunatud õhuvoolu kohta – selle kinnitamiseks tuleb teostada diagnostika.

ƒ Ebaühtlane tühikäik või seiskumine: vigane MAF-andur ei saada ECU-le õhuvoolu teavet, mis takistab kütusevoolu täpset juhtimist.

ƒ Liigne vibratsioon tühikäigul.

ƒ Pöörded muutuvad märgatavalt, juhi tegevustest sõltumata.

MAF-ANDURI VEAOTSING

MAF-anduri veaallika tuvastamiseks toimige nii:

ƒ Viige läbi MAF-anduri elektroonilised testimised ja lugege diagnostikavahendi abil kõiki veakoode.

ƒ Kontrollige pistiku kinnitust ja kontakti.

ƒ Kontrollige MAF-anduri ja mõõtmiselementide võimalikke kahjustusi.

ƒ Kontrollige pinget ajal, kui süüde on sisse lülitatud (konnektori viikude määramiseks on vaja vooluahela skeemi). Ref. väärtus: 7,5–14 V.

ƒ Kontrollige väljundpinget või -sagedust töötava mootoriga (konnektori viikude määramiseks on vaja vooluahela skeemi). Ref. väärtus: 0,5V/0–12000 Hz.

ƒ Kontrollige ülekande jaoks vajalikke eemaldatud juhtploki pistiku ja anduri pistiku vahelisi ühenduskaableid (määramiseks on vaja vooluahela skeemi). Ref. väärtus: umbes 0 oomi.

VEAKOODID

Levinumad veakoodid ja põhjused on järgmised:

ƒ P0100: MAF-i vooluahela rike

ƒ P0101: MAF-i vooluahela vahemik/jõudlus

ƒ P0102: MAF-i vooluahela madal sisend

ƒ P0103: MAF-i vooluahela kõrge sisend

ƒ P0104: MAF-i vooluahela katkendlikkus

ƒ P0171 süsteem on liiga „õhuke“ (pank 1) ja P0174 süsteem on liiga„õhuke“ (pank 2) seguga, mis on sageli põhjustatud ka vigasest või saastunud MAF-andurist.

KUIDAS ASENDADA VIGAST MAF-ANDURIT?

Kui olete tuvastanud, et MAF-andur on vigane, võiks järgida neid lihtsaid samme:

ƒ Alustamiseks ühendage diagnostikatööriist sõidukiga. Valige vastava sõiduki õige mark, mudel, aasta ja mootorikood. Salvestage veakoodid ja kontrollige MAF-anduri andmete parameetreid reaalajas. Seejärel väljuge diagnostikatarkvarast ja lülitage sõiduki süüde välja.

ƒ Samuti tuleb kontrollida toidet, maandust ja kaableid. Ühendage ostsilloskoop. Ideaalis tuleks kasutada sulavkaitset, et vältida kaabliisolatsiooni läbitorkamist ja tulevaste juhtmestiku probleemide põhjustamist. Näidu saamiseks vajutage gaasipedaali ja jälgige mustrit.

ƒ Kui tuvastate, et MAF-andur on vigane, peate selle välja vahetama. Eemaldage konnektor ja seejärel kinnituskruvid. Seejärel eemaldage andur korpusest.

ƒ Kontrollige õhuvoolikut, veendumaks, et plastkorpuses ei ole pragusid. Pragude tuvastamisel peate välja vahetama kogu õhuvooliku, mitte ainult sondi. Kui õhuvoolik on pragudeta, siis tuleb välja vahetada ainult anduri sond.

ƒ Käsitseda tuleks ainult anduri konnektorit. Ärge kunagi puudutage elektroonikat, sest see võib anduri sondi kahjustada.

ƒ Libistage uus anduri sond ettevaatlikult õhuvoolikusse, seejärel pingutage kinnitusdetaile ja asendage konnektor.

ƒ Ühendage diagnostikakomplekt uuesti ja kustutage kõik veakoodid. Käivitage mootor ja kontrollige, kas uusi veakoode edastatakse. Väljuge diagnostikatarkvarast ja lülitage süüde välja. Lõpuks kontrollige, kas mootori märgutuli on kustunud ning tehke kontrollsõit.

88 IC UUDISED AUTOTÖÖKODADELE

Tehnoloogiale tuginedes

Kas tead, et meie mootori, heitgaaside ja ohutusandurite terviklahendus võib aidata vähendada kütusekulu ja kahjulikke heitmeid? Meie ulatuslik „kõikjal sõiduki ümber“ andurite seeria ühendab enam kui 35 aastat originaalseadmete innovatsiooni Euroopa juhtiva sõidukite katvuse, diagnostika, koolituse ja tehnilise toega, mis muudab sõidukid kogu nende elutsüklis keskkonnasõbralikumaks, paremaks ja kestvamaks

delphiaftermarket.com Delphi Techno lo gies is a br an d o f BorgWarner Inc.

MIDAGI ON VALESTI: MOOTORI HOIATUSTULI

Mootori hoiatustuli armatuurlaual on sageli esimene vihje, et midagi on valesti. Sellise hoiatustulega sõidukid tuleks nõueteko haseks diagnoosimiseks ja hoolduseks viia volitatud töökotta niipea kui võimalik. Moo tori hoiatustule süttimist võivad põhjustada mitmed rikked – allpool toome välja need, mis viitavad vigastele eelsüüteküünaldele.

1. RASKE KÄIVITUMINE

Raskesti käivituv mootor on kahjustatud eelsüüteküünalde kõige levinum näitaja. Külmades tingimustes ei pruugi põlemiskamber ilma õigesti toimivate eelsüüteküünaldeta jõuda kütuse süütamiseks ja mootori käivitamiseks õige temperatuurini. Kui kütuse või akuga ei ole probleeme, tuleks kontrollida eelsüüteküünlaid.

Diiselmootorite põlemisprotsess nõuab kõrget survet ning kütuse sissepritset õigel ajal ja õiges koguses. See süütab diislikütuse, mille tulemuseks on põlemine. Süütehäireid võivad põhjustada probleemid kütuse kvaliteedi, surve ja kütuse sissepritsega.

Põlemiskambrit soojendab surverõhk ja eelsüüteküünla soojus. Süütamiseks peab see jõudma vähemalt temperatuurini 232 °C. Kui

eelsüüteküünlad on vigased, ei saavuta mootorikamber soovitud temperatuuri.

3. TÜHIKÄIGUL PUTERDAMINE

Kui üks või mitu eelsüüteküünalt on läbi põlenud, määrdunud või kahjustatud, muutub mootori käivitamine temperatuuri langedes järk-järgult raskemaks ja see töötab tühikäigul jõuetult ning väljastab summutist mitu minutit valget suitsu, enne kui mootor lõpuks

90 IC UUDISED AUTOTÖÖKODADELE
2. MOOTORI SÜÜTEHÄIRED

käivitub. Kui kõikide eelsüüteküünalde otsad on põlenud, kontrollige kütuse sissepritse ajastust.

4. VÄHENENUD ÖKONOOMSUS

Kütusesäästlikkuse määravad tavaliselt temperatuur ja kütus, mitte eelsüüteküünlad. Kuid mõnel juhul on eelsüüteküünaldel oma roll. Kohalikust kliimast lähtuvalt võidakse külmadel kuudel diislikütusesse segada spetsii lisi lisandeid, et alandada selle külmumistemperatuuri. Segatud kütusel on tõenäoliselt väiksem energiasisaldus ja see vähendab kütusesäästlikkust. Mootori töötemperatuure tuleb reguleerida nii, et kogu sisse pritsitud kütus põleks täielikult ära. Eelsüüteküünlad aitavad põlemiskambrisse edastada täiendavat soojust.

Kui vigaste eelsüüteküünalde tõttu ei saavutata vajalikku temperatuuri, väheneb mootori jõudlus ja see peab auto edasiliikumiseks rohkem tööd tegema. See mõjutab sõiduki ökonoomsust negatiivselt.

Kui autol on ilmnenud teisi siin loetletud sümptomeid ning ökonoomsus hakkab samuti vähenema, tuleb see võimalikult kiiresti

KUUS MÄRKI, ET ON AEG EELSÜÜTEKÜÜNLAD VÄLJA VAHETADA

DENSO eelsüüteküünaldel on pikk eluiga, kuid nende seisukord halveneb kulumise tõttu siiski järk-järgult. Niisiis, millest järeldada, et eelsüüteküünalde komplekt vajab väljavahetamist? Käesolevas artiklis vaatleme kuut levinud märki, mis viitavad sellele, et eelsüüteküünlad võivad olla vigased või kahjustatud.

õigeks diagnoosimiseks ja hoolduseks viia volitatud töökotta.

Valge suits tekib tavaliselt siis, kui kütuse põletamiseks ei ole piisavalt soojust. Põlemata kütuseosakesed liiguvad summutitorust suitsuna välja ja tekitavad tavaliselt rikastatud kütusesegu lõhna. Pole ebatavaline näha külma ilmaga summutist väljuvat valget suitsu, kuni mootor on soojenenud. Kahjustatud eelsüüteküünlad või vigane eelsüüteküünla juhtmoodul võivad mootori käivitamisel põhjustada valget suitsu. Liigsel valgel suitsul on ka palju muid võimalikke põhjuseid, sealhulgas mootori väntvõlli madal kiirus, madal surve ja õhk kütusesüsteemis. Kui pärast mootori soojenemist on valget suitsu endiselt näha, võib mootoril olla üks või mitu vigast pihustit, vale sissepritse ajastus või kulunud sissepritsepump.

6. MUST SUITS

Musta suitsu põhjustab õhu-kütuse suhte vale tasakaal – liiga palju kütust ja vähe õhku. See

tähendab, et segule lisatakse kas liiga palju kütust või ei ole kütuse põletamiseks piisavalt hapnikku. Vigased süüteküünlad võivad häirida tundlikku diisli põlemisprotsessi, mis võib omakorda põhjustada mootori poolt tekitatud musta suitsu väljumist summutist. See on hoiatusmärk, et eelsüüteküünalde või muude põlemisprotsessi oluliste komponentidega on midagi valesti.

DENSO EELSÜÜTEKÜÜNALDE TEAVE

DENSO on pikka aega olnud OEM autotehnoloogia juhtiv tootja. Suurima autoosade tootjana investeerime täna pidevalt teadus- ja arendustegevusse, et aidata maailma tippautotootjatel luua üha paremini reageerivaid ning tõhusamaid ja töökindlamaid sõidukeid. DENSO Aftermarket on universaalne OEM-kvaliteediga eelsüüteküünalde järelturu programm. Denso Glow Plugs pakub täielikku funktsionaalsuse valikut alates ülimalt suurest käivitusjõudlusest kuni pikendatud järelhõõgumise temperatuurini. Programm hõlmab kõiki praeguseid eelsüüteküünla tehnoloogiaid, sealhulgas ühe elektroodiga, kahe elektroodiga, pikendatud järelhõõgumisega, keraamilisi ja käivitusega samaaegselt hõõguvaid eelsüüteküünlaid.

91 IC UUDISED
AUTOTÖÖKODADELE
5. VALGE SUITS

LAIENDATUD VALIK KRIITILISE

TÄHTSUSEGA TOOTEID.

KEPSUKAANEPOLDID VAG-MOOTORITELE

Tarbesõidukitele mõeldud kepsukaanepoldid on olnud osa “Elring – Das Original” tootevalikust juba pikka aega. Valikut täiendati äsja ka poltidega VAG-mootoritele. Sisepõlemismootoris leidub käputäis kriitilise tähtsusega polte. Nende sekka kuuluvad kepsukaante poldid, mis on Elringi tootevalikus perfektselt esindatud.

Olgu mistahes põhjusel kepsukaanepoldid eemaldatakse, nende edaspidine kasutamine on täiesti võimatu. Ühendus kepsu ja kepsukaane vahel on ülimalt dünaamiline ja peab taluma suuri koormusi, kui mootor töötab. Täpsemalt väljendudes – koostamisel rakendatud jõud välistab kepsu ja kepsukaane vahelise osalise tõste ja külgsuunalise liikumise. Just sel põhjusel kasutatakse siin kinnitusvahendina nn väsimatuid polte.

KUIDAS VÄSIMATUD POLDID TÖÖTAVAD

Seda tüüpi poldid on valmides elastsed ja plastsete omadustega. Need omadused tulenevad peamiselt poldi kujust ja kasutatud terasest, mis on reeglina kõrgtugev teras.

Poldi silindriline osa ehk keermestamata osa on väiksema läbimõõduga kui keermestatud osa.

Poldi kummagi osa pikkus ja nende läbimõõt tagavadki vajaliku elastsuse. See võimaldab poltidel käituda pingutusvedruna. Erinevalt plokikaanepoltidest on kepsukaanepoltidele allesjääv füüsiline ruum samuti palju piiratum.

Poldi vetrumisvõime on arvestatud nii, et piisav pinge jääks kinnitusse sõltumata mootori erinevatest tööetappidest. Tavamõõtudes ühtlaselt keermestatud polt, mida kasutatakse autode juures mujalpool, ei suuda kirjeldatud elastsust tagada. Varem või hiljem selline polt puruneks.

VÕTMEKÜSIMUS ON PÖÖRDENURK

Kuid ka perfektne väsimusvastane polt ei saaks oma ülesandega toime, kui kokkupaneku käigus ei jälgita tootja ettekirjutusi. Esimene samm on alati pingutada iga polt

eelmomendiga, mis on ettemääratud kinnitusmoment (Nm) pingutamaks kepsukaant kepsu külge. Vähestel juhtudel võib see koosneda kahest tööst. Kuni selle tegevuseni on polt endiselt oma elastses tööasendis.

Järgneval pingutusel tuleb lähtuda pöördenurgast, sest rakendatav jõud on vaja veelgi täpsemalt kseerida. Kui kasutada momentvõtit, siis oleks erinevus poltide lõplikus kinnitustäpsuses +/- 30%. See vahemik ei ole aktsepteeritav. Kui kasutada kinnitamisel pöördenurka, siis on erinevus maksimaalselt 10%, mis on parim tehniliselt võimalik väärtus nõutud pingutusmomendi jaoks. Vaid üks pingutus on tavaliselt vajalik, et polt oma tööasendist plastilisse asendisse keerata. Seda on tunda, kui polti üle oma elastse tööasendi keerata. Seejärel saavutab polt oma vajaliku pikenemis-lühenemisvõimekuse ehk jõuab plastilisse tööasendisse, mis tähendab, et polt on püsivalt deformeerunud.

Põhjus, miks pelgalt momentvõtmega kin-

nitades jääb erinevate poltide kinnitusmoment sedavõrd erinev, on ühenduse terviklik hõõrdekoe tsient, ehk poldi keermestatud osal tekkiv tõmbejõud ja poldipea hõõrdekoe tsient kepsukaane pinnal. Seetõttu ei võimalda momentvõtmega keeramine piisavat kinnitusmomenti. Seega on soovitatav enne poldi kinnikeeramist panna selle keermele ja poldi peale natuke õli. Ja nagu alati, kui tekib kahtlus, siis tuleks uurida tootja paigaldusjuhiseid. Pöördenurk jääb samaks. Toimingu tulemusena on tegu kõige usaldusväärsema meetodiga kepsukaane poldi vajalikul moel kinnikeeramiseks.

Eeltoodust lähtuvalt on selge, et kinni keeratud polt on pikenenud – kinnitamise käigus veninud vastavalt elastsest tööpiirkonnast plastsesse seisu. Seega pole mõeldav, et sama polt võiks teistkordselt kasutusel vajaliku vetruvpinget tekitada.

Täiendav eelis kinnitamisel pöördenurga kasutamisel on see, et kaovad peaaegu täielikult hõõrdumisest lähtuvad häired ja saab maksimaalselt ära kasutada poldi pingetaluvusvõimet. Sellisena saab polt olla võimalikest kõige väiksema suurusega ja kõige kergem. Need omadused on mootori liikuvate osade juures üliolulised.

92 IC UUDISED AUTOTÖÖKODADELE
"ELRING - DAS ORIGINAL"
038.970 690.290

Ühendusvarda poldid VAG mootoritele firmalt Elring – Das Original

Uudistooted Elringi valikus: ühendusvarda korgi poldid erinevatele standardvarustuses VW mootoritele. Meie terviklikud poldikomplektid tagavad täiusliku sobivuse, mis

ühendusvarraste asendamise

Website Facebook YouTube
kiireks ja mugavaks. Instagram 038.820 WHT 005 434  M8x1x33 A12K 2x CJZA, CDZA, CPTA, ... 1,0l-1,6l TSI EA111 / EA211: A1, A3, Polo, Golf, Tiguan, Touran, Up 038.900 077 103 425 E  M8x1x50 ATX 2x DDXA, CRTC, CBUA, ... 3,0l TDI EA897: Touareg, A4Q7 / 2,5l MPI EA855: Beetle, Jetta, Golf (NAFTA) WHT 006 219 955 103 975 10 038.970 WHT 001 319 B  M9x1x50 ATX 2x CABA, CDNB, CAEB, ... 1,8-2,0l TSI EA888: all designs 039.000 045 105 425 B  M8x1x44 A12K 2x ASZ, CLHA, CRBC, ... 1,9l TDI EA188 / 1,6-2,0l TDI EA189 / 2,0l TDI EA288: all designs 039.020 057 105 425  M8X1X50 AGR 2x CVMD, DCPC, 3,0l TDI EA897: Touareg, A4-Q7
teeb purunenud

MINI-NUKKVÕLLIKETI VAHETAMINE

Nukkvõlliketi rikked tekivad tavaliselt harva hoolduse, kütuse sissetungi ning metalli- ja süsinikupõhiste osakeste õlisse sattumise tõttu. Saastunud mootoriõli võib blokeerida õli toitekanalid; osakesed võivad õlis hõljuma hakates põhjustada õlimahu ja -rõhu vähenemisest tingitud pinguti, õli juhtventiilide ja muudetava klapi hammasrihmarataste rikke. See kahjustab hüdraulikat, kulutades nukkvõlliketti, pingutit ja klapiajastusseadiseid.

Nukkvõlliketi tööiga on pikem kui nukkvõllirihma oma, kusjuures enamik ketiga seotud probleeme tekib pärast sõiduki algse tootja garantiiaja lõppu.

Kui see juhtub, võib kuulda tärinat-raginat ja asi võib tõenäoliselt lõppeda sellega, et nukkvõlliketi süsteem vajab remonti.

Artiklis käsitletav sõiduk on 2012. aasta MINI Countryman, millel on populaarne 1,6 PSA-grupi mootor Prince. Selle kohta on teatatud, et nukkvõlliketi piirkonnast kostab pidevalt tärinat-raginat, mida ei saa tähelepanuta jätta.

Seda mootorit kasutatakse ka paljudel teistel Peugeot', Citroeni, MINI ja BMW sõidukitel.

Enne, kui hakata nukkvõlliketi komplekti vahetama, tuleb endale selgeks teha sõiduki tootja määratud remondisammud, et neid täpselt järgida. Mootor peab olema keskkonnatemperatuuril ja kõik vajalikud eritööriistad tuleb eelnevalt valmis panna. Samuti tasub kontrollida mootori veakoode, mida on võinud mõjutada mõni eespool loetletud nukkvõlliketi komponentidest.

Avage kapott, eemaldage parem esituli ja kapoti alumine äärispaneel, et mootorile oleks parem ligi pääseda.

Seejärel eemaldage üles tõstetud sõidukilt parem esiratas ja rattakoopa vooder, et pääseda juurde lisaajami rihmale. Sellel mootoril

on tavapärane pinguti rihmale, mis käitab generaatorit ja kliimaseadme kompressorit, ja täiendav elektrooniline pingutikomplekt koos hõõrderattaga. Rakendamisel edastab rihm jõu väntvõlli rihmarattalt veepumba rihmarattale, mis juhib jahutusvedeliku voolu. Mõlemad pingutid, lisaajami rihm ja TVD väntvõlli rihmaratas tuleb eemaldada, neid kontrollida ja kui tarvis, siis välja vahetada. Tõstke sõiduk kõrgemale, et lasta välja mootoriõli. Siis langetage sõiduk tagasi töökõrgusele, et mootorile ligi pääseda. Tõmmake välja mootori õlivarras, et see ei takistaks nukkvõlliketi eemaldamist.

Järgmiseks tuleb eemaldada süütepoolid, süüteküünlad ja juhtmestik, seejärel õhu-

puhasti koost ja nookurikate – kõik enne mootori staatilise ajastuse seadete tegemist. Mootorit tuleb pöörata päripäeva, kuni on võimalik ajastustööriist väntvõlli sisestada. (Jn 1)

Kui tööriist on paigas, kontrollige sobiva metallvardaga süüteküünla-avade kaudu kolbide kõrgust. See on vajalik, et teada, kas kolvid on poolel teel keskmises käiguasendis. (Jn 2)

Seejärel saab nukkvõllide külge kinnitada nukkvõlli lukustustööriistad – enne nukkvõlliketi eemaldamist veenduge, et nii nukk- kui väntvõll asetsevad õiges asendis. (Jn 3)

Kui mootor on toetatud ja mootori kinnitus on (mootorile parema juurdepääsu tagamiseks) eemaldatud, saab seejärel eemaldada seguklapi korpuse, et pääseda eemaldamiseks

94 IC UUDISED AUTOTÖÖKODADELE 1 2 3
Nukkvõlliketi komplekti vahetamine

juurde nukkvõlliketi pingule.

Eemaldage ülemine nukkvõlliketi juhtsiin ja ülemine väljalaskesüsteemi poolne ketijuhiku kinnituspolt, seejärel keerake lahti mõlemad muudetava klapi nukkvõlli-rihmarataste poldid. Järgmiseks saab enne väntvõllirummu kinnituspoldi eemaldamist kinnitada väntvõlli vastuhoide-tööriista. (Jn 4).

Keerake polt lahti ja visake minema, seejärel eemaldage tööriist. Eemaldage kaks ketijuhiku polti, siis saab nukkvõlliketi mootori ülaosast maha võtta. Eemaldage klapiajastusseadiste kinnituspoldid ja ettevaatlikult ka nukkvõllidelt ketirattad, toetades samal ajal nukkvõlliketti. Eemaldage koos abilisega ettevaatlikult väntvõlli rumm – see rummukoost libiseb ajami ketirataste sisse, et säilitada mootori ja õlipumba ajami ajastus. Seetõttu peab õlipumba ajami ketiratas väntvõllil paigale jääma. Kui ketiratas kukub karterisse, tuleb karter eemaldada. (Jn 5) Kui kett on vabastatud, tõmmake nukkvõllikett koos juhikute ja väntvõlli ketirattaga üles ja mootorist välja, õlipumba ajam jätke oma kohale. Hammasketi asenduseks valiti febi komplekt 171910. Komplektis on nukkvõllikett, pinguti, kõiki kolm juhtsiini, väntvõlli ketiratas ja polt, sisselaske- ja väljalaskeklappide ajastusseadised ning väntvõlli õlitihend.

Paigaldage vasak ja parem juhtsiin, seejärel libistage kett koos väntvõlli ketirattaga oma kohale. Hiljem saab need kokkupandud osad

Kui kett, juhikud ja kõik kolm ketiratast on paigaldatud, kinnitage kolm juhtsiini kinnituspolti, kuid ärge neid selles etapis pingutage. Paigaldage nukkvõlliketi pinguti imitatsioon ja pingutage momendiga 0,6 Nm. Kui nukkvõllikett on õigesti pingutatud, pingutage väntvõlli rummu, klapiajastusseadmete kinnituspolte ja juhtsiini polte. Eemaldage pinguti imitatsioon ning paigaldage uus pinguti ja seguklapi korpus. Eemaldage kõik ajastustööriistad ja pöörake mootorit kaks tiiru päripäeva, seejärel paigaldage ajastustööriistad uuesti, et kontrollida staatilist ajastust ja veenduda, et kõik on joondatud. Kui olete täielikult veendunud, et nukkvõllid ja väntvõll on joondatud, eemaldage ajastustööriistad. Õlitage veidi uut väntvõlli õlitihendit ja paigaldage see enne TVD rihmaratta tagasipanekut. Paigaldage nookuri kattele (koos süüteküünalde ja õhupuhasti koostuga) uus tihend. Sättige tagasi lisaajami rihm ja mõlemad pingutid, seejärel rattakoopa vooder, esituli ja kapoti alumine äärispaneel. Vahetage mootori õli lter ja täitke mootor õige kvaliteediga värske õliga õige tasemeni. Käivitage mootor ja laske sel töötada tühikäigul, et uus õli voolaks läbi mootori. Kontrollige, kas esineb lekkeid ja/või on kuulda ebaharilikku müra. Lülitage mootor välja, kontrollige uuesti õlitaset ja vajaduse korral lisage õli. Seejärel tehke proovisõit, et veenduda, et kõik toimib jälle vaikselt ja sujuvalt.

Usaldage febi varuosi, mis on läbinud originaalosadele vastava kvaliteedi katsed. Kogu nukkvõlliketi asendusosade valiku leiate aadressilt

febi kaubamärk on osa kontsernist bilstein group, mis on ühtlasi mitme teise tugeva kaubamärgi katusorganisatsioon. Lisateavet saab aadressilt

ettevaatlikult mootorisse langetada, kuni väntvõlli ketiratas asetseb väntvõlliga ühel joonel. Seejärel saab rummu läbi ketiratta libistada ja paika kinnitada. (Jn 6) Järgmiseks paigaldage uued muudetava klapi hammasrihmarattad. Need on selgelt tähistatud: „IN“ sisselaskeava jaoks, „EX“ väljalaskeava jaoks. On väga oluline, et need paigaldatakse õigele nukkvõllile. Sisestage poldid, kuid ärge pingutage neid lõpuni, vaid jätke ketirattad liikuma – see on vajalik, et ketti oleks võimalik õigesti pingutada. (Jn 7)

95 IC UUDISED AUTOTÖÖKODADELE
4 7 5 6

Olles keskendunud Aasia varuosaturule, pakub Blue Print lahendusi üle 20 autotootja sõidukitele alates Toyotast ja Hyundaist kuni Honda ja Suzukini välja. Meie kiiresti laienev originaalosadele vastavate tooteartiklite valik ja lubadus, et tooted on kohe õiged (Right First Time®) – mida tõendame oma 3-aastase tootjagarantiiga – teeb meist Aasia automarkide varuosatootja, keda võite usaldada.

Nimetame seda „The proof of first fit“ – Kohese sobivuse tõestus.

Video vaatamiseks skanni QR-koodi

SOLUTIONS DRIVEN BY YOU

Töötan autovaruosade edasimüüja juures ning võin kinnitada, et febi tooted on alati populaarsed. Nende tõeline eelis nii meie kui ka klientide silmis on see, et nad vastavad originaalseadmete kvaliteedile ja febi valik katab kõiki automarke. Tundub, et ei ole probleemi, mida febi osaga lahendada ei saa! Mõnikord organiseerin febi varuosi töökodadesse kuni viis korda päevas – ikka selleks, et nad oleksid hästi varustatud ning suudaksid remondiprobleeme kiiresti ja täpselt lahendada. Mul on töökodadega head suhted ja nad võivad olla kindlad, et me tarnime alati kvaliteetseid febi varuosi. Sõiduki omanik saab siis võimalikult kiiresti taas teele asuda!

Edasimüüja

pakub febi varuosi

www.febi.com

Video vaatamiseks skanni QR-koodi või külasta veebilehte www.febi.com

MEHAANIK, AUTOTOOTJA VÕI VARUOSATOOTJA? KES ANNAB

Kuigi sisepõlemismootorid on oma põhiehituselt tänaseni väga sarnased oma ammustele eelkäijatele, leidub neis ka ridamisi uuendusi, mis on sundinud muutma ltrisüsteeme – ja alati mitte meie loodetud suunas. Long life-hooldusintervall, start-stop-süsteemid, heitgaasid, isegi õhk mida hingame – kõik see tingib vajaduse muuta ltreid ja isegi terveid ltrisüsteeme. Lähtudes elavatest vaidlustest, mida õlivahetusintervallide teemal on peetud, paneme selles artiklisarjas kõrvuti paljude kogenud mehaanikute arvamused ning autotootjate endi soovitused, millest kinnipidamine on justkui autojuhi enda kohustus. Alustagem aga õli ltritest.

Hiljuti külastasime sõbralikku mehaanikut, kes töötab tuntud töökojas, mis on spetsialiseerunud nö kiirremondile. Seal oli tal töös võrdlemisi uus 1.4 TSI bensiinimootoriga Škoda Superb. Auto oli ostetud uuena ühe ettevõtte autoparki, seega olid kõik hooldused läbiviidud vastavalt suunistele ehk tootja soovitusi järgides. Tegu oli perfektse ajendiga rääkimaks õli ltri (ja õli enda) vahetusintervallidest. Lähtuvalt tootja soovitusest olid õlivahetused ette nähtud iga 30 000 km või iga kahe aasta tagant

– kumb iganes varem täitub. Siinkohal tahaks viidata omapoolsetele kogemustele töökodadest. Õli ltri vahetusvajadus toob mehaanikutelt alati valjuhäälse vastuse: “mitte mingil juhul 30 000km, vaheta õli 15 000 km järel.” Ühtlasi kuuleme me mootoritest, mis võtavad liigselt õli, probleemidest mootoriketi pingutusega ning kuuleme sajandat korda korratavat “kas mäletad neid vana kooli mootoreid?” Jah, need saavutasid vaid 50 hj liitri töömahu kohta ja neid määris 15W40 õli.

Jättes kõrvale vandenõuteooriad, mis õli ja moodsate mootorite töökindluse (või selle puudumise) kohta käivad, peame mõistma, mis põhjustel mootorid on selliseks muutnud. Mootorid ise ja nende lisasüsteemid on muutunud tulenevalt soovist langetada auto pidamiskulusid ja keskkonnaalastest piirangutest (taaskasutus jne), mis ongi sundinud autotootjaid juurutama ülipikki õlivahetusintervalle. Need arengud käisid koostöös õli-

rmade ja ltritootjatega – sel põhjusel rõhutame sageli, et Hengst jõuab uudistoodetega esimesena turule ning töötab ka OE-partnerina arendades terviklikke, sageli modulaarseid ltrilahendusi erinevatele mootoritele ja autotootjatele. See annab kindluse, et Hengsti ltrites kasutatakse sobilikku ltrimaterjali, mis kombinatsioonis mootoritootja poolt soovitatud õliga tagab korrektse läbivoolu ja ltratsiooni ltri terve tööperioodi jooksul ehk vahetusest vahetuseni.

Kui rääkida õli ltrist, siis ei piisa sellest, et välismõõtmed klapivad – sama oluline on kasutada õiget ltrimaterjali ning kindlustada, et möödavooluklapp töötab õigesti. Kas sellest tulenevalt on parem pidada kinni tootja soovitatud vahetusintervallidest või lühendada need 15 000 kilomeetrini? Meile tundub mõistlikum viimane variant, kuigi väga palju sõltub ka sellest, kuidas konkreetset autot kasutatakse. Lühikesed linnasõidud, pahatihti ka külma mootoriga, on selge vihje lühemale õlivahetusintervallile. Puhas õli pole vajalik vaid kolvigrupi komponentide korralikuks

AMG M139 / AMG A-klassi mootori integreeritud õlifiltrimoodul, mis sisaldab möödavooluklappi, soojusvahetit, jahutusvedeliku ühenduskohti ja Hengst Energetic® patenteeritud filtrielementi.

98 IC UUDISED AUTOTÖÖKODADELE
OSA 1

määrimiseks. See on tähtis ka mootori õige töötemperatuuri hoidmisel. Ning unustada ei maksa õli rolli ka turbolaaduri töös. Kaaludes tihedamaid õlivahetusi tuleb mainida ka üht vihatumat lahendust, mis moodsatele autodele on jõudnud: start-stop süsteem, mis paneb mootori peatuste ajaks seisma, et kütust säästa. Õli kontekstis tähendab see seda, et õli nõrgub kontaktpindadelt allapoole, mis tähendab, et mootori taaskäivitumisel hõõrduvad kontaktpinnad lühiajaliselt “kuivalt”. Korrutades need hetked mitmetuhande käivitustsükliga, on peagi meie ees murdunud kolvirõngad ja tugevalt kriibitud silindriseinad. Teisalt tasuks ka meeles pidada, et õlivahetusintervalli lühendamisega ei tohiks kaasneda erinev (loe: odavam) õli kui tootja poolt soovitatud, samuti ei tohiks kasutada odavaid õli ltreid, mis võivad sisaldada antud mootori jaoks sobimatut ltrielementi. Ülalmainitud Škoda tarvitas õlivahetuste vahel 4 liitrit õli (sõltuvalt sõidustiilist lisas juht mootorisse 600-650 ml oli iga 5000 km järel), mis tähendab, et õlikulu oli märkimisväärne juba ka rahalises mõttes.

AGA KÄIGUKASTI ÕLIFILTER?

Rääkides õli ltritest, küsiti meilt ka arvamust käigukasti õli ja sealse ltri vahetamise kohta. Manuaalkäigukastide puhul ei ole ka 120 000 – 150 000 km vahetusvälp midagi erakordset. Problemaatilisem on lugu aga automaatkäigukastidega.

Tegu pole lihtsa teemaga – ühest küljest oleme vägagi teadlikud, et iga vedelik, mis süsteemis ringleb, peab olema ltreeritud ja perioodiliselt välja vahetatud, teisalt põrkume sageli autotootjate soovitustega, mille järgi (ja vastupidiselt tavanägemusele) on automaatkäigukastid hooldevabad ja neis ei tulegi õli vahetada. Mida peaks siis tegema? Võimalusel uurige käigukastitootja materjale – enamikul juhtudest on seal kirjas, millise läbisõidu järel tuleks kastis ltrit ja õli vahetada. Siinkohal ei

hakka me arutama, millist vahetusmeetodit (dünaamiline või staatiline) õlivahetusel kasutada – me jätame otsuse oma ala spetsialistidele. Vastus küsimusele, millal õli vahetada, soovitaks meie läbisõitu 60 000–90 000 km, sõltuvalt auto kasutustingimustest.

Meie koolitustel kerkib lühemast õlivahetusvälbast rääkides sageli hinna küsimus (“klient tahab saada odavalt”). Kui me ülalmainitud Škodal vahetanuks ltreid regulaarselt lähtuvalt mehaaniku soovitustest, olnuks õli ja ltri täiendav kulu 68 EUR. Liiga palju? Jagades summa läbisõiduga 15 000 km, saame tulemuseks lisakulu 4,46 EUR iga 1000 km kohta – igatahes vähem kui mootorisse õli peale valades.

AUTOTÖÖKODADELE 99 IC UUDISED
Automehaanikud arutavad omavahel sageli, kui tihti siis tegelikult tuleks auto õlifiltreid vahetada. Teoorias ei tundu siin ju midagi keerulist: juba sissejuhatuses võiks jutu kokku võtta sõnadega “vastavalt autotootja soovitustele.” Paraku tõestab töökodade argipraktika, et säärane lähenemine pole alati parim.
Hengst Filter õlifiltrid

OSA 2 MEHAANIK, AUTOTOOTJA VÕI

VARUOSATOOTJA? KES ANNAB

PARIMAT NÕU, MILLAL VAHETADA ÕHUFILTREID?

Selles artiklisarjas vastandame paljude kogenud mehaanikute arvamusi autotootjate soovitustega, mis sageli tulenevad otse autokasutajailt. Eelmises osas uurisime, millal vahetada õlifiltreid.

Täna püstitame küsimuse, mis kütab koolitustel palju kirgi: milline filter on kõige tähtsam?

Piisavalt stabiilsed ja vajalikul moel immutatud filtrivoldid on õhuvoolu kindlustamisel esmatähtsad. Fotol paremal on Hengsti filter, vasakul ja keskel on aga teiste tootjate filtrit peale niiskuskindluse testi.

maldab ltril säilitada vajaliku õhu-läbivoolu isegi sadade niiskumis-kuivamistsüklite järel. Võtmetähtsusega on konstruktsioonis ltrivoltide tugevdamine vaiguga immutamise teel, voldipro il (U-kujuline) ning täiendavad välised stabilisaatorid ltri korpuses, kui tegu on keskmisest suurema tööpinnaga ltritega. Kui rääkida konkreetselt ltri vahetusest, siis “meie” mehaaniku soovitused erinevad märkimisväärselt tootja soovitustest: kui autot kasutada intensiivselt keerulistes tingimustes (nt ülalmainitud Škoda), tuleks õhu ltrit vahetada iga 15 000 km järel. Kui autot kasutatakse peamiselt maanteeliikluses, siis võib selle intervalli venitada 30 000 km-ni. Aga see oleks ka absoluutne maksimum.

Veel üks komponent, mis ltrivahetusega seoses sageli unustatakse, on turbolaadur. Ilmselt ei taha keegi tahkekujuliste mustusekübemete (mida õhu lter kinni ei püüdnud) sattumist turbolaaduri turbiinitiiviku vahele, mis teadupärast pöörleb kiirusega tuhandeid pöördeid minutis. Ehk kokkuvõttes tasub meenutada, et turbolaaduri pikaealise ja muretu töö tagab lisaks õlile ka õhk.

Meie hinnangul on mootorile kõige tähtsam õhu lter. Selle vahetusvajaduse kohta uurisime sõbralikult mehaanikult, kes on spetsialiseerunud nn kiirremondile. Vastuste saamiseks vahetusintervalli osas võtame näidiseks tõstukil seisva Škoda Superbi, millel on 1.4 TSI bensiinimootor. Autot on kasutatud uuest saati ettevõtte autopargis, kus seda on hooldatud pidevalt tulenevalt tootjapoolsetest hooldusjuhistest. 2017. aasta auto, pisut üle 89 000 km läbisõitu ning ... esimest korda (!) tuldi teenindusse õhu ltrit vahetama. Tootja annabki õhu ltri vahetusvälbaks 90 000 km või 6 aastat. Küsides mehaaniku arvamust, siis on see 90 000 absurdne number. Kõnealu-

ne Škoda oli kogunud enamiku oma läbisõidust linnalises piirkonnas – õhu lter polnud üksnes deformeerunud ja mustusest umbes, vaid ühtlasi täis õlist ollust (tulenevalt heitgaaside sisseimemisest linna aeglases liiklusvoolus). On raske täpselt öelda, kui palju õhku see lter veel läbi lasi, kuid kindlasti mitte piisavalt saavutamaks mootori töö jaoks optimaalset kütuse-õhu segu.

Muuhulgas märkasime, et lter on deformeerunud – voldid olid niiskusest üksteise külge jäänud, viltu tõmbunud ja piirasid märkimisväärselt õhu läbivoolu ltrist. Seetõttu rõhutamegi oma koolitustel Hengst Filter’i konstruktsioonilahendust, mis või-

Ühtlasi oli töökojas ootel BMW E46 varustatuna M54 B25 mootoriga, mille omanik oli alustamas sõiduki pikaajalist tuunimisprojekti (teiste sõnadega “igikestvat projekti”). Me ei saanud jätta pilku heitmata sõiduki kapoti alla. Tuuninguprotsess sai alguse “sportliku” koonus ltri paigaldamisega auto õhuvõttu. Paraku oli lter kuiv ja asetatud sedasi, et sellesse pääses kuum õhk. Lühidalt – ärge samamoodi järgi tehke.

AGA SEE ÕHK, MIDA KAASSÕITJAD HINGAVAD?

Pärast pikemat arutelu sellest õhust, mis läheb mootorisse, kerkib loogiliselt ka küsimus õhust, mis läheb sõitjateruumi: õhku, mida autos sõitjad hingavad, ltreerib siseõhu lter, mis on tuntud ka salongi ltrina. Ühe koolitussessiooni käigus kuulsin ka terminit “anti-covid”, kuid päris nii lennukalt siseõhu ltrit ilmselt

100 IC UUDISED AUTOTÖÖKODADELE

Viiekihilised Hengst Blue.care filtrid blokeerivad suuremad mustuseosised ja peene õietolmu, püüavad kinni gaasid, haisud ja ohtlikud gaasid (osoon, lämmastikoksiid, vääveldioksiid) ning filtreerivad mikroorganismid, hallituse, bakterid ja, tänu viiendale kihile, ka allergeenid ja suduosakesed.

käsitelda ei saa. Selge see, et kõik tahaksid hingata värsket õhku, kuid arvestades kõikjal levivat õhureostust polegi see niisama lihtne. Selle ltri ülesandeks on puhastada õhk, mis pääseb sõitjateruumi – seega kaitseb lter meie organismi hingamast sisse heitgaase, tolmu, mikroobe ning rehvi ja piduritolmu teistelt sõidukitelt.

Tosinkond aastat tagasi jõudsid müügile aktiivsöega siseõhu ltrid, tänaseks domineerivad turul ltrid, millel on täiendav biofunktsionaalne bakterivastane kaitsekiht, nt ltrid sarjast Hengst Blue.care®. Me soovitame neid eriti allergiatega, samuti hingamisras-

kustega inimestele ning neile, kes sõidavad sageli lastega.

ARMUTU MATEMAATIKA

Naastes meie arvutuste juurde, siis lühendades õhu ltri vahetusvälpa 90 000 km pealt 30 000 km peale, kulutame me täiendavalt

34 EUR (läbisõidul 90 000 km). Armutu matemaatika näitab, et seda on vaid natuke alla 3 EUR iga 1000 km kohta. Paljude juhtide jaoks on kõige veenvam argument arvutus –ühest küljest on meil 106 EUR täiendavaks autohoolduseks, teisalt saaksime siis olla

MILLAL VAHETADA KÜTUSEFILTRIT?

Kahes varasemas artiklis arutlesime vahetusintervalle nii mootori- kui ka käigukastiõli kontekstis, samas unustamata mootori ja sõitjateruumi õhufiltreid, kõrvutades seejuures soovitusi nii autotootjailt, varuosatootjailt ning, mõistagi, mehaanikutelt. Aga kuidas jääb kütusefiltriga, kas töökojakülastuse käigus puudutati ka seda teemat?

- Jah, kuid kasutades näidiseks üht teist autot, ütles Witek Rogowski Hengst Filter’ist. - Teise tõstuki peal oli Audi A5 mootoriga CDNC (2.0 TFSI), omaniku absoluutne silmatera: õli ühes filtriga + õhufilter ja siseõhufilter vahetatud regulaarselt iga 15 000 km järel. Omanik tuli kütusefiltrit vahetama. Autol, mille läbisõit oli selleks ajaks ligemale 300 000 km, oli siiani kütusefiltrit vahetatud kaks korda. Teoorias ei peaks sel mudelil kütusefiltrit üldse vahetama. Kuid kütusesurve probleemide ilmnedes (VCDS

näitas kütusepumba surve viga) otsustas omanik hakata kütusefiltrit vahetama iga 60 000 km järel. Sestsaadik töötab mootor taas korrektsel tühikäigul, kadus vibratsioon, mis tekkis käiku sisse pannes (D) ja pidurit vajutades, mootor käivitub palju hõlpsamalt.

Meie koolitusprogrammides pühendame kütuse filtreerimisele palju aega, eriti kui teemaks on tarbesõidukid. Põhjalik filtreerimine ja vee tõhus eraldamine kütusest on kõrgsurvega töötavates

kindlad, et automootoris ringleb puhas õli, põlemiskambritesse voogab puhas õhk ning meie kopsud ei pea sisse hingama kõdunevate putukate jäänuseid.

Kokkuvõttes pole ei mehaanikul, autotootjal ega varuosatootjal monopoli selle teadmise osas, kuidas auto väljub tehasest või töökojast. Tuletades enda jaoks õigeid ltrivahetusintervalle, tasub kombineerida kõigi ülalmainitud osapoolte soovitusi ... unustamata teadlikku autojuhti ennast, kes oskab ise kõige täpsemalt määratleda, millistes tingimustes ta autot kasutab.

diiselmootorites eriti olulised. Kütuse ebapiisav filtreerimine viib kiiresti sissepritsesüsteemi komponentide riknemiseni – ja nende remont kipub reeglina väga kalliks.

Külastatud töökoja omanik soovitab kütusefiltrit vahetada 60 000 km järel diiselmootoritel ja 120 000 km järel bensiinimootoritel. See tundub igati mõistlik lahendus.

101 IC UUDISED AUTOTÖÖKODADELE
OSA 3

Terve mootoririhma komplekt koos

HEPU® Germany veepumbaga

MOOTORIRIHM –ENNETUS ENNE TALVE

Loomulikult on mootoririhma (kasvõi visuaalsel) kontrollimisel mõtet, kuid sageli pole see võimalik ilma kapotialuse osalise demonteerimiseta. Pealegi ei anna rihma väline vaatlus meile mingit infot rullikute ja veepumba seisukorra kohta. Kui tegu on aga kettajamiga, siis osutub kontrollimine veelgi keerukamaks – mingilgi moel pole võimalik kontrollida pingutite väsimist. Mida siis üldse teha saaks?

HOOLITSE SEOTUD SÜSTEEMIDE EEST

Me soovitame kontrollida enne talveperioodi neid süsteeme, mis toimivad koostöös nukkvõlliajamiga: jahutussüsteem (kui veepumpa veab ringi mootoririhm) ja mootori õlitussüsteem, kui tegu on ketiga. Vana, riknenud jahutusvedelik jahutussüsteemis tingib kiiresti veepumba rikke (lekkimine) ning selle hetkeni, kuni leket märgatakse, võib vigane veepump rikkuda ka ketiajami töö. Auto mootoris oleva jahutusvedeliku puhul tasuks kontrollida selle tahkumis- ja keemispunkti. Kui me aga ei teagi, millal mootorisse sealne jahutusvedelik valati, siis tasuks juba ennetavalt eeldada, et see tuleb vahetada. Miks see nii tähtis on? Ajapikku (ja sõltuvalt kasutustsüklitest) kaotab jahutusvedelik oma omadusi – külmumis- ja keemispunktid muutuvad, vedelik kaotab ajapikku oma määrimisomadused süsteemi osadele

(veepumba laagrid, solenoidid, kuulventiilid või termostaat). Jahutusvedelik mängib üliolulist rolli mootori õige töötemperatuuri tagamisel – võimaldades jõuallikal saavutada töötemperatuuri kiiresti ja seda hoida. Ja see omakorda võimaldab jõuallikal tervikuna ettenähtud moel toimida.

MILLAL PÖÖRATA TÄHELEPANU ÕLILE?

Ketiga käitatava nukkvõlliajami korral mõjutab mootoriõli paksus ja voolavus otseselt rihma

pingutust (hüdraulilise pinguti tööd kontrol-lib õlisurve). Kui mootorisse on valatud vale õli (näiteks kui keegi arvas, et paksema õli kasutamine lõpetab mootori lekkimise) või kui õli on juba pikalt kasutatud, siis madalad temperatuurid muudavad drastiliselt mootori töövõimet – see viib vältimatult õlirõhu alanemiseni ja seega ketipinguti ohtliku lõdvenemiseni. Lihtsustatult öeldes ei pinguta pinguti mootoriketti piisavalt kiiresti, kui järsult gaasipedaalile vajutatakse ning kulub liiga kaua, kui gaasipedaal vabastatakse – kett

HEPU® Germany jahutusvedelikud ja kontsentraadid jahutussüsteemidele

AUTOTÖÖKODADELE 102 IC UUDISED

töötab pulseerides ja satub ekstreemsetesse asenditesse. See mõjub ketilülidele letaalselt. Tänapäevastele mootoritele meeldib kasutajaid üllatada, seega ei saa kõiki süsteeme kokku võtta samade kirvereeglitega: mootoririhm sõltub jahutussüsteemist, mootorikett sõltub õlitussüsteemi efektiivsusest.

Muutuv klapijuhtimine on ammugi automaailmas tavapäraseks kujunenud. Teoorias on lahendus väga lihtne: kui on vaja muuta sisseja väljalaskeklappide avanemisaegu, siis käib

Sügis- ja talveperioodid ei ole autode suhtes just sõbralikud. Me oleme autokasutajatena harjunud vahetama rehve, ja kui tegu on vanema sõidukiga, tunneme alati muret, kas auto aku peab esimesele pakasele vastu. Kas me saame enne talve kontrollida ka mootoririhma seisukorda? On see üldse võimalik ja kas sel on mõtet? Vastus polegi nii lihtne.

see nukkvõlli(de) abil. Lihtsaim lahendus on muuta nukkvõlli töönurka õlisurve muutmise teel. Just selles punktis saab selgeks, et õlitusüsteem mõjutab ka mootoririhma tööd. Oleme korduvalt rõhutanud nukkvõlliajami hooldusel lähtuda terviklikust nägemusest. Tänu HEPU arvukatele komplektidele on see töö lihtne – leiate kõik vajaliku ühest karbist. Kuid me sooviks astuda veel ühe sammu edasi – varane diagnoos võib mootori päästa. Ära oota mootoririket; kui märkad ühegi detaili puhul kahtlast käitumist, siis vaheta välja

Terviklik mootoriketikomplekt HEPU® Germany’lt

kogu süsteem:

Märkad jahutussüsteemis vana või riknenud vedelikku – pese terve süsteem läbi ja vala sisse uus, sellele mootorile mõeldud jahutusvedelik.

Märkad lõhesid mootoririhmal või rullikute (suurest temperatuurist tulenenud) värvimuutust – kogu rihmakomplekt ühes juurdekuuluvaga tuleks koheselt vahetada. Me vahetaks ka vedeliku ja, mõistagi, peseks süsteemi läbi.

Kuuled nukkvõlli hammasrataste juurest imelikke hääli – see on viimane märk, et need tuleks vahetada.

Kui käivitad külma mootori, kuuled mootoriketi rappumist mõne pika sekundi jooksul – on viimane aeg sekkuda. Need hääled viitavad ketipinguti nõrkusele ja seega kehvale õlitusele (ilmselt on mootori ülaosa vaja üle käia).

HEA NÕUANNE

Kui sul puudub auto kohta hooldusajalugu, sa ei tea, millal nukkvõlliajamit vahetati, või ei tea, milline õli mootoris on (või millal seda vahetati), siis võivad sind peagi kimbutada probleemid nukkvõlliajamiga. Parem vahetada see 500 km liiga vara kui 3 kilomeetrit liiga hilja.

AUTOTÖÖKODADELE
103 IC UUDISED

ELEKTROONILINE STABIILSUSKONTROLL JA VEDRUSTUS

Terve rida ESC-andureid annavad sõiduki sõitmisoludest teavet ühele sõiduki pardaarvutile. Kui arvuti otsustab, et auto on kontrolli alt väljumas, kas liigselt kaldudes või kui rehvid hakkavad pidamist kaotama, vähendab arvuti mootori tööpöördeid ja vajadusel pidurdab üksikuid rattaid vajalikul määral, et juht saaks sõiduki üle kontrolli tagasi.

ESC on olnud turul alates 1995. aastast ja 2014. aastast on see olnud kohustuslik kõigil uutel autodel, mida EL-s müüakse. Hinnanguliselt 80-90% autodest Euroopa teedel on tänaseks varustatud ESC-tehnoloogiaga.

21. SAJANDI TURVAVÖÖ

Enamik avariisid, mis tulenevad sõiduki üle kontrolli kaotamisest, juhtuvad põhjusel, et sõiduki haardevõime saab ületatud – näiteks on tegu ala- või ülejuhitavusega või sõiduoludele mittesobiva kiirusega. Uuringud näitavad, et ESC võiks fataalseid avariisid vähendada kuni 38 protsenti.

Arvukad uuringud on välja toonud, et ESC on väga tõhus ennetamaks fataalseid avariisid. On arvatud, et alates ESC kasutuselevõtust on Euroopas välditud vähemalt 188 500

potentsiaalselt vigastustega avariid ja säästetud enam kui 6100 elu. ESC-ga varustatud vähendavad poole võrra võimalust, et auto üle fataalselt kontroll kaotatakse ja sõiduki ümberpaiskumise risk väheneb kuni 80%. Autoeksperdid on kirjeldanud ESC-d kui kõige tähtsamat arengut autode turvalisuse alal.

KUIDAS ON ESC SEOTUD VEDRUSTUSEGA?

ƒ ESC töö efektiivsusele seavad piirid rehvid ja sõiduki vedrustus. Kui rehvid ei suuda teepinnaga haakuda, siis ESC ei suuda

104 IC UUDISED AUTOTÖÖKODADELE

enam korrigeerivaid abinõusid teostada. ƒ Varuosad (nagu amortisaatorid) peavad parandama sõiduki juhitavusomadusi tasemeni nagu see oli samal autol uuena. Mõned järelturul pakutavad varuosad (eelkõige odavad / madala kvaliteediga osad) ei ole kaugeltki sama võimekad kui originaalvaruosad. Aga kõik autole monteeritud detailid mõjutavad ka ESC tööd. ESC-ga varustatud autod, nagu kõik autod, nõuavad piduriklotside, amortisaatorite, vedrude, rehvide ja muude kuluosade regulaarset vahetamist. Vahetusel veendu, et valitud osad aitaks taastada sõiduki algupärased juhita-

Elektrooniline stabiilsuskontroll või ESC on pardaelektroonikasüsteem, mis kujutab endast blokeerimisvastaste pidurite edasiarendust. Süsteemi ülesandeks on sõiduki stabiliseerimine ja libisemise vältimine, rakendades vajadusel spetsiifilist pidurdussurvet ühele või enamatele sõiduki ratastele.

vusomadused ja teelpüsivuse. Algupärase juhitavuse ja teelpüsivuse saavutamine on ESC toimimise seisukohalt ülioluline. Isegi ESC-ga sõltub keeramine ja pidurdamine rehvi heast haarduvusest. Rehvi haardumine sõltub omakorda hästitoimivatest amortisaatoritest ja vedrudest, hoides rehvi vastu teepinda surutuna. Oluline on meeles pidada, et sõiduki ESC kalibreeriti siis, kui auto oli uhiuus. Seega sõites odavate amortisaatorite, pidurite ja rehvidega toob tulemuseks selle, et ESC ei saa kriitilistest olukordades toimida sama tõhusalt kui ta peaks.

MIKS VALIDA ESC-SÕIDUKITELE KYB’I AMORTISAATORID?

Kõik OE-tarnijad nagu KYB nõustuvad, et amortisaatorid kaotavad oma efektiivsuse pärast 80 000 kilomeetri läbimist (50 000 miili). See tuleneb amortisaatori sees töötavate klappide järk-järgulisest väsimisest. Nimetatud protsess toimub ülimalt aeglaselt, tegelikult jääb see isegi juhile märkamatuks. Seetõttu ongi tehniku tööks anda autokasutajale nõu, et sõiduki parimaks toimimiseks tuleb õigeaegselt hooldada pidureid, rehve ja vedrustust.

Kehva kvaliteediga järelturu amortisaatorid on sageli välja töötatud teistmoodi kui OE-amortisaatorid ning need ka toimivad erinevalt. Eemaldades sellised detailid nagu seesmised tagasilöögi vedrud, kasutades kehvema kvaliteediga materjale ja kehvemat hüdrovedelikku tähendab kokkuvõttes, et vedrustus ei tööta sedasi nagu ESC seda sooviks, tõlgendades kõiki etteantud meetmeid ebatäpselt. KYB-i amortisaatorid on kalibreeritud just järelturu tarbeks. Need taastavad algupärase ESC võimekuse mitte pelgalt tänu uuele amortisaatorile. Klapid amortisaatori sees on loodud töötama lähtudes lähedalolevate kinnituste ja pukside teatavast kulumisest, mis kindlustab vedrustusele tervikuna uuelaadsed tööomadused, ning annab ESC-le võimaluse toimida ettenähtud moel. Just sel põhjusel eelistavad KYB’i amortisaatoreid tööstusharu professionaalid isegi otse autotootjalt tulevatele OE-osadele.

105 IC UUDISED AUTOTÖÖKODADELE

MAGNETI EGR-

KLAPPIDE TOOTEVALIK

HEITGAASI RETSIRKULEERIMISKLAPP

Heitgaaside retsirkulatsioon on oluline meede lämmastikoksiidi (NOx) heitkoguste piiramiseks, mis tekivad põlemisel liigse õhu pealeandmisel ja kõrgel temperatuuril. Tüüpiline abinõu on heitgaaside retsirkuleerimine, kui mootor töötab osalise koormusega, samas kui minimaalsetel pööretel ei ole tingimused selle strateegia rakendamiseks alati sobivad. Põlemiskambrisse viidud heitgaas toimib inertgaasina, vähendades hapniku osakaalu ja piirates maksimaalse põlemistemperatuuri väärtuseni alla 500 °C. Põlenud gaasid vähendavad tegelikult põlemiskambris termodünaamilise tsükli kõrgeimat temperatuuri, piirates seega lämmastikoksiidi moodustumist põletamata kütuse ja tahkete osakeste koguste suurenemise eest.

Heitgaaside retsirkulatsiooniks mõeldud seadmed on arenenud kooskõlas järjestikuste Euroopa määrustega, millega piiratakse järk-järgult lämmastikoksiidi heidet. Esimesed EGR-id olid pneumaatilised, samas kui uusimatel süsteemidel on täielikult elektrooniline juhtimine.

EGR-klapi ava täpseks kalibreerimiseks on vaja elektrilist ajamit, mida täpse asendi tuvastamiseks abistab andur. Vajadus heitgaase retsirkuleerida isegi külma mootoriga on viinud selleni, et soojusvahetist möödajuhtimiseks

võetakse kasutusele klapp, mis avab põlenud gaasidele läbipääsu siis, kui töötemperatuur on saavutatud.

Kooskõlas EURO 6 määrusega on loodud süsteemid, mis võimaldavad heitgaaside ringlust laiendada mootori laiemale tööpiirkonnale. Traditsiooniline EGR-klapp, mida nimetatakse kõrgsurve EGR-klapiks, mis võtab põlenud gaasid väljalaskekollektorist vastu ja suunab need sisselaskekollektorisse, on nüüd ühendatud teise klapiga, mida tuntakse madalsurve EGR-klapina ja mis suunab osa tahmaosakeste ltrit läbivatest gaasidest turbokompressorist ülesvoolu.

TRADITSIOONILINE (KÕRGSURVE) EGR-KLAPP

Klapp asetatakse otse silindrite väljavoolule, enne turbokompressori turbiini. Kokku kogutud gaasid juhitakse uuesti otse sisselaskeavasse, segades neid värske sissetuleva õhuga. See vähendab lämmastikoksiidi heitkoguseid, kuid sisselaske kõrgemad temperatuurid avaldavad negatiivset mõju mootori jõudlusele.

MADALSURVE

Heitgaasid kogutakse tahkete osakeste kogumis ltrist allavoolu, jahutatakse järgnevalt soojusvahetis ja segatakse seejärel värske õhuga. See gaas surutakse turbokompres-

soriga kokku, jahutatakse vahejahutis ja saadetakse seejärel põlemiskambrisse. See protsess piirab hapniku kogust ja põlemistemperatuuri, vähendades märkimisväärselt NOx moodustumist.

EGR-süsteemi riketel on otsene mõju saasteainete heitkogustele, millest tulenevalt piiratakse mootori jõudlust, põhjustades Stop&Start süsteemi ja pöördemomendi juhtimist nõudvate funktsioonide, näiteks adaptiivse püsikiirusehoidja deaktiveerumise. Varem oli klapi ummistumine, mis oli põhjustatud madala kvaliteediga diislikütuse kasutamisest tingitud süsiniku ladestumisest koos peamiselt linnasõiduga, üks kõige sagedasemaid talitlushäirete põhjuseid. EGR-klapi täiustatud juhtimise kasutuselevõtt ja kütusekvaliteedi üldine paranemine on neid probleeme oluliselt vähendanud.

Valikus on 150 originaaliväärse kvaliteediga toodet, mis katavad umbes 80% praegu ringluses olevatest sõidukitest. Kataloog, mis on saadaval ka PDF-vormingus, sisaldab järgmist:

ƒ Sõidukile paigaldamise juhend;

ƒ Tehniline teave koos piltidega;

ƒ IAM/OE ristviidete juhend.

Rakendused ja ristviited on saadaval ka TecDoci veebiplatvormil.

AUTOTÖÖKODADELE
106 IC UUDISED
EGR MAGNETI MARELLI EGR-KLAPID
AUTOTÖÖKODADELE 107 IC UUDISED
EGR-klapp – FCA 2.0 MJT2 rakendus EGR-klapp – PSA 1.6 HDi rakendus Aktiivse soojusvahetist möödajuhtimisega EGR-klapp – FCA 2.0 MJT Mitte-aktiivse soojusvahetist möödajuhtimisega EGR-klapp – FCA 2.0 MJT

MOOTOR JA SELLE HÜLSID

MILLEKS SEE KÕIK?

Selles artiklis sooviksin tähelepanu juhtida lihtsatele asjadele, et töökoja toimimises ei tekiks tõrkeid ning töö käiks hoopis sujuvamalt. Teooria kohaselt saab teadmistebaasi laiendada, muuhulgas ka valdkonna koolitustel osalemisega. Kuid pole mõtet ennast petta – mehaanik on praktiline inimene, kes haarab alati enne mutrivõtme kui raamatu. Lahtiseletatult tähendab see seda, et eks igaüks tahaks ju koolitustel käia, kuid millal? Kuid sellega seoses võib kerkida muidki teemasid. Näiteks, kui keegi kutsuks Hr Igori koolitusele, kus demonstreeritakse kolbide panekut silindritesse, siis on kolm võimalust. Esimene

ühtteist kõrva taha panna, sest ajakirja on igatahes kergem igale poole kaasa haarata, kui koguda grupp kuulajaid ühte kohta kokku... Naastes sissejuhatuse juurde, kus sai mehaanikuid kiirustades jaotatud sõiduautode ja veokite mehaanikuiks, tahaksin selgitada ühte nüanssi. Ma olen selguse poolt – mehaanikute jaoks on olemas universaalselt olulised asjad, mis kehtivad ühtviisi nii mootoritele töömahuga 1,2-2,0 liitrit kui ka mootoritele töömahuga 16 või 17 liitrit. Teisalt leidub ka komponente, mis sõiduki, selle mootori või mootoriosa konstruktsioonist tulenevalt on sellised, mida kohtab vaid veokil või ainult

Automehaanik on, nagu nimigi viitab, isik, kes parandab kõiksugu autosid. Vanasti oli kombeks öelda, et tegu on mehega, kes suudab remontida kõike alates Volkswagen Põrnikast ja lõpetades nõukogude veokite või traktoritega. Ja nii see tõepoolest oligi. Tehnoloogia areng, sõidukite otstarbe muutumine ning paraku ka majandusareng on viinud selleni, et tänaseks on selgelt välja kujunenud sõiduautode mehaanikud ja need, kes tegelevad ainult „rasketehnikaga“.

variant on see, et mehaanik on solvunud, et selliseid asju üldse näidata on vaja! Igor teab väga hästi, kuidas kolvid mootorisse käivad. Vähemasti ta arvab, et teab. Teine põhjus, miks ta ei tahaks koolitusele minna, on see, et ta küll näeb, kuidas kolbe paigaldada, kuid tõenäoliselt on koolitusel lisaks Igorile ka Jüri. Ja mis siis? Aga see, et mida Jüri ütleb, kui ta näeb Igorit õppimas? Kolmas võimalik põhjus koolituselt eemale jäämiseks on ajapuudus ja see motiveeribki mind kõige rohkem. Sellepärast tahangi selles tekstis mehaanikutele

sõiduautol. Et mitte pelgalt targutajana kõlada, siis pakun kohe välja ka mõned lihtsad, isegi triviaalsed näited. "Rasketehnikal" tuleb enamasti vahetada mootorihülsse, mida sõiduautodel kohtab ühe vähem. Sõiduautodel on aga samuti asju, mida veokitelt ei leia –bensiinikolb, millel on konstruktsioonist tulenevalt samuti iseärasusi.

Miks ma seda kõike kirjutan, kui ma ei ole siiani hakanud avama „artikli sisu“? Sest seda teksti lugedes ja olles ise „rasketehnika“ mehaanik, peaks olema austust ka kolleegide vastu, kes

tegelevad sõiduautodega ja vastupidi. Päeva lõpuks teeme me siis täpselt sama asja – paneme uuesti liikuma selle, mis hetkel ei liigu!

Miks hülss? Sest ameeriklased kutsuvad mootorihülssi niimoodi. On ka teisi termineid, kuid need on kõnekeelsed ja neid võiks pigem vältida.

Hülsside valimine ei ole sarnasele välimusele vaatamata väga lihtne. Kõik teavad, millised on olulisemad mõõdud: hülsi täiskõrgus, siseläbimõõt, läbimõõt antsi kõrgusel, antsi kõrgus, kuid ka välisläbimõõt, tulerandi kõrgus (mõistagi selgitame, millega tegemist). Isegi kui näiteks kolviga võrreldes leidub mõõtusid vähem, on neid siiski üksjagu. Kuid alustagem triviaalsena näivast asjast – kuidas ja millega mõõta? Nihik on ammune leiutis, aga ... sel leidub ka puudusi. Esiteks on küsimus mõõtmistolerantsides. Kui selgub, et nihiku mõõtetolerants on +/- 0.05mm, siis võib see mõnikord meid eksitada. 0.05mm tundub tühine suurus, kuid see võib remondi rikkuda. Just, lugesite õigesti – rikkuda! Mida see tähendab? See tähendab, et mootor sai justkui remonditud, kuid pärast selgub, et ... siiski mitte. Lisaks tean ma juhuseid, et töökojas leiduvad nihikud ei pruugi olla piisavalt pikkade mõõtehaaradega. Mõõtes välisläbimõõtu 130mm hülsil, on vaja nihikut mõõtehaaradega vähemalt 85-90mm! Just, sellist nihikut naljalt ei leiagi töökojast! Enne kui hülsist pikemalt kirjutada, tuleks selgitada hülsi ülalloetletud mõõtmeid. 1 –hülsi täiskõrgus on vahemaa selle ülaservast alumise servani. Tuleks meeles pidada, et seda mõõdetakse koos tulerõngaga, mis on antsi küljes, kuid hülsi keskel. Siinkohal peaks aitama lihtne Joonis 1. 2 – sisediameeter on selgesti mõistetav mõõt (kuid mitte selle mõõtmine!). Veokimehaanikule on healt tootjalt hülsside ostmine ülimalt lihtne ja neil ei teki ses osas reeglina probleeme. Miks? Veokihülsse kutsutakse lisaks ka „märgadeks“ ja seega on need paksu seinaga. See tähendab, et hülsid on deformatsiooni osas vastupidavamad, kui

1 108 IC UUDISED
AUTOTÖÖKODADELE
HÜLSID EHK MIDA PEAKS NEIST TEADMA

peaks esinema ootamatu väline jõud. Selliseks jõuks võib osutuda (ja ma ei tee nalja) isegi ladustamise hetkel horisontaalse hülsi peale pandud raske objekt (isegi kui see on eraldi karbis). See on tüüpiline ladustamisprobleem, seega see ei pea isegi töökojas juhtuma, kallis mehaanik. Paremini on teada, et hülsi lühiajaline kokkupuude põrandaga (kogemata!) ei mõju sellele hästi – isegi paksuseinalisele hülsile mitte. Siseläbimõõt on harva probleemiks. Probleem kerkib pigem siis, kui laseme remondi ajal võimule oma „tumedama poole“ ja valime odava varuosa. Siis võid eeldada, et isegi „helendav nukk“ (ilusasti läikiv malmhülss, mis päikesesäras töökotta saabub) sunnib meid sama mootorit veel teistki korda remontima! 3 – läbimõõt antsi juures on oluline parameeter, mida on isegi lühikeste mõõtehaaradega nihikuga suhteliselt lihtne mõõta. Tähtis – võta mõõdud mitmest kohast. Sedasi on lihtne kindlaks teha, kas antsi juures on hülss rohkem ringi- või ellipsi (muna) kujuline. 4 – antsi kõrgus. Tegu on parameetriga, mis on oluline kõikide plokiga seotud mehaaniliste toimingutega seoses. Miks? Esiteks, kui meie armastatud veoki

mootori remondil tuleb ploki enda kõrgust teatud väärtuse võrra vähendada, siis tuleb antsi kõrgus kohe mängu. Kui me ei tee hülsiga midagi ka paneme selle mootorisse, kui ploki kõrgust on juba vähendatud, siis on meil probleem. Hülss ulatub seega ploki pinnast kõrgemale ja siililegi selge, et see ei peaks nii olema. Seega tuleks ploki kõrgust freesides töödelda ka hülsside antsi kõrgust. Need peaks jääma terve ringi ulatuses sama kõrged ja paralleelsed plokiga plokikaane tihendi kõrgusel. Ärge unustage ka faasimist. Ilma selleta lõppeb isegi kõige hoolikam remont rebenenud antsiga juba enne mootori käivitumist! Siiski, mainin seda natuke hiljem. Vastab tõele, et hülss peab küündima teatud ulatuses plokipinnast kõrgemale. Kõik teavad, et hülsid tulevad enamasti kotitäie rõngastihenditega, sealsamas leidub ka vaskseib. Siinkohal tahaksin hoiatada vaskseibide liigse kasutamise eest, sest ma ei tahaks näha inimeste üllatust, kui nad plokikaant pingutades kuulevad vaikset praksu. Mida see võiks tähendada? Noh, see tähendab, et hülss ulatus ploki pinnast sedavõrd kõrgemale, et ants otsustas ennast hülsi küljest plokikaane pingutamise käigus

vabastada. Ja kas tõesti ants ja selle kõrgus on tähtsad? Muidugi on! Lisan kohe ka natuke informatsiooni. Kui palju hülss peab plokipinnast kõrgemale ulatuma, on isegi hülsi kirjeldusest ja tootja paigaldusjuhisest harva leitav parameeter. Seda mõjutab natuke ka fakt, et seda väärtust saab tuletada sõiduki või mootoritootja järgi. Teisalt ei ole miski targem kogemustest. Remontides mootoreid aastate jooksul saame me mõnegi mootori kohta teada, et ühe või teise tootja mootoril peaks see või teine parameeter olema selline ja asi korras. Samas on hea mõte teha ka märkmeid, pannes kirja sõiduki, mootorikoodi ja kõrgusevahe plokipinnast antsi ülaservani. Eales ei või teada, millal seda infot võib vaja minna. 5 - välisläbimõõt. Jällegi väga tähtis aspekt. Ma ei taha väita, et see parameeter on tähtsam kui sisediameeter, kuid ka sellel on remondile väga suur mõju. Nimelt, kui hülsiaugud pole ploki alumises osas kulunud, saab mõistagi kasutada standardhülsse. Siiski pole see reegel. Sageli läheb vaja suuremas mõõdus hülsse, kuid väga sageli neid ei pakutagi.

Seda tuleb rakendada, kui hülsiaugu alumine diameeter näitab mõõtes kulumist ehk plokiga tuleb veelgi vaeva näha. Üks meetod, millega ma pigem ei soovitaks proovida, on lisada rõngastihendi piirkonda silikooni laadset tihendusmaterjali. See on mootoriremondil väga halb praktika. Jah. lühiajaliselt suudate kseerida hülsi alaosa ja plokivahelise ühenduskoha. Kuid mootori töötades ja töötemperatuurini jõudes muutub silikoon peagi kõvaks ja paindumatuks. Välistemperatuuri korral kaovad sel plastilised omadused, mis on olemas rõngastihenditel. Veelgi hullem, kui silikoon rõngastihendeid endid vigastab. Ja mis on tagajärjeks? Näiteks kavitatsioon. Ma ei hakka seletama, mis protsessiga on tegu, pigem selgitan selle järelmõjusid. Kolb ei ole sümmeetriline ja seega mõjub selle üles-alla liikumine väga tugevalt ka silindriseintele ehk hülssidele. Sedasi kandub energia kolvilt üle hülsile ja viimane tahab samaga jätkata ehk annab energia edasi jahutusvedelikule (mõistagi mitte veele!). Mida suurem on tühimik hülsi alaosa ja ploki vahel, seda enam

109 IC UUDISED AUTOTÖÖKODADELE
1

meenutab hülss tornikella, ja kavitatsiooni esinemine muutub tõenäolisemaks. Ja sellega jõuamegi uuesti hülsi alaosa ehk pesa juurde. Kulunud ploki puhul oleks sel juhul alati kõige parem variant kasutada suuremaid hülsse, mis erinevad standardmõõdust selle poolest, et need on pesa poolt suuremad. Nagu hülsi üleulatumine ploki pinnast, on ka standardhülsi ja suurema alumine diameeter kseeritud või vähemasti tootja või mootoritootja poolt välja pakutud. Joonis 2 näitab hülsi tagumist osa kavitatsioonijälgedega. Uskuge mind, nähtavalt puuduolev materjal ei ole puhkusele läinud. See jääb jahutusvärki ringlema ja võib isegi veepumpa kahjustada. See pole siiski väga levinud probleem. Samas ei tohiks seda ka alahinnata!

6 - tulerandi kõrgus. Me markeerisime selle olemasolu Joonisel 1. Tulerant ulatub tavaliselt vähem kui 1 mm jagu antsist kõrgemale. See võib olla tublisti madalam, kuid see rant on

seal olemas. Miks see hülsil on, on triviaalne. See vähendab temperatuuri mõjusid silindrist (kus toimuvad kütuseplahvatused) plokikaane tihendi suunas. Selle eiramine võib olla väga halb mõte. Tulerant tuleks parameetrina kindlasti arvesse võtta. Flants võib hülsi küljest murduda, kui plokikaanetihendeid pingutada. See on väga harv juhus, kuid seda on ette tulnud. Juba üle kümne aasta kasutatakse veokitel hülsse, millel on künnise asemel tulerõngas. See on hülsi osa ja see paigaldatakse pressiga (vaata Joonist 3). See ei kuku hülsi küljest ära, sest seda hoiab

ülaltpoolt paigal plokikaas. Pealegi paisutab temperatuur seda nii palju, et see sobitub perfektselt hülssi. Mõistagi on sel oma funktsioon, see puhastab kolbi süsinikuladestusest kompressioonirõngast ülalpool. Järelikult on selle sisediameeter natuke väiksem kui hülss ise. Ja lugejal on õigus – see takistab kolvi eemaldamist "pea alaspidi". Ma tean, et kolvi eemaldamine ühes kepsuga on pigem „alla“, kuid tuleb meeles pidada ka rõngast. Sellist lahendust kasutatakse näiteks DAF XF 105 seerial, MX 300 mootorile jne. On huvitav mainida, et hülsitootjad ei paku rõngaid eraldi. Need on tavaliselt pakitud hülsiga terviklikus komplektis.

Lõpetuseks tahaksin lisada veel paar lihtsat asja, mida loodetavasti mulle ette ei heideta. Korraliku hülsi valimine ei ole keeruline, kuid seda tuleb teha hoolikalt. Õhukese seinaga hülsid võivad teineteisest erineda vaid tulerandi poolest ja vale hülsi paigaldamine võib minna kalliks – rebides antsi küljest. Ühtlasi silikoon – kunagi punane, nüüd sageli must – on olnud, on ja jääb vist ka tulevikus mootori vaenlaseks ja seega ka silindrite endi vaenlaseks. Miks ma üldse taaskord õhukese seinaga hülsse mainisin, tuleneb artikli algusest. Seal mainitakse hülsse valdavalt seoses veokimootoritega. Kuid ka rasketehnikaga harjunud mehaanik võiks aeg-ajalt võtta käsile mõne väiksemahulise jõuallika ja näha vaeva igapäevasest erineva mootoriga.

110 IC UUDISED
AUTOTÖÖKODADELE
Sõiduautode
2 3
silindrikomponendid

Meie teame hästi, mis teeb mootoriosa täiuslikuks: tippkvaliteet, kõikide töökoja nõuete katvus ja praktiline teenindus toodete tarnimisel. Kuid MAHLE osadega saad kaasa midagi palju tähtsamat – läbimurdelised teadmised ja oskused. Meie tooteportfell mitte ainult ei taga väiksemat kütusekulu ja madalamaid heitkoguseid, vaid pakub vastupidavad ja tulevikukindlad lahendusi kõigile mootoritüüpidele. MAHLE abil on sinu töökojal 100% tõhusus ja seda nii täna kui ka homme.

mahle-aftermarket.com

tõhusus
töökojas.
Üle 9000 osa, et tagada 100%
igas
OEM-kvaliteediga mootoriosad.

SÄILITAGE SÕIDUKI

NÕUETEKOHANE

KÄSITSEMINE, SÕIDUMUGAVUS JA -OHUTUS

Näiteks tuleb uusi amortisaatoreid ja küünalvedrustust alati paigaldada paarikaupa. Lisaks tuleks iga uut seadet kaitsta uue kaitsekomplektiga. Ja lõpuks ärge unustage küünalvedrustuse vahetamisel kasutada ka uusi Monroe paigalduskomplekte.

ALUSTAME ALGUSEST: AMORTISAATORID VÕI

KÜÜNALVEDRUSTUS

Amortisaatorid ja küünalvedrustus täidavad paljuski samu funktsioone, kuid küünalvedrustusel on tänapäeva sõidukites oluline lisaroll. Erinevalt tavalistest amortisaatoritest on küünalvedrustus sõiduki vedrustuse konstruktsioonikomponent – need aitavad sõidukit kanda. Selle tulemusena on küünalvedrustusel tugevam konstruktsioon ja see vajab spetsiaalseid paigaldusvahendeid.

Teist tüüpi amortisaator, vedruga toetatud amortisaator, sarnaneb küünalvedrustusega, sest see aitab leevendada sõiduki kaalu. Peamine erinevus seisneb aga selles, et vedruga

toetatud amortisaator ei allu märkimisväärsele külgkoormusele ja seetõttu on sellel tavaliselt nõrgem konstruktsioon.

MIS ON PAIGALDUSKOMPLEKT?

Paigalduskomplekt on ülemine ühendus küünalvedrustuse ja sõiduki kere vahel. Samuti mängib see keskset rolli sujuva ja täpse juhtimise ning vibratsiooni- ja müravaba sõidu tagamisel. Paigalduskomplektis sisaldub:

ƒ MacPhersoni küünalvedrustuse paigalduskomplekt. MacPhersoni küünalvedrustuse alumine ots on rooli käändtelje kaudu ühendatud otse ratastega ja peab rataste pööramisel sujuvalt pöörlema. Selle tulemusena sisaldab enamik MacPhersoni küünalvedrustuse paigalduskomplekte kahte komponenti: kummiplokki ja suure tugevusega laagrit.

ƒ Kinnituskomplekt amortisaatori vedrutoe jaoks. Amortisaatori vedrutoed ei ole ühendatud sõiduki ratastega ja seetõttu need rataste pööramisel ei pöörle. Seetõttu ei sisalda nende amortisaatorite kinnituskomplektid laagrit.

112 IC UUDISED AUTOTÖÖKODADELE

Kulunud amortisaatorite ja küünalvedrustuse vahetamine on tõestatud viis sõiduki mugavuse, juhitavuse ja ohutuse suurendamiseks. Kuid nii nagu iga olulise remondi puhul, tuleb ka seda teha õigesti, et tagada komponentide pikk eluiga ja suurepärane sõidukogemus.

KUMMIPLOKK

Paigalduskomplekti kummiplokk, mida mõnikord nimetatakse ka " ltreerimisplokiks", on valmistatud kvaliteetsest kummisegust ning on mõeldud teevibratsiooni leevendamiseks. Vedrustuse toimimine on selle plokiga (ja vajaduse korral laagriga) otseselt seotud, sest see aitab toetada koormust, absorbeerida väikseid tee ebakorrapärasusi, juhtida küünalvedrustuse pöörlemist ja säilitada rataste õiget joondust. Kummiplokid muutuvad kulumisel kõvemaks ning nende elastsus ja leevandamisomadused vähenevad. Selle tulemusena ei suuda need tõhusalt salongist ja roolilt müra, vibratsiooni ja lööke isoleerida. Dünaamiline testimine näitab, et kulunud plokil võib olla sõidumugavusele väga negatiivne mõju. Probleemi süvenemisel võivad need vibratsioonid põhjustada ka küünalvedrustuse kuulliigendite ja summutiplokkide kiirendatud kulumist.

LAAGER

MacPhersoni küünalvedrustuse kinnituskomplektid sisaldavad ka laagrit, mis on mõeldud küünalvedrustuse pöörlemise juhtimiseks rooli pööramisel. Kulumisel tekitavad laagrid liigset hõõrdumist, mis suurendab ratta pööramiseks vajalikku tööd, eriti väikestel kiirustel, ja tekitab kiirendamisel või pidurdamisel sageli „koputava“ heli. Laager, mis on endiselt kasutusel pärast 130 000 kilomeetrist läbisõitu, võib roolisüsteemilt ratta pööramiseks „nõuda“ uue laagriga võrreldes 10–20% rohkem tööd. Veelgi olulisem on see, et kulunud või defektsed laagrid on ohtlikud, sest täiendav hõõrdumine takistab küünalvedrustusel aidata sõidukil pärast pöördeid ja kurve sirgjoonelist liikumist taastada. See tähendab, et juhid peavad olema tähelepanelikumad ning teostama sagedasi ja ootamatuid sõidutrajektoori korrigeerimisi.

ÜLEVAATUS JA ASENDAMINE

Paigalduskomplekti maksimaalne tööiga on umbes 80 000 km. Optimaalse toime tagamiseks soovitab Monroe paigalduskomplekti iga 20 000 km järel kontrollida ja vahetada see kahjustuste või kulumise tuvastamisel kohe välja.

Monroe soovitab tungivalt paigaldada ka uued kinnituskomplektid koos iga küünalvedrustuse vahetusega. Ärge kasutage kunagi olemasolevaid kinnituskomplekti komponente uuesti, sest need võivad halvendada vedrustuse toimet ja põhjustada uue küünalvedrustuse garantii katkemise.

VALIGE

ALATI PARIM: MONROE

Kuigi enamik kinnituskomplekte võivad olla välisel vaatlusel sarnased, võib nende tootjate kasutatavates materjalides olla olulisi erinevusi, võides mõjutada kinnituskomplektide kvaliteeti ja toimivust. Monroe kinnituskomplektid on valmistatud originaalosade klassi materjalidest – selle tulemusel aitavad need vähendada teest tulenevat müra ja vibratsiooni, tagada sujuva sõidu ning täpse juhitavuse.

113 IC UUDISED AUTOTÖÖKODADELE

JUHTMOODULID KÜTUSEPUMPADELE VAHETUSJUHISED

VÕIMALIKUD VEATUNNUSED

ƒ Võimsuse kadu

ƒ Puudulik kütusesurve

ƒ Mootori kontrolltule süttimine

ƒ Avariirežiimi funktsioon

ƒ Mootor ei käivitu

VÕIMALIKUD OBD-DIAGNOSTIKA VEAKOODID

P025A ... P025D, P027A ... P027D, P064A

P069E – kütusepumba juhtmoodul

P0087 – kütusetorustiku/-süsteemi surve liiga madal

P0191 – kütusesurve andur – ebausutav signaal

VÕIMALIKUD PÕHJUSED

Leidub ka muid võimalike veapõhjuseid peale kütusepumba juhtmooduli rikke:

ƒ Kütusesurve andur rikkis

ƒ Kütusepumba relee rikkis

ƒ Juhtmestik rikkis

ƒ Kütuse lter umbes

ƒ Kütusepaak tühi (nt kütuseindikaator näitab valesti)

ƒ Kütusepump streigib

VAHETUSE AJAL PANE TÄHELE, ET

Iseloomulik kõver, mis on salvestunud kütusepumba juhtmoodulisse, on spetsii line vastavalt sõiduki mootorile ja mudelile. Vahetuse käigus peab näidatud tarkvaraversioon (Joonis. 1) olema sama või kõrgem kui varasemal juhtmoodulil.

Sõltuvalt sõidukist võib olla vajalik kütusepumba juhtmooduli „tutvustamine” mootori juhtmoodulile.

Kiirendamaks sõiduki käivitamist, käivitatakse kütusepump mõneks sekundiks sageli juba siis, kui juhiuks avatakse, põhjustades kütusesurve tõusu süsteemis – isegi kui süüdet pole veel sisse keeratud.

See tähendab, et kütusepumba juhtmooduli vahetamise ajaks tuleb vastav kaitse eemaldada, kui sõiduki akut lahti ei ühendata (nt. Audi A3 kaitse nr 27, vt vastavat elektriskeemi).

ETTEVAATUST

Elektrikomponente võib elektrostaatiline kontakt rikkuda. Ära puuduta elektriklemme palja käega.

114 IC UUDISED AUTOTÖÖKODADELE
Kogu sisu ühes fotode ja diagrammidega võib muutuda. Teabe ja vahetuse jaoks viidatakse kehtivatele kataloogidele või TecAlliance’i põhistele süsteemidele.

HOOLDUSINFORMATSIOON

TAUSTAINFO

„Reguleerimata” kütusevarustuse puhul pumpab kütusepump paagis alati maksimumvõimsusega. Üleliigne kütus voolab tagasivoolu kaudu tagasi paaki.

„Reguleeritud” või„vajaduspõhise kütusevarustuse puhul käivitav kütusepumba (11) pumba juhtmoodul (10) pulsilaiusmodulatsiooni signaali kaudu (PWM-signaal).

EELISED

ƒ Edastatakse vaid nõutud hulk kütust.

ƒ Kütus kuumeneb vähem, millega alaneb õhumullide risk.

ƒ Vähem müra.

ƒ Väiksem võimsustarve, millest tekib ka kütusesääst.

Paagis asuv kütusepump (11) edastab kütuse madalsurvesüsteemist kõrgsurvepumbani (04). Kütusesurve madalsurve alas jääb normaaloludes vahemikku 0.5 kuni 5 baari. Külmkäivituse ja kuuma mootori käivitamise ajal suurendatakse kütusesurvet 6,5 baarini: külmkäivituse puhul tekitab see kõrgsurvesüsteemis suurema käivitussurve, mille abil mootor käivitub kiiremini. Kuuma mootori käivitamisel aitab suurem surve aga õhumullide ehk aurulukkude vastu. Olemas võib olla ka tagasivool, nt käitamaks imemispumpasid kahepoolses kütusepaagis.

Vajaduspõhine kütusevarustus (skemaatiline)

PASSION FOR TECHNOLOGY. 115 IC UUDISED AUTOTÖÖKODADELE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1. Surveandur (kõrgsurve) 2. Kütusepihustid 3. Nukkvõll 4. Kõrgsurve pump 5. Surveandur (madalsurve) 6. Surveregulaatoriga kütusefilter 7. Bus-signaal 8. Pulsilaiusmodulatsiooni signaal 9. Mootori juhtplokk 10. Kütusepumba juhtmoodul 11. Kütusevarustusmoodul

EGR-JAHUTID NISSENS AUTOMOTIVE’ILT

Nissens Automotive täiendab oma säästlikkuse ja heitgaaside tootegruppi EGR jahutitega.

JÄRELTURU SPETSIALISTI PÜÜDLUSED

Ettevõte kindlustab jätkuvalt oma kindlat kohalolu roheliste autotehnoloogiate sektoris, millega soovitakse vähendada sisepõlemismootorite (ICE) keskkonnamõjusid. Nissens’i tootevalik, mis on seotud mootori kütusekulu ja heitgaasisüsteemiga, koosneb vahejahutitest, turbolaaduritest, EGR-klappidest ja moodulitest

vides jätkuvalt aidata mehaanikuid nende töös sõidukite hooldusel ja remondil ning varustades neid laia valikuga preemiumvaruosadega.”

TÕELISE NISSENS’I KVALITEEDIGA PREEMIUMTOODE

Äsja turule toodud EGR-jahutid evivad mõistagi suurepärast tootekvaliteeti vastamaks Tõelise Nissens’i Kvaliteedi standarditele. Viimaste hulka kuuluv arvukate testide läbimine, mida viiakse läbi rahvusvaheliselt nii rmasiseselt kui väljaspool ning millega juurutatakse palju konstruktsiooni ja materjaliparendusi, mis suurendavad iga toote termosuutlikkust ning üldist vastupidavust. Sarnaselt igale komponendile Nissens’i valikus, tänu ettevõtte First Fit-kontseptsioonile, on pakendis automaatselt kaasas kõikvõimalikud lisadetailid varuosa paigalduseks, mis muudab nende vahetuse hõlpsaks.

Sara Høegh Nyholm, Nissens’i kvaliteediinsener, vastutab uudistoodete eest, lisab:

Rohkem saab lugeda aadressilt

“Tootmise käigus kasutame vaid tööstuses kõrgeimalt hinnatud roostevaba terast ning testime põhjalikult kriitilisi funktsioone ja sisemehhanismide toimimist. Ühtlasi analüüsime iga detaili termosuutlikkust, simuleerides tüüpilisi töötingimusi, kus esineb nii väga kõrgeid temperatuure kui ka heitgaaside tugevat survet.“

Nissens’i EGR-jahutid on järelturul preemiumtooted, mis jäljendavad originaalvaruosade töövõimet ja paigaldustäpsust, pakkudes pikaajalist, muretut toimimist karmides tingimustes, mille tekitavad sagedased temperatuuri- ja rõhukõikumised süsteemis. Nissens’i algne EGR-jahutite valik koosneb 26-st mudelist kõige populaarsematele autodele EU-autopargis ning katab tööstusala peamised tegijad. Kokku on kaetud 71 OE-tootekoodi ja see number suureneb lähikuudel hüppeliselt toetamaks Nissens’i eesmärki saavutada heitgaaside ja säästlikkusega seotud tootekategoorias tugev positsioon.

ning nüüd täieneb see uue tootegrupiga –EGR jahutitega. Tänu sellele lisandusele saavad Nissens’i kliendid nüüd kasu EGR-lahenduste suuremast valikust.

Christian Germain Rosendahl, tootekategooria mänedžer, Säästlikkus & Heitgaasid, Nissens, selgitab:

“Kui autotootjad püüavad kahandada ICE-ide keskkonnamõju, siis järelturu rmad saavad võimaluse seda arengut toetada, pakkudes vastavaid varuosi. Eksisteerib selge nõudlus töökindlate varuosade järele, mis vastavad õigele spetsi katsioonile ja võimaldavad sõidukil tulevikuski vähem heitgaase väljutada. Nissens jätkab oma turupositsiooni tugevdamist, soo-

116 IC UUDISED AUTOTÖÖKODADELE
MOOTOR SÄÄSTLIKKUS & HEITGAASID

SOOJUSJUHTIMISSÜSTEEM

ELEKTRILISED KÕRGEPINGE AC-KOMPRESSORID NISSENS’ILT

Taani autovaruosatootja astub järgmise sammu valmistumaks uuteks muudatusteks järelturul. Et saada rohkem infot, palun külastage lehekülge

Ettevõte jätkab oma varuosasüsteemide elektri tseerimise plaani ja lisab valikusse uue elektriveoga komponendi. Elektriline kõrgepinge AC-kompressor on uusim täiendus Nissens’i kliimakomfordi tooteritta, pakkudes laialdasi kasutusvõimalusi kõigil uue energiaga sõitvatel sõidukitüüpidel.

MOODSA TERMOSÜSTEEMI ELEKTRILINE SÜDA

Nagu iga AC-lahenduse puhul, on kompressor alati süsteemi süda ja mängib selle toimimises põhirolli. Kuna moodsate sõidukite soojuspumbal põhinevad süsteemid saavad hakkama nii soojenduse kui ka jahutusega, siis on kompressori enda roll veelgi kriitilisem. Uue energiaga sõidukitel töötab HVAC-süsteem kui sõiduki soojusjuhtimissüsteem. Esmalt peab süsteem tagama soovitud kliimakomfordi sõitjateruumis. Juba see eesmärk, ilma sisepõlemismootori toeta, paneb süsteemi võimekuse tugevalt proovile, eelkõige külmemate ilmadega. Kuid üks teine süsteemi aspekt on veelgi kriitilisem:

Jonas Evald Kristensen, AC-tootekategooria mänedžer, täpsustab: ”Elektriga käitatav kompressor evib mitmeid eeliseid, sealhulgas suur efektiivsus, suur kiirus, pöördemoment ja paiknemine sõltumata sõiduki konstruktsioonist. Siiski, akuelektriliste sõidukite puhul on kompressori roll auto toimimiseks veelgi olulisem; seega muutub kompressori töökindlus veelgi tähtsamaks. Kompressor on osaks süsteemist, mis tagab sõiduki fundamentaalsed funktsioonid nagu sõidetavus. See juhib jõuallika, akupaki ja elektroonika termoseisundit, aidates sedasi säästa akuenergiat ning säästes seeläbi sõidukilomeetreid.” Nissens’i elektrikompressoreid käitavad elektrimootorid, mis põhinevad spiraaltehnoloogial. Tagamaks nende optimaalseid tööomadusi ja pikka eluiga sõi-

duki soojusjuhtimissüsteemis, on need eeltäidetud spetsii lise, mudelipõhise määrdeainega. Nissens’i algne elektriliste kompressorite valik koosneb enam kui viiest tootest, mis on mõeldud populaarsematele täiselektrilistele või hübriidautodele, sh ka Tesla Model 3, Kia Niro ja Hyundai Ioniq. Tootevalik edaspidi täieneb.

Lisaks tootele pakub Nissens ka väärtuslikke tehnilisi teadmisi, mis võivad kuluda marjaks, kui töötatakse moodsate kõrgepingesüsteemidega. Spetsii lised paigaldusjuhised, tehnilised nõuanded ja veaotsing on ettevõtte teenusena saadaval autotööstuse järelturule AAM.

AUTOTÖÖKODADELE
117 IC UUDISED

HAAKEKONKSE PUUDUTAVAD KÜSIMUSED JA VASTUSED

Haakekonks on üks kõige praktilisem lisatarvik. Peaaegu iga juht on vähemalt korra elus olnud olukorras, kus ta on avastanud, et pukseerimiseks vajalik haakeseade oleks nende autol kasulik lisavarustus. Märkimisväärne osa uute autode ostjatest jätab selle võimaluse lisavarustuse loendist välja, samas tellib palju suurem osa autoomanikest veokonksu, mis paigaldatakse nende autole hiljem. Enne seda tekib asjaosalistel siiski mitmeid küsimusi. Steinho eksperdid annavad konkreetseid vastuseid.

KAS IGALE AUTOLE SAAB PAIGALDADA VEOKONKSU?

Ei, on mõned automudelid, mille konstruktsioon muudab veokonksude paigaldamise võimatuks. Õnneks on selliseid autosid väga vähe. Sobivuses veendumiseks võtke lihtsalt ühendust lähima haakekonksude paigaldamise ettevõttega või pukseerimisseadiste tootjaga, et saada teavet sobivate haakekonksude saadavuse kohta ja võimalusel ka vastuseid haakekonksude paigaldamise vastuväidetele. Alati on oluline esitada sõiduki täielikud üksikasjad, sest mõnikord võib juhtuda, et teie auto varustustase või mootori versioon välistab haakekonksu paigaldamise võimaluse, samas kui teine versioon (sama mudeli korral) võimaldab seda täielikult. Veelgi enam – haakekonksu paigaldamise võimalust võivad mõnikord määrata erinevad detailid, näiteks klaasist panoraamkatus. Konsultandiga vesteldes tasub kontrollida ka haagise lubatud kaalu, sest mõnel autol on see lausa sümboolne. Sellistele autodele sobib haagisekonks kõige paremini jalgrattahoidiku transportimiseks.

KAS VEDELGAASISEADME OLEMASOLU VÕIB OLLA HAAKEKONKSU PAIGALDAMISEL TAKISTUSEKS?

Üldiselt ei teki sellega probleeme, kuid mõnikord võib LPG-süsteem muuta haakeseadme paigaldamise tõeliseks väljakutseks. Haakekonksud on konstrueeritud nii, et need sobiksid auto konstruktsioonis olevate spetsiaalsete kinnitustega. See tähendab, et selles küsimuses puuduvad valikuvõimalused. Kui näiteks LPG-paak või tankimisklapp takistab juurdepääsu mis tahes kinnituspunktile, tuleb seadme paigaldust muuta. Siit ka järgmine soovitus – kui keegi plaanib paigaldada autole LPG-süsteemi ning haakekonksu, tuleks kõigepealt paigaldada haakekonks ja seejärel LPG-süsteem.

MILLINE ON HAAKESEADMETE KÄTTESAADAVUS UUSIMATE AUTOMUDELITE VERSIOONIDELE, SEALHULGAS HÜBRIID- JA ELEKTRISÕIDUKITELE?

Pakkumist uuendatakse jooksvalt. Autotootjad kohtlevad hübriide täpselt samamoodi nagu teisi autosid ning neil on tavaliselt haakekonksu paigaldamise võimalus. Samas võib loomulikult asjaolu, et sõiduki tagaosa on koormatud lisaakudega, seada mõningaid piiranguid kas pukseeritava haagise kaalule või haakeseadme maksimaalsele koormusele. Elektriautode puhul on see teema tõesti arenemisjärgus. Me vaatame seda turgu väga optimistlikult, sest juba on olemas elektrisõidukeid, millele saab haakeseadmeid paigaldada. Veelgi enam – meil on selliseid tooteid juba ka Steinho pakkumises. Valitud Audi E-Troni mudelite/ versioonide haakeseadmed on kataloogis juba saadaval.

4. KAS KASUTATUD AUTODELE LISATARVIKUTENA PAIGALDATUD HAAKEKONKSUD ON MINGIL MOEL HALVEMAD TEHASES PAIGALDATUD VERSIOONIDEST?

Väiksemate autode puhul ei ole erinevus tavaliselt märgatav. Kallimatel mudelitel võib olla näiteks süvend või sahtel, mis on tehase poolt ette nähtud haakekonksu jaoks, samas kui lisavarustusena paigaldatav konks tuleb peita iga lahenduse puhul omal viisil.

Mõnel mudelil on spetsiaalne veojõukontrollisüsteem, mis tehases paigaldatud haakeseadistega versioonidel aktiveeruvad haagise ühendamisel automaatselt. Konks peab toetama ka tagurdamisandureid. See võib lisatarvikutena hangitud konksude puhul olla erinev – mõnikord peate ise tegema sobivad ühendused ja värskendama

arvutis olevaid andmeid, vastasel juhul peate sisenema pardaarvuti menüüsse ja valima käsitsi haagise režiimi. Kuid kõik sõltub konkreetsest automudelist, seega on üsna raske anda üldisi soovitusi.

MILLISED ON ERINEVUSED SAADAOLEVATE HAAKESEADMETE VERSIOONIDE VAHEL LISAKS HINNALE?

Kui me vaatame kõiki turul olevaid pakkumisi, siis võiks erinevustest koostada pika nimekirja. Erinevused hõlmavad materjalide kvaliteeti, töötlust, paigaldamiskvaliteeti, konksu tüüpi, vabastussüsteemi, haakekonksu ühilduvust auto süsteemidega jne. Steinho haakeseadiste puhul on kõikidel toodetel kõrged kvaliteedistandardid ja hinnaerinevused tulenevad ainult konkreetsetest haakeseadiste tüüpidest. Fikseeritud kinnitusega haakeseadmed on odavamad, samas kui liigutatavad (käsitsi või elektriliselt) haakeseadmed on kallimad. Hinnaerinevused võivad tuleneda ka haakekonksude konstruktsioonist. Samuti on loomulik, et Fiat Punto haakekonks erineb hinna poolest Audi Q7 haakekonksust.

KÕIK TURUL SAADAOLEVAD HAAKEKONKSUD ON HEAKS KIIDETUD JA PEAKSID SEETÕTTU TOIMIMA TÄPSELT SAMAMOODI. KAS KALLIMATE TOODETE JAOKS ON ROHKEM MÜÜGIARGUMENTE?

Loomulikult on olemas mõned täiendavad argumendid. Erinevused ilmnevad juba materjalide valikul, nende korrosioonikindlusel ja elektripaigaldiste kvaliteedil. Kuid mitte ainult. Näiteks on konksu vabastamise toimingutel suured nähtavad erinevused. Steinho automaatsed haagise vabastusseadmed ühendavad ülima kasutusmugavuse ja ohutuse. Nii paigaldamine kui ka eemaldamine

Haakekonksude tootja Steinhof vastab kõige levinumatele ja huvitavamatele küsimustele selle lisatarviku kohta. See teave hajutab mitmeid kahtlusi ning on haakekonksu valiku ja paigaldamise otsuse tegemisel väga toetav.

AUTOTÖÖKODADELE
118 IC UUDISED

ei vaja füüsilist jõudu ega tööriista. Haakekonksud on varustatud vargust takistavate lukkudega. Kaks kõige populaarsemat kuuli küljest vabastamise süsteemi hõlmavad vertikaalseid või horisontaalseid versioone. Nendes süsteemides ühendatakse kuul pistikupesaga spetsiaalselt selleks ette nähtud lukustuspoldi abil. Kuul paigaldatakse pesasse ning seejärel lukustatakse see automaatselt. Kuuli küljest eemaldamine põhineb nupu keeramisel. Haagisseadmete automaatika parandab oluliselt nende kasutamise mugavust. Turu kõige odavamate konstruktsioonidega versioonidel ei ole haakekonksu kinnitus- või lukustussüsteemid tingimata nii intuitiivsed.

KUIDAS HAAKESEADMETE TURG ARENEB?

Hästi. Varem kasutati haakeseadmeid ainult haagiste vedamiseks kauba transportimiseks. Haagissuvilate populaarsus kasvab hetkel kiiresti, seega veab hooajaliselt üha rohkem inimesi oma autodega haagissuvilaid. Kuid on ka teisikasutusotstarbeid. Oleme täheldanud dünaamilist kasvu ka haakekonksudele paigaldatavate jalgrattahoidikute turul. Eriti nüüd, kui näiteks Poolas pole enam probleeme tagumise registreerimismärgi nähtavusega, lasevad paljud jalgratastega reisivad inimesed rattahoidja kinnitamiseks oma autole paigaldada haakekonksu.

119 IC UUDISED AUTOTÖÖKODADELE

STANDARDIT SEADES

UUS: uuenduslik rattalaagrite

konstruktsioon elektrisõidukitele

Sõidukite tootmise pidev edasiarendamine, täpsemalt elektromobiilsuse suunas, viib ka erinevate komponentide arenguni. Autotööstuse pikaajalise partnerina on Schaeffler ja selle kaubamärk FAG juhtinud uuendusi juba üle 135 aasta – eriti rattalaagrite valdkonnas.

SCHAEFFLER TRIFINITY®:

Üldiselt on elektrisõidukid raskemad kui võrreldavad sisepõlemismootoriga mudelid. Lisaks on elektriautodel oluliselt suurem pöördemoment kui tavamootoriga autodel. Eelkõige peavad nendele kõrgendatud nõudmistele vastama ja selliseid suuremaid koormusi taluma rattalaagrid.

Seetõttu toob Schae er turule uue kuullaagrite tehnoloogia, mis on loodud nende rakenduste jaoks ja seab taas tööstusharu standardi: TriFinity® rattalaager.

KOLM RIDA KUULE PARIMA SOORITUSE SAAVUTAMISEKS

Võrreldes tavaliste rattalaagritega, millel on kaks kuulide rida, võimaldab TriFinity® rattalaager edastada rohkem teljekoormust oluliselt pikema kasutusea ja suurema jäikusega – säilitades samas täpsed välismõõtmed. TriFinity® rattalaagrit saab kasutada nii

vedavatel kui ka mittevedavatel ratastel. Suur, kuni -34% hõõrdumise vähenemine vähendab energiatarbimist ja võimaldab seega sõiduulatuse suurenemist.

TIPPTEHNOLOOGIAD

PAKUVAD PALJU EELISEID

Schae er TriFinity® rattalaager ühendab ka mitmeid teisi Schae eri uuendusi, millel on kasulik mõju sõidudünaamikale, roolikäitumisele ja kasutuseale:

ƒ Tagasilöögivaba Ace Spline pöördemomendi ülekande ja kaalu vähendamise suurendamiseks

ƒ Täiustatud tihenduse konstruktsioon hõõrdumise vähendamiseks ja kaitseks välismõjude eest

ƒ Optimeeritud konstruktsioon minimaalseks hõõrdumiseks

ƒ Uuenduslik konstruktsioon kuulide parema liikumise tagamiseks

ƒ Kaalu osas optimeeritud äärik suurema ökonoomsuse jaoks

ƒ Täissünteetiline laagrimääre, mis kaitseb kahjustuste (false brinelling - spetsiaalne märgistuse tüüp) eest

FAG RATTALAAGRIKOMPLEKT

Uuenduslikud rattalaagrite lahendused mängivad kestlikus liikuvuses keskset rolli ning Schaeffleri insenerid töötavad väsimatult uute tulevikutehnoloogiatega nii seeriatootmises kui ka järelturu jaoks. Seega leiab TriFinity® rattalaager oma aja jooksul kasutust ka sõltumatul järelturul – koos vajalike lisaseadmetega, osana FAG WheelSet täielikust remondilahendusest.

AUTOTÖÖKODADELE 120 IC UUDISED
UUSIM TEHNOLOOGIA ELEKTRISÕIDUKITELE
TriFinity® kolmerealine rattalaager

IDEAALNE AJAM TARBESÕIDUKILE

Schaeffler pakub ajamikettide kvaliteetseid remondilahendusi, mis põhinevad ettevõtte OE-kompetentsil

Tarbesõidukite ajamite komponendid peavad taluma äärmuslikke koormusi. Suure INA ajamikettide komplektide valiku abil pakub Schaeffler kõike, mida väikeste tarbesõidukite professionaalseks remontimiseks vaja on.

Schaeffler ei ole rohkem kui 100-aastase kogemusega ajamikettide tootjana mitte ainult üks suurimaid originaalosade tootjaid, vaid varustab sõltumatut järelturgu ka laia valiku ketiajamite remondilahendustega. Eriti kiiresti kasvava väikeste tarbesõidukite turu jaoks pakuvad järelturu spetsialistid INA ajamikettide komplekte kõige tavalisematele tarbesõidukite mudelitele.

Kõik komponendid on üksteisega täpselt sobitatud. Lisaks ajamiketile, nukkvõlli hammasrattale, ketipingutile ning pingutus- ja libisemisvardale tarnitakse samas pakendis ka kõik vajalikud monteerimistarvikud. Komplekt sisaldab optimaalseks määrimiseks ka „Chain Protect“ ketimääret. Paigaldamise ajal ajamiketile ja hammasratastele lisatud määre vähendab pärast ketiajami asendamist sissesõitmise ajal kulumist kuni 20 protsenti, pikendades seega ketiajami kasutusiga.

Turu kasv 8%

Suurenenud tulud kasvava väikeste tarbesõidukite segmendi turult.

OE-kvaliteet ühes karbis

Kõik komponendid on täpselt sobitatud väikeste tarbesõidukite mootoritega.

Keti kaitsemääre

Minimeerib seisakuid, sest kaitsemääre vähendab sissesõitmise ajal kulumist kuni 20%.

Üle 30 remondilahenduse

Katame kõige populaarsemate ajamiketiga varustatud väikeste tarbesõidukite valiku.

REPXPERT teenused

Asjatundlikud nõuanded tõhusaks remontimi-

Ford Transit

Citroen Jumper/Fiat Ducato/ Ford Tourneo Custom + Transit/Peugeot Boxer

Citroen Jumper/Fiat Ducato/ Ford Transit/Peugeot Boxer

Renault Master

Citroen Jumper/Fiat Ducato/ Ford Tourneo Custom + Transit/Peugeot Boxer

Kataloogi nr. Tootja/mudel Mootor
VÄLJAVÕTE INA AJAMIKETTIDE KOMPLEKTIDEST VÄIKESTELE TARBESÕIDUKITELE

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook

Articles inside

IDEAALNE AJAM TARBESÕIDUKILE

0
page 123

STANDARDIT SEADES

1min
page 122

HAAKEKONKSE PUUDUTAVAD KÜSIMUSED JA VASTUSED

3min
pages 120-121

ELEKTRILISED KÕRGEPINGE AC-KOMPRESSORID NISSENS’ILT

1min
page 119

EGR-JAHUTID NISSENS AUTOMOTIVE’ILT

1min
pages 118-119

HOOLDUSINFORMATSIOON

0
page 117

KÄSITSEMINE, SÕIDUMUGAVUS JA -OHUTUS

2min
pages 114-115

MOOTOR JA SELLE HÜLSID

7min
pages 110-113

KLAPPIDE TOOTEVALIK

1min
pages 108-109

ELEKTROONILINE STABIILSUSKONTROLL JA VEDRUSTUS

2min
pages 106-107

MOOTORIRIHM –ENNETUS ENNE TALVE

2min
pages 104-105

MEHAANIK, AUTOTOOTJA VÕI VARUOSATOOTJA? KES ANNAB

7min
pages 100-104

SOLUTIONS DRIVEN BY YOU

0
page 99

MINI-NUKKVÕLLIKETI VAHETAMINE

3min
pages 96-98

Tehnoloogiale tuginedes

4min
pages 91-94

MAF-ANDUR

3min
page 90

ELEKTRIAUTODE PIDURIHOOLDUS

2min
pages 88-89

MILJONIT PÕHJUST

0
pages 83-84

MOOTORIKETI SÜSTEEME KASUTATAKSE LAIALDASELT VÕIMSATES MOOTORITES.

0
pages 80-82

VIGASTAMISE OHT RATTALAAGRI VAHETAMISEL ABS-I ANDURI

2min
pages 78-79

NTK VEHICLE ELECTRONICS SUURENDAB JÄRELTURUVALIKUT

1min
page 70

AWP – VÄLISED VEEPUMBAD

1min
pages 68-69

UUS MANN-FILTER, KÄIGUKASTI ÕLIFILTER E-TELJELE

0
page 65

TEHNILISE NOKAUDIGA PUNKTIARVESTUS

1min
pages 64-65

HELLA VALDKOND

1min
pages 62-63

ABDS-SÜSTEEMI ARENG: MICRO-V® RIHMAD JA PINGUTID

2min
pages 58-59

MIS ON FILTRON’I EDU TAGA?

2min
page 56

MOOTORIÕLI SERTIFIKAADID

1min
pages 54-55

MÕNED KARMID UUDISTOOTED:

0
pages 52-53

UUS BREMBO BEYOND EV KOMPLEKTAUHINNATUD MOTORTEC'I INNOVATION GALLERY KATEGOORIAS „MEHAANILISED KOMPONENDID“

1min
page 50

LÜLITA PARIMALE ÕHUKVALITEEDILE VALIDES FILTER+PRO SISEÕHUFILTRI

0
page 48

OE KVALITEET JÄRELTURULE

1min
pages 46-47

PARIM LAHENDUSTE PAKKUJA VÄLJALASKESÜSTEEMIDELE

0
page 46

KOMPONENDID

0
page 45

UUDISED VALIKUS

0
pages 43-44

BRÄNDI KOHTA

1min
pages 42-43

ÜLES

1min
pages 40-41

IGALE KLIENDILE. IGALE VARUOSALE.

1min
pages 39-40

AUTOMECHANIKA

4min
pages 37-39

Nõua alati par imat

5min
pages 33-36

UUE PÕLVKONNA

1min
page 32

BATTERYtes t PRO Batter y analüsaator - OBAG900

2min
pages 29-31

LightNews

0
page 28

LightNews

0
page 26

GREEN-MAX WINTER GRIP 2

2min
pages 23-25

TALVEREHVID ULTRAGRIP ICE 2

1min
page 22

ULTRAGRIP ARCTIC 2

0
page 22

MINU ESIMENE OPEL

12min
pages 16-21

UNGARIS?! KES VÕITIS

2min
pages 14-15

INTER CARS PÄLVIS TIITLI INNOVAATOR 2022

2min
pages 10-11

INTER CARS SA KUULUB 100

1min
page 9

INTER CARS PANUSTAB JÄTKUVALT

2min
pages 8-9

UUDISED

2min
pages 7-8

IC UUDISED INTER CARS PÄLVIS TUNNUSTUSE DELOITTE’LT

1min
page 6

ELA PIIRI PEAL

3min
pages 2-5
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.